Kade e Vladimir Milchn sega?
Kade e Vladimir Milchn sega?
bojan81 Vo izminatiot period po medimive go sledam i se zapoznavam so zivotot i deloto na "nazavisniot" gradjanski idelog popularno narecen Milchin. Za vreme na referendumot covekot koj go prelepi celo skopje po dvapati a i tripati za eden mesec so paroli protiv referendumot "makednoja i trepa na evropa" pa posle "evropa sega ili nikogas" pa na kraj zavrsi so priznavanjeto na USA. Bilbordite cija cena sum slusnal za eden takov golem bilbord cini 10 iljadi evra ja prelepi cela Makedonija. samo vo Skopje bea prelepeni recisi site bilbordi. Covekot cija kapanja ja plakaat gradjanite na Makedonija zosto na negovata strana vo delot na donatori stojat
quote:
http://www.soros.org.mk/default.asp?lang=mak&menuid=31 Министерство за култура на РМ Министерство за образование на Република Македонија Министерство за труд и социјална политика на Република Македонија Министерство за правда на Република Македонија Министерство за внатрешни работи на Република Македонија
Na kraj podigruvacki, podlo bezobrazno izleguva i kazuva kako toa nekoj mu zabranuval da ima svoj stav, i da smeta deka teritorijalnata podelba takva kakva sto e deneska e fantasticna za Makedonija. Druga negova blagonadeznen proekt e proektot "udri gi makedoncite koga se najslabi" taka covekot za vreme na konfliktot izleze so kapanja "tocka kraj na vonjata", neznam dali toa mu bese dobro odbran moment koga da ja zapocne kamanjata za prestanok na otporot na Makedoncite ili ne no fakt e deka kapanjata bese nasocena edinstveno i samo kon Makedonskite sili, no ne i kon Uckite poveke poznati kako teroristi ili borci za covekovi prava. Pred nekolku nedeli imenuvaniot gospodin go gledam i mi doadja da zaplacam, koga se zalese za klevetite koj gi trpel edinsteno zatoa sto covekot imal svoj "stav". Interesen e zivotot i deloto na Milchin uste poitneresno ke bide da ni dade odgovor zosto negoviot stav ne otide da im go soopsti sega vo Kondovo na 300 vooruzeni ucki i da sprovede akcija kako onaa 2001 godina so interpukciskiot znak tocka. Ili tie negovi "nepocituvani" stavovi vazat edinstveno koga e potrebno da se udri vrs interesite na makedoncite. I na kraj do koga ke postojat vo Makedonija ovakvi, gospod znae civi misioneri koi na beli oci ke ne pravat budali i ke nie se smeat vo faca.
vulgaren Temava e fascinantna - ama ic ne mi e jasno sto sakate da kazete.
трендафил Глобализаторите многу јасно и гласно се јавуваат секогаш кога е прекршена Рамковната спогодба од македонска страна. Или кога мислат дека нешто не е во нејзиниот дух. Молчат кога тоа го прават албанците. Кондово е најсвеж пример. Би ги спомнал и подржавувањето на малоречанскиот универзитет или територијалната поделба. И гарантите од Охрид (САД и ЕУ) никаде ги нема. Јасно е и нивното однесување во војната 2001, односно логистичката подршка, негонењето на терористите кога ќе избегаа на Косово и странските инструктори платени од нивните влади. Во случајот со територијалната поделба сигурно е дека не ги викнаа преговарачите во Маврово без да им кажат ништо, а пред референдумот се изнаслушавме се` и сешто. Се согласувам дека државата (политичарите) не можат да не водат „сами против сите“, но не гледам зошто и самите да им се придружиме и да бидеме и ние против себе. Отпор може и мора де се пружи, па и ако има жртви. Во транзициониот период најразочаран сум од студентите. Тие (за разлика од средношколците) немаат организирано ниту еден протест што не е инструментализиран од некоја партија (што во моментот е во опозиција). Истото важи и за синдикатот, кој дозволи повеќе стотици илјади луѓе (од 1992) да останат без работа и да молчи. Против глобализацијата (целиот свет да биде единствен) ни јас немам ништо против. Противник сум на начинот на кој се применува во пракса. Еден мал број крупни капиталисти да не враќаат назад во 19 век, односно да ги поништат придобивките што социјалдемократијата ги има изборено во минатиот век. Во светот се продолжува работното време, работниот стаж за пензија, се намалуваат платите и други социјални давачки... Тоа (глобализацијата) во минатиот век е правено со чиста воена сила (фашистите, но и колонизаторите). Сега се прави преку ММФ и Светската банка и други текови на капиталот. Државите се презадолжуваат па во неможност да ги вратат самите долговите прифаќаат робство или ако не го прифатат тоа доброволно се поробуваат со сила. На ист начин се станувало роб и пред 2 милениума. Мала дигресија. Против многу посилен противник, се согласувам, не можеш да се бориш гради в гради. Можеш да се бориш герилски или со тероризам (комити односно партизани, гемиџии или диверзанти). Можеш и да им се придружиш. Албанците на пример во Македонија се послаби и затоа се во илегала. Само ние никако да го разбереме тоа.
concrete Ke ti se razjasni, site doagaat vo faza koga im svetnuva!!!
трендафил Милчин нема свој став, туку го препродава ставот на т.н. меѓународна заедница. Ова меѓународна заедница во моментов се вика антитерористичка. Во II меѓународната заедница се викала Сили на осовината (Берлин-Рим-Токио) на пример. И османлиите биле меѓународна заедница повеќе од пет века во Македонија. Во моментов ставот на меѓународната заедница и одговара и на СДСМ, затоа што тие се против Македонија но не и против СДСМ. Напротив, мислат дека токму оваа партија (со коалиционите партии од ЗА) заедно со ДУИ, најдобро и најбрзо може да ја обработи Македонија на начин на кој на нив им одговара, односно да се доведеме во состојба на автоокупација. Се` е подредено на меѓународната. Дури и АРМ се трансформира за да се бори во странство (за интересите на други), а не за да ја брани државата. Во Македонија таа би се борела само против македонците, во случај да помине некој иден реферундум, на пример. Интересно е дали на Милчин му е помила партијата или „меѓународната“, но тоа ќе го видиме само во случај странците да им свртат грб на бучковистите. Што се однесува до спонзорствата што нашите министерства ги даваат на Сорос, веќе кажав дека сме во автоокупација (окупирани самите од себе). Веќе не е во мода окупирање со сопствена војска. Исклучок се само државите во кои неможе да се најдат доволно силни слуги кои би се пробуткале до власта (Ирак на пример, или СР Југославија). Меѓународната финансира додека не воспостави марионетска власт, која после самата се финансира (на терет на граѓаните), но ги финансира и локалните институции што работат за странците, без разлика дали се работи за т.н. невладина организација или за локална војска во странство, како нашата во Ирак на пример. САД во меѓународната е како СДСМ во коалицијата ЗА МАКЕДОНИЈА ЗАЕДНО. Тие, како најсилна земја во (анти)терористичката коалиција на почеток влегуваат и со своја војска. Откако ќе воспостават своја влада (или ќе ја стават под контрола постоечката) ги повлекуваат своите насилници. Потоа монтираната власт или самата се одржува (Србија и Црна Гора, Грузија...), или во Европа на пример ја подржуваат европски војници (во БиХ на пример), европски полицајци (Македонија), НАТО (Косово, Авганистан...) или се прави некоја слична комбинација. Некаде тоа трае многу кратко и само со инструктори (во Македонија на пример), некаде со поголеми сили и подолго (Косово, Ирак...)
bojan81 Medjunarodnata zaednica si ima svoi interesi a jas sum sosema protiv stilot na irak i srbija "sami protiv svih". Postavuvanje na Makedonija taka bi znacelo kako da si izvrsime samoubistvo. Dokolku politicarite ne znaat da se izborat za nasite interesi i da gi vmetnat vo interesnite na Medjunarodnata zaednica togas najdobro e da si dadat ostavka. Dodeka se dogovaraa za teritorijalnata podelban ne mislam deka bese kriva medjunarodnata zaednica tuku makedonskite politicari. Odredeno samoopravduvanje za takvoto odnesuvanje im dava pomislata deka dokolku dojdat onie drugine i gi realiziraat podelbite koi gi zamislija tek togas ke vidat makedoncine sto e loso. Sepak moe mislenje e deka medjunarodnata zaednica ne zavisnik na eden ligus Milchin tuku saka da ima partneri koi se promakedonski nastroeni.
concrete Trendafile, pak jas malku apstraktno. GLOBALIZACIJATA voopsto ne e proces koj ti sakal ili nejkel so tvojot ( i mojot, i na mnogu drugi po celiot svet, socijalisticki,socijaldemokratski ili kako sakas ) um go svaka vo forma : "celiot svet da bide edinstven" vo eden praveden smisol.Voopsto ne e taka. Semata e potpolno druga i vo najbizarnata varijanta predviduva duri rasi na luge koi veke ni genetski ne mozat da se mesaat. Ne e mesto za pogolema elaboracija, prosto receno planetata ne moze energetski da izdrzi funkcioniranje na 10 milijardi luge na nivo na zemjite od razvieniot svet,duri ni mnogu ponisko. Toa znaci edno preureduvanje koe e mnogu poslozeno, odkolku sto sega naivno se misli.Normalno , ako ne se sluci nesto sto na ova nivo nikoj ne go sogleduva vo pozitiven ili negativen smisol.(nekoj nov kompir od Amerika,ladna fuzija,itn.) No toa e veke druga tema,ovde sega zboruvame za partizani i gemidzii ,albanci vo ilegala itn. t.e. nasite sekojdnevni problemi.
lav Милчин таткото разбира се сега веќе блаженејшиупокоен ...како човек и фан разбрано во политички манир , беше и си остана еден од газолижачите на екс-прецеднико фиромски и македонски ...разбира се се мисли премудриот-ни Ќиро Глигоровиќ , односно творецот на сето зло и лошотија што полека ја преклопува со тенденција за да ја снема Државата на Македонците. Таа , се мисли на државата своевремено го повика да ја води во „светла„ иднина , а не како што сега стојата работите , сите забележуваме дека идеме кон во ПРОВАЛИЈА ...од која по се изгледа никој нема да куртули освен оние , навреме побегнатите и раштркани по светот Македонци...ако сеуште така се (барем) интимно чуствуваат како такви. А синот Милчин е само бледа копија на стариот негов. Круша под круша паѓа , вели Народната Мудрост
concrete .....дека идеме кон во ПРОВАЛИЈА ...од која по се изгледа никој нема да куртули освен оние , навреме побегнатите и раштркани по светот Македонци...ако сеуште така се (барем) интимно чуствуваат како такви. Ej, te fatila i tebe nekoja melanholija....aj poleka malku, nisto ne uspeva taka dobro kako uspehot, a se sekavas na Njegos: posle casa so g... doaga casa so med ili obratno bese, nema veza....i batali go Milcin , kako sto smisli nekoj od onie na negoviot platen spisok : Nekoi prasanja ne zasluzuvaat odgovor!!!
SLaCk Vlade Milcin do pred 4 godini bese clen na pretsedatelstvo na SDS i op odednas stana samoproglasen predvodnik na nevladini organizacii vo Makedonija.Malku cudno neli.Nego moze da go cueme samo koga ima nekoja kampanja organizirana od stranstvo za perenje mozoci ili pak na kongresite na sds koga ima pravo na zbor.Totalna tragedija e coekov neka sedi neka pisuva drami a ne tuka da se pravi budala deka e nevladin covek a vsusnost e samo masha vo racete na vlasta.se sobrale 50 luge i demek tie ti bile graganskiot sektor vo Makedonija.Sramota i golema laga.NVO vo Makedonija(onie na milcin) e samo maska na SDS.
lav
quote:
Originally posted by concrete
.....дека идеме кон во ПРОВАЛИЈА ...од која по се изгледа никој нема да куртули освен оние , навреме побегнатите и раштркани по светот Македонци...ако сеуште така се (барем) интимно чуствуваат како такви. Ej, te fatila i tebe nekoja melanholija....aj poleka malku, nisto ne uspeva taka dobro kako uspehot, a se sekavas na Njegos: posle casa so g... doaga casa so med ili obratno bese, nema veza....i batali go Milcin , kako sto smisli nekoj od onie na negoviot platen spisok : Nekoi prasanja ne zasluzuvaat odgovor!!!
Си забележувам на самиот себеси дека повеќе заличувам на некаков си ПЕСИМИСТ одколку на меланхоличар ...за кој вообичаено се вели дека е всашност ДОБРО ИЗВЕСТЕН ОПТИМИСТ , разбира се.
трендафил
quote:
Originally posted by concrete
Trendafile, pak jas malku apstraktno. GLOBALIZACIJATA voopsto ne e proces koj ti sakal ili nejkel so tvojot ( i mojot, i na mnogu drugi po celiot svet, socijalisticki,socijaldemokratski ili kako sakas ) um go svaka vo forma : "celiot svet da bide edinstven" vo eden praveden smisol.Voopsto ne e taka. Semata e potpolno druga i vo najbizarnata varijanta predviduva duri rasi na luge koi veke ni genetski ne mozat da se mesaat. Ne e mesto za pogolema elaboracija, prosto receno planetata ne moze energetski da izdrzi funkcioniranje na 10 milijardi luge na nivo na zemjite od razvieniot svet,duri ni mnogu ponisko.
Токму тоа е една од причините што не разбирам зошто во Македонија глобализаторите ги подржуваат албанците кои имаат наталитет несвојствен за луѓе. Барем на овој дел од планетата. Со тој наталитет броката од 10 милијарди луѓе би била достигната многу брзо. Едно од решенијата за да не се зголемува бројот на жители на планетата е едно до најповеќе две деца во семејството, стапување во брак на поголема возраст (да се намали бројот на „обрти“) и слично, т.е. секс за задоволство, а не за репродукција. Албанците, посебно по селата на пример, за задоволство одат во јавни куќи. А албанките служат само за репродукција. Борците за човекови права на Ахмети ги користат жените само како бројки. Не ги пуштаат да се школуваат, на пример, а врз основа на бројот на жените бараат повеќе привилегирани на конкурсот работни места за албаците мажи. Ни фашистите (иако предност за работа имале гермаците, италијаните, бугарите... не го пишувале тоа во конкурсите, како што гледаме сега во Рамковна Македонија.
angomako republika ramkovna makedonija-ete go resenieto na sporot so gorcite:)
concrete Trendafile,sekoja planina svoja tezina. Nas ni tezi nasiot problem, no toj na svetski plan ne e ni marginalen. Vo osnova nasiot problem ne e so albancite, toj e so nekoi sosema drugi, a tie, albancite,vo momentot se najdoa tamu kade sto treba i nekoi nivni interesi si najdoa prostor za ekspanzija i vo nekoja forma se realiziraat. Toa e dinamika, do koga i kolku ke se razvijat nikoj na ovoj svet ne moze da kaze. Toa ne znaci deka vo daden moment rabotite ne mozat da se zavrtat na potpolno neocekuvan nacin. Mnogu promenlivi se vo igra i ne veruvam duri ni deka "globalizatorite" imaat potpolna slika na nekoj barem vremen plan. Toj e samo vo grubi crti i postojano se menuva. Vo ova delenje ne dobivme dobri karti, za slednoto ke vidime.Ako dobro se sekavas vo prethodnata raka skoro 50-60 godini ni doagase se dobra karta. Nedokucivi se patistata Bozji!!! Nisto ne se znae.Ona sto zbunuva i razalostuva e iznenaduvacki slabata , da ja nareceme "virulentnost" na makedonskiot narod, toa e ona bitnoto sto zagrizuva, no ednas rekov:imalo i dinosaurusi , pa sega gi nema.
bojan81 http://www.utrinskivesnik.com.mk/default.asp?pBroj=1654&stID=27210&pR=3 Milcin go izbrkale i od SDSM
трендафил
quote:
"Како што немаше никакво значење ни мојата оставка во 1996. Отсуствував од СДСМ се` до 1998 година кога СДСМ ги изгуби изборите. Изгледа дека јас и раководствата на СДСМ се разбираме само кога партијата е во опозиција", вели Милчин во изјавата за "Утрински" .
Таман сакав да напишам дека очекувам Милчин да организира тркалезна маса за Кондово, на која би биле повикани терористите, интелектуалци, претставници од власта, странци, новинари и други за заеднички да решат како криминалците од Кондово да бидат амнестирани и да влезат во власта, ова ме стаписа. Милчин индиректно прогнозира во 2006 повторно да се врати во Централниот комитет (по ново одбор) на партијата, откако таа ќе замине во опозиција.
quote:
Милчин смета дека веќе подолг период неговата улога во ЦО се сведувала на тоа да биде непријатно малцинство кое везден нешто забележува и критикува. "Еден член на ЦО дури еднаш праша дали сум јас таму за да ја растурам партијата. Ми здодеа да бидам песот кој лае дури "мерцедесите" си поминуваат
Тука Милчин мисли на мерцедесите на неговите сопартијци и членови на Централниот на СДСМ. А јас мислев дека тие се чесни и се возат во поскромни автомобили.
SLaCk Ne go stavile minister pa sega gi namurti mustakite i kosishteto i se luti.Ako taka mu treba za sekoj taka sto se zanesuva se raduvam koga ke go zeznat negovite(na primer Hari Kostov)A na kraj nie ke gi zezneme "negovite":)