Неморал во политиката и власта!
Неморал во политиката и власта!
f9 Зоран Верушевски по трет пат на тапет! Е па луге ,Македонија може и без него. -Очигледно е во прашање настрана личност.Ке ве потсетам дека буквално во првата влада после Љупчо беше директор на Управата за безбедност и контраразузнавање кога беше обелоденета неговата имотна состојба при што се најде дека е во посед на два државни стана кој ги откупил:"Зоран Верушевски, користејќи ја службената положба и хиерархиската надреденост, преку тогашната помошничка на министерот за правни и кадровски прашања барал и издејствувал решението за станот да се антидатира, при што во деловната книга било запишано како решението да било донесено во 1997 година. Со тоа тој се здобил со можност да го откупи станот" Неговото насилно однесување е сигурно причина за постапките на неговиот син ,ќе ве потсетам= -"Шеснаесетгодишниот А.В., синот на Верушевски, без никаква претходна причина од пиштол испукал два куршума во грбот на В.П.. Тој се обидел да му се спротивстави на напаѓачот, но тој и неговите другари прво почнале да го тепаат ранетиот, а потоа А.В. испукал уште седум куршуми во него." -Сега и сведочењето на Јулијана Младеновска, која пред две години работела како преведувачка во УДБК. "Поранешниот директор на Управата за државна безбедност и контраразузнавање Зоран Верушевски, а сегашен шеф на оперативците на Агенцијата за разузнавање, со закани ги терал вработените во УДБК лажно да сведочат во случајот „Раштански Лозја. Особена тежина на нејзините зборови им даде фактот што таа беше повикана да сведочи од скопското обвинителство. „Разговорот сега е фин, ама ако не потпишеш изјава, ќе те уапсам дома да те гледа мајка ти, ми се закани Верушевски и...“, рече Младеновска и почна да плаче. Судијата за кратко го прекина судењето. „Бараше од мене да влијаам на другите вработени да напишат изјава во која ќе наведат примери кога началникот Цветков им давал наредби што тие не сакале да ги извршат. Јас тоа им го пренесов на колегите. Сите бевме многу вознемирени, но не потпишавме“, продолжи сведокот.
f9 Хазби Лика бил еден од убијците кај Вејце Заменик-министерот за внатрешни работи во оставка, Хазби Лика, познат како командант Чела, е еден од дваесетината учесници во терористичката акција во која на 28 април 2001 година во Вејце беа убиени и масакрирани осум и беа ранети шест македонски бранители, се вели во службената информација од Министерството за внатрешни работи насловена „Сознанија за грозоморното убиство во с. Вејце - Тетовско“, е заведена под број 470/13.11.2001 година. - Кога дојдовме до овие сознанија, тогашниот амбасадор на ОБСЕ во земјава Крег Џенес ни се закани дека ако преземеме што било против Лика и другите од терористичката група, ќе бидеме обвинети за провоцирање нова криза во земјава. Џенес вети дека веднаш по парламентарните избори тој лично ќе иницира да се расчисти случајот и да се казнат одговорните за ова злосторство. Истите сознанија беа дел од материјалот што тогашниот јавен обвинител Ставре Џиков ги однесе во Хаг, непосредно пред изборите во 2002 година. Според тие сознанија, масакрот го раководеле Исмаили Шинаси, алијас командант Хоџа, Цека Илјаз - Ќори и Цека Билал - Брада, тројцата од Косово. Цека Илјаз бил задолжен со два милиони германски марки да ги исплати странските војници-платеници од западните земји, муџахедини и доброволци од земјава. Цека Билал, пак, бил припадник на Косовската разузнавачка и контраразузнавачка служба и еден од главните организатори на снабдување на ОВК со оружје. Од „домашните“ учесници во акцијата, покрај доскорашниот заменик-министер за внатрешни работи Лика, се наведени и Лика Иса - Илир, Самии Раим - Зогу, Самии Изаир - Шурли, Бајрами Асим - Пуча, Рифати Енвер -Џаџи, Абдурамани Исак, Велиу Муарем, Вејсели Екрем, Османи Фадил, Љуљзим Исљами, Емини Ибрахим, Џемаили Џават, Башким Рустеми - Кими, Османи Хајри, Хисен Џемаили, Емини Абаз и Емини Рамадан.
f9 Корупцијата и криминалот на заменик-министерот за образование Тале Герамитчиоски ТАЛЕ ГЕРАМИТЧИОСКИ - до парламентарните избори 2002 год. професор на Универзитетот "Климент Охридски" - Машински факултет во Битола, со сопруга професор во средно ЕМУЦ - Прилеп. Двајцата со скромни професорски . Веќе може да си дозволи со своето семејство бесплатно, т.е. на сметка на Зоран Тодороски да летува по неколку месеци во Грција каде што доби и бесплатно приколка 2. Да оди речиси секоја недела на платени шопинзи во Лерин и во Солун 3. Комплетно да ја реновира својата куќа со исти или слични градежни материјали како што се вградени во објектите на "Мак-АМ" 4. Постариот син да го прати на скапо школување во Охајо - Америка 5. Без пари да добие во 2002 г. половна "хонда цивик" од Зоран Тодороски, но по сообраќајката со неа во јуни 2004 се покачува и стандартот на двајцата, па веднаш добива најнов модел "тојота корола - линеа", купена во исто време, во јули 2004г. со "тојота ленд крузер" на газда Зоран Тодороски, најверојатно, од исто место и платени од ист извор на црни пари. Дури и регистрацијата, техничкиот преглед и каско осигурувањето му се платени од "Мак Ам" или лично од газда Зоран Тодороски 6. Како и многу други ситни услуги, бесплатен бензин за колите, неплатена нафта за греење, неплатени ручеци и гоштавања од неговите штитеници и парични провизии кои му овозможуваат лагоден живот на висока нога, како во Прилеп така и сега за време на неговиот министерски престој во Скопје по ноќните кафулиња и барови во друштво со познати скопски ноќни дами, дури едната и си ја вработи како лична секретарка во Министерството за образование. http://www.vest.com.mk/default.asp?id=88922&idg=5&idb=1350&rubrika=Po%7Bta
f9 Полициските пречекорувања -два случаи. Началникот на прилепската служба за државна безбедност Љупчо Конески, ја натепал секретарката Т. К. Димоска и и го скршил носот. Скандалот во просториите на прилепската ДБК се случил уште лани во октомври но од непознати причини бил заташкан. Началникот останал прв човек на прилепската тајна служба, а претепаната секретарка од февруари е пренесена на друго работно место во службата во Скопје. За овој скандал, кој дури сега се обелоденува, потврда добивме од Горан Павловски, шеф на кабинет на министерот за внатрешни работи. "За случајот има поднесено преставка и во тек е неговото расчистување. Инцидентот се случил во време кога директор на ДБК бил Зоран Верушески, кој бил добар пријател со началникот, па секретарката не се осмелила да пријави во Скопје дека е тепана. Конески и се заканувал дека доколку поднесе тужба или прозбори за настанот, на нејзиниот сопруг ќе му биде затворен дуќанот каде што работи, а на нејзината ќерка ќе и кажел дека има неморална мајка. Димоска прозборела дури по вториот обид на началникот да се пресмета со неа. Тепаната секретарка со претставка го информирала тогашниот директор на службата, ексминистерот Сиљан Аврамовски. Вон внатрешните прописи, Аврамовски одлучил тепаната секретарка да ја премести во Скопје, а Конески да го остави да шефува во Прилеп. Агонијата на К. К. Димоска продолжила и по заминувањето во Скопје. Конески постојано телефонски ја потсетувал да не излезе случајот на виделина зашто ако тој бил сменет, и неа ќе ја повлечел кон дното. ДРАСТИЧНО ПРЕЧЕКОРУВАЊЕ НА ОВЛАСТУВАЊЕТО Полицаец со пендрек и пиштол му искршил череп на момче Ударот да бил еден сантиметар повисоко, можел да биде фатален за 15-годишниот Стефан Чапунковски, тврди хирургот Симеон Давков Битолскиот полицаец со пендрек и со рачка од пиштол претепал момче и наместо во болница, го однел во станица. Детето со скршен череп било примено во болница и по сложената интервенција, во која му биле извадени четири скршени коски од главата, е надвор од животна опасност. Монструмот во униформа бил суспендиран и притворен во затворот "Црн Мост". Според полициските информации, момчето било претепано оти со другарите си го туркале старото фиќо, кое не можело да запали, а полицаецот си помислил дека го украле возилото. Тешко повредениот Стефан по двочасовната компјутерска операција на главата бил згрижен во болницата и е надвор од животна опасност. Вчера тој беше во свесна состојба. Хирургот Симеон Давков, кој извршил мошне сложена интервенција на главата на малолетникот Чапкуновски, вели: - Фрактурата беше на мошне чувствително место. Ако силниот удар бил за еден сантиметар на страна, ќе го зафател виталниот крвен сад на мозокот и повредата ќе беше фатална. Сашо Чапкуновски и уште тројца негови другари си го возеле фиќото, кое претходно го купиле за 2.000 денари од сопственик на улицата Широка во Битола. За несреќа, возилото им изгаснало пред мостот. Некој сеирџија, кој седел на балкон, веднаш ја известил полицијата дека четворица малолетници туркаат фиќо, кое го украле, а полициската патрола со возило веднаш стасала на местото. Полицаецот Борче Пенов излегол од возилото со вперен пиштол кон децата им рекол да не мрдаат и испукал неколку куршуми во воздух од својот пиштол. Тројцата малолетници од страв се разбегале, а Стефан застанал да му објасни дека возилото е нивно, а не крадено. Тогаш полицаецот Борче со кундакот од својот револвер силно го удрил во тилот и го струполил на земја, нанесувајќи му отворена рана на черепот. Но тоа не му било доволно, па го извадил пендрекот и почнал немилосрдно да го тепа малиот Сашо. Дури и неговиот колега се уплашил и почнал да го одвраќа полицаецот Борче да престане. Потоа Борче го зел малолетникот и наместо во болница, го однел во полиција. Дури таму се свестил што направил, па малиот бил префрлен во болница, а битолската полиција ги обезбедила сите потребни докази за невиденото пречекорување на овластувањата и ги проследила до истрагата. Пенов бил веднаш суспендиран од работното место, а истражниот судија му одредил притвор до 30 дена во истражниот затвор во Битола. Тој се товари за две кривични дела - за малтретирање при вршење службена должност и за нанесување тешки телесни повреди.
трендафил Верушевски, Конески и Лика се специјалисти за избори. Тоа е причина што сите ќе се најдат во службата за разузнување. Верушевски неколку пати го спасува синот од затворска казна. На пример по сообраќајка со службено полицијско возило, додека таткото со друго службено возило бил на пат кога има повредено едно лице и избегано од местото на настанот или по нападот со нож на свој врсник кој беше потешко повреден. Додека бранителите гнијат по затворите, синот на Верушевски за двете дела нема заедно еден ден притвор (првиот пат не е притворен, вториот е ослободен веднаш по интервенцијата на таткото). Верушевски е и идеен татко и изведувач (заедно со Миле Зечевиќ) на познатата афера за прислушкување. Со неа СДСМ успеја да ги направи новинарите непријатели на тогашната власт (кои и пред тоа не и беа баш наклонети), но и да се урне безбедносниот систем во пресрет на војната (со обелоденувањето дека се прислушкувани и странски амбасади). Црвенковски објави само дел од тие прислушкувања (за кои до ден денешен не е утврдено кој ги направил) по сопствен избор. Доста Димовска како министер за внатрешни (но и заслужен агент на една странска држава, со самото тоа колега на врвот на сегашната власт) беше наводно компроминтирана за да може да се повлече од тоа место и на нејзино место да биде поставен Љубе Бошковски, со улога на жртва која треба да се осуди како знак дека македонците, а не албанците се злосторници и дека тој терор е причина за војната. Нормално, се вклучија и невладините организации (преку Роберт Беличанец, од Центарот за развој на медиуми) и „независните“ адвокати на чело со Саша Андоновски. Целта беше СДСМ по секоја цена да влезе во власта и да учествува во решавање на кризата, за која тие знаеа, а ние не знаевме дека претстои. Кризата се случи односно ја предизвика еден дел од сегашната власт ДУИ-УЧК, а во нејзиното решавање се вклучија и бранковистите во почеток, а и Доста по нивното излегување од власт. Што е епилог од сето тоа. Пред се` Рамковната спогодба. А како поминаа луѓето што учествуваа во монтировката. Нарачателот, Црвенковски е претседател. Верушевски беше поставен на местото на директор на разузнувачите, Зечевиќ шеф во ДБК. Верушевски привремено беше ставен во мирување по скандалите со синот (СДСМ заврши работа со независното судство тој да не одговара за делата). По една година, веројатно сметајќи дека толкав е капацитетот на помнење на нивните членови и симпатизери, повторно е вратен на своето место, иако и додека наводно беше во мирување учествуваше (според изјавите на сведоците во случајот Раштански Лозја) во принудата да се изнудат изјави против обвинетите Лавови. Новинарите не добија одштета за објавување на приватните разговори ниту од објавувачот (Црвенковски), ниту од државата, но научија од кого треба да се плашат. Нивниот „независен“ адвокат Саша Андоновски е помошник министер за економија (а не е економист). На листата на СДСМ, разбира се. Доста е во мирување, со повремени раздвижувања за разбивање на опозицијата. Од страна на СДСМ беше прогласена за најголема демократка во ВМРО-ДПМНЕ, само една година од денот кога беше прогласена за тоталтарен прв полицаец и прислушкувач (повторно сметајќи дека тоа е границата на помнење на членовите и симпатизери на СДСМ). Нејзината заслуга беше што инсистираше да се тргнат пунктовите окулу селата во кризниот регион, за да може членовите на ДУИ (УЧК) несметано да се движат, но и преговарачите од СДСМ да можат да отидат на гости кај своите (тогаш) идни коалициони партнери во време кога тврдеа дека нема да коалицираат со терористи.
-------------------------
Јас веќе три години по разни форуми поставувам едно прашање, на кое не сум удостоен со одговор. Знае ли некој за загинат член на СДСМ во војната во 2001?
-------------------------
Јас знам за еден заслужен член на СДСМ. Ајван докторот од Теарце. Неговата заслуга, за што беше награден со шишенце виски од тогашниот генерален секретар на НАТО Робертсон, е во тоа што го собрал оружјето од македонците и и го предал на УЧК (односно коалиционата ДУИ). Можеби попатно ги смкнал и понталоните, како гест на добра волја, но за тоа не се говореше во неколкуте емисии што за него ги гледавме на државната телевизија. Јас можеби не сум нормален, бидејќи за мене ова не е храброст, туку предавство. А воодушевен сум од Јордан Силјанов - Пиперката, на пример, кој се борел до предпоследниот куршум, а со последниот си го одземал животот за да не падне жив во рацете на османлиите. А се гнасам од дела како тоа на Павле Тодоровски, кого странците и нивните домашни слуги го сметаат за симбол и херој на соживотот.
Divider Mislam deka SDSM imase edna zrtva vo 2001, dodeka traese konfliktot. Mislam deka eden clen im zagina vo soobrakajka odejki na soping vo Solun. Ili se lazam?
трендафил
quote:
Originally posted by Divider
Mislam deka SDSM imase edna zrtva vo 2001, dodeka traese konfliktot. Mislam deka eden clen im zagina vo soobrakajka odejki na soping vo Solun. Ili se lazam?
Токму новата навика на поранешните комунисти, а се спомне војна да одат за Грција, ги плаши нашите соседи. Мислат дека овие се исти како нивните татковци и дедовци од граѓанската војна. Но на актуелните наводни наследници на партизаните, сега им се помили балистите од нивните предци.
Divider "Mil mi e Platon, ama pomila mi e vistinata" - Aristotel "Mila mi e Makedonija, ama pomili mi se parite" - makedonskite politicari, toptan site!
трендафил
quote:
Originally posted by f9
Полициските пречекорувања -два случаи. Началникот на прилепската служба за државна безбедност Љупчо Конески, ја натепал секретарката Т. К. Димоска и и го скршил носот. Скандалот во просториите на прилепската ДБК се случил уште лани во октомври но од непознати причини бил заташкан. Началникот останал прв човек на прилепската тајна служба, а претепаната секретарка од февруари е пренесена на друго работно место во службата во Скопје. За овој скандал, кој дури сега се обелоденува, потврда добивме од Горан Павловски, шеф на кабинет на министерот за внатрешни работи. "За случајот има поднесено преставка и во тек е неговото расчистување. Инцидентот се случил во време кога директор на ДБК бил Зоран Верушески, кој бил добар пријател со началникот, па секретарката не се осмелила да пријави во Скопје дека е тепана. Конески и се заканувал дека доколку поднесе тужба или прозбори за настанот, на нејзиниот сопруг ќе му биде затворен дуќанот каде што работи, а на нејзината ќерка ќе и кажел дека има неморална мајка. Димоска прозборела дури по вториот обид на началникот да се пресмета со неа. Тепаната секретарка со претставка го информирала тогашниот директор на службата, ексминистерот Сиљан Аврамовски. Вон внатрешните прописи, Аврамовски одлучил тепаната секретарка да ја премести во Скопје, а Конески да го остави да шефува во Прилеп. Агонијата на К. К. Димоска продолжила и по заминувањето во Скопје. Конески постојано телефонски ја потсетувал да не излезе случајот на виделина зашто ако тој бил сменет, и неа ќе ја повлечел кон дното. ДРАСТИЧНО ПРЕЧЕКОРУВАЊЕ НА ОВЛАСТУВАЊЕТО Полицаец со пендрек и пиштол му искршил череп на момче Ударот да бил еден сантиметар повисоко, можел да биде фатален за 15-годишниот Стефан Чапунковски, тврди хирургот Симеон Давков Битолскиот полицаец со пендрек и со рачка од пиштол претепал момче и наместо во болница, го однел во станица. Детето со скршен череп било примено во болница и по сложената интервенција, во која му биле извадени четири скршени коски од главата, е надвор од животна опасност. Монструмот во униформа бил суспендиран и притворен во затворот "Црн Мост". Според полициските информации, момчето било претепано оти со другарите си го туркале старото фиќо, кое не можело да запали, а полицаецот си помислил дека го украле возилото. Тешко повредениот Стефан по двочасовната компјутерска операција на главата бил згрижен во болницата и е надвор од животна опасност. Вчера тој беше во свесна состојба. Хирургот Симеон Давков, кој извршил мошне сложена интервенција на главата на малолетникот Чапкуновски, вели: - Фрактурата беше на мошне чувствително место. Ако силниот удар бил за еден сантиметар на страна, ќе го зафател виталниот крвен сад на мозокот и повредата ќе беше фатална. Сашо Чапкуновски и уште тројца негови другари си го возеле фиќото, кое претходно го купиле за 2.000 денари од сопственик на улицата Широка во Битола. За несреќа, возилото им изгаснало пред мостот. Некој сеирџија, кој седел на балкон, веднаш ја известил полицијата дека четворица малолетници туркаат фиќо, кое го украле, а полициската патрола со возило веднаш стасала на местото. Полицаецот Борче Пенов излегол од возилото со вперен пиштол кон децата им рекол да не мрдаат и испукал неколку куршуми во воздух од својот пиштол. Тројцата малолетници од страв се разбегале, а Стефан застанал да му објасни дека возилото е нивно, а не крадено. Тогаш полицаецот Борче со кундакот од својот револвер силно го удрил во тилот и го струполил на земја, нанесувајќи му отворена рана на черепот. Но тоа не му било доволно, па го извадил пендрекот и почнал немилосрдно да го тепа малиот Сашо. Дури и неговиот колега се уплашил и почнал да го одвраќа полицаецот Борче да престане. Потоа Борче го зел малолетникот и наместо во болница, го однел во полиција. Дури таму се свестил што направил, па малиот бил префрлен во болница, а битолската полиција ги обезбедила сите потребни докази за невиденото пречекорување на овластувањата и ги проследила до истрагата. Пенов бил веднаш суспендиран од работното место, а истражниот судија му одредил притвор до 30 дена во истражниот затвор во Битола. Тој се товари за две кривични дела - за малтретирање при вршење службена должност и за нанесување тешки телесни повреди.
Да направеше нешто вакво некој од бранителите во војната веднаш ќе беше прогласен за ЛАВ, со самото тоа за одстрел. Настанот ќе го осудеа странците и сите нивни платеници, да не кажам шпиони. Сега „третманот“ зависи од позицијата што сторителот ја има во власта. Полицаецот е суспендиран и е во затвор. Началникот и понатаму си седи во фотелјата.
Pjotr [quote Зоран Верушевски по трет пат на тапет quote] Tekstot podolu postiran e objaven kon krajot na maj 1998g ILIJA MAKSIMOVSKI I poslednata dilemma dali direkcijata za bezbednost i kontrarazuznavanje, pod pokritieto na tekovnata - transformacija, mozebi nesto i raboti pagja vo voda. Makedonskata javnostpo kojznae koj pat bese potresena od informacijata, no I direkno od naj novata eksplozija, postavena duri i vo dvorot na policiskata stanica Bit Pazar vo Skopje. Dodeka teroristite, bez razlika koi se i od koi pricini i celi, gi realiziraat svoite planovi, zadolzenite za bezbednosta na zemjava go trosat budzjetot za konstruiranje politicki aferi. Eksplozijata pred policiskata stanica Bit Pazar mi ja smeni koncepcijata na pisuvanje tekstovi. Bez ogled na toa dali e tocen redakciskiot zloben vic megju kolegite od “Denes” deka bombata, mozebi, ja frlilo nekoe malo svercerce koe prethodno dobilo cotek od nekoj bitpazarskite policajci ili zad eksplozijata stoi teroristicka organizacija, rabotite stanuvaat se pojasni. I povoznemiruvacki. Sega dilemata se namaluva, do revolt. I najgolemite pesimisti, koga se raboti za dolgo ocekuvanata, najavuvana i promovirana transformacija na MVR, dobivaat za pravo koga tvrdaedeka nekogasniot ideolosko-politicki servis ne stanuva parametralno-drzaven. Ako agencijata za razuznavanje i ima izvesen prostor da se vadi na svojata mladost vo odnos na iskusnite spionski sluzbi na sosednite i ostanatite evropski zemji. Direkcijata za bezbednost i kontrarazuznavanje ja gubi osnovata za kakvo bilo opravduvanje na odlozuvanjeto na transformacijata na policiskite i bezbednosnite strukturi. I odgovornosta na nejzinite rakovoditeli. Pred se, poradi tolku potrebnoto a se pozagubeno gragjanskoto cuvstvo na sigurnost, no i kako sustinski del od funkcioniranjeto i dograduvanjeto na makedonskata drzavnost vo aktuelna balkanska, no i evropska realnost, radikalizirana vo kosovskite nameri i vo najavenoto stacioniranje na zgolemeni voeni sili tokmu na ovie prostori. Neodamna slucenite i javno, na golema vrata obnarodeni i promovirani “blagoprijatni” promeni vo vrvot na Direkcijata, so koi na mestoto na penzioniraniot nejzin prv covek Dobri Velickovski dojde nado-mlado-budniot Zoran Verusevski, barem na pocetokot bea, iako so rezerva, sepak prifateni kako obid za promeni. No, ako Verusevski od portparol na MVR dojde na odgovornoto mesto na prv makedonski kontrarazuznavac, nastanite ne mu ostavaat prostor na adaptacija, zapoznavanjeso sostojbite , ucenje na zanaetot od postarite kolegi od jugoslovenskata razuznavacka skola itn. Po prvicniot prividen vpecatok na promeni, i vo javnosta, no i vnatre vo policijata, vo sustina se potvrduva prodolzuvanjeto na dosega poznatata situacija za podreduvanje na politicko-partiskiot interes koj SDS go sproveduva, na steta na drzavnite funkcii na MVR. Za potvrda na vakvata teza i ne e potrebna nekoja poseriozna analiza i nekakvi specijalni izvori na informacii i podatoci na koi voobicaenose povikuvaat avtorite na vakvite analizi. Ednostavno, ona sto sekojdnevno se slucuva pred ocite na makedonskite gragjani, od vremeto na politickite aferi vo prvite parlamentarni izbori od tipot na “Sina ptica”, “Duvlo”, veleskite bombasi, Bit Pazar itn. Do aktuelnite aferi, tolku ocigledno i seriozno go optovaruvaatnormalnoto funkcioniranje na drzavata. I, ako vo godinite po devedesettata, vo postjugoslovenskiot haos i imase, ako ne opravduvanje togas barem osnova za baranje razbiranje za potfrlanjata na sluzbata na drzavata, ona sto sega se slucuva vo nejziniot sector, na golema griza gi stava najmnogu nejzinite gragjani. ZASTARENI SEMI Vazni bezbednosni informacii redovno, bezmalku komicno, isplivuvaat vo javnosta, a se pocestite teroristicki akti (podmetnati eksplozivi, kidnapiranja, nerazjasneti ubistva) se zdobivaat so pravo na gragjanstvo. Vo vremeto na ednopartiskata vlast bese voobicaeno, ako “neprijatelite” gi nemase, da se isfabrikuvaat, da se konstruiraat… Ednostavno, togasnata SDB so koja site izbegnuvaa da imaat voopsto ili barem sto pomalku kontakti, koi po pravilo bea razlicni, suverena vo svojata nedopirlivost i tajnost, poradi “visi interesi”raspolagase i uzivase vo maksimalnata koncentracija na moc. Vprocem, kako i vo site totalitarni sistemi. Togas od strav, denes od negovata nasledna forma, sector na drzavnata bezbednost se uste e zabraneta i nepozelna zona od koja treba da se bega, a od lugjeto koi tamu rabotat da drzi ponastrana odnosno, podobro covek da ne im se najde na patot. Toa istovremeno znacese deka “covekot od drzavna bezbednost” moze da pravi se, ili nisto, poradi samo nemu i na negovite pretpostaveni poznati drzavni interesi. Od obicni soobracajni prekrsoci, preku mali povredina zakonot, do samovolija na zastiteni licnosti. Isto taka, ona sto se slucuvase vo prvite godini po voveduvanjeto na parlamentarna demokratija, koga SDB spored tradicijata na svoite prethodnici (OZNA, UDBA itn.) funkcionirase vo baranjeto na vnatresni neprijateli, se izrodija do den-denes ne dokrajrazjasneti aferi “Sina Ptica”, “Duvlo”…. Zosto ne, i poslednata ljubovna afera na pretsedatelot Gligorov. Bidejki, za da bide jasno, dokolku Direkcijata za aferata doznala po nejzinoto objavuvanje vo javnosta, togas navistina nesto krupno ne e vo red. So toa ovaa, sekade vo svetot krajno seriozna sfatena I tretirana drzavna sfera, vo nasi okolnostise sveduva na politicka fabrika za intrigi, najcesto protiv opozicijata, no i kompromitiranje na licnosti vo vlasta, do nivo na uliccni spioni i provokatori koi vo svojata profesionalna tranziciona faza na rabotenje tesko se otkazuvaatod privilegijata na najpovlastena sfera vo sekoj drzaven system. Mozebi najmnogu i zatoa sto lugjeto koi se vo vrvot na “sluzbata” tesko se odviknuvaat i se otkazuvaat od zadovolstvata, no i poradi toa sto vo nekogasnite najvisoki (jugoslovenski) nivoa mnogu retko imalo avtonomni makedonski kadri. Sosema sigurno e i deka del od pricinata treba da se bara i vo nevospituvanjeto nov, a prekinuvanjeto na dosegasniot obrazoven system za funkcioniranje na kadri vo sferata na bezbednosta, najmnogu so ukinuvanjeto na Fakultetot za bezbednost pos to bezbednosnata analiza e vo racete na priuceni kadri so koi sigurno, verojatno ne slucajno, e mnogu polesno da se upravuva i da se manipulira. Sepak, nedvosmisleno, najgolema pricina lezi vo politickata zakoravenost i privilegiite sto upravuvanjeto i raspolaganjeto so ovaa sfera im gi dava na politickite sefovi, vo slucajov vladeackiot SDS, vo uslovi koga i edinstveniot system na parlamentarna kontrola preku soodvetnata sobraniska komisija e, isto taka pod nivna kontrola. I na prvite, uste poveca na vtorite parlamentarni, kako i na prvite lokalni izbori, jasno se vide deka namesto vo interes na drzavata, SDS site drzavni raspolozivi sretstva gi stava vo funkcija na svoite politicki interesi. Uste povece. Tradicijata od jugoslovenskiot period, koga i razmisluvanjata razlicni od vladejackata, togas edna partija, bea definirani i tretirani kako antidrzavni, teroristicki i sl. Se prenese i vo segasnata parlamentarna atmosfera koga najmnogu nacionalnite partii, no i poedincite so pogolema ekonomska moc, osobeno politicki nedefiniranite, ostanaa predmet na rabota na ovie sluzbi. Poradi toa podocna, bezmalku kaj site partii, se vospostavi vistinski sindrom na “politicka spionaza” do nivo na partiski Tovar. Okolu toa kolku vo partiskite redovi i kadri ima ufrleno lugje na sluzbata za drzavna bezbednost, koi nasproti zakonskite odredbi, rabotat ne vo funkcija na drzavnite, tuku na partiskite interesi na partijata na vlast. Sto e naj loso, nastanite koi se slucuvaat ja potvrduvaat ova teza i konstrukcija kako vo profesionalnite sferi bez isklucoci, do nivo na mehanizam, frustracija i uplav deka “SLUZBATA slusa se”. Vo vakva situacija kako edinstveno siguren zastiten mehanizam, koj vece se formira, e gragjanska vozdrzanost i povlekuvanje, inaku tolku tipicna za nedemokratskite drzavi. Ne navleguvajci vo sociolosko-psiholoskata slozenost na ona sto vakvata sostojba im go nosi na gragjanite, zaprepastuva natamosnata, ocigledna zloupotreba na institucijata za drzavna bezbednost, na smetka na politickite interesi na vladeackata SDS. Povece fakti zboruvaat deka recisi nisto ne e smeneto na relacijata politika-policija-gragjani. “Istoriskite” izjavi na ministerot za vnatresni raboti, Tomislav Cokrevski, za toa deka toj znae koj od pratenicite se “trudni do zabi” no ne saka da kaze, za policisko-novinarskite brakovi, vecnata evidencija i uvid na policijata, samo potvrduvaat deka i ponatamu funkcionira komunistickiot sindrom, no sega kako drzaven problem – politizacija na policijata. Bidejki, ako Cokrevski misli seriozno, a vo sekoj slucaj treba da se sfati seriozno, toj, mozebi nesvesno, no sepak pomalku avtoritetno a povece avtoritarno, locirase “neprijateli” kon Ministerstvoto sto toj go vodi postojano gi ima pod kontrola. Apsurdot e vo zaklucokot deka, spored Cokrevski, neprijatelite sedat vo vrvot na sistemot. Ili Cokrevski ima normi koi ne odgovaraat na eden minister na policija na parlamentarna drzava, ili SDS preku svoite ministri za smetka na partiskite , drzavnite interesi gi stava na strana, ili najnakraj najlosoto – makedonskiot parlamentaren sistem se raspagja odvnatre. Zakonot za vnatresni raboti vo delot za Direkcijata za bezbednost i kontrarazuznavanje regulira deka predmet na rabotata na ovaa sluzba e “zastita od spiuonaza, terorizam ili drugi aktivnosti nasoceni kon zagrozuvanje ili urivanje na demokratski institucii, utvrdeni so Ustavot na RM, so nasilni sretstva, kako i zastita od poteski formi na organiziran kriminal”. Isto taka Zakonot regulira deka direktorot (od ne odamna – Zoran Verusevski) e samostoen, a za svojata rabota im odgovara na ministerot za vnatresni raboti i na Vladata. Bidejki spionazata, posebno ekonomskata, e evidentna, togas bezdrugo i terorizmot, svercot na oruzje vo ogromni kolicini e isto taka evidentno, kako sto vprocem se I drugite aktivnosti nasoceni kon zagrozuvanje i urivanje na demokratskite institucii. Ova, potvrdeno vo ocenkite na premierot Crvenkovski, go nametnuva faktot deka nadleznite isntitucii se sposobni za sproveduvanjena zakonot. Dokolku, pak, ova ne e tocno, tie najprvin bi pocnale da gi resavaat mnogute otvoreni prasanja od nivnata nadleznost, na primer, atentatot vrz pretsedatelot Gligorov. Ili, deka vo sproveduvanjeto na svoite nadleznosti se seriozno, do nefunkcioniranost hendikepirani. Nivnata dobra zelba e druga rabota, osven ako ne se ima namera nekoj vrz sudbinata na drzavata i nejzinite gragjani da izigruva detektiv. POLICIJATA KONSTRUIRA NOVA POLITICKA AFERA? Jordan Petrovski, privaten biznismen od Kumanovo, poznat I javno deklariran po svoite opozicionerski stavovi, iako ne e clen nitu vo edna politicka partija, koj vo poslednite nekolku godini pokraj radikalnite negativni promeni vo rabotenjeto na svojata firma prezivuval i vistinski “tretman” od vraboteni vo Direkcijata, denovive po dolgo molcenje , za “denes”izjavi: “Vo tekot na 1996 godina, najprvo so nedefinirana nadleznost na policiska pokana, bev povikan vo Ministerstvoto za vnatresni raboti vo Kumanovo kede na pocetokot ne se znaese karakterot na pokanata za razgovor. Sepak, po prvicnoto cudenje vo policiskata stanica, zavrsiv na razgovor so lice vraboteno vo sektorot za drzavna bezbednost. Podocneznite desetina telefonski i usni povikuvanja za kontakti doagjaa od lugje koi se pretstavuaa kako vraboteni vo sektorot za drzavna bezbednost, bez licno identifikuvanje, a se sproveduvaa kako vo sluzbenite prostorii na MVR vo Kumanovo, taka I vo mojot restoran, kade tie lica si davaa za pravo da doagjaat vo sekoe vreme bez da kazat dali se raboti za sluzbena ili privatna poseta na restoranot. Toa vo mala sredina kako Kumanovo ne ostana bez negativni posledici kaj moite gosti. Vo razgovorite koi ovie lica gi vodea so mene, najmnogu se interesiraa za moite delovni kontakti, a posebno za kontaktite so lica od Republika Bugarija, potoa eventualni poznanstva so lugje od bugarskata partija VMRO-SMD. Na nivno insistiranje kontaktirav so bugarskiot ambassador Angel Dimitrov vo Skopje, a kako povod za toa bea posoceni nenaplateni pobaruvanja od bugarski deloven partner. Do kontakt so bugarskiot ambassador i dojde vo bugarskata ambasada vo Skopje, kade me odnese lice so svoe vozilo, bez da se identifikuva, no pretstavuvajci se kako vraboten vo sluzbata za drzavna bezbednost. Mojata sredba so bugarskiot ambassador zavrsi samo na razgovor i so predlog iznesen od mene, no sugeriran od “bezbednikot”. Imeno, spored sugestijata predloziv po diplomatski pat da mi se obezbedi naplatana pobaruvanjata na mojata firma. Od strana na ambasadarot Dimitrov toa bese oceneto kako nevozmozno. Ostanatite razgovori na koi me povikuvaa sluzbenicite na DBK bea vo sluzbenite prostorii na MVR vo Kumanovo, koga, isto taka, mi ponudija pomos i asistencija vo gragjanski sudski spor, so moj doskoresen deloven partner. Istovremeno, licata koi nastapuvaavo ime na Direkcijata za drzavna bezbednost (najcesto liceto Kuzman), si davaa za pravo da kontaktiraat so clenovi na moeto semejstvo na apsolutno nedefiniran nacin. Poradi ne izdrzlivosta na takviot pritisok poslednive meseci so istoto lice imavme nekolku zestoki raspravii, posto razgovarite i kontaktite stanaa se poretki, recisi prekinati, no vo sekoj slucaj posledicite od nivnoto vlijanie se cuvstvuvaat i predizvikuvaat kaj mene nemir, no i strav deka lugjeto od tie strukturi si davaat za pravo da me maltretiraatkako gragjanin, bez da bidam zastiten”. Bidejki vo slucajov se raboti za licnost koja e bliska kon VMRO-DPMNE- ovskata opcija, moznata konstrukcija, dokolku ne se raboti za samovolie i zloupotreba na sluzbena dolznost, e ‘policiski” jasna. Preku eventualnoto vospostavuvanje “diplomatska” vrska za naplata na pobaruvanjata na Petrovski od bugarskiot partner se gradi solidna konstrukcija za predeizbornata kampanja i poznatite, vece cueni tvrdenja deka VMRO-DPMNE se finansira od Bugarija. Vo celiov slucaj zaprepastuva samouverenosta na licata koi nastapuvaat vo ime na Direkcijata. So toa gi kompromitiraat site vraboteni vo nea, zasto se znae deka golem del od niv, kako najdobri i najsovesni profesionalci, vo izminatite godini na gradenjeto na nakedonskata drzavna samostojnost na svojot grb iznesoa ne mal Tovar od slozenite sostojbi na jugoslovenskiot raspad. Do kolku vo slucajov navistina ne se raboti za poedinecno ili grupno samovolie, so uste poslozeni posledici e opcijata na podeleno funkcioniranje na Direkcijata za politicko-partiski potrebi, sto so ogled na nasocenosta kon stransko diplomatsko pretstavnistvo realno moze da predizvika i seriozen megjudrzaven diplomatski skandal. I da se saka ovde da se bide dobronamerno kriticen vo pogled na odgovornosta, Zakonot za vnatresni raboti sosema jasno, vo clen 14, opredeluva deka “Direktorot e samostoen vo izvrsuvanjeto na rabotite na Direkcijata i za svojata rabota mu odgovara na ministerot i na Vladata na Republika Makedonija”. Vo dolnoto nivo na pretstavuvanjeto na sektorot na drzavna bezbednost se i zacestenite i konkretno poznati primeri, odelni avanturisti kaj gragjanite lazno da se pretstavuvaat kako “inspektori”, verojatno pretpostavuvajki deka i. samiot poim “drzavna bezbednost” im obezbeduva zastita, budejki kaj gragjanite strav. Sepak, vo krajno serioznata i se ponapnata atmosfera pred esenskite parlamentarni izbori i pred realnata moznost segasnata vladeacka garniture da padne, stanuva ocigledno deka ce se koristat site metodi i oruzja, bez razlika dali toa znaci krsenje na Ustavot i zakonite, povreda na osnovnite covekovi prava, za politickiot fer plej na koj site partii, vklucitelno i SDS tolku insistira. Na golema maka vo vakva sostojba se malite, sredni i golemi novopeceni biznismeni so politikata, koi vo izminatite osum tranzicioni godini bea vo situacija da natrupaat, sekoj za sebe, golem capital. Nastanatite uslovi na bezmalku vonredni parasistemski ekonomski i politicki uslovi, no i zelbata za brzo bogatenje, opravdano ili ne, ovie lugje gi stavaat vo kategorija na potencijalni zrtvi na obrabotka vo metodite vo sluzbite za drzavna bezbednost. Osobeno sto najgolemiot del od niv bile staveni ili prifatile situacija na krsenje na zakonite ili pravilata, ili barem koristele uslugi koi, koga-togas, moraat da gi vratat. Popualarnite, iakose pokaza, ne tolku efikasnijavni radikalni transformacii i palenja na policiskite dosieja, kako del od demokratizacijata na bivsite socijalisticko-komunisticki, a pred se totalitarni sistemi, vo Republika Makedonija kako del od SFRJ, izostanaa. I toa ne kako politicko-partiska propaganda, za sto obidi imase ikaj nas, tuku najcesto kako formalin akt na najdemokratskiot del od politickite procesi vo osloboduvanjeto na licnosta. Spored ociglednata prisutnost na vaka seriozna sostohba, bliska do kriza vo funkcioniranjetona bezbednosnite sistemi na zemjava, drzavnoto rakovodstvo soglasno zakonite, no i demokratskite principi na politicka odgovornost, ce mora da premeri dali ce se opredeli za transformacija na policijata i na nejzinite specijalni delovi. Agencijata za razuznavanjei Direkcijata za bezbednost i kontrarazuznavanje, ili, nasproti toa, ce se opredeli za prodolzuvanje na partiskata kontrola i zloupotreba na ovie drzavnicki funkcii, koi po pravilo se povratno najpotrebni tokmu vo krizni sostojbi. Bezmalku, kako vo sostojbata vo koja se naogja Republika Makedonija, a vo koja politickite aferi od tipot “Sina ptica”, “Duvlo”…itn. Spored se , so “zasluga” na partiska policija na SDS, mozat da se povtorat.
f9 Лека слободно се шета низ Македонија 29.12.2004 Даут Реџепи Лека Даут Реџепи Лека се шета слободно по Македонија, иако МВР го бара. Медиумите повторно пишуваат дека криминални банди предводени од косовци се стационирани во кумановско-тетовски села. Наместо во притвор, истражниот судија Нехат Исмаили им обезбеди хотелско сместување на двајцата уапсени во тетовската акција на МВР против бандата на Лирим Јакупи-Нацист.Тие сега домашниот притвор го издржуваат во тетовскиот хотел „Македонија“, во соби со телевизор и со засилено полициско обезбедување пред вратите. Сместувањето во хотелот е на државна сметка, иако само пред 4 дена притворениците учествуваа во престрелка со македонските полицајци 4-цата обвинети за Раштански лозја остануваат во притвор откако денеска Апелациониот суд ја отфрли нивната жалба, по 8 месеци притвор тие да се бранат од слобода.
wolf_pack M R A Z A M S D S M ! ! ! ! ! ! ! [:(!][}:)][:(!][}:)][:(!][}:)]
f9 Криминално терористичките групи се предмет на проучување од страна на МВР, изјави денеска министерот за внатрешни работи Љубомир Михајловски Џанго во врска со извештаите за присуство на десетина косовски вооружени групации кои се распоредени во поранешните кризни региони. Дел од групите кои според разузнавачки извори тргуваат со дрога и оружје се македонски државјани, но најголем дел од нив се од Косово и Јужна Србија. „Криминалните банди во моментов се предмет на наше проучување и проверки. Ако има такви банди и групации ние ќе дејствуваме. Во моментов, денеска неможам да ви кажам“, вели Љубомир Михајловски Џанго. Меѓу членовите од криминалната банда во Порој има и албански илегалци кои се причина за инцидентот од пред еден месец. Тогаш Бурхамедин Нухиу осомничен за убиството на тетовскиот ученик Ванчо јосифовски и за напад на двајца полицајци во Порој и наредил на полициската патрола да не влегува во Порој
f9 Ванчо Јосифовски беше убиен додека играш кошарка-НЕВИН на 18-10 2002. Осомничени се Нухија Џемалудин алијас командант Џими од селото Ѓермо, Шериф Идризи,Бурхамедин Нухија и Мухамед Рамадани.До денес нема никаква активност кон разрешување на убиството. На поменот од една година родителите на убиениот ученик реагираа: Господа политичари, сфативме дека за Вас не постои обичен човек. Со ова писмо сакаме да ве потсетиме дека пред една година во терористички чин беше убиен матурантот ВАНЧО ЈОСИФОВСКИ пред својот дом. И Хитлер не убивал деца со топка во рака на спортски терен. Ванчо се најде во погрешно време и на погрешно место. Вакво убиство не може да се види и во хорор филм. Семејството Јосифовски го плати "Данокот во крв" на македонскиот синдром за самоуништување. Гласавме за Вас и многу погрешивме. Сакаме да Ви поставиме неколку прашања: - Дали Ванчо за Вас беше глинен гулаб? - Дали беше жртвено јагне за Вашите коалиции? - Дали би можеле да гледате секојдневно кандило и свеќи пред Вашиот дом? - Дали би можеле да гледате како на местото на убиството се врши нужда и се пушта гласна музика? (Целото писмо до јавноста од 10/22/2003 е на овој линк http://www.vest.com.mk/default.asp?id=68426&idg=4&idb=989&rubrika=Po%7Bta) На 20 10 2004 - По повод двегодишнината од суровото убиство семејството на Ванчо Јосифовски е особено иритирано, како што вели, "од односот на државните органи бидејќи убијците на Ванчо слободно се шетаат иако и се добро познати на полицијата". Според изјавата на таткото, Велко Јосифовски, "полицијата има осомничено 4-ца, двајца од Дреновец и еден од тетовското село Порој и еден од Ѓермо, но не ги приведува, бидејќи наводно немал доволно материјални докази". Чичкото, Крсто Јосифовски вели "Ова морничаво убиство и натаму е табу тема. Пред една година направивме релјефно спомен обележје излеано во бронза и се обративме до Министерството за култура и тогашниот премиер а сега претседател, Бранко Црвенковски да ни се одобри негово поставување каде што загина Ванчо, но одговор на барањето до сега немаме добиено. Затоа сакаме тоа спомен обележје да им го предадеме на ОН за што веќе стапивме во контакт со генералниот секретар Кофи Анан". Крсте Јосифовски вели дека тие имаат намера да ја урнат својата семејна куќа, а нејзините урнатини да претставуваат споменик за правата на обичниот човек во Македонија. Порој не е во Македонија веќе две години.
Sotir
quote:
Originally posted by Divider
"Mil mi e Platon, ama pomila mi e vistinata" - Aristotel
Ova e notorna laga na Germanskite istoricari od 19-ti vek. Na Aristotel nikako ne mozel da mu bide "drag" Platon. Za poveke konsultiraj literatura od Angelina Markus. I ke te zamolam da ne ja koristis poveke ovaa laga, pa makar i za nekakva sporedba.
f9 Одобрен трансфер на студенти од тетовскиот на скопскиот универзитет МИА 30.12.2004 Ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ вчера го информирал Тетовскиот универзитет дека е подготвен да ги прими документите на неговите студенти и да ја спроведе постапката за нивно запишување на Медицинскиот и на Стоматолошкиот факултет во Скопје.