Канадски пратеник бара признавање на уставното име
Канадски пратеник бара признавање на уставното име
OooOo Канадски пратеник бара признавање на уставното име МИА 21.12.2004 Луј Темелковски, прв пратеник Македонец во канадскиот Парламент, во интервју за сателитската програма на Македонската телевизија информира дека на канадскиот премиер Пол Мартин му упатил барање Владата на Канада да почне процедура за признавање на уставното име на Република Македонија. „Нема да помине долго време додека Канада ја признае Македонија под нејзиното уставно име“, смета Темелковски. Според него, вакви барања упатиле и повеќе здруженија на Македонци кои живеат во Канада. Темелковски годинава како член на Либералната партија е избран во Парламентот на Отава, како претставник на граѓаните од Маркам, град близу Торонто, каде живеат голем број Македонци.
wolf_pack Toa go napravija i vo Anglija, lobi ima da gi zamolat i anglichanite. Anglija moze ke ne priznae, ama Kanada so ovoj liberalec (Paul Martin), ne mi se bash veruva. Toj ke izvadi nekakvi gluposti za bezbednost na Balkanot i onaka retko go sledi Bush. Ama dobro e shto Lui se zafanal za ova.
Strelec Eve dva teksta od TJ koi sto svoevremeno bea napisani za Luj Temelkovski: Македонец - кандидат за член на канадскиот парламент Еден од кандидатите за влез во парламентот на претстојните парламентарни избори во Канада е и Луи Темелковски. Луи Темелковски е Македонец, а ќе се бори во изборната единица Oak Ridges-Markham. Тој е успешен на своето работно место Director of Advisor Development, во Freedom 55 Financial, оженет е и има четири деца, а покрај македонскиот и англискиот течно го говори и италијанскиот јазик. Најголемото животно признание на Луи е секако Златниот Јубилеен Медал што од Кралицата го доби во 2002 година. Меѓу потенцијалните гласачи има лица со различни политички погледи, но господинот Луи Темелковски е човекот кој што во оваа прилика треба да ги обедини сите Македонци. ’Туѓино Јабано' уште од самиот почеток на своето постоење вложува многу напор да остане политички неопределен и без било какви политички влијанија. Таа неутралност и понатаму ќе ја негува, како во однос на македонската, така и во однос на канадската политичка сцена. Но овојпат, јавно ги повикува македонските иселеници од неговата изборна единица да гласаат за МАКЕДОНЕЦОТ Луи Темелковски. Убедлива победа на Македонецот Луи Темелковски Македонецот Луи Темелковски е победник во својата изборна единица Oak Ridges-Markham и се избори за место во новиот состав на Канадскиот Парламент. Нашиот Луи Темелковски извојува убедлива победа со освоени 51.6% од гласовите. Во неговата изборна единица беа регистрирани 95,944 избирачи, а на гласање излегоа 64% од нив, односно 61,447. За Луи Темелковски, инаку кандидат на Линералната Партија, гласаа 31,703 гласачи (51.6% од вкупниот број гласови), за кандидатот Bob Callow од Конзервативната Партија гласаа 20,653 (33.6%), за кандидатот од N.D.P., Pamela Courtot 5,413 (8.8%) итн. Тимот на ’Туѓино Јабано’ му честита на Луи Темелковски и му посакува успешна работа во Канадскиот Парламент. Воедно, честитки упатуваме и на Albina Guarnieri која што победи во изборната единица Mississauga East-Cooksville, а која што е осведочен пријател на македонската заедница. Албина во неколку наврати несебично ги помагала и ги поддржувала активностите на Македонците во средината каде што живее и работи.
Sotir Браво за Темелковски!!! Од секогаш сум се прашувал „Што кој-мој, прават овие нашиве во Канада, Америка, Австралија?“ “Зошто не се вклучуваат во политика, да формираат лоби групи и сл. како што тоа го прават грци, шипци и слични?“ А оно еве имало. И тоа активни. Браво!
OooOo Pak imigracijava se mesha mamata nivna. Treba na strana da si sedat!!! [xx(]
Sotir
quote:
Originally posted by OooOo
Pak imigracijava se mesha mamata nivna. Treba na strana da si sedat!!! [xx(]
Ако се однесува репликата на мојот пост, или погрешно си ме разбрал, кој знае што? Мојот пост беше ВО ПОЗИТИВНА НАСОКА дека имиграцијата живнува и почнува да работи за матичната држава. Ама нема врска. Изгледа некој тука очекува постојано да биде критикуван.[xx(]
OooOo Sotir mojot post ne beshe nasochen prema tebe, a vo sluchaj da beshe kje te stavev vo quote :) Kje se prepoznaat tie za kogo beshe nasochen, a za tebe eve nekolku linkovi za da vidish shto e fintata:
  • [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=6379&whichpage=1"]Link 1[/url]
  • [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=6491"]Link 2[/url]
  • [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=7284"]Link 3[/url]
  • [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=6994"]Link 4[/url]
Ima ushte linkovi samo me mrzi da baram.
Snake Bite Pozdrav za gospodinot Luj Temelkovski.
ozonce Denes toj chovek imashe intervju na MTV Sat. Se zachudiv kolku dobro zboruva makedonski. Strelec, da go pozdravish chovekot od mene :) ima stara lozova z'ta za nego kogake dojde u MKD :)
Sotir
quote:
Originally posted by OooOo
Sotir mojot post ne beshe nasochen prema tebe, a vo sluchaj da beshe kje te stavev vo quote :) Kje se prepoznaat tie za kogo beshe nasochen, a za tebe eve nekolku linkovi za da vidish shto e fintata:
  • [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=6379&whichpage=1"]Link 1[/url]
  • [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=6491"]Link 2[/url]
  • [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=7284"]Link 3[/url]
  • [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=6994"]Link 4[/url]
Ima ushte linkovi samo me mrzi da baram.
Jas se izvinuvam!!!
DJ_SHEMA E kakov makedonec e toj so ime Luj. Garant nekoj shpiun e :).
OooOo
quote:
Originally posted by Sotir
Jas se izvinuvam!!!
Nema potreba i nema problem :) Shema: http://www.lui-for-mp.com/index.php?Section=about
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by Sotir
Jas se izvinuvam!!!
Nema potreba i nema problem :) Shema: http://www.lui-for-mp.com/index.php?Section=about
Man Garant nekoj kje mu najde zamerki zatoa se posheguvav.
OooOo Te razbrav ama mislev kje ja prifatish igrata :)
DJ_SHEMA ali zubac e prve klase :)