Грција префрла сили кон север
Грција префрла сили кон север
Divider Sto e ova?? Se posraa grchinjava deka sega otkako ne prizna SAD (a onie ja izgubija poddrskata otkako zastanaa na stranata na Keri i protiv Irak) ke odime da si gi zememe okupiranite teritorii? Грција ги прераспредели воените единици на армијата и авијацијата во северна Грција за да го засили военото присуство во тој дел од земјата, јави МИА, повикувајќи се на извештаи на грчките медиуми. Прераспоредувањето на силите го објавиле началниците на главните штабови на воздушните и пешадиските сили на Грција. Се предвидува во воената воздушна база во Седес кај Солун да биде прераспределена единицата на авијацијата, а од областа Атика кај Атина во Седес треба да биде префрлена единицата со одбранбени ракети "Патриот". Единицата за специјални операции на авијацијата ќе биде преместена од Елевсина на аеродромот во Микра. Во септември беа прераспределени грчки пешадиски сили од Хајдари, областа Атика, во реонот Касторија и од Аргируполи крај Кукуш во Драма. Во рамките на реорганизацијата на грчката армија се предвидува во Солун да бидат засолнети армиски воени единици и да се изгради нова воена болница. zemeno od: http://www.dnevnik.com.mk/
dejan ni jas ne razbiram.......a toa e glupavo, deka se plasat makedonija ke se vrati da si gi zeme tie teritoriji. jas mislam nesto drugo e......ama neznam sto.
Misirkov Znaat deka moze da ima gluposti od siptarite pocnuvajkji v ofevruari 2005t zaradi Kosovo. A SAD im se nafrlija pa moze da imaat "problemi". Niv gi tepaat so nas.
Sotir Еве го основниот проблем, заради кој Грците трупаат војска на север: [img]http://salam.muslimsonline.com/~albanian/chameria.gif[/img] Сите имаат информации дека 2005 се спрема решавањето на, вештачки создаденото, „албанско прашање“ и си се спремаат, за секој случај де. Најверојатно и нашиве знаат, ама на никој „ич не му дреме“, иако ни сме најзагрозени.
ColorBlind Come on!:) Stop being childish...You cannot "get back" Gaegean MAcedonia because today it is predominantly greek...It's like the Indians "getting back" Manhatan Island! It's probably just some kind or reorganization..Should I remind you that Greece (and Bulgaria) are in NATO.Under Article 5 of the treaty "Attack on any of the countries is attack on all of them"...So if someone attacks any of the NATO states this one will have all of them (+USA) as an enemy... Clear,ah?
Sotir Абе подпосрани се грчињата, не дека не се. Ако им го „зготват“ во Чемерија, тешко ќе ја додржат Егејска Македонија. А во чемерија има домицилно Албанско население, што не е напад од друга држава, па нема ни помош од НАТО ни други куротресини. Бунт на „борци за човекови права“ не е напад од друга држава.[;)]
f9 Serbia and Montenegro to reinforce troops in southern Serbia: Defense Minister BELGRADE (AFP) Dec 22, 2004 The army of Serbia and Montenegro is reinforcing troops in the troubled region of southern Serbia, the scene of ethnic Albanian insurgency in 2001, Defense Minister Prvoslav Davinic said Wednesday. The army was to deploy two battalions at several locations in the region bordering the UN-administered province of Kosovo, Davinic was quoted by Beta news agency as saying. However, "there is no reason to be worried as the situation there is stable," he added. "By such measures we only want to send a message that we are ready to respond to any security challenge," the minister said, adding that the army "is not preparing for war, but only takes precautionary measures." The southern Serbian region, known as the Presevo valley, has a large Albanian population and was the scene of clashes from 2000 to 2001 between Serb forces and the separatist rebels of an ethnic Albanian guerrilla group, the Liberation Army of Presevo, Medvedja and Bujanovac (LAPMB). Belgrade officials say many of the former guerrilla fighters have joined a new group, the Albanian National Army (ANA), which claims it is fighting to create a greater Albania including Albanian-populated Kosovo and parts of Macedonia and southern Serbia. Declared a "terrorist organisation" by the United Nations mission in Kosovo, the ANA claimed responsibility for a number of attacks on Serbian police and army targets last year.
Sotir Како и да е, работата се готви за 2005. Нема да ме зачуди и бугарите да почнат да труапаат војска во Пиринска Македонија. Како ќе си поминиме ние во целата ситуација? Господ нека ни е на помош.
dejan jas taka mislev isto misirkov.....ama ne znaev kako da go kazam. se nadevam deka nema nisto da bidnw so siptarite, i se molam na gospod. deka ako oni ke pocnat nesto pak, togas jas mislam da se zasramat! ova sto grcka go pravi...malku me sekira.... a toa za resavanje na kosovo, da ispadne deka ke bide nezavisna drzhava, togas ete, cela raka ke ja grabnat i problemi vo makedonija ke storat, barem jas taka go gledam.
Divider Imase topic treta balkanska vojna!! Ona sto se lsucuva so natrupuvanbje armija na nasite sosedni granici nalikuva deka (spekuliram) se podgotvuvaat povtorno da ne delat i da vojuvaat za koj da ne zeme ako imame problemi so siptarite i ako Kosovo dobie nezavisnost. Ili gresam, pa site samo se plasat da ne ni tekne da se ponasame i nie ako pukne u Cemerija? Ili e klasicnata paranoja na tapite nasi sosedi? Mislenja? Anyone? Senkjo!
ViennaBoy Ne veruvam deka stoi neshto zad sevo ova. Ako od nekogo se plashat grcive togash toa e Turcija, koja e daleku pomochna od Grcija. Ovde vo Viena gledav edna emisija i gostin beshe eden general na Avstriskata armija, chovekot reche deka spored arsenalot na oruzhje i troshocite shto gi pravi za moderniziranje na armijata Turcija e vtora najsilna zemja vo NATO.
ColorBlind you are crazy?!?there won't be any 3rd, 4th or nth Balkanska vojna...atleats not in near future. The only conflict we could have is with the Albanians in MAcedonia and the ones in Kosovo...that does not include the Balkans: Kosovo & MAcedonia do NOT equal the Balkans...Certainly there won't be any wars in Bulgaria and Greece...and most likely Albania...The Albanians in Albania are diff from those that lived in the madeup country of Yugoslavia... I will repeat this again...you CAN NOT "get back" Egejska MAkedonia - first it has never been part of the R of Macedonia (since it exists since 1991) and most importantly...something like 90% of the pop are Greeks today...It's like Bulgaria claiming Aegean Thrace...it's imposible...there live geeks today(yes the main population was turkish and bulgarian when it was part of Bulgaria before Bulgaria lost it to Greece after WW2) but today the greek and turkish elements are predomiant and the former Bulgarians who did not migrate north are now assimilated... This is all history...you should not bring war into the future...There is no winner in a war; only loosers!!!
f9 Прво Грција ,а после и Србија натрупуваат војска на границите.Ние имавме една провокација во Кондово за која не го имаме епилогот.Од страна на Србија се најави дека дошле до сознание за натрупување на сили внатре во Косово.Се ближи 2005 како година во која ќе започне решавањето на Косовското прашање.На Косово Албанските институции не успеаа во стварање на држава достојна за респект на Српското население.Со насилствата во Косово минатата година докажаа дека немаат никаква желба да воведат некакви било какви стандарди со кои би се гарантирала не само сигурноста и нормалниот опстанок на Српското население туку и активно се работи на насилно иселување и притисоци.Распадот на Косово на национални територии и заштитни зони го побива принципот за неменување на границите.Во толкувањето на Српската страна и самото признавање на Косово е негирање на истиот принцип.Од ваквата ситуација е можно да се извлечат некој решенија можни.Првото е повторно актуелизирање на де факто ситуација,при која секоја страна ке се осигура во еден краток временски период.Тоа претпоставува влегување на Српски сили во Косовските енклави населени со Срби како заштитна и превентивна акција спрема населението таму.Тоа е можно ако се исценира помасовен терор од страна на некој големоалбански кругови како минатата година и при што Кифор би бил целосно немоќен да реагира,па би дозволил вакво решение. Друго можно решение е во основата на Косовската држава да се внесе клаузула како кај Охридскиот договор и Македонија.Тоа би било прифатливо за Србите на Косово но не и за Србија затоа што и таа ќе биде приморана да воведе реципроцитет во реоните во Јужна Србија,а верувам дека истото ќе го побараат и во Војводина малцинствата. Трето можно решение е Ад хок координирано насилство низ сите територии во Македонија,Косово,Јужна Србија и Грција за стварање на Голема Албанија при што би дошло до хаотични движења на повеке армии и тоа Грчката со влез во територии на Албанија и нивно запоседнување,Војна во Македонија од многу поголеми размери при што ке дојде до сконцентрирање на вооружени дејства на Србите од сите краеви со Албанците по коридорите кој им сметаат за заокружување на една целина.Крајното решение на третата варијанта е губење на Западна Македонија на сметка на Српските интереси на Косово и тоа на зелена маса.
dejan hey colorblind can you STFU!? Get out of this topic, it does not need pederakis like you!!! You're just an annoying ant in the topic that needs to be stamped out! FYI, Balkans equals all area occupied by Turkish! BTW, why is it that in a lonely planet book about Greece, they were in 'Thrakia' and showed a town, and said most people here are Turkish. I only wish the worse for Greece, and the complete utter worse that that country deserves! So shut up and get out of this topic!! !
dejan posle ovakvi vesti, grcija-vojska do sever, srbija-problemi vo kosovo......neznam sto da kazam! dali ova e zholto svetlo deka ova sve sto bidnuva ne mora da znaci deka siptarite ke napravat problemi pak...neznam! samo zosto kaj nas da pravat problemi? sto im naprivme nie za oni da ni stvarat ogromni problemi?
Divider
quote:
samo zosto kaj nas da pravat problemi? sto im naprivme nie za oni da ni stvarat ogromni problemi?
Zatoa sto ne smetaat za bez kicmeni i amorfni, osobeno so vakvi i slicni lideri vo drzavata koi da mozea javno na plostad ke im dadea na uckine da gi iszshupcat vo anusot! Zatoa!
ozonce Ke go krkat albancite kao pochnat vojna! Tuku ColorBlind a ako nekoja chlenka na NATO napadne druga, togash shto?:)
Strelec 1. Здружението на воените ветерани на ОВК на Косово деновиве почнало голема мобилизација на членството... Според податоците на меѓународните сили, здружението било составено од борци што учествувале во трите воени конфликти, на Косово, во јужна Србија и во Македонија. Станува збор за најрадикалните албански структури, кои се под делумна контрола на Хашим Тачи и на Рамуш Харадинај, а повеќето од нив се регистрирани како припадници на таканаречената Албанска национална армија, која “подготвува нови воени конфликти на Балканот“. 2. Вашингтон пост: Нерешениот статус на Косово ја загрозува Македонија. САД ја прогласија 2005 година за клучна за решавање на конечниот статус на Косово и тоа време сега дојде. Ситуацијата дополнително ја усложнува можното покренување на обвинение од страна на Хашкиот трибунал против новиот косовски премиер Рамуш Харадинај. Неговото испраќање во Хаг би можело да предизвика масовно народно незадоволство и да доведе до насилства во целиот регион. 3. Со плановите на албанските радикални групи кои обезбедиле дополнително количество современо оружје, ги мобилизирале сонародниците и кои кон крај ги привеле и обуките во терористичките логори на Косово, се запознаени и военото и државно раководство на Србија и Црна Гора (СЦГ) и на Србија. Воената готовност на силите за безбедност во регионот, е на највисок степен. 4. Грција ги прераспредели воените единици на армијата и авијацијата во северна Грција за да го засили военото присуство во тој дел од земјата, јави МИА, повикувајќи се на извештаи на грчките медиуми. 5. Истражувањето на неколку европски институции, нарачано од Програмата на Обединетите нации за развој (УНДП) покажува дека Македонија е претоварена со оружје на ОНА. Оружје во Македонија најчесто влегува од косовските Прешево, Витина и Глобочица. Од Албанија оружјето доаѓа од местата Скендербег и Лакавица и од арсеналите на планината Јабланица. Истражувањето утврдило дека најчеста дестинација на албанските арсенали се струшките села. 6. Бранко Црвенковски: Безбедносната состојба можеме да ја оцениме како стабилна, без сериозни закани за нашиот територијален интегритет и суверенитет. Инцидентни ситуации имаше, но тие во себе не содржеа потенцијал за поширока дестабилизација. Дали човек да се смее, или да плаче!?
wolf_pack
quote:
Originally posted by Strelec
Дали човек да се смее, или да плаче!?
jaka dilema e strelec, ama kam samo da beshe nekoj son...
Bicho Znaete li shto e najstarshno vo celata ovaa prikazna brakja? Kje treba so levichari vo vojna da se ide! Levicata beshe na vlast vo Srbija koga gi izgubija site vojni do edna, kaj nas vo 2001 gi ufrlija vo vladata kako trojanski konj (dodusha ni desnicata neshto ne se pokazha, ama barem ne bea predavnici), a sega ja imaat vlasta i kje bide prokleto teshko da se pobedi, ili eve da ve smiram da bideme na strana na pobednicite vo nekoja eventualna vojna. Za zhal koga bea demonstraciite za Arachinovo pred Sobranie ne se najde mazh da go povede narodot, a narodot imashe volja da gi simne predavnicite i da ja zeme rabotata vo svoi race, no dali e toa nekoe Makedonsko prokletstvo, shto li, iako bea gotovi izrodite kako Trajkovski, Buchkovski i ostanatite petokolonashi, spasija g'z! I ushte sega najgolemiot antimakedonec e pretsedatel, a najgolemiot ligush e premier. Bogami treba da bideme zagrizheni od ponatamoshniot razvoj na nastanite.
Sotir Војна ќе има, само колу ќе биде масовна, тоа е прашање. Мора да има војна, за да дојде до подолга стабилност на Балканот. Коридорот исток-запад не е стабилен во ниту еден поглед, а тој му е најпотребен на „чичко Сем“ за да си транспортира „црна текучина“ до Средоземно Море. А „чичко Сем“ си бара стабилни партнери, кои ќе може да ги држи под контрола во наредни 30-тина години. Такви партнери се само етнички чисти држави. Проблемот е нашиот јужен сосед кој до сега на неколку пати на „Чичко сем“ му покажа дека знае и те како добро да го подјебе и кога збориме за нашиот јужен сосед, „Чичко сем“ неколку пати се чувствувал „како човек кој се движи со нож во грб“[:D]. Затоа Чичко Сем сега си најде нови играчи. Ама овие што сакаат да си играат со ножевите околу грбот на чичко Сем имаат многу големио економско влијание во регионот кој е предмет на интерес. Е затоа чичко Сем ќе се обиде тоа да го смени, ама и тој да си извлече ќар (чичко Сем никогаш не игра, ако не е 99% дека ќе добие). Ако се „зготви“ работата во Чемерија, тоа ќе биде голема работа. Ќе се сменат границите на Балканот, тоа е сигурно, но прашањето е колку ние ќе бидеме „играчи“ во целата ситуација и колку од тоа ќе добиеме, а колку ќе изгубиме. И дали наклонетоста што во последно време ја покажува чичко Сем кон нас значи дека конечно дојде време и ние да се офајдиме?
Strelec Се чудам зошто Грците, Србите и целата меѓународна заедница се исплашиле од кризата во регионов, наместо да си го прашаат Бранко Црвенковски дали постои некаква опасност! Нека не трошат бадијала време, пари и нерви. Бранко вели дека се’ си е супер!?
quote:
Originally posted by Bicho
Znaete li shto e najstarshno vo celata ovaa prikazna brakja? Kje treba so levichari vo vojna da se ide!
АРНО АМА... Bicho, аман немојте во целата оваа ситуација (кога сеуште и не почнале вистински потреси) да ја правите најголемата можна грешка што може да и’ се случи на Македонија. Немојте најголемиот непријател (наместо во тие радикални групи на Балканот) да ги гледате во Бранко, Бучко, СДСМ, ЛДП, левицата итн. Таквата грешка ја чинеше Македонија ’неуспешен референдум’. Доколку дозволиме и во овој случај да се прави таква грешка, истата може да биде кобна за Македонија. Добро е да се крене гласот против грешките на актуелниот претседател, против грешките на владата итн., но ОПАСНО е да се дозволи поделба во Македонците во два табора... вакви Македонци vs. онакви Македонци!
ColorBlind Ej "Ubav toj na Baba" - baba ti da ne e kjorava (slepa)?Shto ti e ubavo...:)) First...Why do you think I am greek?How do you think I understood the posts you little ****.Were they in English or Greek...I don't think so... I'm Bulgarian...and I still feel that your (all) reason is not sound...I would agree that the Serbs are getting their troops down there coz of the Albanians that's quite clear but the Greeks...I'd assume it's just some kind of reorganizations;Someone said it's coz of the turks...hm, it makes some sense really but again neither GR nor TR will attack each other...both states look into the future...they are like a cat and dog always play...never take serious actions - Greece was one of the states that backed Turkey for the EU a week ago, Greece might not like Tr much but they know their intersts... Someone asked what will happen if a NATO member attacks another one?It easy...the one that attacks first is the agressor and will be in violation of the treaties of NATO (and EU in some cases) this automatically would mean political and economica isolation for decades...I personaly don't know a country within NATO and the EU that would risk its prosperity and well-being for launching an unreasonable war... The relationships b/n Serbia & KOsovo and Macedonia & Kosovo for that matter are completely diff thing...a war in that reagion does not mean a Balkan war...another war on the Balkans YES...but another (3rd) Balkan war with most of the states involved ABOSOLUTELY IMPOSIBLE! A conflict in Kosovo is very likely...the dimensions of which depend on lots of things...a conflict in Macedonia seems more and more unlikely...it depends of course on MAcedonian authorities and people to solve it...The key is...solve the problem keep the peace for a decade...aim for a better standard of living and involve the albanians into the prosperity - make them feel better in Macedonia than in Albania...thats the key...
Strelec
quote:
Originally posted by ColorBlind
First...Why do you think I am greek? I'm Bulgarian...
А значи затоа ти се загрижи за Егејска Македонија?:) За да не ти ја побара после некој Пиринска Македонија!?:)))
Sotir
quote:
Originally posted by Sotir Проблемот е нашиот северен сосед кој до сега на неколку пати на „Чичко сем“ му покажа дека знае и те како добро да го подјебе и кога збориме за нашиот северен сосед,
Lapsus, t.e. pecatna greska, se misli na JUZNIOT sosed.
Sotir
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by ColorBlind
First...Why do you think I am greek? I'm Bulgarian...
А значи затоа ти се загрижи за Егејска Македонија?:) За да не ти ја побара после некој Пиринска Македонија!?:)))
Pirinska si doagja sama po sebe, taa si e veke taksana.[;)]
ColorBlind
quote:
А значи затоа ти се загрижи за Егејска Македонија?:) За да не ти ја побара после некој Пиринска Македонија!?:)))
Voobshte ne me e enja za Grachka Makedonia...A za piriska makedonija shto da kazha?Jugozapadna Bulgaria si e Jugozapadna Bulgaria...All those people that speak BS about this territory are complete morons...People there think of them selves as Bulgarians...Its one of the well developping BG regions...I personally don't know anybody who feels macedonian as opose to Bulgaria but there could be I dunno...all I know is if there were Macedonians why don't they speak out..why don't we see them? Again you are changing the subject Streleco, I see you live in Canada from the comfort of 7000 km it is easy to dream and believe in dreams. If I were you I'd rather stop bothering about aegean and pirinska Macedonia where most of the people do not feel as Macedonians and start taking care of your own problems with west MK...where on the contrary most ppl are Albanians...Why dou you think that all the ppl that live in the geographical region of MAcedonia feel thenselves Macedonians???There are Albanians, Greeks and Bulgarians as well...
ColorBlind
quote:
Pirinska si doagja sama po sebe, taa si e veke taksana.
[8D] Haha do you really! Wow I did not know you Macedonians even had claims before recently..it's really funny obliously you have never been there or when you were there you saw only whatever you wanted to see. I can tell you Blagoevgrad and Sandanski are the cities with most BG flags on the streets (after Sofia) and they have one of the most nationalistic population in BG, that's one other reason why it's hard to believe in that...Wait...are you serious...!?Haha still can not belive in that...tell me you are kidding....[:p]
Sotir Б`лгарин, Си мислиме ние на Западна, ама си мислиме и на Пиринска и на Егејска. А за тоа кој како се чувствува и дали има Македонци во Пиринска Македонија, допрва ќе се види. Времето ќе си покаже!
ColorBlind
quote:
Времето ќе си покаже!
Точно! Времето ще си покаже! Много добре казано Сотире![:)]
Bicho
quote:
Originally posted by ColorBlind [br Точно! Времето ще си покаже! Много добре казано Сотире![:)]
Taka bre brate pobugaren! Ne znam zoshto do sega pljampash na angliski koga mozhesh slobodno da se iskazhesh na tvojot, Makedonski jazik (dodusha istochen dijalekt, ama pak Makedonski e)!!! Od sega natamu chuvstvuvaj se sloboden da go upotrbuvash prekrasnoto Istochnomakedonsko narechje, nikoj nema da ti zameri, veruvaj mi.
Bicho
quote:
Originally posted by Strelec

АРНО АМА... Bicho, аман немојте во целата оваа ситуација (кога сеуште и не почнале вистински потреси) да ја правите најголемата можна грешка што може да и’ се случи на Македонија. Немојте најголемиот непријател (наместо во тие радикални групи на Балканот) да ги гледате во Бранко, Бучко, СДСМ, ЛДП, левицата итн. Таквата грешка ја чинеше Македонија ’неуспешен референдум’. Доколку дозволиме и во овој случај да се прави таква грешка, истата може да биде кобна за Македонија. Добро е да се крене гласот против грешките на актуелниот претседател, против грешките на владата итн., но ОПАСНО е да се дозволи поделба во Македонците во два табора... вакви Македонци vs. онакви Македонци! [/quote]
Eh Strelec, Strelec izgleda podolgo vreme si (zoshto persiranje brate, ne me zezaj) vo Kanada pa si zaboravil kakva Makedonija si ostavil pozadi sebe! A jas voopshto ne gi pochnav podelbite, za zhal tie se prisutni od poodamna i nekoj debelo profitira so potstreknuvanje na istite. Opasno kje bide po nas so ovaa vlada ako pochne da se odmotuva balkanskoto klopche vo vreme na nivniot mandat. Tie se dokazhani defetisti i nitu jas, nitu bilo koj ne mozhe da bide alibi, deka ete tokmu vakvite kako mene ja vloshuvaat situacijata. Nejse, pozhivyom, uvidim vikaat Rusite, a jas samo se nadevam deka kje pozhiveeme i da raskazheme za toa shto se sluchilo. Ej malku kobno prozvuchev, a ne mi beshe takva namerata. Sedete mi so zdravje.
ColorBlind
quote:
Taka bre brate pobugaren! Ne znam zoshto do sega pljampash na angliski koga mozhesh slobodno da se iskazhesh na tvojot, Makedonski jazik (dodusha istochen dijalekt, ama pak Makedonski e)!!! Od sega natamu chuvstvuvaj se sloboden da go upotrbuvash prekrasnoto Istochnomakedonsko narechje, nikoj nema da ti zameri, veruvaj mi.
Huu? Da sam izpusnal neshto? Pisah na angliiski zashtoto Makedonski ezik ne znam a na forumat trjabva da se pishe na MK ili EN. I nie si imame Madenoski dialekt v yugozapadna Bulgaria no ne e bash kato vasheto govorene. Na horata ot koito govorjat dialektno ot yugozapadna bulgarija im razbiram vsichko na horata ot MK 90%. MK ezik mi zvuchi kato bulgaski sas srbska intonacia i udarenie na dumite. Kakav iztocno makedonski dialekt govorja??[:0] Az ne jiveja v Makedonija...govorja si Bulgaski (Iztocno narechie) Koj me e pobulgarial??? Az sam si se rodil v Bulgaria i majka mi i bashta mi sa Bulgari.
wolf_pack Hey ColorBlind, jas imam odeno vo CHERNO MORE 2 pati, kaj Burgas, i mene mi beshe chudno zashto tamu ima makedonski iselenici. Oni mi kazhaa deka bile ekstradirani od egejska makedonija i sega grcite ne im davaat da si go zemat imotot nazad. A za Blagoevrad da ne zborime, toa e tipichen makedonski grad isto kako Pogradec vo Albanija. Vo Blagoevgrad ima mnogu od nas i pustata granica ne deli.[8D] Taka da ne mi kazhuvaj lagi deka bulgarski nacionalisti ima poveke vo Pirinska Makedonija.[:D] Cheers[;)]
ColorBlind Hey look what I came accross! It makes you think a diff way about Albania, doesn't it?! [img]http://www.lukaroski.com/images/balkan.gif[/img]
Bicho
quote:
Originally posted by ColorBlind
quote:
Taka bre brate pobugaren! Ne znam zoshto do sega pljampash na angliski koga mozhesh slobodno da se iskazhesh na tvojot, Makedonski jazik (dodusha istochen dijalekt, ama pak Makedonski e)!!! Od sega natamu chuvstvuvaj se sloboden da go upotrbuvash prekrasnoto Istochnomakedonsko narechje, nikoj nema da ti zameri, veruvaj mi.
Huu? Da sam izpusnal neshto? Pisah na angliiski zashtoto Makedonski ezik ne znam a na forumat trjabva da se pishe na MK ili EN. I nie si imame Madenoski dialekt v yugozapadna Bulgaria no ne e bash kato vasheto govorene. Na horata ot koito govorjat dialektno ot yugozapadna bulgarija im razbiram vsichko na horata ot MK 90%. MK ezik mi zvuchi kato bulgaski sas srbska intonacia i udarenie na dumite. Kakav iztocno makedonski dialekt govorja??[:0] Az ne jiveja v Makedonija...govorja si Bulgaski (Iztocno narechie) Koj me e pobulgarial??? Az sam si se rodil v Bulgaria i majka mi i bashta mi sa Bulgari.
Of brate pobugaren! Znaev deka kje treba eden po eden nacionalno da ve osvestuvam. Sepak ne bev svesen deka taa rabota kje izleze "mesijanska"! Eve go spomna jazikot, pa ajde kje pochneme so nego. Ti brate pobugaren, prvo ne si nikakov bugarin, ami si izmelezen so tatari Makedonec! Isto taka ti voopshto ne govorish nikakov bugarski jazik, ami si govorish so chist Makedonski na istochno narechje. Koj e toj bugarski jazik na koj ti govorish, kazhi mi ti mene? Turski? Ujgurski? Mongolski? Finski? Magjarski? Ili mozhebi e nekoj drug od jazicite koi i pripagjaat na Uz grupata. Vidish brate izmelezen site gorenavedeni jazici se Uz jazici vkluchitelno turskiot i bugarskiot kojshto go govorela tatarskata banda tamu kade shto zhiveele u pichke si materne pred da se naselat na Balkanot i da se zameshaat so mnozinskoto Makedonsko naselenie vo istochna Makedonija (aka B'lgarija) i da go primat nivniot jazik i kultura! Kje me izvinish sega nemam mnogu vreme treba da se brkaat drugi raboti, ama ti slobodno mozhesh da gi pobarash site postovi od mene i nema vekje da chuvstvuvash deka si "izpusnal" neshto.
ColorBlind Pa az s'm ot Burgas ve batka! Verno che ima Izselnizi ot Egejska Makedonija tuka, Garcite sa izgonili Bulgarite ot Egejska Trakia i Makedonija sled vojnite..No kakov e problema?Oshte vednash Blagoevgrad e Balgaski makedonski grad...vieste yugo-makedonzi, dve razlichni neshta...V Blagoevgradsko horata imat Bulgarska svest, ne makedonska! Ne ti "kazuvam lagi" horata v toja kraj sa izvesni sys svoja nazionalizm v cela Bulgaria!!! Ako sakash mi vervaj!!!To si e tvoja rabota de.... I think we talk about national identity not origin. Personaly one is what he feels and most of the ppl in that part of Bg deffinately fell Bulgarian! In Bulgaria you are viewed "of BG origin" but never called Bulgarians(in MK I now understand you view the ppl in Blagoevgrad "of macedonian origin"). BUT bulgarian is someone that feels as one...if you don't want to be...good ...we live in a free country after all...
ColorBlind
quote:
Of brate pobugaren! Znaev deka kje treba eden po eden nacionalno da ve osvestuvam. Sepak ne bev svesen deka taa rabota kje izleze "mesijanska"! Eve go spomna jazikot, pa ajde kje pochneme so nego. Ti brate pobugaren, prvo ne si nikakov bugarin, ami si izmelezen so tatari Makedonec! Isto taka ti voopshto ne govorish nikakov bugarski jazik, ami si govorish so chist Makedonski na istochno narechje. Koj e toj bugarski jazik na koj ti govorish, kazhi mi ti mene? Turski? Ujgurski? Mongolski? Finski? Magjarski? Ili mozhebi e nekoj drug od jazicite koi i pripagjaat na Uz grupata. Vidish brate izmelezen site gorenavedeni jazici se Uz jazici vkluchitelno turskiot i bugarskiot kojshto go govorela tatarskata banda tamu kade shto zhiveele u pichke si materne pred da se naselat na Balkanot i da se zameshaat so mnozinskoto Makedonsko naselenie vo istochna Makedonija (aka B'lgarija) i da go primat nivniot jazik i kultura! Kje me izvinish sega nemam mnogu vreme treba da se brkaat drugi raboti, ama ti slobodno mozhesh da gi pobarash site postovi od mene i nema vekje da chuvstvuvash deka si "izpusnal" neshto.
#$%$^&*^%&^$&^$?? Are you sick?[xx(] What is that crap dude? I don't know if I should laugh or feel pitty for you...hm maybe both![;)] P.S. Tatars? As far as I know Tatars live in Tatarstan, part of the Russian Federation...there are some tatars that came on the Balkans in the 13th centurt and live in Bulgaria,Romania and Moldova today tho completely assimilated... P.P.S.The term Tatars came into being after the Bulgars came in the Balkans so I don't see your point sicko! Live in pease and I will live in "Tatarstan" - haha...I don't understand so that is supposed to offend me or what?Dear god ppl told me that some of the MKs are weird but that is really strange... How did I come accross this forum anyways?[8D]
wolf_pack
quote:
Originally posted by ColorBlind
...haha...I don't understand so that is supposed to offend me or what?Dear god ppl told me that some of the MKs are weird but that is really strange... How did I come accross this forum anyways?[8D]
Well batka, no-one really has any intentions to offend you, your provoking is what causes some people here to taunt you.
jamajka
quote:
Originally posted by ColorBlind
quote:
Pirinska si doagja sama po sebe, taa si e veke taksana.
[8D] Haha do you really! Wow I did not know you Macedonians even had claims before recently..it's really funny obliously you have never been there or when you were there you saw only whatever you wanted to see. I can tell you Blagoevgrad and Sandanski are the cities with most BG flags on the streets (after Sofia) and they have one of the most nationalistic population in BG, that's one other reason why it's hard to believe in that...Wait...are you serious...!?Haha still can not belive in that...tell me you are kidding....[:p]
Вулгар: Коридорот исток-запад во делот од Црно Море до Јонско Море ќе поминува само низ една држава, Македонија.[:)]
Sotir Абе овој бугаров многу замара, не отрга од темата, ама нема врска, нека пљампа „татарич“, јас веќе не му обрнувам внимание.
quote:
Originally posted by Bicho Eh Strelec, Strelec izgleda podolgo vreme si (zoshto persiranje brate, ne me zezaj) vo Kanada pa si zaboravil kakva Makedonija si ostavil pozadi sebe! A jas voopshto ne gi pochnav podelbite, za zhal tie se prisutni od poodamna i nekoj debelo profitira so potstreknuvanje na istite. Opasno kje bide po nas so ovaa vlada ako pochne da se odmotuva balkanskoto klopche vo vreme na nivniot mandat. Tie se dokazhani defetisti i nitu jas, nitu bilo koj ne mozhe da bide alibi, deka ete tokmu vakvite kako mene ja vloshuvaat situacijata. Nejse, pozhivyom, uvidim vikaat Rusite, a jas samo se nadevam deka kje pozhiveeme i da raskazheme za toa shto se sluchilo. Ej malku kobno prozvuchev, a ne mi beshe takva namerata. Sedete mi so zdravje.
Бичо, момче Ако клопчето почне да се одмотува, за клучните прашања, никој нема да ја праша ни оваа, ни било која друга влада. Јас мислам дека проблемот е во тоа, дали ние во планот се вклопуваме како субјект, или не. Тоа требаше да го одработат сите досегашни влади. Требаше да ни обезбедат сигурност, кога ќе дојде овој момент (а изгледа дека дојде) да бидеме сигурен играч. А сега постои голема веројатност да бидеме посматрач. Тука е проблемот. Сепак мислам дека, ако во плановите на „чичко Сем“ постоиме како субјект, ќе бидеме многу посилен субјект отколку што било кој тука на форумов може да замисли. Тоа во моментов не зависи од никоја влада, само од „чичко Сем“. А ако не, тоагаш господ нека ни е помош.
ColorBlind
quote:
Коридорот исток-запад во делот од Црно Море до Јонско Море ќе поминува само низ една држава, Македонија.
You mean Albania...don't you...haha..See I could also be low[:p]
concrete A be stratezi,Divider fino kaza deka grcite preraspredelile nekoi edinici:kasarnata kaj Kukus, onaa pred da vlezes vo gradot ja zatvorile.Aerodromot Atika go rekonstruiraa nesto podolgo (nekoi pari od Olimpijadata) i verojatno nekoi od konzervite prefrlile na Solun da im pravat drustvo na luspite od F5. Patriotite po default se setkaat postojano toa e voobicaena rutina. I tolku. Kakvi se od toa raspredovte prikazni, nikoj ne vi e ramen, duri i fotografii od albanskata "blagosostojba" se pojavija,pa bugarive voobicaeno kako taftabiti.Moze li ova balkansko drustvo nesto ponormalno da porazgovara, ili kako i da se zavrtime gazot ke ni bide odzadi, kako sto genijalno zabelezal nepovtorliviot Mao????
Strelec
quote:
Originally posted by ColorBlind
quote:
Коридорот исток-запад во делот од Црно Море до Јонско Море ќе поминува само низ една држава, Македонија.
You mean Albania...don't you...haha..See I could also be low[:p]
Епа гледај сега ти самиот дали е Македонија или Албанија!:))) [img]http://www.lukaroski.com/images/balkan.gif[/img]
jamajka Patekite na oruzjeto, dosta zborat za idninata. Jas lichno mislam deka dokolku Albancite se dignat vo 2005 ke im dadat strateshka prednost na nivnite protivnici, zatoa i mislam deka ke preskoknat za nekoja godina. No nishto ne se znae, vremeto kazuvalo i ke kaze :)
jamajka Strelec, bi dodal ushte malce tirkiz po na jug i po na sever jas, za da se stvori edna kompaktna celina :) PS. Mnogu si pesimist vo odnos na crnovo more, daj zaokruzi na 0.5 da ne cepidlachime.
јузер Strelec, od kaj ja izvadi kartava na Makedonija? Da ne e taa istata sto Bush im ja dal na amerikanskata mornarica? Друго, во врска со топиков и што се се спрема во 2005г. Има една страшно голема разлика од тоа денес и од тоа во 1999г. за време на војната во Косово. Зар малку не ви текнува какви сцени правеа со таканаречените "бегалци" и дури Ричард Гир од Тибет право тука кај нас стигна човекот бомбардиран од CNN за хуманитарната катастрофа. Тогаш цел свет беше против Милошевиќ, и Американците (Клинтон) за највисок приоритет го сметаше отстранувањето на Милошевиќ од власт не водејќи сметка за импликациите што би настанале сега врз србите на Косово, и врз соседите на Косово. Тогаш за несреќа имавме ние во Македонија катастрофална власт која не делуваше превентивно и и кумуваше на кризата, и сето тоа зарвши со еден договор како што го нарекоа во Телма "НЕЗАВРШЕН МИР". Сега е поинаку. Буш моментално игра улога на неутрален играч, незаинтересиран за Балканот, нефаворизирајќи ниеден народ или држава. Сепак, ако решат нашиве албанци да се дигнат, тогаш не ни бега поделба. Во една британска емисија специјално посветена на Македонија вака идеше границата за албанците: Струга цела, покрај Кичево (без него), Гостивар, Тетово, до Сарај (без него и без Рашче)! Прашањето е следно: што со останатиот дел (на македонците), дали смалена Македонија ќе може да опстои или не! Или ќе биде утешителна награда за Србија во замена за Косово???
Bicho
quote:
Originally posted by ColorBlind
[quote] #$%$^&*^%&^$&^$?? Are you sick?[xx(] What is that crap dude? I don't know if I should laugh or feel pitty for you...hm maybe both![;)] P.S. Tatars? As far as I know Tatars live in Tatarstan, part of the Russian Federation...there are some tatars that came on the Balkans in the 13th centurt and live in Bulgaria,Romania and Moldova today tho completely assimilated... P.P.S.The term Tatars came into being after the Bulgars came in the Balkans so I don't see your point sicko! Live in pease and I will live in "Tatarstan" - haha...I don't understand so that is supposed to offend me or what?Dear god ppl told me that some of the MKs are weird but that is really strange... How did I come accross this forum anyways?[8D]
Kutar pobugaren brate! Ne e temata tuka da se objasnuvam istorija so tebe, no de pomini vo delot na Makedonskata istorija, ako sakash da nauchish neshto za sebe i svojot izmelezen Makedonski identitet!
Bicho
quote:
Originally posted by ColorBlind
Hey look what I came accross! It makes you think a diff way about Albania, doesn't it?!
Misirkov daj trgni gi razglednicive zhiti se!!!
SaKaMdASumNaBAN Dobar den! Eve da se vklucam i jas. ke ima vojna, ke ginat budale za ideale, a jas ke se obidam da profitiram od nea. Koj budala se zanimava so takvi raboti? Ginenje za Makedonija koga sekoj saka da ukrade ili da izbega u stranstvo. Jas prvo ke se obidam da profitiram, a potoa koj znae. Vie, patriotite, mozete da vojuvate so toa i ke mi pomognete mene!
dejan dali ti si slusnal grk da zbori ovaka? ili srbin? albanec? ne. oni tolku se na toj zbor, deka toa sve e na niv, sepak ako ne e vistina, oni se drzhat na toj zbor.
SaKaMdASumNaBAN Dejan, na komu mu se obrakas? Mene? Ako e za mene, togas da ti akzam deka sum slusnal, mnogumina. I tie sega se bogati i prodavaat patriotizam, imaat semejstva, uzivaat, si rabotat (toa sto bile vojni profiteri nikoj ne im zema za zlo bidejki sega investiraat vo drzavat, vrabotuvaat), a budalite koi izginaa dobija po eden posthumen medal i pogreb na smetka na drzavata koja se obogati so nivnata krv. Toa planiram i jas da go storam.
dejan
quote:
Originally posted by ColorBlind
Ej "Ubav toj na Baba" - baba ti da ne e kjorava (slepa)?Shto ti e ubavo...:)) A conflict in Kosovo is very likely...the dimensions of which depend on lots of things...a conflict in Macedonia seems more and more unlikely...it depends of course on MAcedonian authorities and people to solve it...The key is...solve the problem keep the peace for a decade...aim for a better standard of living and involve the albanians into the prosperity - make them feel better in Macedonia than in Albania...thats the key...
no, my grandmother is dead, so she doesn't know how i actually look like. Please, we have had so many bulgarians like you in here, so can you just leave? The KEY! Make them feel better in Macedonia? I dont' know how many times that was accomplished. I don't how an albanian can feel better in macedonia when it is not his or her homeland....either way, they should feel better in Macedonia. A university in their language, many schools in their language, television programs, radio's in albanian, they celebrate their albanian days when ever they need to and nobody stops them from doing so. Albanians have always lived better (life style) than the Albanians in Albania, at least that is my thinking. Especially in during Jugoslavijan times. They can go to Albanian concerts when ever they please and even the ouja in Skopje can scream as loud as he wants too, in the capital city!! If they ever felt discriminated, then they should know that they are not the only ones in the world. Many foreigners are discriminated in other countries (you should know this, coming from Bulgaria, that happens oftenly) Australia for example, i don't know how many times i've been discriminated, and my parents especially, when they search for jobs, extreme discrimination because their surnames are not some English ones. ako albancite vo kosovo ke napravat kako vo mart ovaa godina, togas svetot ke vide sto e rabotata.
Bicho
quote:
Originally posted by SaKaMdASumNaBAN
Dobar den! Eve da se vklucam i jas. ke ima vojna, ke ginat budale za ideale, a jas ke se obidam da profitiram od nea. Koj budala se zanimava so takvi raboti? Ginenje za Makedonija koga sekoj saka da ukrade ili da izbega u stranstvo. Jas prvo ke se obidam da profitiram, a potoa koj znae. Vie, patriotite, mozete da vojuvate so toa i ke mi pomognete mene!
Sakamdasumanaban, ama ti kje da si nekoe teshko (editirano od administrator), a? :))) Ha, ha sho si pochnal odma da se tuzhakash kaj allmighty Strelec, be tolku ti se srona biserot od eden odgovor? Pa i toj pa odma da me trgne. Tuku aj da ne zabeguvam, kje mi go trgnat i ovoj post a sakam po temava da ti odgovoram brate Sakamdasumnaban. Elem velish: "kje ima vojna"! Se slozhuvam so tebe mnogu verojatno e da ima vojna! Ponatamu isto taka tvrdish: "ke ginat budale za ideale"! I tuka vo potpolnost se slozhuvam so tebe, ima takvi lichnosti i za zhal prvi ginat! E sega sakam da ti obrnam vnimanie na slednovo tvoe tvrdenje, a imeno: "jas ke se obidam da profitiram od nea"! Vidish tuka si vo mnogu golema zabluda brate! Osven, ako ne si nekoj tezhok glauch na vlast nema shansi da profitirash, a mnogu poverojatno e sudbinata da ti bide kako vtoriot tvoj citat: POGIBIJA! Vidish brate poznati mi se vakvi defetisti kako tebe koi i vo 2001 zagovaraa vakvi i slichni raboti (u smislu, ja prv kidam ako pukne)! Fino e toa kidanjeto, ama mnogu teshko izvodlivo e pustoto! Kje me prashash kako e mozhno da e teshko izvodlivo. Ushte odma kje ti kazham. U sluchaj na vojna u vojska ne sobiraat so pokani tuku ti doagjaat tri batinja od VP u tri saat sabajle i pod izgovor deka idesh na voena vezhba te tovaraat u kamion i pravac...RATISHTE!!! Mislish deka kje mozhesh da kidnesh so kola? Pa site patishta kje bidat blokirane be zlaten. Aerodrom? Ha, ha daj ne me zasmejuvaj! Zatoa brat, ako ima vojna ti spremi se za ginenje, oti profitiranjeto, teshko deka tebe kje te srefi. Sedi mi so zdravje sega i so dusha kje chekam da prochitam nekoj drug vic od tebe. Samo zashto insistirash tuka da gi kazhuvash koga ima poseben del na forumov za toa?
SaKaMdASumNaBAN Gledam ovde moze da se kaze sve, navredi i slicno. Ok, da ti kazam be more budala, more nedodelkan. Nema da me soberat na "ratishte" bidejki pokraj toa sto ke mi se fatat, imam lugje na vlast so koi imam biznis i ke si delime profitot od vojnata, isto taka, imam dva pasosi bidejki sum roden vo Slovenija, ne mozat da me gnjavat. Treto, drzavata ni strada od takvite maloumni kako tebe koi zagovaraat edno, a potajno pravat drugo. Kako na primer, od edna strana zagovaras unijatsvo, a ne si razmislil za posledicite (nemas instrument za razmisla ocigledno) od toj cin. Pisuvas gluposti, navreduvas, a posle ocekuvas da ti se rakopleska. Mu se pozaliv na strelec bidejki vidov deka ima kup postovi i sigurno znae kako i sto treba da se stori za da ne napagjas tugji mislenja. Vsusnost sto diskutiram so maloumen? Odi si. Prijatno
Bicho
quote:
Originally posted by SaKaMdASumNaBAN
Gledam ovde moze da se kaze sve, navredi i slicno. Ok, da ti kazam be more budala, more nedodelkan. Nema da me soberat na "ratishte" bidejki pokraj toa sto ke mi se fatat, imam lugje na vlast so koi iamm biznis i ke si delime profitot od vojnata, isto taka, imam dva pasosi bidejki sum roden vo Slovenija, ne mozat da me gnjavat. Treto, drzava ni strada od takvite maloumni kako tebe koj zagovaraat edno, a potajno pravat drugo. kako na primer, od edna strana zagovaras unijatsvo, a ne si razmislil za posledicite (nemas instrument za razmisla ocigledno) od toj cin. Pisuvas gluposti, navreduvas, a posle ocekuvas da ti se rakopleska. Mu se pozaliv na strelec bidejki vidov deka ima kup postovi i sigurno znae kako i sto treba da se stori za da ne napagjas tugji mislenja. Vsusnost sto diskutiram so maloumen? Odi si. Prijatno
Mnogu lesno se vregjash bree majkata se gleda deka si slovenec!
SaKaMdASumNaBAN Sto e sega, otkoga ti kazav deka sum slovenec pocna kako i porano (i odsekogas) tipicno Makedonski, sluga pokoren, so pomirliv ton, da ne se naluti postariot brat od zapad. Tocno e toa, neli. E, da bevte(bevme, bidejki imam makedonsko poteklo, po tatko i majka) pametni, silni, ke bevm(t)e vo EU kako i Slovenija, no, so makedonskiot nacin na sluga pokoren, poltronstvo i "aj da ne krevame glava, poarno ke bide, podobro ziv i rob otkolku da pokazeme zabi i mrtov heroj" princip se vide do kaj doterav(m)te. Kazi dali ne sum vo pravo. Treba , malku da ucite od Slovenija, osobeno od g-din Janez Jansha. Moze i da go povikat(m)e da (n)vi pomogne protiv albancite, srbite, bugarite i grcite. Mnogu e lesno da se bide silen i umen na forumi vo cyber world-ot, mnogu e tesko da se stori nesto vo realniot svet.
Bicho
quote:
Originally posted by SaKaMdASumNaBAN
Sto e sega, otkoga ti kazav deka sum slovenec pocna kako i porano (i odsekogas) tipicno Makedonski, sluga pokoren, so pomirliv ton, da ne se naluti postariot brat od zapad. Tocno e toa, neli. E, da bevte(bevme, bidejki imam makedonsko poteklo, po tatko i majka) pametni, silni, ke bevm(t)e vo EU kako i Slovenija, no, so makedonskiot nacin na sluga pokoren, poltronstvo i "aj da ne krevame glava, poarno ke bide, podobro ziv i rob otkolku da pokazeme zabi i mrtov heroj" princip se vide do kaj doterav(m)te. Kazi dali ne sum vo pravo. Treba , malku da ucite od Slovenija, osobeno od g-din Janez Jansha. Moze i da go povikat(m)e da (n)vi pomogne protiv albancite, srbite, bugarite i grcite. Mnogu e lesno da se bide silen i umen na forumi vo cyber world-ot, mnogu e tesko da se stori nesto vo realniot svet.
Brat ti kje da si nekoj od pobugarenite, a? Ne mozhesh da ja podnesesh vistinata za vashata izmelezenost, pa sega sakash da me izprovocirash da te pochesham kaj sho ne te jade, pa da me banira chicho Strelec i ti da si prodolzhish so shirenje lajnarii po sajtov na Blagorodnite Makedonci! Aaaa ne pagja Bicho na takvi finti! A inaku "se gleda deka si slovenec" ne go kazhav so cel da ti se ligavam bre Janez, tuku tolku ti seche! Tuku batali toa za posledniov tvoj proiznos sakam da te prasham neshto, ama da ne se plachesh pak, oti jas sum malku zbunet od tebe sega! Ti dojde da prodavash defetizam, ili hrabrost na sajtov? Ednash vikash deka kje profitirash, ne idesh na ratishte, ne si budala da ginesh za Makedonija, a drug pat ne prekoruvash za nashata ropska pokornost. Pa dobro kako mozhe toa taka bre Janez? Ednash da gi sovetuvash lugjeto deka e najbolje da si chuchat doma i da ne se borat za Makedonija, za vekje vo naredniot post da kazhesh deka e lesno da si hrabar na forum, aj da te vidam vo realniot svet. Ti Janez ili imash tezhok sluchaj na multipna lichnost, ili si eden od pobugarenite tolku mene mi fati crpkata!
SaKaMdASumNaBAN Sto e Bicho, sto se izgubi. Gledas deka sum vo pravo. Nemas hrabrost da mi se sprotivstavis. Nemas argumenti pred vistinite. Zatoa, ne navreduvaj, ne se zakacaj so poumni, uci ili pretesko ti doagja? Pokazi malku backbone ili toa e apstrakten poim za tebe. Da se vratam a temata. Ako se prodolzi vaka, jas ke profitiram, mnogu makedonci ke izginat, ke ja snema Makedonija bidejki taa ne moze da opstoi vo ramkite na namalena, istocna Makedonija i moze da se sluci da bide podelena (up for grabs) megju Bugarija i Srbija, so najdolniot juzen del na Grcija. kopjeta se krsele oklu Makedonija i ke se krsat, osobenmo vo novata vojna sto ke sledi. Zatoa i se trupaat vojski na granicite so Makedonija. za da se obezbedi veke dogovorenoto, da ne se dozvoli na drugiot da grabne poveke od dogovorenoto. Toj e patot po koj cekori Makedonija, a so takvite kako tebe Bicho, pobrzo i ke stigne tamu.
Dileja Sto e be delzelo moja! Dojde tuka da ni prodavas pamet. Idi napi se Cvichek i ne tuku kakaj. Ostavi normalni lugje da postiraat. Kako bese onaa: setal Janez, se umoril i sednal na edne kraj od rekata da s eodmori. Koga od drugata gleda sedi Makedonec. Go prasal Janez makedonecot dali ima nablizu most. Koga makedonecot rekol deka nema, pocnal da se pravi fraer i da se sili. Samo zaboravil deka ne bila dlaboka, pa koga na makedonecot mu puknal film, otisol i go zgrbavil od kotek. Janez, pretepan, otisol da si poplaci. Pouka, ne se cepkaj, da ne se ceshas kade sto ne te cesha. Bidejki, mozebi nema most, ama pak si silen bez da znaes dali moze da se preodi rekata. Ostaj sozdravje i odi smiri nervi, napi se Cvichek ili nekoj drug ocet!
Vahntang Hehehe, I like the map, a lot! Who made it? Ave, ego the salutant!
jamajka Sega e podobra kartata, samo concrete, i ti imash strav od severot a? ili konsolidacija zaradi delenje sudbina 40 godini e toa :) Od koga vlashka ima izlez na more? dajte bidete malce seriozni rekovme sega za sega cherno more ke go zaokruzime na 0.5. I ne vi se chini deka kartata e mala? Dajte nekoja pogolema :) Nitu mala azija ne se gleda
Strelec
quote:
Originally posted by jamajka
...I ne vi se chini deka kartata e mala? Dajte nekoja pogolema :) Nitu mala azija ne se gleda
Brej nenasiten!:)))
concrete
quote:
Originally posted by jamajka
Sega e podobra kartata, samo concrete, i ti imash strav od severot a? ili konsolidacija zaradi delenje sudbina 40 godini e toa :) Od koga vlashka ima izlez na more? dajte bidete malce seriozni rekovme sega za sega cherno more ke go zaokruzime na 0.5. I ne vi se chini deka kartata e mala? Dajte nekoja pogolema :) Nitu mala azija ne se gleda
Strav od severot???? Koj sever????Bliskiot ili podalecniot???? Zboruvam za nekoja analiza , koja nekoj amerikanski planer ja pravel vo nekoja simulacija , da gi odvoi togas kinezite koi bile etablrani vo Albanija od strateskiot tesnec na Jadranot.Takvite analizi obicno imaat i karti. Zatoa , nekolku pati prasuvam , ja videl li nekoj ta famozna karta podelena na marincite ,koja nekoj ja spomna.
Misirkov Jas kje ja dobijam idnata nedela i kje se potrudam da ja postiram.
jamajka Abe mislam deka ja pokazaa na televizija, vo nea(taa shto ja pokazaa) beshe onaa "etnichkata" karta od krajot na 19 vek so egej, pirin i vardar+ mala prespa.
jamajka Koga zborime za analizi, chitav edna kniga pred edno 13-14 godini se vika "CIA" od Ivan Balabanovski, mozebi ke vi se doblizat problemite pomegju SAD i Grcija, dokolku ja prochitate (inache knigata e tipichno anti-amerikanska). Tamu pishuva i planovi za delba na Jugoslavija :) vo koi shto i jas ne veruvav, no sepak gore dole se ostvarija.
concrete A be Strelec, ti bese dispecerot , ako ne se lazam, aj ova detistava briska, kako sto ja zatvori pred nekoj den burekdzilnicata na Trendafil za da ne se jade burek i pie ladna voda . ( I so pravo, toa ne e nivo!!!) Steta za forumov so vaka adekvatno ime da se pretvori vo forum Ralna Makedonija. Gledam i drugi si baniral (zosto tolku mnogu brgu???), ama ova kobajagi janezov ti se omilel nekako???? Voen profiter, he ,he, para i budala pun svet : velese eden umen mehanicar na Mi7.
Strelec
quote:
Originally posted by SaKaMdASumNaBAN
"ke mi se fatat" ... "maloumni kako tebe" ... "Pisuvas gluposti" ... "maloumen"...
На пауза!
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
...ama ova kobajagi janezov ti se omilel nekako????
Грешка си concrete... Пред неколку часа беше опоменат, а сега е и баниран! Порака до сите: Името на топикот е ’Грција префрла сили кон север’!
Pina
quote:
Originally posted by SaKaMdASumNaBAN
Sto e sega, otkoga ti kazav deka sum slovenec pocna kako i porano (i odsekogas) tipicno Makedonski, sluga pokoren, so pomirliv ton, da ne se naluti postariot brat od zapad. Tocno e toa, neli. E, da bevte(bevme, bidejki imam makedonsko poteklo, po tatko i majka) pametni, silni, ke bevm(t)e vo EU kako i Slovenija, no, so makedonskiot nacin na sluga pokoren, poltronstvo i "aj da ne krevame glava, poarno ke bide, podobro ziv i rob otkolku da pokazeme zabi i mrtov heroj" princip se vide do kaj doterav(m)te. Kazi dali ne sum vo pravo. Treba , malku da ucite od Slovenija, osobeno od g-din Janez Jansha. Moze i da go povikat(m)e da (n)vi pomogne protiv albancite, srbite, bugarite i grcite. Mnogu e lesno da se bide silen i umen na forumi vo cyber world-ot, mnogu e tesko da se stori nesto vo realniot svet.
A be od Slovencite mozheme da nauchime samo konjushari da bideme, toa e nivna tradicionalna uloga ushte od "Slugata Jernej i negovoto pravo" Daleku od toa da go omalovazhuvam konjarstvoto, ama gledam deka pochnuvash da se zanesuvash deka ste mnogu "pametni i silni". Ne se kaldisuvaj, mora i toa nekoj da go pravi de.
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by ColorBlind
quote:
Коридорот исток-запад во делот од Црно Море до Јонско Море ќе поминува само низ една држава, Македонија.
You mean Albania...don't you...haha..See I could also be low[:p]
Епа гледај сега ти самиот дали е Македонија или Албанија!:))) [img]http://www.lukaroski.com/images/balkan.gif[/img]
Kartava ti e malku doterana. Interesno e sto edna takva amerikanska i realno postoi.Bugarija si ja ima , isto i Albanija, no Makedonija ( so Pirinska i Egejska) izleguva na Jadran na visina na Debar i so del od Cemerija(taka li ja narekuvat). Samo toa e folklor sega. Me zinteresira prikaznata za navodnata karta podelena na marincite. Na koi, koja edinica, od kade dojde na forumov taa prikazna?????
Divider Sto drugo pisuva vo nea. da ne pisuva deka SAD ke ni pomognat da zastaneme na noze, deka ke ni pomognat nasive "borci za sloboda" da si baraat chare nekade na drugo mesto, deka pirincite i egejcite ke se pripojat kon Makedonija sakale-nejkele i Solun pak ke bide nas, ke ni dadat li 5 % od ona sto go trosat za Irak? Kazi i kade moze da se kupi!
Sotir
quote:
Originally posted by Divider ... Kazi i kade moze da se kupi!
Во „Ванила“ спроти „Рекорд“. Даваат рефус, а можеш да земеш и од кило. Ефтино, џабе, абе багатела.[:D]
Divider Nema. Veni, vidi, jok kupiv!