Престрелка меѓу полицијата и групата на Јакупи
Престрелка меѓу полицијата и групата на Јакупи
WhyAsker Еден убиен криминалец, тешко ранет специјалец и двајца уапсени, тоа е резултатот на организираната полициска акција за апсење на терористот од бујановац Лирим Јакупи викан Нацист. Полицијата се обидела да ја уапси групата на Јакупи која се криела во стан на улица Илинденска во Тетово. [url]http://a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=41061[/url]
OooOo СТУДЕНТИ ДЕНЕСКА ЌЕ ГО БЛОКИРААТ ПАТОТ ТЕТОВО-СКОПЈЕ Жив ѕид против убиството на Дермаку Студентите на непризнаениот медицински факултет од Тетово ќе протестираат и поради притворањето на двајца свои колеги Студентите на непризнаениот медицински факултет во Тетово денеска напладне ќе го блокираат автопатот Тетово-Скопје во знак на протест поради убиството на својот колега Лиридон Дермаку во петочната престрелка во Тетово. Тие ќе протестираат и поради притворањето на двајца студенти, кои полицијата ги уапси во петокот во Тетово. Студентите тврдат дека нивните тројца колеги не биле членови на вооружените групи во Кондово, туку студенти. Тие за утре најавија нови протести. - Се уште не сме се договориле што ќе правиме. Но, бидете сигурни дека ќе преземе порадикални мерки. Утре ќе има нови блокади, а дополнително ќе се договориме каде ќе протестираме - се заканија студентите. Денешната блокада на автопатот ќе трае од половина до еден час. Студентите од медицинскиот факултет ќе бараат и оставки од министерот за образование Азис Положани, од ректорот на Тетовскиот универзитет, Неџбедин Беадини и од претседателот на Сенатот, Лутфи Истрефи, бидејќи биле неспособни да го решат нивниот статус. Најавите за студентскиот протест уследија по петочната акција во Тетово, кога во престрелката со македонската полиција бил тешко ранет Лирим Јакупи-Нацист. Полицијата на УНМИК го уапси Јакупи завчера во Приштина. МВР вчера информираше дека во престрелката Тетово бил убиен Лиридон Дермаку (21) од Косовска Каменица и дека се уапсени Фљорим С. (20) и Ваљон А. (20) и двајцата од Витина, против кои се поднесени кривични пријави за напад врз овластено службено лице и за незаконско поседување оружје. Полицијата потврди дека сите тројца се студенти на Тетовскиот универзитет. По првите наоди на полицијата и извршениот тест со парафинска ракавица, било утврдено дека убиениот Дермаку пукал од огнено оружје. Според МВР, престрелката почнала кога групата која се криела во стан на улицата Илинденска во Тетово, отворила оган врз полицијата од рачен ракетен фрлач и од автоматско оружје. При тоа еден полицаец бил ранет во слабината и во ногата. Полицајците возвратиле на нападот. Во престрелката Дермаку бил убиен, а Јакупи, кој бил ранет, успеал да избега. По престрелката биле уапсени студентите Фљорим С. и Ваљон А. При претрес на станот полицијата пронашла рачен фрлач на гранати од типот МГЛ-(хрватски страјкер), од кој биле испукани 6 гранати кон полицијата, а уште толку биле неупотребени. Во станот бил пронајден еден калашников и полуавтоматски пиштол "токарев-ТТ" 7,62мм, два тактички елека, од кои во едниот имало 270 куршуми за автоматска пушка, а во вториот 200 куршуми за автоматска пушка, 30 куршуми за карабин и нож за поставување минско-експлозивни средства. Според полицијата, балистичкото вештачење на пиштолот "токаров ТТ" покажало дека од него е пукано во полициската патрола на 15 септември годинава, кога тројца полицајци беа ранети во скопската населба Шуто Оризари. За уапсениот Лирим Јакупи, роден во Бујановац, Србија има распишано потерници за повеќе кривични дела, меѓу кои за убиство и за тероризам. Јакупи, за време на вооружените судири во Јужна Србија од крајот на 2000 година, бил прв помошник на тогашниот командант на вооружените единици на локалните албанци, Шефкет Муслиу. Тој е осомничен и за убиство на агентот на тајната српска полиција, Селвер Фазлиу. По апсењето на Муслиу, Јакупи заминал во Швајцарија, но потоа се вратил на Косово, од каде што повремено се префрлал и во Македонија. Тој со својата група неколку месеци престојувал и во скопското село Кондово.
јузер Јас убаво реков, после Кондово треба да очекуваме зачестени инциденти токму во Тетово и Тетовско, а како денес така и секогаш кога ќе добијат информација за местото каде се кријат, веднаш да се иде во брза акција. Иако мои пријатели што работат и се секој втор ден на Попова Шапка викаат дека моментално во Гајре на патот за Шапка последната недела виделе вооружени лица, а и полицијата имала слични информации за Шипковица. Колку е сериозна работата ќе видиме во следните денови или недели. Сепак утешителен факт е дека полицијата сеуште се наоѓа во Шипковица, и да се надеваме дека нема да тргне колата низ брдо како со Кондово. Гајре е многу мало селце во споредба со Шипковица, но сепак треба и на него да се внимава!
WhyAsker Izgleda ova ke da e nekoe zatishje pred bura.Moe moslenje.A burata ke e ovaa prolet. So prvoto kokiche so bi se reklo[:D]
wolf_pack I mene taka mi izgleda.
Misirkov Karla del Ponte napisala denes tuzba protiv Ramus Haradinaj koja se ocekuva d abide pravosilna kon sredinata na januari. Se zboruvase dosega deka od fevruari pocnuva "frkata" so Kosovo. Ova moze da bide opasno zosto moze da bide "povod" vo nesto pogolemo - sto moze da ima golemi posledici kaj nas.
marko_polog Neli SDS zaedno so UCK ja spasi Makedonija od 'Bugarashite' vo 2001, kakvi posledici i od kogo sega? ne mi e jasno. Da ne imas informacii deka 'Bugarashite' povtorno spremaat nesto protiv Makedonija?
dejan vo tetovo....naj dobro da im se vleze kako rusite sto im napravile na tie zemji kako cheska i madzarska.
Strelec УНМИК го уапси Лирим Јакупи Лирим Јакупи -„Нацист“, кој пукаше врз полицијата во Тетово завчера вечер, при обидот за негово апсење, синоќа бил уапсен во Приштина, потврдено е официјално од повеќе извори. Апсењето го извршила полицијата на УНМИК по потерница од македонската полиција. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=41092"]Извор[/url] Човиќ најави барање за испорачување на Јакупи на српските власти Тој нагласи дека Министерството за внатрешни работи на Србија, ресорното Министерство и Координативниот центар за Косово ќе упатат барање до УНМИК за испорачување на Јакупи, со оглед на тоа дека по него српските власти имаат распишано потерница поради злостортва сторени во јужна Србија. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=41090"]Извор[/url]
Alex "Ako vidis pistol vo prviot cin,bidi siguren deka vo tretiot ke ispuka"-Chehov Mozebi vtoriov cin nema da trae tolku dolgo i da cekaat prolet da dojde
Seachot
quote:
Originally posted by Misirkov
Karla del Ponte napisala denes tuzba protiv Ramus Haradinaj koja se ocekuva d abide pravosilna kon sredinata na januari. Se zboruvase dosega deka od fevruari pocnuva "frkata" so Kosovo. Ova moze da bide opasno zosto moze da bide "povod" vo nesto pogolemo - sto moze da ima golemi posledici kaj nas.
Abre Makedonche, kade se spremash? Sprem'te se sprem'te chetniciiiiiii... Kje bide zhestoko brakja!
Sotir Според сите денешни ТВ вести: Во групата на Јакупи учествувале „студенти на пара-медицинскиот факултет во Тетово“. Тие биле од Косово и Јужна Србија. Убиениот бил студент на „непризнаениот фармацевтски факултет“. Студентите на непризнаениот медицински факултет денеска одржале пресконференција на која се повикани „само медиумите кои известуваат на албански јази“ во Македонија. На пресконференцијата биле изнесени толку многу погрдни зборови за Македонците и Македонските органи за внатрешни работи, на човек да му се згади. Со видна доза на омраза се спомнувани „Славома-кедонските окупатори„, „славо-полиција“, „славјаните“. Никаде Македонци. Тие тврдат дека полицијата ги нападнала затоа што се Албанци и затоа што сакаат да учат. Зошто имало толку оружје во станот, не одговориле. Исто така не одговориле зошто „студентиве“ ја гаѓале полицијата со рачен фрлач? „Студентиве“ за утре најавиле протести во Тетово. Мене ми се наметнува прашањето: Кој ќе не лечи нас утре? Овие ли денешни „студенти“? Ако му дојдеш во ординација, ќе те гаѓа со „Зоља“. Инаку, уште една информација од „Сител“: Денес се одиграл пријателски фудбалски меч помеѓу младите на тимот „Полог“ од Полошкиот регион и младата репрезенатција на Албанија. Мечот се одиграл во Тетово и имал одобрение од Фудбалската федерација на Македонија. Тоа бил Меѓународен меч. На почетокот на мечот била интонирана само Албанската химна и било истакнато само албанското знаме. Во екипата на „Полог“ имало само Албанци од Македонија, иако во Полошкиот регион играат и Македонци. Што ти се вика соживот!
Strelec
quote:
Originally posted by Sotir
„Студентиве“ за утре најавиле протести во Тетово.
А ви текнува ли како почна кризата во 2001 година?:(
jamajka Mislam deka treba da se prijavi sluchajot na HAG, da se prigotvi obvinenie protiv ministernot na vnatreshni raboti i pod itno da im se isporacha na sudot. Drugo chare nema.
wolf_pack Emi tek taka se protestira na patot?? Toa ne e smeshna igrachka, idi protestiraj mirno pred zgradata za obrazovanie...pravi gluposti koga ne smetash na regularnite chesni gragani. Ne blokiraj, i ne digaj panika, oti jas bi sakal slobodno da gi pregazam i posle da vratam vo rikverc, i pak da gi pregazam "protesterite".
Sotir
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Sotir
„Студентиве“ за утре најавиле протести во Тетово.
А ви текнува ли како почна кризата во 2001 година?:(
Со протести во Тетово![:(!]
jamajka Ladno e, na shara ima sneg, ne se drzi zamrznata pushka, pa kamo li da pukash od nea, partizanite vo makedonija najveke zrtvi dale vo zima. Zatoa i ne mi se verue deka ke ima neshto poseriozno do prolet. Kako i da, veke neka ima, pa i stalen pritisok ne se trpi...
bojan81
quote:
Originally posted by marko_polog
Neli SDS zaedno so UCK ja spasi Makedonija od 'Bugarashite' vo 2001, kakvi posledici i od kogo sega? ne mi e jasno. Da ne imas informacii deka 'Bugarashite' povtorno spremaat nesto protiv Makedonija?
bugarasite, srbomanite i albanomanite, . Imaat edna cel, da ja nema Makedonija, sledi gi deluvanjata na Bozidar, karakcanov itn so negovoto BND vmro, djaferi, i "SPC" pa ke ja vidis. Toa ti se krugovite koi se najgolemi dusmani na makedonija, tie sorabotuvaat, cesto imaat sredbi itn, sekako toa se mali grugovi no treba da se imaat vo predvid.
bojan81
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Sotir
„Студентиве“ за утре најавиле протести во Тетово.
А ви текнува ли како почна кризата во 2001 година?:(
A krizata vo kosovo :( pak so ugnetenite studenti.
wolf_pack
quote:
Originally posted by Sotir
Денес се одиграл пријателски фудбалски меч помеѓу младите на тимот „Полог“ од Полошкиот регион и младата репрезенатција на Албанија. Мечот се одиграл во Тетово и имал одобрение од Фудбалската федерација на Македонија. Тоа бил Меѓународен меч. На почетокот на мечот била интонирана само Албанската химна и било истакнато само албанското знаме. Во екипата на „Полог“ имало само Албанци од Македонија, иако во Полошкиот регион играат и Македонци.
Tazhno nema sho, sramota i grev.[:(!]
quote:
Originally posted by Sotir
Што ти се вика соживот!
Eeeee, turcheto trebashe da ostane ushte 100 godini, da ne dobro naucheshe.[:)] Vaka ne ke ide so-zhivotot izgleda. Ipak, jas potfrluvam poveke na desnichka politika, samo kotek a ne meko pregovaranje.[}:)][}:)][}:)][}:)][}:)][}:)][}:)][}:)]
трендафил Ако реално се погледаат работите, нема албанец (посебно муслиман) кој не е за голема Албанија. Бидејќи мислат дека имаат реална шанса да ја добијат, пред се` поради несоодветниот одговор на соседните земји, за жал вклучувајќи ја и Македонија. Ако зачестат случаи како овој саботниот во Тетово, желбата ќе им остане потисната, нешто како нашата македонска желба за цела Македонија, која мислиме да ја направиме со влез во Европската Унија. А секое насилие ги зацврстува границите. За наша среќа албанците се толку нестрпливи во отстварувањето на својата идеја, што веројатно ниту Косово нема да стане независно, а да не зборувам за отцепување на дел од Македонија. Во наш прилог оди и заглавувањето на САД на Блискиот Исток, кај што интересите се многу поголеми (нафта), па САД се трудат да ги поправат односите со европските земји (Германија, Франција...), а тоа не можат да го направат со дополнителна подршка на криминалците од албанско потекло на Балканот, кој е дел од Европа, иако понекогаш и ние самите се сомневаме во тоа. Во прилог ни оди и муслиманскиот фундаментализам и неговото делување во светот (11 септември, но и убиството од страна на таткото на девојка што во Шведска сакала да се венча за локално момче или убиството на режисерот Тео ван Гог во Холандија...). И настаните на 17 март на Косово исто така. Примитивните албанци (кои ја водат целата нација) ги загубија симпатиите (како наводни жртви) и светот почнува да ги гледа со нормални очи. На Балканот исто така нема ниту режим што западот сака да го сруши, како тој на Милошевиќ. Што би рекле. Ништо од голема Албанија. Многу проблеми додека не се скротат здивените албанци. За жал со жртви и меѓу умерените албанци, но за уште поголема жал и помеѓу нас македонците. Западот ќе ни даде морална и материјална подршка, но не и луѓе за борба. Но така било од секогаш. И во крстоносните војни ја закашкувале работата со муслиманите, па си заминувале и ние самите сме морале да се справуваме со нив.
dejan vo HAG da se prijavi ova, taka treba. jas sum slusnal deka tie albanci sto se hristijani, ne imat isti zehlbi kako muslimanskite albanci. jas mislam, tie teroristi i drugi sto ja sakat taa 'golema albanija' da se vratat nazat vo Albanija, i tamu nesto dobro da napravat, mesto loso da pravat vo drugi zemji.
Strelec Go prefrluvam ovde postot na трендафил:
quote:
Протести поради апсењето на бандата на Јакупи
Околу 400 студенти на непризнаениот Медицински факултет во Тетово започнаа денеска протести поради апсењето на двајца нивни колеги, членови на бандата на Лирим Јакупи кои полицијата ги приведе доцна во петокот во акција што беше спроведена во еден стан во Тетово. Групата претпладнето го започна својот протестен марш низ улиците на Тетово, упатувајќи се кон монополот. Студентите извикуваат пароли против управата на Тетовскиот универзитет и бараат и ослободување на уапсените Фљорим С. (20) и Ваљон А.(20), обајцата од Витина, Косово. Протестот минува мирно, со засилено полициско обезбедување и присуство на посматрачи на мисијата „Проксима“ и ОБСЕ. Поради протестот, во прекин е сообраќајот на приодот кон Тетово од делот на клучката на автопатот од Скопје. Двајцата студенти на нелегализираниот медицински факултет беа во групата на Лирим Јакупи, познат како „Нацист“, која доцна во петокот се судри со полицијата. Во акцијата за апсење на групата квалификувана како криминална, еден цивил загина, а еден полицаец беше сериозно повреден. Против Фљорим С. и Ваљон.А, се поднесени кривични пријави поради напад на овластено службено лице и незаконско поседување оружје. www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?vestID=41129
Обично во светот (за Европа и да не зборуваме) се демонстрира против тероризмот. Само нашите соживотни (луѓе со кои сме во соживот) албанците демонстрираат во знак на негова подршка. Чудно. Странци што наводно студираат на нелегален факултет протестираат. (Зошто не си отворат нелегален факултет на Косово). Ниту протестот не им е пријавен во полицијата. Мисли ли македонската власт да ги протера сите странци што учествуваат на нелегални протести, ако веќе не ги протерува тие што отвараат нелегални факултети? Ova e post na трендафил koj sto e ovde prefrlen od drug topik!
dejan super, sega mozam da kazam sto vo toj topik nemozev;) tie stranci ucenici......od koj zemji se? kako sto znam 'stranci' ucenici samo ima albanci od albanija i kosovo? ne veruvam deka drugi ke dovadjat vo tetovo da ucat na toj fakultet.
Justinijan Кога веќе правиме споредба со 2001: “Војната во 2001 ја договорија Љубче и Џафери ...“ едно време тоа беше објаснение за историските прилики кои доведоа до Охридската дефиниција на Голема Албанија како Не-Голема-Албанија туку како дел од Унитарна-Македонија. Благодарение на војната која, според договорот меѓу Љубче и Џафери, ја водеа БУЧКовски и Али Ахмети, денес од политиката се елиминирани договарачите на војна. Благодарение на успешната акција на омиленото ни НАТО (таканаречена “суштинска жетва“), беше одземено и уништено оружјето на борците за Рамковна Македонија, кои во Охрид потпишаа договор дека се откажуваат од секакво понатамошно насилство. Прашање кое се наметнува само по себе: како е можно, без идејни водачи и договарачи на насилствата, и без оружје, пак да има судири во Македонија? По сета логика, ова во Кондово не е можно да биде нешто што навистина се случува. Мора да е некоја фатаморгана. Најомилениот македонски политичар меѓу албанците мора да си го задржи рејтингот што го има. Мора да не води кон иднината (онаква каквашто не ја сакаме) за да го сакаат во НАТО и во УЧК. Очекуваме фатаморганите како што се договор за недоговорена војна, пукање од уништено оружје, правна држава и соживот да продолжат и во иднина.
SLaCk Utre najavuvaat povtorno protesti.Moja preporaka bi bilo utre site da se legitimiraat so pasoshi po eden pecat za zabrana vlez vo Makedonija i ke gi ispratime na General Jankovic.Toa e najlegitimno i najpametno resenie za ovie Kosovari neblagodarni i bezobrazni.
dejan taka im treba slack. da se zasramat! nikoj nisto ne im vika deka nemozat da ucat vo tetovo, sami si dovadjat, i na kraj....ova!
трендафил Двојцата уапсени „студенти“ странци се ослободени од затворскиот притвор и наводно се ставени во домашен притвор. Нејасно е како може да биде ставен некој во домашен притвор, ако нема дом, бидејќи странците се нелегално влезени во Македонија и немаат регулирано престој, односно немаат адреса на живеење во Македонија, т.е. немаат дом. Наместо нормалното решение да добијат затворска казна по итна постапка поради нелегално влегување и престој во Македонија и да се добие во време да се процесира кривичната пријава, уште една чудна одлука, веројатно под притисок на блокада на автопатот организирана од странци. Уште еден „генијален“ потег на проалбанските врховисти што моментално палат и гасат во нашата земја.
f9 СТРАМОТА ЗА ПРЧОН.
Divider Mojot stav sto treba da se stori im e poznat na site. Megjutoa, da se nadovrzam na nekolkumina tuka, sto drugo mozeme da ocekuvame da se sluci koga samite go dozvoluvame toa. Eve, nepismeni ne vodat. Dosegasniot Drzaven skretar vo MNR bese dete od 1974 godina, cie prvo rabotno mesto mu bese tret covek vo nadvoresnata politika na Makedonija (siptar od DUI), sega go menuvaat so liberal-demokratce (koj e btw, sto bi rekle prilepcani: mashkozencko, aka peder). Normalno, za ona sto ke se lsuci naprolet da bide opravdano od nekoj sto e eksper tvo gazolizenje i poltronizam. SE podgotvuva nov problem, osobeno sega pred idnoto prosiruvanje (t.e. predlog-novi clenki na NATO) na NATO, prasalnikot za EU i sl. Drzavata tone, sipcite se podgotvuvaat, a nie sedime na g'z i nisto ne pravime, mizime nadevajki se deka seto toa e samo los son, no koga kosmarot ke stane jave, ke bide predocna. Sepak, svetla tocka e sto Dzango (puca prvi) gi raspuca uste vo prvata nedela od mandatot. Mozebi ova e nagoen trend ili ke mu gi potkastrat krilcata. najmnogu me pasi da ne e ova mackanje na oci (mozebi bea expendable) kolku dane dzavkame premnogu dodeka ne dstane predocna. Time will tell! P.S. Tito ubavo velese, zivej sto godini vo mir, no podgotvuvaj se kako utre da ke ima vojna. Taka nikogas nema da te nacekaat nepodgotven (kao 2001 so spusteni gajki natrten).
f9 Чисто ,гласно и јасно и оваа влада работи по правилото на посилниот.Затоа секој оној кој мисли дека е потребно нешто да се направи нека прави.Ако треба демонстрации и блокирања за да се насочат некој одлуки на владата,нека биде така.Прашањето е дека многу заклучуваат дека вака или онака ние требало,ама баш ние ништо не правиме практично.Како во зимски сон се уште мислиме дека оваа Македонија после рамковниот е се уште и наша Македонска држава.Е па не е така.Ако не излезат едно 500000 Македонци да бараат ,нема ништо да добијат.Толку,се друго како пувки за закон и правна држава НЕ ВАЖАТ.НЕ ВАЖАТ!. Тоа значи дека НАСИЛСТВОТО И ЗАКАНИТЕ СО НАСИЛСТВО постануваат начин на политичко влијание.И додека ние се пувкаме до сега за правна држава имаме влада која место да креира нови работни места воведува принцип=стани ти за тој да седне,и тоа не затоа што е стручен туку затоа што имал некојси ген Албански.Тоа е луге мои ЧИСТ РАСИЗАМ.И што треба ние?па не ни останува ништо друго освен да и поажиме на власта ЗАБИ. --------------------------------------------------------------------------------
Sotir Дневник, 28 декември 2004: Доста со убиства и непризнати факултети „Не е прв случај албанската граница да се помине во мртовечки сандак, но ќе биде последен оти границата нема да постои,[:0] изјави претседателот на штрајкувачкиот одбор“ ??? http://www.dnevnik.com.mk/ Па нели соживот бе мајку му. Каква сега граница? Овој „студент“, „академски граѓанин“ и иден „интелектуалец“ треба на добар дел од Македонците да им одржи предавање за „соживот“, „толеранција“ и „почитување на правната држава“. Тој очигледно и одржал предавање на толпата што илезе на улица во Тетово. Сигурно сите тие ги знаат ставовите на „штрајкувачкиот одбор“. чим излегле на улица да ги подржат. Тоа ти се луѓето (ако можам така да ги наречам) кои „се за вистински соживот“.
dejan a koga makedoncite vo struga protestirale za makedonci vo eden klas a albancite vo drug, nikoj ne gi vreti! a sega za ova, mi se chini cela vlada zastana za ova!posle ke barat nekoje ime na skolo vo debar da se smeni na skendereg! drzhavata ne ni treba da trepne na ovakvi raboti.
f9 МВР не го бара Лирим Јакупи-Нацист Македонската полиција нема распишано потерница по Косовецот Лирим Јакупи, познат по прекарот Нацист, еден од водачите на терористичката група во Кондово. Акцијата на македонската полиција во петокот била иницирана по меѓународните потерници по Јакупи, распишани од УМНИК и од полицијата на Србија и Црна Гора, велат во МВР. Сознанијата на МВР се дека групата на Јакупи само подготвувала криминално дело во земјава, кое не стасала да го изврши. Што повеќе да се каже за ОВАА ВЛАСТ ДЕНЕС ВО МАКЕДОНИЈА.Зарем не виде МВР криминал во Кондово или оној полицаецот во Тетово сам се рани.БАГАБОНТСКА ВЛАСТ.
Divider Mosne mudro napravena rabota. Sekogas koga ke se sluci nekoja legitimnas akcija na policijata vo koja po vooruzena prestrelka ima zrtvi od albancite, studentite izleguvaat na ulica, demonstriraat, se pregovara so niv, a oni vo megjuvreme butkaat uste ponekoe baranje da se stavi na vecnata lista na zelbi. Do koga? Do koga nemo ke sedime i ke gledame sto ni se slucuva bez da prezememe nesto konkretno. Do koga ke dozvoluvame vlasta da govori za sozitelstvo, dodeka vo istovreme ni se lsucuvaat Konodvo, demonstracii i sl, a albancite da se zakanuvaat? Ne znam. Kako sto listata na baranja na albancite se cini deka nema dno (na dedo Mraz vrekata) taka i naseto trpenie se cini deka nema kraj!
трендафил
quote:
Originally posted by f9
МВР не го бара Лирим Јакупи-Нацист Македонската полиција нема распишано потерница по Косовецот Лирим Јакупи, познат по прекарот Нацист, еден од водачите на терористичката група во Кондово. Акцијата на македонската полиција во петокот била иницирана по меѓународните потерници по Јакупи, распишани од УМНИК и од полицијата на Србија и Црна Гора, велат во МВР. Сознанијата на МВР се дека групата на Јакупи само подготвувала криминално дело во земјава, кое не стасала да го изврши. Што повеќе да се каже за ОВАА ВЛАСТ ДЕНЕС ВО МАКЕДОНИЈА.Зарем не виде МВР криминал во Кондово или оној полицаецот во Тетово сам се рани.БАГАБОНТСКА ВЛАСТ.
Во „Фокус“ пред две недели, пишуваше дека Нацист е кодно име за Јакупи во српската разузнувачка служба. Исто така дека Шкорпион е кодно име за еден поранешен македонски премиер, кој наредил (преку својот технички министер за внатрешни, наводно експерт) повлекување на специјалците од падините на Шара, поставени во заседа врз основа на податоци од разузнувачката служба од една земја врз чија амбасада беше очекуван напад. Затоа, на инсистирање на таа земја (преку амбасадорот што нема да го именувам) и тој премиер си поднесе оставка, а новата влада интервенираше (на дадена адреса од странците) во Тетово за разбивање на терористичката група водена од српскиот платеник. Разликата е и во тоа што поранешниот премиер е близок до Небојша Човиќ, а новиот до прозападниот Борис Тадиќ. Што тоа ќе ни донесе, ќе видиме, но факт е дека доаѓањето на Бучковски (според најновите анкети) за скоро 50% го подобри рејтингот на СДСМ. (Ова под услов анкетата да не е нарачана, мислам на резултатот, од самата партија или нејзиниот лидер). Сега скоро цели 15% и веруваат на владеечката партија. ВМРО-народна доста брзо ги превзема симпатиите од ВМРО-забавна, но вкупниот процент е на нивното претходно ниво. И понатаму е најголем делот на тие што не знаат за кого или не мислат да излезат на гласање.
quote:
Сознанијата на МВР се дека групата на Јакупи само подготвувала криминално дело во земјава, кое не стасала да го изврши.
Полицаецот не е ранет во подготовки, туку со кривично дело неовластено поседување и употреба на огнено оружје, напад на службено лице, загрозување на живот и тешка телесна повреда. Што треба да направи некој албанец за да се покрене обвинение против него?
--------------------------------------------------
--------------------------------------------------
dejan
quote:
Originally posted by Divider
Mosne mudro napravena rabota. Sekogas koga ke se sluci nekoja legitimnas akcija na policijata vo koja po vooruzena prestrelka ima zrtvi od albancite, studentite izleguvaat na ulica, demonstriraat, se pregovara so niv, a oni vo megjuvreme butkaat uste ponekoe baranje da se stavi na vecnata lista na zelbi. Do koga? Do koga nemo ke sedime i ke gledame sto ni se slucuva bez da prezememe nesto konkretno. Do koga ke dozvoluvame vlasta da govori za sozitelstvo, dodeka vo istovreme ni se lsucuvaat Konodvo, demonstracii i sl, a albancite da se zakanuvaat? Ne znam. Kako sto listata na baranja na albancite se cini deka nema dno (na dedo Mraz vrekata) taka i naseto trpenie se cini deka nema kraj!
na nas ke ni pukne eden den...
Sotir
quote:
Originally posted by трендафил Што треба да направи некој албанец за да се покрене обвинение против него?
Јавно да (editirano od administrator) пред парламент и тоа да го прикаже како борба за човекови права.[:D]
Divider
quote:
Originally posted by dejan
na nas ke ni pukne eden den... [/quote] Dajboze, ama koga?
Belomorec Kako moze tesko ranet da prebegne preku granica ? Valjda policijata ne intervenirala samo so dvajca policajci. Povtorno se manipulira so narodot. Koi se celite ? Instaliranje na omraza i iskoristuvanje vo daden moment ? Albancite toa ke go iskoristat za vekovniot son golema Albanija. Makedoncite ?
OooOo
quote:
Originally posted by Belomorec
Kako moze tesko ranet da prebegne preku granica ?
Osmislen koridor?
dejan
quote:
Originally posted by Divider
quote:
Originally posted by dejan
na nas ke ni pukne eden den...
Dajboze, ama koga? [/quote]pa kgoa ke bidne, togas[;)] eve uste nesto, ovoj sudija morat odma da go iskornat od toa mesto! Хотелско сместување за двајцата уапсени во тетовската акција Миомир Серафиновиќ 28.12.2004 Наместо во притвор, истражниот судија Нехат Исмаили им обезбеди хотелско сместување на двајцата уапсени во тетовската акција на МВР против бандата на Лирим Јакупи-Нацист. Ваљон Аземи и Фљорент Саити беа уапсени во петокот. Тогаш тешко беше ранет еден полицаец, а во станот беше најдено поголемо количество оружје. МВР против Аземи и Саити поднесе кривични пријави за напад врз полицаец и нелегално поседување оружје. Но, судијата Исмаили доцна синоќа ја потпишал одлуката, со која наместо класичен притвор, на двајцата осомничени им одредил 20 дена домашен притвор. И Аземи и Саити, кои се претставуваат како студенти од дивиот Тетовски медицински факултет, не се од Македонија, туку од Бујановац, и тука престојувале илегално, без пријавен престој. Тие сега домашниот притвор го издржуваат во тетовскиот хотел „Македонија“, во соби со телевизор и со засилено полициско обезбедување пред вратите. Сместувањето во хотелот е на државна сметка, иако само пред 4 дена притворениците учествуваа во престрелка со македонските полицајци. Во Тетовскиот суд велат дека нема ништо спорно во одлуката, бидејќи по промените во кривичниот закон и во Македонија е дозволен куќен притвор. Ова е првпат да се донесе таква одлука. Стручњаците пак, велат дека одлуката на судијата е скандалозна, меѓу другото нелогично е некој да добие домашен притвор, а да нема дом во државата. „Од тој аспект гледано, колку што се информациите на МВР, знам дека лицата немаат ниту престојувалиште, ниту живеалиште. Значи, се странски државјани. Од друга страна, имаат регулиран престој. Значи, тоа е тоа што ја прави скандалозна одлуката на тетовскиот судија. Ми се чини дека овој случај е најдобро решение, според законот, да лицата кои се осомничени за вакви тешки кривични дела, бидат во притвор, во притворско одделение, во рамки на казнено-поправна установа, а не во куќен притвор“, изјави Гордана Бужаровска, универзитетски професор. Во МВР не сакаат да ги коментираат судските одлуки, иако се разочарани поради ваквото однесување на тетовскиот судија. Во Републичкиот судски совет не се информирани за случајот. Тетовското јавно обвинителство поднесе жалба на одлуката, која судијата Исмаили ја донел, откако не можел да ги пушти студентите на слобода, бидејќи тие како странци можеле да избегаат, па затоа им одредил куќен притвор. Во станот, каде што во петокот беа уапсени двајцата студенти, полицијата го најде и пиштолот „Токарев“, со кој во септември се пукаше врз патролата во Шутка и тешко беа ранети тројца полицајци.
трендафил
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by Belomorec
Kako moze tesko ranet da prebegne preku granica ?
Osmislen koridor?
Што би рекле, не бегал, туку со помош на полицијата се дислоцирал.
Divider So policisko-ramkovna pridruzba, vrzani oci na javnosta i lista na predlog-poplaki na pregled vo centaralata za koi podocna ke treba da se demonstrira, pravat novi slobodni teritorii i sl. Taka.
трендафил Знае ли некој во кој дом се чуваат „студентите“, бидејќи во хотелот во Тетово не се. Да не се на скијање на Шапка? Постои ли друга земја во светот во која странци што посетуваат нерегуларна институција, некои и со нерегулиран престој, блокираат авто-пат. Наместо МВР да ги уапси и протера по плаќањето или одлежување на прекршочната казна, уште владата ќе почне да преговара со нив.
f9 Главно судијата демантира дека биле во хотелот Македонија,иако од неофицијални извори новинарите дознаа дека тоа било баш така.Важно дека нема да бидат во затворски притвор според она што го кажа судијата најверојатно ќе бидат ослободени од било какво обвинение.
f9 Тетовските студенти вратени во затворски притвор Студентите Флорен Саити и Ваљон Аземи, со одлука на Кривичниот совет при Основниот суд во Тетово, денеска се вратени во 30-дневен затворски притвор, јави Македонското радио. Со ова е преиначена претходната мерка за домашен притвор во траење од 20 дена. Двајцата студенти заработија кривични пријави поради напад врз полицијата и неовластено носење оружје. Тие беа уапсени во изминатиот петок, во полициска акција во која беше тешко ранет еден полицаец
Strelec
quote:
Originally posted by f9
Важно дека нема да бидат во затворски притвор...
И малку подоцна:
quote:
Originally posted by f9
Тетовските студенти вратени во затворски притвор...
Барем да си го избришеше претходниот пост!:)
Sotir Koj saka da se oblozi deka: ke gi osudat na 3-4 godini, ke lezat vo Tetovskiot zatvor, ke gi pustaat da si odat posle 16:00, so obvrska da se vratat utre vo 8:00, a posle edna godina ke bidat pomiluvani poradi "dobro odnesuvanje"? Samo kako ke go sledime slucajot ponataka? Ke go zataskaat kako i mnogu drugi kriminalni slucai, koga raznorazni kriminalci se setaat slobodno, iako prethodno na mediumite ni soopstile deka se osudeni na 5-6 godini.
f9 S-Не се замарам на 31 со твоите штосови.Првиот е мое мислење,а вториот е информација превземена.Пошто неколку пати се појавуваш како реакција-те информирам дека во следната година ќе пренесувам интегрални текстови со извор на новоста.
jamajka f9 Pishi cel nick za da se znae na kogo se misli da ne komentiram gluposti tuka :)
Strelec Sigurno na Sotir misli!:)