Катастрофален земјотрес во Јужна Азија
Катастрофален земјотрес во Јужна Азија
Strelec Повеќе од 10 илјади луѓе загинаа, а неколку илјади се водат како исчезнати, откако огромни морски бранови, предизвикани од катастрофален земјотрес со јачина од 8.9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Јужна Азија. "Утврдивме дека станува збор за земјотрес со интензитет од 8,9 степени според Рихтеровата скала. Тоа значи дека се работи за петти најсилен земјотрес од 1900 година", изјави експертот за Геолошкиот завод Џули Мартинез. Таа прецизираше дека се работи за најголем потрес по оној во 1964 година на Аљаска. Земјотресот, кој предизвика појава на огромни бранови цунами високи до 12 местри, најпрво го погоди индонезискиот остров Суматра, а потоа и Андамските острови во Индискиот Океан, Шри Ланка, Индија, Индонезија, Малезија и Тајланд.
SirAndReW prirodata e nepredvidliva ko Divider :)
f9 Ovoj topik zasluzhuva pogolemo vnimanie,samo ne mi e jasno zoshto nema aktivnost ili diskusija iako postaviv nekoj informacii i linkovi koj bi ja aktivirale i vashata diskusija? Црвениот крст собра 500.000 евра помош за југоисточна Азијa 06.01.2005 Над половина милион евра донации во лекови, пари и опрема за настраданите подрачја во јужна Азија од претпријатија, во изминатите десетина денови собра националната канцеларија на Црвениот крст. Лекови во вредност од околу 50.000 евра до Црвениот крст на Македонија достави сопственикот на синџирот аптеки „Зегин“. Парични средства во износ од 10.000 евра за настраданите уплати Црвениот крст на Македонија, а 100.000 денари донираше компанијата „Макстил“, изјави за Макфакс Валентина Колевска, претставник на македонскиот Црвен крст. Од Дирекцијата за државни и стокови резерви се обезбедени околу 2.000 ќебиња и 1.000 вреќи за спиење, а Министерството за здравство понудило лекарски тимови. Македонската хуманитарна пратка за настраданите, според Колевска, ќе биде испратена од наредната недела. Македонската влада денеска треба да донесе одлука за издвојување парична и друг вид помош за настраданите во регионот на југоисточна Азија. Македонија вчера им се приклучи на европските земји кои им оддадоа почит на жртвите од разорните цунами во јужна Азија, спуштајќи ги државните знамиња на половина копје пред парламентот и владата.
f9 Strelec ne zezaj.Ova e montazha ,dali e od "Denot posle utre" ili ne neznam no sigurno ne e Puket a i Puket gradot ne e vo kriznata zona http://www.thailand-maps.com/phuket-tsunami.htm . Vsushnost Patong e oshteten i nekoj drugi letuvalishta na zapadniot del na Puket. Branovite vo Patong koj bil najmnogu pogoden ne ja nadminale visinata od 6 metri.Branovi so ovaa visina od 20+ metri go preplavile delot na Banda Ache na Sumatra i na Indiskite ostrovi. Na ovaa satelitska slika mozhe da se vidat oshtetuvanjata na poshirokata teritorija na Ache i kako okeanot se prelil od eden breg do drug breg zemajki go so sebe pogolemiot del od gradot:http://www.crisp.nus.edu.sg/tsunami/Aceh_20041229_20030110/IK_Aceh_20041229_20030110_overall.html Na ovaa Powerpoint prezentacija mozhe da se vidi kako so silata na cunamito ostrovot e podelen i kako se stvoreni novi zalivi Na veb stranata http://tsunamiandaman.tn.nic.in/nrsa-images.htm klikni na tekstot "As on 26th December 2004" i vo file download klikni na open za da ja prifatish prezentacijata. I na ostrovot Sentinel se pojavila golema nova plazha zaradi podignuvanje na tloto(posledni 2 sliki,Na ostrovoto zhivee edinstvenoto divo pleme koe nemalo kontakt so civilizacija skoro 30000 godini i za koe se pretpostavuva deka e zhiv fosil na prvite luge od Afrika) http://tsunamiandaman.tn.nic.in/Nico_photos/kamorta_photos.htm
killerr i ushte rasti brojkata
achtung_panzer Malce chudno sho Strelec se zasekiral volku, povekje bi ochekuval "australcive" nashi so tzunami od postovi okolu ovaa tragedija (poradi blizinata do epicentarot)...
dejan strelec ne mi izgleduva deka se zasekiral epten mnogu? on samo ni dava informacija. da znaes juzno od avstralija, negde blisku do Tasmania imase ovakov zemjotres, ama nisto ne napravi. eve nesto drugo od kaj nas. ФЕНОМЕН ИЛИ РИБАРСКИ ПРИКАЗНИ Цунами стаса и до Охридско Езеро?! Охридско Езеро реагирало на катастрофалниот земјотрес чиј епицентар беше во Индиски Океан, тврдат охридските рибари. Нивото на водата во интервали од пет до 10 минути се кревало или се спуштало по 10 до 15 сантиметри. Повеќето од стотината спортски риболовци, кои вчера ловеле риба во каналот Студенчишта, чија вода од Билјанини извори се влева во езерото, биле директни сведоци на појавата, која траела четири часа при сосема мирна површина и на каналот и на езерото. Во Хидробиолошкиот завод во Охрид велат дека тие не можат да ја потврдат оваа информација. Според началникот на хидролошкиот оддел, Јосиф Милевски, поместувањето на нивото се смета за нормална и секојдневна појава. Тој вели дека не може со сигурност да се потврди тврдењето на рибарите. Во Хидробиолошкиот завод сметаат дека без потреба е крената "прав". Тие потсетуваат дека Охридско Езеро ги има сите карактеристики на големите води, а во моментов има полна месечина, која создава ефекти на плима и осека на езерото. Во Заводот нагласуваат дека езерото е сферично и според нив, сосема нормално е кога дува од југ нивото на водата кај "Св. Наум" да опаѓа за 80 см, а на брегот кај Охрид да се зголемува за 40 см. (Љ.Т.)
dejan sega gledav na vesti, i stvarno strasno licuva, poveke snimki davat. nekoj germanci turisti kazuvale deka koga lezele na plazha, ot ednas moreto pocna da se povlece 200 metri!!!
OooOo Преоптоварени аеродромите во Индонезија Индонезиските власти предупредија денеска дека на преоптоварените аеродроми постои опасност од катастрофи и поради тоа од денеска е отворен и аеродромот на островот Сабанг, северно од Суматра. Опасноста е особено зголемена на аеродромот во Банда Ацех главниот град на провинцијата Ацех, една од најпогодените од цунами. Локалните медиуми јавија дека во тој град на пистата слетувале едвај два до три авиони дневно се до 26 декември. Во овој момент на тој аеродром треба да бидат регистрирани речиси 200 полетувања на авиони и хеликоптери.
Strelec The federal government in Canada will increase its tsunami aid fund to $425-million over five years, in part because it agreed to match the generosity of Canadians who privately raised $150-million.
OooOo The couple behind the $5-million tsunami donation The Pindoffs began their life in Canada in a single room. Now they have given away more than $30-million... Then again, Mr. Pindoff has never drawn much comfort from money, rich as he is. As for heaven, he's seen too much misery, by the age of 89, to still believe in God. That's why he tossed and turned after watching the news last Friday night, despite having pledged $500,000 for tsunami relief with his wife, Eva, earlier that day -- and why the couple decided, later on that sleepless night, to increase their donation to $5-million. "When I see this . . . they showed so much, it's very hard to take it," Mr. Pindoff said at his home yesterday, high above a silent, sparkling Lake Ontario. "My tears come down." The Pindoffs' gift, the largest single donation the Canadian Red Cross has ever received for a disaster appeal, was announced yesterday, in time to encourage others to give before the federal government stops matching personal donations at the end of today.
Pina Se razbira deka donacijata od 5 milioni zasluzhuva da se pojavi kako udarna vest. Music World (biznisot na Pindovi) si dobi ogromna reklama, a ke spasi i edno 2 miliona na danoci.
mafisKumA Japan eclipsed the US contribution on Saturday by pledging $500 million in aid. Michael Schumacher has pledged US$10mil!!! Spielberg is to donate $1.5m Sandra Bullock has already announced a $1m donation Linkin Park donated $100,000 Jackie Chan donated $500,000 Bill & Melinda Gates Foundation has pledged $3 million Pfizer is donating $10 million in cash and $25 million worth of drugs. Coca-Cola donating $10 million Starbucks has contributed $100,000
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by mafisKumA
Japan eclipsed the US contribution on Saturday by pledging $500 million in aid. Michael Schumacher has pledged US$10mil!!! Spielberg is to donate $1.5m Sandra Bullock has already announced a $1m donation Linkin Park donated $100,000 Jackie Chan donated $500,000 Bill & Melinda Gates Foundation has pledged $3 million Pfizer is donating $10 million in cash and $25 million worth of drugs. Coca-Cola donating $10 million Starbucks has contributed $100,000
c c c c kako ne im e stram zimi seso se bre 100,000 za starbucks ili 3 m za onaj geekon..kaj ke im ojt dushata
RaGeAnGeL Thai government ignored Tsunami warnings 1/11/2005 7:15:00 PM GMT Until December 26th, Smith Thammasaroj was seen by many in Thailand as a slightly mad person whose main concern was to issue dire warnings about deadly tsunamis which would affect the country's south-west coast. In 1998 he was the chief of Thailand's meteorological department only to retire from his position when he was accused of causing panic and jeopardising the country's vital tourist industry which developed around the island of Phuket. It seems that Thammasaroj's foresight may have finally been heeded by the Thai government, but only after the loss of nearly 150,000 lives. Less than a week after the tsunami disaster, the Thai Prime Minister Thaksin Shinawatra has appointed Thammasaroj as vice-minister in charge of the newly established National Disaster Warning Office. One of the office's objectives is to work with local and foreign seismologists in order to establish an early tsunami warning system. But Thammasaroj isn't keeping quiet. He now states that the U.S. must take some of the blame for the number of casualties caused by the natural disaster. Smith believes that if the Hawaii based Pacific Tsunami Warning Centre had acted quickly enough thousands of lives could have been saved. After the giant waves hit southern Thailand, the centre had more than an hour in which to alert India, Bangladesh and the Maldives. Workers at the Hawaii based centre claim they tried to warn the Indian Ocean nations about the possible effects of the quake but that they were not equipped to monitor that part of the world. Furthermore, they did not have the phone numbers for the right officials. But Smith's criticism also includes his country's own Meteorological Department. He believes that staff working on December 26 knew what was coming but failed to act out of fear. "They knew exactly what was going to happen, but they … were afraid to make a decision, because they believed if they made a wrong forecast they would get blamed," he says. Thailand's Meteorological Department admitted that is knew about the earthquake on December 26th and the possibility of it triggering tsunamis only an hour before the waves actually began slamming into coastlines.
OooOo Под морето се откорнало парче долго 1.000 километри Земјотресот од 8,9 Рихтерови степени, кој ја погоди јужна Азија во неделата, е петтиот најсилен потрес откако од пред еден век се мери енергијата на земјотресите. Бројот на жртвите е релативно мал затоа што епицентарот бил далеку од населените места, а најголемата штета ја направиле огромните морски бранови - цунами. Епицентарот на земјотресот бил расед од брегот на западниот индонезиски остров Суматра, па 1.000 километри кон запад. - Такви земјотреси честопати се случуваат на морското дно и предизвикуваат големи бранови, како кога вадите затка од полна када. За жал, се уште не можеме да ги предвидиме земјотресите, затоа што тие се случуваат без предупредување - изјави геофизичарот Брус Пресгрејв. Земјотресите обично се предизвикани од удирања и кршења на тектонските плочи под површината. Американската геологистка Џули Мартинез рече дека завчера во 1.59 часот според средноевропско време, се откорнало парче со должина од 1.000 километри од тектонската плоча кај Андаманскиот расед. - Ретко се кршат толкави големи парчиња. Верувам дека ќе има и други потреси со интензитет и до 6 Рихтерови степени, додека не се стабилизираат плочите - изјави Мартинез. Земјотресот во Тангшан во Кина во 1976 година имаше интензитет од 7,8 Рихтери, односно бил десет пати послаб од завчерашниот, но убил 255.000 луѓе затоа што епицентарот бил во населено место и затоа што хипоцентарот бил плитко под површината. Сличен интензитет (8,6 Рихтери) како завчерашниот земјотрес имал катастрофалниот потрес во кинескиот град Гансу во 1920 година, во кој загинале 200.000 луѓе. Од друга страна, најсилниот земјотрес што воопшто бил измерен со апарати бил потресот во 1960 година, во Чиле (9,5 Рихтери), при што загинале 5.000 луѓе, претежно од гигантските бранови. За најкатастрофален земјотрес воопшто се смета тој во кинескиот регион Сјанси во далечната 1556 година - загинале 830.000 луѓе, а интензитетот не е познат.
Strelec Брановите убија 120.000 луѓе, заразите ќе убијат уште толку Новите информации од Јужна Азија укажуваат дека веројатно многу, многу повеќе од 100.000 луѓе загинале од катастрофалниот земјотрес и огромните бранови во неделата, но Светската здравствена организација истакна дека уште толку луѓе ќе умрат од епидемии, болести, жед и глад, ако итно не им се помогне на милионите настрадани, јави Ројтерс... [url="http://217.16.70.236/?pBroj=2648&stID=46355"]Извор: Дневник[/url]
Divider Zalno, navistina zalno i tazno. Uste toa im trebase na taa siromastija i nikakvi uslovi za zivot!
f9 http://neic.usgs.gov/neis/bulletin/ =Kompletni do moment informacii za seizmoloshkata aktivnost na zemjinata kora. http://earthquake.usgs.gov/eqinthenews/2004/usslav/ =Za posledniot zemjotres http://waxy.org/bt/ =R18 Videa http://www.masternewmedia.org/2005/01/02/full_tsunami_video_footage_pictures.htm =Isto od nezavisna mrezha.
Strelec Divider...!?
OooOo FBI Warns of Tsunami Charity Scams The FBI is warning altruistic cyber citizens to be on the lookout for Internet scams trying to gain from the recent Southeast Asian tsunami disaster. The bureau has issued a statement detailing numerous schemes, which have been reported to the bureau's Internet Complaint Center. They range from phishing schemes directing potential donors to phony tsunami relief Web sites to fraudsters preying on grief-stricken family members and friends of possible victims of the disaster. One such money-making effort encourages those holding out hope for the survival of loved ones to hire an "investigator" to scour the country for a nominal fee. The "investigators" use e-mail addresses from the many bulletin boards set up for friends and family members to gather information. Most of the "investigators" aren't likely even near the disaster area. The astronomical death toll resulting from the tsunami, an estimated 150,000 people from 12 countries and two continents, has provided a virtual bonanza for these morbid money making schemes. "The FBI, in conjunction with domestic and international law enforcement and industry partners, abhor these egregious actions and are resolved to aggressively pursuing those who would attempt to victimize philanthropic individuals." There have also been reports of viruses infecting systems visiting pseudo relief sites, as well as a proliferation in tsunami photos on the Internet that contain malicious code. "False Web sites have been established that pretend to be legitimate relief organizations asking for donations -- one of which contains an embedded Trojan exploit that can infect your computer with a virus if accessed," the FBI reported. The fraudsters also are putting new spins on familiar scams. The FBI said there have been hundreds of e-mails circulating in which supposed wealthy victims of the disaster say they need help retrieving their money from overseas. All they ask for in return for a large percentage of their fictitious funds is a bank account number and Social Security information. This scam is a variation of the [url="http://www.internetnews.com/bus-news/article.php/1008111"]Nigerian Letter Scam,[/url] where a supposed dignitary attempts to retrieve money illegally taken by a corrupt government. The unprecedented number of donors has made fraud a lucrative effort. An estimated $200,000 in private donations has been collected online in the United States alone, and as reported by internetnews.com last week, President George W. Bush urged Americans to donate online. The United States government isn't alone in issuing warnings to its citizens. In China the incidents of tsunami Internet scams have reached a point where a foreign ministry spokesman publicly condemned the actions, reported the online publication China View. "It is a very serious issue," said Kong Quan, Foreign Ministry spokesman, in a press conference, reported the publication. "A very small fraction of lawbreakers attempt to reap illegal gains in such a great international relief campaign, and they will be condemned by the whole society."
mafisKumA Australian public and corporate donations to tsunami disaster relief appeals have burst through the $100 million mark after a surge in contributions in the past two days Over and above the $1 billion that the Australian Government donated
mafisKumA [img]http://www.couriermail.news.com.au/common/imagedata/0,1658,408778,00.jpg[/img]
Strelec
quote:
Originally posted by f9
Strelec ne zezaj.
OK!:) Eve sto link dobiv: http://www.snopes.com/photos/tsunami/tsunami2.asp
Strelec Update: НАД 10.000 ЗАГИНАТИ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ЈУЖНА АЗИЈА
sinner` navistina zalno[V]
Pina
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by f9
Strelec ne zezaj.
OK!:) Eve sto link dobiv: http://www.snopes.com/photos/tsunami/tsunami2.asp
I mene mi lichi na fotomontazha ama ne bi mozhel da tvrdam.
dejan pa samo vi kazuvam......
Strelec Најголема катастрофа во модерната историја 30 илјади жртви! Џиновските бранови што ги погодија бреговите на Индиски Океан убиле најмалку 30.000 луѓе, но бројот на жртвите сигурно ќе се зголеми кога ќе се расчисти хаосот и кога ќе се дознае судбината на илјадниците исчезнати луѓе, јави Ројтерс. Трагедијата за погодените региони нема да заврши со погребувањето на жртвите. Брановите ги уништиле сите крајбрежни населби, како и речиси сите рибарски бротчиња, од кои зависат милиони луѓе. Лекарите предупредија дека се можни големи епидемии на заразни болести во собирните центри за настраданите. Дури и морето се уште претставува закана за погодените подрачја, затоа што постојано има повратни потреси, кои предизвикуваат нови бранови. - Ова е веројатно најстрашната природна катастрофа во изминатите децении, затоа што погоди многу густо населени региони и сиромашни подрачја - изјави координаторот на Обединетите нации за вонредни ситуации, Јан Егеланд. Брановите не поштедиле никого - рибари во своите бротчиња на море, сиромашни селани во своите домови, па дури и туристите што безгрижно се сончале, нуркале или скијале на вода покрај плажите.
Thunder from down under
quote:
Originally posted by achtung_panzer
Malce chudno sho Strelec se zasekiral volku, povekje bi ochekuval "australcive" nashi so tzunami od postovi okolu ovaa tragedija (poradi blizinata do epicentarot)...
da be , indijcite kriket igret so bangladesh oko ne im treperi, a strelec im go berit gajleto :) jas na 6ti planiram da odam vo tasmanija ,ama gledam ne cinit bash vremeto tamu :(
cile Indonesia - Before and after tsunami [img]http://tinypic.com/17r0hk[/img] [img]http://tinypic.com/17r0ix[/img] linkov ima se http://www.inethouse.net/comments.php?id=1617_0_1_0_C duri i kratki video klipovi od branovite.
Thunder from down under
quote:
Originally posted by Strelec
Земјотресот, кој предизвика појава на огромни бранови цунами високи до 12 местри, најпрво го погоди индонезискиот остров Суматра, а потоа и Андамските острови во Индискиот Океан, Шри Ланка, Индија, Индонезија, Малезија и Тајланд.
vo grcija kako ne pojdit i tamuu [:)]
StormAngel 11 iljadi luge e golema cifra Iskreno zalam za ova.[:(]
jamajka
quote:
Originally posted by Thunder from down under
vo grcija kako ne pojdit i tamuu [:)]
Zoshto be taka zborish, pa tamu ima eden kup Makedonci.
killerr Monday, December 27, 2004 (12:11 AM) EST (0511 GMT) the death toll from the giant waves -- already more than 13,000 -- is expected to rise further.
VeGaS [:(]
Strelec Update: Најмалку 22.800 лица загинаа во налетот на цунами брановите во девет земји во Јужна Азија, што се случи вчера како последица на земјотресот со јачина од 9 степени според Рихтеровата скала со епицентар на 300 километри западно од индонезискиот остров Суматра. Спасувачките тимови се уште се наоѓаат во азиското крајбрежје трагајќи по преживеани и повредени и прибирајќи ги телата на загинатите. Долж крајбрежјето се уште има купови на тела на загинатите, а локалните власти стравуваат од избувнување на епидемии. Помошта засилено пристигнува, а мртовечниците и болниците се обидуваат да се справат со трагедијата. Илјадници деца беа закопани во масовни гробници во Индија додека нивните родители скршени од болка ја набљудуваа церемонијата. Властите соопштија дека бројот на загинатите ќе продолжи да се зголемува и оти тие исто така стравуваат од појава на болести. Досега за најголем број загинати соопшти Шри Ланка, каде според властите, долж крајбрежјето животот го загубиле над 10.000 лица, додека тамилските бунтовници информираа за 1.500 загинати во делот од државата под нивна контрола. Вкупната бројка на загинати во оваа земја изнесува над 11.500. Индонезија и Индија исто така соопштија за илјадници мртви, како и Тајланд, една од туристичките меки за западните туристи, каде има илјадници загинати и исчезнати. Заедно со стотиците други жртви во Тајланд е пронајдено и телото на внукот на тајландскиот крал Пумипон Адулјадет. Тој е син на ќерката на Адулјадет, принцезата Убон Ратани, а неговиот татко е Американец. За загинати соопштија и Малезија, Малдиви, Мијанмар, Бангладеш и дури и Сомалија, која се наоѓа на речиси 5.000 километри западно од епицентарот на потресот. Засега се уште нема точни информации за бројот на жртвите, кој од час во час се зголемува, повредените и материјалната штета, предизвикана од земјотресот и убиствените бранови. Меѓу загинатите досега се идентификувани и најмалку 11 Италијанци, четворица Британци и двајца Французи. Портпаролот на Холандската туристичка асоцијација соопшти дека 15 Холанѓани, кои се наоѓале на островите Пукет и Фи Фи, се водат како исчезнати. Американскиот Геолошки институт синоќа соопшти дека земјотресот бил со јачина од девет степени според Рихтеровата скала, а не 8,9 како што беше првично објавено. Епицентарот на земјотресот бил на дното на Индискиот Океан, околу 300 километри западно од индонезискиот остров Суматра. Тоа е најсилниот земјотрес во светот во изминатите 40 години. ОН предупредија на ширење епидемии, доколку здравствениот сиситем во тој дел на Азија не успее да ја совлада настаната ситуација. Според зборовите на официјалниот претставник на ОН Јан Егеланд, долгорочните последици од земјотресот и цунамито можат да бидат погубни, колку и самиот налет на морскиот бран. "Многу лица сега се изложени на загадена вода за пиење и до епидемија може да дојде за само неколку дена", рече координаторот на ОН за вонредни ситуации. Во настраданите подрачја, ОН испрати екипи за помош кои на лице место се запознаваат со состојбата и ја проценуваат помошта што треба да се испрати. "Тие ќе работат со локалните влади за да се проценат потребите од спасувачки операции и помош за настраданите", изјави Фред Екхард, портпарол на Обединетите нации. Индиската метеоролошка служба предходно денеска предупреди дека во следните неколку дена е можно нови цунами да ги погодат крајбрежните делови на Индискиот Океан, но дека тие ќе бидат послаби од вчерашните бранови.
Strelec [img]http://us.news2.yimg.com/us.yimg.com/p/afp/20041227/capt.sge.rwd81.271204115146.photo02.photo.default-384x255.jpg[/img] [img]http://us.news2.yimg.com/us.yimg.com/p/afp/20041227/capt.sge.rwd81.271204115146.photo01.photo.default-384x256.jpg[/img] [img]http://us.news2.yimg.com/us.yimg.com/p/afp/20041227/capt.sge.rwd81.271204115146.photo00.photo.default-384x295.jpg[/img] [img]http://us.news2.yimg.com/us.yimg.com/p/afp/20041227/capt.sge.rvg31.271204094456.photo00.photo.default-384x255.jpg[/img] [img]http://us.news2.yimg.com/us.yimg.com/p/afp/20041227/capt.sge.rva40.271204090935.photo05.photo.default-384x263.jpg[/img] [img]http://us.news1.yimg.com/us.yimg.com/p/rids/20041227/i/r305406705.jpg[/img] [img]http://us.news2.yimg.com/us.yimg.com/p/ap/20041227/capt.xsp11112270805.topix_thailand_quake_tidal_wave_xsp111.jpg[/img] [img]http://us.news1.yimg.com/us.yimg.com/p/rids/20041227/i/r1150447749.jpg[/img]
f9 Водата во Охридското Езеро реагираше на вчерашниот катастрофален земјотрес чиј епицентар беше во Индискиот Океан, тврдат охридските рибари. Нивото на водата во интрвали од пет до 10 минути се кревало или спуштало по 10 до 15 сантиметри. Притоа се слушале и невообичаени шумови предизвикани од таквото ритмичко движење на водата. Повеќето од стотината спортски риболовци кои вчера ловеле риба во каналот Студенчишта, чија вода од Билјанини извори се влева во езерото, биле директни сведоци на појавата што траела четири часа при сосема мирна површина и на каналот и на езерото.
The_Crow Strelec ne moralo olku da se angaziras ama slikite ne se za gledanje. Zalno navistina.
killerr ne gi gledaj
quote:
Originally posted by The_Crow
Strelec ne moralo olku da se angaziras ama slikite ne se za gledanje. Zalno navistina.
mecka Asia quake death toll tops 23,000 Monday, December 27, 2004 Posted: 10:06 AM EST (1506 GMT) COLOMBO, Sri Lanka (CNN) -- Weeping residents combed through debris and stunned tourists meandered through litter-strewn streets on Monday, a day after tsunamis swept across the Indian Ocean from Thailand to Somalia, killing at least 23,000 people.
dejan epten zhalno! na televizija videv eden makedonec sto e nekoj struchnjak ili taka nesto za ovakvi raboti.
Thunder from down under i shto deka go vide toj strucnjakot be dejance
OooOo Quake Death Toll Reaches 52,000 Ova se vesti od pred 20 minuti ... [url="http://www.foxnews.com/story/0,2933,142692,00.html"]more info ...[/url] [ edit ] Donations: [url="http://www.redcross.org/"]American Red Cross[/url] [url="http://www.redcross.org.au/ourservices_aroundtheworld_emergencyrelief_AsiaQuakeTsunamis.htm"]Australian Red Cross[/url] [url="http://www.oxfam.ca/news/AsianEarthQuake_Floods/Oxfamresponds.htm"]Oxfam Canada[/url] [url="http://www.oxfam.org.uk/what_you_can_do/give_to_oxfam/donate/asiaquake1204.htm"]Oxfam UK[/url] [url="http://www.oxfamamerica.org/newsandpublications/press_releases/AsianFloods"]Oxfam America[/url] [url="http://www.redcross.org.uk/Campaign.asp?id=38543"]Red Cross UK[/url] [url="http://www.careinternational.org.uk"]Care International[/url]
Strelec БРОЈОТ НА ЖРТВИТЕ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС СЕ ЗГОЛЕМИ НА НАЈМАЛКУ 70 ИЛЈАДИ ЛИЦА Во цунамите предизвикани од земјотресот досега се евидентирани околу 70 илјади загинати... Претставниците на властите од земјите погодени од оваа природна катастрофа изразија стравување дека ова не е конечна бројка... [url="http://www.mia.com.mk/mak/glavnavest/lastvest.asp?vest=\Refresh1\170-2612.htm"]Извор: МИА[/url]
SirAndReW Nisto ne moze da se komentira Golema Tragedija ..
wolf_pack Devastating. Samo pochit i molbi za tie zhrtvi. Vo 1976, golem zemjotres go udri Kineskiot grad Tangshan, i okolu 250,000 zhrtvi imashe, najgolem vo moderno vreme. http://history1900s.about.com/od/horribledisasters/a/tangshan.htm
The_Crow Najnovoto e sto go slusanv e toa sto imalo mnogu stranci vo pogodenite podracja. Brojkata od 70000 iljadi bi mozela da bide samo vo indonezija koja e najpogodena od cunamite a sekojdnevno od urnatinite se vadat mrtvi tela i vo sri lanka tajland indija i sl. vistinska katastrofa vo ponovata istorija.
OooOo ABC News Tsunami Death Toll Rockets to 114,000 ABC News - 1 hour ago http://abcnews.go.com/International/wireStory?id=371069
Misirkov "...Брановите убија 120.000 луѓе, заразите ќе убијат уште толку..." 123.000 i brokata se nakacuva. Denes velat deka nekolku milioni lugje se realno zagrozeni od epidemii i glad. Uste toa treba sega, cccc.
f9 http://www.pbase.com/issels/image/37884355(Slikata e vo pogolema rezolucija i treba poveke vreme da se simne- e redok prikaz na vistinskite dramatichni okolnosti pod koj se najdoa iljadnici zhrtvi,dechkoto na slikata se spasil) Interesno e shto ovoj zemjotres shto go predizvika Cunamito se sluchi na isti den i vo ist chas kako i minatogodishniot vo gradot Bam vo Iran koga poginaa 30 000 luge.Energijata koja se oslobodila vo momentot na zemjotresot e ednakva na 32000 megatoni TNT ili 1500 kg materija konverzirana vo energija.Tloto na zemjata ne se smiri naglo,na toa upatuvaat posledovatelnite shokovi od amplituda megu 7 i 6 stepeni.Poslednite informacii od SAD govorat za opasnosta na drug golem zemjotres koj se ochekuval podolgo vreme i toa zatoa shto pravecot na epicentrite se priblizhuval kon toa kritichno mesto.Posledicite na zemjotresot se vidlivi i na reljefot i oddalechenosta na mernite koti.Nekolku ostrovi se pod voda i poveke ne se del od kopneniot reljef,Nekoi koti se oddalecheni i do 20 metri.Interesno za Cunamito e shto vodata na nekoi mesta se povlekla i do 2.5 km ostavajki gi ribite na suvo.Poslednite informacii govorat za 90 zemjotresi registrirani kaj indiskite ostrovi vo poslednite 24 chasa,a predhodno imashe informacii i za zemjotresi vo Indija i na ostrovot Sumatra.Ona od shto se plashea vo svetskata zdravstvena organizacija se potvrdi.Na Shri Lanka se pojavi kolera. Sliki od nastanot= http://vakaruge.com/modules.php?op=modload&name=My_eGallery&file=index&do=showgall&gid=2 http://www.senses0.org.mv/tsunami_aftermath/ http://www.jeffhock.com/pics/04_12b/DCSN0032.jpg http://www.digitalvoodoo.de/blog/archives/asien/phi-phi-island-verwuestet.php http://www.digitalvoodoo.de/blog/archives/phi-phi-island-verwuestet-4.html http://www.pbase.com/issels/phuket_tsunami&page=all
OooOo 2004 Indian Ocean Tsunami Videos http://video.contemporaryinsanity.org/
f9 http://46664.ewikis.com/torrents/btdownload.php?file=Aceh_Indonesia.wmv.torrent Za da napravish spushtanje na fajlot treba da prevzemish prethodno Blog Torent.Ova e retka snimka od Ache kade shto se gleda deka celiot grad bil poplaven i kade shto mozhe da se vidi deka vodata bila do krovovite na kukite.Inaku retki se snimkite od ovoj region.Ministerot na Indonezija na 30 dekemvri izleze so procenka od 400 000 zaginati i toa najmnogu vo ovoj region.Spored snimkava e jasno zoshto toa go izjavil. Na ovaa strana ima poveke videa http://46664.ewikis.com/torrents/index.php na koj mozhe da se vidi deka lugeto ne se nadevale deka branovite ke se pretvorat vo golema plima i go gledale razvojot na nastanite od najmala blizina.
Divider Znaete li zosto se lsuci zemjotresot i Tsunamito? ke vi kazam: neli umre Supermen i otide svetov u k*rac!! Ete zatoa, ne mozat Betmen i Spajdermen sami da se spravat so sve, ne mozat da letaat!!
cile http://homepage.mac.com/demark/tsunami/5.html
Strelec [img]http://www.lukaroski.com/forum/phuket.jpg[/img]
dzadzev Донирајте 100 денари за настраданите ... 070143400 (црвен крст на РМ заедно со мобимак)
Strelec Повеќе од 165.000 лица загинаа во брановите цунами предизвикани од разорниот земјотрес во јужна Азија, што се случи на 26 декември. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=41428"]Извор[/url]
dbk Na denot na zemjpotresot cunamite ne predizvikaa nekakva steta ovde no narednitre denovi se slucija i ovde nekoi raboti ts :ogromen bran povlece 200 luge vo voda na edna od plazite vo Perth, a na eden ostrov sto e blizu Perth navleze 60 metri voda vo vnatresnosta. Otkako se slucija ovie raboti bas deneska citav vo vesnicite naglo pocnaa da se prodavaat kukite i imotite sto se pokraj Okeanot.
f9 Seizmichka aktivnost na severozapadniot del od Sumatra 24h<------------------0h 2005/01/07 5.0 2005/01/06 5.7; 5.5 2005/01/05 5.8; 5.5;5.5 2005/01/04 5.4;4.8; 5.1;4.9 2005/01/02 5.3;5.9;4.9 2005/01/01 5.0;4.4;4.8;6.6;5.7 2004/12/30 4.9;5.4;5.3;4.8;4.9;4.7;5.2;5.0;5.1;5.2 2004/12/29 5.6;5.3;5.4;5.0 2004/12/28 5.1;5.1;5.2;5.1;5.8;4.9 2004/12/27 4.9;5.0;4.4;5.9;5.3;5.5;5.4;5.75.3 2004/12/26 5.5;6.1;5.3;5.4;5.9;5.9;5.2;5.4;5.5;5.7;5.8;5.3;5.7;9.0 2004/12/17 5.0 2004/12/25 4.7 Od seizmichkata aktivnost vo regionot zaradi zemjotresot od 9 stepeni najpogodeni se Indiskite ostrovski grupi Nikobar i Andaman koj se naogaat vo blizina na Sumatra i bregot na Tajland.Od 26 12 2004 do krajot na 2004 registrirani se 102 potresi ,a do denes 33 so epicentar na dlabochini od 4 do 120 km i amplitudi nad 4.3 do 6.3 stepeni.Dali e mozhna pojava na novi vulkani kako Krakatau?Nekoj od zhitelite na ostrovite se evakuirani. Link=http://www.andaman.org/book/app-r/textr.htm#contents
slasa abe aco ova slikava sto e imas postaveno ,,, od kade e najde .. ovie zgradite se uste stojat li brzinata na branot prema ovdesni vesti bila od 800 kilometri /h
f9 Age old early warning systems saved Andaman tribes: ASI KOLKATA, JAN 3 (PTI) The five aboriginal tribes inhabiting the Andaman and Nicobar Islands, our last missing link with early civilisation, have emerged unscathed from the tsunamis because of their age old "warning systems". "The tribals get wind of impending danger from biological warning signals like the cry of birds and change in the behavioural patterns of marine animals. They must have run to the forests for safety. No casualties have been reported among these five tribes," ASI Director Dr V R Rao told PTI today. This has promted the Anthropological Survey of India (ASI) to propose its immediate documentation to save coastal populations from similar disasters in future. His team in the badly-hit islands reported the well being of all five aborigines tribes -- Jarwas, Onges, Shompens, Sentenelese and Great Andamanese. Early warning systems developed by their forefathers and adapted successfully by the tribals must have sent the first alarm signals and given them time to run for safety, he said. These tribes could be traced down to the mesolithic and upper paleolithic era (from 20000 to 60000 years ago), he said. They had inherited a wealth of indigenous knowledge that had not yet been recorded. "Anthropologists have been recording these aspects for long. But the question is to properly document them and find means to create a national resource base upon which a coastal signalling system can be operated. "We have proposed to the Centre to take up immediate documentation of these systems and geomorphological changes triggered by the tsunami since these would be fresh in the memory of the tribals now," Rao said. The team of ASI anthropologists along with government officials of the islands' welfare department, however, had reported some casualties among the Nicobarese tribe, who date back to the Neolithic area (about 5000 to 7000 years ago). They inhabit 12 islands including the devastated Car Nicobar, Charwa and Teressa isles. "We have no confirmed reports on the number of casualties among Nicobarese and would not like to hazard a guess. Since the epicentre of the earthquake was closer to the Nicobar island, the Nicobarese, which are the most populated among the tribes (about 30,000), have been hit," Rao said. The Nicobarese, he said, were not forest dependant and were primarily horticulturists and agriculturists. The Shompens, with a population of about 200, were the only Mongoloid tribe in the region while the rest were Negroids and had escaped the watery onslaught as they lived in the higher forest areas. "The forest areas of both Jarwas and Shompens are intact," he added. However, the ASI was concerned about the earth eruption in the North Sentenelese island, home to the Sentenelese tribes, which had thrown up huge marine debris hitting the tribe's marine resources adversely. Earth eruption contributes to increase in coastal land. "The earth eruption is not allowing them to harvest their marine resources. Relief agencies will have to concentrate on this aspect," Rao added. According to the latest census figures, the Jarwas number about 270, the Onges about 100 and the Great Andamanese around 45.
Strelec
quote:
Originally posted by slasa
abe aco ova slikava sto e imas postaveno ,,, od kade e najde .. ovie zgradite se uste stojat li brzinata na branot prema ovdesni vesti bila od 800 kilometri /h
Tie zgradi sto gi gledas na slikata, vekje ne postojat vo stvarnost... snimeni se pred da udri 'prviot dzinovski bran'! Nego, gledaj go branot sto doagja od dalecina... povisok e i od visokokatnicite!:( Inaku toa e gradot Phuket... edno od najmondenskite mesta vo Thailand, za kade sto sekade se nudat mnogu turisticki angazmani!
SirAndReW Branot samo za Surf e , za nisto drugo .. :)
The_Crow tolku imale tolku dale mozele i ic da ne dadat taka da som ti davat i nesto zemaj i kuti
RaGeAnGeL vrska nemas aleksandare[xx(]
Strelec Според најновите податоци, во цунамито во Азија, загинале 175.458 лица соопштија властите и здравствените претставници на погодените земји.
Divider "Евровизискиот костим на Тоше Проески беше продаден за 50.000 денари на хуманитарната аукција што вчера ја организираше Македонската радио- телевизија, за настраданите од катастрофата цунами во Азија. По Тоше, белиот кожен мантил од Александар Ношпал ќе биде обесен во салон од 300 метри квадратни на приватен бизнисмен од Скопје, чии ќерки биле големи фанови на Тоше. Во студиото на МТВ, македонската естрада и уметниците, 12 часа одговараа на отворените телефонски линии од донаторите "Македонски телекомуникации", "Мобимак" и "Космофон". Со еден повик граѓаните подаруваа по 50 денари од сметката, за малку муабет со нивните миленици, а и заради хуманост. Многу присутни зад камерите во МТВ се пожалија дека никако не можат да добијат линија на 0590 телефонот. МРТВ од телефонските јавувања, собра околу 3 милиони денари. Пијанистот Симон Трпчевски го продаде новото цеде издадено од ЕМИ за 27.000 денари. Комплет од 20 цедеа на "Синтезис" се продаде за 20.000 денари. Креацијата од песната "Ангел мој" на Александра Пилева отиде за 5.500 денари. Калиопи продаде слики за 30.000 денари. Таа не понуди облека за лицитирање, зашто, како што изјави, тоа веќе го направила за нашите луѓе за време на војната во Македонија. Се наддаваше и за насликаниот портрет на Есма. Тој се продаде за 5000 австралиски долари на нашинец од Сиднеј. Фустанот "мерлинка" на Весна Бејби Петрушевска, со почетна цена од 35.000 денари не се продаде. "Авалон продукција" директно донираше 30.000 денари. Некои од купувачите веднаш се појавуваа во студиото на МТВ со парите, и сумите на доверба непребројани одеа право во хуманитарната кутија. Пејачите потпишуваа и маици, капчиња и шалови на штандовите коишто домашните маркетинг агенции ги поставија на плоштадот Македонија. На иницијатива на продуцентската куќа "М2", вечерта, на Плоштадот се одржа голем хуманитарен концерт со повеќе и помалку познати наши пејачи. Задоволна од успешната акција на нејзината куќа, директорката на државната телевизија Гордана Стошиќ вети дека МРТВ вакви хуманитарни проекти од сега ќе организира и за нашите деца, а првенствено за децата за дијализа. М.Џаровска Фото: О.Теофиловски *** Вошките на Тоше Музичката sвезда Тоше Проески за македонското радио, во свој стил ја објасни причината за катастрофата цунами. "Мајката природа се налути што ние луѓето сме понекогаш безобразни, па затоа ова се случи. Земјината топка е како човечка глава, па кога на главата има вошки, треба да се истребат", изјави Тоше. " преземено од Вест Ете и ние си бевме добри, дониравме, а многумина си направија реклама со тоа. Сепак, убаво и инетересно, само едно не ми е јасно, како бре онаа Бејби (све е само не е бејби, појќе личи на Зелда, ама вкусови, вкусови...) очекувала некој да даде 35.000 денари за оној парталон наречен фустан. Јас не би дал ни 35 денари, грд е како и газдарицата? Сепак, треба да се продолжи, само некако да се направи нешто околу ддв-то кое се плаќа за донациите.
SirAndReW Вошките на Тоше Музичката sвезда Тоше Проески за македонското радио, во свој стил ја објасни причината за катастрофата цунами. "Мајката природа се налути што ние луѓето сме понекогаш безобразни, па затоа ова се случи. Земјината топка е како човечка глава, па кога на главата има вошки, треба да се истребат", изјави Тоше. " ------------- Hahahahahaha voshkar nekoj !
Divider Сега уште фали да се искараат меѓусебе. јас не слушам народњаци, ама навистина, можеа да ги викнат, има луѓе ги слушаат, ќе донираа повеќе. „Зошто не игнорират нас народњаците? Ова е прашањето што sвездите од фолк естрадата си го поставуваа додека Македонија се тресеше од телефонски јавувања, аукции и концерти за да обезбеди средства за помош на настраданите од цунами во Југоисточна Азија. Росана, Маријана Мишева, Горан Тодоровски, Андријана Алачки, Благица, Бади и многу други пејачи на народна музика се револтирани зошто се тргнати на страна и сега кога заедно со сите други треба да бидат солидарни. -Во целата акција за помош на настраданите немаше ниту еден пејач од народната музика. Беа Виолета Томовска и Цветанка Ласкова, но не како претставници на пејачите, туку од друг аспект. Нас не не ангажираа ниту на плоштад, ниту, пак, бевме повикани на студио на отворените телефони. Зошто? Не знаеме да пееме или, пак, немаме што да донираме? Револтирани сме што нас не прескокнуваат во секој поглед, а ние повеќе од останатите пејачи имаме публика и тука и во дијаспора. Освен тоа досега сме пееле на многу хуманитарни концерти. Зошто сега да не нема? Нас не ни е гајле кој е организаторот, ама не интересира причината. Зарем не заслужуваме!? Зарем организаторот не знае дека има публика која не може без нас. Зарем не знае дека во дијаспората повеќе одиме ние народњаците, отколку забавњаците, се вели во соопштението потпишано од многу познати пејачи фолк имиња. Уредникот во МТВ, Иван Мирчевски вели дека никој не е изоставен намерно, туку дел од учесниците биле повикани, а дел сами се пријавиле. - Четири дена беа премалку за да можеме сите да ги повикаме. Се беше ат хок и немаше класичен список со имиња, објаснува. Задолжен за настап на пејачите на концертот на плоштадот "Македонија" беше Иво Јанкоски од "М2 "продукција. - Не сакам, да дадам коментар. Јас бев задолжен само за поп пејачите. Се оградувам од секакви изјави." преземено од вест
dbk A znaete li deka George Bush dade samo okolu $14000 :) I svetska sila mi se pokazuva:)