Mакедонците имигранти - непотребни
Mакедонците имигранти - непотребни
f9 Додека владата работи на укинувањето на Агенцијата за иселеници МНР ги пополни амбасадорските места... Последниот кадар на ДУИ, предложениот кандидат за Ватикан, Бартоломеј Кајтази, е типичен пример за тоа - Албанец-католик, кој речиси целиот живот го поминал во Косово, а со дипломатијата нема никаква допирна точка, бидејќи е електроинженер кој претставувал разни фирми во Косово или од Косово, вклучувајќи ја како последна и "Дајмлер-Крајслерри. Новиот амбасадор во ОБСЕ, Арѓент Рамадани, е машински инженер. Тој, исто така, живее во Швајцарија и најсилен амбасадорски адут му е пријателството со лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Од дијаспората дојде и Махмуд Ибрахими, кој годинава стана наш амбасадор во Берн, кој од 1986 година, пак, воопшто не живеел во Македонија иако има македонско покрај швајцарското државјанство. Ибрахими студирал, исто така, за машински инжињер во Приштина, но подоцна во Цирих поминал две години на Институтот †Гетееи, завршил Факултет за социјални науки, а работел како медицински техничар во психијатриска клиника, преведувач, независен публицист, па и советник во тамошниот центар за азил, така што во Македонија не бил од 1986 година.
Divider Porano, vo bivsa Jugoslavija onoj moment koga nekoj diplomat ke se zemese so stranec mu prestanuvase rabotniot odnos vednas. sega imame ambasadori, i diplomatski rabotnici so dve drzavjanstva, koi ne bile vo drzavava so godini (plus nestrucni). Sramota!
dejan neli ova e sve po ramkoviot dogovor? mora toj dogovor da se 'implementira' ako ne pravata ne im gi davame.
DJ_SHEMA Мене нешто не ми е јасно. Дали за да си амбасадор треба да си живеел во Македонија во последните 10 години? Ако си амбасадор во некоја држава нели е нормално дека би требало пред се да ги познаваш обичаите на таа дрзава и проблемите со кои Македонското население се соочува во неа. Иако овие ми е сумливи кандидати како што има и еден куп Македонци амбасадори кои се пратени во странство само заради партиска или пријателска линија сепак мислам дека подобро е да се именува амбасадор некој кој живеел во таа држава.
Sotir Makedonskite ambasadori se imenuvaat isklucivo po partiska pripadnost. Duri i javno se kazuva, DUI ke go zeme ova ambasadarsko mesto, a SDS ona. Ovaa tradicija si ja imase i VMRO-DPMNE dodeka bese na vlast. Zemete gi samo primerite na Dimitar Dimitrov (Moskva), sinot mu (Vasington), Ljubisa Georgievski (Sofija), za DPA da ne pravime muabet, a za Filip Petrovski (konzul vo USA) ne sakam ni da se prisetuvam. Abe profesionalnost, sto da vi raspravam. Sin gi delea tie ovie mesta so DPA po isti principi. A ova sega sto se slucuva dovaga do krajna perverzija. Luge sto ne ja ni poznavaat Makedonija, tatko mu od Kosovo, majka mu od Presevo, a toj AMBASADOR na Republika Makedonija. Toa ti e dobitna kombinacija. Takvi luge ke se interesiraat "isklucivo za interesite na Republika Makedonija". Abe na nisto drugo nema da mislat. Nedaj boze, kako Makedonec i drzavjanin na Republika makedonija, da se najdes vo problematicna situacija vo taa drzava. Gospod neka ti e na pomos. Ovaa paraktika mora pod-itno da se promeni!!!