2004 Pogled nanazad
2004 Pogled nanazad
DJ_SHEMA Od A1 Лопатата од Црвенковски не донесе инвестиционен бум Герман Филков 31.12.2004 Годинава ни тргна работно. Со лопати на Матка - почна инвестициониот бум. Денес, 365 дена подоцна признание: „Тоа останува главна задача за наредната 2005 година“, рече Бранко Црвенковски. Првиот шок удри во јануари. Производството падна за 45%. Продолжи до ноември. Во меѓувреме нападнаа Индијците. Во железара. Малку ни го кренаа. Индустриското. Пред владата се редеа гости. Ненајавени. Алумина. Треска. Училишните клупи беа празни 21 ден. Стоеја и возовите. По фабриките, брканици. Некој секогаш го јадеше подебелиот крај. Се менуваа и кризи - те млечна, те месна. Сме јаделе сешто. Фабриките станаа место за пресметка. Борба за што. Кој да ја однесе во стечај. Премиери и министри шетаа, луѓето плачеа. „Внукот ми бара 10 денари, а јас немам ниту 10 денари“, вели една баба плачејќи. Во 2004-та и неколку ин мемориам: Експорт-Импорт, Алумина, Сувенир, Нова Македонија. Слава им. Но, преживеа мастиката. Бугарите беа фини за разлика од Словенците кои ни го лапнаа ајварот. Не ќаривме ниту од Атина 2004-та. Не бевме спремни. Ќе ја чекаме следната. По сто години. И аграрот е во криза. Им нараснале - тикви, но за џабе. „Едно време и на Тито му пратија тиква тешка 48 кг, а јас на кого на Црвенковски да му ја испратам“, вели еден дедо сопственик на тиква тешка десетици килограми. И земјоделците чуле дека се оди во некоја Европа. Па тргнале и тие. Место вода, за среќен пат кон Брисел - малку млеко.
concrete Но, преживеа мастиката. Бугарите беа фини за разлика од Словенците кои ни го лапнаа ајварот. Nesto ne mi e jasno toa so ajvarot , odamna uste , sto toa registrirale slovencite "ajvar" kako genericki zbor , sto li????Toa ne moze da se registrira , kako "voda" na primer. Moze "Pelisterska Voda" ama "Cista voda " malku potesko . Moze " Slovenski Ajvar""Gorenjski Ajvar" "Dolenski Ajvar", ama "Ajvar"???? Ako nekoja od makedonskite ovci si registrira na primer "Ajvar ZORA" toa ke bide nejzin brend. Ovde mi velat deka sekoj poasolen advokat vo bransata bi go rasturil toa, iako mislat deka takvo zastiteno pravo ne postoi, slobencite samo blefiraat neuki diletanti vo Makedonija . Ili e nekoj nameren dil. Ili nekade gresam, ama razgovarav so struvnjak za ova i toj go dade pogornoto objasnenie.
DJ_SHEMA Ja mislam deka ajvarot e prepoznatliv vo teglite pa a se vikal ajvar a se vikal ajver toa nema veze. Ludjeto shto neznaat zoshto se vika ajver mislat deka ajver e lokalnoto ime na ajvarot pa zatoa i ne mu se sekiraat mnogu. Ali da, nashive da imaa eden gram mozok kje im kazea na Slovencive deka toa e navreda kon nasheto nacionalno obelezje i treba da go otstapat ajvarot. Concrete, do nekade se vo pravo. Ako se zeme deka ajvarot e proizvod a ne marka, kako da recheme pivo togash mozesh da patentirash ime na ajvar kako na primer Makajvar, a samoto ime na vidot na proizvodot ne bi trebalo da se patentira. Mozesh da recheme ako imash ajvar so crni patlidzani da go krstish "Dark Ajvar" isto kako temno pivo, no toj pak kje si bide ajvar, ali jebi ga na nashive izgleda epten im e gajle za ajvarot.
bojan81 I mene ne mi e jasno kako moze da se patentira ajvarot kako marka koga toa e prozvot. Kolku sto znam jas, ne moze da se patentira, ajvar, rakija, pindjur. A ako slovencite go patentirale kako svoja marka togas sigurno e lesno toa da se ponisti, samo sto jas mislam deka nikoj vo makedonija na toa ne se setil.
OooOo Ako pobarate niz forumot kje najdete diskusija na ovaa tema okolu ajvarot i rakijata. Pochnete da ja koristite ovaa opcija [url="http://forums.vmacedonia.com/search.asp"]tuka![/url]
concrete
quote:
Originally posted by OooOo
Ako pobarate niz forumot kje najdete diskusija na ovaa tema okolu ajvarot i rakijata. Pochnete da ja koristite ovaa opcija [url="http://forums.vmacedonia.com/search.asp"]tuka![/url]
me zaintrigira temata,prebaruvav , ama bezuspesno,nekoj sovet???
Strelec Претпоставувам дека не си кликнал на yes/no копчето за пребарување низ архивирани постови. Еве на каков топик налетав пребарувајќи на тој начин: http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4961