Мара Бунева и нејзината комеморација
Мара Бунева и нејзината комеморација
lav Настаните кои се сврзани за оваа контраверзна (за некои) скопјанка , загината при атентат на кејот во Скопје врз еден полициски фунционер од српскиот дотогашен окупатор (оваа квалификација е званична сеуште).
Еве овде поблиску е и подетално пишано за тоа.
intel
quote:
(оваа квалификација е званична сеуште).
Најверојатно и како таква ќе остане освен ако на власт не дојде некој од таму присутните инаку во текстот на Вечер опишани како: Меѓу нив, пак, забележливо беше присуството на Красимир Каракачанов, претседател на ВМРО-Бугарско национално движење, и на Рајна Дрангова, потпретседателка на истата партија. Од јавните личности во Македонија почит на Бунева и оддадоа Доста Димовска, претседателка на ДРУМ, поранешниот амбасадор во Русија, Димитар Димитров, и неговата сопруга Ратка Димитрова, Ѓорѓи Наумов и Ѓорѓи Боев, поранешни министри и членови на ВМРО-ДПМНЕ. Шутраци!После ќе се чудат зошто ги губат сите избори и ќе не гњават со пресови за фалсификат. П.С.Трендафил се обидуваше да пишува деновиве за некаков си Нео-Врховизам ли што беше не се сеќавам.А со овој стариов што правиме????
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
(оваа квалификација е званична сеуште).
Најверојатно и како таква ќе остане освен ако на власт не дојде некој од таму присутните инаку во текстот на Вечер опишани како: Меѓу нив, пак, забележливо беше присуството на Красимир Каракачанов, претседател на ВМРО-Бугарско национално движење, и на Рајна Дрангова, потпретседателка на истата партија. Од јавните личности во Македонија почит на Бунева и оддадоа Доста Димовска, претседателка на ДРУМ, поранешниот амбасадор во Русија, Димитар Димитров, и неговата сопруга Ратка Димитрова, Ѓорѓи Наумов и Ѓорѓи Боев, поранешни министри и членови на ВМРО-ДПМНЕ. Шутраци!После ќе се чудат зошто ги губат сите избори и ќе не гњават со пресови за фалсификат. П.С.Трендафил се обидуваше да пишува деновиве за некаков си Нео-Врховизам ли што беше не се сеќавам.А со овој стариов што правиме????
Од каде ли произлегува оваква и толку жестока реакција на едноставен и без мои коментари отворен топик !!! пс И ако никому не му падна да коментира за балистичките-качачки гробови-монументи од мермер кои во последно време никнааа како печурки после дожд , ширум Македонија. Еве и Градското Собрание и тоа со народни пари кажа оти ќе градело споменици на знаменети балисти и друг (некогаш сметан за општествен шљам) миленик на хиените , секако ако неговите сегашни „станари„ ги добијат изборите локални , разбира се со помош на нивните гласачи.
трендафил Власта присуствуваше на комеморацијата и откривањето на споменик на балисти во Блаце претставена не само од поранешни, туку и од актуелни министри и други државни функционери. И до ден денешен не превзема ништо споменикот да биде одстранет, затоа што пред се` е дивоградба (без никаква политика). На актуелните проалбански врховисти тоа не им пречеше. Ако ја споредиме борбата на балистите со атентатот што го изврши Мара Бунева, разликата е огромна. Балистите убивале партизани, односно борци за Македонија, а Бунева убила окупаторски крвник, одговорен за смртта и мачењето на многу македонци. И споменикот на Бунева е изграден од приватни, а во Блаце се потрошени и буџетски, односно и мои пари. Би сакал уште една информација. Имало ли покрај спомен плочата на Мара Бунева некој од ВМРО народна? Мара Бунева е или херој или жртва на измама. Но во двата случаја делото што го направила не е во спротивност со интересите на македонскиот народ. Тогаш убиениот Прелиќ не се борел за Македонија. Напротив.
intel
quote:
Тогаш убиениот Прелиќ не се борел за Македонија. Напротив.
А Мара????Она се борела против Српскиот окупатор како Благонадежна Б’лгарака а не како Македонка.Разумеш?Да си одат Србите за да дојдат Бугарите.
Pana Se znae sto treba sega.Cekan ili tokmak
трендафил
quote:
Originally posted by intel
quote:
Тогаш убиениот Прелиќ не се борел за Македонија. Напротив.
А Мара????Она се борела против Српскиот окупатор како Благонадежна Б’лгарака а не како Македонка.Разумеш?Да си одат Србите за да дојдат Бугарите.
Сигурно е дека бугарите не дошле во II светска војна затоа што Мара Бунева го убила Прелиќ. Ниту си заминале поради борбата на балистите убиени во Блаце. Во секој случај поблиска ми е Мара Бунева, отколку балистите.
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Тогаш убиениот Прелиќ не се борел за Македонија. Напротив.
А Мара????Она се борела против Српскиот окупатор како Благонадежна Б’лгарака а не како Македонка.Разумеш?Да си одат Србите за да дојдат Бугарите.
А за балистичкиве споменици насекаде расфрлани , од Блаце преку Тетово до Дебар имаш ли нешто да придодадеш , само како противтежа на искажаните квалификации за Македонските окупатори сегашни и поранешни ??? Или пак можеби и ти си нивен подржувач форумски , односно балистичко-комунистички агитатор овде.
трендафил За волја на вистината, не сум сигурен во тоа што го зборуваат нашите историчари. Па тие Ченто, Брашнаров и еден куп други борци за самостојна Македонија не ги спомнуваа скоро половина век. Методи Шаторов-Шарло го прогласија за бугарофил. До ден денешен не обзнанија кој го нарача убиството на Кочо Рацин? Кој го предаде Кузман Јосифовски-Питу, кој ја имаше улогата на Гоце Делчев во НОБ? Зошто свети Климент (8 декември) 1944 година, кога Македонија не беше под југословенско влијание со решение на АСНОМ беше државен празник, а од 1945 до ден денешен не е? Или од поновата историја, на кој датум почнаа контактите на СДСМ со УЧК (сега ДУИ)? Затоа имам резерва и кон тоа што го зборуваат за Мара Бунева, па не и одам на панахида, но и не и ја кршам спомен плочата. Но во секој случај убиството на Прелиќ не го сметам за антимакедонски чин. А не ми е познато дека Бунева направила нешто друго.
intel Се се знае,ај ти:Се борела она ама за што?? [img]http://www.geocities.com/micubusi02/mara1.JPG[/img] Ова горе е Мара,а тој под неа е царот на животните-Дорчо де:или можеби дедо му,веќе во наредните постови сам ќе се јави[8D] [img]http://www.geocities.com/micubusi02/mara2.JPG[/img]
Divider И таа била будала, залудена македонка. Луѓе стопати ли треба да ви се каже, барем вие знаете дека сте македонци: Нема бугари, има или татари, маслинки (грчки арабјани) или македонци на кои им е испран мозоокот и се разбира, освестени македонци!! Овака или онака, без оглед на побудите и индоктринацијата, сепак го скинала окупаторот и помогнала за македонската кауза.
intel
quote:
Originally posted by Divider
И таа била будала, залудена македонка. Луѓе стопати ли треба да ви се каже, барем вие знаете дека сте македонци: Нема бугари, има или татари, маслинки (грчки арабјани) или македонци на кои им е испран мозоокот и се разбира, освестени македонци!! Овака или онака, без оглед на побудите и индоктринацијата, сепак го скинала окупаторот и помогнала за македонската кауза.
Бугарската-кауза, инаку зошто би била будала,залудена????
Divider Бидејќи, колега Интел, будала што дозволила да и биде испран мозокот, а залудена бидејќи сите болгари се или македонци-залудени/заблудени со испран мозок од татарската машинерија или се татари. Затоа. Со убиството на Прелиќ се намалува погромот кон македонскиот народ до страна на Србите. Прелиќ бил голем крвник.
DJ_SHEMA od kaj bugarka od tetovo ziti se. Ushte eden tipichen bugarski falsifikat.
lav
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
od kaj bugarka od tetovo ziti se. Ushte eden tipichen bugarski falsifikat.
Сосема точно е погоре кажаново. Во Тетоо може да најдеш и тоа еден куп србомани на секој прав агол , а качаци на секој ТАП разбира се агол од градот.
intel
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
od kaj bugarka od tetovo ziti se. Ushte eden tipichen bugarski falsifikat.
Ди Џеј,линкот што го даде Лав е http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=4753 од тој линк јас извадив еден пасос во погорниот пост каде пишува: На поменот, што се одржа вчера, присуствуваа поголем број нејзини поклоници, меѓу кои и гости од НР Бугарија. Меѓу нив, пак, забележливо беше присуството на Красимир Каракачанов, претседател на ВМРО-Бугарско национално движење и на Рајна Дрангова, потпретседателка на истата партија. Од јавните личности во Македонија почит на Бунева и оддадоа Доста Димовска, претседателка на ДРУМ, поранешниот амбасадор во Русија, Димитар Димитров, и неговата сопруга Ратка Димитрова, Ѓорѓи Наумов и Ѓорѓи Боев, поранешни министри и членови на ВМРО-ДПМНЕ Сликите кои ги покажав се скенирани од неговата книга(на Каракачанов),а насловот на книгата е 100 години борба за Македонија ама не на оваа нашава туку на онаа по бугарски терк,а тој па ти види со кого бил на комеморацијата на Бунева и секако кој се потруди да отвори тема за овој исклучително значаен за кого како настан.
intel
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
od kaj bugarka od tetovo ziti se. Ushte eden tipichen bugarski falsifikat.
Сосема точно е погоре кажаново. Во Тетоо може да најдеш и тоа еден куп србомани на секој прав агол , а качаци на секој ТАП разбира се агол од градот.
За време на конфликтот 2001 бранителите на Љубета и Љубчота како и тие самите викаа: -Ете им ги Србите па нека ги бранат сега. Затоа што Вмро-Дпмне одсекогаш го сметал тетовскиот крај за просрпски ориентиран и потајно го остави на цедило. Ако не е така нека ме демантира некој Тетовец веднаш.
Thief Може јас?! Може јас?! :) Еве вака! Како сега се сеќавам на изјавата на драгата министерка за внатрешни работи и потпретседателка на ДПМНЕ дека „отаде Групчин“ не ја интересира! Мара Бунева била од тетовското село Отуње... била Македонка... со испран мозок! Задоена со бугарашката/врховистичка идеја. Тоа не е за замерка, во тоа време крстосувале низ Македонија многу пропаганди. За замерка е на денешните задоени со нејзините идеи!
bojan81
quote:
За замерка е на денешните задоени со нејзините идеи!
Zosto mislis deka se za zalanje? Bugarso nacinalno dvizenje, so sekoja akcija vo Makedonija dobiva se pogolem rejting vo Bugarija. Nasive platenici se izgubile vo vekovite jas bi rekol, otkako nivnata tataromanska ideologija razbraa deka nema nikakva pocva ostanaa obicni ulicni prostitutki koi se prodavaat za evtini stotinki za nivnite kolegi od Bugarija da dobijat barem nesto preku niv. Inaku koja e organizacijata koja gi sponzorira bugarite odnosno "BNB" poglednete go popisot bugarski vo Makedonija vo 2002 http://vmro-rousse.hit.bg/prebroiavane_mk2002.htm Po ova na covek se prasuva dali da se smee ili da gi zali. Inaku za na kratko da se zapoznaete so liderot na ovie gluposti Krasimi Karakacanov dovolno e da citirma nekolku citati od Standard - За съжаление правителството няма никаква балканска политика. И изобщо не знае какво да прави по въпроса с Македония. Този вакуум се усеща много добре в Скопие. И дава основание на македонските власти да смятат, че София ще си мълчи, ако те продължават да репресират български граждани. Или македонските с българско национално самосъзнание. Това е страшното. - Каква е вашата прогноза за бъдещето на Македония? единственото й бъдеще е присъединяване към България под формата на някаква конфедерация. Vo sekoja normalna drzava licnostite koi gi promoviraat okupatorni idei na sosedna drzava so sto steti na odnostie medju tie dve drzavi se primenuvaat odredeni merki. Samo kaj nas se gradat spomenici na balisti, se slavi so prethodnici na okupatori itn .
SLaCk Intel ako gi smetash knigichkite na Karakachanov za nekakvi fakti togas i nie Makedoncite ke ispadne deka sme Bugari bidejki "ete taka pisuvalo vo knigite na Karakacanov".Pogresen izvor ni dostavuvas za da cenime koj i sto bila Mara Buneva.Znam deka tebe ti e zhal za Prelich ama jebi ga UMRE!Mara Buneva mozebi se borela da si odat Srbite a da dojdat Bugarite toa e pod znak prashalnik ama sigurni sme za sto se bori Branko Crvenkovski i drugarite od SDS za Golemo Kosovo i za Makedonci so ispran mozok bez nacionalna svest.
Pana Crkni tatarce!
protivpropaganda
quote:
Originally posted by intel
[quote]Да си одат Србите за да дојдат Бугарите.
AMD, Да си одат вмро -овците за да дојдат сдсм -овците или пак да си одат сдсм -овците за да дојдат вмро -овците. Како сериозен факт се покажало дека едни -овци за некој се подобри од други -овци Од `94 до `98 ечеше српски турбо фолк или српска културна доминација. Од `98 до `02 навлезе бугарското за повторно од `02 до денес повторно да ечи српски шунд, ХММММММ Чудно, во најмала рака. Рака на срце покрај српското има сега и бугарско ама помалку во обем сметам дека е тоа за да се запази демократичноста кај нас, нели? КАКО ДА НЕ!!! Има една изрека која гласи: Секогаш можеш едната половина од сиромавите да ја најмиш за да ја истепа другата половина. Да не случајно затоа имаме толку многу разединувачки дејства на ние vs тие односи кај нас? ДЕФИНИТИВНО!!! Само што се поставува прашањето: Кој го тоа може другови и другарице? Кој го тоа посакува? Народ ли сте, добиток ли сте? ТАКА Е!!! Ех, мој АМД, а сакаме да бидеме просперитетен народ со здраво национално чувство, нели? Се` додека не дозволиме историчарите да определат кој е херој, а кој предавник, но без мешање на туѓи интереси и на тоа цврсто да се држиме, меѓу другото, од нас нема да биде ништо повеќе од ова што сме сега, а може и помалку да бидеме. Знаеш дека грците во светски рамки станаа Македонци? Чудно е, нели? Зошто ли е така? Кој знае, ебаго. Јас сигурно не![;)]
Divider Дозволивме. Шо да прајш. Лаеме, ама карванот мини. Кој че го знајт, можи набргу че заприт. Тогај шо? Па че лајме или че апеме?
intel
quote:
Originally posted by protivpropaganda
[quote]Originally posted by intel
[quote] Од `94 до `98 ечеше српски турбо фолк или српска културна доминација. Од `98 до `02 навлезе бугарското за повторно од `02 до денес повторно да ечи српски шунд, ХММММММ Чудно, во најмала рака. Рака на срце покрај српското има сега и бугарско ама помалку во обем сметам дека е тоа за да се запази демократичноста кај нас, нели? КАКО ДА НЕ!!!
Каде има српска музика?На кабловска.Па пинк и плантеа се српска и бугарска телевизија. Не можам да разберам зошто на пинк на пример се емитуваат многу Македонски песни,а на планет Бугарската се емитува и тоа често српскиот турбо фолк и никој во Србија и Бугарија од тоа не прави драми за некакво доминирање на оваков или онаков странски шунд. Кому не се допаѓа има кликер и може да кликне друг програм. Јас си уживам на пример во MTV,Eurosport,BK-пуштаат партизански филмови како СИТЕЛ наш[:D][8D],РТР и то.
Divider Интел, да не се поистоветуваш со Прле (пред магаре) од отпишаните??
intel
quote:
Originally posted by Divider
Интел, да не се поистоветуваш со Прле (пред магаре) од отпишаните??
Зш бе така мислиш.Нали гледаш дека го рчкам другар ми.Излегува дека ти трчаш.Ама нема везе убаво е за кондиција. Те имам и тебе гледано на сателитска,со некое племе таму се зезаше нешто[8D]
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by Divider
Интел, да не се поистоветуваш со Прле (пред магаре) од отпишаните??
Зш бе така мислиш.Нали гледаш дека го рчкам другар ми.Излегува дека ти трчаш.Ама нема везе убаво е за кондиција. Те имам и тебе гледано на сателитска,со некое племе таму се зезаше нешто[8D]
Темата е за Скопјанка убиена после ликвидација на окупационен полициски фунционер во поранешната (???) Вардарска Бановина а денес Република Македонија. А [url="http://www.vest.com.mk/default.asp?id=91086&idg=5&idb=1380&rubrika=Po%7Bta"]овде[/url] пак пишува како партизаните или пак тие кои како такви се преставувале , како убивале своевремено кај селото каде нашиов кољега има викендица (или можеби по потекло е одтаму(
intel
quote:
Originally posted by lav Темата е за Скопјанка убиена после ликвидација на окупационен полициски фунционер во поранешната (???) Вардарска Бановина а денес Република Македонија. А [url="http://www.vest.com.mk/default.asp?id=91086&idg=5&idb=1380&rubrika=Po%7Bta"]овде[/url] пак пишува како партизаните или пак тие кои како такви се преставувале , како убивале своевремено кај селото каде нашиов кољега има викендица (или можеби по потекло е одтаму(
Твојот проблем е малку повеќе од сложен Лав.Прво не е Скопјанка туку Тетовчанка,а второ не е убиена туку самоубиена и трето Бугарофилка е дефинитивно. За линкот немам намера повторно да ти објаснувам зошто самото појавување на текстот е во време како и минатиот пат-предизборно.Вообичаена пракса на опозицијата наречена газење преку мртви. Во селото немам викендица ниту сум по потелкло од таму.Бев гостин кај пријатели на осветување на црквата минатата година и направив некоја слика-оние што ти ги пратив преку ПП и те излажав дека имам викендица со парно колку да ти го измерам паметот и да видам кога тоа мое “доверување“ ќе го злоупотребиш.Како оној Бојан81 си што го набедуваше дека е бугарски шпиун. П.С.Ако е некој заинтересиран нешто повеќе за прикаската околу стреланите бугарски шпиуни(кои не се 53 туку 15) нека каже ќе напишам поопширно колку млади партизани предале на фашистичкиот бугарски окупатор и колку партизани се стрелани на местото каде се наоѓа сега споменикот 4ти Јули на патот од Велес кон Скопје.
marko_polog Bugarka od Tetovo a? Kolku vi e krivo sto Makedonka vi ubila braco :) Mara Buneva - Heroj i sekogas vo srcata na Cesnite Makedonci.
SLaCk intel tie luge bile vinovni kolku sto bile Stojkov, Ljube i drugite sto deneska gi maltretirate vo montirani procesi.Istorijata se povtoruva.
protivpropaganda Во минатото ако некој убиел припадник на српскиот окупатор одма бил квалификуван како бугараш. Ако убиел припадник на бугарскиот окупатор тогаш бил мрсник, србофил и што ти не. Денес ако сметаш дека Македонија треба и мора да биде национална држава на Македонците тогаш одма си квалификуван како антиевропски настроен, назаден и контрираш на Македонските интереси. Ако си за едните си ваков, а за другите си онаков, но никако не може да се види дека сме еден народ со слични или исти интереси и маки. Ај да не ги редам начините на кои се нарекуваме и придонесуваме за разнебитување на Македонската општествена кохезија. Покрај денешната состојба на самостојна држава и можноста да си изградиме своја иднина без мешање од страна, за разлика од минатото, ние сеуште се препираме за небитни работи. Најлошото е тоа што колку и да се променуваат состојбите на подобро ние сепак ќе бараме нови начини да се препираме. Зошто? Одговорот е лесен. Станува збор за големиот интензитет на агресивност кај Македонскиот поединец. Не верувате дека сме многу, би рекол премногу, агресивни? Има научни докази за тоа. Чудна работа е агресивноста. Правилно насочена може да носи просперитет, неправилно насочена... Ја живееме секој ден. Нашата агресивност е насочена кон своите ближни наместо кон тие кои заслужуваат. Тука ќе престанам бидејки и онака повеќето од вас, како Самоиловите слепци, го следите едноокиот. Не дека сте навистина слепи само страв ви е да ги отворите очите.
lav [quote]Originally posted by intel
[quote]Originally posted by lav Темата е за Скопјанка убиена после ликвидација на окупационен полициски фунционер во поранешната (???) Вардарска Бановина а денес Република Македонија. А [url="http://www.vest.com.mk/default.asp?id=91086&idg=5&idb=1380&rubrika=Po%7Bta"]овде[/url] пак пишува како партизаните или пак тие кои како такви се преставувале , како убивале своевремено кај селото каде нашиов кољега има викендица (или можеби по потекло е одтаму) Твојот проблем е малку повеќе од сложен Лав.Ама нема толку сложен кој ти не можеш да го направи уште посложенПрво не е Скопјанка туку ТетовчанкаВо Скопје СИТЕ се скпојани (з.м.),а второ не е убиена туку самоубиена по се изгледа од заседа?и трето Бугарофилка е дефинитивноова по мирис го имаш осетено , нели. За линкот немам намера повторно да ти објаснувам зошто самото појавување на текстот е во време како и минатиот пат-предизборно.Вообичаена пракса на опозицијата наречена газење преку мртви.??? Во селото немам викендица ниту сум по потелкло од таму.Бев гостин кај пријатели на осветување на црквата минатата година и направив некоја слика-оние што ти ги пратив преку ПП и те излажав дека имам викендица со парно Значи ЛАЖЕШ а јас пак мислев дека само не ја кажуваш вистината колку да ти го измерам Иии го ИЗМЕРИ ЛИ , а ???паметот и да видам кога тоа мое “доверување“ ќе го злоупотребишнемој бееее.Како оној Бојан81 си што го набедуваше дека е бугарски шпиун????. П.С.Ако е некој заинтересиран нешто повеќе за прикаската околу стреланите бугарски шпиуни(кои не се 53 туку 15) нека каже ќе напишам поопширно колку млади партизани предале на фашистичкиот бугарски окупатор и колку партизани се стрелани на местото каде се наоѓа сега споменикот 4ти Јули на патот од Велес кон Скопје.
intel Originally posted by lav
quote:
немој бееее.
Ова ти се вика Лав со говорна мана.
quote:
Како оној Бојан81 си што го набедуваше дека е бугарски шпиун????. Бојанчо бре Забележуваш ли дека повремено кога ???ќе те фатат БУМБАРИТЕ??? дека БУНЦАШ и тресеш недоветни работи од типот: Kosmet e amerika za nas = Кој работи на присоединување на Македонија кон Грција, Бугарија и Србија ???! пс Сепак мислам дека си Бугарски шпион подметнат овде , РАЗБИРА СЕ U tunelu usred mraka (drn drn drn) PETOKRAKA!?
Не се чуди,сети се.
lav
quote:
Originally posted by intel
Originally posted by lav
quote:
немој бееее.
Ова ти се вика Лав со говорна мана. Како оној Бојан81 си што го набедуваше дека е бугарски шпиун????. Бојанчо бре Забележуваш ли дека повремено кога ???ќе те фатат БУМБАРИТЕ??? дека БУНЦАШ и тресеш недоветни работи од типот: Kosmet e amerika za nas = Кој работи на присоединување на Македонија кон Грција, Бугарија и Србија ???! пс Сепак мислам дека си Бугарски шпион подметнат овде , РАЗБИРА СЕ U tunelu usred mraka (drn drn drn) PETOKRAKA!? Не се чуди,сети се.
Прав Снупи си за пронаоѓање на вакви „тајни„ , разбира се сокриени од другите учесници на форумов. пс Јас и му предложив да ти го „клајт„ тоа за title твојот другар Стрелчо , ама не ме послуша-де , шо да му праа , шо велиш бре?. (editirano od Administratorot)
Pana Pokazi gi ziti se,te molam.Da vidam sto "surati" se.
protivpropaganda Ех бе слепци, бе!!![:(!][V][:(!]
intel
quote:
Originally posted by Pana
Pokazi gi ziti se,te molam.Da vidam sto "surati" se.
Оди на сеир: http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=8419
трендафил
quote:
Originally posted by intel
Се се знае,ај ти:Се борела она ама за што?? [img]http://www.geocities.com/micubusi02/mara1.JPG[/img] Ова горе е Мара,а тој под неа е царот на животните-Дорчо де:или можеби дедо му,веќе во наредните постови сам ќе се јави[8D] [img]http://www.geocities.com/micubusi02/mara2.JPG[/img]
Нешто слично од бугарски извори може да се најде за многу други македонци. Дури и за Гоце Делчев. Затоа што со присвојување на нашите револуционери вршеле притисок за бугаризација. За мене ова не е доказ. Ако читам по бугарски книги ќе излезе дека и јас сум бугарин. Ако лажат за мене, зошто да им верувам дека се во право за Бунева. Што ако ги споредиме Мара Бунева и македонските војници во Ирак, на пример? Или коаљиционите парнери во актуелната власт заедно со спомениците на борци кои се бореле за УЧК и на Косово но и од Косово ја нападнаа Македонија. Да бидам искрен, немам верба во македонските режимски историчари бидејќи тие ја признаваат само борбата на македонската левица (неспорно е дека таа ја финализираше борбата за самостојна Македонија во НОБ, но и дека ја продаде самостојноста за федерализација, дека оваа генерација леви во 1990 година не знаеше дали сака самостојна држава, федерација или конфедерација, односно дека се залагаше за конфедерација кога Словенија и Хрватска повеќе не беа дел од СФРЈ - платформа Глигоров-Изетбеговиќ). Како да верувам дека истакнатиот режимски историчар, академикот Иван Катарџиев е неутрален ако навистина биде прв на листата на „државотворците“? Како да им верувам на тие што беа против откопувањето на јамата во Требош, во која беа најдени делови од телата на четворица веројатно масакрирани киднапирани македонци. Или на тие што се прават наудрени, па не сакаат да разберат дека сите воени злосторства што не се процесираат пред Хашкиот Трибунал ќе треба да се одржат во македонските судови (спрема ли Прчевски обвинение за командна одговорност против Али Ахмети и Г`зим Острени). Или ќе одговара само Лека, кој ја пренел командата на овие двојца за киднапирање на македонци до своите „војници“. , затоа што за разлика од Али и Г`зим не е „наш“, т.е. ЗА Рамковна Македонија заедно. За македонската левица е карактеристично дека не признава ниту еден десен политичар, за разлика од десницата која нема ништо против комунистите Ченто, Шарло, Брашнаров и други, и сака да се обелоденат нивните крвници. (Нема ли командна одговорност добриот Тито, на пример?). Левицата ги призна и репресираните од претходниот режим, но одбива да ги обвини нивните крвници. Дали затоа што тие им се корен? Во секој случај сум за објективно гледање на историјата.
intel
quote:
Originally posted by трендафил Нешто слично од бугарски извори може да се најде за многу други македонци. Дури и за Гоце Делчев. Во секој случај сум за објективно гледање на историјата.
Така е Трендафил но треба да се гледа објективно на сегашноста.Кој на пример каква историја си сака.Ако лажат Бугарите тогаш што бараат на комеморација “наши“ политичари.Мешовитот состав е: Красимир Каракачанов, Рајна Дрангова, Доста Димовска, Димитар Димитров, Ратка Димитрова, Ѓорѓи Наумов, Ѓорѓи Боев... Значи кој овде во Македонија ја подржува таа пропаганда е муабетот, кој ги подржува тие политичари и ни ги пропагира како светла иднина.
bojan81 eve nesto sto najdov za "finite" i "nevini" ludje. BNT, 22 декември 2003 г. Българското общество трябва да знае, че българските войници са погребвани в църквите на македонските села, защото същите войници са се били за своя земя и на своя земя", каза за "По света и у нас" Панде Ефтимов от Скопие, смятан за живата история на българската бойна слава в Повардарието. >>> Pande Evtimov e onoj sto ja organizira panahaidata na Mara Buneva. Ubienite velesani se edni od denesnite bugbari vo Makedonija.
lav Еве ги старите другари Интелето + кољегата негов во природна величина. Лево е Интељот , колку да нема некоја забуна , разбира се.
трендафил
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил Нешто слично од бугарски извори може да се најде за многу други македонци. Дури и за Гоце Делчев. Во секој случај сум за објективно гледање на историјата.
Така е Трендафил но треба да се гледа објективно на сегашноста.Кој на пример каква историја си сака.Ако лажат Бугарите тогаш што бараат на комеморација “наши“ политичари.Мешовитот состав е: Красимир Каракачанов, Рајна Дрангова, Доста Димовска, Димитар Димитров, Ратка Димитрова, Ѓорѓи Наумов, Ѓорѓи Боев... Значи кој овде во Македонија ја подржува таа пропаганда е муабетот, кој ги подржува тие политичари и ни ги пропагира како светла иднина.
Добро е кога змијата ќе си ги покаже нозете. Но сите овие се приватни личности. На отварањето на споменикот на балистите во Горно Блаце, кој и овде на форумов на никој веќе не му пречи и нема тема за него, присуствуваа потпредседателот на собранието Хисни Шаќири, заменикот министер за економија Ракип Дочи, пратениците Фазли Велиу (потпредседател на владеечката ДУИ) и Рафиз Алити, директори и раководители во многу јавни претпријатија, односно луѓе кои таму отидоа со службени возила со возач и кои зимаат плата од мои пари. Дека споменикот треба да се урне пишуваше уште пред три месеца „Дневник“ пренесувајќи изјава од директорот на Државниот градежен инспекторат дека уште тогаш е изготвено решение за уривање ([url="http://217.16.70.236/?pBroj=2612&stID=43779"]види овде[/url]). Но очигледно тоа е само уште една лага (споменикот не е срушен) на оваа власт, која смета (за жал во овој случај и не само во него со право) дека народот е блесав и дека бргу тоа ќе го заборави. Да напоменам и дека Хисни Шаќири не беше сменет присилно поради присуството на церемонијата за величање на балистите, туку си замина самиот од лични причини, за разлика од Лиле Поповска која беше избркана затоа што не седеше дома и не гледаше телевизија на денот на референдумот. И бидејќи не сакам да имам двојни аршини, додека не направам нешто против споменикот во Блаце (но и на други балисти и борци на УЧК ширум северозападна Македонија), нема да реагирам ниту на спомен плочата на Мара Бунева, за која, да бидам искрен и не мислам дека направила нешто лошо. Спорно е само дали треба да ми пречи ако некој го убие Али Ахмети на пример, по налог на некој бугарин (или бугарофил, како сакате) или не. Мене не би ми пречело. Затоа не ми пречи ниту убиството на Прелиќ. Повеќе ги сакам „бугарофилите“ што се бореа против Ахмети, отколку „најмакедонците“ кои во тоа време беа во Беломорска Македонија (на Халкидики), а сега се во коалиција со него. И не ме лути што мнозинството (ако претседателските избори беа чесни) не се согласуваат со мене. На својот народ морам да му простам.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Добро е кога змијата ќе си ги покаже нозете. Но сите овие се приватни личности.
Точно е... Сите тие се приватни личности, но good to know дека тоа се личности што претендираат да ја имаат власта во Македонија... Еднаш дури и беа на власт!? И би требало да се согласиш дека има разлика во тоа дали недозволени активности прават македонските политичари, или нивните коалициони партнери! Според мене неспоредливо поголем грев направиле тие што присуствувале на комеморацијата на Мара Бунева, отколку што има кај македонските политичари од власта САМО ЗАРАДИ ТОА што нивните коалициони партнери присуствувале на откривање на споменици!
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Добро е кога змијата ќе си ги покаже нозете. Но сите овие се приватни личности.
Точно е... Сите тие се приватни личности, но good to know дека тоа се личности што претендираат да ја имаат власта во Македонија... Еднаш дури и беа на власт!? И би требало да се согласиш дека има разлика во тоа дали недозволени активности прават македонските политичари, или нивните коалициони партнери! Според мене неспоредливо поголем грев направиле тие што присуствувале на комеморацијата на Мара Бунева, отколку што има кај македонските политичари од власта САМО ЗАРАДИ ТОА што нивните коалициони партнери присуствувале на откривање на споменици!
Поентата ми беше дека на комеморацијата на Мара Бунева не се трошеа државни пари, за разлика од комеморацијата во Горно Блаце. Ниту таму не беа директно понижени борците за слободна Македонија затоа што Мара Бунева убила окупатор, за разлика од балистите кои ги убивале македонските партизани. За мене ова се огромни разлики. Кога реков дека е добро кога змијата ќе си ги покаже нозете, мислев дека за тие што сметаме дека не се добри, нема да гласаме. Без разлика дали се лоши самите или се во коалиција со лоши. Што всушност бара некој добар заедно со лошите. Јас лично не сметам дека сите албанци се лоши. Вината за тоа што така ни изгледа е во нас самите. Државата ниту ги санкционира лошите албанци, ниту ги заштитува добрите. Исто така гласот на сите е ист, дури лошите имаат и повеќе гласови, уфрлаат повеќе ливчиња за разлика од добрите што имаат само еден глас и практично тие ги бираат нашите „добри“ ПРЕТСЕДАТЕЛИ на пример, вклучувајќи ги и покојниот и актуелниот. А министрите од „лошите“ се избрани со гласови на „добрите“ пратеници, исто и обратно министрите од „добрите“ со гласови од „лошите“. Ниту Македонија не ја гледам како сојуз на племиња (заедници), уште помалку владата како збир од партии, туку како целина. Како што Киро Глигоров порано рече дека ПДП ја смета за природен член на коалицијата Сојуз за Македонија, така очекувам и Бранко Црвенковски да рече дека ДУИ е природен член на коалицијата ЗА МАКЕДОНИЈА ЗАЕДНО. Всушност ДУИ пролеваше крв (и своја и наша) за оваа коалиција да дојде на власт. Да бидам искрен за тие што присуствувале на комеморацијата на Бунева и не знам веќе во која партија се по распадот на ВМРО-ДПМНЕ, ниту сега размислувам многу за тоа. Ако ги видам на некоја советничка листа, нема да гласам за неа, бидејќи не се кандидати за градоначалник барем во Скопје, односно Трифун Костовски не бил таму. Само за Доста Димовска знам дека на Љубчо Георгиевски му поднесе оставка како министер, а Никола Груевски ја избрка од партијата. И дека е претседател на некоја мала партија за која не размислувам.
ATILA BULGARIA TREBVA DA PREVZEME MAKEDONIA SAS SILA ILI DOBROVOLNO PREDI ALBANCITE TOVA E :)))))))))
Bicho
quote:
Originally posted by ATILA
BULGARIA TREBVA DA PREVZEME MAKEDONIA SAS SILA ILI DOBROVOLNO PREDI ALBANCITE TOVA E :)))))))))
Chuvash tuka kidna be? Chitaj dolu gad! The origin and the homeland of the Bulgarian tribes have been an object of both past and present study and research. They have generated and are still generating many hypotheses and violent disputes. This is most likely to continue for a long time to come. The scarcity of clear and reliable sources could hardly be expected to be made up for. There is still one fool-proof fact which is that the Bulgarians' land of origin was in the highland regions of AItai in Siberia. Their language is related to the so-called Turko-Altai group. In other words, the Bulgarians belong to the same ethnolingual group as the Huns, the Avars, the Pechenegs and the Cumans, i.e., the peoples, parts of which are to flow into the Bulgarian nation between the 7th and 14th centuries. Na sila kje ja zemete Makedonija koga kje vi porasnat kurinjata za nekoi 2 cm. Pred toa teshko!
concrete
quote:
Originally posted by ATILA
BULGARIA TREBVA DA PREVZEME MAKEDONIA SAS SILA ILI DOBROVOLNO PREDI ALBANCITE TOVA E :)))))))))
EJ VIDI GO KOMEDIJANTOV,PA USTE I ATILA ,ME RADUVA STO I TAMU IMA BAJAGI BUDALETINKI , MISLEV DEKA NESTO NE E VO RED SO MAKEDONCITE ,POSLEDNIVE GODINI!!!!ILI NEKOE MASKIRANO LIVCE OD NASATA GORA KE E???
Bicho Ne be Concrete ovoj e od osvestenite chuvashi! Bugarite se chuvashi (inaku tursko pleme) po poteklo koi koga doshle na Balkanov se zameshale so Makedoncite i sega ovie melezi bez koren se primorani na sekoj nachina da baraat identitet za sebe si. Oti jasno im e deka se melezi Makedonski, ama im e sram da priznaat!
Strelec
quote:
Originally posted by Bicho
Oti jasno im e deka se melezi Makedonski, ama im e sram da priznaat!
Zoshto da se sramat!? Treba da se gordeat so toa shto se 'makedonski'!:)
Bicho
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Bicho
Oti jasno im e deka se melezi Makedonski, ama im e sram da priznaat!
Zoshto da se sramat!? Treba da se gordeat so toa shto se 'makedonski'!:)
Za zhal izgleda deka sramenjeto od svojot identitet go nasledile po Makedonska linija. Se nadevam deka sum jasen, da ne razvrzam sega vprochem ne e ni temata po toa prashanje!
concrete Zosto be Bicho da se sramat ???? Mene toa ne mi e jasno, nikogas ne samo da ne sum se sramel , ne sum ni vo son pomislil na takvo nesto , bas naprotiv ,postojano go naglasuvam i mnogu mi e drago sto mojot sin i kerka se duri i poagresivni vo toa...
Bicho
quote:
Originally posted by concrete
Zosto be Bicho da se sramat ???? Mene toa ne mi e jasno, nikogas ne samo da ne sum se sramel , ne sum ni vo son pomislil na takvo nesto , bas naprotiv ,postojano go naglasuvam i mnogu mi e drago sto mojot sin i kerka se duri i poagresivni vo toa...
De be Concrete morash da me povlechesh za jazik. A bugarashite? A srbomanite? A grkomanite? A poturchenite? Za mene i sega sum mnogu seriozen, nema pogolem dokaz deka Aleksandar Veliki e Makedonec, tokmu poradi faktot shto bil pogolem grk od grcite pa zel da go shiri helenizmot po svetot. Pred toa grcite bile samodovolno samozaljubeno zatvoreno opshtestvo i za niv site ostanati bile varvari. Se dodeka eden varvarin po rod zabluden ne reshil da se pravi pogolem grk od niv i da go izmisli "Helenizmot"! Helenizmot kako poim do togash voopshto ne ni postoel! Nema malku drugi primeri na zabludeni Makedonci koi zadoeni so tugja propaganda go zamrazuvaat sopstveniot rod i pravat pogolema shteta na svojot narod, duri i od inorodnite! Aj dosta e se nerviram koga zboram na ovaa tema! Inaku decata dobro si gi vospital! Sekoja chest. Za srekja se povekje Makedoncite kje bidat vospituvani da si go sakaat i da si go velichaat sopstveniot rod.
lav
quote:
Originally posted by Bicho
quote:
Originally posted by concrete
Zosto be Bicho da se sramat ???? Mene toa ne mi e jasno, nikogas ne samo da ne sum se sramel , ne sum ni vo son pomislil na takvo nesto , bas naprotiv ,postojano go naglasuvam i mnogu mi e drago sto mojot sin i kerka se duri i poagresivni vo toa...
De be Concrete morash da me povlechesh za jazik. A bugarashite? A srbomanite? A grkomanite? A poturchenite? Za mene i sega sum mnogu seriozen, nema pogolem dokaz deka Aleksandar Veliki e Makedonec, tokmu poradi faktot shto bil pogolem grk od grcite pa zel da go shiri helenizmot po svetot. Pred toa grcite bile samodovolno samozaljubeno zatvoreno opshtestvo i za niv site ostanati bile varvari. Se dodeka eden varvarin po rod zabluden ne reshil da se pravi pogolem grk od niv i da go izmisli "Helenizmot"! Helenizmot kako poim do togash voopshto ne ni postoel! Nema malku drugi primeri na zabludeni Makedonci koi zadoeni so tugja propaganda go zamrazuvaat sopstveniot rod i pravat pogolema shteta na svojot narod, duri i od inorodnite! Aj dosta e se nerviram koga zboram na ovaa tema! Inaku decata dobro si gi vospital! Sekoja chest. Za srekja se povekje Makedoncite kje bidat vospituvani da si go sakaat i da si go velichaat sopstveniot rod.
Доказ дека подцртаното е сосема НЕТОЧНО има дадено и античкиот Атински државник и оратор ДЕМОСТЕН во збирката на своите познати ФИЛИПИКИ , односно говори ПРОТИВ Македонскиот Крал ФИЛИП II - таткото на Александар Македонски. Тамо тој вели (карикирам) : ТОЈ (се мисли на Филипа Македонски) е само еден БЕДЕН МАКЕДОНЕЦ и НИКОЈПАТ НЕМА ДА СТАНЕ ДОБАР грк !!!, Овој доказ стар 23 века НИКОЈ не МОЖЕ да го негира и за грците преставува АРТЕФАКТ од кој фаќаат „уплав„ и го кријат како што змијата ги „крие„ нозете. Читај[url="http://www.forum.com.mk/Arhiva/forum125/faktor/faktor.htm"] овде[/url] , [url="http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce444/Tekst44.htm"]овде[/url] и [url="http://www.forum.com.mk/Arhiva/Forum126/faksimil/faksimil.htm"]овде[/url] пс Се надевам дека дел од ова ќе ти помогне за да се осознаеш себеси , секако читајќи ги написиве кои се детални и не само овде опишани.
Bicho
quote:
Originally posted by lav
Доказ дека подцртаното е сосема НЕТОЧНО има дадено и античкиот Атински државник и оратор ДЕМОСТЕН во збирката на своите познати ФИЛИПИКИ , односно говори ПРОТИВ Македонскиот Крал ФИЛИП II - таткото на Александар Македонски. Тамо тој вели (карикирам) : ТОЈ (се мисли на Филипа Македонски) е само еден БЕДЕН МАКЕДОНЕЦ и НИКОЈПАТ НЕМА ДА СТАНЕ ДОБАР грк !!!,Овој доказ стар 23 века НИКОЈ не МОЖЕ да го негира и за грците преставува АРТЕФАКТ од кој фаќаат „уплав„ и го кријат како што змијата ги „крие„ нозете. Се надевам дека дел од ова ќе ти помогне за да се осознаеш себеси , секако читајќи ги написиве кои се детални и не само овде опишани.
Lafe ne se praj tele so sila! Jas zboram za Aleksandar, ne za Filip! A imeno isto zborime! Prashaj gi vprochem turcite sho mislat za torbeshite!!! Ovoj odgovor kje go dobiesh: "Abe se prodale za kilo urda"! No sepak pogovorkata e poturcheno, polosho od turchin! Znachi pogolemi turci i od samite turci. Isto vazhi i za pogrchen i za posrben itn...
lav
quote:
Originally posted by Bicho
quote:
Originally posted by lav
Доказ дека подцртаното е сосема НЕТОЧНО има дадено и античкиот Атински државник и оратор ДЕМОСТЕН во збирката на своите познати ФИЛИПИКИ , односно говори ПРОТИВ Македонскиот Крал ФИЛИП II - таткото на Александар Македонски. Тамо тој вели (карикирам) : ТОЈ (се мисли на Филипа Македонски) е само еден БЕДЕН МАКЕДОНЕЦ и НИКОЈПАТ НЕМА ДА СТАНЕ ДОБАР грк !!!,Овој доказ стар 23 века НИКОЈ не МОЖЕ да го негира и за грците преставува АРТЕФАКТ од кој фаќаат „уплав„ и го кријат како што змијата ги „крие„ нозете. Се надевам дека дел од ова ќе ти помогне за да се осознаеш себеси , секако читајќи ги написиве кои се детални и не само овде опишани.
Lafe ne se praj tele so sila! Jas zboram za Aleksandar, ne za Filip! A imeno isto zborime! Prashaj gi vprochem turcite sho mislat za torbeshite!!! Ovoj odgovor kje go dobiesh: "Abe se prodale za kilo urda"! No sepak pogovorkata e poturcheno, polosho od turchin! Znachi pogolemi turci i od samite turci. Isto vazhi i za pogrchen i za posrben itn...
И поред епитетот со кој ме „почести„ , сепак ќе ти го кажам и ова : Дека , ако таткото е Македонец тогаш синот во 99% мора да биде Македонец. Овој 1% го „оставам„ само за оние кои се „праени„ од 2 или повеќе татковци. Читај [url="http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=20437"]овде[/url]
Bicho
quote:
Originally posted by lav
И поред епитетот со кој ме „почести„ , сепак ќе ти го кажам и ова : Дека , ако таткото е Македонец тогаш синот во 99% мора да биде Македонец. Овој 1% го „оставам„ само за оние кои се „праени„ од 2 или повеќе татковци. Читај [url="http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=20437"]овде[/url]
So dva epiteta te pochestiv (prviot beshe LAF)i ne se vregjaj odma mnogu si bil svilen majkata. A inaku pak mi ja utna poentata, a taa e deka vprochem isto zborime! Nejse...
lav
quote:
Originally posted by Bicho
quote:
Originally posted by lav
И поред епитетот со кој ме „почести„ , сепак ќе ти го кажам и ова : Дека , ако таткото е Македонец тогаш синот во 99% мора да биде Македонец. Овој 1% го „оставам„ само за оние кои се „праени„ од 2 или повеќе татковци. Читај [url="http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=20437"]овде[/url]
So dva epiteta te pochestiv (prviot beshe LAF)i ne se vregjaj odma mnogu si bil svilen majkata. A inaku pak mi ja utna poentata, a taa e deka vprochem isto zborime! Nejse...
Ниту се навредив ниту пак се налутив. Само имав некаков впечаток дека сеуште си во дилема дали денешните Македонците се Македонци одсекојпат , а грците си се грци но никако и гци-Македонци............и ништо повее. Поимот грк-Македонец само ме подсетува на еден имагинарен поим наречен и ДРВЕНО ЖЕЛЕЗО. Мислам оти бев јасен Ај сега поздрав до сите истомисленици дека тоа е така , а за неистомислениците разбира се ДА ИМ СКИСНЕ ГРАОТ ..нели?