Вреди ли битката да се влезе во НАТО?
Вреди ли битката да се влезе во НАТО?
Strelec ЦИА: Во следните 15 години НАТО ќе престане да постои

Во следните 15 години НАТО ќе престане да постои и односите меѓу САД и Европската унија значително ќе се влошат, се прогнозира во еден извештај на ЦИА посветен на военополитичкото опстојување во светот до 2020 година.

Во следните децении не НАТО, туку Европската унија ќе биде водечка структура во Европа и Европејците ќе ја користат ЕУ како основна организација за постигнување на своите цели, се вели во документот. Во тој контекст аналитичарите на ЦИА не гледаат иднина за НАТО.

Тие исто така истакнуваат дека повторно останува отворено прашањето дали ЕУ ќе успее да создаде своја сопствена воена структура или заедничка одбранбена политика.

Во извештајот, составен од Националниот разузнавачки совет на ЦИА, се посочува дека стратешкиот баланс во светот и во иднина ќе се преместува со забрзано темпо кон Азија.

Таму повеќекратно ќе се зголеми влијанието на новите светски економски центри како Кина и Индија, забележуваат авторите на извештајот. Тие прогнозираат дека во 2020 година населението на тие држави ќе брои 1,4 милијарди односно 1,3 милијарди луѓе.

OooOo Za NATO nemam izgradeno stav seushte, ama ...
quote:
Originally posted by Strelec
Во извештајот, составен од Националниот разузнавачки совет на ЦИА, се посочува дека стратешкиот баланс во светот и во иднина ќе се преместува со забрзано темпо кон Азија. Таму повеќекратно ќе се зголеми влијанието на новите светски економски центри како Кина и Индија, забележуваат авторите на извештајот. Тие прогнозираат дека во 2020 година населението на тие држави ќе брои 1,4 милијарди односно 1,3 милијарди луѓе.
... ova vekje se osekja odamna na site polinja. Pochnuvajkji od evtinata rabotna sila na tekstilna industrija i keramikata pa do tehnologijata. OooOo P.S. Mozhda Tupurko treba da go priznae Tajvan ushte ednash za sekoj sluchaj [;)]
concrete
quote:
Originally posted by OooOo
Za NATO nemam izgradeno stav seushte, ama ...
quote:
Originally posted by Strelec
Во извештајот, составен од Националниот разузнавачки совет на ЦИА, се посочува дека стратешкиот баланс во светот и во иднина ќе се преместува со забрзано темпо кон Азија. Таму повеќекратно ќе се зголеми влијанието на новите светски економски центри како Кина и Индија, забележуваат авторите на извештајот. Тие прогнозираат дека во 2020 година населението на тие држави ќе брои 1,4 милијарди односно 1,3 милијарди луѓе.
... ova vekje se osekja odamna na site polinja. Pochnuvajkji od evtinata rabotna sila na tekstilna industrija i keramikata pa do tehnologijata. OooOo P.S. Mozhda Tupurko treba da go priznae Tajvan ushte ednash za sekoj sluchaj[;)]
Batali CIA i NATO , nesto malku podrugo za dobro raspolozenie : [img]http://www.aeroflight.co.uk/waf/fyrm/pics/Line%20of%20Macedonian%20Air%20Force%20Su-25s.jpg[/img] Eden prijatel od Skopje mi pisuva deka vcera dobil informacija deka ova ostanuva vo Makedonija barem do krajot na resavanjeto na Kosovskiot problem. Mnogu, mnogu interesno,ako e tocno!!!!Znaejki sto mozat i za sto se nameneti, pa koe e nivoto na pilotite ,prijatno sum iznenaden!!!!!!
mako Kade e snema mojata poraka vo vrska so ova?? pa nemase nisto navredlivo vnatre, osven mozhebi malcem za Kinezite, no smetam ne bese do toj stepen pa da morase da se odstranit!
mako Site se naoruzhuvaat za da vlezat vo Nato, a nie se razoruzhuvame. Sto im falit na Suhoite?? :-(
concrete Nisto ne im fali, bas napritiv ,a ako ostanuvaat , znaci deka nekoj pocnal da se opametuva!!!!
Strelec
quote:
Originally posted by mako
Kade e snema mojata poraka vo vrska so ova?? pa nemase nisto navredlivo vnatre, osven mozhebi malcem za Kinezite...
mako, tvojata poraka nikoj ne ja izbrisal... Taa bese na drug topik (a ne na ovoj), a bidejki bese pogresno izbrana lokacijata za toj topik, istiot e samo premesten... Znachi, tvojata poraka sega mozes da ja vidis ovde: http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=8205
mako Daj Bozhe da se opametile!!! Ama ne mi se veruvat, nasprotiv se cvrsto resheni da ja imame 'najfuturisticnata vojska' vo svetot, t. e vojska bez oruzhje! I poslem velat deka ne sme bile inovativni! Ha!
mako Ok Strelec, znacit se e vo red!
dejan a tie se nasi za da gi cuvame concrete?
Divider Од двете зла, НАТО е помалото. Барем тогаш дефинитивно нема менување на постоечките граници, плус потпаѓаме под член 5, ако земја членка е нападната, НАТО земјите се обврзани да дадат воено-политичка помош и поддршка. Лошо е што ќе гинат македонци во туѓи војни. А додека да се распадне има време, за 15 години ни нам нема да ни е потребен НАТО.
krakra НАТО е големо зло. ЕУ - утше по-големо. Татарите го знаjaт од опит. На Македониja и требе Jугославиja, а не НАТО и ЕУ.
Divider Одземи си го животот за да придонесеш кон напредокот на човештвото!
трендафил Велат дека не е проблем ако ЦИА нешто предвиди, туку што со сите сили се труди предвидувањето да и се исполни. А силата не и е баш мала, посебно во Македонија, каде под контрола ги има скоро сите политичари. Во моментов изгледа дека само Љубе Бошковски не е на нивниот платен список.
Great_Macedonian So dve tri avioni ke ja branime makedonija?? haha, kako?? dodeka poletet od zemja vejke ke se navlezeni vo vozdusniot prostor na druga zemja.
concrete Pa taka be i treba!!!! Site naokolu nemaat ni eden takov!!!! Kako??? Koga ke naletas dovolno ,ke znaes kako, samo ke ti se kaze.
concrete
quote:
Originally posted by трендафил
Велат дека не е проблем ако ЦИА нешто предвиди, туку што со сите сили се труди предвидувањето да и се исполни. А силата не и е баш мала, посебно во Македонија, каде под контрола ги има скоро сите политичари. Во моментов изгледа дека само Љубе Бошковски не е на нивниот платен список.
Proveri go tripati proverenoto, pa i togas ostavi rezerva i alternativa.
SLaCk Avionite veke ednas ni posluzija ke ni posluzat pak ama ete NATO saka so drveni puski da ne primi.
Justinijan Влезот во НАТО е многу важен, зашто, без НАТО:
  • немаше да биде ослободено Косово,
  • не ќе си имавме УЧК,
  • немаше да си имаме РАМКОВЕН договор.
Каква ќе ни беше иднината ако НАТО не се погрижеше да ни ја испланира и создаде?
concrete Pa trendafile , ako e za veruvanje na CIA, EU a i NATO ke bidat likvidirani pretprijatija koga ke stigneme na nivnite porti. Ova za upornoto butkanje na nekoi idei epten drzi. Site "bezbednosni kadri" vo Makedonija koi bile vo dopir so "sistemite " na CIA kako papagali vo cetiri oci povtoruvaat edna simptomaticna sentenca "a sto ako proektot EU ne e ona sto nie mislime", zanimliv primer na implatiranje na idea....
concrete Strelec,daj trgni ja toa slikata , ako mozes, sto bez veza ja pastirav!!!! Go rasturi formatot.
Whitebaby concrete, zoshto da gi trgne slikite (makar sho kaj mene veke ne se gledaat posekako)? Bash se lichni, bashka mene me potsetuvaat na edno vreme koga go oraa Zheden, Shar Planina... a jas toa vreme NE SAKAM da go zaboravam. Za NATO... NATO "duhovno" prestana da postoi ushte koga se rasturi Varshavskiot Pakt.
concrete
quote:
Originally posted by Whitebaby
concrete, zoshto da gi trgne slikite (makar sho kaj mene veke ne se gledaat posekako)? Bash se lichni, bashka mene me potsetuvaat na edno vreme koga go oraa Zheden, Shar Planina... a jas toa vreme NE SAKAM da go zaboravam. Za NATO... NATO "duhovno" prestana da postoi ushte koga se rasturi Varshavskiot Pakt.
Nesto go utnav formatot,samo zaradi toa. Inaku Suhoite samo digaa moral vo niski preleti, mislam deka nemaat ispaleno nisto osven flares da se odbranat od eventualni Streli ili Stringer raketi. Mislam deka zatoa MZ insistira da se isfrlat od igra, epten se delotvorni koga se koristat kako treba.Za dve dolzini se podobri od A10, a kako tie deluvaat verojatno znaes. Mi17 i 24 ispukaa nesto,ama malku i so nekoe cudno anemicno explozivno dejstvo. Zosto neznam!!!
Divider нека седат, и на форумов и на аредором. Којзнае, можеби ќе затребаат пак, ама овојпат да не гаѓаме со петарди туку со вистинско оружје.
Whitebaby
quote:
Originally posted by concrete Inaku Suhoite samo digaa moral vo niski preleti, mislam deka nemaat ispaleno nisto osven flares da se odbranat od eventualni Streli ili Stringer raketi. Mislam deka zatoa MZ insistira da se isfrlat od igra, epten se delotvorni koga se koristat kako treba.Za dve dolzini se podobri od A10, a kako tie deluvaat verojatno znaes. Mi17 i 24 ispukaa nesto,ama malku i so nekoe cudno anemicno explozivno dejstvo. Zosto neznam!!!
Pa i ne sum bash sigurna za MI17 i MI24. Jas dobro se sekjavam koga posle edno dva-tri naleta na helihopterite goreshe pola planina nad Tetovo, konkretno kaj prevojot Gjermo, i toa bukvalno goreshe. Ne ke da beshe nekoe anemichno explozivno dejstvo. A i za suhoite ne sum sigurna deka nemaat ispaleno nesho... posho ednash koga posle helihopterite dojdoa suhoite, imashe takvi detonacii sho bukvalno Tetovo se treseshe. Ne tvrdam 100% deka ispukale nesho, ama detonaciite bea so ogroma jachina. Ne mi se veruva deka toa bea samo flares da se odbranat od eventualni Streli ili Stringer raketi. p.s. Se izvinuvam za "off topic". [8)]
concrete Eh,Whitebaby, da ne bilo samo iluminacija, denes Tetovo nemase da se trese od razni amnestirani desperadosi!!!!! Daj Boze da ne cues vistinska detonacija nekogas!!!