Последните регрути во АРМ во март в година
Последните регрути во АРМ во март в година
OooOo Mislam deka SLaCk i Thief moraat da go fatat posledniot voz poshto sakaa da iskazhat patriotizam na poseben nachin. Ajde momci, pokazhete se! Imate fora do mart mesec idnata godina i chekam chestitka

СОВЕТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ

Последните регрути во АРМ во март в година?


Ако се обезбедат пари, АРМ ќе стане целосно професионална војска во средината на следната година, најави претседателот Бранко Црвенковски, врховен командант на вооружените сили, по вчерашната седница на Советот за безбедност. Тоа значи дека регрутите од мартовската класа в година ќе бидат последни што ќе служат воен рок во АРМ.

- Според сегашните планови, се предвидува целосна професионализација на АРМ до крајот на 2007 година. Но, има можности, ако се најдат дополнителни финансиски средства, таа цел да се исполни до средината на 2006 година. Најоптимистички, ако се најдат пари, можеби последниот регрутен контингент ќе биде оној во март в година - изјави претседателот Црвенковски по седницата на Советот за безбедност.

На состанокот, министрите за внатрешни работи и за одбрана го информирале претседателот за реформите во безбедносниот и одбранбениот сектор.

- Советот оцени дека реформите се одвиваат во планираната насока и со зацртаната динамика. Реформите не создаваат вакуум во безбедносните структури, напротив, придонесуваат за зголемување на ефикасноста и капацитетите. Поради значењето на реформите, Советот оцени на секоја наредна седница да го разгледува нивниот текот и да носи соодветни оценки и одлуки - најави Црвенковски. (И.К.И.)
dejan interesno, http://www.realitymacedonia.org.mk/web/news_page.asp?nid=4078 NATO Membership - Main Topic for Macedonia's Security Council By Irina Gelevska Skopje - The reforms of the Macedonian security forces, both the Army and the Police, were on the agenda of the first meeting of the National Security Council initiated by the President Branko Crvenkovski. "The Security Council has concluded that the reforms of the security forces are proceeding according to the plan. The undertaken changes of the structure of the Army and the Police have not caused a vacuum in the institutions, quite the opposite, it will make the Police and the Army more solid," said the President Branko Crvenkovski after the meeting. If there is enough money, the last recruits will join the Army in March 2006. After that ARM will be a professional army. The President answered a few questions by the journalists. On the possible indictment against former Minister of Interior Ljube Boshkovski at the Hague Tribunal for the case of Ljuboten 2001, when about 10 ethnic Albanians lost their lives, the President said: "It is not appropriate to comment before an official indictment, but I want to make clear that Macedonia sent evidence for five cases in Hague and if this tribunal wants to keep the image of an objective court, than we expect it to take all of the cases. I can not accept that only one side in the conflict in 2001 made some kind of crimes against humanity." About the forthcoming visit in Skopje of the mediator for the name dispute with Greece, Matthew Nimitz, the President said that he is not bringing any new proposal, or that he will exert new pressure on the Macedonian Government. "Our stand stays the same, double formula for the name, one for communication with Greece and the Constitutional name for the rest of the world. We think that our stand is reasonable and will be present the arguments to support it," said the President Branko Crvenkovski.
Divider Мора така, особено сега кога е иминентно нашето зачленување во НАТО!!
трендафил Вакво нешто не се објавува, затоа што сега никој нема да сака да оди во АРМ и на секој можен начин ќе гледа да ја ескивира воената обврска. Не е ли целта на ова да се ослабне и онака не многу големата воена мож на АРМ, намалена со уништување на тенковите, конзервирањето на авионите и друго, во пресрет на можната самостојност на Косово, односно идната Албанска федерација во која може да влезе и Македонија?
Divider Зарем некој сака да служи аскер? Особено под оружје? Никој? Ретки се таквите. После, кога (недајбоже) ќе треба да се војува, ќе им пуштиме на противниците канцелариски работници да им ги средат архивите, испратат писма, сварат кафе (цивилно служење аскер), а ќе војуваат оние кои навремето ја немаа таа опција во ЈНА или до пред некоја година во АРМ (ако воопшто ги научија нешто во АРМ, освен да ескивираат) и кога на крај, тие кои знаат да војуваат ќе се организираат во одбрана на татковината, ќе станат и легални бранители, ќе се борат чесно, ќе бидат судени како злосторници. Срамота. Инаку, ако ништо (во што верувам) не се случи годинава, член 5 од НАТО ќе не штити. Дотогаш, господ и чесните македонци кои знаат каде е кундакот, нишанот, а каде цевката!
Thief
quote:
Originally posted by OooOo
Mislam deka SLaCk i Thief moraat da go fatat posledniot voz poshto sakaa da iskazhat patriotizam na poseben nachin. Ajde momci, pokazhete se! Imate fora do mart mesec idnata godina i chekam chestitka [;)]
Joк! Не е тоа „посебен“ начин, туку единствен начин... Ама, ќе те разочарам - до јуни месец в година законски не можам (освен ако не жртвувам... хммм... една година од моето школување, и тоа средно, да беше факултет ќе ја жртвував!) да ти ја исполнам желбата... [8D]
OooOo
quote:
Originally posted by Thief
Joк! Не е тоа „посебен“ начин, туку единствен начин...
Ima mnogu nachini za pokazhuvanje patriotizam, ama kje zabegame na druga tema ako pochneme diskusija okolu toa.
quote:
Ама, ќе те разочарам - до јуни месец в година законски не можам (освен ако не жртвувам... хммм... една година од моето школување, и тоа средно, да беше факултет ќе ја жртвував!)
Shteta ... nema veze, eve SLaCk neka ide u vojska, ti nosi mu cigari i sarma redovno, a i vadi go redovno na otsustvo :) Veruvam deka i toa kje ti se priznae na eden nachin [xx(]
quote:
...да ти ја исполнам желбата... [8D]
Ne e toa moja zhelba uopshte. Vrati se niz arhivite i kje vidish deka ti sam izrazi takva zhelba :)
Thief А, не знаев тогаш дека не си служел војска, ама ти сам си се издаде! :) Те амнестираа со последниов закон?! ;) Но, да не „забегам“ од темава, па да добијам епитети и етикети од типот „море, папак еден...“, тука ќе престанам со шеговитоста... а, таман сакав да пишам дека факт е дека патриотизмот на многу начини може да се изрази. Се разбира, ако под патриотизам подразбираме љубов кон татковината и ако си ја сакаме неа... ;)
OooOo
quote:
Originally posted by Thief
А, не знаев тогаш дека не си служел војска, ама ти сам си се издаде! :)
Ja ne sum se izdal nikade, jas javno kazhav deka NESAKAM da sluzham u armija i deka tie 9 ili 12 meseci se izgubeno vreme za mene. Nesakav da odam u vojska i barav i najdov legalen nachin kako da go izbegnam sluzhenjeto. Nikogash ne se bucav u gradi, za posle toa da baram izgovori. Kako i da e, sluzhenje armija ne dokazhuva nishto. Ne barem vo deneshno vreme, koga odenje vo kasarnata preku ulica se vika "sluzhenje vojska". Imash eden kup lugje vo deneshno vreme shto sluzhele u ARM pa ne pokazhuvaat nikakov patritozam prema Makedonija (neli za patritozmot zborevme?). Plus toa, dosta vreme, nervi i trud potroshiv so prakjanje pisma i email poraki do novinski agencii i televizii, do vladata, do site ministerstva i do pokojniot pretsedatel Boris Trajkovski za i okolu taa amnestija. Na eden nachin, jas bev eden od inicijatorite. A gledam poshto ne si zapoznat ni so ova, proshetaj niz arhivata na forumov i se nadevam deka kje gi najdesh tie poraki od pred 2+ godini i incijativi shto gi zapochnuvav i kade shto naiduvav na ogromen otpor POSEBNO od sitnite dushi na makedonchinjata, kako na ovoj forum taka i na mnogu drugi MKD portali i forumi na internetov.
quote:
Те амнестираа со последниов закон?! ;)
Da, i mnogu ubavo se sekjavam deka zakonot beshe izglasan na 17-ti Juli, 2003 :) [url="http://www.morm.gov.mk/Soopstenija/2003/12_dekemvri/13122003-3.htm"]info[/url]
Thief Знам, знам... јас од тебе како приватна порака ја добив тогаш таа иницијатива... Запознаен сум... се сеќавам дека ја коментираше и Ѓока Марјановиќ таа иницијатива тогаш во една од своите колумни како „издајничка“...
Strelec
quote:
Originally posted by Thief
...ја коментираше и Ѓока Марјановиќ таа иницијатива тогаш во една од своите колумни како „издајничка“...
Не зезај! Е заклучно со денес Ѓорѓи Марјановиќ многу го почитував!
OooOo Strelec mislam deka [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=2972&whichpage=1"]tuka[/url] kje ja najdesh taa izjava na Marjanovic, dodushe sekoj si ja tolkuva na svoj nachin, zavisi koj kako kje ja svati.
Thief За жал линкот и архивата на Дневник не функционираат... Ќе се обидам уште еднаш да ја принајдам таа негова колумна (многу убаво имаше објаснето), а во крајна линија, ќе се обидам да го исконтактирам за да ја добијам таа негова колумна. Мислам дека воопшто не беше двосмислена, но оставам простор (биејќи време минало) да се протолкува на повеќе начини. [edit] Упс, се извинувам... http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=2972&whichpage=2 , еве ја тука колумната! Јас дури една реченица негова користам и во мојата прва колумна на туѓинојабано, а сега и на кајгана.ком... Баш онаа што ОооОо ја има издвоено во постот после оној на Фио со колумната!
Strelec
quote:
Originally posted by Thief
...еве ја тука колумната!
Катастрофа... ме разочара Марјановиќ... подобро да ја скриеше некаде колумната, а не вака јавно да го бламираш човекот!?
Thief Не знам дали сериозно мислиш или се шегуваш со доза на сарказам :) Морам да препрашам шта је по среди, пред да продолжам со моите коемнтари.
SLaCk Ako diplomiram do togas ke odam OooOo ater za tebe:)Se zezam imam zelba da odam i onaka e kratko vreme i sakam da naucam da rakuvam so avtomatsko oruzje bashka ima celo vreme slobodni vikendi!Ako drzavata go bara toa od mene ke go napravam,nema da begam.Zakon e zakon neli mora da gi pocituvame bez razlika dali ni se dopagaat ili ne.