Брачен пар ја тужи ЦИА
Брачен пар ја тужи ЦИА
OooOo Брачен пар ја тужи ЦИА Пред американскиот Врховен суд се најде интересен случај во кој мажот и жената ја тужат Централната разузнавачка агенција - ЦИА. Тие од агенцијата бараат да им плаќа доживотна алиментација поради шпионирање во корист на САД во текот на годините на студената војна. Брачната двојка, која не е идентификувана со вистинските имиња, доаѓа од една земја од бившиот Варшавски пакт. Тужбата дошла до Врховниот суд откако добила "зелено светло" од пониските судски инстанции. Државниот адвокат што ја застапува ЦИА бара тужбата да биде отфрлена и се повикува на одлуката на Врховниот суд од 1875 година, која оневозможува судски тужби поради неисплаќање пари ветени за шпионирање. Ova se vika prcanje u rebra ;)
RaGeAnGeL jas mislam deka mozda ke zemet i nekoj dolar
sinner` ne samo shto nema da gi vidat tie pari tuku i pari "pleskaat" po advokati i sudovi...[B)] mozda nema ni da ja doziveat presudata...[?]
OooOo sluchajno kje im padne kolata u provalija [:p]
StormAngel
quote:
Originally posted by OooOo
Брачен пар ја тужи ЦИА Ova se vika prcanje u rebra ;)
I toa kakvo.[^]
Misirkov Tuzbata e dobiena, drzavata samo tegne sto povekje za da ne dobijat uste mal milion takvi tuzbi.
dbk Morada si ja pobaram pretposlednata plata inaku ke gi tuzam i jas:)