Уапсен Аслан Нуиши
Уапсен Аслан Нуиши
OooOo Уапсен Аслан Нуиши, екс-осомничен за атентатот на Глигоров

Македонскиот Албанец Аслан Нуиши евидентиран во Интерпол од 1995 година, кога наводно учествувал во атентатот на македонскиот претседател Киро Клигоров, е уапсен словачката полиција, како водач на една од групите на косовско-албанската мафија, која неколку години шверцувала дрога во Германија, Австрија и Чешка, јавија словачките медиуми.

Шефот на канцеларијата за борба против организираниот криминал на словачката полиција Јарослав Спишјак соопшти дека акцијата била изведена во соработка со чешката полиција.

Нуиши поради шверц и продажба на дрога бил апсен и во Германија и Чешка, каде побарал азил, додаде Спишјак.

Тој рече дека полицијата при претрес на неколку станови и канцеларии запленила „хероин од што со разредување би се добиле 33.000 дози“, пренесоа словачките медиуми.

Словачката полиција уапсила уште еден Албанец од истата криминална група, кој има словачко државјанство, а чешката полиција уапсила претходно „двајци Словаци курири“, наведуваат медиумите.

На сите обвинети за делата што им се ставаат на товар им се закануваат казни затвор до 15 години.
Strelec Нели некои овде спомнуваа дека законите во Македонија не важат за Албанците и дека се тие ’заштитена категорија’ и нив македонската полиција не ги апси... А читам некои работи на А1 телевизија и што е најинтересно, сите овие информации се за период од само две недели! - Кумановското обвинителство поднесе обвинение против Хасан Клаичи, еден од учесниците во терористичкиот напад кај Сопот пред две години. Македонската полиција трагаше по него уште од март 2003-та. - Македонската полиција го уапси Имер Риза (24), осомничен за убиство на скопски таксист. Тој утрово во куќа во скопската населба Шуто Оризари е лишен од слобода „по претходно добиени сознанија и преземени оперативно - технички мерки“. - Албанскиот државјанин Њилдет Мечкари, од Кукс, македонската полиција го уапсила, бидејќи тој пред четири дена се обиде да го убие сопственикот на фото студиото „Бечо“. Полицијата го уапсила Мечкари во Тетово. - Тетовскиот суд денеска побарал екстрадиција на Лирим Јакупи-Нацист од Косово. Истражниот судија Нехат Исмаили потврди дека утрово го пополнил екстрадиционото барање за Јакупи и го предал на СВР Тетово. - Струшкото јавно обвинителство денеска ги прифатило кривичните пријави поднесени од МВР против четворица постари малолетници кои во неколку наврати на почетокот на јануари запирале и малтретирале патници на влезот во струшкото село Велешта претставувајќи се како полицајци. - Погранична патрола на АРМ вчера во реонот на караулата Чашка привела три лица од Косово и истите се предадени на натамошна постапка во полициската станица Рашче. - Вчеравечер околу 20.30 часот полицајци во цивил од мобилните улични тимови го раниле во потколеницата 37 годишниот Феми Буки кога тој извршувал грабеж во Кисела Вода.
pr1nc Strelec, pogresno si razbral. Albancite OTSEKOGAS se apseni/maltretirani od Makedonskata policija. eden od motivite za vojnata 2001 bese toa. im sku**i na lugjeto da bidat apseni i obvinuvani za teroristicki dela samo poradi toasto se albanci. od Aslan Nuishi inaku e kupen mercedesot vo kojsto bil kiro gligorov koga se sluci atentatot. branko poklon go kupil za pretsedatelot no pari ne mu dal na Nuishi. i ovoj go krenal vo vozduh. pametno od negova strana. zasto da ne mi bide plateno ona sto sum go prodal? zatoasto sum albanec?
quote:
- Вчеравечер околу 20.30 часот полицајци во цивил од мобилните улични тимови го раниле во потколеницата 37 годишниот Феми Буки кога тој извршувал грабеж во Кисела Вода.
Koj e toj albanec sto bi krenal gz da krade vo kisela voda ebago (ovoj pat ne mozes da se vozdrzam od izrazov, sorry)? minatata godina izleguvajki od rabota okolu 1 po polnokj me sopre policija. patem, vo naselbata aerodrom rabotev. me prasaa sto pravam volku kasno (najverojatno za da mi pomognat nesto bidejki eden del od vas ja znaat mojata zdravstvena sostojba). im odgovoriv deka se vrakjam od rabota i deka za minuta-dve treba da dojde taksito da me zeme. me prasaa od kaj sum. im odgovoriv od kondovo. togas pocnaa "daj licna karta", taksistot stigna i mu rekoa da poceka, oni se kacija vo kola i se izigravaa ko da fatile nekoj kriminalec, posle pola saat mrznenje nadvor, izlegoa mi ja dadoa licnata karta i me pustija. se mislam "sto ako bev zdrav?". sigurno nemase taka da pominam. odi ti posle objasnuvaj se kaj sakas.. Pozdrav.
OooOo
quote:
Originally posted by pr1nc
Strelec, pogresno si razbral. Albancite OTSEKOGAS se apseni/maltretirani od Makedonskata policija. eden od motivite za vojnata 2001 bese toa. im sku**i na lugjeto da bidat apseni i obvinuvani za teroristicki dela samo poradi toasto se albanci.
Ne preteruvaj. Artur Klark mozhe da ti zavidi od tvojov SCI-FI. ;) Svrti se okolu tebe i vidi ja realnosta. Kade i vo kogo e drogata, oruzhjeto, prostitucijata, kriminalot, beloto robje itn., da ne nabrojuvam ponataka? Kolkav e kriminalot od ednata strana na vardar, vo sporedba so drugata? Ostanatiot del od tekstot za Kiro Gligorov nema da ti go komentiram, poshto spored mene toa e shpekulacija.
StormAngel Yup. Slovackata policija vo sorabotka so Ceskata go uapsila Nuishi One gone,a lot more to go
Strelec pr1nc, ти си тој што погрешно разбрал... Јас со мојот пост им се спротивставив на оние кои што велат дека Албанците не се апсени во Македонија... Капиш?:) А ти одиш во сосема друга крајност... Но и морам да констатирам дека ТИ од објективната ситуација си многу подалеку, отколку оние другите!
dejan isto citav deka EU gi stavi nekoj od DUI i LDP na crnata lista, e se iznervirale, pa za sto da se iznervirat? koga oni sto napravile e taka.
pr1nc OooOo, na tvoeto prasanje "kade i vo kogo e drogata, prostitucijata..." ima samo eden odgovor (spored vasa logika). a toj odgovor e KAJ ALBANCITE (vo posledno vreme moderno e i KAJ ALBANCITE OD I VO KONDOVO). znaci po nekoj avtomatizam, obelezan e bilo koj albanec i kondovo kako naseleno mesto. nema tuka mislenje mnogu-mnogu. na ednostavno prasanje "kade i kaj kogo" se dava odma toj odgovor. zarem nema makedonci koi kontroliraat prostitucija, droga i oruzje? (nemojte da recete NE zatoasto i samite znaete deka ne e taka). a ona za mercedesot/atentatot na kiro e vistina. ti garantiram so 101%. sram za mediumite sto ne pobaraa pricina zasto se sluci toj atentat. kade bese korenot.. ne mi se zbori za vakvi raboti. zatoa,Ve Pozdravuvam.
DonVito Do Nekade pr1nc e vo pravo . Za Atentatot Na Kiro Gligorov Ima Pojke Osomniceni Zarem Petrit Ame ne e osomnicen ? Heh spored mediumite utre i jas i pr1nc ke izlezime osomniceni. Da ne go zaboravam StormAngel
Strelec
quote:
Originally posted by DonVito
Do Nekade pr1nc e vo pravo.
А од каде не е во право?:)
DonVito
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by DonVito
Do Nekade pr1nc e vo pravo.
А од каде не е во право?:)
Vo Pravo Ne E Tamu Kaj Sto Garantira 101% .
RaGeAnGeL sredi se be...vidi so pisis....ne si pomislis nekogash deka MOZDA i stvarno tipot e kriv?
DonVito
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
sredi se be...vidi so pisis....ne si pomislis nekogash deka MOZDA i stvarno tipot e kriv?
Mozda E Kriv . No Koj e pr1nc da garantira 101% [?] 101% ne moze samiot atentator da garantira. a ne nekoj sto ne e nikoj i nisto
RaGeAnGeL abe....ama i ti i princ ne ste bash iskreni.....vidigo so pisit ...zabegvit eptem[:)]samo ako nekoj napisi neso na forumov za nekoj si albanec deka neso usral ne znaci deka toa vazi za site[;)]i btw...princ per ...fakt e deka albancive se pojke po ilegal biznis...ne SITE...ama pojketo se[:)]ima i makedonci DA ...se slagam...ama pak ke ti recam...pojketo se albanci...shvajcarija...italija...germanija...amerika...znajs i sam[:)]
DonVito e tuka te sakam teto
DonVito A toa sto jas i princ ne sme iskreni i ne sme isti e zatoa sto princ e opkruzen od celo selo albanci ili od cela naselba albanci i zivee so zborovite "gi mrazime makedoncite" no koga bi princ bi se druzel so makedonci i bi gi svatel nimi posiroko togas nema da pisuva niti eden post na forumot POLITIKA ! Zemajte Go Primer StormAngel
Strelec DonVito, немој да се дружиш со Pr1nc... тој е за Џафери!:)
DonVito
quote:
Originally posted by Strelec
DonVito, немој да се дружиш со Pr1nc... тој е за Џафери!:)
A Ti Pa sto si eden provokator . Jas Sum za branko batka . [:D] [:D] [:D] a profesorot sto mi predava politika e za vmro :) e de
RaGeAnGeL nemaT politika vo gimnazija bre[:D]
DonVito
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
nemaT politika vo gimnazija bre[:D]
Ubo ko ti tekna [:D] [^]
pr1nc ifke, sekoj ubiec, siluvac, nasilnik itn.. vo ocite na pravdata e NEVIN dodeka ne se dokaze sprotivnoto. jas rekov zosto se sluci atentatot. mozebi moeto ne drzi za vas kojznae kolku (bidejki nikogo ne interesira ZOSTO tuku samo KOJ) no aj ti daj mi edna dobra pricina od kaj bas Nuishi go ima napraveno toa? ne veruvam deka mozes.. DonVito, jas vo kondovo samo spijam. drugiot del od vremeto koga ne spijam sum opkruzen so makedonci vo centarot na gradot. toa ne znaci deka bi trebalo da jadam sto mi serviraat.. Pozdrav.
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by pr1nc
ifke, sekoj ubiec, siluvac, nasilnik itn.. vo ocite na pravdata e NEVIN dodeka ne se dokaze sprotivnoto. jas rekov zosto se sluci atentatot. mozebi moeto ne drzi za vas kojznae kolku (bidejki nikogo ne interesira ZOSTO tuku samo KOJ) no aj ti daj mi edna dobra pricina od kaj bas Nuishi go ima napraveno toa? ne veruvam deka mozes.. DonVito, jas vo kondovo samo spijam. drugiot del od vremeto koga ne spijam sum opkruzen so makedonci vo centarot na gradot. toa ne znaci deka bi trebalo da jadam sto mi serviraat.. Pozdrav.
zavisi kade src:)nekade e obratno...VINOVEN is dodeka ne se dokazi sprotivnoto[;)]nikoj ne rece deka tvoeto ne drzi...samo dadov svoe mislenje isto kako i ti taka?[:)]isto kako so ti ne mojs da mi dajs edna dobra pricina deka toj NE GO NAPRAVIL TOA...i jas ne mozam da ti dam DEKA GO NAPRAVIL TOA...muabetot bese durg ali nema veze...ako nekoj od tvoja familija go skinat prvo prashanje ke ti e KOJ a ne ZOSHTO taka?
pr1nc ne, ne e taka. prvo ke prasham A ZOSHTO? pa posle KOJ? jas ne prashuvam koj go napravil atentatot, znam deka nuishi bil, no me cudi zasto nikoj ne se zaprasa ZOSTO?
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by pr1nc
ne, ne e taka. prvo ke prasham A ZOSHTO? pa posle KOJ? jas ne prashuvam koj go napravil atentatot, znam deka nuishi bil, no me cudi zasto nikoj ne se zaprasa ZOSTO?
eto vidis:))pak mi glumis...NORMALNA reakcija e ko ke ti kazit nekoj deka (primer brat ti) go skinale ..prvo ke prashas KOJ E BE TOJ??i ke go mrazis i ke sakas i ti da go skinis i bla bla...drugo ako Nuishi e stvarno kriv ...ondak srce toj za mene e TESHKA BOLNA LICNOST[:)]ne gledam nikogash dovolna pricina za da ubiesh nekogo
pr1nc per, ne si imala tolku golema pricina (milion dolari) za da ubies nekogo :) za 5 miljardi znam deka ne se ubiva covek..
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by pr1nc
per, ne si imala tolku golema pricina (milion dolari) za da ubies nekogo :) za 5 miljardi znam deka ne se ubiva covek..
i demek ako go ubijas ke gi dobijash tie 1.000.000 $ a?