Kjar ili zijan?
Kjar ili zijan?
Snake Bite VEST:Владата одлучи да ги уништи последните 30 тенкови Т-55
Владата на Македонија вчера донесе одлука за уништување на последните тенкови со кои досега располагаше АРМ. Станува збор за 30 тенкови од типот Т-55, од вкупно 91, кои во 1999 година на Македонија и беа донира
Владата на Македонија вчера донесе одлука за уништување на последните тенкови со кои досега располагаше АРМ. Станува збор за 30 тенкови од типот Т-55, од вкупно 91, кои во 1999 година на Македонија и беа донирани од Бугарија.
Уништувањето на тенковите е во согласност со новата национална концепција за безбедност и одбрана. "Тенковите Т-55 со кои располага АРМ не ги задоволуваат потребните стандарди за новата структура на сили", се вели во владиното соопштение.
Според Владата, стратегиска определба на Македонија е да изгради мобилна и ефикасна армија интероперативна со НАТО. "Покрај одбраната и територијалниот интегритет и суверенитет АРМ би имала свој приндонес и во НАТО операциите за поддршка на мирот", се вели во соопштението.
Сечењето на тенковите ќе се изврши во МЗТ во Скопје и ќе започне во март и ќе трае еден месец, во кој период треба да се демонтираат виталните делови на тенковите.


Velat kjar,a zijan praat.
The_Crow Neka gi unistat pizda im materina kilava neka napadnat planinrive od sapka posle so gol kur so izvinenie na zborot ke ideme i ke gi sopirame.
OooOo bugarite se oslobodija od staro zhelezo na vremeto, pa sea nie treba da mavame so glava vo zid ;)
Pina
quote:
Originally posted by OooOo
bugarite se oslobodija od staro zhelezo na vremeto, pa sea nie treba da mavame so glava vo zid ;)
I ne samo toa, ova naftovodot sho ke go praat, za 20-30 godini mozhe da stane staro zhelezo, vikaat naftata ke bide ne tolku atraktivna kako surovina de...
StormAngel Ne bi bil tolku siguren za taa konstatacija Pina. Naftata e epten dobar izvor na mnogu nesta,na vojni...na pari,na muabeti i na paganje vladi.
Snake Bite
quote:
Originally posted by OooOo
bugarite se oslobodija od staro zhelezo na vremeto, pa sea nie treba da mavame so glava vo zid ;)
Staro zelezo?!Kolku koshta eden vakov tenk denes? Najeftiniot tenk koshta 5 000 000$.Koga ke kupime nie tenk poveke...nikogash. Ako ne drugo barem psiholoshki vredea.
concrete
quote:
Originally posted by Snake Bite
quote:
Originally posted by OooOo
bugarite se oslobodija od staro zhelezo na vremeto, pa sea nie treba da mavame so glava vo zid ;)
Staro zelezo?!Kolku koshta eden vakov tenk denes? Najeftiniot tenk koshta 5 000 000$.Koga ke kupime nie tenk poveke...nikogash. Ako ne drugo barem psiholoshki vredea.
Snake, Makedonija vo NATO , toa ti e sega politikata. Vo NATO drugi se tenkisti,Bugarija ke leta nad nas , a nie ke im plakame isto kako i na tenkistite i drugite. Nas ke ni plakaat kako za serpasi. Pa bidejki nasiot "DDV" sekogas ke bide mal tie sekogas ke imaat za zemanje. Koj za sto ucel!!!! No i toa ima logika AKO VLEZEME VO NATO, ama vicot ke bide , ako ne!!! Togas ke bideme briceni , a ne celivani!!!!
marko_polog Balkanot e daleku od stabiliziran region, zatoa sekoe parce oruzje treba da se zacuva, pogotovo tenkovi. Koga mozat Ceska, Latvia itn.. da bidat primeni vo NATO so tenkovite T-55 kako del od nivniot arsenal, sigurno deka moze Makedonija da gi zacuva. P.S. Slabo se razbirate ili pak voopsto ne ste bile vo vojska ako mislite T-55 nisto ne vredat.
concrete
quote:
Originally posted by marko_polog
Balkanot e daleku od stabiliziran region, zatoa sekoe parce oruzje treba da se zacuva, pogotovo tenkovi. Koga mozat Ceska, Latvia itn.. da bidat primeni vo NATO so tenkovite T-55 kako del od nivniot arsenal, sigurno deka moze Makedonija da gi zacuva. P.S. Slabo se razbirate ili pak voopsto ne ste bile vo vojska ako mislite T-55 nisto ne vredat.
Mislam deka vo Strumica ima konzervirano kolicina modificirana na novo na T72,neznam kolku, ama ako e toa taka tie se dovolni. Samo slusam deka nekoi NATO strukturi ne dopustaat da se rasporedat na drugi lokacii:vo magacin se. Isto odrzuvanjeto na Su26 vo letna kondicija i revizijata na helikopterite so nova oprema od Izrael, e nadez deka sepak vo edna krajna instanca sepak ima dovolno "hardver". Problemot e "softverot" i moralot na softverot, toj erodira kako sladoled vo Avgust. Isto i nesigurnosta "cest na poedinci " vo lojalnosta , posebno na onie na neatraktivni no "klucni" pozicii na albancite vo sistemot.
intel Незнам колку пати треба да се прави истиот муабет. Имаше Србија и софтвер и хардвер 99. Мислам доволно е да не се разврзуваме со муабети.
concrete
quote:
Originally posted by intel
Незнам колку пати треба да се прави истиот муабет. Имаше Србија и софтвер и хардвер 99. Мислам доволно е да не се разврзуваме со муабети.
Mesas babi i zabi Intel , babi i zabi!Od koga Makdonija vo bilo sto e slicna so Srbija,ili takvi slicnosti po sekoja cena treba da se izmislat i ako gi nema?????
Misticen Имаме и хардвер и софтвер ама спајверот не заебава :))
intel
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by intel
Незнам колку пати треба да се прави истиот муабет. Имаше Србија и софтвер и хардвер 99. Мислам доволно е да не се разврзуваме со муабети.
Mesas babi i zabi Intel , babi i zabi!Od koga Makdonija vo bilo sto e slicna so Srbija,ili takvi slicnosti po sekoja cena treba da se izmislat i ako gi nema?????
Не е слична,иста е во однос на нациналните паркови Косово и западна Македонија кои се под заштита на Кој????
lav
quote:
Originally posted by Snake Bite
VEST:Владата одлучи да ги уништи последните 30 тенкови Т-55 Владата на Македонија вчера донесе одлука за уништување на последните тенкови со кои досега располагаше АРМ. Станува збор за 30 тенкови од типот Т-55, од вкупно 91, кои во 1999 година на Македонија и беа донира Владата на Македонија вчера донесе одлука за уништување на последните тенкови со кои досега располагаше АРМ. Станува збор за 30 тенкови од типот Т-55, од вкупно 91, кои во 1999 година на Македонија и беа донирани од Бугарија. Уништувањето на тенковите е во согласност со новата национална концепција за безбедност и одбрана. "Тенковите Т-55 со кои располага АРМ не ги задоволуваат потребните стандарди за новата структура на сили", се вели во владиното соопштение. Според Владата, стратегиска определба на Македонија е да изгради мобилна и ефикасна армија интероперативна со НАТО. "Покрај одбраната и територијалниот интегритет и суверенитет АРМ би имала свој приндонес и во НАТО операциите за поддршка на мирот", се вели во соопштението. Сечењето на тенковите ќе се изврши во МЗТ во Скопје и ќе започне во март и ќе трае еден месец, во кој период треба да се демонтираат виталните делови на тенковите. Velat kjar,a zijan praat.
Подцртаното кажува едно , а друго пак го кажуваат Словенците , КОИ сеуште ги ИМААТ ИСТИТЕ ВАКВИ ТЕНКОВИ и ЕТЕ СЕПАК БЕА ПРИМЕНИ ВО НАТО ??? Некој ОВДЕ , КАКО ДА сака да ЛАЖЕ , а ??? Или пак мене така ми се причинува утрово , а !!!!!!
Divider Купувањето оружје е мошне лукративен бизнис, да не се лажеме, а ако веќе имаме, треба да се ослободиме од старото за да купиме ново!!! Инаку ќе не примат во НАТО, за тоа нема збор. Само народов ќе страда за леб, државата ќе нема пари (како досега), а некој ќе наполни џебови од провизии. Бреј, станав како Конкрит, песимист. Ќе биде, како, да почекаме. Штета за тенковите, треба да се сочуваат додека не се изнајдат нови. и средства за тие нови.
lav
quote:
Originally posted by Divider
Купувањето оружје е мошне лукративен бизнис, да не се лажеме, а ако веќе имаме, треба да се ослободиме од старото за да купиме ново!!! Инаку ќе не примат во НАТО, за тоа нема збор. Само народов ќе страда за леб, државата ќе нема пари (како досега), а некој ќе наполни џебови од провизии. Бреј, станав како Конкрит, песимист. Ќе биде, како, да почекаме. Штета за тенковите, треба да се сочуваат додека не се изнајдат нови. и средства за тие нови.
Штетата е поголема за државата отколку за тенковите. Оти е оставен безбедносен геп или по нашки празнина. И ако е од лукративно (за богатство лакоми) определени политичари , тогаш тешко нам. пс Не бадијала се вели: КОПАЈ НОВ , НЕ ПЛУКАЈ ВО СТАР БУНАР
concrete A be tenkovi ima i ponataka za vakva operetska drzava,problemot e vo spyware-to,kako sto zabeleza ona nevospitanoto SpywareBlaster dete od pogore....Intel a od koga toa polovina Makedonija e nacionalen park , pa uste pod zastita na nekogo ?? Koj e toa,ziti Boga???
Snake Bite Stvarno,ne sum cul u drugi zemji i od bivsha YU da unishuva nekoj oruzje?!Vistina be....nie kako da sme eksperimentalno zamorce za EU,NATO i USA.Pravat so nas sto sakaat,ebate i nie ako edvaj da cekame da ni kazat kako poveke da se zebeme.Ima li nekoj so moze da kaze dosta na toa?Ili stvarno toa treba da funkcionira taka?Daj be nekoj neka mi objasni kako na 6 godishno dete...
Strelec
quote:
Originally posted by Snake Bite
...Daj be nekoj neka mi objasni kako na 6 godishno dete...
Ај мали шетај!:)))
Snake Bite Fala Strelec mnogu poucno[:p] Cvrc![;)]