Уапсен Kaрлитo Бригантe
Уапсен Kaрлитo Бригантe
silijeski При акција за лишување од слобода на лицето Вулнет Макелара алијас Карлито Бриганте утрово во центарот на Дебар се случи жестока двочасовна престрелка во која за среќа нема повредени жртви. Полициски извори потврдуваат дека по добиените сознанија дека се крие во напуштена куќа во градот и предупредувањата да се предаде тој почнал да пука, на што полицијата била принудена да возврати. Центарот на градот беше блокиран повеќе од 7 часа, а вознемиреноста на Дебарчани е голема поради шпекулациите кои се ширеа низ градот. Бриганте се предал околу 14 часот. Полицијата потврди дека по Бриганте, кој се товари за повеќе кривични дела, лани е распишана потерница заради организирање и учество во киднапирање на полицајци пред 2 години. Според МВР тој бил неколку пати апсен и ослободуван како од Дебарскиот така и од Гостиварскиот суд
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
Toa e cuden fenomen...:)
Да, верувам дека за тебе е непојмливо тоа, но јас секогаш сум ги истакнувал и добрите и лошите работи на двете гарнитури што биле на власт... И го користам правото на свое мислење, атоае дека актуелнава власт е помало зло и помала опасност за Македонија! И сега нормално дека ќе биде феномен за тебе кој што кај едната гарнитура 100% од работите се добри, а кај другата 0%!? Ваквите бројки се супер показател за твојот ’објективен’ пристап при водење расправа!?
DonVito vo poranesniot website . imav slika so carlito brigande ali poradi nekoi pricini gi izbrisav slikite mislam strelec deka gi vide
marko_polog Cirkus
Strelec Не се вели ’Cirkus’, туку се вели ’Браво Џанго!’... За еден месец се уапсени повеќе криминалци, отколку за 13-14 години наназад!
Great_Macedonian Според МВР тој бил неколку пати апсен и ослободуван како од Дебарскиот така и од Гостиварскиот суд <-- i pak ke bide osloboden.
Strelec Каков ни е судот искорумпиран и јалов, ништо не е чудно!?
silijeski Белким овој пат нема да биде исто
SLaCk Sudot iskorumpiran a izvrsnata vlast nekorumpirana?Hehehehe Bravo Dzango samo edno prasanje do Dzango sto napravi so cisternite na Brilijant vo kojsto se pretochuvashe zejtin uuuups nafta de?
Great_Macedonian Karlito vo debar zivee preku patot od kaj bratot na vunjami. Mi kazuvaat deka koga ke mu tekne puka vo vozduh so puskata i nikoj ne go cepka. Pa toa ti e demokratija :)
lav
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Karlito vo debar zivee preku patot od kaj bratot na vunjami. Mi kazuvaat deka koga ke mu tekne puka vo vozduh so puskata i nikoj ne go cepka. Pa toa ti e demokratija :)
Таааака значи , затоа новото авионче на Владата не љета над Дебор , и то.
DonVito so moi oci vidov kako go uapsija . a ke bide osloboden posto izborite bez nego nema ni da pocnat vo debar
Strelec
quote:
Originally posted by DonVito
...a ke bide osloboden posto izborite bez nego nema ni da pocnat vo debar
А ти што мислиш? Треба ли да биде ослободен?
DonVito
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by DonVito
...a ke bide osloboden posto izborite bez nego nema ni da pocnat vo debar
А ти што мислиш? Треба ли да биде ослободен?
humm . toj e covek koj napravil mnogu losi raboti a i mnogu dobri raboti za debarskiot narod plus toa . ne e vazno moeto mislenje . da e do mene nikogas ne bi posakal da e covekot vo zatvor . toj e odlicen za debarcanite . sekogas ni pomagal sekogas bil na nasa strana i slicno . dali pravel ludosti i ubival vo drugite gradovi toa voopsto ne ne interesira nas debarcanite . vazno e toa sto covekot ne e tolku los kolku sto go pravat .
OooOo
quote:
Originally posted by DonVito
dali pravel ludosti i ubival vo drugite gradovi toa voopsto ne ne interesira nas debarcanite .
Teshki zborovi se ova!
DonVito
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by DonVito
dali pravel ludosti i ubival vo drugite gradovi toa voopsto ne ne interesira nas debarcanite .
Teshki zborovi se ova!
Interpol ne ti idat tebe doma za dzabe i da te zatvorit neli? epa za karlito brigande ima poternici poternici . Interpol go brkat vo italija . toj da bese za beganje vo stranstvo ke begase tamu i nemase da im se vratit na mvr vo macedonia li vo stranstvo e progoned od ne znam kakvi nadlezni sistemi zatoa se kriese macedonia . taka sto site debarcani se svedoci deka karlito gi rani dvajca negovi drugari poradi predastvo i spiuniranje . epa cim covek mozit da ranit drugar da ne zborime za nesto drugo ponatamu
Snake Bite (Bravo Dzango) Dzango puca prvi. Samo "pucaj" i gledaj da pucash na onie so "lj""klj" i "shlj" vo prezimeto. Samo...momata e ushte na voda a nekoj ovde nevesta ja napravi.
Strelec Пукни Snake од мака, но како што одат работиве, Македонија ќе ја биде! Него, интересен текст на сајтот од А1: Дали Бриганде конечно ќе остане в затвор? Дали по вчерашната полициска акција и апсењето на Вулнет Макелара во Дебар, тој конечно ќе остане в затвор? Тој треба да издржува две години. Но, криминалецот со дебело досие, кој сам се нарекол Карлито Бриганде, два пати лесно им бегаше на истражните органи. Во тоа досега намерно или не, му помогнаа некои судски одлуки. „Сега е предаден на охридските истражни судски органи. Ова е по барање на судот, за овие дела кои што се. Правосилна пресуда нема“, изјави Горан Павловски, шеф на кабинет на Министерот за внатрешни работи. Освен 18 кривични пријави против него, кои се без судски епилог, по Макелара имаше и две потерници за пет кривични дела. Тој доби нови кривични пријави за вчерашниот оружен отпор кон полицајците, како и за недозволено држење оружје. Кај него биле најдени две автоматски пушки, рачна бомба, куршуми од повеќе калибри. По престрелка од два часа, тој вчера сам и се предаде на полицијата. И пред осум месеци, Макелара беше приведен на скопскиот аеродром. Истражниот судија од Дебар, Петрит Дука, донесе одлука што тогаш судските власти ја нарекоа погрешна - го пушти да се брани од слобода, иако беше обвинет за недозволено држење оружје, предизвикување општа опасност, нанесување тешки телесни повреди. Основниот суд во Гостивар пак, го ослободи од обвинението за киднапирање полицајци. Рекоа дека немале доволно докази. Тогаш тој си замина. Подоцна, по меѓународна потерница поради трговија со дрога, беше приведен од италијанската полиција, но по пресудата успеа да избега и од италијанскиот затвор. Се криеше во Дебар.
marko_polog Siptarot ubavo ti odgovori, nemas komentar ili sto e rabotava? So niv li ke napreduvate, pa vidi ti poslem "Makedonija ke ja bide" Ziva smeja ste
Strelec
quote:
Originally posted by marko_polog
Ziva smeja ste
Вие за жива плачка сте!
marko_polog Znaci ne sakas da dades komentar, vo red :)
Snake Bite
quote:
Originally posted by Strelec
Пукни Snake од мака, но како што одат работиве, Македонија ќе ја биде!.....
Vaka spontano....prvo na glas se iznasmeav...pa po kartka pauza si velam:-Cul te gospod...ama,sepak...
SLaCk Strelec e nepopravliv optimist od 15 septemvri 2002 godina navaka.Toa e cuden fenomen bidejki toj kako sto samiot veli ne e za nitu edna politicka partija:)
DJ_SHEMA A dali mora da si partiski opredelen za da bidesh realen?
Homer MakeDonski А се слушна и реакцијата на премиерот на владата од Скопје отприлика :" Карлито Бриганде ,да се стави на црната листа на Сад." Браво за изјавеното Како инаку ќе се рангира за Министер на Влада ?
wolf_pack a bre tapaci, praviot Karlito Brigande e AL PACHINO od "Carlito's Way" koj ne go gledal idi odma da se renta toa e odlichen film.[:D][:D][:D] Iako druga uloga igraa Al Pachino's Carlito, ama kamo i ovaj debarskiot Karlito Brigande da zavrshi taka.[:D] Inache, ushte li trae onaa, capital punishment u Texas i Utah? Ke mozhe li da se upishe i vo Makedonija?[:D][:D][:D][:D][:D]
wolf_pack Ovaj nashiot Karlito, The Immitator, go smenil imeto od Vulnet Meqellari.
silijeski
quote:
Originally posted by wolf_pack
a bre tapaci, praviot Karlito Brigande e AL PACHINO od "Carlito's Way" koj ne go gledal idi odma da se renta toa e odlichen film.[:D][:D][:D]
"fala" sto ni kaza koj e Karlito[:D][:D][:D][:D],da ne si ti sto ke prajme
DonVito
quote:
Originally posted by wolf_pack
Ovaj nashiot Karlito, The Immitator, go smenil imeto od Vulnet Meqellari.
Toj Vullnet Makellara Se Vika I Preziva . Ali Italija dodeka ograbuval i pravel gluposti se imenuval Carlito Brigande . Imal 2 Pasosi Eden So Vullnet Makellara Eden So Carlito Brigande i si setal niz svetot coekot [:0]
трендафил
quote:
Originally posted by Homer MakeDonski
А се слушна и реакцијата на премиерот на владата од Скопје отприлика :" Карлито Бриганде ,да се стави на црната листа на Сад." Браво за изјавеното Како инаку ќе се рангира за Министер на Влада ?
Колку што гледам на црните листи се ставени тие против кои власта не превзема ништо или се дел од некоја власт. Од затвор не можат да и наштетат ниту на Македонија, уште помалку на странските интереси. И уште нешто, на листите се тие што може да наштетат на интересите на составувачите. Секогаш тоа не мора да биде во интерес на земјата од која се зацрнетите. Ако премиерот навистина го изјавил ова во врска со Бриганде, не би рекол дека изјавата е умна. Карлито изгледа заборавил на време да се зачлени во ДУИ и да подели дел од пленот.
wolf_pack
quote:
Originally posted by silijeski
quote:
Originally posted by wolf_pack
a bre tapaci, praviot Karlito Brigande e AL PACHINO od "Carlito's Way" koj ne go gledal idi odma da se renta toa e odlichen film.[:D][:D][:D]
"fala" sto ni kaza koj e Karlito[:D][:D][:D][:D],da ne si ti sto ke prajme
Da be filmovite sho veke ne ni napravija.[:D]
DonVito abe topikot e za karlito vistinskiot debarskiot i za negovoto apsenje a ne za filmojte :D
wolf_pack e pa toa ti vikam, onaj karlito brigande o filmot e takov slichen gangster, vidi kakov "influence" mu ostavi na debarskiot.[:D] Duri i choekot si go smeni imeto za "filmskiot" karlito, ti sho mislesh?[:D][:D][:D]
DonVito si vlegoa u film ljugeto
slasa
quote:
Originally posted by DonVito
so moi oci vidov kako go uapsija . a ke bide osloboden posto izborite bez nego nema ni da pocnat vo debar
se slozuvam so donvito zasto znam za kogo se raboti .. zivee vo samiot centar vo debar sokaceto nagore donvito taka li e
SLaCk Shegi trista napravivte za covekot sto kidnapirase cajkani i gi terase da vikaat "Da zivee UCK".Daj malce olabavete ke se vratime na temava koga(i ako) go osudat na nekolku godini zatvor.
slasa ej deca troj e Debarcanec ... Vo Tetovo i gostivar mozit tapan da cukat ,,, vo debar so Kafalce se svirit ... Koj ke go osudi .. prael sto prael ke mu go bricat sega bidi siguren ..
DonVito
quote:
Originally posted by slasa
quote:
Originally posted by DonVito
so moi oci vidov kako go uapsija . a ke bide osloboden posto izborite bez nego nema ni da pocnat vo debar
se slozuvam so donvito zasto znam za kogo se raboti .. zivee vo samiot centar vo debar sokaceto nagore donvito taka li e
taka e
DonVito
quote:
Originally posted by SLaCk
Shegi trista napravivte za covekot sto kidnapirase cajkani i gi terase da vikaat "Da zivee UCK".Daj malce olabavete ke se vratime na temava koga(i ako) go osudat na nekolku godini zatvor.
ako go osudat[V] ne bidi tolku siguren deka ke osudat nekogo vo debar a posebno nego . gresno si razbral i si se informiral za Carlito Brigande - Vullnet Makellara . Dzek Nad Dzekojte e toj . Za Debarcanite TOj Mozese da bidit gradonacalnik a ne mafioz
DonVito
quote:
Originally posted by slasa
ej deca troj e Debarcanec ... Vo Tetovo i gostivar mozit tapan da cukat ,,, vo debar so Kafalce se svirit ... Koj ke go osudi .. prael sto prael ke mu go bricat sega bidi siguren ..
taka e . vo debar imat ljuge koj ne se osudeni iako napraele triiljadi gluposti . a ne kamo nekoj covek kako Carlito Brigande Sto ne se pocnuvaa izborite bez nego. ovaj pat carlito brigande dojde u debar radi izborite ali nekoj go predade taka da policijata za da se dokazit go uapsija. toj vozvrakal nad policijata so pistol i so kalashnikov zarem ne mozele specijalcite da go ubijat ? eh toa e cela politika decki
marko_polog Ako e ova samo politika pred Izborite i povtorno da bidat oslobodeni od pritvor, onda neka im e so sreca, Kakov Narod, Takva Vlast. Sega za sega prazen e muabetot, ke se vidi za nekoj mesec, ne sum optimista, celiot slucaj ke pomine vo zaborav kako do sega i povtorno starata prikazna, idat novi Izbori..
DonVito site si znaeme deka e taka . zosto ne se vodat muabeti za LEKU ? ili uste e vo zatvor po nase :) a po nivno i vistinito e nekad vo florida
Bicho
quote:
Originally posted by DonVito
quote:
Originally posted by SLaCk
Shegi trista napravivte za covekot sto kidnapirase cajkani i gi terase da vikaat "Da zivee UCK".Daj malce olabavete ke se vratime na temava koga(i ako) go osudat na nekolku godini zatvor.
ako go osudat[V] ne bidi tolku siguren deka ke osudat nekogo vo debar a posebno nego . gresno si razbral i si se informiral za Carlito Brigande - Vullnet Makellara . Dzek Nad Dzekojte e toj . Za Debarcanite TOj Mozese da bidit gradonacalnik a ne mafioz
Abe batka, aj ne se (едитирано од администратор) tolku! Dzhek bil Karlito! (едитирано од администратор) na biciklu e i Karlito i site kachaci. Da ne se zashtiten divech so EU regulativata kje gi videv kolku kje bea Dzhekovi! I vam, mirnite Albanci neka vi dojde pametot so vreme i prestanete da go gloriikuvate kachachinjava mizerni, oti vie prvi kje stradate ako pukne golema!
DonVito kako ne ti e sram da recis ke pukne golema ? ubo aj ke pukne golema . nie albancite imame kaj da odime ke odiime albanija . so ke prajme so seznajkovci kako "tebe" kaj ke ojte ?
marko_polog On si e Makedonec i ke si ostane vo Republika Makedonija.
DonVito
quote:
Originally posted by marko_polog
On si e Makedonec i ke si ostane vo Republika Makedonija.
Epa Ke Puknela "Golema" Vo Makedonija . Kakov e on koga mislit takvo nesto za svojata drzava ? OooOo mnogu dobro izjavi deka ako ne se vozdrzime na temive ke bideme banirani topicite ke bidat zakluceni i slicno . Epa da se vozdrzam Carlito Brigande E Dzek Za Debarchanite .
Strelec Bicho, одбирај зборови при конверзација... DonVito, воздржи се од толкаво величење на тој Kaрлитo Бригантe... Типот е уапсен и земајќи го во предвид обвинителниот акт, со твоите постови можеш само да ги провоцираш останатите и да разгоруваш страсти... Од тоа, како и од евентуалните последици, никој нема да види аир!
DonVito
quote:
Originally posted by Strelec
Bicho, одбирај зборови при конверзација... DonVito, воздржи се од толкаво величење на тој Kaрлитo Бригантe... Типот е уапсен и земајќи го во предвид обвинителниот акт, со твоите постови можеш само да ги провоцираш останатите и да разгоруваш страсти... Од тоа, како и од евентуалните последици, никој нема да види аир!
Nikoj Ne Bi Trebalo da zboruvat napamet za nekogo sto ne go znae. Jas Dobro Go Znam Covekot I Mozam da iskazam moe mislenje za nego.
concrete Bicho , sto mora nekoj da zema iminja kako Carlito Brigande,komandant ovoj,komandant onoj , koga si ima od Gospod dadeno svetsko ime kako Vullnet Makellara . Imaat nekoj kompleks ili sto.Isto od kade tolku golemata zelba da bidat:gavazi, policajci ....nekakva pozicija koja ti dava vlast nas drugite smrtnici.Aj kaj klinci i pubertetlii toa e razbirlivo , ama... Od druga strana koga ke zemes vo obzir deka niz celata istorija toa im bila zvezda vodilja stanuva jasno...
Bicho
quote:
Originally posted by DonVito
kako ne ti e sram da recis ke pukne golema ? ubo aj ke pukne golema . nie albancite imame kaj da odime ke odiime albanija . so ke prajme so seznajkovci kako "tebe" kaj ke ojte ?
Batka samo vie ojte vo Albanija!!! Nam ni e ubavo tuka! Go znesh vicov? Makedonec, Gjuptin i Albanec idat po pustina i nashle volshebna lampa. Izlegol duhot i im rekol: -Mozham da ispolnam tri zhelbi i poshto ste trojca kje vi ispolnam po edna! Gjuptinov vika: -Sakam site gjupci da se vo Indija i da se bogati i srekjni! Puf, odednash site gjupci se nashle vo Indija, site bogati i srekjni! Albanecov vika: -Sakam site Albanci da se vo Albanija i da se site bogati i srekjni! Puf, site Albanci se vo Albanija bogati i srekjni. I doshlo red na Makedonecov: -Batka, mu rekol na duhov, sakash da kazhesh deka vo Makedonija nema vishe Shiptari i Cigani? -Da mu rekol duhot. -Daj togash edna rakiichka [:D][:D][:D]
DonVito Se Zboruva Za 32 godisen Covek Koj Ima familija koj ima dete koj ima zena i koj ima kuqa. ne se prajt muabet za nekoj crnec vo amerika .
Bicho
quote:
Originally posted by DonVito
Se Zboruva Za 32 godisen Covek Koj Ima familija koj ima dete koj ima zena i koj ima kuqa. ne se prajt muabet za nekoj crnec vo amerika .
Abe ushte malku kje pobarash u uchebnik po istorija da go stavime majkata!
DonVito
quote:
Originally posted by Bicho
quote:
Originally posted by DonVito
Se Zboruva Za 32 godisen Covek Koj Ima familija koj ima dete koj ima zena i koj ima kuqa. ne se prajt muabet za nekoj crnec vo amerika .
Abe ushte malku kje pobarash u uchebnik po istorija da go stavime majkata!
Papucariste Tesko Si [:D] Dosta e inatenje
OooOo
quote:
Originally posted by DonVito
Se Zboruva Za 32 godisen Covek Koj Ima familija koj ima dete koj ima zena i koj ima kuqa. ne se prajt muabet za nekoj crnec vo amerika .
A crncite ne se lugje? Oni nemaat familii? Od niv nema postheni?
DonVito
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by DonVito
Se Zboruva Za 32 godisen Covek Koj Ima familija koj ima dete koj ima zena i koj ima kuqa. ne se prajt muabet za nekoj crnec vo amerika .
A crncite ne se lugje? Oni nemaat familii? Od niv nema postheni?
Celosno te podrzvam na to . ali ljugeto slucajot so vullnet maqellara go svatija kako sto slusat vo vesti deka nekoj crnec e ubien ili uapsen [B)]
OooOo batka, kriminalec e kriminalec. Ako imal zhena i deca toa ne go vadi od odgovornosta. Ako treba robija da se lezhi, kje se lezhi. Trebal pred toa da misli shto pravi.
DonVito Posle Sudenjeto Ke Diskutirame Pak
Bicho
quote:
Originally posted by DonVito
Celosno te podrzvam na to . ali ljugeto slucajot so vullnet maqellara go svatija kako sto slusat vo vesti deka nekoj crnec e ubien ili uapsen
He he se izvadi sea! Vidi batka, tokmu vo toa e poentata. Koga vie mirnite (ne znam kako da gi narecham Albancite koi gi machat istite problemi kako i prosechniot Makedonec. Ej! Pa da be! Prosechnite Albanci), znachi koga vie PROSECHNITE Albanci kje reagirate na vesta deka e uapsen nekoj kachak kako da e uapsen nekoj crnec vo amerika, a? Kriminalec e uapsen, a ne nekoj nevin miren chovek. I kako mozhe be taka: "on kradel u Italija, ama u Debar dobrini pravi". Izvini, ama so takva logika u Evropa ne te primaat. Aj sedi so zdravje sea. P.S. Inaku ne da sum papuchar brat! [:D] Ti pa bozhem ne si![;)] Tuku stvarno be kako e papuchar na Albanski? [:D]
DonVito Nas Mirnite Albancite Mojs Da Ne Narecis "Civilizirani Albanci"
Bicho
quote:
Originally posted by DonVito
Nas Mirnite Albancite Mojs Da Ne Narecis "Civilizirani Albanci"
Da be pa posle da me obvinat za rasizam! Bolje e Prosechnite Albanci. Tuku kako e Papuchar na albanski be ne mi kazha?[:D]
DonVito Isto E Da Ti Kazam Pravo . i Nie za papuchki velime - papuche . znaci papuchkл :) neznam kako na drug nacin da ti kazam a papucariste teshko na albanski = papuchkл e randл
Strelec Bicho, да не сакаш титле ’papuchkл e randл’ наместо ’папучариште тешко’?:)))
DonVito heheheh. koja zabegana licnost si ti znaci . ubo rece slasa [:D]
Bicho
quote:
Originally posted by Strelec
Bicho, да не сакаш титле ’papuchkл e randл’ наместо ’папучариште тешко’?:)))
Sho be i vie da ne stanavte dvojazichni? Po ramkoven! [:D][:D] Ama Stormi, Vito i koi bea drugine kje treba ushe nekoj da dom'knat pa da pochnat "borba za pogolemi prava" Ha ha shala e momci shala[;)]
DonVito Jas, Stormi, Princ, WhoElse, Huligan, Moreno, Edo, killerr Ne Imat Dovolno [8D]
Strelec Абе ти ги нареди сите немакедонци, а не само Албанци! Имаше на форумов и една од Бразил... и нејзе стави ја во списокот!:)
OooOo Pak lazhat od MVR mame li im .... a DonVito sho vikash? Карлито Бриганте сакал да кидне за Америка Карлито Бриганте, порано познат како Вулнет Маќевари, пред да биде уапсен собирал рекет од дебарчани за, со изнудените пари, да избега во САД, информираше МВР. На Карлито во рекетирањето му помагал и дебарчанецот Н.И.. Двајцата насилници во јануари изнудиле 1.000 евра од својот сограѓанин Т.А. и 2.500 американски долари од Ф.А.. За да си го исполни планот, Карлито на жртвите и на нивните семејства им се заканувал дека ќе ги убие. Полицијата против Карлито Бриганте и Н.И. поднела кривични пријави за уцена. Првата кривична пријава против Бриганте била поднесена во 1994 година за тешка кражба во куќа во Дебар. Во наредната година бил осомничен за претепување сопственик на кафеана. Во 2002 година од МВР поднеле уште неколку кривични пријави за изнуда, уцена и за нанесување тешки телесни повреди. Во декември 2002 година, Бриганте со својата четиричлена банда во центарот на Дебар киднапирал двајца полицајци, кои сакале да го легитимираат поради сомнение дека носел рачни бомби. Кривични пријави за тешка кражба против Бриганте и неговата банда биле поднесени и во февруари 2003 година. Три месеци подоцна во Дебар претепал полицаец, кому му нанел тешки повреди на главата и телото. Бриганте потоа заминал за Италија, каде што италијанските власти го осудиле за кражба. Бриганте успеал да избега од затворот, но набргу бил уапсен на скопскиот аеродром кога влегувал во земјава, во средината на јули минатата година. Тој во затворот во Охрид требаше да одлежи 30 дена притвор. Основниот суд во Дебар првин го ослободи од притвор, а во отсуство го осуди на две години затвор за нанесување тешка повреда. Против Бриганте полицијата распишала и меѓународна потерница поради трговија со дрога. (Н.М.)
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
На Карлито во рекетирањето му помагал и дебарчанецот Н.И...
Абе ова иницијаливе!?:) Нертил, ти да не си ова бе?:))) (за оние што не знаат, правото име на DonVito е Нертил)
Bicho
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
На Карлито во рекетирањето му помагал и дебарчанецот Н.И...
Абе ова иницијаливе!?:) Нертил, ти да не си ова бе?:))) (за оние што не знаат, правото име на DonVito е Нертил)
Taman rabota Nertil [:D] si kazha deka e civiliziran Albanec!
concrete
quote:
Originally posted by OooOo
Pak lazhat od MVR mame li im .... a DonVito sho vikash? Карлито Бриганте сакал да кидне за Америка Карлито Бриганте, порано познат како Вулнет Маќевари, пред да биде уапсен собирал рекет од дебарчани за, со изнудените пари, да избега во САД, информираше МВР. На Карлито во рекетирањето му помагал и дебарчанецот Н.И.. Двајцата насилници во јануари изнудиле 1.000 евра од својот сограѓанин Т.А. и 2.500 американски долари од Ф.А.. За да си го исполни планот, Карлито на жртвите и на нивните семејства им се заканувал дека ќе ги убие. Полицијата против Карлито Бриганте и Н.И. поднела кривични пријави за уцена. Првата кривична пријава против Бриганте била поднесена во 1994 година за тешка кражба во куќа во Дебар. Во наредната година бил осомничен за претепување сопственик на кафеана. Во 2002 година од МВР поднеле уште неколку кривични пријави за изнуда, уцена и за нанесување тешки телесни повреди. Во декември 2002 година, Бриганте со својата четиричлена банда во центарот на Дебар киднапирал двајца полицајци, кои сакале да го легитимираат поради сомнение дека носел рачни бомби. Кривични пријави за тешка кражба против Бриганте и неговата банда биле поднесени и во февруари 2003 година. Три месеци подоцна во Дебар претепал полицаец, кому му нанел тешки повреди на главата и телото. Бриганте потоа заминал за Италија, каде што италијанските власти го осудиле за кражба. Бриганте успеал да избега од затворот, но набргу бил уапсен на скопскиот аеродром кога влегувал во земјава, во средината на јули минатата година. Тој во затворот во Охрид требаше да одлежи 30 дена притвор. Основниот суд во Дебар првин го ослободи од притвор, а во отсуство го осуди на две години затвор за нанесување тешка повреда. Против Бриганте полицијата распишала и меѓународна потерница поради трговија со дрога. (Н.М.)
Ama CEKAJ MALKU OooOo, imas li informacija , znae li bere ovoj coek da dubi na trepki, mislam deka e toa edinstven uslov da te uapsat vo Makedonija. Ne znam zosto ovie drugive detski igri voopsto se spomenuvaat. I megunarodna poternica uste,a do koja toa megunarodna institucija???? I taa spiela a Carlito im se setkal po EU??? A be ajde , ova ili e navistina morska dubara so coekot kako sto tvrdi Corleone ili Carlito e pravnuk na Hudini po majcina linija ili pak nekoj ..............i ponataka ubeduva raja deka nafta e dobar pijalok,malku skap , ama zatoa DOBAR!!!!
DonVito
quote:
Originally posted by OooOo
Pak lazhat od MVR mame li im .... a DonVito sho vikash? Карлито Бриганте сакал да кидне за Америка Карлито Бриганте, порано познат како Вулнет Маќевари, пред да биде уапсен собирал рекет од дебарчани за, со изнудените пари, да избега во САД, информираше МВР. На Карлито во рекетирањето му помагал и дебарчанецот Н.И.. Двајцата насилници во јануари изнудиле 1.000 евра од својот сограѓанин Т.А. и 2.500 американски долари од Ф.А.. За да си го исполни планот, Карлито на жртвите и на нивните семејства им се заканувал дека ќе ги убие. Полицијата против Карлито Бриганте и Н.И. поднела кривични пријави за уцена. Првата кривична пријава против Бриганте била поднесена во 1994 година за тешка кражба во куќа во Дебар. Во наредната година бил осомничен за претепување сопственик на кафеана. Во 2002 година од МВР поднеле уште неколку кривични пријави за изнуда, уцена и за нанесување тешки телесни повреди. Во декември 2002 година, Бриганте со својата четиричлена банда во центарот на Дебар киднапирал двајца полицајци, кои сакале да го легитимираат поради сомнение дека носел рачни бомби. Кривични пријави за тешка кражба против Бриганте и неговата банда биле поднесени и во февруари 2003 година. Три месеци подоцна во Дебар претепал полицаец, кому му нанел тешки повреди на главата и телото. Бриганте потоа заминал за Италија, каде што италијанските власти го осудиле за кражба. Бриганте успеал да избега од затворот, но набргу бил уапсен на скопскиот аеродром кога влегувал во земјава, во средината на јули минатата година. Тој во затворот во Охрид требаше да одлежи 30 дена притвор. Основниот суд во Дебар првин го ослободи од притвор, а во отсуство го осуди на две години затвор за нанесување тешка повреда. Против Бриганте полицијата распишала и меѓународна потерница поради трговија со дрога. (Н.М.)
Ahh. Ne Znam So Da Ti Recam . Posle 4-5 Meseci Ke Rechat Vullnet Makellara Izbega Ali Kade NE Znaeme . iLi pa ke rechat carlito e najden ubien obesen vo zatvor a toj da e ziv nekade vo stranstvo toa e cela politika . vistina e deka zemal pari od debarchani za da kidne ama ne znam kade. ali tie pari ne im gi zemal so nasilstvo kako sto izjavuvat nekoi vesnici. Tuku samite debarchani mu nudea pari za da izbegat . Site Se Na Negova strana. Sepak taa rabota tie so ja vrsat ja znaat najdobro samo znam deka ima DEBELO DOSIE VO MVR.
DonVito
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
На Карлито во рекетирањето му помагал и дебарчанецот Н.И...
Абе ова иницијаливе!?:) Нертил, ти да не си ова бе?:))) (за оние што не знаат, правото име на DonVito е Нертил)
Povlecete Se Be Mafijo . Toj E N.I. A Jas Sum N.D Jas Sum Nertil Duraku. A Ne N.I [:D] N.D Zapamtete E Sega vie gledajte vo vesti da ne me spomnat i mene nekade [:D] Ne Sum jas takov pa vie .
lav
quote:
Originally posted by DonVito
quote:
Originally posted by OooOo
Pak lazhat od MVR mame li im .... a DonVito sho vikash? Карлито Бриганте сакал да кидне за Америка Карлито Бриганте, порано познат како Вулнет Маќевари, пред да биде уапсен собирал рекет од дебарчани за, со изнудените пари, да избега во САД, информираше МВР. На Карлито во рекетирањето му помагал и дебарчанецот Н.И.. Двајцата насилници во јануари изнудиле 1.000 евра од својот сограѓанин Т.А. и 2.500 американски долари од Ф.А.. За да си го исполни планот, Карлито на жртвите и на нивните семејства им се заканувал дека ќе ги убие. Полицијата против Карлито Бриганте и Н.И. поднела кривични пријави за уцена. Првата кривична пријава против Бриганте била поднесена во 1994 година за тешка кражба во куќа во Дебар. Во наредната година бил осомничен за претепување сопственик на кафеана. Во 2002 година од МВР поднеле уште неколку кривични пријави за изнуда, уцена и за нанесување тешки телесни повреди. Во декември 2002 година, Бриганте со својата четиричлена банда во центарот на Дебар киднапирал двајца полицајци, кои сакале да го легитимираат поради сомнение дека носел рачни бомби. Кривични пријави за тешка кражба против Бриганте и неговата банда биле поднесени и во февруари 2003 година. Три месеци подоцна во Дебар претепал полицаец, кому му нанел тешки повреди на главата и телото. Бриганте потоа заминал за Италија, каде што италијанските власти го осудиле за кражба. Бриганте успеал да избега од затворот, но набргу бил уапсен на скопскиот аеродром кога влегувал во земјава, во средината на јули минатата година. Тој во затворот во Охрид требаше да одлежи 30 дена притвор. Основниот суд во Дебар првин го ослободи од притвор, а во отсуство го осуди на две години затвор за нанесување тешка повреда. Против Бриганте полицијата распишала и меѓународна потерница поради трговија со дрога. (Н.М.)
Ahh. Ne Znam So Da Ti Recam . Posle 4-5 Meseci Ke Rechat Vullnet Makellara Izbega Ali Kade NE Znaeme . iLi pa ke rechat carlito e najden ubien obesen vo zatvor a toj da e ziv nekade vo stranstvo toa e cela politika . vistina e deka zemal pari od debarchani za da kidne ama ne znam kade. ali tie pari ne im gi zemal so nasilstvo kako sto izjavuvat nekoi vesnici. Tuku samite debarchani mu nudea pari za da izbegat. Site Se Na Negova strana. Sepak taa rabota tie so ja vrsat ja znaat najdobro samo znam deka ima DEBELO DOSIE VO MVR a radi nego bese izbrkan advokat od rabota zosto advokatot so go sudese mu dade kazna "uslovno".
Чудни ли граѓани ти биле овие на Дебар ? Но и уште почудни им биле тамо адвокатите ??? пс Јас мислев дека правниот сиситем во Македонија насекаде е ист , односно само судат СУДИИ а бранат само АДВОКАТИ ...нели? Или можеби тоа што се случува е во некоја друга „држава„ , а ???
wolf_pack
quote:
Originally posted by DonVito
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
На Карлито во рекетирањето му помагал и дебарчанецот Н.И...
Абе ова иницијаливе!?:) Нертил, ти да не си ова бе?:))) (за оние што не знаат, правото име на DonVito е Нертил)
Povlecete Se Be Mafijo . Toj E N.I. A Jas Sum N.D Jas Sum Nertil Duraku. A Ne N.I [:D] N.D Zapamtete E Sega vie gledajte vo vesti da ne me spomnat i mene nekade [:D] Ne Sum jas takov pa vie .
A bre luge, kliknete na profilot ke vidite deka e N.D. ushte odamna. Aman, odma go napagate.[:D][8D][:D]
Homer MakeDonski
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by Homer MakeDonski
А се слушна и реакцијата на премиерот на владата од Скопје отприлика :" Карлито Бриганде ,да се стави на црната листа на Сад." Браво за изјавеното Како инаку ќе се рангира за Министер на Влада ?
Колку што гледам на црните листи се ставени тие против кои власта не превзема ништо или се дел од некоја власт. Од затвор не можат да и наштетат ниту на Македонија, уште помалку на странските интереси. И уште нешто, на листите се тие што може да наштетат на интересите на составувачите. Секогаш тоа не мора да биде во интерес на земјата од која се зацрнетите. Ако премиерот навистина го изјавил ова во врска со Бриганде, не би рекол дека изјавата е умна. Карлито изгледа заборавил на време да се зачлени во ДУИ и да подели дел од пленот.
Црни листи и листи со одговори дијагнози и рецепти, карциноми и тумори мудрост , интереси ,контејнери ,изјави оштети и ах... во оваа земја и утре следи ново Muppet show во кое јас и ти и тој плаќаме за да учествуваме и без да сакаме Се чини така е и ќе биде се додека сме окупација на интереси кои се немакедонски
DonVito ke me izedat wolf pack