Халуциногениот апсинт пак достапен
Халуциногениот апсинт пак достапен
silijeski БЕРН (АП) - Љубителите на алкохолот во татковината на апсинтот повторно ќе можат законски да го консумираат хербалниот пијалак откако владата го укина законот од 1908 година кој го забрануваше пијалакот поради неговите халуциногени својства. Првиот рецепт за апсинт, кој се дестилира со пелин и анисон, првпат бил пронајден во 1792 година во Швајцарија од докторот Пјер Ординер, кој избегал од Француската револуција. Познат како Зелената самовила, апсинтот инспирирал многу познати уметници и писатели, меѓу кои Ернест Хемингвеј, Пабло Пикасо, Винсент ван Гог и Оскар Вајлд, но исто така предизвикувал општа јавна загриженост поради своите ефекти, кои понекогаш биле со катастрофални последици. Во 1905 година швајцарскиот земјоделец Жан Ланфре го убил целото свое семејство под дејство на апсинт, и тогаш многу држави го забранија пијалокот. Забраната во Швајцарија ќе биде укината на 1 март. Продажбата на апсинт и натаму е незаконска во САД
StormAngel Svicarska e zakon mesto be Znaeja deka ja ke odam tamu,i zatoa ja ukinaa zabranata. :D
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Misirkov
... Nekoi go ublazuvaat so kocka sheker na lazica, na koja turaat apsint i potoa ja zagrevaat so zapalka. Za umetnicki duhi e toa...[;)]
[:D] A be epten za umetnichki dushichki, ushe shpric fali...
AaaAa
quote:
Originally posted by silijeski Продажбата на апсинт и натаму е незаконска во САД
Dali ali zatoa e masovna narackata na istiot preku internet i negovata isporacka ne afektirana od zakonot :) Se drvi raja ovde masovno i toa bez oset. bash imashe nekoj natpis u NYTimes deka e najcestiot Christmas present 'wish' a bogami i 'delivered,' item ;-)
Misirkov Zavisi vo koja drzava. Vo recisi site moze da se najde kako na primer vo NY ili vo Washington, DC. Ako ne moze, moze da se naraca preku interenet. Najgolem biznis pravat proizvoditelite od Cheshka, Francija i Bugarija. Plus nekoi proizvoditeli kako od Francija na primer, pravat modifikacija i se namaluva procentot na alkohol i halucinogeniot element sto e slicen na marihuana. Ova go kazuvam od iskustvo - bidejkji sakav da otvoram biznis so apsint po svetov i nemase problem so vladata na SAD. Inaku absint e skapa rabota koja sto mene licno ne mi se bendisuva (mnogu gorci). No lugje se kolnat deka e najdobar pijalok. Ne e "masovma pijacka", no postoi klientela koja trosi teski pari za dobar apsint. Nekoi go ublazuvaat so kocka sheker na lazica, na koja turaat apsint i potoa ja zagrevaat so zapalka. Za umetnicki duhi e toa...[;)]