Грип
Грип
StormAngel РЗЗЗ: РЕГИСТРИРАНИ 4.516 ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП, НЕМА ПОТРЕБА ОД ДОПОЛНИТЕЛНИ МЕРКИ ЗА ЗАШТИТА [img]http://www.mia.com.mk/photos/087-0902g.jpg[/img] На територијата на Република Македонија до денеска напладне евидентирани се 4.516 лица заболени од грип од типот А, што, иако не е реалната слика поради можноста многу случи да не се регистрирани, според Републичкиот завод за здравствена заштита е нормална ситуација каква што сме имале и во изминатите години. Оваа бројка, велат од РЗЗЗ не е алармантна и не бара преземање интервентни мерки иако состојбата секојдневно се следи заради навремена интервенција доколку тоа се покаже за потребно. РЗЗЗ очекува зголемување на бројот на заболени во текот на овој и во почетокот на идниот месец. "Прогласувањето епидемија како една од можните мерки не зависи од бројката на заболени ниту од типот на вирусот. Во моментов кај нас е изолиран вирусот од типот А, кој е присутен и во текот на минатите години. Обично поголеми бројки на заболени можат да се јават доколку се појави нов тип или поттип на вирус", рече на денешната прес-конференција директорот на РЗЗЗ Благоја Алексовски. Појаснувајќи ги условите во кои се прогласува епидемија и по тоа се преземаат и други мерки, раководителот на Одделението за епидемиологија Жарко Караџовски, истакна дека тоа се прави во случај кога е загрозен јавниот живот. За тоа, според него, не е доволно тоа што се заболени голем дел од школската пополација, дел регистрирани дел не, бидејќи тоа е нормално за сите години наназад поради блиските контакти. "Доколку грипот се рашири меѓу јавната администрација на пример, војската полицијата и слично тогаш по процена на надлежниот завод или Министерството за здравство се прогласува епидемија и се преземаат дополнителни мерки", рече Караџовски. Според него, доколку сега на децата им се прекине наставата тоа не би значело дека вирусот нема да продолжи да се шири, бидејќи тој, како што рече, веќе е влезен во нашата популација. Заради превентива тој препорача почесто проветрување на просториите во кои престојуваат децата, со оглед дека вирусот не може да живее на пониски температури од 10 степени, со што исто така би се намалила неговата концентрација. Се препорачува и внесување на витаминско-минерални препарати и појака исхрана. Симптоми на грипот се висока телесна температура до 40 степени, болки во коските и зголбовите, општа малаксаност и затнат нос. Вообичаено не е потребна антибиотска терапија, освен во случаи кога ќе настана компликации кои ќе ги констатира лекар. Најпогодена од грипот и годинава е школската популација од 7 до 19 години со 65 проценти, иако во изминатите години тој процент се движел од 25 до 50 проценти. Намногу регистрирани заболени од грип имало во 1992 година 94.657, но не била прогласена епидемија. Тоа било направено во 2000 година кога имало околу 34 илјади заболени. Грипот најчесто се јавува во јануари, но ударни месеци се февруари и почетокот на март. Во 1998 година ударен месец бил април поради присутност на вирусот и повисоките температури карактеристични за овој месец кои му погодуваат.
MissEviL
quote:
Originally posted by angel
НАЈНОВИ ВЕСТИ 7000 ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП ВО МАКЕДОНИЈА. Состојбата не е алармантна велат нашите власти.
tie 7000 sigurno se registrirani a prasanje e kolku ima uste zaboleni NEregistrirani[V]
The`bItCh
quote:
Originally posted by Strelec
Разлика ви е 73 години!:) slasa, не дека ти си многу стар, туку Катја е млада!:)
[^][:D][:D][:D]
angel НАЈНОВИ ВЕСТИ 7000 ЗАБОЛЕНИ ОД ГРИП ВО МАКЕДОНИЈА. Состојбата не е алармантна велат нашите власти.
OooOo Shto bilo kaj nas alarmantno, pa za ova da bide?? I da umre nekoj, pak nema da bide alarmantno.
angel
quote:
Originally posted by OooOo
Shto bilo kaj nas alarmantno, pa za ova da bide?? I da umre nekoj, pak nema da bide alarmantno.
[:(] [:(] [:(] Така е. Имавме дури и воен конфликт без воена состојба. Сега можеме сите да бидеме грипосани без епидемиолошка состојба.
mEnEmA Nema ni da se proglasi kako epidemija se ni pominuva ko na kucenca bidejki za toa i ne racunaat :)))))))))))) Fali da ispadne deka e nekoj test sto si go probuvale na nas dali ke preziveeme :) Profesore ne se sekiraj se oblekov i preziveav eve sea pak se soblekov mi rekoa sonce da me fatelo malce bleda sum bila :))))))))
mEnEmA Uste preporacuvaat da ne se pijat nikakvi antibiotici :))
DonVito i jas imam grip [:D]
mEnEmA Deka si ja trcal ofcava mnogu i zakacila :)))))
SirAndReW bidi srekjna sto ne te znam inace i mesecina ke te fanese :) a ovoa so gripot e strashno stvarno me fakja griza .
DonVito
quote:
Originally posted by mEnEmA
Deka si ja trcal ofcava mnogu i zakacila :)))))
da be ali ovde kaj mene vo canary island ne e ladno [:p][:D]
mEnEmA Gotovo poleka pominuva.. se krevame na noze :))) bitno preziveavme jaki sme ehehe iako iscicavme sve od aptekite sto mozese da se najde :)
The`bItCh
quote:
Originally posted by mEnEmA
Gotovo poleka pominuva.. se krevame na noze :)))
ne e pominat ma mene sega duri me fati[:(][xx(]
mEnEmA Epa odma cajce,limonce 3/4 dena pa kako nova ke si :)) Polna so mleko :))))))))))))))))))))):**
The`bItCh kje dojsh da me izmolzish profesorche!?[:D]
mEnEmA Opaa nova ljubov ehehe :) Strelec reagiraj ajde :))))))))))
DonVito ova mora da se kaznit . ne moze tuku taka nova ljubov . ne se zenskite corapi . profesore na koj svadba sea da idam ?
The`bItCh
quote:
Originally posted by slasa
quote:
Originally posted by The`bItCh
kje dojsh da me izmolzish profesorche!?[:D]
obavezno duso moja letam [:D][:D][:D][:D]
te chekam so rashireni noze[:I][:D][:X]
Strelec Разлика ви е 73 години!:) slasa, не дека ти си многу стар, туку Катја е млада!:)
DonVito katja e tamam masala da recis za katja ko trup e
DonVito Gripot Se Narekuva Isto Taka i influenca
Divider Ова сега како она финтана, глејте на друго место, заборајте poll за slasa и тебе???