Џанго и новиот имиџ на полицијата
Џанго и новиот имиџ на полицијата
Strelec Имаше еден топик за Џанго што веќе е архивиран, па затоа отварам нов!

Прашањето ми е дали сметате дека Џанго со својот почеток како министер за внатрешни работи, внесува надеж дека може значително да се подобри безбедноста во Македонија?
Претпоставувам дека ќе следуваат реакции кои што ќе бидат идентични како и на партијата на која што сме членови или симпатизери, но искрено би сакал да ги чујам ставовите овде!

Џанго ја формираше новата единица на МВР, ги врати полицајците на терен (улиците), изврши неколку апсења на криминалци, а најново е тоа што отвори нови полициски станици во Арачиново и Матејче!

Еве меѓу другото што пишува во денешен Дневник:

Џанго ги построи Арачиново и Матејче

Скопско Арачиново и кумановско Матејче вчера добија нови полициски станици. Кон крајот на октомври треба да биде отворена и новата полициска станица во тетовското село Теарце.
, предавајќи ја во употреба полициската станица во Арачиново, им изрази благодарност на земјите-донатори, како и на жителите на двете села.
Според министерот за внатрешни работи Љубомир Михајловски-Џанго, двете нови станици се дел од реформите во МВР, со кои ќе се продлабочи улогата на полицијата. Новите полициски станици ќе ја зголемат непосредната комуникација со граѓаните, а тоа ќе значи поголема заштита на нивните права.
Командирот на полицискта станица во Арачиново, Исмет Исмаили, изјави дека им ја гарантира безбедноста на иселените. Според Исмаили, во Арачиново во минатата година не била запалена ниту една куќа на Македонец, а од 62 регистрирани кривични дела, полицијата расветлила 59.
Градоначалникот на Општината Липково, Хусаменад Халили, го поздрави отворањето на новата полициска станица во Матејче и го повика населението да ја прифати бидејќи е во нивен интерес.

dejan ne im e sram?? na ovie albanci, nemat nikakov pocit na zemjata.....pa posle protesti ke ti pravat za fakultetot! ТЕТОВСКО КАЛЕ Демолиран манастирот "Св. Атанасиј" Непознати сторители ноќта меѓу петокот и саботата ја скршиле влезната врата на манастирската црква "Св. Атанасиј" на тетовското кале и ја демолирале нејзината внатрешност. Дел од работите се искршени, а дел запалени. Во тетовското архијерејско намесништво засега немаат информација дали е нешто украдено. Демолирањето на манастирот се совпаѓа со повлекувањето на единиците на АРМ од тетовското кале. Во минатиот петок попладнето беа повлечени последните 40 војници и опремата на АРМ, кои досега беа стационирани на Калето. - Повлекувањето доаѓа по проценката на Генералштабот на АРМ дека кризата е завршена, а состојбата во овој регион е стабилна - соопштија армиски извори. Припадниците на АРМ беа стационирани на тетовското кале од април 2001 година. Патот кон манастирот "Св. Атанасиј", сега го контролира тетовската полиција. Манастирот непосредно пред конфликтот во 2001 година беше мета на напади најмалку еднаш месечно. (Д.С.)
dejan uste nesto....dali ova e denot na plukanje na makedonija??? deka ova e preterano, nikakov POCIT По подолга пауза, повторени насилствата врз жителите на неколку дебарски села Селаните сами се бранат од маскирани разбојници и провалници Разбојништвата во овој крај беа чести меѓу 1997 и 2002 година. Потоа се намалија, а оваа пролет повторно групи разбојници се појави низ селата околу Дебар КОСТА ПОПОВСКИ Инспектори за општ криминал во Дебар, заедно со истражните органи на дебарскиот Основен суд, трагаат по две неколкучлени банди, кои ноќта меѓу 5 и 6 месецов, на особено брутален начин, извршија неколку разбојништва и обиди за разбојништва во дебарските села Џепишта и Отишани. И покрај тоа што ликовите на некои од разбојниците кои направија упади во домови на жители на Џепишта се опишани од страна на селани врз кои осомничените извршиле разбојнички насилства, истрагата не располага со докази и сознанија за тоа кој стои зад тие напади. Разбојништвата се случија во доцните вечерни часови меѓу 5 и 6 април. Група од неколку с? уште неидентификувани разбојници влегле во домот на Насуф Џаферовски од Џепишта и со насилство се обиделе од него да изнудат пари. Во моментот кога непознатите насилници се обиделе да го убијат, жртвата испукала неколку истрели од пушка и шестчлената банда се оддалечила од неговиот дом. Истовремено, друга повеќечлена група се обидела да изврши разбојништво во Отишани. На ист начин биле пречекани и во ова село од селаните и нападот бил осуетен. Во дебарската УВР го потврдија инцидентот во Џепишта и обидот на разбојништво во Отишани, но од разбирливи причини од полицијата изостанаа детали за настанот, но и коментар кој стои зад бруталностите. Дознавме само дека во домот на Џаферовски биле најдени чаури од оружје кои се дадени на анализа во Крим-техника во Скопје.. Истражниот судија во Основниот суд во Дебар, Оруч Абазовски, за "Утрински весникки изјави: "Се прават напори да се најде неколкучлената банда која во Џепишта влегла да изнудат пари. Тројца од осомничените влегле во домот на Насуф Џаферовски, патар на регионалниот пат Дебар - Струга, татко на два сина, кои во моментов се наоѓаат на работа во Италија. Други тројца чувале стража. Според изјава на нападнатиот, тој на насилниците им дал отпор и откако виделе дека избрале погрешен човек за грабеж, целата група исчезнала. Џаферовски ни рече дека напаѓачите биле облечени во темна облека, на главата носеле капи, но не за да го скријат ликот, а биле обуени во патики "адидассисии, ни изјави Абазовски. Според изјава на член од истрагата, од досегашните прибрани докази се претпоставува дека напаѓачите во селото дошле без возило или ако евентуално употребиле возило, го оставиле на регионалниот пат Дебар - Струга, што е оддалечен од селото педесетина метри. Потоа, по неуспешното разбојништво, со возилото избегале од селото. Истрагата ја испитува околноста што упатува на тоа дека разбојниците дошле од Албанија и потоа пак се повлекле отаде границата. Наши соговорници од овој крај тврдат дека разбојништвото во Џепишта и обидот друга група да изврши разбојништво во Отишани овој месец е дело на групи што се префрлаат по илегални патишта од Албанија. Според нив, по пауза од три години, оваа пролет зачестиле обидите на мали или поголеми групи да влегуваат низ селата во Дебарско и да малтретираат или да одземаат добиток, стока, предмети за домаќинство или автомобили. Особено на удар се домовите на лица кои семејно се на работа во странство. "Разбојништвата во овој крај беа чести меѓу 1997 и 2002 година. Потоа се намалија, а оваа пролет групи разбојници се појави низ селата околу Дебар и особено во делот од Дебар кон Струга. Ние сами се браниме, но тоа не ни оди, бидејќи разбојниците имаат оружје, а ние не сакаме да водиме војна со нив. Употребуваме оружје само во самоодбрана. Нас треба да нў штити полицијата, но неа ја нема. Тоа е последица на укинувањето на полициската станица што ги штитеше Отишани, Џепишта, подолу кон Струга, Модрич, Дренок, Селци, Буринец, Елевци и други села. Најновото разбојништво во Џепиште и обидот друга банда истовремено да влезе во Отишани е знак дека треба да се прифати нашето барање полицијата повторно да се врати во овој крај. Ние, жителите од овој дел на државава, ќе бидеме принудени да го блокираме патот Дебар - Струга. Блокадата ќе трае до денот кога кај нас ќе се врати полицијатааи, ни изјави Ј.Н., кој за него познати причини не сакаше да го спомене целосниот идентитет.
Strelec Михајловски: „Кога ќе се создадат услови ќе го уапсиме Лека“ Тоа што можам да го гарантирам јас како министер за внатрешни работи и припадниците на МВР е дека ќе ги употребиме сите средства и методи да спречиме вакви појави. Агим Красниќи е еден од луѓето кои што се рецедиви од она што порано беше. Верувајте дека секој кој се бара по потерници и секој кој извршил кривично дело МВР не го заборава, изјави во интервјуто за А1 Љубомир Михајловски министер министер за внатрешни работи. Убиствата не се феномен за оваа година. Ние сме имале убиства секоја година наназад сторени од малолетници. Ова не е нешто ново за Македонија. Не е ништо ново ниту за ЕУ. Го наведувам синот на Верушевски како пример за малолетниците, затоа што му се случија неколку инциденти. Зад грб го има својот татко? Полицијата ги преземала сите мерки и спрема синот на Верушевски. Тоа што е син на Верушевски не го двои од настапот на полицијата. Мерките се преземени, предадени се предметите пред правосудните органи, така да преку неговиот пример не треба да го гледаме примерот на малолетничкиот криминал. Г-дине министре во последнава година се отворија неколку големи случаи, каде што МВР прибираше докази и ги даваше доказите за тие случаи. Меѓутоа со оглед на завршницата на тие случаи испаѓа дека МВР не дава доволно јаки докази за обвиненијата да поминат на суд? Казните што ги изрекува судот е судска казнена политика. Тука ние како МВР не можеме да се мешаме. Ова што го кажувате, поединечни случаи, за нив министерството поднело докази и секој граѓанин, не само министерството и други институции поднесуваат кривични пријави. Обвинителството и судот ги ценат. Обвинителот дали ќе покрене обвинение ако смета дека доказите се добри и јасни, ако не не покренува обвинение. Случајот Буџаку е мистерија и од една страна приказна за мали деца за обвинителот, од друга страна дури и премиерот се замеша во овој случај сугерирајќи дека постоел некаков криминал. МВР доставило докази, што има во доказите? Не можам да ви кажам што има во доказите, затоа што за доказите треба да се произнесе обвинителот. Би требало него да го прашате, второ доказната постапка и доказите се тајна која што не можеме да ви кажеме вас, но сигурно дека ако обвинителот оценил дека има или нема ќе го разгледа случајот, ако цени ќе поднесе. И се сведува на она што претходно го кажав. Дали лично мислите дека се сведува и на политика, па некаде се одзема некаде се додава. За сите овие случаи, бидејќи имаме министри од сите профили, министер од ДУИ, Ламбе беше човек на претходната власт, особено за Буџаку бидејќи е министер од коалициониот партнер? Тоа што е министер од коалициониот партнер не го амнестира од кривични дела. Лично мислам дека нема политика. Таму каде има извршено кривични дела има. Денеска зборувам како министер за внатрешни работи, а не лично. Што би се случило ако премиерот ви се јави и сугерира дека треба да примите како свои соработници, заменици луѓе за кои вие сметате дека не се доволно добри за да бидат на тоа место. Ќе попуштите ли по молбата на премиерот или под притисокот на коалициониот партнер или ќе си поднесете оставка? За среќа до сега немам такви притисоци, за тоа ви давам збор, за прием на такви партиски кадри. И јас додека сум овде нема да дозволам да имаме прием на кадри каде што критериум ќе биде политичката припадност. Без разлика од било кој партија се наоѓа. Ова го покажува и резултатот затоа што ако имаме прием по некоја партиска основа во МВР тие што ќе се вработат не се чувствуваат лојални на МВР, тие се чувствуваат лојални на некоја политичка партија или личност. Тоа е сосема контрапродуктивно и доведува до загрозување на безбедноста на државата, до зголемување на криминалот. Гарантирате ли дека нема да ни се повтори Кондово или дека уште полошо некоја од тие организации да почне да дефилира и вежба и да создава една клима на небезбедност и несигурност во Македонија? Тоа што можам да го гарантирам јас како министер за внатрешни работи и припадниците на МВР е дека ќе ги употребиме сите средства и методи да спречиме вакви појави. Агим Красниќи е еден од луѓето кои што се рецедиви од она што порано беше. Верувајте дека секој кој се бара по потерници и секој кој извршил кривично дело МВР не го заборава. Значи ли тоа дека Лека го заборавивте. Некои го гледаат дека тој пие кафе во Тетово? Лека во Тетово не е заборавен, мислам дека и спрема него ќе се превземаат мерки, затоа што судот го бара. Но полицијата го испорачува? Да полицијата го испорачува. Но вие сте тие кои треба да го најдете, а тој пие кафе во Тетово? Јас незнам кој го гледа, точно дека е во Македонија. Кога МВР ќе оцени, сигурно дека ќе го лишиме од слобода.
трендафил Не знам дали полицијата секој ден апси по некој криминалец албанец (иако за мене сите криминалци се исти без разлика на нивната етничка припадност), но факт е дека тоа е недоволно. Зошто не се уапси Аце Циганот на пример кој се врати во Македонија заедно со враќањето на СДСМ на власт? Нормално е дека ако не се апсат криминалците повеќе месеци, после тоа ќе бидат уапсени повеќе одеднаш. Но факт е дека Красниќи е повторно во Кондово, а не се апси. Дали треба да заврши некоја работа за време на локалните избори? И зошто за апсење се чека наредба од странци. Кој и кога ќе се затвори.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Не знам дали полицијата секој ден апси по некој криминалец албанец (иако за мене сите криминалци се исти без разлика на нивната етничка припадност), но факт е дека тоа е недоволно. Зошто не се уапси Аце Циганот на пример кој се врати во Македонија заедно со враќањето на СДСМ на власт? Нормално е дека ако не се апсат криминалците повеќе месеци, после тоа ќе бидат уапсени повеќе одеднаш. Но факт е дека Красниќи е повторно во Кондово, а не се апси. Дали треба да заврши некоја работа за време на локалните избори? И зошто за апсење се чека наредба од странци. Кој и кога ќе се затвори.
Колку што Јас го разбрав министерот Џанго своевремено на ТВ Интервју кажа дека ќе апси се по ред ...нели?. Е сега ако некојпат и фати нешто прекуред и не е толку битно нели оти станува збор за криминалци. Побитно е што секојпат „пресконуваните„ криминалци се од исто племе надојдено од север и со помош на неговите ментори станато дури и како „граѓани„ од вукоебината Македонија
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Divider
Прашање до симпатизерите на позицијата: Зошто Џанго дозволува големите и познати криминалци да шетаат слободно (да не говориме за оние во власта) по улица, а нашите бранители ги држи апсаана? Не е в ред, нели!
Чекајќи ги симпатизерите на позицијата да одговорат, во меѓувреме јас ќе ти кажам. Сите што треба да бидат уапсени во Македонија, Џанго нема да им прости! Не барајте во два дена да бидат уапсени илјадници криминалци! За последниов месец само, Џанго уапси повеќе криминалци отколку сите досегашни министри за внатрешни работи во Македонија!Отворете било кој весник, од било кој ден, па ќе најдете неколку случаи науспешна акција од полицијата.
Сите тие заедно не „вредат„ на пазарот за правораздавање во Македонија ниту колку еден Лека ...мислам на оној од с.Порој ..Тетовско. пс Ситните криминалци се .....како да си собираш зрнца на песок и да си направиш голем „куп„ песок , а тој пак не вреди колку едно „зрнце„ на криминалец , како што е тој Лека убиецот ...нели. А такви како него ги има повеќе и насекаде ги гледаме освен Џанго и неговите полицајци ...еве на пример како оној „инжинер од приштина„ и ГОЛЕМА БУДАЛА притоа ...мислам на оној што мафта со рацете како орангутан пред парење...името и не е така битно ами дегутантна е самата негова изјава за шансата на качаците за идното дискриминирање на Македонците во средини каде овие кретени со вакви идеи и размислување се „накотени„ и тоа во доволен број за да можат да извршат злоупотреба на демократските начела кои важата за Македонците.
Strelec Џанго не го сака командант Абдаши за директор во УБК Љубомир Михајловски-Џанго, министерот за внатрешни работи, го одбил предлогот на ДУИ Назим Буши да биде заменик-директор во Управата за безбедност и контраразузнавање, тврдат партиски извори. Според нив, Михајловски не го прифатил предлогот поради „дамките“ во биографијата на Буши, кој бил командант на ОНА за време на конфликтот во 2001. Во МВР потврдуваат дека заменик-директорското место во УБК не е пополнето, откако пред два месеца Фатимир Дехари стана заменик-министер во полицијата. - Не можеме да коментираме ништо за лице што не е вработено во МВР. За доаѓање на некоја функција треба да се исполнат одредени услови и критериуми. Партиската припадност не е важна. Таа процедура е интерна и треба да ја заврши Министерството - велат од кабинетот на Михајловски. Во ДУИ, пак, посочуваат дека тие не се откажуваат од намерата Буши да биде заменик во УБК, бидејќи тоа место и припаднало на партијата при распределбата на функциите во владејачката коалиција. Во ДУИ демантираат дека Михајловски го вратил нивниот предлог и велат дека имало само застој во процедурата. Инаку, Буши, познат како командант Абдаши, пред конфликтот бил старешина во АРМ. По избувнувањето на кризата тој ја напуштил Армијата и заминал во ОНА, каде што добил чин генерал и станал командант на 114. бригада, која дејствувала во околината на Арачиново. По завршувањето на конфликтот тој експресно дипломирал на Педагошкиот факултет во Скопје и моментно е невработен.
concrete По завршувањето на конфликтот тој експресно дипломирал на Педагошкиот факултет во Скопје и моментно е невработен. I si ceka visoko budzetsko mesto , pa baska generalska penzija, Viva La Mexico!!!!! Ti Strelec,kako projde ,sigurno ne kako vakvo torpedo???? Ebate belja, mojata Skopska diploma ista so ovog guzic papir.....pa posle Concrete negativen,, aj ne zezaj Strelec....sposobni li se tie luge osven za nesto drugo osven dzvakanje gurabii i sverc na opijati da sednat i da zagreat stolce na primer. Fakticki tvojava omilena i bivsata neomilena vlast samo gi unistuvaat sansite na sekojdnevnite,OBICNI albanci!!!!!
Strelec Не е темава за Албанците, туку за Џанго... И од текстот што го објавив, можеше за Џанго да дадеш коментар!:) Ама не ти одговара на карактерот да го заклучиш за Џанго тоа што е логично да се заклучи!:)
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Не е темава за Албанците, туку за Џанго... И од текстот што го објавив, можеше за Џанго да дадеш коментар!:) Ама не ти одговара на карактерот да го заклучиш за Џанго тоа што е логично да се заклучи!:)
Dobro de, edno e zloupotreba na topikot drugo spontana reakcija, inaku Dzango e SUPER :):):)
DonVito more i policajcite ne gi vikat kako porano DZANDARI TUKU DZANGISTI :)
Divider А бе ќе викам и „но“ и „севкупно“ се додека не се започне како што треба, комплет. Реков Џанго се труди, за пофалба, ама „рибата смрди од главата“, па дај малку да не израдува и загрее душа, нека фати да ги апси вистинските и големи криминалци, нека му откине глава на октоподот, не по некој крак, одвреме-навреме, биејќи ова октоподоништено маме му .бем како станал „катаљарда“ краци има, а за секој откинат два израснуват! П.С. Ова почна ко грипот, ваљда, па и нас не префаќа од Конкретниот, хехехехе...хихихихи...хахахаха
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
...inaku Dzango e SUPER :):):)
Wow!:) Што беше ова? concrete употреби збор ’супер’!?:)))
трендафил Ако напишаното во врска со Буши е точно, тогаш министерството и министерот направиле нешто нормално. И не гледам зошто новинарите пишуваат за нормални нешта. Не се пишува дека некоја јавна личност например нормално диши, а се пишува ако има проблеми во дишењето. Дали се` друго е ненормално? Дали оваа вест е само дел од предизборната кампања? И дали ќе си најде место во друго министерство?
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
И не гледам зошто новинарите пишуваат за нормални нешта.
Затоа што во Македонија секогаш нормални биле ненормалните работи... Затоа што не сме навикнати често да гледаме нормални нешта. Без оглед кој бил на власт, сме имале илјадници примери на нернормални работи и ова е убава и позитивна промена.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by concrete
...inaku Dzango e SUPER :):):)
Wow!:) Што беше ова? concrete употреби збор ’супер’!?:)))
Па сега , и тој колега конечно увидел дека такво нешто е долго очекувано дури и многу посакувано да го изјави овде на форумов. пс И го сторил тоа , најверојатно за да биде „префрлен„ во тие кои не се вброени како хронични критичари само ами и аплогети повремено , разбира се.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Во Куманово, уапсен бомбашот Агим Бељули Мобилната екипа за уличен криминал, завчера, во Куманово, го уапсила бомбашот Агим Белуљи (41), кој е осуден на седум година затвор за поставените бомби на плоштадот во Куманово и пругата кај село Васксинце. Бељули е осуден во отсуство на затворска казна, за докажани кривични дела тероризам и загрозување на уставниот поредок. Бидејќи тој не беше достапен на органите на прогонот, против него е распишана потерница заради издржување на изречената казна. По неговото апсење тој е пренесен во затворот "Идризово" во Скопје. Бељули во заедница со Авни Ајети (25), Џемаил Хисени(47) алијас Џејми Шеј, арачиновецот Авдиљ Јакупи-Чакала(31), Фадиљ, Ибиши, Наим Аљиљи, и браќата Шефкет, Ремзи и Аднан Реџепи сите од Липково на 28 март и 5 јуни го испланирале и поставиле бомби на меѓународната пруга Скопје-Табановце и Плоштадот "Нова Југославија" во Куманово. Првото дело терористичката група го извршила во раните утрински часови, кога на делницата меѓу селата Ваксинце и Речица поставиле и активирале експлозивна направа. Групата предизвика експлозија и на 5 јуни околу 02,15 часот во центарот на Куманово. При активирањето на бомбата во Куманово беа повредени три лица, а беше предизвикана и голема материјална штета.
Јас би им препорачал на мобилната екипа од МВР да не ги апси криминалците од „онеправданото„ малцинство , оти после државата ќе мора и да им најде нова работа во полицијата .....како тој затвореникот кој постана заменик (всашност прав) директор во Идризово. пс Затоа нека делуваат како во случајот со покојниот Диме викан и Поштарот. Некако ми делува посигурно мислам за обичните граѓани.
intel
quote:
Originally posted by OooOo
lav, znachi nepopravliv si! Za sekoja akcija imash nekakva kritika. Ti da pozdravish neshto??? Bog da chuva :)
Да поздрави тешко,ама затоа ќе го подржи Трифуна.Колку толку ќе ти се најде човеков.
Divider Стрелец, тоа е се в ред, но сепак, изјавата на олицијата е дека не може да го пронајде Лека, кој се почесто се појавува на слики по медиумите (печатени) наоколу. Ако некој од дневен печат може да го изнајед и фотографира, тогаш, Џанго и полицијата, ако веќе не можат самите, нека прашаат некој новинар и нека го уапсат. Иоанака не е од ДУИ туку од ДПА, нели. Не велам дека Џанго не чини, но севкупно, некои сеуште, матни, политички иогри се случуваат.
Strelec
quote:
Originally posted by Divider
Не велам дека Џанго не чини, но севкупно...
Нема ’но’ и нема ’севкупно’... Како concrete си станал!:) Читај ваму!:) Откриено големо количество оружје и муниција во Пирок Во домот на Селим Ф. во тетовското село Пирок полицијата вчера пронашла и запленила 7 рачни бомби, 102 куршуми за автоматска пушка, 52 куршуми за снајперска пушка и други видови на оружје. МВР поднесе кривични пријави против Селим Ф. и неговите тројца синови Беким, Сенат и Газменд. Акцијата следува по најавената хајка против оние, каде МВР има податоци за поседување на нелегално оружје. И после ќе ми кажувал Divider ’но’ и ’севкупно’!?
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Divider
Не велам дека Џанго не чини, но севкупно...
Нема ’но’ и нема ’севкупно’... Како concrete си станал!:) Читај ваму!:) Откриено големо количество оружје и муниција во Пирок Во домот на Селим Ф. во тетовското село Пирок полицијата вчера пронашла и запленила 7 рачни бомби, 102 куршуми за автоматска пушка, 52 куршуми за снајперска пушка и други видови на оружје. МВР поднесе кривични пријави против Селим Ф. и неговите тројца синови Беким, Сенат и Газменд. Акцијата следува по најавената хајка против оние, каде МВР има податоци за поседување на нелегално оружје. И после ќе ми кажувал Divider ’но’ и ’севкупно’!?
Alo,alo Strelc,Concrete ovde: abe strasilo me napravivte, uste malku ke pocnam pak so tretmani , a tamam si rekov dobro e se izvadi.... Ubavo e se sto zboris , ama mislam nemoj da ja pominuvas granicata vo "podcenuvanje" na intelegencijata na drugite ,ajde eden Frcko e dovolen,sekoe preteruvanje pravi steta:):):)na Dzango ne mu se smeta, mora covekot i petardi da prijavuva kako USPEH!!!! Ovie denovi ke se potrudam da go dobijam precizniot spisok na "oruzjeto" najdeno kaj Selim F., ako e ona sto go naveduvas pogore , aj ne se ZEZAJ!!!!!:):):) A be vo Makedonija ima oruzje po kukji poveke od pola divi drzavi vo USA zaedno!!!!Kaj da brcnes, arsenal ke izvadis, a ne tri ramki za kalasnikov i pet-sest kasikari.....
OooOo - Pokushaj da ja priblizhi policijata kon mladinata. Site negovi zafati do sega se za iskrena podrshka i pozdrav!
concrete Strelec, mislev deka si informaticar po struka i vokacija, ama se nadevam deka vo memoarite pod starost ke ima i nesto drugo, steta sto verojatno nema da gi citam...he,he!!!! Se e tocno kako sto kaza,malku me potseka na edno drugo vreme , verojatno e subjektivna impresija!!! Sepak se mi se cini veke podolgo vreme i VMRO i SDSM i ostanatoto "partisko" drustvo kako da igraat vo nekoja losa pretstava.Barem ova producentive od MZ da odvrzat kese i da najmat podobri scenaristi,a bogami i bi go zadolzile makedonskiot narod so angaziranje na kvaliteten reziser, da mu bide barem polesno na dusata.....vaka ova sapunskava opera barabar kako tie od najeftinite produkcii.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Не е темава за Албанците, туку за Џанго... И од текстот што го објавив, можеше за Џанго да дадеш коментар!:) Ама не ти одговара на карактерот да го заклучиш за Џанго тоа што е логично да се заклучи!:)
Тоа што го кажал е само (Јас мислам) фрлање магла сега засега ...оти на крајот има само две можни солуции а тие се: 1.Ќе го сменат Џанго од местото со прераспределба на фунциите. 2.Ке си поднесе оставка (од здравствени причини е стандардниот модел како за пример)
трендафил Во секој случај мислам дека Џанго, доколку партијата го остави да делува слободно, може нешто да направи против ситните и средни криминалци. Не смее на пример да собере дополнителни докази против врвните криминалци, Али Ахмети или Г`зим Острени на пример, со кои би го принудил Прчевски да подигне обвинение против нив, затоа што нивното апсење би довело до активирање на УЧК. Миротворците (дури и по давајгазна цена) тоа нема сигурно да си го дозволат, по цена и да биде сменет Џанго. Во моментов има напредок. До сега повременото патролирање со возило од страна на полицијата беше сметано за контролирана територија од страна на државата. Не знам дали полицајците ги терале да подмочнуваат по ќошињата (како што во природата прават кученцата на пример кои на тој начин си ја одбележуваат територијата). Сега имаме повисок степен, полицијска станица. Дали полицајците ќе смеат да излезат од полицијските станици без да го „вознемират“ локалното население и како во случај на вознемирување ќе реагира полицијата ќе видиме. За да имам повеќе доверба во Џанго (иако од сите министри најповеќе му верувам на него), треба да направи нешто неговиот државен секретар да си замине, затоа што на тоа место е дојден со одлука на влада спротивна на законот за државни службеници (нема доволно работен стаж за волку високо работно место дури и ако времето поминато во УЧК му се пресмета двојно). Но можеби ги проголтува овие подметнувања за да го направи тоа што го наумил. И се надевам дека Михајловски научил да разликува нафта од масло за јадење, нешто што не му беше јасно додека беше во царината, иако за волја на вистината, по обелоденувањето на аферата не дозволи тоа да се повтори. Во секој случај мислам дека ќе биде подобар министер за внатрешни од Хари Костов и Силјан Аврамовски.
Strelec Во Куманово, уапсен бомбашот Агим Бељули Мобилната екипа за уличен криминал, завчера, во Куманово, го уапсила бомбашот Агим Белуљи (41), кој е осуден на седум година затвор за поставените бомби на плоштадот во Куманово и пругата кај село Васксинце. Бељули е осуден во отсуство на затворска казна, за докажани кривични дела тероризам и загрозување на уставниот поредок. Бидејќи тој не беше достапен на органите на прогонот, против него е распишана потерница заради издржување на изречената казна. По неговото апсење тој е пренесен во затворот "Идризово" во Скопје. Бељули во заедница со Авни Ајети (25), Џемаил Хисени(47) алијас Џејми Шеј, арачиновецот Авдиљ Јакупи-Чакала(31), Фадиљ, Ибиши, Наим Аљиљи, и браќата Шефкет, Ремзи и Аднан Реџепи сите од Липково на 28 март и 5 јуни го испланирале и поставиле бомби на меѓународната пруга Скопје-Табановце и Плоштадот "Нова Југославија" во Куманово. Првото дело терористичката група го извршила во раните утрински часови, кога на делницата меѓу селата Ваксинце и Речица поставиле и активирале експлозивна направа. Групата предизвика експлозија и на 5 јуни околу 02,15 часот во центарот на Куманово. При активирањето на бомбата во Куманово беа повредени три лица, а беше предизвикана и голема материјална штета.
OooOo lav, znachi nepopravliv si! Za sekoja akcija imash nekakva kritika. Ti da pozdravish neshto??? Bog da chuva :)
lav
quote:
Originally posted by OooOo
lav, znachi nepopravliv si! Za sekoja akcija imash nekakva kritika. Ti da pozdravish neshto??? Bog da chuva :)
Ако сакаш поздрав само поради формата а не и суштината , го имаш. Но нели тоа им е работата и затоа се дури и платени , така да пофалбите се дел наменет само за екстремно направена работа...според мои гледања. А каде ја гледаш ти таа екстремна работа? пс Ако речеше и мислеше на конструктивна критика , тогаш знај дека таа е само како катализатор во билокој процес , односно го насочува но не и учествува вои него , нели?. Сепак благодарам за потрошеното време за одговорот кон мене , оти го ценам тоа.
SLaCk Dzango seushte oprava neshto shto zapleskaa negovite prethodni koljegi od SDSM Hari Kostov i Avramovski.Kolku sto gledam ovie lica site se osudeni ili aktuelni zatvorenici koi vidi chudo site doma si sedat!?Znachi koga site zborevte kako se podobrila bezbednosta pred nekoj mesec a ja koa ve ubeduvav obratno ne mi veruvavte deka vo Skopje i vo drugite gradovi se shetaat osudenici ili zatvorenici ne veruvavte i samo da znaete uste kolku gi ima nema da veruvate!Znachi se vrakame nekade 2002-2003 gi dovrsuvame rabotite sto gi ukashkaa Hari i Avramovski ama sepak vistinski test ushte ne mu e dojden na Dzango na primer apsenje na Leka po kogo ima poternica ili na shefot na obezbeduvanjeto na DUI e toa bi bilo za sekoja pofalba.A vo tekstot za Aracinovo me zaprepastiu odgovorot na Dzango zasto vo Aracinovo ne se oktrieni podmetnuvacite na pozari toj odgovara vo najgolemiot broj slucai se raboti za dotrajani instalacii.Demek nikoj ne gi pali nego zosto makedoncive ne idat pa se palat sami.
lav
quote:
Originally posted by SLaCk
Dzango seushte oprava neshto shto zapleskaa negovite prethodni koljegi od SDSM Hari Kostov i Avramovski.Kolku sto gledam ovie lica site se osudeni ili aktuelni zatvorenici koi vidi chudo site doma si sedat!?Znachi koga site zborevte kako se podobrila bezbednosta pred nekoj mesec a ja koa ve ubeduvav obratno ne mi veruvavte deka vo Skopje i vo drugite gradovi se shetaat osudenici ili zatvorenici ne veruvavte i samo da znaete uste kolku gi ima nema da veruvate!Znachi se vrakame nekade 2002-2003 gi dovrsuvame rabotite sto gi ukashkaa Hari i Avramovski ama sepak vistinski test ushte ne mu e dojden na Dzango na primer apsenje na Leka po kogo ima poternica ili na shefot na obezbeduvanjeto na DUI e toa bi bilo za sekoja pofalba.A vo tekstot za Aracinovo me zaprepastiu odgovorot na Dzango zasto vo Aracinovo ne se oktrieni podmetnuvacite na pozari toj odgovara vo najgolemiot broj slucai se raboti za dotrajani instalacii.Demek nikoj ne gi pali nego zosto makedoncive ne idat pa se palat sami.
Во свет на испревртени и бесмислени морални вредности (ab absordum) и ова е „разбирливо„ и кога ете не се применува веднаш и сега дури и во стариот Рим применуванaта доктринa од „зборови (се преминува) на ќотек„ (ad verbera a verbis)
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by OooOo
lav, znachi nepopravliv si! Za sekoja akcija imash nekakva kritika. Ti da pozdravish neshto??? Bog da chuva :)
Да поздрави тешко,ама затоа ќе го подржи Трифуна.Колку толку ќе ти се најде човеков.
Јас само реков дека сериозно РАЗМИСЛУВАМ за г.Трифун Костовски (а не Трипун како што некои го нарекуваат , искрено се надевам ненамерно)мерејќи ги делата а не и „списокот на желби„ кој секој кандидат мора да го презентира пред „јавноста„ составена од ЗНМ , или т.н. ПРОГРАМА. Програма или поим кој служи како влезница за да бидеш сметан за „сериозен„ кандидат за Избори , мерено според од комунистите наметнатата терминологија , која никакко не одговара на времево денешно кое во беда го битисуваме (економска но и морална).
Strelec
quote:
Originally posted by lav
...г.Трифун Костовски (а не Трипун како што некои го нарекуваат...)...
Поздрави го Трипун од Баучко и Паверов!:) p.s. И за атер на Џанго, да се вратиме на темата!
Strelec lav, каква врска има Џанго со Диме Поштарот кој што го спомнуваш толку често? Значи Џанго нема да го пофалам заради тоа што некој друг министер некогаш така направил со Диме Поштарот!? marko, не е работа на Џанго да одлучува дали треба да го апси раководството на ДУИ... Џанго веднаш ќе го направи тоа доколку надлежна институција во државава (обвинителството) го побара тоа од него! Значи Џанго нема да го пофалам заради тоа што обвинителството не ги извршува своите задачи!? Чудни ви се критериумиве. Ама ве разбирам до некаде. Покрај илјадници критики упатени до оваа власт дека не си ја вршат својата работа, инаетот никогаш нема да ви дозволи да кажете дека има некој и кој што си ја врши својата работа!
OooOo Pochna i reformite da gi sproveduva ... МВР со ново пасошко во МТВ Министерот за внатрешни работи Љубомир Михајловски-Џанго вчера во Скопје го отвори новото одделение за издавање лични документи во зградата на Македонската телевизија. Михајловски ги отвори новите простории симболично предавајќи му го клучот на Лазе Велковски, помошник-министер за Град Скопје. Службите на МВР за издавање лични документи кај првата полициска станица од петокот не работат и се преселени во зградата на МРТВ. Вчера пред новата зграда имаше редица луѓе, кои чекаа новото одделение да почне да работи. Според Михајловски, преселбата во новиот објект е дел од реформите што ги спроведува МВР за приближување кон граѓаните. - Со новите простории им обезбедивме квалитетни услови за работа на нашите служби, кои, пак, се во функција на граѓаните. Тоа ќе овозможи европски модел на издавање документи. Луѓето не ќе мора да трчаат од една во друга зграда или од еден шалтер на друг за само еден документ. Се ќе се завршува брзо, бидејќи потребните податоци се наоѓаат во овој објект - рече министерот Михајловски по свеченото отворање. Во новото пасошко во просториите на МРТВ се влегува од кејот "Димитар Влахов". Просториите се одвоени од другиот дел на зградата и имаат посебно обезбедување. За граѓаните е обезбеден паркинг. Новото одделение има три големи простории, со по десетина шалтери. Во зградата се сместени шалтер-сала за јавен поредок и патни исправи, шалтер-сала за граѓански состојби, државјанство и матично работење и шалтер-сала за возачи и моторни возила. Просториите се опремени со современи технички помагала, кои ги купи МВР, а дел е добиен со странски донации. Според полицијата, процедурата за издавање на личните карти и пасоши ќе биде поедноставна, а готовите документи ќе се издаваат побрзо. (А.М.)
Strelec Со "калашњиков" пукал во полицајци Дваесет и осумгодишниот Х.А. од Кондово е приведен во полициска станица поради тоа што во неделата попладнето, во Долно Свиларе, пукал во полицајци. Против него е поднесена кривична пријава за напад на службено лице при вршење работи на безбедноста, а истражниот судија со решение му определил мерка притвор, во траење од 30 дена. [url="http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=6302"]Повеќе[/url]
marko_polog Neznam vo RM kolku se kaznuva, ovde vo USA za "attempted murder on a police officer" ne ti bega 15 godini zatvor.
OooOo Nazhalost policijata ne e tolku zashtitena vo Makedonija kolku shto e na zapad.
lav
quote:
Originally posted by OooOo
Pochna i reformite da gi sproveduva ... МВР со ново пасошко во МТВ Министерот за внатрешни работи Љубомир Михајловски-Џанго вчера во Скопје го отвори новото одделение за издавање лични документи во зградата на Македонската телевизија. Михајловски ги отвори новите простории симболично предавајќи му го клучот на Лазе Велковски, помошник-министер за Град Скопје. Службите на МВР за издавање лични документи кај првата полициска станица од петокот не работат и се преселени во зградата на МРТВ. Вчера пред новата зграда имаше редица луѓе, кои чекаа новото одделение да почне да работи. Според Михајловски, преселбата во новиот објект е дел од реформите што ги спроведува МВР за приближување кон граѓаните. - Со новите простории им обезбедивме квалитетни услови за работа на нашите служби, кои, пак, се во функција на граѓаните. Тоа ќе овозможи европски модел на издавање документи. Луѓето не ќе мора да трчаат од една во друга зграда или од еден шалтер на друг за само еден документ. Се ќе се завршува брзо, бидејќи потребните податоци се наоѓаат во овој објект - рече министерот Михајловски по свеченото отворање. Во новото пасошко во просториите на МРТВ се влегува од кејот "Димитар Влахов". Просториите се одвоени од другиот дел на зградата и имаат посебно обезбедување. За граѓаните е обезбеден паркинг. Новото одделение има три големи простории, со по десетина шалтери. Во зградата се сместени шалтер-сала за јавен поредок и патни исправи, шалтер-сала за граѓански состојби, државјанство и матично работење и шалтер-сала за возачи и моторни возила. Просториите се опремени со современи технички помагала, кои ги купи МВР, а дел е добиен со странски донации. Според полицијата, процедурата за издавање на личните карти и пасоши ќе биде поедноставна, а готовите документи ќе се издаваат побрзо. (А.М.)
Jас мислам дека е поарно за сите , наместо повторно враќање на странката во мвр за да го подигне готовиот документ , треба мвр да го испратат по пошта ...со кое добиваат сите , како странката така и поштата кпја добива додатна работа.
Divider Најсмешно е што сектор за странци и преоблематични се наоѓа карши УБК, па сега оние кои имаат нерегулиран статус, бараат лична карта за странци со времен или постојан престој и оние кои се проблематични можат без гајле да ги гледаат нашите контраобавештајци како влегуваат и излегуваат од канцелариите. Лица кои не треба да бидат познати на јавноста. Нели. особено кога одат у акција, па со пишчолите, кубурите и калашмиковите излегуваат или се враќаат во канцеларија наочиглед на сите, да не споменувам дека тоа се одвива сеуште и пред оние вработени во МРТВ кои не се отпуштени (сеуште) и други фирми кои ќе рентаат простор у зградата на МТВ. Обмислена работа, нели. Најверојатно од некој опериран од мозок!!
lav Па нели темата е за НОВИОТ ИМИЏ ...тие тоа и си го прават колега Дивајдер...нели???
Divider Нели, колега Лав, нели. Новиот имиџ: гледајте, забележете и знајте дека ако овие типови се мотаат околу вас, УБК ве следи!! Убаво што се апсат, ама има и идиотизми кои некој (не)намерно ги направил, а се на штета. Туку чув ќе ставеле нов влез за кај полицијата. П.С. има метал детектор на влез, замисли, овие кои не треба да се експонираат, мора да му покажат легитимација на ајванот на портирница пред сите бидејќи пишти чудоно поради пишчолите шо ги носат (скришум)!!
Strelec Приведен осомничениот за убиство на Ениса Тутиќ Полицијата го приведе Нијази Ф. (22) од Скопје поради сомнение дека го извршил убиството врз Ениса Тутиќ, што се случи завчера во продавницата „Кивико“ во скопската населба Чаир. Против Нијази Ф., кој е познат сторител на кривични дела, е поднесена кривична пријава за убиство, а во текот на истрагата треба да се утврди мотивот на извршеното дело. По наредба на истражен судија, извршен е претрес во домот на Нијази Ф. на улица „Дижонска“, при што е пронајдена една рачна бомба од кинеско производство, поради што против него е поднесена и кривична пријава за „недозволено држење оружје и распрскувачки материи“. При расчиствување на случајот утврдено е дека осомничениот на 11 овој месец сторил уште едно кривично дело, „разбојништво во обид“, при што пукал со огнено оружје со намера да лиши од живот лице, кое претходно и физички го нападнал. При расчиствување на наведените случаи од слобода е лишен и Рамадани Ф., брат на Нијази, кој заради претходно сторени кривични дела е осуден на двегодишна затворска казна.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Приведен осомничениот за убиство на Ениса Тутиќ Полицијата го приведе Нијази Ф. (22) од Скопје поради сомнение дека го извршил убиството врз Ениса Тутиќ, што се случи завчера во продавницата „Кивико“ во скопската населба Чаир. Против Нијази Ф., кој е познат сторител на кривични дела, е поднесена кривична пријава за убиство, а во текот на истрагата треба да се утврди мотивот на извршеното дело. По наредба на истражен судија, извршен е претрес во домот на Нијази Ф. на улица „Дижонска“, при што е пронајдена една рачна бомба од кинеско производство, поради што против него е поднесена и кривична пријава за „недозволено држење оружје и распрскувачки материи“. При расчиствување на случајот утврдено е дека осомничениот на 11 овој месец сторил уште едно кривично дело, „разбојништво во обид“, при што пукал со огнено оружје со намера да лиши од живот лице, кое претходно и физички го нападнал. При расчиствување на наведените случаи од слобода е лишен и Рамадани Ф., брат на Нијази, кој заради претходно сторени кривични дела е осуден на двегодишна затворска казна.
Уште една здрава причина полицајците да „апсат„ како и во познатиот случај на сега веќе покојниот Диме наречен и Поштарот. пс Само поради бараната но и добиената со насилие т.н. „правична застапеност„ во се и насекаде во државата на Македонците и тоа според Уставот.
Strelec Фатен убиец баран со десетина потерници Познат скопски криминалец, осомничен за убиства и за повеќе други тешки кривични дела, во вторникот бил фатен во полициска акција во непосредна близина на неговиот дом на улицата Џон Кенеди, во Чаир. Како што информираат од МВР, станува збор за Реџеп Рахман (29), наречен Земра. [url="http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=20869"]Повеќе[/url]
Strelec ВО ДВОДНЕВНА ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА ВО СКОПЈЕ Фатени разбојници Скопската полиција расветли случај за лажно разбојништво на тон цигари и за тоа поднесе кривични пријави против три лица. За затајување и лажно пријавување разбојништво е осомничен Шенол Р.(31), а за помагање во извршување на делата Елвис С.(29) и Драгиша Н (32) од Скопје.
Strelec Уапсен еден од десетемина осомничени за случајот Сопот Кумановската полиција го уапси Хасан Клаиќи, еден од десеттемина осомничени за поставување на нагазна мина во кумановското село Сопот, од која пред две години, во март 2003, загинаа двајца војници од полскиот контингент на НАТО, Павел Легенитски и Фјотр Никуловски и кумановецот Крунислав Кипријановски. Судскиот процес против Хасан Клаиќи, според извори во кумановскиот суд, ќе почне во почетокот на март. За овој случај, Кривичниот судски совет при Основниот суд во Куманово ги прогласи за виновни и првично на по 10 години, а потоа по вложената жалба од Обвинителството Апелациониот суд им дополни уште по четири, на Орхан Бајрами, Самет Љутвии и Сулејман Сулејмани, сите од Сопот, додека другите се уште се во бегство.
Strelec Чудна работа ова... Симпатизерите на опозицијата на форумов тврдат дека во Македонија не се апсат припадниците на албанската етничка заедница!? А сведоци сме дека речиси секојдневно се апси по некој од нив! И забележувам дека сега отсуствуваат коментари од нив за секојдневните акции од полицијата! Ќе речат: Па зошто да ги фалиме? Тоа им е работа! Епа затоа... Можат да ги пофалат токму заради тоа што си ја бркаат работата. Особено заради фактот што кај нас тоа е ретка појава, како од претходните власти, така и од сегашнава власт!
marko_polog Cudna rabota Strelco i jas toa go velam, Eve jas kako gi gledam rabotive, Najgolemite Kriminalci(UCK Teroristi) se na Vlast, i so dodeka toa e taka i rakovodat so drzavata, i so dodeka SVESNO dozvoluva Makedonskiot Narod da im se podeli drzavata, mene absolutno nisto ne mi znaci ova osven kako sto vikas ti 'toa im e rabota', sakas pofalbi da im dadam?? Koga ke gi vidam vo pritvor tie Siptari sto treba da se apsat togas ke imaat vistinska pofalba od mene, ama pusti pazar. Ne sum jas nekoj sto zaborava koj i sto praveva vo 2001 i kade se sega, nema batka kaj mene "sekoe cudo za tri dena"
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Чудна работа ова... Симпатизерите на опозицијата на форумов тврдат дека во Македонија не се апсат припадниците на албанската етничка заедница!? А сведоци сме дека речиси секојдневно се апси по некој од нив! И забележувам дека сега отсуствуваат коментари од нив за секојдневните акции од полицијата! Ќе речат: Па зошто да ги фалиме? Тоа им е работа! Епа затоа... Можат да ги пофалат токму заради тоа што си ја бркаат работата. Особено заради фактот што кај нас тоа е ретка појава, како од претходните власти, така и од сегашнава власт!
Не е проблемот во апсењето кое доаѓа како нормална последица од спроведување на законот во ненормална земја и КОЈ НЕМА ИСТ АРШИН ЗА СИТЕ. Како пример ќе го наведам „апсењето„ на Диме Поштарот со кое беа ЗАГРОЗЕНИ ЧОВЕЧКИ ЖИВОТИ и на деца ...оти очебијно се идело за да се УБИЕ „криминалецот„ кој нели не се „предал„ на првиот повик и не пукал ...како што тоа овие од другава „заедница„ (според мене од ХИЕНИ) тоа секидневно го чинат на очиглед и за засмејувањ на граѓанството но и пред EUPOLL кој ги „обучува нели да спрема еден бидат ригорозни а кон другите да постапуваат во бели ракавици. Наместо ЗА СИТЕ КРИМИНАЛЦИ да се ИМА ИСТ АРШИН И ТОА СЕКОПЈПАТ. ппс Само за да не ја сметаат полицијата како збирштина на неуки и неопитни „ученици„ кои уште долго треба да учат , разбира се од „овие„ инструктори дојдени одсекаде...за да ни солат ум а ум немаат ни за себе ова е моја индивидуална проценка. И на крајот ... ги деградираат во секој поглед нашите опитни за ваков тип на криминалци обучени и тоа мноооогу одамна полицајци.
marko_polog Strelec, Vo idnina te molam tie prikazni kazuvaj gi na nekoj drug a ne na mene, Inaetot moze tebe ne ti dava da priznaes deka site institucii se korumpirani i cekaat naredbi. Zatoa Stojkov, Cvetkov, Utkovski i Kikerekov se vo pritvor a UCK na Vlast neli? A za Boskovski da ne pravime ni muabet. Jas sum PROTIV takva Makedonija, jas sum za Makedonija sto gi nagraduva branitelite a gi apsi/ubiva neprijatelite, kako sekoja druga normalna drzava vo svetov. Jas nemam nisto protiv Django, no sto pravime so Ahmeti, Ostreni, Djaferi, Taci, Sakiri itn.. imas li odgovor ili se toa treba da odi vo zaborav, barem da znam da ne diskutirame za ova povece.
Strelec
quote:
Originally posted by marko_polog
Jas nemam nisto protiv Django, no sto pravime so Ahmeti, Ostreni, Djaferi, Taci, Sakiri itn..
Постави ми го ова прашање на друга тема и ќе ти одговорам... Овде дискутираме за Џанго... И кажи за него ако имаш да кажеш нешто, или игнорирај ја темава!
Divider Џанго е в ред, апси криминалци, без разлика на припадноста. но, би ми било многу мило конечно да го пронајде и уапси Даут Реџепи-Лека. Еве јас ќе му кажам каде е: Џанго, царе, Во Тетово е, најчесто кај Мендух во меана, но и по улици ќе го најдеш, а ако не таму на конценција, на митинг....! Прашање до симпатизерите на позицијата: Зошто Џанго дозволува големите и познати криминалци да шетаат слободно (да не говориме за оние во власта) по улица, а нашите бранители ги држи апсаана? Не е в ред, нели!
Strelec
quote:
Originally posted by Divider
Прашање до симпатизерите на позицијата: Зошто Џанго дозволува големите и познати криминалци да шетаат слободно (да не говориме за оние во власта) по улица, а нашите бранители ги држи апсаана? Не е в ред, нели!
Чекајќи ги симпатизерите на позицијата да одговорат, во меѓувреме јас ќе ти кажам. Сите што треба да бидат уапсени во Македонија, Џанго нема да им прости! Не барајте во два дена да бидат уапсени илјадници криминалци! За последниов месец само, Џанго уапси повеќе криминалци отколку сите досегашни министри за внатрешни работи во Македонија! Отворете било кој весник, од било кој ден, па ќе најдете неколку случаи науспешна акција од полицијата.
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
И не гледам зошто новинарите пишуваат за нормални нешта.
Затоа што во Македонија секогаш нормални биле ненормалните работи... Затоа што не сме навикнати често да гледаме нормални нешта. Без оглед кој бил на власт, сме имале илјадници примери на нернормални работи и ова е убава и позитивна промена.
Не ми е познато дека во власта до 15 септември 2002 имаше некој воен злосторник, некој што не исполнува законски одредби или што пукал на припадници на МВР и АРМ. А тогаш бевме во попосткомфликтна состојба, отколку сега. Вакво нешто првпат се случува во оваа гарнитура на власт. Да се надеваме дека тоа ќе стане пракса неинтересна за медиумите. Интересно е и дали новинарите веста ја „ископале“ сами, или им е сервирана, односно дали е објавена само во едно или во повеќе гласила.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
...Не ми е познато дека во власта до 15 септември 2002 имаше некој воен злосторник...
Немаше... Вечерта по затворање на гласачките кутии се родија воени злосторници во Македонија...
quote:
Originally posted by трендафил
Интересно е и дали новинарите веста ја „ископале“ сами, или им е сервирана, односно дали е објавена само во едно или во повеќе гласила.
трендафил, многу е поинтересно тоа што (невообичаено за македонски прилики) нешто функционира како што треба... Take or leave it!
Strelec Правев споредба и дојдов до заклучок дека речиси сите овие нови мерки функционираат и во Канада на идентичен начин! Сообраќајната полиција воведува нови правила Полицајците нема повеќе да наплаќаат казни од возачите, ќе се поедностави увидот на сообраќајките, а учесниците во сообраќајот ќе се проверуваат и дали користат наркотични средства. Алко тестот останува во игра, а со новиот нарко тест, полицијата ќе може веднаш да открие дали некој од возачите користел канабис, бензодијазапами, амфетамини, екстази, кокаин и опијати. Со новиот апарат лесно ќе се откриваат и тие што превезуваат нелегални дроги. Нема да остане ни досегашниот начин при увид на сообраќајните незгоди. Сите сообраќајни патроли ќе може ги прават увидите, а не како досега, само посебни екипи. Тие ќе доаѓаат за потешките сообраќајни незгоди. Со ова полицијата има намера да го намали времето на чекање и побрзо да ги расчистува сообраќајните гужви. Поактивна улога сега ќе добијат и осигурителните компании, кои ќе треба да го користат образецот за европскиот извештај-ЕРТА. Возачите треба да го добијат од нив и во случај на незгода, без да ја чекаат полицијата, меѓу себе да ги разменат, претходно пополнети со лични податоци. Осигурителните компании ќе треба да ангажираат и свои агенти, за да ја утврдуваат одговорноста кај возачите. И оваа работа нема да ја врши полицијата, како што беше досега. Од 10 март ќе биде нов и начинот на наплата на паричните казни за сообраќаен прекршок. Полицијата нема повеќе да зема пари од возачите - ќе дава само покани за наплата во некоја од полициските станици. Наместо досегашните шест, ќе бидат воведени два обрасци - покана и потврда за плаќање. Од МВР велат дека оваа новина не е поради корумпираност на полицајците, кои досега наплаќаа од 500 до 2.500 денари, туку поради поедноставување на постапката.
OooOo Sega bash sakav istiot tekst da go ostavam. Mnogu pameten poteg i chekor napred so nova reforma.
трендафил ДОбро е што се нормализираме како држава. Уште да смее полицијата да ги симне знамињата на странска држава што се веат низ Скопје (на територијата од идната општина Чаир на пример) и тоа заедно со партијското знаме на владината ДУИ. Колку што ми е познато (а сигурен сум дека е така), на сила е сеуште законот за знамиња по кој се интервенираше во Тетово и Гостивар пред повеќе години.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
ДОбро е што се нормализираме како држава. Уште да смее полицијата да ги симне знамињата на странска држава што се веат низ Скопје (на територијата од идната општина Чаир на пример) и тоа заедно со партијското знаме на владината ДУИ. Колку што ми е познато (а сигурен сум дека е така), на сила е сеуште законот за знамиња по кој се интервенираше во Тетово и Гостивар пред повеќе години.
Законот е ИСТИОТ , ама не се исти и повластените , кои одсекојпат „вирееле„ овде ...нели?. пс Инаку , знаме на туѓа држава за секој кој не е така добро „упатен„ во сосотојбите во државата Македонска само ОЗНАЧУВА дека постои реална ЕКСТЕРИТОРИЈАЛНОСТ , односно НЕ-владеење со териториите „обележени„ со знаме на туѓа држава , иако се измислуваат за бадијалла зборови кои никој не ги „разбира„ , односно зашто се воведуваат нови кога постојат соодветни и ЈАСНИ секому. А тие се : „ДЕКА ТАМУ Е всашност ПРЕСТАВЕНА ккао ТЕРИТОРИЈА НА албанија„
Strelec Запленети кокаин, 550 таблети - екстази, пиштоли и муниција Полицијата во рација во стан во Струга заплени околу 400 грама кокаин, 550 таблети – екстази со лого “каптагон”, два малокалибарски пиштоли и рамка со седум куршуми. Акцијата била изведена вчера во домот на Демирали О. (49) од Струга, за кој полицијата соопшти дека повеќе пати казнуван за кривични дела поради шверц со дрога. Тој, според соопштението на МВР, на почетокот на месецов го набавил кокаинот во Албанија за износ од 11.500 евра, додека таблетите екстази ги добил од Бугарија. Пронајденото оружје и муниција осомничениот ги набавил 2000 година од Албанија. Полицијата против Демирали О. поднесе две кривични пријави.
n/a Pocituvan G-din Strelec ,gledam mnogu ste zafateni so nabrojuvanjeto na uspesite na aktuelnatas vlast pa ste propustile da ne izvestite i za USPEHOT na najdobriot minister Django,ete jas ke vi pomognam; ДПА ОБВИНУВА Државните возила превезуваа "калашникови" Двете државни возила што беа искршени за потребите на ДУИ во предизборната кампања, биле користени за претовар на оружје, тврди Сулејман Рушити, портпарол на опозициската Демократска партија на Албанците. Тој се повикува на сведоци од гостиварското село Чајле, кои ги виделе возилото "пасат" и џипот "сузуки витара" на Министерството за одбрана ноќта кога беа оштетени. Сведоците, наведува Рушити, тврдат дека луѓето на заменик-министерот за одбрана, Талат Џафери, претоварале "калашникови" од едно возило во друго.... - Тој ден беа револтирани сите жители на Чајле, бидејќи со Џафери и со Бејта во селoто влегле околу 70 полицајци и уште толку вооружени криминалци најмени од ДУИ - обвини Рушити
Strelec
quote:
Originally posted by Pjotr
...тврди Сулејман Рушити...
А вие г-дине Пјотр имате некоја посебна причина за да му верувате на Сулејман? Или ви одговара да му верувате?:)
n/a [code]quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by Pjotr ...тврди Сулејман Рушити... -------------------------------------------------------------------------------- А вие г-дине Пјотр имате некоја посебна причина за да му верувате на Сулејман? Или ви одговара да му верувате?:) [/code] Gospodine Strelac jas mu veruvav 90 i 92god.na HALILI NEVZAT ,ama mi se cini deka togas Vie ne ste mu veruvale. Sigurno i togas kako i sega ste ja falele vlasta odnosno togasnata "oazata na mirot" Ama se plasam pak da ne se sluci 90 i 92g A dali mi odgovara da mu veruvam?, da Vi kazam ne, no toa za nikogo ne e vazno.
Strelec
quote:
Originally posted by Pjotr
Gospodine Strelac jas mu veruvav 90 i 92god.na HALILI NEVZAT ,ama mi se cini deka togas Vie ne ste mu veruvale.
Gospodine Pjotr, a dali i' veruvavte vo 2001 na togasnata opozicija (SDSM i LDP) koi shto velea deka vo Tanushevci se sobiraat i organiziraat vooruzheni teroristi? Jas pretpostavuvam deka VIE togash ste ja falele togashnata vlast na chelo so Ljubcho Georgievski koj shto veleshe: "Nekoj da ve slusha vas, kje pomisli deka vo Makedonija se sprema vojna!" Vi teknuva Gospodine Pjotr deka togash taka beshe?
SLaCk Ih Strelec kaj go otera muabetov do Ljubco.T.E. na ast sekogas vi zavrsuvaat muabetite na Ljubco.Koga nekoj ke vi kaze nekoj fakt,cap ete ti go Ljubco kradese vojna donese bla bla bla.Dosadno e vekje edno te isto da se lazhe.Ama ima uste nesto podosadno.Da otvarame topic-i koi se kopija na policiski bilten "Zapleneta droga","Uapsen svercer" kako toa prv pat da se slucilo vo Makedonija.Daj malce mislam biraj sto ke objavuvas ovde znam deka go sakas Dzango ama ispaga deka pred Dzango nikoj ne bil priveden ili upasen.
Strelec Јас и понатаму го чекам одговорот на господинот Пјотр!:)
n/a "Gospodine Pjotr, a dali i' veruvavte vo 2001 na togasnata opozicija (SDSM i LDP) koi shto velea deka vo Tanushevci se sobiraat i organiziraat vooruzheni teroristi?" Gospodine Strelec jas napisav za veruvanjata 90,92god. 2001 e posledica na ona sto ni kazuvale pred toa-"OAZATA NA MIROT". Togasnata opozicija (SDSM i LDP) se direktnite potiknuvaci i tvorci na slucuvanjata 2001g. bidejki tie dojdoa na vlast ,1992g blagodarejki na glasovite na Albancite vo Sobranieto i pri izborot (falsifikatot) na G-din Gligorov 1994g za predsedatel na R. Makedonija.
Strelec
quote:
Originally posted by Pjotr
Togasnata opozicija (SDSM i LDP) se direktnite potiknuvaci i tvorci na slucuvanjata 2001g.
Г-дине Пјотр, овде ја завршувам со вас расправата по ова прашање!:)
n/a " Г-дине Пјотр, овде ја завршувам со вас расправата по ова прашање!:)" Gospodine Strelec ovoj odgovor i go ocekuvav, Vie(podrzuvacite na aktuelnata vlast) igrate sekogas na kartata na pomnenje od "15 sekundi". Edno prasanje iako znam deka nema da odgovorite,dali problemot so Albancite (ARNAUTITE)vo Makedonija e od 2001 ili e od 1941g.A kolku sto gledam od 1948g do den denesen vo Makedonija nemalo promena na vlasta. Malku digresija ,gledav edna emisija na BBC 2001g snimena vo proleta 1999g nekade okolu Struga,mlado momce ne postaro od sesnaesetina godini, so dva redenika kursumi vkresteni preku gradite ,nekolku bombi na kolanot i kalasnikov vo racete,na prasanjeto na novinarkata zosto e taka obleceno (vooruzeno)odgovori,"ova e mala shumadija a nie sme ARKANOVCI ke se bieme so shiptarite". Se nadevam bidejki ste vo Kanada mozete da go proverite ovaa moe kazuvanje. p.s. ovaa e nadvor od temata-pricina da ne odgovorite Gospodine Strelec.A za Django da Ve potsetam,neka gi obelodeni:svercot na cigarite,oboenite metali i naftata ke bide dovolno.
n/a
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Pjotr
Gospodine Strelac jas mu veruvav 90 i 92god.na HALILI NEVZAT ,ama mi se cini deka togas Vie ne ste mu veruvale.
Gospodine Pjotr, a dali i' veruvavte vo 2001 na togasnata opozicija (SDSM i LDP) koi shto velea deka vo Tanushevci se sobiraat i organiziraat vooruzheni teroristi?Jas pretpostavuvam deka VIE togash ste ja falele togashnata vlast na chelo so Ljubcho Georgievski koj shto veleshe: "Nekoj da ve slusha vas, kje pomisli deka vo Makedonija se sprema vojna!" Vi teknuva Gospodine Pjotr deka togash taka beshe?
Strelco, sosema normalno e sto LDP/SDSM znaele za pripremite za agresija na RM od strana na AND-ONA-UCK, od ednostavna pricina sto bile i se koalicija. [:D][:D] So kogo toa koalicira se uste Ameti? Znam deka ne e so Ljubco i Gvuevski [:D]
concrete A be bitusanec, mazot(zenata..) obicno posledni doznavaat!!!!
Strelec Само што сум информиран дека постовите од bitushanec навистина ќе се печатат на пропагандниот материјал од коалицијата ’За Македонија Заедно’!:)
n/a
quote:
Originally posted by Strelec
Само што сум информиран дека постовите од bitushanec навистина ќе се печатат на пропагандниот материјал од коалицијата ’За Македонија Заедно’!:)
Strelco, samo baram nadomest od 100.000 EURO. Bez nadomest ke Ve tuzam za povreda na avtorskite prava.[:D][:D] Od druga strana ke dobijam bar 1 mil. EURO od koalicijata "REZULTATI SEGA" bidejski SDSM/LDP so objavuvanje na moite postovi gubat 100%.
трендафил Едно лице загина во пожарот што утрово избувна, околу 5:00 часот во простории на шивална сместена во приземје на станбената зграда на ул. „Коце Металец“ во скопската населба Железара. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=44413"]повеќе[/url] Во пожар што утрово во 3 часот и 40 минути избувнал во семејна куќа во Крушево животот го загуби С.К.(89). [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=44415"]повеќе[/url] Двете вести се од оваа ноќ, почетокот на 22 март. За подсетување, пожарните единици се во склоп на МВР. Уште едно подсетување. Незаконски и противуставно е уапсен и испорачан во странство македонскиот државјанин Јохан Тарчуловски. Верував дека Џанго ќе има сила да го прави тоа што го мисли, не тоа што ќе му го наредат, но ме разочара. Поради тоа и ги спомнувам негативностите во споредните работи од неговиот ресор.
vancevtodor
quote:
A za Django da Ve potsetam,neka gi obelodeni:svercot na cigarite,oboenite metali i naftata ke bide dovolno.
Da dadam mal pridones kon ovaa diskusija,eve sto izjavil Django za svercot na cigarite:" Problemot ne e samo vo cigarite,tuku i kaj mnogu drugi proizvodi.Nie,kako Carina,rabotime samo na granicnite premini i nadvor od niv nemame nadleznost.POLICIJATA i vojskata treba da prevzemat merki.Za ovaa problematika treba da se obratite kaj niv".
dejan nisto cudno, stalno ke imame ovakvi problemi. Избеган обвинет за убиството на тројца полицајци во Арачиново? Судењето за тројното убиство на полицајци, пред пет години, во Арачиново, вчера беше повторно одложено во Основниот суд 2 во Скопје бидејќи се уште не се знае каде е еден од обвинетите. За убиството беа обвинети Лирим Динарица, Рамиз Асани, Муча Бајрами, Башким Асани, Агим Асани, Наим Асани и Емрула Емрулај, сите од скопското село Арачиново. Судскиот совет во Основниот суд 2 во Скопје во 2001 година ги ослободи од кривична одговорност шестемина обвинети, но Апелацискиот суд во Скопје донесе одлука со која се уважи жалбата на Основното јавно обвинителство и предметот за тројното убиство на полицајците во Арачиново беше вратен на повторно судење. Убиство на полицајците Ерол Готак, Аце Ангеловски и Кире Петрушевски се случи на 11 јануари 2000 година. Преживеа само полицаецот Горан Новковски.
трендафил 4 загинаа и 18 се повредени во пожарот кој денеска избувна во скопската населба 11 Октомври. Пожарот избувна околу пладне, се ширеше со огромна брзина, зафаќајќи два влеза од зградата во Кисела Вода. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=44474"]повеќе[/url] Станува очигледно дека нешто треба да се направи со противпожарната заштита. За почеток можеби најмалку да се смени одговорниот во МВР, без разлика дали е виновен или е само баксуз?
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Пожарот избувна околу пладне, се ширеше со огромна брзина...
Срамота Џанго! Нема да ме изненади доколку на форумов почне да се пишува дека Џанго е одговорен и за секој сообраќаен прекршок што во иднина ќе го направат возачите низ цела Македонија!
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Пожарот избувна околу пладне, се ширеше со огромна брзина...
Срамота Џанго! Нема да ме изненади доколку на форумов почне да се пишува дека Џанго е одговорен и за секој сообраќаен прекршок што во иднина ќе го направат возачите низ цела Македонија!
Не зборувам за кривична, туку за морална одговорност. Факт е дека во Македонија не се посветува внимание на пожарите како во другите земји. Ретко каде е јасно истакната табла со упатство што да се прави во случај на пожар, каде да се движи, кои се алтернативни правци, многу врати се отвараат на внатре и друго. Во случајов пожарникарите немале доволно маски и боци со кислород ниту за себе, а да не зборувам за станарите на зградата. Факт е дека сите загинати и повредени се на зачадените скали. Да останеле во домовите последиците би биле многу помали. Можеби никакви. Оградите на терасите биле од лесно запалив материјал што испушта токсичен гас. Кој тоа го дозволил и зошто тоа не се проверува? Ќе се направи ли нешто вакви работи да не се случуваат во иднина. За мене пред два дена беше индикативно дека нешто не е во ред со противпожарната заштита, затоа што од Нова Година до тогаш имаше четворица загинати во пожари (тројца во Скопје и еден во Крушево). Дека сум бил во право покажува и вчерашниот настан со уште 4 нови жртви.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
За мене пред два дена беше индикативно дека нешто не е во ред со противпожарната заштита, затоа што од Нова Година до тогаш имаше четворица загинати во пожари...
трендафил, не се мачи џабе! Причините за пожарите се нешто што нема врска со Џанго и со МВР... Читај и не се брукај во иднина! МВР: Пожарот во Железара намерно подметнат Министерството за внатрешни работи ги откри причините и мотивот за пожарот настанат во вторникот околу пет часот во приватната работилница за конфекциска стока „Планика-Мода“... Од досега преземените мерки и активности, како што е наведено во соопштението од МВР, утврдено е дека пожарот намерно го подметнал сега починатиот Ангеловски, по барање на лицето Борче К. од Скопје, сопственик на приватната фирма „Фокабо“, која користела дел од шивалната како магацински простор. Претходно, Борче К. својата конфекциска стока ја осигурал на износ од 13.600.000 денари, а ден пред настанување на пожарот заедно со Владимир заминале во странство. /А1 телевизија/
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
трендафил, си го промашил топикот!? Каква врска има ова со Џанго??? Неговата обврска во врска со овој случај започнува дури сега и кој рекол дека задачата нема да биде завршена!? Утре ќе прочитам твој пост на овој топик дека имало судар на Партизанска и дека автомобилите била малку оштетени!?
Pa mu setaat razbojnicki bandi vo Debarsko i okolu. Ako toa ne e teritorija pod negova jurisdikcija , neka kaze, ako e neka zeme kniga vo race pa neka procita kako so istiot problem se spravuvalo od 1946 do 1954 i nekoja. Da e prvo razbojnistvo da se iznenadi , ama tie se slucuvaat so tocnost koja e nedostizna ni za MAT , a kamo li za Makedonski zeleznici.....nekoj ovde raskazuva zaspivni prikazni :):):)!!!
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Pa mu setaat razbojnicki bandi vo Debarsko i okolu.
A Debarsko e otade Grupchin, taka?:) concrete... situacijata e takva kakva shto e i istata e so godini sozdavana... i shto ochekuvashe ti sega? Dzango koga go naznachija za minister, da ne trebashe istoto pretpladne da ischezne kriminalot vo Makedonija? Znachi nenadmashen si choveche!? I od tebe da e, premnogu e!
Divider Не е прашањето кој комуницира со бога или дали имало поплави за време на вледеењето на правната држава (мислам на пеиодот кога СеДЕСе не беше на власт, иако со бунт против уставот припна и рипна со своите коаљиционо партнери да ја урниса истата) туку зошто оваа власт е секогаш затекната од снегот во декември и јанураи, од поплавите кои доаѓаат во есенскиот дождовен период или сега кога доаѓа пролетниот дожд и топењето на снеговите?
трендафил
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил Да напоменам и дека за девет месеци има три поплави. Кај нас кога има пожари има жртви, кога има дожд има поплави. Чекаме од Господ без да си помогнеме самите, т.е. владата да направи нешто за нас. Станува очигледно дека нешто треба да се направи со противпожарната заштита. За почеток можеби најмалку да се смени одговорниот во МВР, без разлика дали е виновен или е само баксуз?
Постовиве Љубчо да не ти ги пишува[:D][:D] Кога бевте на власт немаше поплави.Јас стварно мислев дека е ова само гаф на Љубче ама очигледно вие стварно верувате дека војводата комуницра со бога.Поголем баксуз од вас за джавава амин.
Првата поплава можеби беше изненадување, но втората, па третата без да се превземе ништо за да се очистат одводните канали можам да го сметам или за глупавост или за диверзија. Или можеби власта очекува Бог да ги заврши нејзините работи. Или можеби мислеше дека ако за министер одговорен за водостопанство го постави воениот злосторник што ја запре водата на Куманово во 2001, дека тој ќе ја запре водата во цела Македонија па нема да има поплави. А кога е спомнат Љубчо, да напишам дека во негово време имаше суша (пренесена од претходниот период), па се направи систем за водоснабдување на Дојранското Езеро, за да не пресуши.
трендафил Ако намерно подметнат пожар нема врска со МВР, значи ли тоа дека и намерно подметната бомба нема. Не е сегашната власт малолетна. Противпожарната заштита е во склоп на МВР. Се казнуваат последиците. Ако во 2001 година ние ги уништевме албанските терористи тогашната власт ќе беше власт и сега, а СДСМ ќе немаше коалиционен партнер од албанското малцинство. Ќе требаше да жали по Ахмети и компанијата. Истото важи и за полицијата. Ако нагло се зголеми бројот на жртви во сообраќајни несреќи, а полицијата не превземе мерки што тоа ќе донесат резултат, јас ја сметам за виновна полицијата. Исто и за пожарите. До сега не сум видел спот за тоа како треба да се однесуваме во случај на пожар. Ниту противпожарните инспектори да ја контролираат состојбата на теренот пред да дојде до пожар. Да напоменам и дека за девет месеци има три поплави. Кај нас кога има пожари има жртви, кога има дожд има поплави. Чекаме од Господ без да си помогнеме самите, т.е. владата да направи нешто за нас. П.С. За три месеци Бучко три пати беше во Бугарија. Што ли ќе зборуваа некои од нас ако тоа своевремено го направеше Љубчо.
intel
quote:
Originally posted by трендафил Да напоменам и дека за девет месеци има три поплави. Кај нас кога има пожари има жртви, кога има дожд има поплави. Чекаме од Господ без да си помогнеме самите, т.е. владата да направи нешто за нас. Станува очигледно дека нешто треба да се направи со противпожарната заштита. За почеток можеби најмалку да се смени одговорниот во МВР, без разлика дали е виновен или е само баксуз?
Постовиве Љубчо да не ти ги пишува[:D][:D] Кога бевте на власт немаше поплави.Јас стварно мислев дека е ова само гаф на Љубче ама очигледно вие стварно верувате дека војводата комуницра со бога.Поголем баксуз од вас за джавава амин.
intel ДРОГА ТЕСТ - МВР 43 илјади загинати, 1 милион повредени и 70 милијарди штета – ова е црниот биланс од сообраќајни несреќи во европската унија – во 50 отсто од нив возачите биле под дејство на наркотични супстанци. Ова се податоците кој ја натерале компанијата дрегер да го изработи мобилниот нарко тест кој од овој месец ќе го користи и македонската полиција. Преку примерот од плунката за само 10 минути тестот дава резултат за присуство на дрога во организмот. Марихуана, тхц, метампфетамини, амфетамини, екстази, кокаин и опијати ова се дрогите кој овој тест може да ги открие. Тестот е едноставен – се состои од три дела. Стапчето со кое се зема примерок плунка од устата, касетата во која има ампула со реагенси и на крајот анализатор и принтер преку кој излегуваат податоците. На касетата се испишуваат името на тестираниот како и оној кој тестира, таа е за една употреба а по тестирањето резултатите на неа се валидни и по дури 6 месеци. Еден ваков апарат чини 8 илјади евра. Според макеоднското мвр комплетниот тест е мобилен и сообраќајните патроли ќе го носат со себе. Доколку тесто покаже присуство на дрога – тестираното лице има право да побара и медицинско испитување.
OooOo Ova samo kaj nas mozhe vakov izveshtaj da se dade. Shto ako nekoj bide pod dejstvo na marihuana?? Shto ako e nekoj pod dejstvo na kokain?? Isto li se tretiraat? Shto sleduva?? Zatvor? Parichna kazna?? Suspendiranje na vozachkata?? Nikogash narodot ne e dovolno informiran!
dejan i zosto da nema nekoi izveshtaj za droga? drogata e problem....jas ne so soglasuvam so marihanata. i plus ako se dozvoli slobodno da se sheta taka so droga, ke stane golem problem.
concrete
quote:
Originally posted by OooOo
Ova samo kaj nas mozhe vakov izveshtaj da se dade. Shto ako nekoj bide pod dejstvo na marihuana?? Shto ako e nekoj pod dejstvo na kokain?? Isto li se tretiraat? Shto sleduva?? Zatvor? Parichna kazna?? Suspendiranje na vozachkata?? Nikogash narodot ne e dovolno informiran!
Pa decko , izgleda ke bide DOBAR POLITICAR od tebe, pocna da go kapiras metodite ,he,he,he!!!!!
intel
quote:
Originally posted by OooOo
Ova samo kaj nas mozhe vakov izveshtaj da se dade. Shto ako nekoj bide pod dejstvo na marihuana?? Shto ako e nekoj pod dejstvo na kokain?? Isto li se tretiraat? Shto sleduva?? Zatvor? Parichna kazna?? Suspendiranje na vozachkata?? Nikogash narodot ne e dovolno informiran!
Полицијата од овој месец почнува да го употребува новиот апарат за наркотест кај возачите, велосипедистите, пешаците и сите други учесници во сообраќајот. МВР информираше дека засега има само еден ваков апарат, кој чини 8.000 евра, а може да открие повеќе од пет вида дрога. Преку примерот од плунката за само 10 минути тестот дава резултат за присуство на дрога во организмот. Марихуана, тхц, метампфетамини, амфетамини, екстази, кокаин и опијати ова се дрогите кој овој тест може да ги открие. Новиот уред за тестирање присуство на дрога се воведува заради подобрување на безбедноста во сообраќајот, велат во полицијата. Според Законот за безбедност во сообраќајот, лице што управува возило под дејство на дрога ќе биде казнето со 4.000 до 12.000 денари или со затворска казна до 30 дена.
dejan toa e dobro. taka i treba! sum slusnal deka i grcija nesto napravile kako nie sto imame??
Strelec Во некои медиуми има и повеќе информации во врска со извештајот на МВР! ВОВЕДЕНА НОВА МЕРКА ЗА ПОГОЛЕМА БЕЗБЕДНОСТ Сообраќајците ќе спроведуваат и наркотест Полицијата од овој месец почнува да го употребува новиот апарат за наркотест кај возачите, велосипедистите, пешаците и сите други учесници во сообраќајот. МВР информираше дека засега има само еден ваков апарат, кој чини 8.000 евра, а може да открие повеќе од пет вида дрога. Новиот уред за тестирање присуство на дрога се воведува заради подобрување на безбедноста во сообраќајот, велат во полицијата. Оној возач што ќе бидат фатен како управува со автомобил, а е под дејство на дрога, според Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата член 403, ќе биде казнет со 4.000 до 12.000 денари или со затворска казна до 30 дена. Сообраќајните патроли ќе ги спроведуваат контролите во сите градови во Македонија. - Откривањето на присуството на дрога ќе се врши преку плунка. Тестот трае десетина минути, а неговата прецизност е околу 95 отсто. Едно тестирање чини 20 евра - вели Иван Црвеница, претставник на фирмата "Драгер", од која е набавен апаратот. Според Црвеница, во Европската Унија во сообраќајки гинат по 43.000 луѓе годишно, а се повредуваат повеќе од 1,3 милион. - Во 50 отсто од случаите по сообраќајка кај возачите не било констатирано присуство на алкохол, но тоа не значи дека тие не се под дејство на некоја недозволена супстанција. Токму поради тоа полицијата треба да има уред, кој ќе открива присуство на опојни дроги кај возачите -објаснува Црвеница. Уредот ќе може да идентификува и правливи материи што ќе бидат пронајдени при контрола на возилата. Апаратот е мобилен што значи дека полицајците ќе го носат во автомобилите. Тој може да утврди присуство на канабис, бензодијазепими, амфетамини, екстази, кокаин и опијати. Уредот се состои од три дела. Првиот е стапче за земање плунка, кое околу една минута се држи во устата на тестираниот возач. Вториот дел е тест-касета, која може да се чува и до шест месеци во случај на потреба од доказен материјал пред суд. Тест-касетата херметички се затвора и не може да биде злоупотребена. Третиот дел е уредот за анализирање во кој се става касетата. Од него потоа се печатат анализираните податоци од наркотестот. Тестерот не ја покажува концентрацијата на дрога во плунката, туку само нејзиното присуство. Идејата за воведување на ваков апарат настанала, поради големиот број на сообраќајни несреќи во Европа. “Според Европската Заедница, годишно во сообраќајни несреќи има 43.000 загинати, а 1,3 милиони повредени. Причините за сообраќајните несреќи се непочитување и навнимание на возачите, што е утврдено дека 90 отсто од нив биле под дејство на дрога и алкохол”, вели Зоран Штефановиќ, претставник на “Дригер“.
трендафил
Ограбени дебарските села Џепиште и Отишани
Петчлена вооружена банда минатата ноќ упаднала во пограничните дебарски села Џепиште и Отишани и извршила разбојништва врз три куќи во селото. ... Селаните се заканија дека ако полицијата не превземе соодветни мерки за заштита на населението од пограничните села, ќе го блокира патот Дебар-Струга. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=45026"]А1 телевизија[/url]
Strelec трендафил, си го промашил топикот!? Каква врска има ова со Џанго??? Неговата обврска во врска со овој случај започнува дури сега и кој рекол дека задачата нема да биде завршена!? Утре ќе прочитам твој пост на овој топик дека имало судар на Партизанска и дека автомобилите била малку оштетени!?
concrete Veli : blagodaram Gospodine Premier, toa ne e rabota za mene , jas ne sum "operetski " minister za vnatresni raboti!!!!!Go znaete mojot stav!!!! Ne Dzango ili ti ili Gospod !!!!! OK gospodine Premier!!!!! Pa zema kniga ( a mislam deka ja ima edno 10 pati procitano) i cita upatstva kako treba so kacacki bandi!!!!! Cekaj, cekaj , Debarsko otade Grupcin????? Zaradi toa li mu ja duvna vo Canada ?????? Pokraj drugite srceparatelni objasnenija????
Strelec Forumov ne e za imigracija, tuku za politika... I povrzanosta na mojata odluka da zaminam, so onie shto ne gi interesirashe shto se sluchuva od Grupchin natamu, ne e predmet na diskusija! A te gledam tebe i drami pochna da komponirash!:) Deneska i prikazni i basni i drami se iznachitav... Ushte poezija za Vancho Mihajlov vi ostana da napishete!?
concrete Ne be jas samo figurativno , znaci epten so prznica , a za dramaturg , toa sum uste od gimnazija :):):)!!!! Moras da priznaes deka Dzango e epten inspirativen za toa!!!! Inaku na Makedonskata "politika", bilo koja imaginacija , mose samo voda da i nosi!!!!!
dejan toa e zhalno! sto napravile tie lugje vo tie sela??
Strelec Откриени извршителите на кражбата во „Македонска Пошта“ во Сарај Министерството за внатрешни работи ги откри сторителите на тешката кражба извршена на 6 и 7 април годинава во експозитурата на АД „Македонска Пошта“ на ул. „Маршал Тито“ во с.Сарај - Скопје, од каде беа украдени метална каса во која имало 98.000 денари, таксени марки, лозови од игри на среќа, печат и штембил, во вкупна вредност од околу 140.000 денари. МВР соопшти дека станува збор за лицата Р.Е. (29) од с.Крушопек, Б.Р. (29) од с.Сарај и Е.С. (27) од с. Кондово - Скопско. Против нив е поднесена кривична пријава до Основното јавно обвинителство во Скопје. Истражен судија на првопријавениот му одредил мерка притвор од 30 дена. Второ и третопријавениот се во бегство и по нив се трага. Кражбата ја извршиле со насилно сечење и отстранување на металната заштитна ограда, како и со насилно отворање на влезната врата со употреба на погоден алат. Откако влегле и ја зеле металната каса и со возило заминале кон с.Крушопек, каде што насилно ја отвориле. Полицијата ја пронашла обиената каса на 8 април во атарот на с.Крушопек. Пријавените и порано се кривично гонети и казнувани за извршени кражби и тешки кражби.
dejan Мобилните полицајци фатиле 171 лице барани со потерница Полицајците од мобилната единица за борба со уличен криминал, од формирањето досега уапсиле 171 лице, по кои имало потерници за разни криминални дела. Ова се вели во тримесечниот извештај на МВР за новоформираните мобилни полициски единици. Според МВР, полицајците од скопската единица привеле најголем број лица барани со потерници, но и најмногу уживатели на наркотични дроги. Анализите велат дека тие уапсиле 88 лица барани со потерници. Скопската мобилна единица успеала да расветли 61 тешка кражба и 21 разбојништво. Во повеќето од случаите криминалците биле фатени на дело. Веднаш зад скопската единица е тетовската, која успеала да приведе 11 лица по кои тетовскиот суд имал распишано потерница. Тетовските полицајци спречиле пуштање во оптек голема сума фалсификувани денари и евра и привеле едно лице барано со полициска потерница за убиство. Во охридската единица, пак, најзабележителен успех било апсењето струшки наркодилер, кај кого биле најдени половина килограм висококвалитетен кокаин и нелегално оружје. Покрај ова, тие расветлиле околу 130 тешки кражби, дваесетина разбојништва, десетина случаи на кражби на патнички возила и неколку изнуди на пари. Во претреси во возила и домови на осомничени лица припадниците на мобилните единици во земјава нашле дваесетина парчиња нелегално оружје. Задоволни сме од работата и од покажаните резултати на мобилните полициски единици. Иако се од привремен карактер, овие единици ќе продолжат да работат. Мора да се истакне соработката со населението, кое повторно има доверба во полицајците - изјави Горан Павловски, шеф на кабинетот на министерот за внатрешни работи.
dejan Откриено оружје во велешко Бузалково МИА 14.04.2005 При претрес во куќата на Назиф А. (65) во велешко Бузалково се пронајдени ловен карабин, двоцевна ловна пушка, рамка и делови за автоматска пушка, цевка од воздушна пушка, 440 куршуми со различен калибар и заштитна гас маска, за кои е утврдено дека се сопственост на неговиот син Џеваир А.(25). Истовремено претрес е извршен во трло сопственост на Митат Л. (31), каде е пронајдена воздушна пушка, но констатирано е дека истиот се бара поради судска наредба за приведување за издржување затворска казна. Во врска со расчистување на случаите се приведени Назиф, Џеваир и Митат, а при спроведување на овие активности се пронајдени и приведени и лицата Идавер Л. и Неждет Л., за кои исто така се распишани потерници за издржување затворски казни. По целосно расчистување на случајот, СВР-Велес поднесе кривична пријава против Назиф и Џеваир за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“, а против Назиф и за сторено кривично дело „прикривање“, додека против Митат поднесе барање за поведување прекршочна постапка по член 18 од Законот за оружје и истиот е предаден за издржување на претходно одредената затворска казна. neznaev deka vo veles ima albanci???
Jakov
quote:
Originally posted by dejan
Откриено оружје во велешко Бузалково МИА 14.04.2005 При претрес во куќата на Назиф А. (65) во велешко Бузалково се пронајдени ловен карабин, двоцевна ловна пушка, рамка и делови за автоматска пушка, цевка од воздушна пушка, 440 куршуми со различен калибар и заштитна гас маска, за кои е утврдено дека се сопственост на неговиот син Џеваир А.(25). Истовремено претрес е извршен во трло сопственост на Митат Л. (31), каде е пронајдена воздушна пушка, но констатирано е дека истиот се бара поради судска наредба за приведување за издржување затворска казна. Во врска со расчистување на случаите се приведени Назиф, Џеваир и Митат, а при спроведување на овие активности се пронајдени и приведени и лицата Идавер Л. и Неждет Л., за кои исто така се распишани потерници за издржување затворски казни. По целосно расчистување на случајот, СВР-Велес поднесе кривична пријава против Назиф и Џеваир за сторено кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“, а против Назиф и за сторено кривично дело „прикривање“, додека против Митат поднесе барање за поведување прекршочна постапка по член 18 од Законот за оружје и истиот е предаден за издржување на претходно одредената затворска казна. neznaev deka vo veles ima albanci???
Albanci imas i vo Veles-ko i vo Prilep-sko i vo Bitolsko rastat tastat
трендафил Малку за баланс. Од тие што пукаа по изборната „победа“ на Хазби Лика од ДУИ во Тетово, не е уапсен ниту е поднесена кривична пријава против никој. Иначе во предизборната кампања помошникот министер за внатрешни (им помагаше на Костов и Аврамовски) беше претставен вака: „Хазби Лика е борец за светата слобода на Косово и командант на 112 бригада, зад кого и сега стојат 5.000 негови војници, така ДУИ го претстави својот кандидат за градоначалник на Тетово на завчерашниот митинг.“ ( [url="http://217.16.70.236/?pBroj=2705&stID=50794"]Дневник, 11 март 2005[/url] ) Дали тие 5000 војници работат и за СДСМ како државотворна партија, односно преку нив и за Македонија или „само за светата слобода на Косово“. Или и македонците од власта работат „само за светата слобода на Косово“. Бидејќи не се за поделби и размена на територии, претпоставувам, дека власта (и ЗА МАКЕДОНИЈА ЗАЕДНО и ДУИ водат една, унитарна политика). Да не работат овие 5000 ЗА МАКЕДОНИЈА ЗАЕДНО, Џанго би ги апсел сигурно.
dejan u p* m* !! sto ne go osudat lika?!?! site drug gradonalcalnici gi osudile, zosto ne ovoi??!! ne znam nogu za dzango, moze nekoi da mi kaze zo on? kakov e...
трендафил Според неделникот „Фокус“, Џанго веројатно ќе си замине од министерското место. Причина за ова е апсењето на Карлито Бриганде во Дебар, кој два пати е известен од крт во полицијата и успешно бегал, а третиот пат кога за акцијата не знаел „миленикот на СДСМ и ДУИ Фатмир Дехари“, акцијата е извршена успешно. За да не се крева многу прашина, заминувањето ќе се случи со првата реконструкција на владата што според „Фокус“ треба да се случи по еден месец. „Фокус“ упатува и едно прашање до министерот: Кој од сегашните директори во рамките на МВР, член на СДСМ, бил задолжен за контакти со Али Ахмети во текот на војната во 2001 година? Извор, „Фокус“ број 512 од 22 април 2005, страна 9 десно. (за жал неделникот го нема на интернет).
Strelec трендафилчо... тебе и на Pana веќе ништо човек не може да ви верува... Џабе трошите време и нерви!:) Нели случајот ’Раштански лозја’ ќе завршеше како што предвидел сценаристот на социјалдемократската проалбанско-врховистичка сапуница? И дека тоа намерно ќе беше така за да ги ослободат и УЧК-ите?:) Не знам... не верувам дека воопшто некој ќе ве чита во иднина!:)
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
трендафилчо... тебе и на Pana веќе ништо човек не може да ви верува... Џабе трошите време и нерви!:) Нели случајот ’Раштански лозја’ ќе завршеше како што предвидел сценаристот на социјалдемократската проалбанско-врховистичка сапуница? И дека тоа намерно ќе беше така за да ги ослободат и УЧК-ите?:) Не знам... не верувам дека воопшто некој ќе ве чита во иднина!:)
Не знам за другите, но Вашето височество СТРТЕЛИШТЕ, сигурно ќе ме чита. Што се однесува до Џанго, наскоро ќе видиме. Таму нема трета страна, независно судство.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Таму нема трета страна, независно судство.
Каде? Во ’Фокус’?:)
dejan ne ni znam sto znaci sozhivot ИЗГОРЕ УШТЕ ЕДНА КУЌА НА МАКЕДОНЕЦ ВО СКОПСКОТО СЕЛО АРАЧИНОВО "Намерно ми ја запалија и новата куќа" 68-годишниот Љубомир Јаневски тврди дека куќата десетина пати била ограбувана и оштетувана и на крајот му била запалена, но од полицијата не ја исклучуваат можноста пожарот да избувнал од електрична инс На 30 април годинава во скопското село Арачиново изгоре уште една куќа на Македонец. Сопственикот на опожарената куќа 68-годишниот Љубомир Јаневски тврди дека куќата му била запалена намерно. Според полициските информации, пожарот избувнал околу 21.30 часот при што изгорел покривот и неколку елементи од покуќнината што биле внатре. "Намерно е запалена. Куќата е сосема нова, ја направивме во 2002 година. Десетина пати пред да ја запалат беше ограбувана. Влегуваа преку покривот. Ги вадеа ќерамидите и влегуваа внатре, ги кршеа рамките од вратите и прозорците. До оваа имавме стара куќа која ја запалија на ист начин", вели Љубомир кој привремено живее кај неговиот син во Скопје. Тој не може да претпостави кој точно му ја запалил куќата, оти со никого не бил скаран ниту пак имал некакви претходни закани. Покривот на куќата е целосно изгорен, а внатре изгореле неколку душеци, столови, маса, шпорет што Љубомир ги однел само неколку дена пред пожарот. Полицијата информира за овој пожар, но се уште не ја утврдиле причината за неговото избувнување. Иако Љубомир тврди дека пожарот е подметнат, од полиција не ја исклучуваат можноста пожарот да избувнал од електрична инсталација. "Нема шанси да е од инсталацијата, бидејќи внатре имаше само еден штекер, а и тој беше поврзан со модерни осигурувачи", упорен е Љубомир. Од чадот исцрнетите ќерамиди и вчера се уште беа расфрлани околу куќата и низ целиот двор. Од покривот се останати само гламносаните греди. Внатрешните sидови се поцрнети, а подот затрупан со црни ќерамиди и вирови вода од гаснењето на пожарот. Од полиција велат дека откако бил пријавен пожарот пожарникарите го локализирале огнот, а нивна екипа направила увид во куќата на улицата Шест без број во Арачиново. Полицијата вели дека при увидот не се утврдени траги од насилно влегување во куќата. "Ова покажува дека Исмет Рамадани повеќе не треба да се удира во гради дека во Арачиново е безбедно како што не убедуваше на телевизија. Каква е оваа безбедност ? А што ако во тоа време некој од нас беше во куќата?", вели Љубомир. Тој додава дека нема намера пак да плаќа за поправка на куќата и вели дека сега е тоа грижа на државата која ништо не сторила за Македонците чии куќи во Арачиново некој упорно ги пали.
intel Дејан, ај објасни ни што поточно ти беше целта со постов, односно преписов.
lav
quote:
Originally posted by intel
Дејан, ај објасни ни што поточно ти беше целта со постов, односно преписов.
Деки овие од Скопсково лоби се во последно време ногу радознаљи , нели???
dejan ma koj gi znae lav[:p] intel, ne go najdev topikot za kade trebase da go stavam toa pa tuka odluciv. PLUS, ova ne e prv pat sto Makedonska kukja gori vo Aracinovo, dali Albanskite kukji gorat?? NE, oni se gradat, niknuvat segde, a Makedonskite kukji gorat, se prodavat, za zhal!! a toa za sozhivot, ne znam sto znaci koga ovakvi cenariji ima, ocigledno deka albancite vo aracinovo ne sakat sozhivot so makedonci ako oni gi palat makedonskite kukji.
SLaCk 5.04.2005 Nekorekten odnos od ministerot. Со едночасовна блокада на автопатот Тетово-Скопје, кај наплатната рампа во Желино, 45 резервни полицајци од Тетово го искажаа својот револт поради нивното отпуштање од полицијата со телеграма од МВР на 15 април. Оттогаш тие со мирни протести во дворот од СВР Тетово бараа повторно да бидат вратени на работа и реагираа до надлежните институции, но бидејќи нивниот проблем не се реши, тие го блокираа патот. „Со блокади ќе продолжиме секојдневно, додека нашето прашање не биде решено. Значи, вработување во рамките на МВР и бараме нашето прашање, ако не може да го реши министерството, да оди на Влада, Владата да решава за нашето прашање, бидејќи ние 4 години сме вработени како полицајци во СВР Тетово“, рече Дарко Исајловски, резервен полицаец. Нивниот револт е особено голем, затоа што во резервниот состав тие се од 2001 година, се до неговото распуштање во април 2003-та. Потоа од сите, само овие 45 биле повторно повикани и по интензивен курс распоредени по подрачните полициски станици во тетовско со работни задачи, како и редовните полицајци, за справување со уличниот и друг криминал се до 15 април. Денешните блокади, наместо најавените 2 часа, траеа 1, од 7 до 8 часот утрото, со пропуштање на возилата на Брза помош и граѓани со здравствени упати.
Strelec ВО РАДОЛИШТА - СТРУШКО Пронајдени триесетина рачни бомби Струшката полиција заплени 35 рачни бомби и три лимени сандаци со по 10 запалки за нив, вчераутро околу 6 часот во атарот на село Радолишта. Увид направиле екипи на МВР и ОВР Струга, кои бомбите ги предале за натамошна постапка. Според оскудните информации добиени од МВР, сандакот во којшто биле бомбите и трите лимени кутии со по 10 запалки во нив ги пронашол полицаец.
Strelec МВР ќе казни 50 полицајци Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди при Министерството за внатрешни работи ќе преземе дисциплински мерки против 50 полициски работници, согласно колективниот договор поради нарушување на професионалните стандарди и угледот на Министерството. Во изминатите два месеца Секторот за внатрешна контрола при Министерството во 12 градови извршил повеќе контроли врз работници на полицијата во однос на почитувањето на законските прописи - актите на Министерството и колективниот договор. При контролата е констатирано дека 50 полициски работници додека биле на должност седеле во угостителски објекти и конзумирале алкохолни пијалоци и храна, и со недоличен и непрофесионален однос, постапиле спротивно на правилата за начинот на однесување со што ги нарушиле професионалните стандарди на работење, како и угледот на целото Министерство. Согласно колективниот договор, против овие полициски работници ќе бидат преземени дисциплински мерки, се наведува во соопштението на МВР. Министерството најавува дека ќе продолжи со слични активности, со цел професионалноста и одговорноста кај секој вработен да се издигне на највисоко можно ниво, како предуслов за успешно извршување на секојдневните работи. Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди постапува по пријави од граѓани против вработени во Министерството за внатрешни работи, кои на било кој начин ја злоупотребуваат службената должност или пак ги повредуваат правата на граѓаните. Пријави или поплаки можат да се поднесуваат во било која полициска станица во земјава.
OooOo Bravo bravo ... sekoj den sum se povekje prijatno iznenaden od Django ;)
трендафил И за мене едно изненадување. Џанго ги повикал на кафе Горан Стојков и Бобан Утковски (кои една година беа во зандана за Раштански Лозја). Средбата е отстварена пред некој ден. Информациите се дека средбата била фер и коректна од двете страни без детали за што е зборувано. Благодарение на Џанго Стојков и Утковски имаа можност да го видат местото на злосторството, односно местото на кое е скован монструозниот план за обвинување на бранителите од страна на Хари Костов и неговиот братучед обвинителот Зиков.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
И за мене едно изненадување. Џанго ги повикал на кафе Горан Стојков и Бобан Утковски (кои една година беа во зандана за Раштански Лозја). Средбата е отстварена пред некој ден. Информациите се дека средбата била фер и коректна од двете страни без детали за што е зборувано. Благодарение на Џанго Стојков и Утковски имаа можност да го видат местото на злосторството, односно местото на кое е скован монструозниот план за обвинување на бранителите од страна на Хари Костов и неговиот братучед обвинителот Зиков.
Тоа е и разбирливо , оти тие сепак се професионалци ...само од разни партии доведени на тие фунции. пс Кај Ангичаните колку што сум слушнал од разни луѓе кои таму подолго живееле , поред Владата постои и т.н. Влада во Сенка и е плаќана од заедничкиот државен буџет. Со секоја планирана акција за заштита на Националните Интереси секој пат и од прва рака (ако треба) се запознава и „комплементарниот„ односно и министерот во сенка. пс Се парашувам зашто тоа и кај на с не се направи , за да нема т.н. геп во меѓувреме кога се менуваат администрациите од партиски војници после губење на Изборите ? Или можеби е поради големиот број на „партии„ чии членови можеш на пајтон или за „појаките„ со автобус да ги доведеш на состанок.
Strelec [img]http://media.a1.com.mk/media/vesti/dzango.jpg[/img] Сочувство за роднините на загинатите, екстра пари за заслужните полицајци На прославата на денот на полицијата, Михајловски на роднините на оние што загинаа во конфликтот во 2001-та им порача дека треба да се горди што ги имале. „Знам дека вашата болка и тага ќе биде вечна, но верувајте дека тие ќе бидат постојано и со нас“, вели Љубомир Михајловски Џанго. А на своите колеги министерот за внатрешни им вети европска полиција. „Македонија мора да биде спремна да се соочи со нови предизвици, особено со меѓународната експанзија на тероризмот, организираниот криминал и во тој поглед меѓународната трговија со дрига, оружје и луѓе“, вели Михајловски. Наместо пиштоли како во времето на Бошковски, заслужните полицајци денеска беа наградени со по една плата.
concrete
quote:
Originally posted by lav
[quote]Originally posted by трендафил [br Се парашувам зашто тоа и кај на с не се направи , за да нема т.н. геп во меѓувреме кога се менуваат администрациите од партиски војници после губење на Изборите ? Или можеби е поради големиот број на „партии„ чии членови можеш на пајтон или за „појаките„ со автобус да ги доведеш на состанок.
Pa odgovorot ti e mnogu prost: da bevme i nie "ANGLICANI" verojatno ke imase takva vlada vo senka, a ne vaka koj vo klin , koj vo ploca :):)!!! Ona za pajton partiite koi si se smetaat za partii ne na osnova na verifikacija od birackoto telo , tuku od toa kolku ke se "ispazarat" za svojata "koalicija" mislam nema sto da se komentira. Partija koja na prvite izbori pred koi e formirana, a na koi ke se pojavi , ako ne postigne min 5% od izlezenite glasaci treba vednas po difolt da se brise od Registar. Vtoro ako koalicii ne mozat da se pravat pred izbori, toa vednas ke gi rascisti rabotite so takanarecenite eden covek-partija!!!!!
трендафил Тројца полицајци ранети во престрелка Дебар Макфакс 24.05.2005 Тројца припадници на македонската полиција се ранети во престрелка со група крадци синоќа во Дебар, јави дописникот на Макфакс од овој град. Ранетите, двајца од албанска и еден полицаец од македонска националност, претпладнево се пренесени во Клиничкиот центар во Скопје и се надвор од животна опасност. Во нив е пукано од засега непознати сторители, кои полициската патрола ги пресретнала во обид да провалат во куќи во дебарската населба „Венец 2“. Инцидентот на Макфакс му го потврди и претставник на Министерството за внатрешни работи, најавувајќи подетално соопштение за случајот.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
...а не да се обидува од сево ова да се искористи нешто за себе во моментот (лично или партијски), без оглед на последиците во иднина.
Аман читај си го ова што си го напишал при секое твое логирање на форумов!:)
Благодарам за добронамерниот совет.
quote:
Полицијата и денеска патролира низ Кондово. МВР молчи, не сакале да коментираат зошто, место да го апсат, нивните полицајци ручаат во истата кафеана со Агим Красниќи. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=47382"]А1 телевизија[/url]
Според мои сознанија полицајците ручаат во иста кафеана со Агим Красниќи затоа што тој не сака да ги чести во друга. Вака изгледаше несоцијализираниот Красниќи на вчерашната конференција за печат. [img]http://media.a1.com.mk/media/vesti/agim-krasniki.jpg[/img]Не мора да го пријавите доколку го видите на улица. И без тоа полицијата знае каде е. Не е тој Диме Поштарот па да се пука (на пример) во него.
И да е (а никако не е) сличен на убиениот (во самоубиство од заседа) господин Диме викан и ПОШТАРОТ , неопходен е уште еден услов за да му се ПУКА ’В ГРБ , а за тоа треба да се активира повторно екс-министерот инериорни ....другарот сега ете и господин ... ’аралампие Костов.
concrete Nema sto, DZANGO ja drzi situacijata pod kontrola :):)!!!! Kaj go najde ovoj tekst......sto im e na lugevo, izgleda i vo Makedonija se zobat toa crvenite avstraliski bobinki :):):)!!!!!
трендафил Се надевам дека ќе се створат услови за апсење на Лека пред истекот на мандатот на оваа влада. Лично мислам дека имаше услови за апсење во Кондово, кога министер не беше Џанго. Во случајот со синот на Верушевски (советник на Црвенковски) е очигледно дека Бранко уште има поголемо влијание во судот од Бучко. Па кога МВР ќе среди се` со доказите и кривичната пријава, работите ги кочи судот.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Се надевам дека ќе се створат услови за апсење на Лека пред истекот на мандатот на оваа влада. Лично мислам дека имаше услови за апсење во Кондово, кога министер не беше Џанго. Во случајот со синот на Верушевски (советник на Црвенковски) е очигледно дека Бранко уште има поголемо влијание во судот од Бучко. Па кога МВР ќе среди се` со доказите и кривичната пријава, работите ги кочи судот.
Како и да сакаме да ги (при)кажеме рабоптите , очебијно е дека ...дури и за тие кои селективно гледаат на работите Македонски ....дека државниот апарат на моменти е во ситуација да се прави како компир да гледа , а месо да „вади„ , разбира се од „тавата„ Македонска , ситуација или пак поинаку кажано самата себеси си „става„ прангии или пак АВТОЦЕНЗУРА. пс Притоа со импотетнтните изјави само го зголемуваат впечатокот кај обичните граѓани ДЕКА сепак НЕШТО Е ТРУЛО во Државата на Македонците. Или можеби нешто и негде грешам ?
dejan "АЛФИТЕ" УАПСИЈА ДВАЕСЕТ И ПЕТГОДИШЕН СКОПЈАНЕЦ Му барале лична карта - им извадил пиштол Во вторникот попладнето околу 17 часот, припадници на мобилната полициска единица, кај Кале го уапсија Фарук Д (25) од Скопје. При обид да биде легитимиран Фарук извадил пиштол и го вперил кон полицајците, а потоа избегал. Бил стигнат и совладан петстотини метри од таму, во близина на полигонот за обука на возачи. Пиштолот што тој го поседувал без документи е одземен, а поднесени му се две кривични пријави - за недозволено држење оружје и распрскувачки материи и напад врз овластено службено лице при вршење службена должност. Уапсениот Фарук Д. од порано им е познат на органите на прогонот. Во 2003 година бил уапсен, а потоа и осуден за - загрозување на безбедноста и предизвикување на општа опасност.
mako Dzango nikogo ne matit tuku si terat po svoje, ili popravo, si terat sprema zakonot i sovesta, a takvite ministri se retki vo Makedonskite vladi i odma steknuvaat golem broj neprijateli.
dejan АКЦИЈА НА МОБИЛНАТА ПОЛИЦИСКА ЕДИНИЦА ВО ТЕТОВО Фатени разбојник, измамник и осомничен убиец Тетовската мобилна полициска единица деновиве фатила три лица кои се барале заради издржување затворска казна или притвор поради сторени разни кривични дела. Фатен е Бесим Б. (34) од Тетово кој се бараше за п Тетовската мобилна полициска единица деновиве фатила три лица кои се барале заради издржување затворска казна или притвор поради сторени разни кривични дела. Фатен е Бесим Б. (34) од Тетово кој се бараше за притвор поради сомнение за грабнување и разбојништво што го сторил над Н.Б. од селото Ларце на 18 јули 2004 година, на регионалниот пат Тетово - Јажинце. Бесим се барал и за издржување казна затвор од четири месеци поради извршена тешка кражба. Полицијата се сомнева дека тој е сторител и на други кривични дела. Деновиве бил фатен и Дефрим М. (35) од Мала Речица кој се барал за издржување затворска казна од една година поради измама. По фаќањето Дефрим бил предаден на тетовскиот затвор. Мобилната единица го пронашла и го уапсила и Муамет Џ. (21) од селото Доброште кој беше баран за притвор во времетраење од 30 дена под сомнение за обид за убиство во 2003 година на улицата Маршал Тито во Тетово. Откако бил фатен бил предаден во тетовскиот затвор.
трендафил Обвинителството смета дека полицијата не превзема доволно мерки против педофилијата. Според Јавниот обвинител Валентина Стојановска полицијата “недоволно се залага за решавање на овој проблем“. Потребно е, смета Јовановска, поголема активност на полицијата и судството, како и на психолозите и педагозите, кои треба да разговараат отворено со децата, за тие јавно да проговорат и да се спречи овој проблем. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=47125"]А1 телевизија[/url] Кога сме кај педофилијата, мислам дека македонските политичари ја сакаат Македонија као што педофилите ги сакаат децата. Само за сопствена употреба, без разлика на последиците по другата страна.
Strelec Bravo Trendafilcho...:) Kade kje se skrie Dzango posle ovoj tvoj post... epten go izrezili!:)
concrete Dzango????? Da ne bese toa onoj mnoguvetuvackiot "minister" policiski....uste e vo funkcija????? se si mislev se opametil i se penzioniral!!!!
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
Bravo Trendafilcho...:) Kade kje se skrie Dzango posle ovoj tvoj post... epten go izrezili!:)
Само го пренесов мислењето на јавниот обвинител Валентина Стојановска. А споредувањето за политичарите и педофилите не важи само за Џанго, туку за мнозинството македонски политичари. Патем колку дена поминаа, а уште не се створени услови за апсење на Лека?
Jakov
quote:
Originally posted by concrete
Dzango????? Da ne bese toa onoj mnoguvetuvackiot "minister" policiski....uste e vo funkcija????? se si mislev se opametil i se penzioniral!!!!
Kako vikas se penzioniral[:0], pa on tamu drzava vode, ke se penzioniral, taman rabota.
tabak Dzango ako ima gaz neka vleze sam vo Shipkovica.
OooOo
quote:
Originally posted by tabak
Dzango ako ima gaz neka vleze sam vo Shipkovica.
Django kako minister za vnatreshni raboti stalno sheta po forumi i ispolnuva zhelbi na forumdjiite. Pochekaj dodeka go prochita ovoj tvoj post i se nadevam deka kje ti ja ispolni zhelbata.
marko_polog драма во АраЧиново Полицијата едвај се спаси од вооружените арачиновци На местото на инцидентот веднаш пристигнале неколку возила со "алфа-тимови", кои се сретнале очи в очи со вооружените лица по што се држеле на нишан неколку минути На влезот во скопското село Арачиново, завчера вечерта, бил избегнат сериозен оружен инцидент помеѓу полицајци и десетина вооружени лица, кои ја фатиле на нишан патролата откако сопрела камион за рутинска контрола. Најпрво возачот извадил пиштол, по што дотрчале уште десетина, засега неидентификувани лица и почнале да нишанат кон полицајците. Ситуацијата ја спасиле членови на мобилната полициска екипа "Алфа", која ја извлекла патролата од опасната ситуација. Возачот со камионот во меѓувреме избегал во Арачиново. Според официјалните полициски информации, инцидентот се случил околу 20 часот, на влезот во селото кај бензинската пумпа "Давос", кога полициска патрола сопрела камион под сомневање дека нелегално превезува дрва. Полицајците побарале од возачот и од двајцата негови сопатници да покажат исправи за нив и за возилото, но овие немале па затоа почнале да се караат. Во еден момент возачот се заканил со пиштол, а во расправијата се приклучиле и други лица кои се затекнале на местото, по што се качил во камионот и избегал во Арачиново. Во знак на предупредување, полицајците испукале неколку куршуми во воздух, но не успеле да го сопрат камионот. По инцидентот полицијата извршила увид на местото и презела засилени мерки за пронаоѓање на лицата. Неофицијално, полициски извори велат дека вчера за влакно бил избегнат инцидент со големи последици. Во моментот кога полициската патрола го запрела камионот возачот и неговите сопатници почнале расправија, по што им се заканиле со оружје. За неколку минути патролата била опколена од десетмина вооружени, а патролата побарала засилување. На местото на инцидентот веднаш пристигнале неколку возила со "алфа-тимови", кои се сретнале очи в очи со вооружените лица по што се држеле на нишан неколку минути. Сепак, бил избегнат сериозен инцидент, а алфа-полицајците успеале да ги извлечат своите колеги. Истрагата е во тек. (Н.М.) Vazno e sto e izbegnat seriozen incident???, ebati drzavata.
Strelec
quote:
Originally posted by marko_polog
Vazno e sto e izbegnat seriozen incident???, ebati drzavata.
A kakva drzhava sakash? Taa shto beshe od vremeto na VMRO-DPMNE? Januari 2000, i povtorno Arachinovo? Prashaj gi semejstvata na Erol Getak, Kiril Penusliski i Aco Andonovski dali ne e podobro da se izbegne seriozen incident!
quote:
Originally posted by marko_polog
...патролата побарала засилување. На местото на инцидентот веднаш пристигнале неколку возила со "алфа-тимови"...
I ova ne ti e dovolno? Koj minister pred Dzango obezbedil vaka brza reakcija?
marko_polog Ne se izbeguvaat incidenti ako si normalna drzava, se pravi akcija, se pritvoruvaat, se dokazuva deka si ozbilna drzava a ne Div Zapad. VMRO ne ti se krivi be batka sto imame divo pleme vo Makedonija, tvojata mrznja za VMRO e nad razumot. Odi probaj vakvi gluposti vo Kanada ili jas vo USA pa da vidime dali ke ja imame taa sreca da se izbegne pogolem incident, ili ste za pravna drzava ili vi se igra politika.
OooOo
quote:
Originally posted by marko_polog
Ne se izbeguvaat incidenti ako si normalna drzava, se pravi akcija, se pritvoruvaat, se dokazuva deka si ozbilna drzava a ne Div Zapad. VMRO ne ti se krivi be batka sto imame divo pleme vo Makedonija, tvojata mrznja za VMRO e nad razumot. Odi probaj vakvi gluposti vo Kanada ili jas vo USA pa da vidime dali ke ja imame taa sreca da se izbegne pogolem incident, ili ste za pravna drzava ili vi se igra politika.
Tloto e seushte meko za takvi akcii. Se slozhuvam so tebe, a veruvam i Strelec kje se slozhi, no sega ne e bash vreme za takvi akcii. Da cvetashe drzhavata na sekoe drugo pole pa da zemeshe da go osudish ovoj nastan kje te razberev, no vaka nema nikakva svrha. Btw USA go imashe diviot zapad pa stignaa do ova deredje shto se sega. Sega, kako shto e redot Makedonija go odi toj pat.
ProMKD
quote:
Btw USA go imashe diviot zapad pa stignaa do ova deredje shto se sega
Tocno. Nekoj zaboravaat deka "Wild West" ili div zapad bese vo USA izmislen.
marko_polog OooOo, Koga e toa pravilno vreme me interesira?
OooOo
quote:
Originally posted by marko_polog
OooOo, Koga e toa pravilno vreme me interesira?
I ednite i drugite razmisluvaat so usijani glavi ... dali i koga kje se oladat tie glavi neznam da ti kazham. Se nadevam deka toa vreme kje dojde ...
concrete Se ladat , se ladat...da vidis kako se ladat...treba samo da se vrabotat nekolku marinci od Gvantanamo , na koi im dosadilo da se setkaat vo taka tesen prostor :):):)!!!! Em pobliski Makedonija do NATO , em vrvno demokratsko iskustvo od prva raka........em.....
marko_polog Concrete, Malce ke izbegam od temava no imam eden prijatel ovde po poteklo od Kumanovo, sin mu e Marinec koj edna godina e vece vo Irak i pred nekoj mesec se vrati na odmor za 2 nedeli, imav prilika da se vidam so nego, razgovaravme za situacijata tamu i samo ke kazam deka shteta sto ne e detevo vo Makedonija, mi se chini da go stavis SAM pred vlezot vo Aracinovo ke si ja svrsi rabotata, takov im e mentalitetot. So nasmev mi kaza "shoot first, ask questions later"
ProMKD
quote:
So nasmev mi kaza "shoot first, ask questions later"
Interesno, sum slusal i jas slicni zborovi od drugi vojnici, ama samo sakav da kazam deka vo Makedonskata Armija isto ima mnogu sposobni vojnici koj odlicno si vrsat dolznost, i ako dobijat sansa mozat cela Makedonija da ja iscistat od teroristi i zlostornici, ama drzavata nikogas nema da go dozvoli toa.
Strelec
quote:
Originally posted by marko_polog
So nasmev mi kaza "shoot first, ask questions later"
I kaj nas e slichno "run away first, ask questions never":)
Strelec Полицијата изутрината при оперативни активности во село Танушевци, во маскирен бункер меѓу две маала, откри 26 сандаци со гранати калибар 120 мм.
dejan i sega kade ke odat tie '26 сандаци со гранати калибар 120 мм' ???
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Полицијата изутрината при оперативни активности во село Танушевци, во маскирен бункер меѓу две маала, откри 26 сандаци со гранати калибар 120 мм.
Kaj be doagas vaka brgu do vakvi informacii:):):)!!! Vidi , koga policijata ke pocne da naoga nekoe drugo oruzje i kalibri da pravime muabet.... za granati od kalibar 120 mm ??? da ne se zezame.... so toa Mekedonija nitu se osvojuvala niti ke se osvoi. Spisocite za isporaka na UCK sodrzat mnogu drugi popikantni rekviziti...toa neka probaat da go najdat i "unistat", bas sega posle izjavite na Dzaferi i potvrdite na Ljubco :):):)!!!! 120 mm .......sto logistika bese brej, da se transportira,skladira i maskira takva masa zelezo i nikoj da nema pojma....ova teroristive ocigledno ne se macji kasalj:):):)!!!!
трендафил После ова, случајно или со пријава откриено оружје, полицијата не го претражува ниту теренот, ниту куќите во Танушевци. Ако 120мм гранати се од време на конфликтот, нејасно е зошто не беа употребувани во војната? Наједноставно е да се реши проблемот на тој начин. Интересно е и што не е пронајдена муниција за пушките што најмасовно беа предавани во „жетвата“ на НАТО, манлихерките. Од политичка гледна точка е важно зошто Г`зим Острени, воениот командант на УЧК, а сега потпредседател на Собранието на РМ, кој сигурно знаел за оваа муниција, не го има тоа пријавено. Немаме ли потпредседале соучесник во прикривање на криминал. Нејасно е и каде се минофрлачите. Зошто полицијата не ги бара?
lav
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Полицијата изутрината при оперативни активности во село Танушевци, во маскирен бункер меѓу две маала, откри 26 сандаци со гранати калибар 120 мм.
Kaj be doagas vaka brgu do vakvi informacii:):):)!!! Vidi , koga policijata ke pocne da naoga nekoe drugo oruzje i kalibri da pravime muabet.... za granati od kalibar 120 mm ??? da ne se zezame.... so toa Mekedonija nitu se osvojuvala niti ke se osvoi. Spisocite za isporaka na UCK sodrzat mnogu drugi popikantni rekviziti...toa neka probaat da go najdat i "unistat", bas sega posle izjavite na Dzaferi i potvrdite na Ljubco :):):)!!!! 120 mm .......sto logistika bese brej, da se transportira,skladira i maskira takva masa zelezo i nikoj da nema pojma....ova teroristive ocigledno ne se macji kasalj:):):)!!!!
Би сакал да ги погледаме работите обратно почитуван колега , односно СТРАГА што би рекле Хрватите. НЕ СЕ ТИЕ ТОЛКУ ДОБРИ , КОЛКУ ШТО НАШИТЕ СЕ (натерани или обучени така????) ДА БИДАТ (нај)ЛОШИ , односно прикажани како недооформени и неприкладни за таа намена државни службеници. пс Своевремено , во кризата на Косомет (една од низата тамо) нашите специјалци (струмичани мислам беа според говорот) ги неутрализираа за кратко време побунетите качаци , се според системот : ПРВО МАВАЈ ПА ПОСЛЕ ПРАШУВАЈ ШТО САКА (косова репубљик на пример). И при тоа мавањето мислам имаа обичај ДЕСТ УДАРИ да ги сметаат за еден единствен.
dejan Крв до лакти во касапска пресметка во скопскиот парк Скопјанецот Г.Т. (23) со долг кујнски нож во закрвавените раце од сечење месо, избоде две момчиња во саботата попладне во Градскиот парк во Скопје. Причината повеќе од банална: угостителска расправија за поставување тезга. Разбеснетиот (сина тренерка и црвени бермуди, со нож во раката на десната фотографија, во моментот кога ја стигнува својата втора жртва), откако го прободе во стомак М.Ј. (24) (момчето во сината маица, кое се превиткува од болка на левата фотографија), продолжи да го брка низ толпата народ и Р.М. (24). Втората жртва доби нож во грбот. "Дневник" беше очевидец на инцидентот на кој му претходеше тепачка помеѓу Д.Т. (45), таткото на разбеснетиот со ножот, и Ј.Н. (23), другар на избодените момчиња. Двајцата настрадаа единствено поради тоа што биле во друштво на својот другар Ј.Н., но не учествувале во кавгата. Двајцата ранети се наоѓаат во шок-соба во Ургентниот центар, а полицијата веднаш по инцидентот го приведе насилникот, кој е осомничен за обид за убиство.
concrete lav , abe ne e receno za dzabe deka kutekot od Raj e izlezen...... tuku sega sto ke se pravi..???????vo Evropa fasizmov zema zamav,Bugarite veke se prilepija...a ova teroristive lokalni se nivni stari prijateli. Nekako odkako, sto predvreme gi umrea, sto gi potepaa tie koi trebase...Palme na krajot...i posle podolgotrajna rabota...veke izleguvaat na svetlosta na denot, a nekoi totalno nelogicni LOKALNI dejanija dobivaat pojasni konturi!!!!! Inaku Dejane citam sto si napisal (prepisal???), ama ne mi e jasno kaj se toa pulenite na Dzango , koj vetuval super bezbednost na koncertot na Ceca??? I uste li so G.T., M.J., P.M. ..... ,a policijata izgleda samo vo USA ima pravo vakov napagac da ukoka na lice mesto.....ama tie se demokratska drzava...Makedonija e se uste samo STUPIDLAND :):)!!!
трендафил Man Charged With Illegal Shipments WTVQ Channel 36 Jun 9, 05:27 AM EDT A Seattle man whose home was searched last year shortly before the raid of a Lexington military and police equipment supply company has been charged with shipping illegal goods to Macedonia. Yuri Montgomery has been charged with making 11 illegal shipments to that country. Authorities with the Commerce Department say a 12th shipment had been intercepted at the Cincinnati-Northern Kentucky International Airport. Investigators say it was headed for Мacedonia and contained police uniform parts from Galls incorporated. [url="http://www.wtvq.com/servlet/Satellite?pagename=WTVQ/MGArticle/TVQ_BasicArticle&c=MGArticle&cid=1031783191720&path="]извор на информации[/url] Интересно е дали шверцуваните делови од униформите се за легалната полиција или некој друг набавува делови од униформите.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Дали после претепувањето на четворица полицајци во Кондово, и напади на по двојца во Тетово и Гостивар, пред тоа нападот на полицајците во Арачиново во кое не влегла полицијата да ги гони криминалците и понатаму треба да очекуваме дека полицијата ќе не одбрани? Овие настани ги пишувам тука не затоа што сметам дека Џанго е виновен за овие настани, туку за да не отварам нова тема. Не ја следам логиката на СДСМ, па да сметам дека војната во 2001 не ја почна Али Ахмети, туку власта. Напротив, сметам дека сите треба да се обединиме во борба против заедничкиот непријател, а не да се обидува од сево ова да се искористи нешто за себе во моментот (лично или партијски), без оглед на последиците во иднина. Во секој случај изгледа дека интервенција на полицијата во западниот дел на главниот град на Македонија би значел нова војна. Прашањето е дали можеме да победиме, или ќе ја следиме политиката дека треба да се предадеме без борба.
ДАЛИ сепак после сите овие силни записи и вести некој знае дали: селото Арачиново е ТЕРИТОРИЈА КАДЕ НЕ ВЛАДЕАТ ЗАКОНИТЕ НА МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА ??? Ако е така , тогаш тие од МВР бадијала земаат пари од граѓаните (преку Буџетот) само затоа што треба законот да го спроведат (на)секаде и рамномерно на целата територија на Македонија
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
...а не да се обидува од сево ова да се искористи нешто за себе во моментот (лично или партијски), без оглед на последиците во иднина.
Аман читај си го ова што си го напишал при секое твое логирање на форумов!:)
трендафил Дали после претепувањето на четворица полицајци во Кондово, и напади на по двојца во Тетово и Гостивар, пред тоа нападот на полицајците во Арачиново во кое не влегла полицијата да ги гони криминалците и понатаму треба да очекуваме дека полицијата ќе не одбрани? Овие настани ги пишувам тука не затоа што сметам дека Џанго е виновен за овие настани, туку за да не отварам нова тема. Не ја следам логиката на СДСМ, па да сметам дека војната во 2001 не ја почна Али Ахмети, туку власта. Напротив, сметам дека сите треба да се обединиме во борба против заедничкиот непријател, а не да се обидува од сево ова да се искористи нешто за себе во моментот (лично или партијски), без оглед на последиците во иднина. Во секој случај изгледа дека интервенција на полицијата во западниот дел на главниот град на Македонија би значел нова војна. Прашањето е дали можеме да победиме, или ќе ја следиме политиката дека треба да се предадеме без борба.
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
...а не да се обидува од сево ова да се искористи нешто за себе во моментот (лично или партијски), без оглед на последиците во иднина.
Аман читај си го ова што си го напишал при секое твое логирање на форумов!:)
Благодарам за добронамерниот совет.
quote:
Полицијата и денеска патролира низ Кондово. МВР молчи, не сакале да коментираат зошто, место да го апсат, нивните полицајци ручаат во истата кафеана со Агим Красниќи. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=47382"]А1 телевизија[/url]
Според мои сознанија полицајците ручаат во иста кафеана со Агим Красниќи затоа што тој не сака да ги чести во друга. Вака изгледаше несоцијализираниот Красниќи на вчерашната конференција за печат. [img]http://media.a1.com.mk/media/vesti/agim-krasniki.jpg[/img]Не мора да го пријавите доколку го видите на улица. И без тоа полицијата знае каде е. Не е тој Диме Поштарот па да се пука (на пример) во него.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Man Charged With Illegal Shipments WTVQ Channel 36 Jun 9, 05:27 AM EDT A Seattle man whose home was searched last year shortly before the raid of a Lexington military and police equipment supply company has been charged with shipping illegal goods to Macedonia. Yuri Montgomery has been charged with making 11 illegal shipments to that country. Authorities with the Commerce Department say a 12th shipment had been intercepted at the Cincinnati-Northern Kentucky International Airport. Investigators say it was headed for Мacedonia and contained police uniform parts from Galls incorporated. [url="http://www.wtvq.com/servlet/Satellite?pagename=WTVQ/MGArticle/TVQ_BasicArticle&c=MGArticle&cid=1031783191720&path="]извор на информации[/url] Интересно е дали шверцуваните делови од униформите се за легалната полиција или некој друг набавува делови од униформите.
Имате право САМО 3 пати да погодувате...разбира се.
трендафил Јури Монтгомери е Јури Малинковски, брат на газдата на Микеи, скопска фирма за оружје. Ова само како дополнување на информацијата од САД. Да се вратам на темата. Се зборува дека и ЛДП се придружува на барањето од ДУИ за смена на Џанго. Додека интегративците тоа го бараат затоа што Џанго превзема акции без да побара претходно дозвола од нив, либерал демократите изгледа сакаат да го седнат во министерската фотелја Ристо Пенов. Се зборува дека Бучковски го подржува Џанго, а Црвенковски Пенов.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Јури Монтгомери е Јури Малинковски, брат на газдата на Микеи, скопска фирма за оружје. Ова само како дополнување на информацијата од САД. Да се вратам на темата. Се зборува дека и ЛДП се придружува на барањето од ДУИ за смена на Џанго. Додека интегративците тоа го бараат затоа што Џанго превзема акции без да побара претходно дозвола од нив, либерал демократите изгледа сакаат да го седнат во министерската фотелја Ристо Пенов. Се зборува дека Бучковски го подржува Џанго, а Црвенковски Пенов.
Местото на министер за внатрешни е наменето (според мене) само за некој кој има дарба односно (да) е роден за полицаец. Секоја друга комбинација е само дорастурање и на веќе расклиматената државна структура , сликовито (при)кажана со прост и поучен пример: ТЕПАЊЕ НА ПОЛИЦАЈЦИ каде се ќе стасаат ..мислам на веќе подивеното и за крв жедно малцинство односно засега само на некои негови поединци.
OooOo OffTopic:
quote:
Originally posted by трендафил
Man Charged With Illegal Shipments WTVQ Channel 36 Jun 9, 05:27 AM EDT A Seattle man whose home was searched last year shortly before the raid of a Lexington military and police equipment supply company has been charged with shipping illegal goods to Macedonia. Yuri Montgomery has been charged with making 11 illegal shipments to that country. Authorities with the Commerce Department say a 12th shipment had been intercepted at the Cincinnati-Northern Kentucky International Airport. Investigators say it was headed for Мacedonia and contained police uniform parts from Galls incorporated. [url="http://www.wtvq.com/servlet/Satellite?pagename=WTVQ/MGArticle/TVQ_BasicArticle&c=MGArticle&cid=1031783191720&path="]извор на информации[/url] Интересно е дали шверцуваните делови од униформите се за легалната полиција или некој друг набавува делови од униформите.
Koj napravil pari i kako napravil pari od vlasta nema da navleguvam, no sakam da se vratish malku nazad. Koga bi se navratil nanazad, potochno od denot koga JNA go sobra celo oruzhje od Makedonija i ARM ostana samo so vozdushni pushki i chatali, mislam deka kje se zamislish malku kade toa oruzhje odeshe i ne bi ti teknalo da postavish takvo prashanje kakvo shto postavi sega! Dali ti stvarno veruvash deka site 11 pratki se tuku taka prateni preku granica bez deklaracija i za nekoe chudo pominale?? Golema kolichina na oruzhje e toa za da pomine na crno. Ne bidi smeshen ...
quote:
Originally posted by трендафил
Јури Монтгомери е Јури Малинковски, брат на газдата на Микеи, скопска фирма за оружје. Ова само како дополнување на информацијата од САД.
Ako dopolnuvash dopolnuvaj kako shto treba Yuri Montgomeri, ne e Juri Malinkovski.
marko_polog ПОЛИТИЧКИ НАМЕСТО ПОЛИЦИСКИ СТАНИЦИ Бучко и Ахмети му го сместија на Џанго Министерот за внатрешни работи вчера го бојкотираше донесувањето на измените и дополнувањата на Законот за внатрешни работи во Собранието. Во 38 општини командири на станици ќе можат да станат и лица кои н Министерот за внатрешни работи Љубомир Михајловски - Џанго вчера го бојкотираше донесувањето на измените и дополнувањата на Законот за внатрешни работи, кои без никаква дискусија од позицијата беа донесени вчера во Собранието. Владини извори тврдат дека отсуството на министерот Михајловски од собраниската сала било затоа што не се согласувал со решението во измените на Законот за внатрешни работи, според кои дури 38 командири на подрачните станици ќе се избираат според рамковната формула, а не само осум, колку што било предвидено со Охридскиот договор. Нашиот извор вели дека тоа решение било резултат на компромисот на барањето на ДУИ, сите 84 општини сами да си поставуваат командири на полициските станици и на ставот на министерот Михајловски со рамковната формула да се избираат само првите луѓе на осумте регионални единици. Владин извор вели дека првичниот договор бил изигран, односно компромисот бил направен поради непрецизноста на одредбите во Рамковниот договор за да се избегне можното ново затегнување на односите со коалиционите партнери. Нашиот извор додава дека со таквите решенија во Законот, командири ќе можат да станат и лица кои не се професионалци туку политички фигури, па дури и лица со криминално минато. "Овој компромис се коси со реформата во Законот за полицијата, МВР и со Рамковниот договор. Нема да има ефикасна заштита, тешко ќе се бркаат криминалците", велат противниците на новите решенија во Владата. За тоа кој ќе го избира командирот, во Законот се понудени две решенија. Рамковната формула за избор на командири на станиците предвидува советите да гласаат за листа предложена од МВР со најмалку тројца кандидати, од кои еден е од мнозинската заедница во општината. Ако советот или советите не изберат никој од предложените кандидати, МВР предлага нова листа со тројца кандидати. Ако и по втор пат не биде избран никој од предложените кандидати, тогаш конечниот избор го прави министерот за внатрешни работи во консултација со Владата. Г.Трпеноски Uste eden biser.
ProMKD Znaci ocigledno tie na vlasta ke prodadat SVE MAKEDONSKO samo za da mozat da izbegnat karanica so DUI. Vomesto 8 komandiri na opstinite da bidat po ramkovna formula, SDS dozvoli 38! Isto taka, kako sto kazuva tekstot od marko_polog, sega i luge so kriminalna pozadina, i luge sto nemaat iskustvo, odnosno site SIPTARI mozat da bidat kandidati za komandiri. DO KOGA KE KLECI NA NOZE MAKEDONSKATA DRZAVA?
marko_polog Ne e za da se izbegne karanica so UCK, toa e realnata slika i rezultat od Vlada sostavena bez Makedonci. Makedonija e vece Federalizacija, prasanje e samo vremeto i nacinot kako ke dojde do otcepuvanje na tie regioni kade ovaa Vlada SVESNO dozvoluva totalna albanizacija.
dejan [:(!] sto im e so SDS????[:(!]!! http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=26805 Џанго се заканил дека ќе поднесе оставка...поради несогласување со решенијата наметнати со договорот меѓу премиерот Владо Бучковски и лидерот на ДУИ Али Ахмети...Блиски соработници на Михајловски вчера потврдија дека министерот најавил дека во септември ќе се повлече од функцијата ако Владата не му овозможи непречено спроведување на неговиот план за реформи во полицијата. [V] SDS se 'nenormalni' dobri!! oni zasluzuvat edno golemo WOW!![:(!][:(!]
marko_polog People that support SDS: 1)Personal profit 2)Brainwashed fools See Dejan you have these Communists that believe Branko and Co. are an offspring of there beliefs, there ideals. When in fact all you have is a bunch of Thieves with no National pride, no ideals, that will sell anything for profit, that will unite with the devil(as they have) just to maintain the power in order to control the flow of money. Results: No Economy(thieves), Total Albanization(maintaining power), you a bright guy, you can put 1 + 1 together.
dejan Taka e marko! After SDS's many adventures with DUI, i don't know how anyone in Macedonia can trust them!!
intel
quote:
Originally posted by dejan
[:(!] sto im e so SDS????[:(!]!! http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=26805 Џанго се заканил дека ќе поднесе оставка...поради несогласување со решенијата наметнати со договорот меѓу премиерот Владо Бучковски и лидерот на ДУИ Али Ахмети...Блиски соработници на Михајловски вчера потврдија дека министерот најавил дека во септември ќе се повлече од функцијата ако Владата не му овозможи непречено спроведување на неговиот план за реформи во полицијата. [V] SDS se 'nenormalni' dobri!! oni zasluzuvat edno golemo WOW!![:(!][:(!]
Е не, ќе се заебава ли? Џанго еден од редтките кој не е еБан во мозок.Ама јебига, рамковен ова, она, коалиции по секоја цена итн.Што викаше еден Шишко мал, работава е: Два брата и њихов Тата на мотору[:D][:D]
dejan izgleda dzango ne se povlekuva! taka e intel;) inace, mislam OVA mu e mestoto tuka!!! http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=12567 samo neznam....ne im e sram na albancite vo aracinovo??? ne se sramat od toa sto napravile?! toa najmnogu mi e gadno na balkanot, 'znaminja' deka so znaminja, eden narod pokazhuva kolku se silni i jaki...posebno koga ke gorat tugjo zname! i sega sto?? moze SDS ke stavi uste edno albansko zname tamu, moze specijalno kutreto Buckovski ke otide za da go stavi negde.
ProMKD Sram da imaat siptarite?? Kade go ima toa be deki??? Zamisli, ti kako Makedonec da vleguvas vo svoeto selo vo Makedonija, i da gledas ogromno zname na neprijatelot. Jas bi izlegol od kola, bi go simnal znameto i bi go zapalil pobrzo nego sto moze nekoj zbor da rece. Ama covek neznae sto da pravi vise koga 4 godini zivee vo nekoe skolo ili na ulica, bezpari, bez nisto, nemoze da gi izgleda svojte deca, pa uste da se bori za nesto drugo osven opstanok...
NOV -Sepak cista 10ka za DJANGO.Dokolku bi ja ocenuval ovaa vlada bi dobila (1) samo zaradi 10tkata na Django,bez nego bi bila cista (0)!
ProMKD Toj dokolku si ja vrsi funkcijata kako sto treba, ke ima ogromen broj na neprijateli od SDSM i DUI.
OooOo vekje gi ima :)
marko_polog Ocigledno e deka i Django nisto ne vredi, koga na kraj kraista pak sve se sproveduva po dogovor(pazarot) vo vrvot na SDS/UCK. I da ima Cesen Makedonec vo ovaa Vlada, tesko da moze nesto da postigne, pazarot i licniot profit e nad se.
NOV Sepak eden minister moze da ostane vo site "konstrukcii" i "rekonstrukcii" na vladi.Vo ovoj sostav jas ne gledam nikoj takov,osven DJANGO.Temava tocno na toa se odnesuva da dadete pozitivni ili negativni ocenki za Django.Ako ne ste zadovolni kazete zoshto ne ste a ako ste zadovolni od rabotata shto si ja vrshi covekot kazete deka e dobar.Prepukuvanja od tipot policijata slabo raboti ili policijata gi shtiti vlastite,vo ovoj moment mislam deka se izlishni!
OooOo АКЦИЈА на МВР Полицијата ожнеа арсенал оружје и во Долно Блаце Полициски специјалци откриле арсенал нелегално оружје и привела тринаесет жители од скопското село Долно Блаце во акција што била спроведена во саботата околу четири часот наутро. Три тешки митралези, седум автоматски пушки, пушкомитралез, три пушки, два пиштола, ракетен фрлач,14 троблонски мини, 50 гранати за рачен фрлач, седум рачни бомби, експлозив на база на нитроглицерин, 3.000 парчиња муниција од различен калибар, четири боеви карабини, осум цевки за тежок митралез, перископ, шест униформи, 200 празни рамки за автоматски пушки и две радиостаници, биле откриени во седум куќи во селото, од страна на специјалците кои ги прочешлале сите куќи, по претходнодобиена судска дозвола за претрес. - Во акцијата биле приведени 13 жители од селото. Со нив во моментов се работи, а случајот се документира. Откако истрагата целосно ќе заврши ќе следат кривични пријави против приведените, вели Горан Павловски, шеф на кабинет во МВР. Тој објаснува дека за време на акцијата немало никаков отпор и проблеми како од страна на приведените така и од останатите жителите од селото. Според Павловски полицајците не употребиле физичка сила. Вчера во селото беше мирно, а жителите велат дека полицајците се однесувале коректно и не ги малтретирале. Дел од нив, велат дека полицијата за време на рацијата направила штета на вратите и прозорците од куќите. Според информациите на полицијата уапсените се македонски државјани. Освен оружјето во акцијата биле запленети седум професионални кафемати, полни комбиња со трговска стока без документи - 648 пакети чоколада "милка", 535 кеси капучино, 179 кутии прашок за перење "бонукс", 16 кутии чоколада "тоблероне" и 77 гајби "кока-кола". Полицијата ја запленила стоката бидејќи за неа немало никакви документи. Храната била спакувана во комбиња кои по запленувањето биле однесени во полициските магацини. Во МВР се уште истражуваат за каде била наменета стоката и дали станува збор за организирана шверцерска група која дејствувала во пограничниот реон кон Косово. Во МВР велат дека оружјето е добро сочувано и најверојатно било употребувано за време на конфликтот. Ова е втора полициска акција за откривање нелегално оружје, откако еден ден претходно во селото Брест, во куќата на Хамди Бајрамовски-Бреза полицијата заплени огромен арсенал нелегално оружје. Според МВР, акциите не се поврзани со актуелните политички збиднувања, туку полицијата професионално си ја работи својата работа. Експертите велат дека во Македонија и покрај неколкуте акции за собирање оружје се уште има повеќе од 100.000 парчиња нелегално оружје.
OooOo Џезаир Шаќири побара оставка од Михајловски за Брест Во Брест полицајците малтретирале жени, во Блаце краделе злато и пари, обвинуваше пратеникот Џезаир Шаќири и му побара оставка на министерот Михајловски. Овој возврати - нема вистина во тие изјави и му кажа на Шаќири дека акциите за запленување оружје во двете села биле чисти и професионални и дека секој треба да се бори против криминалот. Шаќири се налути, развика навредливо Славомакедонци и си отиде. „Немало потерници против тие лица. Зошто така да бидат малтретирани? Јас како резултат на ова барам оставка од страна на министерот и заменик-министерот поради каубојското однесување на припадниците на полицијата. За тоа не се прашуваат ни пратениците“, изјави Џезаир Шаќири, пратеник. „Ве молам, немојте да измислувате работи што не се точни. Кој кажа дека тешки митралези, минофрлачи се чуваат дома. Никој, така да не треба да се подгрева јавноста со нешто што не е точно“, рече Љубомир Михајловски, министер за внатрешни работи. „Има еден проблем меѓу мене и тебе, се викаме лажго еден на друг. Да знаете г-не министре, не само Славомакедонците, туку било која сила да го тепа, да го убива мојот народ, јас нема да ве поддржам, јас не сум пратеник како од ДУИ да земаат плата, мене не ме интересира оваа плата, овој Парламент, ако е мачен мојот народ“, додаде Шаќири. Ова се случуваше на собраниската Комисија за одбрана и безбедност, каде се разгледуваше МВР извештајот за полициската работа. Освен Шаќири, сите пратеници ги пофалија акциите за запленување оружје и констатираа исто како и во МВР дека безбедноста е стабилна, а борбата против криминалот поуспешна од порано. За кондовските тепачки на имамите од Исламската верска заедница, пратениците не беа заинтересирани да прашаат. Тие настани ќе се надминат со доверба меѓу жителите на Кондово и државните институции, смета градоначалникот на Сарај, Имер Селмани. „Апсолутно, со стекнување на доверба институција-граѓанин или граѓанин-институција мислам дека на добар пат ќе биде и безбедносната ситуација и редот и мирот“, вели Имер Селмани, градоначалник на општина Сарај. Министерот вели, истрагата за нападот врз петмината имами меѓу кои и муфтијата Бислими трае. Напаѓачите кои во сабота на полноќ ги претепале имамите во Кондово се во бегство.
dejan http://217.16.70.245/?pBroj=1820&stID=39203&pR=2 poveke za detenceto.....a toj ubiecot, samo vo nekoj turski zatvor!!!
dejan sto bidnuva vo brest!!! http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=27238
NOV E pa vo Brest im beshe prikazan poznatiot film "Django puca prvi"(izvinete za srbizmot,pozgoden e vo momentov).
NOV
quote:
Originally posted by NOV
E pa vo Brest im beshe prikazan poznatiot film "Django puca prvi"(izvinete za srbizmot,pozgoden e vo momentov).
Ova e samo dokaz deka novinarite dosta go posetuvaat i ovoj forum,pa crpat nesomneno "dobri" informacii za svojata "naporna" rabota: http://www.vest.com.mk/default.asp?id=100258&idg=6&idb=1511&rubrika=Prilog
dejan dali stvarno mislis dovagjat tuka NOV???
NOV Nesomneno,inaku odkade vakva "koincidencija"?:)
intel По Брест и Кондово, сега Вратница е местото каде се предизвикува нестабилност. На 1 час по полноќ една граната завршила во возилото, другата во дворот на полициската станица. Многу куршуми ја погодиле фасадата. http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=48791 Се потсеќа на 97-ма.Ни требаат промени:))) btw..“дпа“ ги чисти удбашите со удбашки методи, не сакаат да им се повтори 2001[;)][url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=48794"]по’вече[/url]
трендафил Само за евиденција ќе ја спомнам овде и експлозијата пред полицијската станица Бит Пазар. Сторителите и по повеќе од една седмица не се познати.
SLaCk E taka ti e toa.ne se gradi imidz na dobar minister so toa sto Meri Mladenovska ke ti pusta narkomani od zatvor a ti da se falis deka si fatil begalec od idrizovo.Vistinska sposobnost se gleda na vistinski slucai.Vratnica - neresen slucaj,Bit pazar - neresen slucaj, Kondovo - poveke od godina dena neresen slucaj, znaminja ne se staveni pred site opstini, ubijcite na Mile Petrovic - Brus iako sto pati pred da bide ubien kaza deka mu se zakanuvaat seuste ne se uapseni, lipkovskite sela polni so oruzje, tetovskite isti a da ne gi spomnuvame nekoi stari slucai od 2001 godina ili ovie sto ke gi vrati Hag za toa nisto da ne se nadevame...
трендафил Агим Красниќи бил на прославата по повод Рамковната во Радуша. Таму говореше потпредседателот на ДУИ Фазли Велиу. Полицијата веројатно не била присутна да го обезбедува јавниот мир на собирот и не го уапсила. Или можеби смета дека не е одговорна за таа територија.
Strelec Интервју во неделникот ’Форум’, со Љубомир Михајловски - Џанго НЕМА ВЕЌЕ ОПАСНОСТ ОД ИЗБУВНУВАЊЕ ПОГОЛЕМА МЕЃУЕТНИЧКА КРИЗА! Со доаѓањето на чело на Министерството за внатрешни работи на Љубомир Михајловски, полицијата се здоби со шеф кој потекнува од нејзините редови. Џанго е познат како еден од најбескомпромисните борци против сите облици на криминал и за овој период откако се наоѓа на функцијата прв полицаец, успеа во голема мера да ја зголеми општата безбедност на граѓаните. Меѓутоа, предизвици с# уште постојат. Од време на време, ќе се појават знаци на меѓунационален конфликт, отпочна процесот на децентрализација кој неминовно ја зафаќа и полицијата, а тука се и промените внатре структурите на МВР кои се нужни за побрзо ингергрирање на Републикава во ЕУ и НАТО. Неодамна Оли Рен преповтори дека, покрај судството, нужни се нови реформи и во сферата на внатрешните работи. Или, како што обично милуваат странците да кажат, “многу сработивте, ама уште многу имате да доработите”! Форум: Каква е безбедносната состојба во земјава и во кој реон има најголеми потенцијали за меѓуетничка или друг вид криза? Според кои параметри се одредувате кога зборувате за добра или лоша безбедносна ситуација? Михајловски: Безбедносната состојба во моментов е поволна, со можни инциденти исклучиво од криминален карактер. За појава на меѓуетнички кризи од пошироки размери засега не постојат никакви индиции, дотолку повеке што сите показатели од почетокот на годинава укажуваат на намалување на криминалот во поранешните кризни региони. Инаку, главни параметри според кои ја цениме безбедносната состојба се оперативните сознанија од терен, како и анализата на случувањата во изминатииот период. Во надминување на меѓуетничките тензии, покрај активностите на МВР, голема улога имаат и политичките субјекти кои треба да придонесат кон создавање на добри меуетнички односи, соживот, разбирање и толеранција. Во иднина ова треба да биде задача и на локалната власт, со која очекуваме значајна соработка на безбедносен план. За одбележување е големиот процент на опагање на криминалот, посебно делот на тешки кривични дела - насилниот криминал, убиствата, разбојништвата, што всушност е резултат и на превентивната и репресивната улога на полицијата. Тактиките и методите што сега ги применуваме се темелат на зголемено присуство на полицијата на места каде што најчесто се врши криминалот, со враќање на позорните служби и дејствувањето на мобилните единици за справување со уличниот криминал. Воедно, анализите покажуваат дека е зголемена и откривачката функција - како по број така и по квалитет. Само за илустрација, од почетокот на годината криминалот во Тетово и околината е намален за околу 40 отсто. Скопје околу 30%, а пад на криминалот бележат Куманово и Гостивар. Во 2005 се случија 22 убиства од кои само едно не е расветлено! Зајакнати активности вршиме во делот на недозволена трговија и држење оружје, така што досега кривично се пријавени 165 лица за ова кривично дело. Она што секојдневно го работиме се дрските кражби и разбојништвата што најчесто се сведуваат на одземање мобилни телефони, што на некој начин е поситен криминал, но сепак со него мора да се справиме затоа што граѓаните го чувствуваат. Ако ги анализираме причините за извршените убиства, обиди за убиства и потешките физички пресметки ке видиме дека тие се случуваат најмногу поради семејни расправии, имотни спорови, па и од љубовни мотиви, што значи дека тие не се сторени од користољубие или ниски побуди. Минатата година и во 2005, немаме ниту едно убиство од мегуетнички карактер, што е во секој случај е позитивно. Според бројот на извршени кривични дела тврдам дека Скопје е далеку под европскиот просек. Има ли првична оценка за дејствувањето на тн. алфа-тимовите? Како функционираат етничките македонски и етничките албански полицајци на теренот? Потегот со формирањето на мобилната единица за борба против уличен криминал се покажа и повеќе од оправдан. Делувањето на оваа единица најдобро го почуствуваа граганите во урбаните средини и тоа не само во Скопје, туку и во сите поголеми градови во државата. Мобилните единици за борба против уличен криминал се од редовниот состав на МВР, ги има од сите етнички групи, но тоа е најмалку важно. Битно е тие да дејствуваат успешно. Тие се обучени да дејствуваат брзо и енергично на терен, да даваат подршка на другите службина МВР (позорна, сообраќајна). Нивното функционирање е во правец на спречување на екстремниот криминал на улиците (разбојништва, убиства, кражби, илегално поседување оружје, недозволена трговија), но дејствуваат и во ситуации кога на граѓаните им треба помош, кога им е загрозен животот. С# до доагање на првите лекарски екипи, при што имаат спасено и човечки животи. Само за илустрација во Скопје досега оваа единица привела 385 лица кои се барале по потерници, а на дело се фатени 132 сторители на кражби и тешки кражби. Сите активности придонесоа грагните во цела Македонија да бидат посигурни, а криминалот во големо намалување. Кој метод е попродуктивно полицијата да го примени спрема лица од типот на Агим Красниќи (Кондово) и Даут Реџепи - Лека (Тетово): метод на преговори и спогодувања или на апсење и судење? За ваквите лица важи генералниот став на МВР - дека ќе се постапува по сите потерници издадени од судот, затоа што тоа е законска обврска. Нормално е дека сите методи со кои се служиме не можеме да ги откриваме и јавно да ги обелоденуваме. Така работат и другите полиции во Европа. Ве уверувам дека с# што полицијата ке преземе ке биде во согласност со законските прописи и во согласнос со заштита на уставниот поредок на Државата. Од мисијата Проксима неретко добивате позитивни оценки за реформите. Меѓутоа, пред неполн месец, Европската унија повторно го посочи Министерството за внатрешни работи (заедно со судството) како сфера во која се нужни поинтензивни промени. Дали проанализиравте на кои делови во МВР се однесуваат овие забелешки и може ли да се дефинира во која фаза се наоѓаат реформите во вашето Министерство? Реформите во МВР се во финална фаза и планираме да завршат до крајот на годинава. Тие се спроведуваат согласно зацртаните планови и Стратегијата за реформа на полицијата, без задоцнување, а се усвоени од Владата на РМ. Со Проксима според нашите согледувања соработката е одлична и се сведува на безмалку секојдневна работна комуникација. Сакам да истакнам дека македонската полиција се наоѓа во зрела фаза на реформи и сите корисни идеи и совети се добредојдени. Со цел подобрување на работата на полицијата и односот кон граѓаните, изминатиот период интензивно се развиваше и Секторот за внатрешна контрола. Од почетокот на годината досега, од МВР се казнети голем број работници со дисциплински мерки и парични казни, а 33 вработени се и кривично пријавени. Исто така, одржани се обуки за комуникација со граганите, за соодветен настап на полицијата, но и обуки за енергично делување кон криминалните структури во државата. Со ваквите активности ке продолжиме и понатаму се цел да добиеме професионална и чесна полиција, полиција како сервис на граганите. Започнува процесот на децентрализацијата. Со новите ингеренции, општините се прилично етатизирани, односно вршат функции на власт. МВР е централниот орган на државната власт внатре во територијата на државата. Кои се предизвиците што можат да се појават, имајќи предвид дека хиерархијата на полициско одлучување сега е - ако може така да се каже - малку разлабавена? Функциите на полицијата не се децентрализираат односно сите мерки што полицијата треба да ги презема - настапот на полицајците, дејствијата што се вршат заради спречување на криминалот и заштита на безбедноста на државата и слично - остануваат во исклучителна надлежност на МВР. Тоа значи дека општините, согласно законските прописи, немаат надлежности во командувањето и дејствувањето на полицијата. Според законските прописи единствено полицијата ја известува општината за состојбата во јавната безбедност и сообраќајот, мегутоа командувањето, преземањето мерки, лишување лица од слобода, проценка на силите и се’ друго што е во ингеренции на полициското работење е во надлежност на МВР, во строго хиерархиско работење. Ова значи дека раководителите на општините не раководат ниту се мешаат во полициските ингеренции. Подрачните полициски служби и полициските станици се дел од МВР и какво такви се органи на МВР, а не на локалната самоуправа. Со други зборови - градоначалниците и претседателите на општинските совети нема да можат да се стават во улога на раководители и креатори на полицијата во нивните општини, туку МВР ќе си ја задржи својата хиерархиска поставеност. Ве бие глас дека имате малку потврд политички став кон Албанците. Колку во сето ова има вистина? Имам потврд став кон сите криминалци, било од која етничка припадност да се!!! Во ваквите гласини, ако се присутни како што тврдите, не гледам ништо друго освен мешање на одредени структури и поединци во парализирање на МВР за преземање мерки против криминалот. Во едно интервју веќе споменав дека пораснав во Скопје каде што живеев се дружев и работев со Албанци, Турци, Роми итн. така што немам тврд став кон припадници на други етнички заедници. Уште со самото доагање во МВР се заложив да се заборават политичката, етничката и верската припадност на вработените и да се занимаваме само со криминалот. На овој начин најмногу ке им помогнеме на сите грагани во државата, па тогаш како полиција ке не почитуваат и Македонци и Албанци и Турци и сите кои живеат во државава. Колкав е според последните податоци процентот на Албанци во Министерството за внатрешни, а колкав во специјалната и посебната единица? Пополнувањето во МВР со припадници на етничките заедници од 2001 година до сега се движи со зголемена динамика. Бројот на етничките Албанците тогаш бил 2,7 проценти, а сега е цели 16 отсто. За одбележување е дека таму каде што живеат етнички Албанци, процентот на овластените службени лица е 30 до 40 %. Припадници на оваа етничка група има во сите организациски единици во МВР, на раководни функции се над 150 луѓе. Сепак, нефер би било доколку се зборува само за застапеност на етничките Албанци во МВР, а другите да се заборават. Како што кажав, Рамковниот договор за правична застапеност ќе го почитуваме, но со тоа нема да се оптоваруваме и нема по секоја цена да вработуваме кадри кои не се подобни, бидејки со непрофесионали кадри и нестручно работење се загрозува безбедноста и сигурноста на сите грагани во РМ. Кој е вашиот коментар на тврдењето на еден наш колега - новинар, кој неодамна на ТВ-дебата на ТВ Канал 5, во емисијата Ние, кажа дека уредувачките политики на неколку медиуми се кројат во МВР, т.е. во УБК, или пак со новинарски јазик речено - во дел од тн. полициско подземје? Изјавата за која прашувате не сум ја чул и не можам да ја коментирам. За сите поинтересни безбедносни настани МВР ги информира средствата за јавно информирање. МВР е единственото Министерство што секојдневно одржува брифинзи за новинарите (и во недела), достапно е 24 часа на ден! МВР не врши никакво влијание врз ниту еден медиум по однос на информирањето и така ќе продолжи и во иднина. Не знам во која земја во светот денес полицијата крои уредувачка политика, но ако новинарот има такви информации зошто тогаш не кажал кои медиуми се тие?! Формиран е во МВР и сектор за борба против организираниот криминал. Има ли тој досега постигнато некакви резултати и каква е неговата улога во разоткривањето на даночната пирамида, со оглед на тоа што Утрински весник јави дека и овој сектор учествувал во истрагата? Одделот за организиран криминал е структура на МВР која е дел од централните полициски служби. Тој работи на добивање сознанија за повисокиоте форми на организиран криминал кои прибираат сознанија на инволвираност на лица и криминал од пошироки размери. Има резултати во откривачката дејност на економскиот криминал, во делот на недозволената трговија (дрога, оружје и луѓе). Овој Оддел работи на подолготрајни истраги, работи на поголеми случаи така што резултати од нивното работење по правило завршуваат и се манифестираат низ информациите кои ги проследуваме до јавноста, честопати финализирани од другите структури на МВР. Што се однесува до т.н даночна пирамида, работите ги води финансиска полиција, а МВР дава подршка при преземање на дејствијата. Претставниците на Комисијата за изработка нови пасоши изјавуваа дека, поради недостиг од пари, печатењето на новите патни исправи ќе морало да се одложи за идната година. Сега овој проблем е надминат со одвојувањето 5,5 милиони евра од дивидендата од Телекомот. Кога македонските граѓани ќе можат да ги очекуваат новите пасоши, кои се клучни за укинувањето на шенгенскиот визен режим кон Македонија? Согласно постигнување на европските стандарди, како и либерализацијата на визниот режим кон Република Македонија, МВР изготви проект за издавање нови лични документи кој содржи изработка на патни исправи, лични карти, возачки дозволи и др. По обезбедување средства од владата на РМ проектот доби на интензитет. Извесно е дека ако се’ тече со предвидената динамика, првите патни исправи ке ги добиеме во првите месеци од 2006 година. Истовремено, планираме да финишираме и со интегрираното гранично управување, западната граница од АРМ ке ја преземеме до крајот на годината, со што заедно со договорите за реадмисија кои ги потпишуваме и ние, како МВР, ќе придонесеме за побрзо пристапување кон евро-атлантските интеграции.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Само за евиденција ќе ја спомнам овде и експлозијата пред полицијската станица Бит Пазар. Сторителите и по повеќе од една седмица не се познати.
Само за евиденција за трендафил: Уапсени бомбашите од "Бит-пазар" Полицијата вчера уапси двајца осомничени за минатомесечниот бомбашки напад на полициската станица "Бит-пазар". Уапсените Ф.А (19) и Ф.Р (20) се етнички Албанци од Скопје, а нападот, како што покажала истрагата, го извршиле по нарачка на Рамадан Шити (22) од Косово. Уапсениот Ф.А. потпомаган од Ф.Р. на 15 јули околу 23 часот успеал незабележано да се приближи до станицата. Додека Ф.Р. чувал стража, првообвинетиот поставил од три до пет килограми експлозив ТНТ на платото од терасата од северната страна. Го активирал со бавногоречки фитиљ, а потоа побегнал. По наредба на истражен судија, во понеделникот полицијата ги претресла домовите на двајцата уапсени осомничени бомбаши. Кај едниот се пронајдени пиштол марка М-57 во калибар од 7.62 мм. и рамка со девет куршуми, а кај вториот е пронајден експлозив ТНТ, ист таков како што беше поставен во полициската станица.
SLaCk Ostanuvaat uste desetina izbegani od zatvorot idrizovo,bombata vo vratnica i se razbira Agim krasniki(inaku informaciite se deka MVR PREGOVARA so Krasniki).I btw Strelec citas FORUM?Ma daaaj.
Thief Сите теи кои „остануваат“, створени во период 1998-2002... Џ`ст фор д` рекорд :)
concrete Problemot e sto Ljubomir Mihajlovski poleka, poleka, verojatno ke dobie drug prekar. Kakov, ke pokaze vremeto, no moze da se naslutuva.Tazno e sto vo vo princip toj malku sto moze da napravi...celata "policiska" prikazna e eden golem , smesen "pazarlak" ,pokrivka koja malku sto pokriva...ama kolku za ater.... Ova dvajcava klinci koi se "prezaleni" , kako vo starata Makedonska pesna za prezaluvanjeto na najmaloto,najubavoto......imaat verojatno vrska so (TNT???)"petardata" kolku i noviot rimski Papa....no toa ti e toa....:kako vic na koj nikoj ne se smee raskazan vo nekoj prasnav provinciski cirkus .......
Strelec
quote:
Originally posted by Thief
Сите теи кои „остануваат“, створени во период 1998-2002...
Не е така! Тие се создадени во периодот 1999-2002, а во 1998 беа амнестирани сите криминалци апсени од претходната власт!
quote:
Originally posted by concrete
Tazno e sto vo princip toj malku sto moze da napravi... celata "policiska" prikazna e eden golem, smesen "pazarlak"...
Така е... за жал!
quote:
Originally posted by concrete
Ova dvajcava klinci koi se "prezaleni"... imaat verojatno vrska so (TNT???) "petardata" kolku i noviot rimski Papa...
Не е така... Не претерувај и ти сега!:)
SLaCk Stvoreni 1998-2002???Agim krasniki ne sum slusnal pred 2004 godina,bombata vo Vratnica od pred dva meseca bese vo 1999?Ili pak spektakularnite begstva na primer na Shiti od pred 3 meseca bea vo 2000 godina!?Ako aludiras na nesto drugo demek togas se sozdale problemite a sega doagaat posledicite pak imas nelogicnost vo tvojot iskaz...zarem Aracinovo,Struga,Gostivar ne postoea pred 1998 godina i bea mirni mesta bez kriminal!?Odis sam protiv sebe,toa sto se slucuvase 1998-2002 pa i navaka e rezultat na toa sto se slucuvase 1990(i prethodno) pa navaka koga znaeme deka vashite bea na vlast - SDSM i nekoi drugi sateliti.
lav Само затоа што топикот е наменет и за имиџот на полицијата Македонска и нејзините преставници ...еве еден напис кој добро го „објаснува„ имиџот , а кој поедини нејзини раководители ЈАВНО и СЛИКОВИТО ГО ПРЕЗЕНТИРААТ. Читајте [url="Само затоа што топикот е за имиџот на полицијата и нејзините преставници ...еве еден напис кој го „објаснува„ имиџот кој поедини нејзини раководители ЈАВНО ГО ПРЕЗЕНТИРААТ. Читајте [url="http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2843&stID=61619"]овде[/url]
трендафил Како МВР на прво влегување во градот го стрелаше Диме Ицковски - Поштарот, а Агим Красниќи и другите членови на неговата банда им прошетаа до судот и се вратија во Кондово незабележани од полицијата? Еве и еден успех на полицијата. Скопските мобилни полицајци раниле и уапсиле припадник на Агенцијата за разузнавање, кој носел три пакетчиња хероин. Инцидентот се случил вчера вечер на булеварот „Југославија“, полицајците сакале да го легитимираат 37-годишниот Б.С. од Арачиново, но тој се обидел да избега и да извади пиштол, соопштија од МВР. Полицајците го погодиле во рака и кај него нашле една кеса со прашкаста материја слична на хероин, а во близина уште две кеси кои разузнавачот ги фрлил во дворот на скопскиот универзитет. Кесите со приближно триста грама хероин се на вештачење, а ранетиот од болница е однесен во притвор. Напомена: Уапсениот разузнувач е Рамковен.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Како МВР на прво влегување во градот го стрелаше Диме Ицковски - Поштарот, а Агим Красниќи и другите членови на неговата банда им прошетаа до судот и се вратија во Кондово незабележани од полицијата? Еве и еден успех на полицијата. Скопските мобилни полицајци раниле и уапсиле припадник на Агенцијата за разузнавање, кој носел три пакетчиња хероин. Инцидентот се случил вчера вечер на булеварот „Југославија“, полицајците сакале да го легитимираат 37-годишниот Б.С. од Арачиново, но тој се обидел да избега и да извади пиштол, соопштија од МВР. Полицајците го погодиле во рака и кај него нашле една кеса со прашкаста материја слична на хероин, а во близина уште две кеси кои разузнавачот ги фрлил во дворот на скопскиот универзитет. Кесите со приближно триста грама хероин се на вештачење, а ранетиот од болница е однесен во притвор. Напомена: Уапсениот разузнувач е Рамковен.
За поседување на 2-3 грама дрога во Сингапур (мислам) дека беше се иде на долгогодишна робија...па сега со или без рамки во мозоците „пресметајте„ колку КАЧАКОВ ќе „лежел„ таму. Да не споменувам за Кина ...каде куршумот во вратот му е „загарантиран„ на ваков рамковно рековте нели „разузнавач„. Ова се прочуените „придобивки„ од „ставање„ во Власта на вакви ХИЕНИ.
SLaCk Ili ke citiram edna nasa novinarka "Dodeka policijata se fali so apsenjeto na kurvi-kamenjarki,pijanici i tepaci koisto gi apsat dokolku se najdat na trite ulici koi gi kontroliraat vo Skopje,niz Makedonija slobodno se shetaat eden Agim Krasniki,eden Leka,osomnicenite za kidnapiranite Makedonci,za Brioni a drugite pak ne se shetaat tuku se vozat vo vladini koli"
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
Ili ke citiram edna nasa novinarka "Dodeka policijata se fali so apsenjeto na kurvi-kamenjarki,pijanici i tepaci koisto gi apsat dokolku se najdat na trite ulici koi gi kontroliraat vo Skopje,niz Makedonija slobodno se shetaat eden Agim Krasniki,eden Leka,osomnicenite za kidnapiranite Makedonci,za Brioni a drugite pak ne se shetaat tuku se vozat vo vladini koli"
Interesno kazhano, ama da ja kompletirame vistinata. Toa shto se sluchuva so Krasniki, Leka i ovie ili onie osomnicheni mislam site kje se soglasime deka ne e problem vo kompetencija na Dzango. Toa e neshto shto se raschistuva na povisoko nivo. A site mislam deka kje se soglasime deka napredok e toa shto konechno pochnaa da se apsat kurvi-kamenjarki, pijanici i tepaci... Taa anarhija po ulicite zapochna so doagjanjeto na DPMNE i DPA na vlast, prodolzhi so novata vlast od 2002 godina i traeshe se' do postavuvanjeto na Dzango na chelo na MVR.
SLaCk Pa on e minister za vnatresni raboti ne sum jas.Toa e isklucivo vo negova nadleznost ili sega nekoj se obiduva da go napravi ova so Krasniki "politicko krivicno delo"!?Edinstveno sto funkcionira podobro se soglasuvam e sproveduvanjeto na zakonot vo trite "dozvoleni" opstini vo Skopje za policijata - Karpos,Centar i Kisela Voda i mnogu poefikasen policiski bilten koj od cas vo cas ne informira za uapsenite izbegani od zatvor(!?) kriminalci.Poslednata ocenka za anarhijata ti e izvadena od rakav site znaeme koga se "osnovase" reketarstvoto vo Makedonija vo vremeto na SDSM i slucajot "Hard Rok" koga go iskrsija de obezbeduvacite na SDSM.Isceznuvanje drogata od depoto na MVR i uste nekolku drugi takvi slucai...
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
Poslednata ocenka za anarhijata ti e izvadena od rakav site znaeme koga se "osnovase" reketarstvoto vo Makedonija vo vremeto na SDSM i slucajot "Hard Rok" koga go iskrsija de obezbeduvacite na SDSM.Isceznuvanje drogata od depoto na MVR i uste nekolku drugi takvi slucai...
Nishto ne vadam od rakav... Osloboden sum od partiska balast i polesno mi e da bidam objektiven... Takviot vid na aferi kako "Hard Rock", zapochnaa vo vremeto koga na vlast beshe SDSM, no generalno, opshtiot haos po ulicite, definitivno zapochna vo onoj period koga DPMNE beshe na vlast... Togash zapochna vozenjeto so vozila bez tablici, pa sekoj vtor po ulicite se faleshe deka ima pishtol so sebe, policaec ne mozheshe da najdesh i so lupa da barash itn. itn.!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
Poslednata ocenka za anarhijata ti e izvadena od rakav site znaeme koga se "osnovase" reketarstvoto vo Makedonija vo vremeto na SDSM i slucajot "Hard Rok" koga go iskrsija de obezbeduvacite na SDSM.Isceznuvanje drogata od depoto na MVR i uste nekolku drugi takvi slucai...
Nishto ne vadam od rakav... Osloboden sum od partiska balast i polesno mi e da bidam objektiven... Takviot vid na aferi kako "Hard Rock", zapochnaa vo vremeto koga na vlast beshe SDSM, no generalno, opshtiot haos po ulicite, definitivno zapochna vo onoj period koga DPMNE beshe na vlast... Togash zapochna vozenjeto so vozila bez tablici, pa sekoj vtor po ulicite se faleshe deka ima pishtol so sebe, policaec ne mozheshe da najdesh i so lupa da barash itn. itn.!
Нештата денес се само променети од формална а не и суштинска гледна точка...наиме денес се возат коли СО ТАБЛИЦИ (освен во просторот населен со ХИЕНИ претежно) но затоа секоја трета и(ли) петта е НЕРЕГИСТРИРАНА , а за оружјето тогаш се фалеле ... а пак денес го НОСАТ и КОРИСТАТ на среде бел ден и среде најголема фрекфенција од луѓе и не само пиштоли туку и многу популарниот и кај нас начесто употребуваниот за „убедување„ на полицијата и „непослушните„ граѓани [url="http://kalashnikov.guns.ru/images/0501.jpg"]АК-47[/url] пс И само затоа што не можеме да го „препознаеме„ некојпат многу фалениот министер со прекар Џанго ...мислам дека веќе му е дојдено времето за да си го замени прекарот со нов ...оти „овој„ (веројатно некојпат и заслужен со нешто) си го изгубил значението...? ппс Ајде да гласаме за нов прекар и кој би му одговарал за овој миг? МАНГА или можеби ТАНГА ? ....
Strelec
quote:
Originally posted by lav
...многу фалениот министер со прекар Џанго...
Ah, kaj e sega Dosta da se vrati na chelo na MVR... i da ja oprai rabotata!!! lav, napravi razlika!
OooOo lav mozhesh da ja mrzish vlasta, no nekogash treba malku porealno da gi gledash rabotite. Od osamostuvanjeto do sega bolji minister za vnatreshni raboti od Django, Makedonija nemala! Daleku od toa deka Django e sovrshen, no e za mnogu klasi podobar od site negovi predhodnici. Daj bozhe sledniot minister da bide ushte podobar od Django.