Во Охрид се враќаат холандските туристи
Во Охрид се враќаат холандските туристи
silijeski Скопје - Од 1 јуни па до крајот на септември оваа година во Охрид ќе престојуваат околу две илјади туристи од Холандија. Договорени се 16 чартер-летови, а гостите од Холандија ќе престојуваат во хотелите “Метропол - Белвиии”, “Славијааа”, како и во приватно сместување. Овој аранжман е договорен преку туристичките агенции ГО - ГО и “Санвиппп” од Холандија. Во организацијата беа вклучени холандската влада и Министерството за економија, а целата работа се одвиваше и со помош од неколку Македонци што работат и живеат во Холандија. Превозот на туристите ќе го врши “Транс авијааа” од Холандија и, според досегашните сознанија, букингот оди добро, а интересирањето во Холандија е големо
OooOo Презентација на македонскиот туризам во странство Охридските хотелиери и туристички агенции, во изминатите денови, се претставија на заеднички штанд на туристичкиот саем во Софија, со најави за интензивна презентација на македонскиот туризам во Хаг, Берлин, Белград и Тирана. Според најавите, презентација пред холандски туроператори и новинари, кои наскоро ќе го посетат Охрид, ќе биде одржана во март, во Хаг, со помош на македонската Амбасада. Планирано е најголемиот туристички центар во Македонија, Охрид, да го посетат и туроператори и новинари од соседна Србија, што ќе се одржи на почетокот од наредниот месец. Според претставникот од Здружението на хотелиерите ХОТАМ Дончо Танески , туристичките можности на Охрид ќе бидат презентирани и на берзите во Берлин и Белград, а се работи и на презентацијата во Тирана. „Цените на пакет аранжманите со вклучен авионски превоз за 2005 се познати уште од јануари и изнесуваат од 390-600 евра во зависност од должината, а до јуни ќе бидат познати и цените на аранжманите за 2006“, вели Танески. Според него македонските туристички работници за прв пат по подолго време се организираа како што треба, со што „стануваме конкурентни на пазарот на туристичката понуда во Европа“.
ProMKD Se pojavuvaat od sekadae, samo da ne se doselat!
Great_Macedonian kolku sto dojdoa izraelskite lani :)
dejan dali nekoj znae od kade turisti ni dovadjat? znam imame od holandija....a drugi zemji?
angel [:I] Погледни ја сликава, брод полн со холандски туристи. www.ohrid.com.mk/images/Cristina.JPG
Strelec А каде пишува дека се холандски? Или по фаца им се гледа?:)))
silijeski (Повод: веста "Холанѓаните на одмор во Охрид° објавена од МИА на 11.2.2005, а пренесена и во ,,Утрински весник") Неточна информација Џон Тодоровски, проект- менаџер Како претставник и консултант на тур-операторите ,,Го-Го турсси Б.В. (222.gogo.nl) и Sunweb Vliegreizen (www.sinweb.nl) од Холандија, како и на македонскиот партнер ,,Платонов-ски" од Охрид, би сакал да дадам демант на веста која беше помпезно објавена во медиумите. Веста има голем број пропусти, неточни работи и многу е тенденциозна. Заради подобро информирање на македонските читатели ги пренесуваме следниве факти: Од 30 мај до 19 септември 2005 година ќе престојуваат холандски туристи на брегот на Охридското Езеро. Дали ќе бидат 2.000 или повеќе тоа ќе покаже интересирањето на холандските туристи за Македонија и успешноста во продавањето на продуктот Охрид/Македонија на холандскиот пазар. Се прашуваме и сами: од кадеЈи е оваа бројка на агенцијата МИА, кога плановите на партнерите се деловна тајна? Истото се однесува на бројот на чартер-летовите, како и на листата на хотелите, бидејќи главниот партнер-хотел во оваа деловна соработка е хотелот "Инекс Горица°. Иако "Инекс Горица° покажа најголема флексибилност во договарањето, што се покажува по букирањата на холандските туристи за него, вие намерно го испуштивте од листата на хотели. Се прашувам зошто? Аранжманот (како што вие го цитирате) е инициран и спроведен исклучиво со иницијатива на компанијата "Платонов-ски° и претставена од господинот Зоран Цулцески. Никој досега од Владата и министерствата на Македонија и од Холандија, не е вклучен активно во оваа деловна соработка. Компанијата "Платонов-ски° заедно со партнерите во Холандија успеаја успешно да ја претстават и да ја позиционираат Македонија на холандскиот пазар. Средствата за оваа намена кои се потрошени досега преминуваат неколку стотини илјади евра сопствен капитал. До ден-денес не се користени никакви дотации или помош од влади, министерства или други организации, ниту кој било од нив се интересирал за нашиот проект. Ја користиме оваа можност да ги поканиме министерствата и Владата на Македонија, доколку сакаат да ни помогнат, да го сторат тоа што побргу. Ние сме отворени за соработка. Тоа секако ќе биде добронамерно и добредојдено. Тие "некои и неколку Македонци° се само двајца кои влегоа во овој зафат со голем ризик, а притоа никој не се интересираше за соработка и помош.
slasa makedonci sto se na privremena rabota niz evropa i drugi drzavi siroko po svetot ,, go sodrzatt najgolemiiot turisticki del vo mk kaj ke ti dojde turist bre kolku imame zboruvano za ovaa porano i pak ke drobime popara ..
VeGaS
quote:
Originally posted by angel
[:I] Погледни ја сликава, брод полн со холандски туристи. www.ohrid.com.mk/images/Cristina.JPG
mislam deka trebashe da naglasish [:D]
angel
quote:
Originally posted by VeGaS
quote:
Originally posted by angel
[:I] Погледни ја сликава, брод полн со холандски туристи. www.ohrid.com.mk/images/Cristina.JPG
mislam deka trebashe da naglasish [:D]
Ти благодарам.
slasa ooooooooooooo treba da se ocisti gradot prvin treba da se ocistat pazite , i uslugata da bide malce podobra pa da do9jdat stranskite turisti
silijeski Ajde,taka treba treba,vreme bese da se nastapi zaedicki na turistickiot pazar poddrzan od vladata,a ne kako do sega,sekoj kako ke si se snajde.
darkjesus vo sekoj slucaj, poslednive 2-3 godini vo ohrid ima mnogu poveke stranski turisti nego porano... uste od vtora polovina na april ohrid e posetuvan od stranski turisti.. mora da se napomeni deka ima i dosta grcki turi koi doagaat na 1-2-3 dena vo ohrid.
dejan taka pomislev deka se makedonci, ama ajde moze grcive sakat da go vidat gradot od kade poteknuva prvata pravoslavna crkva[:D]
dejan eve izgleda vladata pravi nesto za turizamot vo makedonija! mislam i treba dojran da se reklamira, deka i dojran ima mnoznost da bide dobar turisticka destinacija, i bi bilo dobro za toi region na makedonija. Холандска делегација ги детектира туристичките можности во Охрид Охрид, 11:06 Холандска делегација, која ќе ги испитува туристичките можности во Македонија, денеска во Охрид, треба да се сретне со претставници на Владата, туристички здруженија и локалните власти. Посетата на Делегацијата, составена од 17 членови – претставници на четири туроператори од Холандија, е со цел да ги разгледаат сместувачките капацитети и туристички атрибути на Охрид. Меѓу гостите се и претставници на Колеџот Да Винчи од Лејден, заинтересирани за збратимување со охридската гимназија, членови на три високошколски установи, како и новинарот Ханс Хегендум, член на новинарското биро на Кралството Холандија за културно-историски туризам. Холандските претставници, кои ќе останат во Македонија за време на Велигденските празници, ќе се сретнат со претставници на Министерството за економија – Секторот за туризам, со претставници на МАТ, ХОТАМ, АТАМ, ФТУ и градоначалниците на Охрид, Ресен, Струга, Крушево и Маврово./ [url="http://www.makfax.com.mk/look/agencija/article.tpl?IdLanguage=10&IdPublication=1&NrIssue=89&NrSection=10&NrArticle=4365&ST1=tekst&ST_T1=vest&ST_AS1=1&ST_LS1=-1&ST_max=1"]info[/url]
dejan eve grcive patuvat za ohrid За претстојните првомајски и велигденски празници Во Охрид ќе престојуваат над 3.000 гости од Грција ОХРИД - За време на продолжените првомајски и велигденски празнувања, според туристичките работници, на Охридско-струшката ривиера ќе престојуваат околу 3.000 туристи од Грција. Покрај Грците, најавени се и помали групи-туристи од Албанија, Бугарија, Србија и Црна Гора. Се проценува дека заедно со домашните гости дневната посетеност на Охрид ќе се движи околу 10.000 луѓе. Во хотелите "Метропол° и "Белви° ќе престојуваат над 500 Грци, во "Горица° и "Гранит° по 100, а помали групи ќе има во повеќето хотели во Охрид и во Струга. Дефинитивно, Грците ќе бидат најбројни гости во Охрид, кои со децении доаѓаа за велигденските празници и се присутни на црковните церемонии. Посетеноста на Охрид за првомајските празници се зема како показател за главната туристичка сезона. Се проценува дека годинава посетеноста ќе биде значително помала во споредба со годините кога во Охрид за првомајските празници доаѓаа и по 20.000 домашни и странски туристи.
Great_Macedonian Dejan tie se makedonci od Lerin.. koj grk bi dosol kaj nas?!
silijeski
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Dejan tie se makedonci od Lerin.. koj grk bi dosol kaj nas?!
Poveketo se grci-cistokrvni koi doagaat,koi aber nemaat od Makedonski.A i sto e bitno toa,samo neka ima priliv na devizi vo Makedonija.Dali bile od makedonci ili grci,anglicani ili svegani.A vo pravo si za muabetot deka se makedonci od Lerin,zosto Lerin e Makedonski[:D][:)][:D]
ProMKD Доаѓање на Туристи во охридскиот регион е добра работа за економијата и луѓето што живеат таму.
SpaceLily Promkd ti koga ke mi dojsh mene na gosti a? a? a? a? a?:)
AaaAa Lani imashe meksikanci i zuti mravi kolku sakas, na momenti neznaev dal sum u Ohrid....
silijeski Холанѓаните ја отворија годинашнава туристичка сезона во Охрид. Веќе викендов во хотелите Инекс "Горица", "Славија" и "Метропол" пристигнаа првите стотина туристи од Холандија, а плажите во комплексот Свети Наум ги преплавија првите туристи од Бугарија кои за разлика од холандските гости, кои само го разгледуваат градот и околните места, убавото време го искористија за првото капење. Вчера во хотелот "Инекс Горица" пристигна и втората група од 60 туристи, исто така од Холандија. Според официјалните податоци во Охрид веќе се резервирани 15 илјади ноќевања во хотелите и тоа претежно за странски туристи кои годинава се очекуваат најмногу од соседниве земји, а особено од Бугарија. Како што велат хотелиерите и годинава од соседна Србија има интерес за летување во Охрид, но конкретни резервации се уште не се направени. Како што вели Олгица Илоска, менаџер на Инекс "Горица" и главен координатор за хотелиерство и угостителство, за Србите летувањето во Охрид е прескапо во однос на Грција, па од тие причини тие летово се очекуваат во помали групи. Она што е интересно, во градот и хотелите по крајбрежјето се забележуваат и туристи од далечната Јапонија. Тие, вели Илоска, организирано доаѓаат од Албанија, од каде тамошните туристички агенции ги носат во Охрид на ден- два, што нашите туристички работници треба максимално да го искористат за да ги привлечат Јапонците во нивните туристички дестинации во иднина да биде вклучена и Македонија и Охрид. Инаку, пред самиот шпиц на туристичката сезона, како што не информира Илоска, интензивно се работи ова лето во Охрид да се донесат и туристи од Израел, за што веќе се воспоставени контакти со повеќето туристички агенции од оваа далечна земја. Нашите хотелиери се надеваат дека обидот ова лето ќе вроди со плод за разлика од лани кога и покрај нашите желби во Охрид да се видат израелски туристи, се падна во вода бидејќи преговорите меѓу туристичките агенции на двете земји не успеаја. Годинава, цените на сместувањето во нашиот главен туристички центар ќе останат на ланско ниво, а како што вели Илоска, не се размислува за нивна корекција ниту за идната туристичка сезона. За илустрација, во хотелот "Инекс Горица", кој е еден од најлуксузните и најубавите хотели на ривиерата, полупансион по човек чини 59 евра, а за група од шест луѓе - по 49 евра.
silijeski Цени во три валути Охрид и Свети Наум, викендов, беа преплавени од туристи од Бугарија, кои можеа да се забележат буквално на секој чекор. Гостите од источниот сосед ги окупираа продавниците и импровизираните тезги за дребулии, накит и играчки и буквално се ценкаа да купат нешто по пониска цена. Една постара Бугарка дури му вети на едно наше "хубаво" момче дека при следното доаѓање во Охрид ќе ја донесе и својата ќерка за да се запознаат. А ниту нашите продавачи не помалку се обидуваа да им ги извлечат парите. Некои од нив научиле по некој збор на бугарски и ги одоброволуваа гостите, обраќајќи им се на нивниот јазик. Други, пак, како што се досетила продавачката на кадифени мечиња и лебеди на фотографијата што ја направивме на улицата "Македонски просветители" во охридската чаршија, прима пари во денари и евра, но и во бугарски левови
ProMKD Ne se sekiraj spacelily, vo letoto koga ke mi bide mnogu toplo odma ke letnam za ohrid!!
OooOo Три мини-подморници летово ќе запловат во длабочините на Охридското Езеро. Овие мали, но моќни чудовишта ги движат силни електромотори со кои можат да постигнат длабочина од десетина метри. Подморниците, кои за прв пат се појавуваат во Езерото, можат да понесат еден или двајца патници. За разлика од големите, класични подморници, тие немаат кабини туку патникот го влечат. Под вода можат да останат подолго време, особено ако оној што ги вози има боца со кислород. Тие немаат кабини под притисок за да може во нив да се престојува без опрема за добивање кислород. Од надлежни охридски институции вчера се пренесе информацијата дека на еден македонски граничен премин чекаат царински и друг преглед неколку подморници кои можат да понесат дури и 4О луѓе и да пловат на длабочина од 10 метри. Поради тоа, од Охридската капетанија веднаш предупредија дека за пуштањето на такви пловни објекти во Охридското Езеро ќе требало посебни дозволи. Загрижени беа и екологистите кои искажаа стравување дека подморници од таков тип ќе го загрозат езерскиот животински и растителен свет. ”Точно е дека има и такви подморници кои служат за атрактивни туристички патувања под вода, но тие чинат и до три милиони евра. Ние овој пат се определивме за овие мини-подморници кои можат патникот да го носат под вода. Тие ќе бидат атракција за гостите што летово ќе дојдат во Охрид. Со своите димензии, електромоторите што ги движат, нема да ја загрозат ниту флората ниту фауната во Охридското Езеро”, вели овдешниот менаџер на “Македон-турс”, холандско-македонска туристичка агенција, Људмил Цветаноски. Оваа агенција со македонско-холандски капитал летово во Охрид ќе донесе и поголем број скутери, потоа таканаречени банани и други пловни објекти и реквизити кои досега не се видени на Охридското Езеро.
ProMKD Abe oni arno ucat, ama kade bea poslednive 15 godini? I koga ke naucat deka ako se karaat so site Skopjani sto doagaat, deka poveke nema da ima domasni turisti?
AaaAa A so domasnite turisti samo skopjani gi cinat?[:D] Koga site ke naucat kultura i vospituvanje mozda i ohrid i skopje ke stanat ubavi mesta... do togash plukajte se megju sebe i polnete ego...
SpaceLily bre majkata sho ubo mu rece:)))se gordeam so tebe AaaAa
bliznak
quote:
Originally posted by OooOo
...Оваа агенција со македонско-холандски капитал летово во Охрид ќе донесе и поголем број скутери, потоа таканаречени банани и други пловни објекти и реквизити кои досега не се видени на Охридското Езеро.
100% неточно![:0] Јас минатото лето се возев и со СКУТЕР, и ме влечеше глисер додека бев на БАНАНА.[^]
silijeski
quote:
Originally posted by OooOo. Оваа агенција со македонско-холандски капитал летово во Охрид ќе донесе и поголем број скутери, потоа таканаречени банани и други пловни објекти и реквизити кои досега не се видени на Охридското Езеро.
..aman bre man,ko Ohrid da e vo tunguzija,uste pred deset godini skuteri imase vo Ohrid.A i banani ima[:D][:D][:D]
OooOo Pa ako vie chitate ubavo kje vidite deka skuterite i bananite samo gi nabrojuva deka kje bidat doneseni, no posle toa kazhuva deka kje bidat doneseni DRUGI plovni objekti koi dosega ne se videni na Ohridskoto Ezero ... ili aj da se napishe neshto kolku da se reche ...
bliznak
quote:
Originally posted by OooOo
Pa ako vie chitate ubavo kje vidite deka skuterite i bananite samo gi nabrojuva deka kje bidat doneseni, no posle toa kazhuva deka kje bidat doneseni DRUGI plovni objekti koi dosega ne se videni na Ohridskoto Ezero ... ili aj da se napishe neshto kolku da se reche ...
Во ред, во ред, во ред. Не прочитав добро:))) Сепак едно не ми е јасно... Шо ќе се тие нови и невидени "plovni objekti i rekviziti". Ај ова пловни објекти се крепит некако, ама ова реквизити, на водени лудории ме потсеќат[;)][8D][:D]
OooOo Eh sea ... od kaj da znam jas ne sum SpaceLily (Vangja) ... ja samo prenesov natpis od novini ... prashajte go novinarot :))
SpaceLily Ma sho me meshas mene vo muabet sega...Pero ko da ne mojs bez mene ebago:)))
bliznak
quote:
Originally posted by SpaceLily
Ma sho me meshas mene vo muabet sega...Pero ko da ne mojs bez mene ebago:)))
штом се задружил со тебе и со ивка, не мојт да не е боцкало [:D]
RaGeAnGeL so jas????jas ne znam niso jas ne sum odovde...jas mislam deka sum pod vlijanie na Pero...mi isperi mozok[:(]
bliznak
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
so jas????jas ne znam niso jas ne sum odovde...jas mislam deka sum pod vlijanie na Pero...mi isperi mozok[:(]
боледувате вие од кравјо лудило срцка... сите шо сте таму! [:D][:X]
OooOo Shteta stvarno ... mnogu dushi sakaat da se vamu, ama nemozhat :(
bliznak
quote:
Originally posted by OooOo
Shteta stvarno ... mnogu dushi sakaat da se vamu, ama nemozhat :(
Па да ти кажам право, ко ќе влегвам во авион, ќе фрлам камен од позади. [8D][:D]
suschestvo Vistina e deka pocnaa da doagaat. Ako se odi von vikend moze da se zabelezat mnogu Holangani i toa najveke po mirnite mestenca - ne se lugeto za guzva ISTRCANI SE POVEKETO :) HMMMMMM Brotceto na slikata, slucajno da ne e od nekoja emisija za dace snimena skoro (100% sum siguren) I se bi bilo dobro samo da ne pocnat da idaat so avtobusi, e togas ke bide nivna posledna poseta na Ohrid. Sleguvas od avtobus i od najmalku 6 strani ti doviknuvaaat SMASTUVANJE, a blisku do centar 25 minuti (sto za Ohrid e edno poodaleceno KORNERCE) veruvam deka site go imate toa doziveano, za zal
darkjesus aiii ama ne ste svesni kakvi tocacinja imet:)) ke se pogrizam denojve da vi donesam nekoja fotka [:D]
mArInCe cheshiti se :):):):)
nemo Se e najubavo no na Sv Naum trevata bese izgorena i drvajta pocadeni od pravenje skari/grilovi na otvoreno, Pa luge zarem ne se znae da se cuva prirodata se krijat pod senkite i lezat pod drvata lugeto ,no tamu kade nekoj veke ostavil traga na pepelosana zemja, istoto i pomegu Gorica i Slavija pisuva ne pali no zi zede edna familija si zapali grilceto na +40 Treba da se napravat po nekolku javni mesta za skari/grilovi bez da se unistuva IZGLEDOT , treba da ima poveke mali kanti , golemi kontejneri i taka Zad hotelot prepolno gubre,parkering mestata SRAMOTA I eve eden primer za nasite Makedonci od Malme/treleborg taka bese na kolata otkoga ne im se dopadna mestoto da parkira jadese vo kolata za tie 5 min, nesto i na eden dimbel mu bese mrza da sleze od kolata iako imase na edno -2-3 metri kontejner ja otvori vratata i na zemja Rezil ste luge poedinci ama kultura imate[:p][:D]