Скандал со хуманитарна помош
Скандал со хуманитарна помош
Strelec [img]http://www.kanal5.com.mk/imgvesti/mehangiski.jpg[/img] Сопственикот на Зегин, Благој Маханџиски, прикажувајки се како најголем донатор на лекови од Македонија за настраданите во цунами несреката, се обидел да ја олесни државната каса за 150 илјади евра што би ги добил како поврат од ДДВ. Екипи на царинската управа во 2 часот утрината упаднале во магацините на Зегин, а во Владата за овој најнов скландал се расправало до 4 часот наутро. Како Зегин го извел криминалот? Лековите кои ги донираше, а за кои тврдеше дека се во вредност од половина милион евра, всушност не ја надминувале малопродажната вредност од 120 илјади евра. И не застанал тука. Во документите пријавил дека од државата изнесува лекови во вредност од 80 илјади евра, а во пакетите за помошта тие лекови ГИ НЕМАЛО. Газда Зегин се обидел да изнесе и минерална сол против дехидрација вредна 200 илјади евра. На амбалажата имало ознака УНИЦЕФ, што значи дека оваа сол била примена како ДОНАЦИЈА за Македонија. Ако му успеела оваа криминална операција, само од поврат на ДДВ Зегин ќе инкасирал дури 150 илјади евра. Царината и полицијата сеуште работат на расветлување на криминалот. Газда Зегин е недостапен а блиски до него велат дека денеска му било ден за славење, оти ги купил државните аптеки.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
...Зегин. Зошто е сето ова направено? Дали за да се замагли мега скандалот со лажирањето на изборот на Евровизија...
Аман бе!?:) На Зегин ова му го направија заради ’замаглување’ за Мартин Вучиќ!:))) трендафил, каде имаш прочитано дека само заради ДДВ Зегин ќе добиел 150.000 евра? Површно ги читаш изгледа работите... На царинските листи фигурирале и лекови (кои демек се спакувани) кои воопшто не биле дел од пратката! Вредноста на тие (непостоечки) лекови, заедно со парите што ќе ги добиеше Зегин од повраток на ДДВ, ќе направеа малку повеќе од 150.000 евра. И ова веќе загрижувачки станува во оваа држава еден криминалец толку жестоко да се брани од страна на ’трендафиловците’ во Македонија!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
...Зегин. Зошто е сето ова направено? Дали за да се замагли мега скандалот со лажирањето на изборот на Евровизија...
Аман бе!?:) На Зегин ова му го направија заради ’замаглување’ за Мартин Вучиќ!:))) трендафил, каде имаш прочитано дека само заради ДДВ Зегин ќе добиел 150.000 евра? Површно ги читаш изгледа работите... На царинските листи фигурирале и лекови (кои демек се спакувани) кои воопшто не биле дел од пратката! Вредноста на тие (непостоечки) лекови, заедно со парите што ќе ги добиеше Зегин од повраток на ДДВ, ќе направеа малку повеќе од 150.000 евра. И ова веќе загрижувачки станува во оваа држава еден криминалец толку жестоко да се брани од страна на ’трендафиловците’ во Македонија!
Јас никако не би го нарекол КРИМИНАЛЕЦ тој ...Зегинот-де , само оти ја почитувам ПРЕЗУМПЦИЈАТА НА ННЕВИНОСТ која е сеуште ВАЖЕЧКА но и НЕ ПРИМЕНУВАНА сеуште КАЈ НАС. Но факт е дека во НИШТО и ВООПШТО не се разликува од исти такви „бизнисмени„ како што е (или женаму е) мислам на актуелниот директор на ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО кој е помоќен дури и од Министерот за Финансии ...мислам според парите во касата мерено. Се мисли на другарот Пановски-де. пс И ова да го знаете дека: Т.н. позитивна листа на лекови е „составена„ од 80% лекови „набавени„ исклучиво преку фирмата Пановски , а лековите НИКОЈПАТ ГИ НЕМА кога некому му се неопходни.
Strelec
quote:
Originally posted by lav
...само оти ја почитувам ПРЕЗУМПЦИЈАТА НА ННЕВИНОСТ која е сеуште ВАЖЕЧКА но и НЕ ПРИМЕНУВАНА сеуште КАЈ НАС.
Аха... Значи такви биле работиве! А што е тоа презумпција на невиност? Важи ли истата кога ќе се обвини Пенов за павер елементите?:) Или презумпција на невиност треба само селективно да се применува? На пример за Зегин, за Брат Љубе, или за лавовите, ама никако за Пенов, или за Пановски кој што ти самиот го спомнуваш? Макар што Пановски и јас лично би го ставил во ист кош со Зегин!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
...само оти ја почитувам ПРЕЗУМПЦИЈАТА НА ННЕВИНОСТ која е сеуште ВАЖЕЧКА но и НЕ ПРИМЕНУВАНА сеуште КАЈ НАС.
Аха... Значи такви биле работиве! А што е тоа презумпција на невиност? Важи ли истата кога ќе се обвини Пенов за павер елементите?:) Или презумпција на невиност треба само селективно да се применува? На пример за Зегин, за Брат Љубе, или за лавовите, ама никако за Пенов, или за Пановски кој што ти самиот го спомнуваш? Макар што Пановски и јас лично би го ставил во ист кош со Зегин!
Коментарот мој е излишен нели , оти во 4/5 од прашања имаме исти или слични ставови. Тоа и ми се допаѓа ...особено последниот заклучок. пс Паверот како елемент е насекаде присатен низ Скопје , та затоа и не ми е потребна судска одлука за да го споменам во секаква а најповеќе во негативна конотација и без судска одлука.
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
...само оти ја почитувам ПРЕЗУМПЦИЈАТА НА ННЕВИНОСТ која е сеуште ВАЖЕЧКА но и НЕ ПРИМЕНУВАНА сеуште КАЈ НАС.
Аха... Значи такви биле работиве! А што е тоа презумпција на невиност? Важи ли истата кога ќе се обвини Пенов за павер елементите?:) Или презумпција на невиност треба само селективно да се применува? На пример за Зегин, за Брат Љубе, или за лавовите, ама никако за Пенов, или за Пановски кој што ти самиот го спомнуваш? Макар што Пановски и јас лично би го ставил во ист кош со Зегин!
Vazi, kako ne vazi, mislam deka ovde samo se razgovara , argumentirano ili ne,ideologizirano ili ne,ama ne se sudi!!! Barem taka mislam. Inaku Panovski ,gazda Zegin i Penov ( i mnooogu drugi,znaeni i neznaeni ) se bajcinja par-exelans!!!!Edinstveno toa nosevite im se mnogu dolgi.....go narusuvaat opstiot vpecatok :):):)
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Од големо кривично дело работата стаса до царински прекршок. Да беше оваа власт подложна на корупција, ќе помислев дека Зегин ја подмачкал работата. Но бидејќи се чесни (барем званичните државни органи така велат) изгледа дека некој цариник ја згрешил работата. Мора да е цариникот останат од поранешната власт.
И мене веднаш ми „замириса„ на опозицијска манџа тука дека е (з)готвена ? А Зегин секојпат белел и сеуште сиромашкиот си вели ДАВАМ и ПАК ЌЕ ДАВАМ (само ако морам) , разбира се на „надлежните„ за таа „работа„. пс А за напомената дека пратката од Зегин ќе ја „уништеле„ , Јас се прашувам како: а)Со препакување на лековите во нова амбалажа или пак препечатување на рокот за траење на истите. б) Или како и досега што е правено?
Divider А како е досега правено? Мала илуминација за нас смртниците молам!!
lav
quote:
Originally posted by Divider
А како е досега правено? Мала илуминација за нас смртниците молам!!
Никаква додатна илуминација не е потребна оти си ја има тамо колку што треба во амбиентот ...нели каде што ги „уништуваа(т) запленетите лекови , дрога , оружје и друго. Во отворената и загреана печка во џелездарата Скопска или Кавадаречка или пак тетовска , се фрла кутијата полна со „лекови„ или пак дрога или пак воздушно оружје (наместо автомати) и пламенот ги „лапа„ занавек доказите. Инаку одкаде се појавуваше повторно уништената дрога на пазарот , а тоа се гледа по намалената цена а не и зголемена цена во Гази Баба. пс Значи проста дедукција се употребува: Ако ја има повеќе од што им е неопходна на скопските наркозависници цената и е намалена и обратно.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Од големо кривично дело работата стаса до царински прекршок.
Повторно пукаш со ќорци. Ќе ги навикнеш луѓето така, па и кога ќе кажеш некоја вистина, нема да ти веруваат. Царински прекршок навистина има, но случајот не завршува тука. ПОРАДИ КУСОК ОД 74.473 ПАКУВАЊА ЛЕКОВИ Царината го тужи "Зегин" Царинската управа на Македонија вчера поднесе прекршочна пријава против фирмата "Зегин" поради тоа што, при обид за извоз на хуманитарна пратка, и доставила документи за количеството, вредноста и квалитетот, кои се различни од фактичката состојба, се вели во известувањето од Царинската управа. "Со поднесување прекршочна пријава заврши истрагата од Царинската управа и случајот е предаден на понатамошна истрага на Управата за јавни приходи и на финансиската полиција", се вели во известувањето од Царинската управа. До крајот на неделава и Управата за јавни приходи и финансиската полиција ќе обелоденат дали против "Зегин" ќе биде поднесена и кривична пријава поради зголемување на цената на лековите.
Strelec Аууу!:) Го улови жив!:)))
lav
quote:
Originally posted by intel
Што ти е сега бе лав.Кој ти рече тебе нешто.Брееј што човек ќе беше.
Ништо не ми е бе Интељчо , само се прашувам колку ли сега Гаргамел ќе му ја „пресече„(мислам на сумата пари кои ќе мора да ги даде како донација)секао како казна за да не седи на клупа за резервни играчи (читај добавувачи на лекови) на овој со спуштени гајчи...мислам на Зегина-де.
трендафил Од големо кривично дело работата стаса до царински прекршок. Да беше оваа власт подложна на корупција, ќе помислев дека Зегин ја подмачкал работата. Но бидејќи се чесни (барем званичните државни органи така велат) изгледа дека некој цариник ја згрешил работата. Мора да е цариникот останат од поранешната власт.
concrete Tocno lav , ama tie i onaka nikoj ne gi esapi,mozat samo da bidat "SOVEST" na zombiraniot narod!!!!
Strelec
quote:
Originally posted by lav
...Јас би сакал да загатнам едно од никого овде непоставено прашање: КАКО ГАЗДАТА НА ЗЕГИН ДОШОЛ ДО ТОА СТОКА СО UNICEF ЕТИКЕТА ДА „СТАСА„ ВО НЕГОВИОТ МАГАЦИН и СЛЕДСТВЕНО на тоа ТОЈ ДА ЈА „ДАВА„ КАКО ХУМАНИТАРНА ПОМОШ на настраданите од TSUNAMI-to? Нели како е редот , тоа МОРА да иде преку ЦРВЕНИОТ КРСТ на МАКЕДОНИЈА. ЗНАЧИ ПОСТОИ ЛИ ТАЈНА ВРСКА ПОМЕЃУ ЗЕГИН И НЕКОЈ ОД ВРВОТ НА ЦРВЕНИОТ КРСТ? ЗНАЧИ , ЕВЕ МОТИВ ЗА АНТИ-КОРУПЦИСКАТА КОМИСИЈА ова да го детално испита , мене тука ми се гледаат ТРАГИ ОД НЕКОЈПАТ СПОМЕНАТИОТ ОКТОПОД и досега сеуште НЕфатен на дело ?
Good try, but...!:) Зарем црвениот крст треба да отвори аптеки заради тоа што поседува донирани лекови од Unicef? Поинаку одат работите во вакви ситуации. Зегин тие донирани лекови си ги има платено и до овде немаме никаков криминал (иако ти се виде тебе шанса). Проблемот е во тоа што според меѓународните стандарди таквите пратки не може да се продаваат. Еве извадок од веста на А1 во врска со ова: Покрај тоа, во својата донација „Зегин“ спакувал и лекови во вредност од 200 илјади евра, со ознака на УНИЦЕФ, кои според меѓународните стандарди не може да се продаваат. Оваа хуманитарна пратка за Шри Ланка е стопирана. Царината и полицијата сега водат детална истрага. Не знам дали има пилоти, ама знам некого не го бидува ни детско авионче со рака да си го лета низ соба!
Strelec Истрагата за случајот и чешлањето на помошта е водена последните 10 дена, а се било расчистено вчера, кога „Зегин“ ги доставил царинските декларации. И Механџиски вели дека последниве денови постојано бил проверуван од некои инспектори, но дека никој не му кажал што открил. „И сега тоа да се изнесува, тоа е срамота. Ако има некој криминал, слободно нека ме затворат, како тоа? Прво, не ја даваме“, рече Механџиски. Добар е овој Зегин!?:)))
Strelec А имало Зегиновци и кај нашиот јужен сосед!:))) ЗГРОЗЕНИ ХУМАНИТАРЦИ РЕАГИРААТ Грција испратила бунди, перики и танги за настраданите од цунами во Шри Ланка Хуманитарната група "Солидарност", формирана од Грчката православна црква, ги испратила пакетите во Шри Ланка како помош за настраданите од цунами, јави Ројтерс. - Осум наши активисти патуваа со бродот до Шри Ланка. Кога пристигнаа и ги отворија пакетите, беа шокирани и гневни - изјави Ели Зену, директорка на странските мисии на хуманитарната група "Доктори од светот". Преземено од ’Дневник’
трендафил Има тука нешто нејасно. ДДВ-то на 500.000 евра може да изнесува најповеќе 90.000 евра, затоа што толку е 18% од 500.000. Од тука никако не може да се „спечалат“ 150.000 евра. Исто така ДДВ не се враќа према декларираната малопродажна или извозна цена, туку според тоа колку е платено и кога се извезува увезена стока, мора да се приложат царинските документи при увоз. Нејасна ми е и приказната дека доколку се добие поголема помош од потребната (преку УНИЦЕФ), непотрошеното треба да се фрли, а наводно не смее да се подари во друга земја каде што е потребно. Ова е морам да кажам тотална глупост што може да ја измислат само одредена категорија новинари и да ја прифатат одредена категорија на граѓани кои сакаат да бидат излажани. Да бидам јасен. Можеби е направен обид нешто да се ќари, но во секој случај овие бројки што ги спомнува озборувачката машинерија на СДСМ се невозможни. Посебно не постои ниту теоретска можност да се добие повеќе отколку што е вредноста на стоката. Може да се добијат само 18%. Второ, а можеби најважно. Извозник на стоката е Владата на Република Македонија, а не Зегин. Зошто е сето ова направено? Дали за да се замагли мега скандалот со лажирањето на изборот на Евровизија, односно уште едната презентација на оваа власт дека не го почитува мислењето на народот по лажирањето на претседателските избори и недемократскиот референдум. Некој ќе рече дека изборот за Евровизија нема врска со политиката, но за жал во жирито сите беа членови или многу блиски до државотворците. Така глумицата му беше советничка за култура на Претседателот Глигоров, иако постојат озборувања дека му била советничка за здравство, односно дека со неа ги запознавал благодетите на во тоа врема новиот лек Вијагра.
Divider Во секој случај срамота. Ако газада Зегин е виновен треба да оди зандана и клучот да го фрлат, а ако не е тие што му местат игри. Си правиме штета, огромна штета, играјќи си играчки со хуманитарни работи. П.С. околу изборот на песна на евровизија со телевоутинг: разлика од околу 40 000 гласови преку смс и јавувања во прилог на Пилева (ккоја патем речено, подобро испеа и имаше поарна песна, иако ниту една не беше за на евровизија), а сепак, жири составено од поткупени послушници блиски до власта, а и некои од нив чести гости на таткото Волкче (Вучиќ) го натокми да победи малото волкче!!!! Ова да не беше генералка за изборите ни наши претстојни. народот да гласа, а жири да ни одлучи победник?
трендафил Слично е и со продажбата на рудникот Злетово на словенецот од македонско потекло. Веќе е поништена продажбата и се распишува нов тендер, а после три месеца уште нема докази дека парите со кои го има платено рудникот се валкани. До сега, значи, се работи за криминал од страна на власта, односно за обвинение и пресуда и без суд и без докази, односно за политичка пресуда. И Зегин беше осуден политички. Мисли ли државата во случај да не обезбеди докази и против Тасев и против Механџиски дека ќе треба да им плати одштета. И дека ретко кој странец (Тасев е словенечки државјанин) ќе вложи пара во земја во која секоја будала може да го обвини за криминал и дека ако тоа и одговара на власта ќе биде објавено. Новинарството во Македонија во најголем дел е само карика од озборувачката машинерија на СДСМ. Таквото имформирање наоѓа плодно тло кај добар дел од граѓаните на Македонија кои или не се трудат да размислуваат или можеби немаат со што. Така излегува дека Лавовите и другите бранители, на пример, се злосторници, а УЧКите на примитивниот садист Али Ахмети се со огромен допринос за демократијата во Македонија.
lav
quote:
Originally posted by Divider
Во секој случај срамота. Ако газада Зегин е виновен треба да оди зандана и клучот да го фрлат, а ако не е тие што му местат игри. Си правиме штета, огромна штета, играјќи си играчки со хуманитарни работи. П.С. околу изборот на песна на евровизија со телевоутинг: разлика од околу 40 000 гласови преку смс и јавувања во прилог на Пилева (ккоја патем речено, подобро испеа и имаше поарна песна, иако ниту една не беше за на евровизија), а сепак, жири составено од поткупени послушници блиски до власта, а и некои од нив чести гости на таткото Волкче (Вучиќ) го натокми да победи малото волкче!!!! Ова да не беше генералка за изборите ни наши претстојни. народот да гласа, а жири да ни одлучи победник?
Само една напомена на погоре кажаново околу изборите билокакви и да се [url="http://www.lukaroski.com/forum/lav.asp"]ОВОЈ[/url] БATKA тука ....своевремено рекол дека НЕ СЕ ВАЖНИ ГЛАСОВИТЕ (се мисли на избирачите) ТУКУ samo БРОЈАЧИТЕ , разбира се на „гласови„ за него наменети.
quote:
Зарем Црвениот Крст треба да отвори аптеки заради тоа што поседува донирани лекови од Unicef? Поинаку одат работите во вакви ситуации. Зегин тие донирани лекови си ги има платено и до овде немаме никаков криминал (иако ти се виде тебе шанса). Проблемот е во тоа што според меѓународните стандарди таквите пратки не може да се продаваат.
Црвениот Крст на Македонија НЕ СМЕЕ НИКОМУ ДА ПРОДАВА особено не на приватен дилер-фирма со лекови АМИ ДА ГИ ПРЕ-ПОДАРИ НА ДРУГ ...кому таква помош му е неопходно потребна и тоа исклучиво со РЕЕКСПОРТ. пс Та нели Црвениот Крст на Македонија е НЕПРОФИТНА ОРГАНИЗАЦИЈА ???. А секој „бизнис„ со приватна компанија која не е негов дел , е мотив за стварање на ПРОФИТ. И тука е КОЛИЗИЈАТА во помите.
The_Crow Ebati kriminalot ebati i posle voa da ne lezi zatvor ni nisto toa samo u republika makedonija go ima i nikade na drugo mesto... Gi ohrabruvam kriminalcite i site apasista i site olosi deka amerika ne e zemja na kriminal elajte u makedonija prajte so sakate nikoj nisto ne vi pravi.
DonVito i ovaj sluchaj ke se zaboravit lesno.kako i sekoj slicen sluchaj.
gisot [img]http://media.a1.com.mk/media/vesti/blagoja-stefanovski.jpg[/img] [url="http://a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=43011"]Благоја Стефановски излезе подобар играч од газда зегин[/url] Многу јако му е правдањето , немал типот време за тендери [:D][:D][:D]
concrete EjStrelec, pa samo vakvi gluposti citam,kako da kazam BRAVO!!!! A be edna rutina kakva sto e humanitarna pomos ne moze da pomine bez vakava prestava,sto ni Sekspir ne bi mozel da ja smisli:):):)!!!!!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
[img]http://www.kanal5.com.mk/imgvesti/mehangiski.jpg[/img] Сопственикот на Зегин, Благој Маханџиски, прикажувајки се како најголем донатор на лекови од Македонија за настраданите во цунами несреката, се обидел да ја олесни државната каса за 150 илјади евра што би ги добил како поврат од ДДВ. Екипи на царинската управа во 2 часот утрината упаднале во магацините на Зегин, а во Владата за овој најнов скландал се расправало до 4 часот наутро. Како Зегин го извел криминалот? Лековите кои ги донираше, а за кои тврдеше дека се во вредност од половина милион евра, всушност не ја надминувале малопродажната вредност од 120 илјади евра. И не застанал тука. Во документите пријавил дека од државата изнесува лекови во вредност од 80 илјади евра, а во пакетите за помошта тие лекови ГИ НЕМАЛО. Газда Зегин се обидел да изнесе и минерална сол против дехидрација вредна 200 илјади евра. На амбалажата имало ознака УНИЦЕФ, што значи дека оваа сол била примена како ДОНАЦИЈА за Македонија. Ако му успеела оваа криминална операција, само од поврат на ДДВ Зегин ќе инкасирал дури 150 илјади евра. Царината и полицијата сеуште работат на расветлување на криминалот. Газда Зегин е недостапен а блиски до него велат дека денеска му било ден за славење, оти ги купил државните аптеки.
Јас би сакал да загатнам едно од никого овде непоставено прашање: КАКО ГАЗДАТА НА ЗЕГИН ДОШОЛ ДО ТОА СТОКА СО UNICEF ЕТИКЕТА ДА „СТАСА„ ВО НЕГОВИОТ МАГАЦИН и СЛЕДСТВЕНО на тоа ТОЈ ДА ЈА „ДАВА„ КАКО ХУМАНИТАРНА ПОМОШ на настраданите од TSUNAMI-to? Нели како е редот , тоа МОРА да иде преку ЦРВЕНИОТ КРСТ на МАКЕДОНИЈА. ЗНАЧИ ПОСТОИ ЛИ ТАЈНА ВРСКА ПОМЕЃУ ЗЕГИН И НЕКОЈ ОД ВРВОТ НА ЦРВЕНИОТ КРСТ? ЗНАЧИ , ЕВЕ МОТИВ ЗА АНТИ-КОРУПЦИСКАТА КОМИСИЈА ова да го детално испита , мене тука ми се гледаат ТРАГИ ОД НЕКОЈПАТ СПОМЕНАТИОТ ОКТОПОД и досега сеуште НЕфатен на дело ? пс Има ли „пилот„ во оваа , по се изгледа МНОООГУ КОРУМПИРАНА ДРЖАВА Македонска и истатаквата и Власт. ппс Опозицијата не ја вбројувам оти нема пристап до полугите на Власта и дувлото на ОКТОПОДОТ , кому по се изгледа ВООПШТО НЕ МУ ДОСТАСУВА НИТУ ЕДЕН КРАК.
concrete
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Strelec
Има ли „пилот„ во оваа , по се изгледа МНОООГУ КОРУМПИРАНА ДРЖАВА Македонска и истатаквата и Власт. ппс Опозицијата не ја вбројувам оти нема пристап до полугите на Власта и дувлото на ОКТОПОДОТ , кому по се изгледа ВООПШТО НЕ МУ ДОСТАСУВА НИТУ ЕДЕН КРАК.
Pilot nema uste mnogu odamna (uste od "OSAMOSTOJUVANJETO"....postojano se prasuvam sto koj podrazbira pod toa???)vo ovaa ne MNOGU tuku SUPEEER KORUMPIRANA "DRZAVICKA". Inaku Lav ic ne ja izdvojuvaj "OPOZICIJATA" i taa e del od istiot orkestar i duva vo ista tikva. Samo se menuvaat povremeno na toa instrumentite. Strada obicniot zombiran narodec dopolnitelno i partiski podelen za da bide po "DEMOKRATSKA" celata operacija......
dejan ova e stramota.
lav
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Strelec
Има ли „пилот„ во оваа , по се изгледа МНОООГУ КОРУМПИРАНА ДРЖАВА Македонска и истатаквата и Власт. ппс Опозицијата не ја вбројувам оти нема пристап до полугите на Власта и дувлото на ОКТОПОДОТ , кому по се изгледа ВООПШТО НЕ МУ ДОСТАСУВА НИТУ ЕДЕН КРАК.
Pilot nema uste mnogu odamna (uste od "OSAMOSTOJUVANJETO"....postojano se prasuvam sto koj podrazbira pod toa???)vo ovaa ne MNOGU tuku SUPEEER KORUMPIRANA "DRZAVICKA". Inaku Lav ic ne ja izdvojuvaj "OPOZICIJATA" i taa e del od istiot orkestar i duva vo ista tikva. Samo se menuvaat povremeno na toa instrumentite. Strada obicniot zombiran narodec dopolnitelno i partiski podelen za da bide po "DEMOKRATSKA" celata operacija......
Кога реков Опозицијата не ја вбројувам Јас мислев на сите оние кои немаат пристап до предметите за корумпирање на учесниците. А сите одред , кога се на власт очебијно „работат„ по системот ПОЛА „ПИЕ а ПОЛА НА ШАРЕЦ-от МУ ДАВА. Некои не се на власт само се „блиски„ до неа ...мислам и на обете „страни„.
beaver hunter ne bil Zegin kriv.... tuku samo, ljubomornata konkurencija saka da mu nashteti...prav si e chovekot... duri ne se dokaze sprotivnoto...
lav
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
...само оти ја почитувам ПРЕЗУМПЦИЈАТА НА ННЕВИНОСТ која е сеуште ВАЖЕЧКА но и НЕ ПРИМЕНУВАНА сеуште КАЈ НАС.
Аха... Значи такви биле работиве! А што е тоа презумпција на невиност? Важи ли истата кога ќе се обвини Пенов за павер елементите?:) Или презумпција на невиност треба само селективно да се применува? На пример за Зегин, за Брат Љубе, или за лавовите, ама никако за Пенов, или за Пановски кој што ти самиот го спомнуваш? Макар што Пановски и јас лично би го ставил во ист кош со Зегин!
Vazi, kako ne vazi, mislam deka ovde samo se razgovara , argumentirano ili ne,ideologizirano ili ne,ama ne se sudi!!! Barem taka mislam. Inaku Panovski ,gazda Zegin i Penov ( i mnooogu drugi,znaeni i neznaeni ) se bajcinja par-exelans!!!!Edinstveno toa nosevite im se mnogu dolgi.....go narusuvaat opstiot vpecatok :):):)
Секако , ако носевите им се пораснати според стандардите споменати во бајката за Пинокио ..нели. пс Инаку Зегин си истиот таков како што Јас си го паметам...........народот кај нас вели за вакви... ТРЧИ-ЛАЖИ. За ова повеќе знаат и неговоте возачи да кажат ............ако случајно се на овој сајт присатни ........и ако смеат тоа да го сторат , разбира се јавно.
трендафил Факт е дека власта во Македонија не ја почитува презумцијата на невиност, па не гледам никаква причина зошто ние би ја почитувале во однос на нив. Во секој случај се надевам дека и ова нема да биде уште еден незавршен случај. Дека некој ќе одговара. Или од Зегин или од власта. Ако опозицијата и може неаргументирано да лае, власта нема никакво право на тоа затоа што ги контролира сите државни органи што можат и МОРААТ да обезбедат докази. Во случајов царината прво ги има известено медиумите, а дали е известен и обвинителот не е познато. Да напоменам и дека сопственикот на „Зегин“ понуди награда од 500 илјади евра за оној кој од донацијата ќе извлече пари на име данок на додадена вредност. Еве шанса за цариниците кои ги имаат документите во раце, но и за сите што и веруваат на царината. - За мене во веста е нелогично прво со 18% ДДВ од 500.000 (што е 90.000) да се вратат 150.000 евра). - Второ владата да расправа за случајот, што ми личи на политичко судење. - Трето пишува дека вкупната вредност на лековите не надминува 120.000 евра, а подоле дека само солта против дехидрација вреди повеќе, односно 200.000 евра. Моја препорака до озборувачите од СДСМ кои со вакви вести го замајуваат народот да не претеруваат толку. Не сме во пресрет на 15 септември 2002. И не верувам дека постои некој на форумов што поверува во тоа со исклучок на тие што хронично (и денес) веруваат дека од секое семејство ќе се вработи по еден или дека ДУИ нема да влезе во владината коалиција или им е сеедно кога се лаже, само ако тоа носи добивка. Јасно ми е дека хроничните болести тешко се лечат. П.С.: Уште една напомена. Можеби во случајот има нешто, но далеку помалку од тоа што се пишува. Но после се` нема да имам доверба во конечниот резултат, каков и да биде.
Strelec
quote:
Originally posted by Strelec
трендафил, каде имаш прочитано дека само заради ДДВ Зегин ќе добиел 150.000 евра? Површно ги читаш изгледа работите... На царинските листи фигурирале и лекови (кои демек се спакувани) кои воопшто не биле дел од пратката! Вредноста на тие (непостоечки) лекови, заедно со парите што ќе ги добиеше Зегин од повраток на ДДВ, ќе направеа малку повеќе од 150.000 евра.
quote:
Originally posted by трендафил
- За мене во веста е нелогично прво со 18% ДДВ од 500.000 (што е 90.000) да се вратат 150.000 евра).
Бидејќи ми го игнорираш објаснувањето (убеден сум дека свесно), само да те потсетам уште еднаш дека 150.000 евра не се само од ДДВ!
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Vazi, kako ne vazi, mislam deka ovde samo se razgovara , argumentirano ili ne,ideologizirano ili ne,ama ne se sudi!!! Barem taka mislam.
Се согласувам concrete со тебе... Мене единствено што ми пречи е различниот аршин и пристап кон потенцијалните криминалци. Или сите (Пенов, Зегин, Брат Љубе, лавовите итн.) ќе ги ’прогласиме’ виновни и ќе ги ’осудиме’, или презумпцијата на невиност ќе важи за секој од нив.
Strelec Владата му подготвува кривична пријава на Механџиски Истрагата за злоупотребите со хуманитарната помош на Зегин ја продолжуваат инспекторите на Управата за јавни приходи кои целосно ги чешлаат книгите со комплетното работење на Зегин. Иако на денешната владина седница главна точка на дневниот ред беше токму Зегин и скандалот со хуманитарната помош, владата се произнесе со брифинг на портпаролот Чолаковски, директорот на царината Иљоски и директорот на бирото за лекови Ромил Санџаковски. По изјавите на сопственикот на Зегин Механџиски дека соопштението на царината е фалсификувано од негови конкуренти, му возвраќа Иљоски: соопштението на царината е автентично и напишано од царински експерти, а не од комбајнер газда на веледрогерија. Кога се отварани пакетите цариниците откриле дека најголемиот дел од лековите се со изминат рок или со зголемена цена, стрептазолот во аптека на Зегин се продавал за 2 и пол евра, а во помошта вредел скоро 6 евра. Директорот на бирото за лекови Санџаковски вели дека во помошта имало 6 тони медицинска сол со ознаки на УНИЦЕФ, за солта не се знае ниту како влегла во државата ниту како завршила во магацините на Зегин. Се ова ќе се испитува, а даночните инспектори ќе бараат каква корист би имал Зегин од надуваната цена на лековите. Наредната седница владата ќе расправа и за состојбата со државните резерви на лекови кои се чуваат во магацините на Зегин, соопшти портпаролот Чолаковски. Помошта која Зегин ја донираше е запленета и под пломба, додека хуманитарната помош од владата и другите веледрогерии и фабрики е во солунското пристаниште и утре треба да тргне за Шри Ланка.
OooOo Sedam i si razmisluvam ... koga beshe krizata na Kosovo i vo MKD stigashe "humanitarna pomosh" od razni zemji vo svetot. Nema da imenuvam koj i kako samo kje kazham deka bev svedok na golem del lekovi koi pristignaa vo Makedonija so pominat rok. E sega dali zemjite koi shto ja ispratile humanitarnata pomosh vo MK znaele deka lekovite se so pominat rok ili pak gi pratile kolku da si go ischistat gjubreto od nivnite raftovi?
intel Ехе,колку пати е тој жив уловен.
трендафил Сите земји кога даваат хуманитарна помош прво се отарасуваат од тоа што не им треба (лекови пред карај на рокот на употреба) и ја зголемуваат вредноста на помошта. Тука Зегин е во светски тренд. Во целава работа има нешто што лошо мириса. Прво се изјави дека Механџиски „се обидел да ја олесни државната каса за 150 илјади евра што би ги добил како поврат од ДДВ“, сега дека „даночните инспектори ќе бараат каква корист би имал Зегин од надуваната цена на лековите.“ Нејасно е и што има владата да расправа за ова, што само по себе му дава политички димензии на настанот. Работата треба да си ја завршат царината, пазарната и финансиска инспекција без мешање на премиерот и министрите. И не треба секој детал да и биде соопштуван на јавноста. Ако е потребна кривична пријава треба да се даде веднаш. Доколку на овој начин не се покачува цената што Зегин треба да ја даде на октоподот за да не биде гонет доколку навистина е виновен. Или можеби треба да плати за да не му го валкаат името по медиумите и ако не е виновен. Да потсетам, Слободанка Шуклева беше 6 месеци во притвор и доби отказ веднаш по доаѓањето на тогаш Бранковци на власт, а до ден денешен против неа нема ни обвинение. Затоа што нема зошто да биде обвинета. За тоа сигурно некој ќе одговара, но откако неговите покровители (за жал и бучковци не превземаа ништо против криминалците во своите редови кои наводно тртеба да се борат против криминалот) ќе си заминат од власт.
AaaAa
quote:
Originally posted by трендафил
. Посебно не постои ниту теоретска можност да се добие повеќе отколку што е вредноста на стоката. Може да се добијат само 18%. Второ, а можеби најважно. Извозник на стоката е Владата на Република Македонија, а не Зегин.
I jas taka velam: Во пратката, иако се спомнати, нема ни еден шприц од 50 милилитри. По енормна цена е фактуриран лекот "стрептоксазол" - 5,86 евра, а во аптеките на "Зегин" чини 148 денари. Само тој лек беше исправен, со почитуван рок на употреба. На другите лекови рокот им изминал во јануари годинава - објасни Илоски. Тој рече дека недостигале вкупно 11 од пријавените 33 палети со лекови Ic ne e mozno, samo papir i vo kutija ne e isto
AaaAa
quote:
Originally posted by трендафил
Нејасно е и што има владата да расправа за ова, што само по себе му дава политички димензии на настанот. Работата треба да си ја завршат царината, пазарната и финансиска инспекција без мешање на премиерот и министрите. И не треба секој детал да и биде соопштуван на јавноста.
A pred toa:
quote:
Originally posted by трендафил Второ, а можеби најважно. Извозник на стоката е Владата на Република Македонија, а не Зегин.
I sea? Neso ne si mi jasen. Daj odluci se koja pesna ke ja pees :)
lav
quote:
Originally posted by intel
Ехе,колку пати е тој жив уловен.
Оооооо , кој пак тука (се) нашол да зборува за уловени!!! пих пих пих , разбира се.
Pana Nema sto sega tuka mnogu drvenje.Zegin(Mehandziski Blagoja)e faten so spusteni gaki!I toa e toa!
concrete
quote:
Originally posted by Pana
Nema sto sega tuka mnogu drvenje.Zegin(Mehandziski Blagoja)e faten so spusteni gaki!I toa e toa!
ne be Pana , gi ima kolku sakas takvi so spusteni gaki , samo nego mu dosol redot da go e... i.e. onakvaat:):):)
трендафил Јас не пеам. Само слушам и реагирам кога некој пее фалш. Лековите се подарени на два месеца пред истек на рокот на употреба. Како е брза владата во испраќањето на хуманитарната помош, може да се случи и на лек излезен од фабрика да му истече рокот на траење пред да биде испорачан. Претпоставувам дека во Зегин мислеле дека доколку лековите се испорачаат веднаш може и да се потрошат во два месеца. Доколку јас кажам дека на некој ќе му донирам нешто (на пример шприц од 50мл), а после се предомислам, не гледам каде има тука кривично дело. Во секој случај, и понатаму мислам дека од истрагата не треба да се прави директен пренос преку медиумите и дека не треба да се носи политичка, туку законска одлука. Не е ова Кондово, разбира се. П.С.: Не ми е јасно зошто од Канада и Америка (да не и таму адресата Бихаќка 8) толку се загрижиле дека и некој друг сем владата се обиде да дрпне нешто, доколку ова што го изјавува царината е точно. Јас признавам дека хронично не им верувам на тие што ветуваа дека нема да коалицираат со терористи или дека од секое семејство ќе вработат по еден, за разлика од некој што хронично им верува. Се работи ли за болест за која нема лек.
Pana
quote:
samo nego mu dosol redot
E mu dosol de!Sto da pravime sega,da go zalime?
intel
quote:
Originally posted by Pana
Zegin(Mehandziski Blagoja)e faten so spusteni gaki!I toa e toa!
Ако настине сега како некои наши собеседници од форумов на времето фатени со спуштени гајќи ќе кива цел живот како настинато маче,ама баш вака: -пих пих пих , разбира се.
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by Pana
Zegin(Mehandziski Blagoja)e faten so spusteni gaki!I toa e toa!
Ако настине сега како некои наши собеседници од форумов на времето фатени со спуштени гајќи ќе кива цел живот како настинато маче,ама баш вака: -пих пих пих , разбира се.
Така кивам кога кога ќе забележам во блиина некој си уловен УТман , разбира се.
intel Што ти е сега бе лав.Кој ти рече тебе нешто.Брееј што човек ќе беше.
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Од големо кривично дело работата стаса до царински прекршок.
Повторно пукаш со ќорци. Ќе ги навикнеш луѓето така, па и кога ќе кажеш некоја вистина, нема да ти веруваат. Царински прекршок навистина има, но случајот не завршува тука. ПОРАДИ КУСОК ОД 74.473 ПАКУВАЊА ЛЕКОВИ Царината го тужи "Зегин" Царинската управа на Македонија вчера поднесе прекршочна пријава против фирмата "Зегин" поради тоа што, при обид за извоз на хуманитарна пратка, и доставила документи за количеството, вредноста и квалитетот, кои се различни од фактичката состојба, се вели во известувањето од Царинската управа. "Со поднесување прекршочна пријава заврши истрагата од Царинската управа и случајот е предаден на понатамошна истрага на Управата за јавни приходи и на финансиската полиција", се вели во известувањето од Царинската управа. До крајот на неделава и Управата за јавни приходи и финансиската полиција ќе обелоденат дали против "Зегин" ќе биде поднесена и кривична пријава поради зголемување на цената на лековите.
Само се сомневам дека тие што ветуваа дека нема да коалицираат со терористи и дека од секое семејство ќе вработат по еден дека и сега ја зборуваат вистината. Едноставно не сакам кога од една истрага се врши директен или одложен пренос. Од каде му е на новинарот информацијата дека „до крајот на неделава и Управата за јавни приходи и финансиската полиција ќе обелоденат дали против "Зегин" ќе биде поднесена и кривична пријава поради зголемување на цената на лековите. Што значи ова обелоденување? По мене дека овие државни органи во моментов не знаат дали има кривично дело. Па ако не знаат што ломотат по медиумите. Кога ќе дознаат, нормално е да го објават тоа. И што има да размислуваат толку ако е се` познато. Пак според мене, или очекуваат политичка одлука (да го увежба и прочита Бучковски говорот на гробот на според него граѓанинот Трајковски на кој му се подсмеваше додека беше жив) или мито од Зегин. Трето не гледам.
трендафил Истекува уште една недела, и ништо посебно не е објавено. Вчера запалија неколку кутии лекови на кои им истекол рокот на траење со крајот на месецот. Уште ќе беа во рок на траење ако февруари имаше 31 ден, изјави Механџиски и дека вредноста е мала. Присутната од бирото за лекови побегна од новинарите без некоја битна изјава. Да не фрлил Зегин некоја пара во изборниот штаб на Пенов, доколку беше вистина тоа за лековите или се работеше само за уште една лага на тие што ќе вработеа 560.000 луѓе, односно по еден од секое семејство. А без отпуштените железничари, до 31 јануари бројот на невработени го зголемија за 20.322.
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Од големо кривично дело работата стаса до царински прекршок.
Повторно пукаш со ќорци. Ќе ги навикнеш луѓето така, па и кога ќе кажеш некоја вистина, нема да ти веруваат. Царински прекршок навистина има, но случајот не завршува тука.
Помина повеќе од еден месец, а нема ништо од кривичната пријава, како што и очекував. Изгледа нема ништо ниту од царински прекршок. Дали пукам со ќорци и дали не може да се случи после ова учесниците на форумот да ми веруваат и ако не ја зборувам вистината нека одлучи секој сам. Моја препорака е прво да прочитаат што е напишано (или направено во реалниот свет), па откако ќе донесат заклучок да гледаат кој го напишал (или направил). Така ќе одлучуваат непристрасно.
Strelec трендафил, види што ти имав напишано: Царински прекршок навистина има, но случајот не завршува тука. И што имаме сега? Царински прекршок имаше и Зегин дебело ќе плати за тој прекршок. Голема количина на лекови беа јавно запалени и уништени. Државните резерви кои што во договор со владата на РМ беа сместени во магацините на Зегин и од кои што Зегин имаше редовни и завидни профити, се повлечени од таму. Значи случајот навистина не завршил тука!
трендафил Мојот впечаток и понатаму е дека преку јавните гласила му се претеше на Зегин со една единствена цел. Да се натера дебело да плати, но не на државата. И дека доколку плати(л) доволно ќе му се плаќа и понатаму за чување на државните резерви. Мислам и дека парите се веќе потрошени во предизборната кампања.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Мојот впечаток...
Епа погрешен ти е впечатокот!
beaver hunter Zarem skandalot so Zegin e edinstveniot, vrska pomoshta sobrana za zrvite od cunamito. Ushte kolku vreme treba da pomine,Telekom da gi nasochi, parite sobrani od akcijata so javuvanje na odreden tel.broj,kon lugjeto, vo chie ime tie pari bea donirani.
beaver hunter 3 meseci pominaa od nesrekjata shto se sluchi vo Azija, i se ushte pomoshta sobrana od Makedonija ne e ispratena do tie za koj shto beshe mameneta. Kompresorot so koj se pumpale gumite na brodot, shto trebashe da ja odnese pomoshta,se rasipal, se cheka na rezervni delovi"