Дали жалите за социјализмот кај нас?
Дали жалите за социјализмот кај нас?
Strelec За да го поставам ова прашање ме наведе текстот од Героски во денешен ’Дневник’, во кој што меѓу другото, за социјализмот го вели и следново: Да бевме паметни, уште ќе си имавме и евтини, социјалистички телефонски импулси. И К-15. И свински полутки пред Божик... Ние, се разбира, веруваме во тие будалштини, бидејќи сите сме социјалисти во срцата. Како и не би биле? Аристид Бријан, познат француски државник од првата половина на 20 век, кој својата кариера ја почнал како социјалист, вели: "Човек што не е социјалист на возраст од дваесет, нема срце, но ако се уште е социјалист на возраст од четириесет - нема глава". Нашите глави полека разбираат каде е нашето место во овој меѓузависен, глобален свет, но нашите срца се уште се млади и горат за социјалистички правдини.
Strelec
quote:
Originally posted by dada Sani
Jas sum '79, moze da zboram za soc.?[:I]
Секако!:)
Divider Море каков социјализам. Искрено, верува ли некој дека некој воопшто на планетава живеел во социјалистички режим и држава? Социјализмот како преод од капитализам во комунизам, како и комунизмот, теоретски се идеални режими, уредувања, но, никаде не беше (социјализмот) спроведен, изведен и востоличен како што треба, како што наложува теоријата за истиот. Ние, а и другите држави и федерации кои имаа префикс во називот Социјалистичка(и), немаа социојализам, имаа некој квази систем на државно уредување кој најблаго речено, беше заникаде. Сега, во тој соцреализам или како милувате наречете го, а во кој живеевме, се живееше и работеше по принципот секој минимум доволно за средна класа стандард, но без привилегии да има повеќе (тоа беше резервирано за елитата), клати врата земај плата, од кредити кои Тито бесконечно ги искамчуваше од светот умешно играјќи ги обете струи (запад и исток), производството беше поставено да секоја република произведува за сите други, плус извоз, администрацијата беше енормно голема и непотребна, бананите беа лукзус, најдоброто чоколадо беше Краш Космос-шеќерна табла, немаше слободоумие...иако кај нас беше далеку подобро од другите режими со префикс Соц. Тоа беше вештачка творба, како што беше и Југославија (првин кралството, а потоа СФРЈ), затоа и се распадна. зарем некој би плачел и би сакал да се врати времето кога сите се облекувавме во Беко, а ако малкуцка заштедевме во Југоекспорт (пази назив: за извоз, ексклузивно еееј), фиќото беше престиж, стокецот лимузина, а ладата=мерцедес, кога немаше пелени (освен мелни), разновидна храна, облека, идеи... Сега, колку и да е лошо поради погрешните потези на нашите власти (сегашни и бивши), се дефинирани некои работи, кои за мене барем, се резултат на систем на вредности кои ги немаше во стариот. Сега, поарно е. Нема клати врата земај плата, туку секој мора да даде максимум за да опстои на пазарот, има слободоумие (да не глорифицирам, ама повеќе од минатиот режим), може со сопствен труд, иако макотрпно и тешко, да е стане некој и нешто, да се заработи, покаже знаење, докаже умешност... Сега, има action man, barbie dolls, и слично за децата.... Поарно е сега. Значи: Јок, не ми недостига и никому не би требало да му недостига социјализмот, освен ако не е умоболен или лежилебец. А вие како милувате!
cabrini Shto podaleku od toj socijalizam, DA NE SE POVTORI!
Boriz TITO, VRATI SE!!! Socijalizmot i komunizmot se dobri ako gi ima vo site, a toa znaci site, drzavi na svetov. Ne, tuka soc/komunizam, site isto si imame (to sto imame imame, za site e) a onie tamu, kapitalizam, poke od nas imat. Svakate sto sakam da vi kazam? Jas samiot slabo se svakam.[8D] Sakam kazam, neznam recam.[?][?]
Strelec Да ви го кажам јас своето размислување во врска со социјализмот (како преодна фаза до комунизмот). Една многу убава идеја, но и идеја која што може да опстои само во еден многу понапреден свет, кога свеста на луѓето ќе биде намногу повисоко скалило од ова сега. Во таа идеја нема ништо лошо, но таа идеја предизвика луѓето да немаат мотив да создаваат. И токму недостатокот намотив кај луѓето е причина што социјализмот пропаѓа.
cabrini Не за комунизмот!, Пак ќе речам што подалеку од тоа зло. Чиста утопија и луда идеја која за жал однесе многу човечки животи (посебно во бившиот СССР). Преку социјализмот свеста на луѓето никогаш нема да биде на повисоко скалило, едноставно преку таа форма на уредување неможе да се постигне повисока свест.
OooOo socijalizmot e vrvna tochka od kapitalizmot shto nikogash nema da bide viden vo vistinsko svetlo! ;)
ozonce Mozebi vo toa vreme socijalizmot bil dobar, no vo deneshno vreme socijalizmot e neshto drugo. Kaj nas lugeto koi rakovodat so Negotino vo princip se ushte gi imaat tie socijalistichki idei i razmisluvanje od koi pred stradaat mladite vo Negotino.
slasa koga bese socijalizmot imase se ozonce : imase rabota zdrastvo i stomakoyt bese poln na narodot .. Sto ima sega odjebigo razmisluvanjeto i standardite na drugi drzavi
The_Crow Abe socijalizam. Sto da zboram mislam deka na site dobro ni e poznato sto znacese. Aj vaka ke navedam nekoi primeri pa vie zaklucete samo dali bilo podobro ili poloso. Sakas da ides na koncert na metallica u pula frc mrc pasosot ajt u hrvatska jades pies tamu ebavas so li praes platis kolku za eden rucek. Drug primer sakas stan da kupis idas i ljubljanska banka togas na vremeto fr mrc frc mrc op kreditce so benificii rok na vrakanje ako imas ako ne nemora kluc od stanot. Da rabotis u drzavna administracija mavas levo desno so gazeto kafence si pies nozete na biroto gi klavas se sunjas od edno mesto na drugo mesto, doaga prvi frc mrc platicka idas u banka trak truk ti gi isplakaat ni da cekas ni da se zamaras. Sakas na leto na odmor idi bate kaj sakas nikoj nikogo ne prasuvase koj bil so prael kaj se pijancel. Granicata sto se vikase ja cuvase armija a ne armija kako sto e nasata bezkicmenjaci i bezmudenjaci ne mozese pile da prioelta a kamoli lotus so kalasnikov da vlaga i izlaga nebare ova pazar e pa aj ke igrame kurot kako sakame. Se drzese malce pocvrsto ama lugeto bea srekni i zadovolni, dosta e samo da vi kazat eeee so uo bese 70-80 pa i devedesetite do nekoj period. Viza ma kakva viza bre socijalizam brate kupas ga crvce kaj sakas. Moze nekoj ke mi zameri moze nekoj ke me podrzi sustinata e taa kako sakas kazi go lugeto ziveeeja so krenata glavi odea po ulica denes ......
DJ_SHEMA beshe ubavo koga kje izlezesh vo grad i site se gore dolu podednakvi. Mislam deka mladinata deneska pati od faktot deka pridava golemo znachenje na standard. Dvaesgodishnjacite vo mk ne se cenat koj kakva lichnost e tuku koj mu e tatko i kakva kola vozi. Kaj e vremeto koga gi gledashe istite ludje u poslednata petka ili dvojka u 11:15 sekoj vikend? Ili idesh u mnt i site furaat pesto kec i montki a?
The_Crow Shema tuka si vo pravo ne se ceni licnosta u kapitalizmot tuku samo portomoneto, ako imas bate ti si centar paznja imas zeni imas sve sto ti posaka stapceto i si go prajs merakot ovaj keifot. Ako nemas pari si nikoj i nisto koj te fura bre ti si samo eden klosar koj klosari po ulica i se cudi kako da dojde do 20-30 denari da iskoci u petok navecer da pie kafe dodeka isti takvi luge vrsnici od sredno ili kolega koleska mava po 1000 na vecer da zemss i da se obesis od maka na najbliskata sliva kruska ili na prvoto drvo so ke naides.
RaGeAnGeL a dali vredi da patis ko patika za neshto so ne mojT da se vratiT?
VeGaS The_Crow, ti batka slobodno mozish da odish da se lechish !
deni od toj socijalizam , denes pati mladinata u makedonia da ti go fuknam i na socijalizmot . krsh sistem. Tapkanje u mesto. kazete edna napredna socijalisticka zemja? NEMA socializam = dobra zamisla , mission impossible A da ubavo beshe dodeka ne se istroshia kreditite , ama se sho e ubavo kratko trae
OooOo
quote:
Originally posted by deni
kazete edna napredna socijalisticka zemja? NEMA
Kako shto trgnala rabotata izgleda deka Kina kje bide prvata :) A mi i Kina pola sveta, pa sea vidi ti ... [:p]
StormAngel Communism doesn`t work,because people like to own stuff-Frank Zappa ;)
Great_Macedonian Koga se zboruva za socijalizmot, mislam deka nekoj od vas premnogu generalizirate. Socijalizmot bil dobar vo bivsa jugoslavija, ne cinel vo albanija, ne cinel vo istocna evropa. Srejka sto Tito ne bil mrdnat vo glavata, posto ako bese togas lesno mozese da ima diktatura vrz narodot. Za da uspee socijalizam mora politikata da raboti poinaku, a ne da se dava vecen avtoritet na edna i samo edna politicka partija i edno lice, posto znaete sto lujge beja lenin, narocito stalin. Isto taka, iako sum povejke socijalista nego kapitalista vo srce, znam deka socijalizmot ne moze da uspee denesno vreme, posto socijalizmot od iskustvo kazuva deka narodot stanuva mrzliv. Si sedis cel zivot na edno rabotno mesto, si pies kafe k*r te boli dali ke si ja zavrsis rabotata ili ne, posto nikoj nete brka od rabota. E dragi moj, so takov mentalitet drzavata ne odi napred. Toj socijalisticki mentalitet e pricinata zosto makedonija tapka vo mesto 15godini. Ako imate citano Karl Marx.. za da se stigne do socijalizam, pravilen socijalizam (pa komunizam) mora edno opstestvo da pomine niz demokratija, da se navikne na rabota, da pocituva zakon... Kapitalisticki sistem kako onoj vo amerika nedaj boze nekogas da dojde vo evropa. Odnosno 80% da ziveat bogato.. 20% da ziveat vo "getto" vo naselbi kajsto ke ti bide strav da zastanes na crven semafor. E sega, za kapitalisticki sistem kako onoj vo svajcarija, norveska.. tuka mozam da gi dodadam belgija, francija pa i svedska finska... Da vistina e deka drzavite ke te orepat vo taksa, ama ne te ostavaat da pitas po ulica. Ovije drzavi za 30-40 godini ke navlezat vo socijalisticki nacin na zivot, kade sto naselenieto celo ke bide gorna-sledna klasa itn.
AaaAa
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by deni
kazete edna napredna socijalisticka zemja? NEMA
Kako shto trgnala rabotata izgleda deka Kina kje bide prvata :) A mi i Kina pola sveta, pa sea vidi ti ... [:p]
Vo koj pogled e Kina uspesna? Daleku od uspehot na ex Yu. Ekonomijata im cveta na globalno nivo ama koja e cenata? Na grbot od 90 procenti Kinezi na koi dusa im se vadi so rabota sekoj den, za nekolku centi, prosperira eden Peking i uste dve tri mesta, a toa shto jadat kotek i nemaat nikakvi slobodi i prava e druga rabota. I Rusija bese uspesna voeno i tehnoloski, ama pola narod nemashe leb da jade. Zavisi za shto zboruvame. Bivsa Jugoslavija e nenadmasiva vo sekoj pogled, ama Tito bese eden, a i se shto je lepo kratko traje.
angel
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Ovije drzavi za 30-40 godini ke navlezat vo socijalisticki nacin na zivot, kade sto naselenieto celo ke bide gorna-sledna klasa itn.
УТОПИЈА, Томас Мор, „Градот на сонцето“
Divider Најдобар приказ на комунизмот имаме (Стрелчо алал вера, окму поради свеста, нивото на свеста и технолошкиот развој) во Star trek на Gene Rodenberry, каде што секој има онолку колку сака, а потребно е да даде само свој максимум. Сите тоа го чинат. Имаат машинче кое може се да им даде, но, тие си посакуваат само она што им е требно во моментовжт. Да прашам (ако и јас сакам да имам барем 20-тинка од богатсвото а Бил Гејтс) колку автомобили можете да возите истовремено, во колку вили и зданија можете да спиете едномремено. Ако можете да имате се, дачли ќе ви биде тоа СЕ потребно во секој момент? Не, ама сеуште ниту нивото на свеста ниту нивото на развојот не се дотаму дојдени. Убава теорија, сеуште неизводлива.
dada Sani Normalno e sekoj politichki poredok da ima dobri i losi strani, a najblisku do "idealen" ke bide onoj koj e vo soglasnost so uslovite i sostojbite vo edna drzava. Socijalizmot kako ideja e odlicen poredok, no za negovo funkcioniranje e potrebna daleku povisoka moralna svest na narodot. Kaj nas se sluci kako "predvremeno vostanie" i zatoa bese "zaduseno". Neka prejdat opshtestvata preku "sito i resheto", neka se umorat politicharite od nadmudruvanja i eksperimentiranja i ... ete ti uslovi za socijalizam:) A: A koga ke se sluci toa? B: Ne se znae! :))) P.S. Da, mi nedostiga socijalizam, no ne onoj sto go imavme.
silijeski Jas mislam deka najpametno kaza Devider,i potpolno se slozuvam so nego.I neka ne pisuvaat luge deka im nedostiga t.n socijalizam,ako voopsto ne bile rodeni vo toa vreme ili bile prvacinja.
Pina
quote:
Originally posted by Strelec
Да ви го кажам јас своето размислување во врска со социјализмот (како преодна фаза до комунизмот). Една многу убава идеја, но и идеја која што може да опстои само во еден многу понапреден свет, кога свеста на луѓето ќе биде намногу повисоко скалило од ова сега. Во таа идеја нема ништо лошо, но таа идеја предизвика луѓето да немаат мотив да создаваат. И токму недостатокот намотив кај луѓето е причина што социјализмот пропаѓа.
Znachi vo prashanje e motivot kaj sekoj poedinec da stvara i sozdava vishok na vrednost, da bide produktiven itn...Idejata za coc-komunizmot, sama po sebe beshe mnogu silen motiv na pochetokot, nefunkcionalnosta na sistemot predizvika toj motiv da se izgubi a ne samata ideja kako shto velish. Koi se motivite shto go teraat eden poedinec ovde vo kapitalizmot, da raboti i stvara od mrak do marak. Gi ima mnogu "workoholics" kako shto gi vikaat, 12 chasa rabota dnevno im e norma, vo posledno vreme samo eden prosechen income za 4 chleno semejstvo "not enough". Pokraj osnovnite davachki, danoci, smetki za osnovni potrebi na edno domakinstvo, insurance, itn... neli treba sekoi 2-3 godini da s ekupi no TV, digital, pa novo SUV, sekoi 5-6 godini nova kujna, najnovi spravi za fiskultura i slabeenje, cottage, snowmobile....da se odvoi za penzija, RRSP, da se kupi nekoj fund, share, ... siromav penzioner e "nightmare" za ovoj narod. Toe ti e motivot ovde, sposobnosta da se troshi i kupuva. Vredish onolku kolku shto si finansiski tezhok.
dada Sani
quote:
Originally posted by silijeski
Jas mislam deka najpametno kaza Devider,i potpolno se slozuvam so nego.I neka ne pisuvaat luge deka im nedostiga t.n socijalizam,ako voopsto ne bile rodeni vo toa vreme ili bile prvacinja.
Neka pisuvaat luge koi imaat sto da kazat na temava za ne t.n. socijalizam, tuku socijalizam. Vo sprotivno neka se navede koj moze da komentira. Jas sum '79, moze da zboram za soc.?[:I]