Градоначалник на Скопје - дел 3
Градоначалник на Скопје - дел 3
DJ_SHEMA Prodolzuva tuka...
трендафил Смешно ми е кога Жерновски му држи предавања за морал на Костовски, а припаѓа на партија политичка проститутка (за жал на тоа ниво се сведоа сите помали партии што требаше да се обединат во трета опција), која му „дава“ на тој што плаќа повеќе, без разлика дали е лево или десно. Во моментов без опкружување на вакви политички ороспии е само ВМРО-НП. Пенов и Гошев се меѓу рекордерите по трансфери. Политичката невиност ја загубија во СДСМ (тогаш СКМ-ПДП), па му потрчаа во прегратка на Љубчо и повторно се вратија кај Бранко. Пример за морал. Грешката на Костовски, што брзо ја исправи е што како и поголемиот дел од народот поверува дека опозициониот период позитивно делувал на државотворците на кои им се приклучи новиот државотворец, Али Ахмети.
lav
quote:
Originally posted by DJ_SHEMA
Mene iskreno mi se povrakja od Penov. Go gledam kako mu gori pod noze i sega koristi eftini trikovi da sobere politichki poeni. Ako beshe tolku odlichen gradonachalnik togash nema potreba sega da se dokazuva. Pazete go ova: Монтирано отвореното лизгалиште На плоштадот „Македонија“ вчера беше монтирано отворено лизгалиште со капацитет за 120 лизгачи, информираат од градската управа. Тоа ќе биде отворено од 16 март до 16 април. Монтажното лизгалиште е изработено од австриската компанија АЦП, долго е 20, а широко 15 метри. Градските власти велат дека набавиле 120 пара лизгалки, кои посетителите ќе можат да ги користат бесплатно. Trifun od svoi pari, zaradi toa shto Penov beshe nesposoben, go uredi kejot na Vardar. Zoshto Penov i gradot ne prodolzi da go sreduva Kejot? Eden ploshtat 3 godini go pravat. Kulata na kameniot most ja sjebaa. Toj kruzniot aftopat nikogash nema da bide napraven po se izgleda. Da ne bea izborite minatata godina i nemashe nikogash da bidnat salata i preselbata na medjugradska. Kako site proekti odednash mozat da se zavrshat pred izbori? Trifun ne leta, tuku e mnogu realen i mnogu ubavo znae so kogo si ima rabota. Ne mu trebaat povekje pari, no mislam deka go saka Skopje i saka da mu pomogne. Mozam ushte sega da vidam deka kje bide neshto so nego. So samoto toa shto go ima napraveno so Kometal moze da se vidi kakov chovek e. Sporedbata e mislam, totalno nepotrebna.
Стравот е ОЧЕБИЕН кај паверосаниот градоначелник та не знае што се да направи за да ги замае , дури и слепците ....ајде сега да не ги набројувам овде оти веднаш ќе „прогледаат„ КОНЕЧНО. А велат дека ПАВЕР ЕЛЕМЕНТИТЕ се направени од песокот собран од коритото на ЛУДА МАРА , разбира се мислам на Кавадаречката , ане и на некоја друга река.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Смешно ми е кога Жерновски му држи предавања за морал на Костовски, а припаѓа на партија политичка проститутка... Во моментов без опкружување на вакви политички ороспии е само ВМРО-НП. Пенов и Гошев се меѓу рекордерите по трансфери.
Така велиш, а!?:) Прироидно си таков каков што си, или само се обидуваш да ме импресионираш?:) Љубчо Георгиевски има трансфери колку што вкупно имаат сите тројца што ги наброја (Жерновски, Пенов, Гошев)! Ајде пресметај, проста математика е!:) 0+0+1=1
Pana Denes ne mi ide pisuvanjeto bidejki sum izvaden od koza posle namestaljkava na Martin Vucic. Ako i sega ne go sjebat onoj debilon Mircevski sto ja odbra ziri komisijata(samo da mi e da znam po koj kriterium) i ako sega ne go primi Gordana Stosic ne znam koga. Za homoseksualci kako Robert Sazdov i Beni Sakiri ic ne pravam muabet.Pa uste i eden doktor stavile kako ne mu e sram. Taka da denes ne me rckajte za gospodinot Penov za da ne si go dobiete!
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Смешно ми е кога Жерновски му држи предавања за морал на Костовски, а припаѓа на партија политичка проститутка... Во моментов без опкружување на вакви политички ороспии е само ВМРО-НП. Пенов и Гошев се меѓу рекордерите по трансфери.
Така велиш, а!?:) Прироидно си таков каков што си, или само се обидуваш да ме импресионираш?:) Љубчо Георгиевски има трансфери колку што вкупно имаат сите тројца што ги наброја (Жерновски, Пенов, Гошев)! Ајде пресметај, проста математика е!:) 0+0+1=1
A be ve smetam za ozbilni ljuge, zosto razgovarate kako deca ubeduvajki se na kogo mu e pogolem. I vrapcite veke znaat deka ni ednite ni drugite (i tretite i cetvrtite) ne gi biva i to.... Gledajte dali ima care za izlez od ovaa nokna mora , a ne sto e podobro : zmija da te apne ili magare da ti go bapne!!!! Mu spomnav na Divider da gi kaze koi se toa NOVITE DECKI, ama go snema nekako, izgleda sepak e nesto kako od vicot: znaes li kolku pari me cinese plasticnata operacija ova krokodilov da go zamaskiram vo pudlica????
concrete
quote:
Originally posted by Pana
Denes ne mi ide pisuvanjeto bidejki sum izvaden od koza posle namestaljkava na Martin Vucic. Ako i sega ne go sjebat onoj debilon Mircevski sto ja odbra ziri komisijata(samo da mi e da znam po koj kriterium) i ako sega ne go primi Gordana Stosic ne znam koga. Za homoseksualci kako Robert Sazdov i Beni Sakiri ic ne pravam muabet.Pa uste i eden doktor stavile kako ne mu e sram. Taka da denes ne me rckajte za gospodinot Penov za da ne si go dobiete!
More za tebe edna suroica, umno dete si , a ovde seuste mislis deka takov korov spontano raste!!!!!!
lav
quote:
Originally posted by Pana
Denes ne mi ide pisuvanjeto bidejki sum izvaden od koza posle namestaljkava na Martin Vucic. Ako i sega ne go sjebat onoj debilon Mircevski sto ja odbra ziri komisijata(samo da mi e da znam po koj kriterium) i ako sega ne go primi Gordana Stosic ne znam koga. Za homoseksualci kako Robert Sazdov i Beni Sakiri ic ne pravam muabet.Pa uste i eden doktor stavile kako ne mu e sram. Taka da denes ne me rckajte za gospodinot Penov za da ne si go dobiete!
ТОООООО кољега ТООООООООООООООООО. Конечно почна да делува лекот за ДЕ-ПАВЕРИЗАЦИЈА на МОЗОКОТ кај тебе а наскоро се надевам и на ЛАВИНА на депаверизирани колеги овдеприсатни. пс Пријатно сум изненаден што и самиот УВИДЕ дека со ЛАГИ НИКАДЕ НЕ СЕ СТАСУВА .... Браво имаш шанси да бидеш тртиран како разумен , освен она да не те р’чкаат за Паверов - но еве нека ти биде од мене и само овој пат , само поради ЈАВНОТО КАЖУВАЊЕ за В’чковците-де наши.
Pana
quote:
Конечно почна да делува лекот за ДЕ-ПАВЕРИЗАЦИЈА на МОЗОКОТ
Ne lupetaj ziti se!Ne mi gazi na mukata!
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Смешно ми е кога Жерновски му држи предавања за морал на Костовски, а припаѓа на партија политичка проститутка... Во моментов без опкружување на вакви политички ороспии е само ВМРО-НП. Пенов и Гошев се меѓу рекордерите по трансфери.
Така велиш, а!?:) Прироидно си таков каков што си, или само се обидуваш да ме импресионираш?:) Љубчо Георгиевски има трансфери колку што вкупно имаат сите тројца што ги наброја (Жерновски, Пенов, Гошев)! Ајде пресметај, проста математика е!:) 0+0+1=1
Да почнам со повозрасните. Гошев е последниот претседател на СКМ и ја изведува транзицијата во СКМ-ПДП. Пенов му е секретар. Сметањето го почнувам од плурализмот. Со транзицијата во СДСМ ја напуштаат партијата и ја формираат Демократската партија. Стапуваат во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ на Георгиевски. Така Пенов станува градоначалник на Скопје. На следните избори е во коалиција со СДСМ, по парламентарните и со ДУИ. Значи лево-десно-лево-дезориентирано. Љубчо Георгиевски бил член на порано едната партија, но во плурализмот бил член на МААК, па претседател на ВМРО-ДПМНЕ, па член на ВМРО-Народна партија (десно-десно-десно). Жерновски стана советник на Пенов кога овој беше во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, па со СДСМ, сега е во коалиција со СДСМ и ДУИ. (десно-лево-дезориентирано). Моето прашање е зошто Жерновски смета дека тој смее да ги менува партнерите со секој со кој може да добие повеќе (вклучувајќи ги и терористите на Ахмети како врв на неморал), а Костовски не смее да ја напушти страната што коалицира со терористи. Јас напротив сметам дека секој македонец со морал треба да се бори против терористи, а не да соработува со нив. Можеби не сум нормален, но повеќе ми пречи коалиција со ДУИ, отколку со ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО-Народна партија. Што мисли мнозинството ќе видиме на 13 март. Доколку изборите не бидат лажирани и нема притисоци како на референдумот, разбира се.
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Конечно почна да делува лекот за ДЕ-ПАВЕРИЗАЦИЈА на МОЗОКОТ
Ne lupetaj ziti se!Ne mi gazi na mukata!
Добро де еве нема да ти лупетам , ами ќети кажам : ГОТОВ Е а со него заедно и сите паверосани во Градското Собрание.
Bicho
quote:
Originally posted by Pana
Denes ne mi ide pisuvanjeto bidejki sum izvaden od koza posle namestaljkava na Martin Vucic. Ako i sega ne go sjebat onoj debilon Mircevski sto ja odbra ziri komisijata(samo da mi e da znam po koj kriterium) i ako sega ne go primi Gordana Stosic ne znam koga. Za homoseksualci kako Robert Sazdov i Beni Sakiri ic ne pravam muabet.Pa uste i eden doktor stavile kako ne mu e sram. Taka da denes ne me rckajte za gospodinot Penov za da ne si go dobiete!
A? Za sho lafe voa det'to be? Izbor za evrovizija da ne imalo? Inaku Pana ako dozvolish jas bi se skoncetriral na likot i deloto na Sir Andrew "the Unfathomable" Zhernoffski (nekad najposakuvan jergen u Skoplju) [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=43160"]prezemeno od TV Alah e Eden, A1![/url] „Во случај да биде избран г-нот Трифун Костовски, всушност ќе следи парализа на работата на градот, на градската управа и на јавните претпријатија, бидејќи имаме кандидат кој не ја познава проблематиката“, рече Жерновски. Daaa u Veles samo takvi gi ragjaat sho ja poznavaat problematikata u Skopje. Odi be! Penov od ragjanje mu e "poznavanjeto na problematikata". Obrnete vnimanie samo so kakvi podlosti se koristi maloumnikov. Ochigledno nemozhe da izleze od shablonot na zaplashuvanje na narodot so vojna, pa prodolzhuva vo toj stil i zaplashuva so, pazi ova: "ќе следи парализа на работата на градот, на градската управа и на јавните претпријатија"! Rabotata na gradot e paralizirana od prviot den na doagjanje na Paverov i negovite aparatchici, kako citiraniot egzemplar!
lav
quote:
Originally posted by Bicho
quote:
Originally posted by Pana
Denes ne mi ide pisuvanjeto bidejki sum izvaden od koza posle namestaljkava na Martin Vucic. Ako i sega ne go sjebat onoj debilon Mircevski sto ja odbra ziri komisijata(samo da mi e da znam po koj kriterium) i ako sega ne go primi Gordana Stosic ne znam koga. Za homoseksualci kako Robert Sazdov i Beni Sakiri ic ne pravam muabet.Pa uste i eden doktor stavile kako ne mu e sram. Taka da denes ne me rckajte za gospodinot Penov za da ne si go dobiete!
A? Za sho lafe voa det'to be? Izbor za evrovizija da ne imalo? Inaku Pana ako dozvolish jas bi se skoncetriral na likot i deloto na Sir Andrew "the Unfathomable" Zhernoffski (nekad najposakuvan jergen u Skoplju) [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=43160"]prezemeno od TV Alah e Eden, A1![/url] „Во случај да биде избран г-нот Трифун Костовски, всушност ќе следи парализа на работата на градот, на градската управа и на јавните претпријатија, бидејќи имаме кандидат кој не ја познава проблематиката“, рече Жерновски. Daaa u Veles samo takvi gi ragjaat sho ja poznavaat problematikata u Skopje. Odi be! Penov od ragjanje mu e "poznavanjeto na problematikata". Obrnete vnimanie samo so kakvi podlosti se koristi maloumnikov. Ochigledno nemozhe da izleze od shablonot na zaplashuvanje na narodot so vojna, pa prodolzhuva vo toj stil i zaplashuva so, pazi ova: "ќе следи парализа на работата на градот, на градската управа и на јавните претпријатија"! Rabotata na gradot e paralizirana od prviot den na doagjanje na Paverov i negovite aparatchici, kako citiraniot egzemplar!
Со новиот закон за локална самоуправа Градоначелникот (поготово на Скопје каде живеат 1/3 од населението во Македонија и се ствара 80% од БНД) тој ќе биде како реален Премиер а не и како што си беше досегашниот , како слика за на ѕид обесена и тоа надолу.
dejan jas sum za trifun.....ama sega po malku sum za penov, radi toa sto sum videl na sajtot. http://www.penov.org.mk/4up.htm i drugi raboti tamu, interesno i vistina e toa malo video sto e odozdola.... go smenil skopje mnogu znam...so novi hoteli i sve. ama sega sum zbunet za koj da odam:p ne i ni vazno za koj sum jas:p
SLaCk A sto e so bankata za poddrska za vrabotuvanje vetena 1996 godina od penov?Sto e so salata koja ja veti 1996 godina?Kade se novite ulici sto bea veteni?Ovie od Kanada odamna se nemaat vozeno po partizanska po ilindenska i pod rugite ulici.Kade e komentarot na penov za prosiruvanje na granicite na opstina skopje?Uste go cekame.Trifun e nezavisen a Penov e kandidat na Buckovski i Ali Ahmeti.
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
Se isekoa osum drva koj bea stari i bolni ama zatoa vo noviot mandat ke se nasadat 100.000 drva. Abe Skopje ke bide kako amazon!
Може и анаконди ќе ни донесе. Откако ни ги донесе Сарај и Кондово.
SLaCk Ja mislam i poveke drva ke zasadi penov posle izborive posto drugo i ke nema sto da raboti posto ke izgubi. (едитирано од администратор)
Divider Трифко нека не јаде вафли, а бе каков конјуктивитис, какви бакрачи, кога виде колку има луѓе кај Гвујо енд компани, а колку кај НП, се расплака од среќа и радост бидејќи сфати дека победата му се смее. Кај Гвујо видел три-четворица и се разочарал, кај НП (каде што беше преполно и платото пред и околу салата, а да не говорима внатре каде што беше како во сцената од филмот four feathers каде натискани дури и не можат да паднат од гужва и маса народ) виде доволно собрани на конвенција за да биде сигурен дека може дури и во прв круг да победи, почна да лее солзи радосници. Но, го разбирам, и јас би рекол коњуктивит, нели е независен, не смее да каже дека рика од плачење од радост поради поддршката од НП. јебига, луѓе сме, да си признаеме. Победува, нели!!
Pana Aj sega malku popodrobno da gi razgledame zabeleskite sto gi dadeconcrete ama od eden drug agol! Da pocneme so red,kako sto on gi dade. Kale- pred da se rekonstruira, mestoto celo bese prekrieno so travista,grmuski i sut.Tamo bese strasno i preku den da odis. Sto e napraveno denes i toa po direkna zasluga na gradonacalnikot Penov? Celiot prostor e iscisten, kultiviran i osvetlen.Denes toa e mesto koe go posetuvaat ekskurzii od cela Makedonija i strancite sto dovagaat vo gradot.Toa sto e pod zemja i ponatamu si e tamu i ako daj boze nekogas ima pari i toa ke se ispita.Nisto ne smeta toa sto e kultivirano mestoto. kameni most- i pokraj toa sto toj objekt e vo nadleznost na "Ministerstvoto za kultura" i na "Republickiot zavod za zastita na spomenici",gradonacalnikot Penov se nafati da go rekonstruira i toa go napravi mnogu uspesno.Site sto ja pratat situacijata znaat so kakvi se poteskotii se sudruvase gospodinot Penov pri rekonstrukcijata na mostot. Na kraj se dobi edno prekrasno delo za koe site relevantni faktori megu koi i konzervatorot Vasil Iljov dadoa najvisoki oceni. plostad-do lani toa bese mesto koe sekoj sakase da go odbegne.Kockata bese celata izmestena,od dve tri mesta tecese nekontrolirano voda,drvata okolu plostadot bea dom za stotici ptici koj serea vo neograniceni kolicini i kade ne mozese da se pomine od smrdea.Poluosvetlen i nehuman prostor. Denes,site koi go videle i koi se realni zborat deka e toa mesto koe e napraveno po najvisoki kriteriumi. Denes tamu do posle polnok ima luge koj se setaat i koj se voodusevuvaat i na kamenot(koj navistina e od najvisok kvalitet "granit") i na klupite i na osvetlenieto i bukvalno na se sto e napraveno.Porano ne mozese da se vidi edna majka so dete vo kolicka da go seta,denes plostadot e prepoln i so majki so deca i so pnzioneri koj sedat na klupite i so mladi luge ,so eden zbor mesto koe moze da se nosi so sekoj evropski plostad. megugradska avtobuska stanica - treba da si navistina zloben pa da i najdes maana na stanicata.Site sto bile na starata avtobuska stanica i sto ja videle noovata ednostavno ne mozat da poveruvaat na svoite oci.Toa e eden reprezentativen objekt koj navistina ja zasluzuva celata pocit. Povtorno ke kazam,mnogu mi e zal sto ne mozam da stavam sliki od ovie objekti pa site neutralni forumdzii da vidat dali zboram od inat ili ja kazuvam vistinata.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
lav, пак тргаш по лош пат и пак почна да расчистуваш ’криви дрини’. И пак ќе се чудиш после зошто се презеле санкции. На форумов за политика таквите работи НЕ СЕ РАСЧИСТУВААТ. Патем, никому никогаш не било забрането за друг јузер да каже дека е критизер, песимиста, дека не ги согледал добро работите, дека не е во право, дека застанал на погрешна страна итн. итн. Сосема друго е тоа што не е дозволено и имам впечаток дека ти точно знаеш што е тоа... Врати се сега на темите!
Што ќе прааам сга кога тоа ми е во крвта-де. А ти како нешто одма да се лутуешна на мене , нели ? пс БРАВООООООООООООООО Пенов , УАААААА 3-ФУУУУУУУУУУУННН.
Pana
quote:
БРАВООООООООООООООО Пенов , УАААААА 3-ФУУУУУУУУУУУННН.
Taka te sakam lavu!
Strelec Кога веќе зборуваме за тоа што направил Пенов, нека не ми биде замерено што еден линк од еден друг топик ќе го ставам и овде. Во недостаток на слики кои што ќе ги покажат делата на Пенов, сепа еве една добра прилика се забележи разлика на Скопје од пред Пенов и Скопје сега. Разликите се прикажани [url="http://www.lukaroski.com/forum/novi_fasadi/skopje.asp"]ОВДЕ[/url]! Патем имам докази дека еден ист член на форумов за фасадите пред една година се изјасни во суперлативи, а претходниве денови на неколку теми истата таа работа ја критикува ’до даска’. Доказите ќе ги презентирам доколку истото лице од мене го побара тоа. А тој добро си знае дека токму на него се однесува ова!:)
OooOo So dozvola na fio go izdvojuvam tekstot ... [12:35] <OooOo_> Penov ili Trifun? [12:35] <fio> trifun [12:36] <fio> sramota e da si za penov [12:36] <fio> ama ke tepa seljakot [12:36] <fio> posho narodov e glup [12:36] <fio> bash sea sitel napravija anketa [12:36] <fio> na ploshtad [12:36] <OooOo_> i? [12:36] <fio> dali lugjeto znaat koj ja sredil ulicata makedonija [12:36] <fio> od ploshtad do kino vardar [12:37] <OooOo_> i site vikaat Penov [12:37] <fio> site ili ne znaat ili vikaat penov [12:37] <OooOo_> a toa e Alarova [12:37] <fio> a ustvari opshtina centar [12:37] <OooOo_> epa toa e [12:37] <fio> abe shupelki [12:37] <fio> i zatoa ke tepa seljakot [12:37] <OooOo_> Penov zima kredit za sve [12:37] <fio> da da da [12:37] <fio> prai reklamen spot [12:37] <fio> vika 600 kandelabri stail [12:37] <fio> a 300 se donacija od trifun [12:37] <OooOo_> ahahahah [12:37] <fio> abe smejurija e [12:38] <fio> na TV ide spot [12:38] <fio> kao crno beli sliki [12:38] <fio> od staro skopje [12:38] <fio> koa nemalo nisho [12:38] <fio> i odednash se pojavi eden choek [12:38] <fio> PENOV [12:38] <fio> on go duplira brojot na vozilata u skopje [12:38] <fio> on go izgradi skopje [12:38] <fio> on naprai da se izgradat hoteli i kina [12:38] <fio> on ni kupi na site novi luksuzni koli [12:39] <fio> on izgradfi ubavi kukji i novi zgradi [12:39] <fio> abe ne znaesh kakkov spot [12:39] <fio> bukvalo [12:39] <fio> ako ne bil on [12:39] <fio> skopje ke bilo isto ko '86 [12:39] <fio> i se palat lugje na spotot [12:39] <fio> choekot izleze [12:39] <fio> deka imal budzet 100000000000000000000 $$$ [12:39] <fio> i na site ni kupil stanovi i koli [12:39] <fio> i ni gi izgradil zgradite [12:39] <fio> abe ne mi se verue [12:40] <fio> koa reche, skopje imalo 200000 vozila, sea po 8 godini otkako e on gradonachjalnik imalo dupliran broj [12:40] <fio> koja e logikata be [12:40] <fio> go davaat aleksandar palace na spotot [12:40] <fio> sho ima vrska on so nego [12:40] <fio> ... [12:42] <fio> vika novi chasovnici niz cel grad [12:42] <fio> toa donacija na pivara [12:42] <fio> ... [12:42] <fio> epten lupetaat u spotot [12:42] <fio> go pravat KRAL Sega gledam zashto mnogu kralevi iskochija na forumov :)) i za kraj ... [12:43] <fio> saka da go napraime mostot kaj zeleznicka prema saem [12:43] <fio> pred izbori [12:43] <fio> da seche lenta [12:43] <fio> ama nema pristapni ulici [12:43] <fio> SAMO MOST [12:43] <fio> a on ke seche lenta [12:43] <fio> :-))))))))))))))))))) [12:43] <fio> ama ke nema koli [12:43] <OooOo_> beton go pravi? [12:43] <fio> da da
Strelec КООРДИНАЦИЈА Пенов во тим со скопските градоначалници Настапуваме како тим и со заедничка програма ќе ги решаваме проблемите на граѓаните во Скопје, порача актуелниот градоначалник и кандидат за нов мандат Ристо Пенов, по вчерашната работна средба со коалициските кандидати за градоначалници на скопските општини. Еден од проблемите што тимски ќе го решат е канализацијата во Ново Лисиче. - Нашата теренска кампања почна. На вакви средби ќе се договараме како понатаму ќе ги решаваме проблемите на Градот и на општините во него - изјави Пенов. Тој вчера ја прифати поканата од својот противкандидат Трифун Костовски сите кандидати за градоначалници на Скопје да одат на ручек за пред граѓаните да покажат европски манири на однесување. - Ние можеме во секој момент да седнеме на ручек, иако јас сметам дека е подобро да седнеме и пред граѓаните да дебатираме за проблеми - додаде Пенов. Оф, оф... Што ќе збори сиромашкиот Трипун?:))) Ќе го прашаат што мисли за мала станица, а тој појма нема каде е тоа... Ќе го прашаат како мисли да го реши проблемот со ’Првомајска’ и ќе почне да врти со очите во студио!:)))
OooOo Aj shto ne prokomenetira za gorniot tekst pa ushte najde da go velichash Penov. Bruka! :) Kaj ti e sega kritikata?
quote:
Originally posted by Strelec
Тој вчера ја прифати поканата од својот противкандидат Трифун Костовски сите кандидати за градоначалници на Скопје да одат на ручек за пред граѓаните да покажат европски манири на однесување.
Pokanata beshe pred 2 nedeli pratena i od koga Trifun spomna deka nikoj ne odgovoril na toa, ete ti go Penov potrcha :)) Shteta na Penov kako oficijalen gradonachalnik ne mu tekna takva idea.
quote:
- Ние можеме во секој момент да седнеме на ручек, иако јас сметам дека е подобро да седнеме и пред граѓаните да дебатираме за проблеми - додаде Пенов.
Za toa trebashe malku porano da mu tekne :) Ama ako, nikogash ne e kasno da se pokae chovek. :)
quote:
Оф, оф... Што ќе збори сиромашкиот Трипун?:))) Ќе го прашаат што мисли за мала станица, а тој појма нема каде е тоа... Ќе го прашаат како мисли да го реши проблемот со ’Првомајска’ и ќе почне да врти со очите во студио!:)))
Kako mozhe SKOPSKO DETE kako Trifun Kostovski da ne znae da kazhe za svojot grad??? Ti da ne misleshe na Penov??
Strelec НАЈАВЕН ПРОЕКТ ЗА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА УНИВЕРЗАЛНАТА САЛА Скопје ќе добие конгресно културен центар УНИВЕРЗАЛНАТА САЛА ЌЕ ДОБИЕ ГАЛЕРИИ, КЛУПСКИ ПРОСТОРИИ, НО И ДУЌАНИ СО РАЗЛИЧНИ СОДРЖИНИ СО ШТО БИ СЕ ОВОЗМОЖИЛО САМОФИНАНСИРАЊЕ НА ОБЈЕКТОТ. Универзалната сала која со новиот Закон за Град Скопје преминува во надлежност на градските власти, годинава ќе почне да се реконструира. Вчера во овој објект беше презентиран проектот за новиот изглед на салата што во две фази треба да добие нови содржини. Според градоначалникот Ристо Пенов, во текот на летните месеци ќе почнат неопходните активности за подобро функционирање и подобрување на амбиентот на објектот. Тој додаде дека проектот ќе се реализира со поддршка од Министерството за култура, а Градот ќе поднесе најголем дел од трошоците со распишувањето на тендерите врз основа на добиените проекти. - Идејата е Скопје, конечно, да добие конгресен и културен центар со 1 800 седишта, каде од рано наутро до доцна навечер ќе може да се проследат содржините од областа на културата. [url="http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=6678"]Повеќе[/url]
OooOo taka eeeeeeeeeeeee Skopje kje dobie samo prazni zborovi pred izbori od Penov :)) Izgleda ne go prochita mojot post pogore za univerzalnata sala. Eve go pak
quote:
Originally posted by OooOo
Vidi majkata ... Za 8 godini shto skoro nishto ne srabotil sega odednash pred izbori Penov dobiva razno razni idei. Sega mu tekna i univerzalnata sala da ja pravi, a proektot za sala pred MNT ostana samo proekt :)) Chitaj [url="http://vest.com.mk/default.asp?id=92288&idg=5&idb=1397&rubrika=Skopje"]tuka[/url] za univerzalnata sala. Se e toa ubavo samo se nadevam deka skopjani nema da nasednat na ovie lazhni predizbori obekajavanja kako shto nasednaa 2 pati i mu dadoa doverba na Penov za predhodnite 2 mandata. Nema treta shansa! Trifun za Skopje!
Strelec За жал на многумина овде на форумов: ПРОДОЛЖУВА АКЦИЈАТА ЗА ОБНОВА НА ФАСАДИТЕ Следниот месец градските власти ќа ја продолжат акцијата за обнова на руинираните фасади на зградите низ Скопје, а ново е тоа што овој пат акцент нема да биде ставен на центарот туку на другите делови од градот. Во однос на центарот останала високата трикрака зграда пред подвозникот на крајот на улицата Кочо Рацин. Потоа следи оштетената кула на булеварот Партизански одреди, спроти бензинската пумпа. Ќе се продолжи со фасадирање во Стара чаршија, а се размислува и за кулите после Мавровка на булеварот Крсте Мисирков. Нова фасадна боја ќе добијат и двете кули на Цветан Димов, а ќе се обноват и уште неколку ниски згради во тој дел.
OooOo Strelec, ne ti e chudno deka se taka brzo se sluchuva samo pred izbori? :))) Ne gledash deka site obidi na Penov se ochajni? Clock is ticking! :)
Strelec Нека пукнат некои од мака, но: Пролетна офанзива за садење дрвја низ Скопје Во Градот се подготува пролетна офанзива за обнова на дрворедите по скопските улици. На листата за дополнување и уредување на дрворедите се улиците Џон Кенеди и Цветан Димов. На овие две улици ќе се засадат нови дрвја на празните места наменети за тоа. На улицата Стив Наумов, кај театарот и Универзитетската библиотека Градот ќе засади 50 платани. За Партизанска планирани се 12 липи, а за улицата Февруарски поход во Ново Лисиче одвоени се 100 јавори. Оваа пролет, како што најавуваат градските власти, дрвореди треба да бидат засадени и на булеварот Октомвриска револуција кон крстосницата Момин Поток, во делот после Скупи. За таму се планирани 39 јавори. Нови дрвја ќе се стават и на многу други места низ градот каде ќе се покаже дека нешто од зеленилото не успеало. Епа и еден коментар од мене сега... Пенов и сите оние околу него работат на ист начин веќе речиси два цели мандати. Доказ за тоа е изгледот на Скопје денес. Но злонамерните тоа не го забележувале и сега немајќи што друго да зборат, само повторуваат: Сега ли, пред избори? Но, немојте да им се смеете, ниту да им се лутите. Сватете ги дека друго и немаат што да кажат!
beaver hunter Pratejki gi nastanite za razubavuvanje ne gradovite, koi shto nekako se poklopuva so predizbornata kampanja, ne bi bilo losho da se podnese inicijativa za promena na zakonite za izbor na lokalna samouprava i toa so namaluvanje na rokovite za izbor na gradonachalnik. Namesto segashnive 4 ili 5 godini, toa da bide sekoi 2 do tri godini. Ako ne, barem razubavuvanjeto na gradovite ke bide podinamichno.
OooOo Vikaat Srbite - moja mashta radi svashta :)) Da mu dademe na Penov ushte malku da mashta i posle klocata ;))
protivpropaganda Дечки, почнувате да претерувате. Дискутирајте на нивоу, плиз!!!
Pana Na nivou,nema problem. Aj malku da oplaknete oci!
quote:
“Во Карпош и Скопје се гласа за тие што се број 1“ - преполна сала на Драмски театар 28/02/2005 “Се што ветив, се исполнив”, со овие зборови во Драмски театар им се обрати Ристо Пенов, кандидат за градоначалник на град Скопје, на жителите од општина Карпош. Во преполната сала Пенов рече дека тоа е првата причина зошто одлучил уште еднаш да се кандидира за градоначалник на град Скопје. “Втората причина е фактот што Скопје секој ден напредува, секоја година е понапред и се подобро живее. Реализиравме околу 2.000 проекти, помали или поголеми, го менувавме ликот на Скопје. Во моите контакти со претходните градоначалници, некои проекти биле сон, но јас ги реализирав. Го реконструирав плоштадот, изградивме нова меѓуградска автобуска станица, ја направивме Водњанска...”, рече Пенов. Пенов додаде дека третатиот мотив што повторно се кандидира се проектите кои се во тек и оние кои допрва треба се реализираат, меѓу кои се мостот во Хром, спортската сала, мост кој ќе ги поврзува Аеродром и скопското сајмиште, нов детски парк, жичара, плоштад на левиот брег на реката Вардар, како и плоштад на Бит Пазар. На присутните во салата на Драмскиот театар им се обратија и носителот на листата на советници Трифун Трифуновски, пратеникот Борис Кондарко, и кандидатот за градоначалник на општина Карпош, Андреј Петров.
Divider Контра, мије дискутујемо на максималном нивоу, како и увјек, нали! особено кога е во прашање победата на НП! и Косотовски! Пљиз немо да шириш неистини. Сите сме за демократија, сите сме за НАРОДна!
SLaCk Mu umrela cigankata na ciganot.
concrete
quote:
Originally posted by Divider
Панчо, да си жив, ама и имаш право ќе викам: РИСТО ПЕНОВ ЛОПОВОТ ФРЛЕТЕ ГО ЗАНДАНИИИИИИИ!! Con gusto?!
Aj ne samo vikaj,pomrdni gi malku od mesto toa NOVITE DECKI ,ako gi ima i ako se novi!!!! Ovie se objektivno gotovi,znaat deka im se blizi SUDNIOT DEN (DENOT NA SUDENJETO!!!) , a so toa stanuvaat nekontrolirano opasni, taka da dosta e zimska dremka!!!! Go gledav spotot na Penov stvarno e komicen , ama onoj na Gruevski e von pamet,ne mi e jasno koj im go smesti onaka. Aj ona ringispilot e dobra idea, da se razviese ponataka bi bil i dobar spot.Ama ona posle koga odat kako zombirani i treskaat gluposti, unikum!!!!
Divider “...Се што ветив, НИШТО не исполнив...”!!! Некако повистинито звучи, нели!
Pana
quote:
кога е во прашање победата на НП
Najseriozno,ti ova ozbilno go mislis, ili go igras stojko so nas!
SLaCk Kolku te plakaat Pana?100 denari na den za da repliciras posto te nemase koga bese gusto samo za izbori se javuvas.Penov gubi i dukanite ke gi izgubi.
SLaCk Dojdov do interesni podatoci od pred dve godini. USAID Director Announces Assistance for City Park Revitalization in Honor of Earth Day On Monday, 22 April, USAID Director Stephen Haynes will celebrate Earth Day with the people of Macedonia. In a special ceremony in Skopje City Park, he will announce that the United States Government, through its Agency for International Development (USAID), will provide assistance for revitalization of the Skopje City Park by funding reconstruction of the bridges and cleaning of the lakes and canals, at a cost of $63,000. On Monday afternoon, a special Earth Day Celebration will take place in City Park, organized by the City of Skopje with assistance from the ecological NGO "GARD". Community activists, NGO’s and school children will participate in ecological activities at the park, and later the Mayor of the City of Skopje, Mr. Risto Penov, will greet USAID Director in a formal ceremony near the second lake and the Children’s Park. Goce Ilievski, President of the ecological NGO "GARD", will represent the citizen volunteers who will support and promote the project, which will benefit all the citizens of Skopje. This phase of the City Park revitalization project will involve the City of Skopje, the ecological NGO "GARD", and the United States Agency for International Development (USAID) through its Community Self-Help Initiative (CSHI) program. It is only one phase of a larger project being planned by the City of Skopje that will involve many organizations, many individuals and, hopefully, many donors. USAID’s contribution of $63,000 in materials and services for cleaning of the canals and lakes and repairs to 19 bridges will complete an important phase of the City Park revitalization project, also planned to include phased improvements in lighting and other amenities in the park, development of water sources for irrigation of the park and control of the canals and lakes. The City of Skopje has allocated $120,000 to support the revitalization of the park, including provision of a new lighting system, new benches and trashcans, toilet renovations, construction of a new well for a park irrigation system, and cleaning of the banks of the canals. UNDP, with funding support from USAID, has agreed to provide an additional $30,000 for materials and labor to clean and repair the banks of the canals. Other community-based projects in Skopje that have been implemented with the financial support of USAID/CSHI include: City Eco-Patrol in Centar ($9,500); Equipping Training Center for Persons with Disabilities in Kisela Voda ($11,000); Equipping Schools for Children with Disabilities in Cair ($14,000); Lighting and Equipping Playgrounds in Karpos ($75,000); Construction of Footbridge connecting Gjorce Petrov to Saraj Park ($79,000); Peace Campaign ($20,000); Anti-Violence Campaign (14,000); CSHI/PriSMa Collaboration Project in Centar and Karpos ($55,000). Znaci pari se davani od USAID a od proektive ja nemam slushnato nishto da se ostvarilo.Vo Gradski Park nema NISHTO napraveno od poslednoto vetuvanje na Penov vo 2002 godina koga rece deka sobral 150.000$ od Amerikancite a eve vo parkov nema nisto pa da go prasam kade se parite.75.000$ bile donirani za igralistata vo Karpos so koi tolku se fali Andrej petrov a gi ima na broj 6 ili 7 a edno ne vredi poveke od 1000$.I taka nataka...pa sea videte vie koj kako kradel presmetajte si.
Divider Pitaj go aktuelniot forumski porparol na Paverov kade e aznoto. Vo koj dolap go krijat! Pozdrav i se gledame za nedela dena!
Pana Zasto be jas sega sum "pelivan".Zasto ne sum Guru. Aj ne se zaebavajte, vratete mi go Guru!
Strelec
quote:
Originally posted by SirAndReW
Treba nekoj fakt Strelec. Imash nekoja akcija od porcelanka za da potvrdesh?! za nekoj da go narechish ajduk treba mnogy poveke od kolku nekoja storija od vesnik .
А зошто никому досега не му постави прашање дали имаат некаков доказ за павер-елементите од Пенов или за ’неговите’ дуќани во Градски трговски центар? Или за Пенов не те заболе, ама ова за Трифун многу ти беше тешко да го проголташ?:)
Strelec
quote:
Originally posted by lav
Се друго е подложно на Кривичниот Закон каде се обработени случаите за ПРЕЗУМПЦИЈА НА НЕВИНОСТ поинаку и викани „ширење на дезинформации„ во јавноста но и „атак на угледот и честа„ нечија , разбира се.
Истото што му го кажав на SirAndrew важи и за тебе!:) За Пенов нели не важи презумпција на невиност, ама ова за Трифун многу ти беше тешко да го проголташ?:)
slasa ne mozam da napram razlika izmejgu pana i cicko cim imet isti faci :-)) edno prasanje do site " sto e tolku bitno koj ke bide gradonacalnik na Skopje "
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
...gi ima na broj 6 ili 7 a edno ne vredi poveke od 1000$.
Аман бе... 1000$ за камионот што ќе ти носи песок не ти се доста!:) Јаки докази извади... А и она со градскиот парк, како успеа да заборавиш на што личеше тој парк пред 4-5 години!? Него да се вратиме на архивите сега... Да видиме што изјавил господинот Slack пред помалку од една година: OoOoo posto ti zaedno so tvoite drugari od KPM ste golemi pocituvaci na ZAKONI... Strelec sto ima napraveno Trifun te molam? Edna fabrika ima li vo Makedonija otvoreno?Biznismen so kradenje pari od Tehnometal,a tuka moze samo da vodi zenski rakometen klub toa mu e maksimum.Niti znae da zbori ni nisto vo parlament go nema nikade i ne sum cul da ima nekoj svoj stav osven sto dva pati se javi vo parlament i samiot se zaprasa sto se slucilo 2001 godina i tolku nikoj ne go ferma.Tolku za Trifun nema poddrska ni od SDSM a od drugite uste pomalku. Slack, коментар?:) p.s. Кометари се дозволени и од останатите симпатизери на Трипуна!:)
intel
quote:
Originally posted by OooOo Znaat deka si od SDS pa ti pravat lice ;)
И покрај тоа што си за Трифун јас нема да ти кажам дека си од ДПМНЕ. Јас не сум од СДС туку сум за Коалицијата ЗА. Инаку една интересна парола се врти деновиве по Скопје -Пенов,СДСМ лајт -Трифун,СДСМ супер лајт па сега ти види.
Pana Jas sum od SDSM,jas sum za koalicijata "Za Makedonija",jas sum za gospodinot Risto Penov provereno. Ako ima nekoj nesto protiv neka kaze,oko ke mu izvadam.
Divider Уа, ај сега. До очи вадење ли дојдовме. Толку ли сте очајни што насилни методи почнувате да користите?
Pana
quote:
насилни методи
Za nasilni metodi se zadolzeni VMRO i DPA. Nie ke si pobedime najcisto!
Divider Панчо, навистина, почни, НАПРАВИ РАЗЛИКА, за кое ВМРО пишуваш? немој само да речеш не за ДПМНЕ!! Тогај јас очи ќе вадам!! Стрелец, убаво кажа Лав, комуњарска сала гуши прогресивни, демократски настроени лица!! Хехехе!! А бе, губите, не дека ште мрем по Трифко, ама со нас ве тепа!!
Divider Правно друштво, нели за права се бореа, хехехехе. Кај и да сте македонци, да се здружиме оти само заедно можеме да сториме нешто и да НАПРАВИМЕ РАЗЛИКА или на инглишки (ова за оние кои критикуваат на двојазничен форум коридстење на вториот официјален јазик на форумов) TO MAKE A DIFFERENCE!!
intel
quote:
Originally posted by Divider
А бе, губите, не дека ште мрем по Трифко, ама со нас ве тепа!!
Со нас-вас,ваши -наши.Нели промовираш широка коалиција брате. Дивидер,абе СДСМ не се толку тапа колку што мисли војводата,еднаш ја изгубија власта,втор пат тешко. Сдсм е планиран два мандата и Бране такуѓере за да се спроведе евроатланскиот план.Само нив може некој да им се лепи,капиш.Дури и да победи вашиот Трифко од коловоѓа има на кец да игра ако скока многу. Да не се разбереме грешно ова не дека јас така сакам,едноставно така стојат работите.
Pana
quote:
Лидија Јанчовска Христова 21.02.2005 Владо Бучковски Преку локалните избори владеачката коалиција сака да ја лансира македонската приказна во Брисел. Бучковски ќе игра на картата за Европа. За прв пат водејќи ја коалиција на избори од позиција на лидер, тој најави нежна кампања, фер избори и градоначалници со европски манири. „Ние затоа оваа кампања ќе ја водиме нежно, европски, демократски, ќе говориме за демократските вредности, ќе убедуваме, ова што сега го прави владата дека е единственото можно решение. Кој драги пријатели може Македонија да ја одведе во Европа? Ние!“ рече Бучковски Требаше да поминат две години да се поправат штетите од претходните на власт и да се тргне кон Европа, рече Бучковски, упатувајќи отворена провокација до опозицијата. „Мене во овај натпревар на овие локални избори контра партнерот ми е лидерката на опозицијата Весна Јаневска… Вие ги водите преку хаос во Лаос, ние преку коалицијата „За Македонија заедно“ ќе ве одведеме во Европа“ рече Бучковски. На изненадување на присутните, Бучковски прогнозираше влез во локалната власт на половина од 75-те кандидати за градоначалници претставени вечерва. Ристо Пенов, кандидатот за Скопје, побара да се цени по тоа што го сработил. Костовски ниту има програма ниту храброст за директно јавно соочување, го нападна Пенов противкандидатот. „Наутро тој шета независен по старата чаршија, вечерва зависно молејќи ги гласовите од Љубчо Георгиевски во Универзалната сала вели да се здружиме. А што сме ние овде? Веќе здружени сите заедно во коалиција за Македонија заедно со граѓаните на Македонија“ рече Пенов. Социјалдемократите не пропуштија да ги поздрават важните гости како и досега на стартот на изборните кампањи. Секој од лидерите на здружените во власта најде своја логика во мотото, секој ден поблиску до цел
Ajde malku da oplaknete oci,da vidite kako toa se pravi nafistna.
Divider
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by Divider
А бе, губите, не дека ште мрем по Трифко, ама со нас ве тепа!!
Со нас-вас,ваши -наши.Нели промовираш широка коалиција брате. Дивидер,абе СДСМ не се толку тапа колку што мисли војводата,еднаш ја изгубија власта,втор пат тешко. Сдсм е планиран два мандата и Бране такуѓере за да се спроведе евроатланскиот план.Само нив може некој да им се лепи,капиш.Дури и да победи вашиот Трифко од коловоѓа има на кец да игра ако скока многу. Да не се разбереме грешно ова не дека јас така сакам,едноставно така стојат работите.
Де, де Интел, чоек не можи да се пошали малкуцка. Нормално дека нема наши, ваши, нивни. Има само Македонци, Македонија, сите заедно ЗА МАКЕДОНИЈА да НАПРАВИМЕ РАЗЛИКА од се досега, ДА СЕ ЗДРУЖИМЕ нели!! Шега на страна, без здружување нема иднина. А дали СеДеСе е планиран, сам си планира, војводана што сака, а што ќе биде е ирелевантно ако сите ние, заедно запнеме да ја оправиме работата. Инаку, маф ни е, Вардар нема да не пере.
Divider „...нежна кампања...“ ќе се нежниме?? „...отворена провокација до опозицијата...“ „...нападна...“ Ете, сам велиш, дека не знаат поинаку освен со провокации, присила, закани...контрадикција...незнаење... После, напредок....а бе ајде, ти се молам!!
concrete
quote:
Originally posted by Pana
quote:
насилни методи
Za nasilni metodi se zadolzeni VMRO i DPA. Nie ke si pobedime najcisto!
A be ova koalicionive vasi partneri poznati kako DUI folklorno drustvo li bea,lovecko drustvo li bea????Mozebi sepak planinarsko????
lav
quote:
Originally posted by Pana
Jas sum od SDSM,jas sum za koalicijata "Za Makedonija",jas sum za gospodinot Risto Penov provereno. Ako ima nekoj nesto protiv neka kaze,oko ke mu izvadam.
Кољега пана Последново нешто што си го напишал (состојбата е изгледа ПРОВЕРЕНО критична) ме подсети за да те запрашам: Да не си во некакви роднински врски со оној гркот ВАСИЛИE II кој на Самоилувите војници им ги вадел очите. пс И ќе оставаш на секој 100-ти Македонец , барем по едно око како што чинел претходникот твој ?
Pana Srcinja, ke ve namackame na leb!
concrete
quote:
Originally posted by Divider
Правно друштво, нели за права се бореа, хехехехе. Кај и да сте македонци, да се здружиме оти само заедно можеме да сториме нешто и да НАПРАВИМЕ РАЗЛИКА или на инглишки (ова за оние кои критикуваат на двојазничен форум коридстење на вториот официјален јазик на форумов) TO MAKE A DIFFERENCE!!
PRAVNO DRUSTVO !!! E na ova ne se setiv, sekoja cest!!!!!
Strelec
quote:
Originally posted by Divider
Кај и да сте македонци, да се здружиме...
Така е! Да започнеме со тоа што сите заедно ќе застанеме зад она што е ветено, остварено и проверено!
concrete
quote:
Originally posted by Pana
Srcinja, ke ve namackame na leb!
Na koj leb be Pana , kaj ke najdes leb za mackanje ,kako sto trgnalo vo Makedonija, na nesto drugo ke treba da gi mackas!!!!! Ili tie tebe,znaes toa spaklata za mackanje ima dva kraja :):):)!!!
Strelec Не сакам да прочитам повеќе на форумов дека Трипун бил плачко! Тој си имал здравствен проблем!:( Од А1 телевизија: Костовски со објаснување за пролеаните солзи на синоќешната конвенцијата на ВМРО Народна, што беше протолкувано како излив на емоции. Тој вели, боледувам од коњуктивитис, солзите беа реакција на силното осветлување.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Divider
...не криткувам ништо повеќе од другите кои критикуваат.
Еве го овој пак!? Абе не се поистоветувај со другите! Путин е прв во Русија, Буш е прв во САД, Ширак е прв во Франција! Како мислиш да бидеш прв во Македонија ако се рамниш со lav, Slack, marko итн. Или пак, скраја да е, со concrete!:))) Вистински претендент за претседател, вака ќе изјави: Му оддавам почит на Пенов заради тоа што го направи ова, ова и ова... и за сето тоа Пенов заслужува признание... Меѓутоа овојпат верувам дека за Скопје подобар избор е Трифун Костовски... Им посакувам среќа на сите кандидати! Ете Divider како се станува народен човек... Порачуваш ’да се прави разлика’, а ми се поистоветуваш тука со некои првокласни критизери и уште ми се правдаш дека критикуваш само колку и тие!?
Се надевам дека за подцртаните реченици сепак ќе из-најдеш начин секако на повисоко ниво искажани (кое патем кажано од секого го бараш без исклучок) , секао за да ги објасниш подетално - ако може ...нели . пс И чудно (ми) е како ТИ самиот овде гледам како само ги КРИТИКУВАШ луѓето но не и нивните пишани ставови односно идеи ...нели? ппс Тоа (ти) се вика : ДОБАР СОВЕТ но ПРОСЛЕДЕН СО ЛОШ ПРИМЕР.
Strelec lav, пак тргаш по лош пат и пак почна да расчистуваш ’криви дрини’. И пак ќе се чудиш после зошто се презеле санкции. На форумов за политика таквите работи НЕ СЕ РАСЧИСТУВААТ. Патем, никому никогаш не било забрането за друг јузер да каже дека е критизер, песимиста, дека не ги согледал добро работите, дека не е во право, дека застанал на погрешна страна итн. итн. Сосема друго е тоа што не е дозволено и имам впечаток дека ти точно знаеш што е тоа... Врати се сега на темите!
Pana
quote:
prababati gi donela na svet tvoite predci???
Vo Skopje!Dva veka tradicija!
n/a Pana mori[:D] oti lazes tolku mnogu za Penov? Ti da ne si Penov ili Penoica mori? [:p] Urban invrst bil najdobar vo paver elementi?????? Abe proizvod si e proizvod, ne bara posebna tehnologija i site proizvoditeli vo Makedonija gore-dole imaat ist kvalitet. A Penov treba se da nabavuva so Tenderi, a ne vaka ko Lambe Arnaudov, ko Vojo Mihajlovski, ko Daravelski oti ke zavrset majkin isto kako niv. A toa sto velis deka Penov bacinelata nemalo dukani, nemoj da se blamiras; celo Skopje si go znaeme Penov bacinela t.e. rampoecot koj go narekluvaat 5%! Abe oti go vikaat Penov bacinela i rampo od Veles? Poarno da pobedi Trifun Kostovski, covek koj 15 god ziveel vo Wien, eden od najubavite gradovi vo svetot, pa ke ni prenese nekoi Wienski iskustva tuka vo Skopje, a ne Penov da ni go napravi Skopje po urnek na nekoja ciganska naselba od Veles.
Strelec bitushanec, многу повеќе те почитував пред да ти го прочитам овој пост и не е на одмет заради сопствена едукација да појдеш и да прочиташ што вели Кривичниот законик на РМ, или поконкретно член 172. И за да те поштедам од барање, еве некои делови од тоа што го пишува таму: (1) Тој којшто за друг изнесува или пронесува нешто невистинито што може да му наштети на неговата чест и углед, ќе се казни со парична казна или со затвор до шест месеци. (2) Ако делото од став 1 е сторено преку печат, радио, телевизија или со други средства за јавно информирање или на јавен собир, сторителот ќе се казни со парична казна или со затвор до една година. (5) Тој којшто за друг лажно изнесува или пронесува дека сторил кривично дело за кое се гони по службена должност ќе се казни за клевата иако имал основана причина да поверува во вистинитоста на она што го изнесувал или го пронесувал.
Strelec Читам во пишаните медиуми за предизборните активности на кандидатите за градоначалник. Ристо Пенов, кој што се очекува во текот на денешниот ден да ја објави својата програма, најавува прекрасни проекти за Скопје за наредните четири години (нов кеј на левиот брег на Вардар, нов дом за стари лица, скопска компјутерска долина, жичарница до Водно...). Дали непосредно пред избори, или веднаш после избори, важно Пенов своите планови речиси во целост ги исполни. Дури и повеќе од тоа. Е сега, Трипун не ни бил во ситуација да исполни ветувања, но сепак ме интересира каква визија ТОЈ има за Скопје и што е тоа што ТОЈ им го ветува на Скопјани. И кога вчера му ги поставиле тие прашања, од Трипуна одговорот бил: ’Конкретни планови после’!? И ајде сега мери му памет!?:))) Сака да биде градоначалник, а нема планови!?:) Па со цел памет ли мисли тој дека во нормален свет граѓаните можат да изберат кандидат што сака отпосле да прави планови?:)
Divider Шема, ех мој Диџеју Шема, паѓаат дури и на такви ефтини трикови, за голема жал, паѓаат, а ние останатите страдаме како и секогаш.
Pana
quote:
toa znaci od Skopskite fakulteti, sirota i taa tolku mozela da nauci:
Me razocaruvas.Znaci za tebe skopskite(patem ova se pisuva so mala bukva)fakulteti ne se vo red.Znaci nie da im se izmocame na diplomite.Sigurno tvojata od Taskent vredi poveke. p.s. steta sto ne mozam da stavam sliki od objektite koj gi spomenuvas za da vidat lugeto kakvi nebulozi tropas!Ama i bukvalno tropas.
DJ_SHEMA Mene iskreno mi se povrakja od Penov. Go gledam kako mu gori pod noze i sega koristi eftini trikovi da sobere politichki poeni. Ako beshe tolku odlichen gradonachalnik togash nema potreba sega da se dokazuva. Pazete go ova: Монтирано отвореното лизгалиште На плоштадот „Македонија“ вчера беше монтирано отворено лизгалиште со капацитет за 120 лизгачи, информираат од градската управа. Тоа ќе биде отворено од 16 март до 16 април. Монтажното лизгалиште е изработено од австриската компанија АЦП, долго е 20, а широко 15 метри. Градските власти велат дека набавиле 120 пара лизгалки, кои посетителите ќе можат да ги користат бесплатно. Trifun od svoi pari, zaradi toa shto Penov beshe nesposoben, go uredi kejot na Vardar. Zoshto Penov i gradot ne prodolzi da go sreduva Kejot? Eden ploshtat 3 godini go pravat. Kulata na kameniot most ja sjebaa. Toj kruzniot aftopat nikogash nema da bide napraven po se izgleda. Da ne bea izborite minatata godina i nemashe nikogash da bidnat salata i preselbata na medjugradska. Kako site proekti odednash mozat da se zavrshat pred izbori? Trifun ne leta, tuku e mnogu realen i mnogu ubavo znae so kogo si ima rabota. Ne mu trebaat povekje pari, no mislam deka go saka Skopje i saka da mu pomogne. Mozam ushte sega da vidam deka kje bide neshto so nego. So samoto toa shto go ima napraveno so Kometal moze da se vidi kakov chovek e. Sporedbata e mislam, totalno nepotrebna.
DJ_SHEMA Nikakvi najavi nemashe za ova lizgalishte (ili ja sne bev vo tek) ama ete mu teknalo na nekoj ej znaesh shto kje bide kul, i sega taman vo sred prolet kje pravat lizgalishte. Ziti se, mislam dali nekoj stvarno padja na vakvi fori?
Pana
quote:
Во случај да биде избран г-нот Трифун Костовски,
Vo nieden slucaj nema da bide izbran Trifun Kostovski. I dosta tuka go zamajavate po forumov ke si pomisli deka stvarno ima podrska.A fakticki go podrzuvaat dvajca bez trojca!
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Во случај да биде избран г-нот Трифун Костовски,
Vo nieden slucaj nema da bide izbran Trifun Kostovski. I dosta tuka go zamajavate po forumov ke si pomisli deka stvarno ima podrska.A fakticki go podrzuvaat dvajca bez trojca!
Синојќа гледав на АТВ некоја емисија „гласот на народот„ посветена на актуелните локални избори и таму во директна анкета резултатот на крајот беше 22 гласа за Трифун а 7гласа за Паверов , нели ти изгледа некако многу бе кољега пана 7:1 ....некако му доаѓа.
Bicho
quote:
Originally posted by lav
22 гласа за Трифун а 7гласа за Паверов , нели ти изгледа некако многу бе кољега пана 7:1 ....некако му доаѓа.
Ej ama ti ide matematikava zbor da nema! [:D][:o)] 3:1 mu doagja!
lav
quote:
Originally posted by Bicho
quote:
Originally posted by lav
22 гласа за Трифун а 7гласа за Паверов , нели ти изгледа некако многу бе кољега пана 7:1 ....некако му доаѓа.
Ej ama ti ide matematikava zbor da nema! [:D][:o)] 3:1 mu doagja!
Не е важна математиката во случајив , ами само збунување на паверосаниве , оти ако не кажеше и немаше да забележат. Јас нејќев да ја си исправам соспствената грешка , чекав од паверосаниве некој тоа да го стори .....ама еве ти истрча...нели.
Bicho Eh sho si ti. Ama sam si mestish stapica. Odma sea kje te obvinat za mestenje na anketi! Strelecon e majstor za vadenje zborovi od kontekst i konstruiranje na sluchai koi ne postojat realno!
lav
quote:
Originally posted by Bicho
Eh sho si ti. Ama sam si mestish stapica. Odma sea kje te obvinat za mestenje na anketi! Strelecon e majstor za vadenje zborovi od kontekst i konstruiranje na sluchai koi ne postojat realno!
Секој својот КРСТ си го НОСИ нели?
Pana
quote:
Синојќа гледав на АТВ
I ti ovaa ATV ja narekuvas televizija.Emisijata ja vodi eden moron izbrkan od MTV koj bese glaven vo vremeto na DPMNE. Programata ja emitiraat od kujna. Sedi ne se srami.
OooOo На Скопје не му треба вечен градоначалник Познатите моќници и отуѓени властодршци ги вознемири мојата кандидатура за градоначалник на Скопје. Тие веднаш почнаа да ја злоупотребуваат власта активирајќи ги познатите лаборатории за вршење притисок и уцени за моја дисквалификација, рече независниот кандидат за градоначалник на Скопје Трифун Костовски на петочната промоцијата на неговата програма. - Не е лесно граѓаните да ги убедите дека третиот мандат е всушност прв. Исто така, не е лесно да ги убедите скопјани дека самопроверката е доволна, наспроти валидноста на проверката што тие ќе ја направат на денот на гласањето - истакна Костовски. Тој рече дека решил да се кандидира бидејќи на Скопје му е потребен поттик за здружување на креативноста, стручноста и потребата од нови идеи како и домаќинско управување со него. Според него, тоа е можно со нов градоначалник, а не со вечен. Кампањата ќе се одвива под мотото "Да го вратиме градот на граѓаните, да се здружиме за Скопје", логото на кампањата е Камениот мост, а симбол е калинката. На промоцијатата присуствуваа претставници од сите опозициски партии кои ја поддржаа неговата кандидатура. (М.Ј.)
Strelec
quote:
Originally posted by lav
Синојќа гледав на АТВ некоја емисија „гласот на народот„ посветена на актуелните локални избори и таму во директна анкета...
Последна вест: Најновата анкета вели дека 55,6% од анкетираните би гласале за Ристо Пенов доколку денес би се одржале изборите за градоначалник на град Скопје, а само 22,2% би гласале за неговиот противкандидат Трифун Костовски. Колку да ви е јасно како стојат работите!:)
OooOo ШТАБОТ НА ПЕНОВ НАПАЃА Трифун ќе го парализира Скопје Ако Трифун Костовски биде избран за градоначалник на Скопје ќе се парализира функционирањето на градот бидејќи тој и тимот што стои зад него не ја познаваат проблематиката - обвини вчера шефот на Изборниот штаб на Ристо Пенов, Андреј Жерновски. Se prashuvam samo, ako na Penov mu trebaa 8 godini da donese urbanistichki plan za Skopje, kako toa i na koj nachin on go razviva Skopje?? Proshiruvanjeto na Ilindenska ne e ni pochnato, a nema ni plan za toa. Vsushnost Penov e toj shto go paralizira i gushi Skopje.
Divider
quote:
A be ve smetam za ozbilni ljuge, zosto razgovarate kako deca ubeduvajki se na kogo mu e pogolem. I vrapcite veke znaat deka ni ednite ni drugite (i tretite i cetvrtite) ne gi biva i to.... Gledajte dali ima care za izlez od ovaa nokna mora , a ne sto e podobro : zmija da te apne ili magare da ti go bapne!!!! Mu spomnav na Divider da gi kaze koi se toa NOVITE DECKI, ama go snema nekako, izgleda sepak e nesto kako od vicot: znaes li kolku pari me cinese plasticnata operacija ova krokodilov da go zamaskiram vo pudlica????
Параша кои се новите дечки, ти кажав, не ме терај стопати да се повторувам. Оние кои се откачија од приколиците кои ја влечат МК надоле, оние кои се групираа по комисии, групи, кои дискутираат за напредок, кои не критикуваат по секоја цена, туку знаат да се придружат на позитивното, кои не велат не чини без да дадат решение, итн. Млаку ли јас што сум со нив. Дечки од НП и СДС, кои гравитираат околу центарот, бе зоглед еесен или лев. Конкретен, тука сум, ама ми плакаа мама на работа, имам многу работа, башка се спремам на пат да одам идната недела, кога бре брате, еве уште сум на работа, а вечер има конвенција, мора да се контролира, учествува, работи и на политички план и слично. Мора д апродолжам да работам. бреј, ќе ѕирнам на форуимов и некој ќе ме натера да одговорам и после зошто никогаш немам време. Сам су виновен. Поздрав
Strelec Браво за Пенов... ПРОЕКТИ ЗА РЕВИТАЛИЗАЦИЈА НА СТАРАТА СКОПСКА ЧАРШИЈА Санација на Битпазарска и Покриена Чаршија Координативното тело за ревитализација на Старата Скопска Чаршија, деновиве најави дека за долгорочниот развој и стратегијата на развој на овој дел од Старо Скопје, веќе се постигнати одредени позитивни решултати. Така неколку проекти се реализирани или се во тек. Реновирани се фасадите на повеќе објекти во срцето на Чаршијата, конкретно на улицата "Теодосиј Гологанов". Реализацијата на овој проект беше потпомогната и од Собранието на град Скопје. Според претседателот на ова Координативно тело, заменик министерот за култура, Мелпомени Корнети во тек е и проектот за санација на двете познати улици во Скопската Чаршија, "Битпазарска" и "Покриена чаршија". Проект, пак, што е финансиски поткрепен од УСАИД и Општина Центар со кој се предвидува уредување на просторот на плоштадот Свети Спас до Мустафа Пашина Џамија е во мирување, пред се заради временските услови. Но, штом тие ќе се подобрат, вели Корнети ќе се започне со хортикултурно уредување, осветлување, како и оживување и ставање во функција на фонтаната.
Divider А бе да не испаднам во право, па да прајме ружина револуција за локални избори. Да биде како телевоутингот: од 50000за Пилева 42000, за Вучиш 8000, а потоа стручното Ж(ерноффски)ири да прогласи победник? И не ми го бришете овој пост, срамота е, пола постови ми ги нема!!
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
Синојќа гледав на АТВ некоја емисија „гласот на народот„ посветена на актуелните локални избори и таму во директна анкета...
Последна вест: Најновата анкета вели дека 55,6% од анкетираните би гласале за Ристо Пенов доколку денес би се одржале изборите за градоначалник на град Скопје, а само 22,2% би гласале за неговиот противкандидат Трифун Костовски. Колку да ви е јасно како стојат работите!:)
Ne se znae znachi koj diga poeni vekje :)) Neznam dali e od strav ili od shto, ama ochigledno ima panika vo shtabot na Penov. Pazi go ova: ИШ на Пенов вели дека тој е во предност пред Костовски „Ние не водиме со 16 разлика, како што слушнавме од анкетата на некои други. Ристо Пенов има 31,71%, Трифун Костовски 26,84%. Ние, да бидеме искрени, не сме презадоволни со оваа анкета и ние сме цврсто уверени дека ќе одиме на уште подобро, бидејќи од оние испитувања, што ги имавме пред 7 дена, очигледен е падот на рејтингот на нашиот противкандидат“, изјави Андреј Жерновски, шеф на ИШ на Ристо Пенов. izvor A1.com.mk Barem neka se usoglasat vo lazhgite ;)
Strelec Кој да се усогласи, ОооОо? Каде виде разлика? На сите анкети Пенов е во предност!
OooOo mislish vo shtabot na Penov i partiskite anketi? :) Костовски кампањата ја почна во Старата скопска чаршија Кандидатот за градоначалник на Скопје Трифун Костовски изборната кампања за претстојните локални избори, којашто официјално стартуваше денеска, ја почна со прошетка пред Стоковната куќа „Мост“ во Старата скопска чаршија, по што се сртена со претставници на Здружението на еснафите. Костовски, како што најави портпаролката на неговиот Изборен штаб Маја Мухиќ, во попладневните часови ќе ги посети Пајко Маало, Маџир Маало и Ново Маало. „Жално е младите луѓе ангажирани во Изборниот штаб на Пенов да не чувствуваат од каде доаѓа вистинската опасност, а тоа е од новиот стил во политиката“, рече Марковиќ, додавајќи дека одминало времето на партиските офицери коишто работат исклучиво во свој личен интерес. Коментирајќи ги изјавите на Пенов дека Костовски не ги познава вистински работите во главниот град, Марковиќ напомена дека кандидатот на коалицијата „За Македонија“ има тесна партиска и ограничена листа на соработници која сака да ја претстави како елоквентна. „За разлика од него, Костовски располага со вистински потенцијал и е определен за непартиска и деполитизирана администрација“, додаде Марковиќ. Изборниот штаб на Костовски пред една недела испратил писмо до изборните штабови на сите противкандидати со покана за заеднички ручек на која би присуствувале кандидатите за градоначалници и шефовите на изборните штабови, а кој би имал за цел да се подигне угледот на учесниците на локалните избори за градоначалници на Град Скопје и општиот имиџ на самиот град. Писмото, како што рече Марковиќ, е испратено со цел да не се дозволи и на овие локални избори домашната, но и меѓународната јавност повторно да се соочи со стереотипната слика на „нашиот балкански менталитет“. Портпаролот на Изборниот штаб на Костовски, Мухиќ дополни дека изборната кампања на Костовски ќе се реализира на три нивоа. Првото ниво е медиумското претставување на Костовски преку спотови и џинглови, второто ниво е дистрибуција на пропаганден материјал којашто ќе се врши до сите домаќинства во Градот, а третото ниво е личното присуство на Костовски во сите делови на Скопје, односно негова посета на различните делови на Скопје, но и организирање на трибини. Но, сепак, како што најави Мухиќ, Изборниот штаб на Костовски нема да организира митинзи со класични политички говори.
јузер Se chudam kolku samo energija trosite na gradonacalnickive izbori! Celi tomovi i Ana Karenini ispisavte dosega. Eve ovoj e tret tom po red. Uste kolku li samo ke ima do kraj :)
OooOo Dodeka ne zastane vistinskiot chovek na chelo - Trifun Kostovski.
Strelec Аууу... Значи НИКОГАШ!:)))
Bicho
quote:
Originally posted by Strelec
Аууу... Значи НИКОГАШ!:)))
Pozdrav do mojot sakan dushman (samo politichki ne panichete vednash) Strelec, a propos jazikot koj go upotrebuvam koga pishuvam za entitet kako Sir Andrew "the Unfathomable" Zhernoffski. Vo prilog izvadok od deneshnata kolumna na Prof. Dr. Gjorgji Marjanovic: "Госпоѓо Мирка! Немојте, ви се молам, пак да ми ги карате младите луди порт-паролчиња, кога добро знаете дека вината е кај старите партиски дебили. Вие барем убаво знаете од каде е таа хистерија: како што стојат работите никој нема да се изненади г. Трифун Костовски да си го заработи градоначалничкиот мандат уште во првиот круг; тоа е она што раѓа хистерија во редовите на Ристаки му и комп." [url="http://217.16.70.236/?pBroj=2689&stID=49488"]Koj ne mi veruva neka chita tuka[/url]
intel
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Bicho
quote:
Originally posted by lav
22 гласа за Трифун а 7гласа за Паверов , нели ти изгледа некако многу бе кољега пана 7:1 ....некако му доаѓа.
Ej ama ti ide matematikava zbor da nema! [:D][:o)] 3:1 mu doagja!
Не е важна математиката во случајив , ами само збунување на паверосаниве , оти ако не кажеше и немаше да забележат. Јас нејќев да ја си исправам соспствената грешка , чекав од паверосаниве некој тоа да го стори .....ама еве ти истрча...нели.
Лав јас сепак мислам дека толку ти сече за математика.Толку ти е испаверисан мозокот што ќе мора да ти пуштам еден антиконтравирус. Патем која ви е таа АТВ жити се. Кај мене во мало јас правев анкета.Од 350 куќи 348 ќе гласаат за Пенов а 2 за Трипун(некои роднини негови или сватови незнам што му се)
Bicho
quote:
Originally posted by intel
Лав јас сепак мислам дека толку ти сече за математика.Толку ти е испаверисан мозокот што ќе мора да ти пуштам еден антиконтравирус. Патем која ви е таа АТВ жити се. Кај мене во мало јас правев анкета.Од 350 куќи 348 ќе гласаат за Пенов а 2 за Трипун(некои роднини негови или сватови незнам што му се)
A pa i ti sea sho ja pogodiiiii! Kaj ja praeshe anketava be batka, na Kuba! Pa, pa, pa, ti so procentive ko Amdi Bajramot si majku mu. PENOV TEPA STODVA I KOMA TRI POSTO! [:o)][:D][:o)]
Bicho Divider kako vchera na konvencijata be, ne se falish neshto!?
Strelec Телефонска анкета спроведена од агенцијата „Стратум“: Резултати:[code]----------------------------------- 1. Ристо Пенов...............31,71% 2. Трифун Костовски..........26,84% 3. Сами Фејзула (ДУИ).........3,87% 4. Артим Нагавци (ДПА,ПДП)....1,50% 5. Џезаир Шаќири (НДП)........0,37% 6. Неопределени..............21,10% 7. Нема да гласаат...........14,61% [/code]http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=21050&vid=320
OooOo
quote:
Originally posted by intel
Кај мене во мало јас правев анкета.Од 350 куќи 348 ќе гласаат за Пенов а 2 за Трипун(некои роднини негови или сватови незнам што му се)
Znaat deka si od SDS pa ti pravat lice ;)
Divider
quote:
Originally posted by Bicho
Divider kako vchera na konvencijata be, ne se falish neshto!?
Конвенцијата беше на високо ниво (зарем може поинаку)!! Немаше место ниту надвор на платото пред и околу Универзална сала, многу повеќе отколку кај СеДеСе, а да не зборам за кај ДПМНЕ. Убава презентација на кандидатите. Малку оња војводана забега со говорот, ама јебига, цело време му се вели да не тапи аноколу, доволно сега да се издува. Инаку не кажа ниту една невистина (се разбира информациите се плод на работа на цела НП) кога ја критикуваше досегашната практика и постигнатото на власта и нејзините апаратичици. Човече, не се дишеше ниту надвор. Ќе прицркнев од гужва, да не ми се чуваше место, да бидам искрен немаше да седам. Пеколно добра атмосфера, ама треба да се стави подобра вентилација во салата. Народна рулзззз!!!! НАПРАВЕТЕ РАЗЛИКА, се разбира ако сакате успех, напредок, прогрес, подбар живот, членство во ЕУ, НАТО...!!!!!!!!!!!
Divider Туку нешто овие од власта ги нема, молчат!! Како поминавте, не верувам дека имате за фалење нешто, ама сепак, бидете искрени и споделете. барем да се насмееме. Кај нас имаше доволно за Rose revolution, да сакавме дестабилизации, ама ние како стабилизирачки фактор во Македонија сакаме само напредок. Кај вас, имаше ли барем колку на утакмица фудбал кога играат два маала мал фудбал во балон???
Strelec
quote:
Originally posted by Divider
Човече, не се дишеше...
Што партија ќе беше таа Народна!? Да ги гуши луѓето!:)
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Divider
Човече, не се дишеше...
Што партија ќе беше таа Народна!? Да ги гуши луѓето!:)
Не бе , салата ја изградија комуњарите во 1966 година.
quote:
ШТАБОТ НА ПЕНОВ НАПАЃА Трифун ќе го парализира Скопје Ако Трифун Костовски биде избран за градоначалник на Скопје ќе се парализира функционирањето на градот бидејќи тој и тимот што стои зад него не ја познаваат проблематиката - обвини вчера шефот на Изборниот штаб на Ристо Пенов, Андреј Жерновски.
Ова се вика со едноставни зборови ХИСТЕРИЈА ...нели???
Strelec
quote:
Originally posted by lav
Ова се вика со едноставни зборови ХИСТЕРИЈА ...нели???
Така е... А ова како се вика?[code]----------------------------------- 1. Ристо Пенов...............31,71% 2. Трифун Костовски..........26,84% 3. Сами Фејзула (ДУИ).........3,87% 4. Артим Нагавци (ДПА,ПДП)....1,50% 5. Џезаир Шаќири (НДП)........0,37% 6. Неопределени..............21,10% 7. Нема да гласаат...........14,61% -----------------------------------[/code]
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
Ова се вика со едноставни зборови ХИСТЕРИЈА ...нели???
Така е... А ова како се вика?[code]----------------------------------- 1. Ристо Пенов...............31,71% 2. Трифун Костовски..........26,84% 3. Сами Фејзула (ДУИ).........3,87% 4. Артим Нагавци (ДПА,ПДП)....1,50% 5. Џезаир Шаќири (НДП)........0,37% 6. Неопределени..............21,10% 7. Нема да гласаат...........14,61% -----------------------------------[/code]
Ова едноставно се вика СПИСОК НА ЖЕЛБИ, разбира се
lav
quote:
Originally posted by Pana
Srcinja, ke ve namackame na leb!
А за очите ЏАНУМ (срцка) не кажа бре кољега пана.....или пак како да си нешшто збунет а?. ПРОВЕРЕНО ли е и тоа ....живти се , мислам на секој стоти да му остајш барем по едно око ????. Па некој си на Водно , конечно да си ја собере „дружината„
Divider
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Divider
Кај и да сте македонци, да се здружиме...
Така е! Да започнеме со тоа што сите заедно ќе застанеме зад она што е ветено, остварено и проверено!
Мислиш на владеењето на ВМРО од 1998-2004, нели. Се разбира дека беше ветено, остварено, проверено, но прерано прекинато поради некои малодушници од в.д. позицијата сегашна!!! Ајде, ќе го исплевиме и таму троскотот, па ќе бидат поарни, како сега НП!!
Strelec
quote:
Originally posted by Divider
quote:
Originally posted by Strelec
...ветено, остварено и проверено!
Мислиш на владеењето на ВМРО од 1998-2004, нели.
Да... на нив мислев, како не?:) Уште 100 години ни треба за да се опоравиме од тој период додека ДПМНЕ беше на власт!:(
Pana
quote:
како сега НП!!
Vika sinnojka"vojvodana" celiot zapenjaven:"VMRO kradese ama imase za site togas". Imase be (едитирано од администратор), ama za mene imase 5 evra a za tebe 800 miliona evra. A pa Trifun siromaskiot, ic ne go biva za govornik i na onie sto maftaa so crveno crni znaminja(znameto na Vanco Mihajlov) im se obrati samo dve minuti.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Divider
quote:
Originally posted by Strelec
...ветено, остварено и проверено!
Мислиш на владеењето на ВМРО од 1998-2004, нели.
Да... на нив мислев, како не?:) Уште 100 години ни треба за да се опоравиме од тој период додека ДПМНЕ беше на власт!:(
Секако дека си во право околу поимот 100 годишен мислам на „опоравувањето„. Тогаш имаше леб , работа но и ИДНИНА ЗА СИТЕ дури и на пензионерите враќање на украдениот додаток а на опљачканите повраток на украдениот имот од страна на ГРАБАЧИТЕ комуњарски од 1945-98 година. А сега НИШТО НЕМААТ за фалење , ОСВЕН „ВИЗИИТЕ„ за ЕУ и НАТО , КОИ ЛЕБДАТ ВО НИВНИТЕ ГЛАВИ И ТОА е не-ПРОВЕРЕНО , кај тие кои тоа треба да го реализираат.....мислам на ЕУ и УСА факторот.
Strelec
quote:
Originally posted by lav
...И ТОА е не-ПРОВЕРЕНО...
Калинки му е мајката... Без калинки, не ја бидува работава!
intel Ја гледам платенава политичка програма.Ова на Пенов спотов покажува со факти по принцип проверено со видео материјал.Може да им конкурира на шпанските серии.Едноставно треба многу,многу спотови за да се покаже се што Пенов направил за Скопје. А на Трипун јаден си подаваат еднa калинка 5 луѓе(кој ќе погоди кои се) за да го врателе градот на граѓаните.
Pana
quote:
калинка
Nikola Kurciev:"jas sum od jugot i znam kade uspevaat kalinki.Kalinki vo Skopje ne uspevaat" hi.....hiiiiii.....hhiiiiiii....ama im go zbrca!
Strelec
quote:
Originally posted by intel
А на Трипун јаден си подаваат еднa калинка 5 луѓе(кој ќе погоди кои се) за да го врателе градот на граѓаните.
Интересна беше забелешката дека програмата од Трипун била на таков начин креирана, да можела да се искористи за било кој град во Македонија. Програма што не кореспондира со проблемите, воопшто не нуди конкретни решенија, нема никаква проекција за идните решенија и е преопшта. Тоа значи дека воопшто не биле земени во предвид специфичностите кои што ги има Скопје. А всушност го жалам Трипуна... Не го бива за политичар, ама пусти мерак не му дава да не проба!:) Ветува намалување на дискрециските права на градоначалникот, а тој воопшто нема дискрециски права. Ветува формирање паралелен орган на Советот на град Скопје (демек орган на граѓаните), што е нелегално и спротивно на Законот за локална самоуправа!? Едноставно, човекот се обидува да заплива во некои непознати за него води. Половината од својата конвенција ја потрошил на правдање дека е независен кандидат!?:) И најнов бисер... Костовски веќе почнал да откажува директни дуели! Ама и логично е, ако се земе во предвид дека не го бидува... Што би зборел?:) Трипун мисли ова ракомет е... па и да се направи некоја глупост, после има и реванш утакмица, па ќе ја оправиме работата!:)))
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
калинка
Nikola Kurciev:"jas sum od jugot i znam kade uspevaat kalinki.Kalinki vo Skopje ne uspevaat" hi.....hiiiiii.....hhiiiiiii....ama im go zbrca!
Е сега се „намести„ кољега пана , разбира се. Калинки според зборот на Ќуркчијата не успеваат во Скопје. пс Па што бара сега „таа„ КАЛИНКА Ќуркчијска од Гевгелија во СКОПЈЕ. А и да не кажувам за „битката„ со револвери при ланскиот „избор„ на оваа ќуркчијска КАЛИНКА САМО за да дојде во Скопкје. Ова е ПРОВЕРЕНО , било како во филмот ТОЧНО НА ПЛАДНЕ.
Strelec Ветено - сторено Кога Пенов пред осум години стана градоначалник, во Скопје времето како да беше застанато: пропаднати сообраќајници, тротоари, руинирани кејови, речиси без атмосферска канализација, темни улици, недолична автобуска станица, запуштен плоштад, Калето претворено во депонија... [img]http://www.lukaroski.com/forum/kale.jpg[/img] Во овие осум години најмногу се вложи во санирањето на тоа што претставуваше срам за градот и го рушеше достоинството на граѓаните. Во години на постојана општа криза во државата, работеше на создавањето на нови квалитетни услови за животот во градот кои значат солидна основа за неговиот натамошен развој. [img]http://www.lukaroski.com/forum/kulturno_zabaven_zivot.jpg[/img] Сликата на Скопје денес е по многу нешта поинаква: голем број обновени, но и изградени нови сообраќајници, обновени старите и изградени нови мостови, кејови, тротоари, осветлувања, нови стотици километри подземна комунална инфраструктура, уредено Кале, обновен плоштад, нова автобуска станица, а во изградба е и новата спортска сала... [img]http://www.lukaroski.com/forum/most.jpg[/img] Сега Пенов е пред следниот голем чекор - да го направи она што ќе значи негово брзо прераснување во современа европска метропола, град со повеќе градски центри, со повисок и избалансиран стандард на урбано живеење во сите негови делови, град со сообраќај по мерка, чист и еколошки втемелен град. [img]http://www.lukaroski.com/forum/nov_most.jpg[/img] Затоа драги гласачи на Скопје, не наседнувајте на информациите што ги пласираат весниците чиј сопственик е токму Трифун Костовски, а некој овде (потценувајќи ја вашата интелигенција) сака да ви го подметне тоа на форумов.
intel
quote:
Костовски со објаснување за пролеаните солзи на синоќешната конвенцијата на ВМРО Народна
Како да не плаче кога видел колку се заебал. Ако било емотивно веднаш Калиопи и Глигоров во штабот да ги стави.
intel
quote:
Originally posted by OooOo A ako si iskren i 'neutralen' kako shto vikash, kje priznaesh deka Penov pred izbori pochna da reshava i da izigruva dobrotvor niz Skopje :) I znaesh shto gledam vekje podolgo vreme?? Osven ti, intel i Pana ne vidov nekoj drug shto e za Penov. intel i Pana se partiski oboeni i toa ne go krijat, znachi kazhuvaat deka se za SDS i niv gi razbiram, ama tebe nikako ne te razbiram!
Аман бе ОооОо.Мислев нешто ќе изнесеш на видело од програмата на Трифун,а ти се занимаваш со тоа кој како е обоен. 1.Пана јасно и гласно кажал дека е член на СДСМ 2.Јас јасно и гласно сум кажал дека не сум член на партија но сум за коалицијата ЗА Македонија каде има повеќе партии. 3.Ако е Стрелец неутрален и навива за Пенов а ти тоа никако не можеш да го разбереш,јас не те разбирам тебе како неутрален зошто си за Трифун и како некој друг неутрален неможеш да го разбереш зошто е за Пенов. П.С.Те молам да не се набедуваме со обоеност.
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
Trifun e nezavisen...
102 кома 3 насто!:))) Да беше навистина независен можеби и ќе направеше нешто, ама вака (со Ламбе, Војо, претседателката Весна, Флоровски, Даравелски, Доста итн.) си потпиша човекот капитулација!:)))
beaver hunter Gradonachalnichkata funkicija treba da ja vrshi lichnost koja treba da bide partiski neoboena, lichnost koj ne treba da bide voden od partiska programa. Gradonachalnikot treba da gi slusha gragjanite, na baza na nivnite potrebi , da donesuva odluki, od chie shto sproveduvanje kje imaat dobrobit site. Priklonuvanjeto kon bilo koja politichka opcija ili programa samo go doveduva vo somnez, realiziranjeto na proektite koe treba da prozilezat od potrebite na gragjanite. Ne site gragjani se chlenovi ili simpatizeri na odredena politichka partija. Vo taa smisla treba da se otpochne inicijativa da funkcijata gradonachalnik da bide depolitizirana. Ima golem broj primeri vo svetot kade shto gradonachalnicite se partiski neopredeleni i pri toa so uspeh ja izvrshuvaat svojata funkcija. Shto prechi vo Makedonija, takvo neshto da ne se sprovede?
OooOo ДЕМОКРАТСКА АЛТЕРНАТИВА Пенов потрошил 120 илјади евра за реклама Лидерот на Демократска алтернатива, Васил Тупурковски тврди дека градоначалничкиот кандидат за Скопје, Ристо Пенов, само во првите пет дена од изборната кампања потрошил повеќе од вкупно дозволените 120.000 евра. "За овој случај е запознана и Антикорупциската комисија:, рече Тупурковски на вчерашната прес-конферецнија. - Пенов грубо ја крши регуларноста на изборите. Со ваква кампања изборите се нелегитимни и тие што ќе бидат избрани нема да имаат легитимност - рече Тупурковски. Спред него никој нема да направи проблем за овие неправилности на Пенов. "Знаеме дека и ОБСЕ нема да реагира", додаде Тупурковски.
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Новоименуваниот амбасадор на Македонија во Мисијата при ОН во Њујорк деновиве се одмора со сопругата во друштво на бизнисменот Трифун Костовски и неговите сватови Камчеви, во комплексот "Сани бич" на Халкидики, додека Македонија ја напаѓаат сили на Косовскиот заштитен корпус. Вест - 13 август, 2001 година
Ete vakov Tripun saka da bide gradonacalnik! Nikogas!
Pana, има уште многу работи за Трифун... ама нема потреба од брзање!:) Одиме ние со нашиот позитивистички пристап, а во оние моменти кога ќе бидеме испровоцирани, дури тогаш ќе ги палиме фитилите од ракетите форум-форум!:)))
intel
quote:
- Пенов грубо ја крши регуларноста на изборите. Со ваква кампања изборите се нелегитимни и тие што ќе бидат избрани нема да имаат легитимност - рече Тупурковски
Ова е рекорд.До претседателски избори откако им беше јасно дека губат објавуваа нелигитимност дента на изборите и славеа победа.Сега почнуваат 12 дена порано. Ништо чудно здруженава опозиција во Недела на 6-2-05 да организира прослава за победа на плоштадот Македонија кој е патем да спомнам најубав на Балканот.
Divider
quote:

Мислиш на владеењето на ВМРО од 1998-2004, нели. [/quote]Да... на нив мислев, како не?:) Уште 100 години ни треба за да се опоравиме од тој период додека ДПМНЕ беше на власт!:( [/quote] Камо среќа така да се оправиме! Да не говориме за трикратно менување на буџет за позитивна нула!!! Уште помалку за надворешниот долг или натрупувањето а истиот (сега) и состојбата со надворешните инвестиции и надворешниот долг тогаш!! Да не се шегуваме, да бидем еобјективни, и едните и другите се за у к.рац, да не се „новите дечки“ како што не нарече Конкретниот!!
Pana
quote:
Костовски веќе почнал да откажува директни дуели!
Ne go biva siromaskiot za zborenje pa toa ti e!Mnogu tn'ka rabota. I nema nikakva harizma covekot. I Darko Markovik mu e sef na izboren stab.Mislam,kraj,nema sto. Gvujo,Tlifun,Davko......mislam stvarno nema smisla.Edno e da sakas ama sepak .....
Divider НП Панчо, НП!!! Другите не, НП!!! Затоа победува Трифко, кој инаку е НЕЗАВИСЕН, а влезе во собрание со СДСМ, а ќе стане градоначалник со НП!!! Значи...наш е!!!!
Pana
quote:
НП Панчо, НП!!! Другите не, НП!!!
Hi...hi.....hiiii.... abe ti stvarno si mislis deka ovie se nekoja partija.Sedi be ne se zaebavaj. Najzalno i najsramno od se mi izgleda ona koga "vojvodana" go moli Gvujo posle lokalnite izbori da se spoele. p.s. slusam deka Ganka,Kedef,Kljusev,Dimitrov ke pravele nova partija VMRO. Mislam navistina veke ne treba nikoj da ve sfaka seriozno. Sto se odnesuva do mene jas odamna sum kazal deka VMRO e" .ur se trese u ladna voda"!
Divider НП Панчо, НП!!! Другите не, НП!!! Затоа победува Трифко, кој инаку е НЕЗАВИСЕН, а влезе во собрание со СДСМ, а ќе стане градоначалник со НП!!! Значи...наш е!!!!
Pana Sto e be Divider.Ti snema inspiracija pa pocna da se povtoruvas. p.s. zapamti,so Pana .ur na prag ne meris!
Divider Панчо, се повторил постот, брза рука, нели, два пути сум стиснал, а прошло!! Панчо, нема што да си ги мериме. Еве ти признавам, ПОГОЛЕМ ТИ Е!! Ама го знаеш вицот.... Во секој случај, откога умните заминаа и се здружија, а решија да не примаат секого со себе во горниот дел од структурите, нормално е дека ќе има понатамошни делби на морлоците. чекај, да не сме ви ние како опција за спас, ќе те видев кај ќе ти беше крајот!!! Не напаѓај без аргументи, а и да повторам: мене н еме интересира што се слушува кај Гвујо!!!! НАПРАВИ РАЗЛИКА меѓу Гвујо и НОРМАЛНИТЕ И ИНТЕЛИГЕНТНИ ЛИЦА КОИ ИМААТ ПРЕДЗНАК ВМРО!!! Сети се н ајвар, нели критикував некои од оние кои беа тогаш заедно во иста партија!!!! Јас сум десен центар, кажи ми која партија е десен центар? Реално!!! Но, НАПРАВИ РАЗЛИКА претходно и размисли иако на некои од симпатизерите на едн аникаква фракција на СеДеСе размислувањето им е несвојствено, со тоа побивајќи го (ако се сметаше за невозможно) познатиот философ Рене Декарт кој вели cogito ergo sum или мислам значи постојам!!!
Pana
quote:
ПОГОЛЕМ ТИ Е!!
Ma nema vrska,ne se luti.Toa bese kazano kako narodna mudrost.
Divider Немај гајле, не се лутам воопшто, а и зошто би се лутел? Нема причина! Особено кога е мудрост НАРОДНА!! Гледа и ти почна да ПРАВИШ РАЗЛИКА!!! BTW i FYI: седел фудбалери во соблекувална, после туширање и онака, голи, збореле за секс и нивните успеси. Еден бил најгласен, а друг откако му дошло прекуглава го прашал: -Кого, бе ти, ќе задоволиш со тоа мало к.уре? На што овој одговорил: Па себе си, се разбира!! Така, поголем ти е, немај гајле, не се лутам. Исто така не се лути и ти кога ќе мораш да честиташ за победата на избориве, ОК!!! Може мене ми е помал, ама сепак Трифко, но поважно НП победува, дури и (невозможно) да не освои колку планираното на овие избори!!! Тоа Панчо мој е НАРОДНА мудрост!! Те молам, НАПРАВИ РАЗЛИКА што е што!!
Pana Mu vika eden bugar na drug bugar: -Ebal li si ti peder A ovoj mu odgovara -As ne,obace imam ebano eden sto ebal peder Kako i da e Trifko ke si bide luzer a gospodinot Risto Penov ke bide nov gradonacalnik. A ke ni napravi i nova sala pa ke moze Kometal na Trifko da igra vo nea.
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
p.s. slusam deka Ganka,Kedef,Kljusev,Dimitrov ke pravele nova partija VMRO.
Ова е класична дезинформација, Pana... Не е можно да се формира нова ВМРО партија! Сите наставки се веќе потрошени! Или можда ќе пробаат од постоечките наставки да направат нешто со дупли наставки. На пример, ВМРО - Демократско-Татковинска, или ВМРО - Народно-Вистинска итн.! p.s. И има посебен форум за вицови... Таму постирајте си ги вицовите во иднина!
fio ТРИФУН и само ТРИФУН
Strelec
quote:
Originally posted by beaver hunter
Pratejki gi nastanite za razubavuvanje ne gradovite, koi shto nekako se poklopuva so predizbornata kampanja, ne bi bilo losho da se podnese inicijativa za promena na zakonite za izbor na lokalna samouprava i toa so namaluvanje na rokovite za izbor na gradonachalnik. Namesto segashnive 4 ili 5 godini, toa da bide sekoi 2 do tri godini. Ako ne, barem razubavuvanjeto na gradovite ke bide podinamichno.
Има логика твоево!:)))
OooOo Gledash kako indirektno si priznavash deka se` se pravi samo pred izbori :))
Strelec Абе не зборам со тебе!:) Твоите ставови и размислувања се вредни само за на форумот ’Вицови’! Политиката е дете, сериозна работа... Треба да ја разбираш за да зборуваш за неа!:)))
SLaCk A be Strelec uste se "palish" na penov?A be toj ti e izguben slucaj shteta sto ne si vo Skopje da mu go vidish spotot na Penov koj e ponizuvanje na site Skopjani, 5 minuti vo koj toj beskrajno se fali za sto napravil(minimalni raboti za period od 8 godini) i na kraj samiot za sebe vika deka bil skromen.A be katastrofa od covek e toj.Ziva bruka samo sitnite dusi ke glasaat za nego.pozdrav.
SLaCk [img]http://users.cjb.net/macedonianplace/majstor.jpg[/img]
lav
quote:
Originally posted by OooOo
Gledash kako indirektno si priznavash deka se` se pravi samo pred izbori :))
Не е никаков проблем тоа што нешто се прави пред самите избори , ТУКУ НА НИВНИОТ КВАЛИТЕТ мислам , на „сработеното“ набрзина , колку за да се (по)каже пред светот дека нешто ете прават. Па после на првото пролетно сонце ќе никне трева на тукушто асфалтираната улица , или по првиот пролетен дожд ќе почне да паѓа бојата од тукушто офарбаната зграда , или пак веднаш ќе се реновира тукушто свечано отворениот мост. пс И ред други наши мислам Македонски предизборни „специјалитети„ правени со нашите пари ....тешко спечалени за да некој ги растура без цел , односно само со една цел , за сопствено китење со туѓи перја мислам дека викаше една народна мудрост.
OooOo Пенов и Костовски се ракуваа на вториот ден од кампањата Втор ден кампања, двајцата кандидати за градоначалници на Скопје, Трифун Костовски и Ристо Пенов, се ракуваа. Ги зближи Старата скопска чаршија и проектот за нејзино оживување. Пенов, како актуелен градоначалник, Костовски како донатор. Дали ракувањето е сигнал дека двајцата ривали ќе го смират тонот на кампањата по острите напади, кои си ги упатија уште пред официјалниот старт. „Јас сум бил секој пат за културна и демократска кампања и така ќе продолжиме. Тоа е нашиот стил, тоа е мојот стил и така ќе ја наметнеме целата кампања“, изјави Трифун Костовски, кандидат за градоначалник на Скопје. „Мојата кампања е вообичаена, ќе продолжи со истиот тек, смирено“, рече Ристо Пенов, кандидат за градоначалник на Скопје. Но, и покрај ваквите навидум смирувачки изјави за толерантност во кампањата, Пенов и Костовски не ја пропуштија шансата да си разменат уште по еден вербален удар. Сега темата - растат ли калинките во Скопје. Калинката е симбол на Костовски, за која од спротивниот штаб тврдат дека е промашување, затоа што таа не расте во главниот град. Костовски вели да и возвраќа. „Колку што знам, во Македонија палми не можат да пораснат“, вели Костовски. Костовски алудираше на пластичните палми, кои градот ги постави на плоштадот Македонија пред прославата на Нова Година. Пенов, пак, ја продолжи дебата. „И јас и г-нот Трифун Костовски потекнуваме од крајот кај што има калинки и знаеме дека во Скопје навистина тие не виреат“, додаде Пенов. Костовски денеска и со објаснување за пролеаните солзи на синоќешната конвенцијата на ВМРО Народна, што беше протолкувано како излив на емоции. Тој вели, боледувам од коњуктивитис, солзите беа реакција на силното осветлување.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Pana
p.s. slusam deka Ganka,Kedef,Kljusev,Dimitrov ke pravele nova partija VMRO.
Ова е класична дезинформација, Pana... Не е можно да се формира нова ВМРО партија! Сите наставки се веќе потрошени! Или можда ќе пробаат од постоечките наставки да направат нешто со дупли наставки. На пример, ВМРО - Демократско-Татковинска, или ВМРО - Народно-Вистинска итн.! p.s. И има посебен форум за вицови... Таму постирајте си ги вицовите во иднина!
Дека дилемата околу тоа дали се можни нови имиња не е реална , еве ти/ви ново и можно име: ВМРО-Раштанска , разбира се.
Divider ВМРО-Преродбеничка! ВМРО-Туѓинска! ВМРО-Лавовска! ВМРО-Комитска, ВМРО-Работничка! ВМРО-Комунистичка!!! Има, немајте гајле! Туку што ќе речеме за СДСМ? Што ако тие решат да се поделат? Ај, замислете го тоа!! СДСМ-СДСМ! СДСМ-Вистинска.....
Pana
quote:
Туку што ќе речеме за СДСМ? Што ако тие решат да се поделат?
Petnaeset godini se na politickata scena i ne samo sto nemase nikakvo delenje vo SDSM tuku ne e poznat ni slucaj koga nekoj od SDSM pominal vo druga partija. p.s.se prasuvam so kogo koalicira VMRO-NP!Dosega go vidov samo Veljo Tantaro! p.s.p.s. i dosta vojvodana mu se ligavi na Gvujo.Toj nejke da go vidi a ovoj zapnal za sorabotka vo vtoriot krug.Prosto zal da ti padne za covekot!Sto dozivea siromaskiot i nego ne mu se veruva!
Divider SKM, SKM-PDP, SDSM... Панчо, ај не лаф море машко отпојќе да се лутиме!! Колку имаше бе кај ва сна конвенција. Се собравте доволно да бидат сите седишта пополнети или ни за тоа немавте доволно луѓе, како кај Гвујо? Ај, како што рече еден рамковен брат кога го скокоткаа: „ха бе хај, ти се мољим не ме радувај“!!
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Туку што ќе речеме за СДСМ? Што ако тие решат да се поделат?
Petnaeset godini se na politickata scena i ne samo sto nemase nikakvo delenje vo SDSM tuku ne e poznat ni slucaj koga nekoj od SDSM pominal vo druga partija. p.s.se prasuvam so kogo koalicira VMRO-NP!Dosega go vidov samo Veljo Tantaro! p.s.p.s. i dosta vojvodana mu se ligavi na Gvujo.Toj nejke da go vidi a ovoj zapnal za sorabotka vo vtoriot krug.Prosto zal da ti padne za covekot!Sto dozivea siromaskiot i nego ne mu se veruva!
Не си во право кољега пана Вељо Тантаров беше пратеник во првиот повеќепартиски парламент и припаѓаше како пратеник на сдсм. Познат беше и по тоа клопотарците (ѕвонци-де за овци) со чие ѕвонење од говорницата парламентарна , искажа дека е против употребата на мобилните телефони во парламентот за време на сесиите , кои тогаш беа стаусен симбол ...нели се мисли на богатство и тоа лично. Еве тој ти е еден знаен и добро познат член кој ги одамна напуштил сдсм-овците , и тоа ЈАВНО. А ќе ги има уште МНОООООГУ такви , одкога конзервативните сили кои ќе дојдат наскоро на Власт , ќе ја „исчистат„ администрацијата во Македонија и тоа детално , од комуњарските глувци и стаорци присатни насекаде , со т.н. ДЕРАТИЗАЦИЈА и тоа многу ЕФИКАСНА и детално спроведена. пс Се што (ќе) мириса на комуњарштина макар и на 3 метра ..веднаш OUT of RANGE , разбира се.
Pana
quote:
SKM, SKM-PDP, SDSM...
Ama sto lupetas covece!Tuka se raboti za promena na imeto a ne na sodrzinata. Kaj VMRO i samiot znaes deka se raboti za cepenje na supstancata. Fastenzi!
intel
quote:
Originally posted by Divider
SKM, SKM-PDP, SDSM... Колку имаше бе кај ва сна конвенција. Се собравте доволно да бидат сите седишта пополнети или ни за тоа немавте доволно луѓе, како кај Гвујо?
Дивидер,дали знаеш кој му нанел до сега најголема штета на ВМРО-ДПМНЕ(и сите други).
Pana Mnogu ubavo prasanje brat mi.Alal vera!
concrete
quote:
Originally posted by Pana
Mnogu ubavo prasanje brat mi.Alal vera!
Koj??????
Strelec Ристо Пенов за неговиот противкандидат Трифун Костовски: "...Прво вели дека ние не сме сториле ништо за Скопје, дека ќе им го врати Скопје на граѓаните, а веднаш потоа го гледаме сликан пред нашите проекти, пред Калето, пред Камениот мост, пред Градскиот плоштад... Костовски преку ден глуми независен кандидат, а навечер моли за гласовите на партиите".
Divider Разумеш!! За да ти биде разбирливо, или намакедонски РАЗБИРАШ? Најголема штета на ДПМНЕ му нанесол Гвујо и компани во поново време, а онака севкупно: регресивните струи/сили/моќници во Македонија на кои им пречи добробитта на македонскио народ!! Или ти ислиш поинаку? Кажи!
Divider Претсмртни бладања на еден веќе издишанко!!! Нема каде, нема со што, па најде Паверов да ги споменува недовршеното и археолошки уништено Кале, недовршениот и уништен Камен Мост, засмрдениот испавериран плоштад.....
Pana
quote:
археолошки уништено Кале, недовршениот и уништен Камен Мост,
Koj koncept na recenica covece pa...pa...pa....Neverovatno!Valjda mislis,arheoloski neistrazeno Kale(ako mislis na delot kaj sto ciganite gi pasat konjite),ili ova "nedovrsen i unisten Kamen Most"(patem ova kamen most se pisuva so mali bukvi),a site go gledaat mostot deka e renoviran i ograden so kamena ograda koja porano ja nemal. Mislam nema problem i jas mozam da te setam po keramidi tuka na forumov kolku sakam ama rabotava bese bozem objektivno da gi suocime argumentite.Ili mislis poinaku!
Divider Панчо, калето е извонредна археолошка локација со многу неистражености, за жал, оној твојон пенов, го „уреди“ така што сега се уништени и непристапни тајните скирени под него! Плус дел се продаде за амбасада на САД, мамката нивна! Камениот мост требаше да се репарира, не да се изгради „и нов и постар“!! Плоштадот на Паверов смрди поради лошо изведена реконструкција(читај: паверисување), баш денес поминав, на пауза, корне! А и тој, како и Калето и Камениот Мост ги направи „и нови и постари“!! Да не се лажеме, нели. Објективно говориме.
Strelec Divider, или не ги следиш медиумите, или намерно сакаш да глумиш наивен! За таа лоша миризба беше неодамна објаснето дека изворот е од улицата ’Македонија’ и дека проблемот набрзо ќе се решел... А колку да те потсетам, надлежна за улицата Македонија беше другарка ти Аларова... или таа е од ДПМНЕ? И совет од мене... Немој да се учиш на погрешни работи, од погрешни луѓе... Вака со плукање по 'default' на се’ (и уште без аргументи), од никого нема да бидеш почитуван! Многу поумно е да им бидеш добар пример на ’другарите’ твои, со тоа што отворено и искрено ќе ги пофалиш добрите потези на противникот. Во случајов, на Ристо Пенов. На тој начин, некој ќе те сака, а некој не... но сите ќе те почитуваат и на крај ќе станеш претседател.
concrete Ova sega nema veza so raspraviite. Pana neznam kolku si star nitu kolku plostadi ,kalinja i rekonstruirani mostovi si imal prilika da vidis, ama ova sto Penov go napravil vo Skopje go nema nikade. Vo normalen svet bi bil uapsen i veke suden za nenadomestliva steta napravena na glavniot grad i nacionalnoto bogatstvo. Od druga strana toa nitu bi mozel da go napravi vo normalna drzava , bi bil odamna sprecen od soodvetnite drzavni ,gradski, esnavski, nevladini i drugi graganski organizacii.( Da ne zaboravam : i lekarski!!!) No bidejki toa ne e taka vo Makedonija moze da mu se zeme za olesnitelna okolnost , no direktnata odgovornost za potrosenite pari nikoj ne moze da mu ja zabusi. Da pretpostvime deka imal dobra zelba da go sredi gradot i da gi pogledneme samo nekolkute posoceni lokacii :kaleto,kamniot most,plostadot,megugradskata stanica. Za drugoto , ajde da ne ja sirime. Vidi za isti pari, ponderirano na kolicini,vo bukvalen smisol,(Evro za Evro) se gradese i rekonstruirase centarot na Berlin. Ona sto napravil od plostadot vo najmala raka e pronevera.Da ne gi spomnuvame unistenite alternativi koi sega se daleku od moznoto. Unistuvanjeto t.e. kaponiranjeto na neodredeno vreme na kaleto ( potencijalna lokacija na Justinijana Prima) e zlocin spored kriteriumite na UNESKO.Takva lokacija se konzervira da se spasi sto moze da se spasi,za podobri vreminja, a ne se preoruva!!!Penov gradi novo kale ili go rekonstruira spored nekoj vremenski presek??? Ili mu treba kulisa za da mu lici gradot???? Sklepanata maketa na kameniot most e karikatura na simbolot na Skopje. Eden entuzijasticki nastroen student na tretorazreden fakultet za arhitektura ke napravese za tie pari cudo od megugradska. Samo soobrakajnoto resenie e katastrofa , za drugoto bomo videli!!!! Tolku za toa. Ne navleguvam vo zezalicite kolku koj od seto toa se zbogatil. Penov e dilea od prosta pricina sto zaboravil deka nikoj ne ocekuva od eden covek da bide Isus Hristos. Dobriot gradonacalnik sobira dobar strucen tim okolu sebe. Vistinski strucnjaci , koga e vo prasanje strukata se sekogas nadpartiski , vo ogromen del i nad licnite interesi do nivo na familija, pred predizvikot na proektot. Site drugi se obicni hohstapleri,nebitno so kakva diploma maftaat. Znaci ne bil na nivo , nemal sila da napravi tim od NAJDOBRITE , gi sobral NAJPODOBNITE!!!! Ovde sum sega vo Skopje i pod golem stres,od sosema drugi pricini. Posle mislam poveke od 5 godini stapnav pred nekolku dena na plostadot , seuste ne mozam da se opasuljam. Moras Pana da se izboris vo toa tvoeto SDSM da ti najde budzet za edno barem nedela da prosetas malku po Berlin,posebno stariot istocen del koj e edna ogromna REKONSTRUKCIJA. Da vidis kako so isti blokovi , ist beton, ist kamen,za isti nominalni pari se pravi nesto potpolno RAZLICNO!!!! Dzabe zboruvam , ja odnel vragot rabotata!!!!! Koj ke ja plati moj Pana rekonstrukcijata na rekonstruiranoto?????? PS. rekonstrukcija na starata carsija za nekolku meseci , komedija, takvo nesto se rekonstruira barem 20-25 godini za da go ima slednite 500-600. Vaka samo maketi, drzi voda dodeka ojdat majstorite. Da ne bide samo po Penov :samobendisani partiski strucnjaci: kolku ke izdrzi mozaikot na Plaosnik pod stakloto so taa kondenzacija?????
Divider А бе Стрелец, миризбата доаѓала од ваму од таму, се е тоа убаво. Аларова инаку е од ДА, Пенов како политичар не ми се допаѓа, како човек не го знам. Умни потези на Пенов, хм, кога ќе се стави се на кантар, некако тасот паѓа на другата страна. ОК, да речеме дека нашите „независни“ медиуми точно (еднаш, прв пат) изјавиле. Тогаш ја повлекувам изјавата, ама за Камениот мОст, за Калето? Да не се лажеме, Калето е убаво, но неиспитано, а сега нема ни да се испита. Можеби Пенов не е виновен за сето тоа, ама тој е градоначалник. Камениот Мост и тој е личен да го пулиш, нели! Ама не е како што требаше да биде. не криткувам ништо повеќе од другите кои критикуваат. Јас лично не сум за Костовски, веќе еднаш реков, ама е помалото зло од Пенов. Костовски и Пенов (што би рекле во Прилеп: исти бичим), ама Пенов можеше, не успеа. Ајде да видиме Костовски, можеби тој че успее. Инаку, Костовски беше поддржуван и фален од истите кои сега го кудат, а зошто? Затоа што за него се изјасни НП, а потоа и останатите партии кои не учествуваат во власта. Да не се лажеме, нели. Не сме деца. Тој е сеуште член на собранието во кое влезе со гласовите на позицијата и преку нивна листа. Ќе кудиме, ќе фалиме, ќе дојде прочка, ќе помине, едни ќе жалат, други ќе се фалат, на крај да даде господ сите да не страдаме. Доволно, и премногу страдавме. Нели! затоа велам, колку и како и да звучи: ДА НАПРАВИМЕ РАЗЛИКА овојат, а и за понатаму!! ДА СЕ ЗДРУЖИМЕ сите заедно ЗА МАКЕДОНИЈА нели!!
Pana
quote:
така што сега се уништени и непристапни тајните скирени под него! Плус дел се продаде за амбасада на САД, мамката нивна!
Delot sto se prodade e 2 kilometri podaleku i se vika tetovska trosarina.Voopsto toj del ne se navoga na Kale! "Tajnite sto se unisteni i skrieni" se vsusnost noviot lik na kaleto koj dodeka ne go napravi gospodinot Penov bese obicno strasiliste.Tamu se plasea luge da pominat i sred bel den. Taka da ne go drvi mnogu!
Divider Еј, ај олабави малку, полека. Да бидеме реални. партиски работи се едно, реалноста е друго. Јас по секоја цена со глупави аргументи не сакам да се расправам ниту да полемизирам. Изнапишавме купишта, од кои 10% дали се умни (тука се вклучувам и себе, но со 75% од тие 10%, хехехе), се останато е млатење празна слама!! Понатаму, убаво кажа Конкретниот, биди искрен и признај (себе си, нам не ни е потребно тоа) дали навистина Пенов заслужи со се сторено за 8 години нов мандат или ред е да се обиде некој друг? Руди Џулијани, градоначалникот кој беше најомилен и најпознат, на Њујорк, не се кандидираше повторно по падот на кулите. Од морални причини, од причини што, иако не беше негова вина, се случи тоа. Поради немошноста да помогне повеќе...како морален чин. пенов, за да си оди, треба ли некој авипон да ја бапне телевизија или собранието? Полека, не скокај, размисли. Не е он толку розов колку го претставуваш. Настапуваш како да си од ДПМНЕ мајку му. Само твојот миленик чини, а другите се чувај боже.
Strelec
quote:
Originally posted by Divider
...не криткувам ништо повеќе од другите кои критикуваат.
Еве го овој пак!? Абе не се поистоветувај со другите! Путин е прв во Русија, Буш е прв во САД, Ширак е прв во Франција! Како мислиш да бидеш прв во Македонија ако се рамниш со lav, Slack, marko итн. Или пак, скраја да е, со concrete!:))) Вистински претендент за претседател, вака ќе изјави: Му оддавам почит на Пенов заради тоа што го направи ова, ова и ова... и за сето тоа Пенов заслужува признание... Меѓутоа овојпат верувам дека за Скопје подобар избор е Трифун Костовски... Им посакувам среќа на сите кандидати! Ете Divider како се станува народен човек... Порачуваш ’да се прави разлика’, а ми се поистоветуваш тука со некои првокласни критизери и уште ми се правдаш дека критикуваш само колку и тие!?
Pana
quote:
Vidi za isti pari, ponderirano na kolicini,vo bukvalen smisol,(Evro za Evro) se gradese i rekonstruirase centarot na Berlin.
Nemoj be ziti se!Nekoj moze i da ti "poveruva". Mene ne treba nikoj da mi plaka da odam vo Berlin zasto samiot imam pola Evropa pominato avtostop.E bas zatoa sto znam so kolku pari se pravi tamu toa zatoa uste poveke go cenam gospodinot Penov. Ne treba da se trudis tolku mnogu da pisuvas,zasto kao sto vikase edna moja profesorka po makedonski ,toj sto znae zboruva malku. Celiot tekst ti e poln so nebulozi no nemam ni vreme ni zelba da ti odgovoram.
concrete
quote:
Originally posted by Pana
quote:
така што сега се уништени и непристапни тајните скирени под него! Плус дел се продаде за амбасада на САД, мамката нивна!
Delot sto se prodade e 2 kilometri podaleku i se vika tetovska trosarina.Voopsto toj del ne se navoga na Kale! "Tajnite sto se unisteni i skrieni" se vsusnost noviot lik na kaleto koj dodeka ne go napravi gospodinot Penov bese obicno strasiliste.Tamu se plasea luge da pominat i sred bel den. Taka da ne go drvi mnogu!
MestOto sto e prodadeno , ne e TETOVSKA trosarina tuku GRADISTE. Kako sto spomna ednas Prof.Marjanovik, mozebi vo nekoja vukojebina nema nisto pod zemja, ama ova e CENTAROT NA SVETOT. Lokacija koja se vika gradiste od pamtivek imeto ne go dobila na Bingo!!! A dali e nesto ima ili nema, neka proba gospodinot Batler nesto takvo da kupi na periferijata na Rim, recimo!!! Ama Makedonija , koj ja sisa, pa baska so vakvi poltroncinja, abe ELDORADO :):):):)!!!!
concrete
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Vidi za isti pari, ponderirano na kolicini,vo bukvalen smisol,(Evro za Evro) se gradese i rekonstruirase centarot na Berlin.
Nemoj be ziti se!Nekoj moze i da ti "poveruva". Mene ne treba nikoj da mi plaka da odam vo Berlin zasto samiot imam pola Evropa pominato avtostop.E bas zatoa sto znam so kolku pari se pravi tamu toa zatoa uste poveke go cenam gospodinot Penov. Ne treba da se trudis tolku mnogu da pisuvas,zasto kao sto vikase edna moja profesorka po makedonski ,toj sto znae zboruva malku. Celiot tekst ti e poln so nebulozi no nemam ni vreme ni zelba da ti odgovoram.
Uzivaj Pana,sto da ti praam,tolku ti odrezale trite narecnici!!! Trebalo toa profesorkata da ti kaze i nesto drugo,ama bila po makedonski , toa znaci od Skopskite fakulteti, sirota i taa tolku mozela da nauci: toj sto znae zboruva malku,he,he,he???Tipicno makedonce... kuti da ne vidat kolku malku znaes :):):)!!!! I stvarno ne se trudi , ne si bre po razgovorite. Ama za nekoj koj e"prosetan" so avtostop, dobar si...:):):)!!!
mako WOW! - 40-50 stranici se napolnaa za Trifko i Penov! Sigurno zaradi toa deka se mnogu "harizmaticni" licnosti [:D][}:)] A dali ke ima edno vice-gradonacalnicko mesto? Taka site na kraj ke bidat zadovolni.
трендафил Градот Скопје на фирмите кои изведувале различни работи им должи окулу 600 милиони денари (нешто помалку од 10 милиона евра). Што би рекле, многу од направеното е направено на вересија, односно на сметка на иднината на градот. Но најповеќе сум против Пенов затоа што не не праша нас граѓаните дали сакаме нови села од општините Сарај и Кондово да влезат во него, односно градот да се зголеми за 80% неурбанизирана рурална површина, само за да се направи на вештачки начин двојазичен. Со тоа ги задоволи коалиционите партнери на државно ниво, на сметка на граѓаните на Скопје. Што се однесува до Трифун Костовски, не ми е јасно што тој направи лошо по 15 септември 2002, па тие што го фалеа сега да фрлаат толку дрвја и камења по него. Посебно од тоа што е битно за работата на еден градоначалник.
Divider Еве да биде се фер и демократски, јас наместо Пана ќе кажам: Уаааааааааа Пенов, Бравоооооо 3-фуууууууууууун!!!
Pana
quote:
Пенов, Бравоооооо
Taka te sakam i tebe!
Divider Не ми вади зборови од контекст, ок! Еве за да бидам појасен: Пенов Уаааааааааааааааааааааа!!! 3-Фун Бравооооооооооооооооооо!!!
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
Кога веќе зборуваме за тоа што направил Пенов, нека не ми биде замерено што еден линк од еден друг топик ќе го ставам и овде. Во недостаток на слики кои што ќе ги покажат делата на Пенов, сепа еве една добра прилика се забележи разлика на Скопје од пред Пенов и Скопје сега. Разликите се прикажани [url="http://www.lukaroski.com/forum/novi_fasadi/skopje.asp"]ОВДЕ[/url]! Патем имам докази дека еден ист член на форумов за фасадите пред една година се изјасни во суперлативи, а претходниве денови на неколку теми истата таа работа ја критикува ’до даска’. Доказите ќе ги презентирам доколку истото лице од мене го побара тоа. А тој добро си знае дека токму на него се однесува ова!:)
За да се види што од направеното е дело на некој, треба да се гледа и малку пошироко, односно што не било направено пред тоа, а во тој период е направено во другите македонски градови. Затоа што законите (парите што ги имаа на располагање локалните власти) не беа цело време исти, односно до 1996 локалната самоуправа скоро и да немаше пари, по 1996 доби нешто, по 2000 доби уште повеќе. Ова ме потсетува на споредбите од стариот систем од типот дека во 1941 во тогашна Југославија немало ниту еден колор телевизор, а во 1980 (кога умре Тито) имало неколку стотини илјади колорци. И заклучокот дека тоа е негова заслуга. Како тој да ги измислил телевизорите во боја. Во Скопје треба да се знае што направил градот, а што општините. И кој платил не е сеедно, посебно ако тој што плаќал е кандидат за градоначалник, како што е случај со Трифун.
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Патем имам докази дека еден ист член на форумов за фасадите пред една година се изјасни во суперлативи, а претходниве денови на неколку теми истата таа работа ја критикува ’до даска’. Доказите ќе ги презентирам доколку истото лице од мене го побара тоа. А тој добро си знае дека токму на него се однесува ова!:)
Lugje greshat, a i slika lazhe. Slikata ne go pokazhuva FUSHERAJOT. A za da vidish za kolkav fusheraj se raboti kje dobiesh sliki naknadno :) Trifun Za Skopje! [edit] Eve ja programata na Trifun [url="http://trifunzaskopje.org.mk/novosti_detail.asp?lang=mak&id=6"]tuka,[/url] a PDF verzijata mozhete da ja vidite [url="http://trifunzaskopje.org.mk/programa.pdf"]tuka![/url] A eve ja programata na Penov [url="www.penovluzer.com"]tuka,[/url] a PDF verzija nema! Hmmm ... neznam zashto za programata na Penov mi vika CANNOT BE FOUND. Auuuuu da be sho sum glup i ja, pa Penov nema programa :(
Strelec Не се пали... Кога реков "тој добро си знае дека токму на него се однесува ова", не мислев на тебе!:))) Патем, биди сигурен дека тебе во иднина нема да ти реплицирам, што и да напишеш!:)
Strelec Трендафил, мора да те бендиса мојот линк штом два пати ми реплицираш на мојот пост... Заслужи уште еднаш да го поставам!:) Повели [url="http://www.lukaroski.com/forum/novi_fasadi/skopje.asp"]ОВДЕ[/url]!:)
OooOo Vidi majkata ... Za 8 godini shto skoro nishto ne srabotil sega odednash pred izbori Penov dobiva razno razni idei. Sega mu tekna i univerzalnata sala da ja pravi, a proektot za sala pred MNT ostana samo proekt :)) Chitaj [url="http://vest.com.mk/default.asp?id=92288&idg=5&idb=1397&rubrika=Skopje"]tuka[/url] za univerzalnata sala. Se e toa ubavo samo se nadevam deka skopjani nema da nasednat na ovie lazhni predizbori obekajavanja kako shto nasednaa 2 pati i mu dadoa doverba na Penov za predhodnite 2 mandata. Nema treta shansa! Trifun za Skopje!
intel
quote:
Originally posted by SLaCk
A be Strelec uste se "palish" na penov?A be toj ti e izguben slucaj shteta sto ne si vo Skopje da mu go vidish spotot na Penov koj e ponizuvanje na site Skopjani, 5 minuti vo koj toj beskrajno se fali za sto napravil(minimalni raboti za period od 8 godini) i na kraj samiot za sebe vika deka bil skromen.A be katastrofa od covek e toj.Ziva bruka samo sitnite dusi ke glasaat za nego.pozdrav.
Добро бе Слацк кога ќе ти дадат картичка за интернет во штабот на ДПМНЕ,или НП,или од некое друго крилце мора ли одма да ја потрошиш. Или може уште ти се врти памет од вингишпилот на Гвуевски.Ептен ви е јак спотот. П.С.Рингишпилот од Амди Бајрам донација да не ви е?[:D][:D]
Divider Обата се ужас, никакви, едниот навредлив, а другиот идиотски! П.С. кога велам навредлив, мислам навредлив за нашата интелигенција, ум, разбирање, секојдневие, а на Гвујо, идиотски бидејќи е неумешен склоп на неколку туѓи, претходни кампањи. Ова за да не бидам сфатен погрешни и да ми се вадат после муабети и зборови од контекст.
Strelec Плоштад наместо Бит-пазар Треба да се премести Бит-пазар и на негово место да се изгради плоштад за Чаршијата да биде уште поубава. - Постојано добивам критики дека се разликуваат левата од десната страна на Вардар, иако инвестициите и проектите подеднакво се поделени на двете страни. Нема улица што на левата страна на Вардар не е реконструирана, а следува проектот за ревитализација на Старата чаршија - изјави Пенов. Тој му порача на Костовски дека лесно му е да седи отстрана и да критикува затоа што не ги познава добро состојбите во градот. Пенов вчера се сретна со кандидатите за советници во градскиот совет и истакна дека за успешна работа како градоначалник е неопходна соработка со мнозинството од членовите на Советот. - Ако кандидатот за градоначалник нема предложено своја советничка листа, треба да биде подготвен да се соочи со опасноста неговите предлози да не поминуваат кај мнозинството членови на Советот - изјави Пенов по средбата.
Divider Мижи Асан да ти баам!!
Strelec
quote:
Originally posted by Divider
Мижи Асан да ти баам!!
Во ваков коментар се препознава симпатизер на Трипуна... Divider, ти и сите твои истомисленици, одамна на овој топик немате ништо напишано за проблемите на Скопјани, за ваши визии за поубаво Скопје итн. Вашето учество на овој топик се сведува на едни исти 3-4 слогани (сега пред избори... шминкање... павер елементи...) и колку за разбивање на монотонијата, по некој ваков коментар ’Мижи Асан да ти баам!!’... Исти сте како Трипуна!
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Divider
Мижи Асан да ти баам!!
Во ваков коментар се препознава симпатизер на Трипуна...
Dragi chitateli imame ekspert za komentari od shtabot na Penov sega.
quote:
Divider, ти и сите твои истомисленици, одамна на овој топик немате ништо напишано за проблемите на Скопјани, за ваши визии за поубаво Скопје итн.
Napishani se mnogu raboti, samo shto ti i tvoite istomislenici (ti i ushte dvajca) gi ignorirate, a vo isto vreme go velichate vashiot kral. :)
Divider Се повикувам на моето право да учествувам на форумиве на начин кој не е навредлив, плагијатизиран, но, мој, сопствен, дури и да е непродуктивен како некои од темиве. Бај д веј, кога сме кај проблемите на Скопјани, како еден од двата града во Македонија кои имаат централно парно греење, вчера, вработени од топлификација посетуваа стамбени објекти во градот од каде цела зима стигале поплаки поради недоволно парно греење, студ, негреење, мала топлинска енергија, поставувајќи сонди за мерење на релативниот среден коефициент на топлина во становите во именуваните објекти, укажувајќи им на граѓаните дека се по налог на директорот на топлификација, а поради ургенција на пенов, кој наложил дека иако грејната сезона одминува и времето се затоплува, сепак, како гест на добра воља која ќе донесе гласови од неопределените гласачи, треба да бидат проверките направени што поитно! До кога со маки Македонијо!!!! До кога ќе те греат лете, а ладат зиме!!! До кога жедна прекувода ќе те мкнат сосила, а в пустина со песок ќе те ранат и катран по солта в очи ќе ти фрлаат!! До кога??? После, нели, ќе гласаме за кандидатите?!!
beaver hunter Planovite za vrakjanjeto na duhot na gradot, doteruvanjeto, podobruvanjeto na infrastrukturata na gradot, treba da se del od sekojdnevnite aktivnosti na gradonachalnikot. Ako celta e da se stigne vo EU, za shto pokratok vremesnki period, gradonachalnikot treba za toj ist period treba da go podgotvi gradot po evropski terk i da go promovira istiot. Za promoviranjeto na gradot shirum EU pa i svetot, eden od najefikasnite nachini e organiziranje sportsko natprevaruvanje od evropski, pa zoshto da ne i od svetski razmeri. Dali nekoj od momentalnite kandidati za gradonachalnik ima vizija , ideja za vakva rabota, ili daj boze konkreten plan? Od nivnite planovi, programi ne mozam da prepoznaam takvo neshto?
OooOo Trifun Kostovski indirektno so Kometal Gjorche Petrov toa go pravi ushte od pamtivek. Dodushe Trifun mnogu povekje ima napraveno za promoviranje na gradot odkolku oficijalniot gradonachalnik.
Divider Јас мислам дека најдобар ќе беше да си останеше жив оној првион, што загина со онаа во кола! нели, бидејќи за мртвите се најарно ела да видам некој лошо да пиши за него!
Pana Gi gledam sinojka na "Svetla tocka" kakndidative na opozicijata i neverovatno, mi padna zal. Lugeto bukvalno mu se obrakaa na gospodinot Penov kako iden gradonacalnik.Si znaat tie zasto? Ne samo sega nego so takvi kandidati gospodinot Risto Penov ke bide uste tri mandata gradonacalnik.Ako saka,se razbira!
n/a Pana koga tolku mnogu go "obichash" Penov, oti vo topikot "najgolemite ajduci vo Makedonija" ne si go klaesh i nego majkina? Kolku dukani niz Skopje ima Penov, od kaj mu se? Od kaj mu e Urban Invest i zosto celo Skopje se poplochuva samo so bekaton plochki od Penov- Urbaninvest? Aj da mi odgovoresh sega majkima na gornive prashanja.
Strelec Чудна работа... Овие што се Трифун, нивниот кандидат ни за арно, ни за лошо го спомнуваат. Трето продолжение веќе на оваа тема и 50-тина страници ’испишани’, а сеуште ништо не прочитав за квалитетите на Трипуна. Освен дека со ракометарките успеал. Сите фатија да се занимаваат со Пенов, наместо со нивниот Трипун. А и самиот Трипун ќе тропне нешто во стил на ’душата на градот’ и толку во врска со Скопје. Сето останато време од неговите муабети за Пенов зборува и други ствари што врска немаат со Скопје. Не знам, дали требало некоја да има три мандата или само два, па дали ќе ручале заедно или не и... the end. Ништо не кажува што планира да прави со Скопје. Единствено што прочитав од него е дека бит пазар требало да си остане, заради автентичност демек... Значи, човекот се занимава со тоа што не смее да се допре! Нема идеи човекот, или за што се работи? Изгледа Пенов му ги (по)троши идеите... Ниту калето има логика да го спомне, ниту спортска сала, ниту автобуска станица, ниту паркови, фонтани, споменици... Бре Пенов битанга, се’ му потроши!
intel Чудна појава е опозицијата во нашава држава.Користи некои шеми на кои и мало дете ќе им се изнасмее.Толку немаат аргументи и оружје за ферка што почнуваат да се дават во сопствените заврзлами.Ќе го цитирам Дивидер во врска со спотовите:
quote:
Обата се ужас, никакви, едниот навредлив, а другиот идиотски! П.С. кога велам навредлив, мислам навредлив за нашата интелигенција, ум, разбирање, секојдневие, а на Гвујо, идиотски бидејќи е неумешен склоп на неколку туѓи, претходни кампањи. Ова за да не бидам сфатен погрешни и да ми се вадат после муабети и зборови од контекст.
Тие се здружена опозиција која стои зад Труифун и од која дирекно зависи успехот на НЕЗАВИСНИОТ и неможат да се оградуваат едни од други како што не може да се делат Сдсм и Лдп. Сега препелкајќи се во сопствениот катастрофален старт во кој токму тие ја повредуваат нашата интелегенција ,ум и разбирање на секојдневието скопско. Еве само еден пример: -Општина Центар во обнова на улицата Македонија учествува со 60% а градот со 40% и амин за да се направи тоа.Значи без АМИН на Пенов таа Аларова не ќе можела да мрдне.Е сега,тргнувајќи од камени мост до Бристол ќе забележите дека плоштадот 100% инвестиција на градот и улицата Македонија се поплочени со ист камен,поставени се исти клупи исти канделабри.Тоа е една целина. Ова за мене е дел од градот среден со заеднички напори на Пенов и Аларова. НО,според опозицијата!!!! -плоштадот е најгрозен во Европа(затоа што е дело на Пенов)100% -ул.Македонија е најубава(затоа што е дело на АЛАрова)никаде не спомнуваат со колку учествува градот -Плоштадот смрдел,кога испадна дека смрдел од Ул Македонија тогаш се појави муабет дека и Пенов односно градот учествувал и смрди од делот на инвестицијата која ја дала градската каса. -Кога ќе им наброиш се што направил Пенов одговараат со зборовите:Правел ама од наши пари,демек Аларова правела од џеб на татко и.Или можеби Трифун ќе ги троши неговите пари. Да не набројувам уште илјада примери на обиди за навредување на интелегенцијата на граѓанинот.
Strelec Сомнителна работа, intel... Повеќе од еден саат помина од твојот пост, а сеуште никој не се огласил со контраргументите: А павер? Се’ е тоа шминка! Трифун за Скопје! Сега ли, пред избори? Знаеш ли intel кога всушност сватив дека со симпатизерите на Трифун од овој форум не може да се има конструктивен муабет? Ќе се навратам на два моменти од мои поранешни постови на овој топик. 1. Им поставив вакво прашање: Кој политичар во Македонија направи повеќе од Пенов? На државно или на локално ниво? И знаеш што добив како одговор? Од еден дискутант ми беше посочен Бузлевски, а од друг добив одговор дека тоа е Чашуле!? Останав без зборови!:))) 2. Следуваше ова прашање: Ќе се согласам со сите работи што ги кажувате за Пенов, доколку ми посочите САМО ЕДЕН чесен политичар во целиот свет кој што бил поштеден од разни обвинувања за крадење, манипулации, малверазции итн. итн. Значи, прашањето се однесува за целиот свет и за било кој период од историјата на човештвото. И знаеш што добив како одговор? Имиња на двајца озлогласени нацисти: Геринг Херман и Јозеф Гебелс!? И ајде сега те молам, оди и зборувај конструктивно со нив!?:))) А павер? Се’ е тоа шминка! Трифун за Скопје! Сега ли, пред избори? Бог да чува!?:)))
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
1. Им поставив вакво прашање: Кој политичар во Македонија направи повеќе од Пенов? На државно или на локално ниво?
1. Stevce Jakimovski! Kako gradonachlnik na opshtina Karposh za kratko vreme i na lokalno nivo napravi mnogu raboti so pomal budjet nego Penov za 8 godini so pogolem budjet. Mali i sitni proekti praveshe i narodot beshe srekjen. Beshe dostapen za narodot i raboteshe SO narodot!
quote:
2. Следуваше ова прашање: Ќе се согласам со сите работи што ги кажувате за Пенов, доколку ми посочите САМО ЕДЕН чесен политичар во целиот свет кој што бил поштеден од разни обвинувања за крадење, манипулации, малверазции итн. итн. Значи, прашањето се однесува за целиот свет и за било кој период од историјата на човештвото.
2. Lincoln Chafee, ami sega? A ako si iskren i 'neutralen' kako shto vikash, kje priznaesh deka Penov pred izbori pochna da reshava i da izigruva dobrotvor niz Skopje :) I znaesh shto gledam vekje podolgo vreme?? Osven ti, intel i Pana ne vidov nekoj drug shto e za Penov. intel i Pana se partiski oboeni i toa ne go krijat, znachi kazhuvaat deka se za SDS i niv gi razbiram, ama tebe nikako ne te razbiram!
Pana Ti mori bitusanes tolku li si (едитирано од администратор) pa ne sfakas deka ne treba da mi se obrakas vo zenski rod, (едитирано од администратор) ni zaedna! Inaku Penov nema dukani vo Skopje a so paver elementi osven "Urban invest" koj e najdobar rabotat uste deset firmi.
marko_polog Vakvi drami nema nitu so najzaostanatite seljandurki.
Strelec Еве ти еден од оние што се за Трипуна!:)))
marko_polog Ti crtaj si go filmot kako sto sakas, ne sum jas prvace da se palam na detski igri.
OooOo intel shto ima losho vo toa da si oboen? Strelec go ignorirashe mojot odgovor od predhodnata strana, ama ja sum tuka za da te podsetam :)
Pana
quote:
da nabavuva so Tenderi,
Samo da te potsetam deka se odnesuvas kako nepismen,zasto tenderi se pisuva so mala bukva"t". p.s. Zasto ciganite gi pisuvas vo losa konotacija.Moze da odgovaras(a i treba) za ksenofobija i rasna diskriminacija. p.s.p.s. e ova e toa OooOo sto e najstogo zabraneto na sekoj forum
intel
quote:
Originally posted by OooOo
intel shto ima losho vo toa da si oboen?
Ништо.Не ми беше тоа муабетот.Него ме нервира една појава(општа) кога некој ќе искритикува една партија веднаш се смета за припадник на спротивната.Не мора да сум обоен за да гласам за Пенов или за СДСМ.Едноставно мислам дека оваа опција е подобра од другата на која сум и дал шанса како гласач 1998. Не би се срамел да кажам дека сум член на СДСМ или ЛДП и задоволен сум со изборот што сум го направил 2002.Не викам дека нема што да се критикува кај оваа власт но реално има и многу со што може да се пофали во однос на претходната. П.С.Дај боже да се појави подобра опција,прв ќе ја подржам.
Strelec
quote:
Originally posted by Strelec
Патем, биди сигурен дека тебе во иднина нема да ти реплицирам, што и да напишеш!:)
quote:
Originally posted by OooOo
Strelec go ignorirashe mojot odgovor od predhodnata strana, ama ja sum tuka za da te podsetam :)
Види го редоследот на постовиве!:) А и што би муабетеле ти и јас за оваа работа?:) Пет исти збора во 137 поста ги кажа и толку од тебе... Се исцрпи!?:) Ти не си ми веќе предизвик за оваа тема!:))) Ваквите како marko & lav ми се сеуште интересни!:)
OooOo Ama pak mi replicirashe :))))))))))))) A eve tuka kje ti go povtoram odgovorot na tvoeto prashanje:
quote:
Originally posted by Strelec
1. Им поставив вакво прашање: Кој политичар во Македонија направи повеќе од Пенов? На државно или на локално ниво?
1. Stevce Jakimovski! Kako gradonachlnik na opshtina Karposh za kratko vreme i na lokalno nivo napravi mnogu raboti so pomal budjet nego Penov za 8 godini so pogolem budjet. Mali i sitni proekti praveshe i narodot beshe srekjen. Beshe dostapen za narodot i raboteshe SO narodot!
quote:
2. Следуваше ова прашање: Ќе се согласам со сите работи што ги кажувате за Пенов, доколку ми посочите САМО ЕДЕН чесен политичар во целиот свет кој што бил поштеден од разни обвинувања за крадење, манипулации, малверазции итн. итн. Значи, прашањето се однесува за целиот свет и за било кој период од историјата на човештвото.
2. Lincoln Chafee, ami sega? A ako si iskren i 'neutralen' kako shto vikash, kje priznaesh deka Penov pred izbori pochna da reshava i da izigruva dobrotvor niz Skopje :) I znaesh shto gledam vekje podolgo vreme?? Osven ti, intel i Pana ne vidov nekoj drug shto e za Penov. intel i Pana se partiski oboeni i toa ne go krijat, znachi kazhuvaat deka se za SDS i niv gi razbiram, ama tebe nikako ne te razbiram!
marko_polog A sakas mnogu da ti bidam interesen Strelco? Tvoj e izborot. Nekoj raboti tebe izgleda ne ti se jasni.
Strelec OooOo, ne flodiraj!:) Kakov ti e postot, poarno kje ti bese da mu napravis delete i na prviot, a ti ushte se gordeesh so nego!? Eden od forumov mi prati poraka i me prashuva: abe ovoj OooOo seriozno misli kako shto pishuva? A jas te vadam: Ne be... se zaebava!:) I vide li sega shto napravi? Vo idnina nema da mi veruva shto i da mu zboram!:) marko, dobar?:)
OooOo 1. Vidi, dali e seriozen ili ne mozheme da diskutirame okolu toa. 2. Toj shto ti pratil poraka, izgleda nemal jaja mene da mi prati pa se ulizuval kaj tebe. 3. Izbegnuvash odgovor poshto neznaesh shto da kazhesh ochigledno :) 4. Pogolem flooder od tebe nema. Penov pa Penov si zapnal ko domazet da ti e :)
beaver hunter kolku li pari ke se potroshat vo kampanjata da se stane gradonachalnik? dali vredi seto toa troshenje pari, za da se privlechat glasachite? namesto spotovi, plakati mitinzi, zoshto ne im se ostavi na gragjanite sami da odluchat koi ke im bide gradonachalnik?
Strelec OooOo, toj shto mi pishal tochno e deka nema jaja... zhensko e!:) A jas ne flodiram za Penov, poshto se' razlichni raboti za nego kazhuvam... Flodiranje bi bilo dokolku imam samo 3-4 stvari za kazhuvanje i istite non-stop gi povtoruvam!:) beaver hunter, OK e donekade toa shto go velish, no kako gragjanite kje mozhat da odluchat bez da gi chujat planovite od kandidatite... Vaka, tie si gi kazaa planovite... Penov kazha deka saka da go napravi kejot na levata strana na Vardar, da napravi eden ubav i golem ploshtad vo Stara Charshija, kje napravi zhichara na Vodno, pa t.n. kompjuterska dolina vo Skopje i red drugi raboti, a od druga strana, Tripun kazha deka nema da pravi ploshtad na Bit Pazar i deka za planovite otposle kje razmisluva!? Treba ovie raboti da gi chujat gragjanite za da znaat za kogo da glasaat!:)
OooOo OooOo pee pogledaj dom svoj andjele i skini pauchinu s' ochiju ... idemo drugovi ...
quote:
Originally posted by Strelec
OooOo, toj shto mi pishal tochno e deka nema jaja... zhensko e!:)
A siguren si? :) Lichno si proveril?
quote:
A jas ne flodiram za Penov, poshto se' razlichni raboti za nego kazhuvam... Flodiranje bi bilo dokolku imam samo 3-4 stvari za kazhuvanje i istite non-stop gi povtoruvam!:)
Programata na Trifun ja vidovme (a vo sluchaj ti da ne si ja videl eve ja [url="http://trifunzaskopje.org.mk/novosti_detail.asp?lang=mak&id=6"]tuka[/url]), a na Penov seushte ja nema. I kako shto mozhesh da vidish od programata na Trifun ne se zbori za 3-4 raboti. Edna od rabotite shto Trifun planira da vovede e nov nachin na komunikacija so skopjani, a ne kako Penov, da se budi samo pred izbori. [xx(]
quote:
Penov kazha deka saka da go napravi kejot na levata strana na Vardar,
Mapa, skica, konkreten plan ili novi predizborni lagi?
quote:
da napravi eden ubav i golem ploshtad vo Stara Charshija,
kukuuuu, shto kje pravi Skopje so 2 ploshtada (da gi dotroshi paver elementite mozhda) A kade li kje go preseli bit-pazar i celiot toj biznis? Vo Veles mozhda? :)
quote:
kje napravi zhichara na Vodno,
Aham :) Mizhi asan da ti bajam. Eden pat do krstot ne se napravi, a ne zhichara. Da ne planirashe Penov iselenicite da doniraat i za patot kako shto doniraa za krstot?? Ili i toa Penov go napravi? Nego kazhi mi zhicharava shto kje ja pravi, za shto ustvari ja pravi? Zhicara za ski-terenite na Vodno ili zhichara za panoramata ... ups ... siviloto na Skopje? Se prashuvam kolku li lakoverni lugje postojat. Sledno mozhda kje kazhe deka kje napravi metro vo Skopje od Saraj do Lisiche :))
quote:
pa t.n. kompjuterska dolina vo Skopje i red drugi raboti, a od druga strana,
lol ... OooOo si vika: uf shto ubavo kje spijam vecherva so smeshkite od Penov ;) Trifun za Skopje!
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by Strelec...zhensko e!:)
A siguren si? :) Lichno si proveril?
Крени рачна!:) Или ако не можеш, тогаш паркирај се на страна некаде!:) И сега да се вратам на Скопје и на животот на Скопјани... ЌЕ СЕ ПРОБИВА НОВА СООБРАЌАЈНИЦА Еднонасочна улица кај Цветниот пазар Наредната недела треба да стартува пробивањето на еднонасочната уличка кај Цветниот пазар. Оваа сообраќајница, чија што должина ќе изнесува околу 130 метри, ќе биде еднонасочна, а ќе ги поврзува Јужниот булевар со улицата "Мито Хаџивасилев Јасмин" и ќе го релаксира сообраќајот во овој реон.
Strelec Прв пат онака посериозно ја разгледав програмата од Трипуна и единствено што можам да кажам е дека сум воодушевен. Секоја му чест на овој човек. Е сега... неговата програма е многу обемна и не мислам дека е добро овде да ја изнесуваме цела, па затоа ќе пренесам само како почнуваат точките од неговата програма. Ве молам, наспроти конкретните проекти кои што ги најавува Пенов, забележете што би добиле Скопјани со Трипуна... Па човеков ништо нема намера да направи во Скопје... Се’ само некои фрази... Ве молам читајте и сладете се: ’ќе го вратам чувството’, ’ќе го поттикнам заживувањето’, ’ќе настојувам да го ревитализирам’, ’ќе иницирам обновување’, ’ќе понудам поголема поддршка’, ’ќе подготвам план за ревитализација’, ’ќе го промовирам враќањето на заборавениот сјај’, ’ќе го ангажирам сиот свој капацитет’, ’ќе вклучам во мојата визија’, ’ќе иницирам поблиска соработка’ и уште стотина слични вакви бисери... И како капак на се’, ни вели: ’ќе соработувам со надлежните институции во државата’!? Да не беше жално, ќе беше смешно!?
fio
quote:
Originally posted by Strelec И сега да се вратам на Скопје и на животот на Скопјани...
Шо знаеш ти за животот на Скопјани кога не си во Скопје? :-) Случајно да не шеташ преку ден низ Скопје, па да видиш колку е уредено и чисто? :-) ТРИПУН за мини преЦедник :-)))
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Оваа сообраќајница, чија што должина ќе изнесува околу 130 метри
Ti teknuva pred edno 2-3 nedeli koga napishav deka se pravat ulici od 100 metri, a golemite proekti kako Bulevar Ilindenska shto se obekjavaat 2 mandati tapkaat u mesto? Eve i sam iznesuvash takvi fakti i drago mi e shto poleka no sigurno kje svatish koj e praviot chovek za Skopje. :)))) Trifun za Skopje
Strelec
quote:
Originally posted by fio
Шо знаеш ти за животот на Скопјани...
Две третини од времето што Пенов го помина како градоначалник на Скопје, бев жив сведок на се’ што човекот правеше за Скопје и Скопјани, ама и признавам дека има многу работи што не ги знам... И токму дека не ги знам, затоа читам, слушам, гледам, учам, не се инаетам... Ќе разберам дека Пенов направил многу убав плоштад и следи коментар ’Пенов е од Велес’, ќе разберам дека Пенов направил 15 споменици низ Скопје и со нив го разубавил градот и следи коментар ’Пенов е шминкер’, ќе разберам дека Пенов направил нова меѓуградска автобуска станица и следи коментар ’Трифун за председник’! Ептен јаки контрааргументи!? Оди сега на форумот за сеири... Овде (што би рекол Pana) мажи за политика зборат!:) Ајт!:)
Strelec Секогаш кога ми реплицираат, многу ми е убаво на душава. Тоа значи дека со моите постови сум создал некаков немир кај оној што ме прочитал и решил да ми контрира некако!:) На ’празен’ со содржина пост, или на пост напишан онака ’од инает’, не вреди да одговара човек!:)
beaver hunter Off topic kade e chiracheto na chichko Mirko klucharot, vo Makedonija ili USA?
Strelec Пенов со градска конвенција во МНТ На конвенцијата во МНТ говореше кандидатот за градоначалник на коалицијата За Македонија заедно Ристо Пенов. Тој во својот говор рече дека се' што ветил и исполнил. Пенов покажувајќи ја брошурата од ветувањата пред 4 години на локалните избори во 2000 ги потсети граѓаните дека се' што ветил во неа им го подарил. Тој барајќи го од Скопјани гласот за трет мандат вети нови активности: реконструкција на железничката станица, изградба на градската куќа, градската фонтана, големиот детски забавен парк, жичара до Водно, нови хотели и трговски центри, новиот плоштад на Бит пазар. Сето ова има една единствена цел, рече Пенов, привлекување туристи на Скопје како дестинација во која се спојуваат ориенталното, модерното и урбаното.
SLaCk Uste malku dragi moi sogragjani od Skopje.Uste desetina dena ke go trpime Penov a posle zasekogas ke zamine od politikata!Penov - pronevereno!
Strelec Еве ви уште еден од оние за Трипуна!:) Читајте му го постот!:)))
SLaCk Da za trifun sum.Zatoa sto sto pati ne napravi da bideme srekni so negoviot klub - Kometal Gjorche Petrov,zatoa sto finansirashe desetici spomenici i obelezja vo gradov,zatoa sto dava donacii i zatoa sto sevkupno napravi poveke kako obicen graganin nego penov kako gradonacalnik za osum ipol godini.Kako beshe onoa...postaviv 200 klupi za 8 i pol godini wow!Uste eden mandat pa moze ke stigne do fantasticnata brojka - 300!A btw da go prashashe nekoj zosto od SLOVENIJA vlechkashe klupi a ima mnogu nashi firmi koi chekaat rabota?Isto kako sto go nosheshe kamenot od Bosna mesto od Prilep.Penov apash neviden.
Strelec Абе да не беа таквите како тебе, Трипун можеби и ќе имаше некакви шанси да успее во оваа трка. Шансите ги изгуби истиот момент кога опозицијата застана зад него. Кога беше референдумот (оној неуспешниот), ако ти текнува во неколку наврати ве предупредив дека ќе ја упропастите целата акција со таквите изјави дека демек и’ дојде крај на оваа влада. Не дозволивте граѓаните на Македонија да си го кажат своето мислење, туку почнавте на сите страни со тапани да ечите дека опозицијата во Македонија ќе извојува победа!? И сега самите си го з....... Трипуна и му ги зголемивте шансите на Пенов! Како може да не ви е јасно дека секоја од вас упатена критика кон Пенов само му го крева неговиот рејтинг и ја зголемува неговата предност!:)))
SLaCk A shto mislite deka Ali Ahmeti na vas vi go diga rejtingot?Pa vie so teroristi ste vo vlada a mislite narodot so Ljubco i Gruevski deka ke go plashite?Glupa finta vi e taa,sega neshto i na tebe ti seknaa "argumentite" za Penov pa pocna da napagjash?
Strelec Имам јас, момче, уште еден цел куп аргументи... и за Пенов и против Трипуна... ама дозирам!:) Се’ во свое време!:) Но многу ми се допадна ова твое индиректно признание дека сте всушност без аргументи и дека само затоа нон-стоп го напаѓате Пенов...:))) Ај прочитај си го уште еднаш својот пост за да видиш каков автогол си даде самиот!:)))
SLaCk A shto mislite deka Ali Ahmeti na vas vi go diga rejtingot?Pa vie so teroristi ste vo vlada a mislite narodot so Ljubco i Gruevski deka ke go plashite?Glupa finta vi e taa,sega neshto i na tebe ti seknaa "argumentite" za Penov pa pocna da napagjash?Znaci vinoven sum jas shto izlegov na referendum zasto sum simpatizer na opozicijata a ne si vinoven ti sto voopsto ne glasashe i shto celo vreme se somnevashe vo nekakvi pozadini na referendumot pa zatoa povikuvase na "rezerva" i vinoven sum jas sto se potpishav vo april mesec za da ima referendum a ne e vinoven Risto Penov i negovite brakja od SDS na chelo so Buckovski i B.C. koi go zaplasuvaa narodot koi ne slushnaa 40 lokalni referendumi i koi gi narekuvaa makedonskite gragani nacionalisti ako izlezat na referendum!?Pa takvite kako VAS - SDSM ovcite sto od vreme na vreme se pravat "neutralni" ja doteraa na ova deredze Makedonija so najgolema stapka na nevrabotenost vo istorijata,so najgolem nadvoresen dolg vo istorijata,so najgolem procent na ubistva vo istorijata,so albanizacija na makedonskite gradovi i tn.!Toa se faktite drugar Strelec i nisto drugo na niv ogovori so argumenti a ne da shirish strav i dezinformacii.
Strelec Пенов и новиот изглед на транспортниот центар во Скопје! [url="http://www.penov.org.mk/fp/wmv/avtobuska.wmv"]КЛИКНИ ОВДЕ![/url]
OooOo E stvarno znae Penov da se pofali. Chitajte lugje i smejte se :) http://www.penov.org.mk/skopje.htm
Strelec Сега ајде луѓе да направиме споредба!:) Пенов: Ќе изградам жичара на Водно! Трипун: Ќе го вратам чувството... Пенов: Ќе го направам кејот на левата страна од реката Вардар! Трипун: Ќе го поттикнам заживувањето... Пенов: Ќе направам голем и убав плоштад на местото на сегашниот Бит Пазар! Трипун: Ќе иницирам обновување... Пенов: Ќе направам импозантна фонтана на градскиот плоштад! Трипун: Ќе настојувам да го ревитализирам... итн. итн. итн.:) [url="http://www.penov.org.mk/fp/wmv/Teodosij%20Gologanov.wmv"]Поздрав до ОооОо[/url]!:)
OooOo Ja mislev Strelec me ignorira, ama on uporno mi odgovara :))))) Znaev deka nema srce za da ne mi odgovori! Nego Strelec odgovori mi i na ova: Penov [url="http://www.penov.org.mk/skopje.htm"]tuka[/url] dava nekoi glupavi primeri pa sakav da mi odgovorish poshto gledam deka mnogu dlaboko si navlezen vo negoviot shtab i iskreno mislev da dobijam odgovor od prva raka ;)) Penov li gi napravi restoranite i piceriite od '95 do sega? Penov li gi donese Kinezite, Arapite i Meksikancite vo Makedonija za da otvorat restorani? Za McDonalds se fali? :)))))) Penov li im gi dizajnirashe kafichite na gazdite od '95 pa navaka?? Penov li otvori Radio i TV stanici?? On li gi izgradi Hotelite?? On li im gi kupi kolite na lugjeto i on li gi donese auto dilerite vo Skopje? Ova e stvarno bedno! Na shto sve (saka da) zema kredit c c c c c BEDA! :))
Pana Pocituvani, Vecerva bev na konvencijata na gospodinotRisto Penov i na koalicijata "Za Makedonija". Epa luge moi poubavo nesto i poevropski odavna nemam videno. Himnata bese izvedena so violinski orkestar. p.s. pred nedela dena na konvencijat na VMRO mozese da se vidi samo prostotilak i nacionalizam.
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Ja mislev Strelec me ignorira, ama on uporno mi odgovara :)))
Воопшто немам намера да се занимавам со твоите прашања!:) Каде ти виде дека ти одговарам на прашања!?:) А ти сеуште ли Пенов го анализираш? Опсесија ти стана човекот!:))) Уште еден [url="http://www.penov.org.mk/fp/wmv/Sportska%20Sala.wmv"]поздрав до ОооОо[/url]!:) p.s. Имам јас уште поздрави во резерва!:)))
beaver hunter Zicharata shto se planira da se pravi vo Skopje, da ne ima nekoj poveke informacii, od kade do kade ke odi, kolku vreme ke se pravi, kolku pari ke chini vozenje itn??
Strelec Јас немам информации, а и мене многу ме интересира како е замислен тој проект!
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Јас немам информации, а и мене многу ме интересира како е замислен тој проект!
Ne e zamislen, samo e izmislen kako predizborna laga :) Ne gledash deka eden pat do krstot na Vodno nemozhe da napravi, kutriot zhichara kje pravel. Od slep ochi se bara :)))
Pana
quote:
od kade do kade ke odi, kolku vreme ke se pravi, kolku pari ke chini vozenje itn??
Ke pocnuva od parkingot pred zgradata na "Nova Makedonija" i ke odi do planinarski dom.Megu stanica ke bide na sredno vodno kaj hotelot. Ke se gradi 18 meseci. Karta do planinarski dom ke bide 70 denari!
Sunshine
quote:
Originally posted by beaver hunter
Zicharata shto se planira da se pravi vo Skopje, da ne ima nekoj poveke informacii, od kade do kade ke odi, kolku vreme ke se pravi, kolku pari ke chini vozenje itn??
I dali kartata kje bide za edno vozenje ili za cel den neogranicheno? Vo eden pravec ili povratna? Da ne rechat povratna, a posle da treba da platish pak za da se simnesh od Vodno[:D]
Pana
quote:
Vo eden pravec ili povratna?
Povratna!
Sunshine
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Vo eden pravec ili povratna?
Povratna!
a za edno vozenje?
Strelec Како и да е, феноменална идеја... Можеби и не е лична идеја на Ристо Пенов, но сигурен сум дека ќе ја реализира истата... Слушнав многу јака работа за Ристо Пенов. Човекот го земал памфлетот од минатите градоначалнички избори и читал точка по точка за да видат присутните дека сите работи што ги ветил, фактички и ги реализирал... Секоја му чест! Ептен му одговара слоганот: Ветено, сторено, проверено!
OooOo Iskreno mislam deka Andrej Zhernovski treba da se podzamisli za negovata pozicija, Strelec vlaga so tesna konkurencija za negovoto mesto! ;) Strelec, mislam deka Zhernovski se osekja neugodno, povekje lobirash ti nego on!
Sunshine
quote:
Originally posted by Strelec
Како и да е, феноменална идеја...
Ova ispagja...kako i da e Strelcho i Penov mislat deka e fenomenalna idea, pa kako i da e makar i ne mu se svigjala na nikoj drug.
Strelec Совет од чичо Стрелец!:) !? Немој да учиш од маж ти... Поарно посоветувај го, отколку по негов пат да одиш!:(
Sunshine
quote:
Originally posted by Strelec
!? Немој да учиш од маж ти... Поарно посоветувај го, отколку по негов пат да одиш!:(
Ma te chitam i se krsham od smeenje. Mu vikam, vidi go Strelcho pali narod, a on vika: ne be ozbilen e [:0] edit: ne mi menjaj postovi, kje se zhalam vo uprava [:D]
Strelec Не е проблем да си за Пенов и да си сериозен. Проблем е да си за Трипуна и да си сериозен!:) Бапни му една чврга на тој до тебе таму!:) [url="http://www.penov.org.mk/fp/wmv/Fontana_Korubin.wmv"]Поздрав до Sunshine[/url]!:)
Sunshine Ako kaj nekoj pali so chvrgi neznachi deka i tuka e taka :) Pozdrav uzvrachen. Nego... da se vratime na muabetov. Gledam tolkava zainteresiranost za Skopje od tvoja strana. Me interesira shto li tolku gi zasega Skopje onie lugje koi ne se od Skopje (pr.Penov, Strelec itn.)?
Strelec Пенов и Стрелец живееле многу подолго во Скопје отколку Трифун и ОооОо! Оди сега гледај оскарите!:) Не можеш со мене за политика!:)))
OooOo Aaaa izvini, tuka vishe chepkash u NO NO ZONE! OooOo e staro skopsko dete so tapija, a retko koj denes mozhe da se pofali so toa! Btw OooOo ne e kriv shto e pomlad od Penov i Strelec pa na toj nachin i pomalku godini zhiveel vo Skopje. Da ne chepkame po privatnosta!
Sunshine Politika...huh chitajkji ti gi postovive mislev ushte sum na Seir. A kolku go videl Strelec Skopje od koga se iselil i kolku ima namera da go vidi (mislam vo zhivo, ne na slika) e druga prikazna.
Strelec Така е... во право сте! И... почнаа оскарите?:)
Sunshine da
Divider Само едно прашање бидејќи не сум сигурен, кмислам дека сум во право, ама еве да оставам да ме побие некој: На предлогот сите кандидати за советници и градоначалници да овозможат увид во имотната состојба, изнесен од ВМРО НП, не се јави ниту еден припадник да друга политичка партија, нарекувајќи го тојпредлог политички маркетинг! Како може запознавањето на граѓаните со имотната состојба и начинот на кој се заработени парите и стекнат имото да биде политички трик и маркетинг и дали некој има валканици кои сака да ги сокрие па се противи на тој предлог? Особено од коалицијата на здружената позиција чиј член и кандидат за градоначалник е Ристе од Велес, Мистер Павер ељеменат, Пенов арамијата? Anyone?
Pana Tolku relaksirano momce bese,sto te fati tolku nervoza u posledno vreme.
Pana Dosega ne sakav direkno da go napagam Tripun zasto se nadevav deka covekov e samo nervozen i pravi nesto od inaet. No,posle negovive posledni izjavi ne zasluzil da bidam nezen so nego(kako sto vika Ljubco ,sme bile mnogu nezni). Tripun koga odi na levata strana od Vardar gi pali lugeto deka kaj niv e mnogu malku napraveno i ako go izberat nego toj najveke ke rabotel tamu. Isto taka im poracuva deka vo gradskata administracija imalo mnogu malku luge od levata strana na Vardar i on ako bide izbran za gradonacalnik ke go smenel toa i ke zaposlel mnogu luge (se znae na kogo se ligavi)od lkevata strana na Vardar vo gradskata administracija. Znaci,od sega za mene e toj eden obicen ligle koj izgleda kako vostana figura. p.s. ne e cudno denovive da izlezat nekoj kompromitiracki sliki od Tripun slikani vo Bugarija. Koj spomna pedofilija!
Divider Не ме фаќа мене нервоза Панчо, ич! Гајле си немам, туку тебе нешто како да не ти е арно? Легни, ќе ти помине. Но, не заборавај, по 13 да пиеш апче за срце. Кога ќе победиме да не те стегне.
Divider Почнуваш и ти да бладаш како оној, Жернофски, од паника, а?!!
Pana
quote:
Кога ќе победиме
Hi....hiii...hiiii.... interesno tipce si nema sto.Od inat vreka sol ke izedes. Znaes koga ke pobedite?Koga ke rece ..cka ku ku!Ili na sveti nikad.
Divider Тој, Свети Никад, празникот, се паѓаше во март некаде, околу 13 март поточно, нели?
Pana Gledas kako si znaes!Cesito momce si ti nema sto.
Divider A be simni krunata ne zaebavaj, ne vi lici!
Pana A sto im lici na carevi.Da ne im licat slucajno "slemcinja"?
Divider Вака, така, ти пак за шлемот на Бичо, не ти е срам? Туку од СеДеСе си, не ти е! На царевите да не им се случи да завршат како Марија Антоанета, и без круна и без глава, како што ќе останат без градоначалник, избори, власт....
Divider Ова колку да се знае кој ќе победи на локалните и следните парламентарни избори. За да не се лажеме, а и да не тврди некој дека не видел, не прочитал, не се гледале, ги заборавил наочарите и тн. А вие како милувате!
Pana Huuuuuu.............huuuu.....huuuuuuuuu Se si mislam deka bi mozel da rabotam kako "grejac" vo kazino.
трендафил Доколку Трифун не биде избран за градоначалник, ќе имаме ли право да му се лутиме доколку престане да дава донации за градот. Зошто му беше на Пенов полесно да ги исече дивите костени на плоштадот, отколку (според Пана) да го чисти изметот од птиците. Дали и новите дрва би ги исекол кога ќе пораснат ако според желбата на некои биде избран за доживотен градоначалник на Скопје? Точно е дека во Скопје не беше направено многу од 1974 до неговото доаѓање. Но тоа беше поради централизацијата што се воведе со Уставот на РМ во 1974та. А кој беше на власт од 1974 до 1998. Зошто и Пенов направи повеќе откако ВМРО дојде на власт во 1999 година? Не се ли причината коалиционите парнери на Пенов. Не беше ли и тој секретар на последниот лидер на СКМ во еднопартијскиот систем? Да не беше на таа должност тој и не би живеел во Скопје.
Pana Se isekoa osum drva koj bea stari i bolni ama zatoa vo noviot mandat ke se nasadat 100.000 drva. Abe Skopje ke bide kako amazon!
Strelec Pana & Divider, заради оние плакати што ги имавте ставано на топиков (и што ви ги избришав), ќе се одморите еден ден двајцата! Неколку пати е кажано дека не мора да употребувате џиновски букви на форумов, а згора на се’ Divider и боенка од форумов си направи!?
Strelec Атрактивни идеи на градските власти за кејот "13 Ноември" Градска плажа и сплавови со шанкови во Вардар Кејот „13 Ноември“ ќе стане уште поатрактивен откако ќе се воведат и други содржини на долниот дел од кејот со кои би можел да се врати ефектот на градската плажа, со правење мали базенчиња, туш-кабини и друга придружна опрема и со спуштање сплавови во Вардар опремени со шанкови. Клупите на кејот „13 Ноември“ се планира да се разместат пред зградата на Стопанска банка и другите деловни објекти и пред пасажите на ГТЦ, заради обезбедување поголем простор за движење на минувачите. Простор за минување ќе има и покрај самите влезови на кафулињата, како и покрај оградата на кејот, каде што налето се планира да се продаваат уметнички слики и книги, а некои уметници ќе можат да постават и штафелаи и да сликаат. Кафулињата ќе го добијат стандардниот простор за летните тераси, кој ќе биде ист како и минатите години. Сопствениците на кафулињата биле информирани дека се планира продолжување на работното време за еден час, одлука која по изборите ќе биде во надлежност на Градот.
SLaCk Kolku idei ima Penov ej:)Sto go spreci ovie 8 i pol godini barem dve od niv da ostvari?Avtobuskata stanica ja smeta za kapitalen objekt?Samo staklo stavi i go poploci prostorot pod zheleznichka i toa mu e edinstven objekt sto go ima skrpeno za 8 i pol godini!A sega vakvi ludi idei zhichara splavovi na vardar koi prasanje e dali voopsto mozat da bidat ostvareni od bilo koj a kamoli od penov!Ludilo.
Strelec Slack...:) Да ти кажам дека Пенов ветил дека ќе направи автопат од Скопје до месечината, нема да реагираш. Бидејќи во тоа никој не би поверувал. А вака ја разбирам твојата вознемиреност!:) Многу убаво и тебе ти е јасно дека Пенов ќе ги направи овие работи и затоа ’креваш џева’.:))) А зошто ти е јасно? Затоа што си сведок дека 99% од она што го вети Пенов, тоа и го оствари. А како компензација за оние 1% (што од објективни причини не можеше да ги оствари), за Скопје направи и многу други работи кои што ги немаше ветено. И токму од тие причини ’те болат’ овие најнови ветувања на Пенов. Слушна ли дека Пенов го зел памфлетот со неговите ветувања од минатите избори? И дека читал точка по точка за да нема сомнение кај присутните дека се’ што ветил, тоа и го остварил. Е затоа Slack, Пенов ја има паролата ’Ветено, сторено, проверено’... Е затоа Slack, ветените жичара и сплавови со шанкови кај тебе создаваат душевен немир!:) Затоа што си свесен дека она што е од Пенов ветено, тоа веќе може да се смета и за сторено! Тоа правило со Пенов е веќе проверено!:)
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Слушна ли дека Пенов го зел памфлетот со неговите ветувања од минатите избори? И дека читал точка по точка за да нема сомнение кај присутните дека се’ што ветил, тоа и го остварил.
Lakovernite veruvaat deka e taka. Zhalno e shto i ponataka veruvaat i pagjaat na evtinite shtosovi na Penov. Jas vo moite postovi nabrojav mnogu raboti shto ne se napraveni za Skopje, ama bea preskoknati poshto se nemashe dovolno argumenti.
Strelec Ист си како Slack!
beaver hunter Da ne' znae nekoj kolku gradonachalnici dosega Skopje imalo, i po shto bile zapameteni istite?
Strelec АПУД СКУПОС - во 258 година ги победил Готите и Рокосоланите кои навлегле во Скупи и вршеле грабеч во Мезија. Како што пишува Требелиус Палис во знак на благодарност му бил подигнат споменик на Зајчев Рид.(пронајден пред 10 - тина години). ГАВРИЛО РАДОМИР ( 852 - 889) - управник на Скопје. ВАРДА СКЛЕР - РОМЕЈСКИ - ( Византиски управник на Скопје- 10 век и Византиски император). Тој наредил да се ископа ново корито на и да се изгради одбранбен насип на реката Аксиос која честопати го менувала текот и ги поплавувала обработливото земјиште и самиот град. Ппо неговото име е денешното име на реката Вардар. РОМАН СИМЕОН - САМОИЛОВ - Заповедник на Скопје. Во тек на битките на Самуил и Византија ( 1004 година) извршил предавство и му го предал градот на византискиот цар Василиј II. Во тој период на Горниот Град ( Калето) е изграден одбранбениот зид. РАДОСЛАВ - СРПСКИ - жупан и миленик на царот Душан. Во 1348 - 1353 го изградил Св. Спас ( Св,Богородица) во с. Кучевиште што тој ги подарил. ГАЗИ ЕВРЕНОС БЕГ- во 1392 го завзел Скопје и станал прв заповедник на градот во отоманското царство. По потекло бил грк. ИСХАК БЕГ- заповедник на градот во 1438 ја изградил својата задужбина Исхах Бегова (шарена) џамија и медреса, ги доградил Сули ан и аквадуктот и изградил повеке конаци. Всушност бил ослободен роб од пашата Јигит бег, турски валија во Скопје.По народност бил евреин.Во 1448 година упаднал во Босна и го основал Сараево. Тој ја подигнал Баш Чаршија по углед на скопската прокриена чаршија и ја подигнал Иса Бегова џамија. МУСТАФА ПАША - во 1492 година валија на градот ја подигнал импозантната и богата со декоративна пластика Мустафа пашина џамија. ЈАХЈА ПАША- заповедник на градот во 1504 година ја подигнал Јахја Паша џамија. Тој му бил зет на турскиот султан Бајазит. Во воените походи се стекнал со голема слава И бил именуван за везир. АФУД ПАША - ВАЛИЈА- управител на градот изградил повеке објекти Ислахана ( занаетчиско училиште за сиромашни деца со интернат) , Идадија - Мектеба ( училиште гимназија) ги уредил кејовите на Вардар и Серава, го подигнал денешниот градски парк во 1900 - 1908 година. ШЕФКЕТ ПАША - во 1906 ја изградил првата театарска зграда во европски стил. СПИРО ХАЏИ РИСТИЌ - 1912 година е претседател на општинската управа во која имало 4 кмета И 12 одборници. Бил претседател на општината од 1918 - 1920. Бил иницијатор за изградба на електричен трамвај во Скопје. Подоцна сенатор и народен пратеник. ДУШАН ЦЕКИЌ- претседател на Црвената Скопска општина во 1920 година. Тогаш биле преземни поважни активнности Скопје да прерасне во модерен град. КОСТА СТЕВАНОВИЌ - АРСЕНОВСКИ - 1920 - 1921. АЛЕКСАНДАР БУКВИЌ - 1921-1923 година. НИКОЛА САПУНЏИЌ - 1923 - 1929 година. ЈОСИФ МИХАЈЛОВИЌ - 1929 - 1936 и ОД 1939 ДО 6 АПРИЛ 1941. Во негово време се изградени Хидроцентралата Матка, водозафатот Рашче, насипот на река Вардар, геодетски премер и урбанистички план на градот, железничката станица, народната банка, Поштата, зградата на сегашното собрание на РМ И др. ПРОФ. ПЕРА ЈОВАНОВИЌ - 20.03. - 15.10 . 1936. година. ПАНТА ЈОВАНОВИЌ - 1936 - 1938 година. д-р КОСТА ЧОХАЏИЌ - 1938 - 1939 година. Инж. МУСТАКОВ 1941 година. бил кмет на Скопје СПИРО КИТИНЧЕВ 1941 - 1944 година.кмет на Скопската општина. Како слуга на окупаторот бил осуден на смрт во 1945 година. ЛАЗАР ТАНЕВ 10.10.1944 - 17.04.1945 година. ДИМЧЕ ЗОГРАФСКИ 1945 - 1947 година. ГОРГИ ИКОНОМОВ - 1947 - 1948 година. ДУШКО ЛУКАРСКИ 1948 година. ВЕРА АЦЕВА - 1948 година. АСПАРУХ КАНЕВЧЕ -1949 година. НАУМ НАУМОВСКИ БОРЧЕ - 1950 година. БЛАГОЈА НИКОЛОВСКИ - 1951 година. ЌЕМАЛ СЕЈФУЛА 1951 - 1954 година. ВАСИЛ ГОРГОВ 1954 - 1956 година. НАУМ НАУМОВСКИ БОРЧЕ 1956 - 1960 година. КРСТЕ МАРКОВСКИ - 1960 - 1963 година. БЛАГОЈ ПОПОВ 1963-1969 година. ДРАГОЉУБ СТАВРЕВ - 1969 -1974 година. МЕТОДИ АНТОВ - 1974 - 1982 година. ТРАЈКО АПОСТОЛОСКИ - 1982 - 1984 година. ДУШАН ПОПОВСКИ - 1984 - 1986 година. ЈУГОСЛАВ ТОДОРОВСКИ - 1986 - 1991 година. МИЛАН ТАЛЕСКИ 1991 - 1993 година. ГОРАН НИКОЛОВСКИ - 1993 - 1995 година. ЈОВЕ КЕКЕНОВСКИ - 1995 - 1996 година. РИСТО ПЕНОВ - 1996 - 2000 година. РИСТО ПЕНОВ - 2000 - 2005 година. РИСТО ПЕНОВ - 2005 - 2009 година.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Јас немам информации, а и мене многу ме интересира како е замислен тој проект!
quote:
Zicharata shto se planira da se pravi vo Skopje, da ne ima nekoj poveke informacii, od kade do kade ke odi, kolku vreme ke se pravi, kolku pari ke chini vozenje itn??
Идејата за т.н. жичницаа е од постар датум ..односно после земјотресот во 1963 година ...кога за малку што не се оствари таа идеа за да наместо жичница требаше да се направи т.н. планинарски воз и тој проект е на некои германци односно името нивно ми е непознато. Во тоа време главен архитект и советник за Скопје од ООН бил господинот Адолф Циборовски полски архитект , а на меѓународен конкурс од страна на тогашната Југословенска Влада е избран господинот Кензо Танге , независен јапонски архитект. Планираната стаза за тој „воз„ тогаш чинела 2 МИЛИОНИ ДМ , а за кабините односно „возот„ цената била 1 МИЛИОН ДМ ...се на се 3 МИЛИОНИ ДМ вкупно. НО во тоа време тоа било прескапо и е оставено за иднината ...односно еве Пенов само ја оживува во попримитивна варијанта , односно наместо запчеста железница тој пак ја планира класична жичница.
Divider Луѓе, сте виделе ли вие семафор во Велес? Не, до пред малку! Затоа Пенов ги реди на секое ќоше, лечи фрустрации од детство! кај се чуло кружен тек на такси во Скопје? Во Велес можеби, ем имаат три-четири улици, ем три семафори. Во Скопје, кружниот тек беше кога немаа радио-комуникациски средства, а имаше стотина коли, сега, ако појде некој од Ѓорче до Драчево, трреба пак да с евраит во Ѓорче, нели?!!? Идеи од пред триесеттина години ни пласира денес во 21 век. Гупости!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Slack...:) Да ти кажам дека Пенов ветил дека ќе направи автопат од Скопје до месечината, нема да реагираш. Бидејќи во тоа никој не би поверувал. А вака ја разбирам твојата вознемиреност!:) Многу убаво и тебе ти е јасно дека Пенов ќе ги направи овие работи и затоа ’креваш џева’.:))) А зошто ти е јасно? Затоа што си сведок дека 99% од она што го вети Пенов, тоа и го оствари. А како компензација за оние 1% (што од објективни причини не можеше да ги оствари), за Скопје направи и многу други работи кои што ги немаше ветено. И токму од тие причини ’те болат’ овие најнови ветувања на Пенов. Слушна ли дека Пенов го зел памфлетот со неговите ветувања од минатите избори? И дека читал точка по точка за да нема сомнение кај присутните дека се’ што ветил, тоа и го остварил. Е затоа Slack, Пенов ја има паролата ’Ветено, сторено, проверено’... Е затоа Slack, ветените жичара и сплавови со шанкови кај тебе создаваат душевен немир!:) Затоа што си свесен дека она што е од Пенов ветено, тоа веќе може да се смета и за сторено! Тоа правило со Пенов е веќе проверено!:)
За паролата негова има и една подваријаната за која велат дека ќе биде проверена на 14 Март од независма ревизорска куќа ангажирана од господинот Костовски , разбира се за целокупната работа на сите ангажирани луѓе и фирми за и од градот Скопје и ќе гласи: ’Ветено, сторено, (дали е нешто случајно-де) проНЕверено
Strelec
quote:
Originally posted by Strelec
Да го оставиме за момент на страна спорот за тоа дали Пенов направил многу или малку од 1996 година наваму и да поставам едно вакво прашање: Дали некој можеби памети што е направено во Скопје во периодот од 1991 до 1996 година? Баш би сакал да прочитам некој пример. Патем да спомнам дека за тие 5 години се сменија тројца градоначалници и сите тие беа кандидирани и поддржувани од истата политичка опција која што сега го поддржува Трипуна!
Знаев дека ќе останам без одговор!:)))
beaver hunter Skopje go ima doziveano najgolem rast vo periodot od zemjotresot pa se do krajot na sedumdesetite godini. Toa e period vo koj, vo globala, gradot go ima dobieno segashniot lik so site svoi dobri i loshi strani. Od osumdesetite godini do sega, se' se sveduva samo na doteruvanje i obid za popravanje na greshkite shto bile napraveni vo prethodniot period. Za uspehot ili neupsehot na popravanjeto na greshkite, sepak e rano da se zboruva.
Strelec Да го оставиме за момент на страна спорот за тоа дали Пенов направил многу или малку од 1996 година наваму и да поставам едно вакво прашање: Дали некој можеби памети што е направено во Скопје во периодот од 1991 до 1996 година? Баш би сакал да прочитам некој пример. Патем да спомнам дека за тие 5 години се сменија тројца градоначалници и сите тие беа кандидирани и поддржувани од истата политичка опција која што сега го поддржува Трипуна!
Pana Eve me mene pak.Si ja izdrzav kaznata "stoicki", kako stoicistite sum.Kaznata ja zarabotiv zasto sum pisuval so golemi bukvi.Zimi se ako sum znael deka ne smee.No,nema veza!Se sum mislel deka povazna e sodrzinata od formata ! No da se vratime na temata (za koja se sobravme tuka). Ovoj pred mene kazuva deka gospodinot Risto Penov postavil mnogu semafori vo Skopje a siromaskiot ne znae deka toa e rabota na "Komitet za soobrakaj i vrski".No neznaenjeto ne go opravduva da lupa kako "maksim po divizija". Ili ne cinel kruzniot tek na taksistite.Jas toa go imam videno vo Praga i funkcionira odlicno. Onoj "nezavisnion " kandidat sto nosi kapce i salce od VMRO-Dpmne i sto place i se ligavi na nivnite konvencii se seta po Vodnjanska kako isteran od doma ama ocigledno deka lugeto ne go poznavaat i ic ne go reckaat. Zamislete go hipoteticki Tripun gradonacalnik a Florovski predsedavac na sovetot.I bidejki biznisot t.s.(peralnata) mu e vo Viena covekot ke nema vreme da se posveti na Skopje nego toa ke mu go prepusti na Florovski. E toj film ne go gledate nikogas!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Strelec
Да го оставиме за момент на страна спорот за тоа дали Пенов направил многу или малку од 1996 година наваму и да поставам едно вакво прашање: Дали некој можеби памети што е направено во Скопје во периодот од 1991 до 1996 година? Баш би сакал да прочитам некој пример. Патем да спомнам дека за тие 5 години се сменија тројца градоначалници и сите тие беа кандидирани и поддржувани од истата политичка опција која што сега го поддржува Трипуна!
Знаев дека ќе останам без одговор!:)))
Еве да не мислиш дека не си удостоен со барем еден одговор ќе ти/ви кажам. Првиот градоначелник избран на слободни избори господинот Милан Талевски воведе и приватен превоз како противтежа на осиленото комунистичко предпријатие Градски Сообраќај , и да не беше тоа сега картата за превоз сигурно ќе беше 200-300 денари мерено према шаблонот кој со години го „применуваше„ врз граѓаните - жртви на неговото самоволие , мерено според односот цена/квалитет на пружените услуги. пс Има уште многу за кажување...ама нека се јават и други познавачи на сосотојбите на Скопје. ппс И не заборави дека веднаш после изборот на другарот Пенов , тој јавно и тоа заедно со лидерот на ВМРО ДПМНЕ изјави пред медиумите: ПОБЕДИВМЕ...конечно. Е сега што си е вртикапа ...тоа е негов а не и наш проблем. Тој си е поБЕДНИК секојпат , само подржувачите си ги менува како мелни пелени. Затоа и слоганот негов сосе носителот негов ПРО(НЕ)ВЕРЕНО наскоро подетално ќе го следиме и разработуваме на сите ТВ станици ...нели , после 13 Март.
Strelec Одлично...:) Засега од тројцата градоначалници имаме ’воведе приватен превоз’...:))) Одиме понатаму!:)
Pana
quote:
Милан Талевски воведе и приватен превоз
Nesto si greska(kako po obicaj).Privatniot prevoz bese voveden pri krajot na 1996 godina.
Divider
quote:
Originally posted by Pana
Ovoj pred mene
Златен панчо, па според спотот, начиот градоначалник (упте малу само) изјави дека ни дал парно греење, струја, мобилна и фиксна телефонија, улици, автомобили, авиони, цвеќиња, жардињери, згради, ќенефи по дома, а и јавни, училишта, градинки, Вардар го донел од под Шара, да не беше тој, ние кутрите неузнаени ќе бевме. А бе семафорите, како павер елементи ни се, на секој чекор никнуваат, а нели, не се од него, како и фонатаната, жичницата, крстот на Водно, се е од него.... Не мој бе дете не ме радувај!
Strelec
quote:
Originally posted by Divider
...начиот... упте... фонатаната...
Divider, стално ти се тресат рацете кога пишуваш за Пенов?:) Не се вели: нач, упте, фонатана, туку наш, уште, фонтана!:)))
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Милан Талевски воведе и приватен превоз
Nesto si greska(kako po obicaj).Privatniot prevoz bese voveden pri krajot na 1996 godina.
Еднаш (не само на тебе) реков : Читајте стари новини од тоа време ...пред да нешто кажете. пс тие се како ОГЛЕДАЛО во кое секој пат секој ќе си го види својот оригинален а не и нашминкан лик.
Pana Sto da pravi siromaskiot.Neli e za VMRO-NP turi mu pepel. Edno me cudi,od site mitinzi davaat publika samo od mitiinzive na Ljubco-vojvodata nema publika ,go davaat samo nego na bina.Jas mislam deka ni Divider ne mu odi!
Strelec
quote:
Originally posted by lav
Читајте стари новини од тоа време ...пред да нешто кажете...
Така е lav... Еве на пример што пишува во една стара новина: ФОРУМ: Зошто се откажавте од намерата да се кандидирате за претседател на Републиката? КОСТОВСКИ: Причините за моето откажување од намерата да се кандидирам за претседател на Македонија се повеќе, од кои јас би издвоил две: Прво: Моите професионални обврски во работењето на фирмата не ми оставаат простор ниту да размислувам за други обврски. Тоа го налага моето чувство за одговорност пред семејството, пред вработените и пред партнерите. Второ: Имам чувство дека луѓето од мојот профил и со карактер каков што е мојот, кои не се партиски определени, немаат шанси да успеат. И сега за што се работи, се прашувам... Трипун го изгуби чувството за одговорност во меѓувреме, или...?:) lav, што мислиш ти?
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
Читајте стари новини од тоа време ...пред да нешто кажете...
Така е lav... Еве на пример што пишува во една стара новина: ФОРУМ: Зошто се откажавте од намерата да се кандидирате за претседател на Републиката? КОСТОВСКИ: Причините за моето откажување од намерата да се кандидирам за претседател на Македонија се повеќе, од кои јас би издвоил две: Прво: Моите професионални обврски во работењето на фирмата не ми оставаат простор ниту да размислувам за други обврски. Тоа го налага моето чувство за одговорност пред семејството, пред вработените и пред партнерите. Второ: Имам чувство дека луѓето од мојот профил и со карактер каков што е мојот, кои не се партиски определени, немаат шанси да успеат. И сега за што се работи, се прашувам... Трипун го изгуби чувството за одговорност во меѓувреме, или...?:) lav, што мислиш ти?
Еве што Јас мислам: 1.Дека сега престанале причините за тоа што го кажал тогаш 2.Дека сега во овој миг , сепак се појавиле шансите кои тогаш ги немал(о) , разбира се за да успее
Strelec Good try lav, but...:) Одиме понатаму...:) А што мислиш за овој текст од дневниот весник ’Вест’, од пред година и пол (25 јули, 2003 год.)? Кривичната пријава против него е поднесена со намера тој да се отстрани или пак да се замолчи бидејќи открил многу малверзации и случаи со перење на пари од страна на фирмата Кометал трејд на Трифун Костовски при продажбата на фабриката Порцеланка од Велес. lav, извини... јас само го следев твојот совет дека треба да се читаат стари новини!:) p.s. Имам уште многу други стари стории во ’магацин’... ама полека ќе ги вадиме, едно по едно!:)
Pana
quote:
многу малверзации и случаи со перење на пари од страна на фирмата Кометал трејд на Трифун Костовски при продажбата на фабриката Порцеланка од Велес.
Interesno,mnogu interesno stanuva!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Good try lav, but...:) Одиме понатаму...:) А што мислиш за овој текст од дневниот весник ’Вест’, од пред година и пол (25 јули, 2003 год.)? Кривичната пријава против него е поднесена со намера тој да се отстрани или пак да се замолчи бидејќи открил многу малверзации и случаи со перење на пари од страна на фирмата Кометал трејд на Трифун Костовски при продажбата на фабриката Порцеланка од Велес. lav, извини... јас само го следев твојот совет дека треба да се читаат стари новини!:) p.s. Имам уште многу други стари стории во ’магацин’... ама полека ќе ги вадиме, едно по едно!:)
Никакво извинување колега , бујрум во секое време и невреме џанум. Дај ги ваму сите кои ги имаш , а коментарите мои ако ти се битни ...ти само кажи ....туа су(м) , разбира се. А тек Јас што ги имам ...па па па , и пана не може дури и да „работи„ 24 часа за да ти помогне нешто. Ееее , само ако го „вклучиш„ука и Интељот ...е тоагаш и че се подзамисла(м)-де пс Нели е здраво за духот понекојпат да си се препрочитуваме кога нешто ќе кажеме а после времето не/ги демантира некои? Поздрав
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
многу малверзации и случаи со перење на пари од страна на фирмата Кометал трејд на Трифун Костовски при продажбата на фабриката Порцеланка од Велес.
Interesno,mnogu interesno stanuva!
Па тоа е само стил на сето „работење„ на сите фирми во Македонија. Не бадијала за секој АЈДУК велеа дека го „бива„ за водење фирма , нели ? За мене настан е кога ЧОВЕК ќе укаса КУЧЕ а не и спротивното ....нели?
Pana
quote:
Не бадијала за секој АЈДУК велеа дека го „бива„ за водење фирма
Taka si e!Ama ovoj Tripun ti bil ajduk nad ajducite!
Strelec lav, значи можеме да заклучиме дека Трипун е ајдук, така?:) Ми треба директно признание од тебе, за да одам понатаму!:)))
Pana Eve jas kako staratel na lav ti go davam toa priznanie! Odi ponatamu!
Divider
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Divider
...начиот... упте... фонатаната...
Divider, стално ти се тресат рацете кога пишуваш за Пенов?:) Не се вели: нач, упте, фонатана, туку наш, уште, фонтана!:)))
Иди бре, Стрелец, кај ме најде мене, дека сум против твојот миленик? Кога брзам на сто места да напишам, чукам брзо, а во канцеларија сум со уште 4-рица. Јебига, пишувам на работа во еден фонт, овде друг, после трет, добро е и волку. Панчо, глеј си работа, собирај пари, ќе треба да честиш за победата на НП. Не се закачај, не се драпкај кај што не чешка. Ти реков, полека, ќе биде, само тогај нема да има како порано, апаратчици, туку луѓе кои со своја глава размислуваат. Послушници не, размислувачи да!
SirAndReW Treba nekoj fakt Strelec. Imash nekoja akcija od porcelanka za da potvrdesh?! za nekoj da go narechish ajduk treba mnogy poveke od kolku nekoja storija od vesnik . "Vcherashniot vesnik e deneshno Gjubre!" - Ernest Hemingvej
lav
quote:
Originally posted by Strelec
lav, значи можеме да заклучиме дека Трипун е ајдук, така?:) Ми треба директно признание од тебе, за да одам понатаму!:)))
Ајдуци си се само оние кои се фатени на дело но и осудени од соодветен суд за тоа , разбира се. пс Се друго е подложно на Кривичниот Закон каде се обработени случаите за ПРЕЗУМПЦИЈА НА НЕВИНОСТ поинаку и викани „ширење на дезинформации„ во јавноста но и „атак на угледот и честа„ нечија , разбира се.
Divider Македонските весници се ѓубре владино!!
Pana
quote:
во канцеларија сум со уште 4-рица
Cile Topurkovski:"koga ke dojdeme nie na vlast u kancelarija ke bides so dvajca"(zatvoren citat).
lav
quote:
Originally posted by Pana
Eve jas kako staratel na lav ti go davam toa priznanie! Odi ponatamu!
Па како можеш вака и вакво нешто да изјавиш , кољега бреј пана. Па Јас сум самостојна личност , а не како Интељот , кој ти дал НОТАРСКИ запис , за да го застапуваш кога е онемоќен , разбира се , сам да си пишува.
Divider „Македонските весници се ѓубре владино!!“ - Дивајдер П.С. Сите освен кутриот „Македонија Денес“!!
Pana
quote:
Македонските весници се ѓубре владино
Dali tuka gi smestuvas i "Vest" i "Vreme"?
Divider Не му е место на постов тука, ама за да биде јасно што чини а што не чини во државава и што треба да се стори: Кога сме кај малите македонски партии, да те запрашам, што тие во моментов нудат, а што штета прават? мене лично, ми се чини, а и од разговорите со личности од СДСМ, се заклучи дека (иако има умни и позитивни личности) кај неколкумина во ЛДП, сепак тие не можат да дојдат до израз поради ситносопственичките амбиции на челниците, слично е и со ЛП. Другите човек-партија не ги коментирам, ако сакаат да придонесат тогаш нека понудат конкретни решенија на нештата околу кои критикуваат. ДУИ, Конкретниот ти кажа. Н, да се навратам (би напоменал дека ова ќе биде, краток, за разлика од минатите три поста, на кои се обидов да ти одговорам за широка коалиција и албанскиот блок и она за поткастрување крилца, а ми беа избришани, и ако и овој е повторно избришан ќе ти пуштам ПМ), накратко: идеолошки разлики меѓу македонските партии нема, сите се за демократско општество, плурализам, пазарно стопанство, она што не делеше (ги делеше) беше власта. Со коалиција тоа се одбегнува. Сега, албанскиот блок, од македонскиот се разликува по тоа што, конкретно, се разликува по тоа што се залага, идеолошки, за етнички поделености, разлики, а оди по линија на отпор за семакедонизмот и коегзитенцијата. Мислам, нели, на поделеност на албанци и македонци, кога всушност, заедно, сите се залагаме за (нели) стабилна држава, на сите граѓани. Понатаму, ПДП учествуваше во власта за врем ена Бранко, ВМРО, првин, на ПДП им понуди да коалицираат во власта, но, тие одбија иако беа победници на изборите 1998, а ДПА беа губитници, на кои потоа им се понуди дел од власта, а со цел коегзитенција и рамноправно учество, како на етничка заедница. ДПА, учествувајќи во власта, иако губитник на избоите, ја порази ПДП и скоро ја разнебити. ПДП возврати со Ахмети, УЧК, па потоа ДУИ, а ова ќе го поддржам со фактот што повече од половина од старите дечки, беа членови на ПДП, а сега се во ДУИ, а како капак на се е Абдурахман Алити, кој беше претседател на ПДП (која загуби углед со своите челници), а сега е кандидат на ДУИ за локалниве избори. Потоа, со излегувањето од власта на Циљо, кое беше со цел да се урниса ВМРО, а не успеа поради Чашуле, Оровчанец, Петров и други, ДПА, доби многу со (грешка на ВМРО, признавам) своето останување во власта, а поради бројот на гласови кои ги носеше со себе. Со тоа, се отвори патото на големоалбанскиот апетит и иредентизам, реваншизмот на ПДП преку ДУИ, одеднаш моќта да се бараат одредени лудикрузни права и слично, а на кое сме сведоци и ден денешен. КОга би имало една, таква, каклва што сакам, се залагаме, широка коалиција, првин, човек-партиите, ЛП и ЛДП и таквите, нема да можат да ја уценуваат власта (СДСМ или ВМРО, респективно) поради своите лични интереси, власта ќе може да ги издигне лицата кои вредат, а се од овие и таквите партии, албанците нема да имаат толкава моќ, моќ за уцени, а плус, поради национлното помирување на блокот македонски партии, со апсолутно мнозинство, во собранието, а повторно со лабански партнери во власта, ќе с епокаже на Европа, сериозност, решеност за успех, ќе се престане со глупави (од типот ја ова-ти она) препукувања, ќе се реши еднаш за секогаш пробнлемот кој е крив, а нема да има дисенција по линија на корпупција, лично богатење и партиско-власт припадност туку напредок, интеграција, заживување на економијата и друго, истовремено покажувајќи невидена серизност на Македонија пред Европа, невидено на овие простори. Сега тука ќе прекинам, кој разбра, алал вера, кој не, штета. Само да додадам: национално помирување, широка коалиција, настани во Австрија и Финска, пред (а со желба за) зачленувањето во ЕУ, кое се случи неодамна, некаде околу 1994 година. А вие како милувате!
Pana Hii...hiiiii...hiiiiiii,ma nema problem Divider. Dodeka dojde 13 mart i ti ke vikas Riiiiiistooooooooo Penooooov Sum skrsil jas i pogolemi inatcii od tebe!
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
lav, значи можеме да заклучиме дека Трипун е ајдук, така?:) Ми треба директно признание од тебе, за да одам понатаму!:)))
Ako Lav eskivira eve jas potvrduvam: da ajduk e , ama od tipot na Robin Hud, Penov i drustvo (segasno i prethodno) poveke se ljubiteli na stilot Musa Kesedzija :):):)!!!
lav
quote:
Originally posted by Pana
Hii...hiiiii...hiiiiiii,ma nema problem Divider. Dodeka dojde 13 mart i ti ke vikas Riiiiiistooooooooo Penooooov Sum skrsil jas i pogolemi inatcii od tebe!
Секако дека ќе вика кољега пана и дека мора така да се однесуваRiiiiiistooooooooo Penooooov ПРО(НЕ)ВЕРЕНОООООООООООООО, разбира се
Divider Divider вели: Панчо не ме „радувај“!! ПРО(НЕ)ВЕРЕНОООООООООООООО!!!
Pana
quote:
Секако дека ќе вика кољега пана и дека мора така да се однесуваRiiiiiistooooooooo Penooooov
Dobro de,ama jas ne rekov da se dere tuku samo da vika Risto Penov
Divider Панчо, да си жив, ама и имаш право ќе викам: РИСТО ПЕНОВ ЛОПОВОТ ФРЛЕТЕ ГО ЗАНДАНИИИИИИИ!! Con gusto?!
Pana
quote:
право ќе викам: РИСТО ПЕНОВ
Ke vikas nego kako.Ke prasas dali ima uste za vikanje. p.s. vikajte so lavot ama obicno,nemojte da vikate u boja.
fio
quote:
Originally posted by Strelec А зошто никому досега не му постави прашање дали имаат некаков доказ за павер-елементите од Пенов или за ’неговите’ дуќани во Градски трговски центар?
Не ти требаат докази, 2 дуќана ФОКАБО во сопственост на Пенов, на 1ви кат во ГТЦ. Паверко - Цело Скопје го поплочи исклучиво со павер елементи, иако има катаљон други опции за поплочување. Од инженерска гледна точка, паверот не чини бидејќи е од ниска марка на бетон, со мали отвори насекаде по плочките. Кога во зима навлегува вода во плочките и замрзнува, паверот многу лесно пука и се дроби. Така да, сите тие тротоари и врагови за неколку години ќе бидат крш.
OooOo Donacii i sponzorstva od Trifun Kostovski vo Skopje: Kometel Gjorche Petrov e tim koj poslednite godini stalno go gledame na evropskite prvenstva Pokraj toj tim Trifun Kostovski gi finansira i FK Rabotnichki Kometal, FK Kozuf i FK Gevgelija. Od vreme na vreme gi sponzorira Karate Klubot Student i odbojkarskiot klub Kometal Student. Glaven pokrovitel i edinstven sponzor na Univerzitetskata kosharkarska liga Izgradba na hramot Rozhdenie na Presveta Bogorida zashtitinichka na Skopje kaj megjugradskata stanica koja dolgo vreme bila soborno mesto na site Skopjani Spomenikot na Majka Tereza vo Skopje e donacija od Trifun Kostovski Saniranje na crkvata Sv. Trifun vo Kuchkovo (Skopsko) Saniranje na crkvata Sv. Petar i Pavle vo Jurumleri (Skopsko) Donacii za ‘Detsktiot Parlament’ koj raboti vekje 4 godini Donacija za ploshtadot Makedonija Donacija za Vodnjanska dodeka se gradeshe Donacija za zeleniloto na vodnjanska posle izgradbata Donacija za kejot 13-ti Noevmri Donacija za bulevarot Marks i Engels Vekje petta godina po red donira po 50.000 Evra za pechatenje knigi i literatura za kulturata i umetnosta So negova donacija e kompletirana galerijata na portreti i figuri izraboteni vo bronza na makedonskite akademci po povod 30 godishninata na MANU So negova donacija se obnoveni mnogu uchilishta, gimnazii i fakulteti niz Skopje Donacii niz drugite gradovi vo Makedonija: Sponzor na Rakometniot Klub Pelister Kometal Spomenikot na Kocho Racin vo Veles - (Ete i Penov da ne se ljuti, Trifun doniral i vo negoviot grad) Spomenikot na Milton Manaki vo Bitola – donacija na Trifun Kostovski Bosendorfer Grand Concert 280 piano vo Bitola - donacija na Trifun Kostovski. Rekonstrukcija na Manastirot Bigorski kaj Debar - donacija na Trifun Kostovski Rekonstrukcija na Manastirot Sv. Pantelejmon Velikomachenik vo Veles – eden od donatorite e Trifun Kostovski Rekonstrukcija na fasadite vo Veles - donacija na Trifun Kostovski Rekonstrukcija na crkvata Sv. Sofija vo Ohrid - donacija na Trifun Kostovski Rekonstrukcija na crkvite Sv. Kliment i Sv. Petka vo Shtip - donacija na Trifun Kostovski Soborniot hram "Rozhdestvo na Sveta Bogorodica Trorachica" vo Kriva Palanka - donacija na Trifun Kostovski Golema finansiska pomosh e dadena za Zhupskata djamija vo Debar Ostanato: Dobitnik na nagradata Sv. Kliment Ohridski za 2004-ta godina. Skopjanec po dusha i krv. :) Posle ova ne gledam edna prichina zoshto Trifun Kostovski ne bi bil gradonachalnik na Skopje???
DonVito sega za kogo da se opredelam be :) za kostovski ili za penov
Strelec
quote:
Originally posted by slasa
edno prasanje do site " sto e tolku bitno koj ke bide gradonacalnik na Skopje "
Битно е slasa... Со едниот кандидат Скопје би добил градоначалник кој што го препороди Скопје во минативе два мандати и човек кој што треба да им служи за пример на сите политичари во Македонија дека со чесност, со ум и со работа ќе ја заслужат довербата од гласачите. Со другиот кандидат Скопје би добил човек кој што многу го сака Скопје (најмалку колку и Пенов), но човек кому му е многу побитен личниот мотив. Човекот е можеби успешен бизнисмен (не велам чесен, туку успешен) и добар пеач и добар глумец и добар спортски работник и добар..., но тоа не значи дека може да биде и добар градоначалник. Еве што совет ни даде Трифун во една прилика (имам и линк за оние што не веруваат): Да ги работиме работите што најдобро ги умееме, да бидат вреднувани високо и да остават некој траг, како за нас самите така и за другите околу нас. Да не работиме се и сешто, туку тоа што го умееме. А токму тој сака да работи ’се и сешто’. И не бира средства за да успее во тоа. Ако треба со едни ќе се здружи за да стане пратеник, со други ќе се здружи за да стане градоначалник и биди сигурен дека утре и со ѓаволот би се здружил за да стане претседател на Македонија. А знаеш ли кои се тие што го креваат гласот против Пенов? Истите оние кои што се многу свесни за достигнувањата и успесите на Пенов. Им поставив прашање со кое што побарав да ми се каже само една и единствена работа што ја направиле во Скопје тројцата претходни градоначалници (пред Пенов) и единствен одговор што го добив е дека едниот од нив дозволил да се отвори во Скопје приватна фирма за превоз!? Истите тие убаво знаат дека е многу голем списокот на работи кои што се дело на Пенов. Истите тие се сега загрижени за сите идеи и ветувања на Пенов (жичара на Водно, сплавови со шанкови во Вардар, уредување на левиот брег од кејот на Вардар, комплетно реновирање на железничката станица, уредување на Старата чаршија итн.), затоа што знаат дека сето тоа од Пенов ќе биде остварено. И немајќи никакви контрааргументи, им останува да се повикаат на родното место на Пенов. А за Трифун не се ни обидуваат да зборуваат. Ги спомнуваат неговите донации, а и тие самите знаат кои биле најголемите донатори во светот. Не е случајно што на Сицилија најголеми борби се воделе кој ќе биде најголемиот донатор. Истото се случуваше и во САД во поголем дел од 20-тиот век. И што треба сега? Да му овозможиме на Трифун Костовски да си ги поврати парите што ги донирал?
intel
quote:
Originally posted by Strelec Него да се вратиме на архивите сега... Да видиме што изјавил господинот Slack пред помалку од една година: OoOoo posto ti zaedno so tvoite drugari od KPM ste golemi pocituvaci na ZAKONI... Strelec sto ima napraveno Trifun te molam? Edna fabrika ima li vo Makedonija otvoreno?Biznismen so kradenje pari od Tehnometal,a tuka moze samo da vodi zenski rakometen klub toa mu e maksimum.Niti znae da zbori ni nisto vo parlament go nema nikade i ne sum cul da ima nekoj svoj stav osven sto dva pati se javi vo parlament i samiot se zaprasa sto se slucilo 2001 godina i tolku nikoj ne go ferma.Tolku za Trifun nema poddrska ni od SDSM a od drugite uste pomalku. Slack, коментар?:) p.s. Кометари се дозволени и од останатите симпатизери на Трипуна!:)
Хахаха.Абе слацк.Ти ли си оној што збореше за перење мозоци.
concrete Epten ste polarizirani i isklucivi, iako poveketo locirani pristojno daleku od realniot problem,sto na nekoj nacin ne pravi nekompetentni za vakov zestok dijalog. Ne svakam kakvo znacenje za graganjite na Skopje se vetuvanjata na Penov za zicari , sportski sali, trgovski centri i slicno pri ogromna nevrabotenost na graganjite. Barem jas do sega ne slusnav nesto na taa tema,mozebi sum propustil. Ocekuvam sega novite skopski opstini koi nemaat nikakva vrabotenost da ripnat na "proverenite" metodi i predviduvam deka danokot na imot , firmarinite i drugite slicni davacki da stanat edno tri pati pogolemi. Nikoj kandidat , na celo so Penov ne ni bekna nesto za toa kako ke obezbedi realizacija na "bleskavite" proekti vo uslovi na opsta erozija na ekonomijata i ponataka intenzivnoto neproduktivno partisko i "etnicko" vrabotuvanje. Kako ke se obezbedat sredstva za rekonstrukcija na veke izvedenite rekonstrukcii koi se tolku fusarski da veke im treba popravka. Na ovaa tema ovde pak ke povtoram , ocekuvam nekoj "skopjanec" da "objasni": Bev ovie denovi vo noviot prostor na MVR kaj Radio Televizija (mi trebase nekoja umrenica) ,procedurata e uzasna , prostorot, ako ne se lazam uste se falat so nego, e katastrofa,personalot, da fatis udzum, parkingot kal do kolena,ulicata zakrcena.Kako sto izgleda najverojatno ke bide skoro kako birtija zosto i sega izvestuvanjata se izlepeni na toalet papir kako vo 1945.... postojano se prasuvav kade e Sekerinska da ja prasam nesto za EU???? Ima li Dzango zaedno so nea nekoja prikazna za ova???? Pred toa imav iskustvo so skopskite bolnici i zdravstveni sistemi koi se vo sferata na stravata i uzasot,isto ne slusnav barem do sega nekakva prikazna sto so toa vo grad kako Skopje. Site zboruvate samo za zardinjeri i plovecki parkovi????I prodolzeno rabotno vreme na birtiite, kade za zabava gazdite kolat po nekoj gostin,da ne stane dosadno!!!! Zabegani ste decki , zabegani, osvestuvanjeto e mnogu mamurlivo,ako ne ste znaele!!!!
n/a Koj e toj "pameten" koj ovde propagira za Penov? Kako moze da se podrzuva covek koj NE PRIZNAVA REFERENDUM KAKO NAJDEMOKRATSKO SREDSTVO NA EDEN NAROD DA JA ZEME VLASTA VO SVOI RACE! Pa neli demokratijata e vladeenje na mnozinstvoto, t.e. vladeenje na narodot! PENOV BESHE PROTIV REFERENDUMOT ZA TERITORIJALNA PODELBA NA MAKEDONIJA, SO STALINISTICKI METODI ZAEDNO SO SVOITE KOALICIONI PARTNERI GO UKINAA NAJDEMOKTRATSKIO CIN VO DEMOKRATIJATA= REFERENDUMOT I KOJ "PAMETEN" MOZE DA BIDE ZA TAKOV COVEK SO KOMUNISTICKO-MARKSISTICKI UBEDUVANJA SO "PRIZVUCI" NA FASIZAM? I koj e toj Makedonec da go vidam sto ke glasa na covekot koj PROPAGIRA INDIREKTNO GOLEMA ALBANIJA OTI SO NOVATA TERITORIJALNA PODELBA PROPAGIRANA OD SDMS=DUI=LDP SE OVOZMOSI "EXPANDED ILLYRIDA" OTI NA ALBANCITE NE SAMO STO IM SE DAVA MOZNOST DA GO OSVOJAT ZAPADNIOT DEL NA MK ZAEDNO SO SKOPJE, TUKU I VELES! AFERIM BRE TIE STO STE ZA SDSM, MNOGU STE MI PAMETNI! ILI PAK ZA NEKOE SITNO PLATICE OD 200,- EUR KE GLASATE ZA LUGETO KOI JA UNISTUVAAT IDNINATA NA VASITE DECA, A KAKO STO IDAT RABOTITE I VASATA IDNINA, PA KE TRPITE ZA LEB.
intel
quote:
Originally posted by bitushanec
Koj e toj "pameten" koj ovde propagira za Penov? Kako moze da se podrzuva covek koj NE PRIZNAVA REFERENDUM KAKO NAJDEMOKRATSKO SREDSTVO NA EDEN NAROD DA JA ZEME VLASTA VO SVOI RACE! Pa neli demokratijata e vladeenje na mnozinstvoto, t.e. vladeenje na narodot! PENOV BESHE PROTIV REFERENDUMOT ZA TERITORIJALNA PODELBA NA MAKEDONIJA, SO STALINISTICKI METODI ZAEDNO SO SVOITE KOALICIONI PARTNERI GO UKINAA NAJDEMOKTRATSKIO CIN VO DEMOKRATIJATA= REFERENDUMOT I KOJ "PAMETEN" MOZE DA BIDE ZA TAKOV COVEK SO KOMUNISTICKO-MARKSISTICKI UBEDUVANJA SO "PRIZVUCI" NA FASIZAM? I koj e toj Makedonec da go vidam sto ke glasa na covekot koj PROPAGIRA INDIREKTNO GOLEMA ALBANIJA OTI SO NOVATA TERITORIJALNA PODELBA PROPAGIRANA OD SDMS=DUI=LDP SE OVOZMOSI "EXPANDED ILLYRIDA" OTI NA ALBANCITE NE SAMO STO IM SE DAVA MOZNOST DA GO OSVOJAT ZAPADNIOT DEL NA MK ZAEDNO SO SKOPJE, TUKU I VELES! AFERIM BRE TIE STO STE ZA SDSM, MNOGU STE MI PAMETNI! ILI PAK ZA NEKOE SITNO PLATICE OD 200,- EUR KE GLASATE ZA LUGETO KOI JA UNISTUVAAT IDNINATA NA VASITE DECA, A KAKO STO IDAT RABOTITE I VASATA IDNINA, PA KE TRPITE ZA LEB.
Битушанец,ти си оној кој ја пропагираше идејата АМПУТАЦИЈА НА РАКОТ.Се сеќаваш.Бетонски ѕид и физичка делба,размена на територии и луѓе.Тоа не беше ИЛИРИДА така,тоа беше најлудата идеја на Георгиевски. Абе како не ви е срам па на вас да изиграватае загрижени. п.с.Ќе го најдам постот мислам на историја беше кога споревме за ова. Сега ај во емисија.
Strelec concrete, го промаши топикот... Насловот е “Градоначалник на Скопје - дел 3“, а не е “Дај кажи се’ што ќе ти падне на памет, ама да е против власта и не е важно дали тоа што ќе го кажеш држи вода или не“! Истото важи и за Bitushanec... Топикот за референдумот е веќе во архивата на форумов... Заврши тоа така како што заврши, а овде се зборува за кандидатите за градоначалник на град Скопје! А единствената паралела што може да се направи меѓу тој референдум и овие избори за скопски градоначалник е само тоа што најмногу опозицијата е виновна што не успеа референдумот и токму таа ќе биде најмногу виновна за поразот на Трифун... Со тоа што застана зад него!
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
concrete, го промаши топикот... Насловот е “Градоначалник на Скопје - дел 3“, а не е “Дај кажи се’ што ќе ти падне на памет, ама да е против власта и не е важно дали тоа што ќе го кажеш држи вода или не“!
Strelec,mnogu si bre polariziran i iskluciv. Moze go utnav topikot,ako taka mislis i ako cepidlacime, ama uste sum sokiran od skopskite impresii....neprijatno!!!I Penov i bilo koj drug moze da raskazuva sto saka, ama toa uste dolgo ke bide crna temnica. Ke se potrgnam pak sega malku, da ne precam.....se izvinuvam , ako sum preteral....
OooOo ИНЦИДЕНТ НА КОНВЕНЦИЈАТА НА ПЕНОВ ВО МНТ СО ЕКОЛОГИСТИТЕ Не сте убаво облечени Работната група за позеленување на локалните избори-РГПЛИ, завчера била избркана од конвенцијата на актуелниот градоначалник Ристо Пенов, што се одржа во Македонскиот народен театар. Обезбедувањето ги избркало членовите на оваа група од конвенцијата, бидејќи не биле соодветно облечени за таков настан. Тие носеле црни пластични ќеси и транспаренти на кои пишувало:"А што со најлонските ќеси, а што со отпадот". "Ние бевме уредно поканети на конвенцијата од штабот на градоначалникот Пенов. Но, кога отидовме таму, луѓето од обезбедувањето ни рекоа да излеземе, бидејќи имало претставници од демократскиот кор и не личело така да влеземе на конвенцијата. Зградите - грдосии чекаат моќни градоначалници Грдосиите од почнати, па недовршени згради останаа да го нагрдуваат Центарот на Скопје и покрај тоа што градоначалникот лани рече дека лично ќе се заземе со сиот свој авторитет да ги среди. Неговиот став беше дека мора да се најде начин да се изврши притисок врз сопствениците на таквите објекти да ги завршат, затоа што онакви какви што се сега, претставуваат опасност за скопјани. Таква е печатницата "Гоце Делчев", во строгиот центар, која Градот лани ја нашминка, но грдосијата остана, зградата на "Лотарија на Македонија" кај ТЦЦ "Плаза" и ред други помали објекти. Зјаат отворени и во нив редовно се собираат наркомани, а често се и мета на љубопитни деца. Градоначалникот на Скопје Ристо Пенов во своите два мандата не успеа да издејствува воведување регулатива и казни за оние што доцнат со изградбата, но најавува дека во третиот мандат ќе успее да го направи тоа. [img]http://www.vest.com.mk/images/%7B9CB5E4CB-37B7-41A2-A423-162592B7619B%7D_zgradi-2.jpg[/img] Eve taze primer na veteno, ama NE storeno! Ќе се проширува раскрсницата кај Соборниот храм Градските власти најавуваат дека годинава ќе го прошируваат булевар Свети Климент Охридски на крстосницата со булевар Партизански Одреди, кај Соборниот Храм. Бранка Станојевска, претседател на Градскиот комитет, вели дека во моментов работат на проектот за проширување на булеварот, кој треба да добие уште по една сообраќајна лента во двата правца. Таа објасни дека се уште анализираат како да го изведат овој зафат, односно каде треба да минува трасата на булеварот. "Во преокупација ни е реконструкција на крстосницата меѓу булеварите Партизански Одреди и Свети Климент Охридски. Мислам дека ова проширување ќе оди на сметка на зеленилото, но сеуште не е се до крај прецизирано, бидејќи се уште се е во фаза на проектирање", вели Станојевска. Таа објасни дека ако се оди според планираното овој зафат ќе го завршат до крајот на градежната сезона. Eve ushte eden od primerite na veteno, ama NE storeno! Za ovoj proekt se zboreshe (chitaj LAZHESHE) pred 8 godini, pa posle pak se lazheshe pred 4 godini, eve sega povtorno pak se lazhe. Mozhda Penjushka cheka Trifun da donira pari pa da kazhe deka ete neshto napravil :)
OooOo Nekoj seushte se kiti so tugji perja. Kaleto e napraveno vo vremeto na DPMNE so pari na ministerstvoto za kultura, Penov toa si go prisvojuva. Vodnjanska e napravena so donacii od Trifun Kostovski, Penov povtorno toa si go prisvojuva. Kejot e pak so donacija od Trifun Kostovski, no Penov povtorno saka da se kiti so tugji perja. Veteno, storeno so parite na Trifun Kostovski, sekoj znae taka neli? Povekje info [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?whichpage=16&TOPIC_ID=8589#149722"]tuka[/url] OooOo P.S. Shteta shto kameniot most se vika 'Kameni Most' pa nemozhat da go rekonstruiraat so paver elementi (taka mozhe kje beshe zavrshen za 6 meseci, namesto za 6 godini), ali ej ... koj znae, eden den mozhda kje nikne i Paverov Most (ama vo Veles, ne vo Skopje). :)
Strelec Во изминатите четири години изградени или реконструирани се голем број улици... [img]http://www.lukaroski.com/forum/ulica.jpg[/img] Општина Центар Крстосница кај Судска палата (бул.”Крста Мисирков” со бул.”Гоце Делчев”) Крстосница кај касарната “Илинден” (бул.”Никола Карев со ул.”Максуд Садик) Крстосница Бит Пазар (кај здравствен дом Бит Пазар) Ул.”50-та Дивизија” Ул.”Ѓорги Скрижевски” Ул.”Стале Попов” Ул.”Страшо Пинџур” Ул.”Борис Кидрич” (дел) Општина Карпош Ул. “Козле” Бул. “Партизански Одреди” (делот од крстосницата пред мостот до крстосницата по мостот “Обединети Нации”) Ул.”Ацо Шопов” Ул. “Алфред Циборовски” Ул.”Митрополит Теодосиј Гологанов” (нов дел) Нова крстосница Порта Влае Новите улици во стамбениот комплекс Карпош 4 Новите улици во стамбениот комплекс Стара телевизија во Карпош 4 Општина Кисела Вода Ул. “12 Македонска Бригада” Ул. “Првомајска” Ул.”Народни Херои” Ул. “Сава Ковачевиќ” Бул. “Србија” (дел - источен крак) Ул. “Тодор Чангов” Улици во р.ц. Аеродром Општина Чаир Ул. “Џон Кенеди” Ул. “Цетинска” Ул. “Х. Т. Карпош” (делот до ул.”Цветан Димов”) Ул. “Босна и Херцеговина” Ул. “Дижонска” Ул. “Ловќенска” Улица Новопроектирана - крак1 и крак 2 Општина Гази Баба Ул. “Коце Металец” Ул. “16 Македонска Бригада” Надвозник “Естакада” Ул. “Радован Ковачевиќ” Ул. “Алија Авдовиќ” Ул. “Вера Радосављевиќ” Ул. “9” (во населба “Ченто”) Улици во индустриска зона “Исток” Ул. “Лазар Поп Трајков” Ул. “Трифун Хаџи Јанев” Улици во населбата “Керамидница” Општина Ѓорче Петров Ул. “Веле Марков” Ул. “Мајски манифест” Ул. “Социјалистичка зора” Ул. “Радушка” Ул. “Исаија Маџовски” Ул. “Лука Геров” Пат до СРЦ Матка Општина Шуто Оризари Ул. “Гарсија Лорка” Ул. “Гвадалахара” Ул. “Виетнамска” Раконструкција на постојни и изградба на нови тротоари тротоарите на ул.”Народни херои”, со асфалтирање на банкините тротоарите на ул.”12 Ударна бригада” тротоарите на ул.”Козле” тротоарите на бул.”Србија” тротоарите на ул.”50-та дивизија” тротоарите на ул.”Борис Кидрич” тротоарите на ул.”Сава Ковачевиќ” тротоарите на ул.”16-та македонска бригада” тротоарите на ул.”Ацо Шопов”
OooOo Ako nekoj shto ne e od Skopje ja vidi listava so ulici kje pomisli choekov parche napravil, a neznaat deka stanuva zbor za sporedni ulichki od 20 metra i tek tuk nekoja ulica od 100-200 metra rekonstrukcija. Bulevar Ilinden i Bulevar JNA nikako da gi najdam vo taa lista, a tolku se obekjavashe (chitaj LAZHESHE) .... Prljavo, mnogu prljavo se igra ... Пенов да ги симне децата од билбордите Народниот правобранител вчера побарал од штабот на кандидатот за градоначалник на Скопје Ристо Пенов да бидат отстранети сите билборди на кои тој е фотографиран со дете. Од штабот на Пенов велат дека билбордите ќе бидат симнати во најкраток можен рок. Народниот правобранител апелира до кандидатите да не вклучуваат деца во своите кампањи, митинзи и билборди, бидејќи со тоа ја прекршуваат Конвенцијата за заштита на правата на децата, со која се забранува нивна политичка злоупотреба. За спорниот билборд на Пенов реагираа и од граѓанската асоцијација „Мост“ и од детската амбасада „Меѓаши“. Професорот по кривично право, Ѓорѓи Марјановиќ, вели дека ако родителите на детето од билбордот сакаат да поднесат тужба за неовластено фотографирање на нивниот малолетен син, Лигата за демократија ќе им понуди бесплатни адвокатски услуги. - Во Кривичниот законик за неовластено фотографирање и употреба на тие фотографии се предвидува парична казна или казна затвор од една година. Не знам дали детето е фотографирано без или со дозвола на родителите, бидејќи досега никој не се пожалил. Сепак, ако се работи за фотографии што се употребени без дозвола, родителите можат да поднесат тужба и да добијат обесштетување - објаснува Марјановиќ. Mozhda trebashe Penov da go rekonstruira Idrizovo na vreme, ako letne nekoja tuzhba kje mu se najde :))
Strelec И уште за сообраќајот... Освен со реконструкција на постојните и изградба на нови сообраќајници, извршени се и следните интервенции: Изградени се и комплетно уредени нови паркиралишта за 1400 возила во централното градско подрачје Со цел ефикасно справување со проблемите со паркирањето формирано е јавното претпријатие Градски паркинг Се отпочна со процесот за воведување на еднонасочно одвивање на сообраќајот Семафоризирани се 18 нови крстосници со поставање комплетна обнова на хоризонталната и вертикалната сигнализација Реконструирани се (и заменети со нови, најсовремени, програмирачки) семафорските уреди на 24 семафоризирани крстосници На подрачјето на градот е извршено машинско и рачно обележување на 190.000 м2 хоризонтална сигнализација Поставени се 1760 нови сообраќајни знаци Поставени се 360 патоказни табли, портали, 47 информативни табли за означување и насочување На 1000 канделабри поставени се разни сообраќајни ознаки Редовно се врши санирање на штетите од сообраќајните незгоди Отстранети се над 5000 хаварисани возила Воведени се 20 еко-автобуси во јавниот градски превоз (со агрегати на погон со природен гас) Воспоставена е континуирана соработка со такси компаниите за регулирање на работењето и подобрување на такси-превозот На 71 локација за такси - станици поставени се известителни табли и другата потребна сообраќајна сигнализација Извршено е обемно осовременување на работата на одделението за сообраќај во Градот. Многу нова подземна инфраструктура Градовите се вреднуваат не само по она што е изградено над земја, туку и по она што е изградено под земја. И во овие четири години како и во претходните четири, резултатите на овој план доволно зборуваат за направеното: Нова атмосферска и фекална канализација...51,6 км. Нови водоводи...27,2 км. Нова хидрантска мрежа за полевање... 7,9 км. Нова топлификациона мрежа... 6,9 км. Нова електрична мрежа...56,9 км. Колку за споредба: Пред 8 години покриеноста на градот со атмосферска канализација изнесувал 12%, пред 4 години 24%, а денес преку 40%. Тука би ги споменал и следните големи зафати: Изградба на одводниот канал Пржино-Усје Заштитното покривање на одводниот канал нас.Дексион-Ѓорче Петров Заштитното покривање на одводниот канал на река Серава Заштитното покривање на одводниот канал во Синѓелиќ
Strelec За поубаво осветлен град [img]http://www.lukaroski.com/forum/svetla1.jpg[/img] Јавно осветлување - реализирани се повеќе од 30 проекти за ново осветлување и 17 проекти за реконструкција на осветлувањето на улици, кејови, паркиралишта, скверови, кејските ѕидови на мајор коритото на Вардар и.т.н., со поставени повеќе од 600 столбови со нови светилки. [img]http://www.lukaroski.com/forum/svetla2.jpg[/img] Илуминација на објекти - илуминирани се со рефлектори осум објекти - мостови, скулптури, важни објекти во градот Нови трафостаници - изградени се пет нови големи трафостаници Кејот и патеките на Вардар Кејот “13 Ноември” - до пред четири години крајно запуштен простор во срцето на градот, мрачно и небезбедно место во ноќните часови, денес е блескаво шеталиште со површина од 12.500м2, со посебно дизајнирани клупи, канделабри, со нов дрворед... [img]http://www.lukaroski.com/forum/kej1.jpg[/img] Со неговата изградба веднаш се изменил начинот на користењето на тој простор и околните содржини: кејот станал омилено шеталиште на илјадници граѓани, а десеттината кафетерии кои се отвориле по изградбата, се меѓу најпосетените во градот. [img]http://www.lukaroski.com/forum/kej2.jpg[/img] Пешачките и велосипедските патеки покрај Вардар - од мостот кон Влае до центарот на градот и по должина на населбата “Јане Сандански”. Километри и километри... Опремени се со канделабри, со клупи, со корпи за отпадоци, засадени се крај нив дрвореди. Граѓаните во нив го препознале најомиленото место за прошетки и рекреација.
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Ветено - сторено- ZABORAVENO [img]http://www.lukaroski.com/forum/kale.jpg[/img] Koga posleden pat si go videl predelot od ovaa idilicna fotografija vo realnost????? Ona sto postojano go tropam kako tenekiena kanta: ne Potemkinovi sela tuku realni trajni vrednosti za potrosenite pari!!!!I nozete kolku sto ti e cergata. Ima siromasni, no sredeni i cisti domovi ,kako i bogati rasturikuki........predizboren egzibicionizam e edno, postojano domakinsko funkcioniranje e nesto sosema drugo........
fio Да беше вчера во Скопје, ќе видеше како цело попладне Пенов не успеа да ги исчисти улиците кои имаа само 2-3 см снег, булеварите беа бели, а бројот на сообраќајки рекорден, па полиција се чекаше и по саат-два. Само кај мене во Аеродром имаше 6 сообраќајки кои јас ги видов, на снежно бел булевар, еден од најпрометните во Скопје, кој Пенов го остави замрзнат и без сол до 22:00 вечерта :-)
fio
quote:
Originally posted by Strelec [img]http://www.lukaroski.com/forum/svetla2.jpg[/img] Илуминација на објекти - илуминирани се со рефлектори осум објекти - мостови, скулптури, важни објекти во градот Нови трафостаници - изградени се пет нови големи трафостаници [img]http://www.lukaroski.com/forum/kej2.jpg[/img] Пешачките и велосипедските патеки покрај Вардар - од мостот кон Влае до центарот на градот и по должина на населбата “Јане Сандански”. Километри и километри... Опремени се со канделабри, со клупи, со корпи за отпадоци, засадени се крај нив дрвореди. Граѓаните во нив го препознале најомиленото место за прошетки и рекреација.
Се гледа колку си информиран :-) Трафостаниците ги инвестира ЕСМ, а изведувачите ЕСМ ги бира на тендер, Паверко нема врска со нив :-) А велосипедската патека...тоа е посебна приказна. Целосна инвестиција на ОПШТИНА КАРПОШ Читај малце на веб страните на општините: Уреден десниот брег на реката Вардар Општината Карпош комплетно го уреди десниот брег на реката Вардар, и тоа на целиот потег на кој поминува Вардар низ Општината Карпош (4,7 km). Пешачката патека е изведена со бехатон плочки, освен во делот на МЗ "Нерези" каде оваа патека е асфалтирана. Поставена е современа урбана опрема - клупи за седење и канти за отпадоци. Целиот потег е осветлен и овозможува рекреација на кејот и во вечерните часови; Читај [url="http://www.karpos.gov.mk/proekti_realizirani.asp"]тука[/url] :-)
Pana Maja Muhic portparol na "stabot"na Tripun(vo koj stab e uste Dalko Malkovic i dvajca batki so crni naocari)imala soznanija deka na denot na izborite ke imalo pnenje na kutiite i pukanje.Od kaj i se samo informaciite.Od nivnata kujna.I uste deka na 10 mart koalicijayta "Za Makedonija" ke distibuirala kompromitiracki materijal za Tripun. Ne za dzabe vikaat so kogo si takov si.Od kako vleze u koalicija so VMRO i Tripun pocna da ja upotrebuva nivnata retorika. Ke vidite samo sto ke se sluci otkako ke izgubi.Ke gi zaboravi site tie sto go podrzavale i ke kaze deka on i ponatamu e vo koalicijata "Za Makedonija" i deka bas se raduva sto gospodinot Risto Penov e gradonacalnik.
Pana
quote:
не успеа да ги исчисти улиците
Da bese popameten ke znaese deka solta ne deluva na -7 stepeni.
intel Вчера снегот во општина центар предизвика повеќе сообрќајни незгоди. Срам да и е на Аларова,не остави на милост и немилост на временските непогоди.
Strelec Забележувам нервоза кај некои овде, после презентација на секое постигнување на господинот Пенов!:) Одиме понатаму... Плоштадот „Македонија“ Пред Пенов да стане градоначалник, тажна и срамна за градот беше сликата на плоштадот кој без сомнение треба да биде најрепрезентативното место на градот, првата слика при помислата на градот, како за неговите граѓани, така и за неговите бројни посетители. [img]http://www.lukaroski.com/forum/plostad4.jpg[/img] И во изминатите четири-пет децении имаше иницијативи за неговата реконструкција, беа организирани конкурси и нудени десетици решенија за неговото преобликување, но не беа реализирани. [img]http://www.lukaroski.com/forum/plostad1.jpg[/img] Пенов го ангажираше сиот расположив стручен потенцијал во земјата и како резултат на сето тоа: Поплочени се 17.000м2, со употреба на технологија и материјал кои гарантираат квалитет кој ќе трае со векови. Под површината на плоштадот, каде се испреплетуваат бројните траси на сите главни инфраструктурни инсталации во градот, изградена е сосема нова подземна инфраструктура. Нови дрвореди, ново осветлување, нова урбана опрема. [img]http://www.lukaroski.com/forum/plostad3.jpg[/img] Но амбициите на Пенов во врска со плоштадот не завршија со реконструкцијата. Неговата цел е и да се воспостави нова традиција на користење на плоштадот. Да не биде површина по која само се поминува и на која граѓаните се собираат на политички митинзи, туку да биде посакувано место за дружење и средби, средиште на бројни културно-забавни манифестации. [img]http://www.lukaroski.com/forum/plostad2.jpg[/img] Целосниот ефект ќе биде видлив дури по изградбата на фонтаната, за која проектот веќе беше јавно презентиран, а потоа и планираното поставањето на спомениците (на Цар Самоил и на Карпош). Во оваа смисла од исто така големо значење е очекуваното повторно заживување на угостителските содржини на некогашниот “Метропол”, на досегашната стоковна куќа, како и планираната изградба на објектите на западната страна од плоштадот. [img]http://www.lukaroski.com/forum/plostad5.jpg[/img] Плоштадот претставува реализација на добар проект кој му го врати достоинствениот изглед на центарот на нашата престолнина.
fio
quote:
Originally posted by Pana
quote:
не успеа да ги исчисти улиците
Da bese popameten ke znaese deka solta ne deluva na -7 stepeni.
А како успеа да делува синоќа на -8 степени откако се смилуваа да фрлат? :-) Со магија? :-))))
fio Стрелец, една работа ме интересира, зошто нарача Пенов гранит дури од Босна кога има во изобилство во Македонија? :-)
intel
quote:
Originally posted by Pana
Maja Muhic portparol na "stabot"na Tripun(vo koj stab e uste Dalko Malkovic i dvajca batki so crni naocari)
Еднаш останав без одговор ама ај ќе се обидам пак. Господине Лав,кое е вашето мислење за шефот на изборниот штаб на Трифун,Дарко Маркович.
Pana
quote:
зошто нарача Пенов гранит дури од Босна
Zasto e so pogolema cvrstina,zatoa.Ako na skalata za cvrstina mariovskiot granit e obelezan so 3 ,bosanskiot e obelezan so 6.
Strelec Мостовите на Вардар Камениот мост - Побрзото завршување на неговата конзервација и реконструкција, како и на сите наши сограѓани, во сиот изминат период беше преокупација и интенција на Пенов. И проект со највисок приоритет, кој што успешно се заврши и покрај многуте сопки кои што им беа поставувани на Пенов и неговиот тим. [img]http://www.lukaroski.com/forum/most3.jpg[/img] Мостот Гоце Делчев - По добивањето на алармантните оценки за неговата нарушена стабилност и безбедност, Пенов ги превзеде сите мерки за неговата целосна санација и реконструкција. Со оглед на посебноста на конструкцијата на мостот и неопходноста од примена на специфична врвна технологија за која се оспособени само неколку светски познати фирми специјализирани за мостоградба, за таа цел беше ангажирана прочуената француска фирма “Фресине”. [img]http://www.lukaroski.com/forum/most.jpg[/img] Мостот кај “Хром” - Завршена е реконструкцијата и надградбата на стариот железнички мост кај “Хром”. Со тоа се создадоа услови западниот дел на градот (Влае, Ѓорче Петров), освен со булеварот “Партизански одреди”, да биде поврзан со централното градско подрачје со уште една важна сообраќајница. [img]http://www.lukaroski.com/forum/nov_most.jpg[/img] Новиот мост кај Транспортен центар - Изградбата на овој голем мост (со должина 135м., со четири сообраќајни ленти, широки тротоари, велосипедски патеки) е во завршна фаза. Со неговото довршување, напролет, ќе се овозможи оформувањето на планираната сообраќајница од Транспортниот центар до булеварот “Александар Македонски” (кај хотелот “Континентал”). Со ова градот ќе добие уште една важна сообраќајница која во голема мера ќе го релаксира сообраќајот во неговиот источен дел.
fio
quote:
Originally posted by Pana Da bese popameten ke znaese deka solta ne deluva na -7 stepeni.
Сакаш да кажеш, ТИ да беше попаметен малце, прво ќе прочиташе на интернет за дејството на солта, па ќе коментираше. Читај: Because of its effectiveness, availability and low cost, salt is the highway deicer in common use today. By removing ice and snow from a slick roadway surface, salt promotes winter driving safety and continued mobility, even under adverse snow and ice conditions. Rock salt and solar salt are used on highways. The lowest temperature at which sodium chloride will melt ice (the eutectic point) is -21° C. Зарем со паметни луѓе како тебе ќе го градиме Скопје и државата? :-)
slasa fala Cicko na odgovorot : Jas mislam Deka Filip bi bil dobar gradonacalnik
Strelec
quote:
Originally posted by fio
Стрелец, една работа ме интересира, зошто нарача Пенов гранит дури од Босна кога има во изобилство во Македонија? :-)
Со употребата на босански гранит се овозможија две крупни работи... Прво, се обезбеди многу поголема цврстина и век на траење. Второ, ви се овозможи вам да се ’фатите’ за нешто, со намера да го минимизирате значењето на овој прекрасно замислен и реализиран проект. Ете затоа!
concrete
quote:
Originally posted by Pana
quote:
зошто нарача Пенов гранит дури од Босна
Zasto e so pogolema cvrstina,zatoa.Ako na skalata za cvrstina mariovskiot granit e obelezan so 3 ,bosanskiot e obelezan so 6.
Ama Pana , Penov e makedonec obelezen so 3 ,a ne e bosanec so 6. Svedite jadat nikakvi svedski jabolka dodeka ne se prodade nivniot godisen rod, potoa poglednuvaat drugi. Makedonski plostad lici da bide poplocan so makedonski kamen,isklesan od makedonski rabotnici koi plakaat danok na makedonskata drzava i kupuvaat makedonski leb... itn.itn. Neli : nozete kolku ti e cergata!!!! Poveke mi lici deka na makedonskiot kamen nema takva provizija kako na bosanskiot , ili negde gresam?????
Pana
quote:
Because of its effectiveness, availability and low cost, salt is the highway deicer in common use today. By removing ice and snow from a slick roadway surface, salt promotes winter driving safety and continued mobility, even under adverse snow and ice conditions. Rock salt and solar salt are used on highways. The lowest temperature at which sodium chloride will melt ice (the eutectic point) is -21° C.
Da znaese da go prevedes ova nema da lupetase!
Pana
quote:
ili negde gresam?????
Normalno deka gresis.Na vremeto i srbite vikaa "da ne kupuvame slovenski proizvodi"!!!! Sto mislis,plostadot vo Pariz so kakov kamen e poplocen.Ili onoj vo Ljubljana!
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
...ili negde gresam?????
Да, грешиш! Причина за грешењето: Не си со Пенов на иста политичка страна!
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by Pana
Maja Muhic portparol na "stabot"na Tripun(vo koj stab e uste Dalko Malkovic i dvajca batki so crni naocari)
Еднаш останав без одговор ама ај ќе се обидам пак. Господине Лав,кое е вашето мислење за шефот на изборниот штаб на Трифун,Дарко Маркович.
Одговорот никако не би се вклопил во темата и затоа нема да го искажам на овој топик , разбира се кој е наменет САМО за градоначелниците односно нивната кандидатура...нели ? пс Овде сите сме само обикновени луѓе ...и молам без господине , како атрибут кој се користи помеѓу непознати соговорници ......нели? Ние барем помеѓусебе , мислам дека мноооооогу арно се познаваме?
Pana
quote:
кое е вашето мислење за шефот на изборниот штаб на Трифун,Дарко Маркович.
Covekot ostanal bez denar i mu se prisljamcil na Tripuna kako "krlez na made"!
Strelec
quote:
Originally posted by lav
...нема да го искажам на овој топик , разбира се кој е наменет САМО за градоначелниците односно нивната кандидатура...нели?
Е така е... Ама Дарко Марковиќ е случајно шеф на изборниот стаж на еден од кандидатите за градоначалник, а не референт за народна одбрана во некоја општина. Не знам која е причината, но јас добивам впечаток дека овде има свесно избегнување на одговор!?
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
кое е вашето мислење за шефот на изборниот штаб на Трифун,Дарко Маркович.
Covekot ostanal bez denar i mu se prisljamcil na Tripuna kako "krlez na made"!
Ова ме подсети да си забележам дека по се изгледа целата нација Македонска ке постане нација на крлежи , разбира се ако остане на власт оваа коаљиција.
Strelec Новата автобуска станица Често се вели дека главните порти на секоја метропола се аеродромот, железничката станица и автобуската станица. Места каде се добива првиот впечаток за градот и места каде дневната фреквенција на луѓе е со десетици илјади. Досегашната автобуска станица беше голем срам за градот, во неговиот строг центар. Деновиве, во склоп на Транспортниот центар, веднаш до железничката станица, сите можат да ја видат и да и' се воодушевуваат на новата современа автобуска станица, за која веќе велат дека е најубавата во овој дел на Европа. [img]http://www.lukaroski.com/forum/avtobuska.jpg[/img] Изградена е за само 18 месеци, на локација која опфаќа простор од 10.457 м2. Со прекрасен хол, со билетарници, чекални, кафетерија, ресторан, туристички агенции, дваесеттина дуќани, со 24 перони и паркиралиште, таа има капацитет да опслужува најмалку 40.000 патници на ден во меѓуградскиот и меѓународниот автобуски превоз (сегашниот дневен број на патници е помал од 10.000). Внатрешноста на објектот е целосно климатизирана.
Divider Велат, чинам, ако е мариовскиот со 3, а босанскиот со 6, требало, за наше добро, да клат дупла доза гранит, ем волкот сит, ем јагнињата на број, или поточно и наш производ користен и плата за работниците кои го копаат! Или не нуделе доволно голема провизија под маса. Не знам, Пенов се повеќе го браните, а со тоа појќе и заглавува во калта од која, чинам, тешко ќе се извади.
concrete A si gi videl li patnicite i avtobusite so koi se vozat tie patnici???? Kako bese ona: sto ne jadat kolaci,koga nema leb!!!! Ama brzo potoa go poljubi vrboviot kos. Ti napisav mislam: pravev pred dve nedeli "inspekcija" naokolu. Nieden od tebe navedenite objekti ne bi pominal ni portugalska ili grcka komisija za tehnicki priem , a sigurno bi navlekol nekoja komisija za proverka na budzetot i troskovnikot.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
...нема да го искажам на овој топик , разбира се кој е наменет САМО за градоначелниците односно нивната кандидатура...нели?
Е така е... Ама Дарко Марковиќ е случајно шеф на изборниот стаж на еден од кандидатите за градоначалник, а не референт за народна одбрана во некоја општина. Не знам која е причината, но јас добивам впечаток дека овде има свесно избегнување на одговор!?
Причината е содржана овде и гласи (мал дел) цитирам: „concrete, го промаши топикот...Насловот е “Градоначалник на Скопје - дел 3“, а не е “Дај кажи се’ што ќе ти падне на памет, ама да е против власта и не е важно дали тоа што ќе го кажеш држи вода или не“! „ Дали е доволна мојата „одбрана„ од т.н. слободни излети по теми ....направени според мои проценки? пс Ако е ДОЗВОЛЕНО (ама да не е еднократно како и кај другарот Гошев кога беше номиниран за прв Премиер) тогаш следуваат моите вариации на разни теми .....но да не кажете после дека „шетам„ некои наши кољеги викано и како жедни преку река.
Pana
quote:
за наше добро, да клат дупла доза гранит,
Aj ne se pravi Amdi Bajram ziti se!Dzabe ti se cvikerite sto si gi stavil ako kines vakvi zeleni.
Pana
quote:
A si gi videl li patnicite
Sum te precenil,priznavam."Avtobuskata e dobra ama patnicite se loso obleceni".Koja logika ja imate covece.Dobro be,tolku li nema nekoj popametemn vo toa stabovite kaj sto kisnete pa da vi kaze kako treba da pisuvate.Ili site ste slobodni strelci.Bruka!
concrete
quote:
Originally posted by Pana
quote:
ili negde gresam?????
Normalno deka gresis.Na vremeto i srbite vikaa "da ne kupuvame slovenski proizvodi"!!!! Sto mislis,plostadot vo Pariz so kakov kamen e poplocen.Ili onoj vo Ljubljana!
Da bese bre Pana Skopje, Pariz, Penov nemase ni da pripiri do moznosta da poplocuva glaven gradski plostad, vo nekakov Bre-sur-eu, mozebi , ama Pariz ,he,he!!! PS vo Bre-sur-eu plostadot la gare e poplocan so najlokalen kamen od najlokalniot kamenolom. Ako dobro se sekavam i Kameniot Most e od lokalen kamen, a i ednovekovnite kocki za koi vo Praga da im spomnes da gi menuvaat,oci ke ti izvadat, bea lokalni.
Divider Ккаков и да е Панчо мој, наш е! До кога ќе ја празниме касата и полниме тужи, до кога за сметка на личен профти своето ќе го уништуваме, не користиме, за туѓото? Пенов тоа го стори со гранитот. Не ми го правдај за тоа. Поефтин е нашиот бидејќи е наш, парите се тука, не во Босна, кај нашите рсаботници, нашата компанија, ултимативно назад во државната каса. Вака одлеан средства. Резил. Ти не ми се прави Бранко. Не си толку расипан.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Новата автобуска станица Често се вели дека главните порти на секоја метропола се аеродромот, железничката станица и автобуската станица. Места каде се добива првиот впечаток за градот и места каде дневната фреквенција на луѓе е со десетици илјади. Досегашната автобуска станица беше голем срам за градот, во неговиот строг центар. Деновиве, во склоп на Транспортниот центар, веднаш до железничката станица, сите можат да ја видат и да и' се воодушевуваат на новата современа автобуска станица, за која веќе велат дека е најубавата во овој дел на Европа. [img]http://www.lukaroski.com/forum/avtobuska.jpg[/img] Изградена е за само 18 месеци, на локација која опфаќа простор од 10.457 м2. Со прекрасен хол, со билетарници, чекални, кафетерија, ресторан, туристички агенции, дваесеттина дуќани, со 24 перони и паркиралиште, таа има капацитет да опслужува најмалку 40.000 патници на ден во меѓуградскиот и меѓународниот автобуски превоз (сегашниот дневен број на патници е помал од 10.000). Внатрешноста на објектот е целосно климатизирана.
Ајде сега без еуфорија ...така типична за ова поднебје и граѓани и тоа од овие подле искажани факти: 1.Таа (станицата) е планирана да се изгради во минатиот век односно некаде во 1966-67 година , и за тоа многу денешни (сега приватизирани фирми) односно нивни вработени одвојувале пари во фонд на кого досега не му е позната локацијата односно КАДЕ СЕ ПАРИТЕ...а за каматите ич не прашувам. 2.Атрибутот дека е најубавата во овој дел на Европа. е непоткрепен со валидни показатели односно компаративни податоци. Колку за објаснение на погорекажаново има една приказна за деца во градинка и препознавање на „најубавото„ помеѓу нив искажано од мајката. 3.НАЈ-Убаво за мене е што е КОЕЧНО после 45 години привршена оти знам дека последниве 6-7 години заправо другарот Пенов не „даваше„ да се изгради. Ако се сомневаш во ова слободно разговарај со некои од фирмите кои поодцна ќе ги споменам. Проблемот беше КОЈ со неа ќе си газдува...а тогаш тоа требаше да биде или АТП Пролетер и Македонски Железници или Фершпед или пак ГРАДОТ Скопје преставен од градоначелникот Пенов.
Pana
quote:
Ккаков и да е Панчо мој, наш е!
Taka si e be.I jas toa vikam,zasto sega na "Lukoil" da im gi punime dzepovite sto sakale da otvorat benzinski pumpi koga tuka ni e "Makpetrol". Pa si vikam posle ,abe budali sme im go dadovme "Jugohrom" na francuzite a "mozevme" sami da si go rabotime! Eh more,ni za glava ni za opas se fakate.Samo da se lupetalo i toa vo ogromni kolicini!
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
...Nieden od tebe navedenite objekti ne bi pominal ni portugalska ili grcka komisija za tehnicki priem...
А ти си член на португалска или грчка комисија за технички прием што го знаеш ова?:) Нека те ангажираат Португалците и Грците и наместо да им даваат плати на цели комисии, само нека ти се јават на телефон да им кажеш дали нешто може да помине, или не!:))) Не бате concrete, џабе се мачиш...:) Проблемот е што не го сакаш Пенов, а дали некој е умен и дали работи и создава, тоа е сосема беззначајно за тебе!?
Pana I vikam denes na kafekuvarkava "nemoj uste ednas da si mi donela sok od "Fruktal", isklucivo da nosis od "Inospektar na Zore Temelkovski!Sto ima vrska sto e oboena voda vazno si e nas.
Strelec Да!:) Отсега со прстите да си пресметуваш, а не да плаќаш странски калкулатори... ЦД-а само на зелено пазарче ќе купуваш, а на годишен одмор да си одиш на езеро ’Треска’.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Да!:) Отсега со прстите да си пресметуваш, а не да плаќаш странски калкулатори... ЦД-а само на зелено пазарче ќе купуваш, а на годишен одмор да си одиш на езеро ’Треска’.
Нема шанси да се врати навиката на Скопјани (некои си) таму да го минуваат дури и годишниот одмор......оти сега тоа е КАТАНГА.ако сакаш правилно да ме разбереш. Тоа е веќе загаден крај......во секој поглед.
Pana "Dizel" farmerki ,nikako!Isklucivo sieni vo Sutka. "Helman's" majonez,"Tomi" ni slucajno.Doma ke si mutam jajca od nasi kokoski.
Strelec Се гради новата спортска и концертна сала Дамнешниот сон на сите граѓани градот да добие голема повеќенаменска и спортска сала станува реалност. Во полн ек и во напредната фаза е нејзината изградба! При крај е изведбата на армирано-бетонската конструкција и изработката на челичната покривна конструкција која напролет ќе биде монтирана. Сите преостанати работи треба да завршат до крајот на 2006г. Ова е најамбициозниот проект кој се реализира во последните триесеттина и повеќе години, не само во градот туку и во земјата. Еве зошто е така... Проследете ја во куси црти сликата за објектот: Функција - содржини потребни за одржување на натпревари од повеќе спортски дисциплини, други комплементарни содржини (трговија, угостителство, администрација и др.), одржување разни медиални манифестации (музички концерти, забавни програми, конгреси, изложби, ревии, друг вид атрактивни програми Капацитет на гледалиштата - голема сала за 8.000 посетители, со можност за некои манифестации и до 10.000 посетители и мала сала со места за 450 посетители Борилишта во големата и малата сала (можности) - кошарка, ракомет, одбојка, мал фудбал, тенис, пинг-понг, мечување, бокс, џудо, карате, борење, спортска и ритмичка гимнастика, џудо, кревање тегови Содржини наменети за публиката - влезен хол, пулт за информации, фоаје, гардероби, санитарни јазли, киосци, кафе-ресторани, ПТТ-услуги, редарска служба, противпожарна служба, полиција, гледалишта, вертикални и хоризонтални комуникациски простори за брза евакуација Содржини наменети за спортисти - одвоени влезови и комуникации во однос на публиката, гардероби, санитарни јазли, бањи со тушеви, амбулантни простории, простории за судии,за масажа, за давање на интервјуи по натпревар, за реквизити, за персоналот за опслужување Содржини наменети за РТВ и новинари - прес центар со ПТТ и компјутерска комуникација, сала за прес конференции, санитарии, кафе-ресторан, гардероби, ТВ и радио кабини за коментатори, места за поставање на ТВ-камери Содржини наменети за специјални гости (ВИП) - одвоена комуникација и влез, сепарирано централно место на трибинскиот простор, боравок со бифе-бар, гардероби, санитарен јазол Содржини за други намени - за Олимпискиот комитет, ФИБ-а, националниот сојуз и други меѓународни организации Придружни содржини наменети за спортисти и индивидуални корисници - трим сала, физиотерапија, сауна, гардероби, тушеви, санитарии, остава за реквизити Куглана - игралиште опремено со 8 ленти, простор за публика - за 200 посетители, одвоен влез, хол, кафе-ресторан, гардероби, тушеви, санитарни јазли Дискотека - со капацитет за 400 посетители, со одвоен влез, влезен хол со гардероби, кафе-бар, санитарии Деловен простор - локали (претежно трговија) Други содржини - содржини наменети за административни простории на управа и спортски клубови, технички простории за греење, климатизација, електроуреди, сервисни работилници за тековно оддржување, магацински простории за справи, реквизити, мобилна опрема и други потреби Партерно уредување, сообраќај - големо паркиралиште во две нивоа за 550 возила, паркиралиште за 30 автобуси, пристапни сообраќајници за возила и пешаци, поплочени патеки и пристапни површини до објектот, рампи за хедикепирани лица, јарболи за знамиња, хортикултурно уредени површини со тревници, ниско и високо зеленило.
concrete
quote:
Originally posted by Pana
"Dizel" farmerki ,nikako!Isklucivo sieni vo Sutka. "Helman's" majonez,"Tomi" ni slucajno.Doma ke si mutam jajca od nasi kokoski.
Po gaki batka , po gaki, za tolku pari bi trebalo da imas , ako si na plata budzetska. ( da ne zborime za onie sto ne se na nikakva plata). Samo ova kafekuvarkava mi go mati umot:):):)!!!!Uste takvo nesto se prakticira vo "siromasna" Makedonija???? Kakvi uvozni farmerki kakvi bakraci.A zosto da mutis ti majonez, neli drugarite ti od vlasta ke pravea banki za mali biznisi so grantovi i povolni krediti. Da go ispolnea vetuvanjeto sigurno veke nekoj ke mutese 20 vidovi majonezi od klasika do onie so morski rakcinja. Ah , da , nekoj ke pocnese i kafe-automati da pravi , epten prosti se i poevtini od kafekuvarka.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Се гради новата спортска и концертна сала Дамнешниот сон на сите граѓани градот да добие голема повеќенаменска и спортска сала станува реалност. Во полн ек и во напредната фаза е нејзината изградба! При крај е изведбата на армирано-бетонската конструкција и изработката на челичната покривна конструкција која напролет ќе биде монтирана. Сите преостанати работи треба да завршат до крајот на 2006г. Ова е најамбициозниот проект кој се реализира во последните триесеттина и повеќе години, не само во градот туку и во земјата. Еве зошто е така... Проследете ја во куси црти сликата за објектот: Функција - содржини потребни за одржување на натпревари од повеќе спортски дисциплини, други комплементарни содржини (трговија, угостителство, администрација и др.), одржување разни медиални манифестации (музички концерти, забавни програми, конгреси, изложби, ревии, друг вид атрактивни програми Капацитет на гледалиштата - голема сала за 8.000 посетители, со можност за некои манифестации и до 10.000 посетители и мала сала со места за 450 посетители Борилишта во големата и малата сала (можности) - кошарка, ракомет, одбојка, мал фудбал, тенис, пинг-понг, мечување, бокс, џудо, карате, борење, спортска и ритмичка гимнастика, џудо, кревање тегови Содржини наменети за публиката - влезен хол, пулт за информации, фоаје, гардероби, санитарни јазли, киосци, кафе-ресторани, ПТТ-услуги, редарска служба, противпожарна служба, полиција, гледалишта, вертикални и хоризонтални комуникациски простори за брза евакуација Содржини наменети за спортисти - одвоени влезови и комуникации во однос на публиката, гардероби, санитарни јазли, бањи со тушеви, амбулантни простории, простории за судии,за масажа, за давање на интервјуи по натпревар, за реквизити, за персоналот за опслужување Содржини наменети за РТВ и новинари - прес центар со ПТТ и компјутерска комуникација, сала за прес конференции, санитарии, кафе-ресторан, гардероби, ТВ и радио кабини за коментатори, места за поставање на ТВ-камери Содржини наменети за специјални гости (ВИП) - одвоена комуникација и влез, сепарирано централно место на трибинскиот простор, боравок со бифе-бар, гардероби, санитарен јазол Содржини за други намени - за Олимпискиот комитет, ФИБ-а, националниот сојуз и други меѓународни организации Придружни содржини наменети за спортисти и индивидуални корисници - трим сала, физиотерапија, сауна, гардероби, тушеви, санитарии, остава за реквизити Куглана - игралиште опремено со 8 ленти, простор за публика - за 200 посетители, одвоен влез, хол, кафе-ресторан, гардероби, тушеви, санитарни јазли Дискотека - со капацитет за 400 посетители, со одвоен влез, влезен хол со гардероби, кафе-бар, санитарии Деловен простор - локали (претежно трговија) Други содржини - содржини наменети за административни простории на управа и спортски клубови, технички простории за греење, климатизација, електроуреди, сервисни работилници за тековно оддржување, магацински простории за справи, реквизити, мобилна опрема и други потреби Партерно уредување, сообраќај - големо паркиралиште во две нивоа за 550 возила, паркиралиште за 30 автобуси, пристапни сообраќајници за возила и пешаци, поплочени патеки и пристапни површини до објектот, рампи за хедикепирани лица, јарболи за знамиња, хортикултурно уредени површини со тревници, ниско и високо зеленило.
За „програми„ сме царој и тоа во светски рамки ....мислам на Македонските политичари-де ...нели? НО , КОГА ЌЕ БИДЕ ПРЕДАДЕНА ВО УПОТРЕБА ....мислам на приближниот датум или недајбоже деценија...нели , и тоа е веќе видено кај нас како со преубавата станица.
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Се гради новата спортска и концертна сала
Strelec , aj ziti Boga ostavi vakvi spisoci na zelbi. Neznam dali znaes , ama lugeto uste malku ne ke imaat leb da jadat. Daj neka bekne tvojov KANDIDAT nesto za toa kako ke go zazivee biznisot vo gradot, kako ke pottikne rabota , a ne samo igri bez leb , toa ni vo Rim ne pominuvalo, lebot bil obavezitelen.
Pana E potoa se razlikuvame nie od niv Strelec. Nie so fakti oni so pausalni oceni. Na eden tuka ne mu cinele bolnicite a nikako da kaze za bolnicata na Zan Mitrev za kardiohirurgija ili za "Mala bogorodica".Mozebi od tamu kade sto dovaga toj nema ni ambulanta ama ovde vo jajceto trazi vlakno.
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Само за lav, concrete и нивно друштво!:)
Samo za Strelec , koe mu e drustvoto neznam:):) Tvoj Penov na race ke go nosea gragjanite, onaka site vraboteni , biznisot cuti,a tie evropejci, im e sram vo sivilo da im rastat decata, brcaat u dzeb , vadat para i renoviraat se naokolu. So koi pari crn Strelec Penov farba zgradi???? Prasaj gi po nekoe vreme onie koi go drzat neplatenite fakturi vo race i onie koi ke treba fakturite da gi plakaat. Ili jas da si svrsam rabota, pa posle mene POTOP????? Ako dobro zaklucuvam , gorespomenatite gragjani sega pretezno preferiraat ( koj moze ili ima sreka) da ja zduvnat podaleku od ofarbaniot grad i od tamu od sigurno da gledaat seir i prodavaat kampanja:):):)::!!!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Само за lav, concrete и нивно друштво!:) Големо обновување на фасадите во градот Со децении необновените фасади создаваа сив и депресивен амбиент на нашите најпрометни улици. Обновени се 38.674 м2 фасадни површини на следните објекти: На улицата “Кочо Рацин” - зградите со броеви 7, 30, 38, 42 На ул.”11 Октомври” - зградите со броеви 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28 Зградата наспроти Градската болница (на источната страна) На улица “Димитрие Чуповски” - зградите со броеви 1, 1а, 5, 24, 24б, 25 На улицата “Кочо Рацина” - зградата со број 32 Зграда на улица “Ланинградска” На улица “Мито Хаџивасилев Јасмин” - зградата со број 2 Домот на културата “Кочо Рацин” (Домот на градежните работници) Спомен куќата на Васил Иљоски Зграда на булеварот “Свети Климент Охридски” На улица “Маршал Тито” - зградата со број 10 На улица “Максим Горки” - зградите со број 1 (“Лондон”) и број 31 Зградата “Ибни Пајко” Кулите на бил.”Кочо Рацин” (кај “Тутун” и кај подвозникот) Во Старата Чаршија - санирани се и обновени фасадите на 18 објекти
Ги гледам секидневно и се прашувам до кога ќе трае...мислам на бојата нели која ми изгледа дека е како во српската приказна за мајсторите кои правеле „буриња„ нели. Инаку потегот е за секаква пофалба , ама не и времето кога тоа се прави.
concrete
quote:
Originally posted by Pana
E potoa se razlikuvame nie od niv Strelec. Nie so fakti oni so pausalni oceni. Na eden tuka ne mu cinele bolnicite a nikako da kaze za bolnicata na Zan Mitrev za kardiohirurgija ili za "Mala bogorodica".Mozebi od tamu kade sto dovaga toj nema ni ambulanta ama ovde vo jajceto trazi vlakno.
Pana , Zan Mitrev so vladinite programi ima vrska kolku ti i jas so rimskiot Papa, a vo Mala Bogorodica ,koga ke dojde vreme (mlad si!!! ) odi calni. Odma to kazivam , poevtino ke ti e vo Lugano!!!!( I posigurno!!!) Jas ti zboruvam za NAROD, ne za "ELITA". Ili ti od taa visina ( so kafekuvarki) narodot ne go zabelezuvas????? A za tvoja informacija mojata prababa se porodila vo bolnica vo Solun(do tamu znam),za tvojta neznam, ke kazes!!!!
Pana Gi zdrobi Strelec.Ako e i za concrete koj dovaga od nekoja vukojebina vo Sibir mnogu e!
Pana
quote:
mojata prababa se porodila vo bolnica vo Solun
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa zatoa ti mi licis na gemidzija!
concrete
quote:
Originally posted by Pana
quote:
mojata prababa se porodila vo bolnica vo Solun
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa zatoa ti mi licis na gemidzija!
Ne be solunskite gemidzii se jagnenca sprema mene ......ne daj Boze da se ostvari ni 1% od mojot gemidzilak :):):)!!!! Sibirska vukojebina???? , od kaj ti dojde toa ziti majka, bese edno vreme guru,pred da se krunisas, ama i ova e mnogu......VIDOVITO!!!! Kaj toa te trenirale vaka elegantno da izbegnuvas odgovori ???? Ne mi ja objasni funkcijata na kafekuvarka za eden Hauptgefreiter na lepaci na plakati vo "siromasna" Makedonija,nitu kade toa prababati gi donela na svet tvoite predci???
lav
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by Pana
E potoa se razlikuvame nie od niv Strelec. Nie so fakti oni so pausalni oceni. Na eden tuka ne mu cinele bolnicite a nikako da kaze za bolnicata na Zan Mitrev za kardiohirurgija ili za "Mala bogorodica".Mozebi od tamu kade sto dovaga toj nema ni ambulanta ama ovde vo jajceto trazi vlakno.
Pana , Zan Mitrev so vladinite programi ima vrska kolku ti i jas so rimskiot Papa, a vo Mala Bogorodica ,koga ke dojde vreme (mlad si!!! ) odi calni. Odma to kazivam , poevtino ke ti e vo Lugano!!!!( I posigurno!!!) Jas ti zboruvam za NAROD, ne za "ELITA". Ili ti od taa visina ( so kafekuvarki) narodot ne go zabelezuvas????? A za tvoja informacija mojata prababa se porodila vo bolnica vo Solun(do tamu znam),za tvojta neznam, ke kazes!!!!
Што знае тој за себе и што може да каже , освен дека е од некој комуњар ....? Усвоено сироче е .....дури и од Калето се забележува ...нели
fio Лажеш.
Pana Nikogas!Ako nesto mi e doblest togas toa e vistinata. Mojata familija ima dva veka tradicija vo Skopje.
Pana
quote:
Новоименуваниот амбасадор на Македонија во Мисијата при ОН во Њујорк деновиве се одмора со сопругата во друштво на бизнисменот Трифун Костовски и неговите сватови Камчеви, во комплексот "Сани бич" на Халкидики, додека Македонија ја напаѓаат сили на Косовскиот заштитен корпус. Вест - 13 август, 2001 година
Ete vakov Tripun saka da bide gradonacalnik!Nikogas!