Неопходните лекови ПРОВЕРЕНО (ги) НЕМА ?
Неопходните лекови ПРОВЕРЕНО (ги) НЕМА ?
lav Шетам стално по аптекиве во Скопје за да набавам неопходни лекови за родителите и стално слушам иста реченица само сега со додавка која гласи ПРОВЕРЕНО ги нема , разбира се за на рецепт. пс Инаку за пари и тоа во Аптеки конституирани од народните пари ПРОВЕРЕНО ГИ ИМА , ама пари и плата ПРОВЕРЕНО НЕМА и разбира се не се знае дали ќе ја некојпат има. За ова зборуваат ИЗБРКАНИТЕ ОД РАБОТА работници ...од Македонска Банка , Железница , Водостопанство и ред други фирми. ппс А за промена на боите (партиски) од црвена во СИНА на РЕКЛАМНИТЕ ПАНОА со натпис ГРАДСКА АПТЕКА се потрошени (некои познавачи ) велат над 200.000 Евра. Иако замената со црвена боја беше неопходна поради децениските запуштени паноа и секако делуваа многу грдо. А го снема односно НЕ РАБОТИ и некојпат воведениот број 3199-070 за проверка на тоа дали има и каде го има лекот , секако по телефон. Одкога дојдоа комуњарите на власт , и таа можност за проверка на вработените во аптеките ја ставија на „привремено„ (читај сега дури 2 годишно) мирување и тоа е ПРОВЕРЕНО .....нели.
трендафил Сафет Шаќири, службеник во Бирото за лекови е уапсен на аеродромот во Сараево, бидејќи за него постоела потерница од Интерпол. Можеби се работи за потерница по друг со исто име и презиме, но факт е дека актуелната власт (човекот е вработен кога премиер беше Црвенковски) не проверува дали владините службеници се гонети за криминал. И несудениот амбасадор во Софија беше заменик министер иако беше на црната листа на САД, и тоа за разлика од првиот за работи сторени во Македонија. Ако непроверени луѓе (Сафет Шаќири се гони за шверц и перење пари во странство) работат со лековите во Македонија, не е чудо што ги нема ниту лековите ниту парите на осигурениците.
intel Проверено удав топик.Дај бе човек не не масирај жити се. Ало Мисирков јави се.
Divider Конкретен, тебе како Гвујо да ти е роднина, кум или најдобар пријарел, па критикуваш, а никакода понудиш решение. Според тебе сите вонка!! После што? Исто? Дозволи на некои нови да почнат да се пробиваат,а со нив и Македонија. Тогаш ќе има све, не само лекови. Вака, убаво доаѓа народната (кој за што баба за опинците, па ја едно две НАРДОНАта, хехехе): нема ниту за лек!!
lav
quote:
Originally posted by intel
Проверено удав топик.Дај бе човек не не масирај жити се. Ало Мисирков јави се.
Аko е ПAВЕРЕНО зашто тогаш не идеш на сајтот на [url="http://www.penov.org.mk"]Пенов[/url] ? пс Сепак ПРОВЕРЕНО по се изгледа (едитирано од администратор) , со лесно „запалив„ карактер. ппс Лекот за болката не е овде , ПРОВЕРЕНО.
трендафил Директорот на фондот за здравство, Пановски, е од партијата на Пенов. Дали краде не знам. Но лекови има помалку отколку кога Војо Михајловски беше на тоа место. Иако само Војо беше во притвор и сега е на суд, тој беше најдобриот раководител со фондот. И сегашниот Владо Димов и поранешниот министер за здравство Реџеп Селмани му се коалициони партнери на Пенов. Додека сите што истиот ден и во првата аптека нема да го најдат бараниот лек нема да протестираат, ќе биде вака. Ако граѓаните си мислат гледај здравје не се мешај во политика, ваљда не мислат гледај здравје, не барај лекови. Или седи дома - гледај телевизија. Не барај лекови затоа што твоите пари и требаат на власта за предизборна кампања. Сега, ако Пенов (според спотот) е заслужен за тоа што бројот на автомобили во градот е двојнопоголем отколку кога тој со гласови на ВМРО-ДПМНЕ беше избран, тогаш е виновен и за се` што е лошо. Една од тие работи е и што нема лекови. Дали со тоа власта сака да ги умре граѓаните, не можам да тврдам, но не можам нити да исклучам. А Пенов е дел од лидерите во власта, заедно со Ахмети и Бучковски.
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
concrete, те молам престани да ги болдираш сите твои текстови! Веќе ти сменив неколку утрово!
Izvini , neznaev deka , boldiranjeto e problem, mislev samo bojata :):):) nema veke!!!
concrete
quote:
Originally posted by Divider
Конкретен, тебе како Гвујо да ти е роднина, кум или најдобар пријарел, па критикуваш, а никакода понудиш решение. Според тебе сите вонка!! После што? Исто? Дозволи на некои нови да почнат да се пробиваат,а со нив и Македонија. Тогаш ќе има све, не само лекови. Вака, убаво доаѓа народната (кој за што баба за опинците, па ја едно две НАРДОНАта, хехехе): нема ниту за лек!!
To be Divider, novi da pocnat da se probivaat, no kade se ,na konvencijava tvoja pak isti pa isti , slusam za toa duri ovde!!!! Inaku nemozam jas da davam resenija, jas samo si dzavkam , nemam jas Prezidentski ambicii :):):)!!!! Tvojot omilen Gvujo inaku samo na slika sum go videl, a ako se sekavas imam impresija deka ima nekoi dobri idei , ama epten ne go biva za lider.Ljubco ocigledno so namera go namesti.....
Strelec Пенов е виновен! Така?
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Пенов е виновен! Така?
Само затоа што е дел од Власта ПРОВЕРЕНО е КРИВ и тој. пс И министерот за здравство е од неговата партија ....каде е токму посочениот Пенов , ПРОВЕРЕНО некаков си „лидер„ ....нели?.
concrete
quote:
Originally posted by lav
Шетам стално по аптекиве во Скопје за да набавам неопходни лекови за родителите и стално слушам иста реченица само сега со додавка која гласи ПРОВЕРЕНО ги нема , разбира се за на рецепт. пс Инаку за пари и тоа во Аптеки конституирани од народните пари ПРОВЕРЕНО ГИ ИМА , ама пари и плата ПРОВЕРЕНО НЕМА и разбира се не се знае дали ќе ја некојпат има. За ова зборуваат ИЗБРКАНИТЕ ОД РАБОТА работници ...од Македонска Банка , Железница , Водостопанство и ред други фирми. ппс А за промена на боите (партиски) од црвена во СИНА на РЕКЛАМНИТЕ ПАНОА со натпис ГРАДСКА АПТЕКА се потрошени (некои познавачи ) велат над 200.000 Евра. Иако замената со црвена боја беше неопходна поради децениските запуштени паноа и секако делуваа многу грдо. А го снема односно НЕ РАБОТИ и некојпат воведениот број 3199-070 за проверка на тоа дали има и каде го има лекот , секако по телефон. Одкога дојдоа комуњарите на власт , и таа можност за проверка на вработените во аптеките ја ставија на „привремено„ (читај сега дури 2 годишно) мирување и тоа е ПРОВЕРЕНО .....нели.
Lav, verojatno se sekavas za vremeto na SDSM i gnevot vo narodot predizvikan od nivnoto "VLADEENJE" i skoro aklamativnoto prifakanje na VMRO-DPMNE kako "SPAS" od Boga praten. Pa posle se sekavas na nivnoto "VLADEENJE". Pa na posipuvanjeto so pepel i vetuvanjata na SDSM. Pa posle doaga toa sto doaga. Uste pamet ne to doaga????( Za uteha sepak si del na mnozinstvoto, ako ti e toa uteha). Seto toa zaedno so STARO NOVITE DECKI na Divider treba vonka!!! Pobarajte naokolu 5 umni luge , ne vi trebaat poveke,drugoto samo od sebe se redi!!!!PROVERENO...!!!
Strelec concrete, те молам престани да ги болдираш сите твои текстови! Веќе ти сменив неколку утрово!
lav
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by lav
Шетам стално по аптекиве во Скопје за да набавам неопходни лекови за родителите и стално слушам иста реченица само сега со додавка која гласи ПРОВЕРЕНО ги нема , разбира се за на рецепт. пс Инаку за пари и тоа во Аптеки конституирани од народните пари ПРОВЕРЕНО ГИ ИМА , ама пари и плата ПРОВЕРЕНО НЕМА и разбира се не се знае дали ќе ја некојпат има. За ова зборуваат ИЗБРКАНИТЕ ОД РАБОТА работници ...од Македонска Банка , Железница , Водостопанство и ред други фирми. ппс А за промена на боите (партиски) од црвена во СИНА на РЕКЛАМНИТЕ ПАНОА со натпис ГРАДСКА АПТЕКА се потрошени (некои познавачи ) велат над 200.000 Евра. Иако замената со црвена боја беше неопходна поради децениските запуштени паноа и секако делуваа многу грдо. А го снема односно НЕ РАБОТИ и некојпат воведениот број 3199-070 за проверка на тоа дали има и каде го има лекот , секако по телефон. Одкога дојдоа комуњарите на власт , и таа можност за проверка на вработените во аптеките ја ставија на „привремено„ (читај сега дури 2 годишно) мирување и тоа е ПРОВЕРЕНО .....нели.
Lav, verojatno se sekavas za vremeto na SDSM i gnevot vo narodot predizvikan od nivnoto "VLADEENJE" i skoro aklamativnoto prifakanje na VMRO-DPMNE kako "SPAS" od Boga praten. Pa posle se sekavas na nivnoto "VLADEENJE". Pa na posipuvanjeto so pepel i vetuvanjata na SDSM. Pa posle doaga toa sto doaga. Uste pamet ne to doaga????( Za uteha sepak si del na mnozinstvoto, ako ti e toa uteha). Seto toa zaedno so STARO NOVITE DECKI na Divider treba vonka!!! Pobarajte naokolu 5 umni luge , ne vi trebaat poveke,drugoto samo od sebe se redi!!!!PROVERENO...!!!
Утеха веќе не барам ниту од 5 НАЈДОБРИ Македонци , кои секако само ПРОВЕРЕНО ќе работат за нас , а не ние за нивно добро. Сакам само да ги ПРОВЕРЕНО натерам , барем сега во предизборието да ги има ПРОВЕРЕНО И НАСЕКАДЕ неопходните-ни лекови. пс Па потоа ќе си следи некое референдумче , па потоа идат Парламентарните Избори и се така нови и тоа ПРОВЕРЕНО дава многу шанси се да ИМА ....разбира се во изобилие , барем додека трае кампањата. ппс Оти по се изгледа ПРОВЕРЕНО Е , дека полека стануваме КАМПАЊСКА ДРЖАВА.
Divider Новите дечки, полека се пробиваар, рано е, почекај, и ти си запнал... А на конвенцијата проговорија Трифко и Љубчо, а да и Тантаров малку прозборе.Толку беше од говоранции, сега се работи на нештата. Не сме ние како некои други политички субјекти кои од лафење не стигаат (стигнаа) ништо да сторат досега!!! Ние не лафиме отпојќе, работиме, а крајот, нели, делото го краси. за нас ќе говорат делата. Нам не ни се требни слогани од типот: фали ме усто, оти им умрела циганката. На нас, новите дечки (тука опфаќам и дел од освестените дечки од другите партии прим. прев. за Интел, Стрелчо, Пана и остали) не ни е требна фалба, туку резултат до кој макотрпно ќе работиме, но до кој ќе дојдеме.
трендафил
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by Strelec
concrete, те молам престани да ги болдираш сите твои текстови! Веќе ти сменив неколку утрово!
Izvini , neznaev deka , boldiranjeto e problem, mislev samo bojata :):):) nema veke!!!
За мене не е важна дебелината, бојата и големината на буквите, туку тоа што е напишано. Но правила си се правила и мора да ги почитуваме. Како и државното правило (еве, веднаш се враќам на темата) дека ако на 1-ви се разболиш во првата минута од месецот, а немаш сино картонче, мора веднаш да си платиш за се`. Ако имаш се`, а државата не може да ти обезбеди лек, лекар или нешто друго, за неа нема никакви санкции. Како да не е државата наша, на сите граѓани, туку само на тие што се на власт. Има процедура за наводно враќање на парите, но за да се одствари тоа право треба да се отиде на три шалтера на три различни локации во градот и да се чека неколку месеци да се добијат по пошта дома, при што сите трошоци вклучувајќи ги и поштенските за парите се на сметка на граѓанинот, како да е тој виновен што лекот што треба да го има (не ние граѓаните туку власта ја составува позитивната листа на која и нема се` што е потребно), го нема во аптеките. Дирекцијата на Градски аптеки и Фондот за здравство работат само во работно време, па ако некој сака враќање на парите треба да одсуствува од работа, а доколу не е дома кога ќе дојде поштарот мора да отиде во поштата кај железничката станица (четврт шалтер). Што би рекле, направено е се` граѓаните да се откажат од своето право. Да спомнам дека и некои важни прегледи поради недостаток на апарати се закажуваат по неколку месеци. Никој не води евиденција колку луѓе умреле чекајќи на преглед, а со точна дијагноза би биле излечени. Да потсетам дека една од причините за смртта на Наташа Кметовски, која не ја спомнува заслужниот за двојниот број на автомобили во Скопје како своја заслуга, е тоа што немало кој да работи на ЕХО-то за да се заштеди една празнична дневница.
lav Неверојатно е колку работи во здравството се ПРОВЕРЕНО и тоа МНОГУ ЛОШИ. Но НИКОЈ мува не го лази од паверосаниве , мислеејќи дека Народот и понатаму ќе им верува на овие кои ПРОВЕРЕНО „вработуваа„ по еден од секое семејство ...нели мислам од минатите избори. Тоа што веднаш одпуштија Народ по улица и не е за злопаметење нели на тоа ги „натерале„ оние кои и ги доведоа на власт оти други сигурни извршители во Македонија не најдоа , за да ја докусурат државата на Македонците , но тоа што се со ниет УШТЕ ДА ОДПУШТААТ ОД РАБОТА и тоа е ПРОВЕРЕНО нели ?. пс Еееееееееее тоа овојпат нема да ПОМИНЕ НЕКАЗНЕТО , барем Јас така сум слушнал дека е 100% овој пат ПРОВЕРЕНО.
Strelec
quote:
Originally posted by lav
...така сум слушнал дека е 100% овој пат ПРОВЕРЕНО.
А да пробавте со калинки да го решите некако проблемот?
intel
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by intel
Проверено удав топик.Дај бе човек не не масирај жити се. Ало Мисирков јави се.
Аko е ПAВЕРЕНО зашто тогаш не идеш на сајтот на [url="http://www.penov.org.mk"]Пенов[/url] ? пс Сепак ПРОВЕРЕНО по се изгледа (едитирано од администратор) , со лесно „запалив„ карактер. ппс Лекот за болката не е овде , ПРОВЕРЕНО.
Off topic. Јас го критикував твојот топик.Ти сакаш да ме навредиш како личност. Барам реакција од админите и да не се брише овој пост,ако може.
concrete Trendafil , me iznenaduvas,zarem ocekuvas "GOLEMITE DRZAVNICI I VIZIONERI" da se bavat so takvi trivijalni,prizemni problemi na obicnata raja???? A be tie se vo eden drug ETERICEN SVET, kako mislis ti toa ,tie da izlezat od nego i da ja omirisaat sekojdnevnata rea od koja se paga vo nesvest.......aj ne bidi naiven!!! Ziveenjeto vo Makedonija e kako jadenje trici...dodeka ne probas leb ne ja znaes razlikata. A taa sega e veke do nebo golema. Zatoa mi se smesni ova PROVERENIVE kandidati. Ni Trifun ne e cveke,(koj toa moze da se pofali deka e perfekten), ama barem si ima kukja vo Viena,(znae sto e leb i toa Der Brotfrьchte), a mislam i po drugi "ubavi i cisti mesta" pogodni za odgleduvanje na deca, a sepak se angazira i toa epten, namesto da prodava pamet od daleku.Toa mora da se ceni,nezavisno od "izbornite" rezultati!!!!
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by intel
Проверено удав топик.Дај бе човек не не масирај жити се. Ало Мисирков јави се.
Аko е ПAВЕРЕНО зашто тогаш не идеш на сајтот на [url="http://www.penov.org.mk"]Пенов[/url] ? пс Сепак ПРОВЕРЕНО по се изгледа (едитирано од администратор) , со лесно „запалив„ карактер. ппс Лекот за болката не е овде , ПРОВЕРЕНО.
Off topic. Јас го критикував твојот топик.Ти сакаш да ме навредиш како личност. Барам реакција од админите и да не се брише овој пост,ако може.
Јас не видов никаде и никаква НАВРЕДА , иако и понатаму мислам дека си лесно запалив карактер. Патем речено (btw) , ајде погледај ги сега твоите „одговори„ кон мене и тоа мноооогу пожестоки се , па јас ПРОВЕРЕНО Е дека воопшто и не барав „заштита„ од никого НЕЛИ.? пс Но велат дека некој кога ќе му „земат„ мерка у маало си вика : МААААМО овој ме навредува ...нели дека само сум се испосрал в’гајчи.
Strelec lav, кај тоа што ми е едитирано и со црвена боја стоеше една навреда упатена кон Пана... не е проблемот во ’запалив карактер’, па затоа и го оставив тоа... Тоа што го имаше ти напишано, такво обраќање не е дозволено на форумов и имаш среќа што помина без санкции... И доста беше дискусија во врска со ова!
трендафил
quote:
Originally posted by concrete
Trendafil , me iznenaduvas,zarem ocekuvas "GOLEMITE DRZAVNICI I VIZIONERI" da se bavat so takvi trivijalni,prizemni problemi na obicnata raja???? A be tie se vo eden drug ETERICEN SVET, kako mislis ti toa ,tie da izlezat od nego i da ja omirisaat sekojdnevnata rea od koja se paga vo nesvest.......aj ne bidi naiven!!! Ziveenjeto vo Makedonija e kako jadenje trici...dodeka ne probas leb ne ja znaes razlikata. A taa sega e veke do nebo golema. Zatoa mi se smesni ova PROVERENIVE kandidati. Ni Trifun ne e cveke,(koj toa moze da se pofali deka e perfekten), ama barem si ima kukja vo Viena,(znae sto e leb i toa Der Brotfrьchte), a mislam i po drugi "ubavi i cisti mesta" pogodni za odgleduvanje na deca, a sepak se angazira i toa epten, namesto da prodava pamet od daleku.Toa mora da se ceni,nezavisno od "izbornite" rezultati!!!!
Не очекувам ништо. Пишувам за тие што очекуваат. Дури ни власта не очекува ништо од себе. Затоа и државникот се лечи во Љубљана. Пријателски кон него, изборот не му е најдобар. Таму се лечеше и Тито, а резултатот ни е познат. Сега јас мислам после колку време од почетокот на лечењето не напушти Јосип Броз, а државникот веројатно мисли на 88-те години на кои се случи тоа, па дека не му поминала ниту половина од животот. За волја на вистината, Тито беше болен од полесна болест, па прашање е дали си отиде од неа или од годините. Во секој случај, во пеколот (поради Голи Оток пред се`) Јосип Броз ќе пречека уште многу свои обожувачи и од Македонија. П.С.: Моја препорака до Бранко е да не оди по стапките на Тито (во Љубљана), туку по стапките на Киро (во Париз), макар ако треба премиерот да му стегне атентат. Само да не оди преку Мостар (по стапките на Борис). И напишаното е под услов озборувањата да се точни, т.е. да не се пуштени во оптек поради сентименталноста на народот, да му „учини“ на локалните избори.
lav ОК Прифатеном е во целост. Ќе го подигнам нивото на обраќање кон сите . пс И „навредата„ не беше кон пана ами кон Интељ.
трендафил
quote:
ММФ и Владата не ги завршија преговорите за нов аранжман. Ќе продолжат во април, по локалните избори. Розвадовски си замина од Скопје со невидено остри критики за македонското здравство. Состојбата таму е оценета како лоша, реформите - дека не се спроведуваат, а Владата - дека не знае каде одат парите што граѓаните ги плаќаат за придонеси во здравството. „Тоа доведе до целосно влошување на здравствените услуги и залудно трошење на вашите пари од даноци и придонеси, коишто не се трошат на вистински начин“, изјави Франек Розвадовски [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=43332"]извор А1[/url]
Дека состојбата во здравството е влошена со оваа влада изјави и представникот на ММФ. Ме радува што учесниците на форумов што ја подржуваат власта се во добра здравствена состојба, па не ги чувствуваат проблемите во здравството. (Се надевам дека немаат проблеми но ги трпат). Да не се радува некој без потреба, ниту јас немам поголеми проблеми, но користам еден лек, а поради административните решенија морам еднаш месечно да одам на лекар по рецепт и да го барам по аптеките. Затоа и можам да направам разлика како го наоѓав во време кога Војо крадеше, а како сега откако сопартиецот на Пенов го води фондот за здравство. И покрај ветениот избор од која фирма да се земе лекот со одреден хемијски состав, ниту еднаш не сум имал можност да бирам ни од два, а камо ли од сите. Макар и со доплата. И обично добивам словенечки лек иако во Македонија има два домашни произведувачи.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
ММФ и Владата не ги завршија преговорите за нов аранжман. Ќе продолжат во април, по локалните избори. Розвадовски си замина од Скопје со невидено остри критики за македонското здравство. Состојбата таму е оценета како лоша, реформите - дека не се спроведуваат, а Владата - дека не знае каде одат парите што граѓаните ги плаќаат за придонеси во здравството. „Тоа доведе до целосно влошување на здравствените услуги и залудно трошење на вашите пари од даноци и придонеси, коишто не се трошат на вистински начин“, изјави Франек Розвадовски [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=43332"]извор А1[/url]
Дека состојбата во здравството е влошена со оваа влада изјави и представникот на ММФ. Ме радува што учесниците на форумов што ја подржуваат власта се во добра здравствена состојба, па не ги чувствуваат проблемите во здравството. (Се надевам дека немаат проблеми но ги трпат). Да не се радува некој без потреба, ниту јас немам поголеми проблеми, но користам еден лек, а поради административните решенија морам еднаш месечно да одам на лекар по рецепт и да го барам по аптеките. Затоа и можам да направам разлика како го наоѓав во време кога Војо крадеше, а како сега откако сопартиецот на Пенов го води фондот за здравство. И покрај ветениот избор од која фирма да се земе лекот со одреден хемијски состав, ниту еднаш не сум имал можност да бирам ни од два, а камо ли од сите. Макар и со доплата. И обично добивам словенечки лек иако во Македонија има два домашни произведувачи.
Случајно да не е некој од тимот на Розвадовски член на форумов а тоа ние да не го знаеме ....а кољега Интељ ...нели ти беше некаков си Triper за ИП адресите на учесниците овдешни , или трагач по нашки?
Divider Јас не користам лекови, само кога е веќе стани-пани, но, дека има огромен проблем, има. Тој се забошотува веќе подолго време, а се занемарува и фактот што имаме наши лекови додека се фаворизираат туѓи! Кого штитиме, или е во прашање матна зделка, провиззи под маса...? Ова како она со Застава од Крагуевац, штитиме сеуште туѓа автомобилска индустрија, така и со лековите.
трендафил Изгледа дека најголем дел од парите одат во рацете на функционерите и сопствениците на веледрогериите, доста помалку на лекарите и другиот медицински персонал, а најмалку за пациентите. Работата е лоша неколку децении. Војо Михајловски и покрај се` успеа да го намали долгот на фондот. Всушност таа власт ги намали и долгот кон странство, кон своите граѓани (денационализација, 8те проценти на пензионерите, К-15 и друго). Дури и (според СДСМ енормно) крадеше. Каде одат сега парите. Дали му се плаќа на ДУИ за заслугите оваа коалиција да дојде на власт? Колкава цена е договорена ако мора да се продаде и ЕСМ за да се исплати долгот кон УЧК (пардон ДУИ)?
intel
quote:
Originally posted by lav
ОК Прифатеном е во целост. Ќе го подигнам нивото на обраќање кон сите . пс И „навредата„ не беше кон пана ами кон Интељ.
quote:
Но велат дека некој кога ќе му „земат„ мерка у маало си вика : МААААМО овој ме навредува ...нели дека само сум се испосрал в’гајчи.
Ова само покажува кој е со лесно запалив карактер.Јас едно ти две. Ај сега трк на приватни пораки да не го труеме форумов,ОК.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Сафет Шаќири, службеник во Бирото за лекови е уапсен на аеродромот во Сараево, бидејќи за него постоела потерница од Интерпол. Можеби се работи за потерница по друг со исто име и презиме, но факт е дека актуелната власт (човекот е вработен кога премиер беше Црвенковски) не проверува дали владините службеници се гонети за криминал. И несудениот амбасадор во Софија беше заменик министер иако беше на црната листа на САД, и тоа за разлика од првиот за работи сторени во Македонија. Ако непроверени луѓе (Сафет Шаќири се гони за шверц и перење пари во странство) работат со лековите во Македонија, не е чудо што ги нема ниту лековите ниту парите на осигурениците.
Слушам дека после „апелов„ мој да не кажам и КРИК (не е поток нели) некои (не сите) аптеки во Скопје итно се снабдени со лекови кои со месеци ги немаше и тоа никаде мислам на рецепт , разбира се. Стално веле дека „НЕ СЕ ДОЈДЕНИ УШТЕ„. А на моето прашање одкаде тие доаѓаат (лековите) ...мислам , дали се натовареени на брод како бананите , само подигнуваа раменици.
intel
quote:
Originally posted by lav Слушам дека после „апелов„ мој да не кажам и КРИК (не е поток нели) некои (не сите) аптеки во Скопје итно се снабдени со лекови кои со месеци ги немаше и тоа никаде мислам на рецепт , разбира се. Стално веле дека „НЕ СЕ ДОЈДЕНИ УШТЕ„. А на моето прашање одкаде тие доаѓаат (лековите) ...мислам , дали се натовареени на брод како бананите , само подигнуваа раменици.
Да бе стварно.И јас слушнав дека многу се исплашиле од апелот па дури ти понудиле и дома да ти ги донесат.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Изгледа дека најголем дел од парите одат во рацете на функционерите и сопствениците на веледрогериите, доста помалку на лекарите и другиот медицински персонал, а најмалку за пациентите. Работата е лоша неколку децении. Војо Михајловски и покрај се` успеа да го намали долгот на фондот. Всушност таа власт ги намали и долгот кон странство, кон своите граѓани (денационализација, 8те проценти на пензионерите, К-15 и друго). Дури и (според СДСМ енормно) крадеше. Каде одат сега парите. Дали му се плаќа на ДУИ за заслугите оваа коалиција да дојде на власт? Колкава цена е договорена ако мора да се продаде и ЕСМ за да се исплати долгот кон УЧК (пардон ДУИ)?
А пак тие (се мисли на подцртаното) се и тоа задолжително партиски војници на владеачката коаљиција...нели ??? пс Или можеби има и некој неЗАВИСЕН тука?