Ќе оди ли Бучковски во Хаг
Ќе оди ли Бучковски во Хаг
трендафил
quote:
Mom#269;ilo Peri#353;i#263;, general nekada#353;nje JNA, Mom#269;ilo Mandi#263;, ratni ministar policije Republike Srpske, Zdravko Tolimir i Radivoje Mileti#263;, generali VRS, Ramu#353; Haradinaj, predsjednik Vlade Kosova, i Vlado Bu#269;kovski, biv#353;i ministar odbrane Makedonije, nalaze se na spisku onih #269;ije hap#353;enje ili predaju zahtijeva Tribunal u Hagu, saznaje "Dnevni avaz". Kako nam je potvr#273;eno iz vi#353;e izvora, optu#382;nice protiv njih #353;estorice upu#263;ene su ili su na putu ka Beogradu, Pri#353;tini i Skoplju. Peri#353;i#263; se, izme#273;u ostalog, tereti za razaranje Mostara po#269;etkom agresije na BiH 1992. godine, a Mandi#263; za zlo#269;ine koje su u na#353;oj zemlji po#269;inili pripadnici srpskih policijskih formacija. Tolimir, bliski saradnik Ratka Mladi#263;a, i Mileti#263; terete se za zlo#269;ine koje je vojska bosanskih Srba po#269;inila tokom sukoba u BiH. Haradinaj se okrivljuje za zlo#269;ine koje su pripadnici OVK-a po#269;inili na Kosovu nad albanskim i nealbanskim stanovni#353;tvom 1999. godine, a Bu#269;kovski za zlodjela koja su nad Albancima izvr#353;ena 2000. u Makedoniji. http://www.avaz.ba/absolutenm/anmviewer.asp?a=8822&z=12&isasp=
Ќе оди ли Бучковски во Хаг. Јас сум повеќе и тој како и други сегашни и поранешни функционери да си ги судиме дома, за злосторствата над македонците (бидејќи живееме во ненормална земја да напоменам дека мислам на сите, пред се` лојалните државјани на Македонија). Ќе го сменам ли јас мислењето за човекот за кого мислев дека е предавник. Доколку ова е точно се посипувам со пепел. П.С.: Во написот годината на злосторствата веројатно е погрешна. Би требало да се работи за 2001, а не за 2000 година кога се работи за Бучковски.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Mom#269;ilo Peri#353;i#263;, general nekada#353;nje JNA, Mom#269;ilo Mandi#263;, ratni ministar policije Republike Srpske, Zdravko Tolimir i Radivoje Mileti#263;, generali VRS, Ramu#353; Haradinaj, predsjednik Vlade Kosova, i Vlado Bu#269;kovski, biv#353;i ministar odbrane Makedonije, nalaze se na spisku onih #269;ije hap#353;enje ili predaju zahtijeva Tribunal u Hagu, saznaje "Dnevni avaz". Kako nam je potvr#273;eno iz vi#353;e izvora, optu#382;nice protiv njih #353;estorice upu#263;ene su ili su na putu ka Beogradu, Pri#353;tini i Skoplju. Peri#353;i#263; se, izme#273;u ostalog, tereti za razaranje Mostara po#269;etkom agresije na BiH 1992. godine, a Mandi#263; za zlo#269;ine koje su u na#353;oj zemlji po#269;inili pripadnici srpskih policijskih formacija. Tolimir, bliski saradnik Ratka Mladi#263;a, i Mileti#263; terete se za zlo#269;ine koje je vojska bosanskih Srba po#269;inila tokom sukoba u BiH. Haradinaj se okrivljuje za zlo#269;ine koje su pripadnici OVK-a po#269;inili na Kosovu nad albanskim i nealbanskim stanovni#353;tvom 1999. godine, a Bu#269;kovski za zlodjela koja su nad Albancima izvr#353;ena 2000. u Makedoniji. http://www.avaz.ba/absolutenm/anmviewer.asp?a=8822&z=12&isasp=
Ќе оди ли Бучковски во Хаг. Јас сум повеќе и тој како и други сегашни и поранешни функционери да си ги судиме дома, за злосторствата над македонците (бидејќи живееме во ненормална земја да напоменам дека мислам на сите, пред се` лојалните државјани на Македонија). Ќе го сменам ли јас мислењето за човекот за кого мислев дека е предавник. Доколку ова е точно се посипувам со пепел. П.С.: Во написот годината на злосторствата веројатно е погрешна. Би требало да се работи за 2001, а не за 2000 година кога се работи за Бучковски.
НЕМОЈ БЕ КОЛЕГА брееееј Вчера да умрев нема да знаев дека и Гаргамел ќе идел у Ден Хааг , дури (н)и како сведок (кодош) на Македонец кој војуваше против „другарите„ коаљициони на дотичниот кои сакаа да ја уништат Македонската Нација и Држава. пс А ваму изгледа дека накрај и ќе го „јаде„ калапот кој одамна си го бара(ше) со боринче.
Strelec Среќни?
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Среќни?
Зашто ?
трендафил Не сум среќен ако било кој македонец биде прогласен за воен злосторник, без разлика дали се работи за Љубе, Бучко или Али Ахмети. Не сум против убивање на непријателот, но при тоа треба да се почитуваат воспоставените правила. Колатерална штета, за жал, не може да се исклучи. Јас лично и не верувам дека веста е точна, затоа што на суд за воени злосторства обично одат поразените, а Бучковски победи во војната и затоа сега е на власт. Без разлика што не учествуваше со оружје. Да компарирам со НОБ, не беше партизан туку илегалец.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Не сум среќен ако било кој македонец биде прогласен за воен злосторник, без разлика дали се работи за Љубе, Бучко или Али Ахмети. Не сум против убивање на непријателот, но при тоа треба да се почитуваат воспоставените правила. Колатерална штета, за жал, не може да се исклучи. Јас лично и не верувам дека веста е точна, затоа што на суд за воени злосторства обично одат поразените, а Бучковски победи во војната и затоа сега е на власт. Без разлика што не учествуваше со оружје. Да компарирам со НОБ, не беше партизан туку илегалец.
ИСПРАВКА Според соспственото признамие тој е само албанец кој живее овде и не го познава дури ни јазикот на државата каде престојува подолго време. Нели е необичо и чудно тоа?!
Divider За кого и да е подигнато обвинение, дали е тоа за „Љубе Бошковски или Владо Бучковски, нашето судство треба да реагира дека Хаг не смее да се претвори во институција за гонење на Блаканот, туку дека е меѓународен трибунал, сериозна институција, која не треба по секоја цена да измислува нови обвиненија за да ја докаже потребата за своето постоење. Според мене, трибуналот во Хаг беше, првенствено, создаден како место на кое ќе се судат воените злосторници од војните во Хрватска и БИХ, потоа Косово, а најмногу како место каде што ќе биде суден Слободан Милошевиќ (Freeday Gentlefuck). Не за главен арбитар! треба првин нашите институции на прогонот и правдата да пшокренат пријави, по соодветно аргументирање, се разбира, за злосторства, па потоа, на наша иницијатива, надлежностите да бидат пренесени во Хаг. А не Хаг да си ирга дрндупка и ако не успее да покрене обвинение, да префрла предмети во судувите во земјите од каде недокажаните сторители живеат и престојуваат! малку апсурдно ми е Хаг ако не успее, дома да се гони. Нели една е вистината и правдината? Ако тие со своите безмерни средства и персонал не можат, како тогаш нашите „корумпирани судови“ со ниски и никакви буџети и недоволен персонал можат? не знам, не сум стручен, ама мене ми е ем смешно ем тажно.
Great_Macedonian Sekogas e tazno koga makedonec predava makedonec.
трендафил
quote:
Хаг покрена обвинение против Бошковски и Тарчуловски 14.03.2005 Љубе Бошковски е обвинет од Хашкиот Трибунал. Покрај него, за случајот Љуботен обвинение доби и Јохан Тарчуловски, вработен во агенција за заштита и поранешен член на обезбедувањето на загинатиот претседател Трајковски. Тарчуловски утрово е уапсен во Скопје. „Јохан Тарчуловски е приведен по барање на Министерството за правда, односно по обвинителен акт доставен од Хашкото обвинителство. Веднаш потоа тој е префрлен во скопскиот истражен затвор на понатамошна постапка“, изјави Горан Павловски, шеф на кабинет во МВР. Обвинението стигнало во Министерството за правда во текот на викендот. Во Министерството за правда велат дека тие ќе го известат Трибуналот за апсењето на Тарчуловски, а од Хаг очекуваат натамошни инструкции за испорачувањето. Првообвинетиот Бошковски и второобвинетиот Тарчуловски се товарат за кршење на законите и на обичаите за војување во случајот Љуботен во август 2001 година, кога во акција на македонските безбедносни загинаа десет албански цивили во селото. Во Македонија е стигнато само обвинението за Тарчуловски, адвокатите на Бошковски сеуште немаат официјална информација за обвинение против поранешниот министер, кој половина година е во притвор во Пула. „Званична информација немаме добиено. Јас денеска разговарав со сопругата, после информациите, кои ги добивте и вие преку средствата за јавно информирање. Разговарав со неговата сопруга. Љубе Бошковски званично нема ништо добиено во затворот Пула“, рече Ненад Јанаќиевиќ, адвокат на Љубе Бошковски. „Таа информација ја добив од Македонија. Дека Хаг покренал обвинение против него, Јохан Тарчуловски, но од Министерството за правда на Хрватска не ми го потврдија тоа. Тоа може да значи дека обвинението е испратено во Македонија, а Македонија ќе го префрли во Хрватска, зашто тој е хрватски државјанин и во Хаг може да оди само според хрватските закони, а не според некои други“, вели Звонимир Ходак, адвокат на Љубе Бошковски. Во Хашкиот Трибунал без коментар за првото македонско обвинение. „Немам коментар“, изјави Џим Ландал, портпарол на Хашки суд. Љуботен е еден од петте македонски случаи, кои ги истражуваше Хашкиот Трибунал за воени злосторства. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=44109"]кој не ми верува нека притисне овде[/url]
Иако не ми е познато дека во Министерството за правда има дежурна служба што прима пошта и донесува одлуки, нема да го коментирам тајмингот (не се чекаа ли изборите?) за апсење на Јохан. Би се осврнал само на тоа зошто е веднаш уапсен, а не му е дадена шанса (што ја даваат понормалните држави од нашата, дури и на Балканот) сам да се предаде и со тоа да добие некои погодности. На пример бранење од слобода или помала казна доколку се потврди обвинението. Бидејќи бев присутен на теренот кога се одвиваше случајот Љуботан, не ми е јасно како е можно командна одговорност да имаат министерот за внатрешни работи и полицијски резервист, кога главниот напад беше изведен од страна на АРМ, вклучувајќи хеликоптери и артилерија како подршка. Истото соодвестуваше на отпорот што го дадоа единиците на УЧК во селото. А ако некој пука без униформа, не се смета како цивил, туку како терорист. Ќе видиме како ќе се однесува македонската држава. Дали ќе им пружи правна помош на обвинетите Македонци, или ќе им помага исклучиво на обвинителите? И ќе упати ли протест до ООН поради тоа што Хашкиот трибунал нема превземено ништо против убијците на македонски цивили. Вака, во светската историја ќе се запише дека Македонците вршеле воени злосторства врз голораките албанци без никаква причина. П.С.: Ќе напишам веднаш затоа што повеќе луѓе ме прашувале дали Јохан (поради името) е верник од црквата на Борис Трајковски. Одговорот е не. Името е по желба на неговиот татко Мане, вљубеник во фудбалот, посебно во поранешниот фудбалер на Ајакс Јохан Кројф.
dejan kade se albancite koj isto ubivale vo 2001? ay, oni se zastiteni pot zakonot, imat amnestija. ako ke otidam eden den vo hag da vidam kako e (ne veruvam) ke go pluknam!
трендафил Али Ахмети е пратеник во Собранието на РМ и лидер на политичка партија што е дел од власта. Г`зим Острени е потпредседател на Собранието на РМ. Даут Реџепи - Лека беше во Кондово по налог на нашата власт за да договори терористите од конкуренција на владините терористи да си заминат неказнето. Тој не се апси затоа што на евентуалното судење треба да каже (а за тоа има и сведоци) по чија наредба е извршено киднапирањето и дали неговите потчинети го направиле по негова наредба или по директна наредба од главната команда на УЧК (Али и Г`зим). Дури се зборува дека киднапираните живи и здрави ги предал во главниот штаб во Шипковица. Садула Дураку, одговорен за запирање на водата на Куманово е министер за транспорт и врски. Тој вчера (со службено возило и обезбедување) свечано го отвори меморијалниот центар во селото Селце за загинатите од УЧК. Иначе според Женевските конвенции „забрането е да се нападнат, уништат, одстранат или сторат некорисни објектите неопходни за да преживее цивилното население“ , а во протоколот е наведено и „инсталациите за вода“. Што би рекле, неспорен воен злосторник е министер во владата на Бучковски. Сторителите на злосторството врз градежните работници на „Маврово“ беа ослободени на барање на странците, кои до сега не ги повикаа во Хаг. За „Бриони“ не ми е познато до каде се работите. Одговорниот за масакрот врз ранетите (заробени) кај Вејце, Хазби Лика, беше заменик министер за внатрешни работи, а сега е кандидат за градоначалник на Тетово од ДУИ (се пласира во втор круг).
dejan memorijalno centar za UCK?!! ne sum slusnal za ova, omg togas! neznam sto da kazam, samo deka makedonskiot narod za vekovi bil ponisten, i sekoi stalno probuva da ne unisti za neznam kakvi razloci! toa e zhalosno za nas, koga nekoi ne ubival, crkvi unisteni...sega takov covek moze da stane nekoi gradonacalnik ili minister?! zhalosno za nas!
lav
quote:
Originally posted by Divider
Во секој случај тажно!
Поред тажно ова е и многу смешно , оти гавазиве од Босанчероси по се изгледа не умеат да разликуваат ...овде мислам на Македонските презимиња. Па после дури и извинувањето нивно му доаѓа некако и некому дури и смешно , оти со „грешката„ само ја поттикнува јавноста за преиспитување на настаните , кој е за каде најповеќе заслужен...нели?
трендафил
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by трендафил
Не сум среќен ако било кој македонец биде прогласен за воен злосторник, без разлика дали се работи за Љубе, Бучко или Али Ахмети. Не сум против убивање на непријателот, но при тоа треба да се почитуваат воспоставените правила. Колатерална штета, за жал, не може да се исклучи. Јас лично и не верувам дека веста е точна, затоа што на суд за воени злосторства обично одат поразените, а Бучковски победи во војната и затоа сега е на власт. Без разлика што не учествуваше со оружје. Да компарирам со НОБ, не беше партизан туку илегалец.
ИСПРАВКА Според соспственото признамие тој е само албанец кој живее овде и не го познава дури ни јазикот на државата каде престојува подолго време. Нели е необичо и чудно тоа?!
Човекот според доверлива информација од швајцарски извори не е потполно здрав. Тој е македонец по државјанство, а неговата етничка припадност е негова приватна работа. Тоа што не го познава јазикот е веројатно последица на болеста. Дали се работи за епидемија, не знам, но знам дека во скопје доаѓаа на времето студенти од Азија и Африка (од неврзаните земји) и студираа и дипломираа на МАКЕДОНСКИ јазик, нешто што некои македонци од албанската етничка заедница не можат да го достигнат. Барем самите така велат. За да не отварам нова тема, тука ќе напишам нешто за злосторството на Хари Костов (дали не е сторено под патронат на Бранко Црвенковски), односно киднапирањето на германецот Калед Ал Масри (по потекло од Лебанон) на 31 декември 2003, кој по 23 дена поминати во македонските зандани без да знаат македонските судски органи или германската амбасада им е предаден на американски агенти на скопскиот аеродром (за кој актуелната власт пред некоја година кога премиер беше Георгиевски тврдеше дека не треба да се даде под концесија, а сега сака да го даде, слично како со ЕСМ). Од тука е однесен во Авганистан и по повеќе месечна тортура (нема извештај дали над него е правена тортура и во Македонија) е пуштен. Нормално, германската влада застанува зад својот државјанин, жител на Нов Улм близу Штутгарт каде што неговите деца посетуваат христијанска градинка, за разлика од македонската која во ниту еден момент не го бранеше Љубе Бошковски. Ќе видиме што ќе прави сега во случајот со Бучковски. Веројатно, како Зегин за хуманитарната помош ќе тврди дека се е во ред. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=43281"]повеќе за киднапирањето[/url]
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
Среќни?
Дневни Аваз испратил извинување до македонската влада за ненамерно сторената грешка. Не се работи за Владо Бучковски, туку за Љубе Бошковски. Среќен??? [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=43310"]Види овде[/url]
Strelec Јас ни среќен ни тажен, ама за тебе сум убеден дека си тажен!
Pana
quote:
Дневни Аваз испратил извинување до македонската влада за ненамерно сторената грешка. Не се работи за Владо Бучковски, туку за Љубе Бошковски
Sekoja cest.
Divider Во секој случај тажно!
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
Јас ни среќен ни тажен, ама за тебе сум убеден дека си тажен!
Точно е дека сум тажен. Не затоа што Бучковски нема да оди во Хаг, туку затоа што повторно се спомнува идењето на Бошковски и дваесетина други македонци. А Али Ахмети, Г`зим Острени и другото одбрано друштво не се спомнуваат. Во секој случај, барем за кратко, многумина македонци кои му го пакуваат Хаг на Бошковски веќе три години, почувствуваа како е кога ќе се спомне некој и на нивна страна. Дали тој шок ќе ги освести? Не верувам. Грешката на Бошковски е што им се спротивстави на американците. Хари Костов сигурно нема да одговара за киднапирањето и подложување на тортура на германскиот државјанин, затоа што бил нивен слуга. И германецот не е од во Македонија повластената нација, не е албанец. Ние македонците, германците (посебно од либијско потекло) и други не сме важни.
Strelec
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Sekogas e tazno koga makedonec predava makedonec.
Zavisi Dame... Dokolku nekoj Makedonec izvrsil zlochin (so akcent na 'dokolku', a ne na 'izvrsil'), nema potreba da bide shtiten od Makedoncite. No sekako deka e tazno dokolku od Hag pokrenuvanje na obvinenijata zavrshi so ovie dvajca Makedonci, a istoto ne se proshiri i na (barem) nekolku Albanci vo Makedonija. I pokraj toa shto Makedonija kako drzhava ne smee da se mesha na sudski odluki, sepak bi MORALA da upati ostar protest do megjunarodnata zaednica za jasna i besmislena diskriminacija.
n/a
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Sekogas e tazno koga makedonec predava makedonec.
Zavisi Dame... Dokolku nekoj Makedonec izvrsil zlochin (so akcent na 'dokolku', a ne na 'izvrsil'), nema potreba da bide shtiten od Makedoncite. No sekako deka e tazno dokolku od Hag pokrenuvanje na obvinenijata zavrshi so ovie dvajca Makedonci, a istoto ne se proshiri i na (barem) nekolku Albanci vo Makedonija. I pokraj toa shto Makedonija kako drzhava ne smee da se mesha na sudski odluki, sepak bi MORALA da upati ostar protest do megjunarodnata zaednica za jasna i besmislena diskriminacija
A more Strlco, za kakov protest na MK Vlada po odnos na Ljube zboris, koga tie sami izmislija "dokazi" i go konstruiraa celiot zagovor protiv brat Ljube. Prv pat vo istorijata na svetot Ministerstvo za Vnatresni Raboti (MVR) sudese covek i javno iznesuvase dokazi t.e. Hari Kostov gi izmisli rastanski lozja i odgovornosta na brat Ljube. Mene voopsto ne me cudi inertnosta na MK Vlada kon ova prasanje, bidejki najmnogu od celnicite na SDSM se cuvtstvuvaat sebesi kako Srbi i Vlasi, no ne i kako Makedonci. Zatoa i ja unistuvaat drzavava.
Strelec
quote:
Originally posted by bitushanec
...najmnogu od celnicite na SDSM se cuvtstvuvaat sebesi kako Srbi i Vlasi, no ne i kako Makedonci. Zatoa i ja unistuvaat drzavava.
bitushanec, ајде наброј ми ги челниците на СДСМ што се чувствуваат како Срби и објасни што те наведе на таков заклучок!? Јас претпоставувам дека немаш ништо конкретно со кое што можеш да го поткрепиш своето тврдење, а тоа веќе може да се смета како невкусен пристап од твоја страна! p.s. Бидејќи ги обвини челниците на СДСМ, во објаснувањето задржи се исклучиво на нив!
dejan zosto albancite od UCK koi ubivale i unistuvale crkvi, ne odat vo hag? ili taa so kojnska faca uste ne razmislila za toa?
intel
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Mom#269;ilo Peri#353;i#263;, general nekada#353;nje JNA, Mom#269;ilo Mandi#263;, ratni ministar policije Republike Srpske, Zdravko Tolimir i Radivoje Mileti#263;, generali VRS, Ramu#353; Haradinaj, predsjednik Vlade Kosova, i Vlado Bu#269;kovski, biv#353;i ministar odbrane Makedonije, nalaze se na spisku onih #269;ije hap#353;enje ili predaju zahtijeva Tribunal u Hagu, saznaje "Dnevni avaz". Kako nam je potvr#273;eno iz vi#353;e izvora, optu#382;nice protiv njih #353;estorice upu#263;ene su ili su na putu ka Beogradu, Pri#353;tini i Skoplju. Peri#353;i#263; se, izme#273;u ostalog, tereti za razaranje Mostara po#269;etkom agresije na BiH 1992. godine, a Mandi#263; za zlo#269;ine koje su u na#353;oj zemlji po#269;inili pripadnici srpskih policijskih formacija. Tolimir, bliski saradnik Ratka Mladi#263;a, i Mileti#263; terete se za zlo#269;ine koje je vojska bosanskih Srba po#269;inila tokom sukoba u BiH. Haradinaj se okrivljuje za zlo#269;ine koje su pripadnici OVK-a po#269;inili na Kosovu nad albanskim i nealbanskim stanovni#353;tvom 1999. godine, a Bu#269;kovski za zlodjela koja su nad Albancima izvr#353;ena 2000. u Makedoniji. http://www.avaz.ba/absolutenm/anmviewer.asp?a=8822&z=12&isasp=
Ќе оди ли Бучковски во Хаг. Јас сум повеќе и тој како и други сегашни и поранешни функционери да си ги судиме дома, за злосторствата над македонците (бидејќи живееме во ненормална земја да напоменам дека мислам на сите, пред се` лојалните државјани на Македонија). Ќе го сменам ли јас мислењето за човекот за кого мислев дека е предавник. Доколку ова е точно се посипувам со пепел. П.С.: Во написот годината на злосторствата веројатно е погрешна. Би требало да се работи за 2001, а не за 2000 година кога се работи за Бучковски.
НЕМОЈ БЕ КОЛЕГА брееееј Вчера да умрев нема да знаев дека и Гаргамел ќе идел у Ден Хааг , дури (н)и како сведок (кодош) на Македонец кој војуваше против „другарите„ коаљициони на дотичниот кои сакаа да ја уништат Македонската Нација и Држава. пс А ваму изгледа дека накрај и ќе го „јаде„ калапот кој одамна си го бара(ше) со боринче.
Да одеше Бучковски во Хаг еве како ќе се радуваше опозицијата. Посипувањето со пепел на Трендафил е лажно.Еве зошто:(преземено од друга тема исказ на трендафил)
quote:
Кај Љуботен немаше Лавови. Во контранападот (по обидот од Љуботен да се нападне Љубанци) учествуваа резервниот и регуларен состав на АРМ и МВР. Треба ли да напоменам дека хеликоптери Ми-24 (што учествуваа во нападот) немаше во составот на полицијата, ниту имаше резервисти способни да ги управуваат. Не е спомнато ни дека од Љуботен претходните денови е претено дека ќе се „очисти“ Љубанци
После обвинението на Љубе Трендафил сака да каже дека војската извршила злочин и треба да одговара Бучковски како тогашен министер за одбрана. Значи не се работи за тоа да не оди Македонец туку ако оди да оди СДСМОВЕЦ. Затоа вие толку упорно тврдите дека власта е среќна со случувањата околу Љубе,зошто токму тоа им го посакувате на СДСМ фаците.Ме потсеќате на Американци и нивната ноќна мора Русија. Како викаа старите: Тој што краде мисли дека сите крадат Тој што лаже мисли дека сите лажат Тој што мрази мисли дека сите го мразат....итн
Divider Во Хаг не треба а ои никој биејќи е тоа суд за вени злосторства, а кај нас нели нмаше војна?!!! Инаку, ако бараме командна одговорност за Љуботен, таа е на Борис, потоа на Бучковски, за на крај, евентуално на Љубе! Но, сепак, немаше војна. Имаше срам за Македонија кој и понатаму се зголемува и прдлабочува.
Justinijan Оксиморон: поврзаност на противречни и неусогласиви поими. Со свесна употреба на оксиморони во пропагандната војна се затупува способноста за правилно расудување кај противникот. Мислам дека по оваа тема не е возможна нормална дискусија, од причина што тука имаме повеќекратен оксиморон. Изреката “БУЧКО во Хаг“ е контрадикторна самата со себе. Демек, политиката која го создаде УЧК, ќе му суди на УЧК! Комплицираноста на овој оксиморон е поголема одошто кај повеќето обични, као на пример “гласна тишина“, зашто е зачинет со уште неколку премиси врз кои е израдена една цела кула од лажни заклучоци. На тој начин, откако лажните темели се покриени со повеќе катови исправни логички заклучоци, многу тешко е да се пронајде каде е грешката. Пример за некои од нив:
  • Хаг е тоа суд за вени злосторства
  • во Љуботен е извршено воено злосторство
  • доколку Македонец извршил злостор, нема потреба да го штитат Македонците
Хаг не е суд за воени злосторства, ниту институција која се занимава со возвишени приципи као што е правда и заштита на хуманоста. Хаг е инструмент на политиката и ништо повеќе од тоа. “Соработката со трибуналот“ од балканските државички се изнудува со уцени, закани и со аргументите на силата, а не со сила на аргументите. Би било огромен поен за западната пропагандна машинерија кога би можеле во Хаг барем за Слобо Милошевиќ да докажат дека е воен злосторник; но, откако тој почна да ги објавува податоците за тоа на кој начин соработувал со Холбрук и компанија во годините пред Косово, некако не им е мило да му псветуваат публицитет. Личи како да ќе го остават да скапе во апс додека не цркне, а потоа, тивко и без многу врева, да го симнат од дневен ред. Нешто слично ќе биде и со Рамуш Харадинај. Хаговци би сакале да создадат привид дека ете, не се институција која проповеда расизам, па ете, (замислите си!) дури и Албанец ќе судат. Но, ако тој, слично како и Слобо, започне да раскажува од кого и као добивал наредби, пари и оружје, па ако почне да ги повикува за сведоци надлежните од војната “за ослободување на Косово“, бргу-бргу ќе престанат да го покажуваат на телевизија и ќе го снема.
трендафил Потполно се согласувам дека судот во Хаг е суд на глобализацијата. Нешто како судот на инквизицијата во средниот век. ЕУ и НАТО (за Европа) се поставени на ниво на БОГ, па кој не ги сака или не соработува со нив е против ГОСПОД и како таков за во оган. Сега сепак е малку поцивилизирано време, па улогата на оган ја превзема Карла дел Понте. Врз основа на сомнеж се казнува цела нација. Во Хрватска на пример нема доказ дека државата го крие Анте Готовина. На еден графит таму напишале:
ГОТОВИНУ НЕМАМО - МОЖЕ ЛИ МАСТЕР КАРТОМ
Сите работи се еднострани. Се казнува земјата што не соработува со Трибуналот, но не и Трибуналот ако не соработува со земјата. Во Македонија на пример, ништо не превзема против злосторниците што се во власта (Ахмети, Острени...) затоа што власта е со смкнати гаќи пред глобализаторите. Но што очекуваме од Хаг и власта, кога ние како народ не сме направиле ништо за себе (да ја симнеме таа власт). Да потсетиме само што се` направи Црвенковски пред да стане претседател, без разлика дали сме гласале за него или евентуално сме дозволиле да ни ги украде гласовите. За демократијата треба сами да се избориме, не да чекаме некој од страна да ни ја наметне со сила. А не сме ли сите Македонци (вклучувајќи ги и припадниците на најголемото и сите други малцинства) позагрозени отклоку што Али Ахмети (во Швајцарија) и неговите беа загрозени во 2001 година.