Зошто е тоа така ?
Зошто е тоа така ?
Homer MakeDonski Пишувајќи за вас,кои светот ве знае како Албанци во " Македонскиот Јазол "и Ханс Лотар Штепан го напишал (стр.412 )и ова :
quote:
.. "Шиптари" (не само за читателите на Карл Мај) е многу убаво. речиси мистично-егзотично име од стара Европа, но, Албанците цврсто стојат на тоа дека само тие смеат себе си да си се наречат Шиптари; додека, пак, кога Македонците го употребуваат ова име, тие тоа го сметаат за навреда....
Мене ова ме наведе да запрашам ,ако се разбира сакате да одговорите Зошто е тоа вака ? зошто вие смеете да си се наречете така а сте го имале за навреда ако ние така сме ве нарекувале Да го сватиме ли ова како ускратување на нашите права на луѓе или човечки права да ве нарекуваме онака како што самите си се нарекувате ?
dbk abe relax malku be aman bre se izedovte so toa nacionalizmot c c c cc
DonVito Cel Svet Ne Znae ALBANIJA i ALBANIANS ! Ne ne znaat Kako SHQIPTARIA I SHQITPARI ! kratko i jasno !
DonVito A Sekoj Eden Ovde Vo Forumot Mojt Da Me Narecit SIPTAR posto so site se znam i so site sum drugar taka da nema da go svatam kako navreda . No ako nekoj od gevgelija i strumica i od kaj znam jas me narece siptar a niti me znae niti me poznava od oficialno doznal deka sum siptar e togas se javuva konflikt . A ako drugari me narecat Siptar toa za mene e gordost posto i toa sum
AaaAa
quote:
Originally posted by AaaAa
quote:
Originally posted by Homer MakeDonski
Пишувајќи за вас,кои светот ве знае како Албанци во " Македонскиот Јазол "и Ханс Лотар Штепан го напишал (стр.412 )и ова : [quote] .. "Шиптари" (не само за читателите на Карл Мај) е многу убаво. речиси мистично-егзотично име од стара Европа, но, Албанците цврсто стојат на тоа дека само тие смеат себе си да си се наречат Шиптари; додека, пак, кога Македонците го употребуваат ова име, тие тоа го сметаат за навреда....
Мене ова ме наведе да запрашам ,ако се разбира сакате да одговорите Зошто е тоа вака ? зошто вие смеете да си се наречете така а сте го имале за навреда ако ние така сме ве нарекувале Да го сватиме ли ова како ускратување на нашите права на луѓе или човечки права да ве нарекуваме онака како што самите си се нарекувате ?
Ista tema po 50,000 put. Od istava pricina zashto crnite megju sebe smeat i se narekuvaat nig*rs a ako ti im kazesh taka ima mesec dena posle toa u glavava da bidesh ko bumbar. Zatoa shto i dvata zbora iako vo osnova ne se degradiracki, so tek na vreme stanale takvi. Koga crnja ke mu kaze na drugar mu n*ger ne e isto so jas ako mu recam, posto istoriski zborot iskazan od strana na belci vlece so sebe negativna konotacija, i den denes vprocem ako jas kazam ni*er ubavo znam shto sakam da kazam (nikogash ne go upotrebuvam zborot btw). Isto so Siptar, vo Makedonija zborot Siptar ima negativna konotacija kaj Makedoncite. Do sabajle da velite deka ne e vistina ,vistina e. Posto ako nemislish nishto loso koj onakvo velish siptar koga so decenii sme gi, i gi vikame Albanci? (ova u Ex Yu, Siptari se koristese univerzalno ko degradiracki zbor). Pa i mimo seto toa, i hipoteticki da prifatime deka ne sum vo pravo, edno e fakt : Osnovna kultura\, OSNOVNA!, e nekogo da narekuvash onaka kako shto saka da bide narecen, ne kako ti sakash.(Kade ti toa procita deka covekovo pravo e da narekuva nekogo kako toj se narekuva? vo koj zakonik? Da ne se bunish, da ti kazam Imash pravo da se narekuvash sebe si kako sakash, ne drugite). Ako Albancite ti velat deka sakaat da im se obrakjash ko Albanci, zoshto tolku uporno ko so glava u zid da im dokazuvash (ti i ostanatite ko tebe) deka uporno ke gi vikash Siptari i oni treba da ti vikaat 'fala' posto ti si mnogu dobro namereni. Da ne bea Makedoncite jadnive Albanci nikogash nemashe da znaat ustvari kolku "egzoticno" e imeto Siptar. Egzotika harihiri, made in Srbendia posebno -- tamu tek kolku se egzoticni ko go izgovaraat Srbendive (ne srbive), i oni od milina. Svasta. Odam da si igram vo snegot :)
BorisVM
quote:
Originally posted by Cvetko
me boli kurot Strelec stvarno vo pravo se po drugite mak sajtovi kade sto se zalat od ovoj forum ebate glupite ebate :) blokiraj kolku sto sakas ... Sakav da vi kazam.. samo deka pocnavte da se glupirate .. a ako si fer blokiraj mu go topikov ... a ne ko ovoj dudlac pogore ebate glupite ebate kako gospod za jajca da go imate fateno... I sho sea treba jas nego da go citam kaj sto se zali za nisto? a ako ti smeta i tebe mojot post ili ako te vrega tvoj problem ! ajt sakam da ti kazam.. deka na nikoj ne mu zavisi zivotot od ovoj forum ili irc kanal. Ne me nervira toa sto me blokira me nervira oti sea site sto moraat da gi citaat ovie gluposti.. STVARNO SRANJA
Ne mi e jasno samo ako e tolku "glup" forumov, shto pishuvash togash? Ajde da napisheshe neshto pametno, ama so vakov ulicharski rechnik nema daleku da stignesh. Ako ne ti se dopadja, te molam poveli odi na drug forum kade shto ti dozvoluvaat da pcuesh.
DonVito Da Se Vratevme nA topikot ! Jas obozavam da me vikat siptar ! :) poso taka me vikat naskola site kako prekar mi stana vece siptar :) . No koga ce me vikate mene siptar vikajte me mene . a ne da vikate vie siptarite ! :) tuku velite ti siptar eden :)
Homer MakeDonski за ова егзотичното во името Шиптар ти е од Германец по име Виктор Маер ,кој напишал вака : "Албанското прогласување независност во 1912 год. следеше во моментот кога територи- јалните карти на Балканот веќе беа сосема поделени. Оттаму големи делови од албанско населената област како и една третина од Албанците останаа надвор од кнежеството Ал- банија, меѓународно признато во 1913 година. Ова важи за регионот Чемерија на планин- скиот предел во Епир кој и припадна на Грција, за Косово како и за северозападните ма- кедонски области околу Дебар, Гостивар, Тетово и Куманово, кои и припаднаа на Србија и за јужните и северните крајбрежни области околу езерото Скутари кои сега станаа црногорски. Единствено во периодот 1941-1944 год. сите албанско населени области беа управувани од Тирана, сепак, ова се случи под власта на фашистичка Италија која во 1939 год. ја анектираше Албанија, т.е. под германска окупација 1943-1944 година. Во 1944 год. Косово и северозападна Македонија повторно и припаднаа на Југославија, а Чемерија на Грција." "Албанија од своја страна доби "отштета" од силите кои ја извршија поделбата, при што од ионака слабата и распарчена Македонија се искина уште една област југоисточ- но од Охридското и Преспанското Езеро и и се придодаде на новата држава на старите Шиптари.567 Туѓа земја лесно се подарува." A велиш со нигерите споредуваш а? ја знаев дека има негатвна конотација ако ја ве наречам така ама не знам заш` ? а ти ми викаш "ако ти ја прават главата бумбар тогаш ќе знаеш ? што ќе знам ? И додека како и самиот што си пишал -"ako jas kazam ni*er ubavo znam shto sakam da kazam " сакаш да го исмееш и знаеш зошто тоа го исмејува ,тогаш за шиптар што се знае ? ја на пример знам дека има исмејување ама појма немам зошто е тоа исмејување и деградирање ? ако негро=црно шиптар=? да не е поцрно и од црното ? Како ли само треба да се поставиме ние ако нас Англичаните на пр.продолжат да не викат Маседонианс наместо Македонци ?Треба ли џихад да им објавиме? Реторички да се послужам со реториката на фактот Вие самите ли посакавте светот да ве нарече Албанци наместо SHQIPTARIA I SHQITPARI ? Или и без да бидете прашани ве запишале со име за кое ниту сте имале поим дека некој ден ,ако ви значи ,нешто ќе ви значи . Ако основната култура вели како што си пишал ,каков е тогаш тој продолжителен парадокс ?
n/a Ај бе не се глупирај што кур сакате. Се имате и пак нешто ви смета. Не изгиравај идиот ебате глуп ебате.... Што ви фали бре вас? Што!!?!?!?. Ние не можеме да дојдме до она вистинското Р. Македонија па никому ништо. Тој ваш Арбен Џафери обожава да не нарекува Славомакедонци за инает па никому ништо и што сега?.
Strelec Error404 поради овој пост ќе биде на пауза до 3-ти март!
darkjesus stvarno be decki aj vaka ako lokalno ime za albanija e = Shqiperia kako bi se vikale albancita - Shqip? ili mozda nesto slicno? ako taka si se vikate vie togash zosto i drugite ne smeat da ve vikaat taka? zarem se vregate od toa?
DonVito
quote:
Originally posted by darkjesus
stvarno be decki aj vaka ako lokalno ime za albanija e = Shqiperia kako bi se vikale albancita - Shqip? ili mozda nesto slicno? ako taka si se vikate vie togash zosto i drugite ne smeat da ve vikaat taka? zarem se vregate od toa?
Kolku pati sakas da me narecis SIPTAR ?! Ajde Pocvi [:D] ti i site ovde vo forum so isklucok na nekoj mozat da me vikat cel zivot siptar . ama drugi NE !
darkjesus donvito odi gledaj nacionalna 'albanska' televizija, i to nacekaj gi vestite. p.s. albanska e vo navodnici za da go vidish znakot shto stoi gore levo/desno i da mi kazish od so e kratenka
n/a me boli kurot Strelec stvarno vo pravo se po drugite mak sajtovi kade sto se zalat od ovoj forum ebate glupite ebate :) blokiraj kolku sto sakas ... Sakav da vi kazam.. samo deka pocnavte da se glupirate .. a ako si fer blokiraj mu go topikov ... a ne ko ovoj dudlac pogore ebate glupite ebate kako gospod za jajca da go imate fateno... I sho sea treba jas nego da go citam kaj sto se zali za nisto? a ako ti smeta i tebe mojot post ili ako te vrega tvoj problem ! ajt sakam da ti kazam.. deka na nikoj ne mu zavisi zivotot od ovoj forum ili irc kanal. Ne me nervira toa sto me blokira me nervira oti sea site sto moraat da gi citaat ovie gluposti.. STVARNO SRANJA
Homer MakeDonski ајде да се вратиме DonVito што мислиш за напишаното од онега кој е отиден да си ужива во зимските радости
quote:
Pa i mimo seto toa, i hipoteticki da prifatime deka ne sum vo pravo, edno e fakt : Osnovna kultura\, OSNOVNA!, e nekogo da narekuvash onaka kako shto saka da bide narecen, ne kako ti sakash.(Kade ti toa procita deka covekovo pravo e da narekuva nekogo kako toj se narekuva? vo koj zakonik? Da ne se bunish, da ti kazam Imash pravo da se narekuvash sebe si kako sakash, ne drugite).
заш` не се вреѓате на тоа што мимо вашата воља дошле оние од западот и ве нарекле Албанци ,затоа што тие непочитувајќи го вашето право на име ,ве нарекле "Албанци",по нивна а не по ваша слободна воља ? Оти кога се збори за факти факт е дека не беше вие да бевте отидени кај западните да им кажевте дека вие сте Албанци и дека сакате да бидете викани така од нив и од сите други ,туку факт е дека западните вам ви одредија ново и за вас дотогаш непознато и ненародно име . Зарем не ве навредува и понижува тоа што сте носители на едно политички ИЗМИСЛЕНО име ? Имате ли за тоа име една песна испеано ? Имате ли за тоа име една приказна прикажано ? Имате ли ... Име кое ,пак да се прашаме воопшто има ли некакво значење за вас ? Ако споредиме со тоа дека нас не нарекувале секако "Фироманци " би требало да е најпоследното во низата Зарем ние Македонците тоа требаше да го прифатиме ? Зошто и тоа е така ?
pr1nc e sea deka e glupav muabetov, e. ne znam zasot ste zapnale tolku pa "zasto mrazime da ne vikaat siptari?". e sea vaka. slucajot so albancite ne e eden i edinstven pa da se krevaat tolku prasanja okolu toa. ste prasale nekogas grk zasto cel svet gi vika grci i zemjata grcija a oni megju sebe se perdashat so heleni (ne znam kako mu doaga tocno grcki toa)? ili zasto germancite se vikaat megju sebe deutch-i a zemjata im e deutcheland dodeka cel glup svet gi vika germanci i germanija? imam za uste nekoja zemja i nacija isti primeri no nema potreba povise da diskutirame za ova. ne sme ni prvi ni posledni. sakam da me vikas albanec. jas so donvito vo megjusebnata komunikacija ke si se vikame siptari. ti na kraj kraista koga mi vikas siptar definitivno toa go vikas za da me navredis. ako gresam, zasto ne me vikas albanec? mozebi bidejki siptar ima 6 bukvi, a albanec 7 pa ti e maka edna bukva ekstra da izgovoris.. Pozdrav.
Strelec Ако не сакаш да те викам ’шиптар’, нема да те викам... и воопшто не ми пречи тоа. Но, примериве со Грциве и со Германциве некако не ти се ОК. Гркот нема да се навреди без оглед дали ќе го наречеш Грк или Хелен, а ниту Германецот ќе се лути без оглед дали го викаш Германец, или Немац, или Алеман. Значи прашањето не е зошто има две имиња за вас, туку зошто се лутите? Но држи донекаде вода тоа што го велиш дека често кога некој го употреби зборот ’шиптар’, има намера да навреди!
pr1nc ne rekov cesto, rekov "definitivno toa go vikas za da me navredis". imase pogore primer so nigg=crnec. mozebi kako navreda mi zvuci poradi 2 pricini: 1. SEKOGAS koga me vikas taka, vikas za da me navredis (svedok se site postovi na forumov na primer. sekoj sto sakal da gi navredi albancite ne rekol "ej vidi gi albancive sto pravat" tuku "ej vidi gi siptarive sto pravat mameto nivno siptarsko"), i zasto ednostavno ne me vikas albanec? jas sakam taka da me vikas bidejki ona drugoto me navreduva. 2. e koga prvana pricina ne bi postoela, togas ostanuva samo uste da te custvuvam za blizok i drugar tolku mnogu, sto ke znam deka ne me vikas siptar za da me navredis. patem, imam drugari makedonci na koi im e dozvoleno da me vikaat siptar i toa voopsto ne go svakjam kako navreda. sme bile po kurvi zaedno, devojki sme si mestele so godini, itn.. Pozdrav!
RaGeAnGeL per sakas da kazis dek ne si shiptar?[:D]
pr1nc da per, sakam da kazam deka ne sum shiptar za tebe i za bilo koj na forumov sto taka ke mu tekne da me imenuva. ako me pocituvas mene i mojata volja, ke me vikas albanec. ako ne ke si go rasipime muabetot (nema dudlanje na pvt vise) i pak ke ostane faktot deka me vikas shiptar za da me navredis. se nadevam se razbravme. sto bi rekol Strelec, Pozdrav!!!!
RaGeAnGeL per....ke ti recev ko te je*be ama nema da recam zs i za to ke me svatish pogresho....ako jas ti recam shiptar a ti me svatish pogresho ondak jas i ti ne sme bile drugari nikogas[;)]isto e ko ti mene da mi recis kaur a jas da se navredam[:D]mislev deka do sega veke to neso sme go pominale[:D]
darkjesus nisto ne si vo negoviot krug. denta koga ke vlezis ke smees da go 'navreduvas'(ova de) vikas siptar zosto togas znae deka ti toa go vikas od pocit a ne deka sakas da go navredis. toa bi doslo nesto kako "picka ti mater" e sega ako mi go kazis mene jas ke se nasmeam ama ako mi go rece nekoj koj bilo keispadni navreda. p.s. albancinja moi (sega ova treba da zvuci potcenuvacki? E ne!) samo da vi kazam deka 'niger' i 'siptar' se dve mnogu sprotivni raboti i ne gi kobinirajte zosto nema smisla regards, (neli)
OooOo mnogu go tupite, aj dodadete nova linija vo ramkovniot sega ...
pr1nc jas na topikov ne pisuvam povise: 1. muabetov e praven nekolku pati i go povtarame celo vreme, a nema nov odgovor na prasanjevo, 2. mnogu go tupime, treba da dodademe nova linija vo ramkovniot sega Pozdrav.
OooOo Jas ne gledam poenta ni da se pishuva posle postot na Strelec. Sekoj ima pravo da se narekuva kako saka i da se chustvuva kako saka, a site drugi imaat pravo da go pochituvaat toa pravo. EOD
Homer MakeDonski Jas bi da se zadrzime so topikov i da go sogledame prasanjebo od podrug agol,od aspekt ne na navredite tuku od aspekt na jazikot ,koj mozebi ke ponudi podrugo razmisluvanje . Najnapred Za sporedbata so Grcite i Germancite Po stana toa deka tie nema da se navredlivi kako i da gi nareceme. A ona sto e go sporeduvate primerot so grcite , helleni pa toa ne e nacionalno ime ,tuku nisto povekje od uste edna politicka izmislica. IZMISLIL zapadot da im nametne ime na onaa bezimena amforna masa koja e na jugot od ona sto se narekuva drzavna granica na nasata tatkovina i toa ime sto im go nametnal e Grci i toa vo momentot koga samite tie tamu se narekuvale Romaioi -Romani (krajot na 19 i pocetokot na XX vek ,sto bi se reklo vcera.) Tie i samite ne znaat kakvo ime imaat . Vo edna kniga napisana za grcite od Anglicanec podvlekuvam hellenofil ,za niv zapisal vaka : How they View Themselves Even in there is a subtitlle Who are the Greeks ? ..,,The question was raised in its historrical form over 65 years ago (this boox is publised 1997 author is Clive L. Rawlins ) by Sir John Myres (Who were the Greeks?) It was not a new question then,and it is still being asked today.before Myres' day the hellenophile,G lowes Dickinson ,had offered this warning, 'There is nothing so misleading as generalisation,specialy on the subject of the Greeks.' We would do well to heed it. Myres@ answer to the question ,a generation later,observed the essential continuity of the people. They were he said,'ever in the process of becoming'' Greeks, Hellenes or Romanoi ? Even the name is open to question,having been foisted upon the Greeks by their Roman ioppressors,who called the colonists of Cumae-the name of the small district of Beotia in today western Greece-Graii. this name developed into graeci,than Graecea,thence Greece.It is came from the Latin into the old English form before 1150,and stuck.The Greeks self-designation was Hellenes, which is derived for the name of their country.Hellas( the original name of a tribe which settled in Thesasaly in the north-east.Today they prefer the names Ellen or Ellas and their language Ellenika;the adjective describing Greeknes is ellenikos.Somethimes ,especially among themselves,they call themselves Romanoi. ..Contradictions,paradox and ambiguity are as natutal to Greeks as roast beef and Yorkshire pudding are to English... The Greek ,in fact ,is two men-he biggest culture shock.When asked by a stranger,he will say proudly,''I am a Hellene'',when asked by a fellow Greek the word changes;the titlle of hellenos becomes romaios. It is not a word used when the foreigners are present.Understanding this dual nature is of critical importance to those who would understand Greeks.Nicholas gage,the writer,limits the Difference between hellenos and romainos to three simlistic ephitets each:hellenos applyng to their noble,courageous and creative aspects, romanios to their devious,obstinate and selfish qualities /ssldata.net/kuzmo/hellen...sp?ID=1489 [email protected] Culture Shock Greece: A guide to the customs and etiquette by Clive L Rawlings. Ј9.95 A wonderful book detailing customs, local laws, religion, transport etc within Greece. I highly recommend this book for anybody who wishes to learn more about Greece than which beaches are sandy and which bars serve Guiness. Superb. SJ Price does not include postal charges, please click here for further information Од ова следи само еден заклучок : Ако некој не знае дали е Хелен или Ромеец или Грк тогаш тој НЕМА национално име со кое се идентификува . Може затоа и обидот да се идентификуваат и преку нашето национално име ? Си ја прилагодиле државната религија на Римјание ,ја откраднале територијата на епирците,Критјаните ,Македонците. Се обидуваат да ја откраднат нашата историја . Освен еден систем на добро водена дипломатија ,немаат ништо друго . А се си има свој крај одамна се завршени и роднинските сплеткарења по монархистичките дворци на Европа, а ќе завршат и овие во разните организациони форми на Е.У и тоа за многу кратко време . А секој крај означува нов почеток ,а каков ,е допрва ќе се види . A kakva e sostojbata so vasiot etnos,ako moze taka barem da ve narecam ?
Homer MakeDonski
quote:
Originally posted by pr1nc
1. muabetov e praven nekolku pati i go povtarame celo vreme, a nema nov odgovor na prasanjevo,
Mojot odgovor na prasanjevo Zosto e toa taka go gledam vo od vasa strana prisutnoto prikrivanjenje na nestata . Prikrivanje ? Ajde prikrivanjeto da go sogledame preku prasanjeto na jazikot sto go zborite . Vie sakate da ve vikame Albanci .Ok. Ova moze da kazuva edna rabota ,deka vie ne ste Albanci no sakate da bidete narekuvani "Albanci" Ajde za onie koi sakat da ja prodlzat diskusijava ,da prijdeme na temava od aspekt na jazikot . Ostavete gi tie nabeduvanja deka imam namera da ve vregjam ,tuku da se argumentirame. Vie koi sto ne ste ,no sakate da bidete narekuvani Albanci ,od aspekt na jazikot velite albanski jazik . kako moze toa da e taka ? Zboruvate li vie albanski jazik Definiciite za albanskiot jazik vi se "Toska dijalektot na albanskiot jazik " ""Gega" dijalektot na albanskiot jazik " Ova e edna od pointeresnite definicii na relacijata dijalekt-jazik. Oti da sporedeme so nasiot jazik .Kaj nas nikoj ne zbori za mijackiot dijalekt na makedonskiot jazik ili brsjackiot dijalekt na makedonskiot jazik tuku velat debarskiot dijalek,tetovskit dijalekt ,na makedonskiot jazik(teritorijalno i nikako podrugo) Imat li lugjeto vo Podgradec ili Korca svoj dijalekt ,ili onie vo Skadar ? Kako treba da izgleda togas za nekoj od Skadar ,sto toj bi rekol za svojot jazik -deka zbori na skadarski dijalekt na gegenskiot dijalekt na albanskiot jazik ? Ako zborot albanski vo slujajot go zamenime so zborot shipetarski togas se dobiva "Toska dijalektot na shipetarskiot jazik" i ""Gega" dijalekt na shipetarskiot jazik " Moze li da se znae sto znaci toa shipetarski kako obelezje za jazikot Dali toa znaci : -jazik na shipetarite ili e shipetarski jazik, jazik koj go zboruvaat lugeto vo "shipetarija"? Tuka razlikite se povtorno ogromni . Ako imame shipetarski jazik ,togas imame i shipetarski etnos ako pak nemame jazik ,togas nema nisto poveke odkolku lugje koi sto go zborat jazici narecen siptarski . Znaci prasuvam - Ajde da vidime kolku ste shipetari ? Ajde da vidime od koga ste shipetari ? Preku konstantacijata na nepostoenjeto na jazikot ,zaklucokot e Vie tesko da ste i siptari ,pa koga i ke se narecete megjusebno siptari tesko deka da go ima znacenjeto na eden oformen etnos. A koga zborite za toa deka koga ve narekuvame siptari ve vregjame Vam ,koi sto sakate da ve narekuvame Albanci ,toa moze najpovekje da vi posluzi kako paravan zad koj so kriete ona sto go nemate . Vo slucajot kriete deka i zborot shipetar ne oznacuva nacionalnost ! Pa za da go sokriete malku podobro ona sto treba da e nadvor od zdravata logika ,se vadite na nekakvi si custva na povreduvanja,navreduvanja,vregjanja ...?! Moze zatoa tolku ste navredlivi duri ako ve narekuvame i shipetari ?
SirAndReW Nekoi raboti se takvi sto ni samite tie ne gi svakjat :) Moja teorija e deka tie se Albanci, a se narekuvat shiptari megju sebe na eden nacin go svakjat kako brat ili nesto poblisko . A delot kade se navreduvat koga gi narekuvame taka shipetar(mislam deka znaci orel ili nesto slicno), go objasnuvam so toa tie znaat deka nie ne gi sakame i slicno e na drugata strana taka da nema potreba od diskusija pogolema .
Homer MakeDonski
quote:
A delot kade se navreduvat koga gi narekuvame taka shipetar(mislam deka znaci orel ili nesto slicno), go objasnuvam so toa tie znaat deka nie ne gi sakame i slicno e na drugata strana taka da nema potreba od diskusija pogolema .
Значи накратко би било Ако ги нарекуваме шиптари знаат дека не ги сакаме а ако ги нарекуваме Албанци тогаш ќе знаат дека ги почитуваме. А како твојата теорија приоѓа на фактот кога ќе се побара унапредување на правата на Албанците или пак на статусот на Албанскиот јазик во нашето општество ? Тогаш некои работи бидуваат такви што не тие туку јас не можам да ги сватам . Кој е тој што бара и што е тоа што се бара , Ако споредиме се заедницата на некогашните Југословени ,па да си резонираме дека Југословенот е тој што бара ,а се бара подобрување на правата на Југословените тогаш да претпоставиме дека таквото барање е во ред ,но ако бараме унапредување на статусот на југословенскиот јазик во сите пори на општеството каде што југословените се малцинсто тогаш е дилемата ; унапредување на што ? на нешто што постои ? А токму и тоа меѓудругото се бара унапредување на статусот на албанскиот јазик , зарем тоа не е факт? Мојата теорија е дека со именувањета се потврдува и идентитетот и легитимитетот на еден народ , а вие разберете ме онака како што ќе сакате да ме разберете .
SirAndReW Iskraeno da ti kazam Homer i mene me zbunuva toj del.. ama poveke od siguren sum deka se vo prashanje nekoi prava, istoriski identitet , teritorii ili previlegii patem nema nekoe drugo objasnuvanje za toa .. zar[?]!
Homer MakeDonski dbk za toa nacionalizmot ako moze definicijata ?