Do clenovite na VMacedonia.com
Do clenovite na VMacedonia.com
BorisVM Me interesira mislenjeto na clenovite na forumov za pravilata, koi se sveduvaat na slednovo:

1. Pcuenjeto ne e dozvoleno.
2. Bez lichni navredi.
3. Reklami do drugi sajtovi ne se dozvoleni.

Za privremenite zakluchuvanja na korisnicite:

1. Od tri do 5 dena. (Dali e ova mnogu)?

Site kritiki i mislenja se dobredojdeni.
angel Јас сум да се почитуваат правилата а прифаќам и построги од овие основните. Трендо пцуел.[:(!] Ви кажувам дека мене ми е таму антипатично. Кој не може да се изразува без псовки нека оди кај Трендо. Овде треба да се одржува едно културно ниво на комуникација кога од друга страна му ја гарантира вредноста на форумов.
Strelec Moe mislenje vo vrska so prasanjeto za psovkite... psovka kako psovka, upatena sprema neodredeno lice ne bi go sankcioniral, ama eden so drug da se pcujat korisnicite (userite) ne smetam deka e dobro i deka treba da se tolerira!
intel За точка 3.Не знам што подразбира под реклама до други сајтови ама мислам дека не е страшно. Јас повеќе сум на политика каде секогаш и на сите форуми кои сум ги посетил не може а да не се јави “препукување“ меѓу дискутантите.Ако со сигурност знам дека некој човек во некој период застапувал една идеја а сега друга или пишува контра колку да дига тензии и да лечи фрустрации нема ништо лошо да им се покаже линк на останатите(меѓу кои и оние кои можеби го сметаат за сериозен дотчниот)каде тој пишува сосема спротивно или се потсмева со тамошните другарчиња како на овој форум ги “палел“ членовите. Би дополнил и точка 4. Кога би бил сопственик или админ јас би забранил или би им дал задача на модераторите да ги бришат постовите без образложување зошто на оние членови кои повторуваат едно исто на секоја тема(значи бегање од темата)и со тоа секогаш ја рзаводнуваат дискусијата во стил на мирц две три страни се додека нешто напишано што не им одговара не се најде на некоја страна поназад.
Boriz Da, dobri se pravilata. I na Strelec mislenjeto, kon ovaa rabota, e dobro, so vrska kon pcuenjeto.
Divider Мене ми се допаѓаат правилата. Да нема лични навреди (претерани, сега ако некој рече глуп, недоквакан, в ред, не е страшно) и пцуења. Рекламирање на други сајтови, не знам, како милувате, линкови можеби би биле ок, ама блатантни реклами, веројатно не. Околу банирањата, в ред повторно, малку време, да се размисли, ама би било пожелно да го чека корисникот кој е казнет ПП со објаснение зошто!
DonVito Moze
silijeski Jas mislam deka toa e vo red
StormAngel Boris, Vo vrska so prvoto pravilo.Site nie tuka pcueme. Moeto prasanje e, dali takvite postovi ke se brisat ili samo delot kaj sto ima pcovka ke se brise. Inaku, se e okej so pravilata, za tie sto ne gi krsat.Oti sekogas ke ima takvi so gi krsat.
RaGeAnGeL pravila se za da se krshat[:D]ali ovie se fer....mada okej ti e prashanjeto za pcovkite
ozonce 1. E kako da ne pcueme... ami nie od tikveshijata sho ke praeme? Predalagam zabrana na pcuenje na korisnik na forumot inaku opshto moze da se ispushte nekoja pcovka (parafraza od Strelec). 3. Za ova ne sum bidejki dobivame informacii za novi stranici, a toa e super da se posetuvaat nashite stranici. Tie i taka se vo mal broj barem nekade da gi promovirame.
pr1nc se soglasuvam so boris
AlF0t dobri se pravilata...i mislam deka za pcuvanjeto ne treba da bide mnogu strogo ako ne e epten vulgarno pcuenje
Strelec Борис напиша ’реклами до други сајтови’, а не ’линкови до други сајтови’. Тоа значи дека како поткрепа за извор на некоја информација, нормално дека може да се остави линк. Меѓутоа, многу лесно се препознава намерата кога некој сака да рекламира некој сајт. И тоа е тоа што не е дозволено. Инаку постои место што е предвидено за таа намена: http://forums.vmacedonia.com/links.asp И башка од тоа, се отвори и топик со наслов: "Makedonski web stranici A - Z". Таму секој си се изрекламира. Би требало тоа да ви е доволно.
OooOo
quote:
Originally posted by intel
За точка 3.Не знам што подразбира под реклама до други сајтови ама мислам дека не е страшно.
Kje ti kazham shto znachi ova, pa ti vidi dali e strashno ili ne. VMacedonia kvotira mnogu visoko na internet prebaruvachite (google, msn, yahoo, askjeeves itn) za razlika od SITE drugi MKD forumi. Za da se stigne do toa nivo treba mnoooooooogu rabota, mnoooooogu angazhiranje i vreme, taktika, pamet i finansii. Neznam ti kolku si primetil, ama na forumov doagjaat lugje od sekade. Vo posledno vreme imashe trojca od Hrvatska, Shvedska i Germanija znaejkji deka VMacedonia kvotira mnogu visoko na internet prebaruvachite, NAMERNO si ostavaat linkovi do nivnite stranici za da gi promoviraat. Internet prebaruvachite koga gi indeksiraat stranicite od VMacedonia gi pratat linkovite shto se ostaveni vo postovite. Shto znachi toa?? So toa DIREKTNO im se podiga rejtingot i na nivnite stranici na internet prebaruvachite. Shto znachi toa? Besplatna reklama bez dvoumenje! Se nadevam deka razbiarsh za shto stanuva zbor.
quote:
Originally posted by Divider
Мене ми се допаѓаат правилата. Да нема лични навреди (претерани, сега ако некој рече глуп, недоквакан, в ред, не е страшно) и пцуења.
Zoshto da reche i glup?? Koj e toj shto ima pravo bilo kogo da nareche glup??
Divider quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by Divider Мене ми се допаѓаат правилата. Да нема лични навреди (претерани, сега ако некој рече глуп, недоквакан, в ред, не е страшно) и пцуења. -------------------------------------------------------------------------------- Zoshto da reche i glup?? Koj e toj shto ima pravo bilo kogo da nareche glup?? Па, сега, малкуцка да има и тоа, инаку ќе бидеме стерлини. Но, в ред, ако пречи глуп, тогаш можеби: недоквакан, неразбран, неранимајко, безделник, трчилаж, дупнимандало, ќенефџија, јајчар, тиквар, апаратчик, послушбник, неписмен, полноглавец, давајгаз, задрогаз, дилетант, дилкан, тапан, ситен и крупен добиток и слични кон некој колега форумџија, акон трето лице кое не е пристуно на форумов, малкуцка построги термини, бива!!! А, биваа!!
n/a Јас би додал: 4. Да нема пропагирање во корист на политичките партии во Македонија, особено за време на избори во Македонија. 5. Да нема пропагирање во корист на религиозни или други групации. П.С. Дали ако ставам линк до мојот сајт како дообјаснување кое некогаш и го правам ќе се смета за обид за реклама на мојот сајт?
Divider E toa kontro moja, ne biva, togas sme najneinteligentno interesni!!
OooOo
quote:
Originally posted by protivpropaganda
Јас би додал: 4. Да нема пропагирање во корист на политичките партии во Македонија, особено за време на избори во Македонија. 5. Да нема пропагирање во корист на религиозни или други групации.
Odlichno! 6. Postovi vo boja [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=8635&REPLY_ID=148667"]vidi tuka[/url] ili postovi vo bold [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=8635&REPLY_ID=148668"]vidi tuka[/url] Jas razbiram da podvlechesh eden zbor, dva zbora, pet zbora edna cela rechenica. Ama da go sharash cel post kako boenka, toa ne go razbiram.
quote:
П.С. Дали ако ставам линк до мојот сајт како дообјаснување кое некогаш и го правам ќе се смета за обид за реклама на мојот сајт?
PP, (prilepchanec [:D] ili protivpropaganda) ima razlika koga nekoj NAMERNO ostava link do svojata stranica i nekoj shto dava objasnuvanje za nekoja rabota. Boris go ima posledniot zbor, ali jas mislam deka za takvo neshto nema problem.
The_Crow Jas bi se zadrzal na praviloto za privremeno odzemanje na privilegijata da se pisuva na forumot ne da se namali tuku po moznost da se zgolemi. Moe mislenje deka od 5-7 denovi ili edna nedela e dosta vreme da se coek sredi kompletno i da pocne trzveno da razmilsuva ama vo obrazlozenieto na adminite da stoi malce poopsirno obrazlozenie za i okolu privremento otstranuvanje. Toa da ne bide so pm poraka tuku javno site da vidat zasto i poradi koi pricini eden user se praka na odmor da se porelaksira malce.
c0nGuR Ne e do pravilata, nego do lugjeto e, pravilata si se vo red, ama lugjeto ne se vo red sto ne gi pocituvaat.[^][;)]
deni
quote:
Originally posted by BorisVM
Me interesira mislenjeto na clenovite na forumov za pravilata, koi se sveduvaat na slednovo: 1. Pcuenjeto ne e dozvoleno. 2. Bez lichni navredi. 3. Reklami do drugi sajtovi ne se dozvoleni. Za privremenite zakluchuvanja na korisnicite: 1. Od tri do 5 dena. (Dali e ova mnogu)? Site kritiki i mislenja se dobredojdeni.
NE e forumot drzavna institucija da nema pcuenje .Trendo pcue u negovite kolumni sho gi chitat iljadnici lugje , pa nikoj nisto ne se pozalil . i plus nekojpat e mnogu polesno so pcovka da se izrazish in, a good way or in a bad way
Strelec deni, употреба на псовка нема никој против да има... Јас лично не ги употребувам (па не би сакал сега ни примери да редам), но не ми пречи многу доколку друг ја употреби... Проблемот е во пцуењето еден со друг овде нафорумов, или поинаку кажано, псовката да е строго наменета за некого... Таков стил ни Трендо нема, иако употребува псовки!
mafisKumA
quote:
Originally posted by BorisVM 1. Pcuenjeto ne e dozvoleno.
znajs deka ova mu je u krv i zato pocnav swear jar system, sekoj eden sto pcua stavat donacii vo swear jar, znajs kolku pari imam sobrano, mozi da se plajca the fees za forumov [;)]
StormAngel Kuma, And some of use, from the curses red and written, can publish a book with them.[:D] Some of us, like me.
mafisKumA every little bit helps Storm [:p][:o)] a siriozno se slagam so sto predstava boris, stvarno ponekogas lujge preteruvat i so navredi i so pcuenje
SpiroC И јас се сложувам но ако важат правилата нека важат за сите обични корисници а не за некои е дозволено а некои не е дозволено поставување web страни во потпис
OooOo SpiroC, daj primer ...
SpiroC The`bItCh Не дека имам нешто против неа ни ја знам ни познавам...
OooOo Jas ne sum primetil do sega. Sredeno! ;)
ozonce angel zboruvash za kultura, ajde definiraj go poimot KULTURA?!
angel More, me zeza kompjuterov 3 dena. Ke go aknam od zemja, dosta mi e od nego poveke. Slabo reagira, se blokira cesto, se razduvuva, edvaj otvara strani, dosta mi e izleguvam od koza. Go popravaa i toa dvajca kompjuterdzii i polos e od bilo koga. Dva dena go nosam vamu tamu po gradot a i doma mi doagaat, nisto. Kao ,,eve sega e vo red, vidi ova raboti, toa raboti, super e,, a koga ke sednam jas U Z A S E. GRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR kako me luti, ke go frlam od terasa. Sto me prasa? Da go definiram poimot KULTURA? Ma nemozam sega kompjuterov me e** i strasno sum nervozen.