Како течат кампањите
Како течат кампањите
intel 1.Дел од говорот на Љубчо во Гостивар: Со едно масовно гласање за кандидатите на ВМРО-НП, ние не само што ќе оствариме еден добар, прекрасен резултат за нашата партија овде, туку ќе го искажеме и првиот повик за вонредни парламентарни избори во нашата татковина, затоа што масовното гласање за опозицијата е првиот чекор да ја смениме Македонија, а Македонија се менува само со парламентарни избори. Новиот закон за децентрализација, новата територијална поделба што ја донесоа СДСМ и ДУИ е комплетна катастрофа за цела Македонија и за луѓето кои ќе живеат со таа поделба. Мене ми е жал, што многу Македонци и овде и во Струга и во Скопје и во цела Македонија не ја искористија шансата, на референдумот да направиме чекор кон нашата национална стратегија. После 13 март, во многу градови од западна Македонија ќе настапи еден институционален притисок за иселување на Македонците, а за многу Турци, Роми и Македонци-Муслимани асимилација и да се запишуваат како Албанци. Во однос на ова, сликата што ќе настапи после 13 март, преку менувањето на улици, училишта, бркање на луѓе и затворање на болници е еден многу минорен проблем. Затоа, почитувани дами и господа ние не можеме да чекаме година и пол за нови избори. 13 март е голема шанса со убедлива победа на ВМРО-НП да повикаме на вонредни избори, а ние тоа го можеме. http://www.napravirazlika.org.mk/dokumenti/GovorNaLiderotGeorgievski_Gostivar.pdf Ова го зборува човекот кој кога беше премиер неговата министерка Доста не ја интересираше од ГРУПЧИН понатаму.Коалиционен партнер на ДПА која се заканува со настани исти како 2001 деновиве. 2.Дпмне повторно со духовити спотови.Циркузи се нема што.Дури не ми се ни коментира за овое јади. 3.Занчи се е исто како лани со опозицијата наша.Колку и е до Костовски толку и беше до успешен референдум. 4.Јас не можам да направам разлика.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Додека Доста беше министер, војната се водеше само во планините над Тетово. Од друга страна Бучко ...Лани ни Кондово не го интересираше...
И од овие две работи може да се резимира дека со Доста Димовска добивме војна и целосна меѓународна изолација, а со Бучковски имаме мир, стекнување на меѓународен углед и силен пробив кон евро-атлантските интеграции!
concrete Izgleda ne me svativte, cesmiceto pokraj WC solja treba da e od sega pa nataka del od inventarot na sekoe WC vo sekoe ministerstvo i javna ustanova,kino i slatkarnica, toa mi bese poentata , kako Penov i Trifun ja previdele vo kampanjava toa neznam???? Do niv bliskite toa treba da im go napomnat,znaete li koi glasovi se toa?????
SLaCk Dobro napisha za ligleto Robert Popovski - dobro ja odraboti emisijata.A narachkata ja znaeme chija beshe na SDSM poshto Robert za edno odmorche vo Grcija ke go napagja Trifun do sabajle.I dosta so tie obidi da se dovede vo prasanje nezavisnosta na Trifun zasto stoela i opozicijata pozadi negovata gradonacalnicka kandidatura.na 13 mart ke se glasa za gradonacalnik i nikoj ne moze da gi ubeduva lugjeto za kogo ke glasaat na eventualni parlamentarni izbori znachi samo se obiduvate da ja zamajavate javnosta.Ednas rekov i pak ke kazam Trifun e nezavisen kandidat vo cija nezavisnost se somneva samo shtabot na Penov.A Penov se znae javno cij kandidat e...na Buckovski i na Ali Ahmeti.Znaci tuka direktno e jasno so kogo ke bidat ramo do ramo tie sto ke glasaat za Penov - so ubijcite na Ali Ahmeti.
DonVito DUI Vo Debar I Opstina Rostuse Sabotata Drzese Govori (Imase Miting) I Bese Prekrasno Mislam Imase Ljuge Prekumera Kamo Ovaj Pat Pak Da Pobedime !
Inkognito “За Македонија заедно” е на вистинскиот пат и дека се приближува до целта. -------------------------------------------------------------------------- Kako prvo da kazham deka sum partiski neopredelen .. A sega da vi raskazham shto mi se sluchi denes: Jas ja imam taa nesrekja shto mojata kancelarija se naogja vo ist hodnik so shtabot na sdsm. Izleguvam vo hodnikot, i gledam izlepeni plakati nasekade, a na niv "se poblisku do celta". I odam jas kon "celta" sledejkji gi plakatite i konechno stigam do celta (do WC-to :) i sho kje vidam tamu? .. nekoj se izbrishal so plastichno shishe i go zaglavil vo sholjata. Prashanje ... koj toa nas ne vodi do celta? [;)] Pozdrav
Strelec inkognito, интелигентно скроен пост!:) Една недела пред локалните избори кампањата влегува во најжестоката фаза Сите најавуваат победа во првиот круг Изборната кампања за локалните избори неделава влегува во финална и најжестока фаза. Една недела пред изјаснувањето на граѓаните видливо се зголемени активностите, но и нервозата кај главните претенденти за водечките функции, како и кај партиите што стојат зад нив, иако е евидентно дека кампањата досега поминува помирно и од најоптимистичките очекувања. Очекувано, најжестоко е во Скопје каде што неколкунеделните препукувања меѓу изборните штабови на двајцата најсериозни кандидати за градоначалници, Ристо Пенов и Трифун Костовски, викендов зема †нов замавви по најавата од штабот на актуелниот градоначалник за кривична пријава за клевета против Костовски. Кампањата што ја водат политичките партии во суштина нема ништо заедничко со локалната власт, нејзините надлежности, идното практикување, проблемите со кои би се соочиле градоначалниците и општинските совети, пред сў на економски план. Како што забележуваат и аналитичарите, во фокусот е обезличувањето и нападот врз политичките опоненти. Притоа, ветувањата што им се даваат на граѓаните најчесто ги надминуваат можностите и на централната власт. Кандидатите кои бараат продолжување на мандатот, отчетот за досега стореното повеќе го претставуваат како израз на нивната добра волја, а не како обврска што ја презеле на изборите во 2000-та. Оние што атакуваат на нивните функции, пак, не се воздржуваат од ветувања кои многу ги надминуваат и нивните и можностите на општината. И едните и другите во изминатите десетина дена од кампањата ветија толку многу †европски градовиии, †метрополиии, училишта, улици и паркови, што веројатно го предизвикаа секој набљудувач да се праша со колкави буџети располагаат македонските општини. Во таков амбиент, владејачките партии одбраа на граѓаните да им го наметнат сонот за европската иднина на државата како примарна добивка од овие избори и од нивното досегашно владеење. Поголемиот дел од опозицијата, пак, се обидува да профитира од наталожените економско-социјални проблеми, корупцијата и недостатокот на реформи. Оние што останаа надвор од двата големи блока, и дел од албанскиот политички корпус, среќата на изборите повторно решија да си ја побараат со наметнување на меѓуетничките прашања, ширејќи ги уште еднаш предреферендумските стравови. Сў на сў, во овој дел кампањата многу повеќе личи на парламентарна отколку на комунална. Особено имајќи предвид дека на граѓаните, на партиските митинзи и претставувања, како врвно доживување им се нудат лидерите на партиите и нивните визии за иднината на државата, наместо програмите на локалните кандидати и нивните идеи за напредок на општината. Карактеристика на овие избори, веројатно, е и фактот што медиумите на некој начин им го одзедоа приматот на политичарите во смисла дека нивните кампањи, ветувања и препукувања, со ретки исклучоци, не наоѓаат простор во ударните термини на телевизиите или пак на првите страници на дневните весници. /Утрински Весник/
Inkognito Strelec .. Za zhal raskazov e celosno vistinit :(
concrete
quote:
Originally posted by Inkognito
Strelec .. Za zhal raskazov e celosno vistinit :(
E pa Inkognito , da interveniras vednas kaj hausmajstorot vo WC-to da stavi cesmice pokraj soljata, a i Penov i Trifun toa treba vednas vo svojata predizborna programa da go zapisat, gledas kolku bitna rabota vo multietnickota Evropska metropola Skopje e ispustena od vid!!!!!
marko_polog Intel, Sakam da znam dali ima crno na belo za ova "od Grupcin natamu", mnogu pati sum ja sretnal ovaa recenica po forumi, sakam da znam kade i koga toa go rekla, ne deka me boli Trajce za Dosta, me interesira. Referendumot ne uspea bidejki SDS gi povikuvase nivnite clenovi/simpatizeri na bojkot, kakva Nacionalna stragedija covece, neviden sram. Steta sto premnogu ste oboeni inace bi svatile deka nema nikakva razlika izmedju DUI, DPA, PDP itn.. se e toa UCK i site oni sorabotuvaat zaedno koga se vo prasanje Siptarskite interesi(Golema Albanija), prasaj si go partnerot DonVito kolku znaminja Makedonski imalo vo Debar? Eve i edno prasanje za tebe, dali Ali Ahmeti e Terorista ili Ne?
јузер Тоа беа времиња кога беше терорист, па борец за човеколики права, сега е миротворец, а утре ќе видиме што. Вистински Професионалец во политиката, нема што.
lav
quote:
Originally posted by marko_polog
Intel, Sakam da znam dali ima crno na belo za ova "od Grupcin natamu", mnogu pati sum ja sretnal ovaa recenica po forumi, sakam da znam kade i koga toa go rekla, ne deka me boli Trajce za Dosta, me interesira. Referendumot ne uspea bidejki SDS gi povikuvase nivnite clenovi/simpatizeri na bojkot, kakva Nacionalna stragedija covece, neviden sram. Steta sto premnogu ste oboeni inace bi svatile deka nema nikakva razlika izmedju DUI, DPA, PDP itn.. se e toa UCK i site oni sorabotuvaat zaedno koga se vo prasanje Siptarskite interesi(Golema Albanija), prasaj si go partnerot DonVito kolku znaminja Makedonski imalo vo Debar? Eve i edno prasanje za tebe, dali Ali Ahmeti e Terorista ili Ne?
Изјавата е ИЗМИСЛИЦА односно е „искована„ од т.н. „независни„ новинарчиња од типот на Атанасије Чолаковски и Роберт Поповски. НИКОЈПАТ ЈАВНО НЕ Е ИСКАЖАНА освен со „прераскажување пренесена до „јавноста„ од посочените папагали или ако повеќе си милувате наречете ги и „новинари„...нели комуњарски.
Pana I pak,povtorno,idejata za regionalizacija na Makedonija na mitinzite ja kazuvaaat,koj drug ako ne Dosta Dimovska,Ljubco Georgievski i onaa starna baba Arben Dzaferi. A Evropa gi gleda i im se cudi.Gotovo e so niv,tie se politicki mrtvi.
lav
quote:
Originally posted by Pana
I pak,povtorno,idejata za regionalizacija na Makedonija na mitinzite ja kazuvaaat,koj drug ako ne Dosta Dimovska,Ljubco Georgievski i onaa starna baba Arben Dzaferi. A Evropa gi gleda i im se cudi.Gotovo e so niv,tie se politicki mrtvi.
Таа стара баба Јас ја нарекувам и МАМЛИ , на Македонија ќе и нанесува уште многу несреќи и немој да мислиш дека другите каќчаци се нешто поинакви ИСТО .ОМНО само различан е амбалажата. пс Затоа и кај некој од тоа качаците ти б’зди (смрди) веднаш , а кај некој други подоцна тоа се забележува.....само поради амбалажата , почитуван кољега пана.
Pana
quote:
idejata za regionalizacija na Makedonija na mitinzite ja kazuvaaat,koj drug ako ne Dosta Dimovska,Ljubco Georgievski
Da ne gi zaboravi ovie dvajca!
трендафил
quote:
Originally posted by marko_polog
Intel, Sakam da znam dali ima crno na belo za ova "od Grupcin natamu", mnogu pati sum ja sretnal ovaa recenica po forumi, sakam da znam kade i koga toa go rekla, ne deka me boli Trajce za Dosta, me interesira. Referendumot ne uspea bidejki SDS gi povikuvase nivnite clenovi/simpatizeri na bojkot, kakva Nacionalna stragedija covece, neviden sram. Steta sto premnogu ste oboeni inace bi svatile deka nema nikakva razlika izmedju DUI, DPA, PDP itn.. se e toa UCK i site oni sorabotuvaat zaedno koga se vo prasanje Siptarskite interesi(Golema Albanija), prasaj si go partnerot DonVito kolku znaminja Makedonski imalo vo Debar? Eve i edno prasanje za tebe, dali Ali Ahmeti e Terorista ili Ne?
Често пати озборувачката машинерија на СДСМ самата измислува нешто, па потоа се бори против него. Или ги вади работите од контекст. Факт е дека на конгресот во Кичево по поразот на изборите 1994 (помогнато и со изборна кражба според зборовите на Ристо Пенов, на пример), ВМРО-ДПМНЕ одлучи да биде прагматично и да не избегнува коалиција со албанци, затоа што на народот тоа не му пречи. Гледано од денешен аспект, јасно е дека на македонскиот народ не му пречи ниту коалиција со терористи. А често спомнуваното (од најумите синови на власта како Кондарко на пример) сечење на нокти е и извадено од контекст и изговорено пред тоа, односно од претседателскиот кандидат Љубиша Георгиевски во 1994 (кој изгуби, да повторам според Ристо Пенов, на лажирани избори). Тогаш Љубиша рече дека орелот (се мислеше на албанците) може слободно да лета, но ако се обиде да зграби од ова преостанато парче македонската земја, е тогаш ќе му се исечат ноктите. Значи изјавата воопшто не беше националистичка, како што ја прикажува СДСМ и дома и во светот, каде што ја кодошеше тогашната и сегашна опозиција. За жал во 2001 не успеа потсекувањето на ноктите на орелот и покрај сите обиди, затоа што беа потхранувани и од странци, но и од домашни јатаци. За Доста и Групчин не ја знам вистината. Само гледам дека сега ни за Кондово, што е поисточно, власта многу не се насекира, туку проблемот го сметаше за интерен на албанското малцинство во Македонија, па го решаваа лидерите на партиите од таа етничка заедница наместо институциите на системот. Не ми е јасно зошто на Интел му пречи вербалната закана за реприза на настаните од 2001, кога не му пречи премиерата. Дали мисли дека Али е добар затоа што го изведе тоа за да ја донесе СДСМ на власт, а не е добро доколку друг го направи тоа. Всушност и загриженоста на Џафери дека економската катастрофа може да доведе до повторување на настаните од 2001 е извадена од контекст и ни е претставена како закана. Бидејќи власта не е загрижена многу на домашните критики, ќе пренесам дел од извештајот на кој најповеќе се стресуваат властодршците, на Стејт Департментот на САД кој за нашите медиуми вели: „Медиумите сеуште не се целосно независни, некои работат поради политички интереси или пишуваат од политичка перспектива, а сеуште се етнички поделени. Владата не стопанисува со медиумите, но врши притисок, особено во нивното економско работење и врши индиректна цензура.“ (Моја забелешка: стопанисува со Македонското радио и Македонската телевизија.)
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
idejata za regionalizacija na Makedonija na mitinzite ja kazuvaaat,koj drug ako ne Dosta Dimovska,Ljubco Georgievski
Da ne gi zaboravi ovie dvajca!
Регионализацијата е само шќиптарски мерак ....како форма за искривено (намерно) искажување на скриената желба : ПОДЕЛБА на Макединија.
intel
quote:
Originally posted by marko_polog
Intel, Sakam da znam dali ima crno na belo za ova "od Grupcin natamu",
Ms. Minister for Internal Affairs, as has been known for a while, has already stated that she is not interested in anything on the other side of Grupicin and has therefore probably not paid attention to the submitted information, which would in any normal state be very interesting for a minister. Besides, having an immediate superior who shares the same philosophy, she can afford to treat these and similar confirmed reports as fictional scenarios. http://www.ex-yupress.com/mkstart/mkstart8.html Еве бе Марко и тоа од 30-06-2000. А второ јас ја гледав на ТВ и слушнав јасно и гласно кога го кажа тоа.
трендафил Факт е дека Доста го штитеше Тетово со полицајци како министер за внатрешни работи во 2001 година, а Тетово е западно од Групчин. Тоа што е дадено на телевизија во 2000 година може и да е извадено од контекст, а даденото на ex-yu дел од пропагандата на Милошевиќ. Додека Доста беше министер, војната се водеше само во планините над Тетово. Од друга страна Бучко зборуваше многу убаво што треба да се направи, но откако стана министер за одбрана, не направи ништо од тоа. Напротив. Лани ни Кондово не го интересираше, што е поисточно од Групчин. Не треба да се гледа кој што зборува, туку што направил. Со правење добри дела скоро ниту еден политичар не може да се пофали.
Pana
quote:
дел од пропагандата на Милошевиќ.
Hi...hiii....hiiii..... na ova uste samo ti se palis.
Divider Во секој слушај, не ме сфаќај грешно, ама тоа што ти си чул не е валиден доказ. А за наведениот електронски доказ: Рекла-казала! П.С. Јас немам никаква љубов ожкон онаа која заради моите прогресивни идеи, она кратко време кое го минав дома, на одмор, поишувајќи по весници, прати некој да ме „информативно распраша“, сепак мразам некоректоности! Доста е копук, но не значи дека имала поддршка од тогашниот(те) шеф(ови)! Или дека искажала таква ординарна глупост! Нејсе...!
Pana
quote:
прати некој да ме „информативно распраша“,
Znaci toa si ti Divider!Ti si bil be bratko, spiun A-4 format , da si ibes vekot.
intel Трипун,синоќа беше гостин во емисијата икс-нула на канал пет. Човеков не дошол туку така до богатството со кое располага.Колку делуваше фин и наивен.На незгодните прашања одговараше во стил на голем курназ но сепак новинарот Поповски си ја одработе емисијата уште покурнаски. Газда Трипун после идиотските изјави на Љубчо како онаа од Гостивар:
quote:
-Затоа, почитувани дами и господа ние не можеме да чекаме година и пол за нови избори. 13 март е голема шанса со убедлива победа на ВМРО-НП да повикаме на вонредни избори, а ние тоа го можеме.
се обидува да се огради од политиката на ДПМНЕ и НП.Вели тој немал политички дил со нив и биле само две од 25те кои го подржуваат.Па како тој имал еден куп пријатели во СДСМ и 2002 се бореле заедно да се победи власта на Георгиевски.Но доцна е чичо Трипуне.Го лапна мамецот сега само може да тргаш како клен. Имено за што се работи? Зошто Трипун е лека полека пишман аџија? Старите викаа,Едно кројат глувците а друго мачорот.Зошто застанаа Груевски и Георгиевски зад Трипун.Затоа што знаат како ќе поминат со свои кандидати и си кројат планче да ги присвојат сите гласови кои ќе ги добие Трифун,значи нешто од членството,тие 23 не знам кои здруженија како и непоределените кои ќе гласаат за Трифун а не за вмро(било кое).Знаејќи дека Скопје е пола Македонија војводата Љубчо многу оптимистички ја гледа победата како своја и веќе влегува во филмот почнат на 14-Септември 2002 за предвренмени парламентарни избори. Е тука се заебал и себе си и Трипуна.Оние што во Скопје не гласаа на референдумот сигурно гласаат за Пенов. Се исто како лани нели?Само малку поинаку!!!!
concrete
quote:
Originally posted by Pana
quote:
gledaj deka tebe te imaat vo contract!!!
Pa seeeeega i ti se vrati od Tadzikistan vo Skopje.A imas i brada,lesno se prepoznavas.A odis i po temni ulici!
A be ne sum vo Skopje , vo momentov koordinatite mi se.... eve tocno citanje: N48.29,4 E010.52,6 nema poveke od 100 metra greska!!! I nemam ovoj mesec brada;););)!!!!
Pana
quote:
A be ne sum vo Skopje
E kako be ne si.Pa neli vcera vikase deka si dosol vo kasabata Skopje,pa ne ti cinel plostadot,pa ne ti cinel mostot ,pa koga si gi videl bolnicite si se fatil za glava.Pa ulicite bile temni! Sega tuka si ili ne si!
concrete
quote:
Originally posted by Pana
quote:
A be ne sum vo Skopje
E kako be ne si.Pa neli vcera vikase deka si dosol vo kasabata Skopje,pa ne ti cinel plostadot,pa ne ti cinel mostot ,pa koga si gi videl bolnicite si se fatil za glava.Pa ulicite bile temni! Sega tuka si ili ne si!
Ima bre skoro cela nedela od togas.Gospod za 7 dena svetot go napravil, a ti 1400 km.gi esapis li za rastojanie , pa toa ti e na drugiot kraj na ulicata???? A za bolnicite daj Boze da ne uletas nikogas vo slicna kasa so najblizok vo race!!!!
intel
quote:
Originally posted by SLaCk so ubijcite na Ali Ahmeti.
Со убијците на Али Ахмети??А кога го убиле.
concrete
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by SLaCk so ubijcite na Ali Ahmeti.
Со убијците на Али Ахмети??А кога го убиле.
More ne brigaj za nego , gledaj deka tebe te imaat vo contract!!!
Pana
quote:
gledaj deka tebe te imaat vo contract!!!
Pa seeeeega i ti se vrati od Tadzikistan vo Skopje.A imas i brada,lesno se prepoznavas.A odis i po temni ulici!
intel Љубче во Куманово: Пред околу еден месец кога ме прашаа каде очекуваме победа, наброив повеќе градови: Битола, Струмица, Охрид, го спомнав и Куманово. Ми се јавија многу наши симпатизери, но и оние кои тоа не се, да ме запрашаат од каде Куманово?! Јас, на сите им го одговорив истото - Куманово знае зошто! Затоа што разликата овде веќе е направена. Затоа што петнаесет години овде не сме победиле во трката за градоначалник! Многу јака причина за победа нема што. http://www.napravirazlika.org.mk/main/sodrzina.php?idvesti=36
intel По вчерашниот дуел: Според 62% од граѓаните - поуспешен Пенов Шефот на изборниот штаб на Ристо Пенов, Андреј Жерновски, информира дека анкетата спроведена по синоќешниот дуел на ТВ „Телма“ меѓу кандидатите за градоначалник на Град Скопје Ристо Пенов и Трифун Костовски, покажува оти 62% од испитаниците сметаат дека дуелот го добил Пенов, 17% се за Костовски, додека 21% се неопределени. Според примерот на претседателските избори во САД по секој од трите предвидени дуели во Скопје ќе се организира анкета на која граѓаните ќе можат да го искажат своето расположение.
intel “Ние сме задоволни во целост од нашата изборна кампања. Тоа директно го потврдуваат и објавените анкети на УНДП и на Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања, како и нашите партиски проценки и истражувања кои јасно говорат дека по сите основи, СДСМ И коалицијата “За Македонија заедно” имаат предност пред останатите партии и коалиции. Што е најважно, за многу кратко време, евидентно се зголемува и поддршката и довербата на граѓаните во новата влада на премиерот Бучковски”, истакна на прес конференцијата портпаролот на СДСМ, Борис Кондарко, посочувајќи го ова како потврда дека коалицијата “За Македонија заедно” е на вистинскиот пат и дека се приближува до целта. Што се случува со Струмица???Упориште на Дпмне-некогашно. Да не го донесе Бучковски тој народ таму со возови,автобуси....
Inkognito concrete .. Eve sdsm se pokazhaa ... Za nepoln chas Se sredija cakum pakum ... Dali oti vecherva imaat konvencija ili onaka se agilni po priroda ... Ne znam ... :)
Inkognito Sega doznav ... Angazhirale eden kup maloletnici da ischistat :) So mladite partiski vojnic napred! :)))
Strelec
quote:
Originally posted by Inkognito
Kako prvo da kazham deka sum partiski neopredelen ..
Inkognito, да те прашам нешто... Зошто на неколку форуми и на неколку топици нагласуваш дека не си партиски определен? Има некоја причина да се правдаш или...?:)))
Inkognito Chisto informativno ... kolku da se znae :) Da znaete deka neutralnite ne se na vasha strana :)
intel Уште еден бисер од арсеналот на Грујо. После Давид и Голијат,Славко Штимац сега со најнова од домашен терен. Тие чекале економска програма од владата ама работава била: -Не умви магаве до зелена твева. Ептен се шегобијци нема што,дури знаат да си направат на крај заебанција и на своја сметка,како на пример еуфорично славење пораз како победа. Од друга страна Бучко го поздравува јакиот економист Грујо со чичко Глишо кој едвај успеал да го запише на екномски факултет во Прилеп.
Strelec
quote:
Originally posted by Inkognito
Da znaete deka neutralnite ne se na vasha strana :)
Па нормално дека неутралните не можат да се на наша страна!:) Неутралните нели на ниедна страна не се?:) Во спротивно не се неутрални!:) И уште нешто... За неутралните важи и правилото да не ја напаѓаат само едната страна! Во спротивно не се неутрални!:) Мене нешто ми вели дека кај тебе има се’, само неутралност нема!:)
Inkognito
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Inkognito
Da znaete deka neutralnite ne se na vasha strana :)
Па нормално дека неутралните не можат да се на наша страна!:) Неутралните нели на ниедна страна не се?:) Во спротивно не се неутрални!:) И уште нешто... За неутралните важи и правилото да не ја напаѓаат само едната страна! Во спротивно не се неутрални!:) Мене нешто ми вели дека кај тебе има се’, само неутралност нема!:)
Me nasmea bre Strelec nema shto [:D] Arno velish za praviloto da ne se napagjaat samo ednite, no najmnogu se napagja pozicijata, zatoa shto momentalno sme (nie neutralnite) nezadovolni najmnogu od niv. Daleku e od toa deka sme zadovolni od opozicijata, glavniot problem e vsushnost shto i opozicijata ne e sjajna. Jas go gledam problemot vo toa shto niedna partija ne ja svati demokratijata kako shto treba, i pozicijata i opozicijata praktikuvaat povekjepartiski ednopartizam, isto kako i pred da se smeni ednopartiskiot sistem. Me mrzi vekje da dolzham .. mislam deka me svativte shto sakam da kazham [;)]
Inkognito
quote:
Originally posted by concrete
Izgleda ne me svativte, cesmiceto pokraj WC solja treba da e od sega pa nataka del od inventarot na sekoe WC vo sekoe ministerstvo i javna ustanova,kino i slatkarnica, toa mi bese poentata , kako Penov i Trifun ja previdele vo kampanjava toa neznam???? Do niv bliskite toa treba da im go napomnat,znaete li koi glasovi se toa?????
concrete Te svativ sho sakash da kazhesh, no vo mojata Opshtina nema potreba od cheshmiche [;)], kaj mene ima potreba samo od WC hartija za chija nabavka e obvrzana bash partijata sdsm.
Pana Bagrava od DPMNE ili od NP ne gi ostava na mira ni umrenite. Vo Strumica gi iskrsile nadgrobnite spomenici na bliskite sto se pogrebani tamu na kandidatot od koalicijata "Za Makedonija".
трендафил Ако има инцидент врз некој од власта, стално може да се сомневаме дека тој сам го направил тоа доколку институциите на системот под контрола на власта (пред се` полицијата) не го докажат спротивното. Во Струмица не верувам дека штетата е толкава за да не може да ја поднесе СДСМ или кандидатите сами. Уште ако се работи за атеисти што материјалистички гледаат на човекот како на тело без душа. Дали негде е објавен видео запис или фотографија??? Уште останува Кондарко да повика на оставка на министерор на внатрешни или на целата влада затоа што не ги заштитува штабовите на СДСМ и гробовите на мивните мртви. Како е можно да не му е јасно дека за случувањата во земјата е одговорна власта, а не опозицијата иако професор му бил Владо Бучковски. П.С.: Се надевам дека со напишаното нема да предизвикам спомениците навистина да бидат оштетени за да ги видиме во таква состојба.
Pana
quote:
Во Струмица не верувам дека штетата е толкава за да не може да ја поднесе СДСМ или кандидатите сами. Уште ако се работи за атеисти што материјалистички гледаат на човекот како на тело без душа
Neka ne se cudi opozicijata zasto narodot ne ja saka.Pa videte sto napisa covekov.A se raboti za unistuvanje na nadgrobni spomenici.Pa narodot se plasi deka ako ne daj boze nekogas dojdete na vlast na mrtvite nema mira da im dadete a ne kamo li na zivite. Mozno li e okolu opozicijata da bide sobran samo sljamot!
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Во Струмица не верувам дека штетата е толкава за да не може да ја поднесе СДСМ или кандидатите сами. Уште ако се работи за атеисти што материјалистички гледаат на човекот како на тело без душа
Neka ne se cudi opozicijata zasto narodot ne ja saka.Pa videte sto napisa covekov.A se raboti za unistuvanje na nadgrobni spomenici.Pa narodot se plasi deka ako ne daj boze nekogas dojdete na vlast na mrtvite nema mira da im dadete a ne kamo li na zivite. Mozno li e okolu opozicijata da bide sobran samo sljamot!
Ако го прочитаат само тоа што е извадено од контекст, односно тоа што им се сервира, точно е дека може да помислат така. Јас ја обвинив власта дека можеби сама ги оштетила спомениците, а сега ја обвинува опозицијата. Да ја имав полицијата во раце ќе можев и да го докажам тоа. Се надевам без да ги користам иследниците што ги испитувале сведоците за Раштански Лозја. Познато е дека во Струмица се убиени 5мина студенти од страна на претходниците на СДСМ, а после се обвинети дека биле против Југославија и сакале да избегаат во странство, односно немале почит ни кон живите ни кон мртвите студенти. Нејасно ми е како новинарите на ниту едно гласили од Струмица не знаат за случајот, туку тоа мора да го соопшти Кондарко во Скопје. Посебно не им верувам на дезертери и веројатно затоа имам негативен пристап кон се изговорено од младиот пратеник, амнестиран дезертер. И понатаму очекувам да побара оставка од министерот за внатрешни, а ако зачестат вакви неосветлени случаи и од премиерот. Доколку тие почитуваат дезертери, разбира се.
Pana Nesto si skaran so istorijata. Sekogas koga ke se najdes vo tesno i ti i lav odma pocnuvate za studentite vo Strumica ili za strelanite vo Veles.I si go prikazuvate toa kako vas vi odgovara.A vistinata e sosema poinakva.
intel Кој е лидер на ВМРО-НП.Колку што видов и чув Тони Михајловски во една сала во Сртумица го најави Љубчо како лидер.Сега е или не е. Нели???беше онаа убавицата Весна. Него какв срам за Вмро.Се пикнале во една сала 200 луѓе и ....ОВАЦИИИ јеботе...како да се 200.000.Во највмровскиот град опозицијата во сала,а позицијата на преполн плоштад. Ова стварно го има само во Македонија.
Great_Macedonian Se iznacitav gluposti na Temava, i eve gi mojte zaklucoci. Za toa sto Ali Axmeti go smetame za Terorista treba nie da go svatime slednovo... "one mans terrorist is another mans feedom fighter". E sega koga slucajot e vakov.. SDSM bese prinudena da koalicira so UCKite 'DUI'. No SDSM ne bese prinudena od nikogo osven od UCKite da go legalizira tetovskiot univerzitet, na makedonskite pasosi da ima natpis i na shqip jazik.. i ne bese prinudena od nadvor tuku samo od 'DUI' za da napravi tolku otstapki za teritorijalnata podelba na makedonija. SDSM e specijalist vo prodavanje na makedonija. Itriot nas 'Drzavnik' samiot kaza deka "podobro e da izgubime 3-0 odkolku da izgubime 5-0" aludirajki na toa sto sve sto pobara DUI Crvenkovski i kompanija im dadoa. Dvojazicno Skopje!! Albanska Struga!!.. i ako SDSM ostane na vlast, Kicevo ke stane del od "Ilirida" vo 2008 godina. Za Branko i kompanija podobro bilo anti-makedoncite da ni go svirnat od pozadi koga ke sakaat od kolku da staneme nivni robovi. I so site ovie predavnicki potezi koj SDSM gi ima napraveno, sepak fala bogu imet eden pameten politicar vo nivnata partija (Sekerinska) koja iskrena saka makedonija da zacekori napred. No kako?? Od Makedonija se bara najkorumpiranite da sprovedat akcija protiv korupcijata! Site vie ljubiteli na 'sveti SDSM'.... kazetemi dali pak ke bidete za niv koga himnata makedonska e zamenat?.. kazetemi dali pak ke bidete za niv koga znameto (koe i onaka e ventilator sto nisto ne ni znaci) ke go smenat so nekoje glupo zname vo forma na pola orel pola lav.... kazetemi dali pak ke bidete za SDSM koga makedonska makedonija ke ja snema? Citav eden intervju so eden amerikanec lani, nasi novinari pred referendumot go prasuvaa "Dali mislite makedoncite sega stom amerika ja priznaa Republika Makedonija, ke izlezat da glasaat na referendumot za spas na starata teritorijalna karta"... Covekot odgovori.. "Toa zavisi, dali makedoncite se zadovoluvaat so ubav rucek ili samo so edna frlena koska"!?... Za zal, makedoncite pokazaa deka se zadovoluvaat so edna frlena koska!!! Za Ljubco i kompanija isto taka nemam pofalni zborovi, no bidejki vmro e vo opozicija nema sto da komentiram, jas komentiram za greskite koj se pravat denes a ne za tie koj se napravija pred 5 ili povejke godini. Uste nesto da vi kazam na site tie sto GRDITE lujge kako Trifun Kostovski i Nikola Gruevski. DAJTEMU sansa na covek da pokaze sto moze da stori prvo, pa posle komentirajte. Nitu Trifun imal prilika da donesuva politicki odluki/da bide gradonacalnik ili minister.. nitu pak Gruevski imal prilika da bide Premier (a koga bese minister za Financii bese dosta uspesen). Komentirajte na tie koj sto vejke pokazale sto mozat i sto nemozat, za tie sto ne imale prilika da pokazat sto umeat, pocekajte malce, ke imate vreme i za niv da komentirate.
intel Најнов бисер на Љубче: -Тие кога биле на власт немало поплави:))))))) Ова е уште појако од она што го кажа пред некој ден дека краделе ама имало за сите. Слободно може да му конкурира на Трипун со наплатната рампа на Јужен булевар. Гвујо капак:)))) Ветуваат небаре се вујче од Америка Власта ветува се и сешто, небаре е "вујко од Америка", а тоа се само лаги и зборови без дела, порача на прексиноќешниот митинг на здружената опозиција во Прилеп Никола Груевски, лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Ова му е под импресија на новата Белградска серија што се емитува на А1. Така ти е тоа кога еден лидер на пртија прати се што е Шпанска и YU serija,претежно наменети за жени кои се постојано дома сами.
Pana
quote:
Тие кога биле на власт немало поплави:)))))))
Ova treba da se zapamti i postojano da im se povtara. Za poslednite 50 godini nieden politicar ne kazal pogolema nebuloza i moronstina!
Inkognito Moronshtina e i da podrzhuvash nekoja partija shto isto taka kako i drugite nishto ne napravila za Makedonija!
Strelec Моронштина е и да не поддржуваш човек кој што со жално скромен буџет создаде град за гордост, создаде метропола, создаде космополитски град!
OooOo mnogu nekako generalizirame koga e vo prashanje Penov
Inkognito Se slagam deka se generaliziraat rabotive, fintata e deka ne mozhat mnogu da mavat po Trifun pa ajde kje mavame po Gruevski shto ne mozhel da ja izgovara R ili nepromislenosta vo izjavite na Georgievski. A za toa kosmopolitski grad ... Strelec izvini ama da ne ja pretera rabotata malku a :)
Strelec
quote:
Originally posted by Inkognito
Se slagam deka se generaliziraat rabotive, fintata e deka ne mozhat mnogu da mavat po Trifun pa ajde kje mavame po Gruevski shto ne mozhel da ja izgovara R ili nepromislenosta vo izjavite na Georgievski. A za toa kosmopolitski grad ... Strelec izvini ama da ne ja pretera rabotata malku a :)
Не сум претерал... Земи Вујаклија (или консултирај ја АааАа), прочитај го значењето на тој поим, прошетај низ Скопје, присети се какво беше Скопје пред 8-9 години и ќе видиш дека ништо не сум претерал!:)
Inkognito Shto znam ... ne deka nema nishto napraeno ... no toa bi trebalo da e "minimun":) vo razvojot na eden glaven grad. Mene lichno me bendisa samo edno, imeto na ploshtadot! :)
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Inkognito
Se slagam deka se generaliziraat rabotive, fintata e deka ne mozhat mnogu da mavat po Trifun pa ajde kje mavame po Gruevski shto ne mozhel da ja izgovara R ili nepromislenosta vo izjavite na Georgievski. A za toa kosmopolitski grad ... Strelec izvini ama da ne ja pretera rabotata malku a :)
Не сум претерал... Земи Вујаклија (или консултирај ја АааАа), прочитај го значењето на тој поим, прошетај низ Скопје, присети се какво беше Скопје пред 8-9 години и ќе видиш дека ништо не сум претерал!:)
Ако правиме ваква споредба , направи разлика помеѓу било кој град во светот со самиот себе си и ќе видиш дека ТИЕ и без присаството на Пенов се разубавиле.......мислам на Прага , Виена , Белград Софија дури и Тирана .нели. Компареацијата се прави со слични на себе , а не самиот со себе. Оти во „трка„ каде учествува само ЕДЕН КОЊ , тој е и Првиот и Последниот во трката. Ако сакаш друга временска компарација еве: Колку ли ТВ апарати имаа Македонците до 1945 кога партизаните ги ослободија од Бугарското ропство , аколку ли сега имаат......мислам на НАПРЕДОКОТ кој е постигнат! пс Космополитски е и светски град , но Скопје не може да се вброи меѓу таквите од едноставна причина што нема (многу) повеќедневни во континуитет посетители на градот ами само транзитни. Како Прага , Париз Виена , разбира се.
Strelec Велиш дека споредба се прави со слични на себе, а ги спомнуваш Прага, Виена!:))) Еве, ајде ти направи споредба со слични на Пенов... Спореди ги неговите постигнувања со постигнувањата на останатите политичари во Македонија!
Divider FER I DEMOKRATSKI KE BIDAT IZBORIVE!!! СЕ ДРУГО Е НЕПРИФАТЛИВО!!!!! Нели?!!!!Па кој победи фер, нека му е со срека.
Strelec
quote:
Originally posted by Divider
Па кој победи фер, нека му е со срека.
Благодарам, во името на Пенов!:)))
Pana Sekoja ti e na mesto,nema sto!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Велиш дека споредба се прави со слични на себе, а ги спомнуваш Прага, Виена!:))) Еве, ајде ти направи споредба со слични на Пенов... Спореди ги неговите постигнувања со постигнувањата на останатите политичари во Македонија!
Прага и Виена помеѓу останатите се споменати , а нас најблиски ни се Белгард Тирана Софија ....иако и тие се поголеми од Скопје. пс Целта не ми беше да некого омаловажам ами само да го „приземјам„ .....колку за да се троа „олади„. ппс Инаку според ЃУБРЕТО кое го „има„ насекаде , Скопје може да биде прогласено како рекордер. Почнувајќи директно кога ќе се симнеш опд авион па се натака.....
Strelec Оди види во Атина и Белград колку ѓубре има! Скопје како аптека ќе го третираш после... А за Софија и Тирана не знам... Тирана никогаш, а и во Софија одамна не сум бил... А ти?
SLaCk Ima poveke gjubre vo Atina ama nivnoto e staveno vo kontejneri ili vo deponii a kaj nas toa e na ulica vo trevnikot i tn.Gjubreto go chistat kampanjski od izbori na izbori ili ednas na tri meseci treba da ima postojani sluzbi za toa i mnogu mnogu poveke kanti za otpadoci a toa mislam ne e teshko da go ostvaris koga ti dal nekoj 8 i pol godini mandat.
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
Ima poveke gjubre vo Atina ama nivnoto e staveno vo kontejneri ili vo deponii...
Нема врска ова што зборуваш... Атина важи за најнечист главен град во Европа и освен за време на олимпијадата, позади секоја зграда и на секој агол преполно е ѓубре! Не е многу подобра ситуација ниту со Белград. И двата града во хигиена многу заостануваат зад Скопје!
intel
quote:
Originally posted by SLaCk
Ima poveke gjubre vo Atina ama nivnoto e staveno vo kontejneri ili vo deponii a kaj nas toa e na ulica vo trevnikot i tn.Gjubreto go chistat kampanjski od izbori na izbori ili ednas na tri meseci treba da ima postojani sluzbi za toa i mnogu mnogu poveke kanti za otpadoci a toa mislam ne e teshko da go ostvaris koga ti dal nekoj 8 i pol godini mandat.
Подобрувањето на хигиената во градот претставува наша постојана преокупација. Веруваме дека е воочлива разликата во однос на состојбите од пред четири години: поредовно се собира сметот од контејнерите, нови современи машини за чистење веќе се се' поприсутни на улиците на градот. Набавени се 10 големи возила за собирање на сметот Набавени се 20 современи машини за метење на уличните површини Набавени се 6 современи машини-правосмукалки Набавени и поставени се 486 нови контејнери Набавени се и поставени 2656 корпи за отпадоци Уредена и отворена е депонијата за градежен шут во Н.Лисиче Формирана е интервентна екипа која веднаш интервенира на барање на градските комунални инспектори, како и на повици на граѓаните на телефонот 3 297-275 Организирано се врши постојана едукација на претшколска и школска младина за одржување на чист и уреден град(ова е нешто што многумина не го научиле во животот Изработен е проект за нов систем на собирање на сметот Изработен е пилот-проект за примарна селекција на отпад
Strelec Браво intel заради позитивистичкиот приод во кампањава... Таквите на запад успеаваат, па зошто да не биде и во Македонија така!? Нивниот Трипун нема програма и тие нема што да пишуваат, па затоа се обидуваат СО ПЛУКАЊЕ (во празно) да потполнат празен простор...
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
...ama nivnoto e staveno vo kontejneri ili vo deponii a kaj nas toa e na ulica vo trevnikot i tn...
РАСЧИСТУВАЊЕ ДИВИ ДЕПОНИИ Од Центар однесени 350 кубици смет Екипите на ЈП "Комунална хигиена" расчистија 34 локации во Општината Центар во рамките на акцијата "Заедно за почист град". Тие чистат околу контејнерите за домашен смет, како и на неколку диви депонии. Комуналците однеле повеќе од 350 метри кубни смет, шут и друг вид отпадоци од повеќе места на улиците 50 Дивизија, Козара, Васил Ѓоргов, 162 и 165, булеварот Александар Македонски и од населбата Крњево. Акцијата на "Комунална хигиена" ќе се спроведува во сите скопски општини, а следна е Кисела Вода.
OooOo Pred izborna akcija se vika ova ;)
Strelec За оние што кажуваат приказни дека наводно само пред избори Пенов работи и понатаму важи поканата да ни биде посочен најлошиот месец во работењето на Пенов последниве 4 години. А Thief, intel, Pana и јас ќе ви наброиме (и притоа ќе изнесеме докази) што се’ се правело и градело тој месец!?:))) Овој пост ќе биде повторуван при секој нов обид да се манипулира со приказна дека Пенов работи само пред избори!
OooOo Do NOT Flood
Strelec SAME There
Pana Барајќи мафиози, Трифун сам се намести По се изгледа дека во фини- шот на кампањата се вадат и најсилните адути меѓу кандидатите за градоначалник на Скопје. Во телевизиски дуел, завчеравечер, на констатацијата на Трифун Костовски дека Пенов го признал постоењето на урбаната мафија, сегашниот актуелен и иден кандидат за градоначалник Ристо Пенов извади документ со кој директно го исече својот противник. Пенов го запраша Костовски од каде маркицата за ревитализација на старата кафеана "Кермес", одеднаш порасна од 300 на 4.200 метри квадратни на што доби одговор дека тој нема врска со тоа и дека е само соинвеститор. Пенов објасни дека маркиците не се во негова надлеж ност и нималку непоштедувајќ и го Костовски, го смести во редовите на урбаната мафија, јавно презентирајќи го документот како доказ. Пенов, гледајќ и го директно во очи го запраш а Костовски: "Дали дојдовте кај мене за маркица? Свесни ли сте дека ќе узурпирате половина од Паркот?" Вчера по дуелот на двајцата кандидати за градоначалници се случија, едно по друго, пресконференции. Едната на Ристо Пенов, другата на Љупчо Николовски Фуфо, третата на Трифун Костовски. -Ресторанот "Кермес" треба да се реновира и треба да се реконструира, но мора да остане во димензиите кои што не го загрозуваат Градскиот парк, беше дециден вчера Пенов. Тој давајќи изјава пред стариот објект на "Кермес", изјави дека за објектот со површ ина од 144 метри квадратни, добиена е дозвола за градба од 4 000 квадрати или попластич но кажано колку што е голема една зграда од 70 станови. "Ако се овозможи негова изградба ќе немаме повеќе Градски парк. Ќе треба да се исечат сите дрвја околу него, да се направи паркинг за минимум двесте возила. На тој начин дејствува урбаната мафија во Скопје. За жал, ни презентираа дека објектот ги има сите легални документи и дека се искористени сите празнини во правната процедура за да се добие дозвола. И токму сега се уплатени комуналиите, затоа што сопствениците знаат дека после 13 март добиваме ингеренции со кои лично ќе ја спре- чам изградбата", е ставот на Ристо Пенов. САМО МАЛКУ ПОГОЛЕМ Само неколку минути по пресот на актуелниот градона- чалник Ристо Пенов, речиси на исто место пристигна и Љупчо Николовски - Фуфо, сопственик на 49 отсто на акциите на "Кермес". Тој, како што впрочем и се очекува за човек од негова провиниенција, пред новинарите се појави со "идентичниот" проект за култната кафеана и размавтувајќ и се со, се разбира - милиони евра. Според проектот, кој како што тврди Фуфо од сите институции ги има сите дозволи, "Кермес" ќе се гради на 2.500 квадрати што значи за "само малку поголем" од стариот кој патем, заедно со терасата бил на илјада квадрати. За Фуфо, тие "малку" се 1.500 квадрати. Сепак, според проектот величината од 4000 квадрати ќе оди во подрумите, за како што истакна, помошни простории. Фуфо вели дека негова цел не била од него да прави музеј, туку "Кермес" да го претвори во профитабилен угостителски објект. Со сличен став излегоа и од Штабот на неговиот соинвестирот. Проектот "Кермес" е прифатен од главниот архитект на Градот, Зоран Тониќ, тврди Маја Мухиќ, портпарол на Изборниот штаб на независниот кандидат за градонач алник на Скопје, Трифун Костовски. Согласноста од Тониќ е дадена со образложение дека, проектот ги задоволува критериумите за проектирање и изградба на ваков вид објекти. Тој го откажа и дуелот со Ристо Пенов, зака- жан на Македонската телевизија, со образложение дека се работи за последен термин пред предизборниот молк, а тоа време им "се отстапува на лидерите на политич ките партии". ЗАШТИТЕН ОБЈЕКТ Од податоците за тоа како "Кермес" одеднаш пораснал за трипати, зачудени се и во општина Центар. Таму велат дека со новиот детален план, кој беше донесен во јуни минатата година не било извршено никакво менување на претходната катастарска парцела на "Кермес" со димензии 1050 метри квадратни површина за градба и висина од 7,5 метри. Според раководителката на одделението за урбанизам Соња Марковска, површината за градба треба да ги опфати скалите, тремовите, терасите, поткровјето и сите пристапи до објектот, што значи, 1050 метри квадратни е неговата бруто површина. Марковска тврди дека при изготвувањето на планот се водело сметка за значењето на објектот "Кермес" па со оглед на тоа што локалната власт немала никакви ингеренции, одлучиле да поднесат барање во Заводот за заштита на споменици да ја заштити и зградата и паркот позади неа. -Од Заводот добивме позитивен одговор и според нивното мислење, "Кермес" е под заштита од прва категорија, па согласно на тоа ние и во самиот план стриктно наведовме дека секој што ќе се обврзе да гради мора да побара стручно мислење од ЗЗС, вели Марковска. Од Заводот за заштита на спомениците на културата на град Скопје пак информираат дека во врска со утврдената урбанистичка марка за стариот објект "Кермес" тие како Национална установа немаат право да одлучуваат, да даваат одобрение или да го стопираат неговото извршување ако не се согласуваат, од причина што нивните ингеренции се ограничени и сведени во рамките на давање на стручно мислење. Иако е потврдено од страна на урбанистите дека сопственикот прифатил новата фасада да наликува на старата, сепак смета директорот на Заводот, Јани Антониев новиот објект што ќе се гради на тоа место е габаритен, многу поголем од стариот објект "Кермес" кој е на површина од околу 300 метри квадратни. АЛАРОВА НЕДОСТАПНА Од Министерството за транспорт и врски велат дека постапката за одобрување на Деталниот урбанистички план на општина Центар, во рамките на генералниот план е комплетно запазена и кон крајот на 2004 година, ресорното министерство ја издало потребната согласност, ни потврди портпаролот Лидија Станчевска. Таа вели дека од страна на Општината е дозволено проширување на габаритот на објектот но бидејќи за тоа имало согласност и од другите надлежни субјекти, Министерството го одобрило ваквиот план. Зошто барале од општината Центар одобрение за зголемување на објектот вчера не успеавме да добиеме одговор од градоначалничката на општината Виолета Аларова. Таа вчера беше недостапна за медиумите. (Р.В.)