Градоначалник на Скопје - дел 4
Градоначалник на Скопје - дел 4
Strelec Продолжуваме овде...
Strelec bitushanec, во право си... јас сум Пенов!:) Се надевам дека ќе имаш прилика да видиш на 14-ти март колку луѓе го сметаат Пенов за светец!:))) concrete, мислам дека бистро човече си ти, иако на моменти (извини за оваа голема навреда) се однесуваш како lav!!! Би сакал да те прашам нешто... Ниту Пенов, ниту Трипун можат сами нешто да направат, без добри тимови околу себе... Мислиш ли дека Трипун е кадарен да создаде добар тим? Веројатно ќе се согласиш со мене дека како кандидат на опозицијата (и нека е само поддржан од нив), би морал ’да враќа’ по избори! Можеш ли да го замислиш Трипуна со екипа околу него во чиј состав се едни Флоровски, Чашуле, разни луѓе од Убчета, или од Доста итн.? Од друга страна, околу Пенов се профилирани експерти кои што веќе стекнаа добро искуство и кои што докажаа декаси ја знаат работата. Навистина ме интересира твое мислење во врска со ова.
n/a ****************************************** По завчерашниот дуел: Според 62% од граѓаните - поуспешен Пенов Шефот на изборниот штаб на Ристо Пенов, Андреј Жерновски, информира дека анкетата спроведена по завчерашниот дуел на ТВ „Телма“ меѓу кандидатите за градоначалник на Град Скопје Ристо Пенов и Трифун Костовски, покажува оти 62% од испитаниците сметаат дека дуелот го добил Пенов, 17% се за Костовски, додека 21% се неопределени. **************************** ODGOVOR: KUCHE SHTO LAE NE KASA DOLG JAZIK = KRATOK UM BEGAJ OD CHOVEK SLATKORECHIV KOJ MNOGU VETUVA, OTI NA KRAJ NISHTO NE KE NAPRAVI PENOV LAE = NISHTO NE KE NAPRAVI (IMAME ISKUSTVO)
Strelec bitushanec, sekoj nareden post shto kje go napishesh vo boja ili so caps lock, kje go izbrisham... a ako zabelezam deka imas namera toa da ti bide redovna aktivnost, vo toj sluchaj kje odish i na pauza!
Pana
quote:
62% од испитаниците сметаат дека дуелот го добил Пенов
Istoto ke se sluci i na 13 mart!
beaver hunter Za site planovi koi dosega, bea objaveni, za da bidat realizirani, ke treba operativen plan i pari. Dali nekoj moze da ja kaze dinamikata so koja tie planovi ke bidat realizirani: -start na proekt. -zavrshuvanje na proekt. -predvideni sredstva. Isto taka ne bi bilo losho da se navede za rabotenjeto na momentalniot gradonachalnik,za mnogute proekti realizirani dosega -predviden start na proekt. -faktichki start na proekt. -predvideno zavrshuvanje na proekt. -faktichko zavrshuvanje na proekt. -predvideni sredstva za proekt. -faktichki potrosheni sredstva za proekt.
Strelec beaver hunter, јас овој список малку би го проширил (затоа што и други фактори се значајни), но генерално ова е одлично што си го пишал... одлично е поради тоа што само ваков пристап кон работите е објективен и заклучоците што би се извеле би имале вредност... Меѓутоа, претпоставувам дека комплетен одговор нема да добиеш за ниту еден проект. А еве ја и причината. Сите тие податоци не се лесно достапни. Едноставно, ги нема во архивите на весниците и списанијата, на јавниот интернет градски информатор (една од забелешките што јас би им ја упатил на Пенов и тимот околу него) итн., па прилично тешко е да се дојде до потребните податоци. Не велам дека е невозможно, но јас лично не би се нафатил на такво нешто. Замисли да земам да ’копам’ по интернет, па да пуштам еден-два емаили, па два-три телефонски разговори, консултации со овој и со оној и ред други работи и на крај фино-лепо сето тоа го синтетизирам во една целина и го презентирам овде надевајќи се на задоволувачки реакции и евентуални пофалби на сметка на Пенов. Арно ама, проблемот е што на сето тоа ќе добијам ваков одговор: ’Пенов е од Велес’...!? И на тоа, од некој друг ќе следи коментар во стилот на: ’Е браво, парче го направи овој Стрелец... арно му е’!? И вреди ли воопшто такво пристап, ако нивото на дискусии е вакво какво што е?
n/a Strelcho, aj ne zaebavaj drugar.....Pernov imaa PREMALKU napraveno za Skopje, so premalku proekti koi docnat po 10 godini. Penov za site 8 godini od negovoto vladeenje ima napraveno samo 3 (tri) proekti: - novata avtobuska stanica - obnova na plostad Makedonija - nov most preku Vardar SE TOA SO PARITE NA SKOPJANI i budzet od 21 mil. EURO godisno! se ostanato e mizi Asan da ti baam, mali proektcinja koi site ostanati opstincinja so lokalni donacii si gi pravat!
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by bitushanec
Dali ke moze da mi ja dadete WEB Stranicata na Penov?
[url="http://www.penov.org.mk/"]Ветено - Сторено[/url]
Korektno , no mnogu skromno, ako se zeme vo obzir sto se e NApraveno i provereno na ovoj Forum :):):) Биографија Датум на раѓање1957 год KADE???? Лични податоци:оженет со сопруга Нада (родена Поп-Георгиева), татко на два сина Квалификацијамагистер на правни науки Сегашен ангажман:Градоначалник на Град Скопје
beaver hunter dali vo situacija, koga se znae deka ke ima dolg vo gradskata kasa, parite treba da se nasochuvaat vo proekti koi shto vo bliska idnina ke generiraat pari ili vo proekti generiranjeto, vrakanjeto na parite e pod znak prashanje??
dalila Moore ama se razbegaa site. Pocnaa banovi da vrnat.[:D] Ne se plasete ne jade cicko Strelec deca! Inaku Srelec,nesto me prasa.Jas dadov komentar A ti ni da beknes. [:D][:D]
SLaCk Penov e definitvno vo panika mu go vidovte li noviot spot demek nekoi navivachi navivaat napred Penov proVEreno so pogreshen akcent.Koi navivachi?Ja kolku sto znam posleden pat koga se oglasuvaa navivachi vo skopje beshe sloganot "Penov e peder".
OooOo
quote:
Originally posted by SLaCk
Penov e definitvno vo panika mu go vidovte li noviot spot demek nekoi navivachi navivaat napred Penov proVEreno so pogreshen akcent.Koi navivachi?Ja kolku sto znam posleden pat koga se oglasuvaa navivachi vo skopje beshe sloganot "Penov e peder".
Ja mislev deka Zingo beshe, ama neznaev deka Penov mu go prevzel primatot ;)
intel Мила на скај нет.Мојот фаворит за Карпош.Бичо ли пееше некоја добра стара: Со и Текила,гласјате за Мила....
OooOo ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА НОВО ЛИСИЧЕ Деца делеле летоци на Пенов Деца на возраст до десетина години во саботата вечерта оделе од стан до стан во скопската населба Ново Лисиче и делеле пропаганден материјал на кандидатот за градоначалник на Скопје, Ристо Пенов, тврдат жители на населбата. Според еден од жителите, децата ги добиле материјалите од возрасен човек, кој ги чекал пред зграда, а за тоа им платил по 100 денари. Од владејачката коалиција "За Македонија заедно" тврдат дека станува збор за провокации и за подметнувања од конкурентите. - Околу 8 часот вечерта на врата ми дојдоа пет-шест дечиња со летоци на Пенов. Не верувам дека најстарото од нив имаше повеќе од десет години. Кога ги прашав од каде им се, ми рекоа дека им ги дал некој чичко, кој им платил по 100 денари за да ги делат - раскажува Благоја Ѓоревски, кој живее до училиштето "Лазо Ангеловски". Децата му рекле на Ѓоревски дека чичкото ги чекал пред зграда и внимавал дали ќе ја завршат работата. Нивна задача биле зградите број 70 и 72 на булеварот АСНОМ. Во владејачката коалиција се сомневаат дека станува збор за монтиран случај за да се оцрни името на нивниот кандидат. - Тоа се провокации и подметнувања од конкурентите, за кои се очекува неделава уште повеќе да зачестат - вели Борис Кондарко, портпарол на СДСМ.
OooOo Ajde sega nekoj normalen neka mi kazhe mozhe da se pochne so gradenje na most, a nema ni ulica napraveno do toj most. Aj shto nemaat i ulica pa nemaat ushte sredeni ni imotno-pravni odnosi. Zarem Vodnjanska ne beshe dovolna lekcija??? ВОДЊАНСКА - ВТОР ДЕЛ И новата улица кај Транспортен со куќа среде улица? Градските власти информираат дека ќе започнат со изградба на сообраќајната врска што ќе ја поврзува новата автобуска станица со мостот кој се гради преку Вардар кај Транспортен центар. Започнале разговори за обештетување на сопствениците на куќите во Маџир маало, кои се наоѓаат на трасата, но, по се изгледа градските власти повторно имаат проблем. Сопственикот на едната куќа која е на среде траса не прифаќа куќата да му се урне, а тој да се обештети. Од градот велат дека ако не се согласи имаат план "б"-ќе ја криват улицата и ќе ја заобиколат куќата. Ако ништо не се измени, ќе се повтори случајот на Водњанска каде градот 7 години не успеа да го реши проблемот со куќата испапчена на улицата, па тој дел од улицата и денес е заграден со необележани столпчиња и е постојана опасност за сообраќајки. "Ние сме подготвени да стапиме во преговори за да го обештетиме. Доколку не се сложи имаме сообраќајно решение кое ја заобиколува куќата", изјави градоначалникот Ристо Пенов. Од градот велат дека градежните работи за изградба на сообраќајното приклучување од десната страна ќе бидат готови до месец мај. Според информациите од надлежните градски служби изградбата на мостот чини 180 милиони денари, односно околу 3 милиони евра. Асфалтирањето на улиците ќе чини уште околу 1,4 милион евра.
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Деца делеле летоци на Пенов... - Тоа се провокации и подметнувања од конкурентите...
Веќе одамна видени провокации и подметнувања!
OooOo Нови ленти на „Климент Охридски“ Градските власти планираат да ги прошират раскрсниците меѓу булеварите Свети Климент Охридски и Партизански одреди. Според проектот, кој с$ уште се изработува, булеварот Климент Охридски ќе се прошири за по една лента во обете насоки и ќе се освежи со ново зеленило. Pred izbori, posle izbori, pred izbori .... ete kako se raboti vo Skopje koga Penov e na vlast.
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
demek nekoi navivachi navivaat napred Penov proVEreno so pogreshen akcent.
А на кој слог треба да се стави акцентот, ако не на ’ВЕ’?:) По бугарски ли, на ’РЕ’?:)))
OooOo ПРЕДИЗБОРНА АГИЛНОСТ НА ГРАДСКИТЕ СЛУЖБИ Дупката на Огњан Прица две години ги чекаше изборите Прокопот на улицата Огњан Прица во Кисела Вода што чекаше затворање цели две години, Градот веднаш ќе го закрпи како дел од предизборната кампања на градоначалникот Ристо Пенов. Од Градското собрание вчера ни рекоа дека веднаш ќе ангажираат екипи и дека уште во текот на денешниот ден дупката ќе се асфалтира. Од Општина Кисела Вода велат дека изминатите две години не еднаш, туку безброј пати од Градот побарале да го затвори опасниот прокоп, но од таму никој не бил заинтересиран да испрати екипи што ќе ја направат санацијата. "Секој ден доаѓаат жители од улицата и реагираат дека од длабоката дупка за која нема сигнализација ги испокршиле не само автомобилите, туку и нозете. Општината не е надлежна за нејзино крпење, затворањето треба да го направи Градот", ни рекоа вчера надлежните од Кисела Вода. Жителите кои живеат на раскрсницата од Огњан Прица и Димо Хаџи Димов каде што е направен прокопот, вчера револтирано ни рекоа дека само за избори во Скопје се слуша гласот на граѓаните. Каде беа надлежните, велат тие, изминатите две години кога секој ден од нив баравме да се закрпи дупката. Obichniot gragjanin pravilno razmisluva!
OooOo Neli beshe veteno storeno??? Ili seushte se lazhete samite sebesi? ВЕТИЈА... Два (chitaj NIEDEN) стационара за кучиња скитници Поминаа без малку пет години откако скопскиот градоначалник Ристо Пенов го отвори првиот стационар за третирање кучиња скитници. Летото 2000 година Пенов, пред да го добие вториот мандат, најави револуција на состојбата со уличните кучиња. Со стационарот опасните кучиња бездомници требаше да се тргнат од улиците, а оние што ќе останат требаше да бидат истретирани, да не бидат агресивни и да бидат обележани дека минале низ филтерот на ветеринарите, па така смирени да шетаат низ улиците. Бидејќи тогаш состојбата со кучињата скитници, според Пенов, беше алармантна и по скопските улици ги имаше околу 10.000, градоначалникот на отворањето на првиот стационар, најави за кусо време отворање на уште еден со кој всушност им објави војна на овие животни.За вториот стационар се зборуваше само два - три месеци, додека проблемот со кучињата скитници им беше интересен на градските власти и додека траеше изборната кампања на градоначалникот, а потоа се се врати по старо. Градоначалникот, само неколку месеци по ветувањето, утврди дека нема пари за уште еден стационар.[b] Дури и стационарот што беше отворен не функционираше онака како што беше замислено. Градот нередовно префрлаше средства, а во стационарот работеа на ист начин како што добиваа пари. Кога имаа ги ловеа кучињата, а кога немаа работата мируваше. Центарот на Скопје, а ништо помалку и населбите, станаа дувла на кучиња скитници. Откако е отворен стационарот, кучињата почнаа да напаѓаат и минувачи. Имаше случај кога едно куче бездомник касна човек во Лептокарија, каде што шетаат цели глутници, а нападнати и преплашени беа стотици деца, жени, стари лица... Градоначалникот Пенов пак смета дека завршил работа со отворањето на стационарот и повторно го спомнува пред избори. Во својот отчет за досегашната работа се фали дека со стационарот го решил проблемот со кучињата скитници во Скопје, не гледајќи ги глутниците кои направија инвазија на градот. [b]Eheeeeeee, ne zbori OooOo od pamet. OooOo znee poslednite 8 godini kakvi djukeli mu spiea vo zgrada i koga kje se javish da pobarash shinterska sluzhba da prati gradot oni se pravea mutavi.
slasa ke napisam kniga uste malce so izbor na gradonacalnik od userite na Vmacedonija
Strelec За поубави пејсажи на улиците и парковите Присутноста на зеленилото е од големо значење за поубавите пејсажи на нашите улици и паркови. Посадени се голем број на дрвореди по улиците во градот, до новоизградените патеки крај Вардар, на кејовите, на плоштадот. Обновени се и подигнати многу нови парковски површини и тревници и засадени илјадници нови садници. Оформени се нови разделни жардињери во средишните појаси на булеварите со богато украсно зеленило и поделени голем број бесплатни садници. Сето ова низ бројки изгледа вака: 163.226 м2 обновени или подигнати нови тревнати површини 2.183 нови дрва засадени во дрвореди 5.748 нови декоративни садници засадени на зелените површини 19.381 бесплатно поделени садници 14.002 е бројот на садници со кои е извршено дополнително пошумување на неколку локации на Водно 7.960 метри е вкупната должина на новопоставената хидрантска мрежа за полевање
Strelec Грижа за културата и културно-забавниот живот во градот Во сите манифестации од поголемо значење на културниот живот во градот беше земено активно учество и дадена поддршка Скопско лето Скопскиот џез фестивал Мајските оперски вечери Филмскиот фестивал Млад отворен театар Блуз и соул фестивалот Детски фестивали и други многубројни настани и манифестации Поетскиот фестивал “Празник на липите” Меѓународен детски фолклорен фестивал “Оро без граници” Меѓународен студентски фестивал АКУД “Мирче Ацев“ Организиравме спектакуларни новогодишни пречеци Се продолжи со практиката на облагородување на градските простори со поставување на скулптури Скулптурата “Мајка” - наспроти Музејот на град Скопје Скулптурата “Јас и ти” - во зелената површина на скверот “Идадија” Скулптурата “Крило” - наспроти Музејот на град Скопје Скулптурата “Симфонија на мирот” - на плоштад “Слобода” Во тек е изработката на скулптурата-обелискот кој ќе биде поставен во средиштето на фонтаната на плоштадот “Македонија” Во тек е изработката на скулптурата “Девојки”, која ќе биде поставена на кејот “13 Ноември” Скулптурата “Храм“- пред Дирекцијата за култура и уметност на бул. “Св. Климент Охридски“ Скулптурата “Музиканти” на ул.”Максим Горки”
Strelec
quote:
Originally posted by intel
Ова е рекорд. До претседателски избори откако им беше јасно дека губат објавуваа нелигитимност дента на изборите... Сега почнуваат 12 дена порано.
Циле им стана наеднаш идол и на оние што цел живот плукаа по него!?:)))
beaver hunter podviznite nuznici, WC-a ili alinja, dali ushte se naogaat vo centarot na Skopje ili se trgnati?
OooOo КАМПАЊА НА СКОПСКИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК Пенов ги повлече децата од рекламите Изборниот штаб на кандидатот за градоначалник Ристо Пенов ќе ги повлече сите билборди, плакати и реклами на кои се појавуваат деца. Ова е реакција по критиките на народниот правобранител Иџет Мемети дека Пенов злоупотребува деца за политички цели. - Веќе се отстранети сите плакати на кои се појавуваат деца. Ако имало превид во печатените медиуми и таа грешка ќе ја исправиме - вети Пенов. Zaludno i bez nikakva cel potrosheni pari. I ovoj zboruva za domakjinsko shtedenje? Pfffffffffff Пенов вчера ја промовираше програмата и вети економски развој и нови работни места, чист и еколошки град, многу зелени површини, завршување на новата спортска сала, жичница до Водно, современ дом за стари лица, детска градинка за социјално загрозените, детски забавен парк, компјутерска долина и други проекти. Kako toa ekoloshki grad i zeleni povrshini koga 8 godini nema ekologist vo negoviot tim, a plus i fizichki gi izbrka ekologistite od negoviot miting.
Strelec Подобрување на хигиената во градот Подобрувањето на хигиената во градот претставуваше постојана преокупација на Пенов и неговите соработници. Лесно се забележува воочлива разлика во однос на состојбите од пред неговото доаѓање на функцијата градоначалник на град Скопје: поредовно се собира сметот од контејнерите, нови современи машини за чистење веќе се се' поприсутни на улиците на градот. Набавени се 10 големи возила за собирање на сметот Набавени се 20 современи машини за метење на уличните површини Набавени се 6 современи машини-правосмукалки Набавени и поставени се 486 нови контејнери Набавени се и поставени 2656 корпи за отпадоци Уредена и отворена е депонијата за градежен шут во Н. Лисиче Формирана е интервентна екипа која веднаш интервенира на барање на градските комунални инспектори, како и на повици на граѓаните на телефонот 3 297-275 Организирано се врши постојана едукација на претшколска и школска младина за одржување на чист и уреден град Изработен е проект за нов систем на собирање на сметот Изработен е пилот-проект за примарна селекција на отпад Донесен е Локалниот еколошки акционен план (ЛЕАП) По повеќегодишно работење донесен е Л.Е.А.П. (Локалниот еколошки акционен план), што е од исклучителна важност за еколошко втемелување на сите активности и развојни процеси во градот и неговата поширока околина.
OooOo Se prashuvam kogo li lazhe Penov so site tie 'proekti' i izgradbi? Pa provincijalecot nema kjor denar vo gradskata kasa za edna obichna shinterska sluzhba, a tuka mi obekjava brda i dolini! Lakovernite seushte veruvaat ....
SLaCk nikoj ne odgovori sto se sluci so vetuvanjeto na Penov za obnova na Gradski Park za koi obezbedi 150.000 $ od US embassy?I sto se tie brojki 10 fasadi 20 kontejneri dajte da vidime kolku kontejneri ima vo gradov pa da pravime sporedbi ili kolku raspadnati fasadi ima a ne da mi kazuva Penov popravil 40 kandelabri i toa da go stava vo reklamen spot.Tie brojki negovi se PAUSALNI a ne nashite iskazi.Kako inaku da se objasnat izjavi od tipot SEKOJ DEN PRAVEV PO EDEN PROEKT od "skromniot" Penov?Pa toa e ludost.Ili deka kucinjata skitnici gi nemalo niz grad pa ovoj covek izleguva li od doma?Ili deka napravil sala a ima samo temeli posle 8 godini vetuvanja,deka bil skromen a tri godini po red so sluzbena kola odese na odmor vo Grcija,deka bil chesen a za negoviot mandat kjari nekolku dukjani vo GTC beverli i bunjakovec.Deka popravil 116 ulici!?Koi se tie zhiti se partizanska e kako selska ulica prepolna so dupki.Pa toa li se tie silni proekti na penov za 8 i pol godini kolku sto imase da gi ostvari?Pa od ovie proekti sto sega gi vetuva(t.e. machka ochi) on nema napraveno za osum i pol godini ni pola proekt so taa vrednost.
OooOo Kratka biografija ... Пенов во политиката се нашол по игра на случајот и дека профитирал преку функцијата. Го опишуваат и како човек што расчистува и со најблиските соработници ако се обидат да му застанат на патот. Еден од примерите е тој со Петар Бочваров, кого Пенов го тргна од директорската функција во ЈП „Водовод и канализација“. Пенов се тужи и со поранешниот сопартиец Бојо Андревски, кој обвини дека скопскиот градоначалник му барал поткуп од 500 илјади поранешни германски марки и дека ја финансирал ЛДП преку штетни договори со фирмата „Урбан инвест“, која поставуваше павер-елементи на повеќе локации. За Пенов од поодамна се зборува и дека има неколку дуќани во Градскиот трговски центар. Пред околу една година и антикорупциската комисија ја разгледуваше пријавата на акционери во ГТЦ, кои обвинија дека роднини на Пенов купиле три дуќани во директна спогодба со раководството на трговскиот, иако не биле закупци 6 месеци, како што предвидува законот. Sve ostalo e mizhi asan da ti baam!
Strelec Slack, изгледа не си ме прочитал...:) Еве ти уште еднаш!:)
quote:
Originally posted by SLaCk
...gi ima na broj 6 ili 7 a edno ne vredi poveke od 1000$.
Аман бе... 1000$ за камионот што ќе ти носи песок не ти се доста!:) Јаки докази извади... А и она со градскиот парк, како успеа да заборавиш на што личеше тој парк пред 4-5 години!? Него да се вратиме на архивите сега... Да видиме што изјавил господинот Slack пред помалку од една година: OoOoo posto ti zaedno so tvoite drugari od KPM ste golemi pocituvaci na ZAKONI... Strelec sto ima napraveno Trifun te molam? Edna fabrika ima li vo Makedonija otvoreno?Biznismen so kradenje pari od Tehnometal,a tuka moze samo da vodi zenski rakometen klub toa mu e maksimum.Niti znae da zbori ni nisto vo parlament go nema nikade i ne sum cul da ima nekoj svoj stav osven sto dva pati se javi vo parlament i samiot se zaprasa sto se slucilo 2001 godina i tolku nikoj ne go ferma.Tolku za Trifun nema poddrska ni od SDSM a od drugite uste pomalku. Slack, коментар?:)))
SLaCk Penov sega ima orbaz da prashuva koj bil Trifun demek nemal iskustvo ne se razbiral.A koj beshe Penov 1996 godina?Kopuk politichki anonimus koj da ne beshe poddrzan od VMRO-DPMNE ke ostanese shef na opstinski komitet vo Liberalno-demokratska ili togas liberalna beshe!?Od druga strana Trifun ima veke iskustvo vo politikata ima pari i ima i poznavanja sigurno poveke od Penov.Kako sto kazav Trifun ovie godini kako gragjanin napravi povekje od Penov i negoviot "tim" za osum i pol godini kako gradska uprava i siguren sum deka ke napravi mnogu povekje od toa sto Penov mozhe da si zamisluva vo svojata fantazija i sto ni go producira kako "negovi" proekti.Negovite proekti se kafanski muabeti koi navecher nekoj programer ubavo gi sreduva vo flash ili vo ne znam koj program za da izgledaat pouverlivo.
Strelec Еве ви горе прилика да ги споредите Slack & Slack!:) Како ’Крамер против Крамер’ се!:)))
OooOo http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=8352&whichpage=16
quote:
Originally posted by Pana
p.s.p.s. ako treba i ke se namesti ama Risto Penov pak ke bide gradonacalnik pa mu se svigalo toa na nekomu ili ne
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
Gi zdrobi Strelec...
Ми причинува задоволство!:)))
Strelec Само колку за потсетување!:) Ми требаат тројца доброволци (симпатизери од Трипуна) кои што ќе го искоментираат ова: Собрание на РФМ Десетгодишниот син на претседателот - делегат Десетгодишниот делегат, претставник на екипата на Еуролинк, гласаше заедно со присутните делегати за новиот правилник и статус на РФМ, на втората редовна седница на собаението на Ракометната федерација на Македонија, што вчера се одржа во просториите на Градскиот Совет во Скопје. Младиот делегат гласаше за донесување на сите одлуки, иако многумина од присутните претставници на клубовите беа против истите. Делегатот е инаку син на претседателот на РФМ, Трифун Костовски. Собранието конечно го усвои и новиот статут на Ракометната федерација на Македонија. /Вест, 30/06/2003 год./
intel За ОооОо. За референдумот бевме на иста линија.Во кампањата активно учествуваше Трифун кој уште 2002 по формирање на владата, во парламентот настапи со став дека ќе бара ревидирање на рамковноиот договор. Вчера и завчера на две тв-станици се залага за соживот(читај се гребе за гласови кај албанскиот фактор) и изјавува дека го сменил ставот во однос на рамковниот затоа што ја почитувал вољата на мнозинството. Знаеш кога ќе гласам за него?Кога ќе каже: - Да јас стојам на ставот дека рамковниот мора да се ревидира па макар тоа да ме чини губење на изборите. Не ми споредувај ништо со Пенов само кажи ми го твојот став во однос на ова прашање.
Strelec OK e fio... da se vratime na temata!
трендафил
quote:
Originally posted by intel
За ОооОо. За референдумот бевме на иста линија.Во кампањата активно учествуваше Трифун кој уште 2002 по формирање на владата, во парламентот настапи со став дека ќе бара ревидирање на рамковноиот договор. Вчера и завчера на две тв-станици се залага за соживот(читај се гребе за гласови кај албанскиот фактор) и изјавува дека го сменил ставот во однос на рамковниот затоа што ја почитувал вољата на мнозинството. Знаеш кога ќе гласам за него?Кога ќе каже: - Да јас стојам на ставот дека рамковниот мора да се ревидира па макар тоа да ме чини губење на изборите. Не ми споредувај ништо со Пенов само кажи ми го твојот став во однос на ова прашање.
Костовски веќе рече дека мора да ги почитува законите на Република Македонија. Градоначалникот не може да го смени ниту Уставот ниту законите. Не гледам што е тука спорно. А уредувањето на левата страна на Вардар е потребна за да не избегаат Македонците (ајде бидејќи не сме нормална земја да напоменам дека мислам на сите државјани) кои сега живеат таму и да се доселат нови луѓе од Косово навикнати на субстандардни услови. Ако градот се развиваше рамномерно по земјотресот, немаше од левата страна да се иселат Македонците кои таму живееја, а да се доселат косовари. Во почетокот тие не бегаа од припадниците на албанското малцинство (затоа што нив ги имаше во многу мал број, дури поголемиот дел од нив се декларираа како турци за да може да избегаат во Турција), туку поради подобрите услови на десната страна. Да почнам од парно греење, канализација, супермаркети... Да не се лажеме, на таа страна на Вардар и денес живеат повеќе Македонци. Затоа и мораше петоколонашите да го одвојат Бутел, а да додадат дел од општина Центар кон Чаир, за вештачки да створат општина со мнозинско албанско население, како и што ги додадоа Сарај и Кондово за двојазичност и во општините кај што скоро и да нема албанци. Сигурно никој не очекува новиот градоначалник да ги крши Уставот и законите.
fio
quote:
Originally posted by Strelec
Не можеш ти да видиш... обичен user си ти! Инаку не сум бил присутен...
Се гледа бе! [url]http://www.nedstatbasic.net/stats?ABvhPwyv/Fut5CEYZQfzQz6VUGSw[/url]
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Атракција?:) За каква атракција си запнал?:)
Atkracija Strelec, Atrakcija. Ne sum zapnal. Barem ti znaesh deka 2 pati vo Skopje nosam gostin od Kanada i kazhi mi kakva atrakcija da im pokazham? Paver elementite i siviloto na ploshtadot da go gleda i da se chudi?? Zooloshkata gradina?? Palmite za nova godina? Ete mi tekna .. chirot na vodnjanska trebashe da im go pokazham ... Koga kje spomnesh primer atrakcii vo Chicago mnogu lugje znaat za: - Navy Pier - Sears Tower - Funhouse maze - Soldier Field - Shedd Aquarium ... .. . Da ne odam ponataka gi ima mnogu ...
Pana
quote:
Atkracija
Crkvata "Sveti spas" kaj sto e zakopan Goce Delcev,crkvata "Sveti Pantelejmon" vo Nerezi,rimskiot vodovod,Daut pasin amam,mileniumskiot krst................. p.s.samo crkvite se postari 20 veka od postanokot na Amerika
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Атракција?:) За каква атракција си запнал?:)
Atkracija Strelec, Atrakcija. Ne sum zapnal. Barem ti znaesh deka 2 pati vo Skopje nosam gostin od Kanada i kazhi mi kakva atrakcija da im pokazham? Paver elementite i siviloto na ploshtadot da go gleda i da se chudi?? Zooloshkata gradina?? Palmite za nova godina? Ete mi tekna .. chirot na vodnjanska trebashe da im go pokazham ... Koga kje spomnesh primer atrakcii vo Chicago mnogu lugje znaat za: - Navy Pier - Sears Tower - Funhouse maze - Soldier Field - Shedd Aquarium ... .. . Da ne odam ponataka gi ima mnogu ...
Извини, ама за ваков начин на муабетење, ќе мораш да најдеш друг соговорник!
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Извини, ама за ваков начин на муабетење, ќе мораш да најдеш друг соговорник!
Dobro, ochigledno nemash odgovor poshto 30 pati go postaviv prashanjeto. Pana, prashav za NOVA ATRAKCIJA po shto Penov kje bide zapamten ili atrakcija shto ja ostavil za ovie 8.5 godini, a ne barav site crkvi da mi gi nabroish. Od ova zakluchuvam deka vie samo povrshno chitate shto pishuvaat drugite diskutanti, pa neznam dali vredi da se prodlzhi bilo kakva diskusija so vas (mislam na Penovci).
OooOo СКОПЈЕ ОСТАНУВА БЕЗ ЕКСПРЕСНА СООБРАЌАЈНИЦА Сите бегаат од тунелот под Кале Последниве неколку години Скопје е пред тотален сообраќаен колапс. Улици преполни со возила, блокирани крстосници, сообарќен метеж во кој се заглавува со часови, нервозни возачи... Сообраќајни шпицови, односно периодично зголемување на сообраќајот во текот на денот речиси и нема. Скопје по цел ден врие од возила како мравјалнк. Нивниот број секојдневно се зголемува, без контрола, а никој не се грижи да изгради улици и сообраќајна мрежа по која тие би можеле нормално, без застои да се движат. Онаа мрежа што била изградена пред 50 години кога возилата, така да се каже, на прсти се броеле, и денес е иста и скопјани немаат друг избор освен да тренираат тактички вежби за снаоѓање во хаотичен сообраќај. Градот нема некоја нова визија за сериозно решавање на проблемите во сообраќајот, а не ги прифаќа ниту старите идеи и зафати планирани за развој на Скопје во урбан град. Една таква идеја е пробивањето тунел под Кале со кој експресно се поврзуваат булеварот Климент Охридски и улицата Македонско-косовска ударна бригада во Чаир. Оваа идеја е на градските власти од шеесеттите години, а зацртана била во Генералниот урбанистички план за Скопје уште во 1965 година. Од тогаш, како што се менува власта, во секој нов генерален план тунелот се прецртува и се планира, но никој не се нафаќа да го реализира. Vlasta se menuva ama Penov 2 mandati ostana i isto kako i vlasta klati vrata zema plata A I POVEKJE OD TOA ;)
Strelec Проекти за обнова на Старата чаршија (5) Туристичка и културна промоција за повеќе посетители Неколку од проектите за заживување на Старата скопска чаршија се наменети за нејзина туристичка и културна промоција. Со тоа треба да се зголеми посетеноста на градското јадро, да се подобри престојот на туристите, а Чаршијата повторно да стане центар на културно-уметничките збиднувања. Овие проекти беа претставени пред потенцијалните донатори на донаторската конференција за Чаршијата. Со првиот проект, за туристичко обележување на Чаршијата, треба да се постават 12 ситилајт-знаци и 20 плочи за на ѕид. Тие ќе информираат, ќе овозможуваат посетителите полесно да се снајдат и да дојдат до некој објект, ќе имаат едукативни содржини, ќе ја истакнуваат традицијата на Чаршијата и ќе создаваат амбиент дека луѓето се наоѓаат на некое посебно место. Со нив треба да се обележат и градбите што исчезнале, а кои биле опишани од патеписците низ историјата. Проектот го поднесува Центарот за деловна соработка, за него се потребни 33.000 евра, а треба да се спроведе за пет месеци. Музејот на Старата чаршија, сместен во Сули ан, исто така треба да се доопреми и приспособи. Таму треба да се постават нови експонати, да се изработат каталог и шема на музејот, како и медиумска презентација. Треба да се набават и посебни контејнери за чување на старите поставки. Во овој музеј на 300 квадратни метри се сместени 123 ликовни дела, околу 600 археолошки и повеќе од 250 етнолошки предмети. Проектот го поднесува Музејот на градот Скопје. За него се потребни 62.000 евра, а треба да се спроведе за околу една година. Здружението на еснафи и Детскиот театарски центар бараат 17.000 евра за организирање тридневна еснафска и забавна манифестација, наречена Денови на чаршијата. Ќе се презентираат вредни занаетчиски производи, ќе има паради со костими, дегустација на традиционални специјалитети од Чаршијата и други активности. Деновите на Чаршијата треба да се одржат во мај или во јуни годинава. „Прима центарот", организација со седиште во Скопје и во Берлин, пак, сака да организира уметничка рута што би станала традиционална и самоодржлива. Со неа треба да се поврзат сите културни институции во Чаршијата со еднонеделна програма. За овој проект се побарани 10.000 евра.
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Дали OooOo гледа морал во ваков исказ?
Da. OooOo gleda moral. Ti teknuva NHL LockOut 2004/2005? Mislam deka i sam znaesh za shto stanuva zbor :)
Pana Za dva ili tri dena cela Makedonija ke doznae deka "uspesniot stopanstvenik" Tripun, totalno bankrotiral vo Austrija. Dokumentite za toa veke se vo vistinskite race. Ke vidite kakov "uspesen stopanstvenik" e Tripce!
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Da. OooOo gleda moral. Ti teknuva NHL LockOut 2004/2005? Mislam deka i sam znaesh za shto stanuva zbor :)
Самиот со овој пример (штом ги поистоветувваш двата случаи) потврдуваш дека Трипуна не го интересира Македонија, туку само парите... Бидејќи комисионерите од NHL јавно признаа дека ги интересираат само пари!:) И ти во ова виде морал, ОооОо?:( Веќе не сум изненаден зошто си за Трипуна!:(
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Самиот со овој пример (штом ги поистоветувваш двата случаи) потврдуваш дека Трипуна не го интересира Македонија, туку само парите... Бидејќи комисионерите од NHL јавно признаа дека ги интересираат само пари!:) И ти во ова виде морал, ОооОо?:(
Nemoj da go poistovetuvash privatniot biznis na Trifun so gradonachalnichkoto mesto ... Strelec ili ne si informiran za situacijata so NHL ili namerno gi vrtish rabotite. A mislam deka e ova vtoroto ... Prvo koj e toj budala shto vlaga SVESNO vo biznis za da izgubi pari?? Biznis so zaguba = kljuch na vrata! Vtoro kaj se videlo vo bilo koj biznis 75% od zarabotuvachkata da se dava na igrachite (NHL situacija)? Treto dali ti gi znaesh brojkite na Trifun pa shto postavuvash vakvi prashanja?? Chetvrto seushte tvrdish deka e toa taka?? :)
Strelec Петто... Човек со етика во себе и што вели дека ја сака Македонија, НИКОГАШ не би изјавил: „Ракометарките се мои, и ако не е по мое тие нема да играат за репрезентацијата на Македонија!“ The End!
Pana Ako vo petokot sproti sabota Tripun go gledal "Skaj net"TV na Janko Ilkovski ,pametno bi bilo da prestane vednas so kampanjata i da ne se blanira ponataka. Neka se spakuva i neka si se vrati vo Austrija,mada i za tamu ne sum siguren deka ke bide dobrodojden. Izgleda konecno padnaa maskite!
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Петто... Човек со етика во себе и што вели дека ја сака Македонија, НИКОГАШ не би изјавил: „Ракометарките се мои, и ако не е по мое тие нема да играат за репрезентацијата на Македонија!“ The End!
Aj shto ne mi odgovori na prashanjata, pa ushte i dodavash nova tochka vo mojata lista .. ama aj .. poznati ste vie Penovci po toa. Inache toa e samo tvoe mislenje i nishto povekje. E sega, chim ti taka vikash, kazhi mu na Penov neka gi zeme Urban Invest da gi sponzorira, a Penov neka go vodi timot :)) Veruvaj deka od Veles podaleku nema da stignat, a Evropa ni so ochi nema da ja vidat.;)
OooOo Aj sega Strelec odgovori ti na ovie prashanja poshto mnogu prashanja izbegnuvate da odgovarate ti i tvoite kolegi po kruna ...
quote:
Originally posted by OooOo
Koga posleden pat si vlegol vo Kapan-an, shto ima momentalno vo Kapan-an i koga posleden pat si proshetal niz Turska Charshija?? Ako gi znaesh odgovorite na ovie 3 prashanja, kje vidish deka od sam start Penov LAZHE!
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
a Penov neka go vodi timot :))
Зошто Пенов би водел тим, кога не го бидува за тоа? Пенов си е за градоначалник, а Трипун е тој што сака се’ да биде... Уште бербер не бил! Ти остани си на својот став, но биди сигурен дека Македонците си ја сакаат Македонија и нема да останат рамнодушни на сите овие работи што ќе излезат во јавност наредниве денови. И ете како и неопределените наеднаш станале определени!:)
Strelec А за Капан-ан не знам ништо освен информациите што се пласирани во јавноста и информациите што ги пласираш ти. И извини, но јавноста ја сметам за пообјективна во однос на тоа што сакаш ти да ни го кажеш. Еве го сега 6-тото продолжение од фељтонот за Старата чаршија, па добра прилика е тоа и за тебе да научиш нешто. Проекти за обнова на Старата чаршија (6) Работилници за негување на старите занаети Изработката на свила, сребрен накит, мозаици, подврзувањето книги, како и обработката на ткаенини и керамика, се дел од занаетите што треба да се поддржат преку програмата за заживување на Старата скопска чаршија. За нив ќе се организираат работилници, ќе се обучуваат млади луѓе, а ќе се отвораат и изложбени и продажни салони за производите. За негување на старите занаети пред донаторите на донаторската конференција за заживување на Чаршијата беа поднесени неколку проекти. Асоцијацијата на жени-претприемачи „Арна“ поднесе проект за отворање работилница во која ќе се одмотува свилениот конец и ќе се изработуваат ткаенини на традиционалниот начин. Посетителите ќе можат да се запознаат со целиот процес на одгледување свилена буба и обработката на свилениот конец, преку предавања, брошури и документарни филмови. Ќе има и практична обука за изработка на ткаенини, за свиларството како занает повторно да се врати во Чаршијата. За овој проект се потребни 25.000 евра. Проектот „Арт центар добро место“ го иницираат четворица занаетчии, кои произведуваат уникатни ракотворби во духот на македонските занаети. Тоа се организацијата „Сокровиште“, која се занимава со подврзување книги, студиото „Бип арт“, кое изработува сребрен накит, „Меура мозаик“, која прави мозаици, и „Дора“, каде што се изработуваат предмети од бронза. Тие ќе овозможат одблизу да се следи процесот на изработка на производите на традиционален начин, а на купувачите ќе им понудат уникатни ракотворби. Ќе се одржат и работилници за обучување млади кадри за овие занаети. За нивниот проект се побарани 14.400 евра. Модното студио „Чарли“ побара 35.000 за да организира карневали на 1 април и на 8 септември низ улиците на Чаршијата, на кои би се презентирале оригинални креации. Основна цел на нивниот проект е да се промовираат македонскиот традиционален текстил и народните носии, но со модерен дизајн. Фондацијата за развој на мали и на средни претприемништва ги поднесе проектите „Скопје сувенир“ и „Деловна единица срма“, за кои побара по 50.000 евра. Со првиот проект треба да се избере сувенир на градот Скопје, да се обезбеди техничка поддршка за негово производство и да се изберат 10 дуќани што ќе бидат реновирани за во нив да работат волонтери. Сувенирите ќе можат да се продаваат и преку Интернет. Вториот проект предвидува формирање деловна единица што ќе ги промовира старите занаетчиски дуќани, кои се уште се одржуваат и да ги искористи за туристички цели. Проектот „Керамичко ателје“, поднесен од Македонската асоцијација за младински активности, предвидува формирање керамичка работилница во која ќе работат хендикепирани лица, како и оспособување на младите луѓе со хендикеп да се занимаваат со грнчарскиот занает. За овој проект се бараат 12.000 евра.
OooOo Pak ne odgovori na site prashanja ....
quote:
Originally posted by Strelec
А за Капан-ан не знам ништо освен информациите што се пласирани во јавноста
Drago mi e shto kazhuvash deka neznaesh nishto. E sega da te prasham, si slushnal za propaganda? Poshto ne gi znaesh odgovorite kako mozhesh da tvrdish deka toa shto Penov go kazhuva e vistina??? [B)]
dalila
quote:
Originally posted by dalila
sega go vidov ova
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by dalila
quote:
Originally posted by intel Овде е 22:19,јас ќе си легнам а ти имаш фора до сабајле да се напостираш[:p]
Ne gi lazi deka si legnuvas. Prvo Janko go gledas na sky-net,pa posle tuka go citiras Penov-lights Trifun-super lights [:D][;)]
Тоа беше пред некој ден,не зезај.И не е муабетот на Јанко туку на Трендо. Имам јас и попаметна работа од следење политика ноќе[:D]
Izgleda imas pravo,tolku sledam koj sto kazal. Sto ke sledam i onaka nemam namera da glasam za nikogo.dvajcata se isti. A sto popametna rabota imas? Dobro,dobro ne mi odgvaraj,znam deka se plasis strelec da ne ne banira. Nemaj gajle,ako ne pisuva levo concrete,OooOo,fio ili lav toj ne ni cita ,sto te gledam cuden. Aaaaaaaaa,tvoite dali gi cita? Sto ke cita dzabe ,ista kujna.poveke vegeta ili pomalku sol isto mu se faka. [:D][:D][:D][:D][;)]
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
...kako mozhesh da tvrdish deka toa shto Penov go kazhuva e vistina??? [B)]
Па можам, базирајќи се на оние сознанија што поголемиот дел од Скопјани ги стекнаа за Пенов во изминативе два мандата. Ако досега Пенов не лажел, зошто би мислел дека сега тоа го прави!? Во мањина сте ОооОо!:) Sorry!:) Затоа сето тоа што го пишуваш против Пенов, нема употребна вредност!:)))
intel Kостовски деновиве го обвини Пенов дека со поставување на лизгалиштето на полштад покажал како урбаната мафија узурпира јавен простор. Контра прашање од Пенов до Костовски - Зошто падна Буџаку?????
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Донациите од Трипуна учествуваат со само 0,014% од вкупниот буџет на град Скопје и ако не постоеа донации и други извори на средства кои што Пенов најде начин да ги обезбеди, јадниот со буџетот што му беше на располагање немаше ниту три улици да успее да закрпи.
Iako brojkava veruvam deka ja izvadi od baftana ... samo da ti kazham deka i 0,014% e pak nekoj procent. Od Penov nema niedna donacija ... znachi kutriot ne uchestvuval ni so 0,00000000000000000000001% za Skopje :)
Strelec OooOo, кога го гледав Костовски на ТВ дуелот, ми звучеше исто како тебе и Slack да ве читав на форумов!:) Ќе си кажете нешто и притоа воопшто не ви е гајле дали тоа што го кажувате има логика или не! Наброј ми ги градовите во светот (ама истовремено и да презентираш докази) каде што најголемиот донатор на градот истовремено е и градоначалник!:) Патем, еве што изјави Пенов во врска со донациите од Костовски: Тие што сега ми се лути опоненти со своите донации целосно застанаа зад новата и позитивна енергија што во Скопје ја внесе Ристо Пенов. Пример за тоа е Трифун Костовски. Тој беше донатор и во мојот прв, но и во вториот мандат. Тоа е вистинска потврда дека тие имале доверба во моите идеи и во проектите што сум ги работел. А еве да те потсетам и јас што изјавив во врска со тие донации: Зарем имаат Скопјани обврска да му овозможат на Трифун Костовски да си ги врати парите што ги донирал за град Скопје? ОооОо, со ваква кампања каква што води Костовски (заедно со неговите советодавци од изборниот штаб) дефинитивно човекот ги губи овие избори, но во тој процес на губење на изборите причично голема ’помош’ има и од оние што се обидуваат да му помогнат. Овде мислам на некои новинари од медиумите што се во сопственост на Трифун, па телевизија Сител, па сите вие што го поддржувате по форумиве (со ваквиот пристап каков што го имате) итн. Крајно време е (како што во една прилика ви рече и Pana) да ве замоли Трифун да престанете да го браните!:) Претпоставувам ОооОо дека не си го видел целиот ТВ дуел на ТВ Телма. Стори го тоа и не верувам после дека ќе си дозволиш макар уште еден добар збор да напишеш во иднина за Трифун Костовски. А ако ми кажеш дека си го гледал дуелот и дека и понатаму си за Трифун, тогаш дефинитивно ќе го сменам високото мислење што го имам (или имав) за тебе!:)
OooOo
quote:
Originally posted by Bicho
Inaku ushte edna grozna laga na frikot Penov! Vo 1995 godina Skopje imalo samo eden trgovski centar!?! Ajde be! A Mavrovka, Kapishtec, Beverli, Leptokarija, Chairchanka, Skopjanka, Biser (GTC ne go ni spomnuvam)??? Ovoj ako za vakvi banalni raboti lazhe, togash shto stanuva za seriozni raboti od vitalen znachaj za gradot!
Jas za razlika od Strelec mislam deka mnogu si slatkorechiv na zborovi koga pravime muabet za Penov.
quote:
Originally posted by Strelec
OooOo, кога го гледав Костовски на ТВ дуелот, ми звучеше исто како тебе и Slack да ве читав на форумов!:) Ќе си кажете нешто и притоа воопшто не ви е гајле дали тоа што го кажувате има логика или не!
Toa e samo tvoe mislenje i nishto povekje.
quote:
Наброј ми ги градовите во светот (ама истовремено и да презентираш докази) каде што најголемиот донатор на градот истовремено е и градоначалник!:)
Ti ne ja razbra poentata. Koga nekoj se kiti so tugji perja (e.g. Penov), redno e da kazhe od kade se tie perja neli?
quote:
Патем, еве што изјави Пенов во врска со донациите од Костовски: Тие што сега ми се лути опоненти со своите донации целосно застанаа зад новата и позитивна енергија што во Скопје ја внесе Ристо Пенов. Пример за тоа е Трифун Костовски. Тој беше донатор и во мојот прв, но и во вториот мандат. Тоа е вистинска потврда дека тие имале доверба во моите идеи и во проектите што сум ги работел.
I?? Doniral dodeka doniral Trifun i reshil da se kandidira. Ima zakon shto zabranuva da se kandidira donator?? Ne gledam poenta ...
quote:
А еве да те потсетам и јас што изјавив во врска со тие донации: Зарем имаат Скопјани обврска да му овозможат на Трифун Костовски да си ги врати парите што ги донирал за град Скопје?
Ne se site kako Urban Inv... khm, khm .. aka Penov, ne se sekiraj :)
quote:
ОооОо, со ваква кампања каква што води Костовски (заедно со неговите советодавци од изборниот штаб) дефинитивно човекот ги губи овие избори, но во тој процес на губење на изборите причично голема ’помош’ има и од оние што се обидуваат да му помогнат. Овде мислам на некои новинари од медиумите што се во сопственост на Трифун, па телевизија Сител, па сите вие што го поддржувате по форумиве (со ваквиот пристап каков што го имате) итн. Крајно време е (како што во една прилика ви рече и Pana) да ве замоли Трифун да престанете да го браните!:)
Fala na sovetot gospodine desna ruka na Zhernovski, ama soveti od partiski oboeni lichnosti kako Pana najmalku mi trebaat i najmalku gi poshtuvam.
quote:
Претпоставувам ОооОо дека не си го видел целиот ТВ дуел на ТВ Телма. Стори го тоа и не верувам после дека ќе си дозволиш макар уште еден добар збор да напишеш во иднина за Трифун Костовски. А ако ми кажеш дека си го гледал дуелот и дека и понатаму си за Трифун, тогаш дефинитивно ќе го сменам високото мислење што го имам (или имав) за тебе!:)
Ako od toa zavisi tvoeto mislenje, togash slobodno smeni go mislenjeto ushte sega, poshto duelot go gledav cel, a i ponatamu sum za Trifun Kostovski. Izvini ama nemozham da razmisluvam kako shto ti sakash.
Strelec ПЕНОВ НАШ ГРАДОНАЧАЛНИК Со секој ден подобро и со секоја измината година понапред. За такво Скопје јас работев, работам и ќе работам. [url="http://www.penov.org.mk/fp/programa.pdf"]Изборна програма на кандидатот за градоначалник, господинот Ристо Пенов![/url] Доколку немате Acrobat Reader за да ја видите изборната програма на Пенов, кликнете [url="http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html"]ОВДЕ[/url]!
OooOo Mnogu interesno .. Премиерот Владо Бучковски во кампањата за промовирање на Ристо Пенов, кој како нивниот кандидат се бори да добие трет градоначалники мандат за Скопје се пожали на недомаќинското работење на градоначалниците кои направиле долг од 51 милион евра. Ги посоветува скопјани овојпат да изберат градоначалници подомаќини. Одбегна да им каже дека меѓу недомаќините бил и нивниот кандидат Ристо Пенов. Скопје должи 592 милиони денари.
Strelec До кога ти, Slack, lav, marko, snakebite (супер друштво) ќе зборувате и пишувате само за Пенов?:) Нели имате што да пишувате за Трифун?:) За неговите визии?:) За неговите идеи?:) Ајде набројте ги плановите и ветувањата од Трифун!:)))
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
До кога ти, Slack, lav, marko, snakebite (супер друштво) ќе зборувате и пишувате само за Пенов?:)
Kje pishuvame se dodeka Penov i negovite simpatizeri go velichaat i go kitat so tugji perja. Inache toa fontanata shto ja stavi preeska so slikata na majka tereza da ne spagja sluchajno pod opshtina centar? :))) Pak pokushavash da go kitish so tugji perja a? c c c c c ccc cc c c c
quote:
Нели имате што да пишувате за Трифун?:) За неговите визии?:) За неговите идеи?:) Ајде набројте ги плановите и ветувањата од Трифун!:)))
Pa malce li beshe toa shto napishavme?? Pak li da se povtoruvame?? Pa daj drugar Strelec, mislam nemojte taka ve molam ... Ajde eve edno intervju ... Потребите на граѓаните ќе ми бидат приоритет! 06.03.2005 Се кандидирав уверен дека поради низа објективни и уште повеќе субјективни причини, нашиот главен град се гуши во економски, урбанистички, еколошки, сообраќајни, културни и други проблеми. Основната причина за тоа, според мене, е во лошото управување со градот, фатено во стапицата на неколкумина партиски челници и транзициони „бизнис” интереси. Тоа континуирано се случува последнава деценија. Таа спрега останува иста, само се менува декорот од десно на лево! Градот, всушност, во последнава деценија стана дел од приватните дуќани и партиски тајфи. Капитал: Кои се мотивите за Вашата кандидатура за градоначалник на Скопје? Костовски: Основниот мотив и предизвик за мене беше и останува определбата Скопје конечно да добие лик на метропола по европска мерка. Се кандидирав уверен дека поради низа објективни и уште повеќе субјективни причини, нашиот главен град се гуши во економски, урбанистички, еколошки, сообраќајни, културни и други проблеми. Основната причина за тоа, според мене, е во лошото управување со градот, фатено во стапицата на неколкумина партиски челници и транзициони „бизнис” интереси. Тоа континуирано се случува последнава деценија. Таа спрега останува иста, само се менува декорот од десно на лево! Градот, всушност, во последнава деценија стана дел од приватните дуќани и партиски тајфи. Токму затоа што се работи за локална власт, сметав дека сега е вистинскиот момент за независна кандидатура и за вистинско анимирање на граѓаните да управуваат со градот. Капитал: Ја добивте поддршката на опозицијата. Дали тоа политички Ве ограничува? Костовски: Веднаш штом ја објавив кандидатурата, побарав поддршка од сите партии и организации, уверен дека градоначалничкото место бара поширок граѓански консензус. Не случајно во некои европски земји локалните избори со закон се уредени како непартиски. Во таа смисла, и на самиот почеток и сега, јас ја барам и сметам на поддршката од гласачкото тело на позицијата. Искрено верувам дека имам капацитет и подготвеност да ги изразам и штитам и нивните интереси како граѓани. Затоа мене поддршката на опозицијата не само што политички не ме ограничува, туку ме ослободува од тесни партиски интереси. Затоа и мошне ја ценам таа поддршка и фактот што за мојата кандидатура опозицијата постигна своевиден консензус. Тоа е добар знак за развојот на демократијата во земјата, но и за фактот на политичката зрелост за промени во Скопје. Капитал: Коалицијата „За Македонија” најпрвин се воздржа, а потоа агресивно ја нападна Вашата кандидатура... Костовски: Сосема разбирлива е таквата реакција. Но, сепак неразбирлив е стилот на нервоза и “неприкладен” говор. Жал ми е што на моменти бев принуден да одговарам на одредени приземности. Инаку, нивната воздржаност на почетокот беше поради убеденоста дека нема да добијам поширока поддршка. По фактот дека целата опозиција се обедини околу мојата кандидатура, преку 25 партии и организации, и по сондажите на јавното мислење, воздржаноста се претвори во агресивен говор и нескриена нервоза. Нема да ме изненадат нови и „ниски удари” што веќе ги работат во стилот на измислени афери, уцени и гласини. Но, од друга страна, секој ден и во директните контакти со граѓаните, па дури и нивни членови, се уверувам во спротивното! Не можете луѓето лесно да ги убедите дека третиот мандат всушност е прв! Не можете луѓето да ги „заведете” со прескапа кампања, (која е десетина пати поскапа од законски одредениот лимит), односно дека црното е бело! Луѓето се свесни не само за вчера и денес, туку и за тоа што било „пред 10 години„! Политичката ароганција со која ги потценуваат граѓаните е навистина зачудувачка. Но тоа, сепак, е нивен, а не мој проблем. Капитал: Конкуренцијата забележува дека немате „сопствена независна листа на советници”. Дали на тоа гледате како слабост? Костовски: Ни случајно. Тоа е мојата огромна предност. И тоа е битната разлика меѓу нас. Тоа е најдобриот начин за департизација на локалните проблеми и гаранција за остварување на ставот дека власта извира од граѓаните. Тоа е најдобриот начин за ангажирање стручни, чесни и способни луѓе во управувањето со градот и за промена во стилот на соработката меѓу градоначаникот и Советот. Избраниот Совет во целост ќе биде мојата листа, а не дел или табор од Советот. Капитал: Како ја гледате Вашата улога на “татко” на градот? Костовски: Власта, било централната, било локалната, постои единствено со цел да обезбедува услуги на граѓаните. Во тој процес треба соодветно да се одговори на стратешките приоритети на Владата, да се обезбеди ефикасна искористеност на ресурсите со кои се располага, како и да се обезбеди фискална дисциплина и контрола. При тоа се поставува прашањето дали власта обезбедува финансирање токму на оние програми и проекти кои се од највисок јавен интерес за граѓаните. На ова прашање позитивно може да се одговори исклучиво доколку улогата на извршување на услугите, кои се барани од страна на граѓаните и бизнисот, се спроведува преку демократски процеси, и на тој начин се обезбедува сигурност дека ресурсите ставени на располагање на властите се разумно користени. Во овој контекст, ги уверувам граѓаните дека сите средства на Градот Скопје ќе ги ставам на располагање соодветно и ефикасно да одговорат на легитимните барања на граѓаните. Капитал: Преку кои инструменти и во која насока имате намера да ја спроведувате контролата и фискалната дисциплина? Костосвки: Под услов процесот на управување со средствата да се спроведува на гореспоменатиот начин, преостанува уште ефикасно да се организира и спроведува контролната функција, што претставува проверка дали трошоците се реализираат во рамки на она што е иницијално планирано, што, пак, ја отсликува интенцијата на законодавецот. Доколку граѓаните ми го доверат мандатот за кој се кандидирам, еден од поголемите предизвици ќе ми биде креирање пореспонзивна локална власт, што секако би вклучило реструктуирање на институцијата контрола. Капитал: Дали тоа подразбира намалено трошење на средствата на локалната власт? Костовски: Владината потрошувачка има широко и значајно влијание врз националната економија. Дел од таа потрошувачка, покрај набавка на стоки и услуги и плати и наемнини, се и капиталните инвестиции, односно вложувања во инфраструктурата на градот. Во таа потрошувачка всушност се состои придонесот на локалната власт кон бруто-домашниот производ. Така што, намалени буџетски расходи, може да значи штедење од страна на власта, преку набавка на стоки и услуги за пониски цени, но најчесто претставува нарушено извршување владини услуги преку намален квантитет на набавени стоки и услуги. Кога станува збор за ваков случај, а најчесто е, трпи и нивото на владини услуги кои ги добива јавноста, но и приватниот сектор преку помало производство на стоки и услуги, а крајниот економски ефект е намалување на бруто-домашниот производ на националната економија. Капитал: Акцептирајќи го значењето на инфраструктурата, колку таа ќе Ви биде приоритет во извршување на мандатот? Костовски: Преку капиталните инвестиции всушност се вложува во инфраструктурата, која се очекува да дава ефекти во тек на подолг временски период и тоа и за приватниот сектор и за граѓаните. Приватниот сектор бенефицира од нивно користење со самото тоа што производството и дистрибуцијата на приватните добра и услуги зависи во голема мерка од јавниот транспорт, што вклучува автопати, железница, аеродроми и др. Сите овие јавни добра директно се вклучени во производниот процес, со што придонесуваат кон обезбедувањето приватни стоки и услуги. Истовремено, јавната инфраструктура влегува во производниот процес што обезбедува јавни услуги: државни болници, рекреациони центри, школски установи, услуги од страна на полицијата и армијата и слични услуги кои се од клучно значење за општеството како целина. Овој систем на јавна инфрастуктура сe повеќе претставува фактор со кој цели региони и држави си конкурираат за нови инвестиции. Законските стимулации за инвестирање во регионот, секако, мора да бидат предмет на понатамошна анализа и да претрпат ревизија, но уште посуштинско ќе биде јасното артикулирање на значењето на јавната инфраструктура, што претставува круцијален фактор за економскиот развој на еден град или национална економија. Капитал: Значи, Вие сте за јасно дефинирани и артикулирани закони? Костовски: Правилата на игра, законските прописи се усвоени за да се почитуваат, преку што директно се ограничува бирократската дискреција во извршувањето на јавните услуги, што, пак, е освежување што, верувам, сите го очекуваме.
Strelec Сигурно не си ми го прочитал постот Ооооо штом не ми одговори на ниедно прашање!:) Еве си и овде за да не се мачиш да одиш горе: Нели имате што да пишувате за Трифун?:) За неговите визии?:) За неговите идеи?:) Ајде набројте ги плановите и ветувањата од Трифун!:))) Во овој голем текст освен филозофии нема ништо друго!:( Конкретно ветување сакам од Костовски... Некаков план дека ќе направи ова, или ќе направи она! Ништо нема!? Табула раза!? Замисли да стане Трифун градоначалник и после четири години ќе треба да даде отчет пред граѓаните!:) Ќе сакаат граѓаните да видат што исполнил од ветувањата!:) И што ќе им каже??? Извинете драги граѓани, ама јас немав никакви планови и ветувања... Како да ви дадам сега отчет?:)))))))
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Сигурно не си ми го прочитал постот Ооооо штом не ми одговори наниедно прашање!:) Еве си и овде за да не се мачиш да одиш горе: Нели имате што да пишувате за Трифун?:) За неговите визии?:) За неговите идеи?:) Ајде набројте ги плановите и ветувањата од Трифун!:))) Во овој голем текст освен филозофии нема ништо друго!:( Конкретно ветување сакам од Костовски... Некаков план дека ќе направи ова, или ќе направи она! Ништо нема!? Табула раза!?
Kako ne odgovoriv. Pa nemojte taka drugar Strelec i vie kako Penov da koristite prljavi trikovi. Ochigledno ne ste ja prochitale programata na Trifun Kostovski. Eve po neznam koj pat po red vi davam link do programata na idniot gradonachalnik na Skopje, Gospodinot Trifun Kostovski. Eve povelete [url="http://www.trifunzaskopje.org.mk/novosti_detail.asp?lang=mak&id=6"]tuka.[/url]
quote:
Замисли да стане Трифун градоначалник ...
Iskreno nemozham da zamisluvam da ne bide, pa toa e vekje STVARNOST. [;)]
quote:
... и после четити години ќе треба да даде отчет пред граѓаните!:) Ќе сакаат граѓаните да видат што исполнил од ветувањата!:) И што ќе има каже? Извинете драги граѓани, ама јас немав никакви планови и ветувања... Како да ви дадам сега отчет?:)))))))
Ili da dava prazni vetuvanja kako Penov pa ushte da gi lazhe vo ochi i da gi ubeduva deka se shto vetil ustvari i napravil :)
Strelec Не сакам да ми даваш линк OooOo, бидејќи таму нема ништо конкретно... Ништо освен филозофии!? Ако постојат некакви планови, идеи и замисли од господинот Костовски, ќе ги видевме овде набројани од тебе или од некој друг симпатизер на Трифун... Меѓутоа, уште двеста пати тоа да го побарам од вас, нема ништо да направите и затоа се одлучив да ви помогнам и наместо вие, јас да бидам тој што ќе ги извлече сите конкретни ветувања што господинот Костовски им ги дава на граѓаните на Скопје и врз основа на тие ветувања бара поддршка и ги повикува да гласаат за него! За да ги видите на едно место сите ветувања и планови што Трифун ги има за Скопје, кликнете [url="http://www.lukaroski.com/izborna_programa_trifun.asp"]ОВДЕ[/url]!
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Не сакам да ми даваш линк OooOo, бидејќи таму нема ништо конкретно... Ништо освен филозофии!? Ако постојат некакви планови, идеи и замисли од господинот Костовски, ќе ги видевме овде набројани од тебе или од некој друг симпатизер на Трифун...
Pa nemojte taka da me vregjate gospodine Strelec. Jas ne sum filozof, barem znaete deka jas sum 'man with a few words and straight to the point'
quote:
Меѓутоа, уште двеста пати тоа да го побарам од вас, нема да го сторите тоа и затоа се одлучив да ви помогнам и наместо вие, јас да бидам тој што ќе ги извлече сите конкретни ветувања што господинот Костовски им ги дава на граѓаните на Скопје и врз основа на нив ги повикува да гласаат за него!
Kako be nema?? Kazhi mi kolku konkretni idei da ti odvojam od negovata programa, poshto me mrzi iskreno da ja kopiram cela programa tuka?? Daj mi razumna cifra, NEMOJ kako Penov da lupnesh nekoja brojka shto ni bog nemozhe da ja ispolni.
quote:
За да ги видите на едно место сите ветувања и планови што Трифун ги има за Скопје, кликнете [url="http://www.lukaroski.com/izborna_programa_trifun.asp"]ОВДЕ[/url]!
Pa gospodine Strelec, Trifun ne se preziva Lukaroski kako shto vika vashiot link (http://www.lukaroski.com/izborna_programa_trifun.asp) nego Kostovski. Neshto ste pomeshale. Negovata programa e [url="http://www.trifunzaskopje.org.mk/novosti_detail.asp?lang=mak&id=6"]tuka.[/url]
Strelec Не те вреѓам тебе... Не му ја направи белким ти изборната програма на Трифун!?:) Јас за изборната програма од Трифун Костовски реков дека не содржи ништо друго освен филозофии, а не за твојот пост!:) За твоите постови што да кажам?:) I'm speechless!:))) А што се однесува до линковите, колку што има конкретни ветувања во твојот линк, толку има и во мојот линк... Така да, исто им се фаќа кој линк ќе го отворат читателите на овој форум!:)))
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Не те вреѓам тебе... Не му ја направи белким ти изборната програма на Трифун!?:)
Po realna programa nemozhev ni jas da ja napravam.
quote:
А што се однесува до линковите, колку што има конкретни ветувања во твојот линк, толку има и во мојот линк...
Zborime za Penov taka? Togash se soglasuvam so vas gospodine Strelec KOMPLETNO :) Btw let's agree that we don't agree on this :)
OooOo Pana gledam pak si produzhuvash i pokraj opomenite.
Strelec Pana еден ден на пауза (наредната пауза ќе биде подолга)... за fio опомена (наредната опомена ќе значи пауза)...
fio Зошто опомена за фио? :-) фио ниту почна нешо, ниту пак навредуваше и лупеташе :-)
Strelec Не мора да се почне... На своето однесување треба да внимаваш и друг да почне, а со тој другиот има кој да се справи! И да не расчистуваме такви проблеми овде...
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
...Go tuzat i za "Porcelanka" ama ne saka da se pojavi na sud.
Само едно мало појаснување во врска со оваа работа... Обвинувањата се всушност упатени кон Трифун Костовски кој што упорно ги избегнува судските рочишта за финансиските малверзации во Порцеланка. Не многу одамна и Георгиевски се произнесе во врска со ова прашање и побара од Костовски да го објасни грабежот од 7 милиони марки во Порцеланка. Љубче Војвода тврди дека за 17 месеци додека Костовски ја управувал Порцеланка направен е најголем грабеж. Со лажни фактури се одлеани 7 милиони германски марки и потрошени се сите резерви. Постои фактура од 2 милиони марки на Порцеланка за реклами кои никаде не се видени. На 25 септември, 2001 година (Strelec поседува и докази за ова), на А1 телевизија се изнесоа информации дека на „Порцеланка“ и се простени обврски за 65 милиони марки, на вработените им било платено здравствено осигурување во вредност од околу 600 илјади марки, два милиона марки биле издвоени за отпремнина за предвремено пензионираните работници, а за плаќање на заостанатите придонеси на сите вработени биле потрошени 10 милиони марки. Како капак на се’, А1 ја пренесува и информацијата дека од „Кометал“ била побарана и му е одобрена позајмица од 650 тони гориво која (верувале или не) сеуште НЕ Е ВРАТЕНА. Штабот на Костовски на сето ова возвраќа со одговор дека случајот за Порцеланка е во Врховниот суд во Велес. Веројатно сакаат да кажат дека тоа нема врска со Скопје!? Трипуновци... коментар? p.s. Колку се жални од кај Трифун Костовски.:( Ова што со ’Порцеланка’ излезе на виделина толку длабоки рани им нанесе, што сега повторно се обидуваат да го дефокусираат вниманието со онаа нивна стара приказна за некакви си дуќани во трговски центар... приказна во која што и тие самите не веруваат! p.p.s. И ве молам без вртење на шега овојпат бидејќи работава е повеќе од сериозна! Сериозна, заради тоа што се работи за основано сомневање за прилично голем криминал. А всушност ви го научив карактерот и убеден сум дека ќе најдете нешто за на шега да ја свртите работата. Секогаш така реагирате кога ќе се открие криминал за вашиот Трипун!
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
... бидејќи работава е повеќе од сериозна!
Rabotava stigna do zhivot ili smrt? [:p] Interesno ... „Да одговори г-дин Пенов зошто се откажува од судскиот спор што инаку сам го покрена за докажување на сопственоста на градот врз ГТЦ. И дали тоа има врска со него лично и блиските членови на неговото семејство како и поседувањето деловни простории во ГТЦ“, вели Маја Мухиќ. [edit] Pa toa se editiraat postovi, se dodavaat rechenici ... c c c c c cc
Strelec Пред околу половина саат разговарав со господинот Жерновски на телефон и ми рече дека ќе размисли... Сега пред 2-3 минути ми прати емаил во кој што од мене бара веднаш да му го пратам html фајлот! Се прашувам дали ќе му дадат на lav лаптоп да си користи во некоја ќелија!?:) Но можно е да помине и само со парична казна!:)
concrete
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Stvarno ke ima rabota za preki sudovi vo nekoe skoro vreme
Hiiiii.......hiiii......hiiiiii.......eh be concrete da imase preki sudovi i ti ke si ostanese vo toa gulagot.
Ne be ke igrav strip poker so Lucifer !!!! Od preko sudce,decko moj , se odi na betonsko zidce , a ne vo gulag. Gulag vo takvi priliki ti se cini kako sanatorium!!!!!
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
! Се прашувам дали ќе му дадат на lav лаптоп да си користи во некоја ќелија!?:) Но можно е да помине и само со парична казна!:)
Daj otvoraj togas koga veke ja ukaska rabotava, nekoja smetka na PayPal da prisobereme so vreme nekoja para, sto ke pravime bez lavot????
Strelec Промотивен говор на кандидатот за градоначалник на Скопје од коалицијата “За Македонија заедно“ Ристо Пенов [img]http://www.lukaroski.com/forum/penov1.jpg[/img] Добровечер пријатели, добровечер Скопје, Навистина е голема чест вечерва да се биде овде, заедно со Вас. Моето искуство е можеби поголемо од вашето, но знам дека вашата желба заедно да придонесеме за европско Скопје е силна како мојата. Веќе сме пред избори. А пред избори – многу се ветува, и тоа што е можно, и тоа што не е. Кога јас и нашите кандидати за градоначалници од Коалицијата ЗА Македонија се подготвувавме за оваа кампања, немавме дилема дали да истапиме со големи ветувања или да оставиме делата да говорат. Се решивме за второто, затоа што знаеме дека скопјани знаат да препознаат што во овој град е направено и што на Скопје и сите нас заедно ни е потребно. И еве денес излегуваме пред Вас. Тим. Екипа. Здружени. Заедно. Без калкулации. Со добра воља и добри намери. Ние не почнуваме од нула. Нашите резултати се реални и видливи резултати. Тие се тука, пред нас. Тие се остварени со труд и со работа, и можат да се проверат на секој чекор. Целиот тој напредок, се што досега е остварено немаше да постои ако Скопје немаше силна соработка со граѓаните. Новиот закон за локална самоуправа, нам како идни градоначалници ни овозможува уште повеќе локалната власт суштински да ја доближиме до граѓаните. Развојот на Скопје, во сите сегменти, развојот на Карпош, Гази Баба, Чаир, на Бутел, Ѓорче на сите скопски општини е основата за подобар живот на нашите сограѓани, тоа е инвестиција во идните генерации. 1. Долго откако ние можеби и ќе бидеме политичко минато, идните генерации ќе ги користат нашите постигнувања, ќе му се радуваат на погледот од скопското Кале, ќе газат гордо на плоштадот Македонија, ќе минуваат по Камениот мост, ќе се вљубуваат на Кејот, ќе го усовршуваат својот град онака како што ние денес се обидуваме да создадеме едно поубаво Скопје. Мојата гордост е голема. Јас имав и имам можност да бидам дел од проектите коишто овозможуваат подобар и поубав град. Како градоначалник, можам да кажам дека во сите овие години, заедно со жителите на Скопје, постигнавме многу. Листата на нашите успеси е долга, но не е конечна, ниту завршена. Кога размислував за мојот нов мандат во услови на новиот закон за децентрализација, размислував околу трите основни принципи кои и досега ме водеа. Прво. Моето етичко начело, од кое немам намера да се откажам ниту во иднина, е јасно и прецизно- Ветено – сторено. Се што досега сум ветил, се исполни. Тоа што денес го ветувам, ќе го исполнам. Јас сум градоначалник на сите граѓани – секаде кадешто сум можел да помогнам, сум помагал, тоа и ќе го правам и понатаму. Никогаш не сум бил дел од проблемите, туку од решенијата. Тоа е мојата политика на водење на градот. Мојот втор принцип од кој се раководам е: Со секој ден – се подобро, со секоја година – се понапред. За такво Скопје јас работев, работам и ќе работам. Од Ѓорче до Ченто, од Драчево до Радишани, нема дел од градот каде не сме работеле и не сме ги решавале проблемите. 2. Од „Водњанска“ преку плоштад Слобода, па низ плоштадот Македонија во центарот на Скопје, преку Камениот мост и Калето, до улиците Цветан Димов и Џон Кенеди, па се до Радишанска. На секој чекор, во секое катче, сме вложиле во развојот и напредокот на нашиот град. Тоа е нашиот заеднички успех, но и нашата обврска за иднината. Велат, што е сработено во изминативе 8 години? Да ги прашаме жителите од Ченто колку им значи реконструкцијата на улицата Антон Попов. Нека ви раскажат жителите од Лисиче за поплавите по секој дожд пред да добијат новиот булевар 12 Македонска бригада, нека говори Аеродром за мостот Близнак, за булеварот Србија. Се сеќавате ли на ул. Рузвелтова, на ул.Козле, на ул. 11 Октомври пред ЗОИЛ Македонија и како се поминуваше по нив, ќе беше ли итната медицинска помош толку брза ако не ја направевме Водњанска. Се сеќава ли некој дека Шутка доби плоштад, дека порано не можевте пеш да одите по кејот, од Хром до Ново Лисиче, дека ги вративме скопјани на Вардар. Сте чуле ли за Њујорк, за Дали, Ања или Аква? Нив ќе ги немаше доколку не го направевме Кејот 13 ноември. Создадовме од него култно скопско сврталиште. Времето, почитувани пријатели, во Скопје не стои. А ова е само дел. И само по ова можете да видите што сме постигнале. Скопје е град кој расте и се развива, и наша обврска е неговиот развој да го свртиме кон исполнување на европските стандарди. Сега е време да размислуваме за иднината на градот каков што сакаме да биде, со подобрен квалитет на живот, подобрен економски развој и блиска до граѓаните локална власт. 3. Моите идни планови можат да се структурираат на две општи нивоа: области кои директно ќе потпаднат под новите надлежности на градот со што ќе се направи подобрување на вкупната состојба, и проекти коишто се однесуваат на заживување на бројни културни, спортски, еколошки, забавни и други содржини. Новите надлежности ќе придонесат кон поинтензивен економски развој и пораст на вработувањата, преку поттикот на малите и средни претпријатија и развојот на Скопје како интересна туристичка дестинација. Новите планирани активности, реконструкцијата на Старата железничка станица, градската куќа, изградбата на Жичарата до Водно, градската фонтана, големиот детски забавен парк, новите хотели и трговски центри, враќањето на сјајот на Чаршијата, новиот плоштад на Бит Пазар кој ќе ја открие целата привлечност и убавина на левиот брег на Вардар– сето ова има една и единствена цел: привлекување туристи во Скопје како дестинација во која се спојуваат ориенталното и модерното, митското и урбаното. Новите надлежности за повисок степен социјална заштита се однесуваат на неколку клучни сегменти. Ќе им се посветиме на старите и изнемоштени лица преку проекти за изградба на нов старечки дом и формирање патронажна служба за нивна помош; згрижување на децата од улица во дневни центри, активно вклучување на градот во цела низа превентивни активности за намалување на бројот на зависници од дроги и алкохол, како и поефикасно работење на центрите за нивно лекување, уште повеќе за нивно ресоцијализирање; помош за вработување и згрижување на децата без родители кои го напуштаат домот. 4. Во сферата на поквалитетното образование ќе работам и на поттикнување на проширувањето на мрежата средни училишта во градот со приватни средни училишта, а за постојните ќе се залагам за обезбедување повисок обем на средства за нивно тековно и инвестиционо одржување и за правично вреднување на трудот на наставниот кадар. За подобар културен живот планирана е изградба на стариот театар од пред земјотресот, на неговата стара локација. МКЦ ќе стане центар за алтернативната култура и уметност, а реновираната Универзална сала ќе остане јадро на случувањата од т.н. поп-сцена. Ќе продолжи со значителен интензитет откривањето и обновата на античкиот театар како дел од богатото археолошко наоѓалиште Скупи, и како едно од најатрактивните сценски простори во градот. Пристапот до Римскиот аквадукт ќе биде исто така соодветно решен со што и овој споменик на културата ќе им биде достапен на посетителите на Скопје. Новата стратегија за спортот, екологијата и здравиот живот е исто така богата. Почнувајќи со новата спортска сала по светски терк и со капацитети за 8-10.000 посетители, изградбата на Жичарата со која ќе се овозможи претворање на овој простор во целосно место за рекреација и спортување, па се до проектот „100.000 садници за Скопје“ со кој директно ќе се изврши збогатување на скопскиот шумски и еко фонд. Нови паркови во Јане Сандански, во Карпош, до спортската сала, доизградбата на кејот „13 Ноември“ и велосипедската патека од центарот на градот до Ново Лисиче и други. Оваа програма подразбира и уште поинтензивно продлабочување на веќе постоечката соработка со бројните еколошки и спортски организации од градот и пошироко. 5. Скопје е град на историјата. Тој е споменик на културата во кој заедно живеат тесно испреплетени античката и римската, ориенталната и новата култура на европските центри. Во Скопје ќе се изгради нов плоштад на Бит Пазар – овој голем проект инициран многу одамна, на еден од најголемите скопски градоначалници, Јосиф Михајловиќ, треба ја добие својата разврска во следниот период и старата чаршија да добие нов сјај. Тоа ќе биде и културен центар за бројни манифестации, а ќе содржи и ориентален базар со што ќе се надополни неговата амбиентална архитектура. Овој мој нов мандат во нови услови ќе биде голем тест. За продолжување на веќе отпочнатото, за премостување на проблемите со новите ингеренции, но и за остварување на зацртаното. За прв пат ќе можат квалитетно да се ефектуираат придобивките од реформите во децентрализацијата, локалните проблеми ќе ги решаваме за прв пат – локално, а јас можам за прв пат да ветам многу повеќе од инвестиции во инфраструктура и капитални објекти. И немам сомнежи, ниту во себе, ниту во својот тим. Јас цврсто верувам дека градот ќе го развиваме како европска метропола со богат и квалитетен живот. Затоа што Скопје е чуден, необичен и прекрасен град кој тоа го заслужува. За такво Скопје работев, работам и ќе работам. Досега успеавме да реализирама повеќе од еден проект на ден. Тоа е гаранција дека со веќе проверена формула, секој ден сме поблиску до целта. Скопје, европска метропола. Да живее Скопје.
OooOo Jas prashav edno prashanje i site trojca shto se za Penov neznaea da odgovorat. A sigurno i Penov da go prasham nema da znae da odgovori.
quote:
Viena e grad koj poslednive nekolku godini vazhi za eden od najkvalitetnite gradovi za zhivot vo celiot svet. Trifun Kostovski toa go znae i mozhe del od toj civiliziran svet da donese i vo Skopje, a eve i zoshto ... Za da znaesh kako dishe edna svetska metropola treba da zhiveesh nekoe vreme vo taa metropola. Edna proshetka niz nekoja metropola ne ja dava pravata slika za zhivotot vo toj grad. So taa proshetka nikoj nemozhe da utvrdi koj se prednostite i nedostatocite vo toj grad. Znachi za da mozhesh da napravish sporedba megju svetska metropola so tvojot grad treba da zhiveesh i vamu i tamu i treba da znaesh koi kvalitetni neshta da gi donesesh, a koi nedostatocite da gi odstranish ili barem da gi svedesh na minimum. Dosegashnata praksa na Penov i potpishuvanjeto na dogovorite vo nekoja kancelarija za sorabotka so drugite gradovi pokazhaa deka toj princip ne raboti. Dogovorite sedat nekade vo nekoja fioka, a nieden proekt od dogovorenite ne e ni pochnat. Dokument potpishan vo nekoja kancelarija ne dava nikakva slika za svetska metropola. Se prashuvam togash za kakva (koja) metropola zbori Penov ustvari? So kakva nova atrakcija mozhe Skopje da se pofali za ovie 8.5 godini bedno vladeenje na Penov??
Pana Taka e Strelec! Oni nas so pausalni oceni i so pamfleti a nie so programa. A dedo Tripun od 14 mart ke moze da si gi cuva vnucite!
Strelec Во право си beaver hunter... И многу пологично е дискусијата да се води на таа тема и да се полемизира во таа насока, а не дали имало долг од 10 милиони евра!? И Пенов токму на тие моменти се осврнува кога ги објаснува направените трошоци за спортска сала, за мостовите итн., па вели: Сите средства ќе бидат сервисирани од изворите на приходи. И тоа е нормална работа во работењето на секој економски субјект, па и на градот Скопје.
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Ги читам последниве 10-15 поста и веднаш ми падна во очи дека некој овде е прилично нервозен!:) И испровоциран!:)))
Da gi chitashe ko shto treba, kje odgovoreshe na nekoi postaveni prashanja, ama aj pomal sum pa ti prostuvam :)
quote:
Сака да копира некого во нешто (па шета сега по архивите), ама не му оди!:))) Нејсе... Одиме за парите!
OooOo od sekogash bil originalen, pogledni ubavo koj kogo kopira od sam pochetok :)
quote:
ОооОо, ист си како Трипун... Тој Трипун ем не се разбира, ем сака ум да продава!?:) А ти уште ни кажуваш како било на запад!?:))) За тебе и не е страшно бидејќи секој добронамерник треба дати прости, ама тој Трипун што се резили со тие 10 милиони!? Многу вообичаена работа е долгот онаму каде што се гради и создава... Прочита ли дека Трипун би зел 100 милиони евра кредит за јужен булевар?:))) При буџет од само 20-тина милиони евра!?:))) Да не е смешно, би било жално!:) Ја знаеш ли ситуацијата со Торонто, ОооОо? Не верувам дека си упатен, иако се осмелуваш јавно да го искритикуваш Пенов дека имал долг и иако си жител на GTA. Имам еден од посвежите податоци (се’ што изнесувам се информации за последниве 4-5 години) и еден од тие податоци вели дека градскиот буџет на Торонто имал проектиран долг од 1,8 милијарди долари. Бидејќи се работи за многу поголем град од Скопје, пропорционално според бројот на жители, во Скопје тој долг на годишно ниво би бил нешто преку 200 милиони долари. И сега направи ја споредбата со тие ’твои’ 10 милиони евра!:)
Ochigledno ne si upaten vo rabotite. Jas zborev za McGinty, a ne za David Miller. Ti vikam ja ne chitash ko sho treba, ama aj ...
quote:
Понатаму, долгот само на TTC (ти знаеш за што се работи) последниве неколку години варира меѓу 128 и 177 милиони долари. Значи само една од градските транспортни компании!?:)
Bre bre bre, otide na sosema druga tema.
quote:
Никој нема да му се потсмева на Трипун ако не знае, ама ќе му се смее ако не знае, а се прави дека знае!?:))) Затоа му е многу подобро да си молчи! Биди му ти пример за тоа!:)
Mozhesh da gi mavtash lugjeto tuka, ama nemozhesh da gi mavtash tie shto znaat. Aj ne sakam da te vregjam i da te poistovetuvam so Penov poshto znam deka ne si kako nego. A inache fala shto me poistoveti so Trifun, toa e ubav kompliment. Atrakcija?
OooOo Sega go najdov odgovorot shto dolgo go barav od vas. Pa vodnjanska i chirot na vodnjanska se ATRAKCIJA! Pa takvo neshto nema ni u Beogradu (ili Ljubljana beshe Pana?) :))
Strelec Атракција?:) За каква атракција си запнал?:) Нешто како CN Tower?:) Ќе дојдат времиња и за такви атракции, а со ваков буџет каков што имаше Пенов, може да се рече дека АТРАКТИВНО ги изведе сите проекти... Плоштадот, кејот, калето, спомениците и уште 200 други... да не ги набројувам, бидејќи во претходните постови ги набројав еден по еден! Него, да кажам кој дел од ТВ дуелот ме насмеа најмногу!:) КОСТОВСКИ: Да. Посебно кога ги видов цените по кои е направена, дури ни автопатот не чини толку. ПЕНОВ: Која цена сте ја виделе на Првомајска? КОСТОВСКИ: Па, многу висока цена. ПЕНОВ: Која е цената? КОСТОВСКИ: Па, не би сакал да ви кажам. Таа е многу висока. ПЕНОВ: Километар и сто – 26 милиони денари. Тоа е голема цена? ТЕЛМА: Дали е тоа реална цена? КОСТОВСКИ: Два милиони евра за еден километар, тоа е многу. ПЕНОВ: Дваесет и шест милиони денари, колку се? КОСТОВСКИ: Рековте: сто дваесет и шест. ПЕНОВ: Дваесет и шест. КОСТОВСКИ: Не верувам дека е толку, господинје Пенов. ПЕНОВ: Проверете. КОСТОВСКИ: Јас нема да проверувам, бидејќи ве проверив на неколку работи и не ја говорите вистината. ПЕНОВ: Како Првомајска што ја проверивте? е ОВА е работење ко бавча!:)))
Pana Siromaskiot Tripun i vecerva na "Svetla tocka" povtorno se obide da im se izligavi na albancite ama bezuspesno. Kapak bese koga eden go prasa dali i denes kako vo 2002 godina misli deka Ljubco e bolen um.Odgovorot da ne vi go kazuvam znam deka ne sakate da go slusnete. Dzabe Igor Gievski mu gi dal odnapred prasanjata sto ke go prasa covekot ne go biva. I kapak na se koga na kraj go prasaa dali navistina ke pobedi vo prviot krug ,siromaskiot vika "jas sum covek koj prvo ke skokne pa ke rece op".Ja izgubi samodoverbata za dva dena.
Pana Hi...hiiii..hiiiii. dali ja slusavte be luge anketata na "Sitel " televizija. Oni siromaskite ne ja objavuvaat anketata na "Institut za politicki i socioloski nauki kade "Tretiot pat"o podrzuvaat 0,7 % a davaat nekoj svoj anketi. Neli se sobrale samo luzeri kako prof.Marjanovic,Latas,Zoran Vitanov turi im pepel. I povtorno napadi na stabovi od strana na bagrata.
Strelec Не знам кој и не знам со кои мотиви (!?) некој ги избришал постовите за престојот на Трипун на Халкидики, како и коментарите од Pana за тоа дека додека во Македонија имало војна, тој ’си го сунчал папакот’!? Мислам дека тој момент е многу битен при утврдување на одговорноста што можеме да ја очекуваме од Трипуна кога би добил функција, па од тие причини истата вест ја пренесувам и овде! Новоименуваниот амбасадор на Македонија во Мисијата при ОН во Њујорк деновиве се одмора со сопругата во друштво на бизнисменот Трифун Костовски и неговите сватови Камчеви, во комплексот "Сани бич" на Халкидики, додека Македонија ја напаѓаат сили на Косовскиот заштитен корпус. Вест - 13 август, 2001 година И кога веќе сме кај одговорноста од Трипуна кон државните функции, добро е да се знае и податокот дека од 81 седница на македонскиот парламент, Трифун отсуствувал дури на 61 седница!? Така тој може да се однесува дома кај него, а не онаму каде што зема плата и каде што треба да ги штити интересите на граѓаните на Скопје кои што пред две години му укажаа доверба да биде нивни пратеник и да ги решава нивните проблеми!? За крај уште нешто... Додека актуелниот градоначалник насекаде ја презентира својата програма и говори за проблемите на Скопјани, кандидатот од опозицијата (во недостаток на програма и на идеи) прави журки низ Скопје!? А неговите наивни и кусогледи приврзаници (среќа што се малку на број) трчаат таму за да го слушаат како ќе ги лаже!? Бог да чува!?
Strelec Големо обновување на фасадите во градот Со децении необновените фасади создаваа сив и депресивен амбиент на нашите најпрометни улици. Обновени се 38.674 м2 фасадни површини на следните објекти: На улицата “Кочо Рацин” - зградите со броеви 7, 30, 38, 42 На ул.”11 Октомври” - зградите со броеви 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 28 Зградата наспроти Градската болница (на источната страна) На улица “Димитрие Чуповски” - зградите со броеви 1, 1а, 5, 24, 24б, 25 На улицата “Кочо Рацина” - зградата со број 32 Зграда на улица “Ланинградска” На улица “Мито Хаџивасилев Јасмин” - зградата со број 2 Домот на културата “Кочо Рацин” (Домот на градежните работници) Спомен куќата на Васил Иљоски Зграда на булеварот “Свети Климент Охридски” На улица “Маршал Тито” - зградата со број 10 На улица “Максим Горки” - зградите со број 1 (“Лондон”) и број 31 Зградата “Ибни Пајко” Кулите на бил.”Кочо Рацин” (кај “Тутун” и кај подвозникот) Во Старата Чаршија - санирани се и обновени фасадите на 18 објекти
SLaCk Epa izvini ama ja ne mozam da gi najdam tvoite post-ovi vo koj Trifun go sporeduvas so bozhestvo.A toa za 1000$ kamion pesok?Znam deka zivees vo Kanada ama znam deka ni tamu ne moze da bide nad 100$ kamion pesok.A inaku igralistata samo da ti kazam posto ne si zapoznaen se na povrsina od 30 m2 ima eden kamion pesok frleno ima tri lulashki skalichki i drvena kula.Pratev kako se gradea.Pa sea ti kazi kolku vredi toa?I dali e fer da ne spomenes koj ti dal pari da gi izgradis?
concrete
quote:
Originally posted by OooOo
Se prashuvam kogo li lazhe Penov so site tie 'proekti' i izgradbi? Pa provincijalecot nema kjor denar vo gradskata kasa za edna obichna shinterska sluzhba, a tuka mi obekjava brda i dolini! Lakovernite seushte veruvaat ....
Nikogo, verojatno sam sebe i nekolkumina koi igraat vo istiot serial, kako i nekolku prekuokenski dileri na negoviot stof :):):):).. Ne moze da se trgne tuku taka, mora da si napravi mostobran t.e. zavrsen mandat. Kolku ke mu uspee ke vidime,vo sekoj slucaj da ne si mu vo kozata. Ljubco se izm'kna nekako ( dali???) , ama za drigi veke nema mesto vo vozot. Trifun, ne e ni toj nekoja orhidea, no mislam deka ima dobri nameri. Problemot mu e ist kako i na Gruevski t.e malku mnogu e naiven. Ne moze da svati sto e toa navistina beskrupulozna i surova borba za vlast,mok i pari vo najsogolena forma. Mozebi ke go izvadi opstoto cuvstvo na narodot deka ne e notoren ljubitel na behaton kocki i kvazi rekonstrukcii na mostovi i farbanja na fazadi ala-fufo....kako i toa deka mozebi ne e bogat kako eden Penov , no sepak e respektabilno imoten ,dovolno kulturen, za da ne posega po narodnata korka leb. Vtora opasnost mu e opasniot virus na "podrug" pristap sto go siri naokolu,a koj moze da gi nagrize i poziciite na nekoi drugi moknici koi veke ednas go izvozea i politicki i finansiski, a imaat mok da go pretvorat vo kutivce so karbonizirana prasina. No toj verojatno si znae..... Strelec & co. , ako nekoj vo se ne se slaga so vas, ako za nekoi raboti ima sopstven stav ne znaci deka e negativen , ili pak deka pristapot koj go propagirate e apsolutnata nepogovorna vistina. Isto i obratno. Jas sekogas sum preferiral da im veruvam na sopstvenite oci i moeto ne bas malo iskustvo!!!!Smetam deka sekoj im pravo na svoite interesi, se dodeka se ostvaruvaat vertikalno,posredno vlecejki gi i drugite (OPSTOTO DOBRO), a ne horizontalno so gazenje i unistuvanje na site drugi interesi....
SLaCk I jas rekov,moze Trifun ne napravil kojznae sto ama Penov pa ICH ne napravil za Skopje a gradonacalnik beshe.
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
E potoa se razlikuvame nie od niv Strelec. Nie so fakti oni so pausalni oceni. ...vo jajceto trazi vlakno.
Во право си!:))) Море отидоа сега во некоја погорна фаза... во некоја четврта димензија...:) оние трите не ги мерат веќе!:)))
OooOo
quote:
Originally posted by SLaCk
Epa izvini ama ja ne mozam da gi najdam tvoite post-ovi vo koj Trifun go sporeduvas so bozhestvo.
http://tinyurl.com/4a86n
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
Epa izvini ama ja ne mozam da gi najdam tvoite post-ovi vo koj Trifun go sporeduvas so bozhestvo.
Абе јас коментар не побарав за мене да дадеш...:))) За тебе кажи си ти!:)))))))
SLaCk Da dobro ovie post-ovi se delumno toa no imashe i ushte porano drugi post-ovi vo koi se velichashe Trifun do beskraj a sega naednash ne go bivalo.Jas za Trifun glasam bidejki ima dvajca kandidati od koi Trifun e podobar daleku podobar t.e. ne mi teknuva i na nekoj covek koj bi mozel da bide polosh od Penov.
Strelec Slack, можам да те замислам како покиснато изгледаш во моментов!:))) Збунет си тотално... се обидуваш некако да се оправдаш сам на себе, а чувствуваш дека ти е џабе!:)))
SLaCk Jas za mene da si zboram a i ti za mene da zboris?Ne ti e nesto cudno tuka?Ti zbori si za tebe.
Strelec Ти за тебе да збориш едно, па за тебе да збориш друго!? Не е тоа уште почудно?:)))))))
SLaCk I ti isto samo znaes sto e najcudno ti za drugi primetuvas za sebe ne primetuvas!
Strelec Готов си ти!:))) Крај!:))))))) Slack, ист карактер си како и Трипун!:)))
OooOo Temava e za gradonachalnik ...
Strelec Седи бе па ти...!:) Се избрука заради едни Трипун и Пенов!? Off topic: И дозволи еден fio да те испровоцира и после тоа да ти се смее позади грб!?
SLaCk Tocno.Toa e temata.Trifun za Skopje.Penov za Ottawa!
beaver hunter
quote:
Originally posted by SLaCk
.Penov za Ottawa!
Ne daj boze... aren si e toj... za Skopje
SLaCk E pa ne ste fer!Penov tolku dobrini napravi za Skopje mora na Strelec da mu e tesko sto ne e gradonacalnik tamu vo Kanada.Moze da se smenime da vi gi sredi gradovite a vie pratete nekoj?Ili aj da ne pravime sea na ti go daj mi go nie ke go izbereme Trifun a Penov vo Manitoba ke go ispratime sovetnik da bide.
concrete
quote:
Originally posted by beaver hunter
quote:
Originally posted by SLaCk
.Penov za Ottawa!
Ne daj boze... aren si e toj... za Skopje
Ic ne brigaj , si ima toj mnogu poprijatna destinacija, Ottawa, aj ne se zanesuvaj he,he!!!
concrete
quote:
Originally posted by SLaCk
E pa ne ste fer!Penov tolku dobrini napravi za Skopje mora na Strelec da mu e tesko sto ne e gradonacalnik tamu vo Kanada.Moze da se smenime da vi gi sredi gradovite a vie pratete nekoj?Ili aj da ne pravime sea na ti go daj mi go nie ke go izbereme Trifun a Penov vo Manitoba ke go ispratime sovetnik da bide.
SLaCk , sto bladas , ne ja duvna Strelec tolku daleku, nego mu treba distanca za da moze da go saka Penov. Nemoj sega da go uplasis pa za Malezija da fati dzada.....
OooOo Viena e grad koj poslednive nekolku godini vazhi za eden od najkvalitetnite gradovi za zhivot vo celiot svet. Trifun Kostovski toa go znae i mozhe del od toj civiliziran svet da donese i vo Skopje, a eve i zoshto ... Za da znaesh kako dishe edna svetska metropola treba da zhiveesh nekoe vreme vo taa metropola. Edna proshetka niz nekoja metropola ne ja dava pravata slika za zhivotot vo toj grad. So taa proshetka nikoj nemozhe da utvrdi koj se prednostite i nedostatocite vo toj grad. Znachi za da mozhesh da napravish sporedba megju svetska metropola so tvojot grad treba da zhiveesh i vamu i tamu i treba da znaesh koi kvalitetni neshta da gi donesesh, a koi nedostatocite da gi odstranish ili barem da gi svedesh na minimum. Dosegashnata praksa na Penov i potpishuvanjeto na dogovorite vo nekoja kancelarija za sorabotka so drugite gradovi pokazhaa deka toj princip ne raboti. Dogovorite sedat nekade vo nekoja fioka, a nieden proekt od dogovorenite ne e ni pochnat. Dokument potpishan vo nekoja kancelarija ne dava nikakva slika za svetska metropola. Se prashuvam togash za kakva (koja) metropola zbori Penov ustvari? So kakva nova atrakcija mozhe Skopje da se pofali za ovie 8.5 godini bedno vladeenje na Penov??
concrete
quote:
Originally posted by OooOo
Viena e grad koj poslednive nekolku godini vazhi za eden od najkvalitetnite gradovi za zhivot vo celiot svet. Trifun Kostovski toa go znae i mozhe del od toj civiliziran svet da donese i vo Skopje, a eve i zoshto ... Za da znaesh kako dishe edna svetska metropola treba da zhiveesh nekoe vreme vo taa metropola. Edna proshetka niz nekoja metropola ne ja dava pravata slika za zhivotot vo toj grad. So taa proshetka nikoj nemozhe da utvrdi koj se prednostite i nedostatocite vo toj grad. Znachi za da mozhesh da napravish sporedba megju svetska metropola so tvojot grad treba da zhiveesh i vamu i tamu i treba da znaesh koi kvalitetni neshta da gi donesesh, a koi nedostatocite da gi odstranish ili barem da gi svedesh na minimum. Dosegashnata praksa na Penov i potpishuvanjeto na dogovorite vo nekoja kancelarija za sorabotka so drugite gradovi pokazhaa deka toj princip ne raboti. Dogovorite sedat nekade vo nekoja fioka, a nieden proekt od dogovorenite ne e ni pochnat. Dokument potpishan vo nekoja kancelarija ne dava nikakva slika za svetska metropola. Se prashuvam togash za kakva (koja) metropola zbori Penov ustvari? So kakva nova atrakcija mozhe Skopje da se pofali za ovie 8.5 godini bedno vladeenje na Penov??
OooOo, ti kako cetvorodimenzionalno sustestvo, sto toa na ova trodimenzionalnive im objasnuvas. Ne mozat da te svatat ,he,he!!! Viena , Salzburg,Tomaseli, aj sto zboris!!!!
OooOo
quote:
Originally posted by concrete
OooOo, ti kako cetvorodimenzionalno sustestvo, sto toa na ova trodimenzionalnive im objasnuvas. Ne mozat da te svatat ,he,he!!! Viena , Salzburg,Tomaseli, aj sto zboris!!!!
Pokushavam concrete, iskreno pokushavam i se trudam da im kazham deka greshat, ama nivnata ljubov prema partiskata knishka e pojaka od se! Ne svakjaat deka vo 21 vek se zhivee chetvorodimenzionalno, a ne trodimenzionalno kako vo 19 vek so krunite na glava [;)] Mi smo bogovi mi ljudi nismo, crvena knjizhica je sveto pismo. Se chudam kako tolku vreme ne dobiv nieden odgovor.
slasa a nesto zastana rabotava .. aj dosdno mi nastavete da imam zanimacija da citam
intel Шеста димензија:))))готово,нели почна и Фуфо на микрофон да муца и да се обидува да го промовира Трипун нека му е наздравје бричење. Него лав беше прашан што мисли за Дарко Маркович
quote:
Originally posted by lav ...нема да го искажам на овој топик , разбира се кој е наменет САМО за градоначелниците односно нивната кандидатура...нели? -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by strelec Е така е... Ама Дарко Марковиќ е случајно шеф на изборниот стаж на еден од кандидатите за градоначалник, а не референт за народна одбрана во некоја општина. Не знам која е причината, но јас добивам впечаток дека овде има свесно избегнување на одговор!?
Лав не одговара од една едноставна причина,си знае тој дека веднаш ќе му лупнам контра линк на пишаното.Па Лав не е Слацк па да си се матира сам.
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
Od druga strana Trifun ima veke iskustvo vo politikata ima pari i ima i poznavanja sigurno... Epa izvini ama ja ne mozam da gi najdam tvoite post-ovi vo koj Trifun go sporeduvas so bozhestvo. I jas rekov,moze Trifun ne napravil kojznae sto ama Penov pa ICH ne napravil za Skopje a gradonacalnik beshe. Jas za Trifun glasam bidejki ima dvajca kandidati od koi Trifun e podobar daleku podobar t.e. ne mi teknuva... Jas za mene da si zboram a i ti za mene da zboris?Ne ti e nesto cudno tuka?Ti zbori si za tebe. I ti isto samo znaes sto e najcudno ti za drugi primetuvas za sebe ne primetuvas!
Читајте го ве молам...:) Загреота!:))) Не му е лесно, сиротичкиот!:))))))) slack, ми падна малку жал па еве ќе те утешам сега: Не си единствениот кој со фалењето на Трипуна се фати во замка.:) Уште на други четворица од форумов им се спрема истото откако ќе прочитам дека пишуваат позитивно за Трипуна!:)))
Strelec
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by intel
Господине Лав,кое е вашето мислење за шефот на изборниот штаб на Трифун, Дарко Маркович.
Одговорот никако не би се вклопил во темата и затоа нема да го искажам на овој топик , разбира се кој е наменет САМО за градоначелниците односно нивната кандидатура...нели ?
lav, за Дарко Марковиќ не сакаш да одговориш заради тоа што топиков велиш бил за градоначалници, а не за шефови на изборни штабови! А ти нели не сакаш да избегаш од топикот?:) Во тој случај имам едно ново прашање за тебе: Зошто на овој топик за градоначалници толку често пишуваш за Жерновски?:) И едно post scriptum за тебе: Во сето ова почнав многу да уживам...:) Со секој втор збор сами си влегувате во клопка, ама многу е поинтересно кога ве гледа човек како се обидувате да излезете од клопката!:)))
concrete Trifun e sampion , najdobar mozen izbor za kasaba kako Skopje , urbanisticki i soobrakajno ,osakatena i opljackana od Risto Penov, poznat kolekcioner na paver elementi,unistuvac na strazrski kuli i prekopuvac na anticki tvrdini.....poznat moler na ruinirani fasadi.....!!!!! Aj Strelec, sega klopkata :):):)!!!!
n/a Intel = Strelec = Pina = Penov. Abe ovie go branat Penov ko da se Penov "licno em personalno"! Tolku se nerealni, go falat Penova ko da e "svetec" sto pomisluvam deka e licno Panjov ili nekoj od negovata bliska rodnina ili blizok "delnik na drzavnite sredstva". Samo gomnoto si se predstavuva sebesi kako cvet da znoete majkini[:p]
n/a Strelco napisal :"Можеш ли да го замислиш Трипуна со екипа околу него во чиј состав се едни Флоровски, Чашуле, разни луѓе од Убчета, или од Доста итн.? Од друга страна, околу Пенов се профилирани експерти кои што веќе стекнаа добро искуство и кои што докажаа декаси ја знаат работата." Strelco, kakvi i da bea Dosta, Florovski, Ubco, Casule sepak za vreme na nivnoto vladeenje vo Makedonija se ziveese 100% podobro. Se kradese no i se imase za narodot. Tvoite LDP-SDSM-DUI kradat, ama nisto ne ostavaat za narodot. Voedno, nemaat nikakov kapacitet i sposobnost da ja vodat drzavata, a pred se znaenje! Jas poveke pati povtoruvam: site tie od SDSM se mamini i tatini decinja, koi zavrsile "preku telefon" t.e. bez nikakvi znaenja. Zatoa, a dojde SDSM na vlast drzavata e havarisana. Mozebi, i samite od SDSM sakaat da im trgne na podobro, ama sirotite ne znaat nisto, tutulinja balinja. Gruevski bil onakov, takov, peder, ne znam sto, ama na covekot site finansiski eksperti mu simnuvaa kapa. Imavme suficit na budzetot na VMRO, a samo sto dojde SDSM imame deficit na istiot i recesija. Sto se odnesuva na recesijata, samite predizvikuvaci na toj ekonomski kolaps vo site normalni drzavi podnesuvaat ostavka od moralni i eticki pricini, a samo kaj nas se borat za novi mandati! Pa luge, drzavata ekonomski propadna, a SDSM-LDP se falat "ne nosat kon Evropa"!
fio Стрелец, не се поистоветувај со Пенов. Има две причини за тоа, првата, дека е цигани лаже како циган, а втората што ја забележав вчера, и прво не ми се веруеше, па човекот стварно бил крајно невоспитан и некултурен. Плус на дуелот слушнав еден неверојатен податок. Првомајска ја изградил за 126 милиони денари, или 2 милиони евра, а во должина од 1,1 км. Па луѓе, ние градиме 1 км АВТОПАТ за 1 милион евра. Бог знае колку пари се испрани само од тој проект!
n/a Pano mori, so si napisala mori [:D]: "Vo vecerasniov duel na TV "Telma" spored mislenjeto na ogromniot broj na gledaci na "Skaj net" TV,gospodinot Risto Penov bukvalno go nokautira Tripun.Siromaskiot ne znaese kaj se naoga.Mnogu gledaci upatija i kritiki kon izborniot stab na Tripum sto go ispratile taka nepodgotven.Janko rece deka treba da im se udrat cvrgi zasto Trifun dosol nespremen. Penov go potseti Tripuna deka od 87 sednici na sobranieto prisustvuval samo na 20.Drugoto vreme si bil covekot vo Viena. Moja preporaka do Penov e da ne mu dava revans na luzerot Tripun " ------------------------------------------ VELAT KUCETO STO LAE NE KASA, PAZI SE OD KUCETO STO NE LAE- VEDNAS KASA. Toa e stara makedonska pogovorka koja e mnogu verodostojna. Taka i vcera Penov samo laese, ama nisto ne pravi. I Branko Crvenko laese deka ke vraboti po 1 od sekoe semejstvo ama se sto stori e obratnoto, otpusti po uste eden od sekoe semejstvo. Zatoa neka lae Penov, ama nisto nema da napravi; koj ima golema usta ima kratok um [:p] I kako moze da se sporeduva Penov so Trifun? Pa Trupceto ima milioni EURO specaleno sam, a Penjov- koga dojde na vlast vozese "101", i samo taka od "golemata plata" si obezbedi nekolku dukana niz Skopje i fabricka za paver elementi! Trufun zivee vo Viena koj spored mene e eden od najubavite gradovi vo svetot, a Viencanite se edni od najkulturnite luge, pa kolku tolku ke prenese nekoi iskustva od tamu. A Penov sto moze da prenese: svoi iskustva od nekoja cergarska naselba od Veles, pa posle ne cudi sto imame KIC PALMI NA SRED PLOSTAD!
Strelec Bitushaec. се’ изнакажа само суштественото не го кажа... Иако concrete го имав прашано, секако дека секој може да одговори... Дали мислите дека Трифун е способен да формира добар тим за да го водат Скопје, или ќе се согласите со мене дека човекот ќе формира таков тим кој што НЕМА ДА МУ ПРАВИ ПРЕЧКИ во она што сака да го реализира? И во врска со твојата споредба за тоа како се спечалени богатствата од Пенов и Трипун... Како погоди дека Трипун богатството го спечалил на чесен начин (!?), а за Пенов веднаш една приказна скроена и тоа за ’богатство’ кое што ’постои’ САМО во некои болни умови. Совет од мене, не ги слушај таквите! И уште нешто само за богатството од Трипуна... Од каде ваква промена во ставот на симпатизерите на опозицијата? Пред година-две тврдевте дека богатството од Трипун е заработено на нечесен начин (крадејќи од Технометал), а сега наеднаш си го сменивте ставот!? Каде се тука принципите? Како може да и’ верува човек на опозицијата после вакво лицемерие? Патем, немој да ги боиш цели текстови (веќе неколку пати ти ги едитирам текстовите)... можеш збор-два, или евентуално некоја реченица да сакаш да ја нагласиш, а да не правиме боенка од форумов!
трендафил Најбитно прашање што вчера му беше поставено на Пенов, беше за долгот на градот од 10 милиона евра. А Пенов призна дека е така и дека очекува државата да ги надополни парите, што е тешко со оглед на тоа дека државата нема пари ниту за тие што ги брка од работа во железница на пример. Сем ако овој долг на Пенов не е причина што им се скратуваат правата на работниците што ќе бидат прогласени за технолошки вишок, односно ако најсиромашните слоеви не го финансираат тоа што во последната година го направи градоначалникот. Интересно е и ветувањето на Пенов дека на место на Бит Пазар ќе прави плоштад. Најголемиот дел од површината на која е предвиден плоштадот од лани е приватен имот на Скопски Пазар, кој го доби заедно со тезгите, дуќанчињарта по работ на централниот дел од пазарот за САМО 44.000 евра иако пазарната вредност само на земјиштето (без бизнисот) е над 5 милиона евра. Градот треба да го купува земјиштето, кое доколку не се продадеше од коалицијата ЗА Македонија заедно на својот сопартиец, сега требаше да помине во сопственост на градот. Окулу има и многу други дуќанчиња кои исто така се во приватна сопственост, па само за експопријација би биле потребни близу 10 милиона евра. Градењето башка. А што ќе работат тие неколку илјади луѓе што живеат од пазарот. Настрана традицијата што ја има Бит Пазар поради која и доаѓаат туристите. Туристите доаѓаат да гледаат стари, не нови објекти. Но така е кога дојденец ќе управува со нешто. Напомена, од четворицата кандидати за скопски градоначалник, само Пенов не е роден во Скопје.
lav -------------------------------------------------------------------------------- Vo vecerasniov duel na TV "Telma" spored mislenjeto na ogromniot broj na gledaci na "Skaj net" TV,gospodinot Risto Penov bukvalno go nokautira Tripun.Siromaskiot ne znaese kaj se naoga.Mnogu gledaci upatija i kritiki kon izborniot stab na Tripum sto go ispratile taka nepodgotven.Janko rece deka treba da im se udrat cvrgi zasto Trifun dosol nespremen. Penov go potseti Tripuna deka od 87 sednici na sobranieto prisustvuval samo na 20.Drugoto vreme si bil covekot vo Viena. Moja preporaka do Penov e da ne mu dava revans na luzerot Tripun -------------------------------------------------------------------------------- Ветено, сторено, про(НЕ)верено - Ристо Пенов Ова ни го напиша кољегата пана , иииииииииииии си остана жив и (искрено се надевам) при чиста свест , разбира се. quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by lav quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by intel Господине Лав,кое е вашето мислење за шефот на изборниот штаб на Трифун, Дарко Маркович. -------------------------------------------------------------------------------- Одговорот никако не би се вклопил во темата и затоа нема да го искажам на овој топик , разбира се кој е наменет САМО за градоначелниците односно нивната кандидатура...нели ? -------------------------------------------------------------------------------- lav, за Дарко Марковиќ не сакаш да одговориш заради тоа што топиков велиш бил за градоначалници, а не за шефови на изборни штабови! А ти нели не сакаш да избегаш од топикот?:) Во тој случај имам едно ново прашање за тебе: Зошто на овој топик за градоначалници толку често пишуваш за Жерновски?:) И едно post scriptum за тебе: Во сето ова почнав многу да уживам...:) Со секој втор збор сами си влегувате во клопка, ама многу е поинтересно кога ве гледа човек како се обидувате да излезете од клопката!:))) Дарко Марковиќ е само поранешен (да не кажам и бивш) кандидат за градоначелник на Скопје и „мерен„ спрема тогашните кандидати беше на нивото од Пенов ...како кандидат од ВМРО-ДПМНЕ. И тогаш но и сега , со сета почит кон останатите кандидати , жалев што не победи Dr. Јовица Угриновски. пс Жерновски е траверстит (и криминалец со ОХОХО досие „скриено„ во документите од неговите „спонзори„ за свадбениот пат на MALDIWY) во време кога беше референт за набавка на сол за замрзнатите и оковани во снег улици на Скопје , кој со својата сегашна појава само му го затрупува патот кон поБЕДАТА на неговиот партиски шеф Пенов. Ова е и очебијно апсолвирано од него , и затоа е „тргнат„ поради импликациите кои (по се изгледа) оти ќе ги „плаќа„ кандидатот Пенов само од неговата појава во медиумите и влијанието (негативно) кое го има врз обичните граѓани....кој како што слушам дека се зборува оти е „дете сезнајко„ исто како и кољегата негов од сдсм , Дрдоркото-де или да бидам појасе ДЕЗЕРТЕРОТ кој е помилуван , НО од обичните смртници НЕ М У Е ЗАБОРАВЕНО ТОА НЕДЕЛО lav!!! Би сакал да те прашам нешто... Ниту Пенов, ниту Трипун можат сами нешто да направат, без добри тимови околу себе... Мислиш ли дека Трипун е кадарен да создаде добар тим? Веројатно ќе се согласиш со мене дека како кандидат на опозицијата (и нека е само поддржан од нив), би морал ’да враќа’ по избори! Можеш ли да го замислиш Трипуна со екипа околу него во чиј состав се едни Флоровски, Чашуле, разни луѓе од Убчета, или од Доста итн.? Од друга страна, околу Пенов се профилирани експерти кои што веќе стекнаа добро искуство и кои што докажаа дека си ја знаат работата. Навистина ме интересира твое мислење во врска со ова. Не е битно што Јас мислам , ами што тие (кандидатите) мислат ДА НАПРАВАТ ПОСЛЕ ИЗБОРИТЕ. Кај мене останува надежта дека манирите стекнати во т.н. БЕЧКА ШКОЛА кај г.Трифун нема да се претворат во истата школа само БАЛКАНСКИ СМЕР или НАСОКА ...нели ...каква што синојќа ја забележав кај твојот фаворит , мислам на Пенов. Типична БАЛКАНШТИНА И НЕКУЛТУРА дури и кај кандидат (се мисли на Пенов) кој за себе се надева дека е интелектуалец ...некои велат дури и со 2 факултета Лав не одговара од една едноставна причина,си знае тој дека веднаш ќе му лупнам контра линк на пишаното.Па Лав не е Слацк па да си се матира сам. Особено од тоа се плашам КОЉЕГА ...кога мислам на ТВОЕТО „ЛУПАЊЕ„ посебно по форумиве ...нели? пс Не играм шах , и затоа ова ќе го раберам како „фрлање„ коска ....но заборави дека Јас „јадам„ само месо , а коските ги оставам на друг...ај да не те издадам сега овде и јавно што се не си „изел„ од мене....нели кољега пана , кој си е , разбира се искрена душичка и веднаш ќе признае ?
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
Bitushaec. се’ изнакажа само суштественото не го кажа... Иако concrete го имав прашано, секако дека секој може да одговори... Дали мислите дека Трифун е способен да формира добар тим за да го водат Скопје, или ќе се согласите со мене дека човекот ќе формира таков тим кој што НЕМА ДА МУ ПРАВИ ПРЕЧКИ во она што сака да го реализира? И во врска со твојата споредба за тоа како се спечалени богатствата од Пенов и Трипун... Како погоди дека Трипун богатството го спечалил на чесен начин (!?), а за Пенов веднаш една приказна скроена и тоа за ’богатство’ кое што ’постои’ САМО во некои болни умови. Совет од мене, не ги слушај таквите! И уште нешто само за богатството од Трипуна... Од каде ваква промена во ставот на симпатизерите на опозицијата? Пред година-две тврдевте дека богатството од Трипун е заработено на нечесен начин (крадејќи од Технометал), а сега наеднаш си го сменивте ставот!? Каде се тука принципите? Како може да и’ верува човек на опозицијата после вакво лицемерие? Патем, немој да ги боиш цели текстови (веќе неколку пати ти ги едитирам текстовите)... можеш збор-два, или евентуално некоја реченица да сакаш да ја нагласиш, а да не правиме боенка од форумов!
Треба ли да потсетувам што зборуваа сегашните коалициони партнери за Пенов во 1994 година и првите години по тоа, додека не се здружија со СДСМ. Или да потсетам што зборуваше Пенов за парламентарните избори во истата 1994 година? Како може човек да и` се верува на коалицијата ЗА Македонија заедно после вакво лицемерие? Зошто некој се лути ако и други поверувале во неговото мислење, дека Трифун е чесен и способен, и дека се спремни да си ја исправат грешката.
Pana
quote:
Првомајска ја изградил за 126 милиони денари
Ne drapaj kolcista.Penov mu kaza deka Prvomajska ja izgradil za 26 miliona.Koga Tripun kaza deka e toa dva miliona evra Penov mu se iznasmeja vo faca i go prasa "kolku e 26 miliona".Tolku bese zbunet pusti Tripun sto ne znaese ni da presmeta. Pa koga go zaperdasi za tie 3500 rabotnici sto ostanale bez rabota na smetka na negovoto bogatstvo steknato od toj ist "Tehnometal". Ali najtragicno od se bese koga Tripun sakase da im se ligavi na albancite. Covekot sto za referendumot bese protiv albancite sakal vo gradskata administracija da prima albanci.Mi vika eden vmrovec "e ovoj ke si go dobie i od nas". Siromaskiot od sto ne znaese sto da zbori celo vreme se crvenese,pa pozute ,pa mu se isusi ustata. Za Tripun ova e kraj.
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
Penov mu kaza deka Prvomajska ja izgradil za 26 miliona.Koga Tripun kaza deka e toa dva miliona evra Penov mu se iznasmeja vo faca i go prasa "kolku e 26 miliona".
Ова стварно било јако!:))) трендафил, јас прашувам дали Трифун може да формира тим, а ти се’ изнакажа освен тоа што прашав!? lav, не те прашаа каков бил Дарко Марковиќ кога се кандидирал за градоначалник, туку СЕГА што мислиш за него...:) Дали го имаш сменето мислењето во меѓувреме, или истото го мислиш?:) Тоа е чудо едно како избегнувате одговори!:)))
Pana Zimi se,od sabajle mi se javija deset dusi i site mi vikaat "pa dobro be kako mozel covekov so takva intelegencija (se misli na Tripun)da napravi tolku pari. drugi mi vikaat,ne daj boze vakov da e gradonacalnik kako Tripun odma se selime od Skopje. p.s.mislam deka duelov treba da se reprizira najmalku po dva pati na den se do 13 mart.Za da vidat lugeto koj sakal da bide gradonacalnik!!!
concrete
quote:
Originally posted by Pana
Zimi se,od sabajle mi se javija deset dusi i site mi vikaat "pa dobro be kako mozel covekov so takva intelegencija (se misli na Tripun)da napravi tolku pari. drugi mi vikaat,ne daj boze vakov da e gradonacalnik kako Tripun odma se selime od Skopje. p.s.mislam deka duelov treba da se reprizira najmalku po dva pati na den se do 13 mart.Za da vidat lugeto koj sakal da bide gradonacalnik!!!
Znaci Pana, mozeme da ocekuvame nova "PRESELBA NA NARODOT" ako Trifun bide gradonacalnik ,pa posle Predsedatel ???? Pobedi batka coekot, sega ovie brakjata ke glasat za nego ko ludi:):)!!! Inaku sekogas vnimavaj na onie sto so "takva intelegencija" napravile tolku mnogu pari. Koga ke ti se javat prijatelite povtorno samo prasaj gi kako toa tie taka "intelegentni" ne napravile nekoja para....?????
Pana Sinojka na TV duelot bese grevota da se gleda i slusa Tripun.Na "Skaj net" se javija desetici gragani koj kazaa deka totalno gi razocaral.I ako imale nekoj simpatii posle sinokesniot duel sigurni se deka nema da glasaat za nego. Koga go mprasaa siromaskiot kade mu e programata on nesto trtljase za toa deka ke vlozuval poveke pari za izgradba na levata strana i ke vrabotuval albanci vo javnata administracija na gradot. Koga go prasa Emilija kako ke sorabotubava so DPMNE i so NP ako pobedi on kaza deka e samostoen kandidat i na nikomu ne mu dolzi nisto. Epa neka mu e na zdravje!
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Koga ke ti se javat prijatelite povtorno samo prasaj gi kako toa tie taka "intelegentni" ne napravile nekoja para....?????
Зарем и ти сине concrete!? Па за да направиш пари (особено ако се работи за ’нечисти пари’), најмалку треба да си интелигентен! Доказ: Нека ти текне кои луѓе од 1998-2002 година дојдоа до најмногу пари! Меѓу тие што тогаш беа на власт имаше и интелигентни и умни луѓе, ама поголем дел беа ’поинаквите’ и токму тие се наполнија со пари! Не дека е многу сјајна ситуацијата и кај оние што беа пред и по нив на власт, ама сепак е ОГРОМНА разлика во интелигенцијата и во алчноста за пари!
dejan jas mislam penov zasluzuva da pobedi....sve sto napravil za skopje ovie godini.....zasluzuva.
Strelec За спортот и рекреацијата - сестрана поддршка Освен изградбата на пешачките и велосипедските патеки покрај Вардар и изградбата на бројните детски игралишта, Пенов успеа да го стори и следното: Во вториот дел на Градскиот парк се изврши генерално расчистување на диво израснатото зеленило, наместо старите пропаднати мовчиња се изградија нови, целосно се обнови со нови канделабри осветлувањето и се постави комплетно нова урбана опрема (нови клупи и нови корпи за отпадоци) и е извршено генерално чистење на езерцата и каналите По десет години неработење, со помош настранска донација повторно го врати во употреба езерото Треска. Обновено е дното на езерото, обновена е хлоринаторската станица, обновени се облогите на малите базени, целосно се реконструирани санитарните јазли и реконструирано е зеленилото. Изведена е целосна санација и реконструкција на кајак-патеката на Треска во Матка со што таа беше подготвена за натпревар во рамките на Европското првенство. Во СРЦ Сарај - поставена е комплетно нова урбана опрема, извршена е санација и реконструкција на санитарните јазли и воведена е чуварска служба. Тука да го споменам и неговиот недамнешен ангажман и интервенција која овозможи да проработи Олимпискиот базен. Со негова поддршка и под негово покровителство се оддржаа повеќе традиционални и официјални меѓународни натпревари Атлетскиот Божиќен крос Кајакарски натпревар ИКАС Велосипедската трка низ Македонија Пливачкиот митинг Боксерскиот турнир Златен Гонг Кугларскиот турнир, средба на градовите Скопје, Ниш и Софија Пливачкиот маратон на езерото Треска 2004г. Автомобилски ридско-брзински трки на Водно Триатлон натпревари на езерото Треска Маунти-бајк натпревари на Гази Баба - балкански средби Шаховски турнир Скопје Опен Коњичките средби на Хиподром - 1Мај, Илинден, 11 Октомври Европско кадетско првенство во борење слободен стил Светско јуниорско првенство во ракомет Кајак на диви води - Европско сениорско првенство Матка 2004
Strelec
quote:
Originally posted by dejan
jas mislam penov zasluzuva da pobedi....sve sto napravil za skopje ovie godini.....zasluzuva.
dejan, дозволи ми да ти оддадам признание што изнајде сили во себе за да ја осознаеш вистината! Утрово добив еден емаил од еден бивши сосед додека живеев во Македонија и меѓу другото ми кажа дека сите во неговото семејство планирале да гласаат за Трифун Костовски, но дека во меѓувреме донесле одлука да ги дадат своите гласови за Пенов. Не ми ја кажа причината зошто се предомислиле, но тоа и не е најважно... Може да се претпостави.
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Зарем и ти сине concrete!? Па за да направиш пари (особено ако се работи за ’нечисти пари’), најмалку треба да си интелигентен! Доказ: Нека ти текне кои луѓе од 1998-2002 година дојдоа до најмногу пари! Меѓу тие што тогаш беа на власт имаше и интелигентни и умни луѓе, ама поголем дел беа ’поинаквите’ и токму тие се наполнија со пари! Не дека е многу сјајна ситуацијата и кај оние што беа пред и по нив на власт, ама сепак е ОГРОМНА разлика во интелигенцијата и во алчноста за пари!
Pana , aj ne bidi dete. Koj budala , bilo kade, osven na lotarija napravil pari?????( Ama i togas brzo, brzo mu isparuvaat).... Zarem ti uste mislis deka "glupavite, drcni i alcni soferi" se vistinskite parajlii???? Aj zemi napravi spisok, pa vidi kade se sega i kolku se "opareni"???? Piksla za usluga da, ama PARA , he,he!!!! Mislam deka i site gi "sudat " za nikogas da ne gi osudat; vrana vrani, oci ne vadi!!!!
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Koga ke ti se javat prijatelite povtorno samo prasaj gi kako toa tie taka "intelegentni" ne napravile nekoja para....?????
Зарем и ти сине concrete!? Па за да направиш пари (особено ако се работи за ’нечисти пари’), најмалку треба да си интелигентен! Доказ: Нека ти текне кои луѓе од 1998-2002 година дојдоа до најмногу пари! Меѓу тие што тогаш беа на власт имаше и интелигентни и умни луѓе, ама поголем дел беа ’поинаквите’ и токму тие се наполнија со пари! Не дека е многу сјајна ситуацијата и кај оние што беа пред и по нив на власт, ама сепак е ОГРОМНА разлика во интелигенцијата и во алчноста за пари!
Некои луѓе дојдоа до пари и пред 1998 и после 2002. Се согласувам дека е огромна разликата во алчноста за пари и штета е што некои ја трошат интелегенцијата за тоа. Нејасно ми е симпатизер на власта со таква гласност да ја обвинува „својата“ власт, посебно обвинителството и МВР дека се неспособни да го откријат тој наводен криминал за кој зборуваат политичките лидери од истата таа власт. Да потсетам, вкупната сума на сите обвинети од претходната власт на ниво на целата држава е помала од 1/5 од долгот што Ристо Пенов го остава на крајот на мандатот на Скопје. Иначе не гледам како можел Трифун од Австрија да „краде“ во Македонија. Дали мислењето дека оставил 3.500 луѓе без работа беше причината што го примија во коалицијата на 15 септември виновна за отпуштањето на окулу 230.000 луѓе, па кога видовте дека не е така го оставивте. Само до 1992 до 1998 СДСМ го зголеми бројот на невработени од 170 на 380 илјади. Или од 373.938 во ноември 2002 кога бранковци дојдоа на власт до 394.260 на 31 јануари 2005, последниот податок што бучковци го имаат ставено на веб страната на агенцијата за вработување.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Koga ke ti se javat prijatelite povtorno samo prasaj gi kako toa tie taka "intelegentni" ne napravile nekoja para....?????
Зарем и ти сине concrete!? Па за да направиш пари (особено ако се работи за ’нечисти пари’), најмалку треба да си интелигентен! Доказ: Нека ти текне кои луѓе од 1998-2002 година дојдоа до најмногу пари! Меѓу тие што тогаш беа на власт имаше и интелигентни и умни луѓе, ама поголем дел беа ’поинаквите’ и токму тие се наполнија со пари! Не дека е многу сјајна ситуацијата и кај оние што беа пред и по нив на власт, ама сепак е ОГРОМНА разлика во интелигенцијата и во алчноста за пари!
Различно е само времетраењето за т.н. „крадење„ порано го викаа земи си што ти душа сака , инаку се другото е исто да не речам малку поинакво и не е така транспарентно , од разбирливи причини. пс Тие кои имаа децении пред себе за таа и таква „работа„ крадеа по малку за да веднаш не се забележи разликата кај тие семејства во однос на соседите од ист стартен период , но сепак таа „избликнува„ оној момент кога другарката на „господинот„ сака да се покаже како права и неспорна госпожа. ппс Во соседството имам баш ваков случај на довчерашен копук кој немаше куче за што да го „касне„ , иииииииии одкога стана еден од „премудрите„ односно се приближи доволно до нив , скапаницата 101 го „замени„ со 2 многу „фини„ и нови автомобили. Да не зборувам пак за слугинката која сега ете секидневно му ја „чисти„ куќата.
concrete Strelec, resile da se odselat ,da ja zduvnat, a Penov da im go ostavat na "zemjacive" kako podarok!!!!malku se zlobni , ama covecki e da se svetis malku, malkucka :):):)!!!!
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
...не гледам како можел Трифун од Австрија да „краде“ во Македонија.
Технометал е македонска фирма, а не австриска!
quote:
Originally posted by трендафил
...Се согласувам дека е огромна разликата во алчноста за пари и штета е што некои ја трошат интелегенцијата за тоа.
Кога ја спомнав разликата во интелигенција, мислев на голема разлика во корист на овие што се сега на власт, а кога спомнав ’алчност за пари’, мислев на твоите идоли!:)
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Готови се овие што се за Трипуна!:))) Се пошандрцаа!:))) Ме квотира мене, а му се обраќа на Pana!:)))))))
А како ли ќе изгледаат на 13 Март , кога ќе победи Трифун , а ???
Strelec lav, ова е форум за политика, а не за бајки!:)))
Pana Go prasuva Emilija Tripun:"dobro sto ke napravite vie za ekonomskiot razvoj na Skopje". A on covece, so siot pamet i vika;"ke napravam poveke vlezovi i izlezi od obikolniot pat okolu Skopje,ke napravam privatnjaci da vlezat vo toplifikacija,i ke napravam gasen prsten okolu Skopje. Prvite dva odgovora ne zasluzuvaat komentar.Navistina e blasfemija da mu odgovoris na vakvo nesto. Koga go prasaa kako ke napravi gasifikacija okolu Skopje tropna glupost od koja i voditelkata ostana zabezeknata. p.s.covekot si mislel deka obikolniot pat okolu Skopje go gradi gradonacalnikot.E sega meri mu go pametot.
concrete Strelec, izvini , od brzina ,go gledam Pana pogore, a ne vidov deka si ti ,he,he!!! Posandrcan ...he,he, aj ne me smej!!!! Inaku kolku znam Tehnometal veke go nema???? A patem sto ste zapnale za Tehnometal i Trifun. Parite ama ic ne mu se od tamu,sto samo go ogovarate coekot,obratete se na drugo mesto za detalji...
lav
quote:
Originally posted by Strelec
lav, ова е форум за политика, а не за бајки!:)))
Политиката за некого е и ќе остане само бајка , а за некого (сурова) реалност...нели?
Strelec Разбира се!:)))
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Parite ama ic ne mu se od tamu,sto samo go ogovarate coekot,obratete se na drugo mesto za detalji...
А од каде му се, concrete?
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
...не гледам како можел Трифун од Австрија да „краде“ во Македонија.
Технометал е македонска фирма, а не австриска!
quote:
Originally posted by трендафил
...Се согласувам дека е огромна разликата во алчноста за пари и штета е што некои ја трошат интелегенцијата за тоа.
Кога ја спомнав разликата во интелигенција, мислев на голема разлика во корист на овие што се сега на власт, а кога спомнав ’алчност за пари’, мислев на твоите идоли!:)
Трифун беше во Австрија во време кога е направена наводната кражба. Што се однесува до патеката за кајак на Треска, таа е направена пред 30 години и на неа е тогаш одржано светско првенство. Ако Пенов ја одржувал како што треба, не ќе и требаше реконструкција за европското првенство. Заслугата за пливачкиот спорт во Скопје на Пенов е што во мометов не работи ниту еден базен во градот. А покровителствата се всушност политички маркетинг и се сведуваат само на поздравен говор. Немам идол на земјата. Само мислам дека државотворците се најлоши од сите. Какви државотворци, таква држава.
Strelec Хуманитарни активности Во рамките на можностите, со финансиска и друга помош, но и со донации кои ги обезбедуваше од странство, Пенов помагаше болници, градски служби, институции, граѓани... Донирани се 620 кревети распределени во Гинекологија Чаир, Клиничкиот Центар, Градската општа болница и Воената болница Донирани се 76 апарати за дијализа во Воената болница, во центарот за дијализа во Струга и во Железара Донирани се 2000 евра на Домот на слепите Донирани се 25.000 евра за настраданите од Цунами Помош за опожарените и за хендикепираните Помош за родените петорки Радио станица и опрема за парно греење за службата за прва помош Маса за операции и апарати за испитување за Очната клиника Играчки, пакети, реновирање на простории во Домот за деца без родители “11 Октомври” Донирани две возила, на Црвен Крст и Музејот на град Скопје Овозможени се операции на 100 пациенти на очната клиника во Нирнберг и на 50 пациенти во клиниката за кардиологија во Нирнберг 242 инвалидски колички беа донирани на оние на кои тоа им беше најпотребно, во сите болници во Скопје и во Геронтолошкиот центар Донирани беа две нови нуркачки одела во Водоча Обезбедена беше донација од НР Кина за опремување на новата компјутерска училница лоцирана во просториите на Градот Скопје, за бесплатна едукација на студенти и невработени Домот на бранителот Ивица Павловски, кој остана инвалид од конфликтот во 2001г., целосно е обновен и адаптиран според неговите сегашни животни потреби Обезбеден е бесплатен автобуски јавен превоз за сите лица со посебни потреби
concrete Da ne zaboravam ; se javi eden paradox ovde!!!! Najglupavite , smotani napravija pari....???? taka???? Umnite nigde gi nema: star 101 , ni sluginka ni nisto???? Sto ke spreci togas "glupaviot smotan" Trifun da stane gradonacalnik???? Umniot Penov ???? So star 101 i bez sluginka doma????
lav Originally posted by Pana
Go prasuva Emilija Tripun:"dobro sto ke napravite vie za ekonomskiot razvoj na Skopje". A on covece, so siot pamet i vika;"ke napravam poveke vlezovi i izlezi od obikolniot pat okolu Skopje,ke napravam privatnjaci da vlezat vo toplifikacija,i ke napravam gasen prsten okolu Skopje. Prvite dva odgovora ne zasluzuvaat komentar. Според тебе ...нели ?Navistina e blasfemija da mu odgovoris na vakvo nesto. Не користи зборови кои не ги разбираш драг кољега пана. Бласфемија е водење љубов со мртовци , а Јас не забележав освен тебе ...сите таму си беа живи и здрави , барем до крајот на емисијата Koga go prasaa kako ke napravi gasifikacija okolu Skopje tropna glupost od koja i voditelkata ostana zabezeknata.Водителката во својот видокруг сликовито се „наоѓа„ на приземјето а Трифун е на врвот на стокатницата , ова е нели парабола (колку да знаеш мајкино) за да не мораш да ми даваш додатни „бласфемични„ изјави ...нели p.s.covekot si mislel deka obikolniot pat okolu Skopje go gradi gradonacalnikot.E sega meri mu go pametot. Градоначелникот само се „кити„ со туѓи перја нели , иако се знае дека се што е изградено и растурено е всашност народен имот. Или поинаку случајно да не си мислиш?
Strelec
quote:
Originally posted by lav
Не користи зборови кои не ги разбираш драг кољега пана. Бласфемија е водење љубов со мртовци...
Не си во право, lav... Научи прво што е блафемија пред да се фалиш дека ти е познат поимот!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Хуманитарни активности Во рамките на можностите, со финансиска и друга помош, но и со донации кои ги обезбедуваше од странство, Пенов помагаше болници, градски служби, институции, граѓани... Донирани се 620 кревети распределени во Гинекологија Чаир, Клиничкиот Центар, Градската општа болница и Воената болница Донирани се 76 апарати за дијализа во Воената болница, во центарот за дијализа во Струга и во Железара Донирани се 2000 евра на Домот на слепите Донирани се 25.000 евра за настраданите од Цунами Помош за опожарените и за хендикепираните Помош за родените петорки Радио станица и опрема за парно греење за службата за прва помош Маса за операции и апарати за испитување за Очната клиника Играчки, пакети, реновирање на простории во Домот за деца без родители “11 Октомври” Донирани две возила, на Црвен Крст и Музејот на град Скопје Овозможени се операции на 100 пациенти на очната клиника во Нирнберг и на 50 пациенти во клиниката за кардиологија во Нирнберг 242 инвалидски колички беа донирани на оние на кои тоа им беше најпотребно, во сите болници во Скопје и во Геронтолошкиот центар Донирани беа две нови нуркачки одела во Водоча Обезбедена беше донација од НР Кина за опремување на новата компјутерска училница лоцирана во просториите на Градот Скопје, за бесплатна едукација на студенти и невработени Домот на бранителот Ивица Павловски, кој остана инвалид од конфликтот во 2001г., целосно е обновен и адаптиран според неговите сегашни животни потреби Обезбеден е бесплатен автобуски јавен превоз за сите лица со посебни потреби
Вообичаена и транспарентна во овој случај дури и т.н. ординарна лага негова , оти тој само изигрувал нешто како „модератор„ нели , односно го преусмерувал тоа што некој го ПОДАРИЛ односно се покажал на сликовит начин. btw Што има Пенов ПОДАРЕНО лично и од неговит ЏЕБ (некои велат дека е како на некој си селски поп), дали имаш некакви податоци за тоа ?
Strelec
quote:
Originally posted by lav
т.н. ординарна лага негова...
Каде ти виде ’лага негова’?:))) Да не мислиш и ти дека сум јас Пенов?:))) Ако некој ’излажал’, тоа сум јас... Инаку, да... се согласувам дека тоа лошо го имам формулирано! Поточно би било дека градските власти предводени од Пенов помагаа... Дали со пренасочување, или поинаку, и не е најважно... Многу поважно е дека некому се помогнало, а одлука да им се помогне донесол Пенов!
Pana
quote:
Бласфемија е водење љубов со мртовци...
Hi....hiiiii...hiiiiii.... ti li be mene lav!Toa e "nekrofilija" lavu!Alooooooooooooo!
Strelec Веќе не ме изненадува зошто се за Трипуна тие што се за Трипуна!:)))
Pana Vest: Sefot go fatil Divider kako go drvi po cel den na kompjuter i mu go odzel. Sega ke se javi posle rucek od nekoe internet cafe. A ubavo mu vikav da ne se druzi so luge od VMRO NP.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
т.н. ординарна лага негова...
Каде ти виде ’лага негова’?:))) Да не мислиш и ти дека сум јас Пенов?:))) Ако некој ’излажал’, тоа сум јас... Инаку, да... се согласувам дека тоа лошо го имам формулирано! Поточно би било дека градските власти предводени од Пенов помагаа... Дали со пренасочување, или поинаку, и не е најважно... Многу поважно е дека некому се помогнало, а одлука да им се помогне донесол Пенов!
Таааааака колега , доблест е кога ќе си ја увидиш грешката како што и Јас што си ја увидов , односно точно е тоа што кољегата пана го кажува ....секако мислам дека е со најдобра намера , каква што беше и мојата. ПРИЗНАВАМ дека ПОГРЕШИВ. пс А Јас воопшто не те сметам дека си за Пенов , мислам на можноста да го заменуваш во одговорите поставени од јавноста. Едноставно мислев само да си го искажам ставот по тоа прашање , та нели сме грешки , луѓе правиме (ова е намерно завртено и тоа од мене).
Pana
quote:
односно точно е тоа што кољегата пана го кажува ..
A koga eden guru kako Pana kazuval ne tocni raboti? Slusni go sega ova,mnogu e interesno. Posle sinokesniot tv debakal na Tripun koj neznaenjeto sakase da go pokrie so udvaranjeto na albancite izbila golema kavga i kaj DPMNE i kaj NP. Za dva do tri dena koga ke se povratat od sokot VMRO na Ljubco vojvodata elegantno ke se distancira od Tripun vojvodata.Se bara nacin kako da go napravat toa i kako da go soopstat. p.s.najradosna od ova bila Ganka
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
односно точно е тоа што кољегата пана го кажува ..
A koga eden guru kako Pana kazuval ne tocni raboti? Slusni go sega ova,mnogu e interesno. Posle sinokesniot tv debakal na Tripun koj neznaenjeto sakase da go pokrie so udvaranjeto na albancite izbila golema kavga i kaj DPMNE i kaj NP. Za dva do tri dena koga ke se povratat od sokot VMRO na Ljubco vojvodata elegantno ke se distancira od Tripun vojvodata.Se bara nacin kako da go napravat toa i kako da go soopstat. p.s.najradosna od ova bila Ganka
Ја гледав емисијата воглавном целата и тоа што го посочуваш е можно но тешко остварливо. Дадениот збор не така лесно се порекнува , но времето е пред нас и можеме да се надеваме дека ќе чуеме и други вакви работи. пс Не бадијала колегата КОНКРЕТЕН кажа дека само ИДНИНАТА која е пред нас , и само таа може да се моделира или преправа ( не од секого , разбира се).
Pana
quote:
тоа што го посочуваш е можно
Strpi se dva-tri dena. Imam informacii i od kaj Dosta Dimovska ama za denes e dosta i ova.Toa bi bilo premnogu za eden den!
трендафил
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
Bitushaec. се’ изнакажа само суштественото не го кажа... Иако concrete го имав прашано, секако дека секој може да одговори... Дали мислите дека Трифун е способен да формира добар тим за да го водат Скопје, или ќе се согласите со мене дека човекот ќе формира таков тим кој што НЕМА ДА МУ ПРАВИ ПРЕЧКИ во она што сака да го реализира? И во врска со твојата споредба за тоа како се спечалени богатствата од Пенов и Трипун... Како погоди дека Трипун богатството го спечалил на чесен начин (!?), а за Пенов веднаш една приказна скроена и тоа за ’богатство’ кое што ’постои’ САМО во некои болни умови. Совет од мене, не ги слушај таквите! И уште нешто само за богатството од Трипуна... Од каде ваква промена во ставот на симпатизерите на опозицијата? Пред година-две тврдевте дека богатството од Трипун е заработено на нечесен начин (крадејќи од Технометал), а сега наеднаш си го сменивте ставот!? Каде се тука принципите? Како може да и’ верува човек на опозицијата после вакво лицемерие? Патем, немој да ги боиш цели текстови (веќе неколку пати ти ги едитирам текстовите)... можеш збор-два, или евентуално некоја реченица да сакаш да ја нагласиш, а да не правиме боенка од форумов!
Треба ли да потсетувам што зборуваа сегашните коалициони партнери за Пенов во 1994 година и првите години по тоа, додека не се здружија со СДСМ. Или да потсетам што зборуваше Пенов за парламентарните избори во истата 1994 година? Како може човек да и` се верува на коалицијата ЗА Македонија заедно после вакво лицемерие? Зошто некој се лути ако и други поверувале во неговото мислење, дека Трифун е чесен и способен, и дека се спремни да си ја исправат грешката?
Се извинувам. Има ли некој одговор на моите прашања.
concrete
quote:
Originally posted by Pana
Vest: Sefot go fatil Divider kako go drvi po cel den na kompjuter i mu go odzel. Sega ke se javi posle rucek od nekoe internet cafe. A ubavo mu vikav da ne se druzi so luge od VMRO NP.
Toa ti e sef domakin bre Pana , a ne kako ovoj tvojot i kafekuvarka ti plaka. Uste da znam od koi pari?????? A vie ova od rabotno mesto si razgovarate a???? Mora da se partiski obezbedeni od vidot nisaj-vrata zemaj plata!!!!! I povremeno lepi plakati!!!!
Strelec
quote:
Originally posted by lav
Жерновски е траверстит (и криминалец со ОХОХО досие...
За ова денес лично ќе го посоветувам Жерновски да биде поднесена тужба против тој што ова го изјави! И веќе е снимено како html фајл, така да не вреди и да се избрише сега!
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
Жерновски е траверстит (и криминалец со ОХОХО досие...
За ова денес лично ќе го посоветувам Жерновски да биде поднесена тужба против тој што ова го изјави! И веќе е снимено како html фајл, така да не вреди и да се избрише сега!
TUZBA ????Ke bide zabavno!!!I interesen presedan....za Makedonskoto sudstvo za koe eve ke se pravat kursevi za sudii kako vo 1945 !!!! Znaci 50 godini fakulteti i ostanato iskustvo i praksa ,cesta na nasite sudii, se toa na buniste. Republika Makedonija sto bese toa???? Stvarno ke ima rabota za preki sudovi vo nekoe skoro vreme ;););)!!!!
Pana
quote:
Stvarno ke ima rabota za preki sudovi vo nekoe skoro vreme
Hiiiii.......hiiii......hiiiiii.......eh be concrete da imase preki sudovi i ti ke si ostanese vo toa gulagot.
concrete
quote:
Originally posted by OooOo
Jas prashav edno prashanje i site trojca shto se za Penov neznaea da odgovorat. A sigurno i Penov da go prasham nema da znae da odgovori.
quote:
Viena e grad koj poslednive nekolku godini vazhi za eden od najkvalitetnite gradovi za zhivot vo celiot svet. Trifun Kostovski toa go znae i mozhe del od toj civiliziran svet da donese i vo Skopje, a eve i zoshto ... Za da znaesh kako dishe edna svetska metropola treba da zhiveesh nekoe vreme vo taa metropola. Edna proshetka niz nekoja metropola ne ja dava pravata slika za zhivotot vo toj grad. So taa proshetka nikoj nemozhe da utvrdi koj se prednostite i nedostatocite vo toj grad. Znachi za da mozhesh da napravish sporedba megju svetska metropola so tvojot grad treba da zhiveesh i vamu i tamu i treba da znaesh koi kvalitetni neshta da gi donesesh, a koi nedostatocite da gi odstranish ili barem da gi svedesh na minimum. Dosegashnata praksa na Penov i potpishuvanjeto na dogovorite vo nekoja kancelarija za sorabotka so drugite gradovi pokazhaa deka toj princip ne raboti. Dogovorite sedat nekade vo nekoja fioka, a nieden proekt od dogovorenite ne e ni pochnat. Dokument potpishan vo nekoja kancelarija ne dava nikakva slika za svetska metropola. Se prashuvam togash za kakva (koja) metropola zbori Penov ustvari? So kakva nova atrakcija mozhe Skopje da se pofali za ovie 8.5 godini bedno vladeenje na Penov??

Ne ocekuvaj odgovor OooOo , tie se dopisni pitomci na edna akademija vo tvoja blizina, dresirani se veke.....na primitiven amerikanski nacin.....ne e toa starata prefineta skola od Novogradska.
Pana Sega ide na TV"Telma" reprizata na sinokesniot duel. Pogledajte kako Tripun dobi klasicen nokaut.Emilija da mu broese i do 200 ne ke mozese da se osvesti covekov.
OooOo
quote:
Originally posted by concrete
Ne ocekuvaj odgovor OooOo , tie se dopisni pitomci na edna akademija vo tvoja blizina, dresirani se veke.....na primitiven amerikanski nacin.....ne e toa starata prefineta skola od Novogradska.
Novogradska e eheeeeeeeej daleku za niv, ama ako, koga nemozhat na Novogradska kje imaat barem crkvichka na 'Megjugradska' poklon od Trifun ;) A vo megjuvreme se shto im ostanuva e da gledaat reprizi na TV i da se divat :) Chekam odgovor na toa prashanje, pa posle toa imam ushte nekolku za niv, ama nekako ne im stiska da navednat glava, da priznaat i da se izvinat. [^]
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Jas prashav edno prashanje i site trojca shto se za Penov neznaea da odgovorat. So kakva nova atrakcija mozhe Skopje da se pofali za ovie 8.5 godini bedno vladeenje na Penov??
Читај ми ги постовите за достигнувањата на Пенов и таму илјада пати ќе го најдеш одговорот?:) Има уште многу за објавување, а ако те нервира што се така расфрлени можам ЗА ТЕБЕ и на едно место да ги ставам сите... Само се плашам дека тоа вертикалниот scrool-bar километарски ќе се направи!:))) Инаку, многу ми е интересно ова што се фаќате за Пенов, наместо да зборувате за Костовски и НЕГОВАТА ПРОГРАМА! Ама, јасно ми е зошто е тоа така... Дури и самиот Трипун ја тера истата шема!:))) Од весникот ’Дневник’: Трифун Костовски нема програма и затоа само напаѓа И јас да сум на местото на Трифун Костовски, без никаква програма и идеја, ќе се обидам да го дефокусирам вниманието со напади врз противкандидатот, одговори актуелниот градоначалник Ристо Пенов на нападите од Изборниот штаб на Костовски дека очекуваат на изборите да има полнење кутии, пукотници и насилство. - Костовски со нас соработуваше за парламентарните избори во 2002 година и добро знае дека не ни паѓа на памет да правиме инциденти - рече Пенов.
OooOo Решаваат граѓаните, а не Пенов Скопјани на денот на гласањето ќе одлучат дали јас имам програма и визија за развој на градот, а не Ристо Пенов, одговори независниот кандидат за градоначалник на Скопје Трифун Костовски на обвинувањата од Пенов дека тој немал програма. Костовски вчера се сретна со познати личности од културата и естрадата. - Денес имаме руинирана Универзална сала, во која се одржуваат сите манифестации. Пенов планира само да ја премачка, но тоа не е решение, туку импровизација и малициозност. На Скопје му требаат концертна сала, сала за Македонската филхармонијата. Апсурдно е оперскиот пејач Борис Трајанов да го слушаат низ светот, а во нашата земја да не може да настапи оти нема услови - изјави Костовски. Тој рече дека Скопје ќе биде метропола кога ќе го посетуваат светски познати личности. Според Костовски, неодамна пејачот Том Џонс одбил да одржи концерт во Скопје токму затоа што немало услови. Одговорот на Џонс за понудата гласел: "Нема цена за која ќе настапам во такви услови". Според Костовски, Пенов со реконструкцијата му ја уништил автентичноста на Камениот мост. Костовски вчера ги посети улицибте Дижонска и Серава во Општината Чаир и оцени дека луѓето таму живеат во супстандардни услови, бидејќи не им се решени комуналните проблеми. - Условот за соживот во Скопје е на сите граѓани да им се обезбедат основните услови за живеење. Пенов зборува дека имал над две илјади проекти, но не е така. Некои од тие проекти се спроведени со донации од граѓаните. Пенов треба да види колку тие негови проекти се од полза на граѓаните - рече Костовски. (М.Ј.)
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Читај ми ги постовите за достигнувањата на Пенов и таму илјада пати ќе го најдеш одговорот?:)
Jas mislev deka znaesh shto znachi zborot ATRAKCIJA. :( Osven atraktivnoto rushenje na strazharskata kula na kameni most, drugo atraktivno neshto ima??
Strelec Пенов вчера ја промовираше својата програма за подобрувањето на животната средина. Притоа најави дека ќе ги осовременува возниот парк и опремата на ЈП "Комунална хигиена" со 28 камиони за собирање смет, 12 мали и три големи метларки, 8.000 контејнери и со 10 цистерни за миење на улиците. - Во април ќе бидат пуштени во употреба 30 нови автобуси на гас, но главниот ефект ќе се постигне кога ќе се заменат сите автобуси - изјави Пенов. Тој најави проширување на раскрсниците кај Соборниот храм, кај Бит-пазар, нова раскрсница кај хотелот "Континентал" и завршување на обиколницата. Пенов вети дека во наредниот мандат ќе засади 100.000 нови садници и над 116.000 тревници.
OooOo Vi teknuva li na izjavata na Trifun Kostovski koga vleze vo koalicija so vladeachkata garnitura i posle nekoe vreme potochno na pochetokot na 2004-ta godina koga reche: „Да бидам искрен ветувавме многу, но сега сме далеку од тоа што го ветувавме. Паѓа рејтингот на коалицијата „ЗА Македонија Заедно“.“ Chovekot prizna i realno i iskreno gi gleda rabotite za razlika od Penov i vladeachkata garnitura. Penov em lazhe deka toa shto obekjal napravil, em se drznal da go ubeduva narodot deka e toa taka, a pak nekoi i mu veruvaat. Beda! ;) So istite lagi za proshiruvanje soobrakjajnici i na ovie izbori izleguva. Ubavo reche Trifun deka negoviot pamflet e od pred 10 godini i ne lichi na nikakva programa. Na kraj kraeva kakva e taa programa koga nema konkretni brojki???
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
Taka e Strelec! Oni nas so pausalni oceni i so pamfleti a nie so programa.
Секако... Не можат никогаш паушалните оцени да се посилни од фактите и од вистината!:)
OooOo Metropola bez ATRAKCIJA?? Za 8.5 godini?? [:0][:0][B)]
concrete
quote:
Originally posted by Strelec [br - Во април ќе бидат пуштени во употреба 30 нови автобуси на гас, но главниот ефект ќе се постигне кога ќе се заменат сите автобуси - изјави Пенов. Тој најави проширување на раскрсниците кај Соборниот храм, кај Бит-пазар, нова раскрсница кај хотелот "Континентал" и завршување на обиколницата. Пенов вети дека во наредниот мандат ќе засади 100.000 нови садници и над 116.000 тревници.
Strelec , ke najdam vreme ke ti ja raskazam privatno prikaznata za avtobusite na priroden gas (vnimavaj CNG compresed natural gas, a ne LPG) mislam deka i ti ke zaklucis deka e basna, isto kako koga ti bi sakal nekoe auto od 300.000 dolari pred vrata. Problemot na nozete i cergata koj za Penov Supermenot e postojano nezabelezliv. A ova so 100.000 novi sadnici i 116.000 trevnici (kaj samo gi najde),batali.Da bekne za 10.000 ne 100.000 novi rabotni mesta i 11 ne 116 tehnoloski parkovi za malo high-tech biznisi , da zboruvame.Vaka od FARBANJE,PAVERISUVANJE I EVAZIVNO REKONSTRUIRANJE na site veke im e dosta. Ne se javuvaj na pogresni individui so tuzba zad uvo , svrti vo nekolku skopski domovi od tepka pa posle zboruvaj za OGROMNATA PODDRSKA!!!!
OooOo Буџетот на Скопје ќе биде 25 милиони евра, а пола е веќе потрошен! Меѓутоа, во моментов Скопје има големи долгови околу 600 милиони денари или околу 10 милиони евра што значи дека речиси половина од буџетот веке е потрошен. Тоа се податоци од извештајот на ревизорот. Голем број големи и мали компании кои давале услуги на сметка на буџетот на градот се наоѓаат во тешка финасиска состојба, а не смеат да се бунат бидејки страхуват дека долговите никагаш нема да им бидат платенни, или дека повеке нема да бидат анагажирани. Сите големи побарувачи се внимателни и чекаат во зависност од тоа кој ке победи на изборите да се престрои. [url="http://www.utrinskivesnik.com.mk/default.asp?pBroj=1716&stID=31287&pR=3"]povekje[/url] Penov go PREZADOLZHI Skopje. 10 milioni evra ne se vrakjaat preku nokj. Vo isto vreme najavuva nekoi glupi proekti shto na narodot voopshto i ne mu trebaat, a so toa planira ushte povekje da go zadolzhi Skopje, a vo isto vreme ne dava konkreten plan kako Skopje kje se izvleche od dupkata vo koja shto momentalno se naogja. Za kakvo domakjinsko troshenje zboruvashe Penov ushte ednash?? 10 milioni evra?? Krajot se blizhi ;) Trifun za Skopje!
Strelec Изгоре лончето, претече млекото!?:) Со такви муабети не се станува градоначалник...:) Ајде сега да видиме уште еден времеплов, ама овојпат од малку понов датум... Ми требаат тројца доброволци (симпатизери од Трипуна) кои што ќе го искоментираат ова: Собрание на РФМ Десетгодишниот син на претседателот - делегат Десетгодишниот делегат, претставник на екипата на Еуролинк, гласаше заедно со присутните делегати за новиот правилник и статус на РФМ, на втората редовна седница на собаението на Ракометната федерација на Македонија, што вчера се одржа во просториите на Градскиот Совет во Скопје. Младиот делегат гласаше за донесување на сите одлуки, иако многумина од присутните претставници на клубовите беа против истите. Делегатот е инаку син на претседателот на РФМ, Трифун Костовски. Собранието конечно го усвои и новиот статут на Ракометната федерација на Македонија. /Вест, 30/06/2003 год./
OooOo Strelec ja gubish poentata .. zboruvame za 10 milioni evra dolg, a ne za desetgodishno dete shto glasalo. Na kraj kraeva RFM go odnese Skopje nekolku pati vo Evropa na koe i ti veruvam si se raduval, a Penov nikako da ja donese Evropa vo Skopje. Atrakcija? Kade? Shto? Kako? Hiljadu zashto, nijedno zato :)
intel
quote:
Собрание на РФМ Десетгодишниот син на претседателот - делегат
Што знае дете што се двеста кила,дига и носи. Ептен ќе биде атракција кога син му на Трипун ќе гласа во советот на град Скопје.
OooOo Epten kje bide atrakcija koga noviot gradonachalnik kje zatekne kasa so 10 milioni evra dolg. Prava atrakcija kje bide neli? Znaesh intel koja e razlikata na zapad i vo Makedonija? Na zapad koga kje izleze nekoja afera u vesnici ili na televizija kako ovaa za 10 milioni evra odnapred potrosheni cel narod se OBEDINUVA i pljuka protiv taa vlast na sekoj mozhen nachin, a vo Makedonija vazhi slednoto: Neka kradat nashite, ama da ne kradat vashite!! A koj se nashi, a koj vashi?? Pak e*ana stranka e gragjaninot, ama ej bolje SDSM da krade nego bilo koj drug neli intel? :)
Strelec ТВ дуел: Пенов – Костовски ТЕЛМА: Според новата територијална организација и новиот Закон за град Скопје, градоначалникот добива големи овластувања со што станува најмоќната фигура во поставеноста на локалната самоуправа. Обнразованието, здравството, социјалата, културата, локалниот развој на економијата се најважните сегменти од каде ќе се црпи моќта на градоначалникот, но и неговата одговорност. Па, според тоа: дали градската управа, односно администрацијата е подготвена да ги преземе сите овие надлежности? Јас би почнала со господинот Ристо Пенов, бидејќи тој има искуство и треба да знае дали е така. ПЕНОВ: Заедно со ингеренциите, локалната самоуправа треба да преземе и дел од службите во државната администрација, особено во делот на финансирањето на локалната самоуправа, и оттука не е реално да се очекува оваа администрација што ја имаат општините и градот Скопје да може целосно да ги преземе сите ингеренции. Но, ако говориме за градската администрација, која брои 180 луѓе, таа е подготвена да ги прифати тие нови луѓе, нови ингеренции за заедно со нив ги преземат ингеренциите онака како што предвидува законот да се исполнуваат. ТЕЛМА: Дали вие работевте на тоа сега во вашиот актуелен мандат? ПЕНОВ: Да, да. Подолго време и меѓународни организации организираат разни семинари, подготовки на локалните администрации за да ги прифатат новите надлежности. ТЕЛМА: Господине Костовски, еве, ако вие станете градоначалник на Скопје, дали ќе најдете една ваква подготвена администрација, како што вели господинот Пенов? КОСТОВСКИ: Морам да кажам дека јас не би можел да се согласам со тоа. Пред се, многу работи не се дефинирани со новиот закон за локална самоуправа. Иако истиот е донесен во средината на минатата година, за жал, неговата имплементација во стварноста којашто требаше да биде од први јануари е пролонгирана за 31 јули, што само по себе едноставно говори дека тој процес се продолжува. И 2005 година во поглед на новиот закон за локална самоуправа, можеме слободно да кажеме дека е изгубена, односно промашена. Дотолку повеќе што методологијата за прибирањето на тие средства коишто фактички се состојат од неколку извори – тоа се пред се сопствени извори – да не ги набројувам овде бидејќи морам да кажам дека јас сум подготвен за ова прашање и за овој состанок, бидејќи сакам и зад мене да стојат луѓе кои што ја познаваат таа проблематика и секако дојдов подготвен за таквите работи. ТЕЛМА: Се консултиравте со кого? КОСТОВСКИ: Значи, сопствени извори, приходи од персонален доход, дотации од буџет и фондови. Додека сопствените извори во основа можеме да ги дефинираме како нешто што е прифатливо за нашите услови, останатите две ставки за жал, остануваат се уште во јурисдикција на Министерството за финансии коешто мјетодологијата којашто требаше да ја донесе до 15 септември минатата година, ја пролонгира за да ја донесе до крајот на април месец. Така што мислам дека тоа е еден одговор дека не можам да кажам дека оваа година ќе биде година во којашто навистина ќе заживее овој закон за локална самоуправа, согласно новите права кои се на функција. ТЕЛМА: Па сепак, и вие, и господинот Пенов, ветувате на вашите средби со граѓаните. Како тогаш ќе ги остварите тие ветувања? КОСТОВСКИ: Јас морам да кажам дека за мојата платформа беше кажано дека тоа е памфлет во којшто нема никакви ветувања. Меѓутоа, кога ја погледнав платформата на господинот Пенов, видов дека за 2005 година сем продолжување за еден час на работното време на локалите и една голема фонтана на плоштадот „Македонија“, не се предвидени никакви други активности. Тоа значи дека и Штабот на господинот Пенов многу добро знае со каков буџет ние овде можеме да располагаме. Меѓутоа, јас имам едно директно прашање до господинот Пенов: колкави се долговите на општина Скопје? И со каков долг влеговте во 2005 година? Преку информациите коишто се добиени од УСАИД вашите долгови достигнуваат до 10 милиони евра. Тоа е, сепак, една голема негатива којашто, имајќи ги предвид приходите и можностите што Македонија ги пружа и објективно полнење на буџетот, можеби тоа е еден од одговорите што 2005-та година ставивте само многу мали инвестициони зафати. ТЕЛМА: Господине Костовски, вие не ја поддржавте новата територијална организација, но сепак, решивте да се кандидирате за градоначалник? КОСТОВСКИ: Јас пред се морам да кажам дека ќе ги разочарам многу луѓе коишто во мене гледаат националист и нешто слично. Јас сум пред се легалист. За мене законот е врвен, за мене Уставот на Македонија е врвен закон којшто и јас, како секој граѓанин е еднаков пред него. Спрема тоа, усвоената територијална организација за мене е закон. Истата ќе биде почитувана од самиот почеток до крај. ТЕЛМА: Господине Пенов, еве, одговорете на прашањето, иако тоа беше предевидено за разговор надолу. Значи, каква е сега касата на градот, каква ја оставате, без оглед дали ќе победите или не? ПЕНОВ: Најнапред во врска со програмата. Господинот Костовски не само што не успеал да подготви програма, туку не знае ни да ја прочита мојата програма. И ако ја отворите – а можете да ја прикажите пред камерите – ќе видиме дека, покрај овие три проекти коишто ќе започнат и ќе завршат во 2005, десетина проекти коишто се континуирани од 2005 до 2009 се одвиваат секоја година. Проектите во комуналната хигиена, во сообраќајот, во најклучните прашања на градот предвидуваат посебни проекти кои што се дел на програмата, ако ја прочитате. Разни сообраќајници, канализации коишто се предвидени да се градат во 2005 година. ТЕЛМА: Мислам дека не е добро со такви квалификации веднаш на почетокот, дека не знае господинот Костовски да прочита, секако дека знае. Одговорете вие на ова прашање, па ќе продолжиме. ПЕНОВ: Ако во неа пишува дека има десетина проекти, значи дека се тие реални. Згора во 2005 година ние имаме три најголеми проекти за градот Скопје – тоа се сообраќајните поврзувања на двата моста, едниот во населбата Хром којшто преку улиците Адолф Циборовски во Ѓорче Петров и Теодосиј Гологанов во населбата Хром, Влае и Карпош директно ќе го поврзуваат центарот на градот со населбата Ѓорче Петров и ќе ја растоварува улицата Партизанска. Тоа е еден проект во должина од 2,5 километри, огромен сообраќаен проект во Скопје. Или, пак, мостот кај Транспортниот центар којшто во оваа година треба да биде сообраќајно поврзан од двете страни – од страната на Аеродром и да излезе пред Скопски саем. И тука е е исто така изградбата на спортската сала, најголемиот капитален објект кој во моментот се гради во Република, што исто така бара огромен ангажман и огромни финансиски средства. Што се однесува до долговите – да, пријавени се долгови, претежно на јавните претпријатија од градот Скопје, заради нивната финансиска консолидација и заради можноста тие да се санираат од други извори. Затоа што, Комунална хигиена кога чисти диви депонии, таа треба да ги фактурира на некој како дополнителна работа. Или, Јавното сообраќајно претпријатие кога извршува работи надвор од возниот ред, тоа извршува некаква дополнителна работа којашто никој не му ја покрива. Реално е да се очекува дека градот Скопје со оваа интензивна градба, особено во последните години, со капиталните објекти коишто ги направи, нормално е да има и одреден процент на долгови, но тој во никој случај не го загрозува финансиското опстојување на градот Скопје. КОСТОВСКИ: Како можете така да тврдите господине Пенов? Десет милиони долг во буџетот во 2004 година вас да не ве оптоварува како домаќин, односно татко на градот Скопје? Колкав е буџетот за 2004 година господине Пенов? ТЕЛМА: Дали тие долгови ќе се сервисираат? ПЕНОВ: Апсолутно. Видете, градот Скопје постојано работи со долгови, затоа што ниту едни проекти не се завршуваат со финансиската година, туку се пренесуваат и во другата година. ТЕЛМА: Дали тоа значи дупка во буџетот? ПЕНОВ: Апсолутно не значи дупка и сите овие средства се билансирани во буџетот во 2005 и ќе бидат сервисирани од изворите на приходи. И тоа е нормална работа во работењето на секој економски субјект, па и на градот Скопје. КОСТОВСКИ: Јас не можам да сфатам. Веројатно ова е само чиновнички приод господине Пенов. Билансирањето на загубите со буџетот на Република Македонија, директно ги удира граѓаните по џеб. Претпоставувам дека то вие е многу јасно. ПЕНОВ: Изградба на улица и на канализација не ги удира граѓаните по џеб, туку им носи бенефит на граѓаните. Затоа што таа улица нема да остане неплатена. КОСТОВСКИ: Господине Пенов, своејствено е за вас дека сето тоа што е направено во Скопје, го именувате како свое. Вие работите исклучиво со средствата од граѓаните. Вас ви е доверено правото да располагате со средствата на граѓаните. И граѓаните имаат право на ревизија – како вие ги трошите тие пари. ПЕНОВ: Бидејќи јасс поголемиот дел од периодот кога бев градоначалник го поминав во опозиција, и редовно бев контролиран од разни институции коишто се во државата и особено од периодот сега на коалиционите партнери на господинот Трифун Костовски. Во времето на Љубе Бошкоски и Станинов беа правени многу, многу детални ревизии. ТЕЛМА: Дали ви најдоа нешто тогаш, дали заработивте некоја кривична пријава? ПЕНОВ: Не сте слушнале за такво нешто, значи – не успеале. Кога тие не успеале да најдат, значи работењето е во ред, посебно, пак, ефектите од тоа работење се многу големи. Скопје доби многу инфраструктурни објекти. КОСТОВСКИ: Господине Пенов, колку објекти вие имате незавршено денеска? Од тие што ги набројавте како веќе завршени објекти? Еве, да почнеме од топ-објектот, како што велите, Водњанска. Осум години тој објект има чир којшто вие не успеавте да го решите. Да продолжиме со Сава Ковачевиќ. Велите дека вие сте го решиле проблемот со атмосферските канализации. Одете после секој дожд, ќе видите како таму изгледа. ПЕНОВ: Одете вие господине Костовски. КОСТОВСКИ: За жал, морам да кажам дека за разлика од вашата кампања којашто вие ја водите од затворен простор, јас сум цел ден на отворен простор. Ги разменувам мислењата со граѓаните и ја барам нивната поддршка, меѓутоа, согледувајќи ги нивните проблеми, господине Пенов. ПЕНОВ: Јас токму во овој момент доаѓам од просторот на улицата Сава Ковачевиќ што ја споменавте. Сега имавме средба на граѓаните кај Расадник и токму разговаравме за тој проблем. И за ваша информација, проблемот е решен. Два и пол километри атмосферска канализација од огромен обем, цевки од метро и деведесет се поставени седум метри под земја во должина од 2,5 километри и улицата е веќе обезбедена од атмосферски води. КОСТОВСКИ: Како тоа ќе им го објасните кога после секој пороен дожд луѓето се судираат со поплави, поплавени подруми, неможност по улиците да поминат со моторните возила. ПЕНОВ: Се соочувале граѓаните со тој проблем, но повеќе тој проблем таму не постои. ТЕЛМА: Господине Костовски, вие велите дека се нон-стоп на улица и дека шетате меѓу граѓаните. Евентуално, ако го добиете градоначалничкиот мандат, што прво би се зафатиле да решите во Скопје? Според вас, што е најголем проблем на градот Скопје? КОСТОВСКИ: Инфраструктурата, дефинитивно, е првиот проблем на којшто мора да му се посвети огромно внимание. ТЕЛМА: Во која смисла, точно на што? КОСТОВСКИ: Во смисла на изградба на сите тие потези коишто господинот Пенов ги работи, меѓутоа, кампањски, а во мојот случај тоа ќе биде во еден континуитет. Пред, се, Првомајска, на пример. Нема да правам по 200 метри пред избори, па после тоа да прекинам , туку едноставно ќе идам и ќе завршам до крај. ПЕНОВ: Колкава должина од Првомајска ќе завршите? КОСТОВСКИ: Ќе завршам точно толку колку што ќе ми обезбеди буџетот, меѓутоа, нема да го правам на лаживле – пред избори и после избори. ПЕНОВ: Еден километар и сто метри, тоа за вас е една лаѓица? КОСТОВСКИ: Да. Посебно кога ги видов цените по кои е направена, дури ни автопатот не чини толку. ПЕНОВ: Која цена сте ја виделе на Првомајска? КОСТОВСКИ: Па, многу висока цена. ПЕНОВ: Која е цената? КОСТОВСКИ: Па, не би сакал да ви кажам. Таа е многу висока. ПЕНОВ: Километар и сто – 26 милиони денари. Тоа е голема цена? ТЕЛМА: Дали е тоа реална цена? КОСТОВСКИ: Два милиони евра за еден километар, тоа е многу. ПЕНОВ: Дваесет и шест милиони денари, колку се? КОСТОВСКИ: Рековте: сто дваесет и шест. ПЕНОВ: Дваесет и шест. КОСТОВСКИ: Не верувам дека е толку, господинје Пенов. ПЕНОВ: Проверете. КОСТОВСКИ: Јас нема да проверувам, бидејќи ве проверив на неколку работи и не ја говорите вистината. ПЕНОВ: Како Првомајска што ја проверивте? КОСТОВСКИ: И Првомајска, и Сава Ковачевиќ, и улица Слоневечка којашто ја ветувате веќе по трет пат дека ќе го решите проблемот со Бутел и Чаир за побрзо поврзување со центарот. За жал, тие два-три километри се уште остануваат слепо црево, заради, како што изјавувате, нерешени имотно-правни односи. Ако така ги решавате имотно-правните односи како што ги решивте на Водњанска, дефинитивно жителите таму ќе чекаат уште минимум 15-20 години. ПЕНОВ: Прво, морам да ве информирам бидејќи очигледно не знаете. Имотно-правните односи ги решава Министерството за финансии преку службата за имотно-правни односи. ТЕЛМА: А зошто господине Пенов тоа не е решено толку години? ПЕНОВ: Па, затоа што тука треба да се усогласите со секој сопственик. На улицата Словенечка се јавуваат 52 сопственици на ниви. И квантумот на пари што градот може да им ги даде не соодветствува со нивните барања. ТЕЛМА: И до кога тоа ќе се одолговлекува или, да речеме Водњанска. Навистина, многу години останува таа куќа таму. ПЕНОВ: На Водњанска не биле проблем финансиите за решавање, туку тој сопственик којшто го имаше објектот во тој момент кога се градеше Водњанска, бараше барања коишто градот не можеше да му ги даде. На пример, тој бараше дуќани во Трговски центар или локации коишто не можевме да му ги дадеме. ТЕЛМА: Има ли начин да се реши тој проблем? ПЕНОВ: Има начин, апсолутно. Сега сопственикот на таа куќа доби нова маркица на истата локација и треба да се најде начинот како тој да се обештети, да се изгради нова куќа. ТЕЛМА: Дали вие, господине Костовски, ако станете градоначалник, веднаш ќе го решите тој проблем? КОСТОВСКИ: Веднаш нема да го решам., но сериозно ќе се зафатам со неговото решавање. ТЕЛМА: Мислите дека досега не се зафатиле сериозно? КОСТОВСКИ: Мислам дека не. Кампањски се зафаќаат за сите проблеми. ТЕЛМА: Според новиот закон за град Скопје буџетот на градот ќе се полни од повеќе даноци, ќе биде многу поголем и ќе располагате со многу пари. Дали имате веќе во вид како ќе изгледа сето тоа, дали нема да има судир на интереси со државните институции, како ќе се проектира буџетот, како ќе се слеваат тие даноци – од данок за додаена вредност, персонален данок и локланите такси коишто пак градот ги одредува. На кој начин ќе ги одредувате? Сите тие прашања се уште се непознати, бидејќи сега ова е нов начин на финансирање на градот. ПЕНОВ: Останува методологијата на преносот на ингеренциите, затоа што прибирањето на даноци од страна на градот е нешто ново, меѓутоа, него ќе го вршат службите коишто и денес го прибираат тој данок за државната каса. Методологијата за трансферот на тие институции и простори, коишто треба да се пренесат во градот се уште не е дефинирана и претпоставувам дека со одредени протоколи тоа ќе се прави. Инаку, во сферата на распределбата на приходите што ги собира државата, таа има прилично искуство, затоа што повеќе извори на приходи коишто доаѓаат во градот се спроведуваат според такви методологии и тоа извонредно функционира. Единствено останува да се направи договор помеѓу градот и општините – кој процент од тие средства ќе користи градот, а кој која општина. И тоа е единствениот проблем кој преостанува да се реши. ТЕЛМА: Меѓутоа, можеби еден од најбитните, господине Пенов. Дали сега тука ќе има борба? ПЕНОВ: Ќе има борба, но со арбитража од страна на државата и утврдување на реални критериуми ќе се реши. Со сите општини се утврдуваат критериуми – по број на жители, по територија, по уреденост, по потребите што одредени општини ги имаат и според тоа се одредува процентуалното учество во тие средства на на секоја единица на локалната самоуправа. ТЕЛМА: Господине Костовски, повелете вие на истото прашање. КОСТОВСКИ: За методологијата како ќе се распределуваат овие средства, навистина мене не ми е јасно. Методологијата ниту е усвоена, и Министерството за финансии си даде термин до крајот на април да финализира методологијата на кој начин ќе се прибираат овие средства. Мене навистина не ми е јасно, господие Пенов, како сте можеле вие да донесете буџет, кога не е јасна методологијата – како средствата ќе се слеваат, на кој начин ќе доаѓаат. Дотолку повеќе што дел од таквите средства се наменски и се утврдуваат, во случајов во април, а се наменски за следната година. ТЕЛМА: Ова прашање важи и за вас, господине Костовски. Ако вие станете градоначалник, ќе се соочите со овој ист проблем. Што ќе направите? КОСТОВСКИ: 2005 година се уште е еден голем ризик, којшто, можеме да кажеме, каков ќе биде. Господинот како лидер на ЛДП, секако и учесник во власта, и градоначалник, требаше да иде на побрза имплементација на донесените и усвоените закони за локална самоуправа. Не случајно критиките што доаѓаат однадвор за тешкото имплементирање на овие закони за локална самоуправа, се однесуваат точно на овој дел. Наместо законот да стартува од 1 јануари 2005 година, стартува од 1 август 2005 година. Наместо методологијата на кој начин ќе се собираат сите овие средства да биде утврдена до 15 септември минатата година, тоа ќе биде дури до крајот на април. Како ние можеме тогаш да го промовираме буџетот, сем во еден хаотичен однос како што во случајот сега се прави. ПЕНОВ; Јас не знам како ќе ја продолжиме оваа дебата со такво непознавање на проблематиката. ТЕЛМА: Но, тоа не е ваш проблем. ПЕНОВ: Видете, како е можно да се утврди методологија за распределба на средства и тие средства да се поделат кога функционираат општини во стари територијални рамки? Во кои буџети ќе одат тие средства: И нормално е тоа да се пролонгира, откако ќе се осниваат тие нови општини, откако ќе се изберат новите раководства,. Инаку, буџетите и понатаму ќе се донесуваат по инструкција на министерот за финансии. Тој ги одредува елементите, затоа што тој го прави целокупниот буџет во којшто влегуваат и буџетите на локалната самоуправа. КОСТОВСКИ: Сметате ли дека тоа е негово дискреционо право? ПЕНОВ: На државно ниво господине Костовски, кајшто сте пратеник, да ви објаснам некои работи. Министерот за финансии прави буџет и за него одговара пред ММФ. Во тој буџет влегуваат и буџетите на единиците на локалната самоуправа. КОСТОВСКИ: Господине Пенов, најубаво е за тој буџет да одговара пред парламентот. ММФ е само партнер на владата во одредени проекти. Тоа да не го заборавите.. ТЕЛМА: Господине Пенов, постојано укажувавте на тоа дека градот има малку пари, не само вие, туку и сите други градоначалници. Пак ќе прашам, иако знам дека отпосле овие работи ќе се регулираат: дали сметате дека само на овој начин, со оваа методологија, ќе има доволно пари и колку ќе биде самостоен градоначалникот во управувањето со тие пари? ПЕНОВ: Прво за градот Скопје парите што се добиваат со децентрализацијата не се доволни. Затоа што Скопје е една третина од населението, две третини од општествениот производ, дури 78% од државниот буџет се полни од Скопје. А враќањата од тој буџет во Скопје не се адекватни на потребите. Јас потполно сум свесен дека не може во истиот процент средствата да доаѓаат само во Скопје заради потребата и од рамномерен регионален развој, меѓутоа, сепак Скопје неадекватно добива според придонесот што го има во државата. Или, ако сакате пластично да кажеме: секоја кола од другите општини барем еднаш годишно ќе дојде на скопските улици и ќе ја оптовари таа инфраструктура, за разлика од нашите кои не се движат постојано во тие места. Така што и ова што се направи, иако е огромен скок, сепак е недоволно наспроти потребите на главниот град на Република Македонија. ТЕЛМА: Во која мера оди самостојноста на градоначалникот во управувањето со парите? Или, тоа се врши во спрега со Советот на градот? ПЕНОВ: Самостојноста во однос на централната власт е апсолутна. Централната власт врши ревизии и друг тип контроли, да нема некои застранувања и злоупотреби. Но, градоначалникот со новите закони е многу ограничен од Советот на локалната самоуправа. Секој зафат, секоја програма, секое трошење на средства мора да биде одобрено од Советот. ТЕЛМА: Сметате дека тоа сега ќе функционира така? Ова се однесува и на вас господине Костовски. Како мислите да соработувате со советниците, со Советот на град Скопје, ако евентуално мнозинството е од противничкиот политички табор, а треба да се носат, нели, одлуки? КОСТОВСКИ: Видете, ние повторно влегуваме во една игра без граници. Ова се локални избори. Не се избираат партиски лидери, или партиски клонови, туку се избираат луѓе – татковци на градот, кои треба да бидат обединители. И од тој аспект сметам дека мојата предност пред господинот Пенов е баш во мојата независност како кандидат. ТЕЛМА: Со оглед на тоа дека вие сте поддржани од блокот опозициски партии, како ќе соработувате со советниците на Социјалдемократскиот сојуз? КОСТОВСКИ: Многу добро. Апсолутно. Мене ќе ме влече само интересот на граѓанинот. Јас ќе бидам растоварен од политичките обврски и пранги кои што ги имаат актуелните градоначалници кои што мораат исклучиво да работат во интерес на сопствените потесно партиски или пак коалициони интереси. Јас сум навистина растоварен од тоа. ТЕЛМА: Господине Пенов? Бидејќи, вие сте политички лидер... ПЕНОВ: Ова, знаете како би рекле, како мали Ѓокица замислува политика. Во Советот се претставници на политички партии. И Советот како и секое политичко тело, како парламентот и секаде во светот функционира врз принципот мнозинство и малцинство. Се формира тоа мнозинство и тоа ги диктира условите и со него пред се се соработува за да се донесуваат големите одлуки. Добро е и се успева понекогаш да се обединат сите околу некои теми, меѓутоа, на грото прашања коишто се врзани за работата на градоначалникот, функционира принципот мнозинство и малцинство. ТЕЛМА: Тогаш, како ќе кохабитирате, евентуално ако мнозинството е од опозицијата? ПЕНОВ: Јас сум имал искуство и со блокада на Советот, ако се сеќавате на почетокот и успеав тоа на крајот да го совладам. И имам некои лични формули за такви ситуации. ТЕЛМА: Има ли некои законски механизми во такви случаи? ПЕНОВ: Не. Само ако Советот е блокиран повеќе од шест месеци тогаш настапува негово распуштање. КОСТОВСКИ: Господине Пенов, вие имате сопствена формула како да остоите. Навистина вие сте феномен. ТЕЛМА: Господине Костовски, и вие бевте поддржани од една, па од друга политичка опција. Дали тоа ви пречи? КОСТОВСКИ: Јас сум поддржан пред се од граѓаните. ТЕЛМА: Па, зошто тогаш прифативте поддршка од опозициските партии. зошто баравте поддршка од нив? КОСТОВСКИ: Јас барав поддршка и од позицијата. Не е тоа спорно. Лично сметам дека господинот Пенов она што имаше да го каже за Скопје го кажа и финито. Толку е тој негов дел. Сметам дека треба веќе нови работи, нови идеи, нови луѓе да доаѓаат. Објективно, доста е ова. Ние сме 15 години во транзиција. За жал, се уште тапкаме во исто место. Јас го разбирам господинот Пенов, седејќи во Штабот во бивши „Метропол“. Јас не знам, колку ви е таму киријата којашто ја плаќате? Прекрасен поглед на плоштадот, мостот и калето, за него Скопје е успешно. ТЕЛМА: Мислите дека е тоа предмет на дискусија. Граѓаните сакаат да слушнат како вие како градоначалник ќе го решите сообраќајниот проблем? КОСТОВСКИ: Сообраќајниот проблем ќе го решам во решавањето на инфраструктурните проблеми? ТЕЛМА: Како? КОСТОВСКИ: Јужниот Булевар – приоритет. Заобиколницата околу градот – приоритет. Со тоа што ќе се направи комплетна ревизија да се направат повеќе влезови и излези на заобиколницата околу Скопје. Единствено на таков начин, ние че успееме да го растовариме сообраќајниот метеж. ТЕЛМА: Дали имате некаква поинаква визија од сегашната што е поставена за градскиот сообраќај во Скопје? КОСТОВСКИ: Гасификацијата ни е на чекор од тука. Кога говориме за градскиот сообраќај, тој денеска е изворот на најголемото загадување во Скопје. Дефинитивно сфативме дека гасификацијата во јавниот превоз е неминовно нешто кон што ние се стремиме заедно. ТЕЛМА: Јас тука мислев на трамвајски превоз, евентуално. КОСТОВСКИ: Тоа се проекти кои за жал Скопје сега за сега не може да си ги дозволи. Во сите други престолнини нима повеќе видови на јавен превоз – од подземни железници, трамваои и автобуси – а ние имаме само еден, автобуски, кој е поделен меѓу јавното претпријатие и приватниот сектор. Во Скоипје возат најстарите автобуси што постојат на Балканот., што најмногу загадуваат. Да не говориме кој е процентот на сулфур диоксидот или на јаглен моноксидот во воздухот, посебно на оние најтрафиктни часови, кога имаме транспорт, односно зголемено движење во градот. Тоа е страшно. ТЕЛМА: Како тоа да се елиминира постепено? Сигурно не може преку ноќ, меѓутоа... КОСТОВСКИ: Јас затоа велам: мојот приоритет се инфраструктурните инвестиции. Тоа се пробивање на Јужниот булевар и пробивање на заобиколницата околу Скопје, Со тоа фактилки се растоварува центарот. Тоа се работи на коишто ние дефинитивно мораме да им дадеме посебен акцент. Меѓутоа, не можеме тие работи да ги решаваме од избори до избори. Или тие работи ќе ги решаваме перманентно, или ќе остануваат секакви опашки коишто денеска ни го красат ова наше живеење. Опашки за недовршени проекти. Такви работи јас нема да практикувам. Нема да влезам во ниедна инвестиција доколку нема финансиски крај, што не е случај со господинот Пенов. ПЕНОВ: Господине Костовски, знаете ли колку чини изградбата на Јужниот булевар? КОСТОВСКИ: Вие ќе ја кажете сумата. Со новите надлежности на градоначалникот, секако веќе неговата функција се зголемува да може да добие и поволни кредити. А со поволни аранжмани, коишто би биле од капитален карактер, господине Пенов, ве убедувам дека ќе успееме да најдеме кредитори. ПЕНОВ: На која сума ќе земете кредит? КОСТОВСКИ: Не знам, може да биде и стотици милиони. ПЕНОВ: И со буџет од десетина или дваесет милиони евра вие ќе земете стотици милиони кредит?
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Epten kje bide atrakcija koga noviot gradonachalnik kje zatekne kasa so 10 milioni evra dolg.
Читај одговор за ова во ТВ дуелот!:) Костовски вели дека за Јужен булевар ќе земел кредит од 100 милиони евра!?:))) А вкупниот буџет изнесува само 20-тина милиони!? На запад ова да се случи, никој нема да плука по тој што го изјавил тоа, ама сите ќе го третираат како незрел и за општински писар, а не за градоначалник!:)))
intel
quote:
Originally posted by OooOo
Epten kje bide atrakcija koga noviot gradonachalnik kje zatekne kasa so 10 milioni evra dolg. Prava atrakcija kje bide neli? Znaesh intel koja e razlikata na zapad i vo Makedonija? Na zapad koga kje izleze nekoja afera u vesnici ili na televizija kako ovaa za 10 milioni evra odnapred potrosheni cel narod se OBEDINUVA i pljuka protiv taa vlast na sekoj mozhen nachin, a vo Makedonija vazhi slednoto: Neka kradat nashite, ama da ne kradat vashite!! A koj se nashi, a koj vashi?? Pak e*ana stranka e gragjaninot, ama ej bolje SDSM da krade nego bilo koj drug neli intel? :)
Додека не се докаже спротивното секој е невин.А еве што вели Пенов: ПЕНОВ: Бидејќи јасс поголемиот дел од периодот кога бев градоначалник го поминав во опозиција, и редовно бев контролиран од разни институции коишто се во државата и особено од периодот сега на коалиционите партнери на господинот Трифун Костовски. Во времето на Љубе Бошкоски и Станинов беа правени многу, многу детални ревизии. ТЕЛМА: Дали ви најдоа нешто тогаш, дали заработивте некоја кривична пријава? ПЕНОВ: Не сте слушнале за такво нешто, значи – не успеале. Кога тие не успеале да најдат, значи работењето е во ред, посебно, пак, ефектите од тоа работење се многу големи. Скопје доби многу инфраструктурни објекти. Од каде сега афера пет дена пред избори. Знаеш што ОооОо на запад има закон за новинарска дејност.
OooOo Ako ti Strelec go podrzhuvash i opravduvash Penov vo toa shto gradot e zadolzhen 10 milioni evra (pazi, NE SE DENARI nego EVRA) ti ne mu mislish ubavo na Skopje. Ova kje bide slichna situacijata kako i so Dalton McGinty ... Shto se odnesuva do ideata na Kostovski za rasteretuvanje na soobrakjajot za koj pak Penov 8.5 godini lazhe deka kje go sredi, jas mislam deka proektot koj go predlozhi Kostovski e super. Ustvari ne e super nego e ODLICHEN. Se pravi obikolnica so izlezi na odredeni mesta i kraj, taka se rasteretuva soobrakjaj. Na toj nachin funckioniraat site golemi gradovi (NewYork, Miami, Chicago, Toronto, Los Angeles .... QEW, Gardiner, 401, 403, 427 ti teknuva?). A za kreditot od 100 milioni znaesh i sam Strelec kako raboti obikolnicata 407 okolu Toronto. Se vrakjaat tie pari poleka poleka. Vreme e da se pochne od nekade. Se povekje i povekje me chudish. Iskreno, ti izgleda ne sakash Skopje da stane grad kako sho treba. Ideme dalje ... ПЕНОВ: Јас сум имал искуство и со блокада на Советот, ако се сеќавате на почетокот и успеав тоа на крајот да го совладам. И имам некои лични формули за такви ситуации. Eve ja taa poznata formula za vo takvi situacii ...
quote:
Originally posted by OooOo
Го опишуваат и како човек што расчистува и со најблиските соработници ако се обидат да му застанат на патот. Еден од примерите е тој со Петар Бочваров, кого Пенов го тргна од директорската функција во ЈП „Водовод и канализација“. Пенов се тужи и со поранешниот сопартиец Бојо Андревски, кој обвини дека скопскиот градоначалник му барал поткуп од 500 илјади поранешни германски марки и дека ја финансирал ЛДП преку штетни договори со фирмата „Урбан инвест“, која поставуваше павер-елементи на повеќе локации.
Za se ova e zboruvano i dokazhano e deka Penov lupa gluposti ... A eve sega i kje potenciram za shto ustvari stanuva zbor. Pazi gi sega odgovorite: Na prashanjeto zoshto ne e reshen toj i toj problem? ПЕНОВ: Па, затоа што тука треба да се усогласите со секој сопственик. I?? Shto ti e tebe rabota Penov?? Da najdesh reshenie za toj problem, a ne da go nosish i prebacuvash problemot od mandat u mandat. Vidish na ova ne mi tekna ... Vodnjanska problem - od koga e izgradena tek sega mu dal markica na chovekot za kukjata so kjoshot do pola lenta shto iskachashe. Vodnjanska beshe osakatena 8 godini samo so edna lenta poradi sposobnosta na Penov. Nemam vreme sega da pishuvam ushte, ali kje se vratam pak ... I'll be back (c) Shvarceneger ;)
OooOo
quote:
Originally posted by intel
Додека не се докаже спротивното секој е невин.
Taka e, ama revizijata vika deka se 10 milioni, a Penov toa nikade ne go poreche. I vo sluchajov ne se tereti Penov lichno, nego kako gradonachalnik na grad Skopje. Ima razlika neli?
quote:
Од каде сега афера пет дена пред избори.
Afera?!
quote:
Знаеш што ОооОо на запад има закон за новинарска дејност.
Ima, samo shto jas ne sum novinar, a ova e javen forum :) Nego ne mi odgovori na toa dali e okej za tebe 'nashite' da kradat pa makar i od inat zborele :)
intel
quote:
Originally posted by OooOo Nego ne mi odgovori na toa dali e okej za tebe 'nashite' da kradat pa makar i od inat zborele :)
Види вака OooOo.Прво не се украдени тие пари туку се инвестиција во тек која многу добро е погоре објаснета.
concrete Pa vidi Intel,ako eden proekt realno vredi 250.000 EU, a se pazari na "dogovoren" tender za 2.5 miliona , kako da ja nareceme razlikata vo evra????? Ova e inaku star "patent" i ne samo Makedonski ,ama toa si e toa, golem drzavnik ,gradonacalnik itn. ke bide toj sto ke ima sila da go prekine toa, drugite si imaat drugo ime, ama si kutu za da ne me repne Strelec na sud :):)!!! Ne odat site tie pari vo eden dzeb,odat vo poveke, komu kako , ama toa e gorivoto koe ja podvizuva politikata vo MKD,sega za sega i vo nekoja viable future!!!!
OooOo intel :)) Brkaj rabota ... Ideme dalje ... pochnuvam da go vadam arsenalot na lazhgi od lazhovot Penov. Penov, neli beshe veteno storeno??? НАЈФРЕКВЕНТНАТА ЧАИРСКА СООБРАЌАЈНИЦА НЕ ЗАЛИЧИ НА ВОДЊАНСКА КАКО ШТО ВЕТИ ПЕНОВ Скопскиот градоначалник Ристо Пенов не го исполни ветувањето дека улицата Џон Кенеди, по реконструкцијата, ќе биде втора Водњанска во градов. Ami sega Strelec, intel, Pana? Veteno, ama ne storeno [:D] E nema, nemozhe Trifun sekade da donira, kako shto donirashe za Vodnjanska. Ete kako Penov se kiti so tugji perja. Shteta shto ne sum u shtabot na Kostovski, parche kje gi napraev Penovci. [;)] Ideme dalje ... Реконструираната Џон Кенеди ни од далеку не наликува на Водњанска. Таа е малку проширена, поставени се атмосферска канализација и водови за централно греење, но естеското уредување со украсни канделабри, средишна жардиниера и ред други работи што пред две години ги најави градоначалникот, изостанаа. Тој вети дека на тротарите ќе се постават и столпчиња за да се спречи дивото паркирање, но и од ова ветување се уште ништо не е направено. [:0][:0][:0] Градоначалникот Пенов не можеше да се присети што се им ветил на чаирчани за оваа улица, но вели дека сигурно ќе најдат решение за поставување на столпчиња на тротоарите. Vreme za starski dom a? Kje se priseti, kje se priseti .... posle izborive kje ima vreme da razmisluva kade zgreshil [xx(] "Кога почна реконструкцијата на улицата се покажа дека не постојат услови за средишна жардиниера и таа идеја уште на старт ја отфрливме. Осветлување ќе поставиме, но не сум сигурен дали тоа ќе биде со украсни канделабри. Со отворањето на улицата ни се создадоа многу дополнителни проблеми што однесоа значајна сума пари и ја оддолжија реконструкцијата", рече Пенов. Shto kazhuva ova?? Deka se se raboti bez plan, a chim nema plan parite mnogu lesno se odlivaat. Тој истакна дека на Џон Кенеди се уште се работи на поплочување на тротоарите, а кога временските услови ќе бидат погодни ќе се засади и дрворед. Тој вели дека локалните жители биле против ограда на тротоарите, бидејќи немаат каде да паркираат, но според Пенов ограда е неопходна и на тоа допрва ќе се работи. Општина Чаир во неколку наврати во општинското гласило го критикува градоначалникот Пенов и го потсетува на ветувањата за оваа улица, но без резултати. На улицата Џон Кенеди не постои никаков ред. Возачите застануваат и паркираат каде ќе стигнат, пешаци има на сите страни, а семафорот што Пенов го најави за оваа улица пред два месеци, никако да стигне. Pak lazhe a?? Ciganska rabota u krv mu e! :) [B)] Imam ushte vakvi storii .. samo poleka kje ve rendam, nema naednash za da ne vi dojde mnogu [^] Izvor Vest 8/15/2002
intel Ништо од сето ова,гола вода што би се рекло.Рекла казала. Пенов се што вети оствари и ќе си биде уште еден мандат градоначалник.
OooOo Abe, ve rabotam kako sakam .... ko vo***i u kupus. :)
quote:
Originally posted by intel
Ништо од сето ова,гола вода што би се рекло.Рекла казала. Пенов се што вети оствари и ќе си биде уште еден мандат градоначалник.
Treba da ti e sram za vakvo neshto da kazhesh. Stvarnosta ne e takva neli intel?? Ideme dalje .... Vesta e od 2/3/2003 i vika ... ГРАДОТ НАЈДЕ РЕШЕНИЕ - Куќата на Водњанска ќе се урива [img]http://www.vest.com.mk/images/%7B27DD6EEA-31F7-4B43-A6C6-0AD5AAF33620%7D_kucata-2.jpg[/img] Куќата број 23 на Водњаска, која е издадена и пречи на коловозот, ќе се урива. Градоначалникот на Скопје Ристо Пенов информираше дека сопствениците се согласиле да се урне старата ќуќа, која пречи на коловозот, и да изградат нова која ќе биде вовлечена во сегашниот двор и нема да пречи. Градот имаше спор со нив уште кога ја реконструираше Водњанска. Тогаш не најдоа заедничко решение и куќата остана да стои како чир на улицата, како што веќе подолго време ја нарекуваат скопјани. alooo Penov 2005-ta godina e ... chirot ushte stoi, a vodnjanska ushte so edna lenta raboti. intel i ova li e rekla kazala? Ideme dalje ... ustvari se zaebavam, daj da ostavam neshto i za utre, rekov poleka kje ve rendam :) Nekoj spomnuvashe na forumov deka "Pred vistinata i bogovite molchat". [;)]
intel По вчерашниот дуел: Според 62% од граѓаните - поуспешен Пенов Шефот на изборниот штаб на Ристо Пенов, Андреј Жерновски, информира дека анкетата спроведена по синоќешниот дуел на ТВ „Телма“ меѓу кандидатите за градоначалник на Град Скопје Ристо Пенов и Трифун Костовски, покажува оти 62% од испитаниците сметаат дека дуелот го добил Пенов, 17% се за Костовски, додека 21% се неопределени. Според примерот на претседателските избори во САД по секој од трите предвидени дуели во Скопје ќе се организира анкета на која граѓаните ќе можат да го искажат своето расположение. [:D][:D][:D]Само ти работи,може ќе успеете до избори да се спасите со не така катастрофален пораз. Овде е 22:19,јас ќе си легнам а ти имаш фора до сабајле да се напостираш[:p]
dalila concrete,OooOo aj rasprasajte se kako funkcioniraat privatnite gratski avtobuski linii,kolku penco stava vo dzebce. Pa iznesete podatoci ovde. Ne znam dali do sega ste go cepnale ova? Ne moze covek da ve docita,kolku pisuvate.[:)]
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Ako ti Strelec go podrzhuvash i opravduvash Penov vo toa shto gradot e zadolzhen 10 milioni evra (pazi, NE SE DENARI nego EVRA) ti ne mu mislish ubavo na Skopje.
Ги читам последниве 10-15 поста и веднаш ми падна во очи дека некој овде е прилично нервозен!:) И испровоциран!:))) Сака да копира некого во нешто (па шета сега по архивите), ама не му оди!:))) Нејсе... Одиме за парите! ОооОо, ист си како Трипун... Тој Трипун ем не се разбира, ем сака ум да продава!?:) А ти уште ни кажуваш како било на запад!?:))) За тебе и не е страшно бидејќи секој добронамерник треба дати прости, ама тој Трипун што се резили со тие 10 милиони!? Многу вообичаена работа е долгот онаму каде што се гради и создава... Прочита ли дека Трипун би зел 100 милиони евра кредит за јужен булевар?:))) При буџет од само 20-тина милиони евра!?:))) Да не е смешно, би било жално!:) Ја знаеш ли ситуацијата со Торонто, ОооОо? Не верувам дека си упатен, иако се осмелуваш јавно да го искритикуваш Пенов дека имал долг и иако си жител на GTA. Имам еден од посвежите податоци (се’ што изнесувам се информации за последниве 4-5 години) и еден од тие податоци вели дека градскиот буџет на Торонто имал проектиран долг од 1,8 милијарди долари. Бидејќи се работи за многу поголем град од Скопје, пропорционално според бројот на жители, во Скопје тој долг на годишно ниво би бил нешто преку 200 милиони долари. И сега направи ја споредбата со тие ’твои’ 10 милиони евра!:) Понатаму, долгот само на TTC (ти знаеш за што се работи) последниве неколку години варира меѓу 128 и 177 милиони долари. Значи само една од градските транспортни компании!?:) Никој нема да му се потсмева на Трипун ако не знае, ама ќе му се смее ако не знае, а се прави дека знае!?:))) Затоа му е многу подобро да си молчи! Биди му ти пример за тоа!:)
Strelec А знаеш ли колкав дефицит наследила градоначалничката (ја знаеш убаво) на Mississisauga?:) 42 МИЛИЈАРДИ долари, ОооОо!:) И да им објаснам на останатите дека Скопје по големина е град речиси колку и Mississauga... И ти ОооОо велиш дека на запад се ’обединувале и пљукале’ ако некој имал долг од 10 милиони?:))) Разбери дека не ти лежи оваа работа и не се мачи!:))) Се однесуваш како dalila!:) Види ја сиротата како вложува напори да каже нешто против Пенов, а всушност колку јадно изгледа во нејзиниот пост!?:(
fio
quote:
Originally posted by Strelec Технометал е македонска фирма, а не австриска!
Во 1992-1998 година Треска, Алумина, Охис, Македонка и уште 20-30 други фабрики и фирми беа македонски фирми, државни. Кога нив ги сјебаа, како можеш да очекуваш дека сеа ќе ја оправат работата? :-) Уствари заборавив, Пенов тогаш беше ВМРО-овец :-)
fio
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Бласфемија е водење љубов со мртовци...
Hi....hiiiii...hiiiiii.... ti li be mene lav!Toa e "nekrofilija" lavu!Alooooooooooooo!
Пана, а што е бласфемија?
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
А знаеш ли колкав дефицит наследила градоначалничката (ја знаеш убаво) на Mississisauga?:) 42 МИЛИЈАРДИ долари, ОооОо!:) И да им објаснам на останатите дека Скопје по големина е град речиси колку и Mississauga... И ти ОооОо велиш дека на запад се ’обединувале и пљукале’ ако некој имал долг од 10 милиони?:))) Разбери дека не ти лежи оваа работа и не се мачи!:))) Се однесуваш како dalila!:) Види ја сиротата како вложува напори да каже нешто против Пенов, а всушност колку јадно изгледа во нејзиниот пост!?:(
Ima eden zbor vo juzna Makedonija AKRAN t.e. SOODVETEN, ne e bas bukvalno, ama vo posiroko znacenje moze da projde. Pogledni ja toa od pendzere Mississisauga pa seti se na takviot pogled od nekoe Skopsko pendzere. Kolku toj prostor na Toronto pravi pari za edna godina???? Kolku Skopje na Mr. Penov ????? Znaes sto e toa kreditosposobnost , mora da znaes toa ti e sekojdnevie. I sigurno znaes sto ke ti se sluci , ako go pomines toj limit?????
fio
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Atkracija
Crkvata "Sveti spas" kaj sto e zakopan Goce Delcev,crkvata "Sveti Pantelejmon" vo Nerezi,rimskiot vodovod,Daut pasin amam,mileniumskiot krst................. p.s.samo crkvite se postari 20 veka od postanokot na Amerika
Ау да, заборавивме дека Паверко е стар околу 22 века, и дека он ги изгради црквите - атракции :-) Него кога више го спомнуваш милениумскиот крст, потсети ме кој го изгради?! А иначе, си бил ти во некој од горе наведените објекти, да видиш колку се одржуваат, или немаш време пошто си презафатен со подлизуење по штабови? :-)
fio Јас не го навредив, само му укажав дека не доликува да пишува такви детски работи :-) И тоа на културен начин му укажав, не знам каде виде ти навреда?
fio Е таков те сакам, кога си ги признаваш грешките * Него, кога сме кај Пенов: Скопскиот градоначалник Ристо Пенов последниве четири години заборави дека некогаш воопшто зборувал за изградба на плоштад кој ќе се вика Карпошово востание. Не го спомнува. Овој плоштад Пенов го ветуваше на крајот од првиот мандат и му беше еден од главните проекти за вториот. Плоштадот требаше да се изгради на просторот меѓу Камениот мост и Стоковната куќа "Мост", односно во близина на местото каде што е убиен војводата Карпош. Обновата и уредувањето на просторот требаше да почне 1999 година и за таа цел Градот тогаш одвои 500.000 германски марки, за кои гласаше и Советот на Скопје. Предвидено беше реконструкцијата да трае девет месеци и да се одвива парцијално, во неколку фази. Местото требаше археолошки да се истаржува дел по дел и така да се реновира и преуреди во плоштад. Подготовките за изградба на плоштадот Карпошово востание тогаш беа многу сериозни. Градоначалникот Пенов дури направи и пресметка дека истражувачките работи и реконструкцијата нема да подразбираат дислоцирање на меѓуградската автобуска станица која сега веќе е преселена кај Транспортниот центар. Градот, како и секогаш, за проектот Карпошово востание имаше недоразбирања со Заводот за заштита на спомениците на културата под чиј надзор требаше да се вршат археолошките истражувања, но и тие беа надминати. И токму кога требаше да почне реализацијата на првата фаза, непосредно по вторите градоначалнички избори од речникот на градските власти исчезна терминот плоштад Карпошово востание. Денес веќе никој не зборува за тој проект и идејата да се изгради плоштад на просторот кој сега дел е паркинг, дел сообраќајница , дел градилиште и дел џунгла е заборавена како никогаш и да не постоела. Ветено - Сторено - Проверено
fio Лани се исекоа 20 тополи, но градот, откако жителите протестираа, престана, за сега повторно да ја продолжи замислата да исече 200 тополи и да изгради паркинг од 2 илјади квадрата спроти Хрватска амбасада Во Капиштец по паузата од една година, вчера продолжи сечењето на околу 200 тополи. Градските власти, и покрај негодувањата на локалните жители, на просторот спроти Хрватска амбасада, конечно решија да градат надземен паркинг од околу 2 илјади квадрати. Жителите, лани, кога градските власти исекоа 20 тополи, протестираа и бараа сечата да престане, со објаснување дека ќе останат без воздух. Во тоа време, според нив, испратија и петиција до градот. "Првата работа е што сметаме дека дрвата се еден вид филтер, бидејќи кога се мери загадувањето во Скопје, секогаш кај АМСМ е највисоко. Втората работа е што спроти "Нова Македонија" има автобуска станица. Таму е уште позагадено, бидејќи возачите никогаш не ги гаснат автобусите, туку цело време работат во место", беше коментарот на еден станар од црвените кули во Капиштец, чиј тераса гледа кон паркот. "Не разбирам зошто сакаат овде да градат, кога веќе има паркиралиште кај "Нова Македонија" и кај фабриката "Треска". Ако сака да гради, градот нека гради позади Стара железничка. Вака цел Капиштец ќе го претворат во паркиралиште и ќе не остават без воздух", вели една скопјанка од оваа населба. Мичо Поповски, помошник претседател во Градскиот комитет, демантира дека кај нив е пристигнат било каков официјален документ дека жителите се бунат против градењето на овој паркинг. Но, без разлика, паркингот мора да се гради, рече тој. Градоначалникот Ристо Пенов лани на жителите им порача да не се грижат дека ќе останат без воздух, затоа што во паркот има доволно други дрвја. Неговото објаснување зошто паркинг се гради баш тука беше дека така ќе се реши проблемот со паркирањето на илјадници возила во овој дел од Скопје. Градењето на неколкуте паркинзи позади Стара железничка станица и овој спроти Хрватска амбасада, доаѓаат после неколку години тапкање во место на градската администрација со идеи за подземни и надземни паркиралишта, без некои поконкретни потфати.
Pana
quote:
Костовски веќе рече дека мора да ги почитува законите на Република Македонија.
Kostovski:"ramkovniot dogovor e veke implementiran vo ustavot" Ademi: "Molim,molim" Kostovski: ne, jas kazav deka treba da se implementira do kraj i deka treba poveke albanci vo administracijata" Ademi:"ama jas ubavo ve prasav,Vie bevte protiv zakonot a sega ke ste go primenuvale istiot Kostovski: ama dobro nie sega tuka treba da razgovarame za lokalni problemi drn...drn...drnn....
fio „Технометал“ го плати печатењето на програмата на Пенов „Технометал - Вардар“ на 28 февруари плати 831.428 денари (околу 13 илјади евра) за печатење на изборната програма на Ристо Пенов, кандидатот за скопски градоначалник од коалицијата „Заедно“. Парите се директно уплатени на сметка на печатницата, наместо да легнат на жиро-сметката на организаторот на кампањата на Пенов. Оваа фирма во септември 2003 година беше избрана на тендерот како најдобар понудувач за каменот за скопскиот плоштад. ..... При реконструкцијата на централниот плоштад во Скопје беа поплочени околу 15 илјади квадратни метри, со камен што го набави „Технометал“ од рудникот Јабланица во БиХ. Оваа фирма беше избрана на тендер, на кој се јавија седум понудувачи. Градските власти тогаш соопштија дека не е одбрана најповолната понуда, туку таа што нудела најквалитетни услуги, вклучувајќи ги и специфичната обработка и поставувањето на каменот. Понудите биле од 75 милиони до 96 милиони денари. „Технометал“ понудил 96 милиони денари.
fio А еве како се доаѓа на власт: Од една страна: ДУИ ќе го бара директорското место во скопското јавно претпријатие „Водовод и канализација“ ако на локалните избори владејачките партии освојат мнозинство во Градскиот совет, најавуваат извори од партијата. Тоа директорско место ќе биде и дел од барањата на ДУИ за евентуална поддршка во вториот круг на Ристо Пенов, кандидатот за скопски градоначалник од коалицијата „Заедно“. Нашите извори велат дека е логично ДУИ да го пикира токму ЈП „Водовод и канализација“, бидејќи тоа го стопанисува скопскиот водовод. Изворот „Рашче“, од кој Скопје се снабдува со вода, со територијалната реорганизација влегува во општината Сарај, која се припојува кон главниот град, а каде што доминантна е албанската заедница. Другите барања на ДУИ се идниот градоначалник на Скопје да вработи повеќе Албанци во градската администрација и да инвестира повеќе во општините каде што живеат припадници на албанската заедница, „бидејќи тие населби досега беа запоставени“. А од друга страна: Сепак, пред една недела се случил гаф при отворањето на изборниот штаб на ДУИ кај Бит-пазар. Сами Фејзулаху, кандидатот на ДУИ за градоначалник на Скопје, во својот говор прво испратил провокативна порака до Пенов, а потоа пред новинарите се обидел да ја поправи грешката, правдајќи се дека мислел на Трифун Костовски. Фејзулаху рекол: „Господинот Пенов вели дека ќе им го врати Скопје на скопјани. Ама ние му порачуваме дека Скопје е дардански град, кој беше центар на косовскиот вилает.“ Добри коалициони партнери, нема што :-)
Pana
quote:
на просторот спроти Хрватска амбасада, конечно решија да градат надземен паркинг од околу 2 илјади квадрати.
Ti ili ne zivees tuka ili so sila se pravis .....!Toj parking e napraven uste lani na opsto zadovolstvo na stanarite. Topolite se secat zasto se so plitki korenja cij vek na traenje e 15 godini a ovie se veke 25 godini.Se secat i zatoa sto koga cvetaat pola Skopje e kako pod sneg.Za bolnite od asma i da ne zboruvame. I na kraj se secat ama se zamenuvaat so mnogu pokvalitetni stebla.
fio ДУИ ќе го бара директорското место во скопското јавно претпријатие „Водовод и канализација“ ако на локалните избори владејачките партии освојат мнозинство во Градскиот совет, најавуваат извори од партијата. Тоа директорско место ќе биде и дел од барањата на ДУИ за евентуална поддршка во вториот круг на Ристо Пенов, кандидатот за скопски градоначалник од коалицијата „Заедно“. Во ДУИ официјално не демантираат дека имаат таква намера, туку велат дека за можните комбинаторики ќе се разговара подоцна, бидејќи сега и се посветени на кампањата. Нашите извори велат дека е логично ДУИ да го пикира токму ЈП „Водовод и канализација“, бидејќи тоа го стопанисува скопскиот водовод. Изворот „Рашче“, од кој Скопје се снабдува со вода, со територијалната реорганизација влегува во општината Сарај, која се припојува кон главниот град, а каде што доминантна е албанската заедница. Другите барања на ДУИ се идниот градоначалник на Скопје да вработи повеќе Албанци во градската администрација и да инвестира повеќе во општините каде што живеат припадници на албанската заедница, „бидејќи тие населби досега беа запоставени“. Сепак, пред една недела се случил гаф при отворањето на изборниот штаб на ДУИ кај Бит-пазар. Сами Фејзулаху, кандидатот на ДУИ за градоначалник на Скопје, во својот говор прво испратил провокативна порака до Пенов, а потоа пред новинарите се обидел да ја поправи грешката, правдајќи се дека мислел на Трифун Костовски. Фејзулаху рекол: „Господинот Пенов вели дека ќе им го врати Скопје на скопјани. Ама ние му порачуваме дека Скопје е дардански град, кој беше центар на косовскиот вилает. Коалиционите партнери на Пенов...ноу комент
fio Друго: Го опишуваат и како човек што расчистува и со најблиските соработници ако се обидат да му застанат на патот. Еден од примерите е тој со Петар Бочваров, кого Пенов го тргна од директорската функција во ЈП „Водовод и канализација“. Пенов се тужи и со поранешниот сопартиец Бојо Андревски, кој обвини дека скопскиот градоначалник му барал поткуп од 500 илјади поранешни германски марки и дека ја финансирал ЛДП преку штетни договори со фирмата „Урбан инвест“, која поставуваше павер-елементи на повеќе локации. За Пенов од поодамна се зборува и дека има неколку дуќани во Градскиот трговски центар. Пред околу една година и антикорупциската комисија ја разгледуваше пријавата на акционери во ГТЦ, кои обвинија дека роднини на Пенов купиле три дуќани во директна спогодба со раководството на трговскиот, иако не биле закупци 6 месеци, како што предвидува законот.
Strelec
quote:
Originally posted by fio
За Пенов од поодамна се зборува...
А за Трипун одамна СЕ ЗНАЕ, а не се зборува!
fio Деновиве еден наш ТВ-коментатор жестоко им се налути на своите италијански колеги, кои во својата репортажа го насликале Скопје, како што нему му се видело, претерано грдо: Шутка и Топаана, картонските и најлонските населби покрај Вардар, бедата на раскопаните и калливи улици, запрежните коли и луѓе што буричкаат по контејнери. Каде е Ристиќева палата, „Александар палас“, каде е плоштадот, прашуваше навредениот македонски новинар. Срам да им е на странциве, за инает ја сликаат нашата беда, а никако нашиот сјај, заклучи на крајот со мошне голема доза еврорезигнација. Тоа што не сакаат или не им е интересно на странските фотографи и сниматели, имено нашиот каков таков урбан сјај (зашто бедата по дефиниција е далеку пофотогенична), тоа и само тоа успева да го види нашиот градоначалник, кој еве, деновиве ја почна својата кампања за трет мандат. И покрај сето разбирање за Ристо Пенов дека е пред избори и дека е принуден да ги нагласува сите свои успеси и резултати, а своите неуспеси и срамоти да ги пика под тепих, некои негови претерувања не може да се премолчат. Нему Скопје му заличило на европска метропола? Да, но до каде? Од Симпо до Кисела Вода? Оваа изјава е цинизам за секој што поминал низ Дебар Маало, Мичурин, да не ја спомнуваме Топаана, кои се „дури“ еден километар оддалечени од плоштадот. Смешно е како во своите заслуги Пенов се обидува да ги смести и хотелите што, кога тој дошол за градоначалник биле два, а сега се пет?! Белки не ги направи и нив Пенов. Што да се каже за урбанистичкиот европски „сјај“ на Дижонска, на Ќерамидница, или на влезовите (сите) во Скопје? Не, тоа не се смета, тоа е тешка периферија. Колку години се прави јужниот булевар, уште колку ќе се прави обиколница на Скопје, а за колку години се направи Камени мост? И дали е готов? Дали некој спомена трамвај!? Значи, полека со фалбите, зашто Скопје треба уште многу фурни леб да изеде за да заличи на нормален град, а не пак на европска метропола. Освен ако човек не решил да го гледа само она што сака да го гледа и ништо друго. Сепак, скопјани за Скопје не се информираат од вести, туку на самото место - од воздухот што го дишат секое утро, од траумите што ги имаат обидувајќи се да најдат паркинг или од провевот во раздрнданиот автобус во кој се клатат до работа. Хигиената, која завршува кај Чичко Стоилко, дури и ако е сликана на телевизија, не им е доволна утеха на тие што го виделе фабричкиот отпад кај Визбегово. Добро, плоштадов е убав, но тој само ја нагласува грдотијата на сето друго. Башка, добра страна е тоа што на телевизија не се забележува колку смрди канализацијата на тој ист плоштад, и тоа среде зима. Но не би требало да се претерува, зашто не носат сите розови очила, па тој сјај да го гледаат секогаш и секаде.
fio
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by fio
За Пенов од поодамна се зборува...
А за Трипун одамна СЕ ЗНАЕ, а не се зборува!
Не видов нешто да демантираш од наведеното. Не ме засега мене Трифун, јас не сакам Пенов пак да биде градоначалник, дали ти е тоа јасно. Значи гласам против Пенов, гласам за помалото зло :-)
Strelec
quote:
Originally posted by fio
Не видов нешто да демантираш од наведеното.
А јас не видов да го искоментираш ова: Љубчо Георгиевски: Трифун Костовски на граѓаните треба да им објасни како на македонската царина пријавува двојни фактури за стоки во вредност од три милиони марки. Од Костовски слушаме дека бил многу морален и чесен. Тој што е чесен не и дава двојни фактури на нашата царина. /Дневник, 04 септември, 2002 год./
fio Шпекулации не коментирам. Плус, да имаа докази, до сега ќе му поднесеа кривична пријава, нели? :-) А дека Паверко има 2 дуќана ФОКАБО во ГТЦ, тоа е факт што секој ден го гледам со свои очи :-)
Strelec А ова?:) Љубчо Георгиевски: Нека објасни Костовски како од референт во "Технометал" стана богат кога знаеме дека со чесност и морал не се станува богат. Грабеж каков што е направен во "Порцеланка" тешко дека ќе најдеме во нашата практика...
fio Како што тргна со начинот на продажбата на скопската „Стара градска чаршија“, на „Градскиот трговски центар“, на „Скопски пазар“, не би ме чудело да им падне на ум на некои од господата да го продаваат и големиот градски плоштад, наречен „Македонија“. Впрочем, и за него се зборува дека е продаден или се продава „под тезга“, на парче, како што е продадено она пред ЕСМ! Градот поодамна нема вреден имот, посредно или непосредно „скопски“! Рекреативците може да забележат како делови и од Градскиот парк се отуѓени; покрај самиот брег на реката Вардар веќе е во изградба „мамутски“ објект само на неколку метри од рекреативната патека, кој кога ќе биде извишен, во зимскиот период ќе фрла сенка на патеката долга стотина метри. По нешто, мнозина од нас знаат за објектите во сопственост на градот кои се правени, со поголем дел, од средствата на скопјани, до „државниот грабеж“ по деведесеттите. Лично знам како и со чии пари е направена првата реконструкција на скопскиот аеродром во Петровец. За ГТЦ, ептен многу, знам со чии пари е правен и кај кого денес тие се прелеваат! Господинот Ристо Пенов, како надежен градоначалник, во првиот мандат поднесе неколку пријави во судовите за да се потврди и да се сочува скопската сопственост на ГТЦ. Во вториот мандат се откажа, зошто и во чиј интерес тоа е сторено веројатно тој најдобро знае? Како е можно „првиот човек во градот“ да не каже ништо, пред граѓаните, како по повеќегодишни „натегања“, само два месеца пред локалните избори, ГТЦ се продава и тоа на „парче“ и прескапо ! Во комуналниот градежен прирачник терминот „трговски центар“ е дефиниран како: „Група комерцијални институции, планирани, развиени, поседувани и управувани како целина, со паркиралиште на сопствен простор, надвор од улиците...“.
Strelec Ристо Пенов победил во првиот телевизиски дуел со Трифун Костовски... - Слично како за американските претседателски избори по секој дуел на кандидатите за Скопје ќе правиме анкети за тоа кој бил подобар - изјави Андреј Жерновски, шеф на Изборниот штаб на Пенов.
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by fio
Не видов нешто да демантираш од наведеното.
А јас не видов да го искоментираш ова: Љубчо Георгиевски: Трифун Костовски на граѓаните треба да им објасни како на македонската царина пријавува двојни фактури за стоки во вредност од три милиони марки. Од Костовски слушаме дека бил многу морален и чесен. Тој што е чесен не и дава двојни фактури на нашата царина. /Дневник, 04 септември, 2002 год./
Strelec, a be kako Milosevic vo Hag si, imas logistika za poddrska panzer divizija ne i e ramna. Navistina tolku pedantno gi sledis rabotite . Ili imas epten azurirana baza , za koja vednas ti garantiram vo Makedonija ja nema nikoj. Znaci tvoite juzni sosedi ostanuvaat????? Divider veke spomna nekoj zbrzan training vo Baton Rouge????? Sam li bil tamu ???? he,he,he!!!!! A za fakturite , toa ti e veke folklor, Penov, a i druga kompanija "biznisneni" ima takvi na kub !!!! Za toa Dzango i aktuelniov minister prasaj gi,ako si go imas muabetot....na telefon :):):)....
fio
quote:
Originally posted by Strelec
А ова?:) Љубчо Георгиевски: Нека објасни Костовски како од референт во "Технометал" стана богат кога знаеме дека со чесност и морал не се станува богат. Грабеж каков што е направен во "Порцеланка" тешко дека ќе најдеме во нашата практика...
- Прво вработување во Технометал-Македонија” во Скопје (1971) - Претставник на “Технометал-Македонија” во канцеларијата во Варшава - Вработување во швајцарската фирма “Ситко” во Виена (1989) - Претставник на “Ситко” во канцеларијата во Варшава - Основач на Кометал Трејд (Kometal Trade Gmbh), Виена, Австрија (1991). Компанијата се занимава со активности во сферата на металургијата на австрискиот, швајцарскиот, полскиот, украинскиот и рускиот пазар Значи 20 години за да оформи своја фирма. Ептен преку ноќ. Прво вработување “референт“ според вас, но после тоа претставник, значи имал човекот можност да си оформи пријателства со тамошни стопанственици што подоцна ќе му помогне во приватниот бизнис :-) Ај сега ти се она што го постирав, посебно делот со дуќаните во ГТЦ. Од кај му кеш на Пенов? :-)
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
А ова?:) Љубчо Георгиевски: Нека објасни Костовски како од референт во "Технометал" стана богат кога знаеме дека со чесност и морал не се станува богат. Грабеж каков што е направен во "Порцеланка" тешко дека ќе најдеме во нашата практика...
Ti objasniv,ona sto e objasnivo, za poveke detali daj nekoe brojce kako ona podolu!!!!
fio Прокопот на улицата Огњан Прица во Кисела Вода што чекаше затворање цели две години, Градот веднаш ќе го закрпи како дел од предизборната кампања на градоначалникот Ристо Пенов. Од Градското собрание вчера ни рекоа дека веднаш ќе ангажираат екипи и дека уште во текот на денешниот ден дупката ќе се асфалтира. Од Општина Кисела Вода велат дека изминатите две години не еднаш, туку безброј пати од Градот побарале да го затвори опасниот прокоп, но од таму никој не бил заинтересиран да испрати екипи што ќе ја направат санацијата. "Секој ден доаѓаат жители од улицата и реагираат дека од длабоката дупка за која нема сигнализација ги испокршиле не само автомобилите, туку и нозете. Општината не е надлежна за нејзино крпење, затворањето треба да го направи Градот", ни рекоа вчера надлежните од Кисела Вода . Жителите кои живеат на раскрсницата од Огњан Прица и Димо Хаџи Димов каде што е направен прокопот, вчера револтирано ни рекоа дека само за избори во Скопје се слуша гласот на граѓаните. Каде беа надлежните, велат тие, изминатите две години кога секој ден од нив баравме да се закрпи дупката.
fio Го молам градоначалникот Ристо Пенов да ми купи кола. Гледајќи го документарецот со кој се кандидира за трет мандат сфатив дека откако тој е градоначалник, бројот на нови возила во Скопје се дуплирал. А јас морав сам да си ја купувам. Филмот почнува со црно-бели снимки од 1995 година . Тогаш на власт беше Бранко и СДСМ. Тотален мрак. Идната година доаѓа Ристо со ВМРО-ДПМНЕ и почнува изградбата. Филмот преминува во боја. Пенов ни ја бојосува стварноста. Тој не го зголемил само бројот на колите. Откако тој е градоначалник се отвориле приватни весници, приватни телевизии, големи супермаркети, лускузни хотели... Пенов - тоа сме сите ние. Сосе канделабрите и часовниците на Скопска пивара и спомениците на Трифун Костовски. И со 200-те поставени клупи. Драгољуб Ставрев и Благој Попов се превртуваат во гроб кога гледаат што се Пенов направил, а тие го градеа Скопје по земјотресот. Замислете, за 10 години, поставени се 200 клупи. Секоја година по 10. Или, секои три недели по една клупа. Дај да го избереме Пенов. Следните 10 години ќе имаме 400 клупи. Во документарецот за мракот и светлината недостига само уште еден податок. Што имаше Пенов пред десет години, а што има сега?
Strelec fio, смешен си со овие текстови...:) Мислиш ли дека имаат некаква специфична тежина текстови кои што се напишани од новинари кои што се вработени во весници сопственост на Трипуна?:) Моите текстови за Трпуна се всушност изјави од војводата Убче, кој што е прв човек во втората по сила опозициона партија во Македонија... која што сега му дава поддршка на оној истиот со двојни фактури!
fio Пенов се враќа дома после изборите за градоначалник. - Женооо пак ме избраа !!! - Ај не заебавај, да не лажеш!? - Не жено, веќе нема потреба!
fio Градоначалникот Ристо Пенов на скопјани им вети изградба на надвозници и подвозници за да се намали сообраќајниот хаос низ улиците. Ова ветување тој го даде во предизборната кампања за неговиот втор мандат. Охрабрен од тоа што во првиот мандат успеал да ги среди скопските улици и да се ослободи од давачките за скапи реконструкции на улици и изградба на подземна инфраструктура, тој вети дека во вториот мандат повеќе ќе инвестира во нови објекти. Надвозниците и подвозниците беа дел од тие нови објекти. Целта на градоначалникот му беше да се изградат надвозници и подвозници на местата каде што редовно се јавуваат долготрајни застои. Се зборуваше за надвозник кај Судска палата, на раскрсницата кај "Нова Македонија" и за ред други. За дел од овие ветувања, како што пред четири години рече градоначалникот Пенов, Градот веќе имаше и проекти, а вметнати беа и во Генералниот урбанистички план за Скопје. Се планираше со надвозниците и подвозниците главните раскрсници низ градот да се направат проточни за возила. Завршува вториот мандат на градоначалникот Пенов, а од надвозници и подвозници во Скопје нема ниту трага. Скопјани секојдневно се душат во сообраќајниот метеж. На главните раскрсници во шпицовите се чека и по дваесетина минути, а такви се речиси сите раскрсници во и околу центарот на градот. Па така, ако некој мора да го мине само булеварот Крсте Мисирков, односно да се пробие низ Бит-пазар, првин згалавува на семафорите кај џамијата Јаја-паша, потоа на раскрсницата кај судвоите и за крај на раскрсницата кај комплексот банки. Во просек, неопходни се половина час само за да се минат три раскрсници на булеварот Крсте Мисирков.
Strelec fio, вицов нема да ти го избришам, ама тоа ќе го направам за секој нареден виц овде постиран... Има друг форум за вицови!
fio Фирмата "Баџак инженеринг" и оваа недела продолжи да копа канали за водоводна мрежа низ Водно во близина на мрежата од која со вода се снабдува Шпанското село. Ниту градските власти ниту пак одговрните од "Водовод и канализација" не знаат за што се копа и кој издал налог за тоа, а работниците ископаа канали кои од Водно се доближија до првите куќи во дивата населба над Капиштец. Градоначалникот на Скопје Ристо Пенов и Бранка Станојевска, претседател на градскиот комитет за урбанизам каде се издаваат налози за правење прекопи за водоводни мрежи, и вчера не најдоа време да објаснат што се случува на Водно. Извори од Градот кои побараа да останат анонимни велат дека градските власти не издале налог за изгрдба на водовод на Водно. "Градот не може да издаде налог за изградба на водоводна мрежа за куќи кои се водат како дивоградби и кои немаат платено комуналии", велат тие. Работниците кои копаат на Водно се претставуваат дека се од фирмата "Баџак - инженеринг" и велат дека работат по налог на Градот. Сопственикот на фирмата потврди дека има налог и најави дека денес ќе открие кој ги ангажирал. Тој рече дека водоводот што тие го градат нема никаква врска со Шпанско село иако прекопите почнуваат на само неколку метри од шахтата од која се влече вода за резиденциите на претседателот и премиерот и за Шпанско село.
Pana
quote:
Технометал“ го плати печатењето на програмата на Пенов
Ova go pisuvas ama zaboravas da go napises i demantot od "Tehnometal",koj gi otfrla vakvite pausalni pisuvanja na "nezavisniot vesnik" "Vreme"(nezavisen e kako Latas od "Sitel")
quote:
идниот градоначалник на Скопје да вработи повеќе Албанци во градската администрација
Pa ova mu e glavnata fora vo ligavenjeto na Kostovski,ne propusta prilika da im se izligavi kolku sto moze poveke
quote:
Петар Бочваров,
Ovoj bese dolgo godini direktor na Vodovod dodeka Penov ne go smeni za pronevera.Covekot e psihopata.
quote:
Бојо Андревски,
Prasaj gi tie sto studiraat na FON da ti kazt za kakov covek se raboti.Dvete debeli kerki mu rabotat na FON a isto i soprugata.Semeen univerzitet,kako semeen biznis.
quote:
Дижонска,
I Tripun mnogu cesto ja spomenuva?Zasto?Ne valjda poradi dilerite sto si prodavaat "belo" pred kuka.
quote:
јас не сакам Пенов пак да биде градоначалник,
I kogo sega tuka treba da go zabole (едитирано од администратор) kogo sakas ti a kogo ne
fio За поефикасно и поквалитетно извршување на редовните задачи за извршување на функциите во Градот, Градското собрание оваа година купило пет мобилни телефони со различни марки и различна цена. Од буџетот на Скопје одвоени се 2.999,00 денари за една "нокиа", 4490,00 за еден "алкател", чија цена е прифатлива, но затоа купени се уште две "нокии" кои заедно чинат 33.595,00 денари и еден "сони ериксон" од 16.775,00 денари. Градските власти не сакаа да одговрат зошто за едни се купуваат скапи телефони, а за други евтини, и кој сега ги користи и едните и другите. Оваа набавка ја одобри Советот на Скопје, но во информацијата за набавката немаше објаснување за критериумот за делење мобилни телефони. И советниците не побараа објаснување туку само кренаа рака и ја легализираа набавката. Парите со кои Градот, без објаснување, купува скапи телефони се од буџетот на Скопје кој се полни од џебот на скопјани.
n/a Fio napishal: Го молам градоначалникот Ристо Пенов да ми купи кола. Гледајќи го документарецот со кој се кандидира за трет мандат сфатив дека откако тој е градоначалник, бројот на нови возила во Скопје се дуплирал. [:D][:D][:D]А јас морав сам да си ја купувам.Филмот почнува со црно-бели снимки од 1995 година . Тогаш на власт беше Бранко и СДСМ. Тотален мрак. Идната година доаѓа Ристо со ВМРО-ДПМНЕ и почнува изградбата. Филмот преминува во боја. Пенов ни ја бојосува стварноста.Тој не го зголемил само бројот на колите. Откако тој е градоначалник се отвориле приватни весници, приватни телевизии, големи супермаркети, лускузни хотели... Пенов - тоа сме сите ние. Сосе канделабрите и часовниците на Скопска пивара и спомениците на Трифун Костовски. И со 200-те поставени клупи. Драгољуб Ставрев и Благој Попов се превртуваат во гроб кога гледаат што се Пенов направил, а тие го градеа Скопје по земјотресот. Замислете, за 10 години, поставени се 200 клупи. Секоја година по 10. Или, секои три недели по една клупа. Дај да го избереме Пенов. Следните 10 години ќе имаме 400 клупи. Во документарецот за мракот и светлината недостига само уште еден податок. Што имаше Пенов пред десет години, а што има сега? ODLICHEN CITAT! Vo tretiot mandat ke raboti ushte pozabaveno: taka sot ke imame 200 klupi godisno ako ne gi nasoci parite Penov kon nekoj "nov proekt" kako novata sportska sala koja ke se izgradi za edno 40 godini.
OooOo fio parche gi napravi ej ... jas mojot arsenal kje go chuvam za pokasno :) Nema smisla odednash da gi rendame od site strani :)
quote:
Originally posted by intel
За ОооОо. За референдумот бевме на иста линија.Во кампањата активно учествуваше Трифун кој уште 2002 по формирање на владата, во парламентот настапи со став дека ќе бара ревидирање на рамковноиот договор. Вчера и завчера на две тв-станици се залага за соживот(читај се гребе за гласови кај албанскиот фактор) и изјавува дека го сменил ставот во однос на рамковниот затоа што ја почитувал вољата на мнозинството. Знаеш кога ќе гласам за него?Кога ќе каже: - Да јас стојам на ставот дека рамковниот мора да се ревидира па макар тоа да ме чини губење на изборите. Не ми споредувај ништо со Пенов само кажи ми го твојот став во однос на ова прашање.
Zakon e zakon batka. I jas sum mozhda protiv mnogu zakoni vo Jamajka, ama koga kje se donesat mora da se pochituvaat. Neli intel? I ushte neshto ako tatkoto na gradot ne gi pochituva, kako ochekuvash drugite da go pochituvaat zakonot?
Strelec
quote:
Originally posted by fio
...за да оформи своја фирма....
Не е проблемот во фирмата... Фирма имам и јас, а веројатно и ти... Проблемот е во тоа како го стекнал богатството!? Се чувствував фино кога со Трифун Костовски, еден од најбогатите Македонци, пред некаде месец ипол-два, се возев низ Скопје во неговиот метализиран џип мердецес од 3.000 кубни сантиметри и 200 коњи, муабетејќи за спортско-политичките собитија во домашниот ракомет и за скопската поп-рок сцена, во која видна улога има син му Коста (спотот на хитчето „Ео, ео“, на неговите Нови дечки, е снимен во дворот на големата семејна куќа на Водно). Кожени седишта, мирис на егзотични растенија, соговорник кому не му е важно што дел од разликите меѓу нас можат да се мерат со долга низа доларски нули. (Додуша, во атмосферата не се вклопуваше гласот на Лепа Брена од радиото во џипот, но за вкусовите не вреди многу да се расправа.) Наспроти тоа, се чусвтвував како мивка кога заедно со фотографот Бранџо (Влахо Бранѓолица) дремевме половина час на скалите пред вратата со кодирана брава на УПА Ентерпрајс. Покрај тоа што е сопственик на Утрински весник, важи за еден од најбогатите луѓе во Македонија. Во негова дозвола, таа оценка и ние би ја споделиле, не поради проценките за вредноста на неговиот бизнис, што од странство допираат до нас, туку поради она што можевме да го видиме во неговата елегантна куќа на скопската улица Славејко Арсов, веднаш под хотелот Панорама, на Водно. Не се во прашање десетиците уметнички слики, рустикалните гарнитури и многубројните други драгоцени предмети. Она што е навистина посебна привилегија да се види во неговиот дом е колекцијата ретки и скапоцени антиквитети со каква што можат да се пофалат навистина само грст луѓе во земјата. Но, Костовски, исто така, е голем љубител и на автомобилизмот - неговиот возен парк, меѓу другото, се состои и од по еден ролс-ројс, порше, последниот модел на мерцедесовите џипови... Зафатеноста на г. Костовски не спречи да го сликаме и покрај неговиот приватен авион. Владимир ЈОВАНОВСКИ - Двонеделник ’Форум’
fio Минатиот петок скопскиот градоначалник ги промовираше првите обновени фасади во Старата скопска чаршија, кои уште веднаш почнаа да се ронат. Обновата на фасадите на улицата Теодосиј Гологанов, кај црквата "Свети Спас", е првиот дел од заедничкиот проект на Министерството за култура и Градот за ревитализација на Чаршијата. Во рамки на овој проект, десетина фасади се бојосани и поправени од страната што гледа кон улицата, а од останатите страни се уште се во руинирана состојба. Во текот на промоцијата, обновените фасади веднаш почнаа да се ронат врз градоначалникот и студентите и учениците од Музичкото и Ликовното училиште кои настапија во програмата.
OooOo Фаворитите се раскусуруваат за Бит-пазар - На "Скопски пазар" може да му понудиме друго место за пазар. Од друга страна, во тој дел околу 4,5 илјади квадратни метри се државна сопственост и може да се користат за плоштад - додаде Пенов. Shto li kje pravat Skopjani so tolku ploshtadi. Rabotava je*e lud zbunjenog :) Ploshtadot se znae kade e, nema shto da se improvizira. Ili treba paver elementi i tamu da se vgraduvaat? Hmmm .... moguche [:o)]
Strelec Ристо Пенов победил во првиот телевизиски дуел со Трифун Костовски... - Слично како за американските претседателски избори по секој дуел на кандидатите за Скопје ќе правиме анкети за тоа кој бил подобар - изјави Андреј Жерновски, шеф на Изборниот штаб на Пенов.
fio На раскрсницата кај месноста Чешма во Кисела Вода, по се изгледа, нема да има ниту семафори ниту еднонасочен сообраќај, туку ќе си остане огромниот сообраќаен метеж. За негово решавање граѓаните чекаат повеќе од една година, постојано слушајќи ги ветувањата на градските власти, де за едно де за друго сообраќајно решение. Како можно решение Градот првин најави поставување семафори во тој дел од населбата, но властите не беа сигурни каде е најдобро да ги постават семафорите. Затоа почнаа анализа дали да се стави сигнализација кај Чешма или 200 метри подолу, кај општинските бараки. За да биде добар изборот, почна броење на возилата што поминуваат на двете места. Броењето возила траеше повеќе од еден месец. Потоа падна одлуката семафори, сепак, да се постават на раскрсницата кај Чешма, па остана Градот да се договори со изведувачот. Но додека возачите од Кисела Вода вртеа кругови околу Чешма за да го избегнат метежот, а пешаците чекаа и по 15-ина минути за да ја поминат улицата, Градот не даде никаков налог некој да постави семафори. На тоа се чудеше и градоначалникот Ристо Пенов, кој дури изјавуваше дека не знае зошто затаил проектот за семафори кај Чешма, па понуди второ решение - еднонасочен сообраќај на една од улиците во тој дел од градот, не прецизирајќи дали тоа ќе биде Сава Ковачевиќ или Иван Козарев. Од тогаш поминаа неколку месеци, но не се поставија ниту семафори ниту се воведе еднонасочен сообраќај. За сметка на тоа Градот не даде никакво образложение дали повторно нема пари за ваков зафат или пак бара некое ново решение. Во Кисела Вода се прашуваат дали Градот воопшто е заинтересиран да го реши проблемот или се чекаат избори, па тогаш да се направи нешто
Strelec Актуелниот градоначалник на Скопје вчера вети проширување на неколку раскрсници, изградба на нова кај хотелот "Континентал", реконструкција на улици и проширување на булеварот Партизански одреди. - Ќе ги пуштиме во употреба улиците што ги поврзуваат мостовите што ги направивме во населбата Хром и кај Транспортниот центар, целосно ќе го изградиме булеварот Србија и ќе направиме мала обиколница со која населбата Скопје-Север ќе ја поврземе со градот. Со пуштањето на обиколницата, околу 15.000 тешки товарни возила и големи загадувачи нема веќе да поминуваат низ центарот - изјави Пенов.
fio Просторот пред Градски sид меѓу полициската станица Беко и слаткарницата "Малага" речиси редовно е поплавен, нечист и затрупан со ѓубре. Според скопјани, недозволиво е строгиот центар на градот да биде нечист и запуштен. Тие објаснуваат дека овој дел од Градски sид ретко кога бил чист и дека ниту Општина Центар, ниту градските власти досега презеле нешто за подигање на нивото на хигиената. "Да живееш во Градски sид е казна. Пред и зад зградите постајано има расфрлено ѓубре, а зеленилото и тротоарите се поплавени со вода. Не ми е јасно како градоначалникот Пенов не го видел овој гнасотилак, кога и тој живее во Градски sид, само на стотина метри од Беко", велат скопјани. Го видел, го видел, ама таму не треба да става павер елементи :-))))
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Актуелниот градоначалник на Скопје вчера вети проширување на неколку раскрсници, изградба на нова кај хотелот "Континентал", реконструкција на улици и проширување на булеварот Партизански одреди.
Aham. Isto ko shto predhodnite 2 mandati ja proshiri Ilindenska i Bulevar JNA :))
quote:
- Ќе ги пуштиме во употреба улиците што ги поврзуваат мостовите што ги направивме во населбата Хром и кај Транспортниот центар, целосно ќе го изградиме булеварот Србија и ќе направиме мала обиколница со која населбата Скопје-Север ќе ја поврземе со градот. Со пуштањето на обиколницата, околу 15.000 тешки товарни возила и големи загадувачи нема веќе да поминуваат низ центарот - изјави Пенов.
fio do kaj se ulicite shto go povrzuvaat mostot kaj transportniot centar??
Pana Covekov (fio) se ubi prepisuvajki od novini i samo se obiduva da demantira nesto sto napravil gospodinot Penov.Ama tesko mu ide. Na druga strana ne napisa edna recenica za Tripun.samo taka prodolzi,nema problem nas ni odgovara. I neka ne te raboti kako bavca OooOo deka nesto si kazal pa uste poveke vleguvas u film.
fio
quote:
Originally posted by Strelec
Актуелниот градоначалник на Скопје вчера вети проширување на неколку раскрсници, изградба на нова кај хотелот "Континентал", реконструкција на улици и проширување на булеварот Партизански одреди. - Ќе ги пуштиме во употреба улиците што ги поврзуваат мостовите што ги направивме во населбата Хром и кај Транспортниот центар, целосно ќе го изградиме булеварот Србија и ќе направиме мала обиколница со која населбата Скопје-Север ќе ја поврземе со градот. Со пуштањето на обиколницата, околу 15.000 тешки товарни возила и големи загадувачи нема веќе да поминуваат низ центарот - изјави Пенов.
Сите ветуваат Стрелец, ама нешо слабо им иде остварувањето на ветувањата :-)))
Strelec Пенов најави дека наскоро ќе биде отворен паркингот во Светскиот трговски центар, дека ќе се гради паркинг во "Македонски пошти" и оти не се откажува од планираните две катни гаражи. Коалицијата "За Македонија заедно" прексиноќа одржа митинг во Кисела Вода, на кој беа претставени кандидатите за градоначалници на Скопје и на Кисела Вода и кандидатите за советници.
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
I neka ne te raboti kako bavca OooOo deka nesto si kazal pa uste poveke vleguvas u film.
OooOo samo Penovci gi raboti :) Premnogu toa partiskoto slepilo ti udrilo vo glava. Razmrdaj mozokot malku i digni nosot od toa partiskata knishka.
fio
quote:
Originally posted by Pana
Covekov (fio) se ubi prepisuvajki od novini i samo se obiduva da demantira nesto sto napravil gospodinot Penov.Ama tesko mu ide. Na druga strana ne napisa edna recenica za Tripun.samo taka prodolzi,nema problem nas ni odgovara. I neka ne te raboti kako bavca OooOo deka nesto si kazal pa uste poveke vleguvas u film.
Дете младо, дали ти се потруди да прочиташ дека гласам ПРОТИВ Пенов, а не за Трифун? :-)
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
Covekov (fio) se ubi prepisuvajki od novini i samo se obiduva da demantira nesto sto napravil gospodinot Penov.Ama tesko mu ide. Na druga strana ne napisa edna recenica za Tripun.samo taka prodolzi,nema problem nas ni odgovara. I neka ne te raboti kako bavca OooOo deka nesto si kazal pa uste poveke vleguvas u film.
Во право си, Pana!:)))
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
Srce.A kolku naivna faca imas na slikata.Cvikerive dodusa ti stojat kako na slep ama nema problem. bi ti pisal jas sto mislam za takvi kako tebe ama se plasam da ne bidam baniran.i toa za kogo,za tebe!
Ushte eden vakov ispad i kje letash na ban. Premnogu pati te opomenav.
fio
quote:
Originally posted by OooOo fio do kaj se ulicite shto go povrzuvaat mostot kaj transportniot centar??
Па вака, со оглед на тоа дека ние го изведуваме проектот, можам да ви кажам дека улици нема :-) Ама Пенов запна кај нас у фирма да го изведеме мостот пред избори за он да сече лента и да се слика, а тоа што нема абер од улици нема везе, нема да го сликаат тој дел за у весници :-)
Pana
quote:
гласам ПРОТИВ Пенов,
Epa ti odgovoriv veke,da ne se povtoruvam kako tebe hiii....hiii....hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
fio Плоштад Слобода, пред Домот на градежните работици, никако да ја добие најавената скулптура. Речиси полни четири години градот не може до крај да го реализира проектот за уредување на плоштадот Слобода. Сега плочникот е завршен, а се чека скулптурата. "За Плоштадот Слобода скулптурата се избира на конкурс. Тој е завршен и конкурсната комисија работи на избор на скулптурата", рече градоначалникот на Скопје, Ристо Пенов. До пред извесен период проблем за поставување на скулптурата беа времените објекти. Нив градежниот инспекторат ги отстрани и му овозможи на градот да си ја заврши работата.
Pana
quote:
дека улици нема
Od koga ne si pominal tamu?
Strelec Проекти за обнова на Старата чаршија (1) Арт-базар, комплекс за занаетчиство и уметност „Арт-базар“ е насловот на проектот според кој треба да се обнови и уреди еден голем блок од Старата скопска чаршија, сместен меѓу улиците Дрварска, Евлија и Покриена чаршија. Овој блок треба да се усогласи со Деталниот урбанистички план и да му се врати стариот изглед. Местото, според плановите, треба да стане центар за уметнички и за културни активности, а ќе можат да го користат и занаетчиите од Чаршијата. Проектот е еден од 25-те што беа претставени пред потенцијалните донатори на одржаната донаторска конференција за заживување на Чаршијата. Ова е најскапиот од проектите за заживување на Старата чаршија. Неговиот вкупен буџет изнесува 300.000 евра, а на донаторската конференција беа побарани 280.000. За неговото финансирање има најави од Светската банка и од Владата на Холандија. Проектот „Арт-базар“ го поднесе Заводот за заштита на спомениците на културата на градот Скопје, кој е задолжен и за извршување и контрола врз него. Со овој проект, меѓу другото, треба да се обнови најстариот сочуван дуќан во Чаршијата, за кој се смета дека датира некаде од средниот век. На тоа место треба да се направат дополнителни археолошки истражувања, да се поправи објектот, а потоа на неговиот долен кат да се направи продажна галерија, а на горниот - ателје. Ќе се реконструира и зградата каде што порано била сместена Француската банка и ќе се пренамени во апартмани и во ателјеа. Од страните на главните улици ќе се изградат и дуќаните што се урнале, за да се врати првобитната состојба. Се предвидува внатрешниот двор и околните пристапни патеки партерно да се уредат, да се осветлат некои објекти, а посебно ќе се работи на влезовите, каде што ќе се направат капии со соодветна информативна содржина.
fio На улицата Бутелска, во делот од поранешна последна автобуска станица на "57", па се до вкрстувањето со улица Александар Урдаревски подолго време се отврени кратери, длабки и по четириесетина сантиметри. Се работи за неколку стотини метри, крајно деградиран асфалт, со длабоки дупки на сите страни. Во овој дел на градот пред две недели имаше голема акција за уредување на улиците, но само на оние кои водат до гробиштата. Улица Бутелска е само на неколку чекори од гробиштата, но Градот не најде за потребно барем да ги закрпи дупките. Жителите во околните куќи велат дека улицата не е чепната дваесетина години. "Секоја година кога ќе почнат дождови, ние мака мачиме да ги избегнеме дупките. Ги испокршивме колите, а поради тоа што на секој начин се обидуваме да ги избегнеме дупките, повеќе не е безбедно ниту за пешаците. И лани ова време се отворија дупките, но Градот чекаше да се случат неколку сообраќајни незгоди, па дури тогаш ги затвори. Истото се случува и сега. Пред некој ден заглавив во една дупка, ја дупнав гумата и го искривив бандашот. Веднаш се јавив во Градот да интервенирам, но од таму добив одговор како и досега - ќе биде", вели жител на Бутел. Градоначалникот на Скопје, пак, Ристо Пенов, на последниот брифинг со новинарите не можеше да се сети каде е улица Бутелска. "Бутелска? Каде е тоа? Ние Бутелска ја реконструиравме во 1998 година. Ќе видиме каква е состојбата и ако има потреба, ќе интервенираме", рече градоначалникот Пенов.
Pana
quote:
никако да ја добие најавената скулптура.
Ama zatoa skulptura dobi skverot pred "Bristol",skverot pred "Idadija"........
fio Во Основниот суд 1 во Скопје вчера се одржа судскиот процес во кој Скопското обвинителтво го тужи Бојо Андревски, сопственик на ММ Колеџот, за клевета поради изјавата дека скопскиот градоначалник Ристо Пенов му барал 500.000 тогашни германски марки мито. На рочиштето судијата ги одби предлозите на бранителот на Андревски за сведоци да бидат повикани одговорните од Урбан инвест, сопственикот на Бујото, Петар Гошев и Гордана Мајнова. Потоа спротивставените страни ги изнесоа завршните зборови. Обвинителството побара Андревски да биде осуден. Игнат Панчевски, застапникот на Ристо Пенов, побара судот да го задолжи обвинетиот да плати нематеријална штета од 10 милиони денари на жиро сметка на градот Скопје за довршување на реконструкцијата на Камениот мост. Андревски кој сам ги изнесе завршните зборови рече: "Јас лично ги дадов парите на Урбан инвест, а татко ми ги потпишуваше документите. Пенов лично од мене ги побара парите пред луѓето кои ги викавме како сведоци. Не сум виновен и ќе стојам зад кажаното до крајот на животот". Според судските списи, клеветата била кажана пред две години на вестите на телевизија Сител, кога обвинетиот кажал: "... Бев присутен кога се потпишуваше договор со фирмата Урбан инвест. Пенов ми рече дека средствата ќе бидат за партијата оти доаѓале избори. Парите не се плаќаа на жиро сметка, туку беа давани кеш на рака. Така се работеше и со договорите за билбордите, автобуските настрешници. Господинот Пенов лично од мене побара 500.000 тогашни германски марки да дадам на име надомест за партијата... Еве, ги откривме парите за дуќаните. Идемо даље :-)
Strelec Проекти за обнова на Старата чаршија (2) Хотелот „Шар“ ќе стане културен центар Со поправката, делумната реконструкција и адаптацијата на хотелот „Шар“ во објект со ателјеа и галерии тој треба да стане уште еден културен центар во Старата скопска чаршија. За овој објект се изработени два проекти што беа претставени пред потенцијалните донатори на донаторската конференција за заживување на Чаршијата. Едниот проект е на Заводот за заштита на спомениците на културата на градот Скопје. За неговата изведба, на донаторската конференција беа побарани 250.000 евра и е еден од поскапите проекти. Засега се најавени пари од Светската банка, со програмата за развој на општините преку културата. Според планот, хотелот треба да се обновува една година и да се приспособи за презентација на традиционални занаети и вештини, како и за слободни уметнички креации. Горните простории треба да се приспособат за престој на разни стручњаци, занаетчии, уметници, студенти. Вториот проект, насловен „Колонија Шар“, го поднесува центарот за медиумски активности, а со него се предвидуваат ателјеа за керамика, текстил и сликарство, кафетерија и коноба, книжарница и канцеларија на невладината организација „Цивил“. Неговиот буџет е 217.000 евра, а од донаторите беа побарани 21.000. Кафетеријата ќе ја отвори сопственичката на поранешното култно „Багдад-кафе“ во Чаршијата, а во неа ќе се служат разни чаеви, оролети и други традиционални пијалаци. Во другиот ресторан ќе се служат традиционални јадења, како и вино и ракија од македонски винарии. Информативното биро ќе изработува промотивен материјал за Чаршијата, односно брошури, карти, дискови. Во хотелот „Шар“ ќе се пресели и книжарницата „Или-или“. Невладината организација „Цивил“, која ќе има канцеларија во зградата, работи на проекти за мир, помирување и разоружување. Обновата на хотелот „Шар“ треба да придонесе за поголема афирмација и презентација на вредностите на поединечните објекти во Старата чаршија. Освен градбата, ќе се уреди и внатрешниот двор, кој се наоѓа меѓу две од најпрометните улици во Чаршијата. Со тоа ќе се овозможи да се преминува од едната на другата улица преку дворот, кој исто така ќе може да се приспособи за културни содржини.
fio
quote:
Originally posted by Pana
quote:
никако да ја добие најавената скулптура.
Ama zatoa skulptura dobi skverot pred "Bristol",skverot pred "Idadija"........
Скверот пред Бристол доби скулптура која беше приватна донација од уметникот, а не од Паверко. Скверот пред Идадија? Не беше тоа општина Центар? Пак се китите со туѓи перја? :-)
OooOo Chovek da gi chita proektive na Penov kje reche proshiruvanje vamu, proshiruvanje onamu, a koa kje otidesh na lice mesto kej vidish deka 2 koli edvaj se razminuvaat :) BEDAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!! :)
Strelec Проекти за обнова на Старата чаршија (3) Ановите - домови на уметностите и на старите занаети Ановите во Старата скопска чаршија, „Куршумли-ан“, „Капан-ан“ и „Сули-ан“ ќе се преуредат и збогатат со нови уметнички содржини и занаетчиски работилници според четирите проекти што беа претставени на донаторската конференција за заживување на Чаршијата. За нивна реализација беа побарани околу 120.000 евра. Најскап проект е уредувањето и пренамената на „Капан-ан“ со околните простории, кој вреди 80.000 евра, а го поднесува Заводот за заштита на спомениците на културата на градот Скопје. Тој треба да заврши за седум месеци, а засега е најавена донација од Светската банка. Во анот треба да се поправат сводовите и ѕидовите, да се обнови дворот со нов партер и со украсно зеленило, а ќе се отстранат и дивоградбите што го опкружуваат. Со друг проект за „Капан-ан“, пак, се предвидува во него да се отворат три текстилни работилници во кои германскиот професор Ханс Херпих ќе обучува млади уметници за практична работа во изработката на ракотворби. Долгорочно се планира оваа работилница сама да се одржува преку продажба на експонатите. Во активностите ќе се вклучат уметници од разни етнички заедници. Овој проект го поднесува здружението на граѓани „Икон“. Неговиот вкупен буџет е околу 30.000 евра, а на донаторската конференција побараа 1.500 евра. Проектот ќе трае една година. Центарот за современи уметности поднесе проект за промоција на трајни вредности во „Куршумли-ан“, кој опфаќа проекции на уметнички филмови, изложби, заеднички работилници на уметници и занаетчии, како и брошура за анот и Лапидариумот во него. Центарот за овој проект побара 25. 000 евра, а тој треба да трае две години. Се планираат 16 проекции на филмови од повеќе македонски уметници, на кои посетителите ќе можат да им поставуваат прашања на авторите по завршувањето на филмот. Брошурата треба да содржи 20 страници со информации и фотографии за анот и Лапидариумот, кој со своите 700 камени споменици од Македонија и од Косово претставува најголема ваква збирка на Балканот. Во анот се предвидуваат и десет изложби на млади ликовни уметници. Центарот за современи уметности им овозможува користење на техничката опрема, медиумска презентација на проектите, транспорт на сликите и претставување на интернет-страницата, и сето тоа без паричен надомест. Ќе се одржат и три заеднички работилници на уметници и занаетчии. Тие во дуќаните ќе изработуваат уметнички дела, кои ќе се изложат во анот. Со сите овие проекти Центарот се надева дека ќе ја зголеми посетеноста во анот и во Чаршијата. Во „Сули-ан“, Факултетот за ликовни уметности треба да отвори керамичко ателје со печка, грнчарско колце, преса за глина и алати за работа. Проектот треба да трае една година, а факултетот за него побара 13.000 евра. Со ова тие планираат да создадат нови кадри на занаетчии-уметници, кои ќе се занимаваат со керамика, за да продолжи долгогодишната традиција во оваа дејност.
OooOo
quote:
Originally posted by fio
Скверот пред Идадија? Не беше тоа општина Центар? Пак се китите со туѓи перја? :-)
Kako i obichno ... nishto novo :)
Pana
quote:
Јас лично ги дадов парите на Урбан инвест,
Toa e kako jas da kazam deka jas licno gi imam videno inkriminiranite sliki na Tripun slikani vo Bugarija.I na taa izjava ke stojam do krajot na zivotot.Neka me tuzi i neka dokaze deka ne e taka!
fio Абе ова не го прокоментира Стрелец: Според судските списи, клеветата била кажана пред две години на вестите на телевизија Сител, кога обвинетиот кажал: "... Бев присутен кога се потпишуваше договор со фирмата Урбан инвест. Пенов ми рече дека средствата ќе бидат за партијата оти доаѓале избори. Парите не се плаќаа на жиро сметка, туку беа давани кеш на рака. Така се работеше и со договорите за билбордите, автобуските настрешници. Господинот Пенов лично од мене побара 500.000 тогашни германски марки да дадам на име надомест за партијата... Еве, ги откривме парите за дуќаните. Идемо даље :-)
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Проекти за обнова на Старата чаршија (3) Ановите - домови на уметностите и на старите занаети Ановите во Старата скопска чаршија, „Куршумли-ан“, „Капан-ан“ и „Сули-ан“ ќе се преуредат и збогатат со нови уметнички содржини и занаетчиски работилници според четирите проекти што беа претставени на донаторската конференција за заживување на Чаршијата.
Koga posleden pat si vlegol vo Kapan-an, shto ima momentalno vo Kapan-an i koga posleden pat si proshetal niz Turska Charshija?? Ako gi znaesh odgovorite na ovie 3 prashanja, kje vidish deka od sam start Penov LAZHE!
fio Има огромна разлика од 500.000 марки и слики, дете мое младо и неискусно :-)
Strelec Проекти за обнова на Старата чаршија (4) Нова фонтана пред Чифте-амам [img]http://www.lukaroski.com/forum/staracarsija_1.jpg[/img] Нова фонтана треба да се изгради на просторот пред Чифте-амамот во Старата скопска чаршија, според проектот што беше претставен пред потенцијалните донатори на донаторската конференција за заживување на Чаршијата. Овој проект го поднесува Националната уметничка галерија од Скопје, која треба и да го реализира. За него се потребни 15.000 евра, кои се веќе обезбедени од Фондот на холокаустот на Евреите на Македонија. Изградбата треба да трае шест месеци. Со оваа фонтана не само што треба да се разубави платото пред главниот влез на амамот, кој сега е уметничка галерија, туку таа ќе претставува симболично потсетување на неговата некогашна функција, велат организаторите. Во Чифте-амамот имало поволности за еврејско ритуално капење. Исто така, фонтаната ќе придонесе Чаршијата да се збогати со нови објекти и тоа токму пред еден од поважните културно историски споменици во неа. За да се изгради фонтаната, според планот, прво треба да се расчисти просторот пред амамот, да се направи анализа на околината и да се подготви проектна и изведбена документација. Според подносителите на проектот, фонтаната ќе им го направи попријатен престојот на посетителите на Националната галерија и на Чаршијата, како и на оние што работат во нејзините дуќани.
Pana Bojo Andrevski vo toa vreme bese gazda na "Beba zirod" firma koja sakase na avtobuskite stanici da stava bilbordi koj ke gi iznajmuvase za golemi pari. E bidejki toa gospodinot Risto Penov ne mu go dozvoli ovoj se obide da go nakleveti. E taa kleveta ke go kosta 10 milioni.I taka mnogu sobira od studentite od FON.Gi osuri decata!
n/a Dali ke moze da mi ja dadete WEB Stranicata na Penov? Blagodaram odnapred [:D] odnazad ne[:D] Pozdrav!
Pana
quote:
Има огромна разлика од 500.000 марки и слики,
Ima i toa kako ima!I ti da gi vidis slikite ke batalis 500.000 marki. p.s.vo Bugarija e ubien Daniel Vedar,amerikanski drzavjanin
Strelec
quote:
Originally posted by bitushanec
Dali ke moze da mi ja dadete WEB Stranicata na Penov?
[url="http://www.penov.org.mk/"]Ветено - Сторено[/url]
dalila
quote:
Originally posted by intel Овде е 22:19,јас ќе си легнам а ти имаш фора до сабајле да се напостираш[:p]
Ne gi lazi deka si legnuvas. Prvo Janko go gledas na sky-net,pa posle tuka go citiras Penov-lights Trifun-super lights [:D][;)]
concrete
quote:
Originally posted by Pana
quote:
62% од испитаниците сметаат дека дуелот го добил Пенов
Istoto ke se sluci i na 13 mart!
Da pocekame , ene go kade e 13 za 10 dena!!! Se nadevam deka Strelec ke ni dozvoli da napiseme preku cela strana JAS SUM MAGARE!!!! so debeli bold bukvi (6)vo zavisnost od toa koj ke bide utka vo procenkata... dogovoreno!!!!
Pana
quote:
dogovoreno!!!!
Uste prasuvas!Dogovoreno!!!
Strelec Драги мои Трипуновци, јас на 13-ти март вечерта немам ништо друго во план, освен да ви ги испишам сите ваши прогнози и закани, во еден убаво изготвен список овде!:) А благодарејќи му на Бил Гејтс (што ми овозможи да употребувам copy-paste), сите такви ваши изјави ги собирам со големо задоволство!:)))))))
OooOo Vtoriot pasus e interesen. DUI neli koalicirashe so Penov? ДУИ ВО ЧАИР Скопје е главен град на косовскиот вилает Една од нашите најголеми победи е тоа што формиравме општина со албанско мнозинство во центарот на главниот град на косовскиот вилает. Со тоа ни се овозможува на Скопје да му го вратиме стариот сјај и да го претвориме во центар на албанштината, порача Изет Меџити, кандидат за градоначалник на Чаир од редовите на ДУИ, на завчерашната средба со граѓаните. - Наша победа е и тоа што албанскиот јазик е официјален во цело Скопје, дури и таму каде што Албанците се малцинство. Албанската популација беше најдискриминирана во главниот град. Ќе бараме Бит-пазар да го управуваме заеднички со Македонците, бидејќи од него егзистираат многу албански семејства и нема да дозволиме Пенов да го премести пазарот надвор од границите на Чаир - предупреди Меџити. Тој им порача на Албанците да и се вратат на Старата чаршија и да не одат во кафеаните од десната страна на Вардар, бидејќи македонските бизнисмени и државни структури прават стратегии како да ја упропастат Чаршијата. Меџити се пофали дека во Специјалната болница за гинекологија и акушерство во Чаир вработиле 50 Албанци од специјалисти до чувари, така што сега објектот го обезбедуваат бивши членови на ОНА. - Без разлика колку сме на број, ќе станеме рамноправни бидејќи по 2001 година, Македонија живее во нова реалност, за која е заслужна ДУИ. Скопје е центар на Албанците и ние тука треба да ја создаваме својата иднина - рече Ермира Мехмети, портпаролка и потпретседателка на Форумот на младите на ДУИ. (М.Т.)
n/a xxx
Strelec
quote:
Originally posted by Strelec
bitushanec, sekoj nareden post shto kje go napishesh vo boja ili so caps lock, kje go izbrisham... a ako zabelezam deka imas namera toa da ti bide redovna aktivnost, vo toj sluchaj kje odish i na pauza!
intel
quote:
Originally posted by dalila
quote:
Originally posted by intel Овде е 22:19,јас ќе си легнам а ти имаш фора до сабајле да се напостираш[:p]
Ne gi lazi deka si legnuvas. Prvo Janko go gledas na sky-net,pa posle tuka go citiras Penov-lights Trifun-super lights [:D][;)]
Тоа беше пред некој ден,не зезај.И не е муабетот на Јанко туку на Трендо. Имам јас и попаметна работа од следење политика ноќе[:D]
intel
quote:
Originally posted by OooOo
fio parche gi napravi ej ... jas mojot arsenal kje go chuvam za pokasno :) Nema smisla odednash da gi rendame od site strani :)
quote:
Originally posted by intel
За ОооОо. За референдумот бевме на иста линија.Во кампањата активно учествуваше Трифун кој уште 2002 по формирање на владата, во парламентот настапи со став дека ќе бара ревидирање на рамковноиот договор. Вчера и завчера на две тв-станици се залага за соживот(читај се гребе за гласови кај албанскиот фактор) и изјавува дека го сменил ставот во однос на рамковниот затоа што ја почитувал вољата на мнозинството. Знаеш кога ќе гласам за него?Кога ќе каже: - Да јас стојам на ставот дека рамковниот мора да се ревидира па макар тоа да ме чини губење на изборите. Не ми споредувај ништо со Пенов само кажи ми го твојот став во однос на ова прашање.
Zakon e zakon batka. I jas sum mozhda protiv mnogu zakoni vo Jamajka, ama koga kje se donesat mora da se pochituvaat. Neli intel? I ushte neshto ako tatkoto na gradot ne gi pochituva, kako ochekuvash drugite da go pochituvaat zakonot?
Муабетот овде не е за законите во Јамајка.Ти застапуваш човек кој до вчера беше против постојниот закон за децентализацијта,водеше кампања за референдум на државно ниво и сега сака да биде градоначалник и претставник на истиот тој закон. Уште една добра причина да прашам Дали Трипун има морални вредности?
OooOo
quote:
Originally posted by intel
Муабетот овде не е за законите во Јамајка.Ти застапуваш човек кој до вчера беше против постојниот закон за децентализацијта,водеше кампања за референдум на државно ниво и сега сака да биде градоначалник и претставник на истиот тој закон.
Prvo jas ne zastapuvam nikogo ... Jas ednash ti kazhav i pak kje ti kazham. ZAKON E ZAKON. Bilo koj da bide gradonachalnik vo Skopje, zakonite za decentralizacija kje MORA da gi pochituva! A dali bil Trifun ZA ili PROTIV toj zakon, toa nema apsolutno nikakva vrska poshto zakonot za decentralizacija ne se noseshe samo za Skopje, nego za cela Makedonija. Momentalnata situacija e deka toj zakon e donesen i deka ni Trifun ni Penov nemozhat da go smenat, a dolzhni se da go pochituvaat.
quote:
Уште една добра причина да прашам Дали Трипун има морални вредности?
Ova nema nikakva vrska so moralni vrednosti. Chovechki e da razmisluvash drugachie.
intel Ахм...
Strelec
quote:
Originally posted by intel
Дали Трипун има морални вредности?
После една кавга во РСМ, еве еден бисер од Трипуна: „Ракометарките се мои, и ако не е по мое тие нема да играат за репрезентацијата на Македонија!“ /А1 телевизија, 13.02.2001 год./ Дали некој гледа морал во ваков исказ?
OooOo Koj plakja toj e gazda batka. Kaj tebe u kukja ti si gazda, kaj nego u kukja on e gazda. Kapitalizam e ova! :)
intel
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by intel
Дали Трипун има морални вредности?
После една кавга во РСМ, еве еден бисер од Трипуна: „Ракометарките се мои, и ако не е по мое тие нема да играат за репрезентацијата на Македонија!“ /А1 телевизија, 13.02.2001 год./ Дали некој гледа морал во ваков исказ?
Сега ќе ти одговорат дека е човечки да си ги смета за негови,и син му на десетгодишна возраст со делегатски статус да носи одлуки како Тата оче.Човечки е сега и од Албанците да се гребе за гласови,само чекам кога ќе почне да го пропагира Охридскиот договор како единствена иднина за Македонија.
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Koj plakja toj e gazda batka. Kaj tebe u kukja ti si gazda, kaj nego u kukja on e gazda. Kapitalizam e ova! :)
Ако мислиш за ’право’, се согласувам 100% со тебе, ама прашањето ми беше за ’морал’, а не за ’право’! Даклем?:)
Strelec concrete, со повеќето работи од твојот пост не се согласувам, но ти оддавам признание за конструктивниот приод и аналитичкиот осврт, што (досега барем) не беше случај од навивачите на Трифун Костовски. Види вака... Самиот јас за Пенов неодамна изјавив дека има направено неколку лоши политички потези и претпоставувам дека неговиот политички рејтинг заради тоа е значително опаднат. Несомнено е дека од македонската јавност треба да биде третиран како активен соучесник во донесувањето на некои неразумни политички одлуки. Никогаш не можам да го ’голтнам’ начинот на кој што беше изготвена територијалната реорганизација. Не за друго, туку само заради критериумите (исклучиво етнички) со кои што таа се носеше. И не е тоа единствениот грев на Пенов. Го спомнав тој пример, можеби како најсвеж. Арно ама, овде се работи за нешто сосема друго. Добар политичар не секогаш значи и добар градоначалник. И обратно. А Ристо Пенов, невообичаено за македонски прилики, ја извршуваше неговата задача како градоначалник многу солидно. И покрај тоа што наидуваше на многу сопки и проблеми, особено заради тоа што (без малку) цел период додека е градоначалник не беше на иста страна со извршната власт во Македонија. А без оваа децентрализација што во моментов се спровдува, тој меѓусебен однос (и зависност) беше проблем голем како планина. Се изначитавме на овие 70-80 страници досега (од 4-те дела на овој топик) дека Пенов не направил ништо. Одвреме-навреме некој и срамежливо ќе кажеше дека Пенов нешто и направил, па се случи на пример Divider да ни каже вака: “ОК да не се лажеме, Калето е убаво. Камениот Мост и тој е личен да го пулиш“, па ОооОо да каже вакви работи: “za fasadite bravo :)“, или “Za mostovite bravo...“, потоа fio да не’ извести дека “Добро, плоштадов е убав...“, или bitushanec да признае дека токму од Пенов е “novata avtobuska stanica“... Веројатно ти е јасно што сакам да кажам. Признанијата за се’ што направи Пенов, и несакајќи, ќе бидат признаени. И сега, се поставува прашање, што во ситуација кога Пенов својата задача си ја извршил добро. Велиш, ’нели е подобро алтернатива?’. Алтернативата concrete не значи секогаш и подобро решение. Мислам дека е од исклучителна важност за Македонија, она што вреди (а тоа се ретки ситуации кај нас) да биде поздравено и да биде наградено. За сите политичари во Македонија треба да биде добра поука доколку Пенов за неговиот минат труд (како градоначалник) биде и награден. За Трифун Костовски збор-два. Тој човек јас го почитувам. Прилично многу. Оние работи што ги изјавува последниве денови се многу невкусни и нелогични и воопшто не личат на него, но подготвен сум да му ги простам на тој начин што ќе му ги оквалификувам како ’предизборна кампања’, кога се кажуваат и работи што не се мислат. Секаде е така, па зошто да не биде исто и во Македонија. Значи, полн респект за сите негови донации досега, полн респект за тоа што со неговиот ракометен клуб и’ донесе премногу радости на Македонија, но човекот НЕ Е за градоначалник. За градоначалник сепак е потребно нешто друго. Во една прилика го цитирав самиот Трифун, кога за еден од нашите дневни весници (пред некои си 3-4 години) го дава следниот совет: “Да ги работиме работите што најдобро ги умееме, да бидат вреднувани високо и да остават некој траг, како за нас самите така и за другите околу нас. Да не работиме се и сешто, туку тоа што го умееме.“ Епа и јас ќе му го упатам истиот совет на Трифун, само малку измодифицирано: Немој Трифуне да работиш се’ и сешто. Работи го тоа што го умееш, а не ’градоначалник’. Edit: На babaroga му е избришан постот и е испратен на пауза за да си го поправи речникот!
OooOo КОСТОВСКИ ПОРАЧУВА Ме интересираат маките на скопјани, а не на Пенов Немам намера преку медиумите да се расправам со Ристо Пенов, туку кампањата ќе ја користам да се запознаам со проблемите што ги мачат скопјани, рече Трифун Костовски, независен кандидат за градоначалник на Скопје. Портпаролката на неговиот штаб, Маја Мухиќ, рече дека уцените и алармот за бомба во зградата на штабот ги навело да се сомневаат дека може да се случат немили настани на денот на гласањето. - Немаме информации како ќе се однесува власта на изборите, но поради крајно негативната кампања што ја води тимот на Пенов, сме песимисти дека изборите ќе бидат фер и демократски - изјави Мухиќ. Демократската алтернатива и Костовски вчера го промовира проектот "Сообраќајно решение за Скопје". Според Костовски, за сообраќајниот и за урбанистичкиот хаос, виновно е градското раководство. - Ако сакаме да бидеме метропола, мора да размислуваме и за трамвајски јавен превоз - вели Костовски.
intel
quote:
Originally posted by OooOo
КОСТОВСКИ ПОРАЧУВА Ме интересираат маките на скопјани, а не на Пенов - Ако сакаме да бидеме метропола, мора да размислуваме и за трамвајски јавен превоз - вели Костовски.
Основната разлика помеѓу Пенов и Костовски е тоа што Пенов веќе и ги знае проблемите на скопјани и на тоа напорно работи 8 години,а Трипун допрва ќе се запознава со маките на граѓаните од Скопје. Што се однесува за трамвајски јавен превоз имамвме референдум по ова прашање каде граѓаните се изјаснија негативно,но тогаш Костовски најверојатно бил во Беч на студии за перење пари,а Циле во САД на студии за дезинтеграција па не е ни чудо ова да не им е непознато. Патем се е веќе млатење празна слама.Рејтингот на Костовски е страшно паднат. Пенов дефинитивно победува.
Strelec OooOo, не го знаеш одговорот за моралот од Трипуна (не беше прашањето за правото), или не сакаш да одговориш?:)))
concrete Strelec & co. ste razmislile li deka i moze bi Trifun Kostovski i ne taka "nikakva" alternativa kako sto postojano go prikazuvate???? Ako dobro sum zabelezal, toj podolgo vreme kako po po kniga, se priprema : sportski klubovi , donacii,investiranje...generalno si gradi imidz na razlicen tip na politicar od onoj na voobicaenite "secikesi" koi se muvaat veke podolgo niz makedonskata politika. Ne zaboravajte deka toj edinstven kako parlamentarec jasno go postavi prasanjeto "a ke objasni li nekoj sto ni se sluci za da bideme dovleckani na masata za Ohridski Dogovor ???......na koe po navika na "drzavotvorcite" ne bese udostoen ni so nejasen odgovor. A veke e "iskalen" vo edno prejduvanje od "aktuelnite" drugari na Penov. Zarem ne moze da e i popriemciva alternativa vo odnos na drugata, protezeto Penov Provereniot. Negovite imaat ministri koi neovlasteno prekrstuvaat ucilista, so "strucnjaci" koi od edna vozdusna plovidba pravat "cirkus" od koi evropskite kolegi se kinat od smeenje, so partiski kadri koi na makedonski zboruvackiot kineski ambasador mu odgovaraat so rapav albanski i koi ke diskriminiraat makedonci od utre, koga ke ja grabat lokalnata vlast ( normalno potoa sekogas izvinuvajki se deka pogresno gi svatile). Ne e li podobra alternativa od veke provereniot nivni Penov i duri onaka "nestrucen"????? Ne li mislite na toa komu mu e uste gajle za prikaznite za svetla idnina so Penov , koga taa idnina e mnogu neizvesna ( ta neli e Skopje od 13 mart natami so Penov na celo stanuva sealbanski glaven grad, a tie siromasnite veke od vcera so hartija za tehnoloski visok vo race????) Ne vi se cini i deka konjot (t.e. magareto vo ocite na vladetelite ) nema namera da umre do zelenata treva????? Ne vi padnalo na um deka narodot na Skopje (i Makedonija)ne glasa za Trifun , tuku za alternativata na veke Proverenite Petenovci, pardon Penovci?????
concrete Pa Strelec, se e toa vo red , ako lugjeto velat deka e vo red ili...ne!!!. Vsusnost tie i se prasuvaat. Ako se dopusti da bidat prasani i ako nekoj gi soslusa. A toa e seuste nebuloza vo MKD. Kako i sekogas vo Makedonija , ne se diskutira za nijansite ili prioritetite na odredeni proekti , tuku sekogas e : da se bide ili da ne se bide i "uste ovaa klucna istoriska odluka od koja se zavisi. Sekogas samo "istoriski" odluki, koj priznale ili ne postojano i od strana na MZ se serviraat kako takvi. Znaci postojana , kontinuirana manipulacija. Gradonacalnik, toa e prvo domakin covek, so evropska kultura , koj tecno komunicira barem na dva evropski jazika i pred se si go saka svojot grad i svoite sograganji.Dovolno bogat da ne go gleda svojot angazman kako dobar biznis zafat.Dovolno umen da komponira strucen tim , bez nikakvi politicki predrasudi i da go koordinira za dobrobit na site graganji. Dali e pa toa realno mozno , toa e sega sosema drugo prasanje. Mislam deka so vleguvanjeto na policijata vo prostoriite na sindikalcite na Zeleznica i so evidentniot grub pritisok ni toa veke ne e mozno, pocna eden drug period vo istorijata na Makedonija Kolku pak Skopje dosega imalo sreka so svoite gradonacalnici , neznam , ostanuvam na mislenje deka uste mnogu voda pod Kameniot Most ke protece pred takov da se rodi. Izborite na 13 najmalku se ona za sto se kazuvaat. Toa ke bide nesto sosema drugo, uvertira vo edna pogolema nacionalna i megunacionalna presmetka. Najstrasno e sto pak MZ pod cerga toa sistematski go podgreva. Si priprema blagovremeno izgovor za slakanicite koi ke gi deli kon krajot na godinata....80 stranici velis , pa uste malku i nekoj kniga moze da napise!!!!!
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
...so evropska kultura , koj tecno komunicira barem na dva evropski jazika... Dovolno bogat...
Никој од тебе не побара да го профилираш кандидатот за кого навиваш!:))) Овие работи што ги кажуваш се потребни, но сепак многу споредни!:) Само што прочитав за една интересна ситуација... Кандидатот Трифун Костовски констатира - објектот кој го гради „Лумикс“ на плоштадот „Македонија“ е дело на одредена урбана мафија, следејќи ги сопствените интереси или партиски интереси... Експресниот одговор од спротивниот табор, од коалицијата „За Македонија“, е: Костовски во понеделник ќе заработи кривична пријава. Со ова тој си зададе сам на себе завршен удар. „Дозвола е дадена во времето на г-нот Кадиевски, односно дека оние кои ја направиле таа урбана мафија се во овој момент околу него, како негови коалициони партнери. Градот Скопје има дадено неколку документи, со кои се бара да објектот се избрише од деталниот урбанистички план. Тоа е одбиено од Врховниот суд“. Од коалицијата „За Македонија“ информираат дека Пенов и понатаму е во водство, а дека Владата за краток период ја зголемила довербата и поддршката од граѓаните.
concrete Ne go profiliram,taka bi trebalo da bide, se sekavam samo na eden napis nekade vo 90 ,koga nekoj fantazirase kakov gradonacalnik mu treba na Skopje. Zatoa i ona za vodata pod mostot.Zatoa i stvarnosta si e takva kakva sto si e : loso ofarbana kasaba!!! I navistina treba da se prestane so toa "krivicnite prijavi" , stanuva smesno, kako ona sumadincite na vremeto so blanko tuzba vo sajkaca!!!!! A toa za rejtingot na vladata he,he....!!!!Sto se bakici htilo to se bakici snilo!!!
OooOo Strelec, odgovorot za moralot e ist kako za Penov. Imashe li Penov moral koga koalicirashe so ednite pa so drugite? Strven gz za vlast :) Во бизнисот го постигна врвот, преку политиката сака да му помогне на Скопје Мојата улога како градоначалник ја гледам во воспоставување и одржување на динамична претприемничка култура што ќе цели кон подобрување на квалитетот на животот на граѓаните, кој ќе биде овозможен преку зголемување на конкурентноста во економската сфера Независниот кандидат за градоначалник на Скопје, Трифун Костовски, јавноста го познава како еден од најголемите бизнисмени во Македонија и човек што се вбројува во најбогатите луѓе во нашата земја. Тој за себе вели дека ги поминал сите скалила во животот и го постигнал врвот во бизнисот. На обвинувањата од политичките противници дека влетува во политиката поради стагнацијата на неговите бизниси, тој вели дека создал способен менаџерски тим што успешно раководи со неговите фирмите и неговото присуство веќе не е неопходно. На прашањето, кои се мотивите да се занимава со политика, тој вели дека сака да ги стави своите способности на располагање на родниот град и на татковината. Костовски и досега помагал преку донации во спортот, културата, образованието..., по што е препознатлив во јавноста. Негова најголема донација е помошта во износ од 1 милион евра за изградба на црквата "Свети Богородица", која важи за штитеничка на Скопје, а тој е нејзин ктитор. Тој смета дека, со зголемувањето на ингеренциите на градот Скопје со новиот Закон за децентрализацијата, ќе може да му помогне на родниот град и поради тоа се надева дека скопјани ќе му ја дадат довербата и ќе стане градоначалник на Скопје - Изборот за градоначалник на Скопје овој пат е специфичен поради зголемувањето на надлежностите со новиот Закон за локалната самоуправа, но и поради потребата за промена на речиси децениското владеење со градот. Тоа се двете причини поради кои сметам дека мојата кандидатура и програмата што ја понудив можат да ја добијат пошироката граѓанска поддршка. Индикатор за расположението на избирачкото тело е поддршката на мојот статус независен кандидат за градоначалник од над 25 партии и организации. Нетранспарентноста и самобендисаноста на досегашното раководство на градот и начинот на кој го раководеше треба да заврши на овие избори, оти граѓаните ги знаат и ги чувствуваат проблемите, но и ги препознаваат и поддржуваат промените што ќе следат со мојот избор за градоначалник. Не треба да заборавиме дека изборите се одржуваат во време кога државата се подготвува за влез во НАТО и во ЕУ, а "вечните" мандати и продолжувањето со водење на ригидна партизација на локалната власт не се својствени за европските стандарди. Наспроти тоа, мојата програма ги здружува креативните и стручни капацитети што ги поседува градот и тоа е гаранција за пресврт во неговиот развој. l Кои се вашите главни проекти и што е тоа што им нудите на граѓаните на Скопје. Каква е Вашата визија на главниот град? - Скопје поседува исклучителни природни, човечки, инфраструктурни и други ресурси за економски развој. Моите главни проекти се однесуваат на економскиот развој, што ќе се овозможи преку обезбедување на инвестиции. Тоа е патот што ќе доведе економски развој и намалување на невработеноста. Мојата улога како градоначалник ја гледам во воспоставување и одржување на динамична претприемничка култура што ќе цели кон подобрување на квалитетот на животот на граѓаните, кој ќе биде овозможен преку зголемување на конкурентноста во економската сфера. Постојната економска стагнација на градот налага итна потреба од активно партнерство меѓу градската власт, општинските власти, деловниот и невладиниот сектор, а особено со асоцијациите на претприемачите и синдикатите. Само така ќе ги создадеме потребните услови за економски растеж и за отворање на нови работни места. За постигнување на таа цел ќе иницирам формирање на градски бизнис-форум за локален економски развој. Тој, во соработка со Советот на градот, ќе подготви стратегија за економскиот развој. Форумот ќе биде ангажиран и во мобилизација на сите ресурсите на градот, вклучувајќи ги домашните и странските кредити, како и алтернативните програми за финансирање на капиталните инвестиции. Стратегијата за поттикнување на економскиот развој предвидува и формирање на фонд за поддршка, основање и за поттикнување на развојот на постојните мали и средни претпријатија од подрачјето на градот Скопје, преку понуда на поволни кредити. Предност во поддршката ќе имаат проектите што предвидуваат зголемување на вработеноста, примена на современи технологии и развој на иновации, но и проекти што го поттикнуваат производството и извозот. Фондот ќе се основа со средства од буџетот на градот Скопје, а ќе се надополнува со донации од разни извори. Стратегијата ќе ја има и целта да создаде одржливост на буџетот на градот. Ќе го промовирам Скопје во регионален центар во кој ќе се отвораат претставништва на странски мултинационални компании. Бидејќи присуството на големи компании ќе го промовира градот како бизнис-локација, тоа ќе го стимулира и развојот на туризмот. Во постигнувањето на таа цел ќе ја искористам поволната локација што Скопје ја има како крстопат во регионот. Ќе настојувам да се искористат многубројните недоградени или нецелосно искористени деловните објекти, кои со години го нагрдуваат градот и полека се распаѓаат поради нивното неодржување. Моја задача ќе биде и иницирање на проекти за обука и преквалификација во креативните професии и занаети, кои ќе се реализираат во соработка со здруженија на граѓаните и со установи од таа сфера, а ќе бидат поддржани од градот и од донатори. Крајната цел на тој проект е зголемување на вработеноста и самовработувањето, но и на овој начин не само што се поттикнува и поддржува креативноста туку, што е многу важно, се одржуваат традиционалните занаети. Во сферата на образованието ќе ги унапредам просторните услови во средните училишта во Скопје. Ќе се заложам за збогатување на активностите надвор од наставната програма преку искористување на просторот во средните училишта. За постигнувањето на таа цел сметам дека е неопходна соработка со здруженијата на граѓаните и со волонтерските групи што работат со младата популација. Ќе иницирам и поблиска соработка меѓу средните училишта и претпријатијата во градот. Мојата поддршка ќе ја добиваат и иницијативите за основање приватни средни училишта на подрачјето на градот Скопје. l Дали сметате дека треба да се внесат промени во територијалната организација на Скопје утврдена со новиот закон? - За мене тој процес е завршен. Во моментов, најголем проблем е доцнењето на подготовките за спроведување на пакет-законите за децентрализација. Пролонгирањето на локалните избори не може да се прифати како објаснување за потребните активности што досега требаше да бидат преземени од централната и од локалната власт. Поради тоа, по изборите тој проблем ќе се покаже како навистина многу сериозен. состоЈбата во градот е лоша l Што ќе направите со јавните претпријатија во градот - во превозот, водоводот и други комунални услуги? Имате ли визија за тие дејности? - Јавните претпријатија во Скопје сега се соочуваат со типичните проблеми на јавниот сектор во земјите во транзиција. Имаат неефикасен менаџментот што е исполитизиран. Ако веќе има некакви стратегии за развој на јавните претпријатија, тие се неквалитетни. Потребните реформи што треба да се спроведат се одвиваат бавно, тоа доведува до отсуство на инвестиции, што резултира со неквалитетно извршување на услужните дејности. Поради отсуството на приватниот сектор во услужните дејности, речиси и не постои вистинска конкуренција. Излезот од сегашната состојба го гледам во спроведување реформи во јавните претпријатија и воспоставување подеднакви услови за работа меѓу јавните претпријатија и приватниот сектор. Исто така, не може да очекуваме подобрување во функционирањето на градот без постоење на одговорност и контрола во управувањето со неговиот имот и приходите со кои располага и во таков случај желбите за унапредување на вкупните состојби ќе останат празни ветувања. Во сферата на јавните набавки доследно ќе се придржувам кон законските прописи. Граѓаните и заинтересираните деловни субјекти редовно ќе бидат информирани за јавните набавки на градот, тоа дополнително ќе го правиме и преку Интернет. Сите заинтересирани, во секој момент ќе можат да најдат информации за сите фази од постапката при спроведувањето на јавните набавки. ЕтниЧки и социЈален соживот l Што од Вас може да очекуваат различни генерации жителите - младите, старите, различни социјални групации... - Социјалната проблематика има посебен третман во мојата програма. За младата популација ќе понудам проекти за квалитетно образование, потоа развој на културата и спортот, но и проекти што ќе доведат до нови вработувања. Ќе се залагам за подигање на стандардите на работењето на детските градинки, оти таму се поставуваат темелите на интелектуалниот развој на нашата најсветла иднина - најмладите. Ќе обезбедам совесно, ефикасно и домаќинско управување и одржување на домовите за згрижување на стари лица, за да имаат достоинствени услови за живот. Ќе иницирам отворање на пензионерски клубови во што е можно поголем број месни заедници, во соработка со скопските општини. Посебно внимание ќе посветам лицата со физичка попреченост и лицата со посебни потреби да имаат ефектна социјална грижа, бидејќи тие се маргинализирани. Ќе го подобрам квалитетот на нивниот живот преку изградба на пристапни рампи до сите јавни установи и институции. Ќе се залагам за изнаоѓање решение овие лица да можат да посетуваат културни, забавни и спортски настани, но и воспоставување редовен транспорт до нивните најчесто посетувани места во градот. Ќе основам дневен центар за помош и згрижување на лицата-зависници од дроги и алкохол, појави што имаат масовни размери во Скопје. Мојата програма предвидува и основање на центар за дневно и привремено згрижување на бездомници и на лица изложени на социјален ризик. Во центарот, тие лица ќе имаат можност да добијат храна, дневен престој, основна хигиена, културно-забавни активности и совети. Во постигнувањето на тие цели сметам на соработката со сите надлежни институции, но и со граѓаните, а посебно со невладините организации што се специјализирани во таа сфера. l Многумина сметаат дека Скопје е етнички поделен град, на лев и на десен брег на реката Вардар. Дали сметате дека е така и како ќе го надминете тоа? - За жал, Скопје е поделен град на лева и десна страна, состојба што не била карактеристика на градот низ историјата. Таквата состојба, што денес постои, не оддалечува наместо да не приближува кон Европа. Надминувањето на постојната поделба бара сериозен пристап. Во моментот, најакутен е проблемот на живеењето на граѓаните во супстандардни услови во некои делови од градот. Се прашувам дали воопшто улиците Дижонска и Серава се во Скопје? Се прашувам зошто Кејот на Вардар е целосно уреден само од едната страна? Да не зборуваме за стопанската замреност на Старата чаршија! А уште помалку за етничкиот состав на градската администрација и на јавниот сектор. Решението на овој проблем е во подобрување на инфраструктурата и во зголемување на капиталните инвестиции во тие делови од градот. Според мене, од посебно значење е мултикултурниот карактер на Скопје, тоа е нашата предност. l Како ја оценувате кампањата што вашиот ривал ја водеше во однос на Вас? - Велат, во политиката нема ништо лично! Се плашам дека во таа кампања има многу нешта лично! Токму поради тоа владее нервоза и агресивност во водењето на кампањата од штабот на противкандидатот Ристо Пенов и нема услови за создавање атмосфера за водење на фер и достоинствен натпревар. l Што, доколку доживеете пораз на изборите. Што ќе правите потоа во животот? - Животот ме научил и на порази, но многу повеќе на успеси! Во секој случај, таквото прашање за мене нема таква тежина. Ќе го продолжам живото со истото темпо, заложби и идеи, вклучувајќи ја тука и грижата за Скопје.
OooOo
quote:
Originally posted by intel
Основната разлика помеѓу Пенов и Костовски е тоа што Пенов веќе и ги знае проблемите на скопјани и на тоа напорно работи 8 години
Se zaebavash neli? :)
quote:
а Трипун допрва ќе се запознава со маките на граѓаните од Скопје.
Penov e kachen na TRON odamna i nemozhe da gi vidi problemite na obichniot gragjanin. Treba malku da se simne, a za toa Trifun kje mu pomogne :) Ne me zasmejuvaj so vakvi izjavi molim te :)
quote:
Што се однесува за трамвајски јавен превоз имамвме референдум по ова прашање каде граѓаните се изјаснија негативно,но тогаш Костовски најверојатно бил во Беч на студии за перење пари,а Циле во САД на студии за дезинтеграција па не е ни чудо ова да не им е непознато. Патем се е веќе млатење празна слама.Рејтингот на Костовски е страшно паднат. Пенов дефинитивно победува.
Vreminja se menuvaat, tramvajot kje go namali brojot na koli, kje go namali zagaduvanjeto i kje napravi novi rabotni mesta.
Strelec
quote:
Originally posted by Strelec
OooOo, не го знаеш одговорот за моралот од Трипуна, или не сакаш да одговориш?:)))
quote:
Originally posted by OooOo
Strven gz za vlast :)
Конечно и ти да бидеш искрен во врска со Трипуна!:)
OooOo Ne Strelec, toa beshe kazhano za Penov. 2 mandati mu bea malku pa saka ushte. On mozhe da saka, ama nema. :) Inache bi bilo ubavo noviot gradonachalnik koga kje dojde na vlast da pochne odma so rabota i da ispolnuva obvrskite, a ne kako Penov pred kraj na mandatot da podrabotnuva po neshto.
Strelec Ама јас те прашав за Трипуна, а не за Пенов!?:) Толку ли е страшно?:) Ај пробај уште еднаш!:)))
quote:
Originally posted by intel
Дали Трипун има морални вредности?
После една кавга во РСМ, еве еден бисер од Трипуна: „Ракометарките се мои, и ако не е по мое тие нема да играат за репрезентацијата на Македонија!“ /А1 телевизија, 13.02.2001 год./ Дали OooOo гледа морал во ваков исказ?
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Па можам, базирајќи се на оние сознанија што поголемиот дел од Скопјани ги стекнаа за Пенов во изминативе два мандата. Ако досега Пенов не лажел, зошто би мислел дека сега тоа го прави!?
Ushte kolku lagi treba da se iznesat za da priznaesh? :)))) Kazhi brojka, ushte kolku? :)
Strelec Абе убаво рече Pana... Вие со паушали, а ние со факти!:) Повели читај!:))) Проекти за обнова на Старата чаршија (7) Ќе блеснат улиците, фасадите и зелените површини Обновата на две главни улици, поставување нови светилки и ново зеленило, како и поправката на дел од фасадите, се проектите што градските власти и јавните претпријатија ги предвидуваат во рамките на акцијата за ревитализација на Старата скопска чаршија. Најскапиот од овие проекти е оној за осветлување на 12 влеза и 20 монументални објекти во Чаршијата, за кои градот Скопје побара 130.000 евра. Поставувањето светилки ќе биде наменско, за да ги опфати оние улици и културни установи во кои би се одржувале вечерни манифестации. Улиците Покриена чаршија и Битпазарска се меѓу најпрометните во градското јадро, бидејќи по нив се стигнува од стоковната куќа „Мост“ до Бит-пазар. Посетителите на Чаршијата се жалат дека тие се во лоша состојба, оштетени и раскопани. Градските власти изработија проект за поправка на овие улици, при што тие ќе се поплочат со соодветен материјал, оттаму ќе се отстранат дивоградбите, а ќе се постават и клупи и канти за отпадоци. Целта на проектот е да се врати автентичниот изглед на улиците. Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“, пак, побара околу 82.000 евра за обновување на старите и за поставување нови зелени површини во Чаршијата. Тие предвидуваат да ги пополнат слободните простори со ново зеленило, како и да направат вертикални држачи од ковано железо за саксии со цвеќе. Претпријатието ќе работи на десет улици во Чаршијата, при што ќе направи повеќе жардиниери. Во најголемата од нив, која е кружна и има околу 20 квадратни метри, ќе засади и зимзелени дрвја во десет земјени ќупа, а на повеќе места ќе постави вертикални и сводести држачи, во кои ќе има глинени саксии со сезонско цвеќе. Шеесет и четири стари и руинирани фасади ќе се обноват, како и два интегрални фронта на улицата Подграѓе. За проектот, кој го поднесува градскиот Завод за заштита на спомениците, се потребни 22.000 евра, а тој треба да биде завршен за околу шест месеци.
Strelec [url="rtsp://212.110.95.32/telma/tvduel.rm"]ТВ дуел: Пенов - Трипун[/url]
intel
quote:
Originally posted by dalila Izgleda imas pravo,tolku sledam koj sto kazal. Sto ke sledam i onaka nemam namera da glasam za nikogo.dvajcata se isti.
Читаш ОооОоо? Само до пред некој ден Далила имаше намера да гласа за Трипун. Далила ќе гласаш за Пенов ПРИЗНАЈ.[;)]
dalila
quote:
Originally posted by intel Далила ќе гласаш за Пенов ПРИЗНАЈ.[;)]
Kako ne ,be. [;)][;)] Od doma ne mi davaat.Ke me vzele na 13-ti. Ako uspeam sepak da izbegam. Ke glasam za TRIPUN[img]http://www.bjork.digimer.pl/forum/images/smiles/icon_nie_powiem.gif[/img]
Thief Е, Далила, Далила! Наместо ти на МАЈКА ТИ да и` кажуваш како да гласа, тие тебе те уценуваат... Срамота! :)
intel
quote:
Originally posted by Thief
Е, Далила, Далила! Наместо ти на МАЈКА ТИ да и` кажуваш како да гласа, тие тебе те уценуваат... Срамота! :)
dalila,ова не се трпи.Незнам дали беше на твоја адреса ама...?
OooOo
quote:
Originally posted by intel
Читаш ОооОоо? Само до пред некој ден Далила имаше намера да гласа за Трипун. Далила ќе гласаш за Пенов ПРИЗНАЈ.[;)]
Chitam chitam, samo eden post podole od tvojot dalila vika "Ke glasam za TRIPUN" [B)]
intel
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by intel
Читаш ОооОоо? Само до пред некој ден Далила имаше намера да гласа за Трипун. Далила ќе гласаш за Пенов ПРИЗНАЈ.[;)]
Chitam chitam, samo eden post podole od tvojot dalila vika "Ke glasam za TRIPUN" [B)]
Нема храброст да признае,ама нема врска до недела има време.
Strelec
quote:
Originally posted by dejan
neli trifun kostovski e dobar kandidat? mislam deka kostovski bi bil dobar.
quote:
Originally posted by dejan
jas go podrzuvam trifun...
quote:
Originally posted by dejan
ako penov tova sve napravil, dali on zasluzhuva da pobedi? jas sakam trifun da pobedi....ama neznam sega.
quote:
Originally posted by dejan
neznam......jas samo mislev trifun e po dobar zbunet sum!
quote:
Originally posted by dejan
jas mislam penov zasluzuva da pobedi....sve sto napravil za skopje ovie godini.....zasluzuva.
Е ова се нарекува еволуција! Како едно чесно момче, ослободено од сите предрасуди, за само еден месец покажа доблест и подготвеност да се соочи со вистината! Башка, ноќеска добив емаил порака од мој кумашин од Скопје... Ќе ви го пренесам само оној дел кој што се однесува на неговата одлука да гласа за Пенов: “...abe so renata sakavme da glasame za onoj dibekon. Ssteta ssto nemasse mozznost da go gledass duelot na telma tri reccenici ne mozzese ulaviot da sostavi a i tie mu bea vo tetratka napissani. Ne deka go sakame Penov ama kke glasame za nego samo za onoj trupon da ne pobedi..." Ова се примери кои што најдобро покажуваат зошто се зголемува предноста на Пенов во однос на Костовски!
Strelec Како и да е, едни ќе гласаат ЗА Пенов, а другите ПРОТИВ Трипун, така да исходот станува се’ поизвесен!:) А и за dalila сум убеден дека ќе гласа за Пенов. Имам такви сознанија кои што од одредени причини не сакам да ги обелоденам!:) Не сум сигурен дека овде јавно ќе го признае тоа, ама сигурно е дека ќе гласа за Пенов!:)
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by dejan
neli trifun kostovski e dobar kandidat? mislam deka kostovski bi bil dobar.
quote:
Originally posted by dejan
jas go podrzuvam trifun...
quote:
Originally posted by dejan
ako penov tova sve napravil, dali on zasluzhuva da pobedi? jas sakam trifun da pobedi....ama neznam sega.
quote:
Originally posted by dejan
neznam......jas samo mislev trifun e po dobar zbunet sum!
quote:
Originally posted by dejan
jas mislam penov zasluzuva da pobedi....sve sto napravil za skopje ovie godini.....zasluzuva.
Е ова се нарекува еволуција! Како едно чесно момче, ослободено од сите предрасуди, за само еден месец покажа доблест и подготвеност да се соочи со вистината!
Ne! Ova se vika manipulacija so deca. dejan ne go znae Skopje vaka i onaka i dejan misli deka rabotite vo Makedonija se podredeni bash taka kako shto vie mediumski mu gi plasirate. No, vremeto kje pokazhe ;)
concrete Strelec,Strelec,pamet ne ti ide i toa ti e :):)!!!!!
dalila
quote:
Originally posted by Strelec
Како и да е, едни ќе гласаат ЗА Пенов, а другите ПРОТИВ Трипун, така да исходот станува се’ поизвесен!:) А и за dalila сум убеден дека ќе гласа за Пенов. Имам такви сознанија кои што од одредени причини не сакам да ги обелоденам!:) Не сум сигурен дека овде јавно ќе го признае тоа, ама сигурно е дека ќе гласа за Пенов!:)
kako ne bre!!!! Sedi miren,ne me znaes[img]http://www.geocities.com/smajliji/Smajliji/COOL/Slike1/10.gif[/img] vaka ke si go nosite Penov posle izbori. Drago mi e sto uspeav da vi go privlecam vnimanieto. Epten zabegavte,malku sala ne e na odmet. ------------------------------------------------------------------ Izguben e denot vo koj nema da se nasmeeme[img]http://www.bgdcafe.com/modules/Forums/html/emoticons/s35.gif[/img]
slasa i ti se frli vo politikava :-)
dalila
quote:
Originally posted by slasa
i ti se frli vo politikava :-)
pomalku,pomalku.[:D][:D] Pa na drugite temi nikoj ziv ne mozes da najdes[;)]
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Strelec,Strelec,pamet ne ti ide i toa ti e :):)!!!!!
concrete, во иднина молим те бирај зборови кога ми се обраќаш! И да е од Трипуновец ова кажано, сепак е многу!?
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
dejan ne go znae Skopje vaka i onaka...
И бидејќи не го знае, му останува на dejan или да ги слуша вашите паушални и навивачки обвинувања, или да ги прифати нашите факти... А фактите (низ податоци и фотографии) ги презентираме овде со големо задоволство и не се ни обидуваме да го обвиниме dejan дека дозволува да биде изманипулиран... Го оставаме самиот нека заклучи кој е тој што всушност се обидува да го изманипулира! [img]http://www.lukaroski.com/forum/fontana1.jpg[/img] [img]http://www.lukaroski.com/forum/fontana2.jpg[/img] [img]http://www.lukaroski.com/forum/skulptura1.jpg[/img]
OooOo Za kakvi fakti reche deka zborish?? :)
quote:
Originally posted by Strelec
[img]http://www.lukaroski.com/forum/skulptura1.jpg[/img] А фактите (низ податоци и фотографии) ги презентираме овде со големо задоволство и не се ни обидуваме да го обвиниме dejan дека дозволува да биде изманипулиран...
Mislish za donacijava od Trifun Kostovski?? Za vakvi fakti??
quote:
Го оставаме самиот нека заклучи кој е тој што всушност се обидува да го изманипулира!
Gledash kako go manipulirash dejan pak ... svojstveno e toa za Penovci da se kitat so tugji perja ;))
Strelec Донациите од Трипуна учествуваат со само 0,014% од вкупниот буџет на град Скопје и ако не постоеа донации и други извори на средства кои што Пенов најде начин да ги обезбеди, јадниот со буџетот што му беше на располагање немаше ниту три улици да успее да закрпи. И ти кажав веќе... не го навредувај dejan дека не е способен самиот да види кој сака да манипулира со него и дека мораме ти и јас да му кажеме! И не е само dejan тој што успеал да ги согледа реално работите. Стрпи се уште една недела и ќе ја видиш таа бројка, ОооОо!
SirAndReW Strelec vecher odam na zabava vo koloseum cicko Trifun pravi zabava za celo skopje :) ako nekoj saka povelete :)
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Strelec,Strelec,pamet ne ti ide i toa ti e :):)!!!!!
concrete, во иднина молим те бирај зборови кога ми се обраќаш! И да е од Трипуновец ова кажано, сепак е многу!?
Se izvinuvam Strelec, se izvinuvam ,samo ke citam do 14, nema poveke ni da zucnam!!!! Samo nemoj Vinozito i OMO Ilinden da gi stavas pod = so DUI, toa me detonira!!!! A i ti malku usul : "Tripunovec" he,he!!!
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Se izvinuvam Strelec...
OK e concrete... И јас се извинувам за она ’Трипуновец’... Признавам дека е многу навредливо!
Bicho Bev [url="http://www.penov.org.mk/skopje.htm"]tuka[/url] i mi se zgadi od toa shto prochitav! Penov si gi pripishuva kako svoi uspesi kineskite i indiskite restorani (a Kermes inaku ne go spomnuva), mnogute "svetski kafulinja", hotelite vo Skopje, Vero, Tineks itn., Mango, Beneton, radio i TV stanicite, kablovskata TV i pazete go ova NOVITE AVTOMOBILI KOI GI VOZAT SKOPJANI!?! Pa ovoj e totalna budala chiveche! Ako go glasa narodov ovoj frik... Ne e ni chudno sho mnogu od nas se nadvor!!!
Strelec Еве ви уште еден Трипуновец!:( Читајте му го постот и гледајте со колку негативна енергија е исполнет!? Абе bicho, воопшто не си го разбрал текстот... Никаде Пенов не вели дека тој ги изградил рестораните и ги купил новите коли. Сосема друга е поентата на тој текст таму, ама кој како сака да го разбере! Него, да продолжиме со активностите на градоначалникот: СВЕТСКИ ТРЕНДОВИ ВО ГЛАВНИОТ ГРАД Цветен грб на Скопје на Бихачка На тревникот на улица Бихаќка кон Црниче, пред надвозникот, градските власти ќе го обликува грбот на Град Скопје од дрвца, цвеќиња и ризла. Мозаикот од растенија кој ќе го краси овој дел од градот ќе биде долг 5, а широка 4 метри. На него ќе доминираат зелената, белата, сината, црната и црвената боја кои ги има и на официјалниот симбол на Градот. Со растителниот аранжман во овие бои ќе се обликува камениот мост со стражарската кула во центарот што се сруши пред две години, а во позадина ќе се гледа Скопското кале. Од Комитетот на град Скопје од каде потекнува идејата за правење на цветната скулптура велат дека со неа Скопје ќе заличел на светските метрополи. Од таму кажуваат дека растителните аранжмани се најголем тренд секаде во светот, па зошто да не ги има и кај нас. Обликуваните садници од кои ќе се прави скулптурата најверојатно ќе бидат увозни и цената на една од нив, ќе се движи од 2.000 до 3.000 денари. Бранка Станојевска, претседател на Комитетот на Град Скопје вели дека идејата за обликување на грбот од растенија е многу стара и дека на пролет конечно ќе се реализира. Градот сега на тендер ја избира најповолната понуда за изработка на грбот за која конкурирале повеќе приватни фирми за хортикултурно уредување. "Разгледавме многу локации во Скопје и тревникот кај Бихачка од сите ни се виде како најпогодно место за правење на цветниот аранжман. Таму има накосување кое ќе му даде уште поубав изглед на грбот на Скопје. Тоа е простор што сега никако не е уреден и добро ќе му дојде една природна скулптура направена од растенија. Наскоро ќе ја избереме фирмата и ќе започнеме со работа", ни рече Станојевска. Претседателката на Градскиот Комитет вели дека стилизираното уредување со садници на Бихачка немало да го чини градот многу и дека за неговото обликување ќе се потрошеле околу 300.000 денари. "Фирмата која ќе ја избереме ќе даде гаранција дека ќе го одржува првите неколку години од како ќе го направи, а потоа одржувањето ќе го преземе ЈП "Паркови и зеленило", ни рече Станојевска. Градот размислува, вели таа, вакви цветни аранжмани да направи и на булеварот Александар Македонски на влезот во Скопје. Пред околу една година, за оваа идеја се разгледувале и двете накосени страни од сообраќајницата, но проектот останал нереализиран и најверојатно на него ќе се работи откако ќе се заврши симболот на Скопје кај надвозникот на Бихачка. Станојевска вели дека накосените тревни површини на Александар Македонски се по големи и за оваа локација ќе бидат потребни повеќе пари и поголеми проекти.
concrete
quote:
Originally posted by Bicho
Bev [url="http://www.penov.org.mk/skopje.htm"]tuka[/url] i mi se zgadi od toa shto prochitav! Penov si gi pripishuva kako svoi uspesi kineskite i indiskite restorani (a Kermes inaku ne go spomnuva), mnogute "svetski kafulinja", hotelite vo Skopje, Vero, Tineks itn., Mango, Beneton, radio i TV stanicite, kablovskata TV i pazete go ova NOVITE AVTOMOBILI KOI GI VOZAT SKOPJANI!?! Pa ovoj e totalna budala chiveche! Ako go glasa narodov ovoj frik... Ne e ni chudno sho mnogu od nas se nadvor!!!
Zdravo Pana, predloziv nekade na forumov silnite pari koi se davaat na cvetni aranzmani za da "lici" Skopje na velegrad,he,he!!! velegrad!!!!da se vlozat vo revolving kredit koj ke ovozmozi makedoncive za edno 20-30 godini da kupat poleka, poleka, nekoja Canadska vukojebina koja ke ja narecat New Macedonija. Mislam deka i mnogu makedonci po svetot ke kupat bondovi za edna takva operacija!!!! Ama ova Canaderive , samo za Penov zboruvaat, namesto da se rastrcaat kako indusine i da napravat mostobran za iskrcuvanje. Nema drugo, samo nesto kako Dunkirk gi vadi okupiranive i porobeni Makedonci, cvetni aranzmani ne se jadat, ili se jadat mozebi, so malku salata od treva????
Bicho
quote:
Originally posted by Strelec
Еве ви уште еден Трипуновец!:( Читајте му го постот и гледајте со колку негативна енергија е исполнет!? Абе bicho, воопшто не си го разбрал текстот... Никаде Пенов не вели дека тој ги изградил рестораните и ги купил новите коли. Сосема друга е поентата на тој текст таму, ама кој како сака да го разбере!
Ne ne ne, ubavo si svativ jas! Ovie raboti kje se sluchea i bez Penov! Ima daleku pomizerni gradovi od Skopje (na Istokot, bivsh SSSR) koi imaat po 18 indiski i kineski restorani, McDonald's na tri sprata, americhki barovi i kuglani, striptiz barovi i kurvarnici na sekoj chekor, limuzini od koi pamet kje ti shtukne, no toa voopshto ne znachi nishto za opshtata sostojba vo gradot. Na selancheto od Veles ne mu vlaga vo timbata deka Skopje i Skopjani odsekogash imale boemski duh! Ne e zaradi toa shto toj e kmet! Ne e za chudenje shto Skopje e "funky town" i ti e kjef da sednesh u kafana i da krknesh nesho i da popiesh, a da recheme u Ohrid e stres!!! Seljachishta ne mozhe da bidat boemi! Toa e fakat! JEBI GA!!! I ushte eden interesen fakt! Za McDonald's imeno! Saraevo NEMA McDonald's, a ima najgolema koncentracija na stranci po kvadraten metar. Zashto kje prashate? Koj probal Saraevski "burek pod sacem" ili kebapchinja ("deset u pola sa kajmakom") kaj "Zheljo" znae sho zboram! A skoton se fali i so McDonaldsot! BTW kjuti i toj e prazen. Kaj mozhe be so Destan, Sedmica ili burekdzhilnicata u Chair!
Bicho Inaku ushte edna grozna laga na frikot Penov! Vo 1995 godina Skopje imalo samo eden trgovski centar!?! Ajde be! A Mavrovka, Kapishtec, Beverli, Leptokarija, Chairchanka, Skopjanka, Biser (GTC ne go ni spomnuvam)??? Ovoj ako za vakvi banalni raboti lazhe, togash shto stanuva za seriozni raboti od vitalen znachaj za gradot!
intel Дали Трипун е во коалиција со овие што краделе ама имало за сите.Георгиевски еднаш изјави дека бил богат колку еден македонски бизнисмен.Најверојатно мислел на Трипун тогаш. Портпаролот на СДСМ му порача на Груевски да не бега и да не се крие од минатото, особено да не се обидува во кампањата да се дистанцира од неговиот тогашен шеф Георгиевски, бидејќи граѓаните одлично знаат дека тогаш работеа заедно и резултатите им се заеднички. “Неговиот тогашен шеф, неодамна изјави дека тие краделе, ама имало за сите! Или, како што пишуваше еден весник “додека едниот крадел, другиот вардел да има за сите”! Затоа ги повикуваме да престанат да се надмудруваат кој колку имал, туку да ги положат сметките јавно пред граѓаните, за тие самите да видат дека со такви ниту може да се дојде до “резултати сега”, ниту пак може да се “направи разлика” меѓу нив, истакна Кондарко
Strelec
quote:
Originally posted by Bicho
...totalna budala... skoton... frikot Penov...
Bicho, употребата на вакви зборови никогаш не го отсликуваат карактерот на лицето кон кои се упатени, туку ја отсликуваат културата на оној што ги упатува. Покрај тоа што го навредуваш градоначалникот на Скопје, истовремено го навредуваш и македонскиот јазик (кој што е премногу богат со други, многу попрефинети зборови), а го навредуваш и форумов на кој што си член. И конечно, ниту кандидатот за кој што навиваш не би требало да биде многу горд доколку го поддржуваат симпатизери со таков речник. Те молам во иднина да бидеш повнимателен при изборот на зборовите. Ти можеш да си го кажеш својот став дали Пенов е добар или лош избор на градоначалник и да објасниш зошто мислиш така, но никако немој тоа да го правиш на овој начин.
Strelec Интервју: РИСТО ПЕНОВ, КАНДИДАТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА СКОПЈЕ Политичарите треба да се вреднуваат по резултатите Ќе направам Скопје "да свети", а граѓаните да се горди што се дел од овој град, ветува актуелниот градоначалник Ристо Пенов, кој третпат бара поддршка од скопјани за оваа функција. Тој вели дека со исправено чело може да излезе пред граѓаните и да им каже дека го исполнил сето она што го ветил пред четири години. Токму затоа повторно ја бара довербата од граѓаните за да продолжи од таму каде што застанал и од Скопје да направи европски град и привлечна туристичка дестинација, со кој сите ќе се гордеат. Тој потсетува дека кога го презел кормилото, градот бил во очајна состојба, без канализација, улици полни со дупки и многу други проблеми, од кои неговите претходници бегале. Зошто сметате дека граѓаните на Скопје треба да Ви го доверат и третиот градоначалнички мандат? Како лидер на политичка партија што учествува во извршната власт, можев да избирам која функција да ми припадне. Можев да не се соочам на директен начин со граѓаните и од поудобна позиција да ја следам градоначалничката битка. Но, јас не сум таков политичар, ниту сум таков како човек. Не се исплашив, не побегнав, останав таму каде што сметам дека најмногу можам да придонесам, како градоначалник на главниот град. Со мојата досегашна работа докажав дека можам да решавам проблеми со кои претходно никој не се ни обидувал да се соочи. На пример, последниот мост на реката Вардар, пред моето доаѓање, бил изграден во 1974 година. Ние во изминатиот период направивме три нови моста, а Мостот Гоце Делчев целосно го реконструиравме и го спасивме од пропаѓање. Сите само говореа дека на градот му недостасува нова автобуска станица, дека е потребна реконструкција на Плоштадот, разубавување на кејот, средување на градскиот парк... Сево ова, но и многу повеќе ние направивме и тоа со буџет за инвестиции од само неколку милиони евра годишно. Факт е дека на градот и неговите жители им се потребни уште многу работи за да бидат навистина задоволни од квалитетот на животот и горди на неговиот изглед. Токму тоа мене ми претставува дополнителен мотив за работа. Со новите реални ингеренции за кои целиот изминат период се залагав, се отвораат сериозни можности да се посветиме на сите аспекти од животот на граѓаните. Јас можам со исправено чело да излезам пред скопјани и да им кажам: Она што овој човек го вети пред четири години, тоа и го исполни. Посочете ми барем еден политичар што на таков начин ја побарал довербата од граѓаните. Време е во Македонија политичарите да се вреднуваат по резултатите. Тие што сега ми се лути опоненти со своите донации целосно застанаа зад новата и позитивна енергија што во Скопје ја внесе Ристо Пенов. Пример за тоа е Трифун Костовски. Тој беше донатор и во мојот прв, но и во вториот мандат. Тоа е вистинска потврда дека тие имале доверба во моите идеи и во проектите што сум ги работел. Колку во текот на двојниот мандат сте успеале да ги решите најгорливите проблеми на Скопје? Свесен сум дека жителите на главниот град чувствуваат дека во Скопје многу работи се направени, подобрени. Но, јасно ми е и дека голем број граѓани се уште се незадоволни од условите за живот на локално ниво, во нивната улица, маало, населено место, и дека вината за тоа ја бараат во градоначалникот. Тоа е нормално зашто ако си "татко на градот", си синоним и за доброто, но и за лошото. Можам слободно да кажам дека во изминативе години градот Скопје беше можеби најголемиот инвеститор во државата. Покрај изградбата на огромен број капитални објекти, се работеше и на тековно одржување на инфраструктура. Скопје го наследивме во една закоравена, летаргична состојба. Многу работи од егзистенцијална природа недостасуваа. Во голем дел од урбаните зони, немаше канализација. Само 8% од улиците имаа атмосферски одвод, реконструкциите на улиците беа вистинска реткост, тие беа полни со дупки и раскопани. Значи се зафативме со решавање на основните проблеми: улици, осветлување, тротоари, инфраструктура. Денеска во Скопје е вистинска реткост да се прави муабет за искршени амортизери, туку скопјани дебатираат за тоа дали плоштадот одговара со Камениот мост и со Кејот или дали одговара со улицата Македонија. Веќе скопјани не разговараат за трњето и депонијата покрај Кејот, туку за тоа дали велосипедската или пешачката патека е подобра за ролери, дали бојата на фасадите е премногу јака или не. Дали сметате дека новата територијална организација на Скопје е најдобро решение за градот и дали евентуално ќе иницирате промени? Промените во овој осетлив сегмент ги надминуваат границите на Скопје. Секое навраќање на овие теми само ќе ја отворат Пандорината кутија на незадоволства. Искуството не научи дека со компромисните решенија не треба да се играме. Обврските од охридскиот договор, кои се дел од Уставот, мораме да ги почитуваме и да ги спроведеме. Тоа од нас го бараат граѓаните, бидејќи тоа обезбедува мир. Тоа од нас го бараат и Европа и светот. Некои политичари, празни во своите убедувања, немајќи како да се вратат на политичката сцена, пробуваат да го направат тоа преку поттикнување нетрпеливост и навраќање кон прашањата чие отворање повторно ја става Македонија да се занимава по прашањата за нејзин опстанок. Јас не сум за тоа и затоа ќе направам се да се спроведат решенијата од пакетот закони за децентрализација на власта, меѓу кои е и оној за територијалната организација зад кои застана парламентарното мнозинство, а доби и верификација при референдумското изјаснување. Што ќе направите со јавните комунални претпријатија во градот. Имате ли визија за овие дејности? Потребно е во јавните претпријатија да се вложат пари за тие да го осовременат своето работење и да се подобрат ресурсите со кои тие располагаат. На пример, кај ЈСП имаме веќе подготвен програма за значително осовременување на возниот парк со нови автобуси, од кои повеќе од 200 ќе го користат гасот како погонско гориво со што секако значително ќе придонесеме за подобрување на квалитетот на воздухот во градот. За ЈП "Комуналната хигиена" ќе набавиме 30 нови возила за собирање на сметот, ќе го зголемиме бројот на специјалните машини за метење на улиците и ќе вработиме 200 нови работници. Ќе ги прошириме капацитетот и функционалноста на новото јавно претпријатие "Градски Паркинг". Имам навистина сериозна програма која во целост ќе ја спроведам. Таа е веќе на увид пред граѓаните. Што од Вас може да очекуваат различни генерации жители - младите, старите, различни социјални групации... Во нашите проекти може да се пронајде секоја целна група. За младите предвидуваме реконструкција и модернизација на Младинскиот културен центар, изградба на нов детски забавен парк, кој ќе понуди нови и интересни содржини не само за децата, туку и за возрасните. За Водно, кој за скопјани има посебно значење, предвидуваме изградба на жичница, која не само што ќе влијае на подобрување на еколошката слика на парк-шумата, туку овозможува таа заедно со Милениумскиот крст да прерасне во што поатрактивно, подостапно место за сите категории жители и посетители на Скопје. За семејствата со финансиски тешкотии предвидуваме бесплатно сместување на нивните деца во скопските градинки, за старите лица, уште еден нов дом и посебна патронажна служба која ќе се грижи за нив, за бездомниците уште едно дневно прифатилиште. На младите претприемачи им даваме шанса преку проектот "Скопска компјутерска долина". За в година е предвидено да заврши изградбата на новата голема спортско-концертна сала. Ќе ја обновиме и прошириме и Универзалната сала, како центар на културниот живот на скопјани и многу други проекти, кои повторувам, се наменети за сите генерации и групации. Да не го заборавиме и Стариот театар. И тој ќе придонесе за новата физиономија на градот, со враќање на спомените и на горделивоста кај старите скопјани. Многумина сметаат дека Скопје е етнички поделен град, на левиот и на десниот брег на реката Вардар. Дали сметате дека е така и како ќе го надминете тоа? Проблемот на поделеноста на градовите по етничка или религиозна основа е проблем што ги надминува границите на Скопје, па и на Републиката. Тоа е проблем на Балканот, а дури и најголемите демократии како Германија, Франција, Британија и САД не се имуни на овој феномен. Сметам дека Скопје, за разлика од други градови, е релативно хомогена целина, каде што поделбата по етничка основа не е агресивна. Доказ за тоа е и однесувањето на моите сограѓани за време на конфликтот во 2001 година, кога воените дејства не го зафатија главниот град, иако беа во непосредна близина. Дека граѓаните на Скопје не наседнуваат на провокации што играат на картата на етничките разлики, говорат и настани од постконфликтниот период, кога некои политички дилетанти се обидуваа да го распалат национализмот во Скопје со над дваесет подметнати бомби, но не им успеа. Тоа говори дека граѓаните на Скопје се хомогени, подеднакво го разбираат Скопје како свој град, свое живеалиште. Моите политички конкуренти ја пласираат тезата за етничка поделеност на градот на лева и десна страна, како и измислицата дека Пенов ги насочувал своите проекти само кон едната страна од реката. Јас одбивам да го делам Скопје по етички критериуми, на лева и десна страна. Да ве потсетам дека Калето се наоѓа од таа страна, дека се реконструирани сите главни улици и се проширени сите раскрсници од таа страна на реката, а најголем дел од вложувањата во водоводна и канализационата мрежа се токму таму. Мој нов приоритет е и ревитализацијата на Старата чаршија со што ќе придонесеме да се врати нејзиниот сјај и ќе добиеме уште едно културно средиште. Како ја оценувате кампањата што вашиот ривал ја водеше во однос на Вас? Па тешко е да водиш кампања во Скопје. Скопјани знаат во каков град сакаат да живеат и затоа многу тешко некој може, што се вели, да ги фати на блеф, на финта, на штос. Мора да им понуди вистински решенија со кои ќе ги реши нивните проблеми, но и ќе им ја покаже сопствената визија, со која ќе докаже дека сака неговите сограѓани навистина да се почувствуваат како жители на европска метропола. Да бидам искрен, иако очекував дисквалификации од опозицијата, не очекував толку воинствени напади од Трифун Костовски и дискредитирање на проектите на кои скопјани се горди, а се реализирани во мојот мандат. Не очекував затоа што тој беше еден од донаторите со кои градот многу добро соработуваше. Сепак, неговата стратегија ми се разјасни кога ја видов неговата програма. Погледнете и сами ќе видите дека тоа не е програма. Тоа е список на желби, и тоа не конкретни, туку општи желби, кои во ниеден сегмент не се разработени. Најверојатно кога и јас би имал таква програма, кога не би имал што конкретно да понудам и јас би се занимавал со дисквалификации. Само сметам дека тешко се добиваат гласовите на скопјани ако немаш што конкретно да им понудиш. И чудно е тоа што тој постојано ме напаѓа, а истовремено ме обвинува дека водам валкана кампања. Граѓаните се вистински сведоци и тие добро знаат кој, што и како зборува. Нивниот суд е последен. Како лидер на партија го потпишавте Кодексот за однесување за фер и демократски избори. Дали ќе го почитувате и колку сметате дека тој ќе придонесе за фер избори? Изборниот слоган на коалицијата "За Македонија заедно", во која и јас политички припаѓам, е "секој ден поблиску до целта". Нашата цел се ЕУ и НАТО, а таму без фер, демократски и мирни избори не се стигнува. Од таму, а, пред се, затоа што тоа е врвен интерес на граѓаните, чии претставници сме ние, не ни паѓа на ум да не го почитуваме Кодексот за фер и демократски избори. Веќе организирав неколку состаноци со кандидатите за градоначалници и советници од коалицијата "За Македонија заедно", на кои се договоривме секој во својата средина, но и заеднички, да работиме и да придонесеме за фер и демократска атмосфера за време на изборите. Најголемата одговорност за спроведување на изборите во мирна и демократска атмосфера е кај власта. Но, за да помине се во најдобар ред, треба желба и согласност и од опозицијата. Имам впечаток дека таа уште сега си создава алиби за својот евентуален неуспех на изборите, па намерно уште сега пласира неточни информации дека некој нив ги заплашува или им врши политички притисок. Што ако доживеете пораз на изборите? Што ќе правите потоа во животот? Многу е тешко да размислуваш на пораз кога си во некоја трка. Сите ние што на некој начин се натпреваруваме за оваа функција размислуваме на победа. Јас ќе го примам нормално и евентуалниот пораз. Ако скопјани одлучат дека имаат подобро решение, јас нема да имам никаков проблем со тоа.
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Zborime za Penov taka?
Сите овде што читаат, знаат за кого збориме:))) Значи, избираме меѓу следниве изборни програми: [url="http://www.penov.org.mk/fp/programa.pdf"]Изборна програма на кандидатот за градоначалник, господинот Ристо Пенов![/url] [url="http://www.lukaroski.com/izborna_programa_trifun.asp"]Изборна програма на кандидатот за градоначалник, господинот Трифун Костовски![/url]
concrete Strelec, sabotiras, podolniot link ide na www.lukaroski.com......itn. Inaku ova na Penov zanatski dobar PDF ,kako slovenci da go pravele i tolku, za drugoto, sodrzinata ,neznam ????? Da receme kako sto tvrdis deka Trifun e po malku poveke "filozof",ama ovoj drugiov malku mnogu po "hortikulturava"......pa sega narod bira , ke vidime kako ni e nastroen narodot za nekoj den : filozovski ili gastronomski :):):)( salata od cvetovi i treva i ne bila taka losa....posebno so toping od boja za fasadi, velat poznavacite koi gi konsultirav :):):)
dalila
apel
http://web-z.net/~webgif/gifs/schnee/05.gif
Od eden najobicen graganin na gradot Skopje Utrinava koga se razbudiv i poglednav nadvor,vidov deka ima 15-tina cm sneg. Znaejki ja azurnosta na nasite gradski tatkovci,ne se obidov da pojdam na rabota. Znaev deka nema da bide vozmozno da se vozi a,blagodetite na javniot gradski prevoz odamna ne se obiduvam da gi koristam ni vo povolni vremenski priliki. Poradi gorenavedenite pricini upatuvam apel do stabot na paverko na ovoj forum da iskontaktira so svojata obozavana licnost ,da prevzeme nesto vo vrska si stvarno "neocekuvanite" vremenski priliki za ovoj period na godinata,barem za utre. Vo sprotivno,ke go plukaat po razno-razni mediumi. A jas ke ja izgubam rabotata i ke ve truam na forumov[;)] potpis: dlaboko razocaran graganin vo koj sepak tlee iskra nadez deka Penov ke mu pruzi pricina da glasa za nego. ---------------------------------------------------------------------- Smete se.sekoja nasmevka go prodolzuva zivotot. Jas ke ziveam 200 godini ,a vie?[:D][:D]
Pana Snegot pocna da paga vo 02h po polnok a celokupnata mehanizacija za rascistuvanje e na teren od 02i30h.Od nokeska do 8h sabajle frleni se 66 tona sol.
Strelec Не бе Pana... Пенов е виновен за снегот и точка!:) dalila, ти како гласач кој што порано сакаше да гласа за Трифун, а кој што сега вели дека нема да гласа за никој и кој што до недела ќе донесе одлука да гласа за Пенов, ме интересира твое мислење за една работа...:) Кој дел од програмата на Трифун најмногу ти се допадна?:)
fio 66 тона сол? Да беа фрлени 66 тона сол, немаше коли да шлајфуваат у сред центар у 8 саат и да ми требаат 40 минути до работа на релација која секојдневно ја поминувам за 10 минути во најголемата гужва сабајле. Снегот повторно не изненади :-))) Кутар Паверко, сигурно во моментов си вика, ај бе нека не ме изберат годинава, неможам да постигнам више, цело време ми се смеат дека во сред зима ме изненадува снегот
Pana Kolata ti slajfuva zasto gumite ne si gi smenil pet godini.A i tie sto si gi smenil pred pet godini ti bile od avtopazar od tie sto se vozeni vo stranstvo pa doneseni tuka. No,nema problem ke si gi povozis ti tie uste edno tri godini. Sto se odnesuva do solta toa go kazaa na radio "Fortuna". Da mu se slucese ova na Tripun ke ja zduvnese odma u Viena ili na Halkidiki do juni mesec.
concrete Snegot li e,vi gi poisklucija telefonite,(ADSL e von pamet skapo), ve fati martovska melanholija?????? Osven krunisanive Tycoon-i Pana, Strelec & co , pretezno mukla. Sto bidna toa ????? Ni lavovi da riknat , ni od panzeri pluton, ni trendafili cvetaat..... Mnogu bleskavi nik-ovi ne sum gi sretnal ovde neznam od koga!!!!!Sto se slucuva???
Pana Sto ke ti se tie. Neli sme tuka Strelec,Intel i jas,ostanatite luzeri mozat da si pijat kafe so baba im!
concrete Eh velicestva , vas na 14 Mart ke vi gi cviknat glavite kako na kralot cija kruna ja nosite , jas si se rasprasuvam za ponataka :):):), Tuku navistina , kade isceznaa lugevo????
Pana Epa znaes kako?Koga brodot tone gluvcite prvi begaat. Sto mislis,ovie sto gi baras,mislis deka ne osetile deka brodot na Tripuna tone. Pa si vikaat,daj uste sega da se povleceme, dodeka ovie trojca sto se sekogas tuka koga treba ne pocnat da ne drndaat,zasto se blizi 14 mart.
трендафил Пенов не ја искористи најдобрата шанса. Снегот. Наместо да го исчисти, го остави. Ако така прави во време на предизборна кампања, што може да очекуваме од него. Останува да видиме дали скопјани повеќе веруваат на празни зборови или дела.
Strelec Абе експерти невидени сте!?:) Каде тоа се чисти снег преку ноќ? Овде во Торонто оваа зима не наврна повеќе од 10 сантиметри снег, а сепак поради неисчистен снег пет дена се случи на мојот син да му го затворат школото! И требаше Пенов да купи повеќе механизација за чистење снег? Со кој буџет? Или како Трифун... за буџет од 20 милиони евра, ќе земал кредит за една улица во висина од 100 милиона евра!?:)))
трендафил Проблемот кај нас е што воошто немаше обид да се чисти снегот или да се фрла сол. Не се работи за експертиза туку за искуство. Во Канада сигурно не била температурата -2 степени целзиусови, туку многу пониска. Не велам дека градоначалникот од друга страна не ќари затоа што снегот го покри сметот. Не мора на секој да му пречи истото. Се е` индивидуално. Некој може и да скрши нога поради нечистениот снег, а сепак љубовта кон Пенов да му биде поголема. Да потсетам и дека во зимата 2001/2002 снегот во Скопје го чистеа Лавовите на Љубе, а сега никаде ги нема УЧКите на Ахмети Коалициониот. А некои како што се бореа во 2001, така го чистат снегот и тогаш и сега. Во моментов не е во право Линда, шпионката на ЦИА, што во своите мемоари пишува дека Скопје е валкано и досадно. Снегот покри се`, а улиците се интересни, лизгави, дури полизгави од предизборното лизгалиште на Пенов на плоштадот Македонија, за кој МВР бесплатно изнајмува подвижна ограда, односно ја спонзорира кампањата.
dalila
quote:
Originally posted by Pana
Sto se odnesuva do solta toa go kazaa na radio "Fortuna".
A ti toa informacijata od "fortuna",a? E sega bas me razocara.Jas si pomisliv,koga go procitav prviot post deka se javuvas direkt od stabot na penov,pa si rekov:mooore,vidi sto ti e azurnost. Inace,sol se frla koga ke pocne da mrzne,sneg se cisti. Taka jas znam, Moze ne sum vo pravo.
quote:
Orginally posted by strelec
dalila, ти како гласач кој што порано сакаше да гласа за Трифун, а кој што сега вели дека нема да гласа за никој и кој што до недела ќе донесе одлука да гласа за Пенов, ме интересира твое мислење за една работа...:) Кој дел од програмата на Трифун најмногу ти се допадна?:)
Strelec,pogresno ti e prasanjeto be batka. Ne e vazno sto i dali voopsto mi se dopadnalo vo programata na trifun Vazno e sto ne mi se dopadnalo vo programata i rabotenjeto do sega kaj penov. Tuka lezi zajakot. Racunaj na toa deka golem del od graganite se taka neorientirani(kako mene) i razmisluvaat megu 2 opcii: 1)dali da ne izlezat voopsto da glasaat(kako sto gi sovetuvase SDS uostalom)i da si ostanat doma da si gledaat zevzekmanija na canal5 i slatko da si se iznasmeat ili 2)Da izlezat i glasaat za Trifun,samo za da ne dobie Penov Zatoa sto i e preku glava od nego Jas sum obicen graganin na ovoj nikakov grad i taka razmisluvam . A ti poveli razubedi me, jas ke cekam. Moze cekajki te ke pomine nedela,ama sega sto e vazno. Vazno ke gledame zevzekmanija[img]http://www.bgdcafe.com/modules/Forums/staris/smilies[/img](patem znae li nekoj koga odi reprizata) pozdrav[img]http://www.bgdcafe.com/modules/Forums/html/emoticons/s72.gif[/img]
Pana Vika edno dete neknja,taka pomalku elokventno:"Vo Skopje ne cuka tapan vmrovski"!I vo pravo e. Eve, moj mal pridones da isplaknat oci nekoi tuka!
quote:
КОАЛИЦИЈАТА “ЗА МАКЕДОНИЈА ЗАЕДНО” ВО ПРЕДНОСТ Според сите анкети, СДСМ и коалицијата “За Македонија заедно” имаат предност пред останатите партии и коалиции. За многу кратко време, евидентно се зголемува и поддршката и довербата на граѓаните во новата влада на премиерот Бучковски “Ние сме задоволни во целост од нашата изборна кампања. Тоа директно го потврдуваат и објавените анкети на УНДП и на Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања, како и нашите партиски проценки и истражувања кои јасно говорат дека по сите основи, СДСМ И коалицијата “За Македонија заедно” имаат предност пред останатите партии и коалиции. Што е најважно, за многу кратко време, евидентно се зголемува и поддршката и довербата на граѓаните во новата влада на премиерот Бучковски”, истакна на прес конференцијата портпаролот на СДСМ, Борис Кондарко, посочувајќи го ова како потврда дека коалицијата “За Македонија заедно” е на вистинскиот пат и дека се приближува до целта. Говорејќи за опозицискиот кандидат Трифун Костовски, Кондарко рече дека, за жал, коалицијата била во право во проценките за него. “Самиот тој изјави дека имал сознанија за насилство и фалсификат на изборите и затоа не треба нам, туку на јавноста и на институциите да им ги презентира тие сознанија. Но, рече дека “немал време” за такво нешто и дека ако требало неговиот штаб ќе одговорел! Замислете, дали утре, кога би бил градоначалник и кога ќе се соочи со проблемите, дали тогаш ќе упатаува на штабот за одговор!” Кондарко се осврна и на настапите на ВМРО-ДПМНЕ и на нејзиниот лидер Никола Груевски. “Сакаме да кажеме неколку зборови за едно младо момче, кое е пратеник, иако нередовно доаѓа на седниците на парламентот, момче кое многу силно вика на митинзите и бара “резултати сега”! Тоа младо момче, замислете, дели дипломи за градоначалници и уште лично гарантира за нив! Епа, не може тој да се става над институциите и над граѓаните кои ги избираат градоначалниците. Впрочем, ако сака да гарантира за некого, зошто тоа не го направи тогаш кога беше во позиција за такво нешто, како министер- на пример, во случајот со директорот на царината Даравелски кој му беше хиерархиски подреден! Така ќе имаше резултати и тоа не сега, туку тогаш!!”, рече Кондарко. Портпаролот на СДСМ му порача на Груевски да не бега и да не се крие од минатото, особено да не се обидува во кампањата да се дистанцира од неговиот тогашен шеф Георгиевски, бидејќи граѓаните одлично знаат дека тогаш работеа заедно и резултатите им се заеднички. “Неговиот тогашен шеф, неодамна изјави дека тие краделе, ама имало за сите! Или, како што пишуваше еден весник “додека едниот крадел, другиот вардел да има за сите”! Затоа ги повикуваме да престанат да се надмудруваат кој колку имал, туку да ги положат сметките јавно пред граѓаните, за тие самите да видат дека со такви ниту може да се дојде до “резултати сега”, ниту пак може да се “направи разлика” меѓу нив, истакна Кондарко.
fio
quote:
Originally posted by Pana
Kolata ti slajfuva zasto gumite ne si gi smenil pet godini.A i tie sto si gi smenil pred pet godini ti bile od avtopazar od tie sto se vozeni vo stranstvo pa doneseni tuka. No,nema problem ke si gi povozis ti tie uste edno tri godini.
Дете, не приметуваш дека лупеташ? :-) Стрелец, прибери си го пекинезеров, нека не џавка многу многу без врска ;-)
Pana
quote:
sol se frla koga ke pocne da mrzne,sneg se cisti
????????????????????????????????????????????????????? Pa posle se cudi Strelec zasto si bila za Tripun!
fio Ме насмеа коментаров на Горан Михајловски: Најискрено му се извинувам на господинот Пенов што во минатонеделниот текст сум ја довел јавноста во заблуда објавувајќи дека за двата мандата колку што е градоначалник на Скопје поставил 200 клупи. Сум направил голем превид, иако се консултирав со колегите од Скопската рубрика. Навистина биле 200 клупи, но само во Градскиот парк. За да не се повтори слична грешка и за да не ја доведуваме јавноста во заблуда и во иднина, би било пожелно од градските служби да добиваме прецизни податоци. На пример, колку комарци се уништени за време на двата мандата и тоа во секое прскање поодделно
Pana
quote:
дека лупеташ?
Lupetam ama nemam takva flizura kako tvojata hi......hiiiii.....hiiiii..Koj te sisa taka ziti se.Siskite ti se mnogu na celo. A i toa naocarite kupeni vo Sutka kako za slep covek se huuuu..........huuuuuuuuuu......huuuuuuuuuuu
fio Некои постови едноставно не заслужуваат коментар :-) Борисе, нели не беше дозволено деца помали од 13, па макар и на психичка возраст, да учествуваат на форумов?
Pana Zimi se ako ne si ti Glorijan od ON NET glavava ke ja isecam hi.....hiiiiii..........hiiiiiiii
slasa [img]http://www.lukaroski.com/forum/photos/fio.jpg[/img] sto ne kaza od porano deka si maloleten [:)]
Pana Ne mi lici na maloleten,kako da ja bricel bradata i mustakite.
fio Епа колку што видов ти пратеше, а не превзема ништо, па морав да го замолам ОооОо да ги прекрати навредите.
Strelec Не можеш ти да видиш... обичен user си ти! Инаку не сум бил присутен... И ти реков да не расчистуваме такви проблеми овде... Не терај инает!
OooOo Bolje prashaj od koja do koja godina ... [edit] Shteta si go izbrishal postot ;) ШТАБОТ НА КОСТОВСКИ КОНСТАТИРА Градоначалникот сам се препозна како дел од урбаната мафија Ако Ристо Пенов се препознал себеси во изјавата на Трифун Костовски дека постои урбана мафија чие дело е и објектот "Лумикс", тоа е негов проблем, велат во Изборниот штаб на независниот кандидат за градоначалник на Скопје. - Заканувањето со кривични пријави е својствено за одделни структури од власта за вршење политички притисоци. Тоа е најевтин начин за девалвација на личности. Костовски во дадената изјава никого не именува и затоа прашуваме, од чие име ќе ја поднесат кривичната пријава - рече Маја Мухиќ, портпаролка на Штабот на Костовски. Ѓорѓи Марјановиќ, претседател на Лигата за демократија, рече дека нема основа за поднесување кривична пријава против Костовски, а најавата за тоа ја оцени како блеф на Штабот на Пенов пред граѓаните.
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Градоначалникот сам се препозна како дел од урбаната мафија Костовски во дадената изјава никого не именува и затоа прашуваме, од чие име ќе ја поднесат кривичната пријава - рече Маја Мухиќ, портпаролка на Штабот на Костовски.
Се наметнува прашањето: Дали Пенов би заслужил кривична пријава доколку јавно каже дека постои еден педофил кој што го искрал Технометал? И притоа се разбира да не спомне имиња!?:) И уште едно прашање: Дали Трифун би се препознал во една таква изјава?:)
OooOo Strelec mnogu e prosta rabotata. Ako gradot primil 300.000 za komunalii togash gradot mu dava AMIN na proektot Lumiks. Ponataka nema potreba da se diskutira. Od utre kje bide interesno ... Изборниот штаб на Костовски од утре ја дополнува кампањата со мотото ,, За вистината,, .. Ќе објавуваат дел од проверените факти за тоа што ветил а што исполнил Пенов од неговите програми од 96 та и 2000 та..
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Strelec mnogu e prosta rabotata.
Па ако е проста работата, зошто не ми одговори на двете прашања?:)
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
...од утре... Ќе објавуваат дел од проверените факти за тоа што ветил а што исполнил Пенов...
Јас помислив дека конечно ќе почнат да дискутираат за својата програма и за сопствените идеи за поубаво Скопје... ама очигледно е дека воопшто немаат намера тоа да го прават!:(
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Strelec mnogu e prosta rabotata.
Па ако е проста работата, зошто не ми одговори на двете прашања?:)
Na izmislici mislam deka nema potreba da se odgovara, a toa shto jas go kazhav pobij go deka ne e taka. Ako sakash i kje ti dadam isechoci od novini kade shto gradot kazhuva deka za Lumiks se plateni 300K za komunalii.
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
...од утре... Ќе објавуваат дел од проверените факти за тоа што ветил а што исполнил Пенов...
Јас помислив дека конечно ќе почнат да дискутираат за својата програма и за сопствените идеи за поубаво Скопје... ама очигледно е дека воопшто немаат намера тоа да го прават!:(
Pa se raboti paralelno. I programata na Trifun se vodi, ama vo isto vreme i lagite na Penov kje se pobivaat.
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Na izmislici mislam deka nema potreba da se odgovara...
За што мислиш дека е измислица??? И јас сум подготвен да изнесам овде цврсти докази што и ти самиот сигурно ќе ги признаеш, само кажи ми конкретно што е тоа што мислиш дека е измислица!
quote:
Originally posted by OooOo
I programata na Trifun se vodi...
Во твој стил речено: Aham:)
lav Читам денешен Дневник и се чудам на статијава , кој му го е това направил нели на актуелниот градоначелник ?. И одговорот некако сам ми „надоаѓа„ , присетувајќи се на некојпат многу користената синтагма од некој си виц викан и ШТА ЗНА ДЕТЕ ШТА ЈЕ 300 КИЛА ....нели ?. А пак и користење да туѓи деца за „сликање„ со нив на билборди (кои патем кажано веднаш се демонтирани) ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА НОВО ЛИСИЧЕ Деца делеле летоци на Пенов Тоа се подметнувања од конкурентите, тврдат во владејачката коалицијата Деца на возраст до десетина години во саботата вечерта оделе од стан до стан во скопската населба Ново Лисиче и делеле пропаганден материјал на кандидатот за градоначалник на Скопје, Ристо Пенов, тврдат жители на населбата. Според еден од жителите, децата ги добиле материјалите од возрасен човек, кој ги чекал пред зграда, а за тоа им платил по 100 денари. Од владејачката коалиција "За Македонија заедно" тврдат дека станува збор за провокации и за подметнувања од конкурентите. - Околу 8 часот вечерта на врата ми дојдоа пет-шест дечиња со летоци на Пенов. Не верувам дека најстарото од нив имаше повеќе од десет години. Кога ги прашав од каде им се, ми рекоа дека им ги дал некој чичко, кој им платил по 100 денари за да ги делат - раскажува Благоја Ѓоревски, кој живее до училиштето "Лазо Ангеловски". Децата му рекле на Ѓоревски дека чичкото ги чекал пред зграда и внимавал дали ќе ја завршат работата. Нивна задача биле зградите број 70 и 72 на булеварот АСНОМ. Во владејачката коалиција се сомневаат дека станува збор за монтиран случај за да се оцрни името на нивниот кандидат. - Тоа се провокации и подметнувања од конкурентите, за кои се очекува неделава уште повеќе да зачестат - вели Борис Кондарко, портпарол на СДСМ. Сироти деца Лисичани , ги експлоатираат за само 100 денара , а не како што се платени другиве апологети на други места за кои веројатно некој ќе јави колку им се плаќа.
Pana Samo edna mala digresija zasto bev baniran cel den! Se pocana vaka.fio si zema za pravo da go kaze ova
quote:
Кутар Паверко,
i nikoj ne go opomena.A se bilo poradi snegot,zatoa sto na covekot mu slajfuvala kolata.Jas mu kazav deka kolata mu slajfuva bidejki gumite mu se stari a on na mene
quote:
Дете, не приметуваш дека лупеташ? :-) Стрелец, прибери си го пекинезеров,
i nikoj od administratorive ne reagirase.Koga jas mu vrativ na ist nacin togas za mene odma ban.Covekov fio si se javil kaj sto treba
quote:
па морав да го замолам ОооОо
i Pana na ban. Od se ova zakluciv deka mozelo kolku sakas da navreduvas nekoj deka e pedofil,peder,psihopata ama toa ne smee da bide nekoj od clenovite na forumov No dobro,taka neka e,kako sto vika OooOo ako ne vi se sviga ne dovagajte na forumov.Go pocituvam takvo eksplicitno ukazuvanje. No da se vratime na temata. Stariot (Pana, тебе пак ли ти се оди на бан???) Trifun Kostovski koj na svojata kerka i go kupil placot do stokovna kuka na ime na svatot Kamcev se obiduva da prodava muda za bubrezi. E bidejki takanarecenata negova "programa"e sostavena samo od deklaracii i nema nikakva politicka tezina sega ke objavuval sto ne napravil gospodinot Penov.Beda od covek.Uste koga ke vidis koj mu e vo stabot se ti e jasno. Definitivno zapamtete go ova deka gospodinot Risto Penov pobeduva uste vo prviot krug.
Pana Vecer ima TV duel na emisijata "Zebra" kaj Borjan Jovanovski na TV "Sitel"! Penov:Tripun=sleper:zaba Gledajte go vecer ova ima sto da slusnete? Pocnuva vo 19 i 50h.
lav
quote:
Originally posted by Pana
Vecer ima TV duel na emisijata "Zebra" kaj Borjan Jovanovski na TV "Sitel"! Penov:Tripun=sleper:zaba Gledajte go vecer ova ima sto da slusnete? Pocnuva vo 19 i 50h.
Пана Сочуствувам со тебе ...кога понекојпат те банираат иако и Јас си мислам колку ли ќе ме чини ако частам во понеделник рано наутро ако победи Костовски , а околу називот пекинезер немој да се лутиш оти е тоа мнооооогу племенита сорта на куче , царско што би рекле. Ние си имавме едно такво дома ....Мими се викаше.
Pana
quote:
ако победи Костовски
Ne se sekiraj,nema da se trosis bidejki Tripun sigurno gubi. Da sum sega kako vmrovcive vo 2000 godina ,koga sirea dezinformacii ke kazev,abe dzabe izleguvaat na glasanje se se znae odnapred nasite ke pobedat.I taka tri pati po red zborea i tri pati gubea. Posle cetvrtiot poraz mislam deka mnogu od niv ke se otkazat veke od politika. p.s. naseto kuce se vikase cveta!!!
Divider Si sedam vaka, setam naokolu, si mislam dali vo ova yabegano mesto ima nekakov si internet, imaat li kompjuteri ili seuste rabotata so abakusi, koga ete, imalo. Sednuvam, sto da vidam, me nema nekoe vreme i kavgi, banovi. Sramota. Nemojte lugje ne cini. Ionaka se ynae koj pobeduva. Kostovski ke pobedi, zatoa ne vredi da si gubite nervi. Gubite od lepota. Zatoa pozdrav do site vas. glasajte za \kostovski i se gledame na forumnov od cetvrtok nataka.
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
quote:
па морав да го замолам ОооОо
i Pana na ban.
Ako ne primeti na ban ne beshe staven od mene, da beshe od mene baniran kje letneshe na podolgo, taka da ne me spomnuvaj bez potreba vo idnina. УНИШТЕН ПАРКОТ КАЈ ОУ"ДИМИТАР МИЛАДИНОВ" НА БУЛЕВАР КОЧО РАЦИН Станарите ги исекле дрвјата за да им направи Пенов паркинг Десетина станари од зградата број 19 на булевар Кочо Рацин завчера без дозвола исекле шест дрвја од паркот меѓу зградата и основното училиште "Димитар Миладинов" во центарот на градот. Останатите нивни соседи се обиделе да го спречат дивото уништување на зеленилото, но тие продолжиле да ги уриваат дрвјата, стари дваесетина години. "Кога ги прашавме зошто ги сечат дрвјата и кој им дозволил, тие ни рекоа дека имаат дозвола од градот и дека ги сечат дрвјата затоа што Пенов им ветил дека од паркот ќе прави паркинг. Ако веќе градот нешто прави тука, сметам дека тоа требаше да го направат нивните служби и не во време на викенд, кога ни една инспекција не работи", објаснуваат жителите од зградата број 19 на Кочо Рацин. Во службата за градско зеленило при ЈП"Паркови и зленило" вчера ни рекоа дека прв пат слушаат за овој случај и дека уште веднаш ќе направат увид на самото место. Илинка Делчева од службата за градско зеленило при ЈП"Паркови и зленило", вели дека некој за да може да исече дрво од јавна површина треба да има дозвола од градот, и нивното претпријатие да биде информирано за тоа, бидејќи нивните екипи го вршат сечењето. "Ние воопшто не знаеме дека граѓаните сами сечеле дрвја, и уште денес ќе го испитаме случајот и ќе направиме записник. Увидот треба да покаже колкава штета е направена, по што ќе може да кажеме и какви мерки ќе преземеме. Никој не смее на своја рака да сече дрвја од јавна градска површина, па дури и да се работи за стари и исечени дрвја. За да се исече едно дрво мора да има решение од Градскиот комитет, а сечењето да го извршат нашите екипи", додава Делчева. Naivni stanari mu veruvaat na Penov cc c c c c. Sega i bez senka i bez parking kje ostanat.
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Naivni stanari mu veruvaat na Penov...
А ти да не сакаше граѓаните на Скопје да мислат како тебе и како lav?:)
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
А ти да не сакаше граѓаните на Скопје да мислат како тебе и како lav?:)
Pa da razmisluvaa kako mene, nemashe da sechat drva samo zaradi toa shto nekoj si Penov im obekjal parking pred izbori :)
Strelec Точно е... Па така ќе немаа паркинг... па ќе паркираа по тротоари... па пешаците ќе мораа по улици да се движат! Нели го критикуваше Пенов за паркинг-простори... Или сакаш ти на едно исто место да има и паркинг и дрва!?:) Можеби од страна на паркингот ќе насадат калинки!:) Од оние Трипун што ги има!:)))
Pana Definitivno na vecerasniot TV duel i najgolemite skeptici vidoa deka Tripun e epten utepan covek. Zamislete ke pravel juzen bulevar vo Skopje i ke naplakal patarina.Kraj.Nema potreba veke da se gubi vreme za luzerot tripun.
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
...i ke naplakal patarina...
Не е белким стварно тоа да го рекол!?:)))))))
intel Уште споредува со наплатна Петровац.Како сме плаќале на автопт така и во Скопје.:)))) Така ќе ни било певтино зошто ќе сме заштеделе бензин.100 ден 2 литра=20 км.А му вика на Пенов математиката му била страна(се мисли на непозната) Абе Трипун да не навива за Пенов????
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Pana
...i ke naplakal patarina...
Не е белким стварно тоа да го рекол!?:)))))))
E moj Strelec ... kako raboti 407 da te prasham?? Kako raboti I-294, I-355, Florida Turnpake itn? Kako mislish da se zeme milionski kredit za takov proekt i kako mislish da se vrakja?? Od shto kje se vratat? Od kazandjiskiot biznis na Penov u starata Skopska charshija shto kje go razviva?? Pa normalno od kamioni, avtobusi i koli shto kje odat OKOLU Skopje, kje go olesnat soobrakjajot niz Skopje i shto NEMA DA GO ZAGADUVAAT Skopje, a vo isto vreme kje mu nosat pari na gradot. Proshetaj niz moite postovi i kje vidish deka jas toa go navedov kako dobar primer mnogu odamna. Sekoj pameten chovek kje ja podrzhi taa idea.
Strelec Дајте уште некој бисер ваков!:))) Ми го разубавуваат денов овие работи!:))))))) intel, реков нели пред некој ден? Шансите на Пенов најмногу се зголемија благодарејќи на тоа што луѓево конечно имаат прилика да го видат Трипуна во вистинско светло!:))) А не е помал ниту придонесот на симпатизерите на Трипуна... Читај им ги само текстовите овде на форумов и ќе ти стане јасно колку е саатот)!:))) Сакам да кажам, многу им се убави!:)
intel Некој овде ги меша Јужен булевар со заобиколницата.
Strelec Јас мислам дека треба да се воведе патарина и на улицата “Ванчо Прке“ во општина Конопиште. Доказ дека е тоа паметен потег претставува позитивното искуство со 'Highway 407' што сообраќа северно од Торонто!:)
Pana Tripun ke se borel protiv urbanata mafija a platil komunalii za izgradba na "Kermes"za 4000 kvadrati a markicata e za 280 kvadrati. Koga go prasa Penov kako misli da se bori koga vo srede park saka da gradi tolkav objekt vika:"tuzite me be". Go tuzat i za "Porcelanka" ama ne saka da se pojavi na sud. I kade se videlo vo nekoj grad na gradskite ulici da se naplaka patarina.E toa e izum na Tripun.
dejan od dvaj cekam ovoi poseben izbor za gradonacalnik na skopje da pomine, deka veke dosadno mi e gledam 'del2, del 3 pa del 4' :p
slasa zosto posleden bre Dejane pak ke ima izbori za gradonacalnici i drugi stvari sto doajgat so red : -- Nedaj boze da e posleden
fio Коалициони партнери на Пенов: Две службени возила на Министерството за одбрана се на поправка откако биле користени за партиски потреби на Демократската унија за интеграција. За двете возила одговарал заменик-министерот Талат Џафери. Според информациите на "Дневник", станува збор за возило "пасат" и за џип "сузуки витара", кои сега се на поправка, која ќе ја плати Министерството за одбрана, иако не "настрадале" при извршување службени обврски. Во МО велат дека ќе покренат истрага. "Пасатот" на Талат Џафери со регистарски таблички СК-235-ЈФ, според искази на жители, во текот на викендот бил виден во селото Чајле. Автомобилот го возел заменик-министерот за правда Судби Јакупи. Селаните тврделе дека во колата бил и носителот на листата на ДУИ за Гостивар, Мухамер Садику, кој ги кинел знамињата на ДПА поставени крај патот. Вчера "пасатот" бил вратен во Министерството, но во неисправна состојба. Портпаролот на ДПА, Сулејман Рушити, завчера обвини дека ДУИ користи службени возила за да агитира по селата и оти со оружје им се заканува на нивните кандидати.
dejan sto posleden? nisto ne sum rekol za nesto posledno? o_O kazuvam deka dosadno mi e sto gledam del 2...pa ne sum znael deka tolku moze da se zbori za 2 lugje:p
concrete Strelec spored ona sto go imam od prva raka Trifun ne bil bas sjaen , tropnal nekolku "zeleni" sto bi rekol Pana. Ova za da ne reces deka ne sme objektivni za razlika od poveketo Penovisti ovde.Ocigledno ovoj Penov e pogolema ,poizvestena "bitanga" i od ona sto znaev ili pretpostavuvav, no zatoa i najverojatno ke zagubi uste vo prviot krug. Ako ne,ako ima vtor krug, togas vo vtoriot pobeduva sigurno , no kako prv albanski gradonacalnik na Skopje.
Pana
quote:
poizvestena "bitanga"
Aloooooooooooooooooooo administratore!
Bicho
quote:
Originally posted by Pana
quote:
poizvestena "bitanga"
Aloooooooooooooooooooo administratore!
De be ama ste stanale svileni se potresuvate od eden pozhestok zbor! Pa ne sme angliski klub za gentlemani da mu se snevidi! Bitangi nevideni se site be Pana i sho sea?!
Pana Abe jas,deka pravilata se takvi inaku sme si ibale mamata site!
dejan
quote:
Originally posted by concrete
Ako ne,ako ima vtor krug, togas vo vtoriot pobeduva sigurno , no kako prv albanski gradonacalnik na Skopje.
sto ti znaci ova? penov ne e albanec?
Pana Se zafrkavaat dejan,cesiti luge se!
Pana Citajte uste nesto za Tripun,covekot koj ke se "borel" protiv urbanata mafija. Da ne e tragicno bi bilo smesno!
quote:
ОБЈЕКТОТ "ЛУМКИС" ВМЕШАН ВО КАМПАЊАТА Трифун не бил трогнат од "чирот"?! Трифун Костовски имал намера да купи 50 проценти од објектот на фирмата "Лумикс" што се гради пред "Елекстростопанство" на Македонија, тврдат бизнисмени кои сакаат да останат анонимни. Тие додаваат дека Костовски токму во овој објект во центарот на Скопје, за кој самиот пред некој ден изјави дека е "грдосија" и го нарушува изгледот на градот, сакал да ги смести сопствените фирми "Еуростандард", "Еуролизинг" и "Еуролинк". "Бевме погодени кога ја слушнавме изјавата на Костовски, токму поради тоа што знаевме дека сака да влезе во овој објект на повеќе начини. Но, очигледно преговорите пропаднале", велат изворите на "Вечер". Го побаравме за коментар и сопственикот на "Лумикс" кој остана недостапен. Го оставивме телефонскиот број кај неговата секретарка, а повратен повик немаше. За разлика од него, во штабот на Костовски демантираат каква и да е негова вмешаност во овој објект. "Досега немам слушнато за такво нешто. Немало планови за преселба на фирмите. Нема шанси за такво нешто. Изгледа ги измешале објектите. Сега ќе се изнаслушаме низа приказни", е одговорот на Огнен Малески од изборниот штаб на независниот канидат. Тој демантира дека Костовски има врска и со "шпанскиот центар", односно купување на државното земјиште на кејот на Вардар близу плоштадот Македонија по багателна цена. "Уште еднаш повторувам дека никој од семејството Костовски нема врска со таа работа", изјави Малески. Оваа афера беше во центар на нападите за време на министерувањето на Агрон Буџаку, а како лице вмешано во целиот случај беше Орце Камчев, тогашен зет на Костовски. Пред неколку дена од Коалицијата "За Македонија заедно" излезе веста дека за купувањето на земјиштето каде што ќе се гради шпански центар, стои токму керќата на Костовски. (В.Р.) Веста е прочитана 472 пати.
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec

На 25 септември, 2001 година (Strelec поседува и докази за ова), на А1 телевизија се изнесоа информации дека на „Порцеланка“ и се простени обврски за 65 милиони марки, на вработените им било платено здравствено осигурување во вредност од околу 600 илјади марки, два милиона марки биле издвоени за отпремнина за предвремено пензионираните работници, а за плаќање на заостанатите придонеси на сите вработени биле потрошени 10 милиони марки. Како капак на се’, А1 ја пренесува и информацијата дека од „Кометал“ била побарана и му е одобрена позајмица од 650 тони гориво
Да претпоставам дека не си верувал во ова на 15 септември 2002, а сега веруваш. Ме радува што признаваш и имаш докази за тоа дека во време кога Љубчо беше премиер, а Груевски министер за финансии државата имала пари за да го плати здравственото и пензиско осигурување на работниците од „Порцеланка“ иако на фирмата и биле простени 65 милиона марки и и се дадени 650 тони гориво. И тоа на 25 септември 2001 година, во годината на војната. Се уште се плаќаа резервисти кои беа распоредени по фронтовите. Вработените и во државната администрација и таа година добија К-15. И се крадело според тврдењето на младиот пратеник, сега партијски портпарол, кој во 2001 требаше да оди во војска, а дезертираше. Јас не велам дека некој не крадел и тогаш, но сигурно многу, многу помалку одколку што тоа се прави сега. Зошто иначе сега, кога нема резервисти по пунктовите, а се отпуштени повеќе илјади државни службеници, не се плаќа К-15, не се плаќаат придонеси за вработени во лошите фирми, државата нема пари да исплати уште некоја плата на тие што ги брка од железница? И сега за кого да гласам. Дали за тие што зборуваат дека другите краделе, а скоро за никој тоа озборување не е потврдено со пресуда или за тие што трошеа многу повеќе пари за народот? Дали за тие што ја изгубија војната во 2001 или за тие што ја добија (не победија како квислинзи)? Дали за тие што тврдат дека и тие може да го користат мотото на опозицијата НАПРАВИ РАЗЛИКА и РЕЗУЛТАТИ СЕГА? Една разлика направил Стрелец (и има докази за тоа). Еден резултат ни соопшти Црвенковски во однос на територијалната поделба, 3:0.
Strelec concrete, не знам кој ќе стане ’албански’ градоначалник, но знам кој е тој што во предизборнава кампања им се лигави секојдневно на Албанците... Пола кампања ја потроши ветувајќи им нив разни привилегии!? Така да таа албанска етикета многу повеќе му прилега на Трипуна! Патем, знаев дека ќе добијам еден куп одговори, но дека НИКОЈ нема директно да се произнесе за случајот со Порцеланка! Дефокусирај ги работите... Тоа му е лекот за се’!
lav Гледам се зборува за синошната емисија Зебра во која да бидам искрен се вклучив поодцна иииииииииииииии некако ми дојде чудна асоцијација ЗЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕБРА си велам на што ли се ми асоцира???. Но нејсе емисијата односно остатокот кој го одгледав до самиот крај ми укажа на неколку момента кои не ме израдуваа ...а тие беа: 1.Декласиран противник и на другата старана надмоќен противкандидат. 2.Некултура .........односно напарасно одземање или упаѓање во зборот на спротивниот со-говорник кој од „водителот„ (инаку познат по тоа упаѓање во сред збор на соговорник кој не му е по волја) а тоа е недолично за интелектуалци од овој калибар..нели? 3.Видлива настојателност , противникот по секоја цена да се доведе шах-мат позоција и да се отворат „можности„ опишани подоле. пс Аааааааааааа сега се сетив на што се ми асоцираше ЗЕБРАТА...............нели ....таа има ЦРНО БЕЛИ пруги по целото тело. А своевремено пак затворениците носеа исти такви (зебрасти) исшарани одела нели - за да ги одалеку разликуваат од обичните минувачи.
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
concrete, не знам кој ќе стане ’албански’ градоначалник, но знам кој е тој што во предизборнава кампања им се лигави секојдневно на Албанците... Пола кампања ја потроши ветувајќи им нив разни привилегии!? Така да таа албанска етикета многу повеќе му прилега на Трипуна! Патем, знаев дека ќе добијам еден куп одговори, но дека НИКОЈ нема директно да се произнесе за случајот со Порцеланка! Дефокусирај ги работите... Тоа му е лекот за се’!
Судот ќе си каже што мисли за случајот Порцеланка. Не можеме да се мешаме во судска одлука. Случајот беше дефокусиран и на 15 септември 2002. Нема само левата политика право на дефокусирање. А ако е сега таков, тоа го прави судот. СДСМ тврдеше дека тоа не е точно. Зошто еднаш да не му поверувам. Што се однесува до албанците, таму коалицијата ЗА Македонија нема што да се рекламира. Има доста направено. Ја крши и Рамковната спогодба за сметка на албанците. Државен Тетовски универзитет (посебно не легализација на Малоречанскиот), ваква територијална поделба (посебно не копирање на албанците или послушување на нивната наредба за бојкот на референдумот), отпуштање на македонци за да се вработат албанци, на пример, не се предвидени во Рамковната и претставуваат многу поголемо нејзино прекршување отколку за една запирка. Но не е ли, да цитирам, лигавење и ветениот плоштад на Бит Пазар, на пример. Или тоа што Пенов не ја заживеа чаршијата во првите два мандати кога беше во општина Центар , а ветува дека ќе ја заживее сега откако е во општина Чаир со мнозинско албанско население. Дали СДСМ лигавењето (цитирам) кон албанците го заштитил како авторско право?
fio Исто колку што ти директно се произнесе за случајот “Дуќани на Пенов во ГТЦ“ :-)
fio А еве ти ептен изворно за Порцеланка: Прием кај премиерот или протест на "Порцеланка" (Отворено писмо до премиерот Георгиевски од Синдикалната организација при "Порцеланка" АД - Велес) Почитуван Господине Премиер! Немаме намера да Ви ја образложуваме агонијата која во "Порцеланка" АД - Велес трае осум години. Ќе изложиме само неколку факти: На 28.12.1999 година во Владата на Р. Македонија е примена 6-члена делегација од "Порцеланка" АД од заменик-министерот г. Ламбе Арнаудов, кој изјави во Ваше име: "Порцеланка" АД - Велес до крајот на мај 2000 година ќе биде дефинитивно приватизирана. И тоа се повторуваше до септември 2000, декември 2000, март 2001, 31 мај 2001. Прашуваме: ако судбината на "Порцеланка" АД, со потенцијален стратешки партнер, две години не успеа да се реши, што може да очекуваат останатите 39 фирми од листата на загубари, или 24.000 фирми кои моментно работат со блокирани сметки. Ве известуваме дека од 18.01.2000 година, кога е отворена стечајната постапка, до денес добиваме плата од потенцијалниот инвеститор "Кометал треид" - Виена, иако с&ицирц; уште не ја остваруваме со нашето производство. Прашуваме: ако со одлука на Влада на Р. Македонија 1.080 вработени на 25.07.2000 година го изгубија статусот на вработени и отидоа како стечајци на Заводот за вработување со нерегулиран статус, а 670 останаа да работат на тековното производство, с&ицирц; со предуслов да стартуваат инвестициите во висина на 9.000.000 ГМ што се понудени од стратешкиот партнер во програмата за ревитализација на "Порцеланка" АД и враќање на најмалку 500, сега бивши работници во процесот на оваа иста фабрика. Кај нас се случува токму спротивното. Место инвестициите да бидат во полн ек и да се ангажираат дополнителни работници, напротив, и од овие 670 во овој момент, работно се ангажирани само 150 вработени, што не влева никаква надеж дека се ангажирате за приватизација на "Порцеланка" АД, со што бројот на работно ангажираните луѓе би се зголемил, согласно програмата на стратешкиот инвеститор. Во меѓувреме, како Влада на Р. Македонија, заедно со Агенцијата за приватизација на Р. Македонија ги донесовте сите законски акти за приватизација на "Порцеланка" АД до одлуката за нејзина продажба на Берзата, донесена на 29.12.2000 година. Како резултат на сите Ваши одлуки, како излезно решение за вработените, повторно ни нудите стечај и нова ревизија. Затоа бараме од Вас како Премиер на Владата на Р Македонија, да примите 5-члена делегација и да разговараме дефинитивно за статусот на "Порцеланка" АД и за судбината на 1.800 вработени. Доколку не н&ицирц; примите на приви март 2001 година, сите работници на "Порцеланка" АД кои се погодени со оваа состојба, ќе дојдат пред Владата на Р. Македонија и ќе протестираат с&ицирц; додека не ни одговорите на нашите барања. Со почит, Синдикална организација при "Порцеланка" АД Самарџиев Звонко Strelec, ти си бар паметен човек, треба да ти е јасно дека безуспешно пробуваат да го оцрнат човекот пред избори. Пази, им давал плата иако не работеле, бидејќи тогашната влада не била многу агила околу приватизацијата. Што сакаш повеќе од ова?
Pana Firmata "Gofi" sto go lapnala placot na plostadot kaj poranesna "Narodna banka" e sopstvenost na Kamcev sfatot na Tripun,potocno na zetot za kerka na Tripun, Orce Kamcev.