Влада на Република Македонија
Влада на Република Македонија
Strelec Како би ја оцениле работата на поодделни мистерства во состав на македонската влада (оценки од 1 до 10)? Еве како јас би го сторил тоа: [code]Министерство за одбрана.................................. 9 Министерство за финансии................................. 4 Министерство за надворешни работи........................ 9 Министерство за внатрешни работи......................... 8 Министерство за труд и социјална политика................ 7 Министерство за за правда................................ 4 Министерство за економија................................ 3 Министерство за транспорт и врски........................ 2 Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. 4 Министерство за образование и наука...................... 2 Министерство за здравство................................ 3[/code]
TomErulz Мое мислење: Министерство за одбрана.................................. 7 Министерство за финансии................................. 3 Министерство за надворешни работи........................ 6 Министерство за внатрешни работи......................... 6 Министерство за труд и социјална политика................ 5 Министерство за за правда................................ 8 Министерство за економија................................ 2 Министерство за транспорт и врски........................ 3 Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. 10 Министерство за образование и наука...................... 2 Министерство за здравство................................ 1
Belomorec Dobro e da se kaze i vrz baza na sto se dava taa ocena. Primer. Rast na BDP? Borba protiv korupcija, toj i toj primer? Efikasnost na policija, zatvoreni toj i toj. Sverc, preseceni tie i tie kanali. itn itn ... A ne mlatenje prazna slama ima zagubi ama dobro rabotime i sme najdobri.
Strelec
quote:
Originally posted by Belomorec
Dobro e da se kaze... A ne mlatenje prazna slama...
Па кажи!:)
Snake Bite Министерство за одбрана.................................. 4 Министерство за финансии................................. 1 Министерство за надворешни работи........................ 6 Министерство за внатрешни работи......................... 9 Министерство за труд и социјална политика................ 4 Министерство за за правда................................ 1 Министерство за економија................................ 1 Министерство за транспорт и врски........................ 3 Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. 0 Министерство за образование и наука...................... 1 Министерство за здравство................................ 1
Strelec Уф, ама си ригорозен...:) Ги ’понавља’ ти пола влада:)))
intel Министерство за одбрана.................................. 9 Министерство за финансии................................. 8 Министерство за надворешни работи........................ 9 Министерство за внатрешни работи......................... 9 Министерство за труд и социјална политика................ 8 Министерство за за правда................................ 5 Министерство за економија................................ 6 Министерство за транспорт и врски........................ 2 Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. 3 Министерство за образование и наука...................... 2 Министерство за здравство................................ 1
dejan Министерство за одбрана.................................. 8 Министерство за финансии................................. 3(moze i pet ako popovski go snema) Министерство за надворешни работи........................ 8 Министерство за внатрешни работи......................... 8 Министерство за труд и социјална политика................ 6 Министерство за за правда................................ 2 Министерство за економија................................ 1 Министерство за транспорт и врски........................ 2 Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. 1 Министерство за образование и наука...................... 2 Министерство за здравство................................ 2
Mara Ами оценка за Шекеринска? Нели и она е влада за прашалници? :(
dejan jas bi i dal 7.
Strelec Моментална состојба (просечни оценки): Министерство за одбрана.................................................... 7,50% Министерство за финансии.................................................. 4,00% Министерство за надворешни работи.................................... 8,00% Министерство за внатрешни работи...................................... 8,50% Министерство за труд и социјална политика.......................... 6,25% Министерство за за правда.................................................. 3,00% Министерство за економија.................................................. 2,75% Министерство за транспорт и врски...................................... 2,25% Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство... 2,00% Министерство за образование и наука................................... 1,75% Министерство за здравство.................................................. 1,75% Или, вклупна просечна оценка: 4,34%
protivpropaganda Стрелчо, Реалната оценка на оваа влада е 2,75. Жив просек се ако се споредат со минатите влади. Единствено што може за оваа влада да се каже како специфика, во позитивно, е тоа што доста ефикасно, сериозно и квалитетно работи на европските прашања. Од друга страна навистина се послаби во економска гледна точка и склони се правната регулатива да ја прескокнат во корист на политичкиот договор. Значи, ако првите влади на Македонија беа загрижени за безбедноста (90-98) на државата, ги запоставија другите битни прашања. Последната влада беше заангажирана да спроведе некаква економска политика преку создавање на можности за заработување, но ја запостави безбедноста, меѓу другото. Сега, ако е добро за нашиот влез во ЕУ ќе биде или добро сработено или само на хартија ставено колку да личи убаво и европски. Се поставува прашањето дали е толкав капацитетот на нашите политичари (решавање на ограничен број проблеми додека другите проблеми непречено се развиваат во чудовишта) или станува збор за објективни причини. Всушност постојат многу прашања ама не ми се пишват толку. Едно е многу битно, а тоа е колку НАВИСТИНА се сакаат промени кон подобро бидејки многу од нашите лоши навики ќе мора да си ги смениме како поединци, а преку тоа како народ. П.С. Континуитет постои. Постои и лажење на мали деца за да се добие власт. Како и да е, најбитно е тоа што постои континуитет и видливи се промените кон подобро бидејки секоја владеачка гарнитура има дадено по нешто (одземено по нешто [:D] и то). Само слеп човек, зол и мрзлив човек воедно и тенденциозен човек не може да го види напредокот кој е постигнат. Сега нема да навлегувам во тоа што поточно значи и во кои сфери е видлив напредокот, но ќе речам дека не е се` така црно колку што се сака да се прикаже.
n/a Strelec, ne moze ovaa vlada da se ocenuva na Forumov od prosta pricina sto povekeo tuka se "SDSM-LDP"ovci, a mnogu malku narod vo RM ima pristap kon internet- ovaa vlada epten gi istrosi graganite. Kako i da e od mene site Ministerstva imaat edna golema NULA 0, osven nekolku: - Ministerstvo za nadvoresni raboti: 5 - Ministerstvo za nadvoresni raboti: 1 (ke vidam deka imame pravna drzava koga siptarite nema da rabotat na divo) i za premierot Buckovski bi dal edna 2-3 oti coekot se trudi da ja zajakne ekonomijata na RM i koga ke go sporedam so Branko Crvenkovski koj voopste ne mu bese gajle sto se slucuva vo drzavata, Bucko sepak nesto se trudi. Kolku ke napravi toj i negovite "eksperti" zavisi od nivnata sposobnost, no vazno e deka covekot se trudi i jas toa go cenam.
Strelec
quote:
Originally posted by bitushanec
Strelec, ne moze ovaa vlada da se ocenuva na Forumov od prosta pricina sto povekeo tuka se "SDSM-LDP"ovci...
Тука не си во право. Од оние што учествуваат на форумов за политика, барем 80% се за опозицијата. Ама знаеш како велат... Важен е квалитет, а не квантитет!:)
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by bitushanec
Strelec, ne moze ovaa vlada da se ocenuva na Forumov od prosta pricina sto povekeo tuka se "SDSM-LDP"ovci...
Тука не си во право. Од оние што учествуваат на форумов за политика, барем 80% се за опозицијата. Ама знаеш како велат... Важен е квалитет, а не квантитет!:)
A be kvalitetot niz usi gledam istecuva na site , ama toa ti e. Ocenkive, ako se zakaciv veke ovde se golemi kolci za site ministerstva (kec ko kukja), osven za Dzango koj ima edno preodno dvojce i Bucko koj pocnuva prijatno da me iznenaduva na momenti, znaejki go kakvo kontrakefalo e :):)(3+).... Najgolem demagog : sekernoto devojce , bas me interesira kako ke se vadi na krajot na godinata , na lepota tesko , sarm veke nikoj ne kupuva , ke vidime !!!! Najgolemo razocaruvanje: Ljupco Georgievski , mislev deka e drumski razbojnik so stil , vaka obicen dzepcija!!! Mega razocaruvanje (maltene BigBang): "Presedatelot" Branko C., kaj e vsusnost Branko???? Ova analizava na kontraprop. drzi pod uslov da bevme Eritreja, za Makedonija ne sum bas siguren. I so prst da ne mrdne vladata,samo da se sunca i da odi po kokteli, vodata od okolinata bi ja nosela Makedonija barem dva pati pobrzo,vaka e od avion vidlivo deka vo celina vesla protiv maticata!!!!!
Inkognito 3+ mu da vash na Buchko concrete? :)) Pa ti si bil optimist!:) ... ne mi izgledashe takov dosega :) Kako i da e, za zhal situacijava e kako shto ja pretstavi (osven 3+ za Buchko:)
concrete
quote:
Originally posted by Inkognito
3+ mu da vash na Buchko concrete? :)) Pa ti si bil optimist!:) ... ne mi izgledashe takov dosega :) Kako i da e, za zhal situacijava e kako shto ja pretstavi (osven 3+ za Buchko:)
OPTIMIST ami kako ,samo me ogovaraat ovde nekoi da ne gi imenuvam:):):)!!!! Moze imas pravo ,aj na sovet da mu zaklucume "klimavo" trojce?????
ArIeS Zar imame vlada ?
Great_Macedonian Министерство за одбрана.................................. 9 Министерство за финансии................................. 3 Министерство за надворешни работи........................ 6 Министерство за внатрешни работи......................... 7 Министерство за труд и социјална политика................ 1 Министерство за за правда................................ 1 Министерство за економија................................ 1 Министерство за транспорт и врски........................ 2 Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. 3 Министерство за образование и наука...................... 0 Министерство за здравство................................ 0
Inkognito
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by Inkognito
3+ mu da vash na Buchko concrete? :)) Pa ti si bil optimist!:) ... ne mi izgledashe takov dosega :) Kako i da e, za zhal situacijava e kako shto ja pretstavi (osven 3+ za Buchko:)
OPTIMIST ami kako ,samo me ogovaraat ovde nekoi da ne gi imenuvam:):):)!!!! Moze imas pravo ,aj na sovet da mu zaklucume "klimavo" trojce?????
Koga bi go realiziral toa shto go planira bi mu stavil i povekje od trojche, ama znam deka se samo prazni zborovi taka da bi mu stavil edno labavo dvojche :)
concrete Nesto drugo me zaintrigira : ima li Makedonija Minister za odbrana vo momentov?????NATO aktivnosti, vojnici nadvor od Makedonija,milion reformi....a takov nema na scenata , barem narod ne go gleda...!!!! ( Mozebi preferira juznoamerikanski metodi na "javnost na rabotenjeto???) Se nadevam deka Bucko po dolgotrajnoto skoluvanje pokraj drugoto naucil i deka pogovorkata : Krusata pod krusa paga ... e sepak samo pogovorka????? Baska sto i onaa "starata" kruska bese so mnogu somnitelni kvaliteti i nacionalni sklonosti!!!!!
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
...ima li Makedonija Minister za odbrana vo momentov?????NATO aktivnosti, vojnici nadvor od Makedonija,milion reformi....a takov nema na scenata , barem narod ne go gleda...!!!!
Па што има народ да го гледа?:))) Министерот треба да работи, а не да парадира!:) Ниту овде во Канада народот има прилики да го гледа министерот за одбрана, па никому не му паѓа на памет да го критикува!:) Ама Канаѓаниве немаат concretinja, па затоа никој не се буни!:)))
Snake Bite
quote:
Originally posted by ArIeS
Zar imame vlada ?
"Da"...imame vlada za vo evropa. Vo Aracinovo i Kondovo ne mozat da vlezat,vo evropa ke ne vnesele.:))))) Kup lazgovci nishto poveke.
concrete
quote:
Originally posted by Snake Bite
quote:
Originally posted by ArIeS
Zar imame vlada ?
"Da"...imame vlada za vo evropa. Vo Aracinovo i Kondovo ne mozat da vlezat,vo evropa ke ne vnesele.:))))) Kup lazgovci nishto poveke.
Da bea "na kupce" ke bese mislam podobra varijanta:):):):)!!!
SLaCk min. za nadvoresni - 3 (vizi ni vovedoa uste nekeolku zemji iako nekoi vetuvaa ukinuvanje brzo na vizite,verojatno od drugite pozitivni ocenki za ova ministerstvo se dolzat na priznavanjeto od SAD iako ulogata na Ilinka vo taa akcija bese 0 toa bese poteg na SAD koj nema vrska so dejnostite na nasata diplomatija,ambasadorite se katastrofa za malku ke go pratea i teroristot vo Bugarija da ne bese reakcijata na javnosta i opozicijata) min. za vnatresni - ? (seuste nemam ocenka bidejki kratko vreme e minister,podobar e od prethodniot a toj beshe so ocenka NULA,uapsi kriminalci megutoa poteskite zadaci seuste ne se izvrseni apsenje na voeni zlostornici apsenje na ubiecot na vanco josifovski od tetovo,slucaite so albanskite znaminja,bezbednosta vo aracinovo i tn.) min. za odbrana - 2 (ova ministerstvo koe buckovski tol;ku sakase da go fali kako odelo napred napred i samo napred od koga dojde Manasievski koj upleska vo trud i socijala raboti anonimno nema nikakvi sredbi izjavi nitu nisto) min. za pravda - 2 (Meri Mladenovska e poubava od prethodniot minister,seuste zamizuva pred montiranite procesi ( Rashtanski lozja), nema reformi) min. za trud i socijala - 1 (Stevce Jakimovski si go otsvira svoeto so lekoumnite izjavi i aferite) min. za zdravstvo - 1 (pa lugeto sami si kupuvaat lekovi i zavoi! sto drugo da se kaze a fondot za zdravstvo e so pogolem budzet od 2001 i 2001 godina koga bese "ozloglaseniot" Vojo Mihajlovski) min. za ekologija - 1 (Nisto ne se slucuva,dojransko ezero go zabatalija ama mozebi e podobar od prethodniot minister Janev koj za celo vreme ne dade nitu edna izjava!) min za zemjodelstvo - 1 (Ne znam koj e polosh dali prethodniot minister advokatot(!) Slavko Petrov koj pravese nekakvi si "agrarni reformi" od koi nastanaa samo kavgi ili pak segasniot minister Komandant Sadula Duraku sto gi zatvori ventilite vo 2001 i kumanovci nemaa voda za pienje,za 3 meseci imase 10 poplavi kanalite voopsto ne se chistat posle sekoj dozd ima poplava,otkupnite ceni za site prozivodi se namaleni) min. za ekonomija - 1 (Poglednete gi ekonomskite rezultati) min. za finansii - 2 (Daleku od dobro) min. za transport i vrski - 1 (arogancija sprema vrabotenite vo zheleznici go rasturija strajkot i gi pratija 750 luge so minimalni pari po doma,prugata so bugarija pak ke pocnela da se gradi! aman nemojte kolku milioni evra otidoa do sega?) min. za obrazovanie - 1 (Polozhani sozdavashe i sozdava etnicki tenzii a tie doprva ke gi ima so promena na iminjata na shkolite i so zgolemenata upotreba na albanskiot jazik) Se na se nema ni edna dvojka sto e daleku od preodna ocenka.Znaci ovaa vlada nema kapacitet,rezultati nema da ima bidejki od niv ne moze toa da se ocekuva toa e preoptimisticki.
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by concrete
...ima li Makedonija Minister za odbrana vo momentov?????NATO aktivnosti, vojnici nadvor od Makedonija,milion reformi....a takov nema na scenata , barem narod ne go gleda...!!!!
Па што има народ да го гледа?:))) Министерот треба да работи, а не да парадира!:) Ниту овде во Канада народот има прилики да го гледа министерот за одбрана, па никому не му паѓа на памет да го критикува!:) Ама Канаѓаниве немаат concretinja, па затоа никој не се буни!:))) Koga Canagjanite imale concretinja ti strelec ne si bil roden, ne si bil ni vo plan za takvo nesto, si uzival kako slobodna materija vo prostorot :):):). Koga ke stane Makedonija kako Canada , bidi siguren deka nikogo nema ic nisto da go interesira sto toa pravi ministerot za odbrana. Ama Makedonija ne e Canada i francuzite vo Quebec ne se albancite vo Makedonija, nitu Canada aplicira za NATO,baska sosedi so svoi sonista, itn.itn., zatoa ne pravi detinski sporedbi. Znaejki kakov pufkadzija e nemase da se simne od mediumite , da ne e preplasen od beljata sto go snajde , mislam aktuelniot tatin sin :):):)
concrete Kakvi se ocenkite za vladata vo momentov i vo svetlost na nejziniot kapacitet da organizira edni lokalni "izborcinja" od s'lj kategorija. Kako ke se spravi so problematikata na EVROINTEGRACIJA , ili toa ne e vazno sega koga nekoi pobitni LICNI preokupacii ne im davaat da mislat na drugo nesto???? Ke imaat li najgolemite vladini "evropski" kapaciteti, malku veke zasekereni, vreme za toa , prezemajki ja i funkcijata "prinuden upravnik" vo izborniov galimatijaz???? Ili so drugi zborovi : se zboruvase za krajot na 2005 ili samo taka mi se pricinilo????
beaver hunter Idejata za ocenkite so koi se ocenuva rabotenjeto na vladata e interesna od prichina shto se postavuva nekakvo merilo,na baza na koe ke moze da se sporeduva kakov napredok e napraven za odreden period. Sepak treba da se zeme vo predvid deka toj shto ja zadava domashnata rabota ili pismenata rabota, toj i ke ja ocenuva. Dali tie shto glasale na izbori, ja zadavaat pismenata rabota ili nekoj drug go pravi toa??
Justinijan merilo, baza na koe ke moze da se sporeduva kakov napredok e napraven. Ако некому слабо му работи текнувалото, едно припомнување: Постои ЕДНО И САМО ЕДНО мерило со кое се мери напредокот на било која влада во Македонија. Нема еден функциноер на ЕЗ или НАТО кој кога дошол во Македонија не го повторил истото: услов за да влезете во деветтиот круг е - до крај да ги спроведете РЕФОРМИТЕ. За тие што не знаат да читаат, еве речник: - РЕФОРМИ = Рамковен Договор - “вашата земја прави напредок кон ЕЗ и НАТО“ = “Бравос, бре!“ - (како на магарето кога ќе запне да излезе од калта) - напредок во реформите = албанизирање на што поголем дел од Македонија. Тошно е дека: toj shto ja zadava domashnata rabota, toj i ke ja ocenuva. Ако одиме според овие критериуми, владата на БУЧКО и Али има позитивна оценка. Постигнати досегашни резултати: - албанизирана Струга - речиси албанизирани Тетово и Гостивар, - отворен пат за целосна албанизација ан Кичево, - уништени македонските паравоени групи - целосно деморализирано македонското население. Резултати кои зе очекуваат во непосредна иднина: - закон за употреба на албанскиот јазик во новоокупираните територии, - закон за употреба на албанското знаме во новозаземените територии. Дури откога овие задачи ќе бидат одработени, владата на Али-УЧК јавно и отворено ќе ги добие заслужените пофалби и признанија од страна на надлежните наставници и ментори.
KoPiLe Министерство за одбрана.................................. o Министерство за финансии................................. 1 Министерство за надворешни работи........................ 0 Министерство за внатрешни работи......................... 0 Министерство за труд и социјална политика................ 0 Министерство за за правда................................ 0 Министерство за економија................................ 0 Министерство за транспорт и врски........................ 0 Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. 1 Министерство за образование и наука...................... 0 Министерство за здравство................................ 0 i ova mu e mnogu ...[:D][:D][;)]
Strelec Добро е да се знае колку сериозно треба да те третираме во иднина на форумов!
KoPiLe
quote:
Originally posted by Strelec
Добро е да се знае колку сериозно треба да те третираме во иднина на форумов!
nemoj da mislish deka ako sum se nasmeal sum bil neseriozen ....trebashe na krajot da dadam fakva faca[:(!][:(!] izvini ama jas sum za inat na se ona shto se slucuva tuka do kraj nasmean ...oti mi se pateticni skroz..[;)]
KoPiLe
quote:
Originally posted by Strelec
Добро е да се знае колку сериозно треба да те третираме во иднина на форумов!
a i koj toa "vie " ???ti da ne si dvolicna licnost ...ili povekekratna licnost pa kako toa "vie" da me tretirate mene ...aman be ...uplav ke dobijam aman nemoj vaka ..[;)][:D][:D]nemoj ke mislam deka imam nekoj prekar na zaeban gospodin ...nemoj tolku vozvisheno da mislam deka ve ima mnogumina..."vie"
dejan http://www.mia.com.mk/ang/glavnavest/lastvest.asp?vest=\Refresh1\063-2003.htm
n/a
quote:
Originally posted by Justinijan
merilo, baza na koe ke moze da se sporeduva kakov napredok e napraven. Ако некому слабо му работи текнувалото, едно припомнување: Постои ЕДНО И САМО ЕДНО мерило со кое се мери напредокот на било која влада во Македонија. Нема еден функциноер на ЕЗ или НАТО кој кога дошол во Македонија не го повторил истото: услов за да влезете во деветтиот круг е - до крај да ги спроведете РЕФОРМИТЕ. За тие што не знаат да читаат, еве речник: - РЕФОРМИ = Рамковен Договор - “вашата земја прави напредок кон ЕЗ и НАТО“ = “Бравос, бре!“ - (како на магарето кога ќе запне да излезе од калта) - напредок во реформите = албанизирање на што поголем дел од Македонија. Тошно е дека: toj shto ja zadava domashnata rabota, toj i ke ja ocenuva. Ако одиме според овие критериуми, владата на БУЧКО и Али има позитивна оценка. Постигнати досегашни резултати: - албанизирана Струга - речиси албанизирани Тетово и Гостивар, - отворен пат за целосна албанизација ан Кичево, - уништени македонските паравоени групи - целосно деморализирано македонското население. Резултати кои зе очекуваат во непосредна иднина: - закон за употреба на албанскиот јазик во новоокупираните територии, - закон за употреба на албанското знаме во новозаземените територии. Дури откога овие задачи ќе бидат одработени, владата на Али-УЧК јавно и отворено ќе ги добие заслужените пофалби и признанија од страна на надлежните наставници и ментори.
Upravda (Justinijan) lugeto od tipot na Intel, Pana i Strelco nikogas nema da ti repliciraat na ovoj post, ednostavno nemaat komentari. Ke pocnat so nivnata propagandna masinerija rekla-kazala za "bugarofilstvoto" na VMRO, koj kade od opozicijata bil na odmor izminatite godini i kako odenjeto na odmor e najgolemo predavstvo na zemjata, a dezerterstvoto e patriotski cin!
intel
quote:
Originally posted by bitushanec Upravda (Justinijan) lugeto od tipot na Intel, Pana i Strelco nikogas nema da ti repliciraat na ovoj post, ednostavno nemaat komentari. Ke pocnat so nivnata propagandna masinerija rekla-kazala za "bugarofilstvoto" na VMRO, koj kade od opozicijata bil na odmor izminatite godini i kako odenjeto na odmor e najgolemo predavstvo na zemjata, a dezerterstvoto e patriotski cin!
Што убаво ме потсети, Браво! Значи се она за што напиша Јустинијан, се крчкаше 2001 година додека актуелна власт беше ВМРО-Дпмне,и додека како-така се справуваа со кризата господинот Трифун се сончаше на Халкидики.Потоа пропагандната машинерија на ДПМНЕ почна со лиферување на податоци кој се борел(тие) во татковинската(ова име преземено од ДОМОВИНСКИ-рат) војна,а кој се сончал на плажите во Егејска Македонија каде тие требаше да одржат конгрес НЕЛИ? Но еве денес го имаме и тоа истата таа партија да стои цврсто зад довчерашниот според нивни мерила комуњар Костовски.
n/a
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by bitushanec
Што убаво ме потсети, Браво! Значи се она за што напиша Јустинијан, се крчкаше 2001 година додека актуелна власт беше ВМРО-Дпмне,и додека како-така се справуваа со кризата господинот Трифун се сончаше на Халкидики.Потоа пропагандната машинерија на ДПМНЕ почна со лиферување на податоци кој се борел(тие) во татковинската(ова име преземено од ДОМОВИНСКИ-рат) војна,а кој се сончал на плажите во Егејска Македонија каде тие требаше да одржат конгрес НЕЛИ? Но еве денес го имаме и тоа истата таа партија да стои цврсто зад довчерашниот според нивни мерила комуњар Костовски.
Intelco, pak i ovoj posti ti bese mizi asan da ti baam. Daj komentiraj go postot na Justinijan, se koga ke dojde da se komentiraat "uspesite" na Vladava, Vas Ve snemuva.
Sande
quote:
Originally posted by KoPiLe
a i koj toa "vie " ???ti da ne si dvolicna licnost ...ili povekekratna licnost pa kako toa "vie" da me tretirate mene ...aman be ...uplav ke dobijam aman nemoj vaka ..[;)][:D][:D]nemoj ke mislam deka imam nekoj prekar na zaeban gospodin ...nemoj tolku vozvisheno da mislam deka ve ima mnogumina..."vie"
Ne se vozbuduvaj. Ovde site nie go tretitame Strlec za paljaco na sdsm, a od toa polos tretman nema. Ocenkite ti si dobro dadededni, smrtta na makedonija vrvi, a strelec naviva za toa da uspee, a ti ne.
NARCIS` Министерство за одбрана.................................. 3 Министерство за финансии................................. 1 Министерство за надворешни работи........................ 7 Министерство за внатрешни работи..........................6 Министерство за труд и социјална политика................ 3 Министерство за за правда................................ 1 Министерство за економија................................ 1 Министерство за транспорт и врски........................ 0 Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. 0 Министерство за образование и наука...................... 1 Министерство за здравство................................ 1
Strelec
quote:
Originally posted by Sande
Ovde site nie go tretitame Strlec za paljaco na sdsm, a od toa polos tretman nema. Ocenkite ti si dobro dadededni, smrtta na makedonija vrvi, a strelec naviva za toa da uspee, a ti ne.
Sande, види го насловот на топикот и сконцентрирај се на тоа... Анализирај ја македонската влада, а не Strelec! Прифати ми ја забелешкава доколку сакаш да останеш член на овој форум!
Sande Kakov e toj moderator, koj e politicki oboen i koj ovde gi napaga t.e. vrega ucesnicite na forumot, poradi toa sto davaat ponavljacki oceni na vladata? Dali go razbiras zborot "demokratija" i "sloboda na mislenje i govorot" ?
Strelec
quote:
Originally posted by Sande
Kakov e toj moderator, koj e politicki oboen i koj ovde gi napaga t.e. vrega ucesnicite na forumot, poradi toa sto davaat ponavljacki oceni na vladata? Dali go razbiras zborot "demokratija" i "sloboda na mislenje i govorot" ?
Не сум модератор (имам други задолженија), не сум политички обоен (иако имам право на тоа), никого овде не навредувам (напротив, јас сум тој што е овде навредуван), го разбирам зборот ’демократија’ (ама сепак ЈАС сум еден од оние што одлучуваат кој ќе биде член на форумов, а кој не)! Ти реков веќе, држи се до темите и не се занимавај со Strelec! На овој начин го упропастуваме и топиков и форумов... Имаш право на избор... Или да ме послушаш, или да продолжиш со провокации. Мој совет е да си ја избереш првата опција!
KoPiLe
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Sande
Ovde site nie go tretitame Strlec za paljaco na sdsm, a od toa polos tretman nema. Ocenkite ti si dobro dadededni, smrtta na makedonija vrvi, a strelec naviva za toa da uspee, a ti ne.
Sande, види го насловот на топикот и сконцентрирај се на тоа... Анализирај ја македонската влада, а не Strelec! Прифати ми ја забелешкава доколку сакаш да останеш член на овој форум!
a ja analizirashe vladata koga pisha kako toa trebalo da me tretirate "vie" mene na forumov...eve ke ti kazam samo neznam bash za koe ministerstvo sakash da ti objasnam so red ...zatoa mozi i vaka opshto ..nitu edno ministerstvo shto go ima seka makedonija zaedno so svoite ministri ne napravi neshto od korist za drzavata ili za narodot ...ni edno skroz...koe ministerstvo napravi a ?za transport ?so aferite za CMET dozvolite koi gi plajkaa lujgeto na crno so 2000Eu ? koe drugo ministerstvo zasluzuva preodna ocenka ...ona shto go narekuvaat za obrazovanie ?istoto koe shto pravi podli raboti i smenuva direktori za vreme na nivniot reizbor so mesteni dela za na sud ? koe drugo go sakash ? ministerstvoto za zdravstvo ?za istoto za koe shto puknaa premnogu aferi so mestenje na tenderi za medicinski aparati za mausi za kompjuteri od 3000 denari i za lekovi nabaveni preku nepostoecki firmi ?da ne sakash da mu dadam povisoka ocenka na ministerstvoto za pravda ...istite tie koi shto ne uspeeja da osudat ni eden od tie shto trebashe koi shto za vreme na vojnata pravea shto sakaa ?ne mi e jasno ...ministerstvoto za vnatreshni raboti da ne sakash da mu dadam golema ocenka ...na istoto toa ministerstvo koe shto mnogu dobro znam kako go ubi POSHTAROT ...istoto toa koe shto go ubi ALCHO od prilep ...a nekoi drugi mu se shetaat pred nos i vikaat i kazuvaat po vesnici deka se "nedostapni na organite na policijata?so ocekuvashe da mu dadam ....8ki-9ki ili 10 ?ne e mozno da dobijat tolkavi ocenki...kako i da gledash i prethodno napishav ...za timot koj nosi rezultati nikoj ne se buni ...togash se site zadovolni i nikoj ne se zamara so toa koj e minister i od kade e i shto raboti i koga bil posleden pat na rabota i kaj odi na odmor i so kogo e ...arno ama ...od toa narodot shto ne e zadovolen ..gi fajka nervoza za sekoe edno neshto za koe shto ne bi ni razmisluvale dokolu ovaa vlada i drzava mu obezbedi pristoen zivot ..ona za koe shto sekoj eden covek e roden neli ?nikoj ne e roden da si ja cuka glavata sekoj den i da neznaj shto da napravi preku tekot na denot za da donesi doma leb ...i da plati nekoja smetka ..vladata trcha kon nekoi nivni zamisleni celi so cekori pomali od onie na edna mravka ...so taa razlika shto mravkite se rabotni sushtestva i rabotat naporno site za preku tekot na zimata da opstojat ...a ovaa nasha vlada raboti za nivnite deca i nivnite familii da mozat da odat i da pravat shto sakaat i kaj sakaat ...a za narodot ...toj ostanuva da go lazat ...deka ke bide ...cekajte rano e ...e sega ke napravime ...do sega mislevme vaka pa neuspea pa sega ke naprajme vaka pa ke vidime mora da uspee ...iako do sega ne uspeavme sega ke ja popravime ...abe ovaa vlada formirana od ovaa vlast ne e od sega ...imashe fora taa premnogu dolgo vreme ...samo shto ne se najduva nekoj da go organizira narodot (iako e e toa mozno no premnogu teshko) pa da se sluci toa shto se sluci vo srbija pred nekoja godina ...pa da se vidi i vlada ...i parlament ...i se so red ..ti go znajsh nacinot na koj mozi da se razmisluva so edna cel ?...da se zashtiti ona shto e tvoe shto od sekogash bilo tvoe i sakash da e tvoe ?...da razmislish vo sekundata dali toa shto go pravish vredi za neshto i dali makar i tvoite deca bi ziveele poradi toa malce podobro od tebe ...koga bi imal samo edna sekunda bi imal vreme da razmislish ..?sekako deka bi nemal ...nema ni jas za toa vreme a nema ni nekoj drug...zatoa ovaa vlada imashe premnogu vreme da razmisli ti velam ...ne e edna godina ili dve ...premnogu se ...i dosta mu e ..[;)]
Strelec Имаш право!
KoPiLe
quote:
Originally posted by Strelec
Имаш право!
nego kako ...od stoenje pishuvam ...da ne recish koga ke stoish vo pravo si ...[:D][:D][;)]
concrete
quote:
Originally posted by KoPiLe
quote:
Originally posted by Strelec
Имаш право!
nego kako ...od stoenje pishuvam ...da ne recish koga ke stoish vo pravo si ...[:D][:D][;)]
KoPile sto si se zapenil bre ovde , na nas seirdzii ni kazuvas kako e. Pa i vrapcite znaat kako e. Problemot e dali ke se najdat nekoi od majka rodeni toa da go napravat kako treba ili ke si ostanat rabotite takvi kakvi sto se, da si ja cukas glavata od zid?????? Ako ti e za olesnuvanje na dusa , nema problem , ama na toa i ke ostane , na zalost samo lazni proroci setaat sega po Makedonija, a decata si odat li si odat........i ne se ni zavrtuvaat nazad.
трендафил Еве една од заслугите на дел од владата. Се работи за слика на манастирот свети Атанасиј Велики во Лешок, по акцијата на владината ДУИ врз него. Како изгледаа луѓето (војници, полицајци и цивили) по дејството на борците за човекови права од ДУИ врз нив во 2001 година не би сакал да прикажам. Дали треба да ја подржиме оваа власт за да не ни се повторат вакви нешта, односно дали сме заложници.
[img]http://www.moe.gov.mk/EKCbaza/Img/lesocki1.jpg[/img]
KoPiLe
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by KoPiLe
quote:
Originally posted by Strelec
Имаш право!
nego kako ...od stoenje pishuvam ...da ne recish koga ke stoish vo pravo si ...[:D][:D][;)]
KoPile sto si se zapenil bre ovde , na nas seirdzii ni kazuvas kako e. Pa i vrapcite znaat kako e. Problemot e dali ke se najdat nekoi od majka rodeni toa da go napravat kako treba ili ke si ostanat rabotite takvi kakvi sto se, da si ja cukas glavata od zid?????? Ako ti e za olesnuvanje na dusa , nema problem , ama na toa i ke ostane , na zalost samo lazni proroci setaat sega po Makedonija, a decata si odat li si odat........i ne se ni zavrtuvaat nazad.
ako znaeja i vrapcite kako e ...nemashe da ima nekoi "bledi"postovi neli [;)]a toa da se najdat od majka rodeni takvi teshko ...iskreno kazano za dogledno vreme mnogu teshko...a za poslednata recenica si skroz vo pravo ...se poveke i poveke se prodava edna lektira ...ama samo koricite..."ne svrtuvaj se sine"