dali ova e OK so vas?
dali ova e OK so vas?
dejan ПРЕЌУТЕН ДОГОВОР МЕЃУ СДСМ И ДУИ ЗА ЗНАМИЊАТА Ахмети ќе го вее државното, ако му го остават орелот Начелниот договор меѓу СДСМ и ДУИ наводно бил Албанците да можат да го користат албанското знаме без да се извршат некои корекции, а за возврат ДУИ да го прифати и да не бара смена на изгледот на актуелното државн Албанското знаме е главниот предизборен декор во албанскиот политички блок во пресрет на локалните избори. Во партиската кампања на двете најголеми партии, ДУИ и ДПА, по улиците на Тетово, Струга, Гостивар и делови од Скопје, се поставуваат албански и партиски знамиња, но речиси никаде го нема државното знаме. Постојната законска регулатива не дозволува употреба на знаме на друга држава на територијата на Македонија, а новиот закон за користење на знамињата на етничките заедници, кој е предвиден во Рамковниот договор, уште не е донесен. Партиски извори велат дека тој закон веќе е готов во Министерството за правда, но дека во владина процедура ќе влезе после локалните избори. Во него постои можност самите етнички заедници да изберат кое знаме ќе го сметаат за свое и тоа знаме ќе имаат право да го употребуваат. Истите извори тврдат дека меѓу коалиционите партнери во Владата има преќутен договор за време на изборната кампања ДУИ да го користи албанското знаме се додека после изборите не се затвори тоа прашање. Начелниот договор меѓу СДСМ и ДУИ наводно бил Албанците да можат да го користат албанското знаме без да се извршат некои корекции, а од друга страна ДУИ да го прифати и да не бара смена на изгледот на актуелното државно знаме. Партиските калкулации биле дека ако законот за знамињата на етничките заедници и за користење на албанскиот јазик се донесат пред локалните избори, тоа може негативно да се одрази на изборниот резултат на коалиционите партнери СДСМ и ЛДП и затоа тоа прашање е одложено за после изборите. Владината ДУИ тврди дека никој не може да им го забрани на Албанците користењето на албанското знаме, во прашање е само формата како тие ќе го употребуваат. Портпаролот на партијата Ермира Мехмети вели дека знаме на Албанците во Македонија ќе биде она што тие самите ќе го изберат за да го изразат нивниот национален и културен идентитет. "За нас никогаш не било спорно дали, туку како ќе го користиме албанското знаме", вели Мехмети. Во СДСМ велат дека поради вакуумот во законската регулатива за употребата на знамињата на етничките заедници се злоупотребува истакнувањето туѓо знаме. " Нерегулирањето на оваа проблематика овозможува негова политизација за време на избори и изборната еуфорија", велат во СДСМ. Од таму демантираат дека прават какви било тајни договарања со ДУИ. "Коалицијата 'За Македонија заедно' не работи тајно. Наша пракса е да бидеме транспарентни за целата наша работа", изјавија од штабот на владејачката коалиција. dali se soglasuvate so ova? albanskoto zname da se vee sega vo skopje i struga?! pret izborite da, a posle toa, samo makedonsko zname da se vide, za covek od stranstvo da znae kade e. posle izborite, albanskoto zname neka se vee koga ke imat nekoj den koj go slavat, a posle toa, da go ima znameto po makedonskoto, ne se soglasuvam. nemoze nesto takvo da se vide vo belgrad ili atina.
n/a Sekako deka ne e vo red so nas, no v red e za SDSM-LDP i nivnoto slepo clenstvo koe ima nekakvo fajde od nivnoto vladeenje. Kako i da e, celta na razoblicuvanje na makedonskata nacija, so smena na imeto na drzavata, znameto, se vrti okolu SDSM-LDP. LDP ne ja smetam za partija, se se` toa potrckovski na SDSM. Prasanje e koj ke profitira od raznebituvanjeto na RM? Ednostaven odgovor: nasite sosedi! Kaj nas se plasira takva propaganda deka makedoncite ne mozat sami da opstanat so cel makedonija da ja lapne nekoj od sosedive . Vo Evropa ima tolku mali drzavicki so pod 200.000 ziteli koi samostojno opstojuvaat: Andora, Lichtenstain, Luxembourg, San Marino, Monako i nikoj od niv ne saka da se prikluci kon golemite sosedi nivni. Pribaltickite narodi koi vo svoite maticni zemjine brojat poveke od 50% od naselenieto na drzavata, se golemi Patrioti i imaat nacionalni drzavi! Site ovie zemjicki se ekonomski najjaki zemji; Luxembourg e najjaka ekonomija vo svetot! Liechtenstain ima 28.000 ziteli od koi 10.000 se stranci no zemjata e mnogu bogata, a lugeto Lihtenstajncite se golemi patrioti i svojata samostojnost za nisto ne ja davaat. Propagandata za nesposobnosta na makedoncite sami da opstanat prvo ja plasira srpskata propaganda vo Makedonija so golema pomos na odredeni srbofilski celnici od SDSM. Mene se uste mi se cini deka celnicite na SDSM se srbomani pa odat svesno kon unistuvanje na Makedonija kako drzava; prvo ja unistija ekonomijata, naselija albanci, pak sega naseluvaat albanci, a sevo ova so edna edinstvena cel- unistuvanje na doverbata na makedoncite vo sposobnosta na imanje svoja sopstvena drzava. Verojatno se nadevaat na podelba na Makedonija, so cel onoj makedonskiot del od RM da se prikluci kon Srbija, t.e. da bideme kolonija na Srbija i najzaostanat del na istata najsiromasna drzava na Balkanot kako sto bevme do 1992. Sekako, ova moze da ne e tocno, no ako se zemat site akcii na SDSM vo dekstrukcija na zemjava nema drug logicen zaklucok. Sekako, tuka e vklucena i bugarskata propaganda, od koja makedonskata nacija ima potpolno ista opasnost. Tuka ke vbrojam nekoi luge od VMRO-NARODNA kako Ljubco Georgievski, Mladen Srbinovski itn. Megutoa, po vojnata 2001 g. ovie bugarofili nekako ne ja favoriziraat Bugarija, verojatno oti ja vkusija bugarskata politika sto sekogas bila dekstruktivno nasocena kon Makedonija so pritaena zelba za smrt na sto poveke makedonci vo vojnata, za ete posle da ja molime Bugarija da ne zeme vo "nejzinite pregratki" ; a site sme svesni deka vo 2001 g. bugarite zabranija premin na oruzje za Makedonija od Rusija/Ukraina sto jasno se vide kolku sme "edin narod" i kolku sme "bratja" s`s balgarite.
lav
quote:
Originally posted by dejan
ПРЕЌУТЕН ДОГОВОР МЕЃУ СДСМ И ДУИ ЗА ЗНАМИЊАТА Ахмети ќе го вее државното, ако му го остават орелот Начелниот договор меѓу СДСМ и ДУИ наводно бил Албанците да можат да го користат албанското знаме без да се извршат некои корекции, а за возврат ДУИ да го прифати и да не бара смена на изгледот на актуелното државн Албанското знаме е главниот предизборен декор во албанскиот политички блок во пресрет на локалните избори. Во партиската кампања на двете најголеми партии, ДУИ и ДПА, по улиците на Тетово, Струга, Гостивар и делови од Скопје, се поставуваат албански и партиски знамиња, но речиси никаде го нема државното знаме. Постојната законска регулатива не дозволува употреба на знаме на друга држава на територијата на Македонија, а новиот закон за користење на знамињата на етничките заедници, кој е предвиден во Рамковниот договор, уште не е донесен. Партиски извори велат дека тој закон веќе е готов во Министерството за правда, но дека во владина процедура ќе влезе после локалните избори. Во него постои можност самите етнички заедници да изберат кое знаме ќе го сметаат за свое и тоа знаме ќе имаат право да го употребуваат. Истите извори тврдат дека меѓу коалиционите партнери во Владата има преќутен договор за време на изборната кампања ДУИ да го користи албанското знаме се додека после изборите не се затвори тоа прашање. Начелниот договор меѓу СДСМ и ДУИ наводно бил Албанците да можат да го користат албанското знаме без да се извршат некои корекции, а од друга страна ДУИ да го прифати и да не бара смена на изгледот на актуелното државно знаме. Партиските калкулации биле дека ако законот за знамињата на етничките заедници и за користење на албанскиот јазик се донесат пред локалните избори, тоа може негативно да се одрази на изборниот резултат на коалиционите партнери СДСМ и ЛДП и затоа тоа прашање е одложено за после изборите. Владината ДУИ тврди дека никој не може да им го забрани на Албанците користењето на албанското знаме, во прашање е само формата како тие ќе го употребуваат. Портпаролот на партијата Ермира Мехмети вели дека знаме на Албанците во Македонија ќе биде она што тие самите ќе го изберат за да го изразат нивниот национален и културен идентитет. "За нас никогаш не било спорно дали, туку како ќе го користиме албанското знаме", вели Мехмети. Во СДСМ велат дека поради вакуумот во законската регулатива за употребата на знамињата на етничките заедници се злоупотребува истакнувањето туѓо знаме. " Нерегулирањето на оваа проблематика овозможува негова политизација за време на избори и изборната еуфорија", велат во СДСМ. Од таму демантираат дека прават какви било тајни договарања со ДУИ. "Коалицијата 'За Македонија заедно' не работи тајно. Наша пракса е да бидеме транспарентни за целата наша работа", изјавија од штабот на владејачката коалиција. dali se soglasuvate so ova? albanskoto zname da se vee sega vo skopje i struga?! pret izborite da, a posle toa, samo makedonsko zname da se vide, za covek od stranstvo da znae kade e. posle izborite, albanskoto zname neka se vee koga ke imat nekoj den koj go slavat, a posle toa, da go ima znameto po makedonskoto, ne se soglasuvam. nemoze nesto takvo da se vide vo belgrad ili atina.
Знамињата со орел тие си ги веат уште од 1990 година наваму и тоа непрекинато , само не така нападно како што сега тоа го чинат , со тоа означувајќи си ја „својата„ територија во Македонија.
dejan LDP? jas mislev ova sve e na DUI maslo? znam lav....sega tie znaminja vo faca ti se. a vo svajcarija, dali albancite smeat da gi veat znaminjata tamu? ili moze Amerika ne stignala do svajcarija za nekoj 'prava' kako sto znam, zakonot koj e vo ramkoviot dogovor, za znaminja, dozvoluva edna etnicka grupa da go vee znameto koga ke ima nekoj poseben den za slavenje, skenderbeg rodenden ili taka nesto......taka e mislam. ama dali toj zakon nekoj ke go prifati, koj znae.
lav
quote:
Originally posted by dejan
LDP? jas mislev ova sve e na DUI maslo? znam lav....sega tie znaminja vo faca ti se. a vo svajcarija, dali albancite smeat da gi veat znaminjata tamu? ili moze Amerika ne stignala do svajcarija za nekoj 'prava' kako sto znam, zakonot koj e vo ramkoviot dogovor, za znaminja, dozvoluva edna etnicka grupa da go vee znameto koga ke ima nekoj poseben den za slavenje, skenderbeg rodenden ili taka nesto......taka e mislam. ama dali toj zakon nekoj ke go prifati, koj znae.
Се што е запишано во (сега) Уставот на Македонија се толкува но и практиукува само онака како им одговара на малцинството дојдено од космет и албанија и никако понаку. Уставот се „толкува„ секојпат без исклучот интензивно за малцинставта а екстензивно за Македонскот Народ , освен во областа на ПЛАЌАЊЕ на СМЕТКИ и ДАНОЦИ кон Македонската држава. Денес во Македонија Македонците се граѓани од II ред de facto , и тоа по заслуга на Владa коаљициона во која има 1/2 миниустри од тоа малцинство со намери и дејанија да стане мнозинство. пс Т.н наречениот „клуч„ на аџо-ти Бадинтер им дава НЕВИДЕНИ ПРАВА за плодоуживање нјевидени кај ниту една досега позната и цивилизирана држава во светот. ппс аџо=чичо
dejan nevideni prava, a koga ke citam na vesti deka nekoj tamu od albanska partija rekol deka nemat mnogu prava, nemase dovolno albancite vo brisel za prasalnikot....nekoj drugi prikazni, mi se gadi!
lav
quote:
Originally posted by dejan
nevideni prava, a koga ke citam na vesti deka nekoj tamu od albanska partija rekol deka nemat mnogu prava, nemase dovolno albancite vo brisel za prasalnikot....nekoj drugi prikazni, mi se gadi!
И мене одамна ми се гади , ама Народот си ги „гласа„....нели!!!. пс Не бадијала некои велат ДОДЕКА ИМА ОВЦИ ЌЕ ИМА И ЏЕМПЕРИ ( разбира се од ОВЦИ)
dejan koga nema za koj drug da glasas....
Strelec
quote:
Originally posted by dejan
LDP? jas mislev ova sve e na DUI maslo?
dejan, не ги слушај... никогаш не им верувај на оние што не се објективни и што буквално на се’ гледаат со “партиски“ очи. А за ова со гласањето си сосема во право. Во Македонија во моментов егзистираат две политички опции и ниту една не е добра. А да е трагедијата уште поголема, трета опција на која што може да и’ се верува, во моментов не постои. Луѓето во Македонија се во ситуација да бираат кое е помало зло и тука ја гледам причината зошто токму владеачката коалиција е на власт и зошто владеачката коалиција победува на избори.
Belomorec Владеачката коалиција победува затоа што има пари и моќ. Вие денеска неможете економски да просперирате ако не сте член на СДСМ.Ништо здраво не смее да се појави за да ја засени СДСМ и нејзината опција за виртуелен развој. СДСМ вложува огромни пари и средства во перење на мозокот на граѓаните.Огромна енергија се вложува црното да се прикаже бело и обратно.Земете го свежиот пример на канал 5. Како една независна ТВ станува партиска. Во СДСМ се се продава за да се остане на власт. Тие опции се победуваат со ум, пари и дух.
Strelec Belomorec, го кажа своето мислење за власта... Одлично... Ајде сега кажи ни што мислиш и за опозицијата!
Belomorec Кога се работи за опозиција можам да кажам само за ВМРО-Народна, партија која беше на власт и беше најодговорна за работата на Владата на РМ во периодот од 1998 до 2001. Иста матрица различно пакување. И тие се пазареа со интересите на Македонија. Тоа што при таков криминал не е никој затворен ниту од СДСМ ниту од ВМРО-НП ми кажува дека тие се во коалиција Грабежот на Македонија.