Градоначалник на Скопје - дел 5
Градоначалник на Скопје - дел 5
Strelec Продолжуваме овде...
Strelec Во право си Даме... сеири ќе има на форумов после изборите, но тие сеири и не се најважната ствар поврзана со овие избори... Тие сеири ќе траат можеби неколку саати, или евентуално ден-два. Но, многу е поважно што ќе се случува со Скопје во наредните четири години. Затоа тој избор е милион пати поважен од тоа кој што рекол на форумов. Ние овде не можеме да тврдиме, туку само да претпоставиме што би значел за Скопје избор на едниот, а што би значел избор на другиот кандидат. И немаме ништо друго на располагање освен по некоја лична симпатија кон едниот или другиот кандидат, но и најважното нешто, искуството што Македонија го има со овие двајца политичари. На една страна имаме еден докажан бизнисмен, кому Скопје секако треба да му биде благодарно за неколкуте донации, но човек кој што како пратеник во македонскиот парламент присуствувал на само 20 од можни 87 седници, човек за кого што се води актуелна судска расправа за проневера на 17 милиони евра, а чиј судски процес кандидатот за градоначалник упорно го одбегнува, човек кој што во Управниот одбор на РСМ како член го вметнува и својот 12-годишен син, човек кој што јавно ја уцени македонската држава дека ’или ќе биде по негово, или неговите ракометарки нема да ги пушти да играат за репрезентацијата на Македонија’, човек за кого со факти и презентација на документи се докажа дека се обидува да присвои огромен дел од Градскиот парк (и притоа се докажа и дека вчера се обиде да ја изманипулира целокупната македонската јавност), човек кој што за време на војната во Македонија (тогаш кога беше најгусто) се сончаше на Халкидики итн. итн. Во овој список на херојски достигнувања на Трифун Костовски, нема да ги спомнам Технометал, двојните царински фактури, аферите со увезената хартија, кривичната пријава поднесена за Љубе Бошковски и ред други работи, од причина што за нив не постојат конкретни докази, туку само паушални чаршиски муабети (иако јас лично верувам во нив). Од друга страна имаме еден градоначалник кој што направи од Скопје тоа што направи (некој во направеното ќе види многу, некој ќе види малку), но дефинитивно се работи за човек за кого освен паушални чаршиски муабети за некакви еден или два дуќани во трговски центар и наводни финансиски малверзации со павер-елементи, ама баш со никаков доказ не располагаат оние што се најгласни во таквите озборувања. Значи, во вториов случај имаме политичар кој што според мене направи неколку политички грешки како претседател на ЛДП (од кои, сепак, ниту една крупна), но човек кој што остави силен белег на Скопје, човек кој што од Скопје правеше и прави европска метропола и човек со кого (во однос на изграденото и постигнатото) не може да се мери ниту еден политичар и функционер во Македонија од осамостојувањето до денес. Јас лично имам верба во свеста и совеста на Скопјани и убеден сум дека повеќето од нив ќе гласаат за Ристо Пенов!
OooOo bre bre, kako go isfiluva ova ko da si na platen spisok od shtabot na Penov .. (shto znam ustvari, mozhda si) ;)
dejan nesto sto nesakav od penov e toa sto ja podrzuvase decentralizacija kako sto znam! i ako bese prav gradonocalnik, ke napravese sve za da ne albanski ftor jazik tamu.....
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Судот ќе си каже што мисли за случајот Порцеланка. Не можеме да се мешаме во судска одлука.
А болеше ова со Порцеланка, а?:) Е зошто не се повикуваш на немешање во судска одлука кога ќе се спомнат дуќани во трговски центар, па павер елементи итн.?:) Еве ти сега одговор и на тебе и на fio кој што повторно ги спомна дуќаните во трговски центар (со неизбежниот знак за смеење на крај, што покажува колку сериозно мисли дека е навистина тоа точно)... Во случаите со Пенов, освен чаршиски муабети ништо друго не постои на кое што можеш да се повикаш. Да имаше едно мало зрно вистина во тие озборувања за Пенов, досега ќе имаше и судска постапка. Колку што имало досега направено контроли на работењето на Пенов (од страна на Станинов), немало за никој друг. И не е најдено ништо дури ни за прекршочна постапка, а камоли за кривична!? И дури ниту бројки некакви постојат за дуќани или павер-елементи при озборувањата за Пенов, што значи дека се работи за ептен паушални обвинувања предизвикани и мотивирани од љубов и приврзаност кон некоја ’друга’ политичка опција. Од друга страна, за Трипуна постојат еден куп докази (останува тоа и на суд да се верификува) и притоа се зборува за егзактни бројки и за конкретни ситуации кога луѓе располагаат и со документи кои што ги нудат на судот. И уште нешто... Ако е навистина Трипун чист, зошто ја избегнува судската расправа? Да сум јас обвинет и да знам дека сум чист, најважно од се’ би ми било на суд да се расчисти што е можно побрзо... Ама некој во случајов очигледно дека чувствува црви како го лазаат!?
Pana Povelete site ste dobrodojdeni!
quote:
Прес во 13.30 пред Кермес Ве известуваме дека денес, (среда) 09 март 2005, во 13:30 часот, кандидатот на Коалицијата „ЗА Македонија-ЗАЕДНО“ за Градоначалник на Град Скопје, Ристо Пенов, ќе одржи прес конференција пред поранешната кафеана Кермес, во Градскиот парк. Со задоволство го очекуваме Вашето присуство.
Povelete i ovde!
quote:
Во Колосеум - Најголема, Најмодерна, Проверено број 1 забава за број 1 - ПЕНОВ ПРОВЕРЕНО На 9-ти Март во Дискотека Колосеум со почеток во 22.00 часот Најголема, Најмодерна, Проверено број 1 забава за број 1 - ПЕНОВ ПРОВЕРЕНО
A moze da povelete i ovde!
quote:
Агенда за 09/03/2005 Ве известуваме дека денес, (среда) 09 март 2005 година, кандидатот на Коалицијата „ЗА Македонија-ЗАЕДНО“ за градоначалник на Град Скопје, Ристо Пенов, ќе присуствува на: средба со граѓани: 17.30 – 18.15 часот - Сарај 17.30 часот – Долна Матка, пред патеката за кајак 17.45 часот – Шишево, кај трафостаницата 18.00 часот – с.Сарај, кај последна постојка на 12-ка 18.20 – 19.30 часот – Ѓорче Петров 18.20 часот – Месна заедница Мирче Ацев 19.00 часот – кај деловен простор на Скопски пазар, Ѓ.Петров
fio
quote:
Originally posted by Strelec Еве ти сега одговор и на тебе и на fio кој што повторно ги спомна дуќаните во трговски центар (со неизбежниот знак за смеење на крај, што покажува колку сериозно мисли дека е навистина тоа точно)... Во случаите со Пенов, освен чаршиски муабети ништо друго не постои на кое што можеш да се повикаш. Да имаше едно мало зрно вистина во тие озборувања за Пенов, досега ќе имаше и судска постапка. Колку што имало досега направено контроли на работењето на Пенов (од страна на Станинов), немало за никој друг. И не е најдено ништо дури ни за прекршочна постапка, а камоли за кривична!?
Прво за Трифун, мада го испуштив од квотата, не заборавај, секој е невин додека не се докаже спротивното, така да неможеш да тврдиш дека доказите покажуваат дека Трифун е виновен, а останувало судот да го потврди тоа. Стрелец, Трифун е НЕВИН додека судот не пресуди поинаку :-) А сеа за дуќаните... Кога ќе дојдеш во Скопје, јас лично ќе те прошетам низ ГТЦ и ќе те однесам во двата дуќана ФОКАБО. Фокабо е текстилна конфекција, прават костуми, кошули и сл, во сопственост на Ристо Пенов. Тоа можеш да го провериш во Централен Регистар :-) Е сеа се наметнува прашањето, од каде му на Пенов пари да купи дуќани по 3000 еур/м2. Е тоа мал дел објасни ми го, и ќе признаам дека Пенов е чист и дека заслужува да биде градоначалник по третпат, али пази, објасни од каде му пари. Градоначалничка плата = 30.000 денари. 12 месеца плата = 360.000 денари = 5,800 Евра. 8 години пута 5.800 Евра = 46.000 Евра. Значи едно 15 квадрати во ГТЦ. Едниот дуќан на Пенов е 25 м2, а другиот околу 60 м2 = сса. 250.000 Евра. ПА ПА ПА...И јас сакам да бидам градоначалник!
Pana Vo GTC ima samo eden dukan na "Fokabo"!
lav
quote:
Originally posted by Pana
Povelete site ste dobrodojdeni!
quote:
Прес во 13.30 пред Кермес Ве известуваме дека денес, (среда) 09 март 2005, во 13:30 часот, кандидатот на Коалицијата „ЗА Македонија-ЗАЕДНО“ за Градоначалник на Град Скопје, Ристо Пенов, ќе одржи прес конференција пред поранешната кафеана Кермес, во Градскиот парк. Со задоволство го очекуваме Вашето присуство.
Povelete i ovde!
quote:
Во Колосеум - Најголема, Најмодерна, Проверено број 1 забава за број 1 - ПЕНОВ ПРОВЕРЕНО На 9-ти Март во Дискотека Колосеум со почеток во 22.00 часот Најголема, Најмодерна, Проверено број 1 забава за број 1 - ПЕНОВ ПРОВЕРЕНО
A moze da povelete i ovde!
quote:
Агенда за 09/03/2005 Ве известуваме дека денес, (среда) 09 март 2005 година, кандидатот на Коалицијата „ЗА Македонија-ЗАЕДНО“ за градоначалник на Град Скопје, Ристо Пенов, ќе присуствува на: средба со граѓани: 17.30 – 18.15 часот - Сарај 17.30 часот – Долна Матка, пред патеката за кајак 17.45 часот – Шишево, кај трафостаницата 18.00 часот – с.Сарај, кај последна постојка на 12-ка 18.20 – 19.30 часот – Ѓорче Петров 18.20 часот – Месна заедница Мирче Ацев 19.00 часот – кај деловен простор на Скопски пазар, Ѓ.Петров

пана Дали локалитетот е поплочан или сеуште е батак ...каков што си беше и во минатите 15-20 години?.
Strelec fio, а од каде му се парите на Трифун? Сигурно ќе кажеш, од бизнис! А дуќаните од Пенов (ако навистина ги имал) да не треба да работат за добротворни организации??? Две работи за тебе, fio: Прво, бараш отчет за богатството на Пенов, а не бараш отчет за ИЛЈАДА ПАТИ поголемото богатство од Трифун!? Која е причината за тоа? И второ, Пенов даде изјава дека оној момент кога за прв пат станал градоначалник, го затворил својот приватен бизнис. Прашањето е, зошто никој не го демантираше за овие осум и кусур години? И зошто никој не понуди доказ дека не е така?
Pana Za koj lokalitet prasuvas?
fio
quote:
Originally posted by Pana
Vo GTC ima samo eden dukan na "Fokabo"!
Има и еден позади на 1ви кат, гледа накај Стоби/Змија :-)
fio
quote:
Originally posted by Strelec Две работи за тебе, fio: Прво, бараш отчет за богатството на Пенов, а не бараш отчет за ИЛЈАДА ПАТИ поголемото богатство од Трифун!? Која е причината за тоа? И второ, Пенов даде изјава дека оној момент кога за прв пат станал градоначалник, го затворил својот приватен бизнис. Прашањето е, зошто никој не го демантираше за овие осум и кусур години? И зошто никој не понуди доказ дека не е така?
Трифун е приватник другар Ацо. И милијарда $ да има, приватник е. А Пенов е градоначалник, на јавна функција поставен од народот. Кој треба да дава отчет? Оди кажи му на Стерјо, на Свето, на Минчо да дадат отчет. Ќе ти се изнасмеат. Приватници се. Пенов не е. А прва прилика кога ќе бидам во ГТЦ, ќе го сликам ФОКАБО, да видиш како изгледа затворен бизнис :-) Едно е декларативна изјава, друго е реалноста :-)
Strelec Пенов не се родил градоначалник!? Пред да стане градоначалник, бил приватен бизнисмен. Или тогаш не се заработувале пари? За кралот се работело?:))) И проблем биле 100-200 илјади евра од Пенов, а не се проблем десетици милиони евра од Трипуна!? Ептен ти е логикава!?:)
fio Тогаш дуќаните му беа под кирија, ГТЦ беше државен, не се приватизираше, и во меѓувреме, нетранспарентно, ГТЦ одлучил баш тие 2 дуќана да ги продаде без тендер, 2 години пред да се објави тендер за продажба на дуќаните во ГТЦ. Но како и да е, тука нема ништо чудно, и ти самиот рече дека не е нормално во Македонија нешто да пројде нормално :-) п.с. за ова имаше и реакција од анти-корупциската комисија, но владата ја заташка работата, се прашувам зошто?
Strelec Подобро би било да се распрашаш за ова: Се чувствував фино кога со Трифун Костовски, еден од најбогатите Македонци, пред некаде месец ипол-два, се возев низ Скопје во неговиот метализиран џип мердецес од 3.000 кубни сантиметри и 200 коњи. Кожени седишта, мирис на егзотични растенија, пријатен и внимателен соговорник кому не му е важно што дел од разликите меѓу нас можат да се мерат со долга низа доларски нули. (Додуша, во атмосферата не се вклопуваше гласот на Лепа Брена од радиото во џипот, но за вкусовите не вреди многу да се расправа.) Наспроти тоа, се чусвтвував како мивка кога заедно со фотографот Бранџо (Влахо Бранѓолица) дремевме половина час на скалите пред вратата со кодирана брава на УПА Ентерпрајс, надевајќи се дека г. Љупчо Палевски ќе се смилува и ќе не пушти внатре за да ја реализираме договорената фото-сесија. Не помогна ни асистенцијата на соседните моби-фони. Покрај тоа што е сопственик на Утрински весник, важи за еден од најбогатите луѓе во Македонија. Во негова дозвола, таа оценка и ние би ја споделиле, не поради проценките за вредноста на неговиот бизнис, што од странство допираат до нас, туку поради она што можевме да го видиме во неговата елегантна куќа, веднаш под хотелот Панорама, на Водно. Не се во прашање десетиците уметнички слики, рустикалните гарнитури и многубројните други драгоцени предмети. Она што е навистина посебна привилегија да се види во неговиот дом е колекцијата ретки и скапоцени антиквитети со каква што можат да се пофалат навистина само грст луѓе во земјата. Но, Костовски, исто така, е голем љубител и на автомобилизмот - неговиот возен парк, меѓу другото, се состои и од по еден ролс-ројс, порше, последниот модел на мерцедесовите џипови... Зафатеноста на г. Костовски не спречи да го сликаме и покрај неговиот приватен авион. Владимир Јовановски - Форум И некој ќе праша од каде му на 50-годишен човек два дуќани (кои што можеби реално постојат само во умовите на оние што навиваат за Трипуна)!?
fio И Гуштеров има авион. И Свето има мерцедес и луксузна куќа. За Штерјо ич муабет да не правам. Глигорие има цел фабрика. Свето го купи Винојуг. И некој не ги прашува од каде им пари. Приватњаци се чичко Ацо, не заборавај :-)
quote:
Кожени седишта, мирис на егзотични растенија, пријатен и внимателен соговорник кому не му е важно што дел од разликите меѓу нас можат да се мерат со долга низа доларски нули.
Исто како што ќе има слух за гласот на народот и нема да е недостапен и зафатен секогаш кога новинарите ќе сакаат да му постават некое незгодно прашање, како што се крие Пенов секојдневно.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
fio, а од каде му се парите на Трифун? Сигурно ќе кажеш, од бизнис! А дуќаните од Пенов (ако навистина ги имал) да не треба да работат за добротворни организации??? Две работи за тебе, fio: Прво, бараш отчет за богатството на Пенов, а не бараш отчет за ИЛЈАДА ПАТИ поголемото богатство од Трифун!? Која е причината за тоа? И второ, Пенов даде изјава дека оној момент кога за прв пат станал градоначалник, го затворил својот приватен бизнис. Прашањето е, зошто никој не го демантираше за овие осум и кусур години? И зошто никој не понуди доказ дека не е така?
1.Отчет се бара (и понатаму ќе мора да се бара) од СЕКОЈ ЈАВЕН ФУНЦИОНЕР во Македонија. пс Своиевремено во 1990 година , на ред дојде да се „дискутира„ и за ненаплтената вода за тревникот од Вилата на Водно кој му бил „доделен„ на Ќирота на плодоуживање (не и сопственост). И некои по-викааа во Собранието тогаш: та зар и за тоа сега ќе дискутиранме овде ...за со години неплатени сметки кон Комуналец оид старна на ваква персона ? Ова во контекст дека нема и не СМЕЕ ДА ИМА НЕДОПИРЛИВА ЛИЧНОСТ во државата на Македонците. А за богатство нечие стекнато НАДВОР од територијата на Македонија се прашуваат само тамошните даночни власти , таму каде е и извршена регистарцијата на посочената фирма , во нашиов случај во Виена , република Австрија. Тука Македонија има само набљудувачки статус и никако поинаку - освен ако не е „наштимано„ за да биде „како мама каже„.
Strelec
quote:
Originally posted by lav
1.Отчет се бара (и понатаму ќе мора да се бара) од СЕКОЈ ЈАВЕН ФУНЦИОНЕР во Македонија.
Точно... Трифун е јавен функционер во Македонија и требада даде отчет!:)
quote:
Originally posted by lav
А за богатство нечие... во нашиов случај во Виена, република Австрија.
Значи Порцеланка и Технометал од Австрија биле, а не од Македонија! Ахам!:)))
fio
quote:
Originally posted by Strelec Точно... Трифун е јавен функционер во Македонија и треба да даде отчет!:)
Со таа разлика што Трифун го стекнал богатството пред да стане пратеник, а Пенов за време на вршење на јавна функција. Очигледно тебе ништо не ти е јасно :-)
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
1.Отчет се бара (и понатаму ќе мора да се бара) од СЕКОЈ ЈАВЕН ФУНЦИОНЕР во Македонија.
Точно... Трифун е јавен функционер во Македонија и требада даде отчет!:)
quote:
Originally posted by lav
А за богатство нечие... во нашиов случај во Виена, република Австрија.
Значи Порцеланка и Технометал од Австрија биле, а не од Македонија! Ахам!:)))
Јас никаде не ја споменав Порцеланка и молам без импутирање во моменти на недостаок од оригинални зборови , ами фирмата странска која со благослов на „нашиве„ кои тукушто што не се „зафатиле„ со решавање на Економијата во Македонија си влегла за да ни „помогнат„ , колку да те подсетам нешто слично на Бунарџик каде „закупецот„ секако осилен со нечиј ишарет , не ја остварува обврската превземена на НЕ-наместениот ТЕНДЕР и го бара безобразно (според мои мерила) и тоа што се вели кај народот ПРЕКУ ЛЕБ И ПОГАЧА , односно ТВРДИ дека дека Владата МОРА да им РАСПРОДАДЕ (само дел по дел) од ЗОНАТА Бунарџик.
Pana Vo GTC na prvi sprat karsi "Zmija" i "Stobi" ne postoi dukan na "Fokabo". Mozebi takov ima vo Koc" hiii........hiiiiiii......hiiiiiiiiiiiiiiiiii
Pana I sega aj kazete mi kako Tripun nema da izleze najgolem luzer!Neli dojde da go brani propadnatiot biznismen i aktuelen igrac vo kazino Fufo turi mu pepel. p.s. se prasuvam samo kako li ke se vadi od ponedelnik Tripun.Da ne bide,abe jas se zaebavav!
lav
quote:
Originally posted by Pana
I sega aj kazete mi kako Tripun nema da izleze najgolem luzer!Neli dojde da go brani propadnatiot biznismen i aktuelen igrac vo kazino Fufo turi mu pepel. p.s. se prasuvam samo kako li ke se vadi od ponedelnik Tripun.Da ne bide,abe jas se zaebavav!
А ти кољега пана ќе частиш ли : Разбира се ако Трифун победи уште во првиот круг ?
Pana
quote:
А ти кољега пана ќе частиш ли :
Ne mi davate sansa da castam. Se nosam na misla od ponedelnik da gi zamolam Strelec i Intel ako sakaat da im odrzime kurs vo dvaesest lekcii na ova luzerive od opozicijava kako treba da se vodi kampanja. Ednostavno veke mi e zal za opozicijava i za Tripun i mi stanuva zdodevno. Kursot ke bide i za ovie od forumov da se podnaucat kako treba da se vodi kampanja. Se razbira ako se soglasat Strelec i Intel!
Strelec Кој сака да се посмее малку, нека го чита ова!:))) Европски тренд Еј. Денес , нормално како и секој ден не се одлепив од големиот екран ( на нерви ми одат водителине ко ќе акнат "... драги......пред вашите мали екрани......", а јас купив НЕО 74-ка равен екран ). Ај шо не се одлепив, ами слушав и сумирав. Конечно во нашата независна, суверена, самостојна и ИЗБОРНА Република Македонија, се тргна со европски тренд, во походот на освојување на Европа, како и имплементирање на европските манири и по селата, и по градовите , и во визбите, и во нужницине, и на говорнине трибини, и во електродистрибуција и..и..и..сегде бре мајката. Кога ова го сфатив, ма шоти оргазам. Се трампам со импотенција само вака да продолжит нашата некогаш насушна, а сега Македонија со европски тренд. Готово е голтари. Тргна. Прво ги пратев овие за избориве, ама овој пат не на локална ТВ, ами на овие европскиве Сител, А1 и др....Ме бендиса стилот на кој се водет овие кампањиве. Абе колку се фер едни спрема други, дури мислиш дека навистина си го спуштет, а овие се зезет, за нас да ни е интересно. Е сега не знам по име да ги кажам з'ш мене политикава ми е блиска како ним искреноста, ама не е битно, ќе ти текнит за кој ќе зборвам з'ш ти пратиш. Е вака. Излегвит еден вечерва, така повисочок, малку ко бескоса, а пак мене ми е ептем симпатичен з'ш секош во фацана е поднасмеан, ама така мило ко кумашинчено мое ко ќе се покакат и ќе му олеснит. Е тој му удират заебанција на еден друг ".......не можеше дења да се запишиш на школа з'ш ти сметаше сонцето...( јас патос) , ама Глишо ( овај не знам кој е, ама интересно се викат ) ти отвори ноќна школа и ти таму......" абе лом. Финта што да ти кажам. Европски. Ко оние големине. После то пак излегвит еден друг кој ко го видов како го имет спремено овие шо им ги спремет заебанцииве за ние да сме насмеани и задоволни се рушив од смеење. Исчешлан европски, истапиран, демек да изгледат како четка некако ко подолга глана, и му велит на онега со фацана како после се....".....ни вети дека ќе научиш економија... ( абе дупчење шо..санким во трето се учит економија, ама ова з'ш европски тренд )....а уште не си научил з'ш....", абе јас патос. Го препознавам трендот ( европски ) и пиздам, скокам, се смеам. Ете ни тргна. Готово е. После то изглегвит еден маж, висок, со наочари, и приправат дека е женско и со нежен глас ".....јас од ракометен клуп напрајв европски ( ете пак во оној трендон ) првак, а не камоли од Македонија......". Е. Мојш мене да ме замислиш. Слушам, им се воодушевувам и се цепам. Богами ете на ако те лажам. Навистина се расцепив. И то на три дела, егејски, вардарски и пирински, ама остана најбитниот, ЕВРОПСКИОТ. Ги слушам и им се дивам. Шо не ќе напрает само да ни погодет, да не насмеет, да ни е убо. Ех. Радости. Седвит до мене жена ми, се цепиме, кога излегвит еден, вака ко со брада, а фацана ко столчкана ( а бре намерно така ), а фризурчено ко баба да го мазнела и викат пази сега "......народот (мислит на нас ) го слушам велит дека кога јас бев шеф се крадело, ама имало и за нив....". А бе јас ...Патос...Долу....Умрев. Како му текна бре ваква финта со европски тренд. З'ш знам ниту сум рекол така ниту пак можно е некој да крадит, а крадениот да имат. Еј лом се, бе. Прави глумци. Шо не ќе им текнит само за да не насмеет. Тамам се созедов, излезе еден, така мало, ко кускуле, со цвикерчиња ( нешто ова спикеркава рече дека прекарот имат врска со кондури, така нешто не се сеќавам). А бре ко го видов од смеење ќе повратев. Како му имаше текнато, со финта по европски тренд, имаше облечено костумче, ама така ( џек беше алал да му е ) ти се чинит дека костумот него го носит, а не тој костумот. А бре финта до финта. Јас од смеење се превртив ко чорапа. Кога наеднаш излегвит на 74-кава една демек спикерка, клала наочари, со долга коса, демек женско, а пуштање глас, шо ти Бад Спенсер. Ќе умрев. И уште кое стреси една заебанција викат:..."од вечерва поскапуваат нафтените...........", леле луѓе, јас не сум можел да се соземам, зајдев, тоа жена ми скокат, ме пласкат, море каде е пилето, море ова она едвај ме врати. У викам на жена ми менви, овие се лом јас не можам да издржам појќе. А та на мене: "Чекај, ги гледав првите вести, следвит најголемата финта во европски тренд." И пази, се спремам, го каснав средниот прст, а другата рака ја закачив за тросет и слушам, а од таму "........се менвет тарифните броила и секој од вас шо не пулите ќе требит до април да дајте по 200 евра за да ......." Абе велење 200 евра, јас, кога 'рснав да се смејам, ги истурив џигериве по чергине во дневнава. Е реков жено не можам појќе. Ова европски финти, ова европски тренд, ова жртва на луѓево за нас.......Ако е вистина дека шо појќе се смејш подолго живејш, сигурен сум дека немат шанса да умрам оваа година...... Џими /Преземено од ’Вест’/
intel Дали Трипун нешто спомна за урбана мафија??? Објектот Кермес треба да се реновира и реконструира, но мора да остане во димензиите кои што не го загрозуваат градскиот парк. Ако се изгради овој објект од 4.200 метри квадратни, повеќе нема да има градски парк, ќе се исечат сите дрва, потоа ќе треба да се направи паркинг минимум за 200 возила, бидејќи постоечкиот е за 30. Тој потенцираше дека се искористени празнините во правната процедура за да се добијат сите тие документи.Пенов најави дека иако токму сега се платени комуналиите за објектот, по 13 март ќе спречи да се гради објект со такви димензии. Според Пенов, во иднина сите скопски градоначалници заедно со градот ќе се борат против ваквите појави. “Дозволата ја издава подрачната единица на Министерство за транспорт и врски, но направени се големи превиди затоа што и Заводот за заштита на споменици има издадено негативно мислење, а истото го стори и главниот архитект. Но, покрај се, правната процедура за издавање на дозвола тече”, додаде Пенов
Strelec Последна вест: Трифун Костовски (противкандидатот на Ристо Пенов) го откажа последниот дуел на кандидатите за скопски градоначалници. :))) Лигуш!? (Овој израз не кажувам за кого се однесува... Не спомнав име...:) Е сега, ако препознаете на кого се однесува тоа, не е тоа моја одговорност!)
Strelec И додека некои се обидуваат овде со инает и со паушални оценки да се надмудруваат со нас, нека ви стане конечно јасно како се води кампања... Конкретно и само со факти и аргументи... Убаво ви кажа Pana... Изгледа дека треба да ви се одржи лекција... т.е. курс со дваесет лекции!:) Е сега, верувам дека ја прочитавте оваа информација од intel... Со intel и Pana располагаме и со доказен материјал, па истиот и ќе го презентираме овде. Притоа и ќе ви помогнеме да се засрамите од оној за кого навивате и за кого агитиравте целиот овој период додека дискутираме на оваа тема. Се работи за најгнасен обид за некакви наводи изнесени на денешната прес-конференцијата одржана во Штабот на кандидатот за градоначалник на Скопје, Трифун Костовски на која бил презентиран документ „согласност“, даден од Главниот Градски Архитект, Зоран Томиќ. Велам ’гнасен обид’ затоа што тој документ се однесува на архитектурата на објектот „Кермес“, а не на маркицата што е вцртана во Деталниот Урбанистички План, донесен од Општина Центар. Сега, ексклузивно за членовите на VirtualMacedonia ќе ви презентирам и докази дека информацијата што од штабот на Костовски се обиделе да им ја протнат на медиумите е неточна и целосно непрецизна, затоа што таа се однесува на веќе донесен ДУП, на кој и Градскиот Архитект и Заводот за заштита на споменици на културата имале дадено забелешки, коишто за жал не биле усвоени од Општината Центар. [img]http://www.lukaroski.com/forum/dokument_1.jpg[/img] Оттаму, документот „согласност“ поделен од Изборниот Штаб на Трифун Костовски е само најобична манипулација и обид за свртување на вниманието од суштината на проблемот со доделената маркичка за објектот „Кермес“. Е сега, за да ви биде појасно... Градот не издава дозволи за градба ниту ги вцртува локациите за градба, ниту ги донесува ДУП-овите. Тоа е обврска на општините. [img]http://www.lukaroski.com/forum/dokument_2.jpg[/img] Главниот градски архитект дава свое мислење за ДУП-от, и во случајот со „Кермес“ тој јасно посочил дека „објектот Кермес треба да остане во истиот габарит„ што значи да не се проширува маркицата за речиси 20 пати. Неговото мислење не е обврзувачко за општината и таа и во овој случај настапила спротивно од неговото мислење и од мислењето на Заводот за заштита на спомениците, на речиси истиот начин како и во случајот „Лумикс“. [img]http://www.lukaroski.com/forum/dokument_3.jpg[/img] А откога планот ќе биде донесен од општината и ќе биде вцртана маркичката за локација Главниот Градски Архитект, врз основа на идеен проект на веќе утврдена локација со ДУП има обврска да даде согласност за архитектурата, односно за надворешниот изглед на објектот со свои забелешки кои мора да бидат усогласени. [img]http://www.lukaroski.com/forum/dokument_4.jpg[/img] Таа согласност, повторуваме, нема никаква, ама апсолутно никаква врска со суштината на проблемот и со прашањето: - Кој и како добива локации за градба и кој ги вцртува ваквите објекти во ДУП-ви? [img]http://www.lukaroski.com/forum/dokument_5.jpg[/img]
Strelec Барајќи мафиози, Трифун сам се намести Во телевизиски дуел, завчеравечер, на констатацијата на Трифун Костовски дека Пенов го признал постоењето на урбаната мафија, сегашниот актуелен и иден кандидат за градоначалник Ристо Пенов извади документ со кој директно го исече својот противник. Пенов го запраша Костовски... [url="http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=7334"]Повеќе[/url] Станува јасно зошто Трифун се исплаши од утрешниот финален ТВ дуел!:)))
beaver hunter dali vo tekot na predizbornata kampanja treba da se objavuvaat vakvi raboti? dali za ovie raboti ne se znaelo od porano? ako se znaele ovie raboti od porano, shto ne se objavile porano? dali se ke se zavrshi samo so pokazuvanje so prst, bez nishto da se stori? dali seto ova ke vlijae na glasachite kako ke glasaat? gatanka: shto e toa: ozgora mazno, ozdola prazno??
Strelec beaver hunter, не барај и во овој случај влакно во јајце, затоа што барем овде многу е јасно дека е матно... Досега се молчело заради тоа што досега немало случај... Наеднаш фантомски се појавуваат документи (без никој да знае претходно за нив) и фантомски се појавува готова маркица и, како шлаг на се’, на два дена пред избори се плаќаат комуналии за 4000 метри квадратни! Едноставно се исплашија инвеститорите (Трифун и Фуфо) дека ако Пенов победи на избориве, нема да им дозволи (со новите ингеренции) да платат комуналии за таквата маркица и на тој начин да го уништат половина Градски парк! И најбедното во целиов случај е последниот обид да се изманипулира јавноста (на конференција за печат) со наводно добиена маркица од Главниот Градски Архитект!? Но фактите како што покажуваат горните фотокопии докажуваат нешто сосема друго. Имам впечаток дека доволно не го изанализира случајов штом вака реагираш?
beaver hunter ne velam deka vodata e chista, stanuva zbor, kako da se izbistri istata? koj ke ja bistri? koga ke pochne so bistrenje? koj e matachot na vodata? kolkava e cenata na matenjeto? ako site znaat deka vodata e matna, a nikoj nishto ne prevzema, dali istite tie shto znaat deka e matno, ne se souchesnici vo matenjeto??
Strelec Да, дефинитивно е дека има повеќе замешани и уште е подефинитивно дека доколку победи Трифун, работата ќе си остане матна, а Скопјани ќе си останат без половина Градски Парк! Мислам дека со една реченица успеав да ти одговорам (на некои директно, а на некои индиректно) на сите поставени прашања!
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Да, дефинитивно е дека има повеќе замешани и уште е подефинитивно дека доколку победи Трифун, работата ќе си остане матна, а Скопјани ќе си останат без половина Градски Парк! Мислам дека со една реченица успеав да ти одговорам (на некои директно, а на некои индиректно) на сите поставени прашања!
A koj kje ja ischisti matnata voda od Debar Maalo 1 i 2 i urbanata mafija na Penov?? Ako pobedi Penov rabotata pak kje se zatashka. Nov chovek mu treba na Skopje i da gi obelodeni site gluposti shto gi napravil Penov do sega. Pa koj treba neka lezhi robija.
Strelec А ова во автобус го слушна? Да имаше нешто точно од тие работи, сите печатници во Виена ќе работеа на препечатување на докази што ќе се дистрибуираа низ Скопје... Ништо нема точно од тие приказни! И како Трифун се однесуваш... Со приказни што и ти самиот знаеш дека се приказни се обидуваш да ги дефокусираш работите во врска со Кермес! Постави го после и тоа прашање, но прво покажи се принципиелен и кажи го твојот став за овој случај!?
Strelec И не повторувај зборови од Трифун... Урбана мафија!:) Читај во Вечер утрешен: ...на констатацијата на Трифун Костовски дека Пенов го признал постоењето на урбаната мафија, сегашниот актуелен и иден кандидат за градоначалник Ристо Пенов извади документ со кој директно го исече својот противник.
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
А ова во автобус го слушна?
Ne, nego zhiveev vo taa urbana mafija na Penov, takvi muabeti od autobus samo od Penovci iskachaat.
quote:
Да имаше нешто точно од тие работи, сите печатници во Виена ќе работеа на препечатување на докази што ќе се дистрибуираа низ Скопје... Ништо нема точно од тие приказни!
Od kade si tolku siguren i kako mozhesh da tvrdish??
quote:
И како Трифун се однесуваш...
Pak sudish a?
quote:
Со приказни што и ти самиот знаеш дека се приказни се обидуваш да ги дефокусираш работите во врска со Кермес! Постави го после и тоа прашање, но прво покажи се принципиелен и кажи го твојот став за овој случај!?
Za Kermes znaev deka e umeshan Fufo, a direktna konekcija so Trifun spored tie dokumenti jas i ponataka ne gledam.
quote:
Originally posted by Strelec
И не повторувај зборови од Трифун... Урбана мафија!:)
A izvini, neznaev deka ima copyright.
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
...a direktna konekcija so Trifun spored tie dokumenti jas i ponataka ne gledam.
За среќа, Скопјани ја гледаат и во недела ќе им текне за таа конекција со Трифун!:)
Great_Macedonian Nemozam da se iznacudam. Za Skopski gradonacalnik diskutirate eden mesec.. sto ke bese ova?? za eden gradonacalnik diskutirate kako da e vo prasanje smrt ili sloboda ebago.
Divider Грејт, море Мацедониан, полека прашањето кој ќе биде следниот лажго на народецов скопски станува како лебот наш насушен кој го немаме на трпеза, а за кој катадневно сонуваме. Кој и да победи лажго е. Се надеваме дека од двете зла ќе победи помалото бидејки гладна кокошка просо сонува. Се надеваме дека опцијата што сме ја одбрале нема да продолжи по досегашниов тренд со исто или полошо темпо. Се надеваме, оти само уште надежта ни остана, се останато е веќе long gone и ако нешто големо не се случи алот не ќе ни се знае. Затоас велам, градоначалникот е личност, еден, но екипата треба да е солидна за да не ,му дозволи апсолутизам и диктатура, тиранија. Досега, се виде. Лажги, проневери. за понатаму можеме да се надеваме дека кој и да победи, тие околу него ќе бидат ачик личности кои нема да се подложни на уцени, закани и корупција и ќе можат со својата доблесна работа да го контролираат потписникот на документите (т.е градоначалникот). Затоа гласајте за себе, бидете еднаш себични. Да му се невиди, НАПРАВЕТЕ РАЗЛИКА! Гласајте за ВМРО НП, а со неа и за оној кој нема толкава потреба да краде бидејќи е веќе нафатиран. Гласајте за Трифун и Народна.
Pana Pisuvame nie ama pisuvaat i drugi. Eve sto pisuva Kolja vo Kontrapunkt
quote:
за супер мизерната политичка понуда од типот Љубчо Георгиевски, Ѕинго, Трајанов... подобро да не зборуваме: ако тие фаци с#232; уште се некакви политички опции - господ нека ни е на помош...
quote:
, гледаме дека Трифун Костовски личи на здодевна смотаница и нема кој знае каква лидерска енергија
quote:
Како може, на пример, Трифун Костовски, еден толку блазиран, неенергичен и во суштина нехаризматичен лик да претставува симбол на интегрирање на незадоволниците и губитниците
quote:
Но, впечаток е дека Костовски не е способен да направи мала и ефикасна екипа дури ни за кампања, за стајлинг и за односи со јавност, екипа која барем ќе знае да испорача слика на водач ако веќе реалниот водач им изгледа толку плошно и млитаво. Кампањата на Костовски делува дезориентирано, без план, без ударни пораки, без дух и без енергија. Башка, невидена срамота е што зад каузата на Костовски кукавички се крие еден не баш незначителен дел од тн. “скопски естаблишмент” (главно составен од социјалистичките пулени и нивните вечно незрели наследници),
quote:
Такви луѓе околу Костовски има ко плева, и сосема е легитимно да ги има и да се борат и за власта и за пленот - доколку би застанале зад Костовски со име и презиме. Вака - беда и срамота, ко хиени што чекаат некој да одработи...
quote:
Во однос на таквата беда околу Костовски нормално дека Пенов изгледа прифатливо
Divider Да не говориме за Пенов, ти се молам, и за неговата екипа која му ја води кампањата. На таква екипа не треба да им се дадат ни две овци-нацртани да чуваат, едната ќе ка загубат, а другата нема да знаат да ја избројат. Се разбира као не е поплочена со павер елементи.
Pana
quote:
две овци-нацртани да чуваат,
Jaka ti e fintava.Vaka si pravite muabet pred koperacija vo Volkovo!
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
Последна вест: Трифун Костовски (противкандидатот на Ристо Пенов) го откажа последниот дуел на кандидатите за скопски градоначалници. :))) Лигуш!? (Овој израз не кажувам за кого се однесува... Не спомнав име...:) Е сега, ако препознаете на кого се однесува тоа, не е тоа моја одговорност!)
Дали и за Киро Глигоров мислиш дека е лигуш затоа што избега од ТВ дуел со тогаш противкандидатот Љубиша Георгиевски. Или за Бранко Црвенковски во 2002. Во двата случаја прво го прифатија дуелот, а во последен момент го отажаа, за разлика од Костовски кој не е прашан за ТВ дуелот. Не ми е ни јасно зошто навистина е закажан дуел на градоначалниците на Скопје на првиот канал на МТВ. Што го интересира некој во Дебар за скопските градоначалници. На националниот канал вообичаено да се судрат партијските лидери. За тоа има уште време. Само мислам дека Бучковски и Пенов немаат храброст да полемизираат со Груевски и Георгиевски, па по нивни налог, за прв пат во плурализмот наместо дуел на лидерите на партии сакаат да организираат дуел на кандидатите од само една единица за локална самоуправа. Дали сакаат да им дадат за право на грците што Македонија ја викаат Скопје, или Гордана Стошиќ сака да се искупи за евровизиското гласање пред своите партијски шефови???
lav Слушам ПИСКОТНИЦИТИ се слушат сред Скопје , но и ширум Македонија нели. По се изгледа ГОЛЕМИОТ СТРАВ од ПОБЕДАТА на опозицијата ја натера Урбан-Инвест кумпанијата да ја отвори својата уста и да РИКА и да ПИШТИ ....нешто слично како ОКТОПОДОТ од Битола кој со краците ја „загрна„ целата Македонска и загрижена јавност. Но Скопјани секојпат СУДАТ според НЕделата кои ги гледаат а не кои и се во предсмртен грч сервирани. пс Неко(ј)и МНОООООГУ по се изгледа се плашат ако опоизицијата дојде на „власт„ во Скопје , оти ТОА СИГУРНО ЌЕ ПРЕДИЗВИКА ДОМИНО ЕФЕКТ и на државно ниво. Затоа и имам „разбирање„ за нивните „факти„ во последен миг сервирани и ќе гласам за Костовски само за да потоа можам да видам кој бил во право ....како што некој колега рече ......одкога ќе се „разбистрат„ работите.
n/a Eh sega uvidov koj e Strelec! Pa toj ti bil "cinovnice" vo "Grad Skopje" i verojatno so Pana vo izborniot Stab na Ramushj Penov[:D] Kako prvo da razjasnime nekolku raboti. Dozvolata za gradba na Kermez e izdadena poodamna. Ne e izdadena od opstina Centar oti opstinite se uste nemaat pravo na toa, tuku e izdadena od Ministerstvoto za Transport i Vrski. E sega dokolku nekoj e kriv, toa e Vladata na RM sto izdava takvi dozvoli. Penov znael od poodamna za ova, no go cekal ova da go istakne pred samite izbori sto mnogu jasno govori za licnosta na Penov: neeticka, nemoralna, vlastoljubna, zlatoljubna [8D] Tuka se kritikuva Kostovski koj so svoi pari go kulip Kermez, koj ke investira Milioni EURO vo toj objekt, ke vraboti mnogu luge i ke plaka danok na drzavata od koi pri drzavnite "cinovnicinja" ka se drocheet po cel den vo toplite kancelarii i ke klatat vrati, a ke zemaat plati. No nikoj ovdeka ne spomna za deseticite aferi na Penov i Vladata koga zemjiste vo Centar se pridava po 5 evra /m2, a istoto cini 500 Evra/m2, nikoj ne spomna kako Skopski Pazar gi kupil site pazari vo Skopje na 120.000 evra, a istite cinat 27 milioni Evra, nikoj ne spomnuva za stoticite zgradi sto izniknuvaat kako pecurki niz Centar i Kisila Voda koi so amin na Penov se gradat sprotivno od Urbanistickiot Plan na Skopje! Sega Penov ke gradi Plostad na Bit Pazar, a samoto zemjiste ke go kupi od Skopski Pazar za 5 mil. Evra, a go ima prodadeno za 60.000 Evra. Tuka Penov dva pati ke profitira: ke gradi nov plostat i ke potreosi milioni evra (i milionski provizii), a i kaj ke odat parite od Skopski Pazar koj ke gi dobie (okolu 5 mil Evra) za odstapuvanje na prostorot na Bit Pazar ako ne kaj urbanata skopska mafija koja znaeme koj ja predvodi. Zaprasajte se Pana, Strelec i Intel, dali normalen covek koj znae deka na Bit Pazar ke pravi plostad bi go prodal Bit Pazar za 60.000 evra, a posle nekolku meseci ke go otkupi za 5 milioni evra?! Ova ne da mirisa na kriminal i korupcija, tuku sosema e jasno deka stanuva zbor za GRABEZ NE OPSTESTVEN IMOT!
Strelec
quote:
Originally posted by Divider
...НАПРАВЕТЕ РАЗЛИКА! Гласајте за ВМРО НП...
А разлика ДЕФИНИТИВНО ИМА. Разлика има на пример во тоа што на Пенов сигурно не би му се случило од 87 собраниски седници да биде присутен на само 20. Разлика има што Пенов неприкажувал во минатото двојни царински фактури на Порцеланка во вредност од три милиони марки (зборови на Љубчо Георгиевски од ВМРО-Народна) и вкупно седум милиони марки одлеани од касата на Порцеланка (исто така, зборови на Љубчо Георгиевски од ВМРО-Народна). И згора на тоа, две години да се избегнуваат судските рочишта во врска со ваквото обвинение за криминал. Како да не се направи разлика? Разлика има и во тоа што на Пенов не би дозволил негово сопствено дете да е вмешано во аферата на екс-министерот Буџаку, за багателното земјиште на плоштадот Македонија. Треба да се направи разлика, затоа што Пенов не сака да уништи половина Градски парк, само заради обезбедување на редовен долгогодишен ’дебел’ личен профит. Навистина треба да се направи разлика со ВМРО-Народна. Затоа што Љубчо Георгиевски од ВМРО-Народна беше тој што си дозволи да летува на Крит во период кога во Македонија се водеше војна (А1 телевизија, 18-08-2001 год.). И затоа што нивниот кандидат за градоначалник на Скопје во време кога Македонија е напаѓана од Косовскиот Заштитен Корпус се сонча на Халкидики (Вест, 13-08-2001 год.). Како нема да се прави разлика!? Трендафил вели дека војната била завршена, но за негова жал медиумите поседуваат и архиви. А тие медиуми (на пример) на 14 август истата година известуваат дека има ’борби во кумановско-липковскиот регион’, а два дена порано објавуваат вест со наслов ’Жестоки престрелки и денеска’. Патем, за се’ што се сомневате имам и линк и на ваше барање веднаш ги објавувам. Не ги објавувам сите во овој текст, само заради тоа што се премногу. Значи, секако дека треба да се направи разлика. Да немаше разлика, Пенов во Градскиот Совет ќе го имаше вработено 12-годишниот син, како што Трифун му најде место на својот син во Управниот Одбор на РСМ. Кога би имал свој ракометен клуб, не би му се случило на Пенов да изјави: ’Е ракометарките се мои, и ако не е по мое тие нема да играат за репрезентацијата на Македонија’!? Да... треба да се направи разлика! На Пенов не може да му се случи да плаче за поддршка од партија за која поднесува кривични пријави. Да Трипуновци... Кривична пријава од Брат Трипун за Брат Љубе... И за тоа има линк!:) Кривична пријава за клевета дека Кометал Трејд е посредник за хартијата за Графички центар - Скопје, наменета за печатење на гласачките ливчиња. Не да е разлика, туку огромна разлика. Пенов нема BMW, Порше, мерцедес, приватен авион, свои јахти... Жими свекрва дека Трифун ќе ги имаше сите тие работи ако не беа ’Технометал’, ’Порцеланка’ и слични извори. И ако има направено доволно за наредни десет генерации, треба ли да му се овозможи уништување на Градски Парк за да се обезбедат уште плус неколку генерации? Разлика има и тоа МНОГУ ГОЛЕМА.
трендафил Што се однесува до маркицата, таа е одобрена или од советот на општина Центар, или од советот на Скопје. Во двата мнозинство имаат советниците од коалицијата ЗА Македонија заедно. Кога некој купува некој плац, го интересира маркицата, и не му е позната преписката на Заводот за заштита на споменици со градскиот архитект. Го интересира само тоа што е објавено во „Службен весник на град Скопје“. Има ли некој таков податок или само го има пропагандниот материјал од Пенов. Истово важи и за знамињата. Законот за употреба на знамиња не дозволува употреба на странски знамиња кога нема странски гостин или пред странско представништво. А во Скопје има такви знамиња на Република Албанија и во општина Центар (посебно во делот што ќе оди во Чаир), а државните органи не превземаат ништо. Се однесуваат како лигуши, како што вели администраторот на форумов.
Pana Tri posta pogore eden pisuva "izboren Stab".E sega bi trebalo jas da repliciram na covek koj ne znae deka stab se pisuva so mala bukva"s"!Barem vo konteksot vo koj go pisuva toa. Ili vika "dozvolata ja izdava "Ministerstvo za transport i vrski" a vsusnost misli na podracnata edinica na Ministerstvoto za transppot i vrski koja se navoga vo sklop na samata opstina. I sega koga ke vidi covek deka i tie sto go podrzuvaat Tripun kakvi se ne ti e cudno zasto go podrzuvaat.
Great_Macedonian quote divider: Грејт, море Мацедониан, полека прашањето кој ќе биде следниот лажго на народецов скопски станува како лебот наш насушен кој го немаме на трпеза, а за кој катадневно сонуваме. Кој и да победи лажго е. Се надеваме дека од двете зла ќе победи помалото бидејки гладна кокошка просо сонува. Се надеваме дека опцијата што сме ја одбрале нема да продолжи по досегашниов тренд со исто или полошо темпо. Се надеваме, оти само уште надежта ни остана, се останато е веќе long gone и ако нешто големо не се случи алот не ќе ни се знае. Затоас велам, градоначалникот е личност, еден, но екипата треба да е солидна за да не ,му дозволи апсолутизам и диктатура, тиранија. Досега, се виде. Лажги, проневери. за понатаму можеме да се надеваме дека кој и да победи, тие околу него ќе бидат ачик личности кои нема да се подложни на уцени, закани и корупција и ќе можат со својата доблесна работа да го контролираат потписникот на документите (т.е градоначалникот). Затоа гласајте за себе, бидете еднаш себични. Да му се невиди, НАПРАВЕТЕ РАЗЛИКА! Гласајте за ВМРО НП, а со неа и за оној кој нема толкава потреба да краде бидејќи е веќе нафатиран. Гласајте за Трифун и Народна. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Zosto velis "koj ke bide naredniot lazgo na narodot skopski"?? zarem sekoj covek koj se bavi so politika mora da bide lazgo? sekako deka toa e generalizacija za politicarite, no ima i cesni.. od eden neutralen vo vrska so skopski gradonacalnik temava sakam za Penov da istaknam deka vo ovie osum godini, koga ke se zeme vo obzir so kolku mal budget raspolaga grad skopje, i vo kakva teska ekonomko politicka situacija se najde makedonija, moze da konstatirame deka napravi za skopje mnogu povejke od kolku na primer da receme sto napravil bilo koj gradonacalnik na skopje ili druga makedonska opstina prethodno. Iako ziveam vo stranstvo i koga odam na odmor vo makedonija retko sum bil vo skopje, slusam od nasi no i citam i gledam sliki po internet i se gleda deka kolku tolku Penov napravil dobro za skopje, go doteral kolku sto se mozelo so skapaniot budget so koj raspolaga gradot. Za Trifun isto taka slusam deka e biznismen koj doniral pari vo dosta raboti i iskreno da vi kazam mislam deka ovaa bitka mejgu trifun i risto e prv pat dvajca 'dobri' politicari da konkuriraat za ista funkcija. Koj i da pobede Skopje ke stane poubav grad. No, zosto site ste zapnale za koj ke bide gradonacalnik na skopje? toa mene me cudi. Aj skopje ti bil glaven grad, no Skopje kolku tolku e razvien grad. Lani koga bev vo makedonija (poteknuvam od Ohridsko) steknav vpecatok deka samo Skopje i Ohrid se gradat, se doteruvet (kolku tolku)... bev i Bitola, i sto da kazam, osven prekrasnata 'nova' carsija, sve drugo e katastrofa! Zosto e zapostaven nasiot vtor grad Bitola?? nekogas glavniot balkanski grad na turskata imperija denes e cist kolku edno skapano selo. Nitu semafor raboti, nitu se gledaat nekoi obelezja po ulicite, a za ulicite sto da kazam, dupka do dupka... dzubre na sekade, sramota i zalno, Bitola koj po moe mislenje treba da bide glavniot grad na Makedonija kako grad na filip makedonski, denes e zapostaven od site. Slikata so mnozinstvoto drugi gradovi vo makedonija isto taka e zalna, zosto nekoj ne mu tekne malce da mu obrne vnimanie i na drugite gradovi tuku samo Skopje pa Skopje. Dzabe Skopje e ubav ako sve drugo e valkano i zapostaveno.
dejan vo pravo si dame! bitola treba da se pretvori vo epten ubav grad, da ni bide ftor solun! da stane grad za turisti. neznam kolku pari dobiva bitola, ama treba nesto da se napravi za toj grad koi ima poveke istorija od skopje. treba da bide glaven grad na makedonija....mislam deka nesto treba da se napravi so skopje-bitola. da bidat kako dve glavni gradovi, da rabotat zaedno. znam deka vo bitola ima nesto novo za bolesti, neznam sto bese. dame prasa zosto site zapnale za koj ke bide gradonacalnik na skopje, citav vo nekoja novina pret nekolku nedeli, deka koi ke stane gradonacalnik na skopje, toi ke bide ftor covek vo drzhavata deka e glaven na skopje.
Strelec Pana, абе Трипуновци многу пасивни ми станаа наеднаш!:) Некако прерано им почна предизборниов молк!:) Нели ти реков тогаш во приватна порака дека барем половина од нив ќе се свестат уште пред да почнат изборите?
Pana Se javuva sinojka edna bitolcanka koja bila na specijalizacija vo Skopje,vo emisijata "Jadi burek" na Janko na "Skaj net" i vika: Vie skopjanite ste srekni luge sto imate gradonacalnik kako Risto Penov.Edna nedela da ne dojdes vo Skopje,koga ke se vratis ke vidis nesto novo napraveno. Zenata od se srce ni preporaca da glasame za Risto Penov.
Pana
quote:
Pana, абе Трипуновци многу пасивни ми станаа наеднаш!:)
Pa i tie siromaskite vidoa so kakov utepan covek si imaat rabota. Neli saka da naplaka "patarina" na juzen bulevar meri mu go pametot. Siromaskiot nemase doblest da se pojavi uste na eden TV duel na MTV.Izgleda mu kazale ovie od stabot deka dovolno se izbrukal i dosega. Kapak na se e falsifikatot sto vcera go liferuvaa od stabpot na Tripun za bozemnata soglasnost od gradskiot arhitekt za "Kermes". p.s. sabajlevo mi kazuvaat deka pusti Tripun na sekoj tri meseci idel da mu go "zategnuvaat"liceto. Covekot izgleda kako "vostana figura"!
OooOo Загарантирана победа!!! "НАПРАВИВМЕ, ЌЕ НАПРАВИМЕ", "ПРОВЕРЕНО"... реклами, спотови, пејачи... Колку чини сето ова? Пред секои избори истото фрлање пари (профит за поединци). Не верувам дека во која било богата држава се прават вакви кампањи. Хипокризија, снобизам - тоа е нашата реалност. Господа кандидати за идни градоначалници, г-не Костовски, г-не Пенов не заборавајте, не сте ни во Австрија, ни во Словенија, тука во Македонија каде голем дел од народот е на работ на егзистенција, а вие се натпреварувате кој ќе постави поголем билборд ("од тука до небото" што ќе рече мојот внук). Г-не Пенов, со Вашиот документарец "Пред и потоа" небаре ќе учествувате на фестивалот во Монтре, доста ни е од пејачи, па сега и глумци. Се прашувам зошто сите пари што сте ги наумиле да ги дадете во Вашата изборна кампања не ги дониравте за некои поприоритетни работи во градот или државата (се однесува на сите кандидати и политички партии што учествуваат во кампањите). Клинички центар се распаѓа??? Ќе речете дека не е во Ваша надлежност! Па зар здравството не треба да биде приоритет за кој било политичар или политичка партија? Дали воопшто знаете во какви болнички услови престојуваат болните? Оставете ги прославите, забавите, прошетките и отидете на еден ден како ОБИЧНИ луѓе на која било клиника, пробајте ја болничката храна (да ве потсетам да си земете прибор за јадење и чаша за вода инаку ќе треба да јадете со прсти). Земете си и аналгин да не ве заболе случајно глава, па ќе треба да трчате до најблиската аптека. Да не ги спомнувам катастрофалните санитарни јазли, недостигот на неопходниот медицински материјал, застарена (неисправна) апаратура итн. Сето ова го зборувам од лично искуство, сум го видела со свои очи. На Инфективна клиника нема греење, се смрзнуваат и вработените и пациентите (со синот поминав таму една ноќ, надворешните температури беа под нулата). Се зборува дека од поставувањето клупи, часовници, канделабри, ГТЦ, и што уште не, профитира "НЕКОЈ". Колку неблагодарен народ сме, г-не Пенов, Вие нам ПАЛМИ, ... а ние (народот) бараме народни кујни, бараме леб и чорба, ќе се согласите, нема смисла. Господа (до сите политичари) продолжете си по вашиот зацртан курс, не осврнувајте се на забелешките на обичните луѓе, не сте Вие криви, не ги ни забележувате, НИВ ги нема на Вашите забави, прослави, коктели... Храбро во нови победи, со ваков трпелив народ вашата победа е загарантирана. В. Анастасовска, Скопје
Divider Панчо, пред кооперација ли???? Па кооперација е СКМ-овски, пардон ега СДСМ-овски израз за заедничко задружништво. Ти текнуе. Инаку, да, јака ми е финатава, нели!
Strelec Естрадните ѕвезди Тоше Проевски и Дарио денес ги повикаа Скопјани на престојните избори во Скопје да го дадат својот глас за актуелниот градоначалник, господинот Ристо Пенов! Ете така...:) Наеднаш уште 25 илјади нови женски гласови за Пенов!:)))
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Естрадните ѕвезди Тоше Проевски и Дарио денес ги повикаа Скопјани на престојните избори во Скопје да го дадат својот глас за актуелниот градоначалник, господинот Ристо Пенов! Ете така...:) Наеднаш уште 25 илјади нови женски гласови за Пенов!:)))
Ej, vidi uste eden ljubitel na vicevi za plavusi. A be Strelec, tolku nikakvo mislenje za Makedonskite zeni imas???? Posebno Skopjankite????
Great_Macedonian Znajte sto ke mi bide najiteresno da procitam na forumov vponedelnik, vtornik... koga ke izjavat deka Trifun e nov Gradonacalnik... hehehehe ke se iznasmejam... tolku saati, denovi, nojki izgubi be Strelec reklamirajki go Penov.. isto i uste nekoj drugi na forumov.. go iznapofalivte coekot. Licno da vi kazam seedno mi e koj ke pobedi, no ke bide interesno sto ke ima da kazite posle nekoj den, zasto site anketi osven onie sprovedeni od vlast ukazuvaat deka trifun ke pobedi, i tu so mnogu! Od ova se sto go citam po internetov, samo albancite mozat da go spasat na penov no pak mislam neke moze da go stigne na Trifun. Mojt da gresam.. no mislam deka ke ispadnam vo pravo da sum.
OooOo Bilo koj izbor e podobar od Penov!
Strelec
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
...site anketi osven onie sprovedeni od vlast ukazuvaat deka trifun ke pobedi, i tu so mnogu!
Даме, ваквиот пристап е својствен само за симпатизерите на Трипуна. Тебе те знам како умен човек и затоа ме изненадува една ваква изјава. Бидејќи оние што се за Пенов се служат само со факти и аргументи, да ти кажам дека единствена анкета која што ’исфрли’ резултати во полза на Трифун е онаа на ’Брима Галуп’ која што беше нарачана од штабот на Трифун Костовски. Дека таа анкета е нарачана од штабот на Трифун, говорат и вестите од 17-02-2005 год.: Маја Мухиќ на пресот им посочи на новинарите дека според податоците собрани од анкетата што ја изработила агенцијата “Брима Галуп“ за нивни потреби, Костовски е во водство пред Пенов. А колку за твоја информација, ако се земат во предвид анкетите на ’Галуп’ во последниве 5-6 години, СЕКОГАШ (без исклучок) резултатите се во полза на оној што ја нарачува и што ја плаќа таа анкета!? Да се потсетиме на пример дека, кога поднесувачите на референдумското прашање за Законот за денационализација непосредно пред одржувањето на референдумот побараа спроведување на анкета од страна на ’Брима Галуп’, резултатите покажаа дека дури 63% се изјасниле дека ќе излезат на гласање, а само 10% ќе апстинирале од гласање. Во пракса, како што е добро познато, испадна сосема нешто друго! Дека таа анкета покажа такви резултати, говорат и вестите од 15-10-2004 год., на А1 телевизија. Е сега, за да бидам целосно објективен, би требало да се оградам и од многу други анкети... Од тие причини, како аргумент-анкети не ги сметам ниту оние внатрепартиски чии резултати ни беа презентирани од штабот на Пенов, иако на тие јас лично им верувам. Како аргумент-анкети не ги сметам ниту оние медиумски online анкети (иако се во полза на Пенов), заради малиот број на оние кои што гласале. Како аргумент-анкета не ја сметам ниту онаа на агенцијата ’Стратум’, иако таа беше многу поволна за Пенов, заради тоа што беше нарачана токму од Изборниот штаб на Пенов. Сума сумарум, единствената независна и сериозна анкета што беше спроведена во врска со избор на градоначалник на град Скопје, и на која што со право може да и’ се верува, останува онаа на Интернационалниот републикански институт која покажа дека Пенов има предност над Костовски од 4,87 индексни поени. Така да Даме, воопшто ’не држи вода’ твојата констатација дека “site anketi osven onie sprovedeni od vlast ukazuvaat deka trifun ke pobedi, i tu so mnogu“!? Би ми било многу драго доколку, врз основа на презентираниве информации, јавно ја повлечеш својата изјава! Во спротивно, доколку и не го сториш тоа, сепак ќе ти простам... за атер на Прочка!:)
dejan neli penov zasluzhuva da pobedi? sve sto napravil za skopje.
fio не.
Pana Ete dojde 10 mart i pomina.I nisto ne se sluci od toa sto go kazuvase onoj "bantu crnec" Maja Muhic. Komplet,celiot stab na celo so Tripun se izduvan balon. Posle sinokesniot beden miting na plostadot "Pela" i na najgolemite optimisti od "opozicijata" im e jasno sto ke im se sluci. Za da oplaknete oci pogledajte go presot na stabot na gospodinot Risto Penov.
quote:
Калинка или афион во грбот на Македонија? - прес 10/03/2005 На 10 март ниту се случија бомби во Штабот на Пенов, ниту имаше насилство ниту некакви уцени. Напротив. Насилниците и “бомбашите“ си го покажаа вистинското лице. Тие се луѓето од Штабот на Трифун Костовски и од неговите коалициони партнери Георгиевски и Груевски. Со оглед дека ни беа поставени прашања веднаш да кажеме дека тие се една голема лага, невистина. Тажно е сознанието дека еден бизнисмен кој направил толку пари незнае дека согласно законот за јавни набавки на тендери учествуваат и јавни претпријатија, а со оглед дека “Улици и Патишта“ немаат капацитет самите да ја завршат работата предквалификувани врз основа на јавна и транспарентна постапка за извршување на тие активности се: Македонија Пат, Маврово и др. градежни претпријатија. Тие за среќа не се “човек-фирма“. За жал на г.Костовски. Во однос на прашањето за “шпанско село“ го молиме г.Костовски да се сврти околу себе на митинзите и да праша кој видни членови на ВМРО-ДПМНЕ и на Народна имаат изградено дивоградби. Инаку, членот на ЛДП, Зоран Трошански кој е директор на Државната градежна инспекција, стана синоним за вистински борец против урбаната мафија и тоа на целата територија на Македонија, дури и во делови од државата што беа познати како делови во кои не функционира правната држава. И конечно, тој човек го отвори овој случај и решенијата за уривање се донесени. Се чекаат средства од Буџетот на РМ за да почне уривањето на дивоградбите. На прашањето на дуќани во ГТЦ. Тоа е материјал кој се користи на сите избори досега. Тоа е обичен памфлет. Доказите за тоа постојат во Антикорупциската комисија. Таа јавно се произнесе и кажа дека Ристо Пенов не е вмешан во ниту еден случај поврзан со продажба на дуќани во ГТЦ. И тоа е факт. Најавуваат во неговиот Штаб дека ќе ме тужат за клевета. Нека ме тужат слободно, ќе кажам на кој начин го поставив прашањето и конечно да дојдеме до вистината. Фирмата која требаше да ја земе парцелата на Плоштад Македонија е Global Finance Group LLC, со седиште во САД. Ветувам дека ќе се појавам на секое рочиште за разлика од Костовски. Мојата адреса е позната, јас живеам во Македонија, а не во Собранието на Македонија (како г.Костовски). И за на крај да завршиме во шармантен стил. Во програмата на г.Костовски, на последната страна, се наведува: “ ЗОШТО КАЛИНКАТА Е НАШ СИМБОЛ: - ЗАШТО Е ......., НО Е ПРЕТСТАВЕН И ВО ГРБОТ НА МАКЕДОНИЈА.“ г.Костовски ова е уште еден класичен пример на непознавање на грбот на Р.Македонија. Очигледно калинката сте ја смешале со афионот. Благодарам за Вашето внимание
Divider
quote:
Originally posted by dejan
neli penov zasluzhuva da pobedi? sve sto napravil za skopje.
Морам да се сложам со Фио и да речам: НЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! не заслужува баш поради тоа што ништо особено не направил за Скопје. Инаку, јас сеуште чекам кола, ТВ...од пенов, нели ни дал на сите!??!
трендафил Знае ли некој кој прави хотел во градскиот парк, покрај Вардар, на поранешната локација од кампот (зад север на Градскиот стадион), како добил маркица, колку квадрата ќе биде хотелот, колку дрва се исечени, дали дувањето на ветерот Вардарец кон паркот ќе биде запрено? И зошто тој хотел не му пречи на Пенов. Дали затоа што го гради Штерјо Наков, еден од луѓето што најповеќе се офајди од приватизацијата на општествениот капитал и е еден од покрупните финансиери во организацијата СДСМ. Не ми е јасно како ќе се активира чаршијата кога во неа се веат знамиња на странска држава, Албанија. (Ќе ни треба ли пасош и виза? На пример пред Чифте амам или на влезот од кај Бит Пазар, како и на булеварот Крсте Мисирков од страната што ќе биде општина Чаир. Булеварот, да потсетам е во надлежност на градот, па претпоставувам дека градските служби ги имаат поставено знамињата, црвеното на Албанија и синото на ДУИ. Дали му е познато на некој кој дозволил дивоизградената населба Шпанско Село да се приклучи на градскиот водовод? Има ли тука корупција? Водата е во исклучива надлежност на градот Скопје, односно на градоначалникот, советот во кој мнозинство има сината коалиција (ДУИ, СДСМ и ЛДП) и од нив избраниот директор на Водоводот. Да напоменам и дека и директорот на Водоводот и главниот градежен инспектор (кој ги гони дивоградбите) се од партијата на Ристо Пенов.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
...site anketi osven onie sprovedeni od vlast ukazuvaat deka trifun ke pobedi, i tu so mnogu!
Даме, ваквиот пристап е својствен само за симпатизерите на Трипуна. Тебе те знам како умен човек и затоа ме изненадува една ваква изјава. Бидејќи оние што се за Пенов се служат само со факти и аргументи, да ти кажам дека единствена анкета која што ’исфрли’ резултати во полза на Трифун е онаа на ’Брима Галуп’ која што беше нарачана од штабот на Трифун Костовски. Дека таа анкета е нарачана од штабот на Трифун, говорат и вестите од 17-02-2005 год.: Маја Мухиќ на пресот им посочи на новинарите дека според податоците собрани од анкетата што ја изработила агенцијата “Брима Галуп“ за нивни потреби, Костовски е во водство пред Пенов. А колку за твоја информација, ако се земат во предвид анкетите на ’Галуп’ во последниве 5-6 години, СЕКОГАШ (без исклучок) резултатите се во полза на оној што ја нарачува и што ја плаќа таа анкета!? Да се потсетиме на пример дека, кога поднесувачите на референдумското прашање за Законот за денационализација непосредно пред одржувањето на референдумот побараа спроведување на анкета од страна на ’Брима Галуп’, резултатите покажаа дека дури 63% се изјасниле дека ќе излезат на гласање, а само 10% ќе апстинирале од гласање. Во пракса, како што е добро познато, испадна сосема нешто друго! Дека таа анкета покажа такви резултати, говорат и вестите од 15-10-2004 год., на А1 телевизија.Е сега, за да бидам целосно објективен, би требало да се оградам и од многу други анкети... Од тие причини, како аргумент-анкети не ги сметам ниту оние внатрепартиски чии резултати ни беа презентирани од штабот на Пенов, иако на тие јас лично им верувам. Како аргумент-анкети не ги сметам ниту оние медиумски online анкети (иако се во полза на Пенов), заради малиот број на оние кои што гласале. Како аргумент-анкета не ја сметам ниту онаа на агенцијата ’Стратум’, иако таа беше многу поволна за Пенов, заради тоа што беше нарачана токму од Изборниот штаб на Пенов. Сума сумарум, единствената независна и сериозна анкета што беше спроведена во врска со избор на градоначалник на град Скопје, и на која што со право може да и’ се верува, останува онаа на Интернационалниот републикански институт која покажа дека Пенов има предност над Костовски од 4,87 индексни поени. Така да Даме, воопшто ’не држи вода’ твојата констатација дека “site anketi osven onie sprovedeni od vlast ukazuvaat deka trifun ke pobedi, i tu so mnogu“!? Би ми било многу драго доколку, врз основа на презентираниве информации, јавно ја повлечеш својата изјава! Во спротивно, доколку и не го сториш тоа, сепак ќе ти простам... за атер на Прочка!:)
Околу подцртаното од мене сакам само да ти укажам на еден „невидлив„ за тебе (а можеби и на другите) факт : СИТЕ државни или пак други , на некој начин зависни од државата чиновници си беа навреме и дискретно „опоменати„ дека не е добро по нивното здравје ако случајно бидат „видени„ во близина на гласачките места каде вообичаено додега си гласале..нели. пс Јас лично познавам човек кој беше заедно со сопругата „повикан„ на шетање од „пријател„ во крај оддалечен 100-тина километри од Скопје и тоа уште во саботата наутро па се до неделата во доцните часови. На прашањето мое ОТИ БРЕ ТАКА та нели велеше дека си за НЕделива Македонија (барем досега кажуваше и тоа јавно) , кажа дека „морал„ да одговори на поканата за „викенд„ од „пријателот„ - негов бизнис партнер. ппс Значи ПРЕД АРГУМЕНТИТЕ НА СИЛА попушта дури и СИЛАТА НА АРГУМЕНТИ , кои некои ете си ги поседуваат.
трендафил
quote:
Originally posted by dejan
nesto sto nesakav od penov e toa sto ja podrzuvase decentralizacija kako sto znam! i ako bese prav gradonocalnik, ke napravese sve za da ne albanski ftor jazik tamu.....
Пенов, напротив направи се` за да стане албанскиот втор официјален јазик во Скопје, дури и во општини во кои скоро и да нема припадници на албанското малцинство. Што се однесува до јазиците, Мендух Тачи вчера за прв пат на митингот во Сарај употреби македонски јазик. Пред насобраните симпатизери во Сарај рече дека кога после овие избори кога ќе побараат некој од ДУИ по телефон ќе добијат одговор: „Телефонскиот број не постои“. МВР не му дава дозвола на ВМРО-НП дека летокот што од авион сака да го фрла за подршка на кандидатот за градоначалник на Кисела Вода не е со непријателска содржина (не е ли ова цензура, односно мека диктатура?). Веројатно ќе заклучат дека летокот не е „непријателски“ после изборите. Сега се прогласуваат ненадлежни, а Управата за цивилна воздушна пловидба бара дозвола токму од нив. Тешко на власт што се плаши од ливче хартија (леток). А знамињата на странска држава не и пречат на власта. Веројатно и се пријателски.
n/a Pana me kritikuva ne sum znael go znael pravopisot, no ne odgovara na moite politicki prasanja, se krie kako jazovec koga treba istite da gi odgovori [:D] Sto da pravime takvi se onie od SDSM-LDP, nivnata politika i programa e povrzana samo so rekla-kazala, pa ne e ni cudno sto Panata samo za "jadi burek" se skoncentriral. Nivnite lagi se najdobra odbrana, pa sega i javno prikazanite dokumenti za legalnosta na noviot "Kermez" za SDSM-LDP se "falsifikat", a potpisani od nivni luge: glavniot arhitekt na Skopje i sovetot na gradot [:D] Sto da pravi covek, a da ne se nasmee na vakvite nedovedni mizerni raboti liferuvani od SKOEVcite [8D] Verojatno Pana ne bil podaleku od "Bazata" mu v ljubeniot mu Beograd, pa ne znae rampata sto ja zagovara Trifun e za stranskite vozila i seto toa go ima vo golemite svetski metropoli. Kostovski ziveel vo Varsava i Viena i covekot videl kako funkcionira edna metropola pa barem ke ni prenese iskustva od tamu, za razlika od Penov koj "Palmi nasadi na sred Skopje", pa uste indiski motivi da ni naslika po gradov na novi zgradi vo indiski stil. Pa neli od tamu poteknuvaa Penovi [^] Za StrelecS Se kritikuvat Ljubco sto za vreme na vojnata vo 2001 g. 10 dena bil na odmor vo Grcija, a zaboraat na faktot deka SDSMovcite sto ne bea angazirani vo Vladata "emigriraa" na po nekolku meseci vo Grcija za da gi odbegnat pokanite za priklucuvanje vo rezervnata policija. Site dezerterstva na SDSMovci i nivnite "decinja", se normalna pojava, a Ljubco sto otisol na odmor e kriminal i predavtsvo na nacionalnite interesi [:D] Kondarko dezerterot, zaedno so kolegata Zernovski koi vo sekoja normalna zemja bi odgovarale krivicno za dezerterstvo, gi otvorile ustite pa lajat ko besni kucinja za odmorite na Ljubco, a na sebe zaboravaat. Kako moze tie luge, bez tronka sram i dostoinstvo, da govorat za drugite, a sebesi da ne se glerdaat. Ne samo sto se mizerni, tuku i nas makedoncite ne navreduvaat sto ne pravat nedovetni i glupavi demek nie sme zaboravile koi bile i sto pravele istite tie za vreme na vojnata. Mizerija!
трендафил Најдов со кои бетувања Пенов стана градоначалник на Скопје. - Ветуваше намалување на комуналните давачки за 30 до 50%. Резултат, цените се ЗГОЛЕМЕНИ двојно. - Секое домаќинство - стан. (Од ова изгледа произлезе на 15 септември по еден вработен од секое семејство) - Понатаму величенствен центар, жива Стара чаршија, реновиран Камен мост, исполнет со содржина плоштад, а резултатот е мртов центар (со исклучок по признавањето од страна на САД на уставното име) и Стара чаршија, НОВ Камен мост.. - Јужен булевар, голема спортска сала, современа концертна дворана, гасификација, стотина мали и оградени и опремени игралишта за на еден кош... - Атрактивни читални-кафитерии со богат избор списанија за млади, повторно заживување на рекреативните центри Сарај и Хиподром - „Конкуренција во комуналните и другите дејности и услуги“ кои се „најдобар пат до поефтини и поквалитетни услуги“. - Локална власт што отвара работни места - Ефикасна општинска администрација и брзо и прецизно сервисирање на потребите на граѓаните (Тешко на тој што отишол на градски сервис) - Да спомнам и трамвај и центар растеретен од сообраќај Не е ли доволно од ветувања.
Strelec трендафил, се што ние напишавме досега го поткрепивме со извор на информацијата... Вака како што си ги наредил работиве единствено што ти преостана е да пуштиш вода во казанчето! И се обидувате да не копирате, ама не ви оди!:) Како што помина Трипун на двата дуели со Пенов, така и вие поминувате со нас на овие расправи овде. Што е и логично ако се земе во предвид дека располагате со тапа аргументи!:) Само има и разлика... На Трипун му стана јасно кој е кој... Се свести и ИЗБЕГА од ТВ дуел!:) А вие многу жилави испаднавте!:)))
Pana
quote:
Pana me kritikuva ne sum znael go znael pravopisot, no ne odgovara na moite politicki prasanja, se krie kako jazovec koga treba istite da gi odgovori Sto da pravime takvi se onie od SDSM-LDP, nivnata politika i programa e povrzana samo so rekla-kazala, pa ne e ni cudno sto Panata samo za "jadi burek" se skoncentriral. Nivnite lagi se najdobra odbrana, pa sega i javno prikazanite dokumenti za legalnosta na noviot "Kermez" za SDSM-LDP se "falsifikat", a potpisani od nivni luge: glavniot arhitekt na Skopje i sovetot na gradot Sto da pravi covek, a da ne se nasmee na vakvite nedovedni mizerni raboti liferuvani od SKOEVcite Verojatno Pana ne bil podaleku od "Bazata" mu v ljubeniot mu Beograd, pa ne znae rampata sto ja zagovara Trifun e za stranskite vozila i seto toa go ima vo golemite svetski metropoli. Kostovski ziveel vo Varsava i Viena i covekot videl kako funkcionira edna metropola pa barem ke ni prenese iskustva od tamu, za razlika od Penov koj "Palmi nasadi na sred Skopje", pa uste indiski motivi da ni naslika po gradov na novi zgradi vo indiski stil. Pa neli od tamu poteknuvaa Penovi
Pana ne te kritikuva.Pana ti se smee.Sakas da pisuvas ama treba da znaes.Neli"Bazata" ja pisuvas vaka so golema bukva se prasuvam dali imas zavrseno osnovno.No nejse. Sum bil zaljuben vo Beograd.Valjda mislis Belgrad.Ne znaes ni makedonski da go napises a mene mi zboris vo kogo sum bil zaljuben.I toa mi ti bilo argument.Beda! Koj politicki prasanja ti si mi gi postavil sto ne sum ti gi odgovoril?Ti si znael da postavis politicko prasanje? Pa neli vcera Strelec ti gi skenirase dokumentite od glacvniot arhitekt sto ovie od VMRO se obidoa da gi falsifikuvaat.Pa sovetot na gradot li ja dava dozvolata. Kostovski ziveel vo Viena i Varsava ama prasaj go zasto ne smee da se pojavi vo Ceska. Nemam namera da se dopisuvam so obicni luzeri. Kako osetivte deka ke bidete unisteni na izbori taka pocnavte da lupetate. Trifun Kostovski gubi uste vo prviot krug.
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
трендафил, се што ние напишавме досега го поткрепивме со извор на информацијата... Вака како што си ги наредил работиве единствено што ти преостана е да пуштиш вода во казанчето! И се обидувате да не копирате, ама не ви оди!:) Како што помина Трипун на двата дуели со Пенов, така и вие поминувате со нас на овие расправи овде. Што е и логично ако се земе во предвид дека располагате со тапа аргументи!:) Само има и разлика... На Трипун му стана јасно кој е кој... Се свести и ИЗБЕГА од ТВ дуел!:) А вие многу жилави испаднавте!:)))
Извор „Фокус“ број 506 од 10 март 2005, цена 50 денари, страна 07 цела (од горе до доле, од лево до десно). На страна 10 пишува „Земјата на овците остана без составувачот на црни листи“ по повод денешното заминување на Лоренс Батлер од Македонија. На страна 08 доле лево има слика од Пенов од постар број на Фокус што е очигледно, бидејќи сега коалицира со убијците на Ахмети. Еве ја.
[img]http://images.ofoto.com/photos1142/3/94/45/65/43/0/43654594307_0_ALB.jpg[/img]
П.С.: Фокус нема веб страна, а може да се нарача и да се добијат други информации на емејлот [email protected] Не пишува која е цената за Канада. За САД шестмесечна претплата е 65, а годишна 130 УСД.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Најдов со кои бетувања Пенов стана градоначалник на Скопје. - Ветуваше намалување на комуналните давачки за 30 до 50%. Резултат, цените се ЗГОЛЕМЕНИ двојно. - Секое домаќинство - стан. (Од ова изгледа произлезе на 15 септември по еден вработен од секое семејство) - Понатаму величенствен центар, жива Стара чаршија, реновиран Камен мост, исполнет со содржина плоштад, а резултатот е мртов центар (со исклучок по признавањето од страна на САД на уставното име) и Стара чаршија, НОВ Камен мост.. - Јужен булевар, голема спортска сала, современа концертна дворана, гасификација, стотина мали и оградени и опремени игралишта за на еден кош... - Атрактивни читални-кафитерии со богат избор списанија за млади, повторно заживување на рекреативните центри Сарај и Хиподром - „Конкуренција во комуналните и другите дејности и услуги“ кои се „најдобар пат до поефтини и поквалитетни услуги“. - Локална власт што отвара работни места - Ефикасна општинска администрација и брзо и прецизно сервисирање на потребите на граѓаните (Тешко на тој што отишол на градски сервис) - Да спомнам и трамвај и центар растеретен од сообраќај Не е ли доволно од ветувања.
Си заборавил колега ....да ја вметнеш и Банката за МЛАДИ која со мали позајмени пари (лесно достапни од таа банка нели) за да можат да започнат свој бизнис. За да не мораат да „висат„ во Агенцијата регистрирање на невработени , оти неоти некому таму му нашле работа ?.
трендафил
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by трендафил
Најдов со кои бетувања Пенов стана градоначалник на Скопје. - Ветуваше намалување на комуналните давачки за 30 до 50%. Резултат, цените се ЗГОЛЕМЕНИ двојно. - Секое домаќинство - стан. (Од ова изгледа произлезе на 15 септември по еден вработен од секое семејство) - Понатаму величенствен центар, жива Стара чаршија, реновиран Камен мост, исполнет со содржина плоштад, а резултатот е мртов центар (со исклучок по признавањето од страна на САД на уставното име) и Стара чаршија, НОВ Камен мост.. - Јужен булевар, голема спортска сала, современа концертна дворана, гасификација, стотина мали и оградени и опремени игралишта за на еден кош... - Атрактивни читални-кафитерии со богат избор списанија за млади, повторно заживување на рекреативните центри Сарај и Хиподром - „Конкуренција во комуналните и другите дејности и услуги“ кои се „најдобар пат до поефтини и поквалитетни услуги“. - Локална власт што отвара работни места - Ефикасна општинска администрација и брзо и прецизно сервисирање на потребите на граѓаните (Тешко на тој што отишол на градски сервис) - Да спомнам и трамвај и центар растеретен од сообраќај Не е ли доволно од ветувања.
Си заборавил колега ....да ја вметнеш и Банката за МЛАДИ која со мали позајмени пари (лесно достапни од таа банка нели) за да можат да започнат свој бизнис. За да не мораат да „висат„ во Агенцијата регистрирање на невработени , оти неоти некому таму му нашле работа ?.
Ги ползував само работите што се наведени во ФОКУС. Кој може да памети што се` ветил доколку не запише. (Јас ползувам што запишале други), А сликата од Пенов ја дадов само како потврда дека весникот е независен и пред 15 септември 2002 му правел реклама на Пенов со тоа што му објавол цело интервју. А сега го напаѓа, можеби токму поради лагите во тоа интервју.
n/a "Valjda mislis Belgrad"........a valjda e cist makedonski zbor [:D] Pa taka Vie, srbomanite go vikavte Belgrad- Beograd, a bazata namerno ja napisav so golema bukva da ne se navredis deka ti go omalovazuvam stabot vo glavniot grad "Beograd" [:D] Ti ne mozes da odgovoris edno obicno prasanje, pa toj mene ke mi se smeel, so skolo koe go zavrsil "preku telefon"...Ne se sekiraj za Bitushanec, on ima i fakultet koj e 12 semestri i treba da specijalizira uste 10 semestri [:D]
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
...Извор „Фокус“...
Јак извор, нема што!:)))
Pana Trifun Kostovski bil evropski covek? Pogledenete mu gi bilbordite na koj e slikan so prljavi nokti.Sramota i uzas!Toj ne e ni afrikanski covek a ne evropski!
lav
quote:
Originally posted by Pana
Trifun Kostovski bil evropski covek? Pogledenete mu gi bilbordite na koj e slikan so prljavi nokti.Sramota i uzas!Toj ne e ni afrikanski covek a ne evropski!
Стварно е срамота (си) мислам на кољегата пана...нели. А какви ли му се чорапите бреј пана , а ? А тек какви ли му се кошулите , шо на воа че лафеш саа бреј пана брееееј ?
Strelec lav, нема потреба од сарказми... Пеновци ништо на памет не говорат! Кога Pana ги спомнал ноктите од Трифун, бил инспириран од ова: http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=7423
Pana Javiiiiiiiiiiiiii seeeee Intel! Jaaaviiiiiiiiiiiiiiiiiiiii seeeee Strelec!
concrete A be batali sega Vesna Janevska , Gvujo i ostanata boranija, daj ne hiiii.....hiiiiii...hiiiiiii-kaj, tuku dogovoreniot tekst vo gro- plan da go vidime!!!!!
OooOo Pana Posted March 09 2005 Se nosam na misla od ponedelnik da gi zamolam Strelec i Intel ako sakaat da im odrzime kurs vo dvaesest lekcii na ova luzerive od opozicijava kako treba da se vodi kampanja. Ponedelnik e .... koga pochnuva kursot? xxuxuuxuxxuux Se prashuvam shto mozhesh od luzeri da nauchish :)
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
Javiiiiiiiiiiiiii seeeee Intel! Jaaaviiiiiiiiiiiiiiiiiiiii seeeee Strelec!
Kaj ste lugjeeeeeeee ... mu treba pomosh na guru-to shto garantirashe pobeda za Penov :))))))) [img]http://www.affichescinema.com/insc_l/loser.jpg[/img] Panj ... Strelec iskochi mazh so toa shto chestitashe pobeda i prizna poraz ... taka kje postapev i jas da beshe obratna situacijata ... ama gledam na tebe, intel, Thief i kompanija ne vi stiska neshto da priznaete poraz :)) Ima edna ubava pesnichka od Chorba i ide vaka .. Nemam vise motiv da bih bio protiv nisam neukrotiv ja priznajem poraz. Ko macka u dzaku, smucam se po mraku sam u corsokaku, i priznajem poraz.
OooOo Poshto brojkite vi se slaba tochka .. eve so slika da vi pokazham kako toa izgleda [img]http://www.most.org.mk/images/Lokalni2005/gradonacalnik2005.jpg[/img]
Inkognito
quote:
Originally posted by Pana
Javiiiiiiiiiiiiii seeeee Intel! Jaaaviiiiiiiiiiiiiiiiiiiii seeeee Strelec!
Pana se boreshe i ne se davashe i pomosh barashe [:D][:D][:D]
intel
quote:
Originally posted by OooOo Panj ... Strelec iskochi mazh so toa shto chestitashe pobeda i prizna poraz ... taka kje postapev i jas da beshe obratna situacijata ... ama gledam na tebe, intel, Thief i kompanija ne vi stiska neshto da priznaete poraz :))
Aј по втор пат ако победил Трифун нека ви честито. Не го виде ова
quote:
Posted - March 14 2005 : 04:52:18 -------------------------------------------------------------------------------- Единствено може да им се честита на оние кои го добија мандатот во прв круг.Тоа се 14 од коалицијата За и 4 од здружената опозиција. Кој го прогласи Трифун за победник во прв круг????? Ако е така нека му е со среќа ама сепак мислам ќе се одлучува на 27
Не ти се гледа убаво изгледа.Нема врска победивте ја разбирам возбудата. Него ова со Трифун е официјално или сеуште е извесен втор круг? П.С.ПМ ти работи?
OooOo
quote:
Originally posted by intel
Не го виде ова
Ne go vidov iskreno .. forumov neshto zeza denes .. te raboti .. te ne raboti.
quote:
Нема врска победивте ја разбирам возбудата.
Ne pobedivme ni jas ni ti. Pobedi Skopje ;) Nego daj jas da produzham so seiri malku ... Pana Posted February 08 2005 Ako za nisto drugo samo plostadot sto go napravi evropski, gospodinot Risto Penov povtorno ke bide izbran za gradonacalnik. Izgleda na narodot ne mu e bitno siviloto na ploshtadot. Shto vikash a? Ajde pochni da rikash ... mu obekja na concrete ... vreme e :) Eve da te podsetam ...
quote:
Originally posted by concrete
Da pocekame , ene go kade e 13 za 10 dena!!! Se nadevam deka Strelec ke ni dozvoli da napiseme preku cela strana JAS SUM MAGARE!!!! so debeli bold bukvi (6)vo zavisnost od toa koj ke bide utka vo procenkata... dogovoreno!!!!
Sleduva odgovorot na Pana
quote:
Originally posted by Pana
Uste prasuvas!Dogovoreno!!!
Ajde rikaj! :) P.S. intel Private Messages mi rabotat
Pana
quote:
treba da specijalizira uste 10 semestri
Kade toa?Vo Kongo!Kade ima specijalizacija sto trae deset semestri. Ti si bil na fakultet a ne znaes kade se upotrebuva golema a kade mala bukva.Za navodnici ic ne pravam muabet. Pa uste zboris deka stabot ni bil vo Beograd.Vasiot kade e.Vo Sofija li ili vo Tirana. Zasto do kraj ne se doiskaza pa da opnese eden grafit "umrete komunjari,gotovi ste". p.s. da te prasam,koj broj konduri nosis
Strelec Вратете се на темата!
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
...Извор „Фокус“...
Јак извор, нема што!:)))
На МТВ сателитска веројатно Гордана Стошиќ не дава вакви информации. Иначе до овој момент младиот амнестиран дезертер и младиот сопартиец на Пенов (портпароли на коалицијата ЗА Македонија заедно) не спомнаа дека ќе му поднесат кривична пријава на „Фокус“. Што би рекле, немаат аргументи. Иначе брзи се на кривични. Не лично, туку како партијски војници (се извинувам доколку имаат некој чин). Додека цел свет (на пример) ги штити своите воени злосторници, ние со сила сакаме да му утрапиме некој македонец на Хаг. Всушност и Пенов го смета весникот за сериозен. Затоа и преку него во август 2002 и ни порача дека нема коалиција со убијците на Ахмети (што се гледа од приложената слика). Дали смета дека коалицира со наредбодавачот, а не со убијците или едноставно зборувал невистина.
[img]http://images.ofoto.com/photos1142/3/94/45/65/43/0/43654594307_0_ALB.jpg[/img]
Pana
quote:
Додека цел свет (на пример) ги штити своите воени злосторници,
Bravo bre.Sekoja cest.Ne mi se veruva deka skina vakva zelena.Ili za tebe cel svet e Hrvatska i Srbija. p.s. zasto ste tolku ispaniceni pa ne znaete veke sto pisuvate.Ke izgubite pa sto.Pak ke ogree sonce!
Divider
quote:
Originally posted by трендафил
Знае ли некој кој прави хотел во градскиот парк, покрај Вардар, на поранешната локација од кампот (зад север на Градскиот стадион), како добил маркица, колку квадрата ќе биде хотелот, колку дрва се исечени, дали дувањето на ветерот Вардарец кон паркот ќе биде запрено? И зошто тој хотел не му пречи на Пенов. Дали затоа што го гради Штерјо Наков, еден од луѓето што најповеќе се офајди од приватизацијата на општествениот капитал и е еден од покрупните финансиери во организацијата СДСМ. Не ми е јасно како ќе се активира чаршијата кога во неа се веат знамиња на странска држава, Албанија. (Ќе ни треба ли пасош и виза? На пример пред Чифте амам или на влезот од кај Бит Пазар, како и на булеварот Крсте Мисирков од страната што ќе биде општина Чаир. Булеварот, да потсетам е во надлежност на градот, па претпоставувам дека градските служби ги имаат поставено знамињата, црвеното на Албанија и синото на ДУИ. Дали му е познато на некој кој дозволил дивоизградената населба Шпанско Село да се приклучи на градскиот водовод? Има ли тука корупција? Водата е во исклучива надлежност на градот Скопје, односно на градоначалникот, советот во кој мнозинство има сината коалиција (ДУИ, СДСМ и ЛДП) и од нив избраниот директор на Водоводот. Да напоменам и дека и директорот на Водоводот и главниот градежен инспектор (кој ги гони дивоградбите) се од партијата на Ристо Пенов.
A be se ubavo trendafile, ama daj откачете го тоа јебено шпанско село и вие форумџииве и политишарите. Тоа е место каде што живеат и градат лица кои цел живот штеделе за тоа. Ги исклучувам оние во заштитенито појас, каде што е внукот на Ѕинго, куќата на сопартиецот на Пенов и други. Оние што се баш над старите куќи си се в ред. Треба да добијат легитимитет, оние во заштитениот појас, в ред, нека уриваат. ама усул мајку му. прво нека се видфи што е како е после нека се јаде фекалии. Нели. П.С. Ниедна партија или политичар нема да г чепне, не им оди во прилог, само се препукуваат. Верувај. П.П.С Ако некој се прашува зошто иамм таков став, ќе кажам. Имам дел од куќа таму. првата после кривината, до асфалтираниот пат. Не е во заштитениот појас, не е на градска канализација, за воодов не знам, ама знам дека се редовно се плаќа. Освен дозволата за градба, која е ветена пред да падне комунизмот 1991 година.
lav
quote:
Originally posted by Divider
quote:
Originally posted by трендафил
Знае ли некој кој прави хотел во градскиот парк, покрај Вардар, на поранешната локација од кампот (зад север на Градскиот стадион), како добил маркица, колку квадрата ќе биде хотелот, колку дрва се исечени, дали дувањето на ветерот Вардарец кон паркот ќе биде запрено? И зошто тој хотел не му пречи на Пенов. Дали затоа што го гради Штерјо Наков, еден од луѓето што најповеќе се офајди од приватизацијата на општествениот капитал и е еден од покрупните финансиери во организацијата СДСМ. Не ми е јасно како ќе се активира чаршијата кога во неа се веат знамиња на странска држава, Албанија. (Ќе ни треба ли пасош и виза? На пример пред Чифте амам или на влезот од кај Бит Пазар, како и на булеварот Крсте Мисирков од страната што ќе биде општина Чаир. Булеварот, да потсетам е во надлежност на градот, па претпоставувам дека градските служби ги имаат поставено знамињата, црвеното на Албанија и синото на ДУИ. Дали му е познато на некој кој дозволил дивоизградената населба Шпанско Село да се приклучи на градскиот водовод? Има ли тука корупција? Водата е во исклучива надлежност на градот Скопје, односно на градоначалникот, советот во кој мнозинство има сината коалиција (ДУИ, СДСМ и ЛДП) и од нив избраниот директор на Водоводот. Да напоменам и дека и директорот на Водоводот и главниот градежен инспектор (кој ги гони дивоградбите) се од партијата на Ристо Пенов.
A be se ubavo trendafile, ama daj откачете го тоа јебено шпанско село и вие форумџииве и политишарите. Тоа е место каде што живеат и градат лица кои цел живот штеделе за тоа. Ги исклучувам оние во заштитенито појас, каде што е внукот на Ѕинго, куќата на сопартиецот на Пенов и други. Оние што се баш над старите куќи си се в ред. Треба да добијат легитимитет, оние во заштитениот појас, в ред, нека уриваат. ама усул мајку му. прво нека се видфи што е како е после нека се јаде фекалии. Нели. П.С. Ниедна партија или политичар нема да г чепне, не им оди во прилог, само се препукуваат. Верувај. П.П.С Ако некој се прашува зошто иамм таков став, ќе кажам. Имам дел од куќа таму. првата после кривината, до асфалтираниот пат. Не е во заштитениот појас, не е на градска канализација, за воодов не знам, ама знам дека се редовно се плаќа. Освен дозволата за градба, која е ветена пред да падне комунизмот 1991 година.
Значи ти мора да си сосед со шоферот со плава коса во градски сообраќај ....мислам дека беше од Крива Паланка ?
Pana Vo gradskiot park potocno vo bivsiot "kamping" gradi sponzorot na FK "Vardar" Braca Vujacic zaedno so Trifun Kostovski. Vo"spanskoto selo" na Vodno kuki imaat ajducite od DPMNE i NP koj bea na vlast do 2002 godina.Ne e prikluceno na vodovod. A znae li nekoj kako go dobila placot na plostadot na mestoto na starata "Narodna banka" onaa kerkata na Tripun,Olga Kostovska. I znae li nekoj sto pravat so placevite okolu Panorama Alarova i povtorno Olga Kostovska,mazena Kamceva.
Divider Од кај да знам, на жена ми таткото поради овие глупости го мавна мозочен удар кутриот оти цела заштеда му е таму, а се збори/ше едно две дека ќе го рушат (сите ќе ги рушат). Сега со мои пари се доправа и доградува. BTW, не го знам, како му е името? Не сум бил таму одамна, инаку не се мувам освен лете за скара и слично.
Pana
quote:
на жена ми таткото
Kakov dedo takov zet,mislam partiski.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
...не спомнаа дека ќе му поднесат кривична пријава на „Фокус“.
Исто како да си рекол дека за трендафил не поднесуваат кривична пријава!?:) Кој фактор сме ти, Фокус и јас?:))) Е друга работа е со lav. Кривичната пријава од Жерновски за него се поднесе заради лична навреда изречена од индивидуа. Пред два дена го добив и судскиот број под кој што е заведена тужбата!
Pana Ne zaebavaj sega Strelec.Ne vleguvaj u film hi....hiiii....hiiii.....
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
...не спомнаа дека ќе му поднесат кривична пријава на „Фокус“.
Исто како да си рекол дека за трендафил не поднесуваат кривична пријава!?:) Кој фактор сме ти, Фокус и јас?:))) Е друга работа е со lav. Кривичната пријава од Жерновски за него се поднесе заради лична навреда изречена од индивидуа. Пред два дена го добив и судскиот број под кој што е заведена тужбата!
Нека победи тој кој го сакаат граѓаните на Скопје....нели?
Strelec И тебе ти благодарам во име на Пенов!:)))
Pana
quote:
Нека победи тој кој го сакаат граѓаните на Скопје....нели?
I tebe sekoja ti e na mesto lavu!
SLaCk Malce ste kontradiktorni vo svoite izjavi.Poslednive 2 i pol godini na vlast se SDSM i UCK.Znaci ako vo Shpanskoto selo kukite ba na VMROvci do sega 10 pati ke bea srusheni ili da ne vi e zhal?Drugo markicite gi izdava za centar alarova no posledniot zbor sekogas go ima izvrsnata vlast na drzavno nivo odnosno republickiot gradezen inspektor ili arhitekt ne znam koj tocno bese kojsto e covek od LDP znaci postaven od Penov.Trifun so kerka mu ne razgovara od koga se zema so orce Kamcev vtor pat ama toa ne e bitno bitno e sto placot ako voopsto e nejzin go dobila od Budzaku odnosno od koalicijata na vlast.Ako veke zboruvame za odgovornost znaci taa treba da si ja podeli Trifun so segashnata vlast iako mislam deka obvinuvanjata ne drzat voda.Penov se obidsuva da ja defokusira javnosta i da go napravi Kermes glaven slucaj za da ne se prasuvame za site negovi neispolneti vetuvanja.Uste minata nedela rece deka za ovaa nedela ke soopstel neshto golemo.Iskreno mislev deka ke bide uste eden negov proekt samo od pogolemi razmeri na primer Ajfelova Kula vo Skopje ama ispadna deka toa bila obicna afericka i naednas Kermes stana klucen za toa koj ke bide gradonacalnik i za idninata na Skopje voopsto.Mnogu evropska kampanja moram da priznaam.
Strelec Готов е Трифун...:) Како на шкрги да дишиТ!:))) Се избламира човекот, а убав совет даде пред неколку години: Да ги работиме работите што најдобро ги умееме, да бидат вреднувани високо и да остават некој траг, како за нас самите така и за другите околу нас. Да не работиме се и сешто, туку тоа што го умееме./Вест, 27/01/2001 год./ Што ли му требаше да се плетка во работи за кои што не го бива!?
OooOo OooOo kjuti i indeksira :))) SitnoooooOoooOooOooOOOooOooo ....
SLaCk A Penov roden gradonacalnik e a?Koga dojde 1996 godina iskustvo mu bese ja propadna angrokoza i tolku nisto drugo!T.e. zaboraiv bil nekakov sekretar vo SKOJ.Ama zatoa sega Penov znae se si zema dukancinja vo GTC si ja dogradi kukata koli si kupi.Zasluzuva pak da go izbereme:)uste edna kola mu fali za sin mu.
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
T.e. zaboraiv bil nekakov sekretar vo SKOJ.
Оффффф!:))) И ова ли? Уште такво нешто немавте кажано!?:))) Ептен сте да ви верува човек за работите што ги кажувате за Пенов!:)))
Pana
quote:
Uste minata nedela rece deka za ovaa nedela ke soopstel neshto golemo.I
Toa ne go kaza Penov.Toa go kaza onoj bantu crnec Maja Muhic.Skina zelena i ostana ziva. p.s. mi se kolne eden kolega sabajle deka videl dve sliki kade sto Tripun i Aleksandar Mitevski se vo nepristojna poza. Ne znam dali da mu veruvam? p.s.p.s. sekoja slicnost so Dejan Dokic od pulmo i Gvueski e nenamerna
OooOo ПРЕДЛОГ ЗА РАЗУБАВУВАЊЕ НА ПЛОШТАДОТ - АКО Е КИЧ, НЕКА Е ЕКСТРА КИЧ Место фонтана, најголема цицка на Балканот [img]http://vest.com.mk/images/%7BA267EEE9-3C20-4720-A0E3-03B89B0551F7%7D_cicka-2.jpg[/img] Наш читател, Марјан Денков, дипломиран ликовен уметник, иритиран од изборното ветување за градење на најголема фонтана на плоштадот Македонија, вчера ни испрати слики- фотомонтажа. Со нив тој иронично дава до знаење дека, според него, плоштадот е подобро да го краси една цицка, отколку ветената фонтана. "Воден од идејата како Скопје се има претворено во кич град, напишав текст кој го брани неговото кич достоинство со својот најголем, најпростран, нејнеинвентивен и најкич плоштад. Ако е кич, нека биде екстра кич", вели Денков во своето писмо како реакција на предизборното ветување за градење фонтана. "Фотографиите се апел до идниот градоначалник и критика до сегашниот, од еден малд уметник кој си го брани градот. Доволно Скопје станува Париз, и до кога сите тие спореби. Ајде веќе еднаш Скопје нека стане Скопје!", вели младиот уметник. Во контекст на својата критика, Денков најавува дека ќе достави свои предлог решенија за тоа што навистина треба да го краси плоштадот Македонија.
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
[img]http://vest.com.mk/images/%7BA267EEE9-3C20-4720-A0E3-03B89B0551F7%7D_cicka-2.jpg[/img] ...ни испрати слики-фотомонтажа. Со нив тој иронично...
Да... фотомонтажа во весникот што е во сопственост на Трифун Костовски... Во име на Изборниот штаб на Пенов, ти благодарам ОооОо за овој пост кој што им овозможува на објективните да го видат плоштадот како изгледа и да го замислат без она што е ставено со фотомонтажа!:))) Со вака убава фотографија од скопскиот плоштад ниту ние не располагавме... Затоа сме ти благодарни!:)))
OooOo Strelec ... hipnotiziran da ne si? :) Nova situacija ... ova e mnogu interesno ... dokumentite shto gi vadeshe Strelec so pechati i skici se samo PROPAGANDA NA PENOV :) ПРОДОЛЖУВААТ СПЛЕТКИТЕ ОКОЛУ ОБНОВАТА НА СТАРАТА СКОПСКА КАФЕАНА "Не правете случај од "Кермез" таму се е легало и чисто" рече рече Трифун Костовски, независен кандидат за градоначалник на Скопје, на вчерашната заедничка прес-конференција со Јован Стефановски-Жан, кандидат за градоначалник на скопската општина Центар од ВМРО-Народна. Костовски вели " Преку обновата на кафеаната "Кермез" сакаме да му го вратиме духот на градот, додека изборниот штаб на Ристо Пенов сака од него да направи случај за да води изборна кампања", додавајќи дека во периодот додека е градоначалник Пенов, оваа кафеана која е еден од симболите на Скопје е запустена, но тие ќе ми ја вратат старата слава.Тој објасни дека во проектот "Кермез" влегол пред два месеца откако бил информиран од неговиот партнер Љубчо Николовски-Фуфо, дека согласно законите, целокупната документација за негова изградба е обезбедена и нема никакви проблеми со локацијата и изградбата. Љупчо Николовски-Фуфо завчера отфрлајќи ги обвинувањата на скопскиот градоначалник и ривал на Костовски, Ристо Пенов, дека обновата на "Кермез" е пример за урбаната мафија рече дека "Кермез" ги поминал сите институционални форми за добвање маркичка како што е регулирано во ДУП. " Сите документи ги обезбедивме и плативме 350.000 евра за комуналии". Фуфо кажа дека тој "Кермез" го купил пред пет години за тогашни 500.000 германски марки. Пред два месеца Костовски станал косопственик. Тие двајца за обнова на "Кермез" планираат да вложат од 2,5 до 3 милиони евра. Фуфо тврди дека во проектот се работи за 2.300 квадрати, а не како што тврди Пенов 4.000 метри квадратни. Случајот "Кермез" го отвори Ристо Пенов тврдејќи дека тука има градежен криминал од Костовски. Според документите што ги презентираше во јавноста место првобитните 144 квадрати сега за обновата се дадени 4.000 квадрати. Тој го обвини Костовски дека ги искористил дупките во законите за да добие поголема маркичка за градба. Пенов потврди дека дозволата и маркичката се легални, но ќе бара поништување затоа што отстапуваат од оригиналните планови. Dali e kriminal ako najdesh dupka vo zakonot??? Од Општина Центар велат дека урбанистичката парцела на Кермез во урбанистичкиот план "Градски парк" изнесува 1.050 метри квадратни и дека не е точно тоа што го тврди Пенов. Од таму кажаа дека објектот воопшто не е проширен, а и локацијата, туку одговараат на локацијата на стариот Кермез. Znachi prljava igra od strana na Penov ... abe jasno e se ... kako SELSKI BUKVAR se chita ...
Strelec ОооОо, престани да ги читаш весниците на Трифун, пошто уште повеќе заглавувате така!:)
quote:
Originally posted by OooOo
Од Општина Центар велат дека урбанистичката парцела на Кермез во урбанистичкиот план "Градски парк" изнесува 1.050 метри квадратни...
Па од каде наеднаш се појавија 4000 метри квадратни!?:)))
quote:
Originally posted by OooOo
Znachi prljava igra...
Токму така!:))) Патем, еве можност да се види плоштадот ноќе... и без онаа фотомонтажа! [img]http://www.macedoniancities.com/photos/skopje/skopje_88.jpg[/img]
OooOo Abe ja ploshtadot sum go videl, nema potreba na slika da go gledam, nego si videl li ti kako e unakazen Kameniot Most?? Drago mi e shto pochnaa vaka da se prepucavaat i da go vadat prljav vesh ... ШТАБОТ НА КОСТОВСКИ ОБВИНУВА Пенов да одговори за дуќаните во ГТЦ и за урбаната мафија Ристо Пенов да каже зошто наместо Јавното претпријатие "Улици и патишта", работата ја добиваат човек-фирми блиски со ЛДП, чиј лидер е Пенов, рече Маја Мухиќ, портпаролка на Изборниот штаб на независниот кандидат за градоначалник Трифун Костовски. Според неа, вработените во Јавното претпријатие не добиле плата шест месеци. - Го повикуваме Пенов да каже колку дуќани во Градскиот трговски центар поседуваат тој и неговите блиски. Јавноста знае со какви привилегии и под кои повластени услови ги добиле. Пенов треба да одговори и зошто дозволил елитната населба на Водно, таканареченото шпанско село, која официјално е прогласена за дивоградба, да биде приклучена на градскиот водовод. Го прашуваме тоа зашто директорот на јавното претпријатие "Водовод и канализација" е човек од неговата партија, кого го назначил самиот тој - изјави Мухиќ. Според Штабот на Костовски, Пенов имал неограничена можност да се справи со урбаната мафија, оти тој го назначил главниот републички градежен инспектор, кој е член на ЛДП. Компанијата "Гофи" ќе поднесе пријава за клевета против Андреј Жерновски. (М.Ј.)
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Abe ja ploshtadot sum go videl...
За плоштадот ми одговори, а за другите работи (случајно или намерно) премолчи!:) Претпоставувам дека не си ги прочитал, па еве се повторно: ОооОо, престани да ги читаш весниците на Трифун, пошто уште повеќе заглавувате така!:)
quote:
Originally posted by OooOo
Од Општина Центар велат дека урбанистичката парцела на Кермез во урбанистичкиот план "Градски парк" изнесува 1.050 метри квадратни...
Па од каде наеднаш се појавија 4000 метри квадратни!?:)))
quote:
Originally posted by OooOo
Znachi prljava igra...
Токму така!:))) Инаку, еве ја најновата изјава на Трифун: Што е можно поубедлив триумф Иако сум за Пенов, искрено му посакувам на Трифун неговата желба во овој случај да се оствари! [url="http://www.a1.com.mk/vesti/ispisi.asp?VestID=43959"]Повеќе![/url]
OooOo Montiraj si ti samo delchinja od moite postovi ... voobichaena igra ... Penov ti e lider i idol :))
quote:
Па од каде наеднаш се појавија 4000 метри квадратни!?:)))
Pa prochitaj go postot pogore i kje vidish od kade ПРОПАДНАТИ ПРОЕКТИ Градоначалникот Пенов се откажа од еднонасочен "Народен фронт" Скопскиот градоначалник Ристо Пенов се откажа од проектот за пробивање и за воведување еднонасочен сообраќај по улицата Народен фронт во Капиштец. На минатонеделната презентација на сообраќајните проекти за евентуалниот трет мандат, актуелниот градоначалник рече дека мора да се откаже од идејата за пробивање на улицата, поради "големи проблеми со трасата". Epten 'golemi problemi' ... obekjava brda i dolini, pa posle koga kje dojde do realizacija kje otkazhuva proekti ... dobro mislam, toa e tipichno za Penov .. naviknat e narodot ;)
OooOo Shteta Penov shto gi prati decava da iznudat pari od Trifun ... samo gi zaglavi robija bez potreba ... Трифун Костовски бил уценуван со приказна дека е поврзан со руската мафија Двајцата новинари и сопственикот на агенцијата за обезбедување што беа уапсени оти го уценувале Трифун Костовски, кандидат за градоначалник на Скопје и пратеник, наскоро ќе се најдат на суд, откако скопското обвинителство покренало обвинение против нив, потврдија судски извори. Минатата недела, обвинението станало правосилно и сега се чекало да се одреди судија што ќе го води предметот. Наташа Петровска, поранешна спортска новинарка во неделникот „Скок“ и поранешна ракометарка во младинската екипа на „Кометал Ѓорче Петров“, Роберт Алексовски, спортски новинар во „Нова Македонија“, и Зоран Петковски, сопственик на агенцијата за обезбедување имоти и лица „Гард“, ќе одговараат за уцена и за помагање во уцена. Тие веќе еден месец се во истражниот затвор во Шуто Оризари. Според полициската истрага, на 7 февруари годинава Зоран Петковски и Наташа Петровска се договориле да состават текст со заканувачка содржина за Трифун Костовски. Тие, знаејќи дека Костовски е кандидат за градоначалник на Скопје, побарале од него 60.000 евра. Во полициското соопштение се наведуваше и дека тројцата притворени имале компромитирачки материјал за Костовски - досие, фотографии и снимки за него. Меѓутоа, извори во Основниот суд Скопје 1 наведуваа дека новинарите испратиле само едно писмо, напишано на компјутер, во кое уценувачите тврделе дека имаат докази за поврзаноста на Костовски со руската мафија. Тие во писмото се заканувале дека ќе ги изнесат доказите во јавноста ако не им ги исплати парите. Изворите истакнуваат дека тројцата притворени немале никакви докази против Костовски, односно блефирале. Изворите наведуваат дека договорениот текст бил напишан на компјутерот на Петковски. На крајот од текстот бил наведен лажен испраќач. Заканата по пошта била испратена до Костовски, на адреса од негова фирма. Во писмото било наведено дека бараните девизи требало да бидат ставени во плик и оставени на рецепцијата на хотелот „Континентал“ во Скопје. На 2 февруари годинава новинарот Роберт Алексовски ангажирал таксист да отиде кај Костовски по одговорот на заканата. Истиот ден, во пицеријата „Боними“ во населбата Автокоманда, Алексовски им го предал писмото на Наташа Петковска и на Зоран Петковски. Меѓутоа, Костовски случајот претходно го пријавил во полицијата и сите тројца биле уапсени во пицеријата. Дознаваме и дека од тројцата обвинети, само Петровска го признала делото, додека Петковски и Алексовски тврделе дека станува збор само за шега.
intel „Оваа кампања покажа две работи: дека ние имаме тим, имаме екипа, имаме програма, имаме визија, планови, проекти како да го развиваме Скопје, не само во наредните 4 години. Во недостиг на тие атрибути, единствена шанса на спротивниот табор им беше преку бескрупулозни напади да создаваат фама дека на Скопје му е потребен градоначалник со високо морални квалитети, богат и реализиран човек“, изјави Ристо Пенов, кандидат за градоначалник на Скопје на коалицијата „За Македонија заедно“.„Самата кампања, напротив, покажа дека мотивите на Костовски за да се кандидира за градоначалник не биле етички, туку токму да ги реализира започнатите и некои други проекти, од кои носат лична корист и профит за него и за луѓето околу него“, додаде Пенов.
OooOo
quote:
Originally posted by intel
... не биле етички, туку токму да ги реализира започнатите и некои други проекти, од кои носат лична корист и профит за него и за луѓето околу него“
Ubavo kazhano, samo shto pred da ja dade taa izjava treba da pogledne vo sopstveniot dvor poshto istoto mozhe i za nego da se kazhe neli? :)
Strelec Значи некому дефинитивно не му иде памет. Сегашнава опозиција 5-6 години ги повторува старите приказни за НЕПОСТОЕЧКИ дуќани во Трговски центар и секогаш ги губат изборите!:) Како не научија дека таа финта не им пали!?:) Им се заарнија изгледа поразите!:) Како и да е, додека Трипуновци продолжуваат со својата негативна кампања, ние да се сконцентрираме на она што Скопје го прави поубаво! ОСВЕЖУВАЊЕ НА ЗЕЛЕНИЛОТО Липи и јавори од милион денари Екипи на "Паркови и зеленило" наскоро ќе почнат да ги дополнуваат дрворедите на повеќе места во градот. Претседателката на Градскиот комитет, Бранка Станојевска, вели дека од градскиот буџет одвоиле милион и 200 илјади денари за обновување на градското зеленило. - Ќе ги дополниме дрворедите на улиците Џон Кенеди и Цветан Димов во населбата Чаир. На улицата Стив Наумов, спроти МНТ и околу Универзитетската библиотека, екипите на претпријатието "Паркови и зеленило" ќе посадат 50 платани. На булеварот Партизански одреди ќе се обноват 13 липи. Во Ново Лисиче, на Февруарски поход ќе се засадат 100, а на булеварот Октомвриска револуција, 39 јавори - вели Станојевска. Ќе се обновува зеленилото и кај Мајчин дом, на улицата Никола Парапунов, на Илинденска и на други места каде што има оштетени растенија. p.s. За оние што кажуваат приказни дека наводно само пред избори Пенов работи и понатаму важи поканата да ни биде посочен најлошиот месец во работењето на Пенов последниве 4 години. А Thief, intel, Pana и јас ќе ви наброиме (и притоа ќе изнесеме докази) што се’ се правело и градело тој месец!?:))) Овој дел од мојов пост ќе биде повторуван при секој обид да се манипулира со приказна дека Пенов работи само пред избори!
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
- Ќе ги дополниме дрворедите на улиците Џон Кенеди и Цветан Димов во населбата Чаир.
Pa da ... koga ne bidna nishto od proektot Vodnjanska 2 ... daj barem nekoe drvce da posadime :))) Machkanje ochi i shminkanje :)
Strelec Додека Трипуновци и натаму продолжуваат со својата негативна кампања, ние и натаму акцент ставаме на она што Скопје го прави поубаво! АКЦИЈА ЗА ПОЧИТ Уредување на Маџир-маало Заврши уредувањето на потегот од мостот кај комплексот банки до новиот мост кај Транспортниот центар. Пред извесно време на овој простор е целосно обновено уличното осветлување и се поставени триесетина нови канделабри. Направено е и шеталиште од павер-елементи, поставени се клупи и канти за отпадоци, а целиот простор е хортикултурно уреден. Изграден е и сливник за излевање на собирните води од населбата Маџир-маало во реката Вардар. Претходно во населбата имаше големо собиралиште на води, кои преку улицата Кеј 13 Ноември се насочуваа и се слеваа во реката Вардар. Со новиот сливник водите без да се излеваат на улицата одат во Вардар.
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Додека Трипуновци и натаму продолжуваат со својата негативна кампања, ние и натаму акцент ставаме на она што Скопје го прави поубаво! АКЦИЈА ЗА ПОЧИТ Уредување на Маџир-маало Заврши уредувањето на потегот од мостот кај комплексот банки до новиот мост кај Транспортниот центар. Пред извесно време на овој простор е целосно обновено уличното осветлување и се поставени триесетина нови канделабри. Направено е и шеталиште од павер-елементи, поставени се клупи и канти за отпадоци, а целиот простор е хортикултурно уреден. Изграден е и сливник за излевање на собирните води од населбата Маџир-маало во реката Вардар. Претходно во населбата имаше големо собиралиште на води, кои преку улицата Кеј 13 Ноември се насочуваа и се слеваа во реката Вардар. Со новиот сливник водите без да се излеваат на улицата одат во Вардар.
Strelec kjuti molim te ... pa Madjir maalo 8.5 godini ne beshe pipnato be. NAJGOLEM CHIR vo Skopje beshe. Neznam ej .. katastrofa e da se falish posle 8.5 godini za Madjir maalo kako si stavil osvetluvanje, a lugjeto ushte u jama mochaat :)) Sledno shto kje bide? Stavile kontejner u Pajko maalo i donele 10 kila pesok za dupkite u Novo Maalo? [xx(]
Strelec Додека Трипуновци и натаму продолжуваат со својата негативна кампања, ние и натаму акцент ставаме на она што Скопје го прави поубаво! ГРАДОТ ИМ ОБЈАВИ ВОЈНА НА ШТЕТНИЦИТЕ Дезинсекција и од небо и од земја Градските власти ќе извршат дезинсекција во Скопје од земја и од воздух. Прскањето против комарци ќе се изврши во три загарантирани термини, а дератизацијата на Скопје ќе ја извршат во две фази, во кои ќе постават 100.000 замки во шахтите за штетните глодачи.
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Дезинсекција и од небо и од земја Градските власти ќе извршат дезинсекција во Скопје од земја и од воздух. Прскањето против комарци ќе се изврши во три загарантирани термини, а дератизацијата на Скопје ќе ја извршат во две фази, во кои ќе постават 100.000 замки во шахтите за штетните глодачи.
A u shtabot na Penov kje poprskaat ili Trifun treba da donira za tamu? [:D]
Strelec Додека Трипуновци (на кои што последно оружје им остана иронијата) и натаму продолжуваат со својата негативна кампања, ние и натаму акцент ставаме на она што Скопје го прави поубаво! РЕКОНСТРУКЦИЈА Во Старата чаршија нова улица Во скопската Стара чаршија ќе се пробива новата улица Стив Наумов, која ќе минува покрај стоковната куќа "Илинден", хотелот "Арка" и ќе завршува кај Бит-пазар. На трасата на идната улица, која е предвидена со детаљниот урбанистички план за тој реон, има три приватни објекти, кои ќе мора да се уриваат. - Моментно ги подготвуваме нашите предлози за експропријација за трите објекти. Тоа не се големи згради, туку помали куќи. Улицата Стив Наумов сега практично не постои. Од неа има само мал дел, кој води до стоковната куќа "Илинден", од каде што може само да се сврти на паркингот. По пробивањето ќе биде долга 600 метри и по неа ќе се стигнува до Бит-пазар – велат од Градскиот комитет за урбанизам. Екипите на "Улици и патишта" ќе ги санираат оштетувањата на сите улички во чаршијата, што настанале во зимскиот период.
OooOo Dalje ...
beaver hunter "a koliko to koshta u parama?" od filmot Tesna koza
Strelec Кога се работи домаќински, има за се’! од филмот ’Ветено, сторено, проверено!’
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Кога се работи домаќински, има за се’! од филмот ’Ветено, сторено, проверено!’
Dechki, nauchna fantastika na vtori sprat ... [:p]
Strelec Додека Трипуновци (на кои што последно оружје им остана ’плукањето’) и натаму продолжуваат со својата негативна кампања, ние и натаму акцент ставаме на она што Скопје го прави поубаво! СООБРАЌАЈНИ ПРОЕКТИ Низ цел град ќе се вози еднонасочно Градските власти размислуваат да воведат еднонасочен сообраќај во сите скопски општини. За таа цел распишале и тендер за проектирање на еднонасочниот сообраќај, на кој најповолна понуда имала фирмата "Чакар партнерс". - Ги знаеме трасите и населбите за во кои планираме да воведеме еднонасочен сообраќај. Еднонасочни улици ќе има во Ѓорче Петров, Влае, Хром, Шуто Оризари, Бутел, Чаир, Маџари и во Ченто. Нема да коментирам за подготвувачот на проектот, бидејќи не знам дали Одделението за јавни набавки ќе го повтори тендерот. Објективно, проектирањето ќе се оддолжи ако остане само еден проектант за сите општини - вели Бранка Станојевска, претседателка на Градскиот комитет за урбанизам. Според неа, можно е тендерот за избор на проектант да се повтори, при што проектирањето на еднонасочниот сообраќај ќе се подели по општини, на повеќе проектанти. Еднонасочниот сообраќај ќе почнат да го воведуваат кога ќе бидат завршени проектите за сите населби.
intel [img]http://www.mia.com.mk/photos/172-1103g.jpg[/img] Уште еден споменик и обележување на историските настани. "Во име на граѓаните на Скопје изразувам длабока почит кон македонските Евреи кои на денешен ден пред 62 години беа насилно однесени во озогласениот логор Треблинка. Еминентниот македонски скулптор Томе Серафимовски по тој повод направи омаж за Евреите кои беа депортирани во логорот на смртта, сочинувајќи ја својата прекрасна скулптура 'Симфонија на мирот'", рече скопскиот градоначалник Ристо Пенов на откривањето на скулптурата на плоштадот Слобода и додаде дека таа дава порака за мирољубивост и предупредува да не се повтори злото и да се негува толеранцијата. Човек за се,нема што.
OooOo Abe ... AHAHAHAHHAAHAHAHAH ... ПРОПАДНАТИ ПРОЕКТИ Градоначалникот Пенов се откажа од еднонасочен "Народен фронт" Скопскиот градоначалник Ристо Пенов се откажа од проектот за пробивање и за воведување еднонасочен сообраќај по улицата Народен фронт во Капиштец. На минатонеделната презентација на сообраќајните проекти за евентуалниот трет мандат, актуелниот градоначалник рече дека мора да се откаже од идејата за пробивање на улицата, поради "големи проблеми со трасата". Epten 'golemi problemi' ... obekjava brda i dolini, pa posle koga kje dojde do realizacija kje otkazhuva proekti ... dobro mislam, toa e tipichno za Penov .. naviknat e narodot ;) Na kogo da mu veruvam??
beaver hunter
quote:
Originally posted by Strelec
Кога се работи домаќински, има за се’! од филмот ’Ветено, сторено, проверено!’
pred nekolku denovi prashav: da ne ima nekoj informacija za toa kolku pari chinele proektite,pred pochetokot na izvedbata kolku pari bile predvideni, rokovi itn...sega se replicira deka koga se raboti domakinski , ima za se... toa "ima za se" na shto e bazirano?? nekakva potkrepa, dokumenti, itn za domakinskoto rabotenje?? ne ke e losho takvite dokumente so koi se potkrepuva domakinskoto rabotenje da bidat postirani ovde.... P.S. i olimpiskite igri vo Montreal bea ubavo zamisleni i izvedeni, no po koja cena....
Strelec Додека Трипуновци и натаму продолжуваат со манипулации и со својата негативна кампања, ние и натаму акцент ставаме на она што Скопје го прави поубаво! ПРИСПОСОБУВАЊЕ НА ВОЗИЛАТА НА ЈСП Од овој месец ќе се возиме во екоавтобуси Екоавтобусите на природен гас, кои веќе одамна требаше да се појават на скопските улици, најверојатно ќе бидат пуштени во сообраќај до крајот на месецов, најавуваат од ЈСП „Скопјее“. Во тек е преадаптацијата на првите 30 автобуси, а паралелно се одвива и набавката на потребната опрема. Техничкото приспособување на автобусите се врши во автобазата на ЈСП во населбата Ѓорче Петров. Привршува и изградбата на компресорската станица на „Макпетролл“ во автобазата во Автокоманда, каде што возилата ќе се полнат со природен гас и веднаш ќе се вклучуваат во сообраќај. - Првите автобуси на еколошко гориво требаше досега да бидат готови, но работите се одолжија. Ако с$ оди според планот, ќе ги пуштиме до крајот на месецот. С$ уште не сме го утврдиле нивниот надворешен изглед, во која боја ќе бидат бојадисани и какви мотиви ќе содржат - вели директорот на ЈСП, Крсте Велјановски. Еколошките автобуси се најавуваат повеќе од една година, но реализацијата на проектот постојано се одлагаше поради немање пари. Преадаптација на еден автобус чини 10.000 евра, што значи дека за 30 автобуси треба да се платат 300.000 евра. Половина од парите ги обезбедува ЈСП, а другата половина ја делат Градот, Министерството за екологија и ЛЕАП на Скопје. По нивното пуштање во сообраќај, значително ќе се подобри еколошката состојба во градот, покажуваат анализите. Според извршените мерења, ако еден автобус вози 250 дена по 14 часа, во воздухот испушта 15.500 килограми загадувачки материи. Со приспособување на еколошки погон, односно на комбинација од нафта и природен гас, загадувањето ќе се намали дури три пати. Освен животната средина, екоавтобусите ќе го „заштитатт“ и буџетот на јавното сообраќајно претпријатие. По адаптацијата, возилата ќе трошат многу помалку нафта, што ќе има позитивен финансиски ефект врз работењето на ЈСП. Плановите на претпријатието предвидуваат преадаптација на целиот возен парк. Долгорочна ориентација на претпријатието е да ги префрли сите 450 автобуси на природен гас. Приспособувањето на триесетте возила е дел од програмата на ЈСП за обнова и за модернизација на автобускиот превоз. Програмата предвидува и купување 100 нови возила на природен гас. Еден еколошки автобус чини 130.000 евра.
OooOo
quote:
Originally posted by beaver hunter
pred nekolku denovi prashav: da ne ima nekoj informacija za toa kolku pari chinele proektite,pred pochetokot na izvedbata kolku pari bile predvideni, rokovi itn...sega se replicira deka koga se raboti domakinski , ima za se... toa "ima za se" na shto e bazirano?? nekakva potkrepa, dokumenti, itn za domakinskoto rabotenje?? ne ke e losho takvite dokumente so koi se potkrepuva domakinskoto rabotenje da bidat postirani ovde.... P.S. i olimpiskite igri vo Montreal bea ubavo zamisleni i izvedeni, no po koja cena....
Ne se nadevaj na odgovor .. gledash samo pastiraat izmisleni proekti od pamfletot na Penov :) Koga kje dojde vreme za realizacija kje bide .. upssss 'zbunite zavesu' ...
beaver hunter ...seto toa e ubavo.... ama....kolku pari seto toa chini.... i koj ke plati za seto toa...od chij dzeb???
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Ne se nadevaj na odgovor...
Пак проба да уловиш нешто ’во матно’ и пак ја утна!:))) На тоа прашање од beaver hunter одговорив веднаш откако беше поставено! Врати се неколку дена назад и види!:)
Strelec
quote:
Originally posted by beaver hunter
...od chij dzeb???
Сериозен си со ова прашање?:) Или некому сакаш кејф да му правиш?:)))
beaver hunter nema brojka....za nieden proekt...kakov proekt e toa koga ne se znae kolku pari bilo predvideno i chinelo, i kolku vreme bilo predvideno i potrosheno....kako moze objektivno da se ocenuvaat rezultatite?? ako ne se ima podatoci kolku chinelo, porano...kolku pari ke chinat idnite proekti??
OooOo Abe shto e bitno kolku kje chini .. vazhno Urban Invest e tuka ako zatreba :)
Strelec Додека Трипуновци и натаму продолжуваат со манипулации и со својата негативна кампања, ние и натаму акцент ставаме на она што Скопје го прави поубаво! НОВО СООБРАЌАЈНО РЕШЕНИЕ Клучката Бит-пазар како детелина Клучката Бит-пазар, на која во ниво се вкрстуваат булеварите Александар Македонски и Крсте Мисирков, ќе се реконструира, по што ќе добие изглед на четирилисна детелина. Претседателката на Градскиот комитет за урбанизам, Бранка Станојевска вели дека привршува проектирањето за обновата на клучката, која се очекува да почне во март. - Вкрстувањето на булеварите Александар Македонски и Крсте Мисирков ќе го направиме во систем на детелина. Тоа ќе ни овозможи да ги избегнеме сите сегашни конфликтни точки на раскрсницата, оти ќе нема вртења во лево. Ќе треба да се извршат градежни зафати од сите четири страни на клучката, со кои ќе се изградат краци за полесно вклучување и исклучување од булеварите - вели Станојевска. Таа објаснува дека по реконструкцијата, клучката ќе функционира многу поефикасно од сега. - На пример, ако одите од Автокоманда по булеварот Александар Македонски, за да свртите лево кон Бит пазар, нема да мора да се качите десно пред надвозникот како сега, па да чекате семафори кон лево. Ќе продолжите право по "Александар Македонски" кон продавниците на пластичарите, па по надвозникот ќе свртите десно по новиот крак, кој ќе ве однесе директно на "Крсте Мисирков" - вели Станојевска. И по обновата на клучката ќе има семафори.
beaver hunter
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by beaver hunter
...od chij dzeb???
Сериозен си со ова прашање?:) Или некому сакаш кејф да му правиш?:)))
ne stanuva za nikakvi kejfovi... samo stanuva zbor za rabota ... koja shto treba redovno da se praktikuva.... otchet... P.S. do Strelec... se nadevam deka si informiran koi bea posledicite ,na vladeachkata partija na federalno nivo na Canada, po objavuvanjeto na izveshtajot na General Auditor, vo fevruari, 2004...
Strelec
quote:
Originally posted by beaver hunter
...ne stanuva za nikakvi kejfovi...
!:))) Уловен си момче!:)))))))
n/a
quote:
Originally posted by Pana
quote:
treba da specijalizira uste 10 semestri
Kade toa?Vo Kongo!Kade ima specijalizacija sto trae deset semestri. Ti si bil na fakultet a ne znaes kade se upotrebuva golema a kade mala bukva.Za navodnici ic ne pravam muabet. Pa uste zboris deka stabot ni bil vo Beograd.Vasiot kade e.Vo Sofija li ili vo Tirana. Zasto do kraj ne se doiskaza pa da opnese eden grafit "umrete komunjari,gotovi ste". p.s. da te prasam,koj broj konduri nosis
Pana, sekoja specijalizacija na hirurska disciplina trae 5 godini (10 semestri) so toa sto na kraj se polaga specijalisticki ispit pred komisija od 3 profesora, bilo toa da e medicinska ili stomatoloska (maksilofacijalna), dodeka specijalizacijata po oralna hirurgija trae 4 godini. Inaku nosam cevli br. 44 (konduri ne bese nas zbor neli [:I]), visina 190 cm, tezina 88 kg [:D]. Drugo nesto za mene te interesira? Da ne sakas na mojot minister da mu kazes da me izbrka od rabota [:D] Za polesno da me identifikuvas, ke ti pratam slika ak sakas majkin [:D][:D][:D] Inaku ako odis na forumot Istorija ke vidis deka sum anti-bugarski rastroen, taka sto nemoj da lepis etiketi bez da znaes so kogo si imas rabota. Inaku jas ne sum od 'onie' i nemam stab, tuku sum vecna opozicija[:D] Zosto da pisuvam umrete komunjari, koga i onaka sami se unistuvate i ste pred izumiranje politicki so vodenjeto na vasata politika koja e pred se politikanstvo.
beaver hunter kolku pari ke chinat proektite za razubavuvanje na Skopje? od kade pari za seto toa?
Strelec off topic: beaver, го знаеш ли ти Столе пајканот од Топанско Поле?:)))
beaver hunter
quote:
Originally posted by Strelec
off topic: beaver, го знаеш ли ти Столе пајканот од Топанско Поле?:)))
kako ne :) shto stana so finanskiskata policija? rabotat, ne rabotat??
Strelec
quote:
Originally posted by beaver hunter
kako ne :)
А Бубе брсјакот?:))) Кажи сега што те интересира за финансиите?:) Имаш мислам се’ на вебсајтот на град Скопје... Нема никаде информации за Порцеланка, за Технометал итн., а за град Скопје има!:) Вкупни приходи од буџетот за 2004 година, нешто преку милијарда и пол денари... Вкупни расходи исто!
beaver hunter bube brsjakot....ista generacija sme... komshii, ista osmoletka, ista gimanzija....imashe videoteka... posledno shto se sekjavam.... fala za informaciite vrska finansiite. smetam deka toa treba da bide eden od najvaznite kriteriumi za da se oceni rabotenjeto na nekogo... bi trebalo vo idnina site kandidati za gradonachalnici, da dadat osvrt na toj moment, kako ke gi troshat parite , shto nekoj im gi dava na raspolaganje...
Strelec
quote:
Originally posted by beaver hunter
bube brsjakot....ista generacija sme... komshii, ista osmoletka, ista gimanzija....imashe videoteka... posledno shto se sekjavam...
Значи ги знаеш и Бимбо (Горан), па Горан Георгиевски (се отсели во Аеродром), Љупчо Калц... Значи и Ана Пандиловска ја знаеш?:) А го знаеш ли Ѓоле? На Бубе брат му?:) И еден негов другар Џибис?:) Се ’вртеше’ во тоа друштво!:))) Да... на http://www.skopje.gov.mk/ имаш во детали објаснето се’ во врска со приходите и расходите... Во вертикалното мени одиш на: Е-Скопје -> Градски органи -> Финансии... И ќе ти се отвори горе едно ново хоризонтално мени и таму имаш се’ во врска со финансиите!
beaver hunter site gi znam..... komshii... generacija shkolska.... Bimbo, da ne beshe Djimbo :) Ana, mislam deka se omazi so Brsjakot... shto ti e mal svetot :) +/- 2 godini.... brat mu na Goran ke emigrira vo CND... ima let za 1 Maj... (kermit mu e avatar)
Strelec Ана, да...:) се омажи за Бубе!:) Значи... ти се знаеш добро и со портпаролот на Владата наша насушна, г-динот С.Ч.!:))) Патем, колку се сеќаваш на тој Џибис (алиас Strelec)?:)))))))
beaver hunter iskreno...odamna beshe... mnogu godini nanazad...no sepak beshe zabavno i nezaboravno :):) vicovi i samo vicovi :):)
n/a eh Strelec, drzavata te naterala da si ja napustis rodenata zemja za parce leb, a ti pak si za taa vlast sto te proterala [:D] Okolu 700.000 makedonci emigrirale od Makedonija poslednive 15 godini zaradi katastrofalnata politika koja se sproveduva od vladata na SDSM koja e osnoven dekstruktor na makedonskata ekonomija. Dodusa, i VMRO ne se "poarni" nesto, no sepak ne se do tolku [:D] Ja prodadoa OKTA koja SDSM ja otera vo stecaj i sega lugeto vraboteni vo OKTA zemaat redovno plata, go prodadoja FENI koj SDSM go odnese vo stecaj, go prodadoja i Jugohrom koj SDSMovskite direktori go unistija... Samo zalam sto vrabotenite na Nova Makedonija ispadnaa tolku glupavi pa strajkuvaa protiv odlukata na VMROovskata vlada da bidat kupeni od slovenecki magnat, za potoa site 100% SDSM da gi prati na ulica. Ete kakov narod sme nie, PROST, zatoa i drzavava vaka ni propaga.
Pana (едитирано од администратор) Najnov grafit na skopskite ulici: Trifun-Severina
n/a Pana, mene ne mi smrdat nozete, epten sum pedanten [:D] A makedonskiv ti e sto da ti kazam, se gleda deka si poducuvan v Beograd(nogite epten makedonski zbor e sto go upotrebuvas). Sto e bitno kakov e Trifun vo privatnosta?! Vazno e da e raboti za dobroto na gradot i narodot, se ostanato ne me interesira. A Pana, mene toa SDSM-LDP politikanstvo so izmisluvanje aferi na protivnicite mi e mizerno, dolno i prostacko. Prvo se izmisli deka Gruevski bil peder, pa koga dojde na red Kedev i toj stana peder, sega najnovoto e deka Kostovski e peder. Emi kaj bese Pana koga Kostovski 2002 g. ja predvodese Listata na LDP-SDSM da ni raspravas za negovoto pederstvo? Tolku ste prodzirni i mizerni, sto veke i mi e odvratno da Ve citam.
Pana
quote:
Pana, mene ne mi smrdat nozete,
Aman be pa ti.Ic ne znaes za sala.Olabavi se malku.Nemase nisto licno vo moeto pisuvanje,obicna zaebancija![:)][:)]
Pana Bolnite,raselenite,vojnicite i zatvorenicite veke glasaa. Do sega 85% glasale za gospodinot Risto Penov!
Strelec Не заокружувај, Pana... 84,97% е точниот број!
Pana
quote:
84,97% е точниот број
Ma nema veza,vazno da e ubedlivo!
dejan http://a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=44016
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
quote:
84,97% е точниот број
Ma nema veza,vazno da e ubedlivo!
Раселените и војниците гласале за Пенов, а болните и затворениците за Трифун... Оттаму е така голема разлика!
Pana
quote:
болните и затворениците за Трифун...
Ne!Tie se fizicki bolni a ne umstveno! p.s. uste ponov grafit od skopskite ulici:Fufo,so budzetot na gradot pravo vo kazino
n/a Abe SDSMovci i LDPovi, ne sme pametni kako Vas, no kako moze da se znae koj kako glasal pred 19:00h? Neli glasanjeto e tajno? Ili so noz pod grloto ste naterale 3 da glasaat za Amdi Penov? [}:)] Garant ste gi polnele kutiite kako po Vas star obicaj [:D]
SLaCk Sramota e da gi spomenuvate RASELENITE.Bidejki NISTO ne napravivte za nivno vrakanje a lugeto uste sedat po kolektivnite prifatilista.A vtoro tie luge se od kumanovsko i tetovsko i ne moze da glasaat za Penov ili za Trifun.Zatvorenicite sigurno glasale za Penov bidejki 80% od niv se albanci.
Great_Macedonian QUOTE STRELEC: Така да Даме, воопшто ’не држи вода’ твојата констатација дека “site anketi osven onie sprovedeni od vlast ukazuvaat deka trifun ke pobedi, i tu so mnogu“!? Би ми било многу драго доколку, врз основа на презентираниве информации, јавно ја повлечеш својата изјава! Во спротивно, доколку и не го сториш тоа, сепак ќе ти простам... за атер на Прочка!:) -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Dobro de Strelec, cim tolku ti znaci, ja povlekuvam mojata konstatacija. Koj bil vo pravo ke vidime za den dva.
Pana
quote:
Garant ste gi polnele kutiite
Garant!!
belo zaice Trifun pobedi/ TRIFUN POBEDI/ Трифун победи/ ТРИФУН ПОБЕДИ/ ДОСТА МУ Е НА ПЕНОВ :)))))))
Sande izgubi romot. [:)] Sramota za Kicevo, Tetovo, Gostivar, Lipkovo, koi povtorno pokazaa deka zaradi ovie opstini kade sto plemeto caruva, Makedonija e daleku 1oo godini od EU.
Divider Trifun proglasi pobeda vo prv krug!!!!!!!!!!!!!!
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
Bolnite,raselenite,vojnicite i zatvorenicite veke glasaa. Do sega 85% glasale za gospodinot Risto Penov!
Кога ќе се смени централната власт, уште повеќе затвореници ќе гласаат за кандидати од актуелната власт. Поради идниот партијски состав на затворениците пред се`, разбира се.
трендафил
quote:
Власта не ја признава победата на Костовски Владејачката коалиција За Македонија заедно попладнево соопшти дека градоначалничката трка во Скопје не е завршена и оти ќе има втор круг. Според изборниот штаб на коалицијата За Македонија, на Трифун Костовски за победа во првиот круг му биле потребни 110.000 гласови, а тој според нивните податоци освоил 104.000 гласови, односно 6.000 помалку од потребните за победа во првиот круг. „Согласно законот, за победа во првиот круг на кандидатот за градоначалник на Скопје му се потребни да освои повеќе од 110 илјади гласови. Костовски има освоено нешто над 104.000 и му недостасуваат околу 6.000 гласови“, изјави генералниот секретар на СДСМ Никола Ќурчиев. За Македонија заедно објави и дека во Скопје освоила 16 советнички места наспроти 12-те на ВМРО-ДПМНЕ и оти во првиот круг нивниот кандидата за градоначалник победил и во општина Карпош, покрај веќе освоените 14 градоначалнички места. Владејачката коалиција соопшти денеска дека нивните кандидати во првиот круг освоиле 14 градоначалнички места, додека во вториот круг што ќе се одржи за две недели, во трката за градоначалник влегуваат вкупно 42 нивни избраници, од кои 31 водат пред нивните ривали.
Според МОСТ пак
quote:
од кандидатите за градоначалници за Град Скопје најмногу гласови (во проценти) добил независниот кандидат Трифун Костовски 53,76 %, кандидатот на коалицијата За Македонија заедно, Ристо Пенов, доби 31,02 %, кандидатот на ДПА- ПДП, Аргтим Нагавци 6,91%, Сами Фејзула, кандидат на ДУИ 6,86 %, а Џезаир Шаќири, кандидат на НДП освоил 1,45%. На неважечките ливчиња им отпаѓаат 1,9 %. Што се однесува до советниците во советот на Град Скопје, според PVT резултатите на МОСТ, најмногу советнички места освоила листата на коалицијата За Македонија заедно, 16, ВМРО ДПМНЕ има освоено 13 места, листата на ДУИ 3, ДПА- ПДП 3, на ВМРО НП 4 , на ДА 3, листата на Лига за демократија 2 и листата на НДП 1 советничко место.
Pana
quote:
Власта не ја признава победата на Костовски Владејачката коалиција За Македонија заедно попладнево соопшти дека градоначалничката трка во Скопје не е завршена и оти ќе има втор круг. Според изборниот штаб на коалицијата За Македонија, на Трифун Костовски за победа во првиот круг му биле потребни 110.000 гласови, а тој според нивните податоци освоил 104.000 гласови, односно 6.000 помалку од потребните за победа во првиот круг. „Согласно законот, за победа во првиот круг на кандидатот за градоначалник на Скопје му се потребни да освои повеќе од 110 илјади гласови. Костовски има освоено нешто над 104.000 и му недостасуваат околу 6.000 гласови“, изјави генералниот секретар на СДСМ Никола Ќурчиев. За Македонија заедно објави и дека во Скопје освоила 16 советнички места наспроти 12-те на ВМРО-ДПМНЕ и оти во првиот круг нивниот кандидата за градоначалник победил и во општина Карпош, покрај веќе освоените 14 градоначалнички места. Владејачката коалиција соопшти денеска дека нивните кандидати во првиот круг освоиле 14 градоначалнички места, додека во вториот круг што ќе се одржи за две недели, во трката за градоначалник влегуваат вкупно 42 нивни избраници, од кои
Koj e sega glaven.......Sangold hi.....hiiiiii...hiiiiiii. Abe tokmaci ve citam i vi se cudam na pametot. Angaziran sum na druga rabota inaku ke vi se javev.Izgubivte vo cela Makedonija a kako zeleni se smeete(Gorcev) i proglasuvate pobeda. p.s. krajot e koga ke zapee debelata zena huuuuuuuuuuuu............huuuuuuuuuuuu..huuuuuuuuuuuuuuu
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
Angaziran sum na druga rabota inaku ke vi se javev.
I sinokja gledam beshe angazhiran, doagjashe i go chitashe forumov ama nekako ne ti stiskashe da pishesh neshto .... ;)) Pana Posted February 14 2005 Spored poslednite podatoci, od vcera,na otvaranjeto na stabot na gospodinot Risto Penov,razlikata e golema vo korist na gospodinot Risto Penov. p.s.kako im tekna so salcinjata alal da im e. Kaj otide taa razlika se prashuvam? Stvarno za veruvanje se partiskite anketi i oboenite agitatori na forumov ... aj ima vreme kje gi izvadam pokasno i drugite anketi ;) Seir :)
concrete
quote:
Originally posted by Pana
[quote]Власта не ја признава победата на Костовски Koj e sega glaven.......Sangold hi.....hiiiiii...hiiiiiii. Abe tokmaci ve citam i vi se cudam na pametot. Angaziran sum na druga rabota inaku ke vi se javev.Izgubivte vo cela Makedonija a kako zeleni se smeete(Gorcev) i proglasuvate pobeda. p.s. krajot e koga ke zapee debelata zena huuuuuuuuuuuu............huuuuuuuuuuuu..huuuuuuuuuuuuuuu
Kaj si angaziran be batka tolku mnogu, denovive ne se siminjase od forumov, a sabajlevo te snema!!!!Da ne kupuvase karta za Tumbuktu ???? Od koga toa "vlasta" priznava ili ne priznava, si ima nadlezni za toa ili resivte da gi modificirate toa "demokratskite" metodi a????? I ostavi huuuuuuuuuuuu............huuuuuuuuuuuu..huuuuuuuuuuuuuuu , pisuvaj kako sto se dogoborivme!!!!
Inkognito
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Власта не ја признава победата на Костовски
Koj e sega glaven.......Sangold hi.....hiiiiii...hiiiiiii. Abe tokmaci ve citam i vi se cudam na pametot. Angaziran sum na druga rabota inaku ke vi se javev.Izgubivte vo cela Makedonija a kako zeleni se smeete(Gorcev) i proglasuvate pobeda. p.s. krajot e koga ke zapee debelata zena huuuuuuuuuuuu............huuuuuuuuuuuu..huuuuuuuuuuuuuuu
Pana... Debelata zhena kje zapee posle dve nedeli .. A inaku mene lichno ne mi e bitno koja partija ili koalicija kje pobedi, bitno e da pobedat vistinskite kandidati za gradonachalnici, onie koe stvarno imaat kapacitet da gi pretvorat segashnive opshtini vo moderni i razvieni, voedno i navistina da i mislat dobro na Makedonija. Krajno vreme e vo Makedonija da prestane da se razmisluva partijski!
OooOo
quote:
Originally posted by concrete
I ostavi huuuuuuuuuuuu............huuuuuuuuuuuu..huuuuuuuuuuuuuuu , pisuvaj kako sto se dogoborivme!!!!
Trebashe neshto iaaaaaa iaaaa da bide :))
Pana I Borce Stefanovski nesto se buni hiiii.....hiiiiii...hiiiiiii.Sakal da ide u vtor krug u gazi baba.Ama ovie od DPMNE na Gvujo mu napravile falsifikat ha...haa..haaaaaaaaa. Andrej Petrov pobedil vo prv krug vo Karpos.
OooOo Da ne si ja promashil temata?? Ne pravime muabet za sovetnici i opshtinski gradonachalnici. Ovde pravime muabet za gradonachalnik na Skopje za gospodinot Trifun Kostovski. :)
concrete
quote:
Originally posted by Pana
I Borce Stefanovski nesto se buni hiiii.....hiiiiii...hiiiiiii.Sakal da ide u vtor krug u gazi baba.Ama ovie od DPMNE na Gvujo mu napravile falsifikat ha...haa..haaaaaaaaa. Andrej Petrov pobedil vo prv krug vo Karpos.
A be batali sega Borce , Gvujo ,Petrov i ostanata boranija, daj ne hiiii.....hiiiiii...hiiiiiii-kaj, tuku dogovoreniot tekst vo gro- plan da go vidime!!!!!
Pana
quote:
gradonachalnik na Skopje za gospodinot Trifun Kostovski
Znaes sega koga ke stane gradonacalnik?Koga ke rece ..... kuku!
OooOo Samo mi otvarash dizna poishe za seir ... :)) Penov [url="http://www.affichescinema.com/insc_l/loser.jpg"]PRED[/url] i [url="http://www.affichescinema.com/insc_l/loser.jpg"]POSLE[/url] izbori. Luzer beshe .. luzer ostana :)
concrete
quote:
Originally posted by Pana
quote:
gradonachalnik na Skopje za gospodinot Trifun Kostovski
Znaes sega koga ke stane gradonacalnik?Koga ke rece ..... kuku!
A sto ke go praite, dijamant?????
OooOo Pana Posted February 14 2005 Sto li samo ke im pises na "tvojte" kolegi na 13 mart vo 20h da mi e da znam. Pretpostavuvam deka ke bide nesto vo stilot "pocituvani kolegi nie izgubivme ama ne se predavame,ke gi osporuvame rezultatite do besvest".Grevcinja ste nema sto. Da ti kazam edno pravilo!Od 2000 godina mislam deka se motam po forumive, i sekogas, ama bas sekogas koga nekogo ke branat lav,Slack,nekoj kako onoj OooOo i Latas toj e siguren gubitnik. Jas so lav i Slack sum imal razlichno mislenje za mnogu raboti ... ama tuka se najdovme istomislenici. Jas zaradi poubavo Skopje, a oni po partiska linija. Te chitam i se prashuvam koj e grevche sega? Koj e gubitnik sega? Hmmmm ...
Pana
quote:
Samo mi otvarash dizna poishe
Hi....hiiii....hiiiiii... abe ne zaebavaj.Ne sum jas takov.Pa ne sum jas Tripun. Kako im vika sinojka Vesna Janevska od VMRO NP:"ne znam zasto se raduvaat ovie kaj Gvujo.I za predsedatelski izbori gubea i pak slavea kako pobednici".Srce od zena!
Snake Bite hehehehhehe Cvrc strelce!!! Cestitki za Kostovski.[:D] Da ni e vecna Makedonijaaaaaaaaaaaa!!!
AaaAa Am , ne samo shto argumentite im bea izjavi vo stilot "bantu crnci" i "prljavi nokti" i ostali nistozni izjavi so cel da se degradira nekoj kogo na drug nacin nemozat, i ne samo shto na krajot od Trifun i co. napravija vmro-ovci, nego i podvija opas onaka "sofisticirano i gospodski" i cestitaa pobeda...Smesno duri. Abe ko si govnojadac ostani do kraj, pokazi barem karakter nekakov! Ne odednash "mislev deka Penov ke bide podobar ama i ovoj ne e losh." Da se prijavevte za politicari posto so vakvo dupe lizenje samo toa se stanuva xoxoxoxoxo Jas ova inace kasno palam poso duri sea gi procitav site komentari za kampanjata.
SirAndReW ke ima vtor krug be?! :)))
sfetle OoOoo ako tolku ti nedostiga seirot vrati se nazad vo mk (na nekoe vreme),pa sekojdnevno da fakjash miljon seiri:) [:D]
OooOo Ne be sfetle ... seir od sekade mozhe da se tera ... da vidish sho mi e ubavo tuka na Jamajka pod palma so laptop u ruki i teram seir ... ;)
Strelec
quote:
Originally posted by AaaAa
govnojadac... dupe lizenje...
AaaAa, vnimavaj te molam na rechnikot... Odbiraj pokulturni zborovi, poshto vakvi muabeti kako tvoive samo pred sleski prodavnici gi lichi! Duri i se sluchi vo nekolku navrati izminative denovi na pauzi da gi prakjame onie koi shto upotrebuvaa vulgarnosti, pa ne sozdavaj moznost nekoj da se pobuni zoshto za isti greshki edni se toleriraat, a drugi ne! Bashka zensko si... epten gnasno izgleda!?
AaaAa
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by AaaAa
govnojadac... dupe lizenje...
AaaAa, vnimavaj te molam na rechnikot... Odbiraj pokulturni zborovi, poshto vakvi muabeti kako tvoive samo pred sleski prodavnici gi lichi! Duri i se sluchi vo nekolku navrati izminative denovi na pauzi da gi prakjame onie koi shto upotrebuvaa vulgarnosti, pa ne sozdavaj moznost nekoj da se pobuni zoshto za isti greshki edni se toleriraat, a drugi ne! Bashka zensko si... epten gnasno izgleda!?
Strelec, moe dlaboko izvinuvanje. Zaboraiv na moment deka sum devojka i kako takva nemozam da se priklonam na makedonsiot sleng koj e opsto koristen na ovoj forum... ama da samo od mazi. A posto sum devojka i ne sakam da zvucam "gnasno" od sega vetuvam deka ke vnimavam i ke se priklonuvam samo na epiteti ko "bantu crnci" po moznost i ke gi nasocuvam samo prema lugje koi ne se prisutni na forumot i kako takvi nemozat da mi mavnat kontra udar, baska nemozat ni da me opomenat. Fala na iskrenata i dobronamerna opomena popravka, i so raka na srce izvinuvanje. Necu vise
angomako mislam deka imavme nesto troa trolovi na forumot koi bea tuka po partiska preporaka za "animacija" i procenka na javnoto mnenie:) sega sakaat da odmorat malce,im zavrsi angazmanot za doooooolgo vreme:)
Divider Мене ми е се јасно околу некои работи, ама 49.83%, па бре да не биде 50.01% е па не ми е јасно. Или е голем пех или е добра ујдурма. Во секој случај, Костовски успеа да го порази пенов убедливо. Ако случајно се случи втор круг, а во тој да загуби, ќе биде жално за Скопјани бидејќи тоа ќе биде контра искажаната желба за подобар живот. Се ми е страв да не биде како на неколку претходни избори, кога македонскиот наорд како мнозински елемент во оваа држава, гласа за еден, а победува друг, поради малцинскиот ефект куплиран со оние кои тоа го посакуваат, ветуваат и потоа кога треба ветувањата да се исполнат страдаме. Не велам дека ова се случува само кај позициата. И на претседателските за Борис, тој загуби, а сепак победи. Исто дане биде и сега.
concrete
quote:
Originally posted by OooOo
Ne be sfetle ... seir od sekade mozhe da se tera ... da vidish sho mi e ubavo tuka na Jamajka pod palma so laptop u ruki i teram seir ... ;)
A banani i kokosi vrnat li??????Ili sepak moras da pruzis raka da gi skines :):):)!!!!
dejan citav nesto deka ke ima ftor krug?! gluposti, ako ke ima, togas duplo da iskocat skopjani.
Divider Ќе заборавев. Ако има втор круг, а излезат сите кои гласаа на прочка, и пенов ги добие гласовите и од лузерите, сепак нема да има доволно за победа. Скопјани го искажаа своето. ќе го кажат повторно. Мора масовно да гласаат за Костовски, со тоа лузерите нема да можат да се здружат против вољата на наородот. Ова важи за секаде каде наородот си го кажа своето. јас, иако навивам за НП, сепак сметам дека мора и може да се најде воља да се поддржат оние (подобрите како личности) кандидати кои се поссодветни во вториот круг (каде ќе го има) со цел тие да сорабутуваат со советниците и да тргнат општините напред. без оглед дали се позиција или опозиција. Еднаш мора даима и да се разбуди свеста кај наородв и кај политичките партии дека иако можеби се лути противници (особено во борбата за васт и превласт) идеолошки не се разликуваат и треба да се здрушат за подобар живот во Макеоднија. Панчо, рикај пријателе, како магаре, вети. Што и да се случи, сепак народот го кажа своето. Јас честитам на сите победници, бидејќи како воља на народот, тие победија, а со тоа и народот победи. Честито Македонијо!!!! Дајбоже конечно нанапред да појдеш!!
concrete
quote:
Originally posted by Divider [br Не велам дека ова се случува само кај позициата. И на претседателските за Борис, тој загуби, а сепак победи. Исто дане биде и сега.
Dobro utro Divider,se nadevam trgna vcera edna za dusa na zaboravenite Makedonci i Makedonckite raboti.Ako ne si znael od 14 Mart nema veke Makedonska Makedonija,pa ili pat pod noze ili ke se naviknes da te upravuvaat albanski teroristi. Pozicija ne pozicija i taka e se isto, izbraniot ima sansi da zavrsi vo kutivce od kibrit , ako ne e poslusen :):):)!!!! Mozebi mi e pogresna impresijata, dobiv vpecatok od Forumov deka se druzis so nekoi pretendenti,pa ne e loso,pred sekoj let, proveri ja listata na VIP patnici , ako mozes:):):)!!
dejan vo edno si vo pravo concrete, posle 14mart, nema veke 'skopje^4km' ke ima, za zhal, 'shkup^4km' ama na ponekoi mesta vo skopje, ne treba vlastata da stavat shkup, deka veke nekoi albanci go napravile toa. za zhal....sega ke treba da se pisuva na albanski segde vo skopje....pritisokot mi se krva koga ke zamislam na toa. i sega vo struga ke bide taka, od makedonski grad, ke stane albanski! i toa sve od 'ramkoviot dogovor' nema da bide dovolno na albancite, nesto drugo ke im fali, moze vo veles da se pisuva albanski ili neznam. loso e za skopje da im albanski ftor jazik, deka sega mnogu albanci od kosovo ke dojdat vo skopje za da imat 'nov' zhivot, koga ne im treba makedonski da znaet, sve na gotovo napisano po albanski, ne treba da se sekirat za kako ke im odi makedonskiot. i so niv, ke donesat kriminal i sve drugo sto go pravi kosovo posledno mesto kade sakas da bides vo evropa.
трендафил На „европскиве“ избори 39 часа по завршувањето на гласањето уште не се знае колку луѓе излегле на гласање и во општина Центар, на пример. За Чаир или кој колку гласови добил ич муабет да не правиме. Го видел ли некој претседателот на изборната комисија, Стево Пендаровски? Ќе се избориме ли еднаш против кражбата на нашата волја. За жал демократија не се добива со демократски средства.
concrete
quote:
Originally posted by Divider
Ќе заборавев. Ако има втор круг, а излезат сите кои гласаа на прочка, и пенов ги добие гласовите и од лузерите, сепак нема да има доволно за победа. Скопјани го искажаа своето. ќе го кажат повторно. Мора масовно да гласаат за Костовски, со тоа лузерите нема да можат да се здружат против вољата на наородот. Честито Македонијо!!!! Дајбоже конечно нанапред да појдеш!!
Ne sum mnogu siguren vo tvojata smetka Divider. Stom ima vtor krug na vakov nacin , so volkavo docnenje na DIK , mislam deka Trifun izvisuva.Kujnata veke raboti so polna parea.... Sega ke se pojavi glavniot "protivteg" na scena i ke natezne na stranata na Penov i negovite mentori. Mislam deka znes koj e "protivtegot", koj vsusnost upravuva so Makedonija???? Nema tuka Cestito Makedonijo!!! Tuku samo zbogum Makedonijo!!! Daj Boze da gresam!!!!Za sreka i toa se slucuva onekogas.......
Great_Macedonian Dejan, Makedonija na Makedoncite sekogas ke postoi.. predavnicite ke platat za svojte greski.
n/a ne gresis concrete, Panjov zaedno so SDSM/LDP planiraat da go laziraat vtoriot krug glasanje za gradonacalnik za Skopje so toa sto nivniot koalicionen partner DUI bi gi napolnil kutiite so zaokruzeni livcinja za Penov i taka Penov ke bide namesten za Gradonacelnik. Ne velam POBEDNIK tuku namesten! DUI ima mnogu pricini da mu pomogne na Penov, pred se go napravi Skopje albanski grad, a stom imas Capital dvonacionalen=dvojazicen de facto imas federalizacija.....
dejan i hope so dame! divider, dali mozat site skopjani koj glasale za trifun da glasat pak? ova dvojaicnost so skopje ke go napravi gaden grat, kako pristina, isto so struga, ke se deformira vo nekoi grad koi moze covek samo da ima na losi sonovi.
dejan uste nesto, za nekolku meseci ocekuvam da citam na vesti, 'ova leto nema zhiv makedonec vo struga' taka nesto. deka ke bide prepolno so kosovari, i taka struga ke go izgubi toi lik, ke go izgubi toi makedonski siai, sto debar go imase pret 100 godini.
Divider Дејане, може. Но, само со добра кампања во која главно ќе биде посочувањето на гласачите можното сценарио кое го спомена Битушанец, со акцент на тоа дека вториот круг може да заврши ако нереален отслик на волјата на Скопјани! Да оговорам понатаму: зарем има македонци во Струга? Нема, според новиот план, тоа што го велиш ќе случи.
dejan dobro togas, samo treba makedonci masovno da glasat za trifun! ima makedonci vo struga, ama so novite granici, mislam mnogu od niv ke se iseluvat, ama na protiv, treba da sedat tamu! a ako penov ke pobedi, togas se znae deka e namesten. kako sto znam DIK uste ne se izjasnale dali ke ima ftor krug.
Divider Се зијаснија, ќе има, иако слушнав дека Пенов сакал да се повлече од трката имајќи предвид волјата на граѓаните да го сменат и да не гласаат за него. Ако е вистина, потег за почит, иако не му било дозволено од неговите сопартијци и коалициони партнери!
dejan samo treba da glasa masovno za trifun togas! penov nigde go nema po vesnicite!
lav
quote:
Originally posted by OooOo
Pana Posted February 14 2005 Sto li samo ke im pises na "tvojte" kolegi na 13 mart vo 20h da mi e da znam. Pretpostavuvam deka ke bide nesto vo stilot "pocituvani kolegi nie izgubivme ama ne se predavame,ke gi osporuvame rezultatite do besvest".Grevcinja ste nema sto. Da ti kazam edno pravilo!Od 2000 godina mislam deka se motam po forumive, i sekogas, ama bas sekogas koga nekogo ke branat lav,Slack,nekoj kako onoj OooOo i Latas toj e siguren gubitnik. Jas so lav i Slack sum imal razlichno mislenje za mnogu raboti ... ama tuka se najdovme istomislenici. Jas zaradi poubavo Skopje, a oni po partiska linija. Te chitam i se prashuvam koj e grevche sega? Koj e gubitnik sega? Hmmmm ...
Ако дозволиш колега ..разбира се со сета почит кон тебе но и кон другите-ни форумски собеседници но и со мало задоцнение од моја старна ...........да ти упатам забелешка за (можеби) не-намерното изразување на произволно тврдење овде (а кое е подцртано од мене)...со тенденција за да постане некава си вистина. пс Повеќекратно изјавував досега (но без видлив и забележлив успех) на некои тукашни наши кољеги кои (мислам) сите ги знаете и „интезивно„ гледам им „објаснувате„ неки дури и за мали деца јасни работи , дека мојата Партија е Македонија и дека НЕ СУМ ПАРТИСКИ ЧЛЕН во ниту една Македонска Партија. ппс Ќе го сметам за лична доблест ако биде исправена „грешката„ како сегашна така и во идните (можни на таа тема) написи од твоја или пак од билочија страна. Благодарам. ====================================================================== Инаку , ќе го искористам просторот овде , за да кажам дека веднаш и не се јавив на форумов за да коментирам за изборните „резултати„ од проста причина што после „нокаутот„ во Неделата и Јас не верував дека се ќе пројде како во сите нам познати и фалени цивилизирани средини и држави кои аплицираа(т) а некои и веќе се дел од (богатата) Европа .....секако не мислам само на материјалните богатства. Истиов „филм„ е повеќепати досега „виден„ од моја страна и користено е истото сценарио , разбира се дека „актерите„ се само по лик различни но не и по идеологијата , која накрај ги прави за да така и постапуваат. Конкретно ќе зборувам за 1998 лето Господово ....кога исто вака како и во мината Недела државотворците си „изгубија„ од Народот Македонски во вториот круг (оти тогаш беше мнозинскиот систем на гласање) и НЕ ГО ПРИЗНАА очебијниот поразителен (за нив , разбира се) податок па „побараа„ , НО и ДОБИЈА од ДИК (посоодветно име требаше да му е ПИК=партиски изборен комитет) шанса во ТРЕТИОТ КРУГ (дотогаш невидено..нели). Крајот повеќемина од Вас го знаат , а за тие кои тоа не го знаат одговорот е ПАК си ИЗГУБИЈА но ТОЈПАТ СО ПОГОЛЕМ СКОР за противникот. Мислам дека и овојпат Скопјани како и тогаш (Македонскиот Народ) ќе знае да ги опамети овие кои во минатите години ветија вработување од секое семејство барем по еден невработен а направија масовно одпуштање , со тоа што ќе им ја покаже својата експлицино искажана волја во наредниот „втор круг„ кој ете предпоставував дека ќе го побараат но и добијат од „невидливиот„ за нсите другар Пендаровски ...односно ДИК-от нели?. Како ли ќе се чуствуваат они членови овде , кои веднаш „видоа„ но и честитаа на другите свои колеги кои го мислеа спротивното од ним за за победата? Дали културата на размислувањето во новите земји чии граѓани станале им повлијаеле барем малку за да го потиснат вкоренетиот синдром на „македончето„ односно неговиот нагон кон себе негираше и самоуништување? Како ли во себе ќе ја разберат желбата за поБЕДА по секоја цена .....дури и спротив волјата на Македонците?. Велат дека тоа наскоро ќе го видиме .но едно е неспорно барем за мене : МАКЕДОНИЈА се ОДАЛЕЧУВА од Европа и тоа со крупни чекори.
dejan http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=22364 !
Strelec
quote:
Originally posted by dejan
...dali mozat site skopjani koj glasale za trifun da glasat pak? ...ova dvojaicnost so skopje ke go napravi gaden grat, kako pristina...
Овие две работи не одат една со друга во ист пост што си ги ставил... Трифун беше тој што во ТВ дуелот рече дека сите табли во Скопје треба да се сменат во двојазични!? Тоа беше кога се лигавеше (дудлаше) кај Албанците! edit: Без оглед што некој ќе рече дека претходно други ги создале условите за такво нешто... Сакав да му кажам на dejan дека од изборот на градоначалник не зависи дали Скопје ќе биде двојазично или не!
Strelec
quote:
Originally posted by Divider
...слушнав дека Пенов сакал да се повлече од трката имајќи предвид волјата на граѓаните да го сменат и да не гласаат за него...
Не верувам дека тоа ќе се случи, иако тоа би бил единствениот исправен потег... Граѓаните сметаат дека Трифун треба да биде градоначалник и тоа е крај на приказната... Колку и да сме од тоа разочарани јас и многу други!
dejan ocigledno neznam nisto za trifun i penov, samo sto citam tuka.....ama dali e toa vistina? moze samo taka bese on za albancite da glasat za nego? inace....mislam prav skopjanec-albanec ke glasa za trifun.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by dejan
...dali mozat site skopjani koj glasale za trifun da glasat pak? ...ova dvojaicnost so skopje ke go napravi gaden grat, kako pristina...
Овие две работи не одат една со друга во ист пост што си ги ставил... Трифун беше тој што во ТВ дуелот рече дека сите табли во Скопје треба да се сменат во двојазични!? Тоа беше кога се лигавеше (дудлаше) кај Албанците! edit: Без оглед што некој ќе рече дека претходно други ги создале условите за такво нешто... Сакав да му кажам на dejan дека од изборот на градоначалник не зависи дали Скопје ќе биде двојазично или не!
Сепак мислам дека интервјуто и мислењето на кандидатот не беше во таа насока кажано и е дел изваден од контекст со намера за да се збунат тие кои тоа интервју не го гледале во живо. Мојата импресија после целото интервју беше и остана: Карикирам: Ако веќе коалицијата , односмо мојот противкандидат за градоначелник (разбира се по трет пат) донеле таква одлука и ја „озакониле„ (се мисли на законот за територијално разгараничување и со сила октроираната двојазицност во Скопје) јас (се мисли на г.Трифун во случајов) и ќе ја испочитувам во целост ...односно и ќе ја спроведам во целост .... што е и законски обврзно за него ...секако ако постане градоначелник.
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by dejan
...dali mozat site skopjani koj glasale za trifun da glasat pak? ...ova dvojaicnost so skopje ke go napravi gaden grat, kako pristina...
Овие две работи не одат една со друга во ист пост што си ги ставил... Трифун беше тој што во ТВ дуелот рече дека сите табли во Скопје треба да се сменат во двојазични!? Тоа беше кога се лигавеше (дудлаше) кај Албанците! edit: Без оглед што некој ќе рече дека претходно други ги создале условите за такво нешто... Сакав да му кажам на dejan дека од изборот на градоначалник не зависи дали Скопје ќе биде двојазично или не!
Знаеме чија беше волјата Скопје да стане двојазично, односно кој ги створи условите. Сега за жал треба да се почитуваат законите за кои исто така знаеме како се донесени, а тие предвидуваат двојазични табли на улиците под ингеренција на градот (главните улици), на средните училишта, здравствените објекти и се` друго под ингеренција на градот дури и во општините во кои нема албанци. Градоначалникот не може да ги смени законите. Тие може да се сменат во Парламентот, но со согласност на најмалку половина од пратениците што ќе се изјаснат како припадници на малцинствата, со референдум во целата држава, или на ист начин на кој се донесени, со нова Рамковна спогодба или рушење на старата. Не е виновен тој што ги почитува лошите закони (мора да ги почитува), туку тој што ги донел. Не би ме изненадило доколку коалицијата ЗА Македонија заедно + ДУИ донесат закон да се вее албанско знаме и низ Скопје и низ цела Македонија.
dejan http://www.vest.com.mk/default.asp?id=93538&idg=5&idb=1414&rubrika=Makedonija Процентот на Трифун врвна државна тајна Ниту Градската, ниту Државната изборна комисија не сакаат да го пресметат процентот на добиени гласови на кандидатите за градоначалник на Скопје, независниот Трифун Костовски и кандидатот на владината коа Никој од изборните органи надлежни за утврдување и објавување на изборните резултати за градоначалник на Скопје, не сака да ги пресмета процентите колку гласови добиле независниот кандидат Трифун Костовски и кандидатот на владината коалиција Ристо Пенов. Државната изборна комисија не знае колку проценти од гласовите добил Трифун Костовски оти таков податок уште им нема доставено Скопската општинска комисија. Портпаролот на ДИК Зоран Таневски вели дека иако им било укажано, Скопската општинска комисија до вчера не го доставила образецот Б8, во кој се внесуваат резултатите во проценти.
OooOo
quote:
Originally posted by lav
Повеќекратно изјавував досега (но без видлив и забележлив успех) на некои тукашни наши кољеги кои (мислам) сите ги знаете и „интезивно„ гледам им „објаснувате„ неки дури и за мали деца јасни работи , дека мојата Партија е Македонија и дека НЕ СУМ ПАРТИСКИ ЧЛЕН во ниту една Македонска Партија. Ќе го сметам за лична доблест ако биде исправена „грешката„ како сегашна така и во идните (можни на таа тема) написи од твоја или пак од билочија страна. Благодарам.
Mozhda ne si chlen, ama jas ne sum primetil deka znaesh da pozdravish dobro delo na vlasta i da ja kritikuvash opozicijata. Ako ne e toa taka ja se izvinuvam.
Divider ДИК нема надлежност за утврдување на изборните резултати, туку ние само ги објавуваме без да навлеземе во нивното проверување", тврди портпаролот Таневски. Тврдењето на ДИК е контрадикторно со тоа на Градската изборна комисија, бидејќи од таму велат дека резултатите за градот Скопје ги објавиле на огласната табла и ги доставиле до ДИК. Резултатите се објавени на огласната табла, пред седиштето на Комисијата во Градското собрание. Според нив, Костовски освоил 109.360, а Пенов 63.113 гласови. Од 432.207 гласачи, запишани во Избирачкиот список, на гласање излегле 224.997 гласачи, или 51.96 отсто. Сега да прашам, дали ова не остава простор за гоооолем сомнеж во сите изборни резултати досега прикажани!!!! И дали (иако скапо) ова не невадува на потреба, насушна потеба од нови избори, или уште подобро, револуција!
Pana
quote:
револуција!
Kako ne be he...heeeee........heeeee ama ti da bides Gavros!
Divider А коментар на она за ДИК, мој дарг кољега, или само на едно зборче ќе се фатиш немајќи ништо да кажеш или немајќи инструкција од централата што да кажеш? Важи јас ќе бидам Гаврош, ако и само ако ТИ БИДЕШ КОЗЕТА (КОЗАТА)!!! Capisce!
Pana Divco sega javija na TV Telma deka VMRO DPMNE ja raskinala koalicijata so VMRO NP.
OooOo Пенов сакал да го признае поразот, сопартијците го премислиле Ристо Пенов, кандидатот на владината коалиција за градоначалник на Скопје, бил спремен да го признае поразот уште во првиот круг на изборите, но неговите сопартијци и коалициски партнери го премислиле уверени дека „не е се загубено“ и дека може да се надеваат на победа во евентуален втор круг. Во меѓувреме, штабот на неговиот противкандидат Трифун Костовски обвини дека таа тактика се спроведувала со фалсификати. Костовски и Пенов најверојатно повторно ќе треба да ги измерат силите во вториот круг од локалните избори, на 27 март. Изборната комисија на градот Скопје вчера до доцна попладне се уште го немаше доставено до ДИК записникот со резултатите од гласањето во неделата, туку само испратила известување за бројот на гласовите што ги добиле кандидатите, без проценти, за да може точно да се заклучи дали ќе има втор круг. Според тоа известување, за Костовски гласале 109.360 од излезените 224.997 избирачи, или 51,96 проценти од вкупно запишаните гласачи. Така, билансот на Костовски е околу 48 проценти од излезените гласачи, што не е доволно за победа во првиот круг, бидејќи за тоа се потребни најмалку 50 проценти гласови, плус еден. Пенов, пак, освоил 63.113 гласа, или околу 46 илјади помалку. Резултатите од изборната комисија не се совпаѓаат со тие што ги објавија штабот на Костовски и НВО „Мост“. Соработниците на Костовски тврдеа дека тој освоил над 58 проценти од гласовите, додека, според „Мост“ тој процент беше 53,76. Извори од штабот на коалицијата „Заедно“ тврдат дека Пенов вечерта по изборите размислувал да го признае поразот и да се повлече од понатамошната трка. Наводно, уште кога почнале да пристигнуваат првите резултати на соработниците на Пенов им станало јасно дека е можно победникот да се реши во првиот круг. Поради тоа Пенов рекол дека е најдобро да се признае дека загубиле, но раководството на штабот на „Заедно“ не се согласило со тоа, тешејќи го дека уште не е се загубено. Пенов во неделата, нешто по 22 часот, го напуштил неговиот штаб. Сепак, по полноќ тој отишол во штабот на СДСМ. Ден по изборите коалицијата „Заедно“ објави дека резултатот на Костовски не е доволен за победа во првиот круг и дека имало многу неправилности во Шуто Оризари и во Чаир, за што тие ќе поднесат приговори. Изборната комисија на Скопје, пак, со часови тактизираше со сумирањето на резултатите. A jas pak za malku kje mu poveruvav na Pana deka Trifun kje se otkazhuval od trkata [:D][:D][:D] Lupna glupost i ostana zhiv :) Pana Posted February 16 2005 Trifun sakal da se otkaze od kandidaturata za gradonacalnik Sega mi javuva eden prijatel po telefon,koj se mota tamu okolu DPMNE.Trifun posle aferata so parite sto mu gi barale sakal da se otkaze od kandidaturata pa ovie od DPMNE gi fatilo panika.Megutoa se nasol nekoj popameten i im kazal deka zakonot ne dozvoluva otkazuvanje. Panj, shto si misleshe koga lazheshe za ova?? Ajde bidi iskren i priznaj [xx(]
Divider
quote:
Originally posted by Pana
Divco sega javija na TV Telma deka VMRO DPMNE ja raskinala koalicijata so VMRO NP.
A бе ти или бладаш или тешко ти паднаа избориве!! Кога биле НП во коалиција со ДПМНЕ? Оди легни, нема да ти помине, ама барем ќе бидеш отспан. Не ми кажа, ќе бидеш ли Козета, ако сум јас Гаврош!!
Pana
quote:
Trifun sakal da se otkaze od kandidaturata za gradonacalnik Sega mi javuva eden prijatel po telefon,koj se mota tamu okolu DPMNE.Trifun posle aferata so parite sto mu gi barale sakal da se otkaze od kandidaturata pa ovie od DPMNE gi fatilo panika.Megutoa se nasol nekoj popameten i im kazal deka zakonot ne dozvoluva otkazuvanje.
Ova sto ti go kazav od zbor do zbor e tocno.Mnogu brgu se ke izleze na videlina.
quote:
Кога биле НП во коалиција со ДПМНЕ?
Vcera na vestite na TV Telma vo 15 i 30h kazaa bukvalno vaka:"Rakovodstvoto na VMRO-DPMNE odrzuva sostanok na koj ke odlucat dali da gi podrzat kandidatite na VMRO NP vo vtoriot krug ili ne". Steta sto vesta posle toa ne ja povtorija vo vtorite vesti. Slusam deka simpatizerite na Borce Stefanovski ke glasale za Koce Trajanovski vo vtoriot krug vo Gazibaba ili za Dufe Kukoski bese,ne se sekavam!
Divider Козето, разговори за давање поддршка не значи коалиција, иако во посочениот пример, би било најмудриот потег смислен.
n/a
quote:
Originally posted by OooOo
Пенов сакал да го признае поразот, сопартијците го премислиле Ристо Пенов, кандидатот на владината коалиција за градоначалник на Скопје, бил спремен да го признае поразот уште во првиот круг на изборите, но неговите сопартијци и коалициски партнери го премислиле уверени дека „не е се загубено“ и дека може да се надеваат на победа во евентуален втор круг. Во меѓувреме, штабот на неговиот противкандидат Трифун Костовски обвини дека таа тактика се спроведувала со фалсификати. Костовски и Пенов најверојатно повторно ќе треба да ги измерат силите во вториот круг од локалните избори, на 27 март. Изборната комисија на градот Скопје вчера до доцна попладне се уште го немаше доставено до ДИК записникот со резултатите од гласањето во неделата, туку само испратила известување за бројот на гласовите што ги добиле кандидатите, без проценти, за да може точно да се заклучи дали ќе има втор круг. Според тоа известување, за Костовски гласале 109.360 од излезените 224.997 избирачи, или 51,96 проценти од вкупно запишаните гласачи. Така, билансот на Костовски е околу 48 проценти од излезените гласачи, што не е доволно за победа во првиот круг, бидејќи за тоа се потребни најмалку 50 проценти гласови, плус еден. Пенов, пак, освоил 63.113 гласа, или околу 46 илјади помалку. Резултатите од изборната комисија не се совпаѓаат со тие што ги објавија штабот на Костовски и НВО „Мост“. Соработниците на Костовски тврдеа дека тој освоил над 58 проценти од гласовите, додека, според „Мост“ тој процент беше 53,76. Извори од штабот на коалицијата „Заедно“ тврдат дека Пенов вечерта по изборите размислувал да го признае поразот и да се повлече од понатамошната трка. Наводно, уште кога почнале да пристигнуваат првите резултати на соработниците на Пенов им станало јасно дека е можно победникот да се реши во првиот круг. Поради тоа Пенов рекол дека е најдобро да се признае дека загубиле, но раководството на штабот на „Заедно“ не се согласило со тоа, тешејќи го дека уште не е се загубено. Пенов во неделата, нешто по 22 часот, го напуштил неговиот штаб. Сепак, по полноќ тој отишол во штабот на СДСМ. Ден по изборите коалицијата „Заедно“ објави дека резултатот на Костовски не е доволен за победа во првиот круг и дека имало многу неправилности во Шуто Оризари и во Чаир, за што тие ќе поднесат приговори. Изборната комисија на Скопје, пак, со часови тактизираше со сумирањето на резултатите. A jas pak za malku kje mu poveruvav na Pana deka Trifun kje se otkazhuval od trkata [:D][:D][:D] Lupna glupost i ostana zhiv :) Pana Posted February 16 2005 Trifun sakal da se otkaze od kandidaturata za gradonacalnik Sega mi javuva eden prijatel po telefon,koj se mota tamu okolu DPMNE.Trifun posle aferata so parite sto mu gi barale sakal da se otkaze od kandidaturata pa ovie od DPMNE gi fatilo panika.Megutoa se nasol nekoj popameten i im kazal deka zakonot ne dozvoluva otkazuvanje. Panj, shto si misleshe koga lazheshe za ova?? Ajde bidi iskren i priznaj [xx(]
PANJA-PENOV e komunjar ko komunjar! Samo lazhe i toa sushi! Politikanstvo ti e toa brat.
Divider Козета е комуњарче клето, кое не ја гледа шумата од дрвјата!!
Pana
quote:
Козета е комуњарче клето
Ne sakas da ti izmislam nadimak i taka da te oslovuvam,neli!
Divider Самиот ме праша дали јас ќе бидам гаврош, јас реков дека ќе бидам ако ти бидеш Козета. Молчеше, не одговори, си реков, премолчувајќи се сложуваш. Што е сега, имаш change of heart?
Pana Stom ne sum ti odgovoril smetav deka ke razberes deka toa nesto ne zasluzuva odgovor. No nema problem ako sakas da se vregame sum si ibal mamata za toa.Ama tebe ke ti bide neprijatno,zasto ti prv pocna. Inaku za toa sto ti zborev eve ,ovde pisuva. [quoteГруевски одбива коалиција со ВМРО-Народна? Кај раководството на ВМРО-ДПМНЕ постои отпор за коалицирање со ВМРО-Народна во вториот круг на гласање во општините каде опозицијата ќе се натпреварува со кандидатите на владеачката коалиција, дознаваме од извори на опозициониот блок партии. "Во ВМРО-ДПМНЕ не сакаат да коалицираат во вториот круг. Ги правиме сите напори соработката да се воспостави на локално ниво. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ не сака да соработува со опозиционите партии", ни изјави висок функционер во ВМРО-Народна. Од партијата на Никола Груевски вчера не можевме да добиеме официјална изјава за понудената коалиција од партијата на Љубчо Георгиевски. Копретседателот на комисијата за култура во ВМРО-ДПМНЕ Љубиша Георгиевски јавно повика на "здружување на силите на ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО-Народна. Во вториот круг ВМРО-Народна има свои кандидати за градоначалник во осум општини, а здружената опозиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ во 36 општини. (М.Р.Ј.) ][/quote] E pa sega ti vidi.
Divider Сеуште тоа не значи коалиција, иако немам ништо против таму каде што кандидатот е солиден. Таму каде што не е, не заслужува. Лично, јас се залагам за поддршка на сите солидни кандидати без оглед од која опција се! И сите на НП, бат оф коурс! Инаку, ако сметаш дека Козета е навреда, јебига.
Pana
quote:
ако сметаш
Smetam,jebes ga!
lav
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by lav
Повеќекратно изјавував досега (но без видлив и забележлив успех) на некои тукашни наши кољеги кои (мислам) сите ги знаете и „интезивно„ гледам им „објаснувате„ неки дури и за мали деца јасни работи , дека мојата Партија е Македонија и дека НЕ СУМ ПАРТИСКИ ЧЛЕН во ниту една Македонска Партија. Ќе го сметам за лична доблест ако биде исправена „грешката„ како сегашна така и во идните (можни на таа тема) написи од твоја или пак од билочија страна. Благодарам.
Mozhda ne si chlen, ama jas ne sum primetil deka znaesh da pozdravish dobro delo na vlasta i da ja kritikuvash opozicijata. Ako ne e toa taka ja se izvinuvam.
Почитуван колега Јас , по обичај не ја фалам „власта„ оти (си) добро владее ..само затоа што тоа по сите морални и човечки норми тоа е и очекувано од неа. Мислам на нормалните земји меѓу кои (се надевам) дека е и Македонија. А критиката моја е со единствена намера , таква грешка или грешки да не се повторат. Само тоа и ништо поинаку.....ако сум така разбран. Извинувањето се прифаќа , оти е само израз на некојпат виканото добро домашно воспитување на поединецот. Поздрав
Strelec "Ристо Пенов нема да стане градоначалник на фалсификувани избори, тоа никогаш не бил мој манир на однесување и нема да биде". Ваков е одговорот на кандидатот на владејачката коалиција на обвинувањата за државен фалсификат. Пенов ќе ги почека конечните резултати од неделното гласање и, најверојатно, ќе се откаже од натамошната битка за главниот град. Тој вели дека ја примил пораката од Скопјани...
Pana
quote:
најверојатно, ќе се откаже од натамошната битка за главниот град
A,nema otkazuvanje.Za inat na Gvueski i Fufo.Nema otkazuvanje i poradi toa sto Tripun na Dizonska ulica imal poveke glasovi od Dzezair Sakiri.
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
"Ристо Пенов нема да стане градоначалник на фалсификувани избори, тоа никогаш не бил мој манир на однесување и нема да биде". Ваков е одговорот на кандидатот на владејачката коалиција на обвинувањата за државен фалсификат. Пенов ќе ги почека конечните резултати од неделното гласање и, најверојатно, ќе се откаже од натамошната битка за главниот град. Тој вели дека ја примил пораката од Скопјани...
Ako e ova vistina, a izgleda deka e, bidejki kako sto mi raskazuvaat,vnatre vo partijata go presuvaat do besvest da ostane vo sema, i ako ne "popusti" na toj pritisok, sekoja cest!!!!!
Pana Ne se raduvaj,nema potreba.Odi vo vtor krug i pobeduva.
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
quote:
најверојатно, ќе се откаже од натамошната битка за главниот град
A,nema otkazuvanje.Za inat na Gvueski i Fufo.Nema otkazuvanje i poradi toa sto Tripun na Dizonska ulica imal poveke glasovi od Dzezair Sakiri.
На Дижонска живеат и Македонци. Командант Хоџа требаше да ги каже и бројките, не само односот, за да се знае колку малку гласови добил таму. Вака изгледа дека по лошиот резултат се додворува на ДУИ за повторно враќање во старото, терористичко јато.
n/a
quote:
Originally posted by Pana
quote:
најверојатно, ќе се откаже од натамошната битка за главниот град
A,nema otkazuvanje.Za inat na Gvueski i Fufo.Nema otkazuvanje i poradi toa sto Tripun na Dizonska ulica imal poveke glasovi od Dzezair Sakiri.
Pana, ovie lagive sam gi smisluvas ili taka ve uceet od Bazata? [:D]
Pana
quote:
Хоџа требаше да ги каже и бројките, не само односот,
I on kako Dalko Malkovic.Samo odnos,nikade brojki i procenti! Tripun:Hodza=6:1 i toa na Dizonska.Idi begajte be!Dzabe si gi potrosi parite pusti Tripun!
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
најверојатно, ќе се откаже од натамошната битка за главниот град
A,nema otkazuvanje.Za inat na Gvueski i Fufo.Nema otkazuvanje i poradi toa sto Tripun na Dizonska ulica imal poveke glasovi od Dzezair Sakiri.
Кољега пана ...само да те подсетам дека секоја шпекулација за евентуален фалсификат (а тој е правопропорционален со одолговлекувањето на прелиминарните извештаи од ДИК , во нормални земји веќе околу полноќ се знае кој е победникот) само ја ОЦРНУВА земјата Македонија но и Владата како организатор на Изборите , која патем кажано е нели ............на самиот „праг„ за влез во ЕУ и НАТО. Дури и сега тоа да гостори стариот градоначелник ....односно да го признае поразот , сепак ќе остави трошка сомнеж кај набљудувачите , дали е тоа ГЕСТ на личен кредибилитет , или пак е нечија октроирана (наметната) волја. Но , со секој изминат ден сме се подалеку од она што си го посакувавме СИТЕ , да станеме дел од цивилизираниот дел од ЕУ а не и од нејзината „депонија„ (земјите кои се „кандидати„ и ќе бидат „примени„ на св. НИКОГАШ , разбира се.)
n/a
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Хоџа требаше да ги каже и бројките, не само односот,
I on kako Dalko Malkovic.Samo odnos,nikade brojki i procenti! Tripun:Hodza=6:1 i toa na Dizonska.Idi begajte be!Dzabe si gi potrosi parite pusti Tripun!
PANA, spored tebe "Tripun" ke gi kupi site Albanski glasovi vo Skopje vo vtoriot krug, kako sto gi kupi vo prviot krug NO NEMA DA POBEDET! Znachi, LDP/SDSM=DUI ke MESTAT [:D] Drugo logicno objasnuvanje nemat zosto vo prviot krug 2/3 od Makedoncite vo Skopje glasaa za Trifun [^]
Pana
quote:
Znachi, LDP/SDSM=DUI ke MESTAT
Ke mestat nego kako!Pa nema da dozvolime gradot da go vodat kriminalci,kockari i ligavi poltroni. A Tripun moze da im dade kolkusaka pari na albancite.Em parite ke mu gi zemat em nema da glasaat za nego. Na kraj kraeva ne se glavni glasacite tuku brojacite.Pukni sega hiiii.....hiiiiii...hiiiiiiiii[:D][:p]
Strelec
quote:
Originally posted by lav
...дали е тоа ГЕСТ на личен кредибилитет, или пак е нечија октроирана (наметната) волја.
Ќе беше покоректно од твоја страна да ја поздравиш најавата на Пенов за откажување од битката за градоначалник... И веројатно, токму заради тие кои што размислуваат како тебе, Пенов сепак ќе се врати во трка!
Divider Hiiii...hiiii...hiiii не е ли подобро: iiaaaa...iiaaaaa....iaaaaaaaa? Колега Пана, многу збориш, ништо не кажуваш, а кога ќе скинеш зелена...hiii...hiiii...hiiii! Контрола малку, со самите твои изјави дека ќе ги местите изборите, покрај тоа што покажиуваш ординарна (едитирано од администратор), ја понижуваш и дискредитираш својата политичка опција.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
...дали е тоа ГЕСТ на личен кредибилитет, или пак е нечија октроирана (наметната) волја.
Ќе беше покоректно од твоја страна да ја поздравиш најавата на Пенов за откажување од битката за градоначалник... И веројатно, токму заради тие кои што размислуваат како тебе, Пенов сепак ќе се врати во трка!
За да нема евентуални забуни и вадење на дел од реченицата од контекстот еве целата ќе ја повторам , па одтаму ќе се види дали имало да вметнувам некаков поздравен збор. Дури и сега тоа да го стори стариот градоначелник ....односно да го признае поразот , сепак ќе остави трошка сомнеж кај набљудувачите , дали е тоа ГЕСТ на личен кредибилитет , или пак е нечија октроирана (наметната) волја. пс Инаку , дека би можел тоа и да го сторам ........во право си , освен тоа дека поздравите (барем кај мене) следуваат САМО после гестовите ..никако однапред. А пак кај тебе , кој и каков е „редоследот„ ти самиот си знаеш најдобро.нели?
Pana
quote:
дискредитираш својата политичка опција.
Ma nemaj gajle ti za toa.Nemoj da se nerviras.Ti vodi smetka za ova sto te boli
quote:
Груевски одбива коалиција со ВМРО-Народна? Кај раководството на ВМРО-ДПМНЕ постои отпор за коалицирање со ВМРО-Народна во вториот круг на гласање во општините каде опозицијата ќе се натпреварува со кандидатите на владеачката коалиција, дознаваме од извори на опозициониот блок партии. "Во ВМРО-ДПМНЕ не сакаат да коалицираат во вториот круг. Ги правиме сите напори соработката да се воспостави на локално ниво. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ не сака да соработува со опозиционите партии", ни изјави висок функционер во ВМРО-Народна. Од партијата на Никола Груевски вчера не можевме да добиеме официјална изјава за понудената коалиција од партијата на Љубчо Георгиевски. Копретседателот на комисијата за култура во ВМРО-ДПМНЕ Љубиша Георгиевски јавно повика на "здружување на силите на ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО-Народна. Во вториот круг ВМРО-Народна има свои кандидати за градоначалник во осум општини, а здружената опозиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ во 36 општини. (М.Р.Ј.)
OooOo Ovde pravime muabet za gradonachalnik na Skopje, a Pana uporno ja vodi diskusijata na druga strana. Aj Panj kje te vratam nazad na prav pat ... pa zatoa sum jas tuka .... Pana Posted March 05 2005 Za dva ili tri dena cela Makedonija ke doznae deka "uspesniot stopanstvenik" Tripun, totalno bankrotiral vo Austrija. Dokumentite za toa veke se vo vistinskite race. Ke vidite kakov "uspesen stopanstvenik" e Tripce! Shto bidna so dokumentite?? 2-3 dena od 5-ti Mart e 7-mi ili 8-mi Mart, denes e 17-ti, a ti seushte nishto ne si izvadil na videlina. Pa normalno ... koga seto toa beshe samo partiska izmislica za da se ocrni protivnikot :)
quote:
Originally posted by Strelec
"Ристо Пенов нема да стане градоначалник на фалсификувани избори, тоа никогаш не бил мој манир на однесување и нема да биде". Ваков е одговорот на кандидатот на владејачката коалиција на обвинувањата за државен фалсификат. Пенов ќе ги почека конечните резултати од неделното гласање и, најверојатно, ќе се откаже од натамошната битка за главниот град. Тој вели дека ја примил пораката од Скопјани...
Kje pochnam choekov i da go cenam ako produzhi vaka.
Divider Election propaganda!! By Proneverov!!!
Pana
quote:
Shto bidna so dokumentite??
Ke gi vidis, tocno koga ke treba!
Divider Уште не ти ја дале машината за фалсификати??
Pana Divco,abe sto kazuvaat ova na TV "Telma"?Vistina li e!
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Shto bidna so dokumentite??
Ke gi vidis, tocno koga ke treba!
Koga? 2-3 dena se storija 12-13 dena, pa posle ova kje bidat 22-23 ... Ete kolku ste vie Penovci za veruvanje ... samo aferi vadite i posle koga treba dokaz TRTTTTTTTTTTTT nikade ve nema ;)
OooOo Veteno, Shminkano, Lazheno - Risto Penov ЖИТЕЛИ НА ЉУБОТЕНСКИ ПАТ ТВРДАТ Со Пенов трампавме гласови за канализација Градоначалникот вчера сакал да ги повлече цевките за канализацијата бидејќи не ги добил сите договорени гласови во Љуботенски Пат, велат жителите Изградбата на канализациската мрежа во Љуботенски Пат, Скопско, вчера беше кратко прекината, бидејќи актуелниот градоначалник на Скопје Ристо Пенов не ги добил договорените гласови во првиот круг од локалните избори, велат жителите од ова село. Според нив, вчераутро Пенов пратил камиони во Љуботенски Пат за да ги соберат цевките за фекалната канализација, но граѓаните велат дека се побуниле и го спречиле сопирањето на изградбата. - Вчера во селото дојдоа камиони, кои требаше да ги соберат цевките за канализацијата. Успеавме да издејствуваме да не се случи тоа. Се јавивме кај што треба и изградбата на канализацијата вчера продолжи. Уште пред четири години со Пенов се договоривме тој да ни направи фекална канализација, а за возврат ние да гласаме за него. На изборите дојде до мало недоразбирање. За жал, има многу неписмени гласачи во селото и по грешка само половина од нив го заокружиле Ристо Пенов. Затоа тој сакаше да ги повлече цевките - вели Стојне Јорданов, жител на Љуботенски Пат. Услов за да продолжи изградбата на канализацијата во Љуботенски Пат, според жителите, е да нема "пропусти" и во вториот круг. Ако се случи тоа, велат тие, Пенов дефинитивно ќе ја прекине изградбата на канализацијата во селото. - Ако и во вториот изборен круг за градоначалник на Скопје не гласаме за Ристо Пенов, нема да добиеме фекална канализација. Тоа е многу фер од градоначалникот. Ние нему гласови, тој нам канализација - вели Јорданов. Канализациската мрежа во Љуботенски Пат, долга над два километра и вредна околу 50 милиони денари, требало да се прави уште лани во октомври, но поради имотно-правни проблеми почетокот на градбата бил одложен до 15 дена пред локалните избори. Од Изборниот штаб на Ристо Пенов вчера демантираа дека нивниот кандидат договарал гласови во Љуботенски Пат. - Кој нормален би направил такво нешто. Тоа се само смешни конструкции од противничкиот табор и не вреди да ги коментираме - изјави Андреј Жерновски, шеф на Изборниот штаб на Ристо Пенов. Љуботенци вчеравечер имаа средба на која требаше да се договорат во вториот изборен круг едногласно да го поддржат кандидатот за градоначалник на Скопје на Коалицијата "За Македонија заедно", Ристо Пенов. (Г.И.)
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Veteno, Shminkano, Lazheno - Risto Penov
Sedi sega, ne se r'chkaj!:) Kje go vikneme brat Ali na pomosh ako provocirate vaka!:)
sfetle Strelec ne se otkazuvas a:) Penov za gradonacalniok! :)
Strelec Ama Sfetle, jas sakav da se otkazham, ama ovoj OooOo me nervira!:) Penov za gradonacalnik!:)
OooOo OooOo tera seir, a bogami i kje tera do kraj ... ti i intel ne ste mi na lista poshto poshteno si priznavte, a Pana (mozhda i Thief) kje go rendam do kraj poshto gledam ushte ide so glava u zid :)
AaaAa Abe, ova izbori za Skopski gradonacalnik bea samo? Skopje drzava!!! Nego koj ke bide gradonacalnik na Stipojn mene me interesira, na shto lici ova...kaj e Kardifakovo, Tri cesmi?a zajas koj ke go vodi? samo za Karbinci kazavte na pocetok i tolku-- eeee vise...Gjorce Petrov!!! Pana na Laze Elenovski me potsekjash, tipicen "biiiiip." LOL On da ne ti e shef? u se de me si?
dejan sto e ova? ДУИ вети 30.000 гласа за Пенов Владејачката ДУИ ќе го поддржи Ристо Пенов во Скопје, но ќе бара од СДСМ и од нејзините коалициски партнери поддршка за Хазби Лика, кандидат на ДУИ за градоначалник на Тетово, дознава "Дневник" од партиски извори. Од Демократската унија за интеграција најавуваат дека Ристо Пенов може да очекува 30.000 гласа и дека партијата во никој случај нема да го поддржи Трифун Костовски поради неговиот став за рамковниот договор. Раководството на ДУИ синоќа требаше да одлучи дали ќе ги повика своите членови и симпатизери да го поддржат кандидатот за скопски градоначалник, Ристо Пенов. Во СДСМ и ЛДП се уште нема конкретен став за соработката со ДУИ во вториот изборен круг. Но сметаат дека таа е неизбежна бидејќи гласовите на ДУИ му се неопходни на Пенов. Високи извори од ДУИ велат дека поддршката за Пенов ќе ја условат со вработување албански кадри во градската администрација и за поголеми инвестиции од левата страна на Вардар, каде што е сконцентрирано албанското население. Тие му забележуваат на Пенов дека изминативе години не инвестирал доволно за градот, но посочуваат дека тоа е состојба од пред Охридскиот договор. (Т.П.) kakov stav na kostovski?!! sekoi stav sto e protiv ramkoviot dogovor, i najvazno, protiv albanskiot jazik vo skopje e dobar stav! nisto ne sum slusnal za kostovski i ramkoviot dogovor?
dejan dali ova e vistina? http://www.vest.com.mk/default.asp?id=93624&idg=5&idb=1415&rubrika=Makedonija
concrete
quote:
Originally posted by dejan
dali ova e vistina? http://www.vest.com.mk/default.asp?id=93624&idg=5&idb=1415&rubrika=Makedonija
Verojatno e tocno, ne na osnova na drugo tuku na faktot sto doticnite se poznati po toa sto sekogas raskazuvaat sekerni prikazni i basni , a se osvestuvaat koga vistinata ke gi tresne po glava. Togas se rastrcuvaat , ama najcesto , ako ne im uspeat SS metodite, e obicno docna. So sto sega ke gi pritisnat veke polumrtvite Makedonci...aj da vidime. Od celata prikazna sega samo DUI & company ke imaat dobivka , dobija adut za pazarenje golem kolku Sar planina , Korab i Nidze zaedno (Babuna kako opcija). Vsusnost sega tie ke go izberat Penov!!!!!
n/a
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Znachi, LDP/SDSM=DUI ke MESTAT
Ke mestat nego kako!Pa nema da dozvolime gradot da go vodat kriminalci,kockari i ligavi poltroni. A Tripun moze da im dade kolkusaka pari na albancite.Em parite ke mu gi zemat em nema da glasaat za nego. Na kraj kraeva ne se glavni glasacite tuku brojacite.Pukni sega hiiii.....hiiiiii...hiiiiiiiii[:D][:p]
Pana tvojata pozicija ne e SUD = Pravosuden organ pa da veli koj e kriminalec, kockar i ligavi poltroni. Velat koj si ja ima muvata na kapata preokupiran e so toa, a ti gledam postojano zboris za kriminalci,kockari i ligavi poltroni. Voedno gledam i sto coek si: vazni mu se brojkite, a ne glasacite, sto jasno ukazuva deka vasata politicka opcija ne samo sto e anti-demokratska tuku i stalin-komunisticka koja RM ja vodi nanazad vo vremeto; pa dokaz e deka a dojdete na vlast se se rusi i se unistuva[:D]. Tokmu toa ke gi natera graganite da glasaat uste poveke za Trifun i ke ima apsolutna pobeda, isto kako sto ke pobedi na slednite predsedatelski izbori.
n/a
quote:
Originally posted by dejan
sto e ova? ДУИ вети 30.000 гласа за Пенов Владејачката ДУИ ќе го поддржи Ристо Пенов во Скопје, но ќе бара од СДСМ и од нејзините коалициски партнери поддршка за Хазби Лика, кандидат на ДУИ за градоначалник на Тетово, дознава "Дневник" од партиски извори. Од Демократската унија за интеграција најавуваат дека Ристо Пенов може да очекува 30.000 гласа и дека партијата во никој случај нема да го поддржи Трифун Костовски поради неговиот став за рамковниот договор. Раководството на ДУИ синоќа требаше да одлучи дали ќе ги повика своите членови и симпатизери да го поддржат кандидатот за скопски градоначалник, Ристо Пенов. Високи извори од ДУИ велат дека поддршката за Пенов ќе ја условат со вработување албански кадри во градската администрација и за поголеми инвестиции од левата страна на Вардар, каде што е сконцентрирано албанското население. Тие му забележуваат на Пенов дека изминативе години не инвестирал доволно за градот, но посочуваат дека тоа е состојба од пред Охридскиот договор. (Т.П.)
Ete zosto mnozinstvoto SVESNI Skopjani i PATRIOTSKI nastroeni glasaet za Trifun! Sekoj onoj koj e mrazen od strana na DUI e Makedonski PATRIOT i poprecuvac na nivnata cel- golema Siptarija. Zatoa, site treba da glasame za luge koi se borat za opstanok na makedonstinata. Dokolku pobedi Penov (sekako ne cesno, tuku so malverzacii), ke treba da ocekuvame albanizacija na Skopje i negovo pretvaranje vo vtoro Tetovo oti na sekoj nacin Penov ke gleda da im se oddolzi na DUI t.e. ke im bide obicno poltronce ko sto im bese od 2001 g. do sea[:D]
dejan kako mozat da go izberat penov? buckovski rekol deka ke ima demokratski izbori.
dejan najdobro DUI da bidat namesteni so nekoi skandal ili nesto!! posle po toa, vladata da gi prata site vo hag!
intel Битушанец напиша:
quote:
bitushanec deleted 333 Posts Posted - March 18 2005 : 02:46:16 -------------------------------------------------------------------------------- Konecno, vcera celata opozicija vo RM se obedini, bez razlika na etnickiot predznak na Partiite.
За да се повика на: Од Демократската унија за интеграција најавуваат дека Ристо Пенов може да очекува 30.000 гласа и дека партијата во никој случај нема да го поддржи Трифун Костовски поради неговиот став за рамковниот договор па да заклучи дека: Ete zosto mnozinstvoto SVESNI Skopjani i PATRIOTSKI nastroeni glasaet za Trifun! [:D][:D][:D]
n/a
quote:
Originally posted by intel
Битушанец напиша:
quote:
bitushanec deleted 333 Posts Posted - March 18 2005 : 02:46:16 -------------------------------------------------------------------------------- Konecno, vcera celata opozicija vo RM se obedini, bez razlika na etnickiot predznak na Partiite.
За да се повика на: Од Демократската унија за интеграција најавуваат дека Ристо Пенов може да очекува 30.000 гласа и дека партијата во никој случај нема да го поддржи Трифун Костовски поради неговиот став за рамковниот договор па да заклучи дека: Ete zosto mnozinstvoto SVESNI Skopjani i PATRIOTSKI nastroeni glasaet za Trifun! [:D][:D][:D]
Intel, da ne si ti BRANKOICA? [:D] Pak bez argumenti treskate gluposti i ne go prikazuvas celoto moe mislenje koe glasese: "Sekoj onoj koj e mrazen od strana na DUI e Makedonski PATRIOT i poprecuvac na nivnata cel- golema Siptarija (a toa e Trifun so opozicijata Makedonska). Zatoa, site treba da glasame za luge koi se borat za opstanok na makedonstinata. Dokolku pobedi Penov (sekako ne cesno, tuku so malverzacii), ke treba da ocekuvame albanizacija na Skopje i negovo pretvaranje vo vtoro Tetovo oti na sekoj nacin Penov ke gleda da im se oddolzi na DUI t.e. ke im bide obicno poltronce ko sto im bese od 2001 g. do sea....Ete zosto mnozinstvoto SVESNI Skopjani i PATRIOTSKI nastroeni glasaet za Trifun!
intel
quote:
Originally posted by bitushanec "Sekoj onoj koj e mrazen od strana na DUI e Makedonski PATRIOT i poprecuvac na nivnata cel- golema Siptarija (a toa e Trifun so opozicijata Makedonska).
Како ја коментираш заканата на Тачи како дел од опозицијата. Комплетно целата опозиција е со став-ако не победат ќе биде лажирано.Ако се става Македонија во заложништво поради активностите на болните за власт и нивните подржувачи тогаш не знам за каков патриотизам зборуваш.Национална стратегија е многу повеќе од плачење кај меѓународните за можен фалсификат. Почнав да го жалам Трипун со кого се фатил во оро.Да си беше навистина независен се ќе беше денес поинаку. И те молам,доста ни е веќе од прикаски за Нај-македонци и Нај-патриоти. Така не се покажува грижа за татковината.
n/a
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by bitushanec "Sekoj onoj koj e mrazen od strana na DUI e Makedonski PATRIOT i poprecuvac na nivnata cel- golema Siptarija (a toa e Trifun so opozicijata Makedonska).
Како ја коментираш заканата на Тачи како дел од опозицијата. Комплетно целата опозиција е со став-ако не победат ќе биде лажирано.Ако се става Македонија во заложништво поради активностите на болните за власт и нивните подржувачи тогаш не знам за каков патриотизам зборуваш.Национална стратегија е многу повеќе од плачење кај меѓународните за можен фалсификат. Почнав да го жалам Трипун со кого се фатил во оро.Да си беше навистина независен се ќе беше денес поинаку. И те молам,доста ни е веќе од прикаски за Нај-македонци и Нај-патриоти. Така не се покажува грижа за татковината.
Taci se buni oti DUI ja naucil taktikata na SDSM za polnenje kutii na diftarski nacin....toa site go znaeme. A kako da ne se buni opozicijata koga izborite vo tri skopski opstini: Sutka, Cair i Gazi Baba bea falsifikuvani. Zar da molcime pred drzavniot falsifikat, isto onoj sto bese napraven 1994, 2004 pa i 1998 g. samo sto togas enormno mnogu se glasase za VMRO-DA-LP pa falsifikatot ne izbi na scena. Intel ke mi kazes kako se grizi za tatkovinata? So toa sto makedoncite se proglasuvaat za nacional-sovinisti koi ubivale "nevini siptari", ili pak se grizi za drzavata taka sto celata ekonomija se unistuva?
Ceki Ako na DUI mu smeta makedonskiot stav za ramkoven ne-dogovor, neka go procitat ova: http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=8881 Ili do koga ke se pravat glupi?? Nie ne go priznavame toj ne-dogovor i basta. By Sam Vaknin, Ph.D. "…Many Macedonians contend they were forced to make concessions on an accelerated timetable only because of the ethnic Albanian insurgency. Javier Solana, foreign policy chief of the EU, rejected that charge saying, 'violence has not dictated the pace of progress'. Asked if the force of arms was the father of today's agreement, Ferat Fazliu, a rebel in Tetovo, said 'of course'." The agreement was also signed in the wrong circumstances, with a gun to the Macedonian head. Western Macedonia was (and still is) almost fully controlled by the NLA and its hydra-like offspring, ANA and other splinters. Macedonians fled this area, fearing for their lives and property, compelled by the explicit and implicit threats of their Albanian neighbours turned minacious rebels. Albanian and Muslim-owned shops in Macedonian cities were regularly ransacked. More than 5% of the country's population were refugees or internally displaced. Na ovie da im se sudi vo Hag.
Pana
quote:
Taci se buni
Pa sto ako se buni najgolemiot kriminalec megu albancite.I ti samiot znaes deka e kriminalec ama ne ti smeta toa. No nejse.Cela opozicija da se obedini zaedno so onaa od Ukraina dzabe im e.Ke go primat na 27 mart kako "pop sarma". Kalinkata posle izbori iscedena ke bide frlena vo korpa.
n/a
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Taci se buni
Pa sto ako se buni najgolemiot kriminalec megu albancite.I ti samiot znaes deka e kriminalec ama ne ti smeta toa. No nejse.Cela opozicija da se obedini zaedno so onaa od Ukraina dzabe im e.Ke go primat na 27 mart kako "pop sarma". Kalinkata posle izbori iscedena ke bide frlena vo korpa.
Taci e kriminalec, no nekolku pogolemi kriminalci megu albancite: Ahmeti, Ostreni, Lika, site koalicioni partneri na pozicijata. Za mene najgolem kriminal e ubistvo, a Ahmeti i Ostreni, tvoite koalicioni partneri, se vinovni za ubistvo na 100 Makedonci, sto civili sto braniteli.
Pana Go zaboravi Daut Redzepi Leka ("konan varvarin")ili taka ti odgovara. Toj ti bil od DPA, koalicionen partner na VMRO DPMNE. p.s. so kalinkatra prikaznata e zavrsena.Posle 27 mart ke si se vrati nazad vo koalicijata "Za Makedonija" kako dete pomocano!
n/a
quote:
Originally posted by Pana
Go zaboravi Daut Redzepi Leka ("konan varvarin")ili taka ti odgovara. Toj ti bil od DPA, koalicionen partner na VMRO DPMNE. p.s. so kalinkatra prikaznata e zavrsena.Posle 27 mart ke si se vrati nazad vo koalicijata "Za Makedonija" kako dete pomocano!
I Leka e kriminalec, samo mesham Lika, Leka [:o)] A DPA ne e koalicionen partner na DPMNE, ne tuku lazi. Ke ima preglasuvanje poradi neregularnosti vo Cair, Sutka i Gazibaba, a so toa uste vo prviot krug TRIFUN KE BIDE IZBRAN ZA GRADONACALNIK [:D][:D][:D] Penov e toj sto e pomocan i go nema nikade. Mozebi nekoja damla od nervoza go strefila, za greota e covekot kolku se sekira za edna fotelja. Ne samo sto se sekira, tuku i posramoten e oti MAKEDONCITE ne go sakaat za Gradonacalnik, ni zdosadi veke, ja usmrde foteljata od sedenje 8 godini na nea. Vreme e Trifun malce da sedne vo fotelja!
Strelec bitushanec... не знам дали е точно, ама само што слушнав една ваква вест: Новиот изборен штаб на Пенов, како приоритет одлучиле сите твои постови од форумов да ги дистрибуираат по домовите (систем ’од врата до врата’), за да виделе граѓаните какви луѓе го поддржуваат Трифун... Мислам дека не е во ред тоа... Твоите ставови си се супер!
n/a
quote:
Originally posted by Strelec
bitushanec... не знам дали е точно, ама само што слушнав една ваква вест: Новиот изборен штаб на Пенов, како приоритет одлучиле сите твои постови од форумов да ги дистрибуираат по домовите (систем ’од врата до врата’), за да виделе граѓаните какви луѓе го поддржуваат Трифун... Мислам дека не е во ред тоа... Твоите ставови си се супер!
Strelec, ako moite postovi bea gluposti, nemase da se macis da mi odgovaras, pa ke si molcese. A kako sto gledam, site POZICIONERI na forumov se utepaa od repliki na moite postovi[:D] Ako gi otpecatite moite postovi, garant site MAKEDONCI ke glasaat za Kalinkata i opozicijata [:D]
OooOo xoxoxoox ushte seir kje ima .... gledam ja
Strelec
quote:
Originally posted by bitushanec
Strelec, ako moite postovi bea gluposti...
Koj rekol takvo nesto!? Ne izmisluvaj, te molam!
n/a
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by bitushanec
Strelec, ako moite postovi bea gluposti...
Koj rekol takvo nesto!? Ne izmisluvaj, te molam!
Strelco, procitav od tvojot post sto sakase da kazes....demek sum glupav [:D] Ne se lutam jas, pa neli ova e forum site da imame razlicni mislinja?
Divider Ако бе Битушанец, нека ги дистрибуираат и во албанските домови. заедно со постовите на Пана, за и окорелите тапани што гласаат за позицијата, видат кои се членовите, кои ја поддржуваат и тогаш никој нема да гласа за нив.
Pana Ne si pomislil na kogo mu e povazno da ne pobedi Trifun?Dali na Bucko ili na Ljubco.Aj razmisli!
n/a
quote:
Originally posted by Pana
Ne si pomislil na kogo mu e povazno da ne pobedi Trifun?Dali na Bucko ili na Ljubco.Aj razmisli!
Mori Pano, Tripce moze da gi kupi i Bucko i Ljubce. Jas sum za nego oti barem malku pokaza makedonstina i bese apsolutno protiv referendumot. A gajle mi e dal e so Ljubce ili Bucko. I taka od dvajcava nemam nikakva polza tuku samo zijan[:D]
n/a
quote:
Originally posted by bitushanec
quote:
Originally posted by Pana
Ne si pomislil na kogo mu e povazno da ne pobedi Trifun?Dali na Bucko ili na Ljubco.Aj razmisli!
ISPRAVKA: Mi padnala tenzijata pa edvaj pisuvam i sum naprail greski: Mori Pano, Tripce moze da gi kupi i Bucko i Ljubce. Jas sum za nego oti barem malku pokaza makedonstina i bese apsolutno protiv novata teritorijalna podelba na RM koja e vsusnost predcekor za golema Squipria. A gajle mi e dal e so Ljubce ili Bucko. I taka od dvajcava nemam nikakva polza tuku samo zijan[:D]
Pana Divider te pozdravi Gorgi Trendafilov? p.s. cekaj "katilj ferman" i od vojvodata Ljubco!
SLaCk Koga sme kaj portparolite eve eden vic za tandemot portparoli glupav i poglupav(p.s. dvajcata nosat cvikeri). Se sheta Trendafilov i go gleda Zhernovski so mechka.Trendafilov vika: Kaj se shetash so volov? A Zhernovski vika: A be ne e toa vol toa e mechka! A Trendafilov odgovara: Koj ti zboruva na tebe?
Pana
quote:
mechka!
?????????????????????????????????????????????? I toa dva pati go napisa isto!Pa posle se cudel nekoj zasto nie osvoivme 14 gradonacalnici a DPMNE eden vo prviot krug. Ako prodolzi da pisuva ovoj vaka ke osvoime uste 40 gradonacalnicki mesta vo vtoriot krug.
dejan cekaj sto e ova?! nema da ima ftor krug? ke ima glacanje pak kako vo prv krug?! Во Скопје ќе има прегласување Ако Костовски освои доволно гласови, втор круг ќе нема Се уште е неизвесно дали избирачите од општините Чаир и Сарај ќе прегласуваат, бидејќи последната судска инстанција вчера до крајот на денот требаше да се произнесе уште по десетина жалби В недела нема да се одржи втор круг за избор на градоначалник на Скопје, туку ќе се прегласува за првиот. Општинските изборни комисии и Врховниот суд на Македонија, разгледувајќи ги приговорите и жалбите од учесниците во локалните избори, одлучија да се поништи гласањето на седум избирачки места во четири скопски општини каде што се евидентирани 5.840 граѓани со право на глас. Станува збор за прегласување во Шуто Оризари, Ѓорче Петров, Гази Баба и во Бутел. Сў уште е неизвесно дали избирачите од општините Чаир и Сарај ќе прегласуваат, бидејќи последната судска инстанција, вчера, до крајот на денот, требаше да се произнесе уште по десетина жалби. Ова на вчерашната попладневна прес-конференција го соопшти портпаролот на Државната изборна комисија, Зоран Таневски, кој кажа дека централното тело ги сондира решенијата од ОИК и од Врховниот суд по приговорите и жалбите за изборни нерегуларности на 13 март. Одговорите на врховните судии пристигнуваат прво до општинските изборни комисии, а тие ги утврдуваат резултатите и посочуваат што понатаму. Тој објави дека е поништено гласањето во вкупно 30 избирачки места во 13 општини, а седум места се во четирите општини кои припаѓаат на Скопје. ?Општинските изборни комисии решиле да се прегласува на четири места, а за другите одлука донеле врховните судии. Станува збор за Кичево, Куманово, Тетово, Зелениково, Конче, Маврово-Ростуше, Студеничани, Гостивар и Брвеницааи. Како што е познато, во Врховниот суд 15 судии работат поделени во три групи по пет судии. Пред почетокот судиите со ждрепка ги добиле жалбите по кои требало да одлучуваат. Станува збор за околу 80 жалби, а одлуките по нив се конечни и неменливи. Таневски не можеше да прецизира дали во главниот град ќе се одржи второ гласање. ?Извесно е дека ќе се повтори првиот круг на местата каде што гласањето е поништено, ќе се чекаат резултатите од прегласувањето, па дури тогаш ќе се знае дали ќе има втор круг. Ако се покаже дека некој од кандидатите добил потребно мнозинство гласови за да биде избран, тогаш нема да се организира второ гласањееи, објасни Таневски. Ова претпоставува можност дека градоначалник во Скопје може да биде избран во прв круг и со прегласување. Се разбира, под услов на контото на независниот кандидат Трифун Костовски да бидат прокнижени доволен број гласови, мнозинство плус еден за да биде прогласен за победник. Државната изборна комисија објави дека ќе се прегласува на четири места во Шуто Оризари: две места - 2959 и 2958- се поништени од ОИК и таму се запишани 992, односно 833 гласачи и две други - 2951 и 2972 - со 1.119, односно 1.079 избирачи се поништени од Врховниот суд. Во избирачките места 2.566, 2.952 и 2.550 во Ѓорче Петров, Бутел и Гази Баба на прегласување треба да излезат 772, 875, односно 170 евидентирани избирачи. Според известувањата кои пристигнале од Општинските изборни комисии до ДИК, во 16 општини се избрани градоначалници во првиот круг: Дебарца, Велес, Демир Капија, Демир Хисар, Кавадарци, Ресен, Струмица, Вранештица, Градско, Боговиње, Карбинци, Зајас, Пласница, Росоман, Осломеј и Центар Жупа. Во 52 општини на 27 март ќе се одржи второ гласање за градоначалник.
Divider
quote:
Originally posted by Pana
Divider te pozdravi Gorgi Trendafilov? p.s. cekaj "katilj ferman" i od vojvodata Ljubco!
Го молам коњега панчо да се изјасни и да објасни „шате је писац хтео да каже“? Хехехе, на мечката и зборам. Ми текнува кај мене во маало кога му мававме ластици на Жерноффски и го праќавме вода да носи кога игравме фудбал. затоа е таков, фрустрации од детството. Несреќно детство јебига.
Pana Mnogu dobro znaes ti sto sakase pisatelot da kaze. Se nadevam deka ke mu pomognete na Gvujo da zamine vo istorija.Posle toa se znae,se vraka vojvodata.So nego e interesno da se odmerime na parlamentarnite vo 2006 godina. Gvujo nekako ne go d....!
Divider Сепак, објасни што со тоа: ме поздрави Трендафилов со катиљ ферман. Инаку, 2006 и со мене ќе се одмерувате, златен тој заблуден!
n/a
quote:
Originally posted by Pana
Mnogu dobro znaes ti sto sakase pisatelot da kaze. Se nadevam deka ke mu pomognete na Gvujo da zamine vo istorija.Posle toa se znae,se vraka vojvodata.So nego e interesno da se odmerime na parlamentarnite vo 2006 godina. Gvujo nekako ne go d....!
Pana, vo 2006 silite ke gi odmeruvaat VMRO DMMNE vo koalicija so tretiot pat i VMRO NARODNA. SDSM kako Partija ke ja snema od politickava scena bidejki site clenovi na SDSM veke si gi kinat clenskite kniski, oti nivnata partija gi ostavi bez leb. Za SDSM ke glasa samo nekolku iljadi direktorcinja i nesposobni nekfalifikuvani rabotnicinja koi dosle do rabotno mesto so SDSMstinata, no toa ke e premalku da go ispolnat cenzusot za da immat 1 Parlamentarec. A pak LDP ke nemaat ni edna kancelarija vo RM, ke izumrat ko reptiline [:D]
Pana
quote:
2006 silite ke gi odmeruvaat VMRO DMMNE vo koalicija so tretiot pat i VMRO NARODNA
Ovoj ili e navlecen na "neostik" ili na nekoja sinteticka!Vo sekoj slucaj ti si golem segadziski talent ama intelektot te sprecuva vo razvojot!
n/a
quote:
Originally posted by Pana
quote:
2006 silite ke gi odmeruvaat VMRO DMMNE vo koalicija so tretiot pat i VMRO NARODNA
Ovoj ili e navlecen na "neostik" ili na nekoja sinteticka!Vo sekoj slucaj ti si golem segadziski talent ama intelektot te sprecuva vo razvojot!
Pana se gleda deka mnogu dobro si zapoznat so stimulansite sto ti se na raspolaganje. Ja su selance detule, ne zno majke nisto za takvi raboke [:D] Tuku majke, da zemes kniska na nekoja od VMRO za da si ostanes sef na deponija Drisla posle 2006 g.
Pana Ako dozvolite guru Pana ke ja postavi dijagnozata na predhodniov sto samiot se narekuva selance: Dg:Socijalna infantilnost i inherentna primitivna destruktivnost lek:kopac u glava
Divider Pana, a lek za tebe? Istiot predlozen? Ili dva da zavrsat poarno rabota?
lav
quote:
Originally posted by Pana
Ako dozvolite guru Pana ke ja postavi dijagnozata na predhodniov sto samiot se narekuva selance: Dg:Socijalna infantilnost i inherentna primitivna destruktivnost lek:kopac u glava
Та оти ле кољега пана сега се зафана с’ копачи и тоа у глава? Смири си го ле , темпераменто.
Pana
quote:
с’ копачи и тоа у глава?
Izvini lavu!Trebase vaka: lek: bajacka
intel
quote:
Originally posted by Divider . Ми текнува кај мене во маало кога му мававме ластици на Жерноффски и го праќавме вода да носи кога игравме фудбал. затоа е таков, фрустрации од детството. Несреќно детство јебига.
Аман бе Дивидер.шо ластикџии ќе бевте во твое маало. Скоро беше кога кажа дека на Трендо си му мавал ластици,еве сега и на Жернофски:)))) Занчи Трендо и Жернофски чекале покрај терен вода да носат и ластиции да им маваат ЛОШИТЕ мажишта па толку многу се исфрустрирале што дошле до степен на развој кога фраерите ластичари неможат ним ни вода да им носат.
Divider Немој сега да заебаваш и ти Интел. Се знае, копуците кои не ги биваше за ништо како мали одеа по вода, потоа влегоа во политика (или во случајот на Трендо се кријат зад нетот). Оние кои имаа паметни нешта, не се плеткаа со политика. А за Трендо, немој молим те, таман го заборавив идиотот. Додека пак „најпосакуваниот ерген“ дерпето Жена (Жерноффски), хехехехе, кога бе го бивало, а?
Pana Da gi vratime rabotite na svoe mesto?
Divider Нормално, vote for VMRO NP and the Divider!!!
Pana Povtorno da gi vratime rabotite na svoe mesto!
n/a
quote:
Originally posted by Pana
Ako dozvolite guru Pana ke ja postavi dijagnozata na predhodniov sto samiot se narekuva selance: Dg:Socijalna infantilnost i inherentna primitivna destruktivnost lek:kopac u glava
Pano mori, ne te biva za dijagnosticiranje [:D] Prvo mojava "bolest" doagala od duvanje lepaci, a posle toa istiot "lekar" veli doagala od "Socijalna infantilnost i inherentna primitivna destruktivnost". Samo zaborava Pana deka zad luge koi nekoi latinski zborcinja gi naucile napamet i ne im go znacat znacenjeto, se krijat krajno nepismeni, prosti i iskompleksirani licnosti ( so complex na poniska vrednost sekako) [:D]
Pana
quote:
latinski zborcinja
Kade vide latinski ,ziti se! Kuti i prodolzi ponatamu!
OooOo Ako se dijagnozite na Pana ko za Penov, togash ich neka ne gi kazhuva :)) Ionaka nikoj ne veruva vekje :) OooOo P.S. OooOo momentalno go gleda 'Solunskite Atentatori'
Pana
quote:
nikoj
Nikoj!!!!he...heee.....heeeeeee
OooOo ИШ на Костовски ќе бара во недела да се одржи вториот круг Изборниот штаб на кандидатот за градоначалник на Скопје Трифун Костовски смета дека одлуката да прегласуваат 6.093 гласачи во осум избирачки места во Скопје е чиста фарса. „Конечните решенија на Врховниот суд на Македонија за првиот круг од локалните избори за градот Скопје ја потврдија тезата дека живееме во неокомунизам, во демократија обвиткана со превезот на лажни фер и демократски избори и лажни желби за пат кон Еворпа и НАТО“, рече шефот на ИШ Дарко Марковиќ на денешната прес-конференција. Тој истакна дека се подготвени овој пат да одат до крај.
concrete
quote:
Originally posted by Pana
quote:
nikoj
Nikoj!!!!he...heee.....heeeeeee
Bravo!!!!! Pana pocna normalno da se smee:he...heee.....heeeeeee , ne ona :hi.....hiiiiii..........hiiiiiiii , ko hiena :):) ne mu lici !!!!
dejan ova e glupost, penov ke pobedi sega! makedonija ne e demokratska zemja za da napravi nesto ovakvo!!! znaat deka trifun ke pobedi ako ke im ftor krug! GRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR Остри оцени на штабот на Костовски за власта, избирачките органи и Врховниот суд Место прегласување на првиот, се бара втор круг гласање в недела За да победи Костовски во првиот круг во осумте избирачки места каде што се прегласува, треба да излезат сите запишани 6.093, а за него да гласаат 5.800 Конечните решенија на Врховниот суд за првиот круг од локалните избори за Скопје за штабот на независниот кандидат Трифун Костовски дефинитивно покажале дека во Македонија "се живее во неокомунизам, во мутант демократија обвиткана со превезот на лажни, фер и демократски избориии. Објаснувајќи го овој став на штабот на Костовски, Дарко Марковиќ истакна " како поинаку да се објасни максималната спрега меѓу изборните комисии со општинските, општинските со ДИК, со Врховниот суд и директно со властааи. Според Марковиќ, одлуката за прегласување во осум избирачки места во Скопје е чиста фарса која не може да го смени веќе фалсификуваниот резултат. Имено, оцени тој, се прават калкулации со цел преку прегласување на одредени места да се дојде до бројка која би го одложила вториот круг за 10 април. Конкретно, биле поништени осум гласачки места во Шуто Оризари, Чаир и во Гази Баба, со вкупно 6.093 гласачи. За да победи Костовски уште во првиот круг е потребно на гласање да излезат сите запишани гласачи, а од нив за него да гласаат дури 95 отсто или околу 5.800. На гласањето од 13 март во овие осум избирачки места Костовски добил околу 1.100, а Ристо Пенов, околу 600 гласа, соопшти Марковиќ. Според штабот на Костовски, гревот се направи со внесувањето гласачки ливчиња за вештачки да се зголеми излезноста и да се намали процентот на оние што гласале за нивниот кандидат. Целта за ваквото сценарио, истакна Марковиќ, е да се исфрли присуството на Костовски од вториот изборен круг кога ќе се решава за општинските градоначалници во Скопје меѓу кандидатите на позицијата и на опозицијата, при што во предност би дошла власта. И второ, битката меѓу Костовски и Пенов да се префрли во "третиотти круг на 10 април, што е доволно време да спласне гласачкиот морал, да проработи кујната на власта и да се спроведе формулата за контингенти. "Вака размислува власта, но не и ние. Подготвени сме овој пат да одиме докрај, не само до "третиотти туку, ако треба, и до "деветтиотти круг кон кој нў води оваа властти, рече Марковиќ и дополни дека за нив е најдобро доколку в недела и во Скопје се гласа за вториот круг, а ако скорот биде тесен, тогаш резултатите од осумте поништени избирачки места да се земат предвид како за прв круг гласање. Конечниот став на штабот на Костовски за тоа како ќе постапи по одлуките на Врховниот суд и избирачките органи, ќе биде донесен на денешната нова средба на Костовски со лидерите на партиите и здруженијата што застанаа зад неговата кандидатура за скопски градоначалник.
Pana Dejan,ubav na baba,ne gi slusaj sto zborat tie od kaj Tripun.Tie samite napravija falsifikat atmosfera.Ako mu falele na Tripun 3500 glasa ,sto ima tuka sporno. Na nasiot kandidat vo Delcevo mu falea 80 glasa i toj ke odi vo vtor krug.Ili na Andrej Petrov vo Karpos mu falat 200 glasa i toj ke odi vo vtor krug. Eden glas moze da odluci a ne 3500 glasa. Problemot e vo toa sto VMRO DPMNE sakase po sekoja cena da ima makar edna pobeda. Neli ti e cudno deka posle tri saati od izborite site rekoa deka bile fer i regularni.Otkako vidoa deka gubat 12:1 pocnaa da zborat za falsifikat.Istoto go pravi i DPA. Nikako ne mozat da sfatat deka narodot ne gi saka ni DPMNE ni DPA.
dejan nikoj ne slusam koga e za politika:p ama penov ne zasluzhuva da pobedi, porano mislev deka treba, sega ic! nigde go nema, kako dete se krije.
lav
quote:
Originally posted by Pana
Dejan,ubav na baba,ne gi slusaj sto zborat tie od kaj Tripun.Tie samite napravija falsifikat atmosfera.Ako mu falele na Tripun 3500 glasa ,sto ima tuka sporno. Na nasiot kandidat vo Delcevo mu falea 80 glasa i toj ke odi vo vtor krug.Ili na Andrej Petrov vo Karpos mu falat 200 glasa i toj ke odi vo vtor krug. Eden glas moze da odluci a ne 3500 glasa. Problemot e vo toa sto VMRO DPMNE sakase po sekoja cena da ima makar edna pobeda. Neli ti e cudno deka posle tri saati od izborite site rekoa deka bile fer i regularni.Otkako vidoa deka gubat 12:1 pocnaa da zborat za falsifikat.Istoto go pravi i DPA. Nikako ne mozat da sfatat deka narodot ne gi saka ni DPMNE ni DPA.
Пана Темата е само за Скопје и во Скопје , односно за градоначелник на Скопје. пс Опозицијата чекаше 2-3 часа на резултат ...секако незваничен. Резултатот според проценките на на штабовите бил таков како што го кажуваа , некој со 50 а пак некој со 80% предност секојпат на кандидатот Костовски. Истовремено тоа го искажа јавно и НВО МОСТ чии набљудувачи во голем број ги следеа Изборите , и барем досега беа секојпат со +/- 1-2% точност искажани , мислам на сите досегашни избори. Каде ли се сега сиротите ...некако како да ОНЕМЕА ? И одеднаш КУРШЛУС и МОЛК (според мене) непотребен и би рекол многу штетен , секако по организаторот на Изборите , но и по државата чии граѓани сме ние. И тука , Јас ја гледам можноста дури и да немало неправилности (читај менување на волјата на гласачите), за сето ова е според мене виновна е најпрво ДИК како надлежна , а после и тој што ја ПЛАЌА , со народни пари. Затоа замена нејзина ОДМА и мир в’куќи , иако сепак ќе остане горчливиот вкус. ппс Во 2002 година Опозицијата (денес ПОЗИЦИЈА) побара но и ДОБИ ПРАВО , да го наименува својот кандидат за член во билокоја комисија на место ПРЕДСЕДАТЕЛ а Власта (која денес е опозиција) да наименува само ЗАМЕНИЦИ. ЗАШТО..... ТОА ШТО ГО ПОБАРАА (но и го добија) СЕГА НЕ ИМ ГО ДАВААТ НА ОПОЗИЦИОНЕРИТЕ мислам на можноста Опозицијата да наименува Председатели на сите комисии ? ДАЛИ СЕ .........ОД НЕШТО ПЛАШАТ , а ???
Pana
quote:
Темата е само за Скопје и во Скопје
Togas da se vratime na temata!
Pana
quote:
НЕЗАВИСНОСТА НА ТРИФУН КОСТОВСКИ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК На ти, дај ми Независниот кандидат за градоначалник на Скопје, Трифун Костовски, вчера ги повика граѓаните кои гласале за него во првиот круг на локалните избори, в недела да гласаат за кандидатите на опозицијата. Со тоа, Костовски, кој доби поддршка за кандидатурата од опозицијата, но во нивната кампања претежно се држеше на дистанца, ја стави под знак прашалник својата повеќепати јавно декларирана независност.
Tolku od nezavisnosta na Tripun. Covekov tolku vlegol u film posle grafitot Tripun-vojvoda sto posle lokaslnite izbori najavil zelba da zastane na celo na VMRO-DPMNE.Covekot bil evropski vospitan i partijata DPMNE ke ja napravel evropska.
OooOo ushte edna laga od shtabot?? Isto kako i za vesta deka Trifun sakal da se povleche? Isto i za aferite so rakometarkite??
intel
quote:
Originally posted by OooOo
Jas ednash ti rekov OooOo ima glava da razmisluva ... , dodeka [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=8423"]tuka[/url] bezpotrebano digashe djeva? :)
Не дигам Џева само си муабетам а тоа што си изманипулиран од страна на моронот Трипун е твој проблем кој те доведува до гарница на вреѓање.Џева дигаше и ти и фио дека Трипун е независен ама не е: ФАКТ=Претендентот за градоначалничката функција за Скопје им врати со повик до граганите, во недела да излезат на гласање и да го дадат својот глас за опозицијата. Џабе ти мислиш со твоја глава кога Трипун не мисли и затоа постот кој си го преправи препрочитај си го: Sekoj mozhe da ide u koja partija saka i da koalicira so kogo saka ... ama OooOo ima glava da razmisluva, a glavata na OooOo ne mu sluzhi za da nosi partiska kapa i slepo da gi zastapuva interesite na partijata, pa makar i bile protiv interesite na narodot, kako nekoi tuka prisutni na forumov
OooOo Shto e bitno da li e ili ne e?? Deka ne e od tvoite toa li te boli?? Kazhi si shto ti lezhi na dushichkata. Vazhno Penov nema da bide gradonachalnik i toa e bitno! :) Razlika izmegju penov.org.mk i TrifunZaSkopje.org.mk najde??
intel
quote:
Originally posted by OooOo
Shto e bitno da li e ili ne e??
Битно е.Не ми се допаѓа кога некој манипулира со слободната мисла и избор на моите пријатели во партиски цели.Ги прави нервозни не за друго. Токму затоа ќе изгуби во втор круг. П.С.The End
OooOo intel neznam shto se pravish naiven i naudren ... gledam celo vreme da gi izbegnam provokaciite od tebe, a neznam ni sam zashto ... taa opozicija mu ovozmozhi pobeda na Trifun taka? Redno e Trifun da pobara od negovite simpatizeri svojot glas da go dadat za opozicijata. Shto e tuka sporno pak ne svakjam?? Trebashe mozhda da gi povika da glasaat za 'koalicijata ZA'? Na kraj kraeva istorijata za Skopje vika deka sekogash opozicijata pobeduva na lokalnite izbori [;)]
intel Ни на крај памет не ми паѓа да те провоцирам.Зошто така ги разбираш работиве не ми е јасно. Трифин беше НЕЗАВИСЕН кандидат, дали разбираш.Тој кажа дека нема дил со опозицијата(излажа уште неизбран а нема ни да биде),затоа за него гласаа многу неопределени дури и членови на сдсм(јавна тајна). Последната негова изјава ги менува работите од корен.Или се изработи самиот себеси(трипун) или е тројански коњ. Се надевам нема пак сето ова да го разбереш лично.Си дискутираме,нели?
Great_Macedonian uste se davite na ovaa tema?hehe
OooOo
quote:
Originally posted by intel
Ни на крај памет не ми паѓа да те провоцирам.Зошто така ги разбираш работиве не ми е јасно. Трифин беше НЕЗАВИСЕН кандидат, дали разбираш.Тој кажа дека нема дил со опозицијата(излажа уште неизбран а нема ни да биде),затоа за него гласаа многу неопределени дури и членови на сдсм(јавна тајна). Последната негова изјава ги менува работите од корен.Или се изработи самиот себеси(трипун) или е тројански коњ.
Eh koga bi bila situacijata obratna kako li kje gledashe na toa se prashuvam :)
quote:
Се надевам нема пак сето ова да го разбереш лично.Си дискутираме,нели?
Diskutirame normalno :) Razlika izmegju penov.org.mk i TrifunZaSkopje.org.mk najde?? (tret pat)
intel penov.org.mk Вистински избор TrifunZaSkopje.org.mk Многу голема грешка која на Скопјани не им е касно да ја исправат :))) Друго?
OooOo Jas primetiv deka TrifunZaSkopje.org.mk ima verzija na MK, AL i EN, a Penov.org.mk samo na MK.
Pana
quote:
коалиција со своите стари партнери ДПА
Kade zivees ti!Na druga planeta. Ili zaboravi deka koalicija so DPA imase VMRO-DPMNE.
Pana Ke vidis!
OooOo shto da vidam be choeche ... niti se povleche Trifun, niti izleze aferata (za 2-3 dena) kako shto vikashe ti ... a ne veruvam deka ni ova kje bide ... samo shirish mrzhnja bez potreba
SLaCk Trifun vojvoda grafitite sto osamnaa dva-tri dena posle kandidiranjeto na Trifun bea delo na aktivisti na SDSM bidejki istiot den bea lepeni i plakatite na SDSM kandidatite za skopskite opstini.Edna niska provokacija koja moze da se ocekuva od SDSMovskite aktivisti.
Pana
quote:
bea delo na aktivisti na SDSM
Heee.......heeeee.......heeeeeee,da be taka e,oni sami si pisuvaat "umrete komunjari"! p.s. Trifun-vojvoda,Nikola-sobarica!
SLaCk Ne Umrete KOMUNJARI jas go napisav:)Zboruvav za Trifun Vojvoda grafitot.
Pana
quote:
jas go napisav
Te fatif li,ti ja skinav glavata!
SLaCk Ve cekam:)).Shegata na strana, stvarno ste gotovi:).Se gledame utre na MIRNIOT protest.
Pana
quote:
MIRNIOT protest.
A moze da bide i nemiren heeee....heeeeee...heeeeeee
intel
quote:
Originally posted by OooOo
ushte edna laga od shtabot?? Isto kako i za vesta deka Trifun sakal da se povleche? Isto i za aferite so rakometarkite??
Претендентот за градоначалничката функција за Скопје им врати со повик до граганите, во недела да излезат на гласање и да го дадат својот глас за опозицијата. [url="http://www.kanal5.com.mk/rubrika.asp?id=5410&rubrika=Локални%20избори&idR=15"]извор[/url] Сакал,несакал ОооОо отиде во Обоени[:D][:D] Наздравје. Фио некој да не го видел?
OooOo Sekoj mozhe da ide u koja partija saka i da koalicira so kogo saka ... ama OooOo ima glava da razmisluva, a glavata na OooOo ne mu sluzhi za da nosi partiska kapa i slepo da gi zastapuva interesite na partijata, pa makar i bile protiv interesite na narodot, kako nekoi tuka prisutni na forumov [}:)]
intel Не правиме муабет за капи него за главите што мислеа дека гласаат за независен.Многу е тешко кога ќе го дадеш гласот на некој што мислиш дека не е партиски обоен, а на крај дознаваш дека си гласал за партија. Манипулација со неопределени,колку болно звучи тоа. Ништо лично против тебе ОооОо,јас и понатаму ќе те почитувам како неопределен-партиски. Убаво кажа еден пријател: Подобро политичар кој прави бизнис во политика,отколку бизнисмен кој се обидува со политикантство. Поздрав!
OooOo Jas ednash ti rekov OooOo ima glava da razmisluva ...
quote:
Originally posted by intel
Не правиме муабет за капи него за главите што мислеа дека гласаат за независен.Многу е тешко кога ќе го дадеш гласот на некој што мислиш дека не е партиски обоен, а на крај дознаваш дека си гласал за партија.
Kako toa na kraj doznavam koga krajot ne e dojden?? Choveche bilo koj gradonachalnik e podobar izbor od Penov. Ushte li te stega shto Penov izgubi vo prv krug i toa DEBELO, dodeka [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=8423"]tuka[/url] bezpotrebano digashe djeva? :)
OooOo Primetuvate li razlika (ne vo dizajnot) megju penov.org.mk i TrifunZaSkopje.org.mk??
intel За рамковно доволно е МК и AL, А Пенов сирот заглавил на 11-03-2005:((
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
Covekov tolku vlegol u film posle grafitot Tripun-vojvoda sto posle lokaslnite izbori najavil zelba da zastane na celo na VMRO-DPMNE.
Еве ја првата потврда на една ваква комбинација! Кој со чии перја се кити? Колку до вчера независниот кандидат за градоначалник Трифун Костовски како конечно да се најде на вистинското место, ама без маска. Веројатно, ја загуби некаде во кампањата. Онаа за независност. Ако веднаш по кандидатурата за учество во трката за најмоќната и највлијателна, скопска градоначалничка фотелја, ставајќи ја во преден план својата самостојна позиција, ја повика опозицијата да го поддржи и гласа за него на изборите, сега се нафаќа на друга, обратна улога. Отворено и целосно застана на страната на опозицијата. Со ова, пак, станува нејасно кој мавта со изборните резултати и кој со чии перја се кити. Дали Трифун со опозицијата, или опозицијата со Трифун. Или, ако сакате, кој кого присвојува, се разбира во истите релации. А, не е неважно. Првата можност подразбира дека Трифун ќе ги држи конците во свои раце. Можеби за почеток и како лидер на опозицијата во "сенка". Само тешко дека ќе се задоволи со таква улога. Амбициите никогаш немаат крај. /Вечер/
fio
quote:
Originally posted by intel Фио некој да не го видел?
Извини што доцнам, седев цела недела пред ТВ и чекав Пенов да даде изјава, а истовремено очекував уште еден клип од К-15 како оној со Бранко во глувчешката дупка :-) Инаку, нема врска постапката на Трифун со обоеност. Секој паметен човек би го направил тоа, со оглед на дрското крадење на гласови од страна на власта. Да се жртвува демократијата ради Пенов...очајно...[xx(][V] Иначе за прашањето на ОооОо, видете го [url="http://www.metamorphosis.org.mk/ict/20050308_lokalni_izbori.htm"]тука [/url]одговорот
Thief
quote:
Originally posted by OooOo
...taa opozicija mu ovozmozhi pobeda na Trifun taka? Redno e Trifun da pobara od negovite simpatizeri svojot glas da go dadat za opozicijata. Shto e tuka sporno pak ne svakjam?? Trebashe mozhda da gi povika da glasaat za 'koalicijata ZA'?
И „ЗА“ му овозможи да биде пратеник... Нешто је труло у држави Данској?
OooOo
quote:
Originally posted by Thief
И „ЗА“ му овозможи да биде пратеник... Нешто је труло у држави Данској?
Mozhda ZA nemashe podobar kandidat za toa glasachko mesto. Shto vikash ti?
Thief Па, втор на листата беше сегашниот премиер... Значи, го имале најдобриот кадар (по некоја логика) после тогашниот претседател на партијата, а сега на државата.
OooOo ama neshto mozhda ne im stiskalo da go stavat :))
Thief А, можеби и опозицијата го поддржа, зашто немаше подобар кандидат да му се спротистави на Пенов, кој толку многу напарви за Скопје?! А, можеби и не е до „стискање“, туку до погрешна проценка за нечие сончогледство, вртикапство и непостојаност во ставовите?! Ех, ако секој ден менува партии за лична корист и промоција во политиката, кој да ми гарантира дека утре нема и од Скопје да направи своја приватна прчина (прчварница, што би рекле тетовци) во која ќе си ги лечи политичките фрустрации и желбите и суетата?! Извинете, немам друг главен град, за овој да му го дадам на Трипуна да експериментира со него! Уште има време да се поправи грешката од првиот круг... Не давајте да експериментираат со вас. Пенов - проверено! :)
Pana Kade se zaeba ili go zaebaa Tripun: -Prvo so toa sto gi povika graganite da glasaat za opozicijata t.e. za VMRO-DPMNE.So toa gi naluti clenovite na SDSM koj glasale za nego a osobeno neutralnite glasaci.Tuka veke moze da racuna na 20.000 do 25.000 glasovi pomalku. -Vtoro,apstinencijata na glasacite od DPA-PDP od kade crpese edno 15.000 glasovi bidejki i albanskata opozicija vo princip glasa za opozicioniot kandidat. -Treto,motivot na VMRO NP koj bidejki nema svoj kandidati nema motiv ni zelba da go podrzi Tripun koj go tretiraat kako prefarban komunjar.I tuka ke falat edno 10.000 glasovi. -Cetvrto,clenovite na SDSM koj vo prviot krug glasale za nego no sega nema poradi negovata izjava za podrska na opozicijata zaedno so masa luge od VMRO-DPMNE na koj i onaka ne im e simpaticen (ova go imam slusnato od luge koj se vo VMRO DPMNE).Procenka edno 10.000 glasovi. Koga se ke se sobere Tripun veke izgubil ama uste ne znae.Toj ke doznae posleden.
Divider Wishfull thinking ПАНЧО или ноџињата ти се отскриени. Не знам што си запнал за Пенов кога не е твој, од твоја партија?
dejan boooo za penov.
Pana
quote:
Kade se zaeba ili go zaebaa Tripun: -Prvo so toa sto gi povika graganite da glasaat za opozicijata t.e. za VMRO-DPMNE.So toa gi naluti clenovite na SDSM koj glasale za nego a osobeno neutralnite glasaci.Tuka veke moze da racuna na 20.000 do 25.000 glasovi pomalku. -Vtoro,apstinencijata na glasacite od DPA-PDP od kade crpese edno 15.000 glasovi bidejki i albanskata opozicija vo princip glasa za opozicioniot kandidat. -Treto,motivot na VMRO NP koj bidejki nema svoj kandidati nema motiv ni zelba da go podrzi Tripun koj go tretiraat kako prefarban komunjar.I tuka ke falat edno 10.000 glasovi. -Cetvrto,clenovite na SDSM koj vo prviot krug glasale za nego no sega nema poradi negovata izjava za podrska na opozicijata zaedno so masa luge od VMRO-DPMNE na koj i onaka ne im e simpaticen (ova go imam slusnato od luge koj se vo VMRO DPMNE).Procenka edno 10.000 glasovi. Koga se ke se sobere Tripun veke izgubil ama uste ne znae.Toj ke doznae posleden
Divider Повторно не ми одговараш. Илим треба да прашам вака: хиииии...хииии...хииииииии!
Pana
quote:
што си запнал за Пенов кога не е твој
Kako mislis ne e moj.Pa Penov e na site sto go sakaat Skopje.Toa znaci deka e i moj.
OooOo samo kje se nasmeam :)
Pana
quote:
samo kje se nasmeam
Ma nema problem,slobodno da si se nasmees!
lav
quote:
Originally posted by Pana
Vazi be nema problem: "ne se banjam ne se bricam na vmrovec da licam"
Има и со соодветен одговор скроен како по мера за тебе: "I se banjam I se bricam samo na covek da (za)licam" пс ДАЛИ ЌЕ ГО ИСПОЛНИШ ВЕТУВАЊЕТО ....секако дадено порано? ппс Сними го тоа „рикањето„(pls) во квалитетен полифоничен модус , за да можеме на некој од скопскиве провајдери да го „понудиме„ на имателите на мобилни телефони , за да си го downloudaat , секој спрема лична желба и без пари , разбира се. Исправка на кољегата пана : Ова е не само за твои уши ами и за нечии други (мислам затнати) и Ви препорачувам чистење на истите во Поликлиниката Букурешт каде за секое уво (со плаво картонче) тоа ќе ве чини само 10 денари.Невидена ЕФТИНИЈА и башка и мравките во соседниот парк ќе ги слушате одлично кога испуштаат г(л)асови , разбира се. Уште една напомена: Керамичари се и УМЕТНИЦИ ако не си(сте) знаел(е) ...оти на Факултетот за Уметност има одсек Керамичарство кое ти едноставно си го заменил со едно чесно но сепак занимање од кое добро се живее , разбира се ако е мајсторот на глас.
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
Vazi be nema problem: "ne se banjam ne se bricam na vmrovec da licam"
Додека виски пие, Бранко на некој мозокот му го мие. Бучковски не ја искористи можноста да се откаже од коалицијата со терористите од ОНА и да воспостави коалиција со своите стари партнери ДПА и ПДП (кои до 1996 година беа една партија - ПДП). Веројатно поради контингентот што го очекуваше во Скопје.
OooOo Skopsko i se e mozhno ... ;) Хотел за спортисти во Градскиот парк стана станбена зграда Монструозен објект долг речиси двесте метри и висок четири ката се гради зад Градскиот стадион, веднаш до пешачката патека на кејот на реката Вардар. Зградата, која ја гради заменик-директорот на фудбалскиот клуб „Вардар“ заедно со германски партнер беше најавена како хотел за спортисти, а сега инвеститорите продаваат делови од него како станови. Еколозите и архитектите, вклучувајќи го и главниот градски архитект, сметаат дека со ваквите градби се уништуваат белите дробови на Скопје. Инвеститорите поседуваат легална градежна дозвола за зградата, а ги платиле и комуналиите за неа. Таа се вклопува во Деталниот урбанистички план за градскиот парк, кој бил донесен лани од Советот на општината Центар. Според нашите информации, оваа градежна маркичка била нацртана додека градоначалник на општината бил Мирослав Грчев. Сопствениците, иако извадиле градежна дозвола за угостителско-туристички и деловен објект, нудат на продажба апартмани од хотелот по цена од 1.250 евра. Ексклузивните станови се со големина од 28 до 180 квадратни метри. - Во овој објект ќе се сместат клупските канцеларии на ФК „Вардар“, ќе има 25 апартмани за потребите на клубот и уште 25 за изнајмување, пред се на странските спортисти што ќе гостуваат во Скопје. Остатокот или ќе се продава како луксузни апартмани или ќе се дава како компензација на фирмите што работат на изградбата на хотелот. Карабината на хотелот ќе ја изградиме за два месеци, а целиот хотел очекуваме да биде готов до јуни 2006 година. Ова е голема инвестиција. Градежната вредност е од 15 до 17 милиони евра. Само комуналиите не чинеа 3,1 милиони евра - вели Борче Ристовски, заменик-директорот на ФК „Вардар“. Зоран Тониќ, главниот градски архитект, се спротивставил на изградбата на оваа зграда и кога се усвојувал деталниот урбанистички план. - Дадовме негативно мислење за тој ДУП, но општината Центар сепак го усвои, бидејќи, според законите, нашата одлука е само советодавна. Тој е најизразен пример, но има и други објекти што се градат околу паркот и го уништуваат зеленилото. Ваквата практика е неприфатлива за нас - смета Тониќ. Катастрофа и агресија врз зеленилото, смета архитектот Живко Поповски. - Ова е апсолутно неразумно. Генералниот урбанистички план предвидува таа зона да биде рекреациска, а деталниот не го следи тоа. На тој начин се прекршени законите. Објектот се наоѓа на јужната страна од патеката и целосно ја засенува. Семката е фрлена кога градоначалник беше Грчев и оттогаш се шири. Тоа беше камп, па требаше да биде паркинг, па катна гаража, хотел, а на крајот стана станбена зграда - рече Поповски. И од еколошкото здружение „Екосвест“ реагираат дека на толкава зграда не и е местото среде паркот, каде што луѓето одат да се релаксираат. - Секое уништување на и онака малкуте зелени површини во Скопје е за осуда. Освен тоа, при изградбата се крева прав, се исфрла земја наоколу, со што уште повеќе се загрозува средината - велат оттаму.
OooOo Eve ushte eden dokaz deka Penov shminka pred izbori i deka raboti bez konkreten plan ... izgleda fio beshe vo pravo koga reche deka Penov gradi most, a ulica do mostot nema ... Нова траса за "Крушевска Република" Жителите од Маџир-маало и Ново Маало покренаа иницијатива за поместување на предвидената траса на булеварот Крушевска Република. Според постојниот Генерален урбанистички план за Град Скопје, идната сообраќајница треба да ги пресече населбите Пролет, Маџир-маало, Ново Маало и Крњево за да се спојат булеварите Македонија и Александар Македонски. При евентуалната изградба на "Крушевска Република", добар дел од станбените објекти во овие населби што се наоѓаат на зацртаната траса, ќе мора да се срушат. Зад иницијативата застанаа три месни заедници од загрозените градски реони, кои во исто време предлагаат ново, побезболно сообраќајно решение. - Предлагаме булеварот Крушевска Република да поминува покрај Транспортниот центар за да се избегне рушењето на десетици куќи во Маџир-маало, Ново Маало, Крњево и две станбени згради во населбата Пролет. Уште од 1965 година, кога сообраќајницата била зацртана во ГУП-от на Скопје, ние не смееме да ги доградуваме куќите, ниту можеме да извадиме дозвола за градба. Живееме во супстандардни услови, немаме канализација, во центарот на градот сме, а живееме бетер од на село. Урбанизацијата на овој дел од градот е условена од булеварот Крушевска Република, затоа и се бориме да направиме измена во Генералниот план за локалитетите Маџир-маало и Градска порта - вели Томче Христовски, потпретседател на Месната заедница "Корчагин" во Маџир-маало. Жителите што се на удар од доаѓањето на новиот булевар, поддршка добиле и од Општината Центар. Иницијативата ја доставиле и до Советот на Град Скопје од каде што очекуваат разбирање за проблемите со кои се соочуваат. Дека сегашната проектирана траса на "Крушевска Република" не е најсоодветна, се согласуваат и експертите. На минатогодишната трибина во рамките на проектот за формирање Проектна канцеларија на Град Скопје, беше констатирано дека булеварот урбанистички е неповолен зашто решавањето на имотно-правните односи ќе биде горчлив проблем и огромна пречка во изградбата. Алтернативниот предлог гласи вака: - Булеварот да се помести кон исток, паралелно со Транспортниот центар при што улиците Борис Кидрич и Никола Карев ќе послужат како сервисни улици. Геодетските снимања покажаа дека пресекувањето на источниот коловоз на "Крушевска Република" со железничката пруга е изводливо. Оваа траса нема ни да ги допре Маџир-маало и Крњево.
fio
quote:
Originally posted by Thief
А, можеби и опозицијата го поддржа, зашто немаше подобар кандидат да му се спротистави на Пенов, кој толку многу напарви за Скопје?!
Ти од Тетово да не беше дете? Од кај знаеш ти шо напраил Пенов за Скопје? Треба да живееш тука (а не во Тетово или Канада), секој ден да стануваш сабајле и да возиш до работа, да шеташ малце подалеку од центар и плоштад (Маџар Маало, Пролеќе, Стар Аеродром, Дебар Маало, Сингелиќ, Маџари, Ѓорче Петров итн итн итн) за да ти стане јасно што направил Пенов за Скопје :-)
OooOo Izvadeni se bilbordite na Penov ili ushte se tamu da go plashat narodot? :)
NARCIS` use se tamo,denes aprilijada zatoa se ostaveni:)))
Pana
quote:
Pana на пауза...
Vo red e!Nema problem!Ne se lutam sto me stavi na pauza,se lutam poradi kogo me stavi.Na pauza me stavi poradi nekoj sto go napisa ova:
quote:
Не е целта да се освојат Градоначалнички места туку де се оцрни РМ со тенденција на деструкција на Евроинегративните и Нато процеси кои никако не смеат да се случат за време на оваа власт.
Vo toa e nivniot problem.Se ke napravat da ja ocrnat Makedonija zasto znaat ako ovaa vlast uspee da ja priblizi Makedonija kon EU ke vladee uste dva mandata najmalku. Zatoa nekoj se ponasa retardirano i proglasuva pobeda a izgubil vo skoro cela Makedonija.Se plasi za sebe zasto nekoj ke mu pobara odgovornost.
quote:
gotovi se pagaat od vlasta se glea toa po rezultatite.Ke se vratat nasite na vlast pak,e ondak pa ke bide veselo
Da pisuvas nesto vakvo mora nesto da ti fali.Ja gubat cela Makedonija a vo skopje vo 6 opstini pobeduvaat so vkupna razlika od 5000 glasovi i se pravat pobednici.Pa uste i ke bilo veselo koga ke se vratele na vlast. Znaes koga ke bide toa,nikogas. Da bea sega parlamentarni izbori povtorno ke ve nabievme vo misja rupa.Imame osvoeno 50.000 glasa poveke od celokupnata opozicija. Na kraj kraeva mene ne me boli uvo kako vie si ja racunate pobedata.Toa si e vase pravo. Samo koga ke go primite povtorno na parlamentarni togas koj ke vi bide kriv. I sosema za kraj ,kon golemata pobeda na koalicijata "Za Makedonija" na 10 april ke gi pridodademe i Penov vo Skopje, potoa Kicevo,Kumanovo,Zelenikovo i Suto Orizari.Mozno e i Butel!
Pana Od denes pocnaa da gi lepat na Fufo,Dalko Malkovic i na eden "bantu crnec" ne znam kako se vika. Dzabe im e da lepat.Na 10 april gospodinot Risto Penov ke bide gradonacalnik. E,ako saka na 11 april ke se otkaze,ama posle toa ke se raspisat novi izbori. Ama izgleda nema da saka!
трендафил Ако цениме според избраните градоначалници на општините кои ги доби опозицијата и позицијата, отворено прашање е дали Карпош, Шуто Оризари и Чаир можат да ја надополнат разликата во однос на останатите општини. Посебно е интересно како тоа може да се направи во Шутка и Чаир кај што скоро без излегување на жените на гласање има одзив од 100%.
lav
quote:
Originally posted by OooOo
Eve ushte eden dokaz deka Penov shminka pred izbori i deka raboti bez konkreten plan ... izgleda fio beshe vo pravo koga reche deka Penov gradi most, a ulica do mostot nema ... Нова траса за "Крушевска Република" Жителите од Маџир-маало и Ново Маало покренаа иницијатива за поместување на предвидената траса на булеварот Крушевска Република. Според постојниот Генерален урбанистички план за Град Скопје, идната сообраќајница треба да ги пресече населбите Пролет, Маџир-маало, Ново Маало и Крњево за да се спојат булеварите Македонија и Александар Македонски. При евентуалната изградба на "Крушевска Република", добар дел од станбените објекти во овие населби што се наоѓаат на зацртаната траса, ќе мора да се срушат. Зад иницијативата застанаа три месни заедници од загрозените градски реони, кои во исто време предлагаат ново, побезболно сообраќајно решение. - Предлагаме булеварот Крушевска Република да поминува покрај Транспортниот центар за да се избегне рушењето на десетици куќи во Маџир-маало, Ново Маало, Крњево и две станбени згради во населбата Пролет. Уште од 1965 година, кога сообраќајницата била зацртана во ГУП-от на Скопје, ние не смееме да ги доградуваме куќите, ниту можеме да извадиме дозвола за градба. Живееме во супстандардни услови, немаме канализација, во центарот на градот сме, а живееме бетер од на село. Урбанизацијата на овој дел од градот е условена од булеварот Крушевска Република, затоа и се бориме да направиме измена во Генералниот план за локалитетите Маџир-маало и Градска порта - вели Томче Христовски, потпретседател на Месната заедница "Корчагин" во Маџир-маало. Жителите што се на удар од доаѓањето на новиот булевар, поддршка добиле и од Општината Центар. Иницијативата ја доставиле и до Советот на Град Скопје од каде што очекуваат разбирање за проблемите со кои се соочуваат. Дека сегашната проектирана траса на "Крушевска Република" не е најсоодветна, се согласуваат и експертите. На минатогодишната трибина во рамките на проектот за формирање Проектна канцеларија на Град Скопје, беше констатирано дека булеварот урбанистички е неповолен зашто решавањето на имотно-правните односи ќе биде горчлив проблем и огромна пречка во изградбата. Алтернативниот предлог гласи вака: - Булеварот да се помести кон исток, паралелно со Транспортниот центар при што улиците Борис Кидрич и Никола Карев ќе послужат како сервисни улици. Геодетските снимања покажаа дека пресекувањето на источниот коловоз на "Крушевска Република" со железничката пруга е изводливо. Оваа траса нема ни да ги допре Маџир-маало и Крњево.
Јас мислам дека пред едно 2 месеца беше кажано овде од одредени негови поддржувачи овдеприсатни , дека само што не е крената покривката на тој мост на желбите , а еве сега Јас (сеуште стрпливо си) чекам за да го видам тој мост во „сета негова убавина„ . Дали е ова ПРОВЕРЕНО од некого , или сеуште се чека на некаква додатна ПРО(не)ВЕРКА ?.
dejan ova e provereno pre mnogu!:p
Pana
quote:
a ulica do mostot nema ...
Pomini tamu i ke vidis deka ulicata se gradi so polna parea. Toa sto tri mesni zaednici sakale na drugo mesto da pominuva ulicata e drugo-dvaeset.
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
a ulica do mostot nema ...
Pomini tamu i ke vidis deka ulicata se gradi so polna parea. Toa sto tri mesni zaednici sakale na drugo mesto da pominuva ulicata e drugo-dvaeset.
Пана Со каков статус е твоето јавно дадено ветување овде на форумов......за некакво си ЈАВНО...КУКУ...РИКАЊЕ или пак нешео слично на тоа? Спремен ли си .....да го испочитуваш докрај ВЕТЕНОТО , а ? пс ПРОВЕРЕНО ли е ова или .....уште чека на некаква про(не)верка ???
n/a
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
a ulica do mostot nema ...
Pomini tamu i ke vidis deka ulicata se gradi so polna parea. Toa sto tri mesni zaednici sakale na drugo mesto da pominuva ulicata e drugo-dvaeset.
Пана Со каков статус е твоето јавно дадено ветување овде на форумов......за некакво си ЈАВНО...КУКУ...РИКАЊЕ или пак нешео слично на тоа? Спремен ли си .....да го испочитуваш докрај ВЕТЕНОТО , а ? пс ПРОВЕРЕНО ли е ова или .....уште чека на некаква про(не)верка ???
Pana uste se nadeva na mestenka na izborite vo Skopje [:D] No siguren sum deka za 1-2 meseci Pana ke stane najgolem Trifunist, da si go zacuva svoeto rabotno mesto za koja ne e kvalifikuvana vo DRISLA [:D]
intel
quote:
Originally posted by Keramicar No siguren sum deka za 1-2 meseci Pana ke stane najgolem Trifunist, da si go zacuva svoeto rabotno mesto za koja ne e kvalifikuvana vo DRISLA [:D]
Керамичар,лепење плочки и бистрење политика не е исто.Те читам по првиве постови дпмновче ќе да си. А вие станавте Трипунисти а?Нели беше комуњар 2002.Оди бе покрите се.
Pana
quote:
ne e kvalifikuvana vo DRISLA
Ne problem sto nekoj e nepismen.Pogolem problem e sto ne razlikuva maski od zenski rod. Tripun nikogas nema da bide gradonacalnik na Skopje?Zasto???? Bavciiiiiiiiiiiiiiiiii................bavciiiiiiiiiiii.
Inkognito More aj rikaj tamu :P))))
Pana Vazi be nema problem: "ne se banjam ne se bricam na vmrovec da licam"
Ceki
quote:
Originally posted by Pana
Vazi be nema problem: "ne se banjam ne se bricam na vmrovec da licam"
Taka e be, ti zborvi si so sakas, tebe ne te banira nikoj[;)]
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
Pomini tamu i ke vidis deka ulicata se gradi so polna parea. Toa sto tri mesni zaednici sakale na drugo mesto da pominuva ulicata e drugo-dvaeset.
Aha ... a si slushnal ti za PLAN?? Ili gradot ima vishak pari za troshenje? Ili rabotava APP (Ako Prodje Prodje)?
Pana
quote:
ti zborvi si so sakas
Pa jas si "zborvam" opsto,nikogo licno ne navrediv. Ako se navredeni ovie nebanjative neka se javat oni,ti ne si im advokat!
Pana
quote:
si slushnal ti za PLAN
Pa tokmu toa,ulicata se gradi po plan.Toa sto nekoj mesni zaednici sega trtljaat a ne koga se donesuval planot toa e nivni problem!
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
Pa tokmu toa,ulicata se gradi po plan.Toa sto nekoj mesni zaednici sega trtljaat a ne koga se donesuval planot toa e nivni problem!
Ajde de? Zboruval nekoj so tie lugje? Koj kje im plati oshteta?? Aaaaa sega mi e jasno za kakov 'plan' stanuva zbor [^]
Pana
quote:
Zboruval nekoj so tie lugje
Planot bil izlozen vo mesnite zaednici i sekoj sto sakal mozel da dade zabeleska.Ama nikoj ne dal togas.I sega koj e kriv!
OooOo Da de, isto kako za Debar Maalo ... ;) Zatoa ti rekov jasmo mi e za kakov 'plan' stanuva zbor :)
Pana Vmrovci ve pozdravi Tripun. Mislam posle pienjeto kafe so Penov "toplo" ve pozdravi hiii....hiiiiii..........heeeeeeeeeeeeeee p.s.za Fufo nema mesto kaj Tripun.Ke go otrkaci i za "Kermes"!
OooOo Beda :(
Pana
quote:
isto kako za Debar Maalo
Dojdi kaj "Apce" ke te castam dupla boza i ke ti objasnam se za planot za Debar maalo!
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
Dojdi kaj "Apce" ke te castam dupla boza i ke ti objasnam se za planot za Debar maalo!
Ti da mi objasnish za Debar Maalo?? Hah ... Site tie zgradetini shto niknaa vo Debar Maalo povekjeto od niv nemaat parking za stanarite, a kamoli gostinski parking, nema pristap za pozharna vo sluchaj na pozhar, 2 koli nemozhat da se razminat niz toa tesnite ulichki ... toa kje mi objasnish?? Ili kje mi objasnish kako redovno se menuvaa markicite za Debar Maalo na chelo so nesposbniot gradski arhitekt i so amin na Penov? Shto kje objasnuvash ti neznam koga tebe ne ti e jasno ...
Pana Vikaat,ponudzeno kako pocasceno!
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
[Tripun nikogas nema da bide gradonacalnik na Skopje?Zasto???? Bavciiiiiiiiiiiiiiiiii................bavciiiiiiiiiiii.
Shteta forumov ne raboteshe vchera inache kje imashe neviden seir :) Nego Pana, me interesira dali mu se javi da mu chestitash pobeda na noviot gradonachalnik 'shto nikogash nema da bide gradonachalnik na Skopje?' [:D] Te nema majku mu nishto da napishesh ... ne sakam da pomislam deka se kriesh ko 'neshto' pod koshula ... mada i taa opcija ostanuva otvorena ;)
dalila
quote:
Originally posted by OooOo ... Te nema majku mu nishto da napishesh ... ne sakam da pomislam deka se kriesh ko 'neshto' pod koshula ...
Pocna seirot, a?[:D][:D] A mene ne me vikas,a?[;)][:D]
OooOo Kafana "Seir Do Jaja" je otvorena za sve :)
dalila
quote:
Originally posted by OooOo
Kafana "Seir Do Jaja" je otvorena za sve :)
Leleeeeeeeeeeee Kaj ke se krijat samo ne znam[:p]
intel Кхм,...ко је добацивао за столом?
beaver hunter da ne ima nekoj informacija vrska sostavot na pratenici vo gradsko sobranie,koja paritja kolku pratenici ima?
dalila
quote:
Originally posted by intel
Кхм,...ко је добацивао за столом?
O! Pa toa nekoj se javi[:p] Kaj vi e Pana,be intel?[;)][:D]
intel
quote:
Originally posted by dalila
quote:
Originally posted by intel
Кхм,...ко је добацивао за столом?
O! Pa toa nekoj se javi[:p] Kaj vi e Pana,be intel?[;)][:D]
Баниран е колку што знам. А вас кај ви беше Гвујо на прес кај Трипуна.[:D] Он така оди од роѓење или му останло навика од село кога бркал кокошки[8D]
Inkognito
quote:
Originally posted by dalila
quote:
Originally posted by intel
Кхм,...ко је добацивао за столом?
O! Pa toa nekoj se javi[:p] Kaj vi e Pana,be intel?[;)][:D]
Pod "stolom" .. go shtima svojot mokjen i prodoren glas [:D][:D][:D]
OooOo
quote:
Originally posted by intel
Баниран е колку што знам.
Ne e baniran ... sega proveriv ... izgleda se krie pod koshula :)
dalila
quote:
Originally posted by Inkognito Pod "stolom" .. go shtima svojot mokjen i prodoren glas [:D][:D][:D]
Bogami i jajca selski ne e loso nekolku da ispie [:p]
dalila
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by intel
Баниран е колку што знам.
Ne e baniran ... sega proveriv ... izgleda se krie pod koshula :)
Dzabe zboris i intel tutanj fati[;)] Ili pak se krie vo anonimni,ne znam[:p] Koga ke se razbegaat sega so denovi nema na forumov da gi vidime[:D][:D][:D]
Inkognito
quote:
Originally posted by dalila
quote:
Originally posted by Inkognito Pod "stolom" .. go shtima svojot mokjen i prodoren glas [:D][:D][:D]
Bogami i jajca selski ne e loso nekolku da ispie [:p]
Ubava ideja ... no negoviot sluchaj bara golem napor i jas kako muzichar so iskustvo bi mu preporachal da ostane ushte malku pod "stolom" i da mavne pol litro rikijka [:D] Pri ovie uslovi kje ima uspeshna interpretacija definitivno [:D]
intel
quote:
Originally posted by dalila
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by intel
Баниран е колку што знам.
Ne e baniran ... sega proveriv ... izgleda se krie pod koshula :)
Dzabe zboris i intel tutanj fati[;)] Ili pak se krie vo anonimni,ne znam[:p] Koga ke se razbegaat sega so denovi nema na forumov da gi vidime[:D][:D][:D]
Да бе,верувај ќе ме нема три дена.
dalila
quote:
Originally posted by intel Да бе,верувај ќе ме нема три дена.
A be sega ,vidi vaka[:D] Moze i ke ve ima...se naviknavte i vie...ne vi e prv pat[;)][:D] Ama nikogas nema da zaboravime kako posle prviot krug ve nemase [:p]
SirAndReW Covekot so golemo srce i dzep stana gradonacalnik [:)] Nema potreba od spomeni dalila, samo ostanuva na Trifun da mu cestitame i da mu posakame uspesna rabota [:)]
concrete Mislam deka Pana e covek od zbor!!!!! Ne sakam voopsto da se somnevam vo toa imajki gi vo predvid negovata moralna isklucivost na se sto e lazga, dubara,krivina itn. Ocekuvam , normalno so amanet (odobrenie) na Strelec, ovie denovi ovde preku cela strana eden tekst so najgolemite i najdebeli bukvi koi gi poddrzuva ovoj forum!!!! Ne e toj kako nekoi sekerlemi so slicni politicki gledanja, no so sosema podrugi moralni procipi !!!!!!
dalila
quote:
Originally posted by SirAndReW
Covekot so golemo srce i dzep stana gradonacalnik [:)] Nema potreba od spomeni dalila, samo ostanuva na Trifun da mu cestitame i da mu posakame uspesna rabota [:)]
Moram da priznaam deka imas pravo. Ama koj da ima srce seir da ne i pravi[;)]kolku bea sigurni,prosto zasluzuvaat[:D]
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Mislam deka Pana e covek od zbor!!!!! Ocekuvam , normalno so amanet (odobrenie) na Strelec, ovie denovi ovde preku cela strana eden tekst so najgolemite i najdebeli bukvi koi gi poddrzuva ovoj forum!!!!
Нема проблем... за атер на многуте сеирџии на форумов!:)))
intel
quote:
Originally posted by dalila
quote:
Originally posted by intel Да бе,верувај ќе ме нема три дена.
A be sega ,vidi vaka[:D] Moze i ke ve ima...se naviknavte i vie...ne vi e prv pat[;)][:D] Ama nikogas nema da zaboravime kako posle prviot krug ve nemase [:p]
Добро сега,вас ве нема од 15-09-2002.Сега малку пркнавте ама пак по заслуга на лево(сдсмовско) човече. ОооОо има право да сеири ама опозицијата Цк.Кога ќе победите со ваш кадар Ок.Вака што да ти кажам,,,ај нека ти биде ама не е тоа тоа нели?
dalila
quote:
Originally posted by intel ОооОо има право да сеири ама опозицијата Цк.
Do koga treba da kazuvam deka sum partiski neopredelena? Sakas da ti nacrtam? Nego,nema sto drugo da odgovoris ,pa....[;)][:D][:p]