Потпишан договорот за изградба на американската ам
Потпишан договорот за изградба на американската ам
dejan boooooo Потпишан договорот за изградба на американската амбасада МИА 18.03.2005 Инвестицијата на САД за изградбата на амбасадата ќе изнесува 8 до 10 милиони долари, а ќе бидат вклучени македонски градители Министерот за транспорт и врски Џемали Мехази и американскиот амбасадор во земјава Лоренс Батлер, денеска го потпишаа Договорот за изградба на американската амбасада. „Овој документ е всушност анекс на првиот договор потпишан пред две години и е последен административен чекор за изградба на амбасадата. Со него се допрецизираат колку метри квадратни ќе бидат издадени за изградба и се дефинира износот на земјиштето“, изјави Мехази по потпишувањето на Договорот. Тој информира дека во следните шест месеци ќе се изготви конечниот договор за изградба и најдоцна во септември треба да почне реализацијата на проектот. Амбасадорот Батлер напомена дека инвестицијата на САД за изградбата на амбасадата ќе изнесува осум до 10 милиони долари, а во спроведувањето на проектот ќе бидат вклучени македонски градители, не прецизирајќи кои. Според Батлер, конечниот договор за изградба треба да биде потпишан најдоцна до 15 септември, кога САД и официјално ќе стане сопственик на земјиштето. Од Министерството за транспорт и врски информираат дека станува збор за 44.491 метар квадратен што чини 2.624.550 евра. САД досега платиле 400.000 евра за дислокација на бензиската пумпа „Макпетрол“. Останува подмирувањето на трошоците за Исламските гробишта кои се уште не се дефинирани.
Great_Macedonian Pa od kale Imperijata ke moze da go nadgleduva cel (svoj) balkan :)
Ceki A ta ambasada na Kale? Министерот за транспорт и врски Џемали Мехази и американскиот амбасадор во земјава Лоренс Батлер, денеска го потпишаа Договорот за изградба на американската амбасада. Ete, drugite si vrsat biznisi vo nase ime, za nasa istorija. Abe koj uste ne razbra, za so se raboti ovde??
KoPiLe samo ne mi e jasno ....kade se tie 14 000 shto se podpishuvaa deka ne go davaat kaleto ...i tie shto vodea i kampanja na internet za istoto....mu mirisaat pantolomite do tuka...
angel Каква америчка амбасада на Кале, кој ве лаже. Такво нешто нема да има, гарантирам.Не дозволувајте да ве манипулираат. Америчка амбасада ќе се гради 6-7 км. од старата Скопска Тврдина Кале. Народот на полштад го манипулираа. Гледа слика од Скопската Тврдина Кале и потпишуваа мислејќи дека тоа е локацијата за изградба. ************************ Амбасада на Кале ќе се изгради само под еден услов а тоа е АКО СЕ СОГЛАСАМ ЈАС. Ви се верува или не :))))) [:D] [:D] [:D] angel e povtorno neseriozen, a mozebi e seriozen???
dejan the mystery!!:p
SLaCk 6-7 km?Ti batka kade zivees???Kale e celiot rid ama aj ako sakas potesno da go sfatis Kale kako kulata sto e tamu ova e na 1000 m od nego i ne se rabotese samo za toa dali e istoriski lokalitet( a toj E istoriski lokalitet) se raboti za edno od najubavite mesta vo gradot na koj sto trebase da ima nekakov makedonski drzaven objekt(pretsedatelskiot kabinet,nekoj memorijalen centar i tn.) a ne amerikanska ambasada!
Pana
quote:
se raboti za edno od najubavite mesta vo gradot
Koj ti kazal deka toa e najubavo mesto? Na toa mesto ciganite 50 godini gi pasat konjite i igraat kocka.Pravat i drugi raboti ama ne e vazno toa sega. Toj sto bese najzapalen protiv izgradbata na ambasadata Zivko Popov momentalno pravi nacrti za "plaza na vardar"?Patem i kejot "13 Noemvri" koj e negovo delo go preprava za da sobere poveke masi od kafulinjata.Manipulator sto go nema!
SLaCk A sto da pravi covekot da se kara so ludiot Batler? Moze sega nemame pari da izgradime nesto ama takva lokacija ne e za davanje posebno ne da ja dademe na stranska drzava.
Pana Nie na sred plostad i davame lokacija na Olga Kostovska kerka na Tripun pa ne ke sme im dale na amerikancite.
SLaCk Dobro razmisluvas tipicno SDSMovski!
KoPiLe
quote:
Originally posted by Pana
Nie na sred plostad i davame lokacija na Olga Kostovska kerka na Tripun pa ne ke sme im dale na amerikancite.
ti da ne imash neshto protif kostovski ...[:D][;)]
beaver hunter Dali ambasadata kje se pravi na Kale ili lokacijata narechena "Tetovska Trosharina?
Thief
quote:
Originally posted by SLaCk
Dobro razmisluvas tipicno SDSMovski!
Види, проста логика, подобро е да бидеш партнер и да имаш ментор и заштитник во лицето на САД, отколку во лицето Олга Костовска, која е ќерка на Трифун и, ама баш со ништо не заслужила да ја гостиме со убави локации! САД барем не` признаа под уставното име (за момент си зазвучев како Стевчо со кафулињата![:D]).
KoPiLe
quote:
Originally posted by Thief
quote:
Originally posted by SLaCk
Dobro razmisluvas tipicno SDSMovski!
Види, проста логика, подобро е да бидеш партнер и да имаш ментор и заштитник во лицето на САД, отколку во лицето Олга Костовска, која е ќерка на Трифун и, ама баш со ништо не заслужила да ја гостиме со убави локации! САД барем не` признаа под уставното име (за момент си зазвучев како Стевчо со кафулињата![:D]).
kaj e onaa reklamana ....so znak za domashen kvalitet ...umre a ?[:D][:D]
angel
quote:
Originally posted by Pana
quote:
se raboti za edno od najubavite mesta vo gradot
Koj ti kazal deka toa e najubavo mesto? Na toa mesto ciganite 50 godini gi pasat konjite i igraat kocka.Pravat i drugi raboti ama ne e vazno toa sega. Toj sto bese najzapalen protiv izgradbata na ambasadata Zivko Popov momentalno pravi nacrti za "plaza na vardar"?Patem i kejot "13 Noemvri" koj e negovo delo go preprava za da sobere poveke masi od kafulinjata.Manipulator sto go nema!
Така е. Во подполност се сложувам. А зошто до сега не изградивме нешто на тој локалитет? Требаше ли американците да ни го побараат за да ни текне дека ни е вреден?
KoPiLe
quote:
Originally posted by angel
quote:
Originally posted by Pana
quote:
se raboti za edno od najubavite mesta vo gradot
Koj ti kazal deka toa e najubavo mesto? Na toa mesto ciganite 50 godini gi pasat konjite i igraat kocka.Pravat i drugi raboti ama ne e vazno toa sega. Toj sto bese najzapalen protiv izgradbata na ambasadata Zivko Popov momentalno pravi nacrti za "plaza na vardar"?Patem i kejot "13 Noemvri" koj e negovo delo go preprava za da sobere poveke masi od kafulinjata.Manipulator sto go nema!
Така е. Во подполност се сложувам. А зошто до сега не изградивме нешто на тој локалитет? Требаше ли американците да ни го побараат за да ни текне дека ни е вреден?
tocno taka ...istoto idi i za prostorot vo gradski park za lokacijata na "kermes" ...dodeka tamu se sobiraja narkomancijna i pijanici ...nikoj nishto ...taka stoeshe ispusteno ..pa koga reshile nekoi da go napravat mestoto dojde ona ...e oti da go pravi toj i kako dojde toj do toa mesto ..trebashe da go zemat Trifun i Fufo za da se kreni prashina ...sekako ...bledilo...
Pana
quote:
Dali ambasadata kje se pravi na Kale ili lokacijata narechena "Tetovska Trosharina?
Tokmu tamu,kaj "Tetovska trosarina".Taa lokacija e podaleku od kaleto 1 kilometar i 700 metri. p.s.Thief bratko,zasto si slabo aktiven na forumov?