Ќе тргне ли нашата економија напред?
Ќе тргне ли нашата економија напред?
Strelec СПОРЕД ОФИЦИЈАЛНИТЕ ПОДАТОЦИ НА НБРМ Надворешниот долг намален за 51 милион долари Надворешниот долг на Македонија по повеќе години, конечно, почна да се намалува, што е исклучително важно за имиџот на земјава пред меѓународните финансиери. Податоците на монетарната власт во земјава говорат дека долгот на Македонија е намален кон сите Меѓународни финансиски институции, банки и земји кредитори.
concrete Strelec, epten sum ljubopiten da ja procitam taa VLADINA PROGRAMA. Ako e ona sto mislam deka e , a veke se naslutuva : vo zborovite KONTROLORANA INFLACIJA, togas Makedonija , da mi prostite na zborot NAEBALA!!! Od neznam koja vlada , vo ex Yu navaka , kako da ne go naucija toa??????KONTOLIRANA INFLACIJA . HE,HE,HE!!!!! Poim kontolirana inflacija ne postoi. Ima dva tri mafiozi bliski na "vladata" koi ke se obogatat na hiperinflacijata i tolku. Makedonija e servisna LON zemja, taa nema proizvod so sopstveno vgradena vrednost koj treba da bide konkurenten na svetskiot pazar. Za sega tolku , ova ke go elaborirame koga ke znaeme poveke.
dejan da nema, utre, ili slednata godina strelec. taka jas, ke go napravam domasnoto utre rano na sabajle, pa posle, aj ke napravam posle rucek, pa pak utre[:p]
zlotty_co_380 UTRE ne postoi, toa e izmislica beeeeeeee za makedonskata vlada, UTRE t.e DENES t.e VECERVA postoi vo Usa, Canada, Avstarlia, Japan, Korea , New Zealand,..... a UTRE nikogas nema da dojde vo Makedonija bidejki "sonceto" se uste ne e "izgrejano"....
concrete
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
UTRE ne postoi, toa e izmislica beeeeeeee za makedonskata vlada, UTRE t.e DENES t.e VECERVA postoi vo Usa, Canada, Avstarlia, Japan, Korea , New Zealand,..... a UTRE nikogas nema da dojde vo Makedonija bidejki "sonceto" se uste ne e "izgrejano"....
Me potseti na edna prikazna na vujko mi: ...dosol Francuskiot konzul vo ukjumatot vo Bitola po nekoj dokument... ...UTRE Efendi,UTRE ke bide!!!! ...trgnal konzulot pa se povratil: izvinete, Francusko UTRE ili Tursko UTRE ??????
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил
Доколку твоите податоци се точни ќе излезе дека Поповски е поуспешен министер за финансии од Груевски. А такво нешто не сум слушнал дури ниту од СДСМовци.
Па не се дружиш со нив затоа. Инаку Поповски е далеку поуспешен од Гвујо сега за сега , а тек кога ќе го шитнат ЕСМ баче што правиме,,,ќе се утепуваме со бројки како со оние од телекомот што ги пушти вмро во оптек.Мора некако да се провртат парите нели? Не бадијала Љубче рече, ВМРО крадаше ама имаше за сите[:D][:D]
Сега ептен се „откри„ нивото на кое „размислуваш„. Не е ни чудо што се е вака „убаво„ ако ги избираат и поддржуваат вакви ...со вакви вентиљатори...нели? Бедасто на крај би за то рекел билокоји Загорец , закај па не ???.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
А како сакавте вие да пишува во весник? Лавче... да беше ДПМНЕ, вака ќе прочитавме?:) ВЛАДАТА ВЧЕРА ЌЕ ЈА ПРОМОВИРА НОВАТА ЕКОНОМСКА ПРОГРАМА!:)))
Ако дозволуваш колега исправката за тоа би било вака напишана: ВЛАДАТА ВЧЕРА ЈА ПРОМОВИРАШЕ НОВАТА ЕКОНОМСКА ПРОГРАМА!:))) пс И тоа би било во МИНАТО СВРШЕНО ВРЕМЕ...нели??? ппс А уште поубаво би било кога би кажале вака: Владата ВРАБОТИ барем по еден од секое семејство , а кое беше ВЕТЕНО во изборната трка во 2002 година.
трендафил Пред се советничкиот тим и владата потврдија дека економијата не е добра и дека тоа е вина на владата. Затоа и мислат дека може да ја поправат работата. Тоа е добро, затоа што човек не може да поправа нешто што не го гледа. Штом менталниот проблем е отклонет, сигурно е дека нешто ќе се поправи. Сега веќе прашање е колку и за кое време. До сега беше прашање дали воопшто нешто ќе се направи за економијата. Секој успех на експертите и владата е успех и во полза на сите Македонци. Тие можат да си останат на власт без лажирање, ние да живееме подобро.
dejan Бучковски најави вработување на 60.000 луѓе до крајот на 2006 Македонскиот премиер најави намалување на невработеноста за 60.000 луѓе до крајот на 2006 година и економски раст од 4 до 5% на годишно ниво. „Очекуваме до крајот на идната година вкупниот број на невработените да се намали за цели 60.000 луѓе“, изјави премиерот Владо Бучковски презентирајќи ја Економската програма на владата денеска во Скопје. Програмата што премиерот ја најави на почетокот на својот мандат, во чија изработка учествуваа македонски и домашни експерти, владата ја усвоила вчера. Бучковски образложувајќи ја програмата рече дека таа содржи пакет мерки за решавање на трите клучни проблеми на македонката економија, недоволниот економски раст, невработеноста и дефицитите во трговскиот и во платниот биланс. Тој изјави дека владата е охрабрена од најавите на германскиот гигант Сименс за потпишување Меморандум за соработка, и од одлуката на Лукоил да изгради бензински пумпи во земјата Бучковски најави дека наскоро успешно ќе се реализира проект - Странски компани да инвестираат во изградба на станови, што би довело до намалување на високите цени на становите. „Со тоа за многумина првиот семеен стан ќе стан реалност, а не желба“, изјави премиерот. Меѓу мерките за подобрување на бизнис климата Бучковски најави конечно воведување на долго најавуваниот едношалтерски систем за брза регистрација фирмите, како и финасиска помош за малите компани преку Македонката банка за поддршка на развојот, која ќе финансира 30 отсто од нивните проекти. Тој најави дека владата ќе се обиде да ги рестартира затворените компании, преку групирање на побарувањата на државата во големите капацитети, што ќе се продаваат на заинтересираните инвеститори. Владата воедно има намера да ја подобри ефикасноста во јавните претпријатија преку два механизми: избирање на директорите по пат на јавен оглас и склучување менаџерски договори со права и обврски на менаџерите на јавните претпријатија. Со цел стимулирање на извозот Бучковски рече дека е изготвен предлог закон во кој е предвидено “целосно ослободување од плаќање царини за извоз на суровини и репроматеријали за производство на стоки за извоз “. Програмата уште предвидува и здравствени картони за сите граѓани, со што нема да има потреба од пријавување во Агенцијата за вработување “само заради сини картони“, со што ќе треба да се евидентира точниот број на невработените, која според Анкетата на работната сила лани изнесувала 37 проценти. Според податоците што денеска ги изнесе премиерот, регистрирани се 54.000 нови вработувања од почетокот на годинава, при што над 32 илјади биле на неопределно работно време.
Great_Macedonian mu podavam raka zasto koga dojdoa sds na vlast vetija namaluvanje na nevrabotenosta za 20iljadi godisno, i sega imase hrabrost narodot vlice pak da go gleda i da go lazi uste povejke.. mu cestitam na 'programata', se nadevam deka e ubavo spakovana i ke si go najde mestoto vo nekoja fioka, mozebi vo ista sosi prgramata na cile za miljardata od taiwan.
concrete
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
mu podavam raka zasto koga dojdoa sds na vlast vetija namaluvanje na nevrabotenosta za 20iljadi godisno, i sega imase hrabrost narodot vlice pak da go gleda i da go lazi uste povejke.. mu cestitam na 'programata', se nadevam deka e ubavo spakovana i ke si go najde mestoto vo nekoja fioka, mozebi vo ista sosi prgramata na cile za miljardata od taiwan.
Da pocekame, da procitame,pa ke podiskutirame,iako vo princip perpetum mobile ne postoi, ama ako nekoj ne go znae toa mozebi i ke go izmisli:):):)!!! Sepak prvo da go procitame!!!!
intel
quote:
Originally posted by Strelec 16-05 2002 10:10
Напорите и резултатите што владата на РМ ги прави на економски план последниве неколку месеци, се чини дека ќе вродат со плод. Убавата вест вели дека ќе се потпише тригодишен реформски аранжман со ММФ. ’Аранжман со ММФ’ можеби и не е сама од себе некоја бомбастична вест... Аранжмани со ММФ сме имале и порано, но во овој случај се работи за нешто многу крупно. Тригодишниот реформски аранжман е со најдобри можни услови и се доделува само на земји во кои меѓународната заедница е сигурна дека чекори на вистинскиот пат. Одлуката е донесена врз основа на извештаите кои што велат дека силни и здрави реформи се случуваат во областа на здравството, судот, законите за работни односи итн. итн. Не ме прашувајте кој медиум е извор на ова информација, затоа што до медиумите сеуште не е стигната оваа вест. А не знам дали воопшто и во Македонија е некој засега запознаен со оваа информација.
Обелоденувањето на новата владина програма коинцидира со финишот на преговорите со ММФ за нов аранжман. Деталите ќе бидат познати следната недела, а веќе се знае Македонија ќе има нов стенд бај. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=46731"]повеќе[/url]
Great_Macedonian concrete, prv pat primtetiv iskra nadez vo tebe.
concrete
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
concrete, prv pat primtetiv iskra nadez vo tebe.
Iskra ???? A be ja sum ti sumski pozar :):)!!! A....ja pogleda li ti molitvata narecena "ekonomska programa"????? Koga ke ja proanaliziras , javi se !!!! Slusam ova germanecov se krsti od vcera sabajle !!!!!
dejan taa ekonomska programa betonce.....duri utre ke ja implementirat[:D]
Great_Macedonian hehe, aj da vidime sto ke napraj bucko
concrete
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
hehe, aj da vidime sto ke napraj bucko
Do sega obicno vo vodata dupka , no ne se znae mozebi naucil da odi po voda :):):) Sto moze da napravi be Great, da mozese ke napravese , vaka samo kupuva vreme dodeka moze i dodeka ima ovci.....poglednav nekoi delovi od prikaznata..kako da ja pisuvala Milka Planinc, NEMA VISTINSKI POTEZI , vsusnost NEMA ZELBA DA GI IMA !!!!! Kako moze da ima koga mu ja pravele ucenici na Milka Planinc , he,he,he!!!! Neverojatno kolku se nekoi "profesori".."doktori" i "experti" otporni i virulentni!!!!Barem da se so malku poveke fantazija pa da smenat malku od toa glupostite. Ili za tolku glupav narod sto gi trpi sto pak da se trudat, samo copy-paste i uzivaj....vo debelite honorari. A Herr Vajgel ... go videl nekoj???? Slusnav deka e viden kako go preplivuva Baltickoto more vo begstvo kon Svedska ,he,he,he!!!!
Strelec Му помина дозата на concrete...:) Се врати на ’своето’!:)))
concrete Strelec , navistina se trudam , ama sto da se pravi...pomlad si pa smetaj deka podolgo pametam, na vakvi izjavi , edinstveno me faka smea: Подобрување на бизнис-климата ..... kako????? ke ja ofarbaat vo liht roze ???? Воспоставување едношалтерски систем..... koga veke ednas bre ,ova se vergla od dedo Noe!!!! Поддршка за малите и за средните претпријатија...... uste da se kaze za sto ke gi poddzuvaat,da ne se mnogu skokotlivi pa da popagaat od smea!!!! Привлекување реномирани странски инвеститори..... kako so soncogled , pcenka ili na beli crvi!!!! Градење евтини станови....... znam barem edno tri takvi prethodni vetuvanja i edno dve tri grupi prevaranti... ne postoi poim kako EVTIN STAN ...posebno vo Makedonija kade za sekoj kreditno invetsiran m2, gospodinot Gosev, a i tie pred nego smrznuvaat vo svoite trezori 3.5m2 Здравствени картони за сите граѓани во земјата..... He!,He!..lugeto veke umiraat kako muvi...ama treba da isceznat STARITE, BOLNITE I NESPOSOBNITE... ne ti lici li toa mnogu na ideite na eden Herr od pred pola vek???? Иако во изминатите неколку месеци "проработеа" Бучимм, "Скопски легуриии и други капацитети, од кои многумина имаа кренато раце, сепак, речиси во секој град во земјава има затворени капацитети,односно мртов капитал, кој Владата ќе се обиде да го заживее..... dal da se smeam , dal da placam , aj kazi.... Иако Владата целосно ќе ја почитува независноста на судската власт, нејзино право и одговорност е да бара побрзо решавање на споровите со цел ослободување на вложениот,на неискористен капитал....... potpis Prcevski, najverojatno????? Nemoj pogresno da me razberete ova e samo preliminarno spored internet izdanieto na Utrinski Vesnik...a znaes nasite vesnici obicno bulaznat ,he,he,he!!!!
toni_a Ќе тргне ли нашата економија напред? ekonomijata ke trgne koga ke se sozdadat zakonski regulativi bez dupki i dvosmislenost!!! koi ke vazat za site na zelata teritorija!!! koga drzavata ke zapocne da se zastituva samata sebesi,svoite gragani i investicii.koga sudovite ke rabotat kako sto treba i za site... no zasto? politicarite da ja secat "rakata sto gi rani"? dovolno e pred se samo zakon sto ke se pocituva. a,ne go pravat posto ke se zaebat samite sebesi i nema da mozat da kradat!
Great_Macedonian Za se treba vreme.. zaebale ne zaebale- abe vejke se zaebale posto baraat vo EU, arno ama za vo EU nemat da mozat politicarite povejke lesno da si igraat so narodot, zatoa edvaj cekam da stigne toj kandidatski status, togas EU ke kazuva sto ke go bide i sto neke go bide vo makedonija.
concrete
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Za se treba vreme.. zaebale ne zaebale- abe vejke se zaebale posto baraat vo EU, arno ama za vo EU nemat da mozat politicarite povejke lesno da si igraat so narodot, zatoa edvaj cekam da stigne toj kandidatski status, togas EU ke kazuva sto ke go bide i sto neke go bide vo makedonija.
Pa toa e i fintata, da se "leta vo mesto" kon EU i NATO , a toa moras da priznaes ovie go znaat perfektno :):):)!!!!mislam deka mozat i nazacki ...ni eden kolibri ne im e ramen :):):)
sirius ЛОКАЛНИ ВЕСТИ. Се појавува спикер СПИКЕРОТ: Минаа точно 57 години откако господин Мерсо, јунакот на Албер Ками од „Странецот“ истрела пет куршуми во телото на недолжниот Арап под усвитеното медитеранско сонце на плажата. И го уби црното. Но, модернизмот не е мртов. Како што стојат работите, во денешни дни многу луѓе стануваат робови на книгите ???. Таков е случајот и со денешниот настан во предградието, каде еден луд човек, тврдејќи дека се вика Мерсо, истрела пет куршуми во една црна вреќа. (Следува прилог, снимен со камера. Во темницата светнува рекламна неонка на некоја зграда. Светлината осветлува улица во голем град. На едната страна од улицата контејнер и куп ѓубре во црни вреќи крај контејнерот. Крај вреќите стои човек, бос, со сламена шапка на главата, облечен во бел костум. Вади револвер. Нишани во вреќата. Истрелува шест истрели во црната вреќа. По улицата дотрчува чистач, ѓубреџија, облечен во портокалово флуоросцентно одело. Убиецот стои со пиштолот в рака и не мрда.) ЃУБРЕЏИЈАТА: Што стори, бре човек? (Се наведнува и со лопатката го прибира ѓубрето од распарчената вреќа.) ЧОВЕКОТ: Убив човек. ЃУБРЕЏИЈАТА: Каков човек бре! Види, види што направи! (Човекот клекнува и со револверот в рака плаче.) ЃУБРЕЏИЈАТА: Еј, што ти е? ЧОВЕКОТ: Убив човек. Ја убив душата. Чувствуваш како смрди? Овде смрди! (Дотрчуваат новинарски екипи со блицови и камери. Ѓубреџијата дава изјави, Човекот стои настрана и плаче над вреќата) ЕДЕН НОВИНАР (Кон ѓубреџијата): Ве молам, што се случи? ЃУБРЕЏИЈАТА: Овој лудак вели дека се вика Мерсо. И дека убил човек. Истрела шестпати во вреќата, и толку. Не е ништо страшно. Само што ми отвори работа. (Доаѓа полициски инспектор со автомобил. Приоѓа кон вреќата и кон човекот што плаче. Гледа. Тргнува напред, а новинарите со камерите го пресретнуваат.) НОВИНАРИТЕ: Господине инспекторе, што се случило? ИНСПЕКТОРОТ: За жал, нема случај. Имаме оружје, но немаме жртва. Станува збор за психо-лабилен човек што се поистоветил со лик од некоја позната книга. НОВИНАРИТЕ: За која книга станува збор? ИНСПЕКТОРОТ: Не сум овластен да ви кажам. Прашајте го ѓубреџијата. (Заминува. Рез на екранот. Враќање во студиото. Пак спикерот.) СПИКЕРОТ: Како што се гледа, книгите с#232; повеќе влијаат врз животот. Не се во право оние кои велат дека телевизијата е најголем деспот. Астрономите велат дека деновиве има засилено негативно зрачење од Сонцето, поради активност на сончевите пеги. Овде на Југот, тоа сонце пече немилосрдно. Останете во сенка. До следното јавување, реклами. (На екранот следува реклама за детергент. Режисерот е слободен да ја избере сликата на рекламата) ТЕКСТ: Универзален еколошки детергент, отстранувач на сите, дури и на најупорните дамки. Го отстранува црното. Бело како снег. Детергент што е смртоносен непријател на с#232; што не е бело. Екранот се исклучува. Почнува театарот.....
toni_a sto e glavnata razlika (pokraj mentalitetot) vo ekonomijata na zapadnite zemji (ne zapad-albanija,zapad EU)? na zapad ,spezialno germanija se e regulirano so zakon.potrebni i nepotrebni raboti. ako chovek prdne u avtobus si ima zakon...mu treba "katalizatorce" da ne zagaduva i da ne im smrdi na drugite. kaj nas ima isto gluposti ama vaznite raboti ne se regulirani. sekoja asalna firma po svetov ima svoja strateska-cel,koja pred se, se sostoi vo pravenje pari i prosiruvanje. znaci maksimiranje na dobivka,bez razlika dali ke investira na pr. vo germanija ili vo makedonija. sto e razlikata vo ovie dve zemji? germanija e prosta masa so nekolku pametni glavi,visoki danoci,skapi repro-materijali,skapa rabotna raka,mnogu podobri uslovi za rabotnicite(na smetka na fimata),pogolemi ekoloski normi... makedonija od toj pogled e poednostavna i poeftina za rabotenjeto na firmata,sto znaci deka samiot proizvod bi bil poeftin od germanskiot! germanskite firmi baraat nasekade moznost za investiranje.ako ne investiraat plakaat danoci i se izgubeni pari. zasto togas ne investiraat vo makedonija? tokmu zaradi prethodniot post sto go napraviv. golemite zapadni firmi imaat eden kup ekonomski-inzinjeri,pravnici,ekonomisti,statisticari... pa duri i politicari... i toa samo za da se napravi PROGNOZA i PROCENKA za investicijata sto bi ja napravile. ne e rabotata deka nesakaat... zasto se raduvame koga na nekakvi internacionalni tabeli,statistiki se kacime za nekoj procent ili tocka? tokmu zaradi investicionata-klima vo nasata drzava! kako da napravi edna stranska firma investicija vo makedonija koga nemoze da preceni sto ke stane so vlogot? sakaat da proverat kolku e rizikot i kolku bi bil karot. koga nemozat da napravat procenka; ili ako uspeat da napravat razberat za pukanje;vidat deka->druga vlada,drug zakon;sudot ne raboti;korupcija... normalno deka nema da ivestiraat na dolgorocen plan,tuku eventualno bi kupile nesto so koe mozat brzo da go povratat vlogot ili nesto koe nema da iscezne(zemja,rudnik...)! (primeri eden kup) za grcite nepraam muabet,tie gledaat i nesto drugo. toa e zasto malku se investira,a bi se promenilo samo so stabilnost, zakoni i sudstvo.nitu edna partija samo od sebesi nema da go napravi ovoj cekor ako ne se prinudi.
concrete
quote:
Originally posted by toni_a ...муф љет!... муф љет!!! ... муф не љет! заклучок: муф без криља нее љети! [;)]
he,he, zaboraviv na poznatiot doktorski trud, podkrepen so experiment. Najverojatno doticniot doktor sedi vo Makedonskata vlada ili barem "se izbral" za pratenik... :):):)!!!!
lav
quote:
Originally posted by dejan
taa ekonomska programa betonce.....duri utre ke ja implementirat[:D]
СЕКОЈПАТ РЕЧИ УТРЕ како и овојпат истиот децениски синдром не го одбегна и овој , еден од низата „премудри„ правници ФИРОМСКИ , кои ете сега ни ја „кројат„ економијата Македонска и тоа баш на залезот од неговиот мандат , исто како и своевремено истиот таков-де ...мислам на ЈУРИСТ ...што ни ја кроеше Историјата наша. Наместо да каже : НАРОДЕ ....НАС ЗА НИШТО (корисно) НЕ НЕ БИВАЛО ....И СЕГА НЕ НЕ БИВА за НИШТО (повторно мислам) корисно.....освен ЗА „искривување„ на реалната вистина ...тој сега ете и ќе вработувал веќе одпуштени од работа и изгубени во бескрајот на Македонската безнадежност луѓе. НО.... ИЗБОРИТЕ НЕУМИТНО СЕ БЛИЖАТ и ПОТРЕБНО Е ДА СЕ ПОСЕЕ СЕМЕТО НА НЕВИСТИНАТА , кое секако ќе даде плодови , кои еве гледам некои веќе се спремни и да ги предвреме проголтаат , разбира се сеуште неникнати од земја.
трендафил Со економски пораст помал од 6%, а овде е предвиден пораст од најмногу 5%, не може да се намали бројот на невработени. Бројката од 6% е потребна за да се апсорбираат тие што го завршиле школувањето и новодоселените од Косово. Исто така и диво вработените од Албанија, но и Молдавија, Украина и други поранешни социјалистички земји од кои увезуваме женска работна, ај да кажам рака. Се вртат многу податоци од типот дека се зголемени девизните резерви и вратени се некои кредити без да се објави дека задолжувањето е поголемо од збирот на првите две. Нејасно е и како со зголемен број на вработени и дополнително зголемена просечна плата, не се зголеми приливот од персонален данок во буџетот. Излегува дека се отпуштени 54.000 ВМРОвци и дека на нивно место се вработени толку СДСМовци и ДУИевци. Тоа го потврдува и статистиката. Со 54.000 нови вработувања не може да не се намали бројот на невработени, ако исто толку не се отпуштени. Втора можност е и исто толку луѓе да се доселени од Косово. Интересно е што Македонија, како земја со голема невработеност ги намали наместо да ги заостри критериумите за давање државјанство. А како се зголемува застапеноста на одредена етничка заедница, мора да се отпуштаат од државна работа припадниците од другите. Но на народот тоа очигледно не му пречи. Во интерес на мирот, разбира се.
concrete Lav , slabo ti odat alegoriite na Trendafil :):):)!!!! Inaku DEFINITIVNO programava na Bucko e buckurus , mucuk , ziva smeska......koj saka sto saka neka kaze, krunisan ili ne!!!! Tuku strasnoto e sto i opozicijava Makedonska od site vidovi e isto taka TRUUUBAAAA !!!!....ke moraat toa intelektualcite sto preostanaa niz Makedonija so glavite vo pesok , malku hrabrost da soberat i da izlezat od toa partalite vo koi se zavitkale......sepak ne mozam ( seuste) da veruvam deka Makedonija e zemja na budalite ?????
intel СО ММФ ДОГОВОРЕН ТРИГОДИШЕН СТЕНД БАЈ АРАНЖМАН Македонија со Меѓународниот монетарен фонд договори тригодишен стенд бај аранжман кој ќе почне да се применува од август кога треба да помине пред Бордот на директори на Фондот, а ќе се протега во наредните четири фискални години. Ова по завршување на преговорите со Мисијата на ММФ го соопшти министерот за финансии Никола Поповски заедно со гувернерот на Народната банка на Република Македонија Петар Гошев и шефот на Мисијата на ММФ за Македонија Франек Розвадовски. Поповски појасни дека станува збор за тригодишен претпазлив аранжман кој предвидува повлекување на средства само во првата година затоа што целта на програмата е да се обезбеди соодветно ниво на девизни резерви и финансирање на државата без дополнително повлекување на кредитни средства од ММФ. "Во првата година се планира да се повлечат само две транши од предвидени три во износ од 25 милиони американски долари, а потоа ќе се оцени дали ќе се случат планираните приватизации и ако се исполнат од тој момент ќе биде претпазлив аранжман без повлекување средства само заеднички усогласени политики", изјави Поповски. Тој додаде дека е договорено стапката на инфлација во годинава да биде 1,5 проценти, а во наредните три години нешто под два проценти, а стапката на раст за годинава да биде 3,8 проценти, следната четири и во наредните три години 4,5 проценти. "Ако тоа го оствариме, а мислам дека сме на добар пат да го направиме тоа, тогаш треба да очекуваме дека од 2002 година, која беше последната година со нулта стапка на развој до 2010 година да имаме континуиран раст", истакна Поповски и додаде дека во наредните неколку години ќе може да се подигне вкупното ниво на Бруто домашниот производ за најмалку 30 проценти кое ќе создаде подобрување во економијата и на страната на подобар стандард и на поголемо вработување. "Целта на програмата е да ја стабилизира стапката на раст и да ги подобри перформансите на вработување", истакна министерот Поповски. Тој информира дека структурните реформи кои се поддржани со програмата се во четири области - здравството, судството, пазарот на работна сила и бизнис климата, а со програмата се предвидуваат и новини во фискалната и монетарната политика кои значат подобрување на буџетската потрошувачка. Според Розвадовски оваа програма е клучен чекор за Македонија на патот кон Европската унија и оти по нејзиното исполнување Македонија ќе биде само неколку чекори од Унијата. Структурните реформи кои се поддржани со аранжманот, смета Розвадовски се клучни за побрз развој на земјата, а за Фондот од посебно значење за реализација на програмата се оние во здравството и на пазарот на работната сила. "Мислам дека Владата со финансиската програма и со структурните програми создадоа група политики кои носат голема надеж за Македонија и засега иако преговорите се чинат тешки, тешкото започнува од сега, а тоа е импелментациајта", истакна Розвадовски. Гувернерот Петар Гошев ја оцени програмата како најдобра од оние што ги има склучено Македонија досега, која се фокусира на структурните реформи и која како никоја досега создава обврски кои треба да обезбедат економски раст. Тој додаде дека останува политиката на макроекономска стабилност и стабилен курс на денарот и истакна дека договорените политики и остварувањето на структурните реформи ќе и даде простор да не се заострува монетарната политика. "Продолжува политиката на макроекономска стабилност и длабоки структурни реформи кои заедно треба да дадат резултати за поинтензивен раст, отворање на работни места и подобар живот за граѓаните", рече гувернерот Гошев и додаде дека фискалните перформанси што се бараат да се остварат во наредните години на монетарната политика нема да и создаваат посебни проблеми, освен ако не дојде поддршката од структурните реформи
ProMKD Jakov:
quote:
мислам дека ќе се крие од јавноста како Евро-прашалникот
Za evro prasalnikot mozes da go izvadis od internet, momentalno ne mi teknuva za sajtot, ama go imam izvadeno.
Christian aman be so e ova samo krijat, so pravat ovie? Duri i za imeto so Grcija ke se dogovarale skrisno. nesto ne e kako sto treba.
concrete Pa Christijan, drugata alternativa e malku poneprijatna, treba da se razberat lugjeto....:):):)!!! Baska lapnes edna od ona crvenite Avstraliski bobinki pa pisuvas (ili citiras)papagalski tekst kako onoj maalku pogore...i se cuvstvuvas mnogu UMEN i PATRIOT...he,he,he!!! Ne mi e jasno , onaka kako na laik, sto ke im tolku poddrska na nivoto na devizni rezervi koga celo vreme se falat deka se POLNI KO OKO!!!! Ili samo toa nosevite im se mnogu dolgi??????
intel
quote:
Originally posted by Divider
Јас рековм кој ќе разбере в ред, а кој нема јебига.
Зошто позитивната енергија си ја трошиш на цигли, не ми е јасно.
sirius dobar post, malce e napishan vo "francuski" stil, koga velam "francuski" mislam deka e generalno-opshto definirano vo shto e problemot ( vrednosti, idea i t.n.), no sepak drzi voda. Za da ne se povtoruvam ke posocham deka na ovoj topic na str.13 imam pishuvano neshto pokonkretno no za zal nemashe komentari.....Divider, let's go to work....
concrete [quote]Originally posted by Divider
Јас рековм кој ќе разбере в ред, а кој нема јебига. Pa Intel od prosta pricina sto svetot e od cigli sostaven, duri i proizvodite na Intel (cie ime go koristis gledam...da dignes intelektualno nivo verojatno :):):), nemoj odma da se lutis : se zezam!!!). Tolku za toa ciglite...inaku ako mislese na Concrete block-ovite, togas pocni da se koregiras:):)... Divider , ne se brigaj , ne te kritikuvam , bas naprotiv, edvaj cekam da gi vidam na delo NOVITE DECKI !!!!! Normalno koga ke resat da se pokazat na svetlinata na denot..... Panjkam, zanovetam ovde, od edna prosta pricina: za drzava treba 5 generaii, TOCNO , samo se prasuvam KOLKU PATI PO PET GENERACII NI TREBAAT NAS????? 50 godini.????.. Nie veke potrosime barem tripati po tolku , taa varijanta ne igra veke...., a mislam deka i 5 ni se mnogu za nesto sto se pravi sega za 2, a pred 15 godini za ic ... Inaku ona so statistikata , janlas si. Gradacijata e : mala laga, golema laga ,STATISTIKA !!! GDP, aj ne se zezaj , ostavi mu go toa na onoj Razvadovski i na nasite genijalni ministri..... Kako toa dobri sme vo odnos na okolinata????.... i igrame tri napred eden nazad koga sega sme 40 godini po nazad od kade bevme, kakvo li oro ke bese toa ????? Pa nie sme tamu kade edna Albanija zivurkase pred 20 godini , a tie se sega onamu kade nie zivotarevme pred 15 !!!!! Praj esap.... Makedonija veke nema stopanstvo ...ima edna kakafonija za koja , ako dobro se sekavam eden prakticen Slovenec rece deka “rastot” koj go ima , bi go imala i bez nikakva vlada...t.e. sama od sebe. Ko sto raste trevata , nikoj ne moze da go zabelezi toa, ma kolku sedel i gledal vo nea, ama toni i toni seno se sobiraat:):):) Makedonija ima POTENCIJALI i milion komparativni prednosti,...ama na zalost ima (imase , ke ima ????) Petenovska Vlada koja resava eden Evropski problem so malku podolga geneza i veke institucionalno zasednati albanski ministri, STRATESKI raspredeleni vo istata taa vlada, na mesta od koi vo eden steady process ja razgraduvaat Makedonskata Makedonija.Mnogu sistematski!!!!! Makedoncite si imaat instinkti , decko moj , ic ne im precat balvanite naredeni okolu... tie dobro ja gledaat i bez F.L.I.R , ja cuvstvuvaat celata SLIKA t.e. prasumata. Inaku pojdi od faktot deka nema nacionalno edinstvo, za ideata nacionalna ne sum bas taka ubeden , poveke ne ubeduvaat vo toa ( de ne bese edna od temite na kursot vo Hag????)...,no zatoa ima INTELEKTUALNI INTELEKTUALCI , ELOKVENTNI PROSVETENI POLITICARI, CESNI MENADZERI... toa sveto trojstvo e poprobivno i od nekoj kampfpanzer barem 10 pati. Uste samo da soberat dusa i da izlezat od toa jazbinite , kafanite i budzacite...... I ako zirnes vo svetskata istorija, sekogas sekade tie takvite go inicirale vistinskiot ili pogresniot proces, narodot sekogas si bil i ke si bide magareto viknato na svadba!!!! Nisto nie ne sme zagubile popat, tuku samo imame teska betonska ploca nad nas....kako vo pesnata...... Dali mozeme podobro , mozeme kako ne , ama na zalost ne mozeme !!!! Kako i sekogas , mnogu bi sakal da gresam....
Great_Macedonian Quote Concrete: Pa nie sme tamu kade edna Albanija zivurkase pred 20 godini , a tie se sega onamu kade nie zivotarevme pred 15 !!!!! Praj esap.... -------------------------------------------- znaci albanija e 35 godini pred nas?? hehe opasen pesimist ;)
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
Во зависност од податоците со кои што располагаш, така го менуваш и ставот!:) Прво ја критикуваш власта дека ги зголемила девизните резерви:
quote:
Originally posted by трендафил
...не сака да им ги вратиме кредитите на странците иако имаме пари. За да ни растат каматите ли? Нешто тука не е чисто.
А потоа (откако прочита други податоци) ја критикуваш власта дека ги намалила девизните резерви:
quote:
Originally posted by трендафил
...За 31.12.2002 се знае точно дека дека оваа власт наследила 784 милиона долара како девизни резерви на НБРМ или вкупно 1,355 милијарди долари девизни резерви заедно со деловните банки. Тоа значи дека оваа власт ги има намалено девизните резерви за 168 милиона долари...
Дај те молам одлучи се што е подобро: поголеми или помали девизни резерви!:) Ама конкретно кажи... без филозофии!:) Па после ќе го продолжиме муабетот!
Прво ја критикував власта затоа што ги зголемила девизните резерви затоа што во Македонија има зошто да се потрошат тие пари (за лекови за болните на пример), а потоа затоа што видов дека се споредува сама со себе во однос на некое време што нив им одговара, а дека всушност ги намалила девизните резерви, а со тие пари не направила ништо. Проверка и повеќе податоци може да направи секој сам на веб-страната на Народбата Банка на РМ. За жал симнати се податоците за тоа што има оставено СДСМ на 31.12.1998 за да се спореди колкаво било подобрувањето во времето кога, нели, се крадеше. Во случајов не можам да кажам дека објавеното во Утрински е лага, но тврдам дека се работи за манипулација со податоците. На пример ако НБРМ даде кредит на некој од 10 милиона, па по некое време и се вратат 5, дали е лага ако се каже дека има зголемување од 5 милиона? А може ли некој ако има со што и ако сака да мисли, да помисли дека со историјски голем пад на производството, може да се подобрат финансиските резултати. [V][:(!][^][:D]
Strelec Pukni od maka, no toa e toa...:) SDSM gi zgolemi deviznite rezervi i tie sega iznesuvaat rechisi edna milijarda dolari! Ne si igraj so brojki, bidejki kje dozaglavish na toj nachin... Edinstven pad e zabelezhan vo 1998 (22 mil.) i vo 2002 godina (41 milion)... Pa sega ti vrti i natamu!
Great_Macedonian dzabe imat covek pari ako ne znae kade i kako da gi vlozi... toa sto drzavata ima milijarda devizi ( i onaka e nisto posto eden amerikanski biznismen ima pojke) no makedonija ne smee da si dozvoli da cuva milijarda dolari vbanka, a ima lujge koj nemet pari za leb.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Pukni od maka, no toa e toa...:) SDSM gi zgolemi deviznite rezervi i tie sega iznesuvaat rechisi edna milijarda dolari! Ne si igraj so brojki, bidejki kje dozaglavish na toj nachin... Edinstven pad e zabelezhan vo 1998 (22 mil.) i vo 2002 godina (41 milion)... Pa sega ti vrti i natamu!
Читајќи ги досегашниве твои написи , со кои се ете гледам се воодушевуваш (делумно со право) од успесите и резервите на државата сакам само да ти посочам една народски кажано домаќинска филозофија ...која виреела на овие простори (кај приватниците сеуште вирее) и таа е преставена вака: -Никој здрав човек во умот не „трпа„ резерви од пари , ако потребите на „семејството (читај општеството) се незадоволени односно алиментирани до крај. -Никој не (о)става во „банка„ готови пари за резерва со минимална камата , а за текуштите потреби свои зема нов заем (популарниот кредит) со значително повисоки камати , не сметаајќи дека го става „образот„ како гаранција. пс Факт и тоа неспорен за мене е , дека сите досегашни „реформи„ се всашност распродажба„ на иднината од генерациите Македонци кои ќе се родат овде но и ТУКА ЌЕ ЖИВЕАТ. ппс Секој добар домаќин СИ ГИ ПРОСТИРА НОЗЕТЕ КОЛКУ ШТО МУ Е ДОЛГА ЧЕРГАТА , а дека ова свето правило не е од никого применето досега кај нас е евидентен факт...нели? ЗАШТО .....се/ве прашувам ???
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
Pukni od maka, no toa e toa...:) SDSM gi zgolemi deviznite rezervi i tie sega iznesuvaat rechisi edna milijarda dolari! Ne si igraj so brojki, bidejki kje dozaglavish na toj nachin... Edinstven pad e zabelezhan vo 1998 (22 mil.) i vo 2002 godina (41 milion)... Pa sega ti vrti i natamu!
Ќе бидеш ли љубезен да ме упатиш до изворот на информации, кој очигледно се разликува од податоците со кои јас располагам. Доколку твоите податоци се точни ќе излезе дека Поповски е поуспешен министер за финансии од Груевски. А такво нешто не сум слушнал дури ниту од СДСМовци.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Ќе излезе дека власта не сака да им ги вратиме кредитите на странците иако имаме пари. За да ни растат каматите ли?
Според официјалните податоци на Народната банка на Македонија, за десетте години наназад, државата и Централната банка на име на девизни резерви на страна тргнаа дури 616 милиони долари, притоа редовно сервисирајќи ги долговите кон странските кредитори и одржувајќи ја стабилноста на домашната валута. Ова е уште еден пример Трендафилчо дека често пукаш со ќорци кога сакаш по секоја цена да ја нападнеш актуелната власт! Немој само да отидеш до таа крајност и да кажеш дека Народната банка на Македонија лаже!:)
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Ako najdes nekade nekoja preostanata...
Има една...:) На форумов е од пред некои си 7-8 месеци!:) Ама тула, во позитивен аспект... сакам да кажам, ’цврста’ тула... ’издржлива’... Не можеш да ја скршиш, па тоа ти е!:)
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Strelec
[quote]Економијата на една држава не е проста математика (2+2), па од ракав да носиме заклучоци!:)
Ama ne e ni totalno nesfatliva za da ne mozheme da izvedeme zakluchok preku nekolku podatoci chija verodostojnost e potvrdena. Onolkavi devizni rezervi nasproti (vo najdobar sluchaj) ekonomska stagnacija e jasen pokazatel na praktikata na makedonskoto vodstvo (site bivsho/segashni vladeteli za celoto toa vreme za koe se natrupale rezervite). Namesto tekovniot kapital shto e sobran od ona malkute ekonomsko aktivni edinki da im se vrakja vo nekoja forma, toj kapital se trupa vo trezori i se koristi kako kolateral za novi zadolzhuvanja vo stranstvo. Koja e pobudata zad vakvite postapki? Kontrola. Shto povekje lugje imaat se' pomalku sekoj den, se' polesno i polesno e da bidat kontrolirani. So vakvite podatoci za deviznite rezervi ne smeeme da se gordeeme...
Strelec
quote:
Originally posted by achtung_panzer
So vakvite podatoci za deviznite rezervi ne smeeme da se gordeeme...
!? :))) More neka ide vladata u majchinu, taka?:)
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Strelec
[quote]:))) More neka ide vladata u majchinu, taka?:)
A smeshno ti e? Aj da te prasham, zoshto ti bi se gordeel so tolkavi devizni rezervi nasproti unishtozheno stopanstvo. Znachi zoshto deviznite rezervi onolku kolku shto se, nasproti moreto zatvoreni pogoni i nasproti onolkavata stapka na nevrabotenost, bi trebalo da se gledaat kako svetla tochka vo ekonomskata praksa na makedonskoto vodstvo od vremeto koga tie rezervi pochnale da se "sozdavaat" do denes. Prashanjeto ne e koj da ide u majchinu.
dejan http://217.16.70.245/?pBroj=1777&stID=36013&pR=3 Монетарните власти категорични дека задолженоста на земјава се држи под контрола Намалување на надворешниот долг за 13 милиони долари Нивото на долгот спрема странство, сепак, е високо. На крајот на март изнесувало 1,924 милијарди долари
intel
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by Strelec
concrete, знаеш ли што е тоа ТУЛА?:)
TULA??? Mislis ona kako paralopiped: 20x10x8sm ,terakota boja, od pecena glina,ima obicaj da ti padne na glava , koga ic ne ocekuvas ?????:):):):) Nekogas se koristele za gradba na kukji, sega imaat malku po concrete primeni:):):)!!!Ako najdes nekade nekoja preostanata..... Utnav nesto??????
Јас си најдов 100 комада стари едно 120 години.Ќе си правам фурна во двор, викаат најдобри биле[;)]
Strelec
quote:
Originally posted by achtung_panzer
Aj da te prasham, zoshto ti bi se gordeel so tolkavi devizni rezervi nasproti unishtozheno stopanstvo.
Aj jas da te prasham... Povekje li ti bi se gordeel so "unishtozheno stopanstvo" i BEZ devizni rezervi?:) More sepak neka ide vlada u majchinu!:)
трендафил
quote:
Originally posted by dejan
http://217.16.70.245/?pBroj=1777&stID=36013&pR=3 Монетарните власти категорични дека задолженоста на земјава се држи под контрола Намалување на надворешниот долг за 13 милиони долари Нивото на долгот спрема странство, сепак, е високо. На крајот на март изнесувало 1,924 милијарди долари
На 31.12.2002 долгот бил 1,577 милијарди долари.
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Ќе излезе дека власта не сака да им ги вратиме кредитите на странците иако имаме пари. За да ни растат каматите ли?
Според официјалните податоци на Народната банка на Македонија, за десетте години наназад, државата и Централната банка на име на девизни резерви на страна тргнаа дури 616 милиони долари, притоа редовно сервисирајќи ги долговите кон странските кредитори и одржувајќи ја стабилноста на домашната валута. Ова е уште еден пример Трендафилчо дека често пукаш со ќорци кога сакаш по секоја цена да ја нападнеш актуелната власт! Немој само да отидеш до таа крајност и да кажеш дека Народната банка на Македонија лаже!:)
За 31.12.2002 се знае точно дека дека оваа власт наследила 784 милиона долара како девизни резерви на НБРМ или вкупно 1,355 милијарди долари девизни резерви заедно со деловните банки. Тоа значи дека оваа власт ги има намалено девизните резерви за 168 милиона долари. Ако на ова го додадеме зголеменото задолжување за 347 милиона долари, тоа заедно прави дека оваа власт потрошила 515 милона долари народни пари. Како им успеа тоа. Штедат на се што треба да им го исплатат на граѓаните. Дури не ни крадат, нели? Ваквото пропагандно соопштување на податоци е вообичаено за комунистичките режими. Во СФРЈ на пример стално се споредувавме во однос на 1941 година. Никогаш не се споредувавме со околните земји. Ниту по производството, ниту по стандардот, ниту по образованието ... Написот во Утрински (веројатно потекнува од власта) е за лесноумни. Кои не разбираат дека ако се задолжиш за 347 милиона долари и потрошиш свои заштедени 168, (вкупно 515 милиона) не е тешко да вратиш една десетина од тие пари (51 милион). Каде се другите девет десетини???
Strelec Во зависност од податоците со кои што располагаш, така го менуваш и ставот!:) Прво ја критикуваш власта дека ги зголемила девизните резерви:
quote:
Originally posted by трендафил
...не сака да им ги вратиме кредитите на странците иако имаме пари. За да ни растат каматите ли? Нешто тука не е чисто.
А потоа (откако прочита други податоци) ја критикуваш власта дека ги намалила девизните резерви:
quote:
Originally posted by трендафил
...За 31.12.2002 се знае точно дека дека оваа власт наследила 784 милиона долара како девизни резерви на НБРМ или вкупно 1,355 милијарди долари девизни резерви заедно со деловните банки. Тоа значи дека оваа власт ги има намалено девизните резерви за 168 милиона долари...
Дај те молам одлучи се што е подобро: поголеми или помали девизни резерви!:) Ама конкретно кажи... без филозофии!:) Па после ќе го продолжиме муабетот!
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Ќе бидеш ли љубезен да ме упатиш до изворот на информации, кој очигледно се разликува од податоците со кои јас располагам.
Трендафилчо, да ми беше од некој друг упатена ваква искра на недоверба, ќе му замерев...:) Ама тебе ти простувам!:) Единствен пад на нивото на девизните резерви е забележан во 1998 година кога тие во однос на 1995 година се намалија за 22 милиони долари, и во 2002 година по воената криза кога за само една година се намалија за 41 милион долари, за потоа секоја година до денес во континуитет да растат. http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=10472
intel
quote:
Originally posted by трендафил
Доколку твоите податоци се точни ќе излезе дека Поповски е поуспешен министер за финансии од Груевски. А такво нешто не сум слушнал дури ниту од СДСМовци.
Па не се дружиш со нив затоа. Инаку Поповски е далеку поуспешен од Гвујо сега за сега , а тек кога ќе го шитнат ЕСМ баче што правиме,,,ќе се утепуваме со бројки како со оние од телекомот што ги пушти вмро во оптек.Мора некако да се провртат парите нели? Не бадијала Љубче рече, ВМРО крадаше ама имаше за сите[:D][:D]
n/a
quote:
Originally posted by concrete Protivpropaganda: ne citaat, ne Marx , tie ne citaat NISTO!!!!
Бетончо, Не биди толку ригорозен! Не дека не си во право ама... Не е до тоа што читаат или не туку е до тоа што ќе сфатат од читањето.
concrete Dobro de, tie sto citaat nikoj ne gi esapi, ne deka gi nema, no sega se vo moda ramni vratovi na steroidi(sto vednas isklucuva mozok i toa sto ide so nego)...i Glock G18 kako statusen simbol.....
dejan sto sakas da kazes deka samo ovoi forum ke ostane vo bliska idnina?? zosto taka zboris! me pravis negativen:((
concrete
quote:
Originally posted by dejan
sto sakas da kazes deka samo ovoi forum ke ostane vo bliska idnina?? zosto taka zboris! me pravis negativen:((
kaj vide deka samo ovoj, ne napisav VMacedonia , tuku VIRTUELNA MAKEDONIJA , verojatno znaes sto znaco zborot virtuelna ????? I begaj podaleku od moite postovi, mlad si, ne sakam da ti pravam traumi , pa posle nekoj parite da ti gi zema za da te vrati na normala.....;);)!!!
dejan :)))
Great_Macedonian ahahahaha, Dejan ovoj Concrete samo moze da depresira covek, mnogu e pesimista. Dejan, concrete ti veli deka da se vratis vo makedonija ke ti ostane samo zelba, i deka najblisku sto ke dojdis do makedonija e internetot. Mene koga nekoj vaka ke mi reci, mi dava uste pogolema nadez da se vratam vo MK, plus i za inaet na onie koj mislat deka nemozam.
dejan Риби, туризам, а сега и струја ВО МАКЕДОНИЈА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 406 ЛОКАЦИИ ЗА ИЗГРАДБА НА МАЛИ ХИДРОЦЕНТРАЛИ. ТОА БИ МОЖЕЛО ДА БИДЕ ВИСТИНСКО БОГАТСТВО ЗА НАШАТА ДРЖАВА. ОСВЕН МАЛИ ХИДРОЦЕНТРАЛИ ЌЕ СЕ ИЗГРАДАТ РИБНИЦИ, ЌЕ ЗАЖИВЕЕ ТУРИЗМОТ. НО, ЗА ДА СЕ ОСТВАРИ ТОА, ЗА ДА ДОЈДЕ ДО ПОБРЗА ИЗГРАДБА НА МАЛИ ХИДРОЦЕНТРАЛИ, ТРЕБА ДА СЕ ОВОЗМОЖИ ПОБРЗО ИЗДАВАЊЕ ОДОБРЕНИЈА ЗА КАПАЦИТЕТИ СО ПОМАЛА МОЌНОСТ ОД 500 КИЛОВАТ-ЧАСОВИ ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА. ЗА ОБЈЕКТИ НАД 500 КИЛОВАТ-ЧАСОВИ ДА СЕ ОВОЗМОЖАТ КОНЦЕСИИ. ---------->http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=10105
concrete Dejan , Great ne mi kazuva, mozebi ti znaes , koi bile toa bobinki , rastele po zbunovi naokolu vo Avstralija, ke zobnes nekoja i se ROZOVO ti se gleda, daj da nabavam nekoja ??????? A na tekstot pogore obrati vnimanie na : ТРЕБА ДА СЕ ...... ne ti e nekako mnogu poznato???????
dejan bobinki? nemam pojma:\ lol da, treba da se...epten poznato so nasata vlada.
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
Dejan , Great ne mi kazuva, mozebi ti znaes , koi bile toa bobinki , rastele po zbunovi naokolu vo Avstralija, ke zobnes nekoja i se ROZOVO ti se gleda...
Dejan... concrete nekoja druga sorta bobinki zobe, pa se' CRNO mu se gleda!:)
dejan ke mu pratam nesto crveno da gleda!:))
sirius strelec, milsm deka greshish za concrete???....ako ja povikame napomosh analogijata, chovek koj dava izdrzani kritiki i satirichni zabeleshki za soodvetni neshta, ochigledno e deka i te kako dovolno gi poznava istite tie, koi se problemite, koi se kritichnite tochki i t.n.....
Strelec OK...:) Eve se soglasuvam... Ajde da go pochekame concrete i da gi vidime negovite idei kako da izlezeme od krizata!:)
Strelec Секако дека има логика ова што го кажуваш... Итекако ти ’држи вода’ муабетов!
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Interesna rabota...:) Vest vo mediumite: Vladata vo pregovori so Velshani za Bunardzik! Reakcija na forumov: Koi se tie Velshani? Gluposti... Nikoj ne gi znae i gi nema na internet... itn. itn. Vest vo mediumite: Vladata gi prekina pregovorite so Velshanite i kje bara drug partner Reakcija na forumov: Gluposti... Kako misli vladata da go zazhivee Bunardzik? Vaka ne se gradi ekonomija! Vest vo mediumite: Vladata go angazhira Teo Vajgel Reakcija na forumov: Tolku znae vladata!? Gluposti... So vakvi potezi na vladata, nikogash nema da trgneme napred! Site zakluchoci izvlechete gi sami!:)
rabotaaaaaaaa ... neka mu se dade rabota na narodot i nema da se zanimava so vakvi raboti ... ama aj najdi rabota :)
n/a A be luge shto si pravite bajram na umot[?][?][?] Ekonomijata e vo KOLAPS, hara organiziran kriminal, sistem ne postoi, dodeka zemjodelski kombinati, zivinarski farmi, itn. da ne nabrojuvam, se e otideno vo majchina! Edinstveni dve svetli tochki shto gi gledam: 1. Bogatiot Rus go kupi "Buchim" vo Radovish, a saka da ja kupi i topilnica Veles. So ogled na toa deka istochna Makedonija bese vekje zajdena (lugje bea srekjni so eden penzioner vo familija) - ova e chekor napred. 2. 2004-ta beshe iskluchitelno rodna godina , taka shto cenite za hrana kje se porifatlivi (barem za stochna). Site druygi prikaski se pishanje uz veter.
concrete
quote:
Originally posted by Misirkov
A be luge shto si pravite bajram na umot[?][?][?] Site druygi prikaski se pishanje uz veter.
Greska si, NIZ VITER , vo prviot slucaj pak nesto ke te namokri,:):):)!!!! E pa sega ako podobro se razmisli, doagame na edna mnogu stabilna pocetna pozicija : vo Makedonija sekoj den, sakale nejkele , toa si e e "cista biologija" , ne zavisi od mito i korupcija,organiziranost ili ne, umna ili glupava vlada ..itn.itn.. se "proizveduva" edno pogolemo brdo govna i mocka!!!!! Ako zememe deka se toa edinstvenite surovini so koi se raspolaga i toa redovno i sigurno, ajde da vidime nekoja ideja kako od toa da se napravi biznis. IMA LI NEKOJ PREDLOG!!!! Bi mozelo nekoj SENACIONALEN KONKURS DA SE RASPISE!!!!
трендафил
Бучковски се збогува со експертите
Премиерот му кажа збогум на експертскиот тим. На Климовски, Каракамишева и Десковска им ја откажа соработката откако не ги надминаа разликите како да се стигне до независно судство. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=45577"]Види се`[/url]
Владата наводно ангажира експерти за проблемот со судството кои требаше да го изнајдат начинот на кој ќе се дојде до независно судство. Потоа проба на експертите да им натури да го предложат нејзиното политичко решение како експертско. Откако тоа не им успеа, ги отпушти експертите и ќе си тера по свое. Да потсетам дека повеќе од една година веќе вербално многу активно се бориме за независно, некорумпирано судство, а практично тоа и понатаму е зависно од власта. Веројатно тоа ќе треба да стане независно од некоја идна власт, но и тогаш да остане зависно од сегашната од која зависи веќе 60 години. За пример ќе ги наведам само пресудата на Ченто од минатото и пресудата на Лавовите за Раштански Лозја од иднината. Дали истата приказна нема да се повтори и со економските експерти вклучувајќи го и Тео Вајгел? Посебно дека за подобрување на економијата оваа власт божем се бори од почетокот, па по една година излезе дека и министрите за економија и финансии првата година се бореле за мирот, па наместо да се смени неспособниот министер за внатрешни кој сам не можел да воспостави мир, тој беше унапреден во премиер и да не продолжувам. Економијата оди така што сите си помислуваме дека ќе биде најдобро ДУИ и СДСМ да не се борат за нејзино подобрување. Колку повеќе ја подобруваат таа е полоша.
beaver hunter bi go zamolil avtorot da na prethodniot post da ja objasni vrskata megu ekonomijata i napishanoto?
трендафил
quote:
Originally posted by beaver hunter
bi go zamolil avtorot da na prethodniot post da ja objasni vrskata megu ekonomijata i napishanoto?
Врската е напишана во долниот дел од мојот одговор. Бара ли владата експерти што ќе го пласираат нејзиното мислење како експертско, односно не и служат ли експертите за замајување на јавното мислење дека божем на сите начини се бори да направи нешто, во случајов со економијата.
quote:
Originally posted by Трендафил
Дали истата приказна нема да се повтори и со економските експерти вклучувајќи го и Тео Вајгел? Посебно дека за подобрување на економијата оваа власт божем се бори од почетокот, па по една година излезе дека и министрите за економија и финансии првата година се бореле за мирот, па наместо да се смени неспособниот министер за внатрешни кој сам не можел да воспостави мир, тој беше унапреден во премиер и да не продолжувам. Економијата оди така што сите си помислуваме дека ќе биде најдобро ДУИ и СДСМ да не се борат за нејзино подобрување. Колку повеќе ја подобруваат таа е полоша.
n/a Trendafile: ti izgleda ne sakas da razberesh deka NEMA SISTEM vo Makedonija! A sistem nema zoshto za tie shto sukcesivno bea i se uste na vlast ne im odgovara da ima sistem. Shodno dali bara vladata eksperti i/ili se raboti za ekspertska vlada e nebitna rabota!
Great_Macedonian „Небото над Скопје повторно ќе биде црвено - какво што го паметиме кога работеше топилницата за железо“, вака денеска министерот за финансии, Никола Поповски го најави проработувањето на скопска топилница, од неодамна сопственост на руско - англиската фирма Ромтрејд. Топилницата е дел од скопска железарница. Во неа се добива железо преку топење руда. „Од ова старо железо повторно ќе почне небото над Скопје да биде црвено од работењето на Топилница“, вели Никола Поповски министер за финансии. Поповски прошета по Топилницата и ги слушна плановите на новите газди. Фабриката ќе почне да работи идниот месец. До крајот на годината ќе работеле сите пет печки и ќе се вработеле околу 1.000 луѓе. Владата не стравува од концентрација на моќ кај фирмата Ромтрејд, која освен Топилницата го купи Бучим, а сака да ги купи и Саса и Топилницата во Велес. Со тоа, вели Поповски, се заокружува заживувањето на металната индустрија. Скопската Топилница ќе биде еден од најголемите потрошувачи на струја во Македонија. Министерот вели дека цената на струјата ќе биде редовна, додека Русите се надеваат на попуст. „Што се однесува до стрјата од техничкин аспект се е договорено“, вели Владимир Јаховиќ Шедровички директор на „Скопски легури“. Според владата црвеното небо над Скопје нема да значи и ново загадување, бидејќи инвеститорот ветил оти начинот на топење ќе бил нов, еколошки. http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=44529
трендафил За да тргне економијата напред, треба да се тргнат тие што ја влечат назад. До тогаш ќе ни се продаваат илузии дека нешто тргнало. На сајтот на Народната банка на РМ нема податоци за намален долг кон странство. Вратени се некои краткорочни кредити, но вкупниот долг нема промени. Да не е ова кажано на некој предизборен митинг??? [url="http://www.nbrm.gov.mk/default-mk.asp?ItemID=BBDC9A5717E57846BB98B634E8AEB559"]повеќе[/url]
kole
quote:
Originally posted by BorisVM
quote:
Originally posted by kole
Gledam Strelec go procital biltenot na SDSM.Duri ima takvi kako tebe sto veruvaat vo ovie izvestai (dadeni pred izbori),ne kje ja bide rabotata... "Надворешниот долг намален за 51 милион долари" hahaha uste ve lazat komunistite.Sigurno veruvas deka namalen e i brojot na nezaposleni???(so brisenje od spisocite vo zavodite za vrabotuvanje normalno) Neznam od kade zemas plata i kade ja trosis,megjutoa mozis da prasas po dukjani kolkav promet imaa pred 3-4 godini a kolkav sega,po lugjeto kolku mozea da kupat pred 3-4 godini a kolku sega ....(jas konkretno imam dukjan povekje od 6 godini pa znam). Istoto vazi i za Gazdava na forumot. (se povekje mi pagja na pamet deka e na platen spisok vo SDSM ...)
Kole, pred da tresesh gluposti: 1. Pobi ja informacijata so fakti. 2. Daj nekoj dokaz deka jas sum na platen spisok na SDSM. Vikaat deka hartijata, t.e. vo sluchajot forumov trpi se, samo toa ne znachi deka jas kje dozvolam primitivizam na istiot. I ne zaboravi deka chovek najmnogu se otkriva sebesi koga pishuva vaka na forumi.
Fakti??? A ti imas fakti deka e namalen dolgot?Jas pak kje recam deka toa e predizborna laga.Nikoj ne izvadi dokazi i brojki deka e i kako e namalen dolgot.Ili pak sakas fakti za prometite koi gi pravea malite i srednite biznisi?Treba da ti gi pustam fakturite i zavrsnite smetki? A to dali si ili ne, na platen spisok na SDSM( "vise figurativno" sto bi rekol Dzura ) go gledam od tvoite postovi kade slepo gi branis stavovite na SDSM do granici na partiski vojnik.A ako to e za tebe primitivizam sto jas glasno go kazuvam, imas sila i sloboda da me baniras ...(vprocem i komunistite porano,a i SDSM denes,na sekoj sto ne bese istomislenik so niv gi "kaznuvaa" spored zaslugite ) Ziveli
Pana Ako e do Kole,komunistite go utepaa i Goce Delcev!
ProMKD Citam momentalno podatoci za ekonomija od 1993 godina, koga Makedonskata ekonomija bese vo najlosata sostojba. Pisuva deka vo 1993 godina stranski investicii iznesuvale $811,700 dolari. Za sporedba, vo 2004 godina imase investicii od $150 Miljoni dolari. Toa e ogromna razlika, i momentalno se naogame vo mnogu podobra sostojba so investicii nego togas. Informaciite se na: http://www.unet.com.mk/mian/eco.htm
Jakov
quote:
Originally posted by Jakovo
quote:
Ние имаме позитивна инфлација од 2.3 %...Бугарија која не се надева, ама би сакала да има едноцифрена инфлација.
In 2003, average inflation [in Bulgaria] was 2.3%, below the end-year inflation of 5.6% In 2004, annual inflation in Bulgaria is 4 %. In March and June there was deflation [image]http://www.sofiaecho.com/showimage.php?img=inflation.jpg[/image] Source: European Commission, Deutsche Bank, National Statistics Institutes http://www.sofiaecho.com/economic-indicators/p_51/ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
quote:
Платите ни се ужас, според некои, но нашиот GDP PPP е повисок од Бугарија, СЦГ, БиХ, Албанија, Романија. Полоши сме од Хрватска.
no comment. Bulgaria GDP PPP (2004) - $ 8,200 Romania GDP PPP (2004) - $ 7,700 Turkey GDP PPP (2004) - $ 7,400 Macedonia GDP PPP (2004) - $ 7,100 ... Serbia & Montenegro GDP PPP (2004) - $ 2,400 http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/rankorder/2004rank.html ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ The statistical records show a volume of USD 2.5 bln. (EUR 2 bln.) invested in Bulgaria in 2004.Furthermore in 2004 Bulgaria has attracted 10% of the total of foreign direct investments in CEE region, as well as 30% share of the FDI on the Balkans. Per Capita Foreigh Direct Investment = PC FDI PC FDI Bulgaria (2004) - 1100 Euros PC FDI Romania (2004) - 700 Euros [image]http://www.kapital.com.mk/Images/12.JPG[/image] http://www.kapital.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=65&EditionID=465&ArticleID=9594 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Unemployment - Bulgaria 12% Unemployment - Macedonia 37% pozdrav Divider
Ova pak bugrive falsifikuvaat podatoci ili pak sutira penali na prazen gol...i uste ni se smeee....citirajte vistinski podatoci a ne da im davate moznost koj stigne da se majtapi...so pravo?!
Great_Macedonian Concrete, ke ja stigneme 1990godina vo 2015 ako odat rabotite napred... inaku nikogas. Za industriskoto proizvodstvo.. navistina deka e pomalo od pred dve godini.. no togas rodnicite rabotea a sega ne rabotat. Bitno e sto ima vo januari 9% zgolemuvanje i na kraj godina ke ima neceli 4% porast... no kako sto rekov ni treba 6-7% rast za da se otvorat rabotni mesta...a za tolkav rast ni treba investicii.
darkjesus Prodavam spacak
OooOo concrete, kade mozhe da se prochita ekonomskata programa?
toni_a
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Za se treba vreme.. zaebale ne zaebale- abe vejke se zaebale posto baraat vo EU, arno ama za vo EU nemat da mozat politicarite povejke lesno da si igraat so narodot, zatoa edvaj cekam da stigne toj kandidatski status, togas EU ke kazuva sto ke go bide i sto neke go bide vo makedonija.
Pa toa e i fintata, da se "leta vo mesto" kon EU i NATO , a toa moras da priznaes ovie go znaat perfektno :):):)!!!!mislam deka mozat i nazacki ...ni eden kolibri ne im e ramen :):):)
concrete,mislam si dal mnogu krupna dzverka za primer! [:)] jas bi se povikal na eden zapaden-analitichar: ...муф љет!... муф љет!!! ... муф не љет! заклучок: муф без криља нее љети! [;)]
dejan http://a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=44316
KoPiLe
quote:
Originally posted by protivpropaganda
Копиле, Мислам дека сега си спремен да го посетиш сајтов и темелно да го простудираш.[;)] www.angelfire.com/ab6/protivpropaganda Препорачливо, за тебе е да почнеш од овде: www.angelfire.com/ab6/protivpropaganda/fajlovi/politickitemilink.htm Многу поинаку ќе ги гледаш работите отпосле и многу нешта ќе ти станат јасни. Патем, ставај го предметот на одговор во "quotes" бидејки е многу тешко да се открие што и каде е твојот одговор или барем, во најмала рака стави го својот текст во поинаква боја од оригиналот, капиш? Следниот пат ако влегуваш во идеолошка и филозовска расправа осигури се дека знаеш за шо лафиш оти вака само се праиш џоа си неписмен при чколијата ти.
sajt ne mi treba za ucenje ...sum ucel od zivotot i od knigi ..i dosta mi e ..i ako sakash ova da mi go prevedish oti nemozam da te razberam bash ..Следниот пат ако влегуваш во идеолошка и филозовска расправа осигури се дека знаеш за шо лафиш оти вака само се праиш џоа си неписмен при чколијата ти
n/a
quote:
sajt ne mi treba za ucenje ...sum ucel od zivotot i od knigi ..i dosta mi e ..i ako sakash ova da mi go prevedish oti nemozam da te razberam bash ..Следниот пат ако влегуваш во идеолошка и филозовска расправа осигури се дека знаеш за шо лафиш оти вака само се праиш џоа си неписмен при чколијата ти
Копиле, Човекот учи додека е жив, куче НЕ, особено старо!!! Ако ти треба на таа реченица дефиниција тогаш навистина ти треба чколија посилна од животот и од книгите. Нејсе. Ако ти е премногу сложена тема не грижи се. На многумина им е.
n/a Бетончо, Ова ќе биде долго ама ќе се исплати читањето.[;)]
quote:
З`ш бе на човеците кому им ги залепи етикетите воопшто влегуваат во политиката? - Да не е можеби затоа што сеуште мнозинството рачуна на политички решенија за нивната поединечна економска состојба? - najverojatno,ako nekoj na toa e dolgo dresiran , ne moze da se ocekuva preku nok da stane pretpriemac na svojata ekonomska i politicka sudbina. Vsusnost i toa ne e mozno denes nikade.Potrebno e i opkruzuvanje koe ke go ovozmozi toa. Mislam deka takviot , cisto liberalen, individualen pristap do rabotite gubi na znacenje... sepak moderniot svet e isprepleten megu sebe na podrug nacin iako seuste se proba "bolestite" da se lecat so lekovi na koi im e pominat rokot. Sepak preprocitaj go Marx i sledbenicite , ama so sloboden um i zaprasaj se zosto edna cela plejada so Ulaf Palme na krajot bese likvidirana vo nastojuvanjeto da se zapre eden proces.
Со првата реченица одговори точно. Право во центарот, ама затоа ја згреши работата во понатамошниот текст. Иако делумно влијае опкружувањето сепак не е најбитната работа која ја определува индивидуалната економска благосостојба, но бидејки мнозинството сепак чека на политички решенија наместо да си ги преземи работите во свои раце во општеството се раѓаат како последица опортунисти, популисти (левичари), кои се спремни да бидат овчарите на тие кои успеале да ги излажат. Преку подолга дресура потоа, успеваат да придобијат нови и да ги одржат веќе замаените во состојба која налага нивна наводна потребна присутност. Да не спомнам дека истите тие можат, но и често им наложуваат, на своите овци да вршат разни притисоци врз тие кои не успеале да ги излажат правејки ги надворешни или внатрешни непријатели. Ја знаеш онаа: Ако на човек сакаш да му помогнеш не му давај риба. Научи го да ја лови. Со давањето или ветувањето на давање на риба само се става човекот во подредената положба на чуван добиток. Дали можеш да бидеш слободен ако си зависен од нечија волја да ти дава или не? Меѓусебната борба на поединците кои примаат за да се доближат до тој што дава за да добијат повеќе или да го земат твојот дел е беспоштедна и често, ако не постојано, неморална. Дали си свесен колкава моќ добива, при вакви состојби, тој што дели или ветува дека ќе дели? Моќта расипува, нели? А што прави апсолутната моќ? Само погледни го нашето општество и се` ќе ти стане јасно. А за Маркс, освен дијалектиката, за ич к.р не го бива. Ме изненадуваш, на твои години, па уште со Маркс си играш.[;)] Ќе те кажам на мајкати да знаеш![:D]
quote:
- Дали во нашето општество е побитна колективната отколку индивидуалната среќа и како се гледа на едната, а како на другата? -nema individualna sreka , vo vistinskiot smislol na poimot sreka, bez opsta sreka, nekakvo za momentot prifateno nivo na opstestvena sreka.Osven za potpolno deformirani umovi. na zalost takvite stanuvaat mnozinstvo vo odredeni momenti, pa doagame vo sostojba da se prasuvame sto e vistina. Od aspekt na kriminalcite , nivnoto odnesuvanje e potpolno racionalno......
Поимот среќа е релативен и индивидуален, не постои вистински смисол на среќата. Тоа што за тебе значи среќа не мора да значи исто за друг, нели? Ако не постои индивидуална среќа тогаш кој и што ја определува колективната? Доколку знаеме дека колектив се состои од повеќе индивидуи, односно индивидуата е примарната состојка на еден колектив кој се здружил заедно со други индивидуи да направи група заради остварување на одредени интереси тогаш нели треба поединеците да се среќни и преку тоа да ја определуваат колективната среќа? Еве прашај се дали е можно да постои колективна среќа ако основниот елемент на тој колектив е несреќен?
quote:
- Што е побитно колективната или индивидуалната среќа -tuka doagame do mineralite vo pocvata Balkanska :):):):)!!!!!
Немаат врска минералите во почвата (во буквална смисла сфатено)! Ова е продолжение на претходното бидејки двете се во тесна корелација. Доколку зборуваме за индивидуи кои слободно се здружуваат во колектив заради взаемен интерес тогаш не зборуваме за девијантност бидејки поединецот си ја зачувува својата индивидуалност, а се здружува заради исполнување на својата лична среќа и е слободен да напушти по своја волја. Зборуваме за девијатност кога поединецот ја губи својата индивидуалност при припадноста на еден колектив. Кога колективот е мерилото за се`. Кога самиот колектив се смета како да е живо суштество кое има свои потреби наспрема припадниците на тој колектив кој се опредметени, наместо очовечени. Во овој случај ние зборуваме за колективизам. За начин на втерување под еден аршин секој кој ќе биде, волно или не, втеран во тоа трло на припадни или умри законитости на битисување. Запрашај се себеси дали е повистинит изказот: Богата држава = богати граѓани, односно поединци кои ја сочинуваат таа држава или Богати граѓани = богата држава Кој кого прави богат? Држава граѓаните или граѓаните државата? Што е побитно? Индивидуалната или колективната среќа?
quote:
- Кој профитира во колективната, а кој во индивидуалната среќа? -mnogu komplicirano za dva tri zbora , toa e edna mnogu slozena megusebno isprepletena struktura....
Воопшто не е комплицирано. Повторно, преку веќе спомнатото, за девијантност не го рачунаме слободното здружување на индивидуи во колектив за остварување на своите интереси. Бидејки во колектив потребно е да постои организатор кој ќе ги врши потребните дејства за функционирање на колективот, во девијантноста наречена колективизам тој/ тие организатори стануваат центарот на се` бидејки кај нив се ресурсите за опстанок. Кон нив е вперено сето внимание и сета групна енергија. Нивниот интерес станува групниот/ колективниот интерес. Нивната идеа за среќа станува мерилото за среќа на колективот наспрема индивидуалната среќа која наложува поединецот, основниот чинител на колективот, и неговите интереси да се примарни бидејки без него нема да има здружување.
quote:
- Кој е критериумот за добар политичар кај нас? - he , he ..pak tie minerali!!!!! po malku i mirodiite na interesite koi ne se nasi , a koi se objektivno prisutni ....
Воопшто не станува збор за минерали или пак мирудии. Накратко затоа што веќе ова стана километарско. Добар политичар кај нас се смета оној кој дава или слатко ветува дека ќе ни дава риба. Доколку навистина дава по нешто тогаш може да се смета дури и за своевиден бог.
quote:
- Кој и каков е критериумот за успешен човек кај нас? -go nema , na zalost go nema kako opstoprifaten , ama za toa pak tie pusti minerali vo vodata za pienje i vo pocvata ,he,he!!!
Не бе батка. Има критериум, каков е, таков е, сепак го има. Количината на материјална сопственост без оглед на начинот на кој е стекнат е единственото мерило кај нас. Покрај тоа што луѓето ќе знаат дека одредена личност е крадец, односно го стекнал својот имот преку девијантни дејства, за тој човек пофалбено велат дека се снашол наместо дека е крадец, нели? Има разлика тука. Кога се снаоѓаш ги користиш твоите способности за да заработиш. Внимавај, да заработиш, не алаш/вериш компанија или пак да користиш политичка моќ или да ги потплатуваш тие кои ја поседуваат таа моќ за да се стекнеш, не да заработиш, незаконски или полузаконски (ако такво нешто постои) сопственост преку наштетување на останатите, што е во најмала мера, неморален чин од која и да е точка на планетава да го гледаш. Кога кај нас ќе се сфати дека потрагата по личната среќа (без да се наштети на туѓата потрага) е единствениот аршин по кој треба да се мери се` во општеството наше тогаш тек ќе можеме да рачунаме на некакво придвижување напред во економска, но и во останатите форми на заедничко живеење. Индивидуализам? ДА! Колективизам? НИКАКО!!! П.С. За причините, за обусловеноста и за опстојувањето на девијатната појава, колективизам, која е генератор на нашата агонија како народ, друг пат. Ако има нешто нејасно... Знаеш веќе, нели?
KoPiLe
quote:
Originally posted by protivpropaganda
quote:
sajt ne mi treba za ucenje ...sum ucel od zivotot i od knigi ..i dosta mi e ..i ako sakash ova da mi go prevedish oti nemozam da te razberam bash ..Следниот пат ако влегуваш во идеолошка и филозовска расправа осигури се дека знаеш за шо лафиш оти вака само се праиш џоа си неписмен при чколијата ти
Копиле, Човекот учи додека е жив, куче НЕ, особено старо!!! Ако ти треба на таа реченица дефиниција тогаш навистина ти треба чколија посилна од животот и од книгите. Нејсе. Ако ти е премногу сложена тема не грижи се. На многумина им е.
kuce ne sum ..a ne ni se positevetuvam so zivotni za razlika od nekoi ....ne ja razbrav oti ne e napishana na makedonski.. a temata ne mi e slozena ich ..sekoj den od mal mi e doma pristuna ...inace jas ne ..i mozi i da prestanish da se zamarash so mene ...ako ti smeta neshto ti kazav ...ima ignore ...slobodno koristi go ke si naprajsh usluga
sirius Achtung, odgovorot na tvoevo prashanje svateno vo materijalna, organizaciona, ekonoska i pravna smisla e ona shto e navedeno vo mojot posleden post, NAVISTINA IMAAT ZDRAV SISTEM...no vo smisla na nekoi drugi za niv "chudni" vrednosti tie se mnogu poskromni. Vo moite lichni kontakti so tie zapadnjaci, sum doshol do zakljuchok deka tie vo sushtina se dosta posiromashni od nas...znaesh, retko koj moze da se meri so nashata shiroka Slovenska Dusha....ziveat za da rabotaat od ponedelnik do petok, a za vikend, togash imame chudna sostojba: REALNOSTA IM E ILUZIJA VO NEDOSTATOK NA ALKOHOL....
concrete quote:Originally posted by sirius Divider dali vo Hag ti kazaa kade e problemot: Mislam deka takva ezoterija tie ne poseduvaat, a odgovorot e mnogu ednostaven: ONA STO NA ZAPADOT E INCIDENT KAJ NAS E SISTEM Ako te razbiram dobro ova sto funkcionira kako sistem vo Makedonija, se smeta za incidentna sostojba (paganje na sistemot)...t.e. deka funkcioniranjeto na Makedonija vo ocite na uslovno "normalniot" Evropski svet e nepredvidlivo, nekonzistentno...ednostavno gi plasi????? Ako e taka imas pravo, mozes li da zamislis carinik na dolznost vo uniforma vo edna Germanija da se dovikuva so nekoi patnici "prijateli" .... ili policaec , so kosulata izlezena od pantoloni da sedi so "drustvo" vo kafana, a da e na dolznost..... ova onaka samo kako kroki sliki.... da ne navleguvame vo ORGANIZIRANIOT KRIMINAL i EPSKATA BORBA SO NEGO , he,he,he !!! Od druga strana , mene mi e neverojatno,realno ne moze da bide, deka, nasiot "glupav" narod ispilil tolku "glupavi" praktikuvaci na vlasta?????
Jakovo
quote:
Ние имаме позитивна инфлација од 2.3 %...Бугарија која не се надева, ама би сакала да има едноцифрена инфлација.
In 2003, average inflation [in Bulgaria] was 2.3%, below the end-year inflation of 5.6% In 2004, annual inflation in Bulgaria is 4 %. In March and June there was deflation [image]http://www.sofiaecho.com/showimage.php?img=inflation.jpg[/image] Source: European Commission, Deutsche Bank, National Statistics Institutes http://www.sofiaecho.com/economic-indicators/p_51/ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
quote:
Платите ни се ужас, според некои, но нашиот GDP PPP е повисок од Бугарија, СЦГ, БиХ, Албанија, Романија. Полоши сме од Хрватска.
no comment. Bulgaria GDP PPP (2004) - $ 8,200 Romania GDP PPP (2004) - $ 7,700 Turkey GDP PPP (2004) - $ 7,400 Macedonia GDP PPP (2004) - $ 7,100 ... Serbia & Montenegro GDP PPP (2004) - $ 2,400 http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/rankorder/2004rank.html ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ The statistical records show a volume of USD 2.5 bln. (EUR 2 bln.) invested in Bulgaria in 2004.Furthermore in 2004 Bulgaria has attracted 10% of the total of foreign direct investments in CEE region, as well as 30% share of the FDI on the Balkans. Per Capita Foreigh Direct Investment = PC FDI PC FDI Bulgaria (2004) - 1100 Euros PC FDI Romania (2004) - 700 Euros [image]http://www.kapital.com.mk/Images/12.JPG[/image] http://www.kapital.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=65&EditionID=465&ArticleID=9594 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Unemployment - Bulgaria 12% Unemployment - Macedonia 37% pozdrav Divider
sirius concrete, dobar kurs drzish vo detekcijata na problemot...da ja dorzvijam mojata teza : "akterite" vo opshtenstveniot zivot se preobrazuvaat vo "nemi" statisti, koi statisti se istovremeno i delotvorni motivacii za hipnotichko odnesuvanje..... Pogledano od pozicijata na G7 mnogu raboti stanuvaat pojasni, nivnita namera e otelotvorena so poznatata maxima: USPEXOT NA GLOBALIZACIJATA E VO "PROLETARIZACIJA" NA SVETOT .....
concrete Interesno , da ne se povtoruvam dvapati, cudno kako i eden Makedonec(ili Makedonka) seuste se vrtat po toa Makedonijata......do sea trebase da bidat do eden sose to partalite, rasprodadeni za naredni 50 godini kako finansiski Merlini po cel svet....pa Makedoncive bre perpetum mobile izmislile....BRAVO!!!!! Ke padne nekoj Nobelovec za ekonomija, kaj i da e !!!!! Nikoj nisto ne raboti, a pari....VRNAT li vrnat !!!!!
dejan znaci...barem lugje koj znaat sto rabotat (od VMRO) bile otpusteni, za nekoj koj pret 4 godini ubival za da dojde do toa mesto, da ima takvo rabotno mesto??? :(((((((
slasa ima dejane mojs da prodavas " SEMKI "
toni_a toa se normalni proceduri vo makedonija koi od site se pocituvaat(edinstvenoto). me zachuduva sto pri smena na edna vlast od druga nema javno strelanje na plostad. mozebi toa bi ja namalilo nevrabotenosta?
трендафил Не ми е познато во периодот од 1998 до 2002 во Македонија некој да бил отпуштен од работа поради партијската припадност. Имаше случаи некои самите да си заминат неможејќи да поднесат некој да им го прави тоа што претходно самите го правеа и во што имаа политички континуитет од скоро 54 години. Бојчевки на пример. Но и тој имаше доволно пари заработено како полицаец за да ја формира фирмата за обезбедување „ОСА“. А да се купи оружје за неколку стотини вработени, возила, униформи, за простории и друго, не се потребни малку пари. Но кога СДСМ и ДУИ се на власт, успеваат да им овозможат на своите членови ЧЕСНО да заработат. Штета што никако не им паѓа на ум дека тоа треба да им го овозможат на сите граѓани рамноправно.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Не ми е познато во периодот од 1998 до 2002 во Македонија некој да бил отпуштен од работа поради партијската припадност. Имаше случаи некои самите да си заминат неможејќи да поднесат некој да им го прави тоа што претходно самите го правеа и во што имаа политички континуитет од скоро 54 години. Бојчевки на пример. Но и тој имаше доволно пари заработено како полицаец за да ја формира фирмата за обезбедување „ОСА“. А да се купи оружје за неколку стотини вработени, возила, униформи, за простории и друго, не се потребни малку пари. Но кога СДСМ и ДУИ се на власт, успеваат да им овозможат на своите членови ЧЕСНО да заработат. Штета што никако не им паѓа на ум дека тоа треба да им го овозможат на сите граѓани рамноправно.
Штета и тоа гулема за тебе колега , оти и ова е невидливо за тебе но на тебе сличните ...како и останатите „успеси„ кои беа и се барем за обичниот граѓанин сепак „НЕВИДЛИВИ„.
dejan ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА Општините да вработуваат со усул Повеќето општини се уште не направиле систематизации за работните места, а тие ќе бидат отфрлени ако Агенцијата за државни службеници оцени дека има превработеност, предупреди вчера Министерството за локална самоуправа. Новите општини се должни да ги преземат само вработените што засновале работен однос до 17 август 2004 година, а другите примени можат да се задржат ако општинските власти сметаат дека им се потребни. Општинските власти се предупредени да не прават неоправдани вработувања бидејќи со тоа наместо за развој, општинските пари ќе се трошат само за плати. Владата завчера го утврдила Деталниот план за трансфер на надлежности и ресурси во децентрализацијата. Според планот, од 1 јули новите 84 општини треба да преземат околу 30.000 вработени и објекти со површина од 400.000 квадратни метри. - Општините од свои пари ќе исплаќаат плати за вработените во општинската администрација. Платите за вработените во основното и средното образование, културата, детските градинки и домовите за стари до крајот на 2007 година ќе се обезбедуваат од државниот буџет, а потоа од блок-дотации на општините - беше кажано на вчерашниот брифинг во Министерството. Според Деталниот план, новите општини ќе преземат 48 установи и 556 вработени од областа на културата, 356 основни училишта и 19.078 вработени во нив, 81 средно училиште со 6.654 вработени и четири дома за стари лица со 107 вработени. Во општинска администрација ќе влезат околу 400 вработени во подрачните единици на министерствата.
dejan 51milion dolari e odlicno! neznam za ekonomijata.....sum cital deka akciite na makedonski biznisi ili taka nesto sekoi den 500 000 ili taka nesto neznam. znam kako moze ekonomijata na makedonija da trgna....okulu 50 000 - 80 000 makedonci od stranstvo da se vratat vo makedonija za 8 godini. pa posle drzhavata ke ima mnogu poveke makedonci, i ke trebat togas da napravat nesto seriozno so ekonomijata za da imat rabota site. ama vo posledno vreme stalno citam kako buckovski ili nekoi drug odat vo drugi zemji i im kazuvat da investirat vo makedonija, barem toa e dobro.
Strelec Индустриско производство Индустриското производство во јануари годинава во споредба со јануари лани е повисоко за 9,2 проценти, соопшти Државниот завод за статистика. Според главните индустриски групи, производството во јануари 2005 година бележи најголем пораст кај енергијата и тоа за 18,2 проценти.
Strelec Како да се постигне економски раст во Македонија? Клучот е во инвеститорите Македонија има успеси во политичката стабилност, сега се на ред економските реформи во земјава. Само со поголеми инвестиции кои ќе доведат до отворање на нови работни места, може да се намали сиромаштијата, а тоа е една од главните услови за влез во ЕУ. Ова е пораката на претседателот на Европската банка за обнова и развој Жан Лемиер. Истомисленици се и странските инвеститори и членот на Европската комисија со седиште во Брисел, Жак Сантер кои порачаа дека високата стапка на економски развој е патот кон Европа. Но, за да се постигне тоа најважно е да се подобри бизнис климата. Основачот на Економскиот форум за Северна и Јужна Европа Шарик Тара потенцира на Самитот на Југоисточна Европа дека на Македонија за влез во Европа и се потребни инвестиции вредни најмалку 10 милијарди долари. Само финансиска инекција вложена во најпрофитната дејност за инвеститорите, а тоа е инфраструктурата, може да отвори нови работни места, а со тоа да ја намали сиромаштијата и да го зголеми националниот доход по жител на 5.000 долари. За да стане Македонија привлечно место за инвестирање, формирано е советодавно тело на бизнис заедницата составено од 15 домашни компании кои ќе го советуваат премиерот Бучковски, каде се пречките, проблемите во деловната клима, за да се отстрани она што не чини и што ги одбива потенцијалните инвеститори.
KoPiLe
quote:
Originally posted by Strelec
Индустриско производство Индустриското производство во јануари годинава во споредба со јануари лани е повисоко за 9,2 проценти, соопшти Државниот завод за статистика. Според главните индустриски групи, производството во јануари 2005 година бележи најголем пораст кај енергијата и тоа за 18,2 проценти.
izleze na Tv Nikola Popovski so slednata izjava :NEvrabotenosta vo MAkedonija e namalena vo odnos na minatata godina:vo 2003 godina imashe 393 000 nevraboteni :deneska ima 390 000: e ova e ludnica ...ama so da ti kazuvam ...ima "porast" industirjata kaj nas ....cveta zemjodelieto ...kako shto te gledam vaka na forumov veruvash na tie informacii shto na vesnicite se plasiraat se so cel da se pokazi deka "eve nie da vidite shto pravime" e shto pravat ...nishto ...ustvari pravat neshto shto e tolku malecfko i nezabelezitelno shto obicniot covek i mnozistvotot od narodot izgleda nema oci da go vidi ?procitaj ja izjavata ushte ednash ako sakash pa posle taka pishuvaj ...deka bilo neshto vo porast...
Strelec KoPiLe, ама изгледа и ти си еден од оние на кои што им се ’плаче’ ако Македонија има во нешто прогрес во период кога актуелнава власт е на чело на државата! Да напишев овде дека долговите кон странство се зголемени, невработеноста е во пораст, а индустриското производство доживува драматичен пад, убеден сум дека и ти и многумина други овде ќе бевте многу среќни!?
KoPiLe
quote:
Originally posted by Strelec
KoPiLe, ама изгледа и ти си еден од оние на кои што им се ’плаче’ ако Македонија има во нешто прогрес во период кога актуелнава власт е на чело на државата! Да напишев овде дека долговите кон странство се зголемени, невработеноста е во пораст, а индустриското производство доживува драматичен пад, убеден сум дека и ти и многумина други овде ќе бевте многу среќни!?
slushaj da ti kazam ...jas ne placam ...a ni mi se placi ...nego ti kazuvam kako shto e ...a i da napisheshe taka togash da mozev ke ti pruzev raka ...zatoa shto e taka ...
n/a Еве што пишува на оваа тема Нина Нинеска-Фиданоска во “Утрински Весник’ број 1729 петок, 18 март 2005 “...Уште во самиот старт од годинава статистичарите лиферуваа поразителни бројки за јануарската продукција, кои како да ја стопија владината еуфорија. Во однос на претходниот месец производството паднало за цели 30 проценти, а во споредба со просекот од 2003 година за дури 17 отсто. Компарирано со ланскиот јануари, пак, има сосема срамежлив пораст од скромни девет отсто, но не смее да се заборави дека токму во тој период производството регистрираше огромен пад од 45 проценти, па затоа е многу неблагодарно да се зема за споредба и воопшто да се прикажува како раст. Тоа во превод значи дека и 2005 година ни тргна прилично лошо на економски план ...“ Не треба да бидеме со негативен однос кон успесите на владата, но уште помалку треба да наседнуваме на нивните илузионистички трикови...
KoPiLe
quote:
Originally posted by Justinijan
Еве што пишува на оваа тема Нина Нинеска-Фиданоска во “Утрински Весник’ број 1729 петок, 18 март 2005 “...Уште во самиот старт од годинава статистичарите лиферуваа поразителни бројки за јануарската продукција, кои како да ја стопија владината еуфорија. Во однос на претходниот месец производството паднало за цели 30 проценти, а во споредба со просекот од 2003 година за дури 17 отсто. Компарирано со ланскиот јануари, пак, има сосема срамежлив пораст од скромни девет отсто, но не смее да се заборави дека токму во тој период производството регистрираше огромен пад од 45 проценти, па затоа е многу неблагодарно да се зема за споредба и воопшто да се прикажува како раст. Тоа во превод значи дека и 2005 година ни тргна прилично лошо на економски план ...“ Не треба да бидеме со негативен однос кон успесите на владата, но уште помалку треба да наседнуваме на нивните илузионистички трикови...
nikoj nema da ima negativen odnos kon neshto shto bi prikazalo rezultati neli ...nikoj ne pluka po domashniot tim ako timot pobedi neli....samo shto ova e mozebi tocno so tvoite posledni zborovi kako shto mozi da se nareci Tim od Iluzionisti ...
Strelec Логичен текст за весник кој што е сега во сопственост на опозицијата во Македонија. Многу е неблагодарно во економијата да се прави споредба на два последователни месеци. Условите од еден до друг месец драстично се разликуваат. На пример, имаме месеци кога земјоделското производство е во полн ек, а имаме и т.н. ’мртви сезони’. Вообичаено погрешна слика особено дава споредбата меѓу декември и јануари, а г-ѓ(иц)а Нинеска-Фиданоска токму тоа сака да ни го наметне како некаков параметар. Прво, во декември секогаш се прави годишен биланс, па многу често магацинските стоки се претставуваат како производствени резултати, а башка во јануари имаме празници кога производството (најчесто целосно) запира. На пример, во Алкалоид секоја година печките се гасат на 31-ви декември и се палат околу 10-ти јануари. Од тие причини, вистинска слика може да даде само споредба меѓу два исти месеци (во случајов, јануари 2004 и јануари 2005 год.). И сега ние имаме пораст од 9,2% (а не 9% како што стои во текстот) и таквиот пораст авторот на тој текст го оценува како ’сосема срамежлив’. Мислам дека овде исклучиво се работи за тендециозна и злонамерна квалификација.
KoPiLe
quote:
Originally posted by Strelec
Логичен текст за весник кој што е сега во сопственост на опозицијата во Македонија. Многу е неблагодарно во економијата да се прави споредба на два последователни месеци. Условите од еден до друг месец драстично се разликуваат. На пример, имаме месеци кога земјоделското производство е во полн ек, а имаме и т.н. ’мртви сезони’. Вообичаено погрешна слика особено дава споредбата меѓу декември и јануари, а г-ѓ(иц)а Нинеска-Фиданоска токму тоа сака да ни го наметне како некаков параметар. Прво, во декември секогаш се прави годишен биланс, па многу често магацинските стоки се претставуваат како производствени резултати, а башка во јануари имаме празници кога производството (најчесто целосно) запира. На пример, во Алкалоид секоја година печките се гасат на 31-ви декември и се палат околу 10-ти јануари. Од тие причини, вистинска слика може да даде само споредба меѓу два исти месеци (во случајов, јануари 2004 и јануари 2005 год.). И сега ние имаме пораст од 9,2% (а не 9% како што стои во текстот) и таквиот пораст авторот на тој текст го оценува како ’сосема срамежлив’. Мислам дека овде исклучиво се работи за тендециозна и злонамерна квалификација.
znajsh koga ke se oseti ? koga narodot ke reci navistina e podobreno ...a ne koga ke pishta deka e taka ..a vo tekstot se raboti za realnost ...za nishto drugo ...
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Strelec
... а башка во јануари имаме празници кога производството (најчесто целосно) запира. На пример, во Алкалоид секоја година печките се гасат на 31-ви декември и се палат околу 10-ти јануари. Од тие причини, вистинска слика може да даде само споредба меѓу два исти месеци (во случајов, јануари 2004 и јануари 2005 год.). И сега ние имаме пораст од 9,2% (а не 9% како што стои во текстот) и таквиот пораст авторот на тој текст го оценува како ’сосема срамежлив’. Мислам дека овде исклучиво се работи за тендециозна и злонамерна квалификација.
A jas mislam deka ako od pechkite na Alkaloid zavisat oficijalnite statistichki rezultati za porast ili pad na ekonomijata shefe, taa ekonomija e na izdishuvanje [:(][xx(] Nema nishto losho vo iznesuvanje na videlo na nekakov napredok, ama nekako seto ova mnogu lichi na bolshevichkite petoletki na pokojniot SSSR. Ako vchera si imal 0 denari v dzhep i si ostanal gladen, a denes imash 1 denar pak kje bidesh gladen oti so 1 denar ne mozhesh nishto da kupish...[xx(]
concrete [quote]Originally posted by Strelec
Логичен текст за весник кој што е сега во сопственост на опозицијата во Македонија. Strelec, imas li nekoj biznis vo Makedonija????? Jas imam!!! I ne citam prikazni vo vesnik tuku drugi hartii. I navistina me boli koga nekoj taka lefterno se zeza so ogromnata maka na Makedonskiot narod!!!!
Great_Macedonian Strelec, dejan za ova mora da se soglasam so kopile, justinijan i drugi. Znaete deka za narodot da oseti podobruvanje vo zivotniot standard, potrebno e ekonomijata da raste 6-7% godisno vo makedonija. Lani imavne porast od 2.5%.. sto e nisto. Za ovaa godina proektirano e porast od 3.8%.. sto e prosecno no nedovolno za da se otvorat novi rabotni mesta. Vo ovoj moment edini nacin ekonomijata i narodot da zajaknat e da vlezat stranski investicii.. dotogas se ke bide vetar vo magla. Dejan i strelec toa sto go kazuvate e sosema neznacitelno za da moze makedonija da trgne napred. Sto deka KOC gradi trgovski centar vo Skopje?? prodavnici i shopping centari ima sosemi povejke od dovolno vo makedonija, no nema narod sto moze da trosi pari vo niv. Vistinska investicija e ona koga nekoj ke otvori fabrika ke vraboti lujge i ke pridonese ekonomijata da krene. MMF i Svetska Banka ja proektiraat ekonomskata rast vo makedonija. Makedonija niv im borci pari, pa taka da niv im odgovara makedonskata ekonomija da napreduva so brzina na polzav, samo za da ima dovolno pari niv da im gi vrajka kreditite. Ako makedonija resi da igra igri na rizik i da proektira pogolema stapka na rast (bez dovolno stranski investicii) togas rizikuva ili drzavata da trgne napred brzo ili ekonomijata da se unisti. Sekako deka sansite ekonomijata da se unisti bi bile mali, no svetska banka i MMF ne sakaat da rizikuvaat posle da nemozeme da im gi vrajkame dolgovite. Znaete deka Svetska banka i MMF se glavni vinovnici sto zemjite vo razvoj ne mozat da se razvijat? ova e fakt. Globalizacijata ke ne unisti ako ne staneme clenka na Evropskata Unija. 20iljadi makedonci od stranstvo da investiraat vo proizvodstvoto i infrastrukturata i resen porblem!!!
dejan i treba investicii....ama nesto drugo sto treba e rabotni mesta za tie lugje koi imat fakultet vo makedonija. slusam deka mnogu makedonci odat vo italija, citav negde deka edna zhena kazuvase ima fakultet ama nema rabota so toi fakultet, i izgleda malku agresivna bese, deka rece nema da se vrati nikogas vo makedonija, ni na odmor! ke go smeni pametot taa;)
concrete [quote]Originally posted by Great_Macedonian Great, ova ti e be pravata rabota za koja vredi da se razgovara, ama malku kogo ovde na forumov toa go interesira. Inaku gledav fotografii na biznis na CENTAROT na Koch vo samiot CENTAR na Skopje. A be vo dolzina od dvesta metra prema bul. Jasmin nema izlog. Poveke potseka na Turski zatvor so toa sivata fasada od cancerogen polyuretan!!!! Ne mi bese toa poentata, poveke sakav da spomnam deka pod itno treba da se baraat tie 19999 Makedonci da investiraat, no dovolno naivni kako nekoj ovde:):):)!! Pravo ne mi e jasno vo sto ke investiraat i kolku se spremni na sekoj cekor da gi pravat magarinja i toa posle 15 godini prakticiranje tranzicija i goamiti kapitalizam. Baska uveruvanja deka toa , ama samo sto ne go sredile!!!!! Nema takvi luge veke vo Makedonija : veke site se nadvor, samo albancite rabotat na toj plan i toa veke epten bez sram i perde ne rasturaat nas Makedoncite , komanduvajki so site bitni ministerstva, za niv nema zakon ni pravilo.
Strelec Би сакал сега малку да се осврнам на вашиве дискусии! Прво, за што ми се спротивставувате? Сакате да ме убедите дека економската ситуација во Македоноија не е добра?:) Не да не е добра, туку е КАТАСТРОФАЛНА!:( Меѓутоа, тоа што е катастрофална не значи дека не е добра веста дека надворешниот долг е намален за 51 милион долари!? Каква врска има тоа намалување на долгот со приказната за Русинот кој што немал ниту денар во џеб, а после имал 1 денар (веројатно се мислеше овде на рубља или копејка, ама нејсе... го прифатив како ’фигуративен’ елемент). Зарем ја пофалив јас некаде македонската економија? Разликата меѓу македонската економија и една здрава економија сум ја изучувал и сум ја истражувал (токму тоа ми е професијата), а што е уште поважно, и добро сум ја искусил! Сакав со овој топик да развијам коректна и плодна дискусија и им благодарам на dejan, Justinijan и Great_Macedonian (иако со дел од нивните дискусии не се согласувам) што на вистински начин и аналитички се впуштија во расправата... Се’ друго што прочитав овде е (простете ми) гола вода! Оваа тема не беше замислена да се говори за тоа дали оваа влада лаже, или користи илузионистички трикови. За тоа дека економијата ни е на алармантно ниско ниво (во речиси сите параметри), на сите ни е јасно и нема потреба да се убедуваме еден со друг дека е така. Уште попатетично ми делуваат исказите во стилот на “не’ третираат како магариња“, или “си играат со маките на македонскиот народ“!? Друго е тоа што имав намера... Би сакал да прочитам некој конструктивен предлог што е тоа што може да се направи. Се спомнаа овде инвестиции, па дајте за тоа да проговориме. Ајде да прочитаме дали е за Македонија добар фиксниот или променливиот курс на денарот? Дали Македонија направи добар потег со ангажирањето на странски експерти, или не? Дали за македонската економија е полезно да се одговори позитивно на сите барања од работниците и да им се даде и К-15 и поголем годишен одмор, полиберални боледувања, свински полутки итн.? Имате еден цел куп други топици на кои што може да се плука по актуелнава власт и нема потреба да го труеме со тоа секој топик!
dalila
quote:
Originally posted by Strelec На пример, во Алкалоид секоја година печките се гасат на 31-ви декември и се палат околу 10-ти јануари.
Hahahahahahahaahaha[:D} Mora da otvorime topik so lapsusi. Ova ti e lapsus na godinata. Na kakvi pecki mislese be Strelec? Edinstveni pecki Alkaloid ima vo kolektivnata kujna. Osven ako tebe na pecki ti licat kotlarite(za centralno greenje)ili si ja gledal reklamata(zdravjeto pred se)kaj sto ima edna naprava za koja sto stalno se smeeme deka lici na pecka za pecenje prasenca a vsusnost e susara za praskasti materii. Za tebe i site sto ne znaat Alkaloid ne e learnica tuku fabrika za proizvodstvo na lekovi. Od 1-vi do 10-ti januari fabrikata rabotese sosema normalno(osven dvata dena za nova godina i denot na bozik)no toa i ne e taka bitno.I da ne rabotela 10 dena sigurno toa ne i vlijaelo na finansiskiot bilans za mesec januari. Kamo sreka Alkaloid da bese merilo za ekonomskata slika vo cela Makedonija ama ne e.Takvite firmi kako Alkaloid vo Makedonija se vistinska retkost. Ostanatite fakti ti se isto taka verodostojni kako i ovaa pa, sto se cudis sto site ti se sprotistavuvaat? Ekonomijata mi e dijametralno sprotivna i od mojata profesija i od segasnovo zanimanje,ama se trudam na nestata da gledam realno i kolku sto mozam da se informiram. Pa eve sega te prasuvam tebe(kako strucnjak,neli?) kakva ekonomija mozeme da ocekuvame koga vo ovaa drzava ne se stiti domasniot prizvod? Ke ti posocam nekolku primeri mozebi ke nastapam laicki ama ti si tuka da me popravis ako gresam [:D] -Vo Kocani i okolinata se proizveduva oriz dovolno za potrebite za cela Makedonija no sepak se uvezuva pa orizoproizvoditelite ne mozat da go prodadat svojot rod -Lubenicite sekoja godina se frlaat so toni a drzavata ne pravi nisto da organizira izvoz i slicni na ovie primeri. -i najekstremniot primer sprema mene Makedonskiot tekstil. Dali znaes deka vo Makedonija ne postoi grad vo koj sto nema tekstilna fabrika? I sto pravi drzavata?dozvoluva nenormalno golem uvoz na tekstil od Turcija,Bugarija i Kina.Bukvalno pazarot e preplaven so eftina uvozna tekstilna roba.Za domasen pazar ne moze da se raboti pa na tekstilcite ne i preostanuva nisto drugo tuku da rabotat "lon sistem".Taka da ,vo nasite fabriki se sijat pantaloni za 1 evro ili palta za 5 evra. Sprema mene,ne moze edna drzava da zivee bez da si go zastiti domasniot prizvod i bez da go stimulira izvozot namesto uvozot. A kogo stitime nie so tolkavi carini(do skoro,sega akcizi) na polovnite avtomobili.Asiba? Ili imame nekoja fabrika za avtomobili? Ili ako bas sakas "tvojot" primer Alkaloid. Edna od najuspesnite firmi vo Makedonija sto ne znaci deka ne moze da bide uste pouspesna koga na tenderite za lekovi ne bi proagale "pliva","zdravje" i drugi stranski farmaceutski kompanii i toa pazi:za ista vrsta na lekovi. Ova e samo eden od faktorite poradi koj drzavata ne odi i nema da odi napred dokolku vo dogledno vreme ne se prevzeme nesto drasticno. Aj sega kazi mi ti dali gresam [:)]
Strelec
quote:
Originally posted by dalila
...kotlarite(za centralno greenje)
Да, токму на котларите за централно греење мислев! И за Алкалоид, sorry, ама прилично многу знам кога работи, а кога не! И Алкалоид не го истакнав како мерило за економијата во Македонија, туку само како еден од мнооогуте примери! dalila, во твојот ГОЛЕМ текст не најдов ниту една идеја и ниту едно решение што може и што треба да се прави! Реков веќе... Секому од нас му е јасно дека економската ситуација во Македонија е многу лоша! Никој што тоа ќе го констатира (па дури и со примери) не се покажал експерт! Оној што е искрен и оној што е добронамерен ќе има поинаков пристап!
Ceki Taka e dalila. Kako mozit da se kreni ekonomija, koga na makedonskite firmi ne im se dava prednost nitu vo Makedonija, a kade tie da uspeat nadvor! Kako bese ta akcija: Za nase dobro? No, ako sakame da kupuvame domasno, ke mora da se namali uvoz. I da se prekinat( ili barem namalat) nepotrebni uvozi za nesto sto imame dovolno doma. Ako ima touku lubenici, neka smisli nekoj nekoja alkoholna pijaca od lubenici, ili slicno nesto so se prodava, da se napravi eden imidz za takvo nesto( made in Macedonia) i posle prodavaj go nadvor. Ova e eden primer, kako da rabotime so to so go imame. I drugi raboti, no za to prvo treba pomos od drzavata. I da im se dajt na takvi produkti prednost vo Makedonija! Dzabe e se, ako nemas ni doma pomos.
dalila
quote:
Originally posted by Strelec И за Алкалоид, sorry, ама прилично многу знам кога работи, а кога не!
podobro od mene ne znaes,ti garantiram.
quote:
Originally posted by Strelecdalila, во твојот ГОЛЕМ текст
Priznavam deka pisuvam GOLEMI tekstovi ama ti ne sakas da priznaes GOLEM lapsus,a?[;)][:D][:D]
quote:
Originally posted by StrelecНикој што тоа ќе го констатира (па дури и со примери) не се покажал експерт!
Jas ne samo kazav deka ne sum ekspert tuku i priznav deka sum laik. Sorry,ne sfativ deka sakas samo so eksperti da diskutiras[;)][:D][:D] p.s. se nadevam deka bev dovolno kratka.ako ne ,kazi uste nesto da podizbrisam[:D][:D][:D]
Strelec
quote:
Originally posted by dalila
...podobro od mene ne znaes, ti garantiram. ...ama ti ne sakas da priznaes GOLEM lapsus, a?[;)][:D][:D]
Па не знам што се случува по канцеларии, ама за печките (котларите) знам... Бидејќи јас сум бил тој што одлучувал кога тие да се угасат! И за каков лапсус зборуваш? Не те разбирам!? За котларите? Патем, никаде не реков дека само со експерти имам намера да зборувам. Ама ми пречи тој излив на триумфалност кога некој ќе констатира (!?) дека во Македонија нешто не е во ред со економијата! Зарем не е се’ идеално!?
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Би сакал сега малку да се осврнам на вашиве дискусии! Друго е тоа што имав намера... Би сакал да прочитам некој конструктивен предлог што е тоа што може да се направи. Се спомнаа овде инвестиции, па дајте за тоа да проговориме. Ајде да прочитаме дали е за Македонија добар фиксниот или променливиот курс на денарот? Дали Македонија направи добар потег со ангажирањето на странски експерти, или не? Дали за македонската економија е полезно да се одговори позитивно на сите барања од работниците и да им се даде и К-15 и поголем годишен одмор, полиберални боледувања, свински полутки итн.? Имате еден цел куп други топици на кои што може да се плука по актуелнава власт и нема потреба да го труеме со тоа секој топик!
Strelec za konstruktivni predlozi zboruvaat tie sto se varat vnatre.Nie ovde LADEZ si pravime , ako ne si zabelezal dosega. Fiksen ili promenliv kurs ...toa ti e navistina tema... no vo momentov ispolitizirana do besvest, taka da nema mesto za nas.... Stranski experti : pa od faktot deka najgolemiot del prisutni na forumov se veke vo stranstvo, ako tie ja duvnale , kako ocekuvas nekoj koj pojma nema kade doaga da te posovetuva nesto, osven da zeme honorar za svoeto , realno gledano zaludno lobiranje, so cel da reanimira nekogo na smrtna postela...ili da im pomogne na vlastodrscite vo nivnite napori da go dotepaat svojot narod. K-1 , podolg godisen odmor(od sto podolg koga site se na odmor ),liberalni boleduvanja (od sto poliberalni,najliberalni se , nema zdravstvo), svinski polutki ( zarem uste gi ima onie na kontejner od argentina ili kade li bea). Drago mi e samo sto go delis mislenjeto za KATASTROFALNATA priroda na makedonskata stvarnost , vo site pogledi. Do taa katastrofalnost e dojdeno vo kontinuitet na upravuvanje od site vidovi i podvidovi na "drzavnici" i " vizioneri". Znaci so nivno poddrzuvanje ( se odnesuva na site bez isklucok ) nema nisto. Koga na nekoja lista ke vidam A.L poznat naokolu kako Strelec , proucuvac i poznavac na Makedonskata ekonomija, vraten po borbenoto iskustvo od Jabana, a pokraj nego mnogu drugi takvi , BUJRUM momce da razgovarame , kako ke ja redime ponataka. Ama toj film nema da go ima , zatoa i ke si pluckame vo dalecina i ke si pieme ladna GOLA VODA!!!! Inaku nemam ni jas, iskreno veruvam ni drugite ovde, zlobna namera da gi trueme topicite , otrovot izvira nasekade , kade da pipnes , samo trulez. Kako bre ke pravis ekonomski napredok vo zemja vo koja sitni opstinski izborcinja se pretvaraat vo propast na svetot, za nesto sto se sreduva za 24 saati i trebaat 24 dena.(ako e i toa dovolno???) Koja ima navodno jasna cel pred sebe samo nikako da "odluci" sto e vsusnost toa celta....
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
...Strelec za konstruktivni predlozi zboruvaat tie sto se varat vnatre. Nie ovde LADEZ si pravime, ako ne si zabelezal dosega.
Сум забележал и ми пречи тоа. Ако треба да правиме ЛАДЕЖ, а не и сериозно да дискутираме, тогаш ајде еден отворен предлог до BorisVM да ги префрли сите топици на форумот за СЕИР!
dalila
quote:
Originally posted by Strelec ... излив на триумфалност кога некој ќе констатира (!?) дека во Македонија нешто не е во ред...
toj sto zivee ovde ne cuvstvuva triumfalnost tuku moze samo da cuvstvuva frustriranost. Uostalom mislam deka poradi toa i ti si zaminal od ovde,ili gresam? p.s.sto sakas da kazes deka si rabotel vo Alkaloid?
Strelec
quote:
Originally posted by dalila
...toj sto zivee ovde ne cuvstvuva triumfalnost tuku moze samo da cuvstvuva frustriranost.
Мислев на триумфалност од констатацијата дека се живее фрустрирано... И мислам дека бев разбран!:) За мојата поврзаност со Алкалоид, не би сакал да пишувам овде на јавен форум!
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Ceki
Kako bese ta akcija: Za nase dobro? No, ako sakame da kupuvame domasno, ke mora da se namali uvoz. I da se prekinat( ili barem namalat) nepotrebni uvozi za nesto sto imame dovolno doma. Ako ima touku lubenici, neka smisli nekoj nekoja alkoholna pijaca od lubenici, ili slicno nesto so se prodava, da se napravi eden imidz za takvo nesto( made in Macedonia) i posle prodavaj go nadvor... Dzabe e se, ako nemas ni doma pomos.
[:D]Watermelon lozova [:D]... hmmm, na shto li bi lichelo toa... iskreno lozovata vo nekoj koktel bi vlegla mozhebi samo vo caipirinha [:)] Strelec veli sme zabegale od temata. Ribata smrdi od glavata, sledstveno temata ne ja biva od naslovot... "Kje trgne li.." prashanjeto implicira neuspeh, ima dva mozhni odgovori. "Da trgne..." e druga prikazna. Trebalo nekoi 20 000 makedonski gurbetchii da se vratat doma i da investiraat; aha, ajde da gi najdeme junacite spremni da bidat napraveni budali za sopstvenite pari. Ima lugje shto se vratile, vlozhile pa bile ograbeni. Shto se smenilo tolku drastichno sega... Makedonskoto iselenishtvo na primer nema pravo na glas. Edinstvenoto ochekuvanje od nashite egzili e da bidat cash mashine... So takov stav od iselenishtvoto (i od bilo koj drug for that matter) kje dobiete samo pozdrav...
Divider Јас рековм кој ќе разбере в ред, а кој нема јебига. Инаку, Конретен, сериозен муабет водевме, не од нога и не со чаша. дали ќе излезат умните? Се обидуваат да излезат, некои се излезени. Но, како велат, ситиот и гладниот...!! За жал, она што ние не го разбираме е фактот што сеуште нашата економска состојба е подобра од многу во регионот. Ние имаме позитивна инфлација од 2.3 %, за разлика од СЦГ каде е 14%, Романија која се надева дека идната година ќе ја спушти на едноцифрена, Бугарија која не се надева, ама би сакала да има едноцифрена инфлација. невработеноста, според статистичките податоци земени од заводот за вработување е голема, но, колкумина работат на договор за дело, непријавени и сл. Платите ни се ужас, според некои, но нашиот GDP PPP е повисок од Бугарија, СЦГ, БиХ, Албанија, Романија. Полоши сме од Хрватска. проблемот е како што реков, во тоа што секој се оптеретува со дневнополитчките настани и случувања или краткорочните политики, се куди се и сешто без да се погледне во сопствениот двор. Реков и ќе повторам, многу македонци не ја гледаат шумата од дрвјата. Национална идеја нема, национално единство нема, како сакаме тогаш да ни е подобро??? Вредностите ги загибивме попат, а не се трудиме повторно да ги воспоставиме. Три напред, два назад се сепак Конкретен, затоа што оди напред, не со темпото со кое ние сакаме, ама да се разбереме, ние сакаме се, веднаш, денес, а така не оди. Држава градат барем 5 генерации или минимум 50 години за да созрее чувството за државност, да не речам 100 години и 10 генерации, но со идеја, цел и вредности. Кажете ми што од тоа ние, искрено и навистина, имаме?? Штета, а можеме.
Ceki Kade ke se vratis, kade ke vlozis pari, koga e taka kako so e?? Nie ne mojme nisto da smenime. Vladata ako sakat, mojt. Ako sakat. Nie nemame legitimitet.
quote:
Ribata smrdi od glavata
Taka e.
n/a Ova sum go povtoril nekolku pati: nasava ekonomija NEMA da trgni so ovaa vlast na celo na drzavata. Od koga dojdoja vo 2003 g. ekonomijata trgna nanazad za da vo 2004 g. imame RECESIJA (Bankrot). Do 2006 g. mozeme da ocekuvame celosne krah na drzavata so 100% nevrabotenost, sekako dokolku ne se smeni predvreme pozicijata. Koja e pricinata za vakviot pad na makedonskata ekonomija e treba da se bara vo Vladata, koja NE ZNAE ili pak NAMERNO ja unistuva makedonskata ekonomija. Spored Vas sto e pricinata za padot na makedonskata ekonomija?! Neznaenjeto/nesposobnosta na akuelnata Vlada ili NAMERNO unistuvanje na makedonskata ekonomija???????????
concrete
quote:
Originally posted by bitushanec
Ova sum go povtoril nekolku pati: nasava ekonomija NEMA da trgni so ovaa vlast na celo na drzavata. Od koga dojdoja vo 2003 g. ekonomijata trgna nanazad za da vo 2004 g. imame RECESIJA (Bankrot). Do 2006 g. mozeme da ocekuvame celosne krah na drzavata so 100% nevrabotenost, sekako dokolku ne se smeni predvreme pozicijata. Koja e pricinata za vakviot pad na makedonskata ekonomija e treba da se bara vo Vladata, koja NE ZNAE ili pak NAMERNO ja unistuva makedonskata ekonomija. Spored Vas sto e pricinata za padot na makedonskata ekonomija?! Neznaenjeto/nesposobnosta na akuelnata Vlada ili NAMERNO unistuvanje na makedonskata ekonomija???????????
Moeto skromno laicko mislenje : poveke sum pobornik na ova vtorovo NAMERNO unistuvanje na makedonskata ekonomija Samo mislam isto , koj i da dojde na vlast ke se slucuva istoto , ako vlasta se izbira vo veke videnata ponuda...A takva varijanta: izbor na novi decki e nevozmozna , bidejki toa sto se slucuva ne e izolirana pojava tuku rezultat na eden haoticen proces na globalno nivo, no do odredena mera strogo kontroliran za da ne dojde do eksplozija. (iako i toj proces e posebna prikazna,GLUPAVOSTA ne e samo makedonski patent!!!) Za Makedonija problem e faktot deka tie premrezinja i se slucuvaat vodena od potpolno nedokvakani "drzavotvorci" ,taka da ima mnogu neprijatno udenuvanje na harmonikite i amplitudata e katasrofalna....izlez??? Za vakva Makedonija kakva ja znaeme , prakticno nema. Ke odi do mnogu dlaboka, seopfatna beda. Posle toa sekoja i minimalna ponuda za podobro , na tie sto ke preostanat ke im bide PREMIJA!!!
dejan znaete li kako bugarija ja napravil svojata ekonomija po dobro? bes negatifci kako vas, i plus oni dosle 'rock bottom' so ekonomijata, i posle toa nemozele po dlaboko da otidat, samo gore.
concrete
quote:
Originally posted by dejan
znaete li kako bugarija ja napravil svojata ekonomija po dobro? bes negatifci kako vas, i plus oni dosle 'rock bottom' so ekonomijata, i posle toa nemozele po dlaboko da otidat, samo gore.
Zosto be Dejan "negativci" ako se kazuva deka i Makedonija mora do "rock bottom". Ama samo budaletinki odat do tamu , ako mozat da go izbegnat toa:):):)!!!! Za nagore, koj ke ispliva ke vidime , realno e da se ocekuva "vaterpolistite" da imaat poveke sansi :):):)!!!!
Great_Macedonian Teo Vajgel e tuka ne beri gajle concrete:)
Strelec
quote:
Originally posted by dejan
znaete li kako bugarija ja napravil svojata ekonomija po dobro? bes negatifci kako vas...
Браво dejan... Повторно ме воодушеви!
Great_Macedonian Strelec.. sepak drugo e jas ti i dejan da sme optimisti za makedonija koga nesme tamu i ne ja ziveeme taa realna situacija. Po bitno e da se lujgeto tamu optimisti. No cim se tolku golemi pesimisti imet dobra pricina za toa.
Great_Macedonian eve dobar primer so edna grcka investicija vo negotino... http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=7835 ... ke ni treba uste iljadnici vakvi primeri za da se podobrat nestata.
Strelec
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
...cim se tolku golemi pesimisti imet dobra pricina za toa.
Точно... И јасна е причината! Живеат во сиромашна и корумпирана држава... Откако постои државата, воглавно (со ретки исклучоци) ја водат луѓе кои што Македонија ја третираат како своја сопствена приватна фирма!
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Po bitno e da se lujgeto tamu optimisti.
Се согласувам и со ова! И верувам дека Господ ќе и’ помогне на Македонија наскоро да имаме таква состојба!
SLaCk Ako veke sakate nekade da ja prefrlate temava prefrlete ja vo HOROR oddelot. И бебињата задолжени со по 950 долари Македонија на светот му должи 1,9 милијарда долари, што значи дека секој граѓанин на земјава, вклучувајќи ги и новороденчињата, на странските кредитори кај кои не задолжија нашите политичари, им должи по 950 долари. Секое семејство во просек е задолжено со по 3.800 долари, покажуваат официјалните податоци на Народната банка на Македонија од крајот на јануари. Според нивната статистика, Владата во 2004 година ја задолжила земјава со 255,6 милиони долари нови кредити, а за истиот период Народната банка на странците им вратила стари долгови и камати вредни 240,9 милиони долари, од кои 44,6 милиони за камати. За споредба, Македонија на крајот на 2003 година на светот му должела 1,77 милијарда, а на крајот на 2004 - 1,95 милијарда долари. Според Богољуб Јанковски, шеф на кабинетот на гувернерот, долгот реално не е зголемен, туку е резултат на намалената вредност на доларот во однос на еврото, поради што и се зголемува апсолутната вредност на долгот. Ова важи само ако целиот долг е во долари и ако Македонија се задолжувала само кај кредитори што давале доларски кредити. Раководството на Централната банка одби да одговори на барањето на „Време“ и да ни достави податоци дали има задолжувања во евра и, ако има, колкав дел од долгот е во долари, а колкав е во евра. Slucajot Blazo Tasev eden od poglupavite primeri kako se brkaat investitori. Падна интересот за купување на „Саса“ Мирче Котевски Американски „Ксеминекс“ се откажува од трката за купување на најбогатиот македонски рудник со олово и цинк „Саса“ кај Македонска Каменица, дознава „Време“. Вака одлучил бордот на директорите, иако правните застапници на компанијата веќе ја зеле тендерската документација од Министерството за економија. Во претставништвото на компанијата во Скопје немаа одговор дали нивниот последен потег е поврзан со неодамнешното решение на Основниот суд во Кочани, кој наложил државата да му ја даде „Саса“ на словенечкиот бизнисмен Блажо Тасев. „Ксеминекс“ преку нејзината фирма-ќерка „Трафалгар рисорсис“ веќе ги купи имотите на рудниците за олово и цинк „Злетово“ и на „Тораница“ кај Крива Паланка за околу еден милион евра (уште 525 илјади евра за Тораница се уште не се платени). Од Министерството за економија тендерска документација зеле две руски компании и по една канадска, англиска и унгарска фирма. Во последен момент се очекува да конкурира и грчки „Митилинеос“, кој е доверител на рудникот. Неофицијално, и овие фирми сега размислувале дали да ги достават понудите. Тоа, пак, може да го направат до вторник напладне, кога се затвора тендерот. Правниот застапник на Тасев, Славко Секулов, вели дека стечајниот управник на „Саса“ не го потпишува купопродажниот договор иако изминал рокот од три дена за да го направи тоа. Виктор Тодоров, стечајниот управник на „Саса“, неодамна изјави дека ќе причека Апелацискиот суд да се изјасни за неговата жалба на решението од Основниот суд. Тасев имал средба со министерот за економија Фатмир Бесими, на која му повторил оти рудникот е негов и оти стечајниот управник со непочитување судски одлуки се става над институциите на системот. Министерот рекол дека ќе ги разгледа укажувањата, но не ветил ништо. Според Секулов, делчевскиот Завод за геодетски работи веќе го вметнал решението на основниот суд во имотните листи на „Саса“. - Тоа значи дека државата не смее да го продава имотот на рудникот затоа што за него се води спор - рече Секулов. Од ова министерство пред осум месеци излезе препораката стечајниот управник да го одложи потпишувањето на договорот затоа што се посомневале во потеклото на парите што Тасев ги плати за рудникот. По шестмесечна истрага на МВР и на Дирекцијата против перење пари за потеклото на 606-те илјади евра, од која до денеска нема никакви резултати, Владата на затворена седница пред два месеци побара од Собранието на доверителите да ја отфрли понудата на Тасев и да почне постапка за распишување нов тендер за продажба на загубарот.
SLaCk Strelec podatocite za industrisko prozivodstvo ti se maska za da prikazes nekakvo pridvizuvanje napred na ekonomijata.A so ovoj porast vo januari 2005 godina industriskoto proizvodstvo e pomalo za 17% od prosecnoto vo 2003 godina a toa pak e ponisko od toa vo 2002 godina.Znaci ne se odi napred tuku prvin treba vladata zaedno so ekspertite :) da ja dostignat 2002 godina pa da odime napred.
concrete
quote:
Originally posted by SLaCk
Strelec podatocite za industrisko prozivodstvo ti se maska za da prikazes nekakvo pridvizuvanje napred na ekonomijata.A so ovoj porast vo januari 2005 godina industriskoto proizvodstvo e pomalo za 17% od prosecnoto vo 2003 godina a toa pak e ponisko od toa vo 2002 godina.Znaci ne se odi napred tuku prvin treba vladata zaedno so ekspertite :) da ja dostignat 2002 godina pa da odime napred.
Neznam kako ke dojdat do 1990, so nekoja vremenska masina verojatno:):):). Dolgot spomnat pogore ne e nisto, edna Hrvatska e MNOOOOGU pozadolzena.Celiot svet e eden OGROMEN dolg!!!! Problemot e za sto e iskoristeno toa zadolzuvanje i kakvi se sansite takviot dolg da se servisira, bez da se cedi krvta na opstestvoto koe LEGALNO raboti i se trudi da napravi profit , a so toa i da se dvizi ponataka. Opsto zemeno nema idei. Onie so koi se mafta mirisaat na naftalin i pokazuvat deka tie koi gi promovirat voopsto ne ja svakaat realnata sostojba , kako doma , taka vo Evropa, a i vo svetot. Fakticki vo najgolem del pojma nemaat sto vsusnost se slucuva , kade Makedonija treba da si go bara mestoto pod sonceto i na koj nacin. Se odi po linija na mal otpor i praviloto koga ne znaes sto treba da pravis najdobro ne pravi nisto:):):):)
beaver hunter Ubavo e toa shto se prikazuvaat site sluchuvanja vo ekonomijata, bez razlika dali se golemi i mali.Problemot e vo toa shto takvite sluchuvanja ne se vo golem broj, ne se pozachesteni. Da ne treba problemot da se bara vo nemanjeto infrastruktura koja shto ke ja podrzuva ekonomijata?
Strelec
quote:
Originally posted by SLaCk
Strelec podatocite za industrisko prozivodstvo ti se maska za da prikazes nekakvo pridvizuvanje napred na ekonomijata.A so ovoj porast vo januari 2005 godina industriskoto proizvodstvo e pomalo za 17% od prosecnoto vo 2003 godina a toa pak e ponisko od toa vo 2002 godina.Znaci ne se odi napred tuku prvin treba vladata zaedno so ekspertite :) da ja dostignat 2002 godina pa da odime napred.
Овие податоци ги сметам за веродостојни и од нив доаѓам до заклучок дека во 2003/2004 година имаме негативен тренд во македонската економија, а дека сега конечно имаме значителен прогрес... Ваквиот напредок верувам дека во наредниот период ќе биде уште поинтензивен!
intel
quote:
Originally posted by bitushanec Spored Vas sto e pricinata za padot na makedonskata ekonomija?! Neznaenjeto/nesposobnosta na akuelnata Vlada ili NAMERNO unistuvanje na makedonskata ekonomija???????????
Причините се од вакви случувања: LATAS TVRDI DEKA DOSTA DIMOVSKA SAKA NAMERNO DA PROPADNI DESETINA FIRMI Odgovorniot urednik na televizija "Sitel" Dragan Pavlovi}-Latas tvrdi deka vicepremirkata Dosta Dimovska ima scenario spored koe desetina poznati makedonski firmi, ~ii rakovodstva se opoziciono orientirani, me|u niv i "Sileks", treba vo javnosta da se pretstavat kako dr`avni neprijateli na Makedonija. [url="http://www.makedonskosonce.com/vesti/03040904.htm"]повеќе[/url] Освен Силекс на листа беа уште Алкалоид,Комерцијална Банка,Пивара,Фершпед итн.
concrete
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Concrete, ke ja stigneme 1990godina vo 2015 ako odat rabotite napred... inaku nikogas. Za industriskoto proizvodstvo.. navistina deka e pomalo od pred dve godini.. no togas rodnicite rabotea a sega ne rabotat. Bitno e sto ima vo januari 9% zgolemuvanje i na kraj godina ke ima neceli 4% porast... no kako sto rekov ni treba 6-7% rast za da se otvorat rabotni mesta...a za tolkav rast ni treba investicii.
Great, iako e von sekoja skolska logika Makedonija treba da nasvira negde 20-30% godisno vi period od 3-5 godini. Segasnoto nivo od 4% i proektiranoto 7% voopsto ne korespondira so potencijalite koi se samo brcnati vo dlaboka kal, pa od necistotija ne se gledaat. Poveke od pari e potreben sloboden um i slobodna komunikacija. Segasniot rast se postiga i so lezenje i suncanje sam od sebe, normalno ako ne mu stavas sprepki.
kole Gledam Strelec go procital biltenot na SDSM.Duri ima takvi kako tebe sto veruvaat vo ovie izvestai (dadeni pred izbori),ne kje ja bide rabotata... "Надворешниот долг намален за 51 милион долари" hahaha uste ve lazat komunistite.Sigurno veruvas deka namalen e i brojot na nezaposleni???(so brisenje od spisocite vo zavodite za vrabotuvanje normalno) Neznam od kade zemas plata i kade ja trosis,megjutoa mozis da prasas po dukjani kolkav promet imaa pred 3-4 godini a kolkav sega,po lugjeto kolku mozea da kupat pred 3-4 godini a kolku sega ....(jas konkretno imam dukjan povekje od 6 godini pa znam). Istoto vazi i za Gazdava na forumot. (se povekje mi pagja na pamet deka e na platen spisok vo SDSM ...)
SLaCk Toa e koga citate Utrinski Bilten na SDSM ke vi se chini poubavo.A moze i ne e poubavo ama bitno Ljubco ne e na vlast neli:))Za partiskite vojnicinja sekogas ke ima pari.
kole Kje se vrati vojvodata ...
KoPiLe
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by concrete
...Strelec za konstruktivni predlozi zboruvaat tie sto se varat vnatre. Nie ovde LADEZ si pravime, ako ne si zabelezal dosega.
Сум забележал и ми пречи тоа. Ако треба да правиме ЛАДЕЖ, а не и сериозно да дискутираме, тогаш ајде еден отворен предлог до BorisVM да ги префрли сите топици на форумот за СЕИР!
toa mozish da go storish od odma ...ili od vednash kako sakash..
BorisVM
quote:
Originally posted by kole
Gledam Strelec go procital biltenot na SDSM.Duri ima takvi kako tebe sto veruvaat vo ovie izvestai (dadeni pred izbori),ne kje ja bide rabotata... "Надворешниот долг намален за 51 милион долари" hahaha uste ve lazat komunistite.Sigurno veruvas deka namalen e i brojot na nezaposleni???(so brisenje od spisocite vo zavodite za vrabotuvanje normalno) Neznam od kade zemas plata i kade ja trosis,megjutoa mozis da prasas po dukjani kolkav promet imaa pred 3-4 godini a kolkav sega,po lugjeto kolku mozea da kupat pred 3-4 godini a kolku sega ....(jas konkretno imam dukjan povekje od 6 godini pa znam). Istoto vazi i za Gazdava na forumot. (se povekje mi pagja na pamet deka e na platen spisok vo SDSM ...)
Kole, pred da tresesh gluposti: 1. Pobi ja informacijata so fakti. 2. Daj nekoj dokaz deka jas sum na platen spisok na SDSM. Vikaat deka hartijata, t.e. vo sluchajot forumov trpi se, samo toa ne znachi deka jas kje dozvolam primitivizam na istiot. I ne zaboravi deka chovek najmnogu se otkriva sebesi koga pishuva vaka na forumi.
KoPiLe
quote:
Originally posted by Strelec
Би сакал сега малку да се осврнам на вашиве дискусии! Зарем ја пофалив јас некаде македонската економија? Разликата меѓу македонската економија и една здрава економија сум ја изучувал и сум ја истражувал (токму тоа ми е професијата), а што е уште поважно, и добро сум ја искусил! Сакав со овој топик да развијам коректна и плодна дискусија и им благодарам на dejan, Justinijan и Great_Macedonian (иако со дел од нивните дискусии не се согласувам) што на вистински начин и аналитички се впуштија во расправата... Се’ друго што прочитав овде е (простете ми) гола вода! Оваа тема не беше замислена да се говори за тоа дали оваа влада лаже, или користи илузионистички трикови. За тоа дека економијата ни е на алармантно ниско ниво (во речиси сите параметри), на сите ни е јасно и нема потреба да се убедуваме еден со друг дека е така. Уште попатетично ми делуваат исказите во стилот на “не’ третираат како магариња“, или “си играат со маките на македонскиот народ“!? Друго е тоа што имав намера... Би сакал да прочитам некој конструктивен предлог што е тоа што може да се направи. Се спомнаа овде инвестиции, па дајте за тоа да проговориме. Ајде да прочитаме дали е за Македонија добар фиксниот или променливиот курс на денарот? Дали Македонија направи добар потег со ангажирањето на странски експерти, или не? Дали за македонската економија е полезно да се одговори позитивно на сите барања од работниците и да им се даде и К-15 и поголем годишен одмор, полиберални боледувања, свински полутки итн.? Имате еден цел куп други топици на кои што може да се плука по актуелнава власт и нема потреба да го труеме со тоа секој топик!
zarem ti ne ja pofali makedonska ekonomija deka odi napred ?ti koj plasirash informacii koi shto nekoj covek od strana mozi da go razberi deka eve vo makedonija se trgna napred se se zgolemuva i se rasti i proizvodstvo i so be ushte nemash pishano ...ako si ja izucuvaj makedonskata ekonomija ...so pa zemaa nekoj od germanija za pomosh ovie od vladava ...so ne mu se javi na bucko da mu recish deka eve jas ja znam ne vi treba drug cekaj cekaj jas ke ti kazam ...ti kolku shto ja imash iskuseno ...tolku i drugite ...samo nekoj na dzebot ...nekoj na glavata ...nekoj na nervite ...sekoj razlicno a ...so vikash ...za tebe izgleda deka ako nekoj ne misli kako tebe togash e gola voda ...i ushte edno ...so si sakal da se pishuva na topikoF ...so ti bila zamislata ...sakash konstruktiven predlog so mozi da se napravi ? pa so ne stavi takov topik ...jas kolku shto vidov od naslovot i informacijata plasirana na prvo mesto od tebe ne dobiv nikade nikakva ideja da mu go dolovish na lujgeto toa shto ti si go zamislil...i trebashe da se napishat tolku postovi za tebe da ti dojdi taa ideja za da kazish posle shto si sakal da se pishuva na topikov...i koi poliberalni boleduvanja ...ne mi e jasno ...za koi vraboteni zboruvash ..tie shto se vraboteni sega vo mk mozat da zemat boleduvanje isto kako i ti tamu...zatoa shto se vraboteni so partiska knishka ili si imaat neshto svoe pa mozat da si zemat odmor koga sakaat ...nema drugi..koi svinski polutki be ....so ti e tebe ...ushte sonuvate deka tuka mu davaat svinski polutki od vremeto na Tito koga beshe pa koga se delea jajca za veligden i koga se davashe jagneshko za praznici ? more prashaj se kaj imash zastanato ...kaj se imash zakoceno ...a ne taka da pishuvash ...neshto si pishuval za alkaloid ova ona deka ne sakash na javen forum da kazuvash so e tvojata povrzanost ...to e tvoja rabota ...ama ne frlaj iskra ako nemislish da se zapali ogan ...mu kazuvash deka mnogu dobro znajsh za tie kotli pa posle vikash ne zboruvam za toa nishto ova ona...kako vikash ...."! И верувам дека Господ ќе и’ помогне на Македонија наскоро да имаме таква состојба!" prvin da te ispravam malce vo tekstot ...bez lutenje neli ...mozi trebalo da napishish vaka ...! И верувам дека Господ ќе и’ помогне на Македонија наскоро да imaat таква состојба! ...po moe ...teshko na toj shto ceka od Gospod da mu pomogni ...gospod ti dal dve race i dve noze zdravo telo i duh za da si pomognish samiot na sebe i ako mozish i na drugite ...ne treba da cekame na nego da ni pomogni ..daleku si ...i vo mestoto od makedonija i od slikata koja shto e tuka ...ela tuka ...da ti idi smetka za struja od 6000 den ...da ti idi smetka za telefon ushte 1500 ...za voda i gjubre ...da ti reci deteto sabajle daj mi pari da kasnam neshto na shkolo ...da treba da kupish za doma LEB ...i da mi kazish posle deka ekonomijata e trgnata napred ...
Strelec And what's the point now? Shto sakash da kazesh so tekstov!? So kogo se zanimavash vsushnost ti? So mene, ili so ekonomijata vo Makedonija? So vaka nafrleni, isprevrteni i nepovrzani rechenici, stanuva jasno na koja politichka opcija vo Makedonija si privrzanik!
KoPiLe
quote:
Originally posted by Strelec
And what's the point now? Shto sakash da kazesh so tekstov!? So kogo se zanimavash vsushnost ti? So mene, ili so ekonomijata vo Makedonija? So vaka nafrleni, isprevrteni i nepovrzani rechenici, stanuva jasno na koja politichka opcija vo Makedonija si privrzanik!
ne sum privrzanik na niedna politicka opcija vo Makedonija i ne se zamaraj ti so mene nego kazi dali imash neshto da kazish za toa shto go pishav ...a ako nemash shto da kazish togash ke drzi mesto ona shto si go napishal prethodno..
achtung_panzer
quote:
Originally posted by kole
Kje se vrati vojvodata ...
Ni potrebal... aj neka si se pokrie tamu, i toj i negovata boljshevichka klika... go brojat vo opozicija na "komunistite", a gi shie niv vo disciplinite "boljshevizam" i "gebelshtina"... Megju drugoto, Makedonija ne ja biva i od ogromnoto jato partiski papagali...
dejan Минатата година, дефинитивно, изостана инвестицискиот бум што се најавуваше Лани во Македонија инвестирани скромни 150 милиони долари Холандските фирми со 66 милиони долари биле најголеми инвеститори во земјава, а Грците со 30 милиони се на второ место Холандските фирми биле најголеми инвеститори во Македонија во текот на минатата година. Лани, во земјава вложиле капитал од дури 66 милиони долари, што е близу половина од вкупните инвестиции во цела 2004 година. На второ место на инвестициската листа со вложувања од 30 милиони долари се наоѓаат нашите јужни соседи, Грците, кои важат за традиционално најголеми инвеститори во земјава, бидејќи грчки корпорации се газди на речиси сите најголеми фирми и банки и ги држат најзначајните бизнис-сектори во Македонија. Покрај Холанѓаните и грчките компании, од сите други држави во светот лани немало некои поимпозантни инвестиции. Швајцарските компании вложиле осум милиони долари, исто колку и фирмите од Сент Винсент и Гренадин, Италијанците инвестирале седум милиони, Германците вложиле 6,5 милиони долари, а словенечките и бугарските компании по околу пет милиони долари. Според последните официјални информации за директните странски инвестиции во земјава, минатата година, дефинитивно, не била година на инвестициски бум, како што се најавуваше во почетокот. Па така, лани, во Македонија влегле само 150 милиони долари странски вложувања, што е многу помалку од сите други држави во регионот. Во многу од овие држави, како што е на пример Хрватска, годишните странски инвестиции се мерат во милијарди, а не во милиони долари. На неодамнешниот самит на земјите од ЈИЕ, кој се одржа во Скопје, сите можни меѓународни институции, Пактот за стабилност, но и потенцијалните инвеститори, упатија јасна порака дека доколку Македонија сака да оствари економски прогрес, мора да привлече многу повеќе странски директни инвестиции отколку досега. Тие се неопходни во инфраструктурата, во индустријата, но и во финансискиот сектор во земјава. За да се убедат инвеститорите, пак, дека Македонија е привлечно место, каде што би го одврзале ќесето и би го инвестирале својот капитал, државата мора да гарантира политичка безбедност, да обезбеди ефикасна и небирократизирана администрација, поволна бизнис-клима и, конечно, да се справи со криминалот и со корупцијата. Владата неодамна формираше советодавно тело од бизнисмени, кои треба да Ј укажуваат кои се најголемите пречки во водењето на бизнисот во земјава, со цел да се отстранат и во иднина да не претставуваат бариери за потенцијалните странски инвеститори. Лани, инвестициски најјаки месеци биле јануари, кога во земјава биле вложени 32 милиона долари, мај со 41 милион и октомври, кога биле инвестирани 24 милиони долари. Во ноември биле вложени 12 милиони долари, во декември 10 милиони, а во сите други месеци приливот на странски вложувања бил многу помал, по околу три до пет милиони долари. Од странските инвестиции минатата година најмногу средства биле вложени во разните видови услуги, и тоа вкупно 94 милиони долари, а во производството 47 милиони долари.
dejan "Злетово" ќе стартува во април, на работа се враќаат 450 рудари Компанијата се обврза да вработи над илјада рудари во првите три години и да инвестира 10,2 милиона долари Иван Бојаџиски ПРОБИШТИП - Компанијата „Ксеминексси од Њу Џерси, САД, која во октомври минатата година на меѓународен јавен тендер го купи рудникот за олово и цинк „Злетовоои од Пробиштип, ги врши последните подготовки пред официјалниот производствен рестарт. Според информациите од компанијата, производствениот процес ќе почне кон средината на идниот месец, кога на работа ќе бидат повикани помеѓу 350 и 450 рудари. Од „Кесминексси информираат дека во тримесечните подготовки за рестартирање на „Злетовоои најмногу време било потрошено на обновата на флотацијата и на дробиликата, а целосно биле подготвени за работа и хоризонтите во рудникот. Во подготовките на „Злетовоои за успешен производствен старт биле ангажирани околу 130 рудари. Посебни главоболки во таа насока се јавиле со големите подземни води во јамите, кои биле решени со 24- часовно испумпување. За новиот сопственик на овој рудник моментално акцентот е ставен врз работите на оспособувањето на поткопот и на лабораторијата. „Мораме да кажеме дека неочекувано наидовме на големи опструкции, на игнорантен однос и на нихилизам од некои структури во Пробиштип. Не веруваа во нашата искрена намера рудникот да го доведеме во состојба која ќе гарантира непречено производство на подолг временски рок. Ни се броеја сите денови ако задоцневме во некоја операција за која претходно сме дале изјава дека ќе биде реализирана. Но, станува збор за рудник во кој долго време не се работело и каде потребите од интервенции се покажаа многу посложени од предвидувањата. Наш стил е да одиме чекор по чекор, но сигурно, за да не ни се случи да почнеме со работа, па да мораме да го прекинуваме производството. На сў што сме се обврзале при купувањето на „Злетовоои докрај ќе го реализираме. Пробиштип и Македонија во тоа не треба да се сомневаатти, ни рекоа од „Ксеминексси. >„Ксеминексси се обврза да вработи 500 рудари во првата година и над илјада рударите во три години. Таа гарантира дека докрај ќе ги испочитува и обврските со инвестициите од 10,2 милиона долари кои ќе бидат вложени во трите почетни години од преземањето на рудникот. Компанијата останува на ставот дека во индустрискиот круг на рудникот ќе изгради топилница, за што е потребно време од девет месеци. За тој период рудата од овој рудник ќе се носи на топење во топилница во Бугарија. За тоа како најдобро да се подготви рудникот за нов живот биле ангажирани консултанти од Пробиштип со завидно работно и стручно искуство во рудникот „Злетовоои. Во таа работа се ангажирани најдобрите можни кадри, а во „Ксеминекссс“ се исклучително задоволни од квалитетот на нивната стручност. Рудникот ќе го управуваат кадри на „Ксеминекссс“ и тоа директно од Пробиштип, а најважните раководни места во производството ќе им бидат доверени на докажани стручњаци од „Злетовооо“.
concrete [quote]Originally posted by dejan
Dejane ubava prikazna, uste koga bi mozel taksativno da navedes kade i sto e toa ivestirano , za da se vidi strukturtata na tie DIREKTNI investicii, duri togas bi mozele da go promuabetime toa!!! Inaku kako sto veli drugar ni strelec GOLA VODA!!!! za da ne kazam po moe : GOLA LAGA i toa so opaski!!!!!
dejan znaes li deka ekonomijata na Rumanija se kacila za 8% lani ili 2003 mislam bese. toa e taka deka imat kandadit status...i nie ako ke dobieme kandadit ke dobieme poveke investicii.
n/a
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by bitushanec Spored Vas sto e pricinata za padot na makedonskata ekonomija?! Neznaenjeto/nesposobnosta na akuelnata Vlada ili NAMERNO unistuvanje na makedonskata ekonomija???????????
Причините се од вакви случувања: LATAS TVRDI DEKA DOSTA DIMOVSKA SAKA NAMERNO DA PROPADNI DESETINA FIRMI Odgovorniot urednik na televizija "Sitel" Dragan Pavlovi}-Latas tvrdi deka vicepremirkata Dosta Dimovska ima scenario spored koe desetina poznati makedonski firmi, ~ii rakovodstva se opoziciono orientirani, me|u niv i "Sileks", treba vo javnosta da se pretstavat kako dr`avni neprijateli na Makedonija. [url="http://www.makedonskosonce.com/vesti/03040904.htm"]повеќе[/url] Освен Силекс на листа беа уште Алкалоид,Комерцијална Банка,Пивара,Фершпед итн.
Intel, pak se baziras na rekla-kazala. Za mene se najvasni DELATA na lugeto, a ne nekoj sto rekol i vetil, a vo slucajot na SDSM se sto e veteno, ostanuva neispolneto t.e. LAZAT. Dosta Dimovska bese na vlast i da sakase imase moznost da unisti desettina firmi niz RM, no kako sto gledame tie firmi ne se unisteni. Za razlika od VMRO, a dojde SDSM na vlast se unistuvaat ne desetici firmi "verbalno", tuku stotici firmi vo realnosta. I se dodeka ima nedovetni "makedonci" koi veruvaat na rekla-kazala, a ne na dela, SDSM ke postoi.
dejan ova e dobro, http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=22719 Првпат промет поголем од 100 милиони денари Берзата за хартии од вредност вчера направи пазар од 113,2 милиони денари (1,8 милиони евра), што е рекорден промет од почетокот на годинава досега, потврдија од секторот за тргување на скопската берза. Според статистиката на берзата, вчера беше прв ден без ниту една блок-трансакција (при што однапред е договорено кој кому продава и по која цена). Тоа значи дека сите акции се продаваа по цена што ја утврдуваат понудата и побарувачката. - Секој ден покажува дека берзата го добива местото што треба да го има во секоја пазарна економија. Парите се на берза и таму треба да ги бараат сите што сакаат да понудат и да продадат. Треба менаџерите сами да се нудат на берза и да собираат пари за нови проекти, зашто берзата покажува дека има понуда на пари за квалитетни проекти - вели Јордан Трајков, финансиски аналитичар. На официјалниот пазар е направен промет од 113 милиони денари. Од тие пари на тргување со обврзници се потрошени околу 36 милиони денари, а останатите 77 милиони денари се потрошени за трансакции со акции. И вчера најтргувана хартија беше акцијата на „Алкалоид“, која направи промет од 25,5 милиони денари, за кои беа истргувани 6.342 акции (со просечна цена од 4.000 денари за акција), или околу 0,5 отсто од капиталот на таа компанија. Акцијата на „Комерцијална банка“ направи промет од 19,7 милиони денари и достигна цена од 9.000 денари по акција. Трет по големина удел во прометот имаше акцијата на „Стопанска банка Битола“, со која беа истргувани 12,5 милиони денари. Се тргуваше и со акциите на градежните компании „Бетон“ и „Гранит“, со трговската компанија „Скопски пазар“, со „Топлификација“, „Лотарија на Македонија“, „Македонија турист“, „Охридска банка“, „Макпетрол“, „Европа“, „Технометал Вардар“ и „Рудници и железарница услуги“ и со битолскиот агрокомбинат „Пелагонија“. Брокерите се оптимисти и прогнозираат дека берзата годинава ќе ги направи најдобрите резултати од своето постоење. Тие потврдуваат дека мартовскиот инвестициски бум го поттикнале словенечки и хрватски инвеститори, кои купуваат акции во компаниите што котираат на официјалниот пазар. Ова било импулс и за домашни инвеститори да почнат да тргуваат на берзата. Финансиските аналитичари ценат дека претстојното намалување на номиналната вредност од 5.000 на 1.000 денари, кое ќе го направи „Комерцијална банка“, значително ќе ја зголеми ликвидноста (тргувањето) со таа хартија, што треба да биде знак и за другите менаџери на компании, затоа што така ќе го зголемат угледот на фирмите и ќе направат бесплатна реклама.
KoPiLe
quote:
Originally posted by Pana
Ako e do Kole,komunistite go utepaa i Goce Delcev!
i car samuil ? a Pana ?[:D][:D][:D][;)]
dejan posebno samoil!!
lav
quote:
Originally posted by dejan
posebno samoil!!
Вчера некаде слушнав и се вчудоневидив на кажаното односно дека: Елизабета Втора е во крвна роднинска врска со посочениот Цар Самоил. Иако не е во темава беше интерсно (барем за мене) нели? пс Ако е тоа точно сега ми станува појасно зашто сите не негираат односно дискретно се трудат да не „посвојат„ како Народ „без„ Историја.
трендафил Мислам дека намерно се влошува економијата. За да мислиме помалку на војната, името, државата...
concrete I Car Samuil rece: Ke trgne li ovaa eb.... ekonomija ednas napred!!!!Posle go fati melanholija koga svati na kakva vukojebina e car, pa vikna : kaj e be toj glavniot vinar!!!!!
OooOo http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=8987
n/a Кралицата Елизабета му се заблагодари на Донски Деновиве, македонскиот историчар Александар Донски доби писмо од Бакингемската палата од Лондон. Во писмото е пренесена благодарноста на британската кралица Елизабета Втора кон Донски за неговата книга посветена на нејзината роднинска врска со македонскиот средновековен цар Самуил. Оваа книга Донски ја објави во 2005 година на англиски јазик, во издание на Македонското литературно друштво "Григор Прличев" од Сиднеј. Во краткото писмо од Бакингемската палата, Донски е известен дека кралицата ја примила книгата, при што искажала почит кон ваквиот гест. Во книгата Донски прави анализа на старите европски родословни табели, при што открива дека постои директна родословна линија од царот Самуил, преку неговите потомци, кои со текот на времето се ожениле или омажиле во дукљанската, српската, унгарската и германската династија, па се до денешната британска кралица, на која цар Самуил и е еден од илјадниците предци. Донски смета дека самиот факт што добил одговор од Бакингемската палата е доказ дека кралицата и навистина ја примила оваа книга, чија содржина, впрочем, се однесува за нејзиното семејство. [/quote]
Strelec НАСКОРО НОВО ЦЕДЕ Хитовите на "Куку леле" на едно место "Нема да тагувам" е новиот хит на "Куку леле", за кој Роберт и Панки наскоро ќе снимаат видеоспот. Оваа песна го најавува новото ЦД на групата, кое, најверојатно, ќе излезе следната недела.
concrete
quote:
Originally posted by darkjesus
Prodavam spacak
Go ima li Samuil vozeno??????
OooOo poshleeeee zheneeeeeee da farbaju jajaaaaa oche'l kojaaaa da ofarba mojaaaaaaaaa Veligdenski jajca se dobri za ekonomijata!
KoPiLe
quote:
Originally posted by OooOo
poshleeeee zheneeeeeee da farbaju jajaaaaa oche'l kojaaaa da ofarba mojaaaaaaaaa Veligdenski jajca se dobri za ekonomijata!
[:D][:D]ne si kazal kakvi sakash ....so rastenija da bidat naslikanki ili so zivotni ?[:D][:D][;)]
n/a Сакате економски напредок во Македонија, а плачете што државата не прави ништо за до тој напредок да дојде. Како прво, државата не е таа која ќе донесе економски напредок. таа не пласира производи на отворениот пазар, ниту произведува нешто. Државата е збир на институции кои се грижат за општиот, заедничкиот живот во општеството, секоја друга активност би означувало вовед во нешто неубаво. Во неа работат бирократи, луѓе како и сите, со свои желби и слабости, да не заборавиме и интереси. Преку постот на dalila ќе се обидам, на вас, табула рази низаедни, да ви објаснам каде е слабоста на нашето општество во сферата на економијата. -Vo Kocani i okolinata se proizveduva oriz dovolno za potrebite za cela Makedonija no sepak se uvezuva pa orizoproizvoditelite ne mozat da go prodadat svojot rod Не можат ли или можеби не сакаат. На секој пазар низ Македонија кога се купува ориз продавачите велат дека оризот е кочански, а купувачите прашуваат дали е кочански оризот. Кочанскиот ориз е бренд, барем во Македонија. Зошто не можат да го продадат? Зошто не им текнува да го финализираат производот преку амбалажирање? -Lubenicite sekoja godina se frlaat so toni a drzavata ne pravi nisto da organizira izvoz i slicni na ovie primeri. Е ова е веќе глупост. Искажана повеќе од незнаење отколку од глупавоста на личноста. А бе каква држава, какви бакрачи, ќе ти пласира лубеници, ЕЕЕЕЈЈ. Сакаш да заработуваш, најди си пласман. Што си ги одгледувал ако немаш пласман за сопствеиот производ. Државата ли те молеше да ги произведеш? -i najekstremniot primer sprema mene Makedonskiot tekstil. Dali znaes deka vo Makedonija ne postoi grad vo koj sto nema tekstilna fabrika? I sto pravi drzavata?dozvoluva nenormalno golem uvoz na tekstil od Turcija,Bugarija i Kina.Bukvalno pazarot e preplaven so eftina uvozna tekstilna roba.Za domasen pazar ne moze da se raboti pa na tekstilcite ne i preostanuva nisto drugo tuku da rabotat "lon sistem".Taka da ,vo nasite fabriki se sijat pantaloni za 1 evro ili palta za 5 evra. Ништо, чиста глупост повторно!!! Што ви е подобро? Да плаќате 1 евро за панталони и 5 за палто или да плаќате многу поголеми цени за сличен неквалитет? Зошто тие батки кои плачат што ги прегазија други не се занимаваат со дизајн? Зошто не вработат дизајнери и да си извадат свој бренд, а? Затоа што не им е толку ризичен лон системот, а во ваква, гага, држава можат да си експлоатираат колку сакаат и врз грбот на експлоатираните работници да земаат невидени профити. Нормално дека ќе преферираат лон наместо свој бренд. Без ризик нема шизик, нели? Ова најмногу важи во пазарната економија. Sprema mene,ne moze edna drzava da zivee bez da si go zastiti domasniot prizvod i bez da go stimulira izvozot namesto uvozot. Со самата заштита на домашниот производ се добиваат непримерно високи цени наспрема квалитетот. По се` изгледа дека заборавивте кога беше нашиот зеленчук заштитен. Кога беше поефтино да купиш месо. Стумилација за некој да си прави профит?[:0] Да се трошат заедничките пари (буџетот) за некој да се прави богаташ? ЕЕЕЕЕЈЈЈ каде ви е разумот? Ако сака да биде богат, нека се фати за работа наместо да плаче дека не може да се збогати. A kogo stitime nie so tolkavi carini(do skoro,sega akcizi) na polovnite avtomobili.Asiba? Ili imame nekoja fabrika za avtomobili? Што е сега ова? Царините служат за пополнување на буџетот. Па нели сакате „државата“ да решава скоро се`. Па со што ќе ги решава. Како ќе дојде до пари ако не преку високи даноци и царини на се` и сешто. Запаметите дека вие си го баравте. Секогаш кога ќе се побара нешто од „државата“ му овозможувате на некој бирократ или политичар уште поголеми ингеренции над вашиот живот. Ili ako bas sakas "tvojot" primer Alkaloid. Edna od najuspesnite firmi vo Makedonija sto ne znaci deka ne moze da bide uste pouspesna koga na tenderite za lekovi ne bi proagale "pliva","zdravje" i drugi stranski farmaceutski kompanii i toa pazi:za ista vrsta na lekovi. Зошто тој „успешен“ Алкалоид не излезе на надворешениот пазар? Што се глави себеси со нашите безначајни тендерски суми? Патем, колкава е цената на лековите на Алкалоид, а колкава е цената на другите? Ova e samo eden od faktorite poradi koj drzavata ne odi i nema da odi napred dokolku vo dogledno vreme ne se prevzeme nesto drasticno. Aj sega kazi mi ti dali gresam И те како грешиш, но не само ти!!! Што е повистинито: Богата држава=богати граѓани или Богати граѓани=богата држава Кога ќе си одговорите на ова прашање можеби ќе сфатите што е потребно за среќен и слободен живот, односно економски напредок. Ако нешто сум пропуштил слободно посочете. Темава не е за да се одговри на еден пост. Воедно, ПРЕСТАНЕТЕ ДА БАРАТЕ СЕШТО ОД „ДРЖАВАТА“, А ПОТОА ДА ПЛАЧЕТЕ КОЛКУ НЕ НИ Е УБАВО. Сфатите веќе еднаш што всушност значи да барате државата сешто да ви средува.
Strelec
quote:
Originally posted by Justinijan
Не треба да бидеме со негативен однос кон успесите на владата, но уште помалку треба да наседнуваме на нивните илузионистички трикови...
Еве ова не е информација од владата, туку од реномирана меѓународна агенција за кредитен рејтинг! ЕКСПЕРТИТЕ ОД "СТАНДАРД И ПУР" ОЦЕНУВААТ Македонија напредува кон подобар кредитен рејтинг Меѓународната агенција за кредитен рејтинг "Стандард и Пур" оценува дека Македонија добро напредува, особено поради макроекономската стабилност и дека може да биде наградена со статус земја-кандидатка за влез во ЕУ. Во последниот извештај на "Стандард и Пур", од истражувањето спроведено во декември лани, се наведува дека доближувањето до ЕУ, подобрената политичка стабилност, структурните реформи и решавањето на проблемите со управувањето може да придонесат за подобрување на кредитниот рејтинг на земјава во скоро време. "Стандард и Пур" го изработи првиот кредитен рејтинг на државава, при што економската состојба ја оцени со ББ+/Б за протокот на парите во земјава и со ББ/Б за плаќањата кон странство. Истражувањето на "Стандард и Пур" покажало дека македонските власти успеале да водат стабилна фискална политика, која резултираше со просечен буџетски дефицит од 2,5 отсто од БДП изминативе пет години. Во другите земји со ББ-рејтинг просечниот дефицит изнесува 3,2 отсто.
dejan taka da bide ovaa godina, i po dobro, za ako izborite nema da ni uspeat kako EU saka, barem nesto drugo da im dade razlok na EU za da bideme kandadit
Great_Macedonian „Ромтрејд" ќе стартува со реализација на инвестицијата вредна 20 милиони евра Некогашна скопска "Топилница" ќе проработи во април На работа се вратени 310 лица, а по целосното активирање, уште 1.000 работници МАЈА ТОМИЌ Идниот месец ќе стартува со производство †Скопски легуриии, поранешна ,,Топилницааи при скопска Железарница, која пред крајот на минатата година беше купена на меѓународен тендер од компанијата †Ромтрејдди, од Сент Винсент и Гренада. Оваа компанија во изминатите два месеца ги плати долговите спрема државата од 7 милиони евра и останува да отплати уште некои обврски спрема приватни фирми. Во натамошниот период, †Ромтрејдди е подготвена да инвестира вкупно 20 милиони евра во некогашна ,,Топилницааи. >†Со продажбата на †Балкан стилли на †Миталли, како и со функционирањето на †Дуферкоои и сегашната инвестиција на †Ромтрејдди, практично дојдовме до крајот на обновувањето на металната индустрија. Треба да стартуваат рудниците †Тораницааи и †Бучимми и потоа можеме да кажеме дека годинава целосно ќе го завршиме процесот на ревитализирање на оваа индустрија, што беше една од целите на Владатааи, изјави министерот за финансии, Никола Поповски, по вчерашната работна посета на ,,Топилницааи. >†Ромтрејдди планира до крајот на годинава да ги активира сите пет печки, почнувајќи од наредниот месец, па секој наредни два месеца да се пушта во работа по една печка. Притоа, во рамките на вкупната инвестиција од 20 милиони евра, спаѓа купувањето на сосема нови печки, како и вложувања во инфраструктурата и во нова технологија на производство. >†Моментно работат 310 лица, а со активирањето на петте печки, ќе се вработат уште 800 до 1.000 луѓе. Овој факт кажува дека во економијата ќе дојде до огромно поместување, ќе се активира голем транспорт на руда и на кокс за потребите на †Топилницатааи, но ќе се извршува и извоз на метали, а ќе има и поголема енергетска потрошувачка, која ќе ја оптовари државата со дополнителна милијарда киловат-часови струја. За споредба, сега трошиме 6 милијарди киловат-часови годишноои, рече Поповски. Тој додаде дека доколку има проблеми поради зголемената побарувачка на струја, амбиција на †Ромтрејдди е да се активира на гас ТЕЦ †Неготиноои. Генералниот директор на †Ромтрејдди, Владимир Јакович Шедровитски, рече дека со целосно активирање на капацитетите, годишното производство на феролегури ќе изнесува меѓу 200 до 250 милиони тони. Прво ќе се намируваат потребите на домашниот пазар, меѓу кои е и †Макстилли, а потоа ќе се извезува. Притоа, според Шедровитски, има обезбеден целосен пласман на производите. Деновиве, пак, треба да се финализира договорот со ЕСМ за испорака на струјата. Инаку, †Ромтрејдди го купи и рудникот †Бучимми, каде што веќе инвестира 9 милиони евра и дополнителни 2 милиона евра за обновување на технологијата на рудникот, кој, исто така, треба да започне со работа во април, а заинтересирана е и за †Сасааи. Според министерот Поповски, нивните амбиции се да продолжат да инвестираат во металната индустрија, и подоцна да влезат и во велешка Топилница и во †Тораницааи. †Доколку успеат, во конкурентски односи, да ги добијат овие претпријатија и да раководат со нив, ние ќе бидеме задоволни. Во тој случај, за целиот тој пакет-фирми за еколошки програми се планирани инвестиции од околу 27 милиони еврааи, рече Поповски. www.utrinskivesnik.com.mk
KoPiLe
quote:
Originally posted by protivpropaganda
ima neshto shto drzi vo toa shto si go napishal ama ima neshto i shto ne drzi ...""Државата е збир на институции кои се грижат за општиот, заедничкиот живот во општеството, секоја друга активност би означувало вовед во нешто неубаво"" ova e tocno ...samo shto ovaa drzava za shto se ima pogrizeno kako zbir od institucii ? За што се има погрижено... ХММММ А бе дете/ човек, ти си се родил во поле, шума, џунгла, некаде на отворено или во болница? Одеше во школо или самоук си? По асфалт се движиш или во кал газиш? Општата поставеност наоколу тебе сама по себе се создаде ли? Искрено да ти кажам и јас се чудам за што тоа се имаат погрижено институциите кои се грижат за заедничкиот живот во општеството фамозно наречени „државата“. Мислам апсолутно ништо, особено откако ја кренав главата ми моја и видов дека од пештера ти пишувам. za cij zivot se pogrizile tie ? mozebi se pogrizile za zivotot na pomladite koi nemaat rabota ?mu ponudila rabota ?mozi se pogrizila tie eden kup socijalni slucai da gi trgi od taa sfera na beda i siromashtija ponuduvajki mu rabota ?mozi se pogrizi za tie koi gi napushtija nesakajki svoite domovi za vreme na 2001 ?sekako deka ne .... Еве го пак! А бе, ти сакаш да бидеш слободен или сакаш постојано некој да ти кажува што да правиш, баш како мало дете. Да не сакаш „државата“ и децата твои да ти ги направи. drugo..."" Lubenicite sekoja godina se frlaat so toni a drzavata ne pravi nisto da organizira izvoz i slicni na ovie primeri. Е ова е веќе глупост. Искажана повеќе од незнаење отколку од глупавоста на личноста. А бе каква држава, какви бакрачи, ќе ти пласира лубеници, ЕЕЕЕЈЈ. Сакаш да заработуваш, најди си пласман. Што си ги одгледувал ако немаш пласман за сопствеиот производ. Државата ли те молеше да ги произведеш? """<=----drzavata ne te moli da proizvedesh neshto ...za so lubenicite neznam bash ...samo shto lesno mozam da ti kazam so sigurnost deka Tutunski Kombinat (spopstevnost drzavna)sekoja godina podpishuva dogovor so sekoj tutuno-prizveditel ...za na kraj so da mu se sluci ?da mu ja platat makata po nekoja bezvezna cena koja shto odvaj ke mu gi pokrija troshocite ?i koga pocnaa lujgeto da go davaat tutunot na grcite i na srbite togash lujgeto se krivi ?ziti se??? Копиле, ова што го пишуваш е ... Ај да не кажам. Годината кога се фрлаа лубениците и го покажуваа тоа на телевизија мој пријател направи БУМ токму со лубеници во Србија. Што се однесува до Тутунскиот Комбинат, само едно прашање: КОЈ ТОА ГИ ОБВИНУВАШЕ ЛУЃЕТО??? ""Да се трошат заедничките пари (буџетот) за некој да се прави богаташ? "" zaednicki pari za nekoj da se pravi bogatash ne se troshele nikogash ...zaednicki pari t.e budzetot shto go vikash ti se troshi so namenski celi za da se zbogatat kaj nas odreden krug so odreden broj na lujge od vlasta ...toj shto raboti ne ni sedi na forumov da ti se zali ... Не сум само јас тој што буџетот го нарекува „заеднички пари“!!! Не сум ја измисли јас оваа дефиниција. А бе, сигурен ли си дека имаш доволно чколија за да правиш муабет на оваа тема? Кој се тие луѓе и од каде им е моќта, односно кој им го дава правото да го прават тоа што го прават? Знаеш ли? Колку години имаш ти? ""Царините служат за пополнување на буџетот. Па нели сакате „државата“ да решава скоро се. ""<=--- ako e toa taka i ako taka beshe sprovedeno do sega ne nie da sakavme da vlezime vo Eu i nato ...tie ke ne pobaraa nas ...ali za zal sekako deka ne e taka ...ti teknuva koga sakashe AUDI da otvori fabrika vo Mk za togash proizvodstvo na noviot model na AUDI A3 ? ti teknuva zoshto ne ja otvorija tuka nego zaminaa vo druga zemja ? oti nashata vlada bea alcni coek ...tie sakaa so 1% danok da ni gi dadat kolite ...i na krediti povolni za skoro sekoj eden (vo cija familija rabotat 2-ca)da mozat da vozat ubavo kolice..ama toa e ... Од каде потекнува тоа право и моќ на нашите политичари да донесуваат вакви негативни одлуки, знаеш ли? Бев во групата на тие кои изгубија, кога станува збор за тој проект, батка! Се обидовме да ги задржиме со вложување на приватен капитал, одредени моќници во тоа време не` спречија преку нашите институции кои им биле на располагање. Кој и како им дава право да одлучуваат така како што одлучуваат, знаеш ли? ""Воедно, ПРЕСТАНЕТЕ ДА БАРАТЕ СЕШТО ОД „ДРЖАВАТА“, А ПОТОА ДА ПЛАЧЕТЕ КОЛКУ НЕ НИ Е УБАВО. Сфатите веќе еднаш што всушност значи да барате државата сешто да ви средува"" <=---drzavata vo koja si se rodil ima obvrska sprema sekoj eden nejzin grajganin ...isto kako shto ti imash obvrska da ja sluzish vojskata ...toa ti e obvrska sprema drzavata neli ?isto taka i taa bi trebalo da ima ...barem neshto od neshto ...za dostoen i primeren zivot .. А бе, ти и не знаеш, не сфаќаш, што значи кога велам престанете да барате сешто од „државата“.[:0] Што не е достојно и примерно во твојот живот, а? По се` ми се чини дека не ја познаваш ниту ја разбираш филозофијата на слободата (економска и политичка). Не се разбираш од политичките филозофии, ниту поседуваш знаења од општествените науки како социологијата и психологијата. Што всушност сакаш ти? Можеш ли да бидеш задоволен од нешто или имаш постојана потреба да се жалиш над твојата зла судбина бидејки никој не се грижи за тебе. Некој треба да се грижи за бебињата и болните, за тие кои не можат да се грижат за себе, ДА, ама жив, здрав и работоспособен човек да го бара тоа... Е тоа е веќе нешто сосема друго. i samo ushte ova ..."табула рази низаедни"" ova e tvoe ...za ova mozish sledniot pat da razmislish pred da go napishish ...zatoa shto sekoj eden ima pravo na svoe mislenje ...i ne bi trebalo da se izrazuvash taka zatoa shto mozebi nekoj i ke se pocustvva navreden .. Ова што го напиша да ми го кажеше во реалноста ќе видеше зошто носев надимак, Рисот. Сите имаат право на свое мислење, но кога станува збор за наука... Знаеш науката не е толку демократска колку што би сакал ти да биде. Во неа се содржани тврдокорни факти кои и покрај твоето мислење се такви какви што се и може само да се докажуваш колку не знаеш, а не дека правото ти е одземено. Фати се за книга ако не сакаш да ти се повреди суетата кога некој ќе те нарече табула раза, и тоа индиректно. БРЕЕЕИИЈЈЈ Шо суета ќе да беше. Мислиш дека ти не ме имаш навредено мене со твојот очигледен и енормен недостаток на знаење+упорното држење до тоа што мислиш дека ти и знаеш нешто. Таквите како тебе, побарувачи на привилегии, не на слобода, ја прават „државава“ ни наша заедничка таква каква што е, односно ја спречуваат да биде тоа што може да биде. Што од незнаење и суетност. Што од злоба, завист и малициозност. Што од мрза или неспособност. Затоа доби ваков одговор каков што доби. П.С. Не можам да се отарасам од чувството дека Копиле својот одговор не го напишал поради дискусија од економски карактер зачинето со филозофија на животот и конфронтирано со одредена идеологија туку ова е повеќе обид за напад од политичка овца на опозицијата бидејки погрешно, од незнаење, пресметал дека јас се обидувам да ја бранам сегашната структура на власт. Мислам дека некој треба да си го смени дигитронот. Можеби грешам, кој знае, ама... Ех јеби га.
""А бе дете/ човек, ти си се родил во поле, шума, џунгла, некаде на отворено или во болница? Одеше во школо или самоук си? По асфалт се движиш или во кал газиш? Општата поставеност наоколу тебе сама по себе се создаде ли? "" roden sum na mesto na koe shto sekako deka ne sum izbral jas kaj da se rodam ..prvenec na generacija bev na shkolo ...i zavrshiv i fakultet ...i ne sum neuk ..ti shto si neznam ..a i posle ovaj post i ne me intersira mnogu da ti kazam pravo ..ako jas sum zgreshil so toa shto sum go napishal ...shto si napravil ti shto si odgovoril.. ""Еве го пак! А бе, ти сакаш да бидеш слободен или сакаш постојано некој да ти кажува што да правиш, баш како мало дете. Да не сакаш „државата“ и децата твои да ти ги направи"" deca nemam ne sum zenet a i da imam sekako deka nema da baram drzavata da mi gi napravi ...toa mozi da go pobara nekoj drug.. ""drugo..."" Lubenicite sekoja godina se frlaat so toni a drzavata ne pravi nisto da organizira izvoz i slicni na ovie primeri. Е ова е веќе глупост. Искажана повеќе од незнаење отколку од глупавоста на личноста. А бе каква држава, какви бакрачи, ќе ти пласира лубеници, ЕЕЕЕЈЈ. Сакаш да заработуваш, најди си пласман. Што си ги одгледувал ако немаш пласман за сопствеиот производ. Државата ли те молеше да ги произведеш? """<=----drzavata ne te moli da proizvedesh neshto ...za so lubenicite neznam bash ...samo shto lesno mozam da ti kazam so sigurnost deka Tutunski Kombinat (spopstevnost drzavna)sekoja godina podpishuva dogovor so sekoj tutuno-prizveditel ...za na kraj so da mu se sluci ?da mu ja platat makata po nekoja bezvezna cena koja shto odvaj ke mu gi pokrija troshocite ?i koga pocnaa lujgeto da go davaat tutunot na grcite i na srbite togash lujgeto se krivi ?ziti se??? [purple]Копиле, ова што го пишуваш е ... Ај да не кажам. Годината кога се фрлаа лубениците и го покажуваа тоа на телевизија мој пријател направи БУМ токму со лубеници во Србија. Што се однесува до Тутунскиот Комбинат, само едно прашање: КОЈ ТОА ГИ ОБВИНУВАШЕ ЛУЃЕТО?? <=--- glupost e toa shto ti ne si razbral deka primerot koj go dade ti so toa shto napishav jas ne se na ist nacin povrzani ...ti sakashe da kazish preku eden primer edno ...a jas so tutunski drugo ...to e glupost ...samo shto ne si go razboral toa shto go napishav.. Не сум само јас тој што буџетот го нарекува „заеднички пари“!!! Не сум ја измисли јас оваа дефиниција. А бе, сигурен ли си дека имаш доволно чколија за да правиш муабет на оваа тема? Кој се тие луѓе и од каде им е моќта, односно кој им го дава правото да го прават тоа што го прават? Знаеш ли? Колку години имаш ти<=--- ckolija nemam ...imam shkolo ...ako taka vikaat kaj vas taka ...ckolija ...togash neznam ima recnici ..godini imam dovolno za da razmisluvam onaka kako shto gi gledam rabotite ..i ako ne ti se dopajga toa ..nikomu nishto.....29 celi ""Од каде потекнува тоа право и моќ на нашите политичари да донесуваат вакви негативни одлуки, знаеш ли? Бев во групата на тие кои изгубија, кога станува збор за тој проект, батка! Се обидовме да ги задржиме со вложување на приватен капитал, одредени моќници во тоа време не` спречија преку нашите институции кои им биле на располагање. Кој и како им дава право да одлучуваат така како што одлучуваат, знаеш ли"" od kaj da znam mozi na Tv kazaa mozi izleze nekoj od toj tamu TIM pa da kazi deka bilo taka ...ima Tv ...ima mediumi ...ima se za da se kazi .. ""Што не е достојно и примерно во твојот живот, а?"" vaka mozi da gi prashash 400 000 narod ...jas kako jas ne treba da te interesira shto ne e dostojno vo mojot zivot ...ima raboti koi shto ne se pishuvaat tuka sepak.. "Ова што го напиша да ми го кажеше во реалноста ќе видеше зошто носев надимак, Рисот."" toa shto sum go kazal ako te vrejga mozi treba da go svatish na poinakov nacin ...a za toa deka ke mi kazish neshto so prekarot ...teshko ..mozi jas ne sum golem ..ali familijata mi e cool...taka da ...ima ignore ..ako te nervira neshto batali go ..i ne sum od opozicijata ...a pomalce ushte i nivni clen ..sekako deka ne sum ...samo sekogash ima lujge shto mislat ...deka ako nekoj ne se slozuva so nivnoto mislenje togash e protiv niv ...zatoa site lujge se razlicni neli ?[:D][;)]
n/a Копиле, Мислам дека сега си спремен да го посетиш сајтов и темелно да го простудираш.[;)] www.angelfire.com/ab6/protivpropaganda Препорачливо, за тебе е да почнеш од овде: www.angelfire.com/ab6/protivpropaganda/fajlovi/politickitemilink.htm Многу поинаку ќе ги гледаш работите отпосле и многу нешта ќе ти станат јасни. Патем, ставај го предметот на одговор во "quotes" бидејки е многу тешко да се открие што и каде е твојот одговор или барем, во најмала рака стави го својот текст во поинаква боја од оригиналот, капиш? Следниот пат ако влегуваш во идеолошка и филозовска расправа осигури се дека знаеш за шо лафиш оти вака само се праиш џоа си неписмен при чколијата ти.
n/a
quote:
sepak nesto e MNOOGUUU TRULO.
Бетончо, Сите пофалби за напишаното!!! Познато е како да се излезе од оваа економска летаргија ама некој не сака. Кој ли може да биде? Да не е случајно олигархијата ни наша мила од памтивека (соц. реализмот па навака) која очајно се обидува да остане на позициите на кои е? Досега не сум видел, односно не е познато, во светски рамки, овчар (државата) да чува овци само заради љубов кон тоа животно. Кога мнозината во Македонија ќе почнат да се однесуваат како луѓе, а не овци, и ќе почнат да си ги бараат своите човекови права, а не правата на чуван добиток тек тогаш ќе може да се очекуваат убавини. П.С. Остај простор за оптимистичко гледање на нештата бидејчи стварно некои добри нешта навистина се случуваат. Странција веќе си имала работа со третосветски олигархии од порано и многу убаво ги знае таквите општества... Ај, гулема е ваа за лафеење. Можеби друг пат. П.П.С. За останатите. Само вие радувајте им се на странските инвестиции!!! Ех бре пропагандно насочени будали низаедни!!! (ова го кажувам од љубов) Прашајте се дали економско богатите општества такви станаа поради странските инвестиции во нивните држави или станува збор за нешто друго.
concrete
quote:
Originally posted by dejan
betonce!:p zosto taka zboris?? jas ne sakam da razmiluvam deka idninata ke mi bide taka:(!
Pa koj te tera taka da razmisluvas,jas najmalku, toa si odi samo po sebe....i pocni da razmilsuvas po racionalno, inaku za tvoja uteha ne ti bega nigde Virtuelnata Makedonija , samo taa i ke ostane vo bliska idnina .....
concrete [quote]Originally posted by Great_Macedonian Great_Macedonian ovde mora da ima nekoja dubara. Skopskite visoki pecki koi od ruda bi topele zelezo , so standardniot dodatok na sekundarno zelezo e nebuloza vo godinata 2005. Ako ne si znael peckite se elektricni, t.e. toplinata se stvara so elektricen lak. Toj luksuz si go dopustaat uste Svedite togas polni so eftina struja od koi e kupena instalacijata( neznam dali i denes e isto i tamu), a vo Makedonija so Gospod na pomos ke ispocrkaat sega site elktricni uredi naokolu, ako takvo nesto navistina pustat vo rabota. Verojatno nema , im treba na Rusite nekoe pokrivanje zaradi nekoi trgovski barieri, sto segasniot sovetnik za jaglen i celik na Premierot , obilno go prakticirase so istite tie Rusi. Navistina ne e mozno da mislat da pravat nekoe primarno topenje na takva postrojka. Ako celiot proces so celicanite se koristi za proizvodstvo na nekoi skapo legirani celici moze da bide logicno , ama e neverojatno od mnogu pricini. Moze ovde ima nekoj star zelezarec , poznavac na problematikata za poprecizni informacii okolu tehnoloskite moznosti na toj kup staro zelezo!!!!! Inaku bas denes slusnav deka vo golemata stranska investicija FENI ima se samo ne feronikel, a vlezot na drzavnite inspekcii im e zabranet : za da ne gi izede pomracina..zatvoren citat.
KoPiLe za ona shto mnogu se zboruva za toa i se znae ...neznam kolku tocno se imaat zapozaeno lujgeto so razvojot na viskata tehnologija kaj nas tuka vo mk...osobeno za slucajot na FAbrikata na Samakoski Blagoja koha shto prizveduvashe visoka tehnologija koja beshe zakocena od segashnava vlada pa covekot ja preseli vo kina namesto vo mk ...realno gledano od negova strana na Tv beshe dadena ubava izhava :kako mala zemja so dovolen kapacitet na rabotosposobni lujge nie mora da ja razvivame visokata tehnologija koja shto za zal ovaa vlada ne dozvoluva da se razvija kaj nas i ne vodi smetka za razvojot na istata...
KoPiLe
quote:
Originally posted by protivpropaganda
Сакате економски напредок во Македонија, а плачете што државата не прави ништо за до тој напредок да дојде. Како прво, државата не е таа која ќе донесе економски напредок. таа не пласира производи на отворениот пазар, ниту произведува нешто. Државата е збир на институции кои се грижат за општиот, заедничкиот живот во општеството, секоја друга активност би означувало вовед во нешто неубаво. Во неа работат бирократи, луѓе како и сите, со свои желби и слабости, да не заборавиме и интереси. Преку постот на dalila ќе се обидам, на вас, табула рази низаедни, да ви објаснам каде е слабоста на нашето општество во сферата на економијата. -Vo Kocani i okolinata se proizveduva oriz dovolno za potrebite za cela Makedonija no sepak se uvezuva pa orizoproizvoditelite ne mozat da go prodadat svojot rod Не можат ли или можеби не сакаат. На секој пазар низ Македонија кога се купува ориз продавачите велат дека оризот е кочански, а купувачите прашуваат дали е кочански оризот. Кочанскиот ориз е бренд, барем во Македонија. Зошто не можат да го продадат? Зошто не им текнува да го финализираат производот преку амбалажирање? -Lubenicite sekoja godina se frlaat so toni a drzavata ne pravi nisto da organizira izvoz i slicni na ovie primeri. Е ова е веќе глупост. Искажана повеќе од незнаење отколку од глупавоста на личноста. А бе каква држава, какви бакрачи, ќе ти пласира лубеници, ЕЕЕЕЈЈ. Сакаш да заработуваш, најди си пласман. Што си ги одгледувал ако немаш пласман за сопствеиот производ. Државата ли те молеше да ги произведеш? -i najekstremniot primer sprema mene Makedonskiot tekstil. Dali znaes deka vo Makedonija ne postoi grad vo koj sto nema tekstilna fabrika? I sto pravi drzavata?dozvoluva nenormalno golem uvoz na tekstil od Turcija,Bugarija i Kina.Bukvalno pazarot e preplaven so eftina uvozna tekstilna roba.Za domasen pazar ne moze da se raboti pa na tekstilcite ne i preostanuva nisto drugo tuku da rabotat "lon sistem".Taka da ,vo nasite fabriki se sijat pantaloni za 1 evro ili palta za 5 evra. Ништо, чиста глупост повторно!!! Што ви е подобро? Да плаќате 1 евро за панталони и 5 за палто или да плаќате многу поголеми цени за сличен неквалитет? Зошто тие батки кои плачат што ги прегазија други не се занимаваат со дизајн? Зошто не вработат дизајнери и да си извадат свој бренд, а? Затоа што не им е толку ризичен лон системот, а во ваква, гага, држава можат да си експлоатираат колку сакаат и врз грбот на експлоатираните работници да земаат невидени профити. Нормално дека ќе преферираат лон наместо свој бренд. Без ризик нема шизик, нели? Ова најмногу важи во пазарната економија. Sprema mene,ne moze edna drzava da zivee bez da si go zastiti domasniot prizvod i bez da go stimulira izvozot namesto uvozot. Со самата заштита на домашниот производ се добиваат непримерно високи цени наспрема квалитетот. По се` изгледа дека заборавивте кога беше нашиот зеленчук заштитен. Кога беше поефтино да купиш месо. Стумилација за некој да си прави профит?[:0] Да се трошат заедничките пари (буџетот) за некој да се прави богаташ? ЕЕЕЕЕЈЈЈ каде ви е разумот? Ако сака да биде богат, нека се фати за работа наместо да плаче дека не може да се збогати. A kogo stitime nie so tolkavi carini(do skoro,sega akcizi) na polovnite avtomobili.Asiba? Ili imame nekoja fabrika za avtomobili? Што е сега ова? Царините служат за пополнување на буџетот. Па нели сакате „државата“ да решава скоро се`. Па со што ќе ги решава. Како ќе дојде до пари ако не преку високи даноци и царини на се` и сешто. Запаметите дека вие си го баравте. Секогаш кога ќе се побара нешто од „државата“ му овозможувате на некој бирократ или политичар уште поголеми ингеренции над вашиот живот. Ili ako bas sakas "tvojot" primer Alkaloid. Edna od najuspesnite firmi vo Makedonija sto ne znaci deka ne moze da bide uste pouspesna koga na tenderite za lekovi ne bi proagale "pliva","zdravje" i drugi stranski farmaceutski kompanii i toa pazi:za ista vrsta na lekovi. Зошто тој „успешен“ Алкалоид не излезе на надворешениот пазар? Што се глави себеси со нашите безначајни тендерски суми? Патем, колкава е цената на лековите на Алкалоид, а колкава е цената на другите? Ova e samo eden od faktorite poradi koj drzavata ne odi i nema da odi napred dokolku vo dogledno vreme ne se prevzeme nesto drasticno. Aj sega kazi mi ti dali gresam И те како грешиш, но не само ти!!! Што е повистинито: Богата држава=богати граѓани или Богати граѓани=богата држава Кога ќе си одговорите на ова прашање можеби ќе сфатите што е потребно за среќен и слободен живот, односно економски напредок. Ако нешто сум пропуштил слободно посочете. Темава не е за да се одговри на еден пост. Воедно, ПРЕСТАНЕТЕ ДА БАРАТЕ СЕШТО ОД „ДРЖАВАТА“, А ПОТОА ДА ПЛАЧЕТЕ КОЛКУ НЕ НИ Е УБАВО. Сфатите веќе еднаш што всушност значи да барате државата сешто да ви средува.
ima neshto shto drzi vo toa shto si go napishal ama ima neshto i shto ne drzi ...""Државата е збир на институции кои се грижат за општиот, заедничкиот живот во општеството, секоја друга активност би означувало вовед во нешто неубаво"" ova e tocno ...samo shto ovaa drzava za shto se ima pogrizeno kako zbir od institucii ?za cij zivot se pogrizile tie ? mozebi se pogrizile za zivotot na pomladite koi nemaat rabota ?mu ponudila rabota ?mozi se pogrizila tie eden kup socijalni slucai da gi trgi od taa sfera na beda i siromashtija ponuduvajki mu rabota ?mozi se pogrizi za tie koi gi napushtija nesakajki svoite domovi za vreme na 2001 ?sekako deka ne .... drugo..."" Lubenicite sekoja godina se frlaat so toni a drzavata ne pravi nisto da organizira izvoz i slicni na ovie primeri. [purple]Е ова е веќе глупост. Искажана повеќе од незнаење отколку од глупавоста на личноста. А бе каква држава, какви бакрачи, ќе ти пласира лубеници, ЕЕЕЕЈЈ. Сакаш да заработуваш, најди си пласман. Што си ги одгледувал ако немаш пласман за сопствеиот производ. Државата ли те молеше да ги произведеш? """<=----drzavata ne te moli da proizvedesh neshto ...za so lubenicite neznam bash ...samo shto lesno mozam da ti kazam so sigurnost deka Tutunski Kombinat (spopstevnost drzavna)sekoja godina podpishuva dogovor so sekoj tutuno-prizveditel ...za na kraj so da mu se sluci ?da mu ja platat makata po nekoja bezvezna cena koja shto odvaj ke mu gi pokrija troshocite ?i koga pocnaa lujgeto da go davaat tutunot na grcite i na srbite togash lujgeto se krivi ?ziti se??? ""Да се трошат заедничките пари (буџетот) за некој да се прави богаташ? "" zaednicki pari za nekoj da se pravi bogatash ne se troshele nikogash ...zaednicki pari t.e budzetot shto go vikash ti se troshi so namenski celi za da se zbogatat kaj nas odreden krug so odreden broj na lujge od vlasta ...toj shto raboti ne ni sedi na forumov da ti se zali ... ""Царините служат за пополнување на буџетот. Па нели сакате „државата“ да решава скоро се. ""<=--- ako e toa taka i ako taka beshe sprovedeno do sega ne nie da sakavme da vlezime vo Eu i nato ...tie ke ne pobaraa nas ...ali za zal sekako deka ne e taka ...ti teknuva koga sakashe AUDI da otvori fabrika vo Mk za togash proizvodstvo na noviot model na AUDI A3 ? ti teknuva zoshto ne ja otvorija tuka nego zaminaa vo druga zemja ? oti nashata vlada bea alcni coek ...tie sakaa so 1% danok da ni gi dadat kolite ...i na krediti povolni za skoro sekoj eden (vo cija familija rabotat 2-ca)da mozat da vozat ubavo kolice..ama toa e ... ""Воедно, ПРЕСТАНЕТЕ ДА БАРАТЕ СЕШТО ОД „ДРЖАВАТА“, А ПОТОА ДА ПЛАЧЕТЕ КОЛКУ НЕ НИ Е УБАВО. Сфатите веќе еднаш што всушност значи да барате државата сешто да ви средува"" <=---drzavata vo koja si se rodil ima obvrska sprema sekoj eden nejzin grajganin ...isto kako shto ti imash obvrska da ja sluzish vojskata ...toa ti e obvrska sprema drzavata neli ?isto taka i taa bi trebalo da ima ...barem neshto od neshto ...za dostoen i primeren zivot .. i samo ushte ova ..."табула рази низаедни"" ova e tvoe ...za ova mozish sledniot pat da razmislish pred da go napishish ...zatoa shto sekoj eden ima pravo na svoe mislenje ...i ne bi trebalo da se izrazuvash taka zatoa shto mozebi nekoj i ke se pocustvva navreden ..
Strelec Работници од 150 фирми пријавиле дека работат на црно За само две недели откако Синдикатот ја отвори телефонската линија, пријавени се 150 фирми каде работат работници на црно. Акцијата за легализирање на црните вработувања Синдикатот ја почна пред 15 дена и ќе трае цела година. Целта е да се намали работата на црно, бидејќи според информациите на Синдикатот, дури 150 илјади работници работат непријавени.
KoPiLe
quote:
Originally posted by Strelec
Работници од 150 фирми пријавиле дека работат на црно За само две недели откако Синдикатот ја отвори телефонската линија, пријавени се 150 фирми каде работат работници на црно. Акцијата за легализирање на црните вработувања Синдикатот ја почна пред 15 дена и ќе трае цела година. Целта е да се намали работата на црно, бидејќи според информациите на Синдикатот, дури 150 илјади работници работат непријавени.
that's right ...a deneska izjavija i deka vo mk imalo nekade okolu 70 000 firmi koi shto bile dolznici kon drzavata na razni nacini i za koi shto treba da se iznajdi reshenija...
concrete Sindikat ?????Kaj toa vidovte nekakov sindikat????? Da ne mislite na "SINDIKAT" ona nagaleno ime za organiziraniot kriminal??????
KoPiLe
quote:
Originally posted by concrete
Sindikat ?????Kaj toa vidovte nekakov sindikat????? Da ne mislite na "SINDIKAT" ona nagaleno ime za organiziraniot kriminal??????
toa se podrazbira deka mu e nagaleno ime ...nemozi pred narodot da se kazuva kriminalcite dogovorija ova i ona ...
dejan http://www.idividi.com.mk/English/Economy/305978/index.html
трендафил За потсетување. На 15 септември 2003 (една година по изборите) тогашниот премиер и лидер на СДСМ Бранко Црвенковски изјави дека економијата е супер, а ние сме слепци и тоа не го гледаме. После излезе дека тој бил слепецот и веќе во ноември истата година (годишнина од влегувањето на терористите во власта и формирањето на првата влада на оваа коалиција) призна дека работите не одат и вети дека 2004та ќе биде година на економски бум. Наводно сите, и министрите за економија и финансии на пример, работеле на безбедноста. 2004та пак излезе најлоша година за нашата економија од 1944 наваму. Прво им беше виновен претседателот Трајковски (како тој да сакаше да го утепаат), иако и пред неговата смрт (во јануари на пример) има катастрофален пад на производството. Потоа им пречеше територијалната поделба (кој е виновен што коалиционите партии во власта не можат да се договорат), па референдумот. Повторно ќе прашам зошто на министрите за економија и финансии им беше поважно да седиме дома и да гледаме телевизија, отколку да работат во своите ресори. Ќе поставам прашање. Дали наводнен финансијски експерт, Хари Костов беше премиер за да ја подобри финансијската состојба или да загуби со 3:0 при правењето на законот за територијална поделба? Патем Хари изјави дека стопанството во државата не е работа на владата!? Па си ја добивме новата влада, Бучкова. Поминувањето на 100 дена од нејзиното формирање новинарите и не го забележаа од срам да не мора да пишуваат за „успесите“ на нивните. Попатно се бавевме со прашањата и одговорите за прием во ЕУ, а во меѓувреме не направивме ништо да се приближиме кон критериумите за прием, вклучувајќи ги и изборните измами.
n/a ima neshto shto drzi vo toa shto si go napishal ama ima neshto i shto ne drzi ...""Државата е збир на институции кои се грижат за општиот, заедничкиот живот во општеството, секоја друга активност би означувало вовед во нешто неубаво"" ova e tocno ...samo shto ovaa drzava za shto se ima pogrizeno kako zbir od institucii ? За што се има погрижено... ХММММ А бе дете/ човек, ти си се родил во поле, шума, џунгла, некаде на отворено или во болница? Одеше во школо или самоук си? По асфалт се движиш или во кал газиш? Општата поставеност наоколу тебе сама по себе се создаде ли? Искрено да ти кажам и јас се чудам за што тоа се имаат погрижено институциите кои се грижат за заедничкиот живот во општеството фамозно наречени „државата“. Мислам апсолутно ништо, особено откако ја кренав главата ми моја и видов дека од пештера ти пишувам. za cij zivot se pogrizile tie ? mozebi se pogrizile za zivotot na pomladite koi nemaat rabota ?mu ponudila rabota ?mozi se pogrizila tie eden kup socijalni slucai da gi trgi od taa sfera na beda i siromashtija ponuduvajki mu rabota ?mozi se pogrizi za tie koi gi napushtija nesakajki svoite domovi za vreme na 2001 ?sekako deka ne .... Еве го пак! А бе, ти сакаш да бидеш слободен или сакаш постојано некој да ти кажува што да правиш, баш како мало дете. Да не сакаш „државата“ и децата твои да ти ги направи. drugo..."" Lubenicite sekoja godina se frlaat so toni a drzavata ne pravi nisto da organizira izvoz i slicni na ovie primeri. Е ова е веќе глупост. Искажана повеќе од незнаење отколку од глупавоста на личноста. А бе каква држава, какви бакрачи, ќе ти пласира лубеници, ЕЕЕЕЈЈ. Сакаш да заработуваш, најди си пласман. Што си ги одгледувал ако немаш пласман за сопствеиот производ. Државата ли те молеше да ги произведеш? """<=----drzavata ne te moli da proizvedesh neshto ...za so lubenicite neznam bash ...samo shto lesno mozam da ti kazam so sigurnost deka Tutunski Kombinat (spopstevnost drzavna)sekoja godina podpishuva dogovor so sekoj tutuno-prizveditel ...za na kraj so da mu se sluci ?da mu ja platat makata po nekoja bezvezna cena koja shto odvaj ke mu gi pokrija troshocite ?i koga pocnaa lujgeto da go davaat tutunot na grcite i na srbite togash lujgeto se krivi ?ziti se??? Копиле, ова што го пишуваш е ... Ај да не кажам. Годината кога се фрлаа лубениците и го покажуваа тоа на телевизија мој пријател направи БУМ токму со лубеници во Србија. Што се однесува до Тутунскиот Комбинат, само едно прашање: КОЈ ТОА ГИ ОБВИНУВАШЕ ЛУЃЕТО??? ""Да се трошат заедничките пари (буџетот) за некој да се прави богаташ? "" zaednicki pari za nekoj da se pravi bogatash ne se troshele nikogash ...zaednicki pari t.e budzetot shto go vikash ti se troshi so namenski celi za da se zbogatat kaj nas odreden krug so odreden broj na lujge od vlasta ...toj shto raboti ne ni sedi na forumov da ti se zali ... Не сум само јас тој што буџетот го нарекува „заеднички пари“!!! Не сум ја измисли јас оваа дефиниција. А бе, сигурен ли си дека имаш доволно чколија за да правиш муабет на оваа тема? Кој се тие луѓе и од каде им е моќта, односно кој им го дава правото да го прават тоа што го прават? Знаеш ли? Колку години имаш ти? ""Царините служат за пополнување на буџетот. Па нели сакате „државата“ да решава скоро се. ""<=--- ako e toa taka i ako taka beshe sprovedeno do sega ne nie da sakavme da vlezime vo Eu i nato ...tie ke ne pobaraa nas ...ali za zal sekako deka ne e taka ...ti teknuva koga sakashe AUDI da otvori fabrika vo Mk za togash proizvodstvo na noviot model na AUDI A3 ? ti teknuva zoshto ne ja otvorija tuka nego zaminaa vo druga zemja ? oti nashata vlada bea alcni coek ...tie sakaa so 1% danok da ni gi dadat kolite ...i na krediti povolni za skoro sekoj eden (vo cija familija rabotat 2-ca)da mozat da vozat ubavo kolice..ama toa e ... Од каде потекнува тоа право и моќ на нашите политичари да донесуваат вакви негативни одлуки, знаеш ли? Бев во групата на тие кои изгубија, кога станува збор за тој проект, батка! Се обидовме да ги задржиме со вложување на приватен капитал, одредени моќници во тоа време не` спречија преку нашите институции кои им биле на располагање. Кој и како им дава право да одлучуваат така како што одлучуваат, знаеш ли? ""Воедно, ПРЕСТАНЕТЕ ДА БАРАТЕ СЕШТО ОД „ДРЖАВАТА“, А ПОТОА ДА ПЛАЧЕТЕ КОЛКУ НЕ НИ Е УБАВО. Сфатите веќе еднаш што всушност значи да барате државата сешто да ви средува"" <=---drzavata vo koja si se rodil ima obvrska sprema sekoj eden nejzin grajganin ...isto kako shto ti imash obvrska da ja sluzish vojskata ...toa ti e obvrska sprema drzavata neli ?isto taka i taa bi trebalo da ima ...barem neshto od neshto ...za dostoen i primeren zivot .. А бе, ти и не знаеш, не сфаќаш, што значи кога велам престанете да барате сешто од „државата“.[:0] Што не е достојно и примерно во твојот живот, а? По се` ми се чини дека не ја познаваш ниту ја разбираш филозофијата на слободата (економска и политичка). Не се разбираш од политичките филозофии, ниту поседуваш знаења од општествените науки како социологијата и психологијата. Што всушност сакаш ти? Можеш ли да бидеш задоволен од нешто или имаш постојана потреба да се жалиш над твојата зла судбина бидејки никој не се грижи за тебе. Некој треба да се грижи за бебињата и болните, за тие кои не можат да се грижат за себе, ДА, ама жив, здрав и работоспособен човек да го бара тоа... Е тоа е веќе нешто сосема друго. i samo ushte ova ..."табула рази низаедни"" ova e tvoe ...za ova mozish sledniot pat da razmislish pred da go napishish ...zatoa shto sekoj eden ima pravo na svoe mislenje ...i ne bi trebalo da se izrazuvash taka zatoa shto mozebi nekoj i ke se pocustvva navreden .. Ова што го напиша да ми го кажеше во реалноста ќе видеше зошто носев надимак, Рисот. Сите имаат право на свое мислење, но кога станува збор за наука... Знаеш науката не е толку демократска колку што би сакал ти да биде. Во неа се содржани тврдокорни факти кои и покрај твоето мислење се такви какви што се и може само да се докажуваш колку не знаеш, а не дека правото ти е одземено. Фати се за книга ако не сакаш да ти се повреди суетата кога некој ќе те нарече табула раза, и тоа индиректно. БРЕЕЕИИЈЈЈ Шо суета ќе да беше. Мислиш дека ти не ме имаш навредено мене со твојот очигледен и енормен недостаток на знаење+упорното држење до тоа што мислиш дека ти и знаеш нешто. Таквите како тебе, побарувачи на привилегии, не на слобода, ја прават „државава“ ни наша заедничка таква каква што е, односно ја спречуваат да биде тоа што може да биде. Што од незнаење и суетност. Што од злоба, завист и малициозност. Што од мрза или неспособност. Затоа доби ваков одговор каков што доби. П.С. Не можам да се отарасам од чувството дека Копиле својот одговор не го напишал поради дискусија од економски карактер зачинето со филозофија на животот и конфронтирано со одредена идеологија туку ова е повеќе обид за напад од политичка овца на опозицијата бидејки погрешно, од незнаење, пресметал дека јас се обидувам да ја бранам сегашната структура на власт. Мислам дека некој треба да си го смени дигитронот. Можеби грешам, кој знае, ама... Ех јеби га.
Strelec Ексим банката ја подобри политиката кон Македонија Американската Експорт-импорт Банка (официјална извозна кредитна агенција на САД) усвои промени во својата политика во однос на Македонија, врз основа на промените во рангот на ризикот утврдени од страна на ИЦРАС. Според промените Ексим банката е отворена за долгорочни програми и во јавниот и во приватниот сектор во Македонија, откако е отстрането ограничувањето за одредени финансиски трансакции.
Great_Macedonian Eve vi uste nesto od utrinski..... OVA SE CEKAT ZA DA MOZAT LUJGETO BEZ MNOGU TESKOTII DA INVESTIRAAT. За пет месеци се очекува да стартува едношалтерскиот систем Регистрација на фирма наместо за 40, за пет дена Банкарите го поддржаа проктот, бидејќи 90 отсто од потребната документација за својот клиент банката ќе ја добива од едно место Едношалтерскиот систем во земјава треба да профункционира на 1 септември оваа година кога со реално работење ќе започне Трговскиот регистар. Законот за регистрација, пак, се очекува да стапи во сила на 1 јули годинава. Едношалтерскиот систем ќе ја зголеми ефикасноста во контролата на работењето на фирмите и на нивните сопственици и менаџери, а ќе ги намали и административните бариери за влез на странски инвеститори во Македонија. Проектот за неговото воведување е веќе изготвен. Според Николче Диновски, директор на проектот, извештајот веќе доби зелено светло од Владата, а формиран е и Управен комитет за негова побрза имплементација. Ако во моментов за регистрација на фирма се потребни 40 дена, со новиот модел овој период ќе се скрати на од три до пет дена. Неопходноста од воведувањето на едношалтерскиот систем Диневски ја образложи со сегашната неквалитетна база на податоци и непостоење нивна вкрстена проверка, а како главен проблем го посочи немањето единствен идентификациски број. Едношалтерскиот систем треба да овозможи куса и ефикасна постапка за регистрација, централизација на информациите, лесен пристап до нив и нивна едноставна размена, принцип на јавност и достапност, квалитетна, безбедна и доверлива техничка инфраструктура, како и сеопфатност на податоците. Банкарите вчера во Стопанската комора го поддржаа проектот за едношалтерскиот систем, бидејќи 90 отсто од документацијата што Ј е потребна на банката за нејзиниот клиент ќе ја добива од едно место, односно од Трговскиот регистар. †Едношалтерскиот систем ќе биде помош за банките за зголемување на нивната ажурностти, рече Глигор Бишев, прв генерален директор на Стопанска банка. За првиот човек на Македонска банка, Никола Кацарски, неопходно е регистарот на банките да им ги доставува сите податоци, но не се случува сега тоа. †Не смее да постои тајност поради тоа што домашните и странските инвеститори мора да имаат целосен увид за фирмата што сакаат да ја купатти, подвлече Кацарски. (Н. Н. Ф.)
OooOo Ova e chekor napred, no ne e nishto povekje od edna igla u seno ...
dejan samo kandadit na EU ni treba za investicii. vidi ja rumanija, kako sto slusam, ekonomski bum lani imale so investicii.
slasa pa da imale .. kaj nas ke ima za edno 20 godini ako postoime :-) ke trgne i kaj nas koga vo kolata ke stavet konj umesto magare Magareto sporo vlece a isto vodi i inaet
concrete
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Едношалтерскиот систем ќе биде помош за банките за зголемување на нивната ажурностти, рече Глигор Бишев, прв генерален директор на Стопанска банка. За првиот човек на Македонска банка, Никола Кацарски, неопходно е регистарот на банките да им ги доставува сите податоци, но не се случува сега тоа. Не смее да постои тајност поради тоа што домашните и странските инвеститори мора да имаат целосен увид за фирмата што сакаат да ја купатти, подвлече Кацарски. (Н. Н. Ф.)
A be Great , veke nacelno dogovoriv so Strelec edna inkognito inspekcija letovo vo Makedonija ( se nadevam deka i togas ke bide tamu i so toa ime!!!) , ne e loso da ni se pridruzis pa da ne lupetas vakvi nebulozi, napisani vo propagandni celi po "nezavisniot Makedonski pecat". Kolku jas znam vo Makedonija ima cca 90.000 registrirani firmi , od koi okolu 40.000 "nekako aktivni". Ova REGISTEROT veke edno tri godini se grebe po nekoja para za svojata rabota ( ne mozes da predades zavrsna smetka , ako ne platis na niv ) , a ako pobaras informacija ke te cini kako od Sv.Petar jajcata kajgana. Ednosalterski sistem se pravi.... da bese Kineski Zid veke ke bese gotov. Baska ne mi e jasno sto tie firmi ke pravat vo uslovi na totalno umrtvena drzavna infrastruktura i beda do nebo!!! Pred nekoj den na CeBit vo Hanover razgovarav so mnogu proizveduvaci na komponenti : nikomu ne mu e jasno sto se slucuva so Makedonija, za Srbija planiraat 100 realiziraat nekade 103, Bosna slicno, Makedonija na planirani 100 ne se realizirani poveke od 10. I ako zememe deka vakvite nabavki odat preku Bugarija, Grcija i sl. kade se registriraat kako nivni sepak nesto e MNOOGUUU TRULO. Za Bisev nemam mnogu komentari, neznam , ama Kacarski , vo maica sum , nemam jaka!!!!!Najde kogo da citiras!!!!! A be site Banki vo Makedonija kreditiraat samo po "politicka"osnova: tie sto zemaat kredit znaat deka ne mozat pod tie uslovi da go vratat,bankata dava kredit za koj znae deka nema da i bide vraten.....(tehnikata e: dogovoreno precenuvanje na hipotekata i del vo kes odma se vraka komu treba, a posle ingranka)!!!! Sto mislis od kade ona BEZDNA na vnatresen dolg vo Makedonija koj site pod cerga go butaat DO DALJEG , t.e. koga tie nema da bidat na pozicija da go objasnuvaat paradoxot??????
dejan http://217.16.70.245/?pBroj=1736&stID=32750&pR=12 Трговскиот центар на турскиот милијардер Рахми Коч е пред конечна изградба „Рамстор“ треба да проработи до крајот на мај Досега се издадени дваесетина локали, а овластените лица не сакаат да ја обелоденат висината на закупнината Овластени лица од ?Рамсторри вчера во присуство на медиумите направија обиколка на трговскиот центар, кој сў уште е во изградба. Видно нетранспаретни и неодговарајќи на одредени новинарски прашања, информираа дека од стартот на изградбата на трговскиот центар, лани во август, досега се завршени речиси 90 отсто од градежните активности, што е и видливо на терен. Не така ексклузивни според изгледот и однадвор и однатре, како што се најавуваше, дуќаните во трговскиот центар и другите негови содржини се пред конечната изградба. До крајот на месецов треба да почне најмувањето на локалите на закупците, а официјално, пак, трговскиот центар со работа треба да започне кон крајот на месец мај. Овластените од ?Рамсторри информираа дека од минатата недела е започнато потпишувањето и првите договори со закупците, без да се каже колкава е висината на закупнината за квадратен метар. >?Според податоците добиени од фирмите-најмувачи на простор во трговскиот, плаќањето на наемнината се пресметува според курсот на НБРМ и износите на наемнините се во рамките на пазарните цениии, велат од ?Рамсторри. Трговскиот центар, кој ќе се протега на површина од 26.000 квадратни метри, ќе биде висок десет метри, а ќе има два ката и подземје. Во подземниот дел ќе се наоѓа паркинг-простор со капацитет за паркирање петстотини возила. На првиот кат на околу 3.000 квадрати ќе има хипермаркет кој ќе нуди лепеза од 16.000 вида производи, од кои 70 отсто ќе бидат од македонско потекло, а преостанатите увезени од Турција. Покрај хипермаркетот, на првиот кат од трговскиот ќе се наоѓаат триесетина продавници на познати светски брендови. Меѓу нив, засега се сигурни: ?Тера новааи, ?Лакостааи, ?Котонни, ?Мурааи, ?Најкки и некои други брендови не толку познати кај нас. Од ?Рамсторри напоменуваат дека во фаза на потпишување преддоговори за закуп на простор се уште петнаесетина брендови, производители на облека и обувки. На првиот кат ќе се отворат и продавници за телекомуникациска опрема, оптика, аптеки и бижутерија. На вториот кат пак, според проектот, ќе има четири киносали и катче за најмладите посетители. Покрај анимација на најмладите, горниот кат ќе понуди и содржини за сите вкусови. Ќе има застаклен ресторан, кафетерии, продавници за брза храна. Трговскиот центар ќе биде отворен секојдневно од 10 до 22 часот, а хипермаркетот ќе биде отворен еден час порано. Трговскиот центар ќе биде организирано обезбедуван од агенции што се занимаваат со таа дејност, а безбедноста ќе се следи и преку систем на камери. Управата на ?Рамсторри, како што велат оттаму, индиректно ќе вработи 1.000 лица, а трговскиот, според процените, се очекува да го посетуваат 15.000 лица дневно. Според најавите, инвестицијата во изградбата на ?Рамсторри на турскиот милијардер Рахми Коч е во висина од 35 милиони евра, што е засега најголема инвестиција за 2005 година во Скопје.
Great_Macedonian Concrete,iako tesko mi e da svatam sto zboruvas povejketo pati, sepak gledam deka mnogu se razbiras od se i sesto pa taka da nema da sporam nisto od ona sto go kaza.. no da ostavime i malce mesto za optimizam?
concrete
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Concrete,iako tesko mi e da svatam sto zboruvas povejketo pati, sepak gledam deka mnogu se razbiras od se i sesto pa taka da nema da sporam nisto od ona sto go kaza.. no da ostavime i malce mesto za optimizam?
Great, poznato e deka koj se razbira od se i sesto vsusnost ne se razbira od NISTO !!!! ; pa taka i jas ne bi trebalo da sum isklucok. Sto pa ti da si gubis del od prijatnoto optimisticko cuvstvo zaradi bulaznenjata na nekakva betonska cigla, he,he !!!! Se ke si se naredi....samo od sebe!!!!
n/a Јас и за поглупи од тебе сум потрошил време. Не си ти ништо невообичаено и специјално. П.С. Нема ништо немакедонско во тој пост. Ако мислиш на користењето на македонските дијалекти наместо литературниот јазик... Ај, батали. Се покажа.
dejan Пораст на нови вработувања во почетокот на годинава. Повеќето од нив на неопределено време За два месеца се вработиле 16 илјади лица, а невработеноста пак расте Од почетокот на јануари до крајот на февруари годинава, бројот на невработените пораснал за три илјади Во текот на цела 2004 година во државава се остварени вкупно 112.013 вработувања МАЈА ТОМИЌ Од почетокот на годинава, заклучно со февруари, во државава се остварени вкупно 16.138 вработувања. Од нив, 9.553 се на неопределено време, или станува збор за постојани работни места. Надвор од евиденцијата на невработени на Агенцијата за вработување се 6.297 вработувања, или толку лица во моментот на вработување не фигурирале на списокот на невработените. Станува збор за реализирани вработувања, или со преземање од фирма или за вработувања во државната администрација, за кои, според законските прописи, е потребен потпис од премиерот и од министерот за финансии. Драстичен пораст на нови вработувања беше регистриран и минатата година. Поточно, од 1 јануари до крајот на декември 2004 година, според Агенцијата, вкупно се остварени 112.013 нови вработувања, на неопределено и на определено време. Од нив, 39.221 биле надвор од евиденцијата на невработените. Одговорните во Агенцијата за вработување и во скопскиот Центар за вработување во текот на вчерашниот ден беа презафатени и недостапни за да дадат појаснување каде се остварени новите вработувања во државава, колку од нив се со преземање од една во друга фирма, а колку се во јавната администрација. Истовремено расте и бројот на невработените лица. Само за два месеца од годинава има за околу три илјади невработени повеќе во споредба со крајот на декември 2004 година. Тогаш имало 391.072 лица кои чекаат на работа, додека заклучно со февруари годинава 394.087 лица се евидентирани како невработени, што е за 3.015 повеќе. Зголемувањето на стапката на невработеност е по речиси едногодишна стагнација. Односно, во текот на цела 2004 година бројката на невработените горе-долу беше на нивото од 393.000, освен во јуни кога го достигна највисокото ниво од 395.724 невработени. Но, карактеристично беше што по овој месец имаше опаѓање на невработеноста. Веќе во август 2004 година имаше 392.909 невработени, во септември 388.782, а во ноември 390.619 лица биле на списокот на невработени во Агенцијата за вработување. Всушност, намалувањето на бројот на невработените во третиот квартал од минатата година беше вештачко, главно се должеше на бришењето од евиденција на лицата кои работат со договор за дело, а по инструкција на Владата. По основа на оваа административна мерка, од списоците на невработените, за период од два месеца, август и септември, беа избришани околу 2.000 лица. Додека од почетокот на јуни, па до крајот на октомври 2004 година, од Агенцијата беа избришани од евиденцијата на невработени повеќе од 43.000 лица поради разни основи, некои од нив работеле со договор на дело, а некои не се пријавувале редовно во Агенцијата. Од нив, само 16.000 нашле работа.
трендафил Работата е многу едноставна. За да тргне нешто напред треба да се одстрани тоа што турка назад. Тогаш и да нема што да турка напред, ќе стоиме во место. Истото важи за се`, вклучувајќи ја и економијата.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
За да тргне нешто напред треба да се одстрани тоа што турка назад.
Не би се согласил... Колку и да е деструктивна опозицијата во Македонија и колку и да се обидува да ги турка работите назад, сепак не е добро да биде отстранета!
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
За да тргне нешто напред треба да се одстрани тоа што турка назад.
Не би се согласил... Колку и да е деструктивна опозицијата во Македонија и колку и да се обидува да ги турка работите назад, сепак не е добро да биде отстранета!
Strelec, aj ne preteruvaj, rabotava ic ne e za zezanje. Ovie dve godini sto pominaa samo pokazaa deka vo niedna politicka garnitura ( so eden -dvajca , najcesto marginalizirani), nema ni eden asolen coek. Se sami drumski razbojnici , jankesedzii i krvopii. Toa sto najmnogu me iznenaduva i toa postojano : od kade samo se nakotija vo tolkav broj. Izgleda na toa Balkanot ima nekoi minerali vo pocvata sto ovozmozuvaat formiranje na takvi karakterni osobini: bleskavi umovi so mnogi tenka granica pomegu pozitivnoto i negativnoto i nemanje bre nikakva , ni tronka svest za zaednicki interes!!!!
Ceki
quote:
Strelec, aj ne preteruvaj
Strelec mojt da preteruva, moderator e. Nie ne smejme.
beaver hunter Zaednichki Interes. Kolku interesno zvuchi. Vo toj zbor e i problemot. Koi se drzavnite interesi? Koi se partiskite interesi? Koi se lichnite interesi? Na koe prashanje, seushte nikoj nema dosega dadeno odgovor? Se dodeka odgovorite se krijat, rabotata ke ostane , takva, kakva shto e
KoPiLe
quote:
Originally posted by protivpropaganda
Јас и за поглупи од тебе сум потрошил време. Не си ти ништо невообичаено и специјално. П.С. Нема ништо немакедонско во тој пост. Ако мислиш на користењето на македонските дијалекти наместо литературниот јазик... Ај, батали. Се покажа.
e jas za takvi kako tebe so kal na patikite nemam mnogu ni vreme ni mesto da se raspravam ....btw...dijalekti se edno ...a toa ti shto go zboruvash e drugo ...a i da ti kazam pravo se mrazam nekogash so Gospod me kaznil za da se raspravam so vakvi kako tebe ...oti kako so si rekol "I za poglupi od mene deka imash vreme " nemozam da ti go zemam primatot tebe ...oti konkurencijata za "Glup" e premnogu jaka od tebe ...shteta sto najde na kogo da mu se pravish pameten ..da ne bea od tato parite dali i ke si zavrshel fakultet (iako se somnevam deka go imash zavrsheno)..izbrishi si ja kalta ...ke vi gradat pat asfalten natamu ...
n/a
quote:
Originally posted by concrete Izgleda na toa Balkanot ima nekoi minerali vo pocvata sto ovozmozuvaat formiranje na takvi karakterni osobini: bleskavi umovi so mnogi tenka granica pomegu pozitivnoto i negativnoto i nemanje bre nikakva , ni tronka svest za zaednicki interes!!!!
Бетончо, З`ш бе на човеците кому им ги залепи етикетите воопшто влегуваат во политиката? - Да не е можеби затоа што сеуште мнозинството рачуна на политички решенија за нивната поединечна економска состојба? - Дали можеби единствен критериум е интересот сопствен за свијата поединечна материјална благосостојба стекната преку дадената политичка моќ? - Дали во нашето општество е побитна колективната отколку индивидуалната среќа и како се гледа на едната, а како на другата? - Што е побитно колективната или индивидуалната среќа - Кој профитира во колективната, а кој во индивидуалната среќа? - Кој е критериумот за добар политичар кај нас? - Кој и каков е критериумот за успешен човек кај нас? Одговорете си ги овие прашања и сами ќе си ги видите.
concrete
quote:
Originally posted by protivpropaganda
quote:
Originally posted by concrete Izgleda na toa Balkanot ima nekoi minerali vo pocvata sto ovozmozuvaat formiranje na takvi karakterni osobini: bleskavi umovi so mnogi tenka granica pomegu pozitivnoto i negativnoto i nemanje bre nikakva , ni tronka svest za zaednicki interes!!!!
Бетончо, З`ш бе на човеците кому им ги залепи етикетите воопшто влегуваат во политиката? - Да не е можеби затоа што сеуште мнозинството рачуна на политички решенија за нивната поединечна економска состојба? - najverojatno,ako nekoj na toa e dolgo dresiran , ne moze da se ocekuva preku nok da stane pretpriemac na svojata ekonomska i politicka sudbina. Vsusnost i toa ne e mozno denes nikade.Potrebno e i opkruzuvanje koe ke go ovozmozi toa. Mislam deka takviot , cisto liberalen, individualen pristap do rabotite gubi na znacenje... sepak moderniot svet e isprepleten megu sebe na podrug nacin iako seuste se proba "bolestite" da se lecat so lekovi na koi im e pominat rokot. Sepak preprocitaj go Marx i sledbenicite , ama so sloboden um i zaprasaj se zosto edna cela plejada so Ulaf Palme na krajot bese likvidirana vo nastojuvanjeto da se zapre eden proces. - Дали можеби единствен критериум е интересот сопствен за свијата поединечна материјална благосостојба стекната преку дадената политичка моќ? - DA !!!! - Дали во нашето општество е побитна колективната отколку индивидуалната среќа и како се гледа на едната, а како на другата? -nema individualna sreka , vo vistinskiot smislol na poimot sreka, bez opsta sreka, nekakvo za momentot prifateno nivo na opstestvena sreka.Osven za potpolno deformirani umovi. na zalost takvite stanuvaat mnozinstvo vo odredeni momenti, pa doagame vo sostojba da se prasuvame sto e vistina. Od aspekt na kriminalcite , nivnoto odnesuvanje e potpolno racionalno...... - Што е побитно колективната или индивидуалната среќа -tuka doagame do mineralite vo pocvata Balkanska :):):):)!!!!! - Кој профитира во колективната, а кој во индивидуалната среќа? -mnogu komplicirano za dva tri zbora , toa e edna mnogu slozena megusebno isprepletena struktura.... - Кој е критериумот за добар политичар кај нас? - he , he ..pak tie minerali!!!!! po malku i mirodiite na interesite koi ne se nasi , a koi se objektivno prisutni .... - Кој и каков е критериумот за успешен човек кај нас? -go nema , na zalost go nema kako opstoprifaten , ama za toa pak tie pusti minerali vo vodata za pienje i vo pocvata ,he,he!!! Одговорете си ги овие прашања и сами ќе си ги видите.
Great_Macedonian aj vratetese kon ekonomijata
gisot [url="http://a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=44810"]Граѓаните незадоволни од првите 100 дена од Владата на Бучковски[/url] „Што да кажам, ништо, од мене нула за него“ „Многу малку резултати. Во ништо не се помрднува, не чувствувам ништо. Никакви, пропаѓа се“, велат граѓаните.
dejan Државната статистика ги објави бројките за ланскиот БДП, но според нова методологија Македонската економија лани пораснала за 2,9 отсто Мора да се има предвид дека до оваа бројка Статистиката дојде откако ја промени методологијата Министерот за финансии изјави дека овој резултат покажува оти лани на државата не и се случувала рецесија, како што се тврдеше НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Македонската економија лани пораснала дури за 2,9 проценти. Ова е најновиот податок за зголемувањето на бруто-домашниот производ во текот на минатата година, кој вчера на својот веб-сајт го пласираше Државниот завод за статистика. Статистичарите ги даваат и движењата на БДП по квартали во 2004 година, при што излегува дека во првиот квартал тој се зголемил за 2,4 отсто, во вториот за 3,7 проценти, во третиот порастот бил 3,4 проценти, а во четвртиот 2,1 отсто. Од сето ова излегува дека домашната економија минатата година не само што не паѓала и воопшто не била во рецесија, туку дури и остварила значајно зголемување, за без малку три проценти. Но, мора да се има предвид фактот дека до оваа бројка Државната статистика дојде откако ја промени методологијата за пресметка на индустријата, што во тој сектор прикажа подобри резултати од претходните. Тоа, пак, се рефлектираше врз показателите за бруто-домашниот производ, во кој индустриското производство учествува со околу 25 проценти. Па така, наместо драматичните падови кои статистиката ги бележеше за БДП во текот на целата мината година, сега излегува дека годината ја завршуваме со пораст. За потсетување, во податоците што ги даваше Заводот според старата методологија, БДП во првиот кватрал имаше пад од 3,2 отсто, во вториот за 0,1 процент, а само во третиот квартал регистрираше скромен раст од 1,2 отсто. Податокот за четвртиот квартал според старата методологија не беше објавен. Сега, според новиот модел, излегуваат други, многу подобри економски показатели. Според објаснувањето од Државниот завод за статистика, ова се должи на неопходната ревизија на податоците, што се прави во секое наредно тримесечје, кога стануваат достапни новите и поцелосни податоци. Министерот за финансии, Никола Поповски, нагласи за медиумите дека растот од 2,9 отсто на БДП е солиден резултат, кој ги демантира тврдењата што се ширеа лани во јавноста, оти на македонската економија Ј се случува рецесија. Како што е познато, за 2004 година првично беше планиран раст на БДП од 4 отсто, но потоа со големите падови на индустријата тие проекции станаа многу пониски, па дури и дека воопшто нема да се оствари пораст. Инаку, растот на БДП од 2,1 отсто во четвртиот квартал, според официјалните податоци од статистиката, најмногу се должи на големиот пораст во секторот градежништво за 10 отсто, трговијата на големо и на мало и поправката на моторни возила за 9,2 процента, додека сообраќајот бележи зголемување за 8,1 отсто. За разлика од нив, секторите вадење руди и камен, преработувачката индустрија и снабдувањето со електрична енергија, гас и вода, се намалени за 6,3 проценти. Во четвртото тримесечје, индексот на трошоците за живеење е намален за 1,2 отсто, а индексот на цените на мало има пораст од еден отсто. Во последниот лански квартал буџетот имал суфицит од 882 милиона денари. Инвестициите во машини и опрема, пак, во последниот квартал имале номинално опаѓање за 4,2 процента, но во цела 2004 година во однос со 2003 тие имаат раст за 4,9 проценти.
Great_Macedonian web sajt za drzavniot zavod za statistika imate nekoj?
concrete [quote]Originally posted by protivpropaganda
Бетончо, Ова ќе биде долго ама ќе се исплати читањето.[;)] Se isplati , nema sto , ama tezok si ko tezok den....more plus magnetna bura....:):):)!!!! Individuata vi-za-vi zaednica i obratno e mnogu slozena, da ja nareceme, rabota, za da ovde vo nekolku zbora ja razbistrime.
dejan lele dame imam negde....ne mi teknuva!
Strelec
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
web sajt za drzavniot zavod za statistika imate nekoj?
[url="http://www.stat.gov.mk/"]Државен завод за статистика[/url]
Strelec Советот на Централната банка ги разгледа макроекономските движења Пораст на индустриското производство и намалување на трговскиот дефицит Советот на Народна банка на последната седница ги разгледа најновите макроекономски движења во земјата. 1. Според податоците во февруари е регистрирана месечна инфлација од 0,5 проценти. 2. Физичкиот обем на индустриското производство во првите два месеца од годинава во однос на истиот период од минатата година забележало пораст од 7,6 проценти. 3. Во првите два месеца од 2005 година е регистриран кумулативен пораст на извозот од 29,9 проценти и увозот од 15 проценти, соодветно, намалување на трговскиот дефицит за 9,7 проценти. Ваквите промени придонесоа за поволни движења на девизниот пазар, при што од почетокот на годината НБРМ изврши нето-откуп на девизниот пазар од 18,5 милиони американски долари. И покрај повисоката обврска за задолжителна резерва, во февруари вкупните кредити одобрени на недржавниот сектор забележале годишен пораст од 26,4 проценти, при пораст на паричната маса М2-денарски дел од 17,4 проценти и речиси непроменето ниво на краткорочните активни каматни стапки на банките. Советот на НБРМ ги разгледал препораките на супервизијата на Народна банка до банките за унапредување на системите за внатрешна контрола, поставеноста на внатрешната ревизија, улогата на надворешната ревизија и релацијата помеѓу внатрешната ревизија надворешната ревизија и банкарската супервизија. Исто така, Советот ги разгледал препораките до банките за унапредување на системите за спречување на перење пари за сметководствен и регулаторен третман на средствата дадени и земени под лизинг и препораките за унапредување на сигурноста на информативниот систем на банките.
dejan ayyy, uste malku makedonskiot denar ke stane po dobar od euroto:p
n/a
quote:
Originally posted by concrete
[quote]Originally posted by protivpropaganda
Бетончо, Ова ќе биде долго ама ќе се исплати читањето.[;)] Se isplati , nema sto , ama tezok si ko tezok den....more plus magnetna bura....:):):)!!!! Individuata vi-za-vi zaednica i obratno e mnogu slozena, da ja nareceme, rabota, za da ovde vo nekolku zbora ja razbistrime.
Бетончо, Работава е разбистрена од поодамна од многумина бистри. Што правиме кога исто толку мативоди се обидуваат тие вистини да ги забошотат за да се стекнат со моќта на овчарот.
Great_Macedonian Strelec Fala za web stranicata :)
dejan Utrinski vesnik Нашата држава станува привлечна дестинација за сў поголем број руски инвеститори Русите ќе инвестираат во Македонија половина милијарда долари "Роснефтгасстрој" е заинтересиран за изградба на гасен прстен околу Скопје, "Лукоил" сака да гради бензински пумпи, а се интересира и за купување на ОХИС ОХИС НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Руските инвеститори прават вистински бум во Македонија. За нив државава станува сў попривлечна дестинација за вложување. Ако до неодамна речиси воопшто или многу малку руски компании купуваа наши фирми, во последниов период руските вложувања доживуваат вистинска експанзија во земјава. Некои македонски претпријатија се веќе купени, а поголем број се потенцијални кандидати на листата од заинтересирани моќни руски фирми. Не само тоа, туку Русите најавуваат и импозантни инфраструктурни проекти во Македонија, пред сў во делот на гасификацијата и електричната енергија. Руски капитал тежок најмалку 500 милиони долари набргу ќе влезе во Македонија. Вакви се информациите на бизнис-круговите во земјава, кои велат дека се запознаени со руските намери. Според нив, овие инвестиции ќе бидат одлична финансиска инјекција за македонското стопанство, кое досега едвај успеваше да привлече странски вложувања меѓу 100 и 150 милиони долари годишно. Дури, некои шпекулации одат дотаму дека токму рускиот капитал е оној на кој најмногу типува Владата во привлекувањето на посакуваните странски инвестиции. И во руската амбасада во земјава не кријат дека руските компании се заинтересирани за влез на македонскиот пазар. Сумата од околу 500 милиони долари за нив е само почетна понуда што сега ја даваат нивните фирми за инвестирање во нашата држава. Но, од амбасадата појаснуваат дека не станува збор за нагла експанзија на руските инвеститори, туку за проекти кои од поодамна се планирале. "Иако постои впечаток дека постои нагла експанзија на руски инвестиции, факт е дека такви работи не се случуваат преку ноќ, туку на нив се работи со години", вели Константин Берсенев, втор секретар за политички и економски прашања во руската амбасада во Македонија. Според него, токму сега се исполнети главните услови за засилување на економското присуство на Русија во Македонија. Првиот е либерализацијата на македонскиот, пред сў на енергетскиот пазар. Друга причина е зајакнувањето на политичката стабилност во Македонија, а третиот мотив е значајното подобрување на економските услови во Русија. "На руските инвестиции не треба да се гледа само како на пари кои би влегле во Македонија, туку како на ангажирање на голем број македонски фирми, градежна оператива и отворање нови работни места", нагласува Берсенев. Какви конкретни инвестиции може да се очекуваат од Русите во Македонија? Руското електростопанство сака да ја гради хидроцентралата "Чебрен", чија изградба би ја финансирало со сопствени средства, по принципот "клуч на врата". Само од овој проект во земјава би влегле околу 350 милиони долари. Друга можна инвестиција од оваа компанија е изградба на далновод за пренос на електрична енергија од Македонија за Албанија и Грција, зделка од која би се инвестирале 100 милиони долари. Електростопанството од Русија има интерес и за испорака и инсталирање на парагасовни централи кои работат на природен гас, што би значело гасификација на многу наши фирми. Приватната компанија "Роснефтгасстрој", пак, чии претставници неодамна беа во земјава, се многу заинтересирани да градат гасен прстен околу Скопје, како и гасовод кон Неготино. "Овие проекти, кои се проценуваат на околу 20 милиони долари, се во почетна фаза и зависат од тоа како ќе се намирува рускиот долг спрема Македонија", објаснува Берсенев. Се очекува до крајот на април да се склучи меѓувладина спогодба за регулирање на долгот, по што ќе може да се потпише договор со ,,Гама" за реализација. Русите ветуваат дека во изградбата најголем дел од материјалите и работната рака ќе бидат од земјава, па дури и цевките ќе се набавуваат од Македонија. И за рускиот гигант "Лукоил", исто така, е привлечно македонското подрачје, за што неговите први луѓе веќе беа во земјава и разговараа со владиниот тим, при што биле најдени допирни точки. Оваа компанија првенствено има интерес за изградба на мрежа од бензински пумпи во земјава, за почеток меѓу 45 и 50 бензински станици, што е вкупна инвестиција од близу 100 милиони долари. И нашата хемиска фабрика ОХИС има шанси да биде купена од "Лукоил". "Набргу, оттаму ќе пристигне експертска група која ќе ја сними фабриката и ќе оцени дали е исплатливо "Лукоил" да учествува во приватизацијата на ОХИС", вели Берсенев. Околу "Макпетрол", пак, тој нагласува дека "Лукоил" и "Макпетрол" се партнери, како и дека се приватни фирми и сами ќе одлучат дали ќе дојде до купување или друг вид соработка. Руски инвестиции веќе се присутни и во делот на металите. "Ромтрејд" во кој има руски капитал, веќе ја купи скопската ,,Топилницааи. Павел Малиновски од неодамна е газда на рудникот "Бучим", за кој беа платени 9,1 милион евра. На 15 април "Бучим" свечено ќе биде пуштен во употреба, со 500 работници. Се очекува "Ромтрејд" да ја купи и "Саса", иако е второрангиран на тендерот, бидејќи ветува 920 работни места и инвестиции од 24 милиони евра, а интересирање постои и за купување на велешката Топилница, како и за "Тораница".
Great_Macedonian da prodolzi so ova tempo i malku pobrzo... pa za edno 10godini ke sme na nivoto na koe e denes edna Ceska, Ungarija itn.
concrete Ako nesto drugo ne se sluci, a verojatno nema, za 10 godini , ke se raspravas so novite avstraliski bebinja :):):).... batali Makedonija , ke si ja najde taa sudbinata koja i ja prorekle trite narecnici :):):)!!!! Ruski kapital !!!! Dejan ko Dejan :):):)!!!
dejan sto e sega concrete?:p nikogas ne ti gi razbiram komentarite......bozem imas nekoja tajna misla:p
n/a
quote:
Originally posted by concrete
Ako nesto drugo ne se sluci, a verojatno nema, za 10 godini , ke se raspravas so novite avstraliski bebinja :):):).... batali Makedonija , ke si ja najde taa sudbinata koja i ja prorekle trite narecnici :):):)!!!! Ruski kapital !!!! Dejan ko Dejan :):):)!!!
Бетончо, Мислиш нешто друго ќе се случи? Батка, ако не си забележал овците се радувааат на секоја странска инвестиција и во Македонија како воопшто да не го имаат читано Маркс. Наместо домашни инвестиции и фер услови ние со сила си го бараме статусот на неоколонија.
concrete Za Dejan : nema tajna misla : ke si porasnes , ke se ozenis , ke imas deca , tie ke si odat vo Avstraliski skoli: seto toa vo Avstralija t.e. ke si stanes Avstralijanec....isto i za Great...tie nema pojma da imaat za sto ovde trosime vreme i pari:):):)!!! Moze ke skoknes i do Canada ili USA , ama Makedonija ....nikogas!!!! A za slucuvanjeto : samo pusta zelba ....dolga i siroka , kako Vasata!!!!! Protivpropaganda: ne citaat, ne Marx , tie ne citaat NISTO!!!!
dejan betonce!:p zosto taka zboris?? jas ne sakam da razmiluvam deka idninata ke mi bide taka:(!
трендафил Колку има поголем пад на производството, толку е полесно да се направи поголем пораст. А нашиве економисти во тоа не успеваат. На пример, ако производството падне на една гајба домати, ако се произведат две гајби, ќе имаме пораст од 100%. Тоа е статистика. Но ако тие две гајби се во раце на еден човек, останатите нема да видат никаква полза од двојно поголемото производство. Тоа е реалност. Ако во државата тие што се на власт приграбуваат повеќе за себе, и во услови на многу повеќе пари во државата мнозинството ќе биде посиромашно. Кај нас во Македонија финансијската олигархија блиска до СДСМ приграбува многу повеќе за себе отколку што било кој до сега тоа го правел, во услови кога државата е посиромашна. А посиромашна е затоа што никој не сака да инвестира во земја во која власта ги привилегира неколкуте десетици нејзини бизнисмени пред сите останати. Нормално, во ситуација кога Парламентот донесува закони под контрола на партијата во која членува оваа финансијска олигархија, се` е законско. Да потсетам, ако владата на Георгиевски не го вратеше членот на кривичниот закон што претходно СДСМ го исфрли за злоупотреба на службена положба, ниту Војо, ниту Ламбе, ниту било кој од нивната партија не ќе се влечеше по судови.
Great_Macedonian Za Dejan : nema tajna misla : ke si porasnes , ke se ozenis , ke imas deca , tie ke si odat vo Avstraliski skoli: seto toa vo Avstralija t.e. ke si stanes Avstralijanec....isto i za Great...tie nema pojma da imaat za sto ovde trosime vreme i pari:):):)!!! Moze ke skoknes i do Canada ili USA , ama Makedonija ....nikogas!!!! A za slucuvanjeto : samo pusta zelba ....dolga i siroka , kako Vasata!!!!! Protivpropaganda: ne citaat, ne Marx , tie ne citaat NISTO!!!! ---------------------------------------------------------------------------- Concrete, imas pravo.. vistinata boli, no dodeka se ima zelba, se ima nadez! Ova sto go kaza e realnost za 99.9% makedonci vo dijasporata.. no nemoj mene slucajno da me potcenis.. jas nese odkazuvam od tatkovinata tuku taka.
Great_Macedonian Concrete, samo da dodadam ako toa za marx se odnesuvase i do mene! imam pisano cetiri pismeni za nego na fakultet.
lav
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Concrete, samo da dodadam ako toa za marx se odnesuvase i do mene! imam pisano cetiri pismeni za nego na fakultet.
Иииииииииииииии прочитаа ли барем некоја пред целиот амфитеатар ???
concrete
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
ahahahaha, Dejan ovoj Concrete samo moze da depresira covek, mnogu e pesimista. Dejan, concrete ti veli deka da se vratis vo makedonija ke ti ostane samo zelba, i deka najblisku sto ke dojdis do makedonija e internetot. Mene koga nekoj vaka ke mi reci, mi dava uste pogolema nadez da se vratam vo MK, plus i za inaet na onie koj mislat deka nemozam.
Pobrzaj , uste malku ako pocekas , ke nema kade da se vratis :):):) !!!!! Odi kako alva!!!!!Negotinska!!!!!
Great_Macedonian hehehe... Concrete, posto tolku si ubeden deka makedonija ke ja snema.. kazimi ti sto ke bide toa parce zemja posle 5-10 godini? kako ke se vika?
dejan betonce!
concrete
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
hehehe... Concrete, posto tolku si ubeden deka makedonija ke ja snema.. kazimi ti sto ke bide toa parce zemja posle 5-10 godini? kako ke se vika?
Makedonija , kako sto se vikala od vek i vekov, a kako podrugo , ama naselena so kvazi grci vo juzniot i frustrirani albanci vo severniot , nabedeni bugari vo istocniot i raznorazni egzoticni specimeni od koi nekoi ke dzavkaat po razni forumi deka se ORIGINALNI Makedonci.....pa od avion se gleda semata!!!!! Vakvite kako tebe i mene ke otidat vo ISTORIJA koja nikoj nema da go interesira ....NEMA DA JA IMA MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE...JASNO LI TI E SEGA!!!!!
dejan zosto taka vikas? :(
Strelec concrete, AMAN!:))) Gledash i samiot kolku ni e deki sugestibilen i ti go zloupotrebuvash toa!:( dejan, Makedonija kje ja bide... a za takvite kako concrete, Charls Darvin kje se pogrizhi!:)
dejan :S
Great_Macedonian Concrete, od kaj ke dojdat grcite???? kolku llujge se izjasnale bugari na popis? jas znam, 400!!... za albancite, sto ke im e da krevaat guzva od koga ke vlezime vo EU??i da ne vlezime vo EU.. i onaka imaaty sve vo makedonija.. abe ne vredi da ti objasnuvam, ne velam deka toa sto go kazuvas ne e mozno, samo velam deka vo denesno vreme kako sto izgledaat rabotite sega, ne mislam deka ke ja snema makedonija na makedoncite. Plus ne se iselvat samo makedonci od makedonija.
Strelec
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Plus ne se iselvat samo makedonci od makedonija.
Taka e... Eve Stormangel kje odi vo Shvicarska sega!:)))
concrete
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Concrete, od kaj ke dojdat grcite???? kolku llujge se izjasnale bugari na popis? jas znam, 400!!... za albancite, sto ke im e da krevaat guzva od koga ke vlezime vo EU??i da ne vlezime vo EU.. i onaka imaaty sve vo makedonija.. abe ne vredi da ti objasnuvam, ne velam deka toa sto go kazuvas ne e mozno, samo velam deka vo denesno vreme kako sto izgledaat rabotite sega, ne mislam deka ke ja snema makedonija na makedoncite. Plus ne se iselvat samo makedonci od makedonija.
Pa grcite se veke odamna dojdeni tie zavrsija so terorot, sega se civilizirani lobisti ,albancite ic ne krevaat guzva tie samo teroriziraat,pa posle kobajagi kupuvaat, bugarive samo ke ja poednostavat procedurata za "makedonski bugari" po rod i ne im treba drugo. Na alternativata "nikoj i nisto" vo albanski aparthejd i "makedonski bugarin" ( citaj sloboden gragjanin na EU), eve zamisli se vo takva situacija, ti sto bi odbral. Ostavi gi basnite na Strelec i lobito za pozitivnoto gledanje na rabotite: grubo i ednostavno STO BI ODBRAL???? Sto tropam gluposti : pa ti veke si ODBRAL!!!!!
Great_Macedonian A zasto mislite deka ako zapadna makedonija stani "ilirida", deka ostanatiot del neke moze da opstoi kako makedonija??? zarem ke mora da se priklucime so tatarite.
concrete
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
A zasto mislite deka ako zapadna makedonija stani "ilirida", deka ostanatiot del neke moze da opstoi kako makedonija??? zarem ke mora da se priklucime so tatarite.
I ziv ostana, ne mislis sekako nekoj ova da ti go komentira. Ako moze bez,egejska, bez zapadna , bez..... nie vsusnost sme grupa zamajani Don Kihoti koi se borime so veternici....onaka virtuelno , mavajki po tastatura!!!!!!
SirAndReW
quote:
Originally posted by concrete Makedonija , kako sto se vikala od vek i vekov, a kako podrugo , ama naselena so kvazi grci vo juzniot i frustrirani albanci vo severniot , nabedeni bugari vo istocniot i raznorazni egzoticni specimeni od koi nekoi ke dzavkaat po razni forumi deka se ORIGINALNI Makedonci.....pa od avion se gleda semata!!!!! Vakvite kako tebe i mene ke otidat vo ISTORIJA koja nikoj nema da go interesira ....NEMA DA JA IMA MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE...JASNO LI TI E SEGA!!!!!
go easy on.. ovoa ..Hm od kade ti inspiracija za ovoj post da ne ti umre kuceto?! Te molam bidi pozitiven kreni ja glavata , ako site imat isto mislenje kako tebe... sega ke ti pisev od albanija ha ha ha. [:)]
concrete
quote:
Originally posted by SirAndReW
quote:
Originally posted by concrete Makedonija , kako sto se vikala od vek i vekov, a kako podrugo , ama naselena so kvazi grci vo juzniot i frustrirani albanci vo severniot , nabedeni bugari vo istocniot i raznorazni egzoticni specimeni od koi nekoi ke dzavkaat po razni forumi deka se ORIGINALNI Makedonci.....pa od avion se gleda semata!!!!! Vakvite kako tebe i mene ke otidat vo ISTORIJA koja nikoj nema da go interesira ....NEMA DA JA IMA MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE...JASNO LI TI E SEGA!!!!!
go easy on.. ovoa ..Hm od kade ti inspiracija za ovoj post da ne ti umre kuceto?! Te molam bidi pozitiven kreni ja glavata , ako site imat isto mislenje kako tebe... sega ke ti pisev od albanija ha ha ha. [:)]
Inspiracija????? Kuce???? (Rasprasaj se kaj Strelec, mislam deka i toj e clen na Lozata Lobisti :):):)!!!!) A kako gledam od Mehico pisuvas , kolku se razbiram vo geografija toa e veke dzenem :):):!!!! Samo cekam nekoj Lobista uste i od Patagonija da se javi!!!!!
SirAndReW ejejej ovoj site ke ne istepa :):)!!!!
n/a
quote:
Originally posted by concrete
Dobro de, tie sto citaat nikoj ne gi esapi, ne deka gi nema, no sega se vo moda ramni vratovi na steroidi(sto vednas isklucuva mozok i toa sto ide so nego)...i Glock G18 kako statusen simbol.....
Бетончо, А што му фали на Glock G18. Тој е многу подобар од заставините, барем за мене.[:D]
concrete
quote:
Originally posted by protivpropaganda
quote:
Originally posted by concrete
Dobro de, tie sto citaat nikoj ne gi esapi, ne deka gi nema, no sega se vo moda ramni vratovi na steroidi(sto vednas isklucuva mozok i toa sto ide so nego)...i Glock G18 kako statusen simbol.....
Бетончо, А што му фали на Glock G18. Тој е многу подобар од заставините, барем за мене.[:D]
Nisto, dobar e....zadovolitelno dobar , plastinka...... Inaku jas licno preferiram nesto sosema drugo.... potivko, poprecizno, baska PROVERENO :):):!!!!! Odis li na Defendori vo Pirea ?
Great_Macedonian i da se vratime nazad na prasanjeto.. ke trgne nasata ekonomija napred?
Strelec So ovaa vlast DA!:)
VeGaS vo koj svet ziveete bre vie ?! nesakam da zvucham pesimistichki, ali kako sto trgnalo ova ... [:(]
dejan stalno slusam na forumot 'kako sto trgnalo sve....' kako sto trgnalo?? drzhavata pravi nesto za da ima poveke investicii.
Strelec Фруктал“ во Скопје - регионален центар во Југоисточна Европа Македонските јаболки, праски и кајсии имаат добар квалитет и се користат како главни суровини за производство на соковите во фабриката на „Фруктал“, која веќе неколку години работи во Скопје. Словенците имаат намера скопската фабрика да ја направат регионален центар за сите земји од Југоисточна Европа, бидејќи географски имала најдобра положба. По ланската инвестиција од два милиони евра за производство на овошни сирупи, за оваа година „Фруктал“ најавува зголемување на производството за 3 пати, што ќе значи склучување нови договори со уште повеќе земјоделци за откуп на овошје.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Фруктал“ во Скопје - регионален центар во Југоисточна Европа Македонските јаболки, праски и кајсии имаат добар квалитет и се користат како главни суровини за производство на соковите во фабриката на „Фруктал“, која веќе неколку години работи во Скопје. Словенците имаат намера скопската фабрика да ја направат регионален центар за сите земји од Југоисточна Европа, бидејќи географски имала најдобра положба. По ланската инвестиција од два милиони евра за производство на овошни сирупи, за оваа година „Фруктал“ најавува зголемување на производството за 3 пати, што ќе значи склучување нови договори со уште повеќе земјоделци за откуп на овошје.
Оваа фабрика во минатото (си) беше сопственост на некогашната Македонска фирма Конзерваекспорт (денес ликвидирана или понаку кажано „купена„ од сдсм - пратеник поранешен) која и ја изгради фабриката сосе најнова Италијанска (за тоа време) технологија за правење на сокови , која НИКОЈПАТ не проработи поради „немање„ вода ...а беше и сеуште се е ...поред реката Вардар. И таа се гниеше (новите немонтиорани машини за сокови зараснати во пиреј) со децении , се додека не „дојдоа„ Словенците со своите прагматични идеи ....и еве сега овој некогашен Македоински капацитет ќе „работи„ ама за збогатување на Словенија. Македонија ќе ги „собира„ трошките и ќе „гледа„ како се работи , разбира се УСПЕШНО и со македонско овошје...нели? пс Проблемот беше и остана (за Македонија и Македонците) ...ОРГАНИЗАЦИЈА на РАБОТАТА и НИШТО ПОВЕЌЕ. ппс Словенците само тоа го знаат (и умеат добро да го прават) ...и затоа ме посетуваат на еднља приказна за разни луѓе односно нивни судбини. За едниот се вели дека Фаќа камен и тој станува „ЗЛАТО„ , А за вториот велат дека Фаќа злато и тоа постанува „КАМЕН„
Divider Би сакал да напишам неколку збора околу погоре изложеите ставови. Лично, забележувам дека некои многу размислувале на оваа и слични теми, а некои само наклапале, колку да напишат нешто. Нема да навлегувам кој е кој. Бз оглед, дали се работи за грчка компанија, бугарски пасоши, српска православна црква и нападот врз македонецот, македонштината и Македонија, напад е напад. Тој е одамна започнат и сеуште трае. Зошто треба да се постави прашањето? Зошто систематично през годнините упорно се обидуваат да не дозволат појава на национална идеја, на национална свест кај македонецот? Едноставно, за да имаш (некогаш) стабилна и релативно моќна држава, мораш да имаш нешто кое се нарекува национална идеја, свест, која ќе ја постави крајна дестинација, крајната цел кон која таа држава ќе се стреми. Тоа не е нешто кое може да се здогледа лесно (мислам на крајната цел која треба да се постигне при формирањето и определувањето на националната идеја). националната идеја е таа која дава национално единство. Ние тоа го немаме, не сме го имале од Самоила наваму, а секоја политички играч на сцената говори за национална идеја и свест. Дневнополитичките збиднувања и стремежи ни се прикажуваат како национална идеја, краткорочните стремежи и цели ни се прикажуваат како клучни за опстанокот и стеаблирањето на државата понатаму. Двата клучни изборни слогани се НАТО и ЕУ членство, како да со приемот во тие две институции ќе потеќе мед и млеко, секој ќе биде сит, облечен и среќен и ќе се признае светски нашата култура (од искона), национ, идентитет... Ние сме мала државичка, ние сме пишман земја од некојси два милиона и кусур со се малцинствата. нашата дијаспора бори барем двојно повеѓе, а ние ја алиениравме скоро до максимум. Што сакаме ние како глобален играч? Што можеме ние како глобален играч. Ништо. Извинете ми на израз, ама можеме да прдиме во кадата и да замислуваме дека сме во џакузи. без национална свест, национална идеја и национално едниство, ние ништо не правиме. Колку и да скосаме до небо. приемот во ЕУ и НАТО е веќе реалност, што тоа ќе ни донесе? Ништо особено, ако паметно не ги искористиме можностите кои н се нудат и пружаат, а без идеја и свест и единство тоа нема да го сториме, мислам да ги искористиме можностите. Грците можат да си дозволат да одат на јавни тендери со пониска цена, затоа што кај нив е примарна крајната цел, зацртана уште од Метаксас, кој е формирачот на нацинмалната идеја, единство и свест кај грците. Колку и да се караат и не поднесуваат дневно политички грчките политичари, ако забележувате, со мали, незначитѕелни отстапувања (дозволени бидејќи не штетат на каузата) уште од негово време како кој да е на власт, не отстапува од Megalo idea-та на Метаксас. Кај нас, препирките меѓу политчките пишмани тоа е секојдневие, мислам на расправиите, ситноспоственичките суетни интереси и расправии ја кочат државата. Наместо да се кудат нашите соседи затоа што знаат што сакаат и одат кон тоа, ние, мораме првин да си погледнеме во својот двро, да го зиметете од плевелот, од троскотот и ѓубрето, за потоа да се завртиме кон нив. Сега засега можеме само од нив да учиме како сисетатично, упорно се работи на својот интерес, кој иако веќе повеќе од стогодини постои и сеуште крајот не му се гледа, го тераат. Говориме за економска, политичка и секаква зависност, а сакаме во ЕУ и НАТО. Што нуди ЕУ, што нуди НАТО (освен заштита на територијалноста и од надворешна агресија според член 5)? Ништо, засега,како стојат работите, се нуди зависност при слобода. Слобода на движење, слобода на вероисповест, слобода на размисла, слобода да се биуде сит и облечен, но според правилата на стопанот, а со стопан и без идеја за самосвест, аргументиртана и поставена како национална идеја кон која долгорочно (мислам не за десет, ниту сто години, туку пшодолгорочна идеја) че биде поставена на агендата и кон која секој ќе се стреми, ние ќе бидеме само новокомпонирана колонија. Кој не ја гледа шумата од дрвјата, не мора да ми коментира на постов. Сега, за да не дадам завршна реч и да нема дискусија, ќе запрам туак и ќе с енавратам на темата. Мнозина обвинија за корупција при тендерите. не знам, можеби е точно, но не мора да биде. реков на Грција и одговара да оди со пониска цена колку да може да ги земе нашите компании, домашните, како амали (таканаречени подизведувачи), тие ќе добијат плати, работа, никој нема да се жали. Се жалат оние кои сакаат да ќарат во таа зделка и со набиените цени да ја стават разликата во сопствениот џеб. Не ги жалам, во свтот на парите не постои национ, освен као не е длабоко вкоренет во генотипот на народот, во самите коски на индивидуата. за жал, кај нас сеуште тоа не е ниту во зародиш. Кога македонецот ќе сфтаи дека брзата заработувачка и ќар, долгорочно штети секому, па и нему лично, тогаш ќе тргнеме напред. нашите компании, со нашите политичари можат слободно да одат и да се фрлат во матниот Вардар кои, се надевам би ги измил во егејско море па да им го загадат малкуцка и на грчиштата. Тука, вакви не н се потебни. расправијата дека иако поскапа, требло нашата понуда да биде одбрана не држи вода, бидејќи таа е: поскапа, поради тоа што некој сакал да ќари и затоа што звучи детски и дебилно. Тоа е како американецот да се налути што најки се прават во Кина, а не во САД. Се лутеа едно време додека не сфатија и тие, дека во пазарното општество нема вера и нација. Само идеја. Ќе заборавев, вчеравечер разговарав со едне умен човек. Се сложивме дека пошетокот и јадрото на секоја империја, држава, земја, народ е во вредностите, моралните е етички вредности. таквите се раѓаат со тие вредности, а кога ќе ги загубат, одумираат. Ние формиравме држава, без никакви морални и етички вредности. Упорно се одбива предлогот да се учи етика во училиштата за да им се всадат на малдите поколенија морални и етички вредности. Зошто? Затоа што тогаш, при здрави млади генерации, со здрави вредности, ќе се развие националната свест, самосвест и идеја која ќе доведе до формирање на национално единство, а које пак, ќе ја повлече држава нанапред и во која нема повечќе да можат да просперираат идиотите кои сега ја водат и кои го трујат народецов со нивните искривоколчени и извитоперени страсти за лична корист. Уште едно нешто: политичките платформи на нашите партии и политичари - дефиниција: Ајде сите ние заедно да работиме за мојата лична корист!!! Потоа се прашуваме кој ни е виновен. Рибата смрди од главата, ама целата смрди!! Сами сме си виновни и додека тоа не си го признаеме, нема да имаме напредок, секој ќе не негира, поелка ќе умираме. примери за тоа има низ историјата на сите светски наорди. Еден куп. Но, очигледно, сакаме да учиме на својот грб, на своите малоумни грешки отколку на туѓите. Some learn at Oxford, some on their own mistakes!! Ние сме тие вторите!! Благодарам П.С. следниот пат за тие кои доволно не размислуваат и тресат и кинат зелени, имам една порака. Трипати премисли, потоа уште еднаш, па напиши, за нас другите да не не труете со глупости и детски муабети. П.П.С Кога ќе тргне нашата екониомија напред? Една е од подобрите во регионот, но додека не се стори она што го напишва погоре, ќе го игра орот, три напред, две назад!!
concrete Divider skoro super razmisluvanje ...so mala korekcija: dve napred ..tri nazad ..za toa oroto:):):)!!! Megalo idea-та na Metaksas...klasika, no toj osven sto zboruval i rabotel nesto....kako Polozani na primer...i negovata Megalo-idea, dodeka Brane redi bisti , a Ljubco go nosi sinceto vo Svajcarski koledz,za Gvujo i novoprosvetleniot drzavnik Penov da ne zborime :):):) Dali ona razgovorot so toa umniot covek go vodevte onaka od noga, ili malku poozbilno,imaat li namera toa umnite da izlezat od svoite konformisticki brlozi i namesto casa da zemat nesto "po-uboito" vo raka, penkalo na primer?????? Some learn at Oxford, some on their own mistakes!!..pa Makedonija stana eden goolem Oxford za cela Evropa,ucat na nas ..rasturaat....
slasa
quote:
Originally posted by concrete
Divider skoro super razmisluvanje ...so mala korekcija: dve napred ..tri nazad ..za toa oroto:):):)!!! Megalo idea-та na Metaksas...klasika, no toj osven sto zboruval i rabotel nesto....kako Polozani na primer...i negovata Megalo-idea, dodeka Brane redi bisti , a Ljubco go nosi sinceto vo Svajcarski koledz,za Gvujo i novoprosvetleniot drzavnik Penov da ne zborime :):):) Dali ona razgovorot so toa umniot covek go vodevte onaka od noga, ili malku poozbilno,imaat li namera toa umnite da izlezat od svoite konformisticki brlozi i namesto casa da zemat nesto "po-uboito" vo raka, penkalo na primer?????? Some learn at Oxford, some on their own mistakes!!..pa Makedonija stana eden goolem Oxford za cela Evropa,ucat na nas ..rasturaat....
[:D][:D][:D][:D]dobar si concrete
sirius Concrete shto e ova od tebe, me razocaruvash, pa zadrzhi go stilot, potroshi poveke od dve rechenici....nastrana zaebancija, zborot mi beshe ako nekoj ima namera da diskutira seriozno, neka go pravi toa vo forma na kriticko-analitichki izdrzan osvrt, i pozelno e ( dokolku ima malku kreativen duh)i soodveteni izdrzani???predlozi - reshenija....kako inaku ke razvieme diskusija....ednostavno za ovoj mesec, otkako sum na forumov, osven mene..smile, samo ushte dvajca -trojca go imaat zadrzano ova nivo... Concrete ova ne se odnesuva na tebe, tvoite zabeleshki i kritiki gi svakam samo kako korektiv, a toa e i te kako polezno za odrzuvanje na "sportskiot" karakter na diskusiite.... mislam deka poleka se javuva potreba od odrzuvanje na prviot kongres "in live" na forum called VMACEDONIA ?????
dejan http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=9249 ЕКПЕРТСКИОТ ТИМ НА БУЧКОВСКИ ЈА ИЗГОТВИ ПРОГРАМАТА ЗА РАЗДВИЖУВАЊЕ НА ЕКОНОМИЈАТА Владата подготвува економски "бум"!? ВО ЛИСТАТА НА МЕРКИ, МЕЃУ ДРУГИТЕ, СЕ ВРОЈУВААТ И ДАНОЧНИ ОЛЕСНУВАЊА, ПРАВНА ЗАШТИТА НА ИНВЕСТИТОРИТЕ И НАМАЛУВАЊЕ НА НЕВРАБОТЕНОСТА Експертскиот тим на Бучковски во кој се вклучени еминентни професори од земјава, како и експертот од Словенија, Владо Димовски, ја изработија првичната верзија на економска програма со која треба, конечно, да се раздвижи македонската економија. Димовски и експертскиот тим веќе во понеделник ќе имаат уште една средба со премиерот, Ако Владата ја прифати програмата, ќе треба да ја разработи со мерки со кои практично таа и ќе се реализира. Неофицијално, конечната верзија ќе оди на разгледување кај советникот на Бучковски, германскиот експерт Теодор Вајгел. Деталите од оваа стручна програма, поточно мерките што ги предложил експертскиот тим, се држат во строга тајност и далеку од јавноста се додека не се изработи конечната верзија, а тоа според наши извори се очекува во многу брзо време. Неофицијално, во неа е предложен сет од мерки од монетарната, фискалната политика, мерки на полето на пазарот на работна сила и други мерки во насока на подобрување на состојбите во стопанството, со кои, конечно, треба да се намали невработеноста во земјава, како и редица погодности за идните инвеститори. Наши извори велат дека во оваа програма експертите на Владата и предлагаат и редица мерки кои одат во насока на даночни олеснувања, за правна заштита на инвеститорите, и конкретни мерки за подобрување на состојбите на пазарот на трудот. Во врска со работничките права, како што вчера за "Вечер", изјави советникот на премиерот Бучковски, Владо Димовски, тој лично е против нивното намалување, и според него, најважно е да се усогласат социјалните партнери. "Јас се залагам за активирање на социјалниот дијалог, а компромиси мора да се прават", вели Димовски. Тој во програмата има предложено неколку мерки на ова поле, но она што е најважно, вели тој, е прво да се направи евиденција на невработените во Македонија за што владее вистински хаос. На ова поле, нагласи Димовски, веќе работи министерот за труд и социјала Стевчо Јакимовски, со кој како што ни изјави Димовски немал никаков конфликт, иако во јавноста се шпекулира дека поради различните ставови во врска со прашањето на работничките права, имале одредени несогласувања. Во оваа стручна програма, Димовски предложил и активна политика за вработување, односно брзи мерки како да се намали невработеноста во земјава, но за деталите е се уште рано да се обелоденуваат.
concrete A koga ke se OBELODENAT detalite, najverojatno ke bide DOCNA, he,he,he!!!! Ovie postojano izmisluvaat topla voda i za toa naplatuvaat DEBELI honorari. Perpetum mobile ne postoi, a ovie umovi koi sega pak pravat PROGRAMA se istite od vcera, znaci NEMA PROGRAMA ....a supervizorot Vajgel , ama sto moze toj siromav ...edna lastovica ne pravi prolet. Od kade mojot pesimizam ?????...Prosto...sproveduvanje na VISTINSKA PROGRAMA znaci deka za 5-6 meseci,eve godina, ovaa vlada da ja NEMA , a toa verojatno site ke se slozime, ic ne im e po kef :):):)!!! Eminentni profesori od zemjava ...kade samo gi najdoa ...ili se toa istite stari amateri po jubileen 100 pat na "gostuvanje vo Nasiot grad" :):):)!!! Potreben e POTPOLNO NOV INOVATIVEN PRISTAP, koi postojnite zarkrzlani umovi ne se sposobni da go svarat, a na Dimovski verojatno treba da mu e jasno deka ona sto viree vo Slovenija ne viree vo Makedonija i obratno,no sekaja para zarabotena honorarno e slatka , neli????
dejan betonce! citaj go toa.
asalvari
quote:
Originally posted by concrete
Perpetum mobile ne postoi, a ovie umovi koi sega pak pravat PROGRAMA se istite od vcera, znaci NEMA PROGRAMA ....a supervizorot Vajgel , ama sto moze toj siromav ...edna lastovica ne pravi prolet. Od kade mojot pesimizam ?????...Prosto...sproveduvanje na VISTINSKA PROGRAMA znaci deka za 5-6 meseci,eve godina, ovaa vlada da ja NEMA , a toa verojatno site ke se slozime, ic ne im e po kef :):):)!!! Eminentni profesori od zemjava ...kade samo gi najdoa ...ili se toa istite stari amateri po jubileen 100 pat na "gostuvanje vo Nasiot grad" :):):)!!!
so sve se slagam. I sto sega? Aj zemjava ne cini. Da ja menjame? Ili da gi smenime lugeto, da razmisluvaat poinaku. (doduse ja i od dvete digav race ama toa e druga tema) Toa sto me tangira vo tvojata poraka e negativniot ton, nihilisticki, bez nadez. Mozda i si navistina pogoden od situacijata, ama mislam deka na site im e jasno deka NARODOT e kriv za seto ona sto go nabroja na pocetokot. Imaa 15 godini da svatat... nisto ne svatija.
Great_Macedonian concrete, da pocekame malce i da vidime... ako ne napravat ekonomski poteg, blizu e 2006ta :)
dejan slusajte, romanija trgne kako vos, ona go dobi ekonomskiot bum od kandidat status!
concrete
quote:
Originally posted by asalvari
[quote]Originally posted by concrete so sve se slagam. I sto sega? Aj zemjava ne cini. Da ja menjame? Ili da gi smenime lugeto, da razmisluvaat poinaku. (doduse ja i od dvete digav race ama toa e druga tema) Toa sto me tangira vo tvojata poraka e negativniot ton, nihilisticki, bez nadez. Mozda i si navistina pogoden od situacijata, ama mislam deka na site im e jasno deka NARODOT e kriv za seto ona sto go nabroja na pocetokot. Imaa 15 godini da svatat... nisto ne svatija.
Pa sto mislis od kade mojot negativniot ton, bez nadez????? Bas tie 15 godini. Normalno deka sum pogoden , ama ne po toj osnov na koj verojatno si pomislil. Inaku NARODOT nikogas ne e kriv..Toj si e samo NAROD ist kako sekogas i sekade, negovite vodaci se odgovorni, nivniot NEMORAL t.e. prikazuvanjeto toa sto ne se , a so toa lazejki go !!!! Za nihilisticki ne bi rekol !!!! Da ne mislam deka ima Makedonski intelektualni i materijalni kapaciteti , koi edna nikakva inercijalna masa kako Makedonija mozat da ja zadvizat so dozvucna brzina , ic ne bi gi pravel ovie muabeti. Se prasuvam koga samo ke im se dade sansa na takvite, koga ke se stvori atmosfera koja ke im ovozmozi da izlezat na videlina , nisto drugo ne treba, se samo od sebe ke se naredi togas. Romanija , aj nemoj da me zasmejuvas Dejane, da ja pustat Makedonija od zandanata vo koja e piknata , Romanija , Bugarija i drustvo ke mozat samo da ja vidat prasinata zad Makedonskite petici nekade na horizontot pred niv!!!!!
dejan betonce, romanija bese vo loso situacija od nas koga zeme kandidat.
concrete
quote:
Originally posted by dejan
betonce, romanija bese vo loso situacija od nas koga zeme kandidat.
betonce ,Romanija bese vo polosa situacija od nas koga stana kandidat za EU. Ti spomnav ednas , ako sakas da bides "dobar" Makedonec poraboti na jazikot,mald si , vezbaj!!!! Vtoro Makedonija e noviot Boeing 777 na Misirkov vo odnos na Romanija pa i na nekoi drugi EU novopeceni, samo se bara pilot za avionot, ako vidis nekoj takov , javuvaj vednas!!!!
dejan dobrooooo
toni_a isto ... se site partii. dodeka si vazi ona: tato nosi,mama mesi ,nema da se promenat tie raboti. decata od mali noze ne se uchat na samostojnost i na rabota so sopstven trud.koga ke napravat pozitivno da e od niv,a koga ke zgresat samite da gi nosat posledicite. dodeka majkite ne prestanat da urgiraat za ocenki po uchilistata,...,da se fakaat prijateli za site raboti,kriminalci fateni za raka so tato da idat na sud... site chekaat od tato! se karaat kako mali deca,koj izel poveke od cokoladoto.
Great_Macedonian Ostajtego Dejan pak si se fatile da go zaebavate za jazikot koga ke naprae edna ili dve gramaticni greski. Barem deteto se trudi, vo tugina e rasten a znae povejke za makedonija nego mnogu vrsnici negovi koj ziveat vo mk i samo znaat da se pijanat po kafici.
concrete
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Ostajtego Dejan pak si se fatile da go zaebavate za jazikot koga ke naprae edna ili dve gramaticni greski. Barem deteto se trudi, vo tugina e rasten a znae povejke za makedonija nego mnogu vrsnici negovi koj ziveat vo mk i samo znaat da se pijanat po kafici.
Bas zatoa Great , bas zatoa , mladi kako Dejan se nasata edinstvena nadez da ostanat lastarki koi mozebi ke ne vratat tamu kade ni e mestoto, bas zatoa!!!!
Great_Macedonian Директорката во Светска банка за ЈИЕ повторно оптимистички гледа на нашата држава Каранѕопулос: Македонија брзо оди напред, подоцна ќе дојдат и вработувањата Структурните реформи се одвиваат забрзано, почнувајќи од оние во финансискиот сектор, пазарот на трудот, даночниот систем и судските реформи Македонија брзо граби напред, реформите се одвиваат со забрзано темпо, а веќе почнуваат да се гледаат и првите резултати. Но, за тие да дадат плод со нови вработувања, сепак, потребно е уште малку време. Вака директорката во Светска банка за Југоисточна Европа, Орсалија Каранѕопулос, повторно оптимистички гледа на состојбите во нашата држава. >†Македонија во однос на другите земји од регионот исклучително добро граби напред, не само од аспект на макроекономијата туку и во финансиската, фискалната и монетарната сфера. Структурните реформи се одвиваат забрзано, а доказ за тоа е што вашата земја користи комерцијални ИБРД-кредити, а повеќето земји од регионот употребуваат повластени ИДА-кредитиии, изјави вчера Каранѕопулос, која престојуваше во земјава на петтиот годишен состанок на Надзорниот одбор на Центарот за обука во областа на финансиите, ЦЕФ, во кој учествува и Светска банка. За досегашните реформи во Македонија, Каранѕопулос вели дека тие се движат прилично солидно, почнувајќи од реформите во финансискиот сектор, †кој работи сў подоброои, потоа реформите на пазарот на трудот, судските реформи, па сў до реформите во даночниот систем. >†Резултатите од реформите во однос на развојот мислам дека веќе почнавте да ги чувствувате. Може да се забележат позитивни ефекти, како што е рестартирањето одделни компанииии, рече Каранѕопулос. Според неа, Македонија е во високото сценарио на СБ, зашто работи многу добро. >†Знам дека луѓето стануваат нетрпеливи околу прашањето за вработување. Но, треба да знаете дека во економијата насекаде последното нешто што се менува е вработувањето, бидејќи фирмите прво се одлучуваат да ги користат вработените, па подоцна да вработуваат нови луѓе. Затоа мора прво да се случи економски развој и растеж, па потоа нови вработувања. Тоа се случува со задоцнување од шест месеци до една годинааи, предупреди Каранѕопулос. (Н.Н.Ф) http://www.utrinskivesnik.com.mk/ 7/5/05
concrete A be Great ne mi spomna nisto za toa bobinkite ?????
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Но вие што гласавте за нив, не сте ли навредени затоа што ве излажале или сакате кога ве лажат?
Нека одговорат тие што гласале за нив, а во меѓувреме јас да ти поставам едно прашање: Но вие што гласавте за сегашната опозиција, мазохисти ли сте штом сакавте тие повторно да победат или нешто друго беше причината?
Не можев да гласам за ДУИ и Изет Меџити кои се на власт во мојата општина Чаир. Сепак со убивање влегоа во власта. Затоа и гласав за опозицијата во советот, а за градоначалник веќе и немаше опозиција затоа што вториот кандидат од ДПА се повлече, па не гласав за никого на општинско ниво. Гласав само за власта (Трифун) на градско. Дали ќе се покајам, ќе покаже времето. Тоа што прифати споменик на Тито на плоштадот веќе ме грицка.
трендафил
quote:
Originally posted by dejan
Девизните резерви блиску до милијарда долари ОД 1992 ГОДИНА ДО ПОЧЕТОКОТ НА ГОДИНАВА РЕЗЕРВИТЕ НА ДРЖАВАТА И НБРМ СЕ ЗГОЛЕМИЈА ЗА 906 МИЛИОНИ ДОЛАРИ, А НАЈВИСОКО НИВО Е РЕГИСТРИРАНО НА КРАЈОТ НА МИНАТАТА ГОДИНА http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=10472
Ова изгледа дека во власта има циции што љубоморно ги чуваат парите наместо да ги трошат за доброто на сите. Не е логично девизните резерви нон-стоп да се зголемуваат, а се поголем број луѓе да гладува.
трендафил
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
mislam deka makedonija ima premnogu prodavnici a premalce vraboteni. Investicija na trgovski centar ne pravi nisto za namaluvanje na vrabotenosta ili za skok na ekonomskiot razvoj. Da prajme muabet koga koc ke otvori fabrika vo makedonija vredna 25milioni evra.
Кога Македонец ќе отствари профит од трговија, парите ги троши тука, па некој ајр гледаат и други. Странците профитот го носат дома. Парите што ќе ги заработи Коч ќе бидат на сметка на другите дуќани. Дел од нив ќе затворат. Коч иначе во поголем дел вработува припадници на турската заедница во Македонија. Тие се обучуваат во Анталија, во Турција. И мене повеќе ме радува инвестиција во производството. Посебно нова инвестиција, а не купопродажба, односно промена на газдата. Такви инвестиции за жал можат да се избројат на прсти.
Strelec
quote:
Originally posted by dejan
Девизните резерви блиску до милијарда долари ОД 1992 ГОДИНА ДО ПОЧЕТОКОТ НА ГОДИНАВА РЕЗЕРВИТЕ НА ДРЖАВАТА И НБРМ СЕ ЗГОЛЕМИЈА ЗА 906 МИЛИОНИ ДОЛАРИ, А НАЈВИСОКО НИВО Е РЕГИСТРИРАНО НА КРАЈОТ НА МИНАТАТА ГОДИНА http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=10472
Секоја чест... Тоа е плод на домаќинско работење... Следниот чекор е парите да се насочуваат во вистинска насока и за доброто на граѓаните во Македонија... Искрено се надевам дека ќе биде така!
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by dejan
Девизните резерви блиску до милијарда долари ОД 1992 ГОДИНА ДО ПОЧЕТОКОТ НА ГОДИНАВА РЕЗЕРВИТЕ НА ДРЖАВАТА И НБРМ СЕ ЗГОЛЕМИЈА ЗА 906 МИЛИОНИ ДОЛАРИ, А НАЈВИСОКО НИВО Е РЕГИСТРИРАНО НА КРАЈОТ НА МИНАТАТА ГОДИНА http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=10472
Секоја чест... Тоа е плод на домаќинско работење... Следниот чекор е парите да се насочуваат во вистинска насока и за доброто на граѓаните во Македонија... Искрено се надевам дека ќе биде така!
И јас се надевам на истото иако искуството не зборува така. Со години веќе се зголемуваат и девизните резерви но и долгот кон странство. Ќе излезе дека власта не сака да им ги вратиме кредитите на странците иако имаме пари. За да ни растат каматите ли? Нешто тука не е чисто.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Ќе излезе дека власта не сака да им ги вратиме кредитите на странците иако имаме пари. За да ни растат каматите ли? Нешто тука не е чисто.
Економијата на една држава не е проста математика (2+2), па од ракав да носиме заклучоци!:)
Strelec Напорите и резултатите што владата на РМ ги прави на економски план последниве неколку месеци, се чини дека ќе вродат со плод. Убавата вест вели дека ќе се потпише тригодишен реформски аранжман со ММФ. ’Аранжман со ММФ’ можеби и не е сама од себе некоја бомбастична вест... Аранжмани со ММФ сме имале и порано, но во овој случај се работи за нешто многу крупно. Тригодишниот реформски аранжман е со најдобри можни услови и се доделува само на земји во кои меѓународната заедница е сигурна дека чекори на вистинскиот пат. Одлуката е донесена врз основа на извештаите кои што велат дека силни и здрави реформи се случуваат во областа на здравството, судот, законите за работни односи итн. итн. Не ме прашувајте кој медиум е извор на ова информација, затоа што до медиумите сеуште не е стигната оваа вест. А не знам дали воопшто и во Македонија е некој засега запознаен со оваа информација.
Great_Macedonian ti od kaj e najde?
Inkognito A shto stana so chatmalijata od Dojchland Vajgel? Neli kje ne spaseshe (spored buchko), neshto slabo e eksploatiran po mediumive ...
concrete
quote:
Originally posted by Inkognito
A shto stana so chatmalijata od Dojchland Vajgel? Neli kje ne spaseshe (spored buchko), neshto slabo e eksploatiran po mediumive ...
Verojatno se oporavuva od sokot koga vide so kogo ima rabota:):):)!!!
Inkognito :)))) So kogo ama i so kolku bila kriva Drinata sho se nafati da ja ispravi
OooOo Jas iskreno veruvam deka toj chovek kje napravi neshto ... do sega tie negovi doagjanja i zaminuvanja, intervjua i poziranja bea samo za predizbornite poeni shto vladata gi sobirashe pred gradonachalnichkata trka :)
concrete
quote:
Originally posted by OooOo
Jas iskreno veruvam deka toj chovek kje napravi neshto ... do sega tie negovi doagjanja i zaminuvanja, intervjua i poziranja bea samo za predizbornite poeni shto vladata gi sobirashe pred gradonachalnichkata trka :)
Daj Boze !!!!
SLaCk Sega koga ke go sednat letovo kraj Ohridsko Ezero vo nekoja vila ke mu dojde inspiracija samo vie izdrzete drugari i drugarki!
SLaCk По Тајванците, од Бунарџик заминаа и Велшаните Младен Чадиковски 18.04.2005 Се ветија фабрики, светски марки и нови вработувања, Бунарџик 2003-та. Две години подоцна идејата за Бунарџик со велшката фирма доживеа дебакл призна владата. Две години паднаа во вода. Од новите фабрики, вработувања и светски брендови на локалитетот кај Миладиновци се уште има само две хали останати од времето на владеењето на Георгиевски и Тупурковски. И за нив се води судски спор. Договорот за закуп со велшката фирма еднострано ќе биде раскинат, а Македонија ќе барала и отштета. Владата се жали дека проектот не успеал оти не нашла сериозен партнер. Нејзиниот оптимизам не стивнува. „На евентуален нов тендер за слободна економска зона Бунарџик серозно ќе се пристапи, нема да се брза. Без да бидеме уверени дека инвеститорот е сериозен нема да може да го добие“, вели Ракип Дочи Слободна економска зона. Кога почувствува дека Бунарџик со велшаните ќе пропадне владата најави слободна економска зона во Прдејци Гевгелија за која биле заинтересирани Грци. Слободна економска зона бараат и кочанските стопанственици. Проектот за слободна зона останува нереализирана владина амбиција, која како атрактивна идеја се возобновува во недостиг на свежи идеи за реални проекти. Toa e toa dodeka Bucko e premier a Rakip glaven za ekonomski zoni...ke ziveeme od optimizmot i preubavata nasmevka na premierot.A ova "prorostvo" na Cile e isto interesno: Тупурковски: „Новата замисла за `Бунарџик` нема да успее“ 26.09.2003 Васил Тупурковски Лидерот на Демократска алтернатива Васил Тупурковски смета дека активирањето на слободната економска зона „Бунарџик“ според сегашните замисли на власта нема да успее иако проектот е здрав и има валидна основа. „Развивањето на слободните економски зони се очекува од консултантски компании кои буквално немаат никакво искуство за воспоставување, водење или ефектуирање такви зони“, истакна Тупурковски на денешната прес-конференција. Според него, огромна е одговорнсота на тие што пред четири и пол години ги стопираа развојните аспекти на програмата на ДА за да ги афирмираат денес со изјава дека идеите се стари и припаѓаат на некој друг, но методите за нивна реализација се нови. Тој потсети дека за реализација на проектот „Бунарџик“ во 1999 година тогашната Влада го донесе Законот за слободни економски зони, но тогашната опозиција ја напушти седницата. „Беше донесен и Закон за концесии што сега ќе се применува, а тогаш беше опструиран. Тајван своевремено вложи 11,2 милиони долари за 'Бунарџик' и ако се раскине тој договор тие пари некој ќе мора да ги врати“, посочи Тупурковски. Лидерот на ДА смета дека Владата воопшти нема проекција што ќе се добие со овој проект, оценувајќи оти со одложување на позитивните проекти за теснопратиски интереси се одлага вистинската стабилизација на Македонија, што е опасно за иднината на државата.
concrete I Tupurko i nekoi drugi , a posebno vladata samo raskazuvaat basni.Nikoj nema ozbilna namera da napravi nesto, a pri toa da ne inkasira 20% provizija vo dzebot. Mislam , ako dobro se sekavam,nekade na ovoj forum , nekade pred nekoj mesec,izjaviv deka edna malenkost kako mene ke go napolni toj Bunardzik kako oko, ako samo se sredat najvoobicaeni uslovi isti kako sekade vo svetot. Ama nema, ako nekogo go nema vo pajtonot so proviziite!!!!!!
KoPiLe ako mozi covekot koj barashe da se plasiraat pozitivni informacii za razvojot na ekonomijata vo makedonija da kazi kolku e pozitivno prpajganjeto na "bunardzik" ...i ako se najdi nekoja sveza pozitivna informacija da se kazi ...ke bidi ...15 god se praveshe neshto ...ima ushte 15 a...more i ushte 15 po site niv ...
lav
quote:
Originally posted by KoPiLe
ako mozi covekot koj barashe da se plasiraat pozitivni informacii za razvojot na ekonomijata vo makedonija da kazi kolku e pozitivno prpajganjeto na "bunardzik" ...i ako se najdi nekoja sveza pozitivna informacija da se kazi ...ke bidi ...15 god se praveshe neshto ...ima ushte 15 a...more i ushte 15 po site niv ...
Не е толку голем проблем во годините минати во неисполнети надежи за Бунарџик (како еден од примерите) , дека некој во Бунарџик ќе ни прави пари а ние само ќе гледаме и ќе чекаме на нашиот удел за да го потрошиме веднаш на скапи и луксузни автомобили и вили , ами во тие кои се „надлежни„ за ова заживување на (барем) една од зоните , а тоа е исклучиво во надлежност и обврска на владата. Сите досегашни влади во Македонија не граделе ами разградувале ...секако мислеејќи дека нешто градат (некоја повеќе некоја помалку) , според сопствениот терк (што вели конкрит стално измислувале топла вода) а не и според проверените и во светот признати методи на организација на вакви економски и просперитетни зони.
трендафил Да се запишеше Црвенковски, на пример, во прво одделение кога стана пратеник во 1990 година и да го интересираше економијата, до 2004 година, кога избега од премиерското место ќе беше втора година на економски факултет, односно ќе знаеше нешто да направи со економијата. Добро е што самиот конечно разбра дека не го бива и замина на друго место, но имам впечаток дека неговите гласачи не се во состојба да го согледаат тоа, па не гласаа за него на претседателските избори за да го ишутираат од премиерското место, туку како награда за успешната работа до тогаш. Која црна успешна работа? Ми заличива дека работите по скоро една година од заминувањето на Црвенковски воопшто не се променија. Ниту експертот Хари Костов не направи ништо, а ниту Бучковски по 123 дена премиерување. Бучко додуше купи авион за владата што чини колку целата воена авијација на Македонија (хеликоптери и авиони со оружје и муниција). Некој велеше дека тие летала се платени повеќекратно поскапо. За сегашново цивилно летало се молчи. За Љубчо знаеме дека парите ги троши. За патувања, наводно за имоти во земјава и странство. Што прават СДСМовци кога не трошат пари за ништо. Да не прават како влавот кој кога му рекле дека е стиснат, не ги троши парите и не купува ништо одговорил: „ Не е точно, вчера купив 100 евра“. Ама трошење пари. Потрошил денари, купил евра.
Strelec Interesna rabota...:) Vest vo mediumite: Vladata vo pregovori so Velshani za Bunardzik! Reakcija na forumov: Koi se tie Velshani? Gluposti... Nikoj ne gi znae i gi nema na internet... itn. itn. Vest vo mediumite: Vladata gi prekina pregovorite so Velshanite i kje bara drug partner Reakcija na forumov: Gluposti... Kako misli vladata da go zazhivee Bunardzik? Vaka ne se gradi ekonomija! Vest vo mediumite: Vladata go angazhira Teo Vajgel Reakcija na forumov: Tolku znae vladata!? Gluposti... So vakvi potezi na vladata, nikogash nema da trgneme napred! Site zakluchoci izvlechete gi sami!:)
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Interesna rabota...:) Vest vo mediumite: Vladata vo pregovori so Velshani za Bunardzik! Reakcija na forumov: Koi se tie Velshani? Gluposti... Nikoj ne gi znae i gi nema na internet... itn. itn. Vest vo mediumite: Vladata gi prekina pregovorite so Velshanite i kje bara drug partner Reakcija na forumov: Gluposti... Kako misli vladata da go zazhivee Bunardzik? Vaka ne se gradi ekonomija! Vest vo mediumite: Vladata go angazhira Teo Vajgel Reakcija na forumov: Tolku znae vladata!? Gluposti... So vakvi potezi na vladata, nikogash nema da trgneme napred! Site zakluchoci izvlechete gi sami!:)
Siguren si , epten??? Aj verojatno imas moznost za filtriranje , daj vidi sto toa burek jadese tvojot "negativec" Concrete!!!!!
Inkognito Pokraj tvoite zakluchoci Strelec, kje dadam i moi, toest od kade proizleguva vakviot nachin na razmisluvanje na makedoncite. So enormno loshite iskustva so desegashnite politichari vo Makedonija, se stvori edna atmosfera na nedoverba (so pravo)od strana na gragjanite sprema politicharite, i bash zaradi toa makedonecot reagira vaka. Nishto predlozheno od strana na vekje dokazhanite nikakveci (se misli na dosegashnite politichari, makedonecot ne mozhe da im veruva se dodeka praktichno ne vidat neshto realizirano!
dejan nemozam da go najdam topikot za vajgel, me mrzi pa eve, makfax Вајгел го почна лобирањето за Македонија Скопје, 15:00 Економскиот советник на македонската влада, германскиот експерт Теодор Вајгел денеска го започнува лобирањето за привлекување странски инвестиции и за побрза интеграција на земјата во ЕУ со средби со високи европски претставници во Брисел. Како што е соопштено, Вајгел попладнево во Брисел ќе има средби со еврокомесарот за проширување Оли Рен и координаторот на Пактот за стабилност Ерхард Бусек. На средбите Вајгел ќе лобира Македонија до крајот на годинава да добие статус на земја кандидат за членство во ЕУ, како и за европска поддршка на реформите што се имплементираат во Македонија. Врз основа на консултациите во Брисел и разговорите што ќе следат во владата на Република Македонија, советникот Вајгел треба да подготви стратегија за забрзано европско интегрирање на земјата, како и за користење на претпристапните фондови на Унијата./
concrete
quote:
Originally posted by Misirkov
Trendafile: ti izgleda ne sakas da razberesh deka NEMA SISTEM vo Makedonija! A sistem nema zoshto za tie shto sukcesivno bea i se uste na vlast ne im odgovara da ima sistem. Shodno dali bara vladata eksperti i/ili se raboti za ekspertska vlada e nebitna rabota!
Kako NEMA SISTEM ,ima poznat si e kako KONTROLIRAN HAOS !!!!! Ribite "slobodni" da pravat sto sakaat vo rekata , ama taa po svoeto korito si tece kon ustieto.....ova vaka odprilika opisano :):):)!!!!
dejan ОБУКА НА НЕВРАБОТЕНИ Учат рецепти за торти за да си ја решат живејачката Саид и Сузана Ќани, кои веќе 12 години се невработени, решија пристојна живејачка за своето семејството во иднина да обезбедат со печење колачиња, торти и пити. Оваа брачна двојка се надева дека шестмесечниот тренинг за пекарски бизнис, во рамките на проектот "Стручна обука и доквалификација на невработени за разни занаети", ќе им биде доволен за конечно самостојно да заработат парче леб. - Работевме во стоковната куќа "Мост", а од 1993 година сме на листата на невработени во Агенцијата за вработување. Веќе не сме млади. Имаме 38 и 42 години и две деца средношколци. Досега не примавме ниту социјална помош и се снаоѓавме како знаеме за да се прехраниме. Се надеваме дека преку странски фондови ќе ни се помогне да најдеме пари за од пекарскиот занает да направиме семеен бизнис - вели Саид. Преку проектот, финансиран од ЕУ со 40.000 евра, обучени се и по десетина фризери и кујунџии, а целта е да се намали невработеноста во земјава. Невработените вклучени во проектот се разочарани од тоа што државата не води грижа за нив и не се труди да им пружи шанса за вработување. Тие секојдневно по осум часа ја посетувале практичната обука и создавале свој производ, што ги окуражило дека, иако не се млади, имаат сила да креираат сопствен бизнис во кој ќе се докажат и ќе профитираат. Дваесет и шестгодишната Елена Лутикова е ликовен академик и две години е невработена. Затоа одлучила да се пријави на конкурсот за да го научи кујунџискиот занает. - Ова за мене значи дополнување на знаењето. Склоп на уметноста, поле каде можеш да ја внесеш својата креативност. Се надевам дека сега полесно ќе можам да најдам работа бидејќи изработката на филигран е дејност што кај нас е веќе во изумирање. Во работилницата каде што бев на обука нема потреба од нови вработувања и затоа сама ќе се снаоѓам - вели Даниела. Енвер Абди, кој ги обучувал курсистите за изработка на филигран, вели дека во секое пренесување на знаењето има задоволство и мака. Тој нема намера да задржи дел од лицата што ги обучувал и смета дека филигранскиот занает е мајсторија која може да се работи и од дома. - Се надевам дека тие ќе најдат начин сами да произведуваат за да не дозволиме оваа уметност да изумре - вели Абди. Проект за обука на невработени е дел од владината Програма за поддршка на политиката за вработување на Владата. Со него се опфатени 11 пилот проекти, кои вредат 500.000 евра и се во завршна фаза. Според спроведувачите, со овие проекти се опфатени 1.350 невработени, од кои за 150 е обезбедено вработување, а 30 невработени ќе отворат сопствен бизнис. Покрај занаетчии, со другите проекти се обучувани невработени од Свети Николе за пчеларство, а имало и обука за креирање сопствен бизнис, за склучување договори за работа преку Интернет и друго.
concrete HA,HA,HA,HA.....beskrajna e glupavosta !!!!!!!! A nekoja obuka za fakanje na svetulki i izrabotka na svetlecki ikebani????...Ke ima li i takvo nesto????? Sklucuvanje na dogovori za rabota preku Internet, eh,ova e za Ginis.......pa prvo treba da se ima Interent, ako dobro razbiram , pa vtoro treba da se ima nesto za sto mozes da sklucis dogovor....pa makedonce, pa sto da ti praam...Bog neka ti e na pomos!!!!! 500.000 Evra za 30 nevraboteni da otvorat sopsteven biznis so kredit koj ne mozat da go dobijat, he,he,he!!!! Pa za tie pari se pravi nova drzava bre...a ne honorari za nekoi dustabanlii EDUKATORI!!!!!
Strelec off topic: Javno izjavuvam deka nema da go baniram concrete i pokraj toa shto pishuvanjeto mu e tolku destruktivno! Izdrzhete!!! Koga mozham jas da trpam, mozhete i vie!:)
ArIeS ah be strelco :)
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
off topic: Javno izjavuvam deka nema da go baniram concrete i pokraj toa shto pishuvanjeto mu e tolku destruktivno! Izdrzhete!!! Koga mozham jas da trpam, mozhete i vie!:)
Ova na odenje me fati....JAVNO MU SE ZABLAGODARUVAM NA STRELEC ZA RAZBIRANJETO NA MOITE FRUSTRACII SO RODNATA MI TATKOVINA I NAROD!!!!! AMA NEKAKO POSILNO E OD MENE, A BOGAMI I TIE ZAPNALE (TATKOVINATA I NARODECOT)DA MI DAVAAT POVOD, SEKOJDNEVNO I VO GOOOLEMI DOZI:):):!!!!!
Jakov
quote:
Originally posted by OooOo
concrete, kade mozhe da se prochita ekonomskata programa?
Овде го има експозето на Бучковски околу Програмата, а целата Програма мислам дека ќе се крие од јавноста како Евро-прашалникот. АКо најдам нешто плус ќе ви пратам. http://www.vlada.mk/Govori/Maj2005/govor20-5-2005.htm
Great_Macedonian koj bobinki ???
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Директорката во Светска банка за ЈИЕ повторно оптимистички гледа на нашата држава Каранѕопулос: ...Знам дека луѓето стануваат нетрпеливи околу прашањето за вработување. Но, треба да знаете дека во економијата насекаде последното нешто што се менува е вработувањето, бидејќи фирмите прво се одлучуваат да ги користат вработените, па подоцна да вработуваат нови луѓе. Затоа мора прво да се случи економски развој и растеж, па потоа нови вработувања. Тоа се случува со задоцнување од шест месеци до една годинаа, предупреди Каранѕопулос. (Н.Н.Ф) http://www.utrinskivesnik.com.mk/ 7/5/05
Ne umri magare do zelena trava... Komu li ovoj lik prodava zeleni bamji... "poslednoto neshto shto se menuva e...", pa bi mozhelo da se dade Nobelova nagrada bash za ovie redovi, pa kakva e toa dlaboka erudiranost, koe e toa fascinantno vizionerstvo, a bogami i sushtestvena humanistichka orientacija... Ako ne umre magareto do zelena trava, mozhebi nema da ja izede, mozhebi kje si svitka vo hartija i kje si duvne troa? A?
Great_Macedonian panzer... mislam deka izjavata e dobra i zboruva realno, so edna iskluciva greska. Nema da dojde do namaluvanje na nevrabotenosta za 6-12meseci <--toa mozese da se ocekuva ako ekonomijata rastese 7%... a so 3-4% ekonomski porast, mozebi ke dojde do namaluvanje na nevrabotenosta, odnosno, nevrabotenosta ke pocne da paga posle 3-4 godini.
achtung_panzer
quote:
Originally posted by dejan
ОБУКА НА НЕВРАБОТЕНИ Учат рецепти за торти за да си ја решат живејачката ... Со него се опфатени 11 пилот проекти, кои вредат 500.000 евра и се во завршна фаза. Според спроведувачите, со овие проекти се опфатени 1.350 невработени, од кои за 150 е обезбедено вработување, а 30 невработени ќе отворат сопствен бизнис. Покрај занаетчии, со другите проекти се обучувани невработени од Свети Николе за пчеларство, а имало и обука за креирање сопствен бизнис, за склучување договори за работа преку Интернет и друго.
"Obuka za nevraboteni" ja napishal nekoj sho prvin dobro se nadzhorkal so Prozac... Daklem concrete, vnimavaj daklem, se' na se' se 1350 nevraboteni na koi se potrosheni tie pola milion evra (malku e zbunuvachki shto samo 180 od niv videle fajde od "programite"). Znachi ne e se' tolku temno kako ti sho mislish [;)], temnichko e, ama ne do tolku [:o)][xx(] The brightest Prozac moment: skluchuvanje dogovori za rabota preku Internet... wow...[:X][:0][:o)][xx(]
mako Mozhebi ne ke uspejat da najdat rabota preku Internet, no barem ke se naucat da koristat kompjuteri, toa e nesto POZITIVNO
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
panzer... mislam deka izjavata e dobra i zboruva realno, so edna iskluciva greska. Nema da dojde do namaluvanje na nevrabotenosta za 6-12meseci <--toa mozese da se ocekuva ako ekonomijata rastese 7%... a so 3-4% ekonomski porast, mozebi ke dojde do namaluvanje na nevrabotenosta, odnosno, nevrabotenosta ke pocne da paga posle 3-4 godini.
Hola Great, Ima del od izjavata kade se zboruva za restartiranje na "odredeni kompanii". Bash me interesira KOI TOA PRETHODNO OTEPANI KOMPANII se restartirani, i kolku od niv se rabotodavateli so povekje od 100 vraboteni... Con mucho gusto
sirius Pozdrav do clenovite na forumov. Za pochetok - ЕДЕН МАНИРИСТИЧКИ, ЕКСАПИСТИЧКИ, "ПОСТМОДЕРЕН" ДРАЈВ?!Да се измислува фабулата - е инфантилно! ...Настаните, тоа е само бука што тивко се дестилира во мисли и чувства. Кој ја сфаkа атмосферата, сфаk'а се. Стварноста е руда од која со испирање се добива сон! Za kakva stvarnost i son mozzeme da zboruvame????? Potrebno e da se definira imame li nie ekonomija vo sovremena i polna smisla na znachenjeto na toj zbor???????????????
concrete
quote:
Originally posted by achtung_panzer
[quote]Originally posted by Great_Macedonian Bash me interesira KOI TOA PRETHODNO OTEPANI KOMPANII se restartirani, i kolku od niv se rabotodavateli so povekje od 100 vraboteni... Con mucho gusto
A be panzer ednas napisav deka ni mrtov konj ne puva , ama poznati se slucai koga otkacile i toa doobro.....na toa se nadeva ovaa so grcko prezime.......sto ja zadolzile da ni deli ROZOVI ocila!!!! Ova Siriusov , navistina sjajna zvezda, se nadevam ke ima , na opsto zadovostvo trpenie so nas vaka zabetonirani, pa kampfpanzeri......
dejan ova e mnogu eftino. http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=10094<----sliki СО ПРОИЗВОДСТВОТО НА ЕВТИНИ АВТОМОБИЛИ ИНДИЈА СТАНА НАЈГОЛЕМ СВЕТСКИ БУМ Наскоро возило и за 1.600 евра!!! ВО МОМЕНТОВ ПАЗАРОТ Е ПРЕПЛАВЕН СО ВОЗИЛА ЧИЈА ЦЕНА Е ПОД 4.000 ЕВРА, А АМБИЦИОЗНАТА "ТАТА" НАВЕСТУВА ДЕКА И НА БАЛКАНОТ ЌЕ ВЛЕЗЕ СО АВТОМОБИЛ ОД 1.600 ЕВРА Бумот на кинескиот автомобилски пазар го воодушеви светот, но во заден план го стави уште поголемиот, што во моментот се случува во Индија. Навидум продажбата на милион автомобили годишно на население од милијарда жители изгледа смешно, но тоа добива сосема поинакво значење кога ќе споменеме дека индискиот автомобилски пазар покажува пораст поголем и од кинескиот. Повеќе од 60 отсто од пазарот во Индија го сочинуваат мини автомобили со просечна цена под 4.000 евра. Како споредба, просечната плата на работниците изнесува околу 200 евра. Најголем дел од пазарот го држи компанијата "Марути Сузуки", со неверојатни 44,6 отсто, но со голема брзина напредува и фирмата "Тата", чии 210.000 работници и во три смени одвај успеваат да го произведат бараниот број автомобили. Засега, оваа се попопуларна марка мини и евтини возила, е втора по учество на пазарот со 16,5 отсто. Но "Тата", најверојатно, е најаграсивна компанија во моментот и, како што велат нејзините менаџери, таа има големи амбиции да продава возила и во други делови на светот, па и на Балканот. Нивната цел е наскоро да создадат народен автомобил со цена од само 1.600 евра, што би била најповолна во светот.
lav Генерално гледано кај нас не постои стварна ами само декларативна и од други наметната „желба„ за државата , за нејзин економски просперитет базиран на ефтино производство и ИЗВОЗ...но тој си бара и соодветна „клима„ се мисли на условите во кои ќе се развива (закони , судови, агенции и друго - секаде видено по светот). Погледај кај нас како е (досега) идено со економскиот развој базиран само на....РАЗПРОДАЖБА и тоа за бадијала (ова сметано према инвестициите дадени за тоа-не сакм да дискутирам дали е тој стварен или по желба искажан податок) а го купија „одредени структури ...да не речам партиски војници. Остатокот на „капацитетите„ како неинтересен за нив се распродаде за бадијала на разноразни „газди„ од „странство„ а пак кои веднаш ја „укапираа„ шемата на работа овде кај нас и влечење на енормнн профити од пљачкање на населението со наметнатиот (и од власта подржан дискретен монопол). Треба ли да ви кажам зашто нема 3 мобилен оператор и закон за него??? Па што ќе им конкуренција и пазарно стопанство во државата , кога овој монопол со делот од својот исцицан од народот енормрн профит , има дел и за Владата со која таа само и без особен напор си доаѓа до „својот„ дел од колачот на пари. И логиката е според мене едноставна и објаснива....повисоки (без конкуренција) цени секојпат носат сигурни и без особен труд (освен кочењето на законската регулатива за анти-монополски дејства да проработат) пари кај нив во „џебот„ , секако на државата. Овој јазол е можно да се „разврзе„ само со замена на луѓето чија што идеолошка матрица е сепак комунизмот и неговите (се уште живи и здрави) монополи.
concrete
quote:
Originally posted by dejan
ke mu pratam nesto crveno da gleda!:))
Za ROZOVO zboruvam , ako pocnam crveno da gledam ...otidiv jabana :):):)
dejan [:D]
Great_Macedonian quote panzer... :Hola Great, Ima del od izjavata kade se zboruva za restartiranje na "odredeni kompanii". Bash me interesira KOI TOA PRETHODNO OTEPANI KOMPANII se restartirani, i kolku od niv se rabotodavateli so povekje od 100 vraboteni... Con mucho gusto ------------------------------------------------------------------------ Se ogled na faktot sto site rudnici se zatvoreni i ne rabotat, a sega site se kupeni i odnovo pocnuva proizvodstvo, kako sto rece pretsedatelot, se otvaraat 3,300 rabotni mesta vo novokupenite rudnici.. toa znaci 3,300 semejstva ili (12,000)ziteli ke mozat odsega podobro da ziveat vo gradcinja kako radovis. Za ovoj region na MK toa e ogromen BOOM. Sega i skopskata topilnica ke se restartira i ke se vratat na rabota 1000 lujge... mislam deka so restartiranje na ovie najvazni industrii vo makedonija, ekonomijata ke moze da porasne namesto 3%godisno, 5%godisno (koga site ke profunkcionirat naskoro).
Great_Macedonian Inace Strelec, nete razbrav za tie bobinki, nikogas nesum slusnal za niv... no vidi vaka jas gledam realno na rabotite i veruvam i znam deka makedonija za 5-6 godini ke vleze vo EU... ti ostanisi pesimist pa i koga ke vleze MK vo EU ti pak ke pisis deka "ne e vistina, ve lazat onie od vlasta".
concrete Great kolku ti vsusnost realno ja poznavas sostojbata , da receme so rudnicite vo Makedonija???Znaes li sto se podrazbira pod "rudnik" vo Makedonija????Pa tie bea golemi crni dupki ili ekoloski katastrofi i vo sjajnite denovi koga navodno "funkcioniraa". Sto mislis onie silni milijardi zagubi koi se namnozija se pojavija zaradi sitno kraduckanje na dnevnici , nekoja betonska ploca na privatnata kukja ili vikendica i prekumernoto krkanje po lokalnite restorani na direktorite i drustvo.... Pa toa ne e ni fraktal. Od kade zemal plata toj silen narod,kako se kupuval opstestveniot mir i blagosostojba.... so konkurenten proizvod ????...malo morgen. Mislis ova "kupuvacite" se nekoi filantropi pa sakaat da im pomognat na onie od tebe spomnata 1000 lugje da najdat rabota???? Bas me interesira da vidam kako???? Ke im davaat plati na zimi majka ???? A jamite se uruseni , polni so voda, opremata korodirana , se sto mozelo da se odnese odneseno. Ako bide toa kako sto e tekstilnata industrija restartirana , uste utre tie novovraboteni neka napravat harikiri. Bivsata industrija e BIVSA!!!!!Samo nekoi kapaciteti se cedat do daska,so nikakva griza za okolinata dodeka se moze i onaka se kupeni za sitni pari i so neprimerni energetski beneficii ili monopolska polozba koja vednas bi se nasla na sud vo sekoja minimum normalna ekonomija. I so besprimerna eksploatacija prema koja Juzna Afrika e Eldorado!!!! Site tie prikazni se samo kupuvanje na vreme ,Gospod znae vo kakvi aranzmani, vo luda nadez deka ke izmolat vleguvanje vo NATO pa ke se dobie nekakov kredibilitet za vleguvanje vo Evropa i pristap do nekoi razvojni fondovi...... koi najverojatno nema da gi ima ..... Nikoj ne zasukuva race i ne pocne prvo da misli , pa posle da raboti...site cekaat: od premierot, pa nadole da dojde Dedo Mraz. I samo za spomenici i fontani zboruvaat....
concrete
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Inace Strelec, nete razbrav za tie bobinki, nikogas nesum slusnal za niv... no vidi vaka jas gledam realno na rabotite i veruvam i znam deka makedonija za 5-6 godini ke vleze vo EU... ti ostanisi pesimist pa i koga ke vleze MK vo EU ti pak ke pisis deka "ne e vistina, ve lazat onie od vlasta".
Mislis verojatno na Concrete, nemoj Strelec da mi go deprimiras toj mi e svetilnikot. Bobinkite , nekoi prijateli od Avstralija mi velat imalo nekakvi , ako gi zobnes se rozovo gledas :):):) Ajde lutko, ne zemaj pri srce :):):) i daj Boze da bide 5-6 godini, samo nekako nikoj ne kazuva od koga se broi!!!!!!
concrete [quote]Originally posted by dejan
ova e mnogu eftino. http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=10094<----sliki СО ПРОИЗВОДСТВОТО НА ЕВТИНИ АВТОМОБИЛИ ИНДИЈА СТАНА НАЈГОЛЕМ СВЕТСКИ БУМ Наскоро возило и за 1.600 евра!!! [img]http://www.dancewithshadows.com/images/sitara1.jpg[/img]
Great_Macedonian Da, mislev na tebe concrete, ne na strelec.. toj e na sprotivnata strana i e golem optimist. Vidi vaka nese lutam, ti sekogas dobro zboruvas,no samo istaknuvam deka nee sve taka crno kako sto mislis ti.
sirius Diskusijava sto ovde ja voite na tema “ ke trgne li mak.ekonomija napred” mi zalichuva na edna parola, a spored nekoi umni glavi , toa e i svoevidna aksioma, izrechena pred 10-na god. koja glasi: К о н е ч н о г о с р у ш и в м е к о м у н и з м о т , с е г а д о а ѓ а н а р е д к а п и т а л и з м о т concrete, kritikive ti se OK, no kako doajen na forumov pochni so predlozi-vizii za reshavanje na problemot.....mislam deka toa bi iniciralo mnogu pokvalitena diskusija
Strelec
quote:
Originally posted by sirius
concrete, kritikive ti se OK, no kako doajen na forumov pochni so predlozi-vizii za reshavanje na problemot...
Ha!:))) Ochigledno ti ne go znaesh nash concrete!:) Sega kje ti reche: NEMA RESHENIE!!!!! A pred toa veruvam deka kje ti go iskomentira ona 'doajen'!:)))
concrete Tuka vi e odgovorot: http://www.petebeeman.com/walker/bike01.html
трендафил Се` додека не разбереме дека демократијата подразбира и одговорност, нема да ни појде ништо, па ниту економијата. Иако нема врска со економијата, ќе ги прашам почитуваните форумџии што сметаат дека Љубчо Георгиевски е виновен за војната во 2001 и резултатот од неа, што направија за да го натераат да се однесува како што тие сакаат или да си замине доколку не ја почитува волјата на народот. Јас лично излегував на повеќе протести, но бројот на луѓе што протестираа беше трагично мал. Тоа за мене значи дека на мнозинството Македонци не им пречеше ниту војната, а и дека резултатот е таков каков што посакувале. Премолчано, се согласиле и се согласуваат со него. Едноставно сметав затоа што во 1998 година гласав за ВМРО-ДПМНЕ имам поголема одговорност. Иако во мојата изборна единица победи кандидатот од СДСМ, Нано Ружин. Не гласав за коалицијата ЗА Македонија заедно на 15 септември, и за жал излезе дека сум во право кога мислев дека ветуваат лажно. Но вие што гласавте за нив, не сте ли навредени затоа што ве излажале или сакате кога ве лажат? Зошто не организирате едни протести да ги натерате тие што ве излажаа да го исполнат ветеното? А ако заклучите дека не се во состојба да го сторат тоа и доколку побарате нивно заминување ќе ви се придружиме и ние. Во интерес на единството, се разбира.
concrete
quote:
Originally posted by OooOo
concrete, kade mozhe da se prochita ekonomskata programa?
Ako jas dojdov do golem del od tekstot na toa sto go narekuvaat "ekonomska" programa togas "krtovite" na Strelec bi trebalo da go imaat celiot integralen :):):)!!!!.....
lav
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by OooOo
concrete, kade mozhe da se prochita ekonomskata programa?
Ako jas dojdov do golem del od tekstot na toa sto go narekuvaat "ekonomska" programa togas "krtovite" na Strelec bi trebalo da go imaat celiot integralen :):):)!!!!.....
Го имаат ....сигурно го имаат текстот , мислам на тртовите-де на чичо Стрелчо , разбира се. Но и самите (по се изгледа) се свесни дека се што е тоа тамо напишано е како „експлозив„ со минат датум на употреба и чуван на несоодветно место (влага и др.) пс Со други зборови како некој си ТОП , но ете без исправен затварач.
lav Еве и друго видување за капацитетот на оваа влада позајмено од весникот Време: Владата нема потенцијал да ја подобри економијата Македонските граѓани не веруваат дека Владата до крајот на мандатот ќе ги подобри економската состојба во земјата, животниот стандард и дека ќе ја намали невработеноста, покажале резултатите од анкетата на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) во Македонија. Анкетата спроведена врз 1.108 возрасни граѓани на Македонија покажала дека само 7 отсто од испитаниците веруваат дека Владата ќе ја подобри економската состојба во земјава. Дури 83 отсто од анкетираните одговориле дека невработеноста, економската состојба и животниот стандард се најважните проблеми со кои се соочува Македонија. Само 15 отсто од испитаниците потврдно одговориле на прашањето дали се подобрила економската состојба во земјата од последните парламентарни избори. Повеќе од една третина од испитаните граѓани веруваат дека странските инвестиции се најважната тема од сферата на надворешните работи во Македонија. На прашањето дали Македонија се движи во „вистинската“ или во „погрешна“ насока, 23 отсто од испитаниците одговориле дека работите се движат во вистинската насока. Анкетата, која е дел од проектот за развој на политичките партии спроведен од Меѓународниот републикански институт (ИРИ), била спроведена од 14 до 18 април. Истражувањето го спровела домашната агенција „Брима“, а финансиите ги обезбедила Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). КОМЕНТАРИ ???
Strelec
quote:
Originally posted by Strelec
Убавата вест вели дека ќе се потпише тригодишен реформски аранжман со ММФ. Не ме прашувајте кој медиум е извор на ова информација, затоа што до медиумите сеуште не е стигната оваа вест. А не знам дали воопшто и во Македонија е некој засега запознаен со оваа информација.
Осум дена подоцна: Македонија доби стенд бај аранжман Штотуку преговарачите од двете страни ги дадоа изјавите, дефинитивно е договорен 3 годишен структурен аранжман, познат како стенд бај. Македонија доби аранжман што претставува клучен мост за европската унија, ама сега на владата и претстои голема работа, имплементација и спроведување на реформите во здравството, судството и подобрување на бизнис климата. Ова го порача Розвадовски. /А1 Телевизија/
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Strelec
Убавата вест вели дека ќе се потпише тригодишен реформски аранжман со ММФ. Не ме прашувајте кој медиум е извор на ова информација, затоа што до медиумите сеуште не е стигната оваа вест. А не знам дали воопшто и во Македонија е некој засега запознаен со оваа информација.
Осум дена подоцна: Македонија доби стенд бај аранжман Штотуку преговарачите од двете страни ги дадоа изјавите, дефинитивно е договорен 3 годишен структурен аранжман, познат како стенд бај. Македонија доби аранжман што претставува клучен мост за европската унија, ама сега на владата и претстои голема работа, имплементација и спроведување на реформите во здравството, судството и подобрување на бизнис климата. Ова го порача Розвадовски. /А1 Телевизија/
He.he.!!!..mora da se seguvas Strelec...trogodisen stend by aranzman i toa so MMF, kako toa gordo zvuci :):):)!!!!! I zaradi toa ovaa "genijalna" vlada treba da dobie card blanche da ja dorasturi Makedonskata siromastija. A be tie ne znaat vrvcite na kondurite da si gi vrzat , zatoa nosat mokasini. Aj ti podobro vrati se na ova ekonomskata programa, daj malku da ja tumacime,ako ova ti bese TAJNATA koja ja znaat trojca, menjaj drustvo koe te informira...bajati se :):):)!!!!
concrete Pa Trendafile , drugoto ime na Makedoncite e KONFORMISTI....i "tragaci" po izgubeniot polesen pat!!!! Em kopaat, "em burek" jadat, em na kraj plakaat poln iznos....toa tie, vakvi takvi tvoi(moi) si se, mora da gi trpime, ne mozeme da gi izmenime , mozeme samo da gi smenime: za Kanagjani,Avstralijanci,Bugari , koj kako miluva !!!!!
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Но вие што гласавте за нив, не сте ли навредени затоа што ве излажале или сакате кога ве лажат?
Нека одговорат тие што гласале за нив, а во меѓувреме јас да ти поставам едно прашање: Но вие што гласавте за сегашната опозиција, мазохисти ли сте штом сакавте тие повторно да победат или нешто друго беше причината?
sirius Pred izvesen period vo razgovor so nekoi lugje za koi moze da se kaze deka se bliski, odnosno pripagjaat (ili se tuka negde)na nashata pol.i business elita, ja kritikuvav sostojbata vo drzavata i normalno nivniot komentar beshe vo stilot: lesno e da se kritikuva , daj malce kreacija, predlozi neshto vistinsko, MAKAR TOA BILO I TEORETSKI MODEL, imam li jas svoe viduvanje za toa sto treba da se stori, odnosno koi bi trebalo da bidat pojdovnite osnovi, skica na trasata na nashiot pobrz razvoj, odnosno koi se kritichnite tochki, sto treba da se smeni ......i t.n. Mojot predlog ( ke go iznesam vo kratki tochki) se sostoeshe od slednovo: - Proektite da imaat prednost, stimuliranje na kvalitetni proekti vo site sveri na zivotot, a ne “elistichkite” partiski i vladini dilovi koi “egzistiraat” na kontinuirano promasheni investicii ..... - Procesite pred somnitelnite “produkti”, stimuliranje na sozdavanje na kvalitetni procesi po vertikala i horizonatala vo site sveri na opshtestveniot i proizvodniot zivot, ke dadat kvaliteteten i pogolem GDP, pogolem izvoz , podobra kultura, sport i t. n. - Kreativen dialog namesto mek-konformistichki konsenzus - Povrzanost pomedju proizvodstvoto, naukata i vk.opshtestven management namesto “excluzivitet” na soodvetni strukturi - flexibilni mrezni metodi na rabota, upravuvani odozdola nagore, namesto birokratsko-hierarhiskiot metod upravuvan odozgora nadole.... ( moe chuvstvo beshe kako da zboruvam, predlagam neshto od sverata na kvantnata i opshtata teorija na relativnosta ) Sledeshe ne inventiven glupav odgovor tipichen za lugje so skromni perfomansi: E.... pa tuka ima mnogu rabota, treba vreme, treba pari.... ako ova go napravime , pa nie ke bideme kako edna Danska ili Belgija, pa toa e ednostavno nevozmozno toa taka ne odi i t.n...........ednostavno nemaa kvaliteten odgovor, nemaa poim...........ja smenivme temata, pochaa da plivaat vo plitka voda, kade bea dosta "inventivni i kreativni" vo metodite i prospekciite za soodvetni megjupartiski i dnevnopolitichki "menadjiranja" ( chitaj - podvaluvanja).... ...mislam deka jasno ja otslikav deneshnata politicko-business scena vo Makedonija, i shansite za nash porz razvoj........
concrete Pazi sirius , sega moze Strelec da vikne : uste edna temna zvezda :):):) se seguvam i nemu mu e se jasno kako bel den....:):):)
sirius concrete, me interesira dali mojov predlog ( sekako deka ova e sublimat na relevantni umovi za toa koja e matricata kon podobro utro) naogja, odnosno drzi voda, i bi mozel da se primeni kaj nas..............
sirius
quote:
Originally posted by concrete
Pazi sirius , sega moze Strelec da vikne : uste edna temna zvezda :):):) se seguvam i nemu mu e se jasno kako bel den....:):):)
od Strelec bi trebalo da se ochekuva ( poshto zivee, plaka danok, i ja pomaga veke i onaka razvienata Canada ) da dade predlog koi se nashite komparativni prednosti, bidejki ziveel, se obrazuval, rabotel vo Mkd,( dali voopshto gi imame, a sigurno gi imame), a sega kako Canadjanec so soodvetno canadsko iskustvo da dade svoe gledishte, viduvanje, komparacija.....ako voopshto moze nesto da se komparira ( a sigurno moze ).... P.S. strelec ke go zemam kako sinonim za nashata emigracija vo pozitivna smisla na zborot
sirius Politikata e kuca kurva, kojasto veke nikomu ne moze da mu go podigne, Nacijata e mrtva, Parite se impotentni i veke ne mozat da go odushevat moderniot chovek. Finansiite se za sirimashnite, a ne za nas. NAM NE NI TREBA NIKAKVA KULTURA , NAM NI TREBA BOZJA MAST Gornite rechenici se eden “estetski obid” vo skeniranjeto – detektiranjeto na momentalnata sostojba-trendot na “duhot” vo zapadnata hemisvera, …… ……. Се чини дека Питерсен бил во право кога рекол : …..’Идејата’(the new vision) не е концепт до кој се стасува со аналитичко расудување туку е таков кој мора да биде разбран во естетски термини….. dobro e, nie seushte sme nadvor od toj krug, ova ne vazi za nas?????? Ova mi zalichuva kako vicot so ribarot i biznismenot koj otishol da faka riba… P.S. Nie seto gore kazanoto “eptem dobro” si go znaeme, osobeno bozjata mast……jaka stvar edi-nekoj si piterson…..pa tie sega otkrivaat vo shto bilo vicot………..
sirius gledam ovde na ovoj topic slabo se odviva diskusijava za nashava ekonomija.....otidov na religija, crkva i sekti, malku teoloshka zabava ne e na odmet.....chiao...
concrete Bev ovde barajki nesto http://www.dikainternational.nl/?contentid=278 pa na linkot international vnimanie mi privlece MAKEDONIJA pa upadnav ovde http://www.susaralars.com.mk/ Zanimlivo , ke im se javam....ne jadat site burek, nekoj i raboti:):):)!!!
ProMKD Na temata za Ekonomija: Za desetina dena ke se otvara noviot eleganten Trgovski centar vo Skopje "Ramstore" izgraden od bogatiot Turski biznismen Rahmi Koch. Investicijata cinese 25 Milioni Evra. Dukangiite sega od GTC stravuvaat deka ke gi izgubat nivnite musterii. Sto mislite za toa?
OooOo
quote:
Originally posted by dejan
„Очекуваме до крајот на идната година вкупниот број на невработените да се намали за цели 60.000 луѓе“, изјави премиерот Владо Бучковски презентирајќи ја Економската програма на владата денеска во Скопје. Програмата што премиерот ја најави на почетокот на својот мандат, во чија изработка учествуваа македонски и домашни експерти, владата ја усвоила вчера.
Mu podavam raka zatoa shto za razlika od site negovi predhodnici Buchkovski napravi Ekonomska programa i ne ostanaa samo prazni zborovi. Kolku e uspeshna programata i kako kje se pokazhe kje treba da pochekame i da vidime.
Great_Macedonian mislam deka makedonija ima premnogu prodavnici a premalce vraboteni. Investicija na trgovski centar ne pravi nisto za namaluvanje na vrabotenosta ili za skok na ekonomskiot razvoj. Da prajme muabet koga koc ke otvori fabrika vo makedonija vredna 25milioni evra.
dejan ne sakam mnogu trgofski centri! ne bese dobra idea za ramstor mislam....GTC bese SUPER
dejan Девизните резерви блиску до милијарда долари ОД 1992 ГОДИНА ДО ПОЧЕТОКОТ НА ГОДИНАВА РЕЗЕРВИТЕ НА ДРЖАВАТА И НБРМ СЕ ЗГОЛЕМИЈА ЗА 906 МИЛИОНИ ДОЛАРИ, А НАЈВИСОКО НИВО Е РЕГИСТРИРАНО НА КРАЈОТ НА МИНАТАТА ГОДИНА http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=10472
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Не ме прашувајте кој медиум е извор на ова информација, затоа што до медиумите сеуште не е стигната оваа вест. А не знам дали воопшто и во Македонија е некој засега запознаен со оваа информација.
Ic ne te prasuvame , ama preprocitaj sto si napisal......ili nie nemame pojma koj toa "rakovodi" so Makedonija??????
Strelec concrete, не барај дупки каде што ги нема... Токму во Македонија е работено на тоа и со помош на меѓународни консултанти ќе го добиеме тој аранжман... Значи одлуката се чекаше од многумина, но за донесување на одлуката никој (или ретко кој) знаеше... Во меѓувреме разбрав дека во Македонија за одлуката веќе знаат најмалку тројца... Даме, имам сигурен меѓународен извор на информации од ММФ!
concrete He, he,he , rekov jas uste odamna, pak nekakvi NKVD trojki:):):)!!!! Znaes sto bil najgolem kef vo Rusija vo takvoto vreme..... cuka NKVD na vrata vo niedno vreme : Petar Nikolaev ????? Ax ne, greska....sprat pogore !!!!
Strelec concrete, знаеш ли што е тоа ТУЛА?:)
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
concrete, знаеш ли што е тоа ТУЛА?:)
TULA??? Mislis ona kako paralopiped: 20x10x8sm ,terakota boja, od pecena glina,ima obicaj da ti padne na glava , koga ic ne ocekuvas ?????:):):):) Nekogas se koristele za gradba na kukji, sega imaat malku po concrete primeni:):):)!!!Ako najdes nekade nekoja preostanata..... Utnav nesto??????
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Strelec Aj jas da te prasham... Povekje li ti bi se gordeel so "unishtozheno stopanstvo" i BEZ devizni rezervi?:) More sepak neka ide vlada u majchinu!:)
Najvekje kje se gordeam so saglam stopanstvo bez ogled na deviznite rezervi. Toa e i celta neli? Ili ne e... I aj pak da povtoram deka prashanjeto ne e koj da ide u majchinu...
sirius Bez nikakvi pretenzii da navredam nekogo, diskusijava shto ja terate okolu ekonomijava, ne samo shto ne nalikuva ni na kafanski muabet, tuku e na nivo od “prichite i dogadjaite” od nekoja si zadnja birtija. I shto ponataka, ednostavno chovek se odluchuva da gleda seir, ili potpolno da ja ignorira diskuijata …..chudno, ima odlichni topici, primer topikot za stop na pushenjeto, topicot za religija, potoa za maked.istorija, debatite vo odbrana na makedonskiot koren, ima navistina kvalitetni postovi...no ovde za ekonomijava, koja zivot znachi, koja e vistinskoto ogledalo za nas ( zemjite od zapadot pred se gi percepcirame , gi asocirame, preku nivnite ekonomii, a potoa i preku se drugo sto niv gi karakterizira…). Ovde pishuvame kako krajni analfabeti!? Koga nekoj gi chita diskusiive ne mozhe a da ne pomisli: Ne e chudno sho ekonomijava i stopanstvoto im e e na nivo na prosechna burekdzilnica, kade “MATENICATA” ( meshavina na mal del kiselo mleko so pogolem del voda ) ima prednost pred jogurtot…. Se diskutira za IMF, se znae li shto e IMF, kakvi arazmani toj nametnuva (kakvi krediti dava i za koja namena), dali se razvojni ili ne, vo koj stepen tie se namenski, kakvi obvrski se servisiraat so parite od IMF,...potoa .. shto znachat deviz.rezervi za edna drzava, vo koj soodnos treba da se so GDP, vo koj soodnos treba da se, pred se, so nadvoreshniot dolg, shto znachat tie( d.r.) za makroekonomskata stabilnost/politika, shto tie znachast za platno-bilansnite pozicii na edna drzava, i t.n......ili pak nekoj si nema druga popametna rabota, pa demek razbira i znae shto e toa ekonomija - stopanstvo, makroekonomska politika, bankarstvo, polit. na deviz. kurs, danochna i kreditna pol., opshtenstven i polit. management, ivesticii, strukturni reformi, money & brand management an so on.... pa demek diskutira vo stilot "gjoa znoet neshk’o i od ekonomijava"........ a za globalizacijava, strategiski & scientific management and especially "small business" and marketing research, ma sho praime muabet…… PS. Nikogo ne sakam da navredam a ushte pomalku, da nametnuvam “prosvetitelstvo i edukacija” Mal leksikon: “podatocite” ne se dovolni , “informacijata” e prava “stvar”……. informacija e: po apcisa i ordinata obraboteni, procheshlani i sintetizirani podatoci. Samo vrz baza na informacii moze da se doneseuvaat kvalitetni odluki, stavovi, politiki, kriteriumi…….. shto pravime nie, se palime na suvi i ne bash provereni podatoci……, mozebi tuka ke da lezi ednata od prichinite za nashava sostojba……
Strelec sirius, твоите размислувања горе-долу ми се допаѓаат... Твојата желба да се има убави и здрави дискусии на форумов среќен ме прави... Само уште малку да го корегираше однесувањето кон останатите членови на форумов, шампион ќе беше! Не ти е прв пат да ги омаловажуваш размислувањата на другите, па затоа вака ти се обраќам... Или најкратко и најјасно речено: Критикувај ги идеите од учесниците, а не самите учесници!
sirius strelec, kratko i jasno, gi prifakam tvoite zabeleshki, ……so edna moja zabeleska-doobjasnuvanje, mozebi zvucham vo toj stil, no nikogas ne mi bila celta, nekogo lichno, da go navreduvam….OK.
Strelec ВЛАДАТА УТРЕ ЌЕ ЈА ПРОМОВИРА НОВАТА ЕКОНОМСКА ПРОГРАМА Мерки за раздвижување на "успаната" економија Владата утре ќе ја промовира новата економска програма, што се најавува веќе со месеци наназад, а со која конечно треба да се постигнат двете цели - раздвижување на македонската економија преку зголемување на растот и намалувањето на невработеноста, најави премиерот Владо Бучковски. Реализација на економските мерки, пак, велат наши извори, се планира да стартува во текот на идниот месец. Како што дознаваме, експертскиот тим на Бучковски во кој се еминентните професори од земјава како и експертите од странство, во изминатиов месец во неколку наврати интензивно ја "чешлале" програмата, со цел да дојдат до конечна верзија што ќе и биде презентирана на јавноста во текот на утрешниот ден. Програмата, како што неофицијално дознаваме, на последно читање била и кај германскиот експерт Теодор Вајгел. Наши извори велат дека во неа е предложен сет од мерки од монетарната и фискалната политика, мерки на полето на пазарот на работна сила и други мерки во насока на подобрување на состојбите во стопанството, потези со чија реализација, конечно, треба да се направи долго најавуваниот економски бум. Но, познати се сите главни упоришта на кои таа ќе се засновува. Тоа се преоѓање од фаза на дефлација во блага контролирана инфлација, разлабавување на монетарните рамки кои треба да го придвижат севкупното производство, извозот и увозот, достапноста до банкарските кредити, зашто на помош како гарант ќе застане и државата со свои гаранции. Второто главно упориште на кое ќе се потпира програмата на Бучковски ќе биде силен удар врз невработеноста. За олеснување на пристапот на странскиот капитал за потенцијалните инвеститори се предвидени редица даночни олеснувања, мерки за нивна правна заштита и конкретни мерки за подобрување на состојбите на пазарот на трудот.
dejan Бучковски го отвора економскиот пакет в петок Долго најавуваната владина економска програма ќе биде промовирана в петок на специјална прес-конференција, најави премиерот Владо Бучковски, завчеравечер пред членовите на Македонско-германското стопанско здружение. Столбот на кој ќе почива оваа програма ќе бидат структурните реформи, при што акцент ќе се стави на реформите во судството, пазарот на работна сила и преструктурирањето на јавните претпријатија, со цел новиот амбиент да резултира со подобра бизнис-клима и привлекување странски инвестиции што, пак, ќе доведе до побрз стопански раст. Премиерот Бучковски не открива детали од владината економска програма, но вели дека дел од неа, барем засега, нема да бидат еврообврзниците, за кои во изминатиот период се водеше жолчна полемика во стручната јавност. Сепак, евробврзниците не треба да се исклучат целосноои, вели премиерот Бучковски, објаснувајќи дека тие се на финално разгледување на владино и на експертско ниво. Владата, меѓу другото, ги испитува можностите за издавање еврообврзници во износ од 160 до 200 милиони евра, наменети за покривање на надворешниот долг, како и за зајкнување на девизните резерви. Со овој инструмент, како што тврдат поборниците на оваа идеја, ќе дојде до релаксирање на монетарната политика и до намалување на каматните стапки. Токму каматите се една од болните точки во македонската економија. Премиерот Бучковски најавува формирање гарантен фонд, со кој државата би гарантирала триесетина отсто од износот на некој кредит за мали и за средни претпријатија, со што би придонела каматите за крајните корисници да бидат подносливи. Сепак, колку оваа идеја ќе се преточи во конкретна мерка ќе зависи и од ставот на ММФ, кој е против каков било вид на државен интервенционизам. Токму потребата од усогласување на владините мерки со програмите за кои се преговара со ММФ и со Светска банка, според Бучковски, се причина за одолжувањето со отворањето на владиниот економски пакет. Бизнис-климата ќе се подобри со серија мерки кои се веќе во фаза на донесување. Меѓу другото, како што потенцираат од Владата, тоа ќе се овозможи со новиот закон за извршна постапка со кој судските органи се ослободуваат од извршувањето. Наесен, дефинитивно, ќе профункционира едношалтерскиот систем, со кој, како што потенцира министерот за економија, Фатмир Бесими, постапката за регистрација на претпријатијата од сегашните 48 дена ќе се намали на една недела. Во борбата против невработеноста до крајот на годинава ќе се финансира и обука на вкупно 900 лица. Ова, како што вели министерот за труд и социјална политика, Стевчо Јакимовски, доаѓа како резултат на пилот- проектите што се изведуваа во две општини и кои дадоа добри резултати. Обуката на овие висококвалификувани кадри ќе се изврши во две групи од по 450 лица. Исто така, се очекува законот за работни односи, кој ќе биде донесен наскоро, да ги регулира прашањата сврзани со пазарот на труд, за кој исто така досега имаше забелешки дека е нефлексибилен и не придонесуваше за привлекување странски инвестиции.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
ВЛАДАТА УТРЕ ЌЕ ЈА ПРОМОВИРА НОВАТА ЕКОНОМСКА ПРОГРАМА Мерки за раздвижување на "успаната" економија Владата утре ќе ја промовира новата економска програма, што се најавува веќе со месеци наназад, а со која конечно треба да се постигнат двете цели - раздвижување на македонската економија преку зголемување на растот и намалувањето на невработеноста, најави премиерот Владо Бучковски. Реализација на економските мерки, пак, велат наши извори, се планира да стартува во текот на идниот месец. Како што дознаваме, експертскиот тим на Бучковски во кој се еминентните професори од земјава како и експертите од странство, во изминатиов месец во неколку наврати интензивно ја "чешлале" програмата, со цел да дојдат до конечна верзија што ќе и биде презентирана на јавноста во текот на утрешниот ден. Програмата, како што неофицијално дознаваме, на последно читање била и кај германскиот експерт Теодор Вајгел. Наши извори велат дека во неа е предложен сет од мерки од монетарната и фискалната политика, мерки на полето на пазарот на работна сила и други мерки во насока на подобрување на состојбите во стопанството, потези со чија реализација, конечно, треба да се направи долго најавуваниот економски бум. Но, познати се сите главни упоришта на кои таа ќе се засновува. Тоа се преоѓање од фаза на дефлација во блага контролирана инфлација, разлабавување на монетарните рамки кои треба да го придвижат севкупното производство, извозот и увозот, достапноста до банкарските кредити, зашто на помош како гарант ќе застане и државата со свои гаранции. Второто главно упориште на кое ќе се потпира програмата на Бучковски ќе биде силен удар врз невработеноста. За олеснување на пристапот на странскиот капитал за потенцијалните инвеститори се предвидени редица даночни олеснувања, мерки за нивна правна заштита и конкретни мерки за подобрување на состојбите на пазарот на трудот.
Сите нивни ветувања досега , задолжително започнуваа со УТРЕ (понекојпат и задутре). Погледај во сите нивни „документи , почнувајќи од 1945 година па до ден-денешен.
dejan vo pravo si lav:p sve utre ili zad utre, duri i slednata godina.
Strelec А како сакавте вие да пишува во весник? Лавче... да беше ДПМНЕ, вака ќе прочитавме?:) ВЛАДАТА ВЧЕРА ЌЕ ЈА ПРОМОВИРА НОВАТА ЕКОНОМСКА ПРОГРАМА!:)))
vancevtodor Concrete pisuva:
quote:
Inaku ona so statistikata , janlas si. Gradacijata e : mala laga, golema laga ,STATISTIKA !!
Kolega Concrete,ti si janlas,gradacijata treba da glasi:mala laga,golema laga,statistika i cetvrtiot superlativ e Strelec ili Intel.
Strelec
quote:
Originally posted by vancevtodor
Concrete pisuva:
quote:
Inaku ona so statistikata , janlas si. Gradacijata e : mala laga, golema laga ,STATISTIKA !!
Kolega Concrete,ti si janlas,gradacijata treba da glasi:mala laga,golema laga,statistika i cetvrtiot superlativ e Strelec ili Intel.
go zaboravi pettiot stepen od gradacijata... vancevtodor eden den na pauza!
dejan Просечната плата во март 12.413 денари МИА 27.05.2005 Во март, 2005 година просечната исплатена месечна нето-плата по вработен изнесува 12.413 денари што претставува номинално зголемување за 1,4%, а реално за 1,5% во однос на претходниот месец. Како што се посочува во Извештајот од Државниот завод за статистика, најголемо зголемување има во дејноста производство на електрични машини и апарати за 29,4%. Просечната исплатена нето-плата за март, 2005 година во однос на истиот месец лани, номинално е поголема за 2,2%, а реално за 2,0%. Индустриското производство во април 2005 година во однос на март 2005 е повисоко за 7,3%, а во однос на април 2004 година е повисоко за 10,5%. Во однос на просечното производство во 2003 година, индустриското производство во април годинава е повисоко за 7,1%. Ваквото зголемување се должи на зголеменото производство во групите енергија за 4,5% и интермедијарни производи за 25,6%.
Divider GDP PPP Concrete, не само GDP. GDP PPP e gross domestic product purchase power parity и тој ни е, освен Хрватска, поголем од сите земји на западен балкан. Реков, оди нанапред, ќе биде. Не сме каде што била Албанија никогаш нема да дојдеме до тој стадиум. 5 генерации минимум, но, во слободна и ослободена од надворешен јарем Македонија. Ослободени од искривените гледишта на Србославија ака Југославија. Ослободени од јаремот на туторството нечие, ослободени од слугувањето на туѓите ситни интереси. Но, најмногу, конечно сами, свои, слободни. Што е слобода да живееш и градиш држава? Слобода на размислување, движење, говор, определба, верување. Тоа никогаш го немавме. Сега го имаме. Ќе рече некој дека ни сега го немаме. Можеби, ако се земе предвид дека сами си ги бираме лидерите, а кои се од нас, луѓе како нас, меѓу нас, кои треба да работат за нас, а тоа некако полека детски го прават, па себично, првин за себе си работат. Верувајте, подобро е отколку што беше или било!! И уште подобро ќе биде. Господ го правел светов, не го направил за еден ден, како очекуваме да ни дојде благосостиојбата веднаш, заборавајќи дека бевме последното дупшче на шупелката во Србославија. Истата онаа по која патат маса македонци, залажувајќи се дека тогаш било поарно. Напишав погоре што мислам. нафрлено, да не реметам и затоа што никој не чита маратонски постови. Но, исто така, на паметните им е потребно укажување, само на неинтелигентните име потребно да им се нацрта. П.С. Конкретен, во Хаг ја пофалија и исфалија Македонија. Иако тоа можеби нема да ти звучи верно. Но, рекоа дека очекувале се што ни се случи и знаејќи не, очекувале и очекуваат исто така, како досега да продолжиме, дури и подобро и побрзо. 5 до 10 генерации. Ние сеуште сме во периодот на онаа првата, транзиционата генерација, која не се ни смета за прва, почетна. Запаметете, ние и нашите деца, внуци, ќе се сеќаваме на маките и течкотиите, но нашите правнуци, веќе, ќе мислат дека им баеме басјки и басни, и за се ова, неверно ќе учат во училиште. Не сум оптимист, би рекол повеќе сум реалист кој кога нешто не знае, чита и прашува и учи. Сепак, најпрвин, мораме да си ги вратиме и воспоставиме моралните и етички вредности. Тоа е најважно, без тоа, пропаднавме. Потоа, единство, идеја...но веќе говорев за тоа. А вие како милувате!!
concrete Sto da kazam , nema mesto..... se e kazano...koga bev i jas prvolace me ucea za teskiot pat sto go minale nasite pretci,entuzijasti,spremni na samozrtva za nas da ni bide dobro......,a sto ke mislat nasite pravnuci i na koj jazik...... e toa e navistina prasanje za milion dolari.... Gross domestic product purchase power parity ???? Kolku centri METRO i slicnite planiraat za Makedonija ?????? Ili uste ke si odat Makedoncinjata vo Solun,Sofija i Plovdiv????? Ic ne miluvam....."me miluvaat".... kako tebe vo HAG...t.e mi udiraat cetki :):):)!!!!! GDP PPP...na taa vaga Makedonija e vo perolesna, Divider , PEROLESNA...he,he,he!!!! No, za cest na vistinata toa moze da bide e neverojatna prednost, pod uslov da znaes da edris....., no znae li nekoj?????
sirius Divider dali vo Hag ti kazaa kade e problemot: Mislam deka takva ezoterija tie ne poseduvaat, a odgovorot e mnogu ednostaven: ONA STO NA ZAPADOT E INCIDENT KAJ NAS E SISTEM
achtung_panzer
quote:
Originally posted by sirius
ONA STO NA ZAPADOT E INCIDENT KAJ NAS E SISTEM
Interesno, interesno... mislam, koga kje se spomnat poimite "zapad", "stranstvo", na shto pomisluvate, shto predstavuvaat tie poimi, kakvi se asocijaciite...
sirius Concrete, mislam deka premnogu si kriticen, nesme do tolku razbojnici, odnosno voopshto ne sme, samo malku sme si ocherupani i pari si nemame, malku konspiracija, malku juzen mentalitet ( kako segde vo svetot), malku ne dupat sosedive, malku sme si glupi i neinventivni....seto toa e samo "malku"...."malku" fali seto ova da bide vo +.....ni treba samo malku podobar software -operativen system, i negova pravilna instalacija, hardware imame, kakov - takov dovolen e sega za sega, systemot ni e slab i e na nivo na Windows 3.11 , nishto nemoze denes so nego da se "podigne"...siguren sum deka imame kapacitet so malo proshiruvanje na performansite, so pomosh na soodvetni "driveri" systemot da profunkcionira kako shto treba i so polna brzina...
concrete
quote:
Originally posted by sirius
Concrete, mislam deka premnogu si kriticen, nesme do tolku razbojnici, odnosno voopshto ne sme, samo malku sme si ocherupani i pari si nemame, malku konspiracija, malku juzen mentalitet ( kako segde vo svetot), malku ne dupat sosedive, malku sme si glupi i neinventivni....seto toa e samo "malku"....
Se slagam,................ baska se sekavam na edna kampanja koja se vrtese vo Makedonija : sto go razlikuva vistinskiot maz od onoj drugiot ???? Samo 5 santimetri :):)!!!! A koj spomna razbojnici???????....: genijalci batka , genijalci!!!!!! spored ona brojkite na Jakova !!!! Genijalci za da bidat razgrabani kako nevideni experti...sovetnici... za kebapcinja bez meso!!!! Patem, kolku Makedonci ima angazirano vo MMF za da odat po toa banana drzavite da im gi objasnuvaat postapkite kako efikazno da si go presecat grklanot?????
Great_Macedonian jakov, realni podatoci.. ama i ne-realno koga ke pocne covek da sporeduva nekoj fakti. Eden od tie fakti e populacija-investicija. Makedonija e 5 pati pomala od bugarija.. okolu 12 pati pomala od romanija.. dva ipol pati pomala od hrvatska.. taka da sporedbata so direktnite stranski investicii (iako slabi vo mk) nese tolku poslabi od drugite zemja vo taa grafa. Isto taka nevrabotenosta e ne-realna. Vo makedonija ako imase 37% nevrabotenost, drzavata odamna ke ja snemase, ke imase ekonomski kolaps.. narodot ke pitase za leb.. retko ke se gledaja novi koli po ulici. Realnata nevrabotenost vo MK e okolu 20%... drugoto sve e siva ekonomija. Za toa GDP PPP.. znaci sme skoro isto so romanija,bugarija (koj do pred dve godini beja mnogu polosi od nas) i so edna turcija, koja se razviva mnogu brzo. Gledajte kolku zad nas e srbija. Nee se tolku crno vo MK.. ama nee ni rozovo. Niskata inflacija nee nesto za gordeenje... makedonija ima mnogu niska inflacija zasto narodot ima slaba kupovna mok.
Jakov Zatoa i prasuvam ako ne e taka koj znae neka go demantira toj tipot pogore.
трендафил Ние сме многу тешки во динамичка споредба. Или се споредуваме сами со себе, или со некој друг, но не гледајќи каде бил тој другиот. Без разлика дали се зборува за тоа колку луѓе дипломирале во Македонија или какво ни е стопанството пред 1941 и после 1945, не гледајќи дека имало разлики и во Грција или Бугарија на пример. Во случајов податоците за Бугарија за странски инвестиции во 2004 година се за 6 месеци, за Хрватска за 3 месеци, а за Македонија за 12 месеци. Нема ниту податоци во што е инвестирано. Не е сеедно дали е изграден трговски центар или фабрика. Кој е реалниот економски план на оваа влада (според мене). Пред се` се гледа тенденцијата за една година да се „украде“ најмалку една пензија со доцнење од 2 до 3 дена секој месец (2,5 помножено со 12 = 30 дена). Ова не соодветствува со наведувањето дека има повеќе вработени и поголем просек на плати што значи поголема сума на платени доприноси за се`, па и за пензиско. Да се продаде ЕСМ. Нешто да се собере за себе, со дел да се купат гласови на изборите. Се надевам не со директно купување, туку со мали инвестиции. Да не заборавиме дека неколкуте десетини милиона за Плаошник, Милениумскиот Крст, Дојранското езеро, военото воздухопловство и друго што повеќе пати сум го спомнувал, ми се гледаат огромни затоа што никој друг ништо не инвестирал. (Споредени со нула се бесконечни.) Веројатно нема да има втор фиксен телефонски оператор во следната година, само за да зема владата дивидента од Телекомот. Можно е тоа да се стори неколку месеци пред избори, како предизборен маркетинг.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Ние сме многу тешки во динамичка споредба. Или се споредуваме сами со себе, или со некој друг, но не гледајќи каде бил тој другиот. Без разлика дали се зборува за тоа колку луѓе дипломирале во Македонија или какво ни е стопанството пред 1941 и после 1945, не гледајќи дека имало разлики и во Грција или Бугарија на пример. Во случајов податоците за Бугарија за странски инвестиции во 2004 година се за 6 месеци, за Хрватска за 3 месеци, а за Македонија за 12 месеци. Нема ниту податоци во што е инвестирано. Не е сеедно дали е изграден трговски центар или фабрика. Кој е реалниот економски план на оваа влада (според мене). Пред се` се гледа тенденцијата за една година да се „украде“ најмалку една пензија со доцнење од 2 до 3 дена секој месец (2,5 помножено со 12 = 30 дена). Ова не соодветствува со наведувањето дека има повеќе вработени и поголем просек на плати што значи поголема сума на платени доприноси за се`, па и за пензиско. Да се продаде ЕСМ. Нешто да се собере за себе, со дел да се купат гласови на изборите. Се надевам не со директно купување, туку со мали инвестиции. Да не заборавиме дека неколкуте десетини милиона за Плаошник, Милениумскиот Крст, Дојранското езеро, военото воздухопловство и друго што повеќе пати сум го спомнувал, ми се гледаат огромни затоа што никој друг ништо не инвестирал. (Споредени со нула се бесконечни.) Веројатно нема да има втор фиксен телефонски оператор во следната година, само за да зема владата дивидента од Телекомот. Можно е тоа да се стори неколку месеци пред избори, како предизборен маркетинг.
Тоа и на слепците веќе им стана видливо и кристално јасно , а на корисниците Македонски и тоа на единствениот Телеком изграден со вложувањата децениски на македонските граѓани по системот на договори за взаемни вложувања (во цивилизираните земји познато како ЏОИНТ-ВЕНЧЕР) а кои кои корисници ФАЌААТ УПЛАВ само ако мораат малку подолго со некого и тоа само на ЛОКАЛНО ниво да поразговараат. За странство.... ретко станува збор , оти цените се како во ТОТАЛИТАРНА ЗЕМЈА ВИСОКИ и МОНОПОЛСКИ ...оти се тарифираат по системот : секои започнати 20 секунден интервал..како да си на мобилен, кој патем речено стана поевтин за пократките разговори на ниво на мрежа. Затоа НОВИ ИЗБОРИ НОВА ВЛАДА НОВ ТЕНДЕР НОВ ФИКСЕН ОПЕРАТОР По можност Voodafone или пак SIEMENS.
slasa a sto ako bide siemens poeftino li ke bide ,,
Jakov
quote:
Originally posted by slasa
a sto ako bide siemens poeftino li ke bide ,,
Па ако трет мобилен биде Водафон или некој сличен, втор фиксен биде British telecom или некој налик на него....ќе биде поевтино да видиш како овие дебеливе од Матав ќе ги заболи по газот кога од 300 милиони ќе им падне профитот барем на пола...Еден приемр што се случува со кабловскиве т.н провајдери. Откако почна телекабел да се шири низ Скопје и да нуди 60 тв. 30 радио канали и кабловски интернет да видиш како овие селскиве провајдери од 40 одма почнаа да нудат по 55-60 канали. И порно дури пуштија....конкуренција него што.
slasa dobra e konkurencijata , jas ne sum protiv konkurencija . mobilni ili fixni razgovori skoro dzabe se vo svetska , Nego drzavata gubi prihodi od posta struja i telefonija. Toa se najdobri prihodi na edna drzava . Strujata od kako se privatizira ni ebaa mater ovde telefonski razgovori evtini ali struja i voda ne odraa :-)
Jakov
quote:
Originally posted by slasa
dobra e konkurencijata , jas ne sum protiv konkurencija . mobilni ili fixni razgovori skoro dzabe se vo svetska , Nego drzavata gubi prihodi od posta struja i telefonija. Toa se najdobri prihodi na edna drzava . Strujata od kako se privatizira ni ebaa mater ovde telefonski razgovori evtini ali struja i voda ne odraa :-)
Cekaj sega za kade zboruvas, privatizirana struja.Hong Kong ili ? Ako znae drzavata nemora da gubi. Eve od Matav ke dobie 46 miljoni evra so koi ke gradi proekti taka vcera kazaa. ZNaci istoto i od ESM neka zadrzat 49% pa neka zemaat dididenda i neka sobiraat pari kolku sto im e udelot. TOa si e pravilo,ama nasive se majstori da ukakaat zatoa ne ispaga nisto kako sto treba.
concrete
quote:
Originally posted by трендафил
Ние сме многу тешки во динамичка споредба. Или се споредуваме сами со себе, или со некој друг, но не гледајќи каде бил тој другиот.
Spomna edna mnogu vazna rabota : DINAMIKA , ama nekoj koj se rodil, odrasnal, se skoluval(obicno na toa i ostanal) i ziveel vo edna zabokrecina , mnogu tesko go svakja toj ZUBORLIV zbor :DINAMICKA RAMNOTEZA ,.....iskreno receno dobra, a so minimalni otpori i tesko se postignuva, samo so eden kup fly by wire sistemi :):):)!!!** Prasanjeto ne e : sto sme bile , a sto sme sega.......tuku sto sme mozele da bideme ......so malku poveke AK'L... !!! ** narodski receno nesto slicno na dobropoznatite konci za marioneti:):)
Divider
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by Jakovo
quote:
Ние имаме позитивна инфлација од 2.3 %...Бугарија која не се надева, ама би сакала да има едноцифрена инфлација.
In 2003, average inflation [in Bulgaria] was 2.3%, below the end-year inflation of 5.6% In 2004, annual inflation in Bulgaria is 4 %. In March and June there was deflation [image]http://www.sofiaecho.com/showimage.php?img=inflation.jpg[/image] Source: European Commission, Deutsche Bank, National Statistics Institutes http://www.sofiaecho.com/economic-indicators/p_51/ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
quote:
Платите ни се ужас, според некои, но нашиот GDP PPP е повисок од Бугарија, СЦГ, БиХ, Албанија, Романија. Полоши сме од Хрватска.
no comment. Bulgaria GDP PPP (2004) - $ 8,200 Romania GDP PPP (2004) - $ 7,700 Turkey GDP PPP (2004) - $ 7,400 Macedonia GDP PPP (2004) - $ 7,100 ... Serbia & Montenegro GDP PPP (2004) - $ 2,400 http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/rankorder/2004rank.html ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ The statistical records show a volume of USD 2.5 bln. (EUR 2 bln.) invested in Bulgaria in 2004.Furthermore in 2004 Bulgaria has attracted 10% of the total of foreign direct investments in CEE region, as well as 30% share of the FDI on the Balkans. Per Capita Foreigh Direct Investment = PC FDI PC FDI Bulgaria (2004) - 1100 Euros PC FDI Romania (2004) - 700 Euros [image]http://www.kapital.com.mk/Images/12.JPG[/image] http://www.kapital.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=65&EditionID=465&ArticleID=9594 ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Unemployment - Bulgaria 12% Unemployment - Macedonia 37% pozdrav Divider
Ova pak bugrive falsifikuvaat podatoci ili pak sutira penali na prazen gol...i uste ni se smeee....citirajte vistinski podatoci a ne da im davate moznost koj stigne da se majtapi...so pravo?!
Old data, bud!!
Divider Плус, Бугарија, Хрватска, Романија имаат пристап до структурните фондови риндославе, ние немаме. Го земаш ли тој податок предвид или ќе се мајтапиме. Ај споредија Науру (108 држава која не призна под уставното име) со Франција или САД. Може. Нека биде Силата со тебе, ти треба многу!! П.С. мене ми се податоците од country presentationс in the EC, april 2005, buddy!! Или повторно гледаме пишман македонче кое плаче по "убавите и богати титови дни на србославија"? А вие како милувате!
concrete Divider,aj ne se zezaj so siromastija, spomna nekakvi EU strukturni fondovi. Kako odi taa sema????? Izleguvas edno sabajle od doma, a nadvor vrnat evra, ili sto????? Da ne treba nesto da se napravi pred toa???? Na primer da se odlozi uste edno 100 pati legendarniot ednosalterski sistem....ili ednas veke da se izmijat i isceslaat carinicite i policajcite i da se izmetat toa granicnite premini.... Navistina ,imas li nekoja informacija za Herr Vajgel...dopliva li do Svedska????
Jakovo
quote:
Old data, bud!!
It's all 2004 the latest you can get, 2005 is not out yet, since the fiscal year is not over, buddy.
quote:
Originally posted by Divider
Плус, Бугарија, Хрватска, Романија имаат пристап до структурните фондови риндославе, ние немаме. Го земаш ли тој податок предвид или ќе се мајтапиме.
Please tell me how much money have Bulgaria received from the EU so far - NOT MUCH at all, real money come once you become member. What do these funds have to do with investment,GDP, inflation and unemployment- the EU funds are not taken into account when investments and GDP are calculated.Most of the money are given for infrastucture, so indirectly they could help, however.
quote:
П.С. мене ми се податоците од country presentationс in the EC, april 2005, buddy!!
Link please!You need to give sources when you quote, haven't you learened that in school? Mine are from CIA (the same as those from the World Bank) I have given the link.
quote:
Или повторно гледаме кое плаче по "убавите и богати титови дни на србославија"?
Thank God I'm not "пишман македонче", simnply Bulgarian. P.S. There is no point to argue about things online.I just saw your post and gave you the true statistics;that's all, how you understand it is up to you buddy. I understand your patriotic sentiment and efforts to represent MK in a good light but these are the facts.
concrete
quote:
Originally posted by Jakovo P.S. There is no point to argue about things online.I just saw your post and gave you the true statistics;that's all, how you understand it is up to you buddy.
Odlicno koga drug pat ke sretnes takvo nesto zatni si ja muckata....mnogu pati povtoruvam..ne se mesaj so noble narod nitu vo nivnite razgovori....mnogu e komplicirano za eden simnple Bulgarian :):):)!!!!
Jakov
quote:
Originally posted by Divider
Нека биде Силата со тебе, ти треба многу!! Или повторно гледаме пишман македонче кое плаче по "убавите и богати титови дни на србославија"? А вие како милувате!
Sila lesno se dobiva, taka da ne e strasno. Ama tebe gledam pamet ti treba nasushno, ama badijala toj ne doaga taka lesno kako Silata. Ona so srboslavii ti raboti potsvesta ili si gi proektirash sopstvenite zelbi i potrebi na drugi. Abe dvd...dvd.... te dribla bugarinov na domasen teren....[;)]
dejan dobro mu kaza concrete:D „Ноел" нуди плата од 10.000 денари, нема заинтересирани шивачки! ГЕВГЕЛИЈА - На објавениот оглас за вработување на 20 машински шивачки во гевгелиското конфекциско претпријатие "Ноел° се јавиле само четири заинтересирани кандидатки. Едноставно, меѓу 1.000 невработени жени со завршено средно образование и уште толку со основно образование, кои чекаат за работа во Бирото за вработување во Гевгелија, немало заинтересирани за конфекциска работа. "Ноел° важи за едно од најуспешните гевгелиски претпријатија, каде што на машинските шивачки им се нуди плата од 10.000 денари . Не побудува интересирање ни тоа што се нудат и други бенефиции, меѓу кои и редовна исплата на надоместот за годишен одмор. Токму и затоа изненадува незаинтересираноста на невработените жени во Гевгелија и околината за вработување како машински шивачки. Посебно, во "Ноел° каде што конфекциските работнички се многу подобро наградени во споредба со другите конфекциски погони, вклучувајќи ја и редовната уплата на сите придонеси. Имено, во Гевгелиско и околината работат околу 25 конфекциски погони во кои работат над 2.000 жени. Нема сомнение дека женската работна рака е најангажирана во оваа општина поради конфекцискиот бум, како резултат на грчките конфекционери, кои и натаму отвораат погони во пограничниот регион. Во Бирото за вработување во Гевгелија, меѓутоа, нагласуваат дека тоа воопшто не значи дека нема невработени жени со средно и основно образование. Барем според евиденцијата на Бирото, каде што само со завршена гимназија моментално чекаат работа 1.761 невработено лице, од кои повеќе од половината се жени. Токму и затоа, нагласуваат, по инспекцискиот и увидот во документацијата е извршена корекција на бројката од 3.900 невработени лица, регистрирани во април, на 3.480 на крајот од мај.
toni_a
quote:
Originally posted by concrete Ako e taka imas pravo, mozes li da zamislis carinik na dolznost vo uniforma vo edna Germanija da se dovikuva so nekoi patnici "prijateli" .... ili policaec , so kosulata izlezena od pantoloni da sedi so "drustvo" vo kafana, a da e na dolznost..... ova onaka samo kako kroki sliki....
pred 2 god. koga nosev kola za eden poznat vo MK... debelata sluzbenicka namesto da vrsi rabota sakase da "zablazi" i me prasa dali imam chokoladi,da pochastam za novata kola.(bea okolu 50/60-stepeni vo kolata) podignav edna torbicka (prethodno bese cokolado)i i kazav: mozam da te pocastam edno "kakao",samo treba vnimatelno da se pie. na toa dobiv odgovor: aaa,ne se sekiraj ke se snajdeme.(kolata ne ni ja poglednaa) potoa bev na spedicija... celata kompjuterna mreza i komunikacija so carinata bea vo "error" sostojba (od 7,a bese veke okolu 15 chasot)... na moeto prasanje dali nema nekakov administrator ili luge sto se zadolzeni za sistemata za da go sredat problemot ,mi kazaa: da,imame ama tie nemaat vrska od kompjuteri i chekame da dojdat od firmata vo skopje! [:(][:D]
toni_a tie statistiki,osobeno na balkanskive prostori mnogu ne "govorat".moze da se zema samo kako mala orientacija i nisto poveke. toa ako kupi nekoj nesto (za mene)ne e investicija.osobeno ako se kupi nesto(na pr.fabrika i se zatvori) ili se kupi za da nema konkurencija na sopstvenite produkti...(zavisi od glednata tocka [:)]) bugarite gi vadi stranskite "investicii" vo turizmot, gradbata na hoteli itn...t.e. turistite sto idat tamu na odmor.tie pari so najgolem procent idat pak vo strnski dzeb,pa vo nekoi drugi... i uste pomal del ostanuva tamu kade sto treba. sekoj bilans ili statistika moze da se ofarba vo razlicni boi,vaznoto e da se zabelezi i svati realnata sostojba.ostanatoto ke go narecam "politika".
Jakovo
quote:
Originally posted by toni_a bugarite gi vadi stranskite "investicii" vo turizmot, gradbata na hoteli itn...t.e. turistite sto idat tamu na odmor.tie pari so najgolem procent idat pak vo strnski dzeb,pa vo nekoi drugi... i uste pomal del ostanuva tamu kade sto treba.
Well, link please!You "expert" opinion must be backed up[seriously don't they teach you in school to backup your thesis point?] I'd asume that like 80% of the hotels in the resorts are built by domеstic investors since I don't have available records - Bulgarian consortium NOT foreighn ones.The tourism revenues were, I believe, 2B dollars last year,it is NOT calculated into direct foreign investments;that's why they are called DIRECT and not INdirect investments.
Jakovo That's why I said "assume" and "I believe". I don't defend a different thesis point here so there is no point to support myself. I said that tourism revenues ARE NOT taken into account when calculating DIRECT foreign investments[it's a fact not an opinion], that's all. Croatia has has more than 4 B, still their Direct investments are less than 2 B...
toni_a posle negativen realen bruto-domasen-proizvod 96/97 i inflacija vo 1997 od preku 1000% se doaga na 2.3% vo 2003 god?! ...nekoi si 20marki plata na vremeto... otkako bese potpisano "nesto" vo luksemburg 1997god.,stanavte mnogu dobri menadzeri i ekonomisti.mnogu napravivte i vi trgna... znaes li kolku pari ste dobivale i dobivate so programite:PHARE, ISPA i SAPARD? (kolku milijardi evra?) ako znaes,kazi mi ja samo cifrata sto vi ja davaat za atomskata centrala? moze da im dadete golema "celuvka" vo ... na EU (spezialno na germancite) sum kazal deka ste prvi vo pravenje falsifikati i toa mislenje mi ostanuva. za statistikite,prasaj gi onie so skapanite ladi,ne tie so S-klasite...! za razlika od vas,makedonija e opkruzena so sosedi sto ne i mislat dobro i rabotat protiv nea,imase/ima embarga i blokadi,vojni vo sosedstvoto,izbeglici,vojna vo MK,mnogu mala pomos... pa,pak sme vo skoro ista ekonomska polozba kako bg. i vnimavaj so investiciite,posto "trade deficit" koj kaj vas e svrzan so export na kapital (pari od pobaruvacka vo bg) i so stranskite investicii koi se pravat vo bg (i si ostanuvaat stranski) moze da se odrazi i na drug nacin vo idninata... za turizmotne nema da ti davam linkovi,ako svakas nekoi raboti ok,ako ne pak ok.zasto se sobira cela bugarija na more vo leto? edna sezona cela godina hrani (neli taka)
serious
quote:
Originally posted by toni_a
posle negativen realen bruto-domasen-proizvod 96/97 i inflacija vo 1997 od preku 1000% se doaga na 2.3% vo 2003 god?! ...nekoi si 20marki plata na vremeto... otkako bese potpisano "nesto" vo luksemburg 1997god.,stanavte mnogu dobri menadzeri i ekonomisti.mnogu napravivte i vi trgna... VO LUXEMBURG 1997 G. BESHE PODPISANO EDNO.......NISHTO, NO NA KOMUNISTITE IM EBAHME MAMATA TOCHNO PREZ 1997 G. znaes li kolku pari ste dobivale i dobivate so programite:PHARE IMAT WEB-SAIT CHECK IT OUT , ISPA IMAT WEB-SAIT CHECK IT OUT i SAPARD? IMAT WEB-SAIT CHECK IT OUT (kolku milijardi evra?) I KOLKO "MILIARDI"? ako znaes,kazi mi ja samo cifrata sto vi ja davaat (EVENTUALNO, JEBI GA) za atomskata centrala? AKO ZNAES, KAZI MI SAMO CIFRATA SHTO JA IZGUBIVME ZA 1 BLOK, 2 BLOK, 3 BLOK, 4 BLOK? moze da im dadete golema "celuvka" vo ... na EU (spezialno na germancite) sum kazal deka ste prvi vo pravenje falsifikati i toa mislenje mi ostanuva. za statistikite,prasaj gi onie so skapanite ladi,ne tie so S-klasite...! AI VIDI NA WWW.GBG.BG.AUTO KOLKO LADI (HAHAHA) KE NAIDESH? za razlika od vas,makedonija e opkruzena so sosedi sto ne i mislat dobro i rabotat protiv nea,imase/ima embarga i blokadi,vojni vo sosedstvoto,izbeglici,vojna vo MK,mnogu mala pomos... pa,pak sme vo skoro ista ekonomska polozba kako bg. AND DO YOU ALSO BELIEVE IN SANCTA CLAUS? IMASH BAREM POIMA KOLKO MAKEDONCI IDVAT SEKOI DEN VO SOFIJA I MIZERAUVAT, AMA NE SAKAT DA SE VRAKJAT VO MK, ZASHTO? ZA ZAL VO SOFIJA IMA MNOGO RABOTA, AMA PLATITE NA MNOGO MESTA SE MALKI. MNOGO LUGJE OT SKOPJE, VELES, OHRID, BITOLA RABOTAT ZA 10-20 LEVA NA DEN, AMA ZA NISHTO NA SVET NE SAKAT DA SE VRAKJAT, ZASHTO?? i vnimavaj so investiciite,posto "trade deficit" koj kaj vas e svrzan so export na kapital (pari od pobaruvacka vo bg) i so stranskite investicii koi se pravat vo bg (i si ostanuvaat stranski) moze da se odrazi i na drug nacin vo idninata... STRANSKITE INVESTICII SE STRANSKI INVESTICII I VO FRANCIJA, VERUVAAASH? A ZA TRADE DEFICITOT NE BOLI UVO POSTO IMAME VALUTEN BORD I DO 2009 G. PREDSTOI EVROIZACIJA. za turizmotne nema da ti davam linkovi,ako svakas nekoi raboti ok,ako ne pak ok.zasto se sobira cela bugarija na more vo leto? edna sezona cela godina hrani (neli taka) IMENNO - SE SOBIRA CELA BALGARIJA NA MORE, AMA VO TURCIJA, ZNAESH EDNA SEZONA TAM KOLKO GODINI HRANI? CENITE VO TURCIJA SE NAI-NISKI VO EVROPA. SUPER SE - AIDE ELA VO ANTALIJA LETOTO..
Strelec
quote:
Originally posted by serious
...IMASH BAREM POIMA KOLKO MAKEDONCI IDVAT SEKOI DEN VO SOFIJA I MIZERAUVAT, AMA NE SAKAT DA SE VRAKJAT VO MK, ZASHTO?
Imash barem pojma kolko Blgarki idvat sekoi den vo Skopje i mizeruvaat, ama ne sakat da se vratat bo BG, ZASHTO?
quote:
Originally posted by serious
...VO SOFIJA IMA MNOGO RABOTA, AMA PLATITE NA MNOGO MESTA SE MALKI. MNOGO LUGJE OT SKOPJE, VELES, OHRID, BITOLA RABOTAT ZA 10-20 LEVA NA DEN, AMA ZA NISHTO NA SVET NE SAKAT DA SE VRAKJAT, ZASHTO??
Vo Skopje ima mnogo rabota, ama platite na mnoga mesta se malki. Mnogo lugje ot Sofija, Burgas, Plovdiv, Varna rabotat za 10-20 evra na den, ama za nishto na svet ne sakat da se vrakjat, ZASHTO?? serious, navistina me interesira taa rabota... Sega ste bogati... Kje ve primat eve i vo EU... Vizi ne vi baraat za nikade... A cela Makedonija e prepolna so Bugarki... Navistina me chudi i ne mi e jasno zashto!? Shto mislish ti? p.s. Ne me svakjaj pogreshno... Seriozno me interesira toj fenomen!? p.p.s. Ti prashuvash zashto Makedoncite ne se vrakjaat vo Makedonija... Jas mislam deka tova e zaradi Blgarkite taka... Izgleda deka im e arno tamu!
toni_a za tie pari od atomskata ke ja kupam cela bg [:)]...plus za cigari i kafe ke ostane...mozebi za taxi...a mozebi i...ako ne archam mnogu... kade bevte do 1998 godina? sega mi vrtite i muabeti za ekonomija... znachi,za poslednive (2004-1998=) 6 godini se sredivte samite,stanavte bogati i pravi kapitalisti! dodeka vo prethodnite(1998-1990=) 8 godini ve nemase nikade???? OVA ZA NOBELOVA NAGRADA po makroekonomija... 10-20 leva na den! kolku e prosecna plata vo bg? moze li da mi kazes,ako znaes? gledam inace kolku e dobro vo bg,site izbegaa od ubavinite... inaku da te potsetam na eden tvoj sonarodnik valentin stojanov koj mnogu ubavo opisal: "...защото в българско освен 16- милиарден външен дълг , и 4-5 милиона полъживи наши сънародници не е останало нищо друго...!!!" "...и после ''жална ВИ майка'',ще има да скитаме из Европа като избити електрони..." (so izvinuvanje do administratorite i ostanatite sto e napisano na bugarski,nesakam da menuvam original,a i posochno zvichi na nivniot jazik - barem da razberat) [:D] sto da ti kazam???? toa so "valuten bord" seriozno li go mislese? objasni go valutniot bord,sto pretstavuva i kako se odrazuva. za valutniot bord bi potfrlil deka takva postoi i vo juzna amerika.kritichari go opisuvaat toa kako "nasilno integriranje vo amerik. ekonomija" i "rasprodazba" t.e. "kolonizacija".... a,si bil li vo turcija na odmor,mnogu e podobro otkolku vo bg...ti tamu li ke ides?
lav Господинот Тео Вајгел ДАЛ ОТКАЗ.....или можеби и МУ ДАЛЕ ОТКАЗ „премудриве„ останати советници. Дали повторно der Nebel senkt над Македонија ????
toni_a ili bil skap,ili chovekot dignal race otkako razbral kaj dosol i so kogo ima rabota [:)] moze i rabota nemal,toj ne e naucen da sedi taka samo i da lapa... mnogu mi e interesno sto ke kaze ako go prasaat vo germanija... isto mi e interesno so novava air-vardar! dali e svrzana so nasata ili nivnata "ekonomija"?
mako Sigurno dignal race ko se soocil so fanaticnite MMF-papagalcinja vo vladata koi so godini go povtoruvaat ednoto te istoto: niska inflacija-stabilen kurs, niska inflacija-stabilen kurs. No nema porast, nema novi rabotni mesta. No toa ne e vazhno, vazhno e da sme ODLICNI po niska inflacija i stabilen kurs. Ne daj Bozhe nekoj da pomislit da mrdnit bar eden milimetar od toa. [xx(]
dejan Lukoil ke ima 500 novi vrabotuvanje
concrete
quote:
Originally posted by dejan
Lukoil ke ima 500 novi vrabotuvanje
Da ne e ova Dejan-ov bi stanalo dosadno :):):)!!!
toni_a
quote:
Originally posted by concrete
Da ne e ova Dejan-ov bi stanalo dosadno :):):)!!!
odlicen e! da vlezat malku i rusite,neka ima razlicni interesi vo MK. da znaeme samo da gi iskoristime moznostite!(za opsto dobro)
dejan [:D] inace, znaev deka ke imase nekakov skandal ili taka nesto so vajgel, izgleda se isplasi covekot od korupcijata vo drzhavata http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=11721
lav
quote:
Originally posted by dejan
[:D] inace, znaev deka ke imase nekakov skandal ili taka nesto so vajgel, izgleda se isplasi covekot od korupcijata vo drzhavata http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=11721
Македонија е држава (никако и државичка) во која одлично се вклопува пораката од приказната за ЦАРОТ ТРОЈАН и неговите КОЗЈИ УШИКИ , разбира се. пс Поентата на приказната е дека царот си имал КОЗЈИ УШИ од раѓање , ама пак никој не смеел да го тоа јавно искаже...оти царот сите „кодоши„ ги казнувал со смрт. Но некој-си негов поданик , не смеејќи да го каже јавно тоа никому , тој си ископал дупка во која јасно и гласно кажал дека царот негов има КОЗЈИ УШИКИ и после некој си период , тука си никанала прекрасна врба. Едно овчарче си зело дел од врбините гранки и си направил кавалчиња за свирење. Со првото дување во една од нив , тие (се мисли на кавалчињата) се разлеала песната односно милозвучната мелодија..... КАЈ ЦАРОТ ТРОЈАН ИМА КОЗЈИ УШИКИ и сетики така се повторувало во дрн дрн дрн верзии и акорди ..односно тајната скриена во земјата конечно била ЈАВНО и од сите чуена.
Jakov
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by dejan
Lukoil ke ima 500 novi vrabotuvanje
Da ne e ova Dejan-ov bi stanalo dosadno :):):)!!!
Da ne stanuva zbor i ovde za onie bobinkite, crvenkasti li bea ili nesto taka?
dejan ama sepak, simens dovagja vo makedonija Премиерот Бучковски ја заврши посетата на Германија.Германскиот стопански гигант најавува инвестициски проекти "Сименс" потпиша договор за влез во Македонија Премиерот сака со големите компании да ја смени перцепцијата за Македонија во светот Минхен - Министерот за економија, Фатмир Бесими и Јоханес Фелтмаер, член на Управниот одбор на "Сименсси задолжен за Југоисточна Европа, потпишаа Договор за стратегиска соработка меѓу Владата на Македонија и германскиот гигант "Сименсси. "Сименс влегува во Македонија. Досега имавме околу 6 милиони евра годишен обрт на средства во Македонија, а сега ќе го прошириме нашиот инвестициски ангажман. Подготвени сме да ја искажеме поддршката на нејзиниот економски развој и посакуваме да Ј помогнеме на Македонија на патот на приклучување кон ЕУУи, истакна првиот човек на "Сименсси задолжен за ЈИЕ, Јоханес Фелтмаер. Според него, заедно со Македонија "Сименсси ќе подготви заеднички концепти за конкретни проекти од инфраструктурата во делот на производството и транспортот на енергија, телекомуникациите, медицинската техника, безбедноста, транспортот и аеродромите."Сименсси, исто така, ќе почне инвестициски проект за термоелектраната "Скопјееи, како и со работа на три проекти за електроцентрали во наредните месеци. Оваа компанија ќе го користи искуството и трудот на локалните фирми и експерти во имплементацијата на инвестициските проекти и учество во производствениот процес, како и деловно учество и воспоставување партнерски однос со македонските локални фирми. Според Фелтмаер, пред неколку години "Сименсси имал годишен обрт на средства од 100 милиони евра во ЈИЕ, за годинава да достигне до три милијарди евра годишен обрт, а сега и на околу 20.000 вработени во ЈИЕ. Македонскиот премиер го поздрави потпишување на Договорот, нагласувајќи дека "ова значи чекор поблиску до остварување на она што го навестивме, а тоа е Република Македонија да ја направиме атрактивна бизнис-дестинација за големите бренд-компании, како што е 'Сименс'. Потпишаниот договор нў води кон остварување на нашата стратегиска цел до крајот на годинава, покрај 'Сименс', да донесеме уште најмалку три големи светски компании кои ќе ја променат перцепцијата за Македонија како посакувана бизнис-дестинацијааи. Одговарајќи на новинарско прашање во врска со одржувањето тркалезна маса за европските перспективи на Република Македонија под покровителство на советникот за економски прашања Теодор Вајгл, премиерот Бучковски изјави дека "по посетата на Германија особено е јасно колку ние и да се трудиме, ако немаме силни лобисти, советници и пријатели тешко се доаѓа до остварување на целта. Верувам дека ангажманот на Теодор Вајгл ќе се покаже дека е еден од најдобрите потези што го има направено Владата во последните шест месециии. Премиерот Владо Бучковски имаше средба и со премиерот на германската покраина Баварија, Едмонд Штојбер. "Процесот на интеграција на Република Македонија во Европската унија мора да продоложи. Француското и холандското 'не' на европскиот Устав воопшто нема да се одразат врз вашата земја, вие само треба и понатаму да работите на стандардите од Копенхаген. Јас сакам Република Македонија да биде дел од Европската унија. И доколку дојде промена во владата на СР Германија и неа ја предводи Ангела Меркел од коалицијата на Христијанската-демократска унија и Христијанско-социјалната унија нема да има промени во политиката кон Република Македонија, односно ќе се поддржи вашата земја на патот кон ЕУ. Во иднина на прво место треба да бидат класичните европски земји, се разбира, меѓу нив на прво место е Република Македонија. Треба поголемо внимание да обрнеме на овие земји, а не Блискиот Исток и Турцијааи, рече баварскиот премиер Едмонд Штојбер, кој е висок функционер на Христијанско-социјалната унија, односно германската опозиција. Бучковски и Штојбер договорија приоритети во соработката помеѓу Баварија и Македонија да бидат економијата, правосудството, реформите во државната администрација, децентрализацијата, образованието и науката, културата во сите сегменти, размена на искуствата во здравството, земјоделството, соработка во насока на приближување кон Европската унија преку обука на државните службеници во Баварија, како и нивното претставништво во Брисел, размена на искуства во областа на заштитата на животната средина и разните видови туризам.Обајцата премиери ја поддржаа иницијативата за отворање директна авионска линија Минхен - Скопје - Минхен. Под покровителство на советникот за економски прашања на македонскиот премиер, Теодор Вајгл, во Минхен се одржа и тркалезна маса на тема "Република Македонија и нејзините перспективи во Европската унијааи. "Пред Република Македонија постои перспектива. Како советник за економски прашања на македонскиот премиер сум импресиониран од готовноста да се направи сў за да се имплементираат стандардите. Од моја и страна на СР Германија, Македонија ќе ја има целосната поддршка за ЕУУи, рече Вајгл на отворањето на тркалезната маса. Според него, на собирот се наоѓаат големи институции од банкарството и бизнисот од Германија и денешниот настан претставува важен сигнал не само за Германија туку и за земјите од Европската унија.
Jakov
quote:
Originally posted by dejan
ama sepak, simens dovagja vo makedonija
Deki ima edna dosadna baba karsi mene u komsii stalno vika: "Prvo skokni pa kazi OP" neka dojde da go vidime Siemens, da go opipame, da go zapoznaeme pa ke zborime. Ovaka "sekerni prikazni" Siemens u MKD, a on u MInhen ustvari...eeee imavme eden kup. Gi pamtis tie cickovcite od Audi, od Motorola, od EDF....British telecom.....i uste mnogu koi trgnaa i eve uste ne se dojdeni..[:(]