15% of Makedoncite bile Partizani protiv Bugarite
15% of Makedoncite bile Partizani protiv Bugarite
n/a Vo 1948 g. RM imase okolu 600.000 Makedonci. Vo 1944, 66.000 Makedonci zele puska protiv Bugarskiot okupator t.e. skoro sekoja Makedonska familija se borela protiv Bugarite (Trendo[:D]) http://www.vojska.net/ww2/yugoslavia/statistics/partisans.asp
Mara
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
Јас сум представник на ова течение во музиката нарекано "хард рок". Нема потреба да си во "тренд" (па на нас се смеете за "Мерси"). Со трендови, лидиранија и други побалканени чуждици, скоро нема да има ниту литературан Бугарски ниту Македонски. Ке има некаква нейасна мешавина, која ке биде "во тренд". И ништо повеке.Јас имам Мастерска диплома исто и Бакалаварска. Важи?:)
Што се сплеткав јас тука на оваа тема за партизаните?[:D][:D] Од партизани стигнавме до трендови[:D] Ама јас НЕ МОЖАМ, а да не одговорам....ако нема "чужди" зборови, јазикот би бил сиромашен. Ни требаат нови зборови, нови чуждици[:D][:D] за да се разбереме поасално[:D] Се е во мешавината[:D] Во која област имаш мастерска?[:D] И што е тоа Бакалаварска? Гледаш оти не се разбираме до крај без чуждици?[:D][:D][:D] Мојот докторат не е на тема за чужди јазици.....ама ти ќе ме измотивираш да напишам еден на оваа тема[:D][:D]
Mara ПС - не се смееме само за МЕРСИ....туку и за автомивка:)))))))))))
Duhot na Vovata Master's of Fine Arts, Bachelors in Fine Arts. Avto-MOBILNA (sirech za avtomobili) MIVKA ti dava avtomobilna mivka. Ne sum protiv chuzhdicite. Ne sum purist. Protiv sum samo da se stavat cuzdici tamo, kade si ima cudno ubavi nasenski zbrovi. Da izfris zborot VODI i da go zamenis so LIDIRA e skodoumie, prestupnost, koja mora da se kazni (ne so smrt ama so opshtestvena podigravka). I nie se smeeme na vas za mnogo raboti, ama ovde da ti kazm nesto od romanot "Pod igoto" na pisatelot Ivan Vazov: "Koi se karat se obichat (sakat) i koi se obichat si prilichat" Pozdrav! P.S. Naj mi se bendisvat temite koi pocnuvat kako za partizani pa zavrsuvat so ljubov i trendovi. Aj so zdravje...
Mara Добро...оваа ,,историска,, тема е сега исцрпена и решен е проблемот. [;)] Заклучок е дека ,,скоро секоја Македонска фамилија се борела против Бугарите,,. [:D][:D][:D] И на самиот крај....кој се бие-тај се воли[:D][:D][:D] Романтика до безвест[:D][:D][:D]
wolf_pack Once again --> Dr. Mara rulz[:D] Dar-mar gi prae sosedchinjata[:D]
Duhot na Vovata Nisto ne e ubavo do bezvest. Pa duri i pienjeto. Se so mera... Ajde sega da vidime za sakanjeto :)
Mara Eh, brat..taka te sakam[;)] Sega sme na moja tema....dosta tamu- me utepa so jazikot.[:D][:D] E pa vo vrska so novata poarna tema, ajde da zapocneme....jas ke pocnam prva....a ti dovrsi... Jazikot....moze da se koristi za poveke celi,....[:D][:D][:D]
Duhot na Vovata Sekako... ha ha ha ha
ink_patriot Во коя година е убит и у кой град?
ink_patriot Искам да попитам защо македонците посрещат българските войски с цветя?[?]
n/a Posre6cat gi s cvetq i s celuvki 6toto mnogo gi obi4at![;)][8D] Ajde segha mani se da pravime noramlen muabet.
Duhot na Vovata Токму пронајдовме дека јазикот се користи и за други цели :). Во овие, другиве цели, јазикот нема никаква посебност - тотално интернационален е. Нема граматика, нема букви. Понекогаш само накрај се постава член, хахахаха.... Кажи Марче, во право ли сум...
Mara
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
Токму пронајдовме дека јазикот се користи и за други цели :). Во овие, другиве цели, јазикот нема никаква посебност - тотално интернационален е. Нема граматика, нема букви. Понекогаш само накрај се постава член, хахахаха.... Кажи Марче, во право ли сум...
Леле море Вова[;)]....недела дена бараше во речник нешто ново за јазикот?[:D][:D][:D] Е како бе нема ПОСЕБНОСТ....без тоа нема задоволство на квадрат море[:D][:D][:D] Јас затоа си ги сакам сите јазици...и тие со букви и тие без[;)][;)] Вие таму кој јазици ги обичате повеќе?[:D]
Mara
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
Кажи Марче, во право ли сум...
ПС - Леле тоа Марче...срце ми пара[:D] Не ми дава срцето, ниту јазикот, море....да бидам некултурна со тебе[:D][:D][:D]
make Aaa, MAro, so kogo mi izneveruvas, mari? Uste ne sme se zeli i ti so... koj e toja?!...A, so Duhove mozhe!... Oni sa bezopastni! Duri i so toa na Vovata:)))
Mara Не те изневерувам море макки....[:D][:D][:D] Ти пак сега на сите страни ме шпионираш[:D][:D][:D] Ај ела веќе...да не се предомисли и мама[:D][:D][:D]
Duhot na Vovata Немам појма што мислиш кога збориш за шпиунство. Просто немам време за интернет баш сега. Деновиве имам роѓен ден па знаш - пиење и други плезантерии и такви работи. Ако сакаш порелевантна комуникација јави се на емејл па ќе видиме накаде ќе се одкара :)...
Mara СРЕКЕН РОДЕНДЕН ВОВА[:D][:D][:D] Јас веќе тука не пишам.....ова било историја, а не марини-деветини[:D][:D][:D] Ако сакаш поозбилно да си лафиме...ела на сеир. Те чекам[:D][:D][:D]
Duhot na Vovata OK. kade e ovoj seir?
shevchenko` ******
ink_patriot Кога дедо ти е убиен од еден бугарин?
nrg
quote:
Originally posted by Mara
A be Velizar...eden post napisa i odman se postra!!!!Kakvi Bulgari i gluposti? JAS SUM MAKEDONKA I ZBORUVAM MAKEDONSKI!!!!!!!!!!!!!!!!! Toa so vekovi go pravime site MAKEDONCI TUKA! I dosta ni se pikate vo makedonckite raboti...gledajte tamu sto vi se slucuva. Ako sme bugari i zboruvame bugarski...oti vikame seker, a ne zukar....oti vikame kibrit, a ne spicki?
А бре Маро моме убава да та светна че ние българете викаме кибрит а не спички[:D]. Спички е на руски. ние му викаме захар штото шекер е турска дума
Mara нрг....нрг...касно палиш[:D][:D][:D] Кути сите бугари[:D][:D][:D] За дедо ми не сакам да ти лафам....оти ми иде да заплачам сега[:(] Не знам точно кој бугарин, по име и презиме, го убил....ама јас сум одмазничка[:D][:D][:D] За тоа УБАВА МАРА....имаш поклон од Мара[:D][:D][:D] Македонски речник[:D][:D][:D]
Jakov
quote:
Originally posted by ink_patriot
Ja ne sam ubil nikogo!Ja imam interes da znaja!Vo koja godina i kade?Mojat dedo umre vo makedonija i za tazi zemja i dnes ne davat na semeistvoto mi da namerim i napravim groba mu!Tova li e demokracijata vo makedonija?Ja nesakam nihto osven da ima grob na moja dedo i da ne karhat krata na groba mu oti i nie i vie sme slavjani i hristiani!!!
A што барал дедото твој во Македонија и како загинал, знаш ли?
Mara како што гледам со дедовците сега сме квит![;)] ај живеј го животот....и уживај! И дедо ми ме учеше...па јас сега тебе ќе те научам - НИКОГАШ НЕ СЕ ВРАЌАЈ НАЗАД; ТЕРАЈ НАПРЕД[:D] глеј си фамилијата и форумов....и Се најдобро[;)]
ink_patriot (Macedonian or English please)- Edit by J
Duhot na Vovata <<Neli zborevme nekade za politicite.>> Tochno! Masata narod Bugari smetaat makedoncite za braka. Dodeka toa e taka, nikoj politik ne bi zemal pat sprotiven na ovaa mislenie. Ako ima nekakov resentment i frustracija vo nas, bazirana e na taa paranoicna nedoverba kon nas. Nie znaeme pricinite za toa cuvstvo i go razbirame. No sepak ima nekakva gorcilka. Nie gi smetame braka, tie ni pokazuvat zabi. Duri i iracionalno (od vasa gledna tocka), toa nase cuvstvo postoi i koe e uste povazno toa e pozitivno cuvstvo, a od obratnata strana vasiot odnos isto moze da e potpolno opravdan. No kako sto kazav vo cuvstva nema racional. Sepak naseto usekane e: ti go galis pa to te ape. Nisto de, i toa ke se opravi so vremeto i so poveke kontakti.
Duhot na Vovata <<Tova e istinata sled tova sa rusnacite i posle sa sarbite,harvatite i drugite slavijani!Pomislete ne e li taka?>> Az pomislih i za Makedoncite sam saglasen 100%. Kolkoto i da mislja obache, ne moga da slozha rusnacite na 2 mjasto. Ha sega ti pomisli zashto. Ne se podvezhdaj ot povarhnostnoto shodstvo v ezika. Zashtoto nie razbirame rusnacite, no te nas - ne, osven ako ne sa polozili usilija da uchat Balgarski.
ProMKD
quote:
i dedo mi bil partizan protiv site okupatori na makedonija.se borel protiv bugarite,shiptarite,italjancite,germancite.(a doaga od teritorijata na bugarija-kakva ironija!) negovite zborovi bea:OBEDINETA,SLOBODNA I NEZAVISNA MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE! kako sto pra-pradedo mi se borel protiv turcite,taka i toj prodolzil vo negov duh.isto i vo najnovite krizni sluchuvanja ni bese zastapeno imeto. nema sega mnogu da dolzam i da objasnuvam osobeno ne na nekoj sto nesaka da razbere! nemam potreba nekoj od strana da me uci! osobeno ne istorija! sakam samo da im kazam na site bugari tuka vo forumot sto baraat vistina deka gresat vo mnogu raboti! sum slusal i ucel od tatko mi,toj od negoviot...a moite deca ke ucat od mene! bidete mi pozdraveni
Амин!! Сите Македонци треба на некој начин да ја бранат својата држава.
Duhot na Vovata "Klaha haroda si kakto turcin ne go e klal..."
toni_a ink_patriot: Kakavto i da e balgaskijat Tcar i za kakvto i da go smqtate pone biva da pochitate tova che e pochinal i da pochitate pametta mu! bidejki ne e nas (MAKEDONSKI) i ne ni se dopaga sto pravel zatoa ne go pocituvame.vie ako go pocituvate si e vasa rabota i ne ni ja nametnuvajte na nas!! ako sakas mozes i hitler da si go velicish do beskraj... ink_patriot: Super prosto si lichi koi do kade e stignal v evolucijata si! e da,vi ostana ona da se nadmetnuvate,porobuvate,asimilirate,tepate,ubivate... izgleda nemozes i najednostavni raboti da razberes kako : macedonian or english...
Mara ти да не си тој море? Убиецот на дедо? Знаев јас...дека кога тогаш-ќе те најдам и за глава ќе те скратам[:D][:D][:D]
ink_patriot (Macedonian or English please)- Edit by J
Mara Здраво дечки, Ова утро ептен ме расположивте...кажав јас дека сме ние Британци со француски манири[:D][:D][:D] За книгите...ја решивме дилемата. Ама за јазикот....уште ли треба да се расправаме? [8D] Ај да видам да дадете примери за ЧИСТ јазик без примеси. Во бугарскиот јазик не користите примеси од Македонскиот? Како се преведува eligible, Acquis Communitaire на бугарски? Имате ли вие речници од Македонски на бугарски и обратно? И ако толку пак зборуваме ИСТ јазик зошто на официјалните посети на бугарски делегации се зборува на англиски? Нели може сите да се разбереме убаво на Македонски?[:D][:D][:D] И да ви кажам едно....што многу сте го погодиле....дека сум јас Марче, УБАВО МАКЕДОНСКО ДЕВОЈЧЕ[;)] кое зборува на Македонски јазик.
noname
quote:
Originally posted by Misirkov
Vovata ccccc kakva neinformiranost! Pejner is the best export Bulgaria has at the moment - bugarskiot odgovor na srpskiot turbo-folk! Postignaa zaviden uspeh. E sega sto nema vrska so kultura to a e druga rabota, no za Balkanot se raboti.
Yeah, yeah......and guess why only former YU is buying this shit (pardon, this "best export").....Keep buying it, we should have somebody to laugh at! And Painer should have some morons to pay for their "music", keep paying....
Mara
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
Или jас нешто не ги следам модните "трендови" (што стана со убавиот Бугаро–Македонски збор "течениjа"?). Баш ми се бендиса за залjубването. Аjде Марче, лjубов со некое Бугарско докторче и вака полеку-леку па ке станеме едно цело :).
Хахахахахах....Во-ова...како да се преведе ова...ајде да одиме во ТРЕНД, да бидеме ТРЕНД!!!!!. За да си ТРЕНД, оди во ТРЕНД. Таму сите ќе бидеме во ТРЕНД. Тоа вака би изгледало според тебе...ајде да одиме во ТЕЧЕНИЕ, да бидеме ТЕЧЕНИЕ оти и онака сме ТЕЧЕНИЕ. За да си ТЕЧЕНИЕ, оди во ТЕЧЕНИЕ.Таму сме сите ТЕЧЕНИЈА.[:D][:D][:D][:D][:D][:D] Ќе испадне дека ќе одиме да се удавиме во некоја река[:D][:D] А за докторче...да ми се прави мерак.[:)] Јас си сакам мажи со титули...нели треба да сме рамноправни?[:D][:D][:D]
Duhot na Vovata Mарче, слушај сега: Модно течение, течение в модата, ново течение в музиката, течение в изкуството (уметноста): импресионизам, експресионизам, натурализам, реализам и в. н. Јас сум представник на ова течение во музиката нарекано "хард рок". Нема потреба да си во "тренд" (па на нас се смеете за "Мерси"). Во БГ е доста да кажеш: Ова е модерно, той е модерен, или ако сакаш инако "во крак(нога) со модата". Со трендови, лидиранија и други побалканени чуждици, скоро нема да има ниту литературан Бугарски ниту Македонски. Ке има некаква нейасна мешавина, која ке биде "во тренд". И ништо повеке. Јас имам Мастерска диплома исто и Бакалаварска. Важи?:)
n/a How can a language that existed in Macedonia before any of the Bulgarian hordes arrived be then renamed and called Bulgarian.I am still trying to get my head around that one. Even if we are relative newcomers to the balkans and i do not for one minute believe that, we would have come to macedonia before the bulgarians and spoke our language. What was it called then , bulgarian , a dialect of bulgarian, i think not.So why cant our poor misguided bulgarian neighbours just get over it. We spaek Macedonian they also speak a slavic language not a turkic on. It is time they corrected their mistake and in the interest of historical accuracy renamed it.Maybe a more correct description would be Thracian or even Eastern Macedonian.
blue_ocean Edited by the Administrator (Macedonian or English please)
Duhot na Vovata osiris, nie so tebe zborime jazici koi se mnogu razllikuvat od slovenskite. Slicen e samu recnikot. Gramatikata strukturata se koreno razlicni od slovenskite. Duri pripadaat kon razlicna gramaticka klasifikacija ednite se sinteticni drugite - analiticni. Grbot na eden jazik e negovata gramatika, leksikonot e nesto koe najbrze se menuva. Tolku brze deka veruvaj ni ti ni jaz bi rezbrali mnogu ako bi zborile so nasite dedovci od pred 10 veka. Toj makedonski koj ti zboris deneska i toj Bugarski koj jaz sboram deneska e mnoogu daleko od jazikot na koj sto od Blakanskite prostori od pred 10 veka. Za ponazad ne ni sakam da zboruvam.
ink_patriot (Macedonian or English please)- Edit by J
SpaceLily Abe sekoj si imat pravo da si zborvit na majciniot jazik Da! ama ti decko se naogjash na MAKEDONSKI forum.Odi si na toj vashiot bugarskiot ako go imate i zborvi si ti tamu bugarski...sho te terat da ides tuka? Ide nekoj od nas na vash forum?Ili ste premnogu optereteni so na Makedoncite pa idete tuka i kazvite sonista koj sme nie i sho sme....Nie znajme koj sme i sho sme ,ama ocigledno vie imate somnezi okolu toa koj ste vie i sho ste zatoa idete tuka i zamarate. fala prijatno
toni_a
quote:
Originally posted by ink_patriot
...Vseki ima pravo da govori na svoja roden ezik!Kakto vie na makedonski taka i az na balgarski!Pokajete che ima demokracija i pravo na svobodnoto mnenie v Makedonija!...
gledam ima napreduvanje!!! bravo! e sega koga ke ni go priznaete uste oficialno jazikot ke vi se dozvoli da pisuvate bugarski na forumot. ama dobro e ,pozitivno sum iznenaden. ova EU izgleda ne e tolku losa rabota[:)]
n/a Ok Duhotna Vovada thanks for the linguitics lesson. Let me ask you a few questions here What language did the Bulgarians speak before the came to the Balkans. Would you be able to understand the Khans as they issued orders in their native Bulgarian. And when did the idea of modern Bulgaria begin and how. We are always being told how and when modern Macedonia started now please explain when and how modern Bulgaria started. My opinion is that using the name of a very short lived medieval kingdom where the feudal ruling class were ethnically and linguisticall very different from the majority of its subjects as your modern name is a historical joke. One that unfortunely you mostly Slavic people will have to live with because your stuck with it and are too stubborn to change. But please dont insist it is a logical and historically corect name to use , its not. But hey do we stop you from using it , so why dont you allow us the same rights to define oursleves using the name that has been ours for over 3000 not 300 years. Imagine if the modern Palestinians and Lebanese called themselves Franks because for a few hundred years there were Frankish kingdoms that ruled that area and called their language Frankish. Or if we called ourselves Romans because the balkans was a part of the Roman Empire for over 100 years. Or maybe Turkish because the Turks wee there for 600 . But you actually do, dont you, use a Turkish name or Tarter or what is the new theory Persian Sarmatian anything but what you really are. Now imagine if the Germans insisted that the Dutch become German because they speak the same language and are ethnically very similar, like most of us southern Slavs. Please stop analysing and defining us and use that same process for some well overdue self analysis. We know who we are we did not ask for a German king to rule us, we fought against the Ottomans to establish a multicultural democracy. We do not want a foreign name we have our own Makedonia, respect it and give us back our land or will you go down the same path as the modern Greeks and decsend into historical nonsense and moral depravity.
n/a My sincerest apologies Spacelily you are right we allow others to set our agenda. Vistina si mnogu ubava no shto pravish vo Vietnam doidi down under vo australia nekoy pat.
ink_patriot (Macedonian or English please)- Edit by J
Jakov
quote:
Originally posted by ink_patriot
Nie Balgarija priznahme PARVI Makedonija kato svobodna i nezavisima darjava!NO Balgarija ne e priznala makedonskija ezik ,narodnost i istorija!Vie si govorite na Makedonski i imate pravo a tova nikoi ne go usporva!VIE IMATE PRAVO DA GOVORITE NA MAKEDONSKI! SpaceLily,zashto ne vidish balgarskite forumi za istorija?Tam postojanno ima talpa ot makedonci! I te govorjat na makedonski,no nikoi ne gi maha ot tam!Zashtoto nie znaem che te imat pravo da govorjat na ezika si!NO kak e pri vas?Ako ne vi ottarva che se govori na drug ezik osven makedonskija ili angliiskija se maha!Zashto?Pri nas se dopusta da se pishe po vseki nachin stiga da se razbirame.Ima hora koito pishat na nemski grugi na gracki treti na turski chetvarti na ruski.Nikoi ne e mahnal naprimer turchin shtoto gi mrazim ili neshto takova! Neka da badem liberalni!Kakvo shte se postigne ako ni mahnat ot tuk?Vse shte se navajdat novi i novi!Neka da badem bratq!Takiva kakvito sme i neka da si podadem raka vmesto da si vadim ochite i da si kajim slednoto :Tozi e moi brat,zasto da se karam s nego? Neka zabravim za malko minaloto i da gledame badeshteto!Kato vlesem v EU kak shte se razbirame? Ei tva pitam az?Shte imame edna darjava i kakvo ednite mrazqt drugite i kakvo shte stane??? Az priemam vseki Slavjanin za moi brat i e dobre doshal v moja dom samo da ne govori za istorija i politika!!! Ne e li taka? Haide sas zdrave!
Posto gledam se spremate za vo EU, treba edna rabota da razberete, zasto tamu ke vi ja baraat. VO sekoja kuka, postojat pravila. I pravilata se izmisleni i napraveni za da se pocituvaat. Kakvi se pravilata toa e problem na onoj koj gi napravil.Znaci ako kaj vas doma ima pravilo, siguren sum deka sakate vasite gosti da go pocituvaat praviloto.Veruvam deka pravilata koi gi imate vo Bugarija gi pocituvate, bez razlika dali se raboti za pravila na forumi, supermarketi, gradski avtobus ili neznam sto. Ovde na VM, pravilata se jasni i vidlivo se napisani.Nasata obvrska e da gi istakneme pravilata, a vasata obvrska e da gi pocituvate. Nie ne sakame da ve brkame, pa da ni doagaat novi i nikogas nema nitu eden da bide izbrkan samo zasto dosol od Bg. SIte koi dosega se otstraneti se zasto ne se pridrzuvale do pravilata. A pravilata kaj nas na VM vazat za site podednakvo, bez razlika i bez isklucok.
Duhot na Vovata Odgovori: Q. What language did the Bulgarians speak before the came to the Balkans. A. Most likely a language which today doesn't exist but some indications make it very likely do be the form of which the nowadays persian and related languages have evolved. The grammar however had evolved in the modern Macedonian and Bulgarian. Many basic words (relationsip, toponims, hosehold items) are almost identical or very similar to their couterparts in today's Pamir-Altay group of languages (Poushtun, etc..) This is what I know, there are posted materials on the web I'll look it up. Q. Would you be able to understand the Khans as they issued orders in their native Bulgarian. A. Highly unlikely. Q. And when did the idea of modern Bulgaria begin and how. We are always being told how and when modern Macedonia started now please explain when and how modern Bulgaria started. A. The question is not very clear. Do you mean the ethnic aspect or the idea of a statehood. Actually, thos was the order in which the independent Bulgaria came to be. The national enlightement began roughly circa the dawn of the 19th century. Many factors had contributed to this consolidation of the Bulgarian ethnocultural component. Many educated abroad Bulgarians began to consolidate in their effort to wake up the "rhaya". Although, inacurate in details, Paisij's History was carefully and tediouslu re-written by hand and spread from house to house and from village to village. It's role was not so much in presenting factual data but rather to sparkle the self awareness and self esteeme of the opressed people. Many others followed. D-r Petar Beron wrote the so called "Riben Bukvar" (Riben because of the whale pictured on the cover, which for the common folk was a fish) the first dokument to revive the Cyrilluc alphabet on a popular level after the Otoman rule). In the Balkan town of Gabrovo the first Bulgarian school have opened it's doors. Educated people are striving for freedom. Numerous revolutionaires appeared as a result of the national awakening. Rakovski - proponent of the liberation through ivasion from abroad formet the First Bulgarina League - a fighting force comprised of young devoted Bulgarian immigrants. Vasil Ivanov Kunchev - Levski in his youneg years was a member of this formation. The formation was banned and dispersed by the Serbian authorities. Levski forsaw that without a revolutionary mood planted in the heart of every villager, no invasion is likely to succeed. He spent nine years of his life going from vilage to vilage to organize an all national uprising. Betraied and captured he was hanged by the turks near Sofia (today the location is well within the sity limmits). Hristo Botev led a formation of approximatelly 200 well armed and uniformed fighters entering the Otoman empire from Rumania crossing the Danube river near the town of Kozlodouy. Through series of battles with turkish formations his Cheta managed to reach Stara planina. There during the rest of the gang a single bullet fired from unidentified location pirses the forehead of the poet. The cheta breaks apart and after series of heavy battles with a formal Turkish army is destroyed. In the early 1870s throughout Bulgaria boils energetic preparation for uprisal. Benkovski, Volov, Kableskov and many other revolutionairy leaders work in their designates districts preparing an all national uprisal. By coincident one of the comitees is discovered by the turks so instead im May as planed the uprisal begins in April, 1876. After innitial ecouraging success, one after another the just liberated towns and vilages are overwhelmed by regular Turk army and bashibozuk. The April uprisal is drained in blood, rape and fires. Te Bulgarian are being slottered with no regard of age, sex or status. The corpses are left for the dogs... After being looted the vilages are burned to the ground. Europe is shocked by the crualty and the indiscriminate killing. Rissia sees the opportunity to realize an old dream to fight Turkey with the approval of the other European powers. The rest is history ,,, yours too. In 1878 Bulgaria is liberated... Toa e novata istorija. Q.My opinion is that using the name of a very short lived medieval kingdom where the feudal ruling class were ethnically and linguisticall very different from the majority of its subjects as your modern name is a historical joke. A. Short lived? Founded 681 - seized in 14 century by the Turks. Seven centuries. Minus 200 years of Bizantine rule = 5 centuries. How many states on the Balkans (with the exception of Bizantium) have 5 centuries of existence so we can call them "long lived" Please revise your opinion. Q. But hey do we stop you from using it , so why dont you allow us the same rights to define oursleves using the name that has been ours for over 3000 not 300 years. A. Everything here is factually untrue. Please, present me century by century the continuum of 3000 years of Macedonian STATEHOOD. Or for Bulgaria only the years of indemendence count and for Macedonia these rules do not apply? Secondly, no one is disalowing you to do as you please. You may say whatever you like our right is to express disagreement. We are not your souverens to allow or disallow anything. Why this urge of someones recognition. Do I sense uncertainty and need for re-assurance? I will not ealborate any further. Bulgar is not a Turkish term. Your comparisons are laughable (sorry but they are). And your ignorance on these subjects is discouraging for a sensible discussion.
n/a Actually I am not insulted by your statement that I am ignorant its always betetr to attack the persons rather than their argument.In fact I am honoured to be ignorant in your eyes.To be smart would mean to agree with you, my fellow southern Slav not a persian or an altaic whatever, but a slav. Maybe its time you actually woke form your slumber and subserviance and stopped being proud of your mediaval masters achievemnts. Unless of course you feel you have some of their genes in you but even then by this time they would be so diluted as to be merely symbolic. You yourself admit you could not talk to your feudal overlords in their language but must use Slavic and from what I know of modern Bulgarian culture there is not much left of the medieval Bulgarin. So I was obviously right when I said you bear no linguistic and very little ethnic similarity to the Bulgars whose name you proudly proclaim. Modern Bulgarian national conciousness is a few hundred years earlir than ours,and developed in a time when historical scholarship was arguably even more distorted than toad,by a few intellectuals wanting desperatley to distinguish themseleves from the other deluded rayah the neo Hellenes. Does it ring a bell thats how most identities developed in the 19th century in the balkans. Nothing organic or magical about that my fellow southern slav so stop this chauvinistic nonsense about Bulgarians being right and Macedonian wrong, it demeans you as a human being to be so blind and bigoted. My comparisons are laughable because you have an emotional attachment to the term Bugarin as I do to the term Makedonec the only difference being I do not try to disuade you from using it wheras your very precsence on this forum is to try and convince us of our mistake. I dont need your approval or reassurance what I ask is for Bulgarians to stop telling us we are something we are not.Even if we were a part of your empire for a few hundred years and then only some parts of macedonia.It does not give you a right to claim us as Bugari. We are not an altaic or persian or whatever else the ancient bulgars were. We are definatly of Macedonia we belong to it not the other way around. PS Your denial that Bulgar was Turkish suggests a little bit of racism here based on historical resentment.
SpaceLily
quote:
Originally posted by osiris
My sincerest apologies Spacelily you are right we allow others to set our agenda. Vistina si mnogu ubava no shto pravish vo Vietnam doidi down under vo australia nekoy pat.
Ke dojdam i natamu ostaj me sega na tajna misija sum:))) p.s Ink Patriot.....vie doagjate na forumov i okej e seto to,ama zosto nikoj od vas do sega ne napishal nitu eden post na drugite temi? Zosto site samo sho ke vlezite pishite na temite Istorija i politika?Vie ne doagjate da se druzite, tuku doagjate da provocirate i da bistrite politiki koj sme nie i sho sme.I kako sakash sprema tebe i istanatite ko tebe da se ponashame prijatelski?
toni_a da se vratam na temata! i dedo mi bil partizan protiv site okupatori na makedonija.se borel protiv bugarite,shiptarite,italjancite,germancite.(a doaga od teritorijata na bugarija-kakva ironija!) negovite zborovi bea:OBEDINETA,SLOBODNA I NEZAVISNA MAKEDONIJA NA MAKEDONCITE! kako sto pra-pradedo mi se borel protiv turcite,taka i toj prodolzil vo negov duh.isto i vo najnovite krizni sluchuvanja ni bese zastapeno imeto. nema sega mnogu da dolzam i da objasnuvam osobeno ne na nekoj sto nesaka da razbere! nemam potreba nekoj od strana da me uci! osobeno ne istorija! sakam samo da im kazam na site bugari tuka vo forumot sto baraat vistina deka gresat vo mnogu raboti! sum slusal i ucel od tatko mi,toj od negoviot...a moite deca ke ucat od mene! bidete mi pozdraveni
Duhot na Vovata Oziris, od seto napisano ti se fati za eden zbor "ignorant" i vo tipicnata tvoja genearlizacija go objavi za navreda. Zborot bese izkoristen vo mnogo tesna smisla: ignorant on the issue. I duri ti objasniv zoshto. Na psite prasanija ti odgovoriv dovolno podrobno za forum i bez nikakva navreda. Site ne mozeme da znaeme za se. Vo nekoja sfera sekoj e ignorant. Od odgovorot mi morase da razberes deka modernata Bugarska nacija se formirala na nacin i vo vreme koga se formirali i mnogo od drugite Evropski denesni nacii. Posto pred 19 vek nacii vo moderna smisla nikogas ne e imalo. Imalo e etnosi, i drzavi, cesto imperii vklucuvasti poveke etnosi. Vaka da se gocori za nacii koi se postari od 150-200 godini e potpolno netocno. (3000 e fantastika za decinja). Izvini ako ignorant te e navredilo. Nemav takva namera.
n/a I am not offended Duhot Na Vovata, just perplexed. It seems reading betwen the lines that you acknowledge that ethnicity of the modern nation state is an ideal craeted within certain historical circumstances by the intellectuals of that era. What state in the balkans is ethnically pure and the sole direct decendants of the people whose name they bear. In fact where in Europe does such a beast exist. The famous Salada Macedono can equally be Italian or Francaise or English or Greek, but nobody blinks an eyelid about that and tries to rename them with a historically more appropriate name. Sometimes I wonder if its not a type of penis envy you know everybody wants to be a decendant of the glorious ancient Macedonians, so if we all cannot be then no one can be Macedonian. I do not want to be an enemy of Bulgarians and Serbs in particular because hey I understand them when they speak and many of them understand me when I speak my grandfathers and grandmothers language, I feel a deep sense of kinship. But everytime I extend my hand and heart in friendship I am rebuked because I am an ignorant peasant who doesnt know what he raelly is, beacsue raelly I am a BULGARIAN A SERB A GREEK, anything but that which is indisputable A MAKEDONEC. So when Europe stops using double standards and when our neighbours stop coveting the rest of Macedonia we can all get on with our lives and live in freindship based on respect. Until that day we Macedonians will continue our struggle for justice and human rights and a dignity afforded to all others (despite their debateable hstorical identities) except us. You as an intelligent and obviously keen student of history should be an ally not an enemy the 19th and 20th centuries are over and with them so is the aspirations of Greater Bulgaria or a Hellas strecthing form the Peloponese to the Danube. When are our neigbours especailly the Slavc speaking ones going to stop braeking our balls and let us be what we feel we are, I know the neo Hellenes cannot becuase to accept us they must deny who they are and accept that half their country is in fact stolen.I expected better from Bulgarians but it seems I was wrong.
mnik oziris, there will be no recognition in that manner, as we want it! Macedonian Etnos specialy the name Macedonian was ment to be erased, you can imagine why. even under the turks we were a province called Macedonia, but since the strong lobbys of our christ neighbours wanted to erace the name Macedonia, they payed money so the turks have even eraced the name Macedonia from the Turk Bible![:D] but they forgot some parts, just enought, probably they didnt found every place where Macedonia stands. such is the fate of the Macedonians. But we will keep fighting till the end and go down Loud![}:)]
Duhot na Vovata <<It seems reading betwen the lines that you acknowledge that ethnicity of the modern nation state is an ideal craeted within certain historical circumstances by the intellectuals of that era.>> Tochno. <<What state in the balkans is ethnically pure and the sole direct decendants of the people whose name they bear. In fact where in Europe does such a beast exist.>> Tochno. <<The famous Salada Macedono can equally be Italian or Francaise or English or Greek, but nobody blinks an eyelid about that and tries to rename them with a historically more appropriate name.>> Exactly the same applies to the Bulgarian salad with one difeerence - for the most part we don't care what the others are considering us. Call me tatar call me gipsy call me whatever you want - I don't care - I know who and what I am and I do not need anybody's "recognition" to move on with my life. We Bulgarians follow the principle: "Kuceto si lae, kervanot si varvi!" <<Sometimes I wonder if its not a type of penis envy you know everybody wants to be a decendant of the glorious ancient Macedonians, so if we all cannot be then no one can be Macedonian.>> Ha, ha ha ha ... who wants to be a Macedonian? Haven't seen a line in front of any Mk embassy. And who's constantsly whining for "recognition"? But your statement makes a good joke. And I take it as one. No punn intended! <<I do not want to be an enemy of Bulgarians and Serbs in particular because hey I understand them when they speak and many of them understand me when I speak my grandfathers and grandmothers language, I feel a deep sense of kinship.>> Same goes for me. I don't want to be no one's enemy. And my interest toward Macedoniand is driven purely by the sense of kinship. <<So when Europe stops using double standards and when our neighbours stop coveting the rest of Macedonia we can all get on with our lives and live in freindship based on respect. >> The issue of the standards of EU should be addressed to EU. Bulgaria officially made it's contribution for your name and dignity. The things about our languages and our heavily overlapped history are our bilateral business and they WILL be resolved in time. Rest asured that Bulgaria (unlike the other neuighbours you have) once in the EU will become strong proponent of your aspirations. The sense of kinship, of brotherhood and closeness will play ONLY to your advantage and will be applied only to the extend you desire. These feeling may look unfounded and irrational to you but they exist, they are positive and they will play in your favor. I am still puzzled by your resentment toward our brotherly feelings. Remember for the most part love is irational. <<You as an intelligent and obviously keen student of history should be an ally not an enemy the 19th and 20th centuries are over and with them so is the aspirations of Greater Bulgaria or a Hellas strecthing form the Peloponese to the Danube.>> Would you point me out for a single official sorce declaring these aspirations in the present time? No I am not a student of history. Never been. Although I would very much like to be a student of whatever... once again :):). No I am not a student anuymore... <<When are our neigbours especailly the Slavc speaking ones going to stop braeking our balls and let us be what we feel we are, I know the neo Hellenes cannot becuase to accept us they must deny who they are and accept that half their country is in fact stolen.I expected better from Bulgarians but it seems I was wrong.>> Da sravnevas denesniot Bugarski odnos so Grckiot na sekakvo nivo e prosto netocno. Da mi kazas deka nasiot odnos e istiot so Grckiot e napravo umopomracitelno. Vo dobronamerniot ti ton lici iskrenost i zatoa smetam deka sto zboruvas poteknuva od neznaene na faktite. Proveri gi faktite i pa se javi. I ne zboruvaj na angro.
Jakov
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
1.Ha, ha ha ha ... who wants to be a Macedonian? Haven't seen a line in front of any Mk embassy. And who's constantsly whining for "recognition"? But your statement makes a good joke. And I take it as one. No punn intended! 2.Rest asured that Bulgaria (unlike the other neuighbours you have) once in the EU will become strong proponent of your aspirations. The sense of kinship, of brotherhood and closeness will play ONLY to your advantage and will be applied only to the extend you desire. These feeling may look unfounded and irrational to you but they exist, they are positive and they will play in your favor. I am still puzzled by your resentment toward our brotherly feelings. Remember for the most part love is irational.
1. Neznam dali znaes megutoa Makedonskiot pasos e prv na listata na najposakuvani patni ispravi od Balkanskite drzavi. TOa e najfalsifikuvaniot pasos na Balkanot. Istovremeeno e i najskap na pazarite na crno. Zalno e no vistinito, deka e toa taka bidejki e najlesen za falsifikat. Bitno deka sme prvi i pred vas.[:)] 2. Okolu clenstvoto an Bg. vo EU i nivnata pomos i lobiranje vo korist na Mk. Sakam da veruvam deka ke bide taka, ama iskreno mislam deka ke bide obratno. Ne e sporedba, ama .....imam pretcuvstvo deka Bg. ke gi iskoristi godinite pred Mk. da vleze vo EU, da se sto e prasanje an spor megu dvete strani go registrira i pretstavi kako svoe vo ramki na EU. Ako ne e taka ja ne samo sto ke se izvinam nego i ke se ishisham, ama znam deka nema da bide taka. Se sto moze da se registrira i pretstavi kako bg. a e so poteklo od ovde ke se napravi. A deklarativnite zalozbim na bg. politici deka ke ne pomagaat se samo deklarativni.Neli zborevme nekade za politicite.
ink_patriot (Macedonian or English please)- Edit by J
toni_a gledam se zamuabetivte... vazno se razbirate,neli?? da vi donesam nesto(Duhot na Vovata i ink_patriot)? blagichko i po edna voda,moze?pa ke napravam kafence! nemoze da ve ostavam taka koga ste mi na gosti...mora da ve pocastam!! izvinete sto ve prekinav vaka...da sredam rabota i ke dojdam.[:D]
Duhot na Vovata Toni_a pa razbirame se. Vasiot problem so nasiot pismen jazik se deka nie vo Bugarija nemame formalna kodirovka na latinica i sekoj zamenuva kirilicnite bukvi bez ekvivalent so latinski kako sto mu e zgodno. Nekoi duri so cifri si pomagaat (koe za mene e vrlo cudno i neprifatlivo). Kafence, hmmm pijam dosta takvi vo sluzbata. Podrago bi mi bilo edna zolta za mene, ako moze. Ke si platam (koga sme vo kafana) so tip za dobro opsluzuvanje.
Homer MakeDonski -------- Nekoi duri so cifri si pomagaat (koe za mene e vrlo cudno i neprifatlivo). ------- tova za mene e sipmaticen pristap na 4itanje i pi6uvanje
Duhot na Vovata Ha, ha, ha nekakva simptomatika ke e so sigurnost. Neznam samo kakva kvalifikacija da i dam?!...
Homer MakeDonski da probame so "bugarizacija na latinicata " ;-)
ProMKD 4jde be, nem4 p7oblem.
toni_a
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
Toni_a pa razbirame se. Vasiot problem so nasiot pismen jazik se deka nie vo Bugarija nemame formalna kodirovka na latinica i sekoj zamenuva kirilicnite bukvi bez ekvivalent so latinski kako sto mu e zgodno. Nekoi duri so cifri si pomagaat (koe za mene e vrlo cudno i neprifatlivo). Kafence, hmmm pijam dosta takvi vo sluzbata. Podrago bi mi bilo edna zolta za mene, ako moze. Ke si platam (koga sme vo kafana) so tip za dobro opsluzuvanje.
za zal ne se sluzi alkohol na maloletnici (vo makedonski kafani) [:D]
Duhot na Vovata Vie ste ponapred od SAD vo toj odnos, bre... Kolku bi mi se sakalo pa da sum maloletnik...
toni_a "...1941-1944: Erneute bulgarische Besetzung, Partisanenbewegung. Die kommunistischen Partisanen Jugoslawiens erkennen 1943 die Existenz einer eigenstдndigen mazedonischen Nation an..." (http://lexikon.freenet.de/Mazedonien) prevod od germanski:"...1941-1944: na novo/ponovo bugarska okupacija, partizansko dvizenje. komunistickite partizani na jugoslavija go priznavaat 1943 postoenjeto na samostojna makedonska nacija..."
toni_a ПО 62 ГОДИНИ ОД СТРЕЛАЊЕТО НА ВАТАШКИТЕ МЛАДИНЦИ Цвеќе и солзи за убиените другари ...Злосторот се случи на 16 јуни 1943 година, кога бугарските окупаторски војници стрелаа 12 младинци од кавадаречкото село Ваташа... ...Диме Чекоров го ранија во ногата кога сакаше да бега накај каналот со вода. И падна, не можеше да се спаси. Му отидоа таму, го искасапија. Сите ги искасапија, со нож им ги бодеа очите на некои. Ужас! Како сето тоа да беше малку, па нам на девојчињата ни ги ставија пиштолите во устата и не натераа да газиме по телата на другарите - раскажува старицата, а солзите не и сопираат... http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2786&stID=57070
ink_patriot (Macedonian or English please)- Edit by J
ink_patriot (Macedonian or English please)- Edit by J
Jakov Ink toa so go pravite na Private message e vasa rabota, toa sto go pravis ovde javno e moja.
mnik Shto plaka Momchevo. ne moze da izdrzi dva tri zbora. treba i jas sega da postuvam PM shto on mi ja pisha. gi pochituvam kuknite pravila ovde, pa mu kazav iskreno shto mislam na PM, kako i toj, i gotovo!!!! mojata evolucija e moje prashanje, i evoluirav bash vo toa shto oni go trazeja [:D] samo taka so niv.
toni_a a izgleda e zaljuben "tipacot" [:D] praka PM`s kako lud!tukusto dobiv edna so "bezvrska muabet",drn,drn..
mnik da saka da pishuva mnogu, nekoj pisatel ili ne znam shto, u sekoj sluchaj mnogu pameten, se znait, samo da go slushash [:D] t.e. chitash [8D] ama za kritika ne moze da trpi [:D][:D][:D]
Jakov Vasata PM konverzacija e vasa privatna rabota, ovde nemojte da gi postirate.
mnik
quote:
Originally posted by Jakov
Vasata PM konverzacija e vasa privatna rabota, ovde nemojte da gi postirate.
Jakov ne gi postirame, ova beshe zaebancija [:)] jas shto imam da mu kazam ke mu kazam lichno nemu, i toa ne gi interesira drugite!
Jakov Ok. Ova vazi za site nas ne samo za tebe. Zatoa go pisuvam ovde.
ahmak
quote:
Originally posted by Mara
A be Velizar...eden post napisa i odman se postra!!!!Kakvi Bulgari i gluposti? JAS SUM MAKEDONKA I ZBORUVAM MAKEDONSKI!!!!!!!!!!!!!!!!! Toa so vekovi go pravime site MAKEDONCI TUKA! I dosta ni se pikate vo makedonckite raboti...gledajte tamu sto vi se slucuva. Ako sme bugari i zboruvame bugarski...oti vikame seker, a ne zukar....oti vikame kibrit, a ne spicki?
[edit] by J
white_world www.atakabg.com
white_world Puk posle Bulgariq ne bila nazistka durjava.Otnosno15% "makedonci" kude bqha 1943,1944,1945. I zashto da se borqt sreshtu nqkoi, koito ptdela 43%(1943) ot svoq biudget za horq, koito se borqt sreshtu "okupatora" ??? I ne vi li pisna da se borite za obrecheni kauzi. Shtom bulgarite sme "tatari",togava godishno po okolo 20 000 "makedonci" stavat "tatari". Samata Surbiq ne vi priznava. Narichat vi Vardarska Banovina ama pakim se kefite ??? A otnosno ezika, emi to strukturata na vashiq si "ezik" (dialekt) e po-blizuk do gruckiq ezik otkolkoto do nqkoi drug slavqnski ezik. [xx(][xx(][xx(]
toni_a Duhot na Vovata interesna rabota e kako sekogas se obiduvate da opravdate i gi prikazete rabotite vo druga svetlina... ima razlika pomegu nacionalisti i neo-nacisti(fashisti). a eve primer (white_world) ,kako i so cija pomosh se vrseni nekoi raboti (gledam za bugar se izjasnil)... kako sakas svati go ova...vo moment drzam kniga za istorijata na SS kade sto ima karta na koja se pretstaveni ubistvata vrz evreite i nivnoto %-ualno "resavanje" vo oddelnite drzavi.za bugarija e pretstavena brojka od 0% i vo drugi izvori citam deka vo bugarija ima (denesno vreme) samo 2000-3000 ostanati... mozele tuka nesto da "naucat" germancite za "endloesung-ot(krajno resenie)" so "cisti race" (<-kako sto vikase eden nash politicar).mislam deka na vasata teritorija bevte najuspesni od site ostanati!!!! koga bi ja poglednale globalno rabotava,pa potoa da se poglednat "malite fakti"...objasni ti,kako uspeavte da si ja zavrsite rabotata (malku zakasnivte,no sepak "bravo"!!) koga site bile protiv "genocid"???? po nekoja brza-netocna-matematika doagam na "isceznati" (deportirani,ubieni,iseleni) VASHI evrei od okolu 95%...
Duhot na Vovata Publikuvaj ovie svedoci i aritmetiki so koi si najdel tie 95%. Toa ek bide senzacija! Ke napravis mnogu pari. Poabaraj editor - preporacuvam Izrael – zar tie ke bidat najzainteresirani od takva nova naodka. Od Bugarija se izseluvat mnogu Evrei - fakt e ova. No po svoja volja. I ne kon Treblinka na germanski vlakovi vo tekot na vojnata, toku na korabi i PO vojnata za novata drzav Izrael. Kolku uste podatoci sakas (i Balkanski i stranski) za toa deka Bugarskata javnos e dojdena skoro do sostojba na bunt, za da gi spasi Evreite (VO BG proper!!!)? Toa e fakt koj e svetovno poznat, samu kae Vardaraot go osporuvat.
angomako dokumentirani podatoci od sajtot na evrejskata malubrojna zaednica vo makedonija-tuka samite evrei go objasnuvaat toa "malubrojna".... http://www.jewish.org.mk/ mozete da procitate i mnogu drugi raboti za evreite vo mako...
guestbg "Makedonskite Narodni Heroi" Wow you guys both make me laf and make me sad.Its not yoir falt.You have been subjected to many years of propaganda by the serbs.I wonder is there anyone left in Macedonia who is not brainwashed and realizes that macedonians and bulgarians is the same.Macedonia is always been part of Bulgaria.Bulgaria went throught 2 national disasters and lost the lives of thousands of soldiers in a heroic attempts to liberate our brothers(YOU)during the 2 world wars.And for what??For you to hate us and steal our history??That is really sad.
BorisVM
quote:
Originally posted by guestbg
"Makedonskite Narodni Heroi" Wow you guys both make me laf and make me sad.Its not yoir falt.You have been subjected to many years of propaganda by the serbs.I wonder is there anyone left in Macedonia who is not brainwashed and realizes that macedonians and bulgarians is the same.Macedonia is always been part of Bulgaria.Bulgaria went throught 2 national disasters and lost the lives of thousands of soldiers in a heroic attempts to liberate our brothers(YOU)during the 2 world wars.And for what??For you to hate us and steal our history??That is really sad.
I can't agree with you more. Damn those Serbs for Brainwaishing us! [8)]
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by guestbg
"Makedonskite Narodni Heroi" Wow you guys both make me laf and make me sad.Its not yoir falt.You have been subjected to many years of propaganda by the serbs.I wonder is there anyone left in Macedonia who is not brainwashed and realizes that macedonians and bulgarians is the same.Macedonia is always been part of Bulgaria.Bulgaria went throught 2 national disasters and lost the lives of thousands of soldiers in a heroic attempts to liberate our brothers(YOU)during the 2 world wars.And for what??For you to hate us and steal our history??That is really sad.
[:0] SO you joined the nazi's in order to liberate us? How more dumb can you be? It is true, you went through two wars to divide Macedonia, and you got away with one part eventualy, but don't worry, time will come. WHy don;t you read why in 1948 your president was going to give up Pirin Macedonia.
toni_a [ima li smisla i jas da pisam nesto?? aj sakam do 600 da stignam deneska...) srbite nemaa druga rabota pa ne ucea MAKEDONSKA istorija... drugoto,kako moze: "Macedonia is always been part of Bulgaria" ,a posle toa: "Bulgaria went throught 2 national disasters and lost the lives of thousands of soldiers in a heroic attempts to liberate our brothers(YOU)during the 2 world wars" ?? znaci ne bilo taka? ili? For you to hate us and steal our history?? ne e za site raboti taka,pogledni: [quote] "...bidejki ne e nas (MAKEDONSKI) i ne ni se dopaga sto pravel zatoa ne go pocituvame.vie ako go pocituvate si e vasa rabota i ne ni ja nametnuvajte na nas!!..." duri za nekoj raboti treba da vi vikame NESAKAME a vie uporno... macedon <-> bulgar ??? ajde dobro,ima edna bukva...no nasata e ponapred [:D]
чекаларов edited by dj_shema. Macedonian or english only
toni_a чекаларов,nisto licno protiv tebe ama ke ti napravat so golema verojatnost: (Macedonian or English please)- Edit by J
guestbg After the war betwen Russia and the Otoman empyre in 1878 even the otomans recognize the boundries of the bulgarian nation(which includes Macedonia).Then the world powers divide de country in the Berlin kongress.So we went throught two national disasters just to divide you.Do you know how many soldiers gave their life to free you.Do you know that during World war 1 only 2 years after Blgaria was being attacked by all of his neighbors we manage to assemble 800000 army.Thats the reason we join Germany and his allies.Because they say that Bulgaria can keep Macedonia.Yes thats why we join the nazis during WW2.Did you know that Bulgaria is the only country who has saved his jues.If things went differently,you would tink otherwise but sadly it isnt.
Jakov GostinBg.....fala na informaciite...dali znaes od kogo vo periodot 41-44 zaginaa 24 000 Makeodnci, ako se znae deka najgolemiot del na Mak. bese pob Bugarska komanda a po kapitulacijata na Italija cela. Dali znaes koj i cii vojnici so beli uniformi, gi transportiraa nasite sogragani 7331 na broj vo Monopolot vo Skopje a od tamu vo Treblinka. Bidejki vie ste edinstvenata drzava koja gi spasi Evreite od svojata teritorija, kako da s etolkuva faktoto deka ne gi spasivte od vardarska i egejska Makedonija. Kako dokaz par excelence deka toa bea samo nasilno okupirani teritorii.... Blgarite vo Makedonija vo periodot San stefano do 1919 godina ne ginea za Makedoncite ginea za ekspanzionistickata politika na Bugarija na Balkanot. Za Mekedonija ginea drugi luge so drugi ideali i poinakvi pogledi na svetot. Ve molam nemojte sega 100 000 linkoveto so dokazi deka Goce e Bugarin a deka NR Makedonija e titova tvorba...ne deka ne vi veruvame nego gi imeme citano po 100 pati.
dejan Oh right guestbg, i'm sure those Bulgarian soldiers wanted to free Macedonia....that's why my great great grandfather was killed by those Bulgarian soldiers....well he was taken away by them, but you know what soon followed.
guestbg Yeah its all about expansion.During the Balkan war(1912)bulgaria fights the Otoman empyre in areas when the otomans have the strongest armies.After the offencive ends and the otomans were defeated by the coalition Bulgaria-Serbia-Greese,Bulgaria has occupied vast teritories and has reached Aegeyan sea.The border is close to istanbul.If it was all about expantion than Bulgaria just had to agree wuth the terms that her allies puted(to divide almost all of Macedonia between Serbia and Greece).After the Balkan war(1912)why do you think Bulgaria attacks all of her allies.Its not about expansion those soldiers did not die to conquere you they die to liberate you.And the country faces his furst national disaster.66000 killed man and many wounded-thats the cost just for the wars before WW1.And you think its all about expansion.
Duhot na Vovata <<ne deka ne vi veruvame nego gi imeme citano po 100 pati.>> Vo skoloto na stenata visi plakat od eden dreven filosof (moze i Makedonec da bil - ne pamtam;)): "Povtorenieto e majka na znanieto>>.
Duhot na Vovata <<ne deka ne vi veruvame nego gi imeme citano po 100 pati.>> Vo skoloto na stenata visi plakat od eden dreven filosof (moze i Makedonec da bil - ne pamtam;)): "Povtorenieto e majka na znanieto>>.
angomako quote: 66000 killed man and many wounded ---------------------------------------- this is the same logic that serbians and greeks are using as well... that many of their people have died in or for macedonia. it's funny how bulgarians are finding excuses for their own national disasters,even about joining hitler in his naci fights...they did it for us,macedonians,to save us! briliant excuse for mentaly retarded propaganda. and you blame us for not being able to face OUR past?? it was two years ago,when bulgarian ambasador wrote a leter in a macedonian newspaper,saying how bulgarians have sawed their jews from being sent to treblinka,etc,and macedonians didn't...there was a followong reply from the president of the macedonian jewish comunity,who was writing about the deportation of the jews in macedonia,by the bulgarian soldiers,a deportation that was allready signed by the bulgarian president,or other high relevant factors(not sure exactly who)in bulgaria... anyway,saying that you did it for us,is what serbians or greeks would say as well..they all came to release us from somebody else. creepy logic...
guestbg No we join the nazis because we really hate jues and russians.I am telling facts.And another fact-when we sign the treaty that we join Germany and his allies,the vermaht is on our border.Bulgaria never partisipated in mulitary actions with naci Germany during WW2.We just gave them corridor to pas throught(If we didnt they would of gotten it anyway)Ask anyone in Bulgaria what he thinks about macedonia-you will get the same answer.If you donot consider yoirselves bulgarians i cannot make you do so-noone can.Bulgaria was the first country that recognized Macedonia as an independent country and nevertheless you continue to seed hate between the two countries.Like i said its just sad that now you consider us as conquerors and enemies.
angomako guestbg,what bulgaria did first,120 countries did after.so what? we should shit our pants and surender?i mean,bulgarians keep mentioning this fact,and i duno what should i say. macedonia,together with slovenia,were accourding to the europian badenteer comission,the only two countries that satisfied all the standards to be reckognised by the international community. we weren't because of greece! so,good that you did,but others folowed also,among which turkey as well.and now what,we should surender to turkey? we don't reckognise you as conqerors or enemies,but as brainwashed people...just like you consider us to be. that's all.it's because you don't reckognise our nation,our language,the minority that lives there,etc... you bulgarians are too much entangled in stories from the past to clearly see the present,which comes to be reckognised by us from your actions as a state.tens of contracts couldn't be signed for years because you didn't reckognise our language.years of cultural ad economic coopertion lost because of this nonsense! you talk to a bulgarian about the present,he talks to you about ww1. hello! the good relationship hapening can not happen under "bulgarian conditions",like: well,we don't reckognise you language,your nation,your history,your right to speak in your language in bulgaria,cause you are all braiwashed bulgarians.and now,let's be brothers and respect each other..."....ahm... did i miss anything? and then,you go like..:"ooohh,we did everything for you,and you still don't like us...why you don't like us?we gave you 150 rusted tanks from ww1,we were the first country to reckognise you...let's be brothers and respect each other,let's be all bulgarians and bla bla.." if you want to be friends with makos,or with anybody else for that matter,then you don't impose your standards of "friedship" like bulgarians do. egg,signing international contracts under bulgarian conditions,awoiding to mention the macedonian name. there you go.if you want respect by anybody,you don't impose your rules on the people you want to befriend,right? i also think it's sad and utterly stupid to aproach somebody,or a whole nation with a attitude like this,and say "let's be friends"! about the vermacht being infront of your neighbours,well,what can i say? more excuses...:( more inablity to see your own history and the deeds of your grandfthers in the true light.even blame that on us.we did it for you! we became nacis because of you! what a crap! and again,you blame us on not seeing our history right. what about poland? what about france? what about fricking kingdom of yugoslavia?there was a much more masive anty naci resistance in these places,includng macedonia and greece as well! finaly,we like you.we like your pasports,cause then we can travel more easily,we like to go skiing in borovets and to crno more.
Duhot na Vovata <<finaly,we like you.we like your pasports,cause then we can travel more easily,we like to go skiing in borovets and to crno more.>> Preku mesane kon progres :). Pa sekoj da se cuvstvuva sto saka :). Za WWII ne si vo pravo.
Jakov
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
<<ne deka ne vi veruvame nego gi imeme citano po 100 pati.>> Vo skoloto na stenata visi plakat od eden dreven filosof (moze i Makedonec da bil - ne pamtam;)): "Povtorenieto e majka na znanieto>>.
Mislam deka ti bese po ovie raboti. Potseti me....od Igy Pop li bese "Blah, blah, blah"..... ima razlika megu povtorenieto i znaenjeto i ona drugoto.... kaj nas go vikaat kanta tropa....
guestbg First:we never became nazis.Like i said the only mulitary fights the bulgarian army has fought during ww2 was AGAINST nazi germany and his allies.US and his allies destroyed sofia amd nevertheless we fought against nazi germany.Uniting the bulgarian nation in his etnic boundries was always the goal of bulgarian governments since 1878.Now after more than a century things are diferent.I dont hate you the problem is that you do.If macedonians dont want to be bulgarians i can blame them who can.I never judge people by their nationality.But believe me there are macedonians that do.I know some macedonians and i can say you are really good people but this is not what this argument is all about.angomako i see you are intelligent man so let me tell you about yoir language.This is bulgarian language and do you know what the funny part is it is more bulgarian than our language,becouse is much closer to the speech of our ansesters.There are villages in Bulgaria who speak dialekt bulgarian more hard than yoir language.And we do not live with our past like many of our neighbours our goal is membership in the UN but this is another subject.
Jakov koga pocnavte da se borite protiv nazistite, na 9 septemvri 1944.....povtoruvam 1944. ili ne lagale nas komunistive ovde....
DJ_SHEMA Now they even lie to you that the action you did in WW II was justifiable. I mean that right there should tell you who is being brainwashed. And I said you joined the nazi's not that you were one. Altough you deported lot of jews from Macedonia and actualy became one. We do not hate you. We redicule you for the fact that you are the one brainwashed just so you can become part of the "Eastern block". But the truth is, you are of asian descent, you were never slavic. Also we laugh at your stupid ignorance when claiming our HEROES. And for that, we have zero tolerance. And there are people in Pirin Makedonija that speak Macedonian because they are MACEDONIANS. Read the history of 1948 more closely.
Duhot na Vovata DJ, of course the action was justifiable. Maybe it wasn't just, but it was the only sane option short from suicide. In Bulgaria there was never strong communist movement and I am personally prowd of that. Bulgaria didn't go to knock on Germany's door begging to be accepted in the Axel. The prolonged resistance of H. M. King Boris III to Hitler's pressure is well documented, not only in Bulgaria but in the archives on the subject, which can be found throughout Europe including the Alied countries. They are are also "brainwashed" by the everpresent Bulgarian propaganda. Look into French, German, Soviet, English and whatever sources on the subject and then, by the method of comparison and deduction match these versions of the history with the Bulgarian take on the one hand and on the Yugoslavian Macedonian on the other. There lies your answer about the brainwash. Dear DJ, in all political, war, or economy relations there's something called threshold and compromise. The germans let the Jews in Bulgaria proper alone but they wouldn't budge on a compromise for these unfortunate people on the newly accuired teritories given to Bulgaria to temporarily administer. Furthermore the Bulgarians were given only the lands of Egeya, Thrace and Macedonia for the reason of the kinship with the predominant part of the local population. If this was not to take place, the nazzists furry was to be unlished against the locals at the same level of cruelty and zeal as the rest of Yugoslavia. As subjects of Yougoslavia and Greece (which were in war with Germany, and no stone was left intact) the local folk would have suffered the exact fate as the rest of these peoples have. With the act of giving Makedonia, Thrace and Egeya to the Bulgarian army to administer, the Germans actually gave up on devastating completely these regions. This is in agreement with the versions and analise of the events of the entire World history, with the exception of one. Guess which? WE are claiming YOUR heroes. Proceti diskusijata za H. Cernopeev tamo stanuva jasno koj za sto pretendira. And re-direct your "zero tolerance" policy against Misirkov, Goce, Miladinovci, akad. Ivan Katarziev i drugi, ceti tamo e se napisano. A za vasiot descent, samo da pripomnam drug svetovno priznaen istoricki fact: Kan Kuber vladejal vo Makedonija okolu 200 godini. No kako drug biologicen vid voopsto ne se mesali so lokalnite. Pazeli cisti antickite geni. Toa ako ne e smesno, ne znam sto e... Pozrdrav!
DJ_SHEMA
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
DJ, of course the action was justifiable. Maybe it wasn't just,
So was it, or wasn't it? You see, first it wasn't to defned yourself, then it was to again defend yourself. This is typical bulgarian stuff. You follow few books where few Macedonians were declared themselves as bulgarians, mostly because they had to in order to survive in Sofija. It is there where they were able to study and work on developing plans for Macedonian freedom. They never were, nor felt they were Macedonians. Just like you would say that the Macedonians today take the Bulgarian passport so that they can travel in Europe. Are you gonna say they are bulgarian? They declared themselves as bulgarian on some piece of paper I am sure, knwing how your government works, but they are full blooded Macedonians!!!
atana_ata Why macedonians take bulgarian passport?!What the hell is that???Everyone has to understand,this is not good for Macedonia.That's why the bulgarians are so happy(Vovata).It doesn't matter what is the purpose to take this passport-for travel or something else,there children are going to be bulgarians,because these chldren will be educated in bulgarian school.They'll make some busines and try to grow up in the bulgarian community,not in macedonian.Our government has to stop this.
noname
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
Вај, вај, вај завалијата... Што погодив овде :). За книги докторски може и да имаш четено, ама кон јазиците никако те нема. Отвори речник. Провери вистината: Б. + М. - кибрит (зборот е турски оди на овој докторски линк па види:http://www.seslisozluk.com/?word=kibrit&go_search=Search) М. - шекер (турски збор: http://www.seslisozluk.com/?word=%feeker) Б. - захар (грчки збор, возможно е да има нешто општо со турското шекер; бугарскиот збор е во женски род - слатка како току што одокторена докторка :)) Владимир - по руски галено од Владимир - Вова (зборот е од женски род, ако и да се однесува за мажко име, затоа, во Бугарски, кога се членува, добива член -та = Вова-та. Членови во руски нема.) Дај други примери!
Вова, що се заяждаш? Тя се извини. И то по един почти достоен начин. Не е редно да продължаваш.
Duhot na Vovata Преку култура кон прогрес. Не мораме да бидеме некултурни дури кога пцуеме. Па како да ти кажам - за мене си Марче, зер чини ми се да си младо јагне во росна трева (ајде овде Балканска поетика :)). И јас како постар вака ми дојде да ти кажам - Марче. Да, за јазикот си во право - посебен е секој - некој подобре го користи, а друг - како да е нем. На мене многупати ми имаат кажано дека сум добар оратор со јзикот ;). И ораторсвувам и орам, хаха ха... Мило девојче си ти докторке...
Mara
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
за мене си Марче, зер чини ми се да си младо јагне во росна трева (ајде овде Балканска поетика :)). И јас како постар вака ми дојде да ти кажам - Марче. Да, за јазикот си во право - посебен е секој - некој подобре го користи, а друг - како да е нем. На мене многупати ми имаат кажано дека сум добар оратор со јзикот ;). И ораторсвувам и орам, хаха ха...Мило девојче си ти докторке...
Младо јагне во росна тревичка...Мило девојче....Марче...ау, ау....јас се палам на такви букви[;)] Ах, да зборувавме ист јазик, ќе беше нешто меѓу нас[;)] Ќе направев од тебе прав Македонец[:D][:D] Море, и уште не е касно[;)] Ти па дојде во вистинско време.....баш сега ми текна дека обожавам постари оратори и орачи[:D][:D][:D] Ај пиши ми пак некоја поезија.....да ми тргне денот[:D][:D][:D]
Inkognito Trendo dokazhuva deka ne e bugarofil? :) Ne lichi toa na nego :)
Mara Aj fala....pa, daj Boze i ti napreduvas vo naukata. Sakam mazi koi znaat da se izvinat:) Epten me pogodi v srce:)
toni_a
quote:
Originally posted by ink_patriot
Ja ne sam ubil nikogo!Ja imam interes da znaja!Vo koja godina i kade?Mojat dedo umre vo makedonija i za tazi zemja i dnes ne davat na semeistvoto mi da namerim i napravim groba mu!Tova li e demokracijata vo makedonija?Ja nesakam nihto osven da ima grob na moja dedo i da ne karhat krata na groba mu oti i nie i vie sme slavjani i hristiani!!!
koj ne ti dava? makedonija e slobodna drzava i mozes koga sakas bez viza da vlezes. ako ti e tolku vazno toa,dosega ke si go napravel ili ke prasase nekoj makedonec na forumot za informacii,pa moze i ke ti pomognese nekoj. ama vie forumot go koristite za nesto drugo!
Duhot na Vovata Оj гиди Марче, убаво Македонско девоjче... И двата примера што ги даваш покажат, дека ретко имаш книга пофатено. Ние во Бугариjа исто викаме "кибрит" (што ниту е Македонски, ни Бугарски збор). "Спички" е на Руски. Прв пат имам прохитано од тебе зборот "зукар". Не знам тоа што е... На тоа што мислиш ние во Бугариjа велиме "захар" (грчки збор), а жие велите "шекер" (турски збор, кои исто се користи и во Бугариjа како куриозна форма). Како што видиш, во твоите примери ниту Македонскиот е Македонски, ниту Бугарскиот – Бугарски. Поздрав!
velizar shte vika i shte vi napomnja che ste bulgari.
Mara A be Velizar...eden post napisa i odman se postra!!!!Kakvi Bulgari i gluposti? JAS SUM MAKEDONKA I ZBORUVAM MAKEDONSKI!!!!!!!!!!!!!!!!! Toa so vekovi go pravime site MAKEDONCI TUKA! I dosta ni se pikate vo makedonckite raboti...gledajte tamu sto vi se slucuva. Ako sme bugari i zboruvame bugarski...oti vikame seker, a ne zukar....oti vikame kibrit, a ne spicki?
noname
quote:
Originally posted by Mara
A be Velizar...eden post napisa i odman se postra!!!!Kakvi Bulgari i gluposti? JAS SUM MAKEDONKA I ZBORUVAM MAKEDONSKI!!!!!!!!!!!!!!!!! Toa so vekovi go pravime site MAKEDONCI TUKA! I dosta ni se pikate vo makedonckite raboti...gledajte tamu sto vi se slucuva. Ako sme bugari i zboruvame bugarski...oti vikame seker, a ne zukar....oti vikame kibrit, a ne spicki?
Mara
quote:
Originally posted by velizar
vi napomnja che ste bulgari.
Aj majkata.....jas mislev deka sme Britanci so Francuski Maniri[:D][:D][:D] Ti, velizare....imas mavnato edna trevka, neli?
Mara A be i ti sto Vovova si....ili Vojvoda ili samo gola Voda....koj da te znae!!!! Nemam citano knigi, ah? Am zash sum togas DOKTOR NA NAUKI, be cedo? Samo sto odbraniv doktorska disertacija!!! Spicki, Skurci....nie sme MAKEDONCI, vie blgarcinja!
noname
quote:
Originally posted by Mara
A be i ti sto Vovova si....ili Vojvoda ili samo gola Voda....koj da te znae!!!! Nemam citano knigi, ah? Am zash sum togas DOKTOR NA NAUKI, be cedo? Samo sto odbraniv doktorska disertacija!!! Spicki, Skurci....nie sme MAKEDONCI, vie blgarcinja!
Abe doktorkata znae sto e "spichki", a ne znae VOVA sto znachi[:)]
Mara Ti, bezimenko....ne se fakaj na oroto ako ne mozes da go izigras......ova ke da e TESKOTO ovde! Vasa Dr. Mara
noname
quote:
Originally posted by Mara
Ti, bezimenko....ne se fakaj na oroto ako ne mozes da go izigras......ova ke da e TESKOTO ovde! Vasa Dr. Mara
pa i da se fakjam i da ne se fakjam e jasno kolko "znaesh", D-r "Spichki".........
Mara Ne sakam da se spustam na tvoeto nisko bulgarsko nivo!!! Jas sum za tebe barem IMENA...a ti nemas ni ime...a kako sto gledam ni kultura. Si licis na drzavata!
angel Ajde sega jas diplomatski da interveniram..... Vaka.....komsiska rabota ti e toa. Znaci....natigo, dajmigo i to. Drugo..... komsii koga se karaat poveke se sakaat. E taka...jasno li e sega. Ajde ne se karajte zosto se sakate mnogu.
Mara Aj dobro...jas sum popametna, pa ke popustam! Mnogu se sakame....ama da ostane po moe.
noname Pa dobro, se izvinuvam na Mara. Ne mi e gaile koi pochnal prv. Sakav samo da potenciram deka moze i PO-vnimatelno da se misli pred da se pishuva (za chitanje nishto ne spomnuvam)[:)] Izvini Mara. Uspesi vo naukata.
wolf_pack Dr. Mara rulz[:D]
Duhot na Vovata Вај, вај, вај завалијата... Што погодив овде :). Марче, ај и од мене едно извини, ма белким, кога и јас ти паднам во срце со тебе и со noname да оформиме threesome (како докторица разбираш)... :) За книги докторски може и да имаш четено, ама кон јазиците никако те нема. Отвори речник. Провери вистината: Б. + М. - кибрит (зборот е турски оди на овој докторски линк па види:http://www.seslisozluk.com/?word=kibrit&go_search=Search) М. - шекер (турски збор: http://www.seslisozluk.com/?word=%feeker) Б. - захар (грчки збор, возможно е да има нешто општо со турското шекер; бугарскиот збор е во женски род - слатка како току што одокторена докторка :)) Владимир - по руски галено од Владимир - Вова (зборот е од женски род, ако и да се однесува за мажко име, затоа, во Бугарски, кога се членува, добива член -та = Вова-та. Членови во руски нема.) Дај други примери!
Mara Ај сеа....пак...во борба, во борба, во БОРБА!!!!! И ти ,,бг,, имаш дувнато....ама изгледа повеќе тревки. Ми и дедо ми е убиен од еден бугарин....па сеа јас што да правам? Да не слушам Планета веќе? Да не одам на златни песоци? Да не се заљубам во некој комшија? А, бе дај гледај во иднината бе....доста баба-дедо!!!!!
noname
quote:
Originally posted by Mara
Ај сеа....пак...во борба, во борба, во БОРБА!!!!! И ти ,,бг,, имаш дувнато....ама изгледа повеќе тревки. Ми и дедо ми е убиен од еден бугарин....па сеа јас што да правам? Да не слушам Планета веќе? Да не одам на златни песоци? Да не се заљубам во некој комшија? А, бе дај гледај во иднината бе....доста баба-дедо!!!!!
Dr. Mara slushala ......"Planeta"[:(!][:(!] Lelee,.....zaebi
Mara Др. Мара слуша ИСКЛУЧИВО Антена 5 ....ама заради добрите соседски односи, во најтесна смисла на зборот....(значи поради моите комшии што ми се врата у врата) мора да слушам Планета. Комшиите многу сакаат музика-преработка и да следат модните ви трендови. хихихихихихи....
noname
quote:
Originally posted by Mara
Др. Мара слуша ИСКЛУЧИВО Антена 5 ....ама заради добрите соседски односи, во најтесна смисла на зборот....(значи поради моите комшии што ми се врата у врата) мора да слушам Планета. Комшиите многу сакаат музика-преработка и да следат модните ви трендови. хихихихихихи....
Ok, jasno. Taka moze. Inaku ispagja Dr. Mara = neinformiranost+lingvistichni gafovi+TV Planeta - kombinacija uzasTna[:)]
noname BTW, Dr. Mara, ako mislish deka Planeta bilo nekakvi ...."modni trendovi" si ja utnala rabotava. Se lazesh. Takvi "Planeti" gi ima mnogo, ama ne im odi dobro rabotava these days. Ke gi snema do godina - dve.
Mara А бе безимен....мора да има и вакви комбинации....што ќе прајме ако сме сите добитни комбинации како тебе?
noname
quote:
Originally posted by Mara
А бе безимен....мора да има и вакви комбинации
toa e problemot - da nauchish deka NE mora. I deka ima po-dobri kombinacii. Dr. Mara
Mara На btw-ot да ти одговорам со btw оти не сакам должна да останувам. Ај прочитај го мојот пост со Антена 5 пак....ти викам јас оти има разлика меѓу нашите си јазици. Да немаше разлика, немаше да пишеш btw - вци. Ај види таму кој следи модни трендови....Јас, брат, се носам само по француска мода.
noname
quote:
Originally posted by Mara
На btw-ot да ти одговорам со btw оти не сакам должна да останувам. Ај прочитај го мојот пост со Антена 5 пак....ти викам јас оти има разлика меѓу нашите си јазици. Да немаше разлика, немаше да пишеш btw - вци. Ај види таму кој следи модни трендови....Јас, брат, се носам само по француска мода.
"Комшиите многу сакаат музика-преработка и да следат модните ви трендови. " I? sto e vazno KOI? Vazno e za tebe "Planeta" e ........? A deka ne se razbirame ne gledam "jazichna" tuku druga prichina?
Mara ај доста веќе....да не те истепам на крај!
Duhot na Vovata Абе за каква "Планета" иде збор? Или jас нешто не ги следам модните "трендови" (што стана со убавиот Бугаро–Македонски збор "течениjа"?). Знам за Сонцето (не вестникот, току небесното тело) и за уште девет планети... со хипотеза за уште една - десета... За коjа поточно станува збор? Баш ми се бендиса за залjубването. Аjде Марче, лjубов со некое Бугарско докторче и вака полеку-леку па ке станеме едно цело :).
noname
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
Абе за каква "Планета" иде збор? Или jас нешто не ги следам модните "трендови" (што стана со убавиот Бугаро–Македонски збор "течениjа"?). Знам за Сонцето (не вестникот, току небесното тело) и за уште девет планети... со хипотеза за уште една - десета... За коjа поточно станува збор? Баш ми се бендиса за залjубването. Аjде Марче, лjубов со некое Бугарско докторче и вака полеку-леку па ке станеме едно цело :).
Вова, има еден чалга ТВ канал. Се вика "Планета". Много отвратен и нискоквалитетен. Газдата е фирма "Пайнер Мюзик" - София. Общо взето служи за потсмев, ама се уште имаат некакви пари и емитуваат грди чалги.
n/a Vovata ccccc kakva neinformiranost! Pejner is the best export Bulgaria has at the moment - bugarskiot odgovor na srpskiot turbo-folk! Postignaa zaviden uspeh. E sega sto toj nema vrska so kultura - toa e druga rabota, no za Balkanot se raboti.
DJ_SHEMA atana, what have you done about this? Have you written you your government to relax the visa process for Macedonians?
Duhot na Vovata <<That's why the bulgarians are so happy(Vovata).>> No, no, I am not happy I am not unhappy ethter. It's about personal choice, morals and national pride. Besides DJ SHOW ME PLEASE ONE INSTANCE ON AFTER I BECAME A MEMBER OF THIS RESPECTFULL FORUM where I have used the argument of Macedonians taking Bulgarian pasports as a proof of their etnicity! You can't beacuse there is none. On the previous topic: I think you need to clarify to yourself the clear distinction between the meanings of "justifiable" and "just". For example if we take "Thou shall not steal" we draw the easy conclusion that slealling is wrong or NOT JUST. But if a starving persons steals a banana every sain person will qualify this unjust action as justifiable given the circumstances. Killing is not just, but killing in self deffence is justifiable. Got it? So its not jus a "tipical Bulgarian" interpretation of these terms. On the subject - fact is that the Bulgarian govenment did not join the Axel before THEY ponded on OUR door and threatened to break it. And that is that. Ti mozes da razdegas lokumi od Jambol do Stambul - toa ne menuva nastanite. On the self declatation of the Macedonians as Bulgarians in order to survive in Sofia check the details again - Dokumenite za Misirkov kade se povekepati deklarira Bugarin se pisani vo Rusija, oglaseni se od Vasite istoricari, na VASA teritorija, na vas forum. Makedoncite se deklarirari Bugari NASEKADE kade sto bili pa duri i vo noviot svet. NE SAMU vo Sofia. Pozdrav
mrena Vova,vova,litlle bege fox...red...deep red...
toni_a mrena,zasto ne mu pisuvas na vovata na makedonski? toj se si razbira! nemozam da ve sledam,slabo mi ide angliskiot...[;)]
mrena Pa oti ne zboruvam tatarski,isto Vova - makedonski.Laku noc svima.
toni_a vie kako izjasneta i objavena 36 godisna makedonka od makedonija po "profilot",na sloboden makedonski forum, nema kako da go vladeete [quote mrena:]tatarskiot(<-poradi brutalnost i korektnost,bi preferiral:bugarski jazik). osven ako ste od pirinskiot del na makedonija pa ste bile prinudena da go naucite... ima i edna druga varijanta vo sklop na temata ama nesakam (od opsta kultura i pocit) da gi stavam vo znak prasanje godinite na edna,so sigurnost prekrasna i mlada dama. se izvinuvam za neelegantnoto moe "vletuvanje" i molam za eventualna popravka na grski koi mozebi posle nekoja ispiena "bira" poveke ,vo sitnite utrinski casovi, mi se vmetnale.
Duhot na Vovata Тони, не си саму ти бе, да не ја сфаќаш мренката. Например: "Vova,vova,litlle bege fox...red...deep red..." ми е сосема нејасно. Јас сум човек на преката реч - право куме та во очи - не одбирам од намеци, а не ми се и бендисват баш... Давај мренке по Македонски - немај гајле сето разбирам, а каде не ми достига некој збор - ќе те прашам. Бугарски не разбираш, ама гледам со српскиот си ОК. Море колку мренки имам ловено под канењете на горна Струма... Со голи раце... И стари и млади. Но не знам никоја да била на 36 години... Айде мренке, појасни ми што значи ова за црвента лисичка.
Duhot na Vovata Mrenke, cell phone nema da ti dam, posto ke stanam mnogu sakan :). Ako sakas privatno da me boris priimam samu ako si navistina mrenka na 36 - eve adresa - izvoli :). [email protected]
Jakov Drustvo, aj da sedneme na kafe nekade site i da vidime kako se fakaat Mrenki koi slabo zborat ne tatarski jazici.....OK. Ovde da vidime sto bidna so partizanite vo Mk i so drugite fakti.OK. ja castam ne e problem.:)
Strelec Jas pa naiven mislev volkot e tuka za da ne' uchi istorija... a toj doagjal za crvenkapi da fakja!:) Prvo na Mara i' se pushti, pa sega na mrenka!:))) Vova, osma stranica sme na ovoj topik, a gledam deka ja izbegnuvash diskusijava...:) Edno prashanje za tebe imam... ne se plashi, lesno e!:) Ama iskreno, te molam... Se sramish li od ulogata na Bugarite za vreme na vtorata svetska vojna? Pazi, ne te prashuvam za poslednite tri i pol dena (koga stanavte 'osloboditeli'), tuku za celiot tek na vojnata! Thanks in advance, Strelec
Jakov megu mara i mrenka imase uste nekolku ama aj da ne go dekoncentriame...
Duhot na Vovata Da Mara, Mrenka, Kate jas sum za site kavaler :):):). Kade e kazano deka da bides Don Juan e vo konflikt so istorijata, he he he.... Seriozno od ulogata ana BG vo WWII voopsto ne se sramam. Na vojna sekoj gleda sebe si. Inako ne e vojna a nekakov teatar so dobri i losi. Ili ti mislis poinako? Ako imam nesto da se sramam e deka narodot e dozvolil komunistite da dojdat na vlast. Vo mojot rod i po toa prasanje nemam od sto da se sramam. A sega da te prasam tebe. Ti sramis li se deka za prv pat MK drzava se ustvari ekskluzivno pod i blagodarenie na komunistickata egida? Ne li tie malko nesgodno od placot na zrtvite vo Goli Otok i Idrizovo? Bez navreda - cesno mi odgovori.
Strelec
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
A sega da te prasam tebe. Ti sramis li se deka za prv pat MK drzava se ustvari ekskluzivno pod i blagodarenie na komunistickata egida? Ne li tie malko nesgodno od placot na zrtvite vo Goli Otok i Idrizovo? Bez navreda - cesno mi odgovori.
Samo podobjasni mi go prashanjeto, za da mozham da ti odgovoram... Navistina ne te razbrav!? Osobeno ona so ekskluzivitetot me interesira shto misleshe!?
mrena Vova,ruzica si bila,sada vishe ni si.Iskreno te molam - ne se srami,ne se plashi tatarche da si.Kade? Под канењете на горна Струма...Vo Struma nema mrenki.Se lazesh.Dear Vovka,moze i da nemam prava,ali ti nisi vishe moja draga. Pa i srpski jezik je samo sredstvo komuniciranja.Puno toplih pozdrava svima tatarima!
Duhot na Vovata Strelec, da dodobjasnam za sramot. Ne me e sram po mnogu pricini. Toa ne znaci deka prifakjam i se slozuvam so fasistite i so toa sto praveli tie. Za mene fasizmot isto kako i komunizmot se dve ednakvi zlini, duri ima argumenti deka komunizmot e pogolemo zlo, no toa e tema za druga diskusija, a isto e i relativna rabota. I koga pa go spomnav komunizmot da objasnam sto te prasav. Republika Makedonija vese sozdadena vo ramkite na komunisticka Jugoslavija, ucreditelite (osnovopoloznicite) na republikata bea komunisti, republikata se urvrdi (kako i vo Bugarija vo istoto vreme) preku teror vrz ideologiceski i politiski protivnici. Mnogo lug bea uapseni i ubieni bez sud i prisuda ili so farsovi takvi. Taka da e bila RM sozdadena od komunisti preku teror vrz politicki protivnici. Toa te prasam dali nesto ti e maka ili sram. Za nevino poginalite od racete na istatata ova vlast koja osnova RM. Mene me e sram deka vo Bugarija vlasta na komunistite bila utvrdena na ist, zestok i necoveski nachin. Vo gorna Struma koe Kjustendil ima mrena kolku sto posakas, mrenke. Ako sakas ke te vodam. Ama zapomni edna Bugarska: Suvo dupe riba ne jade. Za toa moras da mi veruvas - ne lazam :).
Jakov Ne vi se mesam vo muabetot, samo mala intervencija. Makedonija ne e sozdadena so ubivanje na nevini luge i ne e sozdadena vo teror. Lugeto odele vo NARODNO-OSLOBODITELNA BORBA a ne vo komunisticka revolucija kako vo Petrograd 1917. Na 4 dena pred DVOJNIOT praznik da lupash bez vrska stvarno ne ti lici. Na ASNOM nemase politicki protivnici, osven ako tuka ne gi brois bugarskite elementi i administracija koja bese okupator vo MK vo toa vreme, ama tie ne se politicki tie se nacionalni i drzavni protivnici. Zatoa e navistina krajno nekorektno ova sto go napisa pogore. Jas ne veruvam deka ke najdes nekdae nekoj koj ke iskomentira deka borcite od 3 mart ili celata bugarsak plejada na osloboditeli bile luge koi se sluzele so teror i so likvidacii na svoite protivnici. izvini ama navistina ova bese UZASNO loso. Dedovcite mi ne bea komunisti koga otidoa da se borat vo partizani, i petokrakite gi dobile duri vo 1944 godina. Odredite im se vikaa Goce Delcev, Jane Sandanski, i Dame Gruev, a ne Tempo i Pijade.....Imaj malku respect. Bugarska: Suvo dupe riba ne jade..... Nasata e : So gol gaz ribi ne se fakaat.[;)]
Strelec
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
Republika Makedonija vese sozdadena vo ramkite na komunisticka Jugoslavija, ucreditelite (osnovopoloznicite) na republikata bea komunisti... Taka da e bila RM sozdadena od komunisti preku teror vrz politicki protivnici.
Jas te prashuvam za vashata sorabotka so fashistite, a ti mi "vrakjash" so toa deka Makedonija bila sozdadena od strana na komunistite!? Bash me interesira kako kje gi iskomentirash rabotite shto ti gi napisha Jakov, no bi sakal i mene da mi odgovorish na neshto... Znachi, se soglasuvam vo celost so tebe za se' vo vrska so zlodelata shto gi chinele komunistite vo periodot koga bea na vlast... Megjutoa, koi se grevovite na komunistite vo Makedonija ili Jugoslavija za vreme na vtorata svetska vojna? Shto e toa shto gi karakterizira komunistite od toa vreme, osven shto go vodele narodot vo osloboditelna vojna protiv okupatorot (chij del bila i Bugarija)? Imale grevovi i vo toj period? Nabroj mi gi, please! Nemoj samo da mi rechesh deka komunistite se borele protiv Bugarite, zatoa shto gi smetale za politichki protivnici! Bugarite bea tretirani kako okupatori... A toa i bea, neli? Ako Bugarija zastaneshe na vistinskata strana ushte od samiot pochetok na vtorata svetska vojna, nemoj da mislish deka i togash kje stradaa Bugarite, od strana na makedonskite komunisti!
Duhot na Vovata <<nemoj da mislish deka i togash kje stradaa Bugarite, od strana na makedonskite komunisti!>> So toa sam si odgovarash. Makedonskite KOMUNISTI bea protiv Bugarskata vojska. Eve ti tuka edna druga novina: I Bugarskite komunisti bea protiv Bugarskata vojska. Vo Grcija Grckite komunisti bea protiv Bugarskta i Nemskata vojsa a podocna bea i protiv Grckata vojska (graganskata vojna). A zaosto da molcime za ovoj del od makedoncite (sosema nemalak del) koj NE bil protiv Bugarskata vojska. Vo MK "narodnata" borba protiv Bugarskata vojska se vodi IZCELO (ili pone vo ogromen procent) od komunistite. Koja druga makedonska partija ucestva vo borbata? Ajde da ne gi pokazame pa slikite so plakatite "Dobre dojdeni braka" i so svastikite noseni od makedonci. Sega ke kazes malku bile i zbuneti. Jas pa ke ti kazam deka ovie vo sumata bile pomalku i pozbuneti od ovie sto noseli cveke. Za ovie so cveketo dojdovme... Koj da kaze deka tie bili vo greska da sakat Bugarija? A matter of prospective...
Duhot na Vovata Jakove izvini duri sega ti go vidov postot, Ne sum se izkazal jasno. Ne kazav deka MK bila sozdadena preku teror i nasilstvo. Mislata mi bese deka istite ovie koi izvsia teror i nasilstvo nad svoi lude bea instrumental vo sozdavaneto na republikata. Liezonot so Bugarija na 3 mart ne e prifatliv. Nikogas Bugari ne srekavali turski vojski so cveke. So turcite ne sme edna religija i turski pobornici ne se deklarirai za Bugari nikogas. Sekoj otred i ceta moze da si stavi kakvo posaka ime. Toa ne pravi ot Goce antiBugarin. Vo Zivkova Bugarija otredite na miliciite i na Drzavnata bezbednost nosea iminja kako Levski, Rakovski i v. n. Ovie pobornici se vrtkali vo grobovite so garancija. Ovie podrazdelenija na najrepresivniot aparat ko ubivaa politicki protivnici so drve i potoa frgali telata na prasinata da gi jadat se bili clenovi na druzini so takvi veliki iminja. Dali ova legitimira pravenite zlocesini od niv. Ne zaboravaj deka Aclekite bea iztepani vo imeto na Hristos - so blagorodna cel demek. Sekoj moze da se skrie zad kakva sto fasada. Toa samo po sebe ne legitimacija... Inako izvinuvam se na site. Ne znam koga vi e praznikot. Sreken praznik od srce vi pozeluvam! Ne sakav da navream nikogo. No i da lazam ne sum naucen (koe ne znaci deka se sto mislam e vistina. Zatoa sme ovde - da ja barame zaedno...
Strelec
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
So toa sam si odgovarash. Makedonskite KOMUNISTI bea protiv Bugarskata vojska. Eve ti tuka edna druga novina: I Bugarskite komunisti bea protiv Bugarskata vojska...
Navistina? Zboruvash za poslednite tri i pol dena od vojnata, taka? Abe Vova...:) Mnogu perfidno go izbegnuvash najbitniot moment tuka... Prashanjeto e, zoshto makedonskite komunisti (I NE SAMO KOMUNISTI), bile protiv Bugarskata vojska? Zatoa shto vo niv gledala okupator... Taka? Ovde ni kazhuvash bajki za bugarskite, za makedonskite, za grchkite komunisti... Ajde da se vratime na bugarskite fashisti... Inicijalno, so prashanjeto za niv pochna muabetov (koj shto ti od petni zhili se obiduvash da go svrtish!?)... Ili ajde vaka najkonkretno da te prasham... Velish deka bugarskite komunisti bile protiv bugarskata vojska... a inaku, bugarskata vojska bila sojuznik na fahsistite, neli? E sega... Od tie dve ideologii (fashistichka i komunistichka) vo Bugarija togash (sprotivstaveni edna na druga - spored tvoeto kazhuvanje), ti za koja si od niv? Dali toa shto TI samiot kazha deka 'komunizmot e pogolemo zlo od fashizmot', treba da ne' navede kon koja ideologija ti tezhneesh? p.s. Ili postoela mozhebi i nekoja treta ideologija vo toa vreme vo Bugarija?
angomako vova,edna od pricinite za toa sto makedoncite vo prilicno masoven broj se svrtija kon komunistite za vreme na narodno osloboditelnata vojna ne bese vo toa deka bea komunisti per se. tuku edna od glavnite pricini za toa lezese vo razocaranosta vo site drugi sili na togasnoto opstestvo,posebno razocaranosta od crkovnite propagandi. toa sto ti vikas deka makedoncite masovno glasale za bugarskata egzarhija,e mnogu smesno. koi se tie sto glasale,kolku procenti glasale,i povtorno,bugarskata egzarhija gi dobi tie poeni zaradi pogolemata slicnost so jazikot,vo sporedba so srpskata patrijarsija.ti znaes kolku lugje bile pismeni togas vo makedonija?a kamo li da glasaat! golem,golem procent od tie sto se borea za makedonija,ne bea komunisti,ama se borea za niv. se borea potiv bugarite koi gi mrzea zasto bea okupatori,istokako i srbite. tocno e dea imase probugarski elementi koi gi docekaa bugaite so cvekjinja. pa imalo i prosrpski elementi koi i srbite gi cekale so cvekjinja. i progrcki. gluposti. bugarskata kom. partija ne znam kolku bila silna,ama pa ne bese silna kako vo jugoslavija.od mnogu pricini,aj da gi nareceme istoriski,a megju koi i oa sto imavte germanski car. dokaz: jugoslovenskite narodi resija da bidat napadnati,namesto da se soglasat na sojuznistvo so fasistite. toa gi kostase mnogu zivoti. blgarcetata went with the flow:) nema tuka so da baras. ne zboram za site narodi od jugoslavija,kaj nekoi povekje,kaj nekoi pomalku,ama prilicno intenzivno kaj site,vklucuvaji gi i makedoncite. toa sto go prasa za ragjanjeto na makedonija vo pazuvite na komunisticka jugoslavija...vova,toa ti e golem bugarski kiks,i se dodeka se osmeluvate vaka da razmisluvate,ne ocekuvajte pocit od nas! seriozno,tuka e eden od glavnite koreni na nasata nerpelivost kon vas. nema ova vrska so srbi i vrbi,aloooo! celo vreme toa pa toa... edni od najgolemite sinovi na makedonija,kako cento i koco racin,bea ubieni od lugje na koi im bese vetena mokj,OTKAKO maedonija se izbori za svoja nezavisnost i sloboda,vo koja se borea veruvaj,i komunisti,i nekomunisti.ete povtorno,dedo mi bese eden od prvite sto se otpisaa od kom. payija uste vo 60tite,i nikogas ne bil kom,ama se borese vo NOV,kako i iljadnici drugi. se planirase da se borat i vo grcija za egejska makedonija,a namesto toa,bea ubieni od prosrpskite komunisti eden kup lugje,i gi pratija na sremski front. za vreme na gragjanskata vojna vo grcija,makedoncite od egejska makedonija,potpolno razbudeni i so cista nac. svest se borea na stranata na kom. patija,ama ne zasto bea komunisti! tuku zasto kom. im vetija avtonomija i pravo da ucat na majcin makedonski jazik. imase mnogu progresivni idei vo komunizmot,by the way,i da,bese podobar of fasizmot,barem onoj vo jugoslavija i onoj kon koj sto se stremea revolucioneite progresivnite revolucioneri. ne bese iznenaduvanje,koga pred 15 godini,koga makedonija proglasi nezavisnost,od site grcki partii koi se vo osnova nacionalisticki,samo komunistickata partija na grcija bese javno protiv obdite da se spreci makedonija pod ustavno ime da bide primena vo oon. tie si imaat istoriski dolg kon maedoncite,zasto se borea za niv za vreme na vojnata,a posle go naebaa i ne mozea da se vratat. pa vo egejska makedonija nemase srpska propaganda,be vova! a masovno se borea togas za makedonstvoto lugjeto tamu vo egejska makedonija i se borea ne za komunizam,tuku za svoite nacionalni prava. vova,bugaskite fasisti napravija mnogu zla. isto kako i grckite nacionalisti,a i spskite cetnici. se borea i protiv komunizmot,i protv makedonstvoto. site. grcija posle gragjansata vojna za vreme na nacionalnoto pomiruvanje,im dozvoli vrakjanje samo na onie koi sto se grci po rod. egejcite vo makedonija i den denes nemaat pravo da se vratat vo svoite ognista!site se borea vo toa vreme protiv makedonstvto i budenjeto na mak. nacija. dodeka vie bevte poddrzani vo toj poces,i grcite isto(taka stanaa or obicna mnogujazicna raja vo "naslednici na anickite grci"), procesot vo makedonija bese sabotiran od krvnici sekakvi. ima bugarija od mnogu sto da se srami za svojata uloga vo ww2,megju dugoto zaslugata za unistuvanje na 98% od evrejskata populacija na maedonija(eden od najvisokite procenti vo svetot,poglem od polska i germanija,by the way!). ako ne veruvas najdi go sajot na evrejskata zaednica vo makedonija,i mozes direktno da iskomuniciras so niv za dokumenti i dokazi vo vrska so ova. ti vikas deka bugaija e zasluzna za ova ili ne?da ili ne? ednostavno odgovori,majkata. makedonija e rodena vo ideali i ljubov,vova. komunisticka bugarija bese rodena od nemanje izbor,isto kako i sto stana nacisticka,demek od nemanje izbor, toa nesto kazuva za narodot,neli?
Duhot na Vovata <<Ajde da se vratime na bugarskite fashisti...>> Ajde. Koga bili fasistite na vlast vo Bugarija? Vo koi godini? Koj bil liderot na Bugarskiot nacional-socializam? Kako mu e imeto? Dali vervas vo komunistickata bezmislica "monarhofasizam" koe e kako "suva voda" ili "mokar ogin". Daj pred da raztegame lokumi da gi jzasnime postulatite koi postavat gornite prasanja. I ne mi treskaj gluposti deka SETO komunisticko dvizenie vo ovoj period na ovie prostori bilo dirigentstvano i finansirano od Moskva - dolgu pred da se zafati WWII. Ne sakam da diskutiram himeri. Vo Bugarija nikogas nacional-socialisticka formacija ne e bila na vlast. Nikogas. Ako gresam - izpravi me. So fakti: Koja e partijata, koj bil furerot, vo koi godini bila na vlast? Tresete: Bugarskite fasisti toa, Bugarskite fasisti onoa... Koj bili ovie? Iminja? Partii vo parlamentot? Kakvi bile ovie tolku influencialni fasisti? Duhovi??? I ke prodolzime.
Duhot na Vovata p.s. Ili postoela mozhebi i nekoja treta ideologija vo toa vreme vo Bugarija? Postoela, se razbira. Imalo barem nekolku golemi partii socialdemokrati, naroden sgovor, zemjodelci i v. n. koi SITE se boreli za vlast po ZAKONEN nacin, preku izbori. SAMU komunistite, koristea terorizam, grmea crkvi so nevini luge i deca vnatre, ubivaa seko koj si posakat - advokati, sudii, generali, pa i pokusenie na Carot Boris (roden vo Bugarija, krsten vo pravoslavnata vera, dal si zivotot za Bugarija - sto pati poveke Bugarin od site podlogi na Moskva) – i seto toa tie mu vikaa "borba". Ama i nie imavme dedovci - ne samu vie. Ni kazuvaa sto kako bilo. Za glasaneto za ekzarhijata zboruvam po tursko vreme - ne mesaj epohite. 2/3 od makedoncite glasali za ekzarhijata - razpravaj se so svetskite arhivi - Karnegi i drugite jas toa ne sum go napisal.
angomako a be vova,ti pak...jas evreite vo makedonija,ti-komunistite bile terorsti vo bugarija..pa ok,ne te pobivam,zasto bugarskte komunisti ne gi sakavme posle pvijat vi petsedatel i onaka. jas evreite vo makedonija-ti:nacionalsoc vo bugarija nemalo... pa dobro,sto imalo,koj bil na vlast i koj gi sobra evreite vo makedonia??????????????? i koj potpisa pakt so fasisti? vo kralska jugoslavija otako kralot potpisa pakt-si zamina,NARODOT go izbrka,toa mu bese krajot. ZA RAZLIKA OD KAJ VAS! again,bugarija i romanija potpadnaa pod stalin-jugo ne! kako be taka vova?ili i toa srbte go skrckaa? aman toa srbite,pa srbite... ne vikam deka vo bugarija imalo nekakov si nac-soc,ama imalo lugje koi ubivale vo negovo ime! cela vojka od lugje,cela ofcijalna vojska! e toa go nemalo ni u beogradu.. da ili ne? ili oni toa pak zaradi makedonija pocnale da vazaluvaat na hitler? od dve zla pomaloto?! ajdeee,do kade kje ideme sega... ne sfakjame,neli;)
Homer MakeDonski Според Протоколот потпишан помеѓу министрите за надворешни работи на Германија и Бугарија Рибентроп и Драганов на Бугарија и се поклонуваат деловите од вардарска Македонија и западна Тракија кои ќе го имаат статусот на "Повратени Земји" се укининува статусот на "Окупирани Земји " што важел во Првата Светска Војна. Елем кратко и јасно з`ш не се сметаат себеси за окупатори ами за нешто друго . Има и правна основа за тези позиција , "Аншлус " шо би се рекло :)
angomako i uste nesto.. prasanjeto sto ti go postavi strelec za ideologiite vo bugarija.. ok,imalo zemjodelska partija,imalo socijaldemokrati,i sl... a be vova,koi od ovie partii i nivnite ideologii imale fakticka mokj za vreme na ww2? ne sum cul dea zemjodelcite od zelnik se organizirale so vili i motiki protiv komunistite ili kralot i negovata opredelba za da stapi vo pakt so hitler. koi od ovie ideologii i partii imale fakticka mokj za vreme na ww2 vo bugarija?imalo demokratija vo bug za vreme na ww2?? zasto osven komunisti vo gerila,koj drug rabotel aktivno i EFEKTIVNO protiv fasistickata okupacija vo bugarija? vo ww2 jugslavija bese masovno-go izbrkaa i kralot him self,sto povekje sakas od toa?nemase tuka "demokratii" i ne znam sto:)) gluposti teski
Duhot na Vovata Znaci drzavata ne e fasisticka a vojskata e fasisticka? Interesno!!! Intereno kogo slusata taa vojska. Posto vojskata e instrument na drzavata. Objasni mi go toa ako moze... Na Hitler ne sme bile vasali. Zatoa be ubien i Boris. Posto kaza: Koridor i placdarm - da. Voska za frontovite – ne. Vo MK e nemalo front per say. Hrvatite ne bea li i tie od golemoto pravedno jugoslovensko semejstvo? Ako ne bese BG vojskata vo MK ke bidea kaj vas ovie brakja jugosloveni so "U" na kapite. I pati kazuvam. Politikata vo MK se diktuvase od germancite - gradovite komenndanti bea Germanci doeden. BG ucestvase kako ziva sila. I pa 80% od Bugarskiot oficerski sostav vo MK e od makedonsko poteklo. Nikoj ne ubival od Bugarska strana vo imeto na nikakva ideologija predi 1944. Kakvo sto se pravelo od vojskata e bilo vo imeto na Bog, Car Otecestvo - nisto politicko. Da od dv e zla pomaloto? Zar ti e cudno nesto ovde? Kzav ti vo Makedonija bugarskata vojska otide za ovie so cveketo. Koj pukal nasresta bil vrag. So vragovite - po vrazeski. Vojna bilo.
Homer MakeDonski
quote:
i koj gi sobra evreite vo makedonia
да не беа припадниците на PLO со Јасер ? [:I]
Duhot na Vovata <<a be vova,koi od ovie partii i nivnite ideologii imale fakticka mokj za vreme na ww2?>> toa e odgovor za prasanieto dali imalo "treta ideologija" - imalo. Vo vreme na WWII iamlo sluzeben nepoliticki kabinet. N. V. Car Boris III zabranil politickite partii (mnogo ubavo napravil megu drugoto) mnogu pred WWII. Posot Bugarija sekogas najmnogu stradala zaradi politicarite, koi interesite na partiite gi postavali pred nacionalnite interesi. Vo toj period i pogotovo vo 1939 godina Bugarskata ikonomika e bila podobre od sekogas. Zlatniot lev e bil svobodno konvertiruem i po BNP Bugaria nikogas ne bila podobro.
angomako e pa sto drndas togas deka imalo drugi efektivni ideologii i od kade togas deka se borele za vlast po zakoniceski pat,kako sto pisa tri postovi pogoe? znaci kralot bil alfa i omega. i bugarija cvetala,i ste si go sakale. i isto ako karagjogevikj,potpisa pakt so fasistite. pa ti misis dea srpskiot kral(togas jugoslovenski) bese fasist? isto kako i vv boris,od so moral. i mu se sluci toa sto mu se sluci. a vo bugaija-neeeeeeee.vie be im se izraduvavte,kako dopolnitelen pottik za potencijalna teitorijalna expanzija+da im vratime na srbite i romancite.taka e ili ne e taka,be vova? grcija-vakva takva-siomaska,pak so sojuznicite napravi sojuz. jugoslavija isto.a posle ne se dadoa na stalin,a da,imase mnogu stalinisti,ama ne pobedija,i pirinska maedonija ostana vo bugarija. quote: Ako ne bese BG vojskata vo MK ke bidea kaj vas ovie brakja jugosloveni so "U" na kapite. ------------- sto???? aj uste ednas kazi go ova i te molam obrazlozi,vazi? ikje zboime ubavo i za hrvatite i za site tie za koi i drugite bugari pojma nemaat,zasto samo ucat za svojata lazna velikobugarska nacional sovinisticka propaganda koja e slna i do den denes. so hrvatite?i sto bg vojska vo makedonija? edinstvena bugarska vojsa vo mk bese okupaciona. i narodot-90% ja nekjese. a za evreite-zosto molcis?
Strelec
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
Znaci drzavata ne e fasisticka a vojskata e fasisticka? Interesno!!!
Nitu drzhavata bila fashistichka, nitu vojskata... Arno ama, drzhavata beshe vo sojuz so nacistichka Germanija i fashistichka Germanija, a vojskata beshe sojuznik na nacistichkite i fashistichkite sili vo Evropa... taka? E sega, dali drzhavata i vojskata bile vo racete na komunisti, zemjodelci, ribari, ili kazandzii, najmalku e vazhno za ova shto go diskutirame! I znaesh shto Vova... Amerikancite posle nekolku decenii im se izvinija na Vietnamcite... Germancite im se izvinija na Evreite... Japoncite im se izvinija na Amerikancite... I zatoa site tie se sega prijateli edni so drugi... A vie, kakov obraz imate da ne' narechete brakja??? Lazhete za PERIOD od koj duri i na forumov seushte mozhe da se najde po nekoj zhiv svedok!
angomako stvarno stramota i zalno za gledanje... bugarite uste ne pominale niz svoeto nacionalno procistuvanje. ne se sposobni nitu vo najblisoto minato da poglednat so barem malku objektivni oci. i ova se intelektualci go zborat.sekoja cest!
mrena Vovata:"Айде мренке, појасни ми што значи ова за црвента лисичка.". Vovka,Vovka,zao mi e deka postoji milion nachina da te ostavim,ali ne postoji ni jedan da te prebolim.Pa ti si vrlo црвента лисичка,ne verujesh? "SAMU komunistite, koristea terorizam..." veli nash Vova,inosentno bugarche.A V.Mihajlov,negova metresa Mara Buneva,terorist Crnozemski? "During an official visit to France in 1934, the king Alexander I was assassinated in Marseilles by a member of the Internal Macedonian Revolutionary Organization — an extreme nationalist organization in Bulgaria that had plans to annex territories along the eastern and southern Yugoslav border — with the cooperation of the Usta#353;e — a Croatian fascist separatist organization" - http://knigite.abv.bg/ms/ms_4.html Pa shta je ova,Vova,pa shta si ti?Crvena lesica - lazes zlato,lazes dusho,lazes tvojim slatkim jezikom. PUNO TOPLIH POZDRAVA SVIMA TATARIMA!
angomako mreno,zifti se,koja si i od kade si?:)))
mrena Quiet,Angomako!I am behind Vovata, just looking for a hole...Nisam lepotica?Namjeravam da krenem polako dodeka bog mi daje shansa.
Duhot na Vovata Mrenke, ako zafatime da barame primeri za nekomunisticki terorizam od Adam i Eva do Al Kaeda ke najdeme mnogu primeri na nekomunisticki terorizam. Govorime: a/ za Bugarija b/ za periodot megu dvete svetski vojni. <<During an official visit to France in 1934, the king Alexander I was assassinated in Marseilles by a member of the Internal Macedonian Revolutionary Organization — an extreme nationalist organization in Bulgaria that had plans to annex territories along the eastern and southern Yugoslav border..>> Cekaj sega, razberi se so makedoncinjata - pred nekoe vreme mnogu skaka deka VMRO e Makedonska organizacija i nemala nisto zaednicko so Bugarite. Izjasnete se ne moze da ednaz taka, pa ednas vaka - kako sto ni iznasa za situscijava :). Maj ne lazam jas, a? A za takva lisica kako sto sakas da kazes, po naroden trakojski govor se vika "knikAta lisica" :). Ima i edni crni. na niv vikame "kjumurdzijki". Samo pazi, ovie ne se od SS trupite, ako i da sa vo crni "uniformi". POZDRAV i SVIMA MRENAMA. :) majku mu srpskiot i toj bil za komunikacija :). Angomako, brate, celi 45 godini vo skolo i nasekade ni ja pevaa VASATA pesna za nastanite sto gi diskutirame. Otvori koj posakas ucebnik od komunistickiot period i ke najdes istite kovanici "monarhofasisti", fasistka vlas - mnogu sakaa komunistite da poverivame nie Bugarite vo seto ova. Ama na pusto i nie imavme dedovci...
Duhot na Vovata Behind Vovata looking for a hole? Well, well, well sto i se sakalo na mrenkata, ha ha ha - eh maama mu, toa vi e najjakiot argument izgleda. Izvinenie nema da dobiete. Zaradi ovie so cvekinjata. Ako tie dozvolat - ke pomislime. I uste nesto - jas na ideologii ne se klanam. Za mene i fasizam i komunizam - isto zlo. Tuka spor ne moze da ima... Pa koj vidi "progresivni idei" vo komunizmot - da bega vo S. Koreja - da im se raduva do nasita.
Duhot na Vovata <<ako dopolnitelen pottik za potencijalna teitorijalna expanzija+da im vratime na srbite i romancite>> Well, back then this was the name of the game - for everyone. Politickite ideologii vo BG postoeha vo Narodnoto sobranie, no kabinetot bese nepoliticki. Sto ne ti jasno ovde? Da, sakali go carot. Odel na lov bez telopaziteli. Za razlika od omileniot Todor Zivkov, za koj pred kade da pomine zatvaraa magistralite tri dena pred toa...
mrena Vovka,VMRO-Mihajlovisticka is a terrorist bulgarian organisation and it members killed many civilian macedonians,serbs etc in Macedonia,Bulgaria and Greece."Za mene i fasizam i komunizam - isto zlo" - don't forget the BUGARIZAM! V.Mihajlov posts the order for T.Alexandroff's killing.OK? Bye,back to work. PUNO TOPLIH POZDRAVA SVIMA TATARIMA!
Strelec
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
Za mene i fasizam i komunizam - isto zlo. Tuka spor ne moze da ima...
Odlichno... Znachi, zakluchok od muabetov -> dvete ideologii shto ja karakteriziraat Bugarija za vreme na vtorata svetska vojna i periodot posle toa se... ZLO!
Duhot na Vovata Ne dobivme malce ponagore zaklucok deka ne mozavme da pokazame nacionalsocializam vo BG? Ne dobiv iminja, partii koi bili na vlast - nisto? Cooperation does not mean identification. Dve sili mozaat da rabotaat isti raboti poradi sosema razlicni motivacii i ideologii. Eve naprimer Amerika i SSSR bea sojuzni protiv Hitler. Dali pravi toa Amerika komunisticka ili pravi SSSR demokracija :). Za mene toa e zakljuchok ma muabetot. Od druga strana mi e nemozlivo fizicki da odgovaram na site. Vie ste mnogu pa jas eden. Zatoa ke vi kazam toa sto sakate da go slusnete: "Izvinite deka diskriminirame crncite" :):):). Mrenke, vo eden soseden topik moite oponeneti nosea voda od devet morinja da dokazuvat deka I Vance i Aleksamdrov bile Makedonci. Zalni figuri, ne znam sto, no - Makedonci. So niv se razpravaj. So tebe sum na eden stav - Bugari bili. I ako za tebe se teroristi za mene se pobornici. Matter of prospective... Inaku ti si tolku mremka kolku jas sum tatar. Pozdrav!
dejan Don't say pozdrav to us you freak.
marko_polog mrena, Ne se kri be duso so srpskiot jazik, nezgodno vi e da pisuvate na Makedonski kako do sega protiv Mihailov, Aleksandrov, Buneva, Crnozemski itn.. A ne mozete so nekogo da se razberete, odma istiot pravec go fachate :) Jakite Komunisti, ene vi gi so uck zaedno, gradat spomenici niz drzavata od tito i balistite. Gi gledate li kako ubivaat Makedonci? Kako ekspresno se apsat Makedonci i se nosat vo Hag, i tie ke pisuvale sto bilo, kako bilo, koga den denes nivnite idoli go pravat istoto na Makedonecot kako nivnite bogovi predhodno. Tesko li vi padja da pisuvate i protiv Chento koj bese proglasen za drzaven neprijatel, i on li bil bugar? VMRO-Right Wing VMRO-Left Wing Same Goals, Different Methods. If only we had a true Right Wing in Macedonia today to clean up the garbage.
mrena Marko Polog, Cento javno bil : http://www.makedonskosonce.com/broevis/2005/sonce565_566.pdf/22_24_cento.pdf Cao,zanima me samo dali imame "in Macedonia today" any Wing,any garbage? Hvala u napred.PUNO TOPLIH POZDRAVA SVIMA TATARIMA!
Jakov
quote:
Nikogas Bugari ne srekavali turski vojski so cveke.
Ako aludiras na precekot na bugarskata vojska vo Skopje 41g. Toj nastan sporedi go so proslavata vo Sofija pri vlezot na Bugarija na strana na fasistickite drzavi.
quote:
Koga bili fasistite na vlast vo Bugarija? Vo koi godini? Koj bil liderot na Bugarskiot nacional-socializam? Tresete: Bugarskite fasisti toa, Bugarskite fasisti onoa... Koj bili ovie? Iminja? Partii vo parlamentot? Kakvi bile ovie tolku influencialni fasisti? Duhovi???
Aj malku da razjasnime. General Pinoce,(1979-199nekoja) ne bese fasit, naprotiv bese neznam nekoj si desen nacionalist.....Vo Parlamentot nemase fasisticki partii Gen. Franko ne bese fasist bese monarhist.(1936-1974) Vo Parlamentot nemase fasisticki partii I negoviot prijatel Koeljo ne bese fasist bese desnicar...(-1975) Vo Parlamentot nemase fasisticki partii I car Boris III ne bese fasist,bese monrahist, ili sto i da bil. I na kraj za nekolkute nervozni komentari na Vovata, okolu zlodelata na komunizmot i negovite “sinovi”, ke se posluzam so edna misla na eden patalec, koj patel od komunistickiot rezim verojatno 1000 pati poveke od site nas(vas) ovde. “Polosi od komunistite se samo antikomunistite” Vaclav Havel- Ceski disident
Duhot na Vovata <<General Pinoce,(1979-199nekoja) ne bese fasit, naprotiv bese neznam nekoj si desen nacionalist.....Vo Parlamentot nemase fasisticki partii>> Odg: 1. Koj bese Bugarskiot PinocheT. 2. Cile nikogas ne bila fasisticka drzava. Ne sekade kade imalo nasilno zemena vlast i represii mozeme da zborime za fasizam. Inako sekoja drzava bila "fasisticka vo nekakov period". Ocigledno toj termin vo MK e mnogu "loosly employed". <<Gen. Franko ne bese fasist bese monarhist.(1936-1974) Vo Parlamentot nemase fasisticki partii>> Odg: 1.koj bese Bugarskiot Fuhrer? General Franko-monarhist???!!! I negoviot prijatel Koeljo ne bese fasist bese desnicar...(-1975) Vo Parlamentot nemase fasisticki partii Odg.: vidi odg. na prasanje 1. I car Boris III ne bese fasist,bese monrahist, ili sto i da bil. Odg: N. V. Car Boris III bese CAR - ako ne tie svesna konstrukcijata i kako funkcionira konstitucionnata monarhija eto: Carot (i kabinetot mu se nepolitickata cast na vlasta. Carot e garant, deka politickite interesi na partiite, zakoni za koi parlamentot (bideiki politicko telo) moze i da glasa, ne smejat da pominat kako zakon, ako se postaveni pred interesite na drzavata i najveke narodot. Carot vo vlasta e garant na narodnite i nacionalnite interesi, koga partiite postavat tesnopartijnite interesi nad opstonacionalnite. Kako vaka? Carot ne se izbira i ne zavisi od politicki partii. Carskata institucija moze da bide simnata direktno samu od narodot: zakonovo – preku referendum ili so nasilstvo - preku revolucija. Zatoa pazeneto na intresite na narodot sovpadat so ovie na Carot. Carot gi garantira pa duri i ne posto narodot mu e tolku omilen, ami posto e edinstvenata sila koja moze da go snema. Toa e smislata i logikata na konstitucionnata monarhija. Carot ne glasa zakoni, no gi ratificira - bez negoviot potpis zakonot ne stanuva zakon. Prezidentskata (predsedatelskata) institucija ima slicni funkcii, so eden golem defekt: Predsedatelot e izbiran i sto pravi go pravi da bide preizbran, oficajno e politicka figura, pripadnik na nekoja partija i kako takov e politicki necist. Jasno ti e sega? I na kraj za nekolkute nervozni komentari na Vovata, okolu zlodelata na komunizmot i negovite “sinovi”, ke se posluzam so edna misla na eden patalec, koj patel od komunistickiot rezim verojatno 1000 pati poveke od site nas(vas) ovde. “Polosi od komunistite se samo antikomunistite” Vaclav Havel- Ceski disident Ne se slozuvam so Havel. I ceskiot narod podocna ne se soglasi so nego. Anti– sekoe zlo ne moze da ne bide dobro. Prosta dedukcija. I neka ti i Havel im se obratite na pametite na desetkite milioni nevini luge, iztepani od Stalin. Niv im kazi deka se pogolemo zlo od toa, sto gi iztepa... Pozdrav!
Strelec Маестрално ги изврте работите, Вова!:) Никој не може да ме убеди дека го немаш разбрано Јаков што му беше всушност поентата со примерите на Пиноче, Франко, Борис III!:))) Ама ајде јас наивен, па ќе ти дообјаснам... Јаков сакаше да ти каже дека не морало да има фашистичка партија во Бугарија (и декларирани фашисти во нејзе) за да се каже дека Бугарија ја воделе луѓе со фашистички идеи и дека Бугарија водела фашистичко-окупаторска политика (на пример) во Македонија. Не барај имиња и презимиња... Целата власт во Бугарија и целата бугарска војска опстојувале на тие фашистички позиции и користеле фашистички методи. И еден многу интересен феномен... Врати се назад во историјата и ќе видиш дека Бугарија е единствената земја во светот што во секоја војна била сојузник со оние што на крајот ја губеле војната!:)
mrena Strelec,луѓе секакви.“Polosi od fasistite se samo antifasistite” Duhot na Vovata - бугарски дисидент.
Duhot na Vovata "што на крајот ја губеле војната!:)" Razjasni mi "na krajot". "Na krajot", ako se gleda hronologichno e deneska "the most recent moment". Kade e pobednichkata Yugoslavska, antifashistichka drzava deneska :)?
Strelec
quote:
Originally posted by Duhot na Vovata
"што на крајот ја губеле војната!:)" Razjasni mi "na krajot". "Na krajot", ako se gleda hronologichno e deneska "the most recent moment". Kade e pobednichkata Yugoslavska, antifashistichka drzava deneska :)?
Vova... ti si na forum za istorija, ili na forum za seir?
Duhot na Vovata Ne sum disident, mrenke. Prosto nedovolnik. I ne mi postavaj zborovi vo ustata. Taa glupost sto Havela ja kazal (koj zna na koj miting i po kakvi pricini) i obratno izvrtena e isto tolku neverna. Nema dobro tamu kade vo imeto na kakvi sto "izmi" umirat luge. Pogotovo, nevini luge, so milioni i so ladna metodika... Takva "ideja" ne moze da bide dobro.
Duhot na Vovata Za istorija be, Strelec. Ama sto da ti odgovram i da ti objasnuvam koga ti ne sakas da komentiras ova nesto. Razbrav mu go mnogo dobre pointot na Jakov so primerite. Objasniv i zosto ne se slozuvam so niv. Razbrav i deka, za tebe, sorabotkata megu dve sili postava znak za identicnost megu niv. Objasniv ti deka ne se slozuvam i ti dadov primer, koj ti odmina so molk. Pa prasam: Ako sorabotkata (megu nacistka Germanija i nenacistka Bugarija) pravi od Bugarite nacisti, sto pravi sorabotkata megu Amerika i SSSR vo WWII? Dali gi pravi amerikancite komunisti ili Stalin go pravi kapitalist? A na replikata za sekogas gubitnata Bugarija te prasav, da se jzasnis. Ti se podrazni od primerot so Yugoslavija. OK kade e velikiot i nepobedim SSSR deneska? A Bugarija vecniot looser, ako ne drugo barem postoi... Za mene toa nepremeno loso.
mrena Citao sam danasnje novine i ... bingo - Duhot na Vovata : "megu nacistka Germanija i nenacistka Bugarija".So..man,nenacistka Bugarija? Are you sure?Take a look - http://www.ecn.org/est/iskri/statii/statija14.htm http://www.mediatimesreview.com/april04/jewish.php Some comments or no comments?
ss443 100% од македонците биле, и се против македонците :) и двајца да се, ќе се скараат и затоа ке идеме упм :)
ss443 немаме никаква стратегија, никаков национален консензус ни околу историјата, ни околу иднината, многу факти и вистини кои секој си ги толкува како сака и како му одговара, не можеме ни да се договориме кој бил кој а камоли па за што се борел ... и се си оди се си тече, луѓето ќе продолжат да вадат бугарски пасоши, комуњарите ќе продужат да не лажат дека ги средиле у брисел и дека сме на прагот на ренесанса, шиптарите ќе продужат да ги плукаат "славомакедонците" во влада, нашиве ке си фураат ај мајка само мирно нека е и така прикаската бега од happyend. во големо срање сме
toni_a mislam deka nema potreba da "sporime" za nekoja ideologija i politika koja bila i seushte e vo necii (a bile mnogu) glavi vo BG... antisemitizam vo bugarija e zabelezan uste od 1878 god.,pa za vreme na WW I,od 1925 pod zankov-rezhim ,od 1933 se zgolemuvaat i zajaknuvaat antisemitskite "ideologii" i akcii. sto bidnuva posle 1940 ni e poznato (belev),iseluvanja na evrei 1951... ako sakate (specijalno Vovata) mozam i da postiram za neo-nacizmot vo BG vo denesno vreme i so kogo "sorabotuvaat"...(primer bea onie "IYI" nikovi sto se motkaa na forumot pred skoro...) zapazen kontinuitet od 120-130 god ne doaga od "ungefaehr" kako sto vikaat germancite.(slucajno/priblizno/approximately/circa)
Duhot na Vovata Mrenke, ocigledno tvojot preveduvach od "tatarski" (sama kaza deka ne go razbiras nasiot jazik) na srpski mora da go podmenis. Vo prviot link, vo krajot e sosema jasno deka samite germanci priznavaat deka vo BG nema uslovi za antisemitizam a pred toa so mnogu primeri stanuva jasno zosto i deka toa zakljucok na germancite e tocen. Vo pocetokot na vtoriot link pa jasno e kazano: ""Очевидно царят е проявил голяма изобретателност в преговорите с нацистките водачи, за да замени депортирането с вътрешноадминистративни и полицейски мерки. Толкова сериозен държавен акт, като отмяната на депортацията, на която вече е бил даден ход, не би могъл да бъде извършен без подкрепата на държавния глава." [...] "По същото време моите съотечественици положиха много усилия, но за съжаление неуспешни, да спасят 11 хиляди евреи - небългарски граждани, от Македония и Беломорска Тракия, където независимо от българското военно присъствие върховната власт е била в ръцете на нацистите." Znaci N.V. Car Boris III e bil bas inventiven i maestralno e izigral seto taka, deka evreite da pominat samo so nekakvi nesgodi koi, kakvi i da se se podobri od smrt. Tocno? Bas toa kazuvam i jaz celoto vreme. Ama ajde ke kazete - toa se i dvete bugarski varianti. za koj saka nezavisen pogled da bara i da cita ovaa kniga: http://www.penguinputnam.com/nf/Book/BookDisplay/0,,0_0140233776,00.html Ne deka verzijata na Glenni e porazlichna od procetenoto pogore, no barem e od tug nabljuduvac...
Duhot na Vovata OK, kako se slucuva, deka vo zemja "so zapazen kontinuitet" na antisemitizam, cela edna javnost so crkovni, parlamentarni, intelektuelni organizacii se kreva PROTIV antisemitskite dejnosti vo Bugarija? I toa vo uslovi koga najmoknata drzava na kontinentov pravi jak pritisok vrz vlasta da gi dade evreite? I ne samo se kreva, ami i against all odds - uspeva! Kakva e ovaa kontroverzija. Kakko ne skoknaa site ovie milioni Bugari, so antisemitski kontinuitet, pri prva moznost da gi izkolat evreite da im gi zemaat bogatstvata i da gi pofali Hitler – naj–golemiot antisemit. Kako taka ne stanalo ami tocno obratnoto. Neka posporime - jas mislam deka ima potreba. Ama ne mi govori opsti prikanzni ami otdovori tocno na ovie prasanija? A za neonacizam? Pokazi mi drzava vo Evropa kade da nema ultranacionalisti. Francija? Anglia? Germanija? Italija? RUSIJA? Srbija? Albanija? Grcija? da ne gi izreduvam site... Nasekade ke vidis grafiti so svastiki. Toa ne znaci deka toa karakterizira celiot narod.
angomako kliknete na etnogeneza za da doznaete povekje za deportacijata na evreite za vreme vtorata svetska vojna...dokumentirano kako za vovata sto preferira...
Duhot na Vovata Jaz zboruvam za Zemjata ti – za Lunata. Da, Makedonskite i Belomorsko trakijskite Evrei se deportirani kako sto se sakali germancite (makar i ne tolku kolku se ochekuvalo). Toa nikoj ne go osporuva. Evreite vo Bugarija proper se bili spaseni od energicnata namesa na Bugarskata javnost - odgovori mi na prasjanjata. Kako taka, ako edin narod ima antisemitski "kontinuitet" namesto da izkoristi takva moznost da gi iztera evreite legalno, so protekcijata na vlasta, ze zafakja so nivnata spas. Odgovori kak e mozen takov paradoks! I ne mi skakaj nakolu. Odgovori tocno na prasanieto. Za Bugarija, a ne za MK ili BMT.
toni_a zasto togas selektiven priod kon rabotite? spored mene toa bilo samo edno odlozuvanje za da se naceka podobar moment,posto imalo nekoe protivenje vo del od javnosta.sepak javnosta/narodot ja poddrzuval i i sluzel na togasnata vlast.dokolku ne bi bilo taka,nemase da vlezete vo sojuz so germancite i da bidete tolku dolgo so niv.najvaznoto ,nemase da im sluzite... za razlika od BG nekoi drugi narodi/javnosti se pobunija i ni najmalku ne ja poddrzaa taa ideologija. plus zamisli se kakov "bugarin" bil na celo togas i kakva politika bila poddrzuvana(od javnosta). za brojkite i procentite,jas ne si gi izmisluvam nego tie se opsto poznati...drugoto e deka od aspekt na "resavanje" na "problemot" ne igra uloga kade se "izvezuvaat" lugeto.na procentite doagam so celosno razgleduvanje na "evrejskiot problem" vo BG od kogo na kraj ostanaa 2-3 iljadi. za razlika od BG,vo MK od 1945god. koga imalo (preziveani) 419 evrei,se namalil brojot do 1952 god na 82, ne od 49.000 na 5000!!! dobrovolno iseluvanje...i da e "dobrovolno",sepak ima pricina ZASTO.zasto i bugari ne se iseluvaat te. ne se ni dozvoluvalo da patuvaat... mislam deka ti si bil uste vo BG koga se sluci "dobrovolno" iseluvanje na turcite? mislam deka i promena na iminja od stolot (primer:)ahmet borisov isto bea dobrovolni! na poslednite izbori vo BG imase nekoja partija sto vleze vo parlamentot... zatoa koga ke se pogledne nazad,ima golema osnova i potvrda za tvrdenjeto (moe) deka si postoi "nacionalno-fashisticka-zicka" so golema (vremenska) dolzina. drugo nesto vo ovoj kontekst e dali togas teritoriite koi bile okupirani (MK) se navistina okupirani ili "novo oslobodeni" posto so tvrdenjeto deka vo BG->0% izleguva nekoja interesna rabota... dali vo istorijata na bugarija se pravele greski (vo smisol zulumi i nepravednosti) kon drugi narodi i malcinstva, i dali nekoj bugar nekogas ke priznae napravena istoriska greska...
Duhot na Vovata "zasto togas selektiven priod kon rabotite?" Да ме простат администраторите ова е цитат. Ако ви е тешко на Бугарски, ке ви преведам, ама мислам кажаното да е разбирливо доволно: "Очевидно царят е проявил голяма изобретателност в преговорите с нацистките водачи, за да замени депортирането с вътрешноадминистративни и полицейски мерки. Толкова сериозен държавен акт, като отмяната на депортацията, на която вече е бил даден ход, не би могъл да бъде извършен без подкрепата на държавния глава." [...] "По същото време моите съотечественици положиха много усилия, но за съжаление неуспешни, да спасят 11 хиляди евреи - небългарски граждани, от Македония и Беломорска Тракия, където независимо от българското военно присъствие върховната власт е била в ръцете на нацистите."[b/] (И тоа ти е од Евреин!!!) Из изказване на външния министър Соломон Паси на Конференцията на ОССЕ по проблемите на антисемитизма във Виена, 19.6.2003 "Разбира се, скърбим за онези хора, които не са могли да бъдат спасени. Известно е, че в онези времена, Беломорието и Вардарска Македония не са били в юрисдикцията на България. По-важното е да си извлечем поуки от историята, да помним какво се е случило, за да не се повтаря никога." Из интервю на министър-председателя на България Симеон Сакскобургготски за македонския вестник "Дневник", 17.04.2003 "В такъв ден не бива да бягаме и от темата за отговорността на тогавашното правителство за съдбата на онези 11 343 български евреи от Македония и Тракия, които бяха лишени от поданство и бяха депортирани в лагерите на смъртта. Защото ние сме длъжни в ден като днешния ясно да кажем и по-важното - да докажем, че нищо не е забравено и никой не е забравен. " Из словото на президента на България Първанов пред Народното събрание по повод Деня на жертвите на Холокоста и 60-ата годишнина от спасяването на българските евреи, 11.03.2003" Тоа мислам нема потреба од коментар. "spored mene toa bilo samo edno odlozuvanje za da se naceka podobar momen ,posto imalo nekoe protivenje vo del od javnosta.t" Абе ти на маймуна ли сакаш да ме правиш. Црквата се дига, писатели, адвокати, пола од сабранието се дига, закануване наместо бомби под вагоните да постават главите си и в. н... Ти на тоа одложуване ли му кажаш? Или "некое противение". Би било смешно тоа што збориш, ако не беше за толку трагична работа... sepak javnosta/narodot ja poddrzuval i i sluzel na togasnata vlast.dokolku ne bi bilo taka,nemase da vlezete vo sojuz so germancite i da bidete tolku dolgo so niv.najvaznoto ,nemase da im sluzite..." Това ли е твоето обяснуване. Абе ти на тоа не може да си веруваш и сам. Со германците се припоила Бугария Йасно е како ь да не се повторуваме. На нив не сме служиле - инако и Евреите би били изтерали, и на фронтовите војска би пратили. Кога и вака и така се дошло до соработка - НА НАС сме си служиле. Зар ти во тоа видиш некаков парадокс? "za razlika od BG nekoi drugi narodi/javnosti se pobunija i ni najmalku ne ja poddrzaa taa ideologija." Кой беа тие "НАРОДИ" кои се побуниа? Овие што беа во војна со Германците. Ние бевме сателит. Тоа не значи дека народот поддржувал какво што идеология. "plus zamisli se kakov "bugarin" bil na celo togas i kakva politika bila poddrzuvana(od javnosta)." Н.В. Цар Борис ІІІ е роден во Бугарија, крстен во православната вера и е цар на Бугарија. Едничката му це е била да извади Бугарија "сува" од војната. И ако се гледа кој во каква состојба е бил во 1945 - мислам успел е до голема мера. Друго е прашањето дека ни погодия на СССР и тоа уништи тоа што Царот зачува. А ла гер ком а ла гер... "za brojkite i procentite,jas ne si gi izmisluvam nego tie se opsto poznati...drugoto e deka od aspekt na "resavanje" na "problemot" ne igra uloga kade se "izvezuvaat" lugeto.na procentite doagam so celosno razgleduvanje na "evrejskiot problem" vo BG od kogo na kraj ostanaa 2-3 iljadi." Дай линк со оваа статистика. Да не е Македонски или Југословенски. za razlika od BG,vo MK od 1945god. koga imalo (preziveani) 419 evrei,se namalil brojot do 1952 god na 82, ne od 49.000 na 5000!!! Па јасно е ова. Да имаш слушнато за геометрична прогресија. Голема част се били уништени кај вас. И од оние останатите па се изселили кон Израел. И па - дай линк за таа пропорција во БГ. "dobrovolno iseluvanje...i da e "dobrovolno",sepak ima pricina ZASTO.zasto i bugari ne se iseluvaat te. ne se ni dozvoluvalo da patuvaat..." Ти или си лапе или на лапе се правиш. Изселуват се Евреи од цел свет кон Израел, вклјучувайки овде и демократските држави. Тамо кой ги терал за нешто? Ние Бугарите за каде да се изселуваме - имали сме и си имаме држава. Евреите немали па кога добили - тамо отишли. Вашите 337 во времето кога немало веке фашизам, зошто избегали од убавата, антифашистичка и толерантна Македонија? Не држи вода твојот аргумент... "mislam deka ti si bil uste vo BG koga se sluci "dobrovolno" iseluvanje na turcite? mislam deka i promena na iminja od stolot (primer:)ahmet borisov isto bea dobrovolni!" Абе ти не си на оваа земја. Турците ги тераа комунистите (кои нели се антифашисти според тебе) при услови на тоталитарна диктатура каква ти и во сон немаш ни помирисано. Еве денеска нема диктатура во БГ и турците се во собранието. Каде бркаш народ со власт. Ситуацијата со евреите е идентична: Власта под притисок на германиците се готви да изтера евреите, а народот во сите свои етажи избрка оваа намера. Власт, народ - или за тебе нема разлика. Има критическа ситуација кога народот се буни. Ти су сигурен дека си против много работи што се сега прават од вашата власт во МК. Ама надигате глава само против мерки кој сметате за тотално неприимливи, нели - и саму дотолку. Не изфргате целата власт само за некои дејности... Така и со евреите. Било е тоа неприимливо за власта - и народот се противопоставил само по тоа прашање. Не изфрлил бебето со мрсната вода... na poslednite izbori vo BG imase nekoja partija sto vleze vo parlamentot... zatoa koga ke se pogledne nazad,ima golema osnova i potvrda za tvrdenjeto (moe) deka si postoi "nacionalno-fashisticka-zicka" so golema (vremenska) dolzina. Ништо не разбираш од политика моето момче, ако мислиш Атака за фашистичка партия. За разлика од тебе, јас знам кои се таму и предпоставувам зошто се таму. Млада држава сте - политичкиот циркус со сите финеси тепрва ке го освојувате. drugo nesto vo ovoj kontekst e dali togas teritoriite koi bile okupirani (MK) se navistina okupirani ili "novo oslobodeni" posto so tvrdenjeto deka vo BG->0% izleguva nekoja interesna rabota... Тука си играш со семантика. Секоја власт во секоја држава ке користи термини како "новоосвободени" (и како што се види од некои фотографии со свастики - иамло некаква симпатија кон настаните и во овие земи. Факт е дека секој град во овие земи имал германски официр за градоначалник. Бугарија е била присутна само со трупи, официрскиот состав на кои е 80% од офоцори со Македонско потекло (кои немали антисемитски :континуитет") и администрација, наемена во најголема част од местни лугје (кои немали антисемитски "континуитет"). Музиката во овие земи била со Бугарски музиканти, диригентот бил Германец. "dali vo istorijata na bugarija se pravele greski (vo smisol zulumi i nepravednosti) kon drugi narodi i malcinstva, i dali nekoj bugar nekogas ke priznae napravena istoriska greska..." Ай пак: ""В такъв ден не бива да бягаме и от темата за отговорността на тогавашното правителство за съдбата на онези 11 343 български евреи от Македония и Тракия, които бяха лишени от поданство и бяха депортирани в лагерите на смъртта. Защото ние сме длъжни в ден като днешния ясно да кажем и по-важното - да докажем, че нищо не е забравено и никой не е забравен. " Из словото на [b]президента на България Първанов пред Народното събрание по повод Деня на жертвите на Холокоста и 60-ата годишнина от спасяването на българските евреи, 11.03.2003" Пред да говориш - научи. Ништо не е црнобело (тоа од уметник [;)]) И за да научиш - чети (до доле сичкото): http://www.mediatimesreview.com/april04/jewish.php
Duhot na Vovata "zasto togas selektiven priod kon rabotite?" Да ме простат администраторите ова е цитат. Ако ви е тешко на Бугарски, ке ви преведам, ама мислам кажаното да е разбирливо доволно: "Очевидно царят е проявил голяма изобретателност в преговорите с нацистките водачи, за да замени депортирането с вътрешноадминистративни и полицейски мерки. Толкова сериозен държавен акт, като отмяната на депортацията, на която вече е бил даден ход, не би могъл да бъде извършен без подкрепата на държавния глава." [...] "По същото време моите съотечественици положиха много усилия, но за съжаление неуспешни, да спасят 11 хиляди евреи - небългарски граждани, от Македония и Беломорска Тракия, където независимо от българското военно присъствие върховната власт е била в ръцете на нацистите."[b/] (И тоа ти е од Евреин!!!) Из изказване на външния министър Соломон Паси на Конференцията на ОССЕ по проблемите на антисемитизма във Виена, 19.6.2003 "Разбира се, скърбим за онези хора, които не са могли да бъдат спасени. Известно е, че в онези времена, Беломорието и Вардарска Македония не са били в юрисдикцията на България. По-важното е да си извлечем поуки от историята, да помним какво се е случило, за да не се повтаря никога." Из интервю на министър-председателя на България Симеон Сакскобургготски за македонския вестник "Дневник", 17.04.2003 "В такъв ден не бива да бягаме и от темата за отговорността на тогавашното правителство за съдбата на онези 11 343 български евреи от Македония и Тракия, които бяха лишени от поданство и бяха депортирани в лагерите на смъртта. Защото ние сме длъжни в ден като днешния ясно да кажем и по-важното - да докажем, че нищо не е забравено и никой не е забравен. " Из словото на президента на България Първанов пред Народното събрание по повод Деня на жертвите на Холокоста и 60-ата годишнина от спасяването на българските евреи, 11.03.2003" Тоа мислам нема потреба од коментар. "spored mene toa bilo samo edno odlozuvanje za da se naceka podobar momen ,posto imalo nekoe protivenje vo del od javnosta.t" Абе ти на маймуна ли сакаш да ме правиш. Црквата се дига, писатели, адвокати, пола од сабранието се дига, закануване наместо бомби под вагоните да постават главите си и в. н... Ти на тоа одложуване ли му кажаш? Или "некое противение". Би било смешно тоа што збориш, ако не беше за толку трагична работа... sepak javnosta/narodot ja poddrzuval i i sluzel na togasnata vlast.dokolku ne bi bilo taka,nemase da vlezete vo sojuz so germancite i da bidete tolku dolgo so niv.najvaznoto ,nemase da im sluzite..." Това ли е твоето обяснуване. Абе ти на тоа не може да си веруваш и сам. Со германците се припоила Бугария Йасно е како ь да не се повторуваме. На нив не сме служиле - инако и Евреите би били изтерали, и на фронтовите војска би пратили. Кога и вака и така се дошло до соработка - НА НАС сме си служиле. Зар ти во тоа видиш некаков парадокс? "za razlika od BG nekoi drugi narodi/javnosti se pobunija i ni najmalku ne ja poddrzaa taa ideologija." Кой беа тие "НАРОДИ" кои се побуниа? Овие што беа во војна со Германците. Ние бевме сателит. Тоа не значи дека народот поддржувал какво што идеология. "plus zamisli se kakov "bugarin" bil na celo togas i kakva politika bila poddrzuvana(od javnosta)." Н.В. Цар Борис ІІІ е роден во Бугарија, крстен во православната вера и е цар на Бугарија. Едничката му це е била да извади Бугарија "сува" од војната. И ако се гледа кој во каква состојба е бил во 1945 - мислам успел е до голема мера. Друго е прашањето дека ни погодия на СССР и тоа уништи тоа што Царот зачува. А ла гер ком а ла гер... "za brojkite i procentite,jas ne si gi izmisluvam nego tie se opsto poznati...drugoto e deka od aspekt na "resavanje" na "problemot" ne igra uloga kade se "izvezuvaat" lugeto.na procentite doagam so celosno razgleduvanje na "evrejskiot problem" vo BG od kogo na kraj ostanaa 2-3 iljadi." Дай линк со оваа статистика. Да не е Македонски или Југословенски. za razlika od BG,vo MK od 1945god. koga imalo (preziveani) 419 evrei,se namalil brojot do 1952 god na 82, ne od 49.000 na 5000!!! Па јасно е ова. Да имаш слушнато за геометрична прогресија. Голема част се били уништени кај вас. И од оние останатите па се изселили кон Израел. И па - дай линк за таа пропорција во БГ. "dobrovolno iseluvanje...i da e "dobrovolno",sepak ima pricina ZASTO.zasto i bugari ne se iseluvaat te. ne se ni dozvoluvalo da patuvaat..." Ти или си лапе или на лапе се правиш. Изселуват се Евреи од цел свет кон Израел, вклјучувайки овде и демократските држави. Тамо кой ги терал за нешто? Ние Бугарите за каде да се изселуваме - имали сме и си имаме држава. Евреите немали па кога добили - тамо отишли. Вашите 337 во времето кога немало веке фашизам, зошто избегали од убавата, антифашистичка и толерантна Македонија? Не држи вода твојот аргумент... "mislam deka ti si bil uste vo BG koga se sluci "dobrovolno" iseluvanje na turcite? mislam deka i promena na iminja od stolot (primer:)ahmet borisov isto bea dobrovolni!" Абе ти не си на оваа земја. Турците ги тераа комунистите (кои нели се антифашисти според тебе) при услови на тоталитарна диктатура каква ти и во сон немаш ни помирисано. Еве денеска нема диктатура во БГ и турците се во собранието. Каде бркаш народ со власт. Ситуацијата со евреите е идентична: Власта под притисок на германиците се готви да изтера евреите, а народот во сите свои етажи избрка оваа намера. Власт, народ - или за тебе нема разлика. Има критическа ситуација кога народот се буни. Ти су сигурен дека си против много работи што се сега прават од вашата власт во МК. Ама надигате глава само против мерки кој сметате за тотално неприимливи, нели - и саму дотолку. Не изфргате целата власт само за некои дејности... Така и со евреите. Било е тоа неприимливо за власта - и народот се противопоставил само по тоа прашање. Не изфрлил бебето со мрсната вода... na poslednite izbori vo BG imase nekoja partija sto vleze vo parlamentot... zatoa koga ke se pogledne nazad,ima golema osnova i potvrda za tvrdenjeto (moe) deka si postoi "nacionalno-fashisticka-zicka" so golema (vremenska) dolzina. Ништо не разбираш од политика моето момче, ако мислиш Атака за фашистичка партия. За разлика од тебе, јас знам кои се таму и предпоставувам зошто се таму. Млада држава сте - политичкиот циркус со сите финеси тепрва ке го освојувате. drugo nesto vo ovoj kontekst e dali togas teritoriite koi bile okupirani (MK) se navistina okupirani ili "novo oslobodeni" posto so tvrdenjeto deka vo BG->0% izleguva nekoja interesna rabota... Тука си играш со семантика. Секоја власт во секоја држава ке користи термини како "новоосвободени" (и како што се види од некои фотографии со свастики - иамло некаква симпатија кон настаните и во овие земи. Факт е дека секој град во овие земи имал германски официр за градоначалник. Бугарија е била присутна само со трупи, официрскиот состав на кои е 80% од офоцори со Македонско потекло (кои немали антисемитски :континуитет") и администрација, наемена во најголема част од местни лугје (кои немали антисемитски "континуитет"). Музиката во овие земи била со Бугарски музиканти, диригентот бил Германец. "dali vo istorijata na bugarija se pravele greski (vo smisol zulumi i nepravednosti) kon drugi narodi i malcinstva, i dali nekoj bugar nekogas ke priznae napravena istoriska greska..." Ай пак: ""В такъв ден не бива да бягаме и от темата за отговорността на тогавашното правителство за съдбата на онези 11 343 български евреи от Македония и Тракия, които бяха лишени от поданство и бяха депортирани в лагерите на смъртта. Защото ние сме длъжни в ден като днешния ясно да кажем и по-важното - да докажем, че нищо не е забравено и никой не е забравен. " Из словото на [b]президента на България Първанов пред Народното събрание по повод Деня на жертвите на Холокоста и 60-ата годишнина от спасяването на българските евреи, 11.03.2003" Пред да говориш - научи. Ништо не е црнобело (тоа од уметник [;)]) И за да научиш - чети (до доле сичкото): http://www.mediatimesreview.com/april04/jewish.php
Duhot na Vovata Imase problemi so sajtot, se izvinuvam - pomina dva pati postot :(.
angomako quote: Разбира се, скърбим за онези хора, които не са могли да бъдат спасени. Известно е, че в онези времена, Беломорието и Вардарска Македония не са били в юрисдикцията на България. По-важното е да си извлечем поуки от историята, да помним какво се е случило, за да не се повтаря никога --------------------------------------------------- povtorno,gluposti...! go procita sajtot sto go prativ? ne,najverojatno. vova,se e dokumentirano za toa sto se slucilo,i za celata deportacija,vojnicite koi go storile toa,itn,seto toa e napraeno od bugari..izvini,i mozes da se dokazuvas do koga sakas,ama fakti si se fakti.belomorieto i vardarska makedonija-tuka bugarite gi deportiraa evreite. a makedoncite zasto ne storija onolku kako lugjeto vo bugarija-pa vova,pod okupacija bea!kje bea obvineti za "komunisti" i ubieni na lice mesto!za razlika od bugarija,kade pretpostavuvam deka sepak imalo pogolema sloboda na dvizenje,zasto bugarija ne bila pod okupacija. a makedonija bese.istoto ova sto go kazuvas sega ti,bese kazano od bugarskiot ambasador na istata tema,kade sto toj se obide na sred makedonija da ja prefrli topkata za spasuvanjeto na evreite vrz makedonskoto naselenie. demek,naseto naselenie gi spasi nasite evrei od nasata vlast,a vie ne uspeavte vo tolkava mera da gi spasite evreite od istata taa nasa togasna bugarska vlast. !!! odma sledniot den ambasadorot bese najenergicno demantiran od strana na pretsedatelot na evrejskata zaednica vo makedonija,kade se povtorno objasneti istite tie podatoci sto se obiduvame da ti gi objasnime nie sega na tebe. vova,vo evrejskata javna istorija,za deportacijata na evreite od egejska i vardarska makedonija,odgovornosta e vrz bugarija,go znaes ti toa? ova za evreite e fakt,isto kako sto e fakt i toa sto bugarskiot narod spasi mnogu evrei za vreme ww2.ama fakt e i drugoto,a toa e deka bugarskite vojnici pratija so svoi race vo smrt mnogu evrei.mozebi ovoj fakt se kriel od vas,zasto vlasta se plasela od javnata reakcija,ama toa ne znaci deka ova ne se slucilo. a ti mozes da vezes kolku sakas,bugarija fasisticka,nacisticka ili kakva vekje ne znam,sepak go ima storeno toa. makedoncite se sto mozele da storat protiv taa bugarska vlast e da se borat so svoite zivoti protiv nea,i toa i go storija.spasija kolku sto mozea lugje,a mnogu izginaa.povekje od toa ne mozevme da storime! mozebi i vie,ama ete vova,toa e toa...
toni_a se raboti za citati: "...Вашият цар идваше на срещите си с Хитлер обикновено във военна униформа с на врата най-големия орден за храброст за простия войник, същия единствен, който носеше самият Хитлер от Първата световна война, когато Германия и България бяха съюзници на фронта; освен това носеше тези ордени, които отговаряха на външната политика на Хитлер на момента; немският му език беше толкова безгрешен, че говореха по принцип без преводачи между четири очи. Има указания, че Борис ІІІ е имал през войната тайни срещи и с противници на Германия, от които е споделял впечатленията си с Хитлер; Цар Борис е идвал винаги на срещите си с Хитлер отлично подготвен по въпросите, които навярно занимават мислите на Хитлер; Цар Борис беше разбрал по-добре от всички други. че през войната най-важното за Хитлер беше България да бъде на Балканите един германски съюзник, „който й прави колкото е възможно по-малко главоболия“; „ако не участва с войски на фронта, поне да нямаме нужда от »окупационни« немски части“ в България. За смъртта на цар Борис ІІІ книгата на Хопе потвърждава само разумните мисли, които са далеч от разни теории, кои го бил отровил или имал интерес да го отрови (също като че ли кои би имал интерес да стане нещо е разковниче за намиране на истината). Факт остава, че въпреки че на немския шпионаж са били известни тайните контакти на царя със Запада, за разлика от същото от страна на ромънския Антонеско и унгарския Хорти, Хитлер е запазил доверие в Борис ІІІ до края. Истината остава, че цар Борис ІІІ почина от естествена смърт. Погледнато от днес мога да прибавя: Хитлер и Борис ІІІ, при всички грамадни разлики, които ги характеризираха имаха една прилика, която ги взаимно привличаше – те имаха нюх за мислите и мотивите на другите; но се различавах в това, че Хитлер се опитваше да промени с волята си нещата – при нужда със сила – а Борис ІІІ им се нагаждаше. От обективна гледна точка Хитлеристка Германия и личния режим на българския цар имаха следните общи интереси: Царят срещаше в Германия (и Италия) повече разбирателство за личния му режим, отколкото западните демокрации; Германия беше повече готова да отговори на българските стопански искания и интереси, отколкото която и да е друга държава; Началните уверения на Хитлер за мирните му цели, за да има време Германия да се замогне стопански и приготви военно, отговаряше на българските желания; България наблюдаваше със симпатия буйния подход на националсоциалистите за ревизия на Версайския мирен договор, защото при успех на Германия в това отношение се подобряваха и изгледите на България (и другите страни, изгубили Първата световна война). В интерес на българските тежнения цар Борис ІІІ търсеше обаче добри отношения във всички посоки..." "...През следните почти две години Германия печелеше магистрално по фронтовете и българското обществено мнение са радваше безгранично на това; колкото и по-късно лъжливо, или поне прекалено преувеличено да твърдеше обратното – благодарение на човешката памет, която умее да забравя, фалшифицира и изопачава..." "...Тука удари часът на България, да използва тази рядка историческа констелация, да отстъпи на натиска на Германия да се присъедини към Тристранния пакт, да пусне германските войски да преминат България на път за Гърция като приятели и съюзници и да свърже тези отстъпки с опит за осъществяване на националните ни идеали – да си върнем Македония и Тракия. Това начинание има първо успех: България се уголеми по площ от 103 100 с 49 125 или 47,7% на 152 225 кв.к. и по население от 6 383 900 с 2 209 451 или 34,6% на 8 595 451 души. Настроението в България бе описано навремето със следните думи: Ние всички бяхме като опиянени от идеята,че за първи път в историята ни се даде заслуженото, което напразно бяхме дълго изисквали. Вярно, че ни гризеше понякога и лошата съвест, понеже не се бяхме борили и завладели новите области, а ги бяхме получили като подарък, та и едно неприятно чувство, че един ден може да бъдем събудени жестоко от хубавия сън. Обаче в същност бяхме доволни, от крайните националисти до комунистите, от тези успехи, които ни донесе Хитлер и неговия “Нов Ред” на Балканите. За съжаление българските окупационни власти в Македония скоро станаха с некадърни и коруптни чиновници почти толкова омразни за месното население, както преди тях сърбите. И да има в тези думи на автора Хопе известно преувеличаване, мога да потвърдя: аз посетих брат си, който си отбиваше военната служба в Скопие и видях със собствени очи, че местните българомакедонци и българите от България не се държаха взаимно като истински съотечественици. В Тракия окупационните власти се държеха към местното население изобщо като към чисти гърци. На 28.09.1941 г. избухна в 30-тина села около Драма истинско въстание срещу българите, които дадоха 20 – 30 жертви войници и полицаи. За съжаление в българската историография не намираме текста на Доклада на Министър председателя Филов, който сега чета от немските архиви..."
toni_a da vidime sega ,kako nekoi drugi sojuznici se odnesuvale za vreme na vojnata,za koe ne se falat i lupaat kako "bugarite".stanuva zbor za armija,drzavni vlasti,okupirani teritorii... (mal prevod od germanski,od "ordenot pod mrtveckata glava - istorijata na SS" ,heinz hoene) "...uste porano se zabeleza deka italijanskite vojski,vo nivnite okupirani teritorii gi odbivaa site antisemitski deluvanja/dejstvija.shefot na italijanskoit generalstab izjavil:"akcii protiv evreite ne se vo sklop/soodnos so chesta na italijanskata vojska!"...nebrojni se momentite/pomosta vo koi italijanskite vojnici im pomagaa na evreite.vo grcija ,komandantot na 2 armija,general geloso go odbiva voveduvanjeto na evrejskata dzvezda...postavuva strazhari pred atinskata sinagoga i evrejskata "parish hall" za da gi odbrani evreite od edna anti-evrejska grcka organizacija.vo germansko-okupiraniot solun,italijanskiot konzulat spasuva stotici evrei so dodeluvanje na italijanski drzavjanstva.vo letoto 1941 se probiva edna ital. edinica,so opravduvanje deka goni partizani,vo vnatresnosta na hrvatska za da spasi edna grupa na evrei od fashisticko-hrvatski edinici.posle protest na hrvatskata vlast se osuduvaat ital. oficeri na samo nekolku denovi arest..." da skratam malku...ponataka se davaat uste primeri i za francija... glavniot SIPO,herr. knochen: "za cela evropa naredenoto endloesung/krajno resavanje na evreite e vo golema mera popreceno vo francija od italijancite" ponataka ima cela niza na poplaki koi stignuvaat do musolini,koi namesto da ja poddrzi germanskata "politika" go pravi obratnoto...posle kapitulacijata na italija vo letoto 1943 se gubat "pomosnicite" na francuskite evrei.odnosno covecnosta na ital. generali pomogna vo spasuvanjeto na 80% od 300.000-te evrei vo francija od "smrtnite fabriki".duri i poveke:ital. borba protiv ubistvata/progonot markirase edna tocka na presvrt,koja se sovpadna so dve zbidnuvanja i go namalija tempoto i opsegot - opaganjeto na voenata sreka na hitler i od vatikan pottiknatite obelodenuvanja za vistinskata zadnina na eichmann-ovite "preseluvanja" vo istok. oportunistickite "drugari" koi bea na strana na NS-germanija svatija deka se naogaat vo tonecki brod.mokta/karmata na SS-endloeser(ite) bese prekrsena. cekor po cekor se odalecuvaa satelitite na velika-germanija od evrejskata programa: vo esenta 1942 prekina slovackata vlast so site deportacii na evreite kon istok...vo dekemvri 1942 prekinuva rumunskata vlast so deportaciite na evreite...vo april 1943 god. nareduva bugarskiot car boris III da se prekine so deportacija na evreite!!!! ajde sega pogledni na ova: 1)ДЕПОРТИРАНИТЕ ЕВРЕИ ОД ШТИП НА 11.03.1943год... 2)АРХИВ ГРАД СКОПЈЕ ДЕЛЕГАТ НА КОМЕСАРСТВОТО ЗА ЕВРЕЈСКИ ПРАШАЊА - СКОПЈЕ, 1943 год. 6.5.5.1- 107./1- 1173 Содржина: Досијеа за одземање на државен имот на лица од Еврејско потекло, продавање на истиот на други лица и потврди за внесени сретства во Бугарска народна банка... 3)Ноќта помеѓу 10 и 11 март 1943 година градовите Битола, Штип и Скопје беа влокирани, а еврејските населби опколени со бугарска војска и полиција. Во раните утрински часови на 11 март почна собирањето на Евреите. Од куќа до куќа одеа по неколку вооружени полицајци, агенти и војници. На најгруб можен начин ги скорнуваа од креветите жените и децата, болните ги товареа во камиони или во шпедитерски коли. Полицијаците викаа по нив да си ги земат сите скапоцености и пари, зашто ќе им требаат, и дека ќе ги носат во Бугарија. Пљачкосување настана уште на самото место во куќите, при собирањето на Евреите. Тоа натаму продолжи на железничките станици во Битола и Штип, а потоа во Државниот монопол во Скопје. 4)- Првиот транспорт со скопски Евреи тргна на 22 март 1943 година. - Вториот транспорт тргна на 25 март со дел од скопски, сите штипски и група битолски Евреи. - Третиот транспорт тргна на 29 март со околу 2.500 души. Транспортите беа придружувани од бугарски полицајци, а вториот беше преземен веднаш од гестаповците. Од запленети документи на германската полициска стражарна чета во Нишка Бања, што давала луѓе за придружба, дознаваме за натамошна судбина на депортираните Евреи. Во тие документи се наведуваат местата, времето и датумот на пристигањето на секој транспорт, посебно со означување на крајната станица Треблинка. Така, првиот транспорт стигна во Треблинка на 28 март 1943 година во 7 часот и е предаден на командантот на логорот. Вториот транспорт пристигнал во Треблинка на 31 март 1943 година во 18,30 часот. Истоварени се 20 вагони, а на 1 април 1943 година во 6,39 часот растоварени се другите вагони. Третиот транспорт стигнал на крајната цел Треблинка на 5 април 1943 година во 7 часот и од 9 до 11 часот и од 9 до 11 часот возот е растоварен. Во извештаите се дават податоци за умрените по патот, што главно биле деца и старци. 5).... http://www.jewish.org.mk/
Duhot na Vovata Prvom - nikoj ne mi odgovori na prasanijata. USTE CEKAM! Ha ha ha, pa Italia e EDNA OD OSNOVNITE na oskata RIM - BERLIN - TOKIO! Bugarija e malak satelit, privlekan vo taa sfera. Serazbira deka Bugarskite ( i sekoi) vojnici se ocekuva da pravat toa sto imat zapovedano. Inako bi bilo buna, koja vo voeno vreme se kazni so smrt. Nikade nemam kazano deka Makdeonskoto naselenie se ocekuvalo da pravi nesto za evreite. NIKADE. Taka. Edno ne moga da razbera?! Zashto ot devet kladenci voda nosite da dokazuvate nesto, koe, ne saka dokazuvane. Ot MK i BT evreite se izseleni. NIKOJ NE GO OSPORUVA OVA. Prasanieto e: ZASTO SAMU OD OVIE ZEMI??? A??? Tuka se prasa DALI BUGARSKIOT NAROD E TOLERANTEN ILI SO ANTISEMITSKI TRADICII kako sto mi aludiraat oponentite. Da ne zboruvame kolku elemenrno mislenie e naveduvaneto na celi narodi pod opsti karakteristiki i kolku detinska e nemozlivosta da se napravi razlika megu vlast i narod. ZASTO EVREITE SE BILE UAPSENI SAMO VO NOVITE TERITORII??? Ne bi li bilo najlogicno tamo, kade e "antisemitskiot narod", razpravata so evreite da bila i najpolna i najbrza? Zosto tamu kade zivee bas "antisemitskiot narod" evreite se zacuvani, a tokmu tamo kade ovoj narod nemal dumata (po pricina da ne zivee tamu) evreite bili uapseni i izvozeni kon treblinka? Kakov e toj paradoks? Toni_a. Ovie citati sto mi gi plasitas ovde samo potvrduvat deka N. V. Car Boris III e pravel slalom megu site samo i samo da ja zacuva malka Bugarija od pozarot na vojnata. NISTO DRUGO NE DOKAZUVAT tvoite citati. I da vidim kakvo bi stanalo so Evreite, ako carot Boris bese kazal na gremancite: "NE". Vermahtot e imal 25 divizii na Balkanot. YU i Grcija gi razmazvat za 10 dena. Da kazeme so Bugarija bi se protocila rabotata uste 5 dena. Znaci po eden mesec Balkanot bi bil totalno osvoen od germaska vojska - bez nikakva lokalna administracija ili sila da gi sopre da pravat kakvo sto posakat. Na balkanite bi se postavili profasisticki lokalni upravi, koi bi praveli sesto tocno kako germancite bi posakali. Koga prasav zosto evreite ne bili spaseni vo Yugolvia samo vi predizvikav da kazete ociglednoto: Odgovorot e Posot NEMASE Yugoslavija. Bugarskite Evrei bea spaseni po pricina deka IMASE Bugarija. Inako ako Bugarija bese unistena kako edinica, I nasite evrei bia bili pradeni na smrt. Bez nikoj da ni prasa. Isto kako ne prasali ni vo YU, ni vo GR. Da odbelezam ovde. Vo vojnata nemalo "okupirana Makedonija". Zosto. Mnogo prosto. Nemalo Makedonija pred toa. Imalo Yugoslavija so oblast Juzna Banovina, koja imala srekata da ja posakat Bugarite. Zosto sreka. Posto, ako bevte tretitani i preziveli na ist nacin kako i ostanatata YU, kamen vrz kamen ne bi ostanal i namesto "losite bugari" niz Juzna Banovina bi setali "dobrite ustasi" poddrzuvani od SS i vermahtot i togaz evreite mozebi ke bidea spaseni poradi otsustvoto na "bugarite antisemiti". Nekoj da ima drugo scenario? Nikoj ne prasa srbite zosto ne zacuvali nivnite evrei, neli taka? Zosto. Pa posto nemalo takva struktura preku koja da se slusne sto srbite sakat. Istoto i za grcite. Za zal vo MK i vo BT BUGARSKATA JAVNOST NEMALA DUMATA. Vo Bugarija javnosta pledirala kon vlasta i so pritisok nakarala ovaa vlast da se sprotivi na germancite. Ako istite pretenzii bea pokazani i za zacuvaneto na Evreite vo novite teritorii, mnogu e verojatno da ne uspeli da spasat i nasive. Kolku i cinicno da e, okupiranite evrei, platia so zivotot si za svoite sonarodnici vo Bugarija proper. Kakvi i citati da mi tresete, toa sto vi kazav e vistinata.
toni_a na ova ke odgovoram!!! [quote vova:] ...Na balkanite bi se postavili profasisticki lokalni upravi, koi bi praveli sesto tocno kako germancite bi posakali. Koga prasav zosto evreite ne bili spaseni vo Yugolvia samo vi predizvikav da kazete ociglednoto: Odgovorot e Posot NEMASE Yugoslavija. Bugarskite Evrei bea spaseni po pricina deka IMASE Bugarija. Inako ako Bugarija bese unistena kako edinica, I nasite evrei bia bili pradeni na smrt..." IMASE BUGARIJA I BUGARITE GI ODNESOA VO SMRT!!! KAKO STO NOSEA I DRUGI NEVINI ZENI,DECA,STARI... tokmu zaradi toa dedomi se borel protiv BG !!!! za drugoto ne ocekuvav nesto osobeno... bravo VOVA,bravo!!!! od mene tolku.
angomako eden mnogu los citat: Imalo Yugoslavija so oblast Juzna Banovina, koja imala srekata da ja posakat Bugarite. Zosto sreka. Posto, ako bevte tretitani i preziveli na ist nacin kako i ostanatata YU, kamen vrz kamen ne bi ostanal i namesto "losite bugari" niz Juzna Banovina bi setali "dobrite ustasi" poddrzuvani od SS i vermahtot i togaz evreite mozebi ke bidea spaseni poradi otsustvoto na "bugarite antisemiti". ---------------------------------------------------- a be vova,ti ili stvarno ne razbiras ili nekjes da razberes! za vreme na ww2,makedoncite bilo komunisti ili ne-se borea protiv bugarite...ve smetavme za okupatori.tie sto mavtaa so cvekjenca na vasiot precek-takvi sekogas ima,a posebno vo makedonija.i vo bugarija maftale so cvekjenca koga vermahtot vlegol vnatre! edinstvena moznost sto ja imala javnosta makedonska za vreme na okupacijata,bese so puska da se bori protiv okupatorot. siguren sum deka ve ucele koj znae sto,deka bugarite go oslobodile skopje,i so uste ne...a seto toa e laga i nema veze. tuku,da ne zabeguvam... semiti ili antisemiti,bugarskite vojnici gi deportiraa evreite. im bevte vazali na nacistite,gi poslusavte,i vasite dedovci pratija vo smrt iljadnici nevini lugje,za da se spasat sebe si. e sega,ocigledno ne ja znaes situacijata vo jugoslavija vo toa vreme. a za ova vekje e pisano,i ti ko da zaboravi. srpskiot kral se obide istoto da go napravi so jugoslavija,ama ete,imase demonstracii vo belgrad,i ne uspea toa. kaj vas vovaaaaaaaa,uspeaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! tretirani kako i ostanatata yu?(gore citat) vova,ova e golema navreda,za koja treba da se izvinis. skopje bese bombardirano vo povekje navrati od sojuznicite,zasto bese okupirano od bugarija! i sto uste ne. ova sto go kaza,za mene e navreda kon makedoncite. pa so mislis be vova,od kade ovoj gnev od nas kon vas? pa eden golem procent doagja od ww2! siguren sum deka vie pojma nemate sto se slucvalo tuka za vreme ww2 od strana na bugarite. a toa sto go vikas na kraj,deka ako vie ne ste gi deportirale,kje gi deportiraa hrvatite,ili ne znam koj... vova,uste edno opravdanie. ti rekov,vo bugarija carot potpisa pakt...vo srbija istoto se sluci,ama NE USPEA. ti sakas da kazes deka tokmu zatoa sto ne uspea kralot da paktira so germancite,evreite vo jugo bea deportirani(?)...ama vsusnost,se raboti za potpolno druga pokomplicirana konstelacija na odnosi-mnogu nacii,so mnoguinteresi. poentata e deka paktot so nacistite vo jugo-NE USPEA,za razlika od onoj vo bugarija,koj ete,uspea.toa vi dade mozebi moznost da imate struktura i da gi spasite evreite vo bg,ama istoto toa napravi da gi odvedete evreite vo mk i egejot vo smrt. a be vova,vasi nasi evrei-ne e bitno. bitno e koj bil rakata na hitler vo ovoj cin i koj gi odvel vo smrt,a toa,izvini,bevte vie. dali ti toa go priznavas,ili ne??????????????????? uste ednas,za toa sto go kaza,deka ako toa ne go storea bugarite,kje go storese bilo koj drug......mnoooogu loso kazano. da imale baba jajca,kje bese dedo. ama vova,vie toa go storivte! drugi sosedni narodi odbija toa da go storat,i toa go odvede vo vojna so vermahtot-i mnoguizgubeni zivoti. a za toa deka sme imale srekja sto sme okupirani od bugarija-cekam izvinuvanje.
angomako a za toa dali narodot bil antisemitski ili ne-toa ne e bitno za mene. ona sto go diskutirame,i zatoa dojdovme do ova mesto vo debatata,bese-dali akciite ne bugarskata drzava bea fasisticki-ili ne,i kako takvi,dali podlezat na osuda,ili ne.pa ni italijanite ete ne bile fasisticki nastroeni.nikoj ne pamti zlo od niv kade i da dosle,se druzele so narodot,placele i ofkale za toa sto im se slucilo. ama nikoj italijanec ne vika deka italija ne bila-fasisticka. a ti vova od deset kladenci nosis voda,za da dokazes deka bugarskiot narod "nemal drug izbor"...a jas ti vikam-ne e taka. ednostavno,pogledni vo sosedstvoto,i kje vidis deka-imal izbor. ocigledno si prepoln so predrasudi i ne znaenja za ww2 vardarska makedonija,a i za ww2 jugoslavija,vprocem.
Duhot na Vovata Toni pa gi izvrte rabotite Toni_a. Citatot: "IMASE BUGARIJA I BUGARITE GI ODNESOA VO SMRT!!! KAKO STO NOSEA I DRUGI NEVINI ZENI,DECA,STARI..." Vo novte teritorii – da. Vo Bugarija proper –NE! Vo toa e poentata. Ako Carot se bese sprotivopostavil na Hitler, istata sudbina gi ocekuvase i Bugarskite evrei. A taka, kade imase tezina Bugarskata javnost ovie bea spaseni. Da, po ona vreme imalo samo Jugoslavija. Zar ne e ova tocno? Nemalo Makedonija. Zar ne e ova tocno? Bugarija okupira CAST OD YU. Zar ne e ova tocno. Dedoto na toni_a vo ocite na Bugarskata vojska e bil vrag-Yugosloven (ili militant komunist, koe e bilo isto vrag, bez razlika na nacionalnost). Ovie sto srekavali vojskata so cveke, bili vo ocite na nasata vojska Bugari. Vojna e. Koj puka protiv nas e vrag i nie pukame nazad. Sto e tuka nelogicnoto? Sega da vidime ovde: "retirani kako i ostanatata yu?(gore citat) vova,ova e golema navreda,za koja treba da se izvinis. skopje bese bombardirano vo povekje navrati od sojuznicite,zasto bese okupirano od bugarija!" Znaci jaz kazuvam deka ke bidevte tretirani od vermahtot na ist nacin kako GR i ostanatata cast to YU. Od VERMAHTOT! A ti mi kazuvas deka Skopie bilo bomandirano od SOJUZNICITE. Pa zosto ovie soyuznici se bili tolku glupi da bombat civilni obekti (so risk i za evrei - neli), koi na seto odgozgode znaeli deka se uste ponevini, posto kakva im e vinata deka se okupitani. I pa ke kazam. Koe e pogolemo zlo? Okupacijata od Bugarija ili (ako Bugarija e bila pregazena od germancite) okupacija od Grmancite i Ustasite. Na toa odgovori. Ima baza za sravnevane: MK versus ostanatata cast na YU. "pa so mislis be vova,od kade ovoj gnev od nas kon vas? pa eden golem procent doagja od ww2" Eden golem procent?! Interesno mie da mi pogovoris odkade drugite procenti? Jaz vidam gnev samu od opredelena cast luge. Ne mnogu golema BTW. So slicni socialni karakteristiki. Kontrapunkt: Vo Strumica neodamna lugete srekavaa nasiot prezident. Vikaa "da zivee nasiot prezident". Od gnev najverojatno. I isto taka 50 godini antiBugarska propaganda malku li e? Ili sakas da me ubedis deka nemalo takva. Ne si pravi trud znam 100% od Makedonci, deka imalo - i radio Skopie se lovese vo BG na onie godini. Znaem kako lazaa vlastite. Nie si gi imavme istite. Bezumniot termin: "Monarho-fasizam" e Bugarska komunisticka kovanica. BTW toa sto mi zborite vie ne se razlikuva osobeno sto ni nalivaa vo glavite vo BG. So nasite komunisti peete vo eden hor. Odkade: "siguren sum deka vie pojma nemate sto se slucvalo tuka za vreme ww2 od strana na bugarite." Odkade si siguren? Pa da ti povtoram i vo ovoj kontekst: Na vreme na komuniszmot vo BG seto ni bese kazano i daze preuvelicheno. Zosto? Pa komunistite ni narod ni rod nemat - za niv idejata e povisoko od majka i tatko duri. Ucea ni vo skolo za nekoj si Pavlik Morozov vo SSSR, koj predal tatko si na vlasta, po pricina da bil disident nekakov. Toa kako polozitelna postapka! Demek, naucete se deca i vie ako ke slusnete nesto doma, da kazete na partijata, koja se grizi za vas poubavo od roditelite. Taka da seto ni vese oglaseno i kazano i sgolemeno, popricina da se vidi kolku losa bila "monarhofasistickata vlast" pred 9.IX.44. I da se opravdae komunistickiot puc, kako nesto ubavo za narodot. Prane mozaci. Kaj nekoi uspeja. "ti sakas da kazes deka tokmu zatoa sto ne uspea kralot da paktira so germancite,evreite vo jugo bea deportirani(?)...ama vsusnost,se raboti za potpolno druga pokomplicirana konstelacija na odnosi-mnogu nacii,so mnoguinteresi." Imas slusnato za komparativna dedukcija? YU - ne se pripojuva - unistena, razrusena, nepostoecka, Ustasite i SS kolat nared - deca, zeni, stari, popovi - Evreite - prateni na smrt. GR - ne se pripojuva - unistena, razrusena, nepostoecka, SS i profasistickite elementi kolat nared - zeni, deca, stari, Evreite - prateni na smrt. BG - pripojuva se po pritisok (ima primerot na YU) - zacuvana, postoecka, Bugarskite evrei - zacuvani. Hipoteticna varianta: YU - ne se pripojuva - unistena, razrusena, nepostoecka, Ustasite i SS kolat nared - deca, zeni, stari, popovi - Evreite - prateni na smrt. GR - ne se pripojuva - unistena, razrusena, nepostoecka, SS, Gestapo i vermahtot kolat nared - zeni, deca, stari, Evreite - prateni na smrt. BG - ne se pripojuva - unistena, razrusena, nepostoecka, SS, Gestapo i vermahtot kolat nared - zeni, deca, stari, Evreite - prateni na smrt. Sravni dvete varianti. Kazi mi vo koja ima barem nekoj zacuvan? "ama vsusnost,se raboti za potpolno druga pokomplicirana konstelacija na odnosi-mnogu nacii,so mnoguinteresi." Seliot sum oci i usi. Pokompliciranite konstelacii imaat nuzda od popodrobno izjasnuvane. "ti rekov,vo bugarija carot potpisa pakt...vo srbija istoto se sluci,ama NE USPEA." "Vo Bugarija obace - uspeja. Carot si e pazel drzavata. Sto tuka ne ti e jasno? poentata e deka paktot so nacistite vo jugo-NE USPEA,za razlika od onoj vo bugarija,koj ete,uspea.toa vi dade mozebi moznost da imate struktura i da gi spasite evreite vo bg,ama istoto toa napravi da gi odvedete evreite vo mk i egejot vo smrt." Poentata e, ako gi odvdovme evreite vo MK i BT na smrt, a zacuvavme nasite, cija e bila iniciativata. Za toa se zbori tuka. NASEKADE i vo MK, i vo BT, i vo BG Evreite se posakani OD GERMANCITE. I pazi sega: tamo kade sme imali moznost ( vo BG proper) sme gi zacuvali. Na kosam. Zamalko i kae nas da ne uspee spasevaneto. Tamo kade (da si posluzam so tvojot izraz) situacijata e pokomlicirana, vo EDNA VOENA ZONA kakvi se MK i BT, pri otsustvo na aktiven civilen komponent (kako e vo BG) ne uspejali da gi zacuvat. Pritisokot od germancite vo ovie rajoni da se dadat Evreite, e bil pogolem, nemalo e civilen kontrapunkt i zelbata na Gernacite se izpolnila. Poentata e deka toa ne e Bugarska iniciativa i ako da e izvrsena (ne i nasekade) od Bugarska policija i vojska - direktivata i iniciativata e na nacistite. Za toa deka ne sme uspeli da spasime i vasite Evrei – i na mene mi e zal kolku i na vas, a moze bi duri i poveke, posot e stanalo so Bugarsko ucestvo. NO NE I PO BUGASRKA INICIATIVA. "a be vova,vasi nasi evrei-ne e bitno." Bitno e, Inace ne bi gi narekuval nasi vasi. Vrz sudbinata na ednite Bugarskiot narod i javnost e imal pogolem "cloud". I uspejal toa da go izkoristi. Brz sudbinata na drugite nemal skoro nikakov "cloud". "bitno e koj bil rakata na hitler vo ovoj cin i koj gi odvel vo smrt,a toa,izvini,bevte vie. dali ti toa go priznavas,ili ne???????????????????" Priznavam go i ako si cital pogore nikade go nemam i odreceno. Toa ne pravi narodot mi so "antisemistki kontinuitet" isto kako i "turskata ekskurzija" ne e karakterna za narodot, toku samu za edna despoticna i totalitarna vlast, koja bese gotova na se, samo da ja zacuva vlasta (vodese se perestrojka na ovoj moment i vlasta bese kako paralizirana – ne znaese sto da pravi, koga vo Moskva se slucuvaa raboti koi bea tohno sprotivnoto na ova sto ni ucea samo godina porano. I se zafatia s turcite - razdelaj i vladej... "uste ednas,za toa sto go kaza,deka ako toa ne go storea bugarite,kje go storese bilo koj drug......mnoooogu loso kazano." U uste ednas - tocno kazano. Loso, no tocno (vidi pogore za komparativnata dedukcija) - ne moze da sakas ekegantna fraza za necoveski nastani. Toa samu Vapcarov go umee. "drugi sosedni narodi odbija toa da go storat,i toa go odvede vo vojna so vermahtot-i mnoguizgubeni zivoti." Tova za zal e tocno. Nikoj nema kristano kalbo da gi predvidi nastanite. Nasiot Car takov zar frlil. Nikoj ne e 100% gresen ili sto procenta bezgresen. Pa nitu i toj ne bil. "a za toa deka sme imale srekja sto sme okupirani od bugarija-cekam izvinuvanje." Izvini. No so ugovorkaq da izkomentiras slednoto. "Sreka" deka te okupirani od kojsto se razbira e zbor, izkoristen vo komparacija so toa sto bi se slucilo ako se bese slucila alternativata. "Sreka" e loso izbran zbor. Izvini. No da go nareceme, ako za tebe Bugarskata okupacija e bila zlo, pogolemo zlo li bi bila Ustaskata i germanska okupacija. Dali ako ne bea Bugari, a samu germanci, Skopie nemase da bide bombeno od sojuznicite? Moze bi nemase, po pricina da gernacite ne bi ostavile zdravo mesto ta za bombene od amerikancite da ne bi imalo potreba... Ne znam. Odgovori mi na ovie prasanja. Angomako: "a za toa dali narodot bil antisemitski ili ne-toa ne e bitno za mene." Za mene e mnogu bitno obace. Osobeno koga ponagore (pobaraj i ke najdes) vo nasava diskusija na nekoj mnogu mu se ska da ni zalepi kako narod nekoj "antisemitski kontinuitet" i "nacistki kontinuitet" pa i za turcite se zafati, pa i za Ataka, zaboravajki deka so istata taa Ataka i vo mnogu pogolem procent vo denesnoto sobranie na Bugarija e turskata partija na Dogan. Ne se macam da opravduvam losoto (da go objasnam mozebi) no mora da bideme i obektivni. "a ti vova od deset kladenci nosis voda,za da dokazes deka bugarskiot narod "nemal drug izbor"...a jas ti vikam-ne e taka. ednostavno,pogledni vo sosedstvoto,i kje vidis deka-imal izbor." Imal drig izbor narodot vo Bugarija. Imal kako da nemal. Izborot bil dali da ti otsekat rakata ili glavata. E, Carot dal samu rakata. Ne go napravil od ljubov kon nacizmot. Ako ima greh - napravil go od strah. Kato rezultat Bugarskite evrei bea spaseni. "ocigledno si prepoln so predrasudi i ne znaenja za ww2 vardarska makedonija,a i za ww2 jugoslavija,vprocem." Licna ocenka. OK. Za mene vie ste polni so predrazsudi. Neli zatoa zborime ovde - da se izjasnime i da si gi korigirame predrazsudite...
toni_a [quote]Originally posted by toni_a ПО 62 ГОДИНИ ОД СТРЕЛАЊЕТО НА ВАТАШКИТЕ МЛАДИНЦИ Цвеќе и солзи за убиените другари ...Злосторот се случи на 16 јуни 1943 година, кога бугарските окупаторски војници стрелаа 12 младинци од кавадаречкото село Ваташа... ...Диме Чекоров го ранија во ногата кога сакаше да бега накај каналот со вода. И падна, не можеше да се спаси. Му отидоа таму, го искасапија. Сите ги искасапија, со нож им ги бодеа очите на некои. Ужас! Како сето тоа да беше малку, па нам на девојчињата ни ги ставија пиштолите во устата и не натераа да газиме по телата на другарите - раскажува старицата, а солзите не и сопираат... http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2786&stID=57070 a ovie fashisticki lajna sto pravele,kako ke mi gi opravdash???
Duhot na Vovata Zosto gi zastrelali mladincite? Daj predistorija... Zosto ne strelali drugi mladinci ami tokmu ovie? Vlasta strelala luge i vo Bugarija - Bugari. Ama njikogas prosto vaka... Ne znam slucajov... Ne odrekuvam i nikoj ne odrekuva deka e imalo zlostorstva. NO NA SEKOE NAPRAVENO ZLOSTORSTVO DA SE LEPI ETIKET "FASISTICKI" E VARDARSKO-YUGOSLOVENSKI PATENT. Inako izpagja, deka fazizmot postoi uste od Kain i Avel ili ako ne veruvas vo Bog - seuste od pesterata... Vecna pamet na ubienite!
toni_a da vidime sto ke kazes na ova slednovo.na bugarski e,pa mislam deka ke go razberes: (ponovo se izvinuvam za citatite na bugarski) "...Че “бугарите” са окупатори говори даже фактът, че при преговорите с германците и в официалните документи пише “окупирате Македония”, че армейските поделения окупирали Македония официално, в българските документи и медии, се наричат “окупационен корпус”. А как се е държал този корпус спрямо населението и борците за национална свобода има много писано и трябва само да се прочете. Все още има и много живи свидетели, които могат и да разкажат. Ние сме слушали такива разкази от бащите си и техните аскер-аркадаши. Много жестокост имаше в тях. Българската окупация нанесе страшна рана на Македония, която дълго ще кърви. Българското правителство с лека ръка се съгласи Западна Македония да отиде към Албания (тогава под италианско управление). В резултат на това хиляди македонци от ония краища, тероризирани от албански националисти и фашисти, напуснаха родните си домове. В скопие има цял дебарски квартал. На тяхно место се заселиха албанци и промениха етническия пейзаж на този край. Ако през 1941 г. българските власти все пак могат да намерят някакво оправдание с това, че италианците са по-силни, то нямат оправдание, през 1943 г., когато Италия излиза от войната. Македонци предлагат на българското правителство, в тази неясна обстановка, да влезе с войските си в Западна Македония, но то отказва и ги оставя да ги тероризират Джемо Хаса и други арнаутски националистически и фашистки водачи. На 18. 10. 1943 г. Б. Филов, начело на българска делегация, разговоря с Хитлер, Рибентроп, Шмидт, Кайтел и Йодл. Ето какво е записал в своя дневник: “Говорихме доста и върху положението в Албания, изтъкнахме безредиците и преследванията на българското население, на което те обещаха да дадат защита (не настояхме много, за да не се ангажираме и ние с военни действия)” [Богдан Филов. Дневник. София, 1990, с.631]. Димитров казва, че каквато била борбата срещу фашизма в България, такава била и в Македония. Но той вероятно нищо не знае за Драмските събития от октомври 1941 г. Само за няколко дни са избити хиляди хора, повечето мирни граждани. Очевидци са ни разказвали, че фанатизирани български войници, са хвърляли гранати през прозорците в помещения, където са били затворени местните жители. Дали си давате сметка, г-н Димитров, че с внушения от рода на “българите са маята”, Вие създавате нови техни последователи? И може ли някои да отговори защо никъде в изучаваната българска история не се споменава избиването на няколко хиляди души в Драма и селата Чаталджа, Доксат, Равика и др., цифра съпоставима с всички избити по време на Априлското въстание и с пъти по-голяма от избитите в Баташката черква? Нали българските управляващи твърдяха, че това са български земи? Или земите са български, но избитото население не е българско? В разглеждания район живеят християни, говорещи езика на хан Аспарух, вероятно потомци на кумани, а някои български историци внушават, че са потомци на Кубер. Представяте ли си една развихрена фантазия какво би съчинила, как днешните българи избиват куберовите българи в Македония? Българските власти изпратиха на сигурна смърт над 11,000 македонски евреи. Мисля, че само това да бяха свършили е достатъчно. На 17.06.1942 г. с наредба на Министерството на вътрешните работи са сменени кметове в Македония и на техните места са поставени българи. На 10 юли същата година с наредба на Министерство на просветата, само в Скопска област са уволнени 408 учители и на техните места са поставени учители от България. А така се постъпва във всички окупирани райони. Македонците провеждат въоръжени акции против окупаторите: унищожаването на немските самолети на летището в Скопие през юни 1941 г.; вземането на експлозив от рудник “Радуша” през август същата година; боят край тунела “Богомила” през септември 1941 г. и др. През тази година са сформирани Скопският партизански отряд (август), Прилепският (септември) и Кумановският (12 октомври). На 11.10.1941 г. партизаните от Прилеп нападат полицейския участък, пощата и затвора. На следващия ден е сложено начало на борбата и в Куманово. В Битолско партизаните са в отряд “Пелистер”. Този отряд е разбит от българските окупационни войски на 03.05.1942. Окупаторите триумфират. Тогава един смел македонец – Стефан Наумов-Стив – в центъра на Битола убива (06.05.1942) областния управител Кюркчиев. След два месеца (06.07.1942) е формиран новият битолски отряд “Даме Груев”. Във Вардарска Македония партизанската борба се разгръща в големи мащаби. През август 1943 г. се формира първият батальон на народоосвободителната войска на Македония. След него се формират батальоните в Тиквешко, Преспанско и Кумановско. По-нататък започва формирането на по-големи партизански формирования. На 11.11.1943 г. се формира Първата Македонско-косовска ударна бригада. На 20.12.1943 г. в с. Фущане се формира II-та Македонска бригада, на 26.02.1944 г. се създава III-та македонска бригада и през м. юли с.г. се създава IV Македонска бригада. Македонските партизани завоюват своя свободна територия в Западна Македония. На 11.01.1944 г. германска колона се движи от с. Луганци за Ошин. Попада на партизанска засада, в резултат на завързалата се битка са убити 15 германци, 13 са пленени. Взети са 4 картечници, 1 минохвъргачка, много пушки, раници и друго снаряжение [л.387, с.117]. На 18.01.1944 г. три колони германци между селата Фущани и Ноти също попадат на партизанска засада и дават 123 убити. За да не допуснат свързване на свободната територия на Северна Македония с тази в Южна Сърбия, на Пета българска армия е заповядано да ликвидира народоосвободителната войска. При завързалия се бой (26.03.1944) на гара Ристоец от около 200 български и германски войници се спасяват само шеесетина. 7 германски и 15 български войници и един офицер са пленени. Унищожени са 7 локомотива и влакова композиция за Германия [л.387, с.125]. На 03.04.1944 г. партизаните нападат Злетовските рудници, пленяват 51 български войници и един офицер. Няколко войници са убити, 120 миньори постъпват в редовете на Народоосвободителната войска. Могат да се посочат още славни битки, водени от македонските партизани, ще споменем само битката при Петрова Гора на 19.06.1944 г., когато те разбиват един български батальон от около 400 войника, от които около 150 пленяват, някои са убити и ранени. Трябва да се отбележи, че много честни български войници са се възмущавали от поведението на своите офицери и другари по служба. Борбата добива ясно изразен македонски национален характер. Партизаните воюват за македонска държава. На второто заседание на Антифашисткото вече на народното освобождение на Югославия (АВНОЮ), състояло се на 29.11.1943 г., македонският народ е представен от: Димитър Влахов, съгражданин, приятел и съидейник на Г.Делчев, борец за независима Македония още от турско; Михаил Апостолски - комендант на Главния щаб на Народоосвободителната войска и Партизанските отряди на Македония и Методи Андонов - Ченто, член на Главния щаб. На това заседание македонският народ е признат за равноправен на другите народи на Югославия и му се дава право да организира своя собствена македонска държава, като федерална единица на нова Югославия. В решенията на заседанието е записано: “... Югославия се изгражда и ще се изгради на федеративен принцип, което ще осигури пълна равноправност на сърбите, хърватите, словенците, македонците и черногорците. Гласове за даване автономия на Македония се чуват и в България. На 13.02.1944 г. при един от регентите на България и бивш министър председател Б. Филов, отива българският банкер и политик Атанас Буров. Той предлага на Филов да дадат автономия на Македония. Филов отклонява предложението. Два дни по-късно (15.02) Буров отново е при Филов с тази идея. В нейна подкрепа той казва на Филов, че е говорил със съветския посланик в София, Лаврищив и той одобрил предложението за независима Македония [Б. Филов, Дневник, с.663 и 665]. На 30.04.1944 г. Методи Андонов-Ченто събира в разширен състав Инициативния комитет (отбор) за свикване на Антифашистко събрание на народното освобождение на Македония (АСНОМ). Ето извадки от решенията на Инициативния съвет: “Македония днес се бори рамо до рамо с всички югославски народи за една нова демократична и федеративна Югославия, в която Македония ще бъде една от шестте федеративни, равноправни единици. Тая воля Главният щаб я прокламира чрез своите делегати пред Антивашисткото вече на народното освобождение на Югославия (АВНОЮ) и президиума на АВНОЮ. С вземането на тези решения се определя напълно положението на Македония в днешната борба”. Следващото събиране на Инициативния комитет за свикване на АСНОМ и Главния щаб на Македония е на 06.05.1944 г. На него се решава да се изпрати делегация в състав: Ченто, Мане Чучков и Кирил Петрушев до Националния комитет на остров Вис. Делегацията трябва да проучи “в съгласие с върховните тела на Федеративна Югославия и в съответствие с международното положение, главният проблем на македонската борба - въпросът обединение на Македония”. Делегацията е упълномощена да поиска: да се изпрати съветска мисия при Главния щаб на Македония; да се разшири пропагандата на македонския език, като радио “Свободна Югославия” започне емисии и на македонски, пропаганден материал, като позиви и др. да се хвърлят написани на македонски език. Делегацията е упълномощена да отправи призив до македонците в България и Гърция за съвместна борба и до македонската емиграция по цял свят да помогне борбата за свобода. На 24.06.1944 г. започват разговорите с Националния комитет на Югославия под председателството на Тито. В записките на разговорите е записано: “Македонският народ изразява стремежа си за обединение на всичките негови дялове. Това е негово национално право и поради това този негов стремеж остава като негово постоянно искане”. Но по-нататък е записано, че още е рано да се постави това искане от върховните органи на Югославия, пък даже и на Македония, защото заплашвало единството на антихитлеристкия фронт. Инициативният съвет решава Антифашисткото народно събрание на Македония да бъде свикано на връх ден Илинден. Така на 2 август 1944 г. в манастира “Прохор Пчински”, край Куманово Събранието започва своята работа. То е открито от най-възрастният член на Инициативния съвет - Панко Брашнаров - учител от Велес, виден деятел на ВМРО(о). Той започва с прочувствени думи: “Откривайки първото Антифашистко събрание на народното освобождение на Македония, на това историческо место, на тази историческа дата, аз съм силно развълнуван, през премрежените си очи виждам да се вълнува цялата македонска земя, виждам всички македонски реки от Пчиня и Вардар до Места и Бистрица да се разплискват, за да измият срама от многовековното робство, та да бъде чиста и светла новата македонска държава. Чувствам, че пръстта над многобройните герои, паднали за свободата на Македония, над старите Илинденци, им става по-лека, като гледат своите последователи - новите Илинденци, младата македонска войска, като гледат израстването на свободна и обединена Македония върху поставените от тях темели”. По-нататък П. Брашнаров поздравява гостите на събранието: представителят на Върховния щаб генерал Светозар Вукманович - Темпо, представителят на на ГЩ на народоосвободителната войска и Партизанските отряди на Сърбия - Живоин Николич, представителите на английската и американска мисии при Главния щаб на Народоосвободителната армия и Партизанските отряди на Македония - Дикенсон и Сричка. В обръщението си до Темпо председателят поздравява Върховния щаб и “върховния водач, маршал Тито” и счита, че той ще стане “изразител на вековните стремежи на македонския народ за свобода и обединение”. “Но в отговора на Темпо няма и помен за някакво обединение на Македония”. На това събрание Вардарска Македония е провъзгласена за федерална република в състава на Югославия. Публикувана е декларация, с която се гарантира свободата и равноправието на всички граждани на страната без разлика на вяра и народност. Така в борбата против фашизма се роди Р. Македония. Разказа, в който се осмиват сръбските партизани и величае българската войска прилича на взет от наивен сценарии за екшън от евтин американски филм. Българската армия многократно е показвала храброст и това никой не отрича. Тачим еднакво всички съседни на Македония народи и когато някои внушава шовинистични чувства, и то така грубо, много ни ядосва. Вие може да мразите сърбите. Но те са патриоти. Насилвате ни да направим една съпоставка. Турци (еничари) избиват около 80 видни сърби в началото на 1804 г. Кара Гьоргье развява знамето за освобождение на Сърбия. След около месец 28-30,000 сърби се нареждат под бойното му знаме. В периода на най-голям революционен подем в България, пролетта на 1876 г., един велик българин (Хр.Ботев) тръгва с чета да освобождава народа си. От Козлодуй до убиването му на в.Вола към четата не се присъединява нито един българин. Да не разказваме случая с човекът, който им продал овцата (по З. Стоянов). Югославските народи се държаха много сериозно по време на Втората световна война. Те дадоха най-много жертви процентно на населението. Това се оценява от всички нормални историографи в света. Хитлер предлагаше на Югославия Солун с Вардарската долина, ако се присъедини към пакта на фашистките държави. Правителството на Цветкович подписа (25.03.1941 г.) договор, но югославските народи не се полакомиха за Солун и Вардарската долина, дигнаха се и го свалиха от власт. 25 дни по-рано Богдан Филов подписа договор с държавите от фашисткия пакт, а в България цареше пълно спокойствие. С изключение на малък брой интелектуалци и няколко политици англо- и франкофили, всички други или приветстваха или не реагираха по отношение на този акт. А и тези които не бяха съгласни не демонстрираха открито своето несъгласие..."
toni_a В ново време в България много македонци, македоно-румъни, власи, помаци и даже турци и гърци се побългариха заради привилегии. Но вие да виждате някъде да пише в българската историческа литература, че тези хора са станали насила българи? Нещо повече. По време на Втората световна война между фашистка Германия и нейния съюзник България има спогодба, пленените от германците, като югославски и гръцки войници, македонци, ако се декларират като българи да бъдат освобождавани от плен. Днес това не само, че не се осъжда в България като насилие над македонците, но шовинисти го използват като доказателство, че македонците винаги са се чувствали българи! Мюсюлманизиралите се турски пленници са потурчени насила, а македонците, немски пленници, деклариралите се като българи “свободно” са изявили своята национална принадлежност?! Наука чоджум! Академична наука!? Вярно е, че много македонци искаха независима Македония. Вярно е, че македонците искаха да тръгнат към Солун, а не към Берлин. Но обърнете внимание, искаха Солун, а не София. Не искаха обединение с България а обединена независима Македония. Вярно е, че честни македонски патриоти бяха избити със знание и по нареждане на югославски комунистически ръководители. Поклон пред светлата им памет.
toni_a Българският народ (респективно българските власти, цар Борис ІІІ, Тодор Живков, българските комунисти и т.н.) спаси(ха) евреите в България по време на Втората световна война. Най-после тези полуистини и чисти лъжи бяха правилно представени пред света, благодарение на усилията на останалите живи македонски евреи и техни наследници, които не можаха да търпят паметна плоча на царя-убиец на техните близки, да бъде в Ерусалим. България може да се гордее с позицията на Св.Синод и владиците (най-вече на Кирил Пловдивски), на Пешев, но не и с тази на царя. Той е бил на друго мнение. Ето какво пише в дневника на Б. Филов: “Царят направи много хубаво подробно изложение по еврейския въпрос, като изтъкна, че той не е само наш, но и общоевропейски… Изобщо по еврейския въпрос ние бяхме в настъпление и владиците трябваше да се защитават”. Царят обяснил “на светите отци какви пакости нанася спекулативният дух на световното еврейство на човечеството изобщо” [Йовков, Иван. Хроника на едно царуване. Университетско издателство “Климент Охридски”, 1991, стр.337]. Трябва да отбележим още, че българските евреи бяха нищожна част (само 48,000) от 11-те милиона европейски евреи и Хитлер не започна с тях. Германските власти и по-специално Външното министерство на Райха нарежда чак на 16 октомври 1942 г. на своята легация в София да задвижи работата по еврейския въпрос. Започва подготовката за транспортиране на българските евреи. През първия етап да се транспортират евреите от Македония. Те (11,343 души) са депортирани на 11 март 1943 г. До този момент има само отделни изказвания от страна на някои политици и общественици срещу депортирането. Никакви по-организирани протести няма. Нещо повече. Битолските евреи, изплашени от ширещите се слухове за тяхното депортиране, отиват при българския владика Филарет да го молят за защита. Владиката тържествено им обещава, че няма да позволи нищо да им се случи. Той гарантира това. Делегацията излиза развеселена. В 2 часа, същата нощ, градът е блокиран и на сутринта над 3000 битолски евреи са закарани на ж.п. гарата и депортирани. Няколко стотин млади евреи се готвели за бягство, но успокоени от владиката останали в града, за да намерят смъртта си в лагера “Треблинка”. Ще припомним, че: през ноември 1942 г. корпусът на фелдмаршал Ромел е разгромен от британците край ж.п. гара Ел Алмейн; през януари 1943 г. Чърчил и Рузвелт на среща в Казабланка решават да се отвори втори фронт в Европа, който ако е на Балканите, то България ще се окаже в центъра на военните действия и ще се повторят резултатите от Първата световна война; на тази среща Чърчил заявява, че поведението на неприятелските страни към техните еврейски малцинства ще се има предвид, когато се определя съдбата на неприятелите [Абрамович, Арон. Спасяването на българските евреи и цар Борис ІІІ. Сп. Международни отношения, бр.6, 2000, стр.99-114]; на 2 февруари 1943 г. Червената армия пленява над 300,000 немски бойци, начело с фелдмаршал Паулус край Сталинград. Това е решителна победа и много хора вече не вярват в непобедимостта на немската армия. Отгласи от цитираните събития достигат и до България и много българи започват да мислят какво ще стане с тях и България след края на войната. Това личи и от изложението на софийския митрополит Стефан, прочетено пред Св.Синод на 02.04.1943 г.: “Ако Църквата не се намеси да защити тия нещастни люде (евреите, б.м.) … един ден добродушният ни народ ще изпитва срам, а може би и други несгоди”. [Йовков, Иван, цит. дело]. Сваляме шапка, в знак на почит, пред онези българи, като пловдивския митрополит Кирил, Пешев и др., които от чисто човешки подбуди, застанаха на страната на евреите. Така те забавиха депортирането, което се оказа спасяващо за българските евреи. Ще завършим тази лажа с думите на българския публицист Димитри Иванов: “… Нали все някой е спасил бългаските евреи! Кой?… Нито народът (никой не го питаше, както и сега), нито парламентаристите, нито църквата, макар че имат заслуга. Спаси ги големият страх на царя и царедворците. След Сталинградската битка … те видяха накъде вървят нещата и се уплашиха. Евреите трябва да издигнат паметник на страха …” [цит. по Арон Абрамович, Скици из битието на Кобургите].
angomako Da, po ona vreme imalo samo Jugoslavija. Zar ne e ova tocno? Nemalo Makedonija. Zar ne e ova tocno? ---------------------------------------------- ne e tocno vova....aj uste edno izvini,ok? ova go citam od grcite koga jadat g...na za nepostoenjeto na makedonija. ==================== vova: Bugarija okupira CAST OD YU. Zar ne e ova tocno. ----------------------------------- taa cast od yu srbite ja narekuvaa banovina...nasite,a bogami i vasite dedovci si ja narekuvaa "makedonija"..zatoa,ne palamudi.. ================================================= Dedoto na toni_a vo ocite na Bugarskata vojska e bil vrag-Yugosloven (ili militant komunist, koe e bilo isto vrag, bez razlika na nacionalnost). Ovie sto srekavali vojskata so cveke, bili vo ocite na nasata vojska Bugari. Vojna e. Koj puka protiv nas e vrag i nie pukame nazad. Sto e tuka nelogicnoto? --------------------- odgovor: nelogicnoto e sto nam ni e sosema jasno,zasto ni se uste zivi onie sto se borea protiv bugarskiot okupator,deka deka toa ne bese samo vojna na koja bugarite gledale kako na "brkanje i tepanje komunisti"... toa vo mnogu bese i vojna protiv makedonizmot,zasto od onie sto se borea za komunistite,mnogu malku bea komunisti...alooooo! bugarite i bugarskata istorija se pravat slepi na ovoj fakt.togas za vreme na ww2 makedonskiot nacionalen duh bese potpolno razbuden,zatoa makedonija ne vleze vo sostavot na nova srbija posle ww2.bugarite ne se tepaa protiv nekoj si vrag-jugosloven,tuku i protiv razbudeniot makedonec. razbiras?? ================================ Sega da vidime ovde: "retirani kako i ostanatata yu?(gore citat) vova,ova e golema navreda,za koja treba da se izvinis. skopje bese bombardirano vo povekje navrati od sojuznicite,zasto bese okupirano od bugarija!" Znaci jaz kazuvam deka ke bidevte tretirani od vermahtot na ist nacin kako GR i ostanatata cast to YU. Od VERMAHTOT! A ti mi kazuvas deka Skopie bilo bomandirano od SOJUZNICITE. Pa zosto ovie soyuznici se bili tolku glupi da bombat civilni obekti (so risk i za evrei - neli), koi na seto odgozgode znaeli deka se uste ponevini, posto kakva im e vinata deka se okupitani. I pa ke kazam. Koe e pogolemo zlo? Okupacijata od Bugarija ili (ako Bugarija e bila pregazena od germancite) okupacija od Grmancite i Ustasite. Na toa odgovori. Ima baza za sravnevane: -------------------------------------------------------- pa vova,kako sto ti vikas,a komunizam,a nacizam,taka i jas kje ti kazam,ss=bugari... bugarite se pomnat po grubosta,i losotilakot,kako i po prostotilakot,spored koj lokalnite lugje ne mozele da gi razlucat od srbite. kako odgovor na tvoeto prasanje za ustasite: a ustasi,a bugari,isto kje ni se fatelo.isto kako i za hrvatite. pa i tamu,be vova,imalo mnogu pointenziven otpor kon ustasite nego li vo bugarija.ustasi nemalo sansa da se pojavat vo makedonija...daleku bile.a germanci--spekulativno mnogu..i da se pojavele,ne kje bilo "poloso",ami isto. ================================================================= "pa so mislis be vova,od kade ovoj gnev od nas kon vas? pa eden golem procent doagja od ww2" Eden golem procent?! Interesno mie da mi pogovoris odkade drugite procenti? Jaz vidam gnev samu od opredelena cast luge. Ne mnogu golema BTW. So slicni socialni karakteristiki. Kontrapunkt: Vo Strumica neodamna lugete srekavaa nasiot prezident. Vikaa "da zivee nasiot prezident". Od gnev najverojatno. I isto taka 50 godini antiBugarska propaganda malku li e? Ili sakas da me ubedis deka nemalo takva. Ne si pravi trud znam 100% od Makedonci, deka imalo - i radio Skopie se lovese vo BG na onie godini. Znaem kako lazaa vlastite. Nie si gi imavme istite. Bezumniot termin: "Monarho-fasizam" e Bugarska komunisticka kovanica. BTW toa sto mi zborite vie ne se razlikuva osobeno sto ni nalivaa vo glavite vo BG. So nasite komunisti peete vo eden hor. odgovor: toa "da zivee nasiot prezident vo strumica",be vova,sto ti znaci? pa i vo pirinska makedonija kje najdeme lugje sto kje mu peat na branko,da zivee nasiot prezident! so vakvi kontrapunkti,se povekje zalicuvas na tipicen bugar ist kako site onie sto doagjaat na forumov na toni,i koi se so pravo banirani. ponatamu,za antibugarska propaganda imalo,be vova,ama najgolem del bese nasocena protiv faktot sto ne ne priznavate kako narod,i sto ne im davate prava na onie koi vo pirin se kazuvaat kako makedonci. toa bese propagandata. a by the way,imavme mnogu povekje priliki licno da odime vo bugarija,nego li vie vo makedonija,i da se uverime vo prva raka kakva e situacijata tamu.za razlika od vas.od prv moment se prodavaa bugarsi vesnici,uste za vreme na jugoslavija. od nasa strana postojano imase protok na lugje kon vas!mozese da se ide koga sakas,i kolku sakas! za razlika od vas!so drndas? kako bese kaj vas,tuku?nemase antimakedonska proaganda? do den denes/nemase kjotek jadenje i sikaniranje po maedoncite? imase vova,i makedonski reporteri sekoja godina ni davaa prenos vo zivo od sikaniranjata sto im gi pravea vo bugarija na granica."srpka tvorba","titova tvorevina" i sl. sranja,non-stop,od ustata na sekoj bugarin...toa vo nasi oci,ako ne si znael,e isto taka rezultat na anti-makedonska propaganda. za razlika od vas,nie imave mnogu povekje priliki da gi gledame rabotite od dvete strani,zasto imavme golema sloboda na dvizenje i visok standard. za drugite procenti otpor kon bugarite,pogledni po drugi topici:) ================================================================== jas: "siguren sum deka vie pojma nemate sto se slucvalo tuka za vreme ww2 od strana na bugarite." Odkade si siguren? Pa da ti povtoram i vo ovoj kontekst: Na vreme na komuniszmot vo BG seto ni bese kazano i daze preuvelicheno. Zosto? Pa komunistite ni narod ni rod nemat - za niv idejata e povisoko od majka i tatko duri. Ucea ni vo skolo za nekoj si Pavlik Morozov vo SSSR, koj predal tatko si na vlasta, po pricina da bil disident nekakov. Toa kako polozitelna postapka! Demek, naucete se deca i vie ako ke slusnete nesto doma, da kazete na partijata, koja se grizi za vas poubavo od roditelite. Taka da seto ni vese oglaseno i kazano i sgolemeno, popricina da se vidi kolku losa bila "monarhofasistickata vlast" pred 9.IX.44. I da se opravdae komunistickiot puc, kako nesto ubavo za narodot. Prane mozaci. Kaj nekoi uspeja. ----------------------------- ti odgovoriv na ova pogore.i kaj nas stradaa od komunistickata vlast,posebno otakao posle ww2,prosrpskoto krilo poddrzano od tito gi ubi promakedonskite komunisti,i dojde na vlast na celo so lazar kolisevski.arno ama,sepak,vo krajna linija,makedonija vo toa vreme bese svajcarija za bugarija,i imase povekje nacini za narodot da se uveri vo se sto e i kako e. i nemoj da mi kazuvas deka vo pogled na makedonskata istorija bugarija komunisticka ili ne-dosla do barem troska objektivnost...zatoa se uste bugarite ne mozat da go prifatat postoenjeto na mak. nacija,a srbite-zalam da kazam-mozat. objektivnost i prifakjanje na makedonija i se sto se slucuvalo okolu makedonija,vo bugarija nikogas nemalo.mozebi vo posledno vreme. ================================================================ jas: "ti sakas da kazes deka tokmu zatoa sto ne uspea kralot da paktira so germancite,evreite vo jugo bea deportirani(?)...ama vsusnost,se raboti za potpolno druga pokomplicirana konstelacija na odnosi-mnogu nacii,so mnoguinteresi." vova: Imas slusnato za komparativna dedukcija? -------imam,ama ovaa ne ti cini. ================================================================== YU - ne se pripojuva - unistena, razrusena, nepostoecka, Ustasite i SS kolat nared - deca, zeni, stari, popovi - Evreite - prateni na smrt. GR - ne se pripojuva - unistena, razrusena, nepostoecka, SS i profasistickite elementi kolat nared - zeni, deca, stari, Evreite - prateni na smrt. BG - pripojuva se po pritisok (ima primerot na YU) - zacuvana, postoecka, Bugarskite evrei - zacuvani. Hipoteticna varianta: YU - ne se pripojuva - unistena, razrusena, nepostoecka, Ustasite i SS kolat nared - deca, zeni, stari, popovi - Evreite - prateni na smrt. GR - ne se pripojuva - unistena, razrusena, nepostoecka, SS, Gestapo i vermahtot kolat nared - zeni, deca, stari, Evreite - prateni na smrt. BG - ne se pripojuva - unistena, razrusena, nepostoecka, SS, Gestapo i vermahtot kolat nared - zeni, deca, stari, Evreite - prateni na smrt. Sravni dvete varianti. Kazi mi vo koja ima barem nekoj zacuvan? -------------------------- a be vova,sto uspeh i za kakov useh zboris? ako te prati covek kako pisuvas,kje ispadne deka bugarija za vreme ww2 ne se priklucila na vermahtot zaradi makedonija,tuku zaradi evreite:) resi se pa ti,pa da diskutirame.ili demek,zaradi dvete?:) demek zaradi spas na makedoncite i evreite,ste stanale desna raka na hitler. tuku,ako nisto drugo,barem mi e drago sto za razlika od drugite bugari,ne vikas eksplicitno deka bugarija vlegla vo ww2 zaradi makedonija,tuku negde pogore kaza,za da si go spasi gazot. ako e taka,dobro! so dobi bugarija od site tie acik-mudri potezi,sporedeno so grcija edna,koja sepak vo tvojata dedukcija ja napravi nepostoecka,razrusena i kakva se ne?pa i jugoslavija bese prebogata za bugarija,i kje vlezese vo eu do sega 100pati,da ne se slucese vojnata. aj da ne ja mesam jugoslavija,koja bese mozebi sepak eden preambiciozen proekt,ama ete,grcija... emi,cija odluka i politika bila podobra?taa na carot,ili taa na grcija? ================================================================= jas: "ama vsusnost,se raboti za potpolno druga pokomplicirana konstelacija na odnosi-mnogu nacii,so mnoguinteresi." vova; Seliot sum oci i usi. Pokompliciranite konstelacii imaat nuzda od popodrobno izjasnuvane. ------------------------kje zeme mnogu vreme,i kje ne odaleci od temata. ako te interesira,vrtkaj niz forumot,i kje najdes mnogu podatoci za ova. ================================================================= "ti rekov,vo bugarija carot potpisa pakt...vo srbija istoto se sluci,ama NE USPEA." "Vo Bugarija obace - uspeja. Carot si e pazel drzavata. Sto tuka ne ti e jasno? poentata e deka paktot so nacistite vo jugo-NE USPEA,za razlika od onoj vo bugarija,koj ete,uspea.toa vi dade mozebi moznost da imate struktura i da gi spasite evreite vo bg,ama istoto toa napravi da gi odvedete evreite vo mk i egejot vo smrt." Poentata e, ako gi odvdovme evreite vo MK i BT na smrt, a zacuvavme nasite, cija e bila iniciativata. Za toa se zbori tuka. NASEKADE i vo MK, i vo BT, i vo BG Evreite se posakani OD GERMANCITE. I pazi sega: tamo kade sme imali moznost ( vo BG proper) sme gi zacuvali. Na kosam. Zamalko i kae nas da ne uspee spasevaneto. Tamo kade (da si posluzam so tvojot izraz) situacijata e pokomlicirana, vo EDNA VOENA ZONA kakvi se MK i BT, pri otsustvo na aktiven civilen komponent (kako e vo BG) ne uspejali da gi zacuvat. Pritisokot od germancite vo ovie rajoni da se dadat Evreite, e bil pogolem, nemalo e civilen kontrapunkt i zelbata na Gernacite se izpolnila. Poentata e deka toa ne e Bugarska iniciativa i ako da e izvrsena (ne i nasekade) od Bugarska policija i vojska - direktivata i iniciativata e na nacistite. odgovor:------------------------------------ ama vova,ti ne ja razbiras sustinata na moeto postiranje,jas te sfakjam koga vikas se sto vikas,ama mojata poenta e deka-bugarskiot narod sam se dovede do taa situacija,da odede so svoi race iljadnici nevini lugje vo smrt,kako desna raka na hitler.dolgorocno,toa sto bugarija mu se priklucila na vermahtot bugarija ne go storila zaradi evreite,(dokazuva nivnata deportacija od strana na bugari vo mako i egejot,a i spremnosta toa da se stori vo bg-ne li ti rece za malce kje bilo),tuku zaradi svoja teritorijalna ekspanzija,i interesi,a i za da si go spasite gazot. no aj da gi stavime evreite na strana,zasto mnogu drugi promenlivi frlas vo ravenkava,ete vidi ja grcija denes-od nisto do kade stigna,a ja izbra pravata strana vo ww2. =============================================================== Za toa deka ne sme uspeli da spasime i vasite Evrei – i na mene mi e zal kolku i na vas, a moze bi duri i poveke, posot e stanalo so Bugarsko ucestvo. NO NE I PO BUGASRKA INICIATIVA. ----------------------------------- kako sto kazav,a i mozes da rocitas od sajtot na evrejskata zaednica,izvrsnata sila bila od strana na bugarite.toa mozebi ne ve pravi nacisti,ama vova,vo najmala raka,e zasluzno za osuda. nisto ne e dobro ili loso samo po sebe,ama kolkava bila mudrosta na carot bugarski,e druga rabota.mozebi sega bugarija kje bese desetpati pobogata od grcija ako carot na vreme zemese sojuz so sojuzicte,namesto da odi po linija-spasi g'z pomal otpor,sto e sekako covecki,i ne vikam deka i jas taka ne i storil! =============================================================== "a be vova,vasi nasi evrei-ne e bitno." Bitno e, Inace ne bi gi narekuval nasi vasi. Vrz sudbinata na ednite Bugarskiot narod i javnost e imal pogolem "cloud". I uspejal toa da go izkoristi. Brz sudbinata na drugite nemal skoro nikakov "cloud". ------------------------pak so istoto.....vie vova,ste trampale edni evrei za drugi...mene taka mi izgleda rabotata.a bugarskite vojnici sto gi iznatovarale za vo logorite,tie ne se "bugarski narod"? sto se tie be vova?nevini deca vo cvetot na mladosta,malku zaludeni od naletot na nacionlizmot? i aj kazimi,koga bugarija ja dobila makedonija,ne li se likuvalo vo sofija?ne li se misleo,aaa,dobro naprai nasiot car,ete pak ni se vrati bugarija vo istoriceskite i granici...aj,ne se opravduvalo toa? aj kazimi kolku lugje vo bugarija ja oprvduvale odlukata na carot da sklopi pakt so hitler?pa sekoj so svoja pricina,italijanite-zaradi kultura demek,hrvatite-zaradi drzava da dobijat pusta,itn... ================================================================== "bitno e koj bil rakata na hitler vo ovoj cin i koj gi odvel vo smrt,a toa,izvini,bevte vie. dali ti toa go priznavas,ili ne???????????????????" Priznavam go i ako si cital pogore nikade go nemam i odreceno. Toa ne pravi narodot mi so "antisemistki kontinuitet" isto kako i "turskata ekskurzija" ne e karakterna za narodot, toku samu za edna despoticna i totalitarna vlast, koja bese gotova na se, samo da ja zacuva vlasta (vodese se perestrojka na ovoj moment i vlasta bese kako paralizirana – ne znaese sto da pravi, koga vo Moskva se slucuvaa raboti koi bea tohno sprotivnoto na ova sto ni ucea samo godina porano. I se zafatia s turcite - razdelaj i vladej... ---------------------------------------------------- povtorno,ne rekov deka narodot go pravi so antisemitski kontunuitet,vidi:italijani-ama go pravi sposoben da odnese vo smrt nevini zeni i deca,za svoi teritorijalni pretenzii. ====================================================================== jas: "uste ednas,za toa sto go kaza,deka ako toa ne go storea bugarite,kje go storese bilo koj drug......mnoooogu loso kazano." vova: U uste ednas - tocno kazano. Loso, no tocno (vidi pogore za komparativnata dedukcija) - ne moze da sakas ekegantna fraza za necoveski nastani. Toa samu Vapcarov go umee. ------------------------------------------------------ dedukcijata upotrebi ja na grcija denes,i sporedi ja so bugarija. za sekoja cest sto gi sasivt vo sofija,i za sekoja sram,sto vasite okupatorski vojnici(koi se isto taka "DEL" od bugarskiot narod)gi iznatovarija vo vagoni. vo edna srboja,srbote toa odbija da go storat.pa i vo grcija. =================================================================== "drugi sosedni narodi odbija toa da go storat,i toa go odvede vo vojna so vermahtot-i mnoguizgubeni zivoti." Tova za zal e tocno. Nikoj nema kristano kalbo da gi predvidi nastanite. Nasiot Car takov zar frlil. Nikoj ne e 100% gresen ili sto procenta bezgresen. Pa nitu i toj ne bil. ----------------------------------------------pa ne bil,ja odvede bugarija vo uste eden istoriski poraz,i edna mrzliva grcija ja pretrka vo decenii vo razvojot.vidi:komparativna dedukcija pogore;) =============================================================== "a za toa deka sme imale srekja sto sme okupirani od bugarija-cekam izvinuvanje." Izvini. No so ugovorkaq da izkomentiras slednoto. "Sreka" deka te okupirani od kojsto se razbira e zbor, izkoristen vo komparacija so toa sto bi se slucilo ako se bese slucila alternativata. "Sreka" e loso izbran zbor. Izvini. No da go nareceme, ako za tebe Bugarskata okupacija e bila zlo, pogolemo zlo li bi bila Ustaskata i germanska okupacija. Dali ako ne bea Bugari, a samu germanci, Skopie nemase da bide bombeno od sojuznicite? Moze bi nemase, po pricina da gernacite ne bi ostavile zdravo mesto ta za bombene od amerikancite da ne bi imalo potreba... Ne znam. -------------a be vova,nie za ww2,bevme ebani i od vermahtot-vie,i od sojuznicite,so koi zaedno se borevme!da bea germancite,barem nemase sojuznicite taka rapidno da ne bombaat... ===================================================================== Odgovori mi na ovie prasanja. Angomako: "a za toa dali narodot bil antisemitski ili ne-toa ne e bitno za mene." ----- Za mene e mnogu bitno obace. Osobeno koga ponagore (pobaraj i ke najdes) vo nasava diskusija na nekoj mnogu mu se ska da ni zalepi kako narod nekoj "antisemitski kontinuitet" i "nacistki kontinuitet" pa i za turcite se zafati, pa i za Ataka, zaboravajki deka so istata taa Ataka i vo mnogu pogolem procent vo denesnoto sobranie na Bugarija e turskata partija na Dogan. Ne se macam da opravduvam losoto (da go objasnam mozebi) no mora da bideme i obektivni. ------------------------------------------------ koga rekov deka ne e bitno,mislev na toa deka akciite govorat za sebe. evrei bile spasuvani segde,pa i vo germanija.vlasta koja narodot svesno ne ja urnal-kako vo grcija i jugoslavija,si e druga rabota,a IZVRSNATA vlast,treta rabota. ====================================================================== "a ti vova od deset kladenci nosis voda,za da dokazes deka bugarskiot narod "nemal drug izbor"...a jas ti vikam-ne e taka. ednostavno,pogledni vo sosedstvoto,i kje vidis deka-imal izbor." Imal drig izbor narodot vo Bugarija. Imal kako da nemal. Izborot bil dali da ti otsekat rakata ili glavata. E, Carot dal samu rakata. Ne go napravil od ljubov kon nacizmot. Ako ima greh - napravil go od strah. Kato rezultat Bugarskite evrei bea spaseni. -----------------------------------pa ne znam,vova,povtorno vidi ja mojata dedukcija gore...i jugoslavija i grcija teraa mnogu podobro,i glavite ne im bea odsekani...site tie drzavi posle toa prezivejaa i bea pozdravi od bugarija,a da ne ja stvorea jugoslavija,kje prosperiraa i denes nedopreni od vojni. ama aj da ne stanam kako tebe so spekulaciite,za toa tvoeto-imal-nemal izbor sokogo kje prai sojuz,pogledni ja grcija. ================================================================= "ocigledno si prepoln so predrasudi i ne znaenja za ww2 vardarska makedonija,a i za ww2 jugoslavija,vprocem." Licna ocenka. OK. Za mene vie ste polni so predrazsudi. Neli zatoa zborime ovde - da se izjasnime i da si gi korigirame predrazsudite... -------------------------------e pa poln sum so predrasudi koga bugarite voiaat deka ubivale evrei zaradi nas,makedoncite... pologicno mi izgleda deka napravile sprotivno na ostanatite-srbija i grcija,za teritorijalno da se ekspansioniraat vo makedonija. a NE za da gi spasat evreite. ama,sekako,da gi urneme predrasudite:)
Duhot na Vovata Многу имаш напишано, и со некои работи немаме разлики. Точка по точка не можам да ти одговорам сега а не е и потребно. Неколку забележки. Никаде немам кажано дека во војната сме се припоили со цел спас на Евреите. Теротиалната експанзија е резултат или услов кој сме поставили пред Германците како размена на припојуването. Во политичка смисла, Македонија во тој период не постои. Во политичка смисла, нема дури таква провинција во ЈУ. Македонизмот во овој период не ми јасно до колку е бил разбуден, Тоа е тема за интерпретации кои и вашите историчари (да не постирам па овде историкот-акаддемик од собирот за Мисирков) и само поради тоа дека ти го тврдиш не го прави вистина. И во самата Македонија има дебата. Да сравневаш нашите војници со СС и со Усташите е навреда. И ние знаеме нешто... сепак. И ние познаваме Македонци... Кажав, ако имал Царот кристална топка, може и друго решение да имало. Да запазиш државата или да запазиш "газот" е едно исто, прашане на избор на език. И кога си веке во едене воен сојуз со определени услови се очекува да ги спазваш условите... Да ми говориш дека во време на ком. ЈУ сте шетали свободно до БГ е смешно. Знае се кои шетаа и со каква цел. Имавме некои Македонци познати од Битоля и Прилеп. Кога дояѓаа на гости, СЕКОГАШ го праве ова преку Грција. Прашавме ги зошто. "По безбедно е." Беше одговорот. Едната фамилия беа Македонци небугари (немаше проблем со ова), но другите ни мигаа со око и кажуваа "Исто сме". Јас сум од брегот на Црното море и го прошетавме овие луѓе до Петрова нива (ако знаш исотрија ке си слушал - поврзано е со Македонската историја) Таму читаа иминја на загинати ЗАЕДНО поборници. Една част беа од Македонија. Ние од Бугарија немавме можност да одиме скоро никаде. НЕКОИ одеа СЕКАДЕ. И во јавноста сборуваа за западот тоа што власта сакаше да се зборува. Се зна кој доаѓаше свободно во БГ. Исто имаше едни собири свободни за секој - имаш ли слушнато. Тамо лугете од двете страни на границата им се дозволуваше да се соберат и да апнат и да се напијат. Кога се напиеа, имаше РЕДОВНО ќутеци. Сети се на кава тема. Таа песна за потиснати македонци во БГ се пее само по Вардарот. Има и сега "потиснати" - со свој весник, со свои партии. Овие партии имаат проблеми САМУ кога зборуват за сецесии на територии. Никој не им фргал бомби на собирите.... Ама не за тоа збориме сега, ако и сето да е поврзано. И за последиците од војната. Грција никаков избор не е правела, пошто беше просто нападната от Мусолини. Кога те нападнат се браниш - тоа ти е изборот. Југославија направи избор и се виде какво стана. Кажав ти пак: Цар Борис е немал кристално калбо, ниту е знал што ке биде. За твой сведок. Од войната Бугарија излиза со икономика и во состојба да е 50 години пред Ју или пред ГР каде нема камен врз камен останат. Имам братувчед бегалец од Беломорска Тракија по војната и ми велеше дека северна Грција е саму камене и гуштери. Во крајот на 80те одивме двайцата на долг трип чак до Янина. Земја Ханаанска! Не е изборот на цар Борис причина за тоа што ни пати подоцна. Причината се нарекува световна политика и сфери на влијание (не знам како е на македонски). Причината е дека у нас беше поставен најстрашниот Сталински безроден режим, кој во Белене и други лагери тип Гулаг изтепа елитот на Бугарската интелигенција. Потоа дигнаа тешка индустриЙа за која БГ нема воопшто суровини, земаа земјата од лугете и ги натераа во колективни фарми кои зафатиа да работат на загуба од почетокот. Изтераа каракачаните од планините, кои беа овчери, козари и чуваа секаква друга жива стока со кое прекинаа производот на ефтино месо. Натераа обезземените земјоделци од село во големите градови за да прават пролетариат (грбот на комунизмот) и да има кой да работи во монстрозните фабрики кои тровеа природата и работеа на загуба. И уште, и уште, и уште. Тоа разкина и уништи Бугарија. Ако беше Бугарија оставена на западот (како што беше Грцийа) денеска немаше и збор да има за Европски унии или нешто слично... И па, кога теглиш цртата от Балканските држави, кои беа оставени на СССР па ние брви ке биднеме во Европа. Вртиме, сучиме, грешни избори па најотпреде... За Југославија и разпадот ми збориш како некаде од небо дојде оваа војна. Кога поставиш вук, јагне, рак, орел и штука во една кошара, ке се соработуват докога има овчар со здрава рака. Ама на цело време вукот ке си мечтае да изјаде јагнето, ракот да иде во реката одејки назад, штуката да плава напреде, орелот да литне во небо. И кога умре овчарот и никој не го е гајле за кошарата, секој ке се урне да прави за што си е мечтал. Тоа ти беше Југославија... И се виде. Не се радувам - мака ми е пошто никој нема фајде кога гори куќата на комшијата. Ако некој се радува толко му сивата субстанција... Моюе до сабале да ги вртиме. Убавото е дека ги вртиме. Имако таа недоверба ке помине и кај децата. А јас не сакам моите никого да мразат како и никој да не ги мрази... Посебно комшии, кои ако не сакат да ми се брака, не можаат да одрекат дека се братувчеди. Со кои сме се степали и тоа е грешно...
Duhot na Vovata Toni_a, za citatite na Bugarski ke kazam samu: Odkade se? Citat bez podatok nema nikakva tezina... I deneska vo Bugarija po politihki pricini ima mnogo "analizatori". Ima i mnogu komunisti, koi mnoogu im brka deka Simeon e vo vlasta.... I pa daj podatok da vidime koj e ovoj hronist. Ovie citati samu afirmirat sto kazav pogore nekade: I na nas 45 godini ni solea podobni istorii. So istite izrazi - par ekselans... Vaznoto e da se ocrni carot i "fasistkata vlast".
Jakov poslednive nekolku dena ima eden kup bugarski tekstovi ovde. Sto izvori sto, napisi.....da namalite malku i da ne izleguvate od ramkite na dozvolenite pravila. Vo sprotivno ke mora da gi simnam tekstovite.
Duhot na Vovata Добро де, не е провокација. Видиш темата е за Бугаро-Македонските настани во ВСВ. Нема како наред со податоци на македонски ке има и бугарски документи. Кой да преведува инако такви чаршафи (како е бе "чаршаф" на македонски?).
dejan shut up.
Strelec чаршаф = чаршав
Duhot na Vovata Eve tuka uste malku: Holocaust Almanac: Bulgaria Opposed Deportations Само 1 съобщение в темата - покажи в дървовидна структура Nizkor Canada 1 Окт 1996 03:00 покажи опциите Holocaust denial is always accompanied with the insistence that there existed no deliberate government plan or involvement with regard to the extermination of the Jews and other victims of mass murder. Those interested in exploring the massive evidence of German (Nazi) government involvement in forced deportations might begin with "Holocaust in History," from which the citation below was excerpted. In Chapter 4, "Allies, Vanquished States, and Collaborators," Marrus deals with how the satellite states reacted to Nazi pressure to deport their Jews; it is such a well documented reality that one can only wonder how anyone could deny that such organized pressure existed.... "Bulgaria is of special interest since ... there were more Jews alive there after the war than before.<50> Unlike other states of southeastern Europe, anti-semitism seems to have played only a small part in local politics, and the small Jewish community of under fifty thousand, mainly Sephardic in origin and well integrated into the country, was not widely perceived as a threat. There was considerable opposition to the anti-Jewish regimen of 1941, and little interest in surrendering the country's Jews to the Nazis later when the latter applied pressure to this end in 1942. Jewish refugees even managed to trickle into Bulgaria. Like their Rumanian neighbors, the Bulgarians dithered and delayed, holding the Germans off. In early 1943 the Germans sent an SS expert, Hauptsturmfuehrer Theodor Dannecker, to Sofia to try to speed things up. "By that point, however, the Bulgarians too were tiring of the war and cooled their affections for their Axis ally. To appease Berlin, the government did deport some eleven thousand Jews from newly occupied Macedonia and Thrace, territories that were being forcibly integrated into their country. At home, however, the feeling against deporting Bulgarian Jews strengthened. Metropolitan Stefan of Sofia, the Bulgarian patriarch, spoke out, togther with other prominent Bulgarians. Allied victories now strengthened the Bulgarians' hand. Finally, the deportations were halted. By the spring of 1943 the Germans doubtless realized they could achieve no more, and they abandoned their efforts to pressure their erstwhile cooperative ally.<51>" <50> Chary, Frederick. The Bulgarian Jews and the Final Solution, 1940-1944. Pittsburgh, 1981. p. xiii <51> Chary, Bulgarian Jews; Nisan Oren, "The Bulgarian Exception: A Reassessment of the Salvation of the Jewish Community," Yad Vashem Studies 7 (1968), 83-106; Vicki Tamir, "Bulgaria and Her Jews: The History of a Dubious Symbiosis," New York, 1979 Exerpted from-------------------------- -------------------- The Holocaust in History. Michael R. Marrus. Toronto: Lester & Orpen Dennys Limited, 1987 p. 80 ------------------------------ ----------------------------- Other Marrus titles listed in our Holocaust bibliography: Marrus M. & Paxton, R.O. "Vichy France and the Jews" New York: Basic Books, 1981 Marrus, Michael R., and Paxton, Robert O. "The Nazis and the Jews in Occupied Western Europe," Journal of Modern History 54 (1982) Marrus, Michael R. The Holocaust in History. Toronto, 1987 -----------------. The Theory and Practice of Antisemitism. Comentary, August 1982 -----------------. The Unwanted: European Refugees in the Twentieth Century. New York, 1985 Zaboraviv linkot: http://groups.google.com/group/alt.revisionism/browse_thread/thread/88b24b9f33dddbb2/6b7d8e11c0d02b39?q=Bulgaria&rnum=1&hl=bg#6b7d8e11c0d02b39
Duhot na Vovata Со чаршаФ/В сме наопаку во "разликите" :):):)
Jakov Koga ke vidam kako bugarskata istoriografija i bugarskata javnost zestoko dokazuva deka bila naf "Jews- friendly" drzava vo Evropa vo WWII, neznam zasto mi paga na pamet onaa frazata: "Drzite lopova" ili na makedonski: "Ene go kradecot".
Duhot na Vovata Abe toa sto sum postoral nakraj ne e "Bugarska istoriografija" toku e stranski podatok od iztrazuvac koi nema nisto opsto so Bugarija i Bugarskata javnost. I ne stanuva zbor za Evrei-friendly ili nekakvi drugi "konkretni-friendly", toku zboruvame za tolerancija, koja kako odnos nema opso so "sakane" (friendly). Lack of hatred is not necessarily a sign of affection. Prosto tolerarirane. Kako i sekogas bilo za sekoi Bugarski graganin koi ne pravil zulumi...
lyubox Macedonian or English please - Jakov
angomako vova, Prosto tolerarirane. Kako i sekogas bilo za sekoi Bugarski graganin koi ne pravil zulumi... -------------------------------------------- sio mi ga gjuro:)
Миле Macedonian or Englis please Edit- Jakov
Angelo Кои беа партизаните во Македонија* Никола Петров, Скопје, 1998 Наместо предговор Во текот на 1878 г. Бугарија беше разделена на 5 дела, откинати еден от друг. Берлинскиот конгрес не се интересираше за етничката страна на прашањето. Никој не ја поставуваше под сомнение обстановката, дека разделува една територија населена со еднородно население.“ Тие ја отделија Македонија – пишува познатиот руски историчар Милјуков – од останатиот дел на Бугарија не зашто не ја сметаа за Бугарска, туку зашто го сметаа за опасно обединувањето на целото Бугарско племе.“ Обединувањето Во текот на април 1941 г. Германија ја распадна Југославија. Бугарското население во Македонија и Западните покараини со неопишлива радост го дочека крајот на 28-годишното српско угнетување. Во градовите и селата се формираа местни Бугарски акционни комитети како масовна патриотска општонародна организација. Облечена со довербата на населението, таа се залага за востановување на разрушениот од војната општествен ред, со земање на властта од српската администрација. Бугарскиот централен акционен комитет во Скопје испраќа ополномоштени лица во Софија да барат побрзо обединување со слободната Бугарска држава. «Обединувањето – сведочи секретарот на БЦАК во Скопје Васил Хаџикимов од Штип – беше објавено и и осуштествено пред дојдат бугарските војски и бугарската државна администрација без да знае тогашната влада во Бугарија, председавана од Филов. Во Скопје каде што беше седиштето на тој централен комитет, како и во другите градови и села каде што имаше организирано негови органоци, германските команди ги правеа сите напори против нивното создавање. Сакаа докази за бугарскиот карактер на местното население, и тоа со изразено мнозинство во однос со другите националности, за да би ги признале. И такви, што се однесува до Вардарскоиот крај, ги добија насекаде со акции : со закачување на Бугарските знамиња по куќите, со протерување на српските службеници од општините и другите државни органи и нивната замена со наши местни Бугари....»(1). Скопскиот акционен комитет решава да го издава во Скопје весникот «Македонија». Во неговиот прв број се поставува декларацијата на комитетот, во кои што меѓу другото се зборува: «Бугари! Македонија е слободна! Слободна е Македонија за вечни времиња! Дојде крајот на ропството под кое Македонија се наоѓаше само до пред неколку денови. Вековното македонско ропство – грчко, турско и српско, духовно и политичко, а во XX век економско и социјално, исчезна за секогаж. Еден голем идеал – слободата за која Македонија водеше вековна борба со безпримерен стоицизам и безбројни самопожртвувања е веќе минато....Македонија е сега слободна општобугарска целост» (2). Слободна Македонија е залеана од национална еуфорија. Луѓето се поздравуваат помеѓу себе си со «Христос воскресе» и «Македонија воскресе». Насекаде се подготува спонатано пречекување на бугарските војски и администрација. Еве дел од расказот на еден прилепчанец, поместен во бр. 2 на «Македонија» : «По улиците се движат безброј камиони, тенкови, брмчат машините. Преполни со војски тие преминуваат низ градот и одат надоле према Битола. На сите улици седат прилепчани, зарадувани, восхитени од сето тоа, затоа што не можат да поверуват на сопствените си очи : Дали тоа не е само сон? По ручекот, околу четири часот, одеднаж почна да бие свечно камбаната : знак дека идат гостите. Како само го очекуваа тој миг, по сите улици почна да тече една голема река од луѓе – илјади луѓе идат кон железничката станица. Половината уште не беа стигнали до неа, кога возот пристигна и громогласното «Ура» од илјадници грла го одбележува пристигувњето на бугарските железничари. Моментот е крајно емоционален. Некои плачат од радост, други се фрлат во вагоните и ги прегрнуваат војниците. Цвекиња фрчат отсекаде. Во тој момент стариот бугарски гимназијски учител Милан Небреклиев се изкачува и со краток огнен збор ги дочекува гостите. Возбудени од неочекваниот пречек, опсипани со огнени чувства на братска љубов, војниците одговараат со поздрави.» Исклучително бранување предизвика пресретнувањето на бугарските војници од штипјани. «Штип, 25 април. Денес....секој се радува, се смее, плаче со солзи од среќа, секој вика, колку што му држи гласот, со моќното бугарско «УРА». Цвеќе и пешкири летат...Целото население на Штип се јурна према «Камениот – мост» да ја пресретне војската. Штпјани повторно паднаа во делириум. Дочекот на кметот, зборовите на командирот на дивизијата се пресретнуваат, прекинуват и испраќат со такво «УРА» кое што тука ниту можеме да го извикаме. Многу илјадната поворка начело со офицерите духовништвото тргна према градот. «УРА» - тоа не стивнува, военната музика грми, штипјани и штипјанки им се фрлаат на офицерите и војниците. Во рацете на командирот на дивизијата се трупат дарови. Во «Горно мало» од една порта излегува стара жена со црна шамија, со здиплена кошула во раката, се приближува до командирот му ја подава кошулата и слушаме како му зборува : «Честита слобода синко!». А таа е баба Ѓурка Пецкова, мајка на Коце Пецков, убиен само неколку дена при бомбардирањата на Штип.» (1). За израдуваното население беше толку значајно кој ја распадна Југославија. Секој македонски Бугарин зад параванот на настаните ја гледаше Бугарија и истовремено према неа ја изразуваше својата љубов преко старата војничка од Првата светска војна, посветена на Борис Дрангов : «Гордеј се мајко Бугаријо, со своите синове херои!». Во таа манифестација нема ни споменување за некокав македонизам како идеа за посебна македонска народност. Омразата кон српска Југославија која имаше за првостепена задача да прогонува се што е бугарско, сега се повторуваше во полна манифестација, токму на бугарското народно чувство.» (2). Србите идат начело на комунистичката партија на Македонија Додека во време на Втората светска војна во Србија, Црна гора, Босна и Херцеговина се создава силно партизанско движење, во Македонија , и покрај напорите на ЈКП, тоа нема успех. За тоа зборува во својот реферат до ЦК на ЈКП од 8 август 1943 г. Светозар Вукмановић – Темпо : «Во почетокот на март 1943 г. Пристигнав во Македонија каде што ја затекнав следната положба : Партијските организации во организационен однос беа во речиси полно разделување....Тоа се должи пред се на бугарското сознание на превладувачкиот дел од населението на Мкаедонија, кое не го поднесува антибугарскиот дух и не допушта да се дигне рака против Бугарија.» Нешто повеќе, самите комунисти и нивните раководители во лицето на Покраинскиот комитет, и ја земат властта од прилепчанецот Методи Шатаров – Шарло реско се спротивставуват на стремежот на српските комунисти да го наметнат своето водство и диктат. Во титовите архиви се запазени многу документи по тоа прашање. Во едно од нив се зборува : «Македонскиот ПК откажува да одржува врска со нас и се сврзува со БКП веднаш со започнувањето на окупацијата на Македонија. Шарло не се отзовува и по третата покана да дојде во Белград на заседание, на кој што треба да се разгледа прашањето за Македонија.» (1). Методи Шатаров и неговите другари сметат, дека бугарската власт во Македонија не е окупаторска и не треба да се води вооружена борба против бугарскиот народ. «Ова мириса не само на национал-шовинизам, туку и на германофилство.» (2) – се тревожат водачите на ЈКП. Ослободувањето на Македонија бо текот на 1941 г. беше резултат на надмоќ на една од големите сили – Германија. Втората светска војна штотоку почнуваше и како една од основните држави во неа беше Советскиот Сојуз и доминантнот од Москва меѓународно комунистичко движење. ЈКП начело со Тито одигра значителна улога во борбата против Германија и за воскресување на Југославија. Титовистите спроведуваат целосочно насочена кампања за покорување на комунистичките структури во Вардарска Македонија. Шарло иако со комунистички убедувања беше тврд Бугарин по сознание и се покажа како ограда против движењето на србокомунистите во Македонија, затоа ЦК на ЈКП со решение од 24-ти јуни 1941 г. го суспендира Покраинскиот комитет на Македонија начело со Шарло, а самиот него го исклучи од партијата и го осуди на смрт. Во своето писмо до ПК на ЈКП за работата во Македонија Тито го основува решението така : «Драги другари, постапката на «Стариот Бугарин» кој што беше одговорен за нашата работа во Македонија с епокажа не само антипартиска но и контарреволуционерна. Тој го саботираше издавањето на прогласот на ЦК на ЈКП и зазеде националистичка позиција. Тој ги прекина сите врски со ЦК на ЈКП после окупацијата и не се јави на поканата да дојде со известието на ЦК. И не само тоа, тој не сметаше за потребно да го образложи тоа свое прекинување. Тој завзеде непријателска позиција спрема другарите Срби, завзеде позиција која со ништо не се разлкува од позицијата на македонската реакционна буржоазија». (1). По неколку години новиот српски васал на Македонија Лазар Колишевски исто појаснува какви се гревовите на Методи Шатаров. «А кога на 6-ти април Југославија беше нападната, наместо порано и сега да ги готви масите за одбрана на земјата (Југославија) тој ја издига паролата за побратимување на војниците на фронтот....» (2). Шарло ја издига лозинката за создавање на национален фронт со сите противници на големосрпскиот режим без оглед дали се тоа ванчо-михајловисти, прикриени фашисти и распалувачи на омраза против братскиот српски народ. Тој не гледаше ништо повеќе освен една слепа борба против големосрпскиот режим...».....на заседанието на 1-ви април Шарло откриено се спротивстави на лозинката за одбрана на земјата (Југославија)......(1). Српските комунисти и нивните агенти во Македонија не можеа да простат на Шаторов фактот, дека ги пречека со радост, како и сите бугарски патриоти во Македонија ослободителните бугарски војски во текот на 1941 г. Освен тоа Шаторов заедно со своите истомисленици гледа со симпатии на образувањето на бугарски акционни комитети и откажува да води борба против бугарската држава. И нешто повеќе, тој ги отстранува од раководството српските инструктори Добривое Видић и Драган Павловић, «се изјаснува против присуството на српските колонисти и го објавува по распаѓањето на Југославија присоединувањето на македонските комунисти кон БКП». (2) Многу јасно ја формулира «вината» на раководството на чело со Шаторов и титовиот пратеник во Македонија Св. Вукмановић-Темпо : «Шарловото раководство всушност беше шовинистичко, националистичко раководство. Тие мислеа, дека македонскиот народ е бугарски и дека македонскиот народ е поробен од големосрпската хегемонија и треба да помине на страната на Бугарија». Со сменувањето на Шаторов од функцијата секретар на ПК на ЈКП, раководството на ЈКП полага многу усилби, за да ги отсрани комунистичките структури во Вардарска Македонија од БКП откако ќе му придодаде на движението антибугарски карактер. Со полна сила е пуштен одново во движение планот на стариот српски шовинист Стојан Новаковић се наложува на местото на бугарското самочувство географското «македонско». Составен е нов ПК на ЈКП за Македонија во состав : Лазар Колишевски, Бане Андреев, Борка Талев, Благој Јанков, Вера Ацева Мара Нацева. На чело на ПК е поставен Лазар Колишевски, но во текот на ноември 1941 г. тој е притворен од полицијата и на негово место доаѓа Бане Андреев. ПК на чело со Андреев повторно се прави возможно да се разграничи од ЈКП. Заедно со тоа тој ја засилува својата соработка со ЦК на БКП. Тој ја издига лозинката на социјално-класова борба против монархофашистичката влада на Филов и за разрешување на македонското прашање во рамките на Балканската федерација. Видниот комунистички функционер во Македонија Мирче Ацев со свое писмо до ЦК на ЈКП од 9-ти август 1942 г. соопштува, дека новото раководство на чело со Бане Андреев, после притварањето на Колишевски оди по патот на Шаторов, земајки становиште дека : «.....Македонскиот народ уште ја нема изживеано својата илузија за «ослободување», дека уште им верува на бугарските власти......, дека нема услови ниту објективни, ниту субјективни за водење на партизанска војна, од тоа призлегува дека не треба да создаваме партизански отреди......Продолжи политиката на Шаторовото раководство, таа дури се продлабочи.» (1) Југословенското комунистичко раководство е незадоволно од своите неуспеси во Македонија и невозможноста да ги изолира македонските комунисти од Бугарија. На 16 јануари Тито изпраќа писмо до македонските комунисти во кое кажува: «Главните карактеристики на партиската организација во Македонија се следните : Несигурноста во спроведувањето на политичката линија на нашата партија, колебање во нејзиното преименување на практика, организационна бркотница и слабост, мек однос спрема колебливите, странски опуртунистички и непартиски елементи внатре во партијата, тесно поставување на прашањето за слобода и независност на македонскиот народ, необврзаност на народните маси во водењето на акции, неизживеаност и либерален однос спрема «автономичките» тенденции од организациско партиен карактер, како и «автономистичките» тенденции од национален карактер!» Неуспесите на југословенските комунисти да насадуват и раздуват антибугарска настроеност кога го искористуват ПК на ЈКП го принудуват Тито да превземе за осигуруване на сигурни кадри од Србија и Црна Гора. Во Македонија прв пристигна инструкторот на ЦК на ЈКП Добривое Радославлевић, а во текот на февруари 1943 и Светозар Вукмановић-Темпо – делегат на ЦК на ЈКП. Пристигнувајки во Скопје Темпо се убедува, дека всушност и без тоа анемичната организација на комунистите совсем ја прекинала својата дејност. Во почетокот на 1943 г. дури раководството е в неполн состав. Веројатно разбирајки ја невозможноста да организира реална вооружена дејност сред бугарското население во границите на бугарското царство, Темпо заминува за Тетово кое е окупирано од Италианците и на 19 март 1943 г. успева да издејствува набрзина заседание на кое што е избрано ново раководство на македонските комунисти. Оформениот ЦК на македонските комунисти е во состав : Лазар Колишевски (неприсуствувал на своето избирање) – полит. секретар, Мара Нацева – орг. секретар, членови : Цветко Узунов, Кузман Јосифов, Страхил Гигов и Бане Андреев. Од тука па натамо тоа раководство секогаж ќе се согласува со мислењето на Темпо и ќе му е секогаж послушно..... Светозар Вукмановић потпирајки се на својте протекторати «организира» во териториите надвор од границите на бугарската држава неколку партизански формиравки, кои што вклучуват македонски комунисти. Кои и каде беа партизаните во Македонија Веќе формираните партизански одреди се составени главно од Срби, Цинцари, Евреи, Албанци, Турци и местни Бугари од србоманските реони на Скопје, Црна гора и Поречието. Општо сите партизани не се повеќе од 50-60 човека во почетокот и брзо намалуват. Разбирајки дека не можат да се потпрат на местното население југословенските комунисти решават да донесат борци од Србија. Директивата што ја дава Тито гласи вака : «Ќе ви испратам еден посилен одред партизани од Србија во Македонија кој веќе се е здобил со големо искуство во овдешните борби. Грижете се вашите партизански одреди да бидат составени од Срби и Македонци...» (1). Недостатокот на партизанско движење во вардарскиот дел се потврдува од самиот Темпо кој што пишува : «Кога пристигнав во Македонија, ја најдов следната состојба : партиските организации во организационен однос беа речиси во полно разпаѓање......Во текот на 1942 г. е имало шест одреди од по 10-15 борци и тие сите биле разбиени освен Битолскиот, кој што поминал на албанска територија и тоа сам на своја глава и така се запазил.» Мнозинството од «борците» во партизанските одреди со составени од странци. Веќе споменатиот Скопски одред на број 25 човека е составен од Срби, Турци, Црногорци, Чеси и Македонци-србомани. Го зел командувањето на комунистичките структури во Македонија со посредство на србоманско ориентираните свои орудија Темпо се залага да «организира» реално партизанско движење. Ток брзо сфаќа, дека не би можел да организира вооружени одреди на територијата на Македонија која влегла во бугарската држава. Населението не ги симпатизира антидржавните и антибугарските дејствиа на комунистите. Самиот партиски секретар Бане Андреев изречно подцртува дека «партизаните воопшто не успеале и дека е направена голема грешка со илегувањето на партизаните. И масите воопшто не ги примале, а ги предавале.» (1) Уште покатегоричен за странскиот состав и карактер на партизанското движење во Македонија е раководителот на Главниот штаб М. Апостолски, кој што се оправдува во текот на 1945 г. «Што да правам бре.....кога излеговме во шумата само јас бев од Македонија, а другите беа Срби, Цинцари и др. и така во борбата го «зацврстивме» нашто другарство и пријателство.» (2) Во окупираните од Италианците делови на Македонија на 11 ноември 1943 г. под раководството на Црногорецот Темпо се формира «Прва Македонско-Косовска бригада». Самиот партизански водач Страхил Гигов го зборува следното за нејзиниот национален состав : «Таа бригада беше составена од Македонци, Срби, Шиптари, Словенци и други националности од нашата социалистичка целост.» Друг еден од учесниците го споменува следното : «По национален состав во прво време беше составена од Македонци, Срби, Црногорци, Словенци од Истра, Италианци и Шиптари.» Покасно кон неа се присоединуват и избегани од германско заточеништво црвеноармејци. Командувањето на Македонско-Косовската бригада е од Србинот Петар Брајковић-Џуро од Цетиње – Србин-Црногорец. Стотици и илјади се страниците испишани од србо-комунистите во Македонија за «борбата против бугарскиот окупатор», но не кажуват дека таа «борба» се води во окупираниот од Италианците дел на Македонија. И кој води таа борба – партизани – главно Срби, Црногорци, Шиптари, црвеноармејци. Не можејки да најдат во Македонија доволно приврзаници на својата антибугарска политика па дури и сред комунистите, титовистите изпраќат од Шумадија свои верни орудија. Лазар Колишевски беше еден од тие верни српски воспитаници. Тој пристигна во Прилеп на 8 октомври 1941 г. со специјална порачка од Тито да организира провокација во градот спроти бугарската власт. Колишевски е одгледан во српско сиротиште како сирак со специјалните грижи на српската пропаганда во Југославија. Завршил средно образование во Крагуевац, во срцето на Шумадија . Назначен е од Србите на служба кај кралската армија во воениот арсенал во Крагуевац. Лазар Колишевски е типичен пример на современен јаничар – го заборавил своето потекло и ги предал интересите на својот народ на Србите. Дури и Вера Ацева, видната комунистичка дејка дава таква карактеристика за Колишевски : «Тој што растел и живеел надвор од Македонија до 1941 г. не го е почувствувал ропството на македонскиот народ во кралството Југославија и денес не може да разбере или не сака да разбере дека неговата положба како српски комунист нашата беше коренито различно». Во својата дејност во Вардарска Македонија Колишевски се потпира исклучиво на Срби, Цинцари или на местни србомани воспитувани во Србија. Така нареченото «востание» во Прилеп од 11 октомври 1941 г. Колишевски исто го организира со помошта на верните српски орудија. 11 октомври 1941 г. е национален празник на Република Македонија, како «спомен за востанието против Бугарскиот окупатор», а всушност на тој ден во Прилеп беше извршена една терористичка акција – востанието завршува заклучно со исечување на електричниот кабел на улицата и стрелање во патролниот стражар пред седиштето на полицијата. Во неа главен извршител, човекот кој што стрелаше оддалеку во поставениот стражар пред полицискиот участок беше Душко Наумовски. Тој е србин од Крушевац чии што родители по потекло се од Прилеп, но уште по турско време се преселиле во Србија и се посрбиле. Главниот организатор на акцијата во Прилеп е како веќе посочивме, одгледаниот во Крагуевац Колишевски, а инициатор е Тито, кој што сака по тој начин да демонстрира, дека ЈКП располага во Вардарска Македонија со свои истомисленици и ги следи местните структури на ком. партија кои се раководат од него, а не да кореспондират со БКП какво што беше решението на ПК начело со Методи Шаторов – Шарло. Партизанско движење во Македонија во текот на Времето на бугарското присуство всушност немаше. Мали партизански формировки дејствуваа во италианската зона во Дабарца и во германската зона во Егејска Македонија. Повеќе од четириесет години во Скопје се шпекулира со илјадниците борци против «бугарскиот окупатор». Тие и сега зимат државни пензии. Тие борци се појавија кога бугарските органи, армијата и администрацијата се повлекоа од Вардарска Македонија во текот на првите денови на септември 1944 г. по наредба на комунистичката влада на Бугарија. За сравнување инвазијата на партизани во Вардарска Македонија е направена во текот на октомври 1944 г. после кога од името на новата комунистичка власт беше објавена мобилизација
Миле Ми го избришавте постингот, мори.....администратори, со администраторите. Па jас на каков jазик го имав пишано постингот, бре Jакове, чедо Чентово? Зошто не го покажеш повторно, да го видат сите почитувани форумци? Или сакаш, кога цитираме нашите стари преродбеници, и нивните зборои да ги префрламе на блажеконески? Мислиш дека баj Методиjа, Бог да го прости, ке бидеше срекен кога би гледал што вршите овде? Jа да те слушнам, што ке измислиш сега да се поправиш, срам да ви е, станавте резил пред лугето?
Duhot na Vovata sio mi ga gjuro:) Toa ne ti go razbrav. Mnogo e lokalno. Seedno jz da ti kazam: Mi se skasva za paratiki...
toni_a im napravija na fashistite: "za uvo, klocite ...i ajt..." inace nemalo partizani,ha ha...
Duhot na Vovata Ako ne bese SSSR i Amerika, ke si videvde usite... bez ogledalo. Od toa sto go rece izpaga deka Makedonskite partizani go pobedile Hitler... Aj poskromno...
toni_a gi pobedija i izbrkaa tie sto pravea zulumi na odredena teritorija.steta sto ne trgnaa i na nekoi drugi strani... vie si gi vidovte so SSSR? zatoa ne slusate i razbirate...pa sega daj da lecime kompleksi...aj moze ke izlazete nekogo.
lula Macedonian or English please J.R
lula cenzurata ne e hubavo ne6to administratore
hippy5 15%bile makedonci protiv bugarite normalno koga crow ne si fanal zenska od bugarija
Jakov
quote:
Originally posted by lula
cenzurata ne e hubavo ne6to administratore
nitu propagandata osobeno koga e izmislena i tendenciozna.
lula propagandata jakove e edin ot osnovnite instituti na dne6nata demokracia -propagandirane na idei i vijdania na otdelnia individ ili na dadena ob6estvena ili politi4eska grupa.
toni_a videte so kakvi "FAKTI" gi ucele bulgarcinjata vo ne taka dalecnoto minato. Eve sto veli bugarskiot ucebnik "ISTORIJA I GEOGRAFIJA" (Sofija) - 1967 god. br. 7-8 (od Violeta Ilieva): NASLOV: "ZA NASHITE ISTORISKI I BRATSKI VRSKI SO JUGOSLOVENSKITE NARODI " 1. "...za vreme na Vtorata svetska vojna Skopje e oslobodeno od prvata bugarska armija na 14-XI-1944 godina.......Za Veles ja prolejale krvta bugarskite vojnici. Vo noemvri 1944 godina IV bugarska arnija go oslobodi gradot." (!) 2. "Na 14. X. 1944 godina Nish e osloboden od Vtorata bugarska armija. Tocno pred Nish e spomenikot na 2015 ubieni bugarski vojnici od Vtorata bugarska armija. Vo spomenikot se sobrani koskite na bugarskite vojnici koi vodele teshka borba sedum dni i gi ostavile koskite tuka za osloboduvanje na Makedonija." (!) 3. Prilep: "...vleguva vo istorijata i so svojot herojski podvig vo vremeto na Vtorata svetska vojna. Vo 1941 god puknala prvata pushka vo borbata protiv GERMANO-fashistickite zavojuvaci..." (!) I sto treba nie da ocekuvame sega od vekje porasnatite bugrceta vo odnos na soznanijata za minatoto?
toni_a Vo Vtorata svetska vojna makedonskoto narodnoosloboditelno dvi`ewe prezema niza aktivnosti za negovo povrzuvawe i zaedni~ko dejstvuvawe vo site delovi na Makedonija. Makedonskata delegacija na sostanokot so Tito (Vis, juni 1944) go aktuelizira pra{aweto za obedinuvawe na makedonskiot narod. Zaklu~eno e deka "toa e principielno pra{awe i pravo na makedonskiot narod, no me|unarodnite okolnosti ne dozvoluvaat da se postavi kako akciono pra{awe". Vo 1944/45 rakovodstvata na Jugoslavija i Bugarija vodat pregovori za federacija me|u dvete zemji i za priklu~uvawe na pirinskiot del na Makedonija kon Federalna Makedonija. Me|utoa, poradi negativniot stav na Velika Britanija, a podocna i na SAD, sprema pra{aweto za planiranata federacija, a osobeno za sozdavaweto na "Golema Makedonija", zaradi za{tita na gr~kite interesi, kako i poradi stavot na SSSR deka ova pra{awe ne go smeta za aktuelno, pra{aweto za obedinuvaweto na makedonskiot narod gubi od svoeto zna~ewe. Vo periodot 1944-1947 god. bugarskata Vlada pod vodstvo na Georgi Dimitrov gi priznava nacionalnite prava na Makedoncite od pirinskiot del na Makedonija i vr{i podgotovki za prisoedinuvawe na ovoj del kon NR Makedonija. Me|utoa, po 1948 god. Bugarija se povlekuva, zazemaj}i k*rs na negirawe na makedonskata nacija i jazik, kako i na makedonskoto nacionalno malcinstvo vo Bugarija. Gr~kata dr`ava, po britanskata intervencija i Gra|anskata vojna (1945-1949), prodol`uva so politikata na negirawe na statusot na makedonskoto nacionalno malcinstvo od egejskiot del na Makedonija i vr{i negovo potisnuvawe i progonuvawe.
toni_a a deka stvarno imalo nesto,govorat i: Bulgaria Order "Liberty of People 1941 - 1944" 1st Class 25. November 1947 Sofia Bulgaria Order "9. September 1944" with Swords 1st Class 25. November 1947 Sofia koi bile dodeleni na tito!
Duhot na Vovata Да но кой зна зощо грците таму велали дека нема Бугари, наместо да велат дека нема Македонци. Какови им е интересот да негират нешто кое и вака не постои. Зошто от сите според вас непостоечки таму народи Грците рекли дека токму Бугари нема? Зошто не рекли дека нема таму Френци например. Па заборавили да негират македонците... Насекаде велат дека там нема токму Бугари. Ако нас ни тамы нема зошто точно со нас избрали да ве подменат. Низ Егейа сум одил и не сум слушнал некој да ми каже дека нема таму Македонци. Секој викаше Охи Вулгари...
Duhot na Vovata А за Димиртов да си свесен дека е Генерален Секретар на Коминтерна - мајката на Белорускиот и Молдавскиот "народи"? Димитров не го "призна" Македонското малцинство, тој беше еден од неговите пропоненти. Апропо, неговите родители се од Кукуш, па на процесот во Лайпциг тој сам декларира во лицето на Гјоринг и пред цел свет: "Горд сум дека сум син на Бугарската работническа класа!". Уште еден горд Бугарин од вашите простори. И па комунист :). Абе што праите таму вие бе браќа. Саму комунисти за експорт имате. :)
Duhot na Vovata И Димитар Благоев - Дедото, - таткото на Бугарската Комунистичка Партия. Родом од Загоричане. "Што е социализам и имали тој почва у нас" (Що е социализъм и има ли той почва у нас" е во оригинал). Чудно ми е какво визирал со ова "у нас"? И зощо ако се усеќал неБугарин не кажал: "Що се социализъм и имали тој почва в Бугарија?" И зощо не основал "Македонска Социалистичка Партиа во Бугарија" (како ОМО ако е партиот). Току направил "компромиса" и отсекал направо - "БКП". Знам дека знаеш и дека можеш да постираш на македонски, за англиски не правиме муабет. Да не едитирам. ОК. Ј.Р
Duhot na Vovata OK. Nikoj ne e perfekten 100% of the time. Toa ne izvinuva ama objasnuva, nadevam se. I jas ne sum sekogas imuniziran od emocii.
Dilber Tanas Macedonian or English
Dilber Tanas Macedonian or English
AleksandarMakedonski auuuuuu seto bugarishta ovde. maro mori so sleguvas na nivno nivo. goni gi u p.... m...