Локални избори (2 круг), одзив и тек на гласање
Локални избори (2 круг), одзив и тек на гласање
Strelec Поништено гласањето на гласачко место во Прилеп Гласачкото место 1391, на кое утрово група непознати лица со закани врз членовите на ИО ја наполнија кутијата, остана затворено за гласачите. МВР трага по лицата, а кутијата за гласање е земена за вештачење. МВР го потврди инцидентот во Отља Според МВР, на избирачкото место 1119 во Отља-Липково била скршена гласачка кутија, поради што изборниот процес е прекинат. Инцидентот, според МВР, се случил кога едно лице се обидело да гласа за повеќе. При тоа лицето имало вербална расправија со друго лице кое ја скршило кутијата. МВР ќе поднесе кривични пријави против лицата сторители на инцидентот. Тежок инцидент во Бутел Според членови на избирачките одбори, десетина млади луѓе, најголем дел од нив облечени во црвени јакни, влегле на сите гласачките места во „Пенко“ и зад затворени врати кинеле и одзеле неколку стотици гласачки ливчиња. Според очевидци, тие се заканувале, а дел од нив биле вооружени со пиштоли. По краток состанок со претседателот на општинската изборна единица Бутел, гласањето е прекинато на сите избирачки места во ова училиште. „Се појавиле со оружје, се исплашиле луѓето. Не само што се појавиле со оружје, туку и одзеле дел од избирачките ливчиња и со тоа не може да се продолжи гласањето во сите 5 гласачки места“, изјави Снежана Трповска, претседател на изборна комисија. МОСТ: Забележани неправилности при гласањето Граѓанската асоцијација МОСТ за следење на денешното гласање распореди 2.800 набљудувачи. На прес конференцијата во 11 часот врз основа на извештаите на нивните набљудувачи регистрирани биле следните случаи. „Искршена е гласачка кутија и прекинато е гласањето на избирачкото место 1119, а само е прекинато гласањето на гласачкото место 1120, двете во Отља-Липково. На избирачкото место 1391 Прилеп, неовластени лица утринава ги наполниле кутиите, гласањето е прекинато, а била повикана и полицијата. На гласачкото место 0456 во Врапчиште гласањето започнало со задоцнување од 1 час, односно во 8 часот. Во Кочани, на гласачкото место 0846 имало краток прекин, поради вербална расправија на гласач, но ситуацијата се смирила и гласањето продолжило. Краток прекин на гласањето имало и на гласачкото место 2009 во Лешок, општина Теарце, но гласањето и таму е продолжено. Граѓаните јавуваат за засилени агитации и делење на пропаганден материјал во текот на ноќта и изутринава. Најнова информација што ја добивме е дека во Липковскиот регион забележана е појава на масовно полнење на кутии, односно гласање за други лица, но информацијата ќе мора да ја провериме. На следната прес конференција во 15 часот ќе имаме подетални информации“, изјави Славица Биљарска, МОСТ. Строги санкции против нарушителите на изборниот процес Согласно измените на кривичниот законик, казна затвор од шест месеци до пет години е предвидена за лице кое со употреба на сила, сериозна закана или на друг начин оневозможува или спречува одржување избори или гласање, или пак го оневозможува или спречува утврдувањето или објавувањето на резултатите од гласањето. Уапсени две лица во Отља, кумановско Полицијата денеска потврди дека две лица се уапсени во селото Отља, кумановско, осомничени дека скршиле гласачка кутија на едно избирачко место во селото. „Полицијата уапси две лица осомничени за инцидентот на едно избирачко место во селото Отља каде беше скршена гласачка кутија. Против нив веднаш се покренати кривични пријави за оневозможување на изборниот процес“, изјави Горан Павловски, портпарол на МВР. “Мост“ - Семејно гласање и уфрлање ливчиња Во кумановското село Матејче, било забележано како еден човек гласал за повеќе лица. Набљудувачите на “Мост“ регистрирале семејно гласање, како и гласање на едно лице за други лица, на две избирачки места во Слупчане. Набљудувачите во тетовското село Тераце забележале и уфрлување на неколку ливчиња во гласачката кутијата, “во име на лица кои не се наоѓаат во државава“.
Great_Macedonian Dejan, Struga (mojot roden grad) nikogas povejke nema da ima gradonacalnik makedonec, blagodarenie na branko i bucko.. no ete neka ima gradonacalnik albanec, samo da e cesen coekot e bitno. Strelec, gledam dobar si so informacii pa kazimi dali e vistina deka DUI ke pobedi vo mavrovo i dolneni? mesta vo koj SDSM mislese ke pobedi makedonec.?!?
Strelec Во Долнени победи кандидатот на СДСМ, а во Маврово-Ростуше победи кандидатот на ДУИ!
n/a
quote:
Originally posted by Strelec
Во Долнени победи кандидатот на СДСМ, а во Маврово-Ростуше победи кандидатот на ДУИ!
Strelec ne se sekirajte Vie od SDSM, i vo Dolneni za 4 god ke pobedi DUI. Uste ke ima da lapate pari od Grcite za dounistuvanje na RM.
Divider Сите слават дека победиле, а Македонија се изрезили и загуби. СЕпак, да се надеваме дека поголемито процент од избраните шерифи се асални лица, не класични арамбаши, па колку толку да му бид ена народов поарно. А за Европа и светот, јебига, останавме банана држава со никаква организација.
Strelec bitushanec, се виде ли како си цитиран на пропагандните брошури од ’За македонија Заедно’?
Strelec
quote:
Originally posted by Divider
Сите слават дека победиле...
...освен ВМРО-Народна!:)
n/a
quote:
Originally posted by Strelec
bitushanec, се виде ли како си цитиран на пропагандните брошури од ’За македонија Заедно’?
Vidov kako sum citiran vo brosurite na KOALJICIJATA ZA (SDSM+DUI), pa zatoa VMRO pobedi vo Skopje i celo Skopje stanha VMROvski grad [:D] Duri i najkomunjarskiot Centar stana pro-VMROvski!
OooOo ДИК го потврди изборот на 49 градоначалници Според податоците што досега од општинските изборни комисии ги добила Државната изборна комисија, во вториот круг од Локалните избори избрани се градоначалници во 49 од вкупно 57 општини. Првичните официјални резултати што вечерва на прес-конференција ги соопшти протпаролот на ДИК Зоран Таневски говорат дека Коалицијата предводена од СДСМ освоила 21 градоначалнички места, Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ 15, ДУИ 7, ВМРО Народна партија 2 и Група избирачи 3 градоначалнички места. Од Коалицијата предводена од СДСМ градоначалници се избрани во општините: * Карпош - Андреј Петров * Лозово - Јордан Павлов * Неготино - Ѓорги Кимов * Василово - Славе Христов * Чешиново - Орце Митров * Берово - Венко Пашалиски * Другово - Стојо Павловски * Ново Село - Никола Андонов * Дојран - Ристо Гушев * Богданци - Ѓорѓе Петрушев * Виница - Марјан Костадинов * Крушево - Лефкија Гажоска * Босилево - Ѓорѓе Манушев * Старо Нагоричане - Власет Димковиќ * Пробиштип - Душко Јовановски * Делчево - Мирко Иванов * Штип - Панде Сарев * Кочани - Љубомир Јанев * Гевгелија - Драги Делев * Крива Паланка - Драги Трајчевски * Кривогаштани - Горан Каравиловски Од Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ градоначалници се избрани во општините: * Вевчани - Васил Радиноски * Зрновци - Благој Николов * Јегуновце - Тони Коцески * Илинден - Жика Стојановски * Кратово - Мите Андоновски * Свети Николе - Слободан Даневски * Центар - Виолета Аларова * Новаци - Ласар Котевски * Пехчево - Јованчо Станоевски * Радовиш - Роберт Велков * Валандово - Николче Чурлиновски * Кисела Вода - Џорџе Арсов * Ранковце - Орце Тодоровски * Гази Баба - Коце Трајановски * Прилеп - Марјан Ристески Од ДУИ градоначалници се избрани во општините: * Струга - Рамиз Мерко * Теарце - Рами Ќерими * Дебар - Аргетим Фида * Липково - Беќир Сакипи * Арачиново - Музафер Бислими * Врапчиште - Есат Салаи * Гостивар - Невзат Бејта Од коалицијата ДПА-ПДП се избрани во општините: * Желино - Кенан Алиу Од ВМРО Народна партија градоначалници се избрани во општините: * Петровец - Звонко Цветковски * Македонска Каменица - Перо Митревски Од Група избирачи градоначалници се избрани во општините: * Чучер Сандево - Воислав Киранџиќ * Ѓорче Петров - Сокол Митровски * Чашка - Стојан Маневски
Strelec Претставници на македонската политичка власт и опозиција, денеска, околу пладне, изразија различни ставови во врска со регуларноста на гласачкиот процес на локалните избори: Претседателот Бранко Црвенковски: “Вечерва, по завршување на гласањето и затворањето на избирачките места, нема да биде клучното прашање кој, туку како. Денешните избори за Македонија претставуваат значаен испит за нашата демократска и државотворна зрелост“. Премиерот Владо Бучковски: “По гласањето, сите ќе констатираме дека победи Република Македонија, ќе имаме фер и демократски избори и оти се надминати неправилностите евидентирани во првиот изборен круг. Правната држава функционира и се однесува крајно професионално“. Лидерот на Либерално-демократската партија (ЛДП): “Очекувам да нема инциденти како оние што фрлија дамка на првиот круг од изборите и дека ќе се оневозможи создавање атмосфера каква што беше во изминатите 14 дена“. Лидерот на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски: “На работ сме на нов фалсификат. Во партијата постојат размислувања пред затворање на гласачките кутии нашите набљудувачи да ги напуштат избирачките места и да се повлечат од изборите“. Шефот на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ Силвана Бонева рече дека на повеќе изборни места има кршење на гласачките права, оти се полнат гласачки кутии, како и дека има закани врз опозицијата. Таа најави можност за повлекување на нивните набљудувачи и напуштање на изборите што ќе зависи од развојот на настаните. Во СДСМ сметаат дека изборите се одвиваат регуларно, фер и демократски. “Отстапки се регистрирани на исклучително мал број места. Станува збор за изолирани инциденти во кои учествуваат активисти на ВМРО-ДПМНЕ“, изјави Игор Ивановски, член на претседателството на СДСМ.
intel
quote:
Строги санкции против нарушителите на изборниот процес Согласно измените на кривичниот законик, казна затвор од шест месеци до пет години е предвидена за лице кое со употреба на сила, сериозна закана или на друг начин оневозможува или спречува одржување избори или гласање, или пак го оневозможува или спречува утврдувањето или објавувањето на резултатите од гласањето.
Ова е нешто ново за што Чашуле зборуваше скоро на некоја ТВ.Еднаш ќе мора да се изведат пред надлежните оние групи или поединци кои прават редовно проблеми. Има уапсени а има и идентификувани(прилеп-бутел).Па да видиме кои се,дали оние што викаат “држ’те го лоповот“ некој од власта или некој трет. Во врска со инцидентите во Прилеп,Отља и Бутел каде најверојатно се веќе уапсени сторителите Бучковски со порака ФАКТИ СЕГА до оние кои први ги посочија(најверојатно и креираа) уште во 13 часот.
intel Андреј Петров победи во Карпош 2:1 :))) Според штабот на СДСМ до сега од 45 имаат освоено 21 градоначаличко место а ДПМНЕ 5.
Strelec
quote:
Originally posted by intel
Според штабот на СДСМ до сега од 45 имаат освоено 21 градоначаличко место а ДПМНЕ 5.
На владината коалиција им припаднаа и Охрид, Виница, Карпош, Неготино... Опозицијата ги ’освои’ Битола, Центар, Ѓорче Петров...
јузер Ja bataliv politika. Posle prviot krug se razocarav i ne glasav denes. Ova mi e prvpat sto ne sum izlegol na glasanje.
Strelec Не си единствениот, јузер... Имам информација дека и многу други што гласале за Трифун во првиот круг, овојпат воопшто не излегуваат на гласање!
јузер Gledam A1 sega preskonferencija na DPMNE i vikaat deka site skopski opstini gi dobile bez Karpos!???
Strelec Точно... Скопје им припадна на опозицијата! Ајде сега еден куп вмровчиња, директори по училишта, по здравствени домови итн.!:) И аптеките пак црвено-жолти ќе ги направиме!:)))
OooOo Taze izveshtaj od most [url="http://www.most.org.mk/downfiles/soopstenie3_27.03.05.doc"]tuka[/url] (*.doc file)
Strelec Освоени тврдини од страна на власта (21): Крушево, Дојран, Неготино, Карпош, Кочани, Босилево, Василево, Ново Село, Виница, Делчево, Берово, Долнени, Другово, Гевгелија, Чешиново, Лозово, Охрид, Богданци, Чашка, Пробиштип и Сопиште. Освоени тврдини од страна на опозицијата (18): Аеродром, Кисела Вода, Центар, Бутел, Ѓ. Петров, Г. Баба, Битола, Прилеп, Радовиш, Вевчани, Пехчево, Јегуновце, Кратово, Новаци, Ранковце, Зрновци, Илинден и Валандово.
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
И аптеките пак црвено-жолти ќе ги направиме!:)))
Toa beshe mnogu golem biser. Nekoj si napravi dobar biznis od taa rabota ;)
DonVito DUI Pobeduvat Vo Debar I Struga!
dada Sani Noviot gradonacalnik na Radovis e izbran! Edni slavat, drugi se mrshtat[:)] ,a noviot gradonacalnik veli deka ke se zalaga da go ODNESE Radovis vo Evropa[:D] Jas mislam deka stanuva zbor za greska od "tehnichka" priroda i deka mesto Evropa, mislel da go nosi Radovis vo Makedonija[:D][:D][:D]
Strelec
quote:
Originally posted by DonVito
DUI Pobeduvat Vo Debar I Struga!
Tooo...! Koalicion partneru!:)))
intel
quote:
Originally posted by DonVito
DUI Pobeduvat Vo Debar I Struga!
Ај честито.За поубав Дебор. Вито ќе го правиме Дебарско-Наше Море.[:D]
Pina
quote:
Originally posted by Strelec
Точно... Скопје им припадна на опозицијата! Ајде сега еден куп вмровчиња, директори по училишта, по здравствени домови итн.!:) И аптеките пак црвено-жолти ќе ги направиме!:)))
E aj sega i ti so tipichna partiska predrasuda, zarem ne mozhe da ima sposobni direktori po uchilishta i zdravstveni domovi i od redot na vmrovchinjata kako shto gi nareche. Ili mozhebi za tebe samo sdsmovchinja se "cut out"{skroeni) da gi vrshat tie funkcii. You can do better than that, I know it "Shooter"!!! Neka ima lekovi dovolno, pa neka gi farbaat aptekite kako sakaat.
Strelec
quote:
Originally posted by Pina
Ili mozhebi za tebe samo sdsmovchinja se "cut out"{skroeni)...
Зар сум рекол јас такво нешто? Не се понашај Slackовски сега и ти, те молам!:)
intel Имаше прес на дпмне.Циркус,Гвујо се запењавил а комити во позадина скандираат Вмро-дпмне,дпмне дпмне... Скооопје скооопје вмровски град, вмровски град вмровски град,вмровски град[:D] како на стадион Господ нека ни е на помош сега со папаниве неизживеани,ама ако малку ќе му биде и тоа на овој народ.
intel Во општините каде се прегласуваше за скопски градоначалиник соодносот помеѓу Трипун и Пенов од 2:1 е паднат на 1,1:1 Ќе има весел 10 април.
Strelec
quote:
Originally posted by intel
Во општините каде се прегласуваше за скопски градоначалиник соодносот помеѓу Трипун и Пенов од 2:1 е паднат на 1,1:1
Ако е ова точно, тогаш навистина ќе биде интересно!
OooOo lol ... Opozicijata go ima Skopje i Penov kje pobedi vo vtor krug? Shto matematika kje ti beshe toa ;)
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
lol ... Opozicijata go ima Skopje i Penov kje pobedi vo vtor krug? Shto matematika kje ti beshe toa ;)
Трифун во моментов има поголема доверба кај македонскиот електорат во Скопје (да бидеме искрени), меѓутоа битката ја прават неизвесна ’албанските’ гласови!
NARCIS`
quote:
Originally posted by intel
Имаше прес на дпмне.Циркус,Гвујо се запењавил а комити во позадина скандираат Вмро-дпмне,дпмне дпмне... Скооопје скооопје вмровски град, вмровски град вмровски град,вмровски град[:D] како на стадион Господ нека ни е на помош сега со папаниве неизживеани,ама ако малку ќе му биде и тоа на овој народ.
Dosta bese od vas kremcinjata (едитирано од администратор).Vi se gleda krajot nit Bus nema da ve spasi sea.Kuka koa se gradi znaes od kade se pocnuva,od temelite.[:)]
NARCIS` koj administrator ima editirano ako moze da znam
intel
quote:
Originally posted by NARCIS` Dosta bese od vas kremcinjata (едитирано од администратор).Vi se gleda krajot nit Bus nema da ve spasi sea.Kuka koa se gradi znaes od kade se pocnuva,od temelite.[:)]
Ете тоа ти е потврда за вашата култура.Малку власт и ?...ај Стрелец прати го на бан 24 часа.
Strelec
quote:
Originally posted by NARCIS`
koj administrator ima editirano ako moze da znam
Јас... Нека го intel... Мислам дека ќе се разбереме и вака!
NARCIS`
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by intel
Во општините каде се прегласуваше за скопски градоначалиник соодносот помеѓу Трипун и Пенов од 2:1 е паднат на 1,1:1
Ако е ова точно, тогаш навистина ќе биде интересно!
Првични резултати добиени од Изборната комисија на градот Скопје од гласањето за градоначалник на град Скопје Ристо Пенов СДСМ коалиција 63113 оди во втор круг Трифун Костовски Група избирачи 109360 оди во втор круг Daj nekoja tocna informacija,ne go lazi narodot deka e 1-1 pogledni ja razlikata.
intel Во општините каде се прегласуваше за скопски градоначалиник соодносот помеѓу Трипун и Пенов од 2:1 е паднат на 1,1:1
NARCIS` informacijava ti e od stabot na sdsm?
Strelec
quote:
Originally posted by NARCIS`
informacijava ti e od stabot na sdsm?
Narcis, ти со какви информации располагаш за соодносот на денешното гласање? Дај да ги споредиме!
NARCIS` jas sum cel den pred comp,za zal nemav konekcija da pastiram a i nesmeev :) raspolagam so informacii deka vo Skopje osven vo karpos VMRO-DPMNE pobedi sekade znaci od 10 opstini pobedile vo 9.Za drugive gradovi nemame rezultati osven za nekolku,podocna so poveke informacii.
intel
quote:
Originally posted by NARCIS`
informacijava ti e od stabot na sdsm?
Нарцис не си на плоштад да славиш.Водите со 19:39. Ова и не е така лошо.Од плачење за фалсификат во 13 часот до славење победа во 22. Кој ли ве потапша по раме само да знам и ви кажа правете се дека сте победиле и гајле ви е[:D][:D]
Great_Macedonian Po moja matematika, od ova sto go citam izgleda deka sdsm ke izgubi vgodina na parlamentarni, cim skoro celo Skopje e za vmro, toa ti e pola milion narod, vie od vlasta radvetese so pobeda vo plasnica :)
intel
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Po moja matematika, od ova sto go citam izgleda deka sdsm ke izgubi vgodina na parlamentarni, cim skoro celo Skopje e za vmro, toa ti e pola milion narod, vie od vlasta radvetese so pobeda vo plasnica :)
Како беше 2000 кога војводата вети предвремени избори ако загубат на локални?Што броеше Дпмнето места или гласови????? Само ве чекам на пенал.
Strelec
quote:
Originally posted by NARCIS`
...znaci od 10 opstini pobedile vo 9.
Како ваша победа ги сметате и градоначалничките места од независните кандидати, како и од ДУИ!:) Ме чуди зошто и победата на Андреј Петров во Карпош не си ја припишете како ваша!?:)))
intel Власта СДСМ,ЛДП,ДУИ 51 опозиција цела 17 независни(присвоен како дпмне) 1
Great_Macedonian Gledajki po opstini, vlasta pobedi posto ke ima najmnogu gradonacalnici od sdsm, no gledajki po ziteli, mislam deka ke ispadne povejke da glasale za opozicijata. Inace Strelec za toa sto kaza deka albanskite glasovi resavaat za koj ke bide gradonacalnik na Skopje, mislam gresis. Vo Skopje ima najmnogu 50iljadi albanski glasaci, so ogled na toa sto trifun vodese so skoro 47iljadi glasovi vo prviot krug.. togas bi trebalo 95% od albancite da izlezat na izbori i site da glasaat za penov za da moze toj ili za malce da go pobedi ili za malce da izgubi od Trifun.
Great_Macedonian Intel nemoj da me svatis pogresno, nesum podrzuvac na nitu edna politicka partija vo makedonija vo ovoj moment. No da bidam iskren da bev sega tamu i da morase da glasam bi glasal za vmro-dpmne.
Strelec UPDATE! Освоени градоначалнички места од страна на коалицијата ’Заедно ЗА Македонија’ (37): Берово, Богданци, Босилево, Василево, Велес, Виница, Вранештица, Гевгелија, Дебарца, Делчево, Демир Капија, Демир Хисар, Дојран, Долнени, Другово, Кавадарци, Карбинци, Карпош, Кочани, Крива Паланка, Кривогаштани, Крушево, Лозово, Неготино, Ново Село, Охрид, Пласница, Пробиштип, Ресен, Росоман, Сопиште, Старо Нагоричани, Струмица, Центар Жупа, Чашка, Чешиново-Облешево и Штип. Освоени градоначалнички места од страна на здружената опозиција (20): Аеродром, Битола, Бутел, Валандово, Вевчани, Гази Баба, Градско, Зрновци, Илинден, Јегуновце, Кисела Вода, Кратово, Могила, Новаци, Пехчево, Прилеп, Радовиш, Ранковце, Свети Николе и Центар. Освоени градоначалнички места од страна на ВМРО-Народна (1): Петровец. Освоени градоначалнички места од страна на ДУИ (16): Арачиново, Боговиње, Врапчиште, Гостивар, Дебар, Зајас, Липково, Маврово-Ростуше, Осломеј, Струга и Теарце. Освоени градоначалнички места од ДПА-ПДП (1): Сарај. Освоени градоначалнички места од независни кандидати (2): Ѓорче Петров, Чучер-Сандево.
Strelec Мои импресии од резултатите: 1. Мислам дека власта може со право да се смета за победник на овие локални избори. Прво, заради бројот на градоначалнички места, а второ заради вкупниот број на добиени гласови 2. Забележителен е падот на рејтингот на власта и ваквиот тренд најмногу доажа до израз во повеќето скопски општини. 3. ’Благодарејќи’ на бојкотот од страна на ДПА-ПДП, многу лесно до победата стигнаа кандидатите на ДУИ. Коалицијата ДПА-ПДП, според мене погреши кога донесе одлука за бојкот. 4. Вистински дебакл доживеа новата партија на Љубчо Георгиевски кој што освои само едно градоначалничко место. 5. Големата разлика што се појави меѓу Трифун и Пенов во првиот круг, бројките од вториот круг велат дека опозицијата и натаму има предност, но дека таа овојпат за малку се стопи. Иако е реално да се очекува дека Пенов може да смета и на барем 30-тина илјади гласови од Албанците во Скопје, сепак и понатаму мислам дека Трифун има поголеми шанси да извојува победа.
n/a
quote:
Originally posted by Strelec
UPDATE! Освоени градоначалнички места од страна на власта (37): Берово, Богданци, Босилево, Василево, Велес, Виница, Вранештица, Гевгелија, Дебарца, Делчево, Демир Капија, Демир Хисар, Дојран, Долнени, Другово, Кавадарци, Карбинци, Карпош, Кочани, Крива Паланка, Кривогаштани, Крушево, Лозово, Неготино, Ново Село, Охрид, Пласница, Пробиштип, Ресен, Росоман, Сопиште, Старо Нагоричани, Струмица, Центар Жупа, Чашка, Чешиново-Облешево и Штип. Освоени градоначалнички места од страна на ВМРО-ДПМНЕ (20): Аеродром, Битола, Бутел, Валандово, Вевчани, Гази Баба, Градско, Зрновци, Илинден, Јегуновце, Кисела Вода, Кратово, Могила, Новаци, Пехчево, Прилеп, Радовиш, Ранковце, Свети Николе и Центар. Освоени градоначалнички места од страна на ВМРО-Народна (1): Петровец. Освоени градоначалнички места од страна на ДУИ (16): Арачиново, Боговиње, Врапчиште, Гостивар, Дебар, Зајас, Липково, Маврово-Ростуше, Осломеј, Струга и Теарце. Освоени градоначалнички места од ДПА-ПДП (1): Сарај. Освоени градоначалнички места од независни кандидати (2): Ѓорче Петров, Чучер-Сандево.
Ako se gleda po brojot na glasachite, zdruzhenata opozicija i VMRO NARODNA se POBEDNICI VO IIot krug na lokalni izbori vo RM. Ne mozhe edno Skopje vo koj zhivee skoro polovina od Makedonskata populacija,pa i Bitola i Prilep, da se merat so selca od tipot na Delchevo, Resen, Gevgelija, Makedonski Brod t.e. mesta so ruralno-selsko naselenie. A vo Kochani jasno ukazhuvashe opozicijata na drzhaven falsifikat od strana na pozicijata. Vo pravo bev koga velev deka normalno intelegenten chovek ne mozhe da glasa za luge koi ja unishtile RM, shto se potvrdi od pobedata na SDSM vo mestata kade shto ima najneobrazuvano naselenie. Voedno ja chestitam idnata pobeda na nashiot nov gradonachalnik, Trifun Kostovski [:D] Ne mi se dopaga samo shto pobedi Alarova koja mi izgleda nekako nechesna [:D]
marko_polog Strelec, Informacii za Kicevo imas li?
Strelec Во Кичево во втор круг влегуваат независниот кандидат (подржан од ВМРО-Народна) и кандидатот на СДСМ... Имаше прегласување денес таму! Меѓутоа, разликата во гласови (како и разликата во рејтингот), речиси му гарантираат победа на независниот кандидат Владимир Толески во вториот круг по две недели!
n/a
quote:
Originally posted by Strelec
Во Кичево во втор круг влегуваат независниот кандидат (подржан од ВМРО-Народна) и кандидатот на СДСМ... Имаше прегласување денес таму! Меѓутоа, разликата во гласови (како и разликата во рејтингот), речиси му гарантираат победа на независниот кандидат Владимир Толески во вториот круг по две недели!
Strelec, ne bidi tolku siguren [:D] Si gi znaeme nie fintite na SDSM [:D]
Strelec
quote:
Originally posted by bitushanec
Strelec, ne bidi tolku siguren [:D] Si gi znaeme nie fintite na SDSM [:D]
Да бе bitushanec... Ги видов тие финти кога покојниот Борис Трајковски стана претседател... Или на пример кога Аларова стана градоначалник, иако после прв круг имаше само 5 илјади гласови, наспроти 18-те илјади гласови на кандидатот на СДСМ!
n/a
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by bitushanec
Strelec, ne bidi tolku siguren [:D] Si gi znaeme nie fintite na SDSM [:D]
Да бе bitushanec... Ги видов тие финти кога покојниот Борис Трајковски стана претседател... Или на пример кога Аларова стана градоначалник, иако после прв круг имаше само 5 илјади гласови, наспроти 18-те илјади гласови на кандидатот на СДСМ!
Stelcho, vo vtoriot krug vo opshtina Centar imashe zasilena kontrola od stranski nabljuduvachi pa ne mozheshe SDSM da gi sprovede svoite finti vo vtoriot krug...No zatoa gi sprovede vo Ohrid. A i mnogu luge od inaet glasaat protiv SDSM t.e. protiv partijata koja gi ostavi bez osnovna egzistencija [^]
SLaCk Kavadarci pobedi nezavisen kandidat a ne na SDSM.
Strelec Исправено!
dejan toa e nas 'misfortune' strelec........ ama sakam doznam nekoi informacii za gradonacalnikot na Struga, od DUI e, dali e nekoi koi odel protiv makedonija pret 4 godini? ili dali e nekoi normalen???
Strelec UPDATE! Освоени градоначалнички места од страна на коалицијата ’Заедно ЗА Македонија’ (36): Берово, Богданци, Босилево, Василево, Велес, Виница, Вранештица, Гевгелија, Дебарца, Делчево, Демир Капија, Демир Хисар, Дојран, Долнени, Другово, Карбинци, Карпош, Кочани, Крива Паланка, Кривогаштани, Крушево, Лозово, Неготино, Ново Село, Охрид, Пласница, Пробиштип, Ресен, Росоман, Сопиште, Старо Нагоричани, Струмица, Центар Жупа, Чешиново-Облешево и Штип. Освоени градоначалнички места од страна на здружената опозиција (20): Аеродром, Битола, Бутел, Валандово, Вевчани, Гази Баба, Градско, Зрновци, Илинден, Јегуновце, Кисела Вода, Кратово, Могила, Новаци, Пехчево, Прилеп, Радовиш, Ранковце, Свети Николе и Центар. Освоени градоначалнички места од страна на ВМРО-Народна (2): Македонска Каменица и Петровец. Освоени градоначалнички места од страна на ДУИ (11): Арачиново, Боговиње, Врапчиште, Гостивар, Дебар, Зајас, Липково, Маврово-Ростуше, Осломеј, Струга и Теарце. Освоени градоначалнички места од ДПА-ПДП (2): Желино, Сарај. Освоени градоначалнички места од независни кандидати (4): Ѓорче Петров, Кавадарци, Чашка, Чучер-Сандево.
dejan :((((((((((((((((((((( Струга - Рамиз Мерко nekoi znae nekoi informacii za ovoi covek? ej, SDSM-centar a i sdruzhenata opozicija-centar ?
dejan -----
Strelec dejan 1. Сите тие информации за нерегуларностите веќе ги имаше на овој топик... Види го топикот од сам почеток! 2. Едно е општина Центар, а друго е општина Центар Жупа... 3. Во Струга се избираше меѓу двајца албански кандидати!
KoPiLe 4 lica so shkoda felicia ....a seushte ne se identifukuvani koi se licata iako kolata znaat cija e ...toe e cel epilog od incidentot vo prilep shto se ima sluceno ...sega za sega ...i "neznaat" koi se ..samo shto clenovite na komisijata izjavile deka istite lica zaokruzile 350 izbiracki livcinja na smetka na SDSM ...Ne mu uspea ovaj pat formulata za pobeda vo Prilep ...shteta...ama i ushte pogolema shteta e shto "vrija" tuka sega niz prilep ..iako pobedi opozicijata ..
Strelec
quote:
Originally posted by KoPiLe
4 lica so shkoda felicia... 350 izbiracki livcinja na smetka na SDSM...
Вчаршија го чу ова?:))) Нарушување на изборниот процес, насилно полнење на кутии, вооружени лица или повеќекратно гласање од едно исто лице биле забележани во вкупно 9 изборни единици. И замисли чудо, во ниедна од тие девет изборни единици не победи владината коалиција!? И кој ќе ви верува дека лица од СДСМ ги правеле тие нереди? Нели ова претставува некаков показател? Во краен случај, некои се приведени, а други се идентификувани и полицијата е во потрага по тие лица. Ќе се открие многу лесно кои биле всушност тие што предизвикувале нереди!
Strelec Благодарение на брошурите на кои што беа цитирани изјави од bitushanec:[code]Партиите од владината коалиција........ 52 градоначалници Сите опозициони партии во Македонија... 23 градоначалници Независни кандидати..................... 4 градоначалници[/code]Конечните резултати ќе бидат уште поповолни за владината коалиција!:) bitushanec, пак ќе те ’штампаат’ овие... Им се виде доходовно!:)))
Divider ВМРО-Народна го оствари она што го планираше, 90% барем. Излезе сама, освлои доволно, голем број на гласови, не коалицираше со никого, а освои нешто помалку од 11-партиската коалиција на ДПМНЕ и појќе, но сепак мала разлика, општо земено, од СДСМ. како партија која напстапи сама, успех, голем. Ќе правиме муабет понатаму. Верувај. Ти само гласај за Луј и нема гајле. Другото остави ни го нам. 2006 ене каде е. Почекај.
dejan ova e nightmare come true...DUI da pobedi...za zhalenje mnogu! sega da ocekuvat stranski gosti (ako gi imame) da im kazuvat na Albanski 'Welcome to Struga, Mavrova' i site drugi mesta tamu vo zapadna makedonija. jas koga ke mozam da otidam nazat vo makedonija, sakam da otidam vo 'SKOPJE' a ne 'SKOPJE-SHKUP'. ova e tragicno, uste poveke sto glavniot grad ke stane dvojazichen! eve pocnav so moja kniga eastern european phrase book da ucam albanski:p ama stvarno, ima li tuka makedonec koi podrzuva skopje da stane makedonski-albanski??? sepak ako ne si od toi grad, glaven grad na makedonija e.
трендафил Оценките за вториот круг се од „европски избори“ на Бучковски до „ако ова се европски избори што ќе ни ја Европа“, на Најчевска од Хелсиншкиот комитет (со напомена дека ги набљудувала изборите во Липковскиот крај и во Скопје Север).
Strelec
quote:
Originally posted by Divider
ВМРО-Народна го оствари она што го планираше, 90% барем.
Ако 2 градоначалнички места претставуваат 90% од планираното, тоа значи дека сте планирале 2,2 градоначалници!:) Математиката така вели!:)
quote:
Originally posted by Divider
Излезе сама, не коалицираше со никого...
Излезе сама само заради тоа што никој не ја сакаше во коалиција... Иако молеше!
quote:
Originally posted by Divider
...како партија која напстапи сама, успех, голем.
ВМРО-Народна, 2 градоначалника ’За Македонија Заедно’ 32 градоначалника Divider, направи разлика!:)))
Divider Стрелчо, ајде не се прави удрен. Никого не молеше за коалиција, идејата беше да се види самостојно капацитетот. Ако сметаш дека 130 000+ гласови се ништо, наспроти 140-150 000 на здружената опозиција од 11 партии, тогаш што да ти кажам. После, по конституирањето на општинските тела, 11 партии треба да ги делат местата, колачот. Разбери, тоа е неприродна коалиција, која неможе да се одржи, никако. КОга ќе се искараат, ќе видиме колку ќе финкционираат тие градоначалници со поделени советници. Биди реален. Покажа дека реално може да се носи на политичката сцена со другите. Инатетот твој не води никаде. Само контрираш без да размислиш реално и глобално. И почекај, уште малку еве ја 2006.
Strelec
quote:
Originally posted by Divider
...не се прави удрен... Инатетот твој не води никаде... Само контрираш без да размислиш...
Поарно, не се занимавај со мене!? Ти изнесов три точки и биди маж за нив дискутирај!
n/a
quote:
Originally posted by Strelec
Благодарение на брошурите на кои што беа цитирани изјави од bitushanec:[code]Партиите од владината коалиција........ 52 градоначалници Сите опозициони партии во Македонија... 23 градоначалници Независни кандидати..................... 4 градоначалници[/code]Конечните резултати ќе бидат уште поповолни за владината коалиција!:) bitushanec, пак ќе те ’штампаат’ овие... Им се виде доходовно!:)))
Strelco, izgleda tebe te ucela Sekerkata "logika" i kako da razmisluvas. SDSM pobedi vo mali ruralni mesta so po 5000 ziteli, pretezno naseleni so selsko naselenie, kade nedostigaat intelektualci koi mozat da razmisluvaat trezveno so svoja glava, a ne rekla-kazala politikanstvo na Sekerinska. Zarem moze da se sporedi eden Demir Hisar, Palanka, Strumica, Cesinovo, Debarca, so opstini od tipot na Skopskite so po 50.000 - 60.000 ziteli? Pa site ovie mesta imaat broj na naselenie kolku edna opstina vo Skopje. Vo Skopje zivee pola od makedonskoto naselenie, a Bitola e vtor po golemina grad vo RM, Prilep e cetvrt itn....Pa edna selska Skopska opstina Petrovec ima poveke naselenie od Strumica, edna opstina Ilinden ima poveke naselenie od cela opstina Kavadarci itn.
Strelec
quote:
Originally posted by bitushanec
...mali ruralni mesta so po 5000 ziteli, pretezno naseleni so selsko naselenie, kade nedostigaat intelektualci koi mozat da razmisluvaat trezveno so svoja glava...
Еве прочитај си зошто те има на брошури!
DonVito
quote:
Originally posted by Strelec
UPDATE! Освоени градоначалнички места од страна на коалицијата ’Заедно ЗА Македонија’ (37): Берово, Богданци, Босилево, Василево, Велес, Виница, Вранештица, Гевгелија, Дебарца, Делчево, Демир Капија, Демир Хисар, Дојран, Долнени, Другово, Кавадарци, Карбинци, Карпош, Кочани, Крива Паланка, Кривогаштани, Крушево, Лозово, Неготино, Ново Село, Охрид, Пласница, Пробиштип, Ресен, Росоман, Сопиште, Старо Нагоричани, Струмица, Центар Жупа, Чашка, Чешиново-Облешево и Штип. Освоени градоначалнички места од страна на здружената опозиција (20): Аеродром, Битола, Бутел, Валандово, Вевчани, Гази Баба, Градско, Зрновци, Илинден, Јегуновце, Кисела Вода, Кратово, Могила, Новаци, Пехчево, Прилеп, Радовиш, Ранковце, Свети Николе и Центар. Освоени градоначалнички места од страна на ВМРО-Народна (1): Петровец. Освоени градоначалнички места од страна на ДУИ (16): Арачиново, Боговиње, Врапчиште, Гостивар, Дебар, Зајас, Липково, Маврово-Ростуше, Осломеј, Струга и Теарце. Освоени градоначалнички места од ДПА-ПДП (1): Сарај. Освоени градоначалнички места од независни кандидати (2): Ѓорче Петров, Чучер-Сандево.
Stvarno SME JAKI!
DonVito
quote:
Originally posted by Strelec
Во Долнени победи кандидатот на СДСМ, а во Маврово-Ростуше победи кандидатот на ДУИ!
hum DUI i SDSM se vo koalicija a kandidatite vo Rostuse - Mavrovo Se Borea Za Gradonacalnicko Mesto? Malce Cudno No Kako i Da E VO KOALICIJA SME!
n/a
quote:
Originally posted by DonVito
quote:
Originally posted by Strelec
Во Долнени победи кандидатот на СДСМ, а во Маврово-Ростуше победи кандидатот на ДУИ!
hum DUI i SDSM se vo koalicija a kandidatite vo Rostuse - Mavrovo Se Borea Za Gradonacalnicko Mesto? Malce Cudno No Kako i Da E VO KOALICIJA SME!
Ne e celta da se osvojat Gradonacalnicki Mesta tuku da se albanizira sto pogolem del na RM so tendencija na dekstrukcija na cela RM. Sto se nekolku gradonacalnicki mesta vo opstini so GDP od 100,- EUR/capita, sporedeno so ogrmnite sredstva od Grcija davani za celosno unistuvanje na RM?
Strelec
quote:
Originally posted by DonVito
...Kako i Da E VO KOALICIJA SME!
Па коалиција, него како!:) Дај види сега во Скопје на Пенов да му помогнеме сите заедно!:))) Еве слушам и Грците финансиски ќе ни помогнат за избориве да ги финишираме како што треба!:)
DonVito
quote:
Originally posted by bitushanec
quote:
Originally posted by DonVito
quote:
Originally posted by Strelec
Во Долнени победи кандидатот на СДСМ, а во Маврово-Ростуше победи кандидатот на ДУИ!
hum DUI i SDSM se vo koalicija a kandidatite vo Rostuse - Mavrovo Se Borea Za Gradonacalnicko Mesto? Malce Cudno No Kako i Da E VO KOALICIJA SME!
Ne e celta da se osvojat Gradonacalnicki Mesta tuku da se albanizira sto pogolem del na RM so tendencija na dekstrukcija na cela RM. Sto se nekolku gradonacalnicki mesta vo opstini so GDP od 100,- EUR/capita, sporedeno so ogrmnite sredstva od Grcija davani za celosno unistuvanje na RM?
ako bese za albaniziranje ne ke gi albaniziraaa rostuse i so znam jas koi sela tuku ke se obiduvaa da ja albanizirat strumica , prilep ili da ja podelat makedonija . voopsto ne se soglasuvam so tvojot post
n/a
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by DonVito
...Kako i Da E VO KOALICIJA SME!
Па коалиција, него како!:) Дај види сега во Скопје на Пенов да му помогнеме сите заедно!:))) Еве слушам и Грците финансиски ќе ни помогнат за избориве да ги финишираме како што треба!:)
Pa sekako deka ke si pomagate, neli celta e unistuvanje na RM, albanizacija na celo Skopje i "Shkup the Capital of Kossova, further Federal Unit in the Albanian Federation". Se unisti celata ekonomija i krahiraa site Makedonci, im se unistuva Crkvata, sega uste drzavata da im se odzeme, sto e na dobar pat so potpisuvanjeto na Ohridskiot Dogovor.
Strelec СДСМ + ЛДП + ДУИ = Пенов за градоначалник!:)))
DonVito bitushanec . Javno Jasno I Glasno E Objaveno Od Strana Na DUI I SDSM sto e celta .Uste ednas ke ti naglasam celta na ovie dve koalicioni partii e da ja odnesat Makedonija Kon Patot Na EVROPA!!
DonVito
quote:
Originally posted by Strelec
СДСМ + ЛДП + ДУИ = Пенов за градоначалник!:)))
+ Turskite Partii + Muslimanskite Partii + Gruevski Sto Im Rabotit Zad Grb Na VMRO [:D]
DonVito JAs Ne Znam kako mozit narodot da mu veruvat na Gruevski . Pa toa e cudo ljuge. idat ohrid na miting i pocnuvat da zborvit . "Ohrid gad na gradovite" namesto "Grad Nad Gradovite" pa toa e nepismenost!!!!!!!!
Pana
quote:
+ Gruevski Sto Im Rabotit Zad Grb
Da ne mislese za Ljubco-vojvoda,DonVito?
n/a
quote:
Originally posted by DonVito
quote:
Originally posted by bitushanec
quote:
Originally posted by DonVito
quote:
Originally posted by Strelec
Во Долнени победи кандидатот на СДСМ, а во Маврово-Ростуше победи кандидатот на ДУИ!
hum DUI i SDSM se vo koalicija a kandidatite vo Rostuse - Mavrovo Se Borea Za Gradonacalnicko Mesto? Malce Cudno No Kako i Da E VO KOALICIJA SME!
Ne e celta da se osvojat Gradonacalnicki Mesta tuku da se albanizira sto pogolem del na RM so tendencija na dekstrukcija na cela RM. Sto se nekolku gradonacalnicki mesta vo opstini so GDP od 100,- EUR/capita, sporedeno so ogrmnite sredstva od Grcija davani za celosno unistuvanje na RM?
ako bese za albaniziranje ne ke gi albaniziraaa rostuse i so znam jas koi sela tuku ke se obiduvaa da ja albanizirat strumica , prilep ili da ja podelat makedonija . voopsto ne se soglasuvam so tvojot post
DonVito, pa ne mozes da se soglasis so mene koga ne razmisluvas so tvoja glava, si stanal komjuter. Unistuvanjeto na RM odi so sporo tempo, no SIGURNO, za da imame celosno unistuvanje na RM. Eve gi cekorite na unistuvanje na RM: 1. Ekonomski krah na RM so kriminalnata privatizacija koja bese UNISTUVANJE NA SITE EKONOMSKI KAPACITETI, a bez ekonomija nema silen i patirotki nastroen narod, pa ke se pisuvaat nekoi prostacii srbi i bugari, grci. OSTVARENO 2. Dozvoluvanje na doseluvanje na squiptari od Kosovo vo RM. pa imame od 1994 g. 200.000 novi zitelstva na Kosovski squiptari koi od sekoja normalna drzava bi bile proterani, pa duri i od onie od kolonizatorski tip kako Australia ,koja gi protera Kosovarite od nejzina teritorija po zavrsuvanje na vojnata vo Kosovo. Sega gledam po televiziive kampanja na MVR koja trae do Mart 2006 god, za site albanci koi nemaat drzavjanstva da dobijat, sto oznacuva nov mehanicki priliv na Kosovari i poveke albansko naselenie vo EM. Ostvareno 3. Unistuvanje na odbranata na zemjata, so toa sto branitelite na RM gi ostavija bezrabotni i gi napravija socijalni slucai, a vo site normalni drzavi branitelite se velicaat, dobivaat besplatni stanovi i RABOTNI MESTA. Sevo ova kaj nas se pravi, za koga sledniot pat Squiptarite ke posakaat otcepuvanje od RM NIKOJ DA NE JA BRANI RM. Ostvareno 4. Novata teritorijalna podelba e skroena za celosna albanizacija na RM. Sega imame albanski opstini DOLNENI koja se granici so Prilep, Krivogastani, Makedonski Brod, kako i albanska opstina Struga, albanska opstina Caska koja se granici so Veles, Prilep i Makedonski Brod, Rosoman, Kavadarci...., a sive ovie albanizirani opstini imaa kandidati od DUI i nekoja Makedonska Partija sto albanskiot faktor vo tie opstini se gleda deka brojcano e mnogu jak! Sleden cekor bi bil Albanizacija na Prilep, Makedonski Brod, Krivogastani pa Bitola, Kavadarci,....Ostvareno Ne se sekiraj DonVito, za nekoja godina ke gi albanizirate i Strumica i Radovis, no ne odite brzo so toa unistuvanje na RM za da ne stane premnogu ocigledno, no odite sporo, a sigurno. Samo koga ke se svestis za kogo navivas, tvoite celnici veke ke se soncaat na nekoja tropska plaza so svoite semejstva, a ti i tvoeto semejstvo ke bidete necij plen na squiptarite. Kako sto gledam, site preduslovi za unistuvanje na RM se ostvareni, samo nekoi luge se ili slepi ili premnogu glupavi pa ne go uviduvaat toa.
Strelec UPDATE! Освоени градоначалнички места од страна на коалицијата ’Заедно ЗА Македонија’ (36): Берово, Богданци, Босилево, Василево, Велес, Виница, Вранештица, Гевгелија, Дебарца, Делчево, Демир Капија, Демир Хисар, Дојран, Долнени, Другово, Карбинци, Карпош, Кочани, Крива Паланка, Кривогаштани, Крушево, Лозово, Маврово-Ростуше, Неготино, Ново Село, Охрид, Пласница, Пробиштип, Ресен, Росоман, Сопиште, Старо Нагоричани, Струмица, Центар Жупа, Чешиново-Облешево и Штип. Освоени градоначалнички места од страна на здружената опозиција (20): Аеродром, Битола, Бутел, Валандово, Вевчани, Гази Баба, Градско, Зрновци, Илинден, Јегуновце, Кисела Вода, Кратово, Могила, Новаци, Пехчево, Прилеп, Радовиш, Ранковце, Свети Николе и Центар. Освоени градоначалнички места од страна на ВМРО-Народна (3): Македонска Каменица, Македонски Брод, Петровец. Освоени градоначалнички места од страна на ДУИ (10): Арачиново, Боговиње, Врапчиште, Гостивар, Дебар, Зајас, Липково, Осломеј, Струга и Теарце. Освоени градоначалнички места од ДПА-ПДП (2): Желино, Сарај. Освоени градоначалнички места од независни кандидати (4): Ѓорче Петров, Кавадарци, Чашка, Чучер-Сандево. Се очекуваат резултати за уште две општини, а во десет општини победниците ќе се знаат по две недели!
n/a
quote:
Originally posted by Strelec
UPDATE! Освоени градоначалнички места од страна на коалицијата ’Заедно ЗА Македонија’ (36): Берово, Богданци, Босилево, Василево, Велес, Виница, Вранештица, Гевгелија, Дебарца, Делчево, Демир Капија, Демир Хисар, Дојран, Долнени, Другово, Карбинци, Карпош, Кочани, Крива Паланка, Кривогаштани, Крушево, Лозово, Маврово-Ростуше, Неготино, Ново Село, Охрид, Пласница, Пробиштип, Ресен, Росоман, Сопиште, Старо Нагоричани, Струмица, Центар Жупа, Чешиново-Облешево и Штип. Освоени градоначалнички места од страна на здружената опозиција (20): Аеродром, Битола, Бутел, Валандово, Вевчани, Гази Баба, Градско, Зрновци, Илинден, Јегуновце, Кисела Вода, Кратово, Могила, Новаци, Пехчево, Прилеп, Радовиш, Ранковце, Свети Николе и Центар. Освоени градоначалнички места од страна на ВМРО-Народна (3): Македонска Каменица, Македонски Брод, Петровец. Освоени градоначалнички места од страна на ДУИ (10): Арачиново, Боговиње, Врапчиште, Гостивар, Дебар, Зајас, Липково, Осломеј, Струга и Теарце. Освоени градоначалнички места од ДПА-ПДП (2): Желино, Сарај. Освоени градоначалнички места од независни кандидати (4): Ѓорче Петров, Кавадарци, Чашка, Чучер-Сандево. Се очекуваат резултати за уште две општини, а во десет општини победниците ќе се знаат по две недели!
Strelco, mesto kako malo dete samo da copy/paste ona sto ti go kazal glavniot fraer, vo ovoj slucaj Branko, daj malce misli logicno i trezveno so svoja glava. Daj barem eden komentar na mojot goren post kon DonVito ili ostana speachless oti nemas materijal po odnos na toa prasanje od bazata? [:D]
n/a
quote:
Originally posted by DonVito
bitushanec . Javno Jasno I Glasno E Objaveno Od Strana Na DUI I SDSM sto e celta .Uste ednas ke ti naglasam celta na ovie dve koalicioni partii e da ja odnesat Makedonija Kon Patot Na EVROPA!!
I Grcite, Bugarite i Srbite 1913 g. gi pocnaa Balkanskite vojni i verbalno deklariraa deka za OSLOBODUVANJE NA MAKEDONIJA, a realnata cel im bese podelba na RM sto i se ostvari. A kakva e taa cel na SDSM-DUI? Kako moze da ne nosi kon Evropa Partija sto ne Afrikanizira? Makedonskata ekonomija lici na nekoja utepana africka Ekonomija i ne napravi podolni od edna Bugarija i Romanija koi za nas bea cigani. Sega situacijata e obratna, a dojde tvojot SDSM na vlast, nie stanuvame cigani za Romancite i Bugarite. Zarem da se zalagam za lugeto koi donesoja Ekonomski krah na RM so kriminalnata privatizacija koja bese UNISTUVANJE NA SITE EKONOMSKI KAPACITETI, a bez ekonomija nema silen i patirotki nastroen narod, pa ke se pisuvaat nekoi prostacii srbi i bugari, grci. OSTVARENO 2. Zar da glasam za lugeto koi Dozvolija doseluvanje na squiptari od Kosovo vo RM. pa imame od 1994 g. 200.000 novi zitelstva na Kosovski squiptari koi od sekoja normalna drzava bi bile proterani, pa duri i od onie od kolonizatorski tip kako Australia ,koja gi protera Kosovarite od nejzina teritorija po zavrsuvanje na vojnata vo Kosovo. Sega gledam po televiziive kampanja na MVR koja trae do Mart 2006 god, za site albanci koi nemaat drzavjanstva da dobijat, sto oznacuva nov mehanicki priliv na Kosovari i poveke albansko naselenie vo EM. Ostvareno 3. Zarem da galsam za lugeto koi ja Unistija odbranata na zemjata, so toa sto branitelite na RM gi ostavija bezrabotni i gi napravija socijalni slucai, a vo site normalni drzavi branitelite se velicaat, dobivaat besplatni stanovi i RABOTNI MESTA. Sevo ova kaj nas se pravi, za koga sledniot pat Squiptarite ke posakaat otcepuvanje od RM NIKOJ DA NE JA BRANI RM. Ostvareno 4. Zarem da glasam za lugeto koi ja donesoja novata teritorijalna podelba, koja ne e nisto drugo osven celosna albanizacija na RM. Sega imame albanski opstini DOLNENI koja se granici so Prilep, Krivogastani, Makedonski Brod, kako i albanska opstina Struga, albanska opstina Caska koja se granici so Veles, Prilep i Makedonski Brod, Rosoman, Kavadarci...., a sive ovie albanizirani opstini imaa kandidati od DUI i nekoja Makedonska Partija sto albanskiot faktor vo tie opstini se gleda deka brojcano e mnogu jak! Sleden cekor bi bil Albanizacija na Prilep, Makedonski Brod, Krivogastani pa Bitola, Kavadarci,....Ostvareno Zarem da glasam za DUI i nivnite koalicioni partneri koga znam deka DUI vo 2001 g. ubi stotina makedonski braniteli, civili, napravi etnicko cistenje se so cel formiranje golema ALBANIJA. Pa DUI javno na site tribini kazuva deka si ja ostvarile celta za golema Albanija, a samo prasanje e na vreme koga ke bide toa staveno na hartija. ti DonVito ko da si od Vlashkata Mahala od Ohrid, ich ne ti e gajle za makedonchtinata, poveke se gruzush za brakata ti squiptari [;)] Verojatno i Strelec i Intel se od tvoj rod[:o)]
DonVito jas sum civiliziran albanec.
n/a
quote:
Originally posted by DonVito
jas sum civiliziran albanec.
abe Squiptar si e Squiptar....si imate edna cel: GOLEMA SQUIPRIJA. Vas Ve razbiram i Vi se voshituvam na patriotizmot, no im se cudam na ovie "makedoncite" od vlasta sto se tolku pro-albanski i antimakedonski. Vlasismot li gi pravi proalbanski, oti DonVito i samiot znaes deka Vlasite i Squiptarite se skoro ist narod ili pak Vie gi plakate ili Grcija? Kazi mi iskreno sto mislis?
dejan ne se sekiraj bitushanec, duri do berovo ke se otide i dojran. za ZHAL! nikoj vo vladata ne raboti za interesite na makedoncite!! ne se sekirajte vie! pret 2 meseci ali ahmeti ponudi federacija (ili sto mu bese) pa posle 2 nedeli (moze i posle 1 mesec ako ne e strpliv) ke go digne toa prasanje, 'bosna mnogu po dobro raboti sega deka e federacija...se gleda deka oni zhiveat zaedno site tamu...' za toa i kaj nas treba da ima, 'republika albanija, republika kosova, republika makedonija' blah blah pak nekoi BS ke izvadi. da se znae deka ne se samo makedoncite koi se unistuvat vo ovoi proces na 'demokratija=albanizacija' i turcite isto!! za niv voopsto nikoi ne mu e gajle, http://www.balkanalysis.com/modules.php?name=News&file=article&sid=503
n/a
quote:
Originally posted by DonVito
jas sum gord sto sum SHQIPTAR . A sum zadovolen Od Brakata Makedonci
DonVito ne mi odgovori na prasanjeto! Od koi braka "makedonci" si zadovolen od SDSMovicte??
Divider Без кавги, ве молам, сите знаеме како стојат работите. Не е в ред да се исколеме тука на форумов. Нели.
DonVito
quote:
Originally posted by bitushanec
quote:
Originally posted by DonVito
jas sum gord sto sum SHQIPTAR . A sum zadovolen Od Brakata Makedonci
DonVito ne mi odgovori na prasanjeto! Od koi braka "makedonci" si zadovolen od SDSMovicte??
tocno taka
n/a
quote:
Originally posted by DonVito
quote:
Originally posted by bitushanec
quote:
Originally posted by DonVito
jas sum gord sto sum SHQIPTAR . A sum zadovolen Od Brakata Makedonci
DonVito ne mi odgovori na prasanjeto! Od koi braka "makedonci" si zadovolen od SDSMovicte??
tocno taka
DonVito blagodaram na isreniot odgovor, a ke mozes li da mi odgovoris zosto ne si zadovolen so opozicionite Makedonci kako na pr. VMROvcite?
DonVito Zatoa Sto VMRO zaedno so DPA 4 godini kradea od drzavata a osven kradenjeto planiraa da ja podelat makedonija.
Pana Pusis bitusanec,pusis.....neka,neka
dejan uste ti ni falese pana!:p
n/a
quote:
Originally posted by DonVito
Zatoa Sto VMRO zaedno so DPA 4 godini kradea od drzavata a osven kradenjeto planiraa da ja podelat makedonija.
Oh sirot ti, ne sakas podelba na RM, ja sakas cela za Shquiptarite, bas po planot na SDSM-DUI. Nesto ne mi stima vo tvojot post i logikata mi nametnuva da ti ukazam na slednovo: 1. VMRO ne koalicirase so UCK=ONA=DUI, koja zede oruzje i ubivase Makedonci i koja javno se zalagase za podelba na RM, a prethodno federalizacija. Toa sto Taci i Dzaferi lajat ko besni kucinja, se gleda kolku se bezopasni: kuce sto lae ne kasa. Подмолните убиства на македонските војници - дело на Џавид Хасани 11.08.2001 300 нови лица во редовите на ОНА Подмолните убиства на десет македонски војници, во близината на Групчин во средата и денешното подметнување мини на Скопска Црна Гора при што загинаа седум војници, се дело на група на албански терористи под команда на Џавид Хасани, од скопското село Танушевци - изјавија за Макфакс високи разузнавачки извори, кои сакаа да останат анонимни. Групата на Џавид Хасани, не го признава командантот на таканаречената ОНА Гзим Остреми, делува самостојно на потегот од Танушевци до Групчин и има подршка од таканаречената АНА. Под команда на Хасани има околу 120 албански терористи, од кои околу сто се од наводно разоружената ОВПМБ од јужна Србија, а останатите 20 се од селата Танушевци, Брест и Малино. Според разузнавачките извори, генералштабот на ОНА, лоциран во хотелот "Призрен" во Призрен, со команди во Брезовица, за шарскиот, и во Витина за кумановскиот регион, и натаму нема да го почитува договорениот прекин на огнот. Намера на военото раководство на ОНА е до 12-ти август, ден пред најавеното потпишување на охридскиот договор, да заземе позиции на порано исцртаните "слободни територии". Планирано е тие територии подоцна да бидат дел од таканареченото големо Косово, велат разузнавачките извори, кои со тоа ги објаснуваат интензивните напади на албанските терористи во тетовско. Во рамките на тоа има и сознанија дека таканаречената ОНА во дебарските села Сенокос, Добри Дол и Топлица, во кои живеат Албанци деновиве регрутирала околу 300 лица во редовите на ОНА. Izvor: http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=1256 KOJ JA PRAVESE VOJNATA? ANA/ONA ILI VMRO? KOJ KOALICIONIRA SO DUI-ANA-ONA-UCK KOJA VRSESE GENOCID VRZ MAKEDONCITE? SDSM ILI VMRO? Kako sto gledame od izvorite od 2001 g. Ali Ahmeti i Gazim Ostreni, koi sedat vo ista Vlada so SDSM ja praveja vojnata vo RM i odgovorni se za mnogu zlodela. Za zal vlasta gi stiti i celosno se amnestirani, no prasanjeto e zosto? DUI so sto gi ucenuva SDSM, dali e toa mozebi nesto od 2001 g.? Ден на жалост 11.08.2001 Загинаа 8 македонски војници По повод подмолното и злосторничко убиство на осум македонски војници во близина на селото Љубанци, на Скопска Црна Гора, Владата на Македонија сабота ја прогласи за ден на национална жалост. Од мини поставени од страна на албанските терористи, на кои налета возило на Армијата на Македонија загинаа седум војници, а девет беа повредени. Еден од нив подоцна почина во воената болница во Скопје. A za toa kradenjeto, vazno znaeme koga poubavo i pobogato se ziveese. VMRO kradea, ama imase za site, sto sledstveno na toa se zaklucuva deka SDSM krade enormno mnogu poveke od SDSM, sekako zaedno so DUI pa NEMA ZA NIKOGO NISTO! Inaku celta na DUI e zaedno so nivnite koalicioni partii da ostanat sto podolgo na vlast za da ja ostvarat svojata krajna cel- GOLEMA SIPTARIJA. Zatoa, i DonVito ja siri propagandata na SDSM od 2001 g. za da ja podrzi segasnata pozicija na celo so SDSM i da si ja ostvari svojata cel. Arno ama, nie ne sme mutavi (so isklucok na nekolku partiski vojniciinja) pa da veruvame vo takvi lagi, a i ne dozvoluvam nekoj emigrant od Albanija da me pravi mentalno retardiran i da mi pretstavuva ubijci kako "osloboditeli" i celosno da gi amnestira i da laze deka ne ucestvuvale vo agresijata vrz RM, a vsusnost istite (DUI) ja napravija vojnata vo RM.
Divider Панчо, дека си бе дете смдсмовско, залудено, заблудено. Како лоша мирудија во секоја манџа си! Ја расипуваш! Не знам кој пуши, а кој пее!! Државата пропаѓа, не од 1998 до 2002, туку од 1991 до ден денешен, здивна малку, иако во тие 4 години, имаше оружен конфликт, поарно се живееше. СЕга, господ да ние напомош до 2006, додека не ги смениме. Hiiiiii...hiiii...hiiiiiiiiii...hiii...hiiii! Така ли беше, да не сум згрешил?
DonVito bitushanec me mrzit da gi citam tolkavite postovi zatoa sto se prazni.
dejan zosto 2006??
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by DonVito
...Kako i Da E VO KOALICIJA SME!
Па коалиција, него како!:) Дај види сега во Скопје на Пенов да му помогнеме сите заедно!:))) Еве слушам и Грците финансиски ќе ни помогнат за избориве да ги финишираме како што треба!:)
Тоа што ти го заговараш , а е подцртано од мене КАЗНИВО е според член 46 од Законот за Локални Избори кој вели: [bЧлен 46 Изборната кампања не смее да се финансира од: - средства од Буџетот на Република Македонија; - средства од буџетите на општините и на Градот Скопје, освен средствата определени во членот 48 став 2 од овој закон; - средства од јавни претпријатија и установи; - средства од здружение на граѓани, верски заедници, религиозни групи и фондации и - средства од странски влади, меѓународни институции, органи и организации на странски држави и други странски лица.][/b]
n/a
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by DonVito
...Kako i Da E VO KOALICIJA SME!
Па коалиција, него како!:) Дај види сега во Скопје на Пенов да му помогнеме сите заедно!:))) Еве слушам и Грците финансиски ќе ни помогнат за избориве да ги финишираме како што треба!:)
Тоа што ти го заговараш , а е подцртано од мене КАЗНИВО е според член 46 од Законот за Локални Избори кој вели: [bЧлен 46 Изборната кампања не смее да се финансира од: - средства од Буџетот на Република Македонија; - средства од буџетите на општините и на Градот Скопје, освен средствата определени во членот 48 став 2 од овој закон; - средства од јавни претпријатија и установи; - средства од здружение на граѓани, верски заедници, религиозни групи и фондации и - средства од странски влади, меѓународни институции, органи и организации на странски држави и други странски лица.][/b]
I posle ke se buneet komunjarive sto narodot zboret deka se plateni od grcite za da ja unistat RM! Sirot makedonski narod so vakva vlast koja e platena od najgolemiot neprijatel na Makedoncite!
трендафил Во секој случај вториот круг избори беше многу почесен отколку првиот. Останува да се надеваме дека третиот (прегласувањата) ќе бидат уште почесни. Не од друга причина, туку „крадење“ на најмалку 40.000 гласови не е лесно изводливо, а да не се забележи. А во Киргистан работата е завршена, па организаторите со душа чекаат нова работа. А што ќе ни странци, кога самите можеме подобро.
Pana
quote:
Не знам кој пуши, а кој пее!!
Ne znaes,ama tuka e guru Pana da ti objasni. Go ispusi debelo VMRO NP a i ti kako nivni simpatizer.Mene licno toa ne mi se dopaga ama bokserov Gvueski vi zadade smrtonosen udarec.Na site opstinski komiteti na VMRO DPMNE im dal nalog da glasaat protiv kandidatite na VMRO NP.Napravi malku analiza na rezultatite i ke vidis za sto stanuva zbor.Drasticen primer ti e toa sto se sluci vo Ohrid. Jas licno mnogu poveke sakav VMRO NP da osvoi poveke pobedi i da go sjebat Gvueski.Posle toa ke bese prava borba vo 2006 godina.Toa sakam jas,vistinska borba a ne ligavenje kako Gvueski. Patem siromaskiot do 19h zborese za nekakov falsifikat i deka ke gi napustel izborite se dodeka ne slusna deka pobedil negde.Posle toa zaboravi na falsifikatot. Go ispusi i VMRO DPMNE koj osvoi samo 17 gradonacalnicki mesta nasproti 37 na koalicijata "Za Makedonija". Vo Skopje pobedi poradi nasata glupost okolu izborot na kandidatite.So takvi kandidati toa e maksimum.Vo Aerodrom izgubivme za samo 824 glasa a vo Kisela Voda za 1341 glas.Toa e za pamet,od greskite se uci. Pobedi i vo Bitola i vo Prilep sto za nas ne e neocekuvano.Ubavo gi znaeme pricinite za toa. Pobedi i vo Rankovce,Novaci,Valandovo,Radovis,Vevcani i takvi nekoj mesta. Mene mi e cudno sto pobedi vo Sveti Nikole.Zarem tie luge ne znaat koj e Slobodan Danevski.Da dade gospod cel zivot da ostanat g'zot na Makedonija. No koga ke gi soberes site glasovi sto gi osvoila koalicijata "Za Makedonija" ke vidis kolku sme podobri od "zdruzenata opozicija". E sega treba da si mentalno retardiran i da kazuvas deka si pobedil a vsusnost si nokautiran vo cela Makedonija. Nasite greski se mnogu golemi vo izborot na kandidatite a ne vo generalnata politika. No kao sto vikaat na greskite se ucime!
Great_Macedonian Quote Strelec: Во Долнени победи кандидатот на СДСМ, а во Маврово-Ростуше победи кандидатот на ДУИ! ---------------------------------------------------------------------------------------------------- spored najnovi informaci od DIK, mavrovo-rostuse sepak mu pripadna na SDSM.
Pana Nego kako he...heeee....heeeeeee
Great_Macedonian Abe Bitushanec, ti ja razbiram makata i jas patam od taa maka. No ostavigo DonVito na mira. Ako toj imase nesto protiv makedonija ili makedoncite togas nemase da se druzit na ovoj forum so site nas. Razlikata pomejgu georgievski-zhaferi i crvenkovski-ahmeti e ova: Georgievski-Zhaferi si imaa nacrtana karta za podelba na makedonija, no na branko i na ahmeti taa karta ne im se svigase pa probaa da nacrtat nova, no OPA..se sopnaja posto evropa rece "ne smee makedonija da se dele".. pa kutrite Ali i Branko sto da prat sega-DVAJCATA zaedno ke ja oraat makedonija kako sto saket i ke ja "obedinat so Evropa" And they all lived happily ever after:)
n/a
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Не знам кој пуши, а кој пее!!
Ne znaes,ama tuka e guru Pana da ti objasni. Go ispusi debelo VMRO NP a i ti kako nivni simpatizer.Mene licno toa ne mi se dopaga ama bokserov Gvueski vi zadade smrtonosen udarec.Na site opstinski komiteti na VMRO DPMNE im dal nalog da glasaat protiv kandidatite na VMRO NP.Napravi malku analiza na rezultatite i ke vidis za sto stanuva zbor.Drasticen primer ti e toa sto se sluci vo Ohrid. Jas licno mnogu poveke sakav VMRO NP da osvoi poveke pobedi i da go sjebat Gvueski.Posle toa ke bese prava borba vo 2006 godina.Toa sakam jas,vistinska borba a ne ligavenje kako Gvueski. Patem siromaskiot do 19h zborese za nekakov falsifikat i deka ke gi napustel izborite se dodeka ne slusna deka pobedil negde.Posle toa zaboravi na falsifikatot. Go ispusi i VMRO DPMNE koj osvoi samo 17 gradonacalnicki mesta nasproti 37 na koalicijata "Za Makedonija". Vo Skopje pobedi poradi nasata glupost okolu izborot na kandidatite.So takvi kandidati toa e maksimum.Vo Aerodrom izgubivme za samo 824 glasa a vo Kisela Voda za 1341 glas.Toa e za pamet,od greskite se uci. Pobedi i vo Bitola i vo Prilep sto za nas ne e neocekuvano.Ubavo gi znaeme pricinite za toa. Pobedi i vo Rankovce,Novaci,Valandovo,Radovis,Vevcani i takvi nekoj mesta. Mene mi e cudno sto pobedi vo Sveti Nikole.Zarem tie luge ne znaat koj e Slobodan Danevski.Da dade gospod cel zivot da ostanat g'zot na Makedonija. No koga ke gi soberes site glasovi sto gi osvoila koalicijata "Za Makedonija" ke vidis kolku sme podobri od "zdruzenata opozicija". E sega treba da si mentalno retardiran i da kazuvas deka si pobedil a vsusnost si nokautiran vo cela Makedonija. Nasite greski se mnogu golemi vo izborot na kandidatite a ne vo generalnata politika. No kao sto vikaat na greskite se ucime!
Pano mori, se utepa od lazenje[:D] Ke ti izrasnat krasti na ustata od tolku lazenje, nemoj! Do sega nikoj gi nema sumirano rezultatite kolku luge glasale za "ZA" i za "ZDRUZENATA OPOZICIJA", taka sto se sto zboruvas e cista SPEKULACIJA, a pred laga. Kako moze da ne lazes deka ste podobri od Zdruzenata opozicija koga taa "ZDRUZENATA OPOZICIJA", tepase vo Skopje, a Skopje e pola od RM! Plus toa tepase vo Prilep i Bitola, a sama Bitola ima 4 pati poveke glasaci od Strumica, 8 pati poveke od Negotino, 10 pati poveke od Demir Hisar, itn. Da ne zboruvam za Skopskite Selskite Opstini kako Petrovec, Sopiste i Ilinden koi se pogolemi od Gevgelija, Negotino, Kavadarci! Se sto dokaza SDSM e deka za niv glasa talogot na Makedonija koi se uste mozat da bidat izlazani od propagandnata masinerija na SDSM. A Danevski sekako deka ne e nekoj precesen covek, no mnogu pocesen e od celokupnoto rakovodstvo na SDSM, taka sto ako treba nekoj da ostane g`zot na RM, se znae koj treba da e. A za lagite od tipot" Na site opstinski komiteti na VMRO DPMNE im dal (Gvujo) nalog da glasaat protiv kandidatite na VMRO NP" se cista SPEKULACIJA oti nikoj ne moze da natera nekogo da glasa za nekogo tuga volja; ako vie komunjarite ste takvi, sto dokazuvate i niz praksata deka ne mislite so svoja glava, toa ne znaci deka i VMROvcite se takvi. Za tvoja informacija, mnogu gragani od Ohrid demonstriraat od vcera pred Opstinata vo Ohrid oti tvrdat SDSM napravila golem izboren FALSIFIKAT! Vo site vesnici imase proglas od Gvujo site opozicioneri da glasaat za opizicijata vo vtoriot krug.
OooOo ОБСЕ сериозно го критикува и вториот изборен круг Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР и Советот на Европа денеска оцени дека вториот круг од изборите иако во голем дел во земјата бил спроведен на добар начин, повторно не ги исполнил клучните заложби и стандарди за избори на ОБСЕ и Советот на Европа со кои се гарантира универзално и еднакво право на глас, како и обезбедување тајност на гласањето. Според првичните оценки на меѓународните набљудувачи, надлежните органи во Македонија во периодот меѓу двата круга на локалните избори и на денот на изборите не успеале соодветно да одговорат на недостатоците идентификувани во првиот круг и покрај вложените напори.
Justinijan
quote:
А што ќе ни странци, кога самите можеме подобро.
Интересен напис на таа тема: Quislings Do It Better [url]http://antiwar.com/malic/?articleid=4787[/url]
Inkognito
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Не знам кој пуши, а кој пее!!
Ne znaes,ama tuka e guru Pana da ti objasni. Go ispusi debelo VMRO NP a i ti kako nivni simpatizer.Mene licno toa ne mi se dopaga ama bokserov Gvueski vi zadade smrtonosen udarec.Na site opstinski komiteti na VMRO DPMNE im dal nalog da glasaat protiv kandidatite na VMRO NP.Napravi malku analiza na rezultatite i ke vidis za sto stanuva zbor.Drasticen primer ti e toa sto se sluci vo Ohrid. Jas licno mnogu poveke sakav VMRO NP da osvoi poveke pobedi i da go sjebat Gvueski.Posle toa ke bese prava borba vo 2006 godina.Toa sakam jas,vistinska borba a ne ligavenje kako Gvueski.Patem siromaskiot do 19h zborese za nekakov falsifikat i deka ke gi napustel izborite se dodeka ne slusna deka pobedil negde.Posle toa zaboravi na falsifikatot. Go ispusi i VMRO DPMNE koj osvoi samo 17 gradonacalnicki mesta nasproti 37 na koalicijata "Za Makedonija". Vo Skopje pobedi poradi nasata glupost okolu izborot na kandidatite.So takvi kandidati toa e maksimum.Vo Aerodrom izgubivme za samo 824 glasa a vo Kisela Voda za 1341 glas.Toa e za pamet,od greskite se uci. Pobedi i vo Bitola i vo Prilep sto za nas ne e neocekuvano.Ubavo gi znaeme pricinite za toa. Pobedi i vo Rankovce,Novaci,Valandovo,Radovis,Vevcani i takvi nekoj mesta. Mene mi e cudno sto pobedi vo Sveti Nikole.Zarem tie luge ne znaat koj e Slobodan Danevski.Da dade gospod cel zivot da ostanat g'zot na Makedonija. No koga ke gi soberes site glasovi sto gi osvoila koalicijata "Za Makedonija" ke vidis kolku sme podobri od "zdruzenata opozicija". E sega treba da si mentalno retardiran i da kazuvas deka si pobedil a vsusnost si nokautiran vo cela Makedonija. Nasite greski se mnogu golemi vo izborot na kandidatite a ne vo generalnata politika. No kao sto vikaat na greskite se ucime!
A bre Panasho ubavo ja locirash vistinskata zakana za sdsm :) a sho ubavo si gi mestish luzerite za lesni partijski izbori 2006ta, i pritoa mislish deka nikoj nema da zabelezhi [:D][:D][:D] A za toa kako ste pobedile na tolku mnogu mesta, edno da ti kazham ..za gradonachalnik pred se se bira LICHNOST a ne partija, barem na pola od ovie mesta kaj shto dobivte, gi dobivte zaradi lichnostite (nezavisni a poddrzhani od vas), taka da pls ne skokaj i ne vikaj mnogu sme jaki z'sh NE STE!
Strelec
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Strelec
Еве слушам и Грците финансиски ќе ни помогнат за избориве да ги финишираме како што треба!:)
Тоа што ти го заговараш , а е подцртано од мене КАЗНИВО е според член 46 од Законот за Локални Избори кој вели:
Аман не се пали!:) Каде ти виде дека заговарам нешто? Јас само кажав дека сум слушнал, а тоа не е заговор! Така? Инаку, единственото место каде што сум ’слушнал’ такво нешто се постовите од bitushanec... Во четири постови тој тврди дека Грците ја финансирале власта а дека договорот бил уништување на Македонија!?:)
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
Pusis bitusanec,pusis.....neka,neka
Pana на пауза... Поради неколку опомени досега кои што гледам дека не помогнале!
Strelec
quote:
Originally posted by bitushanec
...se gruzush za brakata ti squiptari... i Strelec i Intel se od tvoj rod[:o)]
За ова СЕРИОЗНО те опоменувам, а сега на пауза ќе одиш заради тоа што donvito го направи глуп и слеп!
Great_Macedonian Strelec, ne e vo red sto lujgeto gi baniras samo zasto ne ti se svuga ona sto go kazuvaat.
Strelec Great_Macedonian, никој не е баниран заради тоа што го кажуваат, туку заради навреди кои што овде не се дозволени! Правилата на форумов се ТАКВИ! Никој никого не смее да го нарече ’глуп и слеп’... И молим те за правилата на форумов да не расчистуваме на овие топици овде!
Strelec bitushanec, имаш уште една сериозна опомена заради ова:
quote:
Originally posted by bitushanec
...komunjarite od tipot na Intel, Pana, Strelco i DonVito se utepaa da ni ukazat kako Ali Ahmeti ne bil borec, tuku mirovnik...
Опомената е заради тоа што од страна може да се добие погрешен впечаток. НИКОГАШ и НИКАДЕ немам изјавено дека Али Ахмети е мировник, а камоли да се имам ’утепано’ за некого да убедувам во тоа! Доколку сакаш да учествуваш на овој форум, ќе мораш да бидеш многу повнимателен во иднина!
OooOo ... i spored vas fer beshe vtoriov krug ili ne?
Strelec Мои размислувања: 1. Ептен далеку од тоа што треба да биде. Повторно се посрамотивме пред меѓународната заедница. Уште многу што треба да направиме за да можеме во иднина да очекуваме нормални избори. Од прочистување на избирачките списоци (за кои што пишуваше lav), преку доследна примена на законската регулатива и воопшто, да се создадат услови резултатите да можат да се прифатат без било какво сомневање во нивната веродостјност! 2. Многу невкусно од страна на опозицијата што за нерегуларности галамеа чисто од партиски побуди, а на штета на државата. Дали ќе има демократски и фер избори во многу зависи и од опозицијата, но таа го злоупотреби фактот дека одговорноста по правило припаѓа на власта. Опозицијата уште еднаш одлучи да ја избламира Македонија.
concrete
quote:
Originally posted by bitushanec
[quote]Originally posted by Pana
[quote]Не знам кој пуши, а кој пее!!
A be bitusanec, sto znae dete( Pana :-)...) sto e dvesta kila!!!!!
NARCIS`
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Divider
Сите слават дека победиле...
...освен ВМРО-Народна!:)
Kolku sto e DPMNE pobednik tolku e i VMRO-NP,da ne bea nivnite glasovi vo vtoriot krug dadeni na DPMNE nemase da pobedime,cestitki za momcite.
intel
quote:
Originally posted by OooOo ОБСЕ сериозно го критикува и вториот изборен круг Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР и Советот на Европа денеска оцени дека вториот круг од изборите иако во голем дел во земјата бил спроведен на добар начин, повторно не ги исполнил клучните заложби и стандарди за избори на ОБСЕ и Советот на Европа со кои се гарантира универзално и еднакво право на глас, како и обезбедување тајност на гласањето. ... i spored vas fer beshe vtoriov krug ili ne?
quote:
Originally posted by Strelec Многу невкусно од страна на опозицијата што за нерегуларности галамеа чисто од партиски побуди, а на штета на државата. Дали ќе има демократски и фер избори во многу зависи и од опозицијата, но таа го злоупотреби фактот дека одговорноста по правило припаѓа на власта. Опозицијата уште еднаш одлучи да ја избламира Македонија.
quote:
Originally posted by Bitusanec Ne e celta da se osvojat Gradonacalnicki Mesta tuku da se albanizira sto pogolem del na RM so tendencija na dekstrukcija na cela RM. Sto se nekolku gradonacalnicki mesta vo opstini so GDP od 100,- EUR/capita, sporedeno so ogrmnite sredstva od Grcija davani za celosno unistuvanje na RM?
Очигледно е дека некој не е доволно упатен во некои работи па коментарите ги базира исклучиво врз основа на информации добиени од штабот на Трипун,додека други малку пореално гледаат на целата работа а трети си ја ишкаат мувата од капата. Мое мислење и убедување е дека во ниту една држава во светот нема избори на кои во апсолутно сите избирачки места гласањата поминуваат без инциденти.Точно е дека имаше такви појави во вториот круг во минимален број места.Но зошто опозицијата сака да прикаже целосен нерегуларен тек на изборите.Ќе го искористам текстот на битушанец, Не е целта да се освојат Градоначалнички места туку де се оцрни РМ со тенденција на деструкција на Евроинегративните и Нато процеси кои никако не смеат да се случат за време на оваа власт.Се споредено со огромните средства од Грција давани за целосно уништување на РМ
NARCIS`
quote:
Originally posted by DonVito
JAs Ne Znam kako mozit narodot da mu veruvat na Gruevski . Pa toa e cudo ljuge. idat ohrid na miting i pocnuvat da zborvit . "Ohrid gad na gradovite" namesto "Grad Nad Gradovite" pa toa e nepismenost!!!!!!!!
Ti neznaes za Gruevski???Pa jas neznam kako ti mozes da veruvas na eden terorist,ubiec,sto ja unisti MKD. Objasni mi toa.
NARCIS` Strelec baniranjevo ne ti e na mesto,ostavi gi neka se iskazat,i edniot vrega i drugiot a samo edniot na ban bidi demokrat malce.
OooOo
quote:
Originally posted by intel
Очигледно е дека некој не е доволно упатен во некои работи па коментарите ги базира исклучиво врз основа на информации добиени од штабот на Трипун,додека други малку пореално гледаат на целата работа а трети си ја ишкаат мувата од капата.
Ochigledno e deka nekoj gi prevrtuva muabetite i ne pravi razlika megju citat izvaden od novina i lichno mislenje :)
NARCIS` Spored mene ne bese fer i ovoa vtoro glasanje. Kako moze da e fer so kalasnikov vo zapadna makedonija gi brkale clenovite na pozicijata i da polnat kutii,cim OBSE reagira tolku ostro ondak nesto ne e vo red i ne e fer. Spored nasiot premier izborive bile fer so nekoj sitni isklucoci taka go cuv denes na nekoja od lokalnite tv kanali,neka se zasrami samo.
OooOo NARCIS` i intel mnogu bi me interesirala vashata objektivnost [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=9062"]tuka![/url] :)
intel
quote:
Originally posted by NARCIS`
,cim OBSE reagira tolku ostro ondak nesto ne e vo red i ne e fer.
Нарцис,земете ги сите места(што се однесува до мене) со се Скопје,меѓутоа овде се работи за нешто друго не за нерегуларни избори. Некој вложува многу во стопитање на сите позитивни процеси.Ако опозицијата стварно толку многу ја сакаше Македонија ќе се спртивставеше на ставовите на ОБСЕ-разбираш,за кауза се жртвува,национална стратегија е нешто сосема спротивно од она што го прави Груевски,дезинтегративецот-Циле,ех-министерот за внатрешни Трајанов,деспотот Ѕинго,баце Столе и Трифун. Или не си свесен или си дел од тоа.
intel
quote:
Originally posted by OooOo
NARCIS` i intel mnogu bi me interesirala vashata objektivnost [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=9062"]tuka![/url] :)
Лоша ти е споредбата ОооОо. Јас не сум член на партија што е многу поразлично од симпатизер.Батка јас сум гласал и за ДПМНЕ-не ги бива-факт. Народот си е народ си гласа како сака. Ти си за Трипун,дали си автоматски ДПМНОВЕЦ?????
OooOo Kade vide vo mojot post deka te svrstiv vo nekoja partija?? Rekov samo objektivnost. A inaku chovek mozhe da bide i partiski oboen i pak da bide objektiven. A za tvojot predhoden post me interesira vaka direktno prashanje ... koj e na vlast? Koj gi organizira izborive? Koj e zadolzhen za nivno EFEKTIVNO sproveduvanje?? Dali treba da se bide slep pred neregularnostite?? Dali treba nem da se ostane?? Treba javno da se zboruva, da se kritikuva i da se ISKORENI ednash zasekogash toa!
[img]http://www.radio3.lv/images/monkeys.gif[/img]
intel Originally posted by OooOo
[img]http://www.radio3.lv/images/monkeys.gif[/img]
Што да ти кажам,тебе не те интересира цената која треба да ја платиме само да победи Трипун,нели? Не ти се збори,не ти се слуша,не ти се гледа. Извини, ама те ставам на игноре[V]
Strelec
quote:
Originally posted by NARCIS`
...i edniot vrega i drugiot a samo edniot na ban...
Не ти е прв пат да зборуваш на памет... Секој што вреѓа или пцуе друг член од форумв, веднаш оди на пауза... Исклучоци нема! Пробај некого да навредиш или опцуеш и ќе видиш колку брзо правда ќе те стигне!
OooOo
quote:
Originally posted by intel
Извини, ама те ставам на игноре[V]
E de, ne si ni prv ni posleden i ne e prv pat chovek da bega koga nema konkreten odgovor. Nema problem, ignoriraj ... seirot i vaka i taka doagja za nekoj den ;)
KoPiLe
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by KoPiLe
4 lica so shkoda felicia... 350 izbiracki livcinja na smetka na SDSM...
Вчаршија го чу ова?:))) Нарушување на изборниот процес, насилно полнење на кутии, вооружени лица или повеќекратно гласање од едно исто лице биле забележани во вкупно 9 изборни единици. И замисли чудо, во ниедна од тие девет изборни единици не победи владината коалиција!? И кој ќе ви верува дека лица од СДСМ ги правеле тие нереди? Нели ова претставува некаков показател? Во краен случај, некои се приведени, а други се идентификувани и полицијата е во потрага по тие лица. Ќе се открие многу лесно кои биле всушност тие што предизвикувале нереди!
Вчаршија го чу ова?:))) ....ne go slushnav tamu ..ne ti odi prilepskiot bash kako shto treba ali nema vrska ubavo e coek da smetka na necij akcent da se nasmej pa makar i kiselo neli ...a poshto ne go slushnav tamu kaj shto si rekol deneska od policija kazaa deka znaat koi se tie 4-ca i vo najkratko vreme ke bidat site privedeni od koi shto dvajca bile so clenska od sdsm ...a drugite dvajca rabotele vo predizbornata kampanja za istite ..edniot od niv ushte vecerta si odnesol del za toa shto na istoto mesto mu se zakanuval so pishtol na clenovi od komisijata od lokalnoto naselenie..a za toa koj veruva ....veruvaat site shto se tuka ...zamisli a ...i za istoto e kazano ...prestavuva pokazatel kako sdsm ne uspeeja da gi namestat izborite ...veke se otkrieni i protiv niv ke sleduvaat kazni od 1-10 godini ..
KoPiLe
quote:
Originally posted by Strelec
Во Долнени победи кандидатот на СДСМ, а во Маврово-Ростуше победи кандидатот на ДУИ!
neznam samo kako mozi da se raduva nekoj za opshtina dolneni ...tamu vo istata izborna edinica imashe i ima sekoj pat izboren falsifikat na koj pobeduva sdsm ...znam deka e taka i deka tamu sekogash ke pobeduva sdsm zatoa shto tocno znam shto tamu se slucuvashe za vreme i na izborite vo 94 i vo 98 za parlamentarnite..i dvapati kandidatot na sdsm Alil Dzaferoski ...
KoPiLe
quote:
Originally posted by DonVito
quote:
Originally posted by bitushanec
quote:
Originally posted by DonVito
quote:
Originally posted by Strelec
Во Долнени победи кандидатот на СДСМ, а во Маврово-Ростуше победи кандидатот на ДУИ!
hum DUI i SDSM se vo koalicija a kandidatite vo Rostuse - Mavrovo Se Borea Za Gradonacalnicko Mesto? Malce Cudno No Kako i Da E VO KOALICIJA SME!
Ne e celta da se osvojat Gradonacalnicki Mesta tuku da se albanizira sto pogolem del na RM so tendencija na dekstrukcija na cela RM. Sto se nekolku gradonacalnicki mesta vo opstini so GDP od 100,- EUR/capita, sporedeno so ogrmnite sredstva od Grcija davani za celosno unistuvanje na RM?
ako bese za albaniziranje ne ke gi albaniziraaa rostuse i so znam jas koi sela tuku ke se obiduvaa da ja albanizirat strumica , prilep ili da ja podelat makedonija . voopsto ne se soglasuvam so tvojot post
stavanjeto na Prilepskoto MVR pod opshtina Bitola ne e nishto drugo nego samo nacin da se opravda stavanjeto na policajci od redovite na DUI PDP NDP vo opshtina kade shto procentot na albansko naselenie ne e ni blisku do 5% ..za istite koi se primaat vo plavi uniformi ke mu bidat podeleni stanovi vo gradot prilep ? na so ti mirisa to ...
трендафил
quote:
Сериозни неправилности се случија во одредени општини како Гази Баба, Бутел, Липково, Чучер Сандево, Желино, Јегуновце, Теарце, Тетово, Студеничани, Арачиново и Брвеница, кои го загрозуваат интегритетот на целиот процес и ја загрозуваат тајноста на гласањето - изјави шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ, британскиот амбасадор Џулијан Пил Јејтс. Забелешките за нерегуларностите се идентични како и во првиот круг - кражба на гласачки ливчиња, полнење на кутиите, заплашување, групно гласање, фалсификувани потписи во избирачките списоци. Меѓународните набљудувачи кои посетиле околу 1.300 гласачки места од 2.090 на кои се гласаше, оцениле дека во 14 отсто од нив денот на изборите поминал „лошо“ или „многу лошо“, во 17 отсто од случаите не била почитувана тајноста на гласањето, а во 16 отсто имало групно гласање. Имало најмалку 30 случаи на полнење на кутиите, а во 23 отсто од посетените избирачки места пребројувањето на гласовите е оценето како „лошо“ или „многу лошо“. Набљудувачите како негативни ги оценија и „контроверзиите со изборот на градоначалник на Скопје“, задоцнетото објавување на резултатите од првиот круг, како и бојкотот на ДПА и ПДП. ОБСЕ го поздрави поднесувањето на кривични пријави од МВР за инцидентите во првиот круг, но напорите на надлежните да се отстранат нерегуларностите ги оцени како скромни. Шефот на набљудувачите на Советот на Европа, Кит Витмор како нов недостаток, кој не беше посочен во првиот круг го предочи отсуството на жените во избирачките одбори, но и при гласањето. „Ускратувањето на правото на глас на жената во многу сфери претставува сериозна загриженост, што материјално ја зголемува можноста за сериозни неправилности“, оценија набљудувачите. Заедничка оценка на двете мисии е дека непреземањето мерки против оние кои ги нарушуваат изборите „во одделни општини создава култура на неказнување со што поткопува довербата во владеењето на правото“.
Немам мој коментар.
lav
quote:
Originally posted by Pana
Kaj si be concrete!Ti ke im kazes na klenovive ili jas da im kazam!Aj bolje ti,tebe ke ti veruvaat!
Се е кажано кољега пана , барем Јас така (си) мислам.... Но , доколку има уште нешто за кажување..........слободно кажи си го овде ....ние (мислам останатите твои кољеги) сите сме претворени во уво , за да го тоа слушнеме.
DonVito
quote:
Originally posted by NARCIS`
quote:
Originally posted by DonVito
JAs Ne Znam kako mozit narodot da mu veruvat na Gruevski . Pa toa e cudo ljuge. idat ohrid na miting i pocnuvat da zborvit . "Ohrid gad na gradovite" namesto "Grad Nad Gradovite" pa toa e nepismenost!!!!!!!!
Ti neznaes za Gruevski???Pa jas neznam kako ti mozes da veruvas na eden terorist,ubiec,sto ja unisti MKD. Objasni mi toa.
Ramkovniot Dogovor 100% Uspesen. Dovolno E Toa Za Objasnuvanje!
SirAndReW Arno Ti Kaza Narcis Dogovor Dogovor Ama Pari Od Site Dzepovi... ima na site da vu pucamo ak nje gljedate to..
dejan vo koi aspekti DonVito, e dogovorot uspesen? jas mislam ne e uspesen....samo DUI dobi uspeh nikoi drug. ramkoviot dogovor na los i obvraten nacin se implementira, teroristi vo vladata, toa ne bese napisano na ramkoviot dogovor, kako jas sto znam...
трендафил Кај албанците, ромите, бошњаците и во руралните средини и во помалите градови никогаш немало демократија. Исто така демократијата е обратно пропорционална со сиромаштијата. Странските набљудувачи си работат професионално и набљудуваат таму каде што очекуваат нерегуралности. На сите власти до сега добро им доаѓаа гласовите на албанците. Но треба да им е јасно дека со пропорционалниот систем за избор, албанците добиваат неколку пратеници или советници повеќе со изборна кражба. Странците многу убаво го забележале тоа што ние не сакаме да го видиме. Дека жените албанки по селата воопшто не гласаат, а одзивот е близок до 100%. Овој пат во игра беше и крадењето на ливчиња на едно изборно место, а уфрлање на друго или чување за прегласувањето доколку изборот се поништи. Заоа е лек на лиќето да биде ставен и бројот на изборна единица. Во игра беше и гласањто под притисок кога на зависниот гласач му се дава пополнето ливче, а треба да го врати своето празно, па затоа се случуваше некаде да фали едно ливче или на почетокот на гласањето или при броењето. Полицијата и ДИК не објавија за кои партии биле уфрлени гласачките ливчиња, па се добива впечаток дека се гонети само обидите на опозицијата да одговори на ист начин. Во секој случај уте едно срамно гласање, но очекувано со оглед на рејтингот на политичарите. И покрај полнењето на кутии, ова се избори со најнизок рејтинг. Очекувам до парламентарните избори разочараните да разберат дека единствен начин да се симне власта е да добие опозицијата, дека со апстиненција индиректно гласаат за власта. На слаб одзив и 2% украдени гласови одлучуваат.
dejan sto e ova sto slusnav na radio ros?? deka makedonci albanci placjat naj malku za struja..... isto slusnav deka buckovski saka da ja otkaci radmila?!!!
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Мои размислувања: 1. Ептен далеку од тоа што треба да биде. Повторно се посрамотивме пред меѓународната заедница. Уште многу што треба да направиме за да можеме во иднина да очекуваме нормални избори. Од прочистување на избирачките списоци (за кои што пишуваше lav), преку доследна примена на законската регулатива и воопшто, да се создадат услови резултатите да можат да се прифатат без било какво сомневање во нивната веродостјност! 2. Многу невкусно од страна на опозицијата што за нерегуларности галамеа чисто од партиски побуди, а на штета на државата. Дали ќе има демократски и фер избори во многу зависи и од опозицијата, но таа го злоупотреби фактот дека одговорноста по правило припаѓа на власта. Опозицијата уште еднаш одлучи да ја избламира Македонија.
Иако во многу точки ќе се сложам со твоето мислење за и околу изборите кои се во тек , сепак да ја обвинуваш опозицијата дека (само) таа ја избламирала државата........ееее тоа не би можел да го „проголтам„ ниту сега ниту никојпат , од една и едноставна причина ....што ни ги даваш истите обвиненија од „Волкот„ опишани во БАСНАТА за Волкот и Јагнето , односно КОЈ КОМУ (му) ЈА „МАТЕЛ„ ВОДАТА......нели?. пс Сепак , Власта во мигов ги има во рацете сите прерогативи за организација на билокакви настани вклучувајќи ги тука и Изборите , Референдумите и други сенародни случувања. И ОДГОВОРНОСТА Е САМО НЕЈЗИНА исто како и (евентуалните) пофалби кои би ги добила , а кои се добиваат одпосле.....нели? ппс Опозицијата само и служи на Власта (поарно ќе е на државата) како БАЛАНС (контратег) на нејзините превземени потези. Се надевам оти бев целосно јасен?
DonVito
quote:
Originally posted by dejan
vo koi aspekti DonVito, e dogovorot uspesen? jas mislam ne e uspesen....samo DUI dobi uspeh nikoi drug. ramkoviot dogovor na los i obvraten nacin se implementira, teroristi vo vladata, toa ne bese napisano na ramkoviot dogovor, kako jas sto znam...
Licnite Karti Ke Se Dvojazicni vo tie gradovi kaj sto ima nad 24% . Pasosite Isto Taka. Po Skolata Ke Se Ucit I albanski Jazik vo makedonskite paralelki.
ViennaBoy Koj pobedi vo Tetovo??
трендафил
quote:
Originally posted by ViennaBoy
Koj pobedi vo Tetovo??
Ќе се гласа на 10 април. Имаше прегласување во прв круг. Ќе победи ДУИ бидејќи ДПА и ПДП ги бојкотираат изборите.
трендафил Во овие тринаесет години колку што работам, живеам или го посетувам Балканот, слушнав поплаки доволно да ми траат за цел живот. „Не сме ние виновни“ или „сите се здружиле против нас“ се вообичаени рефрени што сум ги слушнал во сите земји на Балканот, вклучувајќи ја и Македонија. Ги обвинувате меѓународната заедница, вашите политичари и вашите соседи. Точно, сите три групи веројатно носат дел од вината, но немате фајде од обвинувањето на другите. Знаете што рекле за обвинувањето, тоа е бегање од одговорноста. ... Точно е дека многу од проблемите со кои е соочена Македонија доаѓаат однадвор. Но, многу од проблемите на Македонија доаѓаат и однатре. А барем тие проблеми можете да ги смените. Мислам дека граѓаните на Грузија, Украина, а сега и на Киргистан, покажаа дека се способни ефикасно да се носат со дел од нивните внатрешни проблеми. Тие самите си најдоа надеж за спас. Можете и вие. Не ви предлагам да се кренете на револуција, иако и тие се ефикасни. Ова се цитати од колумната на Џејсон Мико [url="http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=23115"]Целата може да ја прочитате овде.[/url]
dejan
quote:
Originally posted by DonVito
quote:
Originally posted by dejan
vo koi aspekti DonVito, e dogovorot uspesen? jas mislam ne e uspesen....samo DUI dobi uspeh nikoi drug. ramkoviot dogovor na los i obvraten nacin se implementira, teroristi vo vladata, toa ne bese napisano na ramkoviot dogovor, kako jas sto znam...
Licnite Karti Ke Se Dvojazicni vo tie gradovi kaj sto ima nad 24% . Pasosite Isto Taka. Po Skolata Ke Se Ucit I albanski Jazik vo makedonskite paralelki.
ok...jas ne se soglasuvam so poslednoto. bi se soglasuval ako struga i skopje ne bile dvojazicni...ama se. ne gledam nesto dobro da iskoci od toa sto makedonec ke uci albanski, deka toi jazik ne e svetski jazik kade treba da se uci, i plus mnogu makedonci ne odat vo albanija kako sto znam. jas sum protiv toa.....pret nekolku meseci tetkami rece deka izgleda nejzinite deca ke trebat da ucat albanski, jas mislev ona taka rece na shala, ama izgleda vistina e.
DonVito
quote:
Originally posted by dejan
quote:
Originally posted by DonVito
quote:
Originally posted by dejan
vo koi aspekti DonVito, e dogovorot uspesen? jas mislam ne e uspesen....samo DUI dobi uspeh nikoi drug. ramkoviot dogovor na los i obvraten nacin se implementira, teroristi vo vladata, toa ne bese napisano na ramkoviot dogovor, kako jas sto znam...
Licnite Karti Ke Se Dvojazicni vo tie gradovi kaj sto ima nad 24% . Pasosite Isto Taka. Po Skolata Ke Se Ucit I albanski Jazik vo makedonskite paralelki.
ok...jas ne se soglasuvam so poslednoto. bi se soglasuval ako struga i skopje ne bile dvojazicni...ama se. ne gledam nesto dobro da iskoci od toa sto makedonec ke uci albanski, deka toi jazik ne e svetski jazik kade treba da se uci, i plus mnogu makedonci ne odat vo albanija kako sto znam. jas sum protiv toa.....pret nekolku meseci tetkami rece deka izgleda nejzinite deca ke trebat da ucat albanski, jas mislev ona taka rece na shala, ama izgleda vistina e.
zosto mislis deka ne odat albanija!? makedoncite na odmor pojke odat vo Albanija - Drac i Ulcin . Nemoj Taka Da Gresis . Sekoj Jazik Da Se Znae Bogatsvo E!
dejan neznam dali odat vo albanija...samo rekov ne mnogu. da imas pravo, bogatsvo e......jam i lumtur t'ju njoh ;))
Ceki Makedoncite vo albanija mora da ucat albanski i Makedonski( sega ne znam, kouku ucat Makedonski tamu). Albancite tamu ucat samo albanski. A vo Makedonija, Makedonecot ucit samo Makedonski, a albanecot albanski i Makedonski. Ili na nekogo nesto ne mu e jasno?
Ceki ОБСЕ сериозно го критикува вториот изборен круг ОДИХР и Советот на Европа денеска оценија дека имало сериозни нарушувања на вчерашното гласање во Гази Баба, Бутел, Липково, Чучер Сандево, Желино, Јегуновце, Теарце, Тетово, Студеничани, Арачиново и Брвеница. „Постоеја случаи на кражби на гласачките ливчиња, полнење на гласачки кутии, заплашување, групно гласање и гласање за други лица, како и идентични потписи во извадоците на избирачкиот список“, вели Џулијан Пил Јеитс шеф на набљудувачите на ОДИХР. Странските набљудувачи оценија дека за повторување на инцидентите придонеле надлежните органи со пасивноста и неказнувањето на нерегуларностите од првиот круг. „И покрај тоа што во првиот круг ги објавивме имињата на тие општини, не беа преземени никакви активности за да се решат проблемите кои ги наведе меѓународната заедница. Се чини дека оваа пракса стана култура за избрзано донесување демократски одлуки и за потценување на целиот демократски процес во Македонија. А и за потребата земјата да се движи напред“, вели Кит Витмар шег на набљудувачите на Советот на Европа. Набљудувачите изразија загриженост за недоволниот број на жени избирачи и членови на избирачките одбори. Пребројувањето на гласовите е оценето како лошо во 23% од гласачките места. Советот на Европа предупреди дека поради изборните нерегуларности, ќе спроведат истрага за начинот како се избрани македонските претставници во оваа европска институција. http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=44655
OooOo Митрева ги убедува дипломатите да дадат преодна оценка за изборите ОБСЕ и ЕУ имаат сосема различни оценки за вториот круг избори. Катастрофални се оценките ОБСЕ и ОДИХР, додека портпаролот на Хавиер Солана вели, изборите протекоа во регуларен ред, со тоа што сите инциденти мора да бидат истражени, да се превземат мерки да се обезбеди изборите на 10 април, но и во иднина, во целост да бидат според меѓународните стандарди. Ден потоа коментарите на меѓународната заедница. Шефицата на дипломатијата како ударна тупаница на Бучковски има конкретна задача - да ги убеди дипломатите во земјава дека ставот на ОБСЕ и ставот на Владата за изборите се спротивни. Жестоките оценки на ОБСЕ за изборите е повод за денешната средба на Митрева со првиот човек на ОБСЕ во земјава. Она што му го кажала Митрева е дека изборите протекле фер и демократски, со одредени нерегуларности. Со дипломатски речник, таа јасно му ставила до знаење дека постои длабоко несогласување помеѓу ОБСЕ-извештајот и Владата, нејзиниот став за изборите. Тивкиот револт на Владата на Бучковски, кога станува збор за извештајот на ОБСЕ, има голема причина - нервозата е само заради ЕУ и нејзината одлука за преговори. Дали официјален Брисел есенва ќе и рече „да“ на Владата, зависи прилично од изборите. Владини извори за А1 објаснуваат дека сега се подигнати стандардите, затоа што Македонија силно чука на вратата на Европа. Дали ќе има одговор и отворање на тааврата, зависи само од Македонија и се разбира, од оценките на дипломатите. Нивните ставови се различни, еднакво различни како што се и оние за влезот на Македонија во преговори со Унијата.
intel Се сеќава некој на портокаловите џипови на ОБСЕ и нивните активности во Косово 99.
intel
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by intel
Извини, ама те ставам на игноре[V]
E de, ne si ni prv ni posleden i ne e prv pat chovek da bega koga nema konkreten odgovor. Nema problem, ignoriraj ... seirot i vaka i taka doagja za nekoj den ;)
И?Кај е сеирот?Овде или на друго место. коалицијата “За Македонија заедно” е победник на изборите. “Коалицијата “За Македонија заедно” освои најголем број на гласови и во вториот изборен круг - вкупно 236.042 гласа. Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 208.257 гласа, ДУИ 64.684,ВМРО-Народна 36.523 гласа. Или, гледано од аспект на освоени градоначалнички мандати: коалицијата “За Македонија заедно” освои вкупно 38, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ - 20. ДУИ - 12, ВМРО-Народна - 3, ДПА - 2 и тројца независни кандидати. Во втор круг, на 10 април, ќе се оди во 6 општини: Зелениково, Брвеница, Шуто Оризари, Студеничани, Кичево и во Куманово.
OooOo Abe toa ne me interesira ti rekov ... mene me interesira Penov da se trgne od Skopje. :) Inaku neli me ignorirashe? [:D]
intel
quote:
Originally posted by OooOo Neli me ignorirashe? [:D]
Ајде не зезај.Само по тоа прашање мислев.А за Пенов че видејме.
NARCIS`
quote:
Originally posted by Pana
I vo Dolneni pobedi SDSM ,ubav toj na baba.I vo cela Makedonija pobedi SDSM osven vo nekoj opstini vo Skopje.Ne vo site,vo nekoj!
Hahaha boli vistinata,kazi samo vo karpos deka pobedi sdsm i na niedno drugo mesto vo Skopje[:D][:D],a sto go mesas 11ti??Znaes deka glasanjeto ke bide formalno,Penov go napusti izborite se sto ostana e radi reda.
NARCIS`
quote:
Originally posted by OooOo
quote:
Originally posted by intel
Извини, ама те ставам на игноре[V]
E de, ne si ni prv ni posleden i ne e prv pat chovek da bega koga nema konkreten odgovor. Nema problem, ignoriraj ... seirot i vaka i taka doagja za nekoj den ;)
Koj seir,Penov-Trifun na toj seir mislis[:D][:D]
NARCIS`
quote:
Originally posted by DonVito
quote:
Originally posted by NARCIS`
quote:
Originally posted by DonVito
JAs Ne Znam kako mozit narodot da mu veruvat na Gruevski . Pa toa e cudo ljuge. idat ohrid na miting i pocnuvat da zborvit . "Ohrid gad na gradovite" namesto "Grad Nad Gradovite" pa toa e nepismenost!!!!!!!!
Ti neznaes za Gruevski???Pa jas neznam kako ti mozes da veruvas na eden terorist,ubiec,sto ja unisti MKD. Objasni mi toa.
Ramkovniot Dogovor 100% Uspesen. Dovolno E Toa Za Objasnuvanje!
Celiot Makedonski narod e i ostana protiv toj ramkoven dogovor,uspesen e za vas albancite no za nas Makedoncite ne e.
NARCIS`
quote:
Originally posted by dejan
sto e ova sto slusnav na radio ros?? deka makedonci albanci placjat naj malku za struja..... isto slusnav deka buckovski saka da ja otkaci radmila?!!!
Aracinovo,opaje,bojane....site mestakade sto mnozinstvoto e albansko struja ne se plakaa IC a ne najmalku.[}:)]
intel
quote:
Originally posted by NARCIS` Celiot Makedonski narod e i ostana protiv toj ramkoven dogovor,
Ова врз основа на резултати од референдумот,или вашиот критериум и понатаму останува дека само членството и симпатизерите на опозицијата се Македонци.
NARCIS`
quote:
Originally posted by dejan
quote:
Originally posted by DonVito
quote:
Originally posted by dejan
vo koi aspekti DonVito, e dogovorot uspesen? jas mislam ne e uspesen....samo DUI dobi uspeh nikoi drug. ramkoviot dogovor na los i obvraten nacin se implementira, teroristi vo vladata, toa ne bese napisano na ramkoviot dogovor, kako jas sto znam...
Licnite Karti Ke Se Dvojazicni vo tie gradovi kaj sto ima nad 24% . Pasosite Isto Taka. Po Skolata Ke Se Ucit I albanski Jazik vo makedonskite paralelki.
ok...jas ne se soglasuvam so poslednoto. bi se soglasuval ako struga i skopje ne bile dvojazicni...ama se. ne gledam nesto dobro da iskoci od toa sto makedonec ke uci albanski, deka toi jazik ne e svetski jazik kade treba da se uci, i plus mnogu makedonci ne odat vo albanija kako sto znam. jas sum protiv toa.....pret nekolku meseci tetkami rece deka izgleda nejzinite deca ke trebat da ucat albanski, jas mislev ona taka rece na shala, ama izgleda vistina e.
Dejan,gotovi se pagaat od vlasta se glea toa po rezultatite.Ke se vratat nasite na vlast pak,e ondak pa ke bide veselo.
NARCIS`
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by NARCIS` Celiot Makedonski narod e i ostana protiv toj ramkoven dogovor,
Ова врз основа на резултати од референдумот,или вашиот критериум и понатаму останува дека само членството и симпатизерите на опозицијата се Македонци.
Nemavte srce i hrabrost da izlezete da glasat ZA referendumot.Vi se zakanuvaa so brkanje od rabotni mesta i slicni manipulacii.Fakt e deka i ti si protiv nego no tvojata lojalnost na SDMS ne ti dava da se istaknes,pa drugarce dosta vi bese.
dejan i jas taka sakam da bide narcis....
dejan sto e OVA?? preterano e...ne im e dovolno sto pobedile vo struga!! grrr Членови на ДУИ го блокираа патот Прилеп-Македонски Брод Златка Пурковиќ 29.03.2005 Над 1.000 членови на ДУИ денеска го блокираа патот Прилеп-Македонски Брод кај Долнени, во знак на протест, поради, како што велат, изборниот фалсификат кој е направен на 3 гласачки места. Во општина Долнени на вториот круг од локалните избори победи кандидатот на здружената коалиција Изудин Каришиќ со тесна разлика од 85 гласа пред кандидатот на ДУИ Асрим Османи. Османи вели дека тие ќе бараат поништување на гласањето од следните причини: „Револт народот се јавува поради кражбата во Дебреште што се случи од страна на претседателот на избирачкото место и член на СДСМ, така да народот го пројавува револтот на овој начин“, изјави Асрим Османи, кандидат за градоначалник на ДУИ во Долнени. Членовите на ДУИ не го потпишале записникот, вели претседателот на ОИК Кирил Мирчески. Тој изјави дека комисијата ќе расправа утре по преговорите, со цел да се смири тензијата во оваа општина. Во првиот круг во општината Долнени инцидент направија членови на ДУИ, кои пукаа во близина на гласачко место, при што интервенираше и полицијата и приведе неколкумина од нив.
трендафил Во Охрид општинската изборна комисија го поништи гласањто на 9 места. Ако Врховниот суд ја потврди оваа одлука, кандидатот на СДСМ води со окулу стотина гласиви, што не е недостижно. Во Штип се прегласува на две места. Не знам без нив каков е резултатот, но без поништувањето кандидатот на СДСМ водеше со окулу 200 гласа. Знае ли некој што стана со жалбите во Кочани.
Pana Vrhovniot sud gi prifati zalbite za Ohrid i Stip od SDSM i tamu nema preglasuvanje. Tamo go primivte do balcak!
KoPiLe
quote:
Originally posted by dejan
sto e OVA?? preterano e...ne im e dovolno sto pobedile vo struga!! grrr Членови на ДУИ го блокираа патот Прилеп-Македонски Брод Златка Пурковиќ 29.03.2005 Над 1.000 членови на ДУИ денеска го блокираа патот Прилеп-Македонски Брод кај Долнени, во знак на протест, поради, како што велат, изборниот фалсификат кој е направен на 3 гласачки места. Во општина Долнени на вториот круг од локалните избори победи кандидатот на здружената коалиција Изудин Каришиќ со тесна разлика од 85 гласа пред кандидатот на ДУИ Асрим Османи. Османи вели дека тие ќе бараат поништување на гласањето од следните причини: „Револт народот се јавува поради кражбата во Дебреште што се случи од страна на претседателот на избирачкото место и член на СДСМ, така да народот го пројавува револтот на овој начин“, изјави Асрим Османи, кандидат за градоначалник на ДУИ во Долнени. Членовите на ДУИ не го потпишале записникот, вели претседателот на ОИК Кирил Мирчески. Тој изјави дека комисијата ќе расправа утре по преговорите, со цел да се смири тензијата во оваа општина. Во првиот круг во општината Долнени инцидент направија членови на ДУИ, кои пукаа во близина на гласачко место, при што интервенираше и полицијата и приведе неколкумина од нив.
ova ne treba da te cudi ni najmalku ....mislam ako go imashe procitano mojot post kade shto ubavo imam napishano ...SDSM od koga ima izbori vo Mk pobeduva vo taa opshtina so FALSIFIKAT ....garantirano ti kazuvam ...i veruvaj me deka znam ..[;)]
трендафил
quote:
Портпаролот на НАТО Џејмс Апатурај за македонската редакција на Би-Би-Си изјави дека Алијансата изразува разочараност по неодамнешното гласање на локалните избори во Македонија. Апатурај вели дека НАТО внимателно ги следел изборите во земјата и оти првите наоди на ОБСЕ се разочарувачки. Тој нагласи дека Алијансата се надева оти особено земјите аспиранти ќе преземат активни чекори за да ги остварат највисоките демократски стандарди на НАТО. Коментирајќи за тоа дали заклучокот на ОБСЕ ќе влијае врз аспирациите на Македонија за членство во НАТО, портпаролот Апатурај е дециден дека поканата за членство е колективно решение преземено од сите членки на Алијансата, кои ќе разгледуваат цела лепеза од прашања, политички, воени, а секако меѓу нив се и демократските стандарди. „Засега нема формално закажан самит за 2006, но тоа не значи дека не би можело да го има. Тоа значи дека лидерите на НАТО ги разгледуваат сите прашања за воени или демократски реформи, кога ќе донесат решение, кога и да биде тоа, и секако напредокот во обезбедувањето на највисоките демократски стандарди ќе се гледа во тој контекст“, рече портпаролот на НАТО за макеоднската редакција на Би-Би-Си. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=44733"]А1 вести[/url]
quote:
Соединетите Држави синоќа изразија загриженост околу начинот на кој беше изведено гласањето на локалните избори во Македонија. [url="http://www.bbc.co.uk/macedonian/news/story/2005/03/050331_macedonia_usa_elections.shtml"]BBC news[/url]
После вакви катастрофални избори им даваме поголеми можност на непријателите на Македонија. Грција, на пример, може да го блокира нашето членство во НАТО и ЕУ поради недостаток на демократија, а не поради проблеми со името. После уште едни срамни избори во Кочани, Штип, Охрид и други места и понатаму ќе бидеме понижувани кога гласаме со прскањето со спреј (како современа форма на жигосување) што се применува само во нецивилизираните земји. Но факт е дека криминалците му доскокнуваат на секој закон. Најлоши се кога се во власта. Ни фали само уште странци да ни ги организираат изборите и да бидат по изборните комисии, односно и формално да станеме протекторат. А се очекуваше по чесните избори во 2002 (на кои некои очекуваа дека чесните ЛАВОВИ ќе го прават ова што го прават безимените криминалци сега), но на кои власта ја добивме нечесно, со измама (со ветувања што не се исполнуваат), да се организираат уште едни успешни избори и да ни се симнат странците од вратот. За жал, оваа власт не ја бива за ништо (сем за самата себе). Ниту во економијата, ниту во културата, ниту во здравството, ниту во демократијата ...
concrete Otprilika toa e toa. Bi bilo dobro sega Premierot si sekernoto devojce od leva strana i NOVITE DECKI na Divider od desna, da se pojavi vo Parlamentot ili na TV so eden "istoriski govor " i vednas da pocne da dela ili otide jabana Makedonija Moja . Predsedatelot nema veke kapacitet za toa......
Pana
quote:
Флоровски се враќа, ДУИ со уште една парламентарка Александар Флоровски наскоро повторно ќе стане пратеник, на местото на Коце Трајановски, досегашниот координатор на пратеничката група на ВМРО - ДПМНЕ, кој е избран за градоначалник на Гази Баба. Се очекува Флоровски, кој на парламентарните избори во 2002 беше петти на пратеничката листа на ВМРО-ДПМНЕ во втората изборна единица, да и се приклучи на пратеничката група на ВМРО – НП, која е најмногубројна во редовите на парламентарната опозиција.
Epa neka vi e na zdravje sega Divider! p.s. abe sto te nema vo posledno vreme,da ne ti go zatvorija stavbot!
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Флоровски се враќа, ДУИ со уште една парламентарка Александар Флоровски наскоро повторно ќе стане пратеник, на местото на Коце Трајановски, досегашниот координатор на пратеничката група на ВМРО - ДПМНЕ, кој е избран за градоначалник на Гази Баба. Се очекува Флоровски, кој на парламентарните избори во 2002 беше петти на пратеничката листа на ВМРО-ДПМНЕ во втората изборна единица, да и се приклучи на пратеничката група на ВМРО – НП, која е најмногубројна во редовите на парламентарната опозиција.
Epa neka vi e na zdravje sega Divider! p.s. abe sto te nema vo posledno vreme,da ne ti go zatvorija stavbot!
Пана Со каков статус е твоето јавно дадено ветување овде на форумов......за некакво си ЈАВНО...КУКУ...РИКАЊЕ или пак нешео слично на тоа? Спремен ли си .....да го испочитуваш докрај ВЕТЕНОТО , а ? пс ПРОВЕРЕНО ли е ова или .....уште чека на некаква про(не)верка ???
Pana Sto zboris be lav ne te razbiram. javi se na 11 april i ke pravime muaber heee......heeeeeee...heeeeeee. p.s. ne moras da kukurikas na 11 april,samo javi se
Great_Macedonian Dejan, vo Dolneni nema Albanci.. tiese makedonci muslimani, turci i romi koj se "albanizirani" i potkupeni od DUI da glasaat za niv.
intel
quote:
Originally posted by трендафил После вакви катастрофални избори им даваме поголеми можност на непријателите на Македонија. Грција, на пример, може да го блокира нашето членство во НАТО и ЕУ поради недостаток на демократија, а не поради проблеми со името.
Тука сте на иста линија,јасно ни е.
quote:
Но факт е дека криминалците му доскокнуваат на секој закон. Најлоши се кога се во власта.
Знаеме де, уште од 98.
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by трендафил После вакви катастрофални избори им даваме поголеми можност на непријателите на Македонија. Грција, на пример, може да го блокира нашето членство во НАТО и ЕУ поради недостаток на демократија, а не поради проблеми со името.
Тука сте на иста линија,јасно ни е.
quote:
Но факт е дека криминалците му доскокнуваат на секој закон. Најлоши се кога се во власта.
Знаеме де, уште од 98.
Па кога знете одамна оти не ја сменете-ле ......мислам на Власта ? Или оваа е поинаква од другите во македонија. пс Како и да е , тие и самите знаат и очекуваат скоро да им „стигне„ КАТИЉ ФЕРМАН од „Султанот„ (се мисли на ЕУ и МЗ) , за да распишат Избори за НОВА ВЛАСТ која (барем сите се надеваат дека) ќе биде НЕКОРУМПИРАНА.
Pana
quote:
Избори за НОВА ВЛАСТ
Srcinja ste nema sto.Znaes koga ke bide toa,koga vie ke osvoite 40 gradonacalnicki mesta a nie 19. Vaka ocigledno e deka narodot i ja dava podrskata na SDSM i koalicionite partneri pa zatoa moze samo da sonuvate novi izbori. A i sto ke vi se novi koga i sega vo vakva sostojba osvoivme poveke od 50.000 glasovi od vas. Da bea parlamentarni izbori ke imavme 20 pratenici poveke od vas.
dejan pa koi pobedi vo dolneni?? mislam bese SDSM??
Pana I vo Dolneni pobedi SDSM ,ubav toj na baba.I vo cela Makedonija pobedi SDSM osven vo nekoj opstini vo Skopje.Ne vo site,vo nekoj!
concrete More Pana , pocni na sabajle po edno presno jace mateno , ene go kade e 11 April, ocekuvam da riknes , do tuka da te cujam !!!!!
Pana Kaj si be concrete!Ti ke im kazes na klenovive ili jas da im kazam!Aj bolje ti,tebe ke ti veruvaat!
KoPiLe
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Dejan, vo Dolneni nema Albanci.. tiese makedonci muslimani, turci i romi koj se "albanizirani" i potkupeni od DUI da glasaat za niv.
Dolneni -opshtina so 5000 makedonsko naselenie i 3500 albansko naselenie vo 94 godina ..turcite se brojat na prsti a romi i nema ..ova ti go kazuvam zatoa shto mojot tatko beshe kandidiran vo 94 god za parlamentarnite izbori kako nezavisen kadnidat tamu i edinstven protivkandidat mu beshe Alil od SDSM ..kako ti zvuci direktor na osnovno shkolo (20 Godini) vo taa sredina makedonec koj doprinesol kolku shto mozel za taa opshtina da izgubi vo toj sostav .. Ushte mi teknuva koga 2002 za izborite mnogu niz prilep se shetaa so plavi kapi mirizlivi so cvejkninja na niv ...ama izgleda nekvalitetni kapite uvenaa ruzite... (Ahhhh ruzooooo ...OOOOOOO DZANGO) pa ova godina ne gi noseja i gi nemashe ..tie 4-ca shto napravija edinstven problem na izbirackoto mesto vo prilep se fateni od policijata ..a na edniot od niv mu lezelo i ushte edna krivicna prijava koja shto ne mu bila pushtena do izborite ..pa sega edniot od 4-cata ke odgovara i za ednoto i za drugoto ...a sekako deka ke mu se sudi i deka ke mu ja pushtat i drugata prijava ...[;)]
KoPiLe
quote:
Originally posted by Pana
I vo Dolneni pobedi SDSM ,ubav toj na baba.I vo cela Makedonija pobedi SDSM osven vo nekoj opstini vo Skopje.Ne vo site,vo nekoj!
ne pobedi vo cela mk sdsm ...eve vo prilep ne pobedi ...vo bitola ne pobedi ...[;)][:D]
mako Dobra statija od Casule http://217.16.70.236/?pBroj=2724&stID=52249
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
I vo cela Makedonija pobedi SDSM osven vo nekoj opstini vo Skopje. Ne vo site,vo nekoj!
Абе навреда е да се потценуваат останатите, демек не можат самите да прочитаат резултати!:) Од едни читам дека опозицијата убедливо (!?) победила (!?), а од Pana читам дека СДСМ победиле во цела (!?) Македонија... Јасно е дека во Македонија најмногу гласови, градоначалници и советници доби коалицијата ’За Македонија Заедно’, меѓутоа јасно е дека немаат сите општини иста специфична тежина (најзначајните и’ припаднаа на опозицијата), па многу блиску до вистината е дека мечот заврши со нерешен резултат... Секој што се обидува да претстави нешто друго, може само смешен да излезе!
dejan najdobro e toa sto SDSM e mala riba vo golemo ezero vo skopje!
dbk
quote:
Originally posted by dejan
najdobro e toa sto SDSM e mala riba vo golemo ezero vo skopje!
More da znaes SDSM kakvi ajkuli ima vo nea [8D]
Ceki
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Pana
I vo cela Makedonija pobedi SDSM osven vo nekoj opstini vo Skopje. Ne vo site,vo nekoj!
Абе навреда е да се потценуваат останатите, демек не можат самите да прочитаат резултати!:) Од едни читам дека опозицијата убедливо (!?) победила (!?), а од Pana читам дека СДСМ победиле во цела (!?) Македонија... Јасно е дека во Македонија најмногу гласови, градоначалници и советници доби коалицијата ’За Македонија Заедно’, меѓутоа јасно е дека немаат сите општини иста специфична тежина (најзначајните и’ припаднаа на опозицијата), па многу блиску до вистината е дека мечот заврши со нерешен резултат... Секој што се обидува да претстави нешто друго, може само смешен да излезе!
Da, vo Skopje i Bitola kako so znam pobedila opozicijata. A to ne se mali gradovi ...
dejan posle ovie lokalni izbori......skopjani! ZA ZHAL, ke treba da go gledata ova! [IMG]http://tinypic.com/2k57y0[/IMG] [:(] za zhal, i ulicite ke bidat na albanski!! ocekuvajte za nekolku meseci skopje da bide prepoln so kosovari, i kriminalot sto ke go donesat!!!
Strelec dejan, ова го повторуваш многу пати досега, па морам да ти кажам нешто... 1. Каде ти тоа прочита дека ќе се менуваат сите натписи? Допрва на ниво на Скопје треба да се носи закон кој што ќе ги регулира тие работи! 2. Каква врска имаат овие избори (за кои што е топиков) со тие натписи? 3. Од натписот ’Shkupi’, во Македонија моментално постојат многу други полоши и поопасни работи. Самиот натпис ’Shkupi’ не би пречел никому, доколку се’ друго во државата биде како што треба. 4. Од каде ти е идејата дека евентуалните вакви натписи ќе донесат нови Косовари и ќе го зголеми криминалот? Кој сега ги спречува тие Косовари да дојдат во Скопје? Ако има нешто што ги спречува, би ги спречувало и тогаш кога пред Скопје ќе пишува ’Shkupi’!
dejan go kazuvam deka mi e maka sto taka ke ispadne. sum cital po vesnicite deka ke pisuva tamu i kade nema albanci. normalno nema da preci nikoi....a so toa sve dvojazicnost ke im kaze na kriminalcite vo kosovo deka ne trebat da znaat makedonski. takvi natpisi ke im kazat na albancite vo kosovo deka vo makedonija ne e potrebno da se znae makedonski! ako grcka im dade na makedoncite site prava, i ako vo nekoi delovi tamu isto imase na makedonski, i ako jas sakav da zhiveam tamu, jas ne bi se grizhel za grckiot jazik, deka sve mi e na gotovo, napisano na moi jazik. taka so vo makedonija. nisto nemam protiv toa sto se koristi albanskiot jazik vo makedonija, vo tetovo-gostivar, toa sto sum jas protiv e deka gradovi kako Skopje, Struga i Kicevo-pret edna godina ne bile dvojazicni, a sega ke bidat! se gleda kade ova odi sve, posebno so toa sto gradonacalnikot na struga e albanec od DUI, taa 'golema albanija'. sum go rekol ova mnogu pati, i pak ke go poftoram, PROTIV sum za albanskiot jazik da stane ftor vo Skopje i Struga. toa e 'magnet' za kosovari koi barat dobar zhivot, i medju niv ima dobri kosovari, ama poveke od niv ne se dobri. naj loso od ova e deka glavniot grad na makedonija ke ima 2 oficijalni jazici.
трендафил Со вметнувањето на општините Сарај и Кондово (сега општина Сарај), површината на градот е скоро двојно поголема сега. Во моментов тој дел од градот е ретко населен. Но дали така ќе биде и во иднина? Дали таму ќе се населуваат и македонци или ќе продолжи трендот на иселување? Да ги потсетам тие што зборуваат за тоа дека е можна етничка поделба на Скопје со Вардар како граница и тоа левата страна да им припадне на Албанците, дека општината Сарај е на двете страни од реката. Се повторува катастрофално спорото донесување на одлуки и на општинските изборни комисии и на Врховниот суд. Советот на Скопје ќе одлучува за евентуално поширока двојазичност од таа што (ќе) ја предвидува законот за употреба на јазиците и е предвидена по Уставот на РМ. Практично сите натписи на објектите под ингеренција на градот ќе бидат двојазични. И доколку се дозволи употреба на знамињата на малцинствата, тоа на албанското малцинство ќе се вее пред Градското собрание и на тврдината Кале, на пример.
dejan duri na kale? nemam komentar.
lav
quote:
Originally posted by dejan
duri na kale? nemam komentar.
Сие досега (на)правени компромиси беа правени само на сметка на Македонците , чија што донеодамна држава на Македдонците , со еден потег на желните за ВЛАСТ моќници , (по)стана збирштина на некакви си племенски „заедници„ , враќајќи не нас и потомците наши длабоко и НАЗАД и тоа со ВЕКОВИ во Историјата , иако тоа сакаат да го „намачкаат„ со прелив кој нема да дозволи во почетокот сите да се досетат дека под површината е нешто сериозно сменето и буквално НИШТО не е ИСТО како порано , иако така сакаат и се трудат да (ни) го прикажат. Во тоа всашност е и ТРАГЕДИЈАТА НАША.
dejan za zhal makedonija nema da bide kako sto bese porano.....koga bese mirna zemja, site imale nekoi poseben zhivot.....neznam sto drugo da kazam! koga ke pomislam albansko zname na kale ili negde drugste vo skopje da se vee taka......odma gubam nadezh...deka se znae na sto vodi toa...i ne sakam da pomislam na toa!! drzhavata go pluka goce delchev i lugje kako on. koi grad e na red posle skopje i struga? kicevo? pa moze ohrid....pa posle ke se odi preku resen, bitola i prilep, sve dodeka albanizacijata na makedonija ne e kompletno!
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
Vrhovniot sud gi prifati zalbite za Ohrid i Stip od SDSM i tamu nema preglasuvanje. Tamo go primivte do balcak!
Претпоставувам дека ова е обраќање до сите опозиционери. Затоа одговарам во врска со балчакот. Од Врховниот суд можеби да. Но ако се суди според гласачите веројатно не. Ова е уште една потврда зошто само 2,5% од граѓаните му веруваат на нашето судство.
Pana Glasacite si go kazaa svoeto i vo Ohrid i vo Stip.Vrhovniot sud samo go potvrdi toa. Mnogu vlegovte u film i mislite deka sekade kade sto ste izgubile treba da ima preglasuvanje. p.s. i korava kokoska ke klukne zrno.
трендафил
quote:
Originally posted by KoPiLe
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Dejan, vo Dolneni nema Albanci.. tiese makedonci muslimani, turci i romi koj se "albanizirani" i potkupeni od DUI da glasaat za niv.
Dolneni -opshtina so 5000 makedonsko naselenie i 3500 albansko naselenie vo 94 godina ..turcite se brojat na prsti a romi i nema ..ova ti go kazuvam zatoa shto mojot tatko beshe kandidiran vo 94 god za parlamentarnite izbori kako nezavisen kadnidat tamu i edinstven protivkandidat mu beshe Alil od SDSM ..kako ti zvuci direktor na osnovno shkolo (20 Godini) vo taa sredina makedonec koj doprinesol kolku shto mozel za taa opshtina da izgubi vo toj sostav .. Ushte mi teknuva koga 2002 za izborite mnogu niz prilep se shetaa so plavi kapi mirizlivi so cvejkninja na niv ...ama izgleda nekvalitetni kapite uvenaa ruzite... (Ahhhh ruzooooo ...OOOOOOO DZANGO) pa ova godina ne gi noseja i gi nemashe ..tie 4-ca shto napravija edinstven problem na izbirackoto mesto vo prilep se fateni od policijata ..a na edniot od niv mu lezelo i ushte edna krivicna prijava koja shto ne mu bila pushtena do izborite ..pa sega edniot od 4-cata ke odgovara i za ednoto i za drugoto ...a sekako deka ke mu se sudi i deka ke mu ja pushtat i drugata prijava ...[;)]
Со оглед на тоа дека еден од притворените за изборна измама е вработен во „ОСА“, приватна агенција за обезбедување во сопственот на Бојчевски, советник за безбедност на Претседателот Црвенковски, вториот е телохранител на досегашниот градоначалник на Прилеп од СДСМ, а и другите двојца се активисти на државотворците, не верувам дека воопшто ќе бидат осудени. Што се однесува до Албанците, тие се познати по одзивот од најмалку 100% иако, на пример, ниту една жена не излегува на гласање. СО такви избори се краде демократијата во Македонија. Но така е кога ја загубивме војната во која наводно нема победници. Барем така велат државотворците и тоа го сметаат за своја заслуга. Сепак на власт се луѓе кои знаат да се борат само против сопствениот народ. Кога ќе ги победиме „нашите“, Албанците сами ќе се вклопат во нормалните текови на општеството.
Jakov
quote:
Originally posted by dejan
koga ke pomislam albansko zname na kale ili negde drugste vo skopje da se vee taka......odma gubam nadezh...deka se znae na sto vodi toa...i ne sakam da pomislam na toa!! drzhavata go pluka goce delchev i lugje kako on. koi grad e na red posle skopje i struga? kicevo? pa moze ohrid....pa posle ke se odi preku resen, bitola i prilep, sve dodeka albanizacijata na makedonija ne e kompletno!
ALbanski znaminja se vejat odamna vo pola Makedonija i toa nezakonski i nikoj ne im pravi nisto. Neznam zasto e strasno i ne uzzasnuva ako vo Skopje na Kale se vee albansko zname, a vo Tetovo Gositvar i Debar koga se vejat ne e strasno. VO Tetovo opnaa tolkavi bisti na neznam Naim Fraseri i vo Debar na Skenderbeg, nikoj ne se potrese, sega koga dojde meckata na vrata vo Skopje site nesto se zagrizeni.Kolite i kombinjata na Makedonski Posti veke pola godina i poveke se na mak. i na albanski pa nikoj muva ne go lazi....
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
Glasacite si go kazaa svoeto i vo Ohrid i vo Stip.Vrhovniot sud samo go potvrdi toa. Mnogu vlegovte u film i mislite deka sekade kade sto ste izgubile treba da ima preglasuvanje. p.s. i korava kokoska ke klukne zrno.
Врховниот суд си го кажа своето и во 1999 година. Имаше (за разлика од сега) прегласувања. На крај СДСМ не се ни жалеше, а скоро две години не го признаваше Претседателот на РМ како Претседател на РМ. Тоа што се однесува до законската страна. Што се однесува до моралната страна на актуелната власт, го плукаа додека беше жив. Сега го вознесуваат во небеса. Јас не знам дали СДСМ го има патентирано правото да ги прогласува изборите за фалсификувани кога ќе изгуби, па другите кога ќе се случи фалсификат немаат право на тоа. Ќоравата кокошка од 1999 сега има широко отворени очи и клука многу зрна, па го изеде и стопанството и државата. Остана уште да го клукне Електростопанството, пред да дојдеме на ред за клукање и ние, луѓето. Иако, за тренинг, по некој и клукнуваат. Обвинетите за Раштански на пример.
dejan
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by dejan
koga ke pomislam albansko zname na kale ili negde drugste vo skopje da se vee taka......odma gubam nadezh...deka se znae na sto vodi toa...i ne sakam da pomislam na toa!! drzhavata go pluka goce delchev i lugje kako on. koi grad e na red posle skopje i struga? kicevo? pa moze ohrid....pa posle ke se odi preku resen, bitola i prilep, sve dodeka albanizacijata na makedonija ne e kompletno!
ALbanski znaminja se vejat odamna vo pola Makedonija i toa nezakonski i nikoj ne im pravi nisto. Neznam zasto e strasno i ne uzzasnuva ako vo Skopje na Kale se vee albansko zname, a vo Tetovo Gositvar i Debar koga se vejat ne e strasno. VO Tetovo opnaa tolkavi bisti na neznam Naim Fraseri i vo Debar na Skenderbeg, nikoj ne se potrese, sega koga dojde meckata na vrata vo Skopje site nesto se zagrizeni.Kolite i kombinjata na Makedonski Posti veke pola godina i poveke se na mak. i na albanski pa nikoj muva ne go lazi....
zosto nikoi ne diga 'panika' vo tie gradovi? vo tetovo, koi makedonec ke uspee da digne panika tamu? isto za Gostivar i Debar. Plus tie gradovi imat poveke Albanci. Skopje e glaven grad na Makedonija, plus mal grad e vo balkanot, i da ima ftor jazik albanski?! moze nekoi od vas mislite, deka jas kako se oponasam e cudno......i ako Skopje ne e vas grad, trebate da digate panika, deka skopje e glavniot grad na Makedonija. zamisli vo Atina (ova nikogas nema da bidne) da se zbori za albanski jazik da bide ftor, ili taka nesto. more tamu nemoze ni da se pomisli na toa. site grci okulu svetov bi napravile nesto, javuvanje tamu pa tamu, potpisi, neznam sto, sve za da go 'spasat' glavniot grad na Grcka, i ako ne se od tamu, moze se od nekoje zapusteno ostrov, oni bi napravile sve za Grcka. gledam deka na nikoi ne mu e gajle dali vo Skopje ke se vee Albansko zname na kale, ili dali skopje ke stane pristina2. jas sakam eden den da se vratam vo SKOPJE, a ne skopje-shkup. inace, ne e ni vazno koi jazici ili koi znaminja ke se veeat vo skopje, neli? ne e vazno, skoplje, shkup, uskub, skopie, odberi si.
Jakov
quote:
Originally posted by dejan
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by dejan
koga ke pomislam albansko zname na kale ili negde drugste vo skopje da se vee taka......odma gubam nadezh...deka se znae na sto vodi toa...i ne sakam da pomislam na toa!! drzhavata go pluka goce delchev i lugje kako on. koi grad e na red posle skopje i struga? kicevo? pa moze ohrid....pa posle ke se odi preku resen, bitola i prilep, sve dodeka albanizacijata na makedonija ne e kompletno!
ALbanski znaminja se vejat odamna vo pola Makedonija i toa nezakonski i nikoj ne im pravi nisto. Neznam zasto e strasno i ne uzzasnuva ako vo Skopje na Kale se vee albansko zname, a vo Tetovo Gositvar i Debar koga se vejat ne e strasno. VO Tetovo opnaa tolkavi bisti na neznam Naim Fraseri i vo Debar na Skenderbeg, nikoj ne se potrese, sega koga dojde meckata na vrata vo Skopje site nesto se zagrizeni.Kolite i kombinjata na Makedonski Posti veke pola godina i poveke se na mak. i na albanski pa nikoj muva ne go lazi....
zosto nikoi ne diga 'panika' vo tie gradovi? vo tetovo, koi makedonec ke uspee da digne panika tamu? isto za Gostivar i Debar. Plus tie gradovi imat poveke Albanci. Skopje e glaven grad na Makedonija, plus mal grad e vo balkanot, i da ima ftor jazik albanski?! moze nekoi od vas mislite, deka jas kako se oponasam e cudno......i ako Skopje ne e vas grad, trebate da digate panika, deka skopje e glavniot grad na Makedonija. zamisli vo Atina (ova nikogas nema da bidne) da se zbori za albanski jazik da bide ftor, ili taka nesto. more tamu nemoze ni da se pomisli na toa. site grci okulu svetov bi napravile nesto, javuvanje tamu pa tamu, potpisi, neznam sto, sve za da go 'spasat' glavniot grad na Grcka, i ako ne se od tamu, moze se od nekoje zapusteno ostrov, oni bi napravile sve za Grcka.
Ubavo ti e ova sto kazuvas, za toa prasanje odgovor treba da se dobie od nadvor od Makedoncite vo svetot. Eve pominaa referendumi, izbori, ke dojde na red i znameto t.e zakonot za znaminja na malcinstvata, nema nikakov aber od stranstvo, Ne gledam ni organizacii ni poedinci da dignat vreva, barem polovina od taa sto Grcite ja pravat koga e vo prasanje nekoe nacionalno prasanje na Grcija. Za doaganje vo SKopje, slobodno dojdi i ne mu se sekiraj...Ke te precekaat znaci na koi pisuva "Embasi of Itali" posle ke te preceka tabla na koja pisuva "strit 11oktomvri" i slicni gluposti, koi ne se ni albanski ni angliski ni latinski...toa samo vo Makedonija mozes da go najdes...i ke ti bide bas zabavno veruvaj [:D][:)][:D]
dejan eh...jas sakam mnogu da se vratam nazat, i da imam zabavno vreme:)
трендафил Да очекуваме дека во недела изборите ќе се одвиваат коректно. Дека нема повторно да се случи на локални избори глобално да биде се` во ред, а неправилности да бидат локални.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Да очекуваме дека во недела изборите ќе се одвиваат коректно. Дека нема повторно да се случи на локални избори глобално да биде се` во ред, а неправилности да бидат локални.
Море, за секој случај, почнете вие уште вечерва да галамите дека повторно има невидени фалсификати.:) Ама малку погласно ако може, за и во Брисел да се чуе!:)))
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Да очекуваме дека во недела изборите ќе се одвиваат коректно. Дека нема повторно да се случи на локални избори глобално да биде се` во ред, а неправилности да бидат локални.
Море, за секој случај, почнете вие уште вечерва да галамите дека повторно има невидени фалсификати.:) Ама малку погласно ако може, за и во Брисел да се чуе!:)))
Нема потреба од тоа....оти тие (од Брисел) веќе не чекаат некој одовде да им (раз)кажува , туку самите тоа го надгледуваат и тоа непосредно....за да нема недоумици и прераскажувања на настаните.
dejan zosto nikoi ne stavil nesto od nekoi vesnik tuka??:) ДИК го потврди изборот во 17 општини 10.04.2005 Државната изборна комисија вечерва потврди дека се избрани градоначалници на 17 општини каде што денеска се гласаше или прегласуваше во првиот и вториот круг од локалните избори. Здружената опозиција победи во: Конче - Стојан Лазаров, Бутел - Петре Латиновски Зрновци - Благој Николов Коалицијата За Македонија заедно победи во: Маврово-Ростуше - Фуад Дурмиши <----sum videl deka SDSM ovdeka pobedi?? Охрид - Александар Петрески Кривогаштани - Горан Каравилоски Куманово - Зоран Дамјановски Штип - Панде Сарев ДУИ победи во: Липково - Беќир Сакипи, Студеничани - Ајаудин Зеќири Брвеница - Џелал Рамадани Тетово - Хазби Лика Долнени - Африм Османи <--- neli SDSM pobedi tuka?? ВМРО-НП победи во: Македонски Брод - Милосим Војнески Во Кичево победи кандидатот предложен од група избирачи Владимир Толески. Во Чучер Сандево Војислав Киранџиќ, кандидат на група избирачи. Борче Гиевски победи во Зелениково предложен од група избирачи.
dejan Костовски ја објави победата на локалните избори МИА 10.04.2005 „Ми причинува голема чест што со огромно мнозинство ја добив вашата доверба“ Независниот кандидат за градоначалник на Скопје Трифун Костовски вечерва ја објави победата на локалните избори. „Ми причинува голема чест што со огромно мнозинство ја добив вашата доверба во идните четири години да го водам главниот град. Ова е првиот чекор кон нешто што треба да значи ново, ова е само почеток кон она што значи 'што можам јас да направам за мојот град и за мојата татковина'“, порача Костовски во своето обраќање до граѓаните на Скопје. Портпаролката на неговиот Изборен штаб, Маја Мухиќ на прес-конференцијата соопшти дека од обработените 77 проценти на избирачките места Костовски ја добил довербата на 83.334 граѓани, а Ристо Пенов имал 16.900 гласа. „Соодносот е 1:4,84 за Костовски. Бројот на гласови 'за' се повтори од првиот изборен круг, што го сметаме за значајна политичка порака од граѓаните на Скопје, независно од нивната политичка, етничка и верска припадност“, изјави Мухиќ објавувајќи ја убедливата победа на Трифун Костовски.
lav
quote:
Originally posted by dejan
Костовски ја објави победата на локалните избори МИА 10.04.2005 „Ми причинува голема чест што со огромно мнозинство ја добив вашата доверба“ Независниот кандидат за градоначалник на Скопје Трифун Костовски вечерва ја објави победата на локалните избори. „Ми причинува голема чест што со огромно мнозинство ја добив вашата доверба во идните четири години да го водам главниот град. Ова е првиот чекор кон нешто што треба да значи ново, ова е само почеток кон она што значи 'што можам јас да направам за мојот град и за мојата татковина'“, порача Костовски во своето обраќање до граѓаните на Скопје. Портпаролката на неговиот Изборен штаб, Маја Мухиќ на прес-конференцијата соопшти дека од обработените 77 проценти на избирачките места Костовски ја добил довербата на 83.334 граѓани, а Ристо Пенов имал 16.900 гласа. „Соодносот е 1:4,84 за Костовски. Бројот на гласови 'за' се повтори од првиот изборен круг, што го сметаме за значајна политичка порака од граѓаните на Скопје, независно од нивната политичка, етничка и верска припадност“, изјави Мухиќ објавувајќи ја убедливата победа на Трифун Костовски.
Сега ....колку што Jaс знам , еден наш кољега требаше тука да РИКА ...нели , овде на форумов ? Барем така вети(л) , и тоа пред доста виртуелни сведоци. Да не е тој од истите тие кои ветуваа своевремено (во 2002 година) намалување на даноците , вработување (барем) по еден од секое семејство , некоалицирањее со терористи , партнерство со сите за одбрана на националните интереси , никогаш повеќе кражби и распродажби (страна 6 доле од програмата во pdf формат....? Подетално кој има време да чита [url="http://www.sdsm.org.mk/Izbori2002/ip2002.pdf"]овде[/url] пс А го нема никаде да гукне барем едно Hiiiiiiiiiiiiiiihihi , разбира се.
dejan lol, kade e pana?:p vazno e deka SDSM pobedi vo poveke mesta vo makedonija;)
Strelec
quote:
Originally posted by dejan
...Фуад Дурмиши <----sum videl deka SDSM ovdeka pobedi??
Што те чуди dejan... Муслимански имиња не треба да има во македонските партии? Во Австралија само католици има во партиите?:)
dalila
quote:
Originally posted by lav Сега ....колку што Jaс знам , еден наш кољега требаше тука да РИКА ...нели , овде на форумов ? пс А го нема никаде да гукне барем едно Hiiiiiiiiiiiiiiihihi , разбира се.
Tokmu toa i jas se prasuvav[;)][:D]
lav Јас нешто си мислам да ви предложам ....до тие колеги кои со кољегата пана контактираат и ДА ГО ПО(Д)СЕТАТ , и да му кажат оти е ногу баран тука и сега , на форумов разбира се. пс Ајде сега да (се) видиме , кој ќе му стави ЗВОНЧЕ на „мачорот„-де форумски ?
dejan nemam nisto protiv toa:) jas ne ni znam za partiite tuka:p of course nema katolici vo tie partii, i od drugi veri bi trebalo da ima!
dalila
quote:
Originally posted by lav
Јас нешто си мислам да ви предложам ....до тие колеги кои со кољегата пана контактираат и ДА ГО ПО(Д)СЕТАТ , и да му кажат оти е ногу баран тука и сега , на форумов разбира се. пс Ајде сега да (се) видиме , кој ќе му стави ЗВОНЧЕ на „мачорот„-де форумски ?
A be, da ne se krijat i tie dobro bi bilo [:p]
трендафил
quote:
Ганка Самоиловска Цветанова поднесе оставка МИА 11.04.2005 Ганка Самоиловска - Цветанова Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Ганка Самоиловска - Цветанова денеска поднесе неотповиклива оставка од партиската функција. „По долго размислување, од моја страна на претседателот Груевски му беа понудени две опции. Првата - надминувањена внатрепартиските недоразбирања и воспоставување соработка која ќе се базира на демократски принципи, со цел ВМРО-ДПМНЕ да избегне дополнителни потреси и конечно, како сериозен и вистински лидер на опозицијата, да се спротивстави на неспособноста на актуелната власт“ „Втората - оставка од функцијата потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, доколку претседателот Груевски оцени дека нема простор за надминување одредени недоразбирања што произлегоа како резултат на нашите различни ставови во однос на одредени стратешки прашања. Неколку дена по нашата првична средба, претседателот Груевски ми соопшти дека се одлучил за втората опција, односно прифаќање на понудената оставка“, се наведува во писмената оставка на Самоиловска - Цветанова. Таа додава дека и во иднина ќе остане доследна на основните принципи и начела на ВМРО-ДПМНЕ. „Од позицијата член на Извршниот комитет и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, во рамките на објективните можности, ќе го дадам својот максимум во унапредувањето, модернизирањето и демократизацијата на партијата, бидејќи на Република Македонија и е потребна модерна, демократска, сериозна и одговорна партија која смело ќе ја поведе преку евроатланските интегративни процеси до конечното полноправно членство во големото европско семејство“, истакнува Ганка Самоиловска - Цветанова.
И ова е веројатно резултат од локалните избори.
Jakov
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Ганка Самоиловска Цветанова поднесе оставка МИА 11.04.2005 Ганка Самоиловска - Цветанова Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Ганка Самоиловска - Цветанова денеска поднесе неотповиклива оставка од партиската функција. „По долго размислување, од моја страна на претседателот Груевски му беа понудени две опции. Првата - надминувањена внатрепартиските недоразбирања и воспоставување соработка која ќе се базира на демократски принципи, со цел ВМРО-ДПМНЕ да избегне дополнителни потреси и конечно, како сериозен и вистински лидер на опозицијата, да се спротивстави на неспособноста на актуелната власт“ „Втората - оставка од функцијата потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, доколку претседателот Груевски оцени дека нема простор за надминување одредени недоразбирања што произлегоа како резултат на нашите различни ставови во однос на одредени стратешки прашања. Неколку дена по нашата првична средба, претседателот Груевски ми соопшти дека се одлучил за втората опција, односно прифаќање на понудената оставка“, се наведува во писмената оставка на Самоиловска - Цветанова. Таа додава дека и во иднина ќе остане доследна на основните принципи и начела на ВМРО-ДПМНЕ. „Од позицијата член на Извршниот комитет и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, во рамките на објективните можности, ќе го дадам својот максимум во унапредувањето, модернизирањето и демократизацијата на партијата, бидејќи на Република Македонија и е потребна модерна, демократска, сериозна и одговорна партија која смело ќе ја поведе преку евроатланските интегративни процеси до конечното полноправно членство во големото европско семејство“, истакнува Ганка Самоиловска - Цветанова.
И ова е веројатно резултат од локалните избори.
Moze i tetka Ganka sega ke formira nesto VMRO- Seriozna, posto ona e po klasika, violini i slicni trakatanci.
dejan kako?
OooOo
quote:
Originally posted by lav
Сега ....колку што Jaс знам , еден наш кољега требаше тука да РИКА ...нели , овде на форумов ? пс А го нема никаде да гукне барем едно Hiiiiiiiiiiiiiiihihi , разбира се.
quote:
Originally posted by dalila
Tokmu toa i jas se prasuvav[;)][:D]
I ja isto chekam povik od divinata :)
Strelec Џабе се мачите... Сега ќе ви дојде и ќе ви каже дека сеуште ништо не е готово... Според закони вакви и онакви, се има право на жалба, па жалбени постапки... врховни судови... и ќе ви напише на крај hiiiii hiiiiiiiii...:))) Ќе дојдат и наредни локални избори, а Pana сеуште ќе верува дека на претходните Пенов победил!:)))
Great_Macedonian Dejan gledam pak si se fatil za albanskiot jazik. Vidi vaka be dejance, albanskiot jazik e najmal; problem... cim vejke oddamna ucat albanski na uciliste, od gradinka do fakultet... naramno deka ke im trebat znaci na albanski, i onaka makedonski golem del od albancite dobro ne govorat. Sto si se fatil i za albanskoto zname.. toa se vee nasekade... i sto pak deka se vee ventilatorot "nas".... i toa za mene e tugo zname, i za sekoj makedonec e tugo zname. Koga ke see razvee sestnaeset krakoto sonce.. ili vaka potocno da ti kazam, kade sto see vee sestnaeset krakoto makedonsko sonce, tamu e vistinskata makedonija!
Great_Macedonian quote:Originally posted by KoPiLe quote:Originally posted by Great_Macedonian Dejan, vo Dolneni nema Albanci.. tiese makedonci muslimani, turci i romi koj se "albanizirani" i potkupeni od DUI da glasaat za niv. Dolneni -opshtina so 5000 makedonsko naselenie i 3500 albansko naselenie vo 94 godina ..turcite se brojat na prsti a romi i nema ..ova ti go kazuvam zatoa shto mojot tatko beshe kandidiran vo 94 god za parlamentarnite izbori kako nezavisen kadnidat tamu i edinstven protivkandidat mu beshe Alil od SDSM ..kako ti zvuci direktor na osnovno shkolo (20 Godini) vo taa sredina makedonec koj doprinesol kolku shto mozel za taa opshtina da izgubi vo toj sostav .. Ushte mi teknuva koga 2002 za izborite mnogu niz prilep se shetaa so plavi kapi mirizlivi so cvejkninja na niv ...ama izgleda nekvalitetni kapite uvenaa ruzite... (Ahhhh ruzooooo ...OOOOOOO DZANGO) pa ova godina ne gi noseja i gi nemashe ..tie 4-ca shto napravija edinstven problem na izbirackoto mesto vo prilep se fateni od policijata ..a na edniot od niv mu lezelo i ushte edna krivicna prijava koja shto ne mu bila pushtena do izborite ..pa sega edniot od 4-cata ke odgovara i za ednoto i za drugoto ...a sekako deka ke mu se sudi i deka ke mu ja pushtat i drugata prijava ... ------------------------------------------------------------------------------- Kopile, Vidi vaka.. vo Dolneni okolijata tie lujge se turci nese albanci.. albanci imat no malce.. na a1 vesti kazaa deka 1900 turci se podkupeni od DUI. I da nadovrzam.....Dolneni mu pripadna na DUI
Strelec Градоначалници во затвор Штотуку избраниот градоначалник на Шуто Оризари, Амди Бајрам, кој освои околу 100 гласа повеќе од неговиот противник Ердуан Исени од коалицијата "За Македонија заедно", најдоцна до завчера требаше да биде на издржување 4,5 годишна казна затвор. Најверојатниот епилог на оваа фарса е ’Вонредни избори во Шуто Оризари за 70 дена’. Сепак, Амди Бајрам не е единствениот ваков случај. Како што стојат работите, голема е веројатноста наскоро и Чучер Сандево да остане без градоначалник. Против новиот градоначалник на Чучер Сандево, Воислав Киранџиќ во тек е судска постапка за злоупотреба на службена должност
Boriz
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Dejan gledam pak si se fatil za albanskiot jazik. Vidi vaka be dejance, albanskiot jazik e najmal; problem... cim vejke oddamna ucat albanski na uciliste, od gradinka do fakultet... naramno deka ke im trebat znaci na albanski, i onaka makedonski golem del od albancite dobro ne govorat. Sto si se fatil i za albanskoto zname.. toa se vee nasekade... i sto pak deka se vee ventilatorot "nas".... i toa za mene e tugo zname, i za sekoj makedonec e tugo zname. Koga ke see razvee sestnaeset krakoto sonce.. ili vaka potocno da ti kazam, kade sto see vee sestnaeset krakoto makedonsko sonce, tamu e vistinskata makedonija!
Kazimi pa ti, Great_macedonian, Vo koja druga drzava mozi da se vidi ova cudo? Ne e zborot deka e albanskoto zname, tuku opsto. NE SMEJS da digas tugo zname vo druga drzava, osven ako imas dozvola. I ako imas dozvola, mora drzavnoto zname da se vee do drugoto. Izvinete vaka deka sum OFF topic, i deka vi se mesam vo muabeto, ali toa cudo nikade go nema. Osven vo .... Makedonija.
dejan
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Dejan gledam pak si se fatil za albanskiot jazik. Vidi vaka be dejance, albanskiot jazik e najmal; problem... cim vejke oddamna ucat albanski na uciliste, od gradinka do fakultet... naramno deka ke im trebat znaci na albanski, i onaka makedonski golem del od albancite dobro ne govorat. Sto si se fatil i za albanskoto zname.. toa se vee nasekade... i sto pak deka se vee ventilatorot "nas".... i toa za mene e tugo zname, i za sekoj makedonec e tugo zname. Koga ke see razvee sestnaeset krakoto sonce.. ili vaka potocno da ti kazam, kade sto see vee sestnaeset krakoto makedonsko sonce, tamu e vistinskata makedonija!
ne se soglasuvam so toa sve. za albanskoto zname...kako sto rece Boriz. zosto vo opsto da se vee Albansko zname? da se pokaze eden covek kolku e golem albanec?? da gi brecka makedoncite? ne se soglasuvam IC so toa! i ako ke se vee na kale vo skopje, togas...neznam sto da kazam! i ako makedonskoto zname sto go imame sega ne e nase vistinsko, sepak e makedonsko zname na makedonija. znaci deka vintilatorot-makedonsko zname e tugjo, toa znaci deka i moze albanskoto zname da se vee sekade, deka toa e tugjo. stvarno.....neznam zosto mnogu makedonci ne sum bunat za ova tolku? vo grcija da se vee albansko zname, more site grci vo svetot ke dignat glava i ke prasat 'sto e rabotava??' skopje e glaven grad na makedonija, kade treba da ima samo eden jazik, edno zname da se vee na mesta kako kale, itn. samo da ne dojde den koga ke treba albansko zname da se vee vo ohrid, na tvrdinata samoil. albancite imat site prava vo makedonija, poveke sega so ova glupost desentralizacija. imat poveke prava od albancite vo grcka i drugi zemji. a i zhiveat po dobro od albancite vo kosovo. ne sakam da otidam vo skopje (koga ke imam moznost) i da vidam albansko zname da me precekuva, ili vo struga da odam i da vidam albansko zname da me precekuva.
dejan toa sto strelec go stavi: a zosto ne otide nekoi albanski gradonacalnik od DUI koi pret 4 godini odel protiv makedonija????
lav Posted - April 11 2005 : 08:33:45 -------------------------------------------------------------------------------- quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by трендафил quote: -------------------------------------------------------------------------------- Ганка Самоиловска Цветанова поднесе оставка МИА 11.04.2005 Ганка Самоиловска - Цветанова Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Ганка Самоиловска - Цветанова денеска поднесе неотповиклива оставка од партиската функција. „По долго размислување, од моја страна на претседателот Груевски му беа понудени две опции. Првата - надминувањена внатрепартиските недоразбирања и воспоставување соработка која ќе се базира на демократски принципи, со цел ВМРО-ДПМНЕ да избегне дополнителни потреси и конечно, како сериозен и вистински лидер на опозицијата, да се спротивстави на неспособноста на актуелната власт“ „Втората - оставка од функцијата потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, доколку претседателот Груевски оцени дека нема простор за надминување одредени недоразбирања што произлегоа како резултат на нашите различни ставови во однос на одредени стратешки прашања. Неколку дена по нашата првична средба, претседателот Груевски ми соопшти дека се одлучил за втората опција, односно прифаќање на понудената оставка“, се наведува во писмената оставка на Самоиловска - Цветанова. Таа додава дека и во иднина ќе остане доследна на основните принципи и начела на ВМРО-ДПМНЕ. „Од позицијата член на Извршниот комитет и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, во рамките на објективните можности, ќе го дадам својот максимум во унапредувањето, модернизирањето и демократизацијата на партијата, бидејќи на Република Македонија и е потребна модерна, демократска, сериозна и одговорна партија која смело ќе ја поведе преку евроатланските интегративни процеси до конечното полноправно членство во големото европско семејство“, истакнува Ганка Самоиловска - Цветанова. -------------------------------------------------------------------------------- И ова е веројатно резултат од локалните избори. -------------------------------------------------------------------------------- Moze i tetka Ganka sega ke formira nesto VMRO- Seriozna, posto ona e po klasika, violini i slicni trakatanci. Јас предпочитам повеќе КЛАСИЧНА одколку сериозна , дури има и опција и КАМЕРНА да се формира. пс Ама нема толку Македонци на располагање за зачленување та ќе мора да ги „позајми„ од „соседите„ или политичките противници од „другиот„ табор.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
Џабе се мачите... Сега ќе ви дојде и ќе ви каже дека сеуште ништо не е готово... Според закони вакви и онакви, се има право на жалба, па жалбени постапки... врховни судови... и ќе ви напише на крај hiiiii hiiiiiiiii...:))) Ќе дојдат и наредни локални избори, а Pana сеуште ќе верува дека на претходните Пенов победил!:)))
Аман бе колега ....неверојатно ми е дотаму да стасал ....,мислам со неговото размислување...... пс Последниот пат не даваше знаци на таква од тебе посочена состојба на духот...цк...цк..цк.... ппс Ни отиде човеков .....штета гулема нели , разбира се.
трендафил Во недела прв пат ми се случува изборната комисија да го прекрши законот додека јас гласав. Гласав без да бидам проверен дали сум „жигосан“ со спреј (наводно им се потрошиле батериите на УВ лампата) и без да бидам испрскан (наводно се потрошил спрејот). Се работи за гласачко место кое сега е во општина Чаир и веројатно се лажираше за тоа општинскиот градоначалник да биде од ДУИ. На изборите за пратеници, со уфрлање на повеќе десетици илјади гласачи ливчиња, албанците со кражба добиваат десетина пратеници повеќе, а врз основа на тоа и еден министер повеќе. Не ми е јасен соодносот помеѓу поништените гласања на одредени бирачки места и бројот на пријави. По мене бројот на пријави мора да биде најмалку еднаков на бројот на поништени гласања. Дури и поголем ако во тоа учествувалка целата комисија. А низ Македонија имаше прегласувања на повеќе стотици места. Кај нас постапка се води само на местата кај што имало насилство и само против Македонци. Не и кај што фалсификатот е направен тивко и кај што го направиле Албанци. Не може на пример да има 300 ливчиња повеќе отколку што има потписи во бирачкиот список , а да нема пријава. Истражниот судија пак треба да утврди кој е виновен за тоа, дали е сторено намерно или се работи за грешка и врз основа на тоа да поведе прекршочна или кривична постапка. Вака, со две пријави, само се прави привид дека нешто се работи.
dejan mnogu poveke dobivat so krazhbi i lazhgi. DUI e PROBLEM vo makedonija. DUI e parasit, DUI e virus koi se shiri, i unistuva! toa virus pravi, unistuva! ke te ebe pa na kraj na strana. sega virusot pocnal vo ftorata faza na shirenje, od tetovo do struga se proshirilo, pa na kaj dolneni, duri vo skopje ke se osekja toi gaden virus. virus go unistuva covekot, isto kako DUI koi ja unistuva makedonija.
Divider Pana, kaj si da prorikas malku,neli takov bese dogovorot??!!!!!!!
Strelec Груевски собира баби и жаби Очекувана беше изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека здружената опозиција освоила 520.000 гласа, но тоа не е така. Тој меша баби и жаби. Од СДСМ објаснуваат дека опозицијата ги собрала гласовите за Трифун Костовски, на кандидатите за градоначалници на скопските општини и гласовите од првиот и вториот круг. Според таквата математика, Коалицијата "За" освоила 928.000 гласа! /Дневник/
dejan SDSM ima usta da zbori!!
dejan Државното албанско знаме против суверенитетот на Македонија Со албанските знамиња во западна Македонија ќе се доведе во прашање суверенитетот на таа територија, предупредуваат експертите. Според нив, заедниците во Македонија може да имаат симболи што ќе го изразуваат нивниот идентитет, ама тие треба да се разликуваат од симболите на државата од која е нивното етничко потекло. Наспроти овие толкувања, од албанскиот политички блок вчера дојдоа сигнали дека не е доволно етничките заедници да ги употребуваат своите симболи само во општините каде што се доминантно население, туку и таму каде што се застапени со повеќе од 20 проценти, како на пример во Скопје. „Време“ објави дека според владини извори, првичната верзија на законот за употреба на симболите на заедниците предвидува во општините како Тетово, Гостивар, Струга, Чаир, Дебар... државното знаме на Албанија да се употребува паралелно со знамето на Македонија. Тоа значи дека заедниците во Македонија не мора да имаат посебен етнички симбол, туку дека можат да го користат симболот на својата матична држава. - Според сите дефиниции, знамето е симбол на државноста и на суверенитетот. Тоа стои таму каде што почнува државата, на самата граница. И ако на територија во границите на таа држава се вее туѓо знаме, тоа значи дека е спорен суверенитетот на тој простор. Тоа е како во САД да се истакнува знаме на Мексико или на Порторико - вели д-р Трајан Бендевски, професор по право на ЕУ. smeski i GLUPOSTI Во ДУИ и во ДПА вчера не сакаа да го коментираат предлогот за законското решение за употреба на знамињата, со образложение дека за него ќе се расправа во партиските тела. Од ПДП, пак, посочуваат дека е неуставен предлогот албанското знаме да се истакнува само во општините каде што Албанците се мнозинство. - Ако 20 проценти застапеност важат за употребата на јазикот, зошто да биде поинаку за знамето? Не е целта знамето да се употребува само во приватниот живот. Така не се постигнува рамноправност. Многу важно е како се употребува знамето во јавниот живот и во државните институции - вели Абдулади Вејсели, лидерот на ПДП. Според него, станува збор за знамето на Албанците што го користи и државата Албанија, така што никој нема мандат да го менува неговиот изглед. Слободан Чашуле, пратеник од ВМРО-НП, пак, посочува дека малцинствата во Македонија може да имаат свое знаме, ама дека неговиот изглед треба да симболизира дека станува збор за знаме на заедница што живее во Македонија. - Да го земеме примерот со Истра во поранешна СФРЈ. Таму италијанското малцинство го употребуваше знамето на Италија, ама на него имаше и петокрака. Така и Албанците во Македонија може да го користат знамето на Албанија, ама меѓу двете глави на орелот би можело да стои и сонцето од македонското знаме. Во спротивно, ако се употребува идентично знаме со Албанија, тоа ќе значи изземање на таа територија - објаснува Чашуле. KOGA DA SE VEE ALBANSKO ZNAME VO MAKEDONIJA???? ODGOVOR= koga albancite ke slavat nekoi albanski den. neli toa pisuvase vo ramkoviot dogovor?!?
dejan citav negde deka DUI pobedile vo Dolneni SAMO za eden glas! lele sto da se kaze!
Great_Macedonian Boriz.. Dejan... Pogresno ste me svatile. Jas ne se soglasuvam so toa da se vee albanskoto zname na drzavni institucii ili na kale (na kale nikogas nema da se vee)... NO, koga vlasta toa go dozvoluva dzabe nie kosa si kornime. I za "ventilatorot" te svajkam Dejan. Toa e zname na Republika Makedonija, no koga vejke se dozvoluva da se istaknat znaminja na zaednici... pokraj drzavnoto zname, kajsto ziveat albanci neka si go veat i albanskoto, no do nego treba da se vee i sestnaeset krakoto zname kako simbol na makedoncite. Plus Dejan da ti kazam sto e navistina nesto sto ke te Sokira. Ova licnovo ventilatorce drzavno nase nema da opstoi uste dolgo.. znaes deka kraj na albanskite branje nikogas ke nema... za godina vreme ke vidis koga albancite ke pobaret promena na drzavnoto zname .. ke baret da se vmetne albanski simbol vo nego... e togas ke prajme muabet pak za znaminjava, a za sega da se vratime na temava. Dali za eden glas ili pojke ne e bitno.. bitno e sto DUI si ima sega opstina vo centralna makedonija, neka mu e alal na branko i bUCKo :)
dejan sum cital mnogu pati deka nekoi albanec od partija kako DUI predlozile za makedonskoto zname da se smeni. ova e glupost i itno treba DUI da bidat fucked over.
Strelec ШТО СЕ КРИЕ ЗАД ПОДДРШКАТА НА АЛБАНЦИТЕ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЧУЧЕР САНДЕВО? Гласови за контрола на граничниот премин Сите 780 гласачи Албанци од село Блаце, гласале за градоначалникот на општина Чучер Сандево, Воислав Киранџиќ. На гласањето, како што дознава "Вечер", му претходел состанок во месната џамија, каде било договорено, независниот кандидат да ја добие поддршката од сите граѓани. Причина за тоа, неофицијално дознаваме, е договорот со поранешниот и, од завчера, актуелен градоначалник, да им ја препушти на Албанците контролата на "црниот бизнис" на граничниот премин кон Косово, што се наоѓа на територијата на Општината. Простор за ова отвораат и новите ингеренции на локалната самоуправа, односно, слободата на градоначалникот да одлучува кој ќе биде началник на полицијата, но и да назначува луѓе на други функции. Против градоначалникот во Основниот суд 2 во Скопје се води процес по десет обвиненија за злоупотреба на службена должност, граѓани од девет села. Најголемото обвинение против него е дека, во 2000 година, примил од НАТО паричен надомест од 132 илјади тогашни германски марки, исплатени за штетите причинети во Општината за време на кампањата во 1999 година. Целиот износ на парични средства Киранџиќ си го присвоил за себе. Ревизија е побарана и за штетните договори, склучувани без тендер, но за целокупното негово работење, што покажа голем број на сомнителни исплати и злоупотреби на општинската благајна.
трендафил Пограничната полиција не е под ингеренции на градоначалникот на граничните општини. Што се однесува до знамињата, важечкиот закон не дозволува истакнување на знамиња на етничките заедници. Друга работа е што некој ја става Рамковната спогодба над законите. Во врска со изборите. Не е ли чудно што Амди Бајрам дури вчера го добил решението од судот дека молбата за одложување на казната му е одбиена, а во затвор е веќе една недела (и една седмица пред тоа требаше да биде затворен). Значи пред да се донесе решение по неговото барање. Илко Георгиев, првообвинетиот во случајот Македонка не е во затвор и во догледно време нема да оди. Има ли ова некаква врска со изборот на Амди Бајрам за градоначалник???