Од љубов се живее подолго
Од љубов се живее подолго
melpomena Оние кои ја сретнале љубовта на својот живот најверојатно ќе живеат подолго за разлика од оние кои се осамени, вели австралиски научник по анализите направени за врска на љубовта со долговечноста. „Ако во животот сте ја пронашле вистинската љубов на својот живот, имате поголеми шанси за долг живот. - изјавил професорот Марк Коен од Универзитетот RMIT во Мелбурн на неодамнешната конференција во врска со стареењето. Коеновата дефиниција за љубовта е многу широка, не ја опфаќа само љубовта према некоја личност, туку ја разгледува и како љубов кон хобито, а и кон други нешта. „Доколку работите нешто што сакате, без разлика дали изработувате авони од хартија, ја средувате градината или гледате во очите на љубовта од вашиот живот, ќе доживеете моменти кога ќе помислите дека времето застанало, или часот ќе ви се чини како 5 минути, времето толку бргу „одлетало“. „Љубовта е таа што прави да го загубите чувството за време“ Осамените кој се пасионирани вљубеници во она што го работат или во нешто друго, веројатно ќе бидат среќни како и вљубените, тврди Коен. Коен, на собирот одржан во Бризбен потсети на американското истражување кое покажало дека лабараториските зајаци кои биле одгледувано со љубов живееле 60% подолго за разлика од другите. Исто така потсетено е и на истражувањето направено врз срцево болни во Израел, кое покажало дека подолго живееле оние кои имале среќен брак. На крај Коен тврди дека жените воопшто подолго живеат од мажите, бидејќи во принцип тие и повеќе љубат. Го сакаат партнерот, децата, родителите.... „Би можело да се каже дека никој не сака повеќе од жената, па и логично е подолго да живеат. www.idividi.com.mk Ima vistina vo ova[;)]
SirAndReW
quote:
Originally posted by melpomena
На крај Коен тврди дека жените воопшто подолго живеат од мажите, бидејќи во принцип тие и повеќе љубат. Го сакаат партнерот, децата, родителите.... „Би можело да се каже дека никој не сака повеќе од жената, па и логично е подолго да живеат.
He, he, he. Zar vo toa e tajnata na zenite demek tie imat golemo srce i ne ljubat, a za vozvrat dobivat dolg zivot. Cisto se somnevam deka ovoj Koen e zaljuben vkraj ili zenamu ja sponzorirala konferencijata [:)]
VeGaS pa sto ne ke ziveat po dolgo od nas mazite koga ne jadosuvaat [:D]
wolf_pack
quote:
Originally posted by SirAndReW
He, he, he. Zar vo toa e tajnata na zenite demek tie imat golemo srce i ne ljubat, a za vozvrat dobivat dolg zivot. Cisto se somnevam deka ovoj Koen e zaljuben vkraj ili zenamu ja sponzorirala konferencijata [:)]
hahaha I imam dokaz za toa:)))
quote:
Коен, на собирот одржан во Бризбен потсети на американското истражување кое покажало дека лабараториските зајаци кои биле одгледувано со љубов живееле 60% подолго за разлика од другите.
Ljubov kaj zajci, se prashuvam kako ide toa....ili....
StormAngel Ima vistina, ama ima i vistina vo toa drugoto "Love kills".[:D]
riba 100% se zivee podolgo ako se cuvstvuva mnogu ljubov.[8)]Eve logika: vozvratena ljubov-mnogu sreka mnogu sreka-mnogu smeenje mnogu smeenje-podolg zivot (dokazano:)) Zatoa samo SAKAJTE SE [;)] i uzivajte [8D] [:D]
The`bItCh
quote:
Originally posted by melpomena На крај Коен тврди дека жените воопшто подолго живеат од мажите, бидејќи во принцип тие и повеќе љубат. Го сакаат партнерот, децата, родителите.... „Би можело да се каже дека никој не сака повеќе од жената, па и логично е подолго да живеат.
tachno[^] ko sho znajt zhena da sakat nikoj ne znajt[:)] aaaaa!!!!![}:)]
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by StormAngel
Ima vistina, ama ima i vistina vo toa drugoto "Love kills".[:D]
ne se vika love kills nego love hurts[:X]a toa shto ne te ubiva te pravi pojak[;)]
DonVito aman teto kakvo podolgo . ce me odnesit vgrob zenami [:D]
EDO
quote:
Originally posted by riba
100% se zivee podolgo ako se cuvstvuva mnogu ljubov.[8)]Eve logika: vozvratena ljubov-mnogu sreka mnogu sreka-mnogu smeenje mnogu smeenje-pogolg zivot (dokazano:)) Zatoa samo SAKAJTE SE [;)] i uzivajte [8D] [:D]
nevozvratena ljubov-malce sreka malce sreka -mnogu placenje mnogu placenje-nerven slom "zatoa samo sakajte se" ova go podrazbiram kako sakaj se samiot sebe i so gi sishash drugite, ima logika:)
StormAngel
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by StormAngel
Ima vistina, ama ima i vistina vo toa drugoto "Love kills".[:D]
ne se vika love kills nego love hurts[:X]a toa shto ne te ubiva te pravi pojak[;)]
Mozebi si vo pravo.
The`bItCh
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL ..a toa shto ne te ubiva te pravi pojak[;)]
taka e kuchko[;)].. that what doesn't destroy me only makes me stronger[:X]
dbk Potpolno se soglasuvam so topicot!
bliznak od sex se zivee podolgo... a od ljubov mojs i pokratko :)
a-pin-dim
quote:
Originally posted by riba
100% se zivee podolgo ako se cuvstvuva mnogu ljubov.[8)]Eve logika: vozvratena ljubov-mnogu sreka mnogu sreka-mnogu smeenje mnogu smeenje-podolg zivot (dokazano:)) Zatoa samo SAKAJTE SE [;)] i uzivajte [8D] [:D]
Zatoa jas te sakam:o)
riba zatoa podolgo ke zivees dimkush!!![;)]
bliznak I posle ko ke se razbudi? Ispoten vo corapite kje e a?