Makedonsko Zdravstvo=MitoKorupcija
Makedonsko Zdravstvo=MitoKorupcija
Great_Macedonian Se dodeka vakvi idioti ima vo makedonskoto zdravstvo, tesko na toj sto ke se poboli vo MK.. citajte.. http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=23591 Петровски ми бараше 800 евра за стент Борче Петровски, директорот на Кардиологија, мене лично ми побара 800 евра за стент што требаше да го купам од човек што беше присутен во собата за интервенции и кој носеше со себе чанта полна стентови, сведочи за „Време“ Здравко Палески, чија сопруга лани била пациентка на Клиниката. Откако не прифатила да биде дел од шемата со стентови на Кардиологија, таа била отпуштена од болница. - Просто бев избркана со зборовите на Петровски: „Денес ќе си одиш“. Не ми вградија стент, бидејќи тврдеа дека немало, а ќе имаше ако платев 800 евра - вели 53-годишната Каранфила Палеска од Прилеп. Откако не се спогодила со Петровски, кардиологот Сашко Кедев и вградил „фондовски“ стент и тоа еден ден по скандалот што се случи минатиот понеделник со Јордан Балабанов, кој 45 минути среде интервенција чекаше да му биде вграден овој имплатант. Каранфила веќе 10 години е срцево болна. Во 1996 година имала инфаркт и вели дека е жива само благодарение на интервенцијата и грижата на лекарот Кедев. Лани таа повторно имала проблеми со срцето, но поради несогласувањата со директорот на Кардиологија, стентирање ни било направено. - Сите знаат што се случува на Кардиологија, но молчат затоа што имаат притисок од директорот. Бизнисот со стентови е многу профитабилен за директорот Петровски и тој не може да му прости на Кедев што овој ги арчи стентовите без да направи пари од тоа - револтирано раскажува Палески. За случката што им се случила нему и на неговата сопруга тој е спремен да сведочи и на суд. - Вистината мора да излезе на виделина. Ги повикувам директорот на Клиничкиот центар, Андреја Арсовски, и министерот за здравство да си го исчистат ѓубрето од Кардиологија. Замислете, Петровски го обвинува Кедев дека снимателот од А1 не смеел да влегува во операциона сала, ама за неговиот пријател со чантата тоа изгледа не важеше - вели Палески. Неговата сопруга Каранфила била очевидец на тоа што се случувало во понеделникот на Институтот за срцеви заболувања. - Го видов пациентот од Штип, кој навистина беше растревожен. Но, тој беше задоволен од Кедев, а разочаран од македонското здравство - раскажува Каранфила.
Great_Macedonian Dobro,izgleda nemoze da se procita na forumov, no kliknete na linkot.
OooOo Ete go srediv ;)
Great_Macedonian fala :)
angel Страшно, ужасно, катасрофално е она што докторите им го прават на пациентите во Македонија.[:(!] Криминалците во белите мантили треба да ги маркираме, јавно и морално да ги осудиме и да ги соблечат белите мантили што не ги заслужуваат и заменат со затворски униформи. НО, секогаш постои тоа „НО„, лекарскиот еснаф се брани помеѓу себе како непробоен бастион а пациентите начекани со мака немаат друго решение освен да играат по нивното. И се е добро ако пацинетите останат подзалечени и покрај митото и корупцијата, но недај боже лекарска грешка и негрижа која довела до нарушување на здравјето. Е тогаш доаѓа до израз лекарското единство и меѓусебно штитење па пациентот покрај тоа што ќе го остават без здравје ќе го остават и без памет. ЕТИЧКИ СУД ПРИ ЛЕКАРСКА КОМОРА=> тампон зона помеѓу незадоволните пациенти и несовесните лекари со главна надлежност да си ги штити лекарите од незадоволните пациенти. Имало случаеви кога пациенти умирале поради неетички однос на лекари па ниедна лиценца не била одземена.За непрофесионалниот однос на лекари нема да кометирам само ке кажам дека тоа најтешко, скоро никако, се докажува. Ова со др.Кедев е чисто политикантство. Не верувам дека и тој нема црни дамки на душата.
Strelec
quote:
Originally posted by angel
...Ова со др.Кедев е чисто политикантство. Не верувам дека и тој нема црни дамки на душата.
Забрана за работа на Кедев Управниот одбор на Клиничкиот центар донел одлука на докторот Сашко Кедев да му забрани да работи на Клиниката за кардиологија се додека има статус на пратеник, поради неодамнешните случувања за време на една интервенција за вградување стент. Кедев се товари за злоупотреба на пациент, односно прекршување на етичките норми, поради тоа што дозволил телевизиска екипа да снима во операциска сала пациент кој речиси еден час чекал да му биде вграден специјален стент.
angel Кога напишав за црните дамки на душата на Кедев сакав да кажам дека и тој се однесувал кон пациетите како и другите негови колеги. Со оваа случка, со оваа постапка сега тој сака само да се здобие со позитивен публицитет и наколост од гласачкото тело. Во секој случај тоа што го направи Кедев не е за осуда туку за пофалба без разлика од кој мотиви постапи така.
dejan kako taka vo makedonija?? barem ne bese taka vo jugoslavija ili pret 10 godini??
BorisVM
quote:
Originally posted by dejan
kako taka vo makedonija?? barem ne bese taka vo jugoslavija ili pret 10 godini??
Ne bea i mnogu drugi raboti, arno ama... Nie sme samite krivi shto ne znaeme ili ne mozheme da si ja vodime drzhavata kako shto treba. Od druga strana, toa e najchesto i sudbinata na malite drzhavichki. Kje igrash onaka kako shto ti svirat od nadvor MMF i SB. Prodadi Telekom, prodadi rafinerija za nafta, otpushti tolku i tolku, vraboti tolku i tolku i bez kvalifikacija da se ima nekoja veshtachka zastapenost... Ad nauseam.
AaaAa Ah Boris, demek SB i IMF vrabotija nekompetentni za prv pat? Toa e ustvari problemot, ke napravi nekoj neshto nepromisleno, i odma se se prepisuva na toa. Vo Makedonija imashe mnogu nekompetentnost, korupcija, i prljavstini mnogu pred IMF i SB da se vmesaat. Gorespomenatite ne se gazdi i reziseri od vcera, a u Stip bash i nema nekoja potreba za zastapenost nit imalo presaltuvanje nekakvo, pa ti sea vidi shto zaklucok ke doneses.
bojan81
quote:
Originally posted by AaaAa
Ah Boris, demek SB i IMF vrabotija nekompetentni za prv pat? Toa e ustvari problemot, ke napravi nekoj neshto nepromisleno, i odma se se prepisuva na toa. Vo Makedonija imashe mnogu nekompetentnost, korupcija, i prljavstini mnogu pred IMF i SB da se vmesaat. Gorespomenatite ne se gazdi i reziseri od vcera, a u Stip bash i nema nekoja potreba za zastapenost nit imalo presaltuvanje nekakvo, pa ti sea vidi shto zaklucok ke doneses.
[email protected] dokolku iblo loso zdravstvoto vo Jugoslavija, togas nemase da doadjaat delegacii od Holandija i drugi mnogu poraziveni zemiji i da sakaat toj zdravstven sistem da go prienat i vo svoite zemij. Zdravstvoto do pred da pocne trancicijata bese idealno postaveno, vo sekoe selo pogolemo selo imase bolnica, dokolku e pomalo bese obezbeden mobilna ekipa koja doadjase i vrsese sistematski pregledi na naselenieto. Nikoj ne se somnevase vo strucnosta na lekarite. Lekarite od makedonija odea i gi prestavuva svoite dostignuvanja na site najvisoki svetski kongresi. Taka da ance ne si vo pravo koga vikas deka od sekogas ne cinelo zdravstvoto
AaaAa KOj kade ja spomena Jugoslavija? Ti ocigledno nemash kapacitet da skontash shto jas sakam da kazam, taka da ne ni pocnuvaj ko MIsirkov da me sledish sekade.
AaaAa Ha ha, Sashko Kedev, zakon. So Joco Balabanov...za rezija se samo:)
a-pin-dim
quote:
Originally posted by AaaAa
Ha ha, Sashko Kedev, zakon. So Joco Balabanov...za rezija se samo:)
Ih ne si gi zaboravila stipjani :o) Toa e toa, i jas sum za.
bojan81
quote:
Vo Makedonija imashe mnogu nekompetentnost, korupcija, i prljavstini mnogu pred IMF i SB da se vmesaat. Gorespomenatite ne se gazdi i reziseri od vcera
Jas mozam da svatam samo toa sto ti ke napises, toa sto go misls edinstven nacin da go razberam e da go napises. Makedonskoto zdravstvo do pred da pocnat promenite vo zdravstveniot sistem bese del od Jugoslovineskiot zdravstven sistem.Pa zatoa napisav Jugoslovenskiot sistem, a toj sisem bese dobar, i potvrdata deka i drugi porazvieni zemji od Makedonija doadjale tuka da vidat kako toa funkcioniralo e dokaz za uspesnosta. Vo medjuvreme doznav deka i od Svajcarija dosle da vidat kako funkcionira toj zdravstven sistem. Taka da, poradi mojata informiranost ne mozam da premolcam na tvojata zelena logika. P.S. Nemozam da dozvolam poradi necija neinformiranost(citaj glupavost) drugite da dobijat pogresna slika za nesto sto ne e taka.
AaaAa Abe lepotane, jimmy hendrix ubavo rekol "slusa ama nemoze da cue." ti citash so citash ama ne razbirash. Aj da ti nacrtam. Reformite vo zdravstvoto vo Makedonija ne pocnaa so raspadot na Yu prvo i osnovno, pocnaa pred 2-3 godini i seuste traat, poslednoto e privatizacija. No toa i ne e bitno, nikoj nikade ne spomena reformi vo zdravstvo nikoj nikade ne spomena raspad ili sporedba so pre i post YU. Za da go razberesh mojot post treba da se osfrnesh i na ona od Boris, ama bidejki ti si ziv zagreben so mene da se fatish za gusa se somnevam deka si go procital. BorisVM prvo i osnovno ne se osvrna samo na zdravstveniot sistem, tuku generalno, i Borisvm vtoro i osnovno se osfrna na IMF i World Bank reforms u makedonija, i se osfrna na ramkoven dogovor i procentualna zastapenost na "strucnjaci" vo dadeniot sistem ako jas dobro go razbrav. Jas na toa mu odgovoriv. Prvo i osnovno korupcija ne pocna so doagjanjeto na IMF, korupcija imalo od sekogash, pa i za vreme Yu. Najgolemite malimati se slucija pred doagjanjeto i na IMF i WB, nie moze samo da zborime deka tie se krivi. KOga se otvorija najpovekjeto od privatnite ordinacii po makedonija? koga se iskrade najmnogu materijal i masini od zdravstvoto? Ajde kazi mi ja tvojata koja god e boja logika? Imalo strucnjaci, am ima i denes toa ne e sporno, samo zatoa shto Makedonija denes ima eden MItrev, koj e kade kade strucnjak, ili eden Cepreganov na koj site mu simnuvaat kapa neznaci deka nema korupcija i malimati, i neznaci deka fraeri ko Kedev ne go drobat sistemot za svoi koristi. So ima veze strucnost so korupcija, pa vo princip naj korumpirani se najostrucenite-so mi paga na um gospodinot Ugrinovski, nedaj boze da ti se sluci neshto da treba kaj nego da idesh, nekolku iljadarki spremni da imash u dzeb bi ti bilo pametno. I problem e toa sto odreden procent Albanci se zaposlija... se somnevam. Problem e shto diplomci od Bugarija koi zavrsile so nekolku stotici evra stanaa doktori (sekoja cest na isklucocite), problem e strucnjacite za koi zborish ne se plateni dovolno i site se podmitija, problem e shto zdravstvoto e politika. Vo Jugoslavija nemashe tolku mito posto doktorite bea plateni sekoj 1vi i imaa normalen zivot a i se zadovouvaa so ladi ko site drugi ne sakaa mercedesi. Ne zatoa shto vo ex yu nemashe albanci doktori, imashe i toa kako. Ama ostruceni lugje isto ko shto bea i makedoncite ostruceni a ne diplomci od Bugarija. Taka da, logikata deka IMF ili WB nesto sjebala i ne zaebala ne drzi... deka nie ne znaeme da vodime drzava, potpolno se slozuvam so toj del. A i strucnjaci kolkavi imame e mnogu sporno, neznam kolku strucnjaci mozat da se rodat od 2 sati kafe pienje, i zagarantirana plata bez razlika kolku se prazni knigite. I da gorespomenatite (Kedev, a mnogu pojke Balabanov) ne se od vcera, reziseri se uste od vremeto na ex YU,(kedev ne tolku posto e mlad) manipulanti i grebatori. Za niv zborev, ama ti se fakjash samo za mojot post, a ovde ima kontinuitet na diskusija ako ne primeti. Taka da ako glupavost te nervira probaj ti da ne bidesh glup, procitaj se, i probaj da ja povrzesh logikata a ne da pretpostavuvash samo za da kontrirash. Znam deka mozesh aj potrudi se sea i gledaj da te informiraat podrobno, ne samo so nekoi liti nebitni fakti da mi se izbacuvash. Pratile svajcarci, am i cepreganov na sorbona go zedoa pa shto? znaci deka imame dobar sistem? ne samo znaci deka cepreganov e genije koj nema prostor vo Makedonija, pa ojde na sorbona.
bojan81 Vidi vaka Ance zlato, gledam si se raspisala pa daj malku da ti gi smiram strastite. Zdravstveniot sistem bese zosdaden vo socijalisticki uslovi, da zadovoluva socijalisticki potrebi. Prostorot medju osamostojuvanjeto do pred nekoja godina koga pocnaa reformite bese ubistven za naseto zdravstvo. Zosto se ostavi da funkcionira vestacki odnoso da funkcionira neadaptiran na novnoastanatite ekonomski slucubanja. Vo celiot toj vakum mnogu lekari izmestija mnogu standardi. Standrdi koi do togas bea poim kako sto napisav pretoa za uspesen sistem na dosta nezavisni drzavi koi bea mnogu porazvieni od nasata. Vo toj vakum stana "normalno" da davas mito, etiketata mito da se lepe za najuspesnite kako sto pravis i ti. Strucnjaci poedinci imalo i porano i sega. Fintata e sto togas strucnjaci sozdavase togasniot uspesen sistem za koi ne vazese praviloto deka treba da zemas mito za da bides dobar, a deneska strucnjaci se sozdavaat vo nekoi drugi zemji kade vazi sistemot za da si dobar treba da zemas mito, kako sto vikas ti. Do seto ova dojde poradi kako sto napisav na pocetokt vakumot od devet ili deset godini ostaveno se na zdravstvoto da funkcionira po inercija. Dokolku toj zdravstven sistem se adaptirase na ekonomski uslovi da raboti, do den denesen vo makedonija ke se sozdavaat strucnjaci na koi nemase da im e potrebno da zemaat mito za da bidat dobri. Sto se odnesuva do toa deka onie koi diplomirale vo bugarija za tebe se nepismeni samo zosto zavrsile tamu, da ti podobjasnam. Bugarija ima medicinski fakulteti mnogu pred makedonija. Makedoncite porano do pred 2 svetska do pred da se otvori medicniski fakultet ucele najcesto vo sofija ili belgrad. Pa tie doktori se mnogu ceneti kaj nas. Deneska na simpozium recisi sekoga sorabotuvaat site profesori medju sebe osobeno od ovie tri zemji, mak. bug. i srb. Bugarite sekogas imaat dobri trudovi i se ceneti vo medicinskite krugovi, i nezam od kade toa deka ako si za vrsil vo bugarija si potplatil. P.S. sto se odnesuva do tvoite besmisleni okuprianja so mene izvni no ova ne e mesto da se vredjame, jas ke se vozdraam od takvi nekulturni obrakanja.