Кој ги финасира(ше) кампањите
Кој ги финасира(ше) кампањите
intel Да ги разгледаме вашите сознанија.Има ли некој топ информација колку пари се потрошени.Колку им следува на партиите од буџетот а колку потрошиле.Кој претерал и од каде му се. На пример власта има можмост да украде од буџетот за што опозицијата со право ќе каже тоа се наши пари.Но и опозицијата можеби потрошила повеќе од она што и следува.Мене ме загрижува едно: Ако се тоа наши пари своевремено украдени додека биле на власт можам да кажам и не е толку страшно на ако не краделе како што викаат од каде им се 4 милиони евра???????Дали можеби се од некој сосед, лото, бинго или заштеда од на Војо Михајловски возачот.
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
Bidejki nekoj tapoglavci ne znaat jas ke im kazam! VMRO-DPMNE se finansirase so parite na Tripun, kaj patem gi napravi preku ispranite pari na Tehnometal. Gvujo na Tripun mu zel na raka 200.000 evra samo da go podrzi ovpoj vtoriov i uste 4.000.000 evra za kampanjata.E sega ovoj so vestackava vilica Tripun neka mu ja misli kako ke gi vrati.
1. Znaci Gvujo e izvonveden menagerrr i finansiski maher 2. Ako i pola od sumite se vistina, "Bvavo za Gvujo, taka mu tveba na Tlifun" sto ke rece "Arno mu napravil"[:)]
concrete A be ova Trifun , kako Dedo Mraz , ima li nekoj negov mobilen????????
Jakov
quote:
Originally posted by concrete
A be ova Trifun , kako Dedo Mraz , ima li nekoj negov mobilen????????
Sto ke ti e mobilen, posle 10ti koga ke vleze vo kabinetot, da se organizirame da mu odime vo poseta ke mu cestitame i da mu objasnime sto e rabotava , da mu kazeme, skromno onaka ako saka da ne finansira(pardon donira sredstva)...Mislam deka ke mu bide zadovolstvo.Neli?
intel
quote:
Originally posted by concrete
A be ova Trifun , kako Dedo Mraz , ima li nekoj negov mobilen????????
Имам од Гвујо(на [url="http://www.tim.com.gr/"]telestet[/url] му е,кога давале гратис покрај дечките од ОБСЕ и он лапнал еден)а он има на Трипун,сакаш? Се наприкажавте за Нашите пари ама зошто никој не обрнува внимание на блодираниот сосед(и) во мојот прв пост.Ова вака директно до опозиционерите.
NARCIS` Abe intel slep si ti gledam jas ,uporno vikas deka SDSM ne kradese. Vmro-NP - Ljubco Vmro - Dpmne - Deckite od zapad i sto imala partijata budzet. SDSM - lopovi kradele od drzavnata kasa uaaaaaaa
intel
quote:
Originally posted by NARCIS`
Abe intel slep si ti gledam jas ,uporno vikas deka SDSM ne kradese.
Ова ти трет пат вака да ми се обрашќаш.Ништо друго не ни очекувам од дпмновец кој му е во комшилук на Замејко.Дали ќе сватиш конечно дека треба да дискутираш за она што е напишано а не за мене или било кој друг член на фосрумов. Ќе те бришам за вакво однесување без објаснување ако тераш и понатаму инат.
quote:
Vmro-NP - Ljubco
Од на дедо му лозјето ли финансираше?
quote:
Vmro - Dpmne - Deckite od zapad i sto imala partijata budzet.
Запад???
mako Drzavnata kasa, raznorazni nelegalni biznisi, "donacii" od poedinci koi ocekuvaat nekakvi privilegii od partijata na vlast(ili koga ke dojdit na vlast)itn. I se razbirat zatoa ne e ni cudno deka nikoja partija ne e seriozno zainteresirana da se donesit zakon koisto ke go regulirat finansiranjeto i deluvanjeto na partiite. No i da se donesit, koja institucija ke gi sproveduvat zakonite koga kaj nas partiite SE instituciite?
Jakov Kampanjite na SDSM i DUI i na VMRO-Narodna gi finansirase makedonskiot narod. Na prvite dve partii preku javni pretprijatija, fodovi i slicni operacii, ona sto stalno se zboruva po mediumi.Baska idat na mitinzi so sluzbeni vozila za koi se potroseni nasi pari, napolneti s benzin koj e od nasi pati itn itn. VMRO- narodna ja finansirase narodov ama preku parite sto otidova kja VOjo, Ljambe, toa sofercceto i uste nekolkumina znajni i neznajni """junaci""", Na PDP-DPA, najverojatno parite im se od emigracija.... Cile i DA, posto nemaa kampanja imaa samo 150 posteri so Ema niz grad zalepeni, znaci nemaat pari(ili ja potrosile provizijata ili pak voopsto i ne zemale). VMRO DPMNE....stvarno nemam idea...posto site apasi otidoa vo NP, Ganka e violinistka, Kedev e doktor vo klinika koj znae od kaj im se parite, a ne vidov da pravea nekoi sredbi za pribiranje na sredstva i takvi zktivnosti kako vo cel svet sto se pravat... Ajde koj znae neka kaze.
Pana Bidejki nekoj tapoglavci ne znaat jas ke im kazam! VMRO-DPMNE se finansirase so parite na Tripun, kaj patem gi napravi preku ispranite pari na Tehnometal. Gvujo na Tripun mu zel na raka 200.000 evra samo da go podrzi ovpoj vtoriov i uste 4.000.000 evra za kampanjata.E sega ovoj so vestackava vilica Tripun neka mu ja misli kako ke gi vrati.
трендафил Јасно е дека сите партии на сите избори трошат повеќе отколку што дозволува законот. За тоа постојат две решенија. Поедноставното е да се дозволи поголема изборна потрошувачка. Но во двата случаја останува проблемот со финансирањето надвор од легалниот промет, во готово. Со тие пари се купуваат гласови, се плаќаат активисти, да не кажам ракетари. Чудно во актуелната ситуација е што портпаролот на водечката партија во владата на обраќање на новинарите ја обвинува опозицијата за поголем обем на пари. Дали Кондарко смета дека власта е неспособна тоа да го докаже и ако е така сторителите да бидат обвинети и казнети? Во секој случај, за мене е најважно кога се користат пари од буџетот или од јавни претпријатија и пари од фирми кои тоа не го прават од симпатија кон одредена политичка опција, туку од материјална корист доколку нивните добијат, т.е. кога се работи за авансна корупција. За жал не гледам кој орган во Македонија тоа би го гонел непристрасно, а ниту една партија не сака прва да почне со гонењето затоа што се сомнева (оправдано) во другите, но точно знае што таа (нечесно) направила. Мој впечаток е дека најголемите партии потрошија заедно повеќе од 10 милиони евра. Во ситуација кога за толкав кредит им бацуваме раце на странците.
concrete Me zbuni so ova "blondiraniot" :):) , inaku verojatno ne si od vcera i znaes koj "sosed" koja partija finansiski ja "onaduva". Problemot sto na krajot onadenata pa zaboravena ke bide nasata Makedonija sose Makedoncite vnatre!!!! Ova direktno do "vlasta" :):):)!!!!!!
concrete
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by concrete
A be ova Trifun , kako Dedo Mraz , ima li nekoj negov mobilen????????
Sto ke ti e mobilen, posle 10ti koga ke vleze vo kabinetot, da se organizirame da mu odime vo poseta ke mu cestitame i da mu objasnime sto e rabotava , da mu kazeme, skromno onaka ako saka da ne finansira(pardon donira sredstva)...Mislam deka ke mu bide zadovolstvo.Neli?
Pa Jakov , ako smislime nekoja dobra prikazna , moze i nie nekoja "crkva" da napravime !!!!!!
NARCIS`
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by NARCIS`
Abe intel slep si ti gledam jas ,uporno vikas deka SDSM ne kradese.
Ова ти трет пат вака да ми се обрашќаш.Ништо друго не ни очекувам од дпмновец кој му е во комшилук на Замејко.Дали ќе сватиш конечно дека треба да дискутираш за она што е напишано а не за мене или било кој друг член на фосрумов. Ќе те бришам за вакво однесување без објаснување ако тераш и понатаму инат.
quote:
Vmro-NP - Ljubco
Од на дедо му лозјето ли финансираше?
quote:
Vmro - Dpmne - Deckite od zapad i sto imala partijata budzet.
Запад???
Abe komunjarce edno izgoreno ne teram inat ti kazuvam kako sto e i nemoj da se zakanuvas ako imas hrabrost brisi. Ljubco pa do nekade so lozjeto si vo pravo ama imas greska od baba mu imotot mu go ostai a toj e vreden nekoj 1.000 000 evricki i ko ke vidis ete od kaj kes. Neznam kolku si informiran ali izlea ic ne si VMRO-DPMNE e finansirana od dvajca bizmismeni od USA za sekoja kampanja sto e ovde i za bilo kakva pomos na partijata.
NARCIS`
quote:
Originally posted by Pana
Bidejki nekoj tapoglavci ne znaat jas ke im kazam! VMRO-DPMNE se finansirase so parite na Tripun, kaj patem gi napravi preku ispranite pari na Tehnometal. Gvujo na Tripun mu zel na raka 200.000 evra samo da go podrzi ovpoj vtoriov i uste 4.000.000 evra za kampanjata.E sega ovoj so vestackava vilica Tripun neka mu ja misli kako ke gi vrati.
Ti kazi si za tvojata partija od kaj pari za kampanjata a ne da siris tracevi za drugi.
intel
quote:
Originally posted by concrete
Me zbuni so ova "blondiraniot" :):) , inaku verojatno ne si od vcera i znaes koj "sosed" koja partija finansiski ja "onaduva". Problemot sto na krajot onadenata pa zaboravena ke bide nasata Makedonija sose Makedoncite vnatre!!!! Ova direktno do "vlasta" :):):)!!!!!!
Е де,па грешки сме нели, луѓе правиме[:D][:D][:D] Негооо,ако знаеш кој сосед кого онадува дај кажи,јас незнам а ти како форумски другар би требало да бидеш фер и да ми кажеш.
Strelec
quote:
Originally posted by NARCIS`
Ljubco pa do nekade so lozjeto si vo pravo ama imas greska od baba mu imotot mu go ostai a toj e vreden nekoj 1.000 000 evricki...
More vojvodava nash imanje bogata baba!?:) Zoshto Zmejko raskazhuva deka Ljubche cel fakultet nosel nekoe staro kaputche? Oti od baba mu ne pobaral pari da si kupi novo?:)
Jakov
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by concrete
A be ova Trifun , kako Dedo Mraz , ima li nekoj negov mobilen????????
Sto ke ti e mobilen, posle 10ti koga ke vleze vo kabinetot, da se organizirame da mu odime vo poseta ke mu cestitame i da mu objasnime sto e rabotava , da mu kazeme, skromno onaka ako saka da ne finansira(pardon donira sredstva)...Mislam deka ke mu bide zadovolstvo.Neli?
Pa Jakov , ako smislime nekoja dobra prikazna , moze i nie nekoja "crkva" da napravime !!!!!!
Za da ne ispadneme neseriozni i da ne izlezeme so mnogu baranja, daj da otvorime edna tema ovde da izdiskutirame i da gi konkretizirame nasite baranja vo nekolku tocki, najmnogu tri i da mu pobarame na covekot finansii. Stom dava....ima nesto.
intel
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by NARCIS`
Ljubco pa do nekade so lozjeto si vo pravo ama imas greska od baba mu imotot mu go ostai a toj e vreden nekoj 1.000 000 evricki...
More vojvodava nash imanje bogata baba!?:) Zoshto Zmejko raskazhuva deka Ljubche cel fakultet nosel nekoe staro kaputche? Oti od baba mu ne pobaral pari da si kupi novo?:)
[:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D][:D] Е море Пано Пано кој да ве(не) победи.[xx(]
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by NARCIS`
Ljubco pa do nekade so lozjeto si vo pravo ama imas greska od baba mu imotot mu go ostai a toj e vreden nekoj 1.000 000 evricki...
More vojvodava nash imanje bogata baba!?:) Zoshto Zmejko raskazhuva deka Ljubche cel fakultet nosel nekoe staro kaputche? Oti od baba mu ne pobaral pari da si kupi novo?:)
Ако Бит Пазар е продаден за 44.000 евра со се земјиштето и бизнисот и со вредност од повеќе милиона евра само на плацот без бизнисот и објектите, претпоставувам дека лозјето е купено за неколку илјади евра. Што се однесува до капутчето, тоа не мора да значи ништо. Затоа што приказната ја кажа Змејко во време кога се здружи со тие што подоцна ќе вработуваа по еден од секое семејство. Можеби тоа е заразно. Има и друга причина. Ние повозрасните на времето задолжително го читавме расказот за Тито и неговите гладни браќа и сестри кои нашле на таванот сокриена од нив свинска глава. И ја изеле и добиле спротивно од затвор ненавикнати на масна храна. А после што стана од Тито и дека по него патат многумина Македонци знаеме. Не гледам ни зошто на Љубчо во моментов му се придава значење. Нели тој загуби и од СДСМ и од ВМРО-ДПМНЕ на европски (според легитимните државни органи) организираните локални избори?
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Ако Бит Пазар е продаден за 44.000 евра...
Navistina sramota... Tolku pari VMRO-vcite davaa za eden kompjuter, ili za edna termo-pecka koga bea direktori, a ovie cel pazar za tolku go prodavaat!?:)))
concrete Znaci koga mozat tie , zosto i ne nie,toa bese lajt motiv poslednive 15 godini . Ima li nekoj koj ne misli taka, tuku saka da si ja sredi drzavata ...NEMA!!!!! Vsusnost i da ima NE MOZE , MZ nema da mu dopusti i go rasipuva sistemot......
Jakov
quote:
Originally posted by concrete
Znaci koga mozat tie , zosto i ne nie,toa bese lajt motiv poslednive 15 godini . Ima li nekoj koj ne misli taka, tuku saka da si ja sredi drzavata ...NEMA!!!!! Vsusnost i da ima NE MOZE , MZ nema da mu dopusti i go rasipuva sistemot......
Ovie nasive i taa praksa ja rasipaa..doskoro bese "AKo mozea tie mozeme i nie", sega izglda pocnuvaat po nova formula, "Ako mozele tie, nie mozeme uste poveke" veke nema iljadi evra u igra sega se igra na miljoni....
concrete
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by concrete
Znaci koga mozat tie , zosto i ne nie,toa bese lajt motiv poslednive 15 godini . Ima li nekoj koj ne misli taka, tuku saka da si ja sredi drzavata ...NEMA!!!!! Vsusnost i da ima NE MOZE , MZ nema da mu dopusti i go rasipuva sistemot......
Ovie nasive i taa praksa ja rasipaa..doskoro bese "AKo mozea tie mozeme i nie", sega izglda pocnuvaat po nova formula, "Ako mozele tie, nie mozeme uste poveke" veke nema iljadi evra u igra sega se igra na miljoni....
Uste pogolema pricina da proverime dali e Trifun vsusnost Dedo Mraz :):):)!!!! Taka barem barem moze da se zakluci od nekoi ovde kazuvanja.....
concrete
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by concrete
Me zbuni so ova "blondiraniot" :):) , inaku verojatno ne si od vcera i znaes koj "sosed" koja partija finansiski ja "onaduva". Problemot sto na krajot onadenata pa zaboravena ke bide nasata Makedonija sose Makedoncite vnatre!!!! Ova direktno do "vlasta" :):):)!!!!!!
Е де,па грешки сме нели, луѓе правиме[:D][:D][:D] Негооо,ако знаеш кој сосед кого онадува дај кажи,јас незнам а ти како форумски другар би требало да бидеш фер и да ми кажеш.
Vo memoari ke citas , vo memoari , ako stignam takvo nesto da napisam,vremevo leta!!!!
NARCIS`
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by NARCIS`
Ljubco pa do nekade so lozjeto si vo pravo ama imas greska od baba mu imotot mu go ostai a toj e vreden nekoj 1.000 000 evricki...
More vojvodava nash imanje bogata baba!?:) Zoshto Zmejko raskazhuva deka Ljubche cel fakultet nosel nekoe staro kaputche? Oti od baba mu ne pobaral pari da si kupi novo?:)
Vistina e deka Ljupco ziveeel kaj Zmejko na vremeto,ali nevistina e deka nosel kaputce i deka baba mu nemala da mu dade.Ona imala samo cekala za vakvi pokrizni godini[:D]
intel Свежи Шчипски информации. Не знам кој победи во Штип ама имам информација прва рака. Коцев вложил 100.000 еура во таканаречанта кампања ОД ВРАТА НА ВРАТА. Стотче за глас.Цел живот да се трча по стадиони и да се падне на трчање по улици е срамота. Кедев и неговата сторија од Кардиологија.Дефинитивно драмско сценарио за време на избори.Пациентот Балабанов кој беше прикажан на А1 ТВ е брат на тренерот на Кедев од времето кога беше пингпонгар.Инаку овој Кедев е син на екс-Директор на комунална хигиена во Штип од комунистичкиот режим кој ден денес го паметат Штипјани по дрскоста,ароганцијата и лошотијата.Затоа овој толку многу мрази комунисти.Затоа што го исшколуваа на грбот на народот па сега што да прави сирот него да се посипува со пепел како што милува да каже некој...веќе сам ќе се јави во наредните постови кој.
AaaAa
quote:
Originally posted by intel
Свежи Шчипски информации. Не знам кој победи во Штип ама имам информација прва рака.
Koj ke mu dojde prva raka bash me interesira?[:)] p.s. U Stip pobedil kandidatot na SDSM kako shto me informiraa.
intel
quote:
Originally posted by AaaAa
quote:
Originally posted by intel
Свежи Шчипски информации. Не знам кој победи во Штип ама имам информација прва рака.
Koj ke mu dojde prva raka bash me interesira?[:)] p.s. U Stip pobedil kandidatot na SDSM kako shto me informiraa.
Не е важно кој победил. Него опозицијава си м'чи мушки.Браво за Трендафил,Лав,Слацк,Нарцис... ...така се брани партија ...со молчење...[:D][:D][:D]
Strelec Они нас јурили ко кукавице, а ми смо бијежали ко соколови!:)))
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Они нас јурили ко кукавице, а ми смо бијежали ко соколови!:)))
Oni za nama ko kurve , a mi ti bjezimo ko suri sokolovi!!! Ama poveke mi se dopaga ona : Cuj vamo, ja cu tebe serdarom zvat , ti mene vojvodom....mi ti znamo koja govna smo ,ne mere i oni znat!!!!