duri ovakvi cenarii ima i vo selo!
duri ovakvi cenarii ima i vo selo!
dejan sto napravile lugjeto za ova da im napravat?? Насилство во дебарските села Џепиште и Отишево Миомир Серафиновиќ 06.04.2005 Скршената врата и траговите од крвта пред куќата на семејството Џаферовски во дебарското село Џепиште се единствените докази за синоќешниот оружен упад на нивниот имот. Членовите на семејството се вознемирени, од најмалите - децата, кои не биле на училиште, до најстарите. Сите тие во 1 часот по полноќ, разбудени од сон, гледале како 5-мина бандити, кои сакале да ги ограбат, брутално го претепале најстариот Насуф и малтретирале една од жените. Стариот Насуф Џаферовски, кој е во болница, вели дека напаѓачите носеле еден автомат без муниција и пиштол, со кој пукнале два пати. „Ме удри во гради и јас паднав на земја, ама кога идеше да ме тепа, јас му ја пуштив ногата и го паднав со десната нога. Овие двајца ги немаше, тој прво што ме удри, уште беше на земја. Имаа автомати, а едниот имаше бел пиштол“, изјави Насуф Џаферовски. По неуспешниот обид, 5-мината вооружени се качиле над патот и сакале да го ограбат семејството Џемовски. Но, таткото Џемо ги надмудрил, како ловџија го извадил својот карабин и испукал неколку куршуми кон разбојниците. Тие се уплашиле и избегале. И во семејството Џемовски беа преплашени, мажите се одмараа по непреспиената ноќ. Дење спиеме, ноќе чуваме стража. Така велат жителите на Џепиште. Тие се прашуваат зошто од нивното село е повлечена полициската станица, која беше тука за да ги штити токму од вакви настани. Жителите на Џепиште и на соседното Отишево сега и официјално ќе бараат да се врати назад полициската станица. За еден месец, ова е втор сличен грабеж. Тогаш била ограбена куќата на учителот од Отишево, Расим Бајрамовски, а неговата сопруга била претепана. Селаните се закануваат со блокади на патот Струга-Дебар, за да се реши нивниот безбедносен проблем. Полицијата истражува и претпоставува дека разбојниците се од Албанија и бргу успеваат да избегаат таму, бидејќи границата е блиска, веднаш на планинскиот срт, над двете села, кои преживеале разбојнички напади.
Strelec dejan, оваа вест веќе ја има на топикот: Џанго и новиот имиџ на полицијата