Znachi imalo Heavy Metal vo MAKEDONIJA
Znachi imalo Heavy Metal vo MAKEDONIJA
wolf_pack Eee bash mi e drago deka imalo i kaj nas metal, a ich ne sum znajal za ovaj band [url="http://www.sanatorium.com.mk"]SANATORIUM.[/url] Turneja imat praveno so MotorHead, Slayer i Robert Halford (Judas Priest) i Soulfly!!! Spomnatite se stvarno legendarni:))
quote:
Ова е САНАТОРИУМ, бендот кој ќе ве одведе во центарот на лудилото, ќе ви го разнесе паметот и ќе ве одведе на работ на разумот; бенд кој располага со огромна моќ и енергија. САНАТОРИУМ е составен од четири члена: Перо Стефановски (гитара и вокал), Константин Качев (гитара) Горан Станковиќ (бас гитара) и Горан Атанасов (тапани). Мрачните мелодии на гитарскиот тандем и експлозивната ритам секција, засилени со вокалот на Перо и пратечките вокали го прават САНАТОРИУМ навистина јак, експлозивен, целосен, зрел, моќен и екстремно гласен бенд. САНАТОРИУМ се оформени во Скопје, 1987 година. На почетокот настапуваат во малите клубови и гаражи низ градот, за потоа да направат пауза до 1990 година заради заминување на членовите на бендот во војска. По завршувањето на обврските, започнуваат сериозно да работат на музичко поле, подготвувајќи музика, текстови, аранжмани, сценски настапи и сл. За кратко време, САНАТОРИУМ успеваат да го привлечат вниманието на публиката и критиката. Тоа е поводот да бидат поканети на најголемиот метал фестивал во Југославија, HARD METAL (Нови Сад 1991 и Белград 1992) каде добиваат повеќе понуди за снимање на нивниот деби албум, но за жал тоа не го реализираат заради распаѓањето на Југославија. Конечно, во 1992 година САНАТОРИУМ влегуваат во студиото на Македонската Радио Телевизија и го снимаат својот деби албум, но заради несогласување со издавачот, албумот го снимаат на македонски јазик, а не на англиски како што сакаат тие. После издавањето на албумот "На работ на разумот", тргнуваат на турнеја низ Балканот и соседните земји, од каде произлегува и вториот снимен материјал наречен "Live in Hungary", како и видео од истиот настап. Во 1996 година го реализираат третиот албум наречен "No more", комплетно испеан на англиски јазик , освен бонус песната која е на македонски. После издавањето на албумот престојат низа концерти низ Европа. Албумот е тематски базиран на протест поради военото лудило што ги зафати екс-југословенските простори. Четворицата членови се појавуваат како комплетни автори на материјалот. Деби албумот "На работ на разумот" е снимен и миксуван во М-2 студиото на МРТВ во периодот април-ноември 1992. Вториот материјал "Live in Hungary" е сниман во Сегедин (Унгарија) во декември 1992 година. Третиот албум "No More" е сниман и миксуван во City Sound Studio во Скопје, од ноември 1995 до април 1996 година. Во август 2000 година, по подолга пауза САНАТОРИУМ настапуваат на фестивалот METAL 2000 во Софија заедно со легендите Motorhead. Забележителен настап имаат и на фестивалот Таксират 2 на 25.11.2000 година. На 16.6.2001 го промовираат своето ново CD кое го содржи комплетниот материјал од првиот албум "На работ на разумот" дополнет со две нови песни, снимени во студиото на Дарко Димитров, како и три концертни снимки. Потоа следат настапите за промоција на албумот низ градовите во Македонија, како и концертите со Slayer и Halford во Софија (Бугарија) и со Soulfly во Белград (Србија). Во моментот тие работат на нивниот следен албум.
dejan ic ne sakam heavy metal! po posle ke gi slusam.
dada Sani
quote:
Originally posted by StormAngel
Definitivno Vo sebe umiram.[;)]
Definitivno se soglasuvam[:)]
wolf_pack Crni, Shpirt, Rus i Glupson [img]http://www.sanatorium.com.mk/images/members/members.jpg[/img] VIDEOS: [url="http://www.sanatorium.com.mk/media/video/Sanatorium_-_Vo_Sebe_Umiram.wmv"]Vo sebe umiram[/url] [url="http://www.metal-forge.com/video/sanatorium/Sanatorium_-_Sekoj_Den.avi"]Sekoj Den[/url] Audio mp3: [url="http://www.sanatorium.com.mk/media/audio/Vo_Sebe_Umiram.mp3"]Vo Sebe Umiram[/url] [url="http://www.sanatorium.com.mk/media/audio/Bez_Razum_I_Svest.mp3"]Bez Razum I Svest[/url] [url="http://www.sanatorium.com.mk/media/audio/Sekoj_Den.mp3"]Sekoj Den[/url] [url="http://www.sanatorium.com.mk/media/audio/Our_Doom.mp3"]Our Doom[/url] [url="http://www.sanatorium.com.mk/media/audio/Wasted_Existence.mp3"]Wasted Existence[/url]
ozonce Vo sebe umiram e neshto najdobro od niv do sega (spored mene) nema den a da ne ja preslusham edno5-6 pati ovaa pesna, me inspirira nenormalno!!
RaGeAnGeL zakon se.....gi gledav vo zivo eptem se super
StormAngel Definitivno Vo sebe umiram.[;)]
ozonce Klub na Vo sebe umiram :)
StormAngel
quote:
Originally posted by ozonce
Klub na Vo sebe umiram :)
A be iskreno kazano, toa im e himnata na Sanatorium. Vo sebe umiram e edna od najdobrite nivni pesni, ako ne i najdobra.
wolf_pack Pesnata ima odlichni riffs, zvuchi kako da ima golem influence od Seasons in the Abyss.
The`bItCh Во себе умирам е закон..
OooOo Na vremeto koga se pojavi Sanatorium se pojavija ushte nekolku hevi metal bendovi, no samo Sanatorium i Orion od Bitola ostavija mala traga na nashata hevi metal scena. Isto taka imashe eden bend Amnestija. Oni svirea potezhok metal od Sanatorium i imaa nekolku nagradi i priznanija dobieno na rok festivalite vo MKC. Bea mnogu blisku do golem bum, no neznam shto se sluchi so niv.
ozonce Da i Orion :) imav sreka da bidam na nivna svirka vo Negotino, zakon bea, shteta sho nema neshto u mp3 ili na audio cd od niv.. bash bi sakal da se potsetam na nivnata svirka. POsleden pat vo 93 godina nivniot gitarist beshe na koncerotot na riblja chorba vo Negotino i od togash nemam nishto slushnato za niv... dajte informacii :)
OooOo Znam deka nekade po kompjuterive doma ja imam 'Obedineti Vo Omraza' od Orion. Neli imashe edno vreme na forumov imashe otvoreno tema za hevi metalot vo Makedonija? [edit] Eve ja temata [url="http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4127"]tuka![/url]
SirAndReW Shefe shefe Shefe imajjj milostii :)) (od niv bese ovaa taka?!) Ne sum po ovaa muzika, inace ovie se dobri gi imam gledano po klubovite.
ozonce
quote:
Originally posted by SirAndReW
Shefe shefe Shefe imajjj milostii :)) (od niv bese ovaa taka?!) Ne sum po ovaa muzika, inace ovie se dobri gi imam gledano po klubovite.
Jok taa e od Last expedition...
wolf_pack
quote:
Originally posted by OooOo
...Sanatorium i Orion od Bitola...
Interesno i dvete iminja se od albumo master of puppets. Dajte nekoi mp3 i od Orion:)))
wolf_pack A na Kango sekavate li se? Rocker do daska e on, nogu jak i pameten chovek isto[:)] Kochanchanec normalno:))) [img]http://img234.echo.cx/img234/9476/kocanikango5xu.jpg[/img]
yURI vujno gi zaboravi Argus :D a koj ja saka snimkata od ORION - obedineti vo omraza ( rok fest ) ili pak audio verzija neka ostavi PM. cicho ima sve od strana na mkd heavy-hard rock slucuvanja na hdd :)
Inkognito pass: pred javorot vo 24 00 asl: 20 godishen bilder from prestolninata :)
ozonce Abe yURI sho pitash takvi prashanja, stavaj nekade i davaj link da gi zemime...
yURI neam fiksna IP za ftp server ili pak nekoj web server. dajte kaj sakate da uploadiram ke stavam nekoj raboti. kako na primer 3te albumi na sanatorium. neso od orion .. i tako dalje :)
Mufla Da ne gi zaborajme site bendoj sho sviret po garazi. Imat stvarno novi dobri bendoj. Imaf prilika da gi slusham i gledam Sanatorium na Alarm festivalot, i iako ne gi sakam mnogu, moram da priznam deka mnogu mojkno zvucea. "Vo sebe umiram" katastrofa e. Inace..."Udoben kofcheg" i "Sanatorium" mi se nekako najdobri :o) Imat edna ohritska grupa "Morbili", sum gi slushal pojke pati vo zivo i mnogu se dobri. Mislam deka vo Bitola im bea predgrupa na Sanatorium. "Sacrafice of brains" im e poznata pesna. Kango...Ahahahhaha no comment
RaGeAnGeL Morbili ....Mishe svireshe vo niv???a kak se vikase grupana do Fote i Prcon,Volkan??? ej i ne gi zaboravaj Frontal Cortex
OooOo Dzachka im e bodigard i vtora gitara
Mufla Da da, Mishe tropat:o) A od Fote, Prcon i Volkan e Ventolin. Ama ne e to hevi metal be :o)
RaGeAnGeL hahahahahahahaha znaci so vol si Pero
RaGeAnGeL e de znam ama ne mi tekvese kak se vikat a od Zoki???
yURI ftp://site.negotinskikrug.net/mak%20heavy%20music/ dodadeni se pesni od sanatorium i orion
Mufla
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
e de znam ama ne mi tekvese kak se vikat a od Zoki???
Karburatori haHAHa ama ne sviret veke
ozonce
quote:
Originally posted by yURI
ftp://site.negotinskikrug.net/mak%20heavy%20music/ dodadeni se pesni od sanatorium i orion
POtreben e username i password, koj e zainteresiran neka pobara user i pass od yURI ili od mene...
yURI ima us muzika koja ke ja dodadam denovive
Mufla дајте пасс да видам шо имат
RaGeAnGeL pass pls asl jpg[^]