Внатрекоалициони борби во скопското собрание
Внатрекоалициони борби во скопското собрание
трендафил
quote:
Џорџе доби по нос
Ако може да се суди по онаа народната дека "денот по утрото се познава" тогаш новиот градоначалник на општина Кисела Вода, Џорџе Атанасовски, најверојатно мандатот и не ќе може да го истера до крај. Имено, според извори на "Вечер-спец", минатава недела на состанокот што се одржал во просториите на Општината дошло до расправија меѓу Атанасовски и еден негов сопартиец од село Лисиче. Расправијата потоа продолжила со кошкање, а се се завршило со "технички нокаут уште во првата рунда". Секундантите на Атанасовски "фрлиле пешкир" и ја предале борбата. Полицијата во саботата му пошла дома на "победникот" во овој дуел за да му земе изјава и на тој начин целосно да го евидентира случајот. Причина, не за тепачката туку за ќотекот, била распределбата на новите работни места и учеството во управните одбори. Дали "судиите" му броеле до десет на градоначалникот не ни беше потврдено, но евидентно било тоа дека тој се затетеравил и едвај достојал на нозе.
Очигледно, опасно е да си градоначалник. Во ВЕЧЕР е направена грешка. Се работи за Џорџе Арсов.
OooOo Urbanizam e prvo neshto shto treba da se menja od taa postava! Kompletno nesposobna raja ima tamu! Neznam novive kakvi kje bidat, ama od starite se vide epten air!
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Очигледно, опасно е да си градоначалник. Во ВЕЧЕР е направена грешка. Се работи за Џорџе Арсов.
Името и не е толку важно... Поважно е тоа што уште незавршени изборите, а опозицијата почна со меѓусебни нокаути заради поделба на работни места!
Jakov
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Џорџе доби по нос
Ако може да се суди по онаа народната дека "денот по утрото се познава" тогаш новиот градоначалник на општина Кисела Вода, Џорџе Атанасовски, најверојатно мандатот и не ќе може да го истера до крај. Имено, според извори на "Вечер-спец", минатава недела на состанокот што се одржал во просториите на Општината дошло до расправија меѓу Атанасовски и еден негов сопартиец од село Лисиче. Расправијата потоа продолжила со кошкање, а се се завршило со "технички нокаут уште во првата рунда". Секундантите на Атанасовски "фрлиле пешкир" и ја предале борбата. Полицијата во саботата му пошла дома на "победникот" во овој дуел за да му земе изјава и на тој начин целосно да го евидентира случајот. Причина, не за тепачката туку за ќотекот, била распределбата на новите работни места и учеството во управните одбори. Дали "судиите" му броеле до десет на градоначалникот не ни беше потврдено, но евидентно било тоа дека тој се затетеравил и едвај достојал на нозе.
Очигледно, опасно е да си градоначалник. Во ВЕЧЕР е направена грешка. Се работи за Џорџе Арсов.
Eve go prvoto ispitno prasanje na koe ke polaga N. Gruevski, za odbrana na temata "Rezultati sega". Ima dve opcii vo momentov da prevzeme nesto vnatrepartiski i da gi stegne....da ne recam da im zgazi saka na opaskata saka na vratot na site sto gi spremaat "rakavicite" i ima uste edna opcija(polesniot pat)....Da odglumi deka e ova samo uste edna novinarska konstrukcija izlezena od necii kujni i da proba da go zataska seto ova. Vtorovo e najsiguren nacin kon uste edna popravna sesija...pa sega...ako ima drugi sugestii...da vidime.
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Neznam novive kakvi kje bidat...
Јас сум сигурен какви ќе бидат, ама денес ми е убав денов и не ми се зборува за лоши работи!:)
Pana Na mestoto na Branka Stanoevska dosegasen predsedatel na komitetot za urbanizam Tripun ke go staval Kadievski. Istiot toj Kadievski bese smenet poradi markicata za zgradata na "Lumix". Zmejko se spremal za "Drizla",a zamislete Bocvarov za "Vodovod". Mislam deka koalicijava nema da izdrzi do nedela.
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
Na mestoto na Branka Stanoevska dosegasen predsedatel na komitetot za urbanizam Tripun ke go staval Kadievski. Istiot toj Kadievski bese smenet poradi markicata za zgradata na "Lumix". Zmejko se spremal za "Drizla",a zamislete Bocvarov za "Vodovod". Mislam deka koalicijava nema da izdrzi do nedela.
Pa ako dve od trive iminja navistina dojdat pak na pozicija i treba da trae edna nedela.....Koj od koj.....milina,...osobeno Vodovod.
intel Што ве гледам чудни и површни. Па како ќе победи За на парламентарни.Дај му власт на некој што не му држи и пола работа си завршил.
Strelec Бидејќи имињава се кажани од Pana, морам да ги прифатам со малку резерва... Но од друга страна, земајќи во предвид каква ни е и опозицијата, не би ме изненадило да се овие работи точни! p.s. Извини Pana, но некои прогнози и информации не ти се остварија!:( p.p.s. На опозицијата не и’ се извинувам... Таа и онака не се лути!:)
beaver hunter Novite funkcioneri za nekogo kje bidat dobri, za nekogo kje bidat loshi. Isto taka zavisi i od noviot gradonachalnik, kako kje ja tera rabotata. Dosega na dva pati se pokazha, deka znae da slusha. Ne sluchajno ovaa rabota mu e doverena nemu.
concrete [quote]Originally posted by Jakov
[quote]Originally posted by трендафил
[quote]
Џорџе доби по нос
Imam vpecatok , Jakov deka nema takov od majka roden vo niedna opcija ni KAJ REZULTATI SEGA , a ni kaj drugite koi imaat malku porastegnat tajming !!!!
NARCIS` Na toj dzordze zena mu e 4ta ili 5ta neznam tocno na lista za sovetnik na O.P K.V na SDSM,ali ke bide stegnat od partijata i nema da mrda i on
Jakov
quote:
Originally posted by OooOo
Urbanizam e prvo neshto shto treba da se menja od taa postava! Kompletno nesposobna raja ima tamu! Neznam novive kakvi kje bidat, ama od starite se vide epten air!
Ke mu trgne na urbanizamot sega, ima Trifun odlicen arhitekt do nego.Darko....ke vidite so ke napravat popara...osekam...[V]
NARCIS`
quote:
Originally posted by Pana
Na mestoto na Branka Stanoevska dosegasen predsedatel na komitetot za urbanizam Tripun ke go staval Kadievski. Istiot toj Kadievski bese smenet poradi markicata za zgradata na "Lumix". Zmejko se spremal za "Drizla",a zamislete Bocvarov za "Vodovod". Mislam deka koalicijava nema da izdrzi do nedela.
Ti ostana samo da RIKAS nisto drugo,a so e do koalicijata ke si ostane naredni 4 godini[:D][:D][:D]
Pana Koja koalicija be t....! Za dva meseci ke zavrsat kako DOS vo Srbija!Ete i Ganka gi napusta bidejki vide deka so Alija Sakic,Avdija Pepic, Bajram Berat i ostanata boranija ne ja biva rabotata. p.s. Strelec,sega ke mozeme po relaksirano da gi drobime ovie neznajkovcive.Sega oni ke treba da polagaat smetka. Tripun veke se lizna so secenjeto suma na Vodno za bolnicata na kerka mu Olga Kostovska.Idemo dalje!
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
Koja koalicija be t....! Za dva meseci ke zavrsat kako DOS vo Srbija!Ete i Ganka gi napusta bidejki vide deka so Alija Sakic,Avdija Pepic, Bajram Berat i ostanata boranija ne ja biva rabotata. p.s. Strelec,sega ke mozeme po relaksirano da gi drobime ovie neznajkovcive.Sega oni ke treba da polagaat smetka. Tripun veke se lizna so secenjeto suma na Vodno za bolnicata na kerka mu Olga Kostovska.Idemo dalje!
So mislite deka Trifun nema da ja nauci magicnata recenica vo makedonskata politika: "I oni praveva taka" t.e kazano od negova strana ke zvuci "I vie pravevte taka" eeee ovde kaj nas e lesno....
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
p.s. Strelec,sega ke mozeme po relaksirano da gi drobime ovie neznajkovcive.Sega oni ke treba da polagaat smetka. Tripun veke se lizna so secenjeto suma na Vodno za bolnicata na kerka mu Olga Kostovska.Idemo dalje!
Така е Пана... И фала ти за ПП... Но, молим те ВНИМАВАЈ на начинот на обраќање кон останатите нафорумов и биди сигурен дека причините за сите санкции што си ги имал (и што евентуално би ги имал во иднина) се исклучиво кај тебе и твоето пишување! А се согласувам дека сега ќе бидеме во поповолна позиција да го следиме работењето на Трифун и да ги потенцираме разликите со неговиот претходник!
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Pana
p.s. Strelec,sega ke mozeme po relaksirano da gi drobime ovie neznajkovcive.Sega oni ke treba da polagaat smetka. Tripun veke se lizna so secenjeto suma na Vodno za bolnicata na kerka mu Olga Kostovska.Idemo dalje!
Така е Пана... И фала ти за ПП... Но, молим те ВНИМАВАЈ на начинот на обраќање кон останатите нафорумов и биди сигурен дека причините за сите санкции што си ги имал (и што евентуално би ги имал во иднина) се исклучиво кај тебе и твоето пишување! А се согласувам дека сега ќе бидеме во поповолна позиција да го следиме работењето на Трифун и да ги потенцираме разликите со неговиот претходник!
Dodeka izvira pocetnoto zadovolstvo od trapavite potezi na novite lokalni vlasti, da se potsetime uste ednas na prikaznata za zajakot i zelkata i nivnata trka. Za onie sto zaboravile...zajakot ubedlivo izbega i posle toa SAMOUVERENO uzivase vo senkite fakajki i zeir na zelkata koja se "vleckase"..ama na kraj mislam site znaeme koj pobedi.
Strelec
quote:
Originally posted by Strelec
...уште незавршени изборите, а опозицијата почна со меѓусебни нокаути заради поделба на работни места!
Еве го токму тоа што го зборував: Мaли шанси да се избере претседател на Советот на Скопје Минимални се шансите утре да се избере новиот претседател на Советот на Скопје откако пропадна последниот обид опозиционите партии пред утрешната конститутивна седница да се договорат и да обезбедат мнозинство во Советот наспроти власта. Спорот велат партиски извори се големите апетити на партиите кои застанаа зад Костовски во поделбата на директорските места во јавните претпријатија. ДПА го предложила Мевљан Таири, ВМРО-ДПМНЕ Трајко Славевски, а новата коалиција на ДА и Лигата за демократија го понудиле Благоја Чоревски. Во ВМРО-ДПМНЕ потврдуваат дека се уште нема договор. Тие топката ја префрлаат на Трифун Костовски. Тој треба да ги реши барањата на партиите за директорски места во јавните претпријатија, велат во ВМРО-ДПМНЕ. Математиката на опозицијата да обезбеди мнозинство во Советот ја помати новата коалиција на Лигата за демократија и ДА со нивните 5 советници. Со свои барања излегла и ВМРО-НП едно директорско место и претседател на Управен одбор во јавно претпријатие за што побарале и писмени гаранции од Груевски и Костовски. Соодносот на советниците засега не гарантира мнозинство ниту на власта ниту на опозицијата. СДСМ со ЛДП и ДУИ има вкупно 20 советници. Кај опозицијата 12 советници има ВМРО-ДПМНЕ, 4 ДПА и 4 ВМРО-НП, или вкупно 20 советници. Лигата за демократија и ДА имаат 5 советници. Опозицијата досега не успеа да обезбеди мнозинство ниту во советите на општините во Гази Баба, Аеродром и во Центар.
Strelec За истиот проблем пишува и дневниот весник ’Вечер’: Ѓорѓи Марјановиќ контра Трајко Славески Првото разијдување во опозициониот табор покажа дека новото мнозинство во Скопје ќе биде составено од "лабава коалиција". Таквата можност вчера ја најавија и од ВМРО-Народна која, исто како и ДА и ЛД ќе функционираат "независно" во Советот на Град Скопје, застапувајќи ги "интересите на граѓаните". Конституирањето на Советот на Град Скопје, кое беше најавено за денеска, е доведено во прашање поради разликите меѓу здружената опозиција и "коалицијата на центарот" составена од Лигата за демократија и Демократската алтернатива околу изборот на претседавач на Советот. "Преговарачкиот" процес запна откако "ад хок" коалицијата меѓу ЛД и ДА излегоа со контрапредлог за претседавач на Советот да биде избран Ѓорѓи Марјановиќ, претседателот на Лигата за демократија и носител на советничката листа од оваа партија. Наспроти ова беше предлогот на Здружената опозиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ која инсистира "претседавач" да биде Трајко Славески. До вчера напладне не беше постигнат конечен договор. Во разрешувањето на спорот, како што дознаваме, учествувал и новиот градоначалник на Скопје, кој остварил повеќе консултативни разговори со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, ЛД и ДА. Предлогот за "именување" на Ѓорѓи Марјановиќ за претседавач произлегол од Лигата за демократија која зачвчера побарала и добила поддршка и од Демократската Алтернатива. Првото разијдување во опозициониот табор покажа дека новото мнозинство во Скопје ќе биде составено од "лабава коалиција". Таквата можност вчера ја најавија и од ВМРО-Народна која, исто како и ДА и ЛД ќе функционира "независно" во Советот на Град Скопје. Можно е и ДПА и НДП да не влезат во коалиција со здружената опозиција", велат во ВМРО-Народна.
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
За истиот проблем пишува и дневниот весник ’Вечер’: Ѓорѓи Марјановиќ контра Трајко Славески Првото разијдување во опозициониот табор покажа дека новото мнозинство во Скопје ќе биде составено од "лабава коалиција". Таквата можност вчера ја најавија и од ВМРО-Народна која, исто како и ДА и ЛД ќе функционираат "независно" во Советот на Град Скопје, застапувајќи ги "интересите на граѓаните". Конституирањето на Советот на Град Скопје, кое беше најавено за денеска, е доведено во прашање поради разликите меѓу здружената опозиција и "коалицијата на центарот" составена од Лигата за демократија и Демократската алтернатива околу изборот на претседавач на Советот. "Преговарачкиот" процес запна откако "ад хок" коалицијата меѓу ЛД и ДА излегоа со контрапредлог за претседавач на Советот да биде избран Ѓорѓи Марјановиќ, претседателот на Лигата за демократија и носител на советничката листа од оваа партија. Наспроти ова беше предлогот на Здружената опозиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ која инсистира "претседавач" да биде Трајко Славески. До вчера напладне не беше постигнат конечен договор. Во разрешувањето на спорот, како што дознаваме, учествувал и новиот градоначалник на Скопје, кој остварил повеќе консултативни разговори со лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, ЛД и ДА. Предлогот за "именување" на Ѓорѓи Марјановиќ за претседавач произлегол од Лигата за демократија која зачвчера побарала и добила поддршка и од Демократската Алтернатива. Првото разијдување во опозициониот табор покажа дека новото мнозинство во Скопје ќе биде составено од "лабава коалиција". Таквата можност вчера ја најавија и од ВМРО-Народна која, исто како и ДА и ЛД ќе функционира "независно" во Советот на Град Скопје. Можно е и ДПА и НДП да не влезат во коалиција со здружената опозиција", велат во ВМРО-Народна.
Ne bese mnogu odamna koga go komnetiravme veseloto drustvo na Trifuna. Samo nie se fativme za Sakiki i Berati. Ovie od novata gomiti koalicija...se pogolemi "serkovci"(ne staviv * namerno). Setete se na kolumnite na G. Marjanovik(LD) vo dnevnik vo 1998 okolu CIle i priznavanjeto na Tajvan i videte ja segasnava koalicija. OD druga strana pred izborite dodeka Gruevski kalkulirase so podrskata za Trifun, Cile ne izdrza i izleze od Trtiot pat, za da mu dade podrska na Trifun. Gledajki go Trifun kakvo (aj ne kazuvam sto mislam), tipce e...novata koalicija na DA i LD...e samo prodolzena raka na gradonacalnikot vo Sovetot. On sega ke igra preku niv i ke gi doveduva vo red DPMNE i NP, neli....samo milsma deka u start se zaebal, zasto na kraj pak ke mora da se vrati vo taborot na sinite... Novonastanatava situacija mnogu ubavo ja opisa M.Taci vo edna druga konotacija. "Ko s gjavolom tikve sadi nemu po glavi" VO tek e konkurs za gjavolot, tikvite i glavata vo Sovetot na grad Skopje. Koj sto ke ispadne....?[:D]
Pana Mevljan Tairi, covekot koj sakase "institucionalno" da gi diskriminira makedoncite so pomos na VMRO-DPMNE i Tripun saka da stane predsedavac na sovetot na grad Skopje. Da dade gospod da vi se isusat na site racete sto glasavte za VMRO-DPMNE.
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
Mevljan Tairi, covekot koj sakase "institucionalno" da gi diskriminira makedoncite so pomos na VMRO-DPMNE i Tripun saka da stane predsedavac na sovetot na grad Skopje. Da dade gospod da vi se isusat na site racete sto glasavte za VMRO-DPMNE.
Prvo kazi da im se isusat i na onie sto go formiraa Tairi kako politicar vo Makedonija. Poteknuva od PDP...najsilnata koaliciona "paterica" na SDSM do 1998g. Ke ima bajagi za susenje glasacki racinja i prstinja. [:D][:D][:D] BTW....Zaboraviv da me potseti nekoj sto znae...koj e potpretsedatel na Sobranieto na RM(najvisokata zakonodavna vlast vo drzavata), edniot se vika Najdovski, ama onoj vtoriot ne mi teknuva...[?][?][?]
Strelec Другарчето Гзим!:)
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
Другарчето Гзим!:)
Sega treba da kazeme "Da dade gospod da vi se isusat na site racete sto glasavte za onie sto se vo koalicija so drugarcevo odozgora......." Ke fati teska susa....pu pu pu.....skraja da e[:)][:)][:)]
Strelec Советниците не избраа нов претседавач на Советот на град Скопје Советниците денеска не избраа нов претседавач на Советот на град Скопје, откако опозиционите партии, иако имаат освоено мнозинство советници, не успеаа да се договорат кого да поддржат. Партиски извори велат дека преговорите запнале околу поделбата на директорските места во јавните претпријатија, кои сега ќе се договараат заедно со изборот за нов претседавач. Славевски потврдува дека тие нема да се согласат решението да го предложи друга опозициона партија. На свој кандидат инсистираат Лигата за демократија и Демократската алтернатива, кои во Советот настапуваат како коалиција. Со освоените 5 советници тие можат да се клучни, кога ќе се формира мнозинството во Советот. „Ако не го сакаат Чоревски, друг предлог нема. Јас реков - добро, тогаш Лигата ќе го земе, ама не јас. Бидејќи имаме двајца, се знае кој ќе биде“, рече Ѓорѓи Марјановиќ, советник во Градско собрание од Лига за демократија. „Кога мене би ме прашале, јас без оглед на тоа што ги сметам за тешки душмани СДСМ и неговите сателити, ние им го даваме претседавањето ним, зошто во Англија секогаш спикерот е од опозицијата“, додаде Марјановиќ. Единствено ВМРО Народна засега не понудила свој кандидат. Тие имаат друго барање, кое не им било прифатено од здружената опозиција.
Jakov Cicko Trifun, sakase da pokaze koj e gazda u kuka so ova vcera so se slucuvase. Demek dodeka on ne e tuka da ne se pravi nisto bez nego. Smrdezi. Gjorgi Marjanovik konecno se otvoori i se instrumentalizira koj e... Muabetov mu bese jas tolku gi mrzam, teskite dusmani ama vo Anglija im davale pretsedavacki mesta na opozicijata. Koja Anglija koi gluposti. Rabotava e stvorete kavga dodeka se vratam, za jas da ja resam rabotat otkako ke se vratam za da se znae koj e koj.Prilicno prodzirno i glupo.
Pana SDSM bi go podrzal(ne znam dali i bi go predlozile)Igor Gievski od VMRO-NP za predsedavac na sovetot.