Абортус
Абортус
cabrini Отварам тема за која мислам дека е доста актуелна во денешно време. Како треба да се гледа на абортусот и дали тој претставува злочин врз правото на човекот на живот?
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by cabrini
za RegeAngel Интересен е оној дел кој го наведуваш, Ezekial 37:1-6 Толкувањето е најверојатно превземено од некоја секта, на која во прилог и оди ваквиот начин на објаснување за да ги оправда своите убедувања. Толкувањето на Светото Писмо треба да биде во рамките на Црквата и конкретно за овој дел ќе се обидам да дознаам малку повеќе пред да дадам прецизен одговор, а мислам дека се однесува за конечното воскресение на мртвите. Затоа велам дека нашето знаење нетреба да го базираме на секоја информација што ќе ја прочитаме на интернет или видиме на ТВ. Сепак тој дел не се однесува за неродените фетуси и тоа дека душата ја добиваат по раѓањето. Инаку како поткрепа на она што ја го бранам, а тоа е дека абортусот е убиство и дека и неродениот фетус има живот, е она што е напишано во Евангелијата:Кога мајката на Јован Крстител, Елисавета отишла во посета на Марија, мајката на Исус Христос, познато е дека младенецот Јован радосно заиграл во утробата на својата мајка кога Елисавета исполнета со Дух Свети извикала: Blagoslovena si ti megju zenite, i blagosloven e plodot na tvojata utroba! I otkade so mene ova, pri mene da dojde majkata na mojot Gospod? Инаку верата во Бога е директно поврзана со Црквата. Во што инаку би се состоела нашата вера во Бога ако не сме во Црквата, која претставува Тело Христово. Ти можеш да кажуваш дека веруваш во Бога, ама тоа подразбира и заедница со останатите христијани, а таа заедница со самиот Бог, можеш единствено да ја оствариш во Црквата. Кога зборувам за Црква мислам на Тело Христово, онака како ние е предадено нам христијаните. И на крајот во твојот последен пост, сепак ти така жестоко ме критикуаш и ми прилепуваш дволичност и непостојаност. Човек сум и јас грешам, а за тоа суди Бог нели? Можда сум бил на моменти таков, ама не сум јас темата на разговор туку темата е Абортус. И самата кажа Господ дава избор, ти можеш да правиш што сакаш, можеш да абортираш, а можеш и да родиш. Јас неможам да те осудам, судот е Божји на кој и ти се повикуваш. Затоа го имаш Светото Писмо, кое е Божје слово и кое ни ја кажува Божјата промисла. Бог му дал избор на човекот, на човекот му е дадена слобода да бира. Што и да избере човекот е некога одлука, но како што бира така и треба да биде подготвен да се соочи и со последиците на тој избор. Нашиот Господ Исус Христос вели: Јас сум Патот и Вистината и Животот. Дали ќе го одбереме Христос или ќе се придружиме на лагите од овој свет ИЗБОРОТ Е НАШ. За АааАа Навистина ми е жал што во твоите дискусии го исклучуваш Бог. Инаку медицината не се коси со учењето на Црквата, не се коси со она што го проповеда и учи нашата Света Православна Црква. Можеш да веруваш во Бога, а и да работиш како медицинско лице, дури едното со другото заедно ќе ти даде и посебен квалитет на сопствениот живот и на животот на твоите пациенти, кога на професијата ќе ја придодадеш и Верата. И доколку сакаш да разговараш за Христијанството, и за 6-та Божја Заповед: Не убивај! , најубаво би било да ја прочиташ Библијата и во истата е многу добро објаснето што таа значи, тогаш мислам дека би можеле да разговаме. Убивањето на животните за исхрана, не е што и убивањето на луѓе. Не ти е на место провокацијата.
znaev:))trebashe prethodno da ti kazam JAS kako TI ke reagirash na ona ama aj...nema veze,i drugo...ako tolkuvanjeto na Svetoto pismo ne e vo ramikte na crkvata...togash so prajme? Ni ti ne sakas da razgovarash za toj del od hristijanstvotot ....posebno Star Zavet....zato sho od start gubish[;)]
cabrini
quote:
Originally posted by AaaAa
Ne e provokacija be zlaten, prasanje e. Odgovori mi shto mislish za toa dali e ubistvo ili ne, mimo pricinite. Ne go isklucuvam jas zamisleniot Bog, od koa ke mi odgovorish i te kako ke go umesam.
Еве ти кажувам не е убиство, убивањето на животните заради исхрана и заради заштита на човекот. Ако тоа сакаше да го чуеш еве пак го напишав иако мислам дека и претходно напишав за да го разбереш мојот став. И нетреба да се вмешуваш, очекувајќи од мене одговор, кажи си што мислиш ако сакаш да кажеш, а не да чекаш од мене да те повлечам за јазик.
cabrini
quote:
Originally posted by dada Sani
Topikov ne ke da e bas za tuka, osven ako idejata ne bila da se ogranici diskusijata. Ima mnogu aspekti od koi moze da se zboruva za abortusot: crkoven, praven, moralen, emotiven... Se uste se nema dojdeno do zaednicki stav okolu toa koga zivotot na edno "covekoliko" sustestvo se smeta za zapocnat, megutoa toa sigurno ne e so zacnuvanjeto. Abortusot vo pocetnata faza od bremenosta ne e ubistvo dokolku vazi ona sto AaaAa go kaza za nemoznosta na roditelite (akcent na majkata) da se grizat za toa dete. Nemoznosta za griza moze da e od materijalen, a i emotiven/psiholoshki plan - dokolku se mnogu mladi. Fakt e deka instituciite (crkovni ili drzavni) ne funkcioniraat vo realnosta onaka kako sto se zamisleni. Cabrini, dali e ubistvo abortusot vo slucaj na zabremenuvanje pri incest?
Зошто мислиш дека абортусот во почетната фаза не е увиство? Јас мислам дека е и дека неродениот фетус е живо човек, а за тоа постојат докази. Емотивни, психолошки, материјални не се изговор за абортус. Значи не биле млади некои да стапат во сексуални односи, а млади биле да имаат дете. Значи да се решаваат проблемите најпрвин пред тие да се случат. Живееме во време кога сексот се рекламира на секој чекор и сите вредности во ова општество почнуваат да се изместуваат. Каде е семејството, училиштето, и сите кои сме повикани да зборуваме за ваквите девијантни појави. Се стапува во сексуални односи уште од најрана возраст, под изговор дека тоа е модерно, трендовски. Без никаква контрола од родителите на децата им е дозволено да прават што сакаат и после најлесено е да се рече абортус. А воспитување,а љубов, внимание само декларативно. Во суштина најпрвин семејството, а потоа и општеството се во тешка криза и многу е тешко правилно да се пристапи кон овој проблем. Колку денес мајката и таткото во едно семејство може правилно да го насочат своето дете, кога и самите они живееле неморално, стапувале рано во сексуални односи? Одговорот може да се најде само во Црквата, за сите овие проблеми. Да се живее христијански, да се воспитуваат сопствените деца во христијански дух, да се оди во црква, да се посетува свештеник за совет при овие проблеми. Сите одговори се во Христос, сите се во Црквата. Живеевме во едно атеистичко време кое несакаше да знае за Бога. Нашите родители ги изгубија сите морални вредности и единствена цел им беа полни стомаци , скара за 1-ви Мај. Нивните вредности беа црвени партиски книшки, Тито и Ленин им беа идоли. Комунизмот проповедаше дека крајна цел негова е да се распаде семејството и тоа се случува. Живеевме во лаги и уживавме во нашата привремена удобност. И денес не е подобро, Христијанството се заменува со квази-демократија, сите се борат за некакви човекови права, повторно само мислат на своите стомаци, на својот привремен и краток живот, како што повеќе да грабнат, да возат поубави коли, да живеат во луксузни станови и кога ќе дојдат проблемите со нивните деца е сега ни е државата крива, Црквата не се грижела, вака било онака било. Сите овие проблеми почнуваат од фактот што семејството, основната клетка на едно општество е во длабока криза и кога христијанскиот морал на кој треба да се базира едно семејство е се помалку присутен, а спротивно на тоа ни се сервира квази морал, некакви си лажни граѓански права и слободи. Денес е нормално некој да краде, да абортира, да биде хомосексуалец, да се дрогира се е тоа сервирано во нашите граѓански права. Сакам овде да го парафразирам Св. апостој Павле: Се ми е дозволено, но не е се полезно. Тоа што ни се сервира како дозволено не значи и дека е добро, затоа во ова време секој од нас треба да бдее над својата душа и над својот морал постојано, за да после некој друг не му биде крив. Денес луѓето сакаат да ги заќутат христијаните и им кажуваат цитати од Библијата, како не сме требале да судиме. Да се направат христијаните безгласна жица, да се направат обична граѓанска категорија како и останатите тоа е целта на глобализацијата, да бидеме без дух, без љубов, да молчиме, да не зборуваме, а светот да тоне во своите проблеми и гревови. Христијаните нема да судат, ќе суди Бог, а наша должност е да ги сакаме нашите браќа и сестри во целиот свет и да им кажеме што е Божјото учење, а што е лагата што ни ја сервира светот.
cabrini За РегеАнгел Толкувањето на Светото Писмо треба да биде во рамките на Црквата, а претпоставувам дека го имаш Светото Писмо па затоа прочитај во Стариот Завет: II Mojsijeva 21:22,23 За христијанството можеме да зборуваме и за Новиот и за Стариот Завет и верувај ми никој во тој разговор нетреба да се чувствува поразен или победен, ако некој сака да разбере ќе разбере, само треба срцето да го отвори. Јас сум христијанин и верувам во Бога, ако сакаш одговорот за тоа дали абортусот е убиство или не да го побараш во Бога ја имаш Библијата, а ако сакаш да веруваш во она што сакаш, можеш да најдеш милион оправдувања за истото. Изборот е твој, а судот Божји. Незнам на која верска заедница припаѓаш, но се надевам дека ќе го прифатиш Христос за свој спасител и тогаш ќе ти се отвори срцето за вистината. Зашто за вистината нема компромиси, не зависи од времето во кое живееме, од она што сакаме ние да е вистина, таа е објективна и за неа неможе да се гласа како што тоа се прави во демократијата или да биде предмет на договор и лично убедување. Многу поздрав, По твоите постови мислам дека си многу паметна и верувам дека ќе се обидеш да направиш една објективна потрага по она што е вистина.
wolf_pack Edin nachin na koj go gledam abortusot da e vo red e koga nekoja zhenska e siluvana od nekoj manijak i ne saka da go rodi toa bebe. Inache abortus=ubivanje.
OooOo Vakva tema imashe otvoreno edno vreme ... Mojot odgovor e: ako abortusot e ubistvo, togash drkanjeto e masakar. [edit] Eve ja temata [url="http://forums2.vmacedonia.com/5108.html"]tuka![/url]
cabrini Абортусот е убиство, мислам дека постојат гранични случаи кога истиот би можел да биде одобрен, а кои би било интересно истите и од малку постручен аспект да се анализираат. Инаку за оној абортус во кој не се внимавало и дошло до несакана бременост, тука е јасно дека оној кој ќе направи абортус направил и убиство. Никој, ама баш ниту еден човек нема право да убие еден веќе зачнат живот, заради свој комодитет, заради своја репутација или незнам што. И нероденото дете има право на живот, а како неговиот живот ќе се одвива никој однапред неможе да каже и суди.
wolf_pack
quote:
Originally posted by OooOo
ako abortusot e ubistvo, togash drkanjeto e masakar.
So kakov pamet go kazha ovoa? Odgovor: So nikakov, aj od ponovo da pochneme[:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!][:(!]
OooOo Please don't comment/judge the posters, comment on ideas.
RaGeAnGeL vidi vaka wolf_pack.....negovo mislenje e to....ako gledas spored nekoja si logika i vo pravo e,ali za to ako sakas da diskutirame nova tema ke otvorime[;)] cabrini so ogled na to so temava ja imas otvoreno vo Crkva i religija od start sakas da diskutirame za ta tema t.s crvka v.s.abortus.Ali tuka nema so da se diskutira zato so crkvata go zabranuva abortusot.Ako celosno si predaden na religijata i gi pocituvash nejzinite zakoni ondak nema abortus....ama mene drugo me interesira....ti kako mashko imas pravo na glas vo toj pogled 10% Tvojata funkcija kako tatko na toa dete e 5 min vo krevet ili pola sat vo banka za sperma....posle to ak sakas si ak sakas ne si....fakt e deka majka e zaeskogash majka a tatko...to takvoto prajt so takvoto zalit da mi izvinis na muabetov....(normalno ne vazi ova za site zaso pred da skokate procitajte[^]isto taka ne vazi i za normalen slucaj t.s koga ste vo brak) Ne mozi devojce na 15 god so ostanalo trudno da i zabranish da abortira....ili devojka koja imala dolgogodishna vrska ostanala trudna a vo megu vreme tipot pali patikite i bega...nejzin izbor e shto ke odluci...a nashe e da ne ja sudime... Zalosno e so vo deneshno vreme abortusto se svaka kako normalna rabota ali .....that's the world we live in babe Zato koristete kondomi,kontrolirajte hormoni i se ke bide okej[:)]ili pak.....LEARN FROM YOUR PARENTS' MISTAKES USE BIRTHCONTROL!!
angel Moze imalo tema za ova ama jas ne sum bila tuka da si kazam deka abortusot go smetam za ubistvo so umisla. Znaci se sto ke se zakaci treba i da se rodi zatoa sto fetusot od mnogu rano ima srcev ritam i pokraj drugite i mozocni kletki, a stom go ima toa toj ima i dusa. Da, da, DUSA covece. Ako zenata poradi X pricini ne moze ili ne smee da go zadrzi bebeto neka ne go ubiva dodeka e fetus, tuku fino lepo ke si go rodi i ke go dade na luge koi taa dusa ke ja odgledaat so vnimanie i ljubov. Abortus moze da se dozvoli samo ako bremenosta e opasnost po zivotot na zenata a toj praven institut se narekuva KRAJNA NUZDA a dela storeni vo krajna nuzda ne se kaznivi. Abortus moze da se dozvoli i samo ako fetusot e osteten. Toa bi mozelo da se sporedi so ubistvo od milosrdie, no ova e dosta diskutabilno. Luge...abortusot e grev pred Boga !!!!!
V irginia Abortusot e ubistvo , 100%
wolf_pack
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
Ne mozi devojce na 15 god so ostanalo trudno da i zabranish da abortira....
Toa mi beshe poentata, a ushte po-grozno e siluvana devojka. Za toa e u red. Za skoro site drugi sluchaevi se slagam kako V irginia i angelA reche.
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
Zato koristete kondomi,kontrolirajte hormoni i se ke bide okej[:)]ili pak.....LEARN FROM YOUR PARENTS' MISTAKES USE BIRTHCONTROL!!
That's why u're the coolest here:)))
Sunshine Nemozhe da e ubistvo ako devojkata e 15 godishna ili siluvana, a ne e ubistvo ako ima nad 15 godini i ne bila siluvana. Chukanje na srce se slusha shesta ili sedma nedela bez razlika dali devojkata ima 15 ili 25. Ili e ubistvo ili ne e, drug muabet e dali e psihichki spremna. Sekoj treba sam za sebe da si odluchi. Ona shto ne mi se svigja kaj lugjeto shto se protiv abortus e shto pokushavaat da go nametnat svoeto mislenje na drugi. E nemozhe nekoj Mirko-Slavko da ti kazhe rodi go, ako nesakash da go rodish.
angel Nikoj ne mize da te natera da ne ubivas a ti ubivas. Nikoj ne moze da te natera da jades zelencuk koga sakas da jades samo svinsko. Nikoj ne moze da te natera da pravis nesto sto nesakas ili da te spreci da pravis nesto sto sakas da napravis. Dali e kaznivo ili ne, ne diskutirame. No abortusot e ubistvo bez oglad na okolnostite pod koi nastanala bremenosta. Tie okolnosti se samo merilo za goleminata na grevot napraven so ubistvoto nareceno abortus.
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by angel
Nikoj ne mize da te natera da ne ubivas a ti ubivas. Nikoj ne moze da te natera da jades zelencuk koga sakas da jades samo svinsko. Nikoj ne moze da te natera da pravis nesto sto nesakas ili da te spreci da pravis nesto sto sakas da napravis. Dali e kaznivo ili ne, ne diskutirame. No abortusot e ubistvo bez oglad na okolnostite pod koi nastanala bremenosta. Tie okolnosti se samo merilo za goleminata na grevot napraven so ubistvoto nareceno abortus.
ama za zal nekoj moze da te ostai bremena bez da sakas i to e to..ima dovolno deca na planetava bez majka i tatko ne e sekogash reshenie rodi go i daj go da go posvojat....svesni sme kako zavrshvet poveketo od tie deca...
cabrini Не е наше да судиме, ама наше е да кажеме дека абортусот е убиство, затоа што оној што прави абортус направил убиство, а одговорноста за тоа е и на мајката и на таткото. А ако неможе да го гледаат тоа дете, тоа не е причина да го убијат. Има една изрека: После ј.... нема каење. Несаканата бременост нетреба да се прекине, а родителите доколку несакаат да се грижат за детето, за да ненаправат уште еден поголем грев, убиство, ред е да најдат начин да го згрижат детето по неговото раѓање. Во тој случај нивните чувства доколку несакаат да се грижат за детето се неважни, нека ги гризе совест, нека чувствуваат вина ама нека не убиваат, едноставно за она што го направиле нека и сносат одговорност, барем таа била и морална. А за детето ќе се погрижи државата, Црквата или некоја друга институција и со надеж дека тоа дете ќе си го најде својот пат. Не е наше истото тоа дете уште неродено да го осудиме на патење, сиромаштија, отуѓеност или незнам што, едноставно тоа исто дете не е наша сопственост туку Божја,
OooOo
quote:
Originally posted by cabrini
Не е наше да судиме...
Tuka treba da se zastane zatoa shto tvoeto sudenje pochnuva posle toa :) Ako mislish deka e ubistvo toa e okej, jas ne mislam deka e ubistvo i nemozhesh da me ubedish vo obratnoto. Mozheme da se nategame do utre nit jas kje popushtam ni ti kje popushtish. Za mene seushte vazhi ova 'Ako abortusot e ubistvo, togash drkanjeto e masakar.' EOD OooOo P.S. Zashto li temava e staena na Crkva i Religija, a ne na Opshti Muabeti hmmmmm ... :)
Sunshine
quote:
Originally posted by cabrini
Не е наше да судиме, ама наше е да кажеме дека абортусот е убиство...
Ne e nashe da sudime, ama nashe e da nametnuvame svoe mislenje na drugi e rabotava. Nashe, vashe...chivo e? Koi se nashi, vashi?
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by cabrini
Не е наше да судиме, ама наше е да кажеме дека абортусот е убиство, затоа што оној што прави абортус направил убиство, а одговорноста за тоа е и на мајката и на таткото. А ако неможе да го гледаат тоа дете, тоа не е причина да го убијат. Има една изрека: После ј.... нема каење. Несаканата бременост нетреба да се прекине, а родителите доколку несакаат да се грижат за детето, за да ненаправат уште еден поголем грев, убиство, ред е да најдат начин да го згрижат детето по неговото раѓање. Во тој случај нивните чувства доколку несакаат да се грижат за детето се неважни, нека ги гризе совест, нека чувствуваат вина ама нека не убиваат, едноставно за она што го направиле нека и сносат одговорност, барем таа била и морална. А за детето ќе се погрижи државата, Црквата или некоја друга институција и со надеж дека тоа дете ќе си го најде својот пат. Не е наше истото тоа дете уште неродено да го осудиме на патење, сиромаштија, отуѓеност или незнам што, едноставно тоа исто дете не е наша сопственост туку Божја,
uh kako si go kaza ova ubo ko vistana da e taka....kaj zivejs be ti da te prasam??tv imate tamu??evo ako ne Tv internet imas zemi vidi procitaj...kolku drzavata se grizi za takvite deca,kolku crkvata pomaga okolu tie deca(da ne spomvam samo kolku od tie deca so se "zgrizeni"od ostata crkva se iskoristeni od tie luge)...i pokaj seto to TI ne sakas da sudis AMA tvoe e da kazis deka abortusot e ubistvo....begaj aman nemozam kosava mi se krevat od takvite ko tebe..edno e da poshtovash religija drugo e da si fanatik i ushte da nametnuvash tvoe mislenje i da ne prifakas tugo
cabrini RegeAngel, не те прашав тебе дали си крстена. Тоа што имав да го кажам на оваа тема го кажав, понатаму ќе се обидам да се воздржам од објавување на мои постови на темава.
melpomena Jas kje si go kazham moeto mislenje[:)] Lichno jas NIKOGASH ne bi abortirala, osven ako e vo prashanje mojot zhivot i ako fetusot ima nekoi genetski modifikacii. Imav problem so "plodnost" i mislam deka najgolema kazna za edna zhena e da ne mozhe da oseti majchinstvo. Se slagam so AaaAa deka ne e lesno da se odgleda dete (potrebno e mnogu ljubov, trud, vreme, volja za pravilno da se odgleda edno dete), no denes se povekje lugje se borat so neplodnost- znachi ne e bash lesno ni da se napravi istoto. Bi im preporachala na site shto ne se spremni da bidat roditeli da si koristat zashtita, abortusot psihichki vlijae duri i kaj "najsigurnite" zheni. Sepak toa e lichen izbor i nikako ne treba da bide zabranet so zakon.
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by cabrini
RegeAngel, не те прашав тебе дали си крстена. Тоа што имав да го кажам на оваа тема го кажав, понатаму ќе се обидам да се воздржам од објавување на мои постови на темава.
a zas ne me prasa mene?? cvikas kako i obicno...nemas so da kazis pojke zato sho vo sekoj post zabegvish....ako SI TOLKU GOLEM VERNIK ke se braneshe do kraj...ako TI VERUVASH VO VISTINATA I TAA TE OSLOBODILA.....nemase da se vozdrzuvash...licna satisfakcija ke ti bese da pisuvash a ne maka[;)]
IDEfix
quote:
Moze imalo tema za ova ama jas ne sum bila tuka da si kazam deka abortusot go smetam za ubistvo so umisla.
Фино си кажа дека ти го сметаш абортусот за убиство со умисла... што не значи дека е, убиство со умисла.
quote:
А за детето ќе се погрижи државата, Црквата или некоја друга институција и со надеж дека тоа дете ќе си го најде својот пат. Не е наше истото тоа дете уште неродено да го осудиме на патење, сиромаштија, отуѓеност или незнам што, едноставно тоа исто дете не е наша сопственост туку Божја,
Малку поголема контрадикторност. Самата „грижа“ за детето од страна на државата, црквата, или друга институција во 99,9% е осуда на тоа дете на истите работи кои после ги наведуваш дека не треба да ги направиме. И едноставно, ако веруваш во Бога, тоа автоматски повлекува верување дека за „гревовите“ грешниците ќе си платат, и е божја работа судот. Не твоја! И уште нешто за размислување. Што се случува со деца кои се раѓаат во незамислива сиромаштија? Роди ме мајко без к`смет и фрли ме на буниште? Им завидувам на луѓе што веруваат во Бога. „Божја воља“ е одличен изговор. И да додадам, ако се покајам, прошка ќе добијам, гревот ми се брише... Кај е сега одговорноста?
AaaAa KOlku e samo interesno da se vidi deka mazite s najtvrdokornite pro-so-called-life fanatici. Izgleda pocnuva seto toa od katolicite ni dragi kade shto zena nema pravo na nishto , pokorna treba samo da e, oni nasive svetovni lideri ke ni kazat kako da go vodime zivotot.I od ko ke go izodat, i ke gi napolnat siropatilistata so deca bez ikakva idnina, ke si gi napraat altar boys i ke si gi zadovoluvaat svoite pervezni potrebi. Religija ili crkva i "svetovni lideri" ke bidat odgovorni za zenskoto telo, i za izborot shto zena so istoto pravi? Onie koi premestuvaat svestenici od edna u druga crkva za da se prikrie pedofilstvo? Abortusot e ubistvo--a od druga strana kontracepcii se anti-norma...nekoj kniga treba da fati izgleda u raka. Abortion rights activistive se anti-life (ova od fanaticive). Pa boze mili koj normalen go veli toa. Protiv sum generalno, dokolku postoi nacin toj zivot da se spasi i odrzi 100% velam daj sansa, megjutoa, toa e vo racete na taa majka, koja treba da odluci, nikoj nema da i go izrasne, nikoj nema da go nahrani i nikoj nema da go iskoluva. Gledame shto im se slucuva na site tie deca vo svetot. Znaci da se unisti eden embrion koj seute ne e zivotno (bioloski dokazano), koj seuste go nema oseteno vozduhot na ovaa zemja, i nema stapnato na istata ili da se unistat nekolku zivoti, toj na majkata, tatkoto , tie okolu niv i na toa dete??? Ednostavno vo dadeni situacii, popametno e da se abortira tuku da se dovede na svet nekoj koj ke strada. Se zatrdudnuva i od siluvanje, no se zatrudnuva i od glupost. Umesto anti abortion kampanji, mozda treba da se pocne so pro-education kampanji kade shto i maskata i zenskata populacija ke se obrazova i umesto da ne im se zbori za sex na southern baptist tinejdzerive i nasava omladina, mozda treba da im se objasni deka sexualnite pobudi se sosem normalna rabota, i deka ako se slucat treba da idat u paket so Kondomi, a ne da gi zabranuvame. Da se naprai dete e mnogu lesno, da se izrasne dete ne e bash taka lesno i tuka lezi zajakot dragi moi.
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by angel
Moze imalo tema za ova ama jas ne sum bila tuka da si kazam deka abortusot go smetam za ubistvo so umisla. Znaci se sto ke se zakaci treba i da se rodi zatoa sto fetusot od mnogu rano ima srcev ritam i pokraj drugite i mozocni kletki, a stom go ima toa toj ima i dusa. Da, da, DUSA covece. Ako zenata poradi X pricini ne moze ili ne smee da go zadrzi bebeto neka ne go ubiva dodeka e fetus, tuku fino lepo ke si go rodi i ke go dade na luge koi taa dusa ke ja odgledaat so vnimanie i ljubov. Abortus moze da se dozvoli samo ako bremenosta e opasnost po zivotot na zenata a toj praven institut se narekuva KRAJNA NUZDA a dela storeni vo krajna nuzda ne se kaznivi. Abortus moze da se dozvoli i samo ako fetusot e osteten. Toa bi mozelo da se sporedi so ubistvo od milosrdie, no ova e dosta diskutabilno. Luge...abortusot e grev pred Boga !!!!!
evo ti samo mal del.... "The hand of the Lord was upon me, and he brought me out by the Spirit of the Lord, and set me down in the midst of the valley; it was full of bones. And he led me round among them; and behold, there were very many upon the valley; and lo, they were very dry. And he said to me, "Son of man, can these bones live?" And I answered, "O Lord God, thou knowest." Again he said to me, "Prophesy to these bones, and say to them, 'O dry bones, hear the word of the Lord. Thus says the Lord God to these bones: Behold, I will cause BREATH TO ENTER YOU, and you shall live. And I will lay sinews upon you, and will cause flesh to come upon you, and cover you with skin, and PUT BREATH IN YOU, and you shall live; and you shall know that I am the Lord" Ezekial 37:1-6 Just like Adam, who had a body before he had a soul, like every fetus in the womb, these dry bones were given sinew, flesh and skin, and AFTER they received the body GOD breathed into them and THEN they became alive. And, as in the verses above, because of that we "know that [God] is the Lord." Only God can bestow life and he tells us again and again in his word how this is done. There is no trickery here. God does not breathe through an umbilical cord. We receive the breath of life, from God, through the nostrils, when we take our first breath. ....samo malo objasnuvanje od religiozen aspekt na tvoeto tvrdenje [;)]
cabrini 1) Најпрвин за ОооОо Каде виде дека осудив некого, само си го дадов своето мислење, обиди се малку да ги разликуваш овие два поими. Кога јас го дадов своето мислење норално е да се почуствува некој погоден, ама незначи и дека е осуден. А што се однесува до мастурбацијата тоа е дефинитивно масакр ама во умот на човекот. Ако толку ти смета ожени се бе брат и немаш потреба од тоа. А дека е убиство можеш да консултираш некој постучен медицински образуван човек од тебе за да ти каже, вистината не зависи од твојот ум, таа си е објективна пости и со и без тебе. И за крај зошто би ја ставил темава на општи муабети, каде сум мислел дека треба да ја ставам таму и сум ја ставил, не се замарај брат многу со тоа. 2)За РегеАнгел Види вака брат, ти неможеш да ја поштуваш верата, ако непочне и да ја живееш. А колку државата, Црквата или било кој се грижи за децата тоа не е твое да судиш, а по твојот одговор и заклучив и дека појма немаш штом твоето мислење го базираш на факти од интернет и ТВ. Така лесно си го даде овој одговор што не е ни чудо што лесно ти се креват косата на главата. Иначе ТВ имаме, само се трудиме да истото тоа ТВ не ни го пере мозокот, верувај ми ако го има човек незначи дека е попаметен туку постои само можност мозокот да си го остави на програмирање и да го користи попотреба мислејќи дека кажува свое мислење а всушност како факти и свое мислење го користи мислењето од ТВ. Мислам дека имам право да си го кажам и наметнувам своето мислење и да не се сложам со твоето и тоа не ме прави фанатик. И зошто ти за проба не почнеш да го почитуваш моето мислење. 3)za IDEfix Оној што верува во Бога, не би требало да бега од одговорноста, очигледно не ти е најасен животот во Црквата, па даваш паушални заклучоци. Значи ти си земаш за право да осудиш некој на сиромаштија и поради тоа да го убиеш, а тој уште не се родил. Замисли си така да размислувале и твоите родители за тебе. 4)Za AaaAa Чудно какви се работи не изнакажа, да не не е во ред нешто со тебе? И тргни го тој комуњарски симбол срп и чекич, за да поверувам дека си биолошки докажан.
OooOo Ako te povredi toa shto jas go kazhav, nemorash da pochnesh da vregjash narod naokolu. Toa beshe moe mislenje i so toa ne te navrediv tebe, mozhda ja navrediv tvojata idea shto ja zastapuvash, no ne i tebe! Za zhal toa nemozhe da se kazhe i za tebe. Kako i da e, ne e nikakov problem da se spushtam ili kacham na niedno nivo. Mnogu sum fleksibilen, eve za tebe i za tvoj ater i kje se spushtam na tvoe nivo :)
quote:
Originally posted by cabrini
1) Најпрвин за ОооОо Каде виде дека осудив некого, само си го дадов своето мислење, обиди се малку да ги разликуваш овие два поими.
Kolku shto mozham da vidam ti si toj shto nametnuva svoe mislenje i sudi naokolu, a ne drugite. Vreme e TI da pochnesh da pravish razlika megju tie 2 poima.
quote:
Кога јас го дадов своето мислење норално е да се почуствува некој погоден, ама незначи и дека е осуден.
Pa ne bash, mnogu dushi go davaat svoeto mislenje i pazat da ne gi pogodat drugute, ama ne i ti.
quote:
А што се однесува до мастурбацијата тоа е дефинитивно масакр ама во умот на човекот. Ако толку ти смета ожени се бе брат и немаш потреба од тоа.
Mnogu ti fala na sovetot i preporakata, ama jas toa go projdov, zatoa ete istoto toa ti go preporachuvam jas na tebe ili chekaj ... ti ne sakash zheni .... hmmmm .... mozhda dechkoto ne saka da te pobara za mazh? :)
quote:
А дека е убиство можеш да консултираш некој постучен медицински образуван човек од тебе за да ти каже, вистината не зависи од твојот ум, таа си е објективна пости и со и без тебе.
Opaaaaa na forumov imame kalugjerka i doktorka u isto vreme :) Dovolno sum obrazuvan za da razmisluvam so svoja glava i da procenam i otfrlam provokatori kako tebe [;)]
quote:
И за крај зошто би ја ставил темава на општи муабети, каде сум мислел дека треба да ја ставам таму и сум ја ставил, не се замарај брат многу со тоа.
Zaradi toa shto site tvoi temi gi povrzuvash so crkvata: - Абортус - Сектите во Македонија - Христијанството во Македонија - Crkvata i svetot Provokatorche od toj tip vekje imavme ednash na forumov. Ako tolku se sekirash za crkvata i religijata, pochni za toa da pishuvash, a ne da provocirash.
cabrini Не сум повреден пријателе, само си го бранам она во што верувам. Точно е дека наметнувам свое мислење, истото и ти го правиш на форумов, еве се согласувам со тебе, во право си за тоа, а за што те осудив те молам кажи ми? Јас го дадов своето мислење, а ако сум погодил нечие его искрено ти кажувам дека ми е мило, тоа ми е и целта да погодам нечии размислувања кои мислам дека се стереотипи. А ова со маживе што ти текна брат нема везе, ама ај ќе се обидам да преќутам (попаметниот попушта нели, еве не се спуштам на такво ниво) И да сум провокатор ќе ти одговорам брате, колку и да си паметен незначи дека ја кажуваш вистината, а тоа е дека и нероденото дете е жив човек, те молам провери ова ти го кажувам најискрено. Набљудувај ја вистината без предрасуди, објективно и гради го твоето мислење со факти,а не онака како сакаш да биде. И за крај брате јас пишувам, а тоа што некој се испровоцирал од тоа што го пишувам тоа е тоа брат, јас ти кажувам дека абортусот е убиство а ти провери го тој факт и научно. Поздрав пријателе,
AaaAa
quote:
Originally posted by cabrini
1) 4)Za AaaAa Чудно какви се работи не изнакажа, да не не е во ред нешто со тебе? И тргни го тој комуњарски симбол срп и чекич, за да поверувам дека си биолошки докажан.
LOL E vakov humor od rano na sabajle ne da mi prija nego ne si svesen. Bioloski dodrzan? A zashto srpot i cekicot ne go dokazuva toa? Simbolot na edno opstestvo, koe i te kako bese i den denes e ateisticki raspolozeno bar vo politicka smisla, koe imashe i seuste ima celonsa verba vo naukata, bioloskata i toa kako. I dokazaa oni mnogu ubavo kolku sme nie site bioloski dodrzani majmuni so nekolku izbezumeni izrodi. I srpot i cekicot ili potocno "hipoteticki vljubenik" vo istiot ne e bioloski dodrzan, a shto e? Krstot? Verbata vo pepel i magicni stapcinja ti ja ekvotirash so Biologija i bioloska dodrzanost? A da idese da citneshe nekoja kniga pred da pisuvash, ili mozebi podobro da si gi prefrluvash temite vo Seir, za da bidat po tematski dodrzani? So velish a? Ti ne nametnuvash mislenje i ne vregjash , samo komandi zadavash. Mojot srp i cekic ako ti smeta... gore desno Log Off.
AaaAa
quote:
Originally posted by cabrini
Јас го дадов своето мислење, а ако сум погодил нечие его искрено ти кажувам дека ми е мило, тоа ми е и целта да погодам нечии размислувања кои мислам дека се стереотипи.
Stereotipi a? 10 godisni vs. 2000 godisni rabotaa [:)]
quote:
И за крај брате јас пишувам, а тоа што некој се испровоцирал од тоа што го пишувам тоа е тоа брат, јас ти кажувам дека абортусот е убиство а ти провери го тој факт и научно.
De pokazi ni eden naucen trud kade shto sekoj abortus e ubistvo??? A ko ke te isprovociraat uste povekje shto pravis? Onaka apostolski pcovash?
quote:
Поздрав пријателе,
I sea OooOo brat ti e, ili prijatel? Ili jas ke pogresam ako ukazam na tvojot totalno "vestacki" 'ljubi briznjega svoga' odnos? Ednash prijatel, ednash brat, a na kraj u tri lepe. Idi bre :)))
RaGeAnGeL ....2)За РегеАнгел Види вака брат, ти неможеш да ја поштуваш верата, ако непочне и да ја живееш. А колку државата, Црквата или било кој се грижи за децата тоа не е твое да судиш, а по твојот одговор и заклучив и дека појма немаш штом твоето мислење го базираш на факти од интернет и ТВ. Така лесно си го даде овој одговор што не е ни чудо што лесно ти се креват косата на главата. Иначе ТВ имаме, само се трудиме да истото тоа ТВ не ни го пере мозокот, верувај ми ако го има човек незначи дека е попаметен туку постои само можност мозокот да си го остави на програмирање и да го користи попотреба мислејќи дека кажува свое мислење а всушност како факти и свое мислење го користи мислењето од ТВ. Мислам дека имам право да си го кажам и наметнувам своето мислење и да не се сложам со твоето и тоа не ме прави фанатик. И зошто ти за проба не почнеш да го почитуваш моето мислење..... BraT ne ti sum....niti pak sakam da ti sum...drugo...zensko sum i treto...posle ke ti odgovoram nemam vreme sea[;)]aj peace be with u
cabrini Шампиони сте нема што. Најпрвин едно извинување до дамата наречена RageAngel. Инаку АааАа, малку во врска со српот и чекичот: Неможеш нешто да споредуваш што било над 2000 години и што сеуште постои со она што е краткотрајно и човечко и што полека изумира, комунизмот. Еве ја спуштам топката и ќе се одбидам да дискутирам со друг тон иако мислам дека ако си ги погледнете вашите претходни постови ќе видите дека вие сте тие (сите оние на кои им се обратив во моите постови) кои ме нападнавте поради изложување на моите погледи. Врати се назад и ќе се увериш, никого не навредив само си го кажав она во што верувам, а зошто секој од вас се почувствува повреден од моите ставови и почна да истура тука некаков си гнев незнам. Подобро ќе беше да образложевте секој од вас зошто ги браните своите ставови пред да се истурите така. Ама добро не е битно, јас ве разбирам и го прифаќам и тој начин на разговор. Моите аргументи против абортусот ги кажав, а тоа е самата медицина.Ако некој од вас познава дел од неа, може слободно во литературата што се предава на Медицинскиот факултет во Скопје да провери кога настанува човечкиот живот и логички да разбере дека абортусот е убиство. Тоа може да го направи и било кој друг кој не се бави со медицина или да се потруди да најде соодветни линкови на интернет за да се едуцира околу тоа. И за крај комунизмот, фашизмот и сите оние идеологии кои му нанасоа големо зло на човештвото се тука сеуште присутни и сеуште го уништуваат човекот. Нашиот Господ Исус Христос, благодарејќи на кој излеговме од духовното ропство и ни се даде можност да бидеме слободни во Него, единствено Он ни ги отвара портите за наше спасение и вечен живот. Ни вели Возљуби го Господа, и возљуби го својот ближен, но не само да го сакаш, туку да го сакаш својот ближен како себеси. Од тука доаѓа потребата и обврската на секој христијанин да каже какво зло е абортусот и секое она зло што духот на ова невреме ни го носи. Читајте ја Библијата, одете во Црква и ќе видите: Ќе ја познаете вистината и вистината ќе ве ослободи.
RaGeAnGeL ....2)За РегеАнгел Види вака брат, ти неможеш да ја поштуваш верата, ако непочне и да ја живееш. А колку државата, Црквата или било кој се грижи за децата тоа не е твое да судиш, а по твојот одговор и заклучив и дека појма немаш штом твоето мислење го базираш на факти од интернет и ТВ. Така лесно си го даде овој одговор што не е ни чудо што лесно ти се креват косата на главата. Иначе ТВ имаме, само се трудиме да истото тоа ТВ не ни го пере мозокот, верувај ми ако го има човек незначи дека е попаметен туку постои само можност мозокот да си го остави на програмирање и да го користи попотреба мислејќи дека кажува свое мислење а всушност како факти и свое мислење го користи мислењето од ТВ. Мислам дека имам право да си го кажам и наметнувам своето мислење и да не се сложам со твоето и тоа не ме прави фанатик. И зошто ти за проба не почнеш да го почитуваш моето мислење..... se predomisliv ke ti pisam sea zs vecer mrza ke me fatiT...idemo od pocetok zas ti nekako zbunat si mi....a da ne spomvam kontradiktoren:))to e pojke od ocigledno... Mi se kreva kosa od takvi "pobozni" "nevini" "bezgreshni" luge ko tebe koi "ne saakat da sudat" niti pak da im bide sudeno a go pravat sosema obratnoto..ali za to ti si znajs golem si,si go osekas ko ke legnis pred spienje :)ovde mojs da glumis kolku sakas ali vo sebe ti si znajs kako mi ti e:)ili pak to toj stepen si zabegan sho vistina mislis deka si okej:)))anyway...Ne mora jas da ja sudam drzavata ili crkvata za toa shto go pravi...vistinata e taa shto e kolku i da ja negirash i da probvish da ja prikazis vo poinakvo svetlo to e to BRATE.Faktite sho jas ti gi napisav prethodno se od internet DA ali toa ne znaci deka ne se vistiniti....namesto da ja zemam Biblijana i da kucam pola sat jas istoto go najdov na net i samo copy/paste mu napraviv,A ako Ezekial 37:1-6 go nema vo Biblijata ti so ja imas ondak mojs da me kritikuvash t.s. i tuka mozda ne mojs zasho zavisi koja verzija od Biblijata ja imas:)Da go kazis tvoeto mislenje DA, da mi go NAMETNISH...za to ke pocekas malce:)I od kade tebe pravo da nametnuvash mislenje a mene ne???Ili ti si nesto pojke od mene?vidi vidi...me iznasmeja [:D]Tvoeto mislenje jas od start go pocituvam zato i ti repliricam....ama ti go svakas poinaku. 4)Za AaaAa Чудно какви се работи не изнакажа, да не не е во ред нешто со тебе? И тргни го тој комуњарски симбол срп и чекич, за да поверувам дека си биолошки докажан.Barash pocit a ne ja davas....koj te ucese taka?? Јас го дадов своето мислење, а ако сум погодил нечие его искрено ти кажувам дека ми е мило, тоа ми е и целта да погодам нечии размислувања кои мислам дека се стереотипи....milo ti e ko ke povredish necie ego??am ti ne si svesen mene kako mi idat ubo ko ke se osetish ti taka( i ne probvi da negiras zs proziren si ) Оној што верува во Бога, не би требало да бега од одговорноста, очигледно не ти е најасен животот во Црквата.....zamisli TI go pisis ova a ni sam ne go pocituvash...i aman ne meshaj verba vo Boga so crkva...zato si vaka zbunat ...ne znam na kogo mu e ispran mozokot...ali ima vreme ke doznajme i to[;)]aj pak...peace be with u
AaaAa cabrini, Ko ke stapnesh na mravka po pat ili uste podobro ko ke plesnesh muva u kukja ko ti zui, toa ubistvo e? Ili mozda prase ili jagne na razen ko ke sprzime, (tvoite religiozni i duhovni vodaci uzivaat da se gostata so istoto), toa ubistvo e? Aj odgovori mi, pa AaaAa da ti nacrta posle nekolku raboti, bidejki ti se zbuni vo cekori, temata e abortusot niz prizmata na religija i moral (a vie religioznite site mislite deka moralot e bozja izmislica, iako jas ne se slozuvam) a ti pocna medicina da mi spomnuvash. Nekako tie dve raboti ne idat kako shto treba. Ili ke zboruvame od medicinska gledna tocka, ili od moralna ili od religiozna. Ti izberi, ama pred se odgovori mi na gore navedenite prasanja.
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by cabrini
Шампиони сте нема што. Најпрвин едно извинување до дамата наречена RageAngel. Инаку АааАа, малку во врска со српот и чекичот: Неможеш нешто да споредуваш што било над 2000 години и што сеуште постои со она што е краткотрајно и човечко и што полека изумира, комунизмот. Еве ја спуштам топката и ќе се одбидам да дискутирам со друг тон иако мислам дека ако си ги погледнете вашите претходни постови ќе видите дека вие сте тие (сите оние на кои им се обратив во моите постови) кои ме нападнавте поради изложување на моите погледи. Врати се назад и ќе се увериш, никого не навредив само си го кажав она во што верувам, а зошто секој од вас се почувствува повреден од моите ставови и почна да истура тука некаков си гнев незнам. Подобро ќе беше да образложевте секој од вас зошто ги браните своите ставови пред да се истурите така. Ама добро не е битно, јас ве разбирам и го прифаќам и тој начин на разговор. Моите аргументи против абортусот ги кажав, а тоа е самата медицина.Ако некој од вас познава дел од неа, може слободно во литературата што се предава на Медицинскиот факултет во Скопје да провери кога настанува човечкиот живот и логички да разбере дека абортусот е убиство. Тоа може да го направи и било кој друг кој не се бави со медицина или да се потруди да најде соодветни линкови на интернет за да се едуцира околу тоа. И за крај комунизмот, фашизмот и сите оние идеологии кои му нанасоа големо зло на човештвото се тука сеуште присутни и сеуште го уништуваат човекот. Нашиот Господ Исус Христос, благодарејќи на кој излеговме од духовното ропство и ни се даде можност да бидеме слободни во Него, единствено Он ни ги отвара портите за наше спасение и вечен живот. Ни вели Возљуби го Господа, и возљуби го својот ближен, но не само да го сакаш, туку да го сакаш својот ближен како себеси. Од тука доаѓа потребата и обврската на секој христијанин да каже какво зло е абортусот и секое она зло што духот на ова невреме ни го носи. Читајте ја Библијата, одете во Црква и ќе видите: Ќе ја познаете вистината и вистината ќе ве ослободи.
da mi ti kazam jas nekolku raboti altan... prvo:se kacvish gore-dolu,levo-desno i ne si postojan vo postojve tvoj zato sho ti ida da ni ispcujash sve zivo i divo ama pusto Ego i nekoja si isprevrtena slika za "hristijan" te pravi da si vakov kakov so si... kratko kazano 2face:)Koristish qvoti od Isus samo za da zamackas oci ali i to ne biva,ako pocnime so taka da igrame kaj ke ti e krajot...temava beshe za abortus ti ja napraj religiozna propaganda.Svati deka za pojketo od nas abortusot ne e UBISTVO nego IZBOR...a Gospod dava pravo na izbor...ili ne e taka? P.S.prvo vikas internet i tv perat mozoci posle vikas da najdeme soodvetni linkovi za medicina i abortus....edno iskreno prashanje...Dan duvash slucajno?
cabrini za RegeAngel Интересен е оној дел кој го наведуваш, Ezekial 37:1-6 Толкувањето е најверојатно превземено од некоја секта, на која во прилог и оди ваквиот начин на објаснување за да ги оправда своите убедувања. Толкувањето на Светото Писмо треба да биде во рамките на Црквата и конкретно за овој дел ќе се обидам да дознаам малку повеќе пред да дадам прецизен одговор, а мислам дека се однесува за конечното воскресение на мртвите. Затоа велам дека нашето знаење нетреба да го базираме на секоја информација што ќе ја прочитаме на интернет или видиме на ТВ. Сепак тој дел не се однесува за неродените фетуси и тоа дека душата ја добиваат по раѓањето. Инаку како поткрепа на она што ја го бранам, а тоа е дека абортусот е убиство и дека и неродениот фетус има живот, е она што е напишано во Евангелијата:Кога мајката на Јован Крстител, Елисавета отишла во посета на Марија, мајката на Исус Христос, познато е дека младенецот Јован радосно заиграл во утробата на својата мајка кога Елисавета исполнета со Дух Свети извикала: Blagoslovena si ti megju zenite, i blagosloven e plodot na tvojata utroba! I otkade so mene ova, pri mene da dojde majkata na mojot Gospod? Инаку верата во Бога е директно поврзана со Црквата. Во што инаку би се состоела нашата вера во Бога ако не сме во Црквата, која претставува Тело Христово. Ти можеш да кажуваш дека веруваш во Бога, ама тоа подразбира и заедница со останатите христијани, а таа заедница со самиот Бог, можеш единствено да ја оствариш во Црквата. Кога зборувам за Црква мислам на Тело Христово, онака како ние е предадено нам христијаните. И на крајот во твојот последен пост, сепак ти така жестоко ме критикуаш и ми прилепуваш дволичност и непостојаност. Човек сум и јас грешам, а за тоа суди Бог нели? Можда сум бил на моменти таков, ама не сум јас темата на разговор туку темата е Абортус. И самата кажа Господ дава избор, ти можеш да правиш што сакаш, можеш да абортираш, а можеш и да родиш. Јас неможам да те осудам, судот е Божји на кој и ти се повикуваш. Затоа го имаш Светото Писмо, кое е Божје слово и кое ни ја кажува Божјата промисла. Бог му дал избор на човекот, на човекот му е дадена слобода да бира. Што и да избере човекот е некога одлука, но како што бира така и треба да биде подготвен да се соочи и со последиците на тој избор. Нашиот Господ Исус Христос вели: Јас сум Патот и Вистината и Животот. Дали ќе го одбереме Христос или ќе се придружиме на лагите од овој свет ИЗБОРОТ Е НАШ. За АааАа Навистина ми е жал што во твоите дискусии го исклучуваш Бог. Инаку медицината не се коси со учењето на Црквата, не се коси со она што го проповеда и учи нашата Света Православна Црква. Можеш да веруваш во Бога, а и да работиш како медицинско лице, дури едното со другото заедно ќе ти даде и посебен квалитет на сопствениот живот и на животот на твоите пациенти, кога на професијата ќе ја придодадеш и Верата. И доколку сакаш да разговараш за Христијанството, и за 6-та Божја Заповед: Не убивај! , најубаво би било да ја прочиташ Библијата и во истата е многу добро објаснето што таа значи, тогаш мислам дека би можеле да разговаме. Убивањето на животните за исхрана, не е што и убивањето на луѓе. Не ти е на место провокацијата.
AaaAa Ne e provokacija be zlaten, prasanje e. Odgovori mi shto mislish za toa dali e ubistvo ili ne, mimo pricinite. Ne go isklucuvam jas zamisleniot Bog, od koa ke mi odgovorish i te kako ke go umesam.
dada Sani Topikov ne ke da e bas za tuka, osven ako idejata ne bila da se ogranici diskusijata. Ima mnogu aspekti od koi moze da se zboruva za abortusot: crkoven, praven, moralen, emotiven... Se uste se nema dojdeno do zaednicki stav okolu toa koga zivotot na edno "covekoliko" sustestvo se smeta za zapocnat, megutoa toa sigurno ne e so zacnuvanjeto. Abortusot vo pocetnata faza od bremenosta ne e ubistvo dokolku vazi ona sto AaaAa go kaza za nemoznosta na roditelite (akcent na majkata) da se grizat za toa dete. Nemoznosta za griza moze da e od materijalen, a i emotiven/psiholoshki plan - dokolku se mnogu mladi. Fakt e deka instituciite (crkovni ili drzavni) ne funkcioniraat vo realnosta onaka kako sto se zamisleni. Cabrini, dali e ubistvo abortusot vo slucaj na zabremenuvanje pri incest?
IDEfix cabrini, извини ја пак што ќе те прашам к'а будала... За која црква праиш муабет? Онаа во која поповите наплаќаат едно чудо пари за крштевки и погреби и што ти ја знам какви не други услуги? Или можда за онаа црква во која поповите имаат швалерки, и возат најскапи коли, и ... Или за некоја друга црква правиме муабет? И ако не ти е мака, де појасни ми го она
quote:
3)za IDEfix Оној што верува во Бога, не би требало да бега од одговорноста, очигледно не ти е најасен животот во Црквата, па даваш паушални заклучоци.
некако не ми е јасно за кој заклучок збориш.
quote:
Значи ти си земаш за право да осудиш некој на сиромаштија и поради тоа да го убиеш, а тој уште не се родил. Замисли си така да размислувале и твоите родители за тебе.
Ај уште еднаш да го замолам авторот за појаснување... не разбирам, з’ш сум троа припрост...
cabrini Пред да ти одговорам, може ли јас нешто да те прашам: Најпрвин дали си крсен и ако си во која црква си крстен и на која возраст? и второ: доколку си крстен, колку често одиш во црква?
RaGeAnGeL ma ti covece ili se prajs na budala ili vistina si....evo jas ke ti kazam krstena sum doma...na pomalce od 1 god..i to pazi vo komunisticko semejstvo sum porasnata....majka mi do 40 god ne bese krstena...a odeshe vo crkva...i jas odev...i kradev pari od ikonine za kafe da pijam carshija...i sea?daj ti definicija za mene...I PREKINI DA MESASH CRKVA SO GOSPOD
nemo
quote:
Originally posted by melpomena
Jas kje si go kazham moeto mislenje[:)] Lichno jas NIKOGASH ne bi abortirala, osven ako e vo prashanje mojot zhivot i ako fetusot ima nekoi genetski modifikacii. Imav problem so "plodnost" i mislam deka najgolema kazna za edna zhena e da ne mozhe da oseti majchinstvo. Se slagam so AaaAa deka ne e lesno da se odgleda dete (potrebno e mnogu ljubov, trud, vreme, volja za pravilno da se odgleda edno dete), no denes se povekje lugje se borat so neplodnost- znachi ne e bash lesno ni da se napravi istoto. Bi im preporachala na site shto ne se spremni da bidat roditeli da si koristat zashtita, abortusot psihichki vlijae duri i kaj "najsigurnite" zheni. Sepak toa e lichen izbor i nikako ne treba da bide zabranet so zakon.
Ako se spomne abortus od svetski razmer bi spomnal za Afrikanskite zemji, kade ima golem procent na HIV/AIDS starosta e do 38-42 godini, kako so e poznato papata Ivan Pavle II (bog da go prosti) im bese zabranil abortus i upotreba na preventivni merki(upotreba na kondomi)lugeto ne informirani sega umiraat mnogu , a decata ostanuvaat bez rooditeli...kakov zivot...
Jakov Зошто е абортусот убиство и според кои норми тоа се смета за убиство? Според правните регулативи тоа не е убиство, според моралните за некои е за некои не е? Која е дефиницијата за смртта.....? Наспроти неа, која е дефиницијата за животот и уствари најбитното кога започнува животот.? Според употребата и значењето на зборот “раѓање“ “се роди“ значи ли тоа дека тука е моментот на почеток на животот. Наспроти ова велиме “зачнат е нов живот“ Според ова последново абортусот убива!!!Ама според првото не. Незнам што прави темава овде на Религија, тоа и други го приметија и го кажаа. Малку е безврска за морална работа да се расправа на форум за религија кога се знае дека скоро сите религии априори се против абортуси и слични работи. Јас лично сметам дека тоа треба да си биде како што е, значи дозволено и да биде право на избор на жената(доколку е сама во тој период на бременост), на двајцата партнери(ако се во брак или врска) или одлуука на стручни медицински лица ако е од здравствени причини. Она на што треба да се посветува мнооогу повеќе внимание од самиот момент на абортусот е нешто друго. Кај нас нема апсолутно никаков образовен циклус, преку кој сите деца(значи од некоја разумна детска возраст), сите возрасни малолетници ќе бидат едуцирани на тоа поле. Кога во системот на образование почнувајќи од што знам 5 одделение или порано ако е потребно, се образуваат децата и им се укаже на сиот тој систем и односи поврзани со сексуалноста, односите, заштити и слично, мислам дека сите како ќе созреваат ќе имаат сосема поинаков пристап и однос кон тие работи и тогаш ваквите дилеми ќе бидат сведени на минимум.Ако се намали % на рана и несакана беменост кај девојчињата ќе се намали и потребата од вакви дискусии. Едноставно треба да се создава свест и сознание кај помладите генерации за тоа како се поставен работите во тој поглед и на тоа поле. На тој начин абортусот би бил минимална појава и најчесто ќе севрзува за случаи во кои ќе биде битен од медицински аспект, а не од незнам стравот што ќе речат комшиите ако родам!
cabrini Секогаш жената има избор, дали ќе роди или не, никој тој избор неможе никому да го оспори затоа што е даден од Бога, но како што постои избор постојат и последици од него.
deepspace ok pred i se ovdeka citam sekakvi gluposti. imajki predvid deka temava se naoga pod rubrikata RELIGIA: ne treba da zaboravime deka vo religiava ne ni stanuva zbor za abortus, a kamo li da abortisas. Moi mili pred da dojde do abortusot mislam deka vie bi trebale vasite noze da si gi drzite spusteni dole na zemja,a ne da dozvolite da bidete zavedeni od necija ubavina ili finansiski interes. Nikoj ne negira deka intimniot zivot e ubav, no ako veke ste vo vozrast vo koja intimata vi e potrebna , togas podobro e da se ozenite odkolku da dojde do bremenost vo koja vasiot partner (tatkoto na zacinatoto dede) nema ni da saka da ve poslune za deteto a kamoli da se grizi za (nego ili nea). Ili narodski kazano :BOLJE SPRECITI NEGO LJECITI.
nemo
quote:
Originally posted by deepspace
ok pred i se ovdeka citam sekakvi gluposti. imajki predvid deka temava se naoga pod rubrikata RELIGIA: ne treba da zaboravime deka vo religiava ne ni stanuva zbor za abortus, a kamo li da abortisas. Moi mili pred da dojde do abortusot mislam deka vie bi trebale vasite noze da si gi drzite spusteni dole na zemja,a ne da dozvolite da bidete zavedeni od necija ubavina ili finansiski interes. Nikoj ne negira deka intimniot zivot e ubav, no ako veke ste vo vozrast vo koja intimata vi e potrebna , togas podobro e da se ozenite odkolku da dojde do bremenost vo koja vasiot partner (tatkoto na zacinatoto dede) nema ni da saka da ve poslune za deteto a kamoli da se grizi za (nego ili nea). Ili narodski kazano :BOLJE SPRECITI NEGO LJECITI.
kako sto gledam na nikogo nozete ne mu se dignati, a i k ne mu e dignat[:D] a i nema nekakva glupost ako e vo religijata [;)] Prvo poslanie do Korintjanite Za brakot i za site onie sto ne se vo brak 7. 1.A za ona sto mi pisavte - dobro e covek da ne se dopira do zena. 2. No za da se izbegne bludstvoto, sekoj neka si ima svoja zena, i sekoja zena svoj maz. I taka natamu
joci Osven vo ekstremni slucai (kako onoj so 13 godisnoto devojce od Nikaragva koe sto bilo siluvano i ne se znaelo dali ke ja izdri bremenosta, a koe sto poradi religijata nikoj vo Nikaragva ne se nafakal da go operira, pa poradi toa moralo da odi vo stranstvo, za potoa otkako se vratilo vo Nikoragva Katolickata crkva celata familija na devojceto ja ekskomunicirala) sum protiv abortusot, oti vo sustina e ubistvo.
The_Crow abortusot normalna pojava na sovremeniot nacin na zivot imalo i od porano ima i sega i ke ima i vo idnina slucai vo koj abortusot ke dojde do izraz seto toa kako rezultat na fast food seksualnite odnosi bez kontracepcija. Jas licno smetam deka abortusot ne e ubistvo iako ima elementi na ubistvo.
joci
quote:
Jas licno smetam deka abortusot ne e ubistvo iako ima elementi na ubistvo.
E sega e ubistvo ili ne e[?]
Homer MakeDonski neplanirana bremenost sto doveduva do planirano cedoumorstvo,taka mislam za abortusite i sum protiv niv
nevernik
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by Enigma
quote:
Originally posted by profa
Dobro Cabrini gi izlaga i brani svoite stavovi od religiozen aspekt.Spored crkvata da,toa e zlocin.No i lazenjeto,preljubata i mnogu drugi raboti ne se opravdani spored crkvata/religijata a vekje da ne zborime za tie raboti. Licno i jas ne bi se soglasil za abortus od maska strana,no zenata moze da ima 1000 pricini radi koi bi ili ne bi napraila abortus.Da frlis dete vo kontejner ili da go ostais vo zivot bez majcinska ljubov e mislam i pogolem grev otkolku da go sprecis da dojde vo zivot.Zenite imaat i mnogu drugi razlicni pricini za koi sto go pravat toj abortus.Pa kraj krajeva fetus se racuna li za zivo bitie?
Abortusot, t.e. chedomorstvo e smrten grev ednakov na ubistvo. Ako zhenata vekje zabremenila, nezavisno dali e vo brak ili ne, taa nema pravo da se mesha vo Bozhjata promisla (da go ubiva zachnatiot zhivot). Zloupotrebuvajki go svoeto pravo na sloboda i otkazhuvajki se od dolzhnosta i odgovornosta za posledicite na sopstvenite postapki, mozhe da si prichini zlo sama nasebe, a istoto vazhi i za mazhite, koi go dozvoluvaat i prisiluvaat abortusot vrz svoite devojki/zheni, zashto neznaat, shto Gospod kje im dade potoa. Se razbira, pravoto na izbor crkvata ne mozhe da mu go odzeme na choveka, no realnosta e, deka porano ili podocna, sekoj se rasplakja za svoite grevovi. Chitajte ja Biblijata, lugje! Mojsej ne beshe izrasnat od rodnata majka, ni vo rodnata zemja, no po Bozhjata promisla stana Bozhji prorok, koj go povede narodot svoj i so silata Bozhja go izvede od ropstvo. Ubivajki gi svoite cheda vo utrobite, zhenite nemislat deka mozhebi ubivaat carevi (pretsedateli), vojskovodci, kompozitori, itn. t.e. izvonredni unikatni sushtestva, koi nikogash nema da se povtorat.
sakas da kazis deka spored Bibilijata grev e abortus a okej e incest?? Gospod ne e tolku bolen Enigmo
Incestot e protivpriroden blud. Crkvata ne go odobruva.
RaGeAnGeL Enigma!!Ti si kontradiktorna osoba koja za da ispadnit vo pravo e sposobna na izvrtit sekoj zbor od Bibilijana vo svoja polza.Ti kazav i pogore!Ne mi odgovaraj pojke na moj postovi poshto nemat cel niti pak nekakva korist!Tvoeto razmisuvanje e OBRATNO od moevo i JAS LICNO mislam deka e bolno!Dali sum vo pravo ili ne, to e drug muabet!Voopshto ne go cenam tvoeto mislenje na forumov prema to nemat potreba da mi repliciras![;)]
nevernik Rege ANGEL, zaesh Angel, znaci Navestitel, onoj koj prenesuva vest od nekoj drug do odredishteto. Ubo ime si izabrala. Za da nema "ups", ili "greshka" ili "neplanirano neshto", a za se kriv da e onoj koj ne go istajl navreme, po moe mislenje nema moralno pravo zenata da abortira. "Moe telo moj izbor", chista filosofija, bez i najmalku razmisluvanje. Da te pitam jas neshto Rege. Pred da se rodish, dali tebe nekoj te pita dali sakash da postoish, dali te pita dali sakash da bidesh zensko? Nikoj ne te pita za dozvola. I ova "My body may choice" nema vrska. Ne e tvoj, nitu moj izbor. Sepak ostanuvam na tvrdenjeto deka abortusot ne e reshenie za podobar zivot, a aborutsot e odzimanje na pravoto (ubistvo) na zivot na nerodeno dete.
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by nevernik
Rege ANGEL, zaesh Angel, znaci Navestitel, onoj koj prenesuva vest od nekoj drug do odredishteto. Ubo ime si izabrala. Za da nema "ups", ili "greshka" ili "neplanirano neshto", a za se kriv da e onoj koj ne go istajl navreme, po moe mislenje nema moralno pravo zenata da abortira. "Moe telo moj izbor", chista filosofija, bez i najmalku razmisluvanje. Da te pitam jas neshto Rege. Pred da se rodish, dali tebe nekoj te pita dali sakash da postoish, dali te pita dali sakash da bidesh zensko? Nikoj ne te pita za dozvola. I ova "My body may choice" nema vrska. Ne e tvoj, nitu moj izbor. Sepak ostanuvam na tvrdenjeto deka abortusot ne e reshenie za podobar zivot, a aborutsot e odzimanje na pravoto (ubistvo) na zivot na nerodeno dete.
Moralno pravo??Koe e toa moralno pravo?(ah da zaborajv ,ti si strashno kompetenten da kazvis za morali na drugi)Da recime deka deteto e zacnato pred brak...tuka od start sve e nemoral...I pak ke te prasham ,zaso odis od krajnost vo krajnost?..Ako voopshto postoi kako opcija abortusot koj si ti da sudis za toa dali jas ke go iskoristm ili ne?
quote:
"Moe telo moj izbor", chista filosofija, bez i najmalku razmisluvanje
. Dali e cista filozofija ili pravo na izbor to e tvoe da si odlucis...sekogas imas izbor,i sekogas plakas za to so si go izbral bez razlika dali e dobro ili loso,sekoj po svoja zasluga.Gospod ti dal mozok za da razmusluvash i sve drugo is up to u.
quote:
Da te pitam jas neshto Rege. Pred da se rodish, dali tebe nekoj te pita dali sakash da postoish, dali te pita dali sakash da bidesh zensko? Nikoj ne te pita za dozvola. I ova "My body may choice" nema vrska. Ne e tvoj, nitu moj izbor.
I evo ti pak si zabegal ama skros,wtf??A koj toa mene da me pita pred da se rodam dali sakam da postojam ili ne?Imam izbor od ko ke se rodam dali ke prodolzam da ziveam ili ne,dali ke ziveam moralno ili ne bla bla bla...izbor dete izbor,sekogas imas izbor bezrazlika na se.Majka mi imala pravo na izbor za mene,jas ke imam za drug and so on and so on...thats the way life goes [;)]
quote:
Sepak ostanuvam na tvrdenjeto deka abortusot ne e reshenie za podobar zivot, a aborutsot e odzimanje na pravoto (ubistvo) na zivot na nerodeno dete.
Ostani is ti na tvoeto jas na moeto[8D]
nevernik O.K.
RaGeAnGeL good boy[:)]
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by Enigma
quote:
Originally posted by profa
Dobro Cabrini gi izlaga i brani svoite stavovi od religiozen aspekt.Spored crkvata da,toa e zlocin.No i lazenjeto,preljubata i mnogu drugi raboti ne se opravdani spored crkvata/religijata a vekje da ne zborime za tie raboti. Licno i jas ne bi se soglasil za abortus od maska strana,no zenata moze da ima 1000 pricini radi koi bi ili ne bi napraila abortus.Da frlis dete vo kontejner ili da go ostais vo zivot bez majcinska ljubov e mislam i pogolem grev otkolku da go sprecis da dojde vo zivot.Zenite imaat i mnogu drugi razlicni pricini za koi sto go pravat toj abortus.Pa kraj krajeva fetus se racuna li za zivo bitie?
Abortusot, t.e. chedomorstvo e smrten grev ednakov na ubistvo. Ako zhenata vekje zabremenila, nezavisno dali e vo brak ili ne, taa nema pravo da se mesha vo Bozhjata promisla (da go ubiva zachnatiot zhivot). Zloupotrebuvajki go svoeto pravo na sloboda i otkazhuvajki se od dolzhnosta i odgovornosta za posledicite na sopstvenite postapki, mozhe da si prichini zlo sama nasebe, a istoto vazhi i za mazhite, koi go dozvoluvaat i prisiluvaat abortusot vrz svoite devojki/zheni, zashto neznaat, shto Gospod kje im dade potoa. Se razbira, pravoto na izbor crkvata ne mozhe da mu go odzeme na choveka, no realnosta e, deka porano ili podocna, sekoj se rasplakja za svoite grevovi. Chitajte ja Biblijata, lugje! Mojsej ne beshe izrasnat od rodnata majka, ni vo rodnata zemja, no po Bozhjata promisla stana Bozhji prorok, koj go povede narodot svoj i so silata Bozhja go izvede od ropstvo. Ubivajki gi svoite cheda vo utrobite, zhenite nemislat deka mozhebi ubivaat carevi (pretsedateli), vojskovodci, kompozitori, itn. t.e. izvonredni unikatni sushtestva, koi nikogash nema da se povtorat.
sakas da kazis deka spored Bibilijata grev e abortus a okej e incest?? Gospod ne e tolku bolen Enigmo
suspect
quote:
Originally posted by Enigma Abortusot, t.e. chedomorstvo e smrten grev ednakov na ubistvo. Ako zhenata vekje zabremenila, nezavisno dali e vo brak ili ne, taa nema pravo da se mesha vo Bozhjata promisla (da go ubiva zachnatiot zhivot). Zloupotrebuvajki go svoeto pravo na sloboda i otkazhuvajki se od dolzhnosta i odgovornosta za posledicite na sopstvenite postapki, mozhe da si prichini zlo sama nasebe, a istoto vazhi i za mazhite, koi go dozvoluvaat i prisiluvaat abortusot vrz svoite devojki/zheni, zashto neznaat, shto Gospod kje im dade potoa. Se razbira, pravoto na izbor crkvata ne mozhe da mu go odzeme na choveka, no realnosta e, deka porano ili podocna, sekoj se rasplakja za svoite grevovi. Chitajte ja Biblijata, lugje! Mojsej ne beshe izrasnat od rodnata majka, ni vo rodnata zemja, no po Bozhjata promisla stana Bozhji prorok, koj go povede narodot svoj i so silata Bozhja go izvede od ropstvo. Ubivajki gi svoite cheda vo utrobite, zhenite nemislat deka mozhebi ubivaat carevi (pretsedateli), vojskovodci, kompozitori, itn. t.e. izvonredni unikatni sushtestva, koi nikogash nema da se povtorat.
Bozhjata volja,bozhjata volja....ponekogash me nervira koga segdeka se spomenuva..... Zoshto ne se otkazhuvame i od medicinskite uslugi,ako vejke bozhja volja bila da se razbolime od neshto....bilo sho.... Da ne bidam pogreshno svatena.....ne go opravduvam abortusot kako pravo na sloboden izbor sekogash,ama ima situacii kade shto e podobro,pa duri i najdobro reshenie vo odredena situacija. Bolest na majkata na pr.,ili imalo situacii koga neznaejki za bremenosta zhenata mozhebi primila vakcina koja ima posledici vrz plodot,ili primala lekovi,ili od red dr. prichini nastanalo potencijalno,a ne so sigurnost potvrdeno oshtetuvanje na plodot....i znachi spored bozhjata volja podobro e da se rodi dete so anomalija otkolku da se sprechi istoto...? Ima povejke prichini zaradi koi bi mozhel da se opravda abortusot,a i togash koga nema.....neznam dali e pravo da se sporedi so ubistvo. Ako vejke fetusot se smeta za zhivot ,zoshto crkvata ne go prifajka kako smrt spontaniot abortus...? I na kraj kraeva.....sigurno deka grizha na sovest ima sekoj koj izvrshil ili poddrzhal abortus (barem najchesto)....i ne mora drug da mu sudi....sekoj sam se spravuva so teshkotijata na odlukata i storenoto....
RaGeAnGeL
quote:
Incestot e protivpriroden blud. Crkvata ne go odobruva
a zamisli Mojsej e dete od incest,ama to ti valjda go znajs [;)] Ako veke vaka go terame muabetov ajde ti mene daj mi izvadoci od Biblijata kade shto e kazano deka abortusot e zabranet i e smrten gref
profa Dobro Cabrini gi izlaga i brani svoite stavovi od religiozen aspekt.Spored crkvata da,toa e zlocin.No i lazenjeto,preljubata i mnogu drugi raboti ne se opravdani spored crkvata/religijata a vekje da ne zborime za tie raboti. Licno i jas ne bi se soglasil za abortus od maska strana,no zenata moze da ima 1000 pricini radi koi bi ili ne bi napraila abortus.Da frlis dete vo kontejner ili da go ostais vo zivot bez majcinska ljubov e mislam i pogolem grev otkolku da go sprecis da dojde vo zivot.Zenite imaat i mnogu drugi razlicni pricini za koi sto go pravat toj abortus.Pa kraj krajeva fetus se racuna li za zivo bitie?
wolf_pack
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
[quote]Oh and btw,ako si masko,so ti znajs ziti oci za bremenost,majcinstvo abortus itn?Tvojata funkcija e 30min max.Posle to mojs da zapalis patikite i da te snemat a nekoj drug da rastit vo stomakot narednite 9 meseci zs ti ne si go istajl navreme:)))) anyway,abortus DA,poubo to nego da go dajs na posvojuvanje
Па така некако ќе дојде. Рејџ, сапорт срц :) btw, што бара овој топик на религија, клајте го кај Женското катче.
Enigma
quote:
Originally posted by profa
Dobro Cabrini gi izlaga i brani svoite stavovi od religiozen aspekt.Spored crkvata da,toa e zlocin.No i lazenjeto,preljubata i mnogu drugi raboti ne se opravdani spored crkvata/religijata a vekje da ne zborime za tie raboti. Licno i jas ne bi se soglasil za abortus od maska strana,no zenata moze da ima 1000 pricini radi koi bi ili ne bi napraila abortus.Da frlis dete vo kontejner ili da go ostais vo zivot bez majcinska ljubov e mislam i pogolem grev otkolku da go sprecis da dojde vo zivot.Zenite imaat i mnogu drugi razlicni pricini za koi sto go pravat toj abortus.Pa kraj krajeva fetus se racuna li za zivo bitie?
Abortusot, t.e. chedomorstvo e smrten grev ednakov na ubistvo. Ako zhenata vekje zabremenila, nezavisno dali e vo brak ili ne, taa nema pravo da se mesha vo Bozhjata promisla (da go ubiva zachnatiot zhivot). Zloupotrebuvajki go svoeto pravo na sloboda i otkazhuvajki se od dolzhnosta i odgovornosta za posledicite na sopstvenite postapki, mozhe da si prichini zlo sama nasebe, a istoto vazhi i za mazhite, koi go dozvoluvaat i prisiluvaat abortusot vrz svoite devojki/zheni, zashto neznaat, shto Gospod kje im dade potoa. Se razbira, pravoto na izbor crkvata ne mozhe da mu go odzeme na choveka, no realnosta e, deka porano ili podocna, sekoj se rasplakja za svoite grevovi. Chitajte ja Biblijata, lugje! Mojsej ne beshe izrasnat od rodnata majka, ni vo rodnata zemja, no po Bozhjata promisla stana Bozhji prorok, koj go povede narodot svoj i so silata Bozhja go izvede od ropstvo. Ubivajki gi svoite cheda vo utrobite, zhenite nemislat deka mozhebi ubivaat carevi (pretsedateli), vojskovodci, kompozitori, itn. t.e. izvonredni unikatni sushtestva, koi nikogash nema da se povtorat.
feverly edno prasanje do Cabrini,iako mozda kasno se ukljucvam vo temava... "Ako pocnime so grevovite na lugjeto ne znam do kaj ke stignime.takva e denesnicata,grevot ni e sekojdnevie.abortusot najcesto e rezultat na sama bremena majka,koja ne e vo bra"k,a sexot pred brak e grev.dali ti ova go pocituvas?"
Barbarosa Ako cela edna nacija e zarazena od nekoja zarazna bolest, dali bi normalno nie ako sme zdravi da odime i da se zarazime, ete site se zarazeni pa da ne se delime od drugite? No hristijaninot treba da se razlikuva od nehristijaninot, a posebno denes, vo edno vakvo sekojdnevie. Ako nehristijaninot pravi grev, ne znachi deka i hristijaninot treba da go pravi. Znaci onoj koj e hristijanin ke slusa sto veli Crkvata, a koj ne e hristijanin, moze da si pravi kako saka, negovo pravo...No i sekoj ke si odgovora spored delata......
Barbarosa Sveti Pavle veli: se mi e pozvoleno, no ne mi e se i polezno... Taka i nam se ni e dozvoleno, no dali ni e korisno treba sekoj da se zaprasa.
Enigma P.S. Vsushnost, problemot ne e tolku vo moeto izrazuvanje, kolku shto e vo tvojata nepravilna pretstava za Boga. Zakonot Bozhji, koj ni e daden preku Stariot i Noviot Zavet, ne e teorija ili nauka, tuku e Volja Bozhja. Koj e chovekot da spori so Gospoda, zoshto Toj go izbral judejskiot narod, kon edni sniskoshodel, drugi kaznuval, itn.? Bog e semokjen, a toa znachi: mozhe da napravi se shto kje posaka. Bog e sepraveden, odnosno, Toj ne go kaznuva pravednikot bez prichina i ne go ostava chovekot bez kazna za sekoe losho delo, osven ako sam ne go ispravi svojot zhivot so pokajanie i dobri dela. Bog e neizmenliv (nepromenliv), bidejki e postojan (konstanten), t.e. Toj ne raste i ne staree, nikako i vo nishto ne se menuva. Kakov shto bil odsekogash, takov e denes, i sekogash takov kje ostane. Bog e seblag ili premilostiv, bidejki Negovata ljubov e sesovrshena. Toj ni dal se shto ni e potrebno za zhivot. Se, shto gledame na neboto i na zemjata, Gospod stvoril za polza na chovekot. Bog e sekogash spremen da se pogrizhi za nas podobro od najdobriot tatko. Ispolnuvajki ja Voljata Bozhja, chovekot se priblizhuva kon Gospoda. Znaejki go Bozhjiot Zakon, chovekot ne bi mozhel da pomisli, deka Bozhjite zakoni mozhat da bidat poinakvi od Voljata Bozhja. Ili, deka Gospod gi ignorira chovechkite potrebi, zashto Gospod podobro od nas znae, shto ni e nam potrebno, a koga govorime za Boga, nevozmozhno e da gi izostavime duhovnite potrebi na chovekot, koi se odnesuvaat na spasenieto na dushata. Dodeka, starozavetniot zakon e zakon na stroga pravda, zakonot na Noviot Zavet e zakon na Bozhestvenata ljubov i blagodat. Isus Hristos, Gospod i Spasitel nash ni go ukazhuva patot i delata preku koi lugjeto mozhat da vlezat vo Carstvoto Nebesno, i ni dade dve najgolemi zapovedi na ljubovta i devet zapovedi na blazhenstvata. Pokraj niv, Toj vo Noviot Zavet ni dava zakoni i povelbi na razni sluchai, kako i razlichni povelbi (dolzhnosti) na sprotivnite polovi (mazhi i zheni) i na pripadnicite na razni opshtestveni klasi. Nakratko, Gospod ne izostavil nitu edna dusha, a im go ukazhuva patot kon spasenieto na site lugje (sveshtenici, laici, bogati, siromashni, gospodari, slugi, bezbrachni, brachni, vdovici, itn.), koi shto sakaat da bidat spaseni.
Barbarosa Prekinot na bremensot e vsuchnost prekin na zachantiot zhivot. Shto se prekinuva? Zivot, koj treba da se rodi, ama shto ne znachi deka veke i ne postoi. Abortusot mozhe da bide predizvikan od chovechki faktor (Abortus arteficialis), samiot prekin na zhivotot od choveckiot fakator si e ubistvo. Pa dali e opravdano ili ne ne navleguvam, no rabotata mora da se svedi na vistinskata tochka, a toa e deka e ubistvo! Medicinata e jasna, zhivotot zapochnuva so zacnuvanjeto, a ne so ragjanjeto, kako i smrta deka nastapuva so prestanokot na rabotata na mozokot. A ponatamu mozhe da se diskutira za toa.
cabrini
quote:
Originally posted by NINOCHKA
Ustvari Oooo e vo pravo za drkanjeto kako masakar... Ako odime po religiozni principi drkanjeto za mazite vo nekoi religii (znam za vo Judaizmot, ne znam za drugite religii) se smeta kako frlanje na zivot na prazno. Ednistvena kontracepcija koja e dozvolena e ne barierna kontracepcija (piluli na pr.) dodeka abortusot mora da se napravi dokolku zivotot na majkata e vo prasanje. Odnosno od start religijata ni kazuva deka veke postoeckiot zivot e po vreden od sansa za zivot. Embrionot e samo toa - sansa za zivot. Veruvam deka treba da se koristi kontracepcija sekgas i da se bide odgovoren, ama znaeme deka niedna kontracepcija e 100% sigurna. Zamislete nekoja devojka koja go smeta abortusot za ubistvo ostane trudna, i ke go rodi deteto megjutoa nema kako da go izdrzi zasto i samata nemoze da se izdrzuva i za deteto a prezivee mora da go dade vo dom. I sega imame uste edno dete vo nekoj dom (a znaeme kakvi se domovite vo Skopje). Toa dete ke porasne bez toplina, bez ljubov, najverojatno ke bide maltretirano i nema nas bas ni dovolno hrana da dobie. Znaci ako nemas uslovi (finansiski ili emocionalni) abortiraj, ne go ubivaj cel zivot.
Ниночка, некои работ овде би сакал да ги прокоментирам. Се обидуваш да му кроиш капа на нероден Петко. Мајката велиш неможела да се грижи за детето па ќе го дадела детето во дом, па тоа ќе немало што да јаде, ќе било малтретирано, без топлина, без љубов итн. Во случајов претпоставената мајка е преставена крајно бездушно поради тоа што решила да абортира за да му ги скрати претпоставените маки на детето. Претпоставената мајка е крајно егоистчна особа која заради својата удобност и луда машта решава да го убие своето дете. Мајката има и други решенија, да си ја прифати одоворноста и да го роди и одгледа тоа дете. Да заборави малку на својата удобност и да се жртвува, за да покаже малку љубов кон она што е нејзино. Можеби ќе се роди иден научник, владика, светител или наједноставно ќе се роди човек на кого вреди да му се даде шанса. Не сите што се раѓаат се богати и со топлина и љубов, но тоа незначи дека тие ќе бидат криминалци и без иднина, напротив може да биде спротивното. Истото важи и за децата на кои им е дадена сета удобност од родителите. Прашај некој кој живеел во сиромаштија дали би му било мило да бил абортиран? Затоа ќе те замолам без стереотипи и без однапред исконструирани животни приказни овде да дискутираш. Не е фер, затоа што индиректно велиш, кој се раѓа сиромашен подобро да не се ни родел. Абортусот е убиство. Ако мајката изврши абортус, направила увиство. Ако таткото го подржал истиот чин, подржал убиство. Докторот кој го извел чинот и тој извршил убиство.
Barbarosa
quote:
Originally posted by nemo
quote:
Originally posted by melpomena
Jas kje si go kazham moeto mislenje[:)] Lichno jas NIKOGASH ne bi abortirala, osven ako e vo prashanje mojot zhivot i ako fetusot ima nekoi genetski modifikacii. Imav problem so "plodnost" i mislam deka najgolema kazna za edna zhena e da ne mozhe da oseti majchinstvo. Se slagam so AaaAa deka ne e lesno da se odgleda dete (potrebno e mnogu ljubov, trud, vreme, volja za pravilno da se odgleda edno dete), no denes se povekje lugje se borat so neplodnost- znachi ne e bash lesno ni da se napravi istoto. Bi im preporachala na site shto ne se spremni da bidat roditeli da si koristat zashtita, abortusot psihichki vlijae duri i kaj "najsigurnite" zheni. Sepak toa e lichen izbor i nikako ne treba da bide zabranet so zakon.
Ako se spomne abortus od svetski razmer bi spomnal za Afrikanskite zemji, kade ima golem procent na HIV/AIDS starosta e do 38-42 godini, kako so e poznato papata Ivan Pavle II (bog da go prosti) im bese zabranil abortus i upotreba na preventivni merki(upotreba na kondomi)lugeto ne informirani sega umiraat mnogu , a decata ostanuvaat bez rooditeli...kakov zivot...
Zabranata na abortusot i upotrebata na kontracepcija od strana na papata e ukazhuvanje na vistinata (a nikoj ne e staven pod nozh za da poslusha), a toa e deka nitu kondomite i neznam shto ne se sto posto sigurno vo odnos na ,,siguren" seks. Svetskata zdravstvena organizacija izjavi deka 70 % kondomite ne se sigurni. Papata kazha shto e sigurno. Vozdrzhuvanje (apstinencija) i ne menvuanje kako chorapi na seksualnite partneri. Toa e toa, a koj kako saka neka si go tumachi. Kaj nas vo Makedonija imashe sluchaj koga protetsatnite delea Biblii vo uchilishtata i cela Makedonija se digna na noze, a koga delat kondomi po uchilishtata site molchat i go opravduvaat toa. Jas koga bi imal maloletno dete vednash bi gi tuzhel, bidejki preku kondomot naveduvaat maloletnici na sekslualnost. Kako za sporedba vo Anglija i Amerika ne e dozvoleno prodavanje na cigari i alkohol na maloletnici, no e dozvoleno abortus. Kakva apsurdnost! Koj koristi kondomi i prvencija? Onoj koj e protiv zivoto i koj ne ska da bide veren na svojot partner. Za eden hristijanin nema potreba od kontracepcii, Slovoto Bozhjo e negovata kontracepcija.
NINOCHKA Ustvari Oooo e vo pravo za drkanjeto kako masakar... Ako odime po religiozni principi drkanjeto za mazite vo nekoi religii (znam za vo Judaizmot, ne znam za drugite religii) se smeta kako frlanje na zivot na prazno. Ednistvena kontracepcija koja e dozvolena e ne barierna kontracepcija (piluli na pr.) dodeka abortusot mora da se napravi dokolku zivotot na majkata e vo prasanje. Odnosno od start religijata ni kazuva deka veke postoeckiot zivot e po vreden od sansa za zivot. Embrionot e samo toa - sansa za zivot. Veruvam deka treba da se koristi kontracepcija sekgas i da se bide odgovoren, ama znaeme deka niedna kontracepcija e 100% sigurna. Zamislete nekoja devojka koja go smeta abortusot za ubistvo ostane trudna, i ke go rodi deteto megjutoa nema kako da go izdrzi zasto i samata nemoze da se izdrzuva i za deteto a prezivee mora da go dade vo dom. I sega imame uste edno dete vo nekoj dom (a znaeme kakvi se domovite vo Skopje). Toa dete ke porasne bez toplina, bez ljubov, najverojatno ke bide maltretirano i nema nas bas ni dovolno hrana da dobie. Znaci ako nemas uslovi (finansiski ili emocionalni) abortiraj, ne go ubivaj cel zivot.
nevernik Abortus, zamislete, kaj nas se vika "chistenje", ke oish i ke se "ischistish". Jas sum protiv abortusot. Toa e navistina nasilno prekinuvanje na trudnokata, a so toa nasilno prekinuvanje na trudnokata se prekinuva i onoj zivot koj e zacnat vo zenata. koj kako saka neka go narece - fetus, bebe, ili shto znam, no toa e zivo, i so abortusot se ubiva. Prashanje za Jakov, dali ako ima 12-godisna keraka ke dozvoli da se prostituira. zoshto seksualna edukacija na deca od 5-to oddelenie i pomali, vo pozadina go forsira seksualniot cin. a istiot e pomognat i od "modernite roditeli" i novoto svakanje deka se e dozvoleno. Shvedska e zemja za koja mozeme slobodno da kazeme deka nema siromashni, deka e socijalna drzava, site se zgrizeni, no po brojot na samoubistva e na svetskiot vrv. zoshto se samoubivat? zoshto abortirat, a ne ragat. ako imash sex so partnerot, znachi deka partneot go sakash, a bremenosta e dokaz za ljubovta. ako se nema ljubov, togash sex-ot e rutina, a bremenosta - tovar koj treba da odstrani, unishti. Luge, da go zachuvame, barem ona ushte malku shto vo ovie kraevi ne e izvetopereno. Utre na nekoj negoviot sin ke mu donese zet i ...
NINOCHKA Nevernik, te molam da ne ne' navreduvas nie koi ne go smetame sexot bez ljubov kako "prostituiranje". A i lugeto ke imaat sex sekogas, ako im zabranis ke go pravat poveke i tek togas ke ima poveke abortusi. Sex edukacijata promovira siguren sex odnosno dokolku veke go pravat toa da go pravat kako sto treba, za da ne dojde do ne sakani abortusi i seksualno prenoslivi bolesti....
nevernik Ninochka, ne smetam deka ne treba da se ima sex. ili toj da se zabrani. sekoj si e sloboden vo svojot izbor. zboruvam za vrednosta ne sex-ot. dali toj dava zivot, ili sluzi za t.n. telesno praznenje. so nepravilnata edukacija i reklama na sex-ot, filmovi, spisanija, predmeti vo uchilishteto (mozebi dobro zamisleni, no ne sekogash i dobro izvedeni) doveduvat do devijacii vo lugeto. se pojavuvat manijaci, pedofili, koi na nekoj nachin i samite ne se vinovni za svojata sostojaba i postapki, a se rezultat na sredinata vo koja ziveat. sex-ot e sveta rabota, i taa se odnesuva na maz i zena. ostanatoto e se izopacheno. i toa treba da se kaze. bremenosta, noviot zivot e chudo, zamisli od shto nastanalo bebeto koga ke se rodi. vo tie spermatozoidi e celiot chovek, so site negovi elementi i karakteristiki. a abortusot e ubivanje na toa zivo sushtestvo. toa e vistina. sex bez ljubov, sto e toa?...
NINOCHKA Ne se rabotese za siromasno dete vo slucajov tuku dete vo dom i toa e samo eden del. Za zal nemaat site majki ljubov za decata koi gi nosat, kako ke gi predomslis da go sakaat? a ako nemozes? i fakt e deka na mnogu majki ednostavno ne im e gajle. Znaci celta mi bese dali po sekoja cena mora da se rodi dete? zatoa sto coveckiot zivot sepak e mnogu poveke od vegetacija. Go razbiram i tvoeto razmisluvanje, no fetusot e sepak sansa za zivot, nisto poveke.
cabrini Неможам да верувам што зборуваш, зарем мислиш дека живеењето по домови е вегетација? А ти како си паметен/паметна па знаеш што е живот. Пази да не навредиш некого со тоа што го зборуваш.
Barbarosa Ninochka, koga zapochnuva zhivotot?
NINOCHKA Ziveenje bez bilo kakva ljubov e vegetacija, a ako otides vo domovite veruvaj mi ke sretnes premnogu vakvi slucai.
NINOCHKA Zivotot zapocnuva koga se oformuva i pocnuva da raboti srceto neli? fetus nema oformeno srce..
Barbarosa veke so zachnuvanjeto zapocnuva zivotot, toa go veli medicinata. Fetus: The unborn offspring from the end of the 8th week after conception (when the major structures have formed) until birth. Up until the eighth week, the developing offspring is called an embryo
Barbarosa Ninocka pogledni na ovoj web za da vidish kakov e fetusot, http://www.paternityangel.com/PicsAndPhotos/FoetalDevelop/1stTrimester.htm
NINOCHKA Embrionot stanuva fetus koga ke se oformi i pocne da raboti srceto. Fino ti pisuva tamu! Iako vo poveketo zemji dozvolen e abortusot do 3ot mesec, koga mislis deka pravat abortus poveketo zeni? posle 3 meseci?!
cabrini
quote:
Originally posted by NINOCHKA
Ziveenje bez bilo kakva ljubov e vegetacija, a ako otides vo domovite veruvaj mi ke sretnes premnogu vakvi slucai.
Значи децата во домовите според тебе само вегетираат и ти со твоите ставови однапред ги осудуваш на пропаст. Те молам одговори ми следното прашање: 1) Дали децата во домовите можат да сакаат, и во иднина формираат семејства? Ако е твојот одговор ДА, те прашувам од кого тоа го научиле и нели тоа значи дека сепак некој им дал љубов. Јас можам да претпоставам дека им е тешко, но да ги хендикепирам дополнително и да кажам дека нивниот живот е вегетација е срамота. Не зборувај понатаму те молам, на глупостите твои нема крај. Навистина те молам и те предупредив, биди претпазлив/претпазлива да не навредиш некого. Многу деца израснале по домови, па се денес луѓе со семејства, искрени, полни со љубов и со здраво потомство. Проблемот не е кај нив, кај оние кои растеле во дом, проблемот е во твоите предрасуди, во шаблонот кои си го добила од некого. Проблемот е покомплесен за да кажам дека е до тебе, но онака како што зборуваш ти, така не учат по дома, на улица, па и целото општество е болно па гледа со потценување и предрасуди на они на кои најмногу требало да им се помогне.
cabrini Не вегетираат децата од домовите, семејството и општеството ни вегетираат. Тука се срушени многу доблести и тука се проблемите.
Barbarosa
quote:
Originally posted by NINOCHKA
Embrionot stanuva fetus koga ke se oformi i pocne da raboti srceto. Fino ti pisuva tamu! Iako vo poveketo zemji dozvolen e abortusot do 3ot mesec, koga mislis deka pravat abortus poveketo zeni? posle 3 meseci?!
No zhivoto ne zapochnuva so rabotata na srceto, kako shto i ne zavrshuva so rabotata na srceto?
NINOCHKA Cabrini: Mojot stav e deka dokolku nemozam da mu pruzam na moeto dete se sto jas smetam deka mu e potrebno za da bide srekno, smetam deka ne treba da go imam. Barbarosa: Koja medicina ti kazuva deka embrionot e zivot? zatoa se narekuva embrion. morate da sfatite deka tuka ne se raboti samo za medicinskiot aspekt; toj embrion raste vo nas, zatoa e nase pravo dali sakame da go zadrzime ili ne. Ako sakate naracete ne egoisti, toa e sepak nas zivot (koj e veke oformen) i nase pravo.
Barbarosa No ne se raboti za tvojot zivot! Se raboti za drug zivot. Ne odgvori koga zapocnuva zivotot? Sprema toa sto ne e zivot se narekuva embrion, a po taa logika i deteto nema zivot, bidejki se narekuva dete a ne zivot?! Prethodno imav napishano, koj kako saka neka pravi,no deka treba da bide svesen deka toa e ubistvo.
NINOCHKA Ok, sfakam deka toa moze e tvoj moralen stav! Megjutoa, konvencionalnata medicina ne go smeta abortusot za ubistvo. Mojot stav pak ke kazam e deka toa e moj zivot a vo mene ima sansa za zivot.
cabrini
quote:
Originally posted by NINOCHKA
Cabrini: Mojot stav e deka dokolku nemozam da mu pruzam na moeto dete se sto jas smetam deka mu e potrebno za da bide srekno, smetam deka ne treba da go imam. Barbarosa: Koja medicina ti kazuva deka embrionot e zivot? zatoa se narekuva embrion. morate da sfatite deka tuka ne se raboti samo za medicinskiot aspekt; toj embrion raste vo nas, zatoa e nase pravo dali sakame da go zadrzime ili ne. Ako sakate naracete ne egoisti, toa e sepak nas zivot (koj e veke oformen) i nase pravo.
Убаво си кажа, ама ептен егоистички: Ти неможеш да му го пружиш она што ти мислиш дека му е потребно и се решаваш на абортус (убиство) и притоа за да уште повеќе си го задоволиш егото, односно пред се за да немаш грижа на совест викаш дека не е убиство затоа што наводно медицината рекла нешто што тебе ти одговара. Ако си медицинско лице би била сигурна дека медицината не вели така како што ти зборуваш, а ако не си подобро би било да научиш кога животот почнува и што е истиот од медицинска гледна точка. Нероденото дете треба да добие шанса, но болните ставови на поединци кои се многу паметни и го проектираат своето шпекулативно знаење од медицината како вистина го спречуваат тоа.
cabrini NINOCHKA, ти поставив неколку прашања за децата од дом и не ми одговараш. Ако влегуваш во дискусија влези храбро или признај храбро дека не си била во право за сите оние работи што ги кажа за децата од дом.
NINOCHKA Te molam proveri deka konvencionalnata medicina ne go smeta abortusot za ubistvo. Ne ti odgovoriv na prasanjata bidejki rece deka ne treba veke da zboruvam?! Ajde ke ti odgovoram: Sigurna sum deka ima deca vo domovi na koi im e pruzena ljubov, megjutoa tie se krajno retki slucaevi. Koja e verojatnosta deka edno otfrleno bebe, pa posle dete i na kraj osoba, ke ima sreken zivot? Zboruvas deka semejniot zivot vegetira vo naseto opstestvo, epa super ajde da vidime kako ragjanje na neposakuvani deca pomaga za prosperitet na semejstvata. Kazi mi ti licno kolku luge poznavas koi se zemale samo zaradi toa sto devojkata ostanala trudna? Dali ovie luge se sakaat? Dali znaat sto sakaat? Kolku vakvi slucai si videl kako se razveduvaat? Ili kolku ostanuvaat vo brak no ne se srekni, a poradi toa i decata nemozat da bidat srekni? Ne sum protiv sozdavanje semejstvo ili imanje deca; naprotiv! Megjutoa smetam deka sekoe semejstvo koe ne se bazira na cvrsta ljubov moze samo da vegetira. Jas i ti mislime na razlicni polinja ocigledno. Ti imas kolektivisticki razmisluvanja, dodeka jas razmisluvam individualno.
cabrini Абортусот е забранет или не е забранет, тоа е прашање на правосудниот систем на некоја држава. Медицината може да каже има живот или нема живот. А животот почнува од самото зачнување. Ме прашуваш колку луѓе се земале само заради тоа што девојката останала трудна? Ќе ти кажам многу,но тое е она за што зборувам дека животот во многу семејства само вегетира. И тука е она што јас сакав да го кажам, дека неможеш ти да ги осудиш луѓето предвреме на пропаст само затоа што се во дом, пропаста можеби и повеќе се случува и во т.н. нормални семејства каде навидум им е пружена сета љубов на децата. Правила нема, готови одговори непостојат, ние го носиме товарот на ова време (невреме) без разлика дали живееме во дом или во семејство. Не се работи тука за колективистички или индивидуални размислувања, се работи за стереотипот во размислувањето, за предрасудите што ти ги имаше во поглед на децата од дом, за кои однапред кажуваш дека се со промашени животи. А напротив повеќето од нив се похрабри, посамостојни и посилни од многумина кои имале можност да живеат во семејство. Ја забораваш нивната борба која е за пофалба и која ги прави поголеми во многу работи од сите нас. Животот не е постојано уживање, тука борба, шанса за секој посебно да си го најде својот пат.
NINOCHKA Veke kazav deka tocno deka ima deca od domovi koi uspevaat da gi ostavat site traumi zad sebe. Megjutoa nemozes da gledas vo odnos na abortusot tolku tehnicki; kako ili zivot ili smrt situacija. Zivotot i smrtta se abstraktni termini i za sekogo znacat nesto razlicno; tie nikogas ne se samo tehnicki funkcii. Pak ke ti kazam bidejki ne go smetam abortusot za ubistvo, veruvam deka treba da dadam sansa na dete za koe znam deka bi napravila se otkako ke go rodam; za razlika od ke go ostavam na ulica ama bitno rodiv dete.
Barbarosa Ninochka, a shto e ubistvo spored tebe?
NINOCHKA da se ubie osoba koja veke zivee nadvor od majcinata utroba ili nekoj inkubator; a voedno smetam deka i nepravedno da se forsira nekoj da abortira dokolku saka da ima dete.
Barbarosa zarem ubistvoto ne e odzemnje na chovechki zivot.?Neznam. Zatoa vi velam deka treba da se zapochne so toa koga zapochnuva zhivotot, a potoa da se diskutira za chedomosrtvo.
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by NINOCHKA
Cabrini: Mojot stav e deka dokolku nemozam da mu pruzam na moeto dete se sto jas smetam deka mu e potrebno za da bide srekno, smetam deka ne treba da go imam. Barbarosa: Koja medicina ti kazuva deka embrionot e zivot? zatoa se narekuva embrion. morate da sfatite deka tuka ne se raboti samo za medicinskiot aspekt; toj embrion raste vo nas, zatoa e nase pravo dali sakame da go zadrzime ili ne. Ako sakate naracete ne egoisti, toa e sepak nas zivot (koj e veke oformen) i nase pravo.
totalno si vo pravo![;)]
nevernik
quote:
Originally posted by NINOCHKA
Cabrini: Mojot stav e deka dokolku nemozam da mu pruzam na moeto dete se sto jas smetam deka mu e potrebno za da bide srekno, smetam deka ne treba da go imam. Barbarosa: Koja medicina ti kazuva deka embrionot e zivot? zatoa se narekuva embrion. morate da sfatite deka tuka ne se raboti samo za medicinskiot aspekt; toj embrion raste vo nas, zatoa e nase pravo dali sakame da go zadrzime ili ne. Ako sakate naracete ne egoisti, toa e sepak nas zivot (koj e veke oformen) i nase pravo.
Ninochka, ako na 18 godini nemash sredstva za egzistencija, a ostanesh bremena, izvrshish abortus, i slednata nedela dobiesh premija na loto, mislish li deka nema da imash griza na sovesta??? samo edna nedela i toa bebe ke bilo zivo. Ne znaesh shto te cheka vo zivotot, i shto go cheka bebeto. Izigruvash nekoj koj moze da mu go odzeme pravoto na postoenje. Ne bidi egoistka. A vo vrska so embrionot. Shto e embrion? Neshto shto e zivo??? Ili ne e zivo??? Koj ima pravo da ubie neshto shto e zivo, i toa e vo chovekot??? Za da imash pravo da go ubiesh, treba da imash mok da istoto povtorno go sozdadesh. Ako ja imash taa mok, togash pravi shto sakash. No ako ja nemash, ne odzimaj go pravoto na posoenje na nekoe bebe koe treba da se rodi. I ti nemashe da bidesh ziva, ako majkati abortirashe.
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by nevernik
quote:
Originally posted by NINOCHKA
Cabrini: Mojot stav e deka dokolku nemozam da mu pruzam na moeto dete se sto jas smetam deka mu e potrebno za da bide srekno, smetam deka ne treba da go imam. Barbarosa: Koja medicina ti kazuva deka embrionot e zivot? zatoa se narekuva embrion. morate da sfatite deka tuka ne se raboti samo za medicinskiot aspekt; toj embrion raste vo nas, zatoa e nase pravo dali sakame da go zadrzime ili ne. Ako sakate naracete ne egoisti, toa e sepak nas zivot (koj e veke oformen) i nase pravo.
Ninochka, ako na 18 godini nemash sredstva za egzistencija, a ostanesh bremena, izvrshish abortus, i slednata nedela dobiesh premija na loto, mislish li deka nema da imash griza na sovesta??? samo edna nedela i toa bebe ke bilo zivo. Ne znaesh shto te cheka vo zivotot, i shto go cheka bebeto. Izigruvash nekoj koj moze da mu go odzeme pravoto na postoenje. Ne bidi egoistka. A vo vrska so embrionot. Shto e embrion? Neshto shto e zivo??? Ili ne e zivo??? Koj ima pravo da ubie neshto shto e zivo, i toa e vo chovekot??? Za da imash pravo da go ubiesh, treba da imash mok da istoto povtorno go sozdadesh. Ako ja imash taa mok, togash pravi shto sakash. No ako ja nemash, ne odzimaj go pravoto na posoenje na nekoe bebe koe treba da se rodi. I ti nemashe da bidesh ziva, ako majkati abortirashe.
A ako go rodi i posle nekoe vreme umrit majkata i tatkoto?Ubo ke e deteto da e sirace?So zivot ke imat to?Bezveza muabet,odis od krajnost vo krajnost,samo za da ne bi go opravdal abortusot.
nevernik Ima mnogu sluchaevi koga bebinja ili deca ostanuvat bez roditeli. I bidejki ne znaeme dali ke ziveeme i ke gi odgledame decata ili ke umreme i ne ke imame moznost da gi odgledame, kolklu shto te razbrav Rege, spored tebe, bi bilo podobro i da ne se ragat deca zoshto mozat da ostanat siraci. Interesno razmisluvanje. Rege, koj ti garantira na tebe, na mene, ili na bilo koj deka denes nema da umreme? I zatoa da ne se ragat deca? Da se ubivat, pred da se rodat. Ova shto se pravi niz bolnicite vo svetot i kaj nas se narekuva GENOCID. Unishtuvanje na chovshtvoto. Ubistvo - odzemanje na pravoto na postoenje - na neshto shto ne moze da se brani vo ima na...
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by nevernik
Ima mnogu sluchaevi koga bebinja ili deca ostanuvat bez roditeli. I bidejki ne znaeme dali ke ziveeme i ke gi odgledame decata ili ke umreme i ne ke imame moznost da gi odgledame, kolklu shto te razbrav Rege, spored tebe, bi bilo podobro i da ne se ragat deca zoshto mozat da ostanat siraci. Interesno razmisluvanje. Rege, koj ti garantira na tebe, na mene, ili na bilo koj deka denes nema da umreme? I zatoa da ne se ragat deca? Da se ubivat, pred da se rodat. Ova shto se pravi niz bolnicite vo svetot i kaj nas se narekuva GENOCID. Unishtuvanje na chovshtvoto. Ubistvo - odzemanje na pravoto na postoenje - na neshto shto ne moze da se brani vo ima na...
Bla bla bla bla ,ti niso ne si razbral to e pojke od ocigledno!Jas NIKADE ne rekov deka ne treba da se ragjaat deca,ne mi stavaj zborovi vo usta!Mojot post samo bese replay na tvojot,ti ojde vo edna krajnost jas vo druga i TOLKU!Licno jas mislam deka podobro e da se spreci otkolku da se leci!Deteto ne trebit da e "ups"ili "greshka"ili "neplanirano neshto".My body my choice!Ne vikam deka sekogas i sekade poddrazvam abortus,ama ne sakam ni da sudam na toj sho go imal.Oh and btw,ako si masko,so ti znajs ziti oci za bremenost,majcinstvo abortus itn?Tvojata funkcija e 30min max.Posle to mojs da zapalis patikite i da te snemat a nekoj drug da rastit vo stomakot narednite 9 meseci zs ti ne si go istajl navreme:)))) anyway,abortus DA,poubo to nego da go dajs na posvojuvanje
Enigma Na pochetokot bile stvoreni mazh i zhena (Adam i Eva), od chie potomstvo nastanale site narodi. Kain go ubil Avela, a Eva go rodila Sifa. Plemeto na Kain izginalo vo potopot, a Noe i negovoto semejstvo poteknuvaat od Sif. Narodite se namnozhile od plemeto na Noja, shto bi bilo nevozmozhno bez "incest". Vo Stariot Zavet, Gospod ne go zabranil so zakon krvnoto smeshuvanje, spored shto, togash incestot ne pretstavuval grev. "Grev" e se, shto e zabraneto so zakon. Shto se odnesuva na aborusot, toj e zabranet so shestata Bozhja zapoved: "NE UBIVAJ"(sekoe odzemanje na zhivot od strana na chovekot e ubistvo, koe mozhe da bide smisleno, nenamerno, proizvod na nevnimatelnost, chedomorstvo, samoubistvo, itn.). Bremenosta na zhenata mozhe da bide prekinata samo po lekarski naod, ako e opasna po nejziniot zhivot. Vo sprotivno, nezavisno od plodot (dali e zdrav ili ne), nikoj nema pravo da go odzema Bozhjiot dar na zhivotot. Dokolku mazhite dozvolile i prisilile, a zhenite izvrshile akt na chedomorstvo (kako i sekoj drug grev), edinstven nachin za primirenie so Boga e preku POKAJANIE. Ako Bog dozvoluva da se ragjaat defektni deca, znachi deka Toj gi kaznuva roditelite poradi nekoja prichina ili za nivno spasenie im dava tezhok krst, koi tie treba da go nosat do krajot na nivniot zhivot. Vo sekoj sluchaj, podobro e zhenata (vo brak ili ne) da go rodi deteto (zdravo ili bolno), i da go krsti, neodzemajki mu ja moznosta na zhivot i spasenie, a dokolku smeta deka ne mozhe da go izgleda ili ima narushena psiha, da go ostavi vo Bozhji race, a Gospod kje se pogrizhi za nego (kje mu dade starateli i se shto mu treba).
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by Enigma
Na pochetokot bile stvoreni mazh i zhena (Adam i Eva), od chie potomstvo nastanale site narodi. Kain go ubil Avela, a Eva go rodila Sifa. Plemeto na Kain izginalo vo potopot, a Noe i negovoto semejstvo poteknuvaat od Sif. Narodite se namnozhile od plemeto na Noja, shto bi bilo nevozmozhno bez "incest". Vo Stariot Zavet, Gospod ne go zabranil so zakon krvnoto smeshuvanje, spored shto, togash incestot ne pretstavuval grev.
Okej,znaci na pocetokot bilo vo red a sega ne e?Na pocetokot nemalo nishto loso vo incestot a sega imat?Gospod se premislil?Ili si probvel sekakvi varijanti?Togash nemalo nikakvi posledici od deca rodeni so incest a sega imat?Jas sum malce glupa...ne gi svakam ovie raboti izvini..[:I]
quote:
"Grev" e se, shto e zabraneto so zakon. Shto se odnesuva na aborusot, toj e zabranet so shestata Bozhja zapoved: "NE UBIVAJ"(sekoe odzemanje na zhivot od strana na chovekot e ubistvo, koe mozhe da bide smisleno, nenamerno, proizvod na nevnimatelnost, chedomorstvo, samoubistvo, itn.).
Ako bukvalno se zeme vo predvid ovaa zapoved ondak od start tuka e nalozeno site da se vegetarijanci(za da konzumiras meso moras prvo neshto da ubiesh ili ne?)Drugo mozam da ti nabrojam mnogu primeri vo Biblijata kaj shto Bog im zapoveduva na Evreite dda gi UBIJAT svoite neprijateli...od ova idat deka ednas vazit ednas ne vazit??Samiot Bog go prekrshuva praviloto po koe bara negovite vernici da ziveat?Vistina mislis deka e tolku ne fer??Jas iskreno NE:) Ratsach bukvalno prevedeno znaci UBISTVO a ne ubivanje...pa bi dosho "ne izvrshuvaj ubistvo"vo smisla ne ubivaj od zadovolstvo ili bilo kakvi licni egoisticki bolni potrebi.Igra na zborovi e vo prashanje i dolgovekovno izvitoperuvanje na samata Biblija i Bog.
quote:
Bremenosta na zhenata mozhe da bide prekinata samo po lekarski naod, ako e opasna po nejziniot zhivot. Vo sprotivno, nezavisno od plodot (dali e zdrav ili ne), nikoj nema pravo da go odzema Bozhjiot dar na zhivotot. Dokolku mazhite dozvolile i prisilile, a zhenite izvrshile akt na chedomorstvo (kako i sekoj drug grev), edinstven nachin za primirenie so Boga e preku POKAJANIE.
Po tvoevo idat deka ako sum silovana i ostanam bremena treba da go rodam i samo da pobaram pokaenie,sve drugo ke se sredi?Si promozgala malce podlaboko za da gi vidis posledicite na toa dete koa ke dojde na ovaj svet kako rezultana na neshto bolno i neposakuvano?Polno so omraza?Ti bi rodila dete na toj shto te siloval?
quote:
Ako Bog dozvoluva da se ragjaat defektni deca, znachi deka Toj gi kaznuva roditelite poradi nekoja prichina ili za nivno spasenie im dava tezhok krst, koi tie treba da go nosat do krajot na nivniot zhivot. Vo sekoj sluchaj, podobro e zhenata (vo brak ili ne) da go rodi deteto (zdravo ili bolno), i da go krsti, davajki mu mozhnost na zhivot i spasenie, a dokolku smeta deka ne mozhe da go izgleda ili ima narushena psiha, da go ostavi vo Bozhji race, a Gospod kje se pogrizhi za nego (kje mu dade starateli i se shto mu treba).
Ne mozam da svatam kako mozis da kazis deka Gospod bi bil tolku monstruzen da posaka da donese nevino sushtestvo na ovaj svet za da se odmazdi na roditelite??Mislis deka nemat poinakvi merki za toa pa preku nekoj ni kriv ni dolzen ke gi kaznuvat?Pa ushe defektno ke e??Ti si luda totalno luda!Samo covecki um mojt da dojt do vakov zaklucok...i nemoj tvojot razum da go poistovetuvash so Bog!!Grev e!Zalno e iskreno! Site ovie deca na svetov so se dezdomnici,bezroditeli,bolni,maltretirani,iskoristuvani itn itn Gospod gi zaboraj ili ceket na red so brojce pa da im najdit toj starateli i se shto im treba?Ili se produkt na luge so takvo razmisluvanje ko tvoeto sho bi izbrale da go doneset na ovaj svet i da go frlet namesto da abortiret pred da fetusot e oformen i ima DUSHA!Ja zaboravash dushata,mnogu biten element vo religijava nasha pa i vo sekoja druga!A teloto ja "prima"dushata otkako CELOSNO ke se oformi!Togas e zivo bitie,togas e COVEK!
Enigma
quote:
Originally posted by nevernik
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by Enigma
quote:
Originally posted by profa
Dobro Cabrini gi izlaga i brani svoite stavovi od religiozen aspekt.Spored crkvata da,toa e zlocin.No i lazenjeto,preljubata i mnogu drugi raboti ne se opravdani spored crkvata/religijata a vekje da ne zborime za tie raboti. Licno i jas ne bi se soglasil za abortus od maska strana,no zenata moze da ima 1000 pricini radi koi bi ili ne bi napraila abortus.Da frlis dete vo kontejner ili da go ostais vo zivot bez majcinska ljubov e mislam i pogolem grev otkolku da go sprecis da dojde vo zivot.Zenite imaat i mnogu drugi razlicni pricini za koi sto go pravat toj abortus.Pa kraj krajeva fetus se racuna li za zivo bitie?
Abortusot, t.e. chedomorstvo e smrten grev ednakov na ubistvo. Ako zhenata vekje zabremenila, nezavisno dali e vo brak ili ne, taa nema pravo da se mesha vo Bozhjata promisla (da go ubiva zachnatiot zhivot). Zloupotrebuvajki go svoeto pravo na sloboda i otkazhuvajki se od dolzhnosta i odgovornosta za posledicite na sopstvenite postapki, mozhe da si prichini zlo sama nasebe, a istoto vazhi i za mazhite, koi go dozvoluvaat i prisiluvaat abortusot vrz svoite devojki/zheni, zashto neznaat, shto Gospod kje im dade potoa. Se razbira, pravoto na izbor crkvata ne mozhe da mu go odzeme na choveka, no realnosta e, deka porano ili podocna, sekoj se rasplakja za svoite grevovi. Chitajte ja Biblijata, lugje! Mojsej ne beshe izrasnat od rodnata majka, ni vo rodnata zemja, no po Bozhjata promisla stana Bozhji prorok, koj go povede narodot svoj i so silata Bozhja go izvede od ropstvo. Ubivajki gi svoite cheda vo utrobite, zhenite nemislat deka mozhebi ubivaat carevi (pretsedateli), vojskovodci, kompozitori, itn. t.e. izvonredni unikatni sushtestva, koi nikogash nema da se povtorat.
sakas da kazis deka spored Bibilijata grev e abortus a okej e incest?? Gospod ne e tolku bolen Enigmo
Incestot e protivpriroden blud. Crkvata ne go odobruva.
Grevot na krvno smeshuvanje se vika incest i obratno, a sekoj blud pomegju sprotivnite polovi e priroden, ako ne e perverzen i bizaren. Odnosno, protivprirodniot blud se odnesuva na homoseksualizmot (sodomija), fetishizam, zoofilija, itn.
Strelec
quote:
Originally posted by Enigma
protivprirodniot blud se odnesuva na homoseksualizmot (sodomija), fetishizam, zoofilija, itn.
Hmmm... Ne mislam deka si vo pravo za fetishizmot... Aj objasni zoshto mislish deka fetishizmot e protivpriroden blud!!! Na primer, kazhi shto ima protivprirodno ako partnerite sakaat da se pleskaat po malku po zadnicite za vreme na predigrata? Znam deka toa e vekje drug topik, ama mislam deka treba da se demantira taa tvoja dezinformacija!
RaGeAnGeL demek muabetov e .....mojsej jes da e dete na incest ama bitno ne go porasnala majkamu nego druga nekoja....AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA ignoriraj gi postojve moj od deneska nataka AMAN!!
Enigma
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by Enigma
Na pochetokot bile stvoreni mazh i zhena (Adam i Eva), od chie potomstvo nastanale site narodi. Kain go ubil Avela, a Eva go rodila Sifa. Plemeto na Kain izginalo vo potopot, a Noe i negovoto semejstvo poteknuvaat od Sif. Narodite se namnozhile od plemeto na Noja, shto bi bilo nevozmozhno bez "incest". Vo Stariot Zavet, Gospod ne go zabranil so zakon krvnoto smeshuvanje, spored shto, togash incestot ne pretstavuval grev.
Okej,znaci na pocetokot bilo vo red a sega ne e?Na pocetokot nemalo nishto loso vo incestot a sega imat?Gospod se premislil?Ili si probvel sekakvi varijanti?Togash nemalo nikakvi posledici od deca rodeni so incest a sega imat?Jas sum malce glupa...ne gi svakam ovie raboti izvini..[:I]
quote:
"Grev" e se, shto e zabraneto so zakon. Shto se odnesuva na aborusot, toj e zabranet so shestata Bozhja zapoved: "NE UBIVAJ"(sekoe odzemanje na zhivot od strana na chovekot e ubistvo, koe mozhe da bide smisleno, nenamerno, proizvod na nevnimatelnost, chedomorstvo, samoubistvo, itn.).
Ako bukvalno se zeme vo predvid ovaa zapoved ondak od start tuka e nalozeno site da se vegetarijanci(za da konzumiras meso moras prvo neshto da ubiesh ili ne?)Drugo mozam da ti nabrojam mnogu primeri vo Biblijata kaj shto Bog im zapoveduva na Evreite dda gi UBIJAT svoite neprijateli...od ova idat deka ednas vazit ednas ne vazit??Samiot Bog go prekrshuva praviloto po koe bara negovite vernici da ziveat?Vistina mislis deka e tolku ne fer??Jas iskreno NE:) Ratsach bukvalno prevedeno znaci UBISTVO a ne ubivanje...pa bi dosho "ne izvrshuvaj ubistvo"vo smisla ne ubivaj od zadovolstvo ili bilo kakvi licni egoisticki bolni potrebi.Igra na zborovi e vo prashanje i dolgovekovno izvitoperuvanje na samata Biblija i Bog.
quote:
Bremenosta na zhenata mozhe da bide prekinata samo po lekarski naod, ako e opasna po nejziniot zhivot. Vo sprotivno, nezavisno od plodot (dali e zdrav ili ne), nikoj nema pravo da go odzema Bozhjiot dar na zhivotot. Dokolku mazhite dozvolile i prisilile, a zhenite izvrshile akt na chedomorstvo (kako i sekoj drug grev), edinstven nachin za primirenie so Boga e preku POKAJANIE.
Po tvoevo idat deka ako sum silovana i ostanam bremena treba da go rodam i samo da pobaram pokaenie,sve drugo ke se sredi?Si promozgala malce podlaboko za da gi vidis posledicite na toa dete koa ke dojde na ovaj svet kako rezultana na neshto bolno i neposakuvano?Polno so omraza?Ti bi rodila dete na toj shto te siloval?
quote:
Ako Bog dozvoluva da se ragjaat defektni deca, znachi deka Toj gi kaznuva roditelite poradi nekoja prichina ili za nivno spasenie im dava tezhok krst, koi tie treba da go nosat do krajot na nivniot zhivot. Vo sekoj sluchaj, podobro e zhenata (vo brak ili ne) da go rodi deteto (zdravo ili bolno), i da go krsti, davajki mu mozhnost na zhivot i spasenie, a dokolku smeta deka ne mozhe da go izgleda ili ima narushena psiha, da go ostavi vo Bozhji race, a Gospod kje se pogrizhi za nego (kje mu dade starateli i se shto mu treba).
Ne mozam da svatam kako mozis da kazis deka Gospod bi bil tolku monstruzen da posaka da donese nevino sushtestvo na ovaj svet za da se odmazdi na roditelite??Mislis deka nemat poinakvi merki za toa pa preku nekoj ni kriv ni dolzen ke gi kaznuvat?Pa ushe defektno ke e??Ti si luda totalno luda!Samo covecki um mojt da dojt do vakov zaklucok...i nemoj tvojot razum da go poistovetuvash so Bog!!Grev e!Zalno e iskreno! Site ovie deca na svetov so se dezdomnici,bezroditeli,bolni,maltretirani,iskoristuvani itn itn Gospod gi zaboraj ili ceket na red so brojce pa da im najdit toj starateli i se shto im treba?Ili se produkt na luge so takvo razmisluvanje ko tvoeto sho bi izbrale da go doneset na ovaj svet i da go frlet namesto da abortiret pred da fetusot e oformen i ima DUSHA!Ja zaboravash dushata,mnogu biten element vo religijava nasha pa i vo sekoja druga!A teloto ja "prima"dushata otkako CELOSNO ke se oformi!Togas e zivo bitie,togas e COVEK!
GOSPOD BOG sozdaval zakoni, kakvi shto Toj smetal deka mu se potrebni na chovekot, za negova orientacija na patot kon Gospoda. Zakonot stoi povisoko od chovekot i opredeluva, shto e pravo, a shto krivo. Na Adam i Eva Bog im dal samo edna zabrana (da ne jadat od zabranetiot plod). No, po nivniot pad, i so mnozhenjeto na narodite i grevovite, rastele i potrebite od novi zakoni (zabrani). Nikoj ne mozhe da mu naredi na Boga, shto da zabrani, a shto da dozvoli, zashto Toj e Tvorec na svetot i chovekot, koi mu pripagjaat Nemu. GOSPOD GO SOZDAL I NADOPOLNUVAL ZAKONOT, KAKO SHTO TOJ SAKAL I SMETAL (PO SVOJA VOLJA) DEKA E POTREBNO! Taka, koga imalo poreba od mnozhenje na narodi, Bog ne go zabranuval krvnoto smeshuvanje. Plemeto na Noe se sostoelo od negovite sinovi, i ako nivnite deca pomegjusebe ne stapuvale vo krvni brakovi, reprodukcijata bi bila nevozmozhna, zashto nemalo drugi zhivi lugje (pleminja, narodi) na svetot. Bog go postavil chovekot da vladee nad zhivotnite i mu dal vlast da upravuva so niv pravilno, t.e. da gi koristi za svoite prirodni potrebi: hrana, obleka, obrabotka na zemja, itn. Zamisli shto bi bilo, koga chovekot ne bi se hranel so zhivotni i ne bi koristel za svoi potrebi? Najverojatno, svetot bi stanal zhivotinsko carstvo! Shestata Bozhja zapoved se odnesuva ne na zhivotnite, a na sekoe ubistvo vrz drug chovek, nezavisno, dali e izvrsheno so zla umisla, so dobra namera ili nenamerno. Zloupotreba na zhivotni e, koga chovekot nepravilno upravuva so niv, t.e. gi izmachuva za zadovoluvanje na svoi neprirodni pobudi. Ako nekoja devojka zabremenila preku akt na siluvanje, pravilno e najnapred da se posovetuva so duhovnik (sveshtenik). Se razbira, vinovnik e toj, koj siluva, no vo shto e vinoven zachnatiot plod, za da zavrshi so smrt? Nekoi deca se doneseni na svet so plan i so ljubov (posakuvani), no se sluchuva da gi izgubat roditelite vo nesrekja i sl. Nikoj ne mozhe da im garantira srekjna idnina na svoite deca (posakuvani ili neposakuvani), nitu da predvidi svojot sopstven zhivot, no sekoj mozhe da se nadeva i polozhi na Boga. Gospod Bod e SEPRAVEDEN i mozhe da go kazni chovekot, ako saka! A ti, neznaesh, shto zborish!
Enigma
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Enigma
protivprirodniot blud se odnesuva na homoseksualizmot (sodomija), fetishizam, zoofilija, itn.
Hmmm... Ne mislam deka si vo pravo za fetishizmot... Aj objasni zoshto mislish deka fetishizmot e protivpriroden blud!!! Na primer, kazhi shto ima protivprirodno ako partnerite sakaat da se pleskaat po malku po zadnicite za vreme na predigrata? Znam deka toa e vekje drug topik, ama mislam deka treba da se demantira taa tvoja dezinformacija!
Fetishizam e forma na Paraphilia, t.e. disorder na povtorlivi seksualni fantazii i pobudi, vo koi se vneseni nechovechki objekti.
toni_a
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Enigma
protivprirodniot blud se odnesuva na homoseksualizmot (sodomija), fetishizam, zoofilija, itn.
Hmmm... Ne mislam deka si vo pravo za fetishizmot... Aj objasni zoshto mislish deka fetishizmot e protivpriroden blud!!! Na primer, kazhi shto ima protivprirodno ako partnerite sakaat da se pleskaat po malku po zadnicite za vreme na predigrata? Znam deka toa e vekje drug topik, ama mislam deka treba da se demantira taa tvoja dezinformacija!
ako nekoi chovek ima drug "fetish" osven onoj "edinstveniot vistinski",togash toj nemozhe da bide zabluden od lugje kako sto se motkaat na pr. po forumov. se znae kakov "fetish" se koristi od nekakvi "subjekti" za zabluda i iskoristuvanje vo nekakvi lichni(grupni) celi. ako nekoj ima "fetish" kon Enigma,taa nema da mu se skara na primer,dodeka ako ima "fetish" kon nesto sto ne i` ide vo "prilog" na idejata/lukavstvoto togash ke se "skara"!!!
toni_a
quote:
Originally posted by Enigma
Fetishizam e forma na Paraphilia, t.e. disorder na povtorlivi seksualni fantazii i pobudi, vo koi se vneseni nechovechki objekti.
Enigma,aj zainteresiraj se malku na temata fetish i togash pishuvaj... na primer edna zhenska noga, za tebe nechovechki objekt e?? [:D]
nevernik
quote:
Ako Bog dozvoluva da se ragjaat defektni deca, znachi deka Toj gi kaznuva roditelite poradi nekoja prichina ili za nivno spasenie im dava tezhok krst, koi tie treba da go nosat do krajot na nivniot zhivot. /quote]
GOSPOD e BOG i mozhe da sozdava zakoni, kakvi shto Toj smeta deka im se potrebni na narodite, i da gi menuva vo zavisnost od nivnite potrebi. Na Adam i Eva im dal samo edna zabrana (da ne jadat od zabranetiot plod). No, po nivniot pad, i so mnozhenjeto na narodite i grevovite, rastele i se menuvale potrebite od novi ili drugi zakoni (zabrani). Nikoj ne mozhe da mu naredi na Boga, shto da zabrani, a shto da dozvoli, zashto Toj e Tvorec na svetot i chovekot, koi mu pripagjaat Nemu. GOSPODAROT GI SOZDAVA I MENUVA ZAKONITE, KOGA TOJ SAKA I KAKO SHTO TOJ SMETA, DEKA E POTREBNO! Taka, koga imalo poreba od mnozhenje na narodi, Bog ne go zabranuval krvnoto smeshuvanje, no koga se namnozhile narodite, nemalo povekje potreba od incest. Plemeto na Noe se sostoelo od negovite sinovii, i ako nivnite deca pomegjusebe ne stapuvale vo krvni brakovi, reprodukcijata bi bila nevozmozhna, zashto nemalo drugi zhivi lugje (pleminja, narodi) na svetot. Bog go postavil chovekot da vladee nad zhivotnite i mu dal vlast da upravuva so niv pravilno, t.e. da gi koristi za svoite prirodni potrebi: hrana, obleka, obrabotka na zemja, itn. Zamisli shto bi bilo, koga chovekot ne bi se hranel so zhivotni i ne bi koristel za svoi potrebi? Najverojatno, svetot bi stanal zhivotinsko carstvo! Shestata Bozhja zapoved se odnesuva ne na zhivotnite, a na sekoe ubistvo vrz drug chovek, nezavisno, dali e izvrsheno so zla umisla, so dobra namera ili nenamerno. Zloupotreba na zhivotni e, koga chovekot nepravilno upravuva so niv, t.e. gi izmachuva za zadovoluvanje na svoi neprirodni pobudi. Ako nekoja devojka zabremenila preku akt na siluvanje, pravilno e najnapred da se posovetuva so duhovnik (sveshtenik). Se razbira, vinovnik e toj, koj siluva, no vo shto e vinoven zachnatiot plod, za da zavrshi so smrt? Nekoi deca se doneseni na svet so plan i so ljubov (posakuvani), no se sluchuva da gi izgubat roditelite vo nesrekja i sl. Nikoj ne mozhe da im garantira srekjna idnina na svoite deca (posakuvani ili neposakuvani), nitu da predvidi svojot sopstven zhivot, no sekoj mozhe da se nadeva i polozhi na Boga. Gospod Bod e SEPRAVEDEN i mozhe da go kazni chovekot, ako saka! A ti, neznaesh, shto zborish! [/quote] Enigma, toa shto go propovedash, nema vrska so hristijanstvoto. Toa ti e chista dogmatika i farizejstvo. Kako prvo: Bog dozvoluva da se ragat defektni deca i so toa gi kaznuva roditelite. Kakva e ova izmislica. Koj plashish. Verovatno onie koi ne go poznavaat Hristos i koi se nemat sretneto so Nego. Vtoro:Gospod gi sozdava zakonite i gi menuva koga toj saka. Pa zarem Gospod ne moze se da predvidi? Zarem toj e kako Sobranieto na RM, i gi menuva zakonite? Ne. Toa shto e izrecheno od Gospoda e APSOLUTNA VISTINA DADENA ZA SPASENIE ZA CELOTO CHOVESHTVO ZA SITE VREMINJA. No otkrivanjeto na tie vistini e postepeno. Vo vrska so incestot. Vo Biblijata ima zapisi za incest. Sexualen odnos pomegu tatko i dve kerki. Vo vrska so ubistavata - zapisi za intervencija Bozja da bidat ubieni neprijatelite izrailevi, a nivnite deca spleskani od kapa. Ke se zaprasha chovek, dali Bog na Stariot Zavet e eden krvnik, koj dozvoluva grozni ubistva, siluvanja, incest??? No ova e tema za drug topic. Za abortusot, abortus kako rehenie za osloboduvanje od nesakana bremenost, deka veke tri i poveke deca se teret, prividna prognoza deka "nemalo da ziveat dobro" e ubistvo na bebeto.
toni_a nego mene me interesira kolku deca ima na primer pod zakrilo na crkvata?? kade sto crkvata kazhala na majkata: "ok,ne pravi abortus i daj go deteto...pa nie ke se grizhime za nego..."!! ima li takov sluchaj??
Enigma
quote:
Originally posted by nevernik
quote:
Ako Bog dozvoluva da se ragjaat defektni deca, znachi deka Toj gi kaznuva roditelite poradi nekoja prichina ili za nivno spasenie im dava tezhok krst, koi tie treba da go nosat do krajot na nivniot zhivot. /quote]
GOSPOD e BOG i mozhe da sozdava zakoni, kakvi shto Toj smeta deka im se potrebni na narodite, i da gi menuva vo zavisnost od nivnite potrebi. Na Adam i Eva im dal samo edna zabrana (da ne jadat od zabranetiot plod). No, po nivniot pad, i so mnozhenjeto na narodite i grevovite, rastele i se menuvale potrebite od novi ili drugi zakoni (zabrani). Nikoj ne mozhe da mu naredi na Boga, shto da zabrani, a shto da dozvoli, zashto Toj e Tvorec na svetot i chovekot, koi mu pripagjaat Nemu. GOSPODAROT GI SOZDAVA I MENUVA ZAKONITE, KOGA TOJ SAKA I KAKO SHTO TOJ SMETA, DEKA E POTREBNO! Taka, koga imalo poreba od mnozhenje na narodi, Bog ne go zabranuval krvnoto smeshuvanje, no koga se namnozhile narodite, nemalo povekje potreba od incest. Plemeto na Noe se sostoelo od negovite sinovii, i ako nivnite deca pomegjusebe ne stapuvale vo krvni brakovi, reprodukcijata bi bila nevozmozhna, zashto nemalo drugi zhivi lugje (pleminja, narodi) na svetot. Bog go postavil chovekot da vladee nad zhivotnite i mu dal vlast da upravuva so niv pravilno, t.e. da gi koristi za svoite prirodni potrebi: hrana, obleka, obrabotka na zemja, itn. Zamisli shto bi bilo, koga chovekot ne bi se hranel so zhivotni i ne bi koristel za svoi potrebi? Najverojatno, svetot bi stanal zhivotinsko carstvo! Shestata Bozhja zapoved se odnesuva ne na zhivotnite, a na sekoe ubistvo vrz drug chovek, nezavisno, dali e izvrsheno so zla umisla, so dobra namera ili nenamerno. Zloupotreba na zhivotni e, koga chovekot nepravilno upravuva so niv, t.e. gi izmachuva za zadovoluvanje na svoi neprirodni pobudi. Ako nekoja devojka zabremenila preku akt na siluvanje, pravilno e najnapred da se posovetuva so duhovnik (sveshtenik). Se razbira, vinovnik e toj, koj siluva, no vo shto e vinoven zachnatiot plod, za da zavrshi so smrt? Nekoi deca se doneseni na svet so plan i so ljubov (posakuvani), no se sluchuva da gi izgubat roditelite vo nesrekja i sl. Nikoj ne mozhe da im garantira srekjna idnina na svoite deca (posakuvani ili neposakuvani), nitu da predvidi svojot sopstven zhivot, no sekoj mozhe da se nadeva i polozhi na Boga. Gospod Bod e SEPRAVEDEN i mozhe da go kazni chovekot, ako saka! A ti, neznaesh, shto zborish!
Enigma, toa shto go propovedash, nema vrska so hristijanstvoto. Toa ti e chista dogmatika i farizejstvo. Kako prvo: Bog dozvoluva da se ragat defektni deca i so toa gi kaznuva roditelite. Kakva e ova izmislica. Koj plashish. Verovatno onie koi ne go poznavaat Hristos i koi se nemat sretneto so Nego. Vtoro:Gospod gi sozdava zakonite i gi menuva koga toj saka. Pa zarem Gospod ne moze se da predvidi? Zarem toj e kako Sobranieto na RM, i gi menuva zakonite? Ne. Toa shto e izrecheno od Gospoda e APSOLUTNA VISTINA DADENA ZA SPASENIE ZA CELOTO CHOVESHTVO ZA SITE VREMINJA. No otkrivanjeto na tie vistini e postepeno. Vo vrska so incestot. Vo Biblijata ima zapisi za incest. Sexualen odnos pomegu tatko i dve kerki. Vo vrska so ubistavata - zapisi za intervencija Bozja da bidat ubieni neprijatelite izrailevi, a nivnite deca spleskani od kapa. Ke se zaprasha chovek, dali Bog na Stariot Zavet e eden krvnik, koj dozvoluva grozni ubistva, siluvanja, incest??? No ova e tema za drug topic. Za abortusot, abortus kako rehenie za osloboduvanje od nesakana bremenost, deka veke tri i poveke deca se teret, prividna prognoza deka "nemalo da ziveat dobro" e ubistvo na bebeto. [/quote] Hristijanstvoto ne mu nudi spasenie na choveshtvoto, tuku spasenie na sekoj chovek poedinechno. Gospod ne e nasilnik, i mu dozvoluva na chovekot da chini po svoj izbor. Gospod mozhe se da predvidi i zatoa im dava na lugjeto, toa shto e polezno za nivno spasenie. Seksualnata zloupotreba na decata se vika Pedofilija i pretstavuva incest, dokolku se raboti za krvnite (biloshki) deca. Vo strata era imalo potreba od mnozhenje na narodi (krvno smeshuvanje na bratuchedi vo brachna zaednica), dodeka incestot pomegju roditeli i deca ne mozhel da bide brachna zaednica.
Enigma
quote:
Originally posted by toni_a
quote:
Originally posted by Enigma
Fetishizam e forma na Paraphilia, t.e. disorder na povtorlivi seksualni fantazii i pobudi, vo koi se vneseni nechovechki objekti.
Enigma,aj zainteresiraj se malku na temata fetish i togash pishuvaj... na primer edna zhenska noga, za tebe nechovechki objekt e?? [:D]
Jas ne sum zainteresirana za frtishizam, a samo dostaviv definicija. Vprochem, ne govoram za nekakov fetish, a voopshto za fetishizam, koj pokraj drugite bizarni perverzii, vnesuva i nechovechki objekti. Ostanatoto, ne e tema na ovoj forum.
nevernik
quote:
Originally posted by toni_a
nego mene me interesira kolku deca ima na primer pod zakrilo na crkvata?? kade sto crkvata kazhala na majkata: "ok,ne pravi abortus i daj go deteto...pa nie ke se grizhime za nego..."!! ima li takov sluchaj??
Da, ima. Chasnite sestri Evharistinki, pri Katolichkata Crkva vo Makedonija, koi deluvat na podrachjeto na opshtina Strumica, Gevgelija i Skopje, imaat posvoeno takvi deca, devojchinnja.
nevernik O.K. Enigma, Hristijanstvoto ne mu nudi spaseni na choveshtvoto, tuku na sekoj chovek. Chovekot e stvorenie bozjo. Choveshtvoto e opisna imenka. Jasno deka mislovnata imenka ne se spasuva, tuku sozdanieto. I pravednite luge pred Hristos se spaseni po Hristos, iako ne go poznavale Hriststijanstvoto. Se zboruva opisno i vo poshiroka smisla, i zatoa upotreben izrazot choveshtvo. Ne replicijar, tuku slushaj go sv. Pavle vo poslanijata. I vprochem, ti dobro ja poznavash teologijata, i sevo ova ti e jasno, no za zivot ti treba vera. Sv. apostol Petar se veruva deka bil nepismen, a zgora na toa i nemal pojma od teologija. No imal srce da go primi Gospoda i vera vo Nego.
Enigma
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
Enigma!!Ti si kontradiktorna osoba koja za da ispadnit vo pravo e sposobna na izvrtit sekoj zbor od Bibilijana vo svoja polza.Ti kazav i pogore!Ne mi odgovaraj pojke na moj postovi poshto nemat cel niti pak nekakva korist!Tvoeto razmisuvanje e OBRATNO od moevo i JAS LICNO mislam deka e bolno!Dali sum vo pravo ili ne, to e drug muabet!Voopshto ne go cenam tvoeto mislenje na forumov prema to nemat potreba da mi repliciras![;)]
Tvoeto mislenje za mojata lichnost, ni najmalku ne me interesira, a koga i komu jas repliciram, toa e moja rabota. Ako ne sekash da diskutirash so mene, reshi si go problemot sama i neodgovaraj na moite postovi, no jas reshavam za sebe, dali treba da odgovoram ili ne. Imaj vo obdzir, deka defektnite lugje se lichnosti, koi ne treba da bidat diskriminirani od zdravite. Koja si ti, da presuduvash, za defektnite nerodeni deca? Faktite na realnosta potvrduvaat, deka vo svetot postojat mnogu lugje so vrodeni telesni i mentalni defekti, koi isto taka, se raduvaat i plachat. Pokraj toa, mnogu telesni defekti se ispravlivi so opreacii, a nekoi telesni i mentalni bolesti, pod vlijanie na pravilna grizha i terapija se popravlivi.
Enigma
quote:
Originally posted by nevernik
O.K. Enigma, Hristijanstvoto ne mu nudi spaseni na choveshtvoto, tuku na sekoj chovek. Chovekot e stvorenie bozjo. Choveshtvoto e opisna imenka. Jasno deka mislovnata imenka ne se spasuva, tuku sozdanieto. I pravednite luge pred Hristos se spaseni po Hristos, iako ne go poznavale Hriststijanstvoto. Se zboruva opisno i vo poshiroka smisla, i zatoa upotreben izrazot choveshtvo. Ne replicijar, tuku slushaj go sv. Pavle vo poslanijata. I vprochem, ti dobro ja poznavash teologijata, i sevo ova ti e jasno, no za zivot ti treba vera. Sv. apostol Petar se veruva deka bil nepismen, a zgora na toa i nemal pojma od teologija. No imal srce da go primi Gospoda i vera vo Nego.
Ah, ti i tvojata demagogija! Pravednicite na Stariot Zavet ne bile choveshtvo, a konkretni lichnosti. Avraam bil pravednik ne po delata svoi, ami po svojata VERA, koja go opravdala.
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by Enigma
quote:
Originally posted by RaGeAnGeL
Enigma!!Ti si kontradiktorna osoba koja za da ispadnit vo pravo e sposobna na izvrtit sekoj zbor od Bibilijana vo svoja polza.Ti kazav i pogore!Ne mi odgovaraj pojke na moj postovi poshto nemat cel niti pak nekakva korist!Tvoeto razmisuvanje e OBRATNO od moevo i JAS LICNO mislam deka e bolno!Dali sum vo pravo ili ne, to e drug muabet!Voopshto ne go cenam tvoeto mislenje na forumov prema to nemat potreba da mi repliciras![;)]
Tvoeto mislenje za mojata lichnost, ni najmalku ne me interesira, a koga i komu jas repliciram, toa e moja rabota. Ako ne sekash da diskutirash so mene, reshi si go problemot sama i neodgovaraj na moite postovi, no jas reshavam za sebe, dali treba da odgovoram ili ne. Imaj vo obdzir, deka defektnite lugje se lichnosti, koi ne treba da bidat diskriminirani od zdravite. Koja si ti, da presuduvash, za defektnite nerodeni deca? Faktite na realnosta potvrduvaat, deka vo svetot postojat mnogu lugje so vrodeni telesni i mentalni defekti, koi isto taka, se raduvaat i plachat. Pokraj toa, mnogu telesni defekti se ispravlivi so opreacii, a nekoi telesni i mentalni bolesti, pod vlijanie na pravilna grizha i terapija se popravlivi.
whatevar!!
toni_a
quote:
Originally posted by nevernik
quote:
[i]kade sto crkvata kazhala na majkata: "ok,ne pravi abortus i daj go deteto...pa nie ke se grizhime za nego..."!! ima li takov sluchaj??
Da, ima. Chasnite sestri Evharistinki, pri Katolichkata Crkva vo Makedonija, koi deluvat na podrachjeto na opshtina Strumica, Gevgelija i Skopje, imaat posvoeno takvi deca, devojchinnja.
samo tolku? specijalno za ova prashanje mislm deka crkvata nema apsolutno nikakvo pravo da kazhe i da se mesha... pod uslovot sto go pishav e ok i ako sakaat neka regrutiraat "vojnichinja".izgleda ne go pravat posto i tie si esapat finansiite,pa polesno drug da finansira. temava mislam deka e kompletna UTKA so nejzino postavuvanje na "religija".imame dovolno bezdomni,siromashni,sirachinja itn. za koi mozhe da se pogrizhi crkvata. tuka gi stavam site hristijanski crkvi vo eden kosh!!!
nevernik
quote:
Originally posted by Enigma
quote:
Originally posted by nevernik
O.K. Enigma, Hristijanstvoto ne mu nudi spaseni na choveshtvoto, tuku na sekoj chovek. Chovekot e stvorenie bozjo. Choveshtvoto e opisna imenka. Jasno deka mislovnata imenka ne se spasuva, tuku sozdanieto. I pravednite luge pred Hristos se spaseni po Hristos, iako ne go poznavale Hriststijanstvoto. Se zboruva opisno i vo poshiroka smisla, i zatoa upotreben izrazot choveshtvo. Ne replicijar, tuku slushaj go sv. Pavle vo poslanijata. I vprochem, ti dobro ja poznavash teologijata, i sevo ova ti e jasno, no za zivot ti treba vera. Sv. apostol Petar se veruva deka bil nepismen, a zgora na toa i nemal pojma od teologija. No imal srce da go primi Gospoda i vera vo Nego.
Ah, ti i tvojata demagogija! Pravednicite na Stariot Zavet ne bile choveshtvo, a konkretni lichnosti. Avraam bil pravednik ne po delata svoi, ami po svojata VERA, koja go opravdala.
Avraam e vera za celoto choveshtvo. Obekanjata dadeni na Avraam, se ispolnuvaat na nas. Bog go spasuva celoto choveshtvo. Sekoja objava Bozja e za celoto choeshtvo, a ne za poedinata konkretna licnost.
nevernik
quote:
Originally posted by Enigma
quote:
Originally posted by nevernik
O.K. Enigma, Hristijanstvoto ne mu nudi spaseni na choveshtvoto, tuku na sekoj chovek. Chovekot e stvorenie bozjo. Choveshtvoto e opisna imenka. Jasno deka mislovnata imenka ne se spasuva, tuku sozdanieto. I pravednite luge pred Hristos se spaseni po Hristos, iako ne go poznavale Hriststijanstvoto. Se zboruva opisno i vo poshiroka smisla, i zatoa upotreben izrazot choveshtvo. Ne replicijar, tuku slushaj go sv. Pavle vo poslanijata. I vprochem, ti dobro ja poznavash teologijata, i sevo ova ti e jasno, no za zivot ti treba vera. Sv. apostol Petar se veruva deka bil nepismen, a zgora na toa i nemal pojma od teologija. No imal srce da go primi Gospoda i vera vo Nego.
Ah, ti i tvojata demagogija! Pravednicite na Stariot Zavet ne bile choveshtvo, a konkretni lichnosti. Avraam bil pravednik ne po delata svoi, ami po svojata VERA, koja go opravdala.
Ne zboruvaj gluposti. Choveshtvoto pred Hristos ne bilo choveshtvo. Shto bilo, divjashtvo, zhivinarstvo??? A za Avraam, VERA BEZ DELA NE POSTOI.
sardaukar
quote:
GOSPOD e BOG i mozhe da sozdava zakoni, kakvi shto Toj smeta deka im se potrebni na narodite, i da gi menuva vo zavisnost od nivnite potrebi.
Енигма ти од Господ направи самоволник. Не мислев да се вмешувам ама вакво светогрдие не смее да се премолчува. Не се вмешувам толку за тебе колку за тоа што ја срамиш верата и неуките ги одбиваш од верата. Целата историја на времето и се што се случува во нашите животи Господ ги поставил за никој да нема оправдание зошто не верувал во Него. Господ оставил секакви докази и човек кој е фер во испитувањето на вистината каде и да тргне ќе открие дека Бог го има. Бог не создава произволно закони како што ќе му текне и како што ќе има потреба. Секој закон кој го дал си има јасна цел и образложение. Она што ти кажуваш, значи дека Господ бидејќи е Бог може да биде безпринципиелен. Тоа е беззаконие, хаос, така се однесува сатаната, а не Бог. Бог им снисходи на луѓето и им ја открива својата замисла која е хармонична и складна. Точни и јасни причини зошто и како за секоја Негова одлука. Во спротивно неверниците на Судот би имале оправдување зошто не поверувале. ццц какви глупости тресиш и ти велиш дека имаш некаква појма од верата. Ти од христијанството не си ја научила ни првата буква. Мака ми е да гледам како некој од чистото христијанско учење прави масакр.
quote:
GOSPODAROT GI SOZDAVA I MENUVA ZAKONITE, KOGA TOJ SAKA I KAKO SHTO TOJ SMETA, DEKA E POTREBNO!
Господ ги создава законите според Неговата величествена и Божествена природа. Соодветно на Неговото Божество кое е совршено и Неговите закони се совршени сеопфатни и универзални. Без мана. Тие закони си имаат принципиелност и не се менуваат по потреба. На разумниот човек нивната причина му се открива и му станува јасна низ појавните аргументите. Божјите закони не висат на ветар. Иако Бог како еден кој не одговара пред никого сите негови закони кои имаат своја појавна форма во појавниот свет со аргументите на тој свет се складни и образложени и законити. Целата суштина на гревот и на престапот е што не постои кај него ред. Нон стоп ги меша и доброто и злото никогаш не застанувајќи на одреден принцип. Бидејќи и ако одбери некаков зол принцип и доволно долго истрае на тој принципи тој принцип станувајќи закони незабележително ќе се претвори во добар принцип и ќе води кон Бог. Гревот е беззаконието. Непрекинатото менување на принципите.
quote:
Taka, koga imalo poreba od mnozhenje na narodi, Bog ne go zabranuval krvnoto smeshuvanje, no koga se namnozhile narodite, nemalo povekje potreba od incest. Plemeto na Noe se sostoelo od negovite sinovii, i ako nivnite deca pomegjusebe ne stapuvale vo krvni brakovi, reprodukcijata bi bila nevozmozhna, zashto nemalo drugi zhivi lugje (pleminja, narodi) na svetot.
Пред изгонувањето на Адам и Ева немало инцест од две причини. Пред вкусувањето од плодот на познавањето на доброто и злото не постоел гревот за прародителите. Тие не знаеле што е тоа грев. И втора причина размножувањето не било на начин како што е во земскиот свет. Нивните тела не биле како нашите. Не толку материјални, но не и сосема духовни. Се зема за пример размножувањето на полжавите. Личностите кои сакале потомство доживувале љубовен допир. Адам и Ева имале потомство уште пред изгонувањето на земјата. Значи кога отпаднале на земјата немало потреба од инцест. При потопот синовите на Ное имале деца тоа се први братучеди. Тоа веќе не е инцест.
quote:
Gospod Bod e SEPRAVEDEN i mozhe da go kazni chovekot!
Какви контрадикторности. Теолошки принцип е дека Бог не казнува. Не казнуваат самите нашите гревови по природен процес, а во неприроден процес казнува сатаната кај оние луѓе кои како пак поради неверието Божјиот Дух се отстранил и останале незаштитени. Оди таму прашај некого и кажи му го напишаното во постот кој ти го коментирам. Сигурен сум дека ќе ти се налути како јас што се налутив и ќе ти речи ДА ПРЕСТАНИШ ДА ГО ВАЛКАШ ХРИСТОВОТО УЧЕЊЕ СО МИСЛИ КАКО ТЕБЕ ШТО ЌЕ ТИ ПАДНЕ НА УМ КОИ НЕМААТ ВРСКА СО ОНА ШТО ГО ПИШУВА!
Enigma
quote:
Originally posted by sardaukar
quote:
GOSPOD e BOG i mozhe da sozdava zakoni, kakvi shto Toj smeta deka im se potrebni na narodite, i da gi menuva vo zavisnost od nivnite potrebi.
Енигма ти од Господ направи самоволник. Не мислев да се вмешувам ама вакво светогрдие не смее да се премолчува. Не се вмешувам толку за тебе колку за тоа што ја срамиш верата и неуките ги одбиваш од верата. Целата историја на времето и се што се случува во нашите животи Господ ги поставил за никој да нема оправдание зошто не верувал во Него. Господ оставил секакви докази и човек кој е фер во испитувањето на вистината каде и да тргне ќе открие дека Бог го има. Бог не создава произволно закони како што ќе му текне и како што ќе има потреба. Секој закон кој го дал си има јасна цел и образложение. Она што ти кажуваш, значи дека Господ бидејќи е Бог може да биде безпринципиелен. Тоа е беззаконие, хаос, така се однесува сатаната, а не Бог. Бог им снисходи на луѓето и им ја открива својата замисла која е хармонична и складна. Точни и јасни причини зошто и како за секоја Негова одлука. Во спротивно неверниците на Судот би имале оправдување зошто не поверувале. ццц какви глупости тресиш и ти велиш дека имаш некаква појма од верата. Ти од христијанството не си ја научила ни првата буква. Мака ми е да гледам како некој од чистото христијанско учење прави масакр.
quote:
GOSPODAROT GI SOZDAVA I MENUVA ZAKONITE, KOGA TOJ SAKA I KAKO SHTO TOJ SMETA, DEKA E POTREBNO!
Господ ги создава законите според Неговата величествена и Божествена природа. Соодветно на Неговото Божество кое е совршено и Неговите закони се совршени сеопфатни и универзални. Без мана. Тие закони си имаат принципиелност и не се менуваат по потреба. На разумниот човек нивната причина му се открива и му станува јасна низ појавните аргументите. Божјите закони не висат на ветар. Иако Бог како еден кој не одговара пред никого сите негови закони кои имаат своја појавна форма во појавниот свет со аргументите на тој свет се складни и образложени и законити. Целата суштина на гревот и на престапот е што не постои кај него ред. Нон стоп ги меша и доброто и злото никогаш не застанувајќи на одреден принцип. Бидејќи и ако одбери некаков зол принцип и доволно долго истрае на тој принципи тој принцип станувајќи закони незабележително ќе се претвори во добар принцип и ќе води кон Бог. Гревот е беззаконието. Непрекинатото менување на принципите.
quote:
Taka, koga imalo poreba od mnozhenje na narodi, Bog ne go zabranuval krvnoto smeshuvanje, no koga se namnozhile narodite, nemalo povekje potreba od incest. Plemeto na Noe se sostoelo od negovite sinovii, i ako nivnite deca pomegjusebe ne stapuvale vo krvni brakovi, reprodukcijata bi bila nevozmozhna, zashto nemalo drugi zhivi lugje (pleminja, narodi) na svetot.
Пред изгонувањето на Адам и Ева немало инцест од две причини. Пред вкусувањето од плодот на познавањето на доброто и злото не постоел гревот за прародителите. Тие не знаеле што е тоа грев. И втора причина размножувањето не било на начин како што е во земскиот свет. Нивните тела не биле како нашите. Не толку материјални, но не и сосема духовни. Се зема за пример размножувањето на полжавите. Личностите кои сакале потомство доживувале љубовен допир. Адам и Ева имале потомство уште пред изгонувањето на земјата. Значи кога отпаднале на земјата немало потреба од инцест. При потопот синовите на Ное имале деца тоа се први братучеди. Тоа веќе не е инцест.
quote:
Gospod Bod e SEPRAVEDEN i mozhe da go kazni chovekot!
Какви контрадикторности. Теолошки принцип е дека Бог не казнува. Не казнуваат самите нашите гревови по природен процес, а во неприроден процес казнува сатаната кај оние луѓе кои како пак поради неверието Божјиот Дух се отстранил и останале незаштитени. Оди таму прашај некого и кажи му го напишаното во постот кој ти го коментирам. Сигурен сум дека ќе ти се налути како јас што се налутив и ќе ти речи ДА ПРЕСТАНИШ ДА ГО ВАЛКАШ ХРИСТОВОТО УЧЕЊЕ СО МИСЛИ КАКО ТЕБЕ ШТО ЌЕ ТИ ПАДНЕ НА УМ КОИ НЕМААТ ВРСКА СО ОНА ШТО ГО ПИШУВА!
Za tvoja informacija, diskusijata se odnesuva na zakonot na Stariot i Noviot Zavet, konkretno za krvnoto smeshuvanje. Edinstveno Bog stoi povisoko od zakonot, a mu go dal na chovekot, za da mu go olesni zhivotot, t.e. za polesno da se orientira. Na Adam i Eva Bog im dal edna zabrana (zakon), no tie ne go poslushale Boga i znaejki deka zgreshile se kriele od liceto na Gospoda. Koga Gospog gi povikal i prashal, ne jadele li tie od plodot na zabranetoto drvo, Adam ja frlil vinata vrz Eva, koja ja obvinila zmijata (ne se kaele), poradi shto, Gospod gi kaznil neposlushnite cheda, odzemajki im go rajot. Sepak, Gospod ja projavil Svojata milost, davajki im mozhnost na dolg i makotrpen zhivot, kako i povelbi za pravilna orientacija. Kako se namnozhuvale lugjeto i greshele protiv Boga, Toj im daval zakoni preku prorocite, koi judejskiot narod ne gi ispolnuval, so iskluchok na izvesnite pravednici i proroci. Hristos go ispolni zakonot na Stariot Zavet i ni go dade Noviot Zavet, koj se odnesuva ne samo na judeite, tuku na site narodi na novata hristijanska era. Imeno, jas govorev za krvnoto smeshuvanje, koe e zabraneto vo hristijanskata kultura, no vo Stariot Zavet ne bilo zabraneto so zakon, zatoa i ne se smetalo za grev. Bozhjiot Zakon na Stariot Zavet e ispolnet i nadopolnet (potpoln) vo Noviot Zavet. Mojata greshka se sostoi vo toa shto pogreshno se izraziv upotrebuvajki eden nesoodveten zbor, t.e. Bog NE GO MENUVA (izmenil) zakonot, tuku go NADOPOLNIL. Ti blagodaram, shto mi ukazha na greshkata, i dlaboko se izvinuvam, a svojata greshka kje ja ispravam. Sepak, smetam deka nema potreba od napad i osuda, kakva shto mi izreche. Adam i Eva nemale deca pred pagjanjeto vo grev, a Kain i Avel bile zachnati po otpagjanjeto od rajot. Kain go ubil Avela, na chie mesto Gospod im go dal Sifa, od koj poteknuva pravednikot Noe. Po Sifa, Adam i Eva imale mnogu drugi deca (sinovi i kjerki), od koi se namnozhile mnogubrojni pleminja. Togash, bilo nevozmozhno da se mnozhat pleminja bez krvno smeshuvanje, zashto pokraj sinovite i kjerkite na Adama i Eva ne postoel drug narod. Taka, krvnoto smeshuvanje se javuvalo kako priroden pat na razmnozhuvanje i ne se smetalo za incest vo kulturata na antichkite judei. Dokolku Adam i Eva nemale kjerki, a samo sinovi, tie ne bi mozhele da proizvedat potomstvo. Za "incest" nema opshta definicija, bidejki razni kulturi go podrazbiraat razlichno. Taka, Evreite do deneshen den praktikuvaat incest, koj tie ne go smetaat za grev. Vo nashata hristijanska kultura, pod "incest" se podrazbiraat intimni telesni odnosi pomegju genetski (krvni) i negenetski rodbinski vrski do treto pokolenie. Toa gi opfakja, i brakjata, i sestrite, koi se posineti (nemaat krvna - genetska vrska), no se usvoeni od isti roditeli, kako i negenetskite duhovni rodstva na kumstvata. Zatoa, Pravoslavnata Crkva zabranuva brakovi pomegju bratuchedi do treto pokolenie, a pri sozdavanjeto na duhovnoto rodstvo pomegju krstnite roditeli i krstnite cheda, sveshtenicite se dolzhni da gi pouchat vernicite, deka istoto pravilo vazhi i za niv, bidejki duhovnoto rodstvo e povisoko od krvnoto. Neznam, spored kakva teologija se rakovodish ti, no od tvoite dosegashni izlozhuvanja, mozham da zaklucham deka imash pogreshna pretstava ne samo za Boga, tuku voopshto za hristijanstvoto. Prosti, ako gresham, no se chini, ti od svojot um govorish. Gospod kaznuval lichnosti i celi narodi vo Stariot Zavet (prochitaj, pa vidi), i prodolzhuva da ne kaznuva, t.e. da ne vospituva za nashe dobro. Koj razumen tatko ne go kaznuva svoeto neposlushno chedo? Za razlika od zemniot tatko, nashiot Otec nebesen, se gleda, pa i nashite misli i nameri, a preku kazna ne vospituva i vrazumuva, t.e. ne upatuva kon pokajanie i ne izveduva na pravilen pat. Gospod dozvoluva nesrekji i bolesti vrz nas, so cel da ne spasi od tragedija (pogibel). Vprochem, realnosta potvrduva, deka povekjeto lugje se obrakjaat kon Boga za vreme na nesrekja, beda ili bolest, dodeka prethodno ne pomisluvale na Gospoda, smrt i spasenie. No, razbuden i pritesnet od dadenata nesrekja ili bolest, chovekot se osvestuva sogleduvajki ja svojata nemokj i smrtnost, i svesno ili podsvesno go bara svojot Tvorec i Spasitel. "Kogo JAS SAKAM, toj go oblichuvam i KAZNUVAM. Taka, bidi revnosen i pokajse" (Otkrovenie, 3:19). "Taka, kogo saka miluva, a kogo saka, ozhestochuva" (Rim.9:18). "Ti skazhesh mne: "za chto zhe esche obvinyaet? IBO KTO PROTIVSTAVIT VOLE EGO?" Ne vlasten li gorshechnik nad glinoyu, chto bi iz toy zhe smesi sdelat odin sosud dlya pochetnogo upotrebleniya, a drugoy dlya nizkogo? Chto zhe, ESLI BOG, ZHELAYA POKAZAT GNEV I YAVIT MOGUSCHESTVO SVOE, s velikim tolgoterpeniem schadil sosudi gneva, gotovie k pogibeli, dabi vmeste yavit bogatstvo Slavi Svoey , kotorih On prizval ne tolyko iz Yudeev, no i iz jazichnikov?" (Rimjani,9: 19-24). "V to vremya prishli nekotorie i raskazali Emu o Galileyanah, katorih Pilat smeshal s zhertvami ih. Isus skazal im na eto: dumaete li vi, chto eti Galileyane bili greshnee vseh Galileyan, chto tak postradali? Net, govoryu vam; NO ESLI NE POKAETES, VSE TAK ZHE POGBNETE". (Luka, 13:1-3). Vo Noviot Zavet ima mnogu primeri, kade Hristos govori deka Bog kaznuva za neposlushanie, nerazumnost, nepokajanie, t.e. so prichina. A ti, kako si stignal do zakluchok deka Gospod ne kaznuva? Dali e toa uchenje na MPC ili tvoe - lichno? Zarem Gospod ne gi kazni Adam i Eva? Dali tie bea proterani od Edemskata gradina ili po svoja volja zaminaa? Neli Gospod go kazni Kaina za bratoubistvoto, da bide izgnanik i skitnik na zemjata? Koj go kazni siot chovechki rod poradi bezakonijata da izgine vo potop, so iskluchok na pravednikot Noe i plemeto negovo? Zarem Gospod na Stariot Zavet ne e Bog na Noviot Zavet? I od kade li proizleguva tvojot "teoloshki princip", koj mu protivrechi na Boga i Biblijata?
RaGeAnGeL 3 pat editiras post.. whats the point so tebe muabet da se prajt
Enigma Jas imam pravo da go redaktiram mojot post i desetpati (ako sakam), a kolkupati kje go chitash ti, toa e tvoe pravo.
nevernik Enigma, Stariot Zavet e istorija na Evrejskiot narod. Ako samo gi poglednesh nastanite kako Bog im se objavuva na Izrailcite, kako gi voveduva vo vera, ke vidish deka im nedostasuva eden pochetok. Pochetok kako chovestvoto padnalo vo grev. Prva kniga Mojseeva, Bitie, odnosno prvite poglavia na ovaa kniga, moze da se kaze deka se napishani najkasno. Jeremija i Neemija gi sobiraat Svetite spisi, i bidejki ima i po dva zapisa za isti nastan, eden od Judeja, a drug od Izrail, tie gi stavat eden do drug, bidejki i dvata zapisa se nadahnati od Boga. Taka imame dva izveshtaja za sozdavanjeto na svetot i za prvobitniot grev. Chovekot napravil grev. Se oddelil od Boga, i toa negovo oddeluvanje e progresivno. No kako bilo vo pochetokot, i ne e tolku bitno. Bog toa go napravil, a za nas e bitno deka grevot koj shto ne ubiva e pobeden. Tvoite tolkuvanja na Biblijata za prvobitnoto razmnozuvanje, voopshto ne se bitni i vazni, tie, moze da se kaze deka se duri i samovolni. Pretpostavuvash raboti koi nemaat vrska, "ako Adam i Eva imale samo sinovi, kako ke se razmozuvale?". Ushte ednash ti velam: Seto ova ne e vazno i nishto ne ti pomaga, osven da imash edna naobrazba i zaliha za razgovor. Ona shto e vazno: Bog go dava zivotot,i SAMO TOJ MOZE DA GO ZEME. Zatoa premini na ZIVA VERA. Tvojata prirodna religioznost nema da te spasi.
RaGeAnGeL
quote:
Originally posted by Enigma
Jas imam pravo da go redaktiram mojot post i desetpati (ako sakam), a kolkupati kje go chitash ti, toa e tvoe pravo.
Ti imas pravo da go zemis usno! Temava bese za abortus ama od to ni A ne ostana. Bibilijata e zbirka od razlicni knigi koi prestavuvaat prikazni shto se prenesuvale od koleno na koleno so generacii..Odprilika trebalo 1000 god za da se soberet,napishet i sredet tie knigi vo edna -Biblija. Nekogash pominuvale i po nekolku veka pred da se napishat (ova vazit pojke za star zavet) Normalno so razvojot na pishuvanjeto(okolku 1800b.c.) prikaznite pocnale da se zapishivaat i tie posle nekoe vreme stanale del od samata Biblija.Sekoja od prikaznite ne bila sozdadena vo ist vremenski period .Zato nekade imat i nekoj nejasni raboti za obicniot citatel. Fakt e deka orginalite od prvite knigi od stariot testament i den deneska ne se najdeni.Postojat kopii koi se prenesuvani od generacija na generacija. Nikoj so sigurnost ne mozit da kazit koga tocno e sostaven stariot zavet kako takov.Nekoj od prikaznite(knigite) datiraat ushte od 1300b.c.AMA procesot na sobiranje i sortiranje na ovie prikazni ne pocnal do nekade 400b.c. i prodolzil se do 2 vek b.c.(vo megjuvreme se dopishuvale novi itn itn)I celiov ovaj proces trael nekade do 1 vek a.d. koga se reshilo koj prikazni(knigi)ke se del od stariot zavet.(najcesto za to odlucuvale evrejskite sveshtenici).Spored koi kriteriumi se vodele i kako odlucivale koja kniga e "sveta-bozestvena"a koja ne e ....nikogash nema da se razjasnit. Stigvime do Isus.Isus...bil evrein.Isto i negovite sledbenici i apostoli i normalno deka go koristele stariot zavet . Posle smrtta i voskresuvanjeto na Isus (nekade 30god a.d)negovite dela,govori,prikazni i celiot negov zivot bil prenesuvan oralno...se do nekade 65god a.d.koga pocnale da se zapishuvaat i sobiraaat. Najstarite pak zapisi od noviot testament se pretpostavuva deka se od Pavle(nekade 50god a.d.)Drugi pak delovi od noviot testament se napisani okolu pocetokot na prviot vek a.d. Za razlika od stariot ,knigite od noviot testament se napisani na grcki jazik(za vreme na rimskata imeprija grckiov bil neso ko deneska so e angliskiov ,demek internacionalen jazik) Im trebalo okolku 300god da se dogovoret koj knigi se dovolno "sveti-bozestveni"za da se stavat kako del od noviot zavet.Konecno 367god a.d. e sostavena listata od 27 knigi na noviot testament. 383god a.d. noviot testament e preveden na latinski(27 god mu trebalo da go prevedet)Ovaa verzija na noviot testament se koristela kako oficijalna verzija okolu 1000 god se do otkrivanjeto na pecatenjeto vo 1456god koga noviot zavet pocnal da se preveduva i pecati na drugi jazici. Samiot proces na preveduvanje na Biblijata postoi i den deneska so sekoe novo otkrivanje.(pr .1947 god otkrivanjeto na Dead sea scrolls) So znacit Enigmo ne mojs ti ovdeka da dojs i da mi kazvis zakoni ,fakti.Samata Biblija e napravena da dava mesto za "ili" -"ili".Ako deneska neshto e "vakvo",utre so novite otkrivanje ke se "takvo". Religijata i verbata vo neshto e intimna rabota na sekoj covek i LICNO NEGOV izbor.Dali ti ke zemis zdravo za gotovo sve so e napisano vo Biblijata ili ke promozgash malce ,izborot e samo tvoj.Verbata i samata religija se ziva rabota kako so ti kaza nevernikov koja se menuva sekoj den .A ti ....kako i sekoj drug ovdeka ama ic ne ste kompetentni da kazvite za Gospod i pravilata negovi pa ushte vo to da ja koristite Biblijava kako dokaz[8D]
Enigma Nevernik i Rage, Ako smetate deka ne sum kompetentna i ne vi se dopagjam, ne chitajte gi moite postovi, a jas nemam namera da se raspravam so vas. Mojot posleden post e odgovor na Sardaukar.
nevernik Citat od Enigma: "Togash, bilo nevozmozhno da se mnozhat pleminja bez krvno smeshuvanje, zashto pokraj sinovite i kjerkite na Adama i Eva ne postoel drug narod. Taka, krvnoto smeshuvanje se javuvalo kako priroden pat na razmnozhuvanje i ne se smetalo za incest vo kulturata na antichkite judei. Dokolku Adam i Eva nemale kjerki, a samo sinovi, tie ne bi mozhele da proizvedat potomstvo. Za "incest" nema opshta definicija, bidejki razni kulturi go podrazbiraat razlichno. Taka, Evreite do deneshen den praktikuvaat incest, koj tie ne go smetaat za grev". Enigma, mislev deka si imala i malku rezon, no vakvi smeshni raboti Adam i Eva so antichkite Judejci. Ova totalno nema vrska. Evjestvoto (Judeizmot) ili Izrael se smeta deka poteknuva od eden Arameec koj se vikal Avraam, ziveel otprilika okolu 1.800 godina pred Hrista, a imetyo Izrael doagja konkretno od negoviot vnuk Jakov, na kogo imeto mu e promeneto vo "Izrael" shto znachi "Jak so Boga". Ne tropaj gluposti, Adam i Eva so judeizmot. Rasprashaj se malku dali e dozvolen incest vo Izrael vo dneshno vreme kako shto tvrdish.
Enigma Avram poteknuva od rodoslovieto na Sima - sin na Noja, koj poteknuva od rodoslovieto na Sifa - sin na Adam i Eva. Avram (Avraam) se ozhenil so Sara (Saara), koja mu bila sestra. Vo aramejskiot i jazik ne postoel zborot "bratuched", a site bratuchedi bile brakja i sestri. P.S. Ortodoxnite Evrei vo Izrael i nasekade vo svetot do deneshno vreme praktikuvaat incest.
RaGeAnGeL ti si bolna ma!
sardaukar Убаво разгледај ја од тебе напишаната реченица: „GOSPOD e BOG i mozhe da sozdava zakoni, kakvi shto Toj smeta deka im se potrebni na narodite, i da gi menuva vo zavisnost od nivnite potrebi.“ Преку исполнување на законите дадени од Него ние се приближуваме и осветуваме за да бидеме подостојни и поблиски до Бог. Ако законите Божји не имаат во себе поврзаност со Неговата природа тогаш и нема да не носат кон Него туку би воделе кон некоја друга цел, онака како што ти пишуваш, кон нас самите. GOSPODAROT GI SOZDAVA I MENUVA ZAKONITE, KOGA TOJ SAKA I KAKO SHTO TOJ SMETA, DEKA E POTREBNO! Во Бог престануваат да важат сите закони но секое одделно нешто коешто исходи од Него не е бесконечно и сеопфатно туку ограничено и подложно на закони. Тие закони зборуваат за Бога и соодветно на тоа ја имаат принципиелноста на Божјата природа но не во апсолутна смисла бидејќи се само одделни делови. Бидејќи ниеден делумен извор не е чист за црпење на вистината, освен највисокиот и единствено комплетниот, а тоа е Бог се она што ќе дознаеме од деловите низ кои провејува божествената природа бидејќи не е целосна вистина, а делумна од таму и невистина. Затоа истовремено формално законите може да ја менуваат својата форма но тие во себе го зачувуваат суштественото, Божественото кое не е променливо зависно од потребите или условите. Мораш да внимаваш дека онака како што пишуваш ги истеруваш луѓето бидејќи поради грубоста и нецелосната точност на кажаното ќе одбиеш многумина од верата. Немам намера да спорам понатаму со долги текстови. Ти беше кажано, ти беше кажано од многумина, а за третиот степен да ти биде потврдено и од Црквата како што е ред некому да му се укаже за погрешното мислење, не можеме тоа да го сториме, тоа можеш самата да го сториш. Да прашаш некого дали може да се каже онака како што ти напиша. Ако и понатаму верникот не сака да сфати дека погрешно верува тогаш со него не треба да се разговара како што рекол Апостолот на љубовта, апостол Јован.
Enigma
quote:
Originally posted by sardaukar
Убаво разгледај ја од тебе напишаната реченица: „GOSPOD e BOG i mozhe da sozdava zakoni, kakvi shto Toj smeta deka im se potrebni na narodite, i da gi menuva vo zavisnost od nivnite potrebi.“ Преку исполнување на законите дадени од Него ние се приближуваме и осветуваме за да бидеме подостојни и поблиски до Бог. Ако законите Божји не имаат во себе поврзаност со Неговата природа тогаш и нема да не носат кон Него туку би воделе кон некоја друга цел, онака како што ти пишуваш, кон нас самите. GOSPODAROT GI SOZDAVA I MENUVA ZAKONITE, KOGA TOJ SAKA I KAKO SHTO TOJ SMETA, DEKA E POTREBNO! Во Бог престануваат да важат сите закони но секое одделно нешто коешто исходи од Него не е бесконечно и сеопфатно туку ограничено и подложно на закони. Тие закони зборуваат за Бога и соодветно на тоа ја имаат принципиелноста на Божјата природа но не во апсолутна смисла бидејќи се само одделни делови. Бидејќи ниеден делумен извор не е чист за црпење на вистината, освен највисокиот и единствено комплетниот, а тоа е Бог се она што ќе дознаеме од деловите низ кои провејува божествената природа бидејќи не е целосна вистина, а делумна од таму и невистина. Затоа истовремено формално законите може да ја менуваат својата форма но тие во себе го зачувуваат суштественото, Божественото кое не е променливо зависно од потребите или условите. Мораш да внимаваш дека онака како што пишуваш ги истеруваш луѓето бидејќи поради грубоста и нецелосната точност на кажаното ќе одбиеш многумина од верата. Немам намера да спорам понатаму со долги текстови. Ти беше кажано, ти беше кажано од многумина, а за третиот степен да ти биде потврдено и од Црквата како што е ред некому да му се укаже за погрешното мислење, не можеме тоа да го сториме, тоа можеш самата да го сториш. Да прашаш некого дали може да се каже онака како што ти напиша. Ако и понатаму верникот не сака да сфати дека погрешно верува тогаш со него не треба да се разговара како што рекол Апостолот на љубовта, апостол Јован.
Jas se izviniv za greshkata, rekov deka nepravilno se izraziv i ja koregirav, i povtorno kje se proveram, a ti prodolzhuvash da sporish so mene za edno isto, od inaet ili poradi neshto drugo? Zakonot e sozdaden za chovekot, a Bog e gospodar na zakonot i na chovekot. Nie govorime za zhiviot sesovrshen Bog, i se razbira deka Zakonot Bozhji e povrzan so Sozdatelot. Poentata na gorniot tekst, za koj ti uporno se drzhish, preskoknuvajki go sledniot - upaten do tebe, e, deka toa shto ne bilo so zakon zabraneto vo Stariot Zavet ne mozhelo da se smeta za grev. Znaesh li ti, koj e toj "Bozhji Zakon"? Poarno bi bilo da prestanesh da umuvash i da ne shirish nepravilno uchenje, kako toa, deka Gospod ne kaznuva.
Enigma http://manastir-lepavina.org/novosti/index.php/wblog/deteljnije/svedoanstvo_klaudije_ustjuanine
RaGeAnGeL so sakase poetov so ova da kazit?
nevernik
quote:
Originally posted by Enigma
Avram poteknuva od rodoslovieto na Sima - sin na Noja, koj poteknuva od rodoslovieto na Sifa - sin na Adam i Eva. Avram (Avraam) se ozhenil so Sara (Saara), koja mu bila sestra. Vo aramejskiot i jazik ne postoel zborot "bratuched", a site bratuchedi bile brakja i sestri. P.S. Ortodoxnite Evrei vo Izrael i nasekade vo svetot do deneshno vreme praktikuvaat incest.
Judeizmot Enigma. Vo osnova site narodi na zemjata se potomci na Adam i Eva. No ti mi zboruvash za antichkiot judeizam. Pred antichkiot judeizam, postojat napredni civilizacii, kako Sirija, Vavilon, Egipet i dr. Evreite ushte ne se ni izlezeni vo istorijata. A vo vrska so incest, ako so zakon ne e zabraneto da se mazat i zenat rodnini, dali toa e incest??? Ova P.S. ti e proizvolno. Za da se praktivuva neshto, toa znachi da najgolemiot del od toa bide prifateno. Ako Evrei vo svetot, raseleni nadvor od Izrael i vo samiot Izrael, vkupno gi ima okolu 16-18 milioni, i od niv polovinata se ortodoxni, znachi imame nie 1.000.000 incest. Po tvoe. Povikuvam da se vkluchi nekoj orginal Izraelec, pa da i objasni na Enigma. Jas tie shto gi znam ne ziveat vo incest, a Enigma uporno saka da mi dokaze neshto shto samo taa si go ima vmetnato vo glavata. Ne si vo pravo. Koga zboruvash za neshto, barem, od kultura rasprashaj se kako stojat rabotite. Ne bidi ogranichena na mislenjeto na onoj koj te vodi, nego da go smetash za "svetec" i "nepogreshliv". Zoshto vo ovoj sluchaj ti dal greshka ppodatoci. Milosta Bozja neka bide vrz tebe, pa da rodish bebence, nemoj da abortirash.
nevernik
quote:
Originally posted by Enigma
Avram poteknuva od rodoslovieto na Sima - sin na Noja, koj poteknuva od rodoslovieto na Sifa - sin na Adam i Eva. Avram (Avraam) se ozhenil so Sara (Saara), koja mu bila sestra. Vo aramejskiot i jazik ne postoel zborot "bratuched", a site bratuchedi bile brakja i sestri. P.S. Ortodoxnite Evrei vo Izrael i nasekade vo svetot do deneshno vreme praktikuvaat incest.
Judeizmot Enigma. Vo osnova site narodi na zemjata se potomci na Adam i Eva. No ti mi zboruvash za antichkiot judeizam. Pred antichkiot judeizam, postojat napredni civilizacii, kako Sirija, Vavilon, Egipet i dr. Evreite ushte ne se ni izlezeni vo istorijata. A vo vrska so incest, ako so zakon ne e zabraneto da se mazat i zenat rodnini, dali toa e incest??? Ova P.S. ti e proizvolno. Za da se praktivuva neshto, toa znachi da najgolemiot del od toa bide prifateno. Ako Evrei vo svetot, raseleni nadvor od Izrael i vo samiot Izrael, vkupno gi ima okolu 16-18 milioni, i od niv polovinata se ortodoxni, znachi imame nie 1.000.000 incest. Po tvoe. Povikuvam da se vkluchi nekoj orginal Izraelec, pa da i objasni na Enigma. Jas tie shto gi znam ne ziveat vo incest, a Enigma uporno saka da mi dokaze neshto shto samo taa si go ima vmetnato vo glavata. Ne si vo pravo. Koga zboruvash za neshto, barem, od kultura rasprashaj se kako stojat rabotite. Ne bidi ogranichena na mislenjeto na onoj koj te vodi, nego da go smetash za "svetec" i "nepogreshliv". Zoshto vo ovoj sluchaj ti dal greshka ppodatoci. Milosta Bozja neka bide vrz tebe, pa da rodish bebence, nemoj da abortirash.
Enigma
quote:
Originally posted by nevernik
quote:
Originally posted by Enigma
Avram poteknuva od rodoslovieto na Sima - sin na Noja, koj poteknuva od rodoslovieto na Sifa - sin na Adam i Eva. Avram (Avraam) se ozhenil so Sara (Saara), koja mu bila sestra. Vo aramejskiot i jazik ne postoel zborot "bratuched", a site bratuchedi bile brakja i sestri. P.S. Ortodoxnite Evrei vo Izrael i nasekade vo svetot do deneshno vreme praktikuvaat incest.
Judeizmot Enigma. Vo osnova site narodi na zemjata se potomci na Adam i Eva. No ti mi zboruvash za antichkiot judeizam. Pred antichkiot judeizam, postojat napredni civilizacii, kako Sirija, Vavilon, Egipet i dr. Evreite ushte ne se ni izlezeni vo istorijata. A vo vrska so incest, ako so zakon ne e zabraneto da se mazat i zenat rodnini, dali toa e incest??? Ova P.S. ti e proizvolno. Za da se praktivuva neshto, toa znachi da najgolemiot del od toa bide prifateno. Ako Evrei vo svetot, raseleni nadvor od Izrael i vo samiot Izrael, vkupno gi ima okolu 16-18 milioni, i od niv polovinata se ortodoxni, znachi imame nie 1.000.000 incest. Po tvoe. Povikuvam da se vkluchi nekoj orginal Izraelec, pa da i objasni na Enigma. Jas tie shto gi znam ne ziveat vo incest, a Enigma uporno saka da mi dokaze neshto shto samo taa si go ima vmetnato vo glavata. Ne si vo pravo. Koga zboruvash za neshto, barem, od kultura rasprashaj se kako stojat rabotite. Ne bidi ogranichena na mislenjeto na onoj koj te vodi, nego da go smetash za "svetec" i "nepogreshliv". Zoshto vo ovoj sluchaj ti dal greshka ppodatoci. Milosta Bozja neka bide vrz tebe, pa da rodish bebence, nemoj da abortirash.
Jas gi izdvoiv Judeite, bidejki vo antichkiot svet bile edinstveni monoteisti i izbran Bozhji narod. Inaku, site antichki narodi neznaele za incest pomegju brakja, sestri i bratuchedi, a makedoncite ne bile isklucheni. Se razbira, ako nemalo zakon koj zabranuval incest, togash nemalo ni incest. A kako, po priroden pat bi se namnozhilo seto choveshtvo od eden mazh i edna zhena, ako Bog zabranel incest? Sinovite i kjerkite na Adam i Eva se zemale pomegjusebe i ponataka se razmnozhuvale. Za toa vreme, toa bilo normalno i prirodno, isto kako shto lugjeto zhiveele stotici godini. Shto se odnesuva na deneshnite ortodoxni Evrei, jas ne izmisluvam nishto, tie praktikuvaat incest pomegju bratuchedi.
Simona Абортусот е нешто сосема нормално во денешново современо општествено живеење. На него треба како таков и да му се пристапува. Морални расправии и надмудрувања секогаш имало и ќе има но она што е факт и што е реално е постотењето на техниката и таа е применлива. Прашање на лична одлука е дали некоја жена или пар ќе пристапат кон абортус или не.
sardaukar
quote:
Originally posted by Enigma Jas se izviniv za greshkata, rekov deka nepravilno se izraziv i ja koregirav, i povtorno kje se proveram, a ti prodolzhuvash da sporish so mene za edno isto, od inaet ili poradi neshto drugo? Zakonot e sozdaden za chovekot, a Bog e gospodar na zakonot i na chovekot. Nie govorime za zhiviot sesovrshen Bog, i se razbira deka Zakonot Bozhji e povrzan so Sozdatelot. Poentata na gorniot tekst, za koj ti uporno se drzhish, preskoknuvajki go sledniot - upaten do tebe, e, deka toa shto ne bilo so zakon zabraneto vo Stariot Zavet ne mozhelo da se smeta za grev. Znaesh li ti, koj e toj "Bozhji Zakon"? Poarno bi bilo da prestanesh da umuvash i da ne shirish nepravilno uchenje, kako toa, deka Gospod ne kaznuva.
Izvini sestro, sakav da te iskusuvam izvini. Vo pravo si i deka treba da se preispitam vo moeto mislenje dali Gospod kaznuva. Ne sum siguren vo toa. Rezonirav spored Pavlovite zborovi deka Bog ne kaznuva.
Enigma
quote:
Originally posted by Simona
Абортусот е нешто сосема нормално во денешново современо општествено живеење. На него треба како таков и да му се пристапува. Морални расправии и надмудрувања секогаш имало и ќе има но она што е факт и што е реално е постотењето на техниката и таа е применлива. Прашање на лична одлука е дали некоја жена или пар ќе пристапат кон абортус или не.
Ako abortusot e "neshto sosema normalno" vo deneshno vreme, togash bredbrachnite intimni odnosi ne bi imale nenormalni posledici, kako "abortus", bezdomni deca, venerichni bolesti itn. Koga abortusot bi bil neshto normalno, toj ne bi se javuval kako nenormalna posledica na nemoralot, nitu bi imal nenormalni posledici, kako psihichki travmi i dozhivotni belezi. Etichkite normi ne zavisat od tehnikata, tuku od moralnata i duhovnata nadgradba na chovekot.
sardaukar Originally posted by Simona[/i]
quote:

Абортусот е нешто сосема нормално во денешново современо општествено живеење. На него треба како таков и да му се пристапува. Морални расправии и надмудрувања секогаш имало и ќе има но она што е факт и што е реално е постотењето на техниката и таа е применлива. Прашање на лична одлука е дали некоја жена или пар ќе пристапат кон абортус или не.
Пред година и нешто седејќи во кафе бар на еден мој пријател еден човек со однесување на клошар, нешто му се случи и ми пријде од страна и ме прегрна. Вообичаено би помислил дека има некоја задна намера или сака нешто да ми укради, а да не го сетам но по лицето видов дека тоа го прави од некаква почит и потреба да добие помош од мене. Разменивме неколку пријателски зборови. Онака како што го проценив во тие моменти видов дека човекот не е клошар туку насила се прави од нешто што е разочаран и кренал раце од се. Потоа се подистави и непоттикнат од никого од нас ми кажува гласно што и другите го слушнаа: жена ми затрудни и сакаше да абортира, а јас, а јас и дозволив. Го зборуваше тоа и плачеше. Потоа веднаш си замина. Му се свртев на пријателот, газда на кафе барот и го прашав: затоа вака се однесува, од моментот кога жената му абортирала. Тој одговори да. Толку тоа го погоди. Одговорот беше: „го изеде“. Понекогаш ги земаме работите здраво за готово. Ќе го сториме тоа и ќе си продолжиме со животот како ништо да не било. Но отпосле луѓето сфаќаат каков тежок грев е абортусот. Оној за кој ви раскажував не е човек со верска поука ниту пак некој посебно слаб карактер. Тоа беше типичен човек граѓанин на мојот град. Излегува не е воопшто така да се изврши абортус. Не би ме чудело ова да го читаат луѓе кои го сториле тој грев. Јас не сакам да ве штедам бидејќи тоа е тежок грев и бара покајание. Колку и да бегаме од одговорноста на стореното не се бега освен да се признае вината и да се помириме со Бога, Кој им простува на оние кои искрено се покајуваат за сторените гревови. Во Македонија официјалната бројка на абортуси се движи околу 30000. Се смета дека реалната бројка е за три пати поголема. И очекувате дека овој народ со 90 000 абортуси ќе има благослов од Господ и ќе заживее среќно. А за абортусот Христовото учење е јасно и постои согласност меѓу разните христијански (како и нехристијански) вероисповеди. Само за споредба. Годишниот прираст во Македонија изнесува 25 000. Значи многу, многу повеќе деца ги убиваат во Македонија од бебињата кои добиваат можност да живеат. Она кое се оплодило е од Бога оплодено, па дури и после силување и тоа треба да се роди и да живее.
nevernik
quote:
Originally posted by Simona
Абортусот е нешто сосема нормално во денешново современо општествено живеење. На него треба како таков и да му се пристапува. Морални расправии и надмудрувања секогаш имало и ќе има но она што е факт и што е реално е постотењето на техниката и таа е применлива. Прашање на лична одлука е дали некоја жена или пар ќе пристапат кон абортус или не.
Simona, abortusot ne e normalna pojava. Abortusot e nasilen prekin na bremenosta kaj zenata. Taka treba da mu se pristapuva. Dali vo odredeni sluchai, kade e zagrozen zivotot na majkata ke se primeni abortus, toa e drugo prashanje. No abortus od lichni zelbi, od strav i stram od svetot, od nesakanje na svoeto dete koe treba da se rodi, abortusot moze i poinaku da se gleda, a ne samo kako odluka na nekoja zena ili par.