Уставното име на Република Македонија - дел 2
Уставното име на Република Македонија - дел 2
Strelec Владата започна консултации со партиите за името

Владата ги започна консултациите со политичките партии за стратегијата со која Македонија ќе настапи во Обединетите Нации за името на државата.
Прашањето се отвора на средбите со политичките партии околу уставните измени, откако лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара опозицијата да биде информирана и консултирана за ова важно државно прашање.
Отворањето на дијалогот значи дека Владата ја прифаќа критиката дека нетранспарентноста и таинственоста околу конкретните чекори во водењето на политиката за спорот со Грција околу уставното име не треба да биде насочена и кон опозицијата, затоа што се работи за клучно прашање од државен интерес.
За јавноста сепак, како и досега, се ќе биде затворено, што би се вклопило во генералната владина политика - да не се фокусира вниманието во јавноста кон прашањето за името, како што би сакала втората страна од спорот.

nepobedliv OPASNO VREM JAKOV - gledaj sto napravija grcite u EU Шефовите на дипломатии на ЕУ ќе го поддржат планот на Нимиц Келн, 15:34 Министерскиот совет на Европската унија (ЕУ), попладнево во Луксембург, ќе нагласи дека внимателно ги следи актуелните случувања и различниот пристап околу спорот за уставното име на Република Македонија, јави Радио Дојче Веле. Според истиот извор, шефовите на дипломатии на ЕУ, во предлог- заклучоците на попладневната сесија посветена на Западниот Балкан, ќе изнесат поддршка за планот на посредникот на ООН Метју Нимиц за решавање на спорот, и ќе ги охрабрат Македонија и Грција да ги интензивираат напорите за брзо решавање на спорот во рамките на Резолуциите 817 и 845 на Советот за безбедност на ООН. На денешното заседание на шефовите на дипломатии на Европската унија (ЕУ) ќе биде изнесена и оценката за неодамна одржаните локални избори во Македонија. Министрите би требало да констатираат дека изборите главно минале мирно но и оти за жал, биле забележани неправилности, од страна на набљудувачите од ЕУ и останатите монитори. Министрите, стои во предлог-заклучоците, ќе упатат барање да бидат казнети виновниците за неправилностите на тие избори и ќе ги охрабрат властите во Македонија да работат во таа насока. Тие исто така ќе ги повикаат новите општински власти во земјата побргу да го спроведат процесот на децентрализација./Крај/рдв/ис
Jakov
quote:
Originally posted by nepobedliv
OPASNO VREM JAKOV - gledaj sto napravija grcite u EU Шефовите на дипломатии на ЕУ ќе го поддржат планот на Нимиц Келн, 15:34 Министерскиот совет на Европската унија (ЕУ), попладнево во Луксембург, ќе нагласи дека внимателно ги следи актуелните случувања и различниот пристап околу спорот за уставното име на Република Македонија, јави Радио Дојче Веле. Според истиот извор, шефовите на дипломатии на ЕУ, во предлог- заклучоците на попладневната сесија посветена на Западниот Балкан, ќе изнесат поддршка за планот на посредникот на ООН Метју Нимиц за решавање на спорот, и ќе ги охрабрат Македонија и Грција да ги интензивираат напорите за брзо решавање на спорот во рамките на Резолуциите 817 и 845 на Советот за безбедност на ООН.
Ke go poddrzat planot za resavanje na sporot vo ramki na ON. I ke baraat da se intenziviraat naporite. Nema nikade ni edna bukva spomnato okolu grckite gluposti za Republika Makedonija- Skopje vo ili bez prevod.
ViennaBoy a shto e planot na Nimic?? Ja nikade ne slushnav od nego nekoj predlog, tuku samo od grckite novinski agenciji. Ili pak mozhebi sum propoushtil neshto!
nepobedliv Nema ama ova e sve pritisok na grcija, nie zaboavame deka oni imaat pari i mok daleku pogolemi od nasite. No - ako oni imaat pari nie imame inaet a ovoj inaet so pari ne se kupuva.
Strelec
quote:
Originally posted by concrete
...a odmorite na Grckite ostrovi se sepak, mora da se priznae poprijatni, baska koga se epten mufte!!!
Во рамките на европарламентот, веќе е формирана комисија што ќе го испита тој случај... Не пијат нафта луѓето таму! Одиме ние понатаму... Мислам дека тоа што ќе се случи на 29 и 30 јуни во Скопје, ќе биде тежок и жесток удар за Грците!:) Кацин: „Крајно време е да се надмине ФИРОМ“ На 29-ти и 30 јуни парламентарната група европски либерал-демократи АЛДЕ, во Скопје ќе одржи официјален состанок за да расправа за ширење на Европската унија во државите на Западен Балкан. Средбата денеска во Скопје ја договрија словенечкиот пратеник во Европарламентот Јелко Кацин, член на АЛДЕ, и неговиот домаќин, лидерот на Либерално-демократската партија Ристо Пенов. Кацин вчера испратил писмо до британскиот Парламент, премиерот и до министерот за надворешни работи на Обединетото Кралство, во кое им предложил да ја искористат иницијативата на Комитетот за надворешна политика на британскиот Парламент - Велика Британија да го признае уставното име на Република Македонија. „Сакаме да дојдеме во Скопје ден-два пред Велика Британија да го преземе претседавањето со Европската унија, за да му дадеме последен сигнал на Лондон да ја искористи позицијата на претседавач и да се постигне напредок за кандидатурата на Република Македонија за влез во Европската унија“, изјави Кацин по средбата со Пенов. Тој рече дека е убеден оти меѓународното признание на уставното име на Македонија би имало големо значење и влијание за земјите од Европската унија, а особено ако тоа го направи Велика Британија како постојана членка на Советот на Обединетите нации за безбедност. „Крајно време е да се надмине 'ФИРОМ', зашто поранешна не е сегашна, а ние зборуваме за иднината на Македонија како рамноправна држава, која во Унијата ќе донесе еден нов официјален, службен јазик, а тоа е македонскиот јазик, не јазик на поранешна југословенска република“, истакна Кацин. Тој појасни дека писмото што го испратил вчера ќе добие поддршка од сите либерал-демократи од Велика Британија, кои ќе го додадат и својот потпис, што ќе го отвори патот Македонија наскоро да добие датум за почеток на преговорите за влез во Унијата. „Македонија сега созреа до тоа мерка, така што сите држави се свесни дека најдобра персепектива за Македонијае европската“, рече Кацин, според кого, Македонија на тој начин ќе биде модел и за Косово, ќе одигра пионерска улога во Југоисточна Европа и ќе стане лидер во тој процес. Укажувајќи дека Словенија потрошила шест години за да стане членка на ЕУ, Кацин изрази надеж дека и Македонија може да работи на тој план со исто темпо. На новинарско прашање дали нивната иницијатива може да биде осуетена од грчкото лоби во Европарламентот, Кацин одговори дека Грција се поставила себеси во ситуација на изолација и блокада. „Во овој миг дојде време да и помогнеме на Грција, не на Македонија. Грчките политичари имаат тешкотии, зашто е тешко на рационална основа да се објасни дека нешто такво е можно. Според таа логика, јас доаѓам од поранешна југословенска република Словенија и би било лудо да се користи такво име за мојата држава“, рече Кацин. Ристо Пенов, кој го покани Кацин во Скопје, изјави дека ЛДП се определила прашањето со името да го решава со конструктивен приод преку интензивирање на соработката со ервопските либерал-демокарти кои прифатиле да лобираат за прием на Македонија во ЕУ. „Средбата што ќе се одржи во Скопје во јуни е сериозен сигнал за поддршка, зашто првпат една пратеничка група од Европарламентот одржува свој состанок надвор од границите на Европската унија“, рече Пенов.
intel После УСА кој е на ред..знае ли некој???
Christian nasive ke ja utnat,samo ne znam kako narodot ke reagira.
concrete Ne veruvam deka znae: odzata od Bitola odamna e vo Rajot, probaj kaj Pana, kakov takov GURU e :):)!!!! Nesto Strelec spomnuvase dvajca, trojca informirani za nesto sto nikoj ziv ne go zne, ama ........izgleda deka i tie samo mislele deka znaat!!!
Strelec ne e vo pravo
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
concrete, погрешно си ги разбрал работите... Убаво велиш... godini... kasno palenje... itn.:))))))) Алтернатива НЕМА и добро е што во врска со тоа има речиси целосен консензус во државата... Во цитираниот текст, меѓу другото се вели дека ’Владата ги започна консултациите со политичките партии за СТРАТЕГИЈАТА со која Македонија ќе настапи во ОН за името на државата’! Значи, со која СТРАТЕГИЈА да се дојде до она што нема друга алтернатива!
Concrete dobro pali nego citajki go ova boldiranovo vo vesta, ne vi se cini deka nasava drzava pali preeeeekasno. Prasanje i dali pali ili samo vergla... 12-13 godini sme FYROM, od kako se osamostoivme imame problem so imeto a nasive doprva ke pravat strategija????? Maheri sme nema sto....Kako onie deca sto nikogas u skolo nemaat domasni, ne se spremni za pismena nikogas a sepak zavrsuvaat i toa so ne taka losi oceni. Ne biva znaci epten [:D][:D][:D]
intel "Виножито": За Грција проблем не е името Македонија, туку македонското малцинство [url="http://www.idividi.com.mk/vesti/balkan/308997/index.html"]извор[/url] Љубчо се откажа од Македонското малцинство во Бугарија.Дали дел од стратегијата е откажување и од малцинцтвото во Грција?
трендафил Читам мислење на уредникот на „Фокус“ во врска со предлогот на Груевски за референдум со кој би се изјасниле за неменување на нашето име. Неговото мислење е дека не може да има референдум за прашање од основнте човекови права, во кои спаѓа и правото на име на еден народ и една држава. Како пример спомнува референдум со прашање дали да го убиеме Груевски. Нејасно ми е што да правиме со тоа што нашите права се веќе прекршени, т.е. во моментов често сме држава со референца (FYROM), без име. Како народ Slavs или во поблага форма macedonian Slavs. А ниту една организација за заштита на човековите права нема мрднато со прст. Бидејќи размислувам за се`, и добро и лошо, ќе го изнесам моето размислување. Иако сум нормално против промена на името. Тоа е дел од нашата историја, сегашност и иднина. Не може да се менува ниту со референдум затоа што тоа право го нема никој што не може да обезбеди на него да гласаат и сите починати и сите неродени Македонци. Размислувањето е името на државата да го врземе само за најуспешниот Македонец, Александар. Па така тие што го викаат Alexander of Macedonia да не викаат Republic of Macedonia, а тие што го викаат Alexander the Great да не викаат Republic the Great (не The Great Republic иако граматички би било поточно). Нормално секоја држава на својот јазик. Размислувам и дали Грците би биле задоволни со ова мое размислување.
трендафил Ништо од најавите дека ќе не признае некоја Европска држава А1 телевизија 22.05.2005 Ништо од најавите на државниот секретар во МНР Емил Киријас дека до крајот на оваа недела Македонија ќе биде призната од една европска држава. Неделата помина, ниту непознатата европска држава не не призна, ниту пак другите европски држави ни се обраќаат со уставно име. Неостварените признавања Киријас ги најави минатиот понеделник кога како член на извршниот одбор на либерал демократите побара од македонските партии да ги користат своите врски во странство за да го заштитат македонското уставно име. Денеска и експертите за надворешна политика на ВМРО-ДПМНЕ се вклучија во битката за името. Во име на партијата Љубиша Георгиевски побара власта да биде транспарентна во преговорите за името, чудејќи се како амбасадорот Димитров јавно изјавил дека разговорите ќе се водат тајно. Георгиевски е восхитен од изјавата на претседателот Црвенковски дека во Македонија нема маж кој ќе го промени уставното име, но не го дели оптимизмот дека таков маж навистина нема. „Го молам г-дин Црвенковски да се потсети на некои мажи, се најдоа мажи и кога се промени името од Република Македонија во БЈРМ, односно кога Грците успеаја да ни наметнат спор однадвор“, вели Љубиша Георгиевски. Промената на уставното име не смее да се случи со алиби дека власта немала друг излез. За Георгиевски секогаш има најмалку две решенија. „Ако некоја влада или државен врв ни каже дека немало друг излез, тогаш прв излез е тој државен врв да си оди, затоа што не можете вие да водите политика која ќе ја доведете пред таков свршен чин да немате друг излез“, вели Георгиевски. ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека референдум за заштита на името е добра идеја и дека ако не сега тој ќе се случи откако ќе се најде решение за името. Тогаш според него референдум ќе бара Грција за да добие гаранција дека договорот ќе се почитуваат сите влади.
lav Само ваков дожд може да ги измие гнасотилаците направени од КИЛАВИВЕ политичари...надарени само за НЕ-лажење и НЕ-крадење. [url]http://web.tiscali.it/iltecnico.ge/webcam_genova.htm[/url]
dejan која земја ке не признае???
dejan ау чекај, андора! па они не се во ЕУ??? како сто знам, незнам. http://www.vecer.com.mk/tekst.asp?tid=10887 фала.
Jakov
quote:
Originally posted by intel
После УСА кој е на ред..знае ли некој???
Според најавите на државниот секретар на МНР, една европска земја требаше до крајот на неделава. Ама ете не излезе ништо. Личн го знам човекот и обично кога кажува нешто си стои на зборот, значи дека е прашање на време кога некоја европска земја би го сторила тоа. Која би можела да биде????? Оние со кралски семејства на власт сигурно нема зашто сите имаат роднини Грци по кралска линија. Германија и Франција нема да бидат сигурно тие си се педери у принцип. ЦИганите од Иберија уште помалку, значи останува Данска. Таа секогаш била најблиску до прагот, а плус и титула европски првак во ракомет им дадовме за таа цел. Мислите неможевме ние да ги измачкаме 7 комада. Ама се е тоа во функција на нашето уствно име ќе видите следниот викенд.
ABC Javnosta i taka e samo "toaletna hartija" za bilo koj politicki vazen nastan!
concrete
quote:
Originally posted by ABC
Javnosta i taka e samo "toaletna hartija" za bilo koj politicki vazen nastan!
Sepak , ako e malku "po rapavicka" kako smirgla na primer , nema bas da im bide epten prijatno na ova "drzavnicive" :):):)!!!
ABC Za taa cel treba site da se "prpelame" vo kvarcna pesok,pri toa normalno da bideme "premackani" so "katran" za da moze "rapavosta" da potrae podolgo vreme!:):):):)
concrete
quote:
Originally posted by ABC
Za taa cel treba site da se "prpelame" vo kvarcna pesok,pri toa normalno da bideme "premackani" so "katran" za da moze "rapavosta" da potrae podolgo vreme!:):):):)
More epoxidna smola , kakvi se tvrdi, katranot ke popusti :):):)!!!
Strelec Vratete se na temata!
ABC Vrrraaat na tema!!!!! Gotovo!:)
dejan СРЕДБА НА МИТРЕВА И ДРАШКОВИЌ СЦГ ќе ни се обраќа со уставното име Србија и Црна Гора ќе продолжи да и се обраќа на Македонија со уставното име, било констатирано на вчерашната средба во Скопје меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и на СЦГ, Илинка Митрева и Вук Драшковиќ. - Добивме уверување дека нема промена во обраќањето на Србија и Црна Гора кон Македонија. Тоа е нашето уставно име и името со кое сме воспоставиле дипломатските односи - рече Митрева. Драшковиќ рече дека границата меѓу Србија и Црна Гора и Македонија во делот кон Косово треба да се реши меѓу Македонија и Србија, а УНМИК треба да им овозможи безбедност на екипите кои ќе работат на обележувањето на границата. "Идниот статус на Косово треба да се решава преку разговори на релација Белград, Приштина и меѓународната заедница" изјавија Митрева и Драшковиќ.
dada Sani Kakva bi bila reakcijata na narodot dokolku konsultaciite ne se zatvoreni za javnosta?? Se raboti za prasanje od sustinski karakter koe gi zasega site Makedonci, no sepak "zatvorenite" vrati ne treba da ne naveduvaat da mislime deka nesto se "gotvi" ...
Strelec Многу умно кажано... dada Sani... Како Илинка Митрева да ја читам!:)
dada Sani Strelche, ajde probaj kazi go istoto uste ednas, za da mozam da nasetam dali imase sarkazam vo recenoto:)))
Strelec Нема потреба да го повторувам... Можеби малку се шегував со тоа за Илинка, но сосема сериозен бев кога реков дека е многу умно кажано!
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Jakov
...Ако и тогаш ЕУ застане зад ветото на Грција значи дека не не сакаат и дека навистина се вавилонската курва. Ама одсега се кладам дека нема да си ги погазат принципите кои сами ги пропагираат. Они не почитуваат туѓи принципи и норми ама нивните нема сигурно да ги погазат.
Jas apsolutno veruvam deka EU kje pogazi sekoj svoj princip koga e vo prashanje grchkiot problem so nasheto ime. Se raboti za dokazhani hipokriti i jas im pozheluvam dobro utro na site onie shto veruvaat vo makedonskoto chlenstvo vo EU...
lav Само зашто темата е Уставното име на Македонија и вашето споменување на ЕКСПЕРТИ еве ви еден повеќе познат како таков многу од порано и неговото загонетно експертско видување (во колумната Поместување на американската моќ од северот на Европа кон нејзиниот југ Геополитиката во перманентни драматични промени ДЕНКО МАЛЕСКИ )за решавање на овој јазол...никако не би го нарекол и Гордиев , со нашиот јужен сосед Читај [url="http://www.utrinskivesnik.com.mk/"]овде[/url]
Strelec Mnogu interesen tekst! Кацин: „ЕУ да ја признае Македонија под уставното име“ Словенечкиот пратеник во Европскиот Парламент Јелко Кацин покрена иницијатива во која на Европската унија и се предлага да ја признае Македонија под нејзиното уставно име Република Македонија. Оваа иницијативата, што европратеникот Кацин ја презентираше денеска во Љубљана, е упатена до британскиот парламент. Кацин, како што јави словенечката агенција СТА смета дека Македонија ќе го добие датумот за започнување на асоцијативни преговори со Европската унија, токму за време кога Лондон ќе го преземе претседателството со Унијата, во втората половина од оваа година, па оттаму иницијативата и се упатува на Велика Британија. Иницијаторот смета дека Македонија, наместо Хрватска, треба да биде модел за идно европско поврзување. „Хрватска се повеќе се заплеткува и сопнува сама од себе, со што се оддалечува од Европската унија, и токму затоа е неопходно процесот на приближување на Западен Балкан кон унијата да се поттикне поинаку - со напредување на Македонија“, изјави денеска Кацин. Започнувањето на преговорите меѓу Унијата и Македонија, според него, би било поттик и за другите, што мислат дека се добри да започнат да ги исполнуваат своите обврски. Тоа, вели Кацин, би било и значаен предизвик за другите држави со европска визија, како тие треба да се организираат за европскиот пат. „Македонија е модел за соживот на мнозинскиот и малцинските народи“, рече словенечкиот европратеник Јелко Кацин. Тој денеска додаде дека признавањето на Македонија под нејзиното уставно име и со определување на почетокот на асоцијативните преговори, ќе доведе до неопходна динамичност кон нејзино натамошно европско поврзување. „Стратешки интерес на Словенија е сите наследнички на поранешна Југославија да станат членки на Европската унија и тоа што поскоро“, рече Кацин. „За почеток, на ЕУ и е потребен подобар кандидат од Хрватска“, рече тој. Кацин е член на пратеничката група Алијанса на либерали и демократи за Европа, која во Европскиот паралметн има 88 пратеници од 19 земји.
nepobedliv
quote:
Originally posted by concrete
Ne sakam da se povtoruvam , ke stanam epten dosaden : AMA KOJ TOA IMA PROBLEM SO IMETO NA REPUBLIKA MAKEDONIJA????? Nikoj , nitu Grcite!!!!! PROBLEMOT E SO POSTOENJETO NA MAKEDONSKIOT NAROD KOJ ZA MATICNA DRZAVA JA IMA REPUBLIKA MAKEDONIJA!!!!
Hey concrete i ja se soglasuvam - ova bese stav i na rainbow - makedoncite vo grcija. sega najpameten cekor e pretsedatelot i site javni politicari da ja povikaat grcija da se izjasni dali ja priznava makedonskata nacija, oti ako ne togas problemot e na drugo mesto. ej - cita li nekoj od ovie diplomative na forumov - ova e dobra idea da im se zadade zadnji udar na grcite - Dali vie grcite go priznavate makedonskiot narod? Op noz!
ABC So SDSM&Co. se znae deka "se" treba da bide zad "dobro" zatvoreni vrati.Pa neli ziveeme vo GETO koe nekoj nekogash go narece FYROM?
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
Владата започна консултации со партиите за името Владата ги започна консултациите со политичките партии за стратегијата со која Македонија ќе настапи во Обединетите Нации за името на државата. Прашањето се отвора на средбите со политичките партии околу уставните измени, откако лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара опозицијата да биде информирана и консултирана за ова важно државно прашање. Отворањето на дијалогот значи дека Владата ја прифаќа критиката дека нетранспарентноста и таинственоста околу конкретните чекори во водењето на политиката за спорот со Грција околу уставното име не треба да биде насочена и кон опозицијата, затоа што се работи за клучно прашање од државен интерес. За јавноста сепак, како и досега, се ќе биде затворено, што би се вклопило во генералната владина политика - да не се фокусира вниманието во јавноста кон прашањето за името, како што би сакала втората страна од спорот.
Strelec , duri sega se osvestiv, godini..kasno palenje ..itn. CEKAJ ne mi e jasno !!!!! ZAREM POSTOI BILO KAKVA DRUGA ALTERNATIVA ZA KOJA SE DISKUTIRA ,A TOA NE E REPUBLIKA MAKEDONIJA??
Strelec concrete, погрешно си ги разбрал работите... Убаво велиш... godini... kasno palenje... itn.:))))))) Алтернатива НЕМА и добро е што во врска со тоа има речиси целосен консензус во државата... Во цитираниот текст, меѓу другото се вели дека ’Владата ги започна консултациите со политичките партии за СТРАТЕГИЈАТА со која Македонија ќе настапи во ОН за името на државата’! Значи, со која СТРАТЕГИЈА да се дојде до она што нема друга алтернатива!
nepobedliv Citam Dzaferi rekol deka ke ja izgubime bitkata so Grcite vo Dnevnik a denes na ana.com go prevele toa u forma:Albanian leader in 'Macedonia' sees name issue as 'lost' in international academic circles... Jasno e deka e platenik na grcite i kuva nova meguetnicka omraza, osobeno sega izleze deka e za federacija covekot posle tolku ligavenje...Jas mislam deka treba da mu se odzeme Makedonskoto drzavjansto, tak bi napravile na zapad, pa neka mu se misli kopileto izdajnicko. Samo sto grcite zaboravile da go prevedat i delot kade siromaskiot veli deka i Albancite bile del od antickata istorija na antickite Makedonce...ovakvo nesto drto samo na Balkanot postoi. Inace on e pola etnicki Makedonec.
nepobedliv od Katmerini denes - znaci se toa im bese celta da ne otslikaat kako inferiorni, vo nekoja smisla ovoj komentar vo drugi zborovi znaci - kroj na niemetz i pregovorite posto nema kade vise? Many serious mistakes and omissions have been made over a number of years and much valuable time has been wasted. I believe the initiative by (UN mediator Matthew) Nimetz has been important in that it provided a framework, although it was not to our complete satisfaction. However it provides a perspective that is worth discussing. The side that does not agree to discuss the issue will, for the first time in 15 years, be labeled intransigent. For those who know the international environment, even among friends and partners, that alone is a success.
трендафил Додека сите зборуваат за тоа што го има кажано опозиционерот Арбен Џафери, ме интересира дали некој знае што има зборувано вицепремиерот Муса Џафери на своите средби и со опозицијата (ручек) и со власта (вечера) на Поранешната Македонска Република Грција минатата недела кога како претставник на Македонија беше во Атина?
Jakov
quote:
Originally posted by трендафил
Додека сите зборуваат за тоа што го има кажано опозиционерот Арбен Џафери, ме интересира дали некој знае што има зборувано вицепремиерот Муса Џафери на своите средби и со опозицијата (ручек) и со власта (вечера) на Поранешната Македонска Република Грција минатата недела кога како претставник на Македонија беше во Атина?
Denes ke se znae posle sednicata na vladata na koja Musa ke referira sto se muabetelo. Verojatno nisto. TOj dve godini nema gugnato pa sega ocekuvas nesto od nego.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Додека сите зборуваат за тоа што го има кажано опозиционерот Арбен Џафери, ме интересира дали некој знае што има зборувано вицепремиерот Муса Џафери на своите средби и со опозицијата (ручек) и со власта (вечера) на Поранешната Македонска Република Грција минатата недела кога како претставник на Македонија беше во Атина?
Дали ти тоа се обидуваш да го браниш Арбен Џафери, или само прејудицираш што би можел да каже Муса Џафери?
nepobedliv vidi - sega e zlatno vreme za albanskite politic\ari vo makedonija - idi u grcija, veti im nesto, soberi drahmi kolku mozes i tzatciki i vrati se. Onoj dzaferi e prav biznismen, gleda em tropa gluposti em nikoj nisto ne mu pravi, laze i muzi.
Jakov
quote:
Originally posted by nepobedliv
vidi - sega e zlatno vreme za albanskite politic\ari vo makedonija - idi u grcija, veti im nesto, soberi drahmi kolku mozes i tzatciki i vrati se. Onoj dzaferi e prav biznismen, gleda em tropa gluposti em nikoj nisto ne mu pravi, laze i muzi.
Bolen e covekot zatoa nikoj ne go zakacca. Baska u Grcija nema veke drahmi....[:D]
Jakov Караманлис: „Нема видливо решение за спорот со БЈРМ“ МИА 25.04.2005 Костас Караманлис Грчкиот премиер Костас Караманлис во интервју за весникот Катимерини во врска со спорот околу употребата на уставното име на Република Македонија изјави дека во моментов се уште нема видливо решение. Како што наведува весникот, Караманлис ја повторил својата заложба за разговори меѓу грчките политички лидери доколку воопшто се дојде до моментот кога мора да биде донесено решение, „можност што засега се уште не е видлива“. „Сериозни грешки се направени во изминатите години“, потенцираше грчкиот премиер. Тој додаде дека иако иницијативата на медијаторот Метју Нимиц не е во целост задоволувачка, таа овозможува перспектива за дискусија. Se sekavate kako se zaletaa pred eden mesec komsiive od Elada, mislea gotovo "go lapnavme" ama cvrc nesto Premierov grcki goltal knedli za "Katimerini".
Strelec АКЦИЈА НА МАКЕДОНСКАТА ДИПЛОМАТИЈА Грците да не ја мешаат Европа во спорот со името Како се развивал проблемот со името, кои се’ отстапки ги направила Македонија досега, што се случи со грчкото ембарго во 1994 година, се само дел од работите кои се наведени во писмото-потсетник кое македонската министерка за надворешни работи Илинка Митрева во петокот го испратила до шефовите на дипломатиите на Европската унија. Писмото од неколку страници е испратено токму пред вечерашното одржување на Европскиот совет во Луксембург, каде Грците имаа намера да го стават на дневен ред проблемот со разликата со името. Идејата на официјална Атина е на Европскиот совет да ја придобијат Европската унија на своја страна со тоа што во завршниот документ би стоело дека Брисел ја поддржува Грција за решавање на спорот, прифаќајќи го како конструктивен предлогот на медијаторот Метју Нимиц. Неколку медиуми најавија дека на Министерскиот совет ќе се расправа за името. Радиото "Дојче веле" јави дека Министерскиот совет на Европската унија ќе нагласи дека внимателно ги следи актуелните случувања и различниот пристап околу спорот за уставното име на Република Македонија. Според истиот извор, шефовите на дипломатии на ЕУ, во предлог-заклучоците на попладневната сесија посветена на Западниот Балкан, ќе изнесат поддршка за планот на посредникот на ООН, Метју Нимиц, за решавање на спорот, и ќе ги охрабрат Македонија и Грција да ги интензивираат напорите за брзо решавање на спорот во рамките на Резолуциите 817 и 845 на Советот за безбедност на ООН. Во писмото испратена од Митрева до шефовите на дипломатиите на ЕУ стои цел историјат за името. Детално е опишано и ембаргото на Грција пред десет години, како и поставувањето на тоа прашање од Европската комиисја пред Европскиот суд на правдата. Во писмениот потсетник се наведени сите отстапки кои Македонија ги направила за Грција - смена на знамето, Уставот. И во него уште еднаш е повторено дека кованицата Република Македонија-Скопје е грчки предлог, а не на Метју Нимиц.
ProMKD Jas mislam deka iako evropskiot parlament vo javno podrzuva toa vo ON da se najde resenie za imeto, tie nikako nema da dozvolat megunarodno da se priznae nekoe ime sto nie ne se soglasuvame. Za zadovolstvo na grcija ke davaat izjavi, no nie treba da drzime svoe mesto i da ne popustame poveke. Go dadovme imate veke 'privremeno' i znameto go dadovme. Poveke od dvojna formula nemoze nikako da se dozvoli.
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Jakov
Караманлис: „Нема видливо решение за спорот со БЈРМ“ МИА 25.04.2005 Костас Караманлис Грчкиот премиер Костас Караманлис во интервју за весникот Катимерини во врска со спорот околу употребата на уставното име на Република Македонија изјави дека во моментов се уште нема видливо решение...
Mislam deka Grcite vekje gi progoltaa najgorchlivite knedli dosega (shamarite od Rusija, Kina, USA) od birokratskata druzhba vo Brisel nema da dobijat nishto gorlchlivo; vprochem EU otsekogash bila struchnjak da najde reshenie na shteta i na dvete strani i toa reshenie da go proglasi za najdobro... Edinstven losh poteg shto nie bi mozhele da go povlecheme e da povlecheme bilo kakov poteg: vaka kako shto e, Grcite go pushat naveliko (aram da im e na site milioni i na seto zagubeno vreme- ushte eden dokaz deka i za balkanskata grubijanshtina ima mesto vo EU, nasproti nasheto kolektivno poimanje za "finokjata" na briselskite lovci na promaja), ako i ima bilo kakov drug "predlog-plan" vo UN fino da mu kazheme "ne"... osven ako ne si zabieme avtogol, shto e edinstvena shansa na eladata...
nepobedliv поддршка за планот на посредникот на ООН, Метју Нимиц, за решавање на спорот nigde ne rekova - rms, tuku samo podrska za resavanje. Ova e samo pritisok na grcite a izgleda Solana e niven platenik i koga ke dojde sledniot pat vo Skopje pa da mu nevidi daj da udrime demonstracii da vidi deka nema mesto za nego ovde.
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Додека сите зборуваат за тоа што го има кажано опозиционерот Арбен Џафери, ме интересира дали некој знае што има зборувано вицепремиерот Муса Џафери на своите средби и со опозицијата (ручек) и со власта (вечера) на Поранешната Македонска Република Грција минатата недела кога како претставник на Македонија беше во Атина?
Дали ти тоа се обидуваш да го браниш Арбен Џафери, или само прејудицираш што би можел да каже Муса Џафери?
Само ги напаѓам новинарите затоа што ни соопштуваат делови од секој настап на Арбен, а ништо од настапите на Муса, човекот што (успешно) лобираше во полза на УЧК во 2001 година во странство. Како пример ќе го земам и тоа што знаеме за секое патување на опозиционерот Георгиевски, а ништо за патувањата на тие од власта. А не верувам дека власта не оди на одмор. За некои и знам дека одат во странство, но не мислам да пишувам за тоа (сем за објавеното од други) бидејќи е тоа дел од нивниот приватен, семеен живот. Поранешната Македонска Република Грција успеа делумно да ги анимира другите членки од ЕУ во врска со решението за името. Се поздравуваат последните предлози на Нимиц и се охрабруваат страните. Да не речам не охрабруваат да го смениме името. Факт е дека истите тие од наводно демократската Европа на почетокот од последната деценија од минатиот век донесоа Лисабонска декларација во која ни се забрануваше во името да ни пишува Македонија и дека после тоа падна во вода. Ме радува што конечно и нашата дипломатија реши да ги анимира нашите пријатели да лобираат за нас. Факт е дека Грците во фалсификувањето на историјата имаа голема подршка од Велика Британија (поради блискоста, германската лоза и на Британското и на Грчкото кралско семејство). Британците дури и воено се бореа против Македонците во Грција во време на граѓанската војна. Сега Грција не е повеќе кралство, во Британија не одлучува повеќе монархот, па со самото тоа работите се видно изменети. Најголемиот сојузник на Британија, САД, не призна под уставното име. Поранешната Македонска Република Грција според времената спогодба не смее да го блокира нашиот прием во меѓународните институции. А ако во НАТО и ЕУ влеземе како FYROM, тоа ќе биде срам за овие организации. Треба само стрпливост и трезвеност. Друга работа е зошто токму сега Грција се одлучи на офанзива. Зошто смета дека со Бучковски има поголеми шанси отколку со Костов, Црвенковски, Георгиевски... ?
трендафил Европските дипломати го поддржуваат планот на Нимиц Биљана Секуловска 25.04.2005 ЕУ денеска и зададе сериозен удар на Македонија за решение на името. Во Луксембург министрите за надворешни на земјите-членки на ЕУ донесоа заклучок, во кој внимателно, со одбрани дипломатски зборови, велат дека ги поддржуваат напорите на Метју Нимиц, како и тоа дека ги регистрирале неговите идеи. „Особено сите идеи коишто ги изнесе специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН. ЕУ ги поддржува напорите на пратеникот на г. Кофи Анан. ЕУ ги охрабри Атина и Скопје да ги интензивираат напорите во поглед на изнаоѓање на заемно прифатливо решение за кое се преговарало“, изјави Кристина Галах, портпарол на Хавиер Солана. Нијансата во пораката е многу значајна - Унијата не вели дека го поддржува предлогот Република Македонија - Скопје. Но, тоа е најновата идеја која ја презентираше Нимиц и тоа беше неговиот клучен напор. Предлогот создаде тектонски политички потреси и во Грција и во Македонија. Дали ЕУ го поддржува експлицитно овој предлог? Галах вели - ние сите идеи ги поддржуваме. „Овие идеи можат да бидат многу корисна основа за конечната одлука која треба да ја донесат обете страни. Пораката од ЕУ е дека овој проблем треба да се реши колку што е можно побрзо“, додаде Галах. Она што е проблематично е фактот што ова е втора добиена битка на Грција. Првата, да им помине предлогот Република Македонија - Скопје и Нимиц го достави до Советот за безбедност на ОН. Сега тој поминува и во ЕУ, низ лавиринтот на дипломатски фрази јасно ги црта контурите на грчката офанзива, во која Македонија немо ги констатира, па после секој грчки потег како добиена предност се става во ситуација да дава одговори и отчет, што сторила. Денеска шефицата на дипломатијата е во Брисел, фокусирана на средбите со НАТО-претставниците. Останатите неколку дена влегува низ вратата на Унијата. Пораките кои ќе им бидат пренесени се тајна за македонската јавност, но затоа притисоците од Брисел и официјална Атина секогаш се достапни за македонските граѓани. [url="http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=45787"]А1[/url]
ViennaBoy
quote:
Originally posted by трендафил
Нијансата во пораката е многу значајна - Унијата не вели дека го поддржува предлогот Република Македонија - Скопје. Но, тоа е најновата идеја која ја презентираше Нимиц и тоа беше неговиот клучен напор.
Znachi Nimic sepak ja prezentirashe negovata ideja?! Dali toa go napravi javno ili ne? I dali nekoj MK novinar go ima intervjuirano nego?
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Друга работа е зошто токму сега Грција се одлучи на офанзива. Зошто смета дека со Бучковски има поголеми шанси отколку со Костов, Црвенковски, Георгиевски... ?
Грција сега се одлучи на офанзива само заради фактот што САД ја признаа Македонија под уставно име. Видоа дека се на добар пат да го изгубат спорот (што би значело и деценија и пол залудни напори) и ете ја паниката! И аман доста се замараш со СДСМ!:) И офанзивата на Грција ја поврза со внатрепартиските корелации во СДСМ!:)
Jakov Офанзивата на Грција,јас мислам дека е поради други причини. Има една работа која е многу битна ако не и најбитна...ваљда она што се вика “Библија за влез во ЕУ“- Тоа се т.н Копенхагенски критериуми. Тие се донесени во 1993год, ТОа се стандарди кои мора да ги исполни секоја држава за да влезе во ЕУ. Сите ново примени во ЕУ ги исполниле тие критериуми, дури и Бугарија и РОамнија видовме вчера. Во нив пишува се ама буквално се што секоја држава мора да направи за да влезе во ЕУ. Она што ја паничи Грција е тоа што во тие Копенхагенски критериуми нема никаде никаков услов околу промена на име и слични глупости. Значи приказната е јасна. Нека тропне Македонија со исполнети критериум како вчера Бугарија што трпона па да видиме Ако и тогаш ЕУ застане зад ветото на Грција значи дека не не сакаат и дека навистина се вавилонската курва. Ама одсега се кладам дека нема да си ги погазат принципите кои сами ги пропагираат. Они не почитуваат туѓи принципи и норми ама нивните нема сигурно да ги погазат.
Strelec А потоа се лутите зошто сум ви затворал теми... Сега ќе скокаме од една на друга (идентична) тема. Значи, немаше потреба од отворање на тема "Planovite na Niemitz", кога веќе има тема со наслов "Уставното име на Република Македонија". А башка што сум затворил барем 5-6 исти теми! Ве молам избегнувајте отворање на нови теми доколку тоа што сакате да го кажете, веќе има каде да биде сместено!
dejan alal da im e, koga nikoi ne gi priznava „Виножито“ се вклучи во борбата за името на Македонија Макфакс 26.04.2005 Партија на македонското малцинство во Грција „Виножито“ се вклучи во борбата за името на Македонија, испраќајќи писмо до 25-те министри за надворешни работи на земјите членки на Европската унија. „Основата на проблемот на т.н. „македонско прашање“ денес, е во тоа што Грција не сака да признае постоење на македонска нација“, оттаму ниту постоење на македонско национално малцинство на нејзина територија - се наведува во писмото до министрите, со кое треба да им се појасни проблемот што го има Грција со Македонија. Во писмото се наведува дека не постои т.н. лингвистички проблем, бидејќи самиот назив на државата, Република Македонија, веќе е сложено име и се однесува на точно одреден географски регион, различен од северниот дел на Грција. Покрај ова, Партијата наведува дека ниту еден регион на Грција, не го носи името Република Македонија, што може да доведе до конфузија при употребата на името. „Виножито“ уште наведува дека преку досегашното постоење на Република Македонија, земјата се покажала позрела од многу други свои соседи и ниту еднаш, дури и во најмала мерка, не го искористила прашањето за „македонското малцинство“ во односите со соседите. „Ние веруваме дека степенот на демократизација и вистинска Европеизација на нашата земја и нашето општество се мери според тоа како државата се однесува кон малцинствата. За жал, Грција е во демократски дефицит во оваа сфера„- се наведува во писмото на „Виножито“ до европските министри. „Ние жалиме, што во Европска земја каква што е Грција, ние не ги уживаме дури ниту основните малцински права, какви што се почитувањето на нашиот јазик и култура“ - се наведува во писмото на „Виножито“. Писмото со своите ставови за името и за позицијата на македонското малцинство во Грција, до шефовите на дипломатиите на ЕУ, „Виножито“ го предала преку матичната Европска Политичка Партија, Европска Слободна Алијанса (ЕФА-ЕПП) и нејзиниот претседател Нели Маес.
intel
quote:
Originally posted by dejan
alal da im e, koga nikoi ne gi priznava „Виножито“ се вклучи во борбата за името на Македонија Макфакс 26.04.2005 Партија на македонското малцинство во Грција „Виножито“ се вклучи во борбата за името на Македонија, испраќајќи писмо до 25-те министри за надворешни работи на земјите членки на Европската унија. „Основата на проблемот на т.н. „македонско прашање“ денес, е во тоа што Грција не сака да признае постоење на македонска нација“, оттаму ниту постоење на македонско национално малцинство на нејзина територија - се наведува во писмото до министрите, со кое треба да им се појасни проблемот што го има Грција со Македонија. Во писмото се наведува дека не постои т.н. лингвистички проблем, бидејќи самиот назив на државата, Република Македонија, веќе е сложено име и се однесува на точно одреден географски регион, различен од северниот дел на Грција. Покрај ова, Партијата наведува дека ниту еден регион на Грција, не го носи името Република Македонија, што може да доведе до конфузија при употребата на името. „Виножито“ уште наведува дека преку досегашното постоење на Република Македонија, земјата се покажала позрела од многу други свои соседи и ниту еднаш, дури и во најмала мерка, не го искористила прашањето за „македонското малцинство“ во односите со соседите. „Ние веруваме дека степенот на демократизација и вистинска Европеизација на нашата земја и нашето општество се мери според тоа како државата се однесува кон малцинствата. За жал, Грција е во демократски дефицит во оваа сфера„- се наведува во писмото на „Виножито“ до европските министри. „Ние жалиме, што во Европска земја каква што е Грција, ние не ги уживаме дури ниту основните малцински права, какви што се почитувањето на нашиот јазик и култура“ - се наведува во писмото на „Виножито“. Писмото со своите ставови за името и за позицијата на македонското малцинство во Грција, до шефовите на дипломатиите на ЕУ, „Виножито“ го предала преку матичната Европска Политичка Партија, Европска Слободна Алијанса (ЕФА-ЕПП) и нејзиниот претседател Нели Маес.
Oва може многу да придонесе.Всушност тука е болкта на Грците. А штом се повеќе им се слуша гласот на виножито ќе игра мечка и во Салоника, да се надеваме.
Jakov Квислинзи Nеколку коментари за КВИСЛИНЗИТЕ помеѓу нас! Секоја држава има суверено право да управува со своите национални работи без мешање на друга држава (Повелба на ОН; Конвенција за пријателски односи меѓу државите). Како меѓународно признаена држава, членка на ОН, на Македонија неотуѓиво и припаѓаат одредени суверени права слободи и заштити. За секоја држава постои ПРЕЗУМПЦИЈА дека има контрола над битните ознаки на сувереноста: знаме, име. Името и знамето се основни национални прерогативи и мораат да бидат почитувани од другите држави и меѓународни организации. Државата мора да има име! Држава без име (со ознака за обраќање), со нарушен правен идентитет може во голема мерка, а и целосно, да го изгуби капацитетот да влегува во односи со други субјекти на меѓународно право. Името е основен елемент на правниот идентитет и субјективитет на државата. Никогаш порано во ОН немало успешен приговор во поглед на изборот на име од страна на некоја држава членка. Името на државата, спаѓа во доменот на внатрешната сувереност на државата и не создава никакви правни обврски кон други субјекти. Што треба да направиме прво? Јасно да ги дефинираме правото и постапката на борба, заедно со цената која сме спремни да ја платиме за таквата борба. За тоа мораме да постигнеме единство. Потоа треба да ги идентифицираме КВИСЛИНЗИТЕ во нашите редови и да им ја е.. м.. Две групи на квислинзи имаме: едни кои ја одработуваат паричната помош ставена во нивните џебови од Грција, а другите се разузнавачки врзани дури од времето на КОС и Белградското влијание во Македонија - сега се ставени на "атински колосек". Лукративната квислиншка опција ја претставува еден бивш претседател на партија кој кога беше на власт беше спремен да не продаде за "горна Македонија". Сега е активиран од атинската врска и предлага дека "мора да се договориме" со Грците за компромис, кој подразбира да го смениме името на еден или друг начин. Втората групица квислинга е собрана околу раководството на една пропадната "алтернатива". Таа е активирана од времето кога нивните татковци кои работеа за КОС. Првично за Грците (поточно за Британците од тоа време, а овие им ги предадоа на Грците), па конечно за КОС. И тука останаа. Сега се активирани нивните синови за "атинскиот колосек". Па нема смисла ваква попара да ни прават со генерации. Нивната теза е дека "Киро го продал името, имено го променил", па сега ние всушност не го менуваме повторно туку со Грците се договараме за некое попригодно од ФИРОМ? Значи нема потреба од паника: ..."нам ни е влезен и само треба да се до намести...". А нешто загусти, еден од нив постојано е во Грција, така и сега. Интересна е "албанската КОС-врска" во ликот на оној офарбан шеф на кабинет од белградските времиња. Тој исто така е активиран од атинската врска и сега тртља за тоа дека немаме шанси да ја добиеме битката и дека е "доста Албанците во Македонија да биле заложници на македонската желба да се викаат Република Македонија". Не треба со овие инсталации да се расправаме, но треба да ги лоцираме и изолираме. Треба да знаеме зошто го зборуваат тоа, зошто така зборуваат и зошто сега. Тие луѓе се ставени на шини и палат и гасат кога ќе им речат газдите. До победата и по неа! AJde sega da vidime sto imaat da kazat simpatizerite na gorenavedenite, a da ne bide toa deka se e ova trtljanje od neznam vlasta ili od nekoj si vakvi takvi tipovi.....
concrete
quote:
Originally posted by achtung_panzer
quote:
Originally posted by Jakov
...Ако и тогаш ЕУ застане зад ветото на Грција значи дека не не сакаат и дека навистина се вавилонската курва. Ама одсега се кладам дека нема да си ги погазат принципите кои сами ги пропагираат. Они не почитуваат туѓи принципи и норми ама нивните нема сигурно да ги погазат.
Jas apsolutno veruvam deka EU kje pogazi sekoj svoj princip koga e vo prashanje grchkiot problem so nasheto ime. Se raboti za dokazhani hipokriti i jas im pozheluvam dobro utro na site onie shto veruvaat vo makedonskoto chlenstvo vo EU...
A jas Dobra Vecer i PRIJATNO SONUVANJE..... do budenjeto vo Januari 2006...............:):):)!!!!!!
concrete
quote:
Originally posted by Jakov
Квислинзи Nеколку коментари за КВИСЛИНЗИТЕ помеѓу нас! AJde sega da vidime sto imaat da kazat simpatizerite na gorenavedenite, a da ne bide toa deka se e ova trtljanje od neznam vlasta ili od nekoj si vakvi takvi tipovi.....
Jakov , ne mi e jasno sto ima da se komentira po povod ovoj tekst od pogore. Neznam civ e tekstot , ne svakam sto saka da kaze?????.....Napisanoto i vrapcite veke go znaat !!!! Nie ovde postojano zboruvame za "oskudacijata" od eden Kromvel , ako ne se lazam ???????? Nekoj koj znae i moze (sto e mnogu vazno detalce ) da e..mater komu treba , a ne da pladnuva vo Hag. Se drugo e boza!!!!!!
Jakov
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by Jakov
Квислинзи Nеколку коментари за КВИСЛИНЗИТЕ помеѓу нас! AJde sega da vidime sto imaat da kazat simpatizerite na gorenavedenite, a da ne bide toa deka se e ova trtljanje od neznam vlasta ili od nekoj si vakvi takvi tipovi.....
Jakov , ne mi e jasno sto ima da se komentira po povod ovoj tekst od pogore. Neznam civ e tekstot , ne svakam sto saka da kaze?????.....Napisanoto i vrapcite veke go znaat !!!! Nie ovde postojano zboruvame za "oskudacijata" od eden Kromvel , ako ne se lazam ???????? Nekoj koj znae i moze (sto e mnogu vazno detalce ) da e..mater komu treba , a ne da pladnuva vo Hag. Se drugo e boza!!!!!!
Kako nema sto da se komentira. Znam deka i vrapcite go znaat istoto ama tie sto gi ocekuvam da komentiraat neznam dali go znaat (ili se pravat deka ne go znaat). Ke vidime ima eden od gore navedenite dosta simpatizeri, cekam da go slusnam nivnoto mislenje, za ideit na liderot(im) da ni go menaj imeto(potajno).
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Друга работа е зошто токму сега Грција се одлучи на офанзива. Зошто смета дека со Бучковски има поголеми шанси отколку со Костов, Црвенковски, Георгиевски... ?
Грција сега се одлучи на офанзива само заради фактот што САД ја признаа Македонија под уставно име. Видоа дека се на добар пат да го изгубат спорот (што би значело и деценија и пол залудни напори) и ете ја паниката! И аман доста се замараш со СДСМ!:) И офанзивата на Грција ја поврза со внатрепартиските корелации во СДСМ!:)
Очекувам дека власта е одговорна за случувања во нејзиниот мандат. Само ја признавам СДСМ како водечка партија, почнувајќи од нејзиниот 001 кој го прифати името Република Македонија (Скопје), кое тогаш не го прифати Поранешната Македонска Република Грција. Исто како што ВМРО-ДПМНЕ претпоставувам дека го сметаш за одговорно за настаните во 2001 година. Зошто иначе тогашниот министер за одбрана сега би бил премиер доколку мислиш дека и тој ја изгубил војната. Сепак да се вратиме од периферните работи и да покажеме дека сите сме единствени дека нашата земја е Република Македонија и ништо друго. И тоа да го изразиме јасно и силно, без да се плашиме дека тоа некој ќе го смета за примитивно. Светот всушност и секогаш е на страна на примитивните. Во нашиот случај тоа не се само Грците кои сметаат дека имаат право да го определуваат нашето име. Истото ни се случи и со косоварите. Во моментов светот не смета за многу толерантни (еве, нема да го употребам вистинскиот збор кој не е пријатен) и спремни за попуштање без разлика што ни се бара . После попуштањето за насилна промена на Уставот (за која се правиме наудрени дека е политичка одлука на политичките партии, а не дека е донесена под принуда на УЧК и НАТО). Исто така и после промената на расположението во врска со референдумот после многу мал притисок на меѓународната заедница во соработка со власта. И после резултатите на претседателските и локалните избори кои покажаа дека сакаме вака да бидеме водени. Што мислат странците за нас, најдобро покажа британскиот министер со часовникот. Да не должам многу. Потребен ни е еден голем митинг заеднички организиран и од позицијата и од опозицијата (званично тоа да биде независна организација, а партиите да делуваат на теренот), со пожелно учество и на малцинствата со кој јасно ќе ставиме до знаење дека никој нема и нема да добие овластување да ни го смени името. Со тоа би попуштил и притисокот врз власта, без разлика од која партија е. Може истовремено да се направат локални митинзи во сите градови на Македонија.
mako
quote:
Потребен ни е еден голем митинг заеднички организиран и од позицијата и од опозицијата (званично тоа да биде независна организација, а партиите да делуваат на теренот), со пожелно учество и на малцинствата со кој јасно ќе ставиме до знаење дека никој нема и нема да добие овластување да ни го смени името. Со тоа би попуштил и притисокот врз власта, без разлика од која партија е. Може истовремено да се направат локални митинзи во сите градови на Македонија.
Ova e super ideja! Toa ke bidit jasen i silen signal za nadvor i vnatre vo drzhavata, deka nema popustanje! A i ke gi naterat site da gi stavat kartite na masa! Denes mi e malcem pojasno i koja e "propadnata alternativa" i koj e bivsiot lider na edna partija koja bila na vlast! Grrrrrr!!! [}:)][V]
nepobedliv ja ne se soglasuvam posto ke im dademe vaznost na grcite - inace trifun ako grcite se odnesuvaat primitivno togas najbolje e da se ignorira oti vo sprotivno ke nastane konflikt! I oni ke izlezat vo Solun i ke se bunat i pak po staro. ali mora da se lobira i toa glasno i jasno
трендафил
quote:
Originally posted by nepobedliv
ja ne se soglasuvam posto ke im dademe vaznost na grcite - inace trifun ako grcite se odnesuvaat primitivno togas najbolje e da se ignorira oti vo sprotivno ke nastane konflikt! I oni ke izlezat vo Solun i ke se bunat i pak po staro. ali mora da se lobira i toa glasno i jasno
Нешто не се сеќавам дека ние направивме некој митинг во врска со името. Да немаше референдум, не ќе го прославевме ниту признавањето од страна на САД, како што не го прославивме признавањето под нашето име од страна на било која друга држава. Се работи за нашето име и сите мораме да го браниме на сите можни начини. Пред се` треба јасно да се стави до знаење дека немаме намера да го смениме своето име. Евентуално само на „болните“ Грци, во интерес на нивната здравствена состојба, како на соседи можеме да им дозволиме да не викаат со друго име кое ќе го прифатиме. Доволно беше времето што ги чекавме да оздрават. Болеста очигледно е хронична. Нешто не сум сигурен дека тоа е направено до сега. Светските политичари не читаат наши новини, ниту гледаат наши телевизии.
Strelec Поддршка за името од 18 земји во Советот на Европа Македонија доби поддршка, потпис од 18 земји во Советот на Европа - токму за уставното име. Иницијатор на оваа предлог резолуција е Елеонора Петрова шефица на македонската делегација и идна амбасадорка во Стразбур. Сепак, јуни е клучниот месец кога за овој предлог ќе се одлучува на повисоко ниво во Советот. „Бараме да се одбегнува референцата со која ние сме ословуваме и да влезе во употреба нашето уставно име. При тоа кажавме дека ознаката Југословенска денеска веќе не е во употреба за било кој ентитет и дека веќе не е оправдано нејзиното натамошно вештачко задржување и затоа парламентарното собрание треба да препорача да биде изоставен префиксот пред уставното име на Македонија и таквото означување да биде усвоено и користено за сите потреби и во сите случаи во Советот на Европа“, изјави Елеонора Петрова.
concrete Ne sakam da se povtoruvam , ke stanam epten dosaden : AMA KOJ TOA IMA PROBLEM SO IMETO NA REPUBLIKA MAKEDONIJA????? Nikoj , nitu Grcite!!!!! PROBLEMOT E SO POSTOENJETO NA MAKEDONSKIOT NAROD KOJ ZA MATICNA DRZAVA JA IMA REPUBLIKA MAKEDONIJA!!!! Zatoa e celata ovaa papazjanija, zatoa se kvislinskite vladi, zatoa od drzava na Makedoncite , jasno definirana so ASNOM , soosnivac na OON itn.itn. se pretvori vo bezlicna MULTINACIONALNA,MULTIKONFESIONALNA I NEZNAM STO VEKE MULTI ZAEBANCIJA!!!!! Nekoj si ima PROBLEM SO MAKEDONIJA toa e tocno, ama toa ne se Makedoncite. Makedoncite si imaat drug vid na problem : premnogu se tupavi za ovie moderni vreminja, ziveat so glavi zbrcani vo pesok i vo iluzii golemi kolku najvisokite Makedonski planini. Drugo objasnuvanje nema...samo mnogu tupav narod moze da glasa za takvi dunsteri za kakvi glasa i trpi toa sto mu pravat site po red : od kvislinskite vladi,preku korumpiranite partiski vrhuski,drcnite sosedi do matnata da ne recam nesto POCRNO, "MEGUNARODNA ZAEDNICA". Strelec , izvini ti si dezurniot , ama zbesnav!!!!!! Imeto pa imeto , sto bre ima da se razgovara za imeto, toa e rascistena rabota, sto ne beknat na masa za VISTINSKITE PRICINI i problemi!!!!!!
mako Ne sme tup narod, tuku nekako ko se uste da ne sme osvesteni deka poslem dolgo vreme vo raznorazni imperii, drugi drzhavi i federacii, sega konecno imame svoja drzhava, i deka nema vtora shansa i "ekstra" drzhava nekade, tuku this is it. Nitu ke se vratat "starite dobri vreminja" za koi nekoi se uste pekaat -treba da se smognit sila za da se kreiraat idnite dobri vreminja! Da se zgolemit custvoto na ODGOVORNOST, nemozhit MZ ili nekoi drugi da go "nosat" suverenitetot na drzhavata, toa treba da go pravat graganite!
concrete
quote:
Originally posted by mako
Ne sme tup narod, tuku nekako ko se uste da ne sme osvesteni deka poslem dolgo vreme vo raznorazni imperii, drugi drzhavi i federacii, sega konecno imame svoja drzhava, i deka nema vtora shansa i "ekstra" drzhava nekade, tuku this is it. Nitu ke se vratat "starite dobri vreminja" za koi nekoi se uste pekaat -treba da se smognit sila za da se kreiraat idnite dobri vreminja! Da se zgolemit custvoto na ODGOVORNOST, nemozhit MZ ili nekoi drugi da go "nosat" suverenitetot na drzhavata, toa treba da go pravat graganite!
Pa iskren da bidam i jas mislev taka ,ama mnogu odamna go posmatram i poleka evoluiram vo stavot...sepak e tup , ako ne veke i so znaci na glupavost :):):)!!!!! Najverojatno zaradi nedostatok na vitamini i minerali vo ishranata :):):)!!!!!
Jakov
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by mako
Ne sme tup narod, tuku nekako ko se uste da ne sme osvesteni deka poslem dolgo vreme vo raznorazni imperii, drugi drzhavi i federacii, sega konecno imame svoja drzhava, i deka nema vtora shansa i "ekstra" drzhava nekade, tuku this is it. Nitu ke se vratat "starite dobri vreminja" za koi nekoi se uste pekaat -treba da se smognit sila za da se kreiraat idnite dobri vreminja! Da se zgolemit custvoto na ODGOVORNOST, nemozhit MZ ili nekoi drugi da go "nosat" suverenitetot na drzhavata, toa treba da go pravat graganite!
Pa iskren da bidam i jas mislev taka ,ama mnogu odamna go posmatram i poleka evoluiram vo stavot...sepak e tup , ako ne veke i so znaci na glupavost :):):)!!!!! Najverojatno zaradi nedostatok na vitamini i minerali vo ishranata :):):)!!!!!
А така мирно и послушно пасе со години, како останал без витамини и минерали.??? Сигурно се му оди во роговите што му ги набиваат, мислев му растат де...[:D][:)][:D]
Strelec Umno!:)))
mako Toa mirno 'pasenje' e samo 'begstvo od slobodata' kako bi rekol Fromm, i nacin za nisto da ne se imat odgovornost i grizha. Poveke se stravuvat od uspehot od kolku od neuspehot. Toa e cudno nesto!
nepobedliv Abe ne se dise od kvislinzi denovive! Квислинг до квислинг на барикадите за името Жарко Јорданоски Поранешниот министер за надворешни работи Љубомир Фрчкоски и поранешниот премиер Љубчо Георгиевски јавно си разменија „предавнички“ епитети и обвинувања, во обид да се направат кој-од-кој-повиновен за сегашната позиција на Македонија во дипломатскиот спор за името. Кавгата ја почна Фрчкоски, кој во својата колумна во вторникот во „Дневник“ предложи „да ги идентифицираме КВИСЛИНЗИТЕ во нашите редови, и да им ја е... м...“. И веднаш се зафати со работа: „Две групи квислинзи имаме: едни кои ја одработуваат паричната помош ставена во нивните џебови од Грција, а другите се разузнавачи врзани дури од времето на КОС и белградското влијание во Македонија - сега ставени на атински колосек. Лукративната квислиншка опција ја претставува еден бивш претседател на партија, кој кога беше на власт, беше спремен да не продаде за „горна Македонија“, напиша Фрчкоски. „Лукративната квислиншка опција“ ја искористи можноста да му одговори уште истата вечер, во дебатната емисија „Зебра“ на ТВ „Сител“. - Никаде не сум го кажал ниту сум го коментирал предлогот „Горна Македонија“. Во поглед на ова прашање, ако некој е квислинг во Македонија, тоа е господинот Љубомир Фрчкоски. Тој беше член на владата што го потпиша договорот за влегување во ООН под привременото име ПЈРМ, а преговараше и за предлогот „Нова Македонија“. Ако сака, во следната колумна ќе му посочам и на кое место и со кои луѓе тоа го правел, рече Георгиевски. Замолен да одговори на овие контраобвинувања, Фрчкоски врати: - Не знам, не го гледав, ама брат ми ми раскажуваше. Глупости! Не ми е јасно како можете да наседнувате на ваква работа. Влегувате во неговата шема. Прво што сакам е да напишете дека не сакам да коментирам глупости и дека нема потреба некому да се правдам. На прашањето дали е точно дека преговарал за име „Нова Македонија“, Фрчкоски одговори: - Тоа сега него го брифираат Слободан Богоевски и другарка му Мирка Велиновска. Воопшто не е точно. Прво, како министер за внатрешни работи не сум имал такви овластувања. Додека бев министер за надворешни, преговорите во ООН се водеа под директна надлежност на претседателот на државата. Вања Тошевски ме извести за 6-7 предлози што таму биле на маса, но јас сите ги објавив и сите ги прогласив за крајно неповолни - категоричен е Фрчкоски. Според него, Георгиевски, кој сам се препознава како квислинг, зашто никаде во колумната не е споменат, сака да наметне една сталинистичка теза дека треба сите да ги извалка со крв за самиот да се извлече. - Демек, сите преговарале, па и тој. А тоа не е исто, зашто тој имаше реална функција и капацитет да преговара, што го прави одговорен. Сетете се, тој јавно го бранеше предлогот „Горна Македонија“, но кога јавноста се спротивстави, тој се повлече - нагласува Фрчкоски. Глигоров е кумот Предлогот „Република Македонија - Скопје“ го даде Киро Глигоров во парламентот во 1992 или во 1993 година. Грците веднаш ја отфрлија таа варијанта, па се отиде на варијантата ПЈРМ. Значи, да не заборавиме, кумот на името „Република Македонија-Скопје“ е Киро Глигоров лично - потсети Георгиевски во „Зебра“. Фрчкоски тврди дека тоа не е точно и дека Глигоров не дал таков предлог. Тоа беше предлог на еден од британските посредници, не му го помнам името, кој дојде веднаш по Лисабонската декларација, а пред Единбург. Грците веднаш го одбија и за него никогаш не се разговараше ниту се преговараше. Глигоров само информира дека постои таков предлог, но постоеја и други предлози - објаснува Фрчкоски.
Jakov Љубчо е најневиниот и најисправен наш политичар и незнам како е можно да му се препишуваат вакви демонски изјави. Па тој се што правеше и прави прави за Македонија. Сите провизии, сите тајни договори со ДПА, сите шурувања со Грција ги прави за добробитта на македонскиот народ. Он ако треба и име и грб и химна и знаме се ќе смени за овој народ. И ѕид би изѕидал отаде Групчин за наше добро.Направете разлика....до бога...
nepobedliv
quote:
Originally posted by Jakov
Љубчо е најневиниот и најисправен наш политичар и незнам како е можно да му се препишуваат вакви демонски изјави. Па тој се што правеше и прави прави за Македонија. Сите провизии, сите тајни договори со ДПА, сите шурувања со Грција ги прави за добробитта на македонскиот народ. Он ако треба и име и грб и химна и знаме се ќе смени за овој народ. И ѕид би изѕидал отаде Групчин за наше добро.Направете разлика....до бога...
da - i makedoniaja ke ja delese za nasa dobrota a toa kolku golem Makedonec a ne kvisling zbori i faktot sto ima i bugarski pasos. kakvo ponosno sustestvo...
Strelec I ona shto go sakashe Ljubcho dodeka beshe na vlast e da go vidi Makedonecot bogat i srekjen... I navistina Makedonecot Lambe stana bogat i srekjen, pa Makedonecot Vojo stana bogat i srekjen... Da ne go zaboravime i Makedonecot Dalavera, iako vo megjuvreme stana Srbin! Se' za dobro na Makedonecot! I posle nekoj protiv Ljubcho ima obraz neshto losho da kazhe!?
Inkognito Da, i vo interes na Makedoncite gi napolni i svoite dzebovi do daska :)
Jakov Tolku e zlaten maliot duri pocna i da koalicira so SDSM, dodusa na lokalno nivo i vo Stip ama sepak...ne zaborava koj mu dade partija i pratenicka grupai koj mu gi zaboravi krivicnite prijavi,,,,srce od politicar.....
lav
quote:
Originally posted by nepobedliv
ja ne se soglasuvam posto ke im dademe vaznost na grcite - inace trifun ako grcite se odnesuvaat primitivno togas najbolje e da se ignorira oti vo sprotivno ke nastane konflikt! I oni ke izlezat vo Solun i ke se bunat i pak po staro. ali mora da se lobira i toa glasno i jasno
Не е важно што ние ќе им дадеме важност на грчиштава ...почитуван колега , ами само податокот дека тие (се мисли на грците) таа ја имаат здобиено во повеќето земји нечекајќи не нас за да се разбудиме од деценискиот благопријатен и угоден сон , кој (очебијно е) дека сеуште си го сонувамне не сите ...барем така се надевам. Само затоа што тие , навремено и со континуирана АНТИ-Македонска пропаганда (со тн. лукративна подршка на тие кои одлучуваат во светот и светската политика) ги имаат придобиено сите (скоро сите е посоодветно) членки на ЕУ и моќните светски велесили ....како воени така и економски. пс Ова , синојка ...секако во неврзан разговор го слушнав , од еден наш иселеник во Германија ...дојден на „гости„ во својата земја само после 2 децении непрекинат престој таму. Дали е тој во право , се прашував и сеуште се прашувам себеси , но и другите..нели? Оти кажаното од него е сосема спротивно од јавно и досега искажаното од нашите „лидери„ на таа тема !!! Секако , дека за тоа најдобро можат да ни кажат нашиве форумски колеги овде и сега , а кои нели подолго живеат во ЕУ земјите или пак пошироко , НО се без розов поглед на тој и таков тамошен свет...доволно е едноставно да се непристрасни и спремни како за нормална дебата од која , се надевам дека некој од МНР-то наше и ќе „извлече„ некакви и корисни заклучоци....се за добробит на Македионија и Македонците. ппс Во Македонија СИТЕ се МАКЕДОНЦИ.
Strelec Димитров бара поддршка од ОН за двојната формула Поддржете не’ за двојната формула за името. Немојте да ја поддржувате Грција и нејзината намера за промена на името. Оваа порака вчера во Њујорк, во ОН им ја ставил на маса Никола Димитров, преговарачот за името, на 30 амбасадори на ЕУ и Советот за безбедност. Името е посочено како клучен аргумент за стабилноста на Македонија во пресрет на косовското решение за статусот и најавите на Црна Гора за независност. Проблематизирање на безбедноста на Македонија, и тоа само поради името, ќе биде отворање на дополнителна критична точка во Европа, со можност целата кревкост и идна турбулентност да се скрши токму на Македонија. На оваа средба, токму затоа, Димитров побарал директна поддршка и името воопшто да не се става како услов, како дел од агендата на ЕУ. Изворите за А1 тврдат дека сигналите кон Македонија биле позитивни на оваа средба. Сега Македонија ја свртува целата ситуација идентично како и Грција. Ако јужниот сосед бара промена на името Република Македонија-Скопје, Македонија сега на цел свет му порачува дека се согласува - може да се разговара за тоа име, Грција да го употребува, а уставното име Република Македонија, се разбира, останува за светот.
Jakov Se izvinivam ako slikive se pogolemi i poveke vo eden post ama mislam deka se super cestitka za Veligden i novo prodolzenie od borbata za naseto ime. Eve go linkot za sit ima uste sliki http://www.agora.org.mk/napis.asp?lang=mac&rubrika=2&id=266 [img]http://www.agora.org.mk/images/tekstovi/20050428_KAZI_zolto75.jpg[/img] [img]http://www.agora.org.mk/images/tekstovi/20050428_Kazi_crveno75.jpg[/img] [img]http://www.agora.org.mk/images/tekstovi/20050428_GOT_raz100.jpg[/img] [img]http://www.agora.org.mk/images/tekstovi/20050428_JAJCA_raz100.jpg[/img]
OooOo Bravo be Jakov :)
achtung_panzer
quote:
Originally posted by lav
Само затоа што тие , навремено и со континуирана АНТИ-Македонска пропаганда (со тн. лукративна подршка на тие кои одлучуваат во светот и светската политика) ги имаат придобиено сите (скоро сите е посоодветно) членки на ЕУ и моќните светски велесили ....како воени така и економски.
Bogati... koi toa svetski velesili ne ne' priznale pod ustavnoto ime? Od koga toa EU odluchuva za bilo shto vo globalni ramki?! EU e silna na bivshite komunistichki ureduvanja da gi lashka so chlenstva, dogovori i sl. promaja i da gi ucenuva ako nasednat na taa boranija... nadvor od kontekstot "chlenuvanje vo EU", briselskite birokrati se potentni kolku k.. od ovca.
concrete Navistina : RUSIJA , KINA , USA.......drugite da ne gi redam. Vo sto e togas stosot , sepak vo nekoja grmuska ima nekakov ZAJAK??????? Dama: ne=mozebi,mozebi=da , da= ne e dama!!! Diplomat: da=mozebi, mozebi=ne , ne= ne e diplomat !!!
Jakov Ne zborete taka EU opfaka kolku so novite clenki skoro 400 miljoni luge....polovina kontinent, dve drzavi so pravo na VETO vo ON. Ne se taka nebitni. Druga rabota e sto ne e edna drzava kako SAD Rusija i Kina ama sepak si imaat svoe mesto i doprva ke go izgradat da bide pojako....
achtung_panzer
quote:
Originally posted by Jakov
Ne zborete taka EU opfaka kolku so novite clenki skoro 400 miljoni luge....polovina kontinent, dve drzavi so pravo na VETO vo ON. Ne se taka nebitni. Druga rabota e sto ne e edna drzava kako SAD Rusija i Kina ama sepak si imaat svoe mesto i doprva ke go izgradat da bide pojako....
Aplaudiram na vakvite seriozni analizi! Bravo! Samo shto, hmmm... ima troa raboti shto ne se opfateni, na pr.: -ednata od tie dve chlenki so pravo na veto (GB) igra kako shto kje svirne USA, i za da se potvrdi ova ima bezbroj primeri; -pod chija vlast bea obata dela na Evropa (Istok i Zapad) poslednnive 50 godini? Koj e gazda sega? "Gazda e EU" e komichen odgovor.. Samo Kina kako svetska velesila ima povekje od 1 milijarda lugje so ekonomija so proektirana godishna stapka na rast od 9% vo narednite najmalku 10 godini. Kade kje bide EU ekonomijata vo narednite 10 godini; so 9% stapka na rast godishno? E pa ne bi rekol... by the way, Kina ne' prizna pod ustavnoto ime... I da, stolbot na stabilnosta na edna nacija- voenata nadmokj- Kina go ima bazirano na nadgradba vrz sovetska voena tehnologija... EU voena tehnologija? Are you kidding me?
Jakov Австриската министерка за надворешни работи изјави денеска дека спорот со името не е прашање што е поврзано со европската агенда на Македонија и оти тој проблем е билатерално прашање меѓу Македонија и Грција. „Спорот со името е билатерално прашање и не е поврзано со европската агенда на официјално Скопје“, изјави денеска во Виена шефот на австриската дипломатија Урсула Пласник, по средбата со македонскиот министер за надворешни работи Илинка Митрева која престојува во посета на Австрија. Пласник додаде дека во интерес и на двете страни е „што побрзо да се решат разликите околу името“. Шефот на македонската дипломатија го повтори ставот дека Македонија го нуди предлогот за двојна формула како компромисното решение, односно користење на уставното име во меѓународна комуникација,а Скопје и Атина да се договорат за друго име во билатералните односи. „Изненадени сме од напредокот што е постигнат во земјата“, изјави Пласник, додавајќи дека Македонија до крајот на годината треба да очекува конкретни резултати по апликацијата за членство во Унијата. „Европската унија не може да биде целосна без земјите од Балканот. Австрија во историјата играла голема улога на Балканот, а се надеваме дека ќе игра голема улога и во патот на балканските земји кон ЕУ“, изјави Митрева на прес-конференција во Виена. Словенија- еден Австрија-два . . . ЕУ има 25 членки. Грција и Кипар не ги броиме значи фалат уште колку????
lav Интересно е да се набљудуваат погледите наречени ЗЕМИ ЗДРАВО ЗА ГОТОВО , особен кај некои наши колеги овде. Ете УСА (кобајаги) не „призна„ под уставното име , САМО со дообјаснување искажано подоцна дека било наменето само за да не успее РЕФЕРЕНДУМОТ и веданаш потоа рекоа преку портпаролот г.Баучер: Дека УСА ќе ги „подржи„ разговорите за „прифатливо име„ кои се водат во ООН помеѓу „двете страни„. Одкога е Македноја некаква си СТРАНА (велат беше од 1995 година) и ДАЛИ ИМА ДВОУМЕЊЕ ОКОЛУ СВОЕТО ИМЕ ??? (мислам на дискусиите кои ги водеа во МК Парламентот во 1993 година)???. Сите велат дека НЕМАМЕ , а ваму „водиме„ бесполезни „преговори„ со грците!!!. Ако не признала УСА по уставноот ни име , тоа треба(ше) веднаш и да се види на дело и насекаде и ширум светот (каде владеат вечни интереси но не и „пријателства„ на кои нашиве нешто стално се повикуваат) ...оти само еден гест на таа велесила (УСА) ги дрма економиите на многу моќни земји во светот. Така да веднаш и самиот г.Баучер изјави дека сето тоа било пресметано и наменски ...само за таа прилика , што значи дека не е ЦЕЛОСНО ПРИЗНАВАЊЕТО , мерено според мои сфаќања кои ете се поинакви од другите!!!. Нешто повеќе може да видите [url="http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=24760"]овде[/url].
Christian jas licno mislam deka pregovorite treba da bidat so grcija samo za edno ime,a ne za dvojno ime.te republika makedonija ili severna makedonija ili bilo so a ne samo iminja da ni se redat
lav
quote:
Originally posted by Christian
jas licno mislam deka pregovorite treba da bidat so grcija samo za edno ime,a ne za dvojno ime.te republika makedonija ili severna makedonija ili bilo so a ne samo iminja da ni se redat
Јас мислам дека воопшто не требаше билокој овде да започне преговори со никого , ОТИ ЗА ИМЕ СО НИКОГО НЕ СЕ ПРЕГОВАРА .....ОСВЕН СО КУМОТ а тој си беше и си остана познат како Македонски Народ.
Christian
quote:
Јас мислам дека воопшто не требаше билокој овде да започне преговори со никого
vo pravo si
n/a Па донекаде е во право. На ниту една земја во светот не и било спорено името, и никој немал право да се противи на уставното право на некоја земја. Со тоа што ги прифативме преговорите јасно кажавме дека кога-тогаш ќе направиме отстапка, како и со знамето. Бизарно е, Јужна Америка да бара од САД да го промени името бидејќи тоа цели на завземање на териториите на Американскиот Континент, Њу Мексико да го промени името поради Мексико, (Исто се граничат север/југ).
Strelec
quote:
Originally posted by sapeski
...На ниту една земја во светот не и било спорено името, и никој немал право да се противи на уставното право на некоја земја...
Токму така... А знаеш ли ти Шапе со каков статус беше Македонија во моментот кога прифати да преговара? Која ни беше алтернативата? Имавме подобар избор? Требаше да оставиме да не’ третираат како Курдите? Не е исто, но му доаѓа слично... Во моментот кога потпишавме дека прифаќаме преговори, статусот на Македонија беше таков што Европската Унија официјално и званично усвои декларација (во Есторил - Португалија) дека Македонија не може да смета на сопствена држава доколку во своето име го содржи зборот ’Македонија’!? Не можевме ништо да сториме ниту во Обединетите Нации, затоа што веднаш ќе следуваше вето од страна на Велика Британија или Франција! Со инает ништо не се прави... Значи... Преговори ДА, но водени мудро и без намера да се отстапи од уставното име!
n/a
quote:
Originally posted by Strelec
Во моментот кога потпишавме дека прифаќаме преговори, статусот на Македонија беше таков што Европската Унија официјално и званично усвои декларација (во Есторил - Португалија) дека Македонија не може да смета на сопствена држава доколку во своето име го содржи зборот ’Македонија’!? Не можевме ништо да сториме ниту во Обединетите Нации, затоа што веднаш ќе следуваше вето од страна на Велика Британија или Франција! Со инает ништо не се прави...
Во ред, од Есторил за прв пат излезе она БЈРМ, таму се кумовите, за други начини како да одигравме верувам немавме. Едноставно до ден денес е бизарно и нон сенс како тргнаа работите, дури и високи членови на парламенти во Велика Британија, Германија и ден денес изјавуваат дека Балканската трагикомедија прерасна во Светско шоу, ама ај.
Christian
quote:
ne e vo pravo
bi se soglasil so lav za ova oti od kaj ni ja zemaa egejska makedonija ni izbrkaa pola milion narod pa odozgora i budali ne praaat.Neka se gonat upm. Edinstvena otstapka so treba da ja napravime e da se vikame severna makedonija.Ne trebase da se menuva znameto.Ova e samo moe licno mislenje.Onoj sto misli poinaku ne znaci deka ne e vo pravo.Veruvam deka koga ke zavrsat pregovorite ke vidime koj e vo pravo.
Strelec
quote:
Originally posted by Christian
Onoj sto misli poinaku ne znaci deka ne e vo pravo...
Ama i onoj sto misli isto ne znaci deka e vo pravo!:) Taka da, kolku da e smelo da se reche 'ne e vo pravo', tolku e smelo da se reche i 'vo pravo si'!:)
Strelec ГРЦИЈА СО НОВА ВАРИЈАНТА ЗА ИМЕТО НА НАШАТА ДРЖАВА Република Македонија на кирилица - без Скопје! Република Македонија, напишано на кирилица. Ова бил последниот грчки предлог за името даден од грчкиот шеф на дипломатијата Петрос Моливијатис, кој во Скопје го пренел грчкиот бизнисмен Димитри Контоминас пред две недели, тврдат дипломатски извори од Атина. Тие додаваат дека Контоминас овој "поздрав" од Моливијатис му го пренел на македонскиот премиер Владо Бучковски при последната посета на Скопје кога дојде како медијатор за да ги реши недоразбирањата на релација македонска Влада- МАТАВ околу исплаќањето на дивиденда. Овој грчки предлог Република Македонија, без додавката Скопје, напишано со кирилично писмо, не е предлог за билатерална употреба, туку идеја за ново име на земјава. Последнава понуда е слична на претходниот грчки предлог, кој беше неприфатлив за Македонија која останува на компромисот за двојната формула. Коментарите на македонската Влада беа дека ние ќе бидеме единствена земја, која на кирилица ќе го пишува нејзиното име кое при изговорот би го изгубила и терминот-Македонија. За билатерална употреба приказната веќе е друга. Во државниот врв, велат дипоматските извори, се разговарало за овој последен предлог на Моливијатис, но заклучокот бил ист - да не се попушта пред овој нов грчки предлог. Моливијатис, пак, во последното интервју за грчкиот весник "Експрес" изјавил дека последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц за името е "шанса која не треба да се пропушти". Шефот на грчката дипломатија, како што наведува весникот, ги повикува македонските власти да ја напуштат својата "упорност" и да не се придржуваат кон "стереотипите од минатото" за да се најде решение околу спорот со името. "Грција смета дека предлогот на Нимиц е основа за решавање на спорното прашање, на начин што ќе ги поттикне грчко-македонските односи, ќе ја зацврсти стабилноста во регионот и ќе го забрза процесот на приклучување на Македонија кон ЕУ и НАТО", ја пренесува "Експрес" изјавата на Петрос Моливијатис. Оваа изјава на грчкиот шеф на дипломатијата, според весникот значи дека Грција ја чувала својата резерва, односно дека е голема веројатноста да го употреби правото на вето на приклучувањето на Македонија кон евроатлантските структури, во случај да не биде решен спорот околу употребата на нејзиното уставно име.
dada Sani Epten go preteraa ova Grcive[xx(] Sto e mnogu mnogu e. Se draznat po nesto sto po nitu edni normi ne drzi mesto. Evropa spie ili...? Sto katilj ke da bea pustite[:(!] Ovoj topic najmnogu me razocaruva[V]
Strelec Ostaj se!:) Grevchinja i Grcive se... Na pochetok bea tolku agresivni, da ne dozvoluvaa nitu bukvata 'M' da se sodrzhi vo nasheto ime. Potoa se soglasija da go ima imeto Makedonija, ama samo vo privremenata referenca (FYROM). Sleduvashe soglasnost od nivna strana za imeto Makedonija, ama so dodavka 'Skopje'. Sega i toa ne mora, ama imeto da e na kirilica!? Naredno shto kje go chueme kje bide deka mozhe i latinica, ama da e napishano so 'Times New Roman'!?:)))
dejan sto mislite? Republika Makedonija? ne e loso ama sepak ne e Macedonia....ova e mnogu cudno sto dozvolile grcite ovaka. znaete sto pravat, deka oni se tie koi ni davat predlozi, a nie sme tie koi ne gi prifakjame pa oni se zhalat se pravat bozem se naivni pret svetot a nie ne sakame da sorabotuvame. a usfari e naopako.
ViennaBoy ja vo eden amerikanski film imam slushnato kako akterite velat Makedonija a ne Macedonia(filmot beshe za rimjanite ama nekolku pati se spomenuvashe Makedonija)
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
ГРЦИЈА СО НОВА ВАРИЈАНТА ЗА ИМЕТО НА НАШАТА ДРЖАВА Република Македонија на кирилица - без Скопје! Република Македонија, напишано на кирилица.
Ova e star grcki predlog uste od vremeto koga Gligorov bese pretsedatel. Ideata na rcite e da bideme Република Македонија, i sekade da se vodime pod bukvata R. Ideata im e da odi se zaedno kako eden del РепубликаМакедонија. "Ne veruvaj im na Grcite i koga ti nosat podarok" eeee si trakale majkata oni, ama pa ne znaat so kogo si imaat rabota. Nemozat oni tolku da pritiskaat kolku sto nie mozeme da trpime..toa e fintata[:)]
lav
quote:
Originally posted by ViennaBoy
ja vo eden amerikanski film imam slushnato kako akterite velat Makedonija a ne Macedonia(filmot beshe za rimjanite ama nekolku pati se spomenuvashe Makedonija)
Па почитуван колега.... Македонија е историско име на старата римска провинција , а Macedonia е само англиска транскрипција која поради доминацијата на англискиот јазик денес во светот на дипломатијата (но и пошироко ...нели) е повеќе користен од странците наместо изворното име. И во Библијата .... во записите на св.Павле се споменува поимот Македонија повеќекратно. А и Демостен во своите прочуени говори упатени кон Филип Македонски викани и ФИЛИПИКИ пишува: Тој е (а мисли на Филипа) само беден Македонец и варварин и НИКОЈПАТ НЕМА ДА БИДЕ ДОБАР (читај слободно препечен) грк.
Strelec Македонија подготвува нова стратегија за Грција Македонија подготвува нова стратегија за Грција. За 2 дена, во сабота, се најавува тројна средба на врвот - Црвенковски, Бучковски со Никола Димитров, на која ќе се прецизираат сите идни чекори на македонскиот преговарач во спорот. Главната поента на оваа стратегија, велат високи владини извори за А1, е внимателно прецизирање на двојната формула, која е адутот на македонската страна. На тој предлог сега работи државниот врв - Република Македонија-Скопје за Грција, уставното име за целиот свет, но новината е дека се кристализираат сите нијанси кои допрва ќе ги договараат клучните политички фигури во државава. Токму затоа цела недела е тука и Никола Димитров - да ги добие сите инструкции, со кои ќе настапи пред Метју Нимиц. Во меѓувреме, македонската страна внимателно ги следи сите потези на грчкиот премиер Караманлис. Нивниот поглед е свртен кон 20 мај, кога Караманлис има средба со американскиот претседател Буш.
Great_Macedonian Dejan... aj ti izgovori 'republika maKedoniJa' na angliski i kazimi na sto ti zvuci? - na nisto vo vrska so macedonia... toa im e poentata na grcite, za posle nekolku decenii da izjavuvaat "makedonija has nothing to do with macedonia".. ostajtegi gricne neka se udavat vo svojot tsunami koj go stvorija samite. p.s dejan.. makedonija na angliski ke zvuci "makidoinidza".
mako Grcite sigurno i bi prifatile Republika Makedonija-Skopje (na latinica)...no do toa ke dojdat postepeno i so mnogu demek "odstapki" od nivna strana. Pocnuvaat so najekstremnata varijanta i se doblizhuvaat do ona sto od pocetok go imaat postaveno kako cel.
dejan znam dame, jas ne go prifakjam ova, samo cudno e ova od grcive....
lav
quote:
Originally posted by Jakov
„Изненадени сме од напредокот што е постигнат во земјата“, изјави Пласник, додавајќи дека Македонија до крајот на годината треба да очекува конкретни резултати по апликацијата за членство во Унијата. „Европската унија не може да биде целосна без земјите од Балканот. Австрија во историјата играла голема улога на Балканот, а се надеваме дека ќе игра голема улога и во патот на балканските земји кон ЕУ“, изјави Митрева на прес-конференција во Виена. Словенија- еден Австрија-два . . . ЕУ има 25 членки. Грција и Кипар не ги броиме значи фалат уште колку????
И Јас сум изнанаден од тоа напредокот кој австријаката го видела , оти се е невидливо (засега) за мене , та мислам дека е време и Јас да си клаам такви очила ...(розови-де) ЗА ДА ПОДОБРО ГЛЕДАМ...НЕЛИ???
Great_Macedonian Lav, eve ke ti objasnam konkretno za kakov napredok stanuva zbor, posto mnogu lujge mislat deka napredokot odma ke go pocuvstvuvaat ako toa se slucelo. Napredok broj eden: Politickata situacija vo makedonija se vraka vo normala, se sreduva cekor po cekor.. Napredok broj Dva: pocnaa da se zavzemaat konkretni merki kon reforma na sudstvoto.. toj e napredokot!.. ova znaci deka dosegasniot napredok nemoze da se vidi i nemoze vo ovoj moment nitu eden graganin na MK da go pocuvstvuva, NO.. ovie reformi se klucot koj ke ja otvorat vratata za da moze ekonomijata da trgne napred i investiciite da pristignat. Znaci, prvo treba politicki reformi (koj konecno se vo tek), pa posle za na kraj da se stigne do ekonomski reformi. Jas samo nemozam da svatam zosto drzavata nemozese ovie policko-sudski reformi da gi zapocne pred deset godini koga sekoja normalna drzava vo istocna evropa gi pocna.
concrete A be Great da nemas slucajno jadeno denovive edni crveni bobinki ..... nemoj ziti Boga ne se opasni kako LSD , ama sepak znaat da te odlepat.... mi kazuvaat toa prijatelite od Avstralija:):):)!!!!!
Strelec Абе Great... Нели ти реков ништо арно да не пишуваш кога е тука concrete?:)
Jakov Како така зборувате дека нема напредок, кога има.ДОбро не е со чекори од 7 миљи ама е со чекори од барем 300 км. Зарем не видовте на сите тв и весници какви извештаи имаше за тоа каде нашите граѓани го поминаа велигденско-првомајскиот викенд. ГОлем број од нив неколлку иљади биле во Солун и околината на северна Грција. Неколку иљади!!!!!, и сега ние неколкумина се најдовме овде да кажеме дека нема економски напредок. Преку 70 наши граѓани останале пред агенциите и тур операторите барајќи до последен миг билет повеќе за авионски превоз за Истанбул...... Аранжманите за Италија и Будимпешта, традиционално распродадени во целост. Велинградполн со Македонци. Се сомневам дека сите овие отишле на рати, сопријатели, наменски кредити или можеби платиле со гарфчиња, а не со евра???Кој знае....во држави како нашава се е можно???
concrete Jakov , kvantificiraj , konkretni brojki i soodnosi.I kolku od niv bile so bugarski pasosi????? Vo princip Makedonskite vesnici raskazuvaat basni. Ako e toa taka , togas bidi siguren deka Herr Theo Vajgel nema sto da doaga vo Makedonija , tuku se sto e Makedonec ke bide angaziran po svetot kako sovetnik za "leb bez motika" , a crkvite ne ke mozea da zaprat od proglasuvanje na svetci, bidejki Hristovoto cudo da narani narod so tri leba ke ostane "macji kasalj" prema MAKEDONSKOTO CUDO:):):):)!!!
Jakov Teo Vajgel i taka ne doaga, veke??????Denes kazaa nekoj nov, Makedonec so avstralisko poteklo mu e nov sovetnik na Buccko. Osven toj, vo pregovori bile i so uste eden expert od Zapadna Samoa, samo uste ne e utvrdeno dali e Makedonec ili Samoanec bidejki nemal ni leb ni motika pustiot :):):):):):)??? Brojki potesko zasto ne kazaa ama spored slikite na a1 napraveni na nadvoznikot kaj sigelik i na naplatnata rampa imase dosta. TOj sto naplaka patarina rece za saat vreme 700(e sega na sto mislese, koli?luge???ni Chom ne razbra). Ianku so blgarski pasaporti brojot bil neznacitelen, sto ja ohrabruva vladata deka sepak "domasniot" turist e onoj koj najmnogu uzival vo praznikot
concrete Pa eden sovetnik, Makedonec so avstralisko drzavjanstvo koj se odziva na nekoe ime kako Dan, Den...ili taka nesto, Doncev veke ja zbiberi so prodazbata na Telekom na toa Hunite, kako bi mozel togas Bucko da bide pokuso od Ljubco i da ostane bez takvo "sovetnicko" cudo. Bomo videli.... verojatno koga nekogas ke brcnes noga vo Mavrovsko ezero nekoj ke ti zeme taksa :):):)!!!!!Za ribi na Tikvesko da ne zborime....Debarsko i onaka e veke vo drug kanton..... Kako bese ona : beskrajna e covekovata glupavost!!!!!! Inaku Chom ne razbira sto e toa levo,desno ili napred , a kamo li nekoja dilea od naplatna rampa:):):)!!!!
Jakov
quote:
Originally posted by concrete
Pa eden sovetnik, Makedonec so avstralisko drzavjanstvo koj se odziva na nekoe ime kako Dan, Den...ili taka nesto, Doncev veke ja zbiberi so prodazbata na Telekom na toa Hunite, kako bi mozel togas Bucko da bide pokuso od Ljubco i da ostane bez takvo "sovetnicko" cudo. Bomo videli.... verojatno koga nekogas ke brcnes noga vo Mavrovsko ezero nekoj ke ti zeme taksa :):):)!!!!!Za ribi na Tikvesko da ne zborime....Debarsko i onaka e veke vo drug kanton..... Kako bese ona : beskrajna e covekovata glupavost!!!!!! Inaku Chom ne razbira sto e toa levo,desno ili napred , a kamo li nekoja dilea od naplatna rampa:):):)!!!!
За дебарско ќе земе советник, Македонец со албанско етничко потекло, образуван во Женева, експерт за слатки води. А може и оној министерот Халили у Данска што беше оне експерт за рибарење....(по парковите во Данска) али битно е експерт. Секој ден се поблиску до целата т.е целта така беше?[;)]
mako Koga sme kaj kralskite linii, Danska princeza mu e sopruga na Konstantin od Grcka....Jas mislam deka ke ne priznajt Vatikanot ili Shvajcarija.
lav
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by intel
После УСА кој е на ред..знае ли некој???
Според најавите на државниот секретар на МНР, една европска земја требаше до крајот на неделава. Ама ете не излезе ништо. Личн го знам човекот и обично кога кажува нешто си стои на зборот, значи дека е прашање на време кога некоја европска земја би го сторила тоа. Која би можела да биде????? Оние со кралски семејства на власт сигурно нема зашто сите имаат роднини Грци по кралска линија. Германија и Франција нема да бидат сигурно тие си се педери у принцип. ЦИганите од Иберија уште помалку, значи останува Данска. Таа секогаш била најблиску до прагот, а плус и титула европски првак во ракомет им дадовме за таа цел. Мислите неможевме ние да ги измачкаме 7 комада. Ама се е тоа во функција на нашето уствно име ќе видите следниот викенд.
Со сиот респект кон напишаното од тебе , ама ако сме реални треба и да признаеме ...онака спортски....дека екипата на Данска сепак беше подобра од нашата. пс Со забелешка дека кај Данците најактивни сепак беа „странците„ ..особено таа од Румунија која беше како тенк во акција , и нашава „принцеза„ од с.Кучково , која со особено задоволство покажуваше пред данската публика дека не за бадијала така платена и ставена во игра. А и таа србинката од црна гора беше добра , така да реално мкажано ние бевме сепак декласирани-ова го зборувам не како Македонец ами само како набљудувач.
mako Bese i spomnato nesto deka so taa drzhava nemame vozpostaveno diplomatksi vrski - tuka Danska otpagat. Sepak mislam deka e poverojatno da e ne-EU drzhava.
concrete Mislam deka Jakov megu redovi kaza....pod imeto Republika Makedonija , veke nikoj , so toa novoto USTAVNO IME ....site...taka ne se trosete na gatacki, nema potreba!!!
Jakov
quote:
Originally posted by mako
Bese i spomnato nesto deka so taa drzhava nemame vozpostaveno diplomatksi vrski - tuka Danska otpagat. Sepak mislam deka e poverojatno da e ne-EU drzhava.
Imame diplomatski vrski so niv kako nemame. Imame ambasador tamu, Albanec e i sega i pred toa bese Albanec. Toj prethodniot Danskata vlada go ima fateno kako lovel ribi u nekoe ezerce vo park vo Kopenhagen. Oni ke bidat 100% ke vidite. Nema koja druga.Ili oni ili Finska ama mislam deka ke bidat oni.
lav
quote:
Originally posted by mako
Bese i spomnato nesto deka so taa drzhava nemame vozpostaveno diplomatksi vrski - tuka Danska otpagat. Sepak mislam deka e poverojatno da e ne-EU drzhava.
Ако има и кога ќе има реални показатели за тоа , тогаш и треба да се објави името на таа земја но не како моментален успех ами како нормална работа за која се платени и за која се кандидирале и ја побарале согласноста на избирачите на минатите избори. пс Јас незнам зашто е сето ова „криење„ на името на земјата непозната , како и се друго што еве 3 години по ред е НЕВИДЛИВО , разбира се за окото на обикновениот македонски човек и граѓанин.
mako Jakov, pishuvase deka so drzhavata koja naskoro treba da ne priznajt se uste nemame vozspostaveno diplomatksi vrski, zatoa Danska otpagat.
mako Neznam oti ova se drzhit vo tajnost, mozhebi za da Grcite ne doznaat koja drzhava e i da pocnat tamu da lobiraat da ne go napravit toj cekor. Ili pa namerno se shirat desinformacii za da gi driblame malcem. Bog znajt.
mako Go najdov tekstot od Dnevnik ЛИБЕРАЛ-ДЕМОКРАТСКА ПАРТИЈА Европска држава ќе не признае под уставното име Уште една држава ќе ја признае Македонија под уставното име, најави Либерал-демократската партија, додавајќи дека со земјата немаме дипломатски односи, а ќе не признае до крајот на неделава. - Благодарение на билатералната соработка на ЛДП, деновиве се очекува некои европски земји да воспостават дипломатски односи со Македонија под нејзиното уставно име. Добивме и поддршка од раководни лица на влади и на министерства дека ќе ја поддржат иницијативата за употреба на уставното име на нашата земја во меѓународни рамки - изјави Емил Кирјаз, член на Извршниот одбор на ЛДП. Сево ова било договорено на конгресот на Либералната интернационала, кој се одржа во минатиот викенд во Бугарија, а на кој учествувала и делегација од ЛДП на чело со лидерот Ристо Пенов. Кирјаз смета дека должност на македонските партии е на меѓународен план да ги промовираат Македонија и нејзините национални интереси и да го заштитат нејзиното уставно име.
Jakov Togas ostanuva Luksemburg?????
mako ...ili Andorra!!
concrete Znaci Penov preminal na redenje na pokrupni kocki od paverot....???? Koja be Evropska zemja so Liberalna vlada, a so jaj... do zemja???? I sto Penov toa podrazbira pod Evropa ?????Do Ural ili i ponataka?????
mako Andorra. Poslem ke sledat Monaco, San Marino, Paverija...
concrete Realno gledano ovoj Kacin e potpolno vo pravo, ama na zalost PRAVDATA i VISTINOLJUBIVOSTA ne se bas nekoi ceneti vrlini vo Evropskiot Parlament.....a odmorite na Grckite ostrovi se sepak, mora da se priznae poprijatni , baska koga se epten mufte!!!!! A i Kvarnerskite slusam se razrabotele:):):)!!!!
Inkognito Нимиц: „Решението за спорот ќе зависи од двете страни“ МИА „Двете страни се заинтересирани за изнаоѓање решение. Тука сум за да го слушнам ставот на Владата и се надевам дека ќе имаме добра дискусија. По средбата ќе видиме дали Владата ќе предложи некое решение. Сметам дека ова е многу важно прашање за земјата и за нејзиниот народ и затоа му пристапувам на сериозен начин“, ја појасни причината за својот престој во Македонија медијаторот Нимиц. Претставникот на Генералниот секретар на Обединетите нации се уште не го знае точниот датум на средбата со претставниците на Грција, но се надева дека наскоро Македонија и Грција ќе најдат заемно прифатливо решение за проблемот со името на нашата земја. „Не го знам точниот датум на средбата со другата страна, но сум во постојан контакт со двете страни. Остварувам редовни контакти и досега се одржани многу дискусии. Двете страни се согласија дека прашањето треба да се реши на пријателски начин и од моја перспектива е многу важно двете земји да живеат во хармонија бидејќи се соседи кои имаат различно сфаќање кон ова прашање. Целта е да се дојде до решение кое ќе биде задоволувачко за двете земји“ , истакна посредникот Метју Нимиц. Се очекува тој утре да биде примен од претседателот на Република Македонија Бранко Црвенковски, премиерот Владо Бучковски и министерот за надворешни работи Илинка Митрева. A1 vesti bla bla bla bla [:(!]
nepobedliv Специјалниот претставник на генералниот секретар на Обединетите нации и посредник во разговорите за решавање на спорот со името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, денеска во Скопје одржа нова рунда консултации со македонскиот државен врв, за надминување на спорот со името. „На средбата добив предлог кој значи операционализирање на ставот на македонската Влада за употреба на двојната формула за името, што всушност беше и долготрајната позиција на Владата. Преостанува да се разговара и со другата страна за овој предлог и ќе видиме како ќе се одвива процесот“, изјави Нимиц по заедничката средба со претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Владо Бучковски и министерот за надворешни работи Илинка Митрева. „Во овој процес мојот пристап е да давам различни предлози на страните и вообичаено за нив не се говори во јавноста. Предлогот Република Македонија - Скопје доби публицитет, но сепак македонската Влада не го прифати, туку остана на ставот за двојната формула“, рече Нимиц. Според Нимиц, одделните средби кои ги одржува со двете страни претставуваат обид да се најде едноставно и корисно решение кое ќе биде прифатливо за двете страни. Во однос на тоа дали постојат крајни рокови за решавање на прашањето, Нимиц рече оти во овој случај не треба да се зборува за крајни рокови оти се работи за многу чувствително прашање. „Луѓето од двете земји сериозно размислуваат за ова прашање и се надевам дека од тоа ќе произлезе и договор“, рече Нимиц. Во однос на тоа дали Советот за безбедност на ОН го има прашањето за името во својата агенда, Нимиц речи дека нема датум кога Советот за безбедност ќе разговара за тоа. „Се уште не се постигнати конкретни предлози по кои Советот за безбедност би можел да разговара. Целта е прашањето за името да се реши на начин кој ќе биде задоволителен за двете страни, а не да се постигне решение кое ќе го направи полош животот за двете земји“, рече специјалниот претставник на ОН по средбата со македонскиот државен врв.
Inkognito A ova kako potsetuvanje .. Грција не може да го избере името на друга земја Иако последната идеја на Нимиц за кованицата „Република Македонија - Скопје“, според сите информации, е модификација на грчки предлог што во оригиналната верзија бил „Нова Република Македонија - Скопје“, поранешни изјави на посредникот велат дека тој лично многу пати се изјаснил оти земјава има неоспорно право на уставното име. „Уставното име на земјата на која и се обраќаме со Поранешна југословенска Република Македонија е Република Македонија. Значи, државата си усвои име. ОН ја примија, но не и го изменија името, а и не и дадоа име. Во ОН на оваа држава ќе и се обраќаме како ПЈРМ, што не ми е драго да го употребувам како формулација. Тоа е како да ги наречете САД „бивша британска колонија Америка“. Тоа е како за Зимбабве да кажете бивша Родезија“, изјавил Нимиц во интервју за македонските гласила во 1995 година, по потпишувањето на Привремената спогодба меѓу Македонија и Грција.
Christian prevzemeno od A1 tv Грчката јавност е заморена од спорот за името, а медиумите не се многу возбудени поради посетата на Нимиц во Скопје, вели за А1 грчкиот политички аналитичар Јоргос Пападакис. Средбите на Нимиц со македонскиот државен врв во грчките медиуми се споменуваат само во контекст на посетата на грчкиот премиер Караманлис на САД. Пападакис смета дека и медиумите и политичките коментатори се свесни дека обидот на Грција да ја претстави Македонија како лошиот партнер кој не прифаќа никаков компромис ќе биде неуспешен. „Климата која владее не е поволна за Грција и таа нема лесно да може да ги заврти работите и да направи Македонија да изгледа како лошиот партнер. Вториот проблем е начинот на кој јавноста го гледа ова прашање и како го третира“, изјави Јоргос Пападакис политички аналитичар. Пападакис вели дека и покрај ретките националистички изливи во јавноста, повеќето од граѓаните стануваат свесни дека Грција мора брзо да излезе од проблемот што сама го создала. „На луѓето овде им е смачено од оваа тема и тие сакаат решение, без оглед на тоа какво ќе биде решението. Едноставно, не се грижат, или, да бидам попрецизен, тие не му придаваат приоритет на ова прашање. Тие ја признаваат вината за создавањето на овој проблем и сметаат дека каква и да е разрешница би била добра за нив. Тие не ја сметаат Македонија за закана или за непријател“, рече Пападакис. Во најавите за средбата меѓу премиерот Караманлис и Буш, закажана за утре во Вашингтон, се вели дека главни теми на разговорите со Буш се Кипар и Турција, а за Македонија, иако не е најавена како приоритет, ќе се разговара на средбата во 4 очи меѓу Караманлис и Буш. Засега нема детали кои аргументи ќе ги употреби грчката страна во обидот САД да ја омекнат одлуката за признавање на македонското уставно име.
Christian od dnevnik: За Грција, Република Македонија-Скопје Уставното име Република Македонија со англиска транскрипција за меѓународна употреба и "Република Македонија - Скопје" со македонска транскрипција напишано на латиница за билатерална комуникација со Грција е официјалниот предлог за името што македонскиот државен врв вчера во писмена форма му го врачи на специјалниот претставник на ОН, амбасадорот Метју Нимиц. Според македонскиот предлог, на официјалните меѓународни документи во фуснота би било напишано дека Грција ја признава Македонија под тоа име. Неофицијално дознаваме дека претседателот Бранко Црвенковски, премиерот Владо Бучковски, министерката за надворешни работи Илинка Митрева и амбасадорот Никола Димитров на средбата му укажале на Нимиц дека зачувувањето на уставното име на земјава не претставува опасност за Грција. Нивното објаснување било дека со зачувувањето на уставното име Македонија нема намера да полага ексклузивно право на името Македонија во историска, географска и комерцијална смисла. Македонските официјални претставници вчера ниту ги коментираа ниту ги потврдија овие информации, бидејќи со кодексот на преговорите биле обврзани да не ги објавуваат и да не ги коментираат предлозите. По средбата, која траеше повеќе од два часа, Нимиц само потврди дека добил предлог од македонската страна со кој се операционализира познатиот став за двојната формула како начин за надминување на спорот. - Двојната формула беше долготрајна позиција, но овој предлог ја дава суштината на оваа позиција на Владата - рече Нимиц. Тој изјави дека нема да открива детали од предлогот и потврди дека дијалогот ќе продолжи. - Ова е обид да се најде решение за дефинитивно име во контекст на процесот помеѓу двете земји, кои се добри соседи и ќе најдат нешто што ќе функционира - рече Нимиц. Претставникот на ОН најави средба со грчката страна за да им го пренесе македонскиот предлог без да прејудицира дали е прифатлив за официјална Атина. - Никогаш нема да кажам што е прифатливо за другите, бидејќи овој процес бара нешто прифатливо за двете страни. Ако беше толку едноставно, одамна ќе го решевме прашањето - рече тој. Според Нимиц, нема краен рок за решавање на ова прашање, зашто поставувањето такви рокови само го отежнува процесот. Тој рече дека не било планирано за ова прашање да се разговара во Советот за безбедност додека тој не даде некаква сугестија. - Не сметам оти би било од помош да се зборува за ова пред Советот за безбедност. Целта е да се најде решение за името на достоинствен начин, што ќе предизвика ентузијазам и позитивен сигнал во регионот, а не да се добие решение што ќе создава тешкотии. Во тоа е суштината - рече Нимиц.
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by concrete
...a odmorite na Grckite ostrovi se sepak, mora da se priznae poprijatni, baska koga se epten mufte!!!
Кацин: „Крајно време е да се надмине ФИРОМ
Секако дека е време тоа да се се стори почитуван колега Стрелчо очебиен и фанатичен љубител како и промотор форумски на оваа ИМПОТЕНТНА Влада од луѓе без (видливо) национално чуство (освен КАЧАЦИТЕ во неа) .... НО Јас гледам дека СИТЕ учесници таму...освен реазбира се Бугарија на неодамнешниот одржан Евросонг во Украина (пази ...и таа се осмели и не нарече ФИРОМ) при гласањето СИТЕ Б.Ј.Р. држави кои не признаа по „уставното„ име , таму не викааа како и сите други кои тоа декларативно не го сториле односно со „референцата„ ФИРОМ. пс Референца....зашто на некоја држава и служи таа при име дадено од Бога ...знае ли некој умен овде да ни ја одгатне...ама само без никакво правдање како дошло до тоа , освен зашто не е казнет „авторот„ на таа гнасотија.!!!???.
Jakov
quote:
Originally posted by mako
Koga sme kaj kralskite linii, Danska princeza mu e sopruga na Konstantin od Grcka....Jas mislam deka ke ne priznajt Vatikanot ili Shvajcarija.
Ima razlika nemaat grk vo familija vo danskoto kralsko semejstvo. Od Vatikan ne ni vrsi rabota, ako e Svacarija koj ke go slusa Ahmeti da se fali deka on ni izlobiral.[;)]
OooOo Грците го одбиле предлогот на Нимиц Посредникот во грчко-македонските разговори за името, специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, добил негативен одговор од Грција за официјалниот македонски предлог за двојната формула за името, дознаваме неофицијално. Во грчката јавност и во политичките кругови воопшто не се споменува дека Нимиц им го предал официјално македонскиот предлог, ниту пак дека тие одговориле негативно. Според информациите на "Дневник", Нимиц се сретнал со грчката страна по враќањето од одморот во Франција, и според очекувањата и најавите, Грците го отфрлиле предлогот. Нимиц за "Дневник" не сакаше да ја потврди или да ја демантира информацијата и рече дека најдобра политика за него е да се каже "немам коментар, особено не за она што една страна го кажува за идеите на другата". Дипломатски извори велат дека зачудува молкот од грчка страна, бидејќи досега сите информации поврзани со името, во Грција се објавуваа на "голема врата" и околу нив имаше многу шпекулации. Дури и грчкиот предлог за името, кој во Атина се претстави како предлог на Нимиц, беше предвреме објавен, односно пред Нимиц да и го предаде на нашата Влада. Тогаш во Грција беше објавено дека наводно Нимиц го предложил името "Република Македонија-Скопје", напишано на латиница со македонска транскрипција. Македонија го отфрли овој предлог и беше обвинета за неконструктивност во целиот процес, наспроти "напорите на Грција проблемот што побрзо да се затвори".
OooOo АНДЕРС САМУЕЛСЕН, ЕВРОПАРЛАМЕНТАРЕЦ "Не се откажувам од борбата за името на Македонија" Европарламентарецот Андерс Самуелсен од Данска во април годинава поднесе амандман во парламентот за признавање на уставното име на Македонија. На седницата на Европскиот парламент во Стразбур амандманот го прифатија повеќе од 150 члена на парламентот од вкупно 735. Тој за "Дневник" вели дека не бил изненаден од резултатот бидејќи се знае како работат политичките групи во Европскиот парламент, но најавува дека не се откажува од борбата. - Бев разочаран од исходот со предложениот амандман, бидејќи не добивме доволна поддршка во Европскиот парламент. Но, за нас беше многу важно да го поднесеме амандманот и да покажеме дека иако немаме доволно мнозинство, има одреден број луѓе што не поддржуваат за прашањето за името на Македонија. Тоа беше она што сакав да го постигнам. l По неуспехот во април годинава може ли да се очекува нов амандман или ќе се откажете од идејата, бидејќи очигледно немате доволно поддршка во Европскиот парламент за името на Македонија? - Дефинитивно не се откажувам. Сигурен сум дека сум во "тимот што победува", а според сигналите од меѓународната заедница, се надевам дека еден ден ќе успееме. Сигурно ќе поднесам нов амандман кога ќе има шанса. Сега почнува летниот одмор и Европскиот парламент ќе се состане дури наесен. Мислам дека ќе имаме можност кога ќе се дебатира за процесот на проширување. За среќа, ја имаме поддршката од британскиот премиер Тони Блер, кој најави дека ќе продолжи проширувањето, а дел од тој процес, се разбира, ќе биде и Македонија. l Што ве поттикна да преземате вакви чекори за поддршка на Македонија во однос на уставното име? - Работев на Западниот Балкан, а, од друга страна, е многу добро познато дека европските либералдемократи го поддржуваат името и мислат дека е смешна ситуацијата во која една добропозната земја е присилена да и се обраќаат со име што не постои повеќе. l Какви се шансите на Македонија во процесот на проширувањето на ЕУ? - Прво, мислам дека тоа зависи од Македонија. Македонија треба да докаже дека може да ги исполни сите критериуми и се надевам дека ќе добие поддршка од земјите на ЕУ. Политичарите во одделни земји се тие што се плашат од проширувањето. Но, мислам дека клучната идеја - идејата за солидарност и социјалната идеја имаат поддршка низ Европа, во различни земји и од различни народи. Она што треба да се направи е да им објасните на луѓето и ќе успеете. l Како да се убеди Грција дека Македонија треба да го добие кандидатскиот статус, особено по најавите за можно блокирање или одолжување на преговарачкиот процес? - Она што треба да го направиме е да се обидеме да ја изолираме Грција. На еден или друг начин. Се надевам дека прашањето за името на Македонија ќе се реши. Знам дека е тешко да се изолира Грција. Веќе имавте ситуации кога на Грција и беше дозволено да блокира, но мислам дека сега е реалност врз Грција да се изврши голем притисок. И тоа притисок од разни европски земји. Потоа и Русија и Кина ќе ја дадат својата поддршка и на крајот Грција ќе мора да го прифати името.
NOV Znaci Grcija e taa "Evropska zemja" shto ke ne priznae pod ustavno ime.Abe ova "fintive" na vlasta ti nemale kraj.Samo malku kako da mu poveruvavte na "nedovetniot" lazgo od vladata a?
Strelec Дорис Пак: Името не е проблем за прием во ЕУ „Никогаш нема да речам БЈРМ за Македонија“, изјави евро-парламентарката Дорис Пак на денешното предавање во Скопје. Спорот со Грција околу името нема да биде пречка за ваш прием во ЕУ, беше категорична Пак. „Тоа прашање е билатерално и така треба да се реши. Ние немаме ништо со спорот за името. Нема да дозволам некој да ве земе за заложник поради името. Тоа го решава вашата Влада и крајно време е веќе да го стори тоа“, изјави Дорис Пак, член на Европскиот парламент. Од безбедносен аспект, нема пречки за укинување на визите за Македонија, но ЕУ се плаши дека многу невработени македонски граѓани ќе побараат работа во Европа. „Се плашиме дека ако имаме отворен визен режим многу луѓе ќе дојдат и никогаш нема да си заминат. Ние во нашиот извештај до ЕК побаравме да се олесни режимот за студенти и за бизнисмени и да се даваат долгорочни визи“, рече Пак. ЕУ не е иста по референдумите во Франција и Холандија, но не е против проширувањето. „Многу европски граѓани сметаат дека проширувањето оди многу брзо. Треба да имате функционелен парламентарен систем, економски систем што ќе биде конкурентен на заедничкиот европски пазар. Треба да ги почитувате човековите и малцинските права. Земјите треба да соработуваат на регионално и меѓународно ниво. Тоа треба да го направите“, додаде Дорис Пак. Точно е дека некои земји членки не го признаваат македонското малцинство, но за тоа не ги обвинувајте само тие држави, туку и Македонците кои не се борат за своите малцински права, вели Дорис Пак. Лично смета дека многу проблеми на Македонија може да се решат со финалниот статус на Косово, но Европа нема да дозволи промена на границата на Македонија кон Косово.
nepobedliv Двојно име и за меѓународната заедница Боби Христов Посредникот на Обединетите нации во спорот со името меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, подготвува нов предлог за надминување на разликите меѓу двете земји со прифаќање двојна формула за целата меѓународна заедница, дознава „Време“. Новата идеја на Нимиц за затворање на десетгодишните преговори во ОН, востановени со привремената спогодба од 1995 година, според дипломатски извори, предвидува признавање со резолуција на ОН да се официјализира двојно име за државата - уставното - Република Македонија и име што заемно би го договориле Македонија и Грција. Државите и меѓународните организации, според ваквиот предлог, сами би одлучувале кое име да го употребуваат во комуникацијата со Македонија. Предлогот се очекува да им биде доставен на македонските и на грчките власти набргу по годишните одмори, најверојатно во почетокот на септември. Официјално нема коментари на ваквите информации. Во Министерството за надворешни работи велат дека не слушнале за такво нешто и дека немаат никакви најави или сигнали дека посредникот подготвува некаква нова иницијатива за името. Оттаму повторуваат дека позициите на Македонија за името се непроменети. Тоа е двојната формула - признавање на уставното име во меѓународната заедница и заемноприфатливо име за билатерална комуникација со Грција. Дел грчки медиуми деновиве, повикувајќи се на дипломатски извори во Њујорк, јавија дека Нимиц подготвува нов предлог за името, кој ќе бил „блиску до позициите на Скопје за двојната формула“. Грчките гласила не пренесуваат детали што би содржел предлогот, но нагласуваат дека станува збор за иницијатива сугерирана од САД. Последниот предлог на Нимиц, кој македонските власти го отфрлија, беше спорот да се реши со името Република Македонија - Скопје, напишано на македонски и без превод на англиски јазик. Македонските власти тогаш порачаа дека таа кованица може да биде само основа за преговори за билатерално име за Грција. Кон крајот на мај Македонија и официјално достави предлог до Нимиц токму кованицата Република Македонија - Скопје да биде името за билатерална комуникација со Грција, а уставното име да се признае од меѓународната заедница. Овој македонски предлог беше одбиен од Грција, која не се откажува од притисокот меѓународната заедница и особено САД да ја натераат Македонија да отстапи од инсистирањето за признавање на уставното име. Грција вчера го официјализира договорот со САД за купување на 30 воени авиони Ф-16. Овој договор од грчките медиуми беше оценет како обид на Атина да му се додвори на Вашингтон и да ја добие поддршката од администрацијата на американскиот претседател Џорџ Буш за грчките позиции за кипарското и за македонското прашање.
concrete Eh, stariot dobar strelec......koj voopsto, nekade kade se resavaat rabotite, esapi nekakov evro parlamentarec.... najgolema uvreda za eden narod kako Makedonskiot e nekoja smizla da se koristi kako panagurska ciganska mecka....od strana na "izbranite" kolaboracionisti i terosristoljubiteli!!!!!! Se setiv pisuvajki go ova : kade iscezna toa sekernoto devojce....da ne otide so Divider i taa vo ilegala?????
intel
quote:
Originally posted by lav
Секако дека е време тоа да се се стори почитуван колега Стрелчо очебиен и фанатичен љубител како и промотор форумски на оваа ИМПОТЕНТНА Влада од луѓе без (видливо) национално чуство (освен КАЧАЦИТЕ во неа) ....
Еве како се решава тоа од потентна плада; PREMIEROT SE PAZAREL ZA IMETO NA [email protected]? Po objavuvaweto na novi dokazni materijali za prislu{uvani razgovori vo koi povtorno e prislu{uvan pretsedatelot Trajkovski, na{i i stranski ambasadori, premierot Georgievski prizna delumna odgovornost. Vo me|uvreme vo javnosta strujat informacii deka e uapsen "krtot", glavniot "operator" vo prislu{uvaweto koj sorabotuval i so vlasta i so opozicijata, koj na Crvenkovski mu gi dostavuval materijalite i za kogo se veli deka bil involviran vo trgovija so marihuana, oru`je za Kosovo, finansiska afera so stranski dr`avjanin. Kaj "krtot", kako {to obelodenija pove}e mediumi, se nao|aat kaseti od snimeni razgovori me|u premierot Georgievski i negoviot sovetnik vo Vladata za sporot okolu imeto.[i] Vo preostanatiot del od materijalot snimeni se razgovori koi se odnesuvaat na somnitelni zdelki, spogodbi, pazarewa na Georgievski i na VMRO - DPMNE pri pregovorite so gr~kata Vlada. Podgotvila: @aklina MITEVSKA -------------------------------------------------------------------------------- [/b] [url="http://www.makedonskosonce.com/broevis/2001/sonce350/Tekst05.htm#B2"]извор[/url]
OooOo Полска ја призна Македонија под уставното име Полска ја призна Македонија под уставното име. Со дипломатска нота во македонската амбасада во Варшава е официјализиран овој потег на полската Влада, со прецизирање дека во билатералните односи со Македонија Полска ќе го употребува уставното име, но не и на меѓународните форуми. Овој став на Полска и бил соопштен на шефицата на дипломатијата Митрева на почетокот на овој месец, но денеска и официјално е потврден.
Jakov Vo ime na Makedonskata vlada izjavuvam deka Poljacite se polu pederi. VO bilateralnite odnosi se OK momci vo unilateralnite ostanuvaat pederi. Taka ispaga rabotava. :(
Thief
quote:
Originally posted by Jakov ... vo unilateralnite ostanuvaat pederi. Taka ispaga rabotava. :(
Мислиш МУЛТИлатералните?! :)
toni_a sepak EU se druzba...no e dobar znak za drugite!!! neka se priklucat uste nekoi drzavi pa ke mozat da se slikaat grchugite!
Jakov
quote:
Originally posted by Thief
quote:
Originally posted by Jakov ... vo unilateralnite ostanuvaat pederi. Taka ispaga rabotava. :(
Мислиш МУЛТИлатералните?! :)
Toa mislev samo proveruvamd ali nekoj gi cita moite postovi. Star viznatiska metoda na proverka. Sorry[:)][;)]
Thief
quote:
Originally posted by Jakov Toa mislev samo proveruvamd ali nekoj gi cita moite postovi. Star viznatiska metoda na proverka. Sorry[:)][;)]
Мислиш византиска? :) А, бе, немој во секој пост да не` тестираш, не можам да постигнам :) Туку, до крајот на годинава, очекувате ли дека една поголема европска земја ќе не` признае под уставното име? Јас мислам дека е на повидок такво нешто! ;)
Jakov Polska e I zemja od EU koja javno ja prizna dopola Makedonija. Za razlika od niv Slovenija sekade ne priznava kako RM i vo EU i vo NATO i nasekade. I fusnotata koja vo NATO se koristese za R TUrcija sega ke se koristi i za SLovenija. ZNaci sepak ima golemka razlika megu niv i Polska. Potegot na Polska e OK, no sepak ne e fer kon Slovenija da se izednacat. :)
Jakov
quote:
Originally posted by Thief
Јас типувам на една од триаголникот: В.Британија, Франција, Германија.
Zasto nesakas da me poslusas. Veruvaj mi deka e vo triagonikot Germanija, Francija, ama tretoto teme e Italija. VO toj triagolnik e slednata zemja se vika Lihtenstajn, zasto ne mi veruvate ne se zaebavam. [:(!]
Strelec
quote:
Originally posted by Jakov
Potegot na Polska e OK, no sepak ne e fer kon Slovenija da se izednacat. :)
Koj gi izednachil??? Dosega barav po site postovi i ne najdov takva rabota!? Ili pak proveruvash dali nekoj gi chita tvoite postovi?:)
achtung_panzer A shto velat bukmejkerite? Stavil nekoj pari na kladilnica, dali se kladat na imeto pod koe (mozhebi i) kje ne' priznaat... ili chisto onaka letaat "informacii" radi ladezh... Kako protivtezha na "viziite" od gatachi mozhe i toa da posluzhi kako "indikator" nakade gleda EU po grchkoto prashanje za makedonskoto ime, ako se sledea standardi i kriteriumi dosega toa "prashanje" nemashe da postoi. A toa Poljacite ne' priznale do pola... vo EU stil, se' do pola pat i beskichmenjachki. Da ne zaboravime deka Svetoto Trojstvo na najjakite globalni igrachi (SAD, Rusija i Kina) ne' prizna pod ustavnoto ime... zoshto mislenjeto od Bordelot bi trebalo da ne' sekira?
Jakov
quote:
една поголема европска земја
Da, ocekuvame i tipuvame na Lihtenstajn
Thief Јас типувам на една од триаголникот: В.Британија, Франција, Германија.
Strelec Francija nema shansi... Za drugite dve, mozhno e!
Thief Јас на Енглезите типувам и дека тоа ќе го сторат наскоро... од извори блиски на Владата! :)
Strelec
quote:
Originally posted by Thief
Јас на Енглезите типувам...
Mislish Anglichanite?:)
quote:
Originally posted by Thief
...од извори блиски на Владата! :)
Pana?:) I ne go minimizirajte znachenjeto na potegot od Polska... Sepak se raboti za drzhava shto e chlenka na EU i toa mu dava malku pogolema specifichna tezhina na ovoj nastan... Inaku, Polska e vtora drzhava od EU (po Slovenija) shto ja priznava Makedonija pod nejzinoto ustavno ime!
marko_polog Dobra Vest, Ne mi e jasno zosto ne i na medjunarodo nivo da sme priznati od Polska, toa ti ide kako "te sakam ama ne ti davam"
Enigma Vo odnos na imeto na nashata drzhava treba da bideme objektivni i realistichni. Prvo, treba da svatime deka nikoj ne ne prashuva, shto sakame, a se raboti za bitieto na Makedonija, koe jas veruvam, ima pogolema mozhnost da opstane pod imeto "Nova Makedonija", otkolku pod nepriznata ili raspadnata Makedonija. So obdzir na toa, shto nashata drzhava e relativno mlada, taa navistina e nova, iako e stara teritorija. Bitno e da ja zadrzhime drzhavata, shto ja imame, a "Nova" pred Makedonija ne go menuva imeto na drzhavata, tuku samo naglasuva deka taa e nova drzhavna institucija, koja nema pretenzii kon kon Grcija vo odnos na Egejska Makedonija. Se razbira, jas sakam Makedonija da bide priznata pod istoto ime, no se somnevam deka vo ovoj vek, toa bi mozhelo da se sluchi. Od druga strana, ako Makedonija ostane vo status quo, toa e opasno za nejziniot razvoj i napredok. Vo sekoj sluchaj, ako ne mozhe da bide R.Makedonija, "Nova Makedonija" zvuchi poubavo od BJRM ili Skopje. Imeto na drzhavata se odnesuva na drzhavnoto i politichko bitie, dodeka bitieto na narodot/nacijata se sodrzhi vo nas, a ne vo imeto na drzhavnata institucija. Za vreme na SFRJ, Makedonija nemashe drzhaven suverenitet, a nie ostanavme Makedonci, i nikoj ne ne imenuvashe kako "Socijalistichki Republikanski Makedonci, samo zatoa shto imeto na republikata beshe SRM.
concrete Severna Makedonija...posledna ponuda...zemi ili ostavi !!!!! Ajde ne se seguvaj, voozbili se veke ednas.... A Makedoncite ke si bidat Makedonci, (ako ne go lapne belata cuma i avionite na Zlotty).....pa makar zemjava tri pati ja vikale Patagonija... Dobro bre Enigma ....zosto da ne bide Republika Makedonija, komu toa mu preci ??? Na Grcite ,Srbite, Bugarite i Albancite...a zosto im preci??????...zosto imaat muva na kapa....neli???? Sto se femkaat , sto ne si kazat sto gi maci ????? Ke gi rascistime site nivni stravovi i somnezi...kolku pati treba da go dokazuvame toa,iako e na nasa gooolema steta...... Ama ti dobro citirase nekogo koj e nad site : tie sto bea posledni , ke stanat prvi.....se vrtam, ne gledam nekogo zad nas, znaci ke si pocekame, Bozji zbor ne e sega pa da izbrzuvame!!!
Enigma Nitu edna vlada dosega ne i postavi temel na nashata drzhava, a prodolzhi da ja gradi vrz komunistichkite rushevini, zatoa i pred vreme se raspagja. Jas mislam deka ovaa mozhnost treba da se iskoristi! So novoto ime treba da i se postavi nov temel na Makedonija, ne vrz rushevini, a vrz zakoni i principi. Na ovoj nachin bi mozhel da se ponishti i Ramkoviot dogovor, koj se odnesuva na BJRM, a novata drzhava so NOV USTAV, t.e. NOVI STOLBOVI NA DRZHAVATA, iskluchivo bi trebalo da i sluzhi nea, a ne na etnichkite malcinstva, chii prava treba da bidat zagarantirani vo Ustavot, PREKU NIVNITE DOLZHNOSTI KON DRZHAVATA, a ne kon Albanija i nivnite lichni interesi. Ako drzhavata ima razumni politichari, kje pobara od Grcija ekonomska pomosh, t.e. sovetnici i investicii, taka, vo "Nova" Makedonija da se izgradi kapitalistichko opshtestvo, po primerot na Grcija. Ako MPC se vrazumi i pobara sloboda za vladikata Jovan, kako i primirenie so nego i SPC, so cel za nadminuvanje na raskolot i duhovno obedinenie na Makedonija vo pravoslavnata ekumena, vratite na Makedonija mozhe da i se otvorat od site strani. Na toj nachin, bi mozhele da pobarame i misioneri od Albanskata crkva, so cel za pokrstuvanje na albanskoto malcinstvo vo Makedonija. Mozhnostite bi bile beskrajni!
Enigma Concrete, R.Makedonija i prechi na Grcija, zashto priznavajki ja kako takva, taa avtomatski kje i dade pravo na Egejska Makedonija, a toa ni mrtov Grk nema da go stori. Nie, so toa ime rizikuvame da dobieme se ili nishto, i samo povekje neprijateli. No problemot e vo toa, shto mozhnosta za dobivanje na se e 0%, a ostanatite 100% bi znachele potpolna zaguba, "NA NASHA GOLEMA SHTETA"!
SirAndReW Interesno title Enigma[:)] Oh patem za imevo, veruvam deka nashata nadvoreshna politika ke bide po efektivna.. se dodeka ja imame podrshkata od Amerika i nekoi drugi drzavi.
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
[quote]Originally posted by Thief
Inaku, Polska e vtora drzhava od EU (po Slovenija) shto ja priznava Makedonija pod nejzinoto ustavno ime!
Implikacija......ako ova e ona a ona e ova znaci i ona e ova. [;)]
Enigma
quote:
Originally posted by SirAndReW
Interesno title Enigma[:)] Oh patem za imevo, veruvam deka nashata nadvoreshna politika ke bide po efektivna.. se dodeka ja imame podrshkata od Amerika i nekoi drugi drzavi.
Amerikanskata politika ima dvoen standard, a nie nemame podrshka od Amerika. Nejzinata taktika e: RAZDELI, PA VLADEJ! Diri i taa da go priznae nasheto ustavno ime, pod nejzina kontrola Makedonija kje go izgubi svoeto drzhavno bitie. SAD go sproveduva Noviot Svetski Poredok i globalizmot vo svetot, vo koj drzhavnite granici kje se pretopat vo novata politichka karta na svetot (pod edna vlast). Pogledni, shto se sluchuva vo Irak! Amerika e kreatorot na anarhijata vo svetot, so cel za vospostavuvanje na nova svetska vlast. EU ne e podobra, taa e druga svetska sila, koja raboti za ista cel.
Pina
quote:
Originally posted by Enigma ...... Ako drzhavata ima razumni politichari, kje pobara od Grcija ekonomska pomosh, t.e. sovetnici i investicii, taka, vo "Nova" Makedonija da se izgradi kapitalistichko opshtestvo, po primerot na Grcija.
Treba od Grcija da se bara nadomestok za shtetite shto gi podnese Makedonskoto stopanstvo od embargoto 92, ama za toa treba politichari so "madinja" a razumot i ne e tolku vazhen. Da se izgradi opshtestvo po ugledot na Grcija??? Mozhe i taka, ama prvo treba da obezbedime sponzor shto ke ni gi pokriva site ekonomski utki, inflacii, i zagubi od nekakvi embarga shto ke gi sproveduvame kon nekoi sosedi, na primer Srbija. Nova Makedonija, aj neka ja krstat "Vecher" pa se ke bide olrajt. Ke udirame temeli na nova drzhava. Makedonska drzhava nemashe iljada godini i sega nie vo rok od 100 godini 3 pati ke udirame temeli na nova drzhava i sakame posle da pokazheme nekojn kontuitet na drzhavnos. I go zaplakavme mamicheto na ASNOM-ska Makedonija, pa aj sega Ramkovna pa do koga vaka ke ne mesat so nashite nacionalno ideoloshki frustracii i fetishi.
concrete Enigma, poleka doagame na sustinite. I na capljite vo dolinat na Beliot Nil im e jasno deka R.Makedonija i preci na Grcija, zashto priznavajki ja kako takva, taa avtomatski ke i dade pravo na Egejska Makedonija,a toa ni mrtov Grk nema da go stori. Najnormalno...toa ke go storat zivite Grci...da sakavme da se dogovorime so mrtvite , odamna ke im priredevme nova Teba :):):)!!! ( I kamo da bese samo Grcija,Srbija ili Bugarija....) Ubavo kazuvas, Amerikancite ( vsusnost edni drugi Evropjani, no toa za temava ne e vazno) menadziraat kontroliran haos koj ke dovede , kako eden posakuvan produkt i menuvanje na postojnite "politicki" karti. Toa go skontale isto taka site so barem malku um vo glavata.Megu niv i site nasi komsii, koi mnogu dobro znaat sto e idninata..sto e vestacka politicka konstrukcija, a sto e od Boga dadeno, zatoa i probaat so site sili , dodeka uste ima vreme da go pretvorat toa Bozjoto vo prav i pepel...zatoa postojano ovde povtoruvam deka se raboti za trka so vremeto, koe navistina brgu tece, no za sreka sepak nedovolno brgu, barem zasega....... No so nekoi raboti nema igranje krienka....koga togas, makar i od zrnce pepel se vrkat nazad koga najmalku gi ocekuvaat, na najneobicen nacin i od najneocekuvanata strana....i kako sto kazuvas poslednite stanuvaat prvi....
Strelec Уставното име го користат повеќе европски земји во комуникација Полска донесе одлука во билатералната комуникација со Македонија да го користи нејзиното уставно име со што ја усвои практиката на повеќе европски земји меѓу кои и Франција, Германија, Велика Британија и Романија. Ова за време на викендот во Атина го изјави портпаролот на грчкото министерство за надворешни работи, Јоргос Кумуцакос, одговарајќи на новинарско прашање за одлуката на Полска да го користи уставното име на Македонија. Тој додаде дека таа практика предвидува употреба на името Бивша Југословенска Република Македонија под кое Македонија е примена во Обединетите нации во меѓународната комуникација, и истовремена упореба на уставното име на земјата во билатерланите контакти. Кумуцакос постети на позицијата на Европската унија усвоена во септември лани според која за прашањето на името треба да се најде заедничко прифатливо решение што ќе му овозоможи на официјално Скопје да ја исполни својата желба за прием во Евро-атланските институции.
Jakov Ova odnesuvanje na poveke evrepski drzavi se poveke lici na koordinirana akcija koja ima svoja cel. Zasilenata akciaj na Grcija za dvojna formula za Makeodnija Skopje i slicni raboti zaedno so ova odnesuvanje an nekolku EU drzavi ne e slucajno. Se plasam deka se podgotvuva teren za prakticna primena na dvojnata formula. Duri otkako ke se priemni uspesno ke se najde vtoroto ime koe ke se korisit vo megunarodnata praksa i komunikacija. Se ke se svede na kraj deka site drzavi megusebno so nas ke komuniciraat kako so Republika Makedonija t.e Macedonia, a vo site mozni organizacii i multilaterala ke ni stavat novo ime kako del od dvojnata Formula, mesto segasnata BJRM. ZNaci prasanje na borbata ke bide dali megunarodno ke bideme Macedonia- Skopje, ali Republika Makedonija(bez neli angliski prevod) ili nekoaj druga varijanta. Ke bide veselo, germanskiot kancelar koga ke dojde kako pretstavnik na Germanija ke ne vika Macedonia, a koga ke dojde akko pretsedavac na Eu ke ne vika "so vtoroto ime od dvojnata formula" [:(]
BorisVM Jas samo nakratko kje se nadovrzam na temava: Se dodeka nie kako Makedonci, ko slepci odime vo Grcija, pogotovo preku vikend videte shto se sluchuva vo Solun samo, MALKU NI E. Ne BJRM, ne FYROM, nie ne zasluzhuvame da imame svoja drzhava i da se vikame Makedonci, tuku Glupite koi So Svoj Kamen se Tepaat Po Glava.
lav
quote:
Originally posted by BorisVM
Jas samo nakratko kje se nadovrzam na temava: Se dodeka nie kako Makedonci, ko slepci odime vo Grcija, pogotovo preku vikend videte shto se sluchuva vo Solun samo, MALKU NI E. Ne BJRM, ne FYROM, nie ne zasluzhuvame da imame svoja drzhava i da se vikame Makedonci, tuku Glupite koi So Svoj Kamen se Tepaat Po Glava.
Не можам да се воздржам и да не кажам јавно овде дека со ова што е подцртано , си „БРЦНАЛ„ во окото на проблемот...за кој сите кобајаги „бараат„ некакво чаре (решение), а тоа им е „пред нос„.