Тетово
Тетово
Thief Специјално за РЕјџ, еве неколку фотографии (градот ни е поубав, фотографот тука утнал малку! :))
Некои се постари, ама ќе се обидам да набавам тазе (со месеци ветувам, срам да ми е!).


Оваа е онаа постарата, се` уште Маршал Тито што е затворена и не е еднонасочна (коментарот на ноќен живот):Thief [img]http://www.world66.com/europe/macedonia/tetova/city_of_tetovo?display=gallery[/img] [img]http://tinypic.com/6ek6zq.jpg[/img] [img]http://tinypic.com/4sjvpd[/img]
Thief [img]http://www.world66.com/europe/macedonia/tetova/tetova_city?display=gallery[/img] [img]http://tinypic.com/4sjyop[/img] Попова Шапка [img]http://www.world66.com/europe/macedonia/tetova/kodra_e_diellit?display=gallery[/img]
Thief Црква Св.Кирил и Методиј [img]http://tinypic.com/4sjyvl[/img] Лешочкиот манастир; декември, 2002 [img]http://www.lesok.org.mk/images/Sv.Atanasij-dekemvri-zima,2002.GIF[/img]
a-pin-dim ubav grad imam ideno mnogu. Ali znam deka tetovo e poznat po ubaviot grav. Bashka imate mnogu ubavi devojki :o) ( sekoja devojka e ubava, ali si ima razlicni ubavini. )
Great_Macedonian Thief dali e vistina deka vo gradot Tetovo seuste ima edno 40% makedonci?
ozonce Ne e ubavo shto si ja stavil ovaa vtorata slika. Jas bi ti preporachal da ja trgnish, Tetovo ima dosta ubavi mesta koi mozish da gi pretstavish.
Thief
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Thief dali e vistina deka vo gradot Tetovo seuste ima edno 40% makedonci?
До пред неколку години, ќети речев дека во градот соодносот процентуален е 60:40 во корист на Македонците, но со тек на време тој опаѓа. Во општина Тетово (градот + Шипковица, Џепчиште, РЕчица...) има околу 25% Македонци. Демографијата е опасна работа и за неа нема чаре политичко, ниту некоја особена мудрост. Плус, настаните после 2001... Озонче, и втората слика е тетовска ралност, за жал! :( И тоа кај нас се случуваше! :(
Great_Macedonian Thief, znaci stom makedoncite se 25% sose tie albanski sela, togas sum bil vo pravo deka se 40% vo gradot!? Plus za taa demografija albanska, opadnata e dosta vo poslednive godini.
dejan kako sto znam selata okulu gradot ima makedonci......ama neli i tie prodavat:\
Thief Арабати Баба - Теќе [img]http://www.popovashapka.com/macedoniainfo/images/cities/tetovo/tetovo-tekje.jpg[/img] Шарена џамија [img]http://www.popovashapka.com/macedoniainfo/images/cities/tetovo/tetovo-mosque.jpg[/img]
Great_Macedonian Dejan, samo jegunovce e golemo makedonsko selo ostanato tamu... tie drugite se malecki sela.
DonVito dobar grad e tetovo ali ljugeto ne cinat so isklucok :)
bliznak Досега не сум претстојувал повеќе од 5-10мин во Тетово. И тоа било додека сум патувал за Скопје и обратно. Чекам покана од Бобан за мојот прв претстој таму[;)]
Thief Кога сакате, само повелете! ;)
Thief Да, Зоки-комерц постои (9191), Бране-такси (9177)... Има и други, на кои навистина не можам да се сетам во моментов. Има многу македонски таксија, иако, верувај ми, милијарда пати се имам возено и во албански и тоа не било пречка брзо, безбедно и удобно да си стигнам на саканата дестинација ;)
eva2marija Koga sme veke okolu Tetovo, imam edno prasanje! Ima li Taxi-sluzba samo Makedonci ??(bez beli kecinja i preziminja sto zavrsuvaat na "i")? Ako ima pustajte Taxi tel. i kako se vika zdruzenieto. Pred 5-6 godini se vozev so edno mak.zdruzenie "Zoki", toa ima li go uste?
SpaceLily Kako da ne! Povelete koga sakate i ko ke ti se tupnime da ne krenish na kloci:)
The`bItCh ubav grad bil tetovo be:P
bliznak
quote:
Originally posted by The`bItCh
ubav grad bil tetovo be:P
Градот или ...?[;)]
`Xa0c
quote:
Originally posted by DonVito
dobar grad e tetovo ali ljugeto ne cinat so isklucok :)
Aha a ti cinis neli?Hmz sto znaes ti za lugeto od Tetovo ?Inace vo pravo ste za 40% makedonci ama samo vo gradot,bez selata,Makedonski taxi ima na sekoj 2-3 metra,take da ne ti treba telefon:)
wolf_pack Da se odzemat damkite od 2001, neam nishto losho da kazham za Tetovo, arno si e mestoto. Plus poznavam luge od tamo i arni se i oni[:)]