Kje se vovedat vizi za Kosovari ili ne?
Kje se vovedat vizi za Kosovari ili ne?
melpomena Ne najdov nieden topic za ovaa tema, pa otvoriv eden. Ako ima vekje takov neka se premesti tamu natpisov Со воведување визи за Косово се признава неговата независност Горан Момировски Воведување на визи за Косово би била голема грешка, велат македонски експерти за меѓународно право, кои инсистираат на анонимност. Тие му порачуваат на премиерот Бучковски да не наседне на замката и со воведување на визи за граѓаните на Косово директно да го признае суверенитетот на Покраината. Согласно резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на Обединетите Нации, администрацијата на УНМИК нема овластувања за воведување на визи според меѓународните стандарди и затоа таа сега го користи терминот дозволи за влез и излез. Објаснувањето дека со дозволите треба да се воведе ред за тоа кој престојува во Покраината не стои, затоа што евиденција е можна и со компјутерскиот систем, кој што веќе 2 години функционира на граничните премини, велат за А1 извори во косовските полициски сили. Во членот 5 на регулативата 2005-16 се наброени причините поради кои УНМИК може да одбие барање за влез на Косово. Споменатите интервјуа пред да се добие дозвола за влез и најголемиот дел од наведените процедури се исти со причините поради кои една држава со меѓунардоно правен субјективитет може да одбие барање за влезна виза на нејзина територија, што е потврда дека не се работи само за контрола на лицата кои престојуваат на Косово. Експертите велат дека наместо реципрочни мерки, Владата треба да ги искористи врските на албанските владини и опозициони партии со Косово. Над 95% од македонските граѓани кои патуваат на Косово се од албанската заедница, велат изворите на А1 во полицијата на УНМИК. Шефот на ДУИ, Ахмети, одржува блиски односи со партијата сегашниот премиер Бајрам Косуми и затоа во Приштина не треба да одат само министрите Бесими, Митева, Јорданов, туку лично Ахмети да влијае албанските фактори во Косово да извршат притисок, УНМИК да ги преиспита одлуките за воведување на визи и царини за Македонија. Не треба да се заборава ниту на реакциите на Србија, која може остро да реагира доколку Македонија воведе визи за Косово, кое во Белград сеуште се смета за дел државната задница. www.a1.com.mk
Jakov Zarem ne im e dovolno sto se tie luge pominaa poslednive godini i decenii pa uste i vizi za ovde da im se stavat. Oni se povrzani so rodninski i drugi vrski so Makeodnija ja osekaat kako svoja vtora drzava i nie da im stavame vizi.Nema da e ubavo toa.
sapeski Замисли да се стави влез/излез да биде 10 евра. Да се наплаќаат на граница не мора да има чекање. Пресметај колку пари ќе се соберат од тоа.
OooOo
quote:
Originally posted by sapeski
Замисли да се стави влез/излез да биде 10 евра. Да се наплаќаат на граница не мора да има чекање. Пресметај колку пари ќе се соберат од тоа.
Preku planina ili divi proodi e poevtino :)
sapeski Бонови може да се воведат за тоа [:)]
dejan za site mazhi neka ima vizi, a za zheni i deca, ne.
wolf_pack kako ke kazhe amerika taka ke bide/
dejan ay da zaboraviv!
lav
quote:
Originally posted by melpomena
Ne najdov nieden topic za ovaa tema, pa otvoriv eden. Ako ima vekje takov neka se premesti tamu natpisov Со воведување визи за Косово се признава неговата независност Горан Момировски Воведување на визи за Косово би била голема грешка, велат македонски експерти за меѓународно право, кои инсистираат на анонимност. Тие му порачуваат на премиерот Бучковски да не наседне на замката и со воведување на визи за граѓаните на Косово директно да го признае суверенитетот на Покраината. Согласно резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на Обединетите Нации, администрацијата на УНМИК нема овластувања за воведување на визи според меѓународните стандарди и затоа таа сега го користи терминот дозволи за влез и излез. Објаснувањето дека со дозволите треба да се воведе ред за тоа кој престојува во Покраината не стои, затоа што евиденција е можна и со компјутерскиот систем, кој што веќе 2 години функционира на граничните премини, велат за А1 извори во косовските полициски сили. Во членот 5 на регулативата 2005-16 се наброени причините поради кои УНМИК може да одбие барање за влез на Косово. Споменатите интервјуа пред да се добие дозвола за влез и најголемиот дел од наведените процедури се исти со причините поради кои една држава со меѓунардоно правен субјективитет може да одбие барање за влезна виза на нејзина територија, што е потврда дека не се работи само за контрола на лицата кои престојуваат на Косово. Експертите велат дека наместо реципрочни мерки, Владата треба да ги искористи врските на албанските владини и опозициони партии со Косово. Над 95% од македонските граѓани кои патуваат на Косово се од албанската заедница, велат изворите на А1 во полицијата на УНМИК. Шефот на ДУИ, Ахмети, одржува блиски односи со партијата сегашниот премиер Бајрам Косуми и затоа во Приштина не треба да одат само министрите Бесими, Митева, Јорданов, туку лично Ахмети да влијае албанските фактори во Косово да извршат притисок, УНМИК да ги преиспита одлуките за воведување на визи и царини за Македонија. Не треба да се заборава ниту на реакциите на Србија, која може остро да реагира доколку Македонија воведе визи за Косово, кое во Белград сеуште се смета за дел државната задница. www.a1.com.mk
Ако веќе имаме отворено некаково си престваништво тамо ...со тоа е дискретно признаена таа територија како нешто што не е дел од Србија и Црна Гора. Кога се знае како се одвива трговијата и преку кој канал со неа. Така да ништо нема да изгубиме а само ќе добиеме во „тежина„ како држава , ако одговориме со реципроцитет ВЕДНАШ и СЕГА. пс По ова прашање држалникот секако дека е ВО ПРАВО , и тоа сакам јасно и гласно да го потенцирам. ппс Ние на косоварите им требаме и те како и во секој поглед , ТИЕ НАМ ВООПШТО И НЕ НИ ТРЕБААТ ...оти секаде и секојпат правеле и сеуште прават проблеми каде и во било каква ситуација и да се најдат. Како подсетување кон тебе ...долгот за лечење на косоварите од покраината во СФРЈ кон Македонскот Здравство своевремено остана неизмирен ...и денес со камати сигурно би изнесувал стотина милиони евра (сосе каматите) а кои ги ги сносеа македонските даночни обврзници. Воопшто не мислам на бегалската криза оти тоа е пак посебна приказна во која Македонската држава остана со ветувањата дека накрај некој ќе и ги плати трошоците...кои до ден денес НЕ СЕ ПЛАТЕНИ.
sapeski
quote:
Originally posted by dejan
za site mazhi neka ima vizi, a za zheni i deca, ne.
Абе најголемиот профит жените и децата ќе го прават, шо ти е, поготово децата.
achtung_panzer Bi trebalo da bidat poslushani ekspertite po megjunarodno pravo i da nema vizi za "kutrite" kosovari... a ako bash sakame da znaeme koj od Kosovo prestojuva vo Makedonija (iako makedonskoto vodstvo- i pozicija i opozicija- ne projavuvaat nekoj preteran interes za toa), mozhebi bi bilo dobro da vovedeme nekoja nihilistichka kategorija od istiot kalibar na UNMIK-oviot "dozvola za prestoj"... Crvenkovich po obichaj luta nasekade, ovojpat vo silen napor da deluva patriotski, demek neli sega e pretsedatelj na site narodni masi vkluchuvajkji gi i Makedoncite... A bi mozhele da vovedeme i two-day ili three-day pass... ili mozhebi ovaa ideja nema da bide dobra... koj kje gi istera shtom pass-ot kje im isteche....
Executive Шала на страна, пасови ова-она... но визи би требало да се воведат само како контрамерка доколку тие би вовеле визи за нашите граѓани.
dejan mislev deka mazhite se tie koi pravat problemi...ama da vo pravo si.
ViennaBoy
quote:
Originally posted by achtung_panzer .... Crvenkovich po obichaj luta nasekade, ....
Koj e pak sega ovoj Crvenkovich???
Strelec
quote:
Originally posted by ViennaBoy
Koj e pak sega ovoj Crvenkovich???
Toj mu e politichki protivnik na Ljubcho Georgiev!:)
ViennaBoy
quote:
Originally posted by Strelec Toj mu e politichki protivnik na Ljubcho Georgiev!:)
Ja mislev oti Crvenkovski e politichki protivnik na Ljubcho vojvodata ama izgleda izlegol i nekoj Crvenkovich
sapeski
quote:
Originally posted by achtung_panzer
Bi trebalo da bidat poslushani ekspertite po megjunarodno pravo i da nema vizi za "kutrite" kosovari...
Изгледа не си прошетал да ги видиш тие кутри косовари, не си ги видел како ги преплавуваат европските амбасади во Скопје со УНМИК пасоши по шенгеј визи... Па и не се баш кутри да ти кажам.
achtung_panzer
quote:
Originally posted by sapeski Па и не се баш кутри да ти кажам.
Pa ni navodnicite ne se tamu za dzhabe...
toni_a predlog od mene za vizite: 1.liceto treba da ima cisto policisko dosie 2.redovna rabota i obrazlozenie (ili pokana) zasto vleguva vo MK 3.zdravstveno osiguruvanje 4.dovolni finansiski sredstva za vreme na prestojot 5.obavezna adresna registracija koja ke se kontrolira pri izleguvanje od MK potoa: 1.ke se izdavaat direktno na granica 2.za toa ke si plakaat (pa neka se 10-15evr.),da nema idimi,dojdimi 3.od sekoj sto vleguva ke se prai slika (na pr. so web-cam),ke se printira na vizata i posle lepenje u pasos 4.od tie sto nemaat sovremeni pasosi koi vo sebe sodrzat biometricni podatoci da se zimaat i otpecatoci od prsti NAJVAZNO: VIZI SE VOVEDUVAAT ZA SITE DRZAVJANI (t.e. ziteli ili gragani) NA SRBIJA I CRNA GORA KOI ZIVEAT VO DELOVI I REGIONI STO NE SE POD DIREKTNA KONTROLA I UPRAVA NA SAMATA DRZAVA. -moze i za zapadniot sosed na MK da se naprai istoto-
wolf_pack arno e taka toni, toa se pravila kopirani od americhkite granici, ihhh kamo nie da sme ko amerika, celio svet ke ni ljubomore:))) Samo zaboravi: fingerprints.
ViennaBoy abe toni kolku godini ne si bil vo Makedonija?
Jakov
quote:
Originally posted by toni_a
predlog od mene za vizite: 1.liceto treba da ima cisto policisko dosie 2.redovna rabota i obrazlozenie (ili pokana) zasto vleguva vo MK 3.zdravstveno osiguruvanje 4.dovolni finansiski sredstva za vreme na prestojot 5.obavezna adresna registracija koja ke se kontrolira pri izleguvanje od MK potoa: 1.ke se izdavaat direktno na granica 2.za toa ke si plakaat (pa neka se 10-15evr.),da nema idimi,dojdimi 3.od sekoj sto vleguva ke se prai slika (na pr. so web-cam),ke se printira na vizata i posle lepenje u pasos 4.od tie sto nemaat sovremeni pasosi koi vo sebe sodrzat biometricni podatoci da se zimaat i otpecatoci od prsti NAJVAZNO: VIZI SE VOVEDUVAAT ZA SITE DRZAVJANI (t.e. ziteli ili gragani) NA SRBIJA I CRNA GORA KOI ZIVEAT VO DELOVI I REGIONI STO NE SE POD DIREKTNA KONTROLA I UPRAVA NA SAMATA DRZAVA. -moze i za zapadniot sosed na MK da se naprai istoto-
Edno malo amandmancce imam jas, da im stavame na nogata elektronski alki za sledenje na sekoe nivno dvizenje. A pri sekoj obid da ja izvadat ke im sledi brza i odluccna intervencija na mesovitite mobilni policiski ekipi.
трендафил Прашањето поставено од наводните експерти за меѓународно право само покажува колку се експерти. Ние го признаваме пасошот на Косово. Тоа е поважно отколку тоа дали тој ќе има или не македонска виза во него. Мое, неексперско мислење, е дека токму тука може да се изигра да има визи за косоварите, а Србите наместо да бидат незадоволни, да бидат задоволни. Виза треба да се воведе само за тие жители од Косово што немаат важечки пасош на Србија и Црна Гора. Тоа што случајно таков пасош нема скоро ниту еден косовски Албанец, не е проблем на Македонија. Ова доколку владата не е квислиншка. Доколку е, тогаш нема што да размислуваме. Размислува газдата.
toni_a
quote:
Originally posted by ViennaBoy
abe toni kolku godini ne si bil vo Makedonija?
doagam redovno za MK. ednash ili dvapati vo godinata.do moi 18god. ucev vo SK. duri i za vreme na kriznite momenti (nato napadite vrz Srbija i problemite so nasite sogragani) bev vo MK,koga mnogu izbegaa nekade...
lav
quote:
Originally posted by toni_a
quote:
Originally posted by ViennaBoy
abe toni kolku godini ne si bil vo Makedonija?
doagam redovno za MK. ednash ili dvapati vo godinata.do moi 18god. ucev vo SK. duri i za vreme na kriznite momenti (nato napadite vrz Srbija i problemite so nasite sogragani) bev vo MK,koga mnogu izbegaa nekade...
Слободно можеш да посочиш некој од тие кои избегаа , разбира се ако го препознаеш овде на форумов како си џавка нешто , ама со наполнети гајчи неиспразнети од тогаш...нели?
NARCIS` Ako vovedeme vizi kon kosovo avtomatski nie i go priznavame kosovo kako nezavisno,jas licno sum protiv vizite neka ostane vaka kako sto e sea.
Inkognito NARCIS` ovde neshto gadno smrdi .. se plasham deka nekoja golema igra ni se sprema, deka ne se samo kosovarite zameshani .. ima tuka mnogu povekje ... :(
toni_a nisto ne se sprema! na sosedive im e strav i od rakav tresat raboti posto e dojdeno vreme za da se smenat nekoi raboti na koi tie naviknale dosega.tuka grcija lobira i se obiduva nesto. skoro ke se resi statusot na balkanot i tie sto ne se u pravo se obiduvaat da go sprecat toa! mene me zagrizuva samo faktot deka nemame kompetentni politicari. toa sto bese,bese.sega treba samo konzekventna politika.
mako Sigurno ima nacini kako da se zasilit kontrolata bez da se vovedit vizen rezhim sprema nepostoecki drzhavi.
toni_a na sekoj da se istetovira bar-code i da se skeniraat kade se i sto praat