Рецепти за солени јадења
Рецепти за солени јадења
BorisVM Балканска Салата -4 компири -2 главици цвекло, -4 јајца, -1/2 кг. кисели краставички, -1 дцл. јогурт, -100 гр. ореви, -100 гр. црни маслинки, -оцет, масло, црн пипер, сол. Компирите сварете ги со лушпа, а цвеклото посебно. Сварете ги и јајцата. Излупете ги компирите и цвеклото, исецкајте ги на коцки и ставете во длабока чинија. Тврдо сварените јајца исечете ги исто на коцки и измешајте ги заедно со цвеклото и компирите. Додајте ги исечените краставички. Извадете ги семките од маслинките, исецкајте ги и ставете во чинија. Јогуртот измешајте го со сецканите ореви и ставете го во салатата. Додајте сол, масло, оцет и уште еднаш добро измешајте.
Бурек со месо - 1/2 кг. готови кори, - 1/2 кг. мелено телешко месо, - 1 чаша јогурт, - 3 до 4 јајца, - 1 чaша масло, - 1 главица кромид, - сол, - 1 чаша кисела вода Исечете го кромидот и запржете го на загреано масло. Во кромидот ставете го меленото месо, посолете го и добро измешајте го, но не го прежете. Во подмачкана тепсија редете 3 до 4 кори, премачкајте ги со месо и така се по ред додека не ги потрошите корите и филот. Наредениот бурек исечете го на коцки и прелијте го со следниот прелив: изматете ги јајцата, додадете го јогуртот, киселата вода и маслото и сето тоа добро имешајте го. Со подготвениот прелив натопете го бурекот и оставете да стои 10 до 15 минути. Печете го во добро загреана рерна.
Капама од млад кромид 200 грама грав 250 грама кромид 250 грама масло нане чубрица црн пипер црвен пипер сол свежи црвени пиперки Залејте ги со врела вода црвените пиперки за да омекнат, потоа извадете ги дршките и семето. Прелијте го гравот со врела посолена вода за да набабри и оставете го да постои, а потоа истолчете го јадро. Исечете го кромидот ситно, испржете го со маслото, додајте ги црвениот пипер и исецканото нане или измелената чубрица и со оваа запршка залејте го набабрениот грав. Смесата измешајте ја добро и полнете ги пиперките. Редете ги во сад, по можност вертикално, налејте врела вода или сок од кисела зелка и варете ги на тивок оган се додека не омекнат. Јадењето се сервира студено. По желба можете да го потпечете во рерна.
Колач со ореви и смокви -2 јајца, -180 гр. шеќер, -100 гр. маргарин, -100 гр. сецкани ореви, -100 гр. сецкани суви смокви, -1 прашок за пециво, брашно по потреба, ванила и шеќер во прав. Изматете ги добро јајцата со шеќерот. Додајте го маргаринот и оревите како и сецканите суви смокви. Ставете го прашокот за пециво и додавајте брашно по потреба да добиете меко тесто. Ставете го тестото во подмачкано плехче да се пече. По печењето додека е уште топло исечете го на коцки и посипете го со шеќер во прав во кој претходно сте ставиле ванила.
КОМПИРИ СО ЏИГЕР Килограм компири, 250 телешки или јунешки дроб, главица кромид, црн пипер, едно јајце, млеко, маст, сол. Излупете ги компирите, измијте ги, обарете ги и внимавајте да не се преварат. Извадете ги, исечете ги на половина и со лажичка издлабете ги. Извадената средина изгмечете ја со вилушка или пропасирајте ја. Дробот измијте го и сомлете го на машина за месо. Кромидот исечкајте го ситно и испржете го, додајте го мелениот дроб и иситнетиот компир пропржете го малку а потоа ставете црн пипер, сол и ставете го јајцето. Се убаво измешајте и полнете ги вдлабнатините на компирите, наредете ги во подмачкана тава, налејте го со млеко и така компирите ќе бидат облеани и попрскајте ги со растопена маст. Печете ги во рерна се додека да се вцрват.
Пасирана чорба од грашок За ова јаденје е потребно: 500 грама грашок 40 грама маст 40 грама брашно 1/2 главица кромид една лажица доматно пире црн пипер, магдонос, лук и сол Грашокот сварете го во малку солена вода. Загрете ја маста, ставете го ситно исецканиот кромид да се пропржи, па додајте го брашното и запрзете го додека не зацрви, ставете го згмеченото лукче, доматното пире, долијте малку студена вода и вода во која сте го вареле грашокот. Сварениот грашок испасирајте го добро , додајте го на приготвената запршка , додадете вода и се заедно оставете да се провари. По вкус засолете, ставете црн пипер и магдонос. Посебно служете испржени коцки леб.
ПИЛЕ ВО СОС ОД ДОМАТИ 1 пиле 500гр. домати или 4 лажици доматена салца 1 лажица маст 2 лажици брашно 1 бабура 1 главица кромид магданос керевис сол шеќер Измијте го пилето, исечете го на парчиња и сварете го. Доматите исечете ги на парчиња, ставете ги во тенџере со многу малку вода. Во доматите ставете го кромидот, црниот пипер, ситно исецкан магданос и керевис. Откако ќе се свари, пропасирајте го. На маст запржете го брашното и налејте го со пропасираниот домат и додајте ја супата во која се варело пилето на многу тивок оган. На половина час пред јадење во сосот од домати ставете го пилето.
Пиле филувано со спанаќ - 1 пиле - 1/4 спанаќ - мала шолја варен ориз - парче леб натопено во млеко и исцеден - лажица рендан кашкавал - мала главица кромид - сол, црн пипер, чешне лук. Обарете го спанаќот, исцедте го меѓу дланките и исецкајте го. Додајте ги сите останати состојки (кромидот и лукот ситно исецкани). Се заедно промешајте. Пилето измијте го, исушете го и посолете го. Во утробата ставете го филот. Отворот сошијте го со бел конец и прицврстете го со чачкалица. Пилето ставете го во подмачкана тепсија и пешете го околу еден час. Повремено додавајте по малку вода и прелевајте преку пилето.
Пилешко на селски начин -2 пилиња од по 500г, -100г брашно - 1 лажица сол, - 1/2 лажица црн пипер - 2 лажици путер, - 1 лажица масло - 8 стракчиња млад кромид, - 8 млади компири - 8 печурки, - 4 резанки чадена сланина, - 3/8 пилешка супа, - 1 лажица нишесте и - две лажици издробен магдонос.
Пилешко со печурки -1 пиле (1 кг.) -1/2 кг. крупни печурки, -100 гр. сланина, -2 лажици пармезан, -2 кришки леб (натопени во млеко и исцедени), -сол, црн пипер, магдонос, масло Одвојте го стебленцето од печурки и исецкајте ги ситно. Сланината исецкајте ја и запржете на масло. Во истата маснотија испржете ги исецканите печурки. Во посебен сад ставете ги сите состојки за филот и измешајте се заедно. Со филот наполнете ја внатрешноста на пилето. Отворот зашијте го со бел конец и прицврстете го со чачкалица. Пилето ставете го во подмачкана тепсија и печете го еден час. Одвреме навреме ставајте по малку вода и преливајте го пилето.
ПИНЏУР - 1 кг зелени пиперки - 1 кг домати - 1 модар патлиџан - масло, сол, 2-3 чешниња лук Зелените пиперки, доматите и модриот патлиџан ставете ги во голема тепсија во рерна да се испечат. Испечените состојки излупете и истолчете ги. Додајте го истолчениот лук, превријте го маслото и додајте ги во пинџурот. Измешајте се добро и посолете по вкус.
Полнети модри патлиџани -10 модри патлиџани -250 гр. овчо срирење -6 јајца -масло -сол -магдонос Измијте ги патлиџаните, исечете ги дршките и ставете ги да се варат се додека не омекнат. Патлиџаните извадете ги од врела вода и веднаш налејте ги со студена вода. Кога патлиџаните сосема ќе се оладат пресечете ги на половина по должина, извадете го семето така да остане еден дел од кората. Земете тава, намачкајте ја со масло и наредете ги еден до друг, така да вдлабнатата страна стои нагоре. Сирењето испасирајте го, додајте 6 жолчки, ситно сецкан магдонос и посолете. Направете снег од 4 белки, измешајте го со сирењето и полнете ги патлиџаните, а во секој патлиџан ставете по една лажица масло. Ставете ги во рерна и печете ги на тивок оган. Се служат како предјадење.
Потпечени модри патлиџани со јајца -1/2 кг. модри патлиџани, -3 јајца, -200 гр. домати, -100 гр. кромид, -150 гр. овчо сирење, -100 гр. масло, -1 филџан млеко, -1 лажица брашно, -црн пипер, магдонос, сол. Исецкајте го модриот патлиџан на коцки и динстајте го на масло заедно со ситно исецканиот кромид. Кога ќе омекнат патлиџаните, посипете ги со брашното, додајте ги доматите претходно излупени и исецкани и продолжете со динстањето. Откако ќе зоврие течноста што ја испуштил зеленчулот, јадењето тргнете го од оган и додајте му изгмечено сирење, сол, црн пипер и магдонос. Сето тоа заедно измешајте го и пресипете го во подмачкана тава. Прелејте го со иматени јајца и млеко и ставете го во врлеа рерна да се пече се додека не зацрвени.
САЛАТА СО ТУНА -500 гр. домати -2 пиперки (црвена и зелена), - 1 главица зелена салата, - 1 кутија туњ, - оцет, сенф, сол, - 3 кисели краставички, -100 гр маслинки (црни и зелени) , - 2 тврдо варени јајца, -2-3 мали краставички за украсување. Исчистените пиперки исечте ги на половина, а потоа на резанки. Доматите исечете ги на кришки, отстранете ги семките и сокот. Зелената салата исцедете ја од водата и наредете ја на дното на чинијата за салати. Туњевината иситнете ја, додадете го маслото од конзервата, сенф, оцет, малку сол, и на тркалца исечените краставички. Додадете ги доматите и пиперките (малку намастени) и дел од маслинките, внимателно измешајте и наредете ја смесата во чинијата за салата. Салатата украсете ја со тркалца тврдо варени јајца, краставички и маслинки. Служете со топли лепчиња или црн домашен леб.
СКОПСКА ПИТА СО ЈАБОЛКИ За тестото: 250 гр. брашно 120 гр. путер или маргарин 2 јајца 70 гр. мелени ореви кора од лимон За филот: 1кг. кисели јаболка 120гр. шеќер 2 лажици рум 125гр. слатка павлака 1 ванила Измијте ги јаболките, излупете ги и исецкајте ги ситно. Посипете ги со шеќерот, додајте рум и вино и пропржете ги додека не омекнат, оставете ги да се ладат. Замесете го тестото и оставете го на ладно место малку да отстои. Ставете го тестото во подмачкан плех и развлечете го до дебелина од два сантиметри, а потоа ставете го да се пече во загреана рерна. Исеченото тесто премачкајте го со спремениот фил. Изматете слатка павлака и прекријте ја питата.
Тавче гравче на тетовски начин За ова јадење е потрбно: Тетовски (или покрупен) грав Кромид Масло Брашно Црвени суви пиперки Црн пипер Нане Магданос Лук Измијте го гравот и сварете го. Внимавајте да не се развари (зрната треба да останат цели. Исцедете го, но не сосем, треба да остане малу вода, потоа додајте малку пропржен ситно сецкан кромид со повеќе масло, во кој сте ставиле црвен пипер. Вака приготвениот грав ставете го во плех или во земјена тава, залејте го со маслото, посипете малку брашно и ситно исецкан магданос и нане и наредете неколку црвени суви пиперки. Додајте црн пипер и по желба неколку чешниња лук. Вака приготвеното тавче ставете го во рерна да се пече. Во летна сезона можете одозгора да наредите тркалца домати и зелени пиперки.
ТЕЛЕШКА ЈАНИЈА СО СПАНАЌ 1 кгр. гелешко месо од градите, 1 кгр. спанаќ, 2 главици млад кромид, масло, брашно, црвен пипер и сол. Исечете го месото на парчиња, ставете го во сад, налијте студена вода колку да се покрие месото а потоа варете го. Во друг сад на масло пропржете го кромидот - ситно исечен, потоа додајте го спанаќот исчистен и ситно исечен, пропржете го додајте една лажичка брашно, се добро промешајте, додајте малку црвен пипер и се ставете во месото откако тоа ќе биде наполу варено. Посолете го јадењето, поклопете го и ставете го во рерна или на крајот од шпоретот малку да прокрчка. Готовото јадење треба да биде без многу сос.
Чорба од тиквички - 1 тиквичка - 1/2 главица кромид - 50 гр. маст - 2 лажици брашно - 1 лажичка црвен пипер - миродија - 1 јајце и оцет Ставете ја маста да се загрее, додајте го брашното и малку пропржете го. Потоа додадете ситно сецкан кромид. Кога ќе пожолти кромидот додајте го црвениот пипер и излупената и на ситни коцки иссецкана тиквичка. Пропржете малку и налејте со вода како за секоја чорба. Кога ќе омекнат тиквичките додајте малку миродија. Добар апетит!
Штипски пастрмајлии (ЗА 4 ЛИЦА) - 1 кг. брашно - свинска удина - 200 гр. маст - 4 јајца - пакетче квасец (25 грама) Додајте го растопениот квасец во брашното и со вода замесете средно меко тесто. Изработете го добро тестото и оставете го некое време да постои за да скисне. Потоа разделете го тестото на 4 еднакви дела, секој дел посебно расплескајте го како за не многу голема погача. Исечете го месото на ситни парчиња, посолете го и разделете го на 4 дела и ставете го на четирите пастрмајлии. Распоредете го месото врз целите кори, околу секоја кора направете витка од тестото, врз месото ставете парчиња маст и ако сакате црвен пипер. Ставете ги вака подготвените пастрмајлии во рерна да се печат на 250 степени. Откако ќе се потпечат малку на секоја пастрмајлија ставете по едно изматено јајце и вратете ги во рерната да се испечат. Се сервираат топли.
noaNoa Ima li nekoj recept za ruska salata?
SpaceLily Majonez(po potreba) znacit 1 tegla ili povekje Seckani vareni morkovi Seckani vareni kompiri Seckani kiseli krast'jcina Seckana salama Seckan Kashkaval Seckani vareni jajca Sol po potreba (ova za ruskata salata) Napraj mu na mazati neka gnetit:)
BorisVM ГРАВ СО СУВО МЕСО И ДОМАТИ 300 до 400 гр. бело гравче, 1 лажчца маст, 2 главици ситно сецкан кромид, магдонос, 2 до 3 чешниња лук, сол, црн пипер, 250 гр. суво месо, 1 колбас, маст, грошки од леб. Гравот ставете го да се провари и додајте му пропржен кромид, магдонос, лук и црн пипер. На тивок оган варете го гравот додека не смекне. Во огноотпорна чинија ставете малку маст и ставете половина од исцедениот грав. Врз гравот наредете тркалца домати, а врз доматите ситно сечкано суво месо и на тркалца исечениот колбас. Одозгора ставете ја втората половина од гравот, по потреба додајте малку течност од варениот грав, прелијте со загреано масло и посипете со трошки од леб. Печете го во загреана рерна додека течноста не испари и не фати кора. Со гравот можете да служите различни видови салати од свеж зарзават.
BorisVM ГУЛАШ ШНИЦЛИ 300 гр. свински шницли, 1 главичка лук, 1 главичка кромид, вегета, црн пипер, масло, сол, магдонос. Истолчете ги шницлите од двете страни и премачкајте ги со масло. Ставете малку вегета и црн пипер. Шнш^лите редете ги една преку друга, а помеѓу нив распоредете го сецканиот лук и кромид и оставете ги на студено место. После 1 час, шницлите спуштете ги во сад со врело масло. Поклопете ги и динстајте ги постепено додавајќи по малку вода по потреба. Откако ќе омекнат додајте 1/2 лажица брашно и ситно исецкан магдонос.
BorisVM СПАНАЌ CO ВАРЕНИ ЈАЈЦА Земете: половина нилогран спанаќ, сода бикарбона масло, брашно, 3 лажици кисело млено, јајца, црн пипер, сирење и сол. Исчистете половина килограм спанаќ, измијте го и ставете го да се вари. Во варењето додајте му сода бикарбона за да ја задржи зелената боја. Откако ќе се свари спанаќот исцедете го од водата и сомелете го на машина за мелење месо. Во сад ставете масло и испржете една лажица брашно да добие црвеникава боја, потоа ставете го пржениот спанаќ, додајте сол и црн пипер и шест лажици кисело млеко. Се измешајте добро и ставете го во садот во кој ќе го печете јадењето. Одозгора ставете три тврдо варени јајца, исечени на половинки и иситнето сирење, печете го јадењето 15 минути. Служете го додека е топло.
BorisVM ПРЖЕНО СВИНСКО МЕСО СО ПРАЗ 500 гр. свинско месо, 3—4 сграка праз, три суви пиперки, црвен и црн пипер. Исечете на парчиња 500 гр. свинско месо без коски, измијте го и ставете го во сад да се пржи на масло. Кога ќе се сцрви месото, додајте го празот исечен на покрупни парчиња. Сувите пиперки исечете ги на парчиња и додајте ги кога ќе омекне празот, пропржете ги заедно со месото и празот и посипете ги соцрвен и црн пипер. Се сервира со варен ориз, макарони, пире од компири или салата.
yURI КРЕМЕНАДЛИ СО ПЕЧУРКИ 4 свински кременадли, 1 лажица брашно, сол, црн пипер, 4 лажици масло, 3 главици кромид, 250гр. печурки, 1/4 павлака. Посолете ги кременадлите, посипете со црн пипер, ставете им брашно и пржете ги на масло од секоја страна по 2 минути. Пржените кременадли ставете ги во огноотпорна чинија. Исецкајте го кромидот и заедно со печурките динстајте ги 5 минути. Павлаката измешајте ја со сол и црн пипер и со неа прелијте ги кременадлите. Поклопете ги и во загреана рерна запечете ги околу 25 минути. Внимавајте, температурата на рерната да биде 150 до 170 степени. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
BorisVM ТЕЛЕШКИ ШНИЦЛИ НА ШАРПЛАНИНСКИ НАЧИН 6 телешки шницли, 150 гр. овчо сирење, 100 гр. кашкавал, 150 гр. кајмак, 3-4 страка магдонос, главица кромид, 3 јајца, лажица црвен пипер, црн пипер, сол. Ситно исечканиот кромид помешајте го со кашкавал кој претходно сте го исечкале на ситни коцки, кајмакот иситнетото сирење. На оваа смеса додајте црн пипер, и јајца и измешајте се убаво за да се изедначи смесата. Шницлите исчукајте ги на среде на секоја шницла ставајте соодветна количина од смесата. Преклопете ја секоја шницла на половина и причврстете ја со чепкалка да не испадне филот и печете ги на скара од двете страни.
yURI ТЕГНЕТА ПИТА Потребни состојки: · 1 кг брашно · 1 филџан зејтин · половина квасец · сол · сирење со Знак за квалитет (спанаќ, праз) · 1 јајце Начин на приготвување: Се замесуваат 1 кг брашно, 1 филџан зејтин, малку сол и половина квасец. Откако ќе се замеси тестото, се дели на 8-10 парчиња. Секоја кора по малку се расукува, се мачка со зејтин, и одоздола и одозгора, и се остава да постои 15 мин. Потоа се тегне, а краевите се сечат. Се попрскува само малку со зејтин и се става фил по желба (сирење со јајце, спанаќ или праз). Се пече во загреана рерна. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
yURI Рецепт за ден 26.02.2003 СВИНСКО МЕСО СО ЗЕЛЕНЧУК 500 гр. свинско месо, (од ребра) сол, црн пипер, 500гр. моркови, 500гр. компири, 1 врска магдонос, 500 гр. келераба, 2 лажици масло, 1/2 литар супа од коцка. Месото пржете го на масло, и кога ќе се зарумени налијте ја супата, и зачинете со сол и црн пипер. Динстајте го месото околу 40 минути. После тоа ставете ги исчистените моркови, келерабата, компирите и варете уште 20 минути. Ка крај пробајте дали е се доволно зачинето и ставете го исецканиот магдонос. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
yURI ТЕЛЕШКИ ШНИЦЛИ НА ШАРПЛАНИНСКИ НАЧИН 6 телешки шницли, 150 гр. овчо сирење, 100 гр. кашкавал, 150 гр. кајмак, 3-4 страка магдонос, главица кромид, 3 јајца, лажица црвен пипер, црн пипер, сол. Ситно исечканиот кромид помешајте го со кашкавал кој претходно сте го исечкале на ситни коцки, кајмакот иситнетото сирење. На оваа смеса додајте црн пипер, и јајца и измешајте се убаво за да се изедначи смесата. Шницлите исчукајте ги на среде на секоја шницла ставајте соодветна количина од смесата. Преклопете ја секоја шницла на половина и причврстете ја со чепкалка да не испадне филот и печете ги на скара од двете страни. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
yURI КИСЕЛИ ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ CO ГРАВ Посно јадење Земете: 500 грама грав, 6-7 кисели бабури, 4-5 лажици масло, црвен пипер, магданос и сол. Сварете го гравот како за тавче гравче, исцедете го од водата и запржете го со повеќе масло, во кое сте додале црвен пипер, малку маганос и сол. Исчистете ги пиперките од семето и полнете ги со гравот. Наредете ги во плех, налејте ги со малку вода во која се вареше гравот и оставете ги да се печат во рерна. (Ако се пиперките многу кисели ставете ги во вода да постојат подолго време пред да ги полните.)
dalila
quote:
Originally posted by The`bItCh
ne vervam dek nekoj po gradojte imat takvo neshto[xx(]
Ne vervish...ama koga kje dojdeme vo Ohrid ima da najdesh, pa makar i da go iskopash [;)][:D] Ovoj specijalitet mora da go probame [:)]
Jakov ITNO.... koj znae kade vo Skopje moze da se najdat "zabji batacinja"?????
dalila
quote:
Originally posted by mEnEmA
Aj ke te zamolam nekoja recepta za ustipci :))
Stiga receptot[:)]
Ushtipci
4 celi jajca, 1 chasha jogurt, 20 lazici brashno, 1 pecivo, na vrv na nozhot sol. Seto toa se izmatuva, se ostava da se odmori i so vlazna lazhica se vadat ushtipcite i se przhat vo vrel zejtin. Ednostavno, neli?
quote:
Originally posted by mEnEmA dalila koga ke go usovrsam ke te viknam :))
Chekam [:D]
BorisVM ШАРПЛАНИНСКИ ДВОЈНИК 400 гр. свинско месо без коска, 300 гр. мелено месо, 150 гр. сирење, 150 гр. кашкавал, 100 гр. кајмак, 100 гр. кромид, 1 домат, 1 до 2 пиперки, 1 до 2 лути пиперчиња, 100 гр. сува сланина, 80 гр. брашно, сол, црн пипер, магоднос. Во меленото месо додајте ситно исечкано луто пиперче, сол, црн пипер, буковец, ситно исечкана сува сланина, кашкавал и брашно, и сето тоа треба да го измешате. На смесата ставете сирење, исплескајте во вид на плескавици и обвиткајте ги со сланина. На свинското каре се редат тенки резанки кашкавал, се додава малку дафинка и буковец. Пржете ги во плиток сад или испечете ги на скара. Во меѓувреме во тава испржете ситно исечкан кромид, домат, пиперките, ситно исечкан магоднос, додајте малку дафинка, сол и црн пипер. Откако месото ќе се .испржи ставете го кајмакот, а месото прелејте го со веќе приготвениот сос. Служете го со пржени компири или некое друго вариво.
ozonce
quote:
Originally posted by Strelec
Ѓевречиња
Aj ziv da si [:)] na ova ushte presen ajvar i dobro sirenje i ... meraci :)
yURI ЦРВЕНИ СУВИ ПИПЕРКИ ПОЛНЕТИ CO ГРАВ Посно јадење Земете: 250 грама црвени суви пиперки, 250 грама грав, 250 грама кромид, 250 грама масло, нане, чубрица, црн пипер, црвен пипер и coл. Залејте ги со врела вода црвените пиперки за да омекнат, потоа извадете им ги дршките и семето. Прелејте го гравот со врела посолена вода за да набабри и оставете го да постои, a потоа истолчете го јадро. Исечете го ситно кромидот, испржете го на маслото, додајте ги црвениот пипер и исечканото нане, или мелената чубрица, и со оваа запршка залејте го набабрениот грав. Смесата измешајте ја добро и полнете ги пиперките. Редете ги во сад, по можност вертикално, налејте врела вода или сок од кисела зелка и варете ги на тивок огин, се додека не омекнат. Јадењето се сервира ладно. По желба можете да го потпечете во рерна.
yURI МАКЕДОНСКИ ШАШЛИК 750 гр. свинско месо, (од шол или ружа) сланина, мелено месо. кромид, сол. Се зема свинско месо и се посолува. Сланината се сече на парчиња, а од меленото месо се прават мали топчиња. На жица од ражен се реди по следниот ред: прво се става парче свинско месо, потоа парче сланина, па топче од мелено месо, потоа парче кромид и пак по истиот ред додека не се исполни жицата. Се пече на скара и се сервира топло. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
yURI ПОЛНЕТО ТЕЛЕШКО Потребни состојки: · 800 г телешка удина · 100 г мортадела со Знак за квалитет · 50 г овчо старо сирење со Знак за квалитет · 1 главица кромид · 2 моркова · 2 парчиња леб · 2 јајца · млеко со Знак за квалитет · магдонос · главица целер · црн пипер · сол Начин на приготвување: Најпрвин се сечкаат 100 г мортадела, 50 г овчо сирење, 1 главица кромид, 2 моркова, магдонос и целер. Се матат 2 јајца и малку млеко и во тоа се натопуваат 2 парчиња леб кои се додаваат во претходната смеса, заедно со сол и црн пипер. Со подготвената смеса се полни месото кое треба да биде исечено како џеб. Откако ќе се наполни, се врзува со конец, се става во подмачкано тавче, се прелева постепено со млака вода и се пече околу 2 часа. Се служи ладно. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
yURI ТЕГНЕТА ПИТА Потребни состојки: · 1 кг брашно · 1 филџан зејтин · половина квасец · сол · сирење со Знак за квалитет (спанаќ, праз) · 1 јајце Начин на приготвување: Се замесуваат 1 кг брашно, 1 филџан зејтин, малку сол и половина квасец. Откако ќе се замеси тестото, се дели на 8-10 парчиња. Секоја кора по малку се расукува, се мачка со зејтин, и одоздола и одозгора, и се остава да постои 15 мин. Потоа се тегне, а краевите се сечат. Се попрскува само малку со зејтин и се става фил по желба (сирење со јајце, спанаќ или праз). Се пече во загреана рерна. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
ozonce yURI daj recept za burek so meso i jogurt :)
BorisVM МАТЕНИЦА СО ТИКВИЧКИ Потребни состојки: · околу 1 кг тиквички · сол · 3 јајца · 50 г кајмак · 500 г пченкарно брашно · млеко со Знак за квалитет · маст Потребни состојки за прелевање: · 1 јајце · 100 г кајмак Начин на приготвување: Исчистените тиквички се сечкаат на коцки, се посолуваат и се оставаат да се цедат. Одделно се матат 3 јајца, се додаваат исцедените тиквички, 50 г кајмак и пченкарното брашно. Се додава толку млеко за да се добие ни густо ни ретко тесто. Се пече во тепсија во која има стопено лажица маст. Кога е печена, се вади од рерна, се сече на парчиња, се прелева со матено јајце со кајмак, и се враќа да се допече. Се служи топла.
BorisVM ПИЛЕ НА ПРОЛЕТЕН НАЧИН Потребни состојки: · 1 пиле · 4 л зејтин · 40 г кромид · 30 г сува сланина со Знак за квалитет · 1/2 земичка · 1 дл млеко со Знак за квалитет · 2 јајца · 2 лажици Зачинал · 100 г конзервиран грашок · 100 г конзервирани моркови · магдонос · 40 г путер Начин на приготвување: Наполу печено пиле се реже на градната страна и се полни со подготвениот фил, се обложува со парчиња путер и се става повторно да се пече околу 30 минути. Филот се подготвува на следниот начин: се разматуваат млекото и јајцата, се додаваат Зачиналот, нарежаните земички на мали коцкички, исечканиот магданос, исечканата сланина, кромидот кој претходно е запржен, сето тоа добро се меша и на крај се додаваат грашокот и морковите изрежани на коцки. Совет: Пред да го сервирате пилето, извадете го филот во чинијата како гарнир.
yURI ГАЛИЧКА ШНИЦЛА 800 гр. месо свинско од шол, 120 гр. галичко сирење, сол, вегета. Месото се сече како за шницли. На секоја шницла се става по 30 гр. сирење, се ролува и се пече на плотна. Кога ќе се испече шницлата се гарнира со зарзават, а одозгора се ренда галичко сирење. Се сервира топло Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
yURI КОМПИРИ СО ЏИГЕР Килограм компири, 250 телешки или јунешки дроб, главица кромид, црн пипер, едно јајце, млеко, маст, сол. Излупете ги компирите, измијте ги, обарете ги и внимавајте да не се преварат. Извадете ги, исечете ги на половина и со лажичка издлабете ги. Извадената средина изгмечете ја со вилушка или пропасирајте ја. Дробот измијте го и сомлете го на машина за месо. Кромидот исечкајте го ситно и испржете го, додајте го мелениот дроб и иситнетиот компир пропржете го малку а потоа ставете црн пипер, сол и ставете го јајцето. Се убаво измешајте и полнете ги вдлабнатините на компирите, наредете ги во подмачкана тава, налејте го со млеко и така компирите ќе бидат облеани и попрскајте ги со растопена маст. Печете ги во рерна се додека да се вцрват. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
yURI ШНИЦЛИ ЕСТЕРХАЗИ Потребни состојки: · 3 - 4 бифтеци · маст, сол, црн пипер · 2 китки зеленчук за супа · 2 главици кромид · 1 лажица брашно · 1/4 супа од коцка · сок од половина лимон · малку црно вино · 1/8 литри павлака со Знак за квалитет Начин на приготвување: Месото се трие со сол, се мачка со црвен пипер и се пече во рерна, сi додека се вцрви. За време на печењето, одвреме - навреме се премачкува со маст. Исчистениот зеленчук се сече, се сече и кромидот и заедно се пржат во маст. Потоа се додава брашно, се промешува, се додава супа и се вари додека да се згусне. Потоа се цеди, се додаваат сок од лимон, малку вино и павлака, сол и црн пипер и се става во чинија во која ќе се служи. Над сосот се реди месото исечено на шницли. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
ozonce kade e tuka ajvarot bre borise... I jadete li vie i usa i bilo kade nadvor od mkd ajvara? Zamisli so dobro ovchko sirenje i toplo pecheno selsko lepche... ej haos
yURI РОЛАТ ОД БЕЛО ПИЛЕШКО МЕСО Потребни состојки: · 1 пиле од 1,800 кг · 200 г печурки · 200 г сува сланина со Знак за квалитет · 2 дл /една чаша / бело вино · 1 лажица брашно · 1 лажица Зачинал · 1 дл масло · 1 китка магдонос · 1 сварен морков · 2 лажици кисела павлака со Знак за квалитет · сол, црн пипер Начин на приготвување: Од пилето се вади белото месо, се одвојува од коски, а останатото месо, посолено се вари додека да омекне. Потоа се вади од супата, се става во тава, се прелева со 1 дл масло и се пече во рерна околу 20 мин. на температура од 250 степени. Печеното месо се одвојува од коските и ситно се сечка. Се зема маснотијата во која се печело месото и на неа се пропржуваат печурките, потоа се додаваат сечканата сланина, една лажица брашно, сол, Зачинал, црн пипер, вино, исечканото пилешко месо, павлаката, морковот и магдоносот. Смесата се изедначува, се покрива со капак и се става на оган околу 5 мин. Со оваа смеса се полнат кошнички. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
n/a ОХРИДСКИ ПИПЕРКИ Потребни состојки: · 1 кг пиперки (8 за полнење, за затворање) · 300 г младо кравјо сирење со Знак за квалитет · 200 г трапист · 100 г кашкавал со Знак за квалитет · 80 г шунка со Знак за квалитет · Зачинал, сол · 80 г зејтин · 4 јајца за прелевање Начин на приготвување: Пиперките се мијат и им се отсекува дршката. Трапистот, кашкавалот и шунката се сечат на коцки од по 1 см и му се додаваат на издробеното младо сирење. Потоа се додава Зачинал, убаво се меша и се полнат пиперките. Секоја пиперка се затвора со парче пиперка и се ставаат на зејтин да се пржат околу 15 мин. Кога пиперките ќе омекнат од сите страни, се зголемува температурата и се прелеваат со кајгана. Кога ќе се испржат се служат топли.
n/a ГИБАНИЦА Потребни состојки: · 4 јајца · 1 чаша јогурт или млеко со Знак за квалитет · 1/2 чаша зејтин · 200 г сирење со Знак за квалитет · 200 г салама со Знак за квалитет · 12 големи лажици брашно · 1 прашок за пециво Начин на приготвување: 4 цели јајца убаво се матат како за торта. Потоа се додаваат една чаша јогурт или млеко, зејтин, дробено сирење, 200 г сечкана салама, 12 големи лажици брашно и еден прашок за пециво. Сето тоа добро се меша и се става во подмачкано тавче со зејтин и брашно да се пече.
yURI ЃУВЕЧ СО ПИЛЕШКО МЕСО Потребни состојки: · 250 г ориз · 350 г пилешко месо · 150 г кромид · 1 дл зејтин · 100 г зелени пиперки · 150 г домати · 1 лажичка Зачинал · 3 г благ црвен пипер · сол · 200 г компири · 2 л кисело млеко со Знак за квалитет Начин на приготвување: Исечканиот кромид се пропржува. Потоа се додаваат исечканото пилешко месо, зелените пиперки и компирот, изрежан на долги парчиња, и кратко се пржат. На крајот се додаваат оризот, црвениот пипер, солта и се залева со малку вода, па се остава да зоврие. По површината се редат резанки домати и се ставаат во рерна да се печат околу половина час на температура од 200 степени. Кога сето тоа ќе се испече, се прелева со кисело млеко и се остава уште кратко да се потпече. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
BorisVM БАКРДАН Потребни состојки: · 3 грста пченкарно брашно · вода · 2 лажици масло · сол · сирење со Знак за квалитет · јогурт со Знак за квалитет Начин на приготвување: Зовријте вода во подлабок сад од 2 л, може земјено грне, посолете ја и додајте 1-2 лажици масло. Со дршка од лажица измерете колку вода имате, па, според тоа, ставете толку грста пченкарно брашно (три прста вода - три грста брашно). Кога ќе зоврие водата, внимателно ставете го брашното врз водата и на крај со дрвената дршка од лажицата направете отвори на 2 - 3 места. Оставете го бакрданот да врие подолго време на тивок огин. Кога водата ќе изврие наполу, иставете го бакрданот од огинот, измешајте го добро со дрвена лажица и попарете го со врело масло. Потоа со лажица натопена во масло вадете од бакрданот и ставајте во чинија. Одозгора посипете го со сирење. Служете го со јогурт.
yURI БОРАНИЈА ВО ТАВЧЕ 1 кг.боранија 250 гр.кромид 100 гр. масло брашно црн пипер сол Обарете ја боранијата во солена вода и исцедете ја. Во посебен сад испржете го сецканиот кромид, додајте црвен пипер и помешајте го тоа со боранијата. Префрлете ја смесата во земјена тава и налејте ја со вода во која се варела боранијата, колку да се облие.Ставете црн пипер и наросете со брашно, а потоа ставете ја во рерна да се пече. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
moonchild Ozoncce eve ti recepti za ajvar: MACEDONIAN AJVAR 10 kg. red paprika 1 liter oil solt Before you begin wash the paprika, then baked them. After beaking pill of the skin and live them to drain. Than mill the paprikas in a microprocessor. Put the mill paprika in a big dish with 1/2 a litre oil. Fry them on low temperature and stir occasunaly. The remaining oil is added from time to time until the ajvar is throughly cooked. (About 40 to 60 minutes). After that add salt to taste. Worm the jugs in a oven nd fill them with worm ajvar. The jugs should be closed immediately after being filled. Ajvar is popular appetizer or side dish made of roasted paprika, ripe tomatoes, and even string beans can be combined into ajvar. Ajvar is a seasonal dish in Macedonia, always made in late summer and early autumn, just after the paprika harvest, when many households also can or bottle their own ajvar for use throughout the winter season. 8-12 fresh red paprika (mild or medium-hot, to taste) 4 medium-size eggplants 1/2 to 3/4 cup olive oil 1 large onion, minced 3 large garlic cloves, chopped 1 to 2 tablespoons lemon juice (or 1 tablespoon red wine vinegar) Salt and pepper to taste Chopped fresh parsley for garnish Roast the paprika and eggplants over charcoal or a gas flame, or bake them in a preheated 475 F oven, until the skin is blistered and darkened. Place the roasted vegetables in a paper bag and let them steam in their own heat for 10 minutes. Peel off and discard the burnt skin along with the steams and seeds. Mash the peppers and eggplant pulp together to form a slightly chunky mass. You can do this with a fork or in a food processor. Heat 3 tablespoons of oil in a large skillet and saute the onion until very soft. Add garlic and cook for 2 more minutes. Remove from the heat and stir in the pepper-eggplant pulp, mixing well. Slowly drizzle the remaining oil into the mixture, stirring constantly to incorporate all of the oil. Add lemon juice or vinegar, and salt and pepper, to taste. Transfer to a serving bowl and garnish with parsley. Serve as an appetizer to spread on thick slices of country-style white bread or flat pita bread with chunks of feta cheese, or use as a side dish to accompany grilled or roasted meats. Yield: 6 to 8 servings, as an appetizer or side dish. Gi ima na razliccni sajtovi i razliccno se prigotvuvaat. Eve ti eden sajt kade ssto mozzess da najdess sekakvi evropski recepti vo koi se rabira se i makedoskite [:)] http://www.cbel.com/european_recipes/ Pozdrav, Moonchild
yURI СВИНСКО ПЕЧЕНО МЕСО СО КОЖИНКА 2 кг. свинско месо - рбет или бут сол 100 гр. свинска маст Парчето свински рбет со кожинка се става во врела солена вода малку да се обари. Кожинката треба да биде на долната страна. Месото треба да е од младо, не мрсно прасе. Кога е веќе обарено, месото се става на штица и со остар нож се засечува кожинката во вид на ромбови. Така засечено, месото се пече 1-2 часа во рерна. Додека се пече, постојано се прелива со сокот. Кога е месото печено, кожинката треба да биде крта и пожолтена. Печеното месо се служи со салата од зелка и печени компири. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
yURI ПОЛНЕТА КОКОШКА Потребни состојки: · 1 кокошка · 200 г мелено месо · 200 г свинско месо · 200 г кашкавал со Знак за квалитет · 200 г шунка со Знак за квалитет · 200 г морков · 1 јајце · 2 парчиња сув леб · 2 суви пиперки · 1 чаша зејтин · 1 чаша бело вино Начин на приготвување: Најпрвин се вадат коските од кокошката. Потоа се сечкаат свинското месо, кашкавалот, шунката, морковите претходно малку обарени, и пиперките. Се додаваат лебот, претходно потопен во млеко, меленото месо и 1 јајце. Сето тоа се меша и со подготвената смеса се полни кокошката. Откако ќе се наполни, се шие и се става во подлабоко тенџере, се посипува со 1 чаша зејтин, 1 чаша бело вино и со малку сечкан лук. Се пече околу 3 часа на 150оС. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
yURI ЈУНЕШКО ПЕЧЕНО СО ЗЕЛЕНЧУК 800 гр. јунешко месо, сол, црн пипер, 100 гр. сланина, 3 главици кромид, 3 моркови, 1 целер, лорбер, пола чаша вино, 6 лажици оцет. Посолете го добро месото, ставете му црн пипер. Садот во кој што ќе го печете месото обложете го со листови сланина а одозгора распоредете на тркалца исечен лимон, морковите и лукот како и на коцкички исечениот целер. Ставете го лорберот спуштете го месото и налијте го со вино (може и со супа). Поклопете го садот и печете го два часа. Сокот од печењето процедете го ставете му милерам и служете го со печењето. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
moonchild Ozoncce eve ti recept za burek so meso. Boris go stavi vo eden post na prvata strana, no jas go probav burekot navistina e odliccen!!!! Mmmmmm Бурек со месо - 1/2 кг. готови кори, - 1/2 кг. мелено телешко месо, - 1 чаша јогурт, - 3 до 4 јајца, - 1 чaша масло, - 1 главица кромид, - сол, - 1 чаша кисела вода Исечете го кромидот и запржете го на загреано масло. Во кромидот ставете го меленото месо, посолете го и добро измешајте го, но не го прежете. Во подмачкана тепсија редете 3 до 4 кори, премачкајте ги со месо и така се по ред додека не ги потрошите корите и филот. Наредениот бурек исечете го на коцки и прелијте го со следниот прелив: изматете ги јајцата, додадете го јогуртот, киселата вода и маслото и сето тоа добро имешајте го. Со подготвениот прелив натопете го бурекот и оставете да стои 10 до 15 минути. Печете го во добро загреана рерна. Od druga strana ssto kke ti e tebe recept koga mozzess da si gokupiss tamu na gotovo [:)] Ovde kaj mene go nema pa morav da go napravam. Pozdrav, Moonchild
yURI ЗАПЕЧЕНО ШКЕМБЕ 1,5 кгр. шкембе, 1 кгр. зелени пиперки, 500 гр. домати, масло, магдонос и сол. Исчистете го шкембето, исечете го на поголеми парчиња и ставете го во сад со вода да се вари. Посебно исечете на поситни парчиња еден килограм пиперки и добро испржете ги на масло, потоа додајте ги излупените и исечени домати и продолжете го пржењето додека изврие водата. Ставете ја оваа смеса по можност во земјена тава. Врз неа наредете ги парчињата од шкембето. Посипете го јадењето со сол, црн пипер и исецкан магдонос и ставете го во рерна да се пече. Од преостанатиот булјон и зеленчук пригответе чорба од шкембе со додаток на блага запршка и ситни парченца од шкембето. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
yURI ПОГАЧА ОД ПЧЕНКАРНО БРАШНО НА КУМАНОВСКИ НАЧИН Потребни состојки: · 1,5 кг пченкарно брашно · 200 г маст или масло · 200 г сирење со Знак за квалитет · 2 јајца · малку квасец и сол Начин на приготвување: Ставете го брашното во сад, додајте го растопениот квасец (може и без квасец) и замесето го со млака вода и сол. Приготвената смеса треба да е густа како каша за да се стави во садот во кој ќе се пече. Во друг сад разматете ги јајцата, издробете го сирењето и измешајте го со јајцата. Подмачкајте ја тавата со доста маст, ставете еден дел од смесата и потпечете го во рерна. Кога смесата ќе се потпече, извадете ја тавата и попрскајте ја смесата со врела маст и со јајцата и сирењето. Врз ова ставете го вториот дел од пченкарната смеса и пак ставете да се потпече. Ова можете да го повторувате 3 - 4 пати. Кога ќе се испече последната кора, погачата исечете ја на парчиња и прелејте ја со врела маст и со малку вода. Се служи топла со супа или со кисело млеко. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
yURI ШНИЦЛИ ЕСТЕРХАЗИ Потребни состојки: · 3 - 4 бифтеци · маст, сол, црн пипер · 2 китки зеленчук за супа · 2 главици кромид · 1 лажица брашно · 1/4 супа од коцка · сок од половина лимон · малку црно вино · 1/8 литри павлака со Знак за квалитет Начин на приготвување: Месото се трие со сол, се мачка со црвен пипер и се пече во рерна, сi додека се вцрви. За време на печењето, одвреме - навреме се премачкува со маст. Исчистениот зеленчук се сече, се сече и кромидот и заедно се пржат во маст. Потоа се додава брашно, се промешува, се додава супа и се вари додека да се згусне. Потоа се цеди, се додаваат сок од лимон, малку вино и павлака, сол и црн пипер и се става во чинија во која ќе се служи. Над сосот се реди месото исечено на шницли. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
yURI ПОСЕН ЃУВЕЧ Земете: една чаша ориз, една поголемв главица нромид, две-три зелени пиперни (може и пиперки од нисела туршнја), црвен пипер, два-три домати (или доматена салца), магданос, црн пнпер, гри-четири ламици масло, два-три компири и coл. Bo сад ставете го маслото па додајте го кромидот, ситно исечен, и пропржете го додека не добие златно жолта боја. Додајте ги пиперките, исечени на тркалца, продолжете го пржењето додека не омекнат и пиперките, додајте го оризот исчистен и измиен и компирите, исечени на квадратчиња. Се ова запржете го уште малку па додајте ги црвениот пипер и магданосот, ситно исечен. Пропржената смеса ставете ја во тавче од средна големина, залејте ја со врела вода и одозгора наредете ги доматите, исечени на тркалца (или салцата растворена со вода). Посипете со црн пипер и ставете го тавчето да се пече. Оризот и компирите треба да се прекриени со вода. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
yURI СОЛЕН МЛЕЧНИК Потребни состојки: · 500 г брашно · 6 јајца · 300 г сирење со Знак за квалитет · малку млеко со Знак за квалитет · масло и сол Начин на приготвување: Во брашното додајте малку сол и замесете тесто како за пита. Од тестото расукајте кора дебела еден прст и ставете ја врз подмачканата тепсија. Изматете ги јајцата, додајте малку млеко или вода, а потоа ставете го сирењето, ситно издробено, и сето тоа посипете го врз кората - претходно попрскајте со малку масло. Врз јајцата ставете малку искршени јуфки, попрскајте ги со масло и ставете го солениот млечник да се пече. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
ragazza ПИЛЕШКИ ШНИЦЛИ СО СИРЕЊЕ Потребни состојки: · 4 пилешки гради · 4 лажици павлака со Знак за квалитет · 150 г гауда сирење (кашкавал) со Знак за квалитет · 50 г масло · 50 г пармезан · 2 јајца · сол, црн пипер и брашно Начин на приготвување: Пилешкото месо се одделува од коските и се меле. Потоа се додаваат пармезан, павлака, сол, црн пипер и гауда, сечена на коцки. Смесата добро се меша за да се поврзе и од неа се прават шницли кои се натопуваат во изматените јајца и во брашно и се пржат во врело масло. Се служи со сос од домати.
n/a Eve i od mene recept:))) probajte nema da zgresite!!! GIBANICA potrebnoe: maslo,crn piper,sol,1 supena lajca vegeta,3 glavici kromid,250 gr. tanki kori,400gr.meleno meso(telesko),2 jajca i 1 pavlaka ili jogurt (gust)... 1: vo tavce stavate maslo kolku za zaprska okolu 3 do cetiri lajci masloda se zagree se dodava sitno iseckaniot kromid i go przite dodeka ne zarumeni malce,mu go dodavate melenoto meso i go drobite so viljuska i go przite dodeka se isprzi,koga e przeno mu dodavate 1 lajca vegetai malce crna piper , go mesate seto toa i go trgate nastrana od ognot da oladi malce edno 5 min.. na oladenoto meso mu se dodavaat 2 jajca celii pavlakat ili jogurt ovcki i go mesate seto zaedno taka da se se razredi ubavo.... Vo edno fingalce za kafe stavate maslo i zemate edno malo lajce za kafe i po moznost vi treba pravoaglesta tava vo golemina na korite a ako nemate togas moze vo trkalzena ali da nee mnogu mala .. sega ja podmackuvate tava so maslo ubavo nasekade pa redite red kora i red poprskuvate so lajceto koe go stavte vo masloto i taka red kora red maslo se dodeka pola kori ne gi potrosite i sega zajreto toest mesoto so go pripremivte go turate nad korite i potoa pak red kora red poprskuvate maslo nad korata i se taka do kraj dodeka ne gi naredite site kori i najodozgora na poslednata kora poprskuvate poveke maslo nego na predhodnite taka da ne vi vlezi poveke od fingal i pomalce od polovina od fingalot maslo za da ne bide mrsno mnogu i seto toa go stavate vo zagrana relna na 240 stepenii se pece dodeka ne pocrveni odozgora korata ... ova se jade so jogur ili bez probajte uverete se ..... ------------------------------------------------------------------------------------------------ a na ist vakov nacin koj e meraklija na sirenje togas e potrebno slednoto: 400gr.belo sirenje,2 jajca,1 solja za mleko MLEKO,250gr.tanki kori i 1 fingal maslo .. jajcata ke gi izbiete kratko dodajtemu drobeno sirenje i sholjata melo izmesjate go seto toa i na ist nacin red kora red poprskuvate so maslo se do pola potroseni kori i go turate zajreto i pak se do kraj so korite i go pecite na sit nacin .... i koj e meraklija na sirenje so spanak na ist nacin samo sto spanakot mora da se izmie poprai pred da go przite vo malce maslo i treba da e sitno iseckan na istite sostojki so sirenjeto samo go dodavate spanakot i se taka natamu isto :)))))))))))))) aj probajte i kazete dali ve bendisa !!!!
Strelec Шкето со јагнешко месо Потребно е: - 500 г. јагнешко месо, исечено на парчиња (по можност од Онтарио) - 1 главица кромид - 2 моркови - 2-3 струкчиња млад кромид - 2-3 китки италијански магдонос (затоа што е ароматичен) - 1 лажица брашно - Вегета, бибер и сол Припрема: На 2-3 лажици загреан зејтин се пропржува јагнешкото месо, од сите страни за да се зацрвени. Додајте го ситно исецканите кромид и моркови и динстајте околу 10 минути, внимавајќи да не загори. Кромидот треба да се карамелизира. Додајте го белиот дел од младиот кромид, ситно исецкан, динстајте околу 5 минути, па потоа додајте го зелениот дел од кромидот. Пропржете се заедно околу 5 минути. Магдонос измиен, исечете го ситно, како за салата и ставете го во месото и кромидот. Залијте со малку вода, колку да се покрие месото. Оставете да зоврие, и нека се вари на тивка температура додека не се свари месото (околу 30 минути). Во мала каша со вода додајте го брашното, вегетата, солта и биберот, исмешајте со лажица и ставете во тенџерето со месото. Оставете да врие заедно додека се згусне сокот (околу 5 мин.) Се служи топло. Вариација: Може да се додаде и малку спанаќ со магдоносот. Добар апетит!
n/a mmmmmmmmmmm good !!!
cile Dve Vareni Jajca Sostojki : Dve jajca Voda taman kolku za dvete[^][:D] 5 min. se varat i VOALAA diner is served !![^][^][:D]
mEnEmA Ja sakam lazanji ama ne oni obicnine so meleno meso daj kazete i nekoj drugi :)) Ako znaete normalno :)
n/a LAZANJA( so meleno meso)- 8 porcii potrebno e: 2 golemi lazici maslo 500.gr meleno meso 800.gr domata 150.gr sos za spageti 2 ceshnina luk 1 malo lajce sol 1 malo lajce sheker 1 lajce origano malce piper 500.gr laanja kori 400.gr kaskaval Prvo se prigotvuva sosot od mesoto so site sostojki: se stava masloto vo tengere, podlaboko da e se podprznuva melenoto i mu se dodavaat site navedeni sostojki, se mesa dobro da ne zapece da bide gusto taka da koga ke pomines so lajcata na dnoto od tengereto da ostavi traga togas znaci e spremen sosot ... Vo meguvreme se vari lazanjata( vo voda so malce maslo i sol) da omekni edno 10 min da vrijat do 15min najmnogu,se ladat vo ladna voda .. Vo tava 22cmx33cm se redat prvo lazanjata eden red sos,kaskaval rendan..lazanja, sos,kaskaval taka se dodeka ne se potrosi sosot i lazanjata, a za na krajot obavezno mora da bide lazanja soso i kaskaval ... se pokriva so folija i se pece na 180*Cili 350F* 30 minuti....
n/a LAZANJA( so kolbas i jajca)-8 porcii 3 kolbasi 800gr.domata 2 cheshnina luk malce piper 2 golemi lajci margarin 250gr.seckani pecurki 400gr. lazanja 500.gr belo sirenje 6 jajca vareni seckani 170gr.parcina kaskaval 50ml.sirenje vo praf (kraft) Se cistat kolbasite od ljuspata i se seckaat i przat i se dodava domatata,lukot i piperot.. Od koga ke se napravat (isprzat) se ostavaat 15 min odskrieni.. Se przat pecurkite vo margarinot i vo przenjeto se dodava predhodno isprzenoto meso i od koga se e dobro zaprzeno se trga nastrana... lazanjata se vari(vo voda so malce sol i malce maslo)edno 10 do 15 minuti potoa se ladi.. Se redi vo tava 22cmX33cm.. Se redat 1/3 sos,1/3 lazanja,500gr belo sirenje,1/3 lazanja,1/3 sos,jajcata i 170gr.parcinakaskaval,lazanja ,sos i se dodava kaskavalot(sirenjeto) vo prav najodozgora i se stava da se peci na 180*Cili 350F* pokriena so folija samo 30 minuti,....
SpaceLily Jajce na oko Potrebno;dve jajca(ustvari zavisit za kolku osobi se pravi jadenjeto i koja osoba kolku jajca moze da izede) znaci prethodno se prashuva,posle treba maslo i sol po potreba. Se zema tava se tura masloto koga malce ke se zavreli se stava brashno za da ne se zalepat jajcata pa posle se przat. Serviranje: jajcata se stavaat vo ramna cinija a za dekoracija na sredinata moze da si stavite edna varena virshla. aj nazdravje:)
Strelec Ѓевречиња Потребни продукти: - 1 кг. брашно - 1 стасан квасец - 1 лажиче сол - 1 лажиче шеќер Начин на приготвување: Брашното, квасецот, солта и шеќерот се замесуваат со вода за да се направи средно меко тесто, кое потоа се дели на 12 еднакви делови. Од секој дел се обликува по едно ѓеврече. Се вари еден литар вода со три лажици мед. Во зовриената вода се спуштаат ѓевречињата. Штом се кренат над водата, се вадат со решеткаста лажица, се валкаат во доста сусам, се редат во намастена тепсија и се печат на појак огон за да поруменат. Препорачуваме да се јадат веднаш со овчо сирење или со џем од кајсии. На здравје!
dbk ke go probam receptot GARANT! :) SOUNDS vkusno:)
Snake Bite SVINSKO NA GABARSKI 1kg svinsko meso 400g kashkaval 1kg pecurki ili gabi(bilo koi) 150g ovco sirenje 2 jajca 1 glava kromid magdanos lovorov list crn piper sol Svinskoto se sece na sitni parcinja,se podvaruva so 2 lovorovi lista ne mnogu 5 min.Se vadi a vodata se frla.Se stava varenoto meso vo maslo da postoi 1 cas. Se sece kromidot sitno,se potprzuva zaedno so isseckaniot magdanos. Koga kromidot e polovina isprzen se dodavaat pecurkite,seto toa se mesa i se przi uste 10 min. Vo staklen dlabok sad za pecenje se redi polovina od svinskoto,pa polovina od pecurkite so kromidot,pa se rendosuva polovina od kashkavalot,crn piper,sol(moze i nekoj drug zacin),pa pak drugata polovina od svinskoto,pa pak drugata polovina od pecurkite so kromidot,pa pak drugata polovina od kashkavalot se rendosuva odozgora i pak zacini,pa se poliva celoto so malku maslo za jadenje. Se pece,vo rerna(eh! da ima furna).Koga e veke peceno se isklucuva rernata i se poliva pecenoto so meshani dve jajca i rendano ovco sirenje.Seto se ostava vaka vo seushte vrelata rerna da se dopecat jajcata i sirenjeto.Se vadi od rerna se ceka da se izladi malku kashkavalot,vo samiot sad se sece kako rolat i se servira. Sova jadenje vi preporacuvam belo Makedonsko vino ALEKSANDRIJA.(barem 4 litri). Nek vee slatko...
dalila Ima li ovde ljubiteli na pica[?] PICA Sostojki za testo: 1 kg. brasno 1 svez kvasec 0.2ml kisela voda 0.2ml obicna voda 0.2ml.mleko 0.1ml zejtin 2 kafeni lazicki seker,1 kaf.laz.sol 1 jajce i 1 pecivo Se zamesuva testoto,ostava da stasa. Se oblikuvaat picite i se ostava uste ednas da stasa. se redat sostojkite od filot(kecap,seckana sunka,pecurki,rendan kaskaval i obavezno origano) i se pece na 250 stepeni okolu 15 min. Receptot za testoto e tolku dobar sto moze da se iskoristi i za zatvorena pica kako i za pastrmajlija.
dalila
Грав кораник
Потребни состојки: – 1 кг брашно – 1/2 л млака вода – 2 лажици сол – 300 г растителна маст (маргарин) Фил: – Филот се подготвува од веќе сварен и зачинет грав од кој е извадена водата Начин на подготовка: Тестото се замесува од 1 кг брашно, 500 мл млака вода и две лажички сол. Тестото се меси с#232; додека не се изедначи смесата. Потоа, тестото се дели на 36 топчиња кои се покриваат со чиста крпа да стојат 10 мин. Топките се развлекуваат со сукало и се премачкуваат со масло. 4 сукани кори се ставаат една врз друга на чаршаф и од нив се развлекува со раце една кора која се става во тепсија и се пече 3-4 минути на температура од 200 степени. Истата постапка се повторува со уште 9 кори. Запечените кори се ставаат во тепсија, се премачкуваат со маст и се додава филот од грав на секоја трета кора. Кога сите кори ќе бидат употебени се сечат на парчиња (во облик на баклава или коцка) и се печат околу 20 минути на температура од 200 степени. prezemeno od net
angel
quote:
Originally posted by mEnEmA
a za bakardan? merka kako sto se prai :)
Се купува ПАЛЕНТА од Тинекс или Веро (ако си во Македонија а ако не си незнам каде се купува). Се става вода со сол и парче маргарин да проврие. Откако ќе проврие се трга од оган, се сипува ПАЛЕНТАТА без мешанје, се остава да постои 1-2 минути и добро се измешува. Сето тоа се полева со врел зејтин да пршти па повторно се измешува и одозгора му се ренда сирење. ПРИЈАТНО ЈАДЕЊЕ!Добро оди со кисело млеко. Не ти требаат мерки се од око се прави.
Jakov
quote:
Originally posted by intel
quote:
ITNO.... koj znae kade vo Skopje moze da se najdat "zabji batacinja"?????
Pozadi vlada.
Ne se izraziv pravilno, kade moze da se najdat da se kupat. Koja prodavnica ima.[;)]
mEnEmA Ne ne palenta.. so palenta e mnogu tecen.. nekako jas prasuvam za so pcenkarno ostro brasno si ima nekoja merka i doaga kako troski :)
angel
quote:
Originally posted by mEnEmA
Ne ne palenta.. so palenta e mnogu tecen.. nekako jas prasuvam za so pcenkarno ostro brasno si ima nekoja merka i doaga kako troski :)
Nema da e tecen ako ne stavis premnogu voda. A kako troski (onaka kako sto sakas ti) ke stane koga ke go poparis so dobro zagren, vrel zejtin. Koga ke go sipes takviot zejtin odozgora na palentata,ke prsti i prska.Potoa izmesaj ja palentata i ke se napravat takvi grutki kakvi sto sakas ti. Seto ova moze i so pcenkarno ostro brasno ama palentata ti e po rafinirana. Jas sekogas pravam od oko i nikogas ne meram.[:p] Mmmmmmm.....mljac...
dalila
quote:
Originally posted by mEnEmA
a za bakardan? merka kako sto se prai :)
Eve go receptot za bakardan.Boris VM ni go dal ushte na pochetokot na topikot.Ima i merki[:D] БАКРДАН Потребни состојки: · 3 грста пченкарно брашно · вода · 2 лажици масло · сол · сирење со Знак за квалитет · јогурт со Знак за квалитет Начин на приготвување: Зовријте вода во подлабок сад од 2 л, може земјено грне, посолете ја и додајте 1-2 лажици масло. Со дршка од лажица измерете колку вода имате, па, според тоа, ставете толку грста пченкарно брашно (три прста вода - три грста брашно). Кога ќе зоврие водата, внимателно ставете го брашното врз водата и на крај со дрвената дршка од лажицата направете отвори на 2 - 3 места. Оставете го бакрданот да врие подолго време на тивок огин. Кога водата ќе изврие наполу, иставете го бакрданот од огинот, измешајте го добро со дрвена лажица и попарете го со врело масло. Потоа со лажица натопена во масло вадете од бакрданот и ставајте во чинија. Одозгора посипете го со сирење. Служете го со јогурт.
The`bItCh Свинско рагу со банани За подготовка на ова јадење за 4 лица потребни ви се следниве производи: - 500 гр свинска кртина од плешка - 3 банани - 4 домати - 2 главици кромид - масло за јадење - сол и црн пипер Потребно време за подготовка на ова јадење е 90 - тина минути. Во тава за пржење на оган ставаме масло да се загрее. На даската за сечење месото го сечкаме на коцки. Парчињата месо ги ставаме да се пржат во тавата на оган. Посолуваме. Наросуваме мелен црн пипер. Кромидот ситно го сечкаме. Месото во тавата го промешуваме. Во тавата го додаваме исечканиот кромид. ПромеШуваме. Доматите ги сечкаме на коцки. Исечканите домати ги додаваме во тавата. Посолуваме. ПромеШуваме. Ја покриваме тавата со капак и оставаме да се динста 45 минути. За време на динстањето по потреба во тавата додаваме вода. Откако месото ќе омекне наросуваме црн пипер. Посолуваме. Промешуваме. Бананите ги лупиме. Ги сечкаме на кругови. Парчињата банана ги додаваме во тавата. ПромеШуваме. По 15- тина минути ја тргаме тавата од оган. Чинијата за сервирање ја украсуваме со листови зелена салата. На чинијата го сервираме Свинското рагу со банани. Еден портокал го лупиме во круг. Од кората од портокалот формираме цвет. Со цветот и со гранчИња француски магдонос декорираме на средината на чинијата. Декорацијата ја завршуваме со полукругови домат, врз листовите зелена салата.
The`bItCh dalila samo za tebe[;)] Pcenka so svinsko meso Sostojki 250g pcenka 500g svinsko meso 500g boranija 2 domati glavica crn luk kocka supa 3 lazhici maslo 2 glavici bel luk biber Podgotovka Iseckaniot crn luk go przime vo masloto se dodeka ne se zacrvnei, potoa go dodavame svinskoto meso koe prethodno e iseckano na kocki. Przhime se dodeka ne dobie kafeafkasta boja, pa go dodavame iseckaniot bel luk. Seto toa go prelivame so supata. Ja dodavame iseckanata i iscistenata boranija, isechenite i izlupenite domati, pcenkata, sol, biber. Gotvime se dodeka ne omeknit. ubo e ova ili i ova ne ti chinit?[:)]
The`bItCh
quote:
Originally posted by Unreal
D Bich, ako mi skuvas edno suflaki, posle sive ovie recepti sho gi imas iznapisano, ondak te zeam za zena, OD ODMA :)))
odma[;)] Suflaki Sostojki: 1/2 kg svinsko, iseckani na kocki so golemina 2.5cm 6 peciva pita sok od 4 limoni sol, biber i origano 6 drveni stapchinja za razhnichi tzatziki (to e ova)[;)] [img]http://www.hic.hr/img-vijesti/hrana/tzaziki.jpg[/img] Svinskoto go stavame na stapchinjata, posoluvame i pobiberuvame. Pechime na zhar. Vo meguvreme, pecivoto od pita go machkame so maslo i go stavame na zhar za da potemnit od site strani, ama ne smejt da se izgorit. KO kje e gotovo mesoto, go stavame vo visoka chasha so limonov sok, mesoto go trgame od stapchinjata i go stavame vo pecivoto. Od gore gi stavame origanoto i solot i potoa go dodavame tzatzikito.
dalila
zelnik
Se zamesuva sredno meko testo od 1 kg brashno, 1 kvasec, sol i mlaka voda po potreba. Testoto se ostava da stasa.Potoa se razdeluva testoto na topchina, otprilika so golemina na jabolko i od sekoe topche se rasukuva kora so debelina okolu 1 mm. Vo predhodno podmachkana tava se stava prvata kora,koja treba da bide pogolema od tavata za da mozat da se napravat na kraj vitkite. Pa e stava ushte edna kora,ovoj pat otprilika so ista golemina kako tavata.Sekoja kora se poprskuva so zejtin. Isto taka se vodi smetka da korite bidat nabrani. Vo sredina na tavata se stava filot,koj se sostoi od predhodno uprzena zelka,spanakj,kopriva,praz ili shtavel. Ostanatite kori se stavaat okolu kupot so filot i na kraj seto toa se pokriva so edna kora.Potoa zelnikot se poprskuva se zagrean zejtin i se stava da se peche vo rerna ili pod vrshnik. Pesheniot zelnik se pokriva so krpa i se ostava 10 minuti pokrien. Osoben vkus ima koga se peshe pod vrshnik.
Strelec Телешка паштета Овој рецепт верувам дека ќе им се допадне на домаќинките. Брзо се приготвува и е многу вкусно предјадењe. Потребен материјал: - 1 кг. телешко месо - 6 компири - 6 моркови - 3 главици кромид - 1 супена лажица зачин ”Дафинка” или ”Вегета” - 1 супена лажица сол - 250 мл. мајонез - малку црн пипер (бибер) - сенф по вкус Начин на приготвување: Наведените состојки се мијат, лупат и ставаат да се варат во лонец со вода, зачинета со зачин и сол. Се варат се додека месото не се свари добро. Се цедат од водата, а потоа се мелат во машина за мелење месо. Во мелената смеса се додава мајонезот (250 мл), но може и повеќе да се додаде, во завсиност од индивидуалниот вкус на домаќинката што го подготвува овој рецепт. Се додава малку сенф и црн пипер (бибер) и добро се меша целата смеса. Се сервира во длабока чинија и се премачкува со мајонез.
dalila
quote:
Originally posted by Strelec
- 1 супена лажица зачин ”Дафинка” или ”Вегета”
"ZACHINAL"- kje te molam, najdobar e definitivno [;)][:D]
mEnEmA Aj ke te zamolam nekoja recepta za ustipci :)) Inace da se pofalam prv pat si napraiv sama bakardan , dobar ispadna ama bice bolje :)) dalila koga ke go usovrsam ke te viknam :))
Jakov Дали некој има и може да ми каже рецеп за Ѓомлезе......????? Немам јадено со години а го сонувам, мммммм.....!!!
The`bItCh Јаков еве ти рецепт за ѓомлезе... Состојки: -брашно 1kg до 2kg (зависно од тоа за колку лица ќе правиме ѓомлезе) -2l вода -сол -неколку јајца (ама само ако сакаме ѓомлезето да е покалорично) -масло Подготовка: Ги мешаме брашното и водата.. [img]http://www.kuvarica.co.yu/jelovnik/images/testa/kiselo-1.jpg[/img] ..по можност тоа да биде со миксер. [img]http://www.kuvarica.co.yu/jelovnik/images/testa/kiselo-5.jpg[/img] Од прилика треба да добиеме каша слична како кашата за палачинки. Кога ќе ја добиеме потребната каша посолуваме (и ги додаваме јајцата ако веќе ѓомзелето го правиме со јајца:)). [img]http://www.kuvarica.co.yu/jelovnik/images/testa/kiselo-4.jpg[/img] Земаме тепсија и ја мачкаме со масло. Над маслото ставаме каша (потенок слој). [img]http://www.kuvarica.co.yu/jelovnik/images/testa/pica-4.jpg[/img] Вака приготвената тепсија ја ставаме во рерна. Цело време треба да бидеме во близина на рерната за да гледаме кога ќе биде готов слојот од кашата (кога ќе поцрвени знајте дека е готов[;)]) Од како ќе поцрвени кашата ја вадиме тепсијата, над веќе печениот слој ставаме масло и повторно слој од каша. Ова го повторуваме се додека не ја потрошиме цела каша:)
bliznak I posle ne kje te zeam za zhena????? Ma ajdeeeeee[;)][:p][:D]
dalila Katja, a ne treba toa pod sakje ili vrshnik da se pravi?[:)]
The`bItCh ne vervam dek nekoj po gradojte imat takvo neshto[xx(] zato go napishav receptov za vo rerna[:)] a inaku fintata e vo takvoto praenje pod sakje ili vrshnik[:)]
The`bItCh kje go zemam od baba mi i kje vi napram[:D]
Jakov
quote:
Originally posted by The`bItCh
kje go zemam od baba mi i kje vi napram[:D]
Blagodaram za receptot, ko ke go napravam ke izvestam kako ispadna. Ti naogaj vrsnik, pa koga ke dojdeme ke sporedime tvoeto pod vrsnik i na Dalila vo rerna. Da vidime razlikata.[;)]
The`bItCh moeto kje e podobro[^] vo praenjeto pod vrsnik e tajnata na dobroto gomleze[^][:)][:D] u skupje ne veruem deka mozhe da se najde vrsnik oni ne koristat takvi preparati[:P][:D] nie vo Ohrid si imame i si prajme najubo gomleze[:D]
quote:
Originally posted by Jakov Blagodaram za receptot..
nishto[;)] mi beshe zadovolstvo da go pisham[:D]
dalila Eeeeeeeeee ajde sega da gi uchime mladite domakjinki (mozhe i ponekoj domakjin[;)])kako se pravi
Tegneta pita
potrebno e: 1kg meko brashno 2dl zejtin mlaka voda 1 lazhichka sol Brashnoto go stavate na povrshinata za meshanje.Vo sredinata na kupot kje napravite vdlabnuvanje, vo koe kje stavite po edna lazhichka sol i zejtin.Vodata dodavajte ja postepeno i zamesete cvrsto testo. [img]http://www.kuvarica.co.yu/jelovnik/images/testa/pite1.jpg[/img] Podelete go testoto na 6 ednakvi topchinja i premachkajte gi so zejtin od site strani.So sukalo razvlechete kora. [img]http://www.kuvarica.co.yu/jelovnik/images/testa/pite2.jpg[/img] Sega so pomosh na prstite pochnuvate da razvlekuvate. Vazhno e da korata bide dobro namachkana so zejtin,taka lesno kje se razvlekuva i kje dobiete mnogu tenka kora. Vaka napravenite kori potrebno e da odstojat edno saat vreme. i posle toa mozhete da gi filuvate po zhelba(so spanakj, praz,sirenje,meso i dr.) [img]http://www.kuvarica.co.yu/jelovnik/images/testa/pite3.jpg[/img] Se nadevam deka nekoj-a kje proba i kje me izvesti za rezultatot[:)]
dalila
Речка пита
Потребни состојки: – 1 кг брашно – 1/2 л млака вода – 2 лажици сол – масло за јадење Фил: – 300 г сецкани ореви Начин на подготовка: Тестото се замесува од 1 кг брашно, 500 мл млака вода и 2 лажички сол. Тестото се меси с#232; додека не се изедначи смесата. Потоа, тестото се дели на 16 топчиња кои се покриваат со чиста крпа да стојат 10 мин. Топките се развлекуваат со сукало и се премачкуваат со масло. 4 сукани кори се ставаат една врз друга на чаршаф и од нив се развлекува со раце една кора, што е можно поголема. Истата се попрскува со масло и сецкани ореви и се превиткува во облик на квадрат. Следната кора се растегнува и се попрскува со масло и сецкани ореви и во средина се става предходно направената кора и повторно двете се превиткуваат во облик на квадрат. Иста постапка се повторува и со останатите две кори, додека не се добие саканата големина (рецептот е за голема тава). Се пече околу 40 минути на температура од 200 степени. Просторијата во која се подготвува питата треба да е затоплена. prezemeno od net
dalila
Пилав
Потребни состојки: – 500 гр ориз – 1 л вода – 150 гр путер – сол Начин на подготовка: Во зовриена солена вода се става оризот кој се вари со повремено мешање. Кога ќе се свари, оризот се цеди низ цедалка и се става под млаз студена вода. Во меѓувреме, путерот се загрева до зовривање и се става во сварениот ориз, убаво се меша и пилавот е готов за послужување. prezemeno od net
intel
quote:
ITNO.... koj znae kade vo Skopje moze da se najdat "zabji batacinja"?????
Pozadi vlada.
dalila
quote:
Originally posted by Jakov
Ne se izraziv pravilno, kade moze da se najdat da se kupat. Koja prodavnica ima.[;)]
A da najdesh nekoe kanalche [;)]
Buba POGACHICI SO SIRENJE 500gr. brashno 1 lazica zejtin 1 laziche sol 300gr. ladna voda 1 margarin 250gr. Brashnoto,zejtinot,laziche col se zamesuva so ladnata voda i se ostava da stoi deset minuti. Se rasukuva kora chetvrtasta i vrz korata se renda margarinot i dvapati se previtkuva na ist nachin i toa: od desno na levo do pola na korata, od levo na desno vrz polovinata, odozdola do polovina nagore, i odozgora vrz previtkanata polovina. I se ostava dvapati da stoi po petnaeset minuti vo frizider. Se razvlekuva kora i se sechat pravoagolni parchinja, vo sredinata se stava sirenje pomeshano so jajca i se previtkuvaat parchinjata vo pravoagolna forma, se pechat vo pdmachkan pleh vo prethodno zagreana rerna na 270 stepeni
dalila
Kiflici od kompiri so shunka
[img]http://www.kuvarica.co.yu/jelovnik/images/testa/test-kiflice-slane.jpg[/img] potrebno e: 200gr brashno 200gr puter 200gr varen kompir 1 lazhica kisela pavlaka 150gr shunka 1 jajce biber sol Se prosejuva brashnoto, dodava izmateniot puter i pasiraniot kompir.Se posoluva i testoto dobro izmesuva.Se ostava da se odmori 30 minuti. Se priprema fil od melena shunka, jajce,kisela pavlaka i malku biber. Zamesenoto testo se razvlekuva vo tenka kora i se sechat ednakvi chetvrtasti parchinja velichina 3 na 3 cm. Na sekoe parche se stava od filot i testoto se svitkuva vo oblik na kiflica.Kiflicite se stavaat vo podmachkan pleh, premachkuvaat so zholchka od jajce i se pechat vo predhodno zagreana rerna na 225 stepeni.
dalila
Pizza rolat
potrebno e: 7 kori za pita 250gr narendana shunka 250gr narendan kashkaval 400gr izdinstani na malku zejtin, sitno iseckani shampinjoni 200gr ketchap 1 pavlaka 2 izmateni jajca malku origano malku zejtin Se redi na sledniov nachin-prvata kora se poprskuva so malku zejtin. Preku nejze se stava vtorata kora i premachkuva so 100gr ketchap. Tretata kora, kako i prvata, se poprskuva so zejtin i se posipuva so 125gr rendan kashkaval,chetvrtata kora se poprskuva so malku zejtin i se stava shunkata, petata kora se premachkuva so so pola od smesata od jajce i pavlaka. Vrz shestata kora se stavaat pechurkite.Sedmata kora so preostanatite 100gr ketchap i 120gr kashkaval. Taka naredenite kori se vitkaat vo rolat, stavaat vo podmachkan pleh i premachkuvaat so ostatokot od pavlaka i jajce. Se posipuva so origano i peche okolu 30 minuti na 200 stepeni celziusovi. Vchera go probav i stvarno e super[:)]
dalila
Burek
Ne morate da odite vo pekara za jadete burek, mozhete i sami da go napravite[;)] [img]http://www2.serbiancafe.com/kuvar/img/1434_burek.jpg[/img] potrebno: 600-700gr podebeli kori voda malku zejtin sol sirenje Vo polovina litar voda se stavaat 2 lazhichki sol i 3 lazhichki zejtin i se ostava da provrie. Vo podmachkana tepsija se stavaat 2 kori(treba da visat od stranite) se poprskuva so technosta(burekot ne smee da bide suv). Potoa se zguzhvuvaat korite i se posipuva so izdrobeno sirenje. Postapkata se povtoruva so stavanje na sledni dve kori so zadolzhitelno prskanje so technosta. I taka se dodeka ne se potroshat korite. Na kraj se "zatvara" burekot so korite shto visat, dobroe da se namachka so technosta i se peche okolu 15 minuti.Togash burekot se prevrtuva i se peche ushte 15-tina minuti. Vaka napraveniot burek e prekrasen.[:)] Na istiot nachin mozhete da napravite i so meso, spanakj, praz, pechurki i sl.
antigona Турли-тава 1кгр.телешко месо со коска 4 главици кромид 4 зелени пиперки 2 патлиџана 2 модра патлиџана 6 бамји 8 компира сол,бибер,вегета Месото се вари посебно и се трга на страна.Зеленчукот се сече на коцки.На масло се пропржува прво кромидот и кога ке добие златно смега боја се додаваат пиперките.Се пржи и натаму па се додаваат црвените патлиџани,после нив модрите патлиџани,бамјите и на крајот компирите. Издинстаниот зеленчук се префрла во земјена тава и одозгора се става свареното месо,се налева со супата во која се варело месото и се запекува во рерна.
moonchild Dalila, kke ispadne li dobar/vkusen burekot ako se upotrebat tenki kori?
dalila
quote:
Originally posted by moonchild
Dalila, kke ispadne li dobar/vkusen burekot ako se upotrebat tenki kori?
Sosema dobar[:)]...isprobaj, pa kazhi ni kako ispadnalo[;)]
dalila
Snicli so Kecap-Pavlaka-Senf
[img]http://www.mama-stina.de/assets/images/snicli_so_pavlaka-senf-kecap.jpg[/img] Obrok za 4 osobi Potrebno e: 4 parcinja snicli 50 ml kecap 50 ml pivo (Pils) 50 ml voda 50 ml mleko 200 gr pavlaka malku magdanoz 1 glavica luk 100 gr vegeta 1 lovorov list 100 gr secer malku brasno i senf za da se namackat sniclite Pripremanje na obrokot: 1. Sniclite se valkaat vo brasno od ednata strana, a od drugata strana so malku senf. Taka pripremeni so brasno i senf se stavaat vo tava da se proprzat malku od dvete strani. 2. Vo eden lonec se pravi sos od kecap, pivo i voda. Se ostavaat malku da provrijat, i se dodava magdanozot, vegetata, lukot, lovoroviot list i sekerot i se ostava uste 10 minuti na tivok ogan da se vari. 3. Sniclite se stavaat vo keramicka tepsija, pa vrz niv se stava sosot rasporeden ramnomerno vrz sniclite i se peci na 200°C okolu 20 minuti. 4. Mlekoto i pavlata zaedno se imesuvaat i se stavaat vrz sniclite, rernata vo toj moment se isklucuva, i se ostava se da postoi uste 15 minuti. So ovoj specijalitet kako dodatok moze da se koristi pomfrit i belo vino.
mEnEmA`` Aj sea dalila da me viknes na bakardan pa da go probame receptot od proslata godina :))))))))))
dalila
quote:
Originally posted by mEnEmA``
Aj sea dalila da me viknes na bakardan pa da go probame receptot od proslata godina :))))))))))
Znachi li toa deka go izvezhba?![;)] Doagjaj ajde[:)]
dalila
Ајварка
Потребни состојки: - 200 гр. ајвар - 150 гр. кашкавал - 5 јајца - 9 лажици брашно - 400 мл. павлака - половина главица кромид - 1 прашок за печиво - масло за јадење - сол и црн пипер Подготовка: Ги кршиме јајцата и ги двоиме жолчките од белките. Жолчките ги ставаме во поголем длабок сад, а белките во сад настрана. Го вклучуваме миксерот и започнуваме да ги матиме жолчките. Во изматените жолчки додаваме половина од павлаката. Во садот додаваме половина од ајварот. Посолуваме. Повторно матиме со миксер додека не добиеме хомогена смеса. Прашокот за печиво го мешаме со брашното. Потоа и брашното го додаваме во садот. Мешаме со лажица за да се соединат состојките. Посолуваме. Промешуваме со лажицата. Со миксер ги матиме белките. Додаваме малку сол за белките поцврсто да се изматат. Изматените белки ги додаваме во садот со жолчките. Мешаме со лажица за да добиеме хомогена смеса. Тавата за печење ја попрскуваме со масло за јадење. Со готварска четка ја намрснуваме целата внатрешност на тавата. Во намрснетата тава ставаме хартија. Ја попрскуваме хартијата со масло. Повторно премачкуваме со готварската четка. Во тавата за печење го истураме тестото за тортата. Го рамниме тестото по целата површина на тавата. Тавата ја ставаме во рерна. Печеме 30- тина минути на температура од 200 степени. Во меѓувреме започнуваме со подготовка на филот. Кромидот ситно го сечкаме. Исечканиот кромид го ставаме во подлабок сад. Во садот со кромидот го рендаме кашкавалот. Ја додаваме преостанатата павлака. Го додаваме и преостанатиот ајвар. Мешаме со лажица за состојките да се соединат. Тавата ја вадиме од рерна. Ја отстрануваме хартијата. Ги отсекуваме краевите на кората. Потоа кората ја сечеме на три еднакви дела. Го земаме првиот дел и го превртуваме налице. Врз него нанесуваме од филот. Го размачкуваме филот по целата површина. Врз филот го нанесуваме вториот дел од кората. Повторно филуваме. Го ставаме третиот дел. Ги отсекуваме краевите на тортата. Тортата ја ставаме врз долниот дел од кутија за торта. Со готварски шприц наполнет со павлака декорираме, по средината на горниот дел од Ајварко. Оставаме да се излади. На двата краја на чинијата за сервирање ставаме листови зелена салата. Од тортата Ајварка сечеме парчиња со дебелина од 2-3 сантиметри. Парчињата Ајварка скалесто ги редиме на чинијата за сервирање. Од страните украсуваме со гранчиња француски магдонос.
dalila
Dzep vo kremenadla
[img]http://www2.serbiancafe.com/kuvar/img/229_recipe43.jpg[/img] Sostojki: podebeli kremenadli(4kom.) shaminjoni(100gr) 1 cheshne luk sitno seckan magdanos 1 chashka brendi 30gr puter 4 parchinja shunka kashkaval sol biber aromatichni zachini Se zagreva puterot i na nego se proprzhuva lukot.Koga kje se zacrveni, lukot se vadi i se stavaat shapinjonite. Koga kje bidat na pola gotovi, se prelivaat so brendi, se posoluva i, pobiberuva i dodava sitno iseckaniot magdanos. Sve se dinsta na tivok ogan. Vo megjuvreme se rasekuvaat "dzepovi" vo kremenadlite, se posoluva vnatre, vo sekoj "dzep" se stava krishka kashkaval, shunka i malku shapinjoni. Oddozgora se stava malku puter i se zachinuva so aromatichni zachini po zhelba.Se zavitkuva fo folija premachkana so puter i se peche pola saat na temperatura od 200 stepeni celziusovi.
SpaceLily Liljanke daj nekoja recepta za pohovan Karfiol.
dalila
quote:
Originally posted by SpaceLily
Liljanke daj nekoja recepta za pohovan Karfiol.
Najednostavno e, so brashno posipani parchinja ischisten karfiol da se potopat vo izmateno jajce i da se isprzhat. A eve eden interesen recept shto go pronajdov[;)]
Karfiol vo testo
sostojki: 600gr karfiol 4 jajca 4 lazhici mleko 3 lazhici ostro brashno 150gr puter 2 lazhici narendan parmezan 1 lazhica prezli magdanos sol, bel biber Belkite se matat vo cvrsta pena.Karfiolot se kine na cvetchinja i se obaruva.Se mati puterot i se dodavaat zholchkite od jajcata, mlekoto, brashnoto i sitno iseckaniot magdanos. Se posoluva i pobiberuva.Se izednachuva smeshata, pa se dodava i penata od belkite i obareniot karfiol.Se presipuva smeshata vo ognootporen sad koj predhodno e namachkan so zejtin i posipan so prezla.Ispecheniot karfiol se seche na parchinja i se slozhuva na plitka chinija, posipuva so parmezan i sluzhi topol.