Рецепти за слатки јадења
Рецепти за слатки јадења
yURI ПОТКОВИЦИ Посни колачи Состојки: 280 гр. брашно 200 гр. маргарин 70 гр. шеќер 100 гр. бадеми Се замесува тесто од брашното, маргаринот, шеќерот и излупените и смелени бадеми. Откако добро ќе се изработи, од тестото се откинуваат мали парчиња, се вмесуваат како топчиња, па од нив се истенчуваат тенки валјачиња, долги најмногу 5 сантиметри. Валјаците се виткаат како потковица. Плехот се премачкува со маргарин, се посипува со брашно, се редат потковиците и се печат на умерена температура. Уште топли се валкаат во шеќер во прав. Napomena: Ako nekoj me moze da ja cita kirilicata na forumov vo internet explorerot neka odi na View -> Encoding -> Cyrilic ( windows )
yURI КИФЛИЧКИ CO ВАНИЛА Посни колачи Состоки: 300 гр. брашно 300 гр. мелени бадеми 50 гр. шеќер 2 ванили 150 гр. маргарин 150 гр. шеќер во прав Замесете го тестото од брашното, мелените бадеми, шеќерот, ванилата и маргаринот. Од тестото обликувајте ваљачиња во форма на молив, долги околу 6 см. Ставете ги во плех и печете ги на умерена температура. Уште топли валкајте ги во шеќер во прав во кој имате додадено ванила.
yURI ДОМАШНА БАКЛАВА Посни колачи Состојки: 1 кг. тенки кори за пита 375 гр. маргарин 350 гр. излупени бадеми 1 кг. шеќер 1/2 л. вода 1 лимон 2 пакетчиња ванила Плехот во кој ќе се пече баклавата премачкајте го со маргарин, а останатата количина ставете ја во друг сад и загрејте ја на оган. Бадемите или оревите смелете ги на машина. Во плехот редете ги корите. Секоја кора прскајте ја со растопениот маргарин, а секоја втора посипувајте ја со бадеми или ореви. Кога баклавата е наредена, исечете ја со врел нож на триаголници, а потоа секое парче прелејте го со врел маргарин. Ставете го плехот во загреана рерна и печете ја баклавата. Подгответе го шербетот: во сад ставете го шеќерот, прелејте го со вода и додадете ја ванилата и лимонот исечен на тркалца, сето тоа сварете го. Испечената баклава прелејте ја со шербетот и кога ќе го впие целиот шербет, може да се послужи.
Impolite Posni kolaci od kokos 3 findjali mlaka voda;3 findjali maslo;1 paketce kokos;1 vtasan kvasec;1 pecivo;brasno po potreba. Ubavo se mesi,se deli na polovina.Vo ednata polovina se stava 1-2 lazici kakao.Se suci kora od testo so kakao i nad nego se stava kora so beloto testo. Se seci na tri dela.Vo sekoj del se vitka rolat ,se stava vo pleh podmackan i site zaedno se secat.Se ostava malku da vtasa i se pecat.Zeski se valaat vo laden serbet i vo kokos. Serbet:500gr seker; 500gr voda. Samo se izmesuva i se valaat vo kokos.
dalila Recept za brza,ednostavna i ne mnogu kalorichna torta
Shampanj torta
Potrebni sostojki za testo: 6 zholchki od jajca 2 celi jajca 4 lazhici shekjer 4 lazhici brashno 1 pecivo potrebni sostojki za fil: 500ml voda 4 lazici shekjer 2 pudinga od vanila 6 belki od jajca 12 lazhici shekjer kokos za posipuvanje Se matat site sostojki, redosledno, za testoto i se peche vo podmachkan so maslo,pleh na 180 stepeni celziusovi. Ova e doza za golem pleh(od rerna) Belkite se matat so 12 lazici shekjer. Na strana se vari pudingot so vodata(da ne se izlaze nekoj, kao za podobro, da proba da upotrebi mleko-ne uspeva, provereno[:)]) i so chetirite lazici shekjer. Pudingot vrel se sipa vo izmatenite belki i se prodolzhuva so matenje se dodeka smesata ne se uednachi. Testoto se seche na 3 ednakvi lenti i sekoja se filuva i redi edna vrz druga. Celata torta se premachkuva so fil i se posipuva so kokos.
dbk BISKVIT TORTA Potrebno: 2kg Biskviti 1,5 Presno mleko 200 g Margarin {da ne e solen} 200 g Suvo Grozje 100 g Seker vo Prav 200 g Zelje bomboni 200 g Puding 200 g Orevi Se krsat biskvitite na sitni parcinja vo pogolem sad i se polevaat so presnoto mleko {da ne bide mnogi toplo}. Vo poseben sad {ne mnogu golem} se mesaat margarinot i sekerot vo prav. Se seckaat orevite i zelje bombonite na sitni parcenca {po izbor}. Suvoto grozje si ostanuva kako sto e. Koga seto toa ke se sredi site ovie sostojki se stavaat vo sadot kade sto se izmesani mlekoto i biskvitite i seto ova treba ubavo da se izmesa zaedno.Otako ke se bide gotova smesata se stava vo pogolem tanjir a oblikot se pravi po izbor.Otkako ke se oblikuva se vari pudingot i se premackuva tortata odzgora.Na krajot se stava da postoi vo obicen frizider da stegni malku. Ps: moze da se dodadat i drugi sostojki po zelba. Mislam gorde navedenoto deka e dovolno bidejki sum ja pravel nekolku pati i navistina e vkusna.Za da se uverite vo napisanovo napravete ja i probajte ja, nema da zazalite :)
yURI ТОРТИЧКИ ОД ОРЕВИ Посни колачи Состојки: тесто: 300 гр. брашно 200 гр. маргарин 100 гр. шеќер 100 гр. мелени ореви рендана кора од еден лимон фил: 140 гр. ореви мелени 1-2 лажици шеќер 1 лажица рум мармалад од кајсии прелив: 200 гр. чоколада за готвење 200 гр. шеќер во прав 4-5 лажици вода 1 лажица маргарин Се замесува тесто од брашното, маргаринот, шеќерот, мелените ореви и ренданата кора од лимон. Од изработеното тесто се растенчува кора, па со чашка се вадат тортички. Плехот се премачкува со малку маргарин, се посипува со брашно и на него се редат колачињата, а потоа се печат во рерна не многу загреана, за да може колачињата да останат бледо-жолти. Потоа оладените тортички се филуваат. Филот за нив се подготвува на следниов начин: мелени ореви се засладуваат со 1-2 лажици шеќер и се варат со малку вода на оган. Кога смесата ќе се згусти, се трга на страна и кога ќе се оладат им се додава една лажица рум, се промешува и филот е готов. Тортичките прво премачкајте ги со мармалад, па преку него ставете од филот и поклопете со друга тортичка. Преливот подгответе го на следниов начин: чоколадата за готвење со шеќерот во прав и 4-5 лажици вода се меша на оган додека да се стопи и проврие, ако преливот е густ се додава уште малку вода, најпосле се додава едно парченце маргарин. Сето добро се меша, па филуваните тортички се натопуваат во овој прелив. На средина од секоја тортичка се става по половина јатка орев, па се оставаат на студено место до употребата.
yURI ШАРЕНИ КОЛАЧИ ОД БАДЕМИ Посни колачи Состојки: 500 гр. шеќер 500 гр. бадеми сок од 1/2 лимон 4 обланди 100 гр. чоколада за готвење црвена боја за готвење 2 дл. вода Во сад се става шеќерот, се налева вода, се додаваат излупените и смелени бадеми, сок од 1/2 лимон, се остава на оган додека да се згусти. Смесата се дели на три дела, едниот дел се обојува со чоколада за готвење, вториот дел со вештачка црвена боја за јадење, а третиот дел останува каков што е. Се земаат обланди: прво на една од нив се нанесува црниот фил, па се става втората обланда, преку неа се става црвениот фил, се става третата обланда, се премачкува со белиот фил и се завршува со четвртата обланда. Колачот подоца се сече на мали правоаголници.
yURI Рецепт за ден 22.03.2003 ТОПЧИЊА ОД ЛЕШНИЦИ Посно јадење Состојки: 320 гр. лешници 120 гр. маргарин 200 гр. шеќер 120 гр. рендана чоколада Шербет: 250 гр. шеќер 1/2 дл. вода Ставете ги лешниците во во рерна и испечете ги. Тргнете ја лушпата од лешниците, а потоа смелете ги на машина за мелење ореви. Во сад ставете го маргаринот, пенасто изматете го со шеќерот, а потоа додадете ја ренданата чоколада и на крај смелените лешници. Сето тоа добро измешајте го, плехот намачкајте го со малку маргарин, правете од смесата топчиња со големина од орев и оставајте ги малку да постојат. 250 гр. шеќер со малку вода густо се вари, секое топче набодете го на чепкалка, натопете го во шербетот, а потоа валајте го во бадеми претходно излупени и ситно исечкани.
yURI ТОПЧИЊА ОД ЧОКОЛАДА Посни колачи Состојки: 340 гр. шеќер 5 лажици вода 280 гр. бадеми 3 лажици варено кафе 40 гр. чоколада за готвење Од шеќерот (280 гр.) и водата сварете шербет. Тргнете го од оган и додадете ги излупените и исечканите бадеми. Од таа смеса правете топчиња. Направете глазура од 60 гр. шеќер, 3 лажици варено црно кафе и 40 гр. чоколада за готвење, па во таа смеса секое топче топете го, а потоа валкајте го во крупно рендана чоколада. Исушете ги и потоа служете ги.
yURI РОЛАТ ОД БИСКВИТИ Посни колачи Состојки: 500 гр. бисквити 150 гр. шеќер 60 гр. чоколада за готвење варено кафе Фил: 125 грама маргарин 150 грама шеќер во прав 1-2 ванила Бисквитите се мелат, се додава шеќерот и изренданото чоколадо, па со кафето се замесува средно тврдо тесто. Развијте го тестото во кора со дебелина од еден сантиметар, па ставете го филот кој сте го подготвиле на следниов начин: изматете го маргаринот со шеќерот во прав и додадете ја ванилата. Премачкајте го ролатот, завиткајте го цврсто во ролна и оставете го да се стегне. Кога е стегнат ролатот можете да го исечете и да го послужите.
yURI РОЛАТ ОД СМОКВИ Посни колачи Состојки: 250 гр. шеќер 1,5 дцл.вода 250 гр. мелени ореви 250 гр. суво грозје 250 гр. суви смокви Од шеќерот и водата се прави шербет. Се додава сечканото суво грозје, сечканите смокви и мелените ореви (сувото грозје и смоквите можат да се смелат на машина за месо) и се заедно се меша. Се чека малку да се олади, a потоа се прави кора и се обликува ролат.
n/a BUGARSKA BAKLAVA!!!! potrebno e 500gr.tanki kori... FIL: 250gr.margarin,180gr.sheker,2 lajci supeni griz,3 jajca,300gr.orevi(polovina da se meleni pola krseni),100gr.suvo grozje da se potopi vo 2 supeni lajci rum,polovina rendana kora od limun,polovina supena lajca od roguski(brasno) ali nee potrebno ako nemozete da najdete,1 vanilin shekeri 150 gr.maslo.... Se bijat so mikser ubavo jajcata i shekerot dodeka ne zgusni ubavo mu se dodava margarinot i se bie pak ubavo da se razredi ,,potoa mesajki mu go dodavate grizot,melenitei krsenite orej,roguskite po moznost (nee potrebno),rendanat kora od limun,vanilin sekeroti suvoto grozje koje go potopivte vo rum seto izmesajte go dobto,, korite se redat vo podmackana tava pravoaglesta golemina na korite vo koja gi redite polovinata kori red kora red maslo poprskuvate i se taka do pola i sega go stavate filot ubavo go razreduvate na sekade i ostanatite kori pak isto red kora poprskuvaj so maslo se do krajoti najgore maslo poprskuvate obavezno i sega ke ja secete baklavat nadolz kako so e tavata na 3 ednakvi dela pa obratno na 6 ednakvi dela i sega secete posto veke ispadnaja kocki sega secete poprekum ke dobiete pravoagolnici pogolemi pa secete sprotivno ke dobiete od edna kocka 4 pravoagolnici i taka secenata baklava ja stavate da se peci vo relna koja e predhodno zagreana na 240 stepeni se pece dodeka ne zarumeni gore i ja vaidite od relnata nadvor vo megu vreme go pripremate dodeka se peci SHERBETOT: 1kg.i400gr.sheker so 900gr.voda i 1 vanilin sheker se vari i mesa dodeka ne pocni da vrie i da se zgusni malce epten malce da povrie 4 min i go trgate od ognot nastrana taka da se oladi dodeka ke mozete da izdrzite da go stavite maloto prste vo sherbetot da izbroete do 10 koga e ok ja poturvate baklavata i ja ostavate da prenoki.. e sega pocnete da krkate mmmmmmmmmmmmm:))))))))))
dalila EKLERI 250gr. voda 120gr. zejtin 200gr.brasno 4jajca Brasnoto i zejtinot se stavaat da vrijat i se dodava brasnoto. Se ostava da se oladi smesata i posle toa se mati so jajcata dodavajki gi edno po edno. Na podmackan pleh so lazica se oblikuvaat eklerite i se pecat na 225 stepeni 20 min. bez otvaranje na relnata. fil: 0.5l mleko 6 lazici seker 5lazici gustin polovina margarin,3 zolcki,vanila Mlekoto so sekerot se vari,se dodava rastvoreniot gustin so malku mlekoi sevari dodeka ne se zgusne.se ostava da se oladi. Margarinot se mati so zolckite i vanilata.se dodava oladeniot puding se mati dodeka smesata ne se izednaci i filot e gotov. Eklerite se polnat so filot i prelivaat so rastopeno cokolado. prijatno jadenje. Receptot e isproban,koj e ljubitel na ekleri slobodno neka go iskoristi.
beaver hunter da ne' ima nekoj recept za kadaif??
dalila
quote:
Originally posted by beaver hunter
da ne' ima nekoj recept za kadaif??
Mnogu ednostavno. Pola kg. kadaif se pece so 200-300 gr. orevi vo podmackan pleh. Se poparuva (oladen kadaifot) so vrel serbet od 1kg.seker i 750ml voda.nazdravje!
The`bItCh [img]http://www.njamnjam.co.yu/g/images/1171_r-jezici.jpg[/img] Chokoladni ezhinja Sostojki: 100 g puter 60 g shekjer malku sol 160 g brashno 1 puding od vanila 0,5 l mleko 150 g shekjer 250 g puter 40 g kakao 1 gotovi biskviti 50 g shekjer 1/2 sholja voda 100 g bademi isechkani na stapchinja 300 g chokoladni bocki Podgotovka Zamesuvame testo od masloto, shekjerot, solot i brashnoto. Go zavitkuvame vo aluminiumska folija i go stavame 2 saati vo frizhider. Od karton sechime ovali so dolzhina 7cm, zaoshtreni na ednata strana. Greeme na 200°C. Go tegnime testoto so debelina od 5mm i so pomosh na kartonot sechime 16 ezhinja. Pechime 8-10 minuti i ostavame da se oladi. Go meshame prashokot na pudingot so mlekoto. I prajme puding. Puterot go matime i vo nego poleka lajca po lajca go dodavame pundingot. Trgame nastrana 3 lazhici od ovoj krem, a vo ostanatiot del stavame kakao. Biskvitite gi prajme vo kvadratchinja, gi prelivame so shekjer, pokrivame i ostavame 30 min. Potoa gi meshame vo kakao kremot NO mora da vnimavame da ne se izronet. Na isechenoto testo prajme oblici vo vid na ezhinja. Gi stavame ezhinjata vo frizhider 1 saat. Gi pripremame bockite i gi stavame na ezhinjata. So ostanatiot bel krem im pravime ochinja i nosinja.
Strelec Араванија Потребен материјал: - 6 јајца - 12 лажици шеќер - 5 лажици брашно - 25 лажици гриз - 1кг. шеќер - изрендана кора од лимон Начин на приготвување: 6 јајца, се матат до 6 лажици млака вода и 12 лажици шеќер. Потоа се ставаат 5 лажици брашно и се мешаат со лажица, па 25 лажици гриз и пак се мешаат со лажица. На смесата може да и се стави изрендана кора од лимон за мирис. Се пече на загреана рерна додека не добие убава жолта боја. Кога ќе истине се сече на ромбоиди. Во исто време се прави шербет од 1 кг. шеќер и 800 мл. вода. Кога шербетот е доволно густ се става на страна малку да се излади и во него по желба се става сок од пола лимун или ванила. Потоа се прелива араванијата со шербетот. Араванијата треба да е ладна, а шербетот малку топол.
dalila
Salata od dinja so nane
[img]http://www.njamnjam.co.yu/g/images/1290_r-melon_salad.jpg[/img] potrebni sostojki: 2 pomali dinji 150ml sok od pomarandzi 150mi sok od ananas 120ml tekila 1 lazica sitno iseckani livchinja nane 1 lazica shekjer vo prav(ili med) listovi od nane za ukras Se otstranuva korata na dinjite i se sechat na polumesechini. Oodelno se promeshuva sokot od pomarandza i ananas, naneto i shekjerot-se dodeka ne se rastvori shekjerot. Se preliva dinjata so ovaa smesha i se ukrasuva so livchinja od nane. Orginalnata verzija na ovaa salata e so tekila, no moze da se napravi i bez alkohol, so povekje sok ili so nekoj liker od pomarandza. Naneto na letnite salati i dava fantastichen osvezuvachki vkus.
dalila
Ovoshna salata od malini i jagodi
1/2kg malini 1/2kg jagodi 4-5 lazici shekjer vo prav 100gr ribizli 50ml konjak vanilin shekjer Jagodite i malinite dobro gi chistime, gi posipuvame so shekjerot i gi ostavame vo fridzider da otstojat.Vo megjuvreme gi meleme ribizlite i gi promeshuvame so vaniliniot shekjer i konjakot. Ovaa smesa vnimatelno ja promeshuvame so jagodite i malinite i vrakjame vo fridzider. Se sluzi ladna.
BabaRoga fala, Dalila
dalila
Krofni
[img]http://www.kuvarica.co.yu/jelovnik/images/testa/krofne.jpg[/img] Potrebno e: 500gr brashno 40gr kvasec 60gr shekjer 2 jajca 1/4l mleko 50gr puter malku sol Se zamesuva testo, pa koga kje stasa se premestuva na rabotnata povrshina, posipana so brashno. Se razvlekuva kora so debelina od oklolu 2,5cm i so okrugla modla se vadat krugovi od testoto. Se ostavaat da odstojat okolu 20 minuti,za da narastat i se przhat vo podlabok sad napolnet so zejtin i dobro zagrean, no ne i pregrean.
dalila
Tulumbi
za sherbet: 1/2l voda 1kg shekjer sok od 2 limoni za testo: 1/4 meko brashno 1/4 ostro brashno 1/2l voda 1 sholja zejtin 4 jajca prashok za pecivo Se varat vodata i shekjerot, koga kje dobie potrebna gustina se ladi sherbetot i se dodava sokot od limonite. Testoto se sprema na sledniov nachin: Se vari vodata i zejtinot se dodeka ne provrie i se dodava brashnoto.Se mesha kratko na ogin , se trga i se ostava da se oladi. Oladenata smesa se stava vo eden sad i so dodavanje na edno po edno jajce dobro se miksira.Pri toa se dodava i pecivoto. Se ostava da odstoi testoto okolu 1 chas i se polni shpricot za tulumbi. Se istiskuvaat parchinja okolu 8 cm dolgi i se przhat vo vrel zejtin, se dodeka ne se vcrvenat. Toplite tulumbi se prelivaat so laden sherbet.
dalila
Bajadera
[img]http://www2.serbiancafe.com/kuvar/img/283_bajadera.jpg[/img] potrebno e: 500gr shekjer 1dl mleko 100gr puter 300gr biskviti 100gr chokolado 100gr orevi Vo sad se stava shekjerot i se preliva so mlekoto, dodava puterot i se stava da provrie. Se trga od oginot i se dodavaat melenite orevi i biskviti. Smesata se uednachuva i deli na pola. Vo edniot del se stava del od rastopenata chokolada. Na tacna pokriena so folija se raporeduva temniot del, a preku nego i svetliot.Se preliva so glazura od preostanatata chokolada. Koga kje se oladi se sechi na kocki.
BabaRoga abe dajte nekoj recept za indijanki
dalila
quote:
Originally posted by BabaRoga
abe dajte nekoj recept za indijanki
Eve sega[:)]
Indijanki
potrebni sostojki za testo: 5 jajca 150gr shekjer 250gr brashno 1 pecivo fil: 300gr voda 150gr shekjer 1 vanila 1 jajce 200gr brashno 600gr voda 1 margarin 200gr shekjer vo prav Se matat belkite so shekjerot i se dodavaat zholchkite i sve se mati kao za torta.Se dodava brashnoto izmeshano so pecivoto i so lazhica se pravat dolgnavesti formi na podmachkan so zejtin pleh. Se peche okolu desetina minuti na 200 stepeni celziusovi. 300gr voda se vari so 150gr shekjer i 1 vanila. Na strana se mati 1 jajce i mu se dodava 200gr brashno i 300gr voda. Izmatenata smesa se sipa poleka vo vrienata voda i se vrakja na tivok ogin se dodeka ne se zgusne i se ostava da se oladi. 1 margarin se mati so 250gr shekjer i se mesha so filot. Se zemaat dve parchinja od ispechenite indijanki koi se spojuvaat so fil i se pravi dekoracija so so gotvarski shpric, vo edniot del se dodava malku kakao. Ne mozhev da najdam slika od indijanki da postavam, ama koj bil nekogash, makar ednash, vo "sheherezada" znae kako izgledaat[:)]
SirAndReW A.. ti li si loshata baba!? BabaRoga?[8)]
The`bItCh Штрудла од гриз и овошје Фил: 3 погусти јогурта 2 филџанчиња гриз (може и пченкарен) чашка и половина шеќер (од јогурт) половина чашка масло (од јогурт) 1 прашок за печиво 1 ванилин шеќер 9 кори 1 кисела павлака овошје: малини, вишни, капини Подготовка: За една штрудла потребни се 3 кори. Секоја кора премачкајте ја со филот (околу 7 големи лажици), а на последната наредете го овошјето. Завиткајте и обилно намачкајте со павлака. Постапката повторете ја уште двапати, со преостанатите кори. Печете на температура од 190-200степени , додека не порумени. [img]http://www.vecer.com.mk/content_images/kolace-2.jpg[/img]
The`bItCh Пита од вишни Потребно: За тестото: 100 г наменско брашно за колачи 50 мл вода 30 мл масло 1/2 лажичка сол 1 лажичка прашок за печиво За фил: 300 г вишни 100 г путер за премачкување и шеќер за посипување Подготовка: Во брашното додадете прашок за печиво, сол, вода и масло и со миксер замесете тесто. Тестото поделете го на два дела. На побрашнета работна површина едниот дел од тестото расукајте го во тенка кора и премачкајте го со путерот. Преливот од вишни распоредете го врз третина од тестото и внимателно завиткајте во ролат, па ставете во намастено тавче. Постапката повторете ја и со останатото тесто. Така добиените ролати премачкајте ги со јајце и печете на 200 степени околу 25 минути. [img]http://www.vecer.com.mk/content_images/Strudla-od-visni.jpg[/img]
The`bItCh Колач од јогурт и вишни Потребно: 200 мл јогурт 1 чаша шеќер 1/2 чаша масло 1 ванилин шеќер 2 јајца 2 чаши брашно 1 прашок за печиво рендана кора од лимон или портокал 200 г вишни За посипување: шеќер во прав Подготовка: Во подлабок сад измешајте ги јајцата, шеќерот и ванилиниот шеќер. Додадете брашно, прашок за печиво, масло. Во намрсен и побрашнет калап сипете ја смесата и печете 15 минути во рерна загреана на 180степени. Тавата извадете ја од рерната и по тестото распоредете ги вишните, вратете во рерната и печете уште 15 минути. Печениот колач добро изладете го и пред служење посипете го со шеќер во прав и ванила по желба. [img]http://www.vecer.com.mk/content_images/kolac-jogurt-visni.jpg[/img]
vardarce Sea prvpat vleguvam na ovoj podforum i da si kazam odma jas sum po blagata ama topeni. Blago ako ne e topeno so serbet ne go priznavam za blago [:)]. E sega moze i suvi ne vrakam nazad ama so serbet blagata mi se vo dusata. Ke vi pisam nekoi recepti doma kaj mene so se pravat. Iminjata na blagata se zemeni od lugeto so gi preporacale [:)]. Топено благо - Рајне 2 чаши зејтин (од 200 ml) 1 чаша пиво 1 полно лажиче сода бикербона 9 лажичиња гриз 25 лажици брашно толчени ораси (по желба) Шербет 2 чаши од 250 гр. шеќер 3 чаши вода да врие 10 минути, се става лимон Смесата се прави и се прават топчиња кој редат во тепсија и се печат. Кога ќе се испечат ќе се рашират (сплеснат). Колачињата мора да бидат врели, а шербетот ладен кога ќе се преливаат со шербетот.
dalila Bravo vardarche[:)]...se gleda deka te biva[;)] Ne e losho i tuka neshto da pishesh da znaeme za zhto te biva[:D] [url]http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=9760[/url]
moonchild Koj zne da mi kazze recept za pita so jabolka (ama ne onaa so gotovi kori) Odnapred Blagodaram, Moonchild
dalila
quote:
Originally posted by moonchild
Koj zne da mi kazze recept za pita so jabolka (ama ne onaa so gotovi kori) Odnapred Blagodaram, Moonchild
Recept za pita so jabolki imash ovde: [url]http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=10729[/url] Samo treba da znaesh da sukash kori[;)]...ako pak misleshe na pita so testo mozhesh slobodno da go primenish receptot od pitata so borovinki, samo da gi zamenish so jabolki(go imash na istata strana) Probaj, pa javi kako ispadnalo[;)][:)]
dalila
Torta sedmo nebo
[img]http://www.krstarica.com/slike/kuvar/deserti/sedmo_nebo.jpg[/img] sostojki: 10 jajca 200gr orevi 300gr shekjer 100gr chokolada 200gr kokosovo brashno 150gr shekjer vo prav 1 puter 2 lazhici brashno 2 oblandi Dobro se matat 5 belki so 10 lazhici shekjer.Se dodava lazhica brashno i melenite orevi, pa lesno se promeshuva so lazhica se dodeka masata ne se izednachi.Na zadnata strana na tepsijata se stava oblandata, se sipa dobienata masa preku nea i se peche sve dodeka ne se zacrveni. Se matat preostanatite 5 belki so 10 lazhici shekjer.Povtorno se dodava brashno i kokos.Na gore opishaniot nachin se postavuva oblandata i se peche. Site zholchki se matat so 200gr shekjer i 5 lazhici mleko, pa se stava da se vari na parea.Koga filot e skoro gotov, se dodava rastopenata chokolada.Se ostava da se ladi.Se mati puterot so shekjerot vo prav i se dodava na predhodno dobienata masa.Ovoj fil se sipa vrz oblandata so orevi, pa preku nea se stava oblandata so kokos, se premachkuva so filot i se posipuva so chokolada.
antigona Knedli so crni slivi 1 kgr.kompiri 1 lazica griz 120 gr.margarin 2 zolcki 1 kgr.crni slivi(bolurmi) 200gr.prezli 250 gr.brasno Kompirot se vari i se izgmecuva kako za pire,potoa se dodava grizot,margarinot,zolckite,malku sol i brasnoto.(Za brasnoto ke videte na racete,da ne vi lepi smesata).Podelete go testoto na 30 topcinja i rasirete go na rakata i vo nego stavete sliva(ako se golemi togas polovinka)i ubavo zatvorete go. Knedlite stavajte gi vo tendzere so voda koja vrie i vadete gi koga ke isplivaat na povrsina.Svarenite knedli valkajte gi vo preprzena prezla i sluzete gi so seker.
antigona Pesok torta 2l.mleko 6 paketcinja puding od vanila 400 gr.seker 2 margarina cokolado za ukrasuvanje 300gr.meleni biskviti 300gr.kokos 300gr.meleni orasi Svarete go pudingot so mlekoto i 200gr.seker i ostavete go da se oladi.Posebno izmatete 2 margarina so 200gr.seker i dodajte go na oladeniot puding.Izmesajte ubavo i smesata podelete ja na tri dela. Vo prviot del dodajte gi biskvitite,vo vtoriot-kokosot,vo tretiot orasite.Po ovoj redosled stavajte na cinija,a odozgora ukrasete so rendano cokolado.
antigona Bombici so lesnici 200gr.lesnici meleni 200gr.cokolado rendano 150gr.seker vo prav 1 jajce 1 caska rum Izmesajte gi ubavo site sostojki(so raka)i pravete bombici.Valkajte gi vo meleni orasi.
antigona Sandokan 500gr.tanki kori 1 casa jogurt 1 casa seker 1 casa zejtin 4 jajca 1 prasok za pecivo visni po potreba i seker Se soedinuvaat site sostojki i so niv se macka sekoa kora,a na sekoja treta kora se stavaat visni i seker.Odozgora se stavat dve kori.Pred pecenje se sece na kocki ili rombovi. Namesto visni moze da se stavi melen afion+seker.
dalila
Chokoladna torta
[img]http://www2.serbiancafe.com/kuvar/img/1569_cokoladna_torta.jpg[/img] potrebni sostojki: 500gr chokolado za gotvenje 9 jajca 250gr puter 100gr shekjer vo prav 6 supeni lazhici prezla 100gr mleko Fil: chokoladoto, zaedno so mlekoto i edna lzhica puter, se rastopuva na tivok ogan i se ostava da se oladi. 250gr puter se mati so 100gr shekjer vo prav i pri matenjeto se dodava edna po edna od 9-te zholchki. Se dodava i oladenoto chokolado i se miksira se dodeka ne se postigne homogena smesha. Testo:9 belki od jajaca se matat so 9 lazhici shekjer, dodavajkji gi na belkite edna po edna.Odtako dobro kje se izmati se stava 4 supeni lazhici od filot i 6 lazhici prezla i se peche vo pleh od rerna.Koga kje se oladi, se seche na 3 lenti i se filuva. Ako pevekje sakate okrugla torta, togash smesata za testo razdelete ja na dva dela i sekoja kora ispechete ja posebno.I kje dobiete torta kako na slikata pogore.
dalila
POLNETI KAJSII
Potrebno: 8 kajsii; 100 gr. meleni orevi; 5 lazici seker; 2 jajca. Podgotovka: Jajcata se matat so seкer i potoa se dodavaat melenite orevi. Kajsiite se mijat i cistat, no ne se razdvojuvaat. Potoa se filuvaat, se stavaat vo podmackan pleh i se pecat na tivok ogan okolu 10 minuti. Se do sluzenjeto se cuvaat vo frizider.