Do kade e Skopje na celo so Tripun!!!
Do kade e Skopje na celo so Tripun!!!
Pana Pominaa poveke od mesec dena od izborot na Tripun za "gradonacalnik" a Skopje pocna da gi custvuva plodovite od takviot izbor.
Gradot e poprljav od bilo koga.Sovetot na gradot ne funkcionira.
Urbanata mafija caruva.Se sece sumata pod Panorama za bolnicata na Olga Kamceva kerka na Tripun.
Zgradata pozadi stadionot se gradi so uste pozasileno tempo.Gi nema cisternite od Parkovi i zelenilo sto gi polivaa novozasadenite drvca niz gradot.
Ulicata za noviot most kaj Kontinental e stopirana.Fontanata e stopirana.
Proektot za starata zeleznicka stanica e stopiran.
Na Vodno i ponatamu odat koli i aber nema od ekoloskite avtobusi na Tripun.
Edinstveno Tripun i Maja Muhic kuliraat.
Strelec
quote:
Originally posted by Jakov
Iscisti go "gjubreto"[:(]
Pochni od Tripuna!:)
OooOo Ne be ... pochna Trifun da chisti so samoto negovo doagjanje. Penov beshe prv na lista ... sea ideme dalje ;)
dalila
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
Penov, VRATI SE!:)
Iscisti go "gjubreto"[:(]
A i Penov "chisteshe" dokumenti nekoi pred da si odi...pu pu pu ...sram da mi e...shpekulacii[:D]
mako Pa ke go vratat Penov, i opozicijata i pozicijata sakaat da bidat 'opozicija'?? Sakaat vlast no ne i odgovornost.
Strelec Penov, VRATI SE!:)
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
Penov, VRATI SE!:)
Iscisti go "gjubreto"[:(]
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Penov, VRATI SE!:)
Ne daj bozhe!!!
dalila E da be, dodeka beshe Penov ICH gjubre nemashe [;)][:D]
concrete
quote:
Originally posted by Jakov
Еј луѓе не е се така црно, дајте ве молам. Вчера кога одев на работа видов, нов...нов...ептен нов автобус на ГСП. Со некои онака коси светла, спортска маска. Ептен беше добар. Незнам дали е случајност или не ама се поклопи со разрешувањето на стариот и именувањето на в.д во ЈСП. Може ова е првиот потег на Трифун...нов автобус во ЈСП. Сега најверојатно ќе пушти уште два, па еден ќе пушти на 19ка, па пак три, па после пак еден на 2(Сарај) итд...итд....
???????crvenite Avstraliski bobinki??????
Strelec Ах, каде е Пенов да се врати!? Барем ден-два за да го потсреди градот да личи на нешто!:)
AaaAa
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by AaaAa
quote:
Тука си потполно во право. Чистотата е некако обратно пропорционална со тоа колкав е бројот на Малцинството. Сега во Скопје е попрљаво над 20%.
Tuka si vo pravo, zatoa Stip se davi vo gubre--do malcinstvata e!
Не знам кој е градоначалник во Штип, па не можам да одговорам.
Uh steta, jas pa cekav iscrpen odgovor vo veza Stipskite Malcinstva.
f9 Kostovski i Penov se od koalicijata ZA.Jas ne pravam razlika megu niv.Inaku Kostovski ke pravi ona shto Penov go naredi da se sluchuva vo narednite 2 godini. Taka e koga vo Makedonija pozicijata e i opozicija i pozicija.
lav
quote:
Originally posted by Pana
Pominaa poveke od mesec dena od izborot na Tripun za "gradonacalnik" a Skopje pocna da gi custvuva plodovite od takviot izbor. Gradot e poprljav od bilo koga.Sovetot na gradot ne funkcionira. Urbanata mafija caruva.Se sece sumata pod Panorama za bolnicata na Olga Kamceva kerka na Tripun. Zgradata pozadi stadionot se gradi so uste pozasileno tempo.Gi nema cisternite od Parkovi i zelenilo sto gi polivaa novozasadenite drvca niz gradot. Ulicata za noviot most kaj Kontinental e stopirana.Fontanata e stopirana. Proektot za starata zeleznicka stanica e stopiran. Na Vodno i ponatamu odat koli i aber nema od ekoloskite avtobusi na Tripun. Edinstveno Tripun i Maja Muhic kuliraat.[:(][:(]
Јас мислам дека не е запазен овде (според стар обичај) периодот од т.н. 100 дена на ненапаѓање (но и фалење нели) на именованиот од темава , кој пред некој ден изјави дека ќе ангажира специјализирана фирма за да се „протресе„ целокупното финансовото и друго работење на надлежните од преходниот состав на градска власт , колку да се знае со што располага во моментов градот (на долговите мислам како неодминлив дел од нашата традиција). пс Аматерски кажано (од актуелниот-ни градоначелник) до сега градот е во „БУЛА„ (минусно салдо) од 11 МИЛИОНИ Евра. А колку ќе биде одкога се ќе се потанко испита !!!!. И кој ќе ги накрај плати збесотилаците на претходникот негов ???. ппс Сигурно не тој и братијата негова (најверојатно се до следните Парламентарни Избори) , а после ќе си биде КОМУ ИДЕ...односмо МУ (се) ЛЕЖИ ...нели во Шутка. А роковите се растегливи...нели ???.
трендафил Скопје сега е до Групчин, но не по желба на Трифун, туку на парламентарното мнозинство.
Pana Za prvoto se soglasuvam.Zatoa i ne go napagame tolku tuku samo potsetuvame da ne zabega. Za "bulata" nesto si vo krivo.Se raboti za budzet koj e potrosen vo gradot i koj se popolnuva od izvornite prihodi na gradot. Toa sto trtlja Tripun toa mu e od neznaenje,bidejki nema pojma kako funkcionira gradot.
lav
quote:
Originally posted by Pana
Za prvoto se soglasuvam.Zatoa i ne go napagame tolku tuku samo potsetuvame da ne zabega. Za "bulata" nesto si vo krivo.Se raboti za budzet koj e potrosen vo gradot i koj se popolnuva od izvornite prihodi na gradot. Toa sto trtlja Tripun toa mu e od neznaenje,bidejki nema pojma kako funkcionira gradot.
Сепак ќе оставиме експерти за тоа надлежни , да кажат што всашност е: БУЛА или пак (ЗУМ)БУЛА ...во прашање ...нели???
n/a
quote:
Originally posted by Pana
Pominaa poveke od mesec dena od izborot na Tripun za "gradonacalnik" a Skopje pocna da gi custvuva plodovite od takviot izbor. Gradot e poprljav od bilo koga.Sovetot na gradot ne funkcionira. Urbanata mafija caruva.Se sece sumata pod Panorama za bolnicata na Olga Kamceva kerka na Tripun. Zgradata pozadi stadionot se gradi so uste pozasileno tempo.Gi nema cisternite od Parkovi i zelenilo sto gi polivaa novozasadenite drvca niz gradot. Ulicata za noviot most kaj Kontinental e stopirana.Fontanata e stopirana. Proektot za starata zeleznicka stanica e stopiran. Na Vodno i ponatamu odat koli i aber nema od ekoloskite avtobusi na Tripun. Edinstveno Tripun i Maja Muhic kuliraat.[:(][:(]
Od muka neznaes veke so da pisuvas[:D][:D][:D]
Pana
quote:
. Едноставно не може да им биде продолжено работното време на сите,
Super.Neka vidat ugostitelive koj e VMRO-DPMNE i utre pak neka glasaat za niv i za Tripun.Taka im treba.
Jakov
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by Jakov
Според некои шпекулации Вранишковски носел танги под мантијата кога го ставиле во притвор лани.[:(]
Де бе Јаков што се растажи.Нека си носи. За ова тангата може Трендафил да ни каже по принцип ПРОВЕРЕНО.
Za trendafil neznam dali znae ama kaj Pana u FIRMA, izgleda PROVERENO znaat se za Vraniskovski i Jovan.[;)] Ne tazam jas nego tazna bese celata taa situacija.[:(]
lav
quote:
Originally posted by Pana
Toa sto tones vo necistotija i sto gradski park e za nikade mozes da mu zablagodaris na Tripun.Gi izbrka profesionalcite od tamu i stavi drugarcinja na Maja na nivno mesto na koj im e vazno kolkavi ke im bidat platite.
Знаеш дека за ова си во право ....кољега пана. Деновиве врвам по патеката поред Вардар и гледам дека ШУМАТА од трева конечно се „чисти„ ама со расфрлање на сметот наоколу. Стазата е буквално затрпана со отпадоци од искосеното и вчера гледам во 14 часот никого нема да ја заврши работата....се е оставено како кој „завршил„ со работата и му ја клиснал домаси. А и утрово повтроно гледам куп луѓе... кои кобајаги нели „дискутираат„ , а само 2-3 работници како ја косат тревата. Можеби се за грам ПОЛОШИ сегашниве новопоставени „шефови„ од предходниците нивни , кои беа поставени од Пенов. пс Наместо НОН-СТОП , и тоа непрекинато до зајдисонце да работат и конечно ја финишираат работата која им ја зададе обилниот дожд што минатиот месец паѓаше ...повеќе од „планираното„ нели ? ппс Ако го случајно чита ова г.Трифун или некој од советниците , предлагам ВЕДНАШ да ги набрка од „работата„ СИТЕ кои СЕГА се „мотаат„ околу стазата за рекреација поред Вардар , и работата конечно да ја даде на приватни фирми...колку за проба и за да видат како треба да се работи.
Pana
quote:
Ако го случајно чита ова г.Трифун
Ni slucajno,bidejki ne e tuka[B)].Si otide covekot vo Vsington na nekoj sostanok na nekoja si grupa kade sto e clen i momentalno gradonacalnik ti e Maja Muhic[:0][:0]. Se plasam deka ova ke mu stane praksa i vo idnina. p-.s. otkako vo ponedelnik na emisijata XO na Robert Popovski bivsiot gradonacalnik gospodinot Risto Penov im kaza za kockite na plostad(trebase da se popravat nekolku izvadeni kocki sto gi raskopaa zimoska bagerite sto cistea sneg),vcera konecno gi popravija.Da vidime sega koga ke gi popravat i svetlata sto se vgradeni vo plockite.
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Ако го случајно чита ова г.Трифун
Ni slucajno,bidejki ne e tuka[B)].Si otide covekot vo Vsington na nekoj sostanok na nekoja si grupa kade sto e clen i momentalno gradonacalnik ti e Maja Muhic[:0][:0]. Se plasam deka ova ke mu stane praksa i vo idnina. p-.s. otkako vo ponedelnik na emisijata XO na Robert Popovski bivsiot gradonacalnik gospodinot Risto Penov im kaza za kockite na plostad(trebase da se popravat nekolku izvadeni kocki sto gi raskopaa zimoska bagerite sto cistea sneg),vcera konecno gi popravija.Da vidime sega koga ke gi popravat i svetlata sto se vgradeni vo plockite.
Па сега кога Илинка министерката не припаруе во својата матична држава со месеци од силните „обврски„ (велат ногу кеси набрала при шопинзите по светските стоковни куќи) , може нели и г.Трифун малку да се одмори и прошета до Вашингтон од обврските овде. А и лето е нели???. пс Мамето нивно мрзливо и фушерантско...мислам на оние кои го „чистат„ кејот со месеци а сиот е во смет...нели. ппс А за сијалиците , а посебно за таа лево веднаш до „влезот„ кон Камениот Мост и јас имам приговор и резил ќе ги правам додека не ја поправат , оти ќе заглавев со чевлите неодамна.
intel Костовски во моментов е зафатен со еден многу крупен проект од витално значење за градот. Многу важно и неодложна се покажа потребата за легализација на славното ШПАНСКО СЕЛО.Било скапо да се руши и ќе се оптоварела градската каса, а со легализација на дивоградбите ќе се соберел некој денар.Умно човече нема што.Големо чудо ако се градело во зелен појас, па луѓето пари дале како да се рушат сега греотичка се, плус тоа има и други објекти за рушење ако се почне а кој е луд да си ја сече гранката на која што седи????
Jakov Skopje vo momentov pod vodstvo na Trifun e na istot mesto i vo istata sostojba onakvo kakvo i sto bese i kade sto bese i pod vodstvoto na Penov. Pa sega koj kako saka neka go sfati ova.
Homer MakeDonski Kako poradi prethodnite sto napravija kako napravija taka poradi i segasnive sto ne pravat nisto od ona sto mora da pravat Skopje via Bejrut na vlakno do Saraevo
Strelec Jas sepak mislam deka i Penov i Trifun, so site svoi maani i so site svoi greshki (shto edniot gi pravel, a drugiot kje gi pravi) bile i kje bidat 'natprosechno' dobri. Shteta shto e prosekot tolku nizok!:) Najmalku se krivi skopskite gradonachalnici ako Skopje ne e kako Viena, Praga, Zheneva... Pa so koj budget da go pravat toa??? Skopje e najubaviot grad vo Evropa ako se zeme vo predvid so kakov budget raspolaga i ako se zeme vo predvid gradonachalnicite so kakvi politichki blokadi se raspravaat!!! Od edna strana Penov dolgo vreme beshe na nemilost kaj drzhavata, a od druga strana Trifun se soochuva so celosna blokada na sovetot!? Ne e ednostavno da se pravi ubav grad vo 'nikakvi' uslovi, ama e mnogu poednostavno od strana chovek da se pravi umen i da gi kritikuva gradonachalnicite! Ima neshto drugo shto e MNOGU POBITNO. Ne smee Trifun da dozvoli funkcioniranjeto na Skopje da go pretvori vo lichen biznis... Na samiot pochetok (onaka tivko) takvo neshto se nazira... Se plasham deka toa mozhe da mu stane prioritet na Trifun!
dejan хомер, сто сакаш да кажеш со тоа?? скопје виа бејрут па сарајево??
Pana Dva meseca pominaa a Tripun osven sto dozvoli da se isecat drvata pred "Koc" nisto drugo ne napravi.So prst ne mrdnuva. Da dade gospod ruki da vi se isusat na tie sto glasavte za Tripun.
toni_a tripun spored mene e edinstveniot zrel covek na politicka scena vo MK. samo decata okolu nego mu praat problemi.
SpaceLily
quote:
Originally posted by Pana
Pominaa poveke od mesec dena od izborot na Tripun za "gradonacalnik" a Skopje pocna da gi custvuva plodovite od takviot izbor. Gradot e poprljav od bilo koga.Sovetot na gradot ne funkcionira. Urbanata mafija caruva.Se sece sumata pod Panorama za bolnicata na Olga Kamceva kerka na Tripun. Zgradata pozadi stadionot se gradi so uste pozasileno tempo.Gi nema cisternite od Parkovi i zelenilo sto gi polivaa novozasadenite drvca niz gradot. Ulicata za noviot most kaj Kontinental e stopirana.Fontanata e stopirana. Proektot za starata zeleznicka stanica e stopiran. Na Vodno i ponatamu odat koli i aber nema od ekoloskite avtobusi na Tripun. Edinstveno [red]Tripun/red] i Maja Muhic kuliraat.[:(][:(]
Cekajte bre,kako se vikat sega ovaj TriFun ili TriPun?[:D]
dada Sani
quote:
Originally posted by Pana Da dade gospod ruki da vi se isusat na tie sto glasavte za Tripun.
Da dadeshe gospod nesto popametno ti da kazese. Sto politika ti e ova Pana?
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
Jas sepak mislam deka i Penov i Trifun, so site svoi maani i so site svoi greshki (shto edniot gi pravel, a drugiot kje gi pravi) bile i kje bidat 'natprosechno' dobri. Shteta shto e prosekot tolku nizok!:) Najmalku se krivi skopskite gradonachalnici ako Skopje ne e kako Viena, Praga, Zheneva... Pa so koj budget da go pravat toa??? Skopje e najubaviot grad vo Evropa ako se zeme vo predvid so kakov budget raspolaga i ako se zeme vo predvid gradonachalnicite so kakvi politichki blokadi se raspravaat!!! Od edna strana Penov dolgo vreme beshe na nemilost kaj drzhavata, a od druga strana Trifun se soochuva so celosna blokada na sovetot!? Ne e ednostavno da se pravi ubav grad vo 'nikakvi' uslovi, ama e mnogu poednostavno od strana chovek da se pravi umen i da gi kritikuva gradonachalnicite! Ima neshto drugo shto e MNOGU POBITNO. Ne smee Trifun da dozvoli funkcioniranjeto na Skopje da go pretvori vo lichen biznis... Na samiot pochetok (onaka tivko) takvo neshto se nazira... Se plasham deka toa mozhe da mu stane prioritet na Trifun!
Edna rabota propusti okolu sporedbata na SKopje so Praga i drugite gradovi.Za da bide kako evropskite metropoli ne mu treba samo budzet. Badijala e gradov i 300 miljoni evra budzet da ima, pak ke si bide ist, neevropski i neubav. Koga zitelite na gradov ke naucat deka gjubre se frla vo kanti, deka kontejnerite ne se za palenje, ama ne se i za na plostad ke bide pocist. Koga lugeto ke sfatat deka trotoarite se za dvizenje na pesaci a ne za parkiranje ke bide pofrekfenten. Koga ke naucat deka Vardar e za rekreacija a ne za regata na plasticni sisinja ke ima poubavi prosetki pokraj nego.Koga ke svatat deka klupite u park se za sedenje i muvanje devojcici togas ke bide i poromanticen. Kandelabrite se da svetat a ne da se gagaat so vozdusni puski. Avtobusite se da se vozat lugeto a ne da gi krsat diftarite. ZNaminjata na praznik se da bide svecen gradot a ne da gi kradat za da imaat so sto da maftaat na stadion. Da ne redam zasto ima cel kup vakvi raboti. Mozeme nie i Rudolph Guliani da go zemem za Mayor badijala ako anvikite ne se smenat.
OooOo
quote:
Originally posted by dada Sani
quote:
Originally posted by Pana Da dade gospod ruki da vi se isusat na tie sto glasavte za Tripun.
Da dadeshe gospod nesto popametno ti da kazese. Sto politika ti e ova Pana?
A shto ochekuvash od partiski potrchko?? Za mene edna rabota e vazhna, a toa e shto 'Penov ne e vekje gradonachalnik na Skopje'! Na Trifun kje mu se sudi posle prviot mandat.
Pana Koj e momentalno gradonacalnik na Skopje,Tripun ili Maja Muhic. Osven sto si ja zaposli Maja kako portparol ovoj Tripun za stojko ne go biva. Mnogu brgu izgleda ke dobie "sut karta".
OooOo Ti mislish Trifun se naogja na direktorsko mesto postaveno od tvojata partija pa 'shut karta' kje dobie? Ne raboti toj sistem tuka Pana. Izbori postojat za toa, ti teknuva?? Do sega koga te chitav se krstev so edna raka, a sega kje pochnam i svekja da ti palam :(
SpaceLily Abe vaka ko sho gi citav topicive unazad....procitav i eden topic..samo sega ne mozam da go najdam neso ko demek Pana is back i sho znam jas....sho e fintava so tipov?Koj e sho e?ne go poznavam ama nekako so postojve so gi pishit mi svarat nervoza..ne znam zosto....
dalila
quote:
Originally posted by Pana
Da dade gospod ruki da vi se isusat na tie sto glasavte za Tripun.
Taman trgnav na Pana (posle mnogu dvoumenje[8)]) edna privatna poraka da mu pisham...so ova smajli [:X](vo glavna uloga[;)])... i zamisleteeeeeee[:0]....race mi se isushija[:p][:D][:D]
dejan lele....sto ke praime sega dalila?! pana, a tie koj go podrzhuvale od nadvor?:p
Jakov A na tie so glasaa za penov sto da im se isusi?ne za drugo sto bea malku i neuspeaa da go pobedat trifuna
Strelec
quote:
Originally posted by Jakov
Koga zitelite na gradov ke naucat deka gjubre se frla vo kanti, deka kontejnerite ne se za palenje, ama ne se i za na plostad ke bide pocist. Koga lugeto ke sfatat deka trotoarite se za dvizenje na pesaci a ne za parkiranje ke bide pofrekfenten. Koga ke naucat deka Vardar e za rekreacija a ne za regata na plasticni sisinja ke ima poubavi prosetki pokraj nego.Koga ke svatat deka klupite u park se za sedenje i muvanje devojcici togas ke bide i poromanticen. Kandelabrite se da svetat a ne da se gagaat so vozdusni puski. Avtobusite se da se vozat lugeto a ne da gi krsat diftarite. ZNaminjata na praznik se da bide svecen gradot a ne da gi kradat za da imaat so sto da maftaat na stadion. Da ne redam zasto ima cel kup vakvi raboti. Mozeme nie i Rudolph Guliani da go zemem za Mayor badijala ako anvikite ne se smenat.
Во право си Јаков... Најголемата вистина ја кажа!
toni_a
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Jakov
Koga zitelite na gradov ke naucat deka gjubre se frla vo kanti, deka kontejnerite ne se za palenje, ama ne se i za na plostad ke bide pocist. Koga lugeto ke sfatat deka trotoarite se za dvizenje na pesaci a ne za parkiranje ke bide pofrekfenten. Koga ke naucat deka Vardar e za rekreacija a ne za regata na plasticni sisinja ke ima poubavi prosetki pokraj nego.Koga ke svatat deka klupite u park se za sedenje i muvanje devojcici togas ke bide i poromanticen. Kandelabrite se da svetat a ne da se gagaat so vozdusni puski. Avtobusite se da se vozat lugeto a ne da gi krsat diftarite. ZNaminjata na praznik se da bide svecen gradot a ne da gi kradat za da imaat so sto da maftaat na stadion. Da ne redam zasto ima cel kup vakvi raboti. Mozeme nie i Rudolph Guliani da go zemem za Mayor badijala ako anvikite ne se smenat.
Во право си Јаков... Најголемата вистина ја кажа!
DA [}:)] nemame nikakov odnos so naseto gubre! se stvara nasekade,ne go deponirame kade sto treba t.e. kako sto go duvne veter leta nasekade i go zanemaruvame...pa posle smrdi do nebo [xx(]
трендафил Изгледа дека за се` што е лошо во државата, виновна е претходната власт, а за се` што е лошо во градот, виновен е Трифун. Едните од 60 години влада не биле на власт само 4 години (да заокружам 56 години по 365 дена 23725 дена невини). А од Трифун се очекуваат резултати за помалку од 100 дена. Можеби сте во право, но сепак треба малку трпение. Проблем е и тоа што советот на градот не го подржува Трифун. Исто така проблемите што се наведени на почетокот на топикот, во поголема мерка се во надлежност на државата, а не на градот. И сечењето шума и (диво)градењето. Улицата кај Континентал е стопирана поради нерасчистени имотно правни односи (што требало да се направи пред да се почне со градење на мостот). Која фонтана е стопирана. Дали таа на која Претседателот предложи споменик на Тито. Да не му го прават споменикот како на манекен Пис (на сликата); [img]http://world.lib.ru/img/l/lezinskij_m/pisaushie/0021.jpg[/img]
intel Кога можеше опозицијата уште на 10 септември 2002 (значи сеуште актуелна позиција) да бара предвремени избори од влада која сеуште не беше дојдена на власт, зошто Пана да не бара сега одговорност од Трипун кој е актуелен градоначалник.Ме не ми е гајле што не е Пенов и што тоа му е на пример најважно на ОооОо и дека Трифунчето имало проблеми со градскиот совет.Јас барам РЕЗУЛТАТИ-СЕГА. Ми е гајле и за демагогијата на Јаков што многу му се допаѓа на Стрелец.Колку до вчера за сите тие работи кои ги наведе Јаков беше виновен Пенов. Исто така не ме интересира дали Трендафиљ(член на КПМ при СКЈ кога Тито одел по земја)) води статистика кој колку дена бил влада, туку кога на овој народ му било најтешко,а тоа е периодот од 98 до 2002, време во кое теророт цврсто зачекори кон собраниските врати.
трендафил
quote:
Originally posted by intel
Кога можеше опозицијата уште на 10 септември 2002 (значи сеупте актуелна позиција) да бара предвремени избори од влада која сеуште не беше дојдена на власт, зошто Пна да не бара сега одговорност од Трипун кој е актуелен градоначалник.Ме не ми е гајле што не е Пенов и што тоа му е например најважно на ОооОо и дека Трифунчето имало проблеми со градскиот совет.Јас барам РЕЗУЛТАТИ-СЕГА. Ми е гајле и за демагогијата на Јаков што многу мѕ се допаѓа на Стрелец.Колку до вчера за сите тие работи кои ги наведе Јаков беше виновен Пенов. Исто така не ме интересира дали Трендафиљ(член на КПМ при СКЈ кога Тито одел по земја)) води статистика кој колку дена бил влада, туку кога на овој народ му било најтешко,а тоа периодот од 98 до 2002.
Секој си има своја тежина. За мене најтежок период во Македонија е по појавата на Али Ахмети на македонското небо. Неговото влегување во власт не ги измени многу работите. Дали не ти пречи што за 937 дена од владата на ДУИ, ЛДП и СДСМ уште не почна да се вработува по еден од семејство, на пример. За намалување на даноци, враќањето на бегалците и друго и да не зборуваме. Точно е дека сум бил член на СКМ и СКЈ, но транзицијата кај мене е одамна завршена. Имам право на дел од имотот на СДСМ како поранешен член (никој не ме праша дали го отстапувам својот дел на СДСМ), но и како наследник на татко ми кој не бил член на СКМ (СКЈ), а и од негови пари е граден имотот на СДСМ и приватизираниот општествен имот на неговите членови што се газди на преку 70% од македонското производство. А СКМ (СДСМ) го напуштив исто така кога Тито одеше по земја (додуше во тој момент со една нога). Од причини што тогаш единствената партија се однесуваше недемократски. Исто како во актуелните партии.
Jakov
quote:
Originally posted by intel
Јас барам РЕЗУЛТАТИ-СЕГА. Ми е гајле и за демагогијата на Јаков што многу му се допаѓа на Стрелец.Колку до вчера за сите тие работи кои ги наведе Јаков беше виновен Пенов.
Vo toa e poentata so ne e biten gradonacalnikot bitni se frlacite na gjubre...... A kaj vide demagogija neznam? Edino ako frlas hartivcinja po plostad?
OooOo
quote:
Originally posted by intel
Кога можеше опозицијата уште на 10 септември 2002 (значи сеуште актуелна позиција) да бара предвремени избори од влада која сеуште не беше дојдена на власт, зошто Пана да не бара сега одговорност од Трипун кој е актуелен градоначалник.Ме не ми е гајле што не е Пенов и што тоа му е на пример најважно на ОооОо и дека Трифунчето имало проблеми со градскиот совет.Јас барам РЕЗУЛТАТИ-СЕГА. Ми е гајле и за демагогијата на Јаков што многу му се допаѓа на Стрелец.Колку до вчера за сите тие работи кои ги наведе Јаков беше виновен Пенов. Исто така не ме интересира дали Трендафиљ(член на КПМ при СКЈ кога Тито одел по земја)) води статистика кој колку дена бил влада, туку кога на овој народ му било најтешко,а тоа е периодот од 98 до 2002, време во кое теророт цврсто зачекори кон собраниските врати.
Eeeeeeeee moj intelco ... i jas baram REZULTATI-SEGA, ama 15 godini gi nema nikade ;) Ni od ovaa vlast ni od proshlata ne vidov rezultati. Vaka kako shto go napagjash Trifun, taka da ja napagjash i vlasta nema da bide losho ;)
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
...Vaka kako shto go napagjash Trifun, taka da ja napagjash i vlasta nema da bide losho ;)
Или што би било уште подобро, да се напаѓаат лошите работи и кај едни и кај други... А не по ’дифолт’ да напаѓаме се’ кај Трифун (ако сме за Пенов), или да напаѓаме се’ кај Пенов (ако сме за Трифун)!?
toni_a neznam zasto raspravii? na poveketo penov ne im bese dobar,ne napravil toa sto treba i sega e drug covek! toa za mene pretstavuva demokratija (mada i tamu imase nekakvi igri).sega e trifun,da vidime sto ke bide,pa ako ne e kako sto treba,ke dojde drug itn. istoto i za ovaa vlast! ne sum za vmro ,ama ovie sto se sega treba vednas da se smenat!
dada Sani
quote:
Originally posted by toni_a ...ne sum za vmro ,ama ovie sto se sega treba vednas da se smenat!
... i da dojde KOJ na vlast??? I pak ke bide isto, pak ke ima pozicija i opozicija i pak ke se nategaat i ednite i drugite. Ne deka ne moze da bide podovbro od ova sto e sega, ne sum politicki opredelena, ama i da dojde nekoj sto e kadar da napravi nesto vredno - toa nema da se sluci preku nok, a sekogas ke se najdat takvi koi ke baraat vlakno vo jajceto. Narodot se nauci da kritikuva, da sudi, demokratijata ke ne ofarba so pogolemi prava za slobodnata misla, odnesuvanje, pecat i sto li uste ne. Nezadovolstvata od vlasta nikogas nema da prestanat...
toni_a politicki i jas ne sum opredelen,si imam broenka i na kraj pravam esap. dosega retko sum glasal bidejki ne se dozvoluva na makedoncite vo stranstvo da se glasa. nema da prestanat nedovolstvata,ama sakam barem od vreme na vreme da kazam BRAVO (nesto e napraveno kako treba) i mislam deka ne baram mnogu. inace albanskite partii vo makedonija se najdobri i znaat sto sakaat i go dobivaat.
mako Toa so frlanjeto na gjubre mozhit da se zemit kako simbolika na nesto poshiroko: nemanje custvo za licna odgovornost i grizha za bilo sto, od 'obicniot graganin' na ulica se do polticarite. "Sto ako jas go frlam gjubreto vo kantata koga nikoj drug toa ne go pravit"? "Sto ako jas ne zemam mito koga site drugi toa go pravat"? Mozhat da se menuvaat iljada zakoni no ako ne se smenat i negativnite normi za odnesuvanje koi prevladuvaat vo edno opsestvo, za dzhabe ke bidit se. Mora da se stvarat i socijalen kapital - doverba megu lugeto i zhelba za sorabotka, potiknuvanje na pozitivni normi i ponashanja i custvo za toa deka covek e vazhen i produktiven del od edna celina. Nekoj negativni normi se tolku vkoreneti i imaat dolgi tradicii sto se smetaat za sosema normalni - taka da nekoj ako odbijat na primer da zemit mito, toa recisi se smetat kako navreda i potcenuvanje na davacot! Ili se racionalizirat deka ne e mito tuku samo "poklon". Cuden e i odnosot sprema drzhavata - se negoduvat i plukat drzhavata. Drzhavata e SVETA - vladata treba da se falit ili kritikuvat.
sisi
quote:
Originally posted by toni_a
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Jakov
Koga zitelite na gradov ke naucat deka gjubre se frla vo kanti, deka kontejnerite ne se za palenje, ama ne se i za na plostad ke bide pocist. Koga lugeto ke sfatat deka trotoarite se za dvizenje na pesaci a ne za parkiranje ke bide pofrekfenten. Koga ke naucat deka Vardar e za rekreacija a ne za regata na plasticni sisinja ke ima poubavi prosetki pokraj nego.Koga ke svatat deka klupite u park se za sedenje i muvanje devojcici togas ke bide i poromanticen. Kandelabrite se da svetat a ne da se gagaat so vozdusni puski. Avtobusite se da se vozat lugeto a ne da gi krsat diftarite. ZNaminjata na praznik se da bide svecen gradot a ne da gi kradat za da imaat so sto da maftaat na stadion. Da ne redam zasto ima cel kup vakvi raboti. Mozeme nie i Rudolph Guliani da go zemem za Mayor badijala ako anvikite ne se smenat.
Во право си Јаков... Најголемата вистина ја кажа!
DA [}:)] nemame nikakov odnos so naseto gubre! se stvara nasekade,ne go deponirame kade sto treba t.e. kako sto go duvne veter leta nasekade i go zanemaruvame...pa posle smrdi do nebo [xx(]
I da se nadovrzam,,koga narodov ke svati deka mu e potrebna Omladinska Radna Akcija pa da pocne da gi poprava ulicite,parkinzite,mostovite,osvetluvanjeto,pa da se ori pesna i igra do nebo,pa so sreca i veselba da se cisti za da ne smrdi namesto toa da go pravi Komunalna higiena na koja narodov i placa,pa pak so pesni i ora trk do park,nova akcija-prazni ezerata,polni ezerata,pa do Treska-cisti dnoto polni voda necista se razbira i mozam vaka da redam. Navistina nema rabota vo gradov za Gradonacalnik. Narodot pojma nema sto mu e rabota![:)]
sisi
quote:
Originally posted by Jakov
A na tie so glasaa za penov sto da im se isusi?ne za drugo sto bea malku i neuspeaa da go pobedat trifuna
De bre,sto se zapnale so Dalila dvajcata so toa susenje ova,susenje ona. Pupu...nedaj Boze [:)]
Homer MakeDonski
quote:
Originally posted by dejan
хомер, сто сакаш да кажеш со тоа?? скопје виа бејрут па сарајево??
kako Bejrut koga pocna delbata mu gradska, ,koja za rezultat kje ostavi Skopje podelen kako Saraevo na nekolku dela
Pana Dva i kusur meseci Tripun samo pravi revizija na revizijata.I posle pak odnovo revizija. Patem okolu sebe gi sobra najgolemite ajduci da mu bidat sovetnici.Tie sto najveke duzat na gradot ke go sovetuvale. I nikako da dostavi nekoj predlog za sednica pa da vidi koj e pozicija a koj opozicija.On samo gi broi so Maja Muhic koj kolku sovetnici imal. Pa sto e toj gradonacalnik ili brojac.Po se izgleda gradonacalnik e onaa Maja Muhic. A za onoj sto mi kaza deka Tripun ne bil direktor pa da dobiel "sut karta",samo da mu kazam da go procita zakonot za lokalna samouprava i da vidi kako moze da se smeni gradonacalnikot. Inaku Tripun gi smeni najsposobnite direktorina javnite pretprijatija vo Skopje(ke gi moli da se vratat)a go ostavi onoj najnesposobnion sto od sabajle loka na "Ulici i patista"Kocovski.No tolku znae covekot[:(] A za onaa selendrana sto sum ja nerviral so mojte postovi me zabole stojko."Glej si astalot" vikaat kaj nas u maalo.
intel
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
...Vaka kako shto go napagjash Trifun, taka da ja napagjash i vlasta nema da bide losho ;)
Или што би било уште подобро, да се напаѓаат лошите работи и кај едни и кај други... А не по ’дифолт’ да напаѓаме се’ кај Трифун (ако сме за Пенов), или да напаѓаме се’ кај Пенов (ако сме за Трифун)!?
И јас сум за тоа де, она за што беше виновен Пенов сега наеднаш стана проблем предизвикан од граѓанска некултура. Гледам и кучиња скитници се повеќе, ама крив е народот што фрла храна по контејнери односно околу нив.
OooOo Pana u negov stil prodolzhuva da lupa zeleni ... kako i da e ... ne planiram da se zamaram so sitni partiski piunchinja ;)
dalila
quote:
Originally posted by OooOo
Pana u negov stil prodolzhuva da lupa zeleni ... kako i da e ... ne planiram da se zamaram so sitni partiski piunchinja ;)
TI pa ...togash ne treba da priparish na temava, ako taka mislish[;)]
AaaAa pana, aj na seir srekjo, tamu si po umen :)))
angomako a be pana ti e sega u "zbuniti neprijatelja" t.n. gerilska faza. ne mu se luti.bez nego forumov kje stane preozbilen:)
angel Е какви сте бе....се на сеир терате....па дури и сериозни теми. Еве и јас сакам да одговорам на поставеното прашање: Скопје на чело со Трифун е неколку чекори поназад отколку што беше кога Пенов го остави. Сметам дека тоа се должи на опструкција која му ја прават директорите на јавните претпријатија кои се поставени од Пенов а Трифун сеуште нема поставено свои лојални луѓе зошто сеуште незнае кои се всушност неговите. Градската трева неконтролирано расте а никој, па дури ни оние кои се задолжени да ги возат косилките не се крижат за тоа. Зимата одамна помина и времето за фрлање на сол исто така а дупките на улиците растат и се раскопуваат се повеќе и никој не се грижи дека треба да ги закрпи. И други примери..... ....ќе се снајде Трифун ама му треба време да види каде се наоѓа и со кого.
beaver hunter Се' додека граѓаните на Скопје се однесуваат како што се однесуваат, ѓубре фрлаат поред кантите за ѓубре, мочаат под камени мост,пљукаат по улици итн... Се дотогаш ... џабе ти се и Трипун, и Пенов... и кој уште не'... koj ќе дојде по нив....ќе си остане како што е...
angel
quote:
Originally posted by beaver hunter
Се' додека граѓаните на Скопје се однесуваат како што се однесуваат, ѓубре фрлаат поред кантите за ѓубре, мочаат под камени мост,пљукаат по улици итн... Се дотогаш ... џабе ти се и Трипун, и Пенов... и кој уште не'... koj ќе дојде по нив....ќе си остане како што е...
Ајде море. Зошто ова ми личи на „префрли ја вината на друг„. Зарем граѓаните да ги асфалтираат дупките по улиците а може ќе треба и самоиницијатнивно и доброволно да го одржуваат градското зеленило. На тоа што можеби некои граѓани неуредно се однесуваат ќе кажам дека во природатат на луѓето е да се однесуваат во согласност со просторот во кој се наоѓаат. Ако тој простор е уреден така и граѓаните ќе се однесуваат.
OooOo
quote:
Originally posted by angel
На тоа што можеби некои граѓани неуредно се однесуваат ќе кажам дека во природатат на луѓето е да се однесуваат во согласност со просторот во кој се наоѓаат. Ако тој простор е уреден така и граѓаните ќе се однесуваат.
Ajde de? Znaesh li kolku pati trevnjacite se obnovuvani pa seushte ima seljachishta so koli shto pominuvaat preku niv zatoa shto gi mrzi da chekaat na semafor? Ili pak koga ima nekoj pogolem nastan (koncert, miting, verski praznik itn) seljachishtata gi koristat tie trevnjaci kako parking? Znaesh li kolku pati ljuljashkite niz razni parkovi vo Skopje se popravani, zamenuvani i obnovuvani, pa seljachishta seushte gi krshat? Znaesh li kolku kanti se postaveni pa seljachishtata seushte frlaat gjubre kaj kje stignat? Ne ti drzhi voda toa shto go kazha. Pojavata 'SELJAK' e teshka bolest koja ne e lesno izlechiva kaj nashiot narod!
dejan site sme seljani
OooOo
quote:
Originally posted by dejan
site sme seljani
A izvini ... zbori vo ednina. :) selanec = chovek od selo seljak = chovek (chitaj stoka) bez nikakvi maniri seljani = avstraliski izraz na dejan shto nemam pojma shto znachi :)
concrete Moze i eden drug pristap???? 1.Sto eden ke rasturi 100 nemozat da popravat.... 2.Avtomobilite..,aj da se kladime deka za Makedonskite urbanisti avtomobilite seuste ne postojat..... 3.Domasno vospituvanje,VOSPITUVANJE,Maniri???? Pa na toa treba i da se poraboti...vo moe vreme koga majka ke izgubese dete,go naogase na Pedagoskite fakulteti,a taka e tradicionalno veke mnogu generacii. E tie "zagubenite" podolgo vreme go vodat koloto....toa vospituvacite t.e.profesorite so KULTURA izumrea odamna.... 4.Nikoj ne e po defolt so kultura: koj se seta po Skopje so masinka na grb, ili parkira isto taka dzip ili transporter na trevnik?????? 5.Smetaj go tuka i isklucivo virulentnot nekulturen materijal importiran od Kosovo ....koj duri i kako forma na pritisok prakticira nekultura....
dalila A mozhe ushte eden pristap???????? Dobar zakon so koj kje se udrat po dzeb tie shto seto toa go pravat, pa kje i prejde vo navika da vnimavaat. Kje ja zemam za primer Germanija, kade shto prestojuvav izvesno vreme. Germancite ne se nishto pokulturni od nas, nivnata kultura mozhe da se vidi ako ostanete do fajront vo nekoja diskoteka i koga kje se zapalat svetlata imate shto da vidite. No na ulica ne mozhete ni hartivche da vidite. Zashto e toa taka? Zatoa shto se golemi kaznite...i zatoa shto tamu nema fakjanje vrski za da ti ja skinat prijavata. I ushte neshto...komshijata kje ve prijavi ako sluchajno vo kontejnerot za staklo frlite hatija, na primer. E sega, toa kaj niv trae so godini i i preshlo vo navika da se pridrzhuvaat do pravilata. Shto ne znachi deka ne mozhe i kaj nas, da se napravi istoto. Vovedovme zakon za nosenje kaishi vo vozilata i vozenje denski so zapaleni svetla?? Vo navika mi prejde, koga kje sednam vo kola da go stavam kaishot i da gi zapalam svetlata.Ako nekoj sluchajno me vozi, i se sluchi da sednam na zadno sedishte, go baram kaishot od navika.Dosta od nas ne go pravat toa,se oslonuvaat na vrskite i znaat deka mozhat da go sredat toa lesno so edno zvckanje na telefon. Mozham i jas, ama ne mi se moli za vakva banalnost...zatoa kje si se "vrzam"[:)] Taka da mislam deka samo so jaki kazni mozhe da se vlijae na sovesta na gragjanite,koja definitivno ja nemaat.
mako A sto koga i tie sto treba da gi primenuvaat rigoroznite kazni se del od istata graganska (ne)kultura i razmisluvaat kako i drugite -mito, vrski itn e OK, ne svakaat oti odredeno ponashanje treba da se sankcionirat? Ili ona koj gi vardit strazharite. No od negde treba da se pocnit, za site promeni treba vreme. Dobrite primeri se vazhni i tuka sekoj poedinec sto ke izlezit od negativnata norma mozhit da bidit primer za onie sto mislat deka 'ne vredit da se pravit poinaku' bidejki nikoj drug... etc.
трендафил Нешто не гледам дека градот е понечист од порано. Дури мислам дека е и почист. И тревните површини се позелени. Можеби благодарение на дождовите. Не знам.
Jakov EPa u nivno vreme ne vrnese kako sega.....ova namerno mu go pravat na ovoj noviov. A i simpatizerite na ZA poveke frlaat gjubre od porano za inaet na Trifun.
трендафил
quote:
Originally posted by Jakov
EPa u nivno vreme ne vrnese kako sega.....ova namerno mu go pravat na ovoj noviov. A i simpatizerite na ZA poveke frlaat gjubre od porano za inaet na Trifun.
Можеби ќе се сложам со твоето мислење откако ќе изминат 100 дена од седнувањето на Трифун во градоначалничката фотелја. На државно ниво на три влади (со различни премиери) им поминаа многу повеќе од тие 100 дена, па уште не е вработен по еден од семејство, на пример. Уште повеќе се отпушта отколку што се вработува. Па никому ништо, нели? Сега уште ќе излезе дека градот од 1996 до пред некоја седмица ни бил чист. Но од луѓе што успеале да убедат две третини Македонци дека творецот на концентрациониот логор Голи Оток (но и други логори) е добар, не ме изненадува доколку ме убедат дека сега е повалкано. Пенов имаше и една предност. Има потрошено 10 милиона евра од буџетот на Костовски и уште неколку следни градоначалници во чиј мандат ќе се враќаат парите.
lav
quote:
Originally posted by Jakov
EPa u nivno vreme ne vrnese kako sega.....ova namerno mu go pravat na ovoj noviov. A i simpatizerite na ZA poveke frlaat gjubre od porano za inaet na Trifun.
Никако на ЗА , ами само на коалициониот партнер кој „донесе„ нови МК „граѓани„ од селата ширум Косова.
трендафил
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Jakov
EPa u nivno vreme ne vrnese kako sega.....ova namerno mu go pravat na ovoj noviov. A i simpatizerite na ZA poveke frlaat gjubre od porano za inaet na Trifun.
Никако на ЗА , ами само на коалициониот партнер кој „донесе„ нови МК „граѓани„ од селата ширум Косова.
Тука си потполно во право. Чистотата е некако обратно пропорционална со тоа колкав е бројот на Малцинството. Сега во Скопје е попрљаво над 20%.
AaaAa
quote:
Тука си потполно во право. Чистотата е некако обратно пропорционална со тоа колкав е бројот на Малцинството. Сега во Скопје е попрљаво над 20%.
Tuka si vo pravo, zatoa Stip se davi vo gubre--do malcinstvata e!
трендафил
quote:
Originally posted by AaaAa
quote:
Тука си потполно во право. Чистотата е некако обратно пропорционална со тоа колкав е бројот на Малцинството. Сега во Скопје е попрљаво над 20%.
Tuka si vo pravo, zatoa Stip se davi vo gubre--do malcinstvata e!
Не знам кој е градоначалник во Штип, па не можам да одговорам.
lav Прашањево за темава ....ДО КАДЕ Е денес Скопје на чело со Труфун ???? Ова ми предизвика ерупција од прашања ....но и вчера презентираните првични одговори од Градоначелникот и истотаквите согледувања на тие кои сеуште ја прават ревизијата во сите фирми во Скопје ...од каде што произлегува ДОСЕГА НЕВИДЕНО ТРОШЕЊЕ НА ПАРИТЕ НА Скопјани за Изборите ...и тоа повеќекратно со разноразни „анекси„ на договорите кои ете чудо гулемо ....секојпат сите си иделе преку Водовод и Канализација??? Не знам од каде наеднаш ми дојде некаква си асоцијацијата за некакви си (евентуално сторени) прљавштини поврзани со дејноста и со името на предходно споменатата скопска фирма!!!. пс 40% од БУЏЕТОТ на градот е ПОТРОШЕН ОДНАПРЕД ЗА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ односно ШМИНКАЊЕ („садење„ на пример ПАЛМИ на сред плоштад) на сеуште гнасниот по изглед град Скопје...мислам на насекаде присатната ПРАШИНА , НАЈЛОН КЕСИ и ЃУБРЕ ....расфрлано ....и со месеци неисчистено од никого , а понајмалку од тие кои за тоа примаат пристојна плата + облека + надоместоци тоа да го чинат секидневно а не во разноразни досега веќе видени „АКЦИИ„ , или поинаку викани и КАМПАЊИ. Демек се се правело и сеуште се прави само КАМПАЊСКИ, разбира се. ппс ПРЕДЛОГ ДО ГРАДОНАЧАЛНИКОТ: 1.ВЕДНАШ да се расформираат јавните градски предпријатија кои сеуште не работат како што треба (особено Комуналец) и да се формираат 100% ПРИВАТНИ ДРУШТВА , кои на ЈАВЕН ТЕНДЕР секоја година однапред ќе конкуриураат за поедини области од градот и ќе бидат плаќани од граѓаните на општините или пак делови на поголемите општини каде ќе работат , ама НИКАКО како што денес „работи„ ...посебно го посочувам предпријатието Комуналец и неговите вработени. Вработените нивни секојпат и најчесто ќе ги видиме под некоја дебела сенка како се „одмараат„ на работното место , притоа завземајќи им ги клупите на пензионерите по парковите и на луѓето кои немаат работни обврски.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by AaaAa
Tuka si vo pravo, zatoa Stip se davi vo gubre--do malcinstvata e!
Не знам кој е градоначалник во Штип, па не можам да одговорам.
Сигурно... Што е важно каков е градот!? Прво треба да знаеме од која партија е градоначалникот, па дури после ќе донесеме заклучок дали градот е чист или не!?!?!?
Jakov Еј луѓе не е се така црно, дајте ве молам. Вчера кога одев на работа видов, нов...нов...ептен нов автобус на ГСП. Со некои онака коси светла, спортска маска. Ептен беше добар. Незнам дали е случајност или не ама се поклопи со разрешувањето на стариот и именувањето на в.д во ЈСП. Може ова е првиот потег на Трифун...нов автобус во ЈСП. Сега најверојатно ќе пушти уште два, па еден ќе пушти на 19ка, па пак три, па после пак еден на 2(Сарај) итд...итд....
lav
quote:
Originally posted by Jakov
Еј луѓе не е се така црно, дајте ве молам. Вчера кога одев на работа видов, нов...нов...ептен нов автобус на ГСП. Со некои онака коси светла, спортска маска. Ептен беше добар. Незнам дали е случајност или не ама се поклопи со разрешувањето на стариот и именувањето на в.д во ЈСП. Може ова е првиот потег на Трифун...нов автобус во ЈСП. Сега најверојатно ќе пушти уште два, па еден ќе пушти на 19ка, па пак три, па после пак еден на 2(Сарај) итд...итд....
Самото твое изненадување е базирано на децениското и вкоренето чуство дека за нас (мислам во Македонија) се нормални и податливи само ваквите расклиматени и зачадени и гнасни во секој поглед превозни средства ...особено од приватните компании , иако тие сами си ги купија основните средстава ане и како ЈСП што народот преку сталните посклапувања оправдувани како нужност. НО КОМУНИЗМОТ УМРЕ Фала му на БОГА и сега е на ред мојата идеја: ТОТАЛНА ПРИВАТИЗАЦИЈА но со КОНКУРЕНЦИЈА , ане како што внуците бољшевички милуваат да ни ја оневозможат придобивката наречена КОНКУРЕЦИЈА САМО НА НАЈДОБРИ И НАЈЕФТИНИ во градот но и во државата.
Strelec Костовски си го правда неработењето со лаги Скопскиот градоначалник Трифун Костовски завчера изнесе низа невистини и обвинувања со кои се обидува да го оправда целосното замирање на активностите во Градот, одговори вчера поранешниот градоначалник Ристо Пенов. - На денот кога ја предадов функцијата на жиро-сметката на Град Скопје имаше 29,4 милиони денари. Финансиската состојба воопшто не е пречка за нормално одвивање на градските активности и на почнатите проекти. Поранешниот градоначалник истакна дека веќе е јуни, а се уште не е почнат ниту еден нов проект за пробивање улици. - Веќе е тешко да се очекува дека годинава скопјани ќе добијат нова улица, знаејќи колку долго траат процедурите за тендер и за добивање градежна дозвола - истакна Пенов. Тој рече дека со градската администрација, која Костовски ја оценува како нестручна и стара, успеал да реализира 2.000 проекти. - Тие луѓе прв пат се во ситуација да немаат никаква работна задача и да не знаат понатаму како да ги продолжат почнатите проекти. Вториот носач на покривот на спортската сала е готов цел месец и се чекаат инструкции за да биде поставен на столбовите. Пенов истакна дека "Водовод и канализација" минатата година ја завршил со добивка од 38 милиони денари, а "Комунална хигиена" - со 17 милиони денари. - Нема оправдување за затнатите шахти по дождовите и уште помалку за неисчистените наноси по улиците. На крајот би му порачал на Костовски и на неговите нови 16 советници од институтот "Евробалкан", за кои не знам кога се занимавале со градски улици и мостови, да се зафатат со вистинска работа, зашто Скопје е голем град и не може да издржи толку долго во него да не се одвиваат активности - рече поранешниот градоначалник Пенов.
intel Ако ако, јас одамна реков малку му е на овој народ.
OooOo Ih ... nekoj drug da iskomentirashe mozhda i kje se zamislev ... ama od Penov kazhanato, ko od veter da e ;)
intel Како тргнало со Трипуна, ќе фатам бизнис со половни гуми од Германија.
OooOo Zemi bavi se so 'paver elementi' .. poisplatliv e toj biznis ;) Uchi od predhodnikot :P
achtung_panzer
quote:
Originally posted by intel
Како тргнало со Трипуна, ќе фатам бизнис со половни гуми од Германија.
... i na toj nachin mozhe kje se trgnesh od partiskata cucla...
intel
quote:
Originally posted by achtung_panzer
quote:
Originally posted by intel
Како тргнало со Трипуна, ќе фатам бизнис со половни гуми од Германија.
... i na toj nachin mozhe kje se trgnesh od partiskata cucla...
Види сега, луѓе што вака пишуваат обично се на цуцла...искуство а?
Strelec intel... Starite umno velat: "Vo sekoe zlo ima i dobro"! So toa shto Tripun stana gradonachalnik, mnogu lugje kje imaat prilika da svatat kakov gradonachalnik imaa do skoro... I se nadevam deka konechno kje nauchat da pochituvaat vrednosti!
intel
quote:
Originally posted by Strelec
intel... Starite umno velat: "Vo sekoe zlo ima i dobro"! So toa shto Tripun stana gradonachalnik, mnogu lugje kje imaat prilika da svatat kakov gradonachalnik imaa do skoro... I se nadevam deka konechno kje nauchat da pochituvaat vrednosti!
Дај боже да е така, ама кога можеа да го заборават владеењето на ДПМНЕ и да гласаат за опозицијата која требаше дебело да го крка од сегашната власт исто како минатата опозиција од власта избрана 98..ништо чудно и навистина претседател да ни стане “бизнисменот“ од Славејко Арсов бб
n/a greska si ne e bez broj slavejko arsov 68 e ...
intel
quote:
Originally posted by NARCIS`
greska si ne e bez broj slavejko arsov 68 e ...
Ало тахи...шала на страна како иде?Пенов имаше многу добра иницијатива да се среди таксито во Скопје ама слушам од бившите колеги стопирана е работава нешто а?Нови идеи а?ПА на Фуфо татко му е махер само да му тргне и ќе стави ред..можеби?
OooOo intel, Penov e istorija ... gledaj napred sega ... da ne se navrakjame na shminkite na veleshanecot i unishtuvanjeto na kameniot most ... na fasadite i paver elementite ... itn ...
n/a Sredi penov ...po 350evra dadovme gi iskoriti ti za kampanjata i ete....povtorno stara shema...sea za nekoe vreeme strajk ko ke ima u sk od taksistite ke bide veselo
Strelec Зошто штрајк??? Па ете ви го семоќниот Трифун сега на власт... Нека ви даде тоа што го барате и без штрајк!:) Само знаете кога ќе ви даде? Тогаш кога вие ќе му ветите дека дупло ќе му вратите!:) Ама ако... нека ве цеди сега!:)))
slasa i iljada gradonacalnici da imate izgleda i tie se mocklovci kako site sto mocaat :-))
Jakov
quote:
intel... Starite umno velat: "Vo sekoe zlo ima i dobro"! So toa shto Tripun stana gradonachalnik, mnogu lugje kje imaat prilika da svatat kakov gradonachalnik imaa do skoro... I se nadevam deka konechno kje nauchat da pochituvaat vrednosti!
quote:
Дај боже да е така, ама кога можеа да го заборават владеењето на ДПМНЕ
quote:
intel, Penov e istorija ... gledaj napred sega ... da ne se navrakjame na shminkite na veleshanecot
Se cuvstuva vo ovie redovi zarodis na edna mala skromna inicijativiccka za spomenicce na gradonacalnikot sto e vo Istorijata.[:D]
ZOTE Koj i da dojde na celo na grad Skopje, fakt e deka raspolaga so mnogu mal bichet vo odnos na drugite gradovi {LJUBLJANA} kaj koi buchetot ima golema vrska i so standasrdot na gragchanite. No fakt e deka i koj da dojde si gleda svoi sopstveni interesi ma kolku pari on da imal. Moe mislenje e deka Penov kako da se zasiti od "lapanje" ba beshe spremen dokolku go izberea da frli neshto poveche od voobichaenoto za grad Skopje. Isto taka vazen element e shto Penov dosta dobro go poznavashe terenot i problemite na gradot, a segashniot tek doprva treba da se uchi, pa dok stekne iskustvo i rutina otide mandatot. No sepak treba da pochekame barem edna godina za da gi vidime rezultatite, pa togash da pochneme da kritikuvame.
трендафил Да не се повтори приказната со Пенов. СДСМовци го напаѓаа кога беше избран со гласови на ВМРО-ДПМНЕ, а откако стана нивен можеби во иднина и споменик на плоштадот ќе му предложат.
intel
quote:
Originally posted by OooOo
intel, Penov e istorija ... gledaj napred sega ... da ne se navrakjame na shminkite na veleshanecot i unishtuvanjeto na kameniot most ... na fasadite i paver elementite ... itn ...
Гледам јас напред ОооОо од 91. Си го гледал “враќање во иднината“ било кој дел[:D][:D]
lav Минатото е веќе виденото вчера , а пак иднината е сеуште не виденото утре (никако и насабајле). пс Особено важна е сегашноста , а таа е таква каква што ја живееме , кој е на ЦУЦЛА си ЦИЦА нели , а пак останатите какоќедаде господ ...нели?
intel Новиот скопски градоначалник ја актуелизира старата идеја за продажба на скопскиот водовод. А1 дознава: Во кабинетот на Костовски се разгледува опцијата за приватизација на градското водоводно претпријатие, проект од кој своевремено под притисок на јавноста се откажа екс градоначалникот Пенов. Извори блиски до актуелниот градоначалник велат дека соочен со големата финансиска криза во која што го затекна градот Костовски и неговиот тим ја отвориле можноста за приватизација на градскиот водовод. Истиот проект се обиде да го истурка и неговиот претходник Пенов. Сакаше да го даде скопскиот водовод на странски оператор кој ќе управува со водоводната мрежа и ќе ја врши наплата. Аргументот дека приватизацијата на водовод ќе обезбеди поквалитетно водоснабдување за метрополата не беше доволен за јавноста да се убеди во исправноста на проектот. Напротив, експертите и граѓаните беа едногласни во несогласувањето со таквата намера на Пенов. Експертските предупредувања беа дека по влезот на странскиот капитал во повеќе сектори, приватизацијата на водоводните ресурси може сериозно да ја загрози економската независност на државата. 3 години подоцна актуелизирањето на идејата за продажба на водоводот може да биде првиот посериозен тест за Костовски на новата функција. Дали има нови идеи или со градот ќе раководи оживувајќи ги старите и неуспешни проекти.
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
sto gi spomna neznam koi se
Podobro da ne gi znaes,no naskoro ke slusnes za niv!
Еве на пример Јас го познавам еден од нив и тоа ERSTE KLASSE „советник„ , назначен директно од екс-градоначалникот како советник (тогаш негов личен а сега дури ете и Скопски) кој ќе го нели „регулираше„ сообраќајот (ХАОС е правиот израз за тоа) низ Скопје и беше кооптиран пред пензија (комуњарски израз за набрзина вработен без никаков јавен конкурс) од фирмата Пролетер од Скопје , и кој поради внатрешните проблеми но и НЕ-правната држава која му ги „уредува„ веќе 2 години внатрешните односи како резултат на борбата за превласт помеѓу групи од вработени таму ..на кои овој „советник и сега и тогаш им ветувал работа во органите на Градското Собрание.
lav
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by Pana
Tripun zaposlil 18 nadvoresni sovetnici. Eeej 18!Pa koj e on be da ima 18 sovetnici.Da ne e predsedatel na drzava.A Maja Muhic ne znaela koj gi plaka sovetnicite.Pazi bogati. p.s. i tatkomu na Fufo mu e sovetnik samo ne znam za sto.
Ti Pana nisto ne razbiraas. Pa covekot se bori so nevrabotenosta.Koj denes za mesec dena uspeal da zaposli 18 luge odednas, aj da vidam, a? PS A so tolku ja spomnuvas Maja Muhik....ne mi izgleda za riba, so u sekoaj II recenica ja imas.[;)]
Има само неколку причини за тоа: 1.Невозвратена љубов , или пак добил „корпа„ на некоја седенка со неа...? 2.Пари или имот ? 3.Го „оборила„ на некој Испит ? пс Но тој е жив и здарв та ќе си каже самиот најдобро...нели???
Strelec
quote:
Originally posted by mako
Ako ima haos vo knigovodstvoto...
A ako nema? A nekoj samo se obiduva nesposobnosta i nerabotenjeto da gi pravda so toa?
concrete Za imanje ima i ti toa mnogu dobro go znaes, ama i ova drugovo drzi voda.....se mi se cini deka Trifun neznam sto bi platil za nekoja vremenska masina :):):)!!!!
Strelec Не постои институција во Македонија со повеќе финансиски контроли отколку што тоа беа градските власти во Скопје... И никогаш и ништо не му се најде на Пенов... Сашо Станинов со години плата земаше за на Ристо Пенов и Хари Костов да им најде некоја финансиска малверзација... и џабе! И сега, кажано во стил на трендафил... И таа плата на Станинов беше обезбедувана од граѓаните кои ионака мака мачеа да го преживеат месецот со малкуте пари.
lav
quote:
Originally posted by concrete
Za imanje ima i ti toa mnogu dobro go znaes, ama i ova drugovo drzi voda.....se mi se cini deka Trifun neznam sto bi platil za nekoja vremenska masina :):):)!!!!
Чуму му е машина и тоа екстремно скапата временска ...кога се знае дека уште неколку месеци „чекање„ , тоа автоматски значи и нови Избори , НО не за градоначелникот Трифун , туку само за „советниците„ кои му се на „расплагање„ ставени...нели ...за доброто на тие кои ги изгласале. пс И пак накрај ќе добиеме „нови„ советници Скопски , кои сепак ќе мораат да го советуваат ТОЈ на кого и не му требаат...мислам на нивните совети.
mako Deka revizijata trajt mozhit da bidit od razberlivi i opravdani pricini. No toa ne smee da deluvat na rabotenjeto na gradskite sluzhbi bidejki graganite imaat pravo na uslugite za koi plakaat bez razlika dali e nov gradonacalnikot i mu treba vreme da se infomriat za sostojbite. No ednite tvrdat deka Skopje se davit vo gjubre, trevata e do penzherinja, sve e stopirano -drugite deka se si e isto, ili pa podobro. Kako odednash vo gradskite sluzhbi zaboravija da si ja vrshat rabotata na terenot ako e povistinita prvata slika, i dali za sekoje zemanje na gjubreto treba licno gradonacanikot da dajt naredba?
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
И сега, кажано во стил на трендафил... И таа плата на Станинов беше обезбедувана од граѓаните кои ионака мака мачеа да го преживеат месецот со малкуте пари.
A vo malku drug "pocrn" stil : vrana, vrani oci ne vadi :):):)!!!!
Strelec
quote:
Originally posted by mako
...dali za sekoje zemanje na gjubreto treba licno gradonacanikot da dajt naredba?
По таа логика, никој не смее да ја обвини владата за ништо... На пример, не ни чинело здравството - па зарем владата треба крвна слика да зема и рентген снимки да прави!? mako, одговорноста се знае каде е... Ниту владата ниту Трифун треба да ги бркаат сите работи, но тие се тие што треба да создадат услови за се’ да функционира како што треба.
lav
quote:
Originally posted by mako
Deka revizijata trajt mozhit da bidit od razberlivi i opravdani pricini. No toa ne smee da deluvat na rabotenjeto na gradskite sluzhbi bidejki graganite imaat pravo na uslugite za koi plakaat bez razlika dali e nov gradonacalnikot i mu treba vreme da se infomriat za sostojbite. No ednite tvrdat deka Skopje se davit vo gjubre, trevata e do penzherinja, sve e stopirano -drugite deka se si e isto, ili pa podobro. Kako odednash vo gradskite sluzhbi zaboravija da si ja vrshat rabotata na terenot ako e povistinita prvata slika, i dali za sekoje zemanje na gjubreto treba licno gradonacanikot da dajt naredba?
Едно забележав и тоа е добро: Има контролор во Јавното предпријатие Комуналец кој со фото апарат ги слика сите фатени на дело забушанти од градските служби кога се на „работа„. И после „сликањето„ .....најверојатно ADIO за вработениот.
mako Mi e jasno kade e vrvnata odgovornost, no malcem cuden e tivkiot 'strajk' i amnezijata koja odednash se pojavuvat vo nekoi gradski sluzhbi.
Strelec
quote:
Originally posted by mako
Mi e jasno kade e vrvnata odgovornost, no malcem cuden e tivkiot 'strajk' i amnezijata koja odednash se pojavuvat vo nekoi gradski sluzhbi.
А кој ти рече дека има ’штрајк’??? Па макар и тивок!? Ги читаш овие на форумов што пишуваат?:) Во тие претпријатија има илјадници вработени... Тоа се всушност граѓани на Скопје... И тие се тие што го избраа Трифун... Зошто сега би ’штрајкувале’?:) Ова излегува дека за неспособноста на Трифун, сите треба да бидат одговорни, само тој не... И Пенов, и вработените, и новинарите... Било кој, само Трифун не!?
mako Dobra ideja so slikanjeto - no samo ako ne se upotrebuvat partiski selektivno kako sto za zhal si e tradicijata pa taka na negativite da se pojavuvaat samo zabushantite od edna politicka opcija a od drugata da se 'nevidlivi'.
mako Pa mozhebi tolku im se olesni dushata sto podzaboravija da rabotat, a ovie drugite sto glasaa za Penov od inaet ne rabotat? [:)]Sepak e cudno odednas nisto da ne funkcionirat.
Pana Nisto novo? Eve me mene povtorno (malku bev otsaten) so analiza na rabotenjeto na Tripun. I posle petnaeset dena,povtorno istata prikaska od gradonacalnikot Maja Muhic(bidejki taa e gradonacalnik a ne onoj utepanion Tripun). Pak ke se pravi revizija i analiza i rezultatite ke se znaat do krajot na nedelata.I non-stop taka.Vo ponedelnik najavuvaat revizija i analiza a vo petok objavuvaat deka analizata ke bide gortova do krajot na nedelata. I taka e sekoj ponedelnik i petok vo ovie tri meseci.Vo meguvreme nekoj si Sokolic(sovetnik na gradonacalnikot,kaj li go najde picka li mu mater)od Evrobalkan gi reketira javnite pretprijatija i vo slobodno vreme go "sovetuva" takanareceniot gradonacalnik.Ke pomine gradeznata sezona a edna dupka ne e zakrprpena vo gradot. Sega i na tie sto glasaa za Tripun jasno im e deka Tripun nema ni 10% kapacitet od gospodinot Risto Penov ama inatot ne im dava da priznaat. No zatoa sum jas tuka sekoj den da gi potsekam[:p][:p]
Jakov Pana is back.
concrete
quote:
Originally posted by Pana
Nisto novo?
Eh, mi dojde dusa na mesto, pocnav da se prasuvam koj kraj( na svetov) Pana go fatil......
mako Ako ima haos vo knigovodstvoto togash revizijata ke si trajt. No ne e dobro se da se stopirat vo gradot samo zaradi toa, ako e vistina toa sto go tvrdis.
mako A i mozhno e angazhirnaite konsulti da nemaat interes brzo da ja zavrshat rabotata - time is money...a kolku poveke time trajt revizijata tolku i poveke money ke ima za niv.
Pana
quote:
Ako ima haos vo knigovodstvoto
Taka e.Ako ima haos vo knigovodstvoto,ama nema. Haosot e samo vo glavata na Tripun.Da ne e taka nema da dozvoli gradonacalnik da bide Maja Muhic a da go "sovetuvaat" Sokolic, Mihajlovic i Jovan Donev. p.s. i gospodinot Risto Penov imase portparol ama bese mnogu diskretna.Ovaa Maja Muhic ja prezede cela rabota vo svoj race.A nema pojma siromaskata. Tripun utepan,Maja zabegana mu ibavme majka na gradot.
lav
quote:
Originally posted by Pana
Nisto novo? Eve me mene povtorno (malku bev otsaten) so analiza na rabotenjeto na Tripun. I posle petnaeset dena,povtorno istata prikaska od gradonacalnikot Maja Muhic(bidejki taa e gradonacalnik a ne onoj utepanion Tripun). Pak ke se pravi revizija i analiza i rezultatite ke se znaat do krajot na nedelata.I non-stop taka.Vo ponedelnik najavuvaat revizija i analiza a vo petok objavuvaat deka analizata ke bide gortova do krajot na nedelata. I taka e sekoj ponedelnik i petok vo ovie tri meseci.Vo meguvreme nekoj si Sokolic(sovetnik na gradonacalnikot,kaj li go najde picka li mu mater)od Evrobalkan gi reketira javnite pretprijatija i vo slobodno vreme go "sovetuva" takanareceniot gradonacalnik.Ke pomine gradeznata sezona a edna dupka ne e zakrprpena vo gradot. Sega i na tie sto glasaa za Tripun jasno im e deka Tripun nema ni 10% kapacitet od gospodinot Risto Penov ama inatot ne im dava da priznaat. No zatoa sum jas tuka sekoj den da gi potsekam[:p][:p]
Пана Ревизијата се прави насекаде и е еден од атрибутите за започнување на нов мандат на секој новоизбран фунционер , но притоа тоа никако и не смее да подразбира застој на виталните фунции на градот. пс И Пенов беше „неупатен„ на почетокот од мандатот свој така да не може да се продаваат ПУФКИ по форумов дека тој е незаменлив....оти БЕЗ СЕКОГО СЕ МОЖЕ ....особено ако е тој докажан мераклија на павер и слични други „материјали„.... од кои „капе„ некоја ....нели провизиичка. ппс А за приватизација на Водоводот и други фирми и ставање под странска а не и домашна ...мислам на Македонска контрола Јас и ден денес истото го мислев и мислам ОДНОСНО СУМ ПРОТИВ...само заради можните (кај нас и вообичаено очекувани)ЗЛОупотреби. И тој (мислам на г.Трифун) нема да успее , разбира се само ако ги следи стапките на предходникот кој заборави дека е сепак ДОЃОШ (Војвоѓаните така ги нарекуваат новодојдените кај нив индивидуи..особено ако во се се „разбираат„ како о(т)пишаниот екс фунционер Скопски). Добродојде кољега Пана Поздрав од мене до тебе , разбира се.
Pana
quote:
И тој (мислам на г.Трифун) нема да успее
Po utroto se poznava denot.Neli pominaa tri meseci a seuste nema zakazano sednica na gradskiot sovet turi mu pepel. Ednostavno covekot nema ni minimum kapacitet za rabotata. p.s. pozdrav i od mene za tebe lavu
mako Ako ti si/bese zaposlen vo gradskata administracija i imas nekakov uvid vo toa kakva e sostojbata so knigovdsvoto - togash OK. No ako ne, togash i ti si spekuliras. Imam vpecatok deka na g. Kostovski ne mu idat lesno zborovite pa mozhebi precenil deka e podobro portparolot poveke da zborit okolu toa. No ima javna funkcija i toa podrazbirat i prisustvo vo javnosta i od toa nema beganje. Ke vidime kako ke bidit vo idnina. Sovetnicite sto gi spomna neznam koi se, osven malku za g. Donev.
Pana
quote:
sto gi spomna neznam koi se
Podobro da ne gi znaes,no naskoro ke slusnes za niv!
mako I jas mislam deka kakva i da e sostojbata so financiite, vodoznabduvanjeto ne treba da se privatizirat. Imajki predvid kakvi "investitori" privlekuvat drzhavata momentalno - Matelli, Glendori Estate itn, toa nema da rezultirat vo pokvalitetni i poevtini uslugi za graganite, tuku so sudski sporovi koi na kraj pak ke gi plakaat graganite. prodazhba vo Skopje ke predizvikat i bran na privatizacii na vodosnabduvanjeto i vo drugite gradovi bidejki ne e samo Skopje so finansiski problemi.
Pana Tripun zaposlil 18 nadvoresni sovetnici. Eeej 18!Pa koj e on be da ima 18 sovetnici.Da ne e predsedatel na drzava.A Maja Muhic ne znaela koj gi plaka sovetnicite.Pazi bogati. p.s. i tatkomu na Fufo mu e sovetnik samo ne znam za sto.
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
Tripun zaposlil 18 nadvoresni sovetnici. Eeej 18!Pa koj e on be da ima 18 sovetnici.Da ne e predsedatel na drzava.A Maja Muhic ne znaela koj gi plaka sovetnicite.Pazi bogati. p.s. i tatkomu na Fufo mu e sovetnik samo ne znam za sto.
Ti Pana nisto ne razbiraas. Pa covekot se bori so nevrabotenosta.Koj denes za mesec dena uspeal da zaposli 18 luge odednas, aj da vidam, a? PS A so tolku ja spomnuvas Maja Muhik....ne mi izgleda za riba, so u sekoaj II recenica ja imas.[;)]
OooOo Glupostite od Penov 8.5 godini ni bea premnogu, a posebno glupostite shto gi praveshe pred izbori. Trifun e sega gradonachalnik i KRAJ, neznam kako toa ne ste se pomirile do sega so toa. Ako ne chini i ovoj, posle prviot mandat kje letne.
Jakov
quote:
Originally posted by OooOo
Glupostite od Penov 8.5 godini ni bea premnogu, a posebno glupostite shto gi praveshe pred izbori. Trifun e sega gradonachalnik i KRAJ, neznam kako toa ne ste se pomirile do sega so toa. Ako ne chini i ovoj, posle prviot mandat kje letne.
Ако дочека 4 години како тргнало, осеќам дека многу побрзо од тоа ќе не прскаат со спреј во Скопје.[;)]
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Glupostite od Penov 8.5 godini ni bea premnogu, a posebno glupostite shto gi praveshe pred izbori. Trifun e sega gradonachalnik i KRAJ
Епа не е крај!:) И нека е точно дека со Пенов било лошо, муабетов е за нешто што е уште полошо!:) Ако Трифун биде градоначалник 4 години, тоа не значи дека толку време не треба и не смееме да ги коментираме глупостите што евентуално ќе ги прави!:) Ајде да го затвориме потфорумов за политика... Нека не се пишува ништо ниту против владата, ниту против СДСМ, ЛДП и ДУИ... Образложение: Тие се сега на власт и КРАЈ!:)
SpaceLily Shukjur i ti neshto pametno da kazish:)) :P
OooOo Muabetot e sega Ala-Pana politika ... ajde da jademe bubrezi za Trifun, poshto seushte zhalime za Penov. Chovekot e 2 meseci e na vlast, ostajte go da dishi malku ... ne e lesno glupostite na Penov 8.5 godini shto gi praveshe u 2 meseci da se opravat [:D]
Strelec E da
intel
quote:
Chovekot e 2 meseci e na vlast, ostajte go da dishi malku
Резултати Сега! ;))
mako I uste ne e formiran gradskiot sovet.
concrete
quote:
Originally posted by intel
quote:
Chovekot e 2 meseci e na vlast, ostajte go da dishi malku
Резултати Сега! ;))
Ej i ti go tupis , pa moze i utre :):):)!!! Slatko ti e koga te muva sekernata, za Trifuna ic nemas razbiracka :):):)!!!!
intel
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by intel
quote:
Chovekot e 2 meseci e na vlast, ostajte go da dishi malku
Резултати Сега! ;))
Ej i ti go tupis , pa moze i utre :):):)!!! Slatko ti e koga te muva sekernata, za Trifuna ic nemas razbiracka :):):)!!!!
Абе дејчето викаше Резултати до 2010, а овој СЕГА;)))
Pana Kopitovo Tripun vcera smenil sest rakovoditeli vo gradskiot komitetna Skopje i toa bez predhodna najava,obrazlozenie i pravo na zalba. Pa kaj go ima toa be.Bez pravna pouka i pravo na zalba.Pa kade se naoga ova kopitovo Tripun vo Juzna Amerika li.
concrete
quote:
Originally posted by Pana
Kopitovo Tripun vcera smenil sest rakovoditeli vo gradskiot komitetna Skopje i toa bez predhodna najava,obrazlozenie i pravo na zalba. Pa kaj go ima toa be.Bez pravna pouka i pravo na zalba.Pa kade se naoga ova kopitovo Tripun vo Juzna Amerika li.
MAAALKU po na jug...Patagonija..kade ja upatija prvo tvoite prijateli..pa ja vozea ovie drugive,a ja dovezoa definitivno tvoive , na tanjir na Trifuna ...so bogat zacin od teroristi..onaka kako toping!!!! Prijatna popara :):):)!!!! Ke ima i repete , ako e po zelba!!!!
Divider Alooo!!! Earth to Пана, рикаше ли или уште лаеш плачејќи по Проневеров?? Сите ние, сами си ги бираме гојдата што бе владеат. Така и овој, исто како и претходниот. На претходниот му беа дадени два мандата да стори нешто, овоега чекаме да видиме. Којзнае, можеби прави пресметки, можеби го корне троскотот во градот?!! да почекаме, да видиме. П.С. Панчо, Панчо, ни магаре нема да ти е рамно кога ќе фатиш да рикаш. Ние чекаме. Па, бујрум!!
Pana Ako,ako,ke rikate site sto glasavte za kopitovo Tripun.Ke rika i Tripun uste malku koga ke mu pomine zelbata za gradonacalnik. Gradeznata sezona ke pomine a utepaniov Tripun ne zakrpi edna ulica.No zatoa,pravi analizi i revizii. Sega i Trajko mu go spremaat za predsedavac na sovetot,ziva milina.
lav
quote:
Originally posted by Pana
Ako,ako,ke rikate site sto glasavte za kopitovo Tripun.Ke rika i Tripun uste malku koga ke mu pomine zelbata za gradonacalnik. Gradeznata sezona ke pomine a utepaniov Tripun ne zakrpi edna ulica.No zatoa,pravi analizi i revizii. Sega i Trajko mu go spremaat za predsedavac na sovetot,ziva milina.
Гледам и се тики си мислам...... дали Задушницата е оваа или пак идната недела? пс г.Трифун нема надлежност и обврска за неизбраниот градски совет , каде председателот Чоре(вски) се покажа како „ѓенерал„ без своја војска , исто како и председателот на партиајата одкаде тој се „упика„ во градскиот советот , мислам на персонаљитетот Џемперко.
Pana Hi....hiiiii.....hiiiiii... tek sega vidov deka titleto mi e smeneto od Guru vo Risto Penov[:D][:D]. Odlicno,super[8D][8D].Nemoj slucajno nekoj pak da mi go menuva titleto dodeka ne kazam jas[:D][:D]. p.s. do kade e rabotava so utepaniov Tripun.Uste edna nedela pomina aon pak so analizi i revizii.A od rabota nisto,nula. p.s.p.s. sto bi rekle onie od K-15 "a od seks mori Maro aber da se nemalo".
Pana
quote:
ama kaj Pana u FIRMA
Taka e,ne za dzabe vikaat deka informacijata e 70% od biznisot.
OooOo Eheeeeeeeee Pana kazha mnogu raboti pred izborite, ama niedna ne izleze vistina ... samo kjor i glup mozhe da mu veruva na Pana!
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
ama kaj Pana u FIRMA
Taka e,ne za dzabe vikaat deka informacijata e 70% od biznisot.
А фирмата каде работиш , само е за „собирање„ на ИНФОРМАЦИИ???.
Jakov
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
ama kaj Pana u FIRMA
Taka e,ne za dzabe vikaat deka informacijata e 70% od biznisot.
А фирмата каде работиш , само е за „собирање„ на ИНФОРМАЦИИ???.
De be na Pana firmata ne znaete kaj e. Centralata im e na Bihakka bb, a imaat pretstavnistvo i karsi Pedagoska akademija, na partizanska. Leleee???
intel
quote:
Originally posted by Pana
Hi....hiiiii.....hiiiiii... tek sega vidov deka titleto mi e smeneto od Guru vo Risto Penov[:D][:D]. Odlicno,super[8D][8D].Nemoj slucajno nekoj pak da mi go menuva titleto dodeka ne kazam jas[:D][:D]. p.s. do kade e rabotava so utepaniov Tripun.Uste edna nedela pomina aon pak so analizi i revizii.A od rabota nisto,nula. p.s.p.s. sto bi rekle onie od K-15 "a od seks mori Maro aber da se nemalo".
[:D]Ништо бе брат не знаат тие од К-15 за Мара, а богами и Вие сите заедно за Трипуна. Ај ако не оваа другата година ќе почне да работи, сега за сега може ќе мачне некоја зграда колку за замачкување очи[;)][;)] па мал е буџетот де, што се буните кога нема пари доволно[:0]
Pana Vcera mi kazuva eden prijatel deka pred nepolna godina dena Tripun se srekaval so Vraniskovski i dve igumeni vo stanot na Olga Kamceva kaj fontana.So niv bil i Orce Kamcev. Za sto li se dogovarale da mi e da znam[}:)][}:)].
lav
quote:
Originally posted by Pana
Vcera mi kazuva eden prijatel deka pred nepolna godina dena Tripun se srekaval so Vraniskovski i dve igumeni vo stanot na Olga Kamceva kaj fontana.So niv bil i Orce Kamcev. Za sto li se dogovarale da mi e da znam[}:)][}:)].
И ти кољега Пана ...ете дружеејќи се со некои си персони тукашни си (по)стана ногу радознаљ!!!.
intel
quote:
Originally posted by Pana
Vcera mi kazuva eden prijatel deka pred nepolna godina dena Tripun se srekaval so Vraniskovski i dve igumeni vo stanot na Olga Kamceva kaj fontana.So niv bil i Orce Kamcev. Za sto li se dogovarale da mi e da znam[}:)][}:)].
Јас знам ќе ти пишам на приватна порака, нешто околу дислокација на зоолошка демек ќе му смрдело во кабинет ама ја поопширно на ПП[;)]
Pana Ne be,jas samo pravam edna digresija megu ona sto pisuvase vo "Vreme" deka koga go odnele Vraniskovski vo zatvor bil vo "tanga" gaki i ona sto se zbori za Tripun i nekoj "decki" od Bugarija. Samo ne mi e jasno sto pravele vo toa drustvo dvete igumeni,Olga i Orce Kamcev[xx(]? Osven ako ne se raboti za takozvana "kolektivna raspaljotka"[:p][:p]
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
Vcera mi kazuva eden prijatel deka pred nepolna godina dena Tripun se srekaval so Vraniskovski i dve igumeni vo stanot na Olga Kamceva kaj fontana.So niv bil i Orce Kamcev. Za sto li se dogovarale da mi e da znam[}:)][}:)].
Најверојатно за набавка на танги и секси underwear за своите игумаки(или како и да се викаат). Според некои шпекулации Вранишковски носел танги под мантијата кога го ставиле во притвор лани.[:(]
Pana Abe ne za dzabe vikaat starite "Vrzan pop mirno selo".
intel
quote:
Originally posted by Jakov
Според некои шпекулации Вранишковски носел танги под мантијата кога го ставиле во притвор лани.[:(]
Де бе Јаков што се растажи.Нека си носи. За ова тангата може Трендафил да ни каже по принцип ПРОВЕРЕНО.
Pana
quote:
Pana kazha mnogu raboti pred izborite, ama niedna ne izleze vistina
Ne e taka i ti toa go znaes.Osven sto ne pogodiv za gradonacalnik deka ke bide izbran onoj utepanion Tripun se drugo sto sum kazal si ima svoja tezina. Ne deka ne znaev deka Tripun ke pobedi ,nego ednostavno ne sakav da veruvam vo toa. No nejse,ete vi go Tripun na celo na Skopje, no Skopje tone otkako dojde on na vlast. Mislam,ama dlaboko sum ubeden vo toa,deka i ti sega si vikas deka covekot Tripun nema kapacitet ama inaetot ne ti dava da go priznaes toa. Na kraj kraeva vremeto ke pokaze koj bil vo pravo. Vo meguvreme mesto Tripun gradot go vodi Maja Muhic iz Sandzaka.
Jakov Trifun be more ne Tripun...stramota da ne mu se znae imeto na nasiot i vas gradonacalnik
Pana
quote:
nasiot
Vasiot[?]a ne i mojot.Za mene sekogas ke bide Tripun utepaniot.
mako Za samo 2 meseci nemozhat da se napravat mnogu raboti. Treba malcem trpenie.
Strelec
quote:
Originally posted by mako
Za samo 2 meseci nemozhat da se napravat mnogu raboti.
Mnogu ne, ama malku mozheshe!:)
mako E malku da. No preterana mi izgledat slikata koja se stvarat za Skopje ko nekakov Atlantis koj tonit vo more od gjubre itn. I kucinjata skitnici sigurno se poloshi od ko se pojavi Trifun. [:)]
Strelec
quote:
Originally posted by mako
E malku da. No preterana mi izgledat slikata koja se stvarat za Skopje ko nekakov Atlantis koj tonit vo more od gjubre itn. I kucinjata skitnici sigurno se poloshi od ko se pojavi Trifun. [:)]
:))) Te razbiram... A jas pa dobivam vpechatok deka simpatizerite na Trifun vo kuchinjata skitnici naednash pochnuvaat da gledaat 'nezgrizheni zhalni kutrenca'!:)))
mako Zapocnati aktivnosti za streduvanje na Bit Pazar: http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=26319
OooOo Sluchajno barav niz arhivite neshto i go najdov ova: OooOo: Ako pobedi Penov kje pravam skara na terasa kaj mene na -20 C za da go chastam Strelec za negovoto lobiranje, ama ako izgubi shto togash ... ? Strelec: Prvo, vo Victoria, BC nikogas nee -20 C!:))) A ako izgubi Penov, od taa tvoja terasa vikam glasno deka mu ja ukrale pobedata na Penov i baska ti nosam za dorucek 'three extra-large pizas', as well as some beverage!:) Nit vikashe od mojata terasa, niti 3 pici vidov, nit 2 vidov, nit edna vidov, a nit pijachka vidov. Nit extra-large, niti large, niti medium, a ni small ... A bash mi se jade pizza :)
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Pana kazha mnogu raboti pred izborite, ama niedna ne izleze vistina
Ne e taka i ti toa go znaes.Osven sto ne pogodiv za gradonacalnik deka ke bide izbran onoj utepanion Tripun se drugo sto sum kazal si ima svoja tezina.
Ajde malku da se nasmeeme i da vidime dali stvarno ne e taka i dali se potvrduva moeto deka na Pana samo kjor i glup treba da mu veruva ...
quote:
Trifun sakal da se otkaze od kandidaturata za gradonacalnik Sega mi javuva eden prijatel po telefon,koj se mota tamu okolu DPMNE.Trifun posle aferata so parite sto mu gi barale sakal da se otkaze od kandidaturata pa ovie od DPMNE gi fatilo panika.Megutoa se nasol nekoj popameten i im kazal deka zakonot ne dozvoluva otkazuvanje. Malku se smirile ama do koga?
quote:
Ljubco Georgievski veke pocnal na golemo da raboti protiv Trifun.Ama tajno.Veke im dal nalog na svojte istomislenici da bidat protiv Trifun samo da mu dokaze na Gruevski deka ne go biva da vodi partija i ne znae da odbere kandidat.
quote:
Definitivno po site anketi (gi ima i DPMNE ama gi krie) gospodinot Risto Penov povtorno ke bide gradonacalnik. I toa uste vo prviot krug ke pobedi, vi garantira Pana.
Imam ushte vakvi lazghi (ili izjavi po tvoe) ... ama aj malku da se nasmeeme so BISERITE na Pana ... pa ako prodolzhi da negira, kje gi izvadam i drugite za da se smeeme .... vikaat smeenjeto go prodolzhuva zhivotot ...
quote:
Stojam?Abe toa e blago kazano,sega se kladam so koj saka i u kolku saka deka gospodinot Risto Penov povtorno za golema sreka na site skopjani ke bide gradonacalnik. p.s.za tvoja informacija,dodeka pocne kampanjata pola od "partiite" sto sega go podrzuvaat ke go batalat.Drugata polovina ke se pokole megu sebe.
quote:
Sto li samo ke im pises na "tvojte" kolegi na 13 mart vo 20h da mi e da znam. Pretpostavuvam deka ke bide nesto vo stilot "pocituvani kolegi nie izgubivme ama ne se predavame,ke gi osporuvame rezultatite do besvest".Grevcinja ste nema sto. Da ti kazam edno pravilo!Od 2000 godina mislam deka se motam po forumive, i sekogas, ama bas sekogas koga nekogo ke branat lav,Slack,nekoj kako onoj OooOo i Latas toj e siguren gubitnik.
quote:
Hi...hiii...hiiiiiii srcinja ste be nema sto.Navistina ne veruvam deka ste tolku politicki neuki!Ili pa zborite kolku za zaebancija!
quote:
Hi...hiiii....hiiiiiii pusti strav sto pravi.Pocnavte da buncate siromaskite. Pocekajte do nedela, do pocetok na kampanjata pa ke se iznenadite! Sega definitivno mozam da se kladam samo so kolku glasovi prednost ke pobedi gospodinot Risto Penov uste vo prviot krug.
Pana se nadevam deka ova ti e dobra lekcija za drugpat da ne letash ko prle pred magare ... magare??? Hmmmmm ... rikashe be ti? :)
dalila ooooooooooo pa tuka stanalo interesnooooo[:D] OooOo, zoshto ne me vikash?[;)][:D]
dalila
quote:
Originally posted by OooOo
Pana se nadevam deka ova ti e dobra lekcija za drugpat da ne letash ko prle pred magare ... magare??? Hmmmmm ... rikashe be ti? :)
JOK[8D]...ama mozhe kje se popravi[;)][:D]
intel
quote:
Originally posted by Divider
Разликата е во тоа што јас работам на тоа, не само да рикам до небо и лаам против сите. Одамна имам речено дека деспотот Бучко е поарен од Сранко, но дека има кочничари од типот на Тицко, Кољо и сличните гоеда коии никако да се откачат. Особено што кољиционите партнери се килавендра жива, а оние од рамковната страна си тераат свое, како и секогаш и ќаруваат затоа што кај нас нема идеја како и што. Има разлика, кога ќе престане Панчо да чека директиви туку ќе лае и против своите кога грешаваат тогај. Инаку, нека се изјасни зошто му пречи шпанско село? А не му пречи се друго од неговите сторено, а проневерено? И мене ми пречи идејата за продажба на водоводот, законот за знамињата, нечистотијата на градот, и јас велам дека Трифко треба појќе да се фати со работа, наместо да се мазни пред огледало.
Абе Сранко, Баучко, Трипко, Гвујо,Љубчо Глупчо, итн ,тоа како ќе ги наречеме не ни помага ама баш ич во оправање на Македонијава наша, туку напротив ја дотепува почнувајќи од најниско до највиско ниво на oberplaktlepacfireri ли беше.
Divider со сликите и сеир завршивме-intel Туку, мило ми е што конечно ќе го тргне од дневен ред шпанско село, но, да се запре до каде што е сега, а не да се продолжи со градби, бидејжи сегашниве не се во заштитениот појас (освен една која е сомнителна), но на граница има неколку, ако се продолжи ќе се навлезе во заштитениот и тоа нема да чини. Не ми се допаѓа што повторно ја возобновува идиотската идеја за водоводот и неговата продажба и приватизација. Не ми се допаѓа, како што реков, гнасата по улиците и слични работи. Ме плаши да не се зафати со глупости, како Пенов во првиот дел од првиот мандат. да почекаме уште малку, ако не, никој не е вечен, па и за него меже да има предвремени избори. Сега за сега, најмногу ме нервира статус кво состојбата. Додуша градскиот совет е блокиран со најновите случувања во СеДеСе, но и со составот и силите во него. Како и во многу други општински совети, не може да се договорат и да почнат со работа бидејжи сите сакаат да бидат команданти и главни.
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
Ajde da pocneme po red i da vidime sto ne mu e jasno na OooOo!
quote:
Megutoa se nasol nekoj popameten i im kazal deka zakonot ne dozvoluva otkazuvanje
Zarem toa ne e taka[?]ili ti mislis poinaku[?]
quote:
Ljubco Georgievski veke pocnal na golemo da raboti protiv Trifun
Prvata izjava sto ja dade Ljubco posle izboriye bese"da ne se pravime tolku neuki i da se proglasuvame za pobednici koga znaeme deka SDSM e pobednik.Toa deka rabotel protiv Tripun i malite deca go znaat.Druga rabota e sto tolku mu bila silata.
quote:
Definitivno po site anketi
Ocigledno e deka vo anketite ne bile opfateni neopredelenite koj go odlucija pobednikot.Da se motivirase SDSM kako sto treba Tripun ke si bese sega vo Viena i ke si brkase biznisot.
quote:
p.s.za tvoja informacija,dodeka pocne kampanjata pola od "partiite" sto sega go podrzuvaat ke go batalat.Drugata polovina ke se pokole megu sebe.
Cile ja napusti koalicijata "Tretiot pat" poradi toa sto ne bese odlucna dali da mu dade podrska ili ne. Gvueski mu dade podrska vo pet minuti do dvanaeset otkako mu zema 500.000 evra za podrskata ama gi izgubi Kedev i Ganka koj ostro bea protiv podrskata na Tripun. Sto ne e tocno tuka[?]
quote:
ne se predavame,ke gi osporuvame rezultatite do besvest".
Vo 20h Gvueski go proglasi Tripun za pobednik a vo 21h veke pocna da zbori za falsifikat.Za sekoj slucaj[:0]
quote:
deka ste tolku politicki neuki
I sega go mislam istoto.
quote:
Sega definitivno mozam da se kladam samo so kolku glasovi prednost ke pobedi gospodinot Risto Penov uste vo prviot krug
Previdov samo edna rabota a toa e deka SDSM ne bese voopsto motiviran za da pobedi Penov.Toa go znam od licno iskustvo.
quote:
Pana se nadevam deka ova ti e dobra lekcija
Ne znaes kolku si vo pravo.No ne samo za Pana ova e poveke lekcija za tie od SDSM sto ne glasaa za Penov ili sto bea protiv nego pa sega se fakaat za glava sto napravile.Ako e za a'kl dobro e.
quote:
Maja Muhic ne e "iz Sandzaka
Sto pa ti tolku se popali.Sto si tolku nervozna.Da ne se krie pozadi tvojot nick licno Maja Muhic iz Tutina.Patem,ne znaes da go upotrebis zborot "degradiras". A ti dalilo.....,aj nema veze.
Ti vo glava si praish filmovi choveche shto nemaat blage veze so toa shto napishav jas. Ti si definitivno za u Bardovci. Dodushe neznam dali primaat tamu vakvi kako tebe. .. mozhda si za u Demir Hisar. Neznam ... ali ne si za tuka DEFINITIVNO :) OooOo OUT!
SpaceLily Mnogu ubo kazano OooOo
Divider Се сложувам и јас со ОооОо. Панчо, море Панчо, не си ни за смеење, веќе ми доаѓа да отворам фонд за помош во лекови за тебе. Туку, никако да кажеш точно што не ти се допаѓа освен што ти пречи што Мухиќка те нејќи, ами си го обича Трифко. Немај гајле, ќе најдеш и ти некоја. Маја сака постари типови.
AaaAa
quote:
Sto pa ti tolku se popali.Sto si tolku nervozna.Da ne se krie pozadi tvojot nick licno Maja Muhic iz Tutina.Patem,ne znaes da go upotrebis zborot "degradiras". A ti dalilo.....,aj nema veze.
Me popali tvojata glupokja. Takvi frazi ko onaa na koja reagirav a i ovakvi ko pogornava se svojstveni samo za tesko okrzlaveni lugje. Jas neznam da go upotrebuvam zborot degradira? POgledni si go gorniot paragraf samo patetiko edna posle koregiraj me mene i drugite. So ubav self-defense mechanism pokazuvash--toa vo nedostatok na samozadovolstva. Daj lisi me ziti se.
intel Топиков ќе олади едно 12 саати па ќе го отклучам.
Pana Toa e toa.Koga nekoj star ergen kako ovoj OooOo ke go bucnes malku ke eksplodira kako balon. Bidejki nemase ili ne znaese kako da mi odgovori,vistinata e bolna,pocna da vrega i pritoa napisa
quote:
Ti si definitivno za u Bardovci. Dodushe neznam dali primaat tamu vakvi kako tebe. .. mozhda si za u Demir Hisar.
E sega jas da go napisev ova ke bev odma baniran.Ama nego komotnosta mu ja dava toa sto e tamo nekoj si administrator ili moderator. Go prasuvam Strelec dali e ova sto go napisa ovaja susa OooOo dozvoleno ili ne.Ako e dozvoleno kazi mi da mu odgovoram kako sto znam jas. Na tie starite devojki sto go podrzaa ovoj ne ni im odgovaram zasto ne ni pisaa nesto osven sto mu go is...... na ovoj OooOo. I sosem za na kraj nikoj ne vi zabranuva da si go sakate Tripun ama toa ne znaci deka Pana ke go ostavi na mira.Eventualno mozam da mu go ostavam na Miro[:D] Koga ne znaete da odgovorite na faktite podobro e da molcite i da ne se nervirate zasto i bez toa ste dovolno ruzni[;)][;)].
intel КОСТОВСКИ ИСПРАВЕН ПРЕД НОВИТЕ ПРЕПРЕКИ Со првата сопка ќе се соочи утре градоначалникот Костовски. ВМРО ДПМНЕ нема намера да го поддржи неговиот прв предлог кој доаѓа речиси три месеци откако ја презема челната градска функција – продолжување на работното време на угостителските објекти. Едноставно не може да им биде продолжено работното време на сите, ние ќе предложиме измени и во зависност од тоа дали ќе ни бидат прифатени ќе гласаме за или против, изјави за Канал 5, координаторот на советничката група на ВМРО ДПМНЕ Трајко Славески. Тој одрекува дека опозициската партија му врака на градоначалникот зашто не се одѕва на нивниот повик да им помогне на партиите кои го подржаа, да застанат зад единствен кандидат. Костовски со тоа остана без обезбедено мнозинство кое ќе ги спроведува неговите иницијативи. ВМРО ДПМНЕ децидно му откажува на блок поддршка. Од коалицијата „За Македонија заедно“ веќе се изјаснија дека ќе дејствуваат како опозиција, гласовите на ДА и Лигата за демократија нема да бидат доволни, а непредвидливо е изјаснувањето на советниците Албанци. Лабава поддршка има и Чоревски кој стана претседател со гласовите на СДСМ, но потоа му ја откажаа поддршката. Дали ќе профункционира Скопскиот совет ? Како советничките групи ќе ги реализираат нивните предлози кога им требаат мнозинство гласови? Ако се договараат за поддршка за секој одделен предлог, нема ли тоа да се претвори во пазар на интереси што и понатаму ќе ја отежнува работата на советот ? Никој не знае да предвиди. Утре ќе се формираат 22 комисии чиј состав бил испланиран пропорционално со застапеноста на политичките партии во Советот. Сите предлози ќе поминуваат прво таму, заради што во нив се олеснувачи на ситуацијата во која тој се наоѓа. За утрешната седница градоначалникот бара и разгледување на работата во некои јавни претпријатија во времето на Пенов и реорганизација на градската администрација.
intel Патем, денес од Костовски свеченио ќе биде пуштен во употреба мостот кој ја поврзува населбата Аеродром со улицата кај скопски саем.Проект на Пенов доста кртикуван од неговиот соперник во текот на кампањата за избор на градоначалник.
Pana
quote:
денес
[?][?][?][?][?]
concrete
quote:
Originally posted by intel
Патем, денес од Костовски свеченио ќе биде пуштен во употреба мостот кој ја поврзува населбата Аеродром со улицата кај скопски саем.Проект на Пенов доста кртикуван од неговиот соперник во текот на кампањата за избор на градоначалник.
Zanimlivo, a najdoa li resenie kako da mu se pristapi na mostot,t.e. ke bide samo pesacki ili se sredi rabotata so ulicite ???????
intel Грешка се извинувам:)) Новиот мост што се гради кај Транспортниот центар, заедно со пристапните улици ќе биде пуштен во употреба на 8 септември, најави градоначалникот Трифун Костовски, кој вчера ја посети градбата. - Сведоци сме дека продолжуваат работите на мостот и на инфраструктурата околу него. Со приходите што ги очекуваме во градот можеме да го довршиме овој проект. Според договорот со градежното претпријатие „Бетон“, не би требало да има отстапки од планот мостот да се пушти на Денот на независноста – изјави вчера Костовски. Тој додаде дека постигнале договор со сопствениците на имотот каде што треба да поминува улицата Беласица, од мостот до Скопското сајмиште, и тие ќе бидат обесштетени по ребалансот на буџетот. Од другата страна, пак, на улицата Никола Карев ќе остане сегашната кривина, бидејќи еден од сопствениците не сакал да ја продаде куќата. Костовски најави дека ќе продолжат да се градат и сите други почнати проекти и дека градежната сезона нема да биде пропуштена. Тој ги замоли граѓаните да имаат трпение, бидејќи морало за секој проект да се прави финансиска проверка, пред да продолжат градежните работи. Градоначалникот рече дека во новиот Генерален урбанистички план, кој треба да се донесе за Скопје, ќе влезат сите „сателитски“ населби околу градот, а ќе се заштити и парк-шумата Гази Баба. Од тековните активности на градските власти, тој истакна дека се спроведува широка акција за крпење дупки на улиците. - Тоа не е трајно решение, па затоа ќе мораме да ги разгледаме можностите за трајна реконструкција на раскопаните сообраќајници – рече Костовски.
AaaAa
quote:
Originally posted by Pana
Toa e toa.Koga nekoj star ergen kako ovoj OooOo ke go bucnes malku ke eksplodira kako balon. Bidejki nemase ili ne znaese kako da mi odgovori,vistinata e bolna,pocna da vrega i pritoa napisa
quote:
Ti si definitivno za u Bardovci. Dodushe neznam dali primaat tamu vakvi kako tebe. .. mozhda si za u Demir Hisar.
E sega jas da go napisev ova ke bev odma baniran.Ama nego komotnosta mu ja dava toa sto e tamo nekoj si administrator ili moderator. Go prasuvam Strelec dali e ova sto go napisa ovaja susa OooOo dozvoleno ili ne.Ako e dozvoleno kazi mi da mu odgovoram kako sto znam jas. Na tie starite devojki sto go podrzaa ovoj ne ni im odgovaram zasto ne ni pisaa nesto osven sto mu go is...... na ovoj OooOo. I sosem za na kraj nikoj ne vi zabranuva da si go sakate Tripun ama toa ne znaci deka Pana ke go ostavi na mira.Eventualno mozam da mu go ostavam na Miro[:D] Koga ne znaete da odgovorite na faktite podobro e da molcite i da ne se nervirate zasto i bez toa ste dovolno ruzni[;)][;)].
Gospod so nekoi stvarno si poigral ... "bantu crnecot," zaedno so "tripun" ni odrzala lekcija za argumentatirana diskusija.... i za faktite od "sandzak" amusing. OFF
Great_Macedonian Od Avstralija ke ti kazuvam koj e Tripun, zasto osven ako go znaes covekot licno togas nego znaes podobro od mene posto i jas go znam preku mediumi i ti go znaes preku mediumi samo razlikata megu nas dvajca e sto ti ja imas taa 'privilegija' da slusas babini devetini od sekoj i sekogo i da mu poveruvas na sekoj i sekogo koga ke kaze nesto loso za nekoj sto nee clen na 'tvojata partija'. Ako si tolkav patriot sto ne se pobunis do svojata sakana sds i negi prasas zosto saket vecno da mu go zemat glasot na makedonskiot narod so zabrana za odrzuvanje na referendum, zakon sto ke ne osakati zasekogas i makedonskiot glas vecno ke bide nedopirliv do vlasta.
Pana
quote:
lekcija za argumentatirana diskusija....
Ovaa definitivno zbori na pamet(kade samo vide argumenti) ili pozadi nejziniot nick se krie licno eden "bantu crnec" iz Sandzaka. Patem,Tripun vcera kaza deka nema da go rusel Spansko selo. Epa sega jas ke si izgradam kuka vo park kaj Koloseum pa neka dojde da me butne. A Skopje potona vo gubre i vo dupki otkako e dojden na celo Tripun.Zasto da raboti covekot on tri meseci pravi analizi i revizii.Barem da videvme edna analiza ili revizija.
dejan vo pravo si pana! samo revizii pravi....
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
lekcija za argumentatirana diskusija....
Ovaa definitivno zbori na pamet(kade samo vide argumenti) ili pozadi nejziniot nick se krie licno eden "bantu crnec" iz Sandzaka. Patem,Tripun vcera kaza deka nema da go rusel Spansko selo. Epa sega jas ke si izgradam kuka vo park kaj Koloseum pa neka dojde da me butne. A Skopje potona vo gubre i vo dupki otkako e dojden na celo Tripun.Zasto da raboti covekot on tri meseci pravi analizi i revizii.Barem da videvme edna analiza ili revizija.
Скопје е одсекојпат (а помнам долго ...нели) такво ....гнасно и недосредено , кој како дојде на власт тука ...така и си го „средува„ по свое ...и така (по се изгледа) во бесконечност. НО , затоа и го избравме г.Трифун нели , за да ја „прекине„ таа комуњарска „традиција„ засекојпат. Некои велат дека и тој е прикриен комуњар....НО Божјите пратишта се неосознаени докрај..нели. И кој подобро ќе ги (с)уреди комуњарите.... освен друг комуњар (со тапија велат). пс А за анализите кои нели еве баеги долго и непристојно (си) траат ...има 2 можни одговора и тие би биле (според мене) вакви: 1.Изгледа дека веројатно оти г.Трифун нашол ГОЛЕМ БЕРБАТ кај и у касата , разбира се ГРАДСКА. 2.Или пак тие кои контролираат , не се асални за таква работа. пс Ако некој има да додаде нешто неспоменато од мене овде , нека повели и нека ни го каже своето видување.....нели.
Pana
quote:
2.Или пак тие кои контролираат , не се асални за таква работа
Mislam deka e ova vtorovo lav.Osven toa kapacitetot na Tripun e mnogu mal da se spravi so gradskite problemi. Znam,t.e. ubeden sum vo toa deka i ti go sakas Skopje kolku i jas i deka vo idnina ke znaeme pravilno da ja valorizirame rabotata na Tripun[:)]
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
2.Или пак тие кои контролираат , не се асални за таква работа
Mislam deka e ova vtorovo lav.Osven toa kapacitetot na Tripun e mnogu mal da se spravi so gradskite problemi. Znam,t.e. ubeden sum vo toa deka i ti go sakas Skopje kolku i jas i deka vo idnina ke znaeme pravilno da ja valorizirame rabotata na Tripun[:)]
Јас сакам град ЧИСТ и УБАВ во секој поглед... Истотаква држава сакам , каде АСАЛНО ќе живеам и не само Јас , разбира се. пс Воопшто и не ми е гајле кољега pana , кој тоа ќе го направи и тоа што побрзо и ефикасно , за да не морам и Јас ...исто како и тој што ми препорача да се селам од Македонија (не разбрав за чие добро)....мислам на оној-де.... брадестиот сеирџија (Karl Marx ..мислам дека му беше titleto).
Divider Gradi be Pana зад Колосеум, јас ќе ти купам една врата и два прозора, ќе ти дадам дел од плочките за ќенефот и предна ограда од ковано железо, само да си среќен. :)) И онака твојте ја ебаа работава и си градеа кај сакаат, зошто не би градел и ти! :)) П.С. Кој ќе го среди Скопје и државата, хммм? Кој и да е, ама не да биде: однадвор маљзно, однатре гнасно! нема да има проблем и ќе го гласам вечно. Е па така, а вие како милувате!
Great_Macedonian Dosega sum cital.. i sum cital 'govori' na Pana, ama nemozam vejke i moram da odgovoram. Znaes gospodine Pana koj se najgolemite prosljaci? Onie makedonci koj tvrdo zastanuvaat zad edna partija i pritoa nemozat da procenat koj e pameten a koj e kriminalec mejgu politicarite. Ti ke si ostanis za sdsm duri i ako branko im ja podari cela makedonija na albancite. Mafijata vo sdsm, kako i vo dpmne i narodna, zivee od lujge kako tebe, lujge koj se poklonuvet na "svojata" partija bez razlika dali taa partija pravi nesto dobro za svojot narod ili ne. Za lujge kako tebe nee bitna sposobnosta na odreden politicar, bitno e toj politicar da clenuva vo "tvojata partija".. taka na primer da bese Trifun clen na sdsm togas ti za nego ke zboruvase kako da e nekoj svetec. Samo realen covek koj znae da ja ceni licnosta i sposobnosta na eden politicar, bez razlika vo koja partija clenuva, moze da bide objektiven i da govori za kakov politicar e, na primer Trifun. Za zal eden e Trifun Kostovski.. da beja site politicari kako nego makedonija ke bese najdemokratska zemja na evropa. Samo da znaes edno Pana, i site onie kako tebe koj podrzuvet makedonski predavnici od tipot na branko, bucko, ljupco itn makedonija strada zasto ima premnogu makedonci kako tebe, makedonci koj ne glaset za sposobnost, tuku glaset za partija. Vo makedonija postojat samo 5-6 sposobni politicari, del se clenovi na sdsm, del se clenovi na vmro-dpmne a nekoj nese clenovi na nitu edna partija. Za zal, mnozinstvoto lujge nese objektivni kako mene. Mene ne mi e gajle dali nekoj e od sds ili dpmne ili neznam kade.. edino mi e bitno covekot da e sposoben. Ako Trifun nee sposoben togas neznam koj e. Kazimi ti Pana sto moze Trifun da sraboti so gradski buget od 25milioni evra, a pritoa 20milioni od niv trebat da go pokrijat trosokot na sportskata sala.
dejan dobro kazano dame! i vistina za mnogu lugje vo makedonija....
Pana
quote:
Kazimi ti Pana sto moze Trifun da sraboti so gradski buget od 25milioni evra, a pritoa 20milioni od niv trebat da go pokrijat trosokot na sportskata sala.
E ke ti kazam,zasto od takvi dusegriznici kao tebe preku stojko mi e.Mene me narece slep clen na SDSM.Pa jas be covek sum mozebi edinstveniot ovde sto si ja napagam sopstvenata partija koga ne raboti kako sto treba. Ti mene od Avstralija ke mi go kazuvas Tripun. Tripun koj go kupi kermes od 250 kvadrati a saka so Fufo da gradi 4000 kvadrati vo osnova i toa na cetiri sprata. Tripun civa kerka kupi plac po bagatelna cena na Vodno. Tripun civ zet Orce Kamcev kupi plac po bagatelna cena na srede plostad. Tripun koj gi ispra parite od Tehnometal Tripun....... Sto moze da se napravi so 25 milioni evra[?] Pa moze da receme tunel pod Kale. Moze zicara do planinarski dom Moze da se renovira starata zeleznicka stanica vo nova gradska kuka Moze da se napravi fontana na plostad Moze........e mnogu moze A toa sto zboris za salata deka kopstala 20 milioni evra toa e tresenje zeleni(pa ne gradime olimpiski stadion be) Parite za salata se obezbedebni od prihodite sto gi ima gradot Skopje po razni osnovi a ne od budzetot. Taka da nemoj da se nerviras i da lupetas nesto za koe nemas blage veze.
dejan znaci so 25m evra....moze sve da se napravi sto penov sakase?:p
OooOo Soobrakjajot treba da se reshi PRVO I OSNOVNO, se drugo e sviranje klincu.
Pana So 25 milioni evra budzet i so parite od komunalnite davacki i drugite prihodi sto gi ima gradot,taksi,firmarini i uste sto drugi raboti.
Strelec
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Kazimi ti Pana sto moze Trifun da sraboti so gradski buget od 25milioni evra...
A zoshto vo predizbornata kampanja za Penov ne se postavuvashe takvoto prashanje?:) I ako e mal budzetot, togash zoshto Trifun im vetuvashe na Skopjani? Ili togash imashe pari vo budzetot, ama naednash PUF... gi snema!? I kako mozheshe Penov so mnogu pomal budzet da realizira tolku proekti? Za nekogo se mnogu, za nekogo se malku... za nekogo se ubavo izraboteni, a za nekogo katastrofa... Ama proekti se realiziraa i bez budzet! Samo ako... ni trebashe eden kako Tripuna za REPER!:) Od druga strana, navistina so tolkav budzet ne mozhe site gragjani na Skopje da bidat srekjni, tuku samo nekoi... Na primer, kjerka mu, zet mu itn.
dejan normalno trifun ke im vetuva sve na skopjani...inace trifun e bogat covek, on ke se snajde;) kako mislite dali 1milion evra za taa crkva bogorodica? a? :D
Strelec
quote:
Originally posted by dejan
kako mislite dali 1milion evra za taa crkva bogorodica? a? :D
Za da go izberat za gradonachalnik i da drpne posle 10 milioni evra!:) A ti shto mislish... Kako stanal bogat?:)
concrete
quote:
Originally posted by dejan
normalno trifun ke im vetuva sve na skopjani...inace trifun e bogat covek, on ke se snajde;) kako mislite dali 1milion evra za taa crkva bogorodica? a? :D
Bogat?????...., pa i ne e tolku extremno bogat, za da ne proba da si gi naplati trosocite :):):)!!!! Dejane, vo princip , sekogas citaj go i tekstot so mnogu sitni bukvi na dogovorite...i vo princip ne im veruvaj na politicarite: site lazat!!!!!, a sum rekol veke ovde mnogu pati,...koga lazat , sekogas lazat za PARI!!!!
Great_Macedonian Me cudi odnosot na Strelec i Concrete sprema Trifun.. a za tebe Dejan, ti odis kade ke duvne vetrot. Penov bese dobar, no dajtemu sansa i na Trifun... posle cetiri godini komentirajte sto srabotil, a dotogas mozeme da si tropame sto sakame.
OooOo Ushte nemozhat da go prezhalat Penov ... c c cc c c c cc [:D]
dejan normalno, nema da stojam vo mesto ako znam kade sto sum ne e dobro...na primer so politicki partii, ako moja partija ke napravi nekoja golema glupost, nema da si sedam.
OooOo Kjuti ej ... edniov obekjava pizza i pijachka, drugiov deka kje rika ko magare ... a nit edniot, nit drugiot ispolnuvaat obekjanja ... tuku ne treba ova da me chudi ... Penovci se obichno takvi ... kakov lider, takvi simpatizeri :)
dalila
quote:
Originally posted by OooOo
Kjuti ej ... edniov obekjava pizza i pijachka, drugiov deka kje rika ko magare ... a nit edniot, nit drugiot ispolnuvaat obekjanja ... tuku ne treba ova da me chudi ... Penovci se obichno takvi ... kakov lider, takvi simpatizeri :)
A da pobedeshe Penov, jas i ti sve kje ispolnevme shto sme vetile[^] I vikash pizza ne si dobil,a?[:0][:D]...cccccccc...[V]
AaaAa
quote:
Vo meguvreme mesto Tripun gradot go vodi Maja Muhic iz Sandzaka.
Patetiko edna, Maja Muhic ne e "iz Sandzaka." Odi zakopaj se tamu i kuti ne se blamiraj... ne gledash deka dusa ti izvadija site, mutav da bese do sea ke skontashe, a se somnevam deka si mutav... samo si potrcko, bez dva grama svoja misla u glava. A-pin-dim volku seir ne izel ko ti so jadesh ovde, i uporen ko tie tvoite tamu u partija, samo so oni kar imaat, pa im se oprasta, ti sto dobivash sem shto se degradiras? Ajt...
dalila A mori AaaAa, da ne puknesh[:D]...me zgazi od smeenje[:D][:D]
concrete
quote:
Originally posted by AaaAa
quote:
Vo meguvreme mesto Tripun gradot go vodi Maja Muhic iz Sandzaka.
...... A-pin-dim volku seir ne izel ko ti so jadesh ovde, i uporen ko tie tvoite tamu u partija, samo so oni kar imaat, pa im se oprasta, ti sto dobivash sem shto se degradiras? Ajt...
Kako sto dobiva??????.... unapreden e vo Oberplakatenlepacfuhrer, sam si kaza i toa mnooogu odamna :):):)
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
Sluchajno barav niz arhivite neshto i go najdov ova:
Ти верувам дека СЛУЧАЈНО си нашол!:) Сигурно си барал детелинки со четири листа и кога одненадеж, ОП... најде кој што зборел пред неколку месеци!:)
quote:
Originally posted by OooOo
A bash mi se jade pizza :)
Не бегам од обврската... Од тераса не викам за да не дојдат да ме соберат, ама пици & beverages ќе организирам as soon as possible!:)
OooOo Greshno sum se izrazil ... sakav da kazham barav arhiviranite postovi od Pana i SLUCHAJNO naletav na toj post :))
dalila
quote:
Originally posted by Strelec
Не бегам од обврската... ама пици & beverages ќе организирам as soon as possible!:)
Ako ima i za mene, da go spremam pasoshot[;)][:D]
Strelec Kje ti pushtime tebe sliki po e-mail, kako attachment... sakash vo .jpg ili vo .gif format?:)
dalila
quote:
Originally posted by Strelec
Kje ti pushtime tebe sliki po e-mail, kako attachment... sakash vo .jpg ili vo .gif format?:)
Fala ti mnogu, ne mora da se machish tolku, pa ti[:D]
Pana Ajde da pocneme po red i da vidime sto ne mu e jasno na OooOo!
quote:
Megutoa se nasol nekoj popameten i im kazal deka zakonot ne dozvoluva otkazuvanje
Zarem toa ne e taka[?]ili ti mislis poinaku[?]
quote:
Ljubco Georgievski veke pocnal na golemo da raboti protiv Trifun
Prvata izjava sto ja dade Ljubco posle izboriye bese"da ne se pravime tolku neuki i da se proglasuvame za pobednici koga znaeme deka SDSM e pobednik.Toa deka rabotel protiv Tripun i malite deca go znaat.Druga rabota e sto tolku mu bila silata.
quote:
Definitivno po site anketi
Ocigledno e deka vo anketite ne bile opfateni neopredelenite koj go odlucija pobednikot.Da se motivirase SDSM kako sto treba Tripun ke si bese sega vo Viena i ke si brkase biznisot.
quote:
p.s.za tvoja informacija,dodeka pocne kampanjata pola od "partiite" sto sega go podrzuvaat ke go batalat.Drugata polovina ke se pokole megu sebe.
Cile ja napusti koalicijata "Tretiot pat" poradi toa sto ne bese odlucna dali da mu dade podrska ili ne. Gvueski mu dade podrska vo pet minuti do dvanaeset otkako mu zema 500.000 evra za podrskata ama gi izgubi Kedev i Ganka koj ostro bea protiv podrskata na Tripun. Sto ne e tocno tuka[?]
quote:
ne se predavame,ke gi osporuvame rezultatite do besvest".
Vo 20h Gvueski go proglasi Tripun za pobednik a vo 21h veke pocna da zbori za falsifikat.Za sekoj slucaj[:0]
quote:
deka ste tolku politicki neuki
I sega go mislam istoto.
quote:
Sega definitivno mozam da se kladam samo so kolku glasovi prednost ke pobedi gospodinot Risto Penov uste vo prviot krug
Previdov samo edna rabota a toa e deka SDSM ne bese voopsto motiviran za da pobedi Penov.Toa go znam od licno iskustvo.
quote:
Pana se nadevam deka ova ti e dobra lekcija
Ne znaes kolku si vo pravo.No ne samo za Pana ova e poveke lekcija za tie od SDSM sto ne glasaa za Penov ili sto bea protiv nego pa sega se fakaat za glava sto napravile.Ako e za a'kl dobro e.
quote:
Maja Muhic ne e "iz Sandzaka
Sto pa ti tolku se popali.Sto si tolku nervozna.Da ne se krie pozadi tvojot nick licno Maja Muhic iz Tutina.Patem,ne znaes da go upotrebis zborot "degradiras". A ti dalilo.....,aj nema veze.
Divider Панчо, Панчо, не те бива, ама ич. Туку да те парафразирам: hiiii...hiiii...hiiii!! Ај сега кажи, т.е. превиди што ќе се случи на следните избори, парламентарните, идната година. Што знаеш, ако треснеш уште сега, можеби никој нема да бара по архивите твои зелени. Или повторно ќе ветуваш дека ќе рикаш како магаре, море Панчо, море прле едно...hiiii....hiiii...hiiiiii
Jakov Odgovorov e pisuvan do docna vo nokta od posebno za toa formiran expertski tim vo sostav Iljo Iljoski,Nikola Kurkciev, Kondarko i se razbira Pana.
Pana Abe Sacule,Sacule prvite macinja se frlaat vo voda. Ili i korava kokoska ke klukne zrno. Vika sinojka premierot gospodinot Vlado Buckovski vo emisijata na Vasko Evtov "Vo centar"(gledaj ja mnogu e interesna" ,"da bea lokalnive izbori parlamentarni SDSM pak ke bese pobednik spored Dontoviot metod,ke imase 42 pratenika". p.s. ti be neli bese za VMRO Narodna ili se lazam!
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
Abe Sacule,Sacule prvite macinja se frlaat vo voda. Ili i korava kokoska ke klukne zrno. Vika sinojka premierot gospodinot Vlado Buckovski vo emisijata na Vasko Evtov "Vo centar"(gledaj ja mnogu e interesna" ,"da bea lokalnive izbori parlamentarni SDSM pak ke bese pobednik spored Dontoviot metod,ke imase 42 pratenika".p.s. ti be neli bese za VMRO Narodna ili se lazam!
Koga si veke kaj koravite kokoski vo politikata. Uste edna narodna mudrost. Gladna kokoska proso sonuva. Vo prevod "Gladen premier, pratenici sonuva....."[:(]
Divider Сум Панчо, сум за ВМРо-Народна, немај галје. Туку, рече дека бУЧКо си играл вчера мижи асан да ти баам, да имаше баба тркала...да биле локалниве парламентарни, хехехе. Покрај се, да не се лажеме, мој Панчо, народов нема да глаза ЗА твоите, народов гласа секогаш против. Да видиме против кого овојпат ќе гласа. Туку, не прогнозираше или чекаш инструкција од централата?? Јас сум за Македонија најпрвин, за подобра Македонија, а дали симпатишем некоја партија, реков, НП. сепак, со своја глава размислувам, не како тебе што ти наредуваат од врвот.
Pana Narodov Sacule moj nikogas poveke nema da glasa za VMRO-DPMNE ili za klonot VMRO Narodna zasto vide sto znaci da dojdat "bezprizorni "na vlast. Taa prikazna e zavrsena. No bidejki sakate prognozi eve da vi kaze Guru Pana. Koalicijata "Za Makedonija" povtorno ke pobedi na parlamentarnite izbori vo 2006 godina i toa povtorno ubedlivo.. Zapisete go ova uste od sega, a ako ne e taka Guru Pana veke nikogas nema da se pojavi na forumov.
Divider
quote:
Originally posted by Pana
Koalicijata "Za Makedonija" povtorno ke pobedi na parlamentarnite izbori vo 2006 godina i toa povtorno ubedlivo.. Zapisete go ova uste od sega, a ako ne e taka Guru Pana veke nikogas nema da se pojavi na forumov.
Е па, ќе паметиме, само кажи ми што ќе правиш ти без форумењево?? Плус, сега, бидејќи Трипко ти е градоначалник, како се чувствуваш. Позитивно, негатиФно? Или се спремаш да и се пушташ на Мухиќка, за да имаш inside info?
Pana
quote:
Е па, ќе паметиме, само кажи ми што ќе правиш ти без форумењево?? Плус, сега, бидејќи Трипко ти е градоначалник, како се чувствуваш. Позитивно, негатиФно? Или се спремаш да и се пушташ на Мухиќка
Sto ke pravam[?]Ke gi obesam kopackite na zid i ke se penzioniram.Samo nema da se sluci toa i ke moram uste da vi dosagam na forumov. Kako se custvuvam so Tripun[?] Kako da sum gltnal mrtva macka.Grozno. Jas da mu se pustam na onoj "bantu crnec" Muhic.Idi begaj be.Mojte kriteriumi se mnogu povisoki. Za nejze e momce kako OooOo[:D][:D][:D]
intel
quote:
Originally posted by Divider
quote:
Originally posted by Pana
Koalicijata "Za Makedonija" povtorno ke pobedi na parlamentarnite izbori vo 2006 godina i toa povtorno ubedlivo.. Zapisete go ova uste od sega, a ako ne e taka Guru Pana veke nikogas nema da se pojavi na forumov.
Е па, ќе паметиме, само кажи ми што ќе правиш ти без форумењево?? Плус, сега, бидејќи Трипко ти е градоначалник, како се чувствуваш. Позитивно, негатиФно? Или се спремаш да и се пушташ на Мухиќка, за да имаш inside info?
Многу ме нервира кога македонци ќе се фатат за очи.Пана, скоро беше се запознав со Дивидер и мора да ве седнам на маса по едно пиво да дрмнеме, не си свесен колку позитивно ќе бидеш изненаден. И не туку ми се колете тика по форумов него дај да видиме кој со кого ќе коалицира до година.Да не испадне следна влада Бучко&Георгиевски а?
concrete Ej, ova duvna nekoe prijatno vetre,ili samo taka mi se pristori????????
Divider јас, лично, немам ништо против, следнатѕа влада да биде влада на национален спас, единство, со јасна определба, спас на Македонија, меѓу БаУЧКо и Народна, но, не со плевелот и троскотот кој се крие зад името социјалдемократија, а се всушност комуњари (не комунисти, комуњари, квази комунисти, деца на оние кои се бореле за МК, а сега сакаат да продолжат со плачкосување на МК). Туку, каде е тука Пана, јас си кажав одамна, каде стојам, а ти Панчо, со нормалните си или со лопурдите? И не трчај да прашуваш за одговор, кажи си сам, размисли со своја глава. Конкретен, единствено со силна определба, план, национаелн план и национално единство може оваа држава да просперира. Да оставиме настрана препукувањата и пишманските муабети. Ние немаме идеја, план, единство. Живееме во држава која нема единство, која се препукува, како ние на форумов, законот, правото не владее за сите еднакво и на сета територија на државата. КОга тоа же се стори, тогаш, атоа може само ако има единство. Тоа единство можат да го донесат, заедно, двете прогресивни и паметни сили, струи во државата, а тоа се, народна и делот од СеДеСе кој гравитира кон центарот. Се друго е пропаст, полека но сигурна. Плус, така, ќе се смират и страстите на коаљиционите партнери, сегашни, на влас(Т)а, а кои не знаат што сакаат туку си прават дрндупка и играат удри-мавај.
Pana Ne za drugo..... tuku deka temava bese za Tripun utepaniot,pa da ne zabegavre malku[;)][;)].
concrete
quote:
Originally posted by Pana
Ne za drugo..... tuku deka temava bese za Tripun utepaniot,pa da ne zabegavre malku[;)][;)].
Trifun e nuz pojava momce, muabetot ,sekogas ke se vraka na temata za koja ti zbori Divider. Aj pocni topik za zeleni ruzi, da vidis pak na toa pak ke se zavrti :):):)!!!!
Pana Znaci da rezimirame. Do sega vo ovie tri meseci otkako Tripun e na celo na Skopje site se soglasivme deka rabotata stoi vo mesto. Skopje e poprljavo od bilo koga,ulicite se vo katastrofsalna sostojba,gradonacalnikot Maja Muhic iz Sandzaka pravi samo analizi i revizii,zooloskata gradina smrdi korne,trkite na Vodno se odrzuvaat i ponatamu,juzen bulevar i naplatnata rampa na Tripun aber nemaat,spansko selo ke se legalizira,Vodovod ke se prodava, so eden zbor edna ogromna nula. Tripune odi si i spasi se i sebe i nas so tebe. Odi u tri lepe samo spasi ne.
dalila
quote:
Originally posted by Pana
Zapisete go ova uste od sega, a ako ne e taka Guru Pana veke nikogas nema da se pojavi na forumov.
Mene ne mi e dovolno ova[:(!]...sakam i da vetish PAK deka kje rikash[:D]...pa makar i PAK da ne go ispolnish vetuvanjeto[:p]
Pana Ajde ne bambori mnogu vrakaj se na "seir" treba da se kopa kanalot Ohrid-Skopje[8D]. A Pana sto obeka se ispolnuva,definitivno,ne se sekiraj[:D][:D]
dalila
quote:
Originally posted by Pana
A Pana sto obeka se ispolnuva,definitivno,ne se sekiraj[:D][:D]
Znachi kje go ispolnish toa od minatiot pat, vetenoto[?] Da ne ne znaesh, sluchajno, kaj treba toa da go ispolnish[?] Jas so zadovolstvo kje te upatam[:D]
Pana Jas go ispolniv toa sto trebase ,ama ti izgleda ne si go primetila zasto bese vo digitalna forma[8D][8D]
lav
quote:
Originally posted by Pana
Narodov Sacule moj nikogas poveke nema da glasa za VMRO-DPMNE ili za klonot VMRO Narodna zasto vide sto znaci da dojdat "bezprizorni "na vlast. Taa prikazna e zavrsena. No bidejki sakate prognozi eve da vi kaze Guru Pana. Koalicijata "Za Makedonija" povtorno ke pobedi na parlamentarnite izbori vo 2006 godina i toa povtorno ubedlivo.. Zapisete go ova uste od sega, a ako ne e taka Guru Pana veke nikogas nema da se pojavi na forumov.
Aх бре сирот кољега пана... Се ти се „полни„ освен умот , разбира се. Што ветуваш нешто неостварливо според мене а за кое одговор даваат само гласачите односно Народот Македонски ???. Можеби желбата твоја е таква и е разбирлива за мене , ама на другите секојпат не е како твојата. пс Пак ли планираш да „РИКНЕШ„ со оваа твоја опклада неизнудена од никого , ама овојпат конечно , а ???
Pana Ako ne pogodam lavu(ne daj boze), e ke rikam do nebo prijatele,veruvaj mi.
intel
quote:
Originally posted by concrete
Ej, ova duvna nekoe prijatno vetre,ili samo taka mi se pristori????????
Каково ветре, ураган не ја оправа работава.
quote:
Originally posted by divider
јас, лично, немам ништо против, следнатѕа влада да биде влада на национален спас, единство, со јасна определба, спас на Македонија, меѓу БаУЧКо и Народна
И сега Дивидер ај објасни ми во што е разликата помеѓу тебе и Пана?
Divider Разликата е во тоа што јас работам на тоа, не само да рикам до небо и лаам против сите. Одамна имам речено дека деспотот Бучко е поарен од Сранко, но дека има кочничари од типот на Тицко, Кољо и сличните гоеда коии никако да се откачат. Особено што кољиционите партнери се килавендра жива, а оние од рамковната страна си тераат свое, како и секогаш и ќаруваат затоа што кај нас нема идеја како и што. Има разлика, кога ќе престане Панчо да чека директиви туку ќе лае и против своите кога грешаваат тогај. Инаку, нека се изјасни зошто му пречи шпанско село? А не му пречи се друго од неговите сторено, а проневерено? И мене ми пречи идејата за продажба на водоводот, законот за знамињата, нечистотијата на градот, и јас велам дека Трифко треба појќе да се фати со работа, наместо да се мазни пред огледало.
intel
quote:
Originally posted by dalila
quote:
Originally posted by Pana
Zapisete go ova uste od sega, a ako ne e taka Guru Pana veke nikogas nema da se pojavi na forumov.
Mene ne mi e dovolno ova[:(!]...sakam i da vetish PAK deka kje rikash[:D]...pa makar i PAK da ne go ispolnish vetuvanjeto[:p]
http://forums.vmacedonia.com/topic.asp?TOPIC_ID=9341&whichpage=2 Еве доказ,(освен ако Лав не правел некои ујдурми), а сега назад на темата. Што направи Трифун Костовски(комуњра-стара) за Скопје одкако стана градоначалник????????
Pana
quote:
нека се изјасни зошто му пречи шпанско село?
Zasto mu preci?Znaci li toa deka tebe ne ti preci? E na Pana mu preci zasto se unistuva park sumata Vodno od nekoj novokomponirani barabi.A park sumata Vodno za Skopje e beli drobovi,ete zatoa.
concrete
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Me cudi odnosot na Strelec i Concrete sprema Trifun.. a za tebe Dejan, ti odis kade ke duvne vetrot. Penov bese dobar, no dajtemu sansa i na Trifun... posle cetiri godini komentirajte sto srabotil, a dotogas mozeme da si tropame sto sakame.
Great, a zosto Puni treba da ima podobar tretman od Paverovski?? Il moze, il ne moze, nema vreme za proba...,a na osnova na toa sto go neraboti izgleda deka maftase narod koga velese deka za toa sto ne znae ke pravi tim....ama trebase da kaze deka timot ke bidat kvazi piljari...:):)!!! (barem da zemese vistinski od pazarcinjata, tie se beli ajkuli !!!!) Ke legalizira nekoi hacendi na mala vrata, se slagam deka ne treba da se rusi nesto sto veke e izgradeno...no zosto ne im lupne pokraj komunaliite i taksa za legalizacija od edno 10 kratna vrednost na takov objekt na takva lokacija...pa koj e tajkun neka se pokaze , koj ne e konfiskacija i prodazba na baraban.....neka ne skoknat sega "legalistite" , ako moze zakon za zabrana na referendum , moze i vakva odluka na Gradski Sovet!!!!!
OooOo
quote:
Originally posted by concrete
...no zosto ne im lupne pokraj komunaliite i taksa za legalizacija od edno 10 kratna vrednost na takov objekt na takva lokacija...pa koj e tajkun neka se pokaze , koj ne e konfiskacija i prodazba na baraban.....neka ne skoknat sega "legalistite" , ako moze zakon za zabrana na referendum , moze i vakva odluka na Gradski Sovet!!!!!
Mnogu ubav predlog e ova ... mi se svigja! [edit] Ah, ja duri sega go prochitav ova od Strelec ...
quote:
Originally posted by Strelec
A zoshto vo predizbornata kampanja za Penov ne se postavuvashe takvoto prashanje?:)
A zoshto Penov pred da go dobie vtoriot mandat obekjavashe brda i dolini koga znaeshe koi se finansiskite sredstva ushte vo prviot mandat?? Koja e razlikata togash??
quote:
I kako mozheshe Penov so mnogu pomal budzet da realizira tolku proekti?
xxixixixixi za shminkanjeto zborime? Ili za toa shto go unakazi Kamniot most??
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
A zoshto Penov pred da go dobie vtoriot mandat obekjavashe brda i dolini koga znaeshe koi se finansiskite sredstva ushte vo prviot mandat?? Koja e razlikata togash??
Razlikata e vo toa shto Penov ostvari se' shto veti... duri i povekje od toa...:) A Tripun im go ostvaruva vetuvanjeto samo na kjerka mu i zet mu!:)))
quote:
Originally posted by OooOo
xxixixixixi
Aman nemoj i ti ko Pana so osmesive vakvi!:)))
OooOo
quote:
Originally posted by Strelec
Razlikata e vo toa shto Penov ostvari se' shto veti... duri i povekje od toa...:)
Razlikata e shto Trifun e samo 2.5 meseci na vlast, a Penov beshe 8.5 godini na vlast i do sega isto napravija ili u prevod NISHTO ... kolku edniot do sega, tolku drugiot u godinite sho pominaa. E sega da vidime u narednite 3 i kusur godini shto kje napravi Trifun :)
Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
E sega da vidime u narednite 3 i kusur godini shto kje napravi Trifun :)
Da be, kje go trpime tolku vreme!?:) Kje se otkazhe samiot koga kje svati kolku e nesposoben!:)))
concrete
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by OooOo
E sega da vidime u narednite 3 i kusur godini shto kje napravi Trifun :)
Da be, kje go trpime tolku vreme!?:) Kje se otkazhe samiot koga kje svati kolku e nesposoben!:)))
Nie ????? Kolku znam za Trifun Kostovski zborime, ne za David Miller ????? :):):)
dalila
quote:
Originally posted by Strelec
Da be, kje go trpime tolku vreme!?:)
Sega, kje go simnuvame od vlast[;)]
quote:
Originally posted by Strelec
Kje se otkazhe samiot koga kje svati kolku e nesposoben!:)))
Ili kje chekame sam da se otkazhe[:D][;)] Aj, reshi se be Strelec[8D][8D]
beaver hunter BREAKING NEWS Se doznava deka David Miller kje uchestvuva na seminarot "Kako da se bide uspeshen gradonachalnik bez pari", organiziran i sponzoriran od momentalniot i prethodniot gradonachalnik na Skopje.
Pana
quote:
Ako si tolkav patriot sto ne se pobunis do svojata sakana sds i negi prasas zosto saket vecno da mu go zemat glasot na makedonskiot narod so zabrana za odrzuvanje na referendum,
Da se pobunam[?]Abe jas gi oterav u "tri lepe ......materine" i mi zapretija deka ke me isklucele od partija.Ta preku stojko ako me isklucele. Jas vazno im kazav deka "proektite" na dva-trojca ne se zakon za celo clenstvo. Sto se odnesuva do Tripun,kazi dali mozes da go branis toa sto go kaza za "spansko selo".Sega gledam deka i ovie zaspanive od ekoloskive drustva nesto pocnaa da se bunat[?] p.s. dali nekoj znae sto stana so "Kermes" i zasto go nema nigde Fufo i Darko Markovic[?]
Jakov Pana, ovoj treba da go guskate i bacuvate ne da go tepate. Da vi go pozivee Gospod. Ti si zapnal Maja Muhik, pa Muhik...citaj i posle Trifun ne cinel, abe aj...finti pravite.. Што е со Граѓанското движење што Костовски го промовираше пред локалните избори? Од партиите кои го поддржаа на изборите тврдат дека Костовски е на чекор да формира партија. Иако Костовски не би бил на челната позиција, тој би ја раководел од сенка. Според истите извори, статутот на партијата веќе бил во завршна фаза. Идејата наводно била партијата да се профилира како граѓанска опција, која би била блиска до центарот, а не до левицата или десницата. Дел од неговите блиски соработници ги отфрлаат ваквите информации. Јован Донев за А1 изјави дека досега не слушнал дека се размислува да се формира партија. Но во меѓувреме, токму со образложение дека многумина во Граѓанското движење покажале политички амбиции, оставка поднесе Билјана Ванковска, а се говори дека тоа размислува да го стори и Гордана Силјановска. Во политичките кругови се коментира дека Костовски би можел да се реши да формира партија по успехот на локалните избори, за да се позиционира како клучен играч за формирање на влада, доколку резултатот на парламентарните изборите го преслика расположението на гласачите од локалните. Тогаш партија која би освоила и мал број на пратеници би можела да биде решавачка кој ќе ја формира новата влада. Граѓанското движење кое беше промовирано како коректив на власта настапи офанзивно за референдумот. Но, по кандидирањето на Костовски за градоначалник, Движењето не излезе со став по ниту едно прашање. Изворите на А1 од опозиционите партии сметаат дека доколку тој излезе на парламентарните избори со своја партија, би бил поблиску до партиите кои го поддржаа во номинацијата за градоначалник. Според нив, дилемата на Костовски е дали сега да ја промовира партијата. Ова ќе зависи и од рејтинзите на политичките партиите, но и од резултатите што би ги постигнал како градоначалник.
Divider А бе Трипунчо да не искет да бидит премиер, па ондак прецедатељ, у стилот на Бранко Усранко??? Не знам, можит и то да е, мојт и да не је!! Во секој случај, на парламентарните же биде секој за себе, никој со никого, па да не го попуши ко млад мајмун?!! Бидејќи мандатото го доби со поддршка на опозицијата и дел неопределени, тој дел неопределени нема да биде доволен да стори нешто ако опозицијата му откаже љубофф!! Панчо, ај бе олабај со јебено шпанско село, замисли се малку што се се уништува, за да се нервираш за десеттина куќи кои и не се во заштитениот појас (освен таа на синот на Ѕинго, колку што јас чув). Замисли се зошто тонеш во лајна, нечистотија, градски парк е заникаде, сакаат да ги исечат липите на булевар ЈНА да правеле повеќе ленти за возила, Каде се дрвјата од центарот, капиштец, и други места?? И слично.
dejan haah usranko:p dali e vistina deka trifun ke napravi partija?? toa bi bilo dobro....
concrete
quote:
Originally posted by dejan
haah usranko:p dali e vistina deka trifun ke napravi partija?? toa bi bilo dobro....
Za kogo dobro???????
Jakov Toa Dejane bi bilo odlicno....go cekame Pana da kaze za kogo ke bide odlicno???!!!
intel
quote:
Originally posted by Divider
за да се нервираш за десеттина куќи кои и не се во заштитениот појас (освен таа на синот на Ѕинго, колку што јас чув).
Згрешка си.Повеќе од десетина се и тоа Охохо во зелен појас.
Pana
quote:
Панчо, ај бе олабај со јебено шпанско село, замисли се малку што се се уништува, за да се нервираш за десеттина куќи кои и не се во заштитениот појас (освен таа на синот на Ѕинго, колку што јас чув). Замисли се зошто тонеш во лајна, нечистотија, градски парк е заникаде, сакаат да ги исечат липите на булевар ЈНА да правеле повеќе ленти за возила, Каде се дрвјата од центарот, капиштец, и други места?? И слично
E pa toa jebeno spansko selo e na kota kako sto e sredno Vodno.Ete za toa se buni "Panco"[?]Zatoa sto utepaniot Tripun zabrani dve trki godisno na Vodno ,demek se unistuvalo zeleniloto a kukite ,nisto[?],ne go unistuvaat Vodno. Vikas desetina kuki a ja znaes samo kukata na Zigo mal,zingo mal,dojdi mi na zur........ A ne se desetina tuku se ravno 220 objekti.I tebe toa ne ti smeta[?]ili te zasega i tebe licno[?] Toa sto tones vo necistotija i sto gradski park e za nikade mozes da mu zablagodaris na Tripun.Gi izbrka profesionalcite od tamu i stavi drugarcinja na Maja na nivno mesto na koj im e vazno kolkavi ke im bidat platite. A za drvata,dodeka bese gospodinot Risto Penov se sadea vo ogromna kolicina.Od koga ne si pominal vo Kapistec da vidis kolku mnogu drva ima zasadeno.A isto e i vo centar. A toa sto sakale da gi secat lipite na bulevar JNA,odma da gi secat ako napravat novi lenti.Drvata se tamu stari i treba da se isecat i da se nasadt novi.Pogledni gi samo drvata sto gi nasadija na kej ,za dve godini stanaa drvista.
concrete Trifun nema pari za gradot??? Ili nema na negovoto "crno" konto ????? 220 x 100.000 = 22.000.000 EU vo gradska kasa za komunalii i KAZNA za legalizacija........ili nezakonska legalizacija i 10% = 2.200.000 vo negoviot ....pardon vo dzebot na negoviot skopski broker.... Sto bi rekol Divider...kako miluvate !!!!!
Divider Добро, може ли некој да ми каже точно каде се тие 220 куќи во тоа фамозно шпанско село? П.С. Може ли некој да ми каже што ќе се добие ако се искорнат дрвјата на ЈНА и постават уште коловозни ленти? Наместо да се забрани движење со возила или да се ограничи, на пример како Загреб или Белград, со зони за пракирање и скапо да биде, за да се растерети срцето на градот?
concrete Mislam deka nema sansi za drvata . Ke odat jabana!!!!Toa e linijata na mal otpor, siromstijata vo pari i vo duh i propustot da ima etika i veronauka po skolite , koga aktuelnive bile na skolska vozrast:):):)!!! Ne veruvam deka bilo kade ima grad koj se deklarira za GLAVEN GRAD a da e takvo soobrakajno selo kako Skopje. Ama pak koga ke ja vidis, Bitola, Kumanovo........Ohrid itn.itn. fakjas dzada , bez nikakva zelba dzedaj da bides:):):)!!!
Divider ОК, а каде е шпанско село?? Локација во простор, со детали, дирекции, за да појдам после работа да го видам, да видам дали навистина е точно тоа што го пишува Панчо или не. Зошто, ако е точно, да се повлечам во изјавите, ако не е, вехементно да го нападнам :)!
lav
quote:
Originally posted by concrete
Mislam deka nema sansi za drvata . Ke odat jabana!!!!Toa e linijata na mal otpor, siromstijata vo pari i vo duh i propustot da ima etika i veronauka po skolite , koga aktuelnive bile na skolska vozrast:):):)!!! Ne veruvam deka bilo kade ima grad koj se deklarira za GLAVEN GRAD a da e takvo soobrakajno selo kako Skopje. Ama pak koga ke ja vidis, Bitola, Kumanovo........Ohrid itn.itn. fakjas dzada , bez nikakva zelba dzedaj da bides:):):)!!!
А за Тетово и „западот„ ..како ич да не сакаш да кажеш нешто ...посебно за Тетовската дива депонија на местото каде некојпат била железничка станица.
Pana
quote:
Може ли некој да ми каже што ќе се добие ако се искорнат дрвјата на ЈНА и постават уште коловозни ленти?
Ke se dobie toa sto soobrakajot na toj del ke se rastereti od guzva sto se pravi preku cel den. A drva se sadat,ne se sekiraj i mnogu brzo rastat.
Pana
quote:
ОК, а каде е шпанско село??
Nad bolnicata za TBC ili sega go vikat Institut za belodrobni zaboluvanja vo Kozle.Levo i desno po sumata se rasposlalo spanskoto selo.
intel ЈНА????? Му го вратија името на булеварот?????Дрвата[:0][:0][:0][:0] Абе Вие(пана и дивидер) ме потсеќате на онаа народната: Магарето отиде јабана, вие плачете по самарот:)))))
Pana
quote:
Политика ПРОМЕНИ ВО РАБОТАТА НА СОВЕТОТ НА ГРАД СКОПЈЕ Трифун се плаши од советничките прашања ЛДП ПРВАТА ШАНСА ЗА ПОСТАВУВАЊЕ НА СОВЕТНИЧКИ ПРАШАЊА ЌЕ ЈА ИСКОРИСТИ ЗА ЕКСПЕРТИТЕ ВО КАБИНЕТОТ НА КОСТОВСКИ, ЗА ДА ИМ СЕ ПОЈАСНИ ЗОШТО ВО НЕГОВИОТ КАБИНЕТ ИМА ЛУЃЕ КОИ СЕ ДОЛЖНИЦИ НА ГРАДОТ , КАКО ШТО Е СОКОЛИЌ. ДЕЛ ОД ПРАШАЊА ЌЕ БИДАТ ПОСТАВЕНИ НА ТЕМА СТРУЧНОСТА НА НОВИТЕ ДИРЕКТОРИ, ДРУГАРЧИЊА НА МУХИЌ Долгогодишната практика во работата на Градското собрание се менува. Седниците на Советот на Град Скопје повеќе не започнуваат со советнички прашања, како што беше од 1996 година па наваму. За советнички прашања отсега ќе има на посебно организирана седница, која ќе биде резервирана специјално за прашања. "Причина за ваквиот чекор се скокотливите прашања упатени на адреса на градоначалникот Трифун Костовски. На минатата седница поставив прашање кое очигледно предизвика нервоза кај градоначалникот Трифун Костовски. Неговата лутина беше видлива. Веднаш потоа опозиционата коалиција "За подобра Македонија" реши да ги укине прашањата кои ги поставуваме на почетокот на секоја седница" - вели советникот на ЛДП, Панче Ангелов. Неможноста да се обрати директно во Советот, Анѓелов ја заменува со обраќање пред јавноста. Тој преку медиумите му се обрати директно на Костовски прашуваќи го "каде се неговите експерти и дали тоа се другарчињата на неговата портпаролка Маја Мухиќ". ЛДП, додава Ангелов, првата шанса за поставување на советнички прашања ќе ја искористи токму за експертите во Кабинетот на Костовски. Тој смета дека мора да им појаси зошто во неговиот Кабинет има луѓе кои се должници на Градска каса, како што е Златко Соколиќ, но да појасни, како што вели Ангелов, и зошто има човек кој работи како градски рекетар. Дел од советничките прашања ќе бидат поставени на тема стручноста на новите директори, другарчиња на Мухиќ. "Не е директор оној кој ќе седне на маса и меѓу првите точки на дневен ред ќе му биде директорската плата. Тоа е случај со директорот на ЈП "Градски паркинг", Љупчо Јованов, другарот на Мухиќ. Прва точка на дневен ред му била усвојување на програма која не постои, но се усвојува, па потоа ќе се изработува, а втора точка неговата плата да биде 56. 000 денари. Членовите на Управниот одбор на ова претпријатие не земаа паушал некое време за да се купат оние електронски рампи, а тој својата плата веднаш ја крена"- констатира Ангелов. Билјана ЗАФИРОВА
Ajde da ve vidam najdete i za ova opravduvanje[?][?]
Jakov Abe Pana pa sto prasanje ke mu postavis na Trifun koga nisto covekot ne raboti ovie tri meseci. Ne zezaj i ti. Samo gubenje vreme ke bide toa....neka pocne za edno godina dve da raboti da ima novi proekti(ako ima) pa i prasanajta ke dojdat na red. Neli?
Pana
quote:
Abe Pana pa sto prasanje ke mu postavis na Trifun koga nisto covekot ne raboti ovie tri meseci. Ne zezaj i ti. Samo gubenje vreme ke bide toa....neka pocne za edno godina dve da raboti da ima novi proekti(ako ima) pa i prasanajta ke dojdat na red. Neli?
Taka si e[:(]Sosema si vo pravo[B)]
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Abe Pana pa sto prasanje ke mu postavis na Trifun koga nisto covekot ne raboti ovie tri meseci. Ne zezaj i ti. Samo gubenje vreme ke bide toa....neka pocne za edno godina dve da raboti da ima novi proekti(ako ima) pa i prasanajta ke dojdat na red. Neli?
Taka si e[:(]Sosema si vo pravo[B)]
Не „работи„ од Вам само познати причини.... Како прво , што ви требаше (мислам на сите од се-де-сето нели) на Чоре-то наивно до немајкаде ...да му давате надеж дека ТОЈ е (за) ГЛАВЕН во Советот , кога е сега и во иднина , ГОЛ ПИШТОЛ (без реална подршка во Советот на Градот мислам). пс Зашто... сдсм му ја подметна оваа илузија на Чорето Скопско и Битолско нели , и веднаш се „повлече„ во опозиција , кога е ЈАСНО дека ако некому дадееш поддршка , тоа сепак кај сериозни луѓе (за сериозни времиња) значи и дека тоа СТВАРНО ГО МИСЛЕВТЕ...или и ова(а) е една од сдсм-ПАТКИТЕ како онаа на која „залапаа„ маса на ТУТУрутки за „вработување„ барем на барем ЕДЕН (утман велат) од секое МК семејство?
Pana Ednas be lavu,barem ednas iznenadi me i kazi deka navistina Tripun e "tuturutka" (kako sto gi vikas ti). Ne zborime ni za Core ni za Coreica.Zborime za Tripun otepaniot[:(][:(]
Strelec Bashka, koj veli deka SDSM mu dale poddrshka na Chore? Neli tajno beshe glasanjeto? I ushte pobashka... Neli se chukavte vo gradi deka UBEDLIVO ste pobedile vo Skopje i deka ste ja osvoile vlasta? I ushte pesni peevte na ploshtad!:) Pa ako ste (ubedlivo) na vlast, togash shto e bitno SDSM dali kje glasa za Chore ili za Trajche? Kako mozhe da vi zavisat odlukite od nekoi shto se ubedlivo porazeni? Neli SITE skopski opshtini gi osvoivte?
Thief
quote:
Originally posted by Strelec Neli SITE skopski opshtini gi osvoivte?
Дури и Карпош го имаат освоено, ама Петров не е свесен од која партија е! :) На Трипун најдобро ќе му беше да си седи во Собрание и да си се мафка со ракометот... Јас не знам што се нафаќа за работи за кои не го бива?!
Strelec
quote:
Originally posted by Thief
Јас не знам што се нафаќа за работи за кои не го бива?!
Lakom g'z!:)
Thief Народна мудрост: Лаком г`з сто .... лапа! :) Со прсте не мрдна човеков, стави на функции луѓе кои се тотално неспособни и несоодветни, кои мислат само на личен профит (додека претходните се откажувале од дневници за општото добро), нема поддршка од Советот, нема идеи, се бави со некакви ревизии, наместо да се фати за работа. Пофригидна јавна личност од газда Трипун ретко мајка раѓа.
lav Originally posted by Strelec
Bashka, koj veli deka SDSM mu dale poddrshka na Chore? Neli tajno beshe glasanjeto? Иди бегај бе колега ...не се знаело во Македонија кој за кого гласал и кога „гласал„ иако не бил во земјата!!!. Македонија е само како еден осредно населен кинески кварт каде се се знае и дознава. I ushte pobashka... Neli se chukavte vo gradi deka UBEDLIVO ste pobedile vo Skopje i deka ste ja osvoile vlasta? За да ме разбереш мене , тебе очебијно е дека ти треба помала количина на партиска заслепеност со која ете си го „препливал„ дури и океанот Pa ako ste (ubedlivo) na vlast, shto e bitno SDSM dali kje glasa za Chore ili za Trajche?Се додека има такви како тебе , ќе биде важно се ...оти сепак сдсм има одреден број на советници со чија бројка е податливо да се манипулира кога веќе не може да се „владее„ легално„ ...како во случајов погореопишан Kako mozhe da vi zavisat odlukite od nekoi shto se ubedlivo porazeni? Кога овој Народ ќе се ослободи од невидливите стеги на заробениот-му ум , само тогаш тоа што последно си го напишал ...ќе биде небитно. пс Не заборавај дека Мојсеј ги „шетал„ Евреите по пустините Синајски (а е опишано во Библијата) а кои ги ослободил од Египетското ропство , цели 40 години ...се додека и последниот РОДЕН КАКО РОБ (во нашиов случај комунистички воспитан) не изумрел , разбира се со прирородна смрт. ппс Истото по се изгледа го „чека„ и Македонскиот Народ , но се плашам дека СЛОБОДНИ ЛУЃЕ као се помалку да ги „гледам„ на хоризонтот , мислам во Македонијава денешна.
OooOo
quote:
Originally posted by Thief
... Јас не знам што се нафаќа за работи за кои не го бива?!
Kako mozhesh da kazhesh deka ne go biva koga 2.5 meseci ili 3 e na vlast?? Pazi ova ...
quote:
Originally posted by OooOo
Razlikata e shto Trifun e samo 2.5 meseci na vlast, a Penov beshe 8.5 godini na vlast i do sega isto napravija ili u prevod NISHTO ... kolku edniot do sega, tolku drugiot u godinite sho pominaa. E sega da vidime u narednite 3 i kusur godini shto kje napravi Trifun :)
slasa neka gio fati cihganite da ne pitaat na ulica da ne moze covek so kola da pomine niz skopje
lav
quote:
Originally posted by slasa
neka gio fati cihganite da ne pitaat na ulica da ne moze covek so kola da pomine niz skopje
Тоа е работа за Б(а)учко односно неговата Влада и миниустерот за социјала , оти тие се негови коаљициони партнери.
Divider Ne se toa cigani, тоа се РОМИ!!! Тие не питаат по улиците скопски, тие спроведуваат анкета, колку се дарежливи скопјани, му помагаат ли на ближниот во невола!!! Да се разбереме, нели. Плус, додека анкетираат, ни ги замачкуваат стаклата на возилата, да не ги гледаме ближните свои и околината наша бедна, како што и власТа ни ги мачка очите да не си ја гледаме бедотијата во која не фрлила!!!
concrete
quote:
Originally posted by Divider
Ne se toa cigani, тоа се РОМИ!!! Тие не питаат по улиците скопски, тие спроведуваат анкета, колку се дарежливи скопјани, му помагаат ли на ближниот во невола!!! Да се разбереме, нели. Плус, додека анкетираат, ни ги замачкуваат стаклата на возилата, да не ги гледаме ближните свои и околината наша бедна, како што и власТа ни ги мачка очите да не си ја гледаме бедотијата во која не фрлила!!!
Imas pravo Divider,toa se ROMI ..novoosvesteni goltaci na muslimanskata vistina i potencijalno fundamentalisticko topovsko meso. Imam informacii deka veke se koncentrirat vo gangovi i stanuvaat se ponasilni. Ova novive ROMI gi istrebija toa starite dobri Cigani , iako tie bea vakvi takvi, sepak si bea dobrodusni i veseli luge,muzikalni do besvest, eh nasite stari prijateli cigojnes...odletaa na nebo!!!!
Pana Abe Divco,me prasa kade e "Spansko selo" i jas otkako ti kazav od tebe ni traga ni glas. A nisto ni od obekanjeto sto go dade[:0][:0] Sto ja svrte temava za romite.Sto vrska imaat tie so Tripun (osven sto mu svirea koga "pobedi")
Strelec
quote:
Originally posted by lav
...бегај бе... ...ти треба помала количина на партиска заслепеност... ...си го „препливал„ дури и океанот... ...додека има такви како тебе...
A da prestaneshe da se zanimavash so mene?:) Kako ti izgleda edna takva ideja? Ili da pochnam i jas da se zanimavam so tebe!? Posle kje kvichish deka 'komunistite' gi baniraat lugjeto shto poinaku mislat!!! Zatoa vo idnina... kazhuvaj si go svoeto mislenje, bez mene da me analizirash!
Strelec За ист проблем - Трифун со два аршина "КОСТОВСКИ ОД ЕДНА СТРАНА ГО ПРОШИРУВА ГУП-ОТ ЗА ВОДНО, А ОД ДРУГА СТРАНА СЕ ОБВРЗА ДА ГО РЕВИДИРА АКТУЕЛНИОТ ДУП ЗА ПАРК-ШУМАТА НА ГАЗИ БАБА КАДЕ ШТО ОСВЕН ТРЕВА НЕМА НИТУ ЕДНО ДРВЦЕ" - ОБВИНУВААТ УРБАНИСТИТЕ. Поместувањето на границата на парк-шумата Водно и легализацијата на бесправно изградените лусузни објекти ќе ги охрабри инвеститорите и ќе предизвика нов бран на дивоградби на оваа многу атрактивна локација. Истовремено овие сигнали ќе значат зелено светло за изградба на планираните седум згради, на кои Државниот градежен инспекторат им стави забрана уште додека се копаа темелите. Ова се само дел од аргументите против легализирање на дивоизградените резиденции во Шпанското село кои ги посочуваат градежните есперти и урбанисти. Тие сметаат дека со измените на генералниот, а потоа и деталниот урбанистички план, проблемот нема целосно да се реши, туку можност да се легализираат ќе добијат само оние објекти кои се близу до постоечката граница. Тогаш, 78-те хациенди кои се длабоко во зелениот појас, повторно ќе останат надвор од генералниот урбанистички план. Тие го обвинуваат градоначалникот Костовски дека за еден ист проблем на две локации во градов, применува два различни аршини. "Костовски од една страна го проширува ГУП-от за Водно, а од друга страна, пак, ќе го ревидира планот за парк-шумата на Гази Баба. Не е во ред, оти со ваквите одлуки се сквернави зелениот појас и дрвјата на Водно, кои се белите дробови на градот, а се штити брдото на Гази Баба, каде што освен трева нема ниту едно дрвце-обвинуваат урбанистите. Но, дека ќе се легализираат луксузните хациенди на Водно, сега е се поизвесно.
intel
quote:
Originally posted by lav
Мојсеј ги „шетал„ Евреите по пустините Синајски (а е опишано во Библијата) а кои ги ослободил од Египетското ропство , цели 40 години ...се додека и последниот РОДЕН КАКО РОБ (во нашиов случај комунистички воспитан) не изумрел , разбира се со прирородна смрт. ппс Истото по се изгледа го „чека„ и Македонскиот Народ .[/blue]
Ех кога би имал Ти власт, каков Голи Оток какви бакрачи тоа би било чиста нула.Би го скратил ти тоа природно изумирање со Ваташки методи на едно 60% Македонци.
concrete
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by lav
Мојсеј ги „шетал„ Евреите по пустините Синајски (а е опишано во Библијата) а кои ги ослободил од Египетското ропство , цели 40 години ...се додека и последниот РОДЕН КАКО РОБ (во нашиов случај комунистички воспитан) не изумрел , разбира се со прирородна смрт. ппс Истото по се изгледа го „чека„ и Македонскиот Народ .[/blue]
Ех кога би имал Ти власт, каков Голи Оток какви бакрачи тоа би било чиста нула.Би го скратил ти тоа природно изумирање со Ваташки методи на едно 60% Македонци.
Nema potreba Intel od takvo glupiranje, "drzavnicive" imaat mnogu podobra "tehnologija", dnevno "iceznuvaat" so pridruzba na sumot od avionskite motori barem edno 9-10 famalii :):):)!!!! Ako prodolzi taka, pocni nekoj kurs za elektricar...da ne treba da ja isklucuvas strujata kako posleden:):):)!!!!
intel
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by lav
Мојсеј ги „шетал„ Евреите по пустините Синајски (а е опишано во Библијата) а кои ги ослободил од Египетското ропство , цели 40 години ...се додека и последниот РОДЕН КАКО РОБ (во нашиов случај комунистички воспитан) не изумрел , разбира се со прирородна смрт. ппс Истото по се изгледа го „чека„ и Македонскиот Народ .[/blue]
Ех кога би имал Ти власт, каков Голи Оток какви бакрачи тоа би било чиста нула.Би го скратил ти тоа природно изумирање со Ваташки методи на едно 60% Македонци.
Nema potreba Intel od takvo glupiranje, "drzavnicive" imaat mnogu podobra "tehnologija", dnevno "iceznuvaat" so pridruzba na sumot od avionskite motori barem edno 9-10 famalii :):):)!!!! Ako prodolzi taka, pocni nekoj kurs za elektricar...da ne treba da ja isklucuvas strujata kako posleden:):):)!!!!
Ај па ти сега сакаш да ме бутнеш во клинч со Утопја, не ја разбирам јас многу пробај со Трендафил[;)]
Pana Dupkite po ulicite se se pogolemi,gradot se davi vo gurbe,trevata e neiskosena ama Tripun muva ne go lazi. Sega sakal i sportskata sala da ja stopira i da pravel montazna,spanskoto selo da go legalizira a od juzen bulevar aber nema. I povtorno kako vo K-15 "a od seks mori Maro aber da se nemalo"[:D][:D] p.s. Od se funkcionira samo Maja Muhic so drugarcinjarta.
Jakov A Maja ima li aber od sex?
Pana Pojma nemam.A i Tripun nekako ne mi lici deka go biva.Nekako mnogu mlitav mi e.
Jakov Aaa mlitav a u SOfija so mladi decki?
dejan pa zosto vie skopjani glasafte za nego???
Jakov nie skopjani ne glasafme za nego drugi "skopjani" bea tie sto glaasaa
Pana
quote:
drugi "skopjani" bea tie sto glaasaa
Hiii...hiiiii...hiiiiiii....huuuuuuu, car[8D][8D][8D]
dejan epa koj se tie?? dali znaete zosto tie drugi skopjani glasale za trifun? prav odgovor plz!
Pana
quote:
zosto tie drugi skopjani glasale za trifun
Za inat na SDSM,ete zatoa. E sega otkako vidoa deka Tripun ne go biva,rabotava e "of lele majko".
intel off topic. Пана и Јаков, ако сте за секс муабети има форум “љубов и секс“ и како тоа такви швалеришта да не знает како се секса Маја Мухич.Или прво треба некој да ви каже па да се фалите на друго место као сте ја пробале во соблекувална на полувреме доедека играл Кометал и била страшна за секс:))))))))
dejan stvarno taka e megju tie drugi skopjani 'of lele majko' ili ti taka mislis?:p
Pana Taka e veruvaj mi dejan,Pana nikojpat ne te izlazal do sega[:)]
dejan da vo pravo si:)))! sto mislis na ova? http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=26570
Divider Панчо, дете голомеше, чекај да тибам, нели морав да ојдам и да проверам дали е ваистина или њет! не знам сега на кои мислиш од куќите на Водно. Ја најдов на две места, а никој не сакаше да ми каже дали е тоа фамозното шпанско село, но на едно место, до кај што е асфалтиран патот, очебијно е дека не се куќите во заштитениот појас, и се на се дали се 15-тина, а од црниот пат натак имаше уште 5-7 кужи, кои се на граница, не сум геометар, ама некако ми изгледаа дека се тука, ни ваму ни таму, на сама граница на заштитениот појас, а на другото место се гледа дека не се вили и хациенди, ами луѓе живеат таму, а изгледаа богатунски. Веројатно јас сум јанлаш за локацијата, кај што бев некако не видов 70-тина велелепни вили и хациенди. Додуша, на едно место има едно да речеме, десет кои се на три спрата, едната има и лифт до неа, ама се распрашав и едната е на ветеринаренб доктор, другата на општ лекар, третата на џандар, четвртата на приватник, кој бил џандар, од каде им пари не навлегувам, ама изгледаа моќно и преубаво, само некако не ми се ќинеше дека се во заштитениот појас, може сум јанлаш. Еве тие нека бидат во заштитениот појас, ама не се 70 туку 5-10 куќи (овие за кој зборам снемаат асфалтен пат до нив), а другите, подоле малку, на асфалтирниот пат, не личат на хациенди, туку на куќи правени со тешко заработени средства, продадени нивчиња по источна Македонија или слично и не личеа дека се на функционери. Прашував и таму за стопаните, едниот е џандар у пензија, другиот џандар пред пензија, третиот (од оние кои ги начекав да ги прашам) ќерка му е у странство и му дала праи да догради старат куќа, а се останато веќе, ми рекоа, одамна живее, барем едно 15-20-тина години ако не и повеќе. Не знам, дали сум утнал локациите, ако сум јебига, ако не, лично, не би рушел ништо од оние кои се до асфалтираниот пат, за другите, со комисија да се утврди дали се во заштитениот појас. Се останато би легализирал. Таму каде што бев, барем. Дај поточни информации, како се стига до тоа шпанско село за денес-утре пак да појдам да видам дали сум утнал првиот пат, дали не и која е фамата околу сето тоа. Плус, прочитав навремето дека му ја (бесправно приклучени) краделе водата на УСранко Црвенковиќ од резиденцијата, овие каде што бев не с еприклучени на таа мрежа. Ако му ја крадат водата т.е бесправно се приклучени, а немаат пумпа за притисок да ја тера нагоре, тогаш или на држаЛникот резиденцијата е во заштитениот појас или шпанско село не е, бидејќи според основно познавање на физиката би рекол дека водата не оди угоре-пругоре туку надоле. Не знам, не сум стручља и ќе повторам, дајте ми подетални информации и дирекции како да стигнам до шпанско село, да видам со свои очи, па ако треба да се рушат и кампања да се започне, не дека немам каде да кажам и кому да споменам. Којзнае, може ќе се добијат и некои поени, политички :)!! А ако не се за рушење, како што напоменав, вехементно да го бранам нивното опстојување. Плус и никој не знаеше каде е славната хациенда на Ѕинго мал, Ѕинго мал, дојди ми на жур ... ... ... ...ур!! Благодарам и се надевам дека со ова, мој драг пријателе сдсм-офски послушник и апаратчик Панчо, делумно ги задоволив твоите страсти за одговор од мене, повеќе кога и ти ќе се потрудиш и ми дадеш упатства(детални) како да стигнам или дали сум веќе бил на спорното за скопјани, шпанско село!!
lav Сето ова ќе (си) биде како и се досега видено и чуено...односно одкога ќе „легне„ прашината ...се ќе си оди според „редот„ дамна воспоставен некаде во раните педесетти години од минатиот век. Чаре ??? (можеби ќе ме запраша на пример кољегата Пана). Правење на однапред планирани и катастарски маркирани населби и тоа со различит „квалитет„ и местоположба во градот и околината , со сета инфраструктура доведена до самиот плац. пс Останува ...само секој да си го „одбере„ тоа од понуденото , што реално може да го плати. ппс НО ....ова е за во ИДНИНА (не сакам да шпекулирам дали е далечна или блиска)
Pana Si ja utnal lokacijata be Divco, klonirano vmrovce(*barem da si prav vmrovec a ne kloniran i vo drustvo so najgolemite apasi)ili taka ti odgovara da ne gi vidis haciendite vo Spanskoto selo. Za da ne ti objasnuvam koordinati posto ke mi bide dzabe ,otvori nekoj star vesnik "Vest" ili "Vreme" ili na kraj kraeva odi kaj Trosanski vo Skopjanka i ke ti gi pokaze site kuki vo Spansko selo. Patem prestani da se glupiras zasto mislam deka si na povisoko nivo od nekoj ovde i imenuvaj go predsedatelot kako sto mu e vistinskoto ime Branko Crvenkovski. Pokazi malku pocit kon institucijata predsedatel i kon drzavata Makedonija.
lav
quote:
Originally posted by Pana
Si ja utnal lokacijata be Divco, klonirano vmrovce(*barem da si prav vmrovec a ne kloniran i vo drustvo so najgolemite apasi)ili taka ti odgovara da ne gi vidis haciendite vo Spanskoto selo. Za da ne ti objasnuvam koordinati posto ke mi bide dzabe ,otvori nekoj star vesnik "Vest" ili "Vreme" ili na kraj kraeva odi kaj Trosanski vo Skopjanka i ke ti gi pokaze site kuki vo Spansko selo. Patem prestani da se glupiras zasto mislam deka si na povisoko nivo od nekoj ovde i imenuvaj go predsedatelot kako sto mu e vistinskoto ime Branko Crvenkovski. Pokazi malku pocit kon institucijata predsedatel i kon drzavata Makedonija.
Пана пана .... Па сигурно знаеш дека КОЈ СИ ГО БАРА , ТОЈ НАКРАЈ И ЌЕ СИ ГО НАЈДЕ“ ...нели ....мислам на името. Тоа што не сакаш тебе да ти го сторат не прави го никому другому ...мислам на некојпат користените поими ГРАЃАНИН и слично од сдсм камарилата и нивните придружници насекаде „поставени„ како КРТОВИ и ПАПАГАЛИ..кои само на еден миг од „газдата„ , веднаш се појавуваат да дневната светлина а другите пак веднаш крекаат ...за шака на просо-разбира се , односно нивната основна храна.
Pana
quote:
Давитељ против давитеља, ако ти не давиш Пначо не знам кој дави. Скопје вакво, онакво... Скопје од памтивек смрди, гнасно е, ужас улиците, катасрофа. И пред Проневеров и за негово време и сега. треба стап по грбот на нашите минати, тековни и идни градски велможи за да се направи нешто. Така што и твоево верглањље едно те исто веќе е невкусно
Ova e prviot[?]
quote:
Скопје од памтивек смрди, гнасно е, ужас улиците, катасрофа. -------------------------------------------------------------------------------- Malku poveke da si go sakas rodeniot grad ne ke da e na odmet.Vaka izgledas kako nekoja zlobna baba
Ova e vtoriot[?]
quote:
Sakanjeto e edna rabota, gledanje realno na rabotite e druga ...
A ova e tretiot od pozadi[?] I sega sto[?]
quote:
lol ... aj vrati se nazad i prochitaj gi poslednite 3 posta
Vo koj konteks go napisa ova[?][?][?]
OooOo Poentata e Pana shto skokash od tema na tema shto nema blage veze. Divider ti dava realna slika na Skopje za izminative godini, a ti nego go napagjash deka ne si go saka gradot i go narekuvash 'zlobna baba', za na kraj da dojdesh do zakljuchok deka Trifun nishto ne raboti. [|)] Jas ti podavam raka i gledam deka mnogu chesto znaesh da gi izvrtish temite i da gi svrtish taka kako shto tebe ti odgovaraat, a vo isto vreme drugite da ne primetat. ;) Te biva za politichar, nema shto ... ama nekogash treba kochnica da mavnesh ... :)
Pana
quote:
Jas ti podavam raka
Prifakam[:D][:D][:D][8D]
Divider Ами Панчо, сум утнал велиш, пеки, бива да сум утнал. Ќе побарам да видам, ама да повторам, кај што бев, немаше 70-тина и повеќе куќи, камоли хациенди. А за Црвенковиќ, нема да го именувам онолку време колку што тој не го именуваше покојни Борис. Не дека нешто ми беше легнат Борис на срце, ама фер е фер, а Усранко покрај желбата да биде нов Лукашенко, ШПеварндандзе, Нијазов т.е. апсолутен главатар на Македонија, не формално туку и фактички, сеуште е дршаЛник и гражданин, а не прецедатељ. Таман, уште една, еднаипол година, потоа, кратко, па тендер за нов авион :)) what goes around comes around nais pais Пана.
Pana Mnogu davis be prijatel.Dosaden si kako buva na .ur[:D][:D]
Divider Давитељ против давитеља, ако ти не давиш Пначо не знам кој дави. Скопје вакво, онакво... Скопје од памтивек смрди, гнасно е, ужас улиците, катасрофа. И пред Проневеров и за негово време и сега. треба стап по грбот на нашите минати, тековни и идни градски велможи за да се направи нешто. Така што и твоево верглањље едно те исто веќе е невкусно.
Pana
quote:
Скопје од памтивек смрди, гнасно е, ужас улиците, катасрофа.
Malku poveke da si go sakas rodeniot grad ne ke da e na odmet.Vaka izgledas kako nekoja zlobna baba[:0][:0][xx(]
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
Malku poveke da si go sakas rodeniot grad ne ke da e na odmet.Vaka izgledas kako nekoja zlobna baba[:0][:0][xx(]
Sakanjeto e edna rabota, gledanje realno na rabotite e druga ...
Pana
quote:
gledanje realno na rabotite
E pa aj realno da vidime sto napravi Tripun za tri meseci[;)]. Nisto[:0][:0]. A ke pominat uste tri meseci i pak ke bide,nisto[:0][:0]. Do koga[?][?]
OooOo lol ... aj vrati se nazad i prochitaj gi poslednite 3 posta ;)
Divider Панчо, ова твоево со мене препукување му доаѓа како познатата: му рекло магарето на зајакот дека има големи уши. Ај да не се лажеме, важи. дај предлог како да се оправи Скопје, место да кудиш цело време. Ние, гласавме за Трифко, го избравме, да видиме што ќе стори. Реков веќе еднаш, ако не го бива, треба да се смени, како Паверов што го сменија, ама дозволи му на човекот барем некое време. на твоине им даваме толку години власт па ништо не направија, сега ти сакаш одеднаш да се почитуваат 100 дена!!!! 10 000 дена власт на СеДеСе не донесе ништо друго освен бедотија, а ти сакаш сега на Трифко 100 дена. не ме сфаќај грешно, не го бранам, само сакам да му се даде шанса. Никој од нас не знае во каква состоијба е затекнат градот (мислам на состојбите во градскиот совет, каса и сл.). А тоа дали јас си го сакам Скопје или не, моја работа. Јас го сакам Скопјево, нашава најголема селендра во татковинава, но, факт е дека е се она што го набројав во минатите постови. Коренито треба да се зафати некој за да го оправи. Канделабрите не ми вршат работа ако сметот душа вади од смрдење. Скопје е: однадвор гладец, одвнатре јадец!!
Pana
quote:
СеДеСе не донесе ништо друго освен бедотија
Greska si i toa mnogu golema.Ili pa ne si greska tuku siris defetizam na forumov[xx(][xx(]. Bedotija,vojna,kradenje na angro i se sto e necesno go donese tvojata opcija VMRO-DPMNE-DPA.Tie i tie drugite od VMRO-NP go napravija toa i ti toa dobro go znaes[:(][:(]. Tri godini SDSM ne moze da go oprai pustosot sto zad sebe go napravi vladenieto na VMRO-DPMNE. Otvori novina i samo vmrovci ke vidis osomniceni za proneveri. A na Tripun i 10.000 dena da mu dades ke bide dzabe.Samo gubenje vreme.
Pana
quote:
резил ќе ги правам додека не ја поправат
A imas li predlog kade da se javime da ja popravat.Imas li nekoj e-mail od nekoj sto e odgovoren za toa.
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
резил ќе ги правам додека не ја поправат
A imas li predlog kade da se javime da ja popravat.Imas li nekoj e-mail od nekoj sto e odgovoren za toa.
Да имав чаре и Мејл досега ќе беше (најверојатно) и поправена..нели???
Divider www.vlada.gov.mk; www.mfa.gov.mk; мојт таму че најдите нешчо! Ако не, ондак одајте на веб тсраницата на држалниот секретар во МНР на РМ, Емил Кирјас: www.emilkirjas.com; www.emilkrijas.tripod.com, чојкот си остајл и мобилен, а пошо е фиљан чојк можи че ви дај мејл от градо!!
Pana
quote:
држалниот секретар во МНР на РМ, Емил Кирјас
Sakas da ni ja ebes temata ama dzabe[xx(][xx(].Koj stojko sega ima vrska tuka Emil Kirijas so sijalicata sto ne sveti kaj mostot kaj sto ke se sopnel lav. Mesto da se obiduvas da ne defokusiras od temata podobro ke bide da dades nekoj predlog za dobroto na site zasto se videlo deka od Tripun utepaniot nema fajde[:0][:0].
Divider [8D][8D][:D][:D][:D][;)][:D][:D][8D][:p][8D][8D]
Pana Aj da vidime koj momentalno go socinuva kabinetot na Tripun:[:0][:0] 1.Lovren Markic -sef na kabinet[:0][:0] 2.Zlatko Sokolic -sovetnik za ekonomski prasanja[:0] 3.Ljubisa Georgievski -predsedatel na sektor za urbanizam,komunalni i stambeni prasanja[:0][:(!][:(!][:(] 4.Arieta Selimi -preveduvac[}:)] 5.Maja Muhic -portpzrol[xx(] 6.Mirjana Cupic -asistent na gradonacalnikot[:(!] Nemoj slucajno nekoj i da pomislil deka sum nacionalist.Ednostavno zasto sekogas mislime deka ako na nekoj mu zavrsuva prezimeto na ic e popameten od nas. Ajde da ve vidam sega ,kakvi se vasite komentari na vakviot sostav na Tripun utepaniot. p.s. Za darko Markovic i......... vo druga prilika
concrete Utepan Pana utepan,komedija ziva, pa sega il ke go bide gradonacelnik il ke otide za pretsedatel.....ambiciozen si e coekot+mrzi Makedonci iz dna duse:):):)!!!!! A za ona "ic" ne se buni , ne zaboravaj deka zivees vo srpskiot del od podeleniot kolac narecen Makedonija!!!!! A za popametni ne se, rasprasaj se od kade poimot cokajlii!!!!!
Divider Усранко Црвенковиќ, Ќиро Глигоревиќ, Тито Петковиќ, Јани Макрадулевиќ, Радмила Шеќериновиќ, Илинка Митревиќ, Никола Поповиќ, Никола Гвуевиќ, Ганка Самолиовиќ-Цветановиќ....!!
Pana
quote:
Усранко Црвенковиќ, Ќиро Глигоревиќ, Тито Петковиќ, Јани Макрадулевиќ, Радмила Шеќериновиќ, Илинка Митревиќ, Никола Поповиќ, Никола Гвуевиќ, Ганка Самолиовиќ-Цветановиќ
Ne,navistina preteruvas[:(!][:(!].Zosto, sto te tera da bides takov[}:)][}:)] Mozes ti i mnogu podobro i porealno da diskutiras,samo ako sakas. Jas sum optimista[;)]
Divider А што е важно презимето, и на кои букви завршува истото? Не е тоа никакво мерило за квалитет (or the lack thereof)!! Без оглед дали е некој со иќ, ов, офф, ски, овски ако си јаврши работата аферим, ако не сиктер! И ти забегуваш во периферни нешта наместо да се обидеш да ги иднетификуваш проблемите, недостатоците, (не)квалитетот и тн, а пшотоа и да дадеш констуктивни идеи како да се надминат истите. Јас велам: ако не го бива сиктер, ама да му дадеме уште малку време!!
Pana
quote:
Усранко Црвенковиќ, Ќиро Глигоревиќ, Тито Петковиќ, Јани Макрадулевиќ, Радмила Шеќериновиќ, Илинка Митревиќ, Никола Поповиќ, Никола Гвуевиќ, Ганка Самолиовиќ-Цветановиќ
Tocnao taka.Ne e vazno prezimeto ,ama zasto ti si skokas samiot vo usta so ova tvoevo pogore napisano. Znaci koga tebe ti odgovara gi prekrstuvas lugeto i toa vo losa konotacija go pravis, a koga ne ti odgovara prasuvas "sto smeta prezimeto".Ne smeta nisto no sepak vo konkretniov slucaj malku bode oci. No nejse,ne sakam da se zanimavam so tebe tuku so Tripun.
quote:
да ги иднетификуваш проблемите
Ajde da vidime dali so pravo go napagam. Dali ne rece Tripun deka pod itno ke go gradi "juzen bulevar" vo dolzina od 17 kilometri(patem tropase nesto za naplatni rampi vo grad,za sto ke mu odbieme na glupost),a denes ako otides kaj studentski dom "Goce Delcev"ke vidis deka cela rabota sto bese pocnata od gospodinot Risto Penov e zaprena i nema ni eden bager ni butur[:0][:0]. Mesto da im kaze muski na tie sto gradele vo "Spansko selo"(ako sakas da go vidis kade e drz se na kotata kaj sto e sredno vodno ,levo od nego vo pravec koga gledas na kaj Skopje)deka ke bidat sruseni zasto se vo zastitena zona ,on gi laze i niv so toa deka ke go menuval GUP.A vrska nema kako se menuva GUP i kolku vreme toa trae. Dali gi zapre trkite na Vodno. Dali ja zapre izgradbata na divi objekti vo Gazi Baba. Dali pocna da ja pravi "koncertnata dvorana". Dali bese vcera na svecenoto otvaranje na Skopsko leto. Dali napravi revizija za placot sto go kupila kerka mu pod "Panorama" Dali napravi nesto so divite taksisti ili ceka da mu dignat strajk. Ne e samo moe mislenje deka covekot e zatecen i deka mislel deka funkcijata gradonacalnik e protokolarna. Ja sum spremen i da pocekam ama Skopje e ziv organizam i ne moze da ceka.Tri meseci pominaa a edno kamce ne e pomesteno od novata gradska vlast.Ke pomine i gradeznata sezona a covekov uste ke pravi revizii i analizi. Dosta mu e ,neka se povlece za da ne gubime i vreme i zivci so nego[:(!][:(!]
Divider
quote:
Originally posted by Pana
quote:
[quote]да ги иднетификуваш проблемите
Ajde da vidime dali so pravo go napagam. Dali ne rece Tripun deka pod itno ke go gradi "juzen bulevar" vo dolzina od 17 kilometri(patem tropase nesto za naplatni rampi vo grad,za sto ke mu odbieme na glupost),a denes ako otides kaj studentski dom "Goce Delcev"ke vidis deka cela rabota sto bese pocnata od gospodinot Risto Penov e zaprena i nema ni eden bager ni butur[:0][:0]. Mesto da im kaze muski na tie sto gradele vo "Spansko selo"(ako sakas da go vidis kade e drz se na kotata kaj sto e sredno vodno ,levo od nego vo pravec koga gledas na kaj Skopje)deka ke bidat sruseni zasto se vo zastitena zona ,on gi laze i niv so toa deka ke go menuval GUP.A vrska nema kako se menuva GUP i kolku vreme toa trae. Dali gi zapre trkite na Vodno. Dali ja zapre izgradbata na divi objekti vo Gazi Baba. Dali pocna da ja pravi "koncertnata dvorana". Dali bese vcera na svecenoto otvaranje na Skopsko leto. Dali napravi revizija za placot sto go kupila kerka mu pod "Panorama" Dali napravi nesto so divite taksisti ili ceka da mu dignat strajk. Ne e samo moe mislenje deka covekot e zatecen i deka mislel deka funkcijata gradonacalnik e protokolarna. Ja sum spremen i da pocekam ama Skopje e ziv organizam i ne moze da ceka.Tri meseci pominaa a edno kamce ne e pomesteno od novata gradska vlast.Ke pomine i gradeznata sezona a covekov uste ke pravi revizii i analizi. Dosta mu e ,neka se povlece za da ne gubime i vreme i zivci so nego[:(!][:(!]
Велиш дали, сеуште не, можеби, јас реков да почекаме бидејќи не знаеме во каква состојба го дочека градот (касата, советот треба да профункционирра итн), а и да се разбереме, советот не функционира (како и во скоро ниту една општина) поради поделеност и нетрпеливост. македонски синдром, наместо конструктивно да работат, тие се караат и препукуваат и работата стои насекаде. Виновници? СДСМ, ВМРО ДПМНЕ, некаде и ВМРО НП!! Кога треба да се работи, не сакаат ниту климава соработка. Еве ти пример, во општина центар! Тој од СП не гласа на предлогот на ДПМНЕ, воздртжан на предлог од СДСМ, ни за ниту против истотака на предлог на НП. ДПМНЕ, за да наштети на СДСМ, дава прердлог, предлогот се усвојува, следна седница контра својот предлог работи и бара поништување, истот го прави и СДСМ. Само во центар, да не отворам уста на други места. Замисли како е на ниво на град Скопје, во советот!??!! каде што поголеми се парите, но и одговорностите. Не е само (иако има голема вина) Трипко виновен, виновни се сите учесници на нашава политичка сцена, народните избраници наши. Но, со овој памет, никаде!
Pana
quote:
советот не функционира
Za drugoto sto go pisuvas moze i da se slozam so tebe,so mala zabeleska za kasata na gradot koja denta koga si odese gospodinot Risto Penov imase trieset milioni denari i nenaplateni obvrski vo iznos na 540 milioni po odnos na komunalii i drugi izvorni prihodi na gradot,no za toa sto ne mu funkcionira sovetot ne sme mu krivi ni ti ni jas. Kriv si e Tripun utepaniot koj trebase malku poseriozno da si ja svati rabotata so sovetot a ne da se krie kako p...a pod kosula. I sega sto pravi.Mesto navistina da se zafati so propblemite na gradot on bega kako gavol od krst.A vremeto si tece. Veruvaj deka veke se oseka ova nerabotenje vo gradot. A za tie vo opstina Centar,e za niv stvarno treba da se otvori nov topic.
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
Ne e samo moe mislenje deka covekot e zatecen i deka mislel deka funkcijata gradonacalnik e protokolarna. Ja sum spremen i da pocekam ama Skopje e ziv organizam i ne moze da ceka.Tri meseci pominaa a edno kamce ne e pomesteno od novata gradska vlast.Ke pomine i gradeznata sezona a covekov uste ke pravi revizii i analizi.
Многу убаво речено во овој дел и точно е претставена состојбата во врска со почетокот на мандатот на Трипун!
quote:
Originally posted by Pana
Dosta mu e ,neka se povlece za da ne gubime i vreme i zivci so nego[:(!][:(!]
Не зезај...:) Ептен нелогично ова твоево!:) Трипун да се повлече заради тоа што на Pana и Strelec не им се допаѓало неговото работење!? Тоа што ние сме го заклучиле, белким треба да го заклучат и останатите. А друга работа (и многу позначајна) е тоа што мандатот на Трипун не е три месеци, туку четири години... Друга работа е тоа што Скопје и Скопјани ќе изгубат, но така си гласаа и сега нема поправен тука!
lav Ако дозволиш колега ...и Јас сепак би сакал да продолжам со компарации на иста тема ПРЕДИЗБОРНИ ВЕТУВАЊА (ама неисполнети нели од некого за 3 години , а од другиот за 3 месеци) кои се во суштина точни. 1.Што е (до каде е) со ВРАБОТУВАЊЕТО барем на по 1 член од СЕКОЕ СЕМЕЈСТВО? 2.Што е с(до каде е) со ИНВЕСТИЦИИТЕ (не во трговски центри) ами во производни капацитети (нови или пак рестартирани)? 3.Што е (до каде е) со ШТЕДЕЊЕТО на БУЏЕТСКИТЕ ПАРИ собрани од сиротињата Македонска и тоа со примери највидливо прикажани кај првите луѓе на државата (некојпат) на Македонците ?.
Pana Ma O.K. e ova tvoevo lav,ama ne za ovoj topic.Da ima topic vetuvanjata na SDSM ,nema problem,moze da se proizneseme. Vaka topicov e za Tripun i ne treba da se odvlekuva vnimanieto od toa. Da prestaneme so toa,"a ovie sto napravija".Za konkretna tema treba konkretni muabeti,pa koj miluva neka si go kaze svoeto mislenje.
lav
quote:
Originally posted by Pana
Ma O.K. e ova tvoevo lav,ama ne za ovoj topic.Da ima topic vetuvanjata na SDSM ,nema problem,moze da se proizneseme. Vaka topicov e za Tripun i ne treba da se odvlekuva vnimanieto od toa. Da prestaneme so toa,"a ovie sto napravija".Za konkretna tema treba konkretni muabeti,pa koj miluva neka si go kaze svoeto mislenje.
Јас всушност тоа и го кажав ...нели? Се мисли на подцртаното од мене делче од твојот пост. пс Ако зборуваме за ФОРМА и СУШТИНА на нешто кажано , Јас сепак ја предпочитам повеќе вторатапритоа никако не подценувајќи ја и првата. Поздрав
Strelec lav, не се оддалечувај од темата!
Pana
quote:
повеќе втората
Svetilkata sto e skrsena kaj mostot na koja se sopna lavu, se uste ne e popravena[:0][:0][:0]
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
повеќе втората
Svetilkata sto e skrsena kaj mostot na koja se sopna lavu, se uste ne e popravena[:0][:0][:0]
Нажалост НЕ , иако не е и еднинствената таква и секако во таква (бедна) состојба. пс Кој и да е на власт (на секое ниво)...по се изгледа ништо битно (и веднаш - тоа посебно го подцртувам) не менува кај нас. Проблемот е кај некоординација , субординацијата или нешто трето како на пример игнорација (од врховната власт)? Можеби е neophodno потребен import на такви manageri odnadvor.
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Pana
Ne e samo moe mislenje deka covekot e zatecen i deka mislel deka funkcijata gradonacalnik e protokolarna. Ja sum spremen i da pocekam ama Skopje e ziv organizam i ne moze da ceka.Tri meseci pominaa a edno kamce ne e pomesteno od novata gradska vlast.Ke pomine i gradeznata sezona a covekov uste ke pravi revizii i analizi.
Многу убаво речено во овој дел и точно е претставена состојбата во врска со почетокот на мандатот на Трипун!
quote:
Originally posted by Pana
Dosta mu e ,neka se povlece za da ne gubime i vreme i zivci so nego[:(!][:(!]
Не зезај...:) Ептен нелогично ова твоево!:) Трипун да се повлече заради тоа што на Pana и Strelec не им се допаѓало неговото работење!?Тоа што ние сме го заклучиле, белким треба да го заклучат и останатите. А друга работа (и многу позначајна) е тоа што мандатот на Трипун не е три месеци, туку четири години... Друга работа е тоа што Скопје и Скопјани ќе изгубат, но така си гласаа и сега нема поправен тука!
Eve ako vrsi rabota uste eden na koj ne mu se dopaga. Samo pobrzo prevzemete nesto zasto za den dva moze da porpadnam u dupkata kaj Makedonija tabak. Mislam deka veke e okolu 70 santima dlaboka.....Kako ne pomine Trifun od tamu da si ja zaebe kolata M.M.E[:(!]
Strelec Трифун не дојде! Отворањето на најголемата градска манифестација оваа сезона "Скопско лето" дојде и пројде. Гламурозно како и што се очекуваше. Но, само една голема мала фалинка. На "Скопско лето" не дојде градоначалникот на Скопје, Трифун Костовски. Тоа го забележаа најголемиот број присутни гости, а пред се сеирџиите.
Jakov Pa neli e u AMerika ili se vrati.? Kako i da e se gleda kakov kutuk e!
lav
quote:
Originally posted by Jakov
Pa neli e u AMerika ili se vrati.? Kako i da e se gleda kakov kutuk e!
Споредено со предходниот „ќутук„ нели ,барем е помалку сончан. пс Веднаш се забележува дека внимава(л) кога и каде на сонце си ја изложува(л) кожата.
concrete More lav,batali , ako nema nekoe DEBELO OPRAVDANIE...zdravje ili taka nesto , ni maten Vardar ne go mie, ni S.Bogorodica nema da go socuva :):):)!!!! Epten e minato vremeto na zaebancii.......ili ne e uste????
Jakov Barem zaebanciite nemozat da ni gi zemat....koj gi **** moze da se zaebavame so site ....dodeka se takvi kakvi se!
lav
quote:
Originally posted by Jakov
Barem zaebanciite nemozat da ni gi zemat....koj gi **** moze da se zaebavame so site ....dodeka se takvi kakvi se!
Мислам дека не си свесен дека ја кажа ВИСТИНАТА , од која ЛАЖГОВЦИТЕ бегаат ко ѓаолот од крст.
intel
quote:
Originally posted by lav
Споредено со предходниот „ќутук„ нели ,барем е помалку сончан. пс Веднаш се забележува дека внимава(л) кога и каде на сонце си ја изложува(л) кожата.
Па не е 2001-та Лав, кога се сончал на Халкадика[:D] додека сега колиционите му (нели? само тие) беа со шлемови по рововите. Можеби и озонската дупка е помала од онаа кај Мак.Табак Јаков кај што редовно тренира амортизери. BTW, Јаков ти нели беше бе пријател за Трипуна или грешка при гласање беше.[:D]
OooOo Dosta se bunite be ... ako nishto drugo asfalt (kakov takov) ima u Skopje ... bolje asfalt nego paver elementi :)))
intel
quote:
Originally posted by Divider
А што е важно презимето, и на кои букви завршува истото? Не е тоа никакво мерило за квалитет (or the lack thereof)!! Без оглед дали е некој со иќ, ов, офф, ски, овски ако си јаврши работата аферим, ако не сиктер! И ти забегуваш во периферни нешта наместо да се обидеш да ги иднетификуваш проблемите, недостатоците, (не)квалитетот и тн, а пшотоа и да дадеш констуктивни идеи како да се надминат истите. Јас велам: ако не го бива сиктер, ама да му дадеме уште малку време!!
Ха, аман бе.Од кога вака во таборот на Љубчо.92,3,4,5 до 8 па и од 02-та до сега се што бече на ИЌ беше србокомуњар ако е на некаква функција во васта.Па НЕ на Цеца, исто како горепосочената 92,3,4..[:D] Па никако српска музика(овде спаѓаа според јазикот и Босанска,Хрватска) на свадба[:0], штетно било за младината, и сега наеднаш еволуција “Не е тоа никакво мерило за квалитет (or the lack thereof)!! Без оглед дали е некој со иќ, ов, “ Жалам, не мислам на тебе конкретно туку на генералниот став на оние околу тебе, така да одговори ми во нивно име.
Divider
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by Divider
А што е важно презимето, и на кои букви завршува истото? Не е тоа никакво мерило за квалитет (or the lack thereof)!! Без оглед дали е некој со иќ, ов, офф, ски, овски ако си јаврши работата аферим, ако не сиктер! И ти забегуваш во периферни нешта наместо да се обидеш да ги иднетификуваш проблемите, недостатоците, (не)квалитетот и тн, а пшотоа и да дадеш констуктивни идеи како да се надминат истите. Јас велам: ако не го бива сиктер, ама да му дадеме уште малку време!!
Ха, аман бе.Од кога вака во таборот на Љубчо.92,3,4,5 до 8 па и од 02-та до сега се што бече на ИЌ беше србокомуњар ако е на некаква функција во васта.Па НЕ на Цеца, исто како горепосочената 92,3,4..[:D] Па никако српска музика(овде спаѓаа според јазикот и Босанска,Хрватска) на свадба[:0], штетно било за младината, и сега наеднаш еволуција “Не е тоа никакво мерило за квалитет (or the lack thereof)!! Без оглед дали е некој со иќ, ов, “ Жалам, не мислам на тебе конкретно туку на генералниот став на оние околу тебе, така да одговори ми во нивно име.
[8D][:D] Немој бе Интел да ме потсетуваш на старите добри денви на селанштизмите во ДПМНЕ, исто како и кај СеДеСе што се бележеа како пробугарско, така и ваму. Но, како што реков, немој по куколот да го цениш родот и реколтата!! [8D]
intel Данке Дивидер.
quote:
Originally posted by Pana
Aj da vidime koj momentalno go socinuva kabinetot na Tripun:[:0][:0] 1.Lovren Markic -sef na kabinet[:0][:0] 2.Zlatko Sokolic -sovetnik za ekonomski prasanja[:0] 3.Ljubisa Georgievski -predsedatel na sektor za urbanizam,komunalni i stambeni prasanja[:0][:(!][:(!][:(] 4.Arieta Selimi -preveduvac[}:)] 5.Maja Muhic -portpzrol[xx(] 6.Mirjana Cupic -asistent na gradonacalnikot[:(!] Nemoj slucajno nekoj i da pomislil deka sum nacionalist.Ednostavno zasto sekogas mislime deka ako na nekoj mu zavrsuva prezimeto na ic e popameten od nas. Ajde da ve vidam sega ,kakvi se vasite komentari na vakviot sostav na Tripun utepaniot. p.s. Za darko Markovic i......... vo druga prilika
Пана брат, доколку суштината на овој пост не беше она што му го поставив како прашање на Дивидер кажи ми како неданаш почна да ти боде очи ИЌ, уч, ајч. оуч[:D][:D][:D][:D]
Pana
quote:
кажи ми како неданаш почна да ти боде очи
Intel bratko,nikogas,ama bas nikogas ne mi bodelo toa oci niti ke mi bode.
Divider Жив ти очи пријателе, од кога тоа?!! хехехе
Pana Od sekogas
Divider Што ондак споменуваш, особено во такви, негативни конотации и инсинуации за нешта кои се грди? Како што реков, таквите нешта треба да се надминат веќе, нема потреба од нив. Кој го бива, нека, кој не го бива, вонка!!!
Pana Tripun utepaniot denes ne gi primi prestavnicite na taksistite sto strajkuvaa denes vo Skopje. A sto se im vetuvase pred lokalnite izbori.
Divider
quote:
Originally posted by Pana
Tripun utepaniot denes ne gi primi prestavnicite na taksistite sto strajkuvaa denes vo Skopje. A sto se im vetuvase pred lokalnite izbori.
Не може да ги прими, не се млади и згодни момчиња, ами стари дртала!! [}:)][}:)][}:)][}:)][}:)][}:)][}:)][}:)]
Strelec Abe nemoj taka... I na Tripuna ne mu e lesno... Jasno beshe deka koj da dojde posle Penov, kje se z., bidejki potsvesno, sekoj kje se obiduva noviot da go sporeduva so Penov! A so Penov, vaka ili taka, gradot si funkcionirashe... I toa so 'nikakov' budzet!?
Divider Strelec, a бе уште плачеш по Проневеров, и тоа од Мисисага, Ќенада!!? Глеј си работа, не заебавај по форумов, што па ти рипаш за проневеров. Тоа дека не го биваше, не го биваше, а овој детељубецов недоакажан, да му се дадни уш малу време да видиме, ако и тогај не се покажи, сатар!!
Pana
quote:
детељубецов недоакажан,
[:0][:0][:0][:0] Znaci makedonski Amfilohije[}:)][}:)][:(!][:(]
Strelec
quote:
Originally posted by Divider
плачеш... глеј си работа... не заебавај... рипаш...
Не знам како дискутираш на други форуми, ама овде немој со ваков начин на обраќање!
OooOo OffTopic;
quote:
Originally posted by Divider
... ако и тогај не се покажи, сатар!!
Vaka i za tvojot lider od Narodna da kazhuvashe kje beshe ubavo. Do sega se pokazha najmalku 100 puti deka ne go biva, ama ti seushte zastanuvash slepo pozadi nego. Ili deka ne dobivte toa shto sakavte so Trifun zatoa taka zborish? :)
Divider
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by Divider
плачеш... глеј си работа... не заебавај... рипаш...
Не знам како дискутираш на други форуми, ама овде немој со ваков начин на обраќање!
Не знам кој збор ти пречи, ниту еден не е навредлив! плачеш - искажување емоции глеј си работа - да се обрати поголемо внимание на сопствените тековни нешта не заебавај - барање за немајтапење рипаш - одвојување на телото од земјата, употребено и во античка грција: hic rodos, hic salto или во слободен наш превод, првин рипни па речи оп! Но ако те вознемируваат, еве, нема да ги употребувам. ОооОо, ај сеа, за мојот лидер, првин (сега се правам наудрен) не занм за кого зборуваш, инаку, јас за еден од "моите" (а и за неколкумина чинам) имам кажано за што ги бива или колку не ги бива, немој сеа и т и така со тија куршуми!! [:D][:D]
Strelec Da ne se nadmudruvame sega... Ne se raboti dali nekoj se navreduva ili ne, tuku fino ti kazhav deka takov nachin na obrakjanje na ovoj forum ne se praktikuva... sprema bilo kogo... a ti vo posledno vreme vekje nekolku pati se obrakjash vo toj stil! Znachi, prifati go toa shto ti rekov i kraj na prikaznata! Skoncentriraj se na temite i uzhivaj!
concrete
quote:
Originally posted by Divider
[quote]Originally posted by Strelec
[quote]Originally posted by Divider
.................... немој сеа и т и така со тија куршуми!! [:D][:D]
Mislis na onie mali,vreli,aerodinamicni,brzo rotiracki,so definirana traektorija, vo rezim na dozvucna brzina,so piskav zvuk, koj ako go cues si pomisluvas :uf dobro e, ako ne go cues , obicno veke i ne slusas nisto...parcinja metal?????:):):)!!!!
Divider Токму, токму Конкретен, на тие мислев! Туку сите запнале, Трипун вака, онака, а чоекон може се труди, не знаеме. Шо знаете и со кометал почна полека, па ене до кај дотераа!! Може чека преоден рок, да донесе украинки, молдавки, да не замени па да стане Скопје прво в Европа. П.С. Стрелец, аман бе, па и ти, ок, ај ако велиш така, така нека бидит. Туку мислев ја порелксирани муабети, ама, ок.
Pana
quote:
hic rodos, hic salto или во слободен наш превод, првин рипни па речи оп!
Da be, si mislis nikoj nema da primeti .Ama tuka e Pana. Ne znam kaj si ucel latinski i koj ti predaval a i sto ocena si imal ama prevodot definitivno ne ti e tocen. Tocniot prevod e: "ovde e Rodos ovde skokni". Izvini,ne e namerno[:D][:D] p.s. definitivno Tripun so kafanskoto drustvo okolu nego e najgolemata prevara.Pogolema prevara e i od danocnata piramida.
Divider
quote:
Originally posted by Pana
quote:
hic rodos, hic salto или во слободен наш превод, првин рипни па речи оп!
Da be, si mislis nikoj nema da primeti .Ama tuka e Pana. Ne znam kaj si ucel latinski i koj ti predaval a i sto ocena si imal ama prevodot definitivno ne ti e tocen. Tocniot prevod e: "ovde e Rodos ovde skokni". Izvini,ne e namerno[:D][:D] p.s. definitivno Tripun so kafanskoto drustvo okolu nego e najgolemata prevara.Pogolema prevara e i od danocnata piramida.
Јас, Панчо, реков, СЛОБОДЕН ПРЕВОД, инаку знам латински и знам точно за што се однесува поговорката и кој е прецизниот и буквален превод. на пример, ова со бранењето на Проневеров или на Трипко може да се каже со: asinus asinum cupit!! Па ај сега преведи го и ова буквално па да се посмееме бидејќи апла нема да има смисол. Парафразирањето во преводот т.е слободниот превод дава широчина во толкувањето и приближување на мислата по смисол до поднебјето и времето во кое се искажува. [:D][8D][8D][:D][}:)][8D]
concrete A be latinci....cul nekoj nekogas zvuk na sekojdneven latinski govor!!!!!! Ne vi e nekako kako namestena recitacija, ova sto se imitira sega???? Zamisli,iako ne e sporedlivo, nekoj po 3000 god. da cita angliski na Vukovski nacin???? Ova onaka von temata , ljubopitnost...retko sretnuvam dvajca poznavaci na edno mesto, a jas sum epten dunster po temata!!!!!
Pana
quote:
слободниот превод дава широчина во толкувањето
Aaaaaa,toa li e.Togas nema problem[:D][:D][:D] Nego zborot bese za deteljubecon Tripun.Nesto go nema i se si mislam deka se sprema da demisionira.Mislam,jas takka si mislam[:D][:D]
lav
quote:
Originally posted by Divider
Туку сите запнале, Трипун вака, онака, а чоекон може се труди, не знаеме. Шо знаете и со кометал почна полека, па ене до кај дотераа!! Може чека преоден рок, да донесе украинки, молдавки, да не замени па да стане Скопје прво в Европа.
Тоа ти се вика колега комплекс на искажана помала вредност , со радување (дискретно искажано ...секако)...дека ете сега ако тие погрешиле со изборот на најпрестижен кандидат за таа фукција на Скопски Градоначелник , а граѓаните ја отфрлиле таа личност ...дека и останатите кои учествуваа во изборот на противкандидатот кој го победи убедливо нивниот лузер-кандидат нели ...ете направиле грешка - заклучок даден само после 3 месеца „работа„ , (за)кочена и тоа дискретно од страна на власта. Почекај го новиот Премиер во настапување ...и веднаш ќе го видиш НА ДЕЛО тоа што сега ете не може да функционира...се знае зашто ...барем мене ми е ЈАСНО како бел ден. пс А затоа Јас велам: ИЗБИРАЊЕ и тоа до бескрај ...се додека не се најде соодветниот и најприкладниот за таа фукција човек. А старите и отфрлени од Скопјаните кандидати ...директно на буништето на Историјата , разбира се.
intel
quote:
Originally posted by lav
заклучок даден само после 3 месеца „работа„ ,
Човекот кој на 14 септември 2002 бараше предвремени избори поради лошото работење на власта што ќе победи утредента[:D][:D][:D]
quote:
А старите и отфрлени од Скопјаните кандидати ...директно на буништето на Историјата , разбира се.
Значи догодина нема да гласаш за ДПМНЕ[;)]
Divider
quote:
Originally posted by concrete
A be latinci....cul nekoj nekogas zvuk na sekojdneven latinski govor!!!!!! Ne vi e nekako kako namestena recitacija, ova sto se imitira sega???? Zamisli,iako ne e sporedlivo, nekoj po 3000 god. da cita angliski na Vukovski nacin???? Ova onaka von temata , ljubopitnost...retko sretnuvam dvajca poznavaci na edno mesto, a jas sum epten dunster po temata!!!!!
Nihil est in Skopje quid semper non fuerit in corupcio!!
lav
quote:
Originally posted by intel
quote:
Originally posted by lav
заклучок даден само после 3 месеца „работа„ ,
Човекот кој на 14 септември 2002 бараше предвремени избори поради лошото работење на власта што ќе победи утредента[:D][:D][:D]
quote:
А старите и отфрлени од Скопјаните кандидати ...директно на буништето на Историјата , разбира се.
Значи догодина нема да гласаш за ДПМНЕ[;)]
ПРПААААА те фаќа...кољега , само штом ќе споменам некаде НОВИ ИЗБОРИ ?!
intel
quote:
Originally posted by lav
ПРПААААА те фаќа...кољега , само штом ќе споменам некаде НОВИ ИЗБОРИ ?!
Хахаха, а за што?Мис на Македонија????Ќе гласамо бе[B)] П.С.заборави да ставиш предвремени, или ти скисна веќе 3 години па си се помири со судбина[:D]Ај здравје до година[:)]
intel
quote:
Originally posted by Pana
quote:
кажи ми како неданаш почна да ти боде очи
Intel bratko,nikogas,ama bas nikogas ne mi bodelo toa oci niti ke mi bode.
Добро знаев, ама ја си викам Те знам ама што те знам[8D]
Divider Da be, neli!! Инаку, да прашам, ова, сеа, ќе има предвремени? Интел, пошто ти рече... И то све заради Трипун или бегаме од темета повторно?
intel
quote:
Originally posted by Divider
Инаку, да прашам, ова, сеа, ќе има предвремени? Интел,
Тоа че договориме у четвртак [;)] уз неко пиќенце и мезенце, ама Пана не го викаме[:D]
Divider Токму, токму, не за друго, нема да ојде, а баш би кркнал не едно, море две-три со него (пивца де), ама нема да дојде!! Или ќе дојде. Мор Панчо, да не доаѓаш, кажуј, да знајме, маса да резервиса Интел.
OooOo Kje go izbrkaat od partija ako vidat deka se druzhi so chlenovi od VMRO-NP. Dodushe i tebe mozhat da ti pravat problemi ... ne e samo Pana u ogin :) Kje mislam deka nekoja dalavera spremate ....
Strelec Ajde da vidime shto se sluchuva na terenot: Никој не превзема ништо против комарците во Скопје „Би требало да се испрска, зошто ги напаѓаат и малите деца. Вообичаено се прска, ова лето сеуште не, но има најава дека ќе се прска“, изјавија граѓаните. „Би сакале да ја информираме јавноста дека во наредниот период, нема да има прскање на подрачјето на градот Скопје“, рече Марјан Додовски, советник на градоначалникот на Скопје. Ееее... А Трипун уште прави ревизија на касата... Ама ми текна мене зошто прави ревизија... Сака пустиот да открие како можел Пенов со празна каса толку многу проекти да реализира!?:) Еј Трипуне... фати се за работа!!!:)))
Divider ОооОо, не бе, се договараме како да ја преземеме власта, заедно. Против сите. не ме бркаат мене од партија, кај можат без мене хехехе, а за Панчо не знам. Де бе Стрелчо па и ти, не прскале, па знаеш дека е опасно по здравје! Нели Додовски беше министер за екологија едно време ако не се лажам?!! Ваљда знае дека Проневеров како велешанец не мразеше нас скопјани и не труеше секое лето?
lav
quote:
Originally posted by Divider
ОооОо, не бе, се договараме како да ја преземеме власта, заедно. Против сите. не ме бркаат мене од партија, кај можат без мене хехехе, а за Панчо не знам. Де бе Стрелчо па и ти, не прскале, па знаеш дека е опасно по здравје! Нели Додовски беше министер за екологија едно време ако не се лажам?!! Ваљда знае дека Проневеров како велешанец не мразеше нас скопјани и не труеше секое лето?
Еве ја правата причина зашто досега не е прскано против комарци. пс А зошто сега нели се бара чарето за употреба на нов препарат кога овој бил таков како што е напишано подоле и кога се знаело дека сме труени минатите години од минатата администрација. Треба одговорниот да добие пријава за масовно труење на недолжен народ ...нели кој сам си го „купувал„ отровот ...кобајаги наменет за труење на комарците кои нараснаа со ОХОХО димензии и разбира се соодветно на тоа и апетит за „пиење„ на крфта на Скопјани. Скопјани и натаму мака ќе мачат со инсектите Комарците ќе напаѓаат уште еден месец Прскањето против комарци низ целото градско подрачје ќе доцни уште еден месец. Причина за ова, како што наведуваат градските власти, е штетноста на средството “аква ризлинг супер“ кое до сега се употребуваше за уништување на комарците. “Средството “аква ризлин супер“ е можен хуман канцероген и затоа е исфрлено од листата на средства за уништување на комарците на Европската Унија и Светската здравствена организација. Бидејќи ние како земја тежнееме кон ЕУ треба да ги почитуваме нивните стандарди и да го исфрлиме овој препарат од употреба“, истакна на вчерашната средба со новинарите, Марјан Додовски, советник за животна средина на скопскиот градоначалник Трифун Костовски. Поради тоа што, додаде Додовски, нашата цел е заштита на животната средина и здравјето на луѓето бараме од Министерството за здравство да ни достави нова листа на препарати што може да се употребуваат во нашиот град и од нив да се најде замена на “аква ризлинг супер“. Откако тоа ќе го добиеме, ќе се распише тендерска постапка за да се избере набавувачот и дури потоа ќе почне прскањето против комарци. Се надеваме, нагласи Додовски, дека целата работа ќе се заврши во најскоро време и кон крајот на идниот месец ќе почнеме со работа. Инаку, потенцираше Додовски не е јасно како Министерството за здравство десега нема интервенирано во насока за набавка на ново средство за прскање против комарци. Откако реагиравме на ова, од Министерството ни имаат доставено само допис со листа на средства за уништување на глодари и други инсекти, истакна Додовски и додаде дека градските власти се подготвени веднаш да интервенираат затоа што сите парични средства се обезбедени. К.С.
Pana Vcera lavu site vesnici objavija deka na ulicata Makedonija ne smee nikoj da pomisli da gi premestuva klupite poradi kaficite. Sinojka lavu bea premesteni najmalku pet klupi. I posle ti ke mi kazes deka Tripun ili onaa Dolarova rabotat vo intertes za graganite. Fala im ,ne treba[:(][:(] Denes i dnevnik pocna da go bara Tripun da vidime sto napravil od toa sto go obekavase. A napravil edna golema nula. Trebase da stava nezavisni eksperti za sovetnici a on siromaskiot pocna da stava luge na koj edinstvena kvalifikacija im e partiskata opredelenost I too....
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
Trebase da stava nezavisni eksperti za sovetnici a on siromaskiot pocna da stava luge na koj edinstvena kvalifikacija im e partiskata opredelenost
AHAHAHAHAH, izvini vaka ... ti izgleda ekspert na sekoe pole si ... kazhi mi kakvi lugje stavashe Penov za 'eksperti'?? Ne bea tie partiski opredeleni? Ili pak stavashe Penov lugje od site partii samo radi toa shto bea eksperti?
Strelec
quote:
Originally posted by lav
Еве ја правата причина зашто досега не е прскано против комарци. Скопјани и натаму мака ќе мачат со инсектите Комарците ќе напаѓаат уште еден месец Прскањето против комарци низ целото градско подрачје ќе доцни уште еден месец. Причина за ова, како што наведуваат градските власти, е штетноста на средството “аква ризлинг супер“ кое до сега се употребуваше за уништување на комарците. “Средството “аква ризлин супер“ е можен хуман канцероген и затоа е исфрлено од листата на средства за уништување на комарците на Европската Унија и Светската здравствена организација. Бидејќи ние како земја тежнееме кон ЕУ треба да ги почитуваме нивните стандарди и да го исфрлиме овој препарат од употреба“, истакна на вчерашната средба со новинарите, Марјан Додовски, советник за животна средина на скопскиот градоначалник Трифун Костовски. Поради тоа што, додаде Додовски, нашата цел е заштита на животната средина и здравјето на луѓето бараме од Министерството за здравство да ни достави нова листа на препарати што може да се употребуваат во нашиот град и од нив да се најде замена на “аква ризлинг супер“. Откако тоа ќе го добиеме, ќе се распише тендерска постапка за да се избере набавувачот и дури потоа ќе почне прскањето против комарци. Се надеваме, нагласи Додовски, дека целата работа ќе се заврши во најскоро време и кон крајот на идниот месец ќе почнеме со работа. Инаку, потенцираше Додовски не е јасно како Министерството за здравство десега нема интервенирано во насока за набавка на ново средство за прскање против комарци. Откако реагиравме на ова, од Министерството ни имаат доставено само допис со листа на средства за уништување на глодари и други инсекти, истакна Додовски и додаде дека градските власти се подготвени веднаш да интервенираат затоа што сите парични средства се обезбедени. К.С.
Chitaj lavche!:) Од републичкиот завод за здравствена заштита пак велат дека „Аква резнинт супер“, средството што досега се користело не е опасно за луѓето, доколку се користи во дозволени мерки.
Jakov Konecno trgna rabotava. Vcera pocnavme da gi osekame plodovite na noviot gradonacalnik Site dupki megu 85 i 15 cmetri se popolneti so asvalt. U sekoaj ima frleno po tri lopati. Ova e mal cekor za graganite no golem za Tripuna..... kaj si sega Pana da te vidam sto ke kazes, na ovie uspesi....
Pana
quote:
Ne bea tie partiski opredeleni
Branka Stanoevska,nacalnik na urbanizam.Ona bila partiski oboena[?][?]ili bila strucna i ostanala uste od predhodniot gradonacalnik,pred Penov. Inaku za asfaltot sto go stavaa vcera samo "pofalbi"Stavaat tri lopati a posle toa kolite sanmi go gazat kako vcaljak.Posle pola saat em dupkite se pokazaa povtorno em asfaltot se rasturi za dzabe.
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Ne bea tie partiski opredeleni
Branka Stanoevska,nacalnik na urbanizam.Ona bila partiski oboena[?][?]ili bila strucna i ostanala uste od predhodniot gradonacalnik,pred Penov. Inaku za asfaltot sto go stavaa vcera samo "pofalbi"Stavaat tri lopati a posle toa kolite sanmi go gazat kako vcaljak.Posle pola saat em dupkite se pokazaa povtorno em asfaltot se rasturi za dzabe.
E ljubomorna opozicijaaaaa, ednas da ne se priznaelo. Znaes li ti kolku nafta trosi edno valjace za da go tapka asfaltot. a znaes li kolku e naftata denes...crno ZLATO. Mesot da kazes bravo...stedi na nafta a sepak asfaltira cccc ne mi se veruva, ljubomora....[:(]
toni_a
quote:
Originally posted by Strelec
Ajde da vidime shto se sluchuva na terenot: Никој не превзема ништо против комарците во Скопје „Би требало да се испрска, зошто ги напаѓаат и малите деца. Вообичаено се прска, ова лето сеуште не, но има најава дека ќе се прска“, изјавија граѓаните. „Би сакале да ја информираме јавноста дека во наредниот период, нема да има прскање на подрачјето на градот Скопје“, рече Марјан Додовски, советник на градоначалникот на Скопје. Ееее... А Трипун уште прави ревизија на касата... Ама ми текна мене зошто прави ревизија... Сака пустиот да открие како можел Пенов со празна каса толку многу проекти да реализира!?:) Еј Трипуне... фати се за работа!!!:)))
strelec,kolku sto znam i vo kanada ne se prska.koga bev pred nekolku godini me izedoa toa komarcite. covekot kaj kogo bevme mi rece: toa ti e demokratija,sekoj pravi sto saka pa i komarcite...[:D]
Jakov bzzzzz....bzzzz sljap....bzzzzz...izbega be...ke go isprskaat ke mu dojde krajot aj aj
OooOo
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Ne bea tie partiski opredeleni
Branka Stanoevska,nacalnik na urbanizam.Ona bila partiski oboena[?][?]ili bila strucna i ostanala uste od predhodniot gradonacalnik,pred Penov. Inaku za asfaltot sto go stavaa vcera samo "pofalbi"Stavaat tri lopati a posle toa kolite sanmi go gazat kako vcaljak.Posle pola saat em dupkite se pokazaa povtorno em asfaltot se rasturi za dzabe.
Branka neznam dali e oboena ili ne, osven Branka nekoj drug?? Naredi edno 5-6 dushi, nemoj da se fakjash samo za eden/edna. Inache isto vaka da pljukashe po vlasta nemashe da bide losho. Te chitam i se chudam, si nashol po Trifun da plukash, a chovekov e samo 3 meseci na vlast. Tvoive se 4 godini pa isto imaat napraveno so Trifun :) Nishto povekje, nishto pomalku! Asfalt stavil Trifun ... pa dobro e ... Penov ni asfalt nemashe staveno do pred izbori ... gledash deka e bolji Trifun sega za sega :))
lav
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by lav
Еве ја правата причина зашто досега не е прскано против комарци.
Chitaj lavche!:) Од републичкиот завод за здравствена заштита пак велат дека „Аква резнинт супер“, средството што досега се користело не е опасно за луѓето, доколку се користи во дозволени мерки.
Наместо одговор читај тука ....ти влакнесто сеирџиче-де... “Средството “аква ризлин супер“ е можен хуман канцероген и затоа е исфрлено од листата на средства за уништување на комарците на Европската Унија и Светската здравствена организација. Бидејќи ние како земја тежнееме кон ЕУ треба да ги почитуваме нивните стандарди и да го исфрлиме овој препарат од употреба
lav Еве уште понова вест во врска со погореискажаниот дел од написот за работата на градоначелникот г.Костовски. Подобро да не јадат комарци, отколку рак Ова лето нема да се прска против комарци со средството „аква резлин супер“ затоа што содржи канцерогени состојки, информираат од градската управа. Тие неодамна добиле извештај од Градскиот завод за здравствена заштита во кој се вели дека средството „аква резлин супер“, со кое досега се вршела дезинсекцијата во градов, содржи состојки што се забранети за употреба од Светската здравствена организација уште во декември 2003 година. Од градот додаваат дека побарале од Министерството за здравство да им достави листа на препарати што се дозволени да се користат за оваа намена, а потоа ќе распишеле тендер за набавка. - Во „аква резлин супер“ се јавуваат компоненти што според Агенцијата за животна средина при СЗО се прогласени за канцерогени. Комарците што го преживуваат прскањето стануваат поагресивни и со продолжен животен и репродуктивен циклус. Овој препарат има последици врз здравјето на луѓето ако се употребува почесто на иста територија. Затоа, во наредниот период нема да прскаме со овој препарат. Не ни е јасно како Министерството за здравство се уште го препорачува ова средство како единствено погодно за уништување на комарците, кога веќе две години е забрането во земјите на ЕУ - вели Марјан Додовски, советник за животна средина и природа на градоначалникот Трифун Костовски. Тој се надева дека од средината на јули ќе се набави средство против комарци што нема негативно да влијае врз здравјето на луѓето и врз животната средина. - Мочуриштата, кои се главен извор на комарци, деновиве се затрупуваат со песок за да се спречи нивното размножување. За дезинсекцијата, од градскиот буџетот се предвидува да се одделат пет милиони денари, но можно е таа сума да се зголеми на 10 милиони - нагласува Додовски. Според него, градот бил подготвен да прска веднаш штом ќе се утврди модел и начин за дезинсекција. А.Џ.
Pana Tripun utepaniot[xx(][xx(] na vcerasnata sednica na sovetot na Skopje napravi rebalans na budzetot za da mozele negovite sorabotnici poveke da patuvaat i da gledaat sto se raboti po svetot.Kako sto vika on "pa ne sme zooloska gradina pa da bideme zatvoreni".E bate recnikot sto go ima ,ebate.Pritoa kaza naluteno deka on nema da zemal dnevnici.Uste dnevnici da zema pi..a li mu mater. Toj sto kazuvase deka ke bide otvoren za graganite,sega se krie kako p...a pod kosula i ne prima nikoj. p.s. se poveke mislam deka covekov ke "demisionira" p.s.p.s. mnogu e nesto nervozen da ne slucajno go vidime i nego vo "danocnata piramida".Lele,lele...... sto ke bide veselo[:(!][:(!]
lav
quote:
Originally posted by Pana
Tripun utepaniot[xx(][xx(] na vcerasnata sednica na sovetot na Skopje napravi rebalans na budzetot za da mozele negovite sorabotnici poveke da patuvaat i da gledaat sto se raboti po svetot.Kako sto vika on "pa ne sme zooloska gradina pa da bideme zatvoreni".E bate recnikot sto go ima ,ebate.Pritoa kaza naluteno deka on nema da zemal dnevnici.Uste dnevnici da zema pi..a li mu mater. Toj sto kazuvase deka ke bide otvoren za graganite,sega se krie kako p...a pod kosula i ne prima nikoj. p.s. se poveke mislam deka covekov ke "demisionira" p.s.p.s. mnogu e nesto nervozen da ne slucajno go vidime i nego vo "danocnata piramida".Lele,lele...... sto ke bide veselo[:(!][:(!]
НИКАКО весело кољега пана....само ТАЖНО може да биде и никако поинаку нема да биде само ако....се обистинат твоите пророчки (скоро секојпат погрешни) зборови. пс Со тоа само ќе се потврди вистината дека Македонија од 1945 година па до ден-денешен и тоа во континуитет ја „водат„ провејани КРАДЦИ , ЛАЖГОВЦИ И ЛОПУРДИ од секаов маштаб.
Pana Procitajte go ova
quote:
ГРАДСКИОТ БУЏЕТ НА ТАПЕТ Ребалансот на Костовски - нејасен! Ребалансот на градскиот буџет кој за 2005 година ќе изнесува 1.442 милијарди денари, вчера во неколку наврати од советниците на Град Скопје беше оценет како непотполн, па дури и нелогичен. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот на Град Скопје за оваа година, и покрај експозето дадено од скопскиот градоначалник, врз основа на проценките за вкупните приходи и расходи,остана главно нејасен за присутните од Советот, како и за членовите на комисиите. Дури имаше предлози од некои советници, ребалансот да се усвои така како што е даден, за потоа, во текот на наредните месеци да се изврши негова подетална анализа во која би влегле и дополнително предложените амандмани. Костовски, сепак, вчера беше дециден дека анализата е направена од експерти во чија стручност нема зошто да се сомнева, додавајќи дека треба да се гледаат реалните состојби врз кои ќе се одредува и Буџетот за наредниот период. - Тој е подготвен во услови кога централната власт доцни со подготовка на законот за децентрализација кој треба да стартува на први јули, што од друга страна се рефлектира врз активностите на Градот, изјави Костовски. Тој како најголем "проблем" ја истакна спортската сала за која додаде дека се потрошени повеќе средства од планираните и не се знае дали ќе биде завршена за време на неговиот мандат.
Pana A i ova
quote:
Непристоен предлог на Костовски Голем број фирми на кои Градот Скопје им должи пари за порано завршени работи се изненадени од она што во директни разговори им го бара градоначалникот Трифун Костовски - да ги намалат побарувањата за 30 отсто, што ќе им било гаранција дека и во иднина ќе продолжеле да соработуваат со нив. Демек, "намалете ги побарувањата, па ќе добиете нова работа". Притоа им било образложувано дека Градот има големи долгови, дека некои други фирми имале "надуени" цени и затоа сега сите треба да бидат фини и да се откажат од дел од побарувањата. Најголем дел од нив ваквиот предлог го сметаат за "непристоен" и најавуваат обвиненија, а бидејќи бројот на оние кои биле на "информативните" разговори секојдневно се зголемува, може да се очекува градската власт наскоро да биде затрупана со судски обвиненија. Сите тие коментираат дека и самиот Костовски како бизнисмен би бил вџашен и револтиран од "непристојните" предлози на градоначалникот Костовски
[:(!][:(!][:(!]
lav
quote:
Originally posted by Pana
Procitajte go ova
quote:
ГРАДСКИОТ БУЏЕТ НА ТАПЕТ Ребалансот на Костовски - нејасен! Ребалансот на градскиот буџет кој за 2005 година ќе изнесува 1.442 милијарди денари, вчера во неколку наврати од советниците на Град Скопје беше оценет како непотполн, па дури и нелогичен. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот на Град Скопје за оваа година, и покрај експозето дадено од скопскиот градоначалник, врз основа на проценките за вкупните приходи и расходи,остана главно нејасен за присутните од Советот, како и за членовите на комисиите. Дури имаше предлози од некои советници, ребалансот да се усвои така како што е даден, за потоа, во текот на наредните месеци да се изврши негова подетална анализа во која би влегле и дополнително предложените амандмани. Костовски, сепак, вчера беше дециден дека анализата е направена од експерти во чија стручност нема зошто да се сомнева, додавајќи дека треба да се гледаат реалните состојби врз кои ќе се одредува и Буџетот за наредниот период. - Тој е подготвен во услови кога централната власт доцни со подготовка на законот за децентрализација кој треба да стартува на први јули, што од друга страна се рефлектира врз активностите на Градот, изјави Костовски. Тој како најголем "проблем" ја истакна спортската сала за која додаде дека се потрошени повеќе средства од планираните и не се знае дали ќе биде завршена за време на неговиот мандат.

Поим РЕБАЛАНС на Буџетот само може да означува дека некој лошо го испланирал наредниот период на „градење„ на градот со кој раководел и и за тоа постојат само 3 можни причини (според мене ...секако): 1.Предходниот градоначелник имал лоша проекција за трошоците за наредниот временски период. 2.Трошел повеќе пари одколку што „заработувал„ , односно растурал повеќе од платежната моќ на граѓаните. 3.Најверојатно и намерно оставил „дупка„ во градската каса , откога „видел„ дека губи на Изборите , односно пропаѓа сета конструкција викана и Урбан-Инвест која беше неприкосновен изведувач на се и сешто во 8 годишното владеење на губитникот.
Pana Uste ednas,samo za lav
quote:
Непристоен предлог на Костовски Голем број фирми на кои Градот Скопје им должи пари за порано завршени работи се изненадени од она што во директни разговори им го бара градоначалникот Трифун Костовски - да ги намалат побарувањата за 30 отсто, што ќе им било гаранција дека и во иднина ќе продолжеле да соработуваат со нив. Демек, "намалете ги побарувањата, па ќе добиете нова работа". Притоа им било образложувано дека Градот има големи долгови, дека некои други фирми имале "надуени" цени и затоа сега сите треба да бидат фини и да се откажат од дел од побарувањата. Најголем дел од нив ваквиот предлог го сметаат за "непристоен" и најавуваат обвиненија, а бидејќи бројот на оние кои биле на "информативните" разговори секојдневно се зголемува, може да се очекува градската власт наскоро да биде затрупана со судски обвиненија. Сите тие коментираат дека и самиот Костовски како бизнисмен би бил вџашен и револтиран од "непристојните" предлози на градоначалникот Костовски
lav
quote:
Originally posted by Pana
Uste ednas,samo za lav
quote:
Непристоен предлог на Костовски Голем број фирми на кои Градот Скопје им должи пари за порано завршени работи се изненадени од она што во директни разговори им го бара градоначалникот Трифун Костовски - да ги намалат побарувањата за 30 отсто, што ќе им било гаранција дека и во иднина ќе продолжеле да соработуваат со нив. Демек, "намалете ги побарувањата, па ќе добиете нова работа". Притоа им било образложувано дека Градот има големи долгови, дека некои други фирми имале "надуени" цени и затоа сега сите треба да бидат фини и да се откажат од дел од побарувањата. Најголем дел од нив ваквиот предлог го сметаат за "непристоен" и најавуваат обвиненија, а бидејќи бројот на оние кои биле на "информативните" разговори секојдневно се зголемува, може да се очекува градската власт наскоро да биде затрупана со судски обвиненија. Сите тие коментираат дека и самиот Костовски како бизнисмен би бил вџашен и револтиран од "непристојните" предлози на градоначалникот Костовски

Со наменетото само за мене „објаснение„ почитуван кољега Пана.... само ми покажуваш дека г.Трифун-бизнисменот со статус на Градоначелник Скопски (засега... а подоцна може да биде и Македонски) веднаш „намирисал„ колкава е провизијата ...секако вградена во конечната цена на секој објект платен од градската каса. пс Единствената грешка му била (според мое видување) што барал намалување на веќе договорената цена за завршените работи , а можел да бара намалување на цената само за НОВОзапочнати работи , кои ќе мора да ги плати тој односно „неговата„ градска каса. ппс А до каде е со контролата на работата со касата и околу неа (на предходникот)....сеуште чекаме резултати нели???
Pana Reket e toa prijatele,reket po naski kazano[:(][:(]
lav
quote:
Originally posted by Pana
Reket e toa prijatele,reket po naski kazano[:(][:(]
Ако добро те разбрав ....за чиј РЕКЕТ заборуваш!!!. Според моите поимања......... Рекет е кога се НАГОЛЕМУВА цената на „работата„ , а не и кога се намалува. Тоа мора да е посебна сорта на рекет ...досега непознат за мене...нели?. пс Зато ќе барам помош од стручен за/во оваа област колега , секако од форумов.
Pana Za reket zborime lavu ne za rabat.No nema veze,kako sakas taka tumacigo,samo ne go pravdaj pa i ako e od tie sto gi podrzuvas.
lav
quote:
Originally posted by Pana
Za reket zborime lavu ne za rabat.No nema veze,kako sakas taka tumacigo,samo ne go pravdaj pa i ako e od tie sto gi podrzuvas.
Погрешен впечаток имаш кољега Пана ...за мене мислам. Јас само го подржав давајќи го својот глас за него а не и за губитникот , оти секојпат „играм„ на подобриот во „играта„ наречена Избори. Дај нов и подобар мислам кандидат....веднаш тој го има мојот глас. Еднодухо е ....што велат Руси(нки)те ...нели???. Односно по Македонски се вика ЕДНОСТАВНО?