Јосип Броз Тито
Јосип Броз Тито
Strelec Повод за овој топик ми беше информацијата дека претседателот Бранко Црвенковски во чест на јубилејот ’60 години победа над фашизмот’ предлага во центарот на Скопје да се крене споменик на Јосип Броз Тито.

Јосип Броз Тито е еден од неспорните лидери во борбата против фашизмот во Втората Светска Војна и историска личност што даде исклучителен придонес за македонското национално прашање и градење на македонската државност, ја образложува Црвенковски својата иницијатива.
Премиерот Бучковски се согласи со претседателот, Јосип Броз има позитивна улога и придонес за независна Македонија, изјави денеска Бучковски.
И градоначалникот Костовски во основа се согласува со иницијативата, и додава - тоа би требало да покрене научна дебата за да му се даде соодветен третман на Јосип Броз и неговата улога во македонската историја.

По сугестија на Јаков, ќе ја изменам малку содржината на прашањето, па прашањето сега гласи:

Дали се согласувате со идејата на претседателот Бранко Црвенковски да сде изгради споменик на Јосип Броз Тито?
трендафил Не е само споменикот на Тито и предлогот за негова изградба и општото прифаќање од сите подржувачи на СДСМ на тој предлог знак дека ние не сме се подигнале во транзицијата многу над нивото од кое појдовме. За разлика од земјите кои беа под Сталинистичка диктатура кои станаа членки на НАТО и ЕУ. Посебно не ги разбирам младите кои ништо немаат искористено од тоа што сега го плаќаат, а патат по нешто што не им познато. Дали Тито станува мит како што турскиот вазал Марко Крале кој загинал во борба против христијаните во Романија е симбол за борба против Османлиите. Што направија другите земји. Прво и најлесно, се ослободија од комунистичките симболи. Ние уште имаме „комунистички“ грб. И нема иницијатива за негово менување. Во ниту една земја не победува партија што се фали дека е наследник на традициите на претходно единствената. Со лажирање тоа му успеваше само на Милошевиќ во Србија. Но и тој беше продаван како сурогат на Тито. Сите тие земји направија брза денационализација. Во повеќето од нив сами ги викаа луѓето што имаат нешто за враќање или нивните наследници, а не мораа тие да докажуваат дека државата нешто им земала. Кај наш денационализацијата уште не е завршена. Да не беше власта во еден период без СДСМ прашање е и дали истата ќе почнеше, ако се види како тече после 15 септември. Прашајте ги вашите родители дали пред скопскиот земјотрес не купувале мастики, најлон кошули и чорапи, мантили шушкавци и друго донесени од шверцери од Трст, или само се сеќаваат кога продавале подоцна вакви работи во Бугарија и другите источни земји за да одат таму на одмор. Дали и тогаш членовите на партијата на власт немаа предност за вработување, за општествен или кредит за стан, од каде им се парите на директорите што водеа некакви инвестиции (Минчо Јорданов од скопска железара на пример кој сега е газда на делот на Железара во која беше директор во времето на Тито или Свето Јаневски кој беше директор на Пивара, а сега со продадените акции во таа фирма купи две фирми за вино вклучувајќи ја и најголемата „Тиквеш“ и да не ги набројувам тие петнаесетмина во чии раце е 3/4 од македонското производство), зошто се правеа акции за вработување (вештачко, непотребно вработување) ако имало работно место за секој, зошто се исфрлаа нули на динарите ако немало инфлација и многу други прашања. И дали доколку сега не е добро треба колективно да одиме кај Тито, веројатно во пеколот, или да пробаме да донесеме друга, трета, n-та власт додека една не се покаже дека е добра за нас. Останува да видиме дали и ова е во групата на ветеното вработување по еден од секое семејство, намалувањето на даноци и слично. Или можеби само замајување за полесно да се продаде ЕСМ.
vancevtodor Tekst od "Kapital" koj bi treba da se procita,eve del: Ситно и бездушно претседателе! Пораката до Бранко Црвековски е – “расчистете со Тито претседателе. За доброто на Македонија. Точно, тоа беа навистина добри времиња - со многу пари и малку работа, на што можеби сте навикнати, но затоа и пропадна таа држава. Затоа немојте да ја шокирате светската политичка јавност со вакви иницијативи”. Дајте покажете веќе еднаш нешто. Немојте на крајот да ни плеснат во фаца дека “ова племе не ја заслужува државата”. На пример, сретнете се со Бил Гејтс, со Мајк Зафировски или со Џек Велч. Ако можете, нормално!!!!???? Ако не кажете, ние ќе ви помогнеме. Во меѓувреме, најновата вест од Чикаго (САД) гласи дека – Мајк Зафировски, врвниот човек на Моторала и на Боинг, Македонец по род, станал член на Иницијативниот одбор од овој американски град, чиј градоначалник деновиве ќе објави дека се збратимуваат Чикаго и Белград (!?). Да, да не е грешка, Белград, а не Скопје. Веста деновиве се врти агресивно низ белградските и српските медиуми. Македонските медиуми, нормално не реагираа на веста, оти тоа нив не ги допира. Што им значи ним таквата вест!!!??? Всушност, мили мои, само што го завршив минатиот текст, кога напоменав дека Македонија и елитата граѓани полни со желба, енергија и знаење за развој се заложници на неокомунистичка банда во врвовите на неколку македонски партии кои ја контролираат земјата и инсистираат ништо да не се менува, ми дојде оваа вест за мене едноставно шокантна, но потврда на тезите. Знам многу за тоа како размислува Мајк, лично го познавам, знам за неговите контакти во Скопје и во Белград, знам колку ја сака Македонија и затоа деновиве го побарав во Чикаго. Одговорот е дека на оваа тема ќе се слушнеме во некое блиско идно време. Мајк Зафировски официјално дојде во Македонија два или три пати, по покана на Венко Глигоров, првиот човек на Логин Системи и многу надежен македонски бизнис лидер кој е и претседател на Сојузот на Стопански комори на Македонија која се развива со невидена брзина и квалитет. На сите присутни на предавањата им остана сеќавањето за Мајк како харизматичен лидер и говорник, мотиватор и визионер. Тој зборуваше за Македонија за развојот на технологијата и образованието како основа за градење на силна развојна иднина за генерациите што доаѓаат. Зборуваше и за Моторола, за тоа како Македонија да донесе странски бренд-компании. Во првите редови на неговите предавања седеа претставниците на македонската бизнис елита од новата генерација како и на меѓународните институции и амбасади во земјата. И токму при последното негово навраќање во Скопје пред неколку месеци еден наш голем директор од постарата генерација, инаку директор на фирма која ја приватизираше во 1998 година и како што слушам само што не пропаднала, оти во меѓувреме ја “исцица” во друга фирма, за Зафировски го искажа следниот став - “Да бе сега него ќе го слушаме... кој е тој Мајк Зафировски, зошто не можам да се сетам, сигурно во шеесетите сум му удирал чврги по главата ...”. И додека тие денови во Скопје Мајк се обидуваше да се види со тогашниот премиер, чинам Хари Костов, не знам што се случи, во Белград му приредија величествен дочек лично од страна на српскиот претседател Борис Тадиќ. Тие денови во Сава центарот се одржуваа, деновите на Мајкрософт, а на една од пленарните и ревијалните вечери беше присутен Мајк во друштво со српскиот претседател и премиерот. Од порано знам дека и Џинџиќ често се среќавал со Мајк Зафировски, а сите знаете дека, убиениот српски премиер често се гледаше и со Бил Гејтс, лидерот на Мајкрософт. Овие неколку факти сакам да ги споделам со вас оти е важно да се знае генезата за збратимувањето на Белград и Чикаго, а ако деновиве следите што се случува во Србија ќе видите големи поместувања во економијата. Белград е едно големо градилиште на странските компании. Меѓу другото се најавуваат над 600 милиони евра инвестиции до крајот на годината само во ИТ секторот (информатичка технологија). Деновиве бев на една голема конференција во Охрид – “Новата банкарска визија”, за примена на новите софтверски решенеија во банките, во организација на “Пексим”, извонредна македонска информатичка компанија, која го држи и најголемиот дел од српскиот, црногорскиот и босанскиот пазар, а слушнав дека влегуваат и во Хрватска и таму разбрав за агресивните чекори и очекувања на српската бизнис елита, за годинава. Од друга страна, мили мои, гледајте со што се занимава, на пример, деновиве македонскиот претседател Бранко Црвенковски. Обавезно биста на Јосип Броз Тито!? Па, сега на неговите “силни” идеи за иднината на Македонија се налепија пензионерите од НОБ, сите над 80 години, со барање бистата да биде на плоштад. Така е. Ситно, мало и бездушно претседателе... Само не знам што прават оние двајца млади професори советници по економија во кабинетот на претседателот чинам се викаа Кире Наумов и Ванчо Узунов. Мислам дека и тие, а следствено и нашиот претседател, сигурно за збратимувањето на Белград и Чикаго, и Мајк Зафировски во тој проект, прв пат читаат во “Капитал”. Пораката до Црвековски во овој дел е – “расчистете со Тито претседателе. За доброто на Македонија. Точно, тоа беа навистина добри времиња, со многу пари и малку работа, па затоа и пропадна таа држава. Затоа немојте да ја шокирате светската политичка јавност”. Дајте покажете нешто. На пример, сретнете се со Бил Гејтс, со Мајк Зафировски или со Џек Велч. Ако можете, нормално!!!!???? Ако не кажете, ние ќе ви помогнеме.
deni nesho slabo komentari od simpatizerite na bivsha KPJ . Sho e bre lugje ve zatna Jakov? jas vikam ve zatna .
ProMKD Tito sto napravil, napravil. Vo moe mislenje ne napravil nesto sto ne ke mozevme da preziveeme bez. Vo denesnata Makedonija i treba Ekonomija posilna, a ne bista na Tito. Ako se pravi bista, neka bide na nekoj Makedonec.
deni ke ni sme smee balkanot , ako ne i svetot . Se chukame u grudi deka Aleksandar bil Makedonec , a ke gradime spomenik na Tito . Znaete sho e toa ? --> KONTRADIKCIJA . Toa e problemot so Nas Makedoncite.Zbuneti sme i ne si go znaeme sopstveniot identitet. Ne sakam pogreshno da bidam sfaten , nemam nisto protiv tito , i toj ima kakva , takva zasluga za samostojna Makedonija. Ama , da gi staeme na kantar Aleksandar i Tito , ma daj molim te.
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
Ma ti moze da trtljas kolku sakas ama toa ne znaci deka znaes nesto. Anticka Makedonija e geografski poim a ne toa sto ti go podrazbiras.Od tolkuvanja kako tvoite koi se proizvolni nikoj nema korist a najmalku nie sto ziveeme vo Makedonija.
Ама и ти кога нешто не знаеш или не си го доразбрал не “раскажувај“ наоколу ќе ти се смее некој. Античка Македониа е географски поим колку што е и Република Македонија географски поим. Каков ти е тој географски поим со 5 века држава....дали не наша, дали имаме врска со нив икаква е друго. Двете ви се произволни и од двете коментарчиња нема никој корист, добро можеби оние лудацине(блгари) од форумите за историја. Се смеат и се забављаат на вашиве произволности.
Pana
quote:
Aleksandar i Tito
Kakva vrska ima Aleksandar so nas makedoncite.Toa deka nie si go vikame Aleksandar Makedonski mislime deka bil makedonec?
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Каков ти е тој географски поим со 5 века држава....дали не наша, дали имаме врска со нив
[?][?][?][?][?] p.s. Imas pravo koga vikas deka na bugarite im pravime zabava.Samo poradi toa ja prekinuvam tuka ovaa diskusija.
Можеме да ја продолжиме дискусијата за цитираното, ама содржински ако е издржана, а ако не ОК, се согласувам со тебе.[;)]
fio 1.
Jakov Поголема група странски туристи од земјите на ЕУ, доаѓаат во Македонија, да ја посетат земјата и да се запознаат со природните и национални обележја на државата која е на прагот на влезот во ЕУ. Нашиот домаќин и водич нели ги шета и расшетува насекаде по Македонија. Доаѓаат во Охрид, сите воодушевени извикуваат “Колку убава тврдина имате, од кого е, колку е стара“. Нашиот домаќин гордо кажува, тоа е Самуиловата тврдина градена во 11 век....Гостите се одушевени, а еден скептик дофрла, па како сте ја сочувале толку векови во ваква убава форма навистина делува многу убаво за така стара тврдина. Нашиот уште порадосен вели....“Во годините на транзиција смогнавме сили со помош на државата ја обновувавме и ја реставриравме, навистина беше тешко но сите помагаа, градот, државата, Владата“. Некој весел Германец прашал, а кој од државата помогнал? Нашиов рекол....Еден од поранешните Премиери. Доаѓајќи на Плаошник откако прво странците ќутеле и гледале подзинати во единственото место какво нема никаде на друго место на светот, прашале која е оваа Црква.Водичот им ја раскажал целата историја и како таа Црква, Макеоднија ја обновила пред извесен период со голема помош од сите Македонци, Црквата, Иселениците, градот, државата, Владата. Љубопитниот Германец пак прашал, а кој од државата помогнал, на што нашиов кажал оној Премиерот од пред малку... Следниот ден гостите дошле во Скопје. Останале возбудени од погледот на уште една убава и голема тврдина. Па која е оваа тврдина, кој ја градел, од кога е, прекрасна е???ликувале гостите. Кога ги слушнале одговорите во еден глас прашале, па како и оваа делува вака убаво, како се околу е средено, кој го правел ова кој го обновил, кој го одржува. Некој од гостите се истрчал и сигурен во одговорот викнал: па сигурно оној Премиерот. Нашиот so насмевка одговорил, Не, не, ова го среди и го направи привлечно место, еден градоначалник на Скопје.... Кога ја слушнале историјата на Камениот мост сите видливо возбудени останале со саати да го сликаат и гледаат. Кога слушнале колку е стар, нашиот домаќин не ги оставил да прашаат им рекол, Градоначалникот е тој кој го обнови, долго и со многу мака и напори го правевме но сега е навистина прекрасен..... Малку подолу виделе една прекрасна црква...Нашиот водач им кажал дека таа е од темел обновена пред само неколку години. Првата била од 19 век а оваа е нова, ама градена по пример на старата...оваа е дело финансирано од еден друг градоначалник......Гостите биле воодушевени и барале уште, сакале да видат уште убави работи. Поминале покрај големата пошта во Скопје и виделе една огромна зграда како се гради. Некој довикнал “Ова ќе биде уште едно убаво здание“ Нашиот не толку весел процедил.....“Тоа се гради со години, но...“ “ А зошто?“ Па тоа почна да го прави, еден финансиер на еден Претседател и сега кога не се на власт немаат воља да го градат. Странците малку се збуниле. Отишле понатаму.....Овде ќе одите на шопинг викнал водичот ова е еден современ трговски центар кој го градеа нашите пријатели Турците...со голема помош од оној истиот Претседател (промрморил водичот). Гостите побарале да го видат Собранието...го виделе и виделе една гооолема биста, гоелма колку еден споменик....Кој е ова, дали е ова вашиот татко на нацијата дали е ова некој од вашите премиери...Можеби оној што градел цркви,или некој од вашите градоначалници, или е некој друг,кој е нестрпливо прашувале......Водичот збунет објаснил дека е тоа Тито....Претседателот на една држава во која била и Македонија пола век.....На тоа досетливиот Германец викнал “Аааа сум читал за него, комунистичкиот лидер на Југославија....а какво е неговото значење во оваа земја на цркви, манастири, тврдини и оној монументален крст....“ Водичот ги дигнал рамениците и рекол “Незнам го направи Претседателот оној со трговските центри и зградите...ваљда за да не го заборавиме и него,еве вака си обезбеди место, да го спомуваме и него кога доаѓате вие странските туристи, индиректно преку Тито ама ете го спомануваме“. “Вози Мишко, за Козјак да го видат и тоа чудо.“-викнал водичот веќе помалку уморен!
Great_Macedonian Nemav prilika da gi procitam site odgovori na prasanjevo, no dvata na jakov gi procitav. Jas glasav za prvoto.. odnosno deka Tito mnogu storil za makedonija i makedoncite i treba negov spomenik... NO.. jakov ima pravo deka pred Tito, treba da se izgradat spomeni na mnogu poznacajni licnosti makedonci od nasata istorija. Kako i da e, Tito i den denesen e trn vo okoto na grcite,bugarite i srbite.. zasto da ne bese Tito Makedonskoto prasanje ke bese odamna zatvoreno.. odnosno nemase da imat makedonci ili makedonija, tuku samo srbi,bugari i grci. Zatoa Tito zasluzuva spomenik, zasto toj ja stopira asimilacijata na makedonskiot narod.
Jakov Проштевај но длабоко не се согласувам со тебе. Искрено овој коментар не го очекував од тебе....особено што пред некој месец жестоко дискутиравме околу Макеоднците и нивното словенско и античко потекло. ТОгаш добив впечаток дека имаш поинаов поглед на Македонцките работи. Но токму тоа што не се согласуваме милсам ќе ни отвори плус простор да дискутираме,нели. Сега само кратко. Асимилацијата не ја сопре Јосип Броз.Тито не ја водеше Југославија во периодот од 1913 кога не поделија, до 1939 кога ги доживеавме најголемате притисоци и обиди за асимилација, раселувања и слични работи. Тоа што по тој период останаа Макеоднците говори дека тој не влијаеше на тоа.
marko_polog Vo nikoj slucaj ne smee da se ostvari ovaa ideja, od site pricini sto gi napisava Jakov i Trendafil, go delam mislenjeto na mako deka treba da ima memorijalen zid i plus spomenik od Metodija Andonov - Cento, Negovata prikazna e bolna tragedija za mene i vreme e da mu se dade vistinski pocit.
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
Tebe nego koj.Inaku prv pat u zivot te gledam.Pojma nemam koj si.Nesi nekoj poznat sizik,izvini.
Znam deka ne sum poznat. Ova nesto u vrska so profilite so ni gi pravis se intreresiras ili....?[?]
Pana
quote:
Каков ти е тој географски поим со 5 века држава....дали не наша, дали имаме врска со нив
[?][?][?][?][?] p.s. Imas pravo koga vikas deka na bugarite im pravime zabava.Samo poradi toa ja prekinuvam tuka ovaa diskusija.
Strelec Јас сум авторот на неговото титле...:) Ама на добар пат е да му се избрише она "Caps Lock"!:) Инаку, во текстовите на f9 прочитав 2-3 многу интересни работи! Особено ми се допадна овој дел од неговиот коментар:
quote:
Originally posted by f9
...Така Македонија остана сама на себеси, не затоа што другите не ја сакаа да ја имаат под своја контрола, туку затоа што имаа поважни интереси на нивна домашна сцена и окупација на Македонија беше луксуз. Тоа и овозможи да Македонија си создаде сопствени сили кој до 1945 година работеа на самостојна и независна Македонија и кој створија сопствена држава и војска како своја сила.
intel Под еден дефинитивно.
ozonce Malku ti se loshi odgovorite, spored mene, samo edno NE. Zoshto? Bidejki imame nie na koj da podigame spomenici, Tito dovolno e velichen vo Makedonija. Ne deka ne go cenam ona koe go napravil za Makedoncite, tuku nie imame navistina golemi heroi koi zasluzuvaat neshto poveke od eden obichen bronzen spomenik.
Jakov Јас имав малку поинаква идеа околу веста што денес е лиферувана за идеата на Претседателот за градење на споменик. Бидејќи верувам дека сите го знаеме местото на Тито во светската и во нашата историја, дискусијата на тема околу него и неговото значење е ок, но не толку суштинска. Јас имав идеа да отвориме една тема и да има можност да се гласа за тоа дали се одобрува или не идеата на Претседателот да се гради нешто такво во Скопје. Бидејќи според веста споменикот се “предлага во центарот на Скопје“, во услови какви се во Макеоднија повеќе е интересно е да се види мислиењето како луѓето реагираат на идеата за споменик отколку за Јосип Броз како личност. Знаејќи се самите себеси, а гледајќи што се случуваше на 4мај, гласање на тема дали се прифаќа идеата на Црвенковски или не за споменик во ЦЕНТАР НА СКОПЈЕ на ЈБ Тито, мислам дека ќе добиеше многу гласови за. Само мене “нешто друго ме “ебе“ “што би рекле кај мене у маало. Имам едно прашање за Претседателот во врска со неговата идеа. Претседателе, од што се водевте кога Ви дојде на памет идеата да побарате во ЦЕНТАР на Скопје да правите споменик на Јосип Броз. Како ви текна токму на Тито и како тоа го врзавте со 60 години Победа над фашизмот во РМ. Имавте ли дилема кога решававте и дали биравте меѓу Јоспи Броз, Методија Андонов, Брашнаров, КЈ Питу или сите 24000 Македонци кои ги дадоа животите за слободата на Макеоднија во периодот 1941-44. Ви дојде ли идеата да дадете предлог за споменик на незнајните јунаци пошто нели немоземе да ги знаеме имињата на сите настрадани од војната. Или сите наброени освен ЈБТ не се светски познати и не се модерни, не се во тренд,па нема да биде интересна вашата “играчка“ во ЦЕНТАР на Скопје. Дали можеби не си размилувавте дали во Македонија и на Скопје баш денес и баш во овие моменти(времиња) му е насусшно потребен споменик и ни помалку ми повеќе токму од ЈБТ. Јас знам дека сте Вие легалист и дека како ПРВ човек во Македонија мора да се држите до законите. Веројатно ќе кажете, дека има средства во буџетот за споменик и би требало да се искористат. Незнам дали гледавте денес вести. Откако беше дадена веста за Вашата идеа, следна беше веста за децата и семејствата од Куманово евакуирани од Средорек зашто реката им ги полави куќите. Тие вечерва спијат во болницата, зашто за 60 години по Победата, Македонија нема дом за згрижување на луѓе кои останале без покрив над глава. Дали знаете колку деца денес во Македонија не одат во училиште зашто немаат доволно пари ни да преживеат. Дали знаете како нашите студенти се снаоѓаат со интернет. Дали знаете како следбениците на Тито, нашите пензионери денес живеат и дали сте посетиле некој дом за стари и изнемоштени. Дали знаете како живеат македонските семејства со 7-8-9 и повеќе деца. Неверувам дека знаете. Ако се прашувате каква врска имаат овие прашања со идеата за споменик на ЈБ Тито ке Ви кажам одма. Тоа се дел од идеите и работите на кои државата на Јоспи Броз работеше да се поправат подобрат или искоренат(освн интернетот) ама симболиката ја разбираме.А Вие денес на 2 милони народ тоа не го правите ама според најдобрата традиција на советскиот болшевизам ќе ни градите монумент во ценатрот. Еве за Вас и сите кои милсат дека Тито ни ја даде државата и дека да не беше он, ќе бевме незнам чија покраина. Цитирајте ми една негова изјава, кажете ми еден негов потег, една негова заложба за Македонија, а јас промптно ќе Ви возвратам со една и повеќе поголеми изјави и дела кои ќе бидат од наши Македонци. Тито своето место си го има одамна заслужено да го оставиме во Институтите, Историските архиви и во колективната меморија на нашиот народ. Да го оставиме да го сакаат оние кои го сакаат, да не го сакаат оние кои мислат дека не бил ОК, према Македонија. Што ќе им одоговри нашиот Претседател ако утре го прашаат зашто оваа држава која неправедно се нарекува БЈРМ, на која сите и ја крадат историјата, културата, Црквата и не ја признаваат, нема споменици на Македонците (под споменици не подразбирам бисти и бистички, како и фигури во приближно природна големина или бетонски камнења на кои имаме закачено некакви леени во бронза профили на нашите херои, кои најчесто висат по домови на култура и библиотеки или се толку скриени да никој не ги види): Филип и Александар Македониски Св. Кирил и Методија Св. Климент Охридски Цар Самуил Кралот Марко Димитрија Пулевски Миладиновци Григор Прличев Беровски Димитрија Гоце Делчев Ѓорче Петров Јане Сандански......ВМРО..... Димитар Влахов Методија Андонов Ченто Лазар Колишевски 44 Македонци кои загинаа во бивша Југославија бранејќи држава која беше веќе умрена Бранителите Зарем сите овие залужиле нешто помалку, зарем овие не се вредни колку ЈБТито за Мекедонија.....Зарем тој ја сакаше повеќе па и ние сега треба да го сакаме повеќе и да правиме споменици. Ако сепак помине таа глупост од идеа, имам еден подобар и побрз предлог и што е битно е поевтин. Да си купиме некој споменик на Тито од бивша СФРЈ кај што уште е останат и не е стопен во некоја челичара. Ем ќе го земеме за беспари ем ќе го ставиме одма. Можеме оној од Кумровец на кого хрватските хулигани му ја скинаа главата. Читам дека сега е тип-топ направен. Не за друго споменикот е уметничко дело од врвен светски вајар. Ако не останува да се надеваме дека како и секогаш ќе проработи нашата надалеку позната енергичност и агилност(незнам кај ми се наводниците) и се ова ќе се одолговлекува до 2006 па здравје да се вратат овие од ВМРО(кое и да е) па да ја сопрат изградбата.Не дека ќе им е битно дали е Тито или не е за, инает на Црвенковски ќе ја стопираат, ама ќе не поштедат од срамот.
deni prvo na aleksandar(zhiva sramota, se plashime da ne ni go srtushat grcite) , posle na car samoil , pa na goce delchev i na kraj na tito.
silijeski Ne glasav,zosto ne najdov soodveten odgovor,ama potpolno se soglasuvam so ozonce,jakov i deni
f9 ...ne mislam deka bi trebalo da ima glasanje pred se zatoa shto e se bazirano na istoriski fakti,i istorijata ne e po zhelba. Fakt e deka duri beshe zhiv i na vlast J.Broz Tito si izgradi spomenici za sebe.Poznato e deka vo celiot period na negovoto vladeenje vo sekoja rabotna prostorija stoeshe negovata ikona.Duri i beshe donesen zakon so koj se sankcionirashe se vo vrska so gornovo.Fakt e deka Tito ne vojuval nitu imal nekoe direktno vlijanie vo tekot na Antifashistichkata vojna vo Makedonija,nitu bil poznat ili imal nekoj avtoritet vo narodot vo periodot do 1945 godina vo Makedonija.Tezata deka nekoj pa i ete toj Tito ne priznal kako narod e nakalemena teza na nekoj nashi sosedi koj ne predstavuvaat kako negova tvorba i ja namaluvaat vazhnosta na vooruzhenoto vostanie na Makedoncite za sopstveno nacionalno osloboduvanje koe kulminira vo 1944 godina. Ako treba nekoj da gradi spomenik za Tito toa e Bosna i Hercegovina kade shto negovata lichnost imala znachenje vo toj period.Shto se odnesuva do negovata uloga vo vrska so osamostojuvanjeto na Makedonija?Ne mislam deka postoela bilo kakva ideja za toa vo negovite politichki pogledi i potezi.Naprotiv od koga zastana na chelo na privremenata vlada na FRJ pa se do negovata smrt J.B.Tito gi protezhirashe interesite na Slovenija i Hrvatska.Makedonija ostana kako slepo crevo i vo ekonomska i vo voena mok.Na prstite od ednata raka mozhat da se izbrojat posetite na Tito na Makedonija. Planirana kako surovinska baza na ostatokot na Sfrj Makedonija i denes gi trpi posledicite od taa politika vo odnos na natalitetot,starosnata struktura,regionalniot neravnomeren razvoj,migraciite i stopanskata struktura.Ovde bi kazhal i deka e pogreshno da mu se pripishuva se i seshto na Tito.Pod pritisokot na liberalizmot vo sredinata na sheesetite godini od minatiot vek pochnaa investicii vo Makedonija i tie investicii se poklopija so izgradbata na Skopje od megunarodni donacii po zemjotresot i ekonomskata privremena migracija vo Zapadna Evropa i Avstralija.Se dodeka Makedonecot se prashuva za negovata nacionalnost ke postoi Makedonskoto nacionalno prashanje i nikoj ne mozhel nitu mozhe da ja izgradi Makedonskata drzhavnost od strana.Toa e nasha rabota.
трендафил Во ситуација кога непријателите на Македонија шират пропаганда дека Тито вештачки ја створил македонската нација, подигањето на споменик на Тито, само им оди на рака на тие што сакаат да извршат геноцид врз нас. Формално, можеме да се запрашаме дали намерно работат во полза на антимакедонците, т.е. дали се предавници, или се ментално болни па не може да го разберат тоа. Во двата случаја треба што побрзо да се одстранат. Само начинот на одстранување зависи од причината. Тие што тврдат дека Тито е заслужен за Македонија, нека ми наведат за која битка што сме ја добиле е заслужен Тито. Тоа што имало мисија испратена од Тито не значи ништо. Воени мисии имало и од другите наши сојузници во војната, пред се Англичаните, кои се свртеле против нас дури откако сме станале титоисти. Колку што ми е мене познато, од главните градови на европските држави само Скопје и Москва со ослободени без учество на странска војска. Каде е тогаш тука заслугата на Тито за борбата против фашизмот во Македонија. Перверзија е да се прави споменик на диктатор (не спорам дека Тито бил подобар лидер од Црвенковски на пример) со државни пари, односно и со пари на тие што биле злоставувани од Тито. На пример со пари на пријателот на татко ми В.Б. кој е уште жив а зборуваше дека во концентрациониот логор Голи Оток ги ставале во решеткасти кафези, при што во приземјето биле здравите, а на спратот болни од дизинтерија чија крвава столица паѓала врз здравите. Откако ќе се разболеле ги испраќале на спратот, а нови здрави ставале во приземјето. Да не зборувам за семејствата на тие што се ѕверски убиени во времето на Тито и дури ни гробот не им се знае. Од сите нив би биле земени пари за изградба на споменик на нивниот убиец или мачител (Зборувам за командна одговорност. Иначе, како споредба, не ми е познато ниту дека Хитлер убил некого со сопствена рака) Во сите земји, по падот на комунизмот се рушеа спомениците од тој период (јас не подржувам рушења затоа што и недемократијата е дел од историјата). Само во Македонија ќе се гради споменик на поранешен диктатор. Сепак се надевам дека и ова е само една од низата лаги на актуелната власт. И не ми е јасно зошто токму од оваа година во сите земји од Западниот Балкан почна да се слави Тито. Не е ли тоа наредба од Големиот Брат, која нашите сакаат да ја извршат најподанички.
Jakov
quote:
Originally posted by трендафил
Колку што ми е мене познато, од главните градови на европските држави само Скопје и Москва со ослободени без учество на странска војска. Каде е тогаш тука заслугата на Тито за борбата против фашизмот во Македонија.
Ne e samo Skopje, nego cela Makedonija e oslobodena bez pomos na niedna druga vojska,samo makedonska. Osven ako ne se zame vo predvid ucestvoto na t.n Makedonsko kosovska brigada sozdadena od makedonski i srpski partizani. I ne samo toa otkako makedonskata vojska sozdavana tri godini i formirana kako regularna na 18 avgust na Slavej Planina ja oslobodi Makeodnija, istata taa vojska ucestuvase vo borbite vo Jugoslavija za konecnata pobeda nad hitlerovskite sili. Znaci Makedonija e zaedno so SSSR edinstvenata kade nemase ucestvo na stranska vojska pa ni jugoslovenska vo nejzinoto osloboduvanje. Ama so mu e toa bitno na Crvenkvski on ima vizija i ne vodi po taa vizija...direktno napred vo XX vek. Nemoze da razbere i da napravi razlika megu dve obicni kratenki. SFRJ i EU....misli deka se isti pa u koja vlezeme u taa.....Mislam deka najmalku e bitna ulogata an Josip Broz u momentov...otkolku gluposta koja ja promovira vcera drzavniot vrv....
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
Trendafile, toa e samo polemika na eden forum sto ne znaci deka e vistina toa sto go pisal clenot na forumot. I ti kako i Gvueski kazuvas ovde deka na lokalnite izbori pobedil VMRO-DPMNE ama Ljubco Georgievski vika deka ne bilo taka.
Од форумот се гледа дека во Љубљана нема Титова улица, па на него се води полемика дали да се врати името.
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by трендафил
[quote]Originally posted by Pana [/b] Мисли еден од учесниците на [url="http://www.rgl.si/forum/?f=showthread&threadid=1515"]форумот[/url] со ник Јоже.
Trendafile , gresis i toa za cel prsek sto bi se reklo!!! Za da ne me svatis pogresno ne tvrdam deka Tito e cvekence. Nieden drzavnik vo istorijata koj napravil nesto dovolno golemo za da taa istorija go zapamti , vo princip ima race do lakti vo krv.Denes taa mozebi ne e tolku crvena za da pagja vo oci, no bidi siguren deka i denes ja ima.....kaj site.... Toa ti e stvarnosta.
Потполно се согласувам дека многумина во Македонија патат по режимот на Тито, но тоа не е заслуга на Тито. Најголема заслуга е на тој што предлага да се изгради споменикот, со исклучива цел да манипулира дека тој е новиот Тито. Колку е нашата власт полоша, толку повеќе луѓе ќе патат по покојниот Тито и покојната СФРЈ, затоа што никој не е будала да се стреми кон полошо. Овој предлог за споменик на Тито всушност и покажува зошто во Македонија транзицијата трае толку долго. Затоа што имаме државник кој во устата ги има НАТО и ЕУ, а во мозокот се уште му е социјализмот. Да потцртам. Виновен е и тој и тие што гласаат за него. Затоа сме како брод што сака да плови, а не го подигнал сидрото, па никако да појдеме од место. Македонското сидро очигледно е уште закачено за покојната СФРЈ и покојниот „диктатор во бели ракавици“ како што го нарекуваа Тито во средината кон која божем се движиме, а изгледа е толку тешко што не влече во длабочините. Во секој случај не знам за случај во некоја земја на главниот плоштад да биде подигнат споменик на странец. Барем не откако тој странец или војската на неговите сонародници ја напуштила земјата. А ЈНА си замина пред многу време. Колку и да е голема желбата на некои мои сограѓани за воскреснување на СФРЈ, тоа не е можно затоа што другите тоа нема го сакаат. Ниту Тито нема да воскресне, затоа што е ИДОЛ, а не БОГ. Јас сум Господ Бог твој, да немаш други богови освен Мене - прва од десетте Божји заповеди . Со предлогот Тито да се прогласи за најголем Македонец, само продолжува понижувањето на Македонците. Доколку Бранко сака со споменикот на Тито да го засени Милениумскиот Крст, како дел од идеолошкиот (ненаучен) атеизам што го применува, нека почека 2000 години, па ако Тито влијанието на Тито биде како влијанието на христијанството на нашите простори, слободно нека направи грандиозен споменик. Воопшто не ја омаловажувам улогата на Тито. Само потсетувам дека не бил само добар, односно дека е само заслужен за тоа што е добро, а појма немал за лошото и не бо сметам за Бог. Не гледам причина да има два споменика на Тито во центарот на Градот, еден на плоштад Македонија, друг на плоштад Слобода, пред „неговата“ гимназија иако тој учел само 5 години (од својата седма до дванаестата), па не ни стигнал до гимназија. А има доста кандидати за споменикот во центарот на градот. Да почнам од Филип и Александар, Лидија, Јустинијан, свети Климент, цар Самоил, Крале Марко, Гоце Делчев, Кузман Јосифовски-Питу, Ченто, за илинденците и партизаните, 110 илјади борци колку што броела нашата, Македонска армија на денот на победата на фашизмот. За жал немаме кандидат кој вреди од овој, транзиционен период.
трендафил Колку полоша власт имаме сега, толку повеќе луѓе ќе бегаат во минатото. Би сакал да напоменам дека од денешна гледна точка е прашање колку било паметно тоа историјско Титово НЕ на Сталин. Колку што гледам сите поранешни социјалистички земји кои до крај му останаа верни на СССР сега се членки на НАТО и ЕУ. Надвор се само тие од СФРЈ (со исклучок на Словенија) и Албанија која подоцна стана сојузник на Кина. Мислам дека е подобро тие што го сакаат Тито да си појдат кај него, отколку Тито во камена или бронзена форма да ни го донесат овде. Ниту еден народ не слави странец како татко на нацијата. Доколку како татко на нацијата не се смета човек што им ја еб.. мајката на сите. Сталин има далеку поголема заслуга за падот на фашизмот, па сепак на никој не му текнува да врати некој од неговите урнати споменици. Многумина во Македонија изгледа мислат дека би останале козари како нивните дедовци да не беше Тито. Но факт е дека сите околни земји кај што тој немаше влијание сега се во подобра ситуација од нас, а и таму потомците на поранешните козари сега се учени луѓе. Ако се споредуваме со несоцијалистичките европски земји, разликата во нивна полза беше видлива и додека беше жив Тито. Од Југославија одеа луѓе да работат во западните земји, а многу ретко (најчесто од љубов и брак) од таму се доселуваа кај нас. Ако не ги сметаме неколкуте стотици илјади Албанци, Бошњаци и други што Тито ги насели во Македонија како добро. Уште фали наместо кон ЕУ и НАТО Бранко да не упати во здружението на неврзани земји (затоа што во нив обично власта е доживотна). За мене е изненадување и тоа што опозицијата уште не реагира на оваа глупост на Црвенковски. Да завршам, Тито од Кумровец би требало да им подигнат споменик на македонските војници што го ослободуваа од фашизмот неговиот роден крај, а не ние Македонците да му подигаме споменик на човекот што нема никаков допринос во нашето ослободување од фашизмот. Само ни вовел комунистичка диктатура, од која некои наши сограѓани очигледно и до ден денешен се зависници.
slasa ne e tito kriv nego banditite na lazar koliseski, Cento sakase da odi na sloun da se oslobodi cela Makedonija pa i za toa nastrada ,, A togasnite komujnari mozea da se sprotistavat na tito . no toa ne go napravija , Ojdoa Makedonci da ginat na SREMSKIOT FRONT i da go oslobodat TRST pa da mu se dade na Zabarite , Tie Makedonci ke e oslobodea cela Makedonija , Ne ke bese porobena od bugatri i atinci
DonVito pod 1
Jakov Interesno site sto glasaat afirmativno, samo glasaat i kazuvaat kako glasale a ne davaat ni min. objasnuvanje zasto go storile toa? Avtomatizam li e inercija li e ili samo mene mi se cini taka?
dejan tito ne bese tolku silen za da ni ja vrati egejska makedonija, i ako imase podrska od rusija, rusija bese zaedno so anglija, i togas winston churchil bil po jak. ima nekoje lifce, kade imase zemji napisano, i stalin i churchil (mislam) napisal kolku ke imat vnimanije na tie zemji, za Jugoslavija bese 80% za rusija (ili 50) a za grcija, 80% za anglija. grcka bese vo carstvoto na danska i anglija, taka tie zemji ne bi dozvolile za tito da ni go vrati egejskiot del nazat. mislam za toa tie makedonsko vojnici vo WWII koj trebale da se borat za Solun, Tito ili nekoj drug im rece deka ke se borat za Srem ili taka nesto, da se oslobodi nekoja srpska teritorija.
трендафил
quote:
Во центарот на Скопје треба да биде подигнато спомен-обележје на Јосип Броз Тито, а по повод 60-годишнината од победата над фашизмот, смета претседателот на Македонија, Бранко Црвенковски. Иницијатива вчера ја достави до Владата, до Сојузот на борците и до градоначалникот на Скопје, Трифун Костовски, со напомена да биде "позитивно" решена. [url="http://217.16.70.236/?pBroj=2753&stID=54611"]ДНЕВНИК[/url]
Споменикот на Тито да се подигне во центарот на главниот град, практично дава значење дека тој е најзаслужен за Македонија. Такво нешто само тотален идиот може да помисли. Да се разбереме. Едно е почитувачите на Тито со свои пари да му изградат споменик на Тито накаде низ градот (тоа всушност и е направено пред истоимената гимназија), а сосема друго со пари и од жртвите на Тито да се изгради негов втор споменик во центарот на градот. Да повторам, еден човек, Тито, би имал два споменика во Скопје на растојание од неколку стотина метри, што е уште една глупост. Или можеби претседателот толку знае за Скопје, па не слушнал за неговиот споменик или не признава ништо што тој самиот не го направил. А споменик во главниот град немаат Александар, Јустинијан, Самоил ... до Ченто и бранителете од 2001. Утре на некој ќе му текне и на Хитлер да му направи споменик со образложение дека да не ја почнел тој II светска војна не би постоела самостојна Македонија (дури ниту за Тито не би знаеле!?). П.С.: Нејасно е и од каде идејата за изградба на споменик по повод 60 години од победата над фашизмот (9 мај) да се случи еден ден пред тоа. Дали за да нема тендер. Да не нашле на старо, ефтино, некој споменик од Тито исфрлен некаде низ западниот Балкан, па сега истиот без тендер (пак нема да има време за тоа како што е веќе традиција за бранковистите) сакаат да ни го бапнат во срцето на татковината. П.С.: Да не сака некој да го предизвика македонскиот народ на востание.
Jakov
quote:
Originally posted by трендафил
[quote] П.С.: Да не сака некој да го предизвика македонскиот народ на востание.
I da saka badijala mu e ne ti se diga ovoj narod pak na vostanie. Se digna ednas 41 i tolku dosta mu e barem zasega. On pustiot ne eden referendum i lokalni izbori nemoze da se digne ko so treba pa na vostanie. Nego aj da ni se zivi ovie vo vladava i ministerstvava so svojata tromost i nesposobnost,pa belki ke zaglavi celata inicijativa nekade. Inaku zamislete ja kampanjata za Pretsedatelskite izbori 2009godina. Branko protiv Ljubco. Vtoriov vika..."Jas ja onoviv sveti klimentovata crkva na Plaosnik" ovoj prviov zelka ke mu izvika Da dam jas napraviv spomenik na Tito srede SKopje eeeej srede SKopjeeee. Kaktastrofa
Pana
quote:
Александар Македониски
Ovoj bil makedonec?Mislam, kako nie sto sme makedonci.
трендафил
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by трендафил
[quote] П.С.: Да не сака некој да го предизвика македонскиот народ на востание.
I da saka badijala mu e ne ti se diga ovoj narod pak na vostanie. Se digna ednas 41 i tolku dosta mu e barem zasega. On pustiot ne eden referendum i lokalni izbori nemoze da se digne ko so treba pa na vostanie. Nego aj da ni se zivi ovie vo vladava i ministerstvava so svojata tromost i nesposobnost,pa belki ke zaglavi celata inicijativa nekade. Inaku zamislete ja kampanjata za Pretsedatelskite izbori 2009godina. Branko protiv Ljubco. Vtoriov vika..."Jas ja onoviv sveti klimentovata crkva na Plaosnik" ovoj prviov zelka ke mu izvika Da dam jas napraviv spomenik na Tito srede SKopje eeeej srede SKopjeeee. Kaktastrofa
Ако е според изграденото, ќе мора Бранко да направи уште некој споменик. На пример на Едвард Кардељ, Александар Ранковиќ, Вељко Влаховиќ и други видни личности од поранешна СФРЈ што тој ги смета за сопартијци. Дека покрај Плаошник во време на Љубчо се изгради и Милениумскиот Крст, црквичето во склоп на Клиничкиот центар, спомениците на бранителите во касарната Илинден и во МВР (вечниот пламен го угасна Хари Костов).
Pana
quote:
во време на Љубчо
Ljubco e reper.Sekoja cest,"vo vremeto na Ljubco i posle Ljubco".
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
quote:
во време на Љубчо
Ljubco e reper.Sekoja cest,"vo vremeto na Ljubco i posle Ljubco".
Ljubco ne e reper, Ljubco moze da bide merka za toa dali potezite na Branko se nad pod ili na nivoto na gluposta na Ljubco. Neznam zasto imaat opvie dvajca vnatresna potreba da se trkaat vo toa....
mako Neka mu pravat spomenik vo centarot na Zagreb, neli bese Hrvat? Treba da im se dajt pogolem pocit na onie sto zaginaa za nasata sloboda i za Makedonija. Mozhit da se napravit eden memorijalen zid vo mermer kade sto ke se zapishat iminjata na site Mak. partizani sto poginaa vo borbata protiv fashizmot.
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
quote:
во време на Љубчо
Ljubco e reper.Sekoja cest,"vo vremeto na Ljubco i posle Ljubco".
Кљусев мораше да работи на одвојување на Македонија од СФРЈ, па немаше време да прави споменици. Ниту Хари Костов и Бучковски не изградија некој паметник. Затоа и морав да го споредам Бранко со Љубчо, од кого очигледно ќе остане полош дури и ако го постави вториот споменик на Тито во центарот на градот. Всушност Црвенковски е многу полош од Георгиевски на сите полиња. Друга работа е дали е Љубчо добар. Но во секој случај и од лошо има полошо (Хари Костов) и најлошо (Бранко Црвенковски). Бучковски во моментов ќе го оставам на страна затоа што не му е лесна борбата со Црвенковски. И овој предлог со споменикот на Тито е пропаганден трик на Црвенковски. Ако го прифати Бучко ќе ја загуби подршката од земјите што не го сакаат комунизмот и комунистичките лидери (сите земји на ЕУ и НАТО), ако не прифати ќе ја загуби подршката од гласачите кои во СДСМ гледаат продолжение на СКЈ. Да повторам, филозофијата на Тито е различна од таа на Црвенковски. Тито во 1941 не велел дека народот не треба да се бори за тогашната власт, туку ја исфрлил паролата „Подобро гроб отколку роб“. Можете ли да го замислите Борис Кондарко на пример со оваа парола. Или самиот Црвенковски. Како тоалетна хартија Бранко ја отфрли и неврзаноста на земјата, туку е зависник и од еден Ахмети, за поголемите да не зборувам. Да беше жив Тито, ваков Бранко гарант би бил испратен на Голи Оток.
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
Повод за овој топик ми беше информацијата дека претседателот Бранко Црвенковски во чест на јубилејот ’60 години победа над фашизмот’ предлага во центарот на Скопје да се крене споменик на Јосип Броз Тито. Јосип Броз Тито е еден од неспорните лидери во борбата против фашизмот во Втората Светска Војна и историска личност што даде исклучителен придонес за македонското национално прашање и градење на македонската државност, ја образложува Црвенковски својата иницијатива. Премиерот Бучковски се согласи со претседателот, Јосип Броз има позитивна улога и придонес за независна Македонија, изјави денеска Бучковски. И градоначалникот Костовски во основа се согласува со иницијативата, и додава - тоа би требало да покрене научна дебата за да му се даде соодветен третман на Јосип Броз и неговата улога во македонската историја. По сугестија на Јаков, ќе ја изменам малку содржината на прашањето, па прашањето сега гласи: Дали се согласувате со идејата на претседателот Бранко Црвенковски да сде изгради споменик на Јосип Броз Тито?
Сега со измена на прашањето треба да се овозможи и измена на одговорот. Јас одговорив дека не знам што би било со Македонија да не бил Тито ( не сум видовит нели) а сум против изградба на негов споменик во центарот на градот. Тито нема теоретски шанси да се мери со еден Александар Македонски на пример, а споменикот не се прави ваљда за да стои таму само до крајот на мандатот (или порано) на Црвенковски. После 1000 години сигурно е дека цел свет и понатаму ќе знае за Александар или Јустинијан, а прашање е кој ќе се интересира за Тито. Посебно сум против тоа во центарот на градот да има два споменика на иста личност. Еден приватен и еден државен. Само фали уште на некој да му текне и на плоштадот да му го врати името на последниот диктатор.
Pana Mi pisuva eden prijatel od Ljubljana. Vo Slovenija, vika,na nieden plostad ili ulica sto go nosela imeto na Josip Broz Tito ne i e smenet nazivot. Ama tie se slovenci ne se makedonci.
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
Mi pisuva eden prijatel od Ljubljana. Vo Slovenija, vika,na nieden plostad ili ulica sto go nosela imeto na Josip Broz Tito ne i e smenet nazivot. Ama tie se slovenci ne se makedonci.
I sega Branko ja dobil ovaa informacija i koga videl deka u SKopje nema ni edna ulica so ime Tito ni eden plostad, a svatil deka mora da imame kako Slovencite za da vlezeme vo EU, odma izmolzi od negovata siva masa idea da na pravime spomenik. Moze ke ne ubedi deka na toj nacin se ostvaruvaat standardite za vlez vo EU kako SLovencite, neli? Baska vo Slovenija neveruvam posle 1990 da imenuvale ulica so imeto Tito toa si ostanalo od SFRJ i kaj nas ostana toa imame skoli, vo Kumanvo plostadot se vika taka i drugi gradovi.AKo e za ater dovolno e...ama sega uste u bronza da go leeme...sto bi rekle brakava pogore"mnogo je kume"
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
Mi pisuva eden prijatel od Ljubljana. Vo Slovenija, vika,na nieden plostad ili ulica sto go nosela imeto na Josip Broz Tito ne i e smenet nazivot. Ama tie se slovenci ne se makedonci.
Во Словенија сите главни улици и сите плоштади во сите населени места не се викаа Јосип Броз - Тито или Маршал Тито како кај нас. И додека Тито беше жив тие кон него имаа нормален однос. Дури и Велење стана Титово откако се донесе сојузен закон дека во секоја република по еден град мора да биде Титов. Ќе поставам и јас едно прашање. Во која европска (или светска) земја по падот на социјализмот има или мислат да направат споменик на некој комунистички лидер? Ваљда е нормално тоа што сите го прават. Само ние сме исклучок за се`. Единствена унитарна земја со два јазика, унитарна земја со право на вето на етничка основа, со истакнување на знаме на странска држава од страна на легални партии (дури и од власта), предизборни активности за избор на претседател на РМ со странско знаме, а кандидатот после тоа станува потпредседател на Собранието, документот за влез во странска држава (Косово) што сегде се вика виза за нас не е виза...
Strelec Прво, се согласувам дека понудените одговори не се добар избор и ја прифаќам вината. Но, не го сметам тоа за пречка за да се развие добра дискусија. Како и да е, уште веднаш да признам дека јас мојот став што го имав на почеток, во меѓувреме го сменив. Гласав за изградба на споменик, а сега би гласал против изградба на тој споменик. И редно е да објаснам сега. Каде беше Македонија пред Титовата ера? Прашајте ги постарите луѓе на кој јазик се учело во Македонија. Поимот ’Вардарска Бановина’ не е изум на некои радикални сили денес во Србија, туку тоа е нешто што реално постоело на овие простори. Територијата на денешна Македонија имала ист третман за Србија како што денес има Егејска Македонија за Грција или Пиринска Македонија за Бугарија. Реалноста е таа, без оглед на приказните што ги читав овде. Значи, не велам дека Тито ја измислил или ја создал денешна Македонија (ниту сум слушнал дека некој Македонец тоа го рекол), туку сметам дека, како плод на сплет на околности, Македонија доби дел од својата територија. Сакале ли ние да признаеме или не, работите можеле да фатат сосема поинаков тек. Замислете Тито во 1943 година, заседанието на АВНОЈ да го замислел како заседание на 5 (а не 6) републики! Во таква ситуација, денес најверојатно ќе имавме поголема Србија и некое си здружение или партија, налик на ОМО Илинден или Виножито! Значи, мојот став за Тито не сум го сменил, но во врска со градењето на споменик, се согласувам дека за Македонија многу понормално и пологично е прво да се стават споменици на други историски (наши) личности. А за Тито, не сум противник да има и некоја улица што ќе го носи неговото име. p.s. Се надевам дека Бранко Црвенковски не мислел на поставување на споменик на самиот плоштад, туку некаде во центарот на градот.
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
Mi pisuva eden prijatel od Ljubljana. Vo Slovenija, vika,na nieden plostad ili ulica sto go nosela imeto na Josip Broz Tito ne i e smenet nazivot. Ama tie se slovenci ne se makedonci.
Пријателот мора да е член на СДСМ, мора пред 15 септември да бил во предизборната кампања па лажењето му останало како навика. Таму се води полемика на еден форум дали да се врати името на Titova cesta во Љубљана. Што значи дека Титовото име е сменато. Nedavno se je ves svet zgrazal nad anglshkim princem, ki je na zabavo oblekel nacisticno uniformo. Le chemu? Veliko ljudem niso nacisti nikoli nich naredili, je pa ogromno ljudi pod njihovo vladavino hudo trpelo. Danes so vsi simboli, ki spominjajo na naciste z zakonom prepovedani. Enako bi moralo biti tudi z partizani in Titom. Ne rechem, veliko ljudi je osrechil z privilegiji, je pa ogromno ljudi pod njegovo vladavino bilo pobitih, muchenih, in mnogi she danes zhivijo v strahu pred tem hudodelcem in njegovimi nasledniki. Razlika med Hitlerjem in Titom je, da je Hitler ljudi pobijal v vojnem chasu, Tito pa tudi v "miru" po vojni. Мисли еден од учесниците на [url="http://www.rgl.si/forum/?f=showthread&threadid=1515"]форумот[/url] со ник Јоже.
Pana Trendafile, toa e samo polemika na eden forum sto ne znaci deka e vistina toa sto go pisal clenot na forumot. I ti kako i Gvueski kazuvas ovde deka na lokalnite izbori pobedil VMRO-DPMNE ama Ljubco Georgievski vika deka ne bilo taka.
Jakov
quote:
Originally posted by Strelec
Прво, се согласувам дека понудените одговори не се добар избор и ја прифаќам вината. Но, не го сметам тоа за пречка за да се развие добра дискусија. Како и да е, уште веднаш да признам дека јас мојот став што го имав на почеток, во меѓувреме го сменив. Гласав за изградба на споменик, а сега би гласал против изградба на тој споменик. И редно е да објаснам сега. Каде беше Македонија пред Титовата ера? Прашајте ги постарите луѓе на кој јазик се учело во Македонија. Поимот ’Вардарска Бановина’ не е изум на некои радикални сили денес во Србија, туку тоа е нешто што реално постоело на овие простори. Територијата на денешна Македонија имала ист третман за Србија како што денес има Егејска Македонија за Грција или Пиринска Македонија за Бугарија. Реалноста е таа, без оглед на приказните што ги читав овде. Значи, не велам дека Тито ја измислил или ја создал денешна Македонија (ниту сум слушнал дека некој Македонец тоа го рекол), туку сметам дека, како плод на сплет на околности, Македонија доби дел од својата територија. Сакале ли ние да признаеме или не, работите можеле да фатат сосема поинаков тек. Замислете Тито во 1943 година, заседанието на АВНОЈ да го замислел како заседание на 5 (а не 6) републики! Во таква ситуација, денес најверојатно ќе имавме поголема Србија и некое си здружение или партија, налик на ОМО Илинден или Виножито! Значи, мојот став за Тито не сум го сменил, но во врска со градењето на споменик, се согласувам дека за Македонија многу понормално и пологично е прво да се стават споменици на други историски (наши) личности. А за Тито, не сум противник да има и некоја улица што ќе го носи неговото име. p.s. Се надевам дека Бранко Црвенковски не мислел на поставување на споменик на самиот плоштад, туку некаде во центарот на градот.
Вардарска бановина е изум на српската хегемонија и големосрпската националистичка идеологија, зачинета со реакционерната власт на крал Александар, кој и ја создаде Југославија. Српската максима тогаш ,а и пред тоа беше и остана до денес во САНУ дека се премногу 4 словенски држави на Балканот(Србија, ЦГора и Бугарија), Со Александар него почна процесот за зацврстување на кохезијата на Југославија. Територијата на Македонија во тој систем на бановини немала ист третман како остантите делови- бановини на Србија и Југославија. Немала ни ист третман како Грција и Бугарија што имале кон Егејска и Пиринска(овде степените се мерат во тоа кој погоелмо зло правел). Овде Србите мудро пред светот мачкале очи а исто и пред нас продавајќи некакви идеологии со кои сакале како крајна цел да го оттргнат тој дел од населението(македонците) од бугарската пропаганда а потоа полесно да го претворат во српско население. Еднаш мислам некаде муабетевме за ова. Во Вардарска Македонија во тоа време меѓу двете светски војни имало 14 000 од 17 000 полицајци во цела Југославија. Во Македонија се вршел невиден притисок од колонизација, до асимилација и грабање земја под име аграрна реформа. Тоа во Србија го немало. Имињата на бановините се намерно ставани по реките за да се изгуби карактерот на области кои се национални територии на одредени народи. Околу Тито и неговиот став за Макеоднија. Апсолутно никогаш кај него немалло дилеми околу постоњето на македонскиот народ. Проблемот бил во тоа како на тоа ќе реагира КП Србија. Благодарение на централизираноста на КПЈ и донесувањето на тие одлуки како и нели идеите кои тогаш владееле за братство единство и рамноправност Македонија без гоелми проблеми е прифатена во семејството СФРЈ. А ако на АВНОЈ ни беше свртен грбот...можно е да бевме денес како што викаш “Во таква ситуација, денес најверојатно ќе имавме поголема Србија и некое си здружение или партија, налик на ОМО Илинден или Виножито!“, ама можно е да бевме и Нагорно Карабах...Корзика, Баскија, Северна Ирска или....Источен Тимор. Не ја потценувајте силата на народите кога нешто што сами го извојувале им се одзема.....1993 во Лисабон мислеа ќе не скршат со БЈРМ, ама вака така некој друг денес е напукнат. Јас напишав погорре, да го оставиме Јосип Броз во книгите и рафтовите на архивите. Да оставиме сите да го паметат онаков каков што беше. Зошто 25 години по неговат смрт да отвараме нова можност да не зборат по светов дека сме дивјаци. А ќе не зборат кога ќе му дигнеме споменик и кога по 3 месеци неколку типови ќе го бутнат искршат или незнам што а ќе го направат.Како што имаше луѓе кои силно беа против “Ратко“ во РМ ќе се најдат неколку кои така силно ќе бидат и против ЈБ Тито. Мислам дека Црвенковски во моментов ја пормашува поентата и тоа на “велико“, ама си знае он самиот Претседател е па си ги сноси последиците, нели!!!
concrete
quote:
Originally posted by трендафил
[quote]Originally posted by Pana [/b] Мисли еден од учесниците на [url="http://www.rgl.si/forum/?f=showthread&threadid=1515"]форумот[/url] со ник Јоже.
Trendafile , gresis i toa za cel prsek sto bi se reklo!!! Za da ne me svatis pogresno ne tvrdam deka Tito e cvekence. Nieden drzavnik vo istorijata koj napravil nesto dovolno golemo za da taa istorija go zapamti , vo princip ima race do lakti vo krv.Denes taa mozebi ne e tolku crvena za da pagja vo oci, no bidi siguren deka i denes ja ima.....kaj site.... Toa ti e stvarnosta. Bitno e dali te pametat po dobro ili po loso....odprilika 75-80% od zasegnatite...toa e bitnoto.Sekogas ke ima nezadovolnici,drugi interesi i normalno CRNO gledaci!!!! A koj saka neka kaze sto saka tie 50-60 godini na Yugoslavija i edna denesna Svedska bi mozela voda da i nosi, sporeduvano za istoriskoto vreme za koe zboruvame.... no ne bi ja sirel sega prikaznata... neprijaten fakt e deka Makedonija seuste prezivuva na "vlagata" od tie vreminja!!!!
intel
quote:
Originally posted by concrete
Bitno e dali te pametat po dobro ili po loso....odprilika 75-80% od zasegnatite...toa e bitnoto.Sekogas ke ima nezadovolnici,drugi interesi i normalno CRNO gledaci!!!! A koj saka neka kaze sto saka tie 50-60 godini na Yugoslavija i edna denesna Svedska bi mozela voda da i nosi, sporeduvano za istoriskoto vreme za koe zboruvame.... no ne bi ja sirel sega prikaznata... neprijaten fakt e deka Makedonija seuste prezivuva na "vlagata" od tie vreminja!!!!
Така си е, се си е таман.
Great_Macedonian Quote Jakov: Проштевај но длабоко не се согласувам со тебе. Искрено овој коментар не го очекував од тебе....особено што пред некој месец жестоко дискутиравме околу Макеоднците и нивното словенско и античко потекло. ТОгаш добив впечаток дека имаш поинаов поглед на Македонцките работи. Но токму тоа што не се согласуваме милсам ќе ни отвори плус простор да дискутираме,нели. Сега само кратко. Асимилацијата не ја сопре Јосип Броз.Тито не ја водеше Југославија во периодот од 1913 кога не поделија, до 1939 кога ги доживеавме најголемате притисоци и обиди за асимилација, раселувања и слични работи. Тоа што по тој период останаа Макеоднците говори дека тој не влијаеше на тоа. ------------------------------------------------------------ Jakov mislam mene mi se obrajkase neli? Vidi vaka, jas sum vmroec ama priznavam deka Tito nas ni ja VRATI makedonia. Jas nesum prodaena dusa kako Pana, koj ocigledno mnogu grcki i bugarski 'istorii' cital. Pana, Aleksandar makedonski bil kral na makedonija, ne na grcija. Antickite makedonci se mnogu pobliski do denesnite makedonci, nego denesnite grci i tuka ke stavam tocka vo vrska so ovaa tema zas lujge kako tebe me nerviret. Inace da se vratam na tebe Jakov i za Tito, kako sto prethodno spomnav, Tito zasluzuva pocit no prvo treba spomenici na aleksandar,filip pa od nasite komiti od ilindenskoto vostanie.. pa na kraj Tito. Jas tvrdam, a ti nemora za ova da se soglasis so mene, no tvrdam deka da ne bese Tito izbran za pretsedatel na jugoslavija, ke bese izbran nekoj srbin koj sigurno nemase da se 'otkaze od juzna srbija'. Da ne bese Tito, makedonija kako republika nemase nikogas da postoi vo ramkite na jugoslavija i so toa 1990 godina nie vo vardarska makedonija ke bevne vo ista situacija so makedoncite vo egejska makedonija. Dali mislis pod takvi uslovi ke mozevne da iborime samostojna republika makedonija? jas ti tvrdam deka nikogas! Naramno deka Tito si go gledase svojot interes, ne oti toj imase ljubov sprema makedoncite kolku sto sakase da ja oslabe srbija. No so toa, sakajki ili ne, ni pomogna nas najmnogu.
deni ma idi bre . sho vi vikam
quote:
Toa e problemot so Nas Makedoncite.Zbuneti sme i ne si go znaeme sopstveniot identitet.
eve dokaz!
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Aleksandar i Tito
Kakva vrska ima Aleksandar so nas makedoncite.Toa deka nie si go vikame Aleksandar Makedonski mislime deka bil makedonec?
Pana , daj molim te napraj mi usluga ne kakaj ovde , oti od vakvi nepismeni kako tebe preku takvoto mi e . imam edna zadacha za tebe aj zemi malce obrazovaj se pred da brukash cela nacija klikni podole www.historyofmacedonia.org
Pana Ma ti moze da trtljas kolku sakas ama toa ne znaci deka znaes nesto. Anticka Makedonija e geografski poim a ne toa sto ti go podrazbiras.Od tolkuvanja kako tvoite koi se proizvolni nikoj nema korist a najmalku nie sto ziveeme vo Makedonija.
трендафил Ајде и овде да напишам дека Малина Поп-Иванова и Коста Солев-Рацин се избориле во Коминтерната за признавање на македонската нација. Сето тоа што Јосип Броз го има направено за Македонија, и добро и лошо, го има направено како послушник на Коминтерната, во најголем дел под командана на Сталин. Значи ли тоа дека на Сталин треба да му се подигне споменикот во центарот на главниот град? П.С.: За Рацин знаеме дека е убиен. Знае ли некој кој ја пратил Поп-Иванова да настрада во логорите на Сталин. Не е ли тоа човекот кој до 1948 бил многу послушен на својот претпоставен Јосиф Висарионович Џугашвили-Сталин, т.е. Јосип Броз-Тито. Што вели македонската историја за тоа зошто сите македонски комунисти со национален патриотски однос се убиени во војна или во мир. Кузман Јосифовски-Питу, Коста Солев-Рацин, Коце Металец, Панко Брашнаров ...
lav ТИТО е неспорна историска личност и како таква треба да се набљудува...односно одговор на едно дамно минато не така време и толку. Околу топиков....., би рекол само дека и можеби и не е соодветен за отварање во мигов кога некој си го користи не-времето и желбата за да „протне„ идеја која (му) остана нереализирана (оти 1989 година „падна„ комунизмот , за разлика од кај нас каде ете има сеуште такви љубители) за својот идеолошки предок по системот како кај нашите северни соседи е и наречен дека „СВАКИ ЦИГА СВОГА КОЊА ХВАЛИ„ од едноставна причина што веднаш (се гледа ...нели) отвара длабок јаз помеѓу форумџиите кои ако се земе дека се истовремено и дел од Нацијата Македонска , и може да се третира како истата да е во раскол. пс Македонија треба , поред другите несреќи кои ја следат последниве деценијаипол споменик да му подигне само на тој(тие) кои од бедава и мизеријава ќе ја спаси државата и која стана секидневие и е во видлив подем. ппс После тоа ....со нормални плати и стандард достоен за луѓе ...можеме и да мислиме на подигање дури и на (вакви) споменици според сечиј вкус и мерак..нели???
Great_Macedonian Lav.. ko taka podobro na Boris Trajkovski nego na tito spomenik ?
dejan ostavete gi tie borci.....treba da se napravi spomenik na 'Macedonian Struggle' posebno egejcite makedonci, spomenik ubav treba da se napravi za makedonskiot narod, kako se macevme nie vo balkanot....nesto takvo treba! pa posle spomenici na borci...
Strelec
quote:
Originally posted by Pana
Ma ti moze da trtljas kolku sakas...
Pana, vozdrzhi se od vakvi izrazi, da ne mora trtljanac da pravime!
Jakov
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Quote Jakov: Проштевај но длабоко не се согласувам со тебе. Искрено овој коментар не го очекував од тебе....особено што пред некој месец жестоко дискутиравме околу Макеоднците и нивното словенско и античко потекло. ТОгаш добив впечаток дека имаш поинаов поглед на Македонцките работи. Но токму тоа што не се согласуваме милсам ќе ни отвори плус простор да дискутираме,нели. Сега само кратко. Асимилацијата не ја сопре Јосип Броз.Тито не ја водеше Југославија во периодот од 1913 кога не поделија, до 1939 кога ги доживеавме најголемате притисоци и обиди за асимилација, раселувања и слични работи. Тоа што по тој период останаа Макеоднците говори дека тој не влијаеше на тоа. ------------------------------------------------------------ Jakov mislam mene mi se obrajkase neli? Vidi vaka, jas sum vmroec ama priznavam deka Tito nas ni ja VRATI makedonia. Jas nesum prodaena dusa kako Pana, koj ocigledno mnogu grcki i bugarski 'istorii' cital. Pana, Aleksandar makedonski bil kral na makedonija, ne na grcija. Antickite makedonci se mnogu pobliski do denesnite makedonci, nego denesnite grci i tuka ke stavam tocka vo vrska so ovaa tema zas lujge kako tebe me nerviret. Inace da se vratam na tebe Jakov i za Tito, kako sto prethodno spomnav, Tito zasluzuva pocit no prvo treba spomenici na aleksandar,filip pa od nasite komiti od ilindenskoto vostanie.. pa na kraj Tito. Jas tvrdam, a ti nemora za ova da se soglasis so mene, no tvrdam deka da ne bese Tito izbran za pretsedatel na jugoslavija, ke bese izbran nekoj srbin koj sigurno nemase da se 'otkaze od juzna srbija'. Da ne bese Tito, makedonija kako republika nemase nikogas da postoi vo ramkite na jugoslavija i so toa 1990 godina nie vo vardarska makedonija ke bevne vo ista situacija so makedoncite vo egejska makedonija. Dali mislis pod takvi uslovi ke mozevne da iborime samostojna republika makedonija? jas ti tvrdam deka nikogas! Naramno deka Tito si go gledase svojot interes, ne oti toj imase ljubov sprema makedoncite kolku sto sakase da ja oslabe srbija. No so toa, sakajki ili ne, ni pomogna nas najmnogu.
Апсолутно немислам дека Тито како поединец е тој кој решил и пресекол и да не бил тој сега ке бевме сите на -иќ. Како прво приказната оди дека КП Србија го прифатила фактото дека во Македониа има создадено независно и самостојно партизанско движење. Друга работа е што нас прв пат и засега последен ни се поклопи историскиот момент и малку и среќата во тоа време беше на наша страна. Среќата е во тоа што во КП Србија владеело тоа сваќање на рамноправност и правичност инаку се ќе било поинаку точно е но неверувам дека ќе си седеле нашите претци и ќе си свиреле над таа судбина. Погоре напишав, во одговор на Стрелец, јас сум убеден дека ќе беше нешто поинаку.И уште една работа која се подзаборава никој не му го спори местото и улогата ниту значењето на Тито во нашата историја. И еден такво пристап полн со нихилизам, според мене е глупост, ама од друга страна како професионалец во таа област не прифаќам да се преувеличува и да се глорифицира нешто на сметка на другите. Точно е дека најголемиот дел од славата и од падот, паѓа на лидерите, ама има работи кои неможе да се занемарат. На крајот на краиштата....можеме и малку популизам да внесеме и да поставиме вакво прашање. Пролеа ли Тито капка крв, за Македонија, како што тоа го сторија сите кои се спомнати во сите постови од наша страна од Гоце, па се до Ченто или Даме.....и сега кај е Бранко да го убеди нашиов народ дека споменикот треба да се дигне на личност која не ни била во Мкаедонија за време војната наспроти, нашите борци кои 4 години се бореа на теренот. Секогаш можеме да ги гледаме работите како што сакаме и како ни одговара, но треба да бидеме реални акосакаме да постигнеме нешто. Неможам и нема никогаж да се согласам дека 24 000 знајни и не знајни Макеоднци не засужиле обележје иако загинале за оваа држава а Тито го зслужил. Кој во Макеоднија се плаши од паметници, кои се викаат споменици на незнајните јунаци и пред кои горат т.н вечни огнови на паметењето. Кај нас ги изгасија...небаре им беше запален на непријатели.....
redstar Edna mnogu interesna informacija povrzana so ovoj topic, imeno noviot gradonacalnik na Skopje Trifun Kostoski javno ja pozdravi idejata za podiganje na spomenik na Josip Broz vo centarot na Skopje, a od druga strana VMRO DPMNE ostro ja osudi ovaa inicijativa. Ocigledno e deka gradonacalnikot i najgolemata opoziciona partija sto ja podrza negovata kandidatura pocnuvaat da se raziduvaat vo stavovite okolu upravuvanjeto so rabotite vo gradot(iako se raboti za edna obicna inicijativa), pa znaejci go epilogot i od vcerasniot izbor za pretsedavac na sovetot na grad Skopje, prasanje e kolku i sto dobi VMRO DPMNE so ovie lokalni izbori vo grad Skopje. Im se izvinuvam na forumasive sto morav da go iskoristam ovoj topic i da izbegnam malku od vistinskata tema na muabetenje.
ArIeS sorry za off topic Jakov zosto go koristis zborot ``pametnik`` ?
lav Прашањево е сосема на место поставено , иако и поимот СПОМЕНИК е соодветен за тоа ...ама за личност со ограничено значение (се кисли на внатре во некое семејство) а ПАМЕТНИК се однесува на значајот која некоја личност и белегот нели кој го дала врз своето време , а се однесува на повеќе луѓе и територија...се разбира.
Jakov
quote:
Originally posted by ArIeS
sorry za off topic Jakov zosto go koristis zborot ``pametnik`` ?
Sega me stavi vo duma[;)]. Neznam verojatno mi doslo koga sum pisuval, momentalna kreativnost. A zasto prasa?
трендафил Се забораваат некои работи. На пример дека веќе се работело на признавање на македонскиот јазик и народ и во Кралството Југославија. Затоа што притисокот од нас Македонците бил голем и на изборите голем дел гласал за хрватот Мачек (не Тито) кој соработувал со Ченто на пример. Точно е дека Тито е заслужен за победата над фашизмот, но Сталин е сигурно позаслужен, но нешто не беше спомнуван многу на вчерашната прослава на 9 мај. Изгледа дека во светот нема политичари како Бранко Црвенковски. Да не кажам само ние имаме среќа да имаме државник. На прашањето од Јаков дали Тито пролеал капка крв за Македонија ќе одговорам кратко НЕ. Но затоа по негова нередба или на неговите потчинети со негово знаење е пролеана крвта на многу Македонци. Некој во времето на Тито имал и подем. Семејството на Бранко на пример. Веројатно мисли дека да не бил Тито којзнае што сега би правел во Слатино наместо таму да оди да одмара во својата хациенда.
f9 Интересно е да понудите аргументи...како овој на Стрелец=Замислете Тито во 1943 година, заседанието на АВНОЈ да го замислел како заседание на 5 (а не 6) републики!. Очигледно е дека постоеше пропаганда и не баш сите ја познаваат сопствената поблиска историја.До 1941 ние бевме во таа бивша-бивша Југославија која до 1945 беше нарекувана зандана на народите.Тито и КПЈ до 1945 имаа свој став дека сите народи на Балканот треба да имаат свој држави.Признавањето на постоење на Македонски народ не потекнува од Тито во КПЈ.На првите избори на Кралството на СХС КПЈ доби најмногу гласови во Македонија,тогашна Јужна Бановина баш затоа што се залагаше за самостојност на Македонскиот народ и држава.КПЈ затоа и беше забранета.Но од 1943 до 1945 година се случија две работи многу важни.Прво -Српските полициски и воени и религиозни жители кој ја контролираа Македонија,ја напуштија како нешто што не е нивно туку туго.Легитимитетот на овие намесници ја урна големосрпската идеја и сваќањето дека Македонскиот народ е некаков дел на Српскиот.Во 1941 година со отселување на буквално окупационите сили се урна било каков легитимитет на Србите врз Македонците.Македонците си останаа во Македонија.И Бугарите дојдоа и си отидоа и со тоа и тие изгубија било каков легитимитет да имаат некакво право на контрола врз Македонија.Така Македонија остана сама на себеси,не затоа што другите не ја сакаа да ја имаат под своја контрола,туку затоа што имаа поважни интереси на нивна домашна сцена и окупација на Македонија беше луксуз.Тоа и овозможи да Македонија си создаде сопствени сили кој до 1945 година работеа на самостојна и независна Македонија и кој створија сопствена држава и војска како своја сила.Улогата на Тито во Јајце 1943 во врска со Македонците е контраверзна затоа што во оригиналните документи не стојат Македонци туку Муслимани.Во средината на пеесетите години тоа ке се толкува како намерен фалсификат на Босанските муслимани од страна на Тито при објавувањето на тие документи.Очигледно е дека Македонското прашање ќе биде отворено се до фамозната 49 та кај Тито.
f9 Така ако добро се осветли прашањето на улогата на Тито,тоа би било = 1.Државен удар,и тивка промена на власта во Македонија 2.Анексија на Македонија базирана на политички ликвидации и со користење на идеолошки аксиоми се воведува надворешна контрола на Македонија. -Таа контрола се разбира не е со Српско знаме заради настаните во 1941 со старата Српска власт во Македонија.Таа контрола се воведува врз друга база-подобност.
Jakov
quote:
Originally posted by f9
Интересно е да понудите аргументи...како овој на Стрелец=Замислете Тито во 1943 година, заседанието на АВНОЈ да го замислел како заседание на 5 (а не 6) републики!. ............
Не попусто некој кај тебе напишал “Филозоф“....љубител на мудроста....
Christian Не, ако не беше Тито денес ќе имавме обединета Македонија. plemeto negovo ni ja prodade egejska makedonija.
toni_a jas ne glasam,posto kako i da glasam ke zgresam! treba prvin da se resat otvorenite,od sustinska vaznost problemi i posle toa da se zanimavame so vakvi raboti.ima mnogu povazni raboti vo momentov otkolku gradenje na spomenici - treba drzavata da se sredi! inaku spored mene ova e samo "finta" na branko! vo mnogu slucaevi koga imalo problemi vo edna drzava sto nemozele da se resat ili zadavale golemi teskotii se odvlekuvalo vnimanieto na drugi temi. ima mnogu primeri za ova sto go tvrdam. (nadvoresna politika na amerika,bugarija...) logikata e mnogu jasna: GOLEM PROBLEM (TEZOK;SUSTINSKI) -> (NEMOZE ILI) NE SE RESAVA -> SOZDAVANJE DRUG-VTOR PROBLEM -> IZDIGANJE NA VTORIOT PROBLEM (ODVLEKUVANJE VNIMANIE) -> PRVIOT PROBLEM (SUSTINSKIOT) SE ZABORAVA -> VTORIOT PROBLEM SE RESAVA SAMO PO SEBESI -> NEMA PROBLEMI! prvo da se sredi drzavata,da ima standard,da se resi makedonskoto prasanje,da se vratat site makedonci, pa posle toa ako treba i na stalin,hitler i tito fateni u oro da im napravat spomenik na sred plostad. i toj nasiov (branko),nema druga rabota...
lav Синоќа , во 139 издание на емисијата Гласот на Народот на ТВ АТВ (Амазон)имаше гостин во емисијата по име Здраве Барутовски со додавка дека бил 3 пати на Голи Оток како политички робијаш и тоа 2 пати по 3,5 години и еднаш (во 1986) осуден на 2,5 години , се вкупно 9,5 години надчовечки страдања за кои сега зборува дека не биле помали од оние за време на Холокаустот на Евреите во 2 светска војна. Но , тој кажа дека сепак дури и денес може и да им прости на НЕ-Луѓето - негови мачители , за чии имиња не сакаше и јавно да им ги спомене (после земањето на своето „досие„ ги осознал , а тоа било скоро на 500 страници дебело ...нели). Господинот Здраве ни кажа дека при „случајни„ средби со тие ....сега добростоечки пензионери и борци ...тие бегале од него правеејќи се дека не го препознаваат, најверојатно нечистата совест им проработела. пс Инаку кажа дека сите тие човечки ГОЛГОТИ се правеле со знаење на Тито , и дека се до 1944 година во партизани ТИЕ не знаеле воопшто и кој бил тој Тито. ппс За Киро Глигоров кажа дека , кога другарот логораш Здраве , му се јавил и се преставил како ЛОГОРАШ од ГОЛИ ОТОК (жаргонски бил викан , тромоторец поради 3 пати враќањето на исто место-логор) овој му рекол дека сето тоа ТРЕБА И МОРА ДА СЕ ЗАБОРАВИ. Во емисијата се „јавија„ и некои со (најверојатно) со немирна совест кои не сакаа јавно да си го кажат името , иако водителот кажа дека треба да се престави со име и презиме секој кој сака да постави прашање до гостинот , ама тие не го сторија тоа туку едноставно ја прекинаа линијата.
трендафил
quote:
Originally posted by f9
Интересно е да понудите аргументи...како овој на Стрелец=Замислете Тито во 1943 година, заседанието на АВНОЈ да го замислел како заседание на 5 (а не 6) републики!. Очигледно е дека постоеше пропаганда и не баш сите ја познаваат сопствената поблиска историја.До 1941 ние бевме во таа бивша-бивша Југославија која до 1945 беше нарекувана зандана на народите.Тито и КПЈ до 1945 имаа свој став дека сите народи на Балканот треба да имаат свој држави.Признавањето на постоење на Македонски народ не потекнува од Тито во КПЈ.На првите избори на Кралството на СХС КПЈ доби најмногу гласови во Македонија,тогашна Јужна Бановина баш затоа што се залагаше за самостојност на Македонскиот народ и држава.КПЈ затоа и беше забранета.Но од 1943 до 1945 година се случија две работи многу важни.Прво -Српските полициски и воени и религиозни жители кој ја контролираа Македонија,ја напуштија како нешто што не е нивно туку туго.Легитимитетот на овие намесници ја урна големосрпската идеја и сваќањето дека Македонскиот народ е некаков дел на Српскиот.Во 1941 година со отселување на буквално окупационите сили се урна било каков легитимитет на Србите врз Македонците.Македонците си останаа во Македонија.И Бугарите дојдоа и си отидоа и со тоа и тие изгубија било каков легитимитет да имаат некакво право на контрола врз Македонија.Така Македонија остана сама на себеси,не затоа што другите не ја сакаа да ја имаат под своја контрола,туку затоа што имаа поважни интереси на нивна домашна сцена и окупација на Македонија беше луксуз.Тоа и овозможи да Македонија си создаде сопствени сили кој до 1945 година работеа на самостојна и независна Македонија и кој створија сопствена држава и војска како своја сила.Улогата на Тито во Јајце 1943 во врска со Македонците е контраверзна затоа што во оригиналните документи не стојат Македонци туку Муслимани.Во средината на пеесетите години тоа ке се толкува како намерен фалсификат на Босанските муслимани од страна на Тито при објавувањето на тие документи.Очигледно е дека Македонското прашање ќе биде отворено се до фамозната 49 та кај Тито.
За македонските комунисти во НОБ бил поважен Сталин, како интернационален комунистички лидер, отколку Тито, како лидер на КПЈ, бидејќи мАкедонија влегла во таа земја како окупирана. А борбата била за самостојна Македонија, не за дел од федерацијата. Исто така србите колонисти, од Македонија во најголем дел ги протерале и им ги национализирале имотите Бугарите. Би поставил некои прашања до обожавателите на Тито. 1. Ако Тито бил толку добар и створил многу добра држава, кој е виновен за тоа што сме во стално опаѓање? - Мој избор: Црвенковски, Глигоров...? 2. На кој Македонец му е подигнат споменик во центарот на главниот град по осамостојувањето? - Јас знам за Мајка Тереза и споменикот на Тито на 200 метри од центарот. Сега сакаат на Тито да му подигнат уште еден споменик. Ниту Мајка Тереза ниту Тито не се државјани на РМ. 3. Можно ли е Грција да му платила на Црвенковски да го зафати местото за споменик на Александар Македонски со споменик на друг човек? - Се` е можно. Но не тврдам. 4. Ако режимот на Тито бил подобар од тој на Сталин или подоцна Брежњев (на СССР) зошто тогаш сите земји што беа под контрола на Сталин се членки на НАТО и сите се или знаат кога ќе станат членки на ЕУ, а од земјите на поранешна СФРЈ само Словенија е исклучок? - Затоа што ние бевме мутант, т.е. ниту на една ниту на друга страна. 5. Зошто на некои Македонци им се поблиски претци мајмуните отколку Александар Македонски? - Не знам зошто, но токму потомците на мајмуните се титоисти.
concrete
quote:
Originally posted by lav

Lav, sekoja planina svoja tezina.....vazno e deka na 90% im bilo dobro,za tromotorci i cetvoromotorci sekogas ke gi ima. Sto znaes na primer za takanarecenite Balticki republiki , pred da gi anektira SSSR, duri sto znaes za Svedskite tromotorci??? Germancite - caroi......!!!! Za Amerikancite da ne zboruvame...Turcite ???? Sekade ima takvi povekemotorni situacii. Ostanuva samo edno: procentot na tie sto im e dobro da e poveke od 80% ,ako uspees takvo nesto da "izmenadziras" togas si na vrvot na uspehot. I vtoro , tie sto na svoi ramenja ja iznesuvaat sekoja golema promena : GORAT !!!! SEKOGAS I SEKADE !!!! Ama toa e gen , ke se povtoruva i ponataka .. nema tuka razum i logika.... A plodovite (koj poveke, koj pomalku, vo zavisnost kaj se nasol) sekogas gi berat tie sto ne ucestvuvale!!!!! A ne ti se cini deka na site "GOLI OTOCI" i zatvorenite i cuvarite vsusnost se na isto deredze???? Vo sekoj slucaj nekoi gi snemuva pobrzo , na nekoi celiot zivot im e snemuvanje......
Strelec
quote:
Originally posted by lav
...Инаку кажа дека сите тие човечки ГОЛГОТИ се правеле со знаење на Тито...
Аха... Штом Здраве така рекол, нема веќе муабет натаму! Здраве ЗАКОН!
f9 Исто така србите колонисти, од Македонија во најголем дел ги протерале и им ги национализирале имотите Бугарите. ------------- Ova e tolkuvanje otposle.Toa znachi otkoga si otidoa vo Srbija i ja ostadoa Makedonija prazna,-Bugarite pochnaa da se chukaat v gradi kako osloboditeli.Vo MPC ima podatoci za ovoj period.
concrete
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by f9

За македонските комунисти KOI TOA MAKEDONSKI KOMUNISTI : SO IME I PREZIME ????? во НОБ бил поважен Сталин, како интернационален комунистички лидер, отколку Тито, како лидер на КПЈ, бидејќи мАкедонија влегла во таа земја како окупирана. А борбата била за самостојна Македонија,SIGUREN SI ?????? не за дел од федерацијата.TOCNO!!!! Исто така србите колонисти, од Македонија во најголем дел ги протерале и им ги национализирале имотите Бугарите. ZNACI SJASI KURTO DA UZJASI MURTO?????MAKEDONCITE PAK GI NEMA NA KARTINATA!!!!!! Би поставил некои прашања до обожавателите на Тито.OBOZAVATELI??? ZAREM IMA I PODRUGI????AKO GI IMA , BRGU KE SMENAT MISLENJE , TONEJKI VAKA VO KAL...ILI KE ZEMAT DOZA NA BUGARSKA ILUZIJA!!!!!! 1. Ако Тито бил толку добар и створил многу добра држава, кој е виновен за тоа што сме во стално опаѓање? - Мој избор: Црвенковски, Глигоров...? KAKVA VRSKA IMA TITO SO TIE DIBECI, OSVEN STO SE KAZUVAAT NEGOVI "SLEDBENICI"!!!USTE I ZASEKERENI...MILINA EDNA!!!!! 2. На кој Македонец му е подигнат споменик во центарот на главниот град по осамостојувањето? - Јас знам за Мајка Тереза и споменикот на Тито на 200 метри од центарот. Сега сакаат на Тито да му подигнат уште еден споменик. Ниту Мајка Тереза ниту Тито не се државјани на РМ. A KOJ GI PODIGA SPOMENICITE ,PATAGONCITE ????? SOBERI NAROD , KAKO VO POLSKA NA PRIMER , PA SRUSI GI!!!!!ILI E NARODECOT VEKE TOTALNO MUTIRAN, PA DURI NI TAKANARECENITE LAVOVI NE MOZAT DA SE POSTROJAT ASALNO PRED SUDOT I DA VIKNAT KUSO URA, MALKU DA IM SE ZALADI KRVTA NA TIE STO ZIRKAAT ZAD ROLETNITE!!!! 3. Можно ли е Грција да му платила на Црвенковски да го зафати местото за споменик на Александар Македонски со споменик на друг човек? - Се` е можно. Но не тврдам. NE VERUVAM, NEMA POTREBA DA SE TROSI, OVOJ TOLKU ZNAE!!!!A BASKA DRUGI GO FINANSIRAAT!!!! I NE MISLIS LI DEKA POSOODVETEN BI BIL SPOMENIK NA FILIP II ????KOGA SME VEKA KAJ SPOMENICI.... 4. Ако режимот на Тито бил подобар од тој на Сталин или подоцна Брежњев (на СССР) зошто тогаш сите земји што беа под контрола на Сталин се членки на НАТО и сите се или знаат кога ќе станат членки на ЕУ, а од земјите на поранешна СФРЈ само Словенија е исклучок? - Затоа што ние бевме мутант, т.е. ниту на една ниту на друга страна. E ZA TOA PRASAJ GI DRUGARITE NA STALIN , CERCIL I RUZVELT!!!! 5. Зошто на некои Македонци им се поблиски претци мајмуните отколку Александар Македонски? - Не знам зошто, но токму потомците на мајмуните се титоисти. A KAKO DA GI RAZLIKUVAM POTOMCITE NA ALEKSANDAR , SE SAMO MAJMUNI GLEDAM VO MAKEDONIJA ??????
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
1. Ако Тито бил толку добар и створил многу добра држава, кој е виновен за тоа што сме во стално опаѓање? - Мој избор: Црвенковски, Глигоров...?
Кој рекол дека Тито создал добра држава што ќе има стално растење??? А изборот ти е феноменален... Долго време ли го подготвуваше?
quote:
2. На кој Македонец му е подигнат споменик во центарот на главниот град по осамостојувањето? - Јас знам за Мајка Тереза и споменикот на Тито на 200 метри од центарот. Сега сакаат на Тито да му подигнат уште еден споменик. Ниту Мајка Тереза ниту Тито не се државјани на РМ.
Прво, се согласувам дека треба да се изградат споменици на многу Македонци и тоа на најелитните места во градот, но тоа не значи дека Мајка Тереза и Тито не заслужуваат да им се изградат споменици. И второ, Мајка Тереза е Македонка (од татко Влав и мајка Албанка)!
quote:
3. Можно ли е Грција да му платила на Црвенковски да го зафати местото за споменик на Александар Македонски со споменик на друг човек? - Се` е можно. Но не тврдам.
Можно ли е Грција да му платила на трендафил да шири омраза меѓу Македонците? - Се` е можно. Но не тврдам.
quote:
4. Ако режимот на Тито бил подобар од тој на Сталин или подоцна Брежњев (на СССР) зошто тогаш сите земји што беа под контрола на Сталин се членки на НАТО и сите се или знаат кога ќе станат членки на ЕУ, а од земјите на поранешна СФРЈ само Словенија е исклучок? - Затоа што ние бевме мутант, т.е. ниту на една ниту на друга страна.
А зарем ти мислиш дека режимот на Сталин бил подобар? Во тој случај, кажи му на другар ти lav онаа слика од Сталин што сто пати ја објавувал овде, отсега тебе нека ти е праќа!
quote:
5. Зошто на некои Македонци им се поблиски претци мајмуните отколку Александар Македонски? - Не знам зошто, но токму потомците на мајмуните се титоисти.
Ова и од Трендафилчо нека е, сепак е многу!?
Pana
quote:
бил 3 пати на Голи Оток како политички робијаш и тоа 2 пати по 3,5 години и еднаш (во 1986) осуден на 2,5 години , се вкупно 9,5 години надчовечки страдања
Abe lavu car si.Te postujem do jaja.[;)][;)] Samo ti mozes da kazes deka Zdrave bil na Goli Otok vo 1986 godina.[:0][:0]Ednostavno stanuvas legenda.
intel
quote:
Originally posted by Pana
quote:
бил 3 пати на Голи Оток како политички робијаш и тоа 2 пати по 3,5 години и еднаш (во 1986) осуден на 2,5 години , се вкупно 9,5 години надчовечки страдања
Abe lavu car si.Te postujem do jaja.[;)][;)] Samo ti mozes da kazes deka Zdrave bil na Goli Otok vo 1986 godina.[:0][:0]Ednostavno stanuvas legenda.
86 бил на одмор, ама лав не разбрал.
трендафил
quote:
Originally posted by f9
Исто така србите колонисти, од Македонија во најголем дел ги протерале и им ги национализирале имотите Бугарите. ------------- Ova e tolkuvanje otposle.Toa znachi otkoga si otidoa vo Srbija i ja ostadoa Makedonija prazna,-Bugarite pochnaa da se chukaat v gradi kako osloboditeli.Vo MPC ima podatoci za ovoj period.
Од Скопје се протерувани Срби веднаш по доаѓањето на бугарските фашисти. Во еден товарен железнички вагон биле сместувани по две семејства и можеле да го понесат само тоа што ќе успеат да го натоварат. Во време на Тито е точно дека имало повеќе преселби. Едната е преселбата на домородното население од Македонија (Македонци, Срби но и Албанци) низ Југославија и светот, и доселување на Бошњаци од Санџак и Црна Гора, но најмногу доселување на Албанци од Косово. Другата е чистењето на македонските села. Наместо да се овозможат услови за живот по селата.
Jakov
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by f9

За македонските комунисти во НОБ бил поважен Сталин, како интернационален комунистички лидер, отколку Тито, како лидер на КПЈ, бидејќи мАкедонија влегла во таа земја како окупирана. А борбата била за самостојна Македонија, не за дел од федерацијата. Исто така србите колонисти, од Македонија во најголем дел ги протерале и им ги национализирале имотите Бугарите. Би поставил некои прашања до обожавателите на Тито. 1. Ако Тито бил толку добар и створил многу добра држава, кој е виновен за тоа што сме во стално опаѓање? - Мој избор: Црвенковски, Глигоров...? 2. На кој Македонец му е подигнат споменик во центарот на главниот град по осамостојувањето? - Јас знам за Мајка Тереза и споменикот на Тито на 200 метри од центарот. Сега сакаат на Тито да му подигнат уште еден споменик. Ниту Мајка Тереза ниту Тито не се државјани на РМ. 3. Можно ли е Грција да му платила на Црвенковски да го зафати местото за споменик на Александар Македонски со споменик на друг човек? - Се` е можно. Но не тврдам. 4. Ако режимот на Тито бил подобар од тој на Сталин или подоцна Брежњев (на СССР) зошто тогаш сите земји што беа под контрола на Сталин се членки на НАТО и сите се или знаат кога ќе станат членки на ЕУ, а од земјите на поранешна СФРЈ само Словенија е исклучок? - Затоа што ние бевме мутант, т.е. ниту на една ниту на друга страна. 5. Зошто на некои Македонци им се поблиски претци мајмуните отколку Александар Македонски? - Не знам зошто, но токму потомците на мајмуните се титоисти.
Не се вбројувам во посочената група но интересни се прашањава за коментар. 1. Сите после Јосип Броз, што се изреднија како на Југославија така и на нашавата мала Македонија. 2. Ако не го броиме споменикот на загинатите Скопјени во земјотресот `63г. на други неможам да се сетам. Мајка Тереза не е ни по државјанство ни по националносто, а ни по вера, Макеоднка. 3. Грција не плаќа такви ситни работи. Тие кога плаќаат плаќаат во острови и хоетели по Порто Караси, за возврат на бараат да се “резервира“ местото за споменик на Александар, бараат да се резервира името ГОрна Македонија или сллиЧни “поситни“ работи. 4.Види под 1 еден околу оние што се изнаредија. 5. Незнам на која група луѓе мислиш, ако мислиш на прилепчани[:)][;)]да најдеме некое објаснување во спротивно нема. Ама мислам дека не е така како што викаш. БТВ...Доаѓа детенце дома и му вика на таткото. Тато тато денес учевме у школо дека ние сме настанале од мајмуни. Татково револтиран на тоа што слуша вика, “Синко, ако ти си настанал од мајмун, јас не сумЌ [;)]
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
1. Ако Тито бил толку добар и створил многу добра држава, кој е виновен за тоа што сме во стално опаѓање? - Мој избор: Црвенковски, Глигоров...?
Кој рекол дека Тито создал добра држава што ќе има стално растење??? А изборот ти е феноменален... Долго време ли го подготвуваше? Не го прогласив јас Бранко за ДРЖАВНИК, ниту за премудар лидер на Македонија. Воопшто не го подготвував редоследот, туку само го почитував мислењето на мнозинството. Кој е најзаслужен за Македонија по осамостојувањето, најзаслужен е што Македонија е оваква кава што е.
quote:
2. На кој Македонец му е подигнат споменик во центарот на главниот град по осамостојувањето? - Јас знам за Мајка Тереза и споменикот на Тито на 200 метри од центарот. Сега сакаат на Тито да му подигнат уште еден споменик. Ниту Мајка Тереза ниту Тито не се државјани на РМ.
Прво, се согласувам дека треба да се изградат споменици на многу Македонци и тоа на најелитните места во градот, но тоа не значи дека Мајка Тереза и Тито не заслужуваат да им се изградат споменици. И второ, Мајка Тереза е Македонка (од татко Влав и мајка Албанка)! Не напишав дека не треба да им се подигнат споменици на Мајка Тереза (која не е државјанин на Македонија иако е дете греано од Македонското сонце), туку прашав зошто не се изгради споменик на припадник на мнозинската заедница. Александар Македонски по мене е вистинската личност за споменик на поединец или сум за омнибус споменик на кој би биле прикажани повеќе видни Македонци. На таков споменик може еден крај друг да бидат Тито и Ченто. Тито со камшик во раката, а Ченто подвиен, со врзани раце. Апсолутно сум против изградба на ВТОР споменик во центарот на градот на една иста личност, посебно кога станува збор за странец.
quote:
3. Можно ли е Грција да му платила на Црвенковски да го зафати местото за споменик на Александар Македонски со споменик на друг човек? - Се` е можно. Но не тврдам.
Можно ли е Грција да му платила на трендафил да шири омраза меѓу Македонците? - Се` е можно. Но не тврдам. Иницијалната каписла за ширење на омраза помеѓу Македонците ја има запалено во случајот тој што предложи изградба на споменик на Тито на плоштадот, Бранко Црвенковски. Доколку не сметал на ваква реакција тоа може да значи само дека е непресметлив. Напротив, сметам дека НАМЕРНО го стори тоа. Патем кога го спомнав Црвенковски, читам дека научниците пронашле дека вискито е добро против ракот. Сега сум сигурен дека гласините дека наводно Бранко има рак се чиста лага. После толку виски не знам дали сите му се исти, но рак нема сигурно. Доколку Грците плаќаат за предлогот да се подигне споменик на Александар Македонски на плоштадот Македонија, многу луѓе ќе треба да ја делат наградата.
quote:
4. Ако режимот на Тито бил подобар од тој на Сталин или подоцна Брежњев (на СССР) зошто тогаш сите земји што беа под контрола на Сталин се членки на НАТО и сите се или знаат кога ќе станат членки на ЕУ, а од земјите на поранешна СФРЈ само Словенија е исклучок? - Затоа што ние бевме мутант, т.е. ниту на една ниту на друга страна.
А зарем ти мислиш дека режимот на Сталин бил подобар? Во тој случај, кажи му на другар ти lav онаа слика од Сталин што сто пати ја објавувал овде, отсега тебе нека ти е праќа! Мислам дека логорашите од Голи Оток кога го кршеле каменот во лето на Голи Оток, посакувале да се во Сибир. Сепак зборував само за факти. Ќе наведам уште еден. Чешка и Словачка се раздружија мирно и членки се на ЕУ и НАТО. Не значи ли тоа дека Тито стварал држава во која ќе биде добро само додека е тој жив, а после него да има потпо.
quote:
5. Зошто на некои Македонци им се поблиски претци мајмуните отколку Александар Македонски? - Не знам зошто, но токму потомците на мајмуните се титоисти.
Ова и од Трендафилчо нека е, сепак е многу!? Еве Стрелченценце, ќе ја ублажам формулацијата. Големиот дел од Титоистите прифаќаат дека постанале од мајмун, а не дека предок им е Александар Македонски. Киро Глигоров на пример. Во секој случај се надевам дека за споредбава со некои наши политичари нема да ми се налутат мајмуните. Сепак се работи за умни животни.
Pana Ovoj bese Dule.Sega ke se javi i Koki. Kako Pize i Zeko se.[:)][:)]
Strelec Поддршка за градење споменик на Тито во Скопје Здружението на граѓани кои го почитуваат ликот и делото на Јосип Броз-Тито го поддржуваат предлогот на претседателот Бранко Црвенковски за градење споменик на Тито во Скопје. Неговите членови сметаат дека споменикот може да биде лоциран на улицата „Маршал Тито“ кај Домот на АРМ, во Градскиот парк или близу мостот „Гоце Делчев“. „За изградба на споменикот предлагаме три локации, но сметаме дека за тоа, покрај граѓаните, треба да одлучат и општинските власти“, рече на денешната прес-конференција претседателот на Здружението Слободан Угриновски. Тој информира дека по повод поранешниот Ден на младоста - 25 Мај, Здружението на 22 овој месец ќе организира слет во спортскиот центар „Кале“ под мотото „Тито и Македонија“. Според Угриновски, на нивна иницијатива, на 18 мај во Скопје ќе гостува белградската претстава „Како го сакавме другарот Тито“, што зборува за неговиот лик и дело. Здружението ги обвини професорите и историчарите кои се обидуваат да го негираат ликот и делото на Тито, а како крајно невкусни ги квалификува партиските препукувања и паушалните оценки за настани и личности кои, како што беше истакнато, водат до делење на македонскиот народ. „Улогата и делото на Јосип Броз Тито се од пресудно значење за создавањето и развојот на македонската држава и за афирмација на нашиот јазик, историја, култура и вера. Тито прв го посети руинирано Скопје веднаш по земјотресот во 1963 година, вети негова обнова и ја реализира“, посочи Слободан Угриновски.
Jakov
quote:
Здружението на граѓани кои го почитуваат ликот и делото на Јосип Броз-Тито го поддржуваат предлогот на претседателот Бранко Црвенковски за градење споменик на Тито во Скопје. Неговите членови сметаат дека споменикот може да биде лоциран на улицата „Маршал Тито“ кај Домот на АРМ, во Градскиот парк или близу мостот „Гоце Делчев“.
Говеда комуњарски, слободно ви е местото на плоштад, предвидено за фонтаната. Зафатете го навреме, зашто може оној градоначалникот- педерот да го продаде на руската мафија, па они да ни направат споменик на Стаљин, а он нели се раздели идеолошки со ЈБТ.
quote:
„За изградба на споменикот предлагаме три локации, но сметаме дека за тоа, покрај граѓаните, треба да одлучат и општинските власти“, рече на денешната прес-конференција претседателот на Здружението Слободан Угриновски.
Направи си го пред сендвичарата, ап ем ќе се собираат поклоници на ЈБТ ем ќе ти трошат сендвичи. Како можеме да сме толкави баксузи, се овде да се испилуваат вакви несреќи.
quote:
Тој информира дека по повод поранешниот Ден на младоста - 25 Мај, Здружението на 22 овој месец ќе организира слет во спортскиот центар „Кале“ под мотото „Тито и Македонија“.
Да не, организиравте нешто за Гоце Делчев или за првиот претседател на Крушевската република кому скоро му се наврсија 100 години од смртта.
quote:
Според Угриновски, на нивна иницијатива, на 18 мај во Скопје ќе гостува белградската претстава „Како го сакавме другарот Тито“, што зборува за неговиот лик и дело.
Одете и вие бе златни, гостувајте некаде промовирајте го делото на Тито, на Камчатка по можност, не за друго ќе не спасите од такви како вас.
quote:
Здружението ги обвини професорите и историчарите кои се обидуваат да го негираат ликот и делото на Тито, а како крајно невкусни ги квалификува партиските препукувања и паушалните оценки за настани и личности кои, како што беше истакнато, водат до делење на македонскиот народ.
Никој не го негира делото на Тито, луѓето ви ги негираат глупостите и лигавењето околу работи кои се веќе минато. Ама пуста камера и телевизија нее мала работа. Такви типови како Угриновски се би направиле за 1 мин. Публицитет.
quote:
„Улогата и делото на Јосип Броз Тито се од пресудно значење за создавањето и развојот на македонската држава и за афирмација на нашиот јазик, историја, култура и вера. Тито прв го посети руинирано Скопје веднаш по земјотресот во 1963 година, вети негова обнова и ја реализира“, посочи Слободан Угриновски.
Воловиииии...тоа му била работата на човекот. Бил Претседател на државата во која републичкиот главен град му го удри земјотрес. Што очекувате Тодор Живков да го посетел Скопје. Што создал Тито, а во кое он има поголема улога и заслуга од македонскиот народ.
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
Здружението на граѓани кои го почитуваат ликот и делото на Јосип Броз-Тито го поддржуваат предлогот на претседателот Бранко Црвенковски за градење споменик на Тито во Скопје.
Здружението на граѓани кои го почитуваат ликот и делото на Тито изгледа заборавиле дека токму тие му подигнаа споменик во центарот на Скопје, на плоштад Слобода. Дали мислат дека ако добиле прст треба да лапаат понатаму.
quote:
Здружението ги обвини професорите и историчарите кои се обидуваат да го негираат ликот и делото на Тито, а како крајно невкусни ги квалификува партиските препукувања и паушалните оценки за настани и личности кои, како што беше истакнато, водат до делење на македонскиот народ.
Многу интересно мислење. За да не дојде до делење на македонскиот народ сите треба да мислиме како нив. А зошто единството да не се направи тие да мислат како нас.
quote:
„Улогата и делото на Јосип Броз Тито се од пресудно значење за создавањето и развојот на македонската држава и за афирмација на нашиот јазик, историја, култура и вера. Тито прв го посети руинирано Скопје веднаш по земјотресот во 1963 година, вети негова обнова и ја реализира“, посочи Слободан Угриновски.
Македонската држава била најсилна во времето на Александар, кога, верувам ќе се сложат сите, Тито немал влијание на овие простори. А Тито не го посети Скопје сам, туку заедно со Никита Сергеевич Хрушчов, претседателот на СССР. А сите скопјани беа пред него во Скопје, вклучувајќи ја и македонската власт. Значи ли тоа дека и на Хрушчов треба да му се подигне споменик. Обновата на Скопје ја реализира заедно цел свет. Помошта во девизи ја искористи федерацијата, а се инвестираа динари. Инфлацијата изеде голем дел од помошта. Затоа и не се реализира до крај урбанистичкиот план (на меѓународен конкурс победи Јапонецот Кензо Танге).
__________________________________________________________________
Не е ли овој предлог (за споменик на Тито), една етапа во припремата за нова западно балканска федерација, т.е. СФРЈ без Словенија со (Голема) Албанија. Сепак е Црвенковски федералист што се бореше за СФРЈ (ја подржуваше платформата Глигоров-Изетбеговиќ) и во време кога СФРЈ повеќе не постоеше, односно кога Словенија, но и Хрватска веќе не беа во неа. Бидејќи сите федерации во Европа се распаѓале (Австро-Унгарија, СФРЈ, СССР, ЧССР...) што би било со Македонија доколку е дел од федерација со Голема Албанија? Не е ли сомнително што ниту Џафери ниту Ахмети не се изјаснуваат против предлогот на Црвенковски. Да не мислите дека тоа е од почит кон Тито? Не велам дека Тито нема заслуги и за Македонија, но да ги има тие заслуги му било должност. Тој не сакал како негови „поданици“, а секој што се борел за независна Македонија бил немилосрдно прогонуван. Не треба ли сега на сличен (се разбира не толку брутален) начин да се прогонуваат тие што не ја почитуваат сегашната држава? Ние не сме имале држава непосредно пред војната, но што би правел Тито со некој Србин на пример што подигнал еден и сака да подигне уште еден споменик на кралот???
lav
quote:
Originally posted by Pana
quote:
бил 3 пати на Голи Оток како политички робијаш и тоа 2 пати по 3,5 години и еднаш (во 1986) осуден на 2,5 години , се вкупно 9,5 години надчовечки страдања
Abe lavu car si.Te postujem do jaja.[;)][;)] Samo ti mozes da kazes deka Zdrave bil na Goli Otok vo 1986 godina.[:0][:0]Ednostavno stanuvas legenda.
Пана Човелот сам кажа оти по трет пат бил ставен во политичи затвор во таа посочена година , но изричито не напомена дека бил баш тамо .....како што ти правилно и остроумно нели си воочил. пс ГОЛИ ОТОК е сепак само СИНОНИМ за многу такви политички затвори ...кои биле распространети ширум Титовата Југославија. И самиот гост кажа декаа другарот Ранковиќ своедобно му рекол на Тито : Друже Тито ЗАТВОРИ СУ ПУНИ шта да радимо даље , разбира се мислел ....со политички затвореници ппс Поимот легенда кољега Пана асоцира сепак на мртов човек. Ако сакаш да бидеш исправен и разбран како таков треба да кажеш: ЖИВА легенда , разбира се...нели кољега???
трендафил [url="http://www.idividi.com.mk/AnketaPopUp.aspx?AnketaID=214&kombAiliB=A&cssMain=<LINK%"]Идивиди - анкета за Тито[/url] На idividi.com.mk има анкета со прашањето: Треба ли да има споменик на Тито во Скопје? По мене прашањето е многу непрецизно. Не се знае дали тие што се за споменик се да остане неговиот споменик пред гимназијата Јосип Броз - Тито или за изградба на уште еден, односно дали тие што се против е да се сруши постоечкиот или да не се изгради уште еден, Бранков споменик на Тито.
Jakov
quote:
Originally posted by трендафил
[quote]Originally posted by Strelec
Не е ли овој предлог (за споменик на Тито), една етапа во припремата за нова западно балканска федерација, т.е. СФРЈ без Словенија со (Голема) Албанија. Сепак е Црвенковски федералист што се бореше за СФРЈ (ја подржуваше платформата Глигоров-Изетбеговиќ) и во време кога СФРЈ повеќе не постоеше, односно кога Словенија, но и Хрватска веќе не беа во неа. Бидејќи сите федерации во Европа се распаѓале (Австро-Унгарија, СФРЈ, СССР, ЧССР...) што би било со Македонија доколку е дел од федерација со Голема Албанија? Не е ли сомнително што ниту Џафери ниту Ахмети не се изјаснуваат против предлогот на Црвенковски. Да не мислите дека тоа е од почит кон Тито? Не велам дека Тито нема заслуги и за Македонија, но да ги има тие заслуги му било должност. Тој не сакал како негови „поданици“, а секој што се борел за независна Македонија бил немилосрдно прогонуван. Не треба ли сега на сличен (се разбира не толку брутален) начин да се прогонуваат тие што не ја почитуваат сегашната држава? Ние не сме имале држава непосредно пред војната, но што би правел Тито со некој Србин на пример што подигнал еден и сака да подигне уште еден споменик на кралот???
Ne e Trendafile, tolku bistar i vizioner Crvenkovski, za kakov go zamisluvas. TOj e "simple minded". Ne rezonira on taka. Ovaa idea mu e so druga zadnina. Prvo go odvlekuva vnimanito so vakvi gluposti i fokusot go trga od krupnite problemi. Druga rabota mozebi ispolnuva nekoi vetuvanja koi gi daval nekade po strana vo izminative godini, pa sega mu stignale za plakanje. Osven toa probaj da se stavis vo negoa pozicija. Sedi sam vo kabinetot... Drugite napravija(obnovija) Crkva stara 10 veka, toj preizgradi dom na kultura vo Pelince so koj saka da ni jaukrade nam nasata istorija vo Prohor Pcinski. Tie obnovuvaa tvrdini i mileniumski stari gratcinja(Stobi) toj so da napravi, da digne spomenik. Mora da go zapametat lugeto po nesto. Ne deka saka toa go bara "drzavnikot" vo nego. Besot,(samo)izoliranosta i frustraciite se uzasna rabota osobeno vo golemi kabineti vo koi ni roletnite ne gi krava da vidi sto ima nadvor, koga veke nema onakvi da izleze da proseta megu narodov da go prasa sto sakaat spomenik li, muzika li, leb ...ili mozebi ne daj Boze, rabota...
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
Јас сум авторот на неговото титле...:) Ама на добар пат е да му се избрише она "Caps Lock"!:) Инаку, во текстовите на f9 прочитав 2-3 многу интересни работи! Особено ми се допадна овој дел од неговиот коментар:
quote:
Originally posted by f9
...Така Македонија остана сама на себеси, не затоа што другите не ја сакаа да ја имаат под своја контрола, туку затоа што имаа поважни интереси на нивна домашна сцена и окупација на Македонија беше луксуз. Тоа и овозможи да Македонија си создаде сопствени сили кој до 1945 година работеа на самостојна и независна Македонија и кој створија сопствена држава и војска како своја сила.

А која земја од Балканот се ослободила без да искористи некоја поволна ситуација, како што ние ја искористивме војната што ја започна Хитлер. Не предлагам споменик на Хитлер, иако гледам дека во Германија има свои обожаватели, како што има очигледно и Тито во „својата“ држава. Едниот беше фашист, другиот комунист, односно беа припадници на двете најголеми зла на 20-тиот век. Едниот на поголемо зло но со пократко траење, другиот на помало но подолготрајно. Од првото нема траги во Македонија, од второто последиците се` уште ги трпиме.
lav
quote:
Originally posted by ProMKD
Tito sto napravil, napravil. Vo moe mislenje ne napravil nesto sto ne ke mozevme da preziveeme bez. Vo denesnata Makedonija i treba Ekonomija posilna, a ne bista na Tito. Ako se pravi bista, neka bide na nekoj Makedonec.
Не бисти и споменици градење , ами градење на објекти и институции каде што ќе работат Македонците и Македонките. пс Под поимот градење подразбирам и активирање на веќе изградени објекти за да се стават во фунција , а не како сега дисфунционални.
Great_Macedonian Trendafil, ti zivejs vo makedonija neli? izlezi na ulica i prasaj nekoj postar covek kako ziveel vo vremeto na tito. Jas kolku sto znam spiele so odkluceni vrati, bez strav od nikoj i nisto. Za tebe toa e pricinata da go stavas Tito na isto ramniste so hitler? Stramota, ne ocekuvav vakvo nesto da procitam.
Great_Macedonian I nemoj be trendafil bivso-jugoslovenskiot socijalizam da go stavas na isto ramniste so istocno evropskiot socijalizam. Pomejgu dvete imase dijametralni razliki. Jugoslovenskiot socijalizam bese na pragot da uspee, zatoa 1989 godina vo bivsa jugoslavija platite beja ednakvi so zapadnite plati, ekonomijata dozivuvase bum. Na kogo ova mu precese? pogodi! Na U.fuken.S.A!!!
concrete I na mnogu drugi Great , i na mnogu drugi ...veke se gledase deka SSSR socijalizmot gubi zdiv, sto mislis kaj ke bese vratata za odenje kon Zapad????? I koj ke go soberese kajmakot od patarinata?????
Great_Macedonian Tocno, i Rusite ne ja sakaa takvata jugoslavija zasto ne bevne pod niv.
intel Да не знае некој каде се наоѓа овој споменик? [img]http://www.geocities.com/micubusi02/GoceDelcev.jpg[/img] Немам време ама ќе ги најдам, а ако не ќе ги сликам и другите...или не важи ако не се во Скопје. Неможам да поверувам што дискусија се води на топиков, како да се некои овде од Марс паднати па ништо не знаат или сакаат другите да ги прават малоумни. Абе никој не не негира како одредени Македонци, сите душмани вода можат да има носат.
ozonce Hmmmm sekakvi razmisluvanje... Nemanjeto svezi idei Crvenkovski plasira vakvi glupavi inicijativi. Ako Brane e toj koj ke go obnovi toa dvizenje za yu-federalizacija teshko na novata drzava. Eden lider treba da vodi, a ne da sledi nechija ideologija... Brane ne e lider, poslednata negova inicijativa go dokaza ova. Ne gubite nervi za ova, ova e yu-faza niz koja minuva Brane :)
Jakov DALI NEKOJ GO VIDE CRVENKOVSKI OTKAKO JA LUPNA IDEATA. CINAM IZBEGA KAKO *****!
трендафил
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
Trendafil, ti zivejs vo makedonija neli? izlezi na ulica i prasaj nekoj postar covek kako ziveel vo vremeto na tito. Jas kolku sto znam spiele so odkluceni vrati, bez strav od nikoj i nisto. Za tebe toa e pricinata da go stavas Tito na isto ramniste so hitler? Stramota, ne ocekuvav vakvo nesto da procitam.
Не треба да разговарам со некој постар човек, затоа што не сум млад. Имам живеено во време на Тито, дури и војска имам служено во ЈНА како титов гардист, ако те интересира. Но тоа било во СФРЈ. Сега сме Република Македонија. (Патем сум бил и во АРМ кога беше потребно). Јас не велам дека во време на Тито не се живееше подобро отколку сега. Но тоа не е заслуга на Тито, туку на неспособноста на сегашната власт да почнеме да живееме нормално. Неспорно е и за мене дека Тито беше добар, но во лига на комунистичките диктатори. Ако овде беше добро, немаше повеќе стотици илјади луѓе од СФРЈ да емигрираат во странство, туку странци ќе доаѓаа кај нас. И хаосот во кој се наоѓа македонското стопанство е створен токму во времето на Тито кога Македонија развиваше колонијален тип на економија. За потсетување, најголемите сегашни газди Минчо Јорданов, Свето Пивара, Штерјо Наков, Савка од Европа и да не набројувам се поранешни директори (од времето на СФРЈ) на сега нивните фирми. Доколку си во право и навистина било се` одлично, тогаш треба да ги обесиме тие што тоа го упропастиле после 1990 година. Пред се мислам на Киро Глигоров и Бранко Црвенковски, потоа на Љубчо Георгиевски кој би можел да помине со стрелање, министрите би можеле да поминат со затвор. Но јас се сеќавам и дека во времето на Тито татко ми станувал во зори за да купи млеко за нас, неговите деца. Дека доколку леб не се купеше рано насабајле мораше да се меси, дека во Скопје наизменично секој втор ден по една страна на Вардар беше без струја, дека скоро до 1970 во училиштата за ужина се делеше храна добиена како помош од САД (портокаловото сирење и млеко во прав). Татко ми има матурирано заедно со Киро Глигоров. Дипломирал во 1941 година. И Глигоров дипломирал пред војната. Ова само го пишувам како пример дека и пред Тито македонците учеле. Ако некој мисли дека дедо ми бил богат, ќе напишам само дека имал мало дуќанче во скопската чаршија, десетина пати помало од канцеларијата на сопругата на Бранко во Семос. Исто така мене не ме школуваше Тито. За образование на моите родители им одбиваа од плата многу повеќе пари отколку што државата има потрошено за школување за нивните деца. Не знам кој те лажел дека во 1989 платите во СФРЈ беа исти како платите на запад, Ако запад ја сметаш Албанија тогаш имавме поголеми плати, но доколку мислиш на западна Европа односот беше од 1:8 нагоре. Вработени во СФРЈ даваа отказ и заминуваа во странство. А ако зборуваш за последните години од СФРЈ имавме вистинска катастрофа, од недостаток на бензин, млеко, леб и да не набројувам. Немаше со што да си го избришеме задникот (немаше тоалетна хартија). Не го ставам бившо југословенскиот социјализам на исто рамниште со тој во земјите од Варшавскиот договор. Во категоријата на диктатури тој беше подобар. Но не беше ниту блиску до демократија. П.С.: Јас гледам дека низ цела Македонија се води полемика дали на Тито да му се направи споменик. А тој има споменик. Тоа е исто како во Франција да има дебати и анкети дали да се подигне Афјелова кула. Што би рекле страшно глупаво. Но затоа нема полемики со толкав интензитет дали и како да се продава ЕСМ. Интел, споменикот на Гоце Делчев, со поглед кон Пиринска Македонија, е во Струмица.
Jakov
quote:
Originally posted by Great_Macedonian
I Jugoslovenskiot socijalizam bese na pragot da uspee,
Muabetov ti e kako na sedmooddelenec. Sinoka pak za MALKU ke e*ev, ama ne e*nav. Sedi be ako bese taka dobar zasto ne uspea...Ili oskata Vatikan Moskva go rasipa za da nie sega ne vmarssirame vo EU. 70 godini se odrzuvase tvorba koja se klatese samo zaradi posirokite interesi na nekoi drugi, a ne zasto liderot i bese sposoben do tolku kolku sto sega si go idealizirame. Jas uste gi cuvam doma kuponcinjata za prasak, seker, maslo. Restrikciite na struja po 6 saati ne se cuvaat se pamtat. Ako bese toj sistem i taa drzava TOLKU mnogu ubava i dobra za nas, zasto togas vo podelbata na imototo na taa prekrasna za Makedonija drzava, SLovenija dobiva 23% a Makedonija samo 5.6% od imotot a isti sme i po luge i po teritorija. Plus sme poubavi i pozgodni, mnogu podobri po dusa a spored broj na clenovi vo MENSA i popametni. Xex....
Pana
quote:
Jas uste gi cuvam doma kuponcinjata za prasak, seker, maslo.
Izvini,ama da ne tie kuponcinja bea vo nekoe drugo vreme a ne vo vremeto na Tito. Potseti me te molam.
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Jas uste gi cuvam doma kuponcinjata za prasak, seker, maslo.
Izvini,ama da ne tie kuponcinja bea vo nekoe drugo vreme a ne vo vremeto na Tito. Potseti me te molam.
Da vo vremeto sto vo nasledstvo ni go ostavi Tito, bese. Znam vo koe vreme bea, namerono go napisav toa.
Pana
quote:
Da vo vremeto sto vo nasledstvo ni go ostavi Tito
E toa e veke nesto drugo.A da ne znaes koj bese togas predsedatel na Jugoslavija a koj bese premier?
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Da vo vremeto sto vo nasledstvo ni go ostavi Tito
E toa e veke nesto drugo.A da ne znaes koj bese togas predsedatel na Jugoslavija a koj bese premier?
Znam, naslednicite i sledbenicite na JB Tito. Mika Spiljak, Milka Planinc Stane Dolanc, Loncar i kompanija. Kumrovaccka skola par ekselans....[?]
Pana
quote:
Znam, naslednicite i sledbenicite na JB Tito.
Znaci, po analogija, da izvleceme zaklucok.Vo vremeto na Tito nemalo bonovi ama imalo vo vremeto na negovite naslednici. Sto toa znaci?
Jakov Deka i toa e edno od nasledstvata na Tito.
Pana
quote:
toa e edno od nasledstvata na Tito
A toa li e!Epa dobro.
Jakov Kuponcinjata bea po vremeto na Tito ama toa e nasledstvoto. Se nadevam deka nema da go negiras toa. Zasto nemoze sekogas koga ke se spomne Tito, odma da vosklikneme od radost deka on ni ja podari drzavata i jazikot. Da go trpime onoj kretenon kako na tabla so kreda stava = megu Makedonija i Tito, a da gi zaboravame drugite raboti. Kako moze Tito da bese super i da treba da se prifaka toa, a koga Trendafil ke ja raskaze prikaznata na Zdrave, da terame majtap deka bilo na tv amazon. Seketivna memorija ne vodi nikade. VO vremeto na tito i da nemase kupocninja ama kolku pamtam imase tri vida sladoled, babite i majkite varea naut ili 20/80 so kafe. Koga ke mi prepisea kapsuli majkami fakase vrski u slavija i centro za da od denes mi rezervira kesice so jogurt za slednata nedela. Ima nekoi raboti za koi kantarot ne ni raboti kako sto treba.
Pana A redovni plati.A redovni penzii.A socijalni i solidarni stanovi.A pasos na koj mu zaviduvaa i amerikancite.A site na jadransko more.A svedski tip na socijalizam.A.....a,a,a, uste kolku ima covece. p.s. ako ne sum mnogu indiskreten, da te prasam, ti li si na slikata sto ti e na titleto
трендафил
quote:
Originally posted by Pana
quote:
Jas uste gi cuvam doma kuponcinjata za prasak, seker, maslo.
Izvini,ama da ne tie kuponcinja bea vo nekoe drugo vreme a ne vo vremeto na Tito. Potseti me te molam.
Ги имаше и во социјализмот и на почетокот на самостојна Македонија за некои работи. На почетокот на социјализмот со купончиња се купувало се`. Јас паметам бонови за леб на пример до негде после земјотресот, кога Тито се реши на енормно земање на кредити што сега ги враќаме. Во секој случај од заминувањето на ЈНА повеќе немаме купони во Македонија. Кога бо 1983 на пример во Македонија имаше бонови за детергенти, во Словенија истиот се купуваше слободно. Ова го пишувам за да се види односот кон Македонија и Словенија во СФРЈ, од кој сега произлегува тие да земат 5 пати повеќе од нас од наследството на СФРЈ. Ние и оружјето го дадовме бакшиш, па немавме со што да се браниме кога Косово не нападна во 2001та. Владата на СФРЈ на Милка Планинц на пример по вицовите се викаше БОНСКА ВЛАДА. (Од бонови). А во вицовите за Киро Глигоров како министер за економија на СФРЈ се велеше дека ќе добие нобелова награда за хемија затоа што од динарот направил измет. (Каков му е резултатот како Претседател на РМ?). Во ФНРЈ имаше т.н. стопанска реформа. Во СФРЈ стабилизација. Кој реформира нешто што е добро? Дали оваа полемика што за да не завади ја почна Претседателот на РМ не значи дека ни се одвлекува вниманието од нешто друго. На пример дека нема да успееме како крлежи да се закачиме на фондовите од Европската Унија, или дека неповолно за народот, а поволно за криминалниот дел од власта ќе се продаде ЕСМ, или дека една недефинирана територија (Косово) ќе не дрнда со визи, царини, недефинирана граница, а нема да одговориме силно (не реципрочно туку максимално) или нешто уште полошо... Јас очекував дека симпатизерите на СДСМ ќе предложат на плоштадот Македонија да се подигне споменик на Бранко Црвенковски. Гледам дека уште го сметаат за државник. Види на http://www.drzavnik.org.mk/default-MK.asp Барем ќе имаме по што да плукаме. Имаче гледам дека ние што не го сакаме Тито имаме коректен однос кон неговиот споменик. Ниту е оштетен, ниту е пишувано по него. За разлика од споменикот на Гоце Делчев на пример, што пред некој ден го чистеше една опозициона партија, откако сите видовме во каква состојба беше на денот од Гоцевата смрт.
Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Владата на СФРЈ на Милка Планинц на пример по вицовите се викаше БОНСКА ВЛАДА. (Од бонови). А во вицовите за Киро Глигоров како министер за економија на СФРЈ се велеше дека ќе добие нобелова награда за хемија затоа што од динарот направил измет. (Каков му е резултатот како Претседател на РМ?).
Go krevash glasot protiv onie shto bea na vlast vo Jugoslavija, a svedoci sme deka sekojdnevno go krevash glasot i protiv onie shto se na vlast vo Makedonija... Izvini shto malku kje skrshnam od temava, no me interesira tvoeto mislenje za onie shto se na vlast vo Bugarija! Ajde ako sakash vo kratki crti kazhi go svojot stav!
Inkognito Snoshti ja gledav emisijata Svetla Tochka, megju gostite beshe i Trifun Kostovski, mi se vide Trifun kako pishman :).. kako nad glava da mu stoeshe temno oblache na koe pishuva: Shto mi trebashe ova rabota ... :))
Jakov
quote:
Originally posted by Pana
A redovni plati.A redovni penzii.A socijalni i solidarni stanovi.A pasos na koj mu zaviduvaa i amerikancite.A site na jadransko more.A svedski tip na socijalizam.A.....a,a,a, uste kolku ima covece. p.s. ako ne sum mnogu indiskreten, da te prasam, ti li si na slikata sto ti e na titleto
Mene me prasuvas za slikata ili ne. Nemoj da kazes deka i ti me prepozna, ne sum tolku poznat pola forum da me prepoznava.[;)]
Pana Tebe nego koj.Inaku prv pat u zivot te gledam.Pojma nemam koj si.Nesi nekoj poznat sizik,izvini.
vancevtodor quote: -------------------------------------------------------------------------------- Posted - May 12 2005 : 13:51:31 napisano od "Veliki Makedonac" Trendafil, ti zivejs vo makedonija neli? izlezi na ulica i prasaj nekoj postar covek kako ziveel vo vremeto na tito. Jas kolku sto znam spiele so odkluceni vrati, bez strav od nikoj i nisto. Za tebe toa e pricinata da go stavas Tito na isto ramniste so hitler? Stramota, ne ocekuvav vakvo nesto da procitam. -------------------------------------------------------------------------------- Sto mislat del od ludjeto vo Makedonija znaeme,no da vidime sto mislat i znaat ludjeto nadvor od Makedonija: The 20th Century's Bloodiest Murderers Rummel's estimates from "Death By Government." Ruler Country Years Total killed Joseph Stalin Soviet Union 1929-1953 42,672,000 Mao Tse-tung China 1923-1976 37,828,000 Adolf Hitler Germany 1933-1945 20,946,000 Chiang Kai-shek China 1921-1948 10,214,000 Vladimir Lenin Soviet Union 1917-1924 4,017,000 Tojo Hideki Japan 1941-1945 3,990,000 Pol Pot Cambodia 1968-1987 2,397,000 Yahya Khan Pakistan 1971 1,500,000 Josip Tito Yugoslavia 1941-1987 1,172,000 Procitaj ubavo kade se naodja tvojot sakan Tito,ili i ova ke e: ne mrazat site:amerikanci,EU,svetski zagovor,drn, drn ... Nepostoii svetski zagovor,mnogu sme mali za takvo nesto,no postoi zagovor od tie koi ke gi izgubat privilegiite steknati po osnov na poslusnost i slepo sledenje na VODACOT.
f9 Времето на Тито?Па кое време,и за кое време зборувате.Од 1945 до 1949 е едно време.Друго е од 1949 до 1963,трето е од 1963 до 1972,четврто е од 1972 до неговата смрт,и сето тоа во врска со Македонија. Тито беше не само личност туку и институција која со Орвеловски и Гебелсови методи се одржуваше.Ке се задржам на гебелсовите методи во врска со комуно-нацистичката младина.Перење на мозокот од многу рани години-Пионери,марами,капи,симболи,заклетви на буквално деца во најраната младост.Политичко насилство врз деца од 1 категорија,казниво според декларација за правата на децата.Хитлер на крајот го бранеа баш такви пионери.Младината образувана да работа без накнада во интерес на партијата и државата и организирана во сојуз на нацистичка младина која на лидерот ке му носи заклетва како на бог,римски цезар.Младината секоја година трчајки низ државата и ширејки го општото мнение дека лидерот е непогрешлив и дека мора да се следи како живо боженство неговиот пат кој тој го пробил и осветлил за нас слепците обични е ист калап како Хитлеровата нацистичка младина која во Берлин се колнеше дека ке направи се следејки го патот на лидерот непогрешлив се до освестувањето од 1945.Од 1989 се до денес не се криви една толпа квази политичари за настаните кој ја афектираа секоја поединка на Балканот,туку баш тоа предходното Титовото време кое ама скоро никогаш не се расветли и разјасни како што треба.Дали е решение и здраво сваќање да ние лугето кој го ствараат почетокот на третиот милениум во Македонија своите деца ги лимитираме на ист начин на кој не лимитирала една партија и еден лидер своевремено?Дали оправданието за сегашните неуспеси е во супериорноста на такво минато или врз нашата немоќ да создадеме подобро денес.Нашата немок не произлегува само од некреативноста ,туку повеке од сваќањето на реалноста и што треба да се прави.Излегувајки од еднопартизмот ние дефиницијата за нас од нас ја креиравме врз база на обратното,на се она против кое беше Комунизмот.Негацијата на комунизмот ја свативме како капитализам онака како што ни го опиша социјализмот.Не како што е во реалност.Затоа правниот и политичкиот систем кај нас е суров,посуров од оној во било која развиена земја и тоа без разлика која партија и лидер е на власт. Само кај нас приватизацијата и сопственоста се поважни категории од оние кој ние им ги препишавме само на социјализмот иако тие претставуваат основата на правната и социјлната држава.Социјалниот елемент и Таксата се теми за кој во нормална држава се избира и дискутира.Не за споменици на деспоти.
AaaAa
quote:
Originally posted by vancevtodor
quote: -------------------------------------------------------------------------------- Posted - May 12 2005 : 13:51:31 napisano od "Veliki Makedonac" Trendafil, ti zivejs vo makedonija neli? izlezi na ulica i prasaj nekoj postar covek kako ziveel vo vremeto na tito. Jas kolku sto znam spiele so odkluceni vrati, bez strav od nikoj i nisto. Za tebe toa e pricinata da go stavas Tito na isto ramniste so hitler? Stramota, ne ocekuvav vakvo nesto da procitam. -------------------------------------------------------------------------------- Sto mislat del od ludjeto vo Makedonija znaeme,no da vidime sto mislat i znaat ludjeto nadvor od Makedonija: The 20th Century's Bloodiest Murderers Rummel's estimates from "Death By Government." Ruler Country Years Total killed Joseph Stalin Soviet Union 1929-1953 42,672,000 Mao Tse-tung China 1923-1976 37,828,000 Adolf Hitler Germany 1933-1945 20,946,000 Chiang Kai-shek China 1921-1948 10,214,000 Vladimir Lenin Soviet Union 1917-1924 4,017,000 Tojo Hideki Japan 1941-1945 3,990,000 Pol Pot Cambodia 1968-1987 2,397,000 Yahya Khan Pakistan 1971 1,500,000 Josip Tito Yugoslavia 1941-1987 1,172,000 Procitaj ubavo kade se naodja tvojot sakan Tito,ili i ova ke e: ne mrazat site:amerikanci,EU,svetski zagovor,drn, drn ... Nepostoii svetski zagovor,mnogu sme mali za takvo nesto,no postoi zagovor od tie koi ke gi izgubat privilegiite steknati po osnov na poslusnost i slepo sledenje na VODACOT.
A izvorot za podatocite e? :))))) aj be ne me zasmejuvajte please.
Strelec
quote:
Originally posted by vancevtodor
Josip Tito Yugoslavia 1941-1987 1,172,000
A ova e broj na pochinati od prirodna smrt, ili strelani se tolku lugje?
vancevtodor
quote:
A izvorot za podatocite e? :))))) aj be ne me zasmejuvajte please
Mlada drugarice ne Ve oslovam so Gospodjice da ne Ve navredam.Poveden sum od Vasiot zastiten zanak-srpot i cekanot-tie se predznak za oslovuvanje DRUZE ili DRUGARICE. Eve go linkot za podatocite koi gi iznesov;http://www.freedomsnest.com/rummel_murderers.html No drugarice postoi uste nesto, jas sum malku vo poseriozni godini pa go pametam -ziveev- vo vremeto na Tito edno triesetina godini,mozebi ednakvo na Vasata vozrast,iako ne e kulturno da se komentiraat zenski godini.Zatoa veruvam na toa sto e napisano za Tito na linkot koj Vi go posociv. Dali ste slusnale za studentskite demonstracii vo Belgrad , za slucuvanjata na "savski most",za Veljko Vlahovic i za tenkovite. Bev svedok so svoi sedumnaeset godini i za sreca ili nesreca zavisi koj kako gleda ja vidov na delo ljubovta na Tito "ka omladini i intelegencii". Sto ke kazete za Vremeto na Tito ako preku noc vi gi apsat profesorite i kolegite od fakultet.Za dve godini se prepolovi brojot na profesori i studenti,vreme Titovo 69-71g mesto Hrvatska,tamu studirav. Za ova ne sum bil svedok no me nosele da gi vidam Katinski sumi , Blajburski jami,Goli otok ,zatvorot vo Zenica. Ne pisuvam za Makedonija za da temata ne ja skrsneme kon "bugarastvo" omileno na nekoi administratori i moderatori,no ke ve prasam dali ste ja procitale knigata "sudeni za Makedonija",tamu postoi eden BISER,osudena e grupa na ludje "bidejki sorabotuvale so IMPERIJALISTITE (amerika),sorabotkata se odvivala taka sto AMERIKANCITE IMALE PODMORNICA VO PRESPANSKOTO EZERO" ,vreme Titovo 51g. Ama neli drugarice sto stapa po tudj grb nebolat.Taka i Vie sudite za Tito.
AaaAa
quote:
;http://www.freedomsnest.com/rummel_murderers.html
[:D] dobro drugar mi !!!!!
трендафил
quote:
Originally posted by Strelec
quote:
Originally posted by трендафил
Владата на СФРЈ на Милка Планинц на пример по вицовите се викаше БОНСКА ВЛАДА. (Од бонови). А во вицовите за Киро Глигоров како министер за економија на СФРЈ се велеше дека ќе добие нобелова награда за хемија затоа што од динарот направил измет. (Каков му е резултатот како Претседател на РМ?).
Go krevash glasot protiv onie shto bea na vlast vo Jugoslavija, a svedoci sme deka sekojdnevno go krevash glasot i protiv onie shto se na vlast vo Makedonija... Izvini shto malku kje skrshnam od temava, no me interesira tvoeto mislenje za onie shto se na vlast vo Bugarija! Ajde ako sakash vo kratki crti kazhi go svojot stav!
Не знам од каде ова прашање. Јас живеев (за разлика од некои кои уште живеат) во ФНРЈ, подоцна СФРЈ. Сега живеам во Република Македонија. Затоа и пишувам за нив. А дека нема многу за фалење доволно е да се споредиме не сами со себе во неке минато време и сега, туку со соседите. Сепак ќе одговорам што мислам за властите во Бугарија. Пред се` дека е помалку опасна за Македонија од власта на Косово и од албанците во македонската власт. И дека би сакал и нашата власт да го направеше тоа што го направи бугарската. Ако се сетам од каде почна бугарската транзиција, кога бугарките се продаваа за една „чрвена“ и во Македонија и кога ќе ги споредам резултатите на нашата и на бугарската власт во транзицијата, можам да кажам дека бугарската се однесува нормално, односно работи во интерес на бугарскиот народ, за разлика од нашата која има повеќе направено за Малцинството. Работата на Бугарите секогаш не ни одговара на нас, но доколку не можеме да смениме ништо таму, зошто да не го примениме нивниот модел тука. Во Бугарија на пример бројот на припадници на малцинството е намален. Истото е нормален процес во сите земји (затоа што од мешовит брак децата обично се сметаат како припадници на мнозинството). Само кај нас малцинството драстично е зголемено. Со доселување. А која нормална земја дозволува толкаво доселување на непријателски расположени емигранти? Да се вратам на темава. Доселувањето Албанци е во најголем дел заслуга на Тито и на титоистите. Во Титова Југославија се живееше подобро кај нас отколку во другите социјалистички земји (не и споредено со нормалните), баш токму поради тоа што кај нас делумно беа прифатени и капиталистичките норми на однесување. Делумна пазарна економија, на пример. Секој капиталистички чекор беше награден од меѓународната заедница. Не ми е јасно и од каде СДСМ се продава како наследник на Јосип Броз. Таа партија можеби е наследник на КПМ (СКМ), но во никој случај на КПЈ (СКЈ). А на чело на македонските комунисти никогаш не бил Тито. Колку знам прв меѓу македонските комунисти бил Лазар Колишевски на почетокот, а Петар Гошев на крајот, пред да се трансформира партијата во социјалдемократска. Зошто партијата го смени името ако смета дека комунизмот е добар? Бранко го наследи Петар Гошев, не Тито. Последен Тито, генерален секретар на партијата беше Драгомир Панчевски. И на него ли треба да му се клањаме. Слушам во „Стадион“ на радио Канал 77 една веројатно многу учена симпатизерка на Јосип Броз, за да ја поткрепи идејата за заслугите на Тито како прашува колку македонци дипломирале во времето на Александар Македонски, а колку во времето на Тито. Можеби, за да ја воздигне улогата на Тито ќе беше подобро да праша колку колор телевизори имало во времето на Филип Македонски. Ова го наведувам само како пример што значи кога некој се споредува сам со себе. Зошто не се споредуваме со Грција (како наш сосед што немал комунизам) или со Австрија, Италија како соседи на СФРЈ... Зошто Словенија е членка на ЕУ. Затоа што и во социјализмот не живееше во илузии. Прочитајте некоја книга од д-р Биланџиќ. Ќе видите дека уште во 1957 Едвард Кардељ јаво говорел дека Југославија е „транзициона држава, која ќе трае се` до крајот на антагонизираните имперјализми што доведоа до студената војна“. А за нас изгледа Југославија трае и во 2005 година. Уште еден податок. Коста Новаковиќ во 1924 година ја објавил брошурата [url="http://www.makedonskosonce.com/broevis/2005/sonce565_566.pdf/52_53_goce.pdf."]„Македонија на Македонците“. [/url] А Тито дошол на чело на КПЈ 13 години подоцна. Новаковиќ бил пратеник од КПЈ избран во Македонија, а кај нас не можел никој да добие ако не ветувак слободна Македонија. Македонците не се палеле на вработување по еден од семејство.
concrete
quote:
Originally posted by vancevtodor
quote:
A izvorot za podatocite e? :))))) aj be ne me zasmejuvajte please

Todor , a jas bev na mostot so studentite.....nekogas rabotite svetlat so druga boja od prv red gledani!!!! Inaku, ednas ovde napisav deka niedna istoriska licnost dovolno bitna za da istorijata ja zapameti ima race do lakti vo krv......a Tito raka na srce n e bas najokrveniot. A na ona spisokot koj go citiras , ima edno 30 pred nego , ama od stranata na pisuvacite na spisokot. Sekogas sakam da si ostanam objektiven, toa mi go ovozmozuva mojata izdvoenost od bilo sto politicko, posle iskustvata "od mostot" koga svativ deka nisto ne e onaka kako sto izgleda i tvrdam deka Tito bese avion za 80% od takanarecenite "drzavnici"!!!!! Aj samo nemoj i ti so Blajburzi i slicno....go znaes ona krajot na vicot : a kapa, imas li kapa??????
трендафил Ако комунистите не му изградиле споменик на Тито до 1991 година, не гледам зошто би се градел сега. Што тоа Тито има направено од 1991 до сега за Македонија? Неговите самопрогласени наследници направија катастрофа. Иначе колку реално Тито е почитуван се гледа по тоа што најголемиот број негови почитувачи и не знаат дека тој има споменик во центарот на Скопје, а и тие што знаат не излегуваат да му положат цвеќе. Изгледа дека повеќе го почитуваат тие што не го сакаат, па неговиот споменик е најчист во Скопје. Или спомениците на другите ги скрнават почитуваќите на Тито. И во Битола ќе се поставува биста на Тито на Широк сокак (порано Маршал Тито). Уште фали да ги повлечеме барањата за прием во НАТО и ЕУ и да побараме членство во неврзаните. Можеби Црвенковски, како почитувач на Тито ќе го стават таму за лидер, па да ни се тргне од овде. Нели и Бранко како папагал ги повторуваше зборовите на странците дека треба да гледаме во иднината, а не во минатото. Не е ли Тито подалечно минато од војната во 2001... И како ќе изгледа центарот на Скопје. На плоштадот Тито. Преку Вардар, на север, споменик на холокаустот (евреите), на југ споменик на мајка Тереза, на југо запад уште еден споменик на Тито пред „неговата“ гимназија. На исток единствениот споменик на Македонци, на децата бегалци од Беломорска Македонија. Никаде нема некој „голем“ Македонец. Не е ли Александар најголемиот? А доколку не можеме да се договориме дали Тито или Александар е најголемиот Македонец, не може ли да се изгради споменик на незнајниот јунак, за да не се потепаме како навивачите на Кометал во Данска.
concrete
quote:
Originally posted by трендафил

A be Trendafile , ti se cudam , kakov bre spomenik na Tito, mislis ti toa ozbilno, kako da go znaes Branko od vcera????? Koga sme veke kaj spomenici i licnosti , ne ti se cini sepak deka Filip II e "temelniot kamen" ,(da go citiram Den Brown). Filipa nikoj ne go svojata, Helenite ( novopecenite denesni Grci?????) apla sekade raskazuvale kako ne e nivni tuku obicen varvarin od sever. A koj vsusnost ja organiziral prvata Evropska imperija t.e. Makedonija????? Sto ste se fatile za detisteto ...(kako so Zoran Velickovski, Grcite/Srbite i Ohridskata Patrijasija). Filip II e nasata perjanica...aj neka zucne nekoj deka ne e Makedonec tuku Grk!!!!! Ima tapija za toa od eden Demosten, baska Grckite kvislinzi mu brcnale noz....(klasika,a???) !!!!
трендафил Мислам сериозно. Не се работи за нов споменик туку за префрлање на споменикот кој порано беше поставен во касарната „Илинден“. Овие ништо не фрлаат. Сите слики на Тито од државните канцеларии се чуваат во некој магацин. За секој случај. Да не се повампири. И бистата на Тито е сериозна. Само наместо да биде во паркот пред културниот центар, ќе биде поставена пред седиштето на сојузот на борците на Широк сокак. [url="http://217.16.70.236/?pBroj=2759&stID=55037"]Види Дневник [/url]Во Штип Титовото здружение има советници. Во секој случај, во неможност да се фалат со сегашноста и иднината, неговите следбеници се враќаат во минатото. И тие кои благодарение на тоа време се „нафатирани“ и тие што тогаш биле некоја средна класа, а сега се на работ на егзистенција, па сакаат да живеат од спомените. Не велам дека еден ден сите нема да му се придружат, гледано материјалистички. Гледано идеалистички, христијански, на Тито ќе му се придружат „нафатираните“, во пеколот, а другите што патат на земјата никогаш нема да се сретнат со Тито затоа што ќе заминат во рајот. Јас уште еднаш прашувам. Ако тогаш било толку добро, кој е виновен што сега е волку лошо? Не е ли тоа предлагачот за споменик? Да се сетиме само што направи во последниот премиерски мандат пред да стане Претседател кога прво не прогласи за слепци, што не го гледаат напредокот во Македонија, па излезе дака има пари само министрите немале храброст да ги трошат. А храбриве министри сега очигледно немаат пари. Каде отидоа? Наместо за тоа каде отидоа парите, македонското стопанство, до каде сме со името, границата кон Косово, го добивме Тито како коска во грло.
lav
quote:
Originally posted by concrete
quote:
Originally posted by трендафил

A be Trendafile , ti se cudam , kakov bre spomenik na Tito, mislis ti toa ozbilno, kako da go znaes Branko od vcera?????Koga sme veke kaj spomenici i licnosti , ne ti se cini sepak deka Filip II e "temelniot kamen" ,(da go citiram Den Brown). Filipa nikoj ne go svojata, Helenite ( novopecenite denesni Grci?????) apla sekade raskazuvale kako ne e nivni tuku obicen varvarin od sever. A koj vsusnost ja organiziral prvata Evropska imperija t.e. Makedonija????? Sto ste se fatile za detisteto ...(kako so Zoran Velickovski, Grcite/Srbite i Ohridskata Patrijasija). Filip II e nasata perjanica...aj neka zucne nekoj deka ne e Makedonec tuku Grk!!!!! Ima tapija za toa od eden Demosten, baska Grckite kvislinzi mu brcnale noz....(klasika,a???) !!!!
За подцртаново од мене сосема си во право...дури и Јас си мислам сепак дека и ова е исто како и досега видените штосеви на БЦ-ката на фрлање „коски„ за да имаат што да „глода„ дел од народецов , додека во заветрина нешто друго му се „готви„ во блиска иднина и тоа од кујната на сдсм.
oximoron
quote:
Филип и Александар Македониски Св. Кирил и Методија Св. Климент Охридски Цар Самуил Кралот Марко Димитрија Пулевски Миладиновци Григор Прличев Беровски Димитрија Гоце Делчев Ѓорче Петров Јане Сандански......ВМРО..... Димитар Влахов Методија Андонов Ченто Лазар Колишевски 44 Македонци кои загинаа во бивша Југославија бранејќи држава која беше веќе умрена Бранителите
Арно убаво Јакове,(успат ми се допага името ЈАКОВ),се слагам со све што го прашуваш Претседателот,и да не излезе дека "го тупам" ама зошто во сите горенаведени треба да е и името на Колишевски никако не ми иде у глава?!?Те замолувам да Ни објансиш ако имаш време и нерви.Благодарам, П.С. Не знам ни ја кај се наводниците ама менјам у латиница па одма вракам на МК,брзо е и ефикасно.
Strelec
quote:
Originally posted by oximoron
Не знам ни ја кај се наводниците ама менјам у латиница па одма вракам на МК,брзо е и ефикасно.
"Shift 3" и "Shift 4"!
трендафил И јас напишав дека се надевам дека и ова е едно од ветувањата од типот вработување по еден од семејство. Но овде постои проблем што веќе имаат готова фигура на Тито изработена од Антун Аугустинчиќ, хрватски вајар. Истата беше поставена во кругот на касарната „Илинден“, порано „Маршал Тито“. Сега е извадена и не знаат што да и прават. Иако за неа има место. Треба да се отвори оддел за диктатори во некој музеј (на Македонија или на градот Скопје).
трендафил
quote:
Originally posted by oximoron
quote:
Филип и Александар Македониски Св. Кирил и Методија Св. Климент Охридски Цар Самуил Кралот Марко Димитрија Пулевски Миладиновци Григор Прличев Беровски Димитрија Гоце Делчев Ѓорче Петров Јане Сандански......ВМРО..... Димитар Влахов Методија Андонов Ченто Лазар Колишевски 44 Македонци кои загинаа во бивша Југославија бранејќи држава која беше веќе умрена Бранителите
Арно убаво Јакове,(успат ми се допага името ЈАКОВ),се слагам со све што го прашуваш Претседателот,и да не излезе дека "го тупам" ама зошто во сите горенаведени треба да е и името на Колишевски никако не ми иде у глава?!?Те замолувам да Ни објансиш ако имаш време и нерви.Благодарам, П.С. Не знам ни ја кај се наводниците ама менјам у латиница па одма вракам на МК,брзо е и ефикасно.
Дополнување: Лидија (првата христијанка во Европа). Или ако ова е навредливо за Албанците како муслимани, споменик на нивното дело, 12-те убиени цивили што претходно беа киднапирани. Потоа Јустинијан, човекот што го постави темелот на правото. А на прашањето зошто Лазар. Ако може Тито може и Колишевски.
cabrini Ги гледам на телевизија овие што одеа и му се поклонуваа на Тито на неговиот гроб и неможам да им се изначудам. Ги гледам и книги почнале да продаваат и 300 други глупости. На што попрво да ги потсетам, али еве ќе се обидам: 1. Голи оток (едно крајно лудило) 2. ширење на една сатанска идеологија како марксизмот (па уште и наука ја прогласија) 3. Имавме класично идолопоклонство, Тито насекаде, па уште и другарчето Ленин го почитувавме (најверојатно убил само половина помалку од другар му Сталин) 4. Можеби и некој ќе се сети и на боновите за детергент и масло за јадење (луксуз беше тоа на времето) 5. Луѓето без црвени книшки беа жигосани, неможејќи да напредуваат на своите работни места и честопати исмејувани. 6. Луѓето се плашеа да ги видат во црква, не ги крштеваа децата и сл. 7. Врвен идеал веа полни стомаци, скара за 1-ви Мај и кога дојде да се наплати сето тоа сите станаа демократи. Гледам поведена е и иницијатива да се изгради и споменик на Тито, наводно по негова заслуга и држава сме добиле. Ако е така тогаш испаѓа дека сите напади на нашиве соседи, кои ја спорат нашата националност и државност се исправни. Ако Тито и комунистите се најзаслужни за нашето постоење тогаш ние сме за жалење. Мојот став е несамо што не треба да се гради споменик за Тито, туку и да се преименуваат и сите улици и училишта кои го носат неговото име или она на Ленин (гледам дека сеуште е присутно), да се урнат старите споменици сведоци на еден духовен мрак, на едно масовно идолопоклонство, на едно невреме во кое беше жигосан здравиот разум, демократијата, правдата и човечноста.
Jakov
quote:
Арно убаво Јакове,(успат ми се допага името ЈАКОВ),се слагам со све што го прашуваш Претседателот,и да не излезе дека "го тупам" ама зошто во сите горенаведени треба да е и името на Колишевски никако не ми иде у глава?!?Те замолувам да Ни објансиш ако имаш време и нерви.Благодарам,
Нема да го тупам и јас, барем ќе пробам, не гарантирам. Се шалам. Лазар Колишевски.Човекот дежурен виновник за се од 45-89, ама тоа тој стана во 1990г. Годините во независна Македонија ги мина во (само) изолација. Зашто јас го ставив во сите тие? Не дека има воопшто некакви шанси за спомнеик, друга е идеата. Едноставно таму се сите оние или најголем дел од нив кои во одреден за историјата вреден и забележлив период играле клучна улога во Макеонија. Дасе разбереме, ваков или таков, Колишевски беше првиот Премиер на НР Макеоднија, беше водачот на КПМ во текот на војната, после тоа беше во макеоднската и југословенската политика. Ако се верни мемеоарите на Тито од книгата на синот на Тито, Колишевски бил еден од најблиските околу Маршалот кој се му кажувал отворено, а Тито го ценел тоа. Освен тоа, Колишевски беше првиоте Претседател, на Претседателството на СФРЈ по смртта на Тито, значи првиот Претседател на СФРЈ по титовата ера. Неговото дејстување на македонската политичка и историска сцена ја водела оваа држава во насоката во која и се движела по војната долги години. Значи повеќе сакам со тоа да листата која ја направив биде објективна и да конечно почнеме да ги прифаќаме за свои сите оние кои навистина се наши. За нивните дела да цениме објективно и реално а потоа и да им го одредуваме местото. Доста работи од кажаново фаќаат место, ќе ги коментирам оние кои мислам дека не се ОК.
quote:
2. ширење на една сатанска идеологија како марксизмот (па уште и наука ја прогласија).
Филозофијата на Маркс е профатена како филозофска мисла од многу поголеми научни авторитети, од повеќе страни и од разни области, така да не е баш дека е сатанско движење и квази наука.
quote:
5. Луѓето без црвени книшки беа жигосани, неможејќи да напредуваат на своите работни места и честопати исмејувани.
Луѓето без црвени книшки беа жигосувани и во периодот 1998-2002.Потоа се жигосуваа луѓето кои имаат црвени книшки. Значи жигосувањето споредбојата на книшката сеуште траи и постои. Незнам за вас, мене можат да ми се фатат имам зелена книшка од фонд за здравство и бордо штедна книшка....кој ги ***.
quote:
6. Луѓето се плашеа да ги видат во црква, не ги крштеваа децата и сл.
Јас сум крстен во црква, моите родители се венчани во црква.Секогаш дома имавме верско календарче и крстчиња......Зборам за период кој јас го памтам 75 па наваму..
quote:
7. Врвен идеал веа полни стомаци, скара за 1-ви Мај и кога дојде да се наплати сето тоа сите станаа демократи.
Први мај постои и денес, а идеалот полн стомак со младо јагеншко постои и денес во форма на Велигденски празници. Дали тоа значи дека е сменето само божеството и името на празникот???
quote:
Гледам поведена е и иницијатива да се изгради и споменик на Тито, наводно по негова заслуга и држава сме добиле. Ако е така тогаш испаѓа дека сите напади на нашиве соседи, кои ја спорат нашата националност и државност се исправни. Ако Тито и комунистите се најзаслужни за нашето постоење тогаш ние сме за жалење.
100000% поддршка
quote:
Мојот став е несамо што не треба да се гради споменик за Тито, туку и да се преименуваат и сите улици и училишта кои го носат неговото име или она на Ленин (гледам дека сеуште е присутно), да се урнат старите споменици сведоци на еден духовен мрак, на едно масовно идолопоклонство, на едно невреме во кое беше жигосан здравиот разум, демократијата, правдата и човечноста.
(-)10000000% поддршка. Ќе ти го сменат никот, ќе те прекрстат во Мао Це Тунг. Па ти заговараш културна револуција...да ги уриваме спомениците кои веќе постојат, да ги бришеме имињата од истријата..... Уште да почнеме да стреламе по улица само не во име на Тито на нешто друго и ќе бидеме копија на Ленин и другарите и сатанската идеологија....
Strelec Булевар Џорџ Буш - уште една идеја на Груевски Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ е против изградбата на споменик на поранешниот југословенски претседател Јосип Броз - Тито, за што иницијатива покрена претседателот на државата, Бранко Црвенковски. Затоа, пак, смета дека би било сосема нормално таков споменик или булевар, да добие американскиот претседател Џорџ Буш, чие признавање на Република Македонија засега е единствената светла точка на актуелната Влада. Но, и таа работа ја одрабити покојниот претседател Борис Трајковски - рече Груевски во својот говор пред младите сили на ВМРО-ДПМНЕ.
lav
quote:
Originally posted by cabrini
Ги гледам на телевизија овие што одеа и му се поклонуваа на Тито на неговиот гроб и неможам да им се изначудам. Ги гледам и книги почнале да продаваат и 300 други глупости. На што попрво да ги потсетам, али еве ќе се обидам: 1. Голи оток (едно крајно лудило) 2. ширење на една сатанска идеологија како марксизмот (па уште и наука ја прогласија) 3. Имавме класично идолопоклонство, Тито насекаде, па уште и другарчето Ленин го почитувавме (најверојатно убил само половина помалку од другар му Сталин) 4. Можеби и некој ќе се сети и на боновите за детергент и масло за јадење (луксуз беше тоа на времето) 5. Луѓето без црвени книшки беа жигосани, неможејќи да напредуваат на своите работни места и честопати исмејувани.6. Луѓето се плашеа да ги видат во црква, не ги крштеваа децата и сл. 7. Врвен идеал веа полни стомаци, скара за 1-ви Мај и кога дојде да се наплати сето тоа сите станаа демократи. Гледам поведена е и иницијатива да се изгради и споменик на Тито, наводно по негова заслуга и држава сме добиле. Ако е така тогаш испаѓа дека сите напади на нашиве соседи, кои ја спорат нашата националност и државност се исправни. Ако Тито и комунистите се најзаслужни за нашето постоење тогаш ние сме за жалење. Мојот став е несамо што не треба да се гради споменик за Тито, туку и да се преименуваат и сите улици и училишта кои го носат неговото име или она на Ленин (гледам дека сеуште е присутно), да се урнат старите споменици сведоци на еден духовен мрак, на едно масовно идолопоклонство, на едно невреме во кое беше жигосан здравиот разум, демократијата, правдата и човечноста.
Искажаното од тебе држи вода , особено подцртаниот пасус од менесо големи букви ...оти и ден денешен истите(дури и нивни идеолошки наследници) се присатни насекаде наоколу во македонија , иако се и непожелни...ама никако да разбератоти нивното време неповратно заминува без шанса да се повтори.
Jakov
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by cabrini
Ги гледам на телевизија овие што одеа и му се поклонуваа на Тито на неговиот гроб и неможам да им се изначудам. Ги гледам и книги почнале да продаваат и 300 други глупости. На што попрво да ги потсетам, али еве ќе се обидам: 1. Голи оток (едно крајно лудило) 2. ширење на една сатанска идеологија како марксизмот (па уште и наука ја прогласија) 3. Имавме класично идолопоклонство, Тито насекаде, па уште и другарчето Ленин го почитувавме (најверојатно убил само половина помалку од другар му Сталин) 4. Можеби и некој ќе се сети и на боновите за детергент и масло за јадење (луксуз беше тоа на времето) 5. Луѓето без црвени книшки беа жигосани, неможејќи да напредуваат на своите работни места и честопати исмејувани.6. Луѓето се плашеа да ги видат во црква, не ги крштеваа децата и сл. 7. Врвен идеал веа полни стомаци, скара за 1-ви Мај и кога дојде да се наплати сето тоа сите станаа демократи. Гледам поведена е и иницијатива да се изгради и споменик на Тито, наводно по негова заслуга и држава сме добиле. Ако е така тогаш испаѓа дека сите напади на нашиве соседи, кои ја спорат нашата националност и државност се исправни. Ако Тито и комунистите се најзаслужни за нашето постоење тогаш ние сме за жалење. Мојот став е несамо што не треба да се гради споменик за Тито, туку и да се преименуваат и сите улици и училишта кои го носат неговото име или она на Ленин (гледам дека сеуште е присутно), да се урнат старите споменици сведоци на еден духовен мрак, на едно масовно идолопоклонство, на едно невреме во кое беше жигосан здравиот разум, демократијата, правдата и човечноста.
Искажаното од тебе држи вода , особено подцртаниот пасус од менесо големи букви ...оти и ден денешен истите(дури и нивни идеолошки наследници) се присатни насекаде наоколу во македонија , иако се и непожелни...ама никако да разбератоти нивното време неповратно заминува без шанса да се повтори.
Aj iskomentiraj za onie drugi crveni kniski, sto se delea vo period od 98-2002 koga nisto ne se poteruvase rabota bez niv. Cisto da imame balans.
трендафил
quote:
Originally posted by Jakov
Aj iskomentiraj za onie drugi crveni kniski, sto se delea vo period od 98-2002 koga nisto ne se poteruvase rabota bez niv. Cisto da imame balans.
Можеме да зборуваме и за тие со сини книшки што се вработуваа после 2002 на место на тие што со црвени книшки беа вработени по 1998, но без некој да биде избркан. Без разлика дали на сините книшки пишува СДСМ или BDI (не верувам дека пишува на македонски ДУИ, ако некој знае нека ме поправи). Колку што мене ми е познато од 1945 (по формирањето на владата на Колишевски) до 1998 предност имаа членовите на КПМ, СКМ, па со плурализмот од СДСМ, ПДП, Сојуз на реформски сили - ЛП, Социјалистичка партија... Дали напишаново треба да го разберам дека во државната управа треба сите вработени да имаат сини книшки или како борба против партизација на државната администрација.
Jakov
quote:
Originally posted by трендафил
quote:
Originally posted by Jakov
Aj iskomentiraj za onie drugi crveni kniski, sto se delea vo period od 98-2002 koga nisto ne se poteruvase rabota bez niv. Cisto da imame balans.
Можеме да зборуваме и за тие со сини книшки што се вработуваа после 2002 на место на тие што со црвени книшки беа вработени по 1998, но без некој да биде избркан. Без разлика дали на сините книшки пишува СДСМ или BDI (не верувам дека пишува на македонски ДУИ, ако некој знае нека ме поправи). Колку што мене ми е познато од 1945 (по формирањето на владата на Колишевски) до 1998 предност имаа членовите на КПМ, СКМ, па со плурализмот од СДСМ, ПДП, Сојуз на реформски сили - ЛП, Социјалистичка партија... Дали напишаново треба да го разберам дека во државната управа треба сите вработени да имаат сини книшки или како борба против партизација на државната администрација.
Jas vcera go napsav slednovo
quote:
Луѓето без црвени книшки беа жигосувани и во периодот 1998-2002.Потоа се жигосуваа луѓето кои имаат црвени книшки. Значи жигосувањето споредбојата на книшката сеуште траe и постои. Незнам за вас, мене можат да ми се фатат имам зелена книшка од фонд за здравство и бордо штедна книшка....кој ги ***.
Znaci jasna e rabotata, dobro poznatata makedonska tranziciona recenica "I oni taka praea...." Denes se na vlast sini kniski, pred toa bea crvenite,,,2006 pak ke bidat crvenite, pa plavite, pa crvenite, pa plavite......se dodeka ne dojde Шумарот да не истера сите.... Ако се прашувате каде ќе не истера...почекајте го Concrete, ќе одговори најдобро.
concrete Kakov be Concrete , Pana , Pana e GURU ,toj moze da kaze, Concrete si e samo edna TEMNO SIVA cigla.......
трендафил Јаков, сега и новите здравствени книшки се со сина боја. Се` е сино. Твојата зелена си ја извадил во некое друго време.
lav
quote:
Originally posted by concrete
Kakov be Concrete , Pana , Pana e GURU ,toj moze da kaze, Concrete si e samo edna TEMNO SIVA cigla.......
Иако и Јас погоре бев повикан да одговорам за имателите на книшки независно од колоратурата нивна , гледам дека заедничка констатација ни е дека за тоа е само кољегата пана надлежен за да го протолкува...коректно нели? Оти е тој самоповикан ГУРУ форумски овде , ама едно време (си беше) со круна на глава , иако мислам дека самиот збор ГУРУ изворно значи УЧИТЕЛ...нели?
Jakov
quote:
Originally posted by concrete
Kakov be Concrete , Pana , Pana e GURU ,toj moze da kaze, Concrete si e samo edna TEMNO SIVA cigla.......
Ti si povikan da go iskomentiras Шумарот, а Пана ке си ги коментира книшките. [;)]
concrete
quote:
Originally posted by lav
quote:
Originally posted by concrete
Kakov be Concrete , Pana , Pana e GURU ,toj moze da kaze, Concrete si e samo edna TEMNO SIVA cigla.......
Иако и Јас погоре бев повикан да одговорам за имателите на книшки независно од колоратурата нивна , гледам дека заедничка констатација ни е дека за тоа е само кољегата пана надлежен за да го протолкува...коректно нели? Оти е тој самоповикан ГУРУ форумски овде , ама едно време (си беше) со круна на глава , иако мислам дека самиот збор ГУРУ изворно значи УЧИТЕЛ...нели?
Mislam deka ne znaci UCITEL, tuku GURU e nekoj koj ima mnogu znaenje i sposobnost podsvesno da go krosslinkuva, doagajki do interesni solucii , eden vid gledac vo idninata :):):)!!!!
OooOo Vangja a? Ili vangla? :)
concrete
quote:
Originally posted by OooOo
Vangja a? Ili vangla? :)
Pa ovoj del na planetata, e meka za takvi , samo jas poznavam edno 10:):):)!!!! Imam terorija deka se raboti za mineralite vo vodata, a so toa i vo ppiperkite i patlidzanite, a i energetskite polinja:):):)!!!!
mako Bistata trebase odma da bidit odstraneta cim e nezakonsko postavena. Ke imase malcem galama - i tolku. Vaka postojano ke ima vandalizam, karanici, obvinuvanja. No politicarite nemaat nisto protiv vecno da se vrtat vakvi "vazhni" temi po mediumite, taka najlesno se dobivat po nekoja poena a za ona drugoto, nebitnoto- ekonomijata, bezbednosta itn -nekoj drug pat.
intel Хаха, абе ова со тргање на бистава ме потсеќа на една од Чорба -Са сеоског трга склоњена је биста, -бачена је негде нема комуниста.. -рекли смо им збогом и асталависта.. Незнам дали има смисол ова да се преведува но пораката е јасна, но ние како со сила да сакаме да ги убедиме антикомунистите дека кај нас сеуште живее комунизмот...бог да чува
AaaAa
quote:
...бог да чува
Neshto jas pocnav da te gubam...ili ti zavisno od komentari menjash mislenje, ili mene magliv mi e denot?
трендафил Да немавме Македонец заслужен да му се направи споменик во центарот на главниот град на Република Македонија, ќе требаше да го измислиме. А некој кој себе си се нарекува државник предложи споменик на странец, уште одозгора диктатор кој ги прогонувал и убивал сите што биле за самостојна Македонија. Дали тоа значи дека сме против самостојноста или само патиме по диктатурата која беше помала одколку во соседните земји со диктаторски режими? Или се работи за обично лудило? Да не беше предлогот од „државникот“ ќе помислев и дека тоа е протест против лошите режими по осамостојувањето.
cabrini Пред некоја година во Македонија се прогласуваа тројцата Македонци на векот и избрани беа: Крсте Петков Мисирков, Гоце Делчев и Блаже Конески. Претпоставувам дека нивниот избор се должи на нивното делување за самостојноста, независноста и културата на македонскиот народ. Колку што знам во главниот град Скопје имаме споменик само на Гоце Делчев, на останативе двајца не сум видел. Еве дојде време во Македонија да се почне со обновува на споменот за еден човек кој остави длабок печат во нашата историја, другарот Тито. Вчера видовме на ТВ како група приврзаници на т.н. Титово дело доследно му се поклонија. Видовме штафета, ја слушавме друже Тито ми ти се кунемо..., се потсетивме на неговите слики, на неговото дело и лик. Некои дискутанти на форумов во своите дискусии се залагаа за изградба на споменик на другарот Тито како потврда за се она што он го сторил за Македонија. Кога ќе ги прашате а што било тоа подобро, нивниот одговор најчесто е дека се живеело подобро. Би сакал овде да го дадам својот одговор на истите тие дискутанти, кои на истиов форум од своја гледна точка дека тоа време било подобро, дека луѓето без проблем се крштевале во црква, зборуваат за марксизмот како една нормална филозофска мисла и сл. Подобро не било за секого, од субјективна гледна точка оние кои го прифатија комунизмот како идеологија и како крајна цел на секое општесво што треба да изумре им беше убаво. Генерално целта на комунизмот не беше верување во некоја нивна идеологија туку затупување на народот, убивање на неговата духовност и култура за нивна лична корист и профит. Имено главнато учење на марксизмот беше дека државата треба да изумре, треба да изумре и семејството кое за комунистите непретставуваше главна клетка на едно општество туку нешто што изумира, а главната цел на комунистите највулгарно кажано беше комунистички рај во кој секој ќе работи колку што може, а ќе јаде и пие и ужува во сите благодети колку што сака. Идеја која од материјалистичка гледна точка, но и од човечка изгледа крајно утопистичка али ете нажалост за неа гинеа многумина, кој излажан, кој од излажаните. Ете тоа беше нивната филозофија, да ги учат по марксизам децата дека Бог непостои, дека тоа е нешто старо и заостанато и дека семејството треба да изумре. Целта беше да се разнебитат народите и да се изградат нови споменици кои ќе бидат идолски почитувани од нивните приврзаници нивната теорија беше дека со нив почнува историјата а се претходно било заостанато, инфантилно кое што ја угнетувало работничката класа. Во тој режим и јас сум крстен фала му на Бога, ќе кажам искрено дека ниту моите родители ниту јас сме имале проблем околу тоа. Сакам да зборувам и да нагласам дека постоеле примери, посебно кај видните луѓе од власта, кај воените лица и слично, кои своите деца тајно ги крштевале или биле крштевани од нивните баби и дедовци во тајност да не дознаат родителите или видните комуњари од партијата и со тоа да небидат исмејани или уште полошо казнети за истото. Знам за случаи кога луѓе што работел во ЈНА се откажувале од своите куќни слави или ги славеле во најголема тајност во кругот на најблиските само за да не ја изгубат работата. Пак ќе нагласам дека ако не е духовноста на еден народ, историјата негова и слично и ако тоа не е важно, ако не се можело слободно да се исповедаат верувањата, убедувањата, да ви се закануваат со Голо Оток за исповеданње на секоја слободна идеја и мисла, тогаш можам само да заклучам дека тоа време не било ништо друго од една голема перална на мозокот. Простете ако не ви се допаѓа мојот речник, но не би можел ништо друго да кажам за една сатанска идеологија како што е марксизмот, која прогласи дека Бог непостои и од тие причини за мене е сатанска, идеологија која во СССР правеше масакри од размери кои се црни од најцрните. Кога еден од главните идеолози Ленин (ќе парафразирам) рекол, подобро е илјадници невини да бидат убиени, отколку еден искрен комунист да умре, што сакате понатаму од оние на кои Ленин им беше идол, го имаа на слика, а за жал неговото име сеуште го носи една улица во Скопје. Луѓето кои живееле во негово време во СССР, христијани, кутрите кога се појавил он помислиле дака самиот антихрист дошол на земјата. Ете на што се базираше филозофската мисла на комунистите: терор, ужас, убиства, прогони, духовна тортура над верните и слично. Во тоа многу добар беше и другарот Тито, прашајте некого што бил на Голо Оток, прашајте некого што несакал да биде лојален член на партијата, прашајте ги сите они кои не се согласувале со тој режим во тоа време, слободно прашајте ги. А после секој од нас нека размисли дали треба споменик на Крсте Петков Мисирков, на Блаже Конески, дали треба да го доградиме Плаошник и да му дадеме доследна почит на Св. Климент Охридски, да ги спомнам овде и Прличев, Пулевски, Карев (што е избришан од химната), Ченто и многу други, па после споменете ги Тито и Колишевски, ако вредат да бидат споманти кога секој од нас ќе разбере кој каква улога одиграл во нашата историја. Соседите ни ја оспоруваат националноста, јазикот, културата, државноста, зборуваат дека сме Титова творба, негова измислица, југо-носталгичари, а ние треба да им докажеме дека сме Македонци, дека имаме свое име, своја кулуртура, јазик и сл. Ако тоа мислиме да го направиме со споменик на Тито, со обнова на штафетата на младоста, тогаш Бог нека ни е напомош, само уште повеќе ќе им ги отвориме устите на сите оние кои не негираарт на било која начин, а да не зборувам за прием во ЕУ со споменик на Тито и улица Ленинова. Самите себе си копаме јама, а после некој друг ни е крив. Поздрав,
трендафил По спомениците дивоградби на балистите и УЧК, изгледа ќе почнат да никнуваат и дивоградби во чест на Тито. Првата е поставена на 25 мај во Битола, на Широк сокак. ([url="http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=25562&vid=398"]повеќе[/url]) Власта, нормално ова го премолчува. Единствено обележје што редовно се руши е тоа на Мара Бунева.
Jakov
quote:
Originally posted by трендафил
По спомениците дивоградби на балистите и УЧК, изгледа ќе почнат да никнуваат и дивоградби во чест на Тито. Првата е поставена на 25 мај во Битола, на Широк сокак. ([url="http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=25562&vid=398"]повеќе[/url]) Власта, нормално ова го премолчува. Единствено обележје што редовно се руши е тоа на Мара Бунева.
A koja e celta da nie se protivime na izgradba na spomenik na Tito, a od druga strana da gradime spomenik na Mara Buneva. Koja e vrskata na Buneva so denesna Makedonija, osven vrskata so Ratko. Ako veke sme na edna linija da ja definirame i da znaeme sto i kako sakame t.e sto ne sakame.
трендафил
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by трендафил
По спомениците дивоградби на балистите и УЧК, изгледа ќе почнат да никнуваат и дивоградби во чест на Тито. Првата е поставена на 25 мај во Битола, на Широк сокак. ([url="http://www.vreme.com.mk/vest.aspx?id=25562&vid=398"]повеќе[/url]) Власта, нормално ова го премолчува. Единствено обележје што редовно се руши е тоа на Мара Бунева.
A koja e celta da nie se protivime na izgradba na spomenik na Tito, a od druga strana da gradime spomenik na Mara Buneva. Koja e vrskata na Buneva so denesna Makedonija, osven vrskata so Ratko. Ako veke sme na edna linija da ja definirame i da znaeme sto i kako sakame t.e sto ne sakame.
Само набројав факти. Зборував за дивоградби, не за значењето на личностите што се на нив. Но не бегам од одговор. Не знам дали Мара Бунева била против денешна Македонија, но сигурно и ако била била помалку од Јосип Броз Тито, балистите како фашистичка или УЧК како социјалдемократска варијанта на Албанците. За разлика од другите, Бунева убила еден (и само еден) Србин окупатор, а другите убивале Македонци, во многу поголем број. Вклучувајќи македонски војници и полицајци. Бунева не била власт во Македонија, Тито бил, балистите биле на дел од државата, а УЧК е дел од актуелната власт.
tabak Relativna rabota e gradenjeto na spomenik na Tito, fakt e deka toj prv ni dal drzavnost vo chii ramki sme mozele prv pat da si ja gradime drzavata.
intel
quote:
Originally posted by lav
Не бисти и споменици градење , ами градење на објекти и институции каде што ќе работат Македонците и Македонките.
Ти си оној истиот што вака пишуваше и за градење на крстот за кој па сега и тема отвори дека не светел(дење-НЕЛИ?) Нема да те цитирам само ќе те прераскажам околу крстот на ВОДНО: -Убаво е сето тоа но подобро ќе беше парите да се потрошат за градење на некоја фабрика каде ќе работат Македонците, а за крстови и цркви има време..велеше Лав на времето...[;)] ако лажам нека изгорам...
ZOTE Otkako Tito pochina pominaa deset godini vo togashna Jugoslavija a nikoj za toa vreme ne mu izgradi spomenik, otkako dobivme nezavisnost site ulici, kasarni, gradovi, i dr. so imeto negovo im gi smenivme iminjata, i sega posle petnaeset godini samostojnost se dava inicijativa za gradenje spomenik od pochituvachite na likot i deloto na Tito. Kaj bile tie celo ova vreme? I neli e ova edno licemerje? Jas sum totalno zbunet, istite shto gi smenija iminjata sega pokrenaa inicijativa za gradenje spomenik.
Jakov
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
[quote]Originally posted by ZOTE
A be prijatel, tolku ne ti teknuva, zaboravi deka "trkaloto se vrti", J.B.TITO svaka mu cas, toa bese covek, ni go pokaza patot ama tie sto go prezedoa skrsnaa levo ili desno, zaboravija da prodolzaat "pravo", koga covek e ziv nikoj ne ja znae negovata "vrednost", ustvari site ja znaat ama se pravat na "TOSO" , site mu se ljubomorni za toa sto go raboti za dobroto na svojata drzava ili zemja, e od koga ke umre duri po deset godini ili povejke site ke svatat koj bil i sto bil i sto pravel za dobroto na svojata takovina. ama vejke e docna no doboro e sto "trkaloto se vrti", za da si gi priznaeme greskite. Inaku ne bi bil interesen ovoj svet, a od koga ke se umre, dzabe ti se i spomenici ili iminja na ulici i kasarni i ucilista i na gadovi , naselbi, sela ili sto bilo. Toa e edno kako "BLAGODARAM" ili "FALA" od "tie" sto ne razbirale sto covekot se obiduval da napravi za dobroto na TATKOVINATA , pa za vecno sejkavanje vo ime negovo go pravaat toa, no sepak barem priznafme na greskite....mmmmmmmm cekaj,cekaj ,koj greski , zar napravifme[?][?][?]
Vaka ubavo go ispofali likot i deloto na JBT, pa nemam sto da dodadam samo edno malo potprasanje. Koga si emigriran vo Avstralija pred 1980 ili posle toa.?
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by Jakov Vaka ubavo go ispofali likot i deloto na JBT, pa nemam sto da dodadam samo edno malo potprasanje. Koga si emigriran vo Avstralija pred 1980 ili posle toa.?
2003 god.
Jakov
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
quote:
Originally posted by Jakov Vaka ubavo go ispofali likot i deloto na JBT, pa nemam sto da dodadam samo edno malo potprasanje. Koga si emigriran vo Avstralija pred 1980 ili posle toa.?
2003 god.
Епа прашај ги тие околу тебе, што се одпорано отидени што мака имале во тој прекрасен систем и во таа прекрасна држава што си отишле. ТИпретпоставувам си замина сега зашто е овде тежок живото, после тито. Ама тие што си одеа од 45-80 прашај ги не за друго да видиме дали и ним им беше така убаво да неможеа да ја издржат убавината во Југославија па отидоа надвор од Македонија.[;)]
zlotty_co_380 Tie si zamianle bidejki znaele deka ke se raspadne YUGOSLAVIA , pa so vreme go fatile avionot, gledas sto ti znaci predcustvo. A nekoj si zaminale mozebi ne mu se sfijgal sistemot na TITO, nevikam deka site go sakale. Ama bese ubavo, barem imavme leb i sol, a sega ni sol...
Jakov
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
Tie si zamianle bidejki znaele deka ke se raspadne YUGOSLAVIA , pa so vreme go fatile avionot, gledas sto ti znaci predcustvo. A nekoj si zaminale mozebi ne mu se sfijgal sistemot na TITO, nevikam deka site go sakale. Ama bese ubavo, barem imavme leb i sol, a sega ni sol...
ВО право си тогаш имавме леб(жито лукс) и сол(тузла) Сега имаме 100 вида на леб....10 вида сол....50 вида зачини. А приказната сега се имаме само пари немаме не е заради тоа што Тито знаеше како да имаме пари него е друго нешто што не зависи од него. А тоа дека некој во 1967 имал претчувство дека ќе се распадне држвата па затоа си отишол, неверувам дека може ни на Абориџин да му јапродаде, камо ли тебе или мене. [;)]
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
Tie si zamianle bidejki znaele deka ke se raspadne YUGOSLAVIA , pa so vreme go fatile avionot, gledas sto ti znaci predcustvo. A nekoj si zaminale mozebi ne mu se sfijgal sistemot na TITO, nevikam deka site go sakale. Ama bese ubavo, barem imavme leb i sol, a sega ni sol...
ВО право си тогаш имавме леб(жито лукс) и сол(тузла) Сега имаме 100 вида на леб....10 вида сол....50 вида зачини. А приказната сега се имаме само пари немаме не е заради тоа што Тито знаеше како да имаме пари него е друго нешто што не зависи од него. А тоа дека некој во 1967 имал претчувство дека ќе се распадне држвата па затоа си отишол, неверувам дека може ни на Абориџин да му јапродаде, камо ли тебе или мене. [;)]
--------------------------------------------------
quote:
Originally posted by Jakov ВО право си тогаш имавме леб(жито лукс) и сол(тузла)
E gledas kako znaes i samiot
quote:
Originally posted by Jakov А приказната сега се имаме само пари немаме не е заради тоа што Тито знаеше како да имаме пари него е друго нешто што не зависи од него.
mmmmmm taka sakase THE WEST, polno takla kazuvaat nesto sto ne zavisese od nego no ti sto mislis so toa deka Tito koga bese na vlast deka ne bese ubavo, ili sega e podobro, neznam kako ke me svatis ama dodeka on bese na vlast imafme se, site si bea vo moznost da si kupat novi koli , lujgeto si napravija kujki, bankite davaa krediti, a sega sto pobrzo so edna plata koja nestiga za nisto. A za da kupis stan....mmmmmm koj znae dali e vozmozno sega, pa ni bankite davaat krediti. A koga bese yugoslavija priznaj deka se bese vozmozno za ovie raboti.
Jakov Ako navistina site mozea da kupat koli i kuki i stanovi nemase lugeto da odat nadvor, nemase da ima siromasni, nemase da ima takvi raboti. Osven toa denesnava bezrabotica e posledica na toj sistem vo najgolem del. Zatoa i rekov. Za vreme na tito bilo ubavo? zavisi na sto mislis ubavo. Pa i sega e ubavo. Sega imame poubavi raboti od tie sto gi imavme porano. Imame svoja drzava, armija, imame svoi pari, svoja fudb.reprezentacija(ne se nesto sjajni ama)....iamme mnogu poveke ubavi raboti od porano. Prikaznata za stariot pasos na SFRJ so koj se odelo sekade, nema vrska. Moze i so denesniov na RM,ama toa zavisi od nas. Ocigledno nasive nesakaat da go napravat kako sto treba za da vazi sekade. Nemame nisto izgubeno sto togas imavme a dobivme mnogu poveke.
zlotty_co_380 Izgleda vo nesto se slagame ama ne vo se, lujgeto si zaminale od yugoslavia (po moe gledanje) , a site razlicno mislime , i nemozime da go prifatime niedno kako tocno mislenje, bidejki site sme lujge, i site mislime, i nikade ne e napisano zosto se iselile , a nekoj ako napisal zosto , togas i toa e mislenje. Se iselile bidejki imaat moznost da patuvaat so toj pasos, yugoslavia im dala mnogu , ama koga zaminale za usa, canada, avstralia, ili kade bilo, za na nekolku "meseci" ili "godini" za da se "prosetaat", svatile deka novata "drzava" im dala nesto povejke sto yugoslavia ne mozela sigurno da im go dade, pa resile da ostanat. E sega nekoj se vratile ama 90% ostanale. E sto mu dala novata "drzava", toa e prasanje sto nikoj nemoze tocno da go odgovori, sekoj si ima razlicen odgovor. Ama kako i da e , kolku i da se protivime i da se protivaat ostanatite ,prvo e poradi parite a vtoroto e razlicno za sekogo.
трендафил СФРЈ се распадна кога стасаа за наплата кредитите зимани во времето кога живеевме убаво. Да споредам со крчма. Тито не честеше да јадеме и пиеме, но кога дојде келнерот излезе дека сами треба да го платиме цехот. Еве ќе бидам великодушен кон него, па ќе кажам дека не плати од оправдани причини, поради заминувањето во пеколот. Во меѓувреме можам да нагаѓам дали воопшто имаше намера да ги враќа парите, но факт е дека во меѓувреме цркна Варшавскиот договор, а со самото тоа и значењето на неврзана Југославија. Со тоа ги снема парите, но ни остана навиката од времето на Броз да живееме од питачење. Само поради неспособноста на досегашните политичари во власта, животот во Македонија од полош само од несоцијалистичките земји, станува полош од сите наши соседи. Во моментов сме подобри само од Албанија, но со многу помала разлика од година во година.
Jakov
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
Izgleda vo nesto se slagame ama ne vo se, lujgeto si zaminale od yugoslavia (po moe gledanje) , a site razlicno mislime , i nemozime da go prifatime niedno kako tocno mislenje, bidejki site sme lujge, i site mislime, i nikade ne e napisano zosto se iselile , a nekoj ako napisal zosto , togas i toa e mislenje. Se iselile bidejki imaat moznost da patuvaat so toj pasos, yugoslavia im dala mnogu , ama koga zaminale za usa, canada, avstralia, ili kade bilo, za na nekolku "meseci" ili "godini" za da se "prosetaat", svatile deka novata "drzava" im dala nesto povejke sto yugoslavia ne mozela sigurno da im go dade, pa resile da ostanat. E sega nekoj se vratile ama 90% ostanale. E sto mu dala novata "drzava", toa e prasanje sto nikoj nemoze tocno da go odgovori, sekoj si ima razlicen odgovor. Ama kako i da e , kolku i da se protivime i da se protivaat ostanatite ,prvo e poradi parite a vtoroto e razlicno za sekogo.
Tokmu toa, koga zaminale da se prsetaat videle deka e poubavo. Sto im dala novata tatkovina. SIgurno neona sto go imale vo Jugoslavija na Tito. Znaci im dala podobar standart, sloboda, demokratija. So eden zbor zapaden liberalizam, nasrpoti rezimot vo SFRJ. Toa e toa. E sega sto nie sme nekadarni da go izgradime toj sistem sto go ima tamu e pak nasa utka. Ona sto vika Trendafil, nauceni sme si da ziveeme po starite naviki od SFRJ, zaemi, krediti a nikoj nesaka da raboti uste pomalku da gi plati smetkite na onoj pred nas.
zlotty_co_380 Eeeee pa toa se obiduvav da go kazam i jas, jas nevelam deka med i mleko tecese vo yugoslavia i nevelam deka e istoto tuka vo australia ili kade bilo, med i mleko ke protece koga site ke se fatat i ke ja izgradadt i ke ja dovedat na zdravi noze drzavata, no mene ne mi je jasno , zosto site doslaci ja izgradile na prilmer avstralia ili canada ili nov zelan i ja oterale na prav pat, zosto ne se sluci i istoto so yugoslavia ili makedonia...aaaaa mi tekna pa covekot sto se obiduvase da go napravi toa sto doslacite (nie) go napravivme vo avstralia, amerika,canada,new zealand....umre...Vecna Ti Slava Druze TITO
Jakov Vecna mu slava. toa se vistinskite zborovi, ama treba dabidat i taka razbrani.
zlotty_co_380
quote:
Originally posted by ZOTE
Otkako Tito pochina pominaa deset godini vo togashna Jugoslavija a nikoj za toa vreme ne mu izgradi spomenik, otkako dobivme nezavisnost site ulici, kasarni, gradovi, i dr. so imeto negovo im gi smenivme iminjata, i sega posle petnaeset godini samostojnost se dava inicijativa za gradenje spomenik od pochituvachite na likot i deloto na Tito. Kaj bile tie celo ova vreme? I neli e ova edno licemerje? Jas sum totalno zbunet, istite shto gi smenija iminjata sega pokrenaa inicijativa za gradenje spomenik.
A be prijatel, tolku ne ti teknuva, zaboravi deka "trkaloto se vrti", J.B.TITO svaka mu cas, toa bese covek, ni go pokaza patot ama tie sto go prezedoa skrsnaa levo ili desno, zaboravija da prodolzaat "pravo", koga covek e ziv nikoj ne ja znae negovata "vrednost", ustvari site ja znaat ama se pravat na "TOSO" , site mu se ljubomorni za toa sto go raboti za dobroto na svojata drzava ili zemja, e od koga ke umre duri po deset godini ili povejke site ke svatat koj bil i sto bil i sto pravel za dobroto na svojata takovina. ama vejke e docna no doboro e sto "trkaloto se vrti", za da si gi priznaeme greskite. Inaku ne bi bil interesen ovoj svet, a od koga ke se umre, dzabe ti se i spomenici ili iminja na ulici i kasarni i ucilista i na gadovi , naselbi, sela ili sto bilo. Toa e edno kako "BLAGODARAM" ili "FALA" od "tie" sto ne razbirale sto covekot se obiduval da napravi za dobroto na TATKOVINATA , pa za vecno sejkavanje vo ime negovo go pravaat toa, no sepak barem priznafme na greskite....mmmmmmmm cekaj,cekaj ,koj greski , zar napravifme[?][?][?]
tabak
quote:
Originally posted by zlotty_co_380
Eeeee pa toa se obiduvav da go kazam i jas, jas nevelam deka med i mleko tecese vo yugoslavia i nevelam deka e istoto tuka vo australia ili kade bilo, med i mleko ke protece koga site ke se fatat i ke ja izgradadt i ke ja dovedat na zdravi noze drzavata, no mene ne mi je jasno , zosto site doslaci ja izgradile na prilmer avstralia ili canada ili nov zelan i ja oterale na prav pat, zosto ne se sluci i istoto so yugoslavia ili makedonia...aaaaa mi tekna pa covekot sto se obiduvase da go napravi toa sto doslacite (nie) go napravivme vo avstralia, amerika,canada,new zealand....umre...Vecna Ti Slava Druze TITO
tabak Se slozuvam so gore kazanoto no nie sto ostanavme vo Makedonija mozeme da go napravime istoto. Kako? Prvo i osnovno e da si go ischistime gchubreto od svoite dvorovi(se misli na pravna drzava, zakon shto vazi za sekogo) a potoa che razgovarame so drugite kako NATO,EU,Svetski banki i drugi bez koi ne moze da opstane edna drzava.A shto pravime nie!!!!Barame pomosh od nadvor vo site pori od zivotot.Znchi nie samite treba da si ja napravime drzavata.
lav Originally posted by cabrini
quote:
Видовме штафета, ја слушавме друже Тито ми ти се кунемо..., се потсетивме на неговите слики, на неговото дело и лик.
Не само ние , видоа и тие преставници кои едвам „чекаат„ да „дојдеме„ (ако ние сакаме) годинава во прегратките на ЕУ.
quote:
Кога ќе ги прашате а што било тоа подобро, нивниот одговор најчесто е дека се живеело подобро.
Живееле секако подобро , ама не кажуваат (или пак можеби и не знаат) дека сега не живееме така добро само заради предходно земенети а сеуште невратени на заем пари и трошени за лагоден и убав живот.
quote:
Генерално целта на комунизмот не беше верување во некоја нивна идеологија туку затупување на народот, убивање на неговата духовност и култура за нивна лична корист и профит.
Па , сега е секому најверојатно јасно за последиците од погоре искажаното , оти го има и овде......мислам на ЗАТАПУВАЊЕТО односно поинаку виканото wash-brain системот , кој ете во МК сеуште е во фунција и си работи беспрекорно.
quote:
Целта беше да се разнебитат народите и да се изградат нови споменици кои ќе бидат идолски почитувани од нивните приврзаници
Слики од погоре посоченото имавме неодамна прилика да видиме на ТВ и пред гиманзијата Ј.Б.Т. , каде и самата директорка кажа дека не ја известиле за ставање на споменик во нивниот двор (иако немале дозвола за тоа ...или можеби и имале ама им била усмено дадена) , и доколку би била и известена навреме таа , ќе „обезбедела„ ученици за да се „збогати„ прославата.
quote:
Во тоа многу добар беше и другарот Тито, прашајте некого што бил на Голо Оток, прашајте некого што несакал да биде лојален член на партијата, прашајте ги сите они кои не се согласувале со тој режим во тоа време, слободно прашајте ги.
Јас , од еден сега покоен затвореник на Голи Оток , еднаш слушнав дека и на самиот изговорен збор од било кого човек за БРАВАР-от , велеше дека ЛАДНА ПОТ секојпат го облевала...ииииииии имал впечаток како некој да му „диши„ во вратот.
quote:
Соседите ни ја оспоруваат националноста, јазикот, културата, државноста, зборуваат дека сме Титова творба, негова измислица, југо-носталгичари, а ние треба да им докажеме дека сме Македонци, дека имаме свое име, своја кулуртура, јазик и сл.
Со што да докажуваме , кога и самите гледаме еден куп југоносталгичари насекаде се (по)јавуваат како полжави после дожд...особено во последно време.
quote:
Ако тоа мислиме да го направиме со споменик на Тито, со обнова на штафетата на младоста, тогаш Бог нека ни е напомош, само уште повеќе ќе им ги отвориме устите на сите оние кои не негираарт на било која начин, а да не зборувам за прием во ЕУ со споменик на Тито и улица Ленинова. Самите себе си копаме јама, а после некој друг ни е крив.
Сосема логично е погореискажаното.
ZOTE [/quote] A be prijatel, tolku ne ti teknuva, zaboravi deka "trkaloto se vrti", J.B.TITO svaka mu cas, toa bese covek, ni go pokaza patot ama tie sto go prezedoa skrsnaa levo ili desno, zaboravija da prodolzaat "pravo", koga covek e ziv nikoj ne ja znae negovata "vrednost", ustvari site ja znaat ama se pravat na "TOSO" , site mu se ljubomorni za toa sto go raboti za dobroto na svojata drzava ili zemja, e od koga ke umre duri po deset godini ili povejke site ke svatat koj bil i sto bil i sto pravel za dobroto na svojata takovina. ama vejke e docna no doboro e sto "trkaloto se vrti", za da si gi priznaeme greskite. Inaku ne bi bil interesen ovoj svet, a od koga ke se umre, dzabe ti se i spomenici ili iminja na ulici i kasarni i ucilista i na gadovi , naselbi, sela ili sto bilo. Toa e edno kako "BLAGODARAM" ili "FALA" od "tie" sto ne razbirale sto covekot se obiduval da napravi za dobroto na TATKOVINATA , pa za vecno sejkavanje vo ime negovo go pravaat toa, no sepak barem priznafme na greskite....mmmmmmmm cekaj,cekaj ,koj greski , zar napravifme[?][?][?] [/quote]ZOTE Mene drug mi beshe muabetot. Jas mislev deka Tito so negoviot potpis na zasedanieto vo Jajce, na Makedonija i dade pravo sama da si ja gradi svojata drzava vo ramkite na togashna SFRJ, {od koi prichini nashi pretstavnici nemalo ne znam} znach toa negovo dobro delo ne treba da se zaboravi. Dali deneshnite pochituvachi na Tito, namesto da ja jaknat nacionalnata svest na nashiot narod koja e na mnogu nisko nivo, gi zloupotrebuvaat negovite dobri dela, {zatoa kazav deka se licemerni} i sakaat da ne vrata nazad vo bivsha SFRJ, a ne sakaat da se borat za pravata na Makedonija koja denes ima mnogu neprijateli. Na nas ni treba vodach koj che ne vodi, pa ako treba nega ja koristi mudrosta na Tito no za makedonski celi, za dobroto na Makedonija
трендафил Јас пак мислам дека со својата борба македонскиот народ се изборил за својата слобода. Со својот потпис Тито само му ја ограничил слободата. Со ставањето во рамки на федерацијата. И со намалување на слободата и со намалување на територијата на која таа ќе се чувствува.
Jakov
quote:
Originally posted by ZOTE
Mene drug mi beshe muabetot. Jas mislev deka Tito so negoviot potpis na zasedanieto vo Jajce, na Makedonija i dade pravo sama da si ja gradi svojata drzava vo ramkite na togashna SFRJ, {od koi prichini nashi pretstavnici nemalo ne znam} znach toa negovo dobro delo ne treba da se zaboravi. Dali deneshnite pochituvachi na Tito, namesto da ja jaknat nacionalnata svest na nashiot narod koja e na mnogu nisko nivo, gi zloupotrebuvaat negovite dobri dela, {zatoa kazav deka se licemerni} i sakaat da ne vrata nazad vo bivsha SFRJ, a ne sakaat da se borat za pravata na Makedonija koja denes ima mnogu neprijateli. Na nas ni treba vodach koj che ne vodi, pa ako treba nega ja koristi mudrosta na Tito no za makedonski celi, za dobroto na Makedonija
Obratno. Makedonskiot narod so svojata 4 godisna NOB i so 24000 zrtvi se izbori za svojata sloboda i sozdade uslovi da JBTitio na zasedanieto vo Jajce, ja primi Makeodnija kako edna od 6te ednakvi drzavi vo novata jugoslovenska federacija. Zasto ne nemase nas vo jajce. Pa na Kosovo padnalo metar i pol sneg. TOa se slucilo ednas vo cel XX vek bas vo 1943 i toa vo sredina na noemvri??????? A sto se sluci ponatamu. Ponatamu na 2 avgust 44 istiot toj makedonski narod edistveniot posle SSSR koj sam se oslobodi od fasistickata okupacija odluci svojata drzava da ja soedini vo federacijata Jugoslavija. Mnogu ednostavno i mnogu razbirlivo. Bez ideoloski dodatoci i prikazni od strana. Na kraj na krajot nikoj nemoze nikomu da mu dade nesto i ne mu ni dava ako ne si go ZASLUZIL.
ZOTE
quote:
Originally posted by Jakov
quote:
Originally posted by ZOTE
Mene drug mi beshe muabetot. Jas mislev deka Tito so negoviot potpis na zasedanieto vo Jajce, na Makedonija i dade pravo sama da si ja gradi svojata drzava vo ramkite na togashna SFRJ, {od koi prichini nashi pretstavnici nemalo ne znam} znach toa negovo dobro delo ne treba da se zaboravi. Dali deneshnite pochituvachi na Tito, namesto da ja jaknat nacionalnata svest na nashiot narod koja e na mnogu nisko nivo, gi zloupotrebuvaat negovite dobri dela, {zatoa kazav deka se licemerni} i sakaat da ne vrata nazad vo bivsha SFRJ, a ne sakaat da se borat za pravata na Makedonija koja denes ima mnogu neprijateli. Na nas ni treba vodach koj che ne vodi, pa ako treba nega ja koristi mudrosta na Tito no za makedonski celi, za dobroto na Makedonija
Obratno. Makedonskiot narod so svojata 4 godisna NOB i so 24000 zrtvi se izbori za svojata sloboda i sozdade uslovi da JBTitio na zasedanieto vo Jajce, ja primi Makeodnija kako edna od 6te ednakvi drzavi vo novata jugoslovenska federacija. Zasto ne nemase nas vo jajce. Pa na Kosovo padnalo metar i pol sneg. TOa se slucilo ednas vo cel XX vek bas vo 1943 i toa vo sredina na noemvri??????? A sto se sluci ponatamu. Ponatamu na 2 avgust 44 istiot toj makedonski narod edistveniot posle SSSR koj sam se oslobodi od fasistickata okupacija odluci svojata drzava da ja soedini vo federacijata Jugoslavija. Mnogu ednostavno i mnogu razbirlivo. Bez ideoloski dodatoci i prikazni od strana. Na kraj na krajot nikoj nemoze nikomu da mu dade nesto i ne mu ni dava ako ne si go ZASLUZIL.
ZOTE Potpolno se slozuvam so tebe, samo edna mala zabeleshka deka vo Makedonija ne stapnala germanska chizma sto za mene e golema voena mashinerija za razlika od "balgarski momcheta"
achtung_panzer
quote:
Originally posted by ZOTE Potpolno se slozuvam so tebe, samo edna mala zabeleshka deka vo Makedonija ne stapnala germanska chizma sto za mene e golema voena mashinerija za razlika od "balgarski momcheta"
[:D] Ne e tochno toa deka vo Makedonija ne stapnala germanska chizma...[;)]
intel Синоќа бистата на Тито на Широк сокак во Битола малку фалеше да биде урната. Битолчаните Д.П. на 31 година и Б.Д. на 29 години во пијана состојба околу 19 часот и 30 минути се обиделе да ја урнат бистата на Тито, при тоа грубо вреѓајќи ги затекнатите граѓани. Полициска патрола ги спречила во намерата, иако се направени помали оштетувања. Двајцата насилници биле притворени, а утрово беа предадени во битолскиот суд. По скратена прекршочна постапка изречена им е затворска казна од 7 дена и парична казна од по 4.000 денари. Бистата на Тито воените ветерани ја поставија на 25 мај, без потребната согласност од локалната власт, а радикални активисти на ВМРО-ДПМНЕ поднесоа кривични пријави поради незаконското поставување и се заканија дека ќе ја урнат. Ја буткаа и Мара Бунева па не вреѓаа и не напаѓаа недолжни минувачи.
Jakov Pa lugeto samo go zemale zakonot vo svoi race i probale da urnat divogradba.
AaaAa Ah, da se vodese narodot spored zakon, i da toa go provocirashe na ovakvi raboti, mnogu raboti odavna ke bea reseni vo drzavata.
Jakov od nesto mora da se pocne, moze bistite na Marsalot ke ni kazat kako treba da se pocituva zakonot.
AaaAa Pa zatoa gi krevame, so nadez deka ke ni sepne. Boze pazi...
marko_polog Od kade znaete deka bile nedolzni minuvaci?
Strelec
quote:
Originally posted by marko_polog
Od kade znaete deka bile nedolzni minuvaci?
Da...:) Mozhda od SDSM bile... Od kade nedolzhni!?:)
intel
quote:
Originally posted by AaaAa
quote:
...бог да чува
Neshto jas pocnav da te gubam...ili ti zavisno od komentari menjash mislenje, ili mene magliv mi e denot?
Ме губиш, а можеби и брзав па малку сум нејасен ,признавам.
lav
quote:
Originally posted by AaaAa
quote:
...бог да чува
Neshto jas pocnav da te gubam...ili ti zavisno od komentari menjash mislenje, ili mene magliv mi e denot?
Ако смеам и Јас да нешто додадам за ова...мислам нешто набрзинка... Одамна го знам и тоа што е видено и забележено од тебе , е само циклички распоредено и однапред одредено дејство кое секако мислам дека нема врска со месечината.
трендафил
quote:
Originally posted by intel
Синоќа бистата на Тито на Широк сокак во Битола малку фалеше да биде урната. Битолчаните Д.П. на 31 година и Б.Д. на 29 години во пијана состојба околу 19 часот и 30 минути се обиделе да ја урнат бистата на Тито, при тоа грубо вреѓајќи ги затекнатите граѓани. Полициска патрола ги спречила во намерата, иако се направени помали оштетувања. Двајцата насилници биле притворени, а утрово беа предадени во битолскиот суд. По скратена прекршочна постапка изречена им е затворска казна од 7 дена и парична казна од по 4.000 денари. Бистата на Тито воените ветерани ја поставија на 25 мај, без потребната согласност од локалната власт, а радикални активисти на ВМРО-ДПМНЕ поднесоа кривични пријави поради незаконското поставување и се заканија дека ќе ја урнат. Ја буткаа и Мара Бунева па не вреѓаа и не напаѓаа недолжни минувачи.
За неуспешниот обид за рушење на диво подигнатата биста на Тито, извршителите се осудени на по 7 дена затвор и 4.000 денари во експресна постапка. Дали знаеш дали и колку беа осудени тие што го кршеа обележјето на Мара Бунева?
OooOo Spomenikot na Tito vo Skopje e vekje dignat ... odamna se mislam da gi stavam slikive, ali nekako me mrzeshe, pa eve odluchiv denes da gi stavam :) [img]http://www.gajbapivo.com/junk/kajmarshalot1.jpg[/img] [img]http://www.gajbapivo.com/junk/kajmarshalot2.jpg[/img] [img]http://www.gajbapivo.com/junk/kajmarshalot3.jpg[/img] [img]http://www.gajbapivo.com/junk/kajmarshalot4.jpg[/img] [img]http://www.gajbapivo.com/junk/kajmarshalot5.jpg[/img] [img]http://www.gajbapivo.com/junk/kajmarshalot6.jpg[/img] [img]http://www.gajbapivo.com/junk/kajmarshalot7.jpg[/img] [img]http://www.gajbapivo.com/junk/kajmarshalot8.jpg[/img] [img]http://www.gajbapivo.com/junk/kajmarshalot9.jpg[/img] [img]http://www.gajbapivo.com/junk/kajmarshalot10.jpg[/img] [img]http://www.gajbapivo.com/junk/kajmarshalot11.jpg[/img]
intel OooOo gajba pivo za tebe:)))
OooOo I za Tito edna :)
ProMKD I mene mi se pie!
трендафил Ова е во ред. Кој сака да оди КАЈ МАРШАЛОТ сега сем во пеколот може да отиде во кафеаната. Сосема друго е да се иступори негов споменик на плоштадот. Па уште на предлог на Претседателот. Што би рекле државен споменик. Претпоставувам дека „Кај маршалот“ седнуваат повеќе капиталисти отколку пролетери.
lav
quote:
Originally posted by трендафил
Ова е во ред. Кој сака да оди КАЈ МАРШАЛОТ сега сем во пеколот може да отиде во кафеаната. Сосема друго е да се иступори негов споменик на плоштадот. Па уште на предлог на Претседателот. Што би рекле државен споменик. Претпоставувам дека „Кај маршалот“ седнуваат повеќе капиталисти отколку пролетери.
Пролетерите си седат пред контејнерите ...и чекаат нешто да се фрли од кујната на оваа кафеана за апнување. пс А за „праќање„ на пиво до маршалот ...Јас мислам дека е напогоден некој од кољегите кои се ете негови побожаватели..нели?.
Jakov U Ceska u Madzarska otvaraat kafani u koi ve sluzat goli RIBETINI, na koi e ispisano kompletnoto meni sto go imaat. I stoi ona pred tebe a ti i citas od gradite(uuuuffff) so im e specijalitet na denot. A kaj nas ..... jades taze kremenadli a od pozadi ti se smeska Gamel Abdel Naser. Cirkuz ni e i drzavava i narodov.
lav
quote:
Originally posted by Jakov
U Ceska u Madzarska otvaraat kafani u koi ve sluzat goli RIBETINI, na koi e ispisano kompletnoto meni sto go imaat. I stoi ona pred tebe a ti i citas od gradite(uuuuffff) so im e specijalitet na denot. A kaj nas ..... jades taze kremenadli a od pozadi ti se smeska Gamel Abdel Naser. Cirkuz ni e i drzavava i narodov.
Па што е друго и за очекување ....кога ете премудри „циркузанти„ (н)и ја створија оваа држава , но и притоа го отапеа некојпат славниот Македонски Народ до ова дереџе денешно...нели.
Jakov A da sedneme nie "KajMarsalot" ebes cirkus, politika, Branko. Ljubco....daj petok e denes ide vikend da sedneme da se nacukame! So ke mu se sekirame. Aj koj e za:
трендафил Ако Маршалот оживува после 25 години, и темава може да оживее по еден месец. Мислам дека оживувањето на Тито е поврзано со идејата на „меѓународната“ за формирање на западно балканска федерација (Југославија без Словенија со Албанија) како европско слепо црево. И сите слуги на глобализаторите (Црвенковски на пример) ја спроведуваат наредбата. Некои, како Слободан Угриновскина пример, тоа го прават од љубов кон Тито, но мислам дека тие повеќе му пречат отколку што допринесуваат за отстварување на проектот.
OooOo I sho bidna so ova? Sekoe chudo za 3 dena i tolku :)) Nego najdov eden interesen link [url="http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=8062&FLgrid=8062&pt=Josip+Tito&"]tuka[/url] i [url="http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=flf&GRid=8062&FLgrid=8062&pt=Josip+Tito&"]tuka[/url] :)
AaaAa Внукот на Тито ги тужи Тијана и Брајовиќ зашто го нарекле дедо му лажго Јошка Броз, внукот на Јосип Броз-Тито, ќе ги тужи Тијана Дапчевиќ и композиторот Драган Брајовиќ-Браја поради песната "Се е исто, само него го нема". Со песната посветена на Тито, македонската белграѓанка победи на фестивалот. - На фестивалот во Будва, Тијана се китеше со имиџот на Тито, и се потсмеваше со него во ликот на малиот пионер кој што настапи со неа. Никој не го прашува семејството Броз кога се организираат модни ревии и други манифестации со ликот на Тито", изјавува за "Курир" потпретседателот на Еколошката партија во Белград, Јошка Броз. Тој вели дека е навреден што Брајовиќ во текстот малициозно го нарекува неговиот дедо лажго. Затоа Броз ќе ги тужи сите оние што си играат со ликот на Тито. "Ќе го тужам и Браја и сите оние што го ставаат ликот на Тито на маици, салвети, на фармерки. Тој беше и остана главен бренд на оваа држава во светот! Приходот од користењето на ликот на дедо ми ќе го дадеме во добротворни цели. Нема да бидеме како оние што десет години го плукаа, па сега заработуваат на него!", вели Јошка Броз. - Немам никаков коментар на ова, ни рече Тијана која семејно се одмара во Охрид. Ме бараа и од српските весници, и им реков да разговараат со мојот продуцент Брајовиќ. Најверојатно ниту тој нема што да каже, па затоа не дава изјави", кусо одговори Тијана. (М.Џ.)
achtung_panzer
quote:
Originally posted by OooOo
I sho bidna so ova? Sekoe chudo za 3 dena i tolku :)) Nego najdov eden interesen link [url="http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=8062&FLgrid=8062&pt=Josip+Tito&"]tuka[/url] i [url="http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=flf&GRid=8062&FLgrid=8062&pt=Josip+Tito&"]tuka[/url] :)
Zavisi kako za kogo, eve za tebe mozhebi "chudoto" traelo povekje od tri dena, ili mozhe seushte si zhiveesh vo chudoto... skoro cel mesec nikoj ne pishal na temava, koj e povodot taa da se "ozhivuva"?