Dvojazicna Carsija vo Bitola-Makedonski i Grcki...
Dvojazicna Carsija vo Bitola-Makedonski i Grcki...
Great_Macedonian Dvojazicna carsija vo Bitola. Izlozite se vo pogolemiot del na buticite napisani pokraj makedonskiot, i na grckiot jazik. Dali e ova "predavstvo" ili samo "Dobar gest" za privlekuvanje grci da se 'potrosat' vo bitolskite butici!? Битола со двојазична чаршија Прво почнаа сопствениците на трговските штандови во поранешната стоковна куќа "Јавор°, а потоа трендот ја зафати целата чаршија. За да не пропуштат нешто од можноста денот добро да го претворат во пари, битолските трговци и занаетчии доброволно и без на тоа да ги обврзува некаков договор, својата понуда во излозите ја рекламираат двојазично - на македонски јазик и на грчки. Шопинг-туристите од Лерин, Воден, па дури и од Солун се одушевени од тоа што не мораат како порано да се објаснуваат со гестови за повторно на крајот да не бидат сосема разбрани. А купуваат речиси сў, па дури и стрежевски крап, безрезервно верувајќи им на препродавачите на пазарот дека е преспански. "Бев меѓу првите што на излогот истакнав рекламна табла на македонски и на грчки јазик. Во почетокот другите дуќанџии и в лице ми префрлуваа дека сум бил предавник и гркофил, но потоа и тие сфатија дека олеснувањето во комуникацијата не може да биде предавство. И тие сега велат дека понекогаш им е жал за тоа што не го владеат грчкиот јазик°, вели Богоја Танчевски, сопственик на продавница за апарати за домаќинство и за материјали за електрична и водоводна инсталација. Инаку, според неговите согледувања, со грчките шопинг-туристи најдобро во градот поминуваат сопствениците на бутици за облека и неколкуте златарски дуќани. "На некои сў уште им пречат рекламните табли на грчки јазик и велат дека тие не се неопходни, бидејќи во Битола доаѓале, главно, Македонци од регионот на Лерин и Воден. Не се согласувам со тоа, бидејќи последниве две години сў поголем е бројот на гостите Грци кои не знаат ни збор македонски јазик°, вели Иван Галевски, исто така сопственик на голема продавница во старата чаршија. Грчкиот писмен јазик сега во Битола го има и во мени-картите на неколку ресторани низ чаршијата и нивните сопственици се задоволни од сметките што ги прават гостите од Грција. Последни кои во комуникацијата со нив и натаму се потпираат само врз исцрпувачко гестикулирање се само уште малите Ромчиња на паркингот пред стоковната куќа "Јавор°. Тие ги очекуваат и испраќаат трудејќи се со сите сили да го наплатат тоа што наводно чесно им го чувале автомобилот што без нив ете можел да биде ограбен додека сопствениците шопингувале. А 10-20 денари за таа услуга демек и не се некаков особен трошок за богатите странски гости.
dejan WTF??? GRCKI??? ne me boli ako ne znaat da citat makedonski! koj gi ebe i p* m*. makedoncite vo grcka nemat prava, a sega nie da stavime grcki?????
Great_Macedonian Da Dejan, i jas koga pojdov lani vo bitola se sokirav koga vidov na izlozite od najmalce pola butici, grcko pisenje... mi zovre krvta, no posle razmisliv i si rekov 'toa ti se vika- business interest'.
dejan kako moze business interests da bide, koga ako saka grk da vleze vo nekoja prodamnica kade se prodava alista, samo ke pogledne preku prozorot, ili moze ima nadvor golemi kukli so alista ili nesto, ke znae deka tamu se prodava toa. bre! ne sum znael do sega, plus kolku grci odat vo bitola kako turisti?? nemozam da veruvam, prvo glavniot grad na makedonija stana dvojazicen, pa sega ftor grad na makedonija stana dvojazicen, ama samo vo carsijata.
Great_Macedonian Dejan.. pa koga bev jas Bitola vcarsija.. vo tie dva saati slusnav dosta lujge koj govorea grcki okolu mene. Mnogu od lerin odat, ama tie se makedonci. Eden primer, edna postara zena pred supermarketot Vero vo bitolskata carsija na maz je mu progori na grcki. Jas sedev na eden metar od nea.. i se opuliv kon nea onaka, ne naluteno tuku se zacudiv sto slusnav grcki vo bitola, taa me primeti pa mozebi me pomisli nekoj racista (za grcite sum rasista posekako) i odma svtre na makedonski.. znaci egejci beja. Skoro site 'grci' koj odat bitola se makedonci, od taa pricina nema potreba za dvojazicnosta, ama go znajs dejan nasiot makedonski mentalitet: na site davame gas.
dejan izgleda se egejci....ama zosto zborat grcki? ako znaat makedonski...znam deka mladite, koj nemozat da ucat makedonski, moze samo od roditelite....ama po starite generaciji??
Strelec
quote:
Originally posted by dejan
izgleda se egejci....ama zosto zborat grcki? ako znaat makedonski...znam deka mladite, koj nemozat da ucat makedonski, moze samo od roditelite....ama po starite generaciji??
Pa pomladite se tie shto od Lerinsko (i od drugi mesta) odat vo Bitola. Patem, da vi kazham neshto... Ne znam kako e vo Avstralija na primer, no ovde vo Kanada ima mnogu interesna situacija vo vrska so toa. Iako na nivo na drzhava oficijalni jazici se angliskiot i francuskiot, vo Toronto ima mnogu ulici na koi shto ne mozhe da se vidi nishto od ovie dva jazika... Postoi del od Toronto koj shto se narekuva China Town i site natpisi se na kineski jazik... Duri i iminjata na ulicite po raskrsnicite se na kineski... Isto taka, postoi i Greek Town... Tamu iminjata na ulicite se napishani na angliski i grchki jazik, a rechisi site natpisi na dukjanite samo na grchki jazik... Toa jas ovde go svakjam kako neshto od praktichna priroda i ne gledam nishto losho vo toa! Makedoncite za zhal ne se grupirani vo edna naselba, tuku se rasporedeni mnogu vo shirina... A zamislete da bea skoncentrirani na eden del od gradot i tamu najgolem del od naselenieto da bea Makedonci... Mozham da pretpostavam kako jas bi se chuvstvuval ako vidam na raskrsnica ime na ulica "Goce Delchev St." i vednash pod nego natpis "ул. Гоце Делчев"! Na makedonski i na kirilica! Komu toa bi prechelo?
Christian dejan se tie e toa biznis, ne mora odma da se lutis. Eve jas na fakultet sum vo anglija pa ucam grcki isto taka.Se e brat za biznis.
dejan avstralija ti e isto, sekoja zapadna zemja ti e isto, china town tuka ima, kineski prodamnici, pisuvat na kineski...makedoncite vo melburn, neznam kako e....znam ima makedonski ucilista, znam za eden del 'thommas town' kade site se makedonci, a za ulicite neznam. sepak, ova e makedonija, ne e zapad, grci mozat mnogu ubavo da vidat deka taa prodamnica prodava gardaroba ili nesto taka!
Great_Macedonian Quote Dejan: zgleda se egejci....ama zosto zborat grcki? ako znaat makedonski...znam deka mladite, koj nemozat da ucat makedonski, moze samo od roditelite....ama po starite generaciji?? ------------------------------------------------------------- Ti na koj jazik govoris koga razgovaras so sestrati? angliski neli? zas? ne zasto nesi patriot tuku zasto ti e polesno posto opstestvoto okolu tebe ti go nametnalo toj jazik. Ista prikazna so egejcite, plus kaj niv so sila mu go nametnaja grckiot.
dejan da imas pravo! sega go procitav teksot...'се одушевени од тоа што не мораат како порано' ako grcite, koj se grci, se oduseveni, ke vidat deka i nie sme lugje koj pocituva sekoj balkanec...moze ova ke go smeni mislenjeto na nekoj grci za makedonija?
DonVito vo ohrid idat poce grci ali po prodavnici nemat niedna grcka bukfa
dejan i taka neka ostane!! vo ohrid samo makedonski i angliski....ako imase 20 000 spanjolci, toa ne znaci deka treba sve da se napsie na spanski.
Strelec
quote:
Originally posted by dejan
...ako imase 20 000 spanjolci, toa ne znaci deka treba sve da se napsie na spanski.
Jas mislam deka vo takov sluchaj ne bi bilo nishto strashno pokraj na makedonski da ima natpisi i na shpanski jazik!
Great_Macedonian DonVito, mislam gresis za ohrid. Ohrid odat "grci" za vtori may, za leten odmor... no vo bitola odat sekoj den za 'shopping'.
Christian
quote:
i taka neka ostane!!
ne e bas taka, toa sto politikata e zaebana rabota ne znaci nie da gi mrazime site. vo slucajov so grcija.Eve na primer posleden pat koga bev vo grcija (2002 ke da bese) vo sekoja prodavnica imase vesnici na makedonski. Plus koga ke te prasea od kaj si i ke kazes MKD nisto ne ti pravea. Taka rabotite ne se ko so bea,i veruvam deka vo narednite 10 godini uste poveke ke se podobrat ako voa nasive politicari ne ja utnat(ko sekogas)
Great_Macedonian Christian kamoli da si vo pravo.
Christian Great mora da se gleda pozitivno kon idninata,ne deka gi sakam grcite ama fakt e deka politikata najvise skaruva narodi i nacii.
Strelec Konechno i jas da se soglasam so Christian!:) A Great_Macedonian mislam deka steknal nekoj rigorozen stav za Grcite kako posledica na nivnoto (mnogu radikalno i ekstremno) odnesuvanje vo Avstralija!
ProMKD Christian e vo pravo, vo ejgejska Makedonija kade sum bil mnogu pati na odmor, prodavaat Makedonski vesnici od Skopje. Sekoj den nosat Dnevnik, Vest, Utrinski.... Isto kako da si doma ke sednes na plaza i si citas nas vesnik. Isto taka vidov eden dukangija mlad grk imase recnik na Angliski-Makedonski, i probuvase da komunicira so nas na Makedonski, i mnogu zborovi brzo ucese. Toa e slicno sto pocnuva vo Bitola.
wolf_pack ubavo e da se sozdavat takvi drugarski zdruzhenija, pa makar i so grci da e. Se za da se pokazhe na ignorantnite komunjari kaj nas deka mozhe da se proshiri "biznisot" i so sosednite zemji.
kole Neznam od kaj ovie informacii no voglavno ne se tocni.Jas za razlika od vas ziveam vo Bitola i ke vi kazam deka ne e tocno deka na povekje od pola dukjani ima tabli na grcki.Ne deka nema megjutoa mnogu malku,voopsto zanemarlivo.Ako ste odele vo Grcija sigurno ste videle natpisi Dzabe,Sobe,Koza, .... i drugi na srpski i na makedonski.A i da ima ne na pola tuku na site dukjani sto ima loso vo toa? Uste grcite da ne idea vo Bitola duri togas pola dukjani na sirok sokak ke bea zatvoreni(pola Bitola zivee od REK a pola od grcite i toa tie kupuvaat se i sesto pocnuvakji od garderoba sto e so poteklo od Grcija pa do pelisterka,meso,domati ..... isto i se redovni gosti vo bitolskite kafani i casino)Se na se grcite(90% od niv se makedonci i zboruvaat makedonski)ostavaat ogromni pari vo Bitola pa ne e nisto strasno ako ima natpisi na grcki.Ekonomijata ne priznava politika,vera,nacija...interesot pred se. A dali znaete od koga pocnaa grcite da doagjaat masovno vo Bitola i vo Makedonija i koj e najzasluzen za toa?
Strelec
quote:
Originally posted by kole
A dali znaete od koga pocnaa grcite da doagjaat masovno vo Bitola i vo Makedonija i koj e najzasluzen za toa?
Не знам... Љубчо ли е?
dejan nikoj ne e zasluzen.....sigurno SDSM ili VMRO im rekle da dojdat vo makedonija.
Christian
quote:
A dali znaete od koga pocnaa grcite da doagjaat masovno vo Bitola i vo Makedonija i koj e najzasluzen za toa?
More da ne im spukav jas nemase nikoj da dojde[;)] bez aplauzi ve molam[:D]
Great_Macedonian jas znam koj e zasluzen. Sakapiot zivot i visokite ceni vo grcija. Inace Strelec, jas najmnogu bi sakal so grcite da se sprijatelime i da go ostavime minatoto vo minatoto. No ne e problemot grcite vo avstralija, porblemot e samata grcija. 75% od anketirani grci vo grcija pred dve nedeli se izjasnale deka bile za veto od strana na grcija za vlez na MK vo EU pod ustavnoto ime. Zatoa za mene 75% od grcite vo grcija se anti-makedonci i NIE ZA NIV sme neprijateli.
трендафил А скопската чаршија постепено станува еднојазична. Се повеќе пишува само на албански.
dejan na albanski?? najdev eden sajt za skopskata carsija.....i imase sliki od prodamnici, pisuvase na makedonski....koj znae, za eden nesto moze da se smeni vo makedonija so ovaa vlast.
kole Tocen odgovor Strelec. Inace cenite se povisoki vo Grcija uste od kaj 93-94,a naezdata na grci zapocna 1999-2000.
Great_Macedonian dan sakas na ljupco da mu izgradime sega spomenik za "uspehot golem"? Toa e isto kako da receme, znaete koj bese na vlast koga vidovne U.F.O vo neboto? i deka toj sto bil togas na vlast e zasluzen sto sne vidole U.F.O samo zasto toj togas bil na vlast. Odnosno, Ljupco nema vrska so toa sto grcite pocnale da idat kaj nas.